kio4 - en to el translation catalogue (1204 entries)

en:  (Default)
el:  (Προκαθορισμένο)

en:  (Points to %1)
el:  (Δείκτης στο %1)

en: "vold" is not running.
el: Το "vold" δεν εκτελείται.

en: %1 (%2)
el: %1 (θύρα %2)

en: %1 Item | %1 Items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: %1 contacted. Waiting for reply...
el: Το %1 ειδοποιήθηκε. Αναμονή για απάντηση...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
el: Το %1 είναι αρχείο, ενώ αναμενόταν φάκελος.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
el: Το %1 είναι φάκελος, ενώ αναμενόταν αρχείο.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
el: %1: Η διαπραγμάτευση SSL απέτυχε

en: %1 is required by the server, but is not available.
el: Το %1 απαιτείται από τον εξυπηρετητή, αλλά δεν είναι διαθέσιμο.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
el: %1 έως %2

en: %1.
    
    Reason: %2
el: %1.
    
    Αιτία: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
el: Προέκυψε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα (%1) κατά την προσπάθεια %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
el: Δε δόθηκε πρόσβαση κατά την προσπάθεια για %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
el: Αδυναμία για %1 γιατί ο εξυπηρετητής προορισμού αρνείται να δεχθεί το αρχείο ή το φάκελο.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
el: Αδυναμία για %1 επειδή ο πόρος είναι κλειδωμένος.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσπάθεια για %1, %2. Παρακάτω βρίσκεται μια περίληψη των λόγων.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
el: Προέκυψε ένα μη αναμενόμενο σφάλμα (%1) κατά την προσπάθεια για: %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
el[0]: <p>Έχετε λάβει ένα cookie από<br/><b>%2%3</b><br/>Θέλετε να αποδεχθείτε ή να απορρίψετε αυτό το cookie;</p>
el[1]: <p>Έχετε λάβει %1 cookies από<br/><b>%2%3</b><br/>Θέλετε να αποδεχθείτε ή να απορρίψετε αυτά τα cookies;</p>

en: &Accept
el: Απο&δοχή

en: &Application
el: &Εφαρμογή

en: &Browse...
el: Ε&ξερεύνηση...

en: &Choose password:
el: Επιλο&γή κωδικού πρόσβασης:

en: &Current Session only
el: Μόνο για την &τρέχουσα συνεδρία

en: &D-Bus registration:
el: Καταχώρηση &D-Bus:

en: &Description:
el: &Περιγραφή:

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: &Do not close when command exits
el: &Να μην κλείσει όταν η εντολή εκτελεστεί

en: &Edit Entry '%1'...
el: &Επεξεργασία καταχώρησης '%1'...

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: &Eject '%1'
el: Ε&ξαγωγή '%1'

en: &Filter:
el: &Φίλτρο:

en: &Forever
el: &Για πάντα

en: &Hide Entry '%1'
el: &Απόκρυψη καταχώρησης '%1'

en: &Location:
el: Τοπο&θεσία:

en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &No
el: Ό&χι

en: &Only show when using this application (%1)
el: Εμφάνιση μόν&ο όταν χρησιμοποιείται αυτή η εφαρμογή (%1)

en: &Only these cookies
el: Α&υτά τα cookies μόνο

en: &Only this cookie
el: Αυτό το cookie &μόνο

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Open with %1
el: Ά&νοιγμα με %1

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: &Paste Clipboard Contents
el: &Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου

en: &Paste File | &Paste %1 Files
el[0]: &Επικόλληση αρχείου
el[1]: &Επικόλληση %1 αρχείων

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
el[0]: &Επικόλληση URL
el[1]: &Επικόλληση %1 URL

en: &Permissions
el: Ά&δειες

en: &Place in system tray
el: Τοπο&θέτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: &Reject
el: Απόρ&ριψη

en: &Release '%1'
el: Απο&δέσμευση '%1'

en: &Remember application association for this type of file
el: Απομνημόνευση συσχετισμού εφαρμογής για αυτόν τον τύπο α&ρχείων

en: &Remove Entry '%1'
el: &Αφαίρεση καταχώρησης '%1'

en: &Rename
el: Μετ&ονομασία

en: &Repeat password:
el: Επανα&λάβετε τον κωδικό πρόσβασης:

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: &Run in terminal
el: Εκτέλεση σε τε&ρματικό

en: &Safely Remove '%1'
el: Ασ&φαλής αφαίρεση '%1'

en: &Search:
el: &Αναζήτηση:

en: &Share
el: Κοινή χρή&ση

en: &Show All Entries
el: &Εμφάνιση όλων των καταχωρήσεων

en: &Skip
el: Παράλει&ψη

en: &Skip File
el: Παράλει&ψη αρχείου

en: &Supported file types:
el: &Υποστηριζόμενοι τύποι αρχείου:

en: &Terminal options:
el: Επιλο&γές τερματικού:

en: &Unmount '%1'
el: Α&ποπροσάρτηση '%1'

en: &Username:
el: Ό&νομα χρήστη:

en: &View
el: Π&ροβολή

en: &Work path:
el: Διαδρομή &εργασίας:

en: &Yes
el: Ν&αι

en: '%1' not found, please type a valid program name.
el: Δε βρέθηκε το '%1', παρακαλώ πληκτρολογήστε ένα έγκυρο όνομα προγράμματος.

en: (%1, Link to %2)
el: (%1, δεσμός στο %2)

en: (Symbolic Link to %1)
el: (Συμβολικός δεσμός στο %1)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
el: *.adr|Αρχεία σελιδοδεικτών Opera (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
el: *.html|Αρχεία HTML (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
el: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Αρχεία εικονιδίων (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
el: *|Όλα τα αρχεία

en: *|All Folders
el: *|Όλοι οι φάκελοι

en: *|All files
el: *|Όλα τα αρχεία

en: --- separator ---
el: --- διαχωριστικό ---

en: 1 File | %1 Files
el[0]: 1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: 1 Folder | %1 Folders
el[0]: 1 φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

en: 1 day %2 | %1 days %2
el[0]: 1 ημέρα %2
el[1]: %1 ημέρες %2

en: 1 file | %1 files
el[0]: 1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
el[0]: 1 υποφάκελος
el[1]: %1 υποφάκελοι

en: 1024 (Medium Grade)
el: 1024 (Μέσος βαθμός)

en: 160 bit prime factor:
el: 160 bit πρώτος παράγοντας:

en: 2048 (High Grade)
el: 2048 (Υψηλός βαθμός)

en: 512  (Low Grade)
el: 512  (Χαμηλός βαθμός)

en: 768  (Low Grade)
el: 768  (Χαμηλός βαθμός)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
el: <!-- Αυτό το αρχείο δημιουργήθηκε από τον Konqueror -->

en: <Error>
el: <Σφάλμα>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
el: <b>%1</b> στο <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
el: <b>Λεπτομέρειες της αίτησης</b>:

en: <b>Issuer Information</b>
el: <b>Πληροφορίες για τον εκδότη</b>

en: <b>Other</b>
el: <b>Άλλο</b>

en: <b>Possible causes</b>:
el: <b>Πιθανές αιτίες</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
el: <b>Πιθανές λύσεις</b>:

en: <b>Subject Information</b>
el: <b>Πληροφορίες για το θέμα</b>

en: <b>Technical reason</b>:
el: <b>Τεχνικός λόγος</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
el: <li>Πρόσθετες πληροφορίες: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
el: <li>Ημερομηνία και ώρα: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
el: <li>Πρωτόκολλο: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτή η λίστα θα πρέπει να εμφανίζει τους τύπους αρχείων που μπορεί να διαχειριστή η εφαρμογή σας. Η λίστα οργανώνεται ανάλογα με τους <u>τύπους mime</u>.</p>
    <p>Το MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, (Επέκταση πολλαπλών χρήσεων αλληλογραφίας διαδικτύου) είναι ένα τυπικό πρωτόκολλο για την αναγνώριση του τύπου των δεδομένων βασισμένο στην αντιστοίχηση επεκτάσεων ονομάτων αρχείων με <u>τύπους mime</u>. Παράδειγμα: το "bmp" που εμφανίζεται μετά την τελεία στο flower.bmp καθορίζει ότι το περιεχόμενο είναι ένας συγκεκριμένος τύπος εικόνας, <u>image/x-bmp</u>. Για να αναγνωριστεί ποια εφαρμογή θα ανοίξει κάθε τύπο αρχείου, το σύστημα θα πρέπει να πληροφορηθεί σχετικά με τις ικανότητες κάθε εφαρμογής για το χειρισμό των επεκτάσεων και των τύπων mime.</p><p>Αν θέλετε τη συσχέτιση αυτής της εφαρμογής με έναν ή περισσότερους τύπους mime που δε βρίσκονται στη λίστα, κάντε κλικ στο κουμπί <b>Προσθήκη</b> παρακάτω. Αν υπάρχουν ένας ή περισσότεροι τύπου αρχείων που δεν μπορούν να διαχειριστεί αυτή η εφαρμογή μπορείτε να τους αφαιρέσετε από τη λίστα κάνοντας κλικ στο κουμπί <b>Αφαίρεση</b> παρακάτω.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
el: <qt>Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να πάτε στο γονικό φάκελο.<br /><br />Για παράδειγμα, αν η τρέχουσα τοποθεσία είναι file:/home/%1 κάνοντας κλικ σε αυτό το κουμπί θα πάτε στο file:/home.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
el: <qt>Δεν ήταν δυνατή η αλλαγή της ιδιοκτησίας του αρχείου <b>%1</b>. Δεν έχετε επαρκή πρόσβαση στο αρχείο για να κάνετε την αλλαγή.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση των ιδιοτήτων. Δεν έχετε επαρκή άδεια για γράψιμο στο<b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
el: <qt>Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε το
     <b>'%1'</b>?</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
el: <qt>Θέλετε πραγματικά να μετακινήσετε στα απορρίμματα το
     <b>'%1'</b>?</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε ένα πρόγραμμα. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα για τον τύπο αρχείου: <b>%1</b>. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιηθεί για να ανοίξει το <b>%1</b>. Αν το πρόγραμμα δεν είναι στη λίστα, δώστε το όνομά του ή πατήστε το κουμπί αναζήτηση.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
el: <qt>Επιλέξτε αυτή τη ρύθμιση αν θέλετε αυτή η καταχώρηση να εμφανίζεται μόνο όταν χρησιμοποιείτε την τρέχουσα εφαρμογή (%1).<br /><br />Αν αυτή η ρύθμιση δεν επιλεχθεί, η καταχώρηση θα είναι διαθέσιμη σε όλες τις εφαρμογές.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
el: <qt>Το αρχείο <b>%1</b> είναι ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα. Για ασφάλεια δε θα εκκινηθεί.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
el: <qt>Το αρχείο προτύπου<b>%1</b> δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
el: <qt>Αυτό το κουμπί σας επιτρέπει να προσθέσετε σελιδοδείκτες για συγκεκριμένες τοποθεσίες. Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ανοίξετε το μενού σελιδοδεικτών όπου μπορείτε να προσθέσετε, επεξεργαστείτε ή να επιλέξετε ένα σελιδοδείκτη.<br /><br />Αυτοί οι σελιδοδείκτες είναι σχετιζόμενοι με το διάλογο αρχείου, αλλά λειτουργούν όπως και άλλοι σελιδοδείκτες στο KDE.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
el: <qt>Αυτό το φίλτρο προορίζεται για την εφαρμογή του στη λίστα αρχείων. Τα ονόματα αρχείων που δε συμπίπτουν με το φίλτρο δε θα εμφανίζονται.<p>Μπορείτε να επιλέξετε ένα από τα προκαθορισμένα φίλτρα του αναπτυσσόμενου μενού, ή να εισάγετε ένα προσαρμοσμένο φίλτρο απευθείας στην περιοχή κειμένου.</p><p>Χαρακτήρες μπαλαντέρ όπως τα * και ? επιτρέπονται.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
el: <qt>Αυτό είναι το εικονίδιο που θα εμφανίζεται στο πλαίσιο τοποθεσιών.<br /><br />Κάντε κλικ στο κουμπί για να επιλέξετε ένα διαφορετικό εικονίδιο.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
el: <qt>Αυτή είναι η τοποθεσία που σχετίζεται με την καταχώρηση. Οποιοδήποτε έγκυρο URL μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Για παράδειγμα:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Κάνοντας κλικ στο κουμπί δίπλα στο πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου, μπορείτε να περιηγηθείτε σε ένα κατάλληλο URL.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
el: <qt>Αυτό είναι το μενού ρύθμισης του διαλόγου αρχείου. Διάφορες επιλογές μπορούν να ρυθμιστούν από αυτό το μενού συμπεριλαμβανομένων των: <ul><li>πως τα αρχεία ταξινομούνται στη λίστα</li><li>τύποι προβολής, συμπεριλαμβανομένων των εικονιδίου και λίστας</li><li>η εμφάνιση κρυφών αρχείων</li><li>το πλαίσιο πλοήγησης τοποθεσιών</li><li>προεπισκοπήσεις αρχείου</li><li>ο διαχωρισμός των φακέλων από τα αρχεία</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
el: <qt>Αυτό είναι το κείμενο που θα εμφανίζεται στο πλαίσιο τοποθεσιών.<br /><br /> Η ετικέτα θα πρέπει να αποτελείται από μία ή δύο λέξεις που θα σας βοηθούν στο να θυμάστε το που αναφέρεται αυτή η καταχώρηση. θα πρέπει να προέρχεται από τη διεύθυνση ιστοσελίδας της τοποθεσίας του.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
el: <qt>Δεν είναι δυνατή η είσοδος στο <b>%1</b>.
    Δεν έχετε δικαιώματα πρόσβασης σε αυτή την τοποθεσία.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
el: <qt>Αδύνατη η εκτέλεση της καθορισμένης εντολής. Το αρχείο ή ο φάκελος <b>%1</b> δεν υπάρχει.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
el: <qt>Κατά την πληκτρολόγηση στην περιοχή κειμένου είναι δυνατό να εμφανίζονται πιθανά ταιριάσματα. Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να ρυθμιστεί κάνοντας κλικ με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού και επιλέγοντας την προτιμώμενη κατάσταση από το μενού <b>Συμπλήρωση κειμένου</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
el: <qt>Δεν έχετε άδεια εκτέλεσης του <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
el: &Νέος φάκελος...

[ctx: @action:button]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: @action:button]
en: Configure...
el: Ρύθμιση...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
el: Δημιουργία καταλόγου

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
el: Εισάγετε ένα διαφορετικό όνομα

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

[ctx: @action:button]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @action:inmenu]
en: More
el: Περισσότερα

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
el: Ά&λλο...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
el: Επιθυμείτε πραγματικά να αδειάσετε τα απορρίμματα; Όλα τα αντικείμενα θα διαγραφούν.

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
el: Επιθυμείτε την οριστική διαγραφή όλων των αντικειμένων στα απορρίμματα; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
el: <p>Πρόκειται να συνδεθείτε στον ιστοχώρο «%1» με όνομα χρήστη «%2», αλλά ο ιστότοπος δεν απαιτεί ταυτοποίηση. Αυτό είναι ένδειξη προσπάθειας να σας παραπλανήσουν.</p><p>Είναι στα αλήθεια το «%1» ο ιστοχώρος που επιθυμείτε να επισκεφτείτε;</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
el: Συσκευές

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @item:inmenu]
en: Subversion
el: Υποέκδοση

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
el:  [Πολλών τομέων]

[ctx: @label]
en: Add Comment...
el: Προσθήκη σχολίου...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
el: Μέσος ρυθμός bit

[ctx: @label]
en: Change...
el: Αλλαγή...

[ctx: @label]
en: Channels
el: Κανάλια

[ctx: @label]
en: Codec
el: Κωδικοποιητής

[ctx: @label]
en: Color Depth
el: Βάθος χρώματος

[ctx: @label]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @label]
en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: @label]
en: Copied From
el: Αντιγραμμένο από

[ctx: @label]
en: Creator
el: Δημιουργός

[ctx: @label]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: @label]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @label]
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

[ctx: @label]
en: First Usage
el: Πρώτη χρήση

[ctx: @label]
en: Hash
el: Τιμή κατατεμαχισμού

[ctx: @label]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
el: Τρόπος σύμπλεξης

[ctx: @label]
en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

[ctx: @label]
en: Last Usage
el: Τελευταία χρήση

[ctx: @label]
en: MIME Type
el: Τύπος MIME

[ctx: @label]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
el: Αριθμητική αξιολόγηση

[ctx: @label]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: @label]
en: Performer
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @label]
en: Permissions
el: Άδειες

[ctx: @label]
en: Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού

[ctx: @label]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @label]
en: Related To
el: Σχετικό με

[ctx: @label]
en: Release Date
el: Ημερομηνία έκδοσης

[ctx: @label]
en: Sample Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

[ctx: @label]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @label]
en: Sub Resource
el: Υπό πόρος

[ctx: @label]
en: Subject
el: Θέμα

[ctx: @label]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @label]
en: Total Size
el: Συνολικό μέγεθος

[ctx: @label]
en: Translation Date
el: Ημερομηνία μετάφρασης

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
el: Ημερομηνία μετάφρασης της πηγής

[ctx: @label]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @label]
en: Unix File Group
el: Ομάδα Unix του αρχείου

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
el: Λειτουργία Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
el: Ιδιοκτήτης Unix του αρχείου

[ctx: @label]
en: Usage Count
el: Καταμέτρηση Χρήσης

[ctx: @label]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
el: Τιμή εκτροπής έκθεσης

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
el: Χρόνος έκθεσης

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
el: Φλας

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
el: Εστιακή απόσταση

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
el: Εστιακή απόσταση 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
el: Ταχύτητα ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
el: Κατασκευαστής

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
el: Λειτουργία μέτρησης

[ctx: @label EXIF]
en: Model
el: Μοντέλο

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
el: Ισορροπία λευκού

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
el: Διάφραγμα

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
el: Τελευταίος μεταφραστής

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
el: Ανέτοιμες μεταφράσεις

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
el: Ξεπερασμένες μεταφράσεις

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
el: Σύνολο μεταφράσεων

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
el: Μεταφρασμένα

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
el: Αμετάφραστα

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
el: Πρόγραμμα δημιουργίας

[ctx: @label creation date]
en: Created
el: Δημιουργήθηκε

[ctx: @label file URL]
en: Location
el: Τοποθεσία

[ctx: @label file content size]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
el: Εξαρτάται από

[ctx: @label file type]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: @label music album]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @label music genre]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @label music title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @label music track number]
en: Track
el: Κομμάτι

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
el: Χαρακτήρες

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
el: Γραμμές

[ctx: @label number of words]
en: Words
el: Λέξεις

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
el: Κατάλογος γονέας

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
el: Δημιουργία πόρου

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
el: Τροποποίηση πόρου

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
el: Έχει λογικά τμήματα

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
el: Έχει τμήματα

[ctx: @label video director]
en: Director
el: Σκηνοθέτης

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
el: Επιλογή των δεδομένων που θα εμφανίζονται:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
el: Σχόλιο:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
el: Δημιουργία νέου φακέλου στο:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
el: Τοποθεσία:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
el: Νέος φάκελος:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

[ctx: @title job]
en: Copying
el: Αντιγραφή

[ctx: @title job]
en: Creating directory
el: Δημιουργία καταλόγου

[ctx: @title job]
en: Deleting
el: Διαγραφή

[ctx: @title job]
en: Examining
el: Εξέταση

[ctx: @title job]
en: Mounting
el: Προσάρτηση

[ctx: @title job]
en: Moving
el: Μετακίνηση

[ctx: @title job]
en: Transferring
el: Μεταφορά

[ctx: @title job]
en: Unmounting
el: Αποπροσάρτηση

[ctx: @title:column]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: @title:column]
en: Group
el: Ομάδα

[ctx: @title:column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: @title:column]
en: Permissions
el: Άδειες

[ctx: @title:column]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @title:column]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
el: Τερματικό

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
el: Έναρξη

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
el: Χρήστης

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
el: &Ενέργειες

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
el: Άνοιγμα &με

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
el: Ά&νοιγμα με...

[ctx: @title:tab]
en: Information
el: Πληροφορίες

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
el: &Γενικά

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
el: Προσθήκη σελιδοδεικτών

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
el: Προσθήκη σχολίου

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
el: Ιδιότητες σελιδοδείκτη

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
el: Αλλαγή σχολίου

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
el: Ρύθμιση εμφανιζόμενων δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
el: Επιβεβαίωση πρόσβασης στον ιστότοπο

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου σελιδοδεικτών

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
el: Δημιουργία νέου φακέλου σελιδοδεικτών στο %1

[ctx: @title:window]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

[ctx: @title:window]
en: Places
el: Τοποθεσίες

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: A file named %1 already exists.
el: Ένα αρχείο με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A file or folder named %1 already exists.
el: Ένα αρχείο ή φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A folder named %1 already exists.
el: Ένας φάκελος με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A more recent item named '%1' already exists.
el: Ένα πιο πρόσφατο αντικείμενο με όνομα «%1» υπάρχει ήδη.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
el: Ένα firewall δικτύου (μια συσκευή που περιορίζει τις αιτήσεις Διαδικτύου), είτε προστατεύοντας το δίκτυό σας ή το δίκτυο του εξυπηρετητή, μπορεί να παρενέβη, εμποδίζοντας αυτή την αίτηση.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
el: Ένα σφάλμα πρωτοκόλλου μπορεί να έχει συμβεί προκαλώντας τον εξυπηρετητή να κλείσει τη σύνδεση σαν απάντηση στο σφάλμα.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
el: Ίσως προέκυψε σφάλμα ή ασυμβατότητα σε επίπεδο πρωτοκόλλου.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
el: Είναι αδύνατο να δημιουργηθεί ένας πόρος στον προορισμό, αν δεν έχουν πρώτα δημιουργηθεί μία ή παραπάνω ενδιάμεσες συλλογές (φάκελοι).

en: A similar file named '%1' already exists.
el: Ένα παρόμοιο αρχείο με όνομα %1 υπάρχει ήδη.

en: A&dvanced Permissions
el: Προχωρημένες ά&δειες

en: Above File Name
el: Πάνω από το όνομα αρχείου

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
el: Αποδοχή των cookies μέχρι το τέλος της τρέχουσας συνεδρίας

en: Accept for this &session
el: Αποδοχή για αυτήν τη &συνεδρία

en: Access Denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Access Permissions
el: Άδειες πρόσβασης

en: Access denied to %1.
el: Άρνηση πρόσβασης στο %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
el: Άρνηση πρόσβασης
    Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
el: Η πρόσβαση σε απαγορευμένη θύρα στο POST δεν επιτράπηκε.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
el: Δε δόθηκε πρόσβαση στον καθορισμένο πόρο, <strong>%1</strong>.

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
el: Η πρόσβαση σε αρχεία δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Acquire Image
el: Ανάκτηση εικόνας

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Ad&vanced Options
el: &Προχωρημένες επιλογές

en: Add Bookmark Here
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη εδώ

en: Add Entry...
el: Προσθήκη καταχώρησης...

en: Add File Type for %1
el: Προσθήκη τύπου αρχείου για %1

en: Add Places Entry
el: Προσθήκη μιας τοποθεσίας

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
el: Προσθήκη ενός φακέλου από σελιδοδείκτες για όλες τις ανοικτές καρτέλες.

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Advanced Options for %1
el: Προχωρημένες επιλογές για %1

en: Advanced Permissions
el: Προχωρημένες άδειες

en: All &cookies
el: Ό&λα τα cookies

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All Pictures
el: Όλες οι εικόνες

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: All cookies from this do&main
el: Όλα τα cookies από αυτόν τον &τομέα

en: Already Exists as Folder
el: Υπάρχει ήδη ως φάκελος

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
el: Αν και η σύνδεση επετεύχθη με το <strong>%1</strong>, η σύνδεση έκλεισε σε ένα απροσδόκητο σημείο κατά την επικοινωνία.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
el: Παρ' όλο που υπήρξε επαφή με τον εξυπηρετητή, δεν υπήρξε ανταπόκριση μέσα στο χρονικό όριο για την αίτηση, που κατατμήθηκε ως εξής: <ul><li>Χρονικό όριο για αποκατάσταση μιας σύνδεσης: %1 δευτερόλεπτα</li><li>Χρονικό όριο για λήψη μιας ανταπόκρισης: %2 δευτερόλεπτα</li><li> Χρονικό όριο για πρόσβαση σε διαμεσολαβητές: %3 δευτερόλεπτα</li></ul> Παρακαλώ σημειώστε πως μπορείτε να τροποποιήσετε αυτές τις ρυθμίσεις για τα χρονικά όρια στις ρυθμίσεις συστήματος του KDE, επιλέγοντας Δίκτυο->Προτιμήσεις σύνδεσης.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
el: Αν και απίθανο, μπορεί να έχει συμβεί κάποιο πρόβλημα στο υλικό.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
el: Αν και μπορεί να δώσατε τις σωστές λεπτομέρειες ταυτοποίησης, η ταυτοποίηση απέτυχε επειδή η μέθοδος που χρησιμοποιεί ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του KDE που υλοποιεί το πρωτόκολλο %1.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια τροποποίησης των αδειών στον καθορισμένο πόρο <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια τροποποίησης της ιδιοκτησίας στον καθορισμένο πόρο <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to create the requested folder failed.
el: Μια προσπάθεια δημιουργίας του ζητηθέντος φακέλου απέτυχε.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια διαγραφής του καθορισμένου πόρου <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
el: Μια προσπάθεια προσδιορισμού των πληροφοριών για την κατάσταση του πόρου <strong>%1</strong>, όπως το όνομα του πόρου, ο τύπος, το μέγεθος, κτλ., ήταν ανεπιτυχής.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
el: Μια προσπάθεια σύνδεσης για την εκτέλεση της ζητούμενης ενέργειας ήταν ανεπιτυχής.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
el: Μια προσπάθεια αφαίρεσης του καθορισμένου φακέλου, <strong>%1</strong>, απέτυχε.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
el: Μια προσπάθεια μετονομασίας του καθορισμένου πόρου <strong>%1</strong> απέτυχε.

en: An error occurred while accessing '%1'
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την πρόσβαση στο '%1'

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την πρόσβαση στο '%1', το σύστημα απάντησε: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια κοινής χρήσης του φακέλου '%1'. Σιγουρευτείτε ότι το σενάριο της Perl 'fileshareset' έχει οριστεί suid root.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια διακοπής της κοινής χρήσης του φακέλου '%1'. Σιγουρευτείτε ότι το σενάριο της Perl 'fileshareset' έχει οριστεί suid root.

en: An older item named '%1' already exists.
el: Ένα παλιότερο αντικείμενο με όνομα '%1' υπάρχει ήδη.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
el: Ένα σφάλμα άγνωστου υπολογιστή δηλώνει ότι ο εξυπηρετητής με το ζητούμενο όνομα, <strong>%1</strong>, ήταν αδύνατο να βρεθεί στο διαδίκτυο.

en: Animations
el: Εφέ κίνησης

en: Appl&y to All
el: Εφαρμο&γή σε όλα

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Apply Choice To
el: Εφαρμογή επιλογής σε

en: Apply changes to all subfolders and their contents
el: Εφαρμογή των αλλαγών σε όλους τους υποφακέλους και τα περιεχόμενά τους

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
el: Σίγουρα θέλετε να αφαιρέσετε το σελιδοδείκτη
    "%1";

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
el: Σίγουρα θέλετε να αφαιρέσετε το φάκελο σελιδοδεικτών
    "%1";

en: At least %1
el: Τουλάχιστον %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
el: Έχει επιλεγεί τουλάχιστον ένας φάκελος και ένα αρχείο. Θα γίνει αγνόηση των 
    επιλεγμένων αρχείων και θα γίνει εμφάνιση του επιλεγμένου φακέλου.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
el: Προσπάθεια εύρεσης άλλου τρόπου επίτευξης του ίδιου αποτελέσματος.

en: Authentication Failed.
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
el: Η ταυτοποίηση απέτυχε: Η μέθοδος %1 δεν υποστηρίζεται

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Authorization Dialog
el: Διάλογος εξουσιοδότησης

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
el: Αποτυχία εξουσιοδότησης, δεν υποστηρίζεται η ταυτοποίηση %1

en: Authorization failed.
el: Αποτυχία εξουσιοδότησης.

en: AutoSkip
el: Αυτόματη παράλειψη

en: Automatically select filename e&xtension
el: Αυτόματη επιλογή κατάλη&ξης αρχείου

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
el: Αυτόματη επιλογή κατάλη&ξης αρχείου (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
el: %1 ελεύθερα από %2 (%3% σε χρήση)

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
el: Οι τυπικού δεσμοί μπορούν να δείχνουν μόνο σε τοπικά αρχεία ή καταλόγους.
    Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το « Δεσμός με τοποθεσία » για απομακρυσμένα URL.

en: Blocked request.
el: Αίτηση σε φραγή.

en: Bookmark Deletion
el: Διαγραφή σελιδοδείκτη

en: Bookmark Folder Deletion
el: Διαγραφή φακέλου σελιδοδεικτών

en: Bookmark Tabs as Folder...
el: Σελιδοδείκτες των καρτελών σαν φάκελος...

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: By Date
el: Κατά ημερομηνία

en: By Name
el: Κατά όνομα

en: By Size
el: Κατά μέγεθος

en: By Type
el: Κατά τύπο

en: C&onnect
el: Σύν&δεση

en: C&ontinue
el: Συνέ&χεια

en: C&ontinue Loading
el: Συνέχεια φόρτ&ωσης

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Calculating...
el: Υπολογισμός...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
el: Υπολογισμός... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Read
el: Ανάγνωση

en: Can Read & Write
el: Ανάγνωση & Εγγραφή

en: Can View & Modify Content
el: Εμφάνιση & Τροποποίηση περιεχομένου

en: Can View Content
el: Εμφάνιση περιεχομένου

en: Can View Content & Read
el: Εμφάνιση περιεχομένου & Ανάγνωση

en: Can View/Read & Modify/Write
el: Εμφάνιση/Ανάγνωση & Τροποποίηση/Εγγραφή

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί io-slave για το πρωτόκολλο '%1'.

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
el: Δεν είναι δυνατή η αρχικοποίηση του πρωτοκόλλου %1

en: Cannot Open Resource For Reading
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του πόρου για ανάγνωση

en: Cannot Open Resource For Writing
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του πόρου για εγγραφή

en: Cannot Read From Resource
el: Δεν είναι δυνατή η ανάγνωση από τον πόρο

en: Cannot Write to Resource
el: Δεν είναι δυνατή η εγγραφή στον πόρο

en: Cannot add bookmark with empty URL.
el: Αδύνατη η προσθήκη σελιδοδείκτη με κενό URL.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
el: Αδύνατη η αντιγραφή του αρχείου από το %1 στο %2. (Αρ. σφάλματος: %3)

en: Cannot open file
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: Cannot talk to klauncher: %1
el: Αδύνατη η επικοινωνία με το klauncher: %1

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Certificate
el: Πιστοποιητικό

en: Certificate chain:
el: Ακολουθία πιστοποιητικού:

en: Certificate password
el: Κωδικός πρόσβασης πιστοποιητικού

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
el: Τα βασικά αρχεία της αρχής υπογραφής πιστοποιητικών δεν ήταν δυνατό να βρεθούν, οπότε το πιστοποιητικό δεν επαληθεύεται.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
el: Η αλλαγή ιδιοτήτων των αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
el: Η αλλαγή ιδιοκτησίας των αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
el: Ελέγξτε ότι καμία εφαρμογή δε χρησιμοποιεί τη συσκευή και προσπαθήστε ξανά.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
el: Ελέγξτε ότι η συσκευή είναι έτοιμη, οι αφαιρούμενοι οδηγοί πρέπει να περιέχουν ένα μέσο και οι φορητές συσκευές πρέπει να είναι συνδεδεμένες και ανοικτές, και προσπαθήστε ξανά.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν η εφαρμογή που θέλετε να εκτελέσετε είναι μια εφαρμογή που λειτουργεί σε κατάσταση κειμένου ή αν χρειάζεστε τις πληροφορίες που προέρχονται από το παράθυρο του προσομοιωτή τερματικού .

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν η εφαρμογή που λειτουργεί σε κατάστασης κειμένου προσφέρει σχετικές πληροφορίες κατά την έξοδό της. Διατηρώντας τον προσομοιωτή τερματικού ανοικτό σας επιτρέπει να ανακτήσετε αυτές τις πληροφορίες.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να έχετε ένα χειριστήριο στο πλαίσιο συστήματος για την εφαρμογή σας.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να γίνει φανερό ότι η εφαρμογή σας ξεκίνησε. Αυτή η οπτική πληροφόρηση μπορεί να εμφανιστεί ως ένας απασχολημένος δρομέας ή μέσα στη μπάρα εργασιών.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να εκτελέσετε αυτή την εφαρμογή με ένα διαφορετικό id χρήστη. Κάθε διεργασία έχει ένα διαφορετικό id χρήστη που συσχετίζεται με αυτήν. Αυτός ο κωδικός id καθορίζει την πρόσβαση σε αρχεία καθώς και άλλες άδειες. Ο κωδικός του χρήστη απαιτείται για τη χρήση αυτής της επιλογής.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
el: Βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει εφαρμογή ή χρήστης που χρησιμοποιεί ή έχει κλειδώσει το αρχείο.

en: Check your access permissions on this resource.
el: Ελέγξτε τις άδειες πρόσβασης που έχετε για αυτόν τον πόρο.

en: Check your network connection status.
el: Ελέγξτε την κατάσταση της δικτυακής σας σύνδεσης.

en: Choose Application
el: Επιλογή εφαρμογής

en: Choose Application for %1
el: Επιλέξτε την εφαρμογή για το %1

en: Choose a different filename for the destination file.
el: Επιλέξτε διαφορετικό όνομα για το αρχείο προορισμού.

en: Choose an &icon:
el: Επιλέξτε ένα ε&ικονίδιο:

en: Choose an alternate filename for the new file.
el: Επιλέξτε ένα άλλο όνομα για το νέο αρχείο.

en: Choose an alternate name for the new folder.
el: Επιλογή ενός άλλου ονόματος για το νέο φάκελο.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
el: Επιλέξτε το όνομα του προγράμματος με το οποίο θα ανοιχτούν τα επιλεγμένα αρχεία.

en: City:
el: Πόλη:

en: Class
el: Κλάση

en: Click for Location Navigation
el: Κάντε κλικ για πλοήγηση τοποθεσίας

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
el: Κάντε κλικ εδώ για να εξερευνήσετε το σύστημα αρχείων σας ώστε να βρείτε το επιθυμητό εκτελέσιμο.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
el: Κάντε κλικ εδώ για να τροποποιήσετε τον τρόπο με τον οποίο θα εκτελεστεί η εφαρμογή, την ειδοποίηση εκκίνησης, τις επιλογές D-Bus ή για να εκτελείται μέσω ενός διαφορετικού χρήστη.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί αν θέλετε να προσθέσετε έναν τύπο αρχείου (τύπος mime) που η εφαρμογή σας μπορεί να διαχειριστεί.

en: Click this button to create a new folder.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να δημιουργήσετε ένα νέο φάκελο.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να εμφανιστεί ο γνωστός σας επεξεργαστής τύπων Mime του KDE.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μετακινηθείτε ένα βήμα πίσω στο ιστορικό περιήγησης.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μετακινηθείτε ένα βήμα μπροστά στο ιστορικό περιήγησης.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επαναφορτωθούν τα περιεχόμενα της τρέχουσας τοποθεσίας.

en: Click to Edit Location
el: Κάντε κλικ για επεξεργασία τοποθεσίας

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
el: Το κλείσιμο συνδέσεων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Co&mmand:
el: Ε&ντολή:

en: Co&ntinue
el: Συ&νέχεια

en: Comm&ent:
el: &Σχόλιο:

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Common name:
el: Κοινό όνομα:

en: Configure File Sharing...
el: Ρύθμιση της κοινής χρήσης αρχείων...

en: Connected to host %1
el: Σύνδεση στον υπολογιστή %1

en: Connection timed out.
el: Τέλος χρονικού ορίου σύνδεσης.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
el: Απροσδόκητο κλείσιμο σύνδεσης με τον εξυπηρετητή

en: Connection to Server Refused
el: Άρνηση σύνδεσης με τον εξυπηρετητή

en: Connection to host %1 is broken.
el: Η σύνδεση με τον υπολογιστή %1 είναι σπασμένη.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
el: Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του εξυπηρετητή για περισσότερη βοήθεια.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
el: Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του εξυπηρετητή για να τους επισημάνετε το πρόβλημα.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
el: Επικοινωνήστε με τον κατάλληλο για την τεχνική υποστήριξη του υπολογιστή σας, είτε τον διαχειριστή σας συστημάτων είτε μια ομάδα τεχνικής υποστήριξης, για περισσότερη βοήθεια.

en: Contents:
el: Περιεχόμενα:

en: Cookie Alert
el: Συναγερμός Cookie

en: Cookie Details
el: Λεπτομέρειες cookie

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης δεσμού

en: Copying files within %1 is not supported.
el: Η αντιγραφή αρχείων στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
el: Πνευματικά δικαιώματα 2010 Andreas Hartmetz

en: Could Not Accept Network Connection
el: Δεν ήταν δυνατή η αποδοχή δικτυακής σύνδεσης

en: Could Not Alter Permissions of Resource
el: Αδύνατη η τροποποίηση των αδειών του πόρου

en: Could Not Bind
el: Αδυναμία σύνδεσης

en: Could Not Cancel Listing
el: Αδύνατη η ακύρωση της εμφάνισης των περιεχομένων

en: Could Not Change Ownership of Resource
el: Αδύνατη η τροποποίηση ιδιοκτησίας του πόρου

en: Could Not Create Folder
el: Αδύνατη η δημιουργία φακέλου

en: Could Not Create Link
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία δεσμού

en: Could Not Create Network Connection
el: Αδύνατη η δημιουργία δικτυακής σύνδεσης

en: Could Not Create Socket
el: Αδύνατη η δημιουργία υποδοχής

en: Could Not Create Symbolic Link
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία συμβολικού δεσμού

en: Could Not Delete Original File
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου

en: Could Not Delete Resource
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του πόρου

en: Could Not Delete Temporary File
el: Δεν ήταν δυνατό να διαγραφεί το προσωρινό αρχείο

en: Could Not Determine Resource Status
el: Δεν ήταν δυνατό να καθοριστεί η κατάσταση του πόρου

en: Could Not Listen
el: Δεν ήταν δυνατό να "ακούσω"

en: Could Not Listen for Network Connections
el: Δεν ήταν δυνατό να "ακούσω" για δικτυακές συνδέσεις

en: Could Not Login: %1
el: Αδύνατη η σύνδεση: %1

en: Could Not Mount Device
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της συσκευής

en: Could Not Remove Folder
el: Αδύνατη η αφαίρεση φακέλου

en: Could Not Rename Original File
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου

en: Could Not Rename Resource
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του πόρου

en: Could Not Rename Temporary File
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του προσωρινού αρχείου

en: Could Not Resume File Transfer
el: Αδύνατη η συνέχιση μεταφοράς αρχείου

en: Could Not Stat Resource
el: Αδύνατη η εκκίνηση του Πόρου

en: Could Not Unmount Device
el: Δεν ήταν δυνατή η αποπροσάρτηση της συσκευής

en: Could not accept %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποδοχή του %1.

en: Could not access %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσπέλαση του %1.

en: Could not bind %1.
el: Δεν ήταν δυνατή ή σύνδεση του %1.

en: Could not change ownership for %1.
el: Αδύνατη η αλλαγή της ιδιοκτησίας του %1.

en: Could not change permissions for
    %1
el: Αδύνατη η αλλαγή των αδειών για το
    %1

en: Could not change permissions for %1.
el: Αδύνατη η αλλαγή των αδειών του %1.

en: Could not connect to host %1.
el: Αδύνατη η σύνδεση στον υπολογιστή %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
el: Αδύνατη η δημιουργία υποδοχής για πρόσβαση στο %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η δημιουργία του συμβολικού δεσμού %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not delete file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του αρχείου %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η διαγραφή του μερικού αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not download the proxy configuration script
el: Αδύνατη η λήψη του σεναρίου ρυθμίσεων διαμεσολαβητή

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
el: Αδύνατη η λήψη του σεναρίου ρυθμίσεων διαμεσολαβητή:
    %1

en: Could not enter folder %1.
el: Αδύνατη η είσοδος στο φάκελο %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
el: Αδυναμία εξαγωγής ονόματος εκτελέσιμου από '%1', παρακαλώ πληκτρολογήστε ένα έγκυρο όνομα προγράμματος.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
el: Αδύνατη η εύρεση του «FindProxyForURL» ή «FindProxyForURLEx»

en: Could not find a usable proxy configuration script
el: Αδύνατο να βρεθεί ένα χρήσιμο σενάριο ρυθμίσεων διαμεσολαβητή

en: Could not find program "mount"
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος "mount"

en: Could not find program "umount"
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος "umount"

en: Could not find the program '%1'
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του προγράμματος '%1'

en: Could not get group id for given group name %1
el: Αδύνατη η ανάκτηση του id ομάδας για το δοσμένο όνομα ομάδας %1

en: Could not get user id for given user name %1
el: Αδύνατη η ανάκτηση του id χρήστη για το δοσμένο όνομα χρήστη %1

en: Could not listen %1.
el: Δεν ήταν δυνατό να ακούσω το %1.

en: Could not login to %1.
el: Αδύνατη η σύνδεση στο %1.

en: Could not make folder %1.
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου %1.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
el: Δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της συσκευής.
    Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν:
    %1

en: Could not read %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του %1.

en: Could not read file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου %1.

en: Could not remove folder %1.
el: Αδύνατη η αφαίρεση του φακέλου %1.

en: Could not rename file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
el: Αδύνατη η μετονομασία του μερικού αρχείου %1.
    Παρακαλώ ελέγξτε τις άδειες.

en: Could not resume file %1.
el: Αδύνατη η συνέχιση του αρχείου %1.

en: Could not start process %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της διεργασίας %1.

en: Could not terminate listing %1.
el: Δεν ήταν δυνατός ο τερματισμός της εμφάνισης των περιεχομένων του %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
el: Δεν ήταν δυνατή η αποπροσάρτηση της συσκευής.
    Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου %1
    Γεμάτος δίσκος.

en: Could not write to %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο %1.

en: Could not write to file %1.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο %1.

en: Country:
el: Χώρα:

en: Create New
el: Δημιουργία νέου

en: Create New File Type
el: Δημιουργία νέου τύπου αρχείου

en: Create Symlink
el: Δημιουργία συμβολικού δεσμού

en: Create a new bookmark folder in this menu
el: Δημιουργία ενός νέου φακέλου σελιδοδεικτών σε αυτό το μενού

en: Create hidden directory?
el: Δημιουργία κρυφού καταλόγου;

en: Create link to URL
el: Δημιουργία δεσμού με URL.

en: Create new folder in:
    %1
el: Δημιουργία νέου φακέλου στο:
    %1

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Creating directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
el: Η δημιουργία φακέλων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
el: Η δημιουργία συμβολικών δεσμών δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Current connection is not secured with SSL.
el: Η τρέχουσα σύνδεση δεν είναι ασφαλισμένη με SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
el: Η τρέχουσα σύνδεση είναι ασφαλισμένη με SSL.

en: Current maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Custom Path
el: Προσαρμοσμένη διαδρομή

en: Cyclic Link Detected
el: Ανιχνεύθηκε κυκλικός δεσμός

en: Cyclic Link Detected During Copy
el: Ανιχνεύθηκε κυκλικός δεσμός κατά την αντιγραφή

en: Data format:
el: Μορφή δεδομένων:

en: De&vice
el: &Συσκευή

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Default for new files in this folder
el: Προκαθορισμένο για νέα αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Bookmark
el: Διαγραφή σελιδοδείκτη

en: Delete Entry
el: Διαγραφή καταχώρησης

en: Delete File
el: Διαγραφή αρχείου

en: Delete Files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Delete Folder
el: Διαγραφή φακέλου

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
el: Διαγραφή ενός τμήματος του βρόχου έτσι ώστε δεν προκαλεί έναν αέναο βρόχο, και προσπαθήστε ξανά.

en: Delete the current file and try again.
el: Διαγράψτε το τρέχον αρχείο και ξαναδοκιμάστε.

en: Delete the current folder and try again.
el: Διαγραφή του τρέχοντος φακέλου και προσπάθεια ξανά.

en: Deleting
el: Διαγραφή

en: Deleting files from %1 is not supported.
el: Η διαγραφή αρχείων από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Detailed Tree View
el: Λεπτομερής προβολή δέντρου

en: Detailed View
el: Λεπτομερής προβολή

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Device
el: Συσκευή

en: Device (/dev/fd0):
el: Συσκευή (/dev/fd0):

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Device usage:
el: Χρήση συσκευής:

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Devices
el: Συσκευές

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disk Full
el: Ο δίσκος γέμισε

en: Display SSL &Information
el: Εμφάνιση πληροφορ&ιών SSL

en: Display information about cache file
el: Εμφάνιση πληροφοριών για τα αρχεία cache

en: Display...
el: Εμφάνιση...

en: Do Not Store
el: Να μην αποθηκευτεί

en: Do not &close when command exits
el: &Να μην κλείσει όταν η εντολή εκτελεστεί

en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
el: Μη αντιγραφή ή μετακίνηση αυτού του αρχείου, μετάβαση στο επόμενο αντικείμενο

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
el: Μη αντιγραφή ή μετακίνηση αυτού του φακέλου, μετάβαση στο επόμενο αντικείμενο

en: Do not send a certificate
el: Να μη σταλεί πιστοποιητικό

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτού του αντικειμένου;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή αυτών των %1 αντικειμένων;

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση του αντικειμένου στα απορρίμματα;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά τη μετακίνηση αυτών των %1 αντικειμένων στα απορρίμματα;

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τη φράση κλειδί στο αρχείο πορτοφολιού σας;

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι δώσατε τη σωστή τοποθεσία και ξαναδοκιμάστε.

en: Double-check your proxy settings and try again.
el: Ελέγξτε καλά τις ρυθμίσεις διαμεσολαβητή σας και ξαναδοκιμάστε.

en: Drive: %1
el: Δίσκος: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
el: ΣΦΑΛΜΑ: Άγνωστο πρωτόκολλο '%1'

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit ACL Entry
el: Επεξεργασία καταχώρησης ACL

en: Edit Entry...
el: Επεξεργασία καταχώρησης...

en: Edit Places Entry
el: Επεξεργασία καταχώρησης τοποθεσιών

en: Edit your bookmark collection in a separate window
el: Επεξεργασία της συλλογής σελιδοδεικτών σας σε ένα ξεχωριστό παράθυρο

en: Effective
el: Ενεργό

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Emblems
el: Εμβλήματα

en: Empty the cache
el: Άδειασμα της λανθάνουσας μνήμης

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable &launch feedback
el: Ενεργοποίηση ειδοποίησης &εκκίνησης

en: Enable this flag to allow entering the folder.
el: Ενεργοποιήστε αυτή τη σημαία ώστε να επιτρέπεται η είσοδος στο φάκελο.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
el: Ενεργοποιήστε αυτή τη σημαία ώστε να επιτρέπεται η εκτέλεση του αρχείου σαν ένα πρόγραμμα.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή ώστε να επιτρέπεται μόνο στον ιδιοκτήτη του φακέλου να διαγράφει ή να μετονομάζει τα αρχεία ή τους φακέλους μέσα σε αυτόν. Άλλοι χρήστες μπορούν μόνο να προσθέσουν νέα αρχεία, το οποίο απαιτεί την άδεια 'Τροποποίηση περιεχομένου'.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή ώστε να μαρκάρετε το αρχείο ως εκτελέσιμο. Αυτό έχει νόημα μόνο για προγράμματα και σενάρια. Απαιτείται όταν θέλετε να τα εκτελέσετε.

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Encryption:
el: Κρυπτογράφηση:

en: End of Session
el: Τέλος συνεδρίας

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο φάκελος υπάρχει και είναι κενός, και προσπαθήστε ξανά.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο πόρος υπάρχει και ξαναδοκιμάστε.

en: Enter descriptive label here
el: Εισάγετε μια περιγραφική ετικέτα εδώ

[ctx: Enter folder]
en: Enter
el: Είσοδος

en: Enter the certificate password:
el: Δώστε τον κωδικό πρόσβασης για το πιστοποιητικό:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
el: Δώστε εδώ το όνομα χρήστη με το οποίο θέλετε να εκτελέσετε την εφαρμογή.

en: Enter the user name you want to run the application as.
el: Δώστε το όνομα χρήστη με το οποίο θέλετε να εκτελέσετε την εφαρμογή.

en: Entry Type
el: Τύπος καταχώρησης

en: Error connecting to server.
el: Σφάλμα σύνδεσης με τον εξυπηρετητή.

en: Error processing Exec field in %1
el: Σφάλμα επεξεργασία του πεδίου Exec στο %1

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
el: Σφάλμα εκτέλεσης 'filesharelist'. Ελέγξτε αν είναι εγκατεστημένο και ότι είναι στο $PATH ή στο /usr/sbin.

en: Error. Out of memory.
    %1
el: Σφάλμα. Έλλειψη μνήμης.
    %1

en: Exec
el: Εκτέλεση

en: Expires:
el: Λήγει στις:

en: Exponent: 0x
el: Εκθέτης: 0x

en: Exposure:
el: Έκθεση:

en: FIXME: Document this
el: ΦΤΙΑΞΕ ΜΕ: Τεκμηρίωση αυτού

en: File
el: Αρχείο

en: File '%1' is not readable
el: Το αρχείο '%1' δεν είναι αναγνώσιμο

en: File Already Exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: File Expected
el: Αναμενόταν αρχείο

en: File Type Options
el: Επιλογές τύπου αρχείων

en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: File or Folder Does Not Exist
el: Το αρχείο ή φάκελος δεν υπάρχει

[ctx: File permission]
en: Sticky
el: Κολλημένο

en: File sharing is disabled.
el: Η κοινή χρήση αρχείων είναι απενεργοποιημένη.

en: File system:
el: Σύστημα αρχείων:

en: Filename for clipboard content:
el: Όνομα αρχείου για περιεχόμενο πρόχειρου:

en: Files and folders selected
el: Επιλέχθηκαν αρχεία και φάκελοι

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
el: Αρχεία και φάκελοι θα αντιγραφούν στον υπάρχοντα κατάλογο, μαζί με τα 
    περιεχόμενά του.
    
    Θα ερωτηθείτε ξανά στην περίπτωση που υπάρξει σύγκρουση με υπάρχον αρχείο 
    στον κατάλογο.

en: Filesystems
el: Συστήματα αρχείων

en: Folder Already Exists
el: Φάκελος υπάρχει ήδη

en: Folder Expected
el: Αναμενόταν φάκελος

en: Folder Listing Unavailable
el: Προβολή φακέλων μη διαθέσιμη

en: Folders First
el: Πρώτα οι φάκελοι

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
el: Μετά την εντολή, μπορείτε να έχετε διάφορα δεσμευτικά θέσης τα οποία θα αντικατασταθούν με τις πραγματικές τιμές όταν το πρόγραμμα εκτελεστεί:
    %f - ένα όνομα αρχείου
    %F - μια λίστα από αρχεία; χρησιμοποιήστε το για εφαρμογές που μπορούν να ανοίξουν πολλά τοπικά αρχεία ταυτόχρονα
    %u - ένα URL
    %U - μια λίστα από URL
    %d - ο κατάλογος του αρχείου για άνοιγμα
    %D - μια λίστα από καταλόγους
    %i - το εικονίδιο
    %m - το μίνι εικονίδιο
    %c - το σχόλιο

en: Forbidden
el: Απαγορευμένο

en: Found a cyclic link in %1.
el: Βρέθηκε ένας κυκλικός δεσμός στο %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
el: Βρέθηκε ένας κυκλικός δεσμός κατά την αντιγραφή του %1.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
el: Ελευθερώστε αρκετό χώρο στο δίσκο με 1) διαγραφή άχρηστων και προσωρινών αρχείων· 2) αρχειοθέτηση αρχείων σε αφαιρούμενα μέσα όπως το CD· ή 3) αγοράστε ένα μεγαλύτερο δίσκο.

en: Got an invalid reply when calling %1
el: Λήψη μη έγκυρης απάντησης κατά την κλήση του %1

en: Gro&up:
el: &Ομάδα:

en: Group
el: Ομάδα

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: HTTP Cookie Daemon
el: Δαίμονας HTTP Cookie

en: HTTP cookie daemon
el: Δαίμονας HTTP Cookie

en: Hide in toolbar
el: Απόκρυψη στη γραμμή εργαλείων

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

en: IP address:
el: Διεύθυνση IP:

en: Icon Position
el: Θέση εικονιδίου

en: Icon Source
el: Πηγή εικονιδίων

en: Icon size: %1 pixels
el: Μέγεθος εικονιδίων: %1 εικονοστοιχεία

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
el: Μέγεθος εικονιδίων: %1 εικονοστοιχεία (τυπικό μέγεθος)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
el: Αν η σημαία Κολλημένο είναι ορισμένη σε ένα φάκελο, μόνο ο ιδιοκτήτης και ο root μπορούν να διαγράψουν ή να μετονομάσουν αρχεία. Αλλιώς οποιοσδήποτε με άδειες εγγραφής μπορεί να το κάνει αυτό.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
el: Αν αυτό το αρχείο είναι εκτελέσιμο και η σημαία είναι ορισμένη, θα εκτελεστεί με τις άδειες της ομάδας.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
el: Αν αυτό το αρχείο είναι εκτελέσιμο και η σημαία είναι ορισμένη, θα εκτελεστεί με τις άδειες του ιδιοκτήτη.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
el: Αν αυτή η σημαία οριστεί, η ομάδα αυτού του φακέλου θα ορίζεται σε όλα τα νέα αρχεία.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
el: Αν αυτή η σημαία οριστεί, ο ιδιοκτήτης αυτού του φακέλου θα είναι ο ιδιοκτήτης όλων των νέων αρχείων.

en: If you do not trust this program, click Cancel
el: Αν δεν εμπιστεύεστε το πρόγραμμα αυτό, κάντε κλικ στην ακύρωση

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
el: Αν ξέρετε ποιοι είναι οι συγγραφείς του λογισμικού του εξυπηρετητή, υποβάλετε σε αυτούς την αναφορά σφάλματος.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε έναν τύπο αρχείου (τύπος mime) που η εφαρμογή σας δεν μπορεί να διαχειριστεί, επιλέξτε τον τύπο mime στην παραπάνω λίστα και κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί.

en: Improperly Formatted URL
el: Λανθασμένα μορφοποιημένο URL

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
el: Εσωτερικό σφάλμα
    Παρακαλώ στείλτε μια πλήρη αναφορά σφάλματος στο http://bugs.kde.orf
    %1

en: Internal Error in Server
el: Εσωτερικό σφάλμα στον εξυπηρετητή

en: Internal error in server
    %1
el: Εσωτερικό σφάλμα στον εξυπηρετητή
    %1

en: International
el: Διεθνή

en: Invalid Filenames
el: Άκυρα ονόματα αρχείων

en: Is &executable
el: Είναι ε&κτελέσιμο

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

en: KDE Certificate Request
el: KDE αίτηση πιστοποιητικού

en: KDE Certificate Request - Password
el: KDE αίτηση πιστοποιητικού - Κωδικός πρόσβασης

en: KDE HTTP cache maintenance tool
el: Εργαλείο συντήρησης λανθάνουσας μνήμης HTTP του KDE

en: KDE SSL Certificate Dialog
el: Διάλογος KDE πιστοποιητικού SSL

en: KDE SSL Information
el: Πληροφορίες KDE SSL

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
el: Το KDE έχει τη δυνατότητα να επικοινωνεί μέσω ενός πρωτοκόλλου εντός άλλου πρωτοκόλλου. Αυτή η αίτηση ζήτησε τη χρήση ενός τέτοιου πρωτοκόλλου, αλλά αυτό το πρωτόκολλο δεν μπορεί να εκτελέσει αυτή την ενέργεια. Αυτή είναι μια σπάνια περίπτωση, και είναι πολύ πιθανό να σημαίνει ότι υπάρχει σφάλμα στο πρόγραμμα.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
el: Το KDE μπορεί να επικοινωνεί μέσω ενός πρωτοκόλλου μέσα σε ένα πρωτόκολλο. Το πρωτόκολλο που ορίζεται χρησιμοποιείται μόνο σε τέτοιου είδους περιπτώσεις, ωστόσο αυτή δεν είναι μία τέτοια περίπτωση. Αυτό είναι ένα σπάνιο συμβάν, και πιθανότατα οφείλετε σε προγραμματιστικό σφάλμα.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
el: Ριζικός κατάλογος

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
el: Απορρίμματα

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
el: Το KFileMetaDataReader μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ανάγνωση μεταδεδομένων από ένα αρχείο

en: KMailService
el: Υπηρεσία αλληλογραφίας

en: Key type: DSA (%1 bit)
el: Τύπος κλειδιού: DSA (%1 bit)

en: Key type: RSA (%1 bit)
el: Τύπος κλειδιού: RSA (%1 bit)

en: Known Applications
el: Γνωστές εφαρμογές

en: L&abel:
el: Ετικέτ&α:

en: Launching %1
el: Εκκίνηση %1

en: Link
el: Δεσμός

en: Link to %1 (%2)
el: Δεσμός με %1(%2)

en: Link to Device
el: Δεσμός με συσκευή

en: List of URLs where the meta-data should be read from
el: Λίστα των URL από όπου θα πρέπει να γίνει ανάγνωση των μεταδεδομένων

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
el: Η προβολή φακέλων δεν υποστηρίζεται για το πρωτόκολλο %1.

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Login OK
el: Σύνδεση εντάξει

en: MD5 digest
el: Σύνοψη MD5

en: MD5 digest:
el: Σύνοψη MD5:

en: Mail service
el: Υπηρεσία αλληλογραφίας

en: Malformed URL
    %1
el: Κακοδιατυπωμένο URL
    %1

en: Malformed URL %1.
el: Κακοδιατυπωμένο URL %1.

en: Mask
el: Μάσκα

en: Menu
el: Μενού

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
el: Μήνυμα εστάλη:
    Σύνδεση με όνομα χρήστη=%1 και κωδικό πρόσβασης=[κρυμμένος]
    
    Απάντηση εξυπηρετητή:
    %2

en: Mime Type
el: Τύπος mime

en: Mimetype
el: Τύπος mime

en: Mimetypes
el: Τύποι mime

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Modulus:
el: Υπόλοιπο:

en: More than one file provided
el: Δόθηκαν πάνω από ένα αρχεία

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
el: Επιλέχθηκαν περισσότεροι από έναν φάκελο και ο διάλογος αυτός δε δέχεται φακέλους, ενώ είναι αδύνατο να καθοριστεί η μετάβαση σε έναν από αυτούς. Παρακαλώ επιλέξτε μόνο έναν φάκελο για εμφάνιση

en: More than one folder provided
el: Δόθηκαν περισσότεροι από ένας φάκελοι

en: Mount
el: Προσάρτηση

en: Mount point (/mnt/floppy):
el: Σημείο προσάρτησης (/mnt/floppy):

en: Mount point:
el: Σημείο προσάρτησης:

en: Mounted on:
el: Προσαρτημένο στο:

en: Mountpoint
el: Σημείο προσάρτησης

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Moving
el: Μετακίνηση

en: Multiple Instances
el: Πολλαπλές διεργασίες

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
el: Το πολλαπλό get δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Name
el: Όνομα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Named Group
el: Δοσμένη ομάδα

en: Named User
el: Δοσμένος χρήστης

en: Named group
el: Δοσμένη ομάδα

en: Named user
el: Δοσμένος χρήστης

en: Navigate
el: Πλοήγηση

en: New Bookmark Folder...
el: Νέος φάκελος σελιδοδεικτών...

en: New Folder...
el: Νέος φάκελος...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
el: &Επόμενο >>

en: Next to File Name
el: Δίπλα στο όνομα αρχείου

en: No Content
el: Κανένα περιεχόμενο

en: No Media inserted or Media not recognized.
el: Δεν έχει εισαχθεί Μέσο ή δεν είναι αναγνωρίσιμο.

en: No SSL support.
el: Δεν υπάρχει υποστήριξη SSL.

en: No host specified.
el: Δεν καθορίστηκε υπολογιστής.

en: No hostname specified.
el: Δεν καθορίστηκε όνομα υπολογιστή.

en: No media in device for %1
el: Δεν υπάρχει μέσο στη συσκευή για το %1

en: No metainfo for %1
el: Δεν υπάρχουν μετα-πληροφορίες για το %1

en: No service implementing %1
el: Καμία υπηρεσία που να υλοποιεί το %1

en: None
el: Κανένα

en: Not connected.
el: Δε συνδέθηκε.

en: Not shared
el: Όχι σε κοινή χρήση

en: Not specified
el: Δεν καθορίζεται

en: Nothing to Delete
el: Τίποτα για διαγραφή

en: Nothing to Trash
el: Τίποτα για μετακίνηση στα απορρίμματα

en: O&ther icons:
el: Ά&λλα εικονίδια:

en: O&thers:
el: Ά&λλοι:

en: O&wner:
el: &Ιδιοκτήτης:

en: OCR Image
el: Εικόνα OCR

en: Only executables on local file systems are supported.
el: Μόνο εκτελέσιμα σε τοπικά συστήματα αρχείων υποστηρίζονται.

en: Only folders in your home folder can be shared.
el: Μόνο φάκελοι που βρίσκονται μέσα στον προσωπικό σας φάκελο μπορούν να καθοριστούν για κοινή χρήση.

en: Only own&er can rename and delete folder content
el: Μόνο ο &ιδιοκτήτης μπορεί να μετονομάσει και να διαγράψει το περιεχόμενο του φακέλου

en: Only the meta data that is part of the file is read
el: Γίνεται ανάγνωση μόνο των μεταδεδομένων που είναι μέρος του αρχείου

en: Only the owner can change permissions.
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης μπορεί να αλλάξει άδειες.

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &with %1
el: Άνοιγμα &με %1

en: Open File Manager
el: Άνοιγμα του διαχειριστή αρχείων

en: Open Folder in Bookmark Editor
el: Άνοιγμα φακέλου στον επεξεργαστή σελιδοδεικτών

en: Open Folder in Tabs
el: Άνοιγμα φακέλου σε καρτέλες

en: Open With
el: Άνοιγμα με

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
el: Άνοιγμα όλων των σελιδοδεικτών του φακέλου ως νέα καρτέλα.

en: Open file dialog
el: Διάλογος ανοίγματος αρχείου

en: Open in New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Open with:
el: Άνοιγμα με:

en: OpenSSL could not be verified.
el: Αδύνατη η επαλήθευση του OpenSSL.

en: Opening connection to host %1
el: Άνοιγμα σύνδεσης με τον υπολογιστή %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
el: Το άνοιγμα συνδέσεων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
el: Το άνοιγμα αρχείων δεν υποστηρίζεται με το πρωτόκολλο %1.

en: Options
el: Επιλογές

en: Organization / Common Name
el: Οργανισμός / κοινό όνομα

en: Organization:
el: Οργανισμός:

en: Organizational Unit
el: Οργανωτική μονάδα

en: Organizational unit:
el: Οργανωτική μονάδα:

en: Others
el: Άλλοι

en: Otherwise, the request would have succeeded.
el: Αλλιώς, η αίτηση θα είχε πετύχει.

en: Out of Memory
el: Τελείωσε η μνήμη

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Ownership
el: Ιδιοκτησία

en: Owning Group
el: Ομάδα ιδιοκτησίας

en: P&review
el: Π&ροεπισκόπηση

en: Parent Folder
el: Γονικός φάκελος

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
el[0]: ενός κλειδιού %1 bit
el[1]: ενός κλειδιού %1 bit

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
el[0]: χρησιμοποιεί %1 bit
el[1]: χρησιμοποιεί %1 bits

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Patterns
el: Μοτίβα

en: Permissions:
el: Άδειες:

en: Pick Certificates
el: Επιλογή πιστοποιητικών

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
el: Παρακαλώ υποβάλετε μια αναφορά σφάλματος στο <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> για να πληροφορήσετε την ομάδα του KDE για τη μη υποστηριζόμενη μέθοδο ταυτοποίησης.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
el: Παρακαλώ περιμένετε καθώς τα κλειδιά κρυπτογράφησης δημιουργούνται...

en: Points to:
el: Δείχνει στο:

en: Prime:
el: Πρώτος:

en: Private key test failed.
el: Το τεστ ιδιωτικού κλειδιού απέτυχε.

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Properties for %1
el: Ιδιότητες για το %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
el[0]: Ιδιότητες για 1 αντικείμενο
el[1]: Ιδιότητες για %1 επιλεγμένα αντικείμενα

en: Protocol %1 does not support action %2.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υποστηρίζει την ενέργεια %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι σύστημα αρχείων

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι ένα πρωτόκολλο - φίλτρο

en: Protocol is a Filter Protocol
el: Το πρωτόκολλο είναι ένα πρωτόκολλο-φίλτρο

en: Proxy Authentication Failed.
el: Η ταυτοποίηση διαμεσολαβητή απέτυχε.

en: Proxy:
el: Διαμεσολαβητής:

en: Public key:
el: Δημόσιο κλειδί:

en: Quebec
el: Κεμπέκ

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Read only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Receiving corrupt data.
el: Λήψη κατεστραμμένων δεδομένων.

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Reload configuration file
el: Επαναφόρτωση του αρχείου ρυθμίσεων

en: Remote Files Not Accepted
el: Απομακρυσμένα αρχεία δε γίνονται αποδεκτά

en: Remote files not accepted
el: Απομακρυσμένα αρχεία δε γίνονται αποδεκτά

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove all cookies
el: Αφαίρεση όλων των cookies

en: Remove cookies for domain
el: Αφαίρεση των cookies για τον τομέα

en: Rename:
el: Μετ&ονομασία:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
el: Η μετονομασία ή μετακίνηση αρχείων στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Request Aborted
el: Αίτηση διεκόπη

en: Request Aborted By User
el: Αίτηση διεκόπη από το χρήστη

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
el: Η ανάκτηση της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) της CRL δεν μπορεί να βρεθεί.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
el: Η ανάκτηση του πιστοποιητικού εκδότη απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) του πιστοποιητικού δεν μπορεί να βρεθεί.

en: Retrieving %1 from %2...
el: Ανάκτηση %1 από %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
el: Η ανάκτηση δεδομένων από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
el: Η ανάκτηση πληροφοριών τύπου mime από το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση και βεβαιωθείτε ότι οι πληροφορίες ταυτοποίησής σας δίνονται σωστά.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση χωρίς προσπάθεια για συνέχιση της μεταφοράς.

en: Retry the request.
el: Ξαναδοκιμάστε την αίτηση.

en: Ru&n as a different user
el: Εκτέλεση σαν διαφορετικός &χρήστης

en: Run Until Finished
el: Εκτέλεση μέχρι την ολοκλήρωση

en: Run in &terminal
el: Εκτέλεση σε &τερματικό

en: S&ystem icons:
el: Εικονίδια &συστήματος:

en: SHA1 digest
el: Σύνοψη SHA1

en: SHA1 digest:
el: Σύνοψη SHA1:

en: SSL Certificate Password
el: Κωδικός πρόσβασης πιστοποιητικού SSL

en: SSL Configuration Module
el: Άρθρωμα ρυθμίσεων SSL

en: SSL Signers
el: Υπογραφείς SSL

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
el: Το πιστοποιητικό SSL απορρίπτεται όπως ζητήθηκε. Μπορείτε να το απενεργοποιήσετε αυτό από τις ρυθμίσεις συστήματος του KDE.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
el: Η υποστήριξη SSL δεν είναι διαθέσιμη σε αυτή την υλοποίηση του KDE.

en: SSL support was not found.
el: Δε βρέθηκε υποστήριξη SSL.

en: SSL version:
el: Έκδοση SSL:

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save selection for this host.
el: Αποθήκευση επιλογής γι' αυτόν τον υπολογιστή.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
el: Διαδραστική αναζήτηση για ονόματα εικονιδίων (π.χ. φάκελο).

en: Secure servers only
el: Μόνο ασφαλής εξυπηρετητές

en: Secure servers, page scripts
el: Ασφαλής εξυπηρετητές, σενάρια σελίδων

en: Security Information
el: Πληροφορίες ασφαλείας

en: See or modify the cookie information
el: Προβολή ή τροποποίηση πληροφοριών cookie

en: Select Icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Select one or more file types to add:
el: Επιλέξτε έναν ή περισσότερους τύπους αρχείου για προσθήκη:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δέχεστε ή να απορρίπτετε όλα τα cookies από αυτόν το δικτυακό τόπο. Αυτή η επιλογή θα προσθέσει μια νέα πολιτική για τον ιστότοπο από τον οποίο προήλθε αυτό το cookie. Αυτή η πολιτική θα είναι μόνιμη μέχρι να την αλλάξετε με το χέρι από τις ρυθμίσεις συστήματος.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δέχεστε/απορρίπτετε όλα τα cookies από παντού. Αυτή η επιλογή θα αλλάξει την καθολική πολιτική για όλα τα cookies μέχρι να την αλλάξετε χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις συστήματος.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
el: Κάντε αυτή την επιλογή για να δεχθείτε ή να απορρίψετε μόνο αυτό το cookie. Θα ερωτηθείτε ξανά αν δεχθείτε και άλλο cookie.

en: Send certificate
el: Αποστολή πιστοποιητικού

en: Sending data to %1
el: Αποστολή δεδομένων προς %1

en: Sending login information
el: Αποστολή πληροφοριών σύνδεσης

en: Sends a bug report by email
el: Αποστέλλει μία αναφορά σφάλματος με ηλεκτ.αλληλογραφία

en: Serial number
el: Σειριακός αριθμός

en: Serial number:
el: Σειριακός αριθμός:

en: Server Authentication
el: Ταυτοποίηση εξυπηρετητή

en: Server processing request, please wait...
el: Ο εξυπηρετητής επεξεργάζεται την αίτηση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Server said: "%1"
el: Ο εξυπηρετητής είπε: "%1"

en: Servers
el: Εξυπηρετητές

en: Servers, page scripts
el: Εξυπηρετητές, σενάρια σελίδων

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Set UID
el: Ορισμός UID

en: Sets the working directory for your application.
el: Ορίζει τον κατάλογο εργασίας για την εφαρμογή σας.

en: Setting ACL for %1
el: Ορισμός ACL για %1

en: Shared
el: Σε κοινή χρήση

en: Sharing folder '%1' failed.
el: Η κοινή χρήση του φακέλου '%1' απέτυχε.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
el: Η κοινή χρήση αυτού του καταλόγου τον κάνει διαθέσιμο στο Linux/UNIX (NFS) και τα Windows (Samba).

en: Short View
el: Σύντομη προβολή

en: Show
    Entries
el: Εμφάνιση
    καταχωρήσεων

en: Show Aside Preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης στο πλάι

en: Show Bookmarks
el: Εμφάνιση σελιδοδεικτών

en: Show Full Path
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής

en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Show Hidden Folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

en: Show Places Navigation Panel
el: Εμφάνιση πίνακα πλοήγησης τοποθεσιών

en: Show Preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης

en: Show details of the next cookie
el: Προβολή λεπτομερειών για το επόμενο cookie

en: Show in toolbar
el: Εμφάνιση στη γραμμή εργαλείων

en: Shut down cookie jar
el: Τερματισμός του cookie jar

en: Signature Algorithm:
el: Αλγόριθμος υπογραφής:

en: Signature Contents:
el: Περιεχόμενα υπογραφής:

en: Single Instance
el: Μία διεργασία

en: Site:
el: Δικτυακός τόπος:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
el: Τμήμα αυτού του εγγράφου είναι προστατευμένο με SSL, αλλά το κυρίως μέρος του δεν είναι.

en: Sorry
el: Δυστυχώς

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Source
el: Πηγή

en: Source and Destination Files Identical
el: Ταυτόσημα αρχεία πηγής και προορισμού

en: Special
el: Ειδικό

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
el: Ειδική σημαία. Η ακριβής έννοια της σημαίας μπορεί να φανεί στη δεξιά στήλη.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
el: Ειδική σημαία. Ισχύει για όλο το φάκελο, η ακριβής έννοια της σημαίας μπορεί να φανεί στη δεξιά στήλη.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που όλοι οι χρήστες, που δεν είναι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε στην ομάδα, επιτρέπεται να κάνουν.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που τα μέλη της ομάδας επιτρέπεται να κάνουν.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
el: Καθορίζει τις ενέργειες που ο ιδιοκτήτης επιτρέπεται να κάνει.

en: State:
el: Πολιτεία:

en: Status
el: Κατάσταση

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Store
el: Να αποθηκευτεί

en: Subject line
el: Γραμμή θέματος

en: Suggest New &Name
el: Πρόταση νέου &ονόματος

en: System certificates
el: Πιστοποιητικά συστήματος

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν αναφερόταν σε έναν συγκεκριμένο πόρο.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν αναφερόταν σε ένα έγκυρο μηχανισμό πρόσβασης στο ζητούμενο πόρο, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
el: Το <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) που δώσατε δεν ήταν κατάλληλα μορφοποιημένο. Η μορφή ενός URL είναι γενικά:<blockquote><strong>protocol://χρήστης:κωδικός πρόσβασης@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
el: Το ID κλειδιού του πιστοποιητικού CA και το όνομα (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το ID κλειδιού και όνομα του τμήματος 'Εκδότη' του πιστοποιητικού που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
el: Το ID κλειδιού του πιστοποιητικού CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το ID κλειδιού του τμήματος 'Εκδότη' του πιστοποιητικού που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να βρεθεί. Πιθανότατα, η ακολουθία εμπιστοσύνης είναι προβληματική.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
el: Η CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη, ακόμη.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
el: Η υπογραφή CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη. Αυτό σημαίνει ότι η CRL δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
el: Η διεργασία OpenSSL χρησιμοποίησε όλη τη μνήμη.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
el: Η σημαία Ανάγνωση επιτρέπει την προβολή του περιεχομένου του αρχείου.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
el: Η σημαία Κολλημένο σε ένα αρχείο αγνοείται στο Linux, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μερικά συστήματα

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
el: Η σημαία Εγγραφή επιτρέπει την τροποποίηση του περιεχομένου του αρχείου.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
el: Εκδότης

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
el: Το πιστοποιητικό δεν μπορεί να επαληθευτεί καθώς είναι το μοναδικό πιστοποιητικό στην ακολουθία εμπιστοσύνης και δεν είναι υπογεγραμμένο το ίδιο. Αν υπογράψετε το πιστοποιητικό, σιγουρευτείτε να το εισάγετε στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
el: Η ακολουθία εμπιστοσύνης είναι μεγαλύτερη από το μέγιστο καθορισμένο βάθος.

en: The certificate has been revoked.
el: Το πιστοποιητικό έχει ανακληθεί.

en: The certificate has not been issued for this host.
el: Το πιστοποιητικό δεν έχει εκδοθεί γι' αυτόν τον υπολογιστή.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
el: Το πιστοποιητικό δεν έχει υπογραφεί για το σκοπό που προσπαθείτε να το χρησιμοποιήσετε. Αυτό σημαίνει ότι η CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν επιτρέπει τη χρήση του.

en: The certificate is invalid.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
el: Όχι, υπήρξαν σφάλματα:

en: The certificate is not valid, any more.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι πια έγκυρο.

en: The certificate is not valid, yet.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι ακόμη έγκυρο.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
el: Το πιστοποιητικό υπογράφεται από το ίδιο και δε βρίσκεται στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών. Αν επιθυμείτε την αποδοχή του, εισάγετέ το στη λίστα των έμπιστων πιστοποιητικών.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
el: Το πιστοποιητικό υπογράφεται από το ίδιο. Παρόλο που μπορεί να κατασκευαστεί η ακολουθία εμπιστοσύνης, το ριζικό πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να βρεθεί.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
el: Ναι

en: The certificate is valid.
el: Το πιστοποιητικό είναι έγκυρο.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν ταιριάζει με το όνομα CA του πιστοποιητικού.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
el: Το πιστοποιητικό CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
el: Η CA του πιστοποιητικού (Αρχή πιστοποιητικού) δεν επιτρέπεται να υπογράφει πιστοποιητικά.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
el: Η υπογραφή του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη. Αυτό σημαίνει ότι το πιστοποιητικό δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
el: Τα επιλεγμένα ονόματα αρχείων
    δε φαίνεται να είναι έγκυρα.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
el: Τα περιεχόμενα του προχείρου έχουν αλλάξει από όταν χρησιμοποιήσατε το 'επικόλληση'. Η επιλεγμένη μορφή δεδομένων δεν μπορεί αν χρησιμοποιηθεί. Παρακαλώ αντιγράψτε και πάλι στο πρόχειρο αυτό που θέλατε να επικολλήσετε.

en: The clipboard is empty
el: Το πρόχειρο είναι κενό

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
el: Η αποκωδικοποίηση του δημόσιου κλειδιού του εκδότη απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι η CA πιστοποιητικού (Αρχή πιστοποιητικού) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την επαλήθευση του πιστοποιητικού που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
el: Η αποκρυπτογράφηση της υπογραφής CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί καν να υπολογιστεί και όχι απλά να μην ταιριάζει με το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
el: Η αποκρυπτογράφηση της υπογραφής του πιστοποιητικού απέτυχε. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί καν να υπολογιστεί και όχι απλά να μην ταιριάζει με το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας
    %1
    είναι του τύπου FSDevice αλλά δεν έχει καταχώρηση Dev=... .

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας
    %1
    είναι του τύπου Δεσμός αλλά δεν έχει καταχώρηση URL=... .

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
el: Το αρχείο καταχώρησης επιφάνειας εργασίας %1 δεν έχει καταχώρηση Type=... .

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
el: Η καταχώρηση επιφάνειας εργασίας του τύπου
    %1
    είναι άγνωστη.

en: The desktop is offline
el: Το σύστημα είναι χωρίς σύνδεση

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
el: Προορισμός

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
el: Ο πόρος προορισμού δεν έχει αρκετό χώρο για να καταγράψει την κατάσταση του πόρου μετά την εκτέλεση αυτής της μεθόδου.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
el: Η συσκευή '%1' δεν είναι δίσκος και δεν μπορεί να εξαχθεί.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
el: Η συσκευή μπορεί να είναι απασχολημένη που σημαίνει ότι χρησιμοποιείται από μια άλλη εφαρμογή ή χρήστη. Ακόμη και ένα ανοικτό παράθυρο περιηγητή σε μια τοποθεσία μέσα στη συσκευή αυτή μπορεί να κρατά τη συσκευή σε χρήση.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
el: Η συσκευή μπορεί να μην είναι έτοιμη, για παράδειγμα μπορεί να μην υπάρχει μέσο μέσα σε μια αφαιρούμενη συσκευή μέσων (π.χ. όχι CD-ROM σε έναν οδηγό CD), ή στην περίπτωση μιας περιφερειακής/φορητής συσκευής, η συσκευή μπορεί να μην είναι συνδεδεμένη σωστά.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
el: Το αρχείο "%1" υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: The file "%1" could not be found
el: Το αρχείο %1 δεν βρέθηκε

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
el: Το αρχείο %1 αντιγράφτηκε από το %2, αλλά εν τω μεταξύ άλλαξε στο %3.
    Η αναίρεση της αντιγραφής θα διαγράψει το αρχείο και όλες οι αλλαγές θα χαθούν.
    Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
el: Το αρχείο ίσως να χρησιμοποιείται (και άρα να είναι κλειδωμένο) από άλλο χρήστη ή εφαρμογή.

en: The file or folder %1 does not exist.
el: Το αρχείο ή ο φάκελος %1 δεν υπάρχει.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
el: Το μήκος της ακολουθίας εμπιστοσύνης υπερέβη την παράμετρο του CA (Αρχή πιστοποιητικού) 'pathlength', καθιστώντας όλες τις ακόλουθες υπογραφές μη έγκυρες.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
el: Η τοποθεσία όπου θα δημιουργούνταν ο φάκελος ίσως να μην υπάρχει.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
el: Το κυρίως μέρος αυτού του εγγράφου είναι ασφαλισμένο με SSL, αλλά ορισμένα μέρη του δεν είναι.

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
el: Το όνομα "%1" ξεκινά με μία τελεία, έτσι ώστε ο φάκελος θα είναι προκαθορισμένα κρυφός.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
el: Το όνομα που γράψατε, %1, μπορεί να μην υπάρχει: μπορεί να το γράψατε λάθος.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
el: Η δικτυακή σύνδεση μπορεί να είναι λανθασμένα ρυθμισμένη, ή η δικτυακή διασύνδεση μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένη.

en: The new file name is empty.
el: Το νέο όνομα αρχείου είναι κενό.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
el: Η ενέργεια δεν ολοκληρώθηκε γιατί η πηγή και ο προορισμός είναι το ίδιο αρχείο.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
el: Η ακολουθία πιστοποιητικού SSL του υπολογιστή φαίνεται να είναι κατεστραμμένη.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
el: Η διαδικασία καθορισμού του πιστοποιητικού πελάτη για τη συνεδρία απέτυχε.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
el: Η διεργασία για το πρωτόκολλο %1 πέθανε ξαφνικά.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
el: Το πρόγραμμα στον εξυπηρετητή που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα εσωτερικό σφάλμα: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
el: Το πρόγραμμα, στον υπολογιστή σας, που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν ήταν δυνατό να εκκινηθεί. Αυτό συνήθως οφείλεται σε τεχνικούς λόγους.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν μπόρεσε να αποκτήσει την αναγκαία μνήμη για να συνεχίσει.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που προσφέρει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα εσωτερικό σφάλμα.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε μια διακοπή άγνωστου τύπου: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> ανέφερε ένα άγνωστο σφάλμα: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
el: Το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας που παρέχει πρόσβαση στο πρωτόκολλο <strong>%1</strong> τερμάτισε απροσδόκητα.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
el: Το πρόγραμμα που παρέχει πρόσβαση σε αυτό το πρωτόκολλο μπορεί να μην αναβαθμίστηκε με την τελευταία αναβάθμιση του KDE σας. Αυτό μπορεί να καταστήσει το πρόγραμμα ασύμβατο με την τρέχουσα έκδοση και έτσι να μην ξεκινάει.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υλοποιεί υπηρεσία φακέλου.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν είναι πρωτόκολλο-φίλτρο.

en: The protocol %1 is not supported.
el: Το πρωτόκολλο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
el: Το πρωτόκολλο %1 είναι μόνο ένα πρωτόκολλο-φίλτρο.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
el: Το πρωτόκολλο <strong>%1</strong> δεν υποστηρίζεται από τα προγράμματα του KDE που είναι εγκατεστημένα σε αυτόν τον υπολογιστή.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
el: Το πρωτόκολλο, ή ο εξυπηρετητής, ίσως δεν υποστηρίζει διακεκομμένη λήψη.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
el: Το σενάριο ρύθμισης διαμεσολαβητή δεν είναι έγκυρο:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
el: Το σενάριο ρύθμισης διαμεσολαβητή επέστρεψε ένα σφάλμα:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
el: Θέμα

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
el: Ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν έστειλε πιστοποιητικά SSL.
    Εγκατάλειψη καθώς η ταυτότητα του υπολογιστή δεν μπορεί να επαληθευτεί.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
el: Η αίτηση περίμενε αρχείο, αλλά αντί για αυτό βρέθηκε ο φάκελος <strong>%1</strong>.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
el: Η αίτηση περίμενε φάκελο, αλλά αντί για αυτό βρέθηκε το αρχείο <strong>%1</strong>.

en: The request was not completed because it was aborted.
el: Η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε γιατί διεκόπη.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
el: Η ζητούμενη ενέργεια δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του KDE που υλοποιεί το πρωτόκολλο <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
el: Η ζητούμενη συσκευή δεν ήταν δυνατό να αρχικοποιηθεί ("προσαρτηθεί"). Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
el: Η ζητούμενη συσκευή δεν ήταν δυνατό να απο-αρχικοποιηθεί ("αποπροσαρτηθεί"). Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
el: Το ζητούμενο αρχείο <strong>%1</strong> δεν ήταν δυνατό να γραφτεί γιατί δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
el: Το ζητούμενο αρχείο δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί γιατί ένα αρχείο με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
el: Ο ζητούμενος φάκελος ήταν αδύνατο να δημιουργηθεί γιατί ένας φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει ήδη.

en: The requested lock could not be granted. %1
el: Το ζητούμενο κλείδωμα δεν μπόρεσε να ικανοποιηθεί. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη δημιουργία ενός προσωρινού αρχείου <strong>%1</strong>, αλλά δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη δημιουργία ενός προσωρινού αρχείου στο οποίο θα αποθηκευόταν το αρχείο κατά τη λήψη του. Αυτό το προσωρινό αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να διαγραφεί.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη διαγραφή του πρωτότυπου αρχείου, πιθανότατα στο τέλος μιας ενέργειας μετακίνησης αρχείου. Το πρωτότυπο αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να διαγραφεί.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
el: Η ζητούμενη ενέργεια απαιτούσε τη μετονομασία του πρωτότυπου αρχείου <strong>%1</strong>, αλλά δεν ήταν δυνατή.

en: The requested protocol may not be supported.
el: Το ζητούμενο πρωτόκολλο μπορεί να μην υποστηρίζεται.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
el: Ο ζητούμενος συμβολικός δεσμός %1 δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
el: Οι απαιτούμενες πληροφορίες για το μέγεθος του περιεχομένου δεν προέβλεπε την λειτουργία POST.

en: The resource cannot be deleted.
el: Ο πόρος δεν μπορεί να διαγραφεί.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
el: Η ριζική CA (Αρχή πιστοποιητικού) έχει σημειωθεί για απόρριψη για τον σκοπό που προσπαθήσατε να τη χρησιμοποιήσετε.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
el: Η ριζική CA (Αρχή πιστοποιητικού) δεν είναι έμπιστη για τον σκοπό που προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε το πιστοποιητικό.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
el: Ο εξυπηρετητής <b>%1</b> ζήτησε ένα πιστοποιητικό.<br /><br />Επιλέξτε το πιστοποιητικό που θα χρησιμοποιηθεί από την παρακάτω λίστα:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
el: Ο εξυπηρετητής <strong>%1</strong> δεν επέτρεψε σε αυτόν τον υπολογιστή να συνδεθεί.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο WebDAV.

en: The server does not support the request type of the body.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει τον τύπο αίτησης του σώματος.

en: The server failed the authenticity check (%1).
el: Ο εξυπηρετητής απέτυχε στον έλεγχο ταυτοποίησης (%1)

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
el: Ο εξυπηρετητής ήταν πολύ απασχολημένος με άλλες αιτήσεις, για να απαντήσει.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
el: Ο εξυπηρετητής δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη δράση των επιλογών που εμφανίζονται στο στοιχείο XML συμπεριφοράς ιδιοτήτων ή προσπαθήσατε να αντικαταστήσετε ένα αρχείο ενώ ζητούσατε να μην είναι δυνατή η αντικατάσταση των αρχείων. %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
el: Ο εξυπηρετητής, αν και είναι συνδεδεμένος με το Διαδίκτυο, μπορεί να μην είναι ρυθμισμένος να επιτρέπει αιτήσεις.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
el: Ο εξυπηρετητής, αν και είναι συνδεδεμένος με το Διαδίκτυο, μπορεί να μην τρέχει τη ζητούμενη υπηρεσία (%1).

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
el: Ο έλεγχος υπογραφής του πιστοποιητικού απέτυχε. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι η υπογραφή του πιστοποιητικού αυτού ή οποιουδήποτε στην ακολουθία εμπιστοσύνης δεν είναι έγκυρη, δεν μπορεί να αποκωδικοποιηθεί ή ότι η CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν μπορεί να επαληθευτεί. Αν δείτε αυτό το μήνυμα, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείτε θα 'πρεπε να χρησιμοποιεί τα νέα, πιο συγκεκριμένα μηνύματα σφαλμάτων.

en: The source and destination are the same file.
    %1
el: Η πηγή και ο προορισμός είναι το ίδιο αρχείο.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
el: Πηγή

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
el: Το καθορισμένο αρχείο ή φάκελος <strong>%1</strong> δεν υπάρχει.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
el: Ο καθορισμένος φάκελος δεν υπάρχει ή δεν ήταν αναγνώσιμος.

en: The specified folder may not be empty.
el: Ο καθορισμένος φάκελος ίσως να μην είναι κενός.

en: The specified folder may not exist.
el: Ο καθορισμένος φάκελος ίσως να μην υπάρχει.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
el: Η καθορισμένη αίτηση ζήτησε η μεταφορά του αρχείου <strong>%1</strong> να συνεχιστεί σε ένα συγκεκριμένο σημείο της μεταφοράς. Αυτό δεν ήταν δυνατό.

en: The specified resource may not exist.
el: Ο καθορισμένος πόρος ίσως να μην υπάρχει.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
el: Ο καθορισμένος πόρος ίσως να μην υπήρχε ή να μην είναι προσπελάσιμος.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) του πεδίου 'lastUpdate' δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας της CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) του πεδίου 'nextUpdate' δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας του πεδίου 'notAfter' του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
el: Η μορφή ώρας του πεδίου 'notBefore' του πιστοποιητικού δεν είναι έγκυρη.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
el: Οι εκδόσεις του πρωτοκόλλου %1 που υποστηρίζονται από αυτόν τον υπολογιστή και τον εξυπηρετητή μπορεί να μην είναι συμβατές.

en: There are no special actions available for protocol %1.
el: Δεν υπάρχουν ειδικές ενέργειες διαθέσιμες για το πρωτόκολλο %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα σε κάποιο σημείο της δικτυακής διαδρομής ανάμεσα στον εξυπηρετητή και σε αυτόν τον υπολογιστή.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
el: Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τις δικτυακές σας ρυθμίσεις, ειδικά με το όνομα του διαμεσολαβητή σας. Αυτό όμως είναι απίθανο αν είχατε, μέχρι πρόσφατα, πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς προβλήματα.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα με τις δικτυακές ρυθμίσεις σας. Αν μπαίνετε στο διαδίκτυο χωρίς προβλήματα τον τελευταίο καιρό, τότε αυτό είναι μάλλον απίθανο.

en: There may have been a problem with your network connection.
el: Ίσως να υπήρξε πρόβλημα με τη σύνδεσή σας στο δίκτυο.

en: These files use advanced permissions.
el: Αυτά τα αρχεία χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες.

en: This action was prevented by another error.
el: Αυτή η ενέργεια αποτράπηκε από ένα άλλο σφάλμα.

en: This action will overwrite the destination.
el: Με αυτή την ενέργεια ο προορισμός θα αντικατασταθεί.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
el: Αυτή η ενέργεια θα αντικαθιστούσε το '%1' με τον εαυτό του.
    Παρακαλώ δώστε ένα νέο όνομα αρχείου:

en: This certificate is not relevant.
el: Το πιστοποιητικό δεν είναι σχετικό.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
el: Αυτό το πιστοποιητικό, οποιοδήποτε στην ακολουθία εμπιστοσύνης τους ή η CA του (Αρχή πιστοποιητικού)  CRL (Λίστα ανάκλησης πιστοποιητικού) δεν είναι έγκυρη. Οποιοδήποτε από τα παραπάνω μπορεί να μην είναι έγκυρο ακόμη ή να έχει λήξει. Αν δείτε αυτό το μήνυμα, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείτε θα 'πρεπε να χρησιμοποιεί τα νέα, πιο συγκεκριμένα μηνύματα σφαλμάτων.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
el: Αυτό το σφάλμα εξαρτάται έντονα από το πρόγραμμα KDE. Οι επιπλέον πληροφορίες θα σας δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες από όσες είναι διαθέσιμες στην αρχιτεκτονική εισόδου/εξόδου του KDE.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
el[0]: Αυτό το αρχείο είναι ένας δεσμός και δεν έχει άδειες.
el[1]: Όλα τα αρχεία είναι δεσμοί και δεν έχουν άδειες.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
el[0]: Αυτό το αρχείο χρησιμοποιεί προχωρημένες άδειες
el[1]: Αυτά τα αρχεία χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
el: Αυτή η σημαία επιτρέπει την προσθήκη, μετονομασία και διαγραφή αρχείων. Σημειώστε ότι η διαγραφή και η μετονομασία μπορεί να περιοριστεί χρησιμοποιώντας τη σημαία Κολλημένο.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
el: Αυτή η σημαία επιτρέπει την προβολή του περιεχομένου του φακέλου.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
el[0]: Αυτός ο φάκελος χρησιμοποιεί προχωρημένες άδειες.
el[1]: Αυτοί οι φάκελοι χρησιμοποιούν προχωρημένες άδειες.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο μια απαιτούμενη συσκευή για δικτυακή επικοινωνία (μια υποδοχή) ήταν αδύνατο να δημιουργηθεί.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο μια απαιτούμενη συσκευή για δικτυακή επικοινωνία (μια υποδοχή) ήταν αδύνατο να εγκατασταθεί για αναμονή εισερχόμενων δικτυακών συνδέσεων.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
el: Αυτό είναι ένα αρκετά τεχνικό σφάλμα στο οποίο ένα σφάλμα συνέβη κατά την προσπάθεια αποδοχής μιας εισερχόμενης δικτυακής σύνδεσης.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
el: Αυτό είναι πολύ πιθανόν να προκαλείται από προγραμματιστικό λάθος (bug) στο πρόγραμμα. Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να υποβάλετε μια πλήρη αναφορά σφάλματος όπως περιγράφεται παρακάτω.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
el: Το πιο πιθανό είναι ότι αυτό προκαλείται από ένα σφάλμα στο πρόγραμμα του εξυπηρετητή. Παρακαλώ σκεφτείτε το ενδεχόμενο να υποβάλετε μια πλήρη αναφορά σφάλματος όπως περιγράφεται παρακάτω.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
el: Αυτή είναι η λίστα των αρχείων για άνοιγμα. Περισσότερα από ένα αρχεία μπορεί να καθοριστούν παραθέτοντας τα διαχωρισμένα με κενά.

en: This is the name of the file to open.
el: Αυτό είναι το όνομα του αρχείου για άνοιγμα.

en: This is the name to save the file as.
el: Αυτό είναι το όνομα με το οποίο θα αποθηκευτεί το αρχείο.

en: This may be an error on the server side.
el: Αυτό ίσως να είναι σφάλμα από τη μεριά του εξυπηρετητή.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
el: Αυτό σημαίνει ότι έγινε μια αίτηση που απαιτεί την εξακρίβωση των περιεχομένων του φακέλου και το πρόγραμμα του KDE που υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο δεν είναι ικανό να το κάνει.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
el: Αυτό σημαίνει ότι αν και ο πόρος <strong>%1</strong> ανοίχτηκε, ένα σφάλμα συνέβη κατά την ανάγνωση των περιεχομένων του πόρου.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
el: Αυτό σημαίνει ότι αν και ο πόρος <strong>%1</strong> ανοίχτηκε, ένα σφάλμα συνέβη κατά την εγγραφή στον πόρο.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
el: Αυτό σημαίνει ότι μια προσπάθεια για είσοδο (με άλλα λόγια, για άνοιγμα) στο ζητούμενο φάκελο <strong>%1</strong> απορρίφθηκε.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
el: Αυτό σημαίνει ότι μια προσπάθεια για εγγραφή στο αρχείο <strong>%1</strong> απορρίφθηκε.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
el: Αυτό σημαίνει ότι τα περιεχόμενα του ζητούμενου αρχείου ή φακέλου <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να ανακτηθούν, καθώς ήταν αδύνατο να αποκτηθεί άδεια ανάγνωσης.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
el: Αυτό σημαίνει ότι το αρχείο <strong>%1</strong> ήταν αδύνατο να τροποποιηθεί, όπως ζητήθηκε, γιατί δεν ήταν δυνατό να αποκτηθεί πρόσβαση με άδεια για εγγραφή.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί μερικά βολικά χαρακτηριστικά για την αποθήκευση αρχείων με επεκτάσεις:<br /><ol><li>Κάθε επέκταση που ορίζεται στη περιοχή κειμένου <b>%1</b> θα ενημερωθεί αν αλλάξετε τον τύπο αρχείου για την αποθήκευση.<br /><br /></li><li>Αν δεν ορισθεί επέκταση στην περιοχή κειμένου <b>%2</b> όταν κάνετε κλικ στο <b>Αποθήκευση</b>,το %3 θα προστεθεί στο τέλος του ονόματος αρχείου (αν δεν υπάρχει ήδη το όνομα αυτό). Αυτή η επέκταση βασίζεται στον τύπο αρχείου που επιλέξατε για την αποθήκευση.<br /><br />Αν δε θέλετε το KDE να αποδώσει επέκταση στο όνομα αρχείου, μπορείτε είτε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή ή μπορείτε να το παραλείψετε προσθέτοντας μια τελεία (.) στο τέλος του ονόματος αρχείου. (η τελεία θα αφαιρεθεί αυτόματα).</li></ol>Αν δεν είστε σίγουροι, διατηρήστε αυτή την επιλογή ενεργοποιημένη καθώς καθιστά τα αρχεία σας πιο εύκολα διαχειρίσιμα.

en: Time out waiting for server interaction.
el: Τέλος χρονικού ορίου αναμονής για ανταπόκριση του εξυπηρετητή.

en: Timeout Error
el: Σφάλμα χρονικού ορίου

en: Timeout on server
    %1
el: Τέλος χρονικού ορίου στον εξυπηρετητή
    %1

en: Trash File
el: Αρχείο στα απορρίμματα

en: Trash Files
el: Αρχεία στα απορρίμματα

en: Tree View
el: Προβολή δέντρου

en: Trusted:
el: Έμπιστο:

en: Try again, either now or at a later time.
el: Δοκιμάστε ξανά, είτε τώρα είτε αργότερα.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
el: Προσπαθήστε να μετακινήσετε το τρέχον αρχείο κάπου αλλού πρώτα και μετά προσπαθήστε ξανά.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
el: Προσπαθήστε να μετακινήσετε τον τρέχοντα φάκελο κάπου αλλού πρώτα και μετά προσπαθήστε ξανά.

en: Type
el: Τύπος

en: Type any comment you think is useful here.
el: Δώστε εδώ οποιοδήποτε σχόλιο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
el: Δώστε εδώ την εντολή για την εκκίνηση αυτής της εφαρμογής.
    
    Μετά την εντολή, μπορείτε να έχετε διάφορα δεσμευτικά θέσης τα οποία θα αντικατασταθούν με τις πραγματικές τιμές όταν το πρόγραμμα εκτελεστεί:
    %f - ένα όνομα αρχείου
    %F - μια λίστα από αρχεία; χρησιμοποιήστε το για εφαρμογές που μπορούν να ανοίξουν πολλά τοπικά αρχεία ταυτόχρονα
    %u - ένα URL
    %U - μια λίστα από URL
    %d - ο κατάλογος του αρχείου για άνοιγμα
    %D - μια λίστα από καταλόγους
    %i - το εικονίδιο
    %m - το μίνι εικονίδιο
    %c - η επικεφαλίδα

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
el: Δώστε εδώ την περιγραφή για αυτή την εφαρμογή, βασισμένη στη χρήση της. Παραδείγματα: μια εφαρμογή dial up (KPPP) θα έχει περιγραφή "Εργαλείο dial up".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
el: Δώστε εδώ το όνομα που θέλετε για αυτή την εφαρμογή. Αυτή η εφαρμογή θα εμφανιστεί με αυτό το όνομα στο μενού εφαρμογών και στον πίνακα.

en: Type:
el: Τύπος:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
el: Τα περιβάλλοντα UNIX συνήθως είναι ικανά να συνδέσουν ένα αρχείο ή φάκελο σε ένα διαφορετικό όνομα και/η τοποθεσία. Κατά τη διάρκεια της ζητούμενης ενέργειας αντιγραφής το KDE ανίχνευσε ένα δεσμό ή μια σειρά δεσμών που οδηγεί σε ένα αέναο βρόχο - π.χ. το αρχείο ήταν συνδεδεμένο (πιθανόν με έναν έμμεσο τρόπο) με τον εαυτό του.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
el: Τα περιβάλλοντα UNIX συνήθως είναι ικανά να συνδέσουν ένα αρχείο ή φάκελο σε ένα διαφορετικό όνομα και/η τοποθεσία. Το KDE ανίχνευσε ένα δεσμό ή μια σειρά δεσμών που οδηγεί σε ένα αέναο βρόχο - π.χ. το αρχείο ήταν συνδεδεμένο (πιθανόν με έναν έμμεσο τρόπο) με τον εαυτό του.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
el: To URL δεν αναφέρεται σε κάποιον πόρο.

en: URL Resource Invalid
el: Μη έγκυρος πόρος URL

en: URL cannot be listed
    %1
el: Το URL δεν μπορεί να εμφανιστεί
    %1

en: Unable to Enter Folder
el: Αδύνατη η είσοδος στο φάκελο

en: Unable to Initialize Input/Output Device
el: Δεν είναι δυνατή η αρχικοποίηση της συσκευής Εισόδου/Εξόδου

en: Unable to Launch Process
el: Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της διεργασίας

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
el: Δεν είναι δυνατή η απο-αρχικοποίηση της συσκευής Εισόδου/Εξόδου

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
el: Αδύνατη η δημιουργία io-slave:
    το klauncher είπε: %1

en: Unable to create io-slave: %1
el: Αδύνατη η δημιουργία io-slave: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
el: Αδυναμία ορισμού της υπηρεσίας %1 ως εκτελέσιμη, εγκατάλειψη εκτέλεσης

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
el: Αδύνατο το άνοιγμα του πιστοποιητικού. Δοκιμή με νέο κωδικό πρόσβασης;

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
el: Αδύνατη η αποθήκευση των σελιδοδεικτών στο %1. Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν: %2. Αυτό το μήνυμα σφάλματος θα εμφανιστεί μόνο μία φορά. Η αιτία αυτού του σφάλματος πρέπει να διορθωθεί το συντομότερο δυνατό, και είναι πιθανόν ένα γεμάτος σκληρός δίσκος.

en: Und&o
el: Αναί&ρεση

en: Und&o: Copy
el: &Αναίρεση: Αντιγραφή

en: Und&o: Create File
el: &Αναίρεση: Δημιουργία αρχείου

en: Und&o: Create Folder
el: &Αναίρεση: Δημιουργία φακέλου

en: Und&o: Link
el: &Αναίρεση: Δεσμός

en: Und&o: Move
el: &Αναίρεση: Μετακίνηση

en: Und&o: Rename
el: &Αναίρεση: Μετονομασία

en: Und&o: Trash
el: &Αναίρεση: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Undo File Copy Confirmation
el: Επιβεβαίωση αναίρεσης αντιγραφής αρχείου

en: Undocumented Error
el: Μη τεκμηριωμένο σφάλμα

en: Unexpected Program Termination
el: Απροσδόκητος τερματισμός προγράμματος

en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
el: Άγνωστος αλγόριθμος κλειδιού

en: Unknown Authorization method.
el: Άγνωστη μέθοδο εξουσιοδότησης

en: Unknown Error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown HTTP verb.
el: Άγνωστο HTTP ρήμα.

en: Unknown Host
el: Άγνωστος υπολογιστής

en: Unknown Interruption
el: Άγνωστη διακοπή

en: Unknown Proxy Host
el: Άγνωστος διαμεσολαβητής

en: Unknown error
    %1
el: Άγνωστο σφάλμα
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
el: Άγνωστος κωδικός σφάλματος %1
    %2
    Παρακαλώ στείλτε μια πλήρη αναφορά σφάλματος στο http://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
el: Άγνωστος υπολογιστής %1

en: Unknown interrupt
    %1
el: Άγνωστη διακοπή
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
el: Άγνωστο πρωτόκολλο '%1'.

en: Unknown proxy host
    %1
el: Άγνωστος διαμεσολαβητής
    %1

en: Unmount
el: Αποπροσάρτηση

en: Unsharing folder '%1' failed.
el: Η διακοπή κοινής χρήσης του φακέλου '%1' απέτυχε.

en: Unsupported Action: %1
el: Μη υποστηριζόμενη ενέργεια: %1

en: Unsupported Protocol %1
el: Μη υποστηριζόμενο πρωτόκολλο %1

en: Unsupported key size.
el: Μη υποστηριζόμενο μέγεθος κλειδιού.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
el: Ενημερώστε το λογισμικό σας στην τελευταία έκδοση. Η διανομή σας θα πρέπει να παρέχει εργαλεία για την ενημέρωση του λογισμικού.

en: Updating System Configuration
el: Ενημέρωση ρύθμισης συστήματος

en: Updating system configuration.
el: Ενημέρωση ρύθμισης συστήματος.

en: User
el: Χρήστης

en: User canceled action
    %1
el: Ο χρήστης ακύρωσε την ενέργεια
    %1

en: User-added certificates
el: Πιστοποιητικά που έχουν προστεθεί από το χρήστη

en: User:
el: Χρήστης:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
el: Η χρήση υπό-URLs με το %1 δεν υποστηρίζεται.

en: Validity period
el: Περίοδος εγκυρότητας

en: Validity period:
el: Περίοδος εγκυρότητας:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Varying (No Change)
el: Μεταβαλλόμενο (χωρίς αλλαγή)

[ctx: Verb]
en: &Trash
el: Μετακίνηση στα &απορρίμματα

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning, the destination is more recent.
el: Προσοχή, ο προορισμός είναι πιο πρόσφατος.

[ctx: Web page address]
en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
el: Όταν όλα τα υπόλοιπα αποτύχουν, παρακαλώ βοηθήστε την ομάδα του KDE ή το συντηρητή αυτού του προγράμματος αποστέλλοντας μιας υψηλής ποιότητας αναφορά. Αν το πρόγραμμα προσφέρεται από κάποιον τρίτο, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί του απευθείας. Αλλιώς ελέγξτε αν το ίδιο σφάλμα έχει ήδη σταλεί από κάποιον άλλον κάνοντας μια αναζήτηση στην <a href="http://bugs.kde.org/">Ιστοσελίδα αναφοράς σφαλμάτων του KDE</a>. Αν δεν υπάρχει εκεί, σημειώστε τις λεπτομέρειες που δίνονται παραπάνω και ενσωματώστε τις στην αναφορά σφάλματος σας, μαζί με όσες περισσότερες λεπτομέρειες θεωρείτε απαραίτητες για να βοηθήσετε.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
el: Όταν είναι επιλεγμένο, η ενέργεια του κουμπιού που θα χρησιμοποιήσετε θα εφαρμόζεται σε όλες τις επερχόμενες συγκρούσεις για την διεργασία σε εξέλιξη.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
el: Όταν είναι επιλεγμένο, η ενέργεια του κουμπιού που θα χρησιμοποιήσετε θα εφαρμόζεται σε όλες τις επερχόμενες συγκρούσεις για την διεργασία σε εξέλιξη.
    Εκτός αν πατήσετε στο παράλειψη, αυτή η ερώτηση θα σας τεθεί σε περίπτωση σύγκρουσης με ένα υπάρχον αρχείο μέσα σ' αυτόν το φάκελο.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
el: Κατά την ανάκτηση πληροφοριών για τον καθορισμένο διαμεσολαβητή, <strong>%1</strong>, ένα σφάλμα Άγνωστου υπολογιστή συνέβη. Ένα σφάλμα άγνωστου υπολογιστή υποδηλώνει ότι το ζητούμενο όνομα ήταν αδύνατο να εντοπιστεί στο Διαδίκτυο.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
el: Θέλετε να δέχεστε αυτό το πιστοποιητικό για πάντα χωρίς προτροπή;

en: Write
el: Εγγραφή

en: Write
    Entries
el: Εγγραφή
    καταχωρήσεων

en: Write Access Denied
el: Άρνηση πρόσβασης εγγραφής

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
el: &Εγγραφή σε

en: Writing to %1 is not supported.
el: Η εγγραφή στο %1 δεν υποστηρίζεται.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
el: Πρόκειται να μπείτε σε ασφαλή λειτουργία. Όλες οι μεταδόσεις θα κρυπτογραφούνται, εκτός αν σημειώνεται διαφορετικά.
    Αυτό σημαίνει ότι τα μεταφερόμενα δεδομένα σας δε θα μπορούν να παρακολουθούνται εύκολα από τρίτους.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
el: Πρόκειται να βγείτε από την ασφαλή λειτουργία. Οι μεταδόσεις δε θα κρυπτογραφούνται πλέον.
    Αυτό σημαίνει ότι τα μεταφερόμενα δεδομένα σας θα μπορούν να παρακολουθούνται από τρίτους.

en: You are not authorized to execute this file.
el: Δεν έχετε άδεια εκτέλεσης αυτού του αρχείου.

en: You are not authorized to execute this service.
el: Δεν έχετε άδεια εκτέλεσης αυτής της υπηρεσίας.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
el: Δεν έχετε άδεια επιλογής μιας εφαρμογής για το άνοιγμα αυτού του αρχείου.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
el: Μπορείτε επίσης να αναρρυθμίσετε την άδεια κοινής χρήσης αρχείων.

en: You can only select local files
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο τοπικά αρχεία

en: You can only select local files.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο τοπικά αρχεία.

en: You can only select one file
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο ένα αρχείο

en: You did not select a file to delete.
el: Δεν επιλέξατε κάποιο αρχείο για διαγραφή.

en: You did not select a file to trash.
el: Δεν επιλέξατε κάποιο αρχείο για μετακίνηση στα απορρίμματα.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
el: Δεν έχετε άδειες για πρόσβαση στο πρωτόκολλο %1.

en: You do not have permission to create that folder.
el: Δεν έχετε άδεια να δημιουργήσετε αυτόν το φάκελο.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
el: Δηλώσατε ότι θέλετε να αποδεχθείτε αυτό το πιστοποιητικό, αλλά δεν έχει εκδοθεί για τον εξυπηρετητή που το παρουσιάζει. Θέλετε να συνεχιστεί η φόρτωση;

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
el: Υποδείξατε ότι επιθυμείτε να αποκτήσετε ή να αγοράσετε ένα ασφαλές πιστοποιητικό. Ο μάγος αυτός έχει σκοπό να σας καθοδηγήσει σε αυτήν τη διαδικασία. Μπορείτε να τον ακυρώσετε οποιαδήποτε στιγμή, και να σταματήσετε τη διαδικασία.

en: You may have encountered a bug in the program.
el: Μπορεί να συναντήσατε ένα σφάλμα στο πρόγραμμα.

en: You may have incorrectly typed the location.
el: Ίσως να πληκτρολογήσατε λάθος την τοποθεσία.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
el: Μπορεί να δώσατε λανθασμένες ή καθόλου πληροφορίες ταυτοποίησης.

en: You may not have permissions to accept the connection.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες για αποδοχή της σύνδεσης.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
el: Μπορεί να μην έχετε άδειες για να αρχικοποιήσετε ("προσαρτήσετε") τη συσκευή. Στα συστήματα UNIX, συχνά απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για την αρχικοποίηση μιας συσκευής.

en: You may not have permissions to read from the resource.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες ανάγνωσης από τον πόρο.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες ανάγνωσης του αρχείου ή ανοίγματος του φακέλου.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
el: Μπορεί να μην έχετε άδειες για να απο-αρχικοποιήσετε ("αποπροσαρτήσετε") τη συσκευή. Στα συστήματα UNIX, συχνά απαιτούνται προνόμια διαχειριστή για την απο-αρχικοποίηση μιας συσκευής.

en: You may not have permissions to write to the resource.
el: Ίσως δεν έχετε άδειες εγγραφής στον πόρο.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
el: Μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για ένα πρόγραμμα του KDE (που ονομάζεται ένα kioslave ή ioslave) που υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο. Τοποθεσίες για τέτοια αναζήτηση είναι το <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> και <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
el: Τώρα πρέπει να δώσετε έναν κωδικό πρόσβασης για την αίτηση πιστοποιητικού. Παρακαλώ επιλέξτε έναν πολύ ασφαλή κωδικό πρόσβασης καθώς αυτός θα χρησιμοποιηθεί για την κρυπτογράφηση του προσωπικού σας κλειδιού.

en: You need to be authorized to share folders.
el: Πρέπει να είστε εξουσιοδοτημένος για την κοινή χρήση φακέλων.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για τον παρακάτω διαμεσολαβητή προτού σας δοθεί πρόσβαση σε κάποιο διαδικτυακό τόπο.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για πρόσβαση σε αυτόν τον δικτυακό τόπο.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
el: Οι άδειες πρόσβασής σας ίσως να μην επαρκούν για να πραγματοποιηθεί η ζητούμενη ενέργεια σε αυτόν τον πόρο.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
el: Ο λογαριασμός σας μπορεί να μην έχει άδειες πρόσβασης στον καθορισμένο πόρο.

en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: a suitable extension
el: μια κατάλληλη κατάληξη

[ctx: folder name]
en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: mounting is not supported by wince.
el: η προσάρτηση δεν υποστηρίζεται από το wince.

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
el: Αυτό εκκινεί το πρόγραμμα:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
el: αντιγραφή του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: create the requested folder
el: δημιουργία του ζητούμενου φακέλου

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
el: διαγραφή του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
el: κλείδωμα του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
el: μετακίνηση του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
el: ερώτηση των δυνατοτήτων του εξυπηρετητή

[ctx: request type]
en: retrieve property values
el: ανάκτηση τιμών ιδιοτήτων

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
el: ανάκτηση των περιεχομένων του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
el: εκτέλεση μίας αναφοράς στον καθορισμένο φάκελο

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
el: αναζήτηση στον καθορισμένο φάκελο

[ctx: request type]
en: set property values
el: καθορισμός τιμών ιδιοτήτων

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
el: ξεκλείδωμα του καθορισμένου αρχείου ή φακέλου

[ctx: request type]
en: upload %1
el: αποστολή του %1

en: telnet protocol handler
el: χειριστής πρωτοκόλλου telnet

en: telnet service
el: υπηρεσία telnet

en: the extension <b>%1</b>
el: η κατάληξη <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
el: Μετακίνηση στα απο&ρρίμματα

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
el[0]: Επιθυμείτε την μετακίνηση στον κάδο απορριμμάτων αυτών των %1 αντικειμένων;
el[1]: Επιθυμείτε την μετακίνηση στον κάδο απορριμμάτων αυτών των %1 αντικειμένων;

en: unmounting is not supported by wince.
el: η αποπροσάρτηση δεν υποστηρίζεται από το wince.
