kdelibs4 - en to es translation catalogue (312 entries)

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
es: Copto

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
es: Etíope

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
es: Gregoriano

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian (Proleptic)
es: Gregoriano (proléptico)

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
es: Hebreo

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
es: Nacional indio

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
es: Tipo de calendario no válido

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
es: Islámico / Hijri (Civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
es: Japonés

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
es: Juliano

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
es: Taiwanés

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
es: Tailandés

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
es: Antes de Cristo

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
es: AC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
es: Antes de la Era Común

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
es: AEC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
es: Era Común

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
es: EC

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
es: Era Saka

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
es: ES

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
es: Antes de Cristo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
es: AC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
es: Antes de la Era Común

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
es: AEC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
es: Era Común

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
es: EC

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
es: Era de la República de China

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
es: RDC

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
es: Era Budista

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
es: EB

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
es: de Thoout

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
es: de Tho

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
es: de Paone

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
es: de Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
es: de Epep

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
es: de Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
es: de Kouji nabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
es: de Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
es: de Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
es: de Kou

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
es: de Paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
es: de Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
es: de Hathor

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
es: de Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
es: de Kiahk

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
es: de Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
es: de Tobe

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
es: de Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
es: de Meshir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
es: de Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
es: de Paremhotep

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
es: de Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
es: de Parmoute

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
es: de Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
es: de Pashons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
es: de Pas

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
es: de Meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
es: de Mes

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
es: de Sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
es: de Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
es: de Hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
es: de Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
es: de Nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
es: de Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
es: de Pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
es: de Pag

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
es: de Tequemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
es: de Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
es: de Hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
es: de Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
es: de Tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
es: de Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
es: de Ter

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
es: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
es: de Yakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
es: de Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
es: de Magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
es: de Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
es: de Miyazya

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
es: de Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
es: de Genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
es: de Gen

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
es: enero

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
es: de enero

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
es: E

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
es: Ene

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
es: de ene

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
es: octubre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
es: de octubre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
es: de oct

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
es: noviembre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
es: de noviembre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
es: de nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
es: diciembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
es: de diciembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
es: Dic

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
es: de dic

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
es: febrero

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
es: de febrero

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
es: de feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
es: marzo

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
es: de marzo

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
es: de mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
es: abril

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
es: de abril

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
es: Abr

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
es: de abr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
es: mayo

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
es: de mayo

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
es: de may

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
es: junio

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
es: de junio

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
es: de jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
es: julio

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
es: de julio

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
es: de jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
es: agosto

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
es: de agosto

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
es: Ago

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
es: de ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
es: septiembre

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
es: de septiembre

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
es: de sep

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
es: Lunes

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
es: L

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
es: Lun

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
es: Martes

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
es: M

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
es: Mar

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
es: Miércoles

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
es: M

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
es: Mié

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
es: Jueves

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
es: J

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
es: Jue

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
es: Viernes

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
es: V

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
es: Vie

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
es: Sábado

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
es: Sáb

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
es: Domingo

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
es: D

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
es: Dom

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
es: de Tishrey

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
es: de Tis

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
es: de Tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
es: de Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
es: de Av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
es: de Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
es: de Elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
es: de Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
es: de Adar I

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
es: de Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
es: de Adar II

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
es: de Ad2

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
es: de Heshvan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
es: de Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
es: de Kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
es: de Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
es: de Tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
es: de Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
es: de Shvat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
es: de Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
es: de Adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
es: de Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
es: Nisán

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
es: de Nisán

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
es: de Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
es: de lyar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
es: de Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
es: de Sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
es: de Siv

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
es: de Muharram

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
es: de Muh

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
es: de Shawwal

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
es: de Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
es: de Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
es: de Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
es: de Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
es: de Hij

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
es: de Safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
es: de Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
es: de Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
es: R. A.

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
es: de R. A.

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
es: de Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName]
en: R.T
es: R. T.

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
es: de R. T.

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
es: de Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
es: J. A.

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
es: de J. A.

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
es: de Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName]
en: J.T
es: J. T.

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
es: de J. T.

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
es: de Rajab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
es: de Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
es: de Sha`ban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
es: de Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
es: Ramadán

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
es: de Ramadán

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
es: de Ram

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
es: de Chaitra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
es: de Cha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
es: de Paush

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
es: de Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
es: de Māgh

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
es: de Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
es: de Phālgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
es: de Phā

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
es: de Vaishākh

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
es: de Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
es: de Jyaishtha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
es: de Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
es: de Āshādha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
es: de Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
es: de Shrāvana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
es: de Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
es: de Bhādrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
es: de Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
es: de Āshwin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
es: de Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
es: de Kārtik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
es: de Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
es: de Agrahayana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
es: de Agr

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
es: de Farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
es: de Far

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
es: de Dei

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
es: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
es: de Bahman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
es: de Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
es: de Esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
es: de Esf

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
es: de Ordibehesht

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
es: de Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
es: de Khordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
es: de Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
es: de Tir

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
es: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
es: de Mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
es: de Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
es: de Shahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
es: de Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
es: de Mehr

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
es: de Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
es: de Aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
es: de Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
es: de Azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
es: de Aza

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
es: Enero

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
es: de enero

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
es: E

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
es: Ene

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
es: de ene

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
es: Octubre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
es: de octubre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
es: de oct

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
es: Noviembre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
es: de noviembre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
es: de nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
es: Diciembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
es: de diciembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
es: Dic

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
es: de dic

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
es: Febrero

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
es: de febrero

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
es: de feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
es: Marzo

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
es: de marzo

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
es: de mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
es: Abril

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
es: de abril

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
es: Abr

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
es: de abr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
es: Mayo

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
es: de mayo

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
es: de may

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
es: Junio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
es: de junio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
es: de jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
es: Julio

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
es: de julio

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
es: de jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
es: Agosto

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
es: de agosto

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
es: Ago

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
es: de ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
es: Septiembre

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
es: de septiembre

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
es: de sep

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
es: Lunes

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
es: L

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
es: Lun

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
es: Martes

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
es: M

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
es: Mar

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
es: Miércoles

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
es: M

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
es: Mié

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
es: Jueves

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
es: J

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
es: Jue

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
es: Viernes

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
es: V

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
es: Vie

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
es: Sábado

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
es: Sáb

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
es: Domingo

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
es: D

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
es: Dom

en: Today
es: Hoy

en: Yesterday
es: Ayer
