kdeqt - en to ar translation catalogue (424 entries)

en: %1 GB
ar: %1 ج.بايت

en: %1 KB
ar: %1 ك.بايت

en: %1 MB
ar: %1 م.بايت

en: %1 TB
ar: %1 ت.بايت

en: %1 bytes
ar: %1 بايتات

en: %1, %2 not defined
ar: %1 ،  %2 غير معرّف

en: &Cancel
ar: إل&غاء

en: &Close
ar: إ&غلاق

en: &Copy
ar: ان&سخ

en: &Finish
ar: إ&نتهاء

en: &Font
ar: ال&خط

en: &Help
ar: &مساعدة

en: &Move
ar: &نقل

en: &Next
ar: ال&تالي

en: &Next >
ar: ال&تالي >

en: &Paste
ar: ال&صق

en: &Redo
ar: &كرر

en: &Restore
ar: اس&ترجاع

en: &Select All
ar: اختر ال&كلّ

en: &Size
ar: ال&حجم

en: &Step up
ar: خطوة أ&على

en: &Underline
ar: م&سطر

en: &Undo
ar: ت&راجع

en: &Unshade
ar: إلغاء الت&ظليل

en: (Untitled)
ar: (غير معنون)

en: < &Back
ar: < لل&خلف

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
ar: <b>لا يمكن استخدام الاسم "%1" .</b><p>حاول استخدام اسم آخر  بمحارف  أقل أو بدون علامات تشكيل.

en: <empty>
ar: <فارغ>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
ar: <html>بدل إلى جهاز الصوت <b>%1</b><br/>الذي أصبح متاحا و يملك تفضيلا أعلى.</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
ar: <html>جهاز تشغيل الصوت <b>%1</b>لا يعمل.<br/> رجع إلى <b>%2</b>.</html>

en: A0
ar: أ0

en: A1
ar: أ1

en: A2
ar: أ2

en: A3
ar: أ3

en: A4
ar: أ4

en: A5
ar: أ5

en: A6
ar: أ6

en: A7
ar: أ7

en: A8
ar: أ8

en: A9
ar: أ9

en: AM
ar: ص

en: About Qt
ar: حَوْل Qt

en: Activate
ar: نشط

en: Activates the program's main window
ar: ينشّط النافذة الرئيسة للبرنامج

en: Aliases: %1
ar: الكنيات: %1

[ctx: All other platforms]
en: Type
ar: النوع

en: Apply
ar: طبِق

en: B0
ar: ب0

en: B1
ar: ب1

en: B10
ar: ب10

en: B2
ar: ب2

en: B3
ar: ب3

en: B4
ar: ب4

en: B5
ar: ب5

en: B6
ar: ب6

en: B7
ar: ب7

en: B8
ar: ب8

en: B9
ar: ب9

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
ar: إرجع للخلف

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
ar: عريض

en: Bottom
ar: أسفل

en: Cancel
ar: ألغ

en: Centimeters (cm)
ar: ستنمتر (سم)

en: Check
ar: اختر

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
ar: دقق القواعد مع الإملاء

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
ar: دقق إملائيا

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
ar: دقق الإملاء أثناء الكتابة

en: Clear
ar: محو

en: Close
ar: أغلق

en: Commit
ar: أرسِل

en: Continue
ar: استمر

en: Copy &Link Location
ar: انسخ &وصلة الموقع

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
ar: انسخ الصورة

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
ar: انسخ الوصلة

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
ar: انسخ

en: Could not begin transaction
ar: لا يمكن بدء العملية

en: Could not commit transaction
ar: لا يمكن تسليم العملية

en: Could not decode media source.
ar: لا يمكن فك تشفير مصدر الوسيط

en: Could not locate media source.
ar: لا يمكن تحديد مصدر الوسيط.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
ar: لا يمكن فتح جهاز الصوت. الجهاز مستخدم بالفعل.

en: Could not open media source.
ar: لا يمكن فتح مصدر الوسيط

en: Could not rollback transaction
ar: لا يمكن التراجع عن العملية

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: Custom
ar: مخصص

en: Customize...
ar: تخصيص...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
ar: قص

en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
ar: الافتراضي

en: Defaults
ar: الافتراضيات

en: Delete
ar: احذف

en: Dock
ar: إرساء

en: Done
ar: تم

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
ar: احفظ الصورة

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
ar: احفظ الوصلة...

en: Effects
ar: التأثيرات

en: Execute
ar: نفّذ

en: Executive
ar: تنفيذي

en: False
ar: خاطئ

en: Float
ar: عشري

en: Folio
ar: مطوية

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
ar: الخطوط

en: Font st&yle
ar: أ&سلوب الخط

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
ar: إذهب للأمام

en: Go Back
ar: ارجع للخلف

en: Help
ar: مساعدة

en: Hide Details...
ar: أخفِ التفاصيل...

en: Home
ar: المنزل

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
ar: تجاهل

en: Inches (in)
ar: بوصة (بوصة)

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert Unicode control character
ar: أدرج محرف يونيكود تحكمي

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
ar: تحرى

en: Invalid filename
ar: اسم ملف غير صالح

en: Invalid source type.
ar: نوع المصدر غير صالح.

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
ar: أضف إلى القاموس

en: Ledger
ar: دفتر حسابات

en: Left edge
ar: الحافة اليسرى

en: Legal
ar: قانوني

en: Less
ar: أقل

en: Letter
ar: رسالة

en: Line down
ar: خط أسفل

en: Line up
ar: صُفّ على سطر

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
ar: ابحث في القاموس

en: Ma&ximize
ar: ت&كبير

en: Mac OS X input method
ar: طريقة إدخال ماك أوس أكس

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
ar: النوع

en: Maximize
ar: تكبير

en: Menu
ar: قائمة

en: Mi&nimize
ar: ت&صغير

en: Millimeters (mm)
ar: ملمتر (مم)

en: Minimize
ar: تصغير

en: More
ar: المزيد

en: More...
ar: أكثر...

en: Muted
ar: صامت

en: Name
ar: الاسم

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
ar: لم يجد تخمينات

en: OK
ar: موافق

en: Open
ar: افتح

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
ar: افتح الإطار

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
ar: افتح الصورة

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
ar: افتح الوصلة

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Operation stopped by the user
ar: العملية توقفت من قبل المستخدم

en: Options
ar: الخيارات

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
ar: مجسم

en: PM
ar: م

en: Page down
ar: صفحة أسفل

en: Page left
ar: صفحة يسار

en: Page right
ar: صفحة يمين

en: Page up
ar: صفحة أعلى

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
ar: الصق

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
ar: تسهيل الوصول

[ctx: Phonon::]
en: Communication
ar: الاتصالات

[ctx: Phonon::]
en: Games
ar: الألعاب

[ctx: Phonon::]
en: Music
ar: الموسيقى

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
ar: التنبيهات

[ctx: Phonon::]
en: Video
ar: الفيديو

en: Points (pt)
ar: نقطة (نقطة)

en: Position
ar: الموضع

en: Press
ar: اضغط

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
ar: &لا

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
ar: &موافق

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
ar: &نعم

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
ar: أجهض

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
ar: طبق

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
ar: ألغ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
ar: أغلق بدون حفظ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
ar: أهمل

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
ar: لا تحفظ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
ar: ل&ا للكل

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
ar: افتح

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
ar: أعد الضبط

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
ar: استعد الإفتراضيات

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
ar: أعِد المحاولة

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
ar: احفظ الكلّ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
ar: نعم إلى ال&كل

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
ar: مشغّل

[ctx: QFileDialog]
en: File
ar: ملف

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
ar: حاسوبي

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
ar: أي

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
ar: عربي

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
ar: أرمني

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
ar: بنغالي

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
ar: أسود

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
ar: عريض

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
ar: سيريالي

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
ar: نصف

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
ar: نصف عريض

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
ar: دفنيجري

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
ar: جورجي

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
ar: يوناني

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
ar: كوجراتي

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
ar: غورموخي

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
ar: عبري

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
ar: ياباني

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
ar: كنادا

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
ar: الخمارية

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
ar: كوري

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
ar: لاو

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
ar: لاتيني

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
ar: فاتح

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
ar: ملايلام

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
ar: ميانمار

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
ar: مائل قليلا

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
ar: أوغام

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
ar: أوريا

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
ar: روني

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
ar: صيني مبسّط

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
ar: صنهالا

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
ar: رمز

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
ar: سرياني

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
ar: تاميلي

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
ar: تلوغو

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
ar: تاأنا

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
ar: تايلندي

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
ar: تبيتي

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
ar: صيني تقليدي

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
ar: فيتنامي

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
ar: عاجز عن إنشاء BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
ar: عاجز عن فتح BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
ar: عاجز عن قراءة BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
ar: عاجز عن كتابة BLOB

[ctx: QMessageBox]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: QMessageBox]
en: OK
ar: موافق

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
ar: عاجز عن ربط متغير

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
ar: عاجز عن تنفيذ الجملة

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
ar: عاجز عن الجلب

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
ar: عاجز عن جلب الأول

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
ar: عاجز عن جلب الأخير

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
ar: عاجز عن جلب التالي

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
ar: عاجز عن جلب السابق

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
ar: عاجز عن تحضير الجملة

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
ar: عاجز عن إنشاء استعلام

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
ar: عاجز عن تحضير الجملة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
ar: الصفحة الأولى

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
ar: ناسب الصفحة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
ar: ناسب العرض

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
ar: عرضي

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
ar: الصفحة التالية

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
ar: إعداد الصفحة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
ar: إعداد الصفحة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
ar: طولي

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
ar: اطبع

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
ar: معاينة الطباعة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
ar: أظهر الصفحات المتقابلة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
ar: أظهر معاينة لكل الصفحات

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
ar: أظهر صفحة مفردة

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
ar: كبر

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
ar: صغر

[ctx: QShortcut]
en: Back
ar: للخلف

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
ar: مكبر الباس

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
ar: باس أقل

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
ar: باس أعلى

[ctx: QShortcut]
en: Call
ar: نداء

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
ar: قفل الأحرف الكبيرة

[ctx: QShortcut]
en: Context1
ar: سياق1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
ar: سياق2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
ar: سياق3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
ar: سياق4

[ctx: QShortcut]
en: Delete
ar: حذف

[ctx: QShortcut]
en: Escape
ar: إفلات

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
ar: المفضّلات

[ctx: QShortcut]
en: Flip
ar: قلب

[ctx: QShortcut]
en: Forward
ar: للأمام

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
ar: إغلاق الخط

[ctx: QShortcut]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسة

[ctx: QShortcut]
en: Insert
ar: إدراج

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
ar: أطلق (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
ar: أطلق (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
ar: أطلق (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
ar: أطلق (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
ar: أطلق (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
ar: أطلق (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
ar: أطلق (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
ar: أطلق (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
ar: أطلق (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
ar: أطلق (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
ar: أطلق (أ)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
ar: أطلق (ب)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
ar: أطلق (ج)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
ar: أطلق (د)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
ar: أطلق (هـ)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
ar: أطلق (و)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
ar: أطلق بريد

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
ar: أطلق وسائط

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
ar: الوسيط التالي

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
ar: شغل الوسيط

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
ar: الوسيط السابق

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
ar: تسجيل الوسيط

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
ar: أوقف الوسيط

[ctx: QShortcut]
en: Menu
ar: قائمة

[ctx: QShortcut]
en: Music
ar: الموسيقى

[ctx: QShortcut]
en: No
ar: لا

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
ar: قفل الأرقام

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
ar: قفل الأرقام

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
ar: افتح URL

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
ar: صفحة للأسفل

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
ar: صفحة أعلى

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
ar: اطبع الشاشة

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
ar: حدث

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
ar: قفل اللف

[ctx: QShortcut]
en: Search
ar: البحث

[ctx: QShortcut]
en: Select
ar: اختر

[ctx: QShortcut]
en: Standby
ar: وضع الاستعداد

[ctx: QShortcut]
en: Stop
ar: قف

[ctx: QShortcut]
en: System Request
ar: طلب النظام

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
ar: ندى أقل

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
ar: ندى أعلى

[ctx: QShortcut]
en: Video
ar: الفيديو

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
ar: اخفِض الصوت

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
ar: اكتم الصوت

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
ar: زد الصوت

[ctx: QShortcut]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
ar: LRE علامة غرس يسار إلى يمين

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
ar: LRM علامة يسار إلى يمين

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
ar: LRO علامة تخطي يسار إلى يمين

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
ar: تنسيق الإتجاهي PDF Pop

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
ar: RLE علامة غرس يمين إلى يسار

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
ar: RLM علامة يمين إلى يسار

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
ar: RLO علامة تخطي يمين إلى يسار

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
ar: ZWJ واصل صفري العرض

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
ar: ZWNJ فاصل صفري العرض

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
ar: ZWSP مسافة صفرية العرض

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
ar: كنت أتوقع تعليمة تشفير encoding أو تعليمة منفردة خلال قراءة تعريف ال XML

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
ar: خطأ في نص بيان وحدة خارجية

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
ar: حدث خطأ أثناء تحليل التعليق

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
ar: حدث خطأ أثناء تحليل المحتوى

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
ar: حدث خطأ أثناء تحليل تعريف نوع المستند

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
ar: حدث خطأ أثناء تحليل المفردة

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
ar: حدث خطأ أثناء تحليل المراجع

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
ar: خطأ مسبب من المستخدم

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
ar: إشارة إلى وحدة عامة خارجية محللة غير مقبول في DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
ar: إشارة إلى وحدة عامة خارجية محللة غير مقبول في قيمة الصفة

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
ar: إشارة إلى وحدة داخلية عامة غير مقبول في DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
ar: أسم غير صالح لتعليمة معالجة

[ctx: QXml]
en: letter is expected
ar: توقع حرف

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
ar: أكثر من تعريف لنوع المستند

[ctx: QXml]
en: no error occurred
ar: لم يحدث أي خطأ

[ctx: QXml]
en: recursive entities
ar: كائنات مستدعاة ذاتيا

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
ar: كان من المتوقع وجود تعليمة منفردة في تعريف ال XML

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
ar: عدم تطابق في العلامة TAG

[ctx: QXml]
en: unexpected character
ar: حرف غير متوقع

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
ar: نهاية غير متوقعة للملف

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
ar: إشارة الى وحدة غير محللة في سياق خاطئ

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
ar: توقع وجود رقم للإصدارة أثناء قراءة تعريف XML

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
ar: قيمة خاطئة لتعليمة منفردة

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Remove
ar: احذف

en: Restore
ar: إسترجاع

en: Restore Down
ar: إعادة الحالة سفليا

en: Revert back to device '%1'
ar: رجع إلى جهاز '%1'

en: Right edge
ar: الحافة اليمنى

en: Sample
ar: عيًنة

en: Scroll Left
ar: اللف اليساري

en: Scroll Right
ar: اللف اليميني

en: Scroll down
ar: تمرير للأسفل

en: Scroll here
ar: لف هنا

en: Scroll left
ar: تمرير لليسار

en: Scroll right
ar: تمرير لليمين

en: Scroll up
ar: تمرير للأعلى

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
ar: ابحث في الويب

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select Font
ar: اختر الخط

en: Sh&ade
ar: تظ&ليل

en: Shade
ar: تظليل

en: Show Details...
ar: اعرض التفاصيل...

en: Size
ar: القياس

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
ar: الإملاء

en: Stay on &Top
ar: البقاء في ال&وجه.

en: Step &down
ar: خطوة أ&سفل

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
ar: قف

en: Stri&keout
ar: ش&طب

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
ar: سلّم

en: System
ar: النظام

en: Tabloid
ar: شعبية

en: Toggle
ar: بدل

en: Top
ar: أعلى

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
ar: RTL

en: True
ar: صحيح

en: US Common #10 Envelope
ar: الولايات المتحدة عام #10 ظرف

en: Unable to commit transaction
ar: عاجز عن تسليم العملية

en: Unable to connect
ar: عاجز عن الاتصال

en: Unable to disable autocommit
ar: عاجز عن تعطيل التسليم التلقائي

en: Unable to enable autocommit
ar: عاجز عن تمكين التسليم التلقائي

en: Unable to rollback transaction
ar: عاجز عن التراجع عن العملية

en: Unable to subscribe
ar: عاجز عن الإشتراك

en: Unable to unsubscribe
ar: عاجز عن إلغاء الإشتراك

en: Uncheck
ar: أزل الاختيار

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
ar: مسطر

en: Unknown error
ar: خطأ عير معروف

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Unshade
ar: إلغاء التظليل

en: Update
ar: تحديث

en: Volume: %1%
ar: الصوت: %1%

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
ar: تحذير: يبدو أنك لم تثبت ملحقات GStreamer  الأساسية.
              تم تعطيل دعم الصوت و الفيديو.

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
ar: تحذير: يبدو أنك لم تثبت حزمة gstreamer0.10-plugins-good .
              بعض مزايا الفيديو عطلت.

en: What's This?
ar: ما هذا ؟

en: Windows input method
ar: طريقة إدخال الويندوز

en: Wr&iting System
ar: نظام ال&كتابة

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
ar: الإتجاه

en: XIM input method
ar: طريقة إدخال XIM

en: am
ar: ص

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
ar: أعد الضبط

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
ar: سلّم

en: locally connected
ar: متصلة محليا

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
ar: أخف الإملاء و القواعد

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
ar: أظهر الإملاء و القواعد

en: pm
ar: م

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
ar: لم يختر ملف

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
ar: اختر ملف

en: unknown
ar: مجهول
