shared-mime-info - en to cs translation catalogue (636 entries)

en: 3D Studio image
cs: Obrázek 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
cs: Soubor multimédií 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
cs: Soubor multimédií 3GPP2

en: 7-zip archive
cs: Archiv 7-zip

en: ACE archive
cs: Archiv ACE

en: AIFC audio
cs: Zvuk AIFC

en: AIFF audio
cs: Zvuk AIFF

en: AIFF/Amiga/Mac audio
cs: Zvuk AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
cs: Zvuk AMR

en: AMR-WB audio
cs: Zvuk AMR-WB

en: ANIM animation
cs: Animace ANIM

en: AR archive
cs: Archiv AR

en: ARC archive
cs: Archiv ARC

en: ARJ archive
cs: Archiv ARJ

en: ASF video
cs: Video ASF

en: ASP page
cs: Stránka ASP

en: ATK inset
cs: Vložka ATK

en: AVI video
cs: Video AVI

en: AWK script
cs: Skript AWK

en: AbiWord document
cs: Dokument AbiWord

en: Ada source code
cs: Zdrojový kód v Adě

en: Adobe DNG negative
cs: Adobe Digital Negative (DNG)

en: Adobe FrameMaker MIF document
cs: Dokument Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
cs: Dokument Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
cs: Písmo Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
cs: Dokument Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
cs: Metrika písma Adobe

en: Alzip archive
cs: Archiv Alzip

en: Amiga SoundTracker audio
cs: Zvuk Amiga SoundTracker

en: Android package
cs: Balíčky systému Android

en: Annodex exchange format
cs: Výměnný formát Annodex

en: AportisDoc document
cs: Dokument AportisDoc

en: Apple disk image
cs: Obraz disku Apple

en: Applix Graphics image
cs: Obrázek Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
cs: Sešit Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
cs: Dokument Applix Words

en: Atom syndication feed
cs: Kanál Atom

en: AutoCAD image
cs: Obrázek AutoCAD

en: BCPIO document
cs: Dokument BCPIO

en: BDF font
cs: Písmo BDF

en: BibTeX document
cs: Dokument BibTeX

en: BitTorrent seed file
cs: Soubor BitTorrent

en: Blender scene
cs: Scéna Blender

en: Blu-ray video disc
cs: Videodisk Blu-ray

en: Bzip archive
cs: Archiv bzip

en: C header
cs: Záhlaví v C

en: C shell script
cs: Skript shellu C

en: C source code
cs: Zdrojový kód v C

en: C# source code
cs: Zdrojový kód v C#

en: C++ header
cs: Záhlaví v C++

en: C++ source code
cs: Zdrojový kód v C++

en: CCITT G3 fax
cs: Fax CCITT G3

en: CD Table Of Contents
cs: Obsah CD

en: CD image cuesheet
cs: Rozvržení stop obrazu CD

en: CHM document
cs: Dokument CHM

en: CMU raster image
cs: Rastrový obrázek CMU

en: CMake source code
cs: Zdrojový kód CMake

en: COBOL source file
cs: Zdrojový soubor COBOL

en: CPIO archive
cs: Archiv CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
cs: Archiv CPIO (komprimovaný pomocí gzip)

en: CSS stylesheet
cs: Styl CSS

en: CSV document
cs: Dokument CSV

en: Canon CR2 raw image
cs: Surový obrázek Canon CR2

en: Canon CRW raw image
cs: Surový obrázek Canon CRW

en: Certificate revocation list
cs: Seznam odvolaných certifikátů

en: ChangeLog document
cs: Dokument ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
cs: Nastavení Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
cs: Soubor nastavení Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
cs: Zvuk Commodore 64

en: Corel Draw drawing
cs: Kresba Corel Draw

en: D source code
cs: Zdrojový kód v D

en: DAR archive
cs: Archiv DAR

en: DCL script
cs: Skript DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
cs: Certifikát X.509 kódovaný jako DER/PEM/Netscape

en: DIB image
cs: Obrázek DIB

en: DICOM image
cs: Obrázek DICOM

en: DOS font
cs: Písmo pro DOS

en: DOS/Windows executable
cs: Spustitelný soubor pro DOS/Windows

en: DPX image
cs: Obrázek DPX

en: DSSSL document
cs: Dokument DSSSL

en: DTD file
cs: Soubor DTD

en: DV video
cs: Video DV

en: DXF vector image
cs: Vektorový obrázek DXF

en: Debian package
cs: Balíček Debianu

en: Dia diagram
cs: Diagram Dia

en: Dia shape
cs: Tvary Dia

en: DirectDraw surface
cs: Plocha DirectDraw

en: DjVu image
cs: Obrázek DjVu

en: DocBook document
cs: Dokument DocBook

en: Dolby Digital audio
cs: Zvuk Dolby Digital

en: Dreamcast ROM
cs: ROM pro Dreamcast

en: ECMAScript program
cs: Program ECMAScript

en: EMF image
cs: Obrázek EMF

en: EPS image
cs: Obrázek EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
cs: Obrázek EPS (komprimovaný pomocí bzip)

en: EPS image (gzip-compressed)
cs: Obrázek EPS (komprimovaný pomocí gzip)

en: EXR image
cs: Obrázek EXR

en: Egon Animator animation
cs: Animace Egon Animator

en: Eiffel source code
cs: Zdrojový kód Eiffel

en: Emacs Lisp source code
cs: Zdrojový kód Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
cs: Motiv Enlightenment

en: Erlang source code
cs: Zdrojový kód Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
cs: Binární formát sešitu Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
cs: Sešit Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
cs: Šablona sešitu Excel 2007

en: Excel add-in
cs: Doplněk aplikace Excel

en: Excel macro-enabled spreadsheet
cs: Sešit Excel s podporou maker

en: Excel macro-enabled spreadsheet template
cs: Šablona sešitu Excel s podporou maker

en: Excel spreadsheet
cs: Sešit Excel

en: FITS document
cs: Dokument FITS

en: FLAC audio
cs: Zvuk FLAC

en: FLIC animation
cs: Animace FLIC

en: FLTK Fluid file
cs: Soubor FLTK Fluid

en: FPX image
cs: Obrázek FPX

en: FastTracker II audio
cs: Zvuk FastTracker II

en: FictionBook document
cs: Dokument FictionBook

en: Flash video
cs: Video Flash

en: Fortran source code
cs: Zdrojový kód Fortran

en: Fuji RAF raw image
cs: Surový obrázek Fuji RAF

en: G3 fax image
cs: Obrázek fax G3

en: GDBM database
cs: Databáze GDBM

en: GEDCOM family history
cs: Rodokmen GEDCOM

en: GIF image
cs: Obrázek GIF

en: GIMP image
cs: Obrázek GIMP

en: GMC link
cs: Odkaz GMC

en: GNU Oleo spreadsheet
cs: Sešit GNU Oleo

en: GNU mail message
cs: Zpráva GNU mail

en: GNUnet search file
cs: Vyhledávací soubor GNUnet

en: GSM 06.10 audio
cs: Zvuk GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
cs: Katalog GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
cs: ROM pro Game Boy Advance

en: Game Boy ROM
cs: ROM pro Game Boy

en: Genesis ROM
cs: ROM pro Genesis

en: Glade project
cs: Projekt Glade

en: GnuCash financial data
cs: Finanční data GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
cs: Sešit Gnumeric

en: Gnuplot document
cs: Dokument Gnuplot

en: Go source code
cs: Zdrojový kód Go

en: Graphite scientific graph
cs: Vědecký graf Graphite

en: Graphviz DOT graph
cs: Graf Graphviz DOT

en: Gzip archive
cs: Archiv gzip

en: HD DVD video disc
cs: Videodisk HD DVD

en: HDF document
cs: Dokument HDF

en: HPGL file
cs: Soubor HPGL

en: HTML document
cs: Dokument HTML

en: HTTP Live Streaming playlist
cs: Seznam skladeb HTTP Live Streaming

en: Haansoft Hangul document
cs: Dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
cs: Šablona dokumentu Haansoft Hangul

en: Haskell source code
cs: Zdrojový kód Haskell

en: ICC profile
cs: Profil ICC

en: IDL document
cs: Dokument IDL

en: IEF image
cs: Obrázek IEF

en: IFF image
cs: Obrázek IFF

en: ILBM image
cs: Obrázek ILMB

en: ISI video
cs: Video ISI

en: IT 8.7 color calibration file
cs: Soubor kalibrace barev IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
cs: Zvuk Impulse Tracker

en: Internet shortcut
cs: Odkaz do Internetu

en: JAD document
cs: Dokument JAD

en: JBuilder project
cs: Projekt JBuilder

en: JET database
cs: Databáze JET

en: JNG image
cs: Obrázek JNG

en: JNLP file
cs: Soubor JNLP

en: JPEG image
cs: Obrázek JPEG

en: JPEG-2000 image
cs: Obrázek JPEG-2000

en: Java archive
cs: Archiv Java

en: Java byte code
cs: Bajtový kód Java

en: Java class
cs: Třída Java

en: Java source code
cs: Zdrojový kód v Javě

en: JavaFX video
cs: Video JavaFX

en: JavaScript program
cs: Program v JavaScriptu

en: KChart chart
cs: Graf Chart

en: KFormula formula
cs: Vzorec KFormula

en: KIllustrator drawing
cs: Kresba KIllustrator

en: KML geographic compressed data
cs: Komprimovaná geografická data KML

en: KML geographic data
cs: Geografická data KML

en: KPovModeler scene
cs: Scéna KPovModeler

en: KPresenter presentation
cs: Prezentace KPresenter

en: KSpread spreadsheet
cs: Sešit KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
cs: Sešit KSpread (šifrovaný)

en: KSysV init package
cs: Balíček init KSysV

en: KWord document
cs: Dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
cs: Dokument KWord (šifrovaný)

en: Karbon14 drawing
cs: Kresba Karbon14

en: Kexi database file-based project
cs: Projekt založený na souboru databáze Kexi

en: Kexi settings for database server connection
cs: Nastavení Kexi ke spojení s databázovým serverem

en: Kivio flowchart
cs: Vývojový diagram Kivio

en: Kodak DCR raw image
cs: Surový obrázek Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
cs: Surový obrázek Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
cs: Surový obrázek Kodak KDC

en: Kontour drawing
cs: Kresba Kontour

en: Krita document
cs: Dokument Krita

en: Kugar document
cs: Dokument Kugar

en: LDIF address book
cs: Adresář LDIF

en: LHA archive
cs: Archiv LHA

en: LHS source code
cs: Zdrojový kód v LHS

en: LHZ archive
cs: Archiv LHZ

en: LIBGRX font
cs: Písmo LIBGRX

en: LZMA archive
cs: Archiv LZMA

en: LZO archive
cs: Archiv LZO

en: LightWave object
cs: Objekt LightWave

en: LightWave scene
cs: Scéna LightWave

en: Lilypond music sheet
cs: Notový papír Lilypond

en: Linux PSF console font
cs: Písmo PSF pro konzolu Linuxu

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
cs: Písmo PSF pro konzolu Linuxu (komprimované pomocí gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
cs: Sešit Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
cs: Dokument Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
cs: Archiv Lrzip

en: Lua script
cs: Skript Lua

en: LyX document
cs: Dokument LyX

en: Lzip archive
cs: Archiv Lzip

en: M4 macro
cs: Makro M4

en: MATLAB script/function
cs: Skript/funkce MATLAB

en: MIDI audio
cs: Zvuk MIDI

en: MNG animation
cs: Animace MNG

en: MP2 audio
cs: Zvuk MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
cs: Seznam skladeb MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
cs: Zvuk MP3

en: MP3 audio (streamed)
cs: Zvuk MP3 (proud)

en: MPEG video
cs: Video MPEG

en: MPEG video (streamed)
cs: Video MPEG (proud)

en: MPEG-2 transport stream
cs: Přenosový proud MPEG-2

en: MPEG-4 audio
cs: Zvuk MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
cs: Zvuková kniha MPEG-4

en: MPEG-4 video
cs: Video MPEG-4

en: MPSub subtitles
cs: Titulky MPSub

en: MRML playlist
cs: Seznam skladeb MRML

en: MSX ROM
cs: ROM pro MSX

en: MXF video
cs: Video MXF

en: MacOS X icon
cs: Ikona MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
cs: Obrázek MacPaint Bitmap

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
cs: Soubor kódovaný pomocí Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
cs: Soubor kódovaný pomocí Macintosh BinHex

en: Macintosh MacBinary file
cs: Soubor pro Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
cs: Kresba Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
cs: Prezentace MagicPoint

en: Markaby script
cs: Skript Markaby

en: MathML document
cs: Dokument MathML

en: Mathematica Notebook
cs: Sešit Mathematica

en: Matroska audio
cs: Zvuk Matroska

en: Matroska stream
cs: Proud Matroska

en: Matroska video
cs: Video Matroska

en: Metalink file
cs: Soubor metalink

en: MicroDVD subtitles
cs: Titulky MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
cs: Seznam skladeb Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
cs: Archiv Microsoft Cabinet

en: Microsoft Document Imaging format
cs: Formát Microsoft Document Imaging

en: Microsoft Windows theme pack
cs: Balík motivů Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
cs: Dokument Microsoft Works

en: Microsoft icon
cs: Ikona Microsoft

en: MiniPSF audio
cs: Zvuk MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
cs: Surový obrázek Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
cs: Elektronická kniha Mobipocket

en: Monkey's audio
cs: Zvuk Monkey's

en: Mozilla bookmarks
cs: Záložky Mozilla

en: Mup publication
cs: Publikace Mup

en: Musepack audio
cs: Zvuk Musepack

en: NES ROM
cs: ROM pro NES

en: NFO document
cs: Dokument NFO

en: NIFF image
cs: Obrázek NIFF

en: Nautilus link
cs: Odkaz Nautilus

en: Nikon NEF raw image
cs: Surový obrázek Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
cs: ROM pro Nintendo DS

en: Nintendo64 ROM
cs: ROM pro Nintendo64

en: NullSoft video
cs: Video NullSoft

en: OCL file
cs: Soubor OCL

en: OCaml source code
cs: Zdrojový kód OCaml

en: ODA document
cs: Dokument ODA

en: ODB database
cs: Databáze ODB

en: ODC chart
cs: Graf ODC

en: ODC template
cs: Šablona ODC

en: ODF formula
cs: Vzorec ODF

en: ODF template
cs: Šablona ODF

en: ODG drawing
cs: Kresba ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
cs: Kresba ODG (Flat XML)

en: ODG template
cs: Šablona ODG

en: ODI image
cs: Obrázek ODI

en: ODM document
cs: Dokument ODM

en: ODP presentation
cs: Prezentace ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
cs: Prezentace ODP (Flat XML)

en: ODP template
cs: Šablona ODP

en: ODS spreadsheet
cs: Sešit ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
cs: Sešit ODS (Flat XML)

en: ODS template
cs: Šablona ODS

en: ODT document
cs: Dokument ODT

en: ODT document (Flat XML)
cs: Dokument ODT (Flat XML)

en: ODT template
cs: Šablona ODT

en: OGM video
cs: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
cs: Úložiště složeného dokumentu OLE2

en: OOC source code
cs: Zdrojový kód OOC

en: OPML syndication feed
cs: Kanál OPML

en: OTH template
cs: Šablona OTH

en: Objective-C source code
cs: Zdrojový kód v Objective-C

en: Office drawing
cs: Kresba Office

en: Ogg Audio
cs: Zvuk Ogg

en: Ogg FLAC audio
cs: Zvuk Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
cs: Zvuk Ogg Speex

en: Ogg Theora video
cs: Video Ogg Theora

en: Ogg Video
cs: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
cs: Zvuk Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
cs: Soubor multimédií Ogg

en: Olympus ORF raw image
cs: Surový obrázek Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
cs: Sešit OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
cs: Šablona OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
cs: Kresba OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
cs: Šablona OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
cs: Prezentace OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
cs: Šablona OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
cs: Vzorec OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
cs: Dokument OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
cs: Globální dokument OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
cs: Šablona OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
cs: Rozšíření OpenOffice.org

en: OpenRaster archiving image
cs: Archivační obraz OpenRaster

en: OpenType font
cs: Písmo OpenType

en: PAK archive
cs: Archiv PAK

en: PBM image
cs: Obrázek PBM

en: PCD image
cs: Obrázek PCD

en: PCF font
cs: Písmo PCF

en: PCL file
cs: Soubor PCL

en: PCM audio
cs: Zvuk PCM

en: PCX image
cs: Obrázek PCX

en: PDF document
cs: Dokument PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
cs: Dokument PDF (komprimovaný pomocí XZ)

en: PDF document (bzip-compressed)
cs: Dokument PDF (komprimovaný pomocí bzip)

en: PDF document (gzip-compressed)
cs: Dokument PDF (komprimovaný pomocí gzip)

en: PEF executable
cs: Spustitelný soubor PEF

en: PGM image
cs: Obrázek PGM

en: PGN chess game notation
cs: Šachová notace PGN

en: PGP keys
cs: Klíče PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
cs: Záhlaví zprávy zašifrované pomocí PGP/MIME

en: PHP script
cs: Skript PHP

en: PKCS#10 certification request
cs: Požadavek na certifikát PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
cs: Svazek certifikátů PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
cs: Svazek certifikátů PKCS#7

en: PKCS#8 private key
cs: Soukromý klíč PKCS#8

en: PNG image
cs: Obrázek PNG

en: PNM image
cs: Obrázek PNM

en: PPM image
cs: Obrázek PPM

en: PS document
cs: Dokument PS

en: PSF audio
cs: Zvuk PSF

en: PSFlib audio library
cs: Zvuková knihovna PSFlib

en: Pack200 Java archive
cs: Archiv Java Pack200

en: Palm OS database
cs: Databáze Palm OS

en: Panasonic raw image
cs: Surový obrázek Panasonic

en: Panasonic raw2 image
cs: Surový obrázek Panasonic raw2

en: Parchive archive
cs: Archiv Parchive

en: Pascal source code
cs: Zdrojový kód v Pascalu

en: Pathetic Writer document
cs: Dokument Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
cs: Surový obrázek Pentax PEF

en: Perl script
cs: Skript v Perlu

en: Photoshop image
cs: Obrázek Photoshop

en: PkiPath certification path
cs: Cesta k certifikátu PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
cs: Sešit PlanPerfect

en: Plucker document
cs: Dokument Plucker

en: Pocket Word document
cs: Dokument Pocket Word

en: PostScript document (bzip-compressed)
cs: Dokument PostScript (komprimovaný pomocí bzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
cs: Dokument PostScript (komprimovaný pomocí gzip)

en: Postscript type-1 font
cs: Písmo Postscript type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
cs: Prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
cs: Šablona prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
cs: Prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
cs: Snímek PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
cs: Doplněk PowerPoint

en: PowerPoint macro-enabled presentation
cs: Prezentace PowerPoint s podporou maker

en: PowerPoint macro-enabled presentation template
cs: Šablona prezentace PowerPoint s podporou maker

en: PowerPoint macro-enabled slide
cs: Snímek PowerPoint s podporou maker

en: PowerPoint presentation
cs: Prezentace PowerPoint

en: Python bytecode
cs: Bajtový kód Python

en: Python script
cs: Skript v Pythonu

en: Qt Designer file
cs: Soubor Qt Designer

en: Qt MOC file
cs: Soubor Qt MOC

en: Qt Markup Language file
cs: Soubor Qt Markup Language

en: Quattro Pro spreadsheet
cs: Sešit Quattro Pro

en: QuickTime image
cs: Obrázek QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
cs: Seznam skladeb metalink QuickTime

en: QuickTime video
cs: Video QuickTime

en: Quicken document
cs: Dokument Quicken

en: RAR archive
cs: Archiv RAR

en: RDF file
cs: Soubor RDF

en: README document
cs: Dokument README

en: RELAX NG XML schema
cs: Schéma RELAX NG XML

en: RGB image
cs: Obrázek RGB

en: RIFF audio
cs: Zvuk RIFF

en: RPM package
cs: Balíček RPM

en: RPM spec file
cs: Soubor spec RPM

en: RSS summary
cs: Souhrn RSS

en: RTF document
cs: Dokument RTF

en: RealAudio document
cs: Dokument RealAudio

en: RealMedia document
cs: Dokument RealMedia

en: RealPix document
cs: Dokument RealPix

en: RealText document
cs: Dokument RealText

en: RealVideo document
cs: Dokument RealVideo

en: Ruby script
cs: Skript v Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
cs: Obrázek bitové mapy Run Length Encoded

en: S/MIME file
cs: Soubor S/MIME

en: SAMI subtitles
cs: Titulky SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
cs: Sešit SC/Xspread

en: SDP multicast stream file
cs: Soubor vícesměrového vysílání proudu SDP

en: SGF record
cs: Záznam SGF

en: SGI image
cs: Obrázek SGI

en: SGI video
cs: Video SGI

en: SGML document
cs: Dokument SGML

en: SIS package
cs: Balíček SIS

en: SISX package
cs: Balíček SISX

en: SMAF audio
cs: Zvuk SMAF

en: SMIL document
cs: Dokument SMIL

en: SPSS Data File
cs: Datový soubor SPSS

en: SPSS Portable Data File
cs: Soubor přenositelných dat SPSS

en: SQL code
cs: Kód SQL

en: SQLite2 database
cs: Databáze SQLite2

en: SQLite3 database
cs: Databáze SQLite3

en: SSA subtitles
cs: Titulky SSA

en: SV4 CPIO archive
cs: Archiv SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
cs: Archiv SV4 CPIO (s CRC)

en: SVG image
cs: Obrázek SVG

en: Scheme source code
cs: Zdrojový kód Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
cs: Skladba Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
cs: Skladba Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
cs: Nástroj pro Scream Tracker

en: Sega Master System/Game Gear ROM
cs: ROM pro Sega Master System/Game Gear

en: Setext document
cs: Dokument Setext

en: Shockwave Flash file
cs: Soubor Shockwave Flash

en: Shorten audio
cs: Zvuk Shorten

en: Siag spreadsheet
cs: Sešit Siag

en: Sieve mail filter script
cs: Skript poštovního filtru Sieve

en: Sigma X3F raw image
cs: Surový obrázek Sigma X3F

en: Skencil document
cs: Dokument Skencil

en: Sony ARW raw image
cs: Surový obrázek Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
cs: Surový obrázek Sony SR2

en: Sony SRF raw image
cs: Surový obrázek Sony SRF

en: Speedo font
cs: Písmo Speedo

en: Speex audio
cs: Zvuk Speex

en: Stampede package
cs: Balíček Stampede

en: StarCalc spreadsheet
cs: Sešit StarCalc

en: StarChart chart
cs: Graf StarChart

en: StarDraw drawing
cs: Kresba StarDraw

en: StarImpress presentation
cs: Prezentace StarImpress

en: StarMail email
cs: E-mail StarMail

en: StarMath formula
cs: Vzorec StarMath

en: StarWriter document
cs: Dokument StarWriter

en: StuffIt archive
cs: Archiv StuffIt

en: SubRip subtitles
cs: Titulky SubRip

en: SubViewer subtitles
cs: Titulky SubViewer

en: Sun raster image
cs: Rastrový obrázek Sun

en: SunOS News font
cs: Písmo SunOS News

en: Super NES ROM
cs: ROM pro Super Nintendo

en: SystemVerilog header
cs: Záhlaví SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
cs: Zdrojový kód SystemVerilog

en: T602 document
cs: Dokument T602

en: TGA image
cs: Obrázek TGA

en: TGIF document
cs: Dokument TGIF

en: TIFF image
cs: Obrázek TIFF

en: TNEF message
cs: Zpráva TNEF

en: TSV document
cs: Dokument TSV

en: Tar archive
cs: Archiv tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí XZ)

en: Tar archive (bzip-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí bzip)

en: Tar archive (compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný)

en: Tar archive (gzip-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
cs: Archiv tar (komprimovaný pomocí lrzip)

en: Tcl script
cs: Skript v Tcl

en: TeX DVI document
cs: Dokument TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
cs: Dokument TeX DVI (komprimovaný pomocí bzip)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
cs: Dokument TeX DVI (komprimovaný pomocí gzip)

en: TeX document
cs: Dokument TeX

en: TeX font
cs: Písmo TeX

en: TeX font metrics
cs: Metrika písma TeX

en: TeXInfo document
cs: Dokument TeXInfo

en: ToutDoux document
cs: Dokument ToutDoux

en: Troff ME input document
cs: Vstupní dokument Troff ME

en: Troff MM input document
cs: Vstupní dokument Troff MM

en: Troff MS input document
cs: Vstupní dokument Troff MS

en: Troff document
cs: Dokument troff

en: Troff document (with manpage macros)
cs: Dokument troff (s makry pro manuálové stránky)

en: TrueAudio audio
cs: Zvuk TrueAudio

en: TrueType XML font
cs: Písmo TrueType XML

en: TrueType font
cs: Písmo TrueType

en: UFRaw ID image
cs: Obrázek ID UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
cs: Zvuk ULAW (Sun)

en: UNIX software
cs: Software UNIX

en: UNIX-compressed file
cs: Soubor komprimovaný v Unixu

en: Unidata NetCDF document
cs: Dokument Unidata NetCDF

en: Usenet news message
cs: Příspěvek do diskusních skupin Usenet

en: Ustar archive
cs: Archiv ustar

en: V font
cs: Písmo V

en: VCS/ICS calendar
cs: Kalendář VCS/ICS

en: VHDL source code
cs: Zdrojový kód VHDL

en: VOC audio
cs: Zvuk VOC

en: VRML document
cs: Dokument VRML

en: Vala source code
cs: Zdrojový kód Vala

en: Verilog source code
cs: Zdrojový kód Verilog

en: Vivo video
cs: Video Vivo

en: WAIS source code
cs: Zdrojový kód WAIS

en: WAV audio
cs: Zvuk WAV

en: WBMP image
cs: Obrázek WBMP

en: WMF image
cs: Obrázek WMF

en: WML document
cs: Dokument WML

en: WMLScript program
cs: Program WMLScript

en: WPL playlist
cs: Seznam skladeb WPL

en: WRI document
cs: Dokument WRI

en: WWF document
cs: Dokument WWF

en: WavPack audio
cs: Zvuk WavPack

en: WavPack audio correction file
cs: Opravný zvukový soubor WavPack

en: Wavelet video
cs: Video Wavelet

en: Web application cache manifest
cs: Manifest mezipaměti webové aplikace

en: WebM audio
cs: Zvuk WebM

en: WebM video
cs: Video WebM

en: Windows BMP image
cs: Obrázek Windows BMP

en: Windows Installer package
cs: Balíček Windows Installer

en: Windows Media Station file
cs: Soubor Windows Media Station

en: Windows Media audio
cs: Zvuk Windows Media

en: Windows Media video
cs: Video Windows Media

en: Windows Registry extract
cs: Část registrů Windows

en: Windows animated cursor
cs: Animovaný kurzor Windows

en: Windows cursor
cs: Kurzor Windows

en: Windows software
cs: Software Windows

en: Word 2007 document
cs: Dokument Word 2007

en: Word 2007 document template
cs: Šablona dokumentu Word 2007

en: Word document
cs: Dokument Word

en: Word macro-enabled document
cs: Dokument Word s podporou maker

en: Word macro-enabled document template
cs: Šablona dokumentu Word s podporou maker

en: Word template
cs: Šablona Word

en: WordPerfect document
cs: Dokument WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
cs: Obrázek WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
cs: Obrázek X window

en: X-Motif UIL table
cs: Tabulka X-Motif UIL

en: X.509 certificate
cs: Certifikát X.509

en: X11 cursor
cs: Kurzor X11

en: XBEL bookmarks
cs: Záložky XBEL

en: XBM image
cs: Obrázek XBM

en: XFig image
cs: Obrázek XFig

en: XHTML page
cs: Stránka XHTML

en: XLIFF translation file
cs: Soubor překladu XLIFF

en: XMCD CD database
cs: Databáze XMCD CD

en: XMF audio
cs: Zvuk XMF

en: XMI file
cs: Soubor XMI

en: XML document
cs: Dokument XML

en: XML entities document
cs: Dokument entit XML

en: XPInstall installer module
cs: Modul instalátoru XPInstall

en: XPM image
cs: Obrázek XPM

en: XPS document
cs: Dokument XPS

en: XSL FO file
cs: Soubor XSL FO

en: XSLT stylesheet
cs: Styl XSLT

en: XSPF playlist
cs: Seznam skladeb XSPF

en: XUL interface document
cs: Dokument rozhraní XUL

en: XZ archive
cs: Archiv XZ

en: Xbase document
cs: Dokument Xbase

en: YAML document
cs: Dokument YAML

en: Zip archive
cs: Archiv ZIP

en: Zoo archive
cs: Archiv zoo

en: application log
cs: Záznam aplikace

en: audio CD
cs: Zvukové CD

en: audio DVD
cs: Zvukové DVD

en: author credits
cs: Autorské zásluhy

en: author list
cs: Seznam autorů

en: backup file
cs: Záložní soubor

en: blank Blu-ray disc
cs: Prázdný disk Blu-ray

en: blank CD disc
cs: Prázdný disk CD

en: blank DVD disc
cs: Prázdný disk DVD

en: blank HD DVD disc
cs: Prázdný disk HD DVD

en: block device
cs: Blokové zařízení

en: character device
cs: Znakové zařízení

en: comic book archive
cs: Archiv knihy komiksů

en: compound document
cs: Složený dokument

en: compound documents
cs: Složené dokumenty

en: compressed GIMP image
cs: Komprimovaný obrázek GIMP

en: compressed SVG image
cs: Komprimovaný obrázek SVG

en: compressed Tracker audio
cs: Komprimovaný zvuk Tracker

en: desktop configuration file
cs: Soubor nastavení pracovní plochy

en: detached OpenPGP signature
cs: Oddělený podpis OpenPGP

en: detached S/MIME signature
cs: Oddělený podpis S/MIME

en: differences between files
cs: Rozdíly mezi soubory

en: digital photos
cs: Digitální fotografie

en: digital raw image
cs: Digitální surový obrázek

en: e-book reader
cs: Čtečka elektronických knih

en: eMusic download package
cs: Balíček stahování eMusic

en: electronic book document
cs: Dokument elektronické knihy

en: electronic business card
cs: Elektronická navštívenka

en: email headers
cs: Záhlaví e-mailu

en: email message
cs: E-mailová zpráva

en: empty document
cs: Prázdný dokument

en: encrypted message
cs: Zašifrovaná zpráva

en: enriched text document
cs: Rozšířený textový dokument

en: executable
cs: Spustitelný soubor

en: folder
cs: Složka

en: generic font file
cs: Obecný soubor písma

en: help page
cs: Stránka nápovědy

en: iMelody ringtone
cs: Vyzváněcí melodie iMelody

en: iPod firmware
cs: Firmware iPod

en: iRiver Playlist
cs: Seznam skladeb iRiver

en: installation instructions
cs: Návod k instalaci

en: iptables configuration file
cs: Soubor nastavení iptables

en: libtool shared library
cs: Sdílená knihovna libtool

en: license terms
cs: Licenční podmínky

en: mail delivery report
cs: Zpráva o doručení pošty

en: mail disposition report
cs: Zpráva o předání pošty

en: mail system report
cs: Zpráva poštovního systému

en: mailbox file
cs: Soubor mailbox

en: manual page (compressed)
cs: Manuálová stránka (komprimovaná)

en: message catalog
cs: Katalog zpráv

en: message digest
cs: Přehled zpráv

en: message in several formats
cs: Zpráva v několika formátech

en: mount point
cs: Místo připojení

en: object code
cs: Objektový kód

en: packed font file
cs: Komprimovaný soubor písma

en: partial email message
cs: Částečná e-mailová zpráva

en: pipe
cs: Roura

en: plain text document
cs: Prostý textový dokument

en: portable audio player
cs: Přenosný zvukový přehrávač

en: profiler results
cs: Výsledky profiler

en: program crash data
cs: Data o pádu programu

en: raw CD image
cs: Surový obraz CD

en: reference to remote file
cs: Odkaz na vzdálený soubor

en: rejected patch
cs: Odmítnutá záplata

en: resource location
cs: Umístění zdroje

en: rich text document
cs: Textový dokument RTF

en: shared library
cs: Sdílená knihovna

en: shell archive
cs: Archiv shellu

en: shell script
cs: Skript shellu

en: shortcut to Kexi project on database server
cs: Zástupce projektu Kexi na databázovém serveru

en: signed message
cs: Podepsaná zpráva

en: socket
cs: Socket

en: software
cs: Software

en: spreadsheet interchange document
cs: Sešitový přenosový dokument

en: stream of data (server push)
cs: Proud dat (posílaný serverem)

en: symbolic link
cs: Symbolický odkaz

en: theme
cs: Motiv

en: translated messages (machine-readable)
cs: Přeložené zprávy (strojově čitelné)

en: translation file
cs: Soubor překladu

en: translation template
cs: Šablona překladu

en: txt2tags document
cs: Dokument txt2tags

en: unknown
cs: Neznámý

en: video DVD
cs: DVD-Video
