kdelibs4 - en to el translation catalogue (2278 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
el: 
        το πρόσθετο %1 επιλέχθηκε αυτόματα λόγω της εξάρτησης του πρόσθετου %2 από αυτό

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
el: 
        το πρόσθετο %1 αποεπιλέχθηκε αυτόματα γιατί η εξάρτησή του από το πρόσθετο %2

en: 
    %1 options:
el: 
    %1 επιλογές:

en: 
    Arguments:
el: 
    Ορίσματα:

en: 
    Generic options:
el: 
    Γενικές επιλογές:

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en: 
    Please correct.
el: 
    Παρακαλώ διορθώστε.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
el:    <a href="%1">[Ιδιότητες]</a>

en:  %1/s
el:  %1/δευτ

en:  (In new window)
el:  (Σε νέο παράθυρο)

en:  (In other frame)
el:  (Σε άλλο πλαίσιο)

en:  - Subject:
el:  - Θέμα:

en:  Stalled
el:  Σταματημένο

en: %1 &Handbook
el: Εγ&χειρίδιο του %1

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
el: %1 (%2 - %3%4 Εικονοστοιχεία)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
el: %1 (%2x%3 Εικονοστοιχεία)

en: %1 (Link)
el: %1 (Σύνδεσμος)

en: %1 - %2x%3 Pixels
el: %1 - %2x%3 εικονοστοιχεία

en: %1 - unknown type
el: %1 - άγνωστος τύπος

en: %1 - unknown type of userpath
el: %1 - άγνωστος τύπος διαδρομής χρήστη

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
el[0]: Φορτώθηκε %1 από %2 εικόνα.
el[1]: Φορτώθηκαν %1 από %2 εικόνες.

en: %1 file | %1 files
el[0]: %1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: %1 folder | %1 folders
el[0]: %1 φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

en: %1 is already assigned to %2
el: το %1 έχει ήδη οριστεί στο %2

en: %1 is not a function and cannot be called.
el: Το %1 δεν αποτελεί μια συνάρτηση και δεν μπορεί να κληθεί.

en: %1 is not an Object type
el: Το %1 δεν είναι τύπος αντικειμένου

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
el[0]: Η συντόμευση « %2 » είναι διφορούμενη με την ακόλουθη συντόμευση πληκτρολογίου.
    
    Επιθυμείτε την ανάθεσή μιας κενής συντόμευσης σε αυτή την ενέργεια;
    %3
el[1]: Η συντόμευση « %2 » είναι διφορούμενη με τις ακόλουθες συντομεύσεις πληκτρολογίου.
    
    Επιθυμείτε την ανάθεσή μιας κενής συντόμευσης σε αυτές τις ενέργειες;
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
el[0]: Σύγκρουση συντόμευσης
el[1]: Συγκρούσεις συντόμευσης

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
el[0]: Η συντόμευση '%2' συγκρούεται με τον παρακάτω συνδυασμό πλήκτρων:
el[1]: Οι συντομεύσεις '%2' συγκρούονται με τους παρακάτω συνδυασμούς πλήκτρων:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
el[0]: Δεν είναι δυνατή η ανάγνωση των ρυθμίσεων χρωμάτων RGB του X11. Εξετάστηκε η ακόλουθη τοποθεσία αρχείων:
    %2
el[1]: Δεν είναι δυνατή η ανάγνωση των ρυθμίσεων χρωμάτων RGB του X11. Εξετάστηκαν οι ακόλουθες τοποθεσίες αρχείων:
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
el[0]: Σύγκρουση με καθολική συντόμευση
el[1]: Σύγκρουση με καθολικές συντομεύσεις

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
el[0]: Προστέθηκε αυτόματα %1 πρόσθετο λόγω των εξαρτήσεών του
el[1]: Προστέθηκαν αυτόματα %1 πρόσθετα λόγω των εξαρτήσεων τους

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
el[0]: Αφαιρέθηκε αυτόματα %1 πρόσθετο λόγω των εξαρτήσεών του
el[1]: Αφαιρέθηκαν αυτόματα %1 πρόσθετα λόγω των εξαρτήσεών τους

en: %1% of %2
el: %1% από %2

en: %1/s (done)
el: %1/δευτ (ολοκληρώθηκε)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
el[0]: %2 / %1 αρχείο
el[1]: %2 / %1 αρχεία

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
el[0]: %2 / %1 φάκελος
el[1]: %2 / %1 φάκελοι

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
el[0]: Ολοκληρώθηκε %2 από %3
el[1]: Ολοκληρώθηκαν %2 από %3

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
el[0]: %2% από 1 αρχείο
el[1]: %2% από %1 αρχεία

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
el[0]: %2/δευτ (%3 απομένουν)
el[1]: %2/δευτ (%3 απομένουν)

en: &About
el: &Σχετικά

en: &About %1
el: &Σχετικά με το %1

en: &Actual Size
el: &Πραγματικό μέγεθος

en: &Add
el: Πρ&οσθήκη

en: &Add Bookmark
el: Προσθήκη σελι&δοδείκτη

en: &Add to Custom Colors
el: &Προσθήκη στα προσαρμοσμένα χρώματα

en: &Allow storing passwords for this site
el: &Επίτρεψε την αποθήκευση κωδικών για την τοποθεσία αυτή

en: &Apply
el: Ε&φαρμογή

en: &Automatic spell checking enabled by default
el: &Αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος ενεργοποιημένος από προεπιλογή

en: &Available:
el: &Διαθέσιμο:

en: &Back
el: Πίσ&ω

en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Break at Next Statement
el: &Διακοπή στην επόμενη δήλωση

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Close Document
el: &Κλείσιμο εγγράφου

en: &Close Wallet
el: &Κλείσιμο πορτοφολιού

en: &Close Window
el: &Κλείσιμο παραθύρου

en: &Configure %1...
el: &Διαμόρφωση του %1...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
el: &Ρύθμισης πολιτικών νέου παραθύρου JavaScript...

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: &Copy Email Address
el: &Αντιγραφή διεύθυνσης ηλ. αλληλογραφίας

en: &Copy Full Text
el: &Αντιγραφή πλήρους κειμένου

en: &Copy Link Address
el: Αντιγραφή &διεύθυνσης συνδέσμου

en: &Copy Text
el: &Αντιγραφή κειμένου

en: &Debug
el: &Αποσφαλμάτωση

en: &Defaults
el: &Προκαθορισμένα

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: &Disable Error Reporting
el: &Απενεργοποίηση αναφοράς σφάλματος

en: &Discard
el: Από&ρριψη

en: &Do Not Save
el: &Μη αποθήκευση

en: &Do not show this message again
el: Να μην &εμφανιστεί αυτό το μήνυμα ξανά

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Edit Bookmarks...
el: &Επεξεργασία σελιδοδεικτών...

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Find
el: &Αναζήτηση

en: &Find in Frame...
el: &Αναζήτηση στο πλαίσιο...

en: &Find...
el: Ανα&ζήτηση...

en: &Finished
el: Τέ&λος

en: &First Page
el: &Πρώτη σελίδα

en: &Fit to Page
el: &Ταίριασμα στη σελίδα

en: &Forward
el: &Μπροστά

en: &Game
el: Παιχ&νίδι

en: &Go
el: Μ&ετάβαση

en: &Go To...
el: &Μετάβαση σε...

en: &Go to Line...
el: Μετά&βαση στη γραμμή...

en: &Go to Page...
el: Με&τάβαση στη σελίδα...

en: &Grant All
el: &Χορήγηση όλων

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Hide Errors
el: &Απόκρυψη σφαλμάτων

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
el: &Απόκρυψη κειμένου όταν η γραμμή εργαλείων εμφανίζει κείμενο μαζί με τα εικονίδια

en: &Ignore
el: &Αγνόηση

en: &Join KDE
el: Συ&μμετοχή στην ομάδα του KDE

en: &Keep password
el: &Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: &Keep this window open after transfer is complete
el: Διατήρηση του παράθυρου ανοι&κτού όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά

en: &Language:
el: &Γλώσσα:

en: &Last Page
el: &Τελευταία σελίδα

en: &Launch Bug Report Wizard
el: &Εκκίνηση του οδηγού αναφοράς σφάλματος

en: &License Agreement
el: Άδεια &χρήσης

en: &Minimize
el: &Ελαχιστοποίηση

en: &New
el: &Νέο

en: &Next
el: &Επόμενο

en: &Next Page
el: &Επόμενη σελίδα

en: &No
el: Ό&χι

en: &OK
el: &Εντάξει

en: &Open...
el: Ά&νοιγμα...

en: &Order by:
el: &Ταξινόμηση κατά:

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

en: &Paste
el: Επι&κόλληση

en: &Pause
el: &Παύση

en: &Previous
el: Προηγού&μενο

en: &Previous Page
el: &Προηγούμενη σελίδα

en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

en: &Prompt on replace
el: &Προτροπή κατά την αντικατάσταση

en: &Quit
el: &Τερματισμός

en: &Redisplay
el: &Επανεμφάνιση

en: &Redo
el: Επανα&φορά

en: &Redo: %1
el: Επανα&φορά: %1

en: &Reject All
el: Α&πόρριψη όλων

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

en: &Replace...
el: &Αντικατάσταση...

en: &Report Bug...
el: Αναφορά σ&φάλματος...

en: &Report Bugs or Wishes
el: Ανα&φορά σφαλμάτων ή επιθυμιών

en: &Reset
el: Επα&ναφορά

en: &Restore
el: &Επαναφορά

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: &Rotate Clockwise
el: &Περιστροφή με τη φορά του ρολογιού

en: &Save
el: Απο&θήκευση

en: &Save Link As...
el: Αποθήκευ&ση συνδέσμου ως...

en: &Save Settings
el: &Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: &Search
el: &Αναζήτηση

en: &Selected text
el: Επιλε&γμένο κείμενο

en: &Selected:
el: &Επιλεγμένο:

en: &Send
el: Α&ποστολή

en: &Send Email
el: &Αποστολή ηλ. αλληλογραφίας

en: &Send File | &Send Files
el[0]: &Αποστολή αρχείου
el[1]: &Αποστολή αρχείων

en: &Send Unencrypted
el: &Αποστολή μη κρυπτογραφημένου

en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
el[0]: Εμφάνι&ση του μπλοκαρισμένου αναδυόμενου παραθύρου
el[1]: Εμφάνι&ση των %1 μπλοκαρισμένων αναδυόμενων παραθύρων

en: &Show tips on startup
el: Εμ&φάνιση συμβουλών στην εκκίνηση

en: &Skip
el: Παράλει&ψη

en: &Source:
el: &Πηγή:

en: &Spelling...
el: Ορ&θογραφία...

en: &Stop Script
el: Τερματι&σμός σεναρίου

en: &Store
el: &Αποθήκευση

en: &Submit Anyway
el: &Υποβολή ούτως ή άλλως

en: &Support KDE
el: &Υποστήριξη του KDE

en: &Text to find:
el: Κείμενο για ανα&ζήτηση:

en: &Thanks To
el: Ευ&χαριστίες

en: &Toolbar:
el: &Γραμμή εργαλείων:

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: &Try
el: &Δοκιμή

en: &Undo
el: Α&ναίρεση

en: &Undo: %1
el: Αναίρεσ&η: %1

en: &Up
el: &Πάνω

en: &Verify:
el: &Επαλήθευση:

en: &View
el: Π&ροβολή

en: &Whole words only
el: Μόνο &ολόκληρες λέξεις

en: &Yes
el: Ν&αι

en: &Zoom...
el: &Εστίαση...

en: '%1' is not a valid QLayout.
el: το '%1' δεν είναι ένα έγκυρο QLayout.

en: '%1' is not a valid QWidget.
el: Το '%1' δεν είναι ένα έγκυρο QWidget.

en: 'ai_family' not supported
el: μη υποστηριζόμενη 'ai_family'

en: 'ai_socktype' not supported
el: 'ai_socktype' δεν υποστηρίζεται

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
el: (C) 2005-2006 Οι δημιουργοί του KJSEmbed

en: (No logo available)
el: (Κανένα λογότυπο διαθέσιμο)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
el: (c) 1999-2002 Οι προγραμματιστές του KDE

en: --- separator ---
el: --- διαχωριστικό ---

en: -default-
el: -προκαθορισμένο-

en: -unnamed-
el: -χωρίς όνομα-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
el: ... η <b>ανορθόγραφη</b> λέξη που φαίνεται ...

en: 1 download | %1 downloads
el[0]: 1 λήψη
el[1]: %1 λήψεις

en: 1 match found. | %1 matches found.
el[0]: Βρέθηκε 1 ταίριασμα.
el[1]: Βρέθηκαν %1 ταιριάσματα.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
el[0]: Έγινε 1 αντικατάσταση.
el[1]: Έγιναν %1 αντικαταστάσεις.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
el: σφάλμα συστήματος: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
el: Άγνωστη οικογένεια %1

en: << Add to Dictionary
el: << Προσθήκη στο λεξικό

en: <Low Surrogate>
el: <Χαμηλό υποκατάστατο>

en: <Merge %1>
el: <Μίξη %1>

en: <Merge>
el: <Μίξη>

en: <Non Private Use High Surrogate>
el: <Μη ιδιωτική χρήση υψηλά υποκατάστατο>

en: <Private Use High Surrogate>
el: <Ιδιωτική χρήση υψηλά υποκατάστατο>

en: <Private Use>
el: <Ιδιωτική χρήση>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
el: <a href="http://opendesktop.org">Αρχική Σελίδα</a>

en: <b>misspelled</b>
el: <b>ανορθόγραφη</b>

en: <br />Provider: %1
el: <br />Πάροχος: %1

en: <br />Version: %1
el: <br />Έκδοση: %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
el: <h1>Προβολέας τεκμηρίωσης KJSEmbed</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
el: <h2>Πλήκτρα επιτάχυνσης προστέθηκαν (για να σας πληροφορήσουμε μόνο)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
el: <h2>Πλήκτρα επιτάχυνσης άλλαξαν</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
el: <h2>Πλήκτρα επιτάχυνσης αφαιρέθηκαν</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
el: <html>Το <b>Περιβάλλον επιφάνειας εργασίας KDE</b> γράφεται και συντηρείται από την ομάδα του KDE, ένα παγκόσμιο δίκτυο μηχανικών λογισμικού,καλλιτεχνών, συγγραφέων, μεταφραστών και διαμεσολαβητών αφιερωμένο στην ανάπτυξη <a href="%1">ελεύθερου λογισμικού</a>. Αυτή η κοινότητα έχει δημιουργήσει εκατοντάδες εφαρμογές ελεύθερου λογισμικού ως κομμάτι της πλατφόρμας ανάπτυξης του KDE και της διανομής λογισμικού KDE.<br /><br /> Καμία ομάδα, εταιρεία ή οργανισμός δεν ελέγχει τον πηγαίο κώδικα του KDE. Η συνεισφορά οποιουδήποτε στην ανάπτυξη του KDE είναι ευπρόσδεκτη. <br /> <br />Επισκεφτείτε το <a href="%2">%2</a> για περισσότερες πληροφορίες. </html>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
el: <html><font size="5">%1</font><br /><b>έκδοση %2</b><br />&nbsp;</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
el: <html><font size="5">%1</font><br/><b>έκδοση %2</b><br/>χρησιμοποιώντας το KDE %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
el: <html><font size="5">KDE - Ελευθερωθείτε!</font><br /><b>έκδοση πλατφόρμας %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(άγνωστο ακόμη)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
el: <html>Το KDE είναι διαθέσιμο δωρεάν, αλλά η κατασκευή του κοστίζει.<br /><br />Έτσι, η Ομάδα του KDE ίδρυσε το KDE Association, έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό με έδρα το Tuebingen της Γερμανίας. Το KDE Association αντιπροσωπεύει το KDE σε νομικά και οικονομικά θέματα. Δείτε το <a href="%1">%1</a> για πληροφορίες σχετικά με το KDE Association.<br /> <br />Η Ομάδα του KDE χρειάζεται οικονομική υποστήριξη. Τα περισσότερα από τα χρήματα χρησιμοποιούνται για την κάλυψη μελών της ομάδας και άλλων σε έξοδα που τους προέκυψαν κατά τη συνεισφορά τους στο KDE. Σας ενθαρρύνουμε να υποστηρίξετε το KDE με μια οικονομική δωρεά, χρησιμοποιώντας έναν από τους τρόπους που περιγράφονται στο <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
el: <html>Το λογισμικό μπορεί πάντα να βελτιωθεί, και η ομάδα του KDE είναι έτοιμη να πράξει αντίστοιχα. Ωστόσο, εσείς - οι χρήστες - πρέπει να μας ενημερώνετε όταν κάτι δε δουλεύει σωστά ή θα μπορούσε να γίνει καλύτερα.<br /><br />Το KDE έχει ένα σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων. Επισκεφθείτε το <a href="%1">%1</a>  ή χρησιμοποιήστε το διάλογο "Αναφορά σφάλματος" από το μενού "Βοήθεια" για να αναφέρετε σφάλματα.<br /><br />Αν έχετε μια πρόταση για βελτίωση τότε μπορείτε ελεύθερα να χρησιμοποιήσετε το σύστημα παρακολούθησης σφαλμάτων για να την υποβάλετε. Βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε το επίπεδο σοβαρότητας "Λίστα ευχών".</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
el: <html>Δε χρειάζεται να είστε προγραμματιστής για να γίνετε μέλος της ομάδας του KDE. Μπορείτε να μπείτε στις εθνικές ομάδες που μεταφράζουν τα περιβάλλοντα των προγραμμάτων. Μπορείτε να προσφέρετε γραφικά, θέματα, ήχους και βελτιωμένη τεκμηρίωση. Εσείς αποφασίζετε!<br /><br /> Επισκεφθείτε το <a href="%1">%1</a> για πληροφορίες σχετικά με κάποια έργα στα οποία μπορείτε να συμμετάσχετε.<br /><br /> Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες ή τεκμηρίωση, τότε μια επίσκεψη στο <a href="%2">%2</a> θα σας προσφέρει ότι χρειάζεστε.</html>

en: <not assigned>
el: <μη ορισμένο>

en: <p>Downloads: %1</p>
el: <p>Λήψεις: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
el: <p>Καμία λήψη</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
el: <p>Επιλέξατε σοβαρότητα <b>Κρίσιμη</b>. Παρακαλώ σημειώστε πως αυτό το επίπεδο σοβαρότητας προορίζεται μόνο για σφάλματα που </p><ul><li>προκαλούν κατάρρευση ασυσχέτιστων εφαρμογών στο σύστημα (ή και όλου του συστήματος)</li><li>προκαλούν σοβαρή απώλεια δεδομένων</li><li>εισάγουν τρύπες ασφάλειας στο σύστημα όπου το πρόγραμμα είναι εγκατεστημένο</li></ul>
    <p>Το σφάλμα που αναφέρετε προκαλεί καμία από τις παραπάνω ζημιές; Αν όχι παρακαλώ επιλέξτε μικρότερη σοβαρότητα. Ευχαριστώ.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
el: <p>Επιλέξατε σοβαρότητα <b>Μεγάλη</b>. Παρακαλώ σημειώστε πως αυτό το επίπεδο σοβαρότητας προορίζεται μόνο για σφάλματα που </p><ul><li>καθιστούν το υπό συζήτηση πρόγραμμα άχρηστο ή σχεδόν άχρηστο</li><li>προκαλούν απώλεια δεδομένων</li><li>εισάγουν μια τρύπα ασφάλειας, επιτρέποντας πρόσβαση στους λογαριασμούς των χρηστών αυτού του προγράμματος</li></ul>
    <p>Το σφάλμα που αναφέρετε προκαλεί καμία από τις παραπάνω ζημιές; Αν όχι παρακαλώ επιλέξτε μικρότερη σοβαρότητα. Ευχαριστώ.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Κάντε κλικ εδώ για να αφήσετε όλες τις εμφανίσεις της άγνωστης λέξης όπως είναι.</p> 
    <p>Αυτή η ενέργεια είναι χρήσιμη όταν η λέξη είναι όνομα, συντομογραφία, ξένη λέξη ή οποιαδήποτε άλλη άγνωστη λέξη την οποία θέλετε να χρησιμοποιήσετε αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Κάντε κλικ εδώ για να αφήσετε αυτή την εμφάνιση της άγνωστης λέξης όπως είναι.</p>
    <p>Αυτή η ενέργεια είναι χρήσιμη όταν η λέξη είναι όνομα, συντομογραφία, ξένη λέξη ή οποιαδήποτε άλλη άγνωστη λέξη την οποία θέλετε να χρησιμοποιήσετε αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Πατήστε εδώ για να αντικαταστήσετε όλες τις εμφανίσεις του αγνώστου κειμένου με το κείμενο στο πλαίσιο επεξεργασίας παραπάνω (στα αριστερά).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Πατήστε εδώ για να αντικαταστήσετε αυτή την εμφάνιση του αγνώστου κειμένου με το κείμενο στο πλαίσιο επεξεργασίας παραπάνω (στα αριστερά).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Εδώ μπορείτε να δείτε ένα απόσπασμα κειμένου όπου εμφανίζεται η άγνωστη λέξη με τα συμφραζόμενά της. Αν αυτή η πληροφορία δεν είναι αρκετή για την επιλογή της καλύτερης αντικατάστασης για την άγνωστη λέξη, μπορείτε να κάνετε κλικ στο έγγραφο το οποίο διορθώνετε, και διαβάστε ένα μεγαλύτερο τμήμα του κειμένου και μετά επιστρέψτε εδώ για να συνεχίσετε τη διόρθωση.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Αν η άγνωστη λέξη έχει ορθογραφικά λάθη, θα πρέπει να ελέγξετε αν είναι διαθέσιμη η διόρθωσή της και αν ναι, να κάνετε κλικ πάνω της. Αν καμία από τις λέξεις σε αυτής της λίστας δεν είναι καλή αντικατάστασή της μπορείτε να πληκτρολογήσετε τη σωστή λέξη στο παραπάνω πεδίο εισαγωγής.</p>
    <p>Για να διορθώσετε αυτή τη λέξη κάντε κλικ του <b>Αντικατάσταση</b> αν θέλετε να τη διορθώσετε μόνο αυτή την εμφάνισή της ή στο <b>Αντικατάσταση όλων</b> αν θέλετε να διορθώσετε όλες τις εμφανίσεις της.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Αν η άγνωστη λέξη έχει ορθογραφικά λάθη, θα πρέπει να την πληκτρολογήσετε εδώ διορθωμένη ή να την επιλέξετε από την παρακάτω λίστα.</p>
    <p>Τότε μπορείτε να κάνετε κλικ στο <b>Αντικατάσταση</b> αν θέλετε να τη διορθώσετε μόνο αυτή την εμφάνισή της ή στο <b>Αντικατάσταση όλων</b> αν θέλετε να διορθώσετε όλες τις εμφανίσεις της.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Επιλέξτε εδώ τη γλώσσα του εγγράφου που ελέγχετε.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Η άγνωστη λέξη ανιχνεύθηκε και θεωρήθηκε άγνωστη γιατί δεν περιλαμβάνεται στο λεξικό.<br>
    Κάντε κλικ εδώ αν θεωρείτε ότι η λέξη δεν έχει ορθογραφικά λάθη και θέλετε να μην ανιχνεύεται σαν άγνωστη στο μέλλον. Αν θέλετε να παραμείνει όπως είναι, αλλά δε θέλετε να την προσθέσετε στο λεξικό, κάντε κλικ στο <b>Παράβλεψη</b> ή στο <b>Παράβλεψη όλων</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
el: <qt><b>Σφάλμα</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
el: <qt><b>Σφάλμα</b>: κόμβος %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
el: <qt><p><strong>'Εκτύπωση κεφαλίδας'</strong></p><p>Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι ενεργοποιημένο, η εκτύπωση της σελίδας HTML θα περιέχει μία γραμμή κεφαλίδας στην αρχή κάθε σελίδας. Αυτή η κεφαλίδα θα περιέχει την ημερομηνία, την τοποθεσία URL της εκτυπωμένης σελίδας και τον αριθμό σελίδας.</p><p>Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι απενεργοποιημένο, η εκτύπωση της σελίδας HTML δε θα περιέχει αυτήν τη γραμμή.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
el: <qt><p><strong>'Εκτύπωση εικόνων'</strong></p><p>Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι ενεργοποιημένο, οι εικόνες που περιέχονται στη σελίδα HTML θα εκτυπωθούν. Η εκτύπωση θα πάρει περισσότερη ώρα και θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο μελάνι ή τόνερ.</p><p>Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι απενεργοποιημένο, μόνο το κείμενο της σελίδας HTML θα εκτυπωθεί, χωρίς τις εικόνες, Η εκτύπωση θα είναι γρηγορότερη και θα χρησιμοποιηθεί λιγότερο μελάνι ή τόνερ.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
el: <qt><p><strong>'Φιλική προς τον εκτυπωτή λειτουργία'</strong></p><p>Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι ενεργοποιημένο, η εκτύπωση του εγγράφου HTML θα είναι ασπρόμαυρη, και το χρωματιστό φόντο θα μετατραπεί σε λευκό. Η εκτύπωση θα είναι γρηγορότερη και θα χρησιμοποιηθεί λιγότερο μελάνι ή τόνερ.</p><p> Αν αυτό το πλαίσιο ελέγχου είναι απενεργοποιημένο, η εκτύπωση του εγγράφου HTML θα γίνει με τις αρχικές ρυθμίσεις χρώματος όπως το βλέπετε στην εφαρμογή σας. Έτσι μπορεί να υπάρχουν περιοχές γεμάτες με χρώμα (ή με διαβαθμίσεις του γκρι, αν χρησιμοποιείτε ασπρόμαυρο εκτυπωτή). Η εκτύπωση πιθανότατα θα είναι πιο αργή και σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο μελάνι ή τόνερ.</p> </qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
el: <qt><p>Είτε το άρθρωμα διαμόρφωσης υλικού/λογισμικού δεν είναι διαθέσιμο ή το άρθρωμα έχει απενεργοποιηθεί από το διαχειριστή.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
el: <qt><p>Πιθανές αιτίες:<ul><li>Ένα σφάλμα συνέβη κατά την τελευταία ενημέρωση του KDE αφήνοντας πίσω ένα ορφανό άρθρωμα ελέγχου</li><li>Έχετε παλιά αρθρώματα τρίτων κάπου.</li></ul></p><p>Ελέγξτε αυτά τα σημεία προσεκτικά και προσπαθήστε να αφαιρέσετε το άρθρωμα που αναφέρθηκε στο μήνυμα σφάλματος. Αν αυτό αποτύχει, ίσως πρέπει να επικοινωνήσετε με το διανομέα σας ή το δημιουργό του πακέτου.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
el: <qt><p>Η διάγνωση είναι:<br />Το αρχείο επιφάνειας εργασίας %1 δεν ήταν δυνατό να βρεθεί.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
el: <qt><p>Αυτή η λέξη θεωρήθηκε "άγνωστη" γιατί δεν ταιριάζει με καμία εγγραφή στο λεξικό που χρησιμοποιείται. Μπορεί επίσης να είναι λέξη μίας ξένης γλώσσας.</p>
    <p>Αν η λέξη δεν έχει ορθογραφικά λάθη, μπορείτε να την προσθέσετε στο λεξικό κάνοντας κλικ στο <b>Προθήκη στο λεξικό</b>. Αν δε θέλετε να προσθέσετε την άγνωστη λέξη στο λεξικό, αλλά θέλετε να την αφήσετε όπως είναι, κάντε κλικ στο <b>Παράβλεψη</b> ή στο <b>Παράβλεψη όλων</b>.</p>
    <p>Αν όμως, η λέξη έχει ορθογραφικά λάθη, μπορείτε να προσπαθήσετε να βρείτε τη σωστή αντικατάστασή της στην παρακάτω λίστα. Αν δε βρείτε μία αντικατάστασή της εκεί, μπορείτε να την πληκτρολογήσετε στο παρακάτω πεδίο κειμένου, και να κάνετε κλικ στο <b>Αντικατάσταση</b> ή στο <b>Αντικατάσταση όλων</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
el: <qt>Η πρόσβαση από τη μη έμπιστη σελίδα προς <br /><b>%1</b><br /> απαγορεύθηκε.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε τον τερματισμό του <b>%1</b>;</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
el: <qt>Αδύνατη η εκκίνηση του <i>gpg</i> και ο έλεγχος εγκυρότητας του αρχείου. Σιγουρευτείτε ότι το <i>gpg</i> είναι εγκατεστημένο, αλλιώς ο έλεγχος εγκυρότητας των λαμβανομένων πόρων δε θα είναι δυνατός.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
el: <qt>Αδύνατη η εκκίνηση του <i>gpg</i> και η ανάκτηση των διαθέσιμων κλειδιών. Σιγουρευτείτε ότι το <i>gpg</i> είναι εγκατεστημένο, αλλιώς η επαλήθευση των λαμβανομένων πόρων δε θα είναι δυνατή.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
el: <qt>Αδύνατη η εκκίνηση του <i>gpg</i> και η υπογραφή του αρχείου. Σιγουρευτείτε ότι το <i>gpg</i> είναι εγκατεστημένο, αλλιώς η υπογραφή των λαμβανομένων πόρων δε θα είναι δυνατή.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Θέλετε να ψάξετε στο διαδίκτυο για το <b>%1</b>;</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
el: <qt>Μεγέθυνση γραμματοσειράς<br /><br /> Κάνε τη γραμματοσειρά σε αυτό το παράθυρο μεγαλύτερη. Κάντε κλικ και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού για ένα μενού με όλα τα διαθέσιμα μεγέθη γραμματοσειράς.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
el: <qt>Εισάγετε τη φράση πρόσβασης για το κλειδί <b>0x%1</b>, που ανήκει στο <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
el: <qt>Αναζήτηση επόμενης εμφάνισης του '<b>%1</b>';</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
el: <qt>Αναζήτηση επόμενου<br /><br />Βρίσκει την επόμενη εμφάνιση του κειμένου που βρήκατε χρησιμοποιώντας τη λειτουργία <b>Αναζήτηση κειμένου</b></qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
el: <qt>Αναζήτηση προηγουμένου<br /><br />Βρίσκει την προηγούμενη εμφάνιση του κειμένου που βρήκατε χρησιμοποιώντας τη λειτουργία <b>Αναζήτηση κειμένου</b></qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
el: <qt>Αναζήτηση κειμένου<br /><br />Εμφανίζει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να βρείτε κείμενο στην προβαλλόμενη σελίδα.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
el: <qt>Αν ενεργοποιηθεί, οποιαδήποτε εμφάνιση του <code><b>\N</b></code>,  όπου <code><b>N</b> </code> ένας ακέραιος, θα αντικατασταθεί με την αντίστοιχη σύλληψη ("υποσυμβολοσειρά σε παρενθέσεις") του μοτίβου.<p>Για να περιληφθεί ένα <code><b>\N</b></code> στην αντικατάστασή σας, βάλτε μία παραπάνω ανάποδη κατακόρυφο μπροστά του, όπως στο <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
el: <qt>Αν πατήσετε το κουμπί <b>Αναζήτηση</b>, το κείμενο που δώσατε παραπάνω αναζητείται μέσα στο έγγραφο.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
el: <qt>Αν πατήσετε το κουμπί <b>Αντικατάσταση</b>, το κείμενο που δώσατε παραπάνω αναζητείται μέσα στο έγγραφο και οποιαδήποτε εμφάνιση του αντικαθίσταται με το κείμενο αντικατάστασης.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
el: <qt>Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες.<br />Το παρεχόμενο αντικείμενο KAboutData δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
el: <qt>Δε βρέθηκαν ταιριάσματα για το '<b>%1</b>'.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
el: <qt>Εκτύπωση πλαισίου<br /><br />Μερικές σελίδες έχουν πολλά πλαίσια. Για να εκτυπώσετε μόνο ένα πλαίσιο, κάντε κλικ πάνω σε αυτό και μετά χρησιμοποιήστε αυτήν τη λειτουργία.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
el: <qt>Σμίκρυνση γραμματοσειράς<br /><br />Κάνε τη γραμματοσειρά σε αυτό το παράθυρο μικρότερη. Κάντε κλικ και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο του ποντικιού για ένα μενού με όλα τα διαθέσιμα μεγέθη γραμματοσειράς.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
el: <qt>Καθορίζει το πως το Jovie θα εκφωνηθεί το γεγονός, όταν αυτό ληφθεί.  Αν επιλέξετε "Εκφώνηση προσαρμοσμένου κειμένου", θα πρέπει να το εισάγετε στο πεδίο εισαγωγής.  Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ακόλουθες συμβολοσειρές αντικατάστασης στο κείμενο:<dl><dt>%e</dt><dd>Όνομα του γεγονότος</dd><dt>%a</dt><dd>Η εφαρμογή που απέστειλε το γεγονός</dd><dt>%m</dt><dd>Το μήνυμα που απεστάλη από την εφαρμογή</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
el: <qt>Ο συνδυασμός πλήκτρων « %1 » χρησιμοποιείται ήδη από την ενέργεια <b>%2</b>.<br>Παρακαλώ επιλέξτε κάποιον άλλον.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
el: <qt>Η διάγνωση είναι:<br />%1<p>Πιθανές αιτίες:</p><ul><li>Ένα σφάλμα συνέβη κατά την τελευταία ενημέρωση του KDE αφήνοντας πίσω ένα ορφανό άρθρωμα ελέγχου</li><li>Έχετε παλιά αρθρώματα τρίτων κάπου.</li></ul><p>Ελέγξτε αυτά τα σημεία προσεκτικά και προσπαθήστε να αφαιρέσετε το άρθρωμα που αναφέρθηκε στο μήνυμα σφάλματος. Αν αυτό αποτύχει, ίσως πρέπει να επικοινωνήσετε με το διανομέα σας ή το δημιουργό του πακέτου.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
el: <qt>Η διάγνωση είναι: <br />Το αρχείο επιφάνειας εργασίας %1 δεν προσδιορίζει μια βιβλιοθήκη.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
el: <qt>Η φόρμα θα υποβληθεί στο <br /><b>%1</b><br />στο τοπικό σας σύστημα αρχείων.<br />Θέλετε να υποβάλετε τη φόρμα;</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
el: <qt>Αυτός ο δικτυακός τόπος προσπαθεί να ανοίξει το <p>%1</p>σε ένα νέο παράθυρο περιήγησης χρησιμοποιώντας JavaScript.<br />Θέλετε να το επιτρέψετε;</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
el: <qt>Αυτός ο δικτυακός τόπος υποβάλλει μια φόρμα που θα ανοίξει το <p>%1</p> σε ένα νέο παράθυρο περιήγησης μέσω JavaScript.<br />Θέλετε να επιτρέψετε την υποβολή της φόρμας;</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
el: <qt>Αυτή η μη έμπιστη σελίδα περιέχει ένα σύνδεσμο προς<br /><b>%1</b>.<br />Επιθυμείτε να ακολουθήσετε το σύνδεσμο;</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
el: <qt>Για την υποβολή αναφοράς σφάλματος, κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.
    Αυτό θα ανοίξει ένα παράθυρο περιήγησης στο <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>  όπου θα βρείτε μια φόρμα να συμπληρώσετε. Οι παραπάνω πληροφορίες θα μεταφερθούν σε αυτόν τον εξυπηρετητή.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
el: &Γραμματοσειρά

[ctx: @action]
en: &Justify
el: &Ευθυγράμμιση

[ctx: @action]
en: &Strike Out
el: &Επιγράμμιση

[ctx: @action]
en: About Application
el: Σχετικά με την εφαρμογή

[ctx: @action]
en: About KDE
el: Σχετικά με το KDE

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
el: Ενεργοποίηση της επόμενης καρτέλας

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
el: Ενεργοποίηση προηγούμενης καρτέλας

[ctx: @action]
en: Actual Size
el: Πραγματικό μέγεθος

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: @action]
en: Align &Center
el: Στοίχιση στο &κέντρο

[ctx: @action]
en: Align &Left
el: Στοίχιση &αριστερά

[ctx: @action]
en: Align &Right
el: Στοίχιση &δεξιά

[ctx: @action]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: @action]
en: Backward Word
el: Λέξη προς τα πίσω

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
el: Αρχή της γραμμής

[ctx: @action]
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: @action]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
el: Διαμόρφωση ειδοποιήσεων

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
el: Διαμόρφωση γραμμών εργαλείων

[ctx: @action]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @action]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
el: Μείωση εσοχής

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
el: Διαγραφή λέξης προς τα πίσω

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
el: Διαγραφή λέξης μπροστά

[ctx: @action]
en: Deselect
el: Αποεπιλογή

[ctx: @action]
en: Document Back
el: Έγγραφο πίσω

[ctx: @action]
en: Document Forward
el: Έγγραφο μπροστά

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

[ctx: @action]
en: End of Line
el: Τέλος γραμμής

[ctx: @action]
en: Find
el: Αναζήτηση

[ctx: @action]
en: Find Next
el: Αναζήτηση επόμενου

[ctx: @action]
en: Find Prev
el: Αναζήτηση προηγούμενου

[ctx: @action]
en: Fit To Height
el: Προσαρμογή στο ύψος

[ctx: @action]
en: Fit To Page
el: Προσαρμογή στη σελίδα

[ctx: @action]
en: Fit To Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος

[ctx: @action]
en: Font &Size
el: &Μέγεθος γραμματοσειράς

[ctx: @action]
en: Format Painter
el: Μορφοποίηση σχεδίασης

[ctx: @action]
en: Forward
el: Μπροστά

[ctx: @action]
en: Forward Word
el: Λέξη μπροστά

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: @action]
en: Go to Line
el: Μετάβαση στη γραμμή

[ctx: @action]
en: Goto
el: Μετάβαση

[ctx: @action]
en: Goto Page
el: Μετάβαση σε σελίδα

[ctx: @action]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @action]
en: Increase Indent
el: Αύξηση εσοχής

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
el: Εισαγωγή γραμμής κανόνα

[ctx: @action]
en: Key Bindings
el: Πλήκτρα συνδυασμών

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
el: Αριστερά προς τα δεξιά

[ctx: @action]
en: Link
el: Δεσμός

[ctx: @action]
en: Mail
el: Αλληλογραφία

[ctx: @action]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
el: Επόμενο ταίριασμα συμπλήρωσης

[ctx: @action]
en: Next Item in List
el: Επόμενο αντικείμενο στη λίστα

[ctx: @action]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: @action]
en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

[ctx: @action]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: @action]
en: Paste Selection
el: Επικόλληση επιλογής

[ctx: @action]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
el: Προηγούμενο ταίριασμα συμπλήρωσης

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
el: Προηγούμενο αντικείμενο στη λίστα

[ctx: @action]
en: Print
el: Εκτύπωση

[ctx: @action]
en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

[ctx: @action]
en: Prior
el: Προηγούμενο

[ctx: @action]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: @action]
en: Redo
el: Επαναφορά

[ctx: @action]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @action]
en: Report Bug
el: Αναφορά σφάλματος

[ctx: @action]
en: Revert
el: Επαναφορά

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
el: Δεξιά προς αριστερά

[ctx: @action]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @action]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

[ctx: @action]
en: Save Options
el: Επιλογές αποθήκευσης

[ctx: @action]
en: Select All
el: Επιλογή όλων

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
el: Εμφάνιση γραμμής μενού

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων

[ctx: @action]
en: Spelling
el: Ορθογραφία

[ctx: @action]
en: Subscript
el: Δείκτης

[ctx: @action]
en: Substring Completion
el: Συμπλήρωση υποσυμβολοσειράς

[ctx: @action]
en: Superscript
el: Εκθέτης

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
el: Εναλλαγή γλώσσας εφαρμογής

[ctx: @action]
en: Text &Color...
el: &Χρώμα κειμένου...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
el: Χρώμα &τονισμού...

[ctx: @action]
en: Text Completion
el: Συμπλήρωση κειμένου

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
el: Συμβουλή της ημέρας

[ctx: @action]
en: To Plain Text
el: Σε απλό κείμενο

[ctx: @action]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: @action]
en: Up
el: Πάνω

[ctx: @action]
en: What's This
el: Τι είναι αυτό

[ctx: @action]
en: Zoom
el: Εστίαση

[ctx: @action]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: @action]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
el: Αρχή

[ctx: @action End of document]
en: End
el: Τέλος

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
el: Έ&ντονα

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
el: &Πλάγια

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
el: &Υπογράμμιση

[ctx: @action:button]
en: &Finished
el: Τέ&λος

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: @action:button]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
el: Καθαρισμός κειμένου

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
el: Ό&λα

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
el: Έξοδος από λειτουργία πλήρους ο&θόνης

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους ο&θόνης

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
el: Άνοιγμα &με %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
el: Η ημερομηνία δεν μπορεί να είναι πριν από τις %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
el: Η ημερομηνία δεν μπορεί να είναι μετά από τις %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
el: Διαγραφή ετικέτας

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
el: Άνοιγμα '%1';

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
el: Θα θέλατε πραγματικά η ετικέτα <resource>%1</resource> να διαγραφεί για όλα τα αρχεία;

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
el: Η ημερομηνία που εισαγάγατε δεν είναι έγκυρη

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
el: Η εισηγμένη ημερομηνία και ώρα είναι μετά από την επιτρεπόμενη μέγιστη ημερομηνία και ώρα.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
el: Η εισηγμένη ημερομηνία και ώρα είναι πριν από την επιτρεπόμενη ελάχιστη ημερομηνία και ώρα.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
el: Η ώρα που εισαγάγατε δεν είναι έγκυρη

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
el: Η ώρα δεν μπορεί να είναι νωρίτερα από τις %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
el: Η ώρα δεν μπορεί να είναι μετά από τις %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
el: Το '%1' λείπει.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
el: Qt: %1
    KDE Πλατφόρμα ανάπτυξης: %2
    %3: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
el: Να γίνει τροποποίηση οικογένειας γραμματοσειρών;

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
el: Να γίνει τροποποίηση μεγέθους γραμματοσειράς;

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
el: Να γίνει τροποποίηση στιλ γραμματοσειράς;

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
el: Εμφάνιση παραθύρου σε πλήρη οθόνη

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
el: Έξοδος από λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο επιλογής για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις της οικογένειας γραμματοσειράς.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο επιλογής για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του μεγέθους γραμματοσειράς.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο επιλογής για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις στιλ γραμματοσειράς.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την οικογένεια γραμματοσειρών που θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το στιλ γραμματοσειράς που θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
el: Αυτό είναι το όνομα αρχείου το οποίο συνέστησε ο διακομιστής

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
el: Άλλη κωδικοποίηση (%1)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
el: <application>ASpell</application> Προκαθορισμένο

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
el: <application>Hunspell</application> Προκαθορισμένο

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
el: <application>ISpell</application> Προκαθορισμένο

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
el: Πορτογαλικά Βραζιλίας

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
el: Τσέχικα

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
el: Δανέζικα

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
el: Αγγλικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
el: Εσπεράντο

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
el: Γαλλικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
el: Γερμανικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
el: Γερμανικά (νέα ορθογραφία)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
el: Εβραϊκά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
el: Ουγγρικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
el: Νορβηγικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
el: Πολωνικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
el: Ρωσικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
el: Σλοβακικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
el: Σλοβένικα

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
el: Ισπανικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
el: Σουηδικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
el: Γερμανικά Ελβετίας

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
el: Τουρκικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
el: Προκαθορισμένο - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
el: Προκαθορισμένο - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
el: Αραβική

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
el: Βαλτική

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
el: Κινέζικα απλά

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
el: Κινέζικα παραδοσιακά

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
el: Ανενεργό

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
el: Ελληνική

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
el: Εβραϊκή

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
el: Ιαπωνική

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
el: Κορεάτικη

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
el: Βόρεια Saami

[ctx: @item Text character set]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
el: Ταϊλανδική

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
el: Τουρκική

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
el: Καθολικό

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
el: Δυτικής Ευρώπης

[ctx: @item font]
en: Bold
el: Έντονα

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
el: Έντονα πλάγια

[ctx: @item font]
en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: @item font]
en: Oblique
el: Λοξά

[ctx: @item font size]
en: Relative
el: Σχετικό

[ctx: @item license]
en: Artistic License
el: Καλλιτεχνική άδεια

[ctx: @item license]
en: BSD License
el: Άδεια BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
el: Γενική δημόσια άδεια GNU έκδοση 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
el: Γενική κατώτερη δημόσια άδεια GNU έκδοση 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
el: Δεν καθορίζεται

[ctx: @item license]
en: Q Public License
el: Δημόσια άδεια Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
el: Καλλιτεχνική άδεια

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
el: Άδεια BSD

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
el: Διεθνές <application>Ispell</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
el: Αυτόματη

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
el: Κυλιόμενη λίστα

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
el: Κυλιόμενη λίστα && αυτόματη

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
el: Χειροκίνητη

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
el: Καμία

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
el: Σύντομη αυτόματη

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
el: Κύκλος

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
el: Δίσκος

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
el: Τετράγωνο

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
el[0]: %1 χιλιοστό του δευτερολέπτου
el[1]: %1 χιλιοστά του δευτερολέπτου

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
el: %1 ημέρες

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
el: %1 ώρες

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
el: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
el: %1 και %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
el: Προσθήκη ετικετών...

[ctx: @label]
en: Change...
el: Αλλαγή...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
el: Δημιουργία νέας ετικέτας:

[ctx: @label]
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
el: Εμφάνιση όλων των ετικετών...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
el: Όνομα: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
el: Τύπος: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
el: Κέντρο

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
el: Ευθυγράμμιση

[ctx: @label left justify]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
el: Αριστερά προς τα δεξιά

[ctx: @label right justify]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
el: Δεξιά προς αριστερά

[ctx: @label stroke color]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: @label:button]
en: &Open
el: Άν&οιγμα

[ctx: @label:button]
en: &Open with
el: Άνοιγμα &με...

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
el: Ά&νοιγμα με %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
el: Ά&νοιγμα με...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
el: Απομνημόνευση συσχετισμού ενέργειας για αυτόν τον τύπο

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
el: &Πελάτης:

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
el: &Λεξικό:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
el: &Κωδικοποίηση:

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
el: Διαμόρφωση ετικετών που θα εφαρμοστεί.

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
el: Σημείωση: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
el: <i>Σημείωση</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
el: Χωρίς ημερομηνία

[ctx: @option last month]
en: Last Month
el: Τελευταίος μήνας

[ctx: @option last week]
en: Last Week
el: Τελευταία εβδομάδα

[ctx: @option last year]
en: Last Year
el: Τελευταίο έτος

[ctx: @option next month]
en: Next Month
el: Επόμενος μήνας

[ctx: @option next week]
en: Next Week
el: Επόμενη εβδομάδα

[ctx: @option next year]
en: Next Year
el: Επόμενο έτος

[ctx: @option today]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
el: Αύριο

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
el: Χθες

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
el: Θεώρηση κολλημένων &λέξεων ως ορθογραφικά σφάλματα

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
el: Δημιουργία &ριζικών/προθεματικών συνδυασμών που δεν υπάρχουν στο λεξικό

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
el: Απενεργοποίηση αυτομάτου ελέγχου

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

[ctx: @option:check]
en: Font
el: Γραμματοσειρά

[ctx: @option:check]
en: Font style
el: Στιλ γραμματοσειράς

[ctx: @option:check]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
el: Έγγραφο

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
el: Εικόνες

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
el: Βίντεο

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
el: Επαφές

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
el: Διευθύνσεις ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
el: Εργασίες

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
el: Περισσότερα...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
el: Αρχεία

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
el: Τελευταία τροποποίηση

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
el: Το πιο σημαντικό

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
el: Δεν ανοίχθηκε ποτέ

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
el: Χωρίς προτεραιότητα

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
el: 1 ή περισσότερα

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
el: 2 ή περισσότερα

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
el: 3 ή περισσότερα

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
el: 4 ή περισσότερα

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
el: Οποιαδήποτε αξιολόγηση

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
el: Μέγιστη αξιολόγηση

[ctx: @title]
en: Delete tag
el: Διαγραφή ετικέτας

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
el: Αποτελέσματα ερώτησης

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
el: Αποτελέσματα ερώτησης από '%1'

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
el: Πόρος

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
el: Τύποι πόρων

[ctx: @title:group]
en: Find
el: Αναζήτηση

[ctx: @title:group Document information]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:menu]
en: List Style
el: Στυλ λίστας

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
el: Συμπλήρωση κειμένου

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
el: Ρυθμίσεις γραμμών εργαλείων

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
el: &Μετακίνηση

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
el: Πλαίσιο

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
el: Προσθήκη ετικετών

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
el: Τροποποίηση ετικετών

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
el: Διάγνωση του Dr. Klash για τα πλήκτρα επιτάχυνσης

[ctx: @title:window]
en: Print
el: Εκτύπωση

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
el: <b>Προειδοποίηση</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
el: Μία εφαρμογή γραμμής εντολών που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εκτέλεση αρθρωμάτων του KUnitTest.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Ένα αρχείο με όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Σίγουρα θέλετε να αντικατασταθεί;

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
el: Κάνε μια δωρεά

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
el[0]: Βάση γνώσεων (καμία καταχώρηση)
el[1]: Βάση γνώσεων (%1 καταχωρήσεις)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο

en: A little program to output installation paths
el: Ένα προγραμματάκι για την εμφάνιση των διαδρομών εγκατάστασης

en: A network error has occurred. The request has failed.
el: Συνέβη ένα σφάλμα δικτύου. Η αίτηση απέτυχε.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
el: Συνέβη ένα σφάλμα πρωτοκόλλου. Η αίτηση απέτυχε.

en: A scheme with this name already exists.
el: Ένα θέμα με το όνομα αυτό υπάρχει ήδη.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
el: Ένα σενάριο σε αυτή τη σελίδα μπλοκάρει το KHTML. Αν συνεχίσει η εκτέλεσή του, ίσως οι άλλες εφαρμογές να μην αποκρίνονται σωστά.
    Θέλετε να διακοπεί το σενάριο;

[ctx: A type of link.]
en: Blog
el: Ιστολόγιο

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
el: Προσωπική σελίδα

en: A&uthor
el: &Συγγραφέας

en: A&uthors
el: Συ&γγραφείς

en: A&vailable actions:
el: Διαθέσιμες ενέρ&γειες:

en: About %1
el: Σχετικά με το %1

en: About &KDE
el: Σχετικά με το &KDE

en: About KDE
el: Σχετικά με το KDE

[ctx: About KDE]
en: &About
el: Σ&χετικά

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Access Keys activated
el: Τα κλειδιά πρόσβασης ενεργοποιήθηκαν

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action Name
el: Όνομα ενέργειας

en: Action takes 2 args.
el: Η ενέργεια δέχεται 2 παραμέτρους.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
el: Αποστολή αλληλογραφίας στον συνεισφέροντα

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
el: Στείλτε μήνυμα σε συντελεστή
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
el: Η ομάδα ενεργειών δέχεται 2 παραμέτρους.

en: ActionList: %1
el: Λίστα ενεργειών: %1

en: Actual Font
el: Πραγματική γραμματοσειρά

en: Actually generate the code.
el: Στην πραγματικότητα δημιουργεί τον κώδικα.

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Add Fallback Language
el: Προσθήκη αναπληρωματικής γλώσσας

en: Add Rating
el: Προσθήκη αξιολόγησης

en: Add URL to Filter
el: Προσθήκη URL στο φίλτρο

en: Add a new script.
el: Προσθήκη ενός νέου σεναρίου.

en: Add to Dictionary
el: Προσθήκη στο λεξικό

en: Add to Toolbar
el: Προσθήκη στη γραμμή εργαλείων

en: Add to ignores...
el: Προσθήκη στα αγνοημένα...

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Additional Information: %1
el: Πρόσθετες πληροφορίες: %1

en: Address is already in use
el: Η διεύθυνση χρησιμοποιείται ήδη

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
el: Προσθήκη μιας επιπλέον γλώσσας που θα χρησιμοποιηθεί αν οι υπόλοιπες μεταφράσεις δεν είναι σωστές.

en: Administrator &Mode...
el: &Λειτουργία διαχειριστή...

en: After
el: Μετά

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
el: Μετά μεσημβρίας

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
el: μμ

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
el: μ.μ.

en: Again
el: Ξανά

en: Alert
el: Συναγερμός

en: Alias names:
el: Ψευδώνυμα:

en: All Categories
el: Όλες οι κατηγορίες

en: All Pages
el: Όλες τις σελίδες

en: All Providers
el: Όλοι οι πάροχοι

en: All Visible Columns
el: Όλες οι ορατές στήλες

en: Allow
el: Να επιτραπεί

en: Allow Tabulations
el: Να επιτρέπεται η δημιουργία Πινάκων

en: Alpha:
el: Άλφα:

en: Already opened.
el: Ήδη ανοιχτό.

en: Alternate
el: Εναλλακτική

en: Alternate:
el: Εναλλακτικό:

en: Ambiguous shortcut detected
el: Ανίχνευση διφορούμενης συντόμευσης

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την απόπειρα εκτέλεσης ενός σεναρίου σε αυτήν τη σελίδα.
    %1 γραμμή %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
el: Σημειώσεις και αναφορές

en: Any Character
el: Οποιοσδήποτε χαρακτήρας

en: Anytime
el: Οποιαδήποτε στιγμή

en: Applet "%1" started
el: Η μικροεφαρμογή "%1" ξεκίνησε

en: Applet "%1" stopped
el: Η μικροεφαρμογή "%1" σταμάτησε

en: Applet Parameters
el: Παράμετροι μικροεφαρμογής

en: Application Language Changed
el: Τροποποίηση γλώσσας εφαρμογής

en: Application sounds
el: Ήχοι εφαρμογής

en: Application:
el: Εφαρμογή:

en: Applications menu (.desktop files)
el: Μενού Εφαρμογών (αρχεία .desktop)

en: Apply Settings
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Approximate equivalents:
el: Κατά προσέγγιση ισοδύναμα:

en: Archives
el: Αρχειοθήκες

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
el: Αυτός ο τομέας διαμόρφωσης είναι ήδη ανοικτός στο %1

en: As-you-type spell checking disabled.
el: Έλεγχος ορθογραφίας κατά την πληκτρολόγηση απενεργοποιήθηκε.

en: As-you-type spell checking enabled.
el: Έλεγχος ορθογραφίας κατά την πληκτρολόγηση ενεργοποιήθηκε.

en: Ask before replacing each match found.
el: Ερώτηση πριν από την αντικατάσταση κάθε ευρισκόμενου ζεύγους.

en: Authentication error.
el: Σφάλμα ταυτοποίησης.

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Auto Spell Check
el: Αυτόματος έλεγχος ορθογραφίας

en: Autocorrect
el: Αυτόματη διόρθωση

en: Automatic Detection
el: Αυτόματη ανίχνευση

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
el: Έγιναν αυτόματες τροποποιήσεις λόγω των εξαρτήσεων του πρόσθετου. Κάντε κλικ εδώ για περισσότερες πληροφορίες

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
el: Έγιναν αυτόματες τροποποιήσεις για την ικανοποίηση των εξαρτήσεων του πρόσθετου:

en: Autostart directories
el: Κατάλογοι αυτόματης εκκίνησης

en: Available KDE resource types
el: Διαθέσιμοι τύποι πόρων του KDE

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
el: Διαθέσιμοι έλεγχοι: %1 (αγνοήθηκαν: %2)

en: Available Tests: 0
el: Διαθέσιμοι έλεγχοι: 0

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
el: Λάθος χειριστής γεγονότος: αντικείμενο %1 αναγνωριστικό %2 μέθοδος %3 τύπος: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
el: Λάθος χειριστής υποδοχής: αντικείμενο %1 αναγνωριστικό %2 μέθοδος %3 υπογραφή: %4.

en: Banner Pages
el: Σελίδες λογότυπου

[ctx: Banner page]
en: Classified
el: Κατηγοριοποιημένο

[ctx: Banner page]
en: Confidential
el: Εμπιστευτικό

[ctx: Banner page]
en: None
el: Καμία

[ctx: Banner page]
en: Secret
el: Απόρρητο

[ctx: Banner page]
en: Standard
el: Τυπικό

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
el: Άκρως απόρρητο

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
el: Μη κατηγοριοποιημένο

[ctx: Banner page at end]
en: End
el: Τέλος

[ctx: Banner page at start]
en: Start
el: Αρχή

en: Base URL
el: Βασικό URL

en: Basic Page Style
el: Βασικό στιλ σελίδας

en: Become a Fan
el: Γίνε υποστηρικτής

en: Before
el: Πριν

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
el: Προ μεσημβρίας

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
el: πμ

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
el: π.μ.

en: Beginning of document reached.
el: Φτάσαμε στην αρχή του εγγράφου.

en: Billing information:
el: Πληροφορίες χρέωσης:

en: Block IFrame...
el: Μπλοκάρισμα IFrame...

en: Block Image...
el: Μπλοκάρισμα εικόνας...

en: Block Images From %1
el: Μπλοκάρισμα εικόνων από το %1

en: Block:
el: Τμήμα:

en: Blue:
el: Μπλε:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
el: και

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
el: ή

en: Bottom to Top, Left to Right
el: Κάτω προς τα πάνω, αριστερά προς δεξιά

en: Bottom to Top, Right to Left
el: Κάτω προς τα πάνω, δεξιά προς αριστερά

en: Break at Next
el: Διακοπή στην επόμενη δήλωση

en: Breakpoint
el: Σημεία διακοπής

en: Bug report sent, thank you for your input.
el: Η αναφορά σφάλματος εστάλη, ευχαριστούμε για τη βοήθεια.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
el: Χτίζει πρόσθετα γραφικών συστατικών του Qt από ένα αρχείο περιγραφής τύπου ini.

en: C octal escaped UTF-8:
el: Οκταδικό C UTF-8:

en: C&ase sensitive
el: Διάκριση πεζών/κε&φαλαίων

en: C&lear
el: Κα&θαρισμός

en: C&ontinue
el: Συνέ&χεια

en: CGIs to run from kdehelp
el: CGIs που θα εκτελεστούν από το kdehelp

en: CJK Ideograph Information
el: Πληροφορίες ιδεογράμματος CJK

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
el: Πληροφορίες λανθάνουσας (π.χ. αγαπημένα εικονίδια, ιστοσελίδες)

en: Call
el: Κλήση

en: Call Stack
el: Στοίβα κλήσης

en: Call to '%1' failed.
el: Αποτυχία κλήση '%1'.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
el: Αποτυχία κλήσης της μεθόδου '%1', αδυναμία λήψης του ορίσματος %2: %3

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel?
el: Ακύρωση?

en: Cannot create memory segment for file %1
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία τμήματος μνήμης για το αρχείο %1

en: Cannot find testregression executable.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί το εκτελέσιμο testregression.

en: Cannot open %1 for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1 για ανάγνωση

en: Cannot seek past eof
el: Αδυναμία κίνησης μετά το eof

en: Cantonese Pronunciation:
el: Προφορά Καντονίζ:

en: Captured Text (%1)
el: Λαμβανόμενο κείμενο (%1)

en: Carriage Return
el: Επαναφορά κεφαλής

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
el: Κάνει την εφαρμογή να εγκαταστήσει έναν προσωπικό
    χάρτη χρωμάτων σε μια οθόνη 8-bit

en: Certificate (validation: %1)
el: Πιστοποιητικό (έλεγχος εγκυρότητας: %1)

en: Change &Icon...
el: Αλλαγή &εικονιδίου...

en: Change Icon
el: Αλλαγή εικονιδίου

en: Change Te&xt...
el: Τροποποίηση &κειμένου...

en: Change Text
el: Τροποποίηση κειμένου

en: Changelog
el: Καταγραφή αλλαγών

en: Changelog:
el: Καταγραφή αλλαγών:

en: Changing annotations
el: Τροποποίηση σημειώσεων

[ctx: Character]
en: In decimal:
el: Σε δεκαδικό:

en: Character used for indicating positive numbers
el: Ο χαρακτήρας που υποδηλώνει τους θετικούς αριθμούς

en: Character:
el: Χαρακτήρας:

en: Check Spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Check Spelling...
el: Έλεγχος ορθογραφίας...

en: Check Sycoca database only once
el: Έλεγχος της βάσης δεδομένων sycoca μόνο μία φορά

en: Check file timestamps
el: Έλεγχος χρονικών σφραγίδων αρχείων

en: Check spelling in document
el: Έλεγχος ορθογραφίας στο έγγραφο

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
el: Ελέγξτε το για να δείτε πληροφορίες καταγραφής σχετικά με τη δραστηριότητα των νημάτων. Δείτε την έξοδο της κονσόλας για πληροφορίες καταγραφής.

en: Check whether config file itself requires updating
el: Έλεγχος για το αν αυτό καθεαυτό το αρχείο ρύθμισης χρειάζεται ενημέρωση

en: Checking login...
el: Έλεγχος σύνδεσης...

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Class
el: Κλάση

en: Clear &History
el: Καθαρισμός &ιστορικού

en: Clear List
el: Καθαρισμός λίστας

en: Clear input
el: Καθαρισμός καταχώρησης

en: Clear the input in the edit field
el: Καθαρισμός περιεχομένων του πεδίου επεξεργασίας

en: Click for a menu of available captures.
el: Κλικ για ένα μενού των διαθέσιμων λήψεων.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
el: Κάντε κλικ εδώ για να επεξεργαστείτε την κανονική έκφραση χρησιμοποιώντας ένα γραφικό επεξεργαστή.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
el: Πατήστε το κουμπί, έπειτα εισάγετε την συντόμευση που επιθυμείτε στο πρόγραμμα.
    Παράδειγμα για Ctrl+a: κρατήστε πατημένο το Ctrl και πιέστε το a.

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
el: Κλικ σε αυτό για τη σύμπτυξη του διαλόγου και την απόκρυψη λεπτομερειών

en: Click this to expand the dialog, to show details
el: Κλικ σε αυτό για την ανάπτυξη του διαλόγου και την εμφάνιση λεπτομερειών

en: Click to select a font
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε μια γραμματοσειρά

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close Message
el: Κλείσιμο μηνύματος

en: Close Script
el: Κλείσιμο σεναρίου

en: Close and discard
    edited message?
el: Κλείσιμο και απόρριψη
    επεξεργασμένου μηνύματος;

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close script...
el: Κλείσιμο σεναρίου...

en: Close source
el: Κλείσιμο πηγαίου

en: Close the current document.
el: Κλείσιμο του τρέχοντος εγγράφου.

en: Close the current window or document
el: Κλείσιμο του τρέχοντος παραθύρου ή εγγράφου

en: Close the current window.
el: Κλείσιμο του τρέχοντος παραθύρου.

en: Close window?
el: Κλείσιμο παραθύρου;

en: Collaborate
el: Συνεργασία

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: Color for links
el: Χρώμα συνδέσμων

en: Color for visited links
el: Χρώμα συνδέσμων που επισκέφτηκε

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
el: Αρ. Στήλης. %1

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment on entry
el: Σχόλιο καταχώρησης

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comments
el: Σχόλια

en: Communication error
el: Σφάλμα επικοινωνιών

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
el: Προκαθορισμένο exec_prefix για τις βιβλιοθήκες του KDE

en: Compiled in library path suffix
el: Προκαθορισμένη κατάληξη για τη διαδρομή των βιβλιοθηκών

en: Compiled in prefix for KDE libraries
el: Προκαθορισμένο prefix για τις βιβλιοθήκες του KDE

en: Compiled in version string for KDE libraries
el: Προκαθορισμένη συμβολοσειρά έκδοσης για τις βιβλιοθήκες του KDE

en: Compiler:
el: Μεταγλωττιστής:

en: Complete Match
el: Απόλυτο ταίριασμα

en: Confi&gure...
el: Διαμόρ&φωση...

en: Configuration description files
el: Αρχείο περιγραφής διαμόρφωσης

en: Configuration file "%1" not writable.
el: Το αρχείο διαμόρφωσης "%1" δεν είναι εγγράψιμο.

en: Configuration file is invalid: "%1"
el: Το αρχείο διαμόρφωσης δεν είναι έγκυρο: "%1"

en: Configuration file not found: "%1"
el: Το αρχείο διαμόρφωσης δεν βρέθηκε: "%1"

en: Configuration files
el: Αρχεία διαμόρφωσης

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure &Notifications...
el: Διαμόρφωση ειδο&ποιήσεων...

en: Configure Email...
el: Διαμόρφωση ηλ. αλληλογραφίας...

en: Configure Notifications
el: Διαμόρφωση ειδοποιήσεων

en: Configure S&hortcuts...
el: Διαμόρφωση σ&υντομεύσεων...

en: Configure Shortcut...
el: Διαμόρφωση συντόμευσης...

en: Configure Shortcuts
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων

en: Configure Tool&bars...
el: Διαμόρφωση &γραμμών εργαλείων...

en: Configure Toolbars
el: Διαμόρφωση γραμμών εργαλείων

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm Quit From System Tray
el: Επιβεβαίωση εξόδου από το πλαίσιο συστήματος

en: Confirmation Required
el: Απαιτείται επιβεβαίωση

en: Confirmation: JavaScript Popup
el: Επιβεβαίωση: JavaScript Popup

en: Conflict With Registered Global Shortcut
el: Σύγκρουση με καθολική συντόμευση

en: Conflict with Global Shortcut
el: Σύγκρουση με καθολική συντόμευση

en: Conflict with Standard Application Shortcut
el: Σύγκρουση με πρότυπη συντόμευση εφαρμογής

en: Connection refused
el: Άρνηση σύνδεσης

en: Connection timed out
el: Λήξη χρονικού ορίου

en: Console
el: Κονσόλα

en: Contact author
el: Επικοινωνία με συγγραφέα

en: Contact on Jabber
el: Επικοινωνία μέσω Jabber

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue from the beginning?
el: Συνέχεια από την αρχή;

en: Continue from the end?
el: Συνέχεια από το τέλος;

en: Continue operation
el: Συνέχεια της λειτουργίας

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Image
el: Αντιγραφή εικόνας

en: Copy Image Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας

en: Copy selection to clipboard
el: Αντιγραφή επιλογής στο πρόχειρο

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
el: Πνευματικά δικαιώματα 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: Could not Launch Help Center
el: Αδύνατη η εκτέλεση του Κέντρου βοήθειας

en: Could not construct value
el: Αδυναμία κατασκευής τιμής

en: Could not create temporary file.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία προσωρινού αρχείου.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
el: Αδυναμία εξαγωγής θέματος συντομεύσεων επειδή η τοποθεσία δεν είναι έγκυρη.

en: Could not find '%1' executable.
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου '%1'.

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
el: Αδυναμία εύρεσης του 'kdemain' στο '%1'.
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
el[0]: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί ο τύπος mime <resource>%2</resource>
el[1]: Δεν ήταν δυνατό να βρεθούν οι τύποι mime:
    <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
el: Αδυναμία εύρεσης πρόσθετου '%1' για την εφαρμογή '%2'

en: Could not find service '%1'.
el: Αδυναμία εύρεσης της υπηρεσίας '%1'.

en: Could not install "%1": file not found.
el: Αδυναμία εγκατάστασης του "%1": το αρχείο δεν βρέθηκε.

en: Could not install %1
el: Αδυναμία εγκατάστασης του %1

en: Could not launch Browser
el: Αδυναμία εκκίνησης του Περιηγητή

en: Could not launch Mail Client
el: Αδυναμία εκκίνησης του Πελάτη Αλληλογραφίας

en: Could not launch Terminal Client
el: Αδυναμία εκκίνησης του πελάτη τερματικού

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
el: Αδύνατη η εκτέλεση του Κέντρου βοήθειας του KDE:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
el: Αδυναμία εκκίνησης του περιηγητή:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
el: Αδυναμία εκκίνησης του πελάτη αλληλογραφίας:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
el: Αδυναμία εκκίνησης του πελάτη τερματικού:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
el: Αδύνατη η φόρτωση λήψης πάροχων νέων χρήσιμων υλικών από το αρχείο: %1

en: Could not load print preview part
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του τμήματος προεπισκόπησης εκτύπωσης

en: Could not open file '%1'
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου '%1'

en: Could not open file '%1': %2
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου '%1': %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
el: Αδυναμία ανοίγματος της βιβλιοθήκης '%1'.
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
el: Αδυναμία ανάγνωσης δεδομένων από το %1 στη shm

en: Could not read file '%1'
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου '%1'

en: Could not set non-blocking mode
el: Αδυναμία ορισμού ανεμπόδιστης λειτουργίας

en: Could not verify login, please try again.
el: Η σύνδεση δεν μπόρεσε να επαληθευτεί, προσπαθήστε πάλι.

en: Create Web Shortcut
el: Δημιουργία συντόμευσης ιστού

en: Create content on server
el: Δημιουργία περιεχομένου στον διακομιστή

en: Create global database
el: Δημιουργία καθολικής βάσης δεδομένων

en: Create new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Critical
el: Κρίσιμη

en: Ctrl+O
el: Ctrl+Α

en: Cu&t
el: Α&ποκοπή

en: Curr&ent actions:
el: &Τρέχουσες ενέργειες:

en: Current scheme:
el: Τρέχον θέμα:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
el: Προσαρμοσμένο...

en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut selection to clipboard
el: Αποκοπή επιλογής στο πρόχειρο

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
el: Σφάλμα συστήματος υποστήριξης DBus: η σύνδεση με τον βοηθό απέτυχε. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
el: Σφάλμα συστήματος υποστήριξης DBus: δεν επετεύχθη επικοινωνία με τον βοηθό: Σφάλμα σύνδεσης: %1 Μήνυμα σφάλματος: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
el: Σφάλμα συστήματος υποστήριξης DBus: λήψη κατεστραμμένων δεδομένων από τον βοηθό %1 %2

en: Dante SOCKS client
el: Πελάτης Dante SOCKS

en: Date and Time: %1
el: Ημερομηνία και Ώρα: %1

en: Day (06:00 to 17:59)
el: Ημέρα (06:00 έως 17:59)

en: Default Font Size (100%)
el: Προκαθορισμένο μέγεθος γραμματοσειράς (100%)

en: Default color
el: Προκαθορισμένο χρώμα

en: Default language:
el: Προκαθορισμένη γλώσσα:

en: Default widget group name to display in designer
el: Προκαθορισμένο όνομα ομάδας γραφικών συστατικών για προβολή στο σχεδιαστή

en: Default:
el: Προκαθορισμένο:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
el: Επικράτεια

en: Definition in English:
el: Ορισμός στα Αγγλικά:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete item(s)
el: Διαγραφή αντικειμένου(ων)

en: Dependency Check
el: Έλεγχος εξαρτήσεων

en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
el: Περιγραφή

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Dese&lect
el: Αποεπι&λογή

en: Desktop %1
el: Επιφάνεια εργασίας %1

en: Desktop Exchange Service
el: Υπηρεσία ανταλλαγής επιφάνειας εργασίας

en: Detach
el: Αποσύνδεση

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details for %1
el: Λεπτομέρειες για το: %1

en: Details of the Request:
el: Λεπτομέρειες της αίτησης:

en: Details view mode
el: Λειτουργία λεπτομερής προβολής

en: Did you know...?
el: Γνωρίζατε ότι...;

en: Digit
el: Ψηφίο

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
el: Ο κατάλογος που περιέχει ελέγχους, τον βασικό κατάλογο και τους καταλόγους εξόδου.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
el: Ο κατάλογος που περιέχει τους ελέγχους, τον βασικό κατάλογο και τους καταλόγους εξόδου. Χρησιμοποιείται μόνο αν δεν έχει ορισθεί το -b.

en: Disable checking files (dangerous)
el: Απενεργοποίηση ελέγχου αρχείων (επικίνδυνο)

en: Disable crash handler, to get core dumps
el: Απενεργοποίηση του χειριστή κατάρρευσης, για να πάρετε αντίγραφο μνήμης

en: Disable incremental update, re-read everything
el: Απενεργοποίηση της προοδευτικής ενημέρωσης, ανάγνωση ξανά όλων από την αρχή

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
el: Απενεργοποιεί τη σύλληψη αποσφαλμάτωσης. Συνήθως χρησιμοποιείτε αυτή την επιλογή όταν χρησιμοποιείτε το GUI.

en: Disallow
el: Απόρριψη

en: Discard changes
el: Απόρριψη αλλαγών

en: Display Images on Page
el: Εμφάνιση των εικόνων στη σελίδα

en: Displays Thread Activity
el: Εμφανίζει τη δραστηριότητα νήματος

en: Distance between desktop icons
el: Απόσταση μεταξύ των εικονιδίων επιφάνειας εργασίας

en: Do &not store this time
el: Χωρίς α&ποθήκευση αυτή τη φορά

en: Do Not Allow
el: Να μην επιτραπεί

en: Do Not Download
el: Να μη γίνει λήψη

en: Do Not Fill Out
el: Να μη συμπληρωθούν

en: Do Not Suppress Debug Output
el: Χωρίς καταστολή εξόδου αποσφαλμάτωσης

en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
el: Αδύνατος ο εντοπισμός θέσης υπολογισμού της έκφρασης. Παρακαλώ κάντε παύση ένα σενάριο ή ανοίξτε ένα πηγαίο αρχείο.

en: Do not run in the background.
el: Να μην εκτελεστεί στο παρασκήνιο.

en: Do not save data
el: Μη αποθήκευση δεδομένων

en: Do not show the window while running tests
el: Να μην εμφανίζεται το παράθυρο κατά την εκτέλεση των ελέγχων

en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί αυτό το μήνυμα ξανά

en: Do not signal applications to update
el: Να μη στέλνονται σήματα στις εφαρμογές για ενημέρωση

en: Do not suppress debug output
el: Χωρίς καταστολή εξόδου αποσφαλμάτωσης

en: Do not use Xvfb
el: Χωρίς χρήση Xvfb

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
el: Θέλετε να χορηγήσετε την εφαρμογή Java με πιστοποιητικό(α):

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του θέματος %1;
    
    Σημειώστε ότι αυτό δεν αφαιρεί θέματα συντομεύσεων του συστήματος.

en: Do you really want to execute '%1'?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την εκτέλεση του '%1';

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
el: Θέλετε πραγματικά να επαναφέρετε όλες τις γραμμές εργαλείων της εφαρμογής στην προκαθορισμένη κατάστασή τους; Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν άμεσα.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
el: Θέλετε ένας σελιδοδείκτης που θα δείχνει στην τοποθεσία "%1" με τίτλο "%2" να προστεθεί στη συλλογή σας;

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
el: Θέλετε ένας σελιδοδείκτης που θα δείχνει στην τοποθεσία "%1" να προστεθεί στη συλλογή σας;

en: Do you want to restart search at the beginning?
el: Θέλετε να επανεκκινήσετε την αναζήτηση από την αρχή;

en: Do you want to restart search from the end?
el: Θέλετε να επανεκκινήσετε την αναζήτηση από το τέλος;

en: Do you want to store this password for %1?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση του κωδικού για το %1;

en: Do you want to store this password?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση του κωδικού αυτού;

[ctx: Dock this window]
en: Dock
el: Προσάρτηση

en: Document Information
el: Πληροφορίες εγγράφου

en: Document encoding:
el: Κωδικοποίηση εγγράφου:

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Done.
el: Έγινε.

en: Double Line
el: Διπλή γραμμή

en: Double Thick Line
el: Διπλή έντονη γραμμή

en: Download
el: Να γίνει λήψη

en: Download File
el: Λήψη αρχείου

en: Download New Stuff...
el: Λήψη νέου υλικού...

en: Download of "%1" failed, error: %2
el: Η λήψη του "%1" απέτυχε, σφάλμα: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
el: Η λήψη του αντικειμένου απέτυχε: καμία διεύθυνση ιστοσελίδας για λήψη "%1".

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
el: Το αρχείο που λάβατε ήταν ένα αρχείο HTML. Θέλετε να το ανοίξετε στον περιηγητή;

en: Downloads:
el: Λήψεις:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit selected script.
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου σεναρίου.

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Editor Chooser
el: Επιλογή επεξεργαστή

en: Email address:
el: Διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
el: Προς:

[ctx: Email sender address]
en: From:
el: Από:

en: Email to:
el: Ηλ. αλληλογραφία προς:

en: Embeddable HTML component
el: Ενσωματώσιμο στοιχείο HTML

en: Embeddable component for multipart/mixed
el: Ενσωματώσιμο στοιχείο για multipart/mixed

en: Emoticons
el: Emoticon

en: Enable &background spellchecking
el: Ενεργοποίηση του ελέγχου ορθογραφίας στο υπό&βαθρο

en: Enable SOCKS support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης SOCKS

en: Enable component
el: Ενεργοποίηση συστατικού

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
el: Αυτόματη ανίχνευση

[ctx: Encodings menu]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: End of Line
el: Τέλος γραμμής

en: End of document reached.
el: Φτάσαμε στο τέλος του εγγράφου.

en: End of options
el: Τέλος επιλογών

en: Enlarge Font
el: Μεγέθυνση γραμματοσειράς

en: Enter
el: Είσοδος

en: Enter Administrator Mode
el: Είσοδος στη λειτουργία διαχειριστή

en: Enter Search Terms...
el: Εισάγετε τους όρους αναζήτησης...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
el: Εισάγετε ένα μοτίβο προς έρευνα, ή επιλέξτε μια προηγούμενο μοτίβο από τη λίστα.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
el: Εισάγετε μια συμβολοσειρά αντικατάστασης, ή επιλέξτε μια προηγούμενη από τον κατάλογο.

en: Enter a search term or character here
el: Εισάγετε εδώ έναν όρο αναζήτησης ή χαρακτήρα

en: Enter search phrase here
el: Εισάγετε εδώ φράση αναζήτησης

en: Enter the URL:
el: Εισάγετε το URL:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
el: Εισάγετε το κείμενο (αν γίνεται στα Αγγλικά) που θέλετε να περιλαμβάνει η αναφορά σφάλματός σας.
    Αν πατήσετε "Αποστολή", ένα μήνυμα αλληλογραφίας θα σταλεί στο συντηρητή αυτού του προγράμματος.

en: Entries failed to load
el: Αποτυχία φόρτωσης καταχωρήσεων

en: Equivalents:
el: Ισοδύναμα:

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error during rename.
el: Σφάλμα κατά την μετονομασία.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
el: Βρέθηκε σφάλμα κατά την επεξεργασία της ενσωμάτωσης '%1' γραμμή %2: %3

en: Error initializing provider.
el: Σφάλμα κατά την αρχικοποίηση του πάροχου.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
el: Σφάλμα εκτέλεσης %1. Είτε το KLauncher δεν εκτελείται πια, ή απέτυχε να εκκινήσει 
    την εφαρμογή.

en: Error loading '%1'.
el: Σφάλμα φόρτωσης του '%1'.

en: Error opening PTY
el: Σφάλμα ανοίγματος του PTY

en: Error reading from PTY
el: Σφάλμα ανάγνωσης από το PTY

en: Error writing to PTY
el: Σφάλμα εγγραφής στο PTY

en: Error: %1 - %2
el: Σφάλμα: %1 - %2

en: Error: java executable not found
el: Σφάλμα: Δε βρέθηκε το εκτελέσιμο της java

en: Escape
el: Έξοδος

en: Evaluation error
el: Σφάλμα υπολογισμού

en: Evaluation threw an exception %1
el: Ο υπολογισμός προκάλεσε μια εξαίρεση %1

en: Even Pages
el: Ζυγές σελίδες

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
el: Εξαίρεση κατά την κλήση της συνάρτησης '%1' από %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
el: Εξαίρεση κατά την κλήση της υποδοχής '%1' από %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
el: Εκτελέσιμα στο $prefix/bin

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute File?
el: Εκτέλεση αρχείου;

en: Execute script without gui support
el: Εκτέλεση σεναρίου χωρίς υποστήριξη gui

en: Execute the selected script.
el: Εκτέλεση του επιλεγμένου σεναρίου.

en: Export Scheme...
el: Εξαγωγή θέματος...

en: Export to Location
el: Εξαγωγή στην τοποθεσία

en: F&ind:
el: Α&ναζήτηση:

en: F&ull Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους &οθόνης

en: Failed to create Action.
el: Αποτυχία δημιουργίας ενέργειας.

en: Failed to create ActionGroup.
el: Αποτυχία δημιουργίας ομάδας ενεργειών.

en: Failed to create Layout.
el: Αποτυχία δημιουργίας διάταξης.

en: Failed to create Widget.
el: Αποτυχία δημιουργίας γραφικού συστατικού.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
el: Αποτυχία δημιουργίας σεναρίου για το μεταγλωττιστή "%1"

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
el: Αποτυχία καθορισμού μεταγλωττιστή για το αρχείο σεναρίου "%1"

en: Failed to load file '%1'
el: Αποτυχία φόρτωσης του αρχείου '%1'

en: Failed to load interpreter "%1"
el: Αποτυχία φόρτωσης του μεταγλωττιστή "%1"

en: Failed to open scriptfile "%1"
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου σεναρίου "%1"

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
el: Αποτυχία θέσης στην τιμή %1 από τύπο %2 (%3)

en: Fallback language:
el: Αναπληρωματική γλώσσα:

en: Fetch content link from server
el: Λήψη περιεχομένου συνδέσμου από τον εξυπηρετητή

en: Fetching content data from server finished.
el: Η λήψη του περιεχομένου από τον διακομιστή ολοκληρώθηκε.

en: Fetching content data from server...
el: Λήψη δεδομένων του περιεχομένου από τον διακομιστή...

en: Fetching license data from server...
el: Λήψη δεδομένων της άδειας από τον διακομιστή...

en: Fetching your previously updated content finished.
el: Η λήψη της προηγούμενης ενημέρωσης του περιεχομένου ολοκληρώθηκε.

en: Fetching your previously updated content...
el: Λήψη της προηγούμενης ενημέρωσης του περιεχομένου...

en: File
el: Αρχείο

en: File %1 does not exist
el: Το αρχείο %1 δεν υπάρχει

en: File %1 not found.
el: Το αρχείο %1 δε βρέθηκε.

en: File not found: %1
el: Το αρχείο δε βρέθηκε: %1

en: File to read update instructions from
el: Αρχείο για ανάγνωση εντολών ενημέρωσης

en: File to upload:
el: Αρχείο προς αποστολή:

en: File:
el: Αρχείο:

en: Fill Out
el: Να συμπληρωθούν

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter error
el: Σφάλμα φίλτρου

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Find &Next
el: Αναζήτηση επόμε&νου

en: Find &backwards
el: Αναζήτηση προς τα &πίσω

en: Find &links only
el: Αναζήτηση συν&δέσμων μόνο

en: Find Links as You Type
el: Αναζήτηση συνδέσμων κατά την πληκτρολόγηση

en: Find Next
el: Αναζήτηση επόμενου

en: Find Pre&vious
el: Αναζήτηση προη&γούμενου

en: Find Text
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Find Text as You Type
el: Αναζήτηση κειμένου κατά την πληκτρολόγηση

en: Find filename inside the resource type given to --path
el: Εύρεση ονόματος αρχείου μέσα στον τύπο πόρου που δόθηκε στο --path

en: Finish
el: Τέλος

en: First argument must be a QObject.
el: Το πρώτο όρισμα πρέπει να είναι ένα QObject.

en: Fit to Page &Height
el: Ταίριασμα στο ύ&ψος σελίδας

en: Fit to Page &Width
el: Ταίριασμα στο &πλάτος σελίδας

en: Fixed width font
el: Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους

en: Follow
el: Ακολούθησε

en: Font for menus
el: Γραμματοσειρά των μενού

en: Font for the taskbar
el: Γραμματοσειρά γραμμής εργασιών

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
el: Μέγεθος γραμματοσειράς <br /><i>σταθερό</i> ή <i>σχετικό</i><br /> με το περιβάλλον

en: Font style:
el: Στιλ γραμματοσειράς:

en: Fonts for toolbars
el: Γραμματοσειρές γραμμών εργαλείων

en: Frame Information
el: Πληροφορίες πλαισίου

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
el: Πάγωμα

en: From c&ursor
el: Από το &δρομέα

en: Front
el: Μπροστά

en: Function must be called from the main thread.
el: Η συνάρτηση πρέπει να κληθεί από το κύριο νήμα.

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
el: Παράδειγμα GUI για το διαχειριστή νημάτων Weaver

en: GUI for the khtml regression tester
el: GUI για τον έλεγχο αναδρομής του khtml

en: General Character Properties
el: Γενικές ιδιότητες χαρακτήρα

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
el: Δημιουργεί απλές και γρήγορες κλάσεις που δεν βασίζονται στο Nepomuk:: Πόροι οι οποίοι δεν παρέχουν κανένα έλεγχο ακεραιότητας δεδομένων

en: Get Hot New Stuff
el: Λήψη νέου χρήσιμου υλικού

en: Get Hot New Stuff!
el: Λήψη νέου χρήσιμου υλικού!

en: Get help...
el: Λήψη βοήθειας...

en: Global
el: Καθολική

en: Global Alternate
el: Εναλλακτική καθολική

en: Global:
el: Καθολική:

en: Go back in document
el: Μετάβαση πίσω στο έγγραφο

en: Go back one step
el: Ένα βήμα πίσω

en: Go forward in document
el: Μετάβαση εμπρός στο έγγραφο

en: Go forward one step
el: Ένα βήμα μπροστά

en: Go to first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Go to last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Go to next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Go to previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Go up
el: Μετάβαση επάνω

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
el: Επόμενο στο ιστορικό

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
el: Προηγούμενο στο ιστορικό

en: Grave
el: Μεγάλη

en: Green:
el: Πράσινο:

en: HTML Settings
el: Ρυθμίσεις HTML

en: HTML Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων HTML

en: HTML documentation
el: Τεκμηρίωση HTML

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
el: Σχεδόν πρότυπα

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
el: Αυστηρός

en: HTTP Headers
el: Επικεφαλίδες ΗΤΤΡ

en: Here you can choose the font size to be used.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το μέγεθος γραμματοσειράς που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε μια λίστα των συντομεύσεων πλήκτρων, δηλ. συσχετίσεων μεταξύ ενεργειών (π.χ. 'Αντιγραφή') που φαίνονται στην αριστερή στήλη και πλήκτρων ή συνδυασμών πλήκτρων (π.χ. CTRL-V), που φαίνονται στη δεξιά στήλη.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε σταθερό μέγεθος γραμματοσειράς και μέγεθος γραμματοσειράς δυναμικά υπολογιζόμενο και προσαρμόσιμο στο περιβάλλον (π.χ. διαστάσεις γραφικού συστατικού, μέγεθος χαρτιού).

en: Hide %1
el: Απόκρυψη %1

en: Highest Rated
el: Υψηλότερη βαθμολογία

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
el: Τονισμός κουμπιών της γραμμής εργαλείων όταν βρίσκεται το ποντίκι πάνω τους

en: Hold Indefinitely
el: Διατήρηση επ' αόριστον

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Host
el: Υπολογιστής

en: Hot New Stuff Providers
el: Πάροχοι νέου χρήσιμου υλικού

en: Hue:
el: Απόχρωση:

en: Huge (%1x%2)
el: Τεράστιο (%1x%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
el: Είμαι βέβαιος ότι αυτό το περιεχόμενο δεν παραβιάζει τα τυχόν υφιστάμενα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας, δικαίου ή σήμα κατατεθέν. Συμφωνώ για τη δική μου διεύθυνση IP να καταγραφεί. (Η διανομή περιεχομένου χωρίς την άδεια του κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων είναι παράνομη.)

en: I&gnore All
el: Αγνόηση όλ&ων

en: Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίων

en: Icon te&xt:
el: Κείμενο ει&κονιδίου:

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Icons Only
el: Μόνο εικονίδια

en: Icons view mode
el: Λειτουργία προβολής εικονιδίων

en: If enabled, search for a regular expression.
el: Αν γίνει ενεργοποίηση, ψάξε για μια κανονική έκφραση.

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Ignored Words
el: Αγνοηθείσες λέξεις

en: Image - %1x%2 Pixels
el: Εικόνα - %1x%2 εικονοστοιχεία

en: Image Operations
el: Λειτουργίες εικόνας

en: In context '%1' for action '%2'
el: Στο περιεχόμενο '%1' για την ενέργεια '%2'

en: In which language did you describe the above?
el: Σε ποια γλώσσα περιγράψατε το παραπάνω;

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Include path prefix (deprecated)
el: Διαδρομή ενσωμάτωσης προθέματος (πεπαλαιωμένο).

en: Incorrect number of arguments.
el: Λανθασμένος αριθμός ορισμάτων.

en: Incremental Spellcheck
el: Προοδευτικός ορθογραφικός έλεγχος

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Initializing
el: Αρχικοποίηση

en: Initializing Applet "%1"...
el: Αρχικοποίηση μικροεφαρμογής "%1"...

en: Input file
el: Αρχείο εισόδου

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert Place&holder
el: Εισαγωγή δ&εσμευτικού θέσης

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install Again
el: Εγκατάσταση πάλι

en: Installation prefix for Qt
el: Πρόθεμα εγκατάστασης για την Qt

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Installing
el: Εγκατάσταση

en: Insufficient permissions in target directory.
el: Μη επαρκείς άδειες στον κατάλογο προορισμού.

en: Internally added if launched from Finder
el: Προστέθηκε εσωτερικά αν εκτελεστεί από το Finder

en: Internet Search
el: Αναζήτηση στο διαδίκτυο

en: Interpreter:
el: Μεταγλωττιστής:

en: Invalid item.
el: Μη έγκυρο αντικείμενο.

en: Invalid regular expression.
el: Μη έγκυρη κανονική έκφραση.

en: Invalid type in Database
el: Μη έγκυρος τύπος στη βάση δεδομένων

en: JS Calculator
el: Υπολογιστής JS

en: Japanese Kun Pronunciation:
el: Προφορά Καν Ιαπωνική:

en: Japanese On Pronunciation:
el: Προφορά Ον Ιαπωνική:

en: JavaScript &Debugger
el: &Αποσφαλματωτής JavaScript

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
el: Η JavaScript επιχείρησε εισαγωγή σελιδοδείκτη

en: JavaScript Debugger
el: Αποσφαλματωτής Javascript

en: JavaScript Error
el: Σφάλμα JavaScript

en: JavaScript Errors
el: Σφάλματα JavaScript

en: Job
el: Εργασία

en: Job Control
el: Έλεγχος εργασίας

en: Job Options
el: Επιλογές εργασίας

en: Job priority:
el: Προτεραιότητα εργασίας:

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
el: Αφρικάνικες γραφές

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
el: Γραφές κεντρικής Ασίας

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
el: Διακριτές σημάνσεις συνδυασμών

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
el: Ανατολικές Ασιατικές γραφές

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
el: Ευρωπαϊκά αλφάβητα

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
el: Μαθηματικά σύμβολα

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
el: Γραφές μέσης ανατολής

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
el: Άλλα

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
el: Άλλες γραφές

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
el: Γραφές Φιλιππίνων

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
el: Φωνητικά σύμβολα

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
el: Νοτιοανατολικές Ασιατικές γραφές

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
el: Νοτιοανατολικές Ασιατικές γραφές

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
el: Σύμβολα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
el: Φόρμες αλφαβητικής παρουσίασης

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
el: Αραβική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
el: Φόρμες Αραβικής παρουσίασης Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
el: Φόρμες Αραβικής παρουσίασης Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
el: Πρόσθετο Αραβικής

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
el: Αρμενική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
el: Βέλη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
el: Μπαλινιζ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
el: Βασικό Λατινικό

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
el: Μπενγκάλι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
el: Στοιχεία τμημάτων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
el: Μποπομόφο

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
el: Εκτεταμένη Μποπομοφο

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
el: Σχεδίαση πλαισίων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
el: Μοτίβα γραφής Μπράιγ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
el: Μπουγκινιζ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
el: Μπουχιντ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
el: CJK συμβατότητα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
el: Φόρμες συμβατότητας CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
el: Ιδεογράμματα συμβατότητας CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
el: Πρόσθετο θεματικών CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
el: Γραφές CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
el: Σύμβολα και στίξη CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
el: Ενοποιημένα ιδεογράμματα CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
el: Επέκταση Α ενοποιημένων ιδεογραμμάτων CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
el: Τσαμ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
el: Τσερόκι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
el: Διακριτές σημάνσεις συνδυασμών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
el: Πρόσθετο διακριτών σημάνσεων συνδυασμών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
el: Διακριτές σημάνσεις συνδυασμών συμβόλων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
el: Σημάνσεις μισών συνδυασμών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
el: Κοινές μορφές αριθμών Indic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
el: Εικόνες ελέγχου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
el: Κοπτική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
el: Σύμβολα νομίσματος

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
el: Κυριλλική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
el: Εκτεταμένο Κυριλλικό-Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
el: Εκτεταμένο Κυριλλικό-Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
el: Πρόσθετο κυριλλικών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
el: Ντεβαναγκάρι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
el: Ντεβαναγκάρι εκτεταμένη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
el: Διακοσμήσεις

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
el: Εσωκλείοντα αλφαριθμητικά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
el: Εσωκλείοντα γράμματα και μήνες CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
el: Αιθιοπική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
el: Εκτεταμένη Αιθιοπική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
el: Εκτεταμένη Αιθιοπική-Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
el: Πρόσθετο Αιθιοπικής

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
el: Γενική στίξη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
el: Γεωμετρικά σχήματα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
el: Γεωργιανά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
el: Πρόσθετο Γεωργιανής

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
el: Γκλαγκολιτική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
el: Εκτεταμένα Ελληνικά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
el: Ελληνικά και Κοπτικά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
el: Γκουαράτι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
el: Γκουρμούχι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
el: Φόρμες μεσαίου και πλήρους πλάτους

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
el: Τζαμο συμβατότητας Χανγκουλ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
el: Χανγκουλ Γιαμο

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
el: Χανγκουλ Γιαμο Εκτεταμένο-Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
el: Χανγκουλ Γιαμο Εκτεταμένο-Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
el: Συλλαβές Χανγκουλ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
el: Χανουνου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
el: Εβραϊκά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
el: Υψηλοί ιδιόχρηστοι υποκαταστάτες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
el: Υψηλοί υποκαταταστάτες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
el: Χιραγκάνα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
el: Επεκτάσεις IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
el: Ιδεογραφικοί χαρακτήρες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
el: Κανμπαν

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
el: Θεματικά Καντζι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
el: Κανάντα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
el: Κατακάνα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
el: Φωνητικές επεκτάσεις Κατακάνα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
el: Καγιάχ Λι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
el: Κχμερ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
el: Σύμβολα Κχμερ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
el: Λάο

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
el: Πρόσθετο εκτεταμένων Λατινικών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
el: Εκτεταμένο Λατινικό-Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
el: Εκτεταμένο Λατινικό-Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
el: Λατινικά εκτεταμένα Γ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
el: Εκτεταμένη Λατινική Δ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
el: Πρόσθετο Λατινικό-1

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
el: Σύμβολα γραμμάτων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
el: Λιμπου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
el: Χαμηλοί υποκαταστάτες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
el: Μαλεϊγιαλάμ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
el: Μαθηματικοί τελεστές

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
el: Διάφορα μαθηματικά σύμβολα Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
el: Διάφορα μαθηματικά σύμβολα Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
el: Διάφορα σύμβολα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
el: Διάφορα σύμβολα και βέλη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
el: Διάφορα τεχνικά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
el: Γράμματα τροποποίησης τόνου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
el: Μογγολική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
el: Μιανμάρ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
el: Μιανμάρ Εκτεταμένο-Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
el: ΝΚο

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
el: Νέα Τάι Λου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
el: Μορφές αριθμών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
el: Ογχαμ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
el: Οπτική αναγνώριση χαρακτήρων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
el: Ορίγια

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
el: Φαγκς-πα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
el: Φωνητικές επεκτάσεις

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
el: Πρόσθετο φωνητικών επεκτάσεων

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
el: Περιοχή ιδιωτικής χρήσης

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
el: Ρουνική

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
el: Σινχάλα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
el: Μικρές παραλλαγές φόρμας

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
el: Γράμματα τροποποίησης κενών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
el: Ειδικά

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
el: Εκθέτες και δείκτες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
el: Πρόσθετα βέλη Α

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
el: Πρόσθετα βέλη Β

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
el: Πρόσθετοι μαθηματικοί τελεστές

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
el: Πρόσθετη στίξη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
el: Συλοτι Ναγκρι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
el: Συριακή

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
el: Ταγκαλόγκ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
el: Ταγκμπανβα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
el: Τάι Λε

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
el: Τάι Ταμ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
el: Ταμίλ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
el: Τελούγκου

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
el: Θάανα

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
el: Τάι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
el: Θιβετιανή

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
el: Τιφιναγ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
el: Ενοποιημένη Καναδική ιθαγενών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
el: Ενοποιημένη Καναδική ιθαγενών εκτεταμένη

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
el: Επιλογείς παραλλαγών

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
el: Vedic επεκτάσεις

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
el: Κατακόρυφες φόρμες

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
el: Θεματικά Γι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
el: Συλλαβές Γι

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
el: Σύμβολα εξαγραμμάτων Γιτζιν

en: KConf Update
el: Ενημέρωση KConf

en: KDE Application
el: Εφαρμογή του KDE

en: KDE Daemon
el: Δαίμονας του KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
el: Δαίμονας του KDE - ξεκινά την ενημέρωση της βάσης δεδομένων sycoca όταν χρειαστεί

en: KDE Java Applet Plugin
el: Πρόσθετο μικροεφαρμογών Java του KDE

en: KDE Test Program
el: Πρόγραμμα ελέγχου KDE

en: KDE Tool for updating user configuration files
el: Εργαλείο του KDE για ενημέρωση των αρχείων διαμόρφωσης των χρηστών

en: KDE application to run Kross scripts.
el: Εφαρμογή του KDE για την εκτέλεση σεναρίων του Kross.

en: KDE-tempfile
el: Προσωρινό αρχείο του KDE

en: KDEInit could not launch '%1'
el: Το KDEInit δεν μπόρεσε να εκτελέσει το '%1'.

en: KHTML Regression Testing Utility
el: Εργαλείο ελέγχου αναδρομής KHTML

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
el: Το KLauncher δεν είναι προσιτό μέσω του D-Bus. Σφάλμα κατά την κλήση του %1:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
el: KLibLoader: Άγνωστο σφάλμα

en: KNewStuff contributions
el: Συνεισφορά KNewStuff

en: Keep output results from scripts
el: Διατήρηση των αποτελεσμάτων των σεναρίων κελύφους

en: Key Conflict
el: Σύγκρουση συνδυασμών

en: Key Generator
el: Γεννήτρια κλειδιών

en: Key used for signing:
el: Πλήκτρο προς χρήση για υπογραφή:

en: Korean Pronunciation:
el: Προφορά Κορεάτικη:

en: Language Selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Large (%1x%2)
el: Μεγάλο (%1x%2)

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Launching %1
el: Εκκίνηση %1

en: Leave a comment
el: Γράψτε ένα σχόλιο

en: Left for legacy support
el: Αριστερά για υποστήριξη συμβατότητας

en: Left to Right, Bottom to Top
el: Αριστερά προς δεξιά, κάτω προς τα πάνω

en: Left to Right, Top to Bottom
el: Αριστερά προς δεξιά, πάνω προς τα κάτω

en: Legacy pixmaps
el: Παλιές εικόνες pixmap

en: Letter, Lowercase
el: Γράμμα, πεζά

en: Letter, Modifier
el: Γράμμα, τροποποιητής

en: Letter, Other
el: Γράμμα, άλλο

en: Letter, Titlecase
el: Γράμμα, κεφαλαία τίτλου

en: Letter, Uppercase
el: Γράμμα, κεφαλαία

en: Level of safety of the Ruby interpreter
el: Επίπεδο ασφαλείας του μεταγλωττιστή Ruby

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Library "%1" not found
el: Δε βρέθηκε η βιβλιοθήκη "%1"

en: License Agreement
el: Άδεια χρήσης

en: License:
el: Άδεια:

en: License: %1
el: Άδεια: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
el: Περιορίζει το πλήθος των χρωμάτων στο χρωματικό
    κύβο σε οθόνη 8-bit, αν η εφαρμογή
    χρησιμοποιεί την προδιαγραφή χρωμάτων
    QApplication::ManyColor

en: Line
el: Γραμμή

en: Link Text:
el: Κείμενο συνδέσμου:

en: Link URL:
el: URL συνδέσμου:

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
el: Λίστα όλων των αρχείων επικεφαλίδων που θα δημιουργηθούν μέσω --writeall εντολής.

en: List all includes (deprecated).
el: Λίστα όλων των συμπεριλαμβανόμενων (πεπαλαιωμένο).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
el: Λίστα όλων των αρχείων πηγής που θα δημιουργηθούν μέσω --writeall εντολής.

en: Loadable modules
el: Αρθρώματα που μπορούν να φορτωθούν

en: Loaded Scripts
el: Φορτωμένα σενάρια

en: Loading Applet
el: Φόρτωση μικροεφαρμογής

en: Loading Preview
el: Φόρτωση προεπισκόπησης

en: Loading data
el: Φόρτωση δεδομένων

en: Loading data from provider
el: Φόρτωση δεδομένων από τον πάροχο

en: Loading of providers from file: %1 failed
el: Αποτυχία φόρτωσης του πάροχων από το αρχείο: %1

en: Loading one preview | Loading %1 previews
el[0]: Φόρτωση μίας προεπισκόπησης
el[1]: Φόρτωση %1 προεπισκοπήσεων

en: Loading provider information
el: Φόρτωση πληροφοριών πάροχου

en: Local Variables
el: Τοπικές μεταβλητές

en: Location of installed Qt binaries
el: Τοποθεσία εγκατάστασης των εκτελέσιμων της Qt

en: Location of installed Qt libraries
el: Τοποθεσία εγκατάστασης των βιβλιοθηκών της Qt

en: Location of installed Qt plugins
el: Τοποθεσία εγκατάστασης των πρόσθετων της Qt

en: Lock Toolbar Positions
el: Κλείδωμα θέσης γραμμών εργαλείων

en: Log thread activity
el: Δραστηριότητα νήματος καταγραφής

en: Log to a file
el: Καταγραφή σε ένα αρχείο

en: Low Password Strength
el: Χαμηλή ισχύς κωδικού πρόσβασης

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Main:
el: Κύριο:

en: MainWindow
el: Κύριο παράθυρο

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
el: Κύριος καθαρισμός - Προσωπικός ήρωας του συντηρητή

en: Manage Link
el: Διαχείριση συνδέσμου

en: Mandarin Pronunciation:
el: Προφορά Μάνταριν:

en: Mark &taskbar entry
el: Μαρκάρισμα καταχώρισης &γραμμής εργασιών

en: Mark, Enclosing
el: Σήμανση, περικλείοντα

en: Mark, Non-Spacing
el: Σήμανση, μη-κενά

en: Mark, Spacing Combining
el: Σήμανση, συνδυασμός κενών

en: Medium (%1x%2)
el: Μεσαίο (%1x%2)

en: Mime types
el: Τύποι Mime

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Mirror Pages
el: Καθρεπτισμός σελίδων

en: Mirror pages along vertical axis
el: Καθρεπτισμός σελίδων κατακόρυφα

en: Missing Plugin
el: Λείπει κάποιο πρόσθετο

en: More Actions
el: Περισσότερες ενέργειες

en: Most Downloads
el: Περισσότερες λήψεις

en: Most countries have no character for this
el: Οι περισσότερες χώρες δεν έχουν ορισμένο χαρακτήρα γι' αυτό

en: Most downloads
el: Περισσότερες λήψεις

en: Mouse Button Gesture
el: Χειρονομία κουμπιού ποντικιού

en: Mouse Shape Gesture
el: Χειρονομία σχήματος ποντικιού

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &κάτω

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

en: Must supply a filename.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα αρχείου.

en: Must supply a layout name.
el: Πρέπει να δίνεται ένα όνομα διάταξης.

en: Must supply a valid parent.
el: Πρέπει να δοθεί ένας έγκυρος γονέας.

en: Must supply a widget name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα γραφικού συστατικού.

en: NEC SOCKS client
el: Πελάτης NEC SOCKS

en: Name
el: Όνομα

en: Name for New Scheme
el: Όνομα για το νέο θέμα

en: Name for new scheme:
el: Όνομα νέου θέματος:

en: Name of the file as it will appear on the website
el: Όνομα του αρχείου όπως θα εμφανίζεται στην ιστοσελίδα

en: Name of the plugin class to generate
el: Όνομα της κλάσης προσθέτου για δημιουργία

en: Name:
el: Όνομα:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Named Colors
el: Ονομαζόμενα χρώματα

en: Ne&ver store for this site
el: Πο&τέ για αυτόν το ιστότοπο

en: Nepomuk Resource Class Generator
el: Κλάση δημιουργίας πόρων του Nepomuk

en: Network Transmission
el: Εκπομπή δικτύου

en: Network error. (%1)
el: Σφάλμα δικτύου. (%1)

en: New Scheme
el: Νέο θέμα

en: New Upload
el: Νέα Αποστολή

en: New Web Shortcut
el: Νέα συντόμευση ιστού

en: New search provider
el: Νέος πάροχος αναζήτησης

en: New...
el: Νέο...

en: Newest
el: Νεότερο

en: Newline
el: Νέα γραμμή

en: Next Character in History
el: Επόμενος χαρακτήρας στο ιστορικό

en: Next month
el: Επόμενος μήνας

en: Next year
el: Επόμενο έτος

en: Night (18:00 to 05:59)
el: Νύχτα (18:00 έως 05:59)

en: No
el: Όχι

en: No Entries
el: Καμία καταχώρηση

en: No Preview
el: Χωρίς προεπισκόπηση

[ctx: No border line]
en: None
el: Καμία

en: No classname specified
el: Δεν καθορίστηκε όνομα κλάσης

en: No classname specified.
el: Δεν καθορίστηκε όνομα κλάσης.

en: No further items in the history.
el: Δεν υπάρχει άλλο αντικείμενο στο ιστορικό.

en: No handler found for %1.
el: Δε βρέθηκε χειριστήριο για το %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες.
    Το παρεχόμενο αντικείμενο KAboutData δεν υπάρχει.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
el: Δεν έχουν καθοριστεί όροι χρήσης για αυτό το πρόγραμμα.
    Παρακαλώ ελέγξτε την τεκμηρίωση ή τον πηγαίο κώδικά του
    για οποιονδήποτε όρο χρήσης.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
el: Δε βρέθηκαν ταιριάσματα για το '<b>%1</b>'.

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί τύποι mime. Ελέγξτε ότι το shared-mime-info είναι εγκατεστημένο, και ότι η XDG_DATA_DIRS δεν έχει οριστεί, ή περιέχει το /usr/share

en: No more matches for this search direction.
el: Δε βρέθηκαν άλλα ταιριάσματα με αυτήν την κατεύθυνση αναζήτησης.

en: No password, use anonymous (or guest) login
el: Χωρίς κωδικό πρόσβασης, χρήση σύνδεσης ως ανώνυμος ή επισκέπτης

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
el: Δε βρέθηκε πρόσθετο για το '%1'.
    Θέλετε να κατεβάσετε ένα από το %2;

en: No provider selected.
el: Δεν επιλέχτηκε κανένας πάροχος.

en: No service matching the requirements was found
el: Δε βρέθηκε υπηρεσία που να αντιστοιχεί στις απαιτήσεις

en: No service matching the requirements was found.
el: Δε βρέθηκε υπηρεσία που να αντιστοιχεί στις απαιτήσεις

[ctx: No shortcut defined]
en: None
el: Καμία

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
el: Μεταβαλλόμενη

en: No such file or directory
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

en: No such function "%1"
el: Δεν υπάρχει συνάρτηση "%1"

en: No such interpreter "%1"
el: Δεν υπάρχει μεταγλωττιστής "%1"

en: No such method '%1'.
el: Δεν υπάρχει μέθοδος '%1'.

en: No suggestions for %1
el: Καμία πρόταση για το %1

en: No target filename has been given.
el: Δε δόθηκε όνομα αρχείου προορισμού.

en: No text
el: Χωρίς κείμενο

en: No text was replaced.
el: Δεν αντικαταστάθηκε κάποιο κείμενο.

en: Non-printable
el: Μη εκτυπώσιμος

en: Not a directory
el: Δεν είναι κατάλογος

en: Not enough arguments.
el: Μη επαρκείς ορίσματα.

en: Not found
el: Δε βρέθηκε

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
el: Σημείωση: Μπορείτε να επεξεργαστείτε, να ενημερώσετε και να διαγράψετε το περιεχόμενό σας στην ιστοσελίδα.

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Nothing to spell check.
el: Τίποτα για ορθογραφικό έλεγχο.

en: Number, Decimal Digit
el: Αριθμός, δεκαδικό ψηφίο

en: Number, Letter
el: Αριθμός, γράμμα

en: Number, Other
el: Αριθμός, άλλο

en: OS:
el: Λειτουργικό σύστημα:

en: Odd Pages
el: Μονές σελίδες

en: Old upload information found, fill out fields?
el: Βρέθηκαν παλιές πληροφορίες, να γίνει συμπλήρωση των πεδίων;

en: Only 'ReadOnly' allowed
el: Επιτρέπεται 'Μόνο ανάγνωση'

en: Only Run HTML Tests
el: Εκτέλεση μόνο ελέγχων HTML

en: Only Run JS Tests
el: Εκτέλεση μόνο ελέγχων JS

en: Only local files are supported.
el: Υποστηρίζονται μόνο τοπικά αρχεία.

en: Only run .html tests
el: Εκτέλεση μόνο ελέγχων .html

en: Only run .js tests
el: Εκτέλεση μόνο ελέγχων .js

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
el: Εκτέλεση ενός μόνο ελέγχου. Επιτρέπονται πολλαπλές επιλογές.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
el: Εκτέλεση μόνο των αρθρωμάτων που ταιριάζουν με την κανονική έκφραση.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
el: Εκτέλεση μόνο των δοκιμαστικών αρθρωμάτων που βρίσκονται στο φάκελο. Χρησιμοποιήστε την επιλογή αναζήτησης για να επιλέξετε αρθρώματα.

en: Only search within the current selection.
el: Αναζήτηση μόνο στην τρέχουσα επιλογή.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &Destination
el: Άνοιγμα προ&ορισμού

en: Open &File
el: &Άνοιγμα αρχείου

en: Open &Recent
el: Άνοιγμα πρόσ&φατου

en: Open '%1'
el: Άνοιγμα '%1'

en: Open Script
el: Άνοιγμα σεναρίου

en: Open a document which was recently opened
el: Άνοιγμα εγγράφου που ανοίχθηκε πρόσφατα

en: Open a script...
el: Άνοιγμα ενός σεναρίου...

en: Open an existing document
el: Άνοιγμα υφιστάμενου εγγράφου

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open in &New Tab
el: Άνοιγμα σε &νέα καρτέλα

en: Open in &This Window
el: Άνοιγμα σε &αυτό το παράθυρο

en: Open in New &Window
el: Άνοιγμα σε νέο &παράθυρο

en: Opens the print dialog to print the current document
el: Ανοίγει το διάλογο εκτύπωσης για να εκτυπωθεί το τρέχον έγγραφο

en: Operation not supported
el: Μη υποστηριζόμενη λειτουργία

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
el: &Επόμενο

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
el: &Επόμενο

en: Opt&ions
el: &Επιλογές

en: Option
el: Επιλογή

en: Optional
el: Προαιρετικά

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
el: Καθορίζει προαιρετικά τις κλάσεις που θα δημιουργηθούν. Χρησιμοποιήστε την επιλογή πολλές φορές (προκαθορισμένο σε όλες τις κλάσεις)

en: Options
el: Επιλογές

en: Order by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Other Contributors:
el: Άλλοι συνεισφέροντες:

en: Other, Control
el: Άλλο, έλεγχος

en: Other, Format
el: Άλλο, μορφή

en: Other, Not Assigned
el: Άλλο, μη ορισμένο

en: Other, Private Use
el: Άλλο, ιδιωτική χρήση

en: Other, Surrogate
el: Άλλο, υποκατάστατο

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: Output to File...
el: Έξοδος σε αρχείο...

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: Overwrite existing file?
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος αρχείου;

en: PTY operation timed out
el: Λήξη χρονικού ορίου λειτουργίας PTY

en: Page Border
el: Περιθώριο σελίδας

en: Page Label
el: Ετικέτα σελίδας

en: Page Set
el: Σύνολο σελίδων

en: Page loaded.
el: Η σελίδα φορτώθηκε.

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pages Per Sheet
el: Σελίδες ανά φύλλο

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Parse error at %1 line %2
el: Σφάλμα ανάλυσης στο %1 γραμμή %2

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Password Input
el: Είσοδος κωδικού πρόσβασης

en: Password echo type
el: Τύπος εμφάνισης κωδικού πρόσβασης

en: Password is empty
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι κενός

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
el[0]: Ο κωδικός πρόσβασης θα πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον 1 χαρακτήρα
el[1]: Ο κωδικός πρόσβασης θα πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον %1 χαρακτήρων

en: Password strength meter:
el: Μέτρο ισχύος κωδικού πρόσβασης:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Passwords do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Passwords match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης ταιριάζουν

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste clipboard content
el: Επικόλληση περιεχομένου προχείρου

en: Path cannot be used
el: Η διαδρομή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί

en: Path to custom SOCKS library
el: Διαδρομή προσαρμοσμένης βιβλιοθήκης SOCKS

en: Path to the autostart directory
el: Διαδρομή του καταλόγου αυτόματης εκκίνησης

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
el: Διαδρομή του καταλόγου που περιέχει εκτελέσιμα που θα εκκινήσουν κατά τη σύνδεση συνεδρίας

en: Pause
el: Παύση

en: Pause/Continue regression testing process
el: Παύση/συνέχιση διαδικασίας ελέγχου αναδρομής

en: Payload
el: Φορτίο

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
el: Εκτέλεση μίας αναζήτησης με διάκριση πεζών/κεφαλαίων· δίνοντας το μοτίβο 'Joe' δε θα ταιριάξει με το 'joe', ή το 'JOE', μόνο με το 'Joe'.

en: Perform menu generation test run only
el: Εκτέλεση μόνο δοκιμής δημιουργίας μενού

en: Permission denied
el: Άρνηση αδειών

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play a &sound
el: Αναπαραγωγή ενός ή&χου

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν έγκυρο κατάλογο 'khtml/'.

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν έγκυρο κατάλογο 'khtmltests/regression/'.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
el: Παρακαλώ επιλέξετε τον προκαθορισμένο επεξεργαστή που θέλετε να χρησιμοποιείτε σε αυτή την εφαρμογή. Αν επιλέξετε το <B>Προκαθορισμένο συστήματος</B>, η εφαρμογή θα τηρεί τις ρυθμίσεις σας στο Κέντρο ελέγχου. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή θα παραβλέψει αυτήν τη ρύθμιση.

en: Please choose the language which should be used for this application:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τη γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί γι' αυτήν την εφαρμογή:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
el: Παρακαλώ κάντε κλικ και σύρετε στην εικόνα για την επιλογή της περιοχής που σας ενδιαφέρει:

en: Please contact your system administrator.
el: Παρακαλώ επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματός σας.

en: Please describe your upload.
el: Παρακαλώ περιγράψτε αυτό που αποστέλλετε.

en: Please fill out the information about your upload in English.
el: Παρακαλώ δώστε κάποιες πληροφορίες για την αποστολή σας στα Αγγλικά.

en: Please give some information about yourself.
el: Παρακαλώ δώστε κάποιες πληροφορίες για σας.

en: Please put in a name.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα.

en: Please report bugs to %1.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το %1 για αναφορά σφαλμάτων.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
el: Παρακαλώ αναφέρετε σφάλματα στο <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν από τους παρακάτω παρόχους:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το <a href="http//bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> για να αναφέρετε σφάλματα.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το http://bugs.kde.org για να αναφέρετε σφάλματα.

en: Popup Window Blocked
el: Μπλοκαρίστηκε αναδυόμενο παράθυρο

en: Port
el: Θύρα

en: Possible Causes:
el: Πιθανές αιτίες:

en: Possible Solutions:
el: Πιθανές λύσεις:

en: Possibly bad download link
el: Πιθανό σφάλμα συνδέσμου λήψης

en: Prefix in $HOME used to write files
el: Πρόθεμα στο $HOME που χρησιμοποιείται για την εγγραφή αρχείων

en: Prefix to install resource files to
el: Πρόθεμα για την εγκατάσταση αρχείων πόρων

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί όλες οι αλλαγές που έγιναν σε αυτόν το διάλογο θα ακυρωθούν.

en: Preview Images
el: Προεπισκόπηση εικόνας

en: Preview URL:
el: URL προεπισκόπησης:

en: Preview of the "%1" font
el: Προεπισκόπηση της γραμματοσειράς "%1"

en: Preview of the selected font
el: Προεπισκόπηση της επιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Previous Character in History
el: Προηγούμενος χαρακτήρας στο ιστορικό

en: Previous month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Previous year
el: Προηγούμενο έτος

en: Price
el: Τιμή

en: Price:
el: Τιμή:

en: Primary language:
el: Κύρια γλώσσα:

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print DOM Tree to STDOUT
el: Εκτύπωση του δέντρου DOM στην κανονική έξοδο (STDOUT)

en: Print Frame...
el: Εκτύπωση πλαισίου...

en: Print Immediately
el: Εκτύπωση άμεσα

en: Print Previe&w
el: Προεπισκόπηση &εκτύπωσης

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Print Rendering Tree to STDOUT
el: Τύπωση του δέντρου απόδοσης στο STDOUT

en: Print document
el: Εκτύπωση εγγράφου

en: Print frame tree to STDOUT
el: Εκτύπωση πλαισίου δέντρου στην STDOUT

en: Print header
el: Επικεφαλίδα εκτυπώσεων

en: Print images
el: Εκτύπωση εικόνων

en: Printer friendly mode (black text, no background)
el: Φιλική για εκτύπωση λειτουργία (μαύρο κείμενο χωρίς φόντο)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
el: %1 εγκατάσταση πρόσθετων

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
el: %1 αποστολέας πρόσθετων

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
el: <html><font size="5">%1</font><br /><b>έκδοση %2</b><br />χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα ανάπτυξης του KDE %3</html>

en: Progress Dialog
el: Διάλογος προόδου

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Props
el: Ιδιότητες

en: Protocol: %1
el: Πρωτόκολλο: %1

en: Provider information
el: Πληροφορίες παρόχου

en: Provider:
el: Πάροχος:

en: Provider: %1
el: Πάροχος: %1

en: Punctuation, Close
el: Στίξη, κλείσιμο

en: Punctuation, Connector
el: Στίξη, σύνδεση

en: Punctuation, Dash
el: Στίξη, παύλα

en: Punctuation, Final Quote
el: Στίξη, τελικό εισαγωγικό

en: Punctuation, Initial Quote
el: Στίξη, αρχικό εισαγωγικό

en: Punctuation, Open
el: Στίξη, άνοιγμα

en: Punctuation, Other
el: Στίξη, άλλο

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
el: Τοποθέτηση εξόδου στο &lt;directory&gt; αντί &lt;base_dir&gt;/της εξόδου

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
el: Πληροφορίες QML JS debugger. Η εφαρμογή πρέπει να
    κατασκευαστεί με -DQT_DECLARATIVE_DEBUG για να ενεργοποιηθεί
    ο διορθωτής σφαλμάτων

en: Qt plugins
el: Πρόσθετα Qt

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit application
el: Τερματισμός εφαρμογής

en: Quit application...
el: Έξοδος εφαρμογής...

en: R&eplace All
el: Αντικατάσταση όλ&ων

en: Range error
el: Σφάλμα εύρους

en: Rate this entry
el: Βαθμολόγηση αυτής της καταχώρησης

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Rating for entry
el: Βαθμολογία καταχώρησης

en: Rating:
el: Αξιολόγηση:

en: Rating: %1
el: Αξιολόγηση: %1

en: Rating: %1%
el: Αξιολόγηση: %1%

en: Re&do
el: Επαναφο&ρά

en: Re&vert
el: Επα&ναφορά

en: Re: %1
el: Επ: %1

en: Read-only filesystem
el: Σύστημα αρχείων μόνο για ανάγνωση

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Reason for price:
el: Λόγος για τιμή:

en: Reassign
el: Επανάθεση

en: Rebuilds the system configuration cache.
el: Ξαναχτίζει τη λανθάνουσα μνήμη διαμόρφωσης συστήματος.

en: Red:
el: Κόκκινο:

en: Redisplay document
el: Επανεμφάνιση εγγράφου

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo last undone action
el: Επανάληψη τελευταίας αναιρεθείσας ενέργειας

en: Redo: %1
el: Επαναφορά: %1

en: Reference
el: Αναφορά

en: Reference error
el: Σφάλμα αναφοράς

en: Regenerate baseline (instead of checking)
el: Αναδημιουργία γραμμής βάσης (αντί ελέγχου)

en: Register a new account
el: Καταχώρηση νέου λογαριασμού

en: Regression Testing Status
el: Κατάσταση ελέγχου αναδρομής

en: Regression tester for khtml
el: Έλεγχος αναδρομής για το khtml

en: Regression testing output
el: Έξοδος ελέγχου αναδρομής

en: Regular e&xpression
el: Κανονική έκφ&ραση

en: Reindent Sources
el: Εσοχή ξανά πηγαίου

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
el: Σχετική διαδρομή με το σενάριο ελέγχου, ή κατάλογος σεναρίων ελέγχου προς εκτέλεση (ισοδύναμο με το -t).

en: Reload Frame
el: Επαναφόρτωση πλαισίου

en: Remaining number of jobs:
el: Υπολειπόμενος αριθμός εργασιών:

en: Remember password
el: Διατήρηση κωδικού πρόσβασης

en: Removal of entry
el: Αφαίρεση καταχώρησης

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove from ignores...
el: Αφαίρεση από τα αγνοημένα...

en: Remove password for form %1
el: Αφαίρεση κωδικού πρόσβασης για τη φόρμα %1

en: Remove selected script.
el: Αφαίρεση του επιλεγμένου σεναρίου.

en: Rendering mode:
el: Λειτουργία απόδοσης:

en: Repeats, One or More Times
el: Επαναλαμβάνεται, μία ή περισσότερες φορές

en: Repeats, Zero or More Times
el: Επαναλαμβάνεται, μηδέν ή περισσότερες φορές

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace &with:
el: Αντικατάσταση &με:

en: Replace '%1' with '%2'?
el: Αντικατάσταση του '%1' με το '%2';

en: Replace With
el: Αντικατάσταση με

en: Replace&ment text:
el: Κείμενο αντικατ&άστασης:

en: Report Exceptions
el: Εξαιρέσεις αναφοράς

en: Report bad entry
el: Αναφορά εσφαλμένης καταχώρησης

en: Requested Font
el: Ζητούμενη γραμματοσειρά

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
el: Αίτηση ορίων λέξεων και στις δύο άκρες ενός ζεύγους για επιτυχία.

en: Reserved Shortcut
el: Δεσμευμένη συντόμευση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset Toolbars
el: Επαναφορά γραμμών εργαλείων

en: Reset all items to their default values
el: Επαναφορά όλων των αντικειμένων στις προκαθορισμένες τους τιμές

en: Reset configuration
el: Επαναφορά διαμόρφωσης

en: Reset to Defaults
el: Επαναφορά στα προκαθορισμένα

en: Restore the application for the given 'sessionId'
el: Αποκατάσταση της εφαρμογής για το δοθέν 'sessionId'

en: Revert unsaved changes made to document
el: Επαναφορά μη αποθηκευμένων αλλαγών που έγιναν στο έγγραφο

en: Right to Left, Bottom to Top
el: Δεξιά προς αριστερά, κάτω προς τα πάνω

en: Right to Left, Top to Bottom
el: Δεξιά προς αριστερά, πάνω προς τα κάτω

en: Rotate &Counterclockwise
el: Περιστροφή &αντίστροφα από τη φορά του ρολογιού

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Run &command
el: Εκτέλεση &εντολής

en: Run Kross scripts.
el: Εκτέλεση σεναρίου του Kross.

en: Run Single Test...
el: Εκτέλεση ενός ελέγχου...

en: Run Tests...
el: Εκτέλεση ελέγχων...

en: Run To...
el: Εκτέλεση σε...

en: Run script...
el: Εκτέλεση σεναρίου...

en: Run test...
el: Εκτέλεση ελέγχου...

en: Run to breakpoint...
el: Εκτέλεση έως το σημείο διακοπής...

en: S&earch:
el: &Αναζήτηση:

en: S&kip run-together words
el: Παρά&λειψη κολλημένων λέξεων

en: S&ubject:
el: &Θέμα:

en: S&uggest
el: Π&ρόταση

[ctx: SSL error]
en: No error
el: κανένα σφάλμα

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
el: Η αρχή πιστοποίησης δεν είναι έγκυρη

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
el: Το πιστοποιητικό της αρχή πιστοποίησης είναι σημειωμένο για να απορρίπτει αυτό τον σκοπό του πιστοποιητικού

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι εγκριθεί για εσωτερικούς λόγους

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
el: Η ακολουθία πιστοποιητικού είναι πολύ μεγάλη

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
el: Το πιστοποιητικό δεν εφαρμόζεται στον υπολογιστή που δόθηκε

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
el: Το πιστοποιητικό ανακλήθηκε

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι υπογεγραμμένο από καμία έμπιστη αρχή πιστοποίησης

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι κατάλληλο για αυτό τον σκοπό

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
el: Ο υπολογιστής δεν παρουσίασε κανένα πιστοποιητικό

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
el: Η αρχή για το πιστοποιητικό ρίζας δεν είναι έγκυρη για αυτό το σκοπό

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Saturation:
el: Κορεσμός:

en: Save &As...
el: Αποθήκευση &ως...

en: Save &Background Image As...
el: Αποθήκευση &εικόνας φόντου ως...

en: Save &Frame As...
el: Αποθήκευση &πλαισίου ως...

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save Background Image As
el: Αποθήκευση εικόνας φόντου ως

en: Save Frame As
el: Αποθήκευση πλαισίου ως

en: Save Image As
el: Αποθήκευση εικόνας ως

en: Save Image As...
el: Αποθήκευση εικόνας ως...

en: Save Link As
el: Αποθήκευση συνδέσμου ως

en: Save as Scheme Defaults
el: Αποθήκευση ως προκαθορισμένο θέμα

en: Save data
el: Αποθήκευση δεδομένων

en: Save document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: Save document under a new name
el: Αποθήκευση εγγράφου με νέο όνομα

en: Save file with another name
el: Αποθήκευση αρχείου με άλλο όνομα

en: Scheduled printing:
el: Προγραμματισμένη εκτύπωση:

en: Script to execute
el: Σενάριο προς εκτέλεση

en: Scriptfile
el: Αρχείο σεναρίου

en: Scriptfile "%1" does not exist.
el: Το αρχείο σεναρίου "%1" δεν υπάρχει.

en: Se&verity
el: Σο&βαρότητα

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search &provider name:
el: Όνομα &παρόχου αναζήτησης:

en: Search Columns
el: Αναζήτηση Στηλών

en: Search Plugins
el: Αναζήτηση πρόσθετων

en: Search backwards.
el: Αναζήτηση προς τα πίσω.

en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση του '%1' με

en: Search for '%1' with %2
el: Αναζήτηση '%1' με %2

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
el: Αλληλεπιδραστική αναζήτηση για ονόματα συντομεύσεων (π.χ. Αντιγραφή) ή συνδυασμούς πλήκτρων(π.χ. Ctrl+C) με την πληκτρολόγηση τους εδώ.

en: Search path for resource type
el: Διαδρομή αναζήτησης για τύπους πόρων

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
el: Δεύτερη βάρδια (16:00 έως 23:59)

en: Security Alert
el: Συναγερμός ασφαλείας

en: Security Warning
el: Προειδοποίηση ασφαλείας

en: See also:
el: Δείτε επίσης:

en: Select &All
el: Επιλογή όλ&ων

en: Select Color
el: Επιλέξτε χρώμα

en: Select Components
el: Επιλογή συστατικών

en: Select Files...
el: Επιλογή αρχείων...

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Select Preview...
el: Επιλογή προεπισκόπησης...

en: Select Region of Image
el: Επιλέξτε περιοχή της εικόνας

en: Select Signing Key
el: Επιλέξτε κλειδί υπογραφής

en: Select a block to be displayed
el: Επιλέξτε ένα τμήμα για εμφάνιση

en: Select a category
el: Επιλέξτε μια κατηγορία

en: Select a month
el: Επιλέξτε ένα μήνα

en: Select a week
el: Επιλέξτε μια εβδομάδα

en: Select a year
el: Επιλέξτε ένα έτος

en: Select preview image
el: Επιλέξτε προεπισκόπηση της εικόνας

en: Select the command to run
el: Επιλογή εντολής για εκτέλεση

en: Select the current day
el: Επιλέξτε την τρέχουσα ημέρα

en: Select the sound to play
el: Επιλογή ήχου για αναπαραγωγή

en: Select zoom level
el: Επιλέξτε επίπεδο ζουμ

en: Send Confirmation
el: Αποστολή επιβεβαίωσης

en: Send Image...
el: Αποστολή εικόνας...

en: Send Mail
el: Αποστολή αλληλογραφίας

en: Send bug report.
el: Αποστολή αναφοράς σφάλματος.

en: Send document by mail
el: Αποστολή εγγράφου με ηλ. αλληλογραφία

en: Send this bug report to %1.
el: Αποστολή αυτής της αναφοράς σφάλματος στο %1.

en: Separator, Line
el: Διαχωριστικό, γραμμή

en: Separator, Paragraph
el: Διαχωριστικό, παράγραφος

en: Separator, Space
el: Διαχωριστικό, κενό

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
el: Διαχείριση που χρησιμοποιείται στα αρχεία οντολογίας. Θα προεπιλεγεί στην ανίχνευση επέκτασης του αρχικού αρχείου.

en: Server: %1
el: Εξυπηρετητής: %1

en: Service '%1' is malformatted.
el: Η υπηρεσία '%1' είναι κακοδιατυπωμένη.

en: Service '%1' must be executable to run.
el: Η υπηρεσία '%1' πρέπει να είναι εκτελέσιμη για την έναρξή της.

en: Service types
el: Τύποι υπηρεσιών

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Set &Encoding
el: Ορισμός &κωδικοποίησης

en: Set a price for this item
el: Θέστε μια τιμή για αυτό το αντικείμενο

en: Set font
el: Ορισμός γραμματοσειράς

en: Set font size
el: Ορισμός μεγέθους γραμματοσειράς

en: Set of Characters
el: Σύνολο χαρακτήρων

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
el: Θέτει την χρησιμοποιούμενη ορατότητα σε περίπτωση που οι κλάσεις χρησιμοποιούνται από το δημόσιο API. <visibility-name> θα χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή του εξαγόμενου ονόματος μακροεντολής και την εξαγωγή της κεφαλίδας. Προκαθορισμένα οι κλάσεις δεν θα εξάγονται.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Share Hot New Stuff
el: Μοίρασμα νέου χρήσιμου υλικού

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortcut '%1' for action '%2'
el: Συντόμευση '%1' για την ενέργεια '%2'

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων '%1' της εφαρμογής %2 για την ενέργεια %3

en: Shortcut Schemes
el: Θέματα συντομεύσεων

en: Shortcut conflict
el: Σύγκρουση συντόμευσης

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
el: Συντόμευση τερματισμού του υπολογιστή χωρίς προειδοποίηση

en: Shortcut for taking screenshot
el: Συντόμευση αρπαγής στιγμιότυπου οθόνης

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
el: Συντόμευση εναλλαγής ενεργειών του προχείρου

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Show %1
el: Εμφάνιση %1

en: Show %1 specific options
el: Εμφάνιση επιλογών ειδικά για το %1

en: Show &Menubar
el: Εμφάνιση γραμμής &μενού

en: Show &Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργα&λείων

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
el: Εμφάνιση παθητικής α&ναδυόμενης ειδοποίησης μπλοκαρισμένου παραθύρου

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
el: Εμφάνιση γραμμής μενού<p>Εμφανίζει τη γραμμή μενού ξανά αφού έχει γίνει απόκρυψη</p>

en: Show St&atusbar
el: Εμφάνιση &γραμμής κατάστασης

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης<p>Εμφανίζει τη γραμμή κατάστασης, η οποία είναι η γραμμή στο κάτω μέρος του παραθύρου και χρησιμοποιείται για την εμφάνιση πληροφοριών κατάστασης.</p>

en: Show a message in a &popup
el: Εμφάνιση ενός ανα&δυόμενου μηνύματος

en: Show a print preview of document
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης εκτύπωσης εγγράφου

en: Show all options
el: Εμφάνιση όλων των επιλογών

en: Show author information
el: Εμφάνιση πληροφοριών για το συγγραφέα

en: Show directories first
el: Εμφάνιση πρώτα των καταλόγων

en: Show file preview in file dialog
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης αρχείων στο διάλογο αρχείων

en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

en: Show help about options
el: Εμφάνιση βοήθειας για τις επιλογές

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Show license information
el: Εμφάνιση πληροφοριών άδειας χρήσης

en: Show or hide menubar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη γραμμής μενού

en: Show or hide statusbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη γραμμής κατάστασης

en: Show or hide toolbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη γραμμής εργαλείων

en: Show speedbar
el: Εμφάνιση γρήγορης γραμμής

en: Show text on toolbar icons
el: Εμφάνιση κειμένου στα εικονίδια της γραμμής εργαλείων

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
el: Από <i>%1</i>

en: Show version information
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: Shrink Font
el: Σμίκρυνση γραμματοσειράς

en: Signed by (validation: %1)
el: Υπογράφτηκε από (έλεγχος εγκυρότητας: %1)

en: Single Line
el: Μονή γραμμή

en: Single Thick Line
el: Μονή έντονη γραμμή

en: Skip all &uppercase words
el: Πα&ράλειψη όλων των λέξεων που είναι γραμμένες με κεφαλαία

en: Small (%1x%2)
el: Μικρό (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
el: η διεύθυνση ήδη χρησιμοποιείται

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
el: ο υποδοχέας είναι ήδη συνδεδεμένος

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
el: ο υποδοχέας έχει ήδη δημιουργηθεί

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
el: η σύνδεση αρνήθηκε ενεργά

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
el: τέλος χρονικού ορίου σύνδεσης

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
el: η λειτουργία ήδη πραγματοποιείται

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
el: η αναζήτηση ονόματος απέτυχε

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
el: συνέβη σφάλμα δικτύου

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
el: κανένα σφάλμα

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
el: ο υποδοχέας δεν είναι συνδεδεμένος

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
el: ο υποδοχέας δεν έχει δημιουργηθεί

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
el: η λειτουργία δεν υποστηρίζεται

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
el: απομακρυσμένος διαχειριστής έκλεισε τη σύνδεση

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
el: η λειτουργία συμπλήρωσε το χρονικό περιθώριο

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
el: συνέβη ένα μη αναμενόμενο σφάλμα

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
el: η λειτουργία θα εμποδιζόταν

en: Sorry
el: Δυστυχώς

en: Sp&eech
el: &Ομιλία

en: Speak Custom Text
el: Εκφώνηση προσαρμοσμένου κειμένου

en: Speak Event Message
el: Εκφώνηση μηνύματος γεγονότος

en: Speak Event Name
el: Εκφώνηση ονόματος γεγονότος

en: Speak Text
el: Εκφώνηση κειμένου

en: Specific Time
el: Καθορισμένη ώρα

en: Specified socket path is invalid
el: Η καθορισμένη διαδρομή υποδοχής δεν είναι έγκυρη

en: Specify Output Directory...
el: Καθορίστε κατάλογο εξόδου...

en: Specify khtml Directory...
el: Καθορίστε κατάλογο khtml...

en: Specify tests Directory...
el: Καθορίστε κατάλογο ελέγχων...

en: Specify the target folder to store generated files into.
el: Καθορίστε τον φάκελο που θα αποθηκευτούν οι φάκελοι που θα δημιουργηθούν σε αυτό.

en: Spell Checker
el: Ελεγκτής ορθογραφίας

en: Spell Checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Spell Checking Configuration
el: Διαμόρφωση ελέγχου ορθογραφίας

en: Spell check canceled.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος ακυρώθηκε.

en: Spell check complete.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος ολοκληρώθηκε.

en: Spell check stopped.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος σταμάτησε.

en: Stalled
el: Σταματημένο

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Start Upload
el: Έναρξη αποστολής

en: Start of Line
el: Αρχή γραμμής

en: Start replace
el: Εκκίνηση αντικατάστασης

en: Start searching
el: Εκκίνηση αναζήτησης

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
el: Εκκίνηση αναζήτησης από την τρέχουσα τοποθεσία δρομέα αντί από την αρχή.

en: Starting Applet "%1"...
el: Εκκίνηση μικροεφαρμογής "%1"...

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
el: Η εκκίνηση της υπηρεσίας του Jovie Text-to-Speech απέτυχε

[ctx: State of the notified event]
en: State
el: Κατάσταση

en: Step
el: Βήμα

en: Step Into
el: Βήμα μέσα

en: Step Out
el: Βήμα έξω

en: Step Over
el: Βήμα από πάνω

en: Step execution...
el: Βηματική εκτέλεση...

en: Step to next line...
el: Βήμα στην επόμενη γραμμή...

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Stop Animated Images
el: Σταμάτημα κινούμενων εικόνων

en: Stop Animations
el: Σταμάτημα εφέ κίνησης

en: Stop execution of the selected script.
el: Σταμάτημα εκτέλεσης του επιλεγμένου σεναρίου.

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Bug Report
el: Υποβολή αναφοράς σφάλματος

en: Submit Confirmation
el: Υποβολή επιβεβαίωσης

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Subscription to entry
el: Εγγραφή σε καταχώρηση

en: Success
el: Επιτυχία

en: Suggested Words
el: Προτεινόμενες λέξεις

en: Suggestion List
el: Λίστα προτάσεων

en: Summary:
el: Σύνοψη:

en: Supply a username and password below.
el: Εισάγετε παρακάτω ένα όνομα χρήστη και κωδικό.

en: Suspend
el: Αναστολή

en: Switch Application &Language...
el: Εναλλαγή &γλώσσας εφαρμογής...

en: Switch Application Language
el: Εναλλαγή γλώσσας εφαρμογής

en: Switch version
el: Εναλλαγή έκδοσης

en: Symbol, Currency
el: Σύμβολο, νόμισμα

en: Symbol, Math
el: Σύμβολο, μαθηματικά

en: Symbol, Modifier
el: Σύμβολο, τροποποιητής

en: Symbol, Other
el: Σύμβολο, άλλο

en: Symbolic Link
el: Συμβολικός σύνδεσμος

en: Synchronization to disk failed
el: Ο συγχρονισμός με το δίσκο απέτυχε

en: Syntax error
el: Σφάλμα σύνταξης

en: System Default (currently: %1)
el: Προκαθορισμένο συστήματος (νόμισμα: %1)

en: System wide font
el: Καθολική γραμματοσειρά συστήματος

en: T&ranslation
el: Μετά&φραση

en: Tang Pronunciation:
el: Προφορά Τανγκ:

en: Task
el: Εργασία

en: Technical Reason:
el: Τεχνικός λόγος:

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Templates to be used (deprecated).
el: Πρότυπα που θα χρησιμοποιηθούν (πεπαλαιωμένο).

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
el: Προσωρινά αρχεία (για αυτόν τον υπολογιστή και αυτόν το χρήστη)

en: TestRegression
el: Αναδρομή ελέγχου

en: Tests
el: Έλεγχοι

en: Text Alongside Icons
el: Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

en: Text Only
el: Μόνο κείμενο

en: Text Position
el: Θέση κειμένου

en: Text Under Icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
el: Απόσπασμα κειμένου που εμφανίζει την άγνωστη λέξη.

en: Text:
el: Κείμενο:

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων '%1' έχει ήδη δεσμευθεί για την καθολική ενέργεια "%2" στο %3.
    Επιθυμείτε την ανάθεση από την ενέργεια αυτή στην τρέχουσα;

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων « %1 » χρησιμοποιείται ήδη για την τυπική ενέργεια « %2 » η οποία είναι σε χρήση από διάφορες εφαρμογές.
    Επιθυμείτε πραγματικά τη χρήση της ως καθολική συντόμευση επίσης;

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων '%1' είναι καταχωρημένος από την εφαρμογή %2 για την ενέργεια %3:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων '%1' είναι καταχωρημένος από την εφαρμογή %2.
    
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
el: Ο συνδυασμός πλήκτρων '%1' έχει ήδη δεσμευθεί για την ενέργεια "%2".
    Επιθυμείτε την ανάθεσή του από αυτήν την ενέργεια στην τρέχουσα;

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
el: Η χειρονομία σχήματος '%1' έχει ήδη δεσμευθεί για την ενέργεια "%2".
    Επιθυμείτε την ανάθεσή της από αυτήν την ενέργεια στην τρέχουσα;

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
el: Ο διαχειριστής λήψεων (%1) δε βρέθηκε στο $PATH σας

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
el: Το πλήκτρο F12 είναι δεσμευμένο στα Windows και δεν μπορεί χρησιμοποιηθεί για καθολική συντόμευση.
    Παρακαλώ επιλέξτε μία άλλη.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
el: Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιν

en: The URLs recently visited
el: Τα πρόσφατα URL που έχουν επισκεφθεί

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
el: Η εφαρμογή για την οποία θέλετε να υποβάλετε αναφορά σφάλματος. Αν δεν είναι η σωστή, παρακαλώ χρησιμοποιήστε το μενού Αναφορά σφάλματος της σωστής εφαρμογής

en: The comment could not be submitted.
el: Το σχόλιο δεν ήταν δυνατό να υποβληθεί.

en: The comment was submitted successfully.
el: Το σχόλιο υποβλήθηκε με επιτυχία.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
el: Η συμπλήρωση είναι αμφίσημη, υπάρχουν πάνω
    από ένα ταιριάσματα διαθέσιμα.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
el: Το τρέχον θέμα συντομεύσεων τροποποιήθηκε. Αποθήκευση πριν την εναλλαγή στο νέο;

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
el: Προορισμός:

en: The distance between icons specified in pixels.
el: Η απόσταση μεταξύ των εικονιδίων ορισμένη σε εικονοστοιχεία.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
el: Το έγγραφο "%1" τροποποιήθηκε.
    Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας ή να τις ακυρώσετε;

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
el: Το αρχείο που λήφθηκε είναι αρχείο html, το οποίο υποδεικνύει αντί των αναμενόμενων δεδομένων, ένα σύνδεσμο σε μία ιστοσελίδα. Θέλετε να ανοίξετε αυτή τη σελίδα στον περιηγητή ιστού;

en: The email address this bug report is sent to.
el: Η διεύθυνση αλληλογραφίας στην οποία στέλνεται αυτή η αναφορά σφάλματος.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
el: Το εργοστάσιο δεν υποστηρίζει τη δημιουργία συστατικών του συγκεκριμένου τύπου.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
el: Χρησιμοποιείται ο ψευδο-πράκτορας χρήστη '%1'.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
el: Τα αρχεία/URL που ανοίγουν από αυτή την εφαρμογή θα διαγραφούν μετά τη χρήση

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
el: Τα ακόλουθα αρχεία δε θα αποσταλούν διότι δεν ήταν δυνατό να βρεθούν.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
el: Η ακολουθία πλήκτρων '%1' είναι διφορούμενη. Χρησιμοποιήστε τη 'Διαμόρφωση συντομεύσεων'
    από το μενού 'Ρυθμίσεων' για την επίλυση του προβλήματος.
    Δεν θα ενεργοποιηθεί καμία ενέργεια.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
el: Το πλήκτρο που μόλις πιέσατε δεν υποστηρίζεται από την Qt.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
el: Η γλώσσα αυτής της εφαρμογής τροποποιήθηκε. Η αλλαγή θα έχει ισχύ κατά την επόμενη εκκίνηση της εφαρμογής.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
el: Η βιβλιοθήκη %1 δεν προσφέρει ένα συμβατό εργαστήριο με το KDE 4.

en: The library does not export a factory for creating components.
el: Η βιβλιοθήκη δεν εξάγει εργοστάσιο δημιουργίας συστατικών.

en: The module %1 could not be found.
el: Η μονάδα %1 δεν ήταν δυνατό να βρεθεί.

en: The module %1 is disabled.
el: Το άρθρωμα %1 είναι απενεργοποιημένο.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
el: Η μονάδα %1 δεν είναι έγκυρη μονάδα διαμόρφωσης.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
el: Το όνομα του στυλ γραφικών συστατικών, για παράδειγμα "keramik" ή "plastik". Χωρίς εισαγωγικά.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
el: Τα αρχεία οντότητας που περιέχουν τις οντότητες που θα δημιουργηθούν, λίστα διαχωρισμένη με κενά (ξεπερασμένο: χρησιμοποιήστε ορίσματα.)

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
el: Τα αρχεία οντότητας που περιέχουν τις οντότητες που θα δημιουργηθούν.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
el: Ο μετρητής ισχύος κωδικού πρόσβασης δίνει μια ένδειξη για την ασφάλεια του κωδικού που δώσατε.  Για να βελτιώσετε την ισχύ του κωδικού πρόσβασης, δοκιμάστε να:
     - χρησιμοποιήσετε ένα μακρύτερο κωδικό πρόσβασης
    - χρησιμοποιήσετε μείξη πεζών και κεφαλαίων γραμμάτων
    - χρησιμοποιήσετε αριθμούς ή σύμβολα, όπως το #, καθώς και γράμματα.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
el: Ο κωδικός πρόσβασης που δώσατε έχει χαμηλή ισχύ. Για να βελτιώσετε την ισχύ του κωδικού πρόσβασης, δοκιμάστε να:
     - χρησιμοποιήσετε ένα μακρύτερο κωδικό πρόσβασης
    - χρησιμοποιήσετε μείξη πεζών και κεφαλαίων γραμμάτων
    - χρησιμοποιήσετε αριθμούς ή σύμβολα, όπως το #, καθώς και γράμματα.
    
    Θέλετε οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον κωδικό πρόσβασης;

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
el: Η ακολουθία πιστοποιητικού SSL του υπολογιστή φαίνεται να είναι κατεστραμμένη.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
el: Το πρόσθετο '%1' χρησιμοποιεί μη συμβατή βιβλιοθήκη KDE (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
el: Το πρόγραμμα εκτελεί 100 εργασίες σε 4 νήματα. Κάθε εργασία περιμένει έναν τυχαίο αριθμό χιλιοστών του δευτερολέπτου ανάμεσα στο 1 και το 1000.

en: The provided service is not valid
el: Η παρεχόμενη υπηρεσία δεν είναι έγκυρη

en: The rating could not be submitted.
el: Η αξιολόγηση δεν ήταν δυνατό να υποβληθεί.

en: The rating was submitted successfully.
el: Η αξιολόγηση υποβλήθηκε με επιτυχία.

en: The removal request failed.
el: Αποτυχία αίτησης αφαίρεσης.

en: The removal request was successfully registered.
el: Η αίτηση αφαίρεσης καταχωρήθηκε με επιτυχία.

en: The requested operation could not be completed
el: Η ζητούμενη λειτουργία δεν ήταν δυνατό να ολοκληρωθεί

en: The selected category "%1" is invalid.
el: Η επιλεγμένη κατηγορία "%1" δεν είναι έγκυρη.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
el[0]: Ο διακομιστής δεν αναγνωρίζει την κατηγορία 2% στην οποία προσπαθείτε να αποστείλετε.
el[1]: Ο διακομιστής δεν αναγνωρίζει καμία από τις κατηγορίες στις οποίες προσπαθείτε να αποστείλετε: %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
el: Η υπηρεσία '%1' δεν προσφέρει μια διασύνδεση '%2' με τη λέξη κλειδί '%3'

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
el: Η υπηρεσία «%1» δεν παρέχει κάποια βιβλιοθήκη, ή λείπει το κλειδί βιβλιοθήκης

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
el: Η υπηρεσία δεν παρέχει βιβλιοθήκη, το κλειδί βιβλιοθήκης λείπει από το αρχείο .desktop.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
el: Οι ρυθμίσεις του τρέχοντος αρθρώματος έχουν αλλάξει.
    Θέλετε να εφαρμόσετε τις αλλαγές σας ή να τις ακυρώσετε;

en: The size of the dialog
el: Το μέγεθος του διαλόγου

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
el[0]: Η υποδοχή που ζητήθηκε για %1 όρισμα
el[1]: Η υποδοχή που ζητήθηκε για %1 ορίσματα

en: The socket operation is not supported
el: Μη υποστηριζόμενη λειτουργία υποδοχής

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
el: Πηγή:

en: The style '%1' was not found
el: Το στυλ '%1' δε βρέθηκε

en: The subscription request failed.
el: Αποτυχία αίτησης εγγραφής.

en: The subscription was successfully completed.
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
el: Τα πρότυπα απαιτούν πληροφορίες για σας, οι οποίες αποθηκεύονται στο βιβλίο διευθύνσεών σας.
    Το απαιτούμενο πρόσθετο δεν μπορεί να φορτωθεί.
    
    Παρακαλώ εγκαταστήστε το πακέτο KDEPIM/Kontact στο σύστημά σας

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
el: Η έκδοση αυτής της εφαρμογής - παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι δε διατίθεται νεότερη έκδοση προτού στείλετε μια αναφορά σφάλματος

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
el: Το πορτοφόλι '%1' είναι ανοικτό και χρησιμοποιείται για δεδομένα φορμών και κωδικούς πρόσβασης.

en: There is no matching item available.
el: Δεν υπάρχει αντικείμενο που να ταιριάζει.

en: There was a network error.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα δικτύου.

en: There was an error loading data providers.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα φόρτωσης των παρόχων δεδομένων.

en: There was an error loading the module.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα φόρτωσης του προσθέτου.

en: There was an error reading the file '%1'
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου '%1'

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
el: Τρίτη βάρδια (00:00 to 07:59)

en: This Month
el: Αυτό το μήνα

en: This Week
el: Αυτή την εβδομάδα

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
el: Αυτή η εφαρμογή γράφτηκε από κάποιον που θέλει να παραμείνει ανώνυμος.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
el: Αυτός ο διάλογος σας ειδοποιεί και σας δίνει λεπτομέρειες σχετικά με σφάλματα σεναρίων που συμβαίνουν σε ιστοσελίδες.  Σε πολλές περιπτώσεις είναι ένα σφάλμα του δικτυακού τόπου όπως αυτό σχεδιάστηκε από το δημιουργό του.  Σε άλλες περιπτώσεις είναι αποτέλεσμα ενός προγραμματιστικού σφάλματος στον Konqueror.  Αν υποπτεύεστε ότι συμβαίνει το πρώτο, παρακαλώ επικοινωνήστε με το δημιουργό του εν λόγω δικτυακού τόπου.  Αντίθετα, αν υποπτεύεστε ότι είναι σφάλμα του Konqueror, παρακαλώ στείλτε μία αναφορά σφάλματος στο http://bugs.kde.org/.  Πληροφορίες για το που εμφανίστηκε το σφάλμα θα ήταν πολύ χρήσιμες.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
el: Αυτό το στοιχείο θα αντικατασταθεί με όλα τα στοιχεία ενός ενσωματωμένου συστατικού.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
el: Αυτή η γραμματοσειρά θα χρησιμοποιηθεί όταν απαιτείται σταθερή γραμματοσειρά. Η γραμματοσειρά αυτού του είδους έχει σταθερό πλάτος χαρακτήρων.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
el: Αυτή είναι μια δυναμική λίστα ενεργειών. Μπορείτε να τη μετακινήσετε, αλλά αν την αφαιρέσετε δε θα μπορείτε να την προσθέσετε ξανά.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
el: Αυτή είναι μια προεπισκόπηση της γραμματοσειράς "%1". Μπορείτε να την αλλάξετε κάνοντας κλικ στο κουμπί "Επιλογή...".

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
el: Αυτή είναι μια προεπισκόπηση της επιλεγμένης γραμματοσειράς. Μπορείτε να την αλλάξετε κάνοντας κλικ στο κουμπί "Επιλογή...".

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
el: Μπορείτε να ψάξετε σε αυτό το ευρετήριο. Δώστε λέξεις κλειδιά αναζήτησης:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
el: Τιμή:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
el: Αυτή η γλώσσα θα χρησιμοποιηθεί αν κάθε προηγούμενη γλώσσα δεν περιέχει σωστή μετάφραση.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
el: Αυτή είναι η κύρια γλώσσα της εφαρμογής η οποία θα χρησιμοποιηθεί πρώτη μεταξύ των υπολοίπων γλωσσών.

en: This operation requires authentication.
el: Η λειτουργία αυτή απαιτεί ταυτοποίηση.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
el: Αυτή η σελίδα προσπάθησε να ανοίξει ένα αναδυόμενο παράθυρο, αλλά αυτό μπλοκαρίστηκε.
    Μπορείτε να κάνετε κλικ σε αυτό το εικονίδιο της γραμμής κατάστασης για να ρυθμίσετε αυτή τη συμπεριφορά
    ή για να ανοίξετε το αναδυόμενο παράθυρο.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
el: Ο Konqueror απέτρεψε το άνοιγμα αναδυόμενου παραθύρου μέσω JavaScript από αυτή τη σελίδα.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
el: Το πρόγραμμα διανέμεται υπό τους όρους της %1.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
el: Αυτό το κείμενο παρουσιάζει τις τρέχουσες ρυθμίσεις. Μπορείτε να το επεξεργαστείτε για να ελέγξετε ειδικούς χαρακτήρες.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
el: Αυτή η συντόμευση εμφανίζει την μπάρα αναζήτησης και θέτει την επιλογή "Αναζήτηση μόνο συνδέσμων".

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
el: Αυτή η συντόμευση εμφανίζει την μπάρα αναζήτησης, για εύρεση κειμένου στην εμφανιζόμενη σελίδα. Ακυρώνει το εφέ "Αναζήτηση συνδέσμων κατά την πληκτρολόγηση", που ορίζει την επιλογή "Αναζήτηση συνδέσμων μόνο".

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
el: Αυτό θα πρέπει να περιγράφει ολοφάνερα τα περιεχόμενα του αρχείου. Μπορεί να είναι το ίδιο κείμενο όπως ο τίτλος του αρχείου kvtml.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
el: Αυτός ο δικτυακός τόπος επιχείρησε να επισυνάψει ένα αρχείο από τον υπολογιστή σας κατά την υποβολή της φόρμας. Το συνημμένο αφαιρέθηκε για τη δική σας προστασία.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
el: Αυτός ο δικτυακός τόπος προσπαθεί να υποβάλει δεδομένα φόρμας μέσω ηλ. ταχυδρομείου.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
el: Αυτός ο δικτυακός τόπος προσπαθεί να ανοίξει ένα νέο παράθυρο περιήγησης χρησιμοποιώντας JavaScript.
    Θέλετε να το επιτρέψετε;

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
el: Αυτός ο δικτυακός τόπος υποβάλλει μια φόρμα που θα ανοίξει ένα νέο παράθυρο περιήγησης μέσω JavaScript.
    Θέλετε να επιτρέψετε την υποβολή της φόρμας;

en: This web page contains coding errors.
el: Αυτή η ιστοσελίδα περιέχει σφάλματα κώδικα.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
el: Παραδείγματα εργασιών ThreadWeaver

[ctx: Time zone]
en: Region
el: Περιοχή

en: Timed out trying to connect to remote host
el: Λήξη χρονικού ορίου κατά την προσπάθεια σύνδεσης στον απομακρυσμένο υπολογιστή

en: Timeout. Check Internet connection.
el: Λήξη χρονικού ορίου. Ελέγξτε τη σύνδεση διαδικτύου.

en: Tip of the &Day
el: &Συμβουλή της ημέρας

en: Tip of the Day
el: Συμβουλή της ημέρας

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
el: Τίτλος

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Today
el: Σήμερα

en: Toggle Caret Mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας Caret

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
el: Πάρα πολλές ανορθόγραφες λέξεις. Ο έλεγχος ορθογραφίας κατά την πληκτρολόγηση απενεργοποιήθηκε.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
el: Πολλές αιτήσεις στον διακομιστή. Παρακαλώ προσπαθήστε πάλι σε λίγα λεπτά.

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Toolbars Shown
el: Εμφάνιση γραμμών εργαλείων

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
el: Άνοιγμα σε ένα παράθυρο περιηγητή

en: Top to Bottom, Left to Right
el: Πάνω προς τα κάτω, αριστερά προς δεξιά

en: Top to Bottom, Right to Left
el: Πάνω προς τα κάτω, δεξιά προς αριστερά

en: Track menu id for debug purposes
el: Ανίχνευση id του μενού για χρήση σε αποσφαλμάτωση

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translate this entry
el: Μετάφραση αυτής της καταχώρησης

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation files for KLocale
el: Αρχεία μετάφρασης για το KLocale

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
el: Προσπαθήστε να τον εγκαταστήσετε ξανά  
    
    Η ενσωμάτωση με τον Konqueror θα απενεργοποιηθεί!

en: Type error
el: Σφάλμα τύπου

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
el: Υποδοχείς UNIX (για αυτόν τον υπολογιστή και αυτόν το χρήστη)

en: UR&I shortcuts:
el: Συντομεύσεις UR&I:

en: URI error
el: Σφάλμα URI

en: URL to open
el: URL για άνοιγμα

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
el: Αδύνατη η δημιουργία μιας νέας διεργασίας.
    Το σύστημα έφτασε το μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό ανοικτών αρχείων ή ξεπεράσατε το μέγιστο αριθμό ανοικτών αρχείων που σας επιτρέπεται.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
el: Δεν μπορεί να βρεθεί συστατικό επεξεργαστή κειμένου του Kate:
    παρακαλώ έλεγξε την εγκατάσταση του KDE.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
el: Αδύνατο το άνοιγμα προσωρινού αρχείου. Το σφάλμα ήταν: %1.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
el: Δεν είναι δυνατό να αποσταλεί η αναφορά σφάλματος.
    Παρακαλώ στείλτε την αναφορά σφάλματος χειροκίνητα....
    Δείτε το http://bugs.kde.org/ για οδηγίες.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
el: Αδύνατη η εκκίνηση μιας νέας διεργασίας.
    Το σύστημα έφτασε το μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό ανοικτών αρχείων ή ξεπεράσατε το μέγιστο αριθμό ανοικτών αρχείων που σας επιτρέπεται.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo last action
el: Αναίρεση τελευταίας ενέργειας

en: Undo: %1
el: Αναίρεση: %1

en: Unexpected argument '%1'.
el: Μη αναμενόμενο όρισμα '%1'.

en: Unicode category:
el: Κατηγορία Unicode:

en: Unicode code point:
el: Σημείο κωδικού unicode:

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Application
el: Άγνωστη εφαρμογή

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
el: Άγνωστο σφάλμα API υπηρεσίας ανοιχτής συνεργασίας. (%1)

en: Unknown View
el: Άγνωστη προβολή

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown option '%1'.
el: Άγνωστη επιλογή '%1'.

en: Unknown protocol '%1'.
el: Άγνωστο πρωτόκολλο '%1'.

en: Unknown socket error
el: Άγνωστο σφάλμα υποδοχής

en: Unknown word
el: Άγνωστη λέξη

en: Unknown word:
el: Άγνωστη λέξη:

en: Unsupported Key
el: Μη υποστηριζόμενο πλήκτρο

en: Untitled
el: Άτιτλο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Updating
el: Ενημέρωση

en: Upload Failed
el: Η αποστολή απέτυχε

en: Upload content
el: Αποστολή περιεχομένου

en: Upload failed: %1
el: Η αποστολή απέτυχε: %1

en: Upload first preview
el: Αποστολή πρώτης προεπισκόπησης

en: Upload second preview
el: Αποστολή δεύτερης προεπισκόπησης

en: Upload third preview
el: Αποστολή τρίτης προεπισκόπησης

en: Uploading Failed
el: Η αποστολή απέτυχε

en: Usage: %1 %2
el: Χρήση: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
el: Τοποθέτηση εξόδου στο &lt;directory&gt; ως αναφορά αντί &lt;base_dir&gt;/αφετηρίας

en: Use 'caption' as name in the titlebar
el: Χρήση της 'ετικέτας' σαν όνομα στη γραμμή τίτλου

en: Use 'icon' as the application icon
el: Χρήση του 'εικονιδίου' σαν εικονίδιο της εφαρμογής

en: Use --help to get a list of available command line options.
el: Χρησιμοποιήστε το --help για να πάρετε μια λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές γραμμής εντολών.

en: Use S&tylesheet
el: Χρήση φύ&λλου στυλ

en: Use alternative configuration file
el: Χρήση εναλλακτικού αρχείου διαμόρφωσης

en: Use p&laceholders
el: Χρήση &δεσμευτικών θέσης

en: Use the PC speaker
el: Χρήση ηχείου του PC

en: Use the QWS display 'displayname'
el: Χρήση της οθόνης 'όνομα οθόνης' QWS

en: Use the X-server display 'displayname'
el: Χρήση της οθόνης 'όνομα οθόνης' του εξυπηρετητή X

en: Use this password:
el: Χρήση του κωδικού πρόσβασης:

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
el: Χρησιμοποιείται για παράδειγμα στην αυτόματη συμπλήρωση στους διαλόγους αρχείων.

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
el: Σχετικά με το %1

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
el: Χρησιμοποιείται για τον καθορισμό εμφάνισης αριθμών, νομίσματος και ώρας/ημερομηνίας

en: User comments
el: Σχόλια χρήστη

en: User path: desktop|autostart|document
el: Διαδρομή χρήστη: desktop|autostart|document

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
el: Εργαλείο εκτέλεσης σεναρίων KJSEmbed

en: Value
el: Τιμή

en: Various Useful Representations
el: Διάφορες χρήσιμες αναπαραστάσεις

[ctx: Verb]
en: &Insert
el: Ε&ισαγωγή

en: Verbose output debugging mode.
el: Αναλυτική έξοδος λειτουργίας αποσφαλμάτωσης

en: Version %1
el: Έκδοση %1

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Version: %1
el: Έκδοση: %1

en: View Comments
el: Προβολή σχολίων

en: View Do&cument Source
el: Προβολή πηγαίου κώδικα &εγγράφου

en: View Document Information
el: Προβολή πληροφοριών εγγράφου

en: View Frame Information
el: Προβολή πληροφοριών πλαισίου

en: View Frame Source
el: Προβολή πηγαίου κώδικα πλαισίου

en: View HTML Output
el: Προβολή εξόδου HTML

en: View Image (%1)
el: Προβολή εικόνας (%1)

en: View document at its actual size
el: Προβολή εγγράφου στο πραγματικό μέγεθος

en: Visit contributor's blog
    %1
el: Επισκεφθείτε το ιστολόγιο του συντελεστή
    %1

en: Visit contributor's homepage
el: Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συντελεστή

en: Visit contributor's homepage
    %1
el: Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συντελεστή
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
el: Επισκεφθείτε τη σελίδα του συντελεστή
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
el: Επισκεφθείτε το προφίλ συντελεστή στο %1
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
el: Περιμένει για ένα διαχειριστή παραθύρων συμβατό με WM_NET

en: Wallpapers
el: Ταπετσαρίες

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
el: Προειδοποίηση:  Αυτή είναι μια ασφαλής φόρμα αλλά προσπαθεί να στείλει πίσω τα δεδομένα σας ακρυπτογράφητα.
    Τρίτοι μπορούν να παρεμβληθούν και να δουν αυτές τις πληροφορίες.
    Σίγουρα θέλετε να συνεχίσετε;

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
el: Προειδοποίηση: Τα δεδομένα σας πρόκειται να μεταδοθούν στο δίκτυο ακρυπτογράφητα.
    Σίγουρα θέλετε να συνεχίσετε;

en: Week %1
el: Εβδομάδα %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
el: Σαββατοκύριακο

en: What color links should be that have not yet been clicked on
el: Το χρώμα που θα έχουν οι σύνδεσμοι που δεν έχουν επισκεφθεί ακόμη.

en: What country
el: Η χώρα

en: What font to use for menus in applications.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στα μενού των εφαρμογών.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στον πίνακα στο κάτω μέρος της οθόνης, όπου και βρίσκονται οι εφαρμογές που εκτελούνται αυτήν τη στιγμή.

en: What language to use to display text
el: Η γλώσσα εμφάνισης των κειμένων

en: What terminal application to use
el: Η εφαρμογή τερματικού που θα χρησιμοποιηθεί

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
el: Είσοδος

en: What time is it? Click to update.
el: Τι ώρα είναι; Κλικ για ενημέρωση.

en: What's &This?
el: Τι είναι &αυτό;

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
el: Όταν πατήσετε <b>Λειτουργία διαχειριστή</b> θα σας ζητηθεί ο κωδικός πρόσβασης του διαχειριστή (root) ώστε να κάνετε αλλαγές που απαιτούν προνόμια root.

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
el: Αν πατήσετε <b>Εφαρμογή</b>, οι ρυθμίσεις θα δοθούν στο πρόγραμμα, αλλά το παράθυρο διαλόγου δε θα κλείσει.
    Μπορείτε έτσι να δοκιμάσετε διάφορες ρυθμίσεις.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
el: Όταν θα εκτελείται μια εφαρμογή τερματικού θα χρησιμοποιείται αυτό το πρόγραμμα εξομοίωσης τερματικού.

en: Where applications store data
el: Εκεί όπου οι εφαρμογές αποθηκεύουν δεδομένα

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
el: Αν θα ενεργοποιηθεί η χρήση SOCKS έκδοση 4 και 5 στα υποσυστήματα του KDE

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
el: Αν οι κατάλογοι θα τοποθετούνται στο πάνω μέρος κατά την εμφάνιση αρχείων

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
el: Καθορίζει αν τα αρχεία που αρχίζουν με μια τελεία (σύμβαση για τα κρυφά αρχεία) θα εμφανίζονται

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
el: Αν θα εμφανίζεται κείμενο μαζί με τα εικονίδια της γραμμής εργαλείων

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
el: Αν θα γίνεται χρήση του εσωτερικού ηχείου του PC αντί του συστήματος ειδοποίησης του KDE.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
el: Αν θα εμφανίζονται τα εικονίδια συντόμευσης στα αριστερά του διαλόγου αρχείων

en: White Space
el: Κενό

en: Widget style to use
el: Στυλ γραφικών συστατικών προς χρήση

en: Wishlist
el: Λίστα επιθυμιών

en: Wrong object type.
el: Λάθος τύπος αντικειμένου.

en: XDG Application menu (.desktop files)
el: Μενού XDG Εφαρμογών (αρχεία .desktop)

en: XDG Icons
el: Εικονίδια XDG

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
el: Περιγραφές XDG μενού (αρχεία .directory)

en: XDG Menu layout (.menu files)
el: Διάταξη XDG μενού (αρχεία .menu)

en: XDG Mime Types
el: Τύποι mime XDG

en: XDG autostart directory
el: Κατάλογος αυτόματης εκκίνησης XDG

en: XML decimal entity:
el: Δεκαδική οντότητα XML:

en: XML parsing error
el: Σφάλμα ανάλυσης XML

en: Yes
el: Ναι

en: Yesterday
el: Χθες

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
el: Πρόκειται να μεταφέρετε τα ακόλουθα αρχεία από το σύστημά σας στο διαδίκτυο.
    Επιθυμείτε πραγματικά τη συνέχεια;

en: You are not allowed to save the configuration
el: Δεν σας επιτρέπεται η αποθήκευση της διαμόρφωσης

en: You are now a fan.
el: Είστε τώρα ένας υποστηρικτής.

en: You entered two different passwords. Please try again.
el: Δώσατε δύο διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης. Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε το διάλογο για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
el: Μπορείτε να επιλέξετε ένα αρχείο καταγραφής, πριν την έναρξη του ελέγχου αναδρομής.

en: You must enter some text to search for.
el: Πρέπει να δώσετε κάποιο κείμενο για αναζήτηση.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
el: Πρέπει να καθορίσετε και θέμα και περιγραφή για να μπορεί να σταλεί η αναφορά.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
el: Φτάσατε στο τέλος τις λίστας των
    αντικειμένων που ταιριάζουν.

en: You will be asked to authenticate before saving
el: Θα σας ζητηθεί ταυτοποίηση πριν την αποθήκευση

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
el: Το υπόλοιπο του λογαριασμού σου είναι πολύ χαμηλό:
    Υπόλοιπο: %1
    Τιμή: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
el: Η διεύθυνση της ηλ. αλληλογραφίας σας. Αν δεν είναι σωστή, χρησιμοποιήστε το κουμπί Διαμόρφωση email για να την αλλάξετε

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
el: Η συμβολοσειρά αντικατάστασης, αναφέρει μια λήψη μεγαλύτερη από '\%1',

en: Zoom &In
el: &Μεγέθυνση

en: Zoom &Out
el: &Σμίκρυνση

en: Zoom to fit page height in window
el: Ζουμ για ταίριασμα ύψους σελίδας στο παράθυρο

en: Zoom to fit page in window
el: Ζουμ για ταίριασμα σελίδας στο παράθυρο

en: Zoom to fit page width in window
el: Ζουμ για ταίριασμα πλάτους σελίδας στο παράθυρο

en: [%1-options]
el: [%1-επιλογές]

en: [options]
el: [επιλογές]

en: a basic web browser using the KHTML library
el: ένας απλός περιηγητής ιστού που χρησιμοποιεί τη βιβλιοθήκη KHTML

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
el: Κρατήστε πατημένο το %1, έπειτα πιέστε %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
el: μη έγκυρο κουμπί

en: address family for nodename not supported
el: μη υποστηριζόμενη οικογένεια διευθύνσεων για το nodename

en: am
el: πμ

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
el: εφαρμογή του στυλ φύλλου Qt στα γραφικά συστατικά της εφαρμογής

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
el[0]: αλλά υπάρχει μόνο %1 διαθέσιμη
el[1]: αλλά υπάρχουν μόνο %1 διαθέσιμη

en: but your pattern defines no captures.
el: αλλά το μοτίβο σας δεν προσδιορίζει καμία λήψη.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
el[0]: αλλά το μοτίβο σας προσδιορίζει μόνο 1 λήψη.
el[1]: αλλά το μοτίβο σας προσδιορίζει μόνο %1 λήψεις.

en: defines the application font
el: ορίζει τη γραμματοσειρά εφαρμογής

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
el: Τελευταία

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
el: καταλήξεις -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
el: καταλήξεις -ise και με στίξη

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
el: καταλήξεις -ise και χωρίς στίξη

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
el: καταλήξεις -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
el: καταλήξεις -ize και με στίξη

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
el: καταλήξεις -ize και χωρίς στίξη

[ctx: dictionary variant]
en: extended
el: εκτεταμένη

[ctx: dictionary variant]
en: large
el: μεγάλη

[ctx: dictionary variant]
en: medium
el: μέση

[ctx: dictionary variant]
en: small
el: μικρή

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
el: παραλλαγή 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
el: παραλλαγή 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
el: παραλλαγή 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
el: με στίξη

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
el: με ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
el: με yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
el: με yo

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
el: χωρίς στίξη

[ctx: digit set]
en: Arabic
el: Αραβική

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
el: Αραβική-Ινδική

[ctx: digit set]
en: Bengali
el: Μπενγκάλι

[ctx: digit set]
en: Devanagari
el: Ντεβαναγκάρι

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
el: Ανατολικό Αραβική-Ινδική

[ctx: digit set]
en: Gujarati
el: Γκουαράτι

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
el: Γκουρμούχι

[ctx: digit set]
en: Kannada
el: Κανάντα

[ctx: digit set]
en: Khmer
el: Κχμερ

[ctx: digit set]
en: Malayalam
el: Μαλεϊγιαλάμ

[ctx: digit set]
en: Oriya
el: Ορίγια

[ctx: digit set]
en: Tamil
el: Ταμίλ

[ctx: digit set]
en: Telugu
el: Τελούγκου

[ctx: digit set]
en: Thai
el: Ταϊλανδική

en: disable XIM
el: απενεργοποίηση XIM

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
el[0]: 1 υποστηρικτής
el[1]: %1 υποστηρικτές

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
el: σοβαρότατο σφάλμα ανάλυσης: %1 στη γραμμή %2, στήλη %3

en: forces the application to run as QWS Server
el: αναγκάζει την εφαρμογή να εκτελεστεί σαν εξυπηρετητής QWS

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
el: αναγκάζει την εφαρμογή να χρησιμοποιεί
    οπτική TrueColor σε οθόνη 8bit

[ctx: go back]
en: &Back
el: &Πίσω

[ctx: go forward]
en: &Forward
el: &Μπροστά

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
el: Συντομεύσεις για %1

[ctx: home page]
en: &Home
el: &Προσωπικός φάκελος

en: i18n() takes at least one argument
el: Το i18() παίρνει τουλάχιστο ένα όρισμα

en: i18nc() takes at least two arguments
el: Το i18nc() παίρνει τουλάχιστο δύο ορίσματα

en: i18ncp() takes at least three arguments
el: Το i18ncp() παίρνει τουλάχιστο τρία ορίσματα

en: i18np() takes at least two arguments
el: Το i18np() παίρνει τουλάχιστο δύο ορίσματα

en: include only takes 1 argument, not %1.
el: Η ενσωμάτωση δέχεται 1 όρισμα, όχι %1.

en: invalid flags
el: μη έγκυρες σημαίες

en: invalid value for 'ai_flags'
el: μη έγκυρη τιμή για το 'ai_flags'

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
el: Μενού

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
el: Παύση

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
el: Πάνω

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
el: klauncher: Αυτό το πρόγραμμα κανονικά δεν πρέπει να ξεκινάει χειροκίνητα.
    klauncher: Εκκινείται αυτόματα από το kdeinit4.

[ctx: left mouse button]
en: left button
el: αριστερό κουμπί

en: library only takes 1 argument, not %1.
el: Η βιβλιοθήκη δέχεται 1 όρισμα, όχι %1.

en: load the testability framework
el: φόρτωση του πλαισίου λειτουργίας δοκιμών

en: loading %1
el: φόρτωση %1

en: memory allocation failure
el: αποτυχία δέσμευσης μνήμης

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
el: μεσαίο κουμπί

en: mirrors the whole layout of widgets
el: αντικατοπτρίζει όλη τη διάταξη των γραφικών συστατικών

en: modified
el: τροποποιημένο

en: name or service not known
el: άγνωστο όνομα ή υπηρεσία

en: no address associated with nodename
el: καμία διεύθυνση σχετιζόμενη με το όνομα κόμβου

en: no error
el: κανένα σφάλμα

en: no version set (programmer error)
el: δεν υπάρχει έκδοση (σφάλμα του προγραμματιστή)

en: non-recoverable failure in name resolution
el: μη αναστρέψιμη αποτυχία στην ανάλυση του ονόματος

[ctx: normal severity]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
el: * Προσαρμοσμένα χρώματα *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
el: * Πρόσφατα χρώματα *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
el: Σαράντα χρώματα

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
el: Χρώματα Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
el: Χρώματα ουράνιου τόξου

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
el: Βασιλικά χρώματα

[ctx: palette name]
en: Web Colors
el: Χρώματα ιστού

en: pm
el: μμ

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
el: Ορθογραφικός έλεγχος σε εξέλιξη...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
el: Οποιαδήποτε στιγμή

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
el: Τελευταίο μήνα

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
el: Τελευταία εβδομάδα

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
el: Τελευταίο έτος

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
el: Αυτό το μήνα

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
el: Αυτή την εβδομάδα

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
el: Αυτό το έτος

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
el: Χθες

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
el: Προσαρμοσμένο...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
el: <p>Η απόδοση του KDE στα Ελληνικά γίνεται από την Ομάδα Μετάφρασης του KDE στην ελληνική γλώσσα.</p><p> Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεθνοποίηση του KDE επισκεφτείτε το <a href="http://el.l10n.kde.org">http://el.l10n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
el: η αίτηση ακυρώθηκε

en: requested family not supported
el: η ζητούμενη οικογένεια δεν υποστηρίζεται

en: requested family not supported for this host name
el: η ζητούμενη οικογένεια δεν υποστηρίζεται για αυτόν τον υπολογιστή

en: requested service not supported for this socket type
el: η ζητούμενη υπηρεσία δεν υποστηρίζεται για αυτόν τον τύπο υποδοχής

en: requested socket type not supported
el: ο ζητούμενος τύπος υποδοχής δεν υποστηρίζεται

[ctx: right mouse button]
en: right button
el: δεξί κουμπί

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
el: η εκτέλεση κάτω από έναν αποσφαλματωτή μπορεί να προκαλέσει ένα έμμεσο
    -nograb, χρησιμοποιήστε -dograb για να το παρακάμψετε

en: servname not supported for ai_socktype
el: servname δεν υποστηρίζεται για ai_socktype

en: set XIM server
el: καθορισμός εξυπηρετητή XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
el: ορίζει το στυλ εισαγωγής XIM (X Μέθοδος Εισαγωγής).
    Πιθανές τιμές είναι onthespot, overthespot, offthespot και
    root

en: sets the application GUI style
el: θέτει το στυλ GUI της εφαρμογής

en: sets the application name
el: θέτει το όνομα της εφαρμογής

en: sets the application title (caption)
el: θέτει τον τίτλο της εφαρμογής (επεξήγηση)

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
el: θέτει τη γεωμετρία πελάτη του κύριου γραφικού συστατικού - δείτε man X για την περιγραφή του ορισμού (συνήθως ΠλάτοςxΎψος+ΧPos+ΥPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
el: ορίζει το προκαθορισμένο χρώμα φόντου και μία
    παλέτα για την εφαρμογή (οι ανοικτές και σκούρες
    αποχρώσεις υπολογίζονται)

en: sets the default button color
el: θέτει το προκαθορισμένο χρώμα κουμπιού

en: sets the default foreground color
el: θέτει το προκαθορισμένο χρώμα προσκηνίου

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
el: Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιν

[ctx: show help]
en: &Help
el: &Βοήθεια

[ctx: speed in bytes per second]
en: %1/s
el:  %1/δευτ

en: start interactive kjs interpreter
el: εκκίνηση διαδραστικού μεταγλωττιστή kjs

en: start without KDE KApplication support.
el: εκκίνηση χωρίς υποστήριξη KDE KApplication.

en: switches to synchronous mode for debugging
el: 'γυρίζει' στη σύγχρονη κατάσταση για αποσφαλμάτωση

en: system error
el: σφάλμα συστήματος

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
el: λέει στο Qt να μην 'αρπάζει' ποτέ το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο

en: temporary failure in name resolution
el: προσωρινή αποτυχία στην ανάλυση του ονόματος

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
el: Το %1 γράφτηκε από
    %2

en: the document is not in the correct file format
el: το έγγραφο δεν είναι στη σωστή μορφή αρχείου

en: the following permission
el: η ακόλουθη άδεια

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
el: Αυτό το αντικείμενο κοστίζει %1 %2.
    Επιθυμείτε να το αγοράσετε;

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
el: Κάτω

[ctx: toolbar position string]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: toolbar position string]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: toolbar position string]
en: Top
el: Πάνω

en: unknown error
el: άγνωστο σφάλμα

[ctx: unknown program name]
en: unknown
el: άγνωστο

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
el: χρησιμοποιήστε ένα διαφορετικό σύστημα γραφικών από το προκαθορισμένο, με επιλογή ανάμεσα στο raster και το opengl (πειραματικό)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
el: Η ψήφος σας καταγράφηκε.

en: without name
el: χωρίς όνομα
