kdeqt - en to da translation catalogue (1783 entries)

en: "%1" cannot operate on "%2"
da: "%1" kan ikke operere på "%2"

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
da: "%1" duplikerer et eksisterende rollenavn og vil blive deaktiveret.

en: "%1": no such directory
da: "%1": ingen sådan mappe

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
da: "%1.%2" er ikke tilgængelig på grund af komponentversionering.

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
da: "%1.%2" er ikke tilgængelig i %3 %4.%5.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: %1 findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
da: %1 og %2 matcher starten og afslutningen af en linje.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
da: %1-attribut i %2 skal have %3-brug som i basistype %4.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
da: %1-attribut i afledt kompleks type skal være %2 som i basistypen.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
da: %1-attribut af %2-element har ugyldigt indhold: {%3} er ikke en værdi af type %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
da: %1-attribut af %2-element har ugyldigt indhold: {%3}.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
da: %1-attribut af %2-element har større værdi end %3-attribut.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
da: %1-attribut af %2-element skal være %3 eller %4.

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
da: %1-attribut af %2-element skal indeholde %3, %4 eller en liste af URI'er.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
da: %1-attributten af %2-element skal enten indeholde %3 eller andre værdier.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
da: %1-attribut af %2-element skal have værdien %3 eller %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
da: %1-attribut af %2-element skal have værdien%3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
da: %1-attribut af %2-element skal have værdien %3 for %4-attributten er sat.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
da: %1-attribut af %2-element må ikke være %3.

en: %1 byte(s)
da: %1 bytes

en: %1 bytes
da: %1 byte

en: %1 cannot be retrieved
da: %1 kan ikke hentes

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
da: %1 kan ikke have kompleks basistype som har en %2.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
da: %1 indeholder %2-facet med ugyldige data: %3.

en: %1 contains invalid data.
da: %1 indeholder ugyldige data.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
da: %1 indeholder oktetter hvilket er forbudt i det ønskede tegnsæt %2.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
da: %1-element %2 er ikke en gyldig indskrænkning af det %3-element det omdefinerer: %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
da: %1-element kan ikke have %2-attribut med anden værdi end %3 eller %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
da: %1-element kan ikke have %2-attribut med anden værdi end %3.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
da: %1-element har hverken %2-attribut eller %3-underelement.

en: %1 element is not allowed in this context.
da: %1-element er ikke tilladt i denne kontekst.

en: %1 element is not allowed in this scope
da: %1-element er ikke tilladt i dette virkefelt

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
da: %1-element er ikke tilladt i %2-element hvis %3-attribut er til stede.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
da: %1-elementet må ikke have den samme %2-attributværdi som målnavnerummet %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
da: %1-elementet skal have enten en %2-attribut eller %3 eller %4 som underelement.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
da: %1-element skal have enten %2 - eller %3-attribut.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
da: %1-element må ikke have %2- og %3-attributter sammen.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
da: %1-element kræver enten %2 - eller %3-attribut.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
da: %1-element med %2-underelement må ikke have %3-attribut.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
da: %1-elementet uden %2-attribut er ikke tilladt i skema uden målnavnerum.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
da: %1-facetten og %2-facetten kan ikke optræde sammen.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
da: %1-facetten kan ikke være %2 hvis %3-facetten af basistype er %4.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
da: %1-facetten kan ikke være %2 eller %3 hvis %4-facetten af basistype er %5.

en: %1 facet collides with %2 facet.
da: %1-facetten kolliderer med %2-facetten.

en: %1 facet contains invalid regular expression
da: %1-facetten indeholder ugyldigt regulært udtryk

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
da: %1-facetten indeholder ugyldig værdi %2: %3.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal være lig med eller større end %2-facetten af basistype.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal være større end %2-facetten af basistype.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal være større end eller lig med %2-facetten af basistype.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal være mindre end %2-facetten af basistype.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
da: %1-facetten skal være mindre end %2-facetten.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal være mindre end eller lig med %2-facetten af basistype.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
da: %1-facetten skal være mindre end eller lig med %2-facetten.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
da: %1-facetten skal have samme værdi som %2-facetten af basistype.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
da: %1 har et andet antal felter end identitetsbegrænsningen %2 som den refererer til.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
da: %1 har attributjokertegn, men dens basistype %2 har det ikke.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
da: %1 har en nedarvningsløkke i sin basistype %2.

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
da: %1 er en mappe.
    Vælg et andet filnavn.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
da: %1 er en kompleks type. Casting til komplekse typer er ikke muligt. Dog fungerer casting til atomare typer såsom %2.

en: %1 is an invalid %2
da: %1 er et ugyldigt %2

en: %1 is an invalid encoding name.
da: %1 er et ugyldigt tegnsætnavn.

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
da: %1 er et ugyldigt flag for regulære udtryk. Gyldige flag er:

en: %1 is an invalid namespace URI.
da: %1 er en ugyldig navnerums-URI.

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
da: %1 er et ugyldigt regulært udtryk-mønster: %2

en: %1 is an invalid template mode name.
da: %1 er et ugyldigt skabelontilstands-navn.

en: %1 is an unknown schema type.
da: %1 er en ukendt skematype.

en: %1 is an unsupported encoding.
da: %1 er et ikke-understøttet tegnsætnavn.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
da: %1 er ikke et gyldigt XML 1.0-tegn.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
da: %1 er ikke et gyldigt navn til en behandlings-instruktion.

en: %1 is not a valid numeric literal.
da: %1 er ikke en gyldig numerisk literal.

en: %1 is not a whole number of minutes.
da: %1 er ikke et helt antal af minutter.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
da: %1 må ikke arve fra %2 ved udvidelse da denne definerer det som endeligt.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
da: %1 må ikke arve fra %2 ved liste da denne definerer det som endeligt.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
da: %1 må ikke arve fra %2 ved begrænsning da den sidste definerer det som finalt.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
da: %1 må ikke arve fra %2 ved forening da denne definerer det som endeligt.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
da: %1 må ikke have en medlemstype med samme navn som den selv.

en: %1 is not allowed to have any facets.
da: %1 må ikke have nogen facetter.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
da: %1 er ikke en atomar type. Casting er kun muligt til atomare typer.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
da: %1 er ikke i in-scope-attributerklæringerne. Bemærk at skemaimport-funktionen ikke er understøttet.

en: %1 is not valid according to %2.
da: %1 er et ugyldigt i henhold til %2.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
da: %1 er ikke gyldig som en værdi af typen %2.

en: %1 matches newline characters
da: %1 matcher newline-tegn

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
da: %1 skal efterfølges af %2 eller %3, ikke ved afslutningen af erstatningsstrengen.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
da: %1 i det afledede jokertegn er ikke en gyldig begrænsning af %2 i basisjokertegnet

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
da: %1- eller %2-attribut for reference %3 passer ikke med attributerklæring %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
da: %1 refererer til identitetsbegrænsning %2 som ikke er et %3- eller %4-element.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
da: %1 refererer til ukendt %2- eller %3-element %4.

en: %1 was called.
da: %1 blev kaldt.

en: %1, %2 not defined
da: %1, %2 ikke defineret

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
da: %1-, %2-, %3-, %4-, %5- og %6-facetter er ikke tilladt når det arves fra en liste.

en: %1: UNIX key file doesn't exist
da: %1: UNIX-nøglefil findes ikke

en: %1: already exists
da: %1: Findes allerede

en: %1: bad name
da: %1: dårligt navn

en: %1: create size is less then 0
da: %1: Opret størrelse mindre end 0

en: %1: doesn't exist
da: %1: Findes ikke

en: %1: doesn't exists
da: %1: Findes ikke

en: %1: ftok failed
da: %1: Ftok fejlede

en: %1: invalid size
da: %1: Ugyldig størrelse

en: %1: key is empty
da: %1: Nøglen er tom

en: %1: not attached
da: %1: Ikke vedlagt

en: %1: out of resources
da: %1: Ikke flere ressourcer

en: %1: permission denied
da: %1: Adgang nægtet

en: %1: size query failed
da: %1: Forespørgsel om størrelse fejlede

en: %1: system-imposed size restrictions
da: %1: Størrelsesrestriktioner sat af systemet

en: %1: unable to lock
da: %1: Kan ikke låse

en: %1: unable to make key
da: %1: Kan ikke oprette nøgle

en: %1: unable to set key on lock
da: %1: Kan ikke sætte nøgle til låst

en: %1: unable to unlock
da: %1: Kan ikke låse op

en: %1: unknown error %2
da: %1: Ukendt fejl %2

en: &Cancel
da: &Annullér

en: &Close
da: &Luk

en: &Copy
da: K&opiér

en: &Find in Script...
da: &Find i script...

en: &Finish
da: &Færdig

en: &Font
da: &Skrifttype

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Move
da: &Flyt

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Next
da: &Næste

en: &Next >
da: &Næste >

en: &Options <<
da: &Indstillinger <<

en: &Options >>
da: &Indstillinger >>

en: &Paste
da: &Indsæt

en: &Print
da: &Udskriv

en: &Redo
da: &Gendan

en: &Restore
da: &Gendan

en: &Select All
da: &Markér alt

en: &Size
da: S&tørrelse

en: &Step up
da: &Trin op

en: &Underline
da: &Understreg

en: &Undo
da: Fo&rtryd

en: &Unshade
da: Skyg &ikke

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
da: "%1"-attributten indeholder ugyldigt QName-inhold: %2.

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
da: %1 er et ugyldigt ELF-objekt (%2)

en: '%1' is not an ELF object
da: "%1" er ikke et ELF-objekt

en: '%1' is not an ELF object (%2)
da: "%1" er ikke et ELF-objekt (%2)

en: (Untitled)
da: (Unavngivet)

en: , but got '
da: , men fik '

en: - %1 is not a namespace
da: - %1 er ikke et navnerum

en: - nested namespaces not allowed
da: - indlejrede navnerum ikke tilladt

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
da: <b>Navnet "%1" kan ikke anvendes.</b><p>Forsøg at bruge et andet navn, medfærre tegn eller ingen tegnsætningstegn.

en: <empty>
da: <tom>

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
da: <h3>Om Qt</h3><p>Dette program bruger version %1 af Qt.</p>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
da: <html>Skifter til lydafspilningsenheden <b>%1</b><br/>Som har højere præference og er specifikt konfigureret til denne stream.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
da: <html>Skifter til lydafspilningsenheden <b>%1</b><br/>Som netop blev tilgængelig og har højere præference.</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
da: <html>Lydafspilningsenheden <b>%1</b> virker ikke.<br/>Falder tilbage på <b>%2</b>.</html>

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
da: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Søg ombrudt

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
da: <qt>Vil du overskrive den?</qt>

en: A comment cannot contain %1
da: En kommentar må ikke indeholde %1

en: A comment cannot end with a %1.
da: En kommentar må ikke slutte på %1.

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
da: En construct blev mødt, hvilket ikke er tilladt i det aktuelle sprog (%1).

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
da: En standard navnerums-erklæring skal forekomme før erklæringer af funktion, variable og option.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
da: En direkte element-constructor er ikke veludført. %1 afsluttes med %2.

en: A function already exists with the signature %1.
da: Der findes allerede en funktion med signaturen %1.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
da: Et biblioteksmodul kan ikke evalueres direkte. Det skal importeres fra et hovedmodul.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
da: Et parameter i en funktion må ikke erklæres at være en tunnel.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
da: Et positionelt prædikat skal evaluere til en enkelt numerisk værdi.

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
da: Et påkrævet codec mangler. Du skal installere følgende codecs for at afspille dette indhold: %0

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
da: En stylesheet-funktion skal have et navn med præfiks.

en: A template with name %1 has already been declared.
da: En skabelon med navet %1 er allerede blevet erklæret.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
da: En værdi af typen %1 kan ikke være et prædikat. Et prædikat skal have enten en numerisk type eller en effektiv boolesk værdi-type.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
da: En værdi af typen %1 kan ikke have en effektiv boolesk værdi.

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
da: En værdi af typen %1 skal indeholde et lige antal af cifre. Det gør værdien %2 ikke.

en: A variable with name %1 has already been declared.
da: En variabel med navnet %1 er allerede blevet erklæret.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
da: En zoneforskydning skal være i intervallet %1..%2 begge inklusiv. %3 er udenfor intervallet.

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
da: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 tommer)

en: About Qt
da: Om Qt

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate
da: Aktivér

en: Activate the tab
da: Aktivér fanebladet

en: Activates the program's main window
da: Aktiverer programmets hovedvindue

en: Address type not supported
da: Adressetype ikke understøttet

en: Advanced
da: Avanceret

en: Alias property exceeds alias bounds
da: Aliasegenskab går ud over aliasgrænser

en: Aliases: %1
da: Aliasser: %1

en: Align Left
da: Venstrejusteret

en: Align Right
da: Højrejusteret

[ctx: All other platforms]
en: Folder
da: Mappe

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
da: Genvej

en: Already exists
da: Findes allerede

en: Ambiguous %1 not handled
da: Flertydig %1 ikke håndteret

en: Ambiguous rule match.
da: Flertydig regel-match.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
da: En %1-attribut skal have en gyldig %2 som værdi, hvilket %3 ikke er.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
da: En %1-attribut med værdien %2 er allerede blevet erklæret.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
da: Et argument med navnet %1 er allerede blevet erklæret. Hvert argumentnavn skal være unikt.

en: An attribute by name %1 has already been created.
da: En attribut med navnet %1 er allerede blevet oprettet.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
da: En attribut-knude kan ikke være et barn af en dokument-knude. Derfor er attributten %1 placeret forkert.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
da: En attribut med navnet %1 er allerede fremgået på dette element.

en: Animation is an abstract class
da: Animation er en abstrakt klasse

en: Another socket is already listening on the same port
da: En anden socket lytter allerede på samme port

en: Application is an abstract class
da: Program er en abstrakt klasse

en: Apply
da: Anvend

en: Apply Changes to Document
da: Anvend ændringer af dokument

en: Apply Changes to QML Viewer
da: Anvend ændringer på QML-fremviser

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
da: Mindst ét %1-element skal forekomme som barn af %2.

en: At least one %1-element must occur before %2.
da: Mindst ét %1-element skal forekomme før %2.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
da: Mindst ét %1-element skal forekomme indeni %2.

en: At least one component must be present.
da: Mindst en komponent skal være til stede.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
da: Mindst én tilstand skal være angivet i %1-attributten på elementet %2.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
da: Mindst en tidskomponent skal fremgå efter %1-afgrænseren.

en: Attached properties cannot be used here
da: Tilknyttede egenskaber kan ikke bruges her

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
da: Forsøg at bruge IPv6-socket på en platform uden IPv6-understøttelse

en: Attribute %1 already defined.
da: Attributten %1 er allerede defineret.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
da: Attributterne %1 og %2 udelukker hinanden.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
da: Attributten %1 kan ikke serieordnes fordi den fremgår på øverste niveau.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
da: Attributten %1 må ikke fremgå på elementet %2. %3, %4 og og standardattributterne er tilladt.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
da: Attributten %1 må ikke fremgå på elementet %2. %3 og standardattributterne er tilladt.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
da: Attributten %1 må ikke fremgå på elementet %2. Kun %3 er tilladt, og standardattributter.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
da: Attributten %1 må ikke fremgå på elementet %2. Kun standardattributter må fremgå.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
da: Attributten %1 må ikke have værdien %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
da: Attributten %1 indeholder ugyldigt indhold.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
da: Attributten %1 indeholder ugyldige data: %2

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
da: Attributten %1 matcher ikke attribut-wildcardet.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
da: Attributten %1 fra basistypen mangler i den afledede type.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
da: Attributten %1 har værdibegrænsning men dens type er afledt fra %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
da: Attributten %1 i afledt kompleks type skal have %2-værdibegrænsning som i basistypen.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
da: Attributten %1 i afledt kompleks type skal have %2-værdibegrænsning.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
da: Attributten %1 i afledt kompleks type skal have den samme %2-værdibegrænsning som i basistypen.

en: Attribute group %1 already defined.
da: Attributgruppen %1 er allerede defineret.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
da: Attributgruppen %1 indeholder attributten %2 som har værdibegrænsning men en type som arver fra %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
da: Attributgruppen %1 indeholder attribut %2 to gange.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
da: Attributgruppen %1 indeholder to forskellige attributter som begge har typer afledt fra %2.

en: Attribute group %1 has circular reference.
da: Attributgruppe %1 har cirkulær reference.

en: Attribute redefined.
da: Attribut gendefineret

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
da: Attributjokertegn for %1 er ikke en gyldig indskrænkning af attributjokertegn for basistype %2.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
da: Attributter af den komplekse type %1 er ikke en gyldig udvidelse af attributterne af basistypen %2: %3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
da: Attributter af den komplekse type %1 er ikke en gyldig begrænsning af attributterne af basistypen %2: %3.

en: Audio or video components could not be played
da: Lyd- eller videokomponenter kunne ikke afspilles

en: Audio output error
da: Fejl i lydoutput

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
da: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 tommer)

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
da: Basisattributten %1 er påkrævet men den afledede attribut er ikke.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
da: Basisattributten %1 er påkrævet men mangler i den afledede attribut.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
da: Basisdefinition indeholder et %1-element som ikke findes i den afledede definitionen

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Basistype %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
da: Basistype %1 af  kompleks type kan ikke slås op.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
da: Basistypen %1 af den enkle type %2 må ikke have begrænsning i %3-attributten.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
da: Arten af basistypen %1 af den enkle type %2 skal være forening.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
da: Basistypen af den enkle type %1 kan ikke være den komplekse type %2.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
da: Basistypen af den enkle type %1 har defineret nedarvning ved indskrænkning som endelig.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
da: Arten af basistypen af den enkle type %1 skal være liste.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
da: Grundlinjeanker kan ikke bruges i forbindelse med top-, bund- eller vcenter-ankre.

en: Binary content does not match the length facet.
da: Binært indhold matcher ikke length-facet.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
da: Binært indhold matcher ikke maxLength-facet.

en: Binary content does not match the minLength facet.
da: Binært indhold matcher ikke minLength-facet.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
da: Binært indhold er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Binding loop detected for property "%1"
da: Bindingsløkke detekteret for egenskaben "%1"

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
da: Blokbegrænsninger for afledet element %1 må ikke være svagere end i basiselementet.

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
da: Fed

en: Boolean content does not match pattern facet.
da: Boolesk indhold matcher ikke mønster-facet.

en: Bottom
da: Nederst

en: Breakpoint Condition:
da: Breakpoint-betingelse:

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
da: Kan ikke behandle det ukendte element %1, forventet element er: %2.

en: Can only assign one binding to lists
da: Kan kun tildele en binding til liste

en: Cancel
da: Annullér

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
da: Kan ikke ankre en vandret kant til en lodret kant.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
da: Kan ikke ankre en lodret kant til en vandret kant.

en: Cannot anchor item to self.
da: Kan ikke ankre et element til sig selv.

en: Cannot anchor to a null item.
da: Kan ikke ankre til et nulelement.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
da: Kan ikke ankre til et element, som ikke er en forælder eller søsken.

en: Cannot animate non-existent property "%1"
da: Kan ikke animere ikke-eksisterende egenskab "%1"

en: Cannot animate read-only property "%1"
da: Kan ikke animere læs-kun-egenskab "%1"

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
da: Kan ikke tildele en værdi direkte til en grupperet egenskab

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
da: Kan ikke tildele en værdi til et signal (forventer at der køres et script)

en: Cannot assign multiple values to a script property
da: Kan ikke tildele flere værdier til en scriptegenskab

en: Cannot assign multiple values to a singular property
da: Kan ikke tildele flere værdier til en singulær egenskab

en: Cannot assign object to list
da: Kan ikke tildele objekt til liste

en: Cannot assign object to property
da: Kan ikke tildele objekt til egenskab

en: Cannot assign primitives to lists
da: Kan ikke tildele primitiver til liste

en: Cannot assign to non-existent default property
da: Kan ikke tildele til ikke-eksisterende standardegenskab

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
da: Kan ikke tildele til ikke-eksisterende egenskab "%1"

en: Cannot assign to read-only property "%1"
da: Kan ikke tildele til læs-kun-egenskaben %1"

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
da: Kan ikke ændre animationen tildelt til en adfærd.

en: Cannot create %1 for output
da: Kan ikke oprette %1 til output

en: Cannot create empty component specification
da: Kan ikke oprette tom komponentspecifikation

en: Cannot load library %1: %2
da: Kan ikke indlæse biblioteket %1: %2

en: Cannot open %1 for input
da: Kan ikke åbne %1 til input

en: Cannot open %1: is a directory
da: Kan ikke åbne %1: Det er en mappe

en: Cannot open for output
da: Kan ikke åbne til output

en: Cannot open: %1
da: Kan ikke åbne: %1

en: Cannot override FINAL property
da: Kan ikke tilsidesætte FINAL-egenskab

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
da: Kan ikke levere et certifikat uden nøgle, %1

en: Cannot remove source file
da: Kan ikke fjerne kildefil

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
da: Kan ikke løse symbolet "%1" i %2: %3

en: Cannot set a duration of < 0
da: Kan ikke sætte er varighed på < 0

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
da: Kan ikke angive venstre-, højre- og hcenter-ankre.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
da: Kan ikke angive top-, bund- og vcenter-ankre.

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
da: Kan ikke starte afspilning. 
    
    Tjek din GStreamer-installation og sørg for at du 
    har libgstreamer-plugins-base installeret.

en: Cannot unload library %1: %2
da: Kan ikke aflæse biblioteket %1: %2

en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
da: Casting til %1 er ikke muligt fordi det er en abstrakt type, og kan derfor aldrig instantieres.

en: Center
da: Centreret

en: Centimeters (cm)
da: Centimeter (cm)

en: Check
da: Afkryds

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
da: Tjek grammatik med stavning

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
da: Stavekontrol

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
da: Stavekontrol under skrivning

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
da: Underelementer mangler i  dette virkefelt, mulige underelementer er: %1.

en: Circular group reference for %1.
da: Cirkulær gruppereference for %1.

en: Circular inheritance of base type %1.
da: Cirkulær nedarvning af basistypen %1.

en: Circular inheritance of union %1.
da: Cirkulær nedarvning af foreningen %1.

en: Circularity detected
da: Cirkularitet detekteret

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Console
da: Ryd konsol

en: Clear Debug Output
da: Ryd fejlsøgnings-output

en: Clear Error Log
da: Ryd fejllog

en: Close
da: Luk

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close the tab
da: Luk fanebladet

en: Closes the window
da: Lukker vinduet

en: Collate
da: Sætvis

en: Color
da: Farve

en: Color Mode
da: Farvetilstand

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Commit
da: Indsend

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
da: Kompleks type %1 kan ikke udledes ved udvidelse fra %2 da denne indeholder %3-element i dens indholdsmodel.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
da: Den komplekse type %1 kan ikke afledes fra basistypen %2%3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
da: Den komplekse type %1 indeholder attributten %2 som har værdibegrænsning men en type som arver fra %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
da: Den komplekse type %1 indeholder attribut %2 to gange.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
da: Den komplekse type %1 indeholder to forskellige attributter som begge har typer afledt fra %2.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
da: Den komplekse type %1 har dubleret element %2 i sin indholdsmodel.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
da: Den komplekse type %1 har ikke-deterministisk indhold.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
da: Komplekstypen %1 må ikke være abstrakt.

en: Complex type %1 must have simple content.
da: Den komplekse type %1 skal have enkelt indhold.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
da: Den komplekse type %1 skal have den samme enkle type som sin basisklasse %2.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
da: Den komplekse type %1 med enkelt indhold kan ikke afledes fra den komplekse basistype %2.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
da: Kompleks type for afledet element %1 kan ikke afledes gyldigt fra basiselementet.

en: Component elements may not contain properties other than id
da: Komponent-element indeholder måske ikke andre egenskaber end id

en: Component objects cannot declare new functions.
da: Komponentobjekter kan ikke erklære nye funktioner.

en: Component objects cannot declare new properties.
da: Komponentobjekter kan ikke erklære nye egenskaber.

en: Component objects cannot declare new signals.
da: Komponentobjekter kan ikke erklære nye signaler.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
da: Komponent med id %1 er blevet defineret tidligere.

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
da: Forbindelse ikke tilladt af SOCKSv5-server

en: Connection refused
da: Forbindelse nægtet

en: Connection timed out
da: Tidsudløb for forbindelse

en: Connection to proxy closed prematurely
da: Forbindelse til proxyen blev lukket for tidligt

en: Connection to proxy refused
da: Forbindelse til proxy nægtet

en: Connection to proxy timed out
da: Tidsudløb på forbindelse til proxy

en: Connections: nested objects not allowed
da: Forbindelser: indlejrede objekter ikke tilladt

en: Connections: script expected
da: Forbindelser: script forventet

en: Connections: syntax error
da: Forbindelser: syntaksfejl

en: Console
da: Konsol

en: Contains commands to manipulate the window
da: Indeholder kommandoer til at manipulere vinduet

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
da: Indholdsmodel af kompleks type %1 indeholder %2-element, så den kan ikke udledes ved udvidelse fra en ikke-tom type.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
da: Indholdsmodellen af kompleks type %1 er ikke en gyldig udvidelse af indholdsmodellen af %2.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
da: Indhold af %1-attribut af %2-element må ikke være fra navnerummet %3.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
da: Indholdet af attributten %1 matcher ikke defineret værdibegrænsning.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
da: Indhold af attributten %1 matcher ikke dens typedefinition: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
da: Indholdet af elementet %1 matcher ikke defineret værdibegrænsning.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
da: Indholdet af elementet %1 matcher ikke dets typedefinition: %2.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Copies
da: Kopier

en: Copies:
da: Kopier:

en: Copy &Link Location
da: Kopiér &linkadresse

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
da: Kopiér lyd

en: Copy Color
da: Kopiér farve

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
da: Kopiér billedeadresse

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
da: Kopiér billede

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
da: Kopiér link

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
da: Kopiér video

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
da: Kopiér

en: Could not begin transaction
da: Kunne ikke påbegynde transaktion

en: Could not commit transaction
da: Kunne ikke indsende transaktion

en: Could not connect
da: Kunne ikke forbinde

en: Could not decode media source.
da: Kunne ikke afkode mediekilde.

en: Could not instantiate cursor delegate
da: Kunne ikke instantiere markør-delegat

en: Could not load cursor delegate
da: Kunne ikke indlæse markør-delegat

en: Could not locate media source.
da: Kunne ikke finde mediekilde.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
da: Kunne ikke åbne lydenhed. Enheden er allerede i brug.

en: Could not open input redirection for reading
da: Kunne ikke åbne input-omdirigering til læsning

en: Could not open media source.
da: Kunne ikke åbne mediekilde.

en: Could not open output redirection for writing
da: Kunne ikke åbne input-omdirigering til skrivning

en: Could not read footer
da: Kunne ikke læse footer

en: Could not read image data
da: Kunne ikke læse billeddata

en: Could not reset to start position
da: Kunne ikke nulstille til startposition

en: Could not rollback transaction
da: Kunne ikke tilbagerulle transaktion

en: Could not seek to image read footer
da: Kunne ikke søge til billedlæsnings-footer

en: Cu&t
da: K&lip

en: Current Page
da: Nuværende side

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Customize...
da: Tilpas...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
da: Klip

en: DRM error
da: DRM-fejl

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
da: Data af typen %1 må ikke være tomt

en: Datagram was too large to send
da: Datagrammet var for stort til at sende

en: Date Modified
da: Data ændret

en: Date time content does not match pattern facet.
da: Dato- og tidindholdet matcher ikke mønster-facet.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
da: Dato- og tidindhold matcher ikke maxExclusive-facet.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
da: Dato- og tidindhold matcher ikke maxInclusive-facet.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
da: Dato- og tidindhold matcher ikke minExclusive-facet.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
da: Dato- og tidindhold matcher ikke minInclusive-facet.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
da: Dato- og tidindhold er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Day %1 is invalid for month %2.
da: Dagen %1 er ugyldig for måneden %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
da: Dagen %1 er uden for intervallet %2..%3.

en: Debug
da: Fejlretning

en: Debug Output
da: Fejlretnings-output

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
da: <udefineret>

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
da: [Array af længde %1]

en: Decay HF ratio (%)
da: Decay HF-ratio (%)

en: Decay time (ms)
da: Decay-tid (ms)

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
da: Decimalindholdet matcher ikke i fractionDigits-facet.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
da: Decimalindhold matcher ikke i totalDigits-facet.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
da: Erklæring af attributten %1 findes ikke.

en: Declaration for element %1 does not exist.
da: Erklæringen af elementet %1 findes ikke.

en: Decoder error
da: Dekoderfejl

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
da: Standard

en: Defaults
da: Standarder

en: Delegate component must be Item type.
da: Delegat-komponent skal være af elementtype.

en: Delete
da: Slet

en: Delete to the end of the word
da: Slet til ordets afslutning

en: Delete to the start of the word
da: Slet til ordets start

en: Density (%)
da: Tæthed (%)

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
da: Afledningsmetode for %1 skal være udvidelse, for basistypen %2 er en enkel type.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
da: Afledet attribut %1 findes ikke i basisdefinitionen.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
da: Afledet attribut %1 stemmer ikke overens med jokertegnet i basisdefinitionen.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
da: Afledet definition indeholder et %1-element som ikke findes i basisdefinitionen

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
da: Afledet element %1 kan ikke være nillable da basiselementet ikke er nillable.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
da: Afledet element %1 har svagere værdibegrænsning end basispartiklen.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
da: Afledet element %1 mangler værdibegrænsning som defineret i basispartiklen.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
da: Afledet partikel tillader indhold, som ikke er tilladt i dens basispartikel.

en: Derived particle is missing element %1.
da: Afledet partikel mangler elementet %1.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
da: Afledet jokertegn er ikke en delmængde af basisjokertegnet.

en: Destination file exists
da: Destinationsfilen findes allerede

en: Disable Breakpoint
da: Deaktivér breakpoint

en: Disconnected
da: Forbindelse afbrudt

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
da: Viser navnet for vinduet og indeholder kontroller til at manipulere det

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
da: Division af en værdi af typen %1 med %2 (ikke-et-tal) er ikke tilladt.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
da: Division af en værdi af typen %1 med %2 eller %3 (plus eller minus nul) er ikke tilladt.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
da: Division (%1) med nul (%2) er udefineret.

en: Dock
da: Sæt i dok

en: Document is not a XML schema.
da: Dokumentet er ikke et XML-skema.

en: Done
da: Færdig

en: Double content does not match pattern facet.
da: Dobbelt indholdet matcher ikke mønster-facet.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
da: Dobbelt indhold matcher ikke maxExclusive-facet.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
da: Dobbelt indhold matcher ikke maxInclusive-facet.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
da: Dobbelt indhold matcher ikke minExclusive-facet.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
da: Dobbelt indhold matcher ikke minInclusive-facet.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
da: Dobbelt indhold er ikke oplistet i enumeration-facet.

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
da: Gem billede

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
da: Gem link...

en: Download error
da: Downloadfejl

en: Duplex Printing
da: Dupleks-udskrift

en: Duplicate default property
da: Dubleret standardegenskab

en: Duplicate method name
da: Dubleret metodenavn

en: Duplicate property name
da: Dubleret egenskabsnavn

en: Duplicate signal name
da: Dubleret signalnavn

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
da: Dublikeret elementnavn %1 i %2-element.

en: Duplicated facets in simple type %1.
da: Dublerede facetter af enkel type %1.

en: Duration content does not match pattern facet.
da: Varighedsindholdet matcher ikke mønster-facet.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
da: Varighedsindhold matcher ikke maxExclusive-facet.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
da: Varighedsindhold matcher ikke maxInclusive-facet.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
da: Varighedsindhold matcher ikke minExclusive-facet.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
da: Varighedsindhold matcher ikke minInclusive-facet.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
da: Varighedsindholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
da: Hvert navn på et skabelonparameter skal være unikt; %1 er duplikeret.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
da: Effektiv Boolesk værdi kan ikke beregnes for en sekvens som indeholder to eller flere atomare værdier.

en: Effects
da: Effekter

en: Element %1 already defined.
da: Elementet %1 er allerede defineret.

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
da: Elementet %1 kan ikke serieordnes fordi det fremgår udenfor dokumentelementet.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
da: Elementet %1 kan ikke indeholde andre elementer, da det har et fast indhold.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
da: Elementet %1 må ikke have en sekvens-constructor.

en: Element %1 cannot have children.
da: Elementet %1 må ikke have børneelementer.

en: Element %1 contains invalid content.
da: Elementet %1 indeholder ugyldigt indhold.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
da: Elementet %1 indeholder ikke-tilladte attributter.

en: Element %1 contains not allowed child content.
da: Elementet %1 indeholder ikke-tilladt barneindhold.

en: Element %1 contains not allowed child element.
da: Elementet %1 indeholder ikke-tilladt barneelement.

en: Element %1 contains not allowed text content.
da: Elementet %1 indeholder ikke-tilladt tekstindhold.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
da: Elementet %1 indeholder to attributter af typen %2.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
da: Elementet %1 indeholder den ukendte attribut %2.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
da: Elementet %1 matcher ikke navnerumsbegrænsningen i basispartiklens jokertegn.

en: Element %1 exists twice with different types.
da: Elementet %1 findes to gange med forskellige typer.

en: Element %1 is declared as abstract.
da: Elementet %1 er erklæret som abstrakt.

en: Element %1 is missing child element.
da: Elementet %1 mangler et barneelement.

en: Element %1 is missing in derived particle.
da: Elemenetet %1 mangler i afledet partikel.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
da: Elementet %1 mangler den påkrævede attribut %2.

en: Element %1 is not allowed at this location.
da: Elementet %1 må ikke have denne placering.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
da: Elementet %1 er ikke tilladt i dette virkefelt, mulige elementer er: %2.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
da: Elementet %1 må ikke have værdibegrænsning hvis dens basistype er kompleks.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
da: Elementet %1 må ikke have værdibegrænsning hvis dens type er afledt fra %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
da: Elementet %1 må ikke have substitutionsgruppeaffiliering da det ikke er et globalt element.

en: Element %1 is not defined in this scope.
da: Elementet %1 er ikke defineret i dette scope.

en: Element %1 is not nillable.
da: Elementet %1 kan ikke nulles.

en: Element %1 must come last.
da: Elementet %1 skal komme til sidst.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
da: Elementet %1 skal have mindst én af attributterne %2 eller %3.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
da: Elementet %1 skal have enten en %2-attribut eller en sekvens-constructor.

en: Element contains content although it is nillable.
da: Elementet indeholder indhold selvom det kan nulles.

en: Element group %1 already defined.
da: Elementgruppen %1 er allerede defineret.

en: Element is not creatable.
da: Element kan ikke oprettes.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
da: Tom partikel kan ikke afledes fra en ikke-tom partikel.

en: Empty property assignment
da: Tom  egenskabstildeling

en: Empty signal assignment
da: Tom signaltildeling

en: Enable Breakpoint
da: Aktivér breakpoint

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encoding %1 is unsupported
da: Tegnsæt %1 er ikke understøttet

en: Encountered incorrectly encoded content.
da: Fandt ukorrekt indkodet indhold.

en: Enter a value:
da: Angiv en værdi:

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
da: Enumerationsfacet har ugyldigt indhold: {%1} er ikke en værdi af type %2.

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
da: Fejl %1 i %2, i linje %3, kolonne %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
da: Fejl %1 i %2: %3

en: Error Log
da: Fejllog

en: Error closing database
da: Fejl under lukning af database

en: Error creating SSL context (%1)
da: Fejl under oprettelse af SSL-kontekst (%1)

en: Error creating SSL session, %1
da: Fejl under oprettelse af SSL-session, %1

en: Error creating SSL session: %1
da: Fejl under oprettelse af SSL-session: %1

en: Error decoding: %1: %2
da: Fejl under dekodning: %1: %2

en: Error during SSL handshake: %1
da: Fejl under SSL-håndtryk: %1

en: Error loading local certificate, %1
da: Fejl under indlæsning af lokale certifikater, %1

en: Error loading private key, %1
da: Fejl under indlæsning af privat nøgle, %1

en: Error opening URL
da: Fejl under åbning af URL

en: Error opening database
da: Fejl under åbning af database

en: Error opening file
da: Fejl under åbning af fil

en: Error opening resource
da: Fejl under åbning af ressource

en: Error opening source: media type could not be determined
da: Fejl under åbning af kilden: Medietypen kunne ikke bestemmes

en: Error opening source: resource is compressed
da: Fejl under åbning af kilden: Ressourcen er komprimeret

en: Error opening source: resource not opened
da: Fejl under åbning af kilden: Ressource ikke åbnet

en: Error opening source: resource not valid
da: Fejl under åbning af kilden: Ressourcen er ikke gyldig

en: Error opening source: type not supported
da: Fejl under åbning af kilden: Typen er ikke understøttet

en: Error reading from process
da: Fejl ved læsning fra proces

en: Error while downloading %1: %2
da: Fejl under download af %1: %2

en: Error while reading: %1
da: Fejl under læsning: %1

en: Error while uploading %1: %2
da: Fejl under upload af %1: %2

en: Error writing to process
da: Fejl ved skrivning til proces

en: Execute
da: Kør

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
da: Executive (7.5 x 10 tommer, 191 x 254 mm)

en: Exit
da: Afslut

en: Expected
da: Forventede

en: Expected character data.
da: Forventede tegn-data.

en: Extra content at end of document.
da: Ekstra indhold ved dokumentets afslutning

en: Failed to get image from provider: %1
da: Kunne ikke hente billede fra udbyder: %1

en: Failed to set requested IAP
da: Kunne ikke sætte ønsket IAP

en: Failure to write block
da: Kan ikke skrive blok

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
da: Fejl under casting fra %1 til %2: %3

en: False
da: Falsk

en: Field %1 has no simple type.
da: Felt %1 har ingen simpel type.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
da: Filen %1 er ikke skrivbar.
    Vælg et andet filnavn.

en: File exists
da: Filen findes allerede

en: File name case mismatch for "%1"
da: Uoverenstemmelse med store/små bogstaver i filnavn for "%1"

en: Find &Next
da: Find &næste

en: Find &Previous
da: Find &forrige

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
da: Begrænsning med fast værdi er ikke tilladt hvis elementet kan nulles.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
da: Fast værdi-begrænsning af elementet %1 afviger fra værdibegrænsning i basispartikel.

en: Float
da: Flyd

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Font st&yle
da: S&kriftstil

en: Form
da: Formular

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
da: Gå frem

en: General SOCKSv5 server failure
da: Generel SOCKSv5 serverfejl

en: GestureArea: nested objects not allowed
da: GestureArea: indlejrede objekter ikke tilladt

en: GestureArea: script expected
da: GestureArea: script forventet

en: GestureArea: syntax error
da: GestureArea: syntaksfejl

en: Getting position failed
da: Hentning af position mislykkedes

en: Go Back
da: Tilbage

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Grayscale
da: Gråskala

en: Height:
da: Højde:

en: Help
da: Hjælp

en: Hide Details...
da: Skjul detaljer...

en: Home
da: Hjem

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: Host unreachable
da: Værten kan ikke nås

en: ID illegally masks global JavaScript property
da: Id dækker ulovligt for global JavaScript-egenskab

en: ID value '%1' is not unique.
da: Id-værdien "%1" er ikke unik.

en: IDs cannot start with an uppercase letter
da: Id'er kan ikke begynde med et stort bogstav

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
da: Id'er kan kun indeholde bogstaver, tal og understregningstegn

en: IDs must start with a letter or underscore
da: Id'er skal starte med et bogstav eller understregningstegn

en: Identity constraint %1 already defined.
da: Identitetsbegrænsningen %1 er allerede defineret.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
da: Hvis begge værdier har zoneforskydninger, skal de have samme zoneforskydning. %1 og %2 er ikke det samme.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
da: Hvis elementet %1 ikke har en attribut %2, kan det ikke have attributten %3 eller %4.

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
da: Hvis det første argument er den tomme sekvens eller en streng med nul længde (intet navnerum), kan et præfiks ikke angives. Præfikset %1 blev angivet.

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
da: Ignorér

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
da: Ignorér

en: Illegal method name
da: Ulovligt metodenavn

en: Illegal namespace declaration.
da: Ulovlig erklæring af navnerum.

en: Illegal property name
da: Ulovligt egenskabsnavn

en: Illegal signal name
da: Ulovligt signalnavn

en: Image depth not valid
da: Ugyldig billeddybde

en: Image mHeader read failed
da: Læsning af billed-mHeader mislykkedes

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
da: Billedtype (ikke-TrueVision 2.0) ikke understøttet

en: Image type not supported
da: Billedtype ikke understøttet

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
da: I en navnerum-constructor, må værdien for et navnerum ikke være en tom streng.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
da: I et simplificeret stylesheet-modul skal attributten %1 være til stede.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
da: I et XSL-T-mønster, må aksen %1 ikke bruges, kun aksen %2 og %3 kan bruges.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
da: I et XSL-T-mønster, må funktionen %1 ikke have et tredje argument.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
da: I et XSL-T-mønster, må kun funktionen %1 og %2, ikke %3, bruges til matchning.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
da: I et XSL-T-mønster, skal det første argument til funktionen %1 være en literal eller en variable reference, når det bruges til matchning.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
da: I et XSL-T-mønster, skal det første argument til funktionen %1 være en streng-literal, når det bruges til matchning.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
da: I erstatningsstrengen, kan %1 kun bruges til at escape sig selv eller %2, ikke %3

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
da: I erstatningsstrengen, skal %1 efterfølges af mindst et ciffer når den ikke escapes.

en: In use
da: I brug

en: Inches (in)
da: Tommer (in)

en: Incorrectly specified signal assignment
da: Fejlagtigt specificeret signaltildeling

en: Indent
da: Indryk

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Bulleted List
da: Indsæt punktliste

en: Insert Numbered List
da: Indsæt nummeret liste

en: Insert Unicode control character
da: Indsæt Unicode-kontroltegn

en: Insert a new line
da: Indsæt en ny linje

en: Insert a new paragraph
da: Indsæt et nyt afsnit

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
da: Inspicér

en: Inspector Mode
da: Inspektionstilstand

en: Insufficient bandwidth
da: Utilstrækkelig båndbredde

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
da: Heltalsdivision (%1) med nul (%2) er udefineret.

en: Invalid QName content: %1.
da: Ugyldigt QName-indhold: %1.

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid XML character.
da: Ugyldigt XML-tegn.

en: Invalid XML version string.
da: Ugyldig XML-versionstreng.

en: Invalid alias location
da: Ugyldig aliasplacering

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
da: Ugyldig aliasreference. En aliasreference skal angives som <id>, <id>.<egenskab> eller <id>.<værdiegenskab>.<egenskab>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
da: Ugyldig aliasreference. Kan ikke finde id "%1"

en: Invalid attached object assignment
da: Ugyldig tildeling af tilknyttede objekt

en: Invalid attribute in XML declaration.
da: Ugyldig attribut i XML-erklæring.

en: Invalid component body specification
da: Ugyldig specifikation af komponentens indhold

en: Invalid component id specification
da: Ugyldig specifikation af komponent-id

en: Invalid configuration.
da: Ugyldig konfiguration.

en: Invalid document.
da: Ugyldigt dokument.

en: Invalid empty ID
da: Ugyldig tom id

en: Invalid empty URL
da: Ugyldig tom URL

en: Invalid entity value.
da: Ugyldig enhedsværdi.

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid grouped property access
da: Fejlagtig tilgang til grupperet egenskab

en: Invalid hostname
da: Ugyldigt værtsnavn

en: Invalid option:
da: Ugyldigt tilvalg:

en: Invalid or empty cipher list (%1)
da: Ugyldig eller tom cipher-liste (%1)

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
da: Ugyldig tildeling til egenskab: "%1" er en læs-kun-egenskab

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: 3D-vektor forventet

en: Invalid property assignment: boolean expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: boolsk værdi forventet

en: Invalid property assignment: color expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: farve forventet

en: Invalid property assignment: date expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: dato forventet

en: Invalid property assignment: datetime expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: datetime forventet

en: Invalid property assignment: int expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: heltal forventet

en: Invalid property assignment: number expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: tal forventet

en: Invalid property assignment: point expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: punkt forventet

en: Invalid property assignment: rect expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: rect forventet

en: Invalid property assignment: script expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: script forventet

en: Invalid property assignment: size expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: størrelse forventet

en: Invalid property assignment: string expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: streng forventet

en: Invalid property assignment: time expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: tid forventet

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
da: Ugyldig tildeling til egenskab: ukendt enumeration

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: positivt heltal forventet

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
da: Ugyldig tildeling til egenskab: type "%1" ikke understøttet

en: Invalid property assignment: url expected
da: Ugyldig tildeling til egenskab: url forventet

en: Invalid property nesting
da: Fejlagtig indlejring af egenskab

en: Invalid property type
da: Ugyldig egenskabstype

en: Invalid property use
da: Fejlagtig brug af egenskab

en: Invalid protocol
da: Ugyldig protokol

en: Invalid socket descriptor
da: Ugyldig socket-beskriver

en: Invalid source type.
da: Ugyldig kildetype.

en: Invalid use of id property
da: Fejlagtig brug af id-egenskaben

en: Invalid use of namespace
da: Fejlagtig brug af navnerum

en: It is not possible to bind to the prefix %1
da: Det er ikke muligt at binde til præfikset %1

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
da: Det er ikke muligt at caste fra %1 til %2.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
da: Det er ikke muligt at gen-erklære præfisket %1.

en: It will not be possible to retrieve %1.
da: Det vil ikke være muligt at hente %1.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
da: Det er ikke muligt at tilføje attributter efter nogen anden slags knude.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
da: Det er ikke muligt at caste værdien %1 af typen %2 til %3

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
da: Kursiv

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Elementtype %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
da: Basistypens elementtype passer ikke med elementtypen for %1.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
da: Elementtypen for den enkle type %1 kan ikke være en kompleks type.

en: Items
da: Elementer

en: JavaScript Alert - %1
da: JavaScript-alarm - %1

en: JavaScript Confirm - %1
da: JavaScript bekræftelse - %1

en: JavaScript Problem - %1
da: JavaScript-problem - %1

en: JavaScript Prompt - %1
da: JavaScript prompt - %1

en: Justify
da: Justeret

en: Key constraint %1 contains absent fields.
da: Nøglebegrænsning %1 indeholder fraværende felter.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
da: Nøglebegrænsning %1 indeholder referencer til nillable element %2.

en: KeyNavigation is only available via attached properties
da: KeyNavigation er kun tilgængelig via tilknyttede egenskaber

en: Keys is only available via attached properties
da: Keys er kun tilgængelig vil tilknyttede egenskaber

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
da: Ingen nylige søgninger

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
da: Plugin mangler

en: Landscape
da: Liggende

en: LayoutDirection attached property only works with Items
da: Egenskab knyttet til LayoutDirection virker kun med elementer

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
da: LayoutMirroring er kun tilgængelig vil tilknyttede egenskaber

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
da: Tilføj til ordbog

en: Ledger
da: Hovedbog

en: Left edge
da: Venstre kant

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Legal
da: Juridisk

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
da: Legal (8.5 x 14 tommer, 216 x 356 mm)

en: Less
da: Mindre

en: Letter
da: Brev

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
da: Letter (8.5 x 11 tommer, 216 x 279 mm)

en: Level (%)
da: Niveau (%)

en: Line down
da: Linje ned

en: Line up
da: Linje op

en: Line:
da: Linje:

en: List content does not match length facet.
da: Listeindholdet matcher ikke length-facet.

en: List content does not match maxLength facet.
da: Listeindholdet matcher ikke maxLength-facet.

en: List content does not match minLength facet.
da: Listeindholdet matcher ikke minLength-facet.

en: List content does not match pattern facet.
da: Listeindholdet matcher ikke mønster-facet.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
da: Listeindholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: ListElement: cannot contain nested elements
da: ListElement: kan ikke indeholde indlejrede elementer

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
da: ListElement: kan ikke bruge den reserverede egenskab "id"

en: ListElement: cannot use script for property value
da: ListElement: kan ikke bruge script som egenskabsværdi

en: ListModel: undefined property '%1'
da: ListModel: udefineret egenskab "%1"

en: Loaded Scripts
da: Indlæste scripts

en: Loaded schema file is invalid.
da: Indlæst skemafil er ugyldig.

en: Loader does not support loading non-visual elements.
da: Indlæser understøtter ikke indlæsning af ikke-visuelle elementer.

en: Loading clip failed
da: Indlæsning af klip mislykkedes

en: Local file
da: Lokal fil

en: Location:
da: Placering:

en: Logging in to %1 failed: authentication required
da: Login til %1 fejlede: Godkendelse påkrævet

en: Long side
da: Lang side

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
da: Slå op i ordbog

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
da: Om %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
da: Skjul %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
da: Skjul andre

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
da: Indstillinger...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
da: Afslut %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
da: Tjenester

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
da: Vis alle

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimér

en: Mac OS X input method
da: Inputmetode til Mac OS X

en: Makes the window full screen
da: Kører vindue i fuldskærmtilstand

en: Margins
da: Margener

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
da: Filmappe

en: Matches are case insensitive
da: Matcher er ikke versalfølsomme

en: Maximize
da: Maksimér

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
da: Lydelement

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
da: Kontroller og statusvisning til afspilning af lydelement

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
da: Begynd afspilning

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
da: Aktuel filmstatus

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
da: Aktuel filmtid

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
da: Forløbet tid

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
da: Knap til fuldskærm

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
da: Filmtid-scrubber

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
da: Trækelement i filmtid-scrubber

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
da: Knap til lydløs

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
da: Sæt lydspor på lydløs

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
da: Pauseknap

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
da: Sæt afspilning på pause

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
da: Knap til at afspille

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
da: Afspil film i fuldskærmtilstand

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
da: Tilbageværende tid

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
da: Tilbageværende filmtid

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
da: Vend tilbage til streaming af filmen i realtid

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
da: Knap til at vende tilbage til realtid

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
da: Knap til at spole tilbage

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
da: Spol film tilbage

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
da: Knap til at søge tilbage

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
da: Knap til at søge fremad

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
da: Søg hurtigt tilbage

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
da: Søg hurtigt fremad

[ctx: Media controller element]
en: Slider
da: Skydeknap

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
da: Trækelement i skydeknap

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
da: Statusvisning

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
da: Knap til at slå lydløs fra

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
da: Slå lydløs fra for lydspor

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
da: Videoelement

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
da: Kontroller og statusvisning til afspilning af videoelement

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
da: Indlæser...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
da: Live-udsendelse

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
da: %1 dage %2 timer %3 minutter %4 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
da: %1 timer %2 minutter %3 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
da: %1 minutter %2 sekunder

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
da: %1 sekunder

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
da: Ubestemt tid

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
da: Medlemstypen %1 kan ikke afledes fra medlemstypen %2 af %3's basistype %4.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Medlemstype %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
da: Medlemstypen for den enkle type %1 kan ikke være en kompleks type.

en: Method names cannot begin with an upper case letter
da: Metodenavn kan ikke begynde med et stort bogstav

en: Mi&nimize
da: Mi&nimér

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Minimize
da: Minimér

en: Missing codec helper script assistant.
da: Manglende assistent til codec-hjælpescript.

en: Missing default state in history state '%1'
da: Manglende standardtilstand i historiktilstand "%1"

en: Missing initial state in compound state '%1'
da: Manglende indledningsvis tilstand i compound-tilstand "%1"

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
da: Modulimport skal forekomme før erklæring af funktion, variable og option.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
da: Modulus-division (%1) med nul (%2) er udefineret.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
da: Måneden %1 er udenfor intervallet %2..%3.

en: More
da: Mere

en: More than one value found for field %1.
da: Mere end en værdi fundet for feltet %1.

en: More...
da: Mere...

en: Move the cursor to the end of the block
da: Flyt markøren til blokkens afslutning

en: Move the cursor to the end of the document
da: Flyt markøren til dokumentets afslutning

en: Move the cursor to the end of the line
da: Flyt markøren til linjens afslutning

en: Move the cursor to the next character
da: Flyt markøren til næste tegn

en: Move the cursor to the next line
da: Flyt markøren til næste linje

en: Move the cursor to the next word
da: Flyt markøren til næste ord

en: Move the cursor to the previous character
da: Flyt markøren til forrige tegn

en: Move the cursor to the previous line
da: Flyt markøren til forrige linje

en: Move the cursor to the previous word
da: Flyt markøren til forrige ord

en: Move the cursor to the start of the block
da: Flyt markøren til blokkens start

en: Move the cursor to the start of the document
da: Flyt markøren til dokumentets start

en: Move the cursor to the start of the line
da: Flyt markøren til linjens start

en: Moves the window out of the way
da: Flytter vinduet af vejen

en: Multicast error
da: Multicast-fejl

en: Multiple input method switcher
da: Omskifter til flere inputmetoder

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
da: Omskifter til flere inputmetoder som bruger tekstkontrollernes sammenhængsmenu

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
da: Multiplikation af en værdi af typen %1 med %2 eller %3 (plus eller minus uendeligt) er ikke tilladt.

[ctx: Mute]
en: Mute
da: Lydløs

en: Muted
da: Lyd afbrudt

en: Name
da: Navn

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
da: Navnerummet %1 kan kun bindes til %2 (og det præ-erklæres i begge tilfælde).

en: Namespace %1 cannot be used as a type
da: Navnerummet %1 kan ikke bruges som en type

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
da: Navnerums-erklæringer skal forekomme før erklæringer af funktion, variable og option.

en: Namespace prefix '%1' not declared
da: Namespace-præfiks '%1' ikke erklæret

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
da: Navnerumspræfiks for kvalificeret navn %1 er ikke defineret.

en: Network communication error
da: Kommunikationsfejl på netværket

en: Network error
da: Netværksfejl

en: Network operation timed out
da: Timeout af netværksoperation

en: Network timeout.
da: Netværkstimeout.

en: Network unavailable
da: Netværket er utilgængeligt

en: Network unreachable
da: Netværk kan ikke nås

en: New
da: Ny

en: Next
da: Næste

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
da: Ingen gæt fundet

en: No casting is possible with %1 as the target type.
da: Ingen casting er mulig med %1 som måltypen.

en: No certificates could be verified
da: Ingen certifikater kunne verificeres

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
da: Ingen fælles forfader for mål og kilde for transition fra tilstanden "%1"

en: No comparisons can be done involving the type %1.
da: Ingen sammenligninger kan udføres med typen %1.

en: No definition for element %1 available.
da: Ingen definition af elementet %1 tilgængelig.

en: No error
da: Ingen fejl

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
da: Ingen eksterne funktioner understøttes. Alle understøttede funktioner kan bruges direkte, uden at erklære dem som eksterne først

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
da: Ingen filmotor tilgængelig eller motoren understøtter ikke UnMapExtension

en: No function with name %1 is available.
da: Ingen funktion med navnet %1 er tilgængelig.

en: No function with signature %1 is available
da: Ingen funktion med signaturen %1 er tilgængelig

en: No host name given
da: Intet værtsnavn angivet

en: No namespace binding exists for the prefix %1
da: Ingen navnerumsbinding eisksterer for præfikset %1

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
da: Ingen operand i en heltalsdivision, %1, kan være %2.

en: No program defined
da: Intet program defineret

en: No property alias location
da: Ingen aliasplacering for egenskab

en: No referenced value found for key reference %1.
da: Ingen refereret værdi fundet for nøglereference %1.

en: No schema defined for validation.
da: Intet skema defineret til validering.

en: No suitable proxy found
da: Ingen passende proxy fundet

en: No template by name %1 exists.
da: Ingen skabelon med navnet %1 findes.

en: No value is available for the external variable with name %1.
da: Ingen værdi er tilgængelig for den eksterne variabel med navnet %1.

en: No variable with name %1 exists
da: Ingen variabel med navnet %1 findes

en: Non-existent attached object
da: Ikke-eksisterende tilknyttet objekt

en: Non-unique value found for constraint %1.
da: Ikke-unik værdi fundet for begrænsningen %1.

en: None
da: Ingen

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
da: Ingen af pragma-udtrykkene er understøttet. Derfor skal et fallback-udtryk være tilstede

en: Not an attached property name
da: Ikke navn på en tilknyttet egenskab

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not ready
da: Ikke parat

en: Not ready to play
da: Ikke parat til afspilning

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Notation %1 already defined.
da: Notationen %1 er allerede defineret.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
da: Notationsindholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: OK
da: O.k.

en: One of the CA certificates is invalid
da: Et af CA-certifikaterne er ugyldige

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
da: Kun %1- og %2-facetter er tilladt når der arves fra forening.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
da: Kun en %1-erklæring må forekomme i forespørgselsprologen.

en: Only one %1-element can appear.
da: Kun ét %1-element må forekomme.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
da: Kun præfikset %1 kan kun bindes til %2 og omvendt.

en: Open
da: Åbn

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
da: Åbn lyd

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
da: Åbn ramme

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
da: Åbn billede

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
da: Åbn link

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
da: Åbn video

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Opening clip failed
da: Åbning af klip mislykkedes

en: Operation canceled
da: Operation annulleret

en: Operation on non-socket
da: Operation på ikke-socket

en: Operation on socket is not supported
da: Operation på sokkel ikke understøttet

en: Operation stopped by the user
da: Operationen standset af brugeren

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
da: Operatøren %1 kan ikke bruges på atomare værdier af typen %2 og %3.

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
da: Operatøren %1 kan ikke bruges på typen %2.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
da: Operatøren %1 er ikke tilgængelig mellem atomare værdier af typen %2 og %3.

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation
da: Orientering

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Out of resources
da: Ikke flere ressourcer

en: Outdent
da: Udryk

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
da: Omrids

en: Output &file:
da: Output&fil:

en: Output Settings
da: Output-indstilinger

en: Overflow: Can't represent date %1.
da: Overflow: Kan ikke repræsentere datoen %1.

en: Overflow: Date can't be represented.
da: Overflow: Datoen kan ikke repræsenteres.

en: P&roperties
da: E&genskaber

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
da: POLICY_DB_DEFAULT skal være defineret før nogen anden POLICY-definition kan bruges

en: Page
da: Side

en: Page down
da: Side ned

en: Page left
da: Side til venstre

en: Page right
da: Side til højre

en: Page size:
da: Sidestørrelse:

en: Page up
da: Side op

en: Pages from
da: Siderne fra

en: Paper
da: Papir

en: Paper source:
da: Papirkilde:

en: Parse error: %1
da: Fortolkningsfejl: %1

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
da: Partikel indeholder ikke-deterministiske jokertegn.

en: Paste and Match Style
da: Indsæt og match stil

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
da: Indsæt

en: Path not found
da: Sti ikke fundet

en: Pause failed
da: Pause mislykkedes

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: Phonon::]
en: Communication
da: Kommunikation

[ctx: Phonon::]
en: Games
da: Spil

[ctx: Phonon::]
en: Music
da: Musik

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
da: Bekendtgørelser

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
da: Lydoutput

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
da: Enhed til lydoutput

[ctx: Play]
en: Play
da: Afspil

en: Play/Pause Animations
da: Afspil/pause af animationer

en: Playback complete
da: Afspilning gennemført

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
da: Installation af plugin-codec mislykkedes for codecet: %0

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
da: Uoverensstemmelse i data til plugin-verificering ved '%1'

en: Points (pt)
da: Punkter (pt)

en: Portrait
da: Stående

en: Position
da: Placering

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
da: Mulig ankerløkke detekteret på centerIn.

en: Possible anchor loop detected on fill.
da: Mulig ankerløkke detekteret på fill.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
da: Mulig ankerløkke detekteret på vandret anker.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
da: Mulig ankerløkke detekteret på lodret anker.

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
da: Præfikset %1 kan kun bindes til %2 (og det præ-erklæres i begge tilfælde).

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
da: Præfikset %1 er allerede erklæret i prologen.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
da: Præfiks for kvalificeret navn %1 er ikke defineret.

en: Premature end of document.
da: For tidlig afslutning af dokument.

en: Press
da: Tryk

en: Preview
da: Vis udskrift

en: Previous
da: Forrige

en: Print
da: Udskriv

en: Print To File ...
da: Udskriv til fil...

en: Print all
da: Udskriv alle

en: Print current page
da: Udskriv nuværende side

en: Print range
da: Udskriv område

en: Print selection
da: Udskriv markering

en: Print to File (PDF)
da: Udskriv til fil (PDF)

en: Print to File (Postscript)
da: Udskriv til fil (Postscript)

en: Private key does not certify public key, %1
da: Privat nøgle certificerer ikke offentlig nøgle, %1

en: Process crashed
da: Processen brød sammen

en: Process failed to start: %1
da: Processen kunne ikke starte: %1

en: Process operation timed out
da: Proces-operationen havde tidsudløb

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
da: Forfremmelse af %1 til %2 kan forårsage tab af præcision.

en: Property assignment expected
da: Tildeling til egenskab forventet

en: Property has already been assigned a value
da: Egenskaben er allerede blevet tildelt en værdi

en: Property names cannot begin with an upper case letter
da: Egenskabsnavn kan ikke begynde med et stort bogstav

en: Property value set multiple times
da: Egenskabsværdi sat flere gange

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
da: PropertyChanges understøtter ikke oprettelse af tilstands-specifikke objekter.

en: Protocol type not supported
da: Protokoltype ikke understøttet

en: Proxy authentication failed
da: Proxy-autentificering mislykkedes

en: Proxy authentication failed: %1
da: Proxy-autentificering mislykkedes: %1

en: Proxy host not found
da: Proxy-vært ikke fundet

en: Proxy server error
da: Fejl med proxy-server

en: Proxy server not supported
da: Proxy-server ikke understøttet

en: PulseAudio Sound Server
da: PulseAudio lydserver

en: Puts a maximized window back to normal
da: Sætter et maksimeret vindue tilbage til normal

en: Puts a minimized window back to normal
da: Sætter et minimeret vindue tilbage til normal

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
da: Kan ikke binde variabel

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
da: Kan ikke eksekvere erklæring

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
da: Kunne ikke hente første

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
da: Kan ikke hente næste

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
da: Kunne ikke hente indgangen %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
da: Kan ikke forberede erklæring

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
da: Qt blev bygget uden understøttelse af QMovie

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
da: Bindingsløkke detekteret for egenskaben "%1"

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
da: Forventede parametertype

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
da: Forventede egenskabstype

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
da: Forventede symbol "%1"

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
da: Forventede typenavn

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
da: Identifikator kan ikke starte med et taltegn

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
da: Ulovligt tegn

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
da: Ugyldig escape-skevens

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
da: Ulovlig syntaks for eksponentielt tal

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
da: Ulovlig unicode-escape-sekvens

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
da: Ugyldig importkvalifikator-id

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
da: Ugyldig egenskabstypemodifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
da: Ugyldigt flag "%0" i regulært udtryk

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
da: JavaScript-erklæring udenfor scriptelement

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
da: Biblioteksimport kræver en version

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
da: Egenskabsværdi sat flere gange

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
da: Læs-kun understøttes endnu ikke

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
da: Reserveret navn "Qt" kan ikke bruges som en kvalifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
da: Scriptimportkvalifikatorer skal være unikke.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
da: Scriptimport kræver en kvalifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
da: Syntaksfejl

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
da: Uafsluttet kommentar ved enden af filen

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
da: Uafsluttet streng ved enden af linjen

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
da: Uventet egenskabstypemodifikator

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
da: Uventet symbol "%1"

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
da: Ikke-afsluttet backslash-udtryk i regulært udtryk

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
da: Ikke-afsluttet regulært udtryk-klasse

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
da: Ikke-afsluttet regulært udtryk

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
da: Kan ikke tildele et objekt til signalegenskaben %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
da: Kan ikke tildele objekt til grænsefladeegenskab

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
da: Kan ikke tildele objekt til liste

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
da: Kan ikke tildele objekttype %1 som ikke har en standardmetode

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
da: Kan ikke tildele værdien %1 til egenskaben %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
da: Kan ikke forbinde uoverensstemmende signal/slot %1 %vs. %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
da: Kan ikke sætte egenskaber på %1 da den er nul

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
da: Kan ikke oprette tilknyttet objekt

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
da: Kan ikke oprette objekt af typen %1

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
da: Qt blev bygget uden understøttelse af xmlpatterns

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
da: En XmlListModel-forespørgsel skal begynde med "/" or "//"

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
da: &Nej

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
da: &O.k.

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
da: &Ja

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
da: Afbryd

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
da: Anvend

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
da: Luk

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
da: Luk uden at gemme

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
da: Kassér

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
da: Gem ikke

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
da: Ignorér

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
da: N&ej til alle

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
da: O.k.

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
da: Åbn

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
da: Gendan standardindstillinger

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
da: Forsøg igen

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
da: Gem

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
da: Gem alle

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
da: Ja til &alle

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
da: Drev

[ctx: QFileDialog]
en: File
da: Fil

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
da: Denne computer

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
da: Alle

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
da: Armensk

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
da: Sort

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
da: Fed

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
da: Halv

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
da: Halvfed

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
da: Georgisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
da: Græsk

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
da: Hebræisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
da: Kursiv

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
da: Japansk

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
da: Koreansk

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
da: Let

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
da: Skæv

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
da: Syrisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
da: Tamilsk

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
da: Tibetansk

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
da: Traditionel kinesisk

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
da: Intet værtsnavn angivet

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
da: Ugyldigt værtsnavn

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
da: Intet værtsnavn angivet

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
da: Kunne ikke starte transaktion

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
da: Fejl under åbning af database

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
da: Kunne ikke indsende transaktion

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
da: Kunne ikke tilbagerulle transaktion

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
da: Kunne ikke allokere erklæring

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
da: Kunne ikke beskrive input-erklæring

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
da: Kunne ikke beskrive erklæring

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
da: Kunne ikke hente næste element

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
da: Kunne ikke finde array

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
da: Kunne ikke hente array-data

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
da: Kunne ikke hente forespørgselsinformation

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
da: Kunne ikke hente erklæringsinformation

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
da: Kunne ikke forberede erklæring

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
da: Kunne ikke starte transaktion

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
da: Kunne ikke lukke erklæring

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
da: Kunne ikke indsende transaktion

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
da: Kunne ikke oprette BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
da: Kunne ikke eksekvere forespørgsel

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
da: Kunne ikke åbne BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
da: Kunne ikke læse BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
da: Kunne ikke skrive BLOB

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
da: Ingen plads tilbage på enheden

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
da: Ingen sådan fil eller mappe

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
da: Adgang nægtet

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
da: For mange åbne filer

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
da: Kunne ikke binde værdier

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
da: Kunne ikke binde værdi

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
da: Kunne ikke køre næste forespørgsel

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
da: Kunne ikke eksekvere forespørgsel

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
da: Kunne ikke eksekvere erklæring

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
da: Kunne ikke hente data

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
da: Kunne ikke forberede erklæring

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
da: Kunne ikke nulstille erklæring

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
da: Kunne ikke gemme næste resultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
da: Kunne ikke gemme resultat

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
da: Kunne ikke gemme erklæringsresultater

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
da: Hjørneværktøjslinje

[ctx: QMessageBox]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: QMessageBox]
en: OK
da: O.k.

en: QName content does not match pattern facet.
da: QName-indholdet matcher ikke mønster-facet.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
da: QName-indholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
da: Fejl under åbning af %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
da: Ugyldig URI: %1

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
da: Skrivefejl ved skrivning til %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
da: Kan ikke åbne %1: Stien er en mappe

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
da: Fejl under åbning af %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
da: Læsefejl ved læsning fra %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
da: Anmodning om åbning af ikke-lokal fil %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
da: Skrivefejl ved skrivning til %1: %2

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
da: Netværksadgang er deaktiveret.

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
da: Fejl i netværkssession.

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
da: Protokollen "%1" er ukendt

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
da: fejl ved start af motor.

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
da: Kan ikke påbegynde transaktion

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
da: Kan ikke indsende transaktion

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
da: Kan ikke initialisere

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
da: Kan ikke tilbagerulle transaktion

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
da: Kan ikke allokere erklæring

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
da: Kunne ikke binde kolonne til bach-eksekvering

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
da: Kan ikke binde værdi

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
da: Kan ikke eksekvere batch-erklæring

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
da: Kan ikke eksekvere erklæring

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
da: Kunne ikke hente erklæringstype

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
da: Kan ikke gå til (goto) næste

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
da: Kan ikke forberede erklæring

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
da: QODBCResult::nulstil: Kan ikke sætte 'SQL_CURSOR_STATIC' som erklæringsattribut. Tjek venligst konfigurationen af din ODBC-driver

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
da: Kan ikke binde variable

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
da: Kan ikke eksekvere erklæring

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
da: Kunne ikke hente række

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
da: Kunne ikke hente første

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
da: Kunne ikke hente sidste

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
da: Kan ikke hente næste

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
da: Kunne ikke hente forrige

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
da: Kan ikke forberede erklæring

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
da: Navn

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
da: Værdi

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
da: Kan ikke oprette forespørgsel

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
da: Kunne ikke forberede erklæring

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
da: Luk

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
da: Eksportér til PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
da: Ekportér til PostScript

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
da: Første side

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
da: Tilpas til siden

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
da: Tilpas til bredden

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
da: Liggende

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
da: Sidste side

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
da: Næste side

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
da: Sideopsætning

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
da: Sideopsætning

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
da: Stående

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
da: Forrige side

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
da: Vis udskrift

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
da: Vis modstående sider

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
da: Vis oversigt over alle sider

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
da: Vis enkelt side

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
da: dårlig char-class-syntaks

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
da: dårlig lookahead-syntaks

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
da: dårlige repetition-syntaks

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
da: deaktiveret funktion anvendt

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
da: ugyldig kategori

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
da: ugyldigt interval

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
da: ugyldig oktalværdi

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
da: lookbehinds understøttes ikke, se QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
da: mødte intern grænse

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
da: venstre delim mangler

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
da: ingen fejl forekom

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
da: uventet afslutning

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
da: Kunne ikke eksekvere erklæring

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
da: Kunne ikke hente resultater

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
da: Ingen forespørgsel

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
da: Uoverenstemmelse i parametertælling

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
da: Kunne ikke binde parametre

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
da: Kan ikke udføre flere sætninger på en gang

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
da: Kunne ikke eksekvere erklæring

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
da: Kunne ikke hente række

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
da: Kunne ikke nulstille erklæring

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
da: Betingelse

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
da: Hit-tælling

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: ID
da: Id

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
da: Ignorér-tælling

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
da: Placering

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
da: Enkelt-skud

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
da: Navn

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
da: Værdi

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
da: Niveau

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
da: Placering

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
da: Navn

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
da: Tilføj favorit

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
da: Justér lysstyrke

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
da: Program til venstre

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
da: Program til højre

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
da: Gennemgå lydspor

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
da: Spol lyd frem

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
da: Afspil lyd i tilfældig rækkefølge

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
da: Gentag lyd

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
da: Spol lyd tilbage

[ctx: QShortcut]
en: Away
da: Borte

[ctx: QShortcut]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
da: Tilbage frem

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
da: Bass-boost

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
da: Bass ned

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
da: Bass op

[ctx: QShortcut]
en: Battery
da: Batteri

[ctx: QShortcut]
en: Book
da: Bog

[ctx: QShortcut]
en: Browser
da: Webbrowser

[ctx: QShortcut]
en: CD
da: Cd

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
da: Lommeregner

[ctx: QShortcut]
en: Call
da: Ring op

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
da: Kameraets fokus

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
da: Kameraets lukker

[ctx: QShortcut]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
da: Ryd grib

[ctx: QShortcut]
en: Close
da: Luk

[ctx: QShortcut]
en: Code input
da: Kodeinput

[ctx: QShortcut]
en: Community
da: Fællesskab

[ctx: QShortcut]
en: Context1
da: Sammenhæng1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
da: Sammenhæng2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
da: Sammenhæng3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
da: Sammenhæng4

[ctx: QShortcut]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: QShortcut]
en: Cut
da: Klip

[ctx: QShortcut]
en: Display
da: Skærm

[ctx: QShortcut]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: QShortcut]
en: Down
da: Ned

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
da: Eisu skift

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
da: Eisu til/fra

[ctx: QShortcut]
en: Eject
da: Skub ud

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
da: Favoritter

[ctx: QShortcut]
en: Finance
da: Økonomi

[ctx: QShortcut]
en: Flip
da: Vend

[ctx: QShortcut]
en: Forward
da: Fremad

[ctx: QShortcut]
en: Game
da: Spil

[ctx: QShortcut]
en: Go
da: Kør

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
da: Hangul slut

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
da: Hangul special

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
da: Hangul start

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
da: Læg på

[ctx: QShortcut]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
da: Dvale

[ctx: QShortcut]
en: History
da: Historik

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
da: Hjemmekontor

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
da: Hjemmeside

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
da: Hotlinks

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
da: Kana lås

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
da: Kana skift

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
da: Tastatur lysstyrke ned

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
da: Tastatur lysstyrke op

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
da: Tastaturlys til/fra

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
da: Tastaturmenu

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
da: Genopkald af seneste nummer

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
da: Start (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
da: Start (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
da: Start (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
da: Start (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
da: Start (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
da: Start (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
da: Start (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
da: Start (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
da: Start (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
da: Start (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
da: Start (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
da: Start (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
da: Start (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
da: Start (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
da: Start (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
da: Start (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
da: Start mail

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
da: Start medie

[ctx: QShortcut]
en: Left
da: Venstre

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
da: Lyspære

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
da: Log af

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
da: Videresend e-mail

[ctx: QShortcut]
en: Market
da: Marked

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
da: Næste medie

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
da: Medie på pause

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
da: Afspil medie

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
da: Forrige medie

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
da: Optag medie

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
da: Stop medie

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
da: Møde

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
da: Skærmens lysstyrke ned

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
da: Skærmens lysstyrke op

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
da: Multiplumkandidat

[ctx: QShortcut]
en: Music
da: Musik

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
da: Mine hjemmesider

[ctx: QShortcut]
en: News
da: Nyheder

[ctx: QShortcut]
en: No
da: Nej

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
da: Åbn URL

[ctx: QShortcut]
en: Option
da: Indstilling

[ctx: QShortcut]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: QShortcut]
en: Phone
da: Telefon

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
da: Sluk

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
da: Forrige kandidat

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: QShortcut]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: QShortcut]
en: Reply
da: Svar

[ctx: QShortcut]
en: Return
da: Retur

[ctx: QShortcut]
en: Right
da: Højre

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
da: Rotér vinduer

[ctx: QShortcut]
en: Save
da: Gem

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
da: Pauseskærm

[ctx: QShortcut]
en: Search
da: Søg

[ctx: QShortcut]
en: Select
da: Markér

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
da: Sove

[ctx: QShortcut]
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
da: Stavekontrol

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
da: Opdel skærm

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
da: Regneark

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
da: Undertekst

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
da: Suspendér

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
da: Opgavepanel

[ctx: QShortcut]
en: Time
da: Tid

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
da: Skift mellem ring op/læg på

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
da: Skift mellem medie afspil/pause

[ctx: QShortcut]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
da: Topmenu

[ctx: QShortcut]
en: Travel
da: Rejser

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
da: Diskant ned

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
da: Diskant op

[ctx: QShortcut]
en: Up
da: Op

[ctx: QShortcut]
en: View
da: Vis

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
da: Stemmeopkald

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
da: Afbryd lyd

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
da: Lydstyrke op

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
da: Vågn op

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
da: Webkamera

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
da: Trådløst

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
da: Tekstbehandling

[ctx: QShortcut]
en: Yes
da: Ja

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
da: Timeout af netværksoperation

[ctx: QSql]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
da: Annullér dine ændringer?

[ctx: QSql]
en: Confirm
da: Bekræft

[ctx: QSql]
en: Delete
da: Slet

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
da: Slet denne indgang?

[ctx: QSql]
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: QSql]
en: No
da: Nej

[ctx: QSql]
en: Save edits?
da: Gem ændringer?

[ctx: QSql]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: QSql]
en: Yes
da: Ja

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
da: Fejl ved hentning af antal kolonner

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
da: Fejl ved læsning af kolonnenavn

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
da: Fejl ved hentning af kolonnetype

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
da: Uoverenstemmelse i parameterantal

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
da: Sætningen er ikke forberedt

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
da: Kan ikke binde parametre

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
da: Kan ikke udføre sætning

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
da: Kan ikke hente række

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
da: Kan ikke nulstille erklæring

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
da: %1: Findes allerede

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
da: %1: Findes ikke

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
da: %1: Ftok fejlede

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
da: %1: nøglen er tom

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
da: %1: navnefejl

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
da: %1: Ikke flere ressourcer

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
da: %1: Adgang nægtet

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
da: %1: Kan ikke oprette nøgle

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
da: %1: Ukendt fejl %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
da: LRE start af venstre-til-højre-indlejring

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
da: LRM venstre-til-højre-mærke

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
da: LRO start af venstre-til-højre-tilsidesætning

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
da: PDF Pop directional-formattering

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
da: RLE start af højre-til-venstre-indlejring

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
da: RLM højre-til-venstre-mærke

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
da: RLO start af højre-til-venstre-tilsidesætning

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
da: Bund

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
da: Venstre kant

[ctx: QWebPage]
en: Page down
da: Side ned

[ctx: QWebPage]
en: Page left
da: Side til venstre

[ctx: QWebPage]
en: Page right
da: Side til højre

[ctx: QWebPage]
en: Page up
da: Page Up

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
da: Omdirigeringsgrænse nået

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
da: Højre kant

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
da: Rul ned

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
da: Rul hertil

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
da: Rul til venstre

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
da: Rul til højre

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
da: Rul op

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
da: Webinspektør - %2

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
da: indkodningsdeklaration eller alenestående deklaration forventet under læsning af XML-deklaration

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
da: fejl i tekstdeklaration for en ekstern entitet

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
da: fejl opstod mens kommentar blev fortolket

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
da: fejl opstod mens indhold blev fortolket

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
da: fejl opstod mens dokumenttypedefinition blev fortolket

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
da: fejl opstod mens elementet blev fortolket

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
da: fejl opstod mens reference blev fortolket

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
da: fejl udløst af forbruger

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
da: ekstern fortolket generel entitetsreference ikke tilladt i DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
da: ekstern fortolket generel entitetsreference ikke tilladt i attributværdi

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
da: intern generel entitetsreference ikke tilladt i DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
da: ugyldigt navn for behandling af instruktion

[ctx: QXml]
en: letter is expected
da: bogstav forventes

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
da: mere end én dokumenttypedefinition

[ctx: QXml]
en: no error occurred
da: ingen fejl opstod

[ctx: QXml]
en: recursive entities
da: rekursive entiteter

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
da: alenestående deklaration forventet under læsning af XML-deklaration

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
da: mærke stemmer ikke

[ctx: QXml]
en: unexpected character
da: uventet tegn

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
da: uventet filafslutning

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
da: ufortolket entitetsreference i forkert sammenhæng

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
da: version forventet under læsning af XML-deklaration

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
da: forkert værdi for alenestående deklaration

en: Qt Script Debugger
da: Qt Script-fejlretning

en: Read-only Transaction
da: Læs-kun transaktion

en: Redo %1
da: Gendan %1

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Reference %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Reflections delay (ms)
da: Forsinkelse på reflektioner (ms)

en: Reflections level (mB)
da: Reflektionsniveau (mB)

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
da: Genindlæs

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
da: Eksterne vært lukkede forbindelsen på %1 for tidligt

en: Remove
da: Fjern

en: Remove formatting
da: Fjern formatering

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
da: Påkrævet kardinalitet er %1; fik kardinalitet %2.

en: Required type is %1, but %2 was found.
da: Den krævede type er %1, men %2 blev fundet.

en: Resource error (fork failure): %1
da: Ressourcefejl (fork-fejl): %1

en: Restore
da: Gendan

en: Restore Down
da: Gendan nedad

en: Restore down
da: Gendan ned

en: Restore up
da: Gendan op

en: Reverb delay (ms)
da: Forsinkelse på reverb (ms)

en: Reverb level (mB)
da: Reverb-niveau (mB)

en: Reverse
da: Omvendt

en: Reverse landscape
da: Liggende, omvendt

en: Reverse portrait
da: Stående, omvendt

en: Revert back to device '%1'
da: Vend tilbage til enheden '%1'

en: Right edge
da: Højre kant

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Roaming error
da: Roaming-fejl

en: Roaming was aborted or is not possible.
da: Roaming blev afbrudt eller er ikke muligt.

en: Room HF level
da: Niveau af room-HF

en: Room level (mB)
da: Room-niveau (mB)

en: Run to Cursor
da: Kør til markør

en: Run to New Script
da: Kør til nyt script

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
da: Kører et XSL-T 1.0-stylesheet med en 2.0-behandler.

en: S60 FEP input method
da: Inputmetoden S60 FEP

en: SOCKS version 5 protocol error
da: Protokolfejl med SOCKS version 5

en: SOCKSv5 command not supported
da: SOCKSv5-kommando ikke understøttet

en: SQL transaction failed
da: SQL-transaktion mislykkedes

en: SQL: database version mismatch
da: SQL: uoverenstemmende databaseversioner

en: Sample
da: Prøve

en: Script %1 unavailable
da: Scriptet %1 ikke tilgængeligt

en: Scroll Left
da: Rul til venstre

en: Scroll Right
da: Rul til højre

en: Scroll down
da: Rul ned

en: Scroll here
da: Rul her

en: Scroll left
da: Rul til venstre

en: Scroll right
da: Rul til højre

en: Scroll up
da: Rul op

en: Search
da: Søg

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
da: Søg på nettet

en: Seek failed
da: Søgning mislykkedes

en: Seek file/device for image read failed
da: Søg i fil/enhed efter image read mislykkedes

en: Select
da: Markér

en: Select (Marquee)
da: Vælg (Marquee)

en: Select All
da: Markér alt

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
da: Markér alt

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select IM
da: Vælg IM

en: Select to the end of the block
da: Markér til blokkens afslutning

en: Select to the end of the document
da: Markér til dokumentets afslutning

en: Select to the end of the line
da: Markér til linjens afslutning

en: Select to the next character
da: Markér til næste tegn

en: Select to the next line
da: Markér til næste linje

en: Select to the next word
da: Markér til næste ord

en: Select to the previous character
da: Markér til forrige tegn

en: Select to the previous line
da: Markér til forrige linje

en: Select to the previous word
da: Markér til forrige ord

en: Select to the start of the block
da: Markér til blokkens start

en: Select to the start of the document
da: Markér til dokumentets start

en: Select to the start of the line
da: Markér til linjens start

en: Selection
da: Markering

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
da: Sekvensen ']]>' er ikke tilladt i indhold.

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
da: Sekventiel enhed (fx sokkel) til læsning af billeder ikke understøttet

en: Server alert
da: Serveralarm

en: Session aborted by user or system
da: Session afbrudt af brugeren eller systemet

en: Setting volume failed
da: Kunne ikke sætte lydstyrke

en: Sh&ade
da: Sk&yg

en: Shade
da: Skyg

en: Shift
da: Skift

en: Shift+F11
da: Skift+F11

en: Shift+F3
da: Skift+F3

en: Shift+F5
da: Skift+F5

en: Short side
da: Kort side

en: Show Details...
da: Vis detaljer...

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
da: Signalnavn kan ikke begynde med et stort bogstav

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke i totalDigits-facet.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke mønster-facet.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke maxExclusive-facet.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke maxInclusive-facet.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke minExclusive-facet.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
da: Signeret heltalsindhold matcher ikke minInclusive-facet.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
da: Signeret heltalsindhold er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
da: Den enkle type %1 kan kun have en enkel, atomar type som basistype.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
da: Den enkle type %1 kan ikke arve fra %2 da denne definerer restriktion som endelig.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
da: Den enkle type %1 kan ikke have direkte basistype %2.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
da: Den simple type %1 indeholder ulovlig facettype %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
da: Den simple type %1 må ikke have basistype %2.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
da: Den simple type %1 må kun have %2-facet.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
da: Enkel type indeholder ulovlig facet %1.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
da: Simpel type for afledet element %1 kan ikke afledes gyldigt fra basiselementet.

en: Single property assignment expected
da: Tildeling til én egenskab forventet

en: Size
da: Størrelse

en: Socket error on %1: %2
da: Socket-fejl på %1: %2

en: Socket is not connected
da: Socket ikke forbundet

en: Socket operation timed out
da: Timeout af socket-operation

en: Specified type %1 is not known to the schema.
da: Den angivne type %1 er ikke kendt af skemaet.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
da: Den angivne type %1 kan ikke gyldigt substitueres med elementtypen %2.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
da: At angive use='prohibited' i en attributgruppe har ingen effekt.

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
da: Stavning

en: Standalone accepts only yes or no.
da: Standalone accepterer kun ja eller nej.

en: Stay on &Top
da: &Altid øverst

en: Step &down
da: T&rin ned

en: Step Into
da: Træd ind i

en: Step Out
da: Træd ud

en: Step Over
da: Træd over

en: Streaming not supported
da: Streaming er ikke understøttet

en: Stri&keout
da: &Overstreget

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: String content does not match pattern facet.
da: Strengindholdet matcher ikke mønster-facet.

en: String content does not match the length facet.
da: Strengindholdet matcher ikke length-facet.

en: String content does not match the maxLength facet.
da: Strengindholdet matcher ikke maxLength-facet.

en: String content does not match the minLength facet.
da: Strengindholdet matcher ikke minLength-facet.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
da: Strengindholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
da: Indsend

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Substitution group %1 has circular definition.
da: Substitutionsgruppe %1 har cirkulær definition.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Substitutionsgruppe %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Superscript
da: Hævet skrift

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
da: Gå til fuldskærm

en: TTL expired
da: TTL udløbet

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
da: Det importerede skemas målnavnerum %1 er forskelligt fra målnavnerummet %2, som defineret af importskemaet.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
da: Det inkluderede skemas målnavnerummet %1 er forskelligt fra målnavnerummet %2, som defineret af inkluderingsskemaet.

en: Temporary network failure.
da: Midlertidig netværkfejl.

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
da: Tekstretning

en: Text nodes are not allowed at this location.
da: Tekstknuder er ikke tilladt på denne placering.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
da: Reference til tekst eller enhed ikke tilladt i %1-element

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
da: %1-aksen er ikke understøttet i XQuery

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
da: "Fra"-værdien må ikke være større end "Til"-værdien.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
da: Skema-import-funktionen er ikke understøttet, og derfor kan %1-erklæringer ikke forekomme.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
da: Skemavaliderings-funktionen er ikke understøttet. Derfor må %1-udtryk ikke bruges.

en: The TLS/SSL connection has been closed
da: TLS-/SSL-forbindelsen er blevet lukket

en: The URI cannot have a fragment
da: URI'en må ikke have et fragment

en: The address is invalid for this operation
da: Adressen er ugyldig for denne operation

en: The address is not available
da: Adressen er ikke tilgængelig

en: The address is protected
da: Adressen er beskyttet

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
da: Attributten %1 må kun forekomme på det første %2-element.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
da: Attributten %1 kan ikke forekomme på %2, når den er et barn af %3.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
da: Attributten %1 skal fremgå på elementet %2.

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
da: Stilængdeparameteren basicConstraints er blevet overskredet

en: The bound address is already in use
da: Den bundne adresse er allerede i brug

en: The certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: The certificate is not yet valid
da: Certifikatet er ikke gyldigt endnu

en: The certificate is self-signed, and untrusted
da: Certifikatet er selv-signeret og ubetroet

en: The certificate signature could not be decrypted
da: Certifikatsignaturen kunne ikke dekrypteres

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
da: Certifikatets notAfter-felt indeholder et ugyldigt tidspunkt

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
da: Certifikatets notBefore-felt indeholder et ugyldigt tidspunkt

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
da: Kodepunktet %1, som forekommer i %2 der bruger tegnsættet %3, er et ugyldigt XML-tegn.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
da: Det aktuelle kandidat-udsteder-certifikat blev afvist da dets udstedernavn og serienummer var til stede og ikke matchede autoritetsnøgle-identifikatoren for det aktuelle certifikat

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
da: Det aktuelle kandidat-udsteder-certifikat blev afvist da dets emnenavn ikke matchede udstedernavnet for det aktuelle certifikat

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
da: En behandlingsinstruktions data må ikke indeholde strengen %1

en: The default collection is undefined
da: Standardsamlingen er udefineret

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
da: Elementet med det lokale navn %1 eksisterer ikke i XSL-T.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
da: Tegnsættet %1 er ugyldigt. Det må kun indeholde latinske teng, må ikke indeholde whitespace og skal matche det regulære udtryk %2.

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
da: Filen '%1' er ikke et gyldigt Qt-plugin.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
da: Det første argument til %1 kan ikke være af typen %2.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
da: Det første argument til %1 kan ikke være af typen %2. Det skal være en numerisk type, xs:årMånedVarighed eller xs:dagTidspunktVarighed.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
da: Det første argument til %1 kan ikke være af typen %2. Det skal være af typen %3, %4 eller %5.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
da: Den første operand i en heltalsdivision, %1, kan ikke være uendeligt (%2).

en: The focus is undefined.
da: Fokus er udefineret.

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
da: Værtsnavnet matchede ikke nogen af de gyldige værter for dette certifikat

en: The initialization of variable %1 depends on itself
da: Initialiseringen af variablen %1 afhænger af sig selv

en: The issuer certificate could not be found
da: Udgivercertifikatet kunne ikke findes

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
da: Udgivercertifikatet for et lokalt opslået certifikat kunne ikke findes

en: The item %1 did not match the required type %2.
da: Elementet %1 matchede ikke den krævede type %2.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
da: Nøgleordet %1 må ikke forekomme med noget andet mode-navn.

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
da: Det sidste trin i en sti skal indeholde enten knuder eller atomare værdier. Det kan ikke være en blanding af de to.

en: The module import feature is not supported
da: Modul-import-funktionen er ikke understøttet

en: The name %1 does not refer to any schema type.
da: Navnet %1 henviser ikke til nogen skema-type.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
da: Navnet på beregnet attribut må ikke have navnerums-URI'en %1 med det lokale navn %2.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
da: Navnet på en variable bundet i et for-udtryk skal være forskellig fra den positionelle variabel. Derfor kolliderer de to variabler med navnet %1.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
da: Navnet på et udvidelsesudtryk skal være i et navnerum.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
da: Navnet på en option skal have et præfiks. Der er intet standard navnerum for options.

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
da: Navnerummet %1 er reserveret, derfor må brugerdefinerede funktioner ikke bruge det. Prøv det prædefinerede præfiks %2, som findes til sådanne tilælde.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
da: Navnerums-URI'en kan ikke være den tomme streng, når den bindes til et præfiks, %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
da: Navnerums-URI i navnet på en beregnet attribut må ikke være %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
da: Navnerums-URI'en skal være konstant og kan ikke bruge indelukkede udtryk.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
da: Navnerummet for en brugerdefineret funktion kan ikke være tomt (prøv det prædefinerede præfiks %1 som findes til tilfælde som dette)

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
da: Navnerummet for en brugerdefineret funktion i et biblioteksmodul skal svare til modulets navnerum. Med andre ord skal det være %1 i stedet for %2

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
da: Normaliseringsformularen %1 er ikke understøttet. De understøttede formularer er %2, %3, %4 og %5 samt ingen, dvs. den tomme streng (ingen normalisering).

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
da: Parameteret %1 sendes, men ingen tilsvarende %2 findes.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
da: Parameteret %1 er påkrævet, men ingen tilsvarende %2 er leveret.

en: The peer certificate is blacklisted
da: Peercertifikatet er sortlistet

en: The peer did not present any certificate
da: Modparten præsenterede ikke noget certifikat

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
da: Pluginet '%1' bruger inkompatibelt Qt-bibliotek. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
da: Pluginet '%1' bruger inkompatibelt Qt-bibliotek. (Kan ikke blande debug- og release-biblioteker.)

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
da: Pluginet '%1' bruger inkompatibelt Qt-bibliotek. Forventet build key "%2", fik "%3"

en: The plugin was not loaded.
da: Pluginet blev ikke indlæst.

en: The prefix %1 cannot be bound.
da: Præfikset %1 kan ikke findes.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
da: Præfikset %1 kan ikke findes. Som standard er det allerede bundet til navnerummet %2.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
da: Præfikset skal være en gyldig %1, hvilket %2 ikke er.

en: The proxy type is invalid for this operation
da: Proxy-typen er ugyldig for denne operation

en: The public key in the certificate could not be read
da: Den offentlige nøgle i certifikatet kunne ikke læses

en: The remote host closed the connection
da: Den eksterne vært lukkede forbindelsen

en: The requested operation is not supported by the system.
da: Den ønskede handling er ikke understøttet af systemet.

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
da: Rod-CA-certifikatet er markeret til at afvise det angivne formål

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
da: Rod-CA-certifikatet er ikke betroet til dette formål

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
da: Certifikatkædens rodcertifikat er selv-signeret og ubetroet

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
da: Rod-knuden for det andet argument til funktionen %1 skal være en dokument-knude. %2 er ikke en dokument-knude.

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
da: Scriptet på denne side lader til at have et problem. Vil du stoppe scriptet?

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
da: Det andet argument til %1 kan ikke være af typen %2. Det skal være af typen %3, %4 eller %5.

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
da: Den anden operand i en division, %1, kan ikke være nul (%2).

en: The session was aborted by the user or system.
da: Sessionen blev afbrudt af brugeren eller systemet.

en: The shared library was not found.
da: Det delte bibliotek blev ikke fundet.

en: The signature of the certificate is invalid
da: Certifikatets signatur er ugyldig

en: The specified configuration cannot be used.
da: Den angivne konfiguration kan ikke bruges.

en: The specified network session is not opened
da: Den angivne netværkssession er ikke åbnet

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
da: Standalone-pseudoattributten skal optræde efter tegnsættet.

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
da: Det angivne certifikat er uegnet til dette formål

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
da: Mål-navnerummet for en %1 kan ikke være tomt.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
da: Værdien for attributten %1 på elementet %2 skal være enten %3 eller %4, ikke %5.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
da: Værdien for attributten %1 skal være af typen %2, hvilket %3 ikke er.

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
da: Værdien af XSL-T versionsattributten skal være en værdi af typen %1, hvilket %2 ikke er.

en: The variable %1 is unused
da: Variablen %1 er ubrugt

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
da: Der er en IDREF-værdi uden et tilsvarende id: %1.

en: This platform does not support IPv6
da: Denne platform understøtter ikke IPv6

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
da: Denne processor er ikke Schema-følsom og derfor kan %1 ikke bruges.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
da: Tidspunktet %1:%2:%3:%4 er ugyldigt.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
da: Tidspunktet 24:%1:%2:%3 er ugyldigt. Timen er 24, men minutter, sekunder og millisekunder er ikke alle 0;

en: Toggle
da: Skift

en: Toggle Breakpoint
da: Slå breakpoint til/fra

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
da: Slå kontroller til/fra

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
da: Slå løkke til/fra

en: Tools
da: Værktøjer

en: Top
da: Øverst

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
da: Stylesheet-elementer på øverste niveau skal være i et ikke-null navnerum, hvilket %1 ikke er.

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
da: LTR

en: True
da: Sand

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
da: To navnerums-erklæringsattributter har samme navn: %1.

en: Type %1 already defined.
da: Typen %1 er allerede defineret.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
da: Type %1 af %2-element kan ikke slås op.

en: Type %1 unavailable
da: Typen %1 ikke tilgængelig

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
da: Typefejl i cast, forventede %1, fik %2.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
da: Type af %1-element skal være en simpel type, det er %2 ikke.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
da: Typen for den afledede attribut %1 kan ikke afledes på gyldig vis fra basisattributtens type.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
da: Typen af den afledede attribut %1 afviger fra basisattributtens type.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
da: Typen af elementet %1 kan ikke afledes fra typen substitutionsgruppens affiliering.

en: US Common #10 Envelope
da: US Common #10-kuvert

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
da: US Common #10-kuvert (105 x 241 mm)

en: Unable to begin transaction
da: Kunne ikke påbegynde transaktion

en: Unable to commit transaction
da: Kan ikke indsende transaktion

en: Unable to connect
da: Kan ikke forbinde

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
da: Kan ikke forbinde. Driveren understøtter ikke al påkrævet funktionalitet

en: Unable to decrypt data: %1
da: Kan ikke dekryptere data: %1

en: Unable to disable autocommit
da: Kan ikke deaktivere autocommit

en: Unable to enable autocommit
da: Kan ikke aktivere autocommit

en: Unable to initialize broadcast socket
da: Kan ikke initialisere broadcast-socket

en: Unable to initialize non-blocking socket
da: Kan ikke initialisere ikke-blokerende socket

en: Unable to logon
da: Kan ikke logge på

en: Unable to open connection
da: Kan ikke åbne forbindelse

en: Unable to open database '
da: Kunne ikke åbne database '

en: Unable to preserve appearance under complex transform
da: Kan ikke bevare udseende under kompleks transformation

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
da: Kan ikke bevare udseende under ikke-uniform skalering

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
da: Kan ikke bevare udseende under skalering med 0

en: Unable to receive a message
da: Kan ikke modtage en besked

en: Unable to rollback transaction
da: Kan ikke tilbagerulle transaktion

en: Unable to send a message
da: Kan ikke sende en besked

en: Unable to set autocommit
da: Kan ikke sætte autocommit

en: Unable to subscribe
da: Kunne ikke abonnere

en: Unable to unsubscribe
da: Kunne ikke afmelde abonnement

en: Unable to use database
da: Kan ikke bruge database

en: Unable to write
da: Kan ikke skrive

en: Unable to write data: %1
da: Kan ikke skrive data: %1

en: Uncheck
da: Fjern afkrydsning

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
da: Understreg

en: Undo %1
da: Fortryd %1

en: Unexpected '
da: Uventet '

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
da: Uventet tegn '%1' i offentlig id-literal.

en: Unexpected object assignment
da: Uventet tildeling til objekt

en: Unidentified Error
da: Ukendt fejl

en: Union content does not match pattern facet.
da: Unionsindholdet matcher ikke mønster-facet.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
da: Unionsindholdet er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
da: Forening af attributjokertegn af type %1 og attributjokertegn af dens basistype %2 kan ikke udtrykkes.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
da: Ukendt SOCKSv5-proxy fejlkode 0x%1

en: Unknown XSL-T attribute %1.
da: Ukendt XSL-T-attribut %1.

en: Unknown address type
da: ukendt adressetype

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error (%1)
da: Ukendt fejl (%1)

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown location
da: Ukendt placering

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
da: Ukendt notation %1 brugt i %2-facet.

en: Unknown session error.
da: Ukendt sessionsfejl.

en: Unshade
da: Skyg ikke

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke i totalDigits-facet.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke mønster-facet.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke maxExclusive-facet.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke maxInclusive-facet.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke minExclusive-facet.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
da: Usigneret heltalsindhold matcher ikke minInclusive-facet.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
da: Usigneret heltalsindhold er ikke oplistet i enumeration-facet.

en: Unsupported XML version.
da: Ikke understøttet XML-version.

en: Unsupported socket operation
da: Ikke understøttet socket-operation

en: Update
da: Opdatér

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
da: Brug denne skydeknap til at justere lydstyrken. Positionen længst til venstre er 0%, længst til højre er %1%

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
da: Værdibegrænsningen af attributten %1 er ikke af attributtens type: %2.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
da: Værdibegrænsning for afledet attribut %1 stemmer ikke overens med værdibegrænsning for basisattribut.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
da: Værdibegrænsningen af elementet %1 er ikke af elementets type: %2.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
da: Arten af elementtypen for %1 skal enten være atomar eller forening.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
da: Arten af medlemstypen for %1 skal være atomar.

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
da: Version %1 er ikke understøttet. Den understøttede XQuery-version er 1.0.

en: Version mismatch: expected %1, found %2
da: Uoverensstemmelse af versioner: forventede %1, fandt %2

en: Video display error
da: Fejl i videovisning

en: Video output error
da: Fejl i videooutput

en: View
da: Vis

en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

en: W3C XML Schema identity constraint field
da: W3C XML-skema identitetsbegrænserfelt

en: W3C XML Schema identity constraint selector
da: Vælger af W3C XML-skema identitetsbegrænser

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
da: Advarsel i %1, i linje %2, kolonne %3: %4

en: Warning in %1: %2
da: Advarsel i %1: %2

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
da: Advarsel: Du lader ikke til at have de basale GStreamer-plugins installeret.
              Al lyd- og videounderstøttelse er blevet deaktiveret

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
da: Advarsel: Du lader ikke til at have pakken gstreamer0.10-plugins-good installeret.
              Visse videofunktioner er blevet deaktiveret.

en: What's This?
da: Hvad er dette?

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
da: Når en parameter er påkrævet, kan en standardværdi ikke leveres gennem en %1-attribut eller en sekvens-constructor.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
da: Når attributten %1 er til stede på %2, må en sekvens-contructor ikke bruges.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
da: Ved casting til %1 eller typer afledt derfra, skal kildeværdien være af samme type, eller den skal være en streng-literal. Typen %2 er ikke tilladt.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
da: Når funktionen %1 bruges til matchning indeni et mønster, skal argumentet være en variable reference eller en streng-literal.

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
da: Whitespace-tegn fjernes, undtagen når de fremgår i tegn-klasser

en: Whole words
da: Hele ord

en: Width:
da: Bredde:

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
da: Jokertegn i afledet partikel er ikke en gyldig delmængde af jokertegn i basispartikel.

en: Will not rename sequential file using block copy
da: Vil ikke omdøbe sekventiel fil med brug af blok-kopiering

en: Windows input method
da: Inputmetode til Windows

en: Wr&iting System
da: Skrivesystem

en: Write %1 file
da: Skriv %1 fil

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
da: Retning

en: XIM input method
da: Inputmetode til XIM

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
da: XSL-T-attributter på XSL-T-elementer skal være i null-navnerummet, ikke i XSL-T-navnerummet hvilket %1 er.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
da: Året %1 er ugyldigt, fordi det begynder med %2.

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom to &100%
da: Forstør til &100%

en: append: value is not an object
da: tilføj: værdi er ikke et objekt

en: back is a write-once property
da: back er en skriv-en-gang-egenskab

en: bottom margin
da: Bundmargen

en: createObject: value is not an object
da: createObject: værdi er ikke et objekt

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
da: Indsend

en: empty
da: tom

en: exactly one
da: nøjagtigt et

en: executeSql called outside transaction()
da: executeSql kaldt udenfor transaction()

en: front is a write-once property
da: front er en skriv-en-gang-egenskab

en: id is not unique
da: id er ikke unik

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
da: import "%1" har intet qmldir og intet navnerum

en: insert: index %1 out of range
da: indsæt: indeks %1 udenfor område

en: insert: value is not an object
da: indsæt: værdi er ikke et objekt

en: invalid query: "%1"
da: Ugyldig forespørgsel: "%1"

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
da: er tvetydig. Fundet i %1 og i %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
da: er tvetydig. Fundet i %1 i version %2.%3 og %4.%5

en: is instantiated recursively
da: er rekursivt instantieret

en: is not a type
da: er ikke en type

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
da: Nylige søgninger

en: left margin
da: Venstremargen

en: local directory
da: lokal mappe

en: locally connected
da: lokalt forbundet

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
da: Ryd nylige søgninger

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
da: Skjul stavning og grammatik

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
da: Vis stavning og grammatik

en: module "%1" is not installed
da: modulet "%1" er ikke installeret

en: module "%1" plugin "%2" not found
da: modulet "%1" plugin "%2" ikke fundet

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
da: modulet "%1" version %2.%3 er ikke installeret

en: move: out of range
da: flyt: udenfor område

en: one or more
da: et eller mere

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
da: plugin kan ikke indlæses til modulet "%1": %2

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
da: Basisjokertegns processContent skal være svagere end det afledte jokertegn.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
da: processContent for jokertegn i afledet partikel er svagere end jokertegn i basispartikel.

en: remove: index %1 out of range
da: fjern: indeks %1 udenfor område

en: right margin
da: Højremargen

en: set: index %1 out of range
da: sæt: indeks %1 udenfor område

en: set: value is not an object
da: sæt: værdi er ikke et objekt

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
da: Dette er et søgbart indeks. Indtast søgeudtryk:

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
da: Ingen fil valgt

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
da: Vælg fil

en: to
da: til

en: top margin
da: Topmargen

en: transaction: missing callback
da: transaktion: manglende callback

en: unknown
da: ukendt

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
da: xsi:noNamespaceSchemaLocation må ikke forekomme efter første no-namespace-element eller -attribut.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
da: xsi:schemaLocation-navnerummet %1 er allerede forekommet tidligere i instansdokumentet.

en: zero or more
da: nul eller mere

en: zero or one
da: nul eller et
