kmymoney - en to el translation catalogue (3128 entries)

en: 
    
    Accept this or modify the loan information and recalculate.
el: 
    
    Αποδοχή αυτού ή επεξεργασία των πληροφοριών του δανείου και υπολογισμός εκ νέου.

en: 
    
    Press More for further information
el: 
    
    Πατήστε Περισσότερα για επιπλέον πληροφορίες

en: 
                  <p>
                  This option is for investments reports only which
                  show prices instead of balances as all other reports do.
                  </p>
                  <p>
                  Select this option to include prices only if there is an actual price for the date.
                  If not, 0 will be shown. In the graph, the value will be skipped.
                  </p>
                  <p>
                  If this option is off the last existing price is shown for a period, if
                  it is on, in a table the value is '0' shown and in a chart a linear
                  interpolation for the missing values will be performed.
                  <br>Example:
                  <br>There are prices for January and March, but there is no price for
                  February.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: shows the price for February as the last price of
                  January
                  <li><b>ON</b>: in a table the value is '0', in a chart a linear
                  interpolation for the February-price will be performed
                  (so it makes a kind of average-value using the January- and the
                  March-price in the chart)
                  </ul>
                  </p>
el: 
                  <p>
                  Η επιλογή αυτή είναι για επενδυτικές εκθέσεις μόνο οι οποίες
                  εμφανίζουν τιμές αντί των υπολοίπων όλων των άλλων αναφορών.
                  </p>
                  <p>
                  Με την επιλογή αυτή περιλαμβάνονται τιμές μόνο αν υπάρχει τιμή για την ημερομηνία.
                  αν όχι, θα εμφανιστεί 0. Στο γράφημα, η αξία θα παραλειφθεί.
                  </p>
                  <p>
                  Αν η επιλογή αυτή είναι ανενεργή η τελευταία τιμή εμφανίζεται για μια περίοδο, αν
                  είναι ενεργή, η τιμή '0' εμφανίζεται σε έναν πίνακα και στο γράφημα μια γραμμική
                  παρεμβολή θα υπολογιστεί για τις αξίες που λείπουν.
                  <br>Παράδειγμα:
                  <br>υπάρχουν τιμές για Ιανουάριο και Μάρτιο, αλλά όχι για
                  Φεβρουάριο.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: εμφανίζει την τιμή του Φεβρουαρίου ως την τελευταία τιμή του
                  Ιανουαρίου
                  <li><b>ON</b>: σε έναν πίνακα η αξία είναι '0', στο διάγραμμα μια γραμμική
                  παρεμβολή θα υπολογιστεί για την τιμή Φεβρουαρίου
                  (ένα είδος μέσης τιμής με χρήση των τιμών Ιανουαρίου και
                  Μαρτίου στο διάγραμμα)
                  </ul>
                  </p>

en: 
    2. Calculate Loan
el: 
    2. Υπολογισμός του δανείου

en: 
    2. Calculate Loan
    
    3. Payments
el: 
    2. Υπολογισμός δανείου
    
    3. Δόσεις

en: 
    3. Payments
el: 
    3. Δόσεις

en: 
    Do you borrow or lend money?
el: 
    Δανείζεστε ή δανείζετε χρήματα;

en: 
    Do you want to record all payments of this loan with KMyMoney?
el: 
    Θέλετε να καταγράφετε όλες τις δόσεις του δανείου με το KMyMoney;

en: 
    How do you want to call this loan? Examples for names are 'car loan', 'school loan', 'home owner loan'.
el: 
    Πως θέλετε να ονομάσετε αυτό το δάνειο; Παραδείγματα ονομάτων: « Δάνειο αυτοκινήτου », « Σχολικό δάνειο », « Δάνειο κατοικίας ».

en: 
    How often will there be payments made to this loan?
el: 
    Πόσο συχνά θα καταβάλλονται δόσεις για το δάνειο αυτό;

en: 
    If your regular payment contains any additional fees, click on the button "Additional fees" to enter them.
el: 
    Αν η τακτική πληρωμή περιέχει πρόσθετα έξοδα, κάνετε κλικ στο κουμπί "Πρόσθετα έξοδα" για την εισαγωγή τους.

en: 
    In the first step, KMyMoney will ask you some general information about the loan account to be created.
el: 
    Στο πρώτο βήμα, το KMyMoney θα σας ζητήσει κάποιες γενικές πληροφορίες για το λογαριασμό δανείου που θα δημιουργηθεί.

en: 
    In the following steps, KMyMoney supports you in setting up categories and schedules for your loan payments.
el: 
    Στα βήματα που ακολουθούν, το KMyMoney σάς υποστηρίζει στη ρύθμιση κατηγοριών και προγραμματισμών για τις πληρωμές του δανείου σας.

en: 
    Is the interest of this loan fixed over a period of time or is it adapted from time to time? If the interest rate changes during the amortization phase of the loan you should choose the option 'variable interest rate'.
el: 
    Είναι ο τόκος αυτού του δανείου σταθερός σε μια χρονική περίοδο ή προσαρμόζεται ανάλογα; Αν το επιτόκιο αλλάζει στη φάση απόσβεσης του δανείου πρέπει να επιλέξετε 'μεταβλητό επιτόκιο'.

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown below. If you want to accept these values use the "Finish" button to update your account, otherwise use the "Back" button to modify your settings.
el: 
    Το KMyMoney έχει υπολογίσει το δάνειο όπως φαίνεται παρακάτω. Αν αποδέχεστε αυτές τις τιμές, με το κουμπί "Τέλος" ενημερώστε το λογαριασμό σας, διαφορετικά χρησιμοποιήστε το κουμπί "Πίσω" για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις.

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown in the overview below. You can accept these values by selecting "Next" or change them by choosing "Back" to return to the input field for the information you want to change.
el: 
    Το KMyMoney υπολόγισε το δάνειο όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω επισκόπηση. Μπορείτε να αποδεχτείτε τα ποσά επιλέγοντας «Επόμενο» ή να τα τροποποιήσετε επιλέγοντας «Επιστροφή» για να επιστρέψετε στο πεδίο εισαγωγής της πληροφορίας που επιθυμείτε να αλλάξετε.

en: 
    KMyMoney, the Personal Finance Manager for KDE.
    
    Please consider contributing to this project with code and/or suggestions.
el: 
    KMyMoney, ο προσωπικός διαχειριστής οικονομικών για το KDE.
    
    Μπορείτε να συνεισφέρετε σε αυτό το έργο με κώδικα ή/και προτάσεις.

en: 
    Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
el: 
    Δώστε το ποσό της τελικής αποσβεστικής δόσης ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: 
    Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
el: 
    Εισαγάγετε το ποσό της δόσης για το κεφάλαιο και τον τόκο ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: 
    Please enter the interest rate or leave the field empty to calculate it.
el: 
    Εισαγάγετε το επιτόκιο ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: 
    Please enter the term of this loan or leave the field empty to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
el: 
    Εισαγάγετε την περίοδο του δανείου ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί. Η περίοδος είναι ο χρόνος της πλήρους αποπληρωμής του δανείου. Ίσως να διαφέρει από την περίοδο για την οποία η δανειακή σύμβαση είχε υπογραφεί.

en: 
    Please select the category you want to assign the interest payments to or create a new category.
el: 
    Παρακαλώ επιλέξετε την κατηγορία στην οποία επιθυμείτε να αναθέσετε τις πληρωμές των τόκων, ή δημιουργήστε μια νέα κατηγορία.

en: 
    Please select, which data of the loan you want to modify.
el: 
    Επιλέξτε ποια δεδομένα του δανείου θέλετε να τροποποιήσετε.

en: 
    Select the date when the interest rate for this loan will be modified and the frequency of the future changes.
el: 
    Επιλέξτε την ημερομηνία τροποποίησης του επιτοκίου για το δάνειο αυτό και τη συχνότητα των μελλοντικών αλλαγών.

en: 
    This page summarizes the data you entered. If you need to modify anything, please use the "Back" button to go to respective page. Otherwise use the "Finish" button to create the account.
el: 
    Αυτή η σελίδα συνοψίζει τα δεδομένα που έχετε εισάγει. Αν χρειάζεται να αλλάξετε κάτι, χρησιμοποιήστε το κουμπί "Πίσω" για μετάβαση στη σχετική σελίδα. Διαφορετικά με το κουμπί "Τέλος" δημιουργήστε το λογαριασμό.

en: 
    Welcome to the Edit Loan Account Wizard. Please use this wizard to modify information about your loan account.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
el: 
    Καλώς ήλθατε στον οδηγό επεξεργασίας λογαριασμού δανείου. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε αυτόν τον οδηγό για να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες σχετικά με τον λογαριασμό σας δανείου.
    
    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι έχετε διαθέσιμες εύκολα τις σχετικές πληροφορίες. Συνήθως αυτές οι πληροφορίες βρίσκονται στο συμβόλαιό σας και στο τελευταίο απόσπασμα κίνησης.

en: 
    Welcome to the New Loan Account Wizard which will guide you through the creation of a new loan e.g. for your home, your car or any other loan that you pay or gain interest for.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
el: 
    Καλώς ορίσατε στο βοηθό νέου λογαριασμού δανείου που θα σας καθοδηγήσει για τη δημιουργία νέου δανείου π.χ. δάνειο κατοικίας, αυτοκινήτου ή όποιο άλλο δάνειο για το οποίο πληρώνετε ή λαμβάνετε τόκο.
    
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε πρόχειρες τις σχετικές πληροφορίες. Συνήθως τις πληροφορίες αυτές τις παίρνετε από τη σύμβαση και από την τελευταία κατάσταση κίνησης και υπολοίπου.

en: 
    Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
el: 
    Υπήρξαν δόσεις του δανείου ανεξάρτητα αν εισήχθησαν στο KMyMoney ή όχι;

en: 
    When does the actual interest rate get calculated?
el: 
    Πότε υπολογίζεται το πραγματικό επιτόκιο;

en: 
    You have successfully entered the general information about your loan. Next, KMyMoney needs some information about the calculation of the loan.
el: 
    Έχετε εισάγει με επιτυχία τις γενικές πληροφορίες για το λογαριασμό σας. Τώρα, το KMyMoney χρειάζεται πληροφορίες για τον υπολογισμό του δανείου.

en:     %1 duplicate |     %1 duplicates
el[0]:     %1 διπλό
el[1]:     %1 διπλά

en:     %1 matched |     %1 matched
el[0]:     %1 συσχετίστηκε
el[1]:     %1 συσχετίστηκαν

en:     %1 processed |     %1 processed
el[0]:     %1 επεξεργάστηκε
el[1]:     %1 επεξεργάστηκαν

en:     New parent account is the top level account '%1'.
el:     Νέος γονέας για τον λογαριασμό είναι ο λογαριασμός κυρίου επιπέδου «%1».

en:     Please enter a price for the currency on or before the opening date.
el:     Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή για το νόμισμα πριν ή στην ημερομηνία έναρξης.

en:     Please enter a price for the investment on or before the opening date.
el:     Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή για την επένδυση πριν ή στην ημερομηνία έναρξης.

en:     Please open it in the account editor (Account/Edit account) once and press OK.
el:     Παρακαλώ ανοίξτε το στον επεξεργαστή λογαριασμού (Λογαριασμός/Επεξεργασία λογαριασμού) μια φορά και πατήστε Εντάξει.

en:     Reparenting account '%2' to top level account '%1'.
el:     Αλλαγή γονέα για τον λογαριασμό «%2» στον κυρίου επιπέδου λογαριασμό «%1».

en:     The account reference will be removed.
el:     Η αναφορά του λογαριασμού θα αφαιρεθεί.

en:     The child account list will be reconstructed.
el:     Θα γίνει αναδημιουργία της λίστας των λογαριασμών απογόνων.

en:     The payee will be removed.
el:     Ο δικαιούχος θα διαγραφεί.

en:     The post date was updated to '%1'.
el:     Η ημερομηνία υπολογισμού ενημερώθηκε σε «%1».

en:     This will store the password in the KDE wallet and remove the cleartext version.
el:     Με αυτόν τον τρόπο θα αποθηκευτεί ο κωδικός στο πορτοφόλι του KDE και θα αφαιρεθεί η μη κρυπτογραφημένη έκδοση.

en:   * Child account with id %1 does not exist anymore.
el:   * Ο λογαριασμός απογόνου με αναγνωριστικό %1 δεν υπάρχει πια.

en:   * Loop detected between this account and account '%1'.
el:   * Εντοπίστηκε βρόχος ανάμεσα σ' αυτό τον λογαριασμό και τον λογαριασμό «%1».

en:   * Older versions of KMyMoney stored an OFX password for this account in cleartext.
el:   * Παλαιότερες εκδόσεις του KMyMoney αποθήκευαν έναν κωδικό OFX γι' αυτό το λογαριασμό σε μη κρυπτογραφημένο κείμενο.

en:   * Parent account '%1' belongs to a different group.
el:   * Ο λογαριασμός γονέας «%1» ανήκει σε μια διαφορετική ομάδα.

en:   * Parent account '%1' does not contain '%2' as sub-account.
el:   * Ο λογαριασμός γονέας «%1» δεν περιέχει τον «%2» ως υπολογαριασμό.

en:   * Payee %1 recreated with fixed id
el:   * Ο δικαιούχος %1 αναδημιουργήθηκε με ένα νέο αναγνωριστικό

en:   * Payee '%1' removed.
el:   * Ο δικαιούχος « %1 » διαγράφηκε.

en:   * Payee id updated in report '%1'.
el:   * Το αναγνωριστικό του δικαιούχου ενημερώθηκε στην αναφορά « %1 ».

en:   * Payee id updated in split of schedule '%1'.
el:   * Το αναγνωριστικό του δικαιούχου ενημερώθηκε κατά το διαχωρισμό της προγρ. συναλλαγής « %1 ».

en:   * Payee id updated in split of transaction '%1'.
el:   * Ενημέρωση αναγνωριστικού του δικαιούχου στον διαχωρισμό της συναλλαγής « %1 ».

en:   * Removed bankid from split in scheduled transaction '%1'.
el:   * Το αναγνωριστικό τράπεζας αφαιρέθηκε κατά το διαχωρισμό της προγραμματισμένης συναλλαγής « %1 ».

en:   * Split %2 in schedule '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
el:   * Ο διαχωρισμός %2 στην προγραμματισμένη συναλλαγή « %1 » περιέχει μια αναφορά σε έναν μη έγκυρο λογαριασμό %3. Παρακαλώ διορθώστε το χειροκίνητα.

en:   * Split %2 in transaction '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
el:   * Ο διαχωρισμός %2 της συναλλαγής « %1 » περιέχει μια αναφορά σε έναν μη έγκυρο λογαριασμό %3. Παρακαλώ διορθώστε το χειροκίνητα.

en:   * The account '%1' in currency '%2' has no price set for the opening date '%3'.
el:   * Ο λογαριασμός « %1 » στο νόμισμα « %2 » δεν έχει μια ορισμένη τιμή για την ημερομηνία έναρξης « %3 ».

en:   * The account with id %1 referenced by the budget does not exist anymore.
el:   * Ο λογαριασμός με το αναγνωριστικό %1 που αναφέρεται από τον προϋπολογισμό δεν υπάρχει πια.

en:   * The investment '%1' has no price set for the opening date '%2'.
el:   * Η επένδυση '%1' δεν έχει ορισμένη τιμή για την ημερομηνία έναρξης '%2'.

en:   * The parent with id %1 does not exist anymore.
el:   * Ο γονέας με το αναγνωριστικό %1 δεν υπάρχει πια.

en:   * The payee with id %1 referenced by the loan does not exist anymore.
el:   * Ο δικαιούχος με το αναγνωριστικό %1 που αναφέρεται από το δάνειο δεν υπάρχει πια.

en:   * Transaction '%1' has an invalid post date.
el:   * Η ημερομηνία «%1» έχει μια μη έγκυρη ημερομηνία υπολογισμού.

en:   * Unable to update account data for account %1 in engine
el:   * Αδυναμία ενημέρωσης των δεδομένων του λογαριασμού %1 στην μηχανή

en:   * Unable to update account data in engine.
el:   * Αδυναμία ενημέρωσης των δεδομένων του λογαριασμού στη μηχανή.

en:   * action marked as interest in split of transaction '%1'.
el:   * ενέργεια σημειωμένη ως τόκος κατά το διαχωρισμό της συναλλαγής « %1 ».

en:   Payees
el:   Δικαιούχοι

en:   Statement balance is not contained in statement.
el: Το υπόλοιπο δεν περιέχεται στο απόσπασμα κίνησης.

en:   Statement balance on %1 is reported to be %2
el:   Η κατάσταση υπολοίπου του %1 μεταφέρθηκε για να γίνει %2

en:   Transactions
el:   Συναλλαγές

en:  (%1 payment) |  (%1 payments)
el[0]:  (%1 πληρωμή)
el[1]:  (%1 πληρωμές)

en:  (Brokerage)
el:  (Μεσιτείας)

en:  - Account Name: %1
el:  - Όνομα λογαριασμού: %1

en:  - Account Number: %1
el:  - Αριθμός λογαριασμού: %1

en:  - Account Type: %1
el:  - Τύπος λογαριασμού: %1

en: %1 (Brokerage)
el: %1 (Μεσιτεία)

en: %1 (Customized)
el: %1 (Προσαρμοσμένο)

en: %1 (Investment)
el: %1 (Επενδύσεων)

en: %1 Balance History
el: %1 Ιστορικό υπολοίπου

en: %1 Bill. | %1 Bills.
el[0]: %1 Λογαριασμός.
el[1]: %1 Λογαριασμοί.

en: %1 Day Forecast
el: Πρόβλεψη %1 ημερών

en: %1 Deposit. | %1 Deposits.
el[0]: %1 Κατάθεση.
el[1]: %1 Καταθέσεις.

en: %1 Transfer. | %1 Transfers.
el[0]: %1 Μεταφορά.
el[1]: %1 Μεταφορές.

en: %1 YTD Account Transactions
el: %1 συναλλαγές λογαριασμού YTD

en: %1 account
     | %1 accounts
el[0]: %1 λογαριασμός
el[1]: %1 λογαριασμοί

en: %1 cleared deposit | %1 cleared deposits in total
el[0]: %1 εξοφλημένη κατάθεση
el[1]: %1 εξοφλημένες καταθέσεις συνολικά

en: %1 cleared payment | %1 cleared payments in total
el[0]: %1 εξοφλημένη πληρωμή
el[1]: %1 εξοφλημένες πληρωμές συνολικά

en: %1 commodity (equity)
     | %1 commodities (equities)
el[0]:  %1 εμπόρευμα (συμμετοχή)
el[1]: %1 εμπορεύματα (συμμετοχές)

en: %1 day overdue | %1 days overdue
el[0]: %1 ημέρα καθυστέρηση
el[1]: %1 ημέρες καθυστέρηση

en: %1 deposit (%2) | %1 deposits (%2)
el[0]: %1 κατάθεση (%2)
el[1]: %1 καταθέσεις (%2)

en: %1 deposit after %2 | %1 deposits after %2
el[0]: %1 κατάθεση μετά τις %2
el[1]: %1 καταθέσεις μετά τις %2

en: %1 in file %2 line %3
el: %1 στο αρχείο %2 στη γραμμή %3

en: %1 inconsistency was detected and corrected
     | %1 inconsistencies were detected and corrected
el[0]: %1 σφάλμα ακεραιότητας ανιχνεύθηκε και διορθώθηκε
el[1]: %1 σφάλματα ακεραιότητας ανιχνεύθηκαν και διορθώθηκαν

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 problems corrected; %2 is a string, e.g. 3 problems still present]
en: Finished: %1 %2
el: Ολοκληρώθηκε: %1 %2

en: %1 is not an Investment Account. Do you wish to make it one?
el: %1 δεν είναι λογαριασμός επενδύσεων. Θέλετε να δημιουργήσετε έναν;

en: %1 of %2
el: %1 από %2

en: %1 orphan account was created
     | %1 orphan accounts were created
el[0]: %1 δημιουργήθηκε ορφανός λογαριασμός
el[1]: %1 δημιουργήθηκαν ορφανοί λογαριασμοί

en: %1 outstanding deposit | %1 outstanding deposits in total
el[0]: %1 εκκρεμή κατάθεση
el[1]: %1 εκκρεμείς καταθέσεις συνολικά

en: %1 outstanding payment | %1 outstanding payments in total
el[0]: %1 εκκρεμή πληρωμή
el[1]: %1 εκκρεμείς πληρωμές συνολικά

en: %1 payment (%2) | %1 payments (%2)
el[0]: %1 πληρωμή (%2)
el[1]: %1 πληρωμές (%2)

en: %1 payment after %2 | %1 payments after %2
el[0]: %1 πληρωμή μετά τις %2
el[1]: %1 πληρωμές μετά τις %2

en: %1 possible schedule problem was noted
     | %1 possible schedule problems were noted
el[0]: %1 σημειώθηκε πιθανό πρόβλημα προγραμματισμού
el[1]: %1 σημειώθηκαν πιθανά προβλήματα στις προγραμματισμού

en: %1 price
     | %1 prices
el[0]: %1 τιμή
el[1]: %1 τιμές

en: %1 problem corrected. | %1 problems corrected.
el[0]: διορθώθηκε %1 πρόβλημα.
el[1]: διορθώθηκαν %1 προβλήματα.

en: %1 problem still present. | %1 problems still present.
el[0]: %1 πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.
el[1]: %1 προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν.

en: %1 schedule
     | %1 schedules
el[0]: %1 προγραμματισμένη συναλλαγή
el[1]: %1 προγραμματισμένες συναλλαγές

en: %1 thrown in %2:%3
el: %1 μήνυμα εξαίρεσης στο %2:%3

en: %1 transaction
     | %1 transactions
el[0]: %1 συναλλαγή
el[1]: %1 συναλλαγές

en: %1 units in %2
el: %1 μονάδες στο %2

en: %1|Import files
    %2|All files
el: %1|Εισαγωγή αρχείων
    %2|Όλα τα αρχεία

en: &Abort
el: &Εγκατάλειψη

en: &Account
el: &Λογαριασμός

en: &Additional fees...
el: Επιπλέον αμοιβές...

en: &Browse...
el: &Περιήγηση...

en: &Cancel
el: Ακύρωση

en: &Category
el: &Κατηγορία

en: &Charge
el: &Χρέωση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Create...
el: &Δημιουργία...

en: &Decrease
el: &Μείωση

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Deposit
el: &Κατάθεση

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: &Distribute difference of %1 among all splits.
el: &Διανομή της διαφοράς του %1 σε όλους τους διαχωρισμούς.

en: &Down
el: &Κάτω

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Enter
el: &Εισαγωγή

en: &Export
el: &Εξαγωγή

en: &Filter
el: &Φίλτρο

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Import
el: &Εισαγωγή

en: &Increase
el: &Αύξηση

en: &Institution
el: Ί&δρυμα

en: &Leave %1 unassigned.
el: &Αφήστε %1 χωρίς ανάθεση.

en: &Leave total amount of transaction at %1.
el: &Αφήστε το συνολικό ποσό της συναλλαγής σε %1.

en: &Merge
el: &Συγχώνευση

en: &New Schedule...
el: Νέα προγραμματισμένη συναλλαγή...

en: &New report
el: &Νέα αναφορά

en: &OK
el: &Εντάξει

en: &Payment
el: &Πληρωμή

en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

en: &Schedule
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: &Show tip of the day
el: &Εμφάνιση συμβουλής της ημέρας

en: &Skip
el: &Παράλειψη

en: &Transaction
el: &Συναλλαγή

en: &Transfer
el: &Μεταφορά

en: &Withdrawal
el: Ανάλη&ψη

en: &lt;Not configured&gt;
el: &lt;Δεν διαμορφώθηκε&gt;

en: (%1 occurrence.) | (%1 occurrences.)
el[0]: (%1 εμφάνιση.)
el[1]: (%1 εμφανίσεις.)

en: (Fees) %1
el: (Αμοιβές) %1

en: (No Institution)
el: (Κανένα ίδρυμα)

en: * Potential problem with investments/currencies
el: * Ενδεχόμενο πρόβλημα με τις επενδύσεις/νομίσματα

en: * Problem with account '%1'
el: * Πρόβλημα με τον λογαριασμό «%1»

en: * Problem with budget '%1'
el: * Πρόβλημα με τον προϋπολογισμό «%1»

en: * Reconstructing the child lists for
el: * Ανασυγκρότηση της λίστας των απογόνων για

en: *** UNASSIGNED ***
el: *** ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗ ***

en: *.css|CSS files
    *|All files
el: *.css|CSS αρχεία
    *|Όλα τα αρχεία

en: *.csv *.PRN *.txt | CSV Files
     *|All files
el: *.csv *.PRN *.txt | CSV Αρχεία
     *|Όλα τα αρχεία

en: *.csv *.PRN *.txt|CSV Files
    *|All files
el: *.csv *.PRN *.txt|CSV Αρχεία
     *|Όλα τα αρχεία

en: *.kmt|KMyMoney template files
    *|All files
el: *kmt|KMyMoney αρχεία προτύπων
    *|Όλα τα αρχεία

en: *.kmy *.xml|KMyMoney files
    *|All files
el: *.kmy *.xml|KMyMoney αρχεία
    *|Όλα τα αρχεία

en: *.xml|XML files
    *|All files
el: *.xml|XML αρχεία
    *|Όλα τα αρχεία

en: *|GnuCash files
    *|All files
el: *|Αρχεία GnuCash
    *|Όλα τα αρχεία

en: 1 %1 equals %2
el: 1 %1 ίσο με %2

en: 1 day | %1 days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

en: 1. General Information
el: 1. Γενικές πληροφορίες

en: 2. Separators
el: 2. Διαχωριστικά

en: 3. Banking
el: 3. Τραπεζικές εργασίες

en: 4. Investing
el: 4. Επενδύσεις

en: 5. Lines
el: 5. Γραμμές

en: 7-day Cash Flow Forecast
el: Πρόβλεψη ταμειακής ρευστότητας 7 ημερών

en: : Sorry. This importer cannot handle version %1 of element %2
el: : Συγγνώμη. Αυτό το εργαλείο εισαγωγής δεν μπορεί να διαχειριστεί την έκδοση %1 του %2

en: <b>%1</b> is a default report, so it cannot be deleted.
el: Η <b>%1</b> είναι μια προκαθορισμένη αναφορά, δεν μπορείτε να τη διαγράψετε.

en: <b>You have downloaded a statement for the following account:</b><br/><br/>
el: <b>Έχει γίνει λήψη ενός αποσπάσματος κίνησης για τον ακόλουθο λογαριασμό:</b><br/><br/>

en: <center>An amount, price, and/or quantity column is missing.</center>Please check your selections.
el: <center>Οι στήλες με το ποσό, τιμή, ή/και ποσότητα λείπουν.</center>Παρακαλώ ελέγξτε τις επιλογές σας.

en: <center>An invalid date has been detected during import.</center><center><b>'%1'</b></center>Please check that you have set the correct date format,
    <center>and start and end lines.</center>
el: <center>Εντοπίστηκε μια εσφαλμένη ημερομηνία κατά την εισαγωγή.</center><center><b>%1</b></center>Παρακαλώ ελέγξτε ότι έχετε ορίσει τη σωστή μορφή ημερομηνίας,
    <center>και τις γραμμές έναρξης και τέλους.</center>

en: <center>An invalid value has been detected in column %1 on row %2.</center>Please check that you have selected the correct columns.<center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
el: <center>Μια μη έγκυρη τιμή εντοπίστηκε στη στήλη %1 στη γραμμή %2.</center><center>Παρακαλώ ελέγξτε ότι έχετε επιλέξει τις σωστές στήλες.</center><center>Θα πρέπει να αποδεχτείτε όλα τα παρόμοια αντικείμενα, ή μόνο αυτό, ή να ακυρώσετε</center>

en: <center>As you had skipped Setup, the wizard will now return you to the setups.</center>
el: <center>Επειδή παραλείψατε τη Ρύθμιση, ο οδηγός θα σας επιστρέψει στις ρυθμίσεις.</center>

en: <center>Do you want to add a new security</center>
    <center>%1 </center>
    <center>to the selection list?</center>
    <center>Click 'Continue' to add the name.</center>
    <center>Otherwise, click 'Cancel'.</center>
el: <center>Επιθυμείτε την προσθήκη νέου αξιόγραφου</center>
    <center>%1 </center>
    <center>στην λίστα επιλογής;</center>
    <center>Κάνετε κλικ στο « Συνέχεια » για να προσθέσετε το όνομα.</center>
    <center>Διαφορετικά, κάνετε κλικ στο « Ακύρωση ».</center>

en: <center>Field name not recognised.</center> <center>'<b>%1</b>'</center> Please re-enter your column selections.
el: <center>Το όνομα πεδίου δεν αναγνωρίστηκε.</center><center>«<b>%1</b>»</center> Παρακαλώ εισάγετε ξανά τις επιλογές των στηλών σας.

en: <center>Field name not recognised.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Please re-enter your column selections.
el: <center>Το όνομα πεδίου δεν αναγνωρίστηκε.</center><center>«<b>%1</b>»</center> Παρακαλώ εισάγετε ξανά τις επιλογές των στηλών σας.

en: <center>For a brokerage item, enter the column</center><center>containing the Payee or Detail:</center>
el: <center>Για ένα αντικείμενο μεσιτείας, εισάγετε τη στήλη </center><center>που περιέχει την πληροφορία του δικαιούχου:</center>

en: <center>If you continue, you will lose any recent profile edits.</center><center>Continue or Cancel?</center>
el: <center>Αν συνεχίσετε, θα χάσετε οποιαδήποτε πρόσφατη επεξεργασία προφίλ.</center><center>Συνέχεια ή ακύρωση;</center>

en: <center>If you wish to add '%1'as a new profile,</center><center> click 'Yes'.  Otherwise, click 'No'</center>
el: <center>Αν επιθυμείτε την προσθήκη του «%1» ως νέο προφίλ,</center><center>κάντε κλικ στο «Ναι». Διαφορετικά, κάνετε κλικ στο «Όχι».</center>

en: <center>Please enter a name or symbol for the security.
    </center>
el: <center>Παρακαλώ εισαγάγετε ένα όνομα ή σύμβολο για το αξιόγραφο.
    </center>

en: <center>Please select the decimal symbol used in your file.
    </center>
el: <center>Παρακαλώ επιλέξτε το δεκαδικό σύμβολο που χρησιμοποιείται στο αρχείο σας.
    </center>

en: <center>Row number %1 does not have the expected number of columns.</center><center>This might not be a problem, but it may be a header line.</center><center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
el: <center>Ο αριθμός γραμμής %1 δεν έχει τον αναμενόμενο αριθμό στηλών.</center><center>Αυτό μπορεί να μην προκαλέσει κάποιο πρόβλημα, αλλά μπορεί να είναι μια γραμμή επικεφαλίδας.</center><center>Θα πρέπει να αποδεχτείτε όλα τα παρόμοια αντικείμενα, ή μόνο αυτό, ή να ακυρώσετε</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy that data to the memo field, click 'Yes'.</center>
el: <center>Το πεδίο «<b>%1</b>» έχει ήδη αυτή τη στήλη επιλεγμένη.</center><center>Αν επιθυμείτε την αντιγραφή των δεδομένων στο πεδίο λεπτομερειών, κάντε κλικ στο «Ναι».</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Memo data to the Payee field, click 'Yes'.</center>
el: <center>Το πεδίο «<b>%1</b>» έχει ήδη αυτή τη στήλη επιλεγμένη.</center><center>Αν επιθυμείτε την αντιγραφή των δεδομένων των Λεπτομερειών στο πεδίο του δικαιούχου, κάντε κλικ στο «Ναι».</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Payee data to the memo field, click 'Yes'.</center>
el: <center>Το πεδίο «<b>%1</b>» έχει ήδη αυτή τη στήλη επιλεγμένη.</center><center>Αν επιθυμείτε την αντιγραφή των δεδομένων του δικαιούχου στο πεδίο λεπτομερειών, κάντε κλικ στο «Ναι».</center>

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>Please reselect both entries as necessary.</center>
el: <center>Το πεδίο «<b>%1</b>» έχει ήδη αυτή τη στήλη επιλεγμένη.</center><center>Παρακαλώ επιλέξτε ξανά και τις δύο καταχωρήσεις όπως απαιτείται.</center>

en: <center>The cell in column '%1' on row %2 is empty.</center><center>Please check your selections.</center><center>Continue or Cancel?</center>
el: <center>Το κελί στην στήλη « %1 » στη γραμμή %2 είναι κενό.</center><center>Παρακαλώ ελέγξτε τις επιλογές σας.</center><center>Συνέχεια ή ακύρωση;</center>

en: <center>The columns selected are invalid.
    </center>There must an amount or quantity fields, symbol or security name, plus date and type field.<center>You possibly need to check the start and end line settings, or reset 'Skip setup'.</center>
el: <center>Οι επιλεγμένες στήλες δεν είναι έγκυρες.
    </center>Πρέπει να υπάρχει ένα πεδίο ποσού ή πεδία ποσότητας, όνομα συμβόλου ή αξιόγραφου, καθώς και πεδία ημερομηνίας και τύπου.<center>Χρειάζεται πιθανώς να ελέγξετε τις ρυθμίσεις των γραμμών έναρξης και τέλους, ή ορίστε «Παράλειψη ρύθμισης».</center>

en: <center>The columns selected are invalid.</center>There must an amount or debit and credit fields, plus date and payee fields.
el: <center>Οι επιλεγμένες στήλες δεν είναι έγκυρες.</center>Πρέπει να υπάρχει ένα πεδίο ποσού ή πεδία χρέωσης και πίστωσης, καθώς και πεδία ημερομηνίας και δικαιούχων.

en: <center>The name you have entered does not exist,</center><center>but you have not elected to add a new profile.</center>
el: <center>Το όνομα που εισαγάγατε δεν υπάρχει,</center><center>αλλά δεν έχετε επιλέξει την προσθήκη ενός νέου προφίλ.</center>

en: <center>The name you have entered does not exist,</center><center>but you have not elected to add a new profile</center><center>If you wish to add '%1' as a new profile,</center><center> click 'Yes'.  Otherwise, click 'No'</center>
el: <center>Το όνομα που εισαγάγατε δεν υπάρχει,</center><center>αλλά δεν επιλέξατε την προσθήκη ενός νέου προφίλ.</center><center>Αν επιθυμείτε την προσθήκη του «%1» ως νέο προφίλ,</center><center>κάντε κλικ στο «Ναι». Διαφορετικά, κάνετε κλικ στο «Όχι».</center>

en: <center>The selected decimal symbol ('%1') was not present</center><center>or has produced invalid results in row %2, and possibly more.</center><center>Please try again.</center>
el: <center>Το επιλεγμένο δεκαδικό σύμβολο ('%1') δεν υπήρχε</center><center>ή έχει παραγάγει μη έγκυρα αποτελέσματα στη γραμμή %2, και πιθανώς και σε άλλες.</center><center>Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.</center>

en: <center>The selected decimal symbol was not present in column %1,</center><center>- but may now have been added.</center><center>If the <b>decimal</b> symbol displayed does not match your system setting</center><center>your data is unlikely to import correctly.</center><center>Please check your selection.</center>
el: <center>Το επιλεγμένο δεκαδικό σύμβολο δεν βρισκόταν στη στήλη %1,</center><center>- αλλά ίσως να προστέθηκε τώρα.</center><center>Αν το εμφανιζόμενο <b>δεκαδικό</b> σύμβολο δεν ταιριάζει με τη ρύθμιση του συστήματός σας</center><center>τα δεδομένα σας είναι απίθανο να εισαχθούν σωστά.</center><center>Παρακαλώ ελέγξτε την επιλογή σας.</center>

en: <center>The start line is greater than the end line.
    </center><center>Please correct your settings.</center>
el: <center>Η γραμμή εκκίνησης είναι μεγαλύτερη από την τελική γραμμή.
    </center><center>Παρακαλώ διορθώστε τις ρυθμίσεις σας.</center>

en: <center>There must an amount or debit and credit fields, plus date and payee fields.</center>
el: <center>Πρέπει να υπάρχει ένα πεδίο ποσού ή πεδία χρέωσης και πίστωσης, καθώς και πεδία ημερομηνίας και δικαιούχων.</center>

en: <center>This investment account does not contain the "%1" security.</center><center>Transactions involving this security will be ignored.</center>
el: <center>Αυτός ο λογαριασμός επενδύσεων δεν περιέχει το αξιόγραφο «%1».</center><center> Οι συναλλαγές που έχουν σχέση με αυτό το αξιόγραφο θα αγνοηθούν.</center>

en: <center>You have cleared the profile name '%1'.</center>
    <center>If you wish to delete the entry, click 'Delete'.</center>
    <center>Otherwise, click 'Keep'.</center>
el: <center>Διαγράψατε το όνομα του προφίλ «%1».</center><center>Αν επιθυμείτε τη διαγραφή της καταχώρησης, κάντε κλικ στο «Διαγραφή».</center><center>Διαφορετικά, κάνετε κλικ στο «Διατήρηση».</center>

en: <center>You have edited the name of a profile</center><center>from '%1' to '%2'.</center><center>If you wish to accept the new name, click 'Yes'.</center><center>Otherwise, click 'No'</center>
el: <center>Έχετε επεξεργαστεί το όνομα ενός προφίλ</center><center>από «%1» σε «%2».</center><center>Αν αποδέχεστε το νέο όνομα, κάντε κλικ στο «Ναι».</center><center>Διαφορετικά, κάντε κλικ στο «Όχι»</center>

en: <center>You have selected to remove from the selection list</center>
    <center>%1. </center>
    <center>Click 'Continue' to remove the name, or</center>
    <center>Click 'Cancel'' to leave 'as is'.</center>
el: <center>Έχετε επιλέξει την αφαίρεση από την λίστα επιλογής</center>
    <center>%1.</center>
    <center>Κάντε κλικ στο « Συνέχεια » για να αφαιρέσετε το όνομα, ή</center>
    <center>κάντε κλικ στο « Ακύρωση » για να το αφήσετε ως έχει.</center>

en: <center>You possibly need to check the start and end line settings, or reset 'Skip setup'.</center>
el: <center>Χρειάζεται πιθανώς να ελέγξετε τις ρυθμίσεις των γραμμών έναρξης και τέλους, ή ορίστε «Παράλειψη ρύθμισης».</center>

en: <center>buyList of transaction types was not found.</center><center>Check existence of correct resource file - 'csvimporterrc'.</center>
el: <center>Η λίστα των τύπων των συναλλαγών δεν βρέθηκε.</center><center>Επιβεβαιώστε την ύπαρξη του αρχείου πόρου - 'csvimporterrc'.</center>

en: <p>... that you can import your bank statements even without a network 
    connection? Just select the file (OFX or QIF) from the File->Import menu.</p>
    <p>Provided by Jose Jorge</p>
el: <p>... ότι μπορείτε να κάνετε εισαγωγή της κίνησης του τραπεζικού σας 
    λογαριασμού χωρίς δικτυακή σύνδεση; Απλά επιλέξτε το αρχείο (OFX ή QIF)
    από Αρχείο->Εισαγωγή μενού.</p>
    <p>Από τον Jose Jorge</p>

en: <p>...that the KMyMoney development team wishes you a nice day?
el: <p>...ότι η ομάδα ανάπτυξης του KMyMoney σάς εύχεται να έχετε μια καλή ημέρα;

en: <p>...that transactions with no category assigned or split
    transactions with unassigned values are marked with an exclamation mark 
    on a yellow triangle in the register?
el: <p>...ότι συναλλαγές χωρίς κατηγορία ή διασπασμένες συναλλαγές
    χωρίς καταχωρημένες αξίες σημειώνονται με θαυμαστικό σε κίτρινο τρίγωνο 
    στο καθολικό;

en: <p>...that you can actively support the KMyMoney development team in
    cases that heavily depend on your data? You can save your data in an
    anonymized way for this support.<p>
    Just open your data file and immediately
    select <b>File/Save as...</b>. In the <b>Save As...</b> dialog
    select the filter <b>Anonymous Files</b> and make sure your file gets
    the extensions <b>.anon.xml</b>. <p>
    To verify, how the data looks like you are about to send away, you can open
    this file in KMyMoney and see how the developers see your data.
el: <p>...ότι μπορείτε να υποστηρίξετε ενεργά την ομάδα ανάπτυξης του KMyMoney σε
    περιπτώσεις που εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τα δεδομένα σας; Μπορείτε να
    αποθηκεύσετε τα δεδομένα σας ανώνυμα για την υποστήριξη αυτή.<p>
    Απλά ανοίξτε το αρχείο δεδομένων σας και αμέσως
    επιλέξτε <b>Αρχείο/Αποθήκευση ως...</b>. Στο διάλογο <b>Αποθήκευση ως...</b>
    επιλέξτε το φίλτρο <b>Ανώνυμα αρχεία</b> και βεβαιωθείτε ότι το αρχείο σας
    έχει τις επεκτάσεις <b>.anon.xml</b>. <p>
    Για να επιβεβαιώσετε πώς φαίνονται τα δεδομένα που πρόκειται να στείλετε,
    μπορείτε να ανοίξετε αυτό το αρχείο στο KMyMoney και να δείτε πώς οι
    προγραμματιστές βλέπουν τα δεδομένα σας.

en: <p>...that you can add more data columns to accounts tables
    on your "Home-Page" via <i>Configure/Home/Account information display</i>?
el: <p>...ότι μπορείτε να προσθέσετε περισσότερες στήλες δεδομένων στους πίνακες των λογαριασμών
    στην Αρχική σας σελίδα από το μενού <i>Διαμόρφωση/Αρχική/Προβολή πληροφοριών λογαριασμού</i>;

en: <p>...that you can change the sort order of ledger entries by
    right-clicking the header of the ledger view?
el: <p>...ότι μπορείτε να αλλάξετε τη σειρά ταξινόμησης των στοιχείων
    του καθολικού με δεξί κλικ στην κεφαλίδα της προβολής;

en: <p>...that you can create a scheduled transaction from an existing
    one by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or the "More..."-menu in the transaction form?
el: <p>...ότι μπορείτε να δημιουργήσετε μια προγραμματισμένη συναλλαγή
    από μια υφιστάμενη επιλέγοντας το μενού σε μια συναλλαγή στο καθολικό
    ή το μενού «Περισσότερα...»-menu στη φόρμα συναλλαγών;

en: <p>...that you can customize the "Home-Page"
    via <i>Configure/Home</i>?
el: <p>...ότι μπορείτε να προσαρμόσετε την "Αρχική-σελίδα"
    από το <i>Διαμόρφωση/Αρχική</i>;

en: <p>...that you can easily move to the other side of a transfer transaction
    by opening the context menu with the right mouse button and selecting one of the
    'Goto' functions?
el: <p>...ότι μπορείτε εύκολα να μεταβείτε στην άλλη πλευρά μιας μεταβιβαστικής
    συναλλαγής ανοίγοντας με δεξί κλικ το μενού και επιλέγοντας μία από τις
    'Goto' συναρτήσεις;

en: <p>...that you can enter new transactions even while reconciling
    an account? You can also make the transaction form visible.
el: <p>...ότι μπορείτε να εισάγετε νέες συναλλαγές ακόμη και κατά
    την πραγματοποίηση συμφωνίας σε έναν λογαριασμό; Επίσης μπορείτε να κάνετε τη
    φόρμα της συναλλαγής ορατή.

en: <p>...that you can hide transactions prior to a specific date?
    The date can be modified via <i>Configure/General/Filter</i>.
el: <p>...ότι μπορείτε να αποκρύψετε συναλλαγές πριν από μια συγκεκριμένη ημέρα;
    Η ημέρα μπορεί να αλλάξει από το μενού <i>Ρύθμιση/Γενικά/Φίλτρο</i>.

en: <p>...that you can modify the colors and fonts used for the ledgers
    via <i>Configure/Colors and Fonts</i>?
el: <p>...ότι μπορείτε να τροποποιήσετε τα χρώματα και τις γραμματοσειρές
    για το καθολικό από το μενού <i>Ρύθμιση/Χρώματα και Γραμματοσειρές...</i>;

en: <p>...that you can show all details of the transactions in the register
    by typing &lt;Ctrl-T&gt; or selecting the 'View -> Show Transaction Detail'
    menu entry? You can turn this feature off the same way.
el: <p>...ότι μπορείτε να εμφανίσετε όλες τις λεπτομέρειες των συναλλαγών στο καθολικό
    πατώντας &lt;Ctrl-T&gt; ή επιλέγοντας από το μενού «Προβολή -> Εμφάνιση λεπτομερειών συναλλαγής»;
    Με τον ίδιο τρόπο μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτό το χαρακτηριστικό.

en: <p>...that you can show more details of the selected transaction in the
    register by selecting the 'ledger lens' feature in the settings dialog?
el: <p>...ότι μπορείτε να εμφανίσετε περισσότερες λεπτομέρειες για την
    επιλεγμένη συναλλαγή με το 'φακό του καθολικού' στο διάλογο ρυθμίσεων;

en: <p>...that you can switch between a listing of all accounts or
    an icon view of all asset and liability accounts with the tabs
    in the accounts view?
el: <p>...ότι μπορείτε να κάνετε εναλλαγή μεταξύ όλων των λογαριασμών
    ή μιας προβολής εικονιδίου όλων των λογαριασμών ενεργητικού και
    παθητικού με τις καρτέλες στην προβολή των λογαριασμών;

en: <p>...that you can switch to the payee of a transaction
    by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or in the transaction menu?
el: <p>...ότι μπορείτε να μεταβείτε στον δικαιούχο μιας συναλλαγής
    επιλέγοντας το μενού σε μια συναλλαγή στο καθολικό ή από το
    μενού της συναλλαγής;

en: <p>...you can use your own external filter program to convert any
    import format to QIF on the fly? See the QIF profile editor for
    more details.
el: <p>...ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το δικό σας εξωτερικό φίλτρο
    για να μετατρέψετε κάθε τύπο αρχειοθέτησης σε QIF άμεσα; Δείτε τον
    επεξεργαστή προφίλ QIF για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to <b>%2</b>. Reason: %3</p>
el: Αδυναμία μετακίνησης του <p><b>%1</b> στο <b>%2</b>. Αιτία: %3</p>

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to institution <b>%2</b>. Reason: %3</p>
el: Αδυναμία μετακίνησης <p><b>%1</b> στο ίδρυμα <b>%2</b>. Αιτία: %3</p>

en: <p><b>%1</b> is either an invalid filename or the file does not exist. You can open another file or create a new one.</p>
el: <p>Το αρχείο <b>%1</b> έχει ένα μη έγκυρο όνομα ή δεν υπάρχει. Μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο αρχείο ή να δημιουργήσετε ένα νέο.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a KMyMoney file.</p>
el: <p><b>%1</b> δεν είναι ένα αρχείο KMyMoney.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a template file.</p>
el: <p>το <b>%1</b> δεν είναι αρχείο προτύπου.</p>

en: <p><b>Checking</b>
    Use the checking account type to manage activities on your checking account e.g. payments, checks and cash card purchases.</p>
    
    <p><b>Savings</b>
    Use the savings account type to manage activities on your savings account.</p>
    
    <p><b>Credit Card</b>
    Use the credit card account type to manage activities on your credit card.</p>
    
    <p><b>Cash</b>
    
    Use the cash account type to manage activities in your wallet.</p>
    
    <p><b>Loan</b>
    Use the loan account type to manage amortization loans (e.g. mortgages, car loan, money you lend, private loans etc.).</p>
    
    <p><b>Investment</b>
    Use the investment account to manage your stock, mutual fund and other investments.</p>
    
    <p><b>Asset</b>
    Use the asset account type to manage assets (e.g. your house, car or art collection).</p>
    
    <p><b>Liability</b>
    Use the liability account type to manage any type of liability except amortization loans. Use it for taxes you owe or money you borrowed from friends. For amortization loans like mortgages you should create a loan account.</p>
el: <p><b>Τρεχούμενος</b>
    Χρησιμοποιήστε τον τρεχούμενο λογαριασμό για να διαχειριστείτε δραστηριότητες του λογαριασμού σας όψεως π.χ. πληρωμές, αγορές με επιταγή ή με χρεωστική κάρτα.</p>
    
    <p><b>Ταμιευτηρίου</b>
    Χρησιμοποιήστε τον λογαριασμό ταμιευτηρίου για να διαχειριστείτε δραστηριότητες του λογαριασμού σας ταμιευτηρίου.</p>
    
    <p><b>Πιστωτικής κάρτας</b>
    Χρησιμοποιήστε τον λογαριασμό πιστωτικής κάρτας για να διαχειριστείτε δραστηριότητες της πιστωτικής σας κάρτας.</p>
    
    <p><b>Μετρητών</b>
    
    Χρησιμοποιήστε το λογαριασμό μετρητών για να διαχειριστείτε δραστηριότητες του πορτοφολιού σας.</p>
    
    <p><b>Δανείου</b>
    Χρησιμοποιήστε το λογαριασμό δανείου για να διαχειριστείτε την απόσβεση δανείων (πχ στεγαστικό δάνειο, δάνειο αυτοκινήτου, χρήματα που δανειστήκατε, ιδιωτικά δάνεια κλπ.).</p>
    
    <p><b>Επενδύσεων</b>
    Χρησιμοποιήστε το λογαριασμό επενδύσεων για τη διαχείριση του χαρτοφυλακίου σας, των αμοιβαίων κεφαλαίων και άλλων επενδύσεων.</p>
    
    <p><b>Ενεργητικού</b>
    Χρησιμοποιήστε το λογαριασμό ενεργητικού για να διαχειριστείτε περιουσιακά στοιχεία (πχ. κατοικία, αυτοκίνητο ή συλλογή τέχνης).</p>
    
    <p><b>Παθητικού</b>
    Χρησιμοποιήστε το λογαριασμό παθητικού για να διαχειριστείτε όλους τους τύπους παθητικού εκτός από απόσβεση δανείου κατοικίας. Χρησιμοποιήστε τον για φόρους που χρωστάτε ή για χρήματα που έχετε δανειστεί από φίλους. Για δάνεια απόσβεσης όπως στεγαστικά δάνεια θα πρέπει να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό δανείου.</p>

en: <p>Account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Ο λογαριασμός άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιός: <b>%1</b>, Νέος: <b>%2</b></p>

en: <p>Amount changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Ο λογαριασμός άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιός: <b>%1</b>, Νέος: <b>%2</b></p>

en: <p>Are you sure you want to delete the scheduled transaction <b>%1</b>?</p>
el: <p>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή της προγραμματισμένης συναλλαγής <b>%1</b>;</p>

en: <p>Category changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Η κατηγορία άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιά: <b>%1</b>, Νέα: <b>%2</b></p>

en: <p>Check this box to include only those categories which have been marked to "Include on Tax Reports"</p>
el: <p>Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να συμπεριληφθούν μόνο οι σημειωμένες κατηγορίες στο «Να συμπεριλαμβάνεται στις αναφορές φόρου»</p>

en: <p>Choose a name for this report.</p>
el: <p>Επιλέξτε όνομα για την αναφορά αυτή.</p>

en: <p>Choose how large of a time period each column should encompass</p>
el: <p>Επιλέξτε το μέγεθος της χρονικής περιόδου που θα περικλείει κάθε στήλη</p>

en: <p>Choose how to group the transactions in this report</p>
el: <p>Επιλέξτε πώς θα ομαδοποιήσετε τις συναλλαγές στην αναφορά αυτή</p>

en: <p>Choose what kind of accounts to display as the rows of this report.</p>
el: <p>Επιλέξτε το είδος των λογαριασμών προς εμφάνιση στις γραμμές αυτής της αναφοράς.</p>

en: <p>Choose what level of detail to show on the chart.</p>
el: <p>Επιλέξτε το επίπεδο των λεπτομερειών που θα εμφανίζονται στο διάγραμμα</p>

en: <p>Choose which columns should be shown in the report.</p><p>The date and transaction amount are always shown.</p>
el: <p>επιλέξτε τις στήλες που πρέπει να εμφανίζονται στην αναφορά.</p><p>Η ημερομηνία και το ποσό συναλλαγής εμφανίζονται πάντα.</p>

en: <p>Details for %1:</p>
el: <p>Λεπτομέρειες για το %1:</p>

en: <p>Do you really want to delete account <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε το λογαριασμό <b>%1</b>;</p>

en: <p>Do you really want to delete the institution <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το ίδρυμα <b>%1</b>;</p>

en: <p>Do you really want to delete the investment <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πράγματι να διαγράψετε την επένδυση <b>%1</b>;</p>

en: <p>Do you really want to merge the selected payees?
el: <p>Θέλετε πράγματι να συγχωνευτούν οι επιλεγμένοι δικαιούχοι;

en: <p>Do you really want to remove the %1 <b>%2</b> from the file?</p>
el: <p>Επιθυμείτε πραγματικά την αφαίρεση του %1 <b>%2</b> από το αρχείο;</p>

en: <p>Do you really want to remove the budget <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πράγματι να αφαιρέσετε τον προϋπολογισμό <b>%1</b>;</p>

en: <p>Do you really want to remove the currency <b>%1</b> from the file?</p><p><i>Note: adding currencies is not currently supported.</i></p>
el: <p>Επιθυμείτε πραγματικά την αφαίρεση του νομίσματος <b>%1</b> από το αρχείο;</p><p><i>Σημείωση: η προσθήκη νομίσματος δεν υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή.</i></p>

en: <p>Do you really want to remove the payee <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πράγματι να αφαιρεθεί ο δικαιούχος <b>%1</b>;</p>

en: <p>Do you really want to remove the tag <b>%1</b>?</p>
el: <p>Θέλετε πράγματι να διαγραφεί η ετικέτα <b>%1</b>;</p>

en: <p>Enter a comment to help you remember the details of this report.</p>
el: <p>Εισάγετε ένα σχόλιο ώστε να σας βοηθήσει να θυμηθείτε τις λεπτομέρειες αυτής της αναφοράς</p>

en: <p>Error while reading template file <b>%1</b> in line %2, column %3</p>
el: <p>Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την ανάγνωση του προτύπου <b>%1</b> στη γραμμή %2, στήλη %3</p>

en: <p>File <b>%1</b> is already opened in another instance of KMyMoney</p>
el: <p>Το αρχείο <b>%1</b> είναι ήδη ανοιχτό από ένα άλλο παράθυρο του KMyMoney</p>

en: <p>From this dialog you are able to import transactions from a Quicken<b>&trade;</b> compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).</p>
    <p>Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button. Once you have the file's path press the Import button and KMyMoney will import all the transactions, categories and payees it finds.</p>
el: <p>Από αυτό το παράθυρο διαλόγου έχετε την δυνατότητα να εισάγετε συναλλαγές από ένα αρχείο συμβατό Quicken<b>&trade;</b> (γνωστό ως αρχείο QIF, λόγω της επέκτασης).</p>
    <p>Παρακαλώ εισάγετε την διαδρομή του αρχείου QIF ή επιλέξτε το πατώντας στο κουμπί «Περιήγηση». Αφού έχετε τη διαδρομή του αρχείου πατήστε το κουμπί Εισαγωγή και το KMyMoney θα εισάγει όλες τις συναλλαγές, κατηγορίες και δικαιούχους που θα βρει.</p>

en: <p>Invalid flag type <b>%1</b> for account <b>%3</b> in template file <b>%2</b></p>
el: <p>Άκυρος τύπος σημαίας <b>%1</b> για τον λογαριασμό <b>%3</b> στο αρχείο προτύπου <b>%2</b></p>

en: <p>Invalid tag <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
el: <p>Άκυρη ετικέτα <b>%1</b> στο αρχείο προτύπου<b>%2</b></p>

en: <p>Invalid top-level account type <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
el: <p>Άκυρος τύπος λογαριασμού κύριου επιπέδου <b>%1</b> στο αρχείο προτύπου <b>%2</b></p>

en: <p>KMyMoney can encrypt your datafile using GPG Encryption. GPG encryption is one of the most secure methods in the world for protecting data. All of your account numbers and other important financial information will be very secure.</p>
el: <p>Το KMyMoney μπορεί να κρυπτογραφήσει το αρχείο δεδομένων σας με GPG κρυπτογράφηση. Η κρυπτογράφηση GPG είναι από τις πιο ασφαλείς μεθόδους στον κόσμο για την προστασία δεδομένων. Όλοι οι αριθμοί των λογαριασμών σας και άλλες σημαντικές χρηματοοικονομικές πληροφορίες θα έχουν ισχυρή προστασία.</p>

en: <p>Memo changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Το υπόμνημα άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιό: <b>%1</b>, Νέο: <b>%2</b></p>

en: <p>On this tab, you configure how you'd like the rows and columns to be selected and organized.</p>
el: <p>Στην καρτέλα αυτή, διαμορφώνετε τον τρόπο με τον οποίο θέλετε να γίνεται η επιλογή και η οργάνωση γραμμών και στηλών.</p>

en: <p>On this tab, you configure the chart drawn for this report.</p>
el: <p>Στην καρτέλα αυτή, διαμορφώνετε το διάγραμμα που σχηματίζεται για αυτήν την αναφορά.</p>

en: <p>On this tab, you set the basic properties of this report.</p>
el: <p>Στην καρτέλα αυτή, ορίζετε τις βασικές ιδιότητες αυτής της αναφοράς.</p>

en: <p>Payee changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Ο δικαιούχος άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιός: <b>%1</b>, Νέος: <b>%2</b></p>

en: <p>Please check that all the details in the following dialog are correct and press OK.</p><p>Editable data can be changed and can either be applied to just this occurrence or for all subsequent occurrences for this schedule.  (You will be asked what you intend after pressing OK in the following dialog)</p>
el: <p>Παρακαλώ ελέγξτε ότι όλες οι λεπτομέρειες στον ακόλουθο διάλογο είναι σωστές και πατήστε «Εντάξει».</p><p>Η δυνατότητα επεξεργασίας δεδομένων μπορεί να αλλάξει και μπορεί είτε να εφαρμόζεται μόνο σε αυτήν την περίπτωση ή για όλες τις μετέπειτα περιπτώσεις για αυτήν την προγραμματισμένη συναλλαγή. (Θα ερωτηθείτε για το τι επιθυμείτε αφού πατήσετε «Εντάξει» στον επόμενο διάλογο)</p>

en: <p>Please select what you want to do: discard the changes, save the changes or continue to edit the transaction.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
el: <p>Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε: απορρίψτε τις αλλαγές, αποθηκεύστε τις αλλαγές ή συνεχίστε με την επεξεργασία της συναλλαγής.</p><p>Μπορείτε επίσης να ορίσετε μια επιλογή να αποθηκεύει τη συναλλαγή αυτόματα όταν π.χ. επιλέγετε μια άλλη συναλλαγή.</p>

en: <p>Reconciliation flag changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Η σημαία των συμφωνημένων άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιά: <b>%1</b>, Νέα: <b>%2</b></p>

en: <p>Select this option to cause the report to be shown as a chart when you first open the report.  Otherwise, it will come up as a text report.</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή η αναφορά εμφανίζεται ως διάγραμμα όταν ανοίγετε την αναφορά για πρώτη φορά. Διαφορετικά, θα εμφανιστεί ως κείμενο.</p>

en: <p>Select this option to draw the numeric values for data points next to their plot location.</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή, σχεδιάζονται αριθμητικές τιμές για σημεία δεδομένων δίπλα στη θέση που σχεδιάστηκαν.</p>

en: <p>Select this option to notate this report as one of your favorites.</p><p>All your favorite reports are grouped in one place on the report list for easy access.</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή σημειώνετε την αναφορά αυτή ως μία από τις προτιμητέες.</p><p>Όλες οι προτιμητέες αναφορές σας ομαδοποιούνται σε ένα σημείο στη λίστα αναφορών για εύκολη πρόσβαση.</p>

en: <p>Select this option to show horizontal and vertical grid lines on the chart.</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζονται οριζόντιες και κάθετες γραμμές στο διάγραμμα.</p>

en: <p>Select this option to show the Account column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη λογαριασμών</p>

en: <p>Select this option to show the Action column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη ενεργειών</p>

en: <p>Select this option to show the Category column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη κατηγοριών</p>

en: <p>Select this option to show the Memo column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη υπομνήματος</p>

en: <p>Select this option to show the Number column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη αρίθμησης</p>

en: <p>Select this option to show the Payee column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη δικαιούχων</p>

en: <p>Select this option to show the Price column for investments</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη τιμών για επενδύσεις</p>

en: <p>Select this option to show the Reconciled column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη συμφωνημένων</p>

en: <p>Select this option to show the Running balance column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη τρέχοντος υπολοίπου</p>

en: <p>Select this option to show the Shares column for investments</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη μετοχών για επενδύσεις</p>

en: <p>Select this option to show the Tag column</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή εμφανίζεται η στήλη με τις ετικέτες</p>

en: <p>Select what form you would like the chart to be drawn as.</p>
el: <p>Επιλέξτε τη φόρμα σχεδιασμού του διαγράμματος.</p>

en: <p>Select what width should be used to draw the line on the chart</p>
el: <p>Επιλέξτε το πλάτος που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση γραμμής στο διάγραμμα</p>

en: <p>Some sub-categories of category <b>%1</b> cannot be deleted, because they are still used. They will be made sub-categories of <b>%2</b>. Proceed?</p>
el: <p>Κάποιες υπο-κατηγορίες της κατηγορίας <b>%1</b> δεν μπορούν να διαγραφούν, επειδή χρησιμοποιούνται ακόμα. Θα γίνουν υπο-κατηγορίες της <b>%2</b>. Θα συνεχίσετε;</p>

en: <p>The account "%1" was previously created as loan account but some information is missing.</p><p>The new loan wizard will be started to collect all relevant information.</p><p>Please use KMyMoney version 0.8.7 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.</p>
el: <p>Ο λογαριασμός « %1 » δημιουργήθηκε προηγουμένως ως λογαριασμός δανείου αλλά λείπουν ορισμένες πληροφορίες.</p><p>Θα ξεκινήσει ο νέος οδηγός δανείου για τη συλλογή όλων των σχετικών πληροφοριών.</p><p>Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μια έκδοση του KMyMoney μεταξύ των 0.8.7 και 0.9 για να διορθώσετε το πρόβλημα.</p>

en: <p>The category <b>%1</b> currently does not exist. Do you want to create it?</p><p><i>The parent account will default to <b>%2</b> but can be changed in the following dialog</i>.</p>
el: <p>Η κατηγορία <b>%1</b> δεν υπάρχει. Θέλετε να τη δημιουργήσετε; </p><p><i>Ο προκαθορισμένος λογαριασμός γονέας είναι <b>%2</b> αλλά μπορεί να τροποποιηθεί στο παράθυρο διαλόγου που ακολουθεί</i>.</p>

en: <p>The opening balance is the balance of the account when you start using it with KMyMoney. For new accounts this is usually 0 but for existing accounts this may well differ. Please consult the account statements to figure out this value. The opening balance is to be provided in the currency of the account as selected with the currency button.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
el: <p>Ο ισολογισμός ανοίγματος είναι το υπόλοιπο του λογαριασμού όταν αρχίσατε να τον χρησιμοποιείτε με το KMyMoney. Για νέους λογαριασμούς συνήθως είναι 0 αλλά για υφιστάμενους λογαριασμούς μπορεί να διαφέρει. Συμβουλευτείτε τις καταστάσεις κίνησης του λογαριασμού για να βρείτε τη σωστή τιμή. Ο ισολογισμός ανοίγματος θα δίνεται στο νόμισμα του λογαριασμού όπως αυτό επιλέχθηκε με το κουμπί νομίσματος.</p>
    <p><i>Σημείωση</i>: Αν δεν γνωρίζετε το ακριβές ποσό του ισολογισμού ανοίγματος, δώστε μια εκτίμηση. Μπορείτε να την αλλάξετε αργότερα πριν τη συμφωνία του λογαριασμού για την πρώτη φορά.</p>

en: <p>The opening date would be the date of the last statement. In case you want to keep track of transactions prior to this date, enter the ending balance and statement date of a prior statement and add all following transactions into KMyMoney. KMyMoney will not allow you to enter or modify transactions prior to this date.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
el: <p>Η ημερομηνία ανοίγματος θα είναι η ημερομηνία της τελευταίας κατάστασης κίνησης. Σε περίπτωση που θέλετε να διατηρήσετε συναλλαγές πριν από αυτήν την ημερομηνία, δώστε το τελικό υπόλοιπο και την ημερομηνία μιας προηγούμενης κατάστασης και προσθέστε όλες τις επόμενες συναλλαγές στο KMyMoney. Το KMyMoney δεν θα σας επιτρέψει να εισάγετε ή να τροποποιήσετε συναλλαγές πριν από την ημερομηνία αυτή.</p>
    <p><i>Σημείωση</i>: Αν δεν γνωρίζετε το ακριβές ποσό του ισολογισμού ανοίγματος, δώστε μια εκτίμηση. Μπορείτε να την αλλάξετε αργότερα πριν την συμφωνία του λογαριασμού για την πρώτη φορά.</p>

en: <p>Transfer account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
el: <p>Ο λογαριασμός μεταφοράς άλλαξε.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Παλιός: <b>%1</b>, Νέος: <b>%2</b></p>

en: <p>Unable to import <b>'%1'</b> using the OFX importer plugin.  The plugin returned the following error:</p><p>%2</p>
el: <p>Αδυναμία εισαγωγής του <b>«%1»</b> κάνοντας χρήση του πρόσθετου εισαγωγής OFX. Το πρόσθετο επέστρεψε το ακόλουθο σφάλμα:</p><p>%2</p>

en: <p>Use the fields below to enter some information about yourself.</p>
    
    <p>All information is optional and only used to personalize your KMyMoney file.</p>
el: <p>Χρησιμοποιήστε τα παρακάτω πεδία για να δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με εσάς.</p>
    
    <p>Όλες οι πληροφορίες είναι προαιρετικές και χρησιμοποιούνται μόνο για να δώσουν προσωπικό τόνο στο αρχείο KMyMoney.</p>

en: <p>You have configured to save your data in encrypted form using GPG. Make sure you understand that you might lose all your data if you encrypt it, but cannot decrypt it later on. If unsure, answer <b>No</b>.</p>
el: <p>Έχετε ρυθμίσει την αποθήκευση των δεδομένων σας με κρυπτογράφηση χρησιμοποιώντας το GPG. Βεβαιωθείτε ότι αντιλαμβάνεστε ότι υπάρχει κίνδυνος απώλειας όλων των δεδομένων αν κρυπτογραφήσετε το αρχείο και δεν είστε σε θέση να το αποκρυπτογραφήσετε αργότερα. Σε περίπτωση αμφιβολίας απαντήστε <b>Όχι</b>.</p>

en: <p>You have selected to encrypt your data also with the KMyMoney recover key, but the key with id</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>has not been found in your keyring at this time. Please make sure to import this key into your keyring. You can find it on the <a href="http://kmymoney.org/">KMyMoney web-site</a>. This time your data will not be encrypted with the KMyMoney recover key.</p>
el: <p>Έχετε επιλέξει την κρυπτογράφηση των δεδομένων σας με το κλειδί ανάκτησης του KMyMoney, αλλά το κλειδί με το αναγνωριστικό </p><p><center><b>%1</b></center></p><p> δεν βρέθηκε στο πορτοφόλι κλειδιών σας. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε εισαγάγει αυτό το κλειδί στο πορτοφόλι σας. Μπορείτε να το βρείτε στον <a href="http://kmymoney.org/">ιστοχώρο του KMyMoney</a>. Αυτή τη φορά τα δεδομένα σας δεν θα κρυπτογραφηθούν με το κλειδί ανάκτησης του KMyMoney.</p>

en: <p>You have specified to encrypt your data for the user-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Unfortunately, a valid key for this user-id was not found in your keyring. Please make sure to import a valid key for this user-id. This time, encryption is disabled.</p>
el: <p>Έχετε ζητήσει την κρυπτογράφηση των δεδομένων σας για το χρήστη </p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Δυστυχώς, δεν βρέθηκε ένα έγκυρο κλειδί γι' αυτόν το χρήστη στο πορτοφόλι σας. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε εισαγάγει ένα έγκυρο κλειδί γι' αυτόν το χρήστη. Αυτήν τη φορά, η κρυπτογράφηση θα απενεργοποιηθεί.</p>

en: <p>You have turned on the GPG encryption support. This means, that new files will be stored encrypted.</p><p>Existing files will not be encrypted automatically.  To achieve encryption of existing files, please use the <b>File/Save as...</b> feature and store the file under a different name.<br/>Once confident with the result, feel free to delete the old file and rename the encrypted one to the old name.</p>
el: <p>Έχετε ενεργοποιήσει την υποστήριξη κρυπτογράφησης GPG. Αυτό σημαίνει πως τα νέα αρχεία θα αποθηκεύονται κρυπτογραφημένε.</p><p>Τα υπάρχοντα αρχεία δεν θα κρυπτογραφηθούν αυτόματα. Για να πραγματοποιήσετε την κρυπτογράφηση των αρχείων, παρακαλώ χρησιμοποιήστε την λειτουργία <b>Αρχείο/Αποθήκευση ως...</b> και αποθηκεύστε το αρχείο με διαφορετικό όνομα.<br/>Αφού βεβαιωθείτε για το αποτέλεσμα, μην διστάσετε να διαγράψετε το παλιό αρχείο και να μετονομάσετε το κρυπτογραφημένο αρχείο με το παλιό όνομα.</p>

en: <qt>
    Please choose the <b>online</b> account you want the 
    <b>application</b> account to be mapped to from the list below.
    </qt>
el: <qt>
    Επιλέξτε το λογαριασμό από τον <b>ιστό</b> με τον οποίο θέλετε 
    να γίνει αντιστοιχία με το λογαριασμό της <b>εφαρμογής</b> από την παρακάτω λίστα.
    </qt>

en: <qt><p>Please select the first date for which transactions are to be retrieved from <b>%1</b>.</p><p>If you specify no date then the bank will choose one.</p></qt>
el: <qt><p>Παρακαλώ επιλέξτε την πρώτη ημερομηνία για την οποία θα γίνει η λήψη των συναλλαγών από τον <b>%1</b>.</p><p>Αν δεν ορίσετε την ημερομηνία θα επιλέξει μία η τράπεζα.</p></qt>

en: <qt>Could not enqueue the job.
    </qt>
el: <qt>Αδυναμία προσθήκης της εργασίας στη σειρά αναμονής.
    </qt>

en: <qt>Select which transactions should be recorded.
    
    <b>All payments</b> allows you to enter all payments made for this loan.
    
    The option to <b>start from the beginning of the current year</b> is meant for loans that have already been active for a longer period of time, and for which you do not want to enter all past transactions.
    </qt>
el: <qt>Επιλέξτε ποιες συναλλαγές πρέπει να καταγραφούν.
    
    <b>Όλες οι πληρωμές</b> σάς επιτρέπουν την εισαγωγή όλων των πληρωμών που έγιναν για αυτό το δάνειο.
    
    Η επιλογή να <b>ξεκινήσετε από την αρχή του τρέχοντος έτους</b> αφορά δάνεια που είναι ήδη ενεργά για μεγαλύτερη χρονική περίοδο και για τα οποία δεν θέλετε να αποτυπώσετε όλες τις προηγούμενες συναλλαγές.
    </qt>

en: <qt>The given application account <b>%1</b> has not been mapped to an online account.</qt>
el: <qt>Ο δοσμένος λογαριασμός εφαρμογής <b>%1</b> δεν έχει συσχετιστεί με ένα διαδικτυακό λογαριασμό.</qt>

en: <qt>The update job is not supported by the bank/account/backend.
    </qt>
el: <qt>Η εργασία ενημέρωσης δεν υποστηρίζεται από τράπεζα/λογαριασμό/σύστημα υποστήριξης.
    </qt>

en: = periodical payment:
el: = πληρωμή δόσης:

en: = periodical payments
el: = πληρωμές δόσεων

[ctx: @action add new price]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action create new export profile]
en: New...
el: Νέο...

[ctx: @action create new import profile]
en: New...
el: Νέο...

[ctx: @action create new profile]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action create new report]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action move item down]
en: Down
el: Κάτω

[ctx: @action move item up]
en: Up
el: Πάνω

[ctx: @action number of days]
en: days
el: ημέρες

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Monthly
el: Μηνιαία

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Yearly
el: Ετήσια

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
en: Individual
el: Μεμονωμένα

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
en: Repeating:
el: Επαναλήψεις:

[ctx: @info:tooltip for find transaction apply button]
en: Search transactions
el: Αναζήτηση συναλλαγών

[ctx: @info:tooltip for report configuration apply button]
en: Apply the configuration changes to the report
el: Εφαρμογή των αλλαγών διαμόρφωσης στην αναφορά

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
el:  και

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Rainbow
el: Ουράνιο τόξο

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Subdued
el: Υποτονικό

[ctx: @item Show all payees]
en: All
el: Όλοι

[ctx: @item Show all tags]
en: All
el: Όλες

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
el: Κλειστές

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
el: Ανοιχτές

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
el: Που δεν χρησιμοποιούνται

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
el: Που δεν χρησιμοποιούνται

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
el: Που χρησιμοποιούνται

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
el: Που χρησιμοποιούνται

[ctx: @item This comes after the hunder text if the tens unit is different from 0]
en:  and
el:  και

[ctx: @item This comes after the hundred value digit]
en:  hundred
el:  εκατοντάδα

[ctx: @item all accounts]
en: All
el: Όλοι

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Days
el: Ημέρες

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Months
el: Μήνες

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Weeks
el: Εβδομάδες

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Years
el: Έτη

[ctx: @item no holiday region selected]
en: (None)
el: (Κανένα)

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
en: No
el: Όχι

[ctx: @item payments were entered for a loan]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @item reconciliation status]
en: All states
el: Όλες οι καταστάσεις

[ctx: @item reconciliation status]
en: Cleared
el: Εκκαθαρισμένο

[ctx: @item reconciliation status]
en: Not reconciled
el: Μη συμφωνημένο

[ctx: @item reconciliation status]
en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
en: Bi-Monthly
el: Διμηνιαία

[ctx: @item the columns will display daily data]
en: Daily
el: Καθημερινά

[ctx: @item the columns will display monthly data]
en: Monthly
el: Μηνιαία

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

[ctx: @item the columns will display weekly data]
en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

[ctx: @item the columns will display yearly data]
en: Yearly
el: Ετήσια

[ctx: @item the month August]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: @item the number 0]
en: zero
el: μηδέν

[ctx: @item the number 1]
en: one
el: ένα

[ctx: @item the number 1,000,000]
en: million
el: εκατομμύριο

[ctx: @item the number 1,000,000,000]
en: billion
el: δισεκατομμύριο

[ctx: @item the number 10]
en: ten
el: δέκα

[ctx: @item the number 1000]
en: thousand
el: χίλια

[ctx: @item the number 11]
en: eleven
el: έντεκα

[ctx: @item the number 12]
en: twelve
el: δώδεκα

[ctx: @item the number 13]
en: thirteen
el: δεκατρία

[ctx: @item the number 14]
en: fourteen
el: δεκατέσσερα

[ctx: @item the number 15]
en: fifteen
el: δεκαπέντε

[ctx: @item the number 16]
en: sixteen
el: δεκαέξι

[ctx: @item the number 17]
en: seventeen
el: δεκαεπτά

[ctx: @item the number 18]
en: eighteen
el: δεκαοχτώ

[ctx: @item the number 19]
en: nineteen
el: δεκαεννέα

[ctx: @item the number 2]
en: two
el: δύο

[ctx: @item the number 20]
en: twenty
el: είκοσι

[ctx: @item the number 3]
en: three
el: τρία

[ctx: @item the number 30]
en: thirty
el: τριάντα

[ctx: @item the number 4]
en: four
el: τέσσερα

[ctx: @item the number 40]
en: forty
el: σαράντα

[ctx: @item the number 5]
en: five
el: πέντε

[ctx: @item the number 50]
en: fifty
el: πενήντα

[ctx: @item the number 6]
en: six
el: έξι

[ctx: @item the number 60]
en: sixty
el: εξήντα

[ctx: @item the number 7]
en: seven
el: επτά

[ctx: @item the number 70]
en: seventy
el: εβδομήντα

[ctx: @item the number 8]
en: eight
el: οχτώ

[ctx: @item the number 80]
en: eighty
el: ογδόντα

[ctx: @item the number 9]
en: nine
el: εννέα

[ctx: @item the number 90]
en: ninety
el: ενενήντα

[ctx: @item type of interest]
en: Fixed
el: Σταθερό

[ctx: @item type of interest]
en: Variable
el: Μεταβλητό

[ctx: @label]
en: KMyMoney supports multiple currencies, nevertheless one of them will be used as your base currency. The base currency is used as default for new accounts and reports. Please select the base currency from the following list.
el: Το KMyMoney υποστηρίζει πολλά νομίσματα, οπωσδήποτε ένα από αυτά θα χρησιμοποιηθεί ως το βασικό σας νόμισμα. Το βασικό νόμισμα χρησιμοποιείται ως προκαθορισμένο για νέους λογαριασμούς και αναφορές. Επιλέξτε βασικό νόμισμα από την ακόλουθη λίστα.

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
el: %1 και %2/%3

[ctx: @label account username]
en: Username
el: Όνομα χρήστη

[ctx: @label alternate color]
en: Alternate
el: Εναλλακτικό

[ctx: @label convert from stock to currency]
en: to
el: σε

[ctx: @label email address]
en: Email:
el: Ηλ.ταχυδρομείο:

[ctx: @label loan name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @label name of the schedule]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label normal color]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @label reconciliation status]
en: State
el: Κατάσταση

[ctx: @label schedule name]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @title]
en: ISO Code
el: Κωδικός ISO

[ctx: @title]
en: Symbol
el: Σύμβολο

[ctx: @title QIF profile general information]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
en: Display
el: Προβολή

[ctx: @title background colors]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: @title global settings]
en: Global
el: Καθολικές

[ctx: @title header of the QIF field name column]
en: Field
el: Πεδίο

[ctx: @title header of the account name column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title header of the budget name column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title header of the currency name column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title loan general information]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Automatic
el: Αυτόματο

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Manual
el: Χειροκίνητα

[ctx: @title user name of the database]
en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: A budget with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple budgets with the same identification name. Are you sure you would like to rename the budget?
el: Ένας προϋπολογισμός με το όνομα « %1 » υπάρχει ήδη. Δεν συνιστάται να έχετε περισσότερους προϋπολογισμούς με το ίδιο όνομα. Επιθυμείτε πραγματικά τη μετονομασία του προϋπολογισμού;

en: A category named <b>%1</b> already exists. You cannot create a second category with the same name.
el: Μια κατηγορία με το όνομα <b>%1</b> υπάρχει ήδη. Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε μια δεύτερη κατηγορία με το ίδιο όνομα.

en: A list containing the id's of already printed checks.
el: Λίστα που περιέχει τα αναγνωριστικά των ήδη εκτυπωμένων επιταγών.

en: A payee with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple payees with the same identification name. Are you sure you would like to rename the payee?
el: Ένας δικαιούχος με το όνομα « %1 » υπάρχει ήδη. Δεν συνιστάται να έχετε περισσότερους δικαιούχους με το ίδιο όνομα. Επιθυμείτε πραγματικά τη μετονομασία του δικαιούχου;

en: A profile must be selected before selecting a file.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα προφίλ πριν την επιλογή ενός αρχείου.

en: A tag with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple tags with the same identification name. Are you sure you would like to rename the tag?
el: Μία ετικέτα με το όνομα « %1 » υπάρχει ήδη. Δεν συνιστάται να έχετε περισσότερες ετικέτες με το ίδιο όνομα. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να μετονομαστεί η ετικέτα;

en: A typical KMyMoney user maintains a checking account with some institution and uses it to receive money or pay bills. If this is not the case, please deselect the checkbox below and continue on the next page.
el: Ένας τυπικός χρήστης KMyMoney διατηρεί ένα λογαριασμό όψεως σε κάποιο ίδρυμα και τον χρησιμοποιεί για να λαμβάνει χρήματα ή για την πληρωμή λογαριασμών. Αν δεν συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σας αποεπιλέξτε το πλαίσιο επιλογής παρακάτω και συνεχίστε στην επόμενη σελίδα.

en: ACCOUNT:
el: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ:

en: Abort
el: Εγκατάλειψη

en: Abort the import operation and dismiss all changes
el: Εγκαταλείψατε την εισαγωγή και ακυρώστε όλες τις τροποποιήσεις

en: Absolute limit
el: Απόλυτο όριο

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept All
el: Αποδοχή όλων

en: Accept This
el: Αποδοχή αυτού

en: Accepts the entered data and stores it
el: Αποδοχή των δεδομένων και αποθήκευσή τους

en: Accepts the entered data and stores it as schedule
el: Αποδοχή των δεδομένων και αποθήκευση τους ως προγραμματισμένη συναλλαγή

en: Accepts the entered values and stores the budget
el: Αποδοχή των καταχωρημένων τιμών και αποθήκευση του προϋπολογισμού

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Account "%1" disappeared: %2
el: Ο λογαριασμός «%1» εξαφανίστηκε: %2

en: Account %1 contains an opening balance. Please use KMyMoney version 0.8 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.
el: Ο λογαριασμός %1 περιέχει έναν ισολογισμό ανοίγματος. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μια έκδοση του KMyMoney μεταγενέστερη από την 0.8 και νεότερη από την 0.9 για να επιδιορθώσετε το πρόβλημα.

en: Account Balances by Institution
el: Υπόλοιπο λογαριασμού ανά ίδρυμα

en: Account Balances by Type
el: Υπόλοιπο λογαριασμού ανά τύπο

en: Account Details
el: Λεπτομέρειες λογαριασμού

en: Account Information
el: Πληροφορίες λογαριασμού

en: Account Mapping
el: Αντιστοιχία λογαριασμού

en: Account Not Mapped
el: Ο λογαριασμός δεν έχει συσχετιστεί

en: Account Number
el: Αριθμός λογαριασμού

en: Account Template...
el: Πρότυπο λογαριασμού...

en: Account Type:
el: Τύπος λογαριασμού:

en: Account Types
el: Τύποι λογαριασμών

en: Account closed
el: Ο λογαριασμός είναι κλειστός

en: Account delimiter
el: Οριοθέτης λογαριασμού

[ctx: Account general settings]
en: General
el: Γενικά

en: Account information
el: Πληροφορίες λογαριασμού

en: Account information display
el: Προβολή πληροφοριών λογαριασμού

en: Account name
el: Όνομα λογαριασμού

[ctx: Account name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Account name]
en: Name: %1
el: Όνομα: %1

[ctx: Account name]
en: Name: %1 (Brokerage)
el: Όνομα: %1 (Μεσιτεία)

en: Account number
el: Αριθμός λογαριασμού

en: Account options
el: Επιλογές λογαριασμού

en: Account or Category %1, transaction date %2; split contains invalid value; please check
el: Στον λογαριασμό ή στην κατηγορία %1, στην ημερομηνία της συναλλαγής %2, ο διαχωρισμός περιέχει μια άκυρη τιμή, παρακαλώ να κάνετε τον απαραίτητο έλεγχο.

en: Account problem
el: Πρόβλημα στο λογαριασμό

en: Account selection
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Account to export
el: Λογαριασμός προς εξαγωγή

en: Account to import to
el: Λογαριασμός προς εισαγωγή

en: Account type
el: Τύπος λογαριασμού

en: Account%1
el: Λογαριασμός%1

en: Account/Cat
el: Λογαριασμός/Κατηγορία

en: Account:
el: Λογαριασμός:

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Accounts / Categories
el: Λογαριασμοί / Κατηγορίες

en: Accounts managed by an institution are usually referenced by a unique number the so called account number. Enter that number here.
    
    KMyMoney currently uses this number only for some online banking functions.
el: Λογαριασμοί τους οποίους διαχειρίζεται ίδρυμα συνήθως αναφέρονται με ένα μοναδικό αριθμό τον αριθμό λογαριασμού. Εισαγάγετε εδώ τον αριθμό αυτόν.
    
    Το KMyMoney προς το παρόν χρησιμοποιεί αυτόν τον αριθμό μόνο για ορισμένες τραπεζικές λειτουργίες στον ιστό.

en: Accounts with no institution assigned
el: Λογαριασμοί χωρίς ανατεθειμένο ίδρυμα

en: Accounts/Categories
el: Λογαριασμοί/Κατηγορίες

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action/Type
el: Ενέργεια/Τύπος

en: Activity
el: Δραστηριότητα

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
el: Πληρώθηκε

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
el: Ελήφθη

en: Actual
el: Πραγματικό

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add New Profile
el: Προσθήκη νέου προφίλ

en: Add Security Name
el: Προσθήκη ονόματος αξιόγραφου

en: Add a new entry
el: Προσθήκη νέας καταχώρησης

en: Add scheduled transaction
el: Προσθήκη προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Adding New Institution
el: Προσθήκη νέου ιδρύματος

en: Adding profile name.
el: Προσθήκη ονόματος προφίλ.

en: Adding transactions
el: Προσθήκη συναλλαγών

en: Additional Fees
el: Πρόσθετες αμοιβές

en: Additional Fees:
el: Πρόσθετες αμοιβές:

en: Additional Fees: %1
el: Πρόσθετες αμοιβές: %1

en: Additional encryption keys to be used: %1
el: Επιπλέον κλειδιά κρυπτογράφησης για χρήση: %1

en: Additional keys
el: Επιπλέον κλειδιά

en: Address book import
el: Εισαγωγή του βιβλίου διευθύνσεων

en: Adjusting budgets...
el: Προσαρμογή προϋπολογισμών ...

en: Adjusting scheduled transactions...
el: Προσαρμογή προγραμματισμένων συναλλαγών...

en: Adjusting transactions...
el: Προσαρμογή συναλλαγών...

[ctx: Advanced forecast view]
en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: Affected payments:
el: Επηρεαζόμενες δόσεις:

en: Afghanistan Afghani
el: Αφγάνι Αφγανιστάν

en: After
el: Μετά

en: After entering the reconciliation data automatically detect the transactions that match that data (in some cases it might be not possible to do that).
el: Μετά την εισαγωγή των δεδομένων συμφωνίας ανιχνεύονται αυτόματα οι συναλλαγές που ταιριάζουν με τα δεδομένα (σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως να μη μπορεί να γίνει αυτό).

en: Albanian Lek
el: Λεκ Αλβανίας

en: Algerian Dinar
el: Δηνάριο Αλγερίας

[ctx: All accounts]
en: All
el: Όλοι

en: All currencies converted to %1
el: Όλα τα νομίσματα έχουν μετατραπεί σε %1

en: All currencies converted to %1
el: Όλα τα νομίσματα έχουν μετατραπεί σε %1

en: All dates
el: Όλες οι ημερομηνίες

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: All messages
el: Όλα τα μηνύματα

en: All messages have been enabled.
el: Όλα τα μηνύματα έχουν ενεργοποιηθεί.

en: All payments
el: Όλες οι πληρωμές

en: All types
el: Όλοι οι τύποι

en: All values shown in %1
el: Όλες οι τιμές εμφανίζονται σε %1

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
el: Όλες οι τιμές που εμφανίζονται στο %1 εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
el: Όλες οι τιμές που εμφανίζονται στο %1 εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά

en: Also encrypt against recover key
el: Κρυπτογραφήστε επίσης με βάση το κλειδί ανάκτησης

en: Also encrypt with KMyMoney's recover key
el: Να γίνει επίσης κρυπτογράφηση με το κλειδί ανάκτησης του KMyMoney

en: Always show a No. field
el: Εμφάνιση πάντα ενός πεδίου Αριθμός

en: Always show a No. field in transaction form
el: Πάντα να εμφανίζεται πεδίο αρίθμησης στη φόρμα συναλλαγών

en: Always use this selection for this price source.
el: Χρησιμοποιείτε πάντα αυτή την επιλογή για την πηγή τιμής.

en: Amortization
el: Απόσβεση

en: Amount
el: Ποσό

en: Amount borrowed: %1
el: Ύψος δανείου: %1

en: Amount entered
el: Εισαχθέν ποσό

en: Amount is:
el: Το ποσό είναι:

en: Amount lent: %1
el: Καταβληθέν ποσό: %1

en: Amount: %1
el: Ποσό: %1

en: Amounts
el: Ποσά

en: An Expense account must be a child of an Expense account
    Account %1 will be stored under the main Expense account
el: Ένας λογαριασμός εξόδων θα πρέπει να είναι απόγονος ενός λογαριασμού εξόδων
    Ο λογαριασμός %1 θα αποθηκευτεί κάτω από τον βασικό λογαριασμό εξόδων

en: An Income account must be a child of an Income account
    Account %1 will be stored under the main Income account
el: Ένας λογαριασμός εσόδων πρέπει να είναι απόγονος ενός λογαριασμού εσόδων
    Ο λογαριασμός %1 θα αποθηκευτεί κάτω από τον βασικό λογαριασμό εσόδων.

en: An Investment account must be a child of an Asset account
    Account %1 will be stored under the main Asset account
el: Ένας λογαριασμός επενδύσεων θα πρέπει να είναι απόγονος ενός ενεργητικού λογαριασμού
    Ο λογαριασμός %1 θα αποθηκευτεί κάτω από τον βασικό λογαριασμό ενεργητικού

en: An interest change can only happen after the first payment
el: Το επιτόκιο μπορεί να αλλάξει μόνο μετά την πρώτη δόση

en: An invalid column was entered.
    Must be between 1 and %1.
el: Έγινε εισαγωγή μιας μη έγκυρης στήλης.
    Πρέπει να είναι μεταξύ 1 και %1.

en: An unrecoverable error occurred while reading the database
el: Συνέβη ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα κατά την ανάγνωση της βάσης δεδομένων

en: An unrecoverable error occurred while writing to the database.
    It may well be corrupt.
el: Παρουσιάστηκε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα κατά την εγγραφή στη βάση δεδομένων.
    Μπορεί κάλλιστα να είναι κατεστραμμένη.

en: Andorran Franc
el: Φράγκο Ανδόρας

en: Andorran Peseta
el: Πεσέτα Ανδόρας

en: Angolan New Kwanza
el: Νέο Κουάνζα Αγκόλας

en: Annualized Return
el: Απόδοση σε ετήσια βάση

en: Anonymize data
el: Ανώνυμα δεδομένα

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
el: Ανώνυμα αρχεία

en: Another instance of KMyMoney is already running. Do you want to quit?
el: Ένα άλλο παράθυρο του KMyMoney είναι ήδη ανοιχτό. Επιθυμείτε να εγκαταλείψετε;

en: Any status
el: Όλα

en: Any transaction
el: Όλες οι συναλλαγές

en: Apostrophe Handling
el: Χειρισμός αποστρόφου

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Application Account
el: Λογαριασμός εφαρμογής

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: April
el: Απρίλιος

en: AqBanking importer...
el: Οδηγός εισαγ. AqBanking...

en: Are you sure you want to delete report <b>%1</b>?  There is no way to recover it.
el: Επιθυμείτε σίγουρα την διαγραφή της αναφοράς <b>%1</b>; Δεν θα είναι δυνατή η ανάκτησή της.

en: Are you sure you wish to merge these transactions?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την συγχώνευση των συναλλαγών αυτών;

en: Are you sure you wish to stop this scheduled transaction from being entered into the register?
    
    KMyMoney will prompt you again next time it starts unless you manually enter it later.
el: Θέλετε σίγουρα τον τερματισμό εισαγωγής στο καθολικό γι' αυτή την προγραμματισμένη συναλλαγή; 
    
    Το KMyMoney θα σας το υπενθυμίσει ξανά στην επόμενη εκκίνηση εκτός και το ρυθμίσετε χειροκίνητα αργότερα.

en: Argentine Peso
el: Πέσο Αργεντινής

en: Aruban Florin
el: Φλορίνι Αρούμπας

en: As of today
el: Από σήμερα

en: Ask for a new payee's default category
el: Να γίνεται η ερώτηση για μια νέα προκαθορισμένη κατηγορία δικαιούχου

en: Ask user
el: Ερώτηση χρήστη

en: Asset
el: Ενεργητικού

en: Asset Account
el: Λογαριασμός ενεργητικού

en: Asset Accounts
el: Λογαριασμοί ενεργητικού

en: Asset account
el: Λογαριασμός ενεργητικού

en: Asset accounts
el: Λογαριασμοί ενεργητικού

en: Assets
el: Ενεργητικού

en: Assets & Liabilities
el: Ενεργητικό & Παθητικό

en: Assets and Liabilities
el: Ενεργητικό και παθητικό

en: Assets and Liabilities Summary
el: Περίληψη ενεργητικού και παθητικού

en: Assign
el: Καταχώρηση

en: Assign deleted names to the above selected payee's matching list
el: Καταχώρηση διαγραφέντων ονομάτων στη λίστα ταιριάσματος του επιλεγμένου δικαιούχου

en: Assign next number
el: Αναθέστε τον επόμενο αριθμό

en: Assignments
el: Αναθέσεις

en: At least one of the selected transactions has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transactions may result in rounding errors. Do you want to continue?
el: Τουλάχιστον μια από τις επιλεγμένες συναλλαγές έχει περισσότερους από δύο διαχωρισμούς και βασίζεται αρχικά σε ένα διαφορετικό νόμισμα (%1). Χρησιμοποιώντας αυτόν το λογαριασμό για την επεξεργασία των συναλλαγών μπορεί να δημιουργήσει σφάλματα στρογγυλοποίησης. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: At least one split of the selected transaction references an account that has been closed. Editing the transactions is therefore prohibited.
el: Τουλάχιστον ένας διαχωρισμός από τις επιλεγμένες συναλλαγές αναφέρει ένα λογαριασμό που είναι κλειστός. Για το λόγο αυτό η επεξεργασία των συναλλαγών απαγορεύεται.

en: At least one split of the selected transactions has been frozen. Editing the transactions is therefore prohibited.
el: Τουλάχιστο ένας διαχωρισμός από τις επιλεγμένες συναλλαγές είναι δεσμευμένος. Για το λόγο αυτό η επεξεργασία της συναλλαγής απαγορεύεται.

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to continue to edit the transactions anyway?
el: Τουλάχιστον ένας διαχωρισμός των επιλεγμένων συναλλαγών έχει συμφωνηθεί. Επιθυμείτε να συνεχίσετε την επεξεργασία των συναλλαγών ούτως ή άλλως;

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to delete the transactions anyway?
el: Τουλάχιστο μία διάσπαση των επιλεγμένων συναλλαγών έχει συμφωνηθεί. Θέλετε οπωσδήποτε να διαγράψετε τη συναλλαγή;

en: At least one transaction/schedule still references the category <b>%1</b>.  However, at least one category with the same currency must exist so that the transactions/schedules can be reassigned.
el: Τουλάχιστο μια συναλλαγή ή προγρ.συναλλαγή χρησιμοποιεί ακόμα αυτήν την κατηγορία <b>%1</b>. Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστο μια κατηγορία με το ίδιο νόμισμα για να γίνει αποσυσχέτιση των συναλλαγών.

en: At least one transaction/scheduled transaction is still referenced by a tag. Currently you have all tags selected. However, at least one tag must remain so that the transaction/scheduled transaction can be reassigned.
el: Τουλάχιστο μία συναλλαγή προγραμματισμένη ή όχι είναι αναφερόμενη από μία ετικέτα. Τώρα έχετε επιλέξει όλες τις ετικέτες. Ωστόσο, τουλάχιστο μία ετικέτα πρέπει να παραμείνει έτσι ώστε η προγραμματισμένη ή όχι συναλλαγή να καταχωρηθεί ξανά.

en: At least one transaction/scheduled transaction or loan account is still referenced by a payee. Currently you have all payees selected. However, at least one payee must remain so that the transaction/scheduled transaction or loan account can be reassigned.
el: Τουλάχιστο μία συναλλαγή προγραμματισμένη ή όχι ή ένας λογαριασμός δανείου αναφέρεται σε ένα δικαιούχο. Τώρα έχετε επιλέξει όλους τους δικαιούχους. Ωστόσο, τουλάχιστον ένας δικαιούχος πρέπει να παραμείνει έτσι ώστε η προγραμματισμένη ή όχι συναλλαγή να καταχωρηθεί ξανά.

en: Attempt to match similar transactions
el: Προσπάθεια ταιριάσματος με παρόμοιες συναλλαγές

en: Australian Dollar
el: Δολάριο Αυστραλίας

en: Austrian Schilling
el: Σελίνι Αυστρίας

[ctx: Auto assignment (caption)]
en: Auto assignment
el: Αυτόματη ανάθεση

en: Auto fill with previous transaction data
el: Αυτόματη συμπλήρωση με τα δεδομένα της προηγούμενης συναλλαγής

en: Auto increment check number
el: Αυτόματη αύξηση αριθμού επιταγής

en: Auto saving...
el: Αυτόματη αποθήκευση...

en: Autofill
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Autogenerated by QIF importer
el: Αυτόματα παραγόμενο από τον οδηγό εισαγωγής QIF

en: Autogenerated by QIF importer from type Mutual account entry
el: Δημιουργήθηκε αυτόματα από τον οδηγό εισαγωγής QIF με τον τύπο Αμοιβαίου λογαριασμού

en: Automatic database creation for type %1 is not currently implemented.
    Please create database %2 manually
el: Η αυτόματη δημιουργία για τον τύπο %1 δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.
    Παρακαλώ δημιουργήστε τη βάση δεδομένων %2 χειροκίνητα

en: Automatic reconciliation
el: Αυτόματη συμφωνία

en: Automatically find which transactions match the given reconciliation data
el: Αυτόματη εύρεση ποιες συναλλαγές ταιριάζουν με τα συμφωνημένα δεδομένα

en: Autosave file periodically
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείου περιοδικά

en: Autosave file upon close
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείου στο κλείσιμο

en: Autosave interval in minutes
el: Χρονικό διάστημα αυτόματης αποθήκευσης σε λεπτά

en: Autosave options
el: Επιλογές αυτόματης αποθήκευσης

en: Autosave periodically
el: Αυτόματη περιοδική αποθήκευση

en: Autosave when file is modified upon close
el: Αυτόματη αποθήκευση όταν το αρχείο τροποποιήθηκε στο κλείσιμο

en: Available categories:
el: Διαθέσιμες κατηγορίες:

en: Available payees:
el: Διαθέσιμοι δικαιούχοι:

en: Available tags:
el: Διαθέσιμες ετικέτες:

[ctx: Average balance]
en: Average
el: Μέσος όρος

en: Average days
el: Μέσος όρος ημερών

en: Azerbaijani Manat
el: Μάνατ Αζερμπαϊτζάν

en: BANK/BROKER:
el: ΤΡΑΠΕΖΑ/ΧΡΗΜΑΤΟΜΕΣΙΤΗΣ:

en: Backend
el: Σύστημα υποστήριξης

en: Background color for group marker
el: Χρώμα φόντου για την σημείωση της ομάδας

en: Background color for imported transactions
el: Χρώμα φόντου για εισηγμένες συναλλαγές

en: Background color for matched transactions
el: Χρώμα φόντου για τις συσχετισμένες συναλλαγές

en: Background color for required fields
el: Χρώμα φόντου για τα απαιτούμενα πεδία

en: Backup
el: Υποστηρικτικό αντίγραφο

[ctx: Backup done]
en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Backup file for today exists on that device. Replace?
el: Το σημερινό αρχείο υποστηρικτικής αποθήκευσης (backup) υπάρχει σε αυτήν τη συσκευή. Να αντικατασταθεί;

en: Backup...
el: Υποστηρικτικό αντίγραφο (backup)...

en: Bahamian Dollar
el: Δολάριο Μπαχάμας

en: Bahraini Dinar
el: Δηνάριο Μπαχρέιν

en: Balance
el: Υπόλοιπο

en: Balance Early Warning
el: Πρώτη προειδοποίηση υπολοίπου

en: Balance Max Limit
el: Μέγιστο όριο υπολοίπου

en: Balance after
el: Υπόλοιπο μετά

en: Balance before start of recording
el: Υπόλοιπο πριν την έναρξη της καταγραφής

en: Balance of %1
el: Υπόλοιπο του %1

en: Balance:
el: Υπόλοιπο:

en: Balance:
el: Υπόλοιπο:

en: Balance: %1
el: Υπόλοιπο: %1

en: Balance: %1%2
el: Υπόλοιπο: %1%2

en: Balloon payment
el: Τελική χρεολυτική δόση

en: Bangladeshi Taka
el: Τάκα Μπαγκλαντές

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Bank Code
el: Κωδικός τράπεζας

en: Bank entry:
el: Η καταχώρηση της τράπεζας:

en: Bank statement
el: Απόσπασμα κίνησης λογαριασμού

en: Bank transfer
el: Τραπεζική μεταφορά

en: Banking
el: Τραπεζικές εργασίες

en: Banking Wizard Page
el: Σελίδα Οδηγού τραπεζικών εργασιών

en: Barbados Dollar
el: Δολάριο Μπαρμπάντος

en: Base currency
el: Βασικό νόμισμα

en: Before
el: Πριν

en: Before KMyMoney can give you detailed information about your financial status, you need to create at least one account. Until then, KMyMoney shows the welcome page instead.
el: Πριν να μπορέσει το KMyMoney να σας παράσχει λεπτομερειακές πληροφορίες σχετικά με την οικονομική σας κατάσταση, θα πρέπει να δημιουργήσετε τουλάχιστο ένα λογαριασμό. Μέχρι τότε, το KMyMoney εμφανίζει την εισαγωγική σελίδα στη θέση του.

en: Belarusian Ruble
el: Ρούβλι Λευκορωσίας

en: Belgian Franc
el: Φράγκο Βελγίου

en: Belize Dollar
el: Δολάριο Μπελίζε

en: Bermudian Dollar
el: Δολάριο Βερμούδων

en: Better performance of the user interface
el: Καλύτερες επιδόσεις στο περιβάλλον χρήστη

en: Bhutan Ngultrum
el: Μπουτάν Νγκούλτρουμ

en: Bills
el: Λογαριασμοί

en: Bolivian Boliviano
el: Μπολιβιάνο Βολιβίας

en: Bond
el: Ομόλογα

en: Bosnian Convertible Mark
el: Μετατρέψιμο μάρκο Βοσνίας

en: Botswana Pula
el: Πούλα Μποτσουάνας

en: Branch
el: Υποκατάστημα

en: Brazilian Real
el: Ρεάλ Βραζιλίας

en: British Pound
el: Λίρα Αγγλίας

en: Broker
el: Χρηματομεσίτης

[ctx: Brokerage (suffix for account names)]
en: Brokerage
el: Μεσιτεία

en: Brokerage Account
el: Λογαριασμός μεσιτείας

en: Brokerage Item
el: Αντικείμενο μεσιτείας

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Brunei Dollar
el: Δολάριο Μπρουνέι

en: Budget
el: Προϋπολογισμός

en: Budget <numid>%1</numid>
el: Προϋπολογισμός <numid>%1</numid>

en: Budget <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)
el: Προϋπολογισμός <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)

en: Budget Forecast
el: Πρόβλεψη προϋπολογισμού

en: Budget Overruns
el: Υπέρβαση προϋπολογισμού

en: Budget based on forecast
el: Προϋπολογισμός με βάση προβλέψεις

en: Budget options
el: Επιλογές προϋπολογισμού

[ctx: Budget total]
en: Total
el: Σύνολο

en: Budget year
el: Έτος προϋπολογισμού

en: Budgeted
el: Προϋπολογισθέν

en: Budgeted vs. Actual This Year
el: Σύγκριση προϋπολογισθέντων και πραγματικών του τρέχοντος έτους

en: Budgeted vs. Actual This Year (YTM)
el: Σύγκριση προϋπολογισθέντων και πραγματικών του τρέχοντος έτους (απόδοση στη λήξη)

en: Budgeting
el: Προϋπολογισμός

en: Budgets
el: Προϋπολογισμοί

en: Bulgarian Lev
el: Λεβ Βουλγαρίας

en: Bulgarian Lev (new)
el: Λεβ Βουλγαρίας (νέο)

en: Burundi Franc
el: Φράγκο Μπουρούντι

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
el: Συσχέτιση

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
el: Αποσυσχέτιση

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
el: Περισσότερα

en: Buy
el: Αγορά

en: Buys
el: Αγορές

en: C&hoose...
el: Ε&πιλογή...

en: CFA Franc BCEAO
el: Φράγκο CFA BCEAO

en: CFA Franc BEAC
el: Φράγκο CFA BEAC

en: CFP Franc Pacifique
el: Φράγκο CFP

[ctx: CSV (Filefilter)]
en: CSV files
el: Αρχεία CSV

[ctx: CSV Exporter dialog title]
en: CSV Exporter
el: Οδηγός εξαγωγής CSV

en: CSV Import Wizard
el: Οδηγός εισαγωγής CSV

[ctx: CSV Importer dialog title]
en: CSV Importer
el: Οδηγός εισαγωγής CSV

en: CSV import
el: Εισαγωγή CSV

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Calculate Loan
el: Υπολογισμός δανείου

en: Calculated
el: Υπολογισμένο

en: Calculation Overview
el: Επισκόπηση του υπολογισμού

en: Calculation error
el: Σφάλμα υπολογισμού

en: Calculation successful
el: Επιτυχής υπολογισμός

en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

en: Calculator...
el: Αριθμομηχανή...

en: Calendar View
el: Ημερολόγιο

en: Cambodia Riel
el: Ριέλ Καμπότζης

en: Canadian Dollar
el: Δολάριο Καναδά

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel processing of schedule entry.
el: Ακυρώστε την εισαγωγή της προγραμματισμένης συναλλαγής.

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot add institution
el: Αδυναμία προσθήκης ιδρύματος

en: Cannot add institution: %1
el: Αδυναμία προσθήκης του ιδρύματος: %1

en: Cannot add report, reason: "%1"
el: Αδυναμία προσθήκης της αναφοράς, αιτία: « %1 »

en: Cannot create new currency. %1
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου νομίσματος. %1

en: Cannot create or edit any transactions in Account %1 as it is closed
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία ή η επεξεργασία των συναλλαγών στον λογαριασμό «%1» διότι είναι κλειστός

en: Cannot create transactions in a closed account.
el: Αδυναμία δημιουργίας συναλλαγών σε έναν κλειστό λογαριασμό.

en: Cannot create transactions in the context of a category.
el: Αδυναμία δημιουργίας συναλλαγών στο περιεχόμενο μιας κατηγορίας.

en: Cannot create transactions when no account is selected.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία συναλλαγών όταν δεν έχει επιλεχθεί λογαριασμός.

en: Cannot delete currency %1. %2
el: Αδυναμία διαγραφής νομίσματος %1. %2

en: Cannot edit investment transactions and non-investment transactions together.
el: Αδυναμία επεξεργασίας συναλλαγών επενδύσεων και ενός άλλου τύπου ταυτόχρονα.

en: Cannot edit investment transactions in the context of this account.
el: Αδυναμία επεξεργασίας συναλλαγών επενδύσεων στο περιεχόμενο αυτού του λογαριασμού.

en: Cannot edit mixed investment action/type transactions together.
el: Αδυναμία επεξεργασίας ανάμεικτων συναλλαγών επενδύσεων ενέργειας/τύπου ταυτόχρονα.

en: Cannot edit multiple split transactions at once.
el: Αδυναμία επεξεργασίας περισσότερων διαχωρισμών συναλλαγών ταυτόχρονα.

en: Cannot edit transactions in the context of a category.
el: Αδυναμία επεξεργασίας συναλλαγών στο περιεχόμενο μιας κατηγορίας.

en: Cannot edit transactions with frozen splits.
el: Αδυναμία επεξεργασίας συναλλαγών με δεσμευμένους διαχωρισμούς.

en: Cannot enter transaction with postdate prior to account's opening date.
el: Αδυναμία εισαγωγής της συναλλαγής με ημερομηνία πριν από την ημερομηνία έναρξης του λογαριασμού.

en: Cannot find template transaction for schedule %1
el: Δεν βρέθηκε το πρότυπο για την προγραμματισμένη συναλλαγή %1

en: Cannot load file <b>%1</b>. Reason: %2
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου <b>%1</b>. Αίτια: %2

en: Cannot open database %1
el: Αδυναμία ανοίγματος της βάσης δεδομένων %1

en: Cannot open file %1 for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1 για εγγραφή

en: Cannot open file as requested. Error was: %1
el: Αδύνατο το άνοιγμα του ζητούμενου αρχείου. Το σφάλμα ήταν: %1

en: Cannot open or create database %1.
    Retry Save As Database and click Help for further info.
el: Αδυναμία ανοίγματος ή δημιουργίας της βάσης δεδομένων %1.
    Προσπαθήστε ξανά με « Αποθήκευση ως βάση δεδομένων » και πατήστε στο βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες

en: Cannot process transaction with focus if it is not selected.
el: Αδυναμία επεξεργασίας της συναλλαγής αν δεν είναι επιλεγμένη.

en: Cannot process transactions in account %1, which is closed.
el: Αδυναμία επεξεργασίας των συναλλαγών στο λογαριασμό %1, επειδή είναι κλειστός.

en: Cannot read from file <b>%1</b>.
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο <b>%1</b>.

en: Cannot remove transaction that references a closed account.
el: Αδυναμία διαγραφής συναλλαγής η οποία αναφέρεται σε έναν κλειστό λογαριασμό.

en: Cannot save to current database.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στην τρέχουσα βάση δεδομένων

en: Cannot save to current database: %1
el: Αδυναμία αποθήκευσης στην τρέχουσα βάση δεδομένων: %1

en: Cannot set %1 as base currency: %2
el: Αδυναμία να οριστεί το %1 ως βασικό νόμισμα: %2

en: Cannot update currency. %1
el: Αδυναμία ενημέρωσης του νομίσματος. %1

en: Cannot update security <b>%1</b>: %2
el: Αδυναμία ενημέρωσης του αξιόγραφου <b>%1</b>: %2

en: Cape Verde Escudo
el: Εσκούδο Πράσινου Ακρωτηρίου

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Cash
el: Μετρητών

en: Cash Flow
el: Ταμειακή ρευστότητα

en: Cash Flow Status
el: Κατάσταση ταμειακής ρευστότητας

en: Cash Flow Summary
el: Περίληψη ταμειακής ρευστότητας

en: Cash Flow Transactions This Month
el: Συναλλαγές ταμειακής ρευστότητας για αυτό το μήνα

en: Cash Fraction
el: Κλάσμα μετρητών

en: CashFlow
el: Ταμειακή ρευστότητα

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Category
el: Κατηγορία

en: Category Type
el: Τύπος κατηγορίας

en: Category creation
el: Δημιουργία κατηγορίας

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (long term)
el: Κεφαλαιακή απόδοση (μακροπρόθεσμη)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (mid term)
el: Κεφαλαιακή απόδοση (μεσοπρόθεσμη)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (short term)
el: Κεφαλαιακή απόδοση (βραχυπρόθεσμη)

[ctx: Category name]
en: Dividend
el: Μέρισμα

[ctx: Category name]
en: Interest
el: Τόκος

[ctx: Category name]
en: Investment fees
el: Αμοιβές επενδύσεων

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous expense
el: Διάφορα έξοδα

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous income
el: Διάφορα έσοδα

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend
el: Επανεπενδυθέντα μερίσματα

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (long term)
el: Επανεπενδυθέντα μερίσματα (μακροπρόθεσμα)

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (short term)
el: Επανεπενδυθέντα μερίσματα (βραχυπρόθεσμα)

[ctx: Category name]
en: Returned capital
el: Επιστροφή κεφαλαίου

en: Category options
el: Επιλογές κατηγορίας

en: Category selection
el: Επιλογή κατηγορίας

en: Category/Account
el: Κατηγορία/Λογαριασμός

en: Cayman Islands Dollar
el: Δολάριο Νήσων Κάυμαν

en: Cell font
el: Γραμματοσειρά κυψέλης

en: Certificate of Deposit
el: Πιστοποιητικό κατάθεσης

en: Change &total amount of transaction to %1.
el: Αλλαγή του συνολικού ποσού της συναλλαγής σε %1.

en: Change budget year
el: Αλλαγή έτους του προϋπολογισμού

en: Change the date to the next processing day
el: Αλλαγή της ημερομηνίας με αυτήν της επόμενης εργάσιμης ημέρας

en: Change the date to the previous processing day
el: Αλλαγή της ημερομηνίας με αυτήν της προηγούμενης εργάσιμης ημέρας

en: Change the details of selected price information.
el: Αλλαγή των λεπτομερειών των πληροφοριών της επιλεγμένης τιμής.

en: Change the security information of the selected entry.
el: Αλλαγή της τιμής της επιλεγμένης καταχώρησης.

en: Change total amount of transaction to %1.
el: Αλλαγή του συνολικού ποσού συναλλαγής σε %1.

en: Charges
el: Χρεώσεις

en: Chart
el: Διάγραμμα

en: Chart Detail:
el: Λεπτομέρειες του διαγράμματος:

en: Chart Tab
el: Καρτέλα Διάγραμμα

en: Chart Type
el: Τύπος διαγράμματος

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
el: Υπόμνημα

[ctx: Chart lines legend]
en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Charts
el: Διαγράμματα

en: Charts line width
el: Πλάτος γραμμής διαγραμμάτων

en: Charts palette
el: Παλέτα διαγραμμάτων

en: Check box if any fee is a percentage figure rather than a value.
el: Ελέγξτε το πλαίσιο ελέγχου αν υπάρχει αμοιβή εκφρασμένη σε ποσοστό αντί για μια τιμή.

en: Check date
el: Έλεγχος ημερομηνίας

en: Check schedules on startup
el: Έλεγχος των προγραμματισμένων συναλλαγών κατά την εκκίνηση

en: Check schedules upon startup
el: Έλεγχος προγραμματισμένων συναλλαγών στην έναρξη

en: Check template file
el: Έλεγχος αρχείου προτύπου

en: Check this if you are refinancing a loan that already exists in KMyMoney
el: Επιλέξτε αυτό αν αναχρηματοδοτείτε ένα δάνειο που υπάρχει ήδη στο KMyMoney

en: Checking
el: Όψεως

en: Checking for overdue scheduled transactions...
el: Έλεγχος για εκπρόθεσμες προγραμματισμένες συναλλαγές...

[ctx: Cheque Number]
en: No.
el: N°.

en: Chilean Peso
el: Πέσο Χιλής

en: Chinese Yuan Renminbi
el: Κινέζικο ρενμινπί (γιουάν)

en: Choose Export Type Dialog
el: Επιλογή του τύπου εξαγωγής

en: Choose Import Type Dialog
el: Επιλογή του τύπου εισαγωγής

en: Choose Style
el: Επιλέξτε στιλ

en: Choose export type:
el: Επιλέξτε τον τύπο εξαγωγής:

en: Choose import type:
el: Επιλέξτε τον τύπο εισαγωγής:

en: Choose...
el: Επιλέξτε...

en: City:
el: Πόλη:

en: Clear &All
el: Καθαρισμός ό&λων

en: Clear &Zero
el: Καθαρισμός των &μηδενικών

en: Clear all splits
el: Καθαρισμός όλων των εγγραφών

en: Clear selected column entries
el: Διαγραφή επιλεγμένων καταχωρήσεων στη στήλη

en: Clear selected column entries.
el: Διαγραφή επιλεγμένων δεδομένων εισόδου στη στήλη.

en: Cleared balance
el: Καθαρό υπόλοιπο

[ctx: Cleared balance]
en: Cleared: %1
el: Καθαρό: %1

en: Click to select the required decimal symbol, and to
    check that the selected symbol matches the data.
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε το απαραίτητο δεκαδικό σύμβολο, και
    για να ελέγξετε ότι το επιλεγμένο σύμβολο αντιστοιχεί στα δεδομένα.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close account
el: Κλείσιμο λογαριασμού

en: Close this window
el: Κλείσιμο του παραθύρου

en: Closed
el: Κλειστός

en: Closed tag
el: Κλειστή ετικέτα

en: Closed tags can't be used.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν κλειστές ετικέτες.

en: Closing Balance
el: Υπόλοιπο κλεισίματος

en: Closing window...
el: Κλείσιμο του παραθύρου...

en: Collapse all accounts in the list
el: Σύμπτυξη όλων των λογαριασμών στη λίστα

en: Collect all transactions for the given payee. Treat all transactions that refer to the same category and have an amount with +/- X % as identical. If more than one transaction is found, a list of them is presented to the user.
    
    Selecting 0% will list all transactions.
el: Συλλογή όλων των συναλλαγών για τον δοσμένο δικαιούχο. Χειρισμός ως ταυτόσημων όλων των συναλλαγών που αναφέρονται στην ίδια κατηγορία και έχουν ποσό +/- X %. Αν βρεθούν πάνω από μία συναλλαγές, η λίστα με αυτές θα παρουσιαστεί στον χρήστη.
    
    Επιλέγοντας 0% θα δώσει μία λίστα με όλες τις συναλλαγές.

en: Colombian Peso
el: Πέσο Κολομβίας

en: Color settings
el: Ρυθμίσεις χρώματος

en: Colors
el: Χρώματα

en: Column
el: Στήλη

[ctx: Column heading for VAT category]
en: VAT
el: ΦΠΑ

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
el: Φόρος

en: Columns
el: Στήλες

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
el: Συνδυασμός

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Commission
el: Προμήθεια

en: Commodity
el: Αγαθό

en: Comoros Franc
el: Φράγκο Κομόρων

en: Compiled with the following settings:
el: Μεταγλωττισμένο με τις παρακάτω παραμέτρους:

en: Completion Wizard Page
el: Σελίδα Οδηγού συμπλήρωσης

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure Aq&Banking...
el: Διαμόρφωση AqBanking...

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
el: &Διαμόρφωση

en: Configure preferences after finishing the wizard.
el: Διαμόρφωση προτιμήσεων αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία του οδηγού.

en: Configure this report
el: Διαμόρφωση αυτής της αναφοράς

[ctx: Confirm]
en: Yes
el: Ναι

en: Confirm Manual Enter
el: Επιβεβαίωση χειροκίνητης εισόδου

en: Confirm end of reconciliation
el: Επιβεβαίωση ολοκλήρωσης συμφωνίας

en: Congratulations: you have successfully set up your bank for online banking via OFX.
el: Συγχαρητήρια! Ρυθμίσατε με επιτυχία την τράπεζά σας για τις διαδικτυακές τραπεζικές εργασίες μέσω OFX.

en: Connection Details
el: Λεπτομέρειες σύνδεσης

en: Consistency Check
el: Έλεγχος ακεραιότητας

en: Consistency check failed: %1
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας απέτυχε: %1

en: Consistency check result
el: Αποτέλεσμα του ελέγχου ακεραιότητας

en: Contacting bank...
el: Σύνδεση με την τράπεζα σε εξέλιξη ...

en: Contains
el: Περιέχει

en: Contents to Export
el: Περιεχόμενα για εξαγωγή

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue to edit splits
el: Συνεχίστε την επεξεργασία διαχωρισμών

en: Continue with next page
el: Συνέχεια με την επόμενη σελίδα

en: Conversion rate
el: Ποσοστό ισοτιμίας

en: Conversion rate is not positive
el: Το ποσοστό της ισοτιμίας δεν είναι θετικό

en: Conversion rate: %1
el: Ποσοστό ισοτιμίας: %1

en: Convert
el: Μετατροπή

[ctx: Convert 'em!!]
en: <p>Select this option to convert all values in the report to your base currency.</p><p>Leave it unchecked if you would like to see values in their original currency.</p><p>If currencies are not converted, then subtotals will not be shown.</p>
el: <p>Με την επιλογή αυτή γίνεται μετατροπή όλων των τιμών της αναφοράς στο βασικό νόμισμα.</p><p>Μην το επιλέξετε αν θέλετε τις τιμές στο αρχικό τους νόμισμα.</p><p>Αν τα νομίσματα δεν μετατραπούν, τα υποσύνολα δεν θα εμφανίζονται.</p>

en: Convert values to base currency
el: Μετατροπή των τιμών στο βασικό νόμισμα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy budget
el: Αντιγραφή προϋπολογισμού

en: Copy of %1
el: Αντίγραφο του %1

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
el: Αντιγραφή του %1

en: Copy this report to the clipboard
el: αντιγραφή αυτής της αναφοράς στο πρόχειρο

en: Core engine, Release Manager, Project admin
el: Μηχανή πυρήνα, διαχειριστής εκδόσεων, διαχειριστής έργου

en: Correct splits
el: Διόρθωση διαχωρισμών

en: Costa Rican Colon
el: Κολόν Κόστα Ρίκα

en: Could not find reportgroup "%1" for report "%2".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
el: Αδυναμία εύρεσης του reportgroup « %1 » για την αναφορά « %2 ».
    Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα στη λίστα ταχυδρομείου των προγραμματιστών: kmymoney-devel@kde.org

en: County/State:
el: Περιφέρεια/Κράτος:

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create Tables
el: Δημιουργία πινάκων

en: Create a new Category
el: Δημιουργία νέας κατηγορίας

en: Create a new account/category
el: Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό/κατηγορία

en: Create a new asset account
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού ενεργητικού

en: Create a new category
el: Δημιουργία νέας κατηγορίας

en: Create a new price entry.
el: Δημιουργία νέας τιμής.

en: Create a new profile
el: Δημιουργία ενός νέου προφίλ

en: Create a new report based on this one
el: Δημιουργία νέας αναφοράς με βάση αυτήν εδώ

en: Create a new schedule.
el: Δημιουργία νέας ημερομηνίας πληρωμής

en: Create a new transaction
el: Δημιουργία νέας συναλλαγής

en: Create brokerage account
el: Δημιουργία λογαριασμού μεσιτείας

en: Create category
el: Δημιουργία κατηγορίας

en: Create reminders
el: Δημιουργία υπενθυμίσεων

en: Create scheduled transaction...
el: Δημιουργία προγραμματισμένης συναλλαγής...

en: Create security
el: Δημιουργία αξιόγραφου

en: Created on
el: Δημιουργήθηκε

en: Creates a new budget
el: Δημιουργεί ένα νέο προϋπολογισμό

en: Creates a new payee
el: Δημιουργία νέου δικαιούχου

en: Creates a new tag
el: Δημιουργία νέας ετικέτας

en: Creating new document...
el: Δημιουργία νέου εγγράφου...

en: Creating transactions can only be performed in the ledger view
el: Η δημιουργία συναλλαγών μπορεί να γίνει μόνο από την προβολή του καθολικού

en: Creation failed executing statement
    Executed: %1
    Error No %2: %3
el: Η δημιουργία απέτυχε κατά την εκτέλεση της δήλωσης
    Εκτελεσμένα: %1
    Αριθμός σφάλματος %2: %3

en: Credit Card
el: Πιστωτική κάρτα

en: Credit Card %1 monthly payment
el: Μηνιαία πληρωμή πιστωτικής κάρτας %1

en: Credit Early Warning
el: Πρώτη προειδοποίηση πίστωσης

en: Credit Max Limit
el: Μέγιστο όριο πίστωσης

en: Credit card payment
el: Πληρωμή με πιστωτική κάρτα

en: Criteria
el: Κριτήρια

en: Critical Error
el: Κρίσιμο σφάλμα

en: Croatian Kuna
el: Κούνα Κροατίας

en: Csv Export
el: Εξαγωγή CSV

en: Cuban Peso
el: Πέσο Κούβας

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Currencies...
el: Νομίσματα...

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Currency options
el: Επιλογές νομίσματος

en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: Currency: %1
el: Νόμισμα: %1

en: Current Balance
el: Τρέχον υπόλοιπο

en: Current Forecast Method:
el: Τρέχουσα μέθοδος των προβλέψεων:

en: Current Month Summary
el: Σύνοψη του τρέχοντος μήνα

en: Current amount
el: Τρέχον ποσό

en: Current fiscal year
el: Τρέχον οικονομικό έτος

en: Current importer does not recognize GnuCash account type %1
el: Αυτός ο οδηγός εισαγωγής δεν μπορεί να αναγνωρίσει λογαριασμούς GnuCash τύπου %1

en: Current month
el: Τρέχων μήνας

en: Current quarter
el: Τρέχον τρίμηνο

en: Current rate
el: Τρέχον επιτόκιο

en: Current selections: %1
el: Τρέχουσες επιλογές: %1

en: Current year
el: Τρέχον έτος

en: Custom Report
el: Προσαρμοσμένη αναφορά

en: Cyprus Pound
el: Λίρα Κύπρου

en: Czech Koruna
el: Κορόνα Τσεχίας

en: Danish Krone
el: Κορόνα Δανίας

en: Data Selector
el: Επιλογέας δεδομένων

en: Data entry
el: Εισαγωγή δεδομένων

en: Database Details
el: Λεπτομέρειες βάσης δεδομένων

en: Database File (SQLite only)
el: Αρχείο βάσης δεδομένων (SQLite μόνο)

en: Database Name (Others)
el: Όνομα βάσης δεδομένων (Άλλες)

en: Database Type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: Database apparently in use
    Opened by %1 on %2 at %3.
    Open anyway?
el: Η βάση δεδομένων χρησιμοποιείται
    Έχει ανοιχτεί από το %1 στο %2 στο %3.
    Ν' ανοιχτεί ούτως ή άλλως;

en: Database backend
el: Σύστημα υποστήριξης βάσης δεδομένων

en: Database backend, maintainer stable branch
el: Βάση δεδομένων, συντηρητής του κλάδου stable

en: Database contains data which must be removed before using Save As.
    Do you wish to continue?
el: Η βάση δεδομένων περιέχει δεδομένα που θα πρέπει να αφαιρεθούν πριν τη χρήση του « Αποθήκευση ως ».
    Επιθυμείτε τη συνέχεια;

en: Database malfunction
el: Δυσλειτουργία της βάσης δεδομένων

en: Database type %1 has not been fully tested in a KMyMoney environment.
    Please make sure you have adequate backups of your data.
    Please report any problems to the developer mailing list at kmymoney-devel@kde.org
el: Ο τύπος βάσης δεδομένων %1 δεν έχει δοκιμαστεί πλήρως στο KMyMoney.
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε πάρει αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων σας.
    Παρακαλώ αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί στην λίστα ταχυδρομείου των προγραμματιστών στη διεύθυνση kmymoney-devel@kde.org

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date Range
el: Εύρος ημερομηνίας

en: Date entered
el: Κατοχυρωμένη ημερομηνία

en: Date format selection
el: Επιλογή μορφής ημερομηνίας

en: Date of final transaction:
el: Ημερομηνία της τελικής συναλλαγής:

en: Date of first payment
el: Ημερομηνία πρώτης δόσης

en: Date of next interest change
el: Ημερομηνία επόμενης μεταβολής τόκου

en: Date of payment
el: Ημερομηνία πληρωμής

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Day of Month to start Forecast:
el: Ημέρα του μήνα εκκίνησης της πρόβλεψης

en: Day of month to start forecast
el: Ημέρα του μήνα εκκίνησης της πρόβλεψης

en: Days of Accounts Cycle:
el: Ημέρες για τον κύκλο των λογαριασμών:

en: Days of normal account cycle
el: Ημέρες τυπικού κύκλου λογαριασμού

en: Days to Forecast:
el: Ημέρες για την πρόγνωση

en: Days to forecast
el: Ημέρες πρόβλεψης

en: Debit Note
el: Χρεωστικό σημείωμα

en: Debug Options
el: Επιλογές διόρθωσης σφαλμάτων

en: Debug Timers
el: Μετρητές διόρθωσης σφαλμάτων

en: Debug Traces
el: Ίχνη διόρθωσης σφαλμάτων

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Decimal Symbol
el: Δεκαδικό σύμβολο

en: Decode using
el: Χρήση αποκωδικοποίησης

en: Decoding option
el: Επιλογή αποκωδικοποίησης

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
el: Μείωση

en: Default Account
el: Προεπιλεγμένος λογαριασμός

en: Default CSS file
el: Προκαθορισμένο αρχείο CSS

en: Default Category for Payee
el: Προεπιλεγμένη κατηγορία για τον δικαιούχο

en: Default Report
el: Προεπιλεγμένη αναφορά

en: Default category:
el: Προεπιλεγμένη κατηγορία:

en: Default reconciliation state
el: Προκαθορισμένη κατάσταση συμφωνίας

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation
el: Προεπιλεγμένη κατάσταση συμφωνίας για εισηγμένες συναλλαγές κατά τη συμφωνία

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation of an account
el: Προκαθορισμένη κατάσταση συμφωνίας για συναλλαγές που εισήχθησαν κατά τη συμφωνία του λογαριασμού

en: Default start date for statement download
el: Προεπιλεγμένη ημερομηνία έναρξης για λήψη κατάστασης κίνησης

en: Define your search criteria
el: Καθορίστε τα κριτήρια αναζήτησης

en: Del
el: Διαγρ.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Report?
el: Διαγραφή της αναφοράς;

en: Delete account...
el: Διαγραφή λογαριασμού...

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: Delete budget
el: Διαγραφή προϋπολογισμού

en: Delete category...
el: Διαγραφή κατηγορίας...

en: Delete currency
el: Διαγραφή νομίσματος

en: Delete institution...
el: Διαγραφή ιδρύματος...

en: Delete investment
el: Διαγραφή επένδυσης

en: Delete investment...
el: Διαγραφή επένδυσης...

en: Delete or Edit Profile Name
el: Διαγραφή ή επεξεργασία του ονόματος προφίλ

en: Delete payee
el: Διαγραφή δικαιούχου

en: Delete price information
el: Διαγραφή των πληροφοριών της τιμής

en: Delete price...
el: Διαγραφή τιμής...

en: Delete scheduled transaction
el: Διαγραφή προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Delete security
el: Διαγραφή αξιόγραφου

en: Delete selected payee(s)
el: Διαγραφή του επιλεγμένου δικαιούχου(ων)

en: Delete tag
el: Διαγραφή ετικέτας

en: Delete the current selected budget
el: Διαγραφή του επιλεγμένου προϋπολογισμού

en: Delete the current selected tag
el: Διαγραφή της τρέχουσας επιλεγμένης ετικέτας

en: Delete this entry
el: Διαγραφή της εγγραφής

en: Delete transaction
el: Διαγραφή συναλλαγής

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete...
el: Διαγραφή...

en: Deleting transactions
el: Διαγραφή συναλλαγών

en: Depending on the answer to <b>What do you want to record?</b> this field means the following:<p>
    
    <b>All payments</b><br>
    Enter the due date of the very first payment<p>
    
    <b>Start with this year's payments</b><br>
    Enter the due date of the first payment in the current year
el: Ανάλογα με την απάντηση στο <b>Τι θέλετε να καταγράψετε;</b> το πεδίο αυτό σημαίνει τα ακόλουθα:<p>
    
    <b>Όλες οι πληρωμές</b><br>
    Δώστε την προθεσμία για την πρώτη πληρωμή<p>
    
    <b>Ξεκινήστε με τις φετινές πληρωμές</b><br>
    Δώστε την προθεσμία για την πρώτη πληρωμή στο τρέχον έτος

en: Deposit
el: Κατάθεση

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
el: Κατάθεση

en: Deposits
el: Καταθέσεις

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
el: Καταθέσεις

en: Description
el: Περιγραφή

en: Detail
el: Αναλυτικά

en: Detailed description
el: Αναλυτική περιγραφή

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Developer & Artist
el: Προγραμματιστής & καλλιτέχνης

en: Device options
el: Επιλογές συσκευής

[ctx: Dialog caption for 'Enter or schedule' dialog]
en: Enter or schedule?
el: Εισαγωγή ή προγραμματισμό συναλλαγής

en: Did you make/receive any payments yet?
el: Έχετε πραγματοποιήσει ή λάβει ήδη κάποια πληρωμή;

en: Difference
el: Διαφορά

en: Difference: %1
el: Διαφορά: %1

en: Direct debit
el: Άμεση χρέωση

en: Direct deposit
el: Άμεση κατάθεση

en: Discard the changes and enter the original transaction into the register.
el: Απορρίψτε τις μεταβολές και εισαγάγετε την αρχική συναλλαγή στο καθολικό

en: Disguise your wealth
el: Αποκρύψτε τον πλούτο σας

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display XML data
el: Εμφάνιση δεδομένων XML

en: Distribute difference of %1 among all splits.
el: Κατανομή διαφοράς του %1 σε όλους τους διαχωρισμούς.

en: Dividend
el: Μέρισμα

en: Dividends Paid Out
el: Καταβληθέντα μερίσματα

en: Dividends Reinvested
el: Επανεπενδυθέντα μερίσματα

en: Djibouti Franc
el: Φράγκο Τζιμπουτί

en: Do not auto-fill transaction data at all.
el: Να μη γίνεται καθόλου αυτόματη συμπλήρωση συναλλαγών.

en: Do not create payout transaction
el: Να μη δημιουργηθεί συναλλαγή εξόφλησης

en: Do not display the individual transactions that make up a split transaction
el: Να μην εμφανίζονται οι μεμονωμένες συναλλαγές που συνιστούν μια διαχωρισμένη συναλλαγή

en: Do not enter or skip payments for this schedule but continue with the next schedule.
el: Μην κάνετε εισαγωγή ή παράλειψη πληρωμών για αυτήν την προγραμματισμένη συναλλαγή αλλά συνεχίστε με την επόμενη προγραμματισμένη συναλλαγή.

en: Do not enter the transaction but advance the next due date of this schedule to the next payment date.
el: Μην κάνετε εισαγωγή της συναλλαγής αλλά προσαρμόστε την επόμενη ημερομηνία λήξης αυτής της προγραμματισμένης συναλλαγής στην ημερομηνία επόμενης πληρωμής.

en: Do not perform online quotes for this investment
el: Να μην γίνει λήψη των τιμών προσφοράς γι' αυτή την επένδυση

en: Do not show closed accounts
el: Να μην εμφανίζονται οι κλειστοί λογαριασμοί

en: Do not show finished schedules
el: Να μην εμφανίζονται οι προγραμματισμένες συναλλαγές που έχουν τερματιστεί

en: Do not show reconciled transactions
el: Να μην εμφανίζονται οι συμφωνηθείσες συναλλαγές

en: Do not show transactions prior to
el: Να μην εμφανίζονται οι συναλλαγές πριν από

en: Do not show unused categories
el: Να μην εμφανίζονται οι κατηγορίες που δεν χρησιμοποιούνται

en: Do you really want to delete category <b>%1</b>?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε την κατηγορία <b>%1</b>;

en: Do you really want to delete profile '%1'?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του προφίλ «%1»;

en: Do you really want to delete the selected price entry? | Do you really want to delete the selected price entries?
el[0]: Επιθυμείτε πραγματικά την διαγραφή της επιλεγμένης τιμής;
el[1]: Επιθυμείτε πραγματικά την διαγραφή των επιλεγμένων τιμών;

en: Do you really want to delete the selected transaction? | Do you really want to delete all %1 selected transactions?
el[0]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε την επιλεγμένη συναλλαγή;
el[1]: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε όλες τις %1 επιλεγμένες συναλλαγές;

en: Do you really want to remove all selected budgets?
el: Θέλετε πράγματι να αφαιρέσετε όλους τους επιλεγμένους προϋπολογισμούς;

en: Do you really want to remove all selected payees?
el: Θέλετε πράγματι να αφαιρεθούν όλοι οι επιλεγμένοι δικαιούχοι;

en: Do you really want to remove all selected tags?
el: Θέλετε πράγματι να διαγραφούν όλες οι επιλεγμένες ετικέτες;

en: Do you really want to remove the mapping of account <b>%1</b> to an online account? Depending on the details of the online banking method used, this action cannot be reverted.
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αποσυσχέτιση του λογαριασμού <b>%1</b> με ένα διαδικτυακό λογαριασμό; Ανάλογα με τις λεπτομέρειες που χρησιμοποιήθηκαν για τη μέθοδο διαδικτυακών τραπεζικών εργασιών, αυτή η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

en: Do you really want to skip the <b>%1</b> transaction scheduled for <b>%2</b>?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την παράλειψη της προγραμματισμένης συναλλαγής <b>%1</b> αναμενόμενη στις <b>%2</b>;

en: Do you want to add "%1" as payee/receiver?
el: Θέλετε να προσθέσετε τον «%1» ως δικαιούχο;

en: Do you want to add <b>%1</b> as payer/receiver?
el: Θέλετε να προσθέσετε τον <b>%1</b> ως δικαιούχο;

en: Do you want to add <b>%1</b> as tag?
el: Θέλετε να προστεθεί το αναγνωριστικό <b>%1</b> στις ετικέτες;

en: Do you want to delete category <b>%1</b> with all its sub-categories or only the category itself? If you only delete the category itself, all its sub-categories will be made sub-categories of <b>%2</b>.
el: Θέλετε να διαγράψετε την κατηγορία <b>%1</b> με όλες τις υπο-κατηγορίες της ή μόνο την κατηγορία την ίδια; Αν θέλετε το δεύτερο, όλες οι υποκατηγορίες της θα γίνουν υποκατηγορίες της <b>%2</b>.

en: Do you want to import transactions to this account?
el: Επιθυμείτε την εισαγωγή συναλλαγών σε αυτόν το λογαριασμό;

en: Do you want to save the changes for <b>%1</b>?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων του <b>%1</b>;

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Does not support online banking
el: Δεν υποστηρίζει διαδικτυακές τραπεζικές εργασίες

en: Does this investment account have a brokerage account?<p>
    
    <b>Check</b> the mark if this investment account has an associated account for money that is not invested.<br>
    
    <b>Uncheck</b> it if you do not use this account for active stock brokerage. You should also uncheck it if the account is not maintained by a bank or broker.
el: Αυτός ο λογαριασμός επενδύσεων περιέχει λογαριασμό μεσιτείας;<p>
    
    <b>Επιλέξτε</b> το κουτάκι επιλογής αν αυτός ο λογαριασμός επένδυσης συσχετίζεται με ένα λογαριασμό για χρήματα που δεν έχουν επενδυθεί.<br>
    
    <b>Αποεπιλέξτε</b> το κουτάκι επιλογής αν δεν χρησιμοποιείτε αυτόν το λογαριασμό για μια ενεργή διαχείριση των μετοχών. Θα πρέπει επίσης να το αποεπιλέξετε αν αυτός ο λογαριασμός δεν διατηρείται από μια τράπεζα ή ένα χρηματομεσίτη.

en: Dominican Peso
el: Πέσο Δομινικανής Δημοκρατίας

en: Download
el: Λήψη

en: Download transactions from institution
el: Λήψη συναλλαγών από το ίδρυμα

en: Draw values on chart
el: Εμφάνιση τιμών στο διάγραμμα

en: Draws a larger header above each group of transactions. The grouping depends on the current sort order.
el: Σχεδιάζει μια μεγαλύτερα επικεφαλίδα πάνω από κάθε ομάδα συναλλαγών. Η ομαδοποίηση εξαρτάται από την τρέχουσα σειρά ταξινόμησης.

en: Drop suspect scheduled transactions
el: Απόρριψη ύποπτων προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Due date of first payment to be recorded
el: Ημερομηνία της πρώτης πληρωμής προς καταγραφή

en: Due date of next payment
el: Ημερομηνία της επόμενης πληρωμής

en: Dump Memory
el: Αντιγραφή της μνήμης

en: Duplicate number
el: Διπλός αριθμός

en: Duplicate open
el: Διπλό άνοιγμα

en: Duplicate scheduled transaction
el: Αντιγραφή προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Duplicate tag
el: Διπλή ετικέτα

en: Duplicate the current selected transactions
el: Διπλασιασμός της τρέχουσας επιλογής συναλλαγών

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

en: Duplicating transactions
el: Διπλασιασμός συναλλαγών

en: Duplicating transactions can only be performed in the ledger view
el: Η δημιουργία διπλών συναλλαγών μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο από την προβολή καθολικού

en: Duration
el: Διάρκεια

en: During import, ask for a new payee's default category
el: Κατά την εισαγωγή, να γίνεται η ερώτηση για μια νέα προκαθορισμένη κατηγορία δικαιούχου

en: Dutch Guilder
el: Γκίλντερ Ολλανδίας

[ctx: E-mail address]
en: E-Mail:
el: Ηλ.ταχυδρομείο:

en: ERROR %1
el: ΣΦΑΛΜΑ %1

en: Each institution has a routing number. Enter it here. If uncertain, leave the field blank. You can modify it later.
el: Κάθε ίδρυμα έχει έναν αριθμό δρομολόγησης. Εισαγάγετέ τον εδώ. Σε περίπτωση αβεβαιότητας, αφήστε το πεδίο κενό. Μπορείτε να το αλλάξετε αργότερα.

en: Each monetary value on your file will be multiplied by a random number between 0.01 and 1.99
    with a different value used for each transaction. In addition, to further disguise the true
    values, you may enter a number between %1 and %2 which will be applied to all values.
    These numbers will not be stored in the file.
el: Κάθε νομισματική αξία στο αρχείο σας θα πολλαπλασιαστεί με έναν τυχαίο αριθμό από το 0.01 ως το 1.99
    χρησιμοποιώντας διαφορετική αξία σε κάθε πράξη. Επιπλέον, για να αποκρύψετε τις πραγματικές τιμές,
    μπορείτε να εισάγετε έναν αριθμό από το %1 ως το %2 ο οποίος θα εφαρμοστεί σε όλες τις τιμές.
    Αυτοί οι αριθμοί δεν θα αποθηκεύονται στο αρχείο.

en: Early warning
el: Πρώτη προειδοποίηση

en: East Caribbean Dollar
el: Δολάριο ανατολικής Καραϊβικής

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Equity
el: Επεξεργασία μετοχής

en: Edit Loan Account Wizard
el: Οδηγός επεξεργασίας λογαριασμού δανείου

en: Edit Personal Data
el: Επεξεργασία προσωπικών δεδομένων

en: Edit Scheduled transaction
el: Επεξεργασία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Edit Securities and Symbols
el: Επεξεργασία αξιόγραφων και συμβόλων

en: Edit a profile name or create new one.
el: Επεξεργαστείτε ένα όνομα προφίλ ή δημιουργήστε ένα νέο.

en: Edit account '%1'
el: Επεξεργασία λογαριασμού '%1'

en: Edit account...
el: Επεξεργασία λογαριασμού...

en: Edit category '%1'
el: Επεξεργασία κατηγορίας '%1'

en: Edit category...
el: Επεξεργασία κατηγορίας...

en: Edit institution...
el: Επεξεργασία ιδρύματος...

en: Edit investment...
el: Επεξεργασία επένδυσης...

en: Edit loan wizard
el: Οδηγός επεξεργασίας δανείου

en: Edit price...
el: Επεξεργασία τιμής...

en: Edit schedule
el: Επεξεργασία προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Edit scheduled transaction
el: Επεξεργασία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Edit selection
el: Επεξεργασία επιλογής

[ctx: Edit split button]
en: Edit splits
el: Επεξεργασία διαχωρισμών

en: Edit the current selected transactions
el: Επεξεργασία των επιλεγμένων συναλλαγών

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Effective date
el: Ημερομηνία έναρξης ισχύος

en: Egyptian Pound
el: Λίρα Αιγύπτου

en: Either the currently selected file exists or the selected directory does not exist. Please make sure, that
    
    <ul>
    <li>the selected directory exists and</li>
    <li>the filename is not currently used in this directory.</li>
    </ul>
el: Ή το τρέχον επιλεγμένο αρχείο υπάρχει ή ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει. Βεβαιωθείτε ότι
    
    <ul>
    <li>ο επιλεγμένος κατάλογος υπάρχει και</li>
    <li>το όνομα αρχείου δεν χρησιμοποιείται στον κατάλογο αυτό.</li>
    </ul>

en: El Salvador Colon
el: Κολόν Ελ Σαλβαδόρ

[ctx: Email address]
en: Email:
el: Ηλ.ταχυδρομείο:

[ctx: Empty memo]
en: empty
el: άδειο

en: Enable all messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων

en: Enable auto VAT assignment
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης καταχώρησης ΦΠΑ

en: Enabled & configured
el: Ενεργοποιημένο και διαμορφωμένο

en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

en: Encryption key to be used
el: Κλειδί κρυπτογράφησης προς χρήση

en: End line
el: Γραμμή τερματισμού

en: End on:
el: Έως:

en: End transaction edit
el: Τέλος επεξεργασίας συναλλαγής

en: Ending Balance
el: Υπόλοιπο κλεισίματος

en: Ending Market Value
el: Τελική αγοραία αξία

en: Ending balance of this statement:
el: Τελικό υπόλοιπο σε αυτήν την κατάσταση:

en: Ending balance on bank statement
el: Τελικό υπόλοιπο στο εκκαθαριστικό τράπεζας

en: Enter
el: Εισαγωγή

en: Enter Account Name
el: Εισαγωγή ονόματος λογαριασμού

en: Enter ISO 4217 code for the new currency
el: Εισαγάγετε το κωδικό ISO 4217 για το νέο νόμισμα

en: Enter Login Details
el: Εισάγετε τα στοιχεία πρόσβασης

en: Enter Schedule
el: Εισαγωγή προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Enter a descriptive name that will be used by KMyMoney to identify your checking account.
el: Εισάγετε ένα όνομα για τον λογαριασμό, το οποίο θα χρησιμοποιεί το KMyMoney ως αναγνωριστικό όνομα για τον λογαριασμό σας όψεως

en: Enter a name under which this account is known within KMyMoney.
el: Εισάγετε το όνομα του λογαριασμού με το οποίο θα είναι γνωστός ο λογαριασμός αυτός στο KMyMoney.

en: Enter additional fees
el: Εισαγωγή πρόσθετων αμοιβών

en: Enter column number of debit/credit code
el: Εισάγετε τον αριθμό στήλης του κωδικού πληρωμής/πίστωσης

en: Enter debit flag column number
el: Εισαγωγή αριθμού στήλης με σημαία χρέωσης

en: Enter new profile name
el: Εισάγετε ένα νέο όνομα προφίλ

en: Enter next transaction...
el: Εισαγωγή επόμενης πληρωμής...

en: Enter schedule
el: Εισαγωγή προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Enter scheduled transaction
el: Εισαγωγή προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Enter split
el: Εισαγωγή διαχωρισμού

en: Enter the CUSIP/ISIN/WKN identification number here
el: Εισαγάγετε εδώ τον αριθμό ταυτοποίησης CUSIP/ISIN/WKN

en: Enter the International Bank Account Number into this field
el: Εισαγάγετε τον Διεθνή Αριθμό Τραπεζικού Λογαριασμού σε αυτό το πεδίο

en: Enter the amount of the loan in this field. If you want to calculate this field out of the other parameters, please leave it empty. If the field is marked as required (colored background) you have informed KMyMoney about the fact that there were already some payments towards the loan. In this case, please enter the ending balance of your last statement.
el: Εισαγάγετε το ποσό του δανείου σε αυτό το πεδίο. Αν θέλετε να υπολογίσετε το πεδίο αυτό από τις άλλες παραμέτρους, αφήστε το κενό. Αν το πεδίο έχει σημειωθεί ως απαιτούμενο (με έγχρωμο φόντο) έχετε ενημερώσει το KMyMoney ότι υπήρχαν ήδη κάποιες πληρωμές για το δάνειο. Στην περίπτωση αυτή, εισαγάγετε το τελικό υπόλοιπο της τελευταίας κίνησης του λογαριασμού.

en: Enter the date from when on you plan to keep track of the transactions in that account. This is usually the date of the last statement. If uncertain, leave as is.
el: Εισαγάγετε την ημερομηνία από την οποία σχεδιάζετε να παρακολουθείτε τις συναλλαγές του λογαριασμού. Αυτή είναι συνήθως η ημερομηνία της τελευταίας κατάστασης. Σε περίπτωση αβεβαιότητας, αφήστε το όπως είναι.

en: Enter the details below and click <b>Next</b> to continue entering the online update details.
el: Εισαγάγετε τις λεπτομέρειες παρακάτω και κάνετε κλικ στο <b>Επόμενο</b> για να συνεχίσετε την εισαγωγή λεπτομερειών ενημέρωσης.

en: Enter the ending balance found on the statement that is the last one before you want to start recording this loan in KMyMoney.
el: Εισαγάγετε το τελικό υπόλοιπο της τελευταίας κίνησης λογαριασμού πριν από αυτή με την οποία θέλετε να ξεκινήσετε την καταγραφή του δανείου αυτού με το KMyMoney.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id do not forget the leading 0x.
el: Εισαγάγετε το αναγνωριστικό το κλειδιού που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για κρυπτογράφηση δεδομένων. Μπορεί να είναι μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή ένα δεκαεξαδικό αναγνωριστικό κλειδιού. Στην περίπτωση του αναγνωριστικού μην ξεχάσετε το αρχικό 0x.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id, do not forget the leading 0x.
el: Εισάγετε το κλειδί ταυτοποίησης που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε για την κρυπτογράφηση των δεδομένων. Αυτό μπορεί να είναι μια διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας ή ένα δεκαεξαδικό κλειδί. Για το δεκαεξαδικό κλειδί, μην ξεχάσετε το αρχικό 0x.

en: Enter the investment account name
el: Εισάγετε το όνομα του λογαριασμού επενδύσεων

en: Enter the name of the Brokerage or Checking Account used for the transfer of funds:
el: Εισάγετε το όνομα του λογαριασμού μεσιτείας ή όψεως που χρησιμοποιείται για τη μεταβίβαση των κεφαλαίων :

en: Enter the name of the account under which it is known within KMyMoney. Select the type for the new account. Use the <b>What's this?</b> feature to see more details about the various account types. Enter the date the account was opened and its currency.
el: Εισάγετε το όνομα του λογαριασμού όπως θα αναφέρεται στο KMyMoney. Επιλέξτε τον τύπο του νέου λογαριασμού. Χρησιμοποιήστε το χαρακτηριστικό <b>Τι είναι αυτό;</b> από το μενού Βοήθεια, για να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες για τους διάφορους τύπους λογαριασμών. Εισάγετε την ημερομηνία ανοίγματος του λογαριασμού και το νόμισμα.

en: Enter the name of the person or bank you owe money or who owes you money.
    
    If the name does not exist within KMyMoney's database, you are asked if you want to create it.
el: Εισαγάγετε το όνομα του προσώπου ή τράπεζας στον οποίο χρωστάτε ή σάς χρωστάει χρήματα.
    
    Αν το όνομα δεν υπάρχει στη βάση δεδομένων του KMyMoney, σάς ζητείται αν ""θέλετε να το δημιουργήσετε.

en: Enter the number of the first transaction line.
    Will not accept value greater than the End Line value.
el: Εισάγετε τον αριθμό της γραμμής της πρώτης συναλλαγής.
    Δεν θα γίνει αποδοχή τιμής μεγαλύτερης από την τιμή της γραμμής λήξης.

en: Enter the number of the last transaction line.
    Will not accept value less than Start Line value.
el: Εισάγετε τον αριθμό της γραμμής της τελευταίας συναλλαγής.
    Δεν θα γίνει αποδοχή μιας τιμής μικρότερης από την τιμή της γραμμής έναρξης.

en: Enter the opening balance of the account. This is usually the ending balance of the last statement. If uncertain, leave as is.
el: Εισαγάγετε τον ισολογισμό ανοίγματος του λογαριασμού. Αυτό είναι συνήθως το τελικό υπόλοιπο του τελευταίου αποσπάσματος κίνησης του λογαριασμού. Σε περίπτωση αβεβαιότητας, αφήστε το όπως είναι.

en: Enter the ticker symbol (e.g. RHAT).
el: Εισάγετε τον κωδικό εταιρείας (π.χ. RHAT)

en: Enter the transaction and advance the next due date of this schedule to the next payment date.
el: Εισαγάγετε τη συναλλαγή και προσαρμόστε την επόμενη ημερομηνία λήξης αυτής της προγραμματισμένης συναλλαγής στην ημερομηνία επόμενης πληρωμής.

en: Enter these new values this one time, for this occurrence only.
el: Εισαγάγετε αυτές τις νέες τιμές για αυτήν την περίπτωση μόνο.

en: Enter this schedule into the register automatically when it is due
el: Εισαγάγετε την προγραμματισμένη συναλλαγή στο καθολικό αυτόματα στη λήξη της

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
el: Εισαγωγή

en: Enter transactions this number of days in advance
el: Εισαγωγή συναλλαγών πριν αυτού του αριθμού ημερών

en: Enter...
el: Εισαγωγή...

en: Entry order
el: Ταξινόμηση καταχώρησης

en: Equities
el: Μετοχές

en: Equity
el: Μετοχών

en: Equity Name:
el: Όνομα μετοχής:

en: Equity accounts
el: Λογαριασμοί μετοχών

[ctx: Equity name]
en: Name
el: Όνομα

en: Eritrean Nakfa
el: Νάκφα Ερυθραίας

en: Erroneous
el: Εσφαλμένη

en: Erroneous transaction
el: Εσφαλμένη συναλλαγή

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error activating context menu
el: Σφάλμα κατά την ενεργοποίηση του σχετικού μενού

en: Error connecting to bank: %1
el: Σφάλμα κατά την σύνδεση με την τράπεζα: %1

en: Error copying file to device
el: Σφάλμα στην αντιγραφή του αρχείου στη συσκευή

en: Error creating security record: %1
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία εγγραφής αξιόγραφου: %1

en: Error executing item
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του αντικειμένου

en: Error importing %1: This file is not a valid KMM statement file.
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή %1: Αυτό το αρχείο δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού KMM.

en: Error importing statement. Do you want to continue?
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή του αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Error in create database %1; do you have create permissions?
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία βάσης δεδομένων %1. Έχετε δικαιώματα δημιουργίας;

en: Error mounting device
el: Σφάλμα κατά την προσάρτηση της συσκευής

en: Error signing onto your bank
el: Σφάλμα κατά την σύνδεση με την τράπεζά σας

en: Error unmounting device
el: Σφάλμα κατά την αποπροσάρτηση της συσκευής

en: Error while creating opening balance transaction
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της συναλλαγής του ισολογισμού ανοίγματος

en: Error while loading file '%1'.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση του αρχείου «%1».

en: Error while running the filter '%1'.
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του φίλτρου «%1».

en: Estimated monthly payment
el: Εκτιμώμενη μηνιαία πληρωμή

en: Estonian Kroon
el: Εσθονική κορόνα

en: Ethiopian Birr
el: Μπιρ Αιθιοπίας

en: Euro
el: Ευρώ

en: Exception while creating a %1 element: %2
el: Εξαίρεση κατά την δημιουργία ενός στοιχείου %1: %2

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Exchange Rate/Price Editor
el: Ισοτιμία/Επεξεργαστής τιμών

en: Exchange rate / Price
el: Ισοτιμία / Τιμή

en: Exists
el: Υπάρχει

en: Expand all accounts in the list
el: Ξετύλιγμα όλων των λογαριασμών στη λίστα

en: Expected Liquid Assets
el: Αναμενόμενη ρευστότητα στοιχείων ενεργητικού

en: Expected Liquid Liabilities
el: Αναμενόμενη ρευστότητα στοιχείων παθητικού

en: Expected Profit/Loss
el: Αναμενόμενο κέρδος / ζημιά

en: Expense
el: Έξοδα

en: Expense categories
el: Κατηγορίες εξόδων

en: Expenses
el: Έξοδα

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export as
el: Εξαγωγή ως

en: Export completed.
el: Η εξαγωγή ολοκληρώθηκε.

en: Export this report as an HTML or CSV file
el: Εξαγωγή αυτής της αναφοράς ως HTML ή CSV αρχείο

en: Exporting account templates.
el: Εξαγωγή προτύπων του λογαριασμού

en: Exporting file...
el: Εξαγωγή του αρχείου...

en: External programs
el: Εξωτερικά προγράμματα

en: Extract payee from memo field using regular expressions
el: Εξαγωγή του δικαιούχου από το πεδίο με τις λεπτομέρειες χρησιμοποιώντας κανονικές εκφράσεις

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Failed to configure report: %1
el: Απέτυχε η διαμόρφωση της αναφοράς: %1

en: Failed to edit security: %1
el: Αποτυχία επεξεργασίας του αξιόγραφου: %1

en: Failed to import all statements.
el: Η εισαγωγή όλων των αποσπασμάτων απέτυχε.

en: Failed to retrieve a quote for %1 from %2.  Press <b>No</b> to remove the online price source from this security permanently, <b>Yes</b> to continue updating this security during future price updates or <b>Cancel</b> to stop the current update operation.
el: Η ανάκτηση των τιμών προσφοράς απέτυχε για %1 από %2. Πατήστε <b>Όχι</b> για να αφαιρέσετε την πηγή τιμών από το διαδίκτυο από αυτό το αξιόγραφο για πάντα, <b>Ναι</b> για να συνεχίσει η ενημέρωση του τίτλου κατά τη μελλοντική ενημέρωση τιμών ή <b>Ακύρωση</b> για να σταματήσετε την τρέχουσα λειτουργία ενημέρωσης.

en: Failed to retrieve an exchange rate for %1 from %2. It will be skipped this time.
el: Αδυναμία λήψης της ισοτιμίας για %1 από το %2. Αυτή τη φορά θα αγνοηθεί.

en: Failed to save: %1
el: Αποτυχία αποθήκευσης: %1

en: Failure while writing to '%1'
el: Αποτυχία κατά την εγγραφή στο « %1 »

en: Falkland Islands Pound
el: Λίρα Νήσων Φώκλαντ

en: Fatal error in determining data: %1
el: Μοιραίο σφάλμα κατά τον προσδιορισμό των δεδομένων: %1

en: Favorite Reports
el: Προτιμώμενες αναφορές

en: Favorite reports
el: Προτιμώμενες αναφορές

en: Favorites
el: Προτιμώμενοι

en: February
el: Φεβρουάριος

en: Fee Amount
el: Ποσό αμοιβής

en: Fees
el: Αμοιβές

en: Fiji Dollar
el: Δολάριο Φίτζι

en: File %1 does not exist
el: Το αρχείο %1 δεν υπάρχει

en: File '%1' not found.
el: Το αρχείο '%1' δεν βρέθηκε.

en: File (SQLite only)
el: Αρχείο (SQLite μόνο)

en: File <b>%1</b> contains an unknown file format.
el: Το αρχείο <b>%1</b> περιέχει άγνωστο τύπο αρχειοθέτησης.

en: File <b>%1</b> contains the old binary format used by KMyMoney. Please use an older version of KMyMoney (0.8.x) that still supports this format to convert it to the new XML based format.
el: Το αρχείο <b>%1</b> περιέχει τον παλιό δυαδικό τύπο που χρησιμοποιόταν από το KMyMoney. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε μια παλαιότερη έκδοση του KMyMoney (0.8.x) που υποστηρίζει ακόμα αυτόν τον τύπο για να το μετατρέψετε στο νέο τύπο με βάση το XML.

en: File <b>%1</b> not found.
el: Το αρχείο <b>%1</b> δεν βρέθηκε.

en: File Information
el: Πληροφορίες αρχείου

en: File access error
el: Σφάλμα πρόσβασης στο αρχείο

en: File already exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: File not found
el: Το αρχείο δεν βρέθηκε

en: File successfully backed up
el: Το υποστηρικτικό αντίγραφο του αρχείου δημιουργήθηκε επιτυχώς

en: File to export to:
el: Αρχείο για εξαγωγή σε:

en: File-Information...
el: Πληροφορίες αρχείου...

en: Filetype Error
el: Σφάλμα τύπου αρχείου

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter Accounts
el: Φιλτράρισμα λογαριασμών

en: Filter error
el: Σφάλμα φίλτρου

en: Filter out accounts
el: Φιλτράρισμα λογαριασμών

en: Filter text
el: Φίλτρο κειμένου

en: Final Payment
el: Τελική δόση

en: Final Payment:
el: Τελική πληρωμή:

en: Final amortization payment
el: Τελική αποσβεστική δόση

en: Find transaction...
el: Αναζήτηση συναλλαγής...

en: Finish
el: Τέλος

en: Finish entry and create account
el: Τερματισμός της εισαγωγής και δημιουργία λογαριασμού

en: Finish entry and create account and schedule
el: Τερματισμός της εισαγωγής και δημιουργία λογαριασμού και προγραμματισμένης συναλλαγής

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
el: Τερματισμός

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
el: &Τερματισμός

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
el: Τέλος

en: Finish wizard
el: Τερματισμός του οδηγού

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Finished: data is consistent.
el: Ολοκληρώθηκε: Τα δεδομένα είναι συνεπή.

en: Finnish Markka
el: Φινλανδική μάρκα

en: First payment due on
el: Λήξη προθεσμίας πρώτης δόσης

en: First payment due on %1
el: Πρώτη προθεσμία πληρωμής: %1

en: First payment due on:
el: Λήξη προθεσμίας πρώτης δόσης:

en: First payment:
el: Πρώτη δόση:

en: First possible
el: Πρώτο πιθανό

en: First possible date
el: Πρώτη πιθανή ημερομηνία

en: First time switch to start new user wizard
el: Εναλλαγή πρώτης φοράς για εκκίνηση βοηθού νέου χρήστη

en: First transaction does not match requirement for matching
el: Η πρώτη συναλλαγή δεν ταιριάζει στις απαιτήσεις ταιριάσματος

en: Fiscal Year
el: Οικονομικό έτος

en: Fix transactions
el: Διόρθωση συναλλαγών

en: Fixed interest rate
el: Σταθερό επιτόκιο

en: Font settings
el: Ρυθμίσεις γραμματοσειρών

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: For credit card accounts you can create a monthly schedule which will automatically remind you about the payment. Please fill in the details about this payment here.
el: Για λογαριασμούς πιστωτικών καρτών μπορείτε να δημιουργήσετε έναν μηνιαίο προγραμματισμό αυτόματης υπενθύμισης σχετικά με την πληρωμή. Συμπληρώστε εδώ τις λεπτομέρειες για την πληρωμή αυτή.

en: For foreign currencies an initial conversion rate needs to be provided. This should be the price of the foreign currency in the base currency on the opening date of the account.
el: Για άλλα νομίσματα πρέπει να υπάρχει ισοτιμία μετατροπής. Αυτή πρέπει να είναι η τιμή του άλλου νομίσματος στο βασικό στην ημερομηνία ανοίγματος του λογαριασμού.

en: Forecast
el: Πρόβλεψη

en: Forecast (history)
el: Πρόβλεψη (ιστορικό)

en: Forecast (schedule)
el: Πρόβλεψη (προγραμματισμός)

en: Forecast By Month
el: Πρόβλεψη ανά μήνα

en: Forecast Method
el: Μέθοδος πρόβλεψης

en: Forecast Next Quarter
el: Πρόβλεψη του επόμενου τριμήνου

en: Forecast Settings
el: Ρυθμίσεις προβλέψεων

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
el[0]: %1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: Forecast settings]
en: Forecast
el: Πρόβλεψη

en: Forecast, Reports
el: Πρόβλεψη, αναφορές

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Found %1 matching transaction | Found %1 matching transactions
el[0]: Βρέθηκε %1 συναλλαγή που ταιριάζει
el[1]: Βρέθηκαν %1 συναλλαγές που ταιριάζουν

en: Found %1 matching transaction (D %2 / P %3 = %4) | Found %1 matching transactions (D %2 / P %3 = %4)
el[0]: Βρέθηκε %1 συναλλαγή που ταιριάζει (D %2 / P %3 = %4)
el[1]: Βρέθηκαν %1 συναλλαγές που ταιριάζουν (D %2 / P %3 = %4)

en: Found:
el: Βρέθηκαν:

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: French Franc
el: Φράγκο Γαλλίας

en: Frequency
el: Συχνότητα

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
el: Οποιοδήποτε

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
el: Καθημερινά

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
el: Κάθε οχτώ εβδομάδες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
el: Κάθε τέσσερις μήνες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
el: Κάθε τέσσερις εβδομάδες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
el: Κάθε μισό μήνα

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
el: Κάθε δυο εβδομάδες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
el: Κάθε δυο χρόνια

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
el: Κάθε 30 ημέρες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
el: Κάθε τρεις μήνες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
el: Κάθε τρεις εβδομάδες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
el: Κάθε δύο μήνες

[ctx: Frequency of schedule]
en: Fortnightly
el: Κάθε δεκαπενθήμερο

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
el: Μηνιαία

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
el: Μια φορά

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
el: Εξαμηνιαία

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
el: Ετήσια

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: From
el: Από

en: From %1 into %2, Category %3, sum of %4
el: Από το %1 στο %2, Κατηγορία %3, σύνολο από %4

[ctx: From (Date)]
en: From
el: Από

en: From account %1, Pay to %2, Category %3, sum of %4
el: Από το λογαριασμό %1, πληρωμή προς %2, κατηγορία %3, σύνολο από %4

en: From this dialog you are able to export transactions to a quicken compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).  Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, the account and the format of the QIF file (profile).  Choose Account to export all the transactions between the specified dates or just categories.  You can also limit the transactions that are exported by start and ending date.  Once you have pressed the Export button a message box will appear when the export has completed detailing how many transactions, categories and payees were exported.
el: Από αυτόν το διάλογο μπορείτε να κάνετε εξαγωγή συναλλαγών σε ένα αρχείο συμβατό με το quicken, (γνωστό ως αρχείο QIF, εξαιτίας της επέκτασης).  Εισαγάγετε τη διαδρομή στο QIF αρχείο ή επιλέξτε το με κλικ στο κουμπί περιήγησης.
    
    Μπορείτε να επιλέξετε τη διαδρομή του αρχείου, το λογαριασμό και τη μορφή του QIF αρχείου (προφίλ).  Επιλέξτε το λογαριασμό για εξαγωγή όλων των συναλλαγών μεταξύ των δοσμένων ημερομηνιών ή απλά των κατηγοριών. Μπορείτε επίσης να περιορίσετε τις συναλλαγές που εξάγονται με ημερομηνίες έναρξης και λήξης. Όταν πατήσετε το κουμπί Εξαγωγή ένα πλαίσιο μηνύματος θα εμφανιστεί με την ολοκλήρωση της εξαγωγής με λεπτομέρειες για τον αριθμό των συναλλαγών, κατηγοριών και δικαιούχων που εξήχθησαν.

en: From whom do you expect payments?
el: Από ποίον αναμένετε πληρωμές;

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Future payments
el: Μελλοντικές πληρωμές

en: Future transactions
el: Μελλοντικές συναλλαγές

en: GPG Key not found
el: Δεν βρέθηκε το GPG κλειδί

en: GPG User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη GPG

en: GPG User ID (deprecated)
el: Αναγνωριστικό χρήστη GPG (ανεπιθύμητο)

en: GPG does not seem to be installed on your system. Please make sure, that GPG can be found using the standard search path. This time, encryption is disabled.
el: Το GPG δεν φαίνεται να είναι εγκατεστημένο στο σύστημά σας. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι το GPG μπορεί να βρεθεί χρησιμοποιώντας την τοποθεσία της τυπικής αναζήτησης. Η κρυπτογράφηση αυτή τη φορά θα είναι απενεργοποιημένη.

en: GPG encryption
el: Κρυπτογράφηση GPG

en: GPG encryption activated
el: Η κρυπτογράφηση GPG είναι ενεργή

en: GPG encryption settings
el: Ρυθμίσεις κρυπτογράφησης GPG

en: GPG is not available for decryption of file <b>%1</b>
el: Το GPG δεν είναι διαθέσιμο για την αποκρυπτογράφηση του αρχείου <b>%1</b>

en: GPG not found
el: Αδυναμία εύρεσης του GPG

en: Gambian Dalasi
el: Νταλάσι Γκάμπιας

en: General Information
el: Γενικές πληροφορίες

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: General debug data
el: Γενικά δεδομένα διόρθωσης σφαλμάτων

[ctx: General settings]
en: General
el: Γενικά

en: Generate Database SQL
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων SQL

en: Generated Report
el: Δημιουργημένη αναφορά

en: Georgian Lari
el: Λάρι Γεωργίας

en: German Mark
el: Μάρκο Γερμανίας

en: Get Balance
el: Λήψη υπολοίπου

en: Get Transactions
el: Λήψη συναλλαγών

en: Get help from our community
el: Ζητήστε βοήθεια από την κοινότητά μας

en: Get started and setup accounts
el: Έναρξη και ρύθμιση των λογαριασμών

en: Getting list of banks from http://moneycentral.msn.com/
    This may take some time depending on the available bandwidth.
el: Γίνεται λήψη της λίστας τραπεζών από το http://moneycentral.msn.com/
    Μπορεί να διαρκέσει αρκετό χρονικό διάστημα ανάλογα με το διαθέσιμο εύρος ζώνης της σύνδεσης.

en: Ghanaian Cedi
el: Σέντι Γκάνας

en: Gibraltar Pound
el: Λίρα Γιβραλτάρ

en: GnuCash Import Options
el: Επιλογές εισαγωγής GnuCash

en: Go to '%1'
el: Μετάβαση στο «%1»

en: Go to My Financial Summary
el: Μετάβαση στη σύνοψη οικονομικών

en: Go to account
el: Μετάβαση στο λογαριασμό

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
el: &Επόμενο

en: Go to payee
el: Μετάβαση στους δικαιούχους

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
el: &Πίσω

en: Gold
el: Χρυσός

en: Grand Total
el: Ολικό σύνολο

[ctx: Grand total balance]
en: Grand Total
el: Ολικό σύνολο

en: Greek Drachma
el: Δραχμή Ελλάδας

en: Grid color
el: Χρώμα καννάβου

en: Gross amount
el: Ποσό προ φόρων

en: Groups
el: Ομάδες

en: Guatemalan Quetzal
el: Κουετσάλ Γουατεμάλας

en: Guinea-Bissau Peso
el: Πέσο Γουινέας-Μπισσάου

en: Guyanan Dollar
el: Δολάριο Γουϊάνας

[ctx: HTML (Filefilter)]
en: HTML files
el: Αρχεία HTML

en: Haitian Gourde
el: Γκουρντ Αϊτής

en: Header Version
el: Έκδοση επικεφαλίδας

en: Header font
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
el: Όνομα λογαριασμού

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
el: Αριθμός λογαριασμού

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
el: Σύστημα υποστήριξης

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Code
el: Κωδικός ιδρύματος

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Name
el: Όνομα ιδρύματος

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hidden categories
el: Κρυμμένες κατηγορίες

en: Hide Security Name
el: Απόκρυψη ονόματος αξιόγραφου

en: Hide Split Transaction Details
el: Απόκρυψη λεπτομερειών διαχωρισμού συναλλαγής

en: Hide closed accounts
el: Απόκρυψη κλειστών λογαριασμών

en: Hide finished schedules
el: Απόκρυψη ολοκληρωμένων προγραμματισμών

en: Hide reconciled transactions
el: Απόκρυψη συμφωνημένων συναλλαγών

en: Hide security
el: Απόκρυψη αξιόγραφου

en: Hide unused budget categories
el: Απόκρυψη των αχρησιμοποίητων κατηγοριών προϋπολογισμού

en: Hide unused categories
el: Απόκρυψη αχρησιμοποίητων κατηγοριών

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Historic Cycles:
el: Ιστορικό κύκλων:

en: History Forecast Method
el: Χρησιμοποιούμενη μέθοδος για τον υπολογισμό των προβλέψεων βάσει του ιστορικού

en: History-based
el: Με βάση το ιστορικό

[ctx: History-based method]
en: History
el: Ιστορικό

en: History-based settings
el: Ρυθμίσεις πρόβλεψης με βάση το ιστορικό

en: Home
el: Αρχική

en: Home Page
el: Αρχική σελίδα

en: Homepage Settings
el: Ρυθμίσεις αρχικής σελίδας

en: Homepage/Summary page font scaling
el: Κλίμακα γραμματοσειράς για την αρχική σελίδα ή τη σύνοψη

en: Honduran Lempira
el: Λεμπίρα Ονδούρας

en: Hong Kong Dollar
el: Δολάριο Χονγκ Κονγκ

en: Host Name
el: Όνομα υπολογιστή

en: Hours
el: Ώρες

en: How do you want to proceed?
el: Πώς θέλετε να προχωρήσετε;

en: How often:
el: Πόσο συχνά:

en: Hungarian Forint
el: Ουγγαρία φιορίνι

en: I am borrowing money
el: Δανείζομαι χρήματα

en: I am lending money
el: Δανείζω χρήματα

en: I have a checking account that I want to manage with KMyMoney
el: Έχω ένα λογαριασμό όψεως και θέλω να τον διαχειρίζομαι με το KMyMoney

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
el: Αρχεία iCalendar

en: Icalendar export settings
el: Ρυθμίσεις εξαγωγής σε Icalendar

en: Iceland Krona
el: Κορόνα Ισλανδίας

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Icons & splash screen
el: Εικονίδια & εικόνα εκκίνησης

en: Identification
el: Ταυτοποίηση

en: Identify as
el: Ταυτοποίηση ως

en: If a QIF file contains date entries with years represented with two digits then either an apostrophe or a slash may be used to delimit the year in the dates for certain centuries.  This enables 1905 to be distinguished from 2005.  Specify here which range of years will have year delimited by an apostrophe (eg. for Quicken this is usually 1900-1949).
el: Αν ένα QIF αρχείο περιέχει ημερομηνίες με αναπαράσταση έτους με δύο ψηφία τότε ή απόστροφος ή slash (/) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να οριοθετήσει το έτος σε ημερομηνίες.  Αυτός επιτρέπει στο 1905 να διαφέρει από το 2005. Καθορίστε εδώ το εύρος ετών που θα έχουν οριοθέτηση έτους με απόστροφο (π.χ. για το Quicken είναι συνήθως 1900-1948).

en: If necessary, enter information about interest or charges here. KMyMoney will create transactions and cleares them directly for you.
el: Αν είναι απαραίτητο, δώστε εδώ πληροφορίες για τον τόκο ή τις χρεώσεις. Το KMyMoney θα δημιουργήσει τις συναλλαγές και θα τις ολοκληρώσει άμεσα για σας.

en: If no additional fees are included in your periodical payment or you have entered all such fees, then click on "Next".
el: Αν δεν περιλαμβάνονται πρόσθετα έξοδα στη δόση ή αν έχετε εισαγάγει όλα τα έξοδα, κάνετε κλικ στο "Επόμενο".

en: If the asset account does not yet exist, press this button to create it.
el: Αν δεν υπάρχει ακόμα ο λογαριασμός ενεργητικού, πατήστε σε αυτό το κουμπί για να τον δημιουργήσετε.

en: If the reminders should repeat or not
el: Αν οι υπενθυμίσεις θα επαναλαμβάνονται ή όχι

en: If this account is managed by an institution please select the institution from the list. If the institution does not exist yet, please choose the <b>New Institution</b> button to create it. Otherwise, leave this field empty.
    Enter the account number used by the institution to identify the account.
el: Αν αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειρίζεται ένα ίδρυμα, παρακαλώ επιλέξτε το από τη λίστα. Αν το ίδρυμα δεν υπάρχει ακόμα, παρακαλώ πατήστε στο <b>Νέο ίδρυμα</b> για να το δημιουργήσετε. Διαφορετικά αφήστε το πεδίο κενό.
    Εισάγετε τον αριθμό λογαριασμού που χρησιμοποιεί το ίδρυμα για την αναγνώριση του λογαριασμού.

en: If this loan is for an asset, such as a car or a house, you can create the asset account now. An asset account represents the total value of an asset. The money from this loan will be transferred into the asset account you create or select.
    If this loan is a 'consumer loan' (money to use however you want), you can use a checking account instead.
el: Αν το δάνειο αυτό αφορά περιουσιακό στοιχείο, όπως αυτοκίνητο ή κατοικία, μπορείτε να δημιουργήσετε το λογαριασμό ενεργητικού τώρα. Ένας λογαριασμός ενεργητικού αναπαριστά τη συνολική αξία του περιουσιακού στοιχείου. Τα χρήματα από το δάνειο αυτό θα μεταφερθούν στο λογαριασμό ενεργητικού που δημιουργήσατε ή επιλέξατε.
    Αν πρόκειται για 'καταναλωτικό δάνειο' (χρήματα για χρήση όπως θέλετε), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν τρεχούμενο λογαριασμό.

en: If this option is checked the memos from the previous transaction will be used otherwise the memos will not be considered when the transaction is autofilled.
el: Αν αυτή η επιλογή είναι επιλεγμένη θα χρησιμοποιηθούν τα πεδία memo της προηγούμενης συναλλαγής διαφορετικά δεν θα ληφθούν υπόψιν κατά την αυτόματη συμπλήρωση της συναλλαγής.

en: If this schedule occurs on a non-processing day:
el: Αν η προγραμματισμένη συναλλαγή παρουσιαστεί σε μη-εργάσιμη ημέρα:

en: If you would like to review or change any preference settings for KMyMoney after finishing this wizard, you can do so by checking this box. If not just click <b>Next</b>.
el: Αν θέλετε να κάνετε μια επαλήθευση ή κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις σας για το KMyMoney μετά το τέλος του οδηγού, μπορείτε να το κάνετε επιλέγοντας αυτό το κουτί. Αν όχι, απλά πατήστε <b>Επόμενο</b>.

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Ignore Case
el: Χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import  CSV
el: Εισαγωγή  CSV

en: Import CSV
el: Εισαγωγή CSV

en: Import Details
el: Λεπτομέρειες εισαγωγής

en: Import File...
el: Εισαγωγή αρχείου...

en: Import complete
el: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε

en: Import failed:
    
    %1
el: Η εισαγωγή απέτυχε:
    
    %1

en: Import options
el: Επιλογές εισαγωγής

en: Import transactions
el: Εισαγωγή συναλλαγών

en: Imported
el: Εισηγμένο

en: Imported History
el: Εισηγμένο ιστορικό

en: Imported Transaction
el: Εισηγμένη συναλλαγή

en: Imported transaction
el: Εισηγμένη συναλλαγή

en: Importing QIF...
el: Εισαγωγή QIF...

en: Importing a GnuCash file.
el: Εισαγωγή ενός αρχείου GnuCash.

en: Importing a statement via Web Connect
el: Εισαγωγή κίνησης μέσω σύνδεσης διαδικτύου

en: Importing account templates.
el: Εισαγωγή προτύπων λογαριασμών.

en: Importing an XML Statement.
el: Εισαγωγή ενός αποσπάσματος σε μορφή XML.

en: Importing error
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή

en: Importing file...
el: Εισαγωγή αρχείου...

en: Importing process terminated unexpectedly.
el: Η διεργασία εισαγωγής τερματίστηκε ξαφνικά.

en: Importing statement for account %1
el: Εισαγωγή αποσπάσματος κίνησης για τον λογαριασμό %1

en: Importing statement without transactions
el: Εισαγωγή αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού χωρίς συναλλαγές

en: In case of loan payments it is currently not possible to recreate the scheduled transaction.
el: Σε περίπτωση δόσεων δανείου, δεν είναι δυνατή η αναδημιουργία της προγραμματισμένης συναλλαγής.

en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split, press this button. The amount for identical categories will be added and stored in a single split for that category.
el: Σε περίπτωση που έχετε πολλαπλές καταχωρήσεις διαχωρισμών στην ίδια κατηγορία και επιθυμείτε τη διατήρησή τους ως ένα διαχωρισμό, πατήστε αυτό το κουμπί. Το ποσό ίδιων κατηγοριών θα προστεθεί και αποθηκευτεί ως ένας διαχωρισμός γι' αυτήν την κατηγορία.

en: In general the institution that issued the account also issued a number for it. Enter it here. If uncertain, you can modify this entry later.
el: Στη γενική περίπτωση το ίδρυμα που εκδίδει το λογαριασμό εκδίδει και έναν αριθμό για αυτόν. Εισαγάγετέ τον εδώ. Σε περίπτωση αβεβαιότητας, μπορείτε να το αλλάξετε αργότερα.

en: In order to use a database, you need to install some additional software. Click Help for more information
el: Για να χρησιμοποιήσετε μια βάση δεδομένων, θα πρέπει να εγκαταστήσετε κάποιο πρόσθετο λογισμικό. Κάντε κλικ στο κουμπί Βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες

en: Include Stylesheet
el: Χρήση φύλλου αισθητικής επικάλυψης

en: Include future transaction when using Schedule Forecast
el: Συμπερίληψη μελλοντικών συναλλαγών κατά την πρόβλεψη προγραμματισμού

en: Include on Tax Reports
el: Να συμπεριλαμβάνεται στις αναφορές φόρου

en: Include only Investment accounts
el: Να συμπεριλαμβάνονται λογαριασμοί επενδύσεων μόνο

en: Include only Loan accounts
el: Να συμπεριλαμβάνονται λογαριασμοί δανείων μόνο

en: Include only Tax categories
el: Να συμπεριλαμβάνονται μόνο οι κατηγορίες φόρων

en: Include scheduled transactions
el: Συμπερίληψη προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Include scheduled transactions when using Schedule Forecast
el: Συμπερίληψη των προγραμματισμένων συναλλαγών όταν γίνεται χρήση προβλέψεων προγραμματισμού.

en: Include subaccounts
el: Συμπερίληψη των υπολογαριασμών

en: Include transfers
el: Συμπερίληψη μεταβιβάσεων

en: Include unused accounts/categories
el: Συμπερίληψη αχρησιμοποίητων λογαριασμών/κατηγοριών

en: Income
el: Έσοδα

en: Income & Expenses
el: Έσοδα & Έξοδα

en: Income and Expenses
el: Έσοδα και έξοδα

en: Income and Expenses By Year
el: Έσοδα και έξοδα ανά έτος

en: Income and Expenses Forecast This Year
el: Πρόβλεψη εσόδων και εξόδων αυτού του έτους

en: Income and Expenses Graph
el: Γράφημα εσόδων και εξόδων

en: Income and Expenses Pie Chart
el: Διάγραμμα πίτας εσόδων και εξόδων

en: Income and Expenses This Month
el: Έσοδα και έξοδα αυτόν το μήνα

en: Income and Expenses This Year
el: Έσοδα και έξοδα αυτό το έτος

en: Income and Expenses of Current Month
el: Έσοδα και έξοδα του τρέχοντος μήνα

en: Income categories
el: Κατηγορίες εσόδων

en: Incorrect format
el: Λανθασμένος τύπος αρχειοθέτησης

en: Incorrect number or type of fields.  Check the field delimiter.
el: Εσφαλμένος αριθμός ή τύπος πεδίων. Ελέγξτε τον οριοθέτη πεδίων.

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
el: Αύξηση

en: Indian Rupee
el: Ινδικό ρούπε

en: Individual font settings
el: Προσωπικές ρυθμίσεις γραμματοσειράς

en: Indonesian Rupiah
el: Ινδονησία ρούπια

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Initial Market Value
el: Αρχική αγοραία αξία

en: Initial idea, much initial source code, Project admin
el: Αρχική ιδέα, αρκετό από τον αρχικό κώδικα, διαχειριστής του έργου

en: Initial investment support
el: Αρχική υποστήριξη επενδύσεων

en: Input file cannot be parsed; may be corrupt
    %1
el: Αδυναμία ανάλυσης του αρχείου, φαίνεται πως είναι κατεστραμμένο
    %1

en: Input filter file type
el: Τύπος αρχείου φίλτρου εισόδου

en: Input filter location
el: Θέση φίλτρου εισόδου

en: Insert transaction type into No. field for new transactions
el: Εισαγωγή του τύπου συναλλαγής στο πεδίο Αριθμός για τις νέες συναλλαγές

en: Institute
el: Ίδρυμα

en: Institution
el: Ίδρυμα

en: Institution Details
el: Λεπτομέρειες ιδρύματος

en: Institution options
el: Επιλογές του ιδρύματος

en: Institution: %1
el: Ίδρυμα: %1

en: Institutions
el: Ιδρύματα

en: Interest
el: Τόκος

en: Interest / Charges
el: Τόκος / Χρεώσεις

en: Interest Compounding frequency
el: Συχνότητα ανατοκισμού

en: Interest Income
el: Έσοδα από τόκους

en: Interest Rate
el: Επιτόκιο

en: Interest calculation
el: Υπολογισμός τόκου

en: Interest category
el: Κατηγορία τόκου

en: Interest category:
el: Κατηγορία τόκου:

en: Interest is due:
el: Ο τόκος λήγει:

en: Interest rate
el: Επιτόκιο

en: Interest rate is %1
el: Το επιτόκιο είναι %1

en: Interest rate:
el: Επιτόκιο:

en: Interest rate: %1 %
el: Επιτόκιο: %1 %

en: Internal error - invalid interval char in incrDate
el: Εσωτερικό σφάλμα - άκυρος χαρακτήρας διαστήματος στο incrDate

en: Internal error - no matching schedules
el: Εσωτερικό σφάλμα - δεν υπάρχουν ταιριαστοί προγραμματισμοί

en: Internal error - no matching splits
el: Εσωτερικό σφάλμα - δεν υπάρχουν ταιριαστοί διαχωρισμοί

en: Internal error - no matching transactions
el: Εσωτερικό σφάλμα - δεν υπάρχουν ταιριαστές συναλλαγές

[ctx: Internal identifier]
en: ID
el: Αναγνωριστικό

en: Interval:
el: Χρονικό διάστημα:

en: Intro Wizard Page
el: Σελίδα Εισαγωγής Οδηγού

en: Invalid Conversion
el: Άκυρη μετατροπή

en: Invalid Statement
el: Μη έγκυρο απόσπασμα

en: Invalid Transaction Type
el: Άκυρος τύπος συναλλαγής

en: Invalid account
el: Μη έγκυρος λογαριασμός

en: Invalid date format
el: Άκυρη μορφή ημερομηνίας

en: Invalid header for file. Should be 'gnc-v2'
el: Η επικεφαλίδα του αρχείου δεν είναι σωστή. Θα έπρεπε να είναι «gnc-v2»

en: Invalid settings
el: Μη έγκυρες ρυθμίσεις

en: Invalid transaction
el: Άκυρος τύπος συναλλαγής

en: Investment
el: Επενδύσεων

en: Investment Handling
el: Χειρισμός επενδύσεων

en: Investment Holdings Pie
el: Πίτα επενδύσεων συμμετοχών

en: Investment Holdings by Account
el: Επενδύσεις συμμετοχών ανά λογαριασμό

en: Investment Holdings by Type
el: Επενδύσεις συμμετοχών ανά είδος

en: Investment Loan
el: Επενδυτικό δάνειο

en: Investment Moving Average
el: Κινητός μέσος όρος της επένδυσης

en: Investment Moving Average Price Graph
el: Γράφημα κινητού μέσου όρου των τιμών επένδυσης

en: Investment Moving Average vs Actual
el: Σύγκριση κινητού μέσου και πραγματικού επένδυσης

en: Investment Performance by Account
el: Επενδυτικές επιδόσεις ανά λογαριασμό

en: Investment Performance by Type
el: Απόδοση των επενδύσεων ανά είδος

en: Investment Price Graph
el: Γράφημα τιμών επένδυσης

en: Investment Summary
el: Περίληψη επένδυσης

en: Investment Transactions
el: Επενδυτικές συναλλαγές

en: Investment Type
el: Τύπος επένδυσης

en: Investment Type:
el: Τύπος επένδυσης:

en: Investment Wizard Page
el: Σελίδα Οδηγού επενδύσεων

en: Investment Worth Graph
el: Γράφημα καθαρής αξίας επενδύσεων

en: Investment detail wizard
el: Επεξεργασία επένδυσης

en: Investment details
el: Λεπτομέρειες επένδυσης

en: Investment import
el: Εισαγωγή επενδύσεων

[ctx: Investment name]
en: Name
el: Όνομα

en: Investment options
el: Επιλογές επένδυσης

[ctx: Investment price]
en: Price
el: Τιμή

en: Investment transaction
el: Συναλλαγή επένδυσης

[ctx: Investment value]
en: Value
el: Αξία

en: Investment value: %1%2
el: Ποσό επένδυσης: %1%2

en: Investment: %1
el: Επένδυση: %1

en: Investments
el: Επενδύσεις

en: Iranian Rial
el: Ριάλ Ιράν

en: Iraqi Dinar
el: Δηνάριο Ιράκ

en: Irish Pound
el: Λίρα Ιρλανδίας

en: Is a sub account
el: Είναι ένας υπό-λογαριασμός

en: Is a sub account of %1
el: Είναι ένας υπο-λογαριασμός του %1

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
el: Ναι

en: Israeli New Shekel
el: Νέο σέκελ Ισραήλ

en: Italian Lira
el: Λίρα Ιταλίας

en: Jamaican Dollar
el: Δολάριο Τζαμάικας

en: January
el: Ιανουάριος

en: Japanese Yen
el: Ιαπωνικό γιεν

en: Job Id
el: Αναγνωριστικό εργασίας

en: Job Type
el: Τύπος εργασίας

en: Job not Available
el: Η εργασία δεν είναι διαθέσιμη

en: Jordanian Dinar
el: Δηνάριο Ιορδανίας

en: July
el: Ιούλιος

en: June
el: Ιούνιος

en: Just the category
el: Μόνο την κατηγορία

en: KBanking module not correctly initialized
el: Δεν έχει γίνει σωστή αρχικοποίηση του αρθρώματος KBanking

en: KDE language settings...
el: Ρύθμιση γλώσσας του KDE...

[ctx: KMyMoney (Filefilter)]
en: KMyMoney files
el: Αρχεία KMyMoney

en: KMyMoney - Generate SQL
el: KMyMoney - Δημιουργία SQL

en: KMyMoney - Select Database
el: KMyMoney - Επιλογή βάσης δεδομένων

en: KMyMoney New Account Setup
el: Ρύθμιση νέου λογαριασμού KMyMoney

en: KMyMoney New File Setup
el: Ρύθμιση νέου αρχείου KMyMoney

en: KMyMoney cannot determine which of your accounts to use.  You can create a new account by pressing the <b>Create</b> button or select another one manually from the selection box below.
el: Το KMyMoney δεν μπορεί να προσδιορίσει ποιον από τους λογαριασμού σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσει. Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο λογαριασμό πατώντας στο κουμπί <b>Δημιουργία</b> ή να επιλέξετε έναν άλλο χειροκίνητα από το παρακάτω κουτί επιλογής.

en: KMyMoney creates a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made. Please select the account to/from which payments will be made and the category the interest will be assigned to.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
el: Το KMyMoney δημιουργεί έναν προγραμματισμό για την πληρωμή αυτή και σάς υπενθυμίζει πότε εκπνέει η προθεσμία μιας πληρωμής. Επιλέξτε το λογαριασμό από/εις τον οποίο θα γίνουν πληρωμές και την κατηγορία στην οποία θα καταχωρηθεί ο τόκος.<p>
    Αν επιλέξατε να καταγράφετε όλες τις πληρωμές η ημερομηνία αυτή έχει ήδη δοθεί. Αν επιλέξατε να καταγράφετε μόνο τις φετινές πληρωμές, τότε η <b>Πρώτη προθεσμία πληρωμής</b> είναι η ημερομηνία της πρώτης πληρωμής που έγινε φέτος.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the amount for principal and interest then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
el: Το KMyMoney ή υπολογίζει το νέο επιτόκιο ή το ποσό κεφαλαίου και τόκου. Αν γνωρίζετε το ποσό για κεφάλαιο και επιτόκιο εισαγάγετε το εδώ.
    
    If το KMyMoney πρέπει να κάνει τον υπολογισμό, τότε αφήστε το πεδίο κενό.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the interest rate then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
el: Το KMyMoney ή υπολογίζει το νέο επιτόκιο ή το ποσό κεφαλαίου και τόκου. Αν γνωρίζετε το επιτόκιο εισαγάγετε το ποσοστό εδώ.
    
    If το KMyMoney πρέπει να κάνει τον υπολογισμό, τότε αφήστε το πεδίο κενό.

en: KMyMoney has calculated a balloon payment of %1 for this loan.
el: Το KMyMoney υπολόγισε την τελική χρεολυτική δόση των %1 γι' αυτό το δάνειο.

en: KMyMoney has calculated a final payment of %1 for this loan.
el: Το KMyMoney υπολόγισε μια τελική δόση των %1 για το δάνειο αυτό.

en: KMyMoney has calculated a periodic payment of %1 to cover principal and interest.
el: Το KMyMoney υπολόγισε μια δόση των %1 για κάλυψη του κεφαλαίου δανεισμού και του τόκου.

en: KMyMoney has calculated the amount of the loan as %1.
el: Το KMyMoney υπολόγισε %1 ως το ποσό του δανείου.

en: KMyMoney has calculated the interest rate to %1%.
el: Το KMyMoney υπολόγισε το επιτόκιο σε %1%.

en: KMyMoney has calculated the term of your loan as %1.
el: Το KMyMoney υπολόγισε τη διάρκεια του δανείου σε %1.

en: KMyMoney has detected some overdue scheduled transactions for this account. Do you want to enter those scheduled transactions now?
el: Το KMyMoney έχει εντοπίσει ορισμένες εκπρόθεσμες συναλλαγές που έχουν προγραμματιστεί για αυτόν τον λογαριασμό. Θέλετε να κάνετε εισαγωγή αυτών των προγραμματισμένων συναλλαγών τώρα;

en: KMyMoney has detected transactions matching your reconciliation data.
    Would you like KMyMoney to clear these transactions for you?
el: Το KMyMoney έχει εντοπίσει συναλλαγές που ταιριάζουν με τα συμφωνημένα δεδομένα σας.
    Θέλετε το KMyMoney να διαγράψει αυτές τις συναλλαγές;

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%1</b><br/>Transaction: <i>%2 %3</i><br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
el: Το KMyMoney βρήκε μια προγραμματισμένη συναλλαγή η οποία ταιριάζει με μία εισηγμένη συναλλαγή.<br />Όνομα προγραμματισμού: <b>%1</b><br/>Συναλλαγή: <i>%2 %3</i><br/>Θέλετε το KMyMoney να συσχετίσει την εισαγωγή με την προγραμματισμένη συναλλαγή;

en: KMyMoney has imported a second opening balance transaction into account <b>%1</b> which differs from the one found already on file. Please correct this manually once the import is done.
el: Το KMyMoney έκανε εισαγωγή μιας δεύτερης συναλλαγής ισολογισμού ανοίγματος στο λογαριασμό <b>%1</b> η οποία διαφέρει από αυτή που βρίσκεται ήδη στο αρχείο. Παρακαλώ κάνετε την διόρθωση χειροκίνητα μετά την ολοκλήρωση της εισαγωγής.

en: KMyMoney has successfully verified your loan information.
el: Το KMyMoney έλεγξε με επιτυχία τις πληροφορίες του δανείου σας.

en: KMyMoney supports multiple currencies. Your reports will be based on a default currency which you can select here. The default for new accounts is also the currency you select here.
el: Το KMyMoney υποστηρίζει πολλά νομίσματα. Οι αναφορές σας θα βασιστούν σε ένα προεπιλεγμένο νόμισμα το οποίο μπορείτε να επιλέξετε εδώ. Το προεπιλεγμένο για νέους λογαριασμούς είναι το νόμισμα που επιλέγετε εδώ.

en: KMyMoney will create a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
el: Το KMyMoney θα δημιουργήσει ένα χρονικό προγραμματισμό για αυτήν τη δόση και θα σας υπενθυμίζει πότε μια δόση πρέπει να πληρωθεί.<p>
    Αν επιλέξατε να καταγράφετε όλες τις δόσεις η ημερομηνία έχει ήδη δοθεί. Αν επιλέξατε να καταγράφετε μόνο τις φετινές δόσεις, τότε η <b>Ημερομηνία πληρωμής πρώτης δόσης</b> είναι η ημερομηνία της πρώτης φετινής δόσης.

en: KMyMoney will store your financial data in a file on the disk. A standard filename within your KDE user environment will be the default. This is just provided for convenience and you can choose any other location here.
el: Το KMyMoney θα αποθηκεύσει τα χρηματοοικονομικά σας δεδομένα σε ένα αρχείο στο δίσκο. ένα τυπικό όνομα αρχείου στο περιβάλλον χρήστη του KDE θα είναι το προεπιλεγμένο. Αυτό παρέχεται απλώς για ευκολία και μπορείτε να επιλέξετε εδώ οποιαδήποτε άλλη θέση.

en: Kazakhstan Tenge
el: Τένγκε Καζακστάν

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep changes when selecting a different transaction/split
el: Διατήρηση των αλλαγών κατά την επιλογή μιας διαφορετικής συναλλαγής ή διαχωρισμού

en: Kenyan Shilling
el: Σελίνι Κένυας

en: Keys for all of the above user ids found
el: Κλειδιά που βρέθηκαν για όλους τους προηγούμενους χρήστες

en: Kuwaiti Dinar
el: Δηνάριο Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan Som
el: Σομ Κιργιζιστάν

en: Laos Kip
el: Κιπ Λάος

en: Last &update
el: Τελευταία &ενημέρωση

en: Last 11 months
el: Τελευταίοι 11 μήνες

en: Last 12 months
el: Τελευταίοι 12 μήνες

en: Last 3 months
el: Τελευταίοι 3 μήνες

en: Last 3 months to next 3 months
el: Από τους 3 τελευταίους μήνες μέχρι τους 3 επόμενους μήνες

en: Last 30 days
el: Τελευταίες 30 ημέρες

en: Last 6 months
el: Τελευταίοι 6 μήνες

en: Last 7 days
el: Τελευταίες 7 ημέρες

en: Last Update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Last check number:
el: Αριθμός τελευταίας επιταγής:

en: Last download
el: Τελευταία λήψη

en: Last fiscal year
el: Περσινό οικονομικό έτος

en: Last modified on
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Last month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Last quarter
el: Τελευταίο τρίμηνο

en: Last reconciled statement: %1
el: Τελευταίο συμφωνημένο απόσπασμα κίνησης: %1

en: Last reconciled: %1
el: Τελευταία συμφωνημένα: %1

en: Last reconciliation
el: Τελευταία συμφωνία

en: Last week
el: Περασμένη εβδομάδα

en: Last year
el: Πέρυσι

en: Latvian Lats
el: Λατς Λεττονίας

en: Learn how to use KMyMoney
el: Μάθετε πώς να χρησιμοποιείτε το KMyMoney

en: Leave %1 unassigned.
el: Αφήστε το %1 χωρίς καταχώρηση.

en: Lebanese Pound
el: Λίρα Λιβάνου

en: Ledger group separator
el: Διαχωριστής ομάδων καθολικού

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
el: Καθολικό

en: Ledgers
el: Καθολικό

en: Lending or borrowing money
el: Για να δανείζετε ή να δανείζεστε χρήματα

en: Lesotho Loti
el: Λότι Λεσότο

[ctx: Less...]
en: Show fewer schedules on the list
el: Εμφάνιση λιγότερων συναλλαγών στη λίστα.

en: Let us know what you think. We hope that you enjoy using the application.
el: Ενημερώστε μας σχετικά με τις απόψεις σας. Ελπίζουμε ότι θα απολαύσετε τη χρήση αυτής της έκδοσης της εφαρμογής.

en: Liabilities
el: Παθητικού

en: Liability
el: Παθητικού

en: Liability Accounts
el: Λογαριασμοί παθητικού

en: Liability accounts
el: Λογαριασμοί παθητικού

en: Liberian Dollar
el: Δολάριο Λιβερίας

en: Libyan Dinar
el: Δηνάριο Λιβύης

en: Limits
el: Όρια

en: Line width
el: Πλάτος γραμμής

en: Line width for diagrams, in pixels
el: Πλάτος γραμμής για διαγράμματα, σε εικονοστοιχεία

en: Linear Regression
el: Γραμμική οπισθοδρόμηση

en: Lines-Date Wizard Page
el: Σελίδα Οδηγού γραμμών ημερομηνίας

en: Liquid Assets
el: Διαθέσιμα ενεργητικού

en: Liquid Assets and Liabilities
el: Διαθέσιμα ενεργητικού και παθητικού

en: Liquid Liabilities
el: Διαθέσιμα παθητικού

en: List
el: Λίστα

en: List View
el: Λίστα

en: List background color
el: Χρώμα φόντου λίστας

en: List background colors
el: Λίστα χρωμάτων φόντου

en: List color
el: Χρώμα λίστας

en: List color for erroneous transactions
el: Χρώμα λίστας για λανθασμένες συναλλαγές

en: List color for missing conversion rate
el: Χρώμα λίστας για έλλειψη συναλλαγματικής ισοτιμίας

en: List color for negative values
el: Χρώμα λίστας για αρνητικές αξίες

en: List grid color
el: Χρώμα καννάβου λίστας

en: List of known Equities, and the date they were last updated on.
el: Λίστα γνωστών συμμετοχών και της ημερομηνίας τελευταίας ενημέρωσης.

en: List of matching names
el: Εμφάνιση των ονομάτων που ταιριάζουν

en: Lithuanian Litas
el: Λίτας Λιθουανίας

en: Load from Addressbook
el: Φόρτωση από βιβλίο διευθύνσεων

en: Loading %1...
el: Φόρτωση %1...

en: Loading accounts...
el: Φόρτωση λογαριασμών...

en: Loading banklist
el: Φόρτωση της λίστας τραπεζών

en: Loading commodities...
el: Φόρτωση των αγαθών...

en: Loading currencies...
el: Φόρτωση νομισμάτων...

en: Loading file information...
el: Φόρτωση πληροφοριών αρχείου...

en: Loading file...
el: Φόρτωση αρχείου...

en: Loading prices...
el: Φόρτωση τιμών...

en: Loading reports...
el: Φόρτωση αναφορών...

en: Loading schedules...
el: Φόρτωση προγραμματισμένων συναλλαγών...

en: Loading securities...
el: Φόρτωση αξιογράφων...

en: Loading template %1
el: Φόρτωση προτύπου %1

en: Loading templates...
el: Φόρτωση προτύπων...

en: Loading transactions...
el: Φόρτωση συναλλαγών...

en: Loading user information...
el: Φόρτωση πληροφοριών χρήστη...

en: Loan
el: Δανείου

en: Loan Amount
el: Ποσό δανείου

en: Loan Information
el: Πληροφορίες δανείου

en: Loan Transactions
el: Συναλλαγές δανείου

en: Loan account
el: Λογαριασμός δανείου

en: Loan amount
el: Ποσό δανείου

en: Loan amount:
el: Ποσό δανείου:

en: Loan calculation
el: Υπολογισμός δανείου

en: Loan information
el: Πληροφορίες δανείου

en: Loan payment
el: Πληρωμή δανείου

en: Loan payment for %1
el: Πληρωμή δανείου για %1

en: Loan payout
el: Πληρωμή δανείου

en: Loans
el: Δάνεια

en: Local files only
el: Μόνο τοπικά αρχεία

en: Loss:
el: Ζημιά:

en: Lots
el: Παρτίδες

en: Luxembourg Franc
el: Φράγκο Λουξεμβούργου

en: Macau Pataca
el: Πατάκα Μακάου

en: Macedonian Denar
el: Δηνάριο Σκόπια

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Make QIF File
el: Δημιουργία αρχείου QIF

en: Make payment from/to:
el: Καταβολή πληρωμής από/σε:

en: Malagasy Franc
el: Φράγκο Μαδαγασκάρης

en: Malawi Kwacha
el: Κουάτσα Μαλάουι

en: Malaysian Ringgit
el: Ρινγκίτ Μαλαισίας

en: Maldive Rufiyaa
el: Ρουφίγια Μαλδίβων

en: Malformed URL '%1'
el: Κακοδιατυπωμένο URL « %1 »

en: Mali Republic Franc
el: Φράγκο Δημοκρατίας του Μαλί

en: Maltese Lira
el: Λίρα Μάλτας

en: Manage additional keys
el: Διαχείριση επιπλέον κλειδιών

en: Manual deposit
el: Χειροκίνητη κατάθεση

en: Manual price update...
el: Χειροκίνητη ενημέρωση τιμών...

en: Map to online account...
el: Συσχέτιση με λογαριασμό στο διαδίκτυο......

en: Mapping brokerage account
el: Συσχέτιση λογαριασμού μεσιτείας

en: March
el: Μάρτιος

en: Mark as a favorite report
el: Σημείωση ως προτιμώμενη αναφορά

en: Mark this checkbox if the account should be maintained as preferred account
el: Σημειώστε αυτό το πλαίσιο επιλογής αν ο λογαριασμός πρέπει να τηρείται ως προτιμώμενος

en: Mark this option, if you always want to match names e.g. for payees from the start. If unset, any substring is matched.
el: Σημειώστε αυτήν την επιλογή, αν θέλετε πάντα να ταιριάζετε ονόματα π.χ. για δικαιούχους από την αρχή της συμβολοσειράς. Με αναίρεση της επιλογής, η αντιστοίχιση θα πραγματοποιηθεί σε οποιαδήποτε θέση της συμβολοσειράς.

en: Mark transaction
el: Σημείωση συναλλαγής

en: Mark transaction as...
el: Σημείωση συναλλαγής ως...

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
el: Εκκαθαρισμένο

[ctx: Mark transaction not reconciled]
en: Not reconciled
el: Μη συμφωνημένο

[ctx: Mark transaction reconciled]
en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

en: Market
el: Αγορά

en: Market Symbol:
el: Σύμβολο αγοράς:

en: Match names from start
el: Ταίριασμα ονομάτων από την αρχή της πρότασης

en: Match on Payee name
el: Συσχέτιση με το όνομα του δικαιούχου

en: Match on a name listed below
el: Συσχέτιση με ένα όνομα από την παρακάτω λίστα

en: Match transactions within days
el: Αντιστοίχιση συναλλαγών σε αυτό το εύρος (+/- ημέρες)

en: Matched
el: Ταιριασμένο

en: Matched transaction
el: Συσχετισμένη συναλλαγή

en: Matching
el: Συσχέτιση

en: Mauritanian Ouguiya
el: Ουγκουίγια Μαυριτανίας

en: Mauritius Rupee
el: Ρουπία Μαυρικίου

en: Max Bal %1
el: Μέγ. υπόλ. %1

en: Max Date %1
el: Μέγιστη ημερομηνία %1

en: Maximum credit limit
el: Μέγιστο όριο πίστωσης

en: Maximum number of legend items to display
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων  υπομνήματος προς εμφάνιση

en: Maximum quantity of legend items to display on charts
el: Μέγιστη ποσότητα αντικειμένων τίτλου προς εμφάνιση σε διαγράμματα

en: May
el: Μάιος

en: Memo
el: Υπόμνημα

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge Payees
el: Συγχωνευμένοι δικαιούχοι

en: Merge Transactions
el: Συγχώνευση των συναλλαγών

en: Merge multiple selected payees
el: Συγχώνευση επιλογής πολλαπλών δικαιούχων

en: Merge payees
el: Συγχώνευση δικαιούχων

en: Merges splits with the same category to one split
el: Συγχώνευση των διαχωρισμών που έχουν την ίδια κατηγορία σ' ένα διαχωρισμό

en: Method to calculate forecast
el: Μέθοδος υπολογισμού πρόβλεψης

en: Method to calculate history-based forecast
el: Μέθοδος υπολογισμού πρόβλεψης με βάση το ιστορικό

en: Mexican Peso
el: Πέσο Μεξικού

en: Min Bal %1
el: Ελάχ. υπόλ. %1

en: Min Date %1
el: Ελάχ. ημερ. %1

en: Minimum balance
el: Ελάχιστο υπόλοιπο

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Missing information
el: Ελλιπείς πληροφορίες

en: Modify
el: Τροποποίηση

en: Modify additional fees
el: Τροποποίηση πρόσθετων εξόδων

en: Modify loan attributes
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων δανείου

en: Modify other loan information
el: Τροποποίηση άλλων πληροφοριών δανείου

en: Modify the interest rate
el: Τροποποίηση επιτοκίου

en: Modify the selected entry
el: Τροποποίηση της επιλεγμένης εγγραφής

en: Modifying transactions can only be performed in the ledger view
el: Η τροποποίηση συναλλαγών μπορεί να γίνει μόνο από την προβολή του καθολικού

en: Moldavian Leu
el: Λέου Μολδαβίας

en: Money Market
el: Χρηματαγορά

en: Mongolian Tugrik
el: Τούγκρικ Μογγολίας

en: Month
el: Μήνας

en: Month of %1
el: Μήνας %1

en: Month to date
el: Από την αρχή του μήνα

en: Monthly Budget
el: Μηνιαίος προϋπολογισμός

en: Monthly Budgeted vs. Actual
el: Σύγκριση προϋπολογισθέντων και πραγματικών ανά μήνα

en: Months
el: Μήνες

[ctx: More...]
en: Show more schedules on the list
el: Εμφάνιση περισσότερων συναλλαγών στη λίστα.

en: Moroccan Dirham
el: Ντιρχάμ Μαρόκου

en: Mount this directory before backing up.
el: Προσάρτηση του καταλόγου αυτού πριν τη λήψη υποστηρικτικού αντιγράφου.

en: Mounting %1
el: Προσάρτηση του %1 σε εξέλιξη

[ctx: Move item up]
en: &Up
el: &Πάνω

en: Move selected item down
el: Μετακινήστε το επιλεγμένο αντικείμενο κάτω

en: Move selected item up
el: Μετακινήστε το επιλεγμένο αντικείμενο πάνω

en: Move transaction to...
el: Μετακίνηση συναλλαγής προς...

en: Moving Average
el: Κινητός μέσος

en: Moving Average Price
el: Μέση κινητή τιμή

en: Mozambique Metical
el: Μετικάλ Μοζαμβίκης

en: Mutual Fund
el: Αμοιβαία κεφάλαια

en: My Investments
el: Οι επενδύσεις μου

en: Myanmar Kyat
el: Κυάτ Μιανμάρ

en: Name of default CSS file
el: όνομα του προκαθορισμένου αρχείου CSS

en: Name of external calculator program
el: Όνομα εξωτερικού προγράμματος αριθμομηχανής

en: Name of region used for non-processing days
el: Όνομα περιοχής για τις μη-εργάσιμες ημέρες

en: Name of schedule
el: Όνομα ημερομηνίας πληρωμής

en: Name of the account
el: Όνομα λογαριασμού

en: Name of the company, or mutual fund.
el: Όνομα εταιρίας ή αμοιβαίου κεφαλαίου.

en: Name of the institution
el: Όνομα ιδρύματος

en: Name of the loan
el: Όνομα του δανείου

en: Namibian Dollar
el: Δολάριο Ναμίμπιας

en: Negative value
el: Αρνητική αξία

en: Nepalese Rupee
el: Ρουπία Νεπάλ

en: Net Value
el: Καθαρή αξία

en: Net Worth
el: Καθαρή αξία

en: Net Worth By Month
el: Καθαρή αξία ανά μήνα

en: Net Worth By Year
el: Καθαρή αξία ανά έτος

en: Net Worth Forecast
el: Πρόβλεψη καθαρής αξίας

en: Net Worth Forecast Graph
el: Γράφημα πρόβλεψης καθαρής αξίας

en: Net Worth Graph
el: Γράφημα καθαρής αξίας

en: Net Worth Today
el: Καθαρή αξία σήμερα

en: Net Worth:
el: Καθαρή αξία:

en: Net worth forecast
el: Πρόβλεψη καθαρής αξίας

en: Netherland Antillian Guilder
el: Γκίλντα Ολλανδικών Αντιλλών

en: Never reconciled
el: Ποτέ συμφωνημένο

en: New Account Dialog
el: Νέος λογαριασμός

en: New Budget
el: Νέος προϋπολογισμός

en: New Equity
el: Νέα μετοχή

en: New File Dialog
el: Νέο αρχείο

en: New Institution
el: Νέο ίδρυμα

en: New Institution Dialog
el: Νέο ίδρυμα

en: New Investment wizard
el: Οδηγός νέας επένδυσης

en: New Loan Account Wizard
el: Οδηγός νέου λογαριασμού δανείου

en: New Loan Wizard
el: Οδηγός νέου δανείου

en: New Payee
el: Νέος δικαιούχος

en: New Scheduled transaction...
el: Νέα προγραμματισμένη συναλλαγή...

en: New Tag
el: Νέα ετικέτα

en: New Zealand Dollar
el: Δολάριο Νέας Ζηλανδίας

en: New account...
el: Νέος λογαριασμός...

en: New budget
el: Νέος προϋπολογισμός

[ctx: New budget]
en: New
el: Νέο

en: New category...
el: Νέα κατηγορία...

en: New currency
el: Νέο νόμισμα

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: New institution...
el: Νέο ίδρυμα...

en: New investment...
el: Νέα επένδυση...

en: New payee
el: Νέος δικαιούχος

[ctx: New payee]
en: New
el: Νέο

en: New payee/receiver
el: Νέος δικαιούχος

en: New price entry
el: Νέα τιμή εισαγωγής

[ctx: New price entry]
en: &New
el: &Νέα

en: New price...
el: Νέα τιμή...

[ctx: New profile]
en: &New
el: &Νέο

[ctx: New profile]
en: &New...
el: &Νέο...

en: New scheduled transaction
el: Νέα προγραμματισμένη συναλλαγή

en: New tag
el: Νέα ετικέτα

[ctx: New transaction button]
en: New
el: Νέο

en: Next 12 months
el: Επόμενοι 12 μήνες

en: Next 18 months
el: Επόμενοι 18 μήνες

en: Next 3 months
el: Επόμενοι 3 μήνες

en: Next 30 days
el: Επόμενες 30 ημέρες

en: Next 6 months
el: Επόμενοι 6 μήνες

en: Next 7 days
el: Επόμενες 7 ημέρες

en: Next Due Date
el: Επόμενη ημερομηνία πληρωμής

en: Next Interest Change
el: Επόμενη αλλαγή επιτοκίου

en: Next due date
el: Επόμενη ημερομηνία πληρωμής

en: Next due date is prior to opening date
el: Η επόμενη ημερομηνία λήξης είναι πριν από την ημερομηνία έναρξης

en: Next due date:
el: Επόμενη ημερομηνία πληρωμής:

en: Next fiscal year
el: Επόμενο οικονομικό έτος

en: Next interest change is due
el: Η επόμενη μεταβολή του επιτοκίου έχει προβλεφθεί για τις

en: Next interest change on
el: Επόμενη αλλαγή τόκου

en: Next month
el: Επόμενος μήνας

en: Next quarter
el: Επόμενο τρίμηνο

en: Next week
el: Επόμενη εβδομάδα

en: Next year
el: Επόμενο έτος

en: Nicaraguan Cordoba Oro
el: Κόρντομπα Oρo Νικαράγουας

en: Nigerian Naira
el: Νάιρα Νιγηρίας

en: No Autofill
el: Χωρίς αυτόματη συμπλήρωση

en: No Budget Categories have been overrun
el: Σε καμιά κατηγορία δεν υπήρξε υπέρβαση του προϋπολογισμού

en: No Category
el: Καμία κατηγορία

en: No Institution
el: Κανένα ίδρυμα

en: No KMyMoneyFile open
el: Κανένα αρχείο KMyMoney ανοιχτό

en: No Qt SQL Drivers
el: Δεν βρέθηκαν οδηγοί Qt SQL

en: No Title specified
el: Χωρίς καθορισμένο τίτλο

[ctx: No account]
en: None
el: Κανένα

en: No account information has been found in the selected statement file. Please select an account using the selection box in the dialog or create a new account by pressing the <b>Create</b> button.
el: Δεν βρέθηκαν πληροφορίες λογαριασμού στο επιλεγμένο αρχείο αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού. Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό χρησιμοποιώντας το κουμπί επιλογής σε αυτόν τον διάλογο, ή δημιουργείστε ένα νέο λογαριασμό πατώντας στο κουμπί <b>Δημιουργία</b>.

en: No account name supplied
el: Δεν παρέχεται όνομα λογαριασμού

en: No account selected
el: Δεν έχει επιλεγεί λογαριασμός

en: No accounts found.
el: Δεν βρέθηκαν λογαριασμοί.

en: No amount for payment selected
el: Κανένα ποσό για την επιλεγμένη πληρωμή

en: No auto-VAT-assignment
el: Χωρίς αυτόματη καταχώρηση του ΦΠΑ

en: No date
el: Χωρίς ημερομηνία

en: No date (let the bank determine the start date)
el: Χωρίς ημερομηνία (η τράπεζα να αποφασίζει την ημερομηνία έναρξης)

en: No encryption
el: Χωρίς κρυπτογράφηση

en: No imported transaction selected for matching
el: Δεν έγινε επιλογή για ταίριασμα εισηγμένης συναλλαγής

en: No inconsistencies were detected
el: Δεν βρέθηκε κανένα σφάλμα ακεραιότητας

[ctx: No institution]
en: None
el: Κανένα

en: No manually entered transaction selected for matching
el: Δεν έγινε επιλογή για ταίριασμα χειροκίνητα εισηγμένης συναλλαγής

en: No matching
el: Χωρίς συσχέτιση

en: No name assigned for schedule
el: Δεν έχει οριστεί όνομα για την συναλλαγή

en: No opening balance supplied
el: Δεν παρέχεται ισολογισμός ανοίγματος

en: No payee for payment selected
el: Κανένας δικαιούχος για την επιλεγμένη πληρωμή

en: No payee supplied
el: Δεν παρέχεται δικαιούχος

[ctx: No selection]
en: (None)
el: (κανένα)

en: No suitable accounts were found at this bank.
el: Δεν βρέθηκαν κατάλληλοι λογαριασμοί σ' αυτήν την τράπεζα.

en: No, no payments were made yet.
el: Όχι, δεν έχουν ακόμη καταβληθεί δόσεις.

en: No, only record payments since the beginning of this year.
el: Όχι, καταγραφή μόνο των δόσεων από την αρχή του τρέχοντος έτους.

en: None
el: Κανένα

en: Normal view
el: Κανονική προβολή

en: North Korean Won
el: Ουόν Βόρειας Κορέας

en: Norwegian Kroner
el: Νορβηγική κορώνα

en: Not all details supplied
el: Δεν παρέχονται όλες οι πληροφορίες

en: Not marked
el: Μη σημειωμένο

en: Not reconciled
el: Μη συμφωνημένο

en: Note: Consult the loan contract for details of the first due date. Keep in mind, that the first due date usually differs from the date the contract was signed
el: Σημείωση: Συμβουλευτείτε το συμβόλαιο του δανείου για λεπτομέρειες σχετικά με την προθεσμία λήξης της πρώτης πληρωμής. Να θυμάστε ότι η ημερομηνία της πρώτης πληρωμής συνήθως διαφέρει από την ημερομηνία υπογραφής του συμβολαίου

en: Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Dissagio) are not considered as payments in this context.
el: Σημείωση: Οι πληρωμές για τη λήψη του δανείου (π.χ. μείωση ονομαστικής αξίας) δεν θεωρούνται πληρωμές σε αυτό το πλαίσιο.

en: Note: Unused categories are not shown as selected by settings.
el: Σημείωση: Οι κατηγορίες που δεν χρησιμοποιούνται δεν εμφανίζονται όπως έχει οριστεί στις ρυθμίσεις.

en: Note: You can easily figure out the date of the first payment if you consult the last statement of last year.
el: Σημείωση: Μπορείτε εύκολα να βρείτε την ημερομηνία της πρώτης δόσης αν δείτε το τελευταίο απόσπασμα κίνησης λογαριασμού του προηγούμενου έτους.

en: Note: you will not be able to modify this account today, because the opening date "%1" is in the future. Please revisit this dialog when the time has come.
el: Σημείωση: δεν θα μπορέσετε να τροποποιήσετε αυτόν τον λογαριασμό σήμερα, διότι η ημερομηνία έναρξης «%1» βρίσκεται στο μέλλον. Παρακαλώ ξαναδείτε αυτό το παράθυρο όταν έρθει η στιγμή.

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Nothing to merge.
el: Τίποτα προς συγχώνευση.

[ctx: Noun, the end.]
en: 6. Finish
el: 6. Τέλος

en: November
el: Νοέμβριος

en: Now adding the transactions to your ledger...
el: Γίνεται προσθήκη των συναλλαγών σας στο καθολικό...

en: Now enter the details for your loan. You can leave one of the fields empty and KMyMoney will calculate it when you press the <b>Calculate</b> button. Before you can continue with the next page you also need to press <b>Calculate</b> so that KMyMoney can check the logical correctness of the values you have supplied.
el: Τώρα, εισάγετε τις λεπτομέρειες για το δάνειο. Μπορείτε να αφήσετε ένα από τα πεδία κενά και το KMyMoney θα το υπολογίσει μετά το πάτημα του κουμπιού <b>Υπολογισμός</b>. Για να μπορέσετε να συνεχίσετε στην επόμενη σελίδα, θα πρέπει επίσης να πατήσετε στο <b>Υπολογισμός</b> ώστε το KMyMoney να μπορέσει να επιβεβαιώσει τις τιμές που δώσατε.

en: Now enter the information required for the periodic loan payments. If your regular payments contains any additional fees, click on the <b>Additional fees</b> button to enter them.
el: Τώρα εισαγάγετε την απαιτούμενη πληροφορία για τις δόσεις του δανείου. Αν οι τακτικές πληρωμές περιλαμβάνουν επιπλέον έξοδα, κάνετε κλικ στο κουμπί <b>Πρόσθετα έξοδα</b> για την εισαγωγή.

en: Num
el: Αριθμός

en: Number
el: Αριθμός

en: Number of Cycles to use in Forecast:
el: Αριθμός κύκλων για χρήση στην πρόβλεψη:

en: Number of Days of Account Cycle:
el: Αριθμός ημερών για τον κύκλο των λογαριασμών:

en: Number of Days to Forecast:
el: Αριθμός ημερών για τις προβλέψεις:

en: Number of backup files to keep
el: Αριθμός υποστηρικτικών (backup) αρχείων προς διατήρηση

en: Number of backups to keep (0=off)
el: Αριθμός υποστηρικτικών αντιγράφων προς διατήρηση (0=off)

en: Number of days (plus/minus) to search for matching transactions
el: Αριθμός ημερών (συν/πλην) για αναζήτηση ταιριάσματος συναλλαγών

en: Number of days to preview schedules in ledger
el: Αριθμός ημερών για την εμφάνιση των προγραμματισμένων συναλλαγών στο καθολικό

en: Number of historic cycles to use in forecast
el: Αριθμός ιστορικών κύκλων για χρήση στην πρόβλεψη

en: Number of selected periods between entries
el: Αριθμός επιλεγμένων περιόδων μεταξύ στοιχείων εισόδου

en: Number of the account
el: Αριθμός λογαριασμού

en: Number of transactions remaining:
el: Αριθμός συναλλαγών που απομένουν:

en: Number:
el: Αριθμός:

en: Number: %1
el: Αριθμός: %1

en: OFX Details
el: Λεπτομέρειες OFX

en: OFX Direct Connect
el: Απευθείας σύνδεση OFX

en: OFX import file selection
el: Επιλογή του αρχείου OFX προς εισαγωγή

en: OFX setup error
el: Σφάλμα ρυθμίσεων OFX

en: OK
el: Εντάξει

en: Occurrence
el: Συμβάν

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
el: Ημέρες

en: Occurrence: %1
el: Συχνότητα: %1

en: Occurrence: Monthly
el: Συχνότητα: Μηνιαία

en: October
el: Οκτώβριος

en: Old Customized Reports
el: Παλιές προσαρμοσμένες αναφορές

en: Oldest unmarked transaction: %1
el: Παλαιότερες μη σημειωμένες συναλλαγές: %1

en: Omani Rial
el: Ριάλ Ομάν

en: One investment account for all stocks
el: Ένας επενδυτικός λογαριασμός για όλα τα χαρτοφυλάκια

en: One investment account for each stock
el: Ένας επενδυτικός λογαριασμός για κάθε χαρτοφυλάκιο

en: One or more transactions contain a reference to an otherwise unknown account
    An asset account with the name %1 has been created to hold the data
el: Μια ή περισσότερες συναλλαγές περιέχουν μια αναφορά σε έναν άγνωστο λογαριασμό
    Τα δεδομένα θα περιέχονται σε ένα νέο λογαριασμό που δημιουργήθηκε για το σκοπό αυτό με το όνομα %1

en: One outstanding deposit of | Total of %1 outstanding deposits amounting to
el[0]: Εκκρεμείς καταθέσεις από
el[1]: Σύνολο από %1 εκκρεμών καταθέσεων ύψους

en: One outstanding payment of | Total of %1 outstanding payments amounting to
el[0]: Μια εκκρεμή πληρωμή από
el[1]: Σύνολο από %1 εκκρεμείς πληρωμές ύψους

en: Online Accounts
el: Διαδικτυακοί λογαριασμοί

en: Online Banking Account Setup
el: Ρύθμιση του διαδικτυακού λογαριασμού τραπεζικών εργασιών

en: Online Price Update...
el: Ενημέρωση τιμής από το διαδίκτυο...

en: Online Quotes
el: Τιμές προσφοράς στο διαδίκτυο

en: Online Quotes - Select price source
el: Προσφορές από το διαδίκτυο - Επιλέξτε την πηγή τιμών

en: Online Source
el: Διαδικτυακή πηγή

en: Online Statement Balance: %1
el: Υπόλοιπο κίνησης στο διαδίκτυο: %1

en: Online Update
el: Ενημέρωση μέσω διαδικτύου

en: Online price quotes
el: Τιμές προσφοράς στο διαδίκτυο

en: Online price update...
el: Ενημέρωση τιμής από το διαδίκτυο...

en: Online quote
el: Τιμές προσφοράς στο διαδίκτυο

[ctx: Online quote source]
en: Source
el: Πηγή

en: Online settings
el: Διαδικτυακές ρυθμίσεις

en: Only display a subset of the model in the chart:
el: Εμφάνιση μόνο ενός υποσυνόλου του μοντέλου στο διάγραμμα:

en: Open a file.
el: Άνοιγμα ενός αρχείου.

en: Open an existing data file
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου δεδομένων

en: Open database...
el: Άνοιγμα βάσης δεδομένων...

en: Open ledger
el: Άνοιγμα καθολικού

en: Opening Balance
el: Ισολογισμός ανοίγματος

en: Opening Balance text
el: Κείμενο ισολογισμού ανοίγματος

en: Opening Balances
el: Ισολογισμοί ανοίγματος

en: Opening Date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Opening balance
el: Ισολογισμός ανοίγματος

en: Opening balance problem
el: Πρόβλημα ισολογισμού ανοίγματος

en: Opening balance: %1
el: Ισολογισμός ανοίγματος: %1

en: Opening date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Opening date: %1
el: Ημερομηνία έναρξης: %1

en: Opening information
el: Πληροφορίες έναρξης

en: Options
el: Επιλογές

en: Order of items on homepage
el: Σειρά αντικειμένων στην αρχική σελίδα

en: Organize by:
el: Οργάνωση ανά:

en: Orphan created from unknown GnuCash account
el: Ορφανό που δημιουργήθηκε από έναν άγνωστο λογαριασμό GnuCash

en: Other Transfers
el: Άλλες μεταφορές

en: Other application
el: Άλλη εφαρμογή

[ctx: Other payment method]
en: Other
el: Άλλο

en: Output filter location
el: Θέση φίλτρου εξόδου

en: Outstanding deposits
el: Εκκρεμείς καταθέσεις

en: Outstanding payments
el: Εκκρεμείς πληρωμές

en: Overdue payments
el: Καθυστερήσεις πληρωμών

en: Overwrite opening balance
el: Αντικατάσταση του ισολογισμού ανοίγματος

en: PLEASE NOTE
el: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ

en: Paid from %1
el: Πληρωμή από %1

en: Pakistan Rupee
el: Ρουπία Πακιστάν

en: Palladium
el: Παλλάδιο

en: Panamanian Balboa
el: Μπαλμπόα Παναμά

en: Papua New Guinea Kina
el: Κίνα Παπούα-Νέας Γουινέας

en: Paraguay Guarani
el: Γκουαράνι Παραγουάης

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Parent Account
el: Λογαριασμός γονέας

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Patches
el: Διορθώσεις

en: Patches and port to kde4
el: Διορθώσεις και μεταφορά στο KDE4

en: Pay to
el: Πληρωμή προς

en: Pay to %1
el: Πληρωμή προς %1

en: Payee
el: Δικαιούχος

en: Payee Information
el: Πληροφορίες δικαιούχου

en: Payee creation
el: Δημιουργία δικαιούχου

en: Payee options
el: Επιλογές

en: Payee%1
el: Δικαιούχος%1

en: Payee's name is based on contents of the OFX tag
el: Το όνομα του δικαιούχου βασίζεται στα περιεχόμενα της OFX ετικέτας

en: Payee:
el: Δικαιούχος:

en: Payees
el: Δικαιούχοι

en: Payer/Receiver
el: Πληρωτής/Δικαιολήπτης

en: Payment
el: Πληρωμή

en: Payment (principal and interest)
el: Πληρωμή (κεφάλαιο δανεισμού και τόκος)

en: Payment Accounts
el: Λογαριασμοί πληρωμών

en: Payment Method
el: Τρόπος πληρωμής

en: Payment account
el: Λογαριασμός δόσεων

en: Payment account: %1
el: Λογαριασμός δόσεων: %1

en: Payment accounts
el: Λογαριασμοί πληρωμών

en: Payment date: %1
el: Ημερομηνία πληρωμής: %1

en: Payment frequency
el: Συχνότητα δόσεων

en: Payment frequency:
el: Συχνότητα δόσεων:

en: Payment frequency: %1
el: Συχνότητα δόσεων: %1

en: Payment from:
el: Πληρωμή από:

en: Payment information
el: Πληροφορίες πληρωμής

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
el: Πληρωμή

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
el: Χρέωση

en: Payment method
el: Τρόπος πληρωμής

en: Payment method: %1
el: Τρόπος πληρωμής: %1

en: Payment on %1 for %2 occurring %3.
el: Πληρωμή στις %1 για %2 επερχόμενη στις %3.

en: Payment on %2 for %3 with %1 transaction remaining occurring %4. | Payment on %2 for %3 with %1 transactions remaining occurring %4.
el[0]: Πληρωμή στις %2 για %3 με %1 υπολειπόμενη συναλλαγή επερχόμενη στις %4.
el[1]: Πληρωμή στις %2 για %3 με %1 υπολειπόμενες συναλλαγές επερχόμενες στις %4.

en: Payment should be made
    from account
el: Η πληρωμή πρέπει να πραγματοποιηθεί
    από το λογαριασμό

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
el: Πληρωμή

en: Payments
el: Πληρωμές

en: Payments from
el: Πληρωμές από

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
el: Πληρωμές

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
el: Χρεώσεις

en: Payments to
el: Πληρωμές προς

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
el: Πληρωμές

en: Payments?
el: Δόσεις;

en: Payout
el: Πληρωμή

en: Payout information
el: Πληροφορίες για τις πληρωμές

en: Percentage of default font size used for home view HTML page
el: Ποσοστό μεγέθους της προκαθορισμένης γραμματοσειράς για την αρχική σελίδα σε HTML

en: Percentage of default font size:
el: Ποσοστό του προκαθορισμένου μεγέθους γραμματοσειράς:

en: Performance-Test
el: Δοκιμή απόδοσης

en: Period
el: Περίοδος

en: Periodic Payment
el: Δόση

en: Periodic Payment:
el: Δόση:

en: Permanently delete this report
el: Μόνιμη διαγραφή αυτής της αναφοράς

en: Personal Data
el: Προσωπικά στοιχεία

en: Personal Data...
el: Προσωπικά στοιχεία...

en: Peruvian Nuevo Sol
el: Νέο Σολ Περού

en: Philippine Peso
el: Πέσο Φιλιππίνων

en: Pi&ck date
el: επ&ιλογή ημερομηνίας

en: Pick Start Date
el: Επιλέξτε μια ημερομηνία έναρξης

en: Pick date
el: Επιλογή ημερομηνίας

en: Pick the date format that suits your input file
el: Επιλέξτε την μορφή ημερομηνίας που ταιριάζει με το αρχείο εισαγωγής

en: Platinum
el: Πλατίνα, λευκόχρυσος

en: Please be aware that changes made in the following dialog affect all KDE applications not only KMyMoney.
el: Να έχετε υπόψη σας ότι οι αλλαγές στον ακόλουθο διάλογο επηρεάζουν όλες τις εφαρμογές του KDE, όχι μόνο το KMyMoney.

en: Please choose a bank.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια τράπεζα.

en: Please choose an account
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό

en: Please choose the type of export you wish to perform.  A simple explanation
    of the export type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an export type please press the OK button.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο της εξαγωγής που επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε. Μια απλή επεξήγηση
    σχετικά με τον τύπο εξαγωγής είναι διαθέσιμη στο κάτω μέρος της οθόνης και ανανεώνεται
    κάθε φορά που επιλέγετε ένα αντικείμενο από το πλαίσιο επιλογής.
    
    Μετά την επιλογή του τύπου εξαγωγής παρακαλώ πατήστε στο κουμπί Εντάξει.

en: Please choose the type of import you wish to perform.   A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
el: Επιλέξτε τον τύπο εισαγωγής που θέλετε να πραγματοποιήσετε.   Μια απλή εξήγηση
    του τύπου εισαγωγής είναι διαθέσιμη στη βάση της οθόνης και ενημερώνεται όταν
    επιλέγετε ένα αντικείμενο από το πλαίσιο επιλογής.
    
    Όταν επιλέξετε τον τύπο εισαγωγής πιέσετε το κουμπί Εντάξει.

en: Please choose the type of import you wish to perform.  A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο της εισαγωγής που επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε. Μια απλή επεξήγηση
    σχετικά με τον τύπο εισαγωγής είναι διαθέσιμη στο κάτω μέρος της οθόνης και ανανεώνεται
    κάθε φορά που επιλέγετε ένα αντικείμενο από το πλαίσιο επιλογής.
    
    Μετά την επιλογή του τύπου εισαγωγής παρακαλώ πατήστε στο κουμπί Εντάξει.

en: Please choose what you wish to do with the above changes
el: Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε με τις παραπάνω μεταβολές

en: Please enter some information about yourself.<br><br>
    
    This information will be seen and used only by you. The information is used to personalize KMyMoney, to encrypt your file, etc.
el: Εισαγάγετε μερικές πληροφορίες για εσάς.<br><br>
    
    Οι πληροφορίες αυτές θα είναι ορατές και θα χρησιμοποιούνται μόνο από εσάς. Οι πληροφορίες χρησιμοποιούνται για να έχει το KMyMoney έναν προσωπικό τόνο, να την κρυπτογράφηση του αρχείου σας κτλ.

en: Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
el: Εισαγάγετε το ποσό της τελευταίας πληρωμής απόσβεσης ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
el: Εισαγάγετε το ποσό πληρωμής για κεφάλαιο και τόκους ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: Please enter the date from which on the following changes will be effective. The date entered must be later than the opening date of this account (%1), but must not be in the future. The default will be today.
el: Παρακαλώ εισάγετε την ημερομηνία από την οποία οι ακόλουθες αλλαγές θα πραγματοποιηθούν. Η ημερομηνία πρέπει να είναι μετά την ημερομηνία έναρξης του λογαριασμού (%1), αλλά όχι μια μελλοντική ημερομηνία. Η προκαθορισμένη ημερομηνία θα είναι η σημερινή.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due this year.
el: Παρακαλώ εισαγάγετε την ημερομηνία στην οποία η πρώτη δόση οφείλεται/οφειλόταν φέτος για το δάνειο αυτό.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due.
el: Παρακαλώ εισαγάγετε την ημερομηνία πρώτης δόσης της οφειλής του δανείου.

en: Please enter the following fields with the information as you find them on your statement. Make sure to enter all values in <b>%1</b>.
el: Παρακαλώ συμπληρώστε τα παρακάτω πεδία με τις πληροφορίες που βρίσκονται στο απόσπασμα κίνησης λογαριασμού. Σιγουρευτείτε ότι συμπληρώσατε όλες τις τιμές σε <b>%1</b>.

en: Please enter the interest rate (as a percentage) or leave the field empty to calculate it.
el: Δώστε το επιτόκιο (ως ποσοστό) ή αφήστε το πεδίο κενό για να υπολογιστεί.

en: Please enter the original loan amount in the field below or leave it empty to be calculated.
el: Παρακαλώ εισάγετε το ποσό του δανείου ή αφήστε το πεδίο κενό ώστε να υπολογιστεί.

en: Please enter the remaining loan amount of last years final statement in the field below. You should not leave this field empty.
el: Παρακαλώ εισάγετε το υπόλοιπο ποσό του δανείου στο τελευταίο απόσπασμα κίνησης λογαριασμού του προηγούμενου έτους. Δεν θα πρέπει να αφήσετε το πεδίο κενό.

en: Please enter the term of this loan or enter 0 to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
el: Εισαγάγετε την περίοδο του δανείου ή δώστε 0 για να υπολογιστεί. Η περίοδος είναι ο χρόνος της πλήρους αποπληρωμής του δανείου. Ίσως να διαφέρει από την περίοδο για την οποία η δανειακή σύμβαση είχε υπογραφεί.

en: Please enter the username and password you use to log into this bank for online banking.  Please note that many banks require a separate signup, and assign a separate PIN or password just for online banking from home.
el: Εισαγάγετε το όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης που χρησιμοποιείτε για να συνδεθείτε με την τράπεζα αυτή από τον ιστό.  Σημειώστε ότι πολλές τράπεζες απαιτούν ξεχωριστή διαδικασία εγγραφής και καταχωρούν ένα ξεχωριστό PIN ή κωδικό για συναλλαγές από το σπίτι.

en: Please fill all fields with values.
el: Παρακαλώ συμπληρώστε όλα τα πεδία  με τιμές.

en: Please let us know about any abnormal behavior in the program by selecting <a href="/action?id=help_report_bug">"Report bug..."</a> from the help menu or by sending an e-mail to the developers mailing list.
el: Παρακαλώ ενημερώστε μας για οποιαδήποτε ανώμαλη συμπεριφορά του προγράμματος επιλέγοντας <a href="/action?id=help_report_bug">« Αναφορά σφάλματος... »</a> από το μενού βοήθειας ή στέλνοντας ένα μήνυμα στη λίστα αλληλογραφίας των προγραμματιστών.

en: Please make sure to enter the correct conversion for the selected opening date. If you requested an online quote it might be provided for a different date.
el: Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι εισάγατε την σωστή ισοτιμία για την ημερομηνία έναρξης. Αν έχετε ζητήσει την τιμή προσφοράς από το διαδίκτυο, θα μπορούσε να σας ζητηθεί για άλλη ημερομηνία.

en: Please select a default category for payee '%1'
el: Παρακαλώ επιλέξτε την προκαθορισμένη κατηγορία για τον δικαιούχο «%1»

en: Please select a parent account.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό γονέα.

en: Please select the account from your financial institution from the list below which matches this account.
el: Επιλέξτε το λογαριασμό του χρηματοπιστωτικού ιδρύματος από την παρακάτω λίστα που ταιριάζει με αυτό το λογαριασμό.

en: Please select the required options. Please use the <b>What's this?</b> feature to see more information about the items.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις απαιτούμενες επιλογές. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το χαρακτηριστικό <b>Τι είναι αυτό;</b> για να δείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα αντικείμενα.

en: Please select your financial institution from the list below...
el: Επιλέξτε χρηματοπιστωτικό ίδρυμα από την παρακάτω λίστα...

en: Please specify a budget name
el: Παρακαλώ προσδιορίστε ένα όνομα για τον προϋπολογισμό

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Polish Zloty
el: Ζλότι Πολωνίας

en: Portuguese Escudo
el: Πορτογαλέζικο εσκούδο

en: Post date
el: Ημερομηνία υπολογισμού

en: Postal Code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

en: Postpone reconciliation
el: Αναβολή της συμφωνίας

en: Precision settings
el: Ρυθμίσεις ακρίβειας

en: Preferred
el: Προτιμώμενη

en: Preferred Account
el: Προτιμώμενος λογαριασμός

en: Preferred Accounts
el: Προτιμώμενοι λογαριασμοί

en: Preferred account
el: Προτιμώμενος λογαριασμός

en: Preferred accounts
el: Προτιμώμενοι λογαριασμοί

en: Preload &all data
el: Προ-φόρτωση όλων των &δεδομένων

en: Press Calculate to verify the values
el: Πατήστε Υπολογισμός για έλεγχο των τιμών

en: Press this button to calculate/verify your loan details.
el: Πατήστε σε αυτό το κουμπί για να υπολογίσετε ή να ελέγξετε τις λεπτομέρειες του δανείου.

en: Press this to create a new asset account
el: Πιέστε αυτό για να δημιουργήσετε ένα νέο λογαριασμό ενεργητικού

en: Pressing this button calculates a possibly missing parameter for your loan or verifies that the values entered match. If something is not correct you will receive information about it.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί θα υπολογιστεί μια πιθανή έλλειψη παραμέτρου του δανείου σας ή θα επιβεβαιωθεί ότι οι δοσμένες αξίες ταιριάζουν. Αν κάτι δεν είναι σωστό θα λάβετε πληροφορίες για αυτό.

en: Previous fiscal year
el: Προηγούμενο οικονομικό έτος

en: Previous month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Previous year
el: Προηγούμενο έτος

en: Pri&nt
el: Εκτύπωση

en: Price
el: Τιμή

en: Price Editor
el: Επεξεργαστής τιμών

en: Price History
el: Ιστορικό τιμής

en: Price Precision
el: Ακρίβεια τιμής

en: Price Update Failed
el: Η ενημέρωση τιμών απέτυχε

en: Price entry
el: Τιμή εισαγωγής

en: Price for %1 updated (id %2)
el: Η τιμή για το %1 ενημερώθηκε (id %2)

en: Price options
el: Επιλογές τιμής

en: Price precision
el: Ακρίβεια τιμής

[ctx: Price source]
en: Source
el: Πηγή

en: Prices
el: Τιμές

en: Prices...
el: Τιμές...

en: Principal + Interest
el: Κεφάλαιο δανεισμού + τόκος

en: Principal + Interest:
el: Κεφάλαιο δανεισμού + τόκος:

en: Principal and interest
el: Κεφάλαιο δανεισμού και τόκος

en: Principal and interest: %1
el: Αρχικό κεφάλαιο και τόκος: %1

en: Print check
el: Εκτύπωση επιταγής

en: Prior transactions possibly filtered
el: Προηγούμενες συναλλαγές εν δυνάμει φιλτραρισμένες

en: Problem adding or matching imported transaction with id '%1': %2
el: Πρόβλημα στην προσθήκη ή συσχέτιση συναλλαγών με το αναγνωριστικό '%1': %2

en: Problems were encountered in converting schedule '%1'.
    Do you want to review or edit it now?
el: Παρουσιάστηκαν προβλήματα κατά την μετατροπή της προγραμματισμένης συναλλαγής '%1'.
    Επιθυμείτε την εξετάσετε ή να την επεξεργαστείτε τώρα;

en: Processing Days
el: Εργάσιμες ημέρες

en: Profit:
el: Κέρδος:

en: Project Admin
el: Διαχειριστής έργου

en: Prompt for an investment account for each stock
el: Προτροπή για επενδυτικό λογαριασμό για κάθε χαρτοφυλάκιο

en: QIF Export
el: Εξαγωγή QIF

en: QIF File to Import:
el: Εισαγωγή αρχείου QIF:

en: QIF Files
el: Αρχεία QIF

en: QIF Import
el: Εισαγωγή QIF

en: QIF Profile
el: Προφίλ QIF

en: QIF Profile Editor
el: Επεξεργαστής προφίλ QIF

en: QIF Profile Editor...
el: Επεξεργασία προφίλ QIF...

en: QIF Profile Selector
el: Επιλογέας προφίλ QIF

en: QIF files are created by the popular accounting program Quicken.
    Another dialog will appear, if you choose this type, asking for further
    information relevant to the Quicken format.
el: Τα αρχεία QIF δημιουργούνται από το δημοφιλές πρόγραμμα οικονομικών Quicken.
    Αν επιλέξετε αυτόν τον τύπο, θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου θα σας
    ζητηθούν περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τον τύπο Quicken.

en: QIF imported, no account name supplied
el: Εισαγωγή από το QIF, δεν παρέχεται όνομα λογαριασμού

[ctx: QIF tag for a class]
en: Class
el: Κλάση

[ctx: QIF tag for prices]
en: Prices
el: Τιμές

[ctx: QIF tag for security]
en: Security
el: Αξιόγραφο

en: QIF-Record
el: QIF-Εγγραφή

en: Qatari Rial
el: Ριάλ Κατάρ

en: Qt SQL driver %1 is no longer installed on your system
el: Ο οδηγός Qt SQL %1 δεν είναι εγκατεστημένος στο σύστημά σας

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Quote source: %1
el: Πηγή τιμής προσφοράς: %1

en: Radio button Banking clicked
el: Έγινε κλικ στο κουμπί επιλογών τραπεζικών εργασιών

en: Radio button Investment clicked
el: Έγινε κλικ στο κουμπί επιλογών επενδύσεων

en: Range
el: Διάστημα

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Ratio 1/
el: Δείκτης 1/

en: Reading QIF...
el: Ανάγνωση QIF...

en: Reassign categories
el: Επανάληψη καταχώρησης κατηγοριών

en: Reassign payees
el: Επανάληψη καταχώρησης δικαιούχων

en: Reassign tags
el: Επανάληψη καταχώρησης ετικετών

en: Received a price for %1 (id %2), but this symbol is not on the list. Aborting entire update.
el: Έγινε λήψη μιας τιμής για το %1 (id %2), αλλά αυτό το σύμβολο δεν υπάρχει στη λίστα. Ακύρωση ολόκληρης της ενημέρωσης.

en: Received an invalid price for %1, unable to update.
el: Έγινε λήψη μιας άκυρης τιμής για το %1, η ενημέρωση δεν είναι δυνατή.

en: Reconcile
el: Συμφωνία

en: Reconcile - disabled because you are currently reconciling <b>%1</b>
el: Συμφωνία - απενεργοποιημένο διότι αυτή την στιγμή πραγματοποιείτε την συμφωνία του <b>%1</b>

en: Reconcile state
el: Κατάσταση συμφωνίας

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
el: Εκκαθαρισμένο

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
el: Δεσμευμένο

[ctx: Reconcile state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
el: Μη συμφωνημένο

[ctx: Reconcile state 'Reconciled']
en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

en: Reconcile...
el: Συμφωνία...

en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

en: Reconciliation Wizard
el: Βοηθός συμφωνίας

en: Reconciliation report
el: Αναφορά συμφωνημένων

en: Reconciliation report of account %1
el: Αναφορά με τα συμφωνημένα του λογαριασμού %1

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
el: Εκκαθαρισμένο

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
el: Δεσμευμένο

[ctx: Reconciliation state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
el: Μη συμφωνημένο

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

[ctx: Reconciliation status 'Cleared']
en: cleared
el: εκκαθαρισμένο

[ctx: Reconciliation status 'Frozen']
en: frozen
el: δεσμευμένο

[ctx: Reconciliation status 'Not Reconciled']
en: not reconciled
el: μη συμφωνημένο

[ctx: Reconciliation status 'Reconciled']
en: reconciled
el: συμφωνημένο

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
el: άγνωστο

en: Reconciliation view
el: Προβολή συμφωνημένων

en: Reconciling your account ensures your records match those of your institution, and that there are no mistakes on either side. You should reconcile your account whenever you receive a statement from your institution.
    
    All relevant information necessary for this process is usually printed on your statement.
    
    On the next page you will verify that the ending balance matches that on your statement. If not, please modify it.
    
    The starting balance is the sum of your cleared and reconciled transactions.
el: Η συμφωνία του λογαριασμού εξασφαλίζει ότι οι εγγραφές σας ταιριάζουν με εκείνες του ιδρύματος και ότι δεν υπάρχουν λάθη σε καμία πλευρά. Πρέπει να συμφωνείτε με το λογαριασμό σας όποτε λαμβάνετε κατάσταση από το ίδρυμά σας.
    
    Όλες οι σχετικές πληροφορίες που απαιτούνται για τη διαδικασία αυτή βρίσκονται συνήθως στην κατάσταση κίνησης και υπολοίπου που λαμβάνετε.
    
    Στην επόμενη σελίδα θα επικυρώσετε ότι το τελικό υπόλοιπο ταιριάζει αυτό στην κατάσταση κίνησης. Αν όχι, τροποποιήστε το.
    
    Το αρχικό υπόλοιπο είναι το άθροισμα των ολοκληρωμένων και των συμφωνηθέντων συναλλαγών.

en: Record this transaction into the register
el: Καταγραφή αυτής της συναλλαγής στο καθολικό

en: Recording payments?
el: Να καταγράφονται οι δόσεις;

en: Recover Key available in keyring
el: Κλειδί ανάκτησης διαθέσιμο στη λίστα κλειδιών

en: Redefine Transaction Type
el: Ανακαθορισμός τύπου συναλλαγής

en: Refinance existing loan
el: Αναχρηματοδότηση υπαρχόντων δανείων

en: Refinance: %1
el: Αναχρηματοδότηση: %1

en: Register balance as of %1
el: Εγγραφή υπολοίπου της %1

en: Register ending balance
el: Εγγραφή τελικού υπολοίπου

en: Register settings
el: Καταγραφή ρυθμίσεων

en: Regular Expression for
el: Κανονική έκφραση για

en: Reinvest Dividend
el: Επανεπένδυση μερισμάτων

en: Reinvest dividend
el: Επανεπένδυση μερισμάτων

en: Remember (manually adjusted) font size in home view on program end.
el: Απομνημόνευση (του χειροκίνητα προσαρμοσμένου) μεγέθους γραμματοσειράς για την αρχική σελίδα κατά τον τερματισμό του προγράμματος.

en: Remember font size when leaving the program if manually changed with mouse-wheel
el: Απομνημόνευση του μεγέθους της γραμματοσειράς κατά την έξοδο από το πρόγραμμα αν έχει αλλαχθεί χειροκίνητα με την ρόδα του ποντικιού.

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Budget
el: Αφαίρεση προϋπολογισμού

en: Remove Payee
el: Αφαίρεση δικαιούχου

en: Remove Tag
el: Διαγραφή ετικέτας

en: Remove mapping to online account
el: Αφαίρεση συσχέτισης για τον λογαριασμό στο διαδίκτυο

en: Remove this price item from the file
el: Διαγραφή αυτής της τιμής από το αρχείο

en: Remove this security item from the file
el: Αφαίρεση αυτού του αξιόγραφου από το αρχείο

en: Removes all splits that have a value of zero
el: Διαγραφή των διαχωρισμών των οποίων η τιμή είναι 0

en: Ren
el: Μετον.

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename budget
el: Μετονομασία προϋπολογισμού

en: Rename currency
el: Μετονομασία νομίσματος

en: Rename payee
el: Μετονομασία δικαιούχου

en: Rename tag
el: Μετονομασία ετικέτας

en: Rename the current selected budget
el: Μετονομασία του επιλεγμένου προϋπολογισμού

en: Rename the current selected payee
el: Μετονομασία του επιλεγμένου δικαιούχου

en: Rename the current selected tag
el: Μετονομασία της τρέχουσας επιλεγμένης ετικέτας

en: Reopen account
el: Άνοιγμα εκ νέου του λογαριασμού

en: Reorganizing accounts...
el: Αναδιοργάνωση λογαριασμών...

en: Report
el: Αναφορά

en: Report Configuration
el: Διαμόρφωση αναφοράς

en: Report Name
el: Όνομα αναφοράς

en: Report Settings
el: Ρυθμίσεις αναφορών

en: Report Tab
el: Καρτέλα αναφοράς

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
el: %1 έως %2

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
el: %1 έως %2

[ctx: Report settings]
en: Reports
el: Αναφορές

en: Reporting logic, OFX Import
el: Λογική των αναφορών, εισαγωγή OFX

en: Reports
el: Αναφορές

en: Required field
el: Απαιτούμενο πεδίο

en: Res
el: Μηδενισμός

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset Last Payment Date
el: Μηδενισμός ημερομηνίας τελευταίας πληρωμής

en: Restarting postponed reconciliation
el: Επανέναρξη αναβληθείσας συμφωνίας

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Results table
el: Πίνακας αποτελεσμάτων

en: Return On Investment
el: Απόδοση επένδυσης

en: Return to the Welcome page
el: Επιστροφή στην εισαγωγική σελίδα

en: Revert budget to last saved state
el: Επαναφορά του προϋπολογισμού στην τελευταία αποθηκευμένη κατάσταση

en: Romanian Leu
el: Λέι Ρουμανίας

en: Romanian Leu (new)
el: Λέι Ρουμανίας (νέο)

en: Routing Number:
el: Αριθμός δρομολόγησης:

en: Routing number
el: Αριθμός δρομολόγησης

en: Row number %1 may be a header line, as it has an incomplete set of entries.<center>It may be that the start line is incorrectly set.</center>
el: Ο αριθμός γραμμής %1 μπορεί να είναι μια κρυφή γραμμή, επειδή έχει ένα ελλιπές σύνολο καταχωρήσεων.<center>Ίσως έχει δοθεί λανθασμένα η γραμμή εκκίνησης.</center>

en: Rows
el: Γραμμές

en: Rows/Columns
el: Γραμμές/Στήλες

en: Rows/Columns Tab
el: Καρτέλα για γραμμές/στήλες

en: Run in expert (accountant) mode
el: Εκτέλεση σε λειτουργία ειδικού (λογιστή)

en: Running automatic reconciliation
el: Εκτέλεση αυτόματης συμφωνίας

en: Running consistency check...
el: Εκτέλεση ελέγχου ακεραιότητας...

en: Russian Ruble
el: Ρούβλι Ρωσίας

en: Russian Ruble (old)
el: Ρούβλι Ρωσίας (παλιό)

en: Rwanda Franc
el: Φράγκο Ρουάντα

en: SQL for creation
el: SQL για δημιουργία

en: SQLite file %1 does not exist
el: Το αρχείο SQLite %1 δεν υπάρχει

en: STATUS:
el: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:

en: Same transaction if amount differs less than
el: Πανομοιότυπη συναλλαγή αν το ποσό διαφέρει λιγότερο από

[ctx: Same transaction if amount differs less than percent.]
en: percent.
el: τοις εκατό.

en: Samoan Tala
el: Τάλα Σαμόας

en: Sao Tome and Principe Dobra
el: Ντόμπρα Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

[ctx: Saturday]
en: Sat
el: Σαβ

en: Saudi Riyal
el: Ριάλ Σαουδικής Αραβίας

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save Category
el: Αποθήκευση κατηγορίας

en: Save QIF
el: Αποθήκευση QIF

en: Save Report
el: Αποθήκευση αναφοράς

en: Save SQL
el: Αποθήκευση SQL

en: Save as database...
el: Αποθήκευση ως βάση δεδομένων...

en: Save as...
el: Αποθήκευση Ως...

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save report as
el: Αποθήκευση αναφοράς ως

en: Saving accounts...
el: Αποθήκευση λογαριασμών...

en: Saving budgets...
el: Αποθήκευση προϋπολογισμών...

en: Saving file to database...
el: Αποθήκευση του αρχείου στη βάση δεδομένων

en: Saving file with a new filename...
el: Αποθήκευση του αρχείου με ένα νέο όνομα...

en: Saving file...
el: Αποθήκευση του αρχείου...

en: Saving reports...
el: Αποθήκευση αναφορών...

en: Saving transactions...
el: Αποθήκευση συναλλαγών...

en: Savings
el: Ταμιευτηρίου

en: Schedule
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Schedule %1 appears to contain a formula. GnuCash formulae are not convertible
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 φαίνεται ότι περιέχει μια φόρμουλα. Οι φόρμουλες GnuCash δεν είναι μετατρέψιμες.

en: Schedule %1 contains a deferred interval specification; please check for correct operation
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 περιέχει ένα αναβαλλόμενο χαρακτηριστικό για το διάστημα, παρακαλώ κάντε τον απαραίτητο έλεγχο στην συναλλαγή.

en: Schedule %1 contains multiple actions; only one has been imported
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 περιέχει πολλαπλές ενέργειες, έγινε εισαγωγή μόνο μιας από αυτές

en: Schedule %1 contains no valid splits
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 δεν περιέχει έγκυρους διαχωρισμούς

en: Schedule %1 contains unknown action (key = %2, type = %3)
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 περιέχει μια άγνωστη ενέργεια (κλειδί = %2, τύπος = %3)

en: Schedule %1 contains unknown interval specification; please check for correct operation
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 περιέχει ένα άγνωστο χαρακτηριστικό διαστήματος, παρακαλώ κάντε τον απαραίτητο έλεγχο στην συναλλαγή.

en: Schedule %1 dropped at user request
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 απορρίφτηκε έπειτα από αίτημα του χρήστη.

en: Schedule %1 has interval of %2 which is not currently available
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή %1 έχει ένα διάστημα των %2, κάτι που είναι αδύνατο.

en: Schedule Details
el: Λεπτομέρειες προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Schedule Information
el: Πληροφορίες προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Schedule Settings
el: ρυθμίσεις προγραμματισμού

en: Schedule Summary Information
el: Συνοπτικές πληροφορίες για τις ημερομηνίες πληρωμών

en: Schedule found
el: Βρέθηκε προγραμματισμένη συναλλαγή

en: Schedule information
el: Πληροφορίες προγραμματισμένης συναλλαγής

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
el: Όνομα: %1

en: Schedule name:
el: Όνομα προγραμματισμένης συναλλαγής:

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
el: Οποιοδήποτε

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
el: Ημέρα

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
el: Μισός μήνας

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
el: Μήνας

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
el: Μια φορά

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
el: Εβδομάδα

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
el: Έτος

en: Schedule%1
el: Προγραμματισμένη συναλλαγή%1

en: Scheduled Expenses
el: Προγραμματισμένα έξοδα

en: Scheduled Income
el: Προγραμματισμένα έσοδα

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
el: Όλα (Σφάλμα)

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
el: Τραπεζική μεταφορά

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
el: Άμεση χρέωση

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
el: Άμεση κατάθεση

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Manual deposit
el: Χειροκίνητη κατάθεση

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Standing order
el: Μόνιμη διαταγή

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Write check
el: Συμπλήρωση επιταγής

en: Scheduled Transactions
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Scheduled and Future Transactions
el: Προγραμματισμένες και μελλοντικές συναλλαγές

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
el: Προγραμματισμένη

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
el: Λογαριασμός

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
el: Κατάθεση

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
el: Δόση δανείου

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
el: Μεταφορά

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Scheduled transactions
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Scheduled transactions found
el: Βρέθηκαν προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Scheduled transactions options
el: Επιλογές προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Schedules
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Schedules to iCalendar
el: Προγρ.συναλλαγών σε iCalendar

en: Schedules to iCalendar [%1]
el: Προγρ.συναλλαγών σε iCalendar [%1]

en: Search amount in the range
el: Αναζήτηση ποσού στο διάστημα

en: Search for matching transactions within the range of the posting date of the imported transaction +/- the number of given days.
el: Αναζήτηση συναλλαγών που ταιριάζουν στο εύρος της αναρτημένης ημερομηνίας της εισηγμένης συναλλαγής +/- τον αριθμό των δοσμένων ημερών.

en: Search number in range
el: Αναζήτηση αριθμού στο διάστημα

en: Search this amount
el: Αναζήτηση αυτού του ποσού

en: Search this number
el: Αναζήτηση αυτού του αριθμού

en: Search transactions
el: Αναζήτηση συναλλαγών

en: Search view
el: Προβολή αναζήτησης

en: Securities
el: Αξιόγραφα

en: Security
el: Αξιόγραφο

en: Security Name
el: Όνομα αξιόγραφου

en: Security and Symbols
el: Τίτλος και σύμβολα

en: Security detail wizard
el: Βοηθός επεξεργασίας αξιόγραφου

en: Security found
el: Βρέθηκε αξιόγραφο

en: Security not found
el: Δεν βρέθηκε αξιόγραφο

en: See what's new in this version
el: Δείτε τι νέο υπάρχει σε αυτήν την έκδοση

en: Select 'Amount' if only one value column, otherwise select 'Debit/credit'.
el: Επιλέξτε «Ποσό» αν υπάρχει μόνο μία στήλη αξίας, διαφορετικά επιλέξτε «Χρέωση/πίστωση».

en: Select 'Debit/credit' if both columns exist, otherwise select 'Amount'.
el: Επιλέξτε «Χρέωση/πίστωση» αν και οι δύο στήλες υπάρχουν, διαφορετικά επιλέξτε «Ποσό».

en: Select <b>Bank statement</b> turns on automatic category matching which is turned off in case of <b>Other application</b>. Use the latter if you import files from other Personal Finance Management software.
el: Η επιλογή <b>Κατάσταση τραπεζικού λογαριασμού</b> ενεργοποιεί το ταίριασμα αυτόματης κατηγορίας το οποίο απενεργοποιείται στην περίπτωση της επιλογής <b>Άλλη εφαρμογή</b>. Χρησιμοποιήστε τη δεύτερη επιλογή αν κάνετε εισαγωγή αρχείων από άλλο λογισμικό προσωπικής χρηματοοικονομικής διαχείρισης.

en: Select Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Select Account:
el: Επιλογή λογαριασμού:

en: Select Accounts
el: Επιλογή λογαριασμών

en: Select Currency
el: Επιλογή βασικού νομίσματος

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select Financial Institution
el: Επιλέξτε ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα

en: Select Schedules
el: Επιλέξτε τις προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Select Style
el: Επιλογή του στιλ

en: Select Transaction
el: Επιλογή συναλλαγής

en: Select Transaction Type
el: Επιλογή τύπου συναλλαγής

en: Select a known KMyMoney source from the list below
el: Επιλέξτε μια γνωστή στο KMyMoney πηγή από την παρακάτω λίστα

en: Select a month
el: Επιλέξτε ένα μήνα

en: Select a transaction and press the OK button or use Cancel to select none.
el: Επιλέξτε μια συναλλαγή και πατήστε στο κουμπί Εντάξει ή στο Ακύρωση για καμία επιλογή.

en: Select a week
el: Επιλέξτε μια εβδομάδα

en: Select a year
el: Επιλογή έτους

en: Select account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Select additional keys
el: Επιλέξτε επιπλέον κλειδιά

en: Select all
el: Επιλογή όλων

[ctx: Select all accounts]
en: All
el: Όλα

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Select an online source and click <b>Finish</b> to store the investment data. If you do not want to use online updates, just leave the data as is.
el: Επιλέξτε μια διαδικτυακή πηγή και κάνετε κλικ στο <b>Τέλος</b> για να αποθηκεύσετε τα δεδομένα της επένδυσης. Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ενημερώσεις στον ιστό, απλώς αφήστε τα δεδομένα ως έχουν.

en: Select as base currency
el: Ορισμός ως βασικό νόμισμα

en: Select autofill transaction
el: Επιλέξτε την αυτόματη συμπλήρωση των συναλλαγών

en: Select column containing amount field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο ποσού.

en: Select column containing category field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο κατηγορίας.

en: Select column containing credit field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο πίστωσης.

en: Select column containing date field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο ημερομηνίας.

en: Select column containing debit field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο χρέωσης.

en: Select column containing investment type field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο τύπου επένδυσης.

en: Select column containing memo field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο υπομνήματος.

en: Select column containing number field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει το πεδίο αριθμού.

en: Select column containing payee or description field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο δικαιούχου ή περιγραφής.

en: Select column containing price field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο τιμής.

en: Select column containing quantity field.
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο ποσότητας.

en: Select field delimiter/separator character.
    This will reset any existing field choices.
el: Επιλέξτε χαρακτήρα οριοθέτη/διαχωριστή για τα πεδία.
    Δεν θα μηδενιστούν οι επιλογές πεδίων.

en: Select filename
el: Επιλογή ονόματος αρχείου

en: Select groups of accounts that correspond to the ways that you will use KMyMoney. Each group you select will cause several accounts and categories to be created. Select the groups that are relevant to you. You can always create additional accounts manually later.
el: Επιλέξτε ομάδες λογαριασμών που αντιστοιχούν στους τρόπους χρήσης από εσάς του KMyMoney. Κάθε ομάδα που επιλέγετε θα δημιουργεί πολλούς λογαριασμούς και κατηγορίες. Επιλέξτε τις ομάδες που σάς αφορούν. Μπορείτε πάντα να δημιουργήσετε αργότερα επιπλέον λογαριασμούς χειροκίνητα.

en: Select mount point
el: Επιλέξτε το σημείο προσάρτησης

en: Select new investment type
el: Επιλογή νέου τύπου επένδυσης

en: Select none
el: Επιλογή κανενός

en: Select online banking plugin
el: Επιλογή πρόσθετου διαδικτυακής τράπεζας

en: Select output file
el: Επιλέξτε το αρχείο εξόδου

en: Select parent investment account or enter new name. Stock %1
el: Επιλέξτε τον γονέα λογαριασμό επενδύσεων ή εισάγετε νέο όνομα. Χαρτοφυλάκιο %1

en: Select the account from which you make your periodical payments or where you receive regular payments in case you lend the money. In most cases, this is a checking account.
el: Επιλέξτε το λογαριασμό από τον οποίο πληρώνετε τις δόσεις ή στον οποίο λαμβάνετε τακτικές πληρωμές σε περίπτωση που δανείζεστε χρήματα. Στις περισσότερες περιπτώσεις, πρόκειται για τρεχούμενο λογαριασμό.

en: Select the currency in which this account is denominated.
el: Επιλέξτε το νόμισμα το οποίο χαρακτηρίζει το λογαριασμό.

en: Select the frequency with which the interest is compounded. If uncertain, select the same as the payment frequency. Consult your loan contract for details.
el: Επιλέξτε τη συχνότητα ανατοκισμού. Αν δεν είστε βέβαιος, επιλέξτε την ίδια με τη συχνότητα πληρωμής. Συμβουλευτείτε τη δανειακή σύμβαση για τις λεπτομέρειες.

en: Select the institution which manages this account or leave empty
el: Επιλέξτε το ίδρυμα που διαχειρίζεται το λογαριασμό αυτό ή αφήστε το κενό

en: Select to bypass profile setup.
    Only useful if a profile has already been setup.
el: Επιλέξτε την παράκαμψη της διαμόρφωσης του προφίλ.
    Χρήσιμο μόνο αν ένα προφίλ έχει ήδη ρυθμιστεί.

en: Select transactions without payees
el: Επιλογή συναλλαγών χωρίς δικαιούχους

en: Select transactions without tags
el: Επιλογή συναλλαγών χωρίς ετικέτες

en: Select year
el: Επιλέξτε έτος

en: Selected entries are shown on the home page of the application.<p>
    Use the buttons and checkboxes to customize the layout of the home page.
el: Οι επιλεγμένες καταχωρήσεις εμφανίζονται στην αρχική σελίδα της εφαρμογής.<p>
    Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά και τα πλαίσια επιλογής για να προσαρμόσετε τη διάταξη της αρχικής σελίδας.

en: Selecting "Yes" will create the payee, "No" will skip creation of a payee record and remove the payee information from this transaction. Selecting "Cancel" aborts the import operation.
    
    If you select "No" here and mark the "Do not ask again" checkbox, the payee information for all following transactions referencing "%1" will be removed.
el: Αν επιλέξετε «Ναι» θα γίνει η δημιουργία του δικαιούχου, αν επιλέξετε «Όχι» θα γίνει παράλειψη της δημιουργίας του δικαιούχου και αφαίρεση των πληροφοριών του από αυτήν τη συναλλαγή. Αν επιλέξετε «Ακύρωση» θα γίνει ακύρωση της διαδικασίας εισαγωγής.
    
    Αν επιλέξετε «Όχι» τώρα και επιλέξετε το πλαίσιο ελέγχου «Να μην ξαναγίνει η ερώτηση», οι πληροφορίες του δικαιούχου για όλες τις ακόλουθες συναλλαγές σχετικές με «%1» θα διαγράφονται.

en: Selecting the <b>Preferred Account</b> checkbox will allow preferred access in some dialogs and views of KMyMoney.
el: Η επιλογή του πλαισίου επιλογής <b>Προτιμώμενος λογαριασμός</b> θα επιτρέψει προτιμησιακή πρόσβαση σε κάποιους διαλόγους και προβολές του KMyMoney.

en: Selections Warning
el: Προειδοποιήσεις για τις επιλογές

en: Sell
el: Πώληση

en: Sells
el: Πωλήσεις

en: Separator Wizard Page
el: Σελίδα Οδηγού διαχωριστικών

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Serbian Dinar
el: Δηνάριο Σερβίας

en: Server message: %1
el: Μήνυμα από τον εξυπηρετητή: %1

en: Set all further occurrences in this schedule to be these values.
el: Καθορίστε όπως όλες οι επόμενες εμφανίσεις σε αυτόν τον προγραμματισμό να είναι οι τιμές αυτές.

en: Set base currency
el: Ορισμός βασικού νομίσματος

en: Set preferences
el: Ρυθμίσεις προτιμήσεων

en: Setup number of backups to keep (local file only)
el: Ρύθμιση αριθμού υποστηρικτικών αντιγράφων για διατήρηση (τοπικό αρχείο μόνο)

en: Seychelles Rupee
el: Ρουπία Σεϋχελλών

en: Shares
el: Μετοχές

[ctx: Shares quantity]
en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Show Account Limit Information
el: Εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με τα όρια των λογαριασμών

en: Show Columns
el: Εμφάνιση στηλών

en: Show KMyMoney welcome page
el: Εμφάνιση της εισαγωγικής σελίδας του KMyMoney

en: Show Transaction Detail
el: Προβολή λεπτομερειών συναλλαγής

en: Show a grid in the register
el: Εμφάνιση ενός καννάβου

en: Show account limit information on the Homepage
el: Εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με τα όρια των λογαριασμών στην αρχική σελίδα

en: Show accounts view expanded when loaded
el: Εμφάνιση επέκτασης της προβολής λογαριασμού όταν έχει φορτωθεί

en: Show all accounts
el: Εμφάνιση όλων των λογαριασμών

[ctx: Show all details]
en: All
el: Όλα

en: Show all register entries in full detail
el: Εμφάνιση όλων των γραμμών καταχωρήσεων με όλες τις λεπτομέρειες

en: Show all stored prices
el: Εμφάνιση όλων των αποθηκευμένων τιμών

en: Show as chart by default
el: Εμφάνιση ως διάγραμμα εξ ορισμού

en: Show balance chart...
el: Εμφάνιση διαγράμματος υπολοίπου...

en: Show balance-status of mapped online accounts
el: Εμφάνιση της κατάστασης υπολοίπου για συσχετισμένους διαδικτυακούς λογαριασμούς

en: Show balance-status of mapped online accounts on the Homepage
el: Εμφάνιση της κατάστασης υπολοίπου για συσχετισμένους διαδικτυακούς λογαριασμούς στην αρχική σελίδα

en: Show categories in the accounts list view
el: Εμφάνιση των κατηγοριών στην προβολή λίστας των λογαριασμών

en: Show categories in the accounts view
el: Εμφάνιση κατηγοριών στην προβολή λογαριασμών

en: Show equity accounts
el: Παρουσίαση των λογαριασμών μετοχών

en: Show fancy group markers
el: Εμφάνιση κομψών ενδείξεων ομάδων

en: Show fancy markers for previous and current fiscal year
el: Εμφάνιση κομψών ενδείξεων για το προηγούμενο και το τρέχον οικονομικό έτος

en: Show grid lines
el: Εμφάνιση γραμμών καννάβου

en: Show group header between transactions
el: Εμφάνιση της επικεφαλίδας ομάδας μεταξύ των συναλλαγών

en: Show header for the previous and current fiscal year
el: Εμφάνιση της επικεφαλίδας για το προηγούμενο και το τρέχον οικονομικό έτος

en: Show national currencies
el: Εμφάνιση εθνικών νομισμάτων

en: Show number of cleared transactions per account [C]
el: Εμφάνιση του αριθμού των εκκαθαρισμένων συναλλαγών ανά λογαριασμό [!C]

en: Show number of cleared transactions per account on the Homepage [C]
el: Εμφάνιση του αριθμού των εκκαθαρισμένων συναλλαγών ανά λογαριασμό στην Αρχική σελίδα [C]

en: Show number of not marked transactions per account [!M]
el: Εμφάνιση του αριθμού των μη σημειωμένων συναλλαγών ανά λογαριασμό [!M]

en: Show number of not marked transactions per account on the Homepage [!M]
el: Εμφάνιση του αριθμού των μη σημειωμένων συναλλαγών ανά λογαριασμό στην Αρχική σελίδα [!M]

en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account [!R]
el: Εμφάνιση του αριθμού των μη συμφωνημένων (μη σημειωμένα + εκκαθαρισμένα) συναλλαγών ανά λογαριασμό [!R]

en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account on the Homepage [!R]
el: Εμφάνιση του αριθμού των μη συμφωνημένων (μη σημειωμένα + εκκαθαρισμένα) συναλλαγών ανά λογαριασμό στην Αρχική σελίδα [!R]

en: Show splash screen during startup
el: Εμφάνιση οθόνης εκκίνησης στην έναρξη

en: Show the chart version of this report
el: Εμφάνιση της έκδοσης του διαγράμματος της αναφοράς

en: Show the report version of this chart
el: Εμφάνιση της έκδοσης αναφοράς του διαγράμματος

en: Show title bar on each page
el: Εμφάνιση της γραμμής τίτλου σε κάθε σελίδα

en: Show title bar on each view
el: Εμφάνιση της γραμμής τίτλου σε κάθε προβολή

en: Show totals column
el: Προβολή στήλης συνόλων

en: Show transaction form
el: Εμφάνιση της φόρμας συναλλαγών

en: Sierra Leone Leone
el: Λεόνε Σιέρας Λεόνε

en: Silver
el: Ασήμι

en: Simple Moving Average
el: Απλός κινητός μέσος όρος

en: Singapore Dollar
el: Δολάριο Σιγκαπούρης

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Skip next transaction...
el: Παράλειψη επόμενης συναλλαγής...

en: Skip opening date when fetching transactions
el: Παράλειψη ημερομηνίας ανοίγματος κατά την προσκόμιση συναλλαγών

en: Skip schedule
el: Παράλειψη της συναλλαγής

en: Skip setup
el: Παράλειψη της διαμόρφωσης

en: Skip this transaction
el: Παράλειψη της συναλλαγής

en: Skip value if price is zero
el: Παράλειψη αξίας αν η τιμή είναι μηδενική

en: Slovak Koruna
el: Κορόνα Σλοβακίας

en: Slovenian Tolar
el: Τόλαρ Σλοβενίας

en: Small Business Features (Customers, Invoices, etc.)
el: Χαρακτηριστικά μικρής επιχείρισης (πελάτες, τιμολόγια, κλπ)

en: Smallest fraction:
el: Μικρότερη υποδιαίρεση:

en: Solomon Islands Dollar
el: Δολάριο Νήσων Σολομώντος

en: Somali Shilling
el: Σελίνι Σομαλίας

en: Some description
el: Κάποια περιγραφή

en: Sort options
el: Επιλογές ταξινόμησης

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Sort order of register in normal view
el: Σειρά ταξινόμησης καθολικού σε κανονική προβολή

en: Sort order of register in search dialog
el: Σειρά ταξινόμησης καθολικού στο διάλογο αναζήτησης

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Source of QIF
el: Πηγή QIF

en: South African Rand
el: Ραντ Νότιου Αφρικής

en: South Korean Won
el: Γουόν Νότιας Κορέας

en: Spanish Peseta
el: Πεσέτα Ισπανίας

en: Special background colors
el: Ειδικά χρώματα φόντου

en: Split Options
el: Επιλογές

en: Split transaction
el: Διαχωρισμός συναλλαγής

[ctx: Split transaction]
en: Split
el: Διαχωρισμός

[ctx: Split transaction (category replacement)]
en: Split transaction
el: Διαχωρισμένη συναλλαγή

en: Split-Value
el: Αξία-διαχωρισμού

en: Splits
el: Διαχωρισμοί

en: Splits for %1 have conflicting values (%2,%3)
el: Οι διαχωρισμοί του %1 έχουν συγκρουόμενες τιμές (%2, %3)

en: Sri Lanka Rupee
el: Ρουπία Σρι Λάνκα

en: St. Helena Pound
el: Λίρα Αγίας Ελένης

en: Standing order
el: Μόνιμη διαταγή

en: Start Date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Start date of import
el: Ημερομηνία έναρξης εισαγωγής

en: Start line
el: Γραμμή έναρξης

en: Start on:
el: Από:

en: Start operation
el: Έναρξη λειτουργίας

en: Start with homepage
el: Εκκίνηση στην αρχική σελίδα

en: Start with last selected view
el: Εκκίνηση στην τελευταία επιλεγμένη προβολή

en: Start with last selected view or homepage
el: Εκκίνηση στην τελευταία επιλεγμένη προβολή ή στην αρχική σελίδα

en: Start with one of the following activities...
el: Εκκίνηση με μια από τις ακόλουθες δραστηριότητες...

en: Start with this year's payments
el: Εκκίνηση με τις φετινές πληρωμές

en: Starting Balance
el: Υπόλοιπο έναρξης

en: Starting balance of this statement:
el: Αρχικό υπόλοιπο σε αυτήν την κατάσταση:

en: Starting balance on bank statement
el: Αρχικό υπόλοιπο στο εκκαθαριστικό τράπεζας

en: Starting day of the fiscal year
el: Ημέρα έναρξης οικονομικού έτους

en: Starting month of the fiscal year
el: Μήνας έναρξης οικονομικού έτους

en: Startup options
el: Επιλογές εκκίνησης

en: Startup page options
el: Επιλογές της σελίδας εκκίνησης

en: Statement Deposit Details
el: Λεπτομέρειες του αποσπάσματος κατάθεσης

en: Statement Details
el: Λεπτομέρειες του αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού

en: Statement Importer
el: Οδηγός εισαγωγής αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού

en: Statement Information
el: Πληροφορίες κατάστασης

en: Statement Payment Details
el: Λεπτομέρειες του αποσπάσματος πληρωμών

en: Statement date:
el: Ημερομηνία κατάστασης:

en: Statement file...
el: Αρχείο αποσπάσματος κίνησης λογαριασμού...

en: Statement stats
el: Στατιστικά αποσπάσματος κίνησης

en: Statement: %1
el: Απόσπασμα: %1

en: Status
el: Κατάσταση

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
el: σε αναμονή

[ctx: Status of the job]
en: error
el: σφάλμα

[ctx: Status of the job]
en: finished
el: ολοκληρώθηκε

[ctx: Status of the job]
en: new
el: νέο

[ctx: Status of the job]
en: pending
el: εκκρεμεί

[ctx: Status of the job]
en: sent
el: απεσταλμένο

[ctx: Status of the job]
en: updated
el: ενημερώθηκε

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Step %1 of %2
el: Βήμα %1 από %2

en: Stock
el: Χαρτοφυλάκιο

en: Stock Name
el: Όνομα χαρτοφυλακίου

en: Stock%1
el: Χαρτοφυλάκιο%1

en: Store GPG encrypted
el: Αποθήκευση με κρυπτογράφηση GPG

en: Store password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Storing transactions
el: Αποθήκευση των συναλλαγών

[ctx: Street address]
en: Address
el: Διεύθυνση

[ctx: Street address]
en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Street:
el: Οδός:

en: Subaccount
el: Υπολογαριασμός

en: Subaccount of
el: Υπολογαριασμός του

en: Subaccount of %1
el: Υπολογαριασμός του %1

en: Sudanese Dinar
el: Δηνάριο Σουδάν

en: Suggest a category
el: Προτείνετε κατηγορία

en: Sum of splits
el: Άθροισμα διαχωρισμών

en: Summar&y
el: Σύνοψ&η

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Summary of the equities contained in this account, showing your holdings and their most recent price.
el: Περίληψη καθαρής θέσης που περιέχει ο λογαριασμός, εμφανίζει τις μετοχές σας και την πιο πρόσφατη τιμή τους.

[ctx: Sunday]
en: Sun
el: Κυρ

en: Supports bill payment (but not supported by KMyMoney yet)<br/>
el: Υποστήριξη πληρωμής λογαριασμών (αλλά δεν υποστηρίζεται από το KMyMoney ακόμα)<br/>

en: Supports investments<br/>
el: Υποστήριξη επενδύσεων<br/>

en: Supports online statements<br/>
el: Υποστήριξη διαδικτυακών αποσπασμάτων κίνησης<br/>

en: Suriname Guilder
el: Φιορίνι Σουρινάμ

en: Swaziland Lilangeni
el: Λιλανγκένι Σουαζιλάνδης

en: Swedish Krona
el: Κορόνα Σουηδίας

en: Swiss Franc
el: Φράγκο Ελβετίας

en: Symbol
el: Σύμβολο

[ctx: Symbol name]
en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Symbols and Security Names present
el: Υπάρχουν Σύμβολα και ονόματα Αξιογράφων

en: Synchronize account in ledger and investment view
el: Συγχρονισμός λογαριασμού στην προβολή καθολικού και επενδύσεων

en: Synchronize account selection of ledger and investment view
el: Συγχρονισμός της επιλογής λογαριασμού για την προβολή καθολικού και επενδύσεων

en: Syrian Pound
el: Λίρα Συρίας

en: T&ools
el: Ε&ργαλεία

en: Tab order of edit widgets in register
el: Σειρά καρτελών επεξεργασίας γραφικών συστατικών στο καθολικό

en: Tab order of edit widgets in transaction form
el: Σειρά καρτελών επεξεργασίας γραφικών συστατικών στη φόρμα συναλλαγών

en: Tabbed
el: Με καρτέλες

en: Tables successfully created
el: Οι πίνακες δημιουργήθηκαν με επιτυχία

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tag color:
el: Χρώμα ετικέτας:

en: Tag configuration
el: Διαμόρφωση ετικέτας

en: Tag creation
el: Δημιουργία ετικετών

en: Tag options
el: Επιλογές ετικέτας

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Taiwan Dollar
el: Δολάριο Ταϊβάν

en: Tanzanian Shilling
el: Σελίνι Τανζανίας

en: Tax
el: Φόρος

en: Tax Transactions by Category
el: Συναλλαγές φόρου ανά κατηγορία

en: Tax Transactions by Category Last Fiscal Year
el: Συναλλαγές φόρου ανά κατηγορία το προηγούμενο οικονομικό έτος

en: Tax Transactions by Payee
el: Συναλλαγές φόρου ανά δικαιούχο

en: Tax Transactions by Payee Last Fiscal Year
el: Συναλλαγές φόρου ανά δικαιούχο το προηγούμενο οικονομικό έτος

en: Taxes
el: Φόροι

en: Telephone/Fax:
el: Τηλέφωνο/Φαξ:

en: Telephone:
el: Τηλέφωνο:

en: Tells whether the reminder should be triggered before or after the schedule start
el: Διακρίνει αν η υπενθύμιση θα ενεργοποιηθεί πριν ή μετά την έναρξη του προγραμματισμού

en: Template Error
el: Σφάλμα στο πρότυπο

en: Term
el: Διάρκεια

en: Term:
el: Διάρκεια:

en: Test Report
el: Δοκιμαστική αναφορά

en: Test new feature
el: Δοκιμή νέου χαρακτηριστικού

en: Text
el: Κείμενο

en: Text colors
el: Χρώματα κειμένου

en: Thai Baht
el: Μπατ Ταϊλάνδης

en: The %1 <b>%2</b> currently does not exist. You can create a new %3 by pressing the <b>Create</b> button or select another %4 manually from the selection box.
el: Ο %1 <b>%2</b> δεν υπάρχει. Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο %3 πατώντας στο <b>Δημιουργία</b> ή να επιλέξετε έναν άλλο %4 χειροκίνητα από το πλαίσιο επιλογής.

en: The %1 <b>%2</b> currently exists. Do you want to import transactions to this account?
el: Ο %1 <b>%2</b> υπάρχει. Θέλετε να εισάγετε συναλλαγές προς αυτόν το λογαριασμό;

en: The %1 account currently has an opening balance of %2. This QIF file reports an opening balance of %3. Would you like to overwrite the current balance with the one from the QIF file?
el: Αυτή τη στιγμή ο λογαριασμός %1 έναν ισολογισμό ανοίγματος %2. Αυτό το αρχείο QIF αναφέρει έναν ισολογισμό ανοίγματος %3. Θέλετε να αντικαταστήσετε τον τρέχοντα ισολογισμό με αυτόν από το αρχείο QIF;

en: The '<b>%1</b>' field already has this column selected. <center>Please reselect both entries as necessary.</center>
el: Το πεδίο «<b>%1</b>» έχει ήδη αυτή τη στήλη επιλεγμένη. <center>Παρακαλώ επιλέξτε ξανά και τις δύο καταχωρήσεις όπως απαιτείται.</center>

[ctx: The 'type of object' 'x' does not exist]
en: The %1 '%2' does not exist. Do you want to create it?
el: Το %1 '%2' δεν υπάρχει. Θέλετε να το δημιουργήσετε;

en: The CSV type uses a comma delimited text file that can be used by
    most popular spreadsheet programs available for Linux and other operating
    systems.
el: Ο τύπος CSV χρησιμοποιεί ένα αρχείο κείμενου οριοθετημένο με κόμμα το 
    οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τα πιο δημοφιλή προγράμματα υπολογιστικών φύλλων
    διαθέσιμα στο Linux και σε άλλα λειτουργικά συστήματα.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
el: Απέτυχε

en: The HTTP request failed.
el: Η αίτηση HTTP απέτυχε.

en: The KMyMoney Development Team
el: Η ομάδα ανάπτυξης του KMyMoney

en: The Security Name, and Date and Type columns are needed.<center>Also, the Price, Quantity and Amount columns.</center><center>Please try again.</center>
el: Το όνομα του αξιόγραφου και οι στήλες ημερομηνία και τύπος είναι απαραίτητα.<center>Όπως και οι στήλες τιμή, ποσότητα και ποσό.</center> <center>Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.</center>

en: The account %1 is decreasing %2 per cycle.
el: Ο λογαριασμός %1 μειώνεται κατά %2 ανά κύκλο.

en: The amount is an estimate because it varies for each payment
el: Το ποσό είναι κατά προσέγγιση διότι διαφέρει για κάθε πληρωμή

en: The balance of %1 is above %2 today.
el: Το υπόλοιπο του %1 είναι πάνω από %2 σήμερα.

en: The balance of %1 is below %2 today.
el: Το υπόλοιπο του %1 είναι κάτω από %2 σήμερα.

en: The balance of %1 is below the minimum balance %2 today.
el: Το υπόλοιπο του %1 είναι κάτω από το ελάχιστο υπόλοιπο %2 σήμερα.

en: The balance of %2 will drop below %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below %3 in %1 days.
el[0]: Το υπόλοιπο του %2 θα μειωθεί κάτω του %3 σε %1 ημέρα.
el[1]: Το υπόλοιπο του %2 θα μειωθεί κάτω του %3 σε %1 ημέρες.

en: The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 days.
el[0]: Το υπόλοιπο του %2 θα πέσει κάτω από το ελάχιστο υπόλοιπο %3 σε %1 ημέρα.
el[1]: Το υπόλοιπο του %2 θα πέσει κάτω από το ελάχιστο υπόλοιπο %3 σε %1 ημέρες.

en: The balance of %2 will raise above %3 in %1 day. | The balance of %2 will raise above %3 in %1 days.
el[0]: Το υπόλοιπο του %2 θα ανέβει πάνω από %3 σε %1 ημέρα.
el[1]: Το υπόλοιπο του %2 θα ανέβει πάνω από %3 σε %1 ημέρες.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit limit of %2.
el: Το υπόλοιπο του λογαριασμού <b>%1</b> βρίσκεται κάτω από το μέγιστο όριο πίστωσης των %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit warning limit of %2.
el: Το υπόλοιπο του λογαριασμού <b>%1</b> βρίσκεται κάτω από το μέγιστο όριο συναγερμού πίστωσης των %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the minimum balance of %2.
el: Το υπόλοιπο του λογαριασμού <b>%1</b> βρίσκεται κάτω από το ελάχιστο υπόλοιπο των %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the warning balance of %2.
el: Το υπόλοιπο του λογαριασμού <b>%1</b> βρίσκεται κάτω από το όριο συναγερμού υπολοίπου των %2.

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
el: Υπόλοιπο:

en: The balloon payment has been modified to %1.
el: Η τελική χρεολυτική δόση τροποποιήθηκε σε %1.

en: The category the interest part of the payment will be assigned to. If you borrow money you usually have to pay interest, so this should be an expense category. If you lend the money, you receive the interest. In this case, select an income category here.
el: Η κατηγορία στην οποία θα καταχωρηθεί το μέρος της πληρωμής που αφορά τον τόκο. Αν δανειστήκατε χρήματα συνήθως πρέπει να πληρώσετε τόκο, όποτε θα είναι στην κατηγορία των δαπανών. Αν δανείσατε χρήματα, λαμβάνετε τόκο. Στην περίπτωση αυτή επιλέξτε εδώ μια κατηγορία εσόδων.

en: The check template file which defines the way the printed check will look.
el: Το αρχείο προτύπων επιταγών που καθορίζει την εμφάνιση της εκτυπωμένης επιταγής.

en: The consistency check has found no issues in your data. Details are presented below.
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας δεν βρήκε προβλήματα με τα δεδομένα σας. Οι λεπτομέρειες παρουσιάζονται παρακάτω.

en: The consistency check has found some issues in your data. Details are presented below. Those issues that could not be corrected automatically need to be solved by the user.
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας βρήκε κάποια προβλήματα με τα δεδομένα σας. Οι λεπτομέρειες παρουσιάζονται παρακάτω. Τα προβλήματα αυτά που δεν μπορούν να διορθωθούν αυτόματα χρειάζεται να επιλυθούν από τον χρήστη.

en: The current budget already contains data. Continuing will replace all current values of this budget.
el: Ο τρέχων προϋπολογισμός ήδη περιέχει δεδομένα. Αν συνεχίσετε θα αντικατασταθούν όλες τις τρέχουσες τιμές αυτού του προϋπολογισμού.

en: The current implementation of the backup functionality only supports local files as source files. Your current source file is '%1'.
el: Η τρέχουσα υλοποίηση της λειτουργίας υποστηρικτικής αποθήκευσης υποστηρίζει τοπικά αρχεία μόνο ως πηγαία αρχεία. Το τρέχον πηγαίο αρχείο σας είναι το '%1'.

en: The data of the last transaction assigned to the category used most often for this payee is autofilled into the transaction editor.
el: Τα δεδομένα της τελευταίας συναλλαγής που σχετίζονται με τη συχνότερα χρησιμοποιούμενη κατηγορία για αυτόν το δικαιούχο συμπληρώνονται αυτόματα στον επεξεργαστή συναλλαγών.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date format setting of "%2."
    
    Pressing 'Continue' will assign today's date to the transaction. Pressing 'Cancel'' will abort the import operation. You can then restart the import and select a different date format.
el: Η πληροφορία της ημερομηνίας «%1» από το αρχείο δεν μπορεί να αποδοθεί από την τρέχουσα ρύθμιση της μορφής της ημερομηνίας του «%2.»
    
    Πατώντας στο «Συνέχεια» θα αναθέσετε τη σημερινή ημερομηνία ως την ημερομηνία συναλλαγής. Πατώντας «Ακύρωση» θα ακυρωθεί η ενέργεια εισαγωγής. Θα μπορείτε τότε να επανεκκινήσετε την διαδικασία εισαγωγής και να επιλέξετε μια διαφορετική μορφή για την ημερομηνία.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date profile setting of "%2".
    
    Pressing "Continue" will assign todays date to the transaction. Pressing "Cancel" will abort the import operation. You can then restart the import and select a different QIF profile or create a new one.
el: Η πληροφορία ημερομηνία «%1» από το αρχείο δεν μπορεί να αποδοθεί από την τρέχουσα ρύθμιση του προφίλ της ημερομηνίας «%2».
    
     Πατώντας στο «Συνέχεια» θα αναθέσετε τη σημερινή ημερομηνία ως την ημερομηνία της συναλλαγής. Πατώντας «Ακύρωση» θα ακυρωθεί η ενέργεια εισαγωγής. Θα μπορείτε έτσι να επανεκκινήσετε τη διαδικασία εισαγωγής και να επιλέξετε ένα προφίλ QIF διαφορετικό ή να δημιουργήσετε ένα νέο.

en: The default QIF profile
el: Το προφίλ QIF από προεπιλογή

en: The fields below allow you to enter some information about your checking account. Once this wizard finishes, the account will be created for you within KMyMoney.
el: Τα παρακάτω πεδία σας επιτρέπουν να εισάγετε μερικές πληροφορίες για τον λογαριασμού σας όψεως. Όταν ολοκληρωθεί ο οδηγός, ο λογαριασμός σας θα έχει δημιουργηθεί στο KMyMoney.

en: The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
el: Το αρχείο <b>%1</b> υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file has been changed, save it?
el: Το αρχείο έχει τροποποιηθεί, να γίνει αποθήκευση;

en: The file must be saved first before it can be backed up.  Do you want to continue?
el: Το αρχείο πρέπει πρώτα να αποθηκευτεί πριν τη δημιουργία υποστηρικτικού αντιγράφου (backup). Θέλετε να συνεχίσετε;

en: The final payment has been modified to %1.
el: Η τελευταία δόση τροποποιήθηκε σε %1.

en: The first step in this process requires to select the type of investment. The following steps collect more details about the investment from you.
el: Το πρώτο βήμα της διαδικασίας απαιτεί να επιλέξετε τον τύπο της επένδυσης. Τα ακόλουθα βήματα συλλέγουν από εσάς περισσότερες πληροφορίες για την επένδυση.

en: The following changes have been made to the transaction data:
el: Οι ακόλουθες μεταβολές έχουν γίνει στα δεδομένα συναλλαγής:

en: The following error was encountered while decrypting file <b>%1</b>: %2
el: Συνέβη το ακόλουθο σφάλμα κατά την αποκρυπτογράφηση του αρχείου <b>%1</b>: %2

en: The following features found in your file are not currently supported:
el: Τα παρακάτω χαρακτηριστικά που βρέθηκαν στο αρχείο σας προς το παρόν δεν υποστηρίζονται:

en: The format of the dates in the QIF file.
el: Η μορφή των ημερομηνιών στο QIF αρχείο.

en: The free, easy to use, personal finance manager for KDE
el: Ο διαχειριστής KDE των προσωπικών σας οικονομικών ελεύθερος και εύκολος στη χρήση

en: The icalendar file in which to export the schedules.
el: το αρχείο icalendar στο οποίο θα γίνει εξαγωγή των προγραμματισμών.

en: The institution name field is empty.  Please enter the name.
el: Το όνομα ιδρύματος είναι κενό. Παρακαλώ συμπληρώστε το όνομα.

en: The interest rate gets calculated
el: Το επιτόκιο θα υπολογιστεί

en: The last selected view
el: Η τελευταία επιλεγμένη προβολή

en: The loan wizard is unable to calculate two different values for your loan at the same time. Please enter a value for the %1 on this page or backup to the page where the current value to be calculated is defined and fill in a value.
el: Ο οδηγός δανείου δεν μπορεί να υπολογίσει δύο διαφορετικές τιμές για το δάνειο σας την ίδια στιγμή. Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή για το %1 σε αυτή τη σελίδα ή επιστρέψτε στην σελίδα όπου έχει οριστεί η τιμή προς υπολογισμό και εισάγετε μια τιμή.

en: The monetary decimal symbol is not correctly set in the KDE System Settings module Country/Region & Language. Please set it to a reasonable value and start KMyMoney again.
el: Το νομισματικό δεκαδικό σύμβολο δεν έχει οριστεί σωστά στις ρυθμίσεις συστήματος του KDE στο άρθρωμα Χώρα/Περιοχή & Γλώσσα. Παρακαλώ ορίστε το σωστά και κάντε επανεκκίνηση του KMyMoney.

en: The name of the institution that issued the account.
el: Το όνομα του ιδρύματος που εξέδωσε τον λογαριασμό.

en: The number of payments has been decremented and the balloon payment has been modified to %1.
el: Ο αριθμός των πληρωμών μειώθηκε και η τελική χρεολυτική δόση τροποποιήθηκε σε %1.

en: The number of payments has been decremented and the final payment has been modified to %1.
el: Ο αριθμός των δόσεων μειώθηκε και η τελευταία δόση τροποποιήθηκε σε %1.

en: The number of reminders to be generated for the schedule
el: Ο αριθμός των υπενθυμίσεων που θα δημιουργηθούν για τον προγραμματισμό

en: The number of units of the interval before or after the schedule starts
el: Ο αριθμός των μονάδων του χρονικού διαστήματος πριν ή μετά την έναρξη του προγραμματισμού

en: The number of units of the interval between reminders
el: Ο αριθμός των μονάδων του χρονικού διαστήματος ανάμεσα σε υπενθυμίσεις

en: The palette used to render charts
el: Η παλέτα για την αποτύπωση διαγραμμάτων

en: The plugin usually downloads the account balance and transactions. In some circumstances, the download of transaction data is not supported for certain accounts. The following option allows to turn off the request for transaction data.
el: το πρόσθετο συνήθως κάνει λήψη του υπολοίπου του λογαριασμού και των συναλλαγών. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η λήψη των δεδομένων της συναλλαγής δεν υποστηρίζεται για ορισμένους λογαριασμούς. Η ακόλουθη επιλογή επιτρέπει τη διακοπή αιτημάτων για δεδομένα συναλλαγών.

en: The quantity, price and amount parameters in the
    current transaction do not match with the action type.
    Please select another action type
el: Η ποσότητα και οι παράμετροι τιμής και ποσού στην
    τρέχουσα συναλλαγή δεν ταιριάζουν με τον τύπο της ενέργειας.
    Παρακαλώ επιλέξτε έναν άλλο τύπο ενέργειας

en: The security <b>%1</b> currently does not exist as sub-account of <b>%2</b>. Do you want to create it?
el: Το αξιόγραφο <b>%1</b> προς το παρόν δεν υπάρχει ως υπο-λογαριασμός του <b>%2</b>. Θέλετε να το δημιουργήσετε;

en: The selected symbol is already on file. Do you want to reuse the existing security?
el: Το επιλεγμένο σύμβολο βρίσκεται ήδη στο αρχείο. Επιθυμείτε την επαναχρησιμοποίηση του υπάρχοντος αξιόγραφου;

en: The statement has been processed with the following results:
el: Έγινε επεξεργασία της κίνησης λογαριασμού με τα ακόλουθα αποτελέσματα:

en: The statements have been processed with the following results:
el: Τα αποσπάσματα κίνησης επεξεργάστηκαν με τα εξής αποτελέσματα:

en: The tag is already present.
el: Η ετικέτα υπάρχει ήδη

en: The total amount of this transaction is %1 while the sum of the splits is %2. The remaining %3 are unassigned.
el: Το συνολικό ποσό αυτής της συναλλαγής είναι %1 ενώ το σύνολο των διαχωρισμών είναι %2. Το υπόλοιπο των %3 δεν έχει ανατεθεί.

en: The transaction below has an unrecognised type/action.
    Please select an appropriate entry.
el: Η παρακάτω συναλλαγή έχει έναν άγνωστο τύπο/ενέργεια.
    Παρακαλώ επιλέξτε την κατάλληλη καταχώρηση.

en: The transaction has a missing assignment of <b>%1</b>.
el: Από τη συναλλαγή λείπει η ανάθεση του <b>%1</b>.

en: The transaction you are about to enter has a post date in the future.<br/><br/>Do you want to enter it in the ledger or add it to the schedules?
el: Η ημερομηνία της συναλλαγής που εισάγετε βρίσκεται στο μέλλον. <br/><br/>Θέλετε να την προσθέσετε στο καθολικό ή στις προγραμματισμένες συναλλαγές;

en: The transactions associated with the selected payees need to be re-assigned to a different payee before the selected payees can be deleted. Please select a payee from the list below.
el: Οι συναλλαγές που έχουν συσχετιστεί με τους επιλεγμένους δικαιούχους πρέπει να επανατεθούν σε ένα διαφορετικό δικαιούχο πριν τη διαγραφή των επιλεγμένων δικαιούχων. Παρακαλώ επιλέξτε ένα δικαιούχο από την παρακάτω λίστα.

en: The transactions associated with the selected tags need to be re-assigned to a different tag before the selected tags can be deleted. Please select a tag from the list below.
el: Οι συναλλαγές που έχουν συσχετιστεί με τις επιλεγμένες ετικέτες πρέπει να επανατεθούν σε διαφορετική ετικέτα πριν τη διαγραφή των επιλεγμένων ετικετών. Παρακαλώ επιλέξτε μία ετικέτα από την παρακάτω λίστα.

en: The transactions, schedules and budgets associated with the selected category need to be re-assigned to a different category before the selected category can be deleted. Please select a category from the list below.
el: Συναλλαγές, προγραμματισμοί και προϋπολογισμοί που σχετίζονται με την επιλεγμένη κατηγορία χρειάζεται να καταχωρηθούν ξανά σε διαφορετική κατηγορία πριν τη διαγραφή της επιλεγμένης κατηγορίας. Επιλέξτε κατηγορία από την παρακάτω λίστα.

en: The type of the KMyMoney view
el: Ο τύπος προβολής του KMyMoney

en: The units of the interval before or after the schedule starts in seconds
el: Ο αριθμός των μονάδων του χρονικού διαστήματος πριν ή μετά την έναρξη του προγραμματισμού σε δευτερόλεπτα

en: The units of the interval between reminders in seconds
el: Ο αριθμός των μονάδων του χρονικού διαστήματος ανάμεσα σε υπενθυμίσεις σε δευτερόλεπτα

en: The values in the columns you have selected
    do not match any expected investment type.
    Please check the fields in the current transaction,
    and also your selections.
el: Οι τιμές στις στήλες που έχετε επιλέξει
    δεν συσχετίζονται με κάποιον αναμενόμενο τύπο επένδυσης.
    Παρακαλώ ελέγξτε τα πεδία στην τρέχουσα συναλλαγή,
    καθώς και τις επιλογές σας.

en: There are no entries in this account.
el: Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις σε αυτόν το λογαριασμό.

en: There is a problem with file %1 | There are problems with file %1
el[0]: Υπάρχει ένα πρόβλημα με το αρχείο %1
el[1]: Υπάρχουν προβλήματα με το αρχείο %1

en: There is a problem with the columns selected
    for 'Price', 'Quantity and 'Amount'.
    You will need to reselect those columns.
el: Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις στήλες τις επιλεγμένες
    για «Τιμή», «Ποσότητα» και «Ποσό».
    Πρέπει να επιλέξετε ξανά αυτές τις στήλες.

en: There was an error creating your report: "%1".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία της αναφοράς: «%1».
    Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα στη λίστα ταχυδρομείου των προγραμματιστών: kmymoney-devel@kde.org

[ctx: These are the suffix strings of the days in the calendar view; please make sure that you keep all the 30 separators (the '-' character) when translating]
en: st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-st
el: η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η-η

en: This account is a liability and if the opening balance represents money owed, then it should be negative.  Negate the amount?
    
    Please click Yes to change the opening balance to %1,
    Please click No to leave the amount as %2,
    Please click Cancel to abort the account creation.
el: Αυτός είναι λογαριασμός παθητικού και αν ο ισολογισμός ανοίγματος αναπαριστά χρηματική κυριότητα, τότε πρέπει να είναι αρνητικό. Να γίνει αρνητικό το ποσό;
    
    Με κλικ στο Ναι αλλάζετε τον ισολογισμό ανοίγματος σε %1,
    Με κλικ στο Όχι ο λογαριασμός παραμένει %2,
    Με κλικ στο Ακύρωση εγκαταλείπετε τη δημιουργία του λογαριασμού.

en: This combo box lists all the secret keys you have in your keyring. Select the one you want to use for encryption when saving to a file.
el: Αυτό το συνδυαστικό πλαίσιο περιέχει όλα τα κρυμμένα κλειδιά που έχετε στη λίστα κλειδιών σας. Επιλέξτε αυτό που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για κρυπτογράφηση κατά την αποθήκευση σε αρχείο.

en: This dialog does not allow new categories to be created. Please pick a category from the list.
el: Αυτός ο διάλογος δεν επιτρέπει την δημιουργία νέων κατηγοριών. Παρακαλώ επιλέξτε μια κατηγορία από την λίστα.

en: This dialog does not allow new payees to be created. Please pick a payee from the list.
el: Αυτό το παράθυρο διαλόγου δεν επιτρέπει την δημιουργία νέων δικαιούχων. Παρακαλώ επιλέξτε έναν από την λίστα.

en: This dialog does not allow new tags to be created. Please pick a tag from the list.
el: Αυτό το παράθυρο διαλόγου δεν επιτρέπει την δημιουργία νέων ετικετών. Παρακαλώ επιλέξτε μία από την λίστα.

en: This finishes the setup of your KMyMoney environment. You can now press the Finish button and start using KMyMoney to record your financial transactions.
el: Με αυτό ολοκληρώνεται η ρύθμιση του περιβάλλοντος του KMyMoney. Τώρα μπορείτε να πατήσετε το κουμπί Τέλος και να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε το KMyMoney για να καταγράφετε τις χρηματοοικονομικές σας συναλλαγές.

en: This imported statement contains investment transactions with no security.  These transactions will be ignored.
el: Το απόσπασμα περιέχει συναλλαγές επενδύσεων χωρίς κανένα αξιόγραφο. Οι συναλλαγές αυτές θα αγνοηθούν.

en: This investment account does not contain the "%1" security.  Transactions involving this security will be ignored.
el: Αυτός ο λογαριασμός επενδύσεων δεν περιέχει το αξιόγραφο «%1». Οι συναλλαγές που έχουν σχέση με αυτό το αξιόγραφο θα αγνοηθούν.

[ctx: This is the mount point]
en: Mount Point:
el: Σημείο προσάρτησης:

en: This list contains the names that will match this payee if a transaction is imported from an external source. Keep in mind, that you can specify regular expressions here.
el: Η λίστα αυτή περιέχει τα ονόματα που ταιριάζουν με τον δικαιούχο αν γίνει εισαγωγή συναλλαγής από εξωτερική πηγή. Να έχετε υπόψη ότι μπορείτε εδώ να ορίσετε κανονικές εκφράσεις.

en: This month
el: Αυτός ο μήνας

en: This option hides all accounts that have been closed by the user in views and selection lists.
    
    You can use <b>View/Show all accounts</b> to temporarily show hidden accounts in the views.
el: Η επιλογή αυτή κρύβει όλους τους λογαριασμούς που έχουν κλείσει από τον χρήστη στις προβολές και στις λίστες επιλογής.
    
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε <b>Προβολή/Εμφάνιση όλων των λογαριασμών</b> για να εμφανίσετε προσωρινά κρυμμένους λογαριασμούς στις προβολές.

en: This option hides all categories in the categories view that are not used in at least a single transaction. They are still shown in the category selection lists.
el: Η επιλογή αυτή κρύβει όλες τις κατηγορίες στην προβολή κατηγοριών που δεν χρησιμοποιούνται σε τουλάχιστο μία συναλλαγή. Συνεχίζουν να εμφανίζονται στις λίστες επιλογής κατηγοριών.

en: This option hides all finished schedules in the schedules view.
el: Η επιλογή αυτή κρύβει όλες τις ολοκληρωμένες προγραμματισμένες συναλλαγές στην προβολή προγραμματισμών.

en: This option hides all reconciled transactions in the ledger view.
el: Η επιλογή αυτή κρύβει όλες τις συμφωνημένες συναλλαγές στην προβολή καθολικού.

en: This option will display the categories in the accounts view also.
el: Η επιλογή αυτή θα εμφανίσει τις κατηγορίες και στην προβολή λογαριασμών.

en: This page allows to setup certain limits. KMyMoney will warn you when the account balance reaches a limit.
el: Η σελίδα αυτή επιτρέπει τη ρύθμιση ορισμένων ορίων. Το KMyMoney θα σας προειδοποιήσει όταν το υπόλοιπο του λογαριασμού φθάσει σε ένα όριο.

en: This page allows you to select the parent account.
el: Σε αυτή τη σελίδα μπορείτε να επιλέξτε τον λογαριασμό γονέα.

en: This page allows you to set the parameters for encrypted file storage of your <b>KMyMoney</b> data based on <b>GPG</b>.<p>
    Access to the settings is disabled if <b>GPG</b> could not be detected on your system. In this case, please make sure that <b>GPG</b> is working properly for the current user.<p>
    The <i>additional recovery encryption</i> is only accessible, if the necessary key for <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> with id 0x8AFDDC8E is found in your keyring.
el: Αυτή η σελίδα σάς επιτρέπει να ορίσετε παραμέτρους για κρυπτογραφημένη αποθήκευση αρχείου των δεδομένων σας στο <b>KMyMoney</b> με βάση το <b>GPG</b>.<p>
    Η πρόσβαση στις ρυθμίσεις απενεργοποιείται αν το <b>GPG</b> δεν μπορεί να ανιχνευθεί στο σύστημά σας. Στην περίπτωση αυτή, βεβαιωθείτε ότι το <b>GPG</b> λειτουργεί σωστά για τον τρέχοντα χρήστη.<p>
    Η <i>πρόσθετη επαναφορά κρυπτογράφησης</i> είναι μόνο προσβάσιμη, αν το απαραίτητο κλειδί για το <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> με αναγνωριστικό 0x8AFDDC8E βρεθεί στη λίστα με τα κλειδιά σας.

en: This page summarizes the data you have entered. Press <b>Finish</b> to create the account, schedules, etc. or use <b>Back</b> to modify your entries.
el: Η σελίδα αυτή συνοψίζει τα στοιχεία που έχετε εισάγει. Πατήστε <b>Τερματισμός</b> για τη δημιουργία του λογαριασμού, των προγραμματισμένων συναλλαγών κλπ ή πατήστε <b>Πίσω</b> για να επεξεργαστείτε τα δεδομένα σας.

en: This price source is not known to KMyMoney. Please select an option below.
el: Αυτή η πηγή τιμών δεν είναι γνωστή στο KMyMoney. Καθορίστε μια επιλογή παρακάτω.

en: This schedule will end at some time
el: Αυτή η προγραμματισμένη συναλλαγή θα τερματιστεί κάποια στιγμή

en: This software is still in an experimental stage, and there are still some known response time problems. Please be patient; we are working on them.
    As always, please make sure you have adequate backups of your data.
el: Το λογισμικό αυτό είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο και υπάρχουν ακόμη κάποια γνωστά προβλήματα ανταπόκρισης. Να έχετε υπομονή: εργαζόμαστε πάνω σε αυτά.
    Όπως πάντα, βεβαιωθείτε ότι έχετε επαρκή υποστηρικτικά αντίγραφα των δεδομένων σας.

en: This symbol denotes, if the KMyMoney recovery key has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
el: Το σύμβολο αυτό υποδηλώνει, αν το κλειδί ανάκτησης του KMyMoney έχει βρεθεί στη λίστα με τα κλειδιά σας. Είναι πράσινο αν έχει βρεθεί, διαφορετικά είναι σκούρο.

en: This symbol denotes, if the key for the given user id has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
el: Το σύμβολο αυτό υποδηλώνει, αν το κλειδί για το δοσμένο αναγνωριστικό χρήστη έχει βρεθεί στη λίστα με τα κλειδιά σας. Είναι πράσινο αν έχει βρεθεί, διαφορετικά είναι σκούρο.

en: This transaction has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transaction may result in rounding errors. Do you want to continue?
el: Αυτή η συναλλαγή έχει περισσότερους από δύο διαχωρισμούς και είναι αρχικά βασισμένη σε ένα διαφορετικό νόμισμα (%1). Η χρήση αυτού του λογαριασμού για την επεξεργασία της συναλλαγής μπορεί να δημιουργήσει σφάλμα στρογγυλοποίησης στο αποτέλεσμα. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This version of the importer cannot handle multi-book files.
el: Αυτή η έκδοση του οδηγού εισαγωγής δεν μπορεί να διαχειριστεί αρχεία τύπου «multi-book».

en: This week
el: Αυτή την εβδομάδα

en: This wizard allows you to create a new investment.
el: Αυτός ο βοηθός σάς επιτρέπει αν δημιουργήσετε μια νέα επένδυση.

en: This wizard allows you to modify the selected investment.
el: Αυτός ο οδηγός σας επιτρέπει να επεξεργαστείτε την επιλεγμένη επένδυση

en: This wizard allows you to modify the selected security.
el: Αυτός ο οδηγός σάς επιτρέπει να επεξεργαστείτε το επιλεγμένο αξιόγραφο.

en: This year
el: Φέτος

en: Thousand Delimiter
el: Οριοθέτης χιλιάδων

en: Thousands Separator
el: Διαχωριστικό χιλιάδων

en: Thousands Symbol
el: Σύμβολο χιλιάδων

en: Time
el: Ώρα

en: Time between interest changes
el: Χρονικό διάστημα μεταξύ των μεταβολών του επιτοκίου

[ctx: Time unit]
en: Days
el: Ημέρες

en: Time until next change
el: Χρονικό διάστημα μέχρι την επόμενη μεταβολή

en: Time(s)
el: Φορά(ές)

[ctx: To (Date)]
en: To
el: Έως

en: To Minimum Balance / Maximum Credit
el: Προς το ελάχιστο υπόλοιπο / μέγιστη πίστωση

en: To add a new profile, enter its name then click Return.
    Or, select an existing profile.
    An existing name may be edited, which will produce a new profile.
el: Για να προσθέσετε ένα νέο προφίλ, εισάγετε το όνομά του και πατήστε Enter.
    Ή, επιλέξτε ένα υπάρχον προφίλ.
    ένα υπάρχον όνομα μπορεί να επεξεργαστεί, κάτι που θα έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός νέου προφίλ.

en: To amount
el: Σε ποσό

en: To be able to merge previous selected payees, please select a payee from the list below or create a new one.
el: Για να συγχωνεύσετε προηγούμενα επιλεγμένους δικαιούχους, παρακαλώ επιλέξτε έναν δικαιούχο από την παρακάτω λίστα ή δημιουργήστε έναν νέο.

en: To create an alarm for the exported schedules
el: Για τη δημιουργία ειδοποίησης για τους εξαχθέντες προγραμματισμούς

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

[ctx: To select account]
en: Select %1
el: Επιλογή του %1

en: To whom do you make payments?
el: Προς ποίον πραγματοποιείτε πληρωμές;

en: To&day minus
el: &Σήμερα μείον

en: Today
el: Σήμερα

en: Today's due payments
el: Πληρωμές με λήξη πληρωμής σήμερα

[ctx: Today's forecast]
en: Current
el: Τρέχον

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Tongan Pa'anga
el: Πα'άνγκα Τόνγκα

en: Top Accounts
el: Κύριοι λογαριασμοί

en: Top Categories
el: Κύριες κατηγορίες

en: Top Category
el: Κορυφαία κατηγορία

en: Top-Level
el: Κύριο επίπεδο

en: Total
el: Σύνολο

en: Total Assets
el: Σύνολο ενεργητικού

en: Total Balance
el: Συνολικό υπόλοιπο

en: Total Liabilities
el: Σύνολο παθητικού

en: Total Profits:
el: Συνολικά κέρδη:

en: Total Stock 1
el: Σύνολο χαρτοφυλακίου 1

en: Total Value
el: Συνολική αξία

[ctx: Total balance]
en: Total
el: Σύνολο

[ctx: Total balance for checking account]
en: Total
el: Σύνολο

[ctx: Total balance for credit card]
en: Total
el: Σύνολο

en: Total payment:
el: Σύνολο δόσεων:

[ctx: Total value]
en: Total
el: Σύνολο

en: Total variation
el: Συνολική διακύμανση

en: Totals
el: Σύνολα

en: Town:
el: Πόλη:

en: Trading Currency
el: Νόμισμα

en: Trading Symbol of the stock or mutual fund, not required.
el: Σύμβολο συναλλαγών χαρτοφυλακίου ή αμοιβαίου κεφαλαίου, δεν απαιτείται.

en: Trading market
el: Αγορά χρηματιστηριακών συναλλαγών

en: Trading symbol
el: Σύμβολο συναλλαγών

en: Transaction %1 has no splits
el: Η συναλλαγή %1 δεν έχει διαχωρισμούς

en: Transaction Matching
el: Συσχέτιση συναλλαγών

en: Transaction Notes option
el: Επιλογή σημειώσεων συναλλαγής

en: Transaction already frozen
el: Η συναλλαγή είναι ήδη δεσμευμένη

en: Transaction already reconciled
el: Η συναλλαγή έχει ήδη συμφωνηθεί

en: Transaction amount
el: Ποσό συναλλαγής

en: Transaction is missing a category assignment.
el: Στη συναλλαγή λείπει η ανάθεση μιας κατηγορίας.

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Amount '%3'.
    Transaction dropped.
el: Στον αριθμό συναλλαγής «%1» λείπει μια ανάθεση λογαριασμού.
    Ημερομηνία «%2», Ποσό «%3»
    Η συναλλαγή απορρίφθηκε.

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Payee '%3'.
    Transaction dropped.
el: Στον αριθμό συναλλαγής «%1» λείπει μια ανάθεση λογαριασμού.
    Ημερομηνία «%2», Δικαιούχος «%3».
    Η συναλλαγή απορρίφθηκε.

en: Transaction number <b>%1</b> is missing an account assignment.
    Transaction dropped.
el: Στον αριθμό συναλλαγής <b>%1</b> λείπει μια ανάθεση λογαριασμού.
    Η συναλλαγή απορρίφθηκε.

en: Transaction options
el: Επιλογές συναλλαγής

en: Transaction report
el: Αναφορά συναλλαγής

en: Transactions
el: Συναλλαγές

en: Transactions by Account
el: Συναλλαγές ανά λογαριασμό

en: Transactions by Category
el: Συναλλαγές ανά κατηγορία

en: Transactions by Month
el: Συναλλαγές ανά μήνα

en: Transactions by Payee
el: Συναλλαγές ανά δικαιούχο

en: Transactions by Reconciliation Status
el: Συναλλαγές ανά κατάσταση συμφωνίας

en: Transactions by Tag
el: Συναλλαγές ανά ετικέτα

en: Transactions by Week
el: Συναλλαγές ανά εβδομάδα

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Transfer amount from %1
el: Μεταφορά ποσού από %1

en: Transfer amount to %1
el: Μεταφορά ποσού προς %1

en: Transfer from
el: Μεταφορά από

en: Transfer from %1
el: Μεταφορά από %1

en: Transfer from %1 to %2, Payee %3, amount %4
el: Μεταφορά από %1 στο %2, Δικαιούχος %3, ποσό %4

en: Transfer to
el: Μεταφορά σε

en: Transfer to %1
el: Μεταφορά σε %1

en: Transfers
el: Μεταφορές

en: Transfers to Liquid Liabilities
el: Μεταφορές στα διαθέσιμα παθητικού

en: Treat text as regular expression
el: Χειρισμός κειμένου ως κανονική έκφραση

en: Treat two transactions as identical, if amount differs by less than
el: Να θεωρούνται δύο συναλλαγές ταυτόσημες, αν το ποσό διαφέρει λιγότερο από

en: Tree
el: Δέντρο

en: Tried to access a file when it has not been opened
el: Προσπάθεια πρόσβασης σε ένα αρχείο που δεν έχει ανοιχτεί

en: Trinidad and Tobago Dollar
el: Δολάριο Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Tunisian Dinar
el: Δηνάριο Τυνησίας

en: Turkish Lira
el: Λίρα Τουρκίας

en: Turkmenistan Manat
el: Μάνατ Τουρκμενιστάν

en: Two transactions are usually treated identical for autofill, if they refer the same accounts. They are treated as different transactions though, when their amount varies by more than the percentage given here.
el: Δύο συναλλαγές συνήθως θεωρούνται ταυτόσημες για αυτόματη συμπλήρωση, αν αναφέρονται στους ίδιους λογαριασμούς. Αλλά θεωρούνται διαφορετικές, όταν το ποσό τους κυμαίνεται πάνω από το ποσοστό που δίνεται εδώ.

en: Type
el: Τύπος

en: Type field text
el: Κείμενο τύπου πεδίου

en: Type of interest
el: Τύπος τόκου

en: Type of interest rate
el: Τύπος επιτοκίου

en: Type of investment
el: Τύπος επένδυσης

en: Type of the KMyMoney view
el: Τύπος προβολής του KMyMoney

en: Type/Name
el: Τύπος/Όνομα

en: Type:
el: Τύπος:

en: Type: %1
el: Τύπος: %1

en: US Dollar
el: Δολάριο Η.Π.Α

en: Uganda Shilling
el: Σελίνι Ουγκάντας

en: Ukraine Hryvnia
el: Γρίβνα Ουκρανίας

en: Unable to accept transaction: %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία αποδοχής συναλλαγής: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to add account: %1
el: Αδυναμία προσθήκης του λογαριασμού: %1

en: Unable to add budget: %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία προσθήκης προϋπολογισμού: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to add payee
el: Αδυναμία προσθήκης του δικαιούχου

en: Unable to add payee/receiver
el: Αδυναμία προσθήκης του δικαιούχου

en: Unable to add schedule: %1
el: Αδυναμία προσθήκης της προγραμματισμένης συναλλαγής: %1

en: Unable to add scheduled transaction: %1
el: Αδυναμία προσθήκης προγραμματισμένης συναλλαγής: %1

en: Unable to add tag
el: Αδυναμία προσθήκης ετικέτας

en: Unable to add transactions
el: Αδυναμία προσθήκης συναλλαγών

en: Unable to create account: %1
el: Αδυναμία δημιουργίας λογαριασμού: %1

en: Unable to create all objects for the investment
el: Αδυναμία δημιουργίας όλων των αντικειμένων για την επένδυση

en: Unable to delete a sub-category of category <b>%1</b>. Reason: %2
el: Αδυναμία διαγραφής υπο-κστηγορίας της κατηγορίας <b>%1</b>. Αιτία: %2

en: Unable to delete account '%1'. Cause: %2
el: Αδυναμία διαγραφής του λογαριασμού '%1'. Αιτία: %2

en: Unable to delete category <b>%1</b>. Cause: %2
el: Αδυναμία διαγραφής της κατηγορίας <b>%1</b>. Αιτία: %2

en: Unable to delete institution: %1
el: Αδυναμία διαγραφής ιδρύματος: %1

en: Unable to delete investment: %1
el: Αδυναμία διαγραφής επένδυσης: %1

en: Unable to delete transaction(s): %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία διαγραφής συναλλαγών: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to duplicate scheduled transaction: '%1'
el: Αδυναμία αντιγραφής της προγραμματισμένης συναλλαγής: «%1»

en: Unable to duplicate transaction(s): %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία διπλασιασμού συναλλαγών: %1, μήνυμα εξαίρεσης στο %2:%3

en: Unable to edit institution: %1
el: Αδυναμία επεξεργασίας του ιδρύματος: %1

en: Unable to enter scheduled transaction '%1'
el: Αδυναμία εισαγωγής προγραμματισμένης συναλλαγής '%1'

en: Unable to exchange category <b>%1</b> with category <b>%2</b>. Reason: %3
el: Αδυναμία ανταλλαγής της κατηγορίας <b>%1</b> με την κατηγορία <b>%2</b>. Αιτία: %3

en: Unable to filter account
el: Αδυναμία φιλτραρίσματος του λογαριασμού

en: Unable to find account: %1
el: Αδυναμία εύρεσης λογαριασμού: %1

en: Unable to generate report
el: Αδυναμία δημιουργίας αναφοράς

en: Unable to import %1 using %2 plugin.  The plugin returned the following error: %3
el: Αδυναμία εισαγωγής %1 με χρήση του πρόσθετου %2.  Το πρόσθετο επέστρεψε το ακόλουθο σφάλμα: %3

en: Unable to import %1 using the OFX importer plugin.  This file is not the correct format.
el: Αδυναμία εισαγωγής του %1 κάνοντας χρήση του πρόσθετου εισαγωγής OFX. Αυτό το αρχείο δεν έχει σωστό τύπο.

en: Unable to import template(s): %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία εισαγωγής του (ή των) προτύπου (ών): %1, ανεστάλη στο %2:%3

en: Unable to load accounts:
el: Αδυναμία φόρτωσης των λογαριασμών:

en: Unable to load data, because no contact has been associated with the owner of the standard address book.
el: Αδυναμία φόρτωσης των δεδομένων, διότι δεν έχει συσχετιστεί καμία επαφή με τον ιδιοκτήτη του βιβλίου διευθύνσεων.

en: Unable to load schedule details
el: Αδυναμία φόρτωσης των προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Unable to map account to online account: %1
el: Αδυναμία συσχέτισης του λογαριασμού με το λογαριασμό στο διαδίκτυο: %1

en: Unable to match all splits (%1)
el: Αδυναμία συσχέτισης όλων των διαχωρισμών (%1)

en: Unable to match the selected transactions
el: Αδυναμία ταιριάσματος με την επιλεγμένη συναλλαγή

en: Unable to modify account '%1'. Cause: %2
el: Αδυναμία τροποποίησης λογαριασμού '%1'. Αιτία: %2

en: Unable to modify budget
el: Αδυναμία τροποποίησης του προϋπολογισμού

en: Unable to modify budget: %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία τροποποίησης προϋπολογισμού: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to modify payee
el: Αδυναμία τροποποίησης του δικαιούχου

en: Unable to modify scheduled transaction '%1'
el: Αδυναμία τροποποίησης προγραμματισμένης συναλλαγής '%1'

en: Unable to modify tag
el: Αδυναμία τροποποίησης της ετικέτας

en: Unable to modify transaction: %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία τροποποίησης συναλλαγής: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to open database.
    You must use an SQL CREATE DATABASE statement before creating the tables.
    Click Help for more information.
el: Αδυναμία ανοίγματος της βάσης δεδομένων.
    Πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια δήλωση SQL CREATE DATABASE πριν τη δημιουργία των πινάκων.
    Πατήστε στο κουμπί Βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες.

en: Unable to open file '%1' for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1' για εγγραφή

en: Unable to open file '%1' for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου «%1» για εγγραφή.

en: Unable to parse file
el: Αδυναμία ανάλυσης του αρχείου

en: Unable to reassign payee of transaction/split
el: Αδυναμία επανάληψης της καταχώρησης δικαιούχου για συναλλαγή/διάσπαση

en: Unable to reassign tag of transaction/split
el: Αδυναμία επανάληψης της καταχώρησης ετικέτας για συναλλαγή/διάσπαση

en: Unable to remove budget: %1, thrown in %2:%3
el: Αδυναμία αφαίρεσης προϋπολογισμού: %1, εξαίρεση στο %2:%3

en: Unable to remove payee(s)
el: Αδυναμία αφαίρεσης δικαιούχων

en: Unable to remove scheduled transaction '%1'
el: Αδυναμία αφαίρεσης προγραμματισμένης συναλλαγής '%1'

en: Unable to remove tag(s)
el: Αδυναμία διαγραφής ετικετών

en: Unable to reset budget
el: Αδυναμία επαναφοράς του προϋπολογισμού

en: Unable to setup online parameters for account '%1'
el: Αδυναμία ορισμού παραμέτρων από διαδίκτυο για το λογαριασμό '%1'

en: Unable to skip scheduled transaction <b>%1</b>.
el: Αδυναμία παράλειψης προγραμματισμένης συναλλαγής <b>%1</b>.

en: Unable to store institution: %1
el: Αδυναμία αποθήκευσης του ιδρύματος: %1

en: Unable to store user information: %1
el: Αδυναμία αποθήκευσης των πληροφοριών του χρήστη: %1

en: Unable to unmap account from online account: %1
el: Αδυναμία αποσυσχέτισης του λογαριασμού από το λογαριασμό στο διαδίκτυο: %1

en: Unable to unmatch the selected transactions
el: Αδυναμία αποσυσχέτισης των επιλεγμένων συναλλαγών

en: Unable to upload to '%1'
el: Αδυναμία φόρτωσης του «%1»

en: Unable to write changes to '%1'
el: Αδυναμία εγγραφής των αλλαγών στο «%1»

en: Unassigned
el: Χωρίς καταχώρηση

en: Unavailable
el: Δεν είναι διαθέσιμο

en: Uncaught error. Please report the details to the developers
el: Ασύλληπτο σφάλμα. Παρακαλώ αναφέρετε τις λεπτομέρειες στους προγραμματιστές

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyCsvWriter::write()
el: Απροσδόκητη εξαίρεση '%1' στο %2, σειρά %3 ελήφθη στο MyMoneyCsvWriter::write()

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyQifWriter::write()
el: Απροσδόκητη εξαίρεση '%1' στο %2, σειρά %3 ελήφθη στο MyMoneyQifWriter::write()

en: United Arab Emirates Dirham
el: Ντίρχαμ Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown QIF type %1
el: Άγνωστος τύπος QIF %1

en: Unknown XML tag %1 found in line %2
el: Βρέθηκε άγνωστη ετικέτα XML %1 στη γραμμή %2

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: Unknown account provider]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: Unknown account type]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown command '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
el: Άγνωστη εντολή « %1 » στο KReportsView::slotOpenUrl()

[ctx: Unknown creator of the job]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: Unknown fix level in input file
el: Άγνωστο επίπεδο διόρθωσης στο αρχείο εισόδου

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: Unknown payee
el: Άγνωστος δικαιούχος

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown scheduled transaction '%1'
el: Άγνωστη προγραμματισμένη συναλλαγή '%1'

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown view '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
el: Άγνωστη προβολή « %1 » στο KReportsView::slotOpenUrl()

en: Unmap account...
el: Αποσυσχέτιση λογαριασμού...

en: Unmounting %1
el: Αποπροσάρτηση του %1 σε εξέλιξη

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Upd
el: Ενημέρωση

en: Update All
el: Ενημέρωση όλων

en: Update Selected
el: Ενημέρωση επιλεγμένων

en: Update Stock and Currency Prices
el: Ενημέρωση τιμών χαρτοφυλακίου και νομισμάτων

en: Update Stock and Currency Prices...
el: Ενημέρωση τιμών μετοχών και νομισμάτων...

en: Update account...
el: Ενημέρωση λογαριασμού...

en: Update all accounts...
el: Ενημέρωση όλων των λογαριασμών...

en: Update currency
el: Ενημέρωση του νομίσματος

[ctx: Update online accounts menu]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: Update payee]
en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update price history
el: Ενημέρωση του ιστορικού τιμών

[ctx: Update tag]
en: Update
el: Ενημέρωση

en: Uruguayan Peso
el: Πέσο Ουρουγουάης

en: Use 'Help' for more information on these options
el: Χρησιμοποιήστε 'Βοήθεια' για περισσότερες πληροφορίες στις επιλογές αυτές

en: Use Enter to move between fields
el: Χρήση του Enter για την μετακίνηση μεταξύ των πεδίων

en: Use Finance::Quote
el: Χρήση Finance::Quote

en: Use Finance::Quote for share price quotes
el: Χρήση Finance::Quote για αναζητήσεις τιμής μετοχών

en: Use GPG encryption
el: Χρήση κρυπτογράφησης GPG

en: Use GPG to encrypt data file
el: Χρησιμοποιήστε GPG για την κρυπτογράφηση αρχείου δεδομένων

en: Use default
el: Χρήση προεπιλεγμένου

en: Use holiday calendar for region
el: Χρήση του ημερολογίου αργιών της περιοχής

en: Use memos from previous transaction
el: Χρήση σημειώσεων από την προηγούμενη συναλλαγή

en: Use payee field as provided by institution
el: Χρήση του πεδίου δικαιούχου όπως δίνεται από το ίδρυμα

en: Use system colors
el: Χρήση των χρωμάτων του συστήματος

en: Use system font
el: Χρήση της γραμματοσειράς του συστήματος

en: Use system fonts
el: Χρήση των γραμματοσειρών του συστήματος

en: Use the <i>left</i> and <i>right</i> buttons to add and remove sort options. Use the <i>up</i> and <i>down</i> buttons to modify the sort order. Double-Click a selected entry to toggle the sort order between <i>ascending</i> and <i>descending</i>.
el: Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά <i>αριστερό</i> και <i>δεξί</i> για την προσθήκη και αφαίρεση επιλογών ταξινόμησης. Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά <i>πάνω</i> και <i>κάτω</i> για τροποποίηση της σειράς ταξινόμησης. Με διπλό κλικ στη δοσμένη επιλογή γίνεται εναλλαγή της σειράς ταξινόμησης ανάμεσα σε <i>αύξουσα</i> και <i>φθίνουσα</i>.

en: Use the default category for
    new transactions with this payee
el: Χρήση της προκαθορισμένης κατηγορίας για
    νέες συναλλαγές με αυτόν τον δικαιούχο

en: Use the following name for the price source.
    (Click Help for further information.)
el: Χρησιμοποιήστε το ακόλουθο όνομα για την πηγή τιμής.
    (Κάνετε κλικ στη Βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες.)

en: Use the ledger lens
el: Εμφάνιση των λεπτομερειών με κλικ στην καταχώρηση

en: Use this button to record this transaction
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για την εγγραφή αυτής της συναλλαγής

en: Use this button to skip this transaction
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να παραλείψετε αυτή τη συναλλαγή

en: Use this dialog to backup your data. 
    
    Please make sure you have a disk inserted and that the drive is ready. Then choose the mount point from either the Choose button or by entering the path in the available box.
    
    Click OK to perform the backup. If your system does not use an automounter, make sure you mark the checkbox below to "mount this directory before backing up."
el: Χρησιμοποιήστε αυτόν το διάλογο για υποστηρικτική αποθήκευση των δεδομένων σας. 
    
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε εισαγάγει ένα δίσκο και ότι ο οδηγός είναι έτοιμος. Τότε επιλέξτε το σημείο προσάρτησης ή με το κουμπί επιλογής ή με την εισαγωγή της διαδρομής στο διαθέσιμο πλαίσιο.
    
    Με κλικ στο Εντάξει ξεκινάει η υποστηρικτική αποθήκευση (backup). Αν το σύστημά σας δεν χρησιμοποιεί αυτόματη προσάρτηση, βεβαιωθείτε ότι έχετε σημειώσει το παρακάτω πλαίσιο επιλογής με "προσάρτηση καταλόγου πριν τη λήψη υποστηρικτικού αντιγράφου."

en: Use this dialog to enter personal information about yourself.
    
    All information is optional and is provided to personalize
    your KMyMoney file.
el: Αυτό το παράθυρο διαλόγου σας επιτρέπει να εισάγετε τα προσωπικά σας στοιχεία.
    
    Όλα τα πεδία είναι προαιρετικά και παρέχονται για την προσωπική
    παραμετροποίηση του αρχείου σας KMyMoney.

en: Use this to abort the import. Your financial data will be in the state before you started the QIF import.
el: Χρησιμοποιήστε το για να εγκαταλείψετε την εισαγωγή. Τα οικονομικά σας δεδομένα θα παραμείνουν στην ίδια κατάσταση που ήταν πριν να εκκινήσετε την εισαγωγή του αρχείου QIF.

en: Use this to accept the modified data.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αποδεχτείτε τις τροποποιήσεις.

en: Use this to add a new account/category to the file
el: Χρησιμοποιήστε το για την προσθήκη ενός νέου λογαριασμού/κατηγορίας στο αρχείο

en: Use this to add any additional fees other than principal and interest contained in your periodical payments.
el: Χρησιμοποιήστε το για την προσθήκη επιπλέον εξόδων εκτός των τόκων και κεφαλαίου δανεισμού που περιέχεται στις δόσεις σας.

en: Use this to browse to the mount point.
el: Χρησιμοποιήστε το για να πλοηγηθείτε μέχρι το σημείο προσάρτησης.

en: Use this to clear all splits of this transaction
el: Χρησιμοποιήστε το για την διαγραφή όλων των διαχωρισμών αυτής της συναλλαγής

en: Use this to create a new QIF import/export profile
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για την δημιουργία ενός νέου προφίλ εισαγωγής/εξαγωγής QIF

en: Use this to create a new account to which the initial payment should be made
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για τη δημιουργία ενός νέου λογαριασμού στον οποίο θα πρέπει να γίνει η αρχική πληρωμή

en: Use this to create a new empty budget.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήσετε ένα νέο κενό προϋπολογισμό.

en: Use this to create a new payee.
el: Χρησιμοποιήστε το για τη δημιουργία ενός νέου δικαιούχου.

en: Use this to create a new schedule.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να δημιουργήσετε νέο πρόγραμμα.

en: Use this to create a new tag.
el: Χρησιμοποιήστε το για τη δημιουργία νέας ετικέτας.

en: Use this to delete the selected budget.
el: Χρησιμοποιήστε το για την διαγραφή του επιλεγμένου προϋπολογισμού.

en: Use this to delete the selected payee. You can also select multiple payees to be deleted.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να διαγράψετε τον επιλεγμένο δικαιούχο. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε πολλαπλούς δικαιούχους προς διαγραφή.

en: Use this to delete the selected tag.
el: Χρησιμοποιήστε το για τη διαγραφή της επιλεγμένης ετικέτας.

en: Use this to discard the modified data.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αγνοήσετε τις τροποποιήσεις.

en: Use this to enter the transaction into the ledger.
el: Χρησιμοποιήστε το για την εισαγωγή της συναλλαγής στο καθολικό.

en: Use this to filter out accounts
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να φιλτράρετε λογαριασμούς

en: Use this to merge multiple selected payees.
el: Χρησιμοποιήστε το για τη συγχώνευση επιλογής πολλαπλών δικαιούχων.

en: Use this to move the selected item down by one position in the list.
el: Χρησιμοποιήστε το για να μετακινήσετε το επιλεγμένο αντικείμενο κατά μία θέση κάτω στη λίστα.

en: Use this to move the selected item up by one position in the list.
el: Χρησιμοποιήστε το για να μετακινήσετε το επιλεγμένο αντικείμενο κατά μία θέση πάνω στη λίστα.

en: Use this to open the new account editor
el: Χρησιμοποιήστε το για το άνοιγμα του επεξεργαστή νέου λογαριασμού

en: Use this to open the profile editor
el: Χρησιμοποιήστε το για να εκκινήσετε τον επεξεργαστή προφίλ

en: Use this to schedule the transaction for later entry into the ledger.
el: Χρησιμοποιήστε το για τον προγραμματισμό της συναλλαγής για μετέπειτα εισαγωγή στο καθολικό.

en: Use this to select a filename to export to
el: Χρησιμοποιήστε το για να επιλέξετε το αρχείο προς το οποίο θα γίνει η εξαγωγή

en: Use this to skip importing this transaction and proceed with the next one.
el: Χρησιμοποιήστε το για να παραλείψετε την εισαγωγή αυτής της συναλλαγής και να συνεχίσετε με την επόμενη.

en: Use this to start renaming the selected budget.
el: Χρησιμοποιήστε το για την μετονομασία του επιλεγμένου προϋπολογισμού.

en: Use this to start renaming the selected payee.
el: Χρησιμοποιήστε το για τη μετονομασία του επιλεγμένου δικαιούχου.

en: Use this to start renaming the selected tag.
el: Χρησιμοποιήστε το για να αρχίσετε τη μετονομασία της επιλεγμένης ετικέτας.

en: Use this to start the export operation
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να εκκινήσετε την εξαγωγή

en: Use this to start the import operation
el: Χρησιμοποιείστε το για να εκκινήσετε τη λειτουργία εισαγωγής

en: Use this to store the modified data.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί για να αποθηκεύσετε τις τροποποιήσεις.

en: Use transaction notes on non-split transactions
el: Χρήση σημειώσεων συναλλαγής για μη-διαχωρισμένες συναλλαγές

en: User
el: Χρήστης

en: User defined
el: Ορισμένο από τον χρήστη

en: User identification
el: Ταυτοποίηση χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Using the Enter key moves between the fields
el: Με το πλήκτρο Enter μετακινήστε ανάμεσα στα πεδία

en: Using the ledger lens shows the details for the transaction that has focus in the ledger. Usually, when using the transaction form, only a one line summary is displayed for each transaction as the details are shown in the form.
el: Η χρήση του φακού καθολικού εμφανίζει τις λεπτομέρειες της συναλλαγής στο σχετικό σημείο του καθολικού. Συνήθως, με τη χρήση της φόρμας συναλλαγής, μόνο μια γραμμή περίληψης εμφανίζεται για κάθε συναλλαγή και οι λεπτομέρειες εμφανίζονται στη φόρμα.

en: Uzbekistani Sum
el: Ουζμπεκικό σομ

en: VAT account
el: Λογαριασμός ΦΠΑ

en: VAT category
el: Κατηγορία ΦΠΑ

en: VAT details
el: Λεπτομέρειες ΦΠΑ

en: VAT percentage
el: Ποσοστό ΦΠΑ

en: Valid from:
el: Έγκυρο από:

en: Valid transaction
el: Έγκυρη συναλλαγή

en: Validity
el: Εγκυρότητα

en: Value
el: Αξία

en: Value with missing conversion rate
el: Αξία χωρίς ισοτιμία μετατροπής

en: Vanuatu Vatu
el: Βάτου Βανουάτου

en: Variable interest rate
el: Μεταβλητό επιτόκιο

en: Venezuelan Bolivar
el: Μπολιβάρ Βενεζουέλας

en: Verify Import
el: Επιβεβαίωση εισαγωγής

en: Vietnamese Dong
el: Ντονγκ Βιετνάμ

en: View back
el: Προηγούμενη προβολή

en: View forward
el: Επόμενη προβολή

en: Viewing personal data...
el: Εμφάνιση προσωπικών δεδομένων...

en: Views
el: Προβολές

en: Visit our website
el: Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας

en: Void mark
el: Κενή σημείωση

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
el: ΠΡΟΣΟΧΗ %1

[ctx: Warning message box]
en: Warning
el: Προσοχή

en: Warning: Filtering by Category will exclude all transfers from the results.
el: Προσοχή: Στο φιλτράρισμα ανά κατηγορία θα εξαιρεθούν όλες οι συναλλαγές από τα αποτελέσματα.

en: We are pleased to announce a major step forward for what has been described as "the BEST personal finance manager for FREE users".
el: Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ένα σημαντικό βήμα προόδου στο όπως έχει περιγραφεί ως «ο καλύτερος προσωπικός διαχειριστής οικονομικών για ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ χρήστες».

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Week %1
el: Εβδομάδα %1

en: Week %1 for year %2.
el: Εβδομάδα %1 του έτους %2.

en: Week XX
el: Εβδομάδα XX

en: Week of %1
el: Εβδομάδα %1

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Weighted Moving Average
el: Στάθμιση κινητού μέσου όρου

en: Welcome to KMyMoney
el: Καλώς ήλθατε στο KMyMoney

en: Welcome to KMyMoney!
el: Καλώς ήλθατε στο KMyMoney!

en: Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
    
    Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Disagio) are not considered as payments in this context.
el: Υπήρξαν πληρωμές για το δάνειο αυτό ανεξάρτητα αν εισήχθησαν στο KMyMoney ή όχι;
    
    Σημείωση: Οι πληρωμές για τη λήψη του δανείου (π.χ. μείωση ονομαστικής αξίας) δεν θεωρούνται πληρωμές σε αυτό το πλαίσιο.

en: What is the type of the loan?
el: Ποιος είναι ο τύπος του δανείου;

en: What's new in KMyMoney %1
el: Τι νέο υπάρχει στο KMyMoney %1

en: What's new in this version
el: Τι νέο υπάρχει σε αυτήν την έκδοση

en: What's new in this version:
el: Τι νέο υπάρχει σε αυτήν την έκδοση:

en: When auto fill with previous transaction data use the memos
el: Όταν γίνεται αυτόματη συμπλήρωση με τα δεδομένα της προηγούμενης συναλλαγής να χρησιμοποιούνται οι πληροφορίες των πεδίων memo

en: When should the changes become active?
el: Πότε θα ενεργοποιηθούν οι αλλαγές;

en: When the payment is due.
el: Πότε λήγει η προθεσμία πληρωμής.

en: When the payment is received.
el: Πότε ελήφθη η πληρωμή.

en: Whenever a new payee is detected during import of a statement, the user will be asked to assign a default category for this user when this option is selected.
el: Όποτε ανιχνεύεται νέος δικαιούχος κατά την εισαγωγή κατάστασης λογαριασμού, θα ζητηθεί από τον χρήστη να καταχωρήσει μια προεπιλεγμένη κατηγορία για τον χρήστη αυτόν με αυτήν την

en: Whenever the current data is saved into a local file, KMyMoney keeps the selected number of previous states of the file.
    
    Set it to 0 to turn the feature off.
el: Όποτε τα τρέχοντα δεδομένα αποθηκεύονται σε τοπικό αρχείο, το KMyMoney διατηρεί τον επιλεγμένο αριθμό των προηγούμενων καταστάσεων του αρχείου.
    
    Η τιμή 0 απενεργοποιεί το χαρακτηριστικό.

en: Which payments do you want to record?
el: Ποιες πληρωμές επιθυμείτε να καταγράψετε;

en: Who is the payee/payer of the loan?
el: Ποιος είναι ο αποδέκτης/πληρωτής του δανείου;

en: With previously most often used transaction for the payee
el: Με την προηγούμενη συχνότερα χρησιμοποιημένη συναλλαγή για τον δικαιούχο

en: Write check
el: Εγγραφή επιταγής

en: Writing %1
el: Εγγραφή του %1

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
el: Αρχεία XML

en: Year
el: Έτος

en: Year to date
el: Τρέχον έτος μέχρι σήμερα

en: Year to month
el: Τρέχον έτος μέχρι τρέχοντα μήνα

en: Yearly Budget
el: Ετήσιος προϋπολογισμός

en: Yearly Budgeted vs Actual Graph
el: Συγκριτικό γράφημα προϋπολογισθέντων και πραγματικών

en: Yearly Budgeted vs. Actual
el: Σύγκριση προϋπολογισθέντων και πραγματικών ανά έτος

en: Years
el: Έτη

en: Yes, payments were made.
el: Ναι, έχει πραγματοποιηθεί πληρωμή δόσεων.

en: Yes, record all payments.
el: Ναι, καταγραφή όλων των δόσεων.

en: Yes, remind me when the payment is due
el: Ναι, υπενθυμίστε μου τη λήξη προθεσμίας πληρωμής

en: Yesterday
el: Χθες

en: Yield
el: Απόδοση

en: You are about to delete all splits of this transaction. Do you really want to continue?
el: Πρόκειται να διαγράψετε όλους τους διαχωρισμούς της συναλλαγής. Θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε;

en: You are about to delete the selected split. Do you really want to continue?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την επιλεγμένη εγγραφή;

en: You are about to finish the reconciliation of this account with a difference between your bank statement and the transactions marked as cleared.
    Are you sure you want to finish the reconciliation?
el: Πρόκειται να ολοκληρώσετε τη συμφωνία του λογαριασμού με μια διαφορά ανάμεσα στην κατάσταση κίνησης του τραπεζικού σας λογαριασμού και της συναλλαγής που σημειώθηκε ως διαγραφείσα.
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ολοκληρώσετε τη συμφωνία;

en: You can change the configuration options at any time using the configuration dialog. Just select the <b>Configure KMyMoney...</b> option in the <b>Settings</b> menu.
el: Μπορείτε να αλλάξετε τις επιλογές διαμόρφωσης οποιαδήποτε στιγμή με χρήση του διαλόγου διαμόρφωσης. Απλώς επιλέξτε <b>Διαμόρφωση KMyMoney...</b> από το μενού <b>Ρυθμίσεις</b>.

en: You can enter the IBAN (International Bank Account Number) into this field if you know it. Usually, people at your institution can tell you the number or it is printed on your statements.
    
    See also http://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number for more information.
    
    KMyMoney keeps this field only for documentation purposes and does not use it otherwise.
el: Μπορείτε να δώσετε το IBAN (Διεθνής Αριθμός Τραπεζικού Λογαριασμού) σε αυτό το πεδίο αν το γνωρίζετε. Συνήθως, οι άνθρωποι στο ίδρυμά σας μπορούν να σάς πουν τον αριθμό ή μπορείτε να τον βρείτε στις καταστάσεις του λογαριασμού σας.
    
    Δείτε επίσης http://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number για περισσότερες πληροφορίες.
    
    Το KMyMoney διατηρεί το πεδίο αυτό μόνο για λόγους τεκμηρίωσης και δεν το χρησιμοποιεί διαφορετικά.

en: You can specify to encrypt the data also with the KMyMoney recover key. Only the core KMyMoney developers are in posession of the respective private key required to read back such encrypted data.<p>
    
    This mechanism is provided for the case that you have lost your key and cannot access your data anymore. With this option activated, the KMyMoney developers can decrypt the data and supply you with it in a readable form. Please be prepared, that you have to answer a few detailed questions about the contents of your data before we will send it out.
el: Μπορείτε να ορίσετε την κρυπτογράφηση των δεδομένων και με το κλειδί ανάκτησης του KMyMoney. Μόνο οι βασικοί προγραμματιστές του KMyMoney κατέχουν το σχετικό ιδιωτικό κλειδί που απαιτείται για την ανάγνωση αυτών των κρυπτογραφημένων δεδομένων.<p>
    
    Ο μηχανισμός αυτός παρέχεται για την περίπτωση που χάσετε το κλειδί σας και δεν έχετε πλέον πρόσβαση στα δεδομένα σας. Με ενεργοποιημένη την επιλογή αυτή, οι προγραμματιστές του KMyMoney μπορούν να αποκρυπτογραφήσουν τα δεδομένα και να σάς τα παραδώσουν σε αναγνώσιμη μορφή. Να είστε έτοιμοι να απαντήσετε σε κάποιες λεπτομερείς ερωτήσεις σχετικά με το περιεχόμενο των δεδομένων σας πριν σάς τα στείλουμε.

en: You cannot import GnuCash data into an existing file. Do you wish to save this file?
el: Δεν μπορείτε να εισάγετε δεδομένα GnuCash σε ένα υπάρχον αρχείο. Θέλετε να αποθηκεύσετε αυτό το αρχείο;

en: You have closed this account. It remains in the system because you have transactions which still refer to it, but it is not shown in the views. You can make it visible again by going to the View menu and selecting <b>Show all accounts</b> or by deselecting the <b>Do not show closed accounts</b> setting.
el: Έχετε κλείσει το λογαριασμό. Παραμένει στο σύστημα επειδή έχετε σχετικές συναλλαγές, αλλά δεν εμφανίζεται στις προβολές. Μπορείτε να το κάνετε ορατό ξανά επιλέγοντας από το μενού Προβολή <b>Εμφάνιση όλων των λογαριασμών</b> ή με αναίρεση της ρύθμισης <b>Να μην εμφανίζονται οι κλειστοί λογαριασμοί</b>.

en: You have entered a scheduled transaction date of <b>%1</b>.  Because the scheduled transaction was last paid on <b>%2</b>, KMyMoney will automatically adjust the scheduled transaction date to the next date unless the last payment date is reset.  Do you want to reset the last payment date?
el: Έχετε εισάγει ημερομηνία προγραμματισμένης συναλλαγής <b>%1</b>.  Επειδή η τελευταία ημερομηνία πληρωμής προγραμματισμένης συναλλαγής ήταν η <b>%2</b>, το KMyMoney θα προσαρμόσει αυτόματα την ημερομηνία προγραμματισμένης συναλλαγής στην επόμενη ημερομηνία εκτός αν γίνει μηδενισμός της ημερομηνίας τελευταίας πληρωμής.  Θέλετε να μηδενίσετε την ημερομηνία τελευταίας πληρωμής;

en: You have entered budget values using a different base which would result in a monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
el: Έχετε εισάγει ποσά προϋπολογισμού χρησιμοποιώντας μια διαφορετική βάση που θα αντιστοιχούσε σε ένα μηνιαίο προϋπολογισμό του <b>%1</b>. Αυτό το ποσό θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του μηνιαίου προϋπολογισμού;

en: You have entered budget values using a different base which would result in a yearly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
el: Έχετε εισάγει ποσά προϋπολογισμού χρησιμοποιώντας μια διαφορετική βάση που θα αντιστοιχούσε σε έναν ετήσιο προϋπολογισμό του <b>%1</b>. Αυτό το ποσό θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του μηνιαίου προϋπολογισμού;

en: You have entered budget values using a different base which would result in an individual monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budgets?
el: Έχετε εισάγει ποσά προϋπολογισμού χρησιμοποιώντας μια διαφορετική βάση που θα αντιστοιχούσε σε ένα μεμονωμένο μηνιαίο προϋπολογισμό του <b>%1</b>. Αυτό το ποσό θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό των μηνιαίων προϋπολογισμών;

en: You have entered mis-matching information. Please backup to the appropriate page and update your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
el: Έχετε εισάγει μια πληροφορία χωρίς συσχέτιση. Παρακαλώ επιστρέψτε στην κατάλληλη σελίδα και ενημερώστε τα ποσά ή αφήστε μια κενή τιμή για να κάνει τον υπολογισμός για σας το KMyMoney

en: You have entered mis-matching information. Please modify your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
el: Οι πληροφορίες που έχετε εισάγει δεν ταιριάζουν. Παρακαλώ τροποποιήστε τα ψηφία ή αφήστε μια κενή τιμή ώστε το KMyMoney να κάνει τον υπολογισμό για εσάς.

en: You have not specified a name.
    Please fill in this field.
el: Δεν έχετε καθορίσει ένα όνομα.
    Παρακαλώ συμπληρώστε αυτό το πεδίο.

en: You have previously postponed the reconciliation of this account. If you have entered charges or interests the last time you started reconciling this account you can modify these in the ledger later on.
    
    It is important, that you continue with the same statement you used when you postponed the reconciliation.
    
    All information you have entered into this wizard will be shown and all transactions that you already cleared are marked with a 'C'.
el: Έχετε προηγουμένως αναβάλλει τη συμφωνία του λογαριασμού. Αν έχετε εισάγει χρεώσεις ή τόκους την τελευταία φορά έναρξης της συμφωνίας του λογαριασμού μπορείτε να τα τροποποιήσετε στο καθολικό αργότερα.
    
    Είναι σημαντικό να συνεχίσετε με την ίδια κατάσταση κίνησης που χρησιμοποιήσατε όταν αναβάλλατε τη συμφωνία.
    
    Όλες οι πληροφορίες που έχετε εισαγάγει στο βοηθό θα εμφανίζονται και όλες οι συναλλαγές που έχετε ήδη ολοκληρώσει σημειώνονται με 'C'.

en: You have selected to record only payments from the beginning of this year. Since prior transactions will not be recorded, you need to supply the balance of the loan on January 1st of this year.
el: Έχετε επιλέξει να καταγράφετε πληρωμές μόνο από την αρχή του τρέχοντος έτους. Αφού οι προηγούμενες συναλλαγές δεν θα καταγραφούν, χρειάζεται να δώσετε το υπόλοιπο του δανείου την 1η Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους.

en: You have selected to suppress the display of unused categories in the KMyMoney configuration dialog. The category you just created will therefore only be shown if it is used. Otherwise, it will be hidden in the accounts/categories view.
el: Επιλέξατε την διαγραφή της εμφάνισης των μη χρησιμοποιουμένων κατηγοριών στο παράθυρο διαμόρφωσης του KMyMoney. Η κατηγορία που μόλις δημιουργήσατε θα εμφανιστεί μόνο αν χρησιμοποιείται. Διαφορετικά, θα είναι κρυμμένη στην προβολή λογαριασμοί/κατηγορίες.

en: You have started KMyMoney for the first time on this computer. Before this program can help you to manage your finances, it needs to collect some data from you.<p>
    
    On the next few pages you will be guided through the steps necessary to setup the program. This will happen only once.
el: Έχετε ξεκινήσει το KMyMoney για πρώτη φορά σε αυτόν τον υπολογιστή. Πριν το πρόγραμμα αυτό σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τα οικονομικά σας, χρειάζεται να συλλέξει κάποια δεδομένα από εσάς.<p>
    
    Στις λίγες επόμενες σελίδες θα οδηγηθείτε με τα απαιτούμενα βήματα για τη ρύθμιση του προγράμματος. Αυτό θα συμβεί μια φορά μόνο.

en: You must first select a KMyMoney file before you can import a statement.
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε ένα αρχείο KMyMoney πριν κάνετε εισαγωγή κίνησης λογαριασμού.

en: You must select an account, create a new one, or press the <b>Abort</b> button.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό, να δημιουργήσετε ένα νέο ή να πατήσετε στο κουμπί «Εγκατάλειψη».

en: You must select or create a category.
el: Πρέπει να επιλέξετε ή να δημιουργήσετε μια κατηγορία.

en: You must select or create an account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ή να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό.

en: You need to assign a category to this split before it can be entered.
el: Πρέπει να ορίσετε μια κατηγορία στον διαχωρισμό πριν την εισαγωγή.

en: You selected to extract the payee from the memo field but did not supply a regular expression for payee and memo extraction. The option will not be activated.
el: Επιλέξατε την εξαγωγή του δικαιούχου από το πεδίο λεπτομερειών αλλά δεν παρέχετε μια κανονική έκφραση για την εξαγωγή δικαιούχου και λεπτομερειών. Η επιλογή δεν θα ενεργοποιηθεί.

en: You selected, that payments have already been made towards this loan. This requires you to enter the loan amount exactly as found on your last statement.
el: Επιλέξατε, ότι οι πληρωμές έχουν ήδη πραγματοποιηθεί γι' αυτό το δάνειο. Θα πρέπει λοιπόν να εισάγετε το ποσό του δανείου ακριβώς όπως είναι στο τελευταίο απόσπασμα κίνησης.

en: You try to map a brokerage account to an online account. This is usually not advisable. In general, the investment account should be mapped to the online account. Please cancel if you intended to map the investment account, continue otherwise
el: Προσπαθείτε να αντιστοιχίσετε ένα λογαριασμό μεσιτείας με ένα λογαριασμό από το διαδίκτυο. Συνήθως αυτό δεν συνιστάται. Γενικά, ο επενδυτικός λογαριασμός πρέπει να αντιστοιχεί με το διαδικτυακό. Αν προτίθεστε να κάνετε αντιστοίχιση με τον επενδυτικό λογαριασμό, ακυρώστε, διαφορετικά συνεχίστε

en: Your Financial Summary
el: Σύνοψη των οικονομικών σας

en: Your bank returned warnings when signing on
el: Η τράπεζά σας επιστρέφει μηνύματα προειδοποίησης κατά την σύνδεση.

en: Your budgets
el: Οι προϋπολογισμοί σας

en: Your entry:
el: Η καταχώρησή σας

en: Your fiscal year starts on
el: Το οικονομικό σας έτος ξεκινά στις

en: Your key
el: Το κλειδί σας

en: Your main currency seems to be %1 (%2); do you want to set this as your base currency?
el: Το βασικό σας νόμισμα φαίνεται πως είναι το %1 (%2), θέλετε να ορίσετε αυτό ως βασικό νόμισμα;

en: Your name:
el: Το όνομά σας:

en: Your payees
el: Οι δικαιούχοι σας

en: Your previous selection was "%1". If you select another option, KMyMoney will dismiss the changes you have just entered. Do you wish to proceed?
el: Η προηγούμενη επιλογή σας ήταν «%1». Αν επιλέξετε άλλη επιλογή, το KMyMoney θα απορρίψει τις αλλαγές που μόλις έχετε εισάγει. Επιθυμείτε να συνεχίσετε;

en: Your tags
el: Οι ετικέτες σας

en: Zambian Kwacha
el: Κουάτσα Ζάμπιας

en: Zimbabwe Dollar
el: Δολάριο Ζιμπάμπουε

en: Zip code
el: Ταχ κώδικας

en: [Empty Payee]
el: [Κενός δικαιούχος]

en: [No Tag]
el: [Χωρίς ετικέτα]

en: [Split Transaction]
el: [Διαχωρισμός συναλλαγής]

en: _Dividend
el: _Μέρισμα

en: _Fees
el: _Αμοιβές

en: account
el: λογαριασμός

[ctx: account name]
en: Name:
el: Όνομα:

en: additional names for asset account
el: πρόσθετα ονόματα για το λογαριασμό ενεργητικού

en: additional names for cash account
el: πρόσθετα ονόματα για το λογαριασμό μετρητών

en: additional names for checking account
el: πρόσθετα ονόματα για τον τρεχούμενο λογαριασμό

en: additional names for credit card account
el: πρόσθετα ονόματα για το λογαριασμό πιστωτικής κάρτας

en: additional names for invoice accounts
el: πρόσθετα ονόματα για λογαριασμούς τιμολογίου

en: additional names for opening balance payee
el: επιπλέον ονομασίες για τον δικαιούχο του ισολογισμού ανοίγματος

en: apostrophe (')
el: απόστροφος (')

en: borrowed
el: δανεισμένα

en: calculate
el: υπολογισμός

en: category
el: κατηγορία

en: colon (:)
el: Άνω κάτω τελεία (:)

[ctx: column containing fee field]
en: Fee Column
el: Στήλη αμοιβής

[ctx: column containing investment type/action field]
en: Type/Action
el: Τύπος/ενέργεια

[ctx: column containing number field]
en: Number
el: Αριθμός

[ctx: column containing payee or description field]
en: Payee/Description
el: Δικαιούχος/Περιγραφή

[ctx: column for monetary value]
en: Amount
el: Ποσό

en: columns starting at column
el: στήλες που αρχίζουν με τη στήλη

en: comma (,)
el: κόμμα (,)

[ctx: create new institution]
en: New...
el: Νέο...

[ctx: date format to use]
en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

[ctx: default price mode]
en: (default)
el: (προκαθορισμένο)

en: default style sheet
el: προκαθορισμένο φύλλο αισθητικής επικάλυψης

[ctx: description of investment activity]
en: Add Shares
el: Προσθήκη μετοχών

[ctx: description of investment activity]
en: Buy Shares
el: Αγορά μετοχών

[ctx: description of investment activity]
en: Dividend
el: Μέρισμα

[ctx: description of investment activity]
en: Reinvest Dividend
el: Επανεπένδυση μερίσματος

[ctx: description of investment activity]
en: Remove Shares
el: Αφαίρεση μετοχών

[ctx: description of investment activity]
en: Sell Shares
el: Πώληση μετοχών

en: digits
el: ψηφία

en: do not globally catch uncaught exceptions
el: να μην γίνεται καθολική σύλληψη ασύλληπτων εξαιρέσεων

en: do not open last used file
el: να μη γίνει άνοιγμα του τελευταία χρησιμοποιημένου αρχείου

en: dot (.)
el: τελεία (.)

en: dump the names of all defined KAction objects to stdout and quit
el: αντιγραφή των ονομάτων όλων των καθορισμένων αντικειμένων KAction στο stdout και έξοδος

en: enable performance timers
el: ενεργοποίηση των χρονομετρητών επιδόσεων

en: file to open
el: αρχείο προς άνοιγμα

[ctx: from (amount)]
en: from
el: από

[ctx: from (number)]
en: from
el: από

[ctx: header of the budget name column]
en: Name
el: Όνομα

en: iCalendar file
el: Αρχείο iCalendar

en: in reverse order.
el: σε αντίστροφη σειρά.

[ctx: institution name column]
en: Name:
el: Όνομα:

en: interest rate
el: επιτόκιο

en: it is empty
el: είναι άδειο

en: it is not a plain file
el: δεν είναι ένα απλό αρχείο

en: it is not readable
el: δεν είναι αναγνώσιμο

[ctx: label for status combo]
en: Stat&us
el: Κατάσταση

en: language to be used
el: η γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί

en: lend
el: δάνειο

[ctx: location of amount column]
en: Amount
el: Ποσό

en: maximum number of items in diagram legends
el: μέγιστος αριθμός αντικειμένων στους τίτλους των διαγραμμάτων

en: method
el: μέθοδος

en: minutes
el: λεπτά

en: n of n
el: n από n

[ctx: name of the security]
en: Name
el: Όνομα

en: not assigned
el: μη ορισμένο

[ctx: noun, conversion fraction/multiplier to use to make compatible the csv pricing with KMM pricing.]
en: Price Fraction
el: Συντελεστής τιμής

en: on due date
el: στην προθεσμία λήξης

en: on reception
el: στην παραλαβή

en: one month | %1 months
el[0]: ένας μήνας
el[1]: %1 μήνες

en: one payment | %1 payments
el[0]: μια δόση
el[1]: %1 δόσεις

en: one year | %1 years
el[0]: ένα έτος
el[1]: %1 έτη

en: or Security Name
el: ή Όνομα αξιόγραφου

en: principal and interest
el: κεφάλαιο δανεισμού και τόκος

en: quote (")
el: εισαγωγικά (")

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
el: (ανώνυμο)

en: rows starting at row
el: γραμμές που αρχίζουν με τη γραμμή

[ctx: select if fee is a percentage (not value)]
en: Fee is  Percentage
el: Η αμοιβή είναι σε ποσοστό

en: semiColon (;)
el: ερωτηματικό (;)

en: splitAmount
el: Διαχωρισμός Ποσού

en: splitCategory
el: Διαχωρισμός κατηγορίας

en: splitMemo
el: διαχωρισμός Υπομνήματος

en: term
el: διάρκεια

en: text
el: κείμενο

[ctx: the number of the column containing error]
en: Type/action column
el: Στήλη τύπος/ενέργεια

[ctx: to (amount)]
en: to
el: σε

[ctx: to (number)]
en: to
el: σε

en: turn on program traces
el: ενεργοποίηση των ιχνών του προγράμματος

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
el: Ράβδος

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
el: Γραμμικό

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
el: Πίτα

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
el: Δακτύλιος

[ctx: type of graphic chart]
en: Stacked Bar
el: Σωρευτική ράβδος

[ctx: verb, Select column containing date field]
en: Select column containing date field
el: Επιλέξτε τη στήλη που περιέχει πεδίο ημερομηνίας

en: when the payment is due
el: πριν τη λήξη της προθεσμίας πληρωμής

en: when the payment is received
el: με τη λήψη της πληρωμής

en: will be calculated
el: θα υπολογιστεί

[ctx: x transactions have been added]
en:     %1 added |     %1 added
el[0]:     %1 προστέθηκε
el[1]:     %1 προστέθηκαν

[ctx: x transactions have been created]
en:     %1 created |     %1 created
el[0]:     %1 νέα εγγραφή
el[1]:     %1 νέες εγγραφές
