kio4 - en to da translation catalogue (1173 entries)

en:  (Default)
da:  (Standard)

en:  (Points to %1)
da: (Peger på %1)

en: "vold" is not running.
da: "vold" kører ikke.

en: %1 Item | %1 Items
da[0]: %1 element
da[1]: %1 elementer

en: %1 contacted. Waiting for reply...
da: %1 kontaktet. Venter på svar...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
da: %1 er en fil, men jeg forventede en mappe.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
da: %1 er en mappe, men jeg forventede en fil.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
da: %1: SSL-forhandling mislykkedes

en: %1 is required by the server, but is not available.
da: %1 kræves af serveren, men er ikke tilgængelig.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
da: %1 til %2

en: %1.
    
    Reason: %2
da: %1.
    
    Grund: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
da: En uventet fejl (%1) opstod ved forsøg på at %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
da: Adgang blev nægtet ved forsøg på %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
da: Kan ikke %1 da målserveren nægter at acceptere filen eller mappen.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
da: Kan ikke %1 da ressourcen er låst.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
da: Der opstod en fejl under forsøg på %1, %2. Et sammendrag af grundene er nedenfor.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
da: En uventet fejl (%1) opstod ved forsøg på at %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
da[0]: <p>Du modtog en cookie fra<br/><b>%2%3</b><br/>Vil du acceptere eller afvise denne cookie?</p>
da[1]: <p>Du modtog %1 cookies fra<br/><b>%2%3</b><br/>Vil du acceptere eller afvise disse cookies?</p>

en: &Accept
da: &Acceptér

en: &Application
da: &Program

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Choose password:
da: &Vælg adgangskode:

en: &Current Session only
da: &Kun nuværende session

en: &D-Bus registration:
da: &D-Bus-registrering:

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Details
da: &Detaljer

en: &Do not close when command exits
da: &Luk ikke når kommando afslutter

en: &Edit Entry '%1'...
da: &Redigér indgangen "%1"...

en: &Edit...
da: R&edigér...

en: &Eject '%1'
da: &Skub "%1" ud

en: &Forever
da: &Altid

en: &Hide Entry '%1'
da: &Skjul indgangen "%1"

en: &Location:
da: P&lacering:

en: &Name:
da: &Navn:

en: &No
da: &Nej

en: &Only show when using this application (%1)
da: Vis &kun når dette program bruges (%1)

en: &Only these cookies
da: &Kun disse cookies

en: &Only this cookie
da: &Kun denne cookie

en: &Open
da: Å&bn

en: &Open with %1
da: Å&bn med %1

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: &Paste Clipboard Contents
da: &Indsæt udklipsholderens indhold

en: &Paste File | &Paste %1 Files
da[0]: &Indsæt fil
da[1]: &Indsæt %1 filer

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
da[0]: &Indsæt URL
da[1]: &Indsæt %1 URL'er

en: &Permissions
da: &Rettigheder

en: &Place in system tray
da: &Placér i statusområdet

en: &Reject
da: &Afvis

en: &Release '%1'
da: F&rigiv "%1"

en: &Remember application association for this type of file
da: &Husk programassociation for denne type fil

en: &Remove Entry '%1'
da: &Fjern indgangen "%1"

en: &Rename
da: &Omdøb

en: &Repeat password:
da: &Gentag adgangskode:

en: &Resume
da: &Genoptag

en: &Run in terminal
da: &Kør i terminal

en: &Safely Remove '%1'
da: Fjern "%1" &sikkert

en: &Search:
da: &Søg:

en: &Share
da: &Del

en: &Show All Entries
da: Vi&s alle indgange

en: &Skip File
da: &Skip fil

en: &Supported file types:
da: &Understøttede filtyper:

en: &Terminal options:
da: &Terminalindstillinger:

en: &Unmount '%1'
da: &Afmontér "%1"

en: &Username:
da: &Brugernavn:

en: &View
da: &Vis

en: &Work path:
da: &Arbejdssti:

en: &Yes
da: &Ja

en: '%1' not found, please type a valid program name.
da: "%1" blev ikke fundet, indtast et gyldigt programnavn.

en: (%1, Link to %2)
da: (%1, link til %2)

en: (Symbolic Link to %1)
da: (Symbolsk link til %1)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
da: *.adr|Opera Bookmark-filer (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
da: *.html|HTML-filer (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
da: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Ikon-filer (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
da: *|Alle filer

en: *|All Folders
da: *|alle mapper

en: *|All files
da: *|Alle filer

en: --- separator ---
da: --- adskiller ---

en: 1 File | %1 Files
da[0]: 1 fil
da[1]: %1 filer

en: 1 Folder | %1 Folders
da[0]: 1 mappe
da[1]: %1 mapper

en: 1 day %2 | %1 days %2
da[0]: 1 dag %2
da[1]: %1 dage %2

en: 1 file | %1 files
da[0]: 1 fil
da[1]: %1 filer

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
da[0]: 1 undermappe
da[1]: %1 undermapper

en: 1024 (Medium Grade)
da: 1024 (Middel niveau)

en: 160 bit prime factor:
da: 160 bit primfaktor:

en: 2048 (High Grade)
da: 2048 (Højt niveau)

en: 512  (Low Grade)
da: 512 (Lavt niveau)

en: 768  (Low Grade)
da: 768 (Lavt niveau)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
da: <!-- Denne fil blev genereret af Konqueror -->

en: <Error>
da: <Fejl>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
da: <b>%1</b> på <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
da: <b>Forespørgslens detaljer</b>:

en: <b>Issuer Information</b>
da:  <b>Udstederinformation</b>

en: <b>Other</b>
da: <b>Andet</b>

en: <b>Possible causes</b>:
da: <b>Mulige årsager</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
da: <b>Mulige løsninger</b>:

en: <b>Subject Information</b>
da: <b>Emneinformation</b>

en: <b>Technical reason</b>:
da: <b>Teknisk årsag</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
da: <li>Yderligere information: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
da: <li>Dato og tid: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
da: <li>Protokol: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
da: <qt><p> Denne liste skal vise de typer filer som dit program kan klare. Denne liste er organiseret efter <u>mimetyper</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, er en standard-protokol til at identificere typen af data baseret på filenavne-endelse og tilsvarende <u>mimetyper</u>. Eksempel: den "bmp"-del der kommer efter punktum i blomst.bmp indikerer at det er en bestemt slags billede, <u>image/x-bmp</u>. For at vide hvilket program der skal åbne hver filtype, skal systemet informeres om de evner hvert af programmerne har til at klare disse endelser  og  mimetyper.</p> <p>Hvis du ønsker at knytte en eller flere mimetyper der ikke er på denne liste til programmet, så klik på knappen <b>Tilføj</b> nedenfor. Hvis der er en eller flere filtyper som dette program ikke kan klare, vil du måske ønske at fjerne dem fra listen ved at klikke på knappen <b>Fjern</b> nedenfor.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
da: <qt>Klik på denne knap for at gå til forældermappen.<br /><br />Hvis den aktuelle placering f.eks. er file:/home/%1, vil et klik på denne knap føre dig til file:/home.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
da: <qt>Kunne ikke ændre ejerskab af filen <b>%1</b>. Du har ikke tilstrækkelig adgang til at udføre ændringen.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Kunne ikke gemme egenskaber. Du har ikke rettigheder til at skrive til <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette
     <b>"%1"</b>?</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig flytte
     <b>"%1"</b> til affald?</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg et program. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg programmet som skal bruges til at åbne filtypen: <b>%1</b>. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
da: <qt>Vælg det program der skal bruges til at åbne <b>%1</b>. Hvis programmet ikke er anført, så indtast navnet eller klik på knappen Gennemse.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
da: <qt>Vælg denne indstilling hvis du kun ønsker indgangen for det aktuelle program (%1).<br /><br />Hvis denne indstilling ikke er valg vil punktet være tilgængeligt i alle programmer.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
da: <qt>Filen <b>%1</b> er et kørbart program. Af sikkerhedsgrunde vil det ikke blive startet.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Skabelonfilen <b>%1</b> findes ikke.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
da: <qt>Denne knap lader dig oprette bogmærker til bestemte placeringer. Klik på denne knap for at åbne bogmærkemenuen hvor du kan tilføje, redigere og vælge et bogmærke.<br /><br />Disse bogmærker er specifikke for fildialogen, men fungerer på samme måde som bogmærker andre steder i KDE.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
da: <qt>Dette er filteret der skal anvendes på fillisten. Filnavne som ikke matcher filteret, vil ikke blive vist.<p>Du kan vælge et af de forvalgtefiltre i drop-ned-menuen eller du kan indtaste et brugerdefineret filter direkte i tekstområdet.</p><p>Trunkeringstegn som * og ? er tilladte.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
da: <qt>Dette er ikonet som vil fremkomme i panelt Steder.<br /><br />Klik på knappen for at vælge et andet ikon.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
da: <qt>Dette er placeringen som er tilknyttet punktet. Enhver gyldig URL kan bruges. For eksempel:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Ved at klikke på knappen ved siden af tekstredigeringsfeltet kan du klikke dig frem til en passende URL.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
da: <qt>Dette er fildialogens indstillingsmenu. Diverse indstillinger kan tilgås fra denne menu, inklusiv: <ul><li>hvordan filer sorteres i listen</li><li>typer afvisning, inklusiv ikon- og liste-</li><li>visning af skjulte filer</li><li>navigationspanelet Steder</li><li>filforhåndsvisninger</li><li>adskillelse af mapper fra filer</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
da: <qt>Dette er teksten som vil fremkomme i panelet Steder.<br /><br />Etiketten bør bestå af et eller to ord som hjælper dig med at huske hvad indgangen henviser til. Hvis du ikke angive en etiket, vil den blive udledt fra placeringens URL.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
da: <qt>Kan ikke få tilgang til <b>%1</b>.
    Du har ikke adgangsrettigheder til denne placering.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Kan ikke køre den angivne kommando. Filen eller mappen <b>%1</b> eksisterer ikke.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
da: <qt>Mens du skriver i tekstområdet, kan du blive præsenteret for mulige fuldførelser. Denne funktion kan kontrolleres ved at klikke med højre museknap og vælge en foretrukken tilstand fra menuen <b>Tekstfuldførelse</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Du har ikke rettigheder til at køre <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
da: &Ny mappe...

[ctx: @action:button]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: @action:button]
en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
da: Opret mappe

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
da: Tøm affald

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
da: Angiv et andet navn

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
da: Ny mappe...

[ctx: @action:button]
en: Update
da: Opdatér

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
da: Tøm affald

[ctx: @action:inmenu]
en: More
da: Mere

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
da: Flyt til affald

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
da: Ny mappe...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
da: A&ndre...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
da: Vil du tømme affaldet? Alle elementer vil blive slettet.

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
da: Vil du slette alle elementer fra Affald permanent? Denne handling kan ikke fortrydes.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
da: <p>Du er ved at logge ind på siden "%1" med brugernavnet "%2", men websiden kræver ikke autentificering. Dette kan være et forsøg på at snyde dig.</p><p>Er "%1" den side du vil besøge?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
da: (ukendt)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
da: (ukendt)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
da: Enheder

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
da: Andet

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
da[0]: %1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
da:  [På tværs af domæner]

[ctx: @label]
en: Add Comment...
da: Tilføj kommentar...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
da: Gennemsnitlig bitrate

[ctx: @label]
en: Change...
da: Ændr...

[ctx: @label]
en: Channels
da: Kanaler

[ctx: @label]
en: Color Depth
da: Farvedybde

[ctx: @label]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @label]
en: Content
da: Indhold

[ctx: @label]
en: Copied From
da: Kopieret fra

[ctx: @label]
en: Creator
da: Oprettet af

[ctx: @label]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @label]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @label]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: @label]
en: First Usage
da: Første brug

[ctx: @label]
en: Height
da: Højde

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
da: Interlace-tilstand

[ctx: @label]
en: Keyword
da: Nøgleord

[ctx: @label]
en: Last Usage
da: Seneste brug

[ctx: @label]
en: MIME Type
da: MIME-type

[ctx: @label]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
da: Numerisk vurdering

[ctx: @label]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @label]
en: Performer
da: Kunstner

[ctx: @label]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: @label]
en: Programming Language
da: Programmeringssprog

[ctx: @label]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @label]
en: Related To
da: Relateret til

[ctx: @label]
en: Release Date
da: Udgivelsesdato

[ctx: @label]
en: Sample Rate
da: Sample-rate

[ctx: @label]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @label]
en: Sub Resource
da: Underressource

[ctx: @label]
en: Subject
da: Emne

[ctx: @label]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: @label]
en: Total Size
da: Størrelse i alt

[ctx: @label]
en: Translation Date
da: Oversættelsesdato

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
da: Dato for oversættelseskilde

[ctx: @label]
en: Unix File Group
da: Unix-filgruppe

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
da: Unix-filtilstand

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
da: Unix-filejer

[ctx: @label]
en: Usage Count
da: Brugt antal gange

[ctx: @label]
en: Width
da: Bredde

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
da: Værdi for eksponeringsbias

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
da: Eksponeringstid

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
da: Blitz

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
da: Brændvidde

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
da: Brændvidde 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
da: ISO hastighedsmålinger

[ctx: @label EXIF]
en: Make
da: Producent

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
da: Måletilstand

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
da: Hvidbalance

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
da: Blænde

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
da: Seneste oversætter

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
da: Fuzzy oversættelser

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
da: Forældede oversættelser

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
da: Oversættelser i alt

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
da: Oversatte

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
da: Uoversatte

[ctx: @label creation date]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: @label file URL]
en: Location
da: Placering

[ctx: @label file content size]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
da: Afhænger af

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @label music title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @label music track number]
en: Track
da: Spor

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
da: Tegn

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: @label number of words]
en: Words
da: Ord

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
da: Del af

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
da: Ressource oprettet

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
da: Ressource ændret

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
da: Har logisk del

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
da: Har Part

[ctx: @label video director]
en: Director
da: Instruktør

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
da: Vælg hvilke data der skal vises:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
da: Kommentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
da: Opret ny mappe i:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
da: Placering:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
da: Ny mappe:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
da: Vis skjulte mapper

[ctx: @title job]
en: Copying
da: Kopierer

[ctx: @title job]
en: Creating directory
da: Opretter mappe

[ctx: @title job]
en: Deleting
da: Sletter

[ctx: @title job]
en: Examining
da: Undersøger

[ctx: @title job]
en: Mounting
da: Monterer

[ctx: @title job]
en: Moving
da: Flytter

[ctx: @title job]
en: Transferring
da: Overfører

[ctx: @title job]
en: Unmounting
da: Afmonterer

[ctx: @title:column]
en: Date
da: Dato

[ctx: @title:column]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @title:column]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: @title:column]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
da: Opstart

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
da: Bruger

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
da: H&andlinger

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
da: Å&bn med

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
da: Å&bn med...

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
da: &Generelt

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
da: Tilføj bogmærker

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
da: Bogmærkeegenskaber

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
da: Ændr kommentar

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
da: Indstil viste data

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
da: Bekræft tilgang af webside

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
da: Opret ny bogmærkemappe

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
da: Opret ny bogmærkemappe i %1

[ctx: @title:window]
en: New Folder
da: Ny mappe

[ctx: @title:window]
en: Places
da: Steder

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: A file named %1 already exists.
da: En fil ved navn %1 findes allerede.

en: A file or folder named %1 already exists.
da: En fil eller mappe ved navn %1 eksisterer allerede.

en: A folder named %1 already exists.
da: En mappe ved navn %1 eksisterer allerede.

en: A more recent item named '%1' already exists.
da: Et nyere element med navnet "%1" findes allerede.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
da: En netværksfirewall (en enhed der begrænser internetforespørgsler) der enten beskytter dit netværk eller serverens netværk er måske gået ind og har forhindret denne forespørgsel.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
da: En protokolfejl er måske opstået og har forårsaget at serveren har lukket forbindelsen som reaktion på fejlen.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
da: Der er opstået en protokolfejl eller en inkompatibilitet.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
da: En ressource kan ikke oprettes ved målet før en eller flere mellemsamlinger (mapper) er blevet oprettet.

en: A similar file named '%1' already exists.
da: En lignende fil ved navn "%1" findes allerede.

en: A&dvanced Permissions
da: A&vancerede rettigheder

en: Above File Name
da: Over filnavn

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
da: Acceptér cookies i resten af den aktuelle session

en: Accept for this &session
da: Acceptér i denne &session

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Access Permissions
da: Adgangsrettigheder

en: Access denied to %1.
da: Adgang nægtet til %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
da: Adgang nægtet.
    Kunne ikke skrive til %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
da: Adgang nægtet til begrænset port i POST.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
da: Adgang blev nægtet til den angivne ressource <strong>%1</strong>.

en: Accessed:
da: Brugt:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
da: Adgang til filer er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Acquire Image
da: Indtag billede

en: Actions
da: Handlinger

en: Ad&vanced Options
da: A&vancerede tilvalg

en: Add Bookmark Here
da: Tilføj bogmærke her

en: Add Entry...
da: Tilføj indgang...

en: Add File Type for %1
da: Tilføj filtype for %1

en: Add Places Entry
da: Tilføj indgang i Steder

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
da: Tilføj en mappe med bogmærker for alle åbne faneblade.

en: Add...
da: Tilføj...

en: Advanced Options for %1
da: Avancerede tilvalg for %1

en: Advanced Permissions
da: Avancerede rettigheder

en: All &cookies
da: Alle &cookies

en: All Files
da: Alle filer

en: All Pictures
da: Alle billeder

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: All cookies from this do&main
da: Alle cookies fra dette do&mæne

en: Already Exists as Folder
da: Findes allerede som en mappe

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
da: Selv om en forbindelse blev etableret til <strong>%1</strong>, blev forbindelsen lukket på et uventet sted i kommunikationen.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
da: Selv om der blev opnået kontakt til serveren, blev et svar ikke modtaget inden for den tid der er afsat til forespørgslen, der er som følger:<ul><li>Tidsudløb for at etablering af forbindelse: %1 sekunder</li><li>Tidsudløb for modtagelse af svar: %2 sekunder</li><li>Tidsudløb for adgang til proxyservere: %3 sekunder</li></ul>Bemærk at du kan ændre disse tidsudløb-indstillinger i KDE's Systemindstillinger, ved at vælge Netværksindstillinger -> Forbindelsesindstillinger.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
da: Selv om det ikke er sandsynligt, kan der være opstået et hardwareproblem.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
da: Selv om du måske har givet de rigtige godkendelsesdetaljer, mislykkedes godkendelsen fordi den metode som serveren bruger ikke er understøttet af det KDE-program der implementerer protokollen %1.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at ændre rettigheder for den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at ændre ejerskab for den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: An attempt to create the requested folder failed.
da: Et forsøg på at oprette den forespurgte mappe mislykkedes.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at slette den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
da: Et forsøg på at bestemme informationer om status for ressourcen <strong>%1</strong>, såsom ressourcens navn, type, størrelse osv., lykkedes ikke.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
da: Et forsøg på at logge på for at udføre den forespurgte operation mislykkedes.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
da: Et forsøg på at fjerne mappen <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
da: Et forsøg på at omdøbe den angivne ressource <strong>%1</strong> mislykkedes.

en: An error occurred while accessing '%1'
da: En fejl opstod under tilgang til "%1"

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
da: Der opstod en fejl under tilgang til "%1", systemet svarede med: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at dele mappen "%1". Sørg for at Perl-scriptet "fileshareset" er sat suid root.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at stoppe deling af mappen "%1". Sørg for at Perl-scriptet "fileshareset" er sat suid root.

en: An older item named '%1' already exists.
da: Et ældre element ved navn "%1" findes allerede.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
da: En ukendt værtsfejl indikerer at serveren med det forespurgte navn <strong>%1</strong> ikke kunne findes på internettet.

en: Animations
da: Animationer

en: Appl&y to All
da: An&vend på alle

en: Applications
da: Programmer

en: Apply Choice To
da: Anvend valg på

en: Apply changes to all subfolders and their contents
da: Anvend ændringer på alle undermapper og deres indhold

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
da: Vil du virkelig fjerne bogmærket
    "%1"?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
da: Vil du virkelig fjerne fjerne bogmærkemappen
    "%1"?

en: At least %1
da: Mindst %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
da: Mindst én mappe og én fil er blevet valgt. Valgte filer vil blive ignoreret og den valgte mappes indhold vil blive vist

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
da: Forsøg på at finde en anden måde at komme til det samme resultat.

en: Authentication Failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
da: Godkendelse mislykkedes: metode %1 ikke understøttet

en: Author
da: Udvikler

en: Authorization Dialog
da: Godkendelsesdialog

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
da: Godkendelse mislykkedes, %1-godkendelse ikke understøttet

en: Authorization failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: AutoSkip
da: Autoskip

en: Automatically select filename e&xtension
da: Vælg filnavnee&ndelse automatisk

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
da: Vælg filnavnee&ndelse automatisk (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
da: %1 ledig ud af %2 (%3% brugt)

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
da: Basale links kan kun pege på lokale filer eller mapper.
    Brug "Link til placering" til eksterne URL'er.

en: Blocked request.
da: Blokerede anmodning.

en: Bookmark Deletion
da: Sletning af bogmærke

en: Bookmark Folder Deletion
da: Sletning af bogmærkemappe

en: Bookmark Tabs as Folder...
da: Tilføj bogmærkemappe med faneblade...

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: By Date
da: Efter dato

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Type
da: Efter type

en: C&onnect
da: F&orbind

en: C&ontinue
da: F&ortsæt

en: C&ontinue Loading
da: &Fortsæt indlæsning

en: Calculate
da: Beregn

en: Calculating...
da: Beregner...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
da: Beregner... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Read
da: Kan læse

en: Can Read & Write
da: Kan læse og skrive

en: Can View & Modify Content
da: Kan se og ændre indhold

en: Can View Content
da: Kan se indhold

en: Can View Content & Read
da: Kan se indhold og læse

en: Can View/Read & Modify/Write
da: Kan se/læse og ændre/skrive

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
da: Kan ikke finde io-slave for protokol "%1".

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
da: Kan ikke initiere %1-protokollen.

en: Cannot Open Resource For Reading
da: Kan ikke åbne ressource til læsning.

en: Cannot Open Resource For Writing
da: Kan ikke åbne ressource til skrivning

en: Cannot Read From Resource
da: Kan ikke læse fra ressource

en: Cannot Write to Resource
da: Kan ikke skrive til ressource

en: Cannot add bookmark with empty URL.
da: Kan ikke tilføje bogmærke med tom URL.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
da: Kan ikke kopiere fil fra %1 til %2. (Errno: %3)

en: Cannot open file
da: Kan ikke åbne fil

en: Cannot talk to klauncher: %1
da: Kan ikke tale med klauncher: %1

en: Categories
da: Kategorier

en: Certificate
da: Certifikat

en: Certificate chain:
da: Certifikatkæde:

en: Certificate password
da: Certifikat-adgangskode

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
da: Certifikatets underskriftsautoritets rod-filer blev ikke fundet så certifikatet er ikke verificeret.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
da: Ændring af filers attributter er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
da: Ændring af filers ejerskab er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
da: Undersøg om et andet program bruger enheden, og prøv så igen.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
da: Undersøg om enheden er parat; drev der kan fjernes skal indeholde medier, og bærbare enheder skal være forbundet med strøm på. Prøv så igen.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
da: Markér denne indstilling, hvis programmet du ønsker at køre er et teksttilstand-program, eller hvis du ønsker informationen der gives af terminalemulator-vinduet.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
da: Afkryds dette hvis teksttilstand-programmet giver relevante oplysninger når det afslutter. Hvis du holder terminalemulator-vinduet åbent vil du kunne få denne information.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
da: Afkryds dette hvis du ønsker at have en indgang til dit program i statusområdet.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
da: Afkryds dette hvis du ønsker at være sikker på at dit program er startet. Denne visuelle tilbagemelding kan vise sig som en travl markør eller i opgavelinjen.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
da: Afkryds dette hvis du ønsker at køre dette program med et andet bruger-id. Hver proces har et bruger-id knyttet til sig. Denne id-kode afgør fil-adgang og andre rettigheder. Brugerens adgangskode er påkrævet for at kunne bruge dette tilvalg.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
da: Undersøg om et andet program eller en anden bruger anvender filen eller har låst filen.

en: Check your access permissions on this resource.
da: Undersøg dine adgangsrettigheder på denne ressource.

en: Check your network connection status.
da: Tjek status for din netværksforbindelse.

en: Choose Application
da: Vælg program

en: Choose Application for %1
da: Vælg program til %1

en: Choose a different filename for the destination file.
da: Vælg et andet filnavn for destinationsfilen.

en: Choose an &icon:
da: Vælg et &ikon:

en: Choose an alternate filename for the new file.
da: Vælg et andet navn for den nye fil.

en: Choose an alternate name for the new folder.
da: Vælg et andet navn for den nye mappe.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
da: Vælg navnet på det program som de udvalgte filer skal åbnes med.

en: City:
da: By:

en: Class
da: Klasse

en: Click for Location Navigation
da: Klik for placeringsnavigation

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
da: Klik her for at gennembladre dit filsystem for at finde det ønskede program.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
da: Klik her for at ændre måden programmet køres på, opstartsfeedback, D-BUS-tilvalg eller for at køre det som en anden bruger.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
da: Klik på denne knap hvis du vil tilføje en filtype (mimetype) som dit program kan håndtere.

en: Click this button to create a new folder.
da: Klik på denne knap for at oprette en ny mappe.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
da: Klik på denne knap for at vise den sædvanlige KDE editor af mimetyper.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
da: Klik på denne knap for at bevæge dig ét trin tilbage i gennemsøgningshistorikken.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
da: Klik på denne knap for at bevæge dig ét trin frem i gennemsøgningshistorikken.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
da: Klik på denne knap for at genindlæse indholdet af den aktuelle placering.

en: Click to Edit Location
da: Klik for redigérbar placering

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
da: Lukning af forbindelser er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Co&mmand:
da: Ko&mmando:

en: Co&ntinue
da: &Fortsæt

en: Comm&ent:
da: Komm&entar:

en: Comment
da: Kommentar

en: Common name:
da: Almindeligt navn:

en: Configure File Sharing...
da: Indstil fildeling...

en: Connected to host %1
da: Forbundet til værten %1

en: Connection timed out.
da: Forbindelsen udløb.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
da: Forbindelse til server lukkede uventet

en: Connection to Server Refused
da: Forbindelse til server afslået

en: Connection to host %1 is broken.
da: Forbindelsen til værten %1 er afbrudt.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
da: Kontakt serverens administrator for yderligere hjælp.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
da: Kontakt serverens administrator for at fortælle vedkommende om problemet.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
da: Kontakt det passende computersupportsystem, om det måtte være systemadministratoren eller en teknisk supportgruppe, for yderligere hjælp.

en: Contents:
da: Indhold:

en: Cookie Alert
da: Cookie-advarsel

en: Cookie Details
da: Cookie-detaljer

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse

en: Copying files within %1 is not supported.
da: Kopiering af filer inden for %1 er ikke understøttet.

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
da: Ophavsret 2010 Andreas Hartmetz

en: Could Not Accept Network Connection
da: Kunne ikke acceptere netværksforbindelse

en: Could Not Alter Permissions of Resource
da: Kunne ikke ændre rettigheder for ressourcen

en: Could Not Bind
da: Kunne ikke binde

en: Could Not Cancel Listing
da: Kunne ikke annullere listning

en: Could Not Change Ownership of Resource
da: Kunne ikke ændre ejerskab for ressourcen

en: Could Not Create Folder
da: Kunne ikke oprette mappe

en: Could Not Create Link
da: Kunne ikke oprette link

en: Could Not Create Network Connection
da: Kunne ikke oprette netværksforbindelse

en: Could Not Create Socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Could Not Create Symbolic Link
da: Kunne ikke oprette symbolsk link

en: Could Not Delete Original File
da: Kunne ikke slette den oprindelige fil

en: Could Not Delete Resource
da: Kunne ikke slette ressourcen

en: Could Not Delete Temporary File
da: Kunne ikke slette midlertidig fil

en: Could Not Determine Resource Status
da: Kunne ikke afgøre ressourcestatus

en: Could Not Listen
da: Kunne ikke lytte

en: Could Not Listen for Network Connections
da: Kunne ikke lytte efter netværksforbindelser

en: Could Not Login: %1
da: Kunne ikke logge på: %1

en: Could Not Mount Device
da: Kunne ikke montere enhed

en: Could Not Remove Folder
da: Kunne ikke fjerne mappe

en: Could Not Rename Original File
da: Kunne ikke omdøbe oprindelig fil

en: Could Not Rename Resource
da: Kunne ikke omdøbe ressourcen

en: Could Not Rename Temporary File
da: Kunne ikke omdøbe midlertidig fil

en: Could Not Resume File Transfer
da: Kunne ikke genoptage filoverførsel

en: Could Not Stat Resource
da: Kunne ikke stat ressource

en: Could Not Unmount Device
da: Kunne ikke afmontere enhed

en: Could not accept %1.
da: Kunne ikke acceptere %1.

en: Could not access %1.
da: Kunne ikke få adgang til %1.

en: Could not bind %1.
da: Kunne ikke binde %1.

en: Could not change ownership for %1.
da: Kunne ikke ændre ejerskab for %1.

en: Could not change permissions for
    %1
da: Kunne ikke ændre rettigheder for
    %1

en: Could not change permissions for %1.
da: Kunne ikke ændre rettigheder for %1.

en: Could not connect to host %1.
da: Kunne ikke forbinde til værten %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
da: Kunne ikke oprette sokkel for adgang til %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke oprette symlink %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not delete file %1.
da: Kunne ikke slette filen %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke slette oprindelig fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke slette delvis fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not download the proxy configuration script
da: Kunne ikke downloade proxy-indstillingsscriptet

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
da: Kunne ikke downloade proxy-indstillingsscriptet:
    %1

en: Could not enter folder %1.
da: Kunne ikke få tilgang til mappen %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
da: Kunne ikke udtrække navnet på kørbar fil fra "%1", angiv venligst et gyldigt programnavn.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
da: Kunne ikke finde "FindProxyForURL" eller "FindProxyForURLEx"

en: Could not find a usable proxy configuration script
da: Kunne ikke finde et brugbart proxy-indstillingsscript.

en: Could not find program "mount"
da: Kunne ikke finde programmet "mount"

en: Could not find program "umount"
da: Kunne ikke finde programmet "umount"

en: Could not find the program '%1'
da: Kunne ikke finde programmet "%1"

en: Could not get group id for given group name %1
da: Kunne ikke få gruppe-id for det givne gruppenavn %1

en: Could not get user id for given user name %1
da: Kunne ikke få user-id for det givne brugernavn %1

en: Could not listen %1.
da: Kunne ikke lytte til %1.

en: Could not login to %1.
da: Kunne ikke logge på %1

en: Could not make folder %1.
da: Kunne ikke oprette mappen %1.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
da: Kunne ikke montere enheden.
    Den rapporterede fejl var:
    %1

en: Could not read %1.
da: Kunne ikke læse %1.

en: Could not read file %1.
da: Kunne ikke læse filen %1.

en: Could not remove folder %1.
da: Kunne ikke omdøbe mappen %1.

en: Could not rename file %1.
da: Kunne ikke omdøbe filen %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke omdøbe oprindelig fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
da: Kunne ikke omdøbe delvis fil %1.
    Tjek rettighederne.

en: Could not resume file %1.
da: Kunne ikke genoptage filen %1.

en: Could not start process %1.
da: Kunne ikke starte processen %1.

en: Could not terminate listing %1.
da: Kunne ikke afslutte listning %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
da: Kunne ikke afmontere enheden.
    Den rapporterede fejl var:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
da: Kunne ikke skrive filen %1
    Disken er fuld.

en: Could not write to %1.
da: Kunne ikke skrive til %1.

en: Could not write to file %1.
da: Kunne ikke skrive til filen %1.

en: Country:
da: Land:

en: Create New
da: Opret ny

en: Create New File Type
da: Opret ny filtype

en: Create Symlink
da: Opret symlink

en: Create a new bookmark folder in this menu
da: Lav en ny bogmærkemappe i denne menu

en: Create hidden directory?
da: Opret skjult mappe?

en: Create link to URL
da: Opret link til URL

en: Create new folder in:
    %1
da: Opret ny mappe i:
    %1

en: Created:
da: Oprettet:

en: Creating directory
da: Opretter mappe

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
da: Oprettelse af mapper er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
da: Oprettelse af symlinks er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Current connection is not secured with SSL.
da: Denne forbindelse er ikke sikret med SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
da: Denne forbindelse er sikret med SSL.

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Custom Path
da: Brugerdefineret sti

en: Cyclic Link Detected
da: Cyklisk link detekteret

en: Cyclic Link Detected During Copy
da: Cyklisk link detekteret ved kopiering

en: Data format:
da: Dataformat:

en: De&vice
da: En&hed

en: Default
da: Standard

en: Default for new files in this folder
da: Standard for nye filer i denne mappe

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
da: Ny mappe

en: Delete
da: Slet

en: Delete Bookmark
da: Slet bogmærke

en: Delete Entry
da: Slet indgang

en: Delete File
da: Slet fil

en: Delete Files
da: Slet filer

en: Delete Folder
da: Slet mappe

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
da: Slet en del af løkken så den ikke forårsager en uendelig løkke og prøv igen.

en: Delete the current file and try again.
da: Slet den aktuelle fil og prøv igen.

en: Delete the current folder and try again.
da: Slet den aktuelle mappe og prøv igen.

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting files from %1 is not supported.
da: Sletning af filer fra %1 er ikke understøttet.

en: Descending
da: Nedadgående

en: Description
da: Beskrivelse

en: Detailed Tree View
da: Detaljeret trævisning

en: Detailed View
da: Detaljeret visning

en: Details:
da: Detaljer:

en: Device
da: Enhed

en: Device (/dev/fd0):
da: Enhed (/dev/fd0):

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Device usage:
da: Brug af enhed:

en: Device:
da: Enhed:

en: Devices
da: Enheder

en: Directory
da: Mappe

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disk Full
da: Disk fuld

en: Display SSL &Information
da: Vis SSL-&information

en: Display information about cache file
da: Vis information om cache-fil

en: Display...
da: Vis...

en: Do Not Store
da: Opbevar ikke

en: Do not &close when command exits
da: Luk &ikke når kommando afslutter

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
da: Kopiér eller flyt ikke denne fil, gå til næste element i stedet

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
da: Kopiér eller flyt ikke denne mappe, gå til næste element i stedet

en: Do not send a certificate
da: Send ikke et certifikat

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
da[0]: Vil du slette dette element?
da[1]: Vil du slette disse %1 elementer?

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
da[0]: Vil du flytte dette element til affald?
da[1]: Vil du flytte disse %1 elementer til affald?

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
da: Vil du opbevare adgangsfrasen i din tegnebogsfil?

en: Domain:
da: Domæne:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
da: Dobbelttjek at du har indtastet den rigtige adresse og prøv igen.

en: Double-check your proxy settings and try again.
da: Dobbelttjek dine proxy-indstillinger og prøv igen.

en: Drive: %1
da: Drev: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
da: FEJL: Ukendt protokol "%1"

en: Edit
da: Redigér

en: Edit ACL Entry
da: Redigér ACL-indgang

en: Edit Entry...
da: Redigér indgang...

en: Edit Places Entry
da: Redigér punktet Steder

en: Edit your bookmark collection in a separate window
da: Redigér din bogmærkesamling i et separat vindue

en: Effective
da: Effektiv

en: Eject
da: Skub ud

en: Emblems
da: Emblemer

en: Emotes
da: Smiletegn

en: Empty the cache
da: Tøm cachen

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable &launch feedback
da: Aktivér &opstartsfeedback

en: Enable this flag to allow entering the folder.
da: Aktivér dette flag for at tillade at gå ind i mappen.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
da: Aktivér dette flag for at tillade at køre filen som et program.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
da: Aktivér dette for kun at tillade at mappens ejer kan slette eller omdøbe de indeholdte filer og mapper. Andre brugere kan kun tilføje nye filer, hvilket kræver "Ændr indhold"-rettigheder.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
da: Aktivér dette for at markere filen som kørbar. Dette giver kun mening for programmer og scripts. Det er påkrævet hvis du vil køre dem.

en: Encoding:
da: Tegnsæt:

en: Encryption:
da: Kryptering:

en: End of Session
da: Slut på session

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
da: Sørg for at mappen eksisterer og er tom. Prøv så igen.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
da: Sørg for at ressourcen eksisterer og prøv igen.

en: Enter descriptive label here
da: Angiv en beskrivende etiket her

[ctx: Enter folder]
en: Enter
da: Få tilgang til

en: Enter the certificate password:
da: Indtast adgangskoden for certifikat:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
da: Indtast det brugernavn du vil køre programmet som her.

en: Enter the user name you want to run the application as.
da: Indtast det brugernavn du vil køre programmet som.

en: Entry Type
da: Indgangstype

en: Error connecting to server.
da: Fejl ved forbindelse til server.

en: Error processing Exec field in %1
da: Fejl under behandling af Exec-felt i %1

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
da: Fejl ved kørsel af "filesharelist". Undersøg om den er installeret og i $PATH eller /usr/sbin.

en: Error. Out of memory.
    %1
da: Fejl. Ikke nok hukommelse.
    %1

en: Expires:
da: Udløber:

en: Exponent: 0x
da: Eksponent: 0x

en: Exposure:
da: Risikograd:

en: FIXME: Document this
da: FIXME: Dokumentér dette

en: File
da: Fil

en: File '%1' is not readable
da: Filen "%1" er ikke læsbar

en: File Already Exists
da: Filen eksisterer allerede

en: File Expected
da: Fil forventet

en: File Type Options
da: Indstillinger for filtype

en: File name:
da: Filnavn:

en: File or Folder Does Not Exist
da: Filen eller mappen eksisterer ikke.

[ctx: File permission]
en: Sticky
da: Klæbrig

en: File sharing is disabled.
da: Fildeling er deaktiveret.

en: File system:
da: Filsystemer:

en: Filename for clipboard content:
da: Filnavn for udklipsholderindhold:

en: Files and folders selected
da: Filer og mapper valgt

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
da: Filer og mapper vil blive kopieret ind i den eksisterende mappe, ved siden af dens eksisterende indhold.
    Du vil blive spurgt igen, i tilfælde af en konflikt med en eksisterende fil i mappen.

en: Filesystems
da: Filsystemer

en: Folder Already Exists
da: Mappen findes allerede

en: Folder Expected
da: Mappe forventet

en: Folder Listing Unavailable
da: Beskrivelse af mappe utilgængelig

en: Folders First
da: Mapper først

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
da: Efterfølgende kommandoen, kan du have adskillige pladsholdere som vil blive erstattet med de faktiske værdier når det egentlige program køres:
    %f - et enkelt filnavn
    %F - en liste af filer; brugt til programmer der kan åbne flere lokale filer på én gang
    %u - en enkel URL
    %U - en liste af URL'er
    %d - mappen for filen der skal åbnes
    %D - en liste af mapper
    %i - ikonet
    %m - mini-ikonet
    %c - kommentaren

en: Forbidden
da: Forbudt

en: Found a cyclic link in %1.
da: Fandt et cyklisk link i %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
da: Fandt et cyklisk link under kopiering af %1.

en: Fraud Department
da: Bedrageriafdelingene

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
da: Frigør nok diskplads ved 1) at slette uønskede eller midlertidige filer; 2) at arkivere filer til flytbare medier såsom skrivbare cd'er; eller 3) anskaf mere lagerplads.

en: Got an invalid reply when calling %1
da: Fik et ugyldigt svar ved kald af %1

en: Gro&up:
da: Gr&uppe:

en: Group
da: Gruppe

en: Group:
da: Gruppe:

en: Group:
da: Gruppe:

en: HTTP Cookie Daemon
da: HTTP-cookie-dæmon

en: HTTP cookie daemon
da: HTTP-cookie-dæmon

en: Hide in toolbar
da: Skjul i værktøjslinje

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: Icon Position
da: Ikonplacering

en: Icon Source
da: Ikonkilde

en: Icon size: %1 pixels
da: Ikonstørrelse: %1 pixel

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
da: Ikonstørrelse: %1 pixel (standardstørrelse)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
da: Hvis det klæbrige flag er sat for en mappe, er det kun ejeren og root der kan slette eller omdøbe filer. Ellers er det alle der har skriverettighed der kan gøre dette.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
da: Hvis denne fil er en kørbar fil og flaget er sat, vil den blive kørt med gruppens rettigheder.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
da: Hvis denne fil er kørbar og flaget er sat, vil den blive kørt med ejerens rettigheder.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
da: Hvis dette flag er sat, vil gruppen for denne mappe blive sat for alle nye filer.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
da: Hvis dette flag er sat, vil ejeren af denne mappe blive ejeren af alle nye filer.

en: If you do not trust this program, click Cancel
da: Hvis du ikke har tillid til dette program, så tryk på Annullér

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
da: Hvis du ved hvem udviklerne af serverprogrammet er, så indsend fejlrapporten direkte til dem.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
da: Hvis du vil fjerne en type fil (mimetype) som dit program ikke kan klare, så vælg mimetypen i listen ovenfor og klik på denne knap.

en: Improperly Formatted URL
da: Forkert formateret URL

en: Internal Error
da: Intern fejl

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
da: Intern fejl
    Send venligst en fejlrapport på http://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
da: Intern fejl i server

en: Internal error in server
    %1
da: Intern fejl i serveren
    %1

en: International
da: Internationalt

en: Invalid Filenames
da: Ugyldige filnavne

en: Is &executable
da: &Er kørbar

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

en: KDE Certificate Request
da: KDE certifikat-forespørgsel

en: KDE Certificate Request - Password
da: KDE certifikatforespørgsel - adgangskode

en: KDE HTTP cache maintenance tool
da: KDE-vedligeholdelsesværktøj for HTTP-cache

en: KDE SSL Certificate Dialog
da: KDE SSL-certifikat-dialog

en: KDE SSL Information
da: KDE SSL-information

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
da: KDE er i stand til at kommunikere gennem en protokol inden for en protokol. Denne anmodning angav en protokol til brug for sådanne situationer, men denne protokol er imidlertid ikke i stand til at udføre en sådan handling. Dette er en sjælden begivenhed og indikerer sandsynligvis en programmeringsfejl.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
da: KDE er i stand til at kommunikere gennem en protokol inden for en protokol; protokollen der angives er kun til brug for sådanne situationer, men dette er imidlertid ikke en af disse situationer. Det er en sjælden begivenhed og indikerer sandsynligvis en programmeringsfejl.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
da: Hjemmemappe

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
da: Netværk

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
da: Affald

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
da: KFileMetaDataReader kan bruges til at læse metadata fra en fil

en: Key type: DSA (%1 bit)
da: Nøgletype: DSA (%1 bit)

en: Key type: RSA (%1 bit)
da: Nøgletype: RSA (%1 bit)

en: Known Applications
da: Kendte programmer

en: L&abel:
da: &Etiket:

en: Launching %1
da: Starter %1

en: Link to %1 (%2)
da: Link til %1 (%2)

en: Link to Device
da: Link til enhed

en: List of URLs where the meta-data should be read from
da: Liste over URL'er hvorfra metadata skal læses

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
da: Listning af mapper er ikke understøttet for protokollen %1.

en: Location:
da: Placering:

en: Login OK
da: Loggede på o.k.

en: MD5 digest
da: MD5-sammenfatning

en: MD5 digest:
da: MD5-sammenfatning:

en: Mail service
da: Posttjeneste

en: Malformed URL
    %1
da: Misdannet URL
    %1

en: Malformed URL %1.
da: Forkert URL %1.

en: Mask
da: Maske

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
da: Besked sendt:
    Log på med brugernavn=%1 og adgangskode=[skjult]
    
    Server svarede:
    %2

en: Mime Type
da: Mimetype

en: Mimetype
da: MIME-type

en: Mimetypes
da: Mimetyper

en: Modified:
da: Ændret:

en: More than one file provided
da: Mere end én fil angivet

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
da: Mere end én mappe er blevet markeret og denne dialog accepterer ikke mapper, så det er ikke muligt at afgøre hvilken der skal åbnes. Vælg kun én mappe for at liste dens indhold.

en: More than one folder provided
da: Mere end én mappe angivet

en: Mount
da: Montér

en: Mount point (/mnt/floppy):
da: Monteringspunkt (/mnt/floppy):

en: Mount point:
da: Monteringspunkt:

en: Mounted on:
da: Monteret på:

en: Mountpoint
da: Monteringspunkt

en: Move to Trash
da: Flyt til affald

en: Moving
da: Flytter

en: Multiple Instances
da: Flere udgaver

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
da: Flere "get" er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Named Group
da: Navngiven gruppe

en: Named User
da: Navngiven bruger

en: Named group
da: Navngiven gruppe

en: Named user
da: Navngiven bruger

en: Navigate
da: Navigér

en: New Bookmark Folder...
da: Ny bogmærkemappe...

en: New Folder...
da: Ny mappe...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
da: &Næste >>

en: Next to File Name
da: Ved siden af filnavn

en: No Content
da: Intet indhold

en: No Media inserted or Media not recognized.
da: Intet medie indsat eller medie ikke genkendt.

en: No SSL support.
da: Ingen støtte for SSL.

en: No host specified.
da: Ingen vært angivet.

en: No hostname specified.
da: Intet værtsnavn angivet.

en: No media in device for %1
da: Intet medie i enheden for %1

en: No metainfo for %1
da: Ingen metainfo for %1!

en: No service implementing %1
da: Ingen service implementerer %1

en: None
da: Ingen

en: Not connected.
da: Ikke forbundet.

en: Not shared
da: Ikke delt

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Nothing to Delete
da: Intet at slette

en: Nothing to Trash
da: Intet at putte i affald

en: O&ther icons:
da: A&ndre ikoner:

en: O&thers:
da: &Andre:

en: O&wner:
da: E&jer:

en: OCR Image
da: OCR-billede

en: Only executables on local file systems are supported.
da: Kun kørbare filer på lokale filsystemer er understøttet.

en: Only folders in your home folder can be shared.
da: Kun mapper under din hjemmemappe kan deles.

en: Only own&er can rename and delete folder content
da: Kun e&jeren kan omdøbe og slette mappeindhold

en: Only the meta data that is part of the file is read
da: Kun de metadata der er en del af selve filen læses

en: Only the owner can change permissions.
da: Kun ejeren kan ændre rettigheder.

en: Open
da: Åbn

en: Open &with %1
da: Åbn &med %1

en: Open File Manager
da: Åbn filhåndtering

en: Open Folder in Bookmark Editor
da: Åbn mappe i bogmærke-editor

en: Open Folder in Tabs
da: Åbn mappe i faneblade

en: Open With
da: Åbn med

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
da: Åbn alle bogmærker i denne mappe som nyt faneblad.

en: Open file dialog
da: Åbn fildialog

en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open with:
da: Åbn med:

en: OpenSSL could not be verified.
da: OpenSSL kunne ikke verificeres.

en: Opening connection to host %1
da: Åbner forbindelse til værten %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
da: Åbning af forbindelser er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
da: Åbning af filer er ikke understøttet med protokollen %1.

en: Options
da: Indstillinger

en: Organization / Common Name
da: Organisation / almindeligt navn (CN)

en: Organization:
da: Organisation:

en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

en: Organizational unit:
da: Organisationsenhed:

en: Others
da: Andre

en: Otherwise, the request would have succeeded.
da: Ellers ville forespørgslen være lykkedes.

en: Out of Memory
da: Løb tør for hukommelse

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: Ownership
da: Ejerskab

en: Owning Group
da: Ejergruppe

en: P&review
da: &Miniature

en: Parent Folder
da: Overmappe

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
da[0]: ud af nøgle på %1 bit
da[1]: ud af nøgle på %1 bits

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
da[0]: bruger %1 bit
da[1]: bruger %1 bits

en: Paste
da: Indsæt

en: Path:
da: Sti:

en: Patterns
da: Mønstre

en: Permissions:
da: Rettigheder:

en: Pick Certificates
da: Vælg certifikater

en: Places
da: Steder

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
da: Indsend venligst en fejlrapport på <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> for at informere KDE-holdet om den ikke-understøttede godkendelsesmetode.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
da: Vent venligst mens krypteringsnøglerne bliver genereret...

en: Points to:
da: Peger på:

en: Prime:
da: Primtal:

en: Private key test failed.
da: Privat nøgletest mislykkedes.

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties for %1
da: Egenskaber for %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
da[0]: Egenskaber for 1 element
da[1]: Egenskaber for %1 markerede elementer

en: Protocol %1 does not support action %2.
da: Protokollen %1 understøtter ikke handlingen %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
da: Protokol %1 er ikke et filsystem

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
da: Protokol %1 er ikke en filterprotokol

en: Protocol is a Filter Protocol
da: Protokol er en filterprotokol

en: Proxy Authentication Failed.
da: Proxy-godkendelse mislykkedes.

en: Public key:
da: Offentlig nøgle:

en: Read
da: Læs

en: Read only
da: Læs-kun

en: Receiving corrupt data.
da: Modtager korrupte data.

en: Recipient
da: Modtager

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload configuration file
da: Genindlæs indstillingsfil

en: Remote Files Not Accepted
da: Eksterne filer ikke accepteret

en: Remote files not accepted
da: Eksterne filer accepteres ikke

en: Remove
da: Fjern

en: Remove all cookies
da: Fjern alle cookies

en: Remove cookies for domain
da: Fjern cookies for domæne

en: Rename:
da: Omdøb:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
da: Omdøbning og flytning af filer inden for %1 er ikke understøttet.

en: Request Aborted
da: Forespørgsel afbrudt

en: Request Aborted By User
da: Forespørgsel annulleret af bruger

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
da: Hentning af CRL (Certificate Revocation List) fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke kan findes.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
da: Hentning af udbydercertifikatet fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke kan findes.

en: Retrieving %1 from %2...
da: Henter %1 fra %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
da: Hentning af data fra %1 er ikke understøttet.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
da: Hentning mimetype-information fra %1 er ikke understøttet.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
da: Prøv forespørgslen igen og sørg for at dine godkendelsesdetaljer er indtastet rigtigt.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
da: Prøv forespørgslen igen uden at bede om at få overførslen genoptaget.

en: Retry the request.
da: Prøv forespørgslen igen.

en: Ru&n as a different user
da: Kø&r som en anden bruger

en: Run Until Finished
da: Kør indtil det er færdigt

en: Run in &terminal
da: Kør i &terminal

en: S&ystem icons:
da: S&ystemikoner:

en: SHA1 digest
da: SHA1-sammenfatning

en: SHA1 digest:
da: SHA1-sammenfatning:

en: SSL Certificate Password
da: SSL Certifikat-adgangskode

en: SSL Configuration Module
da: Modul til SSL-konfiguration

en: SSL Signers
da: SSL-underskrivere

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
da: SSL-certifikatet bliver afslået som ønsket. Du kan deaktivere dette i KDE's Systemindstillinger.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
da: Støtte for SSL er ikke tilgængelig i denne bygning af KDE.

en: SSL support was not found.
da: SSL-støtte blev ikke fundet.

en: SSL version:
da: SSL-version:

en: Save As
da: Gem som

en: Save selection for this host.
da: Gem det valgte for denne vært.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
da: Søg interaktivt efter ikonnavne (f.eks. mappe).

en: Secure servers only
da: Kun sikre servere

en: Secure servers, page scripts
da: Sikre servere, side-scripts

en: Security Information
da: Sikkerhedsinformation

en: See or modify the cookie information
da: Se eller ændr cookie-informationen

en: Select Icon
da: Vælg ikon

en: Select one or more file types to add:
da: Vælg en eller flere filtyper at tilføje:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
da: Brug denne valgmulighed for at acceptere eller afvise alle cookies fra denne side. Hvis du vælger dette vil en ny politik blive tilføjet hvad angår cookies der kommer herfra. Denne politik vil være permanent indtil du ændrer den manuelt fra Systemindstillinger.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
da: Brug denne valgmulighed for at acceptere/afvise cookies. Dette valg ændrer den globale cookie-politik for alle cookies indtil du manuelt ændrer den fra Systemindstillinger.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
da: Vælg denne indstilling for kun at acceptere eller afvise denne cookie. Du vil blive spurgt igen hvis modtager en anden cookie.

en: Send certificate
da: Send certifikat

en: Sending data to %1
da: Sender data til %1

en: Sending login information
da: Sender login-information

en: Sends a bug report by email
da: Sender en fejlrapport via e-mail

en: Serial number
da: Serienummer

en: Serial number:
da: Serienummer:

en: Server Authentication
da: Servergodkendelse

en: Server processing request, please wait...
da: Server behandler forespørgsel, vent venligst...

en: Server said: "%1"
da: Serveren sagde: "%1"

en: Servers
da: Servere

en: Servers, page scripts
da: Servere, side-scripts

en: Set GID
da: Sæt GID

en: Set UID
da: Sæt UID

en: Sets the working directory for your application.
da: Sætter arbejdsmappen for dit program.

en: Setting ACL for %1
da: Sætter ACL for %1

en: Shared
da: Delt

en: Sharing folder '%1' failed.
da: Deling af mappen "%1" mislykkedes.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
da: Deling af denne mappe gør den tilgængelig under Linux/UNIX (NFS) og Windows (Samba).

en: Short View
da: Kort visning

en: Show
    Entries
da: Vis
    indgange

en: Show Aside Preview
da: Vis forhåndsvisning ved siden af

en: Show Bookmarks
da: Vis bogmærker

en: Show Full Path
da: Vis fuld sti

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show Hidden Folders
da: Vis skjulte mapper

en: Show Places Navigation Panel
da: Vis navigationspanelet Steder

en: Show Preview
da: Se forhåndsvisning

en: Show details of the next cookie
da: Vis detaljer for den næste cookie

en: Show in toolbar
da: Vis i værktøjslinje

en: Shut down cookie jar
da: Luk cookie-dåsen

en: Signature Algorithm:
da: Underskriftsalgoritme:

en: Signature Contents:
da: Underskriftens indhold:

en: Single Instance
da: Enkelt udgaver

en: Site:
da: Side:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
da: Noget af dette dokument er sikret med SSL, men størstedelen er ikke.

en: Sorry
da: Beklager

en: Sorting
da: Sortering

en: Source
da: Kilde

en: Source and Destination Files Identical
da: Kilde- og destinationsfiler er identiske

en: Special
da: Speciel

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
da: Specielt flag. Den nøjagtige betydning af flaget kan ses i højre kolonne.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
da: Specielt flag. Gyldigt for hele mappen, den nøjagtige betydning af flaget kan ses i den højre kolonne.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
da: Angiver de handlinger som alle brugere, som hverken er ejere eller i gruppen har lov til at udføre.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
da: Angiver de handlinger som medlemmer af gruppen har lov til at udføre.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
da: Angiver de handlinger som ejeren har lov til at udføre.

en: State:
da: Forbundsstat:

en: Store
da: Opbevar

en: Subject line
da: Emnelinje

en: Suggest New &Name
da: Foreslå nyt &navn

en: System certificates
da: Systemcertifikater

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede refererede ikke til en specifik ressource.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede refererede ikke til en gyldig mekanisme til at få adgang til den specifikke ressource <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
da: Den URL (<strong>U</strong>niversal <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) som du indtastede var ikke rigtigt formateret. Formatet for en URL er i almindelighed som følger:<blockquote><strong>protokol://bruger:adgangskode@www.eksempel.dk:port/mappe/filnavn.endelse?forespørgsel=værdi</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
da: CA-certifikatets (Certificate Authority) nøgle-id og -navn matcher ikke nøgle-id og -navn i "Issuer"-sektionen af det certifikat du forsøger at benytte.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
da: CA-certifikatets (Certificate Authority) nøgle-id matcher ikke nøgle-id'et i "Issuer"-sektionen af det certifikat du forsøger at benytte.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
da: CA's (Certificate Authority) certifikat kan ikke findes. Sandsynligvis er din tillidskæde brudt.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
da: CRL (Certificate Revocation List) er ikke gyldig, endnu.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
da: CRL's (Certificate Revocation List) signatur er ugyldig. Dette betyder at CRL ikke kan verificeres.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
da: OpenSSL-processen løb tør for hukommelse.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
da: Det røde flag tillader visning af indholdet af filen.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
da: Det klæbrige flag for en file ignoreres af Linux, men bruges muligvis på visse andre systemer

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
da: Skriveflaget tillader ændring af indholdet af filen.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
da: Udsteder

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
da: Certifikatet kan ikke verificeres, da det er det eneste certifikat i tillidskæden og ikke selvsigneret. Hvis du selvsignerer certifikatet, så sørg for at importere det til listen over betroede certifikater.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
da: Certifikatkæden er længere end den angivne maksimumdybde.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikatet er blevet trukket tilbage.

en: The certificate has not been issued for this host.
da: Certifikatet er ikke blevet udstedt for denne vært.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
da: Certifikatet er ikke blevet signeret til det formål, du forsøgte at bruge det til. Dette betyder, at CA (Certificate Authority) ikke tillader denne brug.

en: The certificate is invalid.
da: Certifikatet er ugyldigt.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
da: NEJ, der var fejl:

en: The certificate is not valid, any more.
da: Certifikatet er ikke gyldigt længere.

en: The certificate is not valid, yet.
da: Certifikatet er ikke gyldigt, endnu.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
da: Certifikatet er selvsigneret og ikke på listen over betroede certifikater. Hvis du vil acceptere dette certifikat, så importér det til listen over betroede certifikater.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
da: Certifikatet er selvsigneret. Tillidskæden kan opbygges, men root-CA's (Certificate Authority) certifikat kan ikke findes.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
da: Ja

en: The certificate is valid.
da: Certifikatet er gyldigt.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) matcher ikke certifikatets CA-navn.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) er ugyldig.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
da: Certifikatets CA (Certificate Authority) har ikke rettigheder til at signere certifikater.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
da: Certifikatets signatur er ugyldig. Dette betyder at certifikatet ikke kan verificeres.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
da: De valgte filnavne lader ikke
    til at være gyldige.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
da: Udklipsholderen er ændret siden du brugte "indsæt". Det valgte dataformat er ikke gyldigt længere. Kopiér det du vil indsætte igen.

en: The clipboard is empty
da: Udklipsholderen er tom

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
da: Dekodning af den offentlige nøgle for udbyderen fejlede. Dette betyder, at CA's (Certificate Authority) certifikat ikke bruges, til at verificere det certifikat du ønskede at bruge.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
da: Dekrypteringen af CRL's (Certificate Revocation List) signatur fejlede. Dette betyder at den end ikke kunne beregnes, i modsætning til at den blot ikke matcher det ventede resultat.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
da: Dekrypteringen af certifikatets signatur fejlede. Dette betyder at den end ikke kunne beregnes, i modsætning til at den blot ikke matcher det ventede resultat.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
da: .desktop-filen
    %1
    er af typen FSDevice, men har ingen "Dev=..."-linje.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
da: .desktop-filen
    %1
    er af typen Link, men har ingen "URL=..."-linje.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
da: .desktop-filen %1 har ingen "Type=..."-linje.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
da: .desktop-indgangen af typen
    %1
    er ukendt.

en: The desktop is offline
da: Skrivebordsmiljøet er offline

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
da: Målressourcen har ikke tilstrækkelig med plads til at optage ressourcens tilstand efter udførsel af denne metode.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
da: Enheden "%1" er ikke en disk og kan ikke skubbes ud.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
da: Enheden er måske optaget, dvs. at den bruges af et andet program eller en anden bruger. Selv sådanne ting som at have et åbent filhåndteringsvindue på et placering på denne enhed kan få enheden til at være i brug.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
da: Enheden er måske ikke klar. Det kan f.eks. være fordi der ikke er noget medie i en flytbar medie-enhed (f.eks. ingen cd-rom i et cd-drev), eller i tilfælde af en perifer/bærbar enhed er enheden måske ikke forbundet korrekt.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
da: Filen "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: The file "%1" could not be found
da: Filen "%1" kunne ikke findes

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
da: Filen %1 blev kopieret fra %2, men siden da er den tilsyneladende blevet ændret på %3.
    Fortrydelse af kopiering vil slette filen, og alle ændringer vil være tabt.
    Er du sikker på at du vil slette %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
da: Filen er måske i brug (og derfor låst) af en anden bruger eller et andet program.

en: The file or folder %1 does not exist.
da: Filen eller mappen %1 eksisterer ikke.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
da: Længden af tillidskæden oversteg et af CA's (Certificate Authority) "pathlength"-parametre, hvilket gør alle efterfølgende signaturer ugyldige.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
da: Placeringen hvor mappen skulle oprettes eksisterer måske ikke.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
da: Størstedelen af dette dokument er sikret med SSL, men visse dele er ikke.

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
da: Navnet "%1" begynder med et punktum, så mappen vil være skjult som standard.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
da: Det navn du skrev, %1, eksisterer måske ikke: det er måske indtastet forkert.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
da: Netværksforbindelsen er måske forkert indstillet eller netværksgrænsefladen er måske ikke aktiveret.

en: The new file name is empty.
da: Det nye filnavn er tomt.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
da: Operationen kunne ikke gøres færdig fordi kilde- og destinationsfilen er den samme fil.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
da: Modpartens SSL-certifikatkæde lader til at være ødelagt.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
da: Proceduren til at sætte klientcertifikatet for denne session mislykkedes.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
da: Processen for protokollen %1 døde uventet.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
da: Programmet på serveren som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en indre fejl: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen kunne ikke startes. Dette er sædvanligvis af tekniske årsager.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen kunne ikke opnå den nødvendige hukommelse til at fortsætte.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en intern fejl.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret et interrupt af ukendt type: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har rapporteret en ukendt fejl: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
da: Programmet på din computer som sørger for adgang til <strong>%1</strong>-protokollen har termineret uventet.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
da: Programmet som sørger for kompatibilitet med denne protokol, er måske ikke blevet opdateret sammen med din sidste opdatering af KDE. Dette kan få programmet til at være inkompatibelt med den aktuelle version så det ikke vil starte.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
da: Protokollen %1 implementerer ikke en mappetjeneste.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
da: Protokollen %1 er ikke en filterprotokol.

en: The protocol %1 is not supported.
da: Protokollen %1 er ikke understøttet.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
da: Protokollen %1 er kun en filterprotokol.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
da: Protokollen <strong>%1</strong> er ikke understøttet af de KDE-programmersom for øjeblikket er installeret på denne computer.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
da: Protokollen eller serveren understøtter måske ikke genoptagelse af filoverførsel.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
da: Dette proxy-indstillingsscript er ugyldigt:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
da: Proxy-indstillingsscriptet meldte en fejl:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
da: Subjekt

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
da: Den eksterne vært sendte ingen SSL-certifikater.
    Afbryder da identiteten af værten ikke kan fastslås.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
da: Forespørgslen forventede en fil, det var imidlertid mappen <strong>%1</strong> der blev fundet i stedet for.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
da: Forespørgslen forventede en mappe, det var imidlertid filen <strong>%1</strong> der blev fundet i stedet for.

en: The request was not completed because it was aborted.
da: Forespørgslen blev ikke gjort færdig da den blev afbrudt.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
da: Den forespurgte handling er ikke understøttet af KDE-programmet som implementerer <strong>%1</strong>-protokollen.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
da: Den forespurgte enhed kunne ikke blive initialiseret ("monteret"). Den rapporterede fejl var: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
da: Den forespurgte enhed kunne ikke blive deinitialiseret ("afmonteret"). Den rapporterede fejl var: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
da: Der kunne ikke skrives til den forespurgte fil <strong>%1</strong> da der ikke er nok diskplads.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
da: Den forespurgte fil kunne ikke oprettes fordi en fil med det samme navn allerede eksisterer.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
da: Den forespurgte mappe kunne ikke oprettes fordi en mappe med det samme navn allerede eksisterer.

en: The requested lock could not be granted. %1
da: Det forespurgte lås kunne ikke oprettes. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
da: Den forespurgte operation krævede oprettelse af en midlertidig fil <strong>%1</strong>. Den kunne imidlertid ikke oprettes.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
da: Den forespurgte operation krævede oprettelse af en midlertidig fil i hvilken den nye fil skulle gemmes mens den blev downloadet. Denne midlertidige fil <strong>%1</strong> kunne ikke slettes.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
da: Den forespurgte operation krævede sletning af den oprindelige fil, højst sandsynligt ved slutningen af en 'flyt fil'-operation. Den oprindelige fil <strong>%1</strong> kunne ikke slettes.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
da: Den forespurgte operation krævede at den oprindelige fil <strong>%1</strong> blev omdøbt. Dette var imidlertid ikke muligt.

en: The requested protocol may not be supported.
da: Den forespurgte protokol er måske ikke understøttet.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
da: Det forespurgte symbolske link %1 kunne ikke oprettes.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
da: Den krævede information om indholdsstørrelse blev ikke leveret til en POST-operation.

en: The resource cannot be deleted.
da: Ressourcen kan ikke slettes.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
da: Root-CA (Certificate Authority) er blevet markeret til at blive afvist, til det formål du forsøgte at bruge dette certifikat til.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
da: Root-CA (Certificate Authority) er ikke betroet til det formål du forsøgte at bruge dette certifikat til.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
da: Serveren <b>%1</b> beder om et certifikat.<br /><br />Vælg et certifikat at bruge fra listen nedenfor:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
da: Serveren <strong>%1</strong> afslog at lade denne computer oprette en forbindelse.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
da: Serveren understøtter ikke WebDAV-protokollen.

en: The server does not support the request type of the body.
da: Serveren understøtter ikke forespørgselstypen af denne type.

en: The server failed the authenticity check (%1).
da: Serveren klarede ikke godkendelsestjekket (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
da: Serveren havde for travlt med at svare på andre forespørgsler til at svare.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
da: Serveren kunne ikke vedligeholde livet på de egenskaber på listen i egenskabsopførsel XML-element eller også forsøgte du at overskrive en fil mens du samtidig bad om at filer ikke kan overskrives. %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
da: Serveren der godt nok er forbundet rigtigt til internettet er måske ikke indstillet til at tillade forespørgsler.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
da: Serveren der godt nok er forbundet rigtigt til internettet kører måske ikke den forespurgte service (%1).

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
da: Signaturtesten for dette certifikat fejlede. Dette kan betyde, at signaturen for dette certifikat eller alle i dets tillidssti er ugyldige, ikke kunne dekodes eller at CRL (Certificate Revocation List) ikke kunne verificeres. Hvis du ser denne besked, så giv venligst besked til udvikleren af den software du bruger, om at han eller hun bør bruge de nye, mere specifikke fejlmeddelelser.

en: The source and destination are the same file.
    %1
da: Kilden og destinationen er den samme fil.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
da: Kilde

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
da: Den angivne fil eller mappe <strong>%1</strong> findes ikke.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
da: Den valgte mappe eksisterer ikke eller kunne ikke læses.

en: The specified folder may not be empty.
da: Den angivne mappe er måske ikke tom.

en: The specified folder may not exist.
da: Den angivne mappe eksisterer måske ikke.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
da: Den angivne forespørgsel bad om at overførslen af filen <strong>%1</strong> skulle genoptages på et vist punkt i overførslen. Dette var ikke muligt.

en: The specified resource may not exist.
da: Den angivne ressource eksisterer måske ikke.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
da: Den valgte ressource eksisterede måske ikke eller adgang var umulig.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
da: Tidsformatet for CRL's (Certificate Revocation List) "lastUpdate"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
da: Tidsformatet for CRL's (Certificate Revocation List) "nextUpdate"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
da: Tidsformatet for certifikatets "notAfter"-felt er ugyldigt.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
da: Tidsformatet for certifikatets "notBefore"-felt er ugyldigt.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
da: Versionerne af %1-protokollen understøttet af denne computer og serveren er måske inkompatible.

en: There are no special actions available for protocol %1.
da: Der er ingen specielle handlinger tilgængelige for protokollen %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
da: Der har måske været et problem på et eller andet punkt langs netværksstien mellem serveren og denne computer.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
da: Der har måske været et problem med din netværksindstilling, nærmere bestemt med din proxys værtsnavn. Hvis du for nyligt har haft adgang til internettet uden problemer, er dette ikke sandsynligt.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
da: Der har måske været et problem med din netværkskonfiguration. Hvis du har haft adgang til internettet uden problemer for nyligt, er dette ikke sandsynligt.

en: There may have been a problem with your network connection.
da: Der har måske været et problem med din netværksforbindelse.

en: These files use advanced permissions.
da: Disse filer bruger avancerede rettigheder.

en: This action was prevented by another error.
da: Denne handling blev forhindret af en anden fejl.

en: This action will overwrite the destination.
da: Denne handling vil overskrive destinationen.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
da: Denne handling ville overskrive "%1" med sig selv.
    Angiv venligst et nyt filnavn:

en: This certificate is not relevant.
da: Dette certifikat er ikke relevant.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
da: Dette certifikat, alle i dets tillidskæde eller dets CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) er ikke gyldig. De kan alle sammen ikke være gyldige endnu, eller ikke være det længere. Hvis du ser denne besked, så giv venligst besked til udvikleren af den software du bruger, om at han eller hun bør bruge de nye, mere specifikke fejlmeddelelser.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
da: Denne fejl er meget afhængig af KDE-programmet. De ekstra oplysninger skulle give dig mere information end det der er tilgængeligt for KDE's input/output-arkitektur.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
da[0]: Denne file er et link og har ingen rettigheder.
da[1]: Alle filer er links og har ingen rettigheder.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
da[0]: Denne fil bruger avancerede rettigheder
da[1]: Disse filer bruger avancerede rettigheder.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
da: Dette flag tillader tilføjelse, navneændring og sletning af filer. Bemærk at sletning og navneændring kan begrænses ved brug af klæbrigt flag.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
da: Dette flag tillader visning af indholdet af mappen.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
da[0]: Denne mappe bruger avancerede rettigheder.
da[1]: Disse mapper bruger avancerede rettigheder.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
da: Dette er en ret teknisk fejl om at en krævet enhed til netværkskommunikationer (en sokkel) ikke kunne oprettes.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
da: Dette er en ret teknisk fejl om at en krævet enhed til netværkskommunikationer (en sokkel) ikke kunne blive etableret til at lytte efter indkommende netværksforbindelser.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
da: Dette er en ret teknisk fejl hvor der opstod en fejl ved forsøget på at acceptere end indkommende netværksforbindelse.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
da: Dette er højst sandsynligt på grund af en fejl i programmet. Overvej at indsende en fuldstændig fejlrapport som beskrevet nedenfor.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
da: Dette er højst sandsynligt på grund af en fejl i serverprogrammet. Overvej at indsende en fuldstændig fejlrapport som beskrevet nedenfor.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
da: Dette er listen over filer der skal åbnes. Du kan angive flere filer ved at liste flere filer adskilt af mellemrum.

en: This is the name of the file to open.
da: Dette er navnet på den fil der skal åbnes.

en: This is the name to save the file as.
da: Dette er navnet med hvilket filen skal gemmes.

en: This may be an error on the server side.
da: Dette er muligvis en fejl på serversiden.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
da: Dette betyder at en forespørgsel blev lavet for at afgøre indholdet af mappen og at KDE-programmet der understøtter denne protokol ikke er i stand til at gøre det.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
da: Dette betyder at skønt ressourcen <strong>%1</strong> kunne åbnes, opstod der en fejl ved forsøg på at læse dens indhold.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
da: Dette betyder at skønt ressourcen <strong>%1</strong> kunne åbnes, opstod der en fejl ved forsøg på at skrive til den.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
da: Dette betyder at et forsøg på at åbne den forespurgte mappe <strong>%1</strong> blev afslået.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
da: Dette betyder at et forsøg på at skrive til filen <strong>%1</strong> blev afslået.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
da: Dette betyder at indholdet af den ønskede fil eller mappe "%1" ikke kunne hentes idet der ikke kunne opnås læseadgang.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
da: Dette betyder at filen "%1" ikke kunne skrives som anmodet idet der ikke kunne opnås skriveadgang.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
da: Denne indstilling aktiverer nogle nyttige funktioner til gemning af filer med endelser:<br /> <ol><li>Enhver endelse angivet i tekstområdet <b>%1</b> vil blive opdateret hvis du ændrer filtypen at gemme i.<br /><br /></li><li>Hvis ingen endelse er angivet i tekstområdet <b>%2</b> når du klikker på <b>Gem</b>, vil %3 blive tilføjet til slutningen af filnavnet (hvis filnavnet ikke allerede eksisterer). Denne endelse baseres på den filtype du har valgt at gemme i.<br /><br />Hvis du ikke ønsker at KDE skal sørge for en endelse for filnavnet, kan du enten slå dette fra, eller du kan undertrykke det ved at tilføje et punktum (.) for enden af filnavnet (punktummet vil automatisk blive fjernet).</li></ol>Hvis du er usikker, så behold dette slået til da det gør dine filer nemmere at håndtere.

en: Time out waiting for server interaction.
da: Der gik for lang tid uden svar fra server.

en: Timeout Error
da: Timeout-fejl

en: Timeout on server
    %1
da: Tiden løb ud på serveren
    %1

en: Trash File
da: Flyt fil til affald

en: Trash Files
da: Affaldsfiler

en: Tree View
da: Trævisning

en: Trusted:
da: Betroet:

en: Try again, either now or at a later time.
da: Prøv igen, enten nu eller på et senere tidspunkt.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
da: Prøv først at flytte den aktuelle fil til side, og prøv så igen.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
da: Prøv først at flytte den aktuelle mappe til side, og prøv så igen.

en: Type any comment you think is useful here.
da: Indskriv enhver kommentar du mener er nyttig her.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
da: Skriv den kommando der skal starte programmet her.
    
    Efterfølgende kommandoen, kan du have adskillige pladsholdere som vil blive erstattet med de faktiske værdier når det egentlige program køres:
    %f - et enkelt filnavn
    %F - en liste af filer; brugt til programmer der kan åbne flere lokale filer på én gang
    %u - en enkel URL
    %U - en liste af URL'er
    %d - mappen for filen der skal åbnes
    %D - en liste af mapper
    %i - ikonet
    %m - mini-ikonet
    %c - påskriften

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
da: Indskriv beskrivelsen af dette program her, baseret på dets brug. Eksempel: et opkaldsprogram (KPPP) ville være "Opkaldsredskab".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
da: Indtast navnet du vil give dette program her. Dette program vil ses under dette navn i programmenuen og i panelet.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
da: UNIX-miljøer er i almindelighed i stand til at linke en fil eller mappe til et separat navn og/eller placering. Under den anmodede kopiering detekterede KDE et link eller en serie af links der resulterede i en uendelig løkke - dvs. at filen var (måske på en indirekte måde) linket til sig selv.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
da: UNIX-miljøer er i almindelighed i stand til at linke en fil eller mappe til et separat navn og/eller placering. KDE detekterede et link eller en serie af links der resulterede i en uendelig løkke - dvs. at filen var (måske på en indirekte måde) linket til sig selv.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
da: URL refererer ikke til en ressource.

en: URL Resource Invalid
da: URL-ressource ugyldig

en: URL cannot be listed
    %1
da: URL kan ikke listes
    %1

en: Unable to Enter Folder
da: Kan ikke gå ind i mappe

en: Unable to Initialize Input/Output Device
da: Kan ikke initialisere input/output-enhed

en: Unable to Launch Process
da: Kan ikke starte proces

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
da: Kan ikke deinitialisere input/output-enhed

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
da: Kan ikke oprette io-slave:
    klauncher sagde: %1

en: Unable to create io-slave: %1
da: Kan ikke oprette io-slave: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
da: Kan ikke gøre tjenesten %1 kørbar, afbryder kørsel

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
da: Kunne ikke åbne certifikatet. Prøv en ny adgangskode?

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
da: Kunne ikke gemme bogmærker i %1. Den rapporterede fejl var: %2. Denne fejlmeddelelse vil kun blive vist én gang. Grunden til fejlen skal rettes så hurtigt som muligt, det mest sandsynlige er en fuld harddisk

en: Und&o
da: F&ortryd

en: Und&o: Copy
da: F&ortryd: Kopiér

en: Und&o: Create File
da: F&ortryd: Opret fil

en: Und&o: Create Folder
da: F&ortryd: Opret mappe

en: Und&o: Link
da: F&ortryd: Link

en: Und&o: Move
da: F&ortryd: Flyt

en: Und&o: Rename
da: F&ortryd: Omdøb

en: Und&o: Trash
da: F&ortryd: Flyt til affald

en: Undo File Copy Confirmation
da: Bekræft fortrydelse af filkopiering

en: Undocumented Error
da: Udokumenteret fejl

en: Unexpected Program Termination
da: Uventet programterminering

en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
da: Ukendt nøglealgortime

en: Unknown Authorization method.
da: Ukendt godkendelsesmetode.

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Unknown HTTP verb.
da: Ukendt HTTP-verbum

en: Unknown Host
da: Ukendt vært

en: Unknown Interruption
da: Ukendt interrupt

en: Unknown Proxy Host
da: Ukendt proxyvært

en: Unknown error
    %1
da: Ukendt fejl
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
da: Ukendt fejlkode %1
    %2
    Send venligst en fejlrapport på http://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
da: Ukendt vært %1

en: Unknown interrupt
    %1
da: Ukendt interrupt
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
da: Ukendt protokol "%1".

en: Unknown proxy host
    %1
da: Ukendt proxyvært
    %1

en: Unmount
da: Afmontér

en: Unsharing folder '%1' failed.
da: Stop deling af mappen "%1" mislykkedes.

en: Unsupported Action: %1
da: Ikke-understøttet handling: %1

en: Unsupported Protocol %1
da: Ikke-understøttet protokol %1

en: Unsupported key size.
da: Ikke-understøttet nøglestørrelse.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
da: Opdatér dit program til den nyeste udgave. Din distribution har sikkert værktøjer til at opdatere dine programmer.

en: Updating System Configuration
da: Opdaterer systemkonfiguration

en: Updating system configuration.
da: Opdaterer systemkonfiguration.

en: User
da: Bruger

en: User canceled action
    %1
da: Brugeren annullerede handlingen
    %1

en: User-added certificates
da: Certifikater tilføjet af bruger

en: User:
da: Bruger:

en: User:
da: Bruger:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
da: Brug af under-URL'er med %1 er ikke understøttet.

en: Validity period
da: Gyldighedsperiode

en: Validity period:
da: Gyldighedsperiode:

en: Value:
da: Værdi:

en: Varying (No Change)
da: Varierer (Ingen ændring)

[ctx: Verb]
en: &Trash
da: &Flyt til affald

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
da: Advarsel

en: Warning, the destination is more recent.
da: Advarsel: Destinationen er nyere.

[ctx: Web page address]
en: Address:
da: Adresse:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
da: Når alt andet mislykkes, så overvej at hjælpe KDE-holdet eller tredjepartsvedligeholderen af dette program ved at indsende en fejlrapport af høj kvalitet. Hvis programmet kommer fra tredjepart, så kontakt dem venligst direkte. Ellers, undersøg først om den samme fejl er blevet indsendt af en anden ved at søge på <a href="http://bugs.kde.org/">KDE's hjemmeside for fejlrapportering</a>. Hvis det ikke er tilfældet, så notér detaljerne givet ovenfor og inkludér dem i din fejlrapport sammen med alle de detaljer som du tror vil hjælpe.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
da: Når dette er markeret vil den knap der trykkes på blive anvendt på alle efterfølgende konflikter i resten af det aktuelle job.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
da: Når dette er markeret vil den knap der trykkes på blive anvende på alle efterfølgende mappekonflikter i resten af det kørende job.
    Medmindre du trykker på Skip vil du stadig blive spurgt i tilfælde af en konflikt med en eksisterende fil i mappen.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
da: Der opstod en 'ukendt vært'-fejl mens der blev hentet information om den angivne proxyvært <strong>%1</strong>. En "ukendt vært"-fejl indikerer at det forspurgte navn ikke kunne findes på internettet.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
da: Vil du gerne acceptere dette certifikat altid uden at blive spurgt?

en: Write
da: Skriv

en: Write
    Entries
da: Skriv
    indgange

en: Write Access Denied
da: Skriveadgang nægtet

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
da: Skri&v ind i

en: Writing to %1 is not supported.
da: Skrivning til %1 er ikke understøttet.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
da: Du er ved at gå ind i sikker tilstand. Alle transmissioner vil blive krypterede medmindre du angiver noget andet.
    Det betyder at ingen tredjepart vil være i stand til nemt at observere dine data under transmission.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
da: Du er ved at forlade sikker tilstand. Transmissioner vil ikke længere være krypterede.
    Det betyder at en tredjepart kan observere dine data under transmission.

en: You are not authorized to execute this file.
da: Du er ikke godkendt til at køre denne fil.

en: You are not authorized to execute this service.
da: Du er ikke godkendt til at køre denne tjeneste.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
da: Du har ikke rettigheder til at vælge et program til åbning af denne fil.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
da: Du kan også genindstille godkendelse af fildeling.

en: You can only select local files
da: Du kan kun vælge lokale filer

en: You can only select local files.
da: Du kan kun vælge lokale filer.

en: You can only select one file
da: Du kan kun vælge én fil

en: You did not select a file to delete.
da: Du valgte ikke en fil at slette.

en: You did not select a file to trash.
da: Du valgte ikke en fil at putte i affald.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
da: Du har måske ikke rettigheder til adgang til %1-protokollen

en: You do not have permission to create that folder.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette den mappe.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
da: Du har angivet at du ønsker at acceptere dette certifikat, men det er ikke udgivet til serveren som præsenterer det. Vil du fortsætte indlæsningen?

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
da: Du har angivet at du ønsker at anskaffe eller købe et sikkert certifikat. Denne guide vil hjælpe dig gennem proceduren. Du kan annullere når som helst, og transaktionen vil så blive afbrudt.

en: You may have encountered a bug in the program.
da: Du er måske stødt på en fejl i programmet.

en: You may have incorrectly typed the location.
da: Du har måske indtastet placeringen forkert.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
da: Du har måske givet forkerte godkendelsesdetaljer eller slet ingen.

en: You may not have permissions to accept the connection.
da: Du har måske ikke rettigheder til at acceptere forbindelsen.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
da: Du har måske ikke rettigheder til at initialisere ("montere") enheden. På UNIX-systemer kræver det ofte systemadministratorprivilegier at initialisere en enhed.

en: You may not have permissions to read from the resource.
da: Du har måske ikke rettigheder til at læse fra ressourcen.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
da: Du har måske ikke rettigheder til at læse filen eller åbne mappen.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
da: Du har måske ikke rettigheder til at deinitialisere ("afmontere") enheden. På UNIX-systemer kræver det ofte systemadministratorprivilegier at deinitialisere en enhed.

en: You may not have permissions to write to the resource.
da: Du har måske ikke rettigheder til at skrive til ressourcen.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
da: Du kan lave en søgning på internettet efter et KDE-program (kaldet en kioslave eller ioslave) som understøtter denne protokol. Steder at søge på er bl.a. <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> og <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
da: Du skal nu angive en adgangskode for certifikat-anmodningen. Vælg venligst en meget sikker adgangskode da det vil blive brugt til at kryptere din private nøgle.

en: You need to be authorized to share folders.
da: Du skal være godkendt for at dele mapper.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
da: Du må angive et brugernavn og en adgangskode for proxy-serveren angivet nedenfor før du får lov til at få adgang til nogen sider.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
da: Du skal angive et brugernavn og en adgangskode for at få adgang til denne side.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
da: Dine adgangsrettigheder er måske ikke tilstrækkelige til at udføre den anmodede operation på denne ressource.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
da: Din konto har måske ikke adgangsrettigheder til den angivne ressource.

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: a suitable extension
da: en passende endelse

[ctx: folder name]
en: New Folder
da: Ny mappe

en: mounting is not supported by wince.
da: montering understøttes ikke af wince.

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
da: Dette vil starte programmet:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
da: kopiér den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: create the requested folder
da: opret den anmodede mappe

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
da: slet den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
da: lås den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
da: flyt den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
da: forespørg om serverens muligheder

[ctx: request type]
en: retrieve property values
da: hent egenskabsværdier

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
da: hent indholdet af den angivne fil eller mappe

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
da: kør en rapport i den angivne mappe

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
da: søg i den angivne mappe

[ctx: request type]
en: set property values
da: sæt egenskabsværdier

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
da: lås den angivne fil eller mappe op

en: telnet protocol handler
da: telnet-protokolhåndtering

en: telnet service
da: telnet-tjeneste

en: the extension <b>%1</b>
da: endelsen <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
da: &Flyt til affald

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
da[0]: Vil du slette dette punkt?
da[1]: Vil du flytte disse %1 elementer til affald?

en: unmounting is not supported by wince.
da: afmontering understøttes ikke af wince.
