kio4 - en to fa translation catalogue (980 entries)

en:  (Default)
fa: )پیش‌فرض(

en: "vold" is not running.
fa: «vold» اجرا نمی‌شود.

en: %1 Item | %1 Items
fa[0]: %1 فقره

en: %1 contacted. Waiting for reply...
fa: %1 متصل شد. انتظار برای پاسخ...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
fa: %1 یک پرونده است، اما انتظار می‌رفت یک پوشه باشد.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
fa: %1یک پوشه است، اما انتظار می‌رفت که یک پرونده باشد.

en: %1 is required by the server, but is not available.
fa: %1 توسط کارساز مورد نیاز است، اما در دسترس نمی‌باشد.

en: %1.
    
    Reason: %2
fa: %1.
    
    دلیل: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fa: هنگام تلاش برای %2، خطای غیرمنتظره (%1) رخ داد.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
fa: هنگام تلاش برای %1، دستیابی رد شد.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
fa: ناتوان از %1، زیرا کار‌ساز مقصد، پرونده یا پوشه را رد می‌کند.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
fa: ناتوان از %1، زیرا منبع قفل است.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
fa: هنگام تلاش برای %1، %2، خطایی رخ داد. خلاصه‌ای از دلایل در زیر آمده است.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
fa: هنگام تلاش برای %2، خطای غیرمنتظره (%1) رخ داد.

en: &Accept
fa: &پذیرش‌

en: &Application
fa: &کار‌برد‌

en: &Browse...
fa: &مرور...‌

en: &Choose password:
fa: &انتخاب اسم رمز:

en: &Description:
fa: &توصیف:‌

en: &Details
fa: &جزئیات‌

en: &Do not close when command exits
fa:  هنگام خروج فرمان، بسته &نشود‌

en: &Edit...
fa: &ویرایش...‌

en: &Eject '%1'
fa: &پس زدن »%1«

en: &Filter:
fa: &پالایه:‌

en: &Forever
fa: &برای همیشه‌

en: &Location:
fa: &محل:‌

en: &Name:
fa: &نام:‌

en: &No
fa: &خیر

en: &Only show when using this application (%1)
fa: &فقط نمایش هنگام استفاده از این کاربرد )%1(

en: &Only these cookies
fa: &فقط این کوکیها‌

en: &Only this cookie
fa: &فقط این کوکی

en: &Open
fa: &باز‌ کردن‌

en: &Open with %1
fa: &باز کردن %1 با‌

en: &Overwrite
fa: &جای‌نوشت‌

en: &Paste Clipboard Contents
fa: &چسباندن محتویات تخته یادداشت‌

en: &Paste File | &Paste %1 Files
fa[0]: &چسباندن %1 پرونده‌

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
fa[0]: &چسباندن %1 نشانی وب‌

en: &Permissions
fa: &مجوزها‌

en: &Place in system tray
fa: &جادهی در سینی سیستم‌

en: &Reject
fa: &رد‌

en: &Release '%1'
fa: &رهاکردن '%1'

en: &Remember application association for this type of file
fa: &یادآوری انجمن کاربرد برای این نوع پرونده‌

en: &Rename
fa: &تغییر نام‌

en: &Repeat password:
fa: &تکرار اسم رمز:

en: &Resume
fa: &از سرگرفتن‌

en: &Run in terminal
fa: &اجرا در پایانه‌

en: &Safely Remove '%1'
fa: حذف &امن '%1'

en: &Search:
fa: &جستجو:‌

en: &Share
fa: &اشتراک‌

en: &Show All Entries
fa: &نمایش همه مدخلها‌

en: &Skip
fa: &پرش‌

en: &Skip File
fa: &پرش پرونده‌

en: &Supported file types:
fa: انواع پرونده &پشتیبانی‌شده:

en: &Terminal options:
fa: گزینه‌های &پایانه:‌

en: &Unmount '%1'
fa: &پیاده کردن »%1«

en: &Username:
fa: &نام کار‌بر:‌

en: &View
fa: &نما‌

en: &Work path:
fa: مسیر &کار:‌

en: &Yes
fa: &بله

en: (%1, Link to %2)
fa: )%1، پیوند به %2(

en: (Symbolic Link to %1)
fa: )پیوند نمادی به %1(

en: (c) 2000 Stephan Kulow
fa: (ح) ۲۰۰۰ Stephan Kulow

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
fa: *.adr| پرونده‌های چوب الف اپرا (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
fa: پرونده‌های *.html|HTML (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
fa: *.png *.xpm *.svg *.svgz| پرونده‌های شمایل (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
fa: *| تمام پرونده‌ها

en: *|All Folders
fa: *|تمام پوشه‌ها

en: --- separator ---
fa: --- جدا‌ساز ---

en: 1 File | %1 Files
fa[0]: %1 پرونده

en: 1 Folder | %1 Folders
fa[0]: %1 پوشه

en: 1 day %2 | %1 days %2
fa[0]: %1 روز %2

en: 1 file | %1 files
fa[0]: %1 پرونده

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
fa[0]: %1 زیرپوشه

en: 1024 (Medium Grade)
fa: ۱۰۲۴ )درجه متوسط(

en: 160 bit prime factor:
fa: عامل اولیه ۱۶۰ بیت:

en: 2048 (High Grade)
fa: ۲۰۴۸ )درجه بالا(

en: 512  (Low Grade)
fa: ۵۱۲  )درجه پایین(

en: 768  (Low Grade)
fa: ۷۶۸  )درجه پایین(

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
fa: <!-- این پرونده توسط Konqueror تولید شد -->

en: <Error>
fa: <خطا>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
fa: <b>%1</b> در <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
fa: <b>جزئیات درخواست</b>:

en: <b>Possible causes</b>:
fa: <b>علت‌های ممکن</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
fa: <b>راه حل‌های ممکن</b>:

en: <b>Technical reason</b>:
fa: <b>دلیل فنی</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
fa: <li>اطلاعات تکمیلی: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
fa: <li>تاریخ و زمان: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
fa: <li>قرارداد: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
fa: <qt><p> این فهرست، باید انواع پرونده که کار‌بردتان می‌تواند به کار ببرد را نمایش دهد. این فهرست توسط <u> انواع مایم </u>سازمان می‌یابد.</p>
    <p> مایم، پسوند چند منظوره رایانامه اینترنتی، یک قرارداد استاندارد برای تشخیص نوع داده بر اساس پسوندهای نام پرونده و <u> انواع مایم </u> مطابق می‌باشد. مثال: جزء »bmp« که در flower.bmp  بعد از نقطه می‌آید، نشان می‌دهد که نوع مشخصی از تصویر است، <u>image/x-bmp</u>. برای آگاهی از این که کدام کار‌برد باید هر نوع پرونده را باز کند، سیستم باید در مورد تواناییهای هر کار‌بردی که این پسوندها و انواع مایم را به کار می‌برد، آگاه شود.</p>
    <p> اگر می‌خواهید این کار‌برد را با یک یا چند نوع مایمی که در فهرست نیستند ارتباط دهید، روی دکمه <b> افزودن </b> در زیر فشار دهید. اگر یک یا چند نوع پرونده وجود دارد که این کار‌برد نمی‌تواند به کار ببرد، ممکن است بخواهید آنها را با فشار دکمه <b>حذف</b> در زیر، حذف کنید.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
fa: <qt> این دکمه را فشار دهید تا پوشه پدر وارد شود.<br /><br />.برای نمونه، اگر محل جاری، file:/home/%1 می‌باشد، با فشار این دکمه شما را به file:/home می‌برد.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
fa: <qt>نتوانست مالکیت پرونده را تغییر دهد<b>%1</b>. برای اجرای تغییر،  دسترسی کافی به پرونده ندارید.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
fa: <qt>نتوانست ویژگیها را ذخیره کند. دستیابی کافی برای نوشتن در <b>%1</b> ندارید.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
fa: <qt> واقعاً می‌خواهید <b>«%1»</b>
    را حذف کنید؟</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
fa: <qt> واقعاً می‌خواهید <b>«%1»</b>
    را زباله کنید؟</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fa: <qt>گزینش یک برنامه. اگر برنامه فهرست نشده است، نام را وارد کنید یا دکمه مرور را فشار دهید.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fa: <qt> گزینش برنامه برای نوع پرونده: <b>%1</b>. اگر برنامه فهرست نشده است، نام را وارد کنید یا دکمه مرور را فشار دهید.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
fa: <qt>برنامه‌ای که برای باز کردن <b>%1</b> باید استفاده شود را برگزینید. اگر برنامه فهرست شده است، نام را وارد کنید یا دکمه مرور را فشار دهید.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
fa: <qt>اگر می‌خواهید این مدخل فقط زمانی که از کاربرد جاری )%1( استفاده می‌شود، نمایش داده شود، این تنظیم را برگزینید.<br /><br />اگر این حالت انتخاب نشود، مدخل در تمام کاربردها موجود است.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
fa: <qt>پرونده <b>%1</b>، یک برنامه قابل اجرا می‌باشد. برای ایمنی، آغاز نخواهد شد.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
fa: <qt>این دکمه به شما اجازه می‌دهد که محلهای مشخص را چوب الف کنید. این دکمه را فشار دهید تا گزینگان چوب الف که ممکن است در آن یک چوب الف اضافه، ویرایش یا انتخاب کنید، باز شود.<br /><br />این چوب الفها برای محاوره پرونده مشخص هستند، اما به صورتی دیگر نظیر چوب الفهایی که در جاهای دیگر KDE هستند، عمل می‌کنند.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
fa: <qt>این، پالایه‌ای است که در فهرست پرونده به کار می‌رود. نام پرونده‌هایی که با پالایه تطبیق ندارند، نمایش داده نخواهند شد.<p>ممکن است، از یکی از پالایه‌های از پیش تنظیم شده در گزینگان پایین افت برگزینید یا ممکن است مستقیماً پالایه سفارشی را در ناحیه متن وارد کنید.</p><p> نویسه‌های عام نظیر * و ؟ مجاز می‌باشند.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
fa: <qt>این شمایلی است که در تابلو دستیابی سریع ظاهر می‌شود.<br /><br />برای گزینش یک شمایل متفاوت، روی دکمه فشار دهید.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
fa: <qt>این محل وابسته به مدخل می‌باشد. ممکن است از هر نشانی وب معتبری استفاده شود. برای مثال<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />:با فشار دکمه مجاور جعبه ویرایش متن، می‌توانید یک نشانی وب مناسب را مرور کنید.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
fa: <qt>این، گزینگان ترجیحات برای محاورهٔ پرونده است. از این گزینگان، به گزینه‌های مختلفی می‌توان دست یافت، شامل: <ul><li> پرونده‌ها چگونه در فهرست مرتب می‌شوند</li><li> انواع نما، شامل شمایل و فهرست</li><li> نمایش پرونده‌های مخفی</li><li> تابلوی ناوش مکان‌ها</li><li> پیش‌نمایش پرونده‌ها</li><li> جدا کردن پوشه‌ها از پرونده‌ها</li></ul></qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
fa: <qt>نمی‌توان وارد شد<b>%1</b>.
    حق دستیابی به این محل را ندارید.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
fa: <qt>قادر به اجرای فرمان مشخص‌شده نیست. پرونده یا پوشه <b>%1</b> موجود نمی‌باشد.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
fa: <qt>برای اجرای <b>%1</b> مجوز ندارید.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
fa: پوشه &جدید...‌

[ctx: @action:button]
en: Add
fa: افزودن

[ctx: @action:button]
en: Configure...
fa: پیکربندی...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
fa: ایجاد فهرست

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
fa: پوشه جدید...

[ctx: @action:button]
en: Update
fa: به‌روزرسانی

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fa: حذف

[ctx: @action:inmenu]
en: More
fa: بیشتر

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
fa: پوشه جدید...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fa: ویژگیها

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
fa: &غیره...‌

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
fa: )ناشناخته(

[ctx: @info url]
en: (unknown)
fa: )ناشناخته(

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
fa: دستگاهها

[ctx: @label]
en: Change...
fa: تغییر...

[ctx: @label]
en: Channels
fa: مجراها

[ctx: @label]
en: Codec
fa: کُدک

[ctx: @label]
en: Color Depth
fa: عمق رنگ

[ctx: @label]
en: Comment
fa: توضیح

[ctx: @label]
en: Content
fa: محتوا

[ctx: @label]
en: Description
fa: توصیف

[ctx: @label]
en: Filename
fa: نام پرونده

[ctx: @label]
en: Height
fa: ارتفاع

[ctx: @label]
en: Keyword
fa: کلیدواژه

[ctx: @label]
en: MIME Type
fa: نوع مایم

[ctx: @label]
en: Owner
fa: مالک

[ctx: @label]
en: Permissions
fa: مجوزها

[ctx: @label]
en: Rating
fa: درجه‌بندی

[ctx: @label]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @label]
en: Subject
fa: موضوع

[ctx: @label]
en: Tags
fa: برچسبها

[ctx: @label]
en: Type
fa: نوع

[ctx: @label]
en: Width
fa: عرض

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
fa: درخش

[ctx: @label EXIF]
en: Model
fa: مدل

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
fa: جهت

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
fa: توازن سفید

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
fa: روزنه

[ctx: @label file content size]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @label file type]
en: Type
fa: نوع

[ctx: @label music album]
en: Album
fa: آلبوم

[ctx: @label music title]
en: Title
fa: عنوان

[ctx: @label music track number]
en: Track
fa: شیار

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
fa: خطوط

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fa: انتخاب کنید که چه اطلاعاتی باید نمایش داده شود:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
fa: توضیح:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
fa: ایجاد پوشه جدید در:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
fa: محل:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fa: نام:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
fa: نمایش پوشه‌های مخفی

[ctx: @title job]
en: Copying
fa: رونوشت

[ctx: @title job]
en: Creating directory
fa: ایجاد فهرست راهنما

[ctx: @title job]
en: Deleting
fa: حذف

[ctx: @title job]
en: Mounting
fa: سوار کردن

[ctx: @title job]
en: Moving
fa: حرکت

[ctx: @title job]
en: Transferring
fa: انتقال

[ctx: @title job]
en: Unmounting
fa: پیاده کردن

[ctx: @title:column]
en: Date
fa: تاریخ

[ctx: @title:column]
en: Group
fa: گروه

[ctx: @title:column]
en: Name
fa: نام

[ctx: @title:column]
en: Owner
fa: مالک

[ctx: @title:column]
en: Permissions
fa: مجوزها

[ctx: @title:column]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: @title:column]
en: Type
fa: نوع

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
fa: پایانه

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
fa: راه‌اندازی

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
fa: &کنشها‌

[ctx: @title:tab]
en: Information
fa: اطلاعات

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
fa: &عمومی‌

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
fa: افزودن چوب الف

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
fa: افزودن توضیح

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
fa: پیکربندی اطلاعات نمایش داده شده

[ctx: @title:window]
en: New Folder
fa: پوشه جدید

en: A file named %1 already exists.
fa: پرونده‌ای با نام %1 از قبل وجود دارد.

en: A file or folder named %1 already exists.
fa: پرونده یا پوشه‌ای با نام %1 از قبل وجود دارد.

en: A folder named %1 already exists.
fa: پوشه‌ای با نام %1 از قبل وجود دارد.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
fa: باروی شبکه )دستگاهی که درخواستهای اینترنت را محدود می‌کند(، هم از شبکه شما یا شبکه کار‌ساز که ممکن است مداخله کند، محافظت می‌کند، و هم از این درخواست پیشگیری می‌کند.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
fa: ممکن است خطای قرارداد رخ دهد، که باعث شود کار‌ساز اتصال را به عنوان پاسخ به خطا ببندد.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
fa: ممکن است یک خطای قراردادی یا یک ناهمسازی رخ داده باشد.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
fa: یک منبع را نمی‌توان در مقصد ایجاد کرد، تا زمانی که یک یا چند مجموعه )پوشه‌( واسطه ایجاد شده باشد.

en: A similar file named '%1' already exists.
fa: یک پرونده مشابه با نام »%1« از قبل وجود دارد.

en: A&dvanced Permissions
fa: مجوزهای &پیشرفته‌

en: Above File Name
fa: بالای نام پرونده

en: Access Denied
fa: دستیابی رد شد

en: Access Permissions
fa: دستیابی به مجوزها

en: Access denied to %1.
fa: دستیابی به %1 رد شد.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
fa: دستیابی رد شد.
    نتوانست در %1 بنویسد.

en: Access to restricted port in POST denied.
fa: دستیابی به درگاه محدود در POST رد شد.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
fa: دستیابی به منبع مشخص‌شده، <strong>%1</strong> رد شد.

en: Accessed:
fa: به دست آمده:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
fa: دستیابی به پرونده‌ها به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Acme Co.
fa: شرکت خیال‌اندوزان

en: Acme Sundry Products Company
fa: شرکت محصولات متفرقهٔ خیال‌اندوزان

en: Acquire Image
fa: به‌ دست آوردن تصویر

en: Actions
fa: کنشها

en: Ad&vanced Options
fa: گزینه‌های &پیشرفته‌

en: Add Bookmark Here
fa: افزودن چوب الف در اینجا

en: Add Entry...
fa: افزودن مدخل...

en: Add File Type for %1
fa: افزودن نوع پرونده برای %1

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
fa: افزودن پوشه‌ای از چوب الفها برای تمام تبهای باز.

en: Add...
fa: افزودن...

en: Advanced Options for %1
fa: گزینه‌های پیشرفته برای %1

en: Advanced Permissions
fa: مجوزهای پیشرفته

en: All &cookies
fa: تمام &کوکیها‌

en: All Files
fa: همه پرونده‌ها

en: All Pictures
fa: تمام عکسها

en: All Supported Files
fa: تمام پرونده‌های پشتیبانی‌شده

en: All cookies from this do&main
fa: تمام کوکیها از این &دامنه‌

en: Already Exists as Folder
fa: در حال حاضر، به عنوان پوشه موجود است

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
fa: اگر چه اتصال به <strong>%1</strong> برقرار شد، اما اتصال در یک نقطه غیرمنتظره‌ای از ارتباط بسته شد.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
fa: گرچه بعید است، اما ممکن است یک خطای سخت‌افزاری رخ داده باشد.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
fa: اگرچه ممکن است جزئیات صحیح احراز هویت را فراهم کرده باشید، احراز هویت خراب شد؛ زیرا روشی که کار‌ساز استفاده می‌کند، توسط برنامه  KDE که قرارداد %1 را پیاده می‌کند، پشتیبانی نشده است.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fa: تلاش برای تغییر مجوزها در منبع مشخص‌شده <strong>%1</strong> خراب شد.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fa: تلاش برای تغییر مالکیت منبع مشخص‌شده <strong>%1</strong> خراب شد.

en: An attempt to create the requested folder failed.
fa: تلاش برای ایجاد پوشه درخواست‌شده، خراب شد.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fa: تلاش برای حذف منبع مشخص‌شده <strong>%1</strong> خراب شد.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
fa: تلاش برای تعیین اطلاعات در مورد وضعیت منبع <strong>%1</strong>، نظیر نام منبع، نوع، اندازه و غیره، موفقیت‌آمیز نبود.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
fa: تلاش برای ورود، جهت اجرای عمل درخواست‌شده موفقیت‌آمیز نبود.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
fa: تلاش برای حذف پوشه مشخص‌شده، <strong>%1</strong>، خراب شد.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
fa: تلاش برای تغییر نام منبع مشخص‌شده <strong>%1</strong> خراب شد.

en: An error occurred while accessing '%1'
fa: هنگام دستیابی »%1« خطایی رخ داد

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
fa: زمانی که سعی در مشترک‌سازی پوشه »%1« داشتید، خطایی رخ داد. مطمئن شوید که دست‌نوشته پرل، »fileshareset« با suid root تنظیم شود.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
fa: زمانی که سعی در غیر مشترک‌سازی پوشه »%1« داشتید، خطایی رخ داد. مطمئن شوید که دست‌نوشته پرل »fileshareset« با suid root تنظیم شود.

en: An older item named '%1' already exists.
fa: یک فقره قدیمی‌تر با نام »%1« از قبل وجود دارد.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
fa: خطای میزبان ناشناخته نشان می‌دهد که کار‌‌ساز با نام درخواست‌شده، <strong>%1</strong>، را نمی‌توان در اینترنت جای داد.

en: Animations
fa: پویانماییها

en: Applications
fa: کاربردها

en: Apply Choice To
fa: اعمال انتخاب در

en: Apply changes to all subfolders and their contents
fa: اعمال تغییرات برای تمام زیرپوشه‌ها و محتویاتشان

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید چوب الف
    »%1« را حذف کنید؟

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید پوشه چوب الف
    »%1« را حذف کنید؟

en: At least %1
fa: حد اقل %1

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
fa: تلاش کنید که برای دستیابی به نتیجه مشابه، راه دیگری بیابید.

en: Authentication Failed.
fa: خرابی در احراز هویت.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
fa: احراز هویت خراب شد: از روش %1 پشتیبانی نمی‌شود

en: Author
fa: نویسنده

en: Authorization Dialog
fa: محاوره اجازه

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
fa: اجازه خراب شد، احراز هویت %1 پشتیبانی نشد

en: AutoSkip
fa: پرش خودکار

en: Automatically select filename e&xtension
fa: برگزیدن &پسوند نام پرونده به طور خودکار‌

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
fa: برگزیدن &پسوند نام پرونده به طور خودکار )%1(‌

en: Bookmark Deletion
fa: حذف چوب الف

en: Bookmark Folder Deletion
fa: حذف پوشه چوب الف

en: Bookmark Tabs as Folder...
fa: تبهای چوب الف به عنوان پوشه...

en: Bookmarks
fa: چوب الفها

en: By Date
fa: بر اساس تاریخ

en: By Name
fa: بر اساس نام

en: By Size
fa: بر اساس اندازه

en: By Type
fa: بر اساس نوع

en: C&onnect
fa: &اتصال‌

en: C&ontinue
fa: &ادامه‌

en: C&ontinue Loading
fa: &ادامه بارگذاری‌

en: Calculate
fa: محاسبه

en: Calculating...
fa: در حال محاسبه...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
fa: محاسبه... %1 )%2(
    %3، %4

en: Can Read
fa: می‌توان خواند

en: Can Read & Write
fa: می‌توان خواند و نوشت

en: Can View & Modify Content
fa: می‌توان محتوا را دید و تغییر داد

en: Can View Content
fa: می‌توان محتوا را دید

en: Can View Content & Read
fa: می‌توان محتوا را دید و خواند

en: Can View/Read & Modify/Write
fa: می‌توان دید/خواند و تغییر داد/نوشت

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
fa: نمی‌توان io-slave را برای قرارداد »%1« یافت.

en: Canada
fa: کانادا

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
fa: نمی‌توان قرارداد %1 را آغاز کرد

en: Cannot Open Resource For Reading
fa: منبع را نمی‌توان برای خواندن باز کرد

en: Cannot Open Resource For Writing
fa: برای نوشتن نمی‌توان منبع را باز کرد

en: Cannot Read From Resource
fa: نمی‌توان از منبع خواند

en: Cannot Write to Resource
fa: نمی‌توان در منبع نوشت

en: Cannot add bookmark with empty URL.
fa: نمی‌توان چوب الف را با نشانی وب خالی اضافه کرد.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
fa: پرونده را نمی‌توان از %1 به %2 رونوشت کرد. )شماره خطا: %3(

en: Cannot talk to klauncher: %1
fa: نمی‌توان با klauncher صحبت کرد: %1

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Certificate
fa: گواهی‌نامه

en: Certificate password
fa: اسم رمز گواهی‌نامه

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
fa: پرونده‌های ریشه اعتبار امضای گواهی‌نامه را نمی‌توان یافت؛ بنابراین، گواهی‌نامه وارسی نمی‌شود.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
fa: تغییر خصیصه‌های پرونده‌ها به وسیله %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
fa: تغییر مالکیت پرونده‌ها به وسیله %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
fa: بررسی کنید که هیچ کاربردی به دستگاه دسترسی نداشته باشد، و دوباره امتحان کنید.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
fa: بررسی کنید که دستگاه آماده باشد؛ گرداننده‌های برداشتنی باید دارای رسانه باشند و دستگاههای حمل‌پذیر باید متصل شده و به کار انداخته شوند؛ و دوباره امتحان کنید.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
fa: اگر کاربردی که می‌خواهید اجرا شود، کار‌برد حالت متن است، یا اگر اطلاعاتی که توسط پایانه پنجره مقلد فراهم می‌شود را می‌‌‌خواهید، این گزینه را علامت بزنید.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
fa: اگر کاربرد حالت متن، هنگام خروج، اطلاعات مناسبی را ارائه می‌کند، این گزینه را علامت بزنید. با نگه داشتن پایانه مقلد، اجازه می‌یابید که این اطلاعات را باز‌یابی کنید.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
fa: اگر می‌خواهید برای کاربردتان یک گرداننده سینی سیستم داشته باشید، این گزینه را علامت بزنید.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
fa: اگر می‌خواهید آشکار کنید که کار‌بردتان آغاز شده است، این گزینه را علامت بزنید. ممکن است این باز خورد تصویری به عنوان یک مکان‌نمای مشغول یا در میله تکلیف ظاهر شود.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
fa: اگر می‌خواهید این کاربرد را با شناسه کار‌بری متفاوت اجرا کنید، این گزینه را علامت بزنید. هر فرآیند، یک شناسه کار‌بر متفاوت دارد که به آن وابسته است. این کد شناسه، دستیابی به پرونده و مجوزهای دیگر را تعیین می‌کند. برای استفاده از این گزینه، به اسم رمز کار‌بر نیاز است.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
fa: برای اطمینان، بررسی کنید که هیچ کاربرد یا کاربر دیگری از پرونده استفاده نمی‌کند، یا پرونده را قفل نکرده است.

en: Check your access permissions on this resource.
fa: مجوزهای دستیابی خود را در این منبع بررسی کنید.

en: Check your network connection status.
fa: وضعیت اتصال شبکه‌تان را بررسی کنید.

en: Choose Application
fa: انتخاب کاربرد

en: Choose Application for %1
fa: انتخاب کاربرد برای  %1

en: Choose a different filename for the destination file.
fa: انتخاب یک نام پرونده متفاوت برای پرونده مقصد.

en: Choose an &icon:
fa: انتخاب یک &شمایل:

en: Choose an alternate filename for the new file.
fa: برای پرونده جدید، یک نام پرونده متناوب انتخاب کنید.

en: Choose an alternate name for the new folder.
fa: برای پوشه جدید یک نام متناوب انتخاب کنید.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
fa: نام برنامه‌ای که برای باز کردن پرونده‌های برگزیده استفاده می‌شود را انتخاب کنید.

en: City:
fa: شهر:

en: Class
fa: رده

en: Click for Location Navigation
fa: فشار برای ناوش محل

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
fa: برای مرور سیستم پرونده خود به منظور یافتن پرونده قابل اجرای مطلوب، اینجا را فشار دهید.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
fa: اگر می‌خواهید یک نوع پرونده )نوع مایم( اضافه کنید که کار‌بردتان بتواند آن را بگرداند، روی این دکمه فشار دهید.

en: Click this button to create a new folder.
fa: این دکمه را فشار دهید تا یک پوشه جدید ایجاد شود.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
fa: برای نمایش ویرایشگر آشنای نوع مایم KDE، این دکمه را فشار دهید.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
fa:  این دکمه را فشار دهید، تا در تاریخچه مرور یک گام به عقب برود.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
fa:  این دکمه را فشار دهید، تا در تاریخچه مرور یک گام به جلو برود.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
fa:  این دکمه را فشار دهید، تا مجدداً محتوای محل جاری بارگذاری شود.

en: Click to Edit Location
fa: فشار برای ویرایش محل

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
fa: بستن اتصالها به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Co&mmand:
fa: &فرمان:‌

en: Co&ntinue
fa: &ادامه‌

en: Comm&ent:
fa: &توضیح:‌

en: Comment
fa: توضیح

en: Common name:
fa: نام مشترک:

en: Configure File Sharing...
fa: پیکربندی اشتراک پرونده...

en: Connected to host %1
fa: به میزبان %1 متصل شد

en: Connection timed out.
fa: اتمام وقت اتصال.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
fa: اتصال به کارساز، به طور غیرمنتظره‌ای بسته شد

en: Connection to Server Refused
fa: اتصال به کار‌‌ساز رد شد

en: Connection to host %1 is broken.
fa: اتصال به میزبان %1 قطع شده است.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
fa: برای مساعدت بیشتر، با سرپرست کارساز تماس بگیرید.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
fa: با سرپرست کار‌ساز تماس بگیرید تا از مسئله آگاه شوند.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
fa: برای مساعدت بیشتر، با سیستم پشتیبانی مناسب رایانه خود، با سرپرست سیستم یا گروه پشتیبانی فنی تماس بگیرید.

en: Contents:
fa: محتویات:

en: Cookie Alert
fa: اعلام خطر کوکی

en: Cookie Details
fa: جزئیات کوکی

en: Copy
fa: رونوشت

en: Copy Link Address
fa: رونوشت نشانی پیوند

en: Copying files within %1 is not supported.
fa: رونوشت پرونده‌های موجود در %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Could Not Accept Network Connection
fa: نتوانست اتصال شبکه را بپذیرد

en: Could Not Alter Permissions of Resource
fa: نتوانست مجوزهای منبع را تغییر دهد

en: Could Not Bind
fa: نتوانست مقید‌سازی کند

en: Could Not Cancel Listing
fa: نتوانست فهرست‌نویسی را لغو کند

en: Could Not Change Ownership of Resource
fa: نتوانست مالکیت منبع را تغییر دهد

en: Could Not Create Folder
fa: نتوانست پوشه ایجاد کند

en: Could Not Create Link
fa: نتوانست پیوند ایجاد کند

en: Could Not Create Network Connection
fa: نتوانست اتصال شبکه را ایجاد کند

en: Could Not Create Socket
fa: نتوانست سوکت ایجاد کند

en: Could Not Create Symbolic Link
fa: نتوانست پیوند نمادی ایجاد کند

en: Could Not Delete Original File
fa: نتوانست پرونده اصلی را حذف کند

en: Could Not Delete Resource
fa: نتوانست منبع را حذف کند

en: Could Not Delete Temporary File
fa: نتوانست پرونده موقت را حذف کند

en: Could Not Determine Resource Status
fa: نتوانست وضعیت منبع را تعیین کند

en: Could Not Listen
fa: نتوانست گوش دهد

en: Could Not Listen for Network Connections
fa: نتوانست به اتصالهای شبکه گوش دهد

en: Could Not Login: %1
fa: نتوانست وارد شود: %1

en: Could Not Mount Device
fa: نتوانست دستگاه را سوار کند

en: Could Not Remove Folder
fa: نتوانست پوشه را حذف کند

en: Could Not Rename Original File
fa: نتوانست نام پرونده اصلی را تغییر دهد

en: Could Not Rename Resource
fa: نتوانست نام منبع را تغییر دهد

en: Could Not Rename Temporary File
fa: نتوانست نام پرونده موقت را تغییر دهد

en: Could Not Resume File Transfer
fa: نتوانست انتقال پرونده را از سر بگیرد

en: Could Not Stat Resource
fa: نتوانست منبع را آغاز کند

en: Could Not Unmount Device
fa: نتوانست دستگاه را پیاده کند

en: Could not accept %1.
fa: نتوانست %1 را بپذیرد.

en: Could not access %1.
fa: نتوانست به %1 دست یابد.

en: Could not bind %1.
fa: نتوانست %1 را مقید سازد.

en: Could not change ownership for %1.
fa: نتوانست مالکیت را برای %1 تغییر دهد.

en: Could not change permissions for
    %1
fa: نتوانست مجوزها را برای
    %1 تغییر دهد

en: Could not change permissions for %1.
fa: نتوانست مجوزها را برای %1 تغییر دهد.

en: Could not connect to host %1.
fa: نتوانست به میزبان %1 متصل بشود.

en: Could not create socket for accessing %1.
fa: نتوانست سوکتی برای دستیابی %1 ایجاد کند.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
fa: نتوانست پیوند نمادی %1 را ایجاد کند.
    لطفاً، مجوزها را بررسی کنید.

en: Could not delete file %1.
fa: نتوانست پرونده %1 را حذف کند.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
fa: نتوانست پرونده اصلی %1 را حذف کند.
    لطفاً، مجوزها را بررسی کنید.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
fa: نتوانست پرونده جزئی %1 را حذف کند.
    لطفاً، مجوزها را بررسی کنید.

en: Could not download the proxy configuration script
fa: نتوانست دست‌نوشته پیکر‌بندی پیشکار را بارگیری کند

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
fa: نتوانست دست‌نوشته پیکر‌بندی پیشکار را بارگیری کند:
    %1

en: Could not enter folder %1.
fa: نتوانست پوشه %1 را وارد کند.

en: Could not find a usable proxy configuration script
fa: نتوانست دست‌نوشته پیکر‌بندی پیشکار قابل استفاده را پیدا کند

en: Could not find program "mount"
fa: نتوانست برنامه »سوار کردن« را پیدا کند

en: Could not find program "umount"
fa: نتوانست برنامه »پیاده کردن« را پیدا کند

en: Could not find the program '%1'
fa: نتوانست برنامه »%1« را پیدا کند

en: Could not get group id for given group name %1
fa: نتوانست شناسه گروه را برای نام گروه داده‌شده %1 به دست آورد

en: Could not get user id for given user name %1
fa: نتوانست شناسه کاربر را برای نام کاربر داده‌شده %1 وارد کند

en: Could not listen %1.
fa: نتوانست به %1 گوش کند.

en: Could not login to %1.
fa: نتوانست به %1 وارد شود.

en: Could not make folder %1.
fa: نتوانست پوشه %1 را بسازد.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
fa: نتوانست دستگاه را سوار کند.
    خطای گزارش‌شده، این بود:
    %1

en: Could not read %1.
fa: نتوانست %1 را بخواند.

en: Could not read file %1.
fa: نتوانست پرونده %1 را بخواند.

en: Could not remove folder %1.
fa: نتوانست پوشه %1 را حذف کند.

en: Could not rename file %1.
fa: نتوانست نام پرونده %1 را تغییر دهد.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
fa: نتوانست نام پرونده اصلی %1 را تغییر دهد.
    لطفاً، مجوزها را بررسی کنید.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
fa: نتوانست نام پرونده جزئی %1 را تغییر دهد.
    لطفاً، مجوزها را بررسی کنید.

en: Could not resume file %1.
fa: نتوانست پرونده %1 را از سر بگیرد.

en: Could not start process %1.
fa: نتوانست فرآیند %1 را آغاز کند.

en: Could not terminate listing %1.
fa: نتوانست به فهرست‌نویسی %1 پایان بدهد.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
fa: نتوانست دستگاه را پیاده کند.
    خطای گزارش‌شده، این بود:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
fa: نتوانست پرونده %1 را بنویسد.
    دیسک، کامل است.

en: Could not write to %1.
fa: نتوانست در %1 بنویسد.

en: Could not write to file %1.
fa: نتوانست در پرونده %1 بنویسد.

en: Country:
fa: کشور:

en: Create New
fa: ایجاد‌ جدید

en: Create a new bookmark folder in this menu
fa: ایجاد یک پوشه جدید چوب الف در این گزینگان

en: Create link to URL
fa: ایجاد‌ پیوند به نشانی‌وب

en: Create new folder in:
    %1
fa: ایجاد پوشه جدید در:
    %1

en: Created:
fa: ایجادشده:

en: Creating directory
fa: ایجاد فهرست راهنما

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
fa: ایجاد پوشه‌ها به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
fa: ایجاد پیوندهای نمادی به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Current connection is not secured with SSL.
fa: اتصال جاری، به وسیله SSL محافظت نمی‌شود.

en: Current connection is secured with SSL.
fa: اتصال جاری، به وسیله SSL محافظت می‌شود.

en: Current maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: Custom Path
fa: مسیر سفارشی

en: Cyclic Link Detected
fa: پیوند چرخه‌ای آشکار شد

en: Cyclic Link Detected During Copy
fa: طی رونوشت، پیوند چرخه‌ای آشکار شد

en: Data format:
fa: قالب داده‌:

en: De&vice
fa: &دستگاه‌

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Default for new files in this folder
fa: پیش‌فرض برای پرونده‌های جدید در این پوشه

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
fa: پوشه جدید

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Bookmark
fa: حذف چوب الف

en: Delete Entry
fa: حذف مدخل

en: Delete File
fa: حذف پرونده

en: Delete Files
fa: حذف پرونده‌ها

en: Delete Folder
fa: حذف پوشه

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
fa: جزئی از حلقه را حذف کنید تا منجر به یک حلقه نامتناهی نشود، و دوباره سعی کنید.

en: Delete the current file and try again.
fa: پرونده جاری را حذف کرده و دوباره امتحان کنید.

en: Delete the current folder and try again.
fa: پوشه جاری را حذف کرده و دوباره سعی کنید.

en: Deleting
fa: حذف

en: Deleting files from %1 is not supported.
fa: حذف پرونده‌ها از %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Descending
fa: نزولی

en: Description
fa: توصیف

en: Destination
fa: مقصد

en: Detailed View
fa: نمای مفصل‌

en: Details:
fa: جزئیات:

en: Device
fa: دستگاه

en: Device (/dev/fd0):
fa: دستگاه )/dev/fd0(:

en: Device name
fa: نام دستگاه

en: Device:
fa: دستگاه:

en: Devices
fa: دستگاهها

en: Directory
fa: فهرست راهنما

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disk Full
fa: دیسک کامل

en: Display SSL &Information
fa: نمایش &اطلاعات SSL‌

en: Do Not Store
fa: عدم ذخیره

en: Do not &close when command exits
fa: هنگام خروج فرمان، &بسته نشود‌

en: Do not ask again
fa: دیگر سوال نکن

en: Do not send a certificate
fa: گواهی‌نامه ارسال نشود

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
fa[0]: واقعاً می‌خواهید این %1  فقره را حذف کنید؟

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
fa: می‌خواهید عبارت عبور را در پرونده wallet ذخیره کنید؟

en: Domain:
fa: دامنه:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
fa: دو بار  بررسی کنید که محل را درست وارد کرده باشید، و دوباره امتحان کنید.

en: Double-check your proxy settings and try again.
fa: روی تنظیمات پیشکارتان دو بار  فشار دهید، و دوباره امتحان کنید.

en: Drive: %1
fa: گرداننده: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
fa: خطا: قرارداد ناشناخته »%1«

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit ACL Entry
fa: ویرایش مدخل فهرست کنترل دستیابی

en: Edit Entry...
fa: ویرایش مدخل...

en: Edit Places Entry
fa: ویرایش مدخل مکان‌ها

en: Edit your bookmark collection in a separate window
fa: مجموعه چوب الف خود را در یک پنجره جدا ویرایش کنید

en: Effective
fa: مؤثر

en: Eject
fa: پس زدن

en: Emblems
fa: نشانها

en: Emotes
fa: احساسات

en: Empty the cache
fa: تخلیه نهانگاه

en: Enable &launch feedback
fa: فعال‌سازی &راه‌اندازی باز‌خورد

en: Enable this flag to allow entering the folder.
fa: این پرچم را فعال کنید، تا وارد کردن پوشه اجازه داده شود.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
fa: این پرچم را فعال کنید، تا اجرای پرونده به عنوان یک برنامه اجازه داده شود.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
fa: این گزینه را فعال کنید، تا فقط مالک پوشه اجازه داشته باشد که پرونده‌ها و پوشه‌های شامل را حذف کند، یا تغییر نام دهد.کار‌بران دیگر، فقط می‌توانند پرونده‌های جدیدی را اضافه کنند که به مجوز »تغییر محتوا« نیاز دارند.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
fa: فعال‌سازی این گزینه برای مشخص کردن پرونده به عنوان قابل اجرا. این کار فقط در مورد برنامه‌ها و دست‌نوشته‌ها منطقی است. زمانی که می‌خواهید آنها را اجرا کنید، مورد نیاز است.

en: Encoding:
fa: کدبندی:

en: Encryption:
fa: رمزبندی:

en: End of Session
fa: پایان نشست

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
fa: مطمئن شوید که پوشه موجود و خالی است، و دوباره امتحان کنید.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
fa: مطمئن شوید که منبع موجود است، و دوباره امتحان کنید.

[ctx: Enter folder]
en: Enter
fa: وارد کردن

en: Enter the certificate password:
fa: واردکردن اسم رمز گواهی‌نامه:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
fa: نام کار‌بری که می‌خواهید کار‌برد را به عنوان آن اجرا کنید را در اینجا وارد کنید.

en: Enter the user name you want to run the application as.
fa: نام کار‌بری که می‌خواهید کار‌برد را به عنوان آن اجرا کنید را وارد نمایید.

en: Entry Type
fa: نوع مدخل

en: Error connecting to server.
fa: خطای اتصال به کار‌‌ساز.

en: Error processing Exec field in %1
fa: خطا هنگام پردازش بخش Exec در %1

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
fa: خطای اجرای »filesharelist«. بررسی کنید که نصب شده و در $PATH یا  /usr/sbin باشد.

en: Error. Out of memory.
    %1
fa: خطا. خارج از حافظه.
    %1

en: Exec
fa: اجرا

en: Expires:
fa: انقضا می‌یابد:

en: Exponent: 0x
fa: نما: 0x

en: Exposure:
fa: نمایش:

en: FIXME: Document this
fa: FIXME: سند این

en: File
fa: پرونده

en: File '%1' is not readable
fa: پرونده »%1« خوانا نیست

en: File Already Exists
fa:  در حال حاضر، پرونده موجود است

en: File Expected
fa: پرونده مورد انتظار

en: File name:
fa: نام پرونده

en: File or Folder Does Not Exist
fa: پرونده یا پوشه‌ای موجود نمی‌باشد

[ctx: File permission]
en: Sticky
fa: چسبناک

en: File sharing is disabled.
fa: اشتراک پرونده غیرفعال می‌شود.

en: File system:
fa: سیستم پرونده:

en: Filename for clipboard content:
fa: نام پرونده برای محتوای تخته یادداشت:

en: Filesystems
fa: سیستمهای پرونده

en: Folder Already Exists
fa: در حال حاضر، پوشه موجود است

en: Folder Expected
fa: پوشه مورد انتظار

en: Folder Listing Unavailable
fa: فهرست‌نویسی پوشه، در دسترس نیست

en: Folders First
fa: ابتدا پوشه‌ها

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
fa: با پیروی از فرمان، می‌توانید چندین جاگیرنده داشته باشید، که هنگام اجرای برنامه واقعی با مقادیر واقعی جایگزین می‌شود:
    %f - یک تک نام پرونده
    %F - فهرستی از پرونده‌ها؛ برای کاربردهایی که می‌توانند چندین پرونده محلی را به طور همزمان باز کنند، استفاده می‌شود
    %u - یک تک نشانی وب
    %U - فهرستی از نشانیهای وب
    %d - فهرست راهنمای پرونده برای باز کردن
    %D - فهرستی از فهرستهای راهنما
    %i - شمایل
    %m - خردشمایل
    %c - توضیح

en: Forbidden
fa: ممنوع

en: Found a cyclic link in %1.
fa: یک پیوند چرخه‌ای در %1 یافت شد.

en: Found a cyclic link while copying %1.
fa: هنگام رونوشت %1، یک پیوند چرخه‌ای یافت شد.

en: Fraud Department
fa: بخش کلاه‌برداری

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
fa: پاک کردن فضای کافی برای دیسک با ۱( حذف پرونده‌های ناخواسته و موقت؛ ۲( بایگانی پرونده‌ها در ذخیره‌گاه برداشتنی رسانه نظیر دیسکهای قابل ضبط دیسک فشرده؛  ۳( به دست آوردن ظرفیت بیشتر ذخیره‌گاه.

en: Gro&up:
fa: &گروه:‌

en: Group
fa: گروه

en: Group:
fa: گروه:

en: Group:
fa: گروه:

en: HTTP Cookie Daemon
fa: شبح کوکی قام

en: HTTP cookie daemon
fa: شبح کوکی قام

en: Hide in toolbar
fa: مخفی‌سازی در میله‌ابزار

en: Home Folder
fa: پوشه آغازه

en: Icon Position
fa: موقعیت شمایل

en: Icon Source
fa: متن شمایل

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
fa: اگر پرچم چسبناک روی یک پوشه تنظیم شود، فقط مالک و کار‌بر ارشد می‌توانند پرونده‌ها را حذف کنند یا نام آنها را تغییر دهند. در غیر این صورت، با مجوزهای نوشتن هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
fa: اگر این پرونده قابل اجرا باشد و پرچم تنظیم شده باشد، با مجوزهای گروه اجرا می‌شود.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
fa: اگر این پرونده قابل اجرا باشد و پرچم تنظیم شده باشد، با مجوزهای مالک اجرا می‌شود.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
fa: اگر این پرچم تنظیم شود، گروه این پوشه برای تمام پرونده‌های جدید تنظیم می‌شود.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
fa: اگر این پرچم تنظیم شود، مالک این پوشه، مالک تمام پرونده‌های جدید می‌شود.

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
fa: اگر می‌خواهید بدانید نویسنده‌های نرم‌افزار کار‌ساز چه کسانی هستند، گزارش اشکال را مستقیماً به آنها ارائه دهید.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
fa: اگر می‌خواهید یک نوع پرونده )نوع مایم( که کار‌بردتان نمی‌تواند بگرداند را حذف کنید، در فهرست بالا نوع مایم را برگزینید و روی این دکمه فشار دهید.

en: Improperly Formatted URL
fa: نشانی وبی که به طور نامناسب قالب‌بندی شده

en: Information
fa: اطلاعات

en: Internal Error
fa: خطای درونی

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
fa: خطای درونی
    لطفاً، یک گزارش اشکال کامل به نشانی http://bugs.kde.org ارسال کنید
    %1

en: Internal Error in Server
fa: خطای درونی در کار‌ساز

en: Internal error in server
    %1
fa: خطای درونی در کارساز
    %1

en: International
fa: بین‌المللی

en: Invalid Filenames
fa: نام پرونده‌های نا‌‌‌معتبر

en: Is &executable
fa: &قابل‌‌ اجراست‌

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
fa[0]: %1 فقره

en: KDE Certificate Request
fa: درخواست گواهی‌نامه KDE

en: KDE Certificate Request - Password
fa: درخواست گواهی‌نامه KDE - اسم رمز

en: KDE HTTP cache maintenance tool
fa: ابزار نگه‌ داشت نهانگاه قام KDE

en: KDE SSL Certificate Dialog
fa: محاوره گواهی‌نامه SSL KDE

en: KDE SSL Information
fa: اطلاعات SSL KDE

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fa: KDE، قادر به ارتباط از طریق یک قرارداد درون یک قرارداد می‌باشد. این درخواست قراردادی که این چنین استفاده شده را مشخص کرد، اما این قرارداد مستعد چنین کنشی نمی‌باشد. این یک رویداد کمیاب است، و احتمالاً برای نشان دادن خطای برنامه‌سازی می‌باشد.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
fa: KDE قادر به ایجاد ارتباط از طریق یک قرارداد درون یک قرارداد می‌باشد؛ قرارداد مشخص‌شده، فقط برای استفاده در چنین وضعیتهایی است، هر چند، این یکی از این وضعیتها نمی‌باشد. این یک رویداد کمیاب است، و احتمالاً برای نشان دادن خطای برنامه‌سازی می‌باشد.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
fa: آغازه

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
fa: شبکه

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
fa: ریشه

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
fa: زباله

en: Key type: DSA (%1 bit)
fa: نوع کلید: )%1 بیت(

en: Key type: RSA (%1 bit)
fa: نوع کلید: RSA (%1 بیت)

en: Known Applications
fa: کاربردهای شناخته‌شده

en: Lakeridge Meadows
fa: ارومیه

en: Launching %1
fa: راه‌اندازی %1

en: Link
fa: پیوند

en: Link to %1 (%2)
fa: پیوند به %1 )%2(

en: Link to Device
fa: پیوند به دستگاه

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
fa: پوشه‌های فهرست‌نویسی برای قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Location:
fa: محل:

en: Login OK
fa: تأیید ورود

en: MD5 digest:
fa: چکیده MD5:

en: Mail service
fa: خدمت نامه

en: Malformed URL
    %1
fa: نشانی وب بد شکل
    %1

en: Malformed URL %1.
fa: نشانی وب بد شکل %1.

en: Mask
fa: نقاب

en: Menu
fa: گزینگان

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
fa: پیام ارسال شد:
    نام کار‌بر مورد استفاده ورود= %1 و اسم رمز=]مخفی[
    
    کار‌ساز پاسخ داد:
    %2

en: Mime Type
fa: نوع مایم

en: Mimetype
fa: نوع مایم

en: Mimetypes
fa: انواع مایم

en: Modified:
fa: تغییریافته:

en: Modulus:
fa: پیمانه‌ها:

en: Mount
fa: سوار کردن

en: Mount point (/mnt/floppy):
fa: نقطه سوار کردن ) /mnt/floppy(:

en: Mount point:
fa: نقطه سوار کردن:

en: Mounted on:
fa: سوارشده در:

en: Mountpoint
fa: نقطه سوار کردن

en: Move to Trash
fa: حرکت به زباله

en: Moving
fa: حرکت

en: Multiple Instances
fa: نمونه‌های چندگانه

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
fa: به دست آوردن متعدد به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Name
fa: نام

en: Name:
fa: نام:

en: Named Group
fa: گروه نام‌گذاری‌شده

en: Named User
fa: کاربر نام‌گذاری‌شده

en: Navigate
fa: ناویدن

en: New Bookmark Folder...
fa: پوشه جدید چوب الف...

en: New Folder...
fa: پوشه جدید...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
fa: &بعدی >>

en: Next to File Name
fa: بعدار نام پرونده

en: No Content
fa: بدون محتوا

en: No Media inserted or Media not recognized.
fa: هیچ رسانه‌ای درج نشد یا رسانه شناخته نشد.

en: No SSL support.
fa: بدون پشتیبانی SSL.

en: No host specified.
fa: هیچ میزبانی مشخص نشد.

en: No hostname specified.
fa: هیچ نام میزبانی مشخص نشده است.

en: No media in device for %1
fa: در دستگاه، هیچ رسانه‌ای برای %1 وجود ندارد

en: No metainfo for %1
fa: جای‌نوشتررررررررااطلاعاتی برای %1 وجود ندارد

en: No service implementing %1
fa: بدون خدمت پیاده‌سازی %1

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Not connected.
fa: متصل نشده.

en: Not shared
fa: مشترک نبودن

en: Not specified
fa: مشخص‌نشده

en: Nothing to Delete
fa: هیچ چیز برای حذف وجود ندارد

en: Nothing to Trash
fa: هیچ چیزی برای زباله وجود ندارد

en: O&ther icons:
fa: شمایلهای &دیگر:‌

en: O&thers:
fa: &غیره:‌

en: O&wner:
fa: &مالک:‌

en: OCR Image
fa: تصویر OCR

en: Only executables on local file systems are supported.
fa: فقط پرونده‌های قابل اجرا در سیستم پرونده‌های محلی پشتیبانی می‌شوند.

en: Only folders in your home folder can be shared.
fa: فقط پوشه‌های موجود در پوشه آغازه‌تان را می‌توان مشترک کرد.

en: Only own&er can rename and delete folder content
fa: فقط &مالک می‌تواند نام محتوای پوشه را تغییر دهد یا حذف کند‌

en: Only the owner can change permissions.
fa: فقط مالک می‌تواند مجوزها را تغییر دهد.

en: Open
fa: باز‌ کردن

en: Open &with %1
fa: &باز کردن %1 با

en: Open Folder in Bookmark Editor
fa: باز کردن پوشه در ویرایشگر چوب الف

en: Open Folder in Tabs
fa: باز کردن پوشه در تبها

en: Open With
fa: باز کردن با

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
fa: همهٔ چوب‌الف‌های درون این پوشه را در صفحک جدید باز کن.

en: Open file dialog
fa: باز کردن محاوره پرونده

en: Open in New Tab
fa: باز کردن در تب جدید

en: Open in New Window
fa: باز کردن در پنجره جدید

en: Open with:
fa: باز کردن با:

en: Opening connection to host %1
fa: در حال باز کردن اتصال به میزبان %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
fa: باز کردن اتصالها توسط قرارداد %1 پشتیبانی نمی‌شود.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
fa: باز کردن پرونده‌ها به وسیله قرارداد %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Options
fa: انتخاب‌ها

en: Organization:
fa: سازمان:

en: Organizational Unit
fa: واحد سازمانی

en: Organizational unit:
fa: واحد سازمانی:

en: Others
fa: غیره

en: Otherwise, the request would have succeeded.
fa: در غیر این صورت، درخواست به نتیجه رسیده است.

en: Out of Memory
fa: خارج از حافظه

en: Overwrite File?
fa: پرونده جای‌نوشت شود؟

en: Owner
fa: مالک

en: Owner:
fa: مالک:

en: Ownership
fa: مالکیت

en: Owning Group
fa: گروه مالک

en: P&review
fa: &پیش‌نمایش‌

en: Parent Folder
fa: پوشه پدر

en: Paste
fa: چسباندن

en: Path:
fa: مسیر:

en: Patterns
fa: الگوها

en: Permissions:
fa: مجوزها:

en: Places
fa: جاها

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
fa: لطفاً برای آگاه کردن گروه KDE از روش پشتیبانی‌نشده احراز هویت، در <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> یک اشکال پرونده کنید.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
fa: لطفاً تا زمانی که کلیدهای رمز‌بندی تولید می‌شوند، منتظر بمانید...

en: Points to:
fa: اشاره به:

en: Prime:
fa: اولیه:

en: Private key test failed.
fa: خرابی در آزمون کلید خصوصی.

en: Properties
fa: ویژگیها

en: Properties for %1
fa: ویژگیها برای %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
fa[0]: ویژگیها برای %1 فقره برگزیده

en: Protocol %1 does not support action %2.
fa: قرارداد %1 از کنش %2پشتیبانی نمی‌کند.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
fa: قرارداد %1، یک سیستم پرونده نیست

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
fa: قرارداد %1،  قرارداد پالایه نیست

en: Protocol is a Filter Protocol
fa: قرارداد، یک قرارداد پالایه‌ای است

en: Proxy Authentication Failed.
fa: خرابی در احراز هویت پیشکار.

en: Proxy:
fa: پیشکار:

en: Public key:
fa: کلید عمومی:

en: Quebec
fa: آذربایجان غربی

en: Read
fa: خواندن

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Receiving corrupt data.
fa: در حال دریافت داده خراب.

en: Recipient
fa: دریافت‌کننده

en: Refresh
fa: بازآوری

en: Reload
fa: بارگذاری مجدد

en: Reload configuration file
fa: بارگذاری مجدد پرونده پیکر‌بندی

en: Remote Files Not Accepted
fa: پرونده‌های دور پذیرش نمی‌شوند

en: Remove
fa: حذف

en: Remove all cookies
fa: حذف تمام کوکیها

en: Remove cookies for domain
fa: حذف کوکیها برای دامنه

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
fa: تغییر نام یا حرکت پرونده‌های موجود در %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Request Aborted
fa: درخواست ساقط شد

en: Request Aborted By User
fa: درخواست توسط کاربر ساقط شد

en: Retrieving %1 from %2...
fa: در حال باز‌یابی %1 از %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
fa: بازیابی داده‌ها از %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
fa: بازیابی اطلاعات نوع مایم از %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
fa: درخواست را دوباره امتحان کنید، و مطمئن شوید که جزئیات احراز هویتتان درست وارد می‌شوند.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
fa: سعی مجدد درخواست، بدون تلاش برای ازسرگیری انتقال.

en: Retry the request.
fa: سعی مجدد برای درخواست.

en: Ru&n as a different user
fa: &اجرا به عنوان یک کار‌بر متفاوت‌

en: Run Until Finished
fa: اجرا تا زمانی که تمام شود

en: Run in &terminal
fa: اجرا در  &پایانه‌

en: S&ystem icons:
fa: شمایلهای &سیستم:‌

en: SSL Certificate Password
fa: اسم رمز گواهی‌نامه SSL

en: SSL Signers
fa: امضاکنندگان SSL

en: SSL support is not available in this build of KDE.
fa: در این ساخت KDE، پشتیبانی SSL موجود نیست.

en: SSL support was not found.
fa: پشتیبانی SSL یافت نشد.

en: Save As
fa: ذخیره به عنوان

en: Save selection for this host.
fa: ذخیره گزینش برای این میزبان.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
fa: نام شمایلها را به طور تعاملی جستجو کنید ) برای مثال: پوشه(.

en: Secure servers only
fa: فقط کار‌سازان امن

en: Secure servers, page scripts
fa: کار‌‌سازان امن، دست‌نوشته‌های صفحه

en: Security Information
fa: اطلاعات امنیتی

en: See or modify the cookie information
fa: اطلاعات کوکی را ببینید و تغییر دهید

en: Select Icon
fa: برگزیدن شمایل

en: Select one or more file types to add:
fa: گزینش یک یا چند نوع پرونده برای افزودن:

en: Send certificate
fa: ارسال گواهی‌نامه

en: Sending data to %1
fa: در حال ارسال داده به %1

en: Sending login information
fa: در حال ارسال اطلاعات ورود

en: Server Authentication
fa: تأیید کارساز

en: Server processing request, please wait...
fa: کار‌ساز در حال پردازش درخواست، لطفاً، منتظر بمانید...

en: Server said: "%1"
fa: کار‌‌ساز گفت: »%1«

en: Servers
fa: کارسازان

en: Servers, page scripts
fa: کار‌سازان، دست‌نوشته‌های صفحه

en: Set GID
fa: تنظیم شناسه گروه

en: Set UID
fa: تنظیم شناسه کار‌بر

en: Sets the working directory for your application.
fa: فهرست راهنمای در حال کار را برای کار‌بردتان تنظیم می‌کند.

en: Setting ACL for %1
fa: تنظیم ACL برای %1

en: Shared
fa: مشترک

en: Sharing folder '%1' failed.
fa: خرابی در اشتراک پوشه »%1«.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
fa: با اشتراک این پوشه، بر اساس لینوکس/یونیکس )NFS( و ویندوز)Samba( در دسترس قرار می‌گیرد.

en: Short View
fa: نمای کوتاه

en: Show
    Entries
fa: نمایش
    مدخلها

en: Show Bookmarks
fa: نمایش چوب الفها

en: Show Hidden Files
fa: نمایش پرونده‌های مخفی

en: Show Hidden Folders
fa: نمایش پوشه‌های مخفی

en: Show Places Navigation Panel
fa: نمایش تابلوی ناوش مکان‌ها

en: Show Preview
fa: نمایش پیش‌‌نمایش

en: Show details of the next cookie
fa: نمایش جزئیات کوکی بعدی

en: Show in toolbar
fa: نمایش در میله‌ابزار

en: Shut down cookie jar
fa: تعطیل کردن محل استقرار کوکی

en: Signature Algorithm:
fa: الگوریتم امضا:

en: Signature Contents:
fa: محتویات امضا:

en: Single Instance
fa: نمونه تک

en: Site:
fa: پایگاه:

en: Size:
fa: اندازه:

en: Skip
fa: پرش

en: Sorry
fa: متأسفم

en: Sorting
fa: مرتب کردن

en: Source
fa: مبدأ

en: Source and Destination Files Identical
fa: پرونده‌های یکسان مبدأ و مقصد

en: Special
fa: ویژه

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fa: پرچم ویژه. مفهوم دقیق پرچم را می‌توان در ستون سمت راست دید.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
fa: پرچم ویژه. اگر برای کل پوشه معتبر باشد، مفهوم دقیق پرچم را می‌توان در ستون سمت راست دید.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
fa: کنشهایی که تمام کاربران،که نه مالکند و نه در گروه، اجازه دارند آنها را انجام دهند، مشخص می‌کند.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
fa: کنشهایی که اعضا گروه اجازه دارند انجام دهند را مشخص می‌کند.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
fa: کنشهایی که مالک اجازه دارد انجام دهد را مشخص می‌کند.

en: State:
fa: استان/ایالت:

en: Status
fa: وضعیت

en: Stop
fa: ایست

en: Store
fa: ذخیره

en: Subject line
fa: خط موضوع

en: Suggest New &Name
fa: پیشنهاد &نام جدید‌

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
fa: <strong>مکان‌یاب</strong> <strong>منبع</strong> <strong>جهانی</strong> (URL) که وارد کردید به یک منبع مشخص ارجاع داده نمی‌شود.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
fa: <strong>مکان‌یاب</strong> <strong>منبع</strong> <strong>جهانی</strong> (URL) که وارد کردید، به سازوکار معتبر دستیابی به منبع مشخص، <strong>%1%2</strong> ارجاع نمی‌شود.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
fa: <strong>مکان‌یاب</strong> <strong>منبع</strong> <strong>جهانی</strong> (URL) که وارد کردید، صحیح قالب‌بندی نشد. قالب نشانی وب معمولاً به صورت زیر است:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
fa: پرچم خواندن اجازه می‌دهد که محتوای پرونده دیده شود.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
fa: در لینوکس، پرچم چسبناک روی پرونده نادیده گرفته می‌شود، اما ممکن است در برخی سیستمها استفاده شود

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
fa: پرچم نوشتن، اجازه تغییر محتوای پرونده را می‌دهد.

en: The certificate has been revoked.
fa: گواهی‌نامه لغو شده است.

en: The certificate has not been issued for this host.
fa: برای این میزبان، گواهی‌نامه صادر نشده است.

en: The certificate is invalid.
fa: گواهی‌نامه نامعتبر است.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
fa: بله

en: The certificate is valid.
fa: گواهی‌نامه معتبر است.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
fa: به نظر نمی‌رسد که نام پرونده‌های انتخاب‌شده 
    معتبر باشند.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
fa: از وقتی که از چسب استفاده کردید، تخته یادداشت تغییرکرده است: قالب داده‌های برگزیده، بیشتر از این قابل کاربرد نیست. لطفاً آنچه که می‌خواستید بچسبانید را دوباره رونوشت کنید.

en: The clipboard is empty
fa: تخته یادداشت خالی است

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
fa: پرونده مدخل رومیزی
    %1
    از نوع دستگاه FS هیچDev=...مدخل ندارد.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
fa: پرونده مدخل رومیزی
    %1
    از نوع پیوند است، اما هیچ نشانی وب=...مدخل ندارد.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
fa: پرونده %1 مدخل رومیزی هیچ نوعی=... مدخل ندارد.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
fa: مدخل رومیزی نوع
    %1
    ناشناخته است.

en: The desktop is offline
fa: رومیزی برون‌خط است

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
fa: مقصد

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
fa: منبع مقصد، فضای کافی برای ضبط وضعیت منبع بعد از اجرای این روش را ندارد.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
fa: ممکن است دستگاه اشغال باشد، یعنی هنوز توسط کاربرد یا کاربر دیگری استفاده می‌شود. حتی چنین چیزهایی که یک پنجره مرورگر باز در محلی از این دستگاه دارد هم ممکن است باعث شوند که دستگاه در حال استفاده باقی بماند.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
fa: ممکن است دستگاه آماده نباشد، برای مثال ممکن است هیچ رسانه‌ای در دستگاه قابل حذف رسانه وجود نداشته باشد)یعنی هیچ دیسک فشرده‌ای در گرداننده دیسک فشرده نیست( یا ممکن است در مورد دستگاه جنبی/حمل‌پذیر، دستگاه درست متصل نشده باشد.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
fa: در حال حاضر پرونده »%1« موجود است. می‌خواهید آن را جای‌نوشت کنید؟

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
fa: ممکن است پرونده توسط کاربر یا کاربرد دیگری در حال استفاده باشد )و بنابراین قفل بشود(.

en: The file or folder %1 does not exist.
fa: پرونده یا پوشه %1 موجود نیست.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
fa: ممکن است محلی که قرار بود پوشه در آن ایجاد شود، موجود نباشد.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
fa: جزء اصلی این سند به وسیله SSL محافظت می‌شود، اما برخی اجزای آن محافظت نمی‌شوند.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
fa: ممکن است نامی که تحریر کردید، %1، موجود نباشد: ممکن است اشتباه تحریر شده باشد.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
fa: ممکن است اتصال شبکه نادرست پیکر‌بندی شود، یا ممکن است واسط شبکه فعال نشود.

en: The new file name is empty.
fa: نام پرونده جدید خالی است.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
fa: عملیات را نمی‌توان کامل کرد، زیرا پرونده‌های مبدأ و مقصد، پرونده یکسانی هستند.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fa: زنجیرهٔ گواهی‌نامهٔ SSL طرف مقابل فاسد به نظر می‌رسد.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
fa: رویه تنظیم گواهی‌نامه کارخواه برای نشست خراب شد.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
fa: فرآیند برای قرارداد %1 یک دفعه تمام شد.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
fa: برنامه کار‌سازی که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong>  را فراهم می‌کند، خطای درونی را گزارش کرده است: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
fa: برنامه موجود در رایانه‌تان که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong>را فراهم می‌کند، نمی‌توانست کارش را آغاز کند. این معمولاً به خاطر دلایل فنی است.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
fa: برنامه موجود در رایانه‌تان که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong> را فراهم می‌کند، نتوانست حافظه مورد نیاز برای ادامه کار را به دست آورد.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
fa: برنامه رایانه‌تان که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong>را فراهم می‌کند، یک خطای درونی را گزارش داده است.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
fa: برنامه موجود در رایانه خود را که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong> را فراهم می‌کند، وقفه نوع ناشناخته را گزارش داده است: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
fa: برنامه موجود در رایانه خود که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong> را فراهم می‌کند، خطای ناشناخته‌ای را گزارش داده است: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
fa: برنامه موجود در رایانه‌تان که دستیابی به قرارداد <strong>%1</strong> را فراهم می‌کند، به طور غیرمنتظره‌ای پایان یافت.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
fa: برنامه‌ای که همسازی با این قرارداد را فراهم می‌کند، ممکن است با آخرین به‌روزرسانی KDEتان به‌روزرسانی نشده باشد. این باعث می‌شود برنامه‌تان با نسخه جاری ناهمساز بشود و از این رو آغاز نمی‌شود.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
fa: قرارداد %1، خدمت پوشه را انجام نمی‌دهد.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
fa: قرارداد %1 یک قرارداد پالایه نیست.

en: The protocol %1 is not supported.
fa: قرارداد %1 پشتیبانی نمی‌شود.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
fa: قرارداد %1 فقط یک قرارداد پالایه است.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
fa: قرارداد <strong>%1</strong>که توسط برنامه‌های KDE  پشتیبانی نشده، در حال حاضر در این رایانه نصب شده است.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
fa: ممکن است قرارداد یا کار‌ساز ازسرگیری پرونده را پشتیبانی نکند.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
fa: دست‌نوشته پیکر‌بندی پیشکار، نامعتبر است:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
fa: دست‌نوشته پیکربندی پیشکار، یک خطا را بازگرداند:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
fa: موضوع

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
fa: درخواست مورد انتظار، یک پرونده بود، اما در عوض پوشه <strong>%1</strong> یافت شد.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
fa: درخواست مورد انتظار، یک پوشه بود، اما در عوض پرونده <strong>%1</strong> یافت شد.

en: The request was not completed because it was aborted.
fa: درخواست کامل نشد، زیرا ساقط شده بود.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
fa: کنش درخواست‌شده توسط برنامه KDE که در حال پیاده‌سازی قرارداد <strong>%1</strong> می‌باشد، پشتیبانی نمی‌شود.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fa: دستگاه درخواست‌شده )»سوارشده«( را نمی‌توان مقداردهی اولیه کرد. خطای گزارش‌شده این بود: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
fa: دستگاه درخواست‌شده را نمی‌توان مقدار‌‌دهی اولیه کرد )»پیاده کرد«(. خطای گزارش‌شده: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
fa: چون فضای دیسک کافی نبود، نتوانست در پرونده درخواست‌شده <strong>%1</strong> بنویسد.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
fa: پرونده درخواست‌شده را نمی‌توان ایجاد کرد، زیرا یک پرونده با همین نام در حال حاضر موجود است.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
fa: پوشه درخواست‌شده را نمی‌توان ایجادکرد، زیرا یک پوشه با همین نام در حال حاضر وجود دارد.

en: The requested lock could not be granted. %1
fa: نتوانست قفل درخواست‌شده را تصدیق کند. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
fa: عمل درخواست‌شده به ایجاد پرونده موقت <strong>%1</strong> نیاز دارد، هر چند آن را نمی‌توان ایجاد کرد.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fa: عمل درخواست‌شده به ایجاد یک پرونده موقت نیاز دارد، تا زمانی که پرونده جدید بارگیری می‌شود آن را ذخیره کند. این پرونده موقت <strong>%1</strong> را نمی‌توان حذف کرد.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
fa: عمل درخواست‌شده به احتمال زیاد در پایان عمل حرکت پرونده به حذف پرونده اصلی نیاز دارد. پرونده اصلی <strong>%1</strong> را نمی‌توان حذف کرد.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
fa: عمل درخواست‌شده به تغییر نام پرونده اصلی <strong>%1</strong> نیاز دارد، هر چند نام آن را نمی‌توان تغییر داد.

en: The requested protocol may not be supported.
fa: ممکن است قرارداد درخواست‌شده، پشتیبانی نشود.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
fa: پیوند نمادی درخواست‌شده %1 را نمی‌توان ایجاد کرد.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
fa: کارساز <b>%1</b> یک گواهی‌نامه درخواست می‌کند.<br /><br />از فهرست زیر، یک گواهی‌نامه انتخاب کنید تا استفاده شود:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
fa: کارساز <strong>%1</strong> اجازه نداد که این رایانه متصل شود.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
fa: کارساز، از قرارداد WebDAV پشتیبانی نمی‌کند.

en: The server does not support the request type of the body.
fa: کار‌ساز، از درخواست نوع بدنه پشتیبانی نمی‌کند.

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
fa: کار‌ساز برای پاسخ به درخواستهای دیگری که باید پاسخ داده شوند، خیلی اشغال بود.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
fa: کار‌ساز قادر به زنده نگه داشتن ویژگیهای فهرست‌نویسی‌شده در عنصر رفتار ویژگی XML نبود، یا این که زمانی که در حال درخواست پرونده‌هایی که جای‌نوشت نمی‌شوند بودید؛ برای جای‌نوشت یک پرونده تلاش می‌کردید. %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
fa: ممکن است کار‌ساز در حالی که به اینترنت متصل است، برای اجازه دادن به درخواستها پیکربندی نشده باشد.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
fa: ممکن است کارساز در حالی که به اینترنت متصل است، در حال اجرای خدمت درخواست‌شده )%1( نباشد.

en: The source and destination are the same file.
    %1
fa: مبدأ و مقصد، یک پرونده است.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
fa: مبدأ

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
fa: پرونده یا پوشه مشخص‌شده <strong>%1</strong> موجود نمی‌باشد.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
fa: پوشه مشخص‌شده موجود نمی‌باشد، یا خوانا نبود.

en: The specified folder may not be empty.
fa: ممکن است پوشه مشخص‌شده خالی نباشد.

en: The specified folder may not exist.
fa: ممکن است پوشه مشخص‌شده موجود نباشد.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
fa: در درخواست مشخص‌شده خواسته شده بود که انتقال پرونده <strong>%1</strong> در نقطه معینی از انتقال، از سر گرفته شود. این کار ممکن نبود.

en: The specified resource may not exist.
fa: ممکن است منبعی مشخص موجود نباشد.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
fa: ممکن است منبع مشخص‌شده موجود نباشد، یا ممکن است قابل دسترس نباشد.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
fa: ممکن است نسخه‌های %1 قرارداد پشتیبانی‌شده، توسط این رایانه و کارساز ناهمساز باشند.

en: There are no special actions available for protocol %1.
fa: هیچ کنش ویژه‌ای برای قرارداد %1 موجود نیست.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
fa: ممکن است از بعضی جهات در امتداد مسیر شبکه، بین کارساز و این رایانه مسئله‌ای وجود داشته باشد.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fa: ممکن است پیکر‌بندی شبکه‌تان، به ویژه نام میزبان پیشکارتان مسئله‌ای داشته باشد. اگر اخیراً بدون هیچ مسئله‌ای به اینترنت دسترسی داشته‌اید، این مسئله غیرمحتمل می‌باشد.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
fa: ممکن است در رابطه با پیکربندی شبکه‌تان، مسئله‌ای وجود داشته باشد. اگر اخیراً بدون هیچ مسئله‌ای به اینترنت دسترسی دارید، این مسئله غیرمحتمل است.

en: There may have been a problem with your network connection.
fa: ممکن است در رابطه با اتصال شبکه‌تان، مسئله‌ای وجود داشته باشد.

en: These files use advanced permissions.
fa: این پرونده‌ها از مجوزهای پیشرفته استفاده می‌کنند.

en: This action was prevented by another error.
fa: این کنش توسط خطای دیگری پیشگیری شده بود.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
fa: این کنش »%1« با خودش جای‌نوشت می‌شود.
    لطفاً، یک نام پرونده جدید وارد کنید:

en: This certificate is not relevant.
fa: این گواهی‌نامه مناسب نیست.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
fa: این خطا، به برنامه KDE بسیار وابسته است. باید اطلاعاتی مضاف بر آنچه در معماری ورودی/خروجی KDE موجود است در اختیار شما قرار گیرد.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
fa[0]: تمام پرونده‌ها، پیوندها می‌باشند و مجوز ندارند.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
fa[0]: این پرونده‌ها از مجوزهای پیشرفته استفاده می‌کنند.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
fa: این پرچم اجازه افزودن، تغییر نام و حذف پرونده‌ها را می‌دهد. توجه داشته باشید که حذف و تغییر نام را می‌توان با استفاده از پرچم چسبناک محدود کرد.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
fa: این پرچم اجازه می‌دهد که محتوای پوشه را ببینید.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
fa[0]: این پوشه‌ها از مجوزهای پیشرفته استفاده می‌کنند.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
fa: این، یک خطای فنی نسبتاً خوب است، که نمی‌توان در آن، دستگاه مورد نیاز برای ارتباطات شبکه )یک سوکت( را ایجاد کرد.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
fa: این یک خطای فنی نسبتاً خوب است، که دستگاه مورد نیاز برای ارتباطات شبکه )یک سوکت( را نمی‌توان برای گوش دادن به اتصالهای شبکه واردشونده، در آن پایه‌ریزی کرد.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
fa: این یک خطای فنی نسبتاً خوب است، که هنگام تلاش برای پذیرش اتصال شبکه واردشونده، در آن خطایی رخ داد.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fa: بسیار احتمال دارد، که بر اثر اشکالی در برنامه ایجاد شود. لطفاً، یک گزارش کامل اشکال را همان‌طور که در زیر به تفصیل آمده، در نظر بگیرید.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
fa: بسیار احتمال دارد که توسط اشکالی در برنامه کار‌ساز ایجاد شود. لطفاً، ارائه گزارش کامل اشکال را که در زیر آمده، به تفضیل مورد ملاحظه قرار دهید.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
fa: این فهرست پرونده‌هایی است که باید باز شوند. بیش از یک پرونده را می‌توان با فهرست‌نویسی چندین پرونده که با فاصله از هم جدا شده‌اند، مشخص کرد.

en: This is the name of the file to open.
fa: این، نام پرونده‌ای است که لازم است باز شود.

en: This is the name to save the file as.
fa: این نامی برای ذخیره پرونده به عنوان می‌باشد.

en: This may be an error on the server side.
fa: این، ممکن است یک خطا از سوی کارساز باشد.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
fa: این به این معناست که درخواستی ایجاد شد که به تعیین محتویات پوشه نیاز دارد، و برنامه KDE که این قرارداد را پشتیبانی می‌کند، قادر به انجام این کار نیست.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
fa: این، به این معناست که اگر چه منبع، <strong>%1</strong>، قادر به باز شدن بود؛ اما هنگام خواندن محتویات منبع خطایی رخ داد.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
fa: این، به این معناست که اگر چه منبع، <strong>%1</strong>، قادر به باز شدن بود؛ اما هنگام نوشتن در منبع خطایی رخ داد.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
fa: این به این معناست که تلاش برای وارد کردن )به عبارت دیگر، برای باز کردن( پوشه درخواست‌شده <strong>%1</strong> رد شد.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
fa: این به این معناست که تلاش برای نوشتن در پرونده <strong>%1</strong> رد شد.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
fa: این بدین معناست که محتوای پرونده یا پوشه درخواست‌شده <strong>%1</strong>را نمی‌توان بازیابی کرد، همان‌طور که نمی‌توان به خواندن دست یافت.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
fa: این بدین معناست که پرونده <strong>%1</strong>را نمی‌توان همان‌طور که درخواست شده نوشت، زیرا برای نوشتن نمی‌توان به مجوز دسترسی داشت.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
fa: این گزینه، برخی ویژگیهای مناسب برای ذخیره پرونده‌های دارای پسوند را فعال می‌کند:<br /><ol><li>اگر نوع پرونده را برای ذخیره تغییر دهید، هر پسوند مشخص‌شده در ناحیه متن <b>%1</b> به‌ روز می‌شود.<br /><br /></li><li>اگر زمانی که <b>ذخیره</b> را فشار می‌دهید، هیچ پسوندی در ناحیه متن <b>%2</b> مشخص نشود، %3 به انتهای نام پرونده اضافه می‌شود )اگر نام پرونده در حال حاضر موجود نباشد(. این پسوند بر اساس نوع پرونده‌ای است که شما آن را برای ذخیره در آن انتخاب کرده‌اید.<br /><br /> اگر نمی‌خواهید KDE پسوندی برای نام پرونده تهیه کند، یا می‌توانید این گزینه را خاموش کنید، یا می‌توانید با افزودن یک نقطه ).( در انتهای نام پرونده آن را موقوف کنید (نقطه به طور خودکار حذف خواهد شد).</li></ol>اگر مطمئن نیستید، این گزینه را تا زمانی که پرونده‌هایتان را کنترل‌پذیرتر می‌سازد، فعال نگه‌ دارید.

en: Time out waiting for server interaction.
fa: اتمام وقت انتظار برای اندرکنش کار‌‌ساز.

en: Timeout Error
fa: خطای اتمام وقت

en: Timeout on server
    %1
fa: اتمام وقت در کارساز
    %1

en: Trash File
fa: زباله کردن پرونده

en: Trash Files
fa: زباله کردن پرونده‌ها

en: Trusted:
fa: معتمد:

en: Try again, either now or at a later time.
fa: یا الان یا وقت دیگری، دوباره امتحان کنید.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
fa: ابتدا سعی کنید پرونده جاری را به خارج حرکت دهید، و بعد دوباره امتحان کنید.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
fa: ابتدا سعی کنید پوشه جاری را به خارج حرکت داده و بعد دوباره امتحان کنید.

en: Type
fa: نوع

en: Type any comment you think is useful here.
fa: هر توضیحی که فکر می‌کنید مفید است را در اینجا تحریر کنید.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
fa: برای آغاز این کاربرد، فرمان را در اینجا تحریر کنید.
    
    با پیروی از فرمان، می‌توانید چندین جا‌گیرنده داشته باشید، که زمانی که برنامه واقعی اجرا می‌شود، جایگزین مقادیر واقعی می‌شوند:
    %f - یک نام پرونده تک
    %F - فهرست پرونده‌ها؛ در مورد کار‌بردهایی استفاده می‌شود که می‌توانند چندین پرونده محلی را در یک زمان باز کنند
    %u - تک نشانی وب
    %U - فهرست نشانیهای وب
    %d - فهرست راهنمای پرونده برای باز کردن
    %D- فهرست فهرستهای راهنما
    %i - شمایل
    %m - خرد شمایل
    %c - عنوان

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
fa: توصیف این کار‌برد را بر اساس استفاده آن، در اینجا تحریر کنید. مثالها: یک کاربرد شماره‌گیری )KPPP(، »ابزار شماره‌گیری« می‌باشد.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
fa: نامی که می‌خواهید به این کار‌برد بدهید را در اینجا تحریر کنید. این کار‌برد طبق این نام در گزینگان کار‌بردها و در تابلو ظاهر می‌شود.

en: Type:
fa: نوع:

en: U&RL
fa: &نشانی وب‌

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fa: معمولاً، محیطهای یونیکس قادر به پیوند دادن یک پرونده یا یک پوشه به یک نام و/یا یک محل جداگانه می‌باشند. طی عملیات رونوشت درخواست‌شده، KDE یک پیوند یا مجموعه‌ای از پیوندها را آشکار کرد، که منجر به یک حلقه نامتناهی می‌شود - یعنی پرونده )شاید به یک راه غیر مستقیم( به خودش پیوند داده شده بود.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
fa: معمولاً، محیطهای یونیکس قادر به پیوند یک پرونده یا یک پوشه به نام و/یا محل جداگانه می‌‌باشند. KDE، پیوند یا مجموعه‌ای از پیوندها را آشکار کرد، که منجر به یک حلقه نامتناهی می‌شود - یعنی پرونده )شاید به یک راه غیر مستقیم( به خودش پیوند داده شد.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
fa: نشانی وب به منبع ارجاع داده نمی‌شود.

en: URL Resource Invalid
fa: منبع نشانی وب نامعتبر

en: URL cannot be listed
    %1
fa: نشانی وب نتوانست فهرست شود
    %1

en: URL:
fa: نشانی وب:

en: Unable to Enter Folder
fa: قادر به وارد کردن پوشه نیست

en: Unable to Initialize Input/Output Device
fa: قادر به مقداردهی اولیه دستگاه ورودی/خروجی نیست

en: Unable to Launch Process
fa: قادر به راه‌اندازی فرآیند نیست

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
fa: قادر به مقداردهی اولیه دستگاه ورودی/خروجی نیست

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
fa: قادر به ایجاد io-slave نیست:
    klauncher گفت: %1

en: Unable to create io-slave: %1
fa: قادر به ایجاد io-slave نیست: %1

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
fa: قادر به باز کردن گواهی‌نامه نیست. یک اسم رمز جدید را امتحان می‌کنید؟

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
fa: قادر به ذخیره چوب الفها در  %1 نیست. خطای گزارش‌شده این بود: %2. این پیام خطا فقط یک مرتبه نمایش داده می‌شود. لازم است که علت خطا هر چه سریع‌تر تعیین شود، که به احتمال زیاد یک گرداننده کاملاً سخت است.

en: Undocumented Error
fa: خطای غیر مستند

en: Unexpected Program Termination
fa: پایان‌دهی غیر‌منتظره برنامه

en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
fa: الگوریتم کلید ناشناخته

en: Unknown Error
fa: خطای ناشناخته

en: Unknown Host
fa: میزبان ناشناخته

en: Unknown Interruption
fa: وقفه ناشناخته

en: Unknown Proxy Host
fa: میزبان پیشکار ناشناخته

en: Unknown error
    %1
fa: خطای ناشناخته
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
fa: کد خطای ناشناخته %1
    %2
    لطفاً، یک گزارش کامل اشکال به نشانی http://bugs.kde.org ارسال کنید.

en: Unknown host %1
fa: میزبان ناشناخته %1

en: Unknown interrupt
    %1
fa: وقفه ناشناخته
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
fa: قرارداد ناشناخته »%1«.

en: Unknown proxy host
    %1
fa: میزبان پروکسی ناشناخته
    %1

en: Unmount
fa: پیاده کردن

en: Unsharing folder '%1' failed.
fa: خرابی در پوشه غیراشتراکی »%1«.

en: Unsupported Action: %1
fa: کنش پشتیبانی‌نشده: %1

en: Unsupported Protocol %1
fa: قرارداد پشتیبانی‌نشده %1

en: Unsupported key size.
fa: اندازه کلید پشتیبانی‌نشده.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
fa: نرم‌افزارتان را طبق جدیدترین نسخه به‌روزرسانی کنید. توزیع شما باید ابزارهایی را برای به‌روزرسانی نرم‌افزارتان فراهم کند.

en: Updating System Configuration
fa: به‌روزرسانی پیکربندی سیستم

en: Updating system configuration.
fa: به‌روزرسانی پیکربندی سیستم.

en: User
fa: کار‌بر

en: User canceled action
    %1
fa: کاربر، کنش را لغو کرد
    %1

en: User:
fa: کاربر:

en: User:
fa: کاربر:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
fa: استفاده از نشانیهای وب فرعی به وسیله %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: Validity period:
fa: دورهٔ اعتبار:

en: Value:
fa: مقدار:

en: Varying (No Change)
fa: در حال تغییر )بدون تغییر(

[ctx: Verb]
en: &Trash
fa: &زباله‌

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
fa: اخطار

[ctx: Web page address]
en: Address:
fa: نشانی:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
fa: مستقیماً با آنها تماس بگیرید. در غیر این صورت، در نخستین نگاه ببینید آیا همین اشکال توسط شخص دیگری با جستجو در<a href="http://bugs.kde.org/"> وب‌گاه گزارش اشکال KDE</a> ارائه شده است. اگر ارائه نشده، به جزئیاتی که در بالا همراه با بسیاری از جزئیات دیگر داده شده، توجه کنید.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
fa: هنگام باز‌یابی اطلاعات در مورد میزبان پیشکار مشخص‌شده، <strong>%1</strong>، با خطای میزبان ناشناخته‌ای مواجه شد. خطای میزبان ناشناخته نشان می‌دهد که نام درخواست‌شده را نمی‌توان در اینترنت جای داد.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
fa: مایل هستید این گواهی‌نامه را برای همیشه و بدون اعلان بپذیرید؟

en: Write
fa: نوشتن

en: Write
    Entries
fa: نوشتن
    مدخلها

en: Write Access Denied
fa: نوشتن دستیابی رد شد

en: Writing to %1 is not supported.
fa: نوشتن در %1پشتیبانی نمی‌شود.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
fa: می‌خواهید حالت امن را وارد کنید. تمام انتقالها رمزی نوشته می‌شوند، مگر این که طور دیگری ثبت شود.
    این بدین معناست که هیچ گروه سومی به سادگی قادر به مشاهده داده در گذر شما نیست.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
fa: درصدد رها کردن حالت امن هستید. انتقالها دیگر رمزبندی نمی‌شوند.
    این بدین معناست که سومین گروه می‌تواند داده در حال گذر شما را مشاهده کند.

en: You are not authorized to execute this file.
fa: مجاز به اجرای این پرونده نیستید.

en: You are not authorized to execute this service.
fa: مجاز به اجرای این خدمت نیستید.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
fa: مجاز به برگزیدن کاربردی برای باز کردن این پرونده نیستید.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
fa: می‌توانید اجازه اشتراک پرونده را هم مجدداً پیکربندی کنید.

en: You can only select local files.
fa: فقط می‌توانید پرونده‌های محلی را برگزینید.

en: You did not select a file to delete.
fa: پرونده‌ای برنگزیدید که حذف شود.

en: You did not select a file to trash.
fa: پرونده‌ای برنگزیدید که زباله شود.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
fa: مجوز دستیابی به قرارداد  %1 را ندارید.

en: You do not have permission to create that folder.
fa: مجوز ایجاد آن پوشه را ندارید.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
fa: نشان داده‌اید که می‌خواهید این گواهی‌نامه را بپذیرید، اما آن گواهی‌نامه برای کارسازی که آن را ارائه می‌دهد صادر نمی‌شود. مایل هستید بارگذاری را ادامه دهید؟

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
fa: نشان داده‌اید که مایل هستید یک گواهی‌نامه امن به دست بیاورید یا بخرید. این جادوگر قصد دارد شما را از طریق این روش راهنمایی کند. ممکن است هر زمانی آن را لغو کنید و با این کار معامله ساقط می‌شود.

en: You may have encountered a bug in the program.
fa: ممکن است با یک اشکال در برنامه مواجه شده باشید.

en: You may have incorrectly typed the location.
fa: ممکن است محل را اشتباه تحریرکرده باشید.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
fa: ممکن است جزئيات احراز هویت را نادرست فراهم کرده باشید، یا اصلاً هیچ چیز فراهم نکرده‌اید.

en: You may not have permissions to accept the connection.
fa: ممکن است برای پذیرش اتصال، مجوز نداشته باشید.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
fa: ممکن است برای مقداردهی اولیه )»سوار کردن«( دستگاه، مجوز نداشته باشید. در سیستمهای یونیکس، اغلب امتیازهای سرپرست سیستم برای مقدار‌‌‌دهی اولیه به دستگاه مورد نیاز می‌باشند.

en: You may not have permissions to read from the resource.
fa: ممکن است برای خواندن از منبع، مجوز نداشته باشید.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
fa: ممکن است مجوز خواندن پرونده یا باز کردن پوشه را نداشته باشید.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
fa: ممکن است برای مقداردهی اولیه )»پیاده‌سازی«( دستگاه، مجوز نداشته باشید. در سیستمهای لینوکس، امتیازهای سرپرست سیستم اغلب برای مقدار‌دهی اولیه یک دستگاه مورد نیاز می‌باشند.

en: You may not have permissions to write to the resource.
fa: ممکن است برای نوشتن در منبع، مجوز نداشته باشید.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
fa: ممکن است برای برنامه KDE )با نام kioslave یا ioslave( که این قرارداد را پشتیبانی می‌کند، در اینترنت جستجویی انجام داده باشید. مکانهای جستجو شامل <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> و <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>می‌باشد.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
fa: حالا، برای درخواست گواهی‌نامه یک اسم رمز فراهم کنید. لطفاً، یک اسم رمز بسیار امن انتخاب کنید، چون برای رمز‌بندی کلید خصوصیتان استفاده خواهد شد.

en: You need to be authorized to share folders.
fa: لازم است که اجازه اشتراک پوشه‌ها را داشته باشید.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
fa: قبل از این که به شما اجازه داده شود که به هر پایگاهی دستیابی پیدا کنید، لازم است که برای کارساز پیشکار فهرست‌شده در زیر، یک نام کاربر و یک اسم رمز فراهم کنید.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
fa: برای دستیابی به این پایگاه، لازم است یک نام کار‌بر و یک اسم رمز فراهم کنید.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
fa: ممکن است برای اجرای عمل درخواست‌شده، مجوزهای دستیابیتان در این منبع کافی نباشد.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
fa: ممکن است حسابتان، مجوز برای دستیابی به منبع مشخص‌شده را نداشته باشد.

en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی

en: Zoom out
fa: کوچک‌نمایی

en: a suitable extension
fa: یک پسوند مناسب

[ctx: folder name]
en: New Folder
fa: پوشه جدید

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
fa: چوب الفها

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
fa: رونویسی پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: create the requested folder
fa: ایجاد پوشهٔ درخواست‌شده

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
fa: حذف پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
fa: قفل پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
fa: انتقال پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
fa: پرس‌وجوی قابلیت‌های کار‌ساز

[ctx: request type]
en: retrieve property values
fa: بازیابی مقادیر ویژگی

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
fa: باز‌یابی محتویات پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
fa: جستجو در پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: set property values
fa: تنظیم مقادیر ویژگی

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
fa: باز کردن قفل پرونده یا پوشهٔ تعیین‌شده

[ctx: request type]
en: upload %1
fa: بالا‌گذاری %1

en: telnet protocol handler
fa: گرداننده قرارداد تل‌نت

en: telnet service
fa: خدمت تل‌نت

en: the extension <b>%1</b>
fa: پسوند <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
fa: &زباله‌

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
fa[0]: واقعاً می‌خواهید این %1 فقره را زباله کنید؟
