kmymoney - en to fi translation catalogue (3371 entries)

en: 
    
    Accept this or modify the loan information and recalculate.
fi: 
    
    Hyväksy tiedot, tai muuta niitä ja laske uudelleen.

en: 
    
    Press More for further information
fi: 
    
    Paina Lisää-painiketta saadaksesi lisätietoja

en: 
                  <p>
                  This option is for investments reports only which
                  show prices instead of balances as all other reports do.
                  </p>
                  <p>
                  Select this option to include prices only if there is an actual price for the date.
                  If not, 0 will be shown. In the graph, the value will be skipped.
                  </p>
                  <p>
                  If this option is off the last existing price is shown for a period, if
                  it is on, in a table the value is '0' shown and in a chart a linear
                  interpolation for the missing values will be performed.
                  <br>Example:
                  <br>There are prices for January and March, but there is no price for
                  February.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: shows the price for February as the last price of
                  January
                  <li><b>ON</b>: in a table the value is '0', in a chart a linear
                  interpolation for the February-price will be performed
                  (so it makes a kind of average-value using the January- and the
                  March-price in the chart)
                  </ul>
                  </p>
fi: 
                  <p>
                  Tämä asetus on vain sijoitusraporteille, joissa käytetään
                  hintoja saldojen sijaan kuten kaikilla muilla raporteilla.
                  </p>
                  <p>
                  Valitse tämä asetus hintojen mukaan ottamiseksi vain, jos päivämäärälle on olemassa oikea hinta.
                  Jos ei, nolla näytetään. Kaaviossa arvo ohitetaan.
                  </p>
                  <p>
                  Jos asetus on pois päältä, viimeisin olemassa oleva hinta näytetään ajanjaksolle
                  jos se on päällä, taulukossa näytetään arvo '0' ja kaaviossa 
                  lasketaan lineaarinen interpolaatio puuttuville arvoille. 
                  <br>Esimerkki:
                  <br>On hinnat tammikuulle ja maaliskuulle, mutta 
                  helmikuulle hinta puuttuu.
                  <ul>
                  <li><b>Pois päältä</b>: näyttää helmikuun hinnan tammikuun 
                  lopun mukaisesti
                  <li><b>Päällä</b>: taulukossa näytetään arvo '0', kaaviossa helmikuulle 
                  lasketaan lineaarinen interpolaatio (käytännössä keskiarvo
                  tammikuun ja maaliskuun hinnoista)
                  </ul>
                  </p>

en: 
    2. Calculate Loan
fi: 
    2. Laske laina

en: 
    2. Calculate Loan
    
    3. Payments
fi: 
    2. Laske laina
    
    3. Maksut

en: 
    3. Payments
fi: 
    3. Maksut

en: 
    Do you borrow or lend money?
fi: 
    Otetaanko tai annetaanko lainaa?

en: 
    Do you want to record all payments of this loan with KMyMoney?
fi: 
    Kirjataanko kaikki tämän lainan maksut KMyMoneyn avulla?

en: 
    How do you want to call this loan? Examples for names are 'car loan', 'school loan', 'home owner loan'.
fi: 
    Miten laina nimetään (esim. autolaina, opintolaina tai asuntolaina)?

en: 
    How often will there be payments made to this loan?
fi: 
    Kuinka usein lainaa tullaan maksamaan?

en: 
    If your regular payment contains any additional fees, click on the button "Additional fees" to enter them.
fi: 
    Jos säännöllinen maksuerä sisältää jotain muita maksuja, valitse"Muut maksut" niiden syöttämiseksi.

en: 
    In the first step, KMyMoney will ask you some general information about the loan account to be created.
fi: 
    Ensinmäiseksi ohjelma tulee kysymään joitakin yleistietoja luotavaa lainatiliä varten.

en: 
    In the following steps, KMyMoney supports you in setting up categories and schedules for your loan payments.
fi: 
    Seuraavaksi luodaan kategoriat ja lainan maksuerät

en: 
    Is the interest of this loan fixed over a period of time or is it adapted from time to time? If the interest rate changes during the amortization phase of the loan you should choose the option 'variable interest rate'.
fi: 
    Onko korko kiinteä koko laina-ajan, vai tarkistetaanko sitä aika ajoin? Jos korko muuttuu lainan kuoletusaikana, valitse 'muuttuva korko'.

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown below. If you want to accept these values use the "Finish" button to update your account, otherwise use the "Back" button to modify your settings.
fi: 
    Lainan tiedot on laskettu ja ne esitetään alla. Jos arvot voidaan hyväksyä, jatka painamalla "Valmis"-painiketta, jolloin tilitiedot päivitetään. Muussa tapauksessa asetuksia voidaan palata muuttamaan "Takaisin"-painiketta painamalla.

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown in the overview below. You can accept these values by selecting "Next" or change them by choosing "Back" to return to the input field for the information you want to change.
fi: 
    Lainan yleistiedot on laskettu, alla on nähtävissä yleiskuva siitä. Arvot voidaan hyväksyä "Seuraava"-painikkeen avulla, tai niitä voidaan palata muokkaamaan "Takaisin"-painiketta painamalla.

en: 
    KMyMoney, the Personal Finance Manager for KDE.
    
    Please consider contributing to this project with code and/or suggestions.
fi: 
    KMyMoney, henkilökohtainen talouskirjanpito-ohjelma KDE:lle.
    
    Harkitse, voisitko tukea projektia ohjelmoimalla tai antamalla parannusehdotuksia.

en: 
    Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
fi: 
    Syötä viimeisen lyhennyserän määrä, tai jätä kenttä tyhjäksi jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: 
    Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
fi: 
    Syötä lainanlyhennyksen ja korkojen yhteissumma, tai jätä kenttä tyhjäksi jolloin sen arvo lasketaan.

en: 
    Please enter the interest rate or leave the field empty to calculate it.
fi: 
    Syötä korko, tai jätä se tyhjäksi jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: 
    Please enter the term of this loan or leave the field empty to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
fi: 
    Syötä laina-aika, tai jätä kenttä tyhjäksi, jolloin se lasketaan automaattiseti. Laina-aika on aika joka tarvitaan lainan takaisinmaksuun. Tämä aika saattaa poiketa siitä, mitä on kirjattu velkakirjaan (esim. lyhennysvapaat jaksot).

en: 
    Please select the category you want to assign the interest payments to or create a new category.
fi: 
    Valitse kategoria johon haluat korkomaksut kuuluvat, tai luo uusi kategoria.

en: 
    Please select, which data of the loan you want to modify.
fi: 
    Valitse, mitä tietoa lainasta haluat muuttaa.

en: 
    Select the date when the interest rate for this loan will be modified and the frequency of the future changes.
fi: 
    Valitse seuraava korontarkistuspäivä, sekä toistuvuus tuleville tarkistuksille.

en: 
    This page summarizes the data you entered. If you need to modify anything, please use the "Back" button to go to respective page. Otherwise use the "Finish" button to create the account.
fi: 
    Tämä sivu vetää yhteen syötetyt tiedot. Jos niitä halutaan muuttaa, "Takaisin"-painikkeen avulla voidaan palata halutulle sivulle. Muussa tapauksessa jatka painamalla "Valmis"-painiketta luodaksesi tilit.

en: 
    Welcome to the Edit Loan Account Wizard. Please use this wizard to modify information about your loan account.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
fi: 
    Tämä opastaa lainatilin tietojen muuttamisessa.
    
    Varmista että lainaa koskevat tiedot on käsillä. Yleensä ne löytyy lainasopimuksesta tai viimeisestä tiliotteesta.

en: 
    Welcome to the New Loan Account Wizard which will guide you through the creation of a new loan e.g. for your home, your car or any other loan that you pay or gain interest for.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
fi: 
    Tämä opastaa uuden lainatilin luonnissa, esim. talo- tai autolaina, tai jokin muu laina josta maksetaan korkoa.
    
    Varmista että lainaa koskevat tiedot on käsillä. Yleensä ne löytyy lainasopimuksesta tai viimeisestä tiliotteesta.

en: 
    Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
fi: 
    Onko lainaa lyhennetty aikaisemmin jo (riippumatta siitä, onko niitä kirjattu KMyMoneyhin)?

en: 
    When does the actual interest rate get calculated?
fi: 
    Koska todellinen korko lasketaan?

en: 
    You have successfully entered the general information about your loan. Next, KMyMoney needs some information about the calculation of the loan.
fi: 
    Lainan yleistiedot on syötetty onnistuneesti. Seuraavaksi tarvitaan joitakin tietoja lainan laskemista varten.

en:     %1 duplicate |     %1 duplicates
fi[0]:     %1 kaksoiskappale
fi[1]:     %1 kaksoiskappaletta

en:     %1 matched |     %1 matched
fi[0]:     %1 sovitettu
fi[1]:     %1 sovitettu

en:     %1 processed |     %1 processed
fi[0]:     %1 käsitelty
fi[1]:     %1 käsitelty

en:     Account opening date updated.
fi:     Tilin avauspäivä päivitetty.

en:     New parent account is the top level account '%1'.
fi:     Uusi ylätason tili on päätason tili '%1'.

en:     Please enter a price for the currency on or before the opening date.
fi:     Syötä avauspäivän tai sitä edeltävä hinta valuutalle.

en:     Please enter a price for the investment on or before the opening date.
fi:     Syötä sijoitukselle avauspäivän tai sitä edeltävä hinta.

en:     Please open it in the account editor (Account/Edit account) once and press OK.
fi:     Avaa se tilienmuokkausikkunassa (Tili / Muokkaa tiliä) kertaalleen ja paina OK.

en:     Referenced accounts: %1
fi:     Viitatut tilit: %1

en:     Reparenting account '%2' to top level account '%1'.
fi:     Uudelleensijoitetaan tili '%2' ylätason tiliksi '%1'.

en:     The account reference will be removed.
fi:   Tilin viite tullaan poistamaan.

en:     The child account list will be reconstructed.
fi:     Alatason tilien lista luodaan uudestaan.

en:     The payee will be removed.
fi:   Maksunsaaja tullaan poistamaan.

en:     The post date was not updated to '%1'.
fi:     Kirjaamispäivää '%1' ei päivitetty .

en:     The post date was updated to '%1'.
fi:     Kirjauspäiväksi on päivitetty ”%1”.

en:     This will store the password in the KDE wallet and remove the cleartext version.
fi:     Näin salasana talletetaan KDE:n lompakonhallintaan ja selkokielinen salasana poistetaan.

en:   * Child account with id %1 does not exist anymore.
fi:   * Alatasoa tunnuksella (ID) %1 ei enää ole olemassa.

en:   * Loop detected between this account and account '%1'.
fi:  * Tämän ja '%1' -tilin välillä havaittiin silmukka.

en:   * Older versions of KMyMoney stored an OFX password for this account in cleartext.
fi:   * Vanhemmat KMyMoneyn versiot tallensivat OFX-salasanan tälle tilille selkokielisenä.

en:   * Opening date of Account '%1' cannot be changed to support transaction '%2' post date.
fi:   * Avauspäivää tilille '%1' ei voi muuttaa jotta tapahtuma '%2' voitaisiin kirjata.

en:   * Parent account '%1' belongs to a different group.
fi:   * Ylätason tili '%1' kuuluu eri ryhmään.

en:   * Parent account '%1' does not contain '%2' as sub-account.
fi:   * Ylätason tili '%1' ei sisällä '%2' sen alatilinä.

en:   * Payee %1 recreated with fixed id
fi:   * Maksaja %1 luotu kiinteällä tunnisteella

en:   * Payee '%1' removed.
fi:   * Maksaja '%1' poistettu.

en:   * Payee id updated in report '%1'.
fi:   * Maksajan tunniste päivitetty raportissa '%1'.

en:   * Payee id updated in split of schedule '%1'.
fi:   * Maksajan tunniste päivitetty aikataulun '%1' jaottelu.

en:   * Payee id updated in split of transaction '%1'.
fi:   * Maksajan tunniste päivitetty tapahtuman '%1' jaottelussa.

en:   * Removed bankid from split in scheduled transaction '%1'.
fi:   * Poistettu pankin tunniste ajoitetun tapahtuman '%1' jaottelusta.

en:   * Split %2 in schedule '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
fi:   * Jaottelu %2 ajoitetussa tapahtumassa '%1' sisältää viittauksen virheelliseen tiliin %3. Korjaa virhe käsin.

en:   * Split %2 in transaction '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
fi:   * Jaottelu %2 tapahtumassa '%1' sisältää viittauksen väärään tiliin %3. Korjaa ongelma käsin.

en:   * The account '%1' in currency '%2' has no price set for the opening date '%3'.
fi:   * Tilillä '%1' valuutassa '%2' ei ole hintaa asetettuna avauspäivälle '%3'.

en:   * The account with id %1 referenced by the budget does not exist anymore.
fi:  * Tiliä %1 johon budjetti viittaa, ei enää ole.

en:   * The investment '%1' has no price set for the opening date '%2'.
fi:   * Sijoitukselle '%1' ei ole asetettu hintaa avauspäivälle '%2'.

en:   * The parent with id %1 does not exist anymore.
fi:   * Ylätasoa tunnuksella %1 ei enää ole olemassa.

en:   * The payee with id %1 referenced by the loan does not exist anymore.
fi:   * Laina viittaa maksunsaajaan %1, jota ei kuitenkaan enää ole.

en:   * Transaction '%1' has a post date '%2' before one of the referenced account's opening date.
fi:   * Tapahtumalla '%1' on kirjauspäivä '%2' ennen viitatun tilin avaamispäivää.

en:   * Transaction '%1' has an invalid post date.
fi:  * Tapahtuman ”%1” kirjauspäivä on epäkelpo

en:   * Transaction '%1' post date '%2' is older than opening date '%4' of account '%3'.
fi:   * Tapahtuman '%1' kirjaamispäivä '%2' on vanhempi kuin tilin '%3' avauspäivä '%4'.

en:   * Unable to update account data for account %1 in engine
fi:   * Tilin %1 tilitietoja ei voida päivittää.

en:   * Unable to update account data in engine.
fi:   * Tilitietoja ei kyetä päivittämään.

en:   * action marked as interest in split of transaction '%1'.
fi:   * tapahtuma merkitty koroksi tapahtuman '%1' jaottelu.

en:   Payees
fi:   Maksujen saajat

en:   Statement balance is not contained in statement.
fi:   Tiliotteella ei ole kokonaissaldoa.

en:   Statement balance on %1 is reported to be %2
fi:  Tiliotteen saldo %1 on raportoitu olevan %2

en:   Transactions
fi:   Tapahtumat

en:  (%1 payment) |  (%1 payments)
fi[0]: (yksi maksu)
fi[1]: (%1 maksua)

en:  (Brokerage)
fi:  (Maksunvälittäjä)

en:  - Account Name: %1
fi:  - Tilin nimi: %1

en:  - Account Number: %1
fi:  - Tilinumero: %1

en:  - Account Type: %1
fi:  - Tilin tyyppi: %1

[ctx: %1]
en: add
fi: lisää

[ctx: %1]
en: adr mgmt fee
fi: hoida ylläpitomaksu

[ctx: %1]
en: bill payment
fi: laskun maksu

[ctx: %1]
en: buy
fi: osta

[ctx: %1]
en: check
fi: sekki

[ctx: %1]
en: divd reinv
fi: osing. jako

[ctx: %1]
en: dividend
fi: osinko

[ctx: %1]
en: foreign tax paid
fi: maksetut verot ulkomaille

[ctx: %1]
en: income
fi: tulot

[ctx: %1]
en: interest
fi: korko

[ctx: %1]
en: journal entry
fi: Kirjaus

[ctx: %1]
en: payment
fi: maksu

[ctx: %1]
en: qualified div
fi: pätevät osingot

[ctx: %1]
en: re-inv
fi: uud. sij.

[ctx: %1]
en: re-registration in
fi: Uudelleenrekisteröi

[ctx: %1]
en: reinv
fi: uud. sij.

[ctx: %1]
en: reinvest
fi: uudelleensijoita

[ctx: %1]
en: remove
fi: poista

[ctx: %1]
en: repurchase
fi: uudelleenosta

[ctx: %1]
en: sell
fi: myy

[ctx: %1]
en: stock dividend
fi: osingonjako

[ctx: %1]
en: transfer in
fi: Siirrä

en: %1 (Brokerage)
fi: %1 (Maksunvälittäjä)

en: %1 (Customized)
fi: %1 (muokattu)

en: %1 (Investment)
fi: %1 (Sijoitus)

en: %1 Balance History
fi: %1 saldohistoria

en: %1 Bill. | %1 Bills.
fi[0]: %1 lasku.
fi[1]: %1 laskua.

en: %1 Day Forecast
fi: %1 päivän ennuste

en: %1 Deposit. | %1 Deposits.
fi[0]: %1 talletus.
fi[1]: %1 talletusta.

en: %1 Transfer. | %1 Transfers.
fi[0]: %1 siirto.
fi[1]: %1 siirtoa.

en: %1 YTD Account Transactions
fi: %1 Tapahtumat vuoden alusta tähän päivään

en: %1 account
     | %1 accounts
fi[0]: %1 tili
fi[1]: %1 tiliä

en: %1 cleared deposit | %1 cleared deposits in total
fi[0]: %1 varmistettu talletus
fi[1]: %1 varmistettua talletusta

en: %1 cleared payment | %1 cleared payments in total
fi[0]: %1 varmistettu maksu
fi[1]: %1 varmistettua maksua

en: %1 commodity (equity)
     | %1 commodities (equities)
fi[0]: %1 hyödyke (pääoma)
fi[1]: %1 hyödykettä (pääoma)

en: %1 day overdue | %1 days overdue
fi[0]: Päivän myöhässä
fi[1]: %1 päivää myöhässä

en: %1 deposit (%2) | %1 deposits (%2)
fi[0]: Yksi talletus (%2)
fi[1]: %1 talletusta (%2)

en: %1 deposit after %2 | %1 deposits after %2
fi[0]: %1 talletus %2 jälkeen
fi[1]: %1 talletusta %2 jälkeen

en: %1 in file %2 line %3
fi: %1 tiedostossa %2, rivillä %3

en: %1 inconsistency was detected and corrected
     | %1 inconsistencies were detected and corrected
fi[0]: %1 yhteensopimattomuus tunnistettu ja korjattu
fi[1]: %1 yhteensopimattomuutta tunnistettu ja korjattu

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 problems corrected; %2 is a string, e.g. 3 problems still present]
en: Finished: %1 %2
fi: Valmis: %1 %2

en: %1 is not an Investment Account. Do you wish to make it one?
fi: %1 ei ole sijoitustili. Haluatko luoda sellaisen?

en: %1 of %2
fi: %1 / %2

en: %1 orphan account was created
     | %1 orphan accounts were created
fi[0]: %1 orpo tili luotu
fi[1]: %1 orpoa tiliä luotu

en: %1 outstanding deposit | %1 outstanding deposits in total
fi[0]: %1 maksamaton talletus
fi[1]: %1 maksamatonta talletusta

en: %1 outstanding payment | %1 outstanding payments in total
fi[0]: %1 maksamaton maksu
fi[1]: %1 maksamatonta maksua

en: %1 payment (%2) | %1 payments (%2)
fi[0]: Yksi maksu (%2)
fi[1]: %1 maksua (%2)

en: %1 payment after %2 | %1 payments after %2
fi[0]: %1 maksu %2 jälkeen
fi[1]: %1 maksua %2 jälkeen

en: %1 possible schedule problem was noted
     | %1 possible schedule problems were noted
fi[0]: %1 mahdollinen ongelma ajoitettuissa tapahtumissa löydetty
fi[1]: %1 mahdollista ongelmaa ajoitettuissa tapahtumissa löydetty

en: %1 price
     | %1 prices
fi[0]: %1 hinta
fi[1]: %1 hintaa

en: %1 problem corrected. | %1 problems corrected.
fi[0]: Yksi ongelma korjattiin.
fi[1]: %1 ongelmaa korjattiin.

en: %1 problem still present. | %1 problems still present.
fi[0]: Yksi ongelma jäi.
fi[1]: %1 ongelmaa jäi.

en: %1 schedule
     | %1 schedules
fi[0]: %1 ajoitettu tapahtuma
fi[1]: %1 ajoitettua tapahtumaa

en: %1 thrown in %2:%3
fi: %1 kohdassa %2:%3

en: %1 transaction
     | %1 transactions
fi[0]: %1 tapahtuma
fi[1]: %1 tapahtumaa

en: %1 units in %2
fi: %1 yksikköä %2

en: %1|Import files
    %2|All files
fi: %1|Tuonti-tiedostot
    %2|Kaikki tiedostot (*.*)

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: &Account
fi: &Tili

en: &Additional fees...
fi: &Muut maksut…

en: &Browse...
fi: &Selaa…

en: &CSV...
fi: &CSV…

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Category
fi: &Kategoria

en: &Charge
fi: &Veloitus

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Create...
fi: &Luo…

en: &Decrease
fi: &Vähentää

en: &Delete
fi: P&oista…

en: &Deposit
fi: &Talletus

en: &Details
fi: &Tarkemmat tiedot

en: &Distribute difference of %1 among all splits.
fi: Jaa erotus %1 tasaisesti kaikille jaotteluille.

en: &Down
fi: &Alas

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Enter
fi: &Syötä

en: &Export
fi: &Vie

en: &Filter
fi: &Suodatin

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Import
fi: &Tuo

en: &Increase
fi: &Lisätä

en: &Institution
fi: &Rahalaitos

en: &Leave %1 unassigned.
fi: &Jätä %1 määrittelemättä.

en: &Leave total amount of transaction at %1.
fi: Jätä tapahtuman &kokonaissummaksi %1.

en: &Merge
fi: &Yhdistä

en: &New Schedule...
fi: &Uusi ajoitettu tapahtuma…

en: &New report
fi: &Uusi raportti

en: &Payment
fi: &Maksu

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: &Schedule
fi: &Ajoitettu tapahtuma

en: &Show tip of the day
fi: &Näytä päivän vinkki

en: &Skip
fi: &Ohita

en: &Transaction
fi: &Tapahtuma

en: &Transfer
fi: &Tilisiirto

en: &Withdrawal
fi: &Nosto

en: &lt;Not configured&gt;
fi: &lt;Asettamaton&gt;

en: (%1 occurrence.) | (%1 occurrences.)
fi[0]: (Yksi toistuminen.)
fi[1]: (%1 toistumista.)

en: (Fees) %1
fi: (Maksut) %1

en: (No Institution)
fi: (Ei rahalaitosta)

en: (c) 2000-2017 The KMyMoney development team
fi: © 2000–2017 KMyMoney-kehitystiimi

en: * Potential problem with investments/currencies
fi: * Mahdollinen ongelma sijoitusten / valuuttojen kanssa

en: * Problem with account '%1'
fi: * Ongelma tilillä '%1'

en: * Problem with budget '%1'
fi: * Ongelmia budjetin '%1' kanssa

en: * Reconstructing the child lists for
fi: * Alatason tilien lista luodaan uudelleen…

en: *** UNASSIGNED ***
fi: *** MÄÄRITTELEMÄTÖN ***

en: *.css|CSS files
    *|All files
fi: *.css|CSS-tiedostot
    *|Kaikki tiedostot

en: *.csv *.PRN *.txt | CSV Files
     *|All files
fi: *.csv *.PRN *.txt | CSV-tiedostot
    *|Kaikki tiedostot (*.*)

en: *.csv *.PRN *.txt|CSV Files
    *|All files
fi: *.csv *.PRN *.txt|CSV-tiedostot
    *|Kaikki tiedostot (*.*)

en: *.kmt|KMyMoney template files
    *|All files
fi: *.kmt|KMyMoney-tilipohjamallit
    *|Kaikki tiedostot

en: *.kmy *.xml|KMyMoney files
    *|All files
fi: *.kmy *.xml|KMyMoney-tiedostot
    *|Kaikki tiedostot

en: *.xml|XML files
    *|All files
fi: *.xml|XML-tiedostot
     *.*|Kaikki tiedostot

en: *|GnuCash files
    *|All files
fi:  *|GnuCash-tiedostot
     *|Kaikki tiedostot

en: ...
fi: …

en: 0.01
fi: 0,01

en: 0.10
fi: 0,10

en: 1 %1 equals %2
fi: 1 %1  vastaa %2

en: 1 day | %1 days
fi[0]: Yksi päivä
fi[1]: %1 päivää

en: 1. General Information
fi: 1. Yleistiedot

en: 2. Separators
fi: 2. Erottimet

en: 3. Banking
fi: 3. Pankkitoiminta

en: 4. Investing
fi: 4. Sijoittaminen

en: 5. Lines
fi: 5. Rivit

en: 7-day Cash Flow Forecast
fi: Seitsemän päivän ennuste rahavirralle

en: : Sorry. This importer cannot handle version %1 of element %2
fi: : Tämä tuontityökalu ei osaa käsitellä versiota %1 elementistä %2

en: <b>%1</b> is a default report, so it cannot be deleted.
fi: <b>%1</b> on oletusraportti, joten sitä ei voi poistaa.

en: <b>You have downloaded a statement for the following account:</b><br/><br/>
fi: <b>Tiliote ladattu seuraavalle tilille:</b><br/><br/>

en: <center>An amount, price, and/or quantity column is missing.</center>Please check your selections.
fi: <center>Summa, hinta ja/tai määrä -sarake puuttuu.</center>Tarkista valinnat.

en: <center>An invalid date has been detected during import.</center><center><b>'%1'</b></center>Please check that you have set the correct date format,
    <center>and start and end lines.</center>
fi: <center>Virheellinen päivämäärä havaittiin tuonnin aikana.</center><center><b>%1</b></center>Tarkista, että oikea päivämäärämuoto sekä aloitus ja lopetusrivit on asetettu.

en: <center>An invalid value has been detected in column %1 on row %2.</center>Please check that you have selected the correct columns.<center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
fi: <center>Rivillä %2 on virheellinen luku sarakkeessa %1.</center><center>Varmista että oikeat sarakkeet on valittu.</center> <center>Voit hyväksyä samanlaiset kohdat, tai vain tämän, tai peruuttaa.</center>

en: <center>As you had skipped Setup, the wizard will now return you to the setups.</center>
fi: <center>Opastettu toiminto palaa nyt asetuksiin, koska ne ohitettiin aiemmin.</center>

en: <center>Check number <b>%1</b> has already been used in account <b>%2</b>.</center><center>Do you want to replace it with the next available number?</center>
fi: <center>Numero <b>%1</b> on jo käytössä tilillä <b>%2</b>.</center><center>Haluatko korvata sen seuraavalla käytettävissä olevalla numerolla?</center>

en: <center>Do you want to add a new security</center>
    <center>%1 </center>
    <center>to the selection list?</center>
    <center>Click 'Continue' to add the name.</center>
    <center>Otherwise, click 'Cancel'.</center>
fi: <center>Lisätäänkö uusi arvopaperi</center>
    <center>%1 </center>
    <center>valintalistaan?</center>
    <center>Siirry eteenpäin nimen syöttämiseen valitsemalla Jatka.</center>
    <center>Muutoin, valitse Peru.</center>

en: <center>Field name not recognised.</center> <center>'<b>%1</b>'</center> Please re-enter your column selections.
fi: <center>Kentän nimeä ei tunnustettu.</center><center>'<b>%1</b>'</center> Syötä sarakkeiden valinnat uudestaan.

en: <center>Field name not recognised.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Please re-enter your column selections.
fi: <center>Kentän nimeä ei tunnistettu.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Syötä sarakevalinnat uudestaan.

en: <center>For a brokerage item, enter the column</center><center>containing the Payee or Detail:</center>
fi: <center>Luottotiedoille, syötä sarake, </center> <center>jossa on maksunsaajan nimi tai tiedot</center>

en: <center>If you continue, you will lose any recent profile edits.</center><center>Continue or Cancel?</center>
fi: <center>Jos jatkat, kaikki nykyiset asetukset menetetään.</center> <center>Jatketaanko vai peruutetaanko?</center>

en: <center>If you wish to add '%1'as a new profile,</center><center> click 'Yes'.  Otherwise, click 'No'</center>
fi: <center>Jos '%1' halutaan lisätä uudeksi profiiliksi,</center> <center> valitse 'Kyllä'. Muutoin, valitse 'Ei'.</center>

en: <center>No Detail field specified</center><center>and no security name supplied.</center><center>(Please check the parameters given)</center>
fi: <center>Listätietokenttää ei ole määritty</center><center>eikä arvopaperin nimeä ole annettu.</center><center>(Tarkista annetut ohjaukset)</center>

en: <center>No valid activity type found for this transaction.</center><center>Please check the parameters supplied.</center>
fi: <center>Tälle tapahtumalle ei löytynyt kelvollista tyyppiä.</center><center>Tarkista annetut ohjaukset.</center>

en: <center>On row '%5', the '%1' field contains '%2', and the '%3' field contains '%4'.</center><center>This combination is not valid.</center><center>If you wish for just this zero field to be cleared, click 'Clear this'.</center><center>Or, if you wish for all such zero fields to be cleared, click 'Clear all'.</center><center>Otherwise, click 'Cancel'.</center>
fi: <center>Rivillä '%5', '%1' sisältää '%2', ja %3 kenttä sisältää '%4'.</center><center>Tämä yhdistelmä ei ole sallittu.</center><center> Jos haluat että vain tämä nollakenttä tyhjennetään, valitse 'Tyhjennä tämä'.</center><center>Jos haluat tyhjentää kaikki nollakentät, valitse 'Tyhjennä kaikki'.</center><center>Muutoin, valitse 'Peruuta'.</center>

en: <center>Please enter a name or symbol for the security.
    </center>
fi: <center>Syötä nimi tai tunniste arvopaperille.
    </center>

en: <center>Please select the decimal symbol used in your file.
    </center>
fi: <center>Valitse käytettävä desimaalitunnus.
    </center>

en: <center>Processing schedule for %1.</center>
fi: <center>Käsittelee ajoitettua tapahtumaa %1 varten.</center>

en: <center>Row number %1 does not have the expected number of columns.</center><center>This might not be a problem, but it may be a header line.</center><center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
fi: <center>Rivillä %1 on eri määrä sarakkeita kuin odotettiin.</center><center>Tämä saattaa tarkoittaa, että rivi on otsikkorivi.</center><center>Voit hyväksyä kaikki samankaltaiset rivit, vain tämän yhden, tai sitten perua.</center>

en: <center>The %1 field contains '%2'</center><center>and the %3 field contains '%4'.</center><center>Please choose which you wish to accept.</center>
fi: <center>Kenttä %1 sisältää '%2'</center><center>ja kenttä %3 sisältää '%4'.</center><center>Valitse mikä hyväksytään</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy that data to the memo field, click 'Yes'.</center>
fi: <center><b>%1</b>-kentässä on tämä sarake jo valittuna. </center><center> Jos tiedot halutaan kopioida muistiinpano-kenttään, valitse "Kyllä".</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Memo data to the Payee field, click 'Yes'.</center>
fi: <center><b>'%1'</b>-kentässä on tämä sarake jo valittuna.</center><center>Jos selite-tiedot halutaan kopioida maksunsaaja-kenttään, valitse 'Kyllä'.</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Payee data to the memo field, click 'Yes'.</center>
fi: <center><b>%1</b>-kentässä on tämä sarake jo valittuna. </center><center>Jos maksunsaaja-tiedot halutaan kopioida selite-kenttään, valitse 'Kyllä'.</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>Please reselect both entries as necessary.</center>
fi: <center><b>'%1'</b>-kentässä on tämä sarake jo valittuna. </center><center>Uudelleenvalitse molemmat kohdat tarpeen mukaan.</center>

en: <center>The cell in column '%1' on row %2 is empty.</center><center>Please check your selections.</center><center>Continue or Cancel?</center>
fi: <center>Solu sarakkeessa '%1' rivillä %2 on tyhjä.</center><center>Tarkista valintasi.</center><center>Jatketaanko vai perutaanko?</center>

en: <center>The columns selected are invalid.
    </center>There must an amount or quantity fields, symbol or security name, plus date and type field.<center>You possibly need to check the start and end line settings, or reset 'Skip setup'.</center>
fi: <center>Valitut sarakkeet eivät ole kelvollisia.
    </center>Täytyy olla summa tai määrä, symboli tai arvopaperin nimi sekä päivämäärä ja tyyppi -kentät.<center>Voit joutua tarkistamaan aloitus- ja lopetusrivien asetukset, tai palauttamaan ne "Ohita asetukset"valinnalla.</center>

en: <center>The columns selected are invalid.</center>There must an amount or debit and credit fields, plus date and payee fields.
fi: <center>Valitut sarakkeet eivät ole kelvollisia.</center>Täytyy olla joko summa-, tai luotto- ja veloitussarakkeet, sekä päivämäärä- ja maksunsaajasarakkeet.

en: <center>The name you have entered does not exist,</center><center>but you have not elected to add a new profile.</center>
fi: <center>Nimeä joka on annettu, ei ole, mutta</center><center>uuden profiilin lisäämistä ei ole myöskään valittu.</center>

en: <center>The name you have entered does not exist,</center><center>but you have not elected to add a new profile</center><center>If you wish to add '%1' as a new profile,</center><center> click 'Yes'.  Otherwise, click 'No'</center>
fi: <center>Syötettyä nimeä ei ole, mutta myöskään uuden profiilin</center><center>lisäämistä ei ole valittu.</center><center>Jos haluat lisätä '%1' uutena profiilina,</center><center> valitse 'Kyllä'. Muutoin valitse 'Ei'.</center>

en: <center>The selected decimal symbol ('%1') was not present</center><center>or has produced invalid results in row %2, and possibly more.</center><center>Please try again.</center>
fi: <center>Valittu desimaalitunnus / tuhaterotin ('%1')</center><center>ei ole saatavilla tai tuotti virheellisen tuloksen ainakin rivillä %2, mahdollisesti muillakin riveillä.</center><center>Yritä uudelleen.</center>

en: <center>The selected decimal symbol was not present in column %1,</center><center>- but may now have been added.</center><center>If the <b>decimal</b> symbol displayed does not match your system setting</center><center>your data is unlikely to import correctly.</center><center>Please check your selection.</center>
fi: <center>Valittua desimaalitunnusta ei löytynyt sarakkeesta %1,</center><center>- mutta se on voitu nyt lisätä.</center><center>Mikäliesitetty <b>desimaali</b>tunnus ei täsmää järjestelmän asetusten kanssa,</center><center>tietojasi ei todennäköisesti kyetä tuomaan oikein.</center><center>Tarkista valintasi.</center>

en: <center>The start line is greater than the end line.
    </center><center>Please correct your settings.</center>
fi: <center>Aloitusrivi on lopetusriviä suurempi.
    </center><center>Korjaa asetukset.</center>

en: <center>The transaction below has an unrecognised type or action.</center><center>Please select an appropriate entry, if available.</center><center>Otherwise, click Cancel to abort.</center>
fi: <center>Alla olevalla tapahtumalla on tunnistamaton tyyppi tai toiminto.</center><center>Valitse sopiva kohta, jos sellainen on saatavilla.</center> <center>Muutoin, paina peruuta keskeyttääksesi.</center>

en: <center>There must an amount or debit and credit fields, plus date and payee fields.</center>
fi: <center>Päivämäärä ja maksunsaaja tarvitaan sekä veloitus tai luottokentässä täytyy olla summa.</center>

en: <center>This investment account does not contain the "%1" security.</center><center>Transactions involving this security will be ignored.</center>
fi: <center>Tällä sijoitustilillä ei ole ”%1”-arvopaperia.</center><center>Tähän arvopaperiin liittyvät tapahtumat ohitetaan.</center>

en: <center>You have cleared the profile name '%1'.</center>
    <center>If you wish to delete the entry, click 'Delete'.</center>
    <center>Otherwise, click 'Keep'.</center>
fi: <center>Profiilin '%1' nimi on tyhjennetty.</center>
    <center>Jos haluat poistaa kohdan, valitse 'Poista'.</center>
    <center>Muutoin, valitse 'Säilytä'.</center>

en: <center>You have edited the name of a profile</center><center>from '%1' to '%2'.</center><center>If you wish to accept the new name, click 'Yes'.</center><center>Otherwise, click 'No'</center>
fi: <center>Profiilinimi '%1'</center>on nyt '%2'.<center></center> <center>Jos uusi nimi halutaan säilyttää, valitse 'Kyllä'.</center><center>Muutoin, valitse 'Ei'.</center>

en: <center>You have selected to remove from the selection list</center>
    <center>%1. </center>
    <center>Click 'Continue' to remove the name, or</center>
    <center>Click 'Cancel'' to leave 'as is'.</center>
fi: <center>%1 on valittu poistettavaksi</center>
    <center>valintalistalta.</center>
    <center>Poista nimike valitsemalla Jatka, tai</center>
    <center>jätä se nykyiselleen valitsemalla Peru.</center>

en: <center>You possibly need to check the start and end line settings, or reset 'Skip setup'.</center>
fi: <center>Voit joutua tarkistamaan aloitus ja lopetusrivien asetukset, tai palauttamaan 'Ohita asetukset'.</center>

en: <center>buyList of transaction types was not found.</center><center>Check existence of correct resource file - 'csvimporterrc'.</center>
fi: <center>Tapahtumien tyyppien ostolistaa ei löytynyt.</center><center>Tarkista ettäresurssitiedosto on olemassa - 'cvsimporterrc'.</center>

en: <html><head/><body><p>Flag this account to be an opening balance account</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Merkitse tämä tili aloitussaldotiliksi</p></body></html>

en: <html><head/><body><p>This account does not support online banking.</p><p>If you think this is an error, please check if the plugin for this type of credit transfer and your online banking plugins are available.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tämä tili ei tue online-pankkitoimintoja.</p><p>Jos näin ei ole, tarkista että tälle luottosiirrolle ja tälle pankille on sopivia liitännäisiä saatavilla.</p></body></html>

en: <p>... that you can import your bank statements even without a network 
    connection? Just select the file (OFX or QIF) from the File->Import menu.</p>
    <p>Provided by Jose Jorge</p>
fi: <p>… että voit tuoda tiliotteita jopa ilman verkkoyhteyttä?
    Valitset vain (OFX tai QIF) Tiedosto->Tuo -valikosta.</p>
    <p>Toiminnon tarjoaa: Jose Jorge</p>

en: <p>...that the KMyMoney development team wishes you a nice day?
fi: <p>… että KMyMoney-kehittäjät haluavat lähettää sinulle terveisiä?

en: <p>...that transactions with no category assigned or split
    transactions with unassigned values are marked with an exclamation mark 
    on a yellow triangle in the register?
fi: <p>… tapahtumat joita ei ole kategorioitu, tai jaetut tapahtumat
    joiden summia ei ole kirjattu, on merkitty keltaisella kolmiolla ja
    huutomerkillä tapahtumissa

en: <p>...that you can actively support the KMyMoney development team in
    cases that heavily depend on your data? You can save your data in an
    anonymized way for this support.<p>
    Just open your data file and immediately
    select <b>File/Save as...</b>. In the <b>Save As...</b> dialog
    select the filter <b>Anonymous Files</b> and make sure your file gets
    the extensions <b>.anon.xml</b>. <p>
    To verify, how the data looks like you are about to send away, you can open
    this file in KMyMoney and see how the developers see your data.
fi: <p>… että voit auttaa KMyMoneyn kehitystiimiä jopa niissä tapauksissa,
    jotka riippuvat omasta henkilökohtaisesta kirjanpitotiedoistasi?
    Voit tallentaa tietosi ilman henkilötietoja tämän kaltaisen tukemisen
    mahdollistamiseksi. Avaa tiedosto ja välittömästi
    valitse <b>Tiedosto / Tallenna nimellä…</b>. <b>Tallenna nimellä</b>
    -ikkunassa valitse suodattimeksi <b>Anonyymit tiedostot</b> ja varmista
    että tiedosto saa päätteen <b>.anon.xml</b>. <p>
    Varmistaaksesi, miltä tiedosto näyttää, voit avata saman tiedoston
    takaisin KMyMoney-ohjelmaan ja katsoa miten kehittäjät
    tiedostosi näkevät.

en: <p>...that you can add more data columns to accounts tables
    on your "Home-Page" via <i>Configure/Home/Account information display</i>?
fi: <p>… että voit lisätä uusia tietosarakkeita tilitauluihin Etusivulle
    <i>Muokkaa / Koti / Tilitietojen näyttö </i>-kohdasta?

en: <p>...that you can change the sort order of ledger entries by
    right-clicking the header of the ledger view?
fi: <p>… että voit vaihtaa tapahtumanäkymän lajittelujärjestystä, painamalla
     hiiren oikeaa painiketta tapahtumanäkymän otsikkorivillä?

en: <p>...that you can create a scheduled transaction from an existing
    one by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or the "More..."-menu in the transaction form?
fi: <p>… että voit luoda ajoitetun tapahtuman mistä tahansa
    olemassa olevasta tapahtumasta tapahtuman kontekstivalikon avulla,
    tai valitsemalla "Lisää…"-valikkokohdan tapahtumat-näkymässä?

en: <p>...that you can customize the "Home-Page"
    via <i>Configure/Home</i>?
fi: <p>… että voit muokata mieleiseksi "Etusivu"-näkymää <i>Asetukset / Etusivu</i> -ikkunassa?

en: <p>...that you can easily move to the other side of a transfer transaction
    by opening the context menu with the right mouse button and selecting one of the
    'Goto' functions?
fi: <p>… että voit helposti siirtyä tapahtumaan liittyvään toiseen tiliin,
    avaamalla kontekstivalikon hiiren oikealla painikkeella
    ja valitsemalla jonkin "Siirry… "-toiminnon?

en: <p>...that you can enter new transactions even while reconciling
    an account? You can also make the transaction form visible.
fi: <p>… että voit kirjata uusia tapahtumia vaikka suorittaisit samaan aikaan
    tilin yhteensovittamista? Voit myös asettaa tapahtumat-lomakkeen näkyväksi.

en: <p>...that you can hide transactions prior to a specific date?
    The date can be modified via <i>Configure/General/Filter</i>.
fi: <p>… että voit piilottaa tapahtumia tiettyyn päivämäärään asti?
    Päivämäärä voidaan määritellä kohdassa <i>Asetukset / yleiset / suodatin</i>.

en: <p>...that you can modify the colors and fonts used for the ledgers
    via <i>Configure/Colors and Fonts</i>?
fi: <p>… että voit muuttaa tapahtumat-näkymässä käytettäviä värejä
    ja fontteja <i>Asetukset / Värit ja fontit</i> -valinnan avulla?

en: <p>...that you can show all details of the transactions in the register
    by typing &lt;Ctrl-T&gt; or selecting the 'View -> Show Transaction Detail'
    menu entry? You can turn this feature off the same way.
fi: <p>… että voit nähdä kaikki tapahtumien tiedot tapahtumat-näkymässä
    painamalla &lt;CTRL+T&gt; tai valitsemalla 'Asetukset / näytä tapahtumien tiedot' 
     -valikon kohdan? Toiminto voidaan ottaa pois käytöstä samalla tavoin.

en: <p>...that you can show more details of the selected transaction in the
    register by selecting the 'ledger lens' feature in the settings dialog?
fi: <p>… että voit nähdä enemmän tietoja valitsemastasi tapahtumasta
    ottamalla käyttöön tapahtumat -näkymän 'tarkemmat tiedot'-asetuksen?

en: <p>...that you can start editing a transaction by double-clicking on the
    transaction in the register?
fi: <p>… että voit muokata tapahtumaa kaksoisnapsauttamalla sitä tapahtumat-näkymässä?

en: <p>...that you can switch between a listing of all accounts or
    an icon view of all asset and liability accounts with the tabs
    in the accounts view?
fi: <p>… että voit valita tilinäkymässä yläreunan välilehtien avulla
    kaikkien tilien näyttämisen listamuodossa tai kuvakemuodossa?

en: <p>...that you can switch to the payee of a transaction
    by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or in the transaction menu?
fi: <p>… että voit vaihtaa maksunsaajaa kontekstivalikon avulla
    tapahtumat-näkymässä, tai
    valitsemalla tapahtumat-näkymän valikosta "Lisää…"?

en: <p>...you can use your own external filter program to convert any
    import format to QIF on the fly? See the QIF profile editor for
    more details.
fi: <p>… että voit käyttää omaa, ulkoista suodatinohjelmaa muuttaaksesi
    minkä tahansa tuotavan tiedostomuodon QIF:ksi lennosta?
    Katso lisätietoja QIF-profiilimuokkaimesta.

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to <b>%2</b>. Reason: %3</p>
fi: <p><b>%1</b>ei voida siirtää <b>%2</b>. Syy: %3</p>

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to institution <b>%2</b>. Reason: %3</p>
fi: <p><b>%1</b> ei voida siirtää rahalaitokseen <b>%2</b>. Syy: %3</p>

en: <p><b>%1</b> is either an invalid filename or the file does not exist. You can open another file or create a new one.</p>
fi: <p><b>%1</b> on virheellinen tiedostonimi tai tiedostoa ei ole olemassa. Avaa toinen tiedosto tai luo uusi.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a KMyMoney file.</p>
fi: <p><b>%1</b> ei ole KMyMoney-tiedosto.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a template file.</p>
fi: <p><b>%1</b> ei ole tiedostopohja.</p>

en: <p><b>Checking</b>
    Use the checking account type to manage activities on your checking account e.g. payments, checks and cash card purchases.</p>
    
    <p><b>Savings</b>
    Use the savings account type to manage activities on your savings account.</p>
    
    <p><b>Credit Card</b>
    Use the credit card account type to manage activities on your credit card.</p>
    
    <p><b>Cash</b>
    
    Use the cash account type to manage activities in your wallet.</p>
    
    <p><b>Loan</b>
    Use the loan account type to manage amortization loans (e.g. mortgages, car loan, money you lend, private loans etc.).</p>
    
    <p><b>Investment</b>
    Use the investment account to manage your stock, mutual fund and other investments.</p>
    
    <p><b>Asset</b>
    Use the asset account type to manage assets (e.g. your house, car or art collection).</p>
    
    <p><b>Liability</b>
    Use the liability account type to manage any type of liability except amortization loans. Use it for taxes you owe or money you borrowed from friends. For amortization loans like mortgages you should create a loan account.</p>
fi: <p><b>Sekki</b>
    Sekkitilityyppiä käytetään sekkitilin tapahtumien kirjaamiseen. Tällaisia tapahtumia ovat esimerkiksi maksut, sekit ja lahjakorttiostokset.</p>
    
    <p><b>Säästöt</b>
    Säästötilityyppiä käytetään säästötilin tapahtumien kirjaamiseen.</p>
    
    <p><b>Luottokortti</b>
    Luottokorttitilityyppiä käytetään luottokorttitapahtumien kirjaamiseen.</p>
    
    <p><b>Käteinen</b>
    
    Käteistilityyppiä käytetään käteistapahtumien kirjaamiseen.</p>
    
    <p><b>Laina</b>
    Lainatilityyppiä käytetään luottolaitosten myöntämien lainojen kirjaamiseen. Tällaisia lainoja voivat olla esimerkiksi asuntolaina, autolaina, käyttölaina  tai muut korkoa vastaan lainatut rahat.</p>
    
    <p><b>Sijoitus</b>
    Sijoitustilityyppiä käytetään osakkeiden, rahastojen ja muiden sijoitusten kirjaamiseen.</p>
    
    <p><b>Varat</b>
    Varallisuustilityyppiä käytetään omaisuuden hallintaan (esimerkiksi asunto, auto tai muu varallisuus).</p>
    
    <p><b>Velka</b>
    Velkatilityyppiä käytetään kaikkien muiden paitsi luottolaitosten myöntämien velkojen kirjaamiseen. Tällaisia tapahtumia ovat esimerkiksi verovelat tai ystäviltä lainatut rahat. Luottolaitosten myöntämien lainojen kirjaamiseen tulee käyttää lainatilityyppiä.</p>

en: <p>Account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Tili muutettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, Uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Amount changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Tili muutettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, Uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Are you sure you want to delete the scheduled transaction <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa ajoitetun tapahtuman <b>%1</b>?</p>

en: <p>Category changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Kategoria vaihdettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, Uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Check this box to include only those categories which have been marked to "Include on Tax Reports"</p>
fi: <p>Rastita tämä asetus lisätäksesi ainoastaan ne kategoriat jotka on merkitty "Sisällytä veroraportteihin"</p>

en: <p>Choose a name for this report.</p>
fi: <p>Syötä raportin nimi.</p>

en: <p>Choose how large of a time period each column should encompass</p>
fi: <p>Valitse, kuinka pitkän ajan jokaisen sarakkeen pitäisi käsittää.</p>

en: <p>Choose how to group the transactions in this report</p>
fi: <p>Valitse, kuinka tapahtumat ryhmitellään tässä raportissa.</p>

en: <p>Choose what kind of accounts to display as the rows of this report.</p>
fi: <p>Valitse minkälaiset tilit näytetään riveinä raportissa.</p>

en: <p>Choose what level of detail to show on the chart.</p>
fi: <p>Valitse kaavion yksityiskohtien määrä.</p>

en: <p>Choose which columns should be shown in the report.</p><p>The date and transaction amount are always shown.</p>
fi: <p>Valitse, mitkä sarakkeet tulisi näyttää raportissa.</p><p>Päiväys ja tapahtuman summa näytetään aina.</p>

en: <p>Details for %1:</p>
fi: <p>%1-tiedot:</p>

en: <p>Do you really want to delete account <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa tilin <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to delete the institution <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa rahalaitoksen <b>%1</b> ?</p>

en: <p>Do you really want to delete the investment <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa sijoituksen <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to merge the selected payees?
fi: <p>Yhdistetäänkö valitut maksunsaajat?

en: <p>Do you really want to remove the %1 <b>%2</b> from the file?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa %1 <b>%2</b> tiedostosta?</p>

en: <p>Do you really want to remove the budget <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa budjetin <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to remove the currency <b>%1</b> from the file?</p><p><i>Note: adding currencies is not currently supported.</i></p>
fi: <p>Haluatko varmasti poistaa valuutan <b>%1</b> tiedostosta?</p><p><i> Huomautus: valuuttojen lisääminen myöhemmin ei ole tällä hetkellä mahdollista.</i></p>

en: <p>Do you really want to remove the payee <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Poistetaanko maksunsaaja <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to remove the tag <b>%1</b>?</p>
fi: <p>Poistetaanko tunniste <b>%1</b>?</p>

en: <p>Enter a comment to help you remember the details of this report.</p>
fi: <p>Kommentti raportin yksityiskohtien muistamiseksi.</p>

en: <p>Error while reading template file <b>%1</b> in line %2, column %3</p>
fi: <p>Virhe luettaessa tiedostopohjaa <b>%1</b> rivi %2, sarake %3</p>

en: <p>File <b>%1</b> is already opened in another instance of KMyMoney</p>
fi: <p>Tiedosto <b>%1</b> on jo avattu toisessa KMyMoney-ohjelmassa.</p>

en: <p>From this dialog you are able to import transactions from a Quicken<b>&trade;</b> compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).</p>
    <p>Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button. Once you have the file's path press the Import button and KMyMoney will import all the transactions, categories and payees it finds.</p>
fi: <p>Tässä dialogissa voidaan tuoda tapahtumat Quicken<b>&trade;</b> -yhteensopivasta tiedostosta (tunnetaan myös QIF-tiedostona).</p>
    <p>Syötä polku QIF-tiedostolle, tai valitse tiedosto Selaa-painikkeen avulla. Kun tiedostopolku on valmis, paina Tuo -painiketta, jolloin ohjelma tuo kaikki löytämänsä tapahtumat, kategoriat ja maksunsaajat.</p>

en: <p>Invalid flag type <b>%1</b> for account <b>%3</b> in template file <b>%2</b></p>
fi: <p>Väärä lipputyyppi <b>%1</b> tilille <b>%3</b> tiedostopohjassa <b>%2</b></p>

en: <p>Invalid tag <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
fi: <p>Virheellinen tunniste <b>%1</b> tiedostopohjassa <b>%2</b></p>

en: <p>Invalid top-level account type <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
fi: <p>Väärä ylätason tilityyppi <b>%1</b> tiedostopohjassa <b>%2</b></p>

en: <p>KMyMoney can encrypt your datafile using GPG Encryption. GPG encryption is one of the most secure methods in the world for protecting data. All of your account numbers and other important financial information will be very secure.</p>
fi: <p>KMyMoney voi salata tiedostosi käyttäen GPG -salausta. GPG -salaus on yksi varmimmista tiedon salausmenetelmistä. Kaikki tilinumerot ja muut tärkeät tiedot pysyvät turvassa.</p>

en: <p>Memo changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Muistiinpanoa muutettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Number changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Numero muutettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>On this tab, you configure how you'd like the rows and columns to be selected and organized.</p>
fi: <p>Tällä välilehdellä voidaan määritellä, mitkä rivit ja sarakkeet valitaan, ja kuinka ne järjestellään.</p>

en: <p>On this tab, you configure the chart drawn for this report.</p>
fi: <p>Tällä välilehdellä määritellään kaavio raportille.</p>

en: <p>On this tab, you set the basic properties of this report.</p>
fi: <p>Tällä välilehdellä voidaan asettaa raportin perusasetukset.</p>

en: <p>Payee changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Maksunsaaja muutettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, Uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Please check that all the details in the following dialog are correct and press OK.</p><p>Editable data can be changed and can either be applied to just this occurrence or for all subsequent occurrences for this schedule.  (You will be asked what you intend after pressing OK in the following dialog)</p>
fi: <p>Tarkista että kaikki tiedot seuraavassa ikkunassa on oikein ja jatka painamalla Ok:ta.</p><p>Muokattavissa olevat tiedot voidaan vaihtaa ja asettaa joko tälle esiintymälle tai myös kaikille myöhemmille tämän ajoitetun tapahtuman esiintymille. (Tämä kysytään OK-napin painamisen jälkeen seuraavassa ikkunassa.) </p>

en: <p>Please select what you want to do: discard the changes, save the changes or continue to edit the transaction.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
fi: <p>Valitse mitä tehdään: hylkää muutokset, tallenna muutoksettai jatka tapahtuman muokkaamista.</p><p>On mahdollista valita myös asetus, jolloin tapahtuma tallennetaan automaattisesti kun esimerkiksi valitaan toinen tapahtuma..</p>

en: <p>Reconciliation flag changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Yhteensovitustila vaihdettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Select this option to cause the report to be shown as a chart when you first open the report.  Otherwise, it will come up as a text report.</p>
fi: <p>Valitsemalla tämä asetus raportti näytetään oletuksena kaaviona. Muussa tapauksessa raportti on tekstimuotoinen.</p>

en: <p>Select this option to draw the numeric values for data points next to their plot location.</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon numeeriset arvot näytetään kaaviossa pisteiden vieressä.</p>

en: <p>Select this option to notate this report as one of your favorites.</p><p>All your favorite reports are grouped in one place on the report list for easy access.</p>
fi: <p>Tämän asetuksen avulla voidaan merkitä tämä raportti suosikkiraportiksi.</p><p>Suosikkiraportit näytetään omassa ryhmässään jotta ne löytyisivät nopeasti.</p>

en: <p>Select this option to show horizontal and vertical grid lines on the chart.</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän asetuksen kaaviossa näytetään pysty- ja vaakasuuntaiset apuviivat.</p>

en: <p>Select this option to show the Account column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Tilit-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Action column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Toiminta-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Category column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Kategoria-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Memo column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän asetuksen Muistiinpanot-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Number column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Numero-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Payee column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Maksaja-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Price column for investments</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän asetuksen Hinta-sarake näytetään sijoituksille.</p>

en: <p>Select this option to show the Reconciled column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Yhteensovitettu-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Running balance column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Juokseva saldo -sarake näytetään.</p>

en: <p>Select this option to show the Shares column for investments</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän asetuksen Osakkeet-sarake näytetään sijoituksille.</p>

en: <p>Select this option to show the Tag column</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän vaihtoehdon Tunniste-sarake näytetään.</p>

en: <p>Select what form you would like the chart to be drawn as.</p>
fi: <p>Valitse diagrammin tyyppi jota käytetään kaavion piirtämiseen.</p>

en: <p>Select what width should be used to draw the line on the chart</p>
fi: <p>Valitsemalla tämän asetuksen kaaviossa näytetään pysty- ja vaakasuuntaiset apuviivat</p>

en: <p>Some sub-categories of category <b>%1</b> cannot be deleted, because they are still used. They will be made sub-categories of <b>%2</b>. Proceed?</p>
fi: <p>Joitakin kategorian <b>%1</b> alikategorioita ei voida poistaa koska ne ovat käytössä. Ne tullaan liittämään <b>%2</b>alikategorioiksi. Jatketaanko?</p>

en: <p>The account "%1" was previously created as loan account but some information is missing.</p><p>The new loan wizard will be started to collect all relevant information.</p><p>Please use KMyMoney version 0.8.7 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.</p>
fi: <p>%1-tili oli aiemmin luotu lainatilinä, mutta joitakin tietoja puuttuu vielä.</p><p>Käynnistetään uusi opastettu lainatoiminto keräämään kaikki tarvittavat tiedot.</p><p>Käytä KMyMoneyn versiota joka on vähintään 0.8.7 mutta vanhempi kuin 0.9 korjataksesi ongelma.</p>

en: <p>The category <b>%1</b> currently does not exist. Do you want to create it?</p><p><i>The parent account will default to <b>%2</b> but can be changed in the following dialog</i>.</p>
fi: <p>Kategoriaa <b>%1</b> ei ole. Haluatko luoda sen?</p><p><i>Ylätason tili on oletusarvo <b>%2</b>, mutta voidaan vaihtaa seuraavassa dialogissa</i>.</p>

en: <p>The opening balance is the balance of the account when you start using it with KMyMoney. For new accounts this is usually 0 but for existing accounts this may well differ. Please consult the account statements to figure out this value. The opening balance is to be provided in the currency of the account as selected with the currency button.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
fi: <p>Alkusaldo on tilin saldo sillä hetkellä kun sen käyttäminen aloitetaan. Uusille tileille se on tavallisesti 0, mutta olemassa oleville tileille se voi olla jotain muuta. Tarkista tiliotteesta oikea arvo. Alkusaldona tulee käyttää samaa valuuttaa kuin käytettiin tilin asetuksissa.</p>

en: <p>The opening date would be the date of the last statement. In case you want to keep track of transactions prior to this date, enter the ending balance and statement date of a prior statement and add all following transactions into KMyMoney. KMyMoney will not allow you to enter or modify transactions prior to this date.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
fi: <p>Avauspäivä pitäisi olla sama kuin viimeisen kirjauksen päiväys. Jos halutaan pitää kirjaa aiemmista tapahtumista alkaen, syötä päätöspäivän saldo ja päivä, sekä kaikki myöhemmät tapahtumat.
    </p><p><i>Huomautus</i>: Jos et tiedä tarkkaa saldoa, syötä arvio siitä. Voit myöhemmin muuttaa tätä arvoa kun yhteensovitat tiliä.</p>

en: <p>Transfer account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
fi: <p>Siirtotili vaihdettu.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Vanha: <b>%1</b>, uusi: <b>%2</b></p>

en: <p>Unable to import <b>'%1'</b> using the OFX importer plugin.  The plugin returned the following error:</p><p>%2</p>
fi: <p>Ei voitu tuoda %1 OFX-tuontiliitännäistä käyttäen. Liitännäinen palautti seuraavan virheen:</p><p>%2</p>

en: <p>Use the fields below to enter some information about yourself.</p>
    
    <p>All information is optional and only used to personalize your KMyMoney file.</p>
fi: <p>Voit täyttää henkilökohtaisia tietojasi alla oleviin kenttiin.</p>
    
    <p>Mitkään tiedot eivät ole pakollisia. Niitä käytetään vain KMyMoney-kirjanpitosi mukauttamiseen.</p>

en: <p>You have configured to save your data in encrypted form using GPG. Make sure you understand that you might lose all your data if you encrypt it, but cannot decrypt it later on. If unsure, answer <b>No</b>.</p>
fi: <p>Tietojen tallennus on valittu salatussa muodossa GPG:tä käyttäen. Tämä on uusi ominaisuus, joka on toistaiseksi testaamaton. Varmista, että ymmärrät tämän voivan johtaa kaikkien tietojen menettämiseen, mikäli et voi purkaa salausta myöhemmin. Jos olet epävarma, vastaa <b>Ei</b>.</p>

en: <p>You have selected to encrypt your data also with the KMyMoney recover key, but the key with id</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>has not been found in your keyring at this time. Please make sure to import this key into your keyring. You can find it on the <a href="http://kmymoney.org/">KMyMoney web-site</a>. This time your data will not be encrypted with the KMyMoney recover key.</p>
fi: <p>Tietojen salaus KMyMoney-palautusavainta käyttäen on valittu, mutta avainta tunnisteella </p><p><center><b>%1</b></center></p><p> ei löydy avainrenkaasta. Avain täytyy ensin tuoda avainrenkaaseen, se on saatavilla <a href="http://kmymoney2.sourceforge.net/">KMyMoneyn verkkosivuilta</a>. Toistaiseksi tietoja ei salata KMyMoneyn palautusavaimella.</p>

en: <p>You have specified to encrypt your data for the user-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Unfortunately, a valid key for this user-id was not found in your keyring. Please make sure to import a valid key for this user-id. This time, encryption is disabled.</p>
fi: <p>Tietojen salaus on määritelty tapahtuvaksi käyttäjätunnisteella</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>Valitettavasti, käyttökelpoista avainta tälle käyttäjätunnisteelle ei löydetty avainrenkaastasi. Varmista, että käyttökelpoinen avain tuodaan tälle käyttäjätunnisteelle. Salaus on poistettu käytöstä toistaiseksi.</p>

en: <p>You have turned on the GPG encryption support. This means, that new files will be stored encrypted.</p><p>Existing files will not be encrypted automatically.  To achieve encryption of existing files, please use the <b>File/Save as...</b> feature and store the file under a different name.<br/>Once confident with the result, feel free to delete the old file and rename the encrypted one to the old name.</p>
fi: <p>GPG-salaustuki on otettu käyttöön. Tämä tarkoittaa että uudet tiedostot salataan.</p><p>Olemassa olevia tiedostoja ei salata automaattisesti. Jotta ne salattaisiin, käytä <b>Tiedosto / Tallenna nimellä…</b> -toimintoa tiedoston tallentamiseksi eri nimellä. <br/>Kun lopputulos on haluttu, voidaan vanha salaamaton tiedosto poistaa ja uusi salattu muuttaa vanhan nimiseksi.</p>

en: <qt>
    Please choose the <b>online</b> account you want the 
    <b>application</b> account to be mapped to from the list below.
    </qt>
fi: <qt>
    Valitse <b>online-tili</b> joka halutaan liittää
    <b>hakemus-tiliin</b> listasta alta.
    </qt>

en: <qt><p>Please select the first date for which transactions are to be retrieved from <b>%1</b>.</p><p>If you specify no date then the bank will choose one.</p></qt>
fi: <qt><p>Valitse ensimmäinen päivämäärä jonka mukaiset tapahtumat haetaan <b>%1</b>:stä.</p><p>Jos päivämäärää ei anneta, käytetään pankin oletusta.</p></qt>

en: <qt>Could not enqueue the job.
    </qt>
fi: <qt>Työtä ei kyetty lisäämään jonoon.
    </qt>

en: <qt>Select which transactions should be recorded.
    
    <b>All payments</b> allows you to enter all payments made for this loan.
    
    The option to <b>start from the beginning of the current year</b> is meant for loans that have already been active for a longer period of time, and for which you do not want to enter all past transactions.
    </qt>
fi: <qt>Valitse mitkä maksut kirjataan.
    
    <b>Kaikki maksut</b> -valinta sallii syöttämään kaikki maksut tätä lainaa varten.
    
    <b>Aloita kuluvan vuoden alusta</b> -valinta on tarkoitettu pitkäaikaisemmille lainoille joista ei haluta kirjata kaikkia menneitä tapahtumia.
    </qt>

en: <qt>The given application account <b>%1</b> has not been mapped to an online account.</qt>
fi: <qt>Annettua hakemustiliä <b>%1</b> ei ole liitetty online-tiliin.</qt>

en: <qt>The update job is not supported by the bank/account/backend.
    </qt>
fi: <qt>Päivitystyö ei ole pankin, tilin tai taustamoottorin tukema.
    </qt>

en: = periodical payment:
fi: = säännöllinen maksu:

en: = periodical payments
fi: = säännölliset maksuerät:

[ctx: @action add new price]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action create new export profile]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: @action create new import profile]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: @action create new profile]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action create new report]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action move item down]
en: Down
fi: Alas

[ctx: @action move item up]
en: Up
fi: Ylös

[ctx: @action number of days]
en: days
fi: päivät

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
en: Individual
fi: Yksilöllinen

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
en: Repeating:
fi: Toistuvuus:

[ctx: @info:tooltip for find transaction apply button]
en: Search transactions
fi: Hae tapahtumia

[ctx: @info:tooltip for report configuration apply button]
en: Apply the configuration changes to the report
fi: Ota asetusmuutokset käyttöön raportilla

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
fi:  ja

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Rainbow
fi: Sateenkaari

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Subdued
fi: Pehmeä

[ctx: @item Show all payees]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @item Show all tags]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
fi: Suljettu

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
fi: Avattu

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
fi: Käyttämätön

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
fi: Käyttämättömät

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
fi: Käytetty

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
fi: Käytetyt

[ctx: @item This comes after the hunder text if the tens unit is different from 0]
en:  and
fi:  ja

[ctx: @item This comes after the hundred value digit]
en:  hundred
fi:  sataa

[ctx: @item all accounts]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Days
fi: Päivät

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Months
fi: Kuukaudet

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Weeks
fi: Viikot

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Years
fi: Vuodet

[ctx: @item no holiday region selected]
en: (None)
fi: (Ei mikään)

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
en: No
fi: Ei.

[ctx: @item payments were entered for a loan]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @item reconciliation status]
en: All states
fi: Kaikki tilat

[ctx: @item reconciliation status]
en: Cleared
fi: Varmistettu

[ctx: @item reconciliation status]
en: Not reconciled
fi: Ei yhteensovitettu

[ctx: @item reconciliation status]
en: Reconciled
fi: Yhteensovitettu

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
en: Bi-Monthly
fi: Joka toinen kuukausi

[ctx: @item the columns will display daily data]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: @item the columns will display monthly data]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
en: Quarterly
fi: Neljännesvuosittain

[ctx: @item the columns will display weekly data]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: @item the columns will display yearly data]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: @item the month August]
en: August
fi: Elokuu

[ctx: @item the number 0]
en: zero
fi: nolla

[ctx: @item the number 1]
en: one
fi: yksi

[ctx: @item the number 1,000,000]
en: million
fi: miljoona

[ctx: @item the number 1,000,000,000]
en: billion
fi: miljardi

[ctx: @item the number 10]
en: ten
fi: kymmenen

[ctx: @item the number 1000]
en: thousand
fi: tuhat

[ctx: @item the number 11]
en: eleven
fi: yksitoista

[ctx: @item the number 12]
en: twelve
fi: kaksitoista

[ctx: @item the number 13]
en: thirteen
fi: kolmetoista

[ctx: @item the number 14]
en: fourteen
fi: neljätoista

[ctx: @item the number 15]
en: fifteen
fi: viisitoista

[ctx: @item the number 16]
en: sixteen
fi: kuusitoista

[ctx: @item the number 17]
en: seventeen
fi: seitsemäntoista

[ctx: @item the number 18]
en: eighteen
fi: kahdeksantoista

[ctx: @item the number 19]
en: nineteen
fi: yhdeksäntoista

[ctx: @item the number 2]
en: two
fi: kaksi

[ctx: @item the number 20]
en: twenty
fi: kaksikymmentä

[ctx: @item the number 3]
en: three
fi: kolme

[ctx: @item the number 30]
en: thirty
fi: kolmekymmentä

[ctx: @item the number 4]
en: four
fi: neljä

[ctx: @item the number 40]
en: forty
fi: neljäkymmentä

[ctx: @item the number 5]
en: five
fi: viisi

[ctx: @item the number 50]
en: fifty
fi: viisikymmentä

[ctx: @item the number 6]
en: six
fi: kuusi

[ctx: @item the number 60]
en: sixty
fi: kuusikymmentä

[ctx: @item the number 7]
en: seven
fi: seitsemän

[ctx: @item the number 70]
en: seventy
fi: seitsemänkymmentä

[ctx: @item the number 8]
en: eight
fi: kahdeksan

[ctx: @item the number 80]
en: eighty
fi: kahdeksankymmentä

[ctx: @item the number 9]
en: nine
fi: yhdeksän

[ctx: @item the number 90]
en: ninety
fi: yhdeksänkymmentä

[ctx: @item type of interest]
en: Fixed
fi: Kiinteä

[ctx: @item type of interest]
en: Variable
fi: Muuttuva

[ctx: @label]
en: KMyMoney supports multiple currencies, nevertheless one of them will be used as your base currency. The base currency is used as default for new accounts and reports. Please select the base currency from the following list.
fi: KMyMoney tukee useita valuuttoja, joista yhtä käytetään oletusvaluuttana. Sitä käytetään oletuksena uusille tileille ja raporteille. Valitse oletusvaluutta oheisesta listasta.

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
fi: %1 ja %2 / %3

[ctx: @label account username]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: @label alternate color]
en: Alternate
fi: Vaihtoehtoinen

[ctx: @label convert from stock to currency]
en: to
fi: mihin

[ctx: @label email address]
en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

[ctx: @label loan name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @label name of the schedule]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label normal color]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: @label reconciliation status]
en: State
fi: Tila

[ctx: @label schedule name]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @title]
en: ISO Code
fi: ISO-koodi

[ctx: @title]
en: Symbol
fi: Tunnus

[ctx: @title QIF profile general information]
en: General
fi: Yleinen

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
en: Display
fi: Näytä

[ctx: @title background colors]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: @title global settings]
en: Global
fi: Yleinen

[ctx: @title header of the QIF field name column]
en: Field
fi: Kenttä

[ctx: @title header of the account name column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title header of the budget name column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title header of the currency name column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title loan general information]
en: General
fi: Yleinen

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Manual
fi: Käsintehtävä

[ctx: @title user name of the database]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: A beneficiary name is needed. | The beneficiary name must be at least %1 characters long
fi[0]: Edunsaajan nimi on tarpeen.
fi[1]: Edunsaajan nimi täytyy olla vähintään %1 merkkiä pitkä

en: A budget with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple budgets with the same identification name. Are you sure you would like to rename the budget?
fi: Budjetti ”%1” on syötetty jo järjestelmään. Samalla nimellä esiintyvien budjettien käyttöä ei suositella. Haluatko muuttaa budjetin nimeä?

en: A category named <b>%1</b> already exists. You cannot create a second category with the same name.
fi: Kategorian nimi <b>%1</b> on jo käytössä. Ei ole sallittua luoda kahta kategoriaa käyttäen samaa nimeä.

en: A list containing the id's of already printed checks.
fi: Lista tulostettujen sekkien tunnisteista.

en: A payee with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple payees with the same identification name. Are you sure you would like to rename the payee?
fi: Maksunsaaja ”%1” on syötetty jo järjestelmään. Samalla nimellä esiintyvien maksunsaajien käyttöä ei suositella. Haluatko muuttaa maksunsaajan nimeä?

en: A plugin to import data using Weboob was added
fi: Liitännäinen tietojen tuomiseksi Weboobista lisätty

en: A positive amount to transfer is needed.
fi: Positiivinen siirtosumma tarvitaan.

en: A profile must be selected before selecting a file.
fi: Profiili täytyy valita ennen kuin tiedosto.

en: A purpose is needed. | The purpose must be at least %1 characters long.
fi[0]: Selitekenttä tarvitaan.
fi[1]: Selitekentän pituuden on oltava vähintään %1 merkkiä.

en: A tag with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple tags with the same identification name. Are you sure you would like to rename the tag?
fi: Tunniste ”%1” on syötetty jo olemassa. Samalla nimellä esiintyvien tunnisteiden käyttöä ei suositella. Haluatko varmasti muuttaa tunnisteen nimeä?

en: A typical KMyMoney user maintains a checking account with some institution and uses it to receive money or pay bills. If this is not the case, please deselect the checkbox below and continue on the next page.
fi: Yleensä sekkitiliä ylläpidetään yhdessä rahalaitoksen kanssa joko rahaa vastaanottaen, tai laskuja maksaen. Jos näin ei ole tässä tapauksessa, poista valinta alla olevasta valintalaatikosta ja jatka seuraavalle sivulle.

en: A valid BIC is 8 or 11 characters long.
fi: Kelvollinen BIC on 8 tai 11 merkkiä pitkä.

en: A valid tan is required to proceed.
fi: Kelvollinen raja tarvitaan jotta voidaan jatkaa.

en: ACCOUNT:
fi: TILI:

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Abort the import operation and dismiss all changes
fi: Keskeytä tuontitoiminto ja hylkää kaikki muutokset

en: Absolute limit
fi: Absoluuttinen raja

en: Accelerate
fi: Kiihdytä

en: Accept %1
fi: Hyväksy %1

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept All
fi: Hyväksy kaikki

en: Accept This
fi: Hyväksy vain tämä

en: Accepts the entered data and stores it
fi: Hyväksyy syötetyt tiedot ja tallentaa ne

en: Accepts the entered data and stores it as schedule
fi: Hyväksyy syötetyt tiedot ja tallentaa ne ajoitetuksi tapahtumaksi

en: Accepts the entered values and stores the budget
fi: Hyväksyy syötetyt tiedot ja tallentaa budjetin

en: Account
fi: Tili

en: Account "%1" disappeared: %2
fi: Tili ”%1” hävinnyt: %2

en: Account %1 contains an opening balance. Please use KMyMoney version 0.8 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.
fi: Tilillä %1 on avaussaldo. Käytä KMyMoneyn versiota 0.8–0.9 ongelman korjaamiseksi.

en: Account Balance
fi: Tilin saldo

en: Account Balances by Institution
fi: Tilien saldot rahalaitoksittain

en: Account Balances by Type
fi: Tilien saldot tyypeittäin

en: Account Details
fi: Tilin tiedot

en: Account Information
fi: Tilitiedot

en: Account Mapping
fi: Tilin liittäminen

en: Account Not Mapped
fi: Tiliä ei liitetty

en: Account Number
fi: Tilinumero

en: Account Numbers
fi: Tilinumerot

en: Account Template...
fi: Tilipohja…

en: Account Type:
fi: Tilin tyyppi:

en: Account Types
fi: Tilityypit

en: Account closed
fi: Tili suljettu

en: Account delimiter
fi: Tilin erotin

[ctx: Account general settings]
en: General
fi: Yleinen

en: Account information
fi: Tilitiedot

en: Account information display
fi: Tilitiedot

en: Account name
fi: Tilin nimi

[ctx: Account name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Account name]
en: Name: %1
fi: Nimi: %1

[ctx: Account name]
en: Name: %1 (Brokerage)
fi: Nimi: %1 (Maksunvälittäjä)

en: Account number
fi: Tilinumero

en: Account options
fi: Tilin asetukset

en: Account or Category %1, transaction date %2; split contains invalid value; please check
fi: Tili tai kategoria %1, tapahtumapäivä %2; jaottelu sisältää väärän arvon; tarkista

en: Account problem
fi: Tiliongelma

en: Account selection
fi: Tilin valinta

en: Account to export
fi: Vietävä tili

en: Account to import to
fi: Tilin tuonti

en: Account type
fi: Tilin tyyppi

en: Account%1
fi: Tili%1

en: Account/Cat
fi: Tili/kategoria

en: Account:
fi: Tili:

en: Accounts
fi: Tilit

en: Accounts / Categories
fi: Tilit / kategoriat

en: Accounts managed by an institution are usually referenced by a unique number the so called account number. Enter that number here.
    
    KMyMoney currently uses this number only for some online banking functions.
fi: Rahalaitosten hallinoimat tilit ovat yleensä yksilöity tilinumerolla. Syötä tilinumero tähän.
    
    Tilinumeroa käytetään ainoastaan joihinkin online-pankkitoimintoihin.

en: Accounts with no institution assigned
fi: Tilit ilman rahalaitosta

en: Accounts/Categories
fi: Tilit / kategoriat

en: Action
fi: Toiminto

en: Action/Type
fi: Toiminto/tyyppi

en: Activity
fi: Aktivisuus

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
fi: Maksettu

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Actual
fi: Toteutunut

en: Add
fi: Lisää

en: Add New Profile
fi: Lisää uusi profiili

en: Add Security Name
fi: Kirjaa arvopaperin nimi

en: Add a new entry
fi: Lisää uusi kohta

en: Add scheduled transaction
fi: Lisää ajoitettu tapahtuma

en: Added a frozen column to improve visualizing forecast details
fi: Lisätty aina näkyvä sarake parantamaan ennusteiden luettavuutta

en: Added support for online SEPA transactions
fi: Lisätty tuki online-SEPA-maksuille

en: Adding New Institution
fi: Uuden rahalaitoksen lisääminen

en: Adding profile name.
fi: Profiilin nimen antaminen

en: Adding transactions
fi: Lisätään tapahtumat

en: Additional Fees
fi: Muut maksut

en: Additional Fees:
fi: Lisäpalkkiot:

en: Additional Fees: %1
fi: Lisäpalkkiot: %1

en: Additional encryption keys to be used: %1
fi: Salauksen lisäavaimina käytetään avaimia: %1

en: Additional keys
fi: Lisäavaimet

en: Address book import
fi: Osoitekirjan tuonti

en: Adjusting budgets...
fi: Budjettia säädetään…

en: Adjusting scheduled transactions...
fi: Ajoitettuja tapahtumia säädetään…

en: Adjusting transactions...
fi: Tapahtumia säädetään…

[ctx: Advanced forecast view]
en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Affected payments:
fi: Muuttuneet maksuerät:

en: Afghanistan Afghani
fi: Afganistanin afgaani

en: After
fi: Jälkeen

en: After a clock the first flicker bar changes (each half-byte is transmitted in 2*clock setting).
fi: Kellojakson jälkeen ensimmäinen vilkkuva palkki vaihtuu (jokainen puolitavu lähetetään 2*kelloasetus).

en: After entering the reconciliation data automatically detect the transactions that match that data (in some cases it might be not possible to do that).
fi: Yhteensovitustietojen kirjaamisen jälkeen tunnista automaattisesti tapahtumat jotka täsmäävät tietoihin (joissakin tapauksissa tämä ei ole mahdollista).

en: After this credit transfer the account's balance will be below the minimal balance.
fi: Tämän luottosiirron jälkeen tilin saldo tipahtaa asetetun vähimmäissaldon alle.

en: After this credit transfer the account's balance will be below your credit limit.
fi: Tämän luottosiirron jälkeen tilin saldo tipahtaa luottorajan alle.

en: Albanian Lek
fi: Albanian lek

en: Algerian Dinar
fi: Algerian dinaari

[ctx: All accounts]
en: All
fi: Kaikki

en: All currencies converted to %1
fi: Raportilla käytetty valuutta on %1

en: All currencies converted to %1
fi: Kaikki valuutat on muutettu %1:ksi

en: All dates
fi: Kaikkina päivinä

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: All messages have been enabled.
fi: Kaikki viestit on otettu käyttöön.

en: All payments
fi: Kaikki maksut

en: All subaccounts must be closed before the account can be closed
fi: Kaikki alitilit täytyy sulkea ennen kuin tili voidaan sulkea

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: All values shown in %1
fi: Valuuttayksikkönä on %1

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
fi: Valuuttayksikkönä on %1, ellei toisin mainita.

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
fi: Valuuttayksikkönä on %1, ellei toisin mainita

en: Also encrypt against recover key
fi: Salaa myös kehittäjien palautusavainta vastaan

en: Also encrypt with KMyMoney's recover key
fi: Salaa myös KMyMoneyn palautusavaimella

en: Alternatively, if the file contains just a single security, enter its name here.
    The names are retained and may be selected from the list here.
fi: Vaihtoehtoisesti, jos tiedostossa on vain yksittäinen arvopaperi, syötä sen nimi tähän.
    Nimet säilytetään ja voidaan valita listasta täällä.

en: Always process this schedule the last day of a month
fi: Käsittele tämä ajoitettu tapahtuma aina kuun viimeisenä päivänä

en: Always show a No. field
fi: Näytä aina järjestysnumerokenttä

en: Always show a No. field in transaction form
fi: Näytä aina nro. -kenttä tapahtumalomakkeella

en: Always use this selection for this price source.
fi: Käytä aina tätä valintaa tälle hintalähteelle.

en: Amortization
fi: Lyhennyserä

en: Amount
fi: Summa

en: Amount borrowed: %1
fi: Ottolainan määrä: %1

en: Amount entered
fi: Syötetty määrä

en: Amount is:
fi: Yhteensä:

en: Amount lent: %1
fi: Antolainan määrä: %1

en: Amount: %1
fi: Summa: %1

en: Amounts
fi: Määrät

en: An Expense account must be a child of an Expense account
    Account %1 will be stored under the main Expense account
fi: Kulutilin täytyy olla kulutilin alatili
    Tili %1 tullaan asettamaan pääkulutilin alle.

en: An Income account must be a child of an Income account
    Account %1 will be stored under the main Income account
fi: Tulotilin täytyy olla tulotilin alatili
    Tili %1 tullaan asettamaan päätulotilin alle.

en: An Investment account must be a child of an Asset account
    Account %1 will be stored under the main Asset account
fi: Sijoitustilin täytyy olla varallisuustilin alatili.
    Tili %1 tullaan asettamaan päävarallisuustilin alle.

en: An interest change can only happen after the first payment
fi: Koronmuutos on mahdollinen vasta ensimmäisen maksuerän jälkeen

en: An invalid column was entered.
    Must be between 1 and %1.
fi: Kirjattiin virheellinen sarake.
    Täytyy olla 1:n ja %1 välillä.

en: An unrecoverable error occurred while reading the database
fi: Palautumaton virhe tietokantaa lukiessa

en: An unrecoverable error occurred while writing to the database.
    It may well be corrupt.
fi: Tapahtui palautumaton virhe, kun tietokantaan kirjoitettiin.
    Tietokanta voi olla korruptoitunut.

en: Andorran Franc
fi: Andorran frangi

en: Andorran Peseta
fi: Andorran peseta

en: Angolan New Kwanza
fi: Angolan uusi kwanza

en: Annualized Return
fi: Vuosituotto

en: Anonymize data
fi: Poista henkilötiedot

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
fi: Anonyymitiedostot

en: Another instance of KMyMoney is already running. Do you want to quit?
fi: KMyMoney on jo käynnissä. Haluatko lopettaa?

en: Any status
fi: Mikä tahansa tila

en: Any transaction
fi: Kaikki tapahtumat

en: Apostrophe Handling
fi: Heittomerkin käsittely

en: Application
fi: Hakemus

en: Application Account
fi: Hakemuksen tili

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: April
fi: Huhtikuu

en: AqBanking importer...
fi: AqBanking-tuoja…

en: Are you sure you want to delete report <b>%1</b>?  There is no way to recover it.
fi: Haluatko varmasti poistaa raportin <b>%1</b>? Sen jälkeen sitä ei voida enää palauttaa.

en: Are you sure you wish to merge these transactions?
fi: Haluatko varmasti yhdistää nämä tapahtumat?

en: Are you sure you wish to stop this scheduled transaction from being entered into the register?
    
    KMyMoney will prompt you again next time it starts unless you manually enter it later.
fi: Lopetetaanko varmasti tämän ajoitetun tapahtuman kirjaaminen tapahtumiin?
    
    Tätä tullaan kysymään seuraavalla käynnistyskerralla, jos tapahtumaa ei kirjatakäsin myöhemmin.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: Sending this job failed (tried on %1).
fi: Työn lähetys epäonnistui (%1).

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank accepted this job on %1.
fi: Pankki hyväksyi tämän työn %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank rejected this job on %1.
fi: Pankki hylkäsi tämän työn %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: This job was accepted by the bank on %1.
fi: Pankki %1 hyväksyi työn.

en: Argentine Peso
fi: Argentiinan peso

en: Aruban Florin
fi: Aruban floriini

en: As of today
fi: Kuten tänään

en: Ask for a new payee's default category
fi: Kysy uuden maksunsaajan oletuskategoria

en: Ask user
fi: Kysy käyttäjältä

en: Asset
fi: Varallisuus

en: Asset Account
fi: Varallisuustili

en: Asset Accounts
fi: Omaisuustilit

en: Asset account
fi: Omaisuustili

en: Asset accounts
fi: Omaisuustilit

en: Assets
fi: Varallisuudet

en: Assets & Liabilities
fi: Omaisuus & velat

en: Assets and Liabilities
fi: Varat ja velat

en: Assets and Liabilities Summary
fi: Omaisuuden ja velkojen yhteenveto

en: Assign
fi: Määrää

en: Assign deleted names to the above selected payee's matching list
fi: Liitä poistetut nimet yllä valitun maksunsaajan täsmäyslistaan

en: Assign next number
fi: Määritä seuraava numero

en: Assignments
fi: Maksumääräykset

en: At least one of the selected transactions has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transactions may result in rounding errors. Do you want to continue?
fi: Vähintään yhdessä valituista tapahtumista on enemmän kuin kaksi jaottelua ja ne perustuvat eri valuuttoihin (%1). Tämän tilin käyttäminen tapahtuminen muuttamiseen voi johtaa pyöristysvirheisiin. Jatketaanko?

en: At least one split of the selected transaction references an account that has been closed. Editing the transactions is therefore prohibited.
fi: Vähintään yksi jaottelu valituista tapahtumista viittaa tiliin joka on jo suljettu. Tapahtumien muokkaaminen on siten estetty.

en: At least one split of the selected transactions has been frozen. Editing the transactions is therefore prohibited.
fi: Vähintään yksi jaottelu valituista tapahtumista on jäädytetty. Tapahtumien muokkaaminen on siten estetty.

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to continue to edit the transactions anyway?
fi: Vähintään yksi jaottelu valituista tapahtumista on yhteensovitettu. Haluatko varmasti jatkaa tapahtumien muokkaamista?

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to delete the transactions anyway?
fi: Ainakin yksi jaoteltu osa tästä tapahtumasta on yhteensovitettu. Haluatko siitä huolimatta jatkaa ja poistaa tapahtumat?

en: At least one transaction/schedule still references the category <b>%1</b>.  However, at least one category with the same currency must exist so that the transactions/schedules can be reassigned.
fi: Vähintään yksi tapahtuma / ajoitettu tapahtuma viittaa kategoriaan <b>%1</b>. Vähintään yksi kategoria samalla valuutalla täytyy olla olemassa jotta tapahtumat / ajoitetut tapahtumat voidaan uudelleensijoittaa.

en: At least one transaction/scheduled transaction is still referenced by a tag. Currently you have all tags selected. However, at least one tag must remain so that the transaction/scheduled transaction can be reassigned.
fi: Tunnisteeseen on edelleen kohdistettu vähintään yksi tapahtuma / ajoitettu tapahtuma. Kaikki tunnisteet ovat valittuna. Kuitenkin, vähintään yksi tunniste täytyy jättää jotta tapahtuma / ajoitettu tapahtuma voidaan uudelleen liittää.

en: At least one transaction/scheduled transaction or loan account is still referenced by a payee. Currently you have all payees selected. However, at least one payee must remain so that the transaction/scheduled transaction or loan account can be reassigned.
fi: Maksunsaajaan on kohdistettu vähintään yksi tapahtuma / ajoitettu tapahtuma edelleeen. Kaikki maksunsaajat ovat valittuna. Kuitenkin, vähintään yksi maksunsaaja täytyy jättää jotta tapahtuma / ajoitettu tapahtuma voidaan uudelleen asettaa.

en: Attempt to match similar transactions
fi: Yritä yhdistää samankaltaiset tapahtumat

en: Australian Dollar
fi: Australian dollari

en: Austrian Schilling
fi: Itävallan šillinki

[ctx: Auto assignment (caption)]
en: Auto assignment
fi: Automaattiset määritykset

en: Auto fill with previous transaction data
fi: Täytä automaattisesti edellisen tapahtuman tiedoilla

en: Auto increment check number
fi: Korota sekkinumeroita automaattisesti

en: Auto saving...
fi: Automaattitallennus…

en: Autofill
fi: Automaattitäyttö

en: Autogenerated by QIF importer
fi: Automaattisesti generoitu QIF-tuojalla

en: Autogenerated by QIF importer from type Mutual account entry
fi: Automaattisesti luotu QIF-tuojalla yhteisestä tilitapahtumasta

en: Automatic database creation for type %1 is not currently implemented.
    Please create database %2 manually
fi: %1-tyyppisen tietokannan automaattista luomista ei ole tällä hetkellä vielä toteutettu.
    Tietokanta %2 täytyy luoda käsin.

en: Automatic reconciliation
fi: Automaattinen yhteensovittaminen

en: Automatically find which transactions match the given reconciliation data
fi: Automaattisesti etsi mitkä tapahtumat osuvat annettuihin yhteensovitustietoihin

en: Autosave file periodically
fi: Automaattinen tallennus säännöllisesti

en: Autosave file upon close
fi: Automaattinen tallennus lopetuksen yhteydessä

en: Autosave interval in minutes
fi: Automaattitallennuksen tiheys minuuteissa

en: Autosave options
fi: Automaattitallennuksen asetukset

en: Autosave periodically
fi: Tallenna automaattisesti

en: Autosave when file is modified upon close
fi: Automaattitallennus sulkemisen yhteydessä kun tiedostoa on muutettu

en: Available categories:
fi: Saatavilla olevat kategoriat:

en: Available payees:
fi: Käytettävissä olevat maksunsaajat:

en: Available tags:
fi: Käytettävissä olevat tunnisteet:

[ctx: Average balance]
en: Average
fi: Keskimäärin

en: Average days
fi: Keskiarvopäivät

en: Azerbaijani Manat
fi: Azerbaidžanin manat

en: BANK/BROKER:
fi: PANKKI / MAKSUNVÄLITTÄJÄ:

en: Backend
fi: Taustamoottori

en: Background color for group marker
fi: Ryhmämerkkien taustaväri

en: Background color for imported transactions
fi: Tuotujen maksujen taustaväri

en: Background color for matched transactions
fi: Täsmättyjen maksujen taustaväri

en: Background color for required fields
fi: Pakollisten kenttien taustaväri

en: Backup
fi: Varmista

[ctx: Backup done]
en: Done
fi: Valmis

en: Backup file for today exists on that device. Replace?
fi: Laitteessa on jo varmistustiedosto tälle päivää. Korvataanko?

en: Backup...
fi: Ota varmuuskopio…

en: Bahamian Dollar
fi: Bahaman dollari

en: Bahraini Dinar
fi: Bahrainin dinaari

en: Balance
fi: Saldo

en: Balance Early Warning
fi: Varhempi saldon varoitusraja

en: Balance Max Limit
fi: Saldon maksimiraja

en: Balance after
fi: Jäljelle jäävä saldo

en: Balance before start of recording
fi: Saldo ennen kirjausten aloittamista

en: Balance of %1
fi: %1:n saldo

en: Balance:
fi: Saldo:

en: Balance:
fi: Saldo:

en: Balance: %1
fi: Saldo: %1

en: Balance: %1%2
fi: Saldo: %1%2

en: Balloon payment
fi: Viimeinen maksuerä

en: Bangladeshi Taka
fi: Bangladeshin taka

en: Bank
fi: Pankki

en: Bank Code
fi: Pankin tunniste

en: Bank entry:
fi: Pankin kirjaus:

en: Bank statement
fi: Tiliote

en: Bank transfer
fi: Tilisiirto

en: Banking
fi: Pankkitoiminta

en: Banking Wizard Page
fi: Opastettu pankkitietotoiminto

en: Barbados Dollar
fi: Barbadosin dollari

en: Base currency
fi: Oletusvaluutta

en: Before
fi: Ennen

en: Before KMyMoney can give you detailed information about your financial status, you need to create at least one account. Until then, KMyMoney shows the welcome page instead.
fi: Jotta KMyMoney voi näyttää yksityiskohtaista tietoa taloustilanteestasi, tulee vähintään yksi tili luoda. Siihen asti näytetään tervetuloasivu sen sijaan.

en: Belarusian Ruble
fi: Valko-Venäjän rupla

en: Belarusian Ruble (old)
fi: Valko-Venäjän rupla (vanha)

en: Belgian Franc
fi: Belgian frangi

en: Belize Dollar
fi: Belizen dollari

en: Beneficiary Name
fi: Edunsaajan nimi

en: Bermudian Dollar
fi: Bermudan dollari

en: Better performance of the user interface
fi: Käyttöliittymää on parannettu

en: Bhutan Ngultrum
fi: Bhutanin ngultrum

en: Bills
fi: Laskut

en: Bitcoin Cash
fi: Bitcoin-käteinen

en: Bolivian Boliviano
fi: Bolivian boliviano

en: Bond
fi: Velkakirja

en: Bosnian Convertible Mark
fi: Bosnia ja Hertsegovinan vaihdettava markka

en: Botswana Pula
fi: Botswanan pula

en: Branch
fi: Toimiala

en: Brazilian Real
fi: Brasilian real

en: British Pound
fi: Englannin punta

en: Broker
fi: Kaupanvälittäjä

[ctx: Brokerage (suffix for account names)]
en: Brokerage
fi: Maksunvälittäjä

en: Brokerage Account
fi: Välityspalkkiotili

en: Brokerage Item
fi: Välityspalkkio

en: Browse...
fi: Selaa…

en: Brunei Dollar
fi: Brunein dollari

en: Budget
fi: Budjetti

en: Budget <numid>%1</numid>
fi: Budjetti <numid>%1</numid>

en: Budget <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)
fi: Budjetti <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)

en: Budget Forecast
fi: Budjettiennuste

en: Budget Overruns
fi: Budjettiylitykset

en: Budget based on forecast
fi: Budjettiin perustuva ennuste

en: Budget options
fi: Budjetin asetukset

[ctx: Budget total]
en: Total
fi: Yhteensä

en: Budget year
fi: Budjettivuosi

en: Budgeted
fi: Budjetoitu

en: Budgeted vs. Actual This Year
fi: Budjetoitu vs. toteutunut tämän vuoden tilanne

en: Budgeted vs. Actual This Year (YTM)
fi: Budjetoitu vs. toteutunut tänä vuonna

en: Budgeting
fi: Budjetit

en: Budgets
fi: Budjetit

en: Bulgarian Lev
fi: Bulgarian lev

en: Bulgarian Lev (new)
fi: Bulgarian lev (uusi)

en: Burundi Franc
fi: Burundin frangi

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
fi: Sovita

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
fi: Täsmäämätön

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
fi: Valmis

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
fi: Lisää

en: Buy
fi: Osta

en: Buys
fi: Ostot

en: C&hoose...
fi: &Valitse…

en: CFA Franc BEAC
fi: CFA-frangi BEAC

en: CFP Franc Pacifique
fi: CFP-frangi

[ctx: CSV (Filefilter)]
en: CSV files
fi: CSV-tiedostot

[ctx: CSV Exporter dialog title]
en: CSV Exporter
fi: CSV-vienti

en: CSV Import Wizard
fi: Opastettu CSV-tuonti

[ctx: CSV Importer dialog title]
en: CSV Importer
fi: CSV-tuoja

en: CSV exporter added
fi: CSV-vienti on lisätty

en: CSV import
fi: CSV-tuonti

en: CSV import/export
fi: CSV-tuoja/-viejä

en: CSV importer was improved
fi: CSV-tuontityökalua on paranneltu

en: CSV invalid field values
fi: Epäkelvot CSV-kenttien arvot

en: CSV...
fi: CSV…

en: CSVWizard
fi: Opastettu CSV-tuonti

en: Calculate
fi: Laske

en: Calculate Loan
fi: Laske laina

en: Calculated
fi: Laskettu

en: Calculation Overview
fi: Laskennan yleiskatsaus

en: Calculation error
fi: Laskentavirhe

en: Calculation successful
fi: Laskenta onnistui

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calculator...
fi: Laskin…

en: Calendar View
fi: Kalenterinäkymä

en: Cambodia Riel
fi: Kambodžan riel

en: Canadian Dollar
fi: Kanadan dollari

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel processing of schedule entry.
fi: Peru ajoitetun tehtävän käsittely.

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot add currency with existing id %1
fi: Ei voi lisätä valuuttaa tunnisteella %1

en: Cannot add institution
fi: Rahalaitosta ei voida lisätä

en: Cannot add institution: %1
fi: Rahalaitosta ei voida lisätä: %1

en: Cannot add report, reason: "%1"
fi: Raporttia ei voida lisätä: "%1"

en: Cannot create new currency. %1
fi: Ei voitu luoda uutta valuuttaa. %1

en: Cannot create or edit any transactions in Account %1 as it is closed
fi: Tapahtumia ei voi luoda tai muokata tilille %1 jos se on suljettu

en: Cannot create transactions in a closed account.
fi: Suljettuun tiliin ei voi luoda tapahtumia.

en: Cannot create transactions in the context of a category.
fi: Tapahtumia ei voi luoda kategorian yhteyteen.

en: Cannot create transactions when no account is selected.
fi: Tapahtumia ei voi luoda jos tiliä ei ole valittu.

en: Cannot delete currency %1. %2
fi: Valuuttaa %1 ei voitu poistaa. %2

en: Cannot edit investment transactions and non-investment transactions together.
fi: Sijoitustapahtumia ja ei-sijoitustapahtumia ei voida muokata yhdessä.

en: Cannot edit investment transactions in the context of this account.
fi: Sijoitustapahtumia ei voida muokata tämän tilin yhteydessä.

en: Cannot edit mixed investment action/type transactions together.
fi: Erilaisia sijoitustapahtumia ei voida muokata yhdessä.

en: Cannot edit multiple split transactions at once.
fi: Ei voida muokata useita jaoteltuja tapahtumia yhdellä kertaa.

en: Cannot edit transactions in the context of a category.
fi: Tapahtumia ei voida muokata kategorian kontekstissa.

en: Cannot edit transactions with frozen splits.
fi: Tapahtumaa jossa on jäädytettyjä jaotteluja ei voida muokata.

en: Cannot enter transaction with postdate prior to account's opening date.
fi: Tapahtumaa ei voida lisätä jos päiväys on tilin avauspäivämäärää ennen.

en: Cannot find template transaction for schedule %1
fi: Tapahtumapohjaa ajoitetulle tapahtumalle %1 ei löydy

en: Cannot load file <b>%1</b>. Reason: %2
fi: Tiedostoa <b>%1</b> ei voida ladata. Syy: %2

en: Cannot modify currency with unknown id %1
fi: Ei voi muokata valuuttaa tuntemattomalla tunnisteella %1

en: Cannot open database %1
fi: Tietokantaa %1 ei voida avata

en: Cannot open file %1 for writing
fi: Tiedostoa %1 ei voida avata kirjoittamista varten

en: Cannot open file as requested. Error was: %1
fi: Pyydettyä tiedostoa ei voitu avata. Virhe: %1

en: Cannot open or create database %1.
    Retry Save As Database and click Help for further info.
fi: Tietokantaa %1 ei voida avata tai luoda.
    Yritä uudelleen Tallenna tietokantana -painikkeen avulla. Ohje-painikkeen avulla saat lisätietoja.

en: Cannot process transaction with focus if it is not selected.
fi: Kohdisttetua tapahtumaa ei voida käsitellä jos se ei ole valittu.

en: Cannot process transactions in account %1, which is closed.
fi: Tilin %1 tapahtumia ei voi käsitellä, jos tili on suljettu.

en: Cannot read from file <b>%1</b>.
fi: <b>%1</b>-tiedostoa ei voitu lukea.

en: Cannot remove currency with unknown id %1
fi: Ei voi poistaa valuuttaa tuntemattomalla tunnisteella %1

en: Cannot remove transaction that references a closed account.
fi: Suljettuun tiliin viittaavaa tapahtumaa ei voida poistaa.

en: Cannot retrieve currency with unknown id '%1'
fi: Ei voi hakea valuuttaa tuntemattomalla tunnisteella %1

en: Cannot save to current database.
fi: Ei voida tallentaa nykyiseen tietokantaan.

en: Cannot save to current database: %1
fi: Ei voida tallentaa nykyiseen tietokantaan: %1

en: Cannot set %1 as base currency: %2
fi: Ei voitu asettaa oletusvaluutaksi %1: %2

en: Cannot update currency. %1
fi: Valuuttaa ei voitu päivittää. %1

en: Cannot update security <b>%1</b>: %2
fi: Arvopaperia <b>%1</b> ei voitu päivittää: %2

en: Cape Verde Escudo
fi: Kap Verden escudo

en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Cash
fi: käteiset

en: Cash Flow
fi: Käteisvirta

en: Cash Flow Status
fi: Rahavirtatilanne

en: Cash Flow Summary
fi: Rahavirtojen yhteenveto

en: Cash Flow Transactions This Month
fi: Käteisvirtatapahtumat tässä kuussa

en: Cash Fraction
fi: Käsiraha

en: CashFlow
fi: Käteisvirta

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Category
fi: Kategoria

en: Category Type
fi: Kategorian tyyppi

en: Category creation
fi: Kategorian luominen

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (long term)
fi: Pääomavoitto (pitkäaikainen)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (mid term)
fi: Pääomavoitto (keskipitkä)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (short term)
fi: Pääomavoitto (lyhytaikainen)

[ctx: Category name]
en: Dividend
fi: Osinko

[ctx: Category name]
en: Interest
fi: Korko

[ctx: Category name]
en: Investment fees
fi: Sijoitusten kulut

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous expense
fi: Sekalaiset menot

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous income
fi: Sekalaiset tulot

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend
fi: Uudelleensijoitettu osinko

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (long term)
fi: Uudelleensijoitettu osinko (pitkäaikainen)

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (short term)
fi: Uudelleensijoitettu osinko (lyhytaikainen)

[ctx: Category name]
en: Reinvested interest
fi: Uudelleensijoitettu osinko

[ctx: Category name]
en: Returned capital
fi: Palautunut pääoma

en: Category options
fi: Kategorioiden asetukset

en: Category selection
fi: Kategorian valinta

en: Category/Account
fi: Kategoria / tili

en: Cayman Islands Dollar
fi: Caymansaarten dollari

en: Cell font
fi: Solun fontti

en: Certificate of Deposit
fi: Talletustodistus

en: Change &total amount of transaction to %1.
fi: &Muuta tapahtuman kokonaissummaksi %1.

en: Change budget year
fi: Muuta budjettivuotta

en: Change the date to the next processing day
fi: Vaihda päivä seuraavaan käsittelypäivään

en: Change the date to the previous processing day
fi: Vaihda päivä edelliseen käsittelypäivään

en: Change the details of selected price information.
fi: Vaihda valitun hinnan tietoja.

en: Change the security information of the selected entry.
fi: Vaihda arvopaperin tietoja valitusta kohdasta.

en: Change total amount of transaction to %1.
fi: Vaihda tapahtumien kokonaismääräksi %1.

en: Charges
fi: Veloitukset

en: Chart
fi: Kaavionäkymä

en: Chart Detail:
fi: Kaavion yksityiskohdat:

en: Chart Tab
fi: Kaavio-välilehti

en: Chart Type
fi: Kaavion laji

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
fi: Selitteet

[ctx: Chart lines legend]
en: Legend
fi: Selitteet

en: Charts
fi: Kaavionäkymä

en: Charts line width
fi: Kaavion viivanleveys

en: Charts palette
fi: Kaavion väripaletti

en: Check box if any fee is a percentage figure rather than a value.
fi: Valitse jos jokin maksu on annettu prosenteissa arvon sijaan.

en: Check date
fi: Sekki

en: Check number <b>%1</b> has already been used in account <b>%2</b>.<center>Do you want to replace it with the next available number?</center>
fi: Sekkinumero <b>%1</b> on jo käytössä tilillä <b>%2</b>.<center>Haluatko korvata sen seuraavalla käytettävissä olevalla numerolla?</center>

en: Check schedules on startup
fi: Tarkista ajoitetut tapahtumat käynnistyksen yhteydessä

en: Check schedules upon startup
fi: Tarkista ajoitetut tapahtumat sovelluksen käynnistämisen yhteydessä

en: Check template file
fi: Sekin mallitiedosto

en: Check this if you are refinancing a loan that already exists in KMyMoney
fi: Rastita tämä jos olet korvaamassa olemassa olevaa lainaa.

en: Checking
fi: sekki

en: Checking for overdue scheduled transactions...
fi: Tarkistetaan erääntyneitä ajoitettuja tapahtumia…

[ctx: Cheque Number]
en: No.
fi: Nro.

en: Chilean Peso
fi: Chilen peso

en: Chinese Yuan Renminbi
fi: Kiinan kansantasavallan Yuan Renminbi

en: Choose Export Type Dialog
fi: Valitse vientityyppi -ikkuna

en: Choose Import Type Dialog
fi: Valitse tuontityyppi -ikkuna

en: Choose Style
fi: Valitse malli

en: Choose export type:
fi: Valitse vientityyppi:

en: Choose file path
fi: Valitse tiedostopolku

en: Choose import type:
fi: Valitse tuontityyppi:

en: Choose...
fi: Valitse…

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear &All
fi: Poista k&aikki

en: Clear &Zero
fi: Poista &nollat

en: Clear all
fi: Poista kaikki

en: Clear all splits
fi: Poista kaikki jaottelut

en: Clear selected column entries
fi: Tyhjennä valitut sarakekohdat

en: Clear selected column entries.
fi: Tyhjennä valitut sarakkeet.

en: Clear this
fi: Poista valinnat

en: Cleared balance
fi: Varmistettu saldo

[ctx: Cleared balance]
en: Cleared: %1
fi: Varmistettu: %1

en: Click either Banking or Investment.
    Then select 'Add New Profile' and enter a new name.
    Then open the file you wish to import,
    and set up your new parameters.
    Or, select an existing profile, to use saved settings.
fi: Paina joko Pankkitoiminta tai Sijoitustoiminta.
    Sen jälkeen valitse 'Lisää uusi kuvaus' ja syötä sen nimi.
    Sen jälkeen avaa sisääntuotava tiedosto ja aseta sen
    ohjaukset. Tai, valitse olemassa oleva kuvaus käyttääksesi
    tallennettuja ohjauksia.

en: Click to select the required decimal symbol, and to
    check that the selected symbol matches the data.
fi: Valitse tarvittava desimaalitunniste. Varmista
    että valittu tunniste täsmää materiaalin kanssa.

en: Client UID
fi: Asiakas-UID

en: Clock length of optical tan flickering in ms.
fi: Kellojakson pituus optiselle vilkkumiselle millisekunneissa.

en: Close
fi: Sulje

en: Close account
fi: Sulje tili

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Closed
fi: Suljettu

en: Closed tag
fi: Suljettu tunniste

en: Closed tags can't be used.
fi: Suljettuja tunnisteita ei voida käyttää

en: Closing Balance
fi: Loppusaldo

en: Closing window...
fi: Ikkunaa suljetaan…

en: Collapse all accounts in the list
fi: Supista tilit tililistalla

en: Collect all transactions for the given payee. Treat all transactions that refer to the same category and have an amount with +/- X % as identical. If more than one transaction is found, a list of them is presented to the user.
    
    Selecting 0% will list all transactions.
fi: Kerää kaikki tapahtumat annetulle maksunsaajalle. Käsittelee kaikki ne tapahtumat identtisinä, jotka kohdistuvat samaan kategoriaan ja jotka ovat summaltaan +/- X % samoja. Käyttäjälle näytetään lista tapahtumista, mikäli kaksi tai useampi tapahtumaa löytyy.
    
    Valitsemalla 0% saat kaikki tapahtumat näkyviin.

en: Colombian Peso
fi: Kolumbian peso

en: Color settings
fi: Väriasetukset

en: Colors
fi: Värit

en: Column
fi: Sarake

[ctx: Column heading for VAT category]
en: VAT
fi: ALV

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
fi: Vero

en: Columns
fi: Sarakkeet

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
fi: Yhdistä

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Comment
fi: Kommentti

en: Commission
fi: Toimeksianto

en: Commodity
fi: Hyödyke

en: Comoros Franc
fi: Komorien frangi

en: Compiled with the following settings:
fi: Käännetty seuraavien asetusten kanssa:

en: Completion Wizard Page
fi: Opastettu loppuun saattaminen

en: Configure
fi: Mukauta

en: Configure Aq&Banking...
fi: Muokkaa Aq&Bankingin asetuksia…

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
fi: &Muokkaa

en: Configure preferences after finishing the wizard.
fi: Avaa asetukset alkuopastuksen jälkeen.

en: Configure this report
fi: Mukauta raporttia

[ctx: Confirm]
en: Yes
fi: Kyllä

en: Confirm Manual Enter
fi: Vahvista käsinsyöttö

en: Confirm end of reconciliation
fi: Vahvista yhteensovituksen päättäminen

en: Congratulations: you have successfully set up your bank for online banking via OFX.
fi: Onnittelut: Online-pankkitoiminnot on asetettu onnistuneesti OFX:n kautta.

en: Connecting to bank...
fi: Otetaan yhteyttä pankkiin…

en: Connection Details
fi: Yhteystiedot

en: Consistency Check
fi: Yhtenäisyystarkistus

en: Consistency check failed: %1
fi: Yhtenäisyystarkistus epäonnistui: %1

en: Consistency check result
fi: Yhtenäisyystarkistuksen tulokset

en: Contacting bank...
fi: Otetaan yhteyttä pankkiin…

en: Contains
fi: Sisältää

en: Contents to Export
fi: Vietävä sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue to edit splits
fi: Jatka jaotteluiden muokkausta

en: Continue with next page
fi: Jatkuu seuraavalla sivulla

en: Conversion rate
fi: Kurssi

en: Conversion rate is not positive
fi: Kurssi ei ole positiivinen

en: Conversion rate: %1
fi: Kurssi: %1

en: Convert
fi: Muunna

[ctx: Convert 'em!!]
en: <p>Select this option to convert all values in the report to your base currency.</p><p>Leave it unchecked if you would like to see values in their original currency.</p><p>If currencies are not converted, then subtotals will not be shown.</p>
fi: <p>Valittaessa tämä asetus, summat raportilla vaihdetaan oletusvaluutaan.</p><p>Jos summat halutaan nähdä niiden alkuperäisissä valuutoissaan, ei tätä asetusta pidä valita.</p><p>Mikäli valuuttoja ei ole muutettu oletusvaluuttaan, välisummaa ei näytetä.</p>

en: Convert values to base currency
fi: Muuta arvot oletusvaluuttaan

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy budget
fi: Kopioi budjetti

en: Copy memo
fi: Kopioi muistiinpano

en: Copy of %1
fi: Kopio %1:sta

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
fi: %1 – kopio

en: Copy splits
fi: Kopioi jaottelut

en: Copy this report to the clipboard
fi: Kopioi raportti leikepöydälle

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Core engine, Release Manager, Project admin
fi: Ytimen ohjelmointi, jakeluvastaava, projektin vetäjä

en: Correct splits
fi: Korjaa jaottelut

en: Costa Rican Colon
fi: Costa Rican colon

en: Could not find a plugin to display this job or it does not contain any data.
fi: Ei löytynyt liitännäistä tämän työn näyttämiseen, tai työ ei sisällä tietoja.

en: Could not find reportgroup "%1" for report "%2".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
fi: Raporttiryhmää "%1" ei löytynyt raportille "%2".
    Ole hyvä ja raportoi tämä virhe ohjelmistokehittäjien postituslistalla: kmymoney-devel@kde.org

en: Could not load responsible plugin to view this task.
fi: Tarvittavaa liitännäistä ei voitu ladata tämän tehtävän katselua varten.

en: Could not save one onlineJob. | Could not save %1 onlineJobs.
fi[0]: Ei voinut tallentaa online-työtä.
fi[1]: Ei voinut tallentaa %1 online-työtä.

en: County/State:
fi: Lääni/osavaltio:

en: Create
fi: Luo

en: Create Tables
fi: Luo taulut

en: Create a new Category
fi: Luo uusi kategoria

en: Create a new account/category
fi: Luo uusi tili / kategoria

en: Create a new asset account
fi: Luo uusi varallisuustili

en: Create a new category
fi: Luo uusi kategoria

en: Create a new price entry.
fi: Luo uusi hintatieto.

en: Create a new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Create a new report based on this one
fi: Laadi uusi raportti tämän pohjalta

en: Create a new schedule.
fi: Luo uusi ajoitettu tapahtuma.

en: Create a new transaction
fi: Luo uusi tapahtuma

en: Create brokerage account
fi: Välityspalkkiotili

en: Create category
fi: Luo kategoria

en: Create reminders
fi: Luo muistutukset

en: Create scheduled transaction...
fi: Luo ajoitettu tapahtuma…

en: Create security
fi: Luo arvopaperi

en: Created on
fi: Luontipäivä

en: Creates a new budget
fi: Luo uusi budjetti

en: Creates a new payee
fi: Luo uuden maksunsaajan

en: Creates a new tag
fi: Luo uusi tunniste

en: Creating new document...
fi: Luodaan uusi tiedosto…

en: Creating transactions can only be performed in the ledger view
fi: Maksutapahtumien luominen on mahdollista vain tapahtumat-näkymässä

en: Creation failed executing statement
    Executed: %1
    Error No %2: %3
fi: Luominen epäonnistui suoritettaessa komentoa
    Suoritettu: %1
    Virhenumero %2: %3

en: Credit Card
fi: luottokortit

en: Credit Card %1 monthly payment
fi: Luottokortin %1 kuukausimaksu

en: Credit Early Warning
fi: Varhempi luoton varoitusraja

en: Credit Max Limit
fi: Luoton maksimiraja

en: Credit Transfer
fi: Luottosiirto

en: Credit card payment
fi: Luottokorttimaksu

en: Credit transfer options
fi: Luottosiirron asetukset

en: Criteria
fi: Kriteerit

en: Critical Error
fi: Kriittinen virhe

en: Croatian Kuna
fi: Kroatian kuna

en: Csv Export
fi: CSV-vienti

en: Cuban Peso
fi: Kuuban peso

en: Currencies
fi: Valuutat

en: Currencies...
fi: Valuutat…

en: Currency
fi: Rahayksikkö

en: Currency options
fi: Valuutta-asetukset

en: Currency:
fi: Valuutta:

en: Currency: %1
fi: Valuutta: %1

en: Current Balance
fi: Tämän hetken saldo

en: Current Forecast Method:
fi: Nykyinen ennustustapa:

en: Current Month Summary
fi: Kuluvan kuun yhteenveto

en: Current amount
fi: Nykyinen summa

en: Current fiscal year
fi: Kuluva tilivuosi

en: Current importer does not recognize GnuCash account type %1
fi: Nykyinen tuoja ei tunnista GnuCash-tilityyppiä %1

en: Current month
fi: Tämä kuukausi

en: Current quarter
fi: Tämä vuosineljännes

en: Current rate
fi: Nykyinen korko

en: Current selections: %1
fi: Nykyiset valinnat: %1

en: Current year
fi: Tämä vuosi

en: Custom Report
fi: Muokattu raportti

en: Cyprus Pound
fi: Kyproksen punta

en: Czech Koruna
fi: Tšekin koruna

en: Danish Krone
fi: Tanskan kruunu

en: Data Selector
fi: Tietovalitsin

en: Data entry
fi: Tapahtumien kirjaaminen

en: Database Details
fi: Tietokannan tiedot

en: Database File (SQLite only)
fi: Tietokantatiedosto (vain SQLite)

en: Database Name (Others)
fi: Tietokannan nimi (muut)

en: Database Type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Database apparently in use
    Opened by %1 on %2 at %3.
    Open anyway?
fi: Tietokanta on jo käytössä
    Avaaja %1, %2 kello %3.
    Avataanko silti?

en: Database backend
fi: Tietokannan taustajärjestelmä

en: Database backend, maintainer stable branch
fi: Tietokannan taustajärjestelmä, ylläpidetty vakaassa haarassa

en: Database contains data which must be removed before using Save As.
    Do you wish to continue?
fi: Tietokanta sisältää tietoa, joka pitää poistaa ennen Tallenna nimellä -valintaa.
    Haluatko jatkaa?

en: Database malfunction
fi: Tietokannan toimintahäiriö

en: Database type %1 has not been fully tested in a KMyMoney environment.
    Please make sure you have adequate backups of your data.
    Please report any problems to the developer mailing list at kmymoney-devel@kde.org
fi: KMyMoneyn ja %1-tyyppisten tietokantojen yhteensopivuutta ei ole kattavasti testattu.
    Huolehdi ajantasaisista varmuuskopioista.
    Mikäli kohtaat ongelmia, ole hyvä ja raportoi ne kmymoney-devel@kde.org -postituslistalle.

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date Format
fi: Päivämäärämuoto

en: Date Range
fi: Päivämääräalue

en: Date entered
fi: Syötetty päivänä

en: Date format selection
fi: Päivämäärämuodon valinta

en: Date of final transaction:
fi: Viimeisen tapahtuman päiväys:

en: Date of first payment
fi: Ensinmäisen maksun päiväys

en: Date of next interest change
fi: Seuraava korontarkistuspäivä

en: Date of payment
fi: Maksupäivä

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Day of Month to start Forecast:
fi: Ennusteen aloituspäivä kuukaudessa

en: Day of month to start forecast
fi: Kuukauden aloituspäivä ennusteiden aloituksille

en: Days of Accounts Cycle:
fi: Päiviä tilikierrossa:

en: Days of normal account cycle
fi: Päivien määrä tilikierrossa

en: Days to Forecast:
fi: Ennustepäivien lukumäärä:

en: Days to forecast
fi: Päivien määrä ennusteisiin

en: Debit Note
fi: Veloitukset-huomautus

en: Debug Options
fi: Virheenpaikannusasetukset

en: Debug Timers
fi: Virheenpaikannustoimintojen ajastimet

en: Debug Traces
fi: Virheenpaikannustoiminnot

en: Decelerate
fi: Hidastaa

en: December
fi: Joulukuu

en: Decimal Symbol
fi: Desimaalisymboli

en: Decode using
fi: Pura käyttäen

en: Decoding option
fi: Purkuasetukset

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
fi: Vähennä

en: Default Account
fi: Oletustili

en: Default CSS file
fi: CSS-oletustiedosto

en: Default Category for Payee
fi: Oletuskategoria maksunsaajalle

en: Default Report
fi: Oletusraportti

en: Default category:
fi: Oletuskategoria:

en: Default reconciliation state
fi: Yhteensovituksen oletustila

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation
fi: Yhteensovituksen oletustila uusille tapahtumille jotka syötetään yhteensovituksen aikana

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation of an account
fi: Yhteensovituksen oletustila tilin yhteensovitetuksen aikana syötetyille uusille tapahtumille.

en: Default start date for statement download
fi: Oletusaloituspäivämäärä tiliotteen lataamiseksi

en: Define your search criteria
fi: Määrittele hakukriteerit

en: Del
fi: Poista

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Report?
fi: Poistetaanko raportti?

en: Delete account...
fi: Poista tili…

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Delete budget
fi: Poista budjetti

en: Delete category...
fi: Poista kategoria…

en: Delete currency
fi: Poista valuutta

en: Delete institution...
fi: Poista rahalaitos…

en: Delete investment
fi: Poista sijoitus

en: Delete investment...
fi: Poista sijoitus…

en: Delete or Edit Profile Name
fi: Poista tai muokkaa profiilin nimeä

en: Delete payee
fi: Poista maksun saaja…

en: Delete price information
fi: Poista hintatieto

en: Delete price...
fi: Poista hinta…

en: Delete scheduled transaction
fi: Poista ajoitettu tapahtuma

en: Delete security
fi: Poista arvopaperi

en: Delete selected payee(s)
fi: Poista valitut maksunsaajat

en: Delete tag
fi: Poista tunniste

en: Delete the current selected budget
fi: Poista valittu budjetti

en: Delete the current selected tag
fi: Poista valittu tunniste

en: Delete this entry
fi: Poista tämä kohta

en: Delete transaction
fi: Poista tapahtuma

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
fi: Poista

en: Delete...
fi: Poista…

en: Deleting transactions
fi: Poistaa tapahtumia

en: Depending on the answer to <b>What do you want to record?</b> this field means the following:<p>
    
    <b>All payments</b><br>
    Enter the due date of the very first payment<p>
    
    <b>Start with this year's payments</b><br>
    Enter the due date of the first payment in the current year
fi: <b>Mitä haluat kirjata ylös?</b> -kysymyksen vastauksesta riippuen tämä kenttä merkitsee seuraavaa:<p>
    
    <b>Kaikki maksut</b><br>
    Syötä ensimmäisen maksun eräpäivä <p>
    
    <b>Aloita tämän vuoden maksuista</b><br>
    Syötä ensimmäisen maksun eräpäivä tänä vuonna

en: Deposit
fi: Pano

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
fi: Pano

en: Deposits
fi: Talletukset

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
fi: Talletukset

en: Description
fi: Yksityiskohdat

en: Destination
fi: Kohde

en: Detail
fi: Selite

en: Detailed description
fi: Tarkempi kuvaus

en: Details
fi: Tarkemmat tiedot

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Developer & Artist
fi: Ohjelmoija & taitelija

en: Device options
fi: Laitevalinnat

[ctx: Dialog caption for 'Enter or schedule' dialog]
en: Enter or schedule?
fi: Kirjataanko vai ajastetaanko ajoitettu tapahtuma?

en: Did you make/receive any payments yet?
fi: Oletko maksanut tai vastaanottanut maksueriä vielä?

en: Difference
fi: Erotus

en: Difference: %1
fi: Erotus: %1

en: Direct debit
fi: Suoraveloitus

en: Direct deposit
fi: Suoratalletus

en: Discard the changes and enter the original transaction into the register.
fi: Hylkää muutokset ja palauta alkuperäinen tapahtuma.

en: Disguise your wealth
fi: Varallisuutesi salataan

en: Display
fi: Näyttö

en: Display XML data
fi: Näytä XML-sisältö

en: Distribute difference of %1 among all splits.
fi: Jaa erotus %1 tasan kaikkien jaotteluiden kesken.

en: Dividend
fi: Osinko

en: Dividends Paid Out
fi: Maksetut osingot

en: Dividends Reinvested
fi: Uudelleensijoitetut osingot

en: Djibouti Franc
fi: Djiboutin frangi

en: Do not auto-fill transaction data at all.
fi: Ei tapahtumien automaattitäyttöä.

en: Do not create payout transaction
fi: Älä luo maksutapahtumaa

en: Do not display the individual transactions that make up a split transaction
fi: Älä näytä jaoteltujen tapahtumien yksittäisiä jaotteluja.

en: Do not enter or skip payments for this schedule but continue with the next schedule.
fi: Älä syötä tai ohita tätä ajoitettua tapahtumaa, vaan jatka seuraavasta.

en: Do not enter the transaction but advance the next due date of this schedule to the next payment date.
fi: Älä syötä tapahtumaa, vaan ainoastaan päivitä tämän ajoitetun tapahtuman seuraavaksi eräpäiväksi seuraava maksupäivä.

en: Do not perform online quotes for this investment
fi: Online-noteerauksia ei haeta tälle sijoitukselle

en: Do not show closed accounts
fi: Älä näytä suljettuja tilejä

en: Do not show finished schedules
fi: Älä näytä päättyneitä ajoitettuja tapahtumia

en: Do not show reconciled transactions
fi: Älä näytä yhteensovitettuja tapahtumia

en: Do not show transactions prior to
fi: Älä näytä tapahtumia ennen

en: Do not show unused categories
fi: Älä näytä käyttämättömiä kategorioita

en: Do you really want to delete category <b>%1</b>?
fi: Haluatko varmasti poistaa kategorian <b>%1</b>?

en: Do you really want to delete profile '%1'?
fi: Poistetaanko profiili '%1' varmasti?

en: Do you really want to delete the selected price entry? | Do you really want to delete the selected price entries?
fi[0]: Poistetaanko valittu hintatieto varmasti?
fi[1]: Poistetaanko valitut hintatiedot varmasti?

en: Do you really want to delete the selected transaction? | Do you really want to delete all %1 selected transactions?
fi[0]: Poistetaanko valittu tapahtuma?
fi[1]: Poistetaanko kaikki %1 valittua tapahtumaa?

en: Do you really want to remove all selected budgets?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut budjetit?

en: Do you really want to remove all selected payees?
fi: Poistetaanko kaikki valitut maksunsaajat?

en: Do you really want to remove all selected tags?
fi: Poistetaanko kaikki valitut tunnisteet?

en: Do you really want to remove the mapping of account <b>%1</b> to an online account? Depending on the details of the online banking method used, this action cannot be reverted.
fi: Haluatko varmasti poistaa liitoksen tililtä <b>%1</b> online-tilille? Online-pankista riippuen, tätä tapahtumaa ei voida palauttaa.

en: Do you really want to skip the <b>%1</b> transaction scheduled for <b>%2</b>?
fi: Jätetäänkö väliin ajoitettu tapahtuma <b>%1</b> <b>%2</b>?

en: Do you want to add "%1" as payee/receiver?
fi: Haluatko lisätä "%1":n maksajaksi tai maksun saajaksi?

en: Do you want to add <b>%1</b> as payer/receiver?
fi: Lisätäänkö <b>%1</b> maksajaksi tai maksunsaajaksi?

en: Do you want to add <b>%1</b> as tag?
fi: Lisätäänkö <b>%1</b> tunnisteeksi?

en: Do you want to delete category <b>%1</b> with all its sub-categories or only the category itself? If you only delete the category itself, all its sub-categories will be made sub-categories of <b>%2</b>.
fi: Haluatko poistaa kategorian <b>%1</b> ja kaikki sen alikategoriat, vai ainoastaan kategorian? Jos poistat pelkän kategorian, kaikki sen alikategoriat tulevat olemaan <b>%2</b> alikategorioita.

en: Do you want to import transactions to this account?
fi: Haluatko tuoda tapahtumat tälle tilille?

en: Do you want to replace memo<p><i>%1</i></p>with memo<p><i>%2</i></p>in the other split?
fi: Korvataanko muistiinpano<p><i>%1</i></p>muistiinpanolla<p><i>%2</i></p>toisessa jaottelussa?

en: Do you want to save the changes for <b>%1</b>?
fi: <b>%1</b> on muuttunut. Haluatko tallentaa muutokset?

en: Documentation and user support
fi: Dokumentointi ja käyttäjätuki

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Does not support online banking
fi: Ei tue online-pankkitoimintoja

en: Does this investment account have a brokerage account?<p>
    
    <b>Check</b> the mark if this investment account has an associated account for money that is not invested.<br>
    
    <b>Uncheck</b> it if you do not use this account for active stock brokerage. You should also uncheck it if the account is not maintained by a bank or broker.
fi: Onko tällä sijoitustilillä välityspalkkiotiliä?<p>
    
    <b>Rastita</b> valintaruutu jos tähän sijoitustiliin on liitetty tili joka ei ole sijoitustili.<br>
    
    <b>Älä rastita</b> ruutua jos et käytä tätä tiliä aktiivisesti pörssivälityspalkkioille. Jätä ruutu rastittamata myöskin jos pankki tai välittäjä ei hoida tätä tiliä.

en: Dominican Peso
fi: Dominikaanisen tasavallan peso

en: Download
fi: Lataa

en: Download transactions from institution
fi: Lataa tapahtumien tiedot rahalaitoksesta

en: Draw values on chart
fi: Piirrä arvot kaavioon

en: Draws a larger header above each group of transactions. The grouping depends on the current sort order.
fi: Piirtää laajemman otsikon jokaisen tapahtumaryhmän päälle. Ryhmittely riippuu lajitteluperusteesta.

en: Drop suspect scheduled transactions
fi: Poista epäilyttävät ajoitetut tapahtumat

en: Due date of first payment to be recorded
fi: Ensimmäisen maksuerän päivämäärä

en: Due date of next payment
fi: Seuraavan maksun eräpäivä

en: Dump Memory
fi: Muistivedos…

en: Duplicate number
fi: Käytössä oleva numero

en: Duplicate open
fi: Kahdesti avattu.

en: Duplicate scheduled transaction
fi: Monista ajoitettu tapahtuma

en: Duplicate tag
fi: Olemassa oleva tunniste

en: Duplicate the current selected transactions
fi: Monista nykyiset valitut tapahtumat

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
fi: Monista

en: Duplicating transactions
fi: Monistaa tapahtumia

en: Duplicating transactions can only be performed in the ledger view
fi: Maksutapahtumia voi monistaa vain tapahtumat-näkymässä

en: Duration
fi: Aika

en: During import, ask for a new payee's default category
fi: Tuonnin aikana kysy uusien maksunsaajien oletuskategoriaa

en: During the change of the order your previous entries could not be converted.
fi: Järjestyksen muuttamisen aikana aiempia merkintöjä ei voitu muuntaa.

en: Dutch Guilder
fi: Hollannin guldeni

[ctx: E-mail address]
en: E-Mail:
fi: Sähköpostiosoite:

en: ERROR %1
fi: VIRHE %1

en: Each institution has a routing number. Enter it here. If uncertain, leave the field blank. You can modify it later.
fi: Jokaisella rahalaitoksella on reittinumero. Syötä se tähän. Jos olet epävarma, jätä kenttä tyhjäksi. Sitä voidaan muuttaa myöhemmin.

en: Each monetary value on your file will be multiplied by a random number between 0.01 and 1.99
    with a different value used for each transaction. In addition, to further disguise the true
    values, you may enter a number between %1 and %2 which will be applied to all values.
    These numbers will not be stored in the file.
fi: Jokainen raha-arvo tiedostossasi tullaan kertomaan satunnaisnumerolla välillä 0.01 ja 1.99,käyttäen jokaiselle tapahtumalle eri arvoa.
    Lisäksi, todellisten arvojen lisäsalaukseksi, voit syöttää numeron välillä %1 ja %2, joka tullaan lisäämään kaikkiin arvoihin.
    Näitä numeroita ei tallenneta tiedostoon.

en: Early warning
fi: Ennakkovaroitus

en: East Caribbean Dollar
fi: Itä-Karibian dollari

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Equity
fi: Muuta pääomaa

en: Edit Loan Account Wizard
fi: Opastettu lainatilin muokkaus

en: Edit Personal Data
fi: Muokkaa henkilökohtaisia tietoja

en: Edit Scheduled transaction
fi: Muokkaa ajoitettua tapahtumaa

en: Edit Securities and Symbols
fi: Muokkaa arvopapereita  ja tunnisteita

en: Edit a profile name or create new one.
fi: Muuta profiilin nimeä tai luo uusi.

en: Edit account '%1'
fi: Muokkaa tiliä '%1'

en: Edit account...
fi: Muokkaa tiliä…

en: Edit category '%1'
fi: Muokkaa kategoriaa '%1'

en: Edit category...
fi: Muokkaa kategoriaa

en: Edit credit transfer
fi: Muokkaa luottosiirtoa

en: Edit institution...
fi: Muokkaa rahalaitosta…

en: Edit investment...
fi: Muokkaa sijoitusta…

en: Edit loan wizard
fi: Opastettu lainan muokkaaminen

en: Edit price...
fi: Muokkaa hintaa…

en: Edit schedule
fi: Muokkaa ajoitettua tapahtumaa

en: Edit scheduled transaction
fi: Muokkaa ajoitettua tapahtumaa

en: Edit selection
fi: Muuta valintaa

[ctx: Edit split button]
en: Edit splits
fi: Muokkaa jaotteluja

en: Edit the current selected transactions
fi: Muokkaa valittuja tapahtumia

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit...
fi: Muuta…

en: Effective date
fi: Voimaanastumispäivä

en: Egyptian Pound
fi: Egyptin punta

en: Either the currently selected file exists or the selected directory does not exist. Please make sure, that
    
    <ul>
    <li>the selected directory exists and</li>
    <li>the filename is not currently used in this directory.</li>
    </ul>
fi: Joko tällä hetkellä valittu tiedosto on jo olemassa tai valittu hakemisto ei ole. Varmista että
    
    <ul>
    <li>valittu hakemisto on olemassa ja</li>
    <li>tiedostonimi ei ole tällä hetkellä käytössä tässä hakemistossa.</li>
    </ul>

en: El Salvador Colon
fi: El Salvadorin colón

[ctx: Email address]
en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

[ctx: Empty memo]
en: empty
fi: tyhjä

en: Enable all messages
fi: Ota käyttöön kaikki viestit

en: Enable auto VAT assignment
fi: Ota käyttöön automaattinen ALV-asettaminen

en: Enabled & configured
fi: Otettu käyttöön & asetukset tehty

en: Encryption
fi: Salaus

en: Encryption key to be used
fi: Salauksen avaimena käytetään

en: End line
fi: Viimeinen rivi

en: End on:
fi: Päättyen:

en: End transaction edit
fi: Lopeta tapahtuman muokkaaminen

en: End-to-end reference
fi: Lopusta-loppuun -viite

en: Ending Balance
fi: Loppusaldo

en: Ending Market Value
fi: Loppumarkkina-arvo

en: Ending balance of this statement:
fi: Tiliotteen päätössaldo:

en: Ending balance on bank statement
fi: Tiliotteen loppusaldo

en: Enlarge
fi: Laajenna

en: Enlarge optical tan field
fi: Laajenna optista rajauskenttää

en: Enqueue
fi: Lisää jonoon

en: Enter
fi: Syötä

en: Enter Account Name
fi: Tilin nimi

en: Enter ISO 4217 code for the new currency
fi: Syötä ISO 4217 -koodi uutta valuttaa varten

en: Enter Login Details
fi: Syötä kirjautumistiedot

en: Enter Schedule
fi: Syötä ajoitettu tapahtuma

en: Enter a descriptive name that will be used by KMyMoney to identify your checking account.
fi: Syötä sekkitille kuvaava nimi.

en: Enter a name under which this account is known within KMyMoney.
fi: Syötä tilille käytetty nimi

en: Enter additional fees
fi: Syötä muut maksut

en: Enter column number of debit/credit code
fi: Veloitus- / hyvityskoodin sarakenumero

en: Enter debit flag column number
fi: Veloitus-lipun sarakenumero

en: Enter new profile name
fi: Syötä profiilin nimi

en: Enter next transaction...
fi: Kirjaa seuraava tapahtuma…

en: Enter schedule
fi: Kirjaa ajoitettu tapahtuma

en: Enter scheduled transaction
fi: Kirjaa ajoitettu tapahtuma

en: Enter split
fi: Kirjaa jaottelu

en: Enter the CUSIP/ISIN/WKN identification number here
fi: Syötä CUSIP / ISIN / WKN -tunnistenumero tähän

en: Enter the International Bank Account Number into this field
fi: Syötä IBAN -pankkitilinumero tähän kenttään

en: Enter the amount of the loan in this field. If you want to calculate this field out of the other parameters, please leave it empty. If the field is marked as required (colored background) you have informed KMyMoney about the fact that there were already some payments towards the loan. In this case, please enter the ending balance of your last statement.
fi: Syötä lainasumma tähän kenttään. Jätä kenttä tyhjäksi jos haluat että se lasketaan muista syötetyistä tiedoista automaattisesti.
    Jos kenttä on pakollinen (väritetty tausta), olet ilmoittanut että lainaa lyhennettiin aiemmin. Syötä jäljellä oleva lainasumma sen suuruisena kuin se viimeisessä tiliotteessa on.

en: Enter the date from when on you plan to keep track of the transactions in that account. This is usually the date of the last statement. If uncertain, leave as is.
fi: Syötä päivä jolloin suunnittelet päivittäväsi tilitapahtumat. Tämä päivä on usein sama kuin tiliotteen päiväys. Jos olet epävarma, jätä se täyttämättä.

en: Enter the details below and click <b>Next</b> to continue entering the online update details.
fi: Syötä lisätiedot alle ja jatka online-tietojen syöttöön painamalla <b>Seuraava</b> -painiketta.

en: Enter the ending balance found on the statement that is the last one before you want to start recording this loan in KMyMoney.
fi: Syötä loppusaldo siitä tiliotteesta josta lähtien haluat aloittaa lainan kirjaamisen.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id do not forget the leading 0x.
fi: Syötä avaimen tunniste jota käytetään tiedon salaamiseen. Tämä voi olla joko sähköpostiosoite tai heksalukuavaintunniste. Heksaluvun tapauksessa älä unohda 0x-etuliitettä.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id, do not forget the leading 0x.
fi: Syötä avaimen tunniste jota käytetään tiedon salaamiseen. Tämä voi olla joko sähköpostiosoite tai heksalukuavaintunniste. Heksaluvun tapauksessa älä unohda 0x-etuliitettä.

en: Enter the investment account name
fi: Syötä sijoitustilin nimi

en: Enter the name of the Brokerage or Checking Account used for the transfer of funds:
fi: Syötä luotonantajan tai sekkitilin nimi jota käytetään rahojen siirtämiseen:

en: Enter the name of the account under which it is known within KMyMoney. Select the type for the new account. Use the <b>What's this?</b> feature to see more details about the various account types. Enter the date the account was opened and its currency.
fi: Syötä KMyMoneyssä käytettävä tilinnimi.
    Valitse tilityyppi. Käytä <b>Mikä tämä on?</b> -toimintoa saadaksesi lisätietoja eri tilityypeistä.
    Anna tilin avauspäivä ja käytettävä valuutta.

en: Enter the name of the person or bank you owe money or who owes you money.
    
    If the name does not exist within KMyMoney's database, you are asked if you want to create it.
fi: Syötä henkilön tai pankin nimi jolle olet velkaa tai joka on velkaa sinulle.
    
    Jos nimeä ei ole valmiina ohjelman tietokannassa, sinulta kysytään haluatko luoda sen.

en: Enter the number of the first transaction line.
    Will not accept value greater than the End Line value.
fi: Syötä ensimmäisen tapahtuman rivinumero.
    Loppuriviä suurempia arvoja ei hyväksytä.

en: Enter the number of the last transaction line.
    Will not accept value less than Start Line value.
fi: Syötä viimeisen tapahtuman rivinumero.
    Aloitusriviä pienempiä arvoja ei hyväksytä.

en: Enter the opening balance of the account. This is usually the ending balance of the last statement. If uncertain, leave as is.
fi: Syötä tilin avaussaldo. Tämä on usein viimeisen tiliotteen loppusaldo. Jos olet epävarma, jätä kenttä tyhjäksi.

en: Enter the ticker symbol (e.g. RHAT).
fi: Syötä osaketunnus (esim. NOK).

en: Enter the transaction and advance the next due date of this schedule to the next payment date.
fi: Syötä tapahtuma sekä päivitä tämän ajoitetun tapahtuman seuraavaksi eräpäiväksi seuraava maksupäivä.

en: Enter these new values this one time, for this occurrence only.
fi: Käytä uusia arvoja tällä kertaa, mutta vain tälle esiintymälle.

en: Enter this schedule into the register automatically when it is due
fi: Syötä ajoitettu tapahtuma automaattisesti tapahtumiin sen eräpäivänä

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
fi: Kirjaa

en: Enter transactions this number of days in advance
fi: Montako päivää aikaisemmin tapahtumat kirjataan

en: Enter your password for account <b>%1</b>
fi: Syötä salasana tilille <b>%1</b>

en: Enter...
fi: Syötä…

en: Entry order
fi: Kirjausten järjestys

en: Equities
fi: Pääomat

en: Equity
fi: Pääoma

en: Equity Name:
fi: Pääoman nimi:

en: Equity accounts
fi: Pääomatilit

[ctx: Equity name]
en: Name
fi: Nimi

en: Eritrean Nakfa
fi: Eritrean nakfa

en: Erroneous
fi: Virheellinen

en: Erroneous transaction
fi: Virheellinen tapahtuma

en: Error
fi: Virhe

en: Error activating context menu
fi: Virhe aktivoitaessa kontekstivalikkoa

en: Error connecting to bank: %1
fi: Tapahtui virhe yhdistettäessä pankkiin: %1

en: Error copying file to device
fi: Virhe tiedoston kopioinnissa laitteelle

en: Error creating security record: %1
fi: Virhe luotaessa arvopaperitietuetta: %1

en: Error executing item
fi: Virhe suoritettaessa kohdetta

en: Error importing %1: This file is not a valid KMM statement file.
fi: Virhe tuotaessa %1:a. Tiedosto ei ole kelvollinen KMM-tiliotetiedosto.

en: Error importing statement. Do you want to continue?
fi: Virhe tuotaessa tiliotetta. Jatketaanko?

en: Error in create database %1; do you have create permissions?
fi: Virhe luotaessa tietokantaa %1; onko tiedosto-oikeudet kunnossa?

en: Error mounting device
fi: Virhe liitettäessä laitetta

en: Error signing onto your bank
fi: Virhe sisäänkirjautumisessa pankkiin

en: Error unmounting device
fi: Virhe irroitettaessa laitetta

en: Error while creating opening balance transaction
fi: Virhe luotaessa avaussaldotapahtumaa

en: Error while loading file '%1'.
fi: Tiedostoa %1 avattaessa tapahtui virhe.

en: Error while running the filter '%1'.
fi: Virhe käytettäessä suodatinta ”%1”.

en: Estimated monthly payment
fi: Arvioitu kuukausittainen maksuerä

en: Estonian Kroon
fi: Viron kruunu

en: Ethiopian Birr
fi: Etiopian birr

en: Exception while creating a %1 element: %2
fi: Luotaessa elementtiä %1 tapahtui poikkeus: %2

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exchange Rate/Price Editor
fi: Vaihtokurssi/hinta -muokkain

en: Exchange rate / Price
fi: Vaihtokurssi/hinta

en: Exists
fi: On olemassa

en: Exit
fi: Poistu

en: Expand all accounts in the list
fi: Laajenna kaikki tilit tililistalla

en: Expected Liquid Assets
fi: Odotetut rahavarat

en: Expected Liquid Liabilities
fi: Odotetut velat

en: Expected Profit/Loss
fi: Odotettu netto / tappio

en: Expense
fi: Menot

en: Expense categories
fi: Menokategoriat

en: Expenses
fi: Menot

en: Expert option to enter the four digit version information of the application
fi: Lisäasetus neljän merkitsevän versionumeron syöttämiseksi sovellukselle

en: Export
fi: Vie

en: Export as
fi: Vie nimellä

en: Export completed.
fi: Vienti valmis.

en: Export this report as an HTML or CSV file
fi: Vie raportti HTML tai CSV tiedostona

en: Exporting account templates.
fi: Tilipohjamalleja viedään.

en: Exporting file...
fi: Tiedoston vienti…

en: External programs
fi: Ulkoiset sovellukset

en: Extract payee from memo field using regular expressions
fi: Pura maksunsaaja selite-kentästä säännöllisiä lausekkeita käyttäen

en: Factor
fi: Kerroin

en: Failed to configure report: %1
fi: Raportin asetusten muuttaminen epäonnistui: %1

en: Failed to edit security: %1
fi: Ei voitu muokata arvopaperia: %1

en: Failed to import all statements.
fi: Tiliotteiden tuonti epäonnistui.

en: Failed to retrieve a quote for %1 from %2.  Press <b>No</b> to remove the online price source from this security permanently, <b>Yes</b> to continue updating this security during future price updates or <b>Cancel</b> to stop the current update operation.
fi: Noteerausta tälle %1:lle ei voitua hakea %2:sta. Poista online-hintalähde tälle arvopaperille pysyvästi painamalla <b>Ei</b>. Jatka tämän arvopaperin päivittämistä tätä online-noteerausta käyttäen painamalla <b>Kyllä</b>, tai paina keskeytä tämä operaatio painamalla <b>Peru</b>.

en: Failed to retrieve an exchange rate for %1 from %2. It will be skipped this time.
fi: Muunnoskurssia ei voitu hakea %1:lle %2:sta. Sen päivitys ohitetaan tällä kertaa.

en: Failed to save: %1
fi: Tallennus epäonnistui: %1

en: Failure while writing to '%1'
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa %1-tiedostoon

en: Falkland Islands Pound
fi: Falklandinsaarten punta

en: Fatal error in determining data: %1
fi: Vakava virhe tietojen määrityksessä: %1

en: Favorite Reports
fi: Suosikkiraportit

en: Favorite reports
fi: Suosikkiraportit

en: Favorites
fi: Suosikit

en: February
fi: Helmikuu

en: Fee Amount
fi: Maksun määrä

en: Feedback content
fi: Palautteen sisältö

en: Fees
fi: Veloitukset

en: Field Delimiter
fi: Kentän erotin

en: Field Separator
fi: Kenttäerotin

en: Fiji Dollar
fi: Fidžin dollari

en: File %1 does not exist
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa

en: File '%1' not found.
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt.

en: File (SQLite only)
fi: Tiedosto (vain SQLite)

en: File <b>%1</b> contains an unknown file format.
fi: <b>%1</b>-tiedoston sisältö on tuntemattomassa muodossa.

en: File <b>%1</b> contains the old binary format used by KMyMoney. Please use an older version of KMyMoney (0.8.x) that still supports this format to convert it to the new XML based format.
fi: Tiedosto <b>%1</b> sisältää KMyMoneyn vanhoja muotoilutietoja. Käytä vanhempaa KMyMoney (0.8.x) -versiota, joka tukee muotoilujen konvertointia uuteen XML-pohjaiseen muotoiluun.

en: File <b>%1</b> not found.
fi: <b>%1</b>-tiedostoa ei löytynyt.

en: File Information
fi: Tiedoston tiedot

en: File access error
fi: Tiedoston avausvirhe

en: File already exists
fi: Tiedostonimi käytössä jo

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: File successfully backed up
fi: Tiedoston varmuuskopiointi onnistui

en: File to export to:
fi: Vietävä tiedosto:

en: File-Information...
fi: Tiedoston tiedot …

en: Filetype Error
fi: Tiedostotyyppi virheellinen

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter Accounts
fi: Suodata tilit

en: Filter error
fi: Suodatinvirhe

en: Filter out accounts
fi: Suodata tilejä

en: Filter text
fi: Suodatinteksti

[ctx: Filter widget label]
en: Fi&lter:
fi: Suodat&in

en: Final Payment
fi: Viimeinen maksuerä

en: Final Payment:
fi: Viimeinen maksu:

en: Final amortization payment
fi: Lainan viimeinen erä

en: Find transaction...
fi: Etsi tapahtuma…

en: Finish
fi: Valmis

en: Finish entry and create account
fi: Lopeta ja luo tili

en: Finish entry and create account and schedule
fi: Lopeta ja luo tili sekä aikataulu

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
fi: Valmis

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
fi: &Valmis

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
fi: Valmis

en: Finish wizard
fi: Lopeta opastettu toiminto

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
fi: Valmis

en: Finished: data is consistent.
fi: Valmista: tiedot ovat yhdenmukaisia.

en: Finnish Markka
fi: Suomen markka

en: First payment due on
fi: Ensimmäinen maksu erääntyy

en: First payment due on %1
fi: Ensimmäinen maksu erääntyy %1

en: First payment due on:
fi: Ensimäisen maksun eräpäivä:

en: First payment:
fi: Ensimmäinen maksu:

en: First possible
fi: Ensimmäinen mahdollinen

en: First possible date
fi: Ensimmäinen mahdollinen päivämäärä

en: First time switch to start new user wizard
fi: Ensimmäisellä kerralla käynnistä opastettu uuden käyttäjän luonti

en: First transaction does not match requirement for matching
fi: Ensimmäinen tapahtuma ei täsmää täsmäämisen vaatimuksiin

en: Fiscal Year
fi: Tilivuosi

en: Fix transactions
fi: Korjaa tapahtumat

en: Fixed interest rate
fi: Kiinteä korko

en: Font settings
fi: Fonttiasetukset

en: Fonts
fi: Fontit

en: For credit card accounts you can create a monthly schedule which will automatically remind you about the payment. Please fill in the details about this payment here.
fi: Luottokorttitilejä voidaan luoda ajoitettuja tapahtumia jotka automaattisesti muistuttavat maksuista. Syötä maksutiedot tähän.

en: For foreign currencies an initial conversion rate needs to be provided. This should be the price of the foreign currency in the base currency on the opening date of the account.
fi: Ulkomaanvaluutoille tulee antaa alustava kurssi. Tämän tulee olla ulkomaanvaluutan hinta paikallisessa valuutassa tilinavauspäivänä.

en: For this beneficiary's country the BIC is mandatory.
fi: Tämän edunsaajan maan osalta BIC on pakollinen.

en: Forecast
fi: Ennusteet

en: Forecast (history)
fi: Ennuste (historiaperustainen)

en: Forecast (schedule)
fi: Ennuste (ajoitetut tapahtumat)

en: Forecast By Month
fi: Ennusteet kuukauden mukaan

en: Forecast Method
fi: Ennustetapa

en: Forecast Next Quarter
fi: Ennuste vuosineljänneksittäin

en: Forecast Settings
fi: Ennusteiden asetukset

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
fi[0]: Yksi päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: Forecast settings]
en: Forecast
fi: Ennusteet

en: Forecast, Reports
fi: Ennusteet, raportit

en: Foreground
fi: Edustan väri

en: Found %1 matching transaction | Found %1 matching transactions
fi[0]: Löytyi yksi täsmäävä tapahtuma
fi[1]: Löytyi %1 täsmäävää tapahtumaa

en: Found %1 matching transaction (D %2 / P %3 = %4) | Found %1 matching transactions (D %2 / P %3 = %4)
fi[0]: Löytyi yksi täsmäävä tapahtuma (D %2 / P %3 = %4)
fi[1]: Löytyi %1 täsmäävää tapahtumaa (D %2 / P %3 = %4)

en: Found:
fi: Löydetty:

en: Fraction
fi: Murto-osa

en: French Franc
fi: Ranskan frangi

en: Frequency
fi: Toistuvuus

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
fi: Mikä tahansa

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
fi: Joka kahdeksas viikko

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
fi: Joka neljäs kuukausi

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
fi: Joka neljäs viikko

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
fi: Puolen kuun välein

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
fi: Joka toinen viikko

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
fi: Joka toinen vuosi

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
fi: Joka kolmaskymmenes päivä

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
fi: Joka kolmas kuukausi

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
fi: Joka kolmas viikko

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
fi: Joka toinen kuukausi

[ctx: Frequency of schedule]
en: Fortnightly
fi: Joka toinen viikko

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
fi: Kerran

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
fi: Neljännesvuosittain

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
fi: Kahdesti vuodessa

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Frequency:
fi: Toistuvuus:

en: From
fi: Mistä

en: From %1 into %2, Category %3, sum of %4
fi: %1:stä %2:ksi, kategoria %3, summa %4

[ctx: From (Date)]
en: From
fi: Mistä

en: From account %1, Pay to %2, Category %3, sum of %4
fi: Tililtä %1, maksu %2:een, kategoria %3, summa %4

en: From this dialog you are able to export transactions to a comma separated file, (known as a CSV file, because of the extension).  However, you are able to specify an alternative separator below.  Please enter the path to the CSV file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, and the account. Choose Account to export all the transactions between the specified dates,  or just choose to export Categories.
fi: Tämän ikkunan jälkeen voidaan viedä tapahtumia pilkulla erotettuun tiedostoon (tunnetaan myös CSV-tiedostona). Muitakin tunnisteita voidaan kuitenkin käyttää. Syötä polku CSV-tiedostoon tai valitse se painamalla Selaa-nappia.
    
    Voit valita tiedoston polun ja tilin. Valitse tili viedäksesi kaikki tapahtumat valitun päivämäärärajauksen mukaisesti, tai valitse vain kategorioiden vienti.

en: From this dialog you are able to export transactions to a quicken compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).  Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, the account and the format of the QIF file (profile).  Choose Account to export all the transactions between the specified dates or just categories.  You can also limit the transactions that are exported by start and ending date.  Once you have pressed the Export button a message box will appear when the export has completed detailing how many transactions, categories and payees were exported.
fi: Tässä dialogissa voidaan viedä tapahtumat Quicken-yhteensopivaan tiedostoon(tunnetaan myös QIF-tiedostona). Syötä polku QIF-tiedostolle, tai valitse tiedosto Selaa-painikkeen avulla.
    
    Voit valita QIF-tiedoston tiedostopolun ja -muodon sekä tilin. Valitse kategoria sekä tili jonka tapahtumista tiedosto luodaan. Tapahtumien määrää voidaan rajoittaa muuttamalla aloitus- ja lopetuspäivämääriä. Kun Luo-painiketta on painettu ja QIF-tiedoston luonti on valmis, kerrotaan kuinka monta tapahtumaa, kategoriaa ja maksunsaajaa tiedostoon on viety.

en: From whom do you expect payments?
fi: Keneltä maksuja odotetaan?

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Future payments
fi: Lähitulevaisuuden maksut

en: Future transactions
fi: Tulevat tapahtumat

en: GPG Key not found
fi: GPG-avainta ei löydy

en: GPG User ID
fi: GPG-käyttäjätunnus

en: GPG User ID (deprecated)
fi: GPG-käyttäjätunnus (käytöstä poistunut)

en: GPG does not seem to be installed on your system. Please make sure, that GPG can be found using the standard search path. This time, encryption is disabled.
fi: Järjestelmään ei ilmeisesti ole asennettu GPG:tä. Jos GPG on asennettu, varmista että se on saatavilla tavanomaisesti. Salaus on poistettu käytöstä toistaiseksi.

en: GPG encryption
fi: GPG-salaus

en: GPG encryption activated
fi: GPG-salaus otettu käyttöön

en: GPG encryption settings
fi: GPG-salaus asetukset

en: GPG is not available for decryption of file <b>%1</b>
fi: GPG:tä ei ole käytettävissä <b>%1</b>-tiedoston salauksen purkamiseksi.

en: GPG not found
fi: GPG ei löytynyt

en: Gambian Dalasi
fi: Gambian dalasi

en: General Information
fi: Yleiset tiedot

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: General debug data
fi: Yleiset virheenpaikannustiedot

[ctx: General settings]
en: General
fi: Yleinen

en: Generate Database SQL
fi: Luo SQL-lauseet

en: Generated Report
fi: Automaattisesti luotu raportti

en: Georgian Lari
fi: Georgian lari

en: German Mark
fi: Saksan markka

en: Get Balance
fi: Hae saldo

en: Get Transactions
fi: Hae tapahtumat

en: Get help from our community
fi: Apua yhteisöltämme

en: Get started and setup accounts
fi: Aloitus ja tilien asetusten tekeminen

en: Getting list of accounts list from your bank.
fi: Hakee tililistojen listaa pankista

en: Getting list of backends.
fi: Hakee listaa taustamoottoreista.

en: Getting list of banks from http://moneycentral.msn.com/
    This may take some time depending on the available bandwidth.
fi: Hakee pankkilistaa osoitteesta http://moneycentral.msn.com/
    Tämä voi kestää hetken aikaa nettiyhteyden nopeudesta riippuen.

en: Ghanaian Cedi
fi: Ghanan cedi

en: Gibraltar Pound
fi: Gibraltarin punta

en: GnuCash Import Options
fi: GnuGash -tuontivalinnat

en: GnuCash...
fi: GnuCash…

en: Go to '%1'
fi: Siirry ”%1”

en: Go to My Financial Summary
fi: Siirry taloustilanteen yhteenvetoon

en: Go to account
fi: Siirry tiliin

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
fi: &Seuraava

en: Go to payee
fi: Siirry maksun saajaan / vastaanottajaan

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
fi: &Takaisin

en: Gold
fi: Kulta

en: Grand Total
fi: Kokonaissumma

[ctx: Grand total balance]
en: Grand Total
fi: Kokonaissumma

en: Greek Drachma
fi: Kreikan drakma

en: Grid color
fi: Ruudukon väri

en: Gross amount
fi: Bruttosumma

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Guatemalan Quetzal
fi: Guatemalan quetzal

en: Guinea-Bissau Peso
fi: Guinea-Bissaun peso

en: Guyanan Dollar
fi: Guyanan dollari

[ctx: HTML (Filefilter)]
en: HTML files
fi: HTML-tiedostot

en: Haitian Gourde
fi: Haitin gourde

en: Header Version
fi: Otsakkeen versio

en: Header font
fi: Otsikon fontti

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
fi: Tilin nimi

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
fi: Tilinumero

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
fi: Taustamoottori

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Id
fi: Tunniste

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Code
fi: Rahalaitoksen tunniste

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Name
fi: Rahalaitoksen nimi

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
fi: Omistaja

en: Help
fi: Ohje

en: Hidden categories
fi: Piilotetut kategoriat

en: Hide Security Name
fi: Piilota arvopaperin nimi

en: Hide Split Transaction Details
fi: Piilota jaoteltujen tapahtumien yksityiskohdat.

en: Hide closed accounts
fi: Piilota suljetut tilit

en: Hide finished schedules
fi: Piilota päättyneet ajoitetut tapahtumat

en: Hide reconciled transactions
fi: Piilota yhteensovitetut tapahtumat

en: Hide security
fi: Piilota arvopaperi

en: Hide unused budget categories
fi: Piilota käyttämättömät budjettikategoriat

en: Hide unused categories
fi: Piilota käyttämättömät kategoriat

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Historic Cycles:
fi: Historiakierto:

en: History
fi: Historia

en: History Forecast Method
fi: Historiaperustainen ennustetapa:

en: History-based
fi: Historiatietoihin perustuva

[ctx: History-based method]
en: History
fi: Historia

en: History-based settings
fi: Historiatietoihin perustuvien ennusteiden asetukset

en: Home
fi: Etusivu

en: Home Page
fi: Etusivu

en: Homepage Settings
fi: Etusivun asetukset

en: Homepage can show accounts online banking status
fi: Etusivu voi näyttää online-tilien tilan

en: Homepage/Summary page font scaling
fi: Etusivun / yhteenvedon fontin suhteellinen koko

en: Honduran Lempira
fi: Hondurasin lempira

en: Hong Kong Dollar
fi: Hongkongin dollari

en: Host Name
fi: Palvelin

en: Hours
fi: Tuntia

en: How do you want to proceed?
fi: Miten jatketaan?

en: How often:
fi: Kuinka usein:

en: Hungarian Forint
fi: Unkarin forintti

en: I am borrowing money
fi: Lainaan rahaa

en: I am lending money
fi: Annan rahaa lainaksi

en: I have a checking account that I want to manage with KMyMoney
fi: Haluan hallita sekkitiliä KMyMoneyn avulla

en: IBAN and BIC
fi: IBAN ja BIC

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
fi: iCalendar-tiedostot

en: ID
fi: tunniste (ID)

en: Icalendar export settings
fi: iCalendar-vientiasetukset

en: Iceland Krona
fi: Islannin kruunu

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Icons & splash screen
fi: Kuvakkeet ja tervetuloikkuna

en: Identification
fi: Tunniste

en: Identify as
fi: Tunnista

en: If a QIF file contains date entries with years represented with two digits then either an apostrophe or a slash may be used to delimit the year in the dates for certain centuries.  This enables 1905 to be distinguished from 2005.  Specify here which range of years will have year delimited by an apostrophe (eg. for Quicken this is usually 1900-1949).
fi: Mikäli QIF-tiedosto sisältää päiväyksiä joissa vuodet on esitettynä kahdella numerolla, on saatettu käyttää heittomerkkiä tai vinoviivaa erottamaan ne eri vuosisadoista. Tämä mahdollistaa vuoden 1905 erottamisen vuodesta 2005.Määrittele, mikä vuosialue käyttää erottimena heittomerkkiä (esim. Quickenille se on yleensä 1900–1949).

en: If a descriptive column contains an activity type, select it here.
    See also Filter text field.
fi: Jos kuvaava sarake sisältää aktiviteetin tyypin, valitse se tässä.
    Tarkista myös suodatinteksti-kenttä.

en: If more than one stock is present in the file,
    and if the stock symbols are shown in one of the columns,
    select it here.
fi: Jos tiedostossa on useampi kuin yksi osake ja jos osaketunnisteet
    näytetään jossain sarakkeessa, valitse se nyt.

en: If necessary, enter information about interest or charges here. KMyMoney will create transactions and cleares them directly for you.
fi: Syötä tarvittaessa tieto koroista ja veloituksista tähän. Ohjelma luo tapahtumat ja varmistaa ne automaattisesti.

en: If necessary, select a fraction/multiplier for compatibility
    between imported and stored prices. For instance, if the
    import price is in cents but the file is priced in dollars, select 0.01.
fi: Mikäli tarpeen, valitse jakaja / kerroin yhteensopivuuden
    säilyttämiseksi tuotujen ja tallennettujen hintojen välillä.
    Esimerkiksi, jos tuotu hinta on senteissä mutta tiedostossa
    käytetään kokonaisia euroja, valitse 0,01.

en: If necessary, select column containing fee.
    Caution. This might already have been
    incorporated into the price.
fi: Mikäli tarpeen, valitse sarake josta maksu löytyy.
    Varoitus. Tämä saattaa jo sisältyä hintaan.

en: If no additional fees are included in your periodical payment or you have entered all such fees, then click on "Next".
fi: Jos muita maksuja ei ole sisällytetty säännöllisiin maksuihin, tai olet syöttänyt ne kaikki jo, jatka painamalla "Seuraava"-painiketta.

en: If the Detail column has an activity type prefixed by a standard text,
    enter the text here. For instance, if a field contains, say, 'type: dividend',
    enter 'type: '.
fi: Jos lisätietokentässä on aktiviteettityyppi vakiomuotoisella etuliitteellä,
    syötä teksti tähän. Esimerkiksi, jos kentässä on vaikkapa
    "type: dividend", syötä "type: ".

en: If the asset account does not yet exist, press this button to create it.
fi: Jos varat -tiliä ei vielä ole olemassa, paina tätä nappia luodaksesi se.

en: If the reminders should repeat or not
fi: Toistuvatko muistutukset vai ei

en: If this account is managed by an institution please select the institution from the list. If the institution does not exist yet, please choose the <b>New Institution</b> button to create it. Otherwise, leave this field empty.
    Enter the account number used by the institution to identify the account.
fi: Jos jokin rahalaitos hallinnoi tätä tiliä, valitse se listasta. Jos rahalaitosta ei vielä ole, paina <b>Uusi rahalaitos</b>-painiketta luodaksesi sen. Muutoin, jätä tämä kenttä tyhjäksi.
    Syötä tilinumero rahalaitoksessa oikean tilin tunnistamiseksi.

en: If this loan is for an asset, such as a car or a house, you can create the asset account now. An asset account represents the total value of an asset. The money from this loan will be transferred into the asset account you create or select.
    If this loan is a 'consumer loan' (money to use however you want), you can use a checking account instead.
fi: Jos laina on varallisuutta varten, kuten taloa tai autoa, voidaan varallisuustili luoda nyt. Varallisuustili kuvaa omaisuuttasi, ja lainattu raha siirretään sinne.
    Jos laina on kulutusluotto (käytetään normaaliin päivittäiseen elämiseen), voidaan käyttää sekkitiliä.

en: If this option is checked the memos from the previous transaction will be used otherwise the memos will not be considered when the transaction is autofilled.
fi: Kun tämä asetus on valittu, selitettä edellisistä tapahtumista käytetään. Muutoin aiempia selitteitä ei oteta huomioon, kun tapahtuma täytetään automaattisesti.

en: If this schedule occurs on a non-processing day:
fi: Jos tämä ajoitettu tapahtuma sattuu ei-käsittelypäivälle:

en: If you would like to review or change any preference settings for KMyMoney after finishing this wizard, you can do so by checking this box. If not just click <b>Next</b>.
fi: Jos haluat tarkastella tai muokata KMyMoneyn asetuksia tämän alkuopastuksen jälkeen, voit valita niin alla. Muutoin paina <b>Seuraava</b>.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore Case
fi: Ohita kirjainkoko

en: Import
fi: Tuonti

en: Import  CSV
fi: Tuo CSV

en: Import CSV
fi: Tuo CSV

en: Import Details
fi: Tuonnin yksityiskohdat

en: Import File...
fi: Tiedostoa tuodaan…

en: Import complete
fi: Tuonti valmis

en: Import failed:
    
    %1
fi: Tuonti epäonnistui:
    
    %1

en: Import options
fi: Tuontiasetukset

en: Import transactions
fi: Tuo tapahtumat

en: Imported
fi: Tuotu

en: Imported History
fi: Tuotu historia

en: Imported Transaction
fi: Tuotu tapahtuma

en: Imported transaction
fi: Tuotu tapahtuma

en: Importing QIF...
fi: Tuodaan QIF-tiedosto…

en: Importing a GnuCash file.
fi: Tuodaan Gnucash-tiedostoa.

en: Importing a statement via Web Connect
fi: Tuodaan tiliotetietoja Web-liittymän kautta

en: Importing account templates.
fi: Tilipohjien tuonti.

en: Importing an XML Statement.
fi: XML-muotoisen tiliotteen tuonti.

en: Importing error
fi: Tuontivirhe

en: Importing file...
fi: Tuodaan tiedostoa…

en: Importing process terminated unexpectedly.
fi: Tuontiprosessi keskeytyi yllättäen.

en: Importing statement for account %1
fi: Tuodaan tiliotteita tilille %1

en: Importing statement without transactions
fi: Tuodaan tiliote ilman tapahtumia

en: Improved multiple records management actions (payees, transactions)
fi: Paranneltu useita tietueiden hallintatoimintoja (maksunsaajat, tapahtumat)

en: Improved payee matching when importing transactions
fi: Paranneltu maksunsaajan täsmäys kun tuodaan tapahtumia

en: Improved the icon theme
fi: Kuvakkeita on paranneltu

en: Improved the transaction form
fi: Paranneltu tapahtuma-näkymä

en: In case of loan payments it is currently not possible to recreate the scheduled transaction.
fi: Lainan maksutapahtumien ajoitettujen tapahtumien uudelleenluonti ei ole tällä hetkellä mahdollista.

en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split, press this button. The amount for identical categories will be added and stored in a single split for that category.
fi: Mikäli on useita samaan kategoriaan kuuluvia jaotteluja, ne voidaan yhdistää tämän painikkeen avulla yhdeksi. Samojen kategorioiden summat lasketaan yhteen ja tallennetaan yksittäisinä tapahtumina.

en: In general the institution that issued the account also issued a number for it. Enter it here. If uncertain, you can modify this entry later.
fi: Syötä tilinumero tähän. Tietoa voidaan muuttaa myöhemmin.

en: In order to use a database, you need to install some additional software. Click Help for more information
fi: Jotta tietokantaa voidaan käyttää, tarvitaan lisäohjelmia.Lisätietoja on ohjeessa

en: In the purpose only a single line is allowed. | The purpose cannot contain more than %1 lines.
fi[0]: Selitekentässä vain yksi rivi on sallittu
fi[1]: Selitekentässä ei voi olla enempää kuin %1 riviä.

en: Include Stylesheet
fi: Sisällytä tyyliasetukset

en: Include future transaction when using Schedule Forecast
fi: Sisällytä tulevat tapahtumat kun käytetään ajoitettua ennustetta

en: Include on Tax Reports
fi: Sisällytä veroraporttiin

en: Include only Investment accounts
fi: Sisällytä ainoastaan sijoitustilit

en: Include only Loan accounts
fi: Sisällytä ainoastaan lainatilit

en: Include only Tax categories
fi: Sisällytä vain verokategoriat

en: Include scheduled transactions
fi: Sisällytä ajoitetut tapahtumat

en: Include scheduled transactions when using Schedule Forecast
fi: Sisällytä ajoitetut tapahtumat kun käytetään ajoitettuihin tapahtumiin perustuvaa ennustetta

en: Include subaccounts
fi: Ota mukaan alitilit

en: Include transfers
fi: Sisällytä tilisiirrot

en: Include unused accounts/categories
fi: Sisällytä käyttämättömät tilit / kategoriat

en: Income
fi: Tulot

en: Income & Expenses
fi: Tulot & menot

en: Income and Expenses
fi: Tulot ja menot

en: Income and Expenses By Year
fi: Tulot ja menot vuosittain

en: Income and Expenses Forecast This Year
fi: Tulojen ja menojen ennusteet tänä vuonna

en: Income and Expenses Graph
fi: Tulot ja menot -kaavio

en: Income and Expenses Pie Chart
fi: Tulot ja menot -piirakkakaavio

en: Income and Expenses This Month
fi: Tulot ja menot tässä kuussa

en: Income and Expenses This Year
fi: Tulot ja menot tänä vuonna

en: Income and Expenses of Current Month
fi: Tulot ja menot tälle kuulle

en: Income categories
fi: Tulokatekoriat

en: Incorrect format
fi: Virheellinen muoto

en: Incorrect number or type of fields.  Check the field delimiter.
fi: Virheellinen määrä tai väärän tyyppisiä kenttiä. Tarkista kenttäerotin.

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
fi: Lisää

en: Indian Rupee
fi: Intian rupia

en: Individual font settings
fi: Omat fonttiasetukset

en: Indonesian Rupiah
fi: Indonesian rupia

en: Information
fi: Tiedot

en: Information stored for provability.
fi: Tietoja tapahtumien seuraamiseen.

en: Information to find issues.
fi: Tietoja ongelmien löytämiseen.

en: Informative message without certain significance.
fi: Tietoja ilman tiettyä merkittävyyttä.

en: Initial Market Value
fi: Alustava markkina-arvo

en: Initial idea, much initial source code, Project admin
fi: Alkuperäinen idea, paljon alustavaa ohjelmakoodia, projektin ylläpitäjä

en: Initial investment support
fi: Alustava tuki sijoituksille

en: Input file cannot be parsed; may be corrupt
    %1
fi: Sisäänluettavaa tiedostoa ei voida jäsennellä; tiedosto saattaa olla korruptoitunut
    %1

en: Input filter file type
fi: Sisääntulosuodattinen tiedostotyyppi

en: Input filter location
fi: Sisääntulosuodattimen sijainti

en: Insert transaction type into No. field for new transactions
fi: Lisää uusille tapahtumille tapahtuman tyyppi nro-kenttään

en: Inserting online jobs.
fi: Lisää online-töitä.

en: Institute
fi: Rahalaitos

en: Institution
fi: Rahalaitos

en: Institution Details
fi: Rahalaitoksen tiedot

en: Institution options
fi: Rahalaitoksen asetukset

en: Institution: %1
fi: Rahalaitos: %1

en: Institutions
fi: Rahalaitokset

en: Interest
fi: Korko

en: Interest / Charges
fi: Korot / Veloitukset

en: Interest Compounding frequency
fi: Koron erääntymistiheys

en: Interest Income
fi: Korkotulot

en: Interest Rate
fi: Korkoprosentti

en: Interest calculation
fi: Koron laskeminen

en: Interest category
fi: Korkokategoria

en: Interest category:
fi: Koron kategoria:

en: Interest is due:
fi: Koron eräpäivä:

en: Interest rate
fi: Korkoprosentti

en: Interest rate is %1
fi: Korkoprosentti on %1

en: Interest rate:
fi: Korkoprosentti:

en: Interest rate: %1 %
fi: Korkoprosentti: %1 %

en: Internal error - invalid interval char in incrDate
fi: Sisäinen virhe – väärä välimerkki incrDate:ssa

en: Internal error - no matching schedules
fi: Sisäinen virhe – ei täsmääviä ajoitettuja tapahtumia

en: Internal error - no matching splits
fi: Sisäinen virhe – ei täsmääviä jaotteluja

en: Internal error - no matching transactions
fi: Sisäinen virhe – ei täsmääviä tapahtumia

en: Interval:
fi: Väli:

en: Intro Wizard Page
fi: Opastettu esittelytoiminto

en: Invalid Conversion
fi: Virheellinen muunnos

en: Invalid Statement
fi: Virheellinen tiliote

en: Invalid Transaction Type
fi: Virheellinen tapahtumatyyppi

en: Invalid account
fi: Virheellinen tili

en: Invalid date format
fi: Väärä päivämäärämuoto

en: Invalid header for file. Should be 'gnc-v2'
fi: Väärä tiedosto-otsikko. Pitäisi olla 'gnc-v2'

en: Invalid settings
fi: Virheelliset asetukset

en: Invalid transaction
fi: Virheellinen tapahtuma

en: Investment
fi: sijoitukset

en: Investment Handling
fi: Sijoitustenhallinta

en: Investment Holdings Pie
fi: Sijoitukset-piirakkakaavio

en: Investment Holdings by Account
fi: Sijoitukset tileittäin

en: Investment Holdings by Type
fi: Sijoitukset tyypeittäin

en: Investment Loan
fi: Sijoitustili

en: Investment Moving Average
fi: Sijoitusten liikkuva keskiarvo

en: Investment Moving Average Price Graph
fi: Sijoitusten liikkuva keskiarvo -kaavio

en: Investment Moving Average vs Actual
fi: Sijoitusten liikkuva keskiarvo vs. todellinen

en: Investment Performance by Account
fi: Sijoitustehokkuus tileittäin

en: Investment Performance by Type
fi: Sijoitusten tehokkuus tyypeittäin

en: Investment Price Graph
fi: Sijoitusten arvo -kaavio

en: Investment Summary
fi: Sijoitusten yhteenveto

en: Investment Transactions
fi: Sijoitustapahtumat

en: Investment Type
fi: Sijoitustyyppi

en: Investment Type:
fi: Sijoituksen tyyppi:

en: Investment Wizard Page
fi: Opastettu sijoitus-toiminto

en: Investment Worth Graph
fi: Sijoitusten arvo -kaavio

en: Investment detail wizard
fi: Opastettu sijoituksen yksityiskohtien muokkaus

en: Investment details
fi: Sijoituksen lisätiedot

en: Investment import
fi: Sijoitusten tuoja

[ctx: Investment name]
en: Name
fi: Nimi

en: Investment options
fi: Sijoitusten asetukset

[ctx: Investment price]
en: Price
fi: Hinta

en: Investment transaction
fi: Sijoitustapahtuma

[ctx: Investment value]
en: Value
fi: Arvo

en: Investment value: %1%2
fi: Sijoitusten arvo: %1%2

en: Investment: %1
fi: Sijoitus: %1

en: Investments
fi: Sijoitukset

en: Iranian Rial
fi: Iranin rial

en: Iraqi Dinar
fi: Irakin dinaari

en: Irish Pound
fi: Irlannin punta

en: Is a sub account
fi: On alitili

en: Is a sub account of %1
fi: On %1 :n alitili

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Is this an opening balance account?]
en: Yes
fi: Kyllä

en: Israeli New Shekel
fi: Israelin uusi sekeli

en: Italian Lira
fi: Italian liira

en: Jamaican Dollar
fi: Jamaikan dollari

en: January
fi: Tammikuu

en: Japanese Yen
fi: Japanin jeni

en: Job Id
fi: Työn tunniste

en: Job Type
fi: Työn tyyppi

en: Job is being processed at the moment.
fi: Työtä käsitellään parhaillaan.

en: Job not Available
fi: Työ ei ole käytettävissä

en: Jordanian Dinar
fi: Jordanian dinaari

en: July
fi: Heinäkuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: Just the category
fi: Vain kategoria

en: KBanking module not correctly initialized
fi: KBanking-moduuli ei ole asianmukaisesti alustettu

en: KDE language settings...
fi: KDE-kieliasetukset…

[ctx: KMyMoney (Filefilter)]
en: KMyMoney files
fi: KMyMoney-tiedostot

en: KMyMoney - Generate SQL
fi: KMyMoney - Luo SQL

en: KMyMoney - Select Database
fi: KMyMoney - Valitse tietokanta

en: KMyMoney New Account Setup
fi: Uuden tilin avaus

en: KMyMoney New File Setup
fi: Uuden tiedoston asetukset

en: KMyMoney cannot determine which of your accounts to use.  You can create a new account by pressing the <b>Create</b> button or select another one manually from the selection box below.
fi: Ohjelma ei voi päättää mitä tiliä käyttää. Voit luoda uuden tilin valitsemalla <b>Luo uusi</b> tai valitsemalla jonkin valintalaatikosta käsin.

en: KMyMoney creates a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made. Please select the account to/from which payments will be made and the category the interest will be assigned to.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
fi: KMyMoney luo ajoitetun tapahtuman maksuerälle ja muistuttaa koska maksu erääntyy. Valitse tili jolta / jolle maksu suoritetaan ja kategoria jolle korko asetetaan.<p>
    Jos valitaan kaikkien maksujen kirjaaminen, tämä päivä on jo syötetty. Jos valitaan vain tämän vuoden maksujen kirjaaminen, niin <b>ensimmäinen eräpäivä</b> on tämän vuoden ensimmäisen maksun päiväys.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the amount for principal and interest then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
fi: Lasketaan joko uusi korkoprosentti tai lyhennysten ja koron summa. Jos lyhennyserä ja korko tiedetään, ne tulee syöttää tänne.
    
    Summa lasketaan automaattisesti mikäli kenttä on jätetty tyhjäksi.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the interest rate then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
fi: Lasketaan joko uusi korko tai summa lyhennykselle ja korolle. Jos korko tiedetään, syötä se tänne.
    
    Kenttä voidaan jättää tyhjäksi jolloin korko lasketaan automaattisesti.

en: KMyMoney has calculated a balloon payment of %1 for this loan.
fi: Tämän lainan viimeiseksi maksueräksi on laskettu %1.

en: KMyMoney has calculated a final payment of %1 for this loan.
fi: Lainan viimeiseksi maksueräksi on laskettu %1.

en: KMyMoney has calculated a periodic payment of %1 to cover principal and interest.
fi: Lainan säännölliseksi maksueräksi on laskettu %1 (sis. lyhennykset ja korot).

en: KMyMoney has calculated the amount of the loan as %1.
fi: Lainan summaksi on laskettu %1.

en: KMyMoney has calculated the interest rate to %1%.
fi: Lainan korkoprosentiksi on laskettu %1%.

en: KMyMoney has calculated the term of your loan as %1.
fi: Laina-ajaksi on laskettu %1.

en: KMyMoney has detected some overdue scheduled transactions for this account. Do you want to enter those scheduled transactions now?
fi: On löytynyt myöhästyneitä tapahtumia tälle tilille. Kirjataanko nuo tapahtumat nyt?

en: KMyMoney has detected transactions matching your reconciliation data.
    Would you like KMyMoney to clear these transactions for you?
fi: On löytynyt yhteensovittamistietoihin sopivia tapahtumia tälle tilille.
    Varmistetaanko nämä tapahtumat?

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%1</b><br/>Transaction: <i>%2 %3</i><br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
fi: KMyMoney löysi ajoitetun tapahtuman, joka täsmää tuotuun tapahtumaan.<br/>Ajoitetun tapahtuman nimi: <b>%1</b><br/>Tapahtuma: <i>%2 %3</i><br/>Haluatko että ajoitettu tapahtuma kirjataan, jotta tapahtuma on yhteensovitettavissa?

en: KMyMoney has imported a second opening balance transaction into account <b>%1</b> which differs from the one found already on file. Please correct this manually once the import is done.
fi: Tuotu toinen avaussaldotapahtuma tilille <b>%1</b> joka poikkeaa aikaisemmasta tiedoston avaussaldosta. Korjaa tämä käsin kun tuonti on saatu valmiiksi.

en: KMyMoney has matched the two selected transactions (result above)
fi: KMyMoney on täsmännyt kaksi valittua tapahtumaa (tulokset edellä)

en: KMyMoney has successfully verified your loan information.
fi: Syöttämissäsi tiedoissa ei havaittu ristiriitaisuuksia.

en: KMyMoney supports multiple currencies. Your reports will be based on a default currency which you can select here. The default for new accounts is also the currency you select here.
fi: KMyMoney tukee useaa valuuttaa. Raportit pohjautuvat oletusvaluuttaan joka voidaan valita tässä. Se on oletusvaluutta myös uusille tileille.

en: KMyMoney will create a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
fi: KMyMoney luo ajoitetut tapahtumat tälle maksulle ja tulee muistuttamaan milloin maksut täytyy suorittaa.<p>
    Jos valitsit kaikkien maksujen kirjaamisen, päiväys on jo annettu.Jos valitsit tämän vuoden maksujen kirjaamisen, niin <b>Ensimmäinen maksun eräpäivä</b> on myös päivä jolloin ensimmäinen maksu on tänä vuonna tehty.

en: KMyMoney will store your financial data in a file on the disk. A standard filename within your KDE user environment will be the default. This is just provided for convenience and you can choose any other location here.
fi: KMyMoney tallentaa tietosi kiintolevylle tiedostoon. Oletusarvoisesti tiedot tallennetaan KDE-ympäristön oletussijaintiin, mutta voit myös valita tässä jonkin muun sijainnin.

en: Kazakhstan Tenge
fi: Kazakstanin tenge

en: Keep
fi: Säilytä

en: Keep changes when selecting a different transaction/split
fi: Säilytä muutokset kun valitaan toinen tapahtuma tai jaoteltu

en: Kenyan Shilling
fi: Kenian šillinki

en: Keys for all of the above user ids found
fi: Kaikille annetuille käyttäjätunnuksille löytyi avain

en: Kuwaiti Dinar
fi: Kuwaitin dinaari

en: Kyrgyzstan Som
fi: Kirgisian som

en: Laos Kip
fi: Laosin kip

en: Last &update
fi: Viimeksi &päivitetty

en: Last 11 months
fi: Viimeiset 11 kuukautta

en: Last 12 months
fi: Viimeiset 12 kuukautta

en: Last 3 months
fi: Viimeiset 3 kuukautta

en: Last 3 months to next 3 months
fi: Viimeiset 3 kuukautta ja seuraavat 3 kuukautta

en: Last 30 days
fi: Viimeiset 30 päivää

en: Last 6 months
fi: Viimeiset 6 kuukautta

en: Last 7 days
fi: Viimeiset 7 päivää

en: Last Update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Last check number:
fi: Viimeinen tarkistusnumero:

en: Last download
fi: Viime lataus

en: Last fiscal year
fi: Viimeinen tilivuosi

en: Last modified on
fi: Viimeksi muutettu

en: Last month
fi: Edellinen kuukausi

en: Last quarter
fi: Viimeinen vuosineljännes

en: Last reconciled statement: %1
fi: Viimeksi yhteensovitettu tiliote: %1

en: Last reconciled: %1
fi: Viimeksi yhteensovitettu: %1

en: Last reconciliation
fi: Viimeksi yhteensovitettu

en: Last week
fi: Viime viikko

en: Last year
fi: Viime vuosi

en: Latvian Lats
fi: Latvian lati

en: Learn how to use KMyMoney
fi: Opettele käyttämään KMyMoneytä

en: Leave %1 unassigned.
fi: Jätä %1 määrittelemättä.

en: Lebanese Pound
fi: Libanonin punta

en: Ledger group separator
fi: Tapahtumien ryhmäerotin

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
fi: Tapahtumat

en: Ledgers
fi: Tapahtumat

en: Lending or borrowing money
fi: Lainan antaminen tai ottaminen

en: Lesotho Loti
fi: Lesothon loti

[ctx: Less...]
en: Show fewer schedules on the list
fi: Näytä vähemmän ajoitettuja tapahtumia listassa

en: Let us know what you think. We hope that you enjoy using the application.
fi: Kerro meille, mitä pidät ohjelmasta. Toivomme, että pidät sen käyttämisestä.

en: Liabilities
fi: Velat ja lainat

en: Liability
fi: Velat ja lainat

en: Liability Accounts
fi: Velkatilit

en: Liability accounts
fi: Velkatilit

en: Liberian Dollar
fi: Liberian dollari

en: Libyan Dinar
fi: Libyan dinaari

en: Limits
fi: Rajat

en: Line width
fi: Viivanleveys

en: Line width for diagrams, in pixels
fi: Viivanleveys kaavioille, pikseleissä

en: Linear Regression
fi: Lineaarinen regressio

en: Lines-Date Wizard Page
fi: Opastettu Rivi-päivämäärä -toiminto

en: Liquid Assets
fi: Rahavarat

en: Liquid Assets and Liabilities
fi: Rahavarat ja velat

en: Liquid Liabilities
fi: Velat

en: List
fi: Lista

en: List View
fi: Listanäkymä

en: List background color
fi: Listan taustan väri

en: List background colors
fi: Listan taustavärit

en: List color
fi: Listan väri

en: List color for erroneous transactions
fi: Virheellisten tapahtumien väri

en: List color for missing conversion rate
fi: Puuttuvan muutoskurssin arvo

en: List color for negative values
fi: Negatiivisten arvojen väri

en: List grid color
fi: Listan ruudukon väri

en: List of known Equities, and the date they were last updated on.
fi: Lista pääomista, sekä päiväys jolloin ne on viimeksi päivitetty.

en: List of matching names
fi: Täsmäävien nimien lista

en: Lithuanian Litas
fi: Liettuan liti

en: Load Weboob backend...
fi: Lataa Weboob taustamoottoria...

en: Load from Addressbook
fi: Lataa osoitekirjasta

en: Loading %1...
fi: Lataa %1…

en: Loading accounts...
fi: Ladataan tilejä…

en: Loading banklist
fi: Lataa pankkilistaa

en: Loading commodities...
fi: Ladataan osakkeet…

en: Loading currencies...
fi: Ladataan valuuttoja…

en: Loading file information...
fi: Tiedostoa ladataan…

en: Loading file...
fi: Tiedostoa ladataan…

en: Loading prices...
fi: Ladataan hinnat…

en: Loading reports...
fi: Ladataan raportteja…

en: Loading schedules...
fi: Ladataan ajoitetut tapahtumat…

en: Loading securities...
fi: Ladataan arvopapereita…

en: Loading template %1
fi: Ladataan tiedostopohjaa %1

en: Loading templates...
fi: Ladataan pohjat…

en: Loading transactions...
fi: Ladataan tapahtumia…

en: Loading user information...
fi: Ladataan käyttäjätietoja…

en: Loan
fi: lainat

en: Loan Amount
fi: Lainasumma

en: Loan Information
fi: Lainatiedot

en: Loan Transactions
fi: Lainatapahtumat

en: Loan account
fi: Lainatili

en: Loan amount
fi: Lainasumma

en: Loan amount:
fi: Lainasumma:

en: Loan calculation
fi: Lainan laskenta

en: Loan information
fi: Lainatiedot

en: Loan payment
fi: Lainan maksuerä

en: Loan payment for %1
fi: Lainanmaksu %1

en: Loan payout
fi: Lainan maksuerä

en: Loans
fi: Lainat

en: Local files only
fi: Paikalliset tiedostot ainoastaan

en: Log OFX transactions
fi: Lokita OFX-tapahtumat

en: Log file path
fi: Lokitiedoston polku

en: Log imported statements
fi: Lokita tiliotteiden tuonti

en: Log path
fi: Lokitiedoston polku

en: Logging
fi: Lokitus

en: Long Description
fi: Yksityiskohtainen kuvaus

en: Loss:
fi: Tappio:

en: Lots
fi: Lainat

en: Luxembourg Franc
fi: Luxenburgin frangi

en: Macau Pataca
fi: Macaon pataca

en: Macedonian Denar
fi: Makedonian denaari

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Make QIF File
fi: Luo QIF-tiedosto

en: Make payment from/to:
fi: Tee maksu keneltä / kenelle:

en: Malagasy Franc
fi: Madagaskarin frangi

en: Malawi Kwacha
fi: Malawin kwacha

en: Malaysian Ringgit
fi: Malesian ringgit

en: Maldive Rufiyaa
fi: Malediivien rufiyaa

en: Malformed URL '%1'
fi: Virheellinen verkko-osoite %1

en: Mali Republic Franc
fi: Malien tasavallan frangi

en: Maltese Lira
fi: Maltan liira

en: Manage additional keys
fi: Hallinnoi lisäavaimia

en: Manual deposit
fi: Käteistalletus

en: Manual price update...
fi: Hintojen päivitys käsin…

en: Map to online account...
fi: Liitä online-tiliin…

en: Mapping brokerage account
fi: Välityspalkkiotilin liittäminen

en: March
fi: Maaliskuu

en: Mark as a favorite report
fi: Merkitse suosikkiraportiksi

en: Mark this checkbox if the account should be maintained as preferred account
fi: Rastita tämä valintaruutu jos tiliä tulisi kohdella suosikkitilinä.

en: Mark this option, if you always want to match names e.g. for payees from the start. If unset, any substring is matched.
fi: Valitse tämä asetus, jos nimet halutaan täsmätä aina alusta alkaen. Jos asetusta ei valita, mikä tahansa merkkijonon osa voi osua täsmäykseen.

en: Mark transaction
fi: Merkitse tapahtuma

en: Mark transaction as...
fi: Merkitse tapahtuma…

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
fi: Varmistettu

[ctx: Mark transaction not reconciled]
en: Not reconciled
fi: Ei yhteensovitettu

[ctx: Mark transaction reconciled]
en: Reconciled
fi: Yhteensovitettu

en: Market
fi: Markkinat

en: Market Symbol:
fi: Markkinatunnus:

en: Match names from start
fi: Täsmää nimet alusta alkaen

en: Match on Payee name
fi: Täsmää maksunsaajan nimeen

en: Match on a name listed below
fi: Täsmää nimeen listattuna alla

en: Match strings in auto-completion only from the first letter on. A substring behind the first letter is not found.
fi: Etsi merkkijonoja automaattitäydennyksestä ensimmäisestä merkistä alkaen. Ensimmäisen merkin jälkeisiä osamerkkijonoja ei huomioida.

en: Match transactions within days
fi: Monenko päivän sisään tapahtumat sovitetaan

en: Matched
fi: Sovitettu

en: Matched transaction
fi: Täsmätty tapahtuma

en: Matching
fi: Täsmäys

en: Mauritanian Ouguiya
fi: Mauritanian ouguiya

en: Mauritius Rupee
fi: Mauritiuksen rupia

en: Max Bal %1
fi: Max saldo %1

en: Max Date %1
fi: Max pvm %1

en: Maximum credit limit
fi: Maksimiluottoraja

en: Maximum number of legend items to display
fi: Näytettävien tapahtumien maksimimäärä

en: Maximum quantity of legend items to display on charts
fi: Näytettävien selitteiden maksimimäärä kaaviossa

en: May
fi: Toukokuu

en: Memo
fi: Selite

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge Payees
fi: Yhdistä maksunsaajat

en: Merge Transactions
fi: Yhdistä tapahtumat

en: Merge multiple selected payees
fi: Yhdistä useita valittuja maksunsaajia

en: Merge payees
fi: Yhdistä maksunsaajat

en: Merges splits with the same category to one split
fi: Yhdistää samaan kategoriaan kuuluvat jaottelut yhdeksi

en: Method to calculate forecast
fi: Käytettävä ennustemenetelmä

en: Method to calculate history-based forecast
fi: Laskentamenetelmä historiaperustaisille ennusteille

en: Mexican Peso
fi: Meksikon peso

en: Min Bal %1
fi: Min saldo %1

en: Min Date %1
fi: Min pvm %1

en: Minimum balance
fi: Minimisaldo

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Missing information
fi: Tietoja puuttuu

en: Modify
fi: Muuta

en: Modify additional fees
fi: Muuta muita kuluja

en: Modify loan attributes
fi: Muuta lainan tietoja

en: Modify other loan information
fi: Muuta muita lainatietoja

en: Modify the interest rate
fi: Muuta korkoprosenttia

en: Modify the selected entry
fi: Muuttaa valittua kohtaa

en: Modifying transactions can only be performed in the ledger view
fi: Maksutapahtumia voi muuttaa vain tapahtumat-näkymässä

en: Module
fi: Moduuli

en: Moldavian Leu
fi: Moldovan leu

en: Money Market
fi: Rahamarkkinat

en: Mongolian Tugrik
fi: Mongolian tugrik

en: Month
fi: Kuukausi

en: Month of %1
fi: Kuukausi: %1

en: Month to date
fi: Kuukauden alusta tähän päivään

en: Monthly Budget
fi: Kuukausibudjetti

en: Monthly Budgeted vs. Actual
fi: Kuukausittain budjetoitu vs. toteutunut

en: Months
fi: Kuukautta

[ctx: More...]
en: Show more schedules on the list
fi: Näytä enemmän ajoitettuna tapahtumia listassa

en: Moroccan Dirham
fi: Marokon dirhami

en: Mount this directory before backing up.
fi: Liitä tämä hakemisto ennen varmentamista

en: Mounting %1
fi: Liitetään %1

[ctx: Move item up]
en: &Up
fi: &Ylös

en: Move selected item down
fi: Siirrä valittua kohtaa alaspäin

en: Move selected item up
fi: Siirrä valittua kohtaa ylöspäin

en: Move transaction to...
fi: Siirrä tapahtuma…

en: Moving Average
fi: Liikkuva keskiarvo

en: Moving Average Price
fi: Muuttuva keskihinta

en: Mozambique Metical
fi: Mosambikin metical

en: Mutual Fund
fi: Sijoitusrahasto

en: My Investments
fi: Sijoitukseni

en: Myanmar Kyat
fi: Myanmarin kyat

en: Name
fi: Nimi

en: Name of default CSS file
fi: CSS-oletustiedoston nimi

en: Name of external calculator program
fi: Ulkoisen laskin-sovelluksen nimi

en: Name of region used for non-processing days
fi: Alueen nimi ei-käsiteltäville päiville

en: Name of schedule
fi: Uuden ajoitetun tapahtuman nimi

en: Name of the account
fi: Tilin nimi

en: Name of the company, or mutual fund.
fi: Yhtiön tai sijoitusrahaston nimi.

en: Name of the institution
fi: Rahalaitoksen nimi

en: Name of the loan
fi: Lainan nimi

en: Namibian Dollar
fi: Namibian dollari

en: National Account
fi: Kansallinen tili

en: National Account Number
fi: Kansallinen tilinumero

en: Negative value
fi: Negatiivinen arvo

en: Nepalese Rupee
fi: Nepalin rupia

en: Net Value
fi: Nettoarvo

en: Net Worth
fi: Nettovarallisuus

en: Net Worth By Month
fi: Nettovarallisuus kuukausittain

en: Net Worth By Year
fi: Nettovarallisuus vuosittain

en: Net Worth Forecast
fi: Nettovarallisuusennuste

en: Net Worth Forecast Graph
fi: Nettovarallisuuden ennustekaavio

en: Net Worth Graph
fi: Nettovarallisuuskaavio

en: Net Worth Today
fi: Nettovarallisuus tänään

en: Net Worth:
fi: Nettovarallisuus:

en: Net a&mount
fi: Nettosumma

en: Net worth forecast
fi: Nettovarallisuusennuste

en: Netherland Antillian Guilder
fi: Alankomaiden Antillien Guldenit

en: Never reconciled
fi: Ei aiemmin yhteensovitettu

en: New Account Dialog
fi: Uusi tili

en: New Budget
fi: Uusi budjetti

en: New Equity
fi: Uusi pääoma

en: New File Dialog
fi: Uusi tiedosto

en: New Institution
fi: Uusi rahalaitos

en: New Institution Dialog
fi: Uusi rahalaitos

en: New Investment wizard
fi: Opastettu uuden sijoituksen luonti

en: New Loan Account Wizard
fi: Opastettu uuden lainatilin luonti

en: New Loan Wizard
fi: Opastettu uusi laina

en: New Payee
fi: Uusi maksunsaaja

en: New Scheduled transaction...
fi: Uusi ajoitettu tapahtuma…

en: New Tag
fi: Uusi tunniste

en: New Zealand Dollar
fi: Uuden-Seelannin dollari

en: New account...
fi: Uusi tili…

en: New budget
fi: Uusi budjetti

[ctx: New budget]
en: New
fi: Uusi

en: New category...
fi: Uusi kategoria…

en: New credit transfer
fi: Uusi luottosiirto

en: New currency
fi: Uusi valuutta

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
fi: Esittely

en: New institution...
fi: Uusi rahalaitos…

en: New investment...
fi: Uusi sijoitus…

en: New payee
fi: Uusi maksun saaja

[ctx: New payee]
en: New
fi: Uusi

en: New payee/receiver
fi: Uusi maksaja / maksunsaaja

en: New price entry
fi: Uuden hinnan määritys

[ctx: New price entry]
en: &New
fi: &Uusi

en: New price...
fi: Uusi hinta…

[ctx: New profile]
en: &New
fi: &Uusi

[ctx: New profile]
en: &New...
fi: &Uusi…

en: New scheduled transaction
fi: Uusi ajoitettu tapahtuma

en: New tag
fi: Uusi tunniste

[ctx: New transaction button]
en: New
fi: Uusi

en: Next 12 months
fi: Seuraavat 12 kuukautta

en: Next 18 months
fi: Seuraavat 18 kuukautta

en: Next 3 months
fi: Seuraavat 3 kuukautta

en: Next 30 days
fi: Seuraavat 30 päivää

en: Next 6 months
fi: Seuraavat 6 kuukautta

en: Next 7 days
fi: Seuraavat 7 päivää

en: Next Due Date
fi: Seuraava eräpäivä

en: Next Interest Change
fi: Seuraava korkon tarkistus

en: Next due date
fi: Seuraava eräpäivä

en: Next due date is prior to opening date
fi: Seuraava eräpäivä on ennen avauspäivää

en: Next due date:
fi: Seuraava eräpäivä:

en: Next fiscal year
fi: Seuraava tilivuosi

en: Next interest change is due
fi: Seuraava korontarkistuksen ajankohta

en: Next interest change on
fi: Seuraava korontarkistuspäivä

en: Next month
fi: Ensi kuukausi

en: Next quarter
fi: Seuraava vuosineljännes

en: Next week
fi: Ensi viikko

en: Next year
fi: Ensi vuosi

en: Nicaraguan Cordoba Oro
fi: Nicaraguan córdoba oro

en: Nigerian Naira
fi: Nigerian naira

en: No Autofill
fi: Ei automaattista täyttöä

en: No Budget Categories have been overrun
fi: Mikään kategoria ei ole ylittänyt budjettiaan

en: No Category
fi: Ei kategoriaa

en: No Institution
fi: Ei rahalaitosta

en: No KMyMoneyFile open
fi: KMyMoney-tiedostoa ei ole avoinna.

en: No Qt SQL Drivers
fi: Ei Qt SQL -ajureita

en: No Title specified
fi: Otsikkoa ei määritelty

[ctx: No account]
en: None
fi: Ei mitään

en: No account information has been found in the selected statement file. Please select an account using the selection box in the dialog or create a new account by pressing the <b>Create</b> button.
fi: Tilitietoa ei löydetty valitusta tiliotteesta. Valitse tili käyttämällä valintalaatikkoa ikkunassa, tai luo uusi tili valitsemalla <b>Luo uusi</b>

en: No account name supplied
fi: Tilinimeä ei annettu

en: No account selected
fi: Tiliä ei ole valittu

en: No accounts found.
fi: Tilejä ei löytynyt.

en: No amount for payment selected
fi: Maksumäärää ei ole valittu

en: No auto-VAT-assignment
fi: Ei automaattista ALV-asettamista

en: No date
fi: Ei päivämäärää

en: No date (let the bank determine the start date)
fi: Ei päivämäärää (käytetään pankin oletusalkamispäivämäärää)

en: No encryption
fi: Ei salausta

en: No imported transaction selected for matching
fi: Sovitukseen ei ole valittu tuotuja tapahtumia

en: No inconsistencies were detected
fi: Yhteensopimattomuuksia ei havaittu

[ctx: No institution]
en: None
fi: Ei mitään

en: No manually entered transaction selected for matching
fi: Käsin syötettyä tapahtumaa ei ole valittuna täsmäämistä varten

en: No matching
fi: Ei täsmäämistä

en: No name assigned for schedule
fi: Ajoitetulle tapahtumalle ei ole syötetty nimeä

[ctx: No number]
en: empty
fi: tyhjä

en: No opening balance supplied
fi: Avaussaldoa ei ole syötetty

en: No payee for payment selected
fi: Maksajaa ei ole valittu

en: No payee supplied
fi: Maksajaa ei ole syötetty

[ctx: No selection]
en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: No suitable accounts were found at this bank.
fi: Sopivia tilejä ei löytynyt tästä pankista.

en: No, no payments were made yet.
fi: Ei, maksuja ei ole maksettu vielä.

en: No, only record payments since the beginning of this year.
fi: Ei, kirjaa maksut ainoastaan alkaen tämän vuoden alusta.

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal view
fi: Normaalinäkymä

en: North Korean Won
fi: Pohjois-Korean won

en: Norwegian Kroner
fi: Norjan kruunu

en: Not able to display this job.
fi: Työtä ei voida näyttää.

en: Not all details supplied
fi: Kaikkia tietoja ei ole syötetty

en: Not all selected credit transfers can be sent because some of them are invalid or were already sent.
fi: Kaikkia valittuja luottosiirtoja ei voida lähettää koska jotkut niistä ovat epäkelpoja tai ovat jo lähetetty.

en: Not marked
fi: Ei merkitty

en: Not reconciled
fi: Ei yhteensovitettu

en: Note: Consult the loan contract for details of the first due date. Keep in mind, that the first due date usually differs from the date the contract was signed
fi: Huom.: Tarkista velkakirjasta ensimmäisen eräpäivän tiedot. Huomaa että ensimmäinen eräpäivä ei yleensä ole sama kuin sopimuksen allekirjoituspäivä.

en: Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Dissagio) are not considered as payments in this context.
fi: Huomautus: lainanhankintakuluja (esim. toimitusmaksut) ei pidetä maksuerinä tässä yhteydessä.

en: Note: Unused categories are not shown as selected by settings.
fi: Huomautus. Käyttämättömiä kategorioita ei näytetä kuten asetuksissa on määritetty.

en: Note: You can easily figure out the date of the first payment if you consult the last statement of last year.
fi: Huom. ensimmäisen maksun päivämäärä löytyy helposti tarkistamalla viime vuoden viimeinen tiliote.

en: Note: you will not be able to modify this account today, because the opening date "%1" is in the future. Please revisit this dialog when the time has come.
fi: Huomautus: tätä tiliä ei voida muuttaa tänään, koska avauspäivä "%1" on tulevaisuudessa. Palaa tähän ikkunaan kun avauspäivä on koittanut.

en: Notes
fi: Huomautuksia

en: Notes:
fi: Merkinnät:

en: Nothing to merge.
fi: Ei mitään yhdistettäväksi.

[ctx: Noun, the end.]
en: 6. Finish
fi: 6. Valmis

[ctx: Noun, the introduction.]
en: 1. Start
fi: 1. Aloitus

en: November
fi: Marraskuu

en: Now adding the transactions to your ledger...
fi: Lisätään tapahtumat kirjanpitoosi…

en: Now enter the details for your loan. You can leave one of the fields empty and KMyMoney will calculate it when you press the <b>Calculate</b> button. Before you can continue with the next page you also need to press <b>Calculate</b> so that KMyMoney can check the logical correctness of the values you have supplied.
fi: Syötä lainan yksityiskohdat. Voit jättää yhden kentistä tyhjäksi jolloin sen sisältö lasketaan kun painat <b>Laske</b>-painiketta. Jatkaaksesi seuraavalle sivulle sinun pitää myös painaa <b>Laske</b>-painiketta jotta syöttämäsi tietojen oikeellisuus tarkistetaan.

en: Now enter the information required for the periodic loan payments. If your regular payments contains any additional fees, click on the <b>Additional fees</b> button to enter them.
fi: Jos maksuerä sisältää säännöllisesti lisämaksuja, paina "lisämaksut"-painiketta syöttääksesi ne.

en: Num
fi: Nro

en: Number
fi: Numero

en: Number of Cycles to use in Forecast:
fi: Ennusteisiin käytettävien kiertojen määrä:

en: Number of Days of Account Cycle:
fi: Päivää tilikierrossa:

en: Number of Days to Forecast:
fi: Ennustettavien päivien määrä:

en: Number of backup files to keep
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden määrä

en: Number of backups to keep (0=off)
fi: Montako varmuuskopiota säilytetään (0 = ominaisuus ei käytössä)

en: Number of days (plus/minus) to search for matching transactions
fi: Päivien määrä (hakumarginaali) tapahtumien etsimiseen

en: Number of days to preview schedules in ledger
fi: Monenko päivän ajalta ajoitettuja tapahtumia näytetään etukäteen tapahtumat-näkymässä

en: Number of historic cycles to use in forecast
fi: Historiakierrosten määrä ennusteissa

en: Number of selected periods between entries
fi: Valittujen jaksojen määrä kohtien välissä

en: Number of the account
fi: Tilin numero

en: Number of transactions remaining:
fi: Jäljellä olevien tapahtumien määrä:

en: Number:
fi: Numero:

en: Number: %1
fi: Numero: %1

en: OFX <CLIENTUID> for institutions that require it
fi: OFX <CLIENTUID> rahalaitoksille jotka vaativat sitä

en: OFX Details
fi: OFX-tiedot

en: OFX import file selection
fi: OFX-tuonnin tiedoston valinta

en: OFX plugin now allows custom application version
fi: OFX-liitännäinen sallii ohjelman ilmoittaman version muokkaamisen

en: OFX setup error
fi: OFX-asetusvirhe

en: OFX...
fi: OFX…

en: Occurrence
fi: Toistuminen

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
fi: Päivät

en: Occurrence: %1
fi: Toistuvuus: %1

en: Occurrence: Monthly
fi: Toistuvuus: kuukausittain

en: October
fi: Lokakuu

en: Old Customized Reports
fi: Vanhat, mukautetut raportit

en: Oldest unmarked transaction: %1
fi: Vanhin merkitsemätön tapahtuma: %1

en: Omani Rial
fi: Omanin rial

en: On choosing a log file path please keep in mind that log files may contain sensitive data (e.g. passwords in clear-text etc).
fi: Lokitiedoston polkua valitessa pitää muistaa, että lokitiedostoon voi päätyä arkaluonteista tietoa (esim. selkokielisiä salasanoja tms.).

en: One investment account for all stocks
fi: Yksi sijoitustili kaikille pääomille

en: One investment account for each stock
fi: Oma sijoitustili jokaiselle pääomalle

en: One or more transactions contain a reference to an otherwise unknown account
    An asset account with the name %1 has been created to hold the data
fi: Yksi tai useampi tapahtuma sisältää viittauksen toiseen tuntemattomaan tiliin
    Varallisuustili %1 on luotu tietoja varten.

en: One outstanding deposit of | Total of %1 outstanding deposits amounting to
fi[0]: Yksi maksamaton talletus
fi[1]: %1 maksamatonta talletusta yhteensä

en: One outstanding payment of | Total of %1 outstanding payments amounting to
fi[0]: Yksi maksamaton maksu
fi[1]: %1 maksamatonta maksua yhteensä

en: Online Accounts
fi: Online-tilit

en: Online Banking Account Setup
fi: Online-pankin tilin asettaminen

en: Online Price Update...
fi: Online-hinnan päivitys…

en: Online Quotes
fi: Online-noteeraukset

en: Online Quotes - Select price source
fi: Online-noteeraukset - valitse hintalähde

en: Online Source
fi: Online-tietolähde

en: Online Statement Balance: %1
fi: Online-tiliotteen saldo: %1

en: Online Update
fi: Online-päivitys

en: Online price quotes
fi: Online-noteeraus

en: Online price update...
fi: Hintojen päivitys…

en: Online quote
fi: Online-noteeraukset

[ctx: Online quote source]
en: Source
fi: Lähde

en: Online settings
fi: Online-asetukset

en: Only display a subset of the model in the chart:
fi: Näytä vain mallin alijoukko kaaviossa:

en: Open a file.
fi: Avaa tiedosto.

en: Open an existing data file
fi: Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open database...
fi: Avaa tietokanta…

en: Open ledger
fi: Avaa kirjanpito

en: Opening Balance
fi: Alkusaldo

en: Opening Balance Account
fi: Aloitussaldotili

en: Opening Balance text
fi: Avaussaldon teksti

en: Opening Balances
fi: Alkusaldo

en: Opening Date
fi: Avauspäivä

en: Opening balance
fi: Alkusaldo

en: Opening balance problem
fi: Avaussaldo-ongelma

en: Opening balance: %1
fi: Alkusaldo: %1

en: Opening date
fi: Avauspäivä

en: Opening date: %1
fi: Avauspäivä: %1

en: Opening information
fi: Avaustiedot

en: Option has been disabled because there are transactions assigned to this account
fi: Valinta on estetty, koska on olemassa tähän tiliin viittaavia tapahtumia

en: Option has been disabled because there is another account flagged to be an opening balance account for this currency
fi: Valinta on estetty, koska tälle valuutalle on liitetty toinen tili aloitussaldotiliksi.

en: Options
fi: Asetukset

en: Order Account
fi: Tilaustili

en: Order confirmation
fi: Määräyksen vahvistaminen

en: Order of items on homepage
fi: Järjestys etusivulla

en: Organize by:
fi: Järjestelyperuste:

en: Origin
fi: Alkuperä

en: Orphan created from unknown GnuCash account
fi: Orpo luotu tuntemattomasta GnuCash-tilistä

en: Other Transfers
fi: Muu siirto

en: Other application
fi: Muu sovellus

en: Other logging options
fi: Muut lokitus-asetukset

[ctx: Other payment method]
en: Other
fi: Muu

en: Outbox
fi: Lähtevät

en: Output filter location
fi: Ulostulosuodattimen sijainti

en: Outstanding deposits
fi: Maksamattomat talletukset

en: Outstanding payments
fi: Maksamattomat maksut

en: Overdue payments
fi: Myöhässä olevat maksut

en: Overwrite opening balance
fi: Ylikirjoita avaussaldo

en: PLEASE NOTE
fi: HUOMAA

en: Paid from %1
fi: Maksettu %1:sta

en: Pakistan Rupee
fi: Pakistanin rupia

en: Panamanian Balboa
fi: Panaman balboa

en: Papua New Guinea Kina
fi: Papua-Uuden-Guinean kina

en: Paraguay Guarani
fi: Paraguayn guarani

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Parent Account
fi: Isäntätili

en: Password
fi: Salasana

en: Patches
fi: Korjaukset

en: Patches and port to kde4
fi: Korjaukset ja KDE4-käännös

en: Patches, packaging and KF5-CI for OS X
fi: Korjauksia, paketointi ja KF5-CI OS X:lle

en: Pay to
fi: Maksun saaja

en: Pay to %1
fi: Maksu %1:lle

en: Payee
fi: Maksun saaja

en: Payee Information
fi: Maksun saajan tiedot

en: Payee creation
fi: Maksunsaajan luonti

en: Payee options
fi: Maksun saajan asetukset

en: Payee%1
fi: Maksaja%1

en: Payee's name is based on contents of the OFX tag
fi: Maksunsaajan nimi perustuu OFX-tunnisteeseen

en: Payee:
fi: Maksunsaaja:

en: Payees
fi: Maksujen saajat

en: Payer/Receiver
fi: Maksun saaja / vastaanottaja

en: Payment
fi: Maksu

en: Payment (principal and interest)
fi: Lyhennys (pääoma ja korko)

en: Payment Accounts
fi: Maksutilit

en: Payment Method
fi: Maksutapa

en: Payment account
fi: Maksutili

en: Payment account: %1
fi: Maksutili: %1

en: Payment accounts
fi: Maksutilit

en: Payment date: %1
fi: Maksupäivä: %1

en: Payment frequency
fi: Maksuerien toistuminen

en: Payment frequency:
fi: Maksujen toistuvuus:

en: Payment frequency: %1
fi: Maksujen toistuvuus: %1

en: Payment from:
fi: Maksaja:

en: Payment information
fi: Maksutiedot

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
fi: Maksu

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
fi: Veloitus

en: Payment method
fi: Maksutapa

en: Payment method: %1
fi: Maksutapa: %1

en: Payment on %1 for %2 occurring %3.
fi: Maksu %1 %2 varten, %3 tapahtuvasti.

en: Payment on %2 for %3 with %1 transaction remaining occurring %4. | Payment on %2 for %3 with %1 transactions remaining occurring %4.
fi[0]: Maksu %2 %3 varten, yksi %4 tapahtuva tapahtuma jäljellä.
fi[1]: Maksu %2 %3 varten, %1 %4 tapahtuvaa tapahtumaa jäljellä.

en: Payment should be made
    from account
fi: Maksu tulee suorittaa
    tililtä

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
fi: Maksu

en: Payments
fi: Maksut

en: Payments from
fi: Maksut keneltä

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
fi: Maksut

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
fi: Veloitukset

en: Payments to
fi: Maksut kenelle

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
fi: Maksut

en: Payments?
fi: Maksut?

en: Payout
fi: Maksun saaja

en: Payout information
fi: Maksuerän tiedot

en: Percentage of default font size used for home view HTML page
fi: Prosenttiosuus oletusfontin koosta etusivulla

en: Percentage of default font size:
fi: Prosenttia oletusfonttikoosta:

en: Performance-Test
fi: Suorituskykytesti

en: Period
fi: Jakso

en: Periodic Payment
fi: Säännöllinen maksuerä

en: Periodic Payment:
fi: Toistuva maksu:

en: Permanently delete this report
fi: Tuhoa raportti pysyvästi

en: Personal Data
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Personal Data...
fi: Henkilökohtaiset tiedot…

en: Peruvian Nuevo Sol
fi: Perun uusi sol

en: Philippine Peso
fi: Filippiinien peso

en: Pi&ck date
fi: &Valitse päivämäärä

en: Pick Start Date
fi: Valitse alloituspäivämäärä

en: Pick date
fi: Valitse päivämäärä

en: Pick the date format that suits your input file
fi: Valitse päivämäärämuoto joka sopii sisäänluettavaan tiedostoon

en: Platinum
fi: Platina

en: Please be aware that changes made in the following dialog affect all KDE applications not only KMyMoney.
fi: Tiedoksi, että kaikki tehtävät muutokset seuraavassa osiossa vaikuttavat kaikkiin KDE-ohjelmiin, ei pelkästään KMyMoney:hin.

en: Please choose a bank.
fi: Valitse pankki.

en: Please choose an account
fi: Valitse tili

en: Please choose the type of export you wish to perform.  A simple explanation
    of the export type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an export type please press the OK button.
fi: Valitse minkä tyyppinen vienti suoritetaan. Ruudun alaosassa on
    lyhyt ohje eri vientityypeistä. Ohje päivittyy tehdyn valinnan mukaan.
    
    Valinnan jälkeen jatka painamalla OK-painiketta.

en: Please choose the type of import you wish to perform.   A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
fi: Valitse tuonnin tyyppi jonka haluat suorittaa. Yksinkertainen selitys tuontityypistä näkyy ruudun alla, se päivittyy kun valintalaatikosta valittua kohdetta vaihdetaan.
    
    Kun tuonnin tyyppi on valittu, paina OK-painiketta jatkaaksesi.

en: Please choose the type of import you wish to perform.  A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
fi: Valitse minkä tyyppinen tuonti suoritetaan. Yksinkertainen selitys tuontityypistä näkyy ruudun alla, se päivittyy tehdyn valinnan mukaan.
    
    Kun tuonnin tyyppi on valittu, paina OK-painiketta jatkaaksesi.

en: Please choose what you wish to do with the above changes
fi: Valitse, mitä haluat tehdä yllä oleville muutoksille

en: Please enter some information about yourself.<br><br>
    
    This information will be seen and used only by you. The information is used to personalize KMyMoney, to encrypt your file, etc.
fi: Syötä tässä ikkunassa haluamiasi tietoja itsestäsi.<br><br>
    
    Näitä tietoja näytetään ainoastaan sinulle. Tietoja käytetään henkilökohtaisiin asetuksiin, tiedoston salaukseen ymv.

en: Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
fi: Syötä viimeisen maksuerän summa tai jätä kenttä tyhjäksi jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
fi: Syötä korkoihin ja lyhennyksiin yhteensä maksamasi summa tai jätä kenttä tyhjäksi, jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: Please enter the date from which on the following changes will be effective. The date entered must be later than the opening date of this account (%1), but must not be in the future. The default will be today.
fi: Syötä päiväys mistä lähtien seuraava muutos astuu voimaan. Syötetyn päivän täytyy olla myöhäisempi kuin tilin avauspäivämäärä (%1), mutta se ei saa olla tulevaisuudessa. Oletuksena on nykyinen päivä.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due this year.
fi: Syötä päivä jolloin ensimmäinen erä tälle lainalle erääntyi / tulee erääntymään tänä vuonna.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due.
fi: Syötä ensimmäisen päiväys jolloin maksu erääntyi / tulee erääntymään.

en: Please enter the following fields with the information as you find them on your statement. Make sure to enter all values in <b>%1</b>.
fi: Syötä seuraaviin kenttiin tiedot jotka löytyvät tiliotteestasi. Varmista, että kaikki arvojen valuuttana on <b>%1</b>.

en: Please enter the interest rate (as a percentage) or leave the field empty to calculate it.
fi: Syötä korkoprosentti tai jätä kenttä tyhjäksi sen laskemiseksi automaattisesti.

en: Please enter the original loan amount in the field below or leave it empty to be calculated.
fi: Syötä lainan alkuperäismäärä alla olevaan kenttään, tai jätä se laskentaa varten tyhjäksi.

en: Please enter the remaining loan amount of last years final statement in the field below. You should not leave this field empty.
fi: Syötä lainan viime vuoden lopussa ollut maksamaton määrä.Kenttää ei pidä jättää tyhjäksi.

en: Please enter the term of this loan or enter 0 to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
fi: Syötä laina-aika tai nolla jolloin se lasketaan automaattisesti. Laina-aika on ajanjakso joka vaaditaan lainan takaisinmaksamiseksi täysimääräisesti. Tämä aika voi poiketa velkakirjaan merkitystä ajasta.

en: Please enter the username and password you use to log into this bank for online banking.  Please note that many banks require a separate signup, and assign a separate PIN or password just for online banking from home.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana joita käytetään tämän pankin online-toimintoihin kirjautumiseen. Huom. monet pankit käyttävät erillistä tunnistetta tai salasanaa online-pankkitoiminnoille.

en: Please fill all fields with values.
fi: Täytä kaikki kentät.

en: Please let us know about any abnormal behavior in the program by selecting <a href="/action?id=help_report_bug">"Report bug..."</a> from the help menu or by sending an e-mail to the developers mailing list.
fi: Kerro meille jos havaitset ohjelmassa epänormaalia käytöstä valitsemalla <a href="/action?id=help_report_bug">”Ilmoita viasta…”</a> Ohje-valikosta tai lähettämällä sähköpostia kehittäjien postituslistalle.

en: Please make sure to enter the correct conversion for the selected opening date. If you requested an online quote it might be provided for a different date.
fi: Varmista että käytössä on oikea kurssia valitulle avauspäivälle. Online-noteeraukset voivat olla eri päivälle.

en: Please select a backend from the list below...
fi: Valitse taustamoottori alla olevasta listasta...

en: Please select a default category for payee '%1'
fi: Valitse oletuskategoria maksunsaajalle ”%1”

en: Please select a parent account.
fi: Valitse ylätason tili

en: Please select a profile type and enter a profile name.
fi: Valitse kuvaustyyppi ja syötä kuvauksen nimi.

en: Please select the account from your financial institution from the list below which matches this account.
fi: Valitse rahalaitoksesi tileistä tätä tiliä vastaava tili.

en: Please select the account number type
fi: Valitse tilinumeron tyyppi

en: Please select the appropriate columns to use,
     corresponding to your data.
fi: Syötä tietojasi vastaavat sarakkeet käytettäväksi.

en: Please select the appropriate columns to use, corresponding to your data.
    If there is just a single security in the file, enter its name below.
    Otherwise, select the column for the symbol, and for the description or detail.
fi: Valitse tietojasi vastaavat sarakkeet käytettäviksi.
    Jos tiedostossa on vain yksittäinen arvopaperi, syötä sen nimi alle.
    Muutoin, valitse sarake jokaista symbolia ja kuvausta tai selitettä kohti.

en: Please select the decimal symbol used in your file.
    The thousands separator changes automatically.
    Check that the lines and fields are correctly set.
    Finally, click Import.
    If required, a QIF file may then be produced.
fi: Valitse tiedostossa käytettävä desimaalierotin.
    Tuhaterotin vaihtuu automaattisesti.
    Tarkista että rivit ja kentät on asetettu oikein.
    Lopuksi, jatka painamalla 'Tuo'.
    QIF-tiedosto luodaan tarpeen vaatiessa.

en: Please select the required options. Please use the <b>What's this?</b> feature to see more information about the items.
fi: Valitse tarvittavat vaihtoehdot. Käytä <b>Mikä tämä on?</b> -ominaisuutta nähdäksesi lisätietoja asiasta.

en: Please select the start and end lines.
    Ensure you drop any trailer lines.
    Also, select the correct date format.
fi: Valitse alku- ja loppurivit.
    Varmista että kaikki sen jälkeiset rivit jätetään pois.
    Valitse myös oikea päivämäärämuoto.

en: Please select your financial institution from the list below...
fi: Valitse alla olevasta listasta rahoituslaitos

en: Please specify a budget name
fi: Anna budjetin nimi

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Polish Zloty
fi: Puolan zloty

en: Portuguese Escudo
fi: Portugalin escudo

en: Post date
fi: Kirjauspäivämäärä

en: Postal Code:
fi: Postinumero:

en: Postpone reconciliation
fi: Lykkää yhteensovittamista

en: Precision settings
fi: Tarkkuus-asetukset

en: Preferred
fi: Suosikkitili

en: Preferred Account
fi: Suosikkitili

en: Preferred Accounts
fi: Suosikkitilit

en: Preferred account
fi: Suosikkitili

en: Preferred accounts
fi: Suosikkitilit

en: Preload &all data
fi: Esil&ataa kaikki tiedot

en: Press Calculate to verify the values
fi: Paina laske arvojen varmistamiseksi

en: Press this button to calculate/verify your loan details.
fi: Paina tätä painiketta laskeaksesi / varmistaaksesi lainan tiedot.

en: Press this to create a new asset account
fi: Paina tätä luodaksesi uusi omaisuustili

en: Pressing this button calculates a possibly missing parameter for your loan or verifies that the values entered match. If something is not correct you will receive information about it.
fi: Painamalla tätä painiketta lasketaan mahdollisesti puuttuvat lainatiedot, tai varmistetaan syötetyt arvot. Jos jokin tieto ei täsmää, saat siitä lisätietoja.

en: Previous fiscal year
fi: Edellinen tilivuosi

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

en: Pri&nt
fi: &Tulosta

en: Price
fi: Hinta

en: Price Editor
fi: Hintamuokkain

en: Price History
fi: Hintahistoria

en: Price Precision
fi: Hintojen tarkkuus

en: Price Update Failed
fi: Hintatietojen päivitys epäonnistui

en: Price entry
fi: Hintalähde

en: Price for %1 updated (id %2)
fi: Hinta %1:lle päivitetty (tunniste %2)

en: Price options
fi: Hintojen asetukset

en: Price precision
fi: Hintojen tarkkuus

[ctx: Price source]
en: Source
fi: Lähde

en: Prices
fi: Hinnat

en: Prices...
fi: Hinnat…

en: Principal + Interest
fi: Pääoma + korko

en: Principal + Interest:
fi: Lyhennys + korko:

en: Principal and interest
fi: Pääoma ja korko

en: Principal and interest: %1
fi: Pääoma ja korko: %1

en: Print check
fi: Tulosta sekki

en: Prior transactions possibly filtered
fi: Aikaisemmat tapahtumat on mahdollisesti suodatettu

en: Problem adding or matching imported transaction with id '%1': %2
fi: Ongelma lisäyksessä tai tuodun tapahtuman sovittamisessa, tapahtumatunniste '%1': %2

en: Problems were encountered in converting schedule '%1'.
    Do you want to review or edit it now?
fi: Ongelmia ajoitettujen tapahtumien muuntamisessa '%1'.
    Haluatko tarkistaa tai korjata niitä nyt?

en: Processing Days
fi: Käsittelypäivät

en: Profit:
fi: Tuotto:

en: Project Admin
fi: Projektin vetäjä

en: Prompt for an investment account for each stock
fi: Ehdota omaa sijoitustiliä jokaiselle pääomalle

en: Proper input methods support was added
fi: Kunnollinen tuki syöttömenetelmille on lisätty

en: Purpose
fi: Selitekenttä

en: QIF Export
fi: QIF-vienti

en: QIF File to Import:
fi: Tuotava QIF-tiedosto:

en: QIF Files
fi: QIF-tiedostot

en: QIF Import
fi: QIF-tuonti

en: QIF Profile
fi: QIF-profiili

en: QIF Profile Editor
fi: QIF -profiilimuokkain

en: QIF Profile Editor...
fi: QIF-profiilimuokkain…

en: QIF Profile Selector
fi: QIF -profiilivalitsin

en: QIF files are created by the popular accounting program Quicken.
    Another dialog will appear, if you choose this type, asking for further
    information relevant to the Quicken format.
fi: QIF-tiedostot ovat suositun tiliöintiohjelma Quickenin käyttämiä.
    Jos tämä tyyppi valitaan, toisessa ikkunassa tullaan kysymään
    tarpeellisia lisätietoja Quicken-muodosta.

en: QIF imported, no account name supplied
fi: QIF-tiedosto tuotu, tilinimeä ei ole annettu

en: QIF-Record
fi: QIF-tietue

en: QIF...
fi: QIF…

en: Qatari Rial
fi: Qatarin rial

en: Qt SQL driver %1 is no longer installed on your system
fi: QT SQL-ajuri %1 ei ole enää asennettuna järjestelmään

en: Quantity
fi: Määrä

en: Quote source: %1
fi: Noteerauksen alkuperä: %1

en: Radio button Banking clicked
fi: Pankki-valinta valittu

en: Radio button Investment clicked
fi: Investoinnit-valinta valittu

en: Range
fi: Alue

en: Ratio
fi: Suhde

en: Ratio 1/
fi: Suhde 1/

en: Reading QIF...
fi: Luetaan QIF…

en: Reassign categories
fi: Uudelleenaseta kategoriat

en: Reassign payees
fi: Uudelleenaseta maksunsaajat

en: Reassign tags
fi: Uudelleenaseta tunnisteet

en: Received a price for %1 (id %2), but this symbol is not on the list. Aborting entire update.
fi: Vastaanotettiin hinta %1:lle (tunniste %2), mutta valuuttaa ei ole määritelty. Keskeytetään päivitys.

en: Received an invalid price for %1, unable to update.
fi: Vastaanotettiin virheellinen hinta %1:lle, ei voitu päivittää.

en: Reconcile
fi: Yhteensovita

en: Reconcile - disabled because you are currently reconciling <b>%1</b>
fi: Yhteensovitus - poistettu käytöstä koska paraikaa yhteensovitetaan <b>%1</b>

en: Reconcile state
fi: Yhteensovittamisen tila

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
fi: Varmistettu

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
fi: Jäädytetty

[ctx: Reconcile state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
fi: Ei yhteensovitettu

[ctx: Reconcile state 'Reconciled']
en: Reconciled
fi: Yhteensovitettu

en: Reconcile...
fi: Yhteensovitus…

en: Reconciled
fi: Yhteensovitettu

en: Reconciliation Wizard
fi: Opastettu yhteensovitus

[ctx: Reconciliation flag C]
en: C
fi: V

[ctx: Reconciliation flag R]
en: R
fi: Y

en: Reconciliation report
fi: Yhteensovitusraportti

en: Reconciliation report of account %1
fi: Yhteensovitusraportti tilistä %1

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
fi: Varmistettu

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
fi: Jäädytetty

[ctx: Reconciliation state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
fi: Ei yhteensovitettu

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
fi: Yhteensovitettu

[ctx: Reconciliation status 'Cleared']
en: cleared
fi: varmistetut

[ctx: Reconciliation status 'Frozen']
en: frozen
fi: jäädytetty

[ctx: Reconciliation status 'Not Reconciled']
en: not reconciled
fi: yhteensovittamaton

[ctx: Reconciliation status 'Reconciled']
en: reconciled
fi: yhteensovitettu

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
fi: tuntematon

en: Reconciliation view
fi: Yhteensovitusnäkymä

en: Reconciling your account ensures your records match those of your institution, and that there are no mistakes on either side. You should reconcile your account whenever you receive a statement from your institution.
    
    All relevant information necessary for this process is usually printed on your statement.
    
    On the next page you will verify that the ending balance matches that on your statement. If not, please modify it.
    
    The starting balance is the sum of your cleared and reconciled transactions.
fi: Tilin yhteensovittamisen avulla voidaan varmistaa, että tapahtumat vastaavat tiliotteen tapahtumia eikä ole tehty virheitä. On suositeltavaa, että yhteensovittaminen suoritetaan aina kun rahalaitos lähettää tiliotteen.
    
    Yleensä kaikki tarvittava tieto löytyy tiliotteesta.
    
    Seuraavalla sivulla voidaan varmistaa, että alku- ja loppusaldo täsmäävät tiliotteen kanssa. Jos ei, annettuja lukuja täytyy muuttaa.
    
    Aloitussaldo on varmistettujen ja yhteensovitettujen tapahtumien summa.

en: Record this transaction into the register
fi: Tallenna tapahtuma tapahtumiin

en: Recording payments?
fi: Kirjaa maksut?

en: Recover Key available in keyring
fi: Palautusavain käytettävissä avainrenkaassa

en: Recover key expires soon
fi: Palautusavain vanhenee pian

en: Redefine Transaction Type
fi: Uudelleenmääritä tapahtuman tyyppi

en: Reduce
fi: Vähennä

en: Reduce optical tan area in size
fi: Vähennä optisen rajausalueen kokoa

en: Refinance existing loan
fi: Aikaisemman lainan uudelleenrahoitus

en: Refinance: %1
fi: Uudelleenrahoitus: %1

en: Register balance as of %1
fi: Saldo %1

en: Register ending balance
fi: Tapahtumien loppusaldo

en: Register settings
fi: Tapahtuma-asetukset

en: Regular Expression for
fi: Säännöllinen lauseke

en: Reinvest Dividend
fi: Uudelleensijoita osinko

en: Reinvest dividend
fi: Uudelleensijoituksen osinko

en: Remember (manually adjusted) font size in home view on program end.
fi: Tallenna asetuksiin (käsin muutettu) fonttikoko etusivulla kun ohjelma suljetaan.

en: Remember font size when leaving the program if manually changed with mouse-wheel
fi: Muista fonttikoko ohjelman sulkemisen jälkeen mikäli sitä on muutettu hiiren rullalla

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Budget
fi: Poista budjetti

en: Remove Payee
fi: Poista maksunsaaja

en: Remove Tag
fi: Poista tunniste

en: Remove credit transfer
fi: Poista luottosiirto

en: Remove mapping to online account
fi: Poista liitos online-tiliin

en: Remove security name from selection list.
    It does not affect the underlying security itself.
fi: Poista arvopaperin nimi valintalistasta.
    Tämä ei vaikuta taustalla olevaan arvopaperiin.

en: Remove this price item from the file
fi: Poista tämä hintatieto tiedostosta

en: Remove this security item from the file
fi: Poista tämä arvopaperi tiedostosta

en: Removes all splits that have a value of zero
fi: Poistaa kaikki jaottelut joiden arvo on nolla

en: Ren
fi: Muuta nimeä

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename budget
fi: Muuta budjetin nimeä

en: Rename currency
fi: Muuta valuutan nimeä

en: Rename payee
fi: Muuta maksun saajan nimeä

en: Rename tag
fi: Muuta tunnisteen nimeä

en: Rename the current selected budget
fi: Muuta valitun budjetin nimeä

en: Rename the current selected payee
fi: Muuta valitun maksunsaajan nimeä

en: Rename the current selected tag
fi: Muuta valitun tunnisteen nimeä

en: Reopen account
fi: Avaa tili uudelleen

en: Reorganizing accounts...
fi: Uudelleenjärjestellään tilit…

en: Report
fi: Raporttinäkymä

en: Report Configuration
fi: Raporttien asetukset

en: Report Name
fi: Raportin nimi

en: Report Settings
fi: Raportin asetukset

en: Report Tab
fi: Raportti-välilehti

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
fi: %1 - %2

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
fi: %1 - %2

[ctx: Report settings]
en: Reports
fi: Raportit

en: ReportControl
fi: Raporttien hallinta

en: Reporting logic, OFX Import
fi: Raportointilogiikka, OFX-tuonti

en: Reports
fi: Raportit

en: Required field
fi: Vaadittu kenttä

en: Res
fi: Tyhjennä

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Reset Last Payment Date
fi: Palauta viimeinen maksupäivä

en: Restarting postponed reconciliation
fi: Uudelleenkäynnistetään lykätty yhteensovittaminen

en: Result
fi: Tulos

en: Results table
fi: Tulostaulu

en: Retrieving transactions...
fi: Hakee tapahtumia…

en: Return On Investment
fi: Sijoituksen tuotto (ROI)

en: Return to the Welcome page
fi: Palaa etusivulle

en: Revert budget to last saved state
fi: Palauttaa budjetti edelliseen tallennettuun tilaan

en: Romanian Leu
fi: Romanian leu

en: Romanian Leu (new)
fi: Romanian leu (uusi)

en: Routing Number:
fi: Reititysnumero:

en: Routing number
fi: Reittinumero

en: Row number %1 may be a header line, as it has an incomplete set of entries.<center>It may be that the start line is incorrectly set.</center>
fi: Rivi #%1 voi olla otsikkorivi, koska se on epätäydellinen.<center>Aloitusrivi voi olla määritetty virheellisesti.</center>

en: Rows
fi: Rivit

en: Rows/Columns
fi: Rivit / sarakkeet

en: Rows/Columns Tab
fi: Rivi / Sarake -välilehti

en: Run in expert (accountant) mode
fi: Suorita edistyneen käyttäjän tilassa

en: Running automatic reconciliation
fi: Ajetaan automaattista yhteensovittamista

en: Running consistency check...
fi: Ajetaan yhtenäisyystarkistus…

en: Russian Ruble
fi: Venäjän rupla

en: Russian Ruble (old)
fi: Venäjän rupla (vanha)

en: Rwanda Franc
fi: Ruandan frangi

en: SEPA Credit Transfer
fi: SEPA luottosiirto

en: SQL for creation
fi: SQL luomista varten

en: SQLite file %1 does not exist
fi: SQLite-tiedostoa %1 ei ole olemassa

en: STATUS:
fi: TILA:

en: Same transaction if amount differs less than
fi: Sama tapahtuma jos summa poikkeaa vähemmän kuin

[ctx: Same transaction if amount differs less than percent.]
en: percent.
fi: prosenttia.

en: Samoan Tala
fi: Samoan tala

en: Sao Tome and Principe Dobra
fi: Sao Tomén ja Príncipen dobra

[ctx: Saturday]
en: Sat
fi: La

en: Saudi Riyal
fi: Saudi-Arabian rial

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save Category
fi: Säästökategoria

en: Save QIF
fi: Tallenna QIF

en: Save Report
fi: Tallenna raportti

en: Save SQL
fi: Tallenna SQL

en: Save as database...
fi: Tallenna tietokantana…

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save report as
fi: Tallenna raportti nimellä

en: Save to file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Saving accounts...
fi: Tallennetaan tilejä…

en: Saving budgets...
fi: Tallennetaan budjettia…

en: Saving file to database...
fi: Tiedosto tallennetaan tietokantaan…

en: Saving file with a new filename...
fi: Tiedosto tallennetaan uudella nimellä…

en: Saving file...
fi: Tiedostoa tallennetaan…

en: Saving online banking orders...
fi: Tallentaa online-pankkimääräyksiä...

en: Saving reports...
fi: Tallennetaan raportteja…

en: Saving transactions...
fi: Tallennetaan tapahtumia…

en: Savings
fi: säästöt

en: Schedule
fi: Ajoitetut tapahtumat

en: Schedule %1 appears to contain a formula. GnuCash formulae are not convertible
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 vaikuttaa sisältävän laskentakaavan. GnuCash-laskentakaavat eivät ole muunnettavissa

en: Schedule %1 contains a deferred interval specification; please check for correct operation
fi: Ajoitetussa tapahtumassa %1 on sisäinen säännöllinen lykkäys; varmista oikea toiminta

en: Schedule %1 contains multiple actions; only one has been imported
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 sisältää useita toimintoja; ainoastaan yksi tuotiin.

en: Schedule %1 contains no valid splits
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 ei sisällä sallittua jaottelua.

en: Schedule %1 contains unknown action (key = %2, type = %3)
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 sisältää tuntemattoman toiminnon (avain = %2, tyyppi = %3)

en: Schedule %1 contains unknown interval specification; please check for correct operation
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 sisältää tuntemattoman jaksotuksen; korjaa se oikeaksi

en: Schedule %1 dropped at user request
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 poistettu käyttäjän toimesta.

en: Schedule %1 has interval of %2 which is not currently available
fi: Ajoitettu tapahtuma %1 on jaksotettu %2 tavalla joka ei ole tällä hetkellä mahdollinen.

en: Schedule Details
fi: Ajoitetun tapahtuman tarkat tiedot

en: Schedule Information
fi: Ajoitetun tapahtuman tiedot

en: Schedule Settings
fi: Ajoitettujen tapahtumien asetukset

en: Schedule Summary Information
fi: Ajoitetun tapahtuman yhteenvetotiedot

en: Schedule found
fi: Ajoitettu tapahtuma löytyi

en: Schedule information
fi: Ajoitetun tapahtuman tietoja

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
fi: Nimi: %1

en: Schedule name:
fi: Ajoitetun tapahtuman nimi:

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
fi: Mikä tahansa

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
fi: Päivä

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
fi: Puoli kuukautta

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
fi: Kerran

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
fi: Vuosi

en: Schedule%1
fi: Ajoitettu tapahtuma%1

en: Scheduled Expenses
fi: Ajoitettu meno

en: Scheduled Income
fi: Ajoitettu tulo

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
fi: Mikä tahansa (virhe)

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
fi: Tilisiirto

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
fi: Suoraveloitus

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
fi: Suoratalletus

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Manual deposit
fi: Käteistalletus

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Standing order
fi: Voimassaoleva tilaus

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Write check
fi: Kirjoita sekki

en: Scheduled Transactions
fi: Ajoitetut tapahtumat

en: Scheduled and Future Transactions
fi: Ajoitetut ja tulevat tapahtumat

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
fi: Ajoitettu

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
fi: Lasku

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
fi: Pano

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
fi: Lainan maksuerä

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
fi: Tilisiirto

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Scheduled transactions
fi: Ajoitetut tapahtumat

en: Scheduled transactions found
fi: Ajoitettuja tapahtumia löytyi

en: Scheduled transactions options
fi: Ajoitettujen tapahtumien asetukset

en: Schedules
fi: Ajoitetut tapahtumat

en: Schedules to iCalendar
fi: Ajoitetut tapahtumat iCalendar-muotoon

en: Schedules to iCalendar [%1]
fi: Ajoitetut tapahtumat iCalendar-muotoon [%1]

en: Search amount in the range
fi: Etsi summaa alueelta

en: Search for matching transactions within the range of the posting date of the imported transaction +/- the number of given days.
fi: Etsi täsmääviä tapahtumia +/- päivää annetun päivämäärän ympäriltä.

en: Search number in range
fi: Etsi numeroa alueelta

en: Search this amount
fi: Etsi summaa

en: Search this number
fi: Etsi numeroa

en: Search transactions
fi: Hae tapahtumia

en: Search view
fi: Hakunäkymä

en: Securities
fi: Arvopaperit

en: Security
fi: Arvopaperi

en: Security Name
fi: Arvopaperin nimi

en: Security and Symbols
fi: Arvopaperi ja tunniste

en: Security detail wizard
fi: Opastettu arvopaperien yksityiskohtien muokkaus

en: Security found
fi: Arvopaperi löydetty

en: Security not found
fi: Arvopaperia ei löydy

en: See what's new in this version
fi: Mitä uutta tässä versiossa on

en: Select 'Amount' if only one value column, otherwise select 'Debit/credit'.
fi: Valitse 'Summa' jos vain yksi arvo sarakkeessa, muutoin valitse 'Veloitus / luotto'.

en: Select 'Debit/credit' if both columns exist, otherwise select 'Amount'.
fi: Valitse 'Veloitus / luotto' jos molemmat sarakkeet ovat olemassa, muutoin valitse 'Summa'.

en: Select <b>Bank statement</b> turns on automatic category matching which is turned off in case of <b>Other application</b>. Use the latter if you import files from other Personal Finance Management software.
fi: Valitsemalla <b>tiliote</b> asetetaan automaattinen kategorian sovittaminen päälle, jos se on ollut pois  päältä <b>toisen sovelluksen</b> takia. Jälkimmäistä kannattaa käyttää mikäli tuodaan tiedostoja muista taloudenhallinta-ohjelmista.

en: Select Account
fi: Valitse tili

en: Select Account:
fi: Valitse tili:

en: Select Accounts
fi: Valitse tilit

en: Select Backend
fi: Valitse taustamoottori

en: Select Currency
fi: Valitse oletusvaluutta

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Financial Institution
fi: Valitse rahalaitos

en: Select Schedules
fi: Valitse ajoitetut tapahtumat

en: Select Style
fi: Valitse malli

en: Select Transaction
fi: Valitse tapahtuma

en: Select Transaction Type
fi: Valitse tapahtuman tyyppi

en: Select a backend
fi: Valitse taustamoottori

en: Select a known KMyMoney source from the list below
fi: Valitse tunnettu lähde listasta alta

en: Select a month
fi: Valitse kuukausi

en: Select a transaction and press the OK button or use Cancel to select none.
fi: Valitse tapahtuma ja paina OK-painiketta, tai ohita valinta painamalla Peru-painiketta.

en: Select a week
fi: Valitse viikko

en: Select a year
fi: Valitse vuosi

en: Select account
fi: Valitse tili:

en: Select additional keys
fi: Valitse lisäavaimet

en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: Select all accounts]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select an online source and click <b>Finish</b> to store the investment data. If you do not want to use online updates, just leave the data as is.
fi: Valitse online-tietolähde ja paina <b>Valmis</b>-painiketta tallettaaksesi sijoitustiedot. Jos ei haluta käyttää online-päivitystä, jätä tieto muuttamatta.

en: Select as base currency
fi: Valitse oletusvaluutaksi

en: Select autofill transaction
fi: Valitse täytä automaattisesti -tapahtuma

en: Select column containing amount field.
fi: Valitse sarake jossa summakenttä on.

en: Select column containing category field.
fi: Valitse sarake jossa kategoriakenttä on.

en: Select column containing credit field.
fi: Valitse sarake jossa luottokenttä on.

en: Select column containing date field.
fi: Valitse sarake jossa päivämääräkenttä on.

en: Select column containing debit field.
fi: Valitse sarake jossa veloituskenttä on.

en: Select column containing investment type field.
fi: Valitse sarake jossa sijoitusten tyyppikenttä on.

en: Select column containing memo field.
fi: Valitse sarake jossa selitekenttä on.

en: Select column containing memo field.
    More than one column may be entered successively.
    May also be selected to contain a copy of the type or detail column.
fi: Valitse sarake jossa muistiinpano-kentät ovat.
    Useampi kuin yksi kenttä voidaan valita.
    Voidaan myös valita sisältämään kopio tyyppi- tai lisätieto-kentästä.

en: Select column containing number field.
fi: Valitse sarake jossa numerokenttä on.

en: Select column containing payee or description field.
fi: Valitse sarake jossa maksunsaaja- tai kuvauskenttä on.

en: Select column containing price field.
fi: Valitse sarake jossa hinnat ovat.

en: Select column containing quantity field.
fi: Valitse sarake jossa määrä-kenttä on.

en: Select field delimiter/separator character.
    This will reset any existing field choices.
fi: Valitse kentän erotinmerkki.
    Tämä palauttaa kaikki aiemmat kenttävalinnat.

en: Select filename
fi: Valitse tiedostonimi

en: Select groups of accounts that correspond to the ways that you will use KMyMoney. Each group you select will cause several accounts and categories to be created. Select the groups that are relevant to you. You can always create additional accounts manually later.
fi: Valitse tiliryhmät, jotka vastaavat tapaa, jolla tulet käyttämään ohjelmaa. Jokaisesta valitusta ryhmästä luodaan useita tilejä ja kategorioita. Lisätilejä voi luoda myös myöhemmin.

en: Select mount point
fi: Valitse liitospiste

en: Select new investment type
fi: Valitse uusi sijoitustyyppi

en: Select none
fi: Älä valitse mitään

en: Select online banking plugin
fi: Valitse online-pankki -liitännäinen

en: Select output file
fi: Valitse tiedostonimi

en: Select parent investment account or enter new name. Stock %1
fi: Valitse ylempi sijoitustili tai syötä uusi nimi. Osakkeet %1

en: Select the account from which you make your periodical payments or where you receive regular payments in case you lend the money. In most cases, this is a checking account.
fi: Valitse tili mistä säännölliset maksutatapahtumat tullaan tekemään tai mihin saat säännöllisiä maksuja mikäli lainaat rahaa muille. Yleensä tämä on sekkitili.

en: Select the currency in which this account is denominated.
fi: Valitse tilillä käytetty valuutta.

en: Select the frequency with which the interest is compounded. If uncertain, select the same as the payment frequency. Consult your loan contract for details.
fi: Valitse kuinka useasti korko erääntyy. Jos se ei ole tarkkaan tiedossa, valitse sama toistuvuus kuin maksujen toistuvuus. Tarkista tarvittaessa yksityiskohdat lainasopimuksesta.

en: Select the institution which manages this account or leave empty
fi: Valitse rahalaitos joka hoitaa tiliä tai jätä kenttä tyhjäksi

en: Select to bypass profile setup.
    Only useful if a profile has already been setup.
fi: Valitse ohittaaksesi profiilin asetukset.
    Hyödyllinen vain jos profiili on jo tehty.

en: Select transactions without payees
fi: Valitse tapahtumat ilman maksunsaajia

en: Select transactions without tags
fi: Valitse tapahtumat ilman tunnisteita

en: Select what <b>online</b> account you want to map to the <b>application</b> account...
fi: Valitse <b>online-tili</b> joka halutaan liittää <b>hakemus-tiliin</b>...

en: Select year
fi: Valitse vuosi

en: Selected entries are shown on the home page of the application.<p>
    Use the buttons and checkboxes to customize the layout of the home page.
fi: Valitut kohdat näytetään sovelluksen etusivulla.<p>
    Painikkeiden ja valintaruutujen avulla etusivu voidaan muokata halutunlaiseksi.

en: Selecting "Yes" will create the payee, "No" will skip creation of a payee record and remove the payee information from this transaction. Selecting "Cancel" aborts the import operation.
    
    If you select "No" here and mark the "Do not ask again" checkbox, the payee information for all following transactions referencing "%1" will be removed.
fi: Valitsemalla ”Kyllä” luodaan maksaja, ”Ei” jätetään luomatta maksaja ja poistetaan maksaja-tieto tästä tapahtumasta. Valitsemalla ”Peru” toiminta keskeytetään.
    
    Valitsemalla ”Ei” tässä ja merkitsemällä ”Älä kysy uudestaan” -täppä, kaikkien tulevien tapahtumien maksajatieto ”%1” poistetaan.

en: Selecting the <b>Preferred Account</b> checkbox will allow preferred access in some dialogs and views of KMyMoney.
fi: Rastittamalla <b>suosikkitili</b>-valintaruudun tiliin pääsee helpommin käsiksi joissakin ikkunoissa ja valintanäkymissä.

en: Selections Warning
fi: Varoitus valinnoista

en: Sell
fi: Myy

en: Sells
fi: Myynnit

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Send
fi: Lähetä

en: Sending this job was manually aborted.
fi: Käyttäjä keskeytti tämän työn lähetyksen.

en: Separator Wizard Page
fi: Opastettu erotin-toiminto

en: September
fi: Syyskuu

en: Serbian Dinar
fi: Serbian dinaari

en: Server message: %1
fi: Palvelimen viesti: %1

en: Set all further occurrences in this schedule to be these values.
fi: Aseta kaikkiin myöhempiin ajoitettuihin tapahtumiin nämä arvot.

en: Set base currency
fi: Aseta oletusvaluutaksi.

en: Set preferences
fi: Aseta asetukset

en: Setup number of backups to keep (local file only)
fi: Montako varmuuskopiota säilytetään (paikalliset tiedostot vain)

en: Seychelles Rupee
fi: Seychellien rupia

en: Shares
fi: Osakkeet

[ctx: Shares quantity]
en: Quantity
fi: Määrä

en: Short description
fi: Tiivistetty kuvaus

en: Show Account Limit Information
fi: Näytä tilille asetetut rajoitukset

en: Show Columns
fi: Näytä sarakkeet

en: Show KMyMoney welcome page
fi: Näytä KMyMoney-tervetuloasivu

en: Show Transaction Detail
fi: Näytä tapahtuman tiedot

en: Show a grid in the register
fi: Näytä ruudukko tapahtumat-näkymässä.

en: Show account limit information on the Homepage
fi: Näytä tilin rajat etusivulla

en: Show accounts view expanded when loaded
fi: Näytä tilinäkymä laajennettuna latauksen jälkeen

en: Show all accounts
fi: Näytä kaikki tilit

[ctx: Show all details]
en: All
fi: Kaikki

en: Show all register entries in full detail
fi: Näytä kaikki tapahtumat yksityiskohtaisesti

en: Show all stored prices
fi: Näytä kaikki tallennetut hinnat

en: Show as chart by default
fi: Näytä oletuksena kaaviona

en: Show balance chart...
fi: Näytä saldokäyrä…

en: Show balance-status of mapped online accounts
fi: Näytä liitettyjen online-tilien saldo

en: Show balance-status of mapped online accounts on the Homepage
fi: Näytä liitettyjen online-tilien saldot etusivulla

en: Show categories in the accounts list view
fi: Näytä kategoriat tilit-näkymässä

en: Show categories in the accounts view
fi: Näytä kategoriat tilinäkymässä

en: Show equity accounts
fi: Näytä pääomatilit

en: Show fancy group markers
fi: Näytä koristeelliset ryhmien merkit

en: Show fancy markers for previous and current fiscal year
fi: Näytä koristeelliset merkit edellisestä ja nykyisestä tilivuodesta

en: Show grid lines
fi: Näytä ruudukko

en: Show group header between transactions
fi: Näytä ryhmäotsikko tapahtumien välissä

en: Show header for the previous and current fiscal year
fi: Näytä otsake edelliselle ja nykyiselle tilivuodelle

en: Show log
fi: Näytä loki

en: Show national currencies
fi: Näytä kansalliset valuutat

en: Show number of cleared transactions per account [C]
fi: Näytä varmistettujen tapahtumien määrä tiliä kohti [V]

en: Show number of cleared transactions per account on the Homepage [C]
fi: Näytä varmistettujen tapahtumien määrä tiliä kohti etusivulla [V]

en: Show number of not marked transactions per account [!M]
fi: Näytä merkitsemättömien tapahtumien määrä tiliä kohti [!M]

en: Show number of not marked transactions per account on the Homepage [!M]
fi: Näytä merkitsemättömien tapahtumien lukumäärä etusivulla [!M]

en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account [!R]
fi: Näytä yhteensovittamattomien (ei merkitty eikä varmistettu) tapahtumien määrä tiliä kohti [!Y]

en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account on the Homepage [!R]
fi: Näytä yhteensovittamattomien (ei merkitty eikä varmistettu) tapahtumien määrä tiliä kohti etusivulla [!Y]

en: Show splash screen during startup
fi: Näytä tervetuloikkuna ohjelman käynnistyessä

en: Show the chart version of this report
fi: Näytä raportti kaaviona

en: Show the report version of this chart
fi: Näytä raportti tekstimuotoisena

en: Show title bar on each page
fi: Näytä otsikkopalkki jokaisella sivulla

en: Show title bar on each view
fi: Näytä otsikkopalkki jokaisessa näkymässä

en: Show totals column
fi: Näytä loppusumma-sarake

en: Show transaction form
fi: Näytä tapahtumalomake

en: Sierra Leone Leone
fi: Sierra Leonen leone

en: Silver
fi: Hopea

en: Simple Moving Average
fi: Yksinkertainen liukuva keskiarvo

en: Singapore Dollar
fi: Singaporen dollari

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip next transaction...
fi: Ohita seuraava tapahtuma…

en: Skip opening date when fetching transactions
fi: Ohita avauspäivä kun tapahtumia haetaan

en: Skip schedule
fi: Ohita ajoitettu tapahtuma

en: Skip setup
fi: Ohita asetukset

en: Skip this transaction
fi: Ohita tämä tapahtuma

en: Skip value if price is zero
fi: Ohita mikäli arvo on nolla

en: Slovak Koruna
fi: Slovakian koruna

en: Slovenian Tolar
fi: Slovenian tolar

en: Small Business Features (Customers, Invoices, etc.)
fi: Pientoimiston ominaisuuksia (asiakkaat, laskut, jne.)

en: Smallest fraction:
fi: Pienin murto-osa:

en: Solomon Islands Dollar
fi: Salomonsaarten dollari

en: Somali Shilling
fi: Somalian šillinki

en: Some description
fi: Kuvaus

en: Sort options
fi: Lajitteluasetukset

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Sort order of register in normal view
fi: Tapahtumien lajittelu normaalissa näkymässä

en: Sort order of register in search dialog
fi: Tapahtumien lajittelu hakukentässä

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: Source of QIF
fi: QIF-lähde

en: South African Rand
fi: Etelä-Afrikan randi

en: South Korean Won
fi: Etelä-Korean won

en: Spanish Peseta
fi: Espanjan peseta

en: Special background colors
fi: Poikkeukselliset taustavärit

en: Split Options
fi: Jaotteluvalinnat

en: Split transaction
fi: Jaa tapahtuma

[ctx: Split transaction]
en: Split
fi: Jaottelu

[ctx: Split transaction (category replacement)]
en: Split transaction
fi: Jaa tapahtuma

en: Split-Value
fi: Jaottelun arvo

en: Splits
fi: Jaottelut

en: Splits for %1 have conflicting values (%2,%3)
fi: %1:n jaotteluissa on ristiriitaisia arvoja (%2, %3)

en: Sri Lanka Rupee
fi: Sri Lankan rupia

en: St. Helena Pound
fi: Saint Helenan punta

en: Standing order
fi: Voimassaoleva tilaus

en: Start Date
fi: Aloituspäivä

en: Start date
fi: Aloituspäivä:

en: Start date of import
fi: Tuonnin alkupäivä

en: Start line
fi: Ensimmäinen rivi

en: Start on:
fi: Alkaen:

en: Start operation
fi: Aloita

en: Start with homepage
fi: Aloita käyttäen etusivua

en: Start with last selected view
fi: Aloita käyttäen viimeksi valittua näkymää

en: Start with last selected view or homepage
fi: Käynnisty viimeksi valittuun näkymään tai kotisivuun

en: Start with one of the following activities...
fi: Aloita valitsemalla jokin seuraavista tehtävistä…

en: Start with this year's payments
fi: Aloita tämän vuoden maksuilla

en: Starting Balance
fi: Alkusaldo

en: Starting balance of this statement:
fi: Tiliotteen aloitussaldo:

en: Starting balance on bank statement
fi: Tiliotteen aloitussaldo:

en: Starting day of the fiscal year
fi: Tilivuoden aloituspäivä

en: Starting month of the fiscal year
fi: Tilivuoden aloituskuukausi

en: Startup options
fi: Käynnistysasetukset

en: Startup page options
fi: Etusivun asetukset

en: Statement Deposit Details
fi: Tiliotteen talletusten tiedot

en: Statement Details
fi: Tiliotteen tiedot

en: Statement Importer
fi: Tiliotteen tuoja

en: Statement Information
fi: Tiliotetieto

en: Statement Payment Details
fi: Tiliotteen maksujen tiedot

en: Statement date:
fi: Tiliotteen päiväys:

en: Statement file...
fi: Tiliotetiedosto…

en: Statement stats
fi: Tiliotetteen tilastot

en: Statement: %1
fi: Tiliote: %1

en: Status
fi: Tila

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
fi: jonossa

[ctx: Status of the job]
en: error
fi: virhe

[ctx: Status of the job]
en: finished
fi: valmistunut

[ctx: Status of the job]
en: new
fi: uusi

[ctx: Status of the job]
en: pending
fi: odottaa

[ctx: Status of the job]
en: sent
fi: lähetetty

[ctx: Status of the job]
en: updated
fi: päivitetty

en: Status:
fi: Tila:

en: Step %1 of %2
fi: Kohta %1/%2

en: Stock
fi: Arvopaperit

en: Stock Name
fi: Arvopaperin nimi

en: Stock%1
fi: Osake%1

en: Store GPG encrypted
fi: Tallenna GPG-salattuna

en: Store password
fi: Tallenna salasana

en: Storing transactions
fi: Tapahtuminen tallennus

[ctx: Street address]
en: Address
fi: Osoite

[ctx: Street address]
en: Address:
fi: Osoite:

en: Street:
fi: Katuosoite:

en: Subaccount
fi: Alitili

en: Subaccount of
fi: Alitili

en: Subaccount of %1
fi: %1:n alitili

en: Sudanese Dinar
fi: Sudanin dinaari

en: Suggest a category
fi: Ehdota kategoriaa

en: Sum of splits
fi: Jaottelujen summa

en: Summar&y
fi: &Yhteenveto

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary of the equities contained in this account, showing your holdings and their most recent price.
fi: Yhteenveto tilin pääomista, näytetään omistukset ja niiden uusin hinta.

[ctx: Sunday]
en: Sun
fi: Su

en: Support
fi: Tuki

en: Supports bill payment (but not supported by KMyMoney yet)<br/>
fi: Tukee laskunmaksamista (KMyMoney ei tue vielä)<br/>

en: Supports investments<br/>
fi: Tukee sijoituksia<br/>

en: Supports online statements<br/>
fi: Tukee online-tiliotteita<br/>

en: Suriname Guilder
fi: Surinamin guldeni

en: Swaziland Lilangeni
fi: Swazimaan lilangeni

en: Swedish Krona
fi: Ruotsin kruunu

en: Swiss Franc
fi: Sveitsin frangi

en: Symbol
fi: Tunnus

[ctx: Symbol name]
en: Symbol
fi: Merkki

en: Symbols and Security Names present
fi: Käytettävissä olevat tunnisteet ja arvopaperien nimet

en: Synchronize account in ledger and investment view
fi: Synkronisoi tili tapahtumat- ja sijoitusnäkymissä

en: Synchronize account selection of ledger and investment view
fi: Synkronoi tilin tapahtumien valinta ja sijoitusnäkymä

en: Syrian Pound
fi: Syyrian punta

en: T&ools
fi: T&yökalut

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Tab order of edit widgets in register
fi: Sarkainjärjestys tapahtumien muokkauselementeille

en: Tab order of edit widgets in transaction form
fi: Sarkainjärjestys tapahtumalomakkeen muokkauselementeille

en: Tabbed
fi: Välilehdet

en: Tables successfully created
fi: Taulut luotu onnistuneesti

en: Tag
fi: Tunniste

en: Tag color:
fi: Tunnisteen väri:

en: Tag configuration
fi: Tunnisteiden asetukset

en: Tag creation
fi: Tunnisteen luonti

en: Tag options
fi: Tunnisteen asetukset

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Taiwan Dollar
fi: Taiwanin dollari

en: Tajikistan Somoni
fi: Tadžikistanin somoni

en: Tanzanian Shilling
fi: Tansanian šillinki

en: Tax
fi: Vero

en: Tax Transactions by Category
fi: Verotapahtumat kategorioittain

en: Tax Transactions by Category Last Fiscal Year
fi: Verotapahtumat kategorioittain viime tilikaudelta

en: Tax Transactions by Payee
fi: Verotapahtumat maksun saajan mukaan

en: Tax Transactions by Payee Last Fiscal Year
fi: Verotapahtumat maksun saajan mukaan viime tilikaudelta

en: Taxes
fi: Verot

en: Telephone/Fax:
fi: Puhelinnumero / faksi:

en: Telephone:
fi: Puhelinnumero:

en: Tells whether the reminder should be triggered before or after the schedule start
fi: Määrittää näytetäänkö muistutus ennen ajoitetun tapahtuman hetkeä vai sen jälkeen

en: Template Error
fi: Tiedostopohjavirhe

en: Template Export Attributes
fi: Vientiominaisuuksien pohja

en: Term
fi: Laina-aika

en: Term:
fi: Laina-aika:

en: Test Report
fi: Testiraportti

en: Test new feature
fi: Kokeile uutta ominaisuutta

en: Text
fi: Teksti

en: Text colors
fi: Tekstin väri

en: Thai Baht
fi: Thaimaan baht

en: The %1 <b>%2</b> currently does not exist. You can create a new %3 by pressing the <b>Create</b> button or select another %4 manually from the selection box.
fi: %1 <b>%2</b> ei ole olemassa. Voit luoda uuden %3 valitsemalla <b>Luo uusi</b> tai valitsemalla vaihtoehtoisesti %4 käsin valintalaatikosta.

en: The %1 <b>%2</b> currently exists. Do you want to import transactions to this account?
fi: %1 <b>%2</b> on olemassa. Haluatko tuoda tapahtumat tälle tilille?

en: The %1 account currently has an opening balance of %2. This QIF file reports an opening balance of %3. Would you like to overwrite the current balance with the one from the QIF file?
fi: Tilillä %1 on avaussaldo %2. QIF-tiedosto kertoo avaussaldoksi %3. Haluatko ylikirjoittaa nykyisen avaussaldon QIF-tiedostosta?

en: The '<b>%1</b>' field already has this column selected. <center>Please reselect both entries as necessary.</center>
fi: <b>%1</b>-kentässä on tämä sarake jo valittuna. <center>Uudelleenvalitse molemmat kohdat tarpeen mukaan.</center>

[ctx: The 'type of object' 'x' does not exist]
en: The %1 '%2' does not exist. Do you want to create it?
fi: %1 '%2' ei ole olemassa. Haluatko luoda sen?

en: The CSV type uses a comma delimited text file that can be used by
    most popular spreadsheet programs available for Linux and other operating
    systems.
fi: CSV-tiedostot ovat pilkulla eroteltuja tekstitiedostoja joita voidaan käyttää
    lähes kaikilla taulukkolaskentaohjelmilla sekä Linuxissa että muissa
    käyttöjärjestelmissä.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
fi: Epäonnistui

en: The HTTP request failed.
fi: HTTP-pyyntö epäonnistui.

en: The KMyMoney Development Team
fi: KMyMoney-kehitystiimi

en: The Security Name, and Date and Type columns are needed.<center>Also, the Price, Quantity and Amount columns.</center><center>Please try again.</center>
fi: Arvopaperin nimi, päivämäärä ja tyyppi -sarakkeet tarvitaan.<center> Niiden lisäksi myös hinta, määrä ja summa -sarakkeet</center><center> Yritä uudelleen.</center>

en: The account %1 is decreasing %2 per cycle.
fi: Tili %1 laskee %2 joka kierros.

en: The amount is an estimate because it varies for each payment
fi: Summa on arvio, koska se vaihtelee jokaisella kerralla

en: The balance of %1 is above %2 today.
fi: Tilin %1 saldo on yli %2 tänään.

en: The balance of %1 is below %2 today.
fi: Tilin %1 saldo on alle %2 tänään.

en: The balance of %1 is below the minimum balance %2 today.
fi: Tilin %1 saldo on alle minimisaldon %2.

en: The balance of %2 will drop below %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below %3 in %1 days.
fi[0]: Saldo %2 tulee tippumaan %3 alle yhden päivän kuluessa.
fi[1]: Saldo %2 tulee tippumaan %3 alle %1 päivän kuluessa.

en: The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 days.
fi[0]: Saldo %2 tulee tippumaan minimisaldon %3 alle yhden päivän kuluessa.
fi[1]: Saldo %2 tulee tippumaan minimisaldon %3 alle %1 päivän kuluessa.

en: The balance of %2 will raise above %3 in %1 day. | The balance of %2 will raise above %3 in %1 days.
fi[0]: Saldo %2 tulee nousemaan %3 yli yhden päivän kuluessa.
fi[1]: Saldo %2 tulee nousemaan %3 yli %1 päivän kuluessa.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit limit of %2.
fi: Tilin <b>%1</b> saldo on tipahtanut alle maksimiluottorajan %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit warning limit of %2.
fi: Tilin <b>%1</b> saldo on on tipahtanut alle varoitettavan maksimiluottorajan %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the minimum balance of %2.
fi: Tilin <b>%1</b> saldo on tipahtanut alle minimirajan %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the warning balance of %2.
fi: Tilin <b>%1</b> saldo on tipahtanut alle varoitusrajan %2.

en: The balance of the account must be zero before the account can be closed
fi: Tilin saldo täytyy olla nolla ennen kuin tili voidaan sulkea

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
fi: Saldo:

en: The balloon payment has been modified to %1.
fi: Maksuerien määrää on vähennetty ja viimeiseksi maksuerä on laskettu %1.

en: The category the interest part of the payment will be assigned to. If you borrow money you usually have to pay interest, so this should be an expense category. If you lend the money, you receive the interest. In this case, select an income category here.
fi: Koron kategorian asetus. Lainasta pitää yleensä maksaa korkoa, joten tällöin ne kuuluvat menot-kategoriaan.
    Jos rahaa lainataan jollekulle toiselle, saat korkoa siitä. Tässä tapauksessa valitse tulot-kategoria sille.

en: The check template file which defines the way the printed check will look.
fi: Sekin mallitiedosto, joka määrittelee miltä tulostettu sekki näyttää.

en: The consistency check has found no issues in your data. Details are presented below.
fi: Yhteneväisyystarkistus ei löytänyt ongelmia tiedoistasi. Alla on esitelty yksityiskohdat.

en: The consistency check has found some issues in your data. Details are presented below. Those issues that could not be corrected automatically need to be solved by the user.
fi: Yhtenäisyystarkistus havaitsi joitakin ongelmia tiedoissasi. Alla on esitetty yksityiskohdat. Näitä ongelmia ei voitu korjata automaattisesti ja käyttäjän tulee ne ratkoa.

en: The current budget already contains data. Continuing will replace all current values of this budget.
fi: Nykyinen budjetti sisältää jo tietoa. Jatkaminen korvaa uudesta budjetista kaikki nykyiset budjetin arvot.

en: The current implementation of the backup functionality only supports local files as source files. Your current source file is '%1'.
fi: Nykyinen toteutus tiedoston varmistamiselle tukee paikallisia lähdetiedostoja. Paikallinen lähdetiedosto on ”%1”.

en: The data of the last transaction assigned to the category used most often for this payee is autofilled into the transaction editor.
fi: Kategoriaan viimeksi lisätyn tapahtuman tiedot jota on käytetty tälle maksun saajalle useimmiten täytetään automaattisesti tapahtumamuokkaimessa.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date format setting of "%2."
    
    Pressing 'Continue' will assign today's date to the transaction. Pressing 'Cancel'' will abort the import operation. You can then restart the import and select a different date format.
fi: Tiedostosta luettua päivämäärää "%1" ei voida tulkita nykyisillä päivämääräasetuksilla "%2".
    
    Valitsemalla Jatka asetetaan nykyinen päivämäärä tapahtumalle. Valitsemalla Peru tuontioperaatio keskeytetään. Tuonti voidaan käynnistää uudelleen ja valita toinen päivämäärämuoto.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date profile setting of "%2".
    
    Pressing "Continue" will assign todays date to the transaction. Pressing "Cancel" will abort the import operation. You can then restart the import and select a different QIF profile or create a new one.
fi: Tiedostosta luettua päivämäärää "%1" ei voida tulkita nykyisillä päivämääräasetuksilla "%2".
    
    Valitsemalla Jatka asetetaan nykyinen päivämäärä tapahtumalle. Valitsemalla Peru tuontioperaatio keskeytetään. Tuonti voidaan käynnistää uudelleen ja valita toinen QIF-profiili tai luoda uusi.

en: The default QIF profile
fi: QIF -oletusprofiili

en: The end-to-end reference cannot contain more than one character. | The end-to-end reference cannot contain more than %1 characters.
fi[0]: Lopusta-loppuun -viite ei voi sisältää enempää kuin yhden merkin.
fi[1]: Lopusta-loppuun -viite ei voi sisältää enempää kuin %1 merkkiä.

en: The field delimiter should be detected automatically.
    Attempting to change it will reset any field choices.
    The text delimiter does not normally need to be
    changed, except possibly when within a field.
fi: Kenttäerotin pitäisi tunnistua automaattisesti.
    Tunnisteen vaihtaminen tyhjentää kaikkien kenttien valinnat.
    Tekstin erotinta ei tavallisesti tarvitse vaihtaa, paitsi jos
    sitä on saatettu käyttää tekstissä.

en: The fields below allow you to enter some information about your checking account. Once this wizard finishes, the account will be created for you within KMyMoney.
fi: Sekkitilin tietoja voidaan syöttää alla olevaan kenttään. Tili luodaan opastetun toiminnon päättyessä.

en: The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
fi: Tiedostonimi <b>%1</b> on jo olemassa. Ylikirjoitetaanko se?

en: The file has been changed, save it?
fi: Tiedosto on muuttunut, tallennetaanko?

en: The file must be saved first before it can be backed up.  Do you want to continue?
fi: Tiedosto täytyy tallentaa ennenkuin se voidaan varmistaa. Haluatko jatkaa?

en: The final payment has been modified to %1.
fi: Viimeiseksi maksueräksi on muutettu: %1

en: The first step in this process requires to select the type of investment. The following steps collect more details about the investment from you.
fi: Ensimmäiseksi tulee valita sijoitustyyppi. Tämän jälkeen kerätään lisätietoja sijoituksesta.

en: The following changes have been made to the transaction data:
fi: Seuraavat muutokset on tehty tapahtumatietoihin:

en: The following error was encountered while decrypting file <b>%1</b>: %2
fi: Purettaessa tiedoston <b>%1</b> salausta tapahtui seuraava virhe: %2

en: The following features found in your file are not currently supported:
fi: Seuraavat tiedostostasi löydetyt ominaisuudet eivät ole tuettu:

en: The following symbols and securities are present in the import file.
    Existing securities will be flagged in the 'Exists' column.
    If necessary, edit security names to match your existing File,
    and add missing symbols, which are necessary for import.
    For new securities, edit the name in one of its rows, and that name will apply to its other rows, if any.
fi: Seuraavat tunnukset ja arvopaperit löytyvät tuotavasta tiedostosta.
    Olemassa olevat arvopaperit merkitään 'On olemassa' -sarakkeeseen.
    Jos tarpeen, muokkaa arvopaperien nimiä täsmätäksesi ne olemassa olevaan tiedostoon,
    ja lisää puuttuvat tunnukset koska ne ovat välttämättömiä tuonnin suorittamiseksi.
    Uusille arvopapereille, muokkaa nimeä jollain sen rivillä, jolloin nimi päivittyy automaattisesti mahdollisille muille riveille.

en: The format of the dates in the QIF file.
fi: Päivämäärämuoto QIF-tiedostossa

en: The free, easy to use, personal finance manager for KDE
fi: Ilmainen, helppokäyttöinen ja henkilökohtainen talouskirjanpito-ohjelma KDE:lle

en: The given BIC is not assigned to any credit institute.
fi: Syötetty BIC ei ole liitetty mihinkään luottolaitokseen.

en: The icalendar file in which to export the schedules.
fi: iCalendar-tiedosto johon ajoitetut tapahtumat viedään.

en: The institution name field is empty.  Please enter the name.
fi: Rahalaitoksen nimikenttä on tyhjä. Syötä nimi.

en: The interest rate gets calculated
fi: Korkoprosentti lasketaan

en: The last selected view
fi: Aloita käyttäen viimeksi valittua näkymää

en: The loan wizard is unable to calculate two different values for your loan at the same time. Please enter a value for the %1 on this page or backup to the page where the current value to be calculated is defined and fill in a value.
fi: Ei voida laskea yhdellä kertaa kahta puuttuvaa arvoa lainalle. Kirjaa arvo %1 :lle tällä sivulla, tai ota ylös sivu jolla laskettava arvo on määritelty, ja syötä arvo siinä.

en: The maximal line length of %1 character per line is exceeded. | The maximal line length of %1 characters per line is exceeded.
fi[0]: Rivin enimmäismitta %1 merkki / rivi on ylitetty.
fi[1]: Rivin enimmäismitta %1 merkkiä / rivi on ylitetty.

en: The monetary decimal symbol is not correctly set in the KDE System Settings module Country/Region & Language. Please set it to a reasonable value and start KMyMoney again.
fi: Käytetyn valuuttayksikön desimaalimerkkiä ei ole asetettu oikein KDE:n Maa-alue & kieliasetuksissa. Aseta se ja käynnistä KMyMoney uudestaan.

en: The name of the institution that issued the account.
fi: Rahalaitoksen nimi jolle tili on avattu.

en: The number of payments has been decremented and the balloon payment has been modified to %1.
fi: Maksuerien määrää on vähennetty ja viimeiseksi maksueräksi on muutettu %1.

en: The number of payments has been decremented and the final payment has been modified to %1.
fi: Maksuerien määrää on vähennetty, ja viimeiseksi maksueräksi on muutettu: %1

en: The number of reminders to be generated for the schedule
fi: Kuinka monta muistutusta ajoitetulle tapahtumalle luodaan

en: The number of units of the interval before or after the schedule starts
fi: Aikavälin yksiköitä ajoitetun tapahtuman alkamista ennen tai sen jälkeen

en: The number of units of the interval between reminders
fi: Yksikköjen määrä muistutusten välissä

en: The palette used to render charts
fi: Kaaviossa käytetty väripaletti

en: The plugin to edit this job is not available.
fi: Tämän työn muokkaamiseen tarvittavaa liitännäistä ei ole saatavilla.

en: The plugin to show this information could not be found.
fi: Liitännäistä tämän tiedon näyttämiseksi ei löytynyt.

en: The plugin usually downloads the account balance and transactions. In some circumstances, the download of transaction data is not supported for certain accounts. The following option allows to turn off the request for transaction data.
fi: Tavallisesti liitännäinen lataa tilin saldon ja tapahtumat. Joissakin tapauksissa tapahtumien tietojen lataaminen ei ole tuettua. Seuraava asetus antaa mahdollisuuden ottaa tapahtumien tietojen lataamisen pois käytöstä.

en: The purpose can only contain the letters A-Z, spaces and ':?.,-()+ and /
fi: Selitekenttä voi sisältää merkkejä A-Z, välejä ja ':?.,-()+ ja /

en: The quantity, price and amount parameters in the
    current transaction do not match with the action type.
    Please select another action type
fi: Määrä, hinta ja summa -parametrit nykyisessä tapahtumassa
    eivät täsmää toiminnon tyypin kanssa. Valitse jokin toinen
    toimintotyyppi

en: The security <b>%1</b> currently does not exist as sub-account of <b>%2</b>. Do you want to create it?
fi: Arvopaperi <b>%1</b> ei ole alitilinä <b>%2</b>. Haluatko luoda sen?

en: The selected symbol is already on file. Do you want to reuse the existing security?
fi: Valittu tunnus on jo valmiina tiedostossa. Haluatko uudelleenkäyttää olemassa olevaa arvopaperia?

en: The statement has been processed with the following results:
fi: Tiliote on käsitelty seuraavin tuloksin:

en: The statements have been processed with the following results:
fi: Tiliote on käsitelty seuraavin tuloksin:

en: The tag is already present.
fi: Tämä tunniste on jo olemassa.

en: The total amount of this transaction is %1 while the sum of the splits is %2. The remaining %3 are unassigned.
fi: Tämän tapahtuman kokonaissumma on %1, jossa jaoteltujen tapahtumien summa on %2. Jäljelle jäävä %3 on määrittelemättä.

en: The transaction below has an unrecognised type/action.
    Please select an appropriate entry.
fi: Alla olevalla tapahtumalla on tunnistamaton tyyppi / toiminto. 
    Valitse sopiva kohta.

en: The transaction dates are one day apart. Do you want to match them anyway? | The transaction dates are %1 days apart. Do you want to match them anyway?
fi[0]: Tapahtuman päiväyksissä on yhden päivän eroavaisuus. Täsmätäänkö ne silti?
fi[1]: Tapahtuman päiväyksissä on %1 päivän eroavaisuus. Täsmätäänkö ne silti?

en: The transaction has a missing assignment of <b>%1</b>.
fi: Tapahtumalla on puuttuva määrittely <b>%1</b>.

en: The transaction you are about to enter has a post date in the future.<br/><br/>Do you want to enter it in the ledger or add it to the schedules?
fi: Syöttämäsi tapahtuman päivämäärä on tulevaisuudessa.<br/><br/>Kirjataanko se tapahtumiin vai tehdäänkö siitä ajoitettu tapahtuma?

en: The transactions associated with the selected payees need to be re-assigned to a different payee before the selected payees can be deleted. Please select a payee from the list below.
fi: Valitut maksunsaajat liittyvät joihinkin tapahtumiin. Tapahtumien maksunsaajat täytyy vaihtaa toisiin ennen valittujen maksunsaajan poistamista. Valitse maksunsaaja alla olevalta listalta.

en: The transactions associated with the selected tags need to be re-assigned to a different tag before the selected tags can be deleted. Please select a tag from the list below.
fi: Tunnisteeseen liittyvät tapahtumat täytyy liittää uudelleen toiseen tunnisteeseen ennen kuin valittu tunniste voidaan poistaa. Valitse tunniste alla olevalta listalta.

en: The transactions, schedules and budgets associated with the selected category need to be re-assigned to a different category before the selected category can be deleted. Please select a category from the list below.
fi: Valittuun kategoriaan liittyvät tapahtumat, ajoitetut tapahtumat ja budjetit täytyy uudelleenasettaa toiseen kategoriaan ennen kuin valittu kategoria voidaan poistaa. Valitse kategoria alla olevasta listasta.

en: The type of the KMyMoney view
fi: KMyMoney-näkymän tyyppi

en: The units of the interval before or after the schedule starts in seconds
fi: Aikavälin yksikköjen väli sekunteina ajoitetun tapahtuman alkamista ennen tai jälkeen

en: The units of the interval between reminders in seconds
fi: Yksikköjen määrä sekunneissa muistutusten välissä

[ctx: The user selected credit transfers to send. But they cannot be sent.]
en: Cannot send selection
fi: Valintaa ei voida lähettää

en: The values in the columns you have selected
    do not match any expected investment type.
    Please check the fields in the current transaction,
    and also your selections.
fi: Arvot valituissa sarakkeissa eivät täsmää mihinkään
    sijoitustyyppiin. Tarkista nykyisen tapahtuman kentät
    sekä valintasi.

en: There are no entries in this account.
fi: Tällä tilillä ei ole tapahtumia.

en: There is a problem with file %1 | There are problems with file %1
fi[0]: Tiedostossa %1 on ongelma
fi[1]: Tiedostossa %1 on ongelmia

en: There is a problem with the columns selected
    for 'Price', 'Quantity and 'Amount'.
    You will need to reselect those columns.
fi: Valituissa 'Hinta', 'Määrä' ja 'Summa' -sarakkeissa
    on ongelma.
    Nämä sarakkeet pitää valita uudelleen.

en: There was an error creating your report: "%1".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
fi: Tapahtui virhe raporttia luotaessa: "%1".
    Ole hyvä ja raportoi tämä virhe ohjelmistokehittäjien postituslistalla: kmymoney-devel@kde.org

[ctx: These are the suffix strings of the days in the calendar view; please make sure that you keep all the 30 separators (the '-' character) when translating]
en: st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-st
fi: .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.

en: This IBAN is invalid.
fi: IBAN ei ole kelvollinen.

en: This IBAN is too short.
fi: IBAN on liian lyhyt.

en: This account is a liability and if the opening balance represents money owed, then it should be negative.  Negate the amount?
    
    Please click Yes to change the opening balance to %1,
    Please click No to leave the amount as %2,
    Please click Cancel to abort the account creation.
fi: Tämä tili on velkatilityyppinen ja alkusaldo kuvaa rahaa jonka olet velkaa. Näin ollen luvun tulisi olla negatiivinen. Vaihdetaanko summa negatiiviseksi?
    
    Paina Kyllä-painiketta, jolloin summaksi vaihdetaan %1.
    Paina Ei-painiketta, jolloin summaksi jätetään %2.
    Keskeytä tilin luonti painamalla Peru-painiketta.

en: This account is still included in an active schedule
fi: Tämä tili on yhä mukana käytössä olevassa ajoitetussa tapahtumassa

en: This combo box lists all the secret keys you have in your keyring. Select the one you want to use for encryption when saving to a file.
fi: Tässä pudotusvalikossa on listattu kaikki avainrenkaasi salaiset avaimet. Valitse se jota haluat käyttää salaamiseen kun tiedosto tallennetaan.

en: This credit-transfer is not editable. You may create a copy for editing.
fi: Tämä luottosiirto ei ole muokattavissa. Voit kuitenkin kopioida sen, ja muokata kopiota.

en: This credit-transfer was sent to your bank at %1 therefore cannot be edited anymore. You may create a copy for editing.
fi: Tämä luottosiirto on lähetetty pankkiin %1 eikä sitä siksi voida muokata enää. Voit kuitenkin kopioida sen, ja muokata kopiota.

en: This dialog does not allow new categories to be created. Please pick a category from the list.
fi: Tämä ikkuna ei salli uusien kategorioiden luomista. Valitse kategoria listasta.

en: This dialog does not allow new payees to be created. Please pick a payee from the list.
fi: Tässä ikkunassa ei voida luoda uusia maksunsaajia. Valitse maksunsaaja listalta.

en: This dialog does not allow new tags to be created. Please pick a tag from the list.
fi: Tässä ikkunassa ei voida luoda uusia tunnisteita. Valitse tunniste listalta.

en: This finishes the setup of your KMyMoney environment. You can now press the Finish button and start using KMyMoney to record your financial transactions.
fi: Asetukset on nyt syötetty. Jatka painamalla Valmis-painiketta ja aloita talouskirjanpidon pitäminen.

en: This imported statement contains investment transactions with no security.  These transactions will be ignored.
fi: Tuotavalla tiliotteella on sijoituksia ilman arvopapereita. Nämä tapahtumat ohitetaan.

en: This investment account does not contain the "%1" security.  Transactions involving this security will be ignored.
fi: Tämä sijoitustili ei sisällä ”%1”-arvopaperia. Tähän arvopaperiin liittyvät tapahtumat ohitetaan.

en: This is the consistency check log, use the context menu to copy or save it.
fi: Tämä on yhteneväisyystarkistusloki, käytä kontekstivalikkoa sen kopioimiseksi tai tallentamiseksi.

[ctx: This is the mount point]
en: Mount Point:
fi: Liitospiste:

en: This job cannot be edited anymore because is was sent already.
fi: Tätä työtä ei voida muokata enää koska se on jo lähetetty.

en: This job is ready for sending.
fi: Tämä työ on valmis lähetettäväksi.

en: This job needs further editing and cannot be sent therefore.
fi: Työ vaatii jatkomuokkausta eikä sitä voida siksi lähettää.

en: This list contains the names that will match this payee if a transaction is imported from an external source. Keep in mind, that you can specify regular expressions here.
fi: Tämä lista sisältää nimet jotka täsmäävät tähän maksun saajaan jos tapahtuma on tuotu ulkoisesta lähteestä. Kannattaa muistaa, että tässä voidaan käyttää säännöllisiä lausekkeita.

en: This month
fi: Tämä kuukausi

en: This option hides all accounts that have been closed by the user in views and selection lists.
    
    You can use <b>View/Show all accounts</b> to temporarily show hidden accounts in the views.
fi: Tämä asetus kätkee kaikki tilit näkymissä ja valintalistoissa jotka käyttäjä on sulkenut.
    
    <b>Näytä / Näytä kaikki tilit</b> -asetusta käyttämällä voidaan näkymissä näyttää piilotetut tilit tilapäisesti.

en: This option hides all categories in the categories view that are not used in at least a single transaction. They are still shown in the category selection lists.
fi: Tämä asetus kätkee kaikki käyttämättömättömät kategoriat kategoria-näkymässä. Ne ovat kuitenkin näkyvissä edelleen kategoria-valintalistassa.

en: This option hides all finished schedules in the schedules view.
fi: Tämä asetus kätkee kaikki päättyneet tapahtumat ajoitetut tapahtumat -näkymässä.

en: This option hides all reconciled transactions in the ledger view.
fi: Tämä asetus kätkee kaikki yhteensovitetut tapahtumat tapahtumat -näkymästä.

en: This option will display the categories in the accounts view also.
fi: Tämä asetus määrittää näytetäänkö kategoriat myös tilit-näkymässä.

en: This page allows to setup certain limits. KMyMoney will warn you when the account balance reaches a limit.
fi: Tällä sivulla voidaan asettaa rajoitusarvoja. Ohjelma varoittaa, mikäli tilin saldo menee rajan yli.

en: This page allows you to select the parent account.
fi: Valitse ylätason tili.

en: This page allows you to set the parameters for encrypted file storage of your <b>KMyMoney</b> data based on <b>GPG</b>.<p>
    Access to the settings is disabled if <b>GPG</b> could not be detected on your system. In this case, please make sure that <b>GPG</b> is working properly for the current user.<p>
    The <i>additional recovery encryption</i> is only accessible, if the necessary key for <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> with id 0x8AFDDC8E is found in your keyring.
fi: Tällä sivulla voidaan valita asetukset tiedon salausta varten, käyttäen <b>GPG</b>:tä.<p>
    Pääsy asetuksiin on estetty jos <b>GPG</b>:tä ei löydetä järjestelmästä. Tässä tapauksessa varmista että <b>GPG</b> toimii oikein nykyisellä käyttäjällä.<p>
    <i>Toipumissalaus</i>-ryhmä näkyy ainoastaan, mikäli tarvittava avain <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b>:lle löytyy tunnisteella 0x8AFDDC8E.

en: This page summarizes the data you have entered. Press <b>Finish</b> to create the account, schedules, etc. or use <b>Back</b> to modify your entries.
fi: Yhteenveto. Jatka <b>Valmis</b>-painikkeella jolloin tili, ajoitetut tapahtumat ym. luodaan, tai paina <b>Takaisin</b>-painiketta muuttaaksesi tietoja.

en: This price source is not known to KMyMoney. Please select an option below.
fi: Ohjelma ei tunnista hintalähdettä. Valitse jokin vaihtoehto alta.

en: This schedule will end at some time
fi: Ajoitettu tapahtuma päättyy aikanaan

en: This software is still in an experimental stage, and there are still some known response time problems. Please be patient; we are working on them.
    As always, please make sure you have adequate backups of your data.
fi: Ohjelmisto on edelleen keskeneräinen, ja joitakin suorituskykyongelmia on yhä tiedossa. Ole hyvä ja ole kärsivällinen; ongelmien parissa työskennellään koko ajan. Varmista että sinulla on asianmukaiset varmuuskopiot tiedoistasi.

en: This symbol denotes, if the KMyMoney recovery key has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
fi: Tämä symboli ilmoittaa mikäli KMyMoney-palautusavain on löytynyt avainrenkaasta. Symboli on vihreä jos palautusavain löytyi, muutoin se on tumma.

en: This symbol denotes, if the key for the given user id has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
fi: Tämä symboli ilmoittaa mikäli annetulle käyttäjälle on löytynyt avain avainrenkaastasi. Symboli on vihreä jos avain löytyi, muutoin se on tumma.

en: This transaction has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transaction may result in rounding errors. Do you want to continue?
fi: Tässä tapahtumassa on enemmän kuin kaksi jaottelua ja se alunperin perustuu eri valuuttaan (%1). Tämän tilin käyttäminen tapahtuman muuttamiseen voi johtaa pyöristysvirheisiin. Jatketaanko?

en: This version of the importer cannot handle multi-book files.
fi: Tämä versio tuontityökalusta ei osaa käsitellä monikirja-tiedostoja.

en: This week
fi: Tämä viikko

en: This wizard allows you to create a new investment.
fi: Tämä opastettu toiminto auttaa luomaan uuden sijoituksen.

en: This wizard allows you to modify the selected investment.
fi: Tämä opastettu toiminto auttaa muuttamaan valitun sijoituksen.

en: This wizard allows you to modify the selected security.
fi: Tämä opastettu toiminto auttaa muuttamaan valitun arvopaperin.

en: This year
fi: Tämä vuosi

en: Thousand Delimiter
fi: Tuhatlukujen erotin

en: Thousands Separator
fi: Tuhatlukujen erotin

en: Thousands Symbol
fi: Tuhatlukujen erotin

en: Time
fi: Aika

en: Time between interest changes
fi: Koronmaksuväli vaihtelee

[ctx: Time unit]
en: Days
fi: Päivää

en: Time until next change
fi: Aika ennen seuraavaa muutosta

en: Time(s)
fi: Kerta(a)

en: Title
fi: Otsikko

[ctx: To (Date)]
en: To
fi: Mihin

en: To Minimum Balance / Maximum Credit
fi: Käytettävissä

en: To add a new profile, enter its name then click Return.
    Or, select an existing profile.
    An existing name may be edited, which will produce a new profile.
fi: Lisätäksesi uuden profiilin, syötä sen nimi ja valitse "Palaa".
    Voit myös valita olemassa olevan profiilin.
    Olemassa olevaa nimeä voidaan muokata, jolloin luodaan uusi profiili.

en: To amount
fi: Summa

en: To be able to merge previous selected payees, please select a payee from the list below or create a new one.
fi: Jotta aiemmin valittu maksunsaaja voidaan yhdistää, valitse maksunsaaja alapuolelta listasta tai luo uusi.

en: To confirm this order enter the tan displayed by your generator
fi: Vahvistaaksesi tämän määräyksen, syötä rajaus joka näkyy laitteessa

en: To create an alarm for the exported schedules
fi: Luodaksesi muistutuksen viedyille ajoitetuille tapahtumille

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
fi: Monista

en: To raise the wizard window,
    right click in this window.
fi: Nostaaksesi opastetun avustus-ikkunan,
    paina hiiren oikealla napilla tässä ikkunassa.

[ctx: To select account]
en: Select %1
fi: Valitse %1

en: To whom do you make payments?
fi: Kenelle maksu suoritetaan?

en: To&day minus
fi: Tämä päivä -

en: Today
fi: Tänään

en: Today's due payments
fi: Tänään erääntyvät maksut

[ctx: Today's forecast]
en: Current
fi: Nykyinen

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
fi: Vaihda

en: Tongan Pa'anga
fi: Tongan pa’anga

en: Top Accounts
fi: Ylätason tilit

en: Top Categories
fi: Ylätason kategoriat

en: Top Category
fi: Yläkategoria

en: Top-Level
fi: Ylätaso

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total Assets
fi: Omaisuus yhteensä

en: Total Balance
fi: Kokonaissaldo

en: Total Liabilities
fi: Velat yhteensä

en: Total Profits:
fi: Voitot yhteensä:

en: Total Stock 1
fi: Kaikki osakkeet 1

en: Total Value
fi: Kokonaisarvo

[ctx: Total balance]
en: Total
fi: Yhteensä

[ctx: Total balance for checking account]
en: Total
fi: Yhteensä

[ctx: Total balance for credit card]
en: Total
fi: Yhteensä

en: Total payment:
fi: Kokonaissumma:

[ctx: Total value]
en: Total
fi: Yhteensä

en: Total variation
fi: Kokonaismuutos

en: Totals
fi: Kokonaissummat

en: Town:
fi: Kaupunki:

en: Trading Currency
fi: Kaupankäyntivaluutta

en: Trading Symbol of the stock or mutual fund, not required.
fi: Osakkeen tai sijoitusrahaston kauppatunnusta ei vaadita.

en: Trading market
fi: Pörssi

en: Trading symbol
fi: Kauppatunnus

en: Transaction %1 has no splits
fi: Tapahtumalla %1 ei ole jaotteluja

en: Transaction Matching
fi: Tapahtuman täsmääminen

en: Transaction Notes option
fi: Tapahtuman muistiinpanoasetukset

en: Transaction already frozen
fi: Tapahtuma on jo jäädytetty.

en: Transaction already reconciled
fi: Tapahtuma on jo yhteensovitettu

en: Transaction amount
fi: Tapahtuman määrä

en: Transaction is missing a category assignment.
fi: Tapahtumalle ei ole määritelty kategoriaa.

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Amount '%3'.
    Transaction dropped.
fi: Tapahtuma numero '%1' puuttuu tilin sijoituksesta.
    Päivämäärä '%2', summa '%3'.
    Tapahtuma jätetty pois.

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Payee '%3'.
    Transaction dropped.
fi: Tapahtuma numero '%1' puuttuu tilin sijoituksesta.
    Päivämäärä '%2', maksunsaaja '%3'.
    Tapahtuma jätetty pois.

en: Transaction number <b>%1</b> is missing an account assignment.
    Transaction dropped.
fi: Tapahtuma numero <b>%1</b> puuttuu tilin toimeksiannoista.
    Tapahtuma jätetty pois.

en: Transaction options
fi: Tapahtuman asetukset

en: Transaction report
fi: Tapahtumaraportti

en: Transaction tags were added
fi: Tapahtumien tunnisteet on lisätty

en: Transactions
fi: Tapahtumat

en: Transactions by Account
fi: Tapahtumat tileittäin

en: Transactions by Category
fi: Tapahtumat kategorioittain

en: Transactions by Month
fi: Tapahtumat kuukausittain

en: Transactions by Payee
fi: Tapahtumat maksun saajan mukaan

en: Transactions by Reconciliation Status
fi: Tapahtumat yhteensovittamistilan mukaan

en: Transactions by Tag
fi: Tapahtumat tunnisteen mukaan

en: Transactions by Week
fi: Tapahtumat viikottain

en: Transfer
fi: Tilisiirto

en: Transfer amount from %1
fi: Siirrä summa tililtä %1

en: Transfer amount to %1
fi: Siirrä summa tilille %1

en: Transfer from
fi: Siirrä tililtä

en: Transfer from %1
fi: Siirrä %1:stä

en: Transfer from %1 to %2, Payee %3, amount %4
fi: Siirrä %1:stä %2:een, maksunsaaja %3, summa %4

en: Transfer to
fi: Siirrä tilille

en: Transfer to %1
fi: Siirto %1:een

en: Transfers
fi: Tilisiirrot

en: Transfers to Liquid Liabilities
fi: Siirrä velkoihin

en: Treat text as regular expression
fi: Käsittele teksti säännöllisenä lausekkeena

en: Treat two transactions as identical, if amount differs by less than
fi: Käsittele kahta tapahtumaa identtisenä, jos summa poikkeaa vähemmän kuin

en: Tree
fi: Puu

en: Tried to access a file when it has not been opened
fi: Yritettiin käsitellä tiedostoa vaikka sitä ei ollut avattu

en: Trinidad and Tobago Dollar
fi: Trinidadin ja Tobagon dollari

en: Tunisian Dinar
fi: Tunisian dinaari

en: Turkish Lira
fi: Turkin liira

en: Turkish Lira (old)
fi: Turkin uusi liira (vanha)

en: Turkmenistan Manat
fi: Turkmenistanin manat

en: Two transactions are usually treated identical for autofill, if they refer the same accounts. They are treated as different transactions though, when their amount varies by more than the percentage given here.
fi: Automaattisessa täytössä kaksi tapahtumaa käsitellään identisinä, mikäli ne kohdistuvat samaan tiliin. Ne kuitenkin käsitellään eri tapahtumina, mikäli niiden summat poikkeavat enemmän kuin annettu prosenttiluku.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type field text
fi: Tyyppikentän teksti

en: Type of interest
fi: Korkotyyppi

en: Type of interest rate
fi: Korkotyyppi

en: Type of investment
fi: Sijoitustyyppi

en: Type of the KMyMoney view
fi: KMyMoney-näkymän tyyppi

en: Type/Name
fi: Tyyppi / nimi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Type: %1
fi: Tyyppi: %1

en: US Dollar
fi: Yhdysvaltain dollari

en: Uganda Shilling
fi: Ugandan šillinki

en: Ukraine Hryvnia
fi: Ukrainan hryvnja

en: Unable to accept transaction: %1, thrown in %2:%3
fi: Tapahtumaa ei voitu hyväksyä: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to add account: %1
fi: Tiliä ei voida lisätä: %1

en: Unable to add budget: %1, thrown in %2:%3
fi: Budjettia ei voida lisätä: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to add payee
fi: Maksunsaajaa ei voitu lisätä

en: Unable to add payee/receiver
fi: Ei voitu lisätä maksajaa / maksun saajaa

en: Unable to add schedule: %1
fi: Ajoitettua tapahtumaa ei voitu lisätä: %1

en: Unable to add scheduled transaction: %1
fi: Ajoitettua tapahtumaa ei voitu lisätä: %1

en: Unable to add tag
fi: Tunnistetta ei voitu lisätä

en: Unable to add transactions
fi: Tapahtumaa ei voitu lisätä:

en: Unable to create account: %1
fi: Tiliä ei voida luoda: %1

en: Unable to create all objects for the investment
fi: Ei kyetä luomaan kaikkia kohteita sijoitukselle

en: Unable to delete a sub-category of category <b>%1</b>. Reason: %2
fi: Kategorian <b>%1</b> alikategoriaa ei voida poistaa. Syy: %2

en: Unable to delete account '%1'. Cause: %2
fi: Tiliä '%1' ei voitu poistaa. Syy: %2

en: Unable to delete category <b>%1</b>. Cause: %2
fi: Kategoriaa <b>%1</b>  ei voida poistaa. Syy: %2

en: Unable to delete institution: %1
fi: Rahalaitosta ei voida poistaa: %1

en: Unable to delete investment: %1
fi: Sijoitusta ei voida poistaa: %1

en: Unable to delete transaction(s): %1, thrown in %2:%3
fi: Tapahtumaa ei voitu poistaa: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to duplicate scheduled transaction: '%1'
fi: Ajoitettua tapahtumaa '%1' ei voitu monistaa

en: Unable to duplicate transaction(s): %1, thrown in %2:%3
fi: Ajoitettua tapahtumaa ei voitu monistaa: %1, kohdasta %2:%3

en: Unable to edit institution: %1
fi: Ei voitu muokata rahalaitosta: %1

en: Unable to enter scheduled transaction '%1'
fi: Ajoitettua tapahtumaa ei voitu kirjata '%1'

en: Unable to exchange category <b>%1</b> with category <b>%2</b>. Reason: %3
fi: Kategoriaa <b>%1</b> ei voida vaihtaa kategoriaan <b>%2</b>. Syy: %3

en: Unable to filter account
fi: Tiliä ei voitu suodattaa

en: Unable to find account: %1
fi: Tiliä ei löytynyt: %1

en: Unable to generate report
fi: Raporttia ei voitu generoida

en: Unable to import %1 using %2 plugin.  The plugin returned the following error: %3
fi: Ei voitu tuoda %2-liitännäistä käyttäen %1:a. Liitännäinen palautti seuraavan virheen: %3

en: Unable to import %1 using the OFX importer plugin.  This file is not the correct format.
fi: Ei voitu tuoda %1 OFX-tuontiliitännäistä käyttäen. Tämä tiedosto ei ole sopivassa muodossa.

en: Unable to import template(s): %1, thrown in %2:%3
fi: Tilipohjamalleja ei kyetä tuomaan: %1, kohdasta %2:%3

en: Unable to load accounts:
fi: Tilejä ei voitu ladata

en: Unable to load data, because no contact has been associated with the owner of the standard address book.
fi: Tietoja ei voida ladata, koska ainoatakaan henkilöä ei ole yhdistetty oletusosoitekirjaan omistajaan.

en: Unable to load schedule details
fi: Ajoitetun tapahtuman tietoja ei voitu ladata

en: Unable to map account to online account: %1
fi: Tiliä ei voida liittää online-tiliin: %1

en: Unable to match all splits (%1)
fi: Ei voitu täsmätä kaikkia jaotteluja (%1)

en: Unable to match the selected transactions
fi: Valittuja tapahtumia ei voitu sovittaa

en: Unable to modify account '%1'. Cause: %2
fi: Tiliä ”%1” ei voitu muuttaa. Syy: %2

en: Unable to modify budget
fi: Ei voitu muuttaa budjettia

en: Unable to modify budget: %1, thrown in %2:%3
fi: Budjettia ei voitu muuttaa: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to modify payee
fi: Maksunsaajaa ei voitu muuttaa

en: Unable to modify scheduled transaction '%1'
fi: Ajoitettua tapahtumaa '%1' ei voitu muuttaa

en: Unable to modify tag
fi: Tunnistetta ei voitu muuttaa

en: Unable to modify transaction: %1, thrown in %2:%3
fi: Tapahtumaa ei voitu muuttaa: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to open database.
    You must use an SQL CREATE DATABASE statement before creating the tables.
    Click Help for more information.
fi: Tietokantaa ei voitu avata.
    Taulut täytyy luoda SQL CREATE DATABASE -komennolla.
    Lisätietoja on ohjeessa.

en: Unable to open file '%1' for writing
fi: Tiedostoa '%1' ei voida avata kirjoittamista varten

en: Unable to open file '%1' for writing.
fi: %1-tiedostoa ei voitu avata kirjoittamista varten.

en: Unable to parse file
fi: Ei voitu jäsennellä tiedostoa

en: Unable to reassign payee of transaction/split
fi: Tapahtuman / jaottelun maksun saajaa ei voitu uudelleen asettaa

en: Unable to reassign tag of transaction/split
fi: Tapahtuman / jaottelun tunnistetta ei voitu uudelleen liittää

en: Unable to remove budget: %1, thrown in %2:%3
fi: Budjettia ei voitu poistaa: %1, kohdassa %2:%3

en: Unable to remove payee(s)
fi: Maksunsaajaa ei voitu poistaa

en: Unable to remove scheduled transaction '%1'
fi: Ajoitettua tapahtumaa '%1' ei voitu poistaa

en: Unable to remove tag(s)
fi: Tunnisteita ei voitu poistaa

en: Unable to reset budget
fi: Ei voitu nollata budjettia

en: Unable to setup online parameters for account '%1'
fi: Ei voitu asettaa online-parametreja tilille ”%1”

en: Unable to skip scheduled transaction <b>%1</b>.
fi: Ajoitettua tapahtumaa <b>%1</b> ei voitu ohittaa.

en: Unable to store institution: %1
fi: Rahalaitosta ei voitu tallentaa: %1

en: Unable to store user information: %1
fi: Käyttäjätietoja ei voida tallentaa: %1

en: Unable to unmap account from online account: %1
fi: Ei voitu poistaa liitosta tilille online-tililtä: %1

en: Unable to unmatch the selected transactions
fi: Valituista tapahtumista ei voitu poistaa sovitusta

en: Unable to upload to '%1'
fi: Lähetys '%1':een ei ole mahdollista.

en: Unable to write changes to '%1'
fi: Muutoksia ei voitu kirjoittaa %1-tiedostoon

en: Unassigned
fi: Määrittelemätön

en: Unavailable
fi: Ei ole käytettävissä

en: Uncaught error. Please report the details to the developers
fi: Tunnistamaton virhe. Ole hyvä ja raportoi yksityiskohdat ohjelman kehittäjille.

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyCsvWriter::write()
fi: Ennakoimaton poikkeus ”%1” kohdassa %2, rivi %3. Löydetty kohdasta MyMoneyCsvWriter::write()

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyQifWriter::write()
fi: Ennakoimaton poikkeus ”%1” kohdassa %2, rivi %3. Löydetty kohdasta MyMoneyQifWriter::write()

en: United Arab Emirates Dirham
fi: Arabiemiirikuntien dirhami

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown QIF type %1
fi: Tuntematon QIF -tyyppi %1

en: Unknown XML tag %1 found in line %2
fi: Riviltä %2 löytyi tuntematon XML-tagi (%1)

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: Unknown account provider]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: Unknown account type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown command '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
fi: Tuntematon komento '%1' KReportsView::slotOpenUrl():ssa.

[ctx: Unknown creator of the job]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Unknown fix level in input file
fi: Tunnistamaton kiinteä taso tuotavassa tiedostossa

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Unknown payee
fi: Tuntematon maksaja

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown scheduled transaction '%1'
fi: Tuntematon ajoitettu tapahtuma '%1'

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown view '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
fi: Tuntematon näkymä '%1' KReportsView::slotOpenUrl():ssa.

en: Unmap account...
fi: Tililiitännän poisto…

en: Unmounting %1
fi: Irroitetaan %1

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Upd
fi: Päivitä

en: Update All
fi: Päivitä kaikki

en: Update Selected
fi: Päivitä valitut

en: Update Stock and Currency Prices
fi: Päivitä pörssi- ja valuuttakurssit

en: Update Stock and Currency Prices...
fi: Päivitä osake- ja valuuttakurssit…

en: Update account...
fi: Päivitä tiliä…

en: Update all accounts...
fi: Päivitä kaikki tilit…

en: Update currency
fi: Päivitä valuutta

[ctx: Update online accounts menu]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: Update payee]
en: Update
fi: Päivitä

en: Update price history
fi: Päivitä hintahistoria

[ctx: Update tag]
en: Update
fi: Päivitä

en: Uruguayan Peso
fi: Uruguayn peso

en: Use 'Help' for more information on these options
fi: Valitse 'Apua' saadaksesi lisätietoja valinnoista

en: Use Enter to move between fields
fi: Käytä rivinvaihtonäppäintä siirtyäksesi kenttien välillä

en: Use Finance::Quote
fi: Käytä Finance::Quote

en: Use Finance::Quote for share price quotes
fi: Käytä Finance::Quote osakekursseille

en: Use GPG encryption
fi: Käytä GPG-salausta

en: Use GPG to encrypt data file
fi: Käytä GPG:tä tiedoston salaamiseen

en: Use default
fi: Käytä oletusta

en: Use holiday calendar for region
fi: Käytettävä lomakalenteri

en: Use memos from previous transaction
fi: Käytä selitettä edellisistä tapahtumista

en: Use payee field as provided by institution
fi: Käytä maksunsaaja-kenttää kuten rahalaitos sen tarjoaa

en: Use system colors
fi: Käytä järjestelmän värejä

en: Use system font
fi: Käytä järjestelmäfontteja

en: Use system fonts
fi: Käytä järjestelmäfontteja

en: Use the <i>left</i> and <i>right</i> buttons to add and remove sort options. Use the <i>up</i> and <i>down</i> buttons to modify the sort order. Double-Click a selected entry to toggle the sort order between <i>ascending</i> and <i>descending</i>.
fi: Käytä <i>vasen</i>- ja <i>oikea</i>-painikkeita lisätäksesi ja poistaaksesi lajitteluvalintoja. Käytä <i>ylös</i>- ja <i>alas</i>-painikkeita muuttaaksesi lajitteluvalintoja. Kaksoisnapsauta valittua kohdetta vaihtaaksesi lajittelun <i>nousevaan</i> tai <i>laskevaan</i> järjestykseen.

en: Use the default category for
    new transactions with this payee
fi: Käytä oletuskategoriaa uusille tapahtumille
    tämän maksunsaajan kanssa

en: Use the following name for the price source.
    (Click Help for further information.)
fi: Käytä seuraavaa nimeä hintalähteelle.
    (Paina Apua-painiketta lisätietoja varten.)

en: Use the ledger lens
fi: Käytä tarkemmat tiedot -asetusta

en: Use this button to record this transaction
fi: Tämän avulla voidaan tallentaa tapahtuma

en: Use this button to skip this transaction
fi: Tämän avulla voidaan ohittaa tämä tapahtuma

en: Use this dialog to backup your data. 
    
    Please make sure you have a disk inserted and that the drive is ready. Then choose the mount point from either the Choose button or by entering the path in the available box.
    
    Click OK to perform the backup. If your system does not use an automounter, make sure you mark the checkbox below to "mount this directory before backing up."
fi: Käytä tätä dialogia tietojen varmentamiseen. 
    
    Varmista että disketti on paikoillaan ja diskettiasema valmis. Valitse sitten liitospiste joko valitsemalla valintapainikkeista tai syöttämällä polku.
    
    Valitse OK varmistaaksesi tiedot.Jos järjestelmä ei käytä automaattista tiedostojärjestelmään liittämistä, varmista että "liitä tämä hakemisto ennen varmentamista" on valittuna.

en: Use this dialog to enter personal information about yourself.
    
    All information is optional and is provided to personalize
    your KMyMoney file.
fi: Henkilökohtaisia tietoja.
    
    Kaikki tiedot on vapaaehtoisia, niitä käytetään ainoastaan henkilökohtaistamaan
    KMyMoney -tiedostosi.

en: Use this to abort the import. Your financial data will be in the state before you started the QIF import.
fi: Keskeytä tuontitoiminto. Taloustiedot tullaan palauttamaan QIF-tuontia edeltäneeseen tilaan.

en: Use this to accept the modified data.
fi: Hyväksy tämän avulla muutetut tiedot.

en: Use this to add a new account/category to the file
fi: Tämän avulla voidaan lisätä uusi tili tai kategoria tiedostoon

en: Use this to add any additional fees other than principal and interest contained in your periodical payments.
fi: Lisää tässä kaikki muut maksut kuin lyhennyserä ja korko jotka kuuluvat säännöllisesti toistuvaan maksutapahtumaan.

en: Use this to browse to the mount point.
fi: Käytä tätä hakeaksesi liitospisteen.

en: Use this to clear all splits of this transaction
fi: Käytä tätä poistaaksesi tämän tapahtuman kaikki jaottelut

en: Use this to create a new QIF import/export profile
fi: Käytä tätä uuden QIF tuonti- tai vientiprofiilin luontiin

en: Use this to create a new account to which the initial payment should be made
fi: Käytä tätä luodaksesi uusi tili, jolle alustava maksu tulisi suorittaa.

en: Use this to create a new empty budget.
fi: Käytä tätä uuden tyhjän budjetin luomiseen.

en: Use this to create a new payee.
fi: Käytä tätä luodaksesi uuden maksunsaajan.

en: Use this to create a new schedule.
fi: Käytä tätä luodaksesi uusi ajoitettu tapahtuma.

en: Use this to create a new tag.
fi: Käytä tätä luodaksesi uuden tunnisteen.

en: Use this to delete the selected budget.
fi: Käytä tätä poistaaksesi valittu budjetti.

en: Use this to delete the selected payee. You can also select multiple payees to be deleted.
fi: Käytä tätä poistamaan valittu maksunsaaja. Myös useita maksunsaajia voidaan valita poistettaviksi.

en: Use this to delete the selected tag.
fi: Käytä tätä poistaaksesi valittu tunniste.

en: Use this to discard the modified data.
fi: Hylkää tämän avulla muutetut tiedot.

en: Use this to enter the transaction into the ledger.
fi: Käytä tätä syöttääksesi tapahtuma tapahtumiin.

en: Use this to filter out accounts
fi: Käytä tätä suodattaaksesi tilejä pois

en: Use this to merge multiple selected payees.
fi: Käytä tätä yhdistääksesi useita valittuja maksunsaajia.

en: Use this to move the selected item down by one position in the list.
fi: Tämän avulla valittua kohtaa voidaan siirtää listalla alaspäin yksi pykälä.

en: Use this to move the selected item up by one position in the list.
fi: Tämän avulla valittua kohtaa voidaan siirtää listalla ylöspäin yksi pykälä.

en: Use this to open the new account editor
fi: Tämän avulla avataan uuden tilin muokkaustyökalu

en: Use this to open the profile editor
fi: Käytä tätä avataksesi profiilimuokkaimen

en: Use this to schedule the transaction for later entry into the ledger.
fi: Käytä tätä ajoittaaksesi tapahtuma myöhemmäksi kohdaksi tapahtumiin.

en: Use this to select a filename to export to
fi: Käytä tätä vietävän tiedostonimen valintaan

en: Use this to skip importing this transaction and proceed with the next one.
fi: Älä tuo tätä tapahtumaa vaan jatka seuraavasta.

en: Use this to start renaming the selected budget.
fi: Muuta valitun budjetin nimeä tämän avulla.

en: Use this to start renaming the selected payee.
fi: Muuta valitun maksunsaajan nimeä tämän avulla.

en: Use this to start renaming the selected tag.
fi: Käytä tätä muuttaaksesi valitun tunnisteen nimen.

en: Use this to start the export operation
fi: Aloita vieminen tämän avulla.

en: Use this to start the import operation
fi: Käytä tätä aloittaaksesi tuontitoiminto

en: Use this to store the modified data.
fi: Hyväksy tämän avulla muutetut tiedot.

en: Use transaction notes on non-split transactions
fi: Käytä tapahtuman muistiinpanoja ei-jaotellussa tapahtumassa

en: User
fi: Käyttäjä

en: User defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: User identification
fi: Käyttäjän tunnistus

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Using the Enter key moves between the fields
fi: Enter-näppäin siirtää kenttien välillä

en: Using the ledger lens shows the details for the transaction that has focus in the ledger. Usually, when using the transaction form, only a one line summary is displayed for each transaction as the details are shown in the form.
fi: Tapahtumien suurennuslasia käyttämällä näet yksityiskohdat, jotka kohdistuvat tapahtumiin. Normaalisti, kun tapahtumat-näkymää käytetään, jokainen tapahtuma näkyy ainoastaan yhdellä summarivllä.

en: Uzbekistani Sum
fi: Uzbekistanin sum

en: VAT account
fi: ALV-tili

en: VAT category
fi: ALV-kategoria

en: VAT details
fi: ALV-tiedot

en: VAT percentage
fi: ALV-prosentti

en: Valid from:
fi: Voimassa alkaen:

en: Valid transaction
fi: Kelvollinen tapahtuma

en: Validity
fi: Kelvollisuus

en: Value
fi: Arvo

en: Value with missing conversion rate
fi: Arvo jolta puuttuu muunnoskurssi

en: Vanuatu Vatu
fi: Vanuatun vatu

en: Variable interest rate
fi: Muuttuva korko

en: Venezuelan Bolivar
fi: Venezuelan bolivar

en: Verify Import
fi: Varmista tuonti

en: Vietnamese Dong
fi: Vietnamin dong

en: View back
fi: Näytä taaksepäin

en: View forward
fi: Näytä eteenpäin

en: Viewing personal data...
fi: Henkilökohtaisen tiedon katselu…

en: Views
fi: Näkymät

en: Visit our website
fi: Vieraile verkkosivuillamme

en: Void mark
fi: Tyhjä merkki

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
fi: VAROITUS %1

[ctx: Warning message box]
en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning message.
fi: Varoitusviesti.

en: Warning: Filtering by Category will exclude all transfers from the results.
fi: Varoitus: suodattaminen kategorioittain tulee jättämään kaikki tilisiirrot pois hakutuloksista.

en: We are pleased to announce a major step forward for what has been described as "the BEST personal finance manager for FREE users".
fi: Olemme tyytyväisiä kun voimme julkaista uuden version ohjelmasta, jota on kuvattu "parhaaksi henkilökohtaiseksi talouskirjanpito-ohjelmaksi".

en: Weboob configuration
fi: Weboob-asetukset

en: Week
fi: Viikko

en: Week %1
fi: Viikko %1

en: Week %1 for year %2.
fi: Viikko %1 vuodesta %2.

en: Week XX
fi: Viikko XX

en: Week of %1
fi: Viikko: %1

en: Weeks
fi: Viikot

en: Weighted Moving Average
fi: Painotettu liukuva keskiarvo

en: Welcome to KMyMoney
fi: Tervetuloa KMyMoneyn käyttäjäksi!

en: Welcome to KMyMoney!
fi: Tervetuloa KMyMoneyn käyttäjäksi!

en: Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
    
    Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Disagio) are not considered as payments in this context.
fi: Onko maksueriä maksettu vielä? (Riippumatta siitä, onko niitä kirjattu KMyMoney-ohjelmaan vai ei.)
    
    Huom. Lainan avausmaksuja ei katsota maksueriksi tässä yhteydessä.

en: What is the type of the loan?
fi: Mikä lainatyyppi?

en: What's new in KMyMoney %1
fi: Mitä uutta on KMyMoney %1:ssä

en: What's new in this version
fi: Mitä uutta tässä versiossa on

en: What's new in this version:
fi: Mitä uutta on tässä versiossa:

en: When an account cannot be closed, a tooltip explains the reason
fi: Kun tiliä ei voida sulkea, hiirivihje kertoo syyn

en: When auto fill with previous transaction data use the memos
fi: Kun edellisen tapahtuman tietoja käytetään, käytä myös muistiinpanoa

en: When should the changes become active?
fi: Milloin muutokset pitäisi tulla voimaan?

en: When the payment is due.
fi: Maksun eräpäivänä.

en: When the payment is received.
fi: Kun maksu on vastaanotettu.

en: Whenever a new payee is detected during import of a statement, the user will be asked to assign a default category for this user when this option is selected.
fi: Kun uusi maksunsaaja tunnistetaan tiliotteen tuonnin aikana, käyttäjältä kysytään oletuskategoriaa johon kyseinen maksunsaaja liitetään kun tämä asetus on valittuna.

en: Whenever the current data is saved into a local file, KMyMoney keeps the selected number of previous states of the file.
    
    Set it to 0 to turn the feature off.
fi: Aina kun uutta tietoa tallennetaan paikalliseen tiedostoon, KMyMoney säilyttää valitun määrän edellisiä versioita tiedostosta.
    
    Valitse 0 poistaaksesi ominaisuuden käytöstä.

en: Which payments do you want to record?
fi: Mitkä maksut haluat kirjata ylös?

en: Who is the payee/payer of the loan?
fi: Kuka maksaa lainan?

en: Width of the flicker field for optical tan generation (chipTan/sm@rtTan).
fi: Vilkkuvan kentän leveys optisen rajan luontiin (chipTan/sm@rtTan).

en: With previously most often used transaction for the payee
fi: Aiemmin useimmiten käytettyä tapahtumaa maksunsaajalle

en: Write check
fi: Kirjoita sekki

en: Writing %1
fi: Kirjoitetaan %1

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
fi: XML-tiedostot

en: Year
fi: Vuosi

en: Year to date
fi: Vuoden alusta tähän päivään

en: Year to month
fi: Vuoden alusta tämän kuun alkuun

en: Yearly Budget
fi: Vuosibudjetti

en: Yearly Budgeted vs Actual Graph
fi: Vuosittain budjetoitu vs. todellinen -kaavio

en: Yearly Budgeted vs. Actual
fi: Vuosittain budjetoitu vs. toteutunut

en: Years
fi: Vuotta

en: Yes, payments were made.
fi: Kyllä, maksuja on maksettu.

en: Yes, record all payments.
fi: Kyllä, kirjaa kaikki maksut.

en: Yes, remind me when the payment is due
fi: Kyllä, muistuta kun maksu erääntyy

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Yield
fi: Tuotto

en: You are about to delete all splits of this transaction. Do you really want to continue?
fi: Tapahtuman jaottelua ollaan poistamassa. Jatketaanko?

en: You are about to delete the selected split. Do you really want to continue?
fi: Valittu jaottelu ollaan poistamassa. Jatketaanko?

en: You are about to finish the reconciliation of this account with a difference between your bank statement and the transactions marked as cleared.
    Are you sure you want to finish the reconciliation?
fi: Tilin yhteensovittamista ollaan lopettamassa vaikka tiliotteen ja varmistettujen tapahtumien välillä on eroavaisuuksia.
    Haluatko varmasti lopettaa yhteensovittamisen?

en: You can change the configuration options at any time using the configuration dialog. Just select the <b>Configure KMyMoney...</b> option in the <b>Settings</b> menu.
fi: Asetuksia voi muuttaa koska tahansa asetusikkunasta. Valitse <b>KMyMoneyn asetukset…</b> -kohta <b>Asetukset</b>-valikosta.

en: You can enter the IBAN (International Bank Account Number) into this field if you know it. Usually, people at your institution can tell you the number or it is printed on your statements.
    
    See also http://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number for more information.
    
    KMyMoney keeps this field only for documentation purposes and does not use it otherwise.
fi: Syötä tähän kenttään IBAN -tilinumero. Löydät sen todennäköisesti tiliotteestasi tai voit kysyä sitä rahoituslaitoksestasi.
    
    Lisätietoja IBAN (International Bank Account Number) eli kansainvälisestä pankkitilinumerosta löydät http://fi.wikipedia.org/wiki/IBAN
    
    Tieto tallennetaan ainoastaan dokumentointia varten, eikä sitä käytetä muilla tavoin.

en: You can specify to encrypt the data also with the KMyMoney recover key. Only the core KMyMoney developers are in posession of the respective private key required to read back such encrypted data.<p>
    
    This mechanism is provided for the case that you have lost your key and cannot access your data anymore. With this option activated, the KMyMoney developers can decrypt the data and supply you with it in a readable form. Please be prepared, that you have to answer a few detailed questions about the contents of your data before we will send it out.
fi: Tiedot voidaan salata myös KMyMoneyn omalla palautusavaimella. Vain KMyMoneyn pääkehittäjillä on tarvittava yksityinen avain tietojen lukemiseen.<p>
    
    Tämän mekanismin avulla on mahdollista palauttaa tiedot mikäli palautusavain menee hukkaan eikä tietoja voida enää lukea. Ottamalla käyttöön tämän asetuksen KMyMoneyn kehittäjät voivat purkaa tiedoston salauksen ja lähettää tiedot luettavassa muodossa takaisin. Kehittäjät kysyvät kuitenkin joitakin tietoja salatun tiedon sisällöstä ennen kuin lähettävät niitä takaisin.

en: You cannot import GnuCash data into an existing file. Do you wish to save this file?
fi: GnuCash-tiedostoa ei voida tuoda avoinna olevaan tiedostoon. Haluatko tallentaa tiedoston?

en: You have closed this account. It remains in the system because you have transactions which still refer to it, but it is not shown in the views. You can make it visible again by going to the View menu and selecting <b>Show all accounts</b> or by deselecting the <b>Do not show closed accounts</b> setting.
fi: Tili on suljettu. Se pysyy järjestelmässä koska on olemassa siihen viittaavia tapahtumia, mutta niitä ei näytetä eri näkymissä. Tilin saa uudelleen näkyviin menemällä näkymät-valikkoon ja valitsemalla <b>Näytä kaikki tilit</b> tai poistamalla valinnan <b>Älä nöytä suljettuja tilejä</b> -asetuksen.

en: You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 day. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG). | You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 days. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG).
fi[0]: KMyMoney on asennettu suojaamaan kirjanpitotiedosto GPG:llä ja salaamaan tiedot myös KMyMoneyn palautusavaimella. Tämä avain vanhentuu %1 päivän kuluttua. Päivitä avain avainpalvelimelta omalla GPG-ohjelmallasi (esim. KGPG).
fi[1]: KMyMoney on asennettu suojaamaan kirjanpitotiedosto GPG:llä ja salaamaan tiedot myös KMyMoneyn palautusavaimella. Tämä avain vanhentuu %1 päivän kuluttua. Päivitä avain avainpalvelimelta omalla GPG-ohjelmallasi (esim. KGPG).

en: You have entered a scheduled transaction date of <b>%1</b>.  Because the scheduled transaction was last paid on <b>%2</b>, KMyMoney will automatically adjust the scheduled transaction date to the next date unless the last payment date is reset.  Do you want to reset the last payment date?
fi: On syötetty ajoitettu tapahtuma päivälle <b>%1</b>. Koska tämä ajoitettu tapahtuma on viimeksi maksettu <b>%2</b>, siirretään tapahtuma automaattisesti seuraavalle päivälle, paitsi jos viimeinen maksupäivä palautetaan. Palautetaanko viimeisin maksupäivä?

en: You have entered budget values using a different base which would result in a monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
fi: On syötetty budjettiarvoja käyttäen eri pohjaa, joka tuottaa kuukausibudjetin <b>%1</b>. Käytetäänkö tätä arvoa kuukausibudjettien pohjana?

en: You have entered budget values using a different base which would result in a yearly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
fi: On syötetty budjettiarvoja käyttäen eri pohjaa, joka tuottaa vuosibudjetin <b>%1</b>. Käytetäänkö tätä arvoa kuukausibudjettien pohjana?

en: You have entered budget values using a different base which would result in an individual monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budgets?
fi: On syötetty budjettiarvoja käyttäen eri pohjaa, joka tuottaa yksilöllisen kuukausibudjetin <b>%1</b>. Käytetäänkö tätä arvoa kuukausibudjettien pohjana?

en: You have entered mis-matching information. Please backup to the appropriate page and update your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
fi: Syötetyt tiedot eivät täsmää. Ota ylös asiaankuuluva sivu, ja päivitä tiedot. Vaihtoehtoisesti jätä jokin kenttä tyhjäksi jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: You have entered mis-matching information. Please modify your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
fi: Olet syöttänyt ristiriitaista tietoa. Korjaa tietoja tai jätä joku arvo antamatta jolloin se lasketaan automaattisesti.

en: You have not specified a name.
    Please fill in this field.
fi: Nimeä ei ole määritelty.
    Täytä nimi tähän kenttään.

en: You have previously postponed the reconciliation of this account. If you have entered charges or interests the last time you started reconciling this account you can modify these in the ledger later on.
    
    It is important, that you continue with the same statement you used when you postponed the reconciliation.
    
    All information you have entered into this wizard will be shown and all transactions that you already cleared are marked with a 'C'.
fi: Tämän tilin yhteensovittamista on lykätty aiemmin. Jos on syötetty veloituksia tai korkoja tämän tilin viimeisen yhteensovittamisen jälkeen, voidaan niitä muuttaa myöhemmin tapahtumaikkunassa.
    
    On tärkeätä käyttää samaa tiliotetta, joka oli käytössä kun yhteensovittamista aiemmin lykättiin.
    
    Kaikki tähän opastettuun toimintoon syötetty tieto, tullaan näyttämään, sekä lisäksi kaikki aiemmin käsitellyt tapahtumat, jotka merkitään kirjaimella 'C'.

en: You have selected to record only payments from the beginning of this year. Since prior transactions will not be recorded, you need to supply the balance of the loan on January 1st of this year.
fi: Olet valinnut maksujen kirjaamisen tämän vuoden alusta alkaen. Koska aiempia tapahtumia ei ole tallennettu, sinun pitää syöttää lainan saldo tämän vuoden alussa.

en: You have selected to suppress the display of unused categories in the KMyMoney configuration dialog. The category you just created will therefore only be shown if it is used. Otherwise, it will be hidden in the accounts/categories view.
fi: Olet piilottanut näkyvistä käyttämättömät kategoriat ohjelman asetukset-ikkunassa. Juuri luotu kategoria tullaan näyttämään ainoastaan vasta kun sitä käytetään. Muussa tapauksessa se on piilossa tilit / kategoriat -näkymässä.

en: You have started KMyMoney for the first time on this computer. Before this program can help you to manage your finances, it needs to collect some data from you.<p>
    
    On the next few pages you will be guided through the steps necessary to setup the program. This will happen only once.
fi: Olet käynnistänyt KMyMoneyn ensimmäistä kertaa. Ennen kuin ohjelman käyttö voidaan aloittaa, tarvitaan joitakin tietoja.<p>
     
    Seuraavilla muutamilla sivuilla sinua opastetaan syöttämään tarvittavat tiedot ohjelman käyttöönottamiseksi. Tämä tehdään vain kertaalleen.

en: You must first select a KMyMoney file before you can import a statement.
fi: Jotta tiliote voidaan tuoda, täytyy KMyMoney-tiedosto olla valittuna ensin.

en: You must select a single job for editing.
fi: Täytyy valita yksittäinen työ muokattavaksi.

en: You must select an account, create a new one, or press the <b>Abort</b> button.
fi: Tili täytyy valita, luoda uusi, tai painaa <b>Keskeytä</b>-painiketta

en: You must select or create a category.
fi: Kategoria täytyy valita tai luoda.

en: You must select or create an account.
fi: Tili täytyy valita tai luoda.

en: You need to assign a category to this split before it can be entered.
fi: Kategorialle täytyy määritellä jaottelu ennen kuin se voidaan kirjata.

en: You selected to extract the payee from the memo field but did not supply a regular expression for payee and memo extraction. The option will not be activated.
fi: On valittu maksunsaajan lukeminen muistio-kentästä, mutta säännöllistä lauseketta ei ole annettu. Tätä asetusta ei tulla käyttämään.

en: You selected, that payments have already been made towards this loan. This requires you to enter the loan amount exactly as found on your last statement.
fi: On valittu, että lainan maksu on jo aloitettu. Sen takia tulee syöttää lainamääräksi tarkalleen sama summan kuin viimeisessä tiliotteessa on.

en: You try to map a brokerage account to an online account. This is usually not advisable. In general, the investment account should be mapped to the online account. Please cancel if you intended to map the investment account, continue otherwise
fi: Yritettiin liittää välityspalkkiotiliä online-tiliin. Tämä ei ole yleisesti ottaen suositeltavaa, vaan olisi parempi liittää sijoitustili online-tiliksi. Liittäminen voidaan keskeyttää Peru-painikkeella.

en: Your Financial Summary
fi: Taloustilanteen yhteenveto

en: Your bank returned warnings when signing on
fi: Pankki palautti varoituksen sisäänkirjautumisen yhteydessä

en: Your budgets
fi: Budjetit

en: Your entry:
fi: Oma kirjaus:

en: Your fiscal year starts on
fi: Tilivuosi alkaa

en: Your key
fi: Avain

en: Your main currency seems to be %1 (%2); do you want to set this as your base currency?
fi: Pääasiallinen valuutta näyttää olevan %1 (%2); haluatko asettaa sen oletusvaluutaksi?

en: Your name:
fi: Nimi:

en: Your payees
fi: Maksunsaajat

en: Your previous selection was "%1". If you select another option, KMyMoney will dismiss the changes you have just entered. Do you wish to proceed?
fi: Edellinen valinta oli "%1". Jos toinen asetus valitaan, nämä muutokset hylätään. Jatketaanko?

en: Your tags
fi: Tunnisteet

en: Zambian Kwacha
fi: Sambian kwacha

en: Zimbabwe Dollar
fi: Zimbabwen dollari

en: Zip code
fi: Postinumero

en: [Empty Payee]
fi: [Ei maksunsaajaa]

en: [No Tag]
fi: [Ei tunnistetta]

en: [Split Transaction]
fi: [Tapahtuman jaottelu]

en: _Dividend
fi: _Osinko

en: _Fees
fi: _Maksut

[ctx: abbreviation of 'day', 'month', 'year',]
en: d m y
fi: p k v

[ctx: abbreviation of 'month', 'day', 'year',]
en: m d y
fi: k p v

[ctx: abbreviation of 'year', 'month', 'day'.]
en: y m d
fi: v k p

en: account
fi: tili

[ctx: account name]
en: Name:
fi: Nimi:

en: account number
fi: tilinumero

en: additional names for asset account
fi: lisänimet varallisuustilille

en: additional names for cash account
fi: lisänimet käteistilille

en: additional names for checking account
fi: lisänimet sekkitilille

en: additional names for credit card account
fi: lisänimet luottokorttitilille

en: additional names for invoice accounts
fi: lisänimet laskutileille

en: additional names for opening balance payee
fi: lisänimet aloitussaldon maksajalle

en: apostrophe (')
fi: heittomerkki (')

en: borrowed
fi: otettu lainaksi

en: calculate
fi: laske

en: category
fi: kategoria

en: colon (:)
fi: kaksoispiste (:)

[ctx: column containing fee field]
en: Fee Column
fi: Veloitussarake

[ctx: column containing investment type/action field]
en: Type/Action
fi: Tyyppi / toiminto

[ctx: column containing number field]
en: Category
fi: Kategoria

[ctx: column containing number field]
en: Number
fi: Numero

[ctx: column containing payee or description field]
en: Payee/Description
fi: Maksunsaaja / kuvaus

[ctx: column for monetary value]
en: Amount
fi: Summa

en: columns starting at column
fi: sarakkeet alkaen sarakkeesta

en: comma (,)
fi: pilkku (,)

[ctx: create new institution]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: date format to use]
en: Date format
fi: Päivämäärämuoto

[ctx: default price mode]
en: (default)
fi: (oletus)

en: default style sheet
fi: oletustyylitiedosto

[ctx: description of investment activity]
en: Add Shares
fi: Lisää osakkeita

[ctx: description of investment activity]
en: Buy Shares
fi: Osta osakkeita

[ctx: description of investment activity]
en: Dividend
fi: Osinko

[ctx: description of investment activity]
en: Reinvest Dividend
fi: Uudelleensijoita osinko

[ctx: description of investment activity]
en: Remove Shares
fi: Poista osakkkeita

[ctx: description of investment activity]
en: Sell Shares
fi: Myy osakkeita

en: digits
fi: numeroa

en: do not globally catch uncaught exceptions
fi: älä ota globaalisti kiinni

en: do not open last used file
fi: älä avaa viimeksi käytettyä tiedostoa

en: dot (.)
fi: piste (.)

en: dump the names of all defined KAction objects to stdout and quit
fi: talleta kaikki määriteltyt KAction -kohteet stdout:iin ja lopeta ohjelma

en: enable performance timers
fi: ota suorituskykymittarit käyttöön

en: file to open
fi: avattava tiedosto

[ctx: from (amount)]
en: from
fi: mistä

[ctx: from (number)]
en: from
fi: mistä

[ctx: header of the budget name column]
en: Name
fi: Nimi

en: iCalendar file
fi: iCalendar-tiedosto

en: icon
fi: kuvake

en: in reverse order.
fi: käänteisessä järjestyksessä.

en: institution code
fi: rahalaitoksen tunniste

[ctx: institution name column]
en: Name:
fi: Nimi:

en: interest rate
fi: korkoprosentti

en: it is empty
fi: on tyhjä

en: it is not a plain file
fi: ei ole tekstitiedosto

en: it is not readable
fi: ei ole luettavissa

[ctx: label for status combo]
en: Stat&us
fi: &Tila

en: language to be used
fi: käytettävä kieli

en: lend
fi: annettu lainaksi

[ctx: location of amount column]
en: Amount
fi: Määrä

[ctx: location of credit column]
en: Credit
fi: Luotto

[ctx: location of debit column]
en: Debit
fi: Veloitus

en: maximum number of items in diagram legends
fi: tapahtumakaavioissa näytettävien kohtien maksimimäärä

en: method
fi: tapa

en: minutes
fi: minuutin välein

en: n of n
fi: n / n

[ctx: name of the security]
en: Name
fi: Nimi

en: not assigned
fi: ei määritelty

[ctx: noun, conversion fraction/multiplier to use to make compatible the csv pricing with KMM pricing.]
en: Price Fraction
fi: Hintojen tarkkuus

en: on due date
fi: eräpäivänä

en: on reception
fi: vastaanotettaessa

en: one month | %1 months
fi[0]: yksi kuukausi
fi[1]: %1 kuukautta

en: one payment | %1 payments
fi[0]: yksi maksuerä
fi[1]: %1 maksuerää

en: one year | %1 years
fi[0]: yksi vuosi
fi[1]: %1 vuotta

en: or Security Name
fi: tai arvopaperin nimi

[ctx: presence of amount column]
en: Amount
fi: Summa

[ctx: presence of debit/credit columns]
en: Debit/credit
fi: Veloitus / luotto

en: principal and interest
fi: lyhennys ja korko

[ctx: punctuation mark used as field delimiter]
en: Text Delimiter
fi: Tekstin erotin

en: quote (")
fi: lainausmerkki (")

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
fi: (nimetön)

en: rows starting at row
fi: rivit alkaen rivistä

[ctx: select if fee is a percentage (not value)]
en: Fee is  Percentage
fi: Veloitus on prosenttia

en: semiColon (;)
fi: puolipiste (;)

en: splitAmount
fi: Jaottelun summa

en: splitCategory
fi: Jaottelun kategoria

en: splitMemo
fi: Jaottelun selite

en: tab (\t)
fi: sarkain (\t)

en: term
fi: laina-aika

en: text
fi: teksti

[ctx: the number of the column containing error]
en: Type/action column
fi: Tyypin / tapahtuman sarake

[ctx: to (amount)]
en: to
fi: mihin

[ctx: to (number)]
en: to
fi: mihin

en: turn on program traces
fi: ota käyttöön ohjelmiston seurantatoiminnot

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
fi: Pylväs

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
fi: Viiva

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
fi: Piirakka

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
fi: Rengas

[ctx: type of graphic chart]
en: Stacked Bar
fi: Pylväspino

[ctx: verb, Select column containing date field]
en: Select column containing date field
fi: Valitse sarake jossa päivämäärät ovat

[ctx: verb, to clear selected columns]
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: when the payment is due
fi: kun maksu erääntyy

en: when the payment is received
fi: kun maksu on vastaanotettu

en: will be calculated
fi: lasketaan

[ctx: x transactions have been added]
en:     %1 added |     %1 added
fi[0]:     %1 lisätty
fi[1]:     %1 lisätty

[ctx: x transactions have been created]
en:     %1 created |     %1 created
fi[0]:     %1 luotu
fi[1]:     %1 luotu
