kdelibs4 - en to fi translation catalogue (2280 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
fi: 
        Liitännäinen %1 on otettu automaattisesti käyttöön, sillä liitännäinen %2 on siitä riippuvainen

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
fi: 
        Liitännäinen %1 on automaattisesti otettu pois käytöstä, koska se on riippuvainen liitännäisestä %2.

en: 
    %1 options:
fi: 
    %1-valinnat:

en: 
    Arguments:
fi: 
    Parametrit:

en: 
    Generic options:
fi: 
    Yleiset valinnat:

en: 
    Options:
fi: 
    Valinnat:

en: 
    Please correct.
fi: 
    Korjaa.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
fi:    <a href="%1">[Ominaisuudet]</a>

en:  (In new window)
fi:  (Uudessa ikkunassa)

en:  (In other frame)
fi:  (Toisessa kehyksessä)

en:  - BCC:
fi:  - Piilokopio:

en:  - CC:
fi:  - Kopio:

en:  - Subject:
fi:  - Aihe:

en:  Stalled
fi:  pysähdyksissä

en: %1 &Handbook
fi: %1-käyttö&ohje|/|$[gen %1] käyttö&ohje

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
fi: %1 (%2 – %3×%4 kuvapistettä)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
fi: %1 (%2×%3 kuvapistettä)

en: %1 (Link)
fi: %1 (Linkki)

en: %1 - %2x%3 Pixels
fi: %1 – %2×%3 kuvapistettä

en: %1 - unknown type
fi: %1 – tuntematon tyyppi

en: %1 - unknown type of userpath
fi: %1 – tuntematon userpathin tyyppi

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
fi[0]: %1 kuva  %2 kuvasta ladattu
fi[1]: %1 kuvaa %2 kuvasta ladattu.

en: %1 file | %1 files
fi[0]: %1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

en: %1 folder | %1 folders
fi[0]: %1 kansio
fi[1]: %1 kansiota

en: %1 is already assigned to %2
fi: %1 on jo liitetty kohteeseen %2

en: %1 is not a function and cannot be called.
fi: %1 ei ole funktio ja sitä ei voida kutsua.

en: %1 is not an Object type
fi: %1 ei ole objektityyppi

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
fi[0]: Pikanäppäin ”%2” on moniselitteinen seuraavalle pikanäppäimelle.
    Haluatko sijoittaa tyhjän pikanäppäimen tälle toiminnolle?
    %3
fi[1]: Pikanäppäin ”%2” on moniselitteinen seuraaville pikanäppäimille.
    Haluatko sijoittaa tyhjän pikanäppäimen näille toiminnoille?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
fi[0]: Pikanäppäinristiriita
fi[1]: Pikanäppäinristiriitoja

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
fi[0]: Pikanäppäin ”%2” on ristiriidassa seuraavan näppäinyhdistelmän kanssa:
fi[1]: Pikanäppäin ”%2” on ristiriidassa seuraavien näppäinyhdistelmien kanssa:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
fi[0]: X11 RGB -värinimiä ei voitu lukea. Tietoja etsittiin sijainneista:
    %2
fi[1]: X11 RGB -värinimiä ei voitu lukea. Tietoja etsittiin sijainneista:
    %2%2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
fi[0]: Ristiriita työpöydänlaajuisen pikanäppäimen kanssa
fi[1]: Ristiriita työpöydänlaajuisten pikanäppäinten kanssa

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
fi[0]: Lisättiin %1 liitännäinen riippuvuuksien takia
fi[1]: Lisättiin %1 liitännäistä riippuvuuksien takia

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
fi[0]: Poistettiin %1 liitännäinen riippuvuuksien takia
fi[1]:  Poistettiin %1 liitännäistä riippuvuuksien takia

en: %1%
fi: %1 %

en: %1% of %2
fi: %1 % ( %2 )

en: %1/s (done)
fi: %1/s (valmis)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
fi[0]: %2 (%1 tavu)
fi[1]: %2 (%1 tavua)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
fi[0]: %2 / %1 tiedostosta
fi[1]: %2 / %1 tiedostosta

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
fi[0]: %2 / %1 kansio
fi[1]: %2 / %1 kansiosta

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
fi[0]: %2/%3 valmiina
fi[1]: %2/%3 valmiina

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
fi[0]: %2 % yhdestä tiedostosta
fi[1]: %2 % %1 tiedostosta

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
fi[0]: %2/s (jäljellä %3 )
fi[1]: %2/s (jäljellä %3 )

en: &About
fi: &Tietoa

en: &About %1
fi: &Tietoa: %1|/|&Tietoa $[yleisnimi_pienellä $[elat %1] ]

en: &Actual Size
fi: &Todellinen koko

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Add Bookmark
fi: &Lisää kirjanmerkki

en: &Add to Custom Colors
fi: &Lisää omiin väreihin

en: &Allow storing passwords for this site
fi: S&alli tämän sivuston salasanojen tallennus

en: &Apply
fi: &Käytä

en: &Automatic spell checking enabled by default
fi: &Automaattinen oikoluku oletusarvoisesti käytössä

en: &Available:
fi: &Käytettävissä:

en: &Back
fi: &Takaisin

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Break at Next Statement
fi: &Pysäytä seuraavaan lausekkeeseen

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Close Document
fi: S&ulje tiedosto

en: &Close Wallet
fi: &Sulje lompakko

en: &Close Window
fi: S&ulje ikkuna

en: &Configure %1...
fi: &Asetukset: %1…|/|$[gen %1] &asetukset…

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
fi: &Aseta JavaScriptin uusien ikkunoiden toimintatapoja…

en: &Copy
fi: K&opioi

en: &Copy Email Address
fi: &Kopioi sähköpostiosoite

en: &Copy Full Text
fi: &Kopioi koko teksti

en: &Copy Link Address
fi: Kopioi &linkin osoite

en: &Copy Text
fi: &Kopioi teksti

en: &Debug
fi: &Paikanna virheitä

en: &Defaults
fi: O&letusasetukset

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: &Disable Error Reporting
fi: &Kytke virheenilmoitus pois päältä

en: &Discard
fi: &Hylkää

en: &Do Not Save
fi: &Älä tallenna

en: &Do not show this message again
fi: &Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit Bookmarks...
fi: &Muokkaa kirjanmerkkejä…

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find
fi: &Etsi

en: &Find in Frame...
fi: &Etsi kehyksestä…

en: &Find...
fi: &Etsi…

en: &Finished
fi: &Valmis

en: &First Page
fi: &Ensimmäinen sivu

en: &Fit to Page
fi: &Sovita sivulle

en: &Forward
fi: &Seuraava

en: &Game
fi: &Peli

en: &Go
fi: &Siirry

en: &Go To...
fi: &Siirry…

en: &Go to Line...
fi: Siirry &riville…

en: &Go to Page...
fi: &Siirry sivulle…

en: &Grant All
fi: &Anna kaikki

en: &Help
fi: O&hje

en: &Hide Errors
fi: &Piilota virheet

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
fi: &Piilota teksti, kun työkalurivillä teksti on kuvakkeen vierellä

en: &Ignore
fi: &Ohita

en: &Join KDE
fi: &Liity KDE-tiimiin

en: &Keep password
fi: &Säilytä salasana

en: &Keep this window open after transfer is complete
fi: &Pidä ikkuna auki siirron päätyttyä

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: &Last Page
fi: &Viimeinen sivu

en: &Launch Bug Report Wizard
fi: &Käynnistä opastettu vian ilmoitus

en: &License Agreement
fi: &Lisenssi

en: &Mail...
fi: &Lähetä…

en: &Minimize
fi: P&ienennä

en: &New
fi: &Uusi

en: &Next
fi: &Seuraava

en: &Next Page
fi: &Seuraava sivu

en: &No
fi: &Ei

en: &Open...
fi: &Avaa…

en: &Order by:
fi: &Järjestys:

en: &Overwrite
fi: &Korvaa

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: &Paste
fi: L&iitä

en: &Pause
fi: &Keskeytä

en: &Previous
fi: E&dellinen

en: &Previous Page
fi: E&dellinen sivu

en: &Print...
fi: T&ulosta…

en: &Prompt on replace
fi: &Kysy korvattaessa

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &Redisplay
fi: Piirrä &uudelleen

en: &Redo
fi: Tee &uudelleen

en: &Redo: %1
fi: &Tee uudelleen: %1

en: &Reject All
fi: &Hylkää kaikki

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Replace
fi: K&orvaa

en: &Replace...
fi: &Korvaa…

en: &Report Bug...
fi: &Ilmoita viasta…

en: &Report Bugs or Wishes
fi: &Ilmoita vioista tai toiveista

en: &Reset
fi: &Aiemmat asetukset

en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Resume
fi: &Jatka

en: &Rotate Clockwise
fi: &Kierrä myötäpäivään

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Save Link As...
fi: Tallenna &linkki nimellä…

en: &Save Settings
fi: &Tallenna asetukset

en: &Search
fi: &Haku

en: &Selected text
fi: &Valittu teksti

en: &Selected:
fi: &Valittu:

en: &Send
fi: &Lähetä

en: &Send Email
fi: Lähetä &sähköposti

en: &Send File | &Send Files
fi[0]: &Lähetä tiedosto
fi[1]: &Lähetä tiedostot

en: &Send Unencrypted
fi: &Lähetä salaamattomana

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
fi[0]: &Näytä estetty ikkuna
fi[1]: Näytä %1 estettyä ikkunaa

en: &Show tips on startup
fi: &Näytä vinkit käynnistettäessä

en: &Skip
fi: &Ohita

en: &Source:
fi: &Lähde:

en: &Spelling...
fi: &Oikoluku…

en: &Stop Script
fi: P&ysäytä komentosarja

en: &Store
fi: Tallenna

en: &Submit Anyway
fi: &Lähetä kuitenkin

en: &Support KDE
fi: Tue &KDE-projektia

en: &Text to find:
fi: &Haettava teksti:

en: &Thanks To
fi: &Kiitokset

en: &Toolbar:
fi: &Työkalurivi:

en: &Tools
fi: T&yökalut

en: &Try
fi: &Kokeile

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Undo: %1
fi: &Kumoa: %1

en: &Up
fi: &Ylös

en: &Verify:
fi: &Tarkista:

en: &View
fi: &Näytä

en: &Whole words only
fi: &Vain kokonaiset sanat

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &Zoom...
fi: &Lähennä tai loitonna…

en: '%1' is not a valid QLayout.
fi: ”%1” ei ole kelvollinen QLayout.

en: '%1' is not a valid QWidget.
fi: "%1" ei ole kelvollinen QWidget.

en: 'ai_family' not supported
fi: ai_family ei tuettu

en: 'ai_socktype' not supported
fi: ai_socktype ei tuettu

en: (C) 2000 Stephan Kulow
fi: © 2000 Stephan Kulow

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
fi: © 2004–2005 Ian Reinhart Geiser

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
fi: © 2005 Jeroen Wijnhout

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
fi: © 2005–2006 KJSEmbedin tekijä

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
fi: © 2006 Sebastian Sauer

en: (No logo available)
fi: (Ei logoa)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
fi: © 1999–2002 KDE-kehittäjät

en: (c) 2001, Waldo Bastian
fi: © 2001 Waldo Bastian

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
fi: © 2006–2009 Sebastian Trüg

en: --- separator ---
fi: --- erotin ---

en: -default-
fi: -oletus-

en: -unnamed-
fi: -nimetön-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
fi: … <b>virheellisesti kirjoitettu</b> sana kontekstissa …

en: 1 download | %1 downloads
fi[0]: 1 lataus
fi[1]: %1 latausta

en: 1 match found. | %1 matches found.
fi[0]: Yksi osuma löytyi.
fi[1]: %1 osumaa löytyi.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
fi[0]: Yksi korvaus tehty.
fi[1]: %1 korvausta tehty.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
fi: järjestelmävirhe: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
fi: Tuntematon osoiteperhe %1

en: << Add to Dictionary
fi: << Lisää sanakirjaan

en: <Low Surrogate>
fi: Laajennuskoodin kakkososa

en: <Merge %1>
fi: <Liitä %1>

en: <Merge>
fi: <Liitä>

en: <Non Private Use High Surrogate>
fi: Erilliskäyttölohkoon kuulumaton laajennuskoodin ykkösosa

en: <Private Use High Surrogate>
fi: Erilliskäyttölohkoon kuuluva laajennuskoodin ykkösosa

en: <Private Use>
fi: Erityiskäyttö

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
fi: <a href="http://opendesktop.org/">Kotisivu</a>

en: <b>misspelled</b>
fi: <b>kirjoitusvirhe</b>

en: <br />Provider: %1
fi: <br />Tarjoaja: %1

en: <br />Version: %1
fi: <br />Versio: %1

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
fi: <h2>Valintanäppäimiä lisätty (vain tiedoksesi)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
fi: <h2>Valintanäppäimiä muutettu</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
fi: <h2>Valintanäppäimiä poistettu</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
fi: <html><b>KDE</b> on <a href="%1">vapaisiin ohjelmistoihin</a> omistautuneiden ohjelmoijien, taiteilijoiden, kirjoittajien, kääntäjien ja muiden toimijoiden maailmanlaajuinen verkosto. Yhteisö on luonut satoja vapaita ohjelmistoja osana KDE-kehitysalustaa ja KDE-ohjelmistojakelua.<br /><br />KDE on yhteistoimintayritys, jossa kukaan yksittäinen taho ei hallitse KDE:n toimia tai tuotteita muiden yli. Kaikki ovat tervetulleita liittymään ja osallistumaan KDE:hen, myös sinä.<br /><br />Saat lisätietoa KDE-yhteisöstä ja tuottamistamme ohjelmista sivustolta <a href="%2">%2</a>.</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
fi: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versio %2</b><br />&nbsp;</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
fi: <html><font size="5">%1</font><br/><b>versio %2</b><br/>KDE %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
fi: <html><font size="5">KDE – Ole vapaa!</font><br /><b>Ohjelmistoalustan versio %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(ei vielä tiedossa)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
fi: <html>KDE-ohjelmistot ovat saatavilla ilmaiseksi, mutta niiden tekeminen ei ole ilmaista.<br /><br />Tämän vuoksi KDE-yhteisö on muodostanut voittoa tavoittelemattoman KDE e.V. -yhdistyksen Saksassa. Yhdistys edustaa KDE-projektia oikeudellisissa ja taloudellisissa asioissa. Osoitteessa <a href="%1">%1</a> on lisätietoa yhdistyksestä.<br /><br />KDE ottaa vastaan monenlaista apua – myös rahallista. Suurin osa rahasta käytetään korvaamaan jäsenten ja muiden henkilöiden kehitystyöstä aiheutuneita kuluja. Rahaa käytetään myös lakipalveluihin ja konferenssien sekä tapaamisten järjestämiseen. <br /><br />Rohkaisemme Sinua tukemaan KDE:tä taloudellisten lahjoitusten muodossa käyttämällä sivulla <a href="%2">%2</a> esiteltyjä tapoja.<br /><br />Suuret kiitokset tuestasi.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
fi: <html>Ohjelmistoja voi aina parantaa, ja KDE:n kehitysryhmä on valmis siihen. Toivomme, että käyttäjänä kerrot meille, jos jokin asia ei toimi odottamallasi tavalla tai jotakin voisi parantaa.<br /><br />KDE:lla on vianseurantajärjestelmä. Voit ilmoittaa vioista joko osoitteessa <a href="%1">%1</a> tai käyttämällä ohjelmien Ilmoita viasta -toimintoa Ohje-valikosta.<br /><br/>Jos sinulla on parannusehdotus, voit lähettää toiveesi vianseurantajärjestelmään. Muista kuitenkin käyttää vakavuusastetta ”Wishlist”.</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
fi: <html>Sinun ei tarvitse olla ohjelmistokehittäjä liittyäksesi KDE-tiimiin. Voit liittyä kansallisiin ryhmiin ja auttaa kääntämään KDE:tä omalle kielellesi. Voit myös tehdä grafiikkaa, teemoja, ääniä tai parantaa dokumentaatiota. Päätät itse, mitä haluat tehdä.<br /><br />Vieraile osoitteessa <a href="%1">%1</a>, jos haluat lisätietoa projekteista, joihin voit osallistua.<br /><br />Lisätietoa ja ohjeistusta löytyy osoitteesta <a href="%2">%2</a>.</html>

en: <not assigned>
fi: <ei määritetty>

en: <p>Downloads: %1</p>
fi: <p>Lataukset: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
fi: <p>Ei latauksia</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
fi: <p>Valitsit tärkeysasteen <b>Kriittinen</b>. Huomaa, että tämä aste on tarkoitettu vain virheille, jotka</p><ul><li>vaikuttavat muihin sovelluksiin järjestelmässä tai rikkovat koko järjestelmän</li><li>hävittävät tärkeää dataa</li> <li>aiheuttavat tietoturva-aukon järjestelmään johon paketti on asennettu</li></ul>
    <p>Aiheuttaako ilmoittamasi virhe yllä olevia ongelmia? Ellei, laske tärkeysastetta. Kiitos!</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
fi: <p>Valitsit tärkeysasteen <b>Vakava</b>. Huomaa,että tämä tärkeysaste on tarkoitettu vain virheille jotka</p><ul><li>tekevät paketista käyttökelvottoman</li><li>aiheuttavat tietojen häviämisiä</li><li>aiheuttavat tietoturva-aukon muiden samaa ohjelmaa käyttävien käyttäjien tietoihin.</li></ul>
    <p>Aiheuttaako ilmoittamasi virhe yllä olevia ongelmia? Jos ei, laske tärkeysastetta. Kiitos!</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä jättääksesi kaikki tuntemattomat sanat alkuperäiseen muotoon.</p>
    <p>Tämä on hyödyllistä jos sana on nimi, lyhenne, vieraskielinen tai mikä tahansa muu sana, jota et halua lisätä sanakirjaan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä jättääksesi tuntemattoman sanan alkuperäiseen muotoon.</p>
    <p>Tämä on hyödyllistä jos sana on nimi, lyhenne, vieraskielinen tai mikä tahansa muu sana, jota et halua lisätä sanakirjaan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä korvataksesi kaikki tuntemattoman sanan osumat ylävasemmalla olevan tekstikentän tekstillä.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Napsauta tästä korvataksesi tämän tuntemattoman sanan ylävasemmalla olevan tekstikentän tekstillä.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Tässä on tekstinäyte tuntemattoman sanan asiayhteydestä.Jos tämä tieto ei riitä parhaan korvauksen valitsemiseksi, voit napsauttaa tiedostoa ja lukea suuremman määrän ympäröivää tekstiä. Tämän jälkeen voit palata oikolukuun.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Jos tunnistamattomassa sanassa on kirjoitusvirhe, saatat löytää sille korjauksen luettelosta Jos löydät sopivan sanan, napsauta sitä. Jos mikään luettelon sanoista ei ole sopiva korjaus, voit kirjoittaa oman korjauksen yläpuolella olevaan tekstikenttään.</p>
    <p>Korvataksesi vain tämän sanan, napsauta <b>Korvaa</b> tai jos haluat korvata kaikki esiintymät, napsauta <b>Korvaa kaikki</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Jos tunnistamattomassa sanassa on kirjoitusvirhe, voit kirjoittaa sopivan korjauksen sanalle tähän tai valita korjauksen alla olevasta luettelosta.</p>
    <p> Jos haluat korvata vain tämän osuman, napsauta <b>Korvaa</b>. Jos haluat korvata kaikki osumat, napsauta <b>Korvaa kaikki</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Valitse oikoluettavan tiedoston kieli.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Oikoluku löysi sanan, jota ei ole sanakirjassa.<br />
    Napsauta tästä, jos tunnistamaton sana on kirjoitettu oikein ja haluat välttää väärän tunnistuksen jatkossa. Jos haluat jättää sanan alkuperäiseksi, mutta et halua lisätä sitä sanakirjaan, napsauta <b>Ohita</b> tai <b>Ohita kaikki</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
fi: <qt><b>Virhe</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
fi: <qt><b>Virhe</b>: solmu %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
fi: <qt><p><strong>”Tulosta ylätunniste”</strong></p><p>Jos tämä on valittuna, päivämäärän, osoitteen ja sivunumeron sisältävä ylätunniste tulostetaan jokaisen sivun ylälaitaan.</p><p>Jos tätä ei ole valittu, sivuille ei tulosteta ylätunnistetta.</p></qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
fi: <qt><p><strong>”Tulosta kuvat”</strong></p><p>Jos tämä on valittuna, sivulla olevat kuvat tulostetaan. Tulostus voi kestää kauemmin ja käyttää enemmän mustetta.</p><p>Jos tätä ei ole valittu, vain sivun tekstit tulostetaan, ilman kuvia. Tulostus on nopeampaa ja käyttää vähemmän mustetta.</p></qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
fi: <qt><p><strong>”Tulostinystävällinen tila”</strong></p><p>Jos tämä on valittuna, HTML-sivun tulostus tapahtuu mustavalkoisena, ja kaikki värilliset taustat muunnetaan valkoiseksi. Tulostus on tässä tilassa nopeampaa ja kuluttaa vähemmän mustetta.</p><p>Ellei tilaa ole valittu, HTML-sivu tulostetaan alkuperäisillä väriasetuksilla. Tämä voi aiheuttaa koko sivun kokoisia väritulosteita (tai harmaasävytulosteita, jos tulostimesi on mustavalkoinen). Tulostus on mahdollisesti hitaampaa ja käyttää enemmän mustetta.</p> </qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
fi: <qt><p>Moduulin määrittämää laitteistoa tai ohjelmistoa ei ole tai ylläpitäjä on poistanut moduulin käytöstä.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
fi: <qt><p>Mahdolliset syyt:<ul><li>Edellisessä KDE-päivityksessä tapahtui virhe, joka jätti yksinäisen ohjausmoduulin.</li><li>Koneessa on vanha kolmannen osapuolen moduuli.</li></ul></p><p>Tarkista nämä vaihtoehdot tarkasti ja yritä poistaa virheilmoituksessa mainittu moduuli. Jos et onnistu, ota yhteyttä levityspaketoijaan tai paketin luojaan. </p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
fi: <qt><p>Diagnoosi on:<br />Työpöytätiedostoa %1 ei löytynyt.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
fi: <qt><p>Sana luokiteltiin ”tuntemattomaksi”, koska sitä ei löydy käytössä olevasta sanakirjasta. Sana voi olla myös vieraskielinen.</p>
    <p>Jos sana on kirjoitettu oikein, voit lisätä sen sanakirjaan napsauttamalla <b>Lisää sanakirjaan</b>-painiketta. Jos et halua lisätä sanaa sanakirjaan ja haluat jättää kohdan muuttamatta, napsauta <b>Ohita</b>- tai <b>Ohita kaikki</b>-painiketta.</p>
    <p>Jos sanassa on kirjoitusvirhe, voit valita sopivan korjauksen alapuolelta. Jos luettelosta ei löydy sopivaa vaihtoehtoa, voit kirjoittaa sen myös itse alapuolella olevaan tekstikenttään ja napsauttamalla sen jälkeen <b>Korvaa</b>- tai <b>Korvaa kaikki</b>-painiketta.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
fi: <qt>Luottamattoman sivun pääsy kohteeseen<br /><b>%1</b><br /> estettiin.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Lopetetaanko <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fi: <qt>Ei voitu käynnistää <i>gpg</i>-ohjelmaa tiedoston varmentamiseksi. Varmista, että <i>gpg</i> on asennettu, muuten haettujen resurssien varmentaminen ei ole mahdollista.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fi: <qt>Ei voitu käynnistää <i>gpg</i>-ohjelmaa, ja hakea avaimia. Varmista, että <i>gpg</i>on asennettu, muuten haettujen resurssien varmennus ei ole mahdollista.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
fi: <qt>Ei voitu käynnistää <i>gpg</i>-ohjelmaa, ja allekirjoittaa tiedostoa. Varmista, että <i>gpg</i> on asennettu, muuten resurssien allekirjoittaminen ei ole mahdollista.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko etsiä Internetistä hakusanalla <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
fi: <qt>Suurenna fonttia<br /><br />Suurentaa fonttia tässä ikkunassa. Napsauta ja pidä pohjassa hiiren painiketta, niin saat valikon, josta näet saatavilla olevat fonttikoot.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
fi: <qt>Anna salasana avaimelle <b>0x%1</b>, jonka omistaa <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
fi: <qt>Etsitäänkö seuraava osuma haulle <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
fi: <qt>Etsi seuraava<br /><br />Etsii seuraavan esiintymän tekstistä, jonka olet löytänyt <b>Etsi</b>-toiminnolla</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
fi: <qt>Etsi edellinen<br /><br />Etsii edellisen esiintymän tekstistä, jonka olet löytänyt <b>Etsi</b>-toiminnolla.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
fi: <qt>Etsi tekstiä<br /><br />Avaa ikkunan, jonka avulla voit etsiä tekstiä sivulta.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
fi: <qt>Mikäli valittu, niin kaikki korvausmerkkijonon <code><b>\N</b></code>-esiintymät (<code><b>N</b></code> on kokonaisluku) korvataan paikkamerkkiä vastaavalla löydetyn tekstin osalla (osamerkkijono sulkujen sisällä hakumerkkijonossa).<p>Lisätäksesi merkkijonon <code><b>\N</b></code> korvattavaan merkkijonoon, lisää ylimääräinen kenoviiva sen eteen, eli <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
fi: <qt>Jos painat <b>Etsi</b>-painiketta, tiedostosta etsitään yläpuolelle syötetty teksti. </qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
fi: <qt>Jos painat <b>Korvaa</b>-painiketta, tiedostosta korvataan etsitty teksti korvaavalla tekstillä.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
fi: Ei tietoa saatavilla.
    Annettua KAboutData-objektia ei ole olemassa.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
fi: <qt>Ei osumia haulle <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
fi: <qt>Tulosta kehys<br /><br />Joillakin sivuilla on useita kehyksiä. Jos haluat tulostaa vain yhden kehyksistä, napsauta sitä ja valitse tämä toiminto.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
fi: <qt>Pienennä fonttia<br /><br />Pienentää fonttia tässä ikkunassa. Napsauta ja pidä pohjassa hiiren painiketta, niin saat valikon, josta näet saatavilla olevat fonttikoot.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
fi: <qt>Määrittelee kuinka Jovie ilmoittaa saapuneesta tapahtumasta. Mukautetussa puheessa voit käyttää seuraavia korvausmerkkejä:<dl><dt>%e</dt><dd>tapahtuman nimi</dd><dt>%a</dt><dd>Sovellus, joka lähetti tapahtuman</dd><dt>%m</dt><dd>Sovelluksen lähettämä viesti</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
fi: <qt>Näppäinyhdistelmä %1 on jo käytössä toiminnolle <b>%2</b>.<br> Valitse toinen näppäinyhdistelmä.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
fi: <qt>Diagnostiikka:<br />%1<p>Mahdolliset syyt:</p><ul><li>Edellisessä KDE-päivityksessä tapahtui virhe, joka jätti yksinäisen ohjausmoduulin.</li><li>Koneessa on vanha kolmannen osapuolen moduuli.</li></ul><p>Tarkista nämä vaihtoehdot tarkasti ja yritä poistaa virheilmoituksessa mainittu moduuli. Jos et onnistu, ota yhteyttä levityspaketoijaan tai paketin luojaan.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
fi: <qt>Diagnoosi on:<br />Työpöytätiedosto %1 ei määritä kirjastoa. </qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
fi: <qt>Lomakkeen tiedot lähetetään paikalliseen tiedostojärjestelmään<br /><b>%1</b><br /><br />Haluatko lähettää lomakkeen tiedot?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
fi: <qt>Sivusto yrittää aukaista sivua <p>%1</p> uudessa ikkunassa Javascriptin avulla.<br />Avataanko ikkuna?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
fi: <qt>Sivusto yrittää lähettää lomaketta, joka aukaisisi sivun <p>%1</p> uudessa ikkunassa Javascriptin avulla.
    Haluatko, että lomake lähetetään?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
fi: <qt>Tähän sivuun ei luoteta, mutta se sisältää linkin<br /><b>%1</b>.<br />Haluatko seurata linkkiä?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
fi: <qt>Lähetä vikailmoitus napsauttamalla alla olevaa painiketta. Tämä avaa verkkoselaimen osoitteeseen <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>, josta löydät täytettävän lomakkeen. Yllä olevat tiedot siirretään vikailmoituspalvelimelle.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
fi: &Fontti

[ctx: @action]
en: &Justify
fi: &Tasaa

[ctx: @action]
en: &Strike Out
fi: &Yliviivattu

[ctx: @action]
en: About Application
fi: Tietoa sovelluksesta

[ctx: @action]
en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
fi: Aktivoi seuraava välilehti

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
fi: Aktivoi edellinen välilehti

[ctx: @action]
en: Actual Size
fi: Todellinen koko

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: @action]
en: Align &Center
fi: Sijoita &keskelle

[ctx: @action]
en: Align &Left
fi: Sijoita &vasemmalle

[ctx: @action]
en: Align &Right
fi: Sijoita &oikealle

[ctx: @action]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @action]
en: Backward Word
fi: Edellinen sana

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
fi: Rivin alku

[ctx: @action]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
fi: Muokkaa ilmoituksia

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
fi: Muokkaa työkalurivejä

[ctx: @action]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
fi: Vähennä sisennystä

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
fi: Poista edellinen sana

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
fi: Poista seuraava sana

[ctx: @action]
en: Deselect
fi: Poista valinta

[ctx: @action]
en: Document Back
fi: Tiedosto taaksepäin

[ctx: @action]
en: Document Forward
fi: Tiedosto eteenpäin

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

[ctx: @action]
en: End of Line
fi: Rivin loppu

[ctx: @action]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: @action]
en: Find Next
fi: Etsi seuraava

[ctx: @action]
en: Find Prev
fi: Etsi edellinen

[ctx: @action]
en: Fit To Height
fi: Sovita korkeuteen

[ctx: @action]
en: Fit To Page
fi: Sovita sivulle

[ctx: @action]
en: Fit To Width
fi: Sovita leveyteen

[ctx: @action]
en: Font &Size
fi: Fontti&koko

[ctx: @action]
en: Format Painter
fi: Muotomaalaaja

[ctx: @action]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: @action]
en: Forward Word
fi: Seuraava sana

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
fi: Koko näytön tila

[ctx: @action]
en: Go to Line
fi: Siirry riville

[ctx: @action]
en: Goto
fi: Siirry

[ctx: @action]
en: Goto Page
fi: Siirry sivulle

[ctx: @action]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @action]
en: Increase Indent
fi: Lisää sisennystä

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
fi: Lisää vaakasuora viiva

[ctx: @action]
en: Key Bindings
fi: Näppäinyhdistelmät

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
fi: Vasemmalta oikealle

[ctx: @action]
en: Link
fi: Linkki

[ctx: @action]
en: Mail
fi: Lähetä

[ctx: @action]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
fi: Seuraava täydennysosuma

[ctx: @action]
en: Next Item in List
fi: Seuraava kohta luettelossa

[ctx: @action]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @action]
en: Open Recent
fi: Avaa viimeaikainen

[ctx: @action]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @action]
en: Paste Selection
fi: Liitä valinta

[ctx: @action]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
fi: Edellinen täydennysosuma

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
fi: Edellinen kohta luettelossa

[ctx: @action]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @action]
en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

[ctx: @action]
en: Prior
fi: Edellinen

[ctx: @action]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: @action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: @action]
en: Reload
fi: Lataa uudestaan

[ctx: @action]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: @action]
en: Report Bug
fi: Ilmoita viasta

[ctx: @action]
en: Revert
fi: Palauta

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
fi: Oikealta vasemmalle

[ctx: @action]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: @action]
en: Save Options
fi: Tallenna asetukset

[ctx: @action]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
fi: Näytä valikkorivi

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
fi: Näytä tilarivi

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalurivi

[ctx: @action]
en: Spelling
fi: Oikoluku

[ctx: @action]
en: Subscript
fi: Alaindeksi

[ctx: @action]
en: Substring Completion
fi: Osamerkkijonon täydennys

[ctx: @action]
en: Superscript
fi: Yläindeksi

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
fi: Vaihda sovelluksen kieltä

[ctx: @action]
en: Text &Color...
fi: Tekstin &väri…

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
fi: Tekstin &korostus…

[ctx: @action]
en: Text Completion
fi: Tekstin täydennys

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
fi: Päivän vinkki

[ctx: @action]
en: To Plain Text
fi: Puhtaaksi tekstiksi

[ctx: @action]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action]
en: Up
fi: Ylös

[ctx: @action]
en: What's This
fi: Mikä tämä on

[ctx: @action]
en: Zoom
fi: Zoomaa

[ctx: @action]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
fi: Alku

[ctx: @action End of document]
en: End
fi: Loppu

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
fi: Koti

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
fi: &Lihavoitu

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
fi: &Kursiivi

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
fi: &Alleviivattu

[ctx: @action:button]
en: &Finished
fi: &Valmis

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
fi: Tyhjennä teksti

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
fi: &Kaikki

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
fi: Aloita alusta

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
fi: &Poistu koko näytön tilasta

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
fi: &Koko näytön tila

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöstä

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
fi: Koko näyttö

[ctx: @email-with-name/rich %1 is name, %2 is address]
en: <a href="mailto:%2">%1</a>
fi: <a href="mailto:%1">%2</a>

[ctx: @filename/plain]
en: ‘%1’
fi: ”%1”

[ctx: @icode/plain]
en: “%1”
fi: ”%1”

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
fi: Päivä ei voi olla aiempi kuin %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
fi: Päivä ei voi olla myöhempi kuin %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
fi: Poista tunniste

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
fi: Avataanko ”%1”?

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
fi: Poistetaanko tunniste <resource>%1</resource> varmasti kaikista tiedostoista?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
fi: Antamasi päivä on virheellinen

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
fi: Antamasi päivämäärä ja aika on myöhäisimmän sallitun päivämäärän ja ajan jälkeen.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
fi: Antamasi päivämäärä ja aika on ennen aikaisinta sallittua päivämäärää ja aikaa.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
fi: Antamasi aika on virheellinen

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
fi: Aika ei voi olla aiempi kuin %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
fi: Aika ei voi olla myöhempi kuin %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
fi: ”%1” puuttuu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
fi: Vaihda fonttiperhettä?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
fi: Fonttikoon muuttaminen

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
fi: Muuta fonttityyliä?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
fi: Näytä ikkuna koko näytön tilassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
fi: Valitse tämä valintaruutu, jos haluat vaihtaa fonttiperheasetuksia.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
fi: Valitse tämä valintaruutu, jos haluat vaihtaa fonttikokoa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
fi: Valitse tämä, jos haluat muuttaa fonttityylin asetuksia.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
fi: Tästä voit valita käytettävän fonttiperheen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
fi: Tästä voit valita käytettävän fonttityylin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
fi: Tästä voit valita käytettävän fontin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
fi: Tämä on palvelimen ehdottama tiedostonimi

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
fi: Muu merkistökoodaus (%1)

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
fi: Tasalevyinen

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
fi: Päätepylväätön

[ctx: @item Font name]
en: Serif
fi: Päätepylväällinen

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
fi: <application>ASpell</application> (oletus)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
fi: <application>Hunspell</application> (oletus)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
fi: <application>ISpell</application> (oletus)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
fi: Valkovenäjä

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
fi: Brasilianportugali

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
fi: Tšekki

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
fi: Tanska

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
fi: Englanti

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
fi: Ranska

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
fi: Saksa

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
fi: Saksa (uusi oikeinkirjoitus)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
fi: Heprea

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
fi: Unkari

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
fi: Liettua

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
fi: Norja

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
fi: Puola

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
fi: Portugali

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
fi: Venäjä

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
fi: Slovakki

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
fi: Slovenia

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
fi: Espanja

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
fi: Ruotsi

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
fi: Sveitsin saksa

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
fi: Turkki

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
fi: Ukraina

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
fi: Oletus – %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
fi: Oletus – %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
fi: Arabialainen

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
fi: Baltialainen

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
fi: Kiina (yksinkertaistetut kirjoitusmerkit)

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
fi: Kiina (perinteinen)

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
fi: Kreikkalainen

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
fi: Heprealainen

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
fi: Japanilainen

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
fi: Korealainen

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
fi: Pohjoissaame

[ctx: @item Text character set]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
fi: Kaakkoiseurooppalainen

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
fi: Turkkilainen

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
fi: Yleinen

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
fi: Länsieurooppalainen

[ctx: @item font]
en: Bold
fi: Lihavoitu

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
fi: Lihavoitu kursiivi

[ctx: @item font]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @item font]
en: Oblique
fi: Kallistettu

[ctx: @item font size]
en: Relative
fi: Suhteellinen

[ctx: @item license]
en: Custom
fi: Oma

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
fi: GNU General Public License (GPL), versio 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
fi: GNU General Public License (GPL), versio 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
fi: GNU Lesser General Public License (LGPL), versio 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
fi: GNU Lesser General Public License (LGPL), versio 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
fi: Ei määritelty

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
fi: Artistic-lisenssi

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
fi: BSD-lisenssi

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
fi: Kansainvälinen <application>Ispell</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
fi: Automaattinen

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
fi: Pudotusluettelo

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
fi: Pudotusluettelo ja automaattinen

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
fi: Manuaalinen

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
fi: Ei täydennystä

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
fi: Lyhyt automaattinen

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
fi: Ympyrä

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
fi: Kiekko

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
fi: Ei mikään

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
fi: Neliö

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fi[0]: %1 millisekuntia
fi[1]: %1 millisekuntia

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
fi[0]: 1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
fi: %1 päivää

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
fi: %1 tuntia

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
fi: %1 minuuttia

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
fi: %1 sekuntia

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fi: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fi: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fi: %1 %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
fi: Lisää tunnisteita…

[ctx: @label]
en: Change...
fi: Muuta…

[ctx: @label]
en: Create new tag:
fi: Luo uusi tunniste:

[ctx: @label]
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
fi: Näytä kaikki tunnisteet…

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
fi: Nimi: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
fi: Tyyppi: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
fi: Keskelle

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
fi: Tasoita

[ctx: @label left justify]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
fi: Vasemmalta oikealle

[ctx: @label right justify]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
fi: Oikealta vasemmalle

[ctx: @label stroke color]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @label:button]
en: &Open
fi: &Avaa

[ctx: @label:button]
en: &Open with
fi: &Avaa ohjelmalla

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
fi: A&vaa ohjelmalla %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
fi: &Avaa ohjelmalla…

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
fi: Muista toiminto tälle tiedostotyypille

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
fi: Sanakirja&kirjasto:

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
fi: &Sanakirja:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
fi: &Merkistö:

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
fi: Valitse käytettävät tunnisteet.

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
fi: Huomaa: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
fi: <i>Huomaa</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
fi: Ei päiväystä

[ctx: @option last month]
en: Last Month
fi: Viime kuussa

[ctx: @option last week]
en: Last Week
fi: Viime viikolla

[ctx: @option last year]
en: Last Year
fi: Viime vuonna

[ctx: @option next month]
en: Next Month
fi: Seuraava kuukausi

[ctx: @option next week]
en: Next Week
fi: Seuraava viikko

[ctx: @option next year]
en: Next Year
fi: Seuraava vuosi

[ctx: @option today]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
fi: Huomenna

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
fi: Eilen

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
fi: Pidä &yhteen kirjoitettuja sanoja virheinä

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
fi: Luo &vartalo ja -johdinyhdistelmät, jotka ei ole sanakirjassa

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
fi: Automaattinen tarkistus pois päältä

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

[ctx: @option:check]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: @option:check]
en: Font style
fi: Fonttityyli

[ctx: @option:check]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
fi: Asiakirjat

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
fi: Kuvat

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
fi: Yhteystiedot

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
fi: Sähköpostit

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
fi: Tehtävät

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
fi: Lisää…

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
fi: Tärkein

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
fi: Ei koskaan avattu

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
fi: Ei prioriteettia

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
fi: 1 tai enemmän

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
fi: 2 tai enemmän

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
fi: 3 tai enemmän

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
fi: 4 tai enemmän

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
fi: Kaikki arvosanat

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
fi: Enimmäisarvosana

[ctx: @resource/plain]
en: “%1”
fi: ”%1”

[ctx: @resource/rich]
en: “%1”
fi: ”%1”

[ctx: @title]
en: Delete tag
fi: Poista tunniste

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaisia

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
fi: Haun tulokset

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
fi: Haun ”%1” tulokset

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
fi: Resurssi

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
fi: Resurssin tyyppi

[ctx: @title:group]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: @title:group Document information]
en: General
fi: Yleinen

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @title:menu]
en: List Style
fi: Luettelotyyli

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
fi: Näytä teksti

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
fi: Tekstin täydennys

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
fi: Työkalurivin asetukset

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
fi: &Siirto

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
fi: Kehys

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
fi: Lisää tunnisteita

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
fi: Muuta tunnisteita

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
fi: Dr Klashin valintanäppäindiagnoosi

[ctx: @title:window]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
fi: VAROITUS: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
fi: <b>Varoitus</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
fi: Komentorivisovellus, jota voidaan käyttää KUnitTest-moduulien suorittamiseen.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
fi: Muu

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
fi: Lahjoita

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
fi: Kotisivu

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
fi[0]: Tietämyskanta (ei tietueita)
fi[1]: Tietämyskanta (%1 tietuetta)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
fi: Vieraile sivustolla

en: A little program to output installation paths
fi: Pieni ohjelma asennuspolkujen tulostamiseen

en: A network error has occurred. The request has failed.
fi: Pyyntö epäonnistui verkkovirheen takia.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
fi: Yhteyskäytäntövirhe. Pyyntö on epäonnistunut.

en: A scheme with this name already exists.
fi: Tämänniminen teema on jo olemassa.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
fi: Sivun komentosarja aiheuttaa KHTML:n pysähtymisen. Jos sen ajoa jatketaan, muut sovellukset voivat vastata hitaammin.
    Haluatko pysäyttää komentosarjan?

[ctx: A type of link.]
en: Blog
fi: Blogi

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
fi: Verkkosivusto

en: A&uthor
fi: T&ekijä

en: A&uthors
fi: T&ekijät

en: A&vailable actions:
fi: &Valittavissa olevat toiminnot:

en: About %1
fi: Tietoa: %1|/|Tietoa $[yleisnimi_pienellä $[elat %1] ]

en: About &KDE
fi: Tietoa &KDE:stä

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

[ctx: About KDE]
en: &About
fi: &Tietoa

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Access Keys activated
fi: Valintanäppäimet käytössä

en: Action
fi: Toiminto

en: Action Name
fi: Toiminto

en: Action takes 2 args.
fi: Action tarvitsee kaksi parametriä.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
fi: Lähetä tekijälle sähköpostia

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
fi: Lähetä tekijälle sähköpostia
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
fi: ActionGroup tarvitsee kaksi parametriä.

en: ActionList: %1
fi: Toimintoluettelo: %1

en: Actual Font
fi: Todellinen fontti

en: Actually generate the code.
fi: Todella tuottaa koodin.

en: Add
fi: Lisää

en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: Add Fallback Language
fi: Lisää varakieli

en: Add Rating
fi: Lisää arvostelu

en: Add URL to Filter
fi: Lisää URL-suodatin

en: Add a new script.
fi: Lisää uusi komentojono.

en: Add to Dictionary
fi: Lisää sanakirjaan

en: Add to Toolbar
fi: Lisää työkaluriville

en: Add to ignores...
fi: Lisää ohitettaviin…

en: Add...
fi: Lisää…

en: Additional Information: %1
fi: Lisätiedot: %1

en: Address is already in use
fi: Osoite on jo käytössä

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
fi: Voit lisätä varakieliä, jotka paikkaavat pääkielen puutteellisia käännöksiä

en: Administrator &Mode...
fi: &Pääkäyttäjän tila

en: After
fi: Jälkeen

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
fi: ip.

en: Again
fi: Uudelleen

en: Alert
fi: Hälytä

en: Alias names:
fi: Muut nimet:

en: All Categories
fi: Kaikki luokat

en: All Pages
fi: Kaikki sivut

en: All Providers
fi: Kaikki tarjoajat

en: All Visible Columns
fi: Kaikki näkyvät sarakkeet

en: Allow
fi: Salli

en: Allow Tabulations
fi: Salli sarkainsisennykset

en: Alpha:
fi: Alfa:

en: Already opened.
fi: Avattu jo.

en: Alternate
fi: Vaihtoehtoinen

en: Alternate:
fi: Vaihtoehtoinen:

en: Ambiguous shortcut detected
fi: Havaittu moniselitteinen pikanäppäin

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
fi: Komentosarjan suorittamisen aikana tapahtui virhe.
    
    %1 rivi %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
fi: Huomautukset ja ristiviitteet

en: Any Character
fi: Mikä tahansa merkki

en: Anytime
fi: Milloin vain

en: Applet "%1" started
fi: Sovelma ”%1” käynnistetty

en: Applet "%1" stopped
fi: Sovelma ”%1” pysäytetty

en: Applet Parameters
fi: Sovelman parametrit

en: Application Language Changed
fi: Sovelluksen kieli vaihdettu

en: Application sounds
fi: Sovelluksen äänet

en: Application:
fi: Sovellus:

en: Applications menu (.desktop files)
fi: Sovellusvalikko (.desktop-tiedostot)

en: Apply Settings
fi: Käytä asetuksia

en: Apply changes
fi: Käytä asetuksia

en: Approximate equivalents:
fi: Suunnilleen vastaavat:

en: Archives
fi: Arkistot

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
fi: Tämä asetusosio on jo avattu sovelluksessa %1

en: As-you-type spell checking disabled.
fi: Aktiivinen oikoluku poistettu käytöstä.

en: As-you-type spell checking enabled.
fi: Aktiivinen oikoluku otettu käyttöön.

en: Ask before replacing each match found.
fi: Kysy ennen jokaisen osuman korvaamista.

en: Authentication error.
fi: Tunnistusvirhe.

en: Author
fi: Tekijä

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Auto Spell Check
fi: Automaattinen oikoluku

en: Autocorrect
fi: Korjaa automaattisesti

en: Automatic Detection
fi: &Automaattinen tunnistus

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
fi: Tehtiin automaattisia päivityksiä johtuen liitännäisen vaatimuksista. Napsauta tästä saadaksesi lisätietoa

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
fi: Tehtiin automaattisia muutoksia liitännäisen riippuvuuksien täyttämiseksi:

en: Autostart directories
fi: Automaattikäynnistyskansiot

en: Available KDE resource types
fi: KDE-resurssityypit

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
fi: Saatavilla olevat testit: %1 (ohitettu: %2)

en: Available Tests: 0
fi: Mahdolliset testit: 0

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
fi: Väärä tapahtumakäsittelijä: Objekti %1 Tunnistin %2 Metodi %3 Tyyppi: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
fi: Väärä välikäsittelijä: Objekti %1 Tunniste %2 Metodi %3 Allekirjoitus: %4.

en: Banner Pages
fi: Etulehdet

[ctx: Banner page]
en: Classified
fi: Salainen (Classified)

[ctx: Banner page]
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: Banner page]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Banner page]
en: Secret
fi: Salainen (Secret)

[ctx: Banner page]
en: Standard
fi: Tavallinen

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
fi: Erittäin salainen

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
fi: Luokittelematon

[ctx: Banner page at end]
en: End
fi: Lopussa

[ctx: Banner page at start]
en: Start
fi: Alussa

en: Base URL
fi: Pohja-URL

en: Basic Page Style
fi: Sivun perustyyli

en: Become a Fan
fi: Ryhdy faniksi

en: Before
fi: Ennen

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
fi: ap.

en: Beginning of document reached.
fi: Tiedoston alku saavutettiin.

en: Billing information:
fi: Laskutustiedot:

en: Block IFrame...
fi: Estä kehys…

en: Block Image...
fi: Estä kuva…

en: Block Images From %1
fi: Estä kuvat kohteesta %1

en: Block:
fi: Lohko:

en: Blue:
fi: Sininen:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
fi: ja

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
fi: tai

en: Bottom to Top, Left to Right
fi: Alhaalta ylös, vasemmalta oikealle

en: Bottom to Top, Right to Left
fi: Alhaalta ylös, oikealta vasemmalle

en: Break at Next
fi: Pysäytä seuraavaan

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Bug report sent, thank you for your input.
fi: Vikailmoitus lähetetty, kiitos palautteestasi.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
fi: Tekee Qt-kontrolliliitännäisiä ini-tyylisistä kuvaustiedostoista.

en: C octal escaped UTF-8:
fi: C-oktaalikoodattu UTF-8:

en: C&ase sensitive
fi: &Erota pien- ja suuraakkoset

en: C&lear
fi: &Tyhjennä

en: C&ontinue
fi: &Jatka

en: CGIs to run from kdehelp
fi: CGI-tiedostot, joita kdehelp käyttää

en: CJK Ideograph Information
fi: CJK-ideografien tiedot

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
fi: Välimuistissa oleva tieto (esim. kuvakkeet, web-sivut)

en: Call
fi: Kutsu

en: Call Stack
fi: Kutsupino

en: Call to '%1' failed.
fi: Funktion "%1" kutsu epäonnistui.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
fi: Metodin "%1" kutsu epäonnistui, ei saatu parametriä %2: %3

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel?
fi: Perutaanko?

en: Cannot create memory segment for file %1
fi: Muistialueen luominen tiedostolle ”%1” epäonnistui

en: Cannot find testregression executable.
fi: Ohjelmaa testregression ei löytynyt.

en: Cannot open %1 for reading
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata luettavaksi

en: Cannot seek past eof
fi: Ei voida kelata tiedoston lopun ohi

en: Cantonese Pronunciation:
fi: Kantoninkiinan ääntämys:

en: CapsLock
fi: Vaihtolukko

en: Captured Text (%1)
fi: Paikkamerkki (%1)

en: Carriage Return
fi: Rivinvaihto

en: Category:
fi: Luokka:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
fi: Pakottaa sovelluksen käyttämään yksityistä värikarttaa
    8-bittisessä näyttötilassa.

en: Certificate (validation: %1)
fi: Varmenne (kelpoisuus: %1)

en: Change &Icon...
fi: Vaihda k&uvake…

en: Change Icon
fi: Vaihda kuvake

en: Change Te&xt...
fi: Muuta t&ekstiä…

en: Change Text
fi: Muuta tekstiä

en: Changelog
fi: Muutoshistoria

en: Changelog:
fi: Muutosloki:

en: Changing annotations
fi: Muokataan annotaatioita

[ctx: Character]
en: In decimal:
fi: Desimaalisena:

en: Character used for indicating positive numbers
fi: Merkki, jota käytetään positiivisen luvun ilmaisemiseksi

en: Character:
fi: Merkki:

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Check Spelling...
fi: Tarkista oikeinkirjoitus…

en: Check Sycoca database only once
fi: Tarkista Sycoca-tietokanta vain kerran

en: Check file timestamps
fi: Tarkista tiedostojen aikaleimat

en: Check spelling in document
fi: Tarkista tiedoston oikeinkirjoitus

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
fi: Valitse nähdäksesi lokitietoja säikeiden aktiivisuudesta. Katso konsolitulostetta nähdäksesi lokin.

en: Check whether config file itself requires updating
fi: Tarkista vaatiiko itse asetustiedosto päivitystä

en: Checking login...
fi: Yritetään kirjautua…

en: Choose...
fi: Valitse…

en: Class
fi: Luokka

en: Clear &History
fi: &Tyhjennä historia

en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

en: Clear input
fi: Tyhjennä syöttökenttä

en: Clear the input in the edit field
fi: Tyhjennä syöttökenttä

en: Click for a menu of available captures.
fi: Saat listan käytettävistä paikkamerkeistä napsauttamalla tästä.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
fi: Voit muokata säännöllistä lauseketta napsauttamalla tästä.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
fi: Napsauta painiketta ja paina sen jälkeen haluamasi pikanäppäin.
    Esim. Ctrl+A:lle: paina Ctrl-näppäintä, sitten paina A.

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
fi: Napsauta tästä piilottaaksesi tarkemmat tiedot ikkunasta

en: Click this to expand the dialog, to show details
fi: Napsauta tästä nähdäksesi tarkemmat tiedot ikkunassa

en: Click to select a font
fi: Valitse fontti napsauttamalla

en: Close
fi: Sulje

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: Close Message
fi: Sulje viesti

en: Close Script
fi: Sulje komentojono

en: Close and discard
    edited message?
fi: Sulje ja hylkää
    muokattu viesti?

en: Close document
fi: Sulje tiedosto

en: Close script...
fi: Sulje komentojono…

en: Close source
fi: Sulje lähdekoodi

en: Close the current document.
fi: Sulje nykyinen tiedosto.

en: Close the current window or document
fi: Sulje nykyinen ikkuna tai tiedosto

en: Close the current window.
fi: Sulje nykyinen ikkuna.

en: Close window?
fi: Sulje ikkuna?

en: Collaborate
fi: Yhteistyö

en: Collaboration
fi: Yhteistyössä

en: Color for links
fi: Linkkien väri

en: Color for visited links
fi: Väri linkeille, joita on seurattu

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
fi: Sarake Nro. %1

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment on entry
fi: Kommentoi

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Comments
fi: Kommentit

en: Communication error
fi: Viestintävirhe

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
fi: Käännetty exec_prefix KDE-kirjastoille

en: Compiled in library path suffix
fi: Käännetty kirjastopääte

en: Compiled in prefix for KDE libraries
fi: Käännetty etuliite KDE-kirjastoille

en: Compiled in version string for KDE libraries
fi: Käännetty versio KDE-kirjastoille

en: Compiler:
fi: Kääntäjä:

en: Complete Match
fi: Koko osuma

en: Confi&gure...
fi: &Asetukset…

en: Configuration description files
fi: Asetuskuvaustiedostot

en: Configuration file "%1" not writable.
fi: Asetustiedostoon ”%1” ei voida kirjoittaa.

en: Configuration file is invalid: "%1"
fi: Asetustiedosto on virheellinen: ”%1”

en: Configuration file not found: "%1"
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt: ”%1”

en: Configuration files
fi: Asetustiedostot

en: Configure
fi: Asetukset

en: Configure &Notifications...
fi: Muokkaa &ilmoituksia…

en: Configure Email...
fi: Sähköpostiasetukset…

en: Configure Notifications
fi: Ilmoitusten asetukset

en: Configure S&hortcuts...
fi: Muokkaa &pikanäppäimiä…

en: Configure Shortcut...
fi: Muokkaa pikanäppäintä…

en: Configure Shortcuts
fi: Muokkaa pikanäppäimiä

en: Configure Tool&bars...
fi: &Muokkaa työkalurivejä…

en: Configure Toolbars
fi: Muokkaa työkalurivejä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm Quit From System Tray
fi: Vahvista lopetus ilmoitusalueelta

en: Confirmation Required
fi: Vahvistus tarvitaan

en: Confirmation: JavaScript Popup
fi: Varmistus: Javascript-ponnahdusikkuna

en: Conflict With Registered Global Shortcut
fi: Ristiriita työpöydänlaajuisen näppäinyhdistelmän kanssa

en: Conflict with Global Shortcut
fi: Ristiriita työpöydänlaajuisen pikanäppäimen kanssa

en: Conflict with Standard Application Shortcut
fi: Ristiriita sovelluksen vakiopikanäppäimen kanssa

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttiin

en: Connection timed out
fi: Yhteyden aikakatkaisu

en: Console
fi: Konsoli

en: Contact author
fi: Ota yhteyttä tekijään

en: Contact on Jabber
fi: Ota yhteyttä Jabberin kautta

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue from the beginning?
fi: Jatketaanko alusta?

en: Continue from the end?
fi: Jatketaanko lopusta?

en: Continue operation
fi: Jatka toimenpidettä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy Image
fi: Kopioi kuva

en: Copy Image Location
fi: Kopioi kuvan sijainti

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
fi: Copyright 2001–2011 David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: Could not Launch Help Center
fi: Ohjekeskuksen avaaminen epäonnistui

en: Could not construct value
fi: Ei voitu luoda arvoa

en: Could not create temporary file.
fi: Väliaikaistiedoston luominen epäonnistui.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
fi: Pikanäppäinteeman vienti epäonnistui, koska sijainti on virheellinen.

en: Could not find '%1' executable.
fi: Suoritettavaa ohjelmaa %1 ei löytynyt.

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
fi: kdemain ei löytynyt kohteesta %1.
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
fi[0]: MIME-tyyppiä <resource>%2</resource> ei löytynyt
fi[1]: Mimetyyppejä <resource>%2</resource> ei löytynyt.

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
fi: Liitännäistä ”%1” sovellukselle ”%2” ei löytynyt

en: Could not find service '%1'.
fi: Palvelua ”%1” ei löytynyt.

en: Could not install "%1": file not found.
fi: Kohdetta ”%1” ei voitu asentaa: tiedostoa ei löydy.

en: Could not install %1
fi: Ei voitu asentaa lisäosaa %1

en: Could not launch Browser
fi: Selainta ei voitu käynnistää

en: Could not launch Mail Client
fi: Sähköpostiohjelmaa ei voitu käynnistää

en: Could not launch Terminal Client
fi: Pääteikkunaa ei voitu käynnistää

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
fi: KDE:n ohjekeskusta ei voitu avata:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
fi: Selainta ei voitu käynnistää:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
fi: Sähköpostiohjelmaa ei voitu käynnistää:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
fi: Komentoikkunaa ei voitu käynnistää:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
fi: Ei voitu ladata hae kuumaa kamaa tarjoajia tiedostosta: %1

en: Could not load print preview part
fi: Tulostuksen esikatseluun tarvittavan osan lataaminen epäonnistui

en: Could not open file '%1'
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui

en: Could not open file '%1': %2
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui: %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
fi: Kirjastoa %1 ei voitu avata.
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
fi: Ei voitu lukea tiedostosta ”%1” shm:ään

en: Could not read file '%1'
fi: Tiedostoa "%1" ei voitu lukea

en: Could not set non-blocking mode
fi: Ei voitu asettaa estämätöntä tilaa

en: Could not verify login, please try again.
fi: Salasanaa ei voitu vahvistaa, yritä uudelleen.

en: Create Web Shortcut
fi: Luo WWW-pikavalinta

en: Create content on server
fi: Luo palvelimelle sisältöä

en: Create global database
fi: Luo järjestelmänlaajuinen tietokanta

en: Create new document
fi: Luo uusi tiedosto

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: Curr&ent actions:
fi: &Nykyiset toiminnot:

en: Current scheme:
fi: Nykyinen teema:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
fi: Oma…

en: Custom:
fi: Muokattu:

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut selection to clipboard
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
fi: DBus-taustajärjestelmän virhe: yhteys avustajaan epäonnistui. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
fi: DBus-taustajärjestelmän virhe: yhteyttä avustajaan ei saatu. Yhteysvirhe: %1. Viestivirhe: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
fi: DBus-taustajärjestelmän virhe: vastaanotettu rikkinäistä dataa avustajalta %1 %2

en: Dante SOCKS client
fi: Dante SOCKS -asiakas

en: Date and Time: %1
fi: Päivämäärä ja kellonaika: %1

en: Day (06:00 to 17:59)
fi: Päivällä (6.00–17.59)

en: Default Font Size (100%)
fi: Fontin oletuskoko (100 %)

en: Default color
fi: Oletusväri

en: Default language:
fi: Oletuskieli:

en: Default widget group name to display in designer
fi: Kontrolliryhmä, jossa näytetään Designerissä

en: Default:
fi: Oletus:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
fi: Sijainti

en: Definition in English:
fi: Määritelmä englanniksi:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete item(s)
fi: Poista kohteet

en: Dependency Check
fi: Riippuvuustarkistus

en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Dese&lect
fi: &Poista valinta

en: Desktop %1
fi: Työpöytä %1

en: Desktop Exchange Service
fi: Työpöytävaihtopalvelu

en: Detach
fi: Irrota

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Details for %1
fi: %1 – yksityiskohdat

en: Details of the Request:
fi: Pyynnön yksityiskohdat:

en: Details view mode
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: Did you know...?
fi: Tiesitkö…?

en: Digit
fi: Numero

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
fi: Kansio, joka sisältää testejä sekä basedir- ja output-alikansiot.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
fi: Kansio, joka sisältää testejä sekä basedir- ja output-alikansiot. Otetaan huomioon vain, jollei -b-valitsinta ole annettu.

en: Disable checking files (dangerous)
fi: Älä tarkista tiedostoja (vaarallinen)

en: Disable crash handler, to get core dumps
fi: Poista kaatumisenhallinta saadaksesi core-vedoksia.

en: Disable incremental update, re-read everything
fi: Ota vaiheittainen päivitys pois käytöstä ja lue kaikki uudelleen

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
fi: Poistaa käytöstä virheenpaikannuksen kaappauksen. Tätä yleensä käytetään graafisen käyttöliittymän kanssa.

en: Disallow
fi: Estä

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Display Images on Page
fi: Näytä kuvat sivulla

en: Displays Thread Activity
fi: Näytä säietapahtumat

en: Distance between desktop icons
fi: Työpöytäkuvakkeiden etäisyys toisistaan

en: Do &not store this time
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Do Not Allow
fi: Kiellä

en: Do Not Download
fi: Älä lataa

en: Do Not Fill Out
fi: Älä täytä

en: Do Not Suppress Debug Output
fi: Älä hiljennä virheenpaikannustulostetta

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
fi: Ei tiedetä, missä lauseke pitäisi suorittaa. Keskeytä komentosarja tai avaa lähdetiedosto.

en: Do not run in the background.
fi: Älä suorita taustalla.

en: Do not save data
fi: Älä tallenna tietoja

en: Do not show the window while running tests
fi: Älä näytä ikkunaa ajettaessa testejä

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Do not signal applications to update
fi: Älä lähetä päivityssignaaleja sovelluksille

en: Do not suppress debug output
fi: Älä hiljennä virheenpaikannustulostetta

en: Do not use Xvfb
fi: Älä käytä Xvfb:tä

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
fi: Annatko Java-sovelmille oikeudet varmenteilla:

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
fi: Haluatko varmasti poistaa teeman %1?
    Huomaa, että tämä ei poista järjestelmänlaajuisia pikanäppäinteemoja.

en: Do you really want to execute '%1'?
fi: Haluatko varmasti suorittaa %1?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
fi: Haluatko varmasti palauttaa sovelluksen työkalurivit oletustilaan? Muutokset tulevat voimaan heti.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
fi: Haluatko lisätä kirjainmerkin nimellä ”%2”, joka osoittaa kohteeseen ”%1”.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
fi: Haluatko lisätä kirjainmerkin, joka osoittaa kohteeseen ”%1”?

en: Do you want to restart search at the beginning?
fi: Haluatko aloittaa haun uudelleen alusta?

en: Do you want to restart search from the end?
fi: Haluatko aloittaa haun uudelleen lopusta?

en: Do you want to store this password for %1?
fi: Haluatko tallentaa tämän salasanan kohteelle %1?

en: Do you want to store this password?
fi: Haluatko varmasti tallentaa salasanan?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
fi: Ankkuroi

en: Document Information
fi: Sivun tiedot

en: Document encoding:
fi: Sivun merkistö:

en: Domain:
fi: Verkkoalue:

en: Done.
fi: Valmis.

en: Double Line
fi: Kaksoisviiva

en: Double Thick Line
fi: Ohut kaksoisviiva

en: Download
fi: Lataukset

en: Download File
fi: Lataa tiedosto

en: Download New Stuff...
fi: Lataa uutuuksia…

en: Download of "%1" failed, error: %2
fi: Kohteen ”%1” lataus epäonnistui, virhe: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
fi: Lataus epäonnistui: kohteelta ”%1” puuttuu latausosoite.

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
fi: Ladattava tiedosto oli HTML-tiedosto. Avattu selaimeen.

en: Downloads:
fi: Lataukset:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit selected script.
fi: Muokkaa valittua komentojonoa.

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Editor Chooser
fi: Muokkaimen valinta

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: Email sender address]
en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Email to:
fi: Sähköposti osoitteeseen:

en: Embeddable HTML component
fi: Upotettava HTML-osa

en: Embeddable component for multipart/mixed
fi: Upotettava multipart/mixed-komponentti

en: Emoticons
fi: Hymiöt

en: Enable &background spellchecking
fi: Oikolue &taustalla

en: Enable SOCKS support
fi: Ota Socks-tuki käyttöön

en: Enable component
fi: Ota komponentti käyttöön

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
fi: Tunnista automaattisesti

[ctx: Encodings menu]
en: Default
fi: Oletus

en: End of Line
fi: Rivin loppu

en: End of document reached.
fi: Tiedoston loppu saavutettiin.

en: End of options
fi: Valintojen loppu

en: Enlarge Font
fi: Suurenna fonttia

en: Enter Administrator Mode
fi: Siirry pääkäyttäjän tilaan

en: Enter Search Terms...
fi: Kirjoita hakusanat…

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
fi: Anna etsittävä merkkijono, tai valitse luettelosta aikaisempi haku

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
fi: Anna korvausmerkkijono, tai valitse edellinen listalta.

en: Enter a search term or character here
fi: Syötä hakusana tai merkki

en: Enter search phrase here
fi: Syötä hakusanat

en: Enter the URL:
fi: Osoite:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
fi: Kirjoita vikailmoituksen teksti (englanniksi, jos vain mahdollista).
    Jos painat Lähetä, viesti lähetetään ohjelmiston ylläpitäjälle.

en: Entries failed to load
fi: Tietojen lataaminen epäonnistui

en: Equivalents:
fi: Vastaavat:

en: Error
fi: Virhe

en: Error during rename.
fi: Virhe nimeä muutettaessa.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
fi: Tapahtui virhe käsitellessä include-komentoa '%1' rivillä %2: %3

en: Error initializing provider.
fi: Virhe alustettaessa tarjoajaa.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
fi: Virhe käynnistettäessä ohjelmaa %1. Joko KLauncher ei ole enää käynnissä tai se ei onnistunut käynnistämään ohjelmaa.

en: Error loading '%1'.
fi: Virhe ladattaessa: ”%1”.

en: Error opening PTY
fi: Virhe avattaessa PTY:tä

en: Error reading from PTY
fi: Virhe PTY:ltä luettaessa

en: Error writing to PTY
fi: Virhe PTY:lle kirjoitettaessa

en: Error: %1 - %2
fi: Virhe: %1 – %2

en: Error: java executable not found
fi: Virhe: ajettavaa Java-sovellusta ei löytynyt

en: Escape
fi: Seuraavan merkin erikoismerkityksen poisto

en: Evaluation error
fi: Laskentavirhe

en: Evaluation threw an exception %1
fi: Evalointi heitti poikkeuksen %1

en: Even Pages
fi: Parilliset sivut

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
fi: Poikkeus kutsuu '%1'-funktiota kohteesta %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
fi: Poikkeus kutsuu '%1'-väliä kohteesta %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
fi: Sovelmat polussa $prefix/bin

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute File?
fi: Suorita tiedosto?

en: Execute script without gui support
fi: Suorita skripti ilman käyttöliittymätukea

en: Execute the selected script.
fi: Suorita valittu komentojono.

en: Export Scheme...
fi: Vie teema…

en: Export to Location
fi: Vie sijaintiin

en: F&ind:
fi: &Etsi:

en: F&ull Screen Mode
fi: &Koko näytön tila

en: Failed to create Action.
fi: Action-elementin luonti epäonnistui.

en: Failed to create ActionGroup.
fi: ActionGroup-elementin luonti epäonnistui.

en: Failed to create Layout.
fi: Layout-elementin luonti epäonnistui.

en: Failed to create Widget.
fi: Vimpainen luonti epäonnistui.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
fi: Komentosarjan luominen tulkille ”%1” epäonnistui.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
fi: Komentosarjatiedoston ”%1” tulkin määrittäminen epäonnistui.

en: Failed to load file '%1'
fi: Tiedoston %1 lataaminen epäonnistui

en: Failed to load interpreter "%1"
fi: Tulkin ”%1” lataaminen epäonnistui

en: Failed to open scriptfile "%1"
fi: Komentosarjatiedoston ”%1” avaaminen epäonnistui .

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
fi: Virhe tyyppimuunnoksessa %1-arvoon tyypistä %2 (%3)

en: Fallback language:
fi: Varakieli:

en: Fetch content link from server
fi: Nouda sisältölinkki palvelimelta

en: Fetching content data from server finished.
fi: Sisältötieto on noudettu palvelimelta.

en: Fetching content data from server...
fi: Noudetaan sisältötietoa palvelimelta…

en: Fetching license data from server...
fi: Noudetaan lisenssitietoja palvelimelta…

en: Fetching your previously updated content finished.
fi: Aiemmin päivittämäsi sisältö on noudettu.

en: Fetching your previously updated content...
fi: Noudetaan aiemmin päivittämääsi sisältöä…

en: File
fi: Tiedosto

en: File %1 does not exist
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt

en: File %1 not found.
fi: Tiedostoa %1 ei löytynyt.

en: File not found: %1
fi: Tiedostoa ei löytynyt: %1

en: File to read update instructions from
fi: Tiedosto, josta päivitystiedot haetaan

en: File to upload:
fi: Lähetettävä tiedosto:

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Fill Out
fi: Täytä

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter error
fi: Suodatinvirhe

en: Find
fi: Etsi

en: Find &Next
fi: Etsi &seuraava

en: Find &backwards
fi: Etsi &taaksepäin

en: Find &links only
fi: Etsi vain &linkkejä

en: Find Links as You Type
fi: Tarkentuva linkkihaku

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Pre&vious
fi: Etsi e&dellinen

en: Find Text
fi: Etsi teksti

en: Find Text as You Type
fi: Tarkentuva tekstihaku

en: Find filename inside the resource type given to --path
fi: Etsi tiedostonimeä annetusta resurssityypistä, joka syötettiin --path-parametrille

en: Finish
fi: Valmis

en: First argument must be a QObject.
fi: Ensimmäisen parametrin täytyy olla QObject-tyyppinen.

en: Fit to Page &Height
fi: Sovita sivun &korkeuteen

en: Fit to Page &Width
fi: Sovita sivun &leveyteen

en: Fixed width font
fi: Tasalevyinen fontti

en: Follow
fi: Seuraa

en: Font for menus
fi: Valikkofontti

en: Font for the taskbar
fi: Tehtäväpalkin fontti

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
fi: Fonttikoko<br><i>kiinteä</i> tai <i>suhteellinen</i></br> ympäristöön

en: Font style:
fi: Fonttityyli:

en: Fonts for toolbars
fi: Työkalurivien fontti

en: Frame Information
fi: Kehyksen tiedot

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
fi: Jäädytä

en: From c&ursor
fi: &Kohdistimesta

en: Function must be called from the main thread.
fi: Funktiota pitää kutsua pääsäikeestä.

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
fi: Käyttöliittymäpohjainen esimerkki Weaver-säiehallinnalle

en: GUI for the khtml regression tester
fi: Käyttöliittymä khtml-regressioiden testaamiseen

en: General Character Properties
fi: Yleiset merkkiominaisuudet

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
fi: Tuota yksinkertainen ja nopea käärinluokka, joka ei perustu Nepomuk::Resource-komponenttiin, joka ei tarjoa mitään tietojen integriteettitarkistusta

en: Get Hot New Stuff
fi: Hae verkosta

en: Get Hot New Stuff!
fi: Hae verkosta

en: Get help...
fi: Pyydä apua…

en: Global
fi: Työpöydänlaajuinen

en: Global Alternate
fi: Vaihtoehtoinen työpöydänlaajuinen

en: Global:
fi: Työpöydänlaajuinen:

en: Go back in document
fi: Siirry taaksepäin tiedostossa

en: Go back one step
fi: Siirry yksi askel taaksepäin

en: Go forward in document
fi: Siirry eteenpäin tiedostossa

en: Go forward one step
fi: Siirry yksi askel eteenpäin

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go up
fi: Siirry ylös

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
fi: Seuraava merkki historiasta

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
fi: Edellinen merkki historiasta

en: Grave
fi: Vakava

en: Green:
fi: Vihreä:

en: HTML Settings
fi: HTML-asetukset

en: HTML Toolbar
fi: HTML-työkalurivi

en: HTML documentation
fi: HTML-dokumentaatio

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
fi: Lähes standardi

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
fi: Tiukka

en: HTTP Headers
fi: HTTP-otsakkeet

en: Here you can choose the font size to be used.
fi: Tästä voit valita käytettävän fonttikoon.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
fi: Tässä on luettelo näppäinyhdistelmistä. Vasemmassa reunassa näkyvät toiminnot ja oikeassa näppäinyhdistelmät (esimerkiksi CTRL-V).

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
fi: Tästä voit valita kiinteän fonttikoon tai fonttikoon, joka on suhteellinen ympäristöön (esimerkiksi käyttöliittymäelementtien mitat ja paperikoko).

en: Hide %1
fi: Piilota %1

en: Highest Rated
fi: Korkeimmat pisteet

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
fi: Korosta työkalurivin painikkeet hiirellä osoitettaessa

en: Hold Indefinitely
fi: Pidä ikuisesti

en: Homepage
fi: Verkkosivusto

en: Host
fi: Isäntäkone

en: Hot New Stuff Providers
fi: Uutuuksien tarjoajat

en: Hue:
fi: Sävy:

en: Huge (%1x%2)
fi: Valtava (%1 × %2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
fi: Vakuutan, ettei sisältö loukkaa olemassa olevia tekijänoikeuksia, lakeja tai tuotemerkkejä. Hyväksyn IP-osoitteeni kirjaamisen lokiin. (Sisällön jakelu ilman tekijänoikeuksien omistajan lupaa on laitonta.)

en: I&gnore All
fi: &Ohita kaikki

en: Icon Size
fi: Kuvakkeen koko

en: Icon te&xt:
fi: Kuvakkeen &teksti:

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Icons Only
fi: Vain kuvakkeet

en: Icons view mode
fi: Kuvakenäkymä

en: If enabled, search for a regular expression.
fi: Jos valittuna, hakulauseke tulkitaan säännölliseksi lausekkeeksi.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignored Words
fi: Ohitetut sanat

en: Image - %1x%2 Pixels
fi: Kuva – %1×%2 kuvapistettä

en: Image Operations
fi: Kuvan toimenpiteet

en: In context '%1' for action '%2'
fi: Käyttöyhteydessä ”%1” toiminnolle ”%2”

en: In which language did you describe the above?
fi: Millä kielellä yllä oleva kuvaus on?

en: Inactive
fi: Passiivinen

en: Include path prefix (deprecated)
fi: Include-polun etuliite (vanhentunut)

en: Includes/Headers
fi: Otsikkotiedostot

en: Incorrect number of arguments.
fi: Väärä määrä parametrejä.

en: Incremental Spellcheck
fi: Tarkentuva oikoluku

en: Information
fi: Tietoja

en: Initializing
fi: Alustetaan

en: Initializing Applet "%1"...
fi: Alustetaan sovelmaa ”%1”…

en: Input file
fi: Syötetiedosto

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert Place&holder
fi: Lisää &paikkamerkki

en: Install
fi: Asenna

en: Install Again
fi: Asenna uudelleen

en: Installation prefix for Qt
fi: Qt:n asennuspolku

en: Installed
fi: Asennetut

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Insufficient permissions in target directory.
fi: Riittämättömät oikeudet kohdehakemistoon.

en: Internally added if launched from Finder
fi: Sisäisesti lisätty, jos käynnistetty Finderistä

en: Internet Search
fi: Internet-haku

en: Interpreter:
fi: Tulkki:

en: Invalid item.
fi: Virheellinen tietue

en: Invalid regular expression.
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid type in Database
fi: Tietokannassa virheellinen tyyppi

en: JS Calculator
fi: Laskin

en: Japanese Kun Pronunciation:
fi: Japanin kun-ääntämys:

en: Japanese On Pronunciation:
fi: Japanin on-ääntämys:

en: JavaScript &Debugger
fi: JavaScript-&virheenpaikannin

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
fi: JavaScript yrittää lisätä kirjainmerkkiä

en: JavaScript Debugger
fi: JavaScript-virheenpaikannin

en: JavaScript Error
fi: JavaScript-virhe

en: JavaScript Errors
fi: JavaScript-virheet

en: Job
fi: Työ

en: Job Control
fi: Töiden hallinta

en: Job Options
fi: Työn asetukset

en: Job priority:
fi: Työn prioriteetti:

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
fi: Afrikkalaiset kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
fi: Keski-Aasian kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
fi: Tarkkeita

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
fi: Itä-Aasian kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
fi: Eurooppalaiset aakkostot

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
fi: Matemaattiset symbolit

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
fi: Lähi-idän kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
fi: Muut

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
fi: Muut kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
fi: Filippiinien kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
fi: Foneettiset symbolit

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
fi: Etelä-Aasian kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
fi: Kaakkois-Aasian kirjoitusjärjestelmät

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
fi: Kirjainten tulostusmuotoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
fi: Arabialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
fi: Arabialaisten merkkien esitysmuotoja A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
fi: Arabialaisten merkkien esitysmuotoja B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
fi: Lisää arabialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
fi: Armenialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
fi: Nuolia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
fi: Balilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
fi: Latinalainen perusosa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Batak
fi: Batakilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
fi: Lohko-osia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
fi: Bopomofo-lisämerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
fi: Viivapiirrosmerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
fi: Braille-merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
fi: CJK-yhteensopivia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
fi: CJK-yhteensopivia merkkien muotoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
fi: CJK-yhteensopivuussanamerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
fi: Lisää CJK-radikaaleja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
fi: CJK-vetoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
fi: CJK-symboleita ja -välimerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
fi: CJK-sanamerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
fi: CJK-sanamerkkien laajennus A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
fi: Tarkkeita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
fi: Lisää tarkkeita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fi: Symbolien tarkkeita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
fi: Tarkkeiden puolikkaita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
fi: Yleisiä Intian lukuilmaisuja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
fi: Ohjausmerkkien symboleita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
fi: Koptilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
fi: Valuuttamerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
fi: Kyrillisiä merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
fi: Laajennettu kyrillinen A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
fi: Laajennettu kyrillinen B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
fi: Lisää kyrillisiä merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
fi: Devanagari-laajennus

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
fi: Ympäröityjä alfanumeerisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
fi: Ympäröityjä CJK-kirjaimia ja -kuukausimerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
fi: Etiopialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
fi: Etiopialaisen merkistön laajennusosa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
fi: Etiopialaisen merkistön laajennusosa A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
fi: Lisää etiopialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
fi: Yleisiä välimerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
fi: Geometrisia muotoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
fi: Kartvelilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
fi: Lisää kartvelilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
fi: Glagoliittisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
fi: Kreikkalaisen merkistön laajennusosa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
fi: Kreikkalaisia ja koptilaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
fi: Gudžarati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fi: Puoli- ja täyslevyisiä esitysmuotoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
fi: Hangulin jamo-erillismerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
fi: Hangulin jamo-merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
fi: Hangul Jamo merkistön laajennusosa A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
fi: Hangul Jamo merkistön laajennusosa B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
fi: Hangul-tavumerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
fi: Heprealaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosat erilliskäyttöön

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
fi: Laajennuskoodien ykkösosia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
fi: IPA-täydennyksiä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
fi: Sanamerkkien kuvailumerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
fi: Javalaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
fi: Kangxi-radikaaleja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
fi: Katakanan foneettisia laajennuksia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
fi: Khmer-symboleita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
fi: Latinalaisen merkistön lisälaajennuksia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
fi: Latinalaisen merkistön laajennusosa D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
fi: Latin-1:n täydennysosa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
fi: Kirjainsymboleia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
fi: Laajennuskoodien kakkososia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
fi: Malajalam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
fi: Mandealaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
fi: Matemaattisia operaattoreita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleita A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fi: Sekalaisia matemaattisia symboleita B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
fi: Sekalaisia symboleita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fi: Sekalaisia symboleita ja nuolia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
fi: Sekalaisia teknisiä merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
fi: Tarkkeenomaisia toonimerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
fi: Mongolialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
fi: Myanmar (Burma)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
fi: Burmalaisen merkistön laajennusosa A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
fi: N’ko

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
fi: Uusi Tai Lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
fi: Lukuilmaisuja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
fi: Ogam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
fi: OCR-merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
fi: Orija

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
fi: Foneettisten merkkien täydennyksiä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
fi: Lisää foneettisten merkkien täydennyksiä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
fi: Erilliskäytön lohko

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
fi: Riimukirjaimia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
fi: Pienikokoisia muunnelmia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
fi: Tarkkeenomaisia erillisiä merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
fi: Erikoismerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
fi: Sundalaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
fi: Lisää nuolia A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
fi: Lisää nuolia B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
fi: Lisää matemaattisia operaattoreita

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
fi: Lisää välimerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
fi: Syyrialaisia merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
fi: Tamili

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
fi: Tiibettiläisiä merkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fi: Kanadalaisia tavumerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fi: Kanadalaisten tavumerkkien laajennus

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
fi: Vaihtelun valitsimia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
fi: Veda-täydennyksiä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
fi: Pystysuuntaisia muotoja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
fi: Yi-radikaaleja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
fi: Yi-tavumerkkejä

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
fi: Yijing-heksagrammisymboleja

en: KConf Update
fi: KConf-päivitys

en: KDE Application
fi: KDE-sovellus

en: KDE Daemon
fi: KDE-palvelin

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
fi: KDE-palvelu – suorittaa Sycoca-tietokantapäivitykset tarvittaessa

en: KDE Java Applet Plugin
fi: KDE:n Java-applet-liitännäinen

en: KDE Test Program
fi: KDE-testiohjelma

en: KDE Tool for updating user configuration files
fi: KDE:n työkalu asetustiedostojen päivittämiseen

en: KDE application to run Kross scripts.
fi: KDE-sovellus Kross-komentojonojen suorittamiseksi.

en: KDEInit could not launch '%1'
fi: KDEInit ei saanut käynnistettyä ohjelmaa ”%1”

en: KHTML Regression Testing Utility
fi: KHTML:n regressiotestaustyökalu

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
fi: KLauncheria ei löydetty D-Busin avulla. Virhe kutsuttaessa osaa %1:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
fi: KLibLoader: Tuntematon virhe

en: KNewStuff contributions
fi: KNewStuff kontribuutiot

en: Keep output results from scripts
fi: Säilytä komentosarjojen tulosteet.

en: Key Conflict
fi: Näppäinristiriita

en: Key Generator
fi: Avaimen luonti

en: Key used for signing:
fi: Allekirjoitukseen käytettävä avain:

en: Korean Pronunciation:
fi: Korean ääntämys:

en: Language Selection
fi: Kielen valinta

en: Language:
fi: Kieli:

en: Large (%1x%2)
fi: Suuri (%1 × %2)

en: Last modified:
fi: Viimeksi muutettu:

en: Launching %1
fi: Käynnistetään palvelua %1

en: Leave a comment
fi: Jätä kommentti

en: Left for legacy support
fi: Jätetty vanhentuneiden versioiden tukemiseksi

en: Left to Right, Bottom to Top
fi: Vasemmalta oikealle, alhaalta ylös

en: Left to Right, Top to Bottom
fi: Vasemmalta oikealle, ylhäältä alas

en: Legacy pixmaps
fi: Vanhat pikseligrafiikat

en: Letter, Lowercase
fi: Kirjain, pienaakkonen

en: Letter, Modifier
fi: Kirjain, tarkkeenomainen

en: Letter, Other
fi: Kirjain, muu

en: Letter, Titlecase
fi: Kirjain, alkukirjainaakkonen

en: Letter, Uppercase
fi: Kirjain, suuraakkonen

en: Level of safety of the Ruby interpreter
fi: Ruby-tulkin turvallisuustaso

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Library "%1" not found
fi: Kirjastoa ”%1” ei löytynyt

en: License Agreement
fi: Lisenssisopimus

en: License:
fi: Lisenssi:

en: License: %1
fi: Lisenssi: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
fi: Rajoittaa varattujen värien määrää 8-bittisessä
    näyttötilassa, jos sovellus käyttää
    QApplication::ManyColor värimäärityksiä.

en: Line
fi: Rivi

en: Link Text:
fi: Linkin teksti:

en: Link URL:
fi: Linkin osoite:

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
fi: Luettele kaikki otsaketiedostot, jotka on tuotettu --writeall-komennolla.

en: List all includes (deprecated).
fi: Luettele kaikki include-sijoitukset (vanhentunut).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
fi: Luettele kaikki lähdetiedostot, jotka on tuotettu --writeall-komennolla.

en: Loadable modules
fi: Ladattavat moduulit

en: Loaded Scripts
fi: Ladatut komentojonot

en: Loading Applet
fi: Ladataan sovelmaa

en: Loading Preview
fi: Ladataan esikatselua

en: Loading data
fi: Ladataan tietoja

en: Loading data from provider
fi: Ladataan tietoja tarjoajalta

en: Loading of providers from file: %1 failed
fi: Tarjoajien lataus tiedostosta %1 epäonnistui

en: Loading one preview | Loading %1 previews
fi[0]: Ladataan yhtä esikatselua
fi[1]: Ladataan %1 esikatselua

en: Loading provider information
fi: Ladataan tarjoajan tietoja

en: Local Variables
fi: Paikalliset muuttujat

en: Location of installed Qt binaries
fi: Qt-ohjelmien sijainti

en: Location of installed Qt libraries
fi: Qt-kirjastojen sijainti

en: Location of installed Qt plugins
fi: Qt-liitännäisten sijainti

en: Lock Toolbar Positions
fi: Lukitse työkalurivit

en: Log thread activity
fi: Kirjaa säietapahtumat lokiin

en: Log to a file
fi: Kirjaa lokitiedostoon

en: Low Password Strength
fi: Heikko salasana

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Main:
fi: Ensisijainen:

en: MainWindow
fi: Pääikkuna

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
fi: Suursiivous – Ylläpitäjän henkilökohtainen sankari

en: Manage Link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Mandarin Pronunciation:
fi: Mandariinikiinan ääntämys:

en: Mark &taskbar entry
fi: Korosta &tehtäväpalkin kohtaa

en: Mark, Enclosing
fi: Merkki, ympyröivä

en: Mark, Non-Spacing
fi: Merkki, tilaaviemätön

en: Mark, Spacing Combining
fi: Merkki, tarke

en: Medium (%1x%2)
fi: Keskikoko (%1 × %2)

en: Mime types
fi: Mimetyypit

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Mirror Pages
fi: Peilisivut

en: Mirror pages along vertical axis
fi: Peilaa sivut pystyakselin mukaan

en: Missing Plugin
fi: Puuttuva liitännäinen

en: More Actions
fi: Lisää toimintoja

en: Most Downloads
fi: Eniten latauksia

en: Most countries have no character for this
fi: Useimmissa maissa ei käytössä

en: Most downloads
fi: Eniten latauksia

en: Mouse Button Gesture
fi: Hiiren painike-ele

en: Mouse Shape Gesture
fi: Hiiren hahmoele

en: Move &Down
fi: Siirrä &alas

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylös

en: Must supply a filename.
fi: Tiedostonimi on annettava.

en: Must supply a layout name.
fi: Täytyy tarjota ulkoasunimi.

en: Must supply a valid parent.
fi: Täytyy tarjota kelvollinen ylätaso.

en: Must supply a widget name.
fi: Sovelman nimi on annettava.

en: NEC SOCKS client
fi: NEC SOCKS -asiakas

en: Name
fi: Nimi

en: Name for New Scheme
fi: Uuden teeman nimi

en: Name for new scheme:
fi: Uuden teeman nimi:

en: Name of the file as it will appear on the website
fi: Tiedoston nimi muodossa, jossa se tulee näkymään sivustolla

en: Name of the plugin class to generate
fi: Luotavan liitännäisluokan nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Named Colors
fi: Nimetyt värit

en: Ne&ver store for this site
fi: &Ei koskaan tälle sivustolle

en: Nepomuk Resource Class Generator
fi: Nepomuk-resurssiluokkatuottaja

en: Network Transmission
fi: Tiedonsiirto

en: Network error. (%1)
fi: Verkkovirhe. (%1)

en: New Scheme
fi: Uusi teema

en: New Upload
fi: Uusi lähetys

en: New Web Shortcut
fi: Uusi WWW-pikavalinta

en: New search provider
fi: Uusi hakupalveluntarjoaja

en: New...
fi: Uusi…

en: Newest
fi: Uusimmat

en: Newline
fi: Uusi rivi

en: Next Character in History
fi: Seuraava merkki historiasta

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: Next year
fi: Seuraava vuosi

en: Night (18:00 to 05:59)
fi: Yöllä (18.00–5.59)

en: No
fi: Ei

en: No Entries
fi: Ei toimintoja

en: No Preview
fi: Ei esikatselua

[ctx: No border line]
en: None
fi: Ei mitään

en: No classname specified
fi: Luokkanimeä ei ole määriteltynä

en: No classname specified.
fi: Luokkanimeä ei ole määriteltynä.

en: No further items in the history.
fi: Ei enempiä tietueita historiassa.

en: No handler found for %1.
fi: Ei hallintaohjelmaa ohjelmalle %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
fi: Ei tietoa saatavilla.
    Annettua KAboutData-objektia ei ole olemassa.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
fi: Ohjelmalle ei ole määritelty lisenssiä.
    Tarkista mahdolliset lisenssiehdot ohjeista tai lähdekoodista.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
fi: Ei osumia haulle <b>%1</b>.

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
fi: MIME-tyyppejä ei ole asennettu. Tarkasta että shared-mime-info-paketti on asennettu ja ettei XDG_DATA_DIRS ole asetettu tai sisältää /usr/share-polun.

en: No more matches for this search direction.
fi: Ei hakuosumia tähän hakusuuntaan.

en: No password, use anonymous (or guest) login
fi: Ei salasanaa; käytä nimetöntä (tai vieras-) kirjautumista

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
fi: Ei löytynyt liitännäistä ohjelmalle ”%1”.
    Haluatko hakea liitännäisen kohteesta %2?

en: No provider selected.
fi: Tarjoajaa ei ole valittu.

en: No service matching the requirements was found
fi: Edellytyksiä vastaavaa palvelua ei löytynyt

en: No service matching the requirements was found.
fi: Edellytyksiä vastaavaa palvelua ei löytynyt.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
fi: Ei asetettu

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
fi: Aikavyöhykkeetön

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai kansiota ei ole

en: No such function "%1"
fi: Funktiota ”%1” ei ole olemassa

en: No such interpreter "%1"
fi: Tulkkia ”%1” ei ole

en: No such method '%1'.
fi: Tuntematon metodi ”%1”.

en: No suggestions for %1
fi: Ei ehdotuksia: %1

en: No target filename has been given.
fi: Ei annettu kohteen tiedostonimeä.

en: No text
fi: Ei tekstiä

en: No text was replaced.
fi: Tekstiä ei korvattu.

en: Non-printable
fi: Tulostumaton

en: Not a directory
fi: Ei ole kansio

en: Not enough arguments.
fi: Ei tarpeeksi parametreja.

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
fi: Huomaa: Voit muokata ja päivittää sisältöäsi sivustolla, samoin poistaa sen sieltä.

en: Notes:
fi: Muistiinpanot:

en: Nothing to spell check.
fi: Ei mitään oikoluettavaa.

en: Number, Decimal Digit
fi: Numero, desimaali

en: Number, Letter
fi: Numero, kirjain

en: Number, Other
fi: Numero, muu

en: OS:
fi: Käyttöjärjestelmä:

en: Odd Pages
fi: Parittomat sivut

en: Old upload information found, fill out fields?
fi: Löydettiin vanhat lähetystiedot, täytetäänkö kentät?

en: Only 'ReadOnly' allowed
fi: Vain luku sallittu

en: Only Run HTML Tests
fi: Suorita vain HTML-testit

en: Only Run JS Tests
fi: Suorita vain JavaScript-testit

en: Only local files are supported.
fi: Vain paikallisia tiedostoja tuetaan.

en: Only run .html tests
fi: Suorita vain .html-testit

en: Only run .js tests
fi: Suorita vain .js-testit

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
fi: Suorita vain yksi testi. Voit asettaa useita asetuksia sille.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
fi: Suorita vain moduulit, joiden nimi osuu säännölliseen lauseeseen.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
fi: Suorita testimoduulit, jotka löytyvät kansiosta. Käytä 'query'-optiota valitaksesi moduulit.

en: Only search within the current selection.
fi: Etsi vain nykyisestä valinnasta.

en: Open
fi: Avaa

en: Open &Destination
fi: Avaa &sijainti

en: Open &File
fi: Avaa &tiedosto

en: Open &Recent
fi: Avaa &viimeaikainen

en: Open '%1'
fi: Avaa ”%1”

en: Open Script
fi: Avaa komentojono

en: Open a document which was recently opened
fi: Avaa viimeksi avattu tiedosto

en: Open a script...
fi: Avaa komentojono…

en: Open an existing document
fi: Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open in &New Tab
fi: Avaa uudessa &välilehdessä

en: Open in &This Window
fi: Avaa &tässä ikkunassa

en: Open in New &Window
fi: Avaa uudessa &ikkunassa

en: Opens the print dialog to print the current document
fi: Avaa tulostusikkunan tiedoston tulostamiseksi

en: Operation not supported
fi: Toimintoa ei tueta

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
fi: &Seuraava

en: Opt&ions
fi: &Asetukset

en: Option
fi: Asetus

en: Optional
fi: Ei toistu tai toistuu kerran

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
fi: Valinnaisesti määrittää tuotettavat luokat. Käytä valitsinta useita kertoja (oletukset kaikille luokille)

en: Options
fi: Asetukset

en: Order by:
fi: Järjestys:

en: Other Contributors:
fi: Muut tekijät:

en: Other, Control
fi: Muu, ohjaus

en: Other, Format
fi: Muu, muotoilu

en: Other, Not Assigned
fi: Muu, määrittelemätön

en: Other, Private Use
fi: Muu, erityiskäyttö

en: Other, Surrogate
fi: Muu, laajennuskoodi

en: Output file
fi: Tulostetiedosto

en: Output to File...
fi: Tulostiedosto…

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Overwrite existing file?
fi: Korvataanko olemassa oleva tiedosto?

en: PTY operation timed out
fi: PTY-toiminto aikakatkaistiin

en: Page Border
fi: Sivun reuna

en: Page Label
fi: Sivun otsikko

en: Page Set
fi: Sivujoukko

en: Page loaded.
fi: Sivu ladattu.

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages Per Sheet
fi: Sivuja arkilla

en: Parameter
fi: Parametri

en: Parse error at %1 line %2
fi: Jäsennysvirhe kohdassa %1 rivillä %2

en: Password
fi: Salasana

en: Password Input
fi: Salasanasyöte

en: Password echo type
fi: Salasanan kaiuttamistapa

en: Password is empty
fi: Salasana on tyhjä

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
fi[0]: Salasanan tulee olla ainakin yhden merkin pituinen
fi[1]: Salasanan tulee olla ainakin %1 merkin pituinen

en: Password strength meter:
fi: Salasanan vahvuus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords match
fi: Salasanat täsmäävät

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste clipboard content
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Path cannot be used
fi: Polkua ei voi käyttää

en: Path to custom SOCKS library
fi: Mukautetun Socks-kirjaston sijainti

en: Path to the autostart directory
fi: Automaattikäynnistyskansion polku

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
fi: Polku hakemistoon, jossa sijaitsevat sisäänkirjautumisen yhteydessä suoritettavat tiedostot.

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Pause/Continue regression testing process
fi: Pysäytä tai jatka regressiotestausta

en: Payload
fi: Sisältö

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
fi: Etsii pien- ja suuraakkoset erottaen, jolloin hakusana ”Huuhaa” ei osu sanoihin ”huuhaa” tai ”HUUHAA”, vaan vain sanaan ”Huuhaa”.

en: Perform menu generation test run only
fi: Suorita vain valikkojen luonnin testiajo

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Play
fi: Toista

en: Play a &sound
fi: Toista &ääni

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
fi: Valitse oikea 'khtml'-kääntöhakemisto.

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
fi: Valitse oikea 'khtmltests/regression/'-hakemisto.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
fi: Valitse tässä sovelluksessa oletuksena käytettävä tekstinmuokkauskomponentti. Jos valitset vaihtoehdon <b>Järjestelmän oletus</b>, sovellus noudattaa Ohjauskeskuksen asetuksia. Kaikki muut valinnat ohittavat Ohjauskeskuksen asetukset.

en: Please choose the language which should be used for this application:
fi: Valitse kieli, jota tämän sovelluksen tulisi käyttää:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
fi: Valitse kuvasta kiinnostava alue maalaamalla:

en: Please contact your system administrator.
fi: Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Please describe your upload.
fi: Kuvaile, mitä lähetit.

en: Please fill out the information about your upload in English.
fi: Anna jotain tietoa lähetyksestäsi englanniksi.

en: Please give some information about yourself.
fi: Anna jotain tietoa itsestäsi.

en: Please put in a name.
fi: Anna nimi.

en: Please report bugs to %1.
fi: Lähetä tämä vikailmoitus %1:een.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
fi: Ilmoita ohjelmavirheistä: <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
fi: Valitse uutuuksien tarjoaja:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fi: Ilmoita vioista osoitteessa <a href="http://bugs.kde.org">bugs.kde.org</a>.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
fi: Ilmoita vioista osoitteessa http://bugs.kde.org.

en: Popup Window Blocked
fi: Uusi ikkuna estetty

en: Port
fi: Portti

en: Possible Causes:
fi: Mahdolliset syyt:

en: Possible Solutions:
fi: Mahdolliset ratkaisut:

en: Possibly bad download link
fi: Mahdollisesti virheellinen latauslinkki

en: Prefix in $HOME used to write files
fi: Etuliite $HOMEssa, jonne tiedostoja kirjoitetaan

en: Prefix to install resource files to
fi: Etuliite, jonne resurssitiedostot asennetaan

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
fi: Tämän painikkeen napsauttaminen hylkää kaikki ikkunan viimeaikaiset muutokset.

en: Preview Images
fi: Esikatselukuvat

en: Preview URL:
fi: Esikatseluosoite:

en: Preview of the "%1" font
fi: Fontin %1 esikatselu

en: Preview of the selected font
fi: Fontin esikatselu

en: Previous Character in History
fi: Edellinen merkki historiasta

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

en: Price
fi: Hinta

en: Price:
fi: Hinta:

en: Primary language:
fi: Pääkieli:

en: Print
fi: Tulosta

en: Print DOM Tree to STDOUT
fi: Tulosta DOM-puu vakiotulosvirtaan

en: Print Frame...
fi: Tulosta kehys…

en: Print Immediately
fi: Tulosta välittömästi

en: Print Previe&w
fi: Tulostuksen &esikatselu

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Print Rendering Tree to STDOUT
fi: Tulosta hahmonnuspuu vakiotulosvirtaan

en: Print document
fi: Tulosta tiedosto

en: Print frame tree to STDOUT
fi: Tulosta kehyspuu vakiotulosvirtaan

en: Print header
fi: Tulosta yläviite

en: Print images
fi: Tulosta kuvat

en: Printer friendly mode (black text, no background)
fi: Tulostinystävällinen tila (musta teksti, ei taustaa)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
fi: %1 – lisäosien asennus|/|$[gen %1] lisäosien asennus

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
fi: %1 – lisäosien lähetys|/|$[gen %1] lisäosien lähetys

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
fi: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versio %2</b><br />KDE Development Platform -versio %3</html>

en: Progress Dialog
fi: Edistyminen

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Protocol: %1
fi: Yhteyskäytäntö: %1

en: Provider information
fi: Tiedot tarjoajasta

en: Provider:
fi: Tarjoaja:

en: Provider: %1
fi: Tarjoaja: %1

en: Punctuation, Close
fi: Välimerkki, sulkeva

en: Punctuation, Connector
fi: Välimerkki, yhdistävä

en: Punctuation, Dash
fi: Välimerkki, viiva

en: Punctuation, Final Quote
fi: Välimerkki, alkava lainaus

en: Punctuation, Initial Quote
fi: Välimerkki, sulkeva lainaus

en: Punctuation, Open
fi: Väimerkki, alkava

en: Punctuation, Other
fi: Välimerkki, muu

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
fi: Kirjoita tuloste kansioon &lt;directory&gt; kansion &lt;base_dir&gt; tai output sijaan

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
fi: QML:n JS-virheenpaikannustiedot. Jotta virheenpaikannin on käytössä,
    sovellus täytyy olla käännetty valitsimella
    -DQT_DECLARATIVE_DEBUG

en: Qt plugins
fi: Qt-liitännäiset

en: Question
fi: Kysymys

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit application
fi: Lopeta ohjelma

en: Quit application...
fi: Lopeta ohjelma…

en: R&eplace All
fi: Korvaa &kaikki

en: Range error
fi: Aluevirhe

en: Rate this entry
fi: Arvostele

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Rating for entry
fi: Arvostelu

en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: Rating: %1
fi: Arvostelu: %1

en: Rating: %1%
fi: Arvostellaan: %1 %

en: Re&do
fi: Tee &uudelleen

en: Re&vert
fi: P&alauta

en: Read-only filesystem
fi: Vain luku -tiedostojärjestelmä

en: Ready
fi: Valmis

en: Reason for price:
fi: Hinnan syy:

en: Reassign
fi: Sijoita uudelleen

en: Rebuilds the system configuration cache.
fi: Rakentaa järjestelmän asetusvälimuistin uudelleen.

en: Red:
fi: Punainen:

en: Redisplay document
fi: Piirrä tiedosto uudelleen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last undone action
fi: Tee viimeisin kumottu toiminto uudelleen

en: Redo: %1
fi: Tee uudelleen: %1

en: Reference
fi: Viittaus

en: Reference error
fi: Viittausvirhe

en: Regenerate baseline (instead of checking)
fi: Tuotetaan uudelleen peruslinja (eikä tarkistus)

en: Register a new account
fi: Rekisteröi uusi tili

en: Regression Testing Status
fi: Regressiotestauksen tila

en: Regression tester for khtml
fi: Regressiotestiohjelma khtml:lle

en: Regression testing output
fi: Regressiotestauksen tuloste

en: Regular e&xpression
fi: &Säännöllinen lauseke

en: Reindent Sources
fi: Uudelleensisennä lähteet

en: Reject
fi: Hylkää

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
fi: Polku suhteessa testitapaukseen tai ajettavien testitapausten kansio (vastaa -t-valitsinta).

en: Reload Frame
fi: Päivitä kehys

en: Remaining number of jobs:
fi: Töitä jäljellä:

en: Remember password
fi: Muista salasana

en: Removal of entry
fi: Poista merkintä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove from ignores...
fi: Poista ohitettavista…

en: Remove password for form %1
fi: Poista salasana lomakkeelta %1

en: Remove selected script.
fi: Poista valittu komentojono.

en: Rendering mode:
fi: Hahmonnustila:

en: Repeats, One or More Times
fi: Toistuu vähintään kerran

en: Repeats, Zero or More Times
fi: Ei toistu tai toistuu kerran tai useammin

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace &with:
fi: &Korvaa tekstillä:

en: Replace '%1' with '%2'?
fi: Korvaataanko ”%1” merkkijonolla ”%2”?

en: Replace With
fi: Korvaa sanalla

en: Replace&ment text:
fi: &Korvausteksti:

en: Report Exceptions
fi: Ilmoita poikkeukset

en: Report bad entry
fi: Ilmoita huonosta tietueesta

en: Requested Font
fi: Haluttu fontti

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
fi: Sanarajojen on osuttava molemmissa päissä, jotta osuma tapahtuisi.

en: Reserved Shortcut
fi: Varattu pikanäppäin

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset Toolbars
fi: Palauta työkalurivit

en: Reset all items to their default values
fi: Palauta kaikki asetukset oletusarvoihinsa

en: Reset configuration
fi: Palauta asetukset

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Restore the application for the given 'sessionId'
fi: Palauta sovellus annetulle istunnolle (sessionid)

en: Revert unsaved changes made to document
fi: Peru tiedoston tallentamattomat muutokset

en: Right to Left, Bottom to Top
fi: Oikealta vasemmalle, alhaalta ylös

en: Right to Left, Top to Bottom
fi: Oikealta vasemmalle, ylhäältä alas

en: Rotate &Counterclockwise
fi: Kierrä &vastapäivään

en: Run
fi: Suorita

en: Run &command
fi: Suorita &komento

en: Run Kross scripts.
fi: Suorita Kross-komentojonoja

en: Run Single Test...
fi: Suorita yksittäinen testi…

en: Run Tests...
fi: Suorita testit…

en: Run To...
fi: Suorita tiettyyn pisteeseen saakka…

en: Run script...
fi: Suorita komentojono…

en: Run test...
fi: Suorita testi…

en: Run to breakpoint...
fi: Suorita keskeytyskohtaan saakka…

en: S&earch:
fi: &Haku:

en: S&kip run-together words
fi: Ohita &yhteen kirjoitetut sanat

en: S&ubject:
fi: &Aihe:

en: S&uggest
fi: &Ehdota

[ctx: SSL error]
en: No error
fi: Ei virhettä

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
fi: Varmenteen takaajan oma varmenne ei ole kelvollinen

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
fi: Varmenteen takaajan varmenne on merkitty hylkäämään varmenteen tämä käyttötarkoitus

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
fi: Varmennetta ei voida varmistaa sisäisistä syistä

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
fi: Varmenneketju on liian pitkä

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
fi: Varmenne ei käy annettuun palvelimeen

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
fi: Varmenne on peruttu

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
fi: Varmenne on vanhentunut

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
fi: Varmenne ei ole kelvollinen

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
fi: Varmennetta ei ole allekirjoittanut luotettu varmenteen takaaja

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
fi: Varmenne ei kelpaa tähän tarkoitukseen

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
fi: Käyttäjä ei esittänyt varmenteita

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
fi: Juurivarmenteen takaajan varmenne ei ole luotettu tähän tarkoitukseen

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Saturation:
fi: Kylläisyys:

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä…

en: Save &Background Image As...
fi: Tallenna &taustakuva nimellä…

en: Save &Frame As...
fi: Tallenna &kehys nimellä…

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save Background Image As
fi: Tallenna taustakuva nimellä

en: Save Frame As
fi: Tallenna kehys nimellä

en: Save Image As
fi: Tallenna kuva nimellä

en: Save Image As...
fi: Tallenna kuva nimellä…

en: Save Link As
fi: Tallenna linkki nimellä

en: Save as Scheme Defaults
fi: Tallenna teeman oletuksiksi

en: Save data
fi: Tallenna tiedot

en: Save document
fi: Tallenna tiedosto

en: Save document under a new name
fi: Tallenna tiedosto uudella nimellä

en: Save file with another name
fi: Tallenna tiedosto toisella nimellä

en: Scheduled printing:
fi: Ajastettu tulostus:

en: Script to execute
fi: Suoritettava skripti

en: Scriptfile
fi: Komentojonotiedosto

en: Scriptfile "%1" does not exist.
fi: Komentosarjatiedostoa ”%1” ei löytynyt.

en: Se&verity
fi: &Vakavuus

en: Search
fi: Etsi

en: Search &provider name:
fi: Hakupalvelun&tarjoajan nimi:

en: Search Columns
fi: Hakusarakkeet

en: Search Plugins
fi: Hae liitännäisistä

en: Search backwards.
fi: Etsi taaksepäin.

en: Search for '%1' with
fi: Etsi ”%1” hakukoneella

en: Search for '%1' with %2
fi: Etsi ”%1” hakukoneella %2|/|Etsi ”%1” $[hakumuoto %2]

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
fi: Etsi vuorovaikutteisesti toimintojen nimillä (esimerkiksi Kopioi) tai näppäinyhdistelmillä (esimerkiksi Ctrl+C) kirjoittamalla ne tähän.

en: Search path for resource type
fi: Hakupolku resurssityypeille

en: Search:
fi: Haku:

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
fi: Ns. toisessa vuorossa (16.00–23.59)

en: Security Alert
fi: Tietoturvavaroitus

en: Security Warning
fi: Tietoturvavaroitus

en: See also:
fi: Katso myös:

en: Select &All
fi: V&alitse kaikki

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Select Components
fi: Valitse komponentit

en: Select Files...
fi: Valitse tiedostot…

en: Select Font
fi: Valitse fontti

en: Select Preview...
fi: Valitse esikatselu…

en: Select Region of Image
fi: Valitse kuvan alue

en: Select Signing Key
fi: Valitse allekirjoitusavain

en: Select a block to be displayed
fi: Valitse näytettävä lohko

en: Select a category
fi: Valitse luokka

en: Select a month
fi: Valitse kuukausi

en: Select a week
fi: Valitse viikko

en: Select a year
fi: Valitse vuosi

en: Select preview image
fi: Valitse esikatselukuva

en: Select the command to run
fi: Valitse suoritettava komento

en: Select the current day
fi: Valitse nykyinen päivämäärä

en: Select the sound to play
fi: Valitse toistettava ääni

en: Select zoom level
fi: Valitse zoomaustaso

en: Send Confirmation
fi: Lähetä vahvistus

en: Send Image...
fi: Lähetä kuva…

en: Send Mail
fi: Lähetä sähköposti

en: Send bug report.
fi: Lähetä vikailmoitus.

en: Send document by mail
fi: Lähetä tiedosto sähköpostitse

en: Send this bug report to %1.
fi: Lähetä tämä vikailmoitus %1:een.

en: Separator, Line
fi: Erotin, rivi

en: Separator, Paragraph
fi: Erotin, kappale

en: Separator, Space
fi: Erotin, väli

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
fi: Serialisointia käytetty ontologiatiedostoissa. Oletuksena primitiivinen tiedostotarkenninhavaitseminen.

en: Server: %1
fi: Palvelin: %1

en: Service '%1' is malformatted.
fi: Palvelu ”%1” on virheellinen

en: Service '%1' must be executable to run.
fi: Palvelun ”%1” on oltava suoritettavissa, jotta se voitaisiin ajaa.

en: Service types
fi: Palvelutyypit

en: Services
fi: Palvelut

en: Set &Encoding
fi: Valitse &merkistö

en: Set a price for this item
fi: Aseta kohteelle hinta

en: Set font
fi: Aseta fontti

en: Set font size
fi: Aseta fonttikoko

en: Set of Characters
fi: Merkkijoukko

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
fi: Aseta käytetty näkyvyys siinä tapauksessa, etä luokkia käytetään julkisissa API:ssa. <visibility-name> käytetään rakentamaan vientimakronimi ja vientiotsake. Oletuksena luokkia ei viedä.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Share Hot New Stuff
fi: Jaa uutuudet

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shortcut '%1' for action '%2'
fi: Pikanäppäin ”%1” toiminnolle ”%2”

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
fi: Pikanäppäin ”%1” sovelluksessa %2 toiminnolle %3

en: Shortcut Schemes
fi: Pikanäppäinteemat

en: Shortcut conflict
fi: Pikanäppäinristiriita

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
fi: Pikanäppäin tietokoneen sulkemiseksi ilman vahvistusta

en: Shortcut for taking screenshot
fi: Pikanäppäin kuvankaappauksen ottamiseen

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
fi: Pikanäppäin leikepöydän toimintojen päälle tai pois kytkemiseen

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Show %1
fi: Näytä %1

en: Show %1 specific options
fi: Näytä %1-valinnat

en: Show &Menubar
fi: Näytä &valikkorivi

en: Show &Toolbar
fi: Näytä &työkalurivi

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
fi: &Näytä estetyn ikkunan passiivinen ilmoitus

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
fi: Näytä valikkorivi<p>Näyttää valikkorivin jos se on piilotettu</p>

en: Show St&atusbar
fi: Näytä &tilarivi

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
fi: Näytä tilarivi<p>Näyttää tilarivin, joka on ikkunan alareunassa oleva palkki, jossa näytetään sovelluksen tilatietoja.</p>

en: Show a message in a &popup
fi: Näytä viesti &ponnahdusikkunassa

en: Show a print preview of document
fi: Näytä tiedoston tulostuksen esikatselu

en: Show all options
fi: Näytä kaikki valinnat

en: Show author information
fi: Näytä tekijätiedot

en: Show directories first
fi: Näytä kansiot ensin

en: Show file preview in file dialog
fi: Näytä tiedostojen esikatselu tiedostoikkunoissa

en: Show help
fi: Näytä ohje

en: Show help about options
fi: Näytä ohjeita valinnoista

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show license information
fi: Näytä lisenssitiedot

en: Show or hide menubar
fi: Näytä tai piilota valikkorivi

en: Show or hide statusbar
fi: Näytä tai piilota tilarivi

en: Show or hide toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalurivi

en: Show speedbar
fi: Näytä nopeuspalkki

en: Show text on toolbar icons
fi: Näytä teksti työkalurivin kuvakkeiden lisäksi

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
fi: : <i>%1</i>

en: Show version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Shrink Font
fi: Pienennä fonttia

en: Signed by (validation: %1)
fi: Allekirjoittaja (kelpoisuus: %1)

en: Single Line
fi: Viiva

en: Single Thick Line
fi: Ohut viiva

en: Skip all &uppercase words
fi: Ohita &isoin kirjaimin kirjoitetut sanat

en: Small (%1x%2)
fi: Pieni (%1 × %2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
fi: osoite on jo käytössä

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
fi: pistoke on jo liitetty

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
fi: pistoke on jo luotu

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
fi: yhteys estettiin

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
fi: yhteyden aikakatkaisu

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
fi: toimenpide on jo käynnissä

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
fi: nimihaku on epäonnistunut

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
fi: tapahtui verkkovirhe

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
fi: ei virhettä

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
fi: pistoketta ei ole liitetty

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
fi: pistoketta ei ole luotu

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
fi: tehtävää ei tueta

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
fi: etäpalvelin sulki yhteyden

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
fi: ajastetun toiminnon aikakatkaisu

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
fi: tapahtui tuntematon virhe

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
fi: operaatio aiheuttaisi lukkiutumisen

en: Sorry
fi: Virhe

en: Sp&eech
fi: &Puhe

en: Speak Custom Text
fi: Puhu oma teksti

en: Speak Event Message
fi: Puhu tapahtuman viesti

en: Speak Event Name
fi: Puhu tapahtuman nimi

en: Speak Text
fi: Puhu oma teksti

en: Specific Time
fi: Määräaikana

en: Specified socket path is invalid
fi: Määritetty pistokkeen polku ei ole kelvollinen

en: Specify Output Directory...
fi: Määritä tuloshakemisto…

en: Specify khtml Directory...
fi: Määritä khtml:n sijainti…

en: Specify tests Directory...
fi: Määritä testihakemisto…

en: Specify the target folder to store generated files into.
fi: Määritä kohdekansio, johon tuotetut tiedostot tallennetaan.

en: Spell Checker
fi: Oikeinkirjoitus

en: Spell Checking
fi: Oikeinkirjoitus

en: Spell Checking Configuration
fi: Oikoluvun asetukset

en: Spell check canceled.
fi: Oikoluku peruttiin.

en: Spell check complete.
fi: Oikoluku on valmis.

en: Spell check stopped.
fi: Oikoluku pysähtyi.

en: Stalled
fi: Pysähdyksissä

en: Start
fi: Käynnistä

en: Start Upload
fi: Käynnistä lähetys

en: Start of Line
fi: Rivin alku

en: Start replace
fi: Aloita korvaus

en: Start searching
fi: Käynnistä etsintä

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
fi: Aloita haku kohdistimen kohdalta eikä tekstin alusta.

en: Starting Applet "%1"...
fi: Käynnistetään sovelmaa ”%1”…

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
fi: Jovie-puhesynteesipalvelun käynnistys epäonnistui

[ctx: State of the notified event]
en: State
fi: Tila

en: Step
fi: Askella

en: Step Into
fi: Siirry kohtaan

en: Step Out
fi: Siirry pois kohdasta

en: Step Over
fi: Siirry kohdan yli

en: Step execution...
fi: Suorita askelittain…

en: Step to next line...
fi: Askella seuraavalle riville…

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Animated Images
fi: Pysäytä animoidut kuvat

en: Stop Animations
fi: Pysäytä animaatiot

en: Stop execution of the selected script.
fi: Pysäytä valitun komentojonon suoritus.

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit Bug Report
fi: Vikailmoituksen lähetys

en: Submit Confirmation
fi: Lähetä vahvistus

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscription to entry
fi: Tilaa

en: Success
fi: Onnistui

en: Suggested Words
fi: Ehdotetut sanat

en: Suggestion List
fi: Ehdotuslista

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Supply a username and password below.
fi: Anna käyttäjätunnus ja salasana.

en: Suspend
fi: Keskeytä

en: Switch Application &Language...
fi: &Vaihda kieltä…

en: Switch Application Language
fi: Sovelluksen kieli

en: Switch version
fi: Vaihda versiota

en: Symbol, Currency
fi: Symboli, valuutta

en: Symbol, Math
fi: Symboli, matematiikka

en: Symbol, Modifier
fi: Symboli, tarkkeenomainen

en: Symbol, Other
fi: Symboli, muu

en: Symbolic Link
fi: Symbolinen linkki

en: Synchronization to disk failed
fi: Levylle synkronointi epäonnistui

en: Syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: System Default (currently: %1)
fi: Järjestelmän oletus (nyt: %1)

en: System wide font
fi: Järjestelmäfontti

en: T&ranslation
fi: Kää&nnös

en: TAB
fi: Sarkain

en: Tang Pronunciation:
fi: Tang-ääntämys:

en: Task
fi: Tehtävä

en: Technical Reason:
fi: Tekninen syy:

en: Templates
fi: Pohjat

en: Templates to be used (deprecated).
fi: Käytettävät mallinteet (vanhentuneet).

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
fi: Väliaikaistiedostot (nykyisen koneen ja käyttäjän)

en: Test
fi: Kokeile

en: Testkhtml
fi: Kokeilehtml

en: Tests
fi: Testit

en: Text Alongside Icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

en: Text Only
fi: Vain teksti

en: Text Position
fi: Tekstin sijainti

en: Text Under Icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
fi: Tekstikatkelma, jossa näet tunnistamattoman sanan käyttöyhteydessään.

en: Text:
fi: Teksti:

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fi: Näppäinyhdistelmä %1 on jo käytössä yleiselle toiminnolle ”%2” sovelluksessa %3.
    Haluatko korvata näppäinyhdistelmän tällä toiminnolla?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
fi: Näppäinyhdistelmä %1 on jo käytössä vakiotoiminnolle %2.
    Haluatko varmasti käyttää näppäinyhdistelmää myös työpöydänlaajuisena pikanäppäimenä?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
fi: Näppäinyhdistelmä ”%1” on rekisteröity sovelluksen %2 toiminnolle %3:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
fi: Näppäinyhdistelmän ”%1” on rekisteröinyt sovellus %2.
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fi: Näppäinyhdistelmä %1 on jo annettuna toiminnolle ”%2”.
    Haluatko sijoittaa näppäinyhdistelmän kuitenkin tälle toiminnolle nykyisen sijaan?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fi: Näppäinyhdistelmä %1 on jo annettuna toiminnolle ”%2”.
    Haluatko sijoittaa näppäinyhdistelmän kuitenkin tälle toiminnolle nykyisen sijaan?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
fi: Tiedostojen latauksen hallintaohjelmaa (%1) ei löytynyt $PATH -ympäristömuuttujasta

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
fi: F12-näppäin on Windowsissa varattu, joten sitä ei voi käyttää työpöydänlaajuisena pikanäppäimenä.
    Valitse toinen pikanäppäin.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fi: On sangen hauskaa, että polkupyörä on maanteiden jokapäiväinen ilmiö.

en: The URLs recently visited
fi: Äskettäin vieraillut verkko-osoitteet

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
fi: Sovellus, josta haluat lähettää vikailmoituksen. Jos tämä on virheellinen, käytä Ilmoita viasta -valintaa oikeasta sovelluksesta

en: The comment could not be submitted.
fi: Kommenttia ei voitu lähettää.

en: The comment was submitted successfully.
fi: Kommentin lähetys onnistui.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
fi: Täydennys on moniselitteinen, useampi
    kuin yksi osuma.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
fi: Nykyistä pikanäppäinteemaa on muutettu. Tallennetaanko muutokset ennen vaihtamista uuteen teemaan?

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
fi: Kohde:

en: The distance between icons specified in pixels.
fi: Kuvakkeiden etäisyys toisistaan kuvapisteinä.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Haluatko tallentaa vai hylätä muutokset?

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
fi: Ladattava tiedosto on HTML-tiedosto, joka merkinnee linkkiä sivustolle varsinaisen latauksen sijaan. Haluatko avata sivun selaimeen sen lataamisen sijasta?

en: The email address this bug report is sent to.
fi: Sähköpostiosoite, johon vikailmoitus lähetetään.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
fi: Komponenttitehdas ei tue halutunlaisia komponentteja.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
fi: Väärennetty selaintunniste ”%1” on käytössä.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fi: Sovelluksen avaamat tiedostot ja verkko-osoitteet poistetaan käytön jälkeen

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
fi: Seuraavia tiedostoja ei lähetetä, koska niitä ei löytynyt.
    Haluatko jatkaa?

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
fi: Näppäinyhdistelmä ”%1” on moniselitteinen. Ratkaise tulkinta valitsemalla valikosta Asetukset | Muokkaa pikanäppäimiä.
    Mitään toimintoa ei tehty.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
fi: Qt ei tue painamaasi näppäintä.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
fi: Sovelluksen kieli on vaihdettu. Muutos tulee voimaan, kun käynnistät sovelluksen uudelleen.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
fi: Kirjasto %1 ei tarjoa KDE 4 -yhteensopivaa komponenttitehdasta.

en: The library does not export a factory for creating components.
fi: Komponenttikirjasto ei kelpaa (ei komponenttitehdasta).

en: The module %1 could not be found.
fi: Moduulia %1 ei löytynyt.

en: The module %1 is disabled.
fi: Moduuli %1 on pois käytöstä.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
fi: %1 ei ole oikeanlainen asetusmoduuli.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
fi: Käyttöliittymäelementtien tyylin nimi (esim. keramik tai plastik).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
fi: Ontologiatiedostot sisältävät tuotettuja ontologioita, välilyönnillä erotellun luettelon (vanhentunut: käytä sen sijaan argumentteja).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
fi: Ontologiatiedostot sisältävät tuotettavia ontologioita.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
fi: Salasanan vahvuusmittari antaa palautetta antamasi salasanan turvallisuudesta. Parantaaksesi salasanaa voit
     – käyttää pidempää salasanaa
     – käyttää sekaisin pien- ja suuraakkosia
     – käyttää kirjainten lisäksi numeroita ja muita merkkejä (esim. #).

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
fi: Antamasi salasana on heikko. Voit parantaa sen vahvuutta esimerkiksi näin:
     – käytä pidempää salasanaa
     – käytä sekaisin pien- ja suuraakkosia
     – käytä kirjainten lisäksi numeroita ja muita merkkejä (esim. #)
    
    Haluatko kuitenkin käyttää jo kirjoittamaasi salasanaa?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fi: Vertais-SLL-varmenneketju näyttää olevan rikkinäinen.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
fi: Liitännäinen ”%1” käyttää yhteensopimatonta KDE-kirjastoa (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
fi: Tämä ohjelma suorittaa 100 työtä neljässä säikeessä. Jokainen työ odottaa satunnaisen ajan millisekunnista sekuntiin.

en: The provided service is not valid
fi: Tarjottu palvelu ei ole kelvollinen

en: The rating could not be submitted.
fi: Arvostelua ei voitu lähettää.

en: The rating was submitted successfully.
fi: Arvostelun lähetys onnistui.

en: The removal request failed.
fi: Poistopyyntö epäonnistui.

en: The removal request was successfully registered.
fi: Poistopyynnön kirjaus onnistui.

en: The requested operation could not be completed
fi: Pyydettyä toimintoa ei voitu suorittaa

en: The selected category "%1" is invalid.
fi: Valittu luokka ”%1” ei ole kelvollinen.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
fi[0]: Palvelin ei tunnista luokkaa %2, johon yrität lähettää.
fi[1]: Palvelin ei tunnista yhtäkään luokista, joihin yrität lähettää: %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
fi: Palvelu %1 ei tuota rajapintaa %2 avainsanalla %3

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
fi: Palvelu ”%1” ei tarjoa kirjastoa tai Library-avain puuttuu

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
fi: Palvelu ei tarjoa kirjastoa: Library-avain puuttuu palvelun .desktop-tiedostosta.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
fi: Aktiivisessa osiossa on tallentamattomia muutoksia.
    Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätäänkö ne?

en: The size of the dialog
fi: Ikkunan koko

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
fi[0]: Väli kysyi %1 argumentin
fi[1]: Väli kysyi %1 argumenttia

en: The socket operation is not supported
fi: Pistoketoimintoa ei tueta

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
fi: Lähde:

en: The style '%1' was not found
fi: Tyyliä ”%1” ei löytynyt

en: The subscription request failed.
fi: Tilauspyyntö  epäonnistui.

en: The subscription was successfully completed.
fi: Tilaus onnistui.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
fi: Mallipohja tarvitsee sinua koskevia tietoja, jotka tallennetaan osoitekirjaan.
    Tarvittavaa liitännäistä tätä varten ei voitu kuitenkaan ladata.
    
    Asenna KDE PIM / Kontact järjestelmääsi.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
fi: Sovelluksen versio – varmista, että ohjelmasta ei ole uudempaa versiota, ennen kuin lähetät vikailmoituksen

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
fi: Lompakko "%1" on avoin ja sitä käytetään lomakkeiden tietoihin ja salasanoihin.

en: There is no matching item available.
fi: Ei osumia listalla

en: There was a network error.
fi: Tapahtui verkkovirhe.

en: There was an error loading data providers.
fi: Tapahtui virhe ladattaessa palveluntarjoajia.

en: There was an error loading the module.
fi: Moduulin lataamisessa tapahtui virhe.

en: There was an error reading the file '%1'
fi: Luettaessa tiedostoa "%1" tapahtui virhe

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
fi: Ns. kolmannessa vuorossa (0.00–7.59)

en: This Month
fi: Tässä kuussa

en: This Week
fi: Tällä viikolla

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
fi: Tekijä haluaa pysyä tuntemattomana.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
fi: Tämä ikkuna ilmoittaa ja kertoo yksityiskohdat verkkosivuilla olevista komentosarjavirheistä. Useimmissa tapauksissa nämä ovat verkkosivujen tekijöiden virheitä, mutta joskus syy on Konquerorin ohjelmakoodissa. Jos epäilet vikaa sivun komentosarjoissa, ota yhteyttä sivustovastaavaan. Jos puolestaan epäilet vian olevan Konquerorissa, täytä vikailmoitus osoitteessa http://bugs.kde.org/. Vian ilmentävä testisivu on hyödyksi.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
fi: Elementti korvataan kaikilla upotetun komponentin elementeillä.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
fi: Tätä fonttia käytetään aina kun tarvitaan tasaleveyksistä fonttia.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
fi: Tämä on dynaaminen toimintoluettelo. Sitä voi siirtää, mutta jos sen poistaa, sitä ei voi lisätä uudelleen.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fi: Tämä on fontin %1 esikatselu. Voit vaihtaa fonttia Valitse-painikkeella.

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fi: Tämä on valitun fontin esikatselu. Voit vaihtaa fonttia Valitse-painikkeella.

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
fi: Tämä on haettava indeksi. Anna hakusanat:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
fi: Arvo:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
fi: Tämä on varakieli, joka paikkaa pääkielen puutteellisia käännöksiä

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
fi: Tämä on sovelluksen pääkieli, jonka käännöksiä käytetään oletuksena ennen muita

en: This operation requires authentication.
fi: Tämä toiminto edellyttää tunnistautumista.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
fi: Tämä sivu yritti avata uuden ikkunan, mutta se estettiin.
    Voit napsauttaa tätä tilarivin kuvaketta muokataksesi tätä
    käytöstä tai avataksesi ikkunan.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
fi: Sivusto yrittää aukaista uutta ikkunaa Javascriptin avulla.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään %1 lisenssin alaisena.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
fi: Tämä näyteteksti havainnollistaa nykyisiä asetuksia. Voit lisätä siihen haluamiasi merkkejä.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
fi: Tämä pikanäppäin näyttää hakurivin sekä asettaa valinnan ”Etsi vain linkkejä”.

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
fi: Tämä pikanäppäin näyttää hakurivin tekstin etsimiseksi näytetyltä sivulta. Se peruu ”Tarkentuva linkkihaku” -toiminnon sekä asettaa ”Etsi vain linkkejä” -valinnan.

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
fi: Tämän tulisi selkeästi kuvata tiedoston sisältö. Teksti voi olla sama kuin kvtml-tiedoston otsikossa.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
fi: Sivusto yrittää liittää tiedostoa tietokoneeltasi lomakkeen lähetykseen. Liitetiedosto poistettiin suojaksesi.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
fi: Sivustossa yritetään lähettää tietoa sähköpostin avulla.
    Haluatko jatkaa?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
fi: Sivusto yrittää aukaista uutta ikkunaa Javascriptin avulla.
    Avataanko ikkuna?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
fi: Sivusto yrittää lähettää lomaketta, joka aukaisisi uuden ikkunan Javascriptin avulla.
    Haluatko, että lomake lähetetään?

en: This web page contains coding errors.
fi: Tämä verkkosivu sisältää koodivirheitä.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
fi: ThreadWeaver Jobs -esimerkkejä

[ctx: Time zone]
en: Region
fi: Alue

en: Timed out trying to connect to remote host
fi: Etäyhteyttä ei saatu muodostettua

en: Timeout. Check Internet connection.
fi: Aikakatkaisu: tarkista internetyhteytesi.

en: Tip of the &Day
fi: Päivän &vinkki

en: Tip of the Day
fi: Päivän vinkki

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
fi: Otsikko

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Today
fi: Tänään

en: Toggle Caret Mode
fi: Osoitintila päälle/pois

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
fi: Liian paljon virheellisiä sanoja. Aktiivinen oikoluku poistettiin käytöstä.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
fi: Palvelimeen on liikaa pyyntöjä: yritä uudelleen muutaman minuutin kuluttua.

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
fi: Sijainti

en: Toolbars Shown
fi: Näytetyt työkalurivit

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
fi: Avaa selainikkunaan

en: Top to Bottom, Left to Right
fi: Ylhäältä alas, vasemmalta oikealle

en: Top to Bottom, Right to Left
fi: Ylhäältä alas, oikealta vasemmalle

en: Track menu id for debug purposes
fi: Jäljitä valikkotunniste virheenpaikannusta varten

en: Translate
fi: Käännä

en: Translate this entry
fi: Käännä tämä

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation files for KLocale
fi: Käännöstiedostot KLocalelle

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
fi: Yritä asentaa se uudelleen 
    
    Yhteistoiminta Konquerorin kanssa poistetaan käytöstä.

en: Type error
fi: Tyyppivirhe

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
fi: UNIX-pistokkeet (nykyisen koneen ja käyttäjän)

en: UR&I shortcuts:
fi: WW&W-pikavalinnat:

en: URI error
fi: URI-virhe

en: URL to open
fi: Avattava verkko-osoite

en: URL:
fi: Verkko-osoite:

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
fi: Uuden prosessin luonti epäonnistui.
    Järjestelmä on voinut saavuttaa tilan, jossa prosesseja on liikaa. Tai henkilökohtainen prosessirajasi on ylitetty.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
fi: KDE:n tekstieditorikomponenttia ei löytynyt;
    tarkasta KDE-asennus.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu avata. Virhe oli: %1

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
fi: Vikailmoitusta ei voitu lähettää.
    Lähetä vikailmoitus manuaalisesti….
    Katso http://bugs.kde.org/ osoitetta saadaksesi lisää ohjeita.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
fi: Uutta prosessia ei voitu käynnistää.
    Järjestelmä on voinut saavuttaa tilan, jossa tiedostoja on liikaa aukaistuna. Tai henkilökohtainen avointen tiedostojesi raja on ylitetty.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Undo: %1
fi: Kumoa: %1

en: Unexpected argument '%1'.
fi: Odottamaton parametri ”%1”.

en: Unicode category:
fi: Unicode-luokka:

en: Unicode code point:
fi: Unicode-koodipiste:

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Application
fi: Tuntematon sovellus

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
fi: Tuntematon Open Collaboration Service -APIn virhe. (%1)

en: Unknown View
fi: Tuntematon näkymä

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown option '%1'.
fi: Tuntematon valitsin ”%1”.

en: Unknown protocol '%1'.
fi: Tuntematon yhteyskäytäntö ”%1”.

en: Unknown socket error
fi: Tuntematon pistokevirhe

en: Unknown word
fi: Tuntematon sana

en: Unknown word:
fi: Tuntematon sana:

en: Unsupported Key
fi: Ei-tuettu näppäin

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Update
fi: Päivitä

en: Updating
fi: Päivitetään

en: Upload Failed
fi: Lähetys epäonnistui

en: Upload content
fi: Lähetä sisältö

en: Upload failed: %1
fi: Lähetys epäonnistui: %1

en: Upload first preview
fi: Lähetä ensimmäinen esikatselu

en: Upload second preview
fi: Lähetä toinen esikatselu

en: Upload third preview
fi: Lähetä kolmas esikatselu

en: Uploading Failed
fi: Lähetys epäonnistui

en: Usage: %1 %2
fi: Käyttö: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
fi: Käytä viitteenä kansiota &lt;directory&gt; kansio &lt;base_dir&gt; tai baseline sijaan

en: Use 'caption' as name in the titlebar
fi: Aseta ”caption” nimeksi otsikkopalkkiin

en: Use 'icon' as the application icon
fi: Aseta ”icon” sovelluksen kuvakkeeksi

en: Use --help to get a list of available command line options.
fi: Käytä --help nähdäksesi kaikki komentorivivalitsimet.

en: Use S&tylesheet
fi: &Käytä tyylisivua

en: Use alternative configuration file
fi: Käytä vaihtoehtoista asetustiedostoa.

en: Use p&laceholders
fi: Käytä &paikkamerkkejä

en: Use the PC speaker
fi: Käytä PC:n kaiutinta

en: Use the QWS display 'displayname'
fi: Käytä QWS-palvelimen näyttöä ”displayname”

en: Use the X-server display 'displayname'
fi: Käytä X-palvelimen näyttöä ”displayname”

en: Use this password:
fi: Käytä tätä salasanaa:

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
fi: Käytetään esimerkiksi automaattiseen täydennykseen tiedostovalintaikkunoissa.

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
fi: Tietoa liitännäisestä %1|/|Tietoa liitännäisestä $[yleisnimi_pienellä %1]

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
fi: Käytetään määrittämään, kuinka esimerkiksi numerot, valuutta, päivämäärä ja kellonaika esitetään.

en: User comments
fi: Käyttäjien kommentit

en: User path: desktop|autostart|document
fi: Käyttäjän polku: desktop|autostart|document

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
fi: Työkalu KJSEmbed-skriptien ajamiseen

en: Value
fi: Arvo

en: Various Useful Representations
fi: Hyödyllisiä esitysmuotoja

[ctx: Verb]
en: &Insert
fi: &Lisää

en: Verbose output debugging mode.
fi: Lavea tulostevirheenpaikannustila.

en: Version %1
fi: Versio %1

en: Version:
fi: Versio:

en: Version: %1
fi: Versio: %1

en: View Comments
fi: Katso kommentit

en: View Do&cument Source
fi: Näytä &sivun lähdekoodi

en: View Document Information
fi: Näytä sivun tiedot

en: View Frame Information
fi: Näytä kehyksen tiedot

en: View Frame Source
fi: Näytä kehyksen lähdekoodi

en: View HTML Output
fi: Näytä HTML-tuloste

en: View Image (%1)
fi: Näytä kuva (%1)

en: View document at its actual size
fi: Näytä tiedosto sen todellisessa koossa

en: Visit contributor's blog
    %1
fi: Vieraile tekijän blogissa
    %1

en: Visit contributor's homepage
fi: Vieraile tekijän kotisivuilla

en: Visit contributor's homepage
    %1
fi: Vieraile tekijän kotisivuilla
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
fi: Vieraile tekijän sivulla
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
fi: Vieraile tekijän profiilissa (%1)
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
fi: Odottaa WM_NET yhteensopivaa ikkunointiohjelmaa.

en: Wallpapers
fi: Taustakuvat

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
fi: Tämä on turvallinen lomake, mutta se yrittää lähettää tietojasi takaisin salaamattomina.
    Kolmas osapuoli voi pystyä sieppaamaan ja katselemaan näitä tietoja.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
fi: Tietojasi tullaan lähettämään verkossa salaamattomina.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Week %1
fi: Viikko %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
fi: Viikonloppuna (lauantaista sunnuntaihin)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
fi: Väri linkeille, joita ei ole vielä napsautettu

en: What country
fi: Mikä maa

en: What font to use for menus in applications.
fi: Sovellusten valikoissa käytettävä fontti.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
fi: Fontti, jota käytetään näytön alalaidan paneelissa, jossa luetellaan kulloinkin käynnissä olevat sovellukset.

en: What language to use to display text
fi: Kieli, jolla tekstit näytetään

en: What terminal application to use
fi: Käytettävä pääte

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fi: Yhdistelmä

en: What time is it? Click to update.
fi: Paljonko kello on? Päivitä napsauttamalla.

en: What's &This?
fi: &Mikä tämä on?

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
fi: Kun napsautat <b>Pääkäyttäjän tila</b> -painiketta, sinulta kysytään pääkäyttäjän (root) salasana muutoksiin, jotka vaativat pääkäyttäjäoikeuksia.

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
fi: Jos napsautat <b>Käytä</b>-painiketta, asetukset otetaan käyttöön, mutta ikkunaa ei suljeta.
    Tällä painikkeella voit kokeilla asetuksia.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
fi: Pääte-emulaattori, joka käynnistetään ajettaessa päätesovelluksia.

en: Where applications store data
fi: Minne sovelmat tallentavat tietonsa

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
fi: Sallitaanko Socks-versiot 4 ja 5 KDE:n alijärjestelmissä

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
fi: Sijoitetaanko kansiot ennen tiedostoja tiedostonvalintaikkunoissa

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
fi: Näytetäänkö piilotiedostot, joiden nimi alkaa pisteellä

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
fi: Näytetäänkö kuvakkeiden lisäksi työkalurivillä toiminnon nimi

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
fi: Käytetäänkö PC:n kaiutinta KDE:n oman ilmoitusjärjestelmän sijaan.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
fi: Näytetäänkö pikakuvakkeet tiedostoikkunan vasemmassa laidassa

en: White Space
fi: Tyhje

en: Widget style to use
fi: Käyttöliittymäelementtien tyyli

en: Wishlist
fi: Toivelista

en: Wrong object type.
fi: Väärä objektityyppi.

en: XDG Application menu (.desktop files)
fi: XDG-sovellusvalikko (.desktop-tiedostot)

en: XDG Icons
fi: XDG-Kuvakkeet

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
fi: XDG-valikkokuvaukset (.directory-tiedostot)

en: XDG Menu layout (.menu files)
fi: XDG-valikon ulkonäkö (.menu-tiedostot)

en: XDG Mime Types
fi: XDG-Mimetyypit

en: XDG autostart directory
fi: XDG-automaattikäynnistyksen kansio

en: XML decimal entity:
fi: XML-entiteetti:

en: XML parsing error
fi: XML-jäsennysvirhe

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yesterday
fi: Eilen

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
fi: Olet lähettämässä seuraavat tiedostot Internetiin.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: You are not allowed to save the configuration
fi: Asetusten tallentamiseen ei ole lupaa

en: You are now a fan.
fi: Olet nyt fani.

en: You entered two different passwords. Please try again.
fi: Annoit kaksi eri salasanaa. Yritä uudelleen.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
fi: Ikkuna tulee käynnistää uudelleen, jotta uudet asetukset tulevat voimaan.

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
fi: Valitse käytettävä lokitiedosto ennen regressiotestauksen aloittamista.

en: You must enter some text to search for.
fi: Anna etsittävä teksti.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
fi: Sekä otsikko että kuvaus tulee syöttää, ennen kuin ilmoitus voidaan lähettää.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
fi: Olet täydennyslistan
    lopussa.

en: You will be asked to authenticate before saving
fi: Sinua pyydetään tunnistautumaan ennen tallennusta

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
fi: Tilisi tase on liian pieni:
    Taseesi: %1
    Hinta: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
fi: Sähköpostiosoitteesi. Jos se on virheellinen, käytä Sähköpostiasetukset-painiketta vaihtaaksesi sen oikeaksi.

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
fi: Korvausmerkkijonosi viittaa paikkamerkkiin, joka on suurempi kuin \%1,

en: Zoom &In
fi: &Lähennä

en: Zoom &Out
fi: &Loitonna

en: Zoom to fit page height in window
fi: Sovita sivun korkeus ikkunan kokoon

en: Zoom to fit page in window
fi: Sovita sivu ikkunan kokoon

en: Zoom to fit page width in window
fi: Sovita sivun leveys ikkunan kokoon

en: [%1-options]
fi: [%1-valinnat]

en: [options]
fi: [valinnat]

en: a basic web browser using the KHTML library
fi: yksinkertainen verkkoselain KHTML-kirjaston pohjalta

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
fi: Pidä pohjassa %1 ja paina sitten %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
fi: kelpaamatonta painiketta

en: address family for nodename not supported
fi: osoiteperhettä ei tueta

en: am
fi: ap.

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
fi: ottaa käyttöön Qt-tyylitiedoston ohjelman käyttöliittymäelementeille

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
fi[0]: mutta tarjolla on vain %1
fi[1]: mutta tarjolla on vain %1

en: but your pattern defines no captures.
fi: mutta haussasi ei ole osamerkkijonoja.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
fi[0]: mutta hakusi määrittelee vain yhden osamerkkijonon.
fi[1]: mutta hakusi määrittelee vain %1 osamerkkijonoa.

en: defines the application font
fi: asettaa sovelluksen fontin.

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
fi: Uusimmat

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
fi: sanan lopussa -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
fi: sanan lopussa -ise, aksentit käytössä

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
fi: sanan lopussa -ise, ei aksentteja

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
fi: sanan lopussa -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
fi: sanan lopussa -ize, aksentit käytössä

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
fi: sanan lopussa -ize, ei aksentteja

[ctx: dictionary variant]
en: extended
fi: laajennettu

[ctx: dictionary variant]
en: large
fi: suuri

[ctx: dictionary variant]
en: medium
fi: keskikokoinen

[ctx: dictionary variant]
en: small
fi: pieni

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
fi: muunnelma 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
fi: muunnelma 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
fi: muunnelma 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
fi: aksentit käytössä

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
fi: ei aksentteja

[ctx: digit set]
en: Arabic
fi: Arabia

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
fi: Arabialais-intialainen

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
fi: Itäarabialais-intialainen

[ctx: digit set]
en: Gujarati
fi: Gudžarati

[ctx: digit set]
en: Malayalam
fi: Malajalam

[ctx: digit set]
en: Oriya
fi: Orija

[ctx: digit set]
en: Tamil
fi: Tamili

en: disable XIM
fi: poista XIM käytöstä.

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
fi[0]: 1 fani
fi[1]: %1 fania

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
fi: Jäsennysvirhe: %1 rivillä %2, sarakkeessa %3

en: forces the application to run as QWS Server
fi: pakottaa sovelluksen ajamisen QWS-palvelimena.

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
fi: Pakottaa sovelluksen käyttämään täysvärikarttaa
    8-bittisessä näyttötilassa.

[ctx: go back]
en: &Back
fi: &Takaisin

[ctx: go forward]
en: &Forward
fi: &Seuraava

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
fi: Pikanäppäimet – %1|/|$[gen %1] pikanäppäimet

[ctx: home page]
en: &Home
fi: &Koti

en: i18n() takes at least one argument
fi: i18n() vaatii vähintään yhden argumentin

en: i18nc() takes at least two arguments
fi: i18nc() vaatii vähintään kaksi argumenttia

en: i18ncp() takes at least three arguments
fi: i18ncp() vaatii vähintään kolme argumenttia

en: i18np() takes at least two arguments
fi: i18np() vaatii vähintään kaksi argumenttia

en: include only takes 1 argument, not %1.
fi: include ottaa vain yhden parametrin, ja %1 annettiin.

en: invalid flags
fi: virheelliset lisämääreet

en: invalid value for 'ai_flags'
fi: virheellinen arvo ai_flagsille

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
fi: Askelpalautin

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
fi: Vaihtolukko

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
fi: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
fi: Delete

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
fi: Alanuoli

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
fi: Vasen nuoli

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
fi: Num Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
fi: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
fi: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
fi: Pause Break

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
fi: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
fi: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
fi: Print Screen

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
fi: Oikea nuoli

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
fi: Scroll Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: keyboard-key-name]
en: Tab
fi: Sarkain

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
fi: Ylänuoli

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
fi: Klauncher: Tätä ohjelmaa ei ole tarkoitus käynnistää manuaalisesti.
    Klauncher: Kdeinit4 käynnistää tämän automaattisesti.

[ctx: left mouse button]
en: left button
fi: vasenta painiketta

en: library only takes 1 argument, not %1.
fi: kirjasto ottaa vain yhden argumentin, ei %1.

en: load the testability framework
fi: lataa testattavuuskehys

en: loading %1
fi: ladataan kohdetta %1

en: memory allocation failure
fi: muistinvarausvirhe

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
fi: %1 kt

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
fi: %1 Mt

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
fi: %1 Gt

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
fi: %1 Tt

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
fi: %1 Pt

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
fi: %1 Et

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
fi: %1 Zt

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
fi: %1 Yt

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
fi: keskipainiketta

en: mirrors the whole layout of widgets
fi: peilaa koko asettelun

en: modified
fi: muutettu

en: name or service not known
fi: nimi tai palvelu tuntematon

en: no address associated with nodename
fi: ei osoitetta sidottu nimeen

en: no error
fi: ei virhettä

en: no version set (programmer error)
fi: ei versionumeroa (ohjelmoijan virhe)

en: non-recoverable failure in name resolution
fi: peruuttamaton virhe nimen selvittämisessä

[ctx: normal severity]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
fi: * Omat värit *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
fi: * Viimeiset värit *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
fi: Neljäkymmentä väriä

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
fi: Oxygen-värit

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
fi: Sateenkaaren värit

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
fi: Kuninkaalliset värit

[ctx: palette name]
en: Web Colors
fi: Web-värit

en: pm
fi: ip.

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
fi: Oikoluku käynnissä…

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
fi: Milloin vain

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
fi: Viime kuussa

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
fi: Viime viikolla

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
fi: Viime vuonna

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
fi: Tässä kuussa

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
fi: Tällä viikolla

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
fi: Tänä vuonna

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
fi: Eilen

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
fi: Oma…

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
fi: <p>Jos haluat ilmoittaa käännösvirheestä, ehdottaa parannusta tai osallistua suomentamiseen, katso suomennosryhmän sivut osoitteessa <a href="https://community.kde.org/KDE_Localization/fi">community.kde.org/KDE_Localization/fi</a>.</p>

en: request was canceled
fi: pyyntö peruttiin

en: requested family not supported
fi: pyydettyä perhettä ei tueta

en: requested family not supported for this host name
fi: tämä palvelin ei tue pyydettyä perhettä

en: requested service not supported for this socket type
fi: tällä pistoketyypillä ei voi käyttää pyydettyä palvelua

en: requested socket type not supported
fi: pyydettyä pistoketyyppiä ei tueta

[ctx: right mouse button]
en: right button
fi: oikeaa painiketta

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
fi: virheenpaikantimessa suorittaminen voi aiheuttaa -nograb-asetuksen
    käytön; käytä -dograb ohittaaksesi tämän.

en: servname not supported for ai_socktype
fi: servnamea ei tueta ai_socktype:lle

en: set XIM server
fi: aseta XIM-palvelin.

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
fi: asettaa XIM (X Input Method) -syöttötyylin.
    Mahdollisia arvoja ovat onthespot, overthespot,
    offthespot ja root.

en: sets the application GUI style
fi: asettaa sovelluksen käyttöliittymän tyylin.

en: sets the application name
fi: asettaa sovelluksen nimen.

en: sets the application title (caption)
fi: asettaa sovelluksen otsikon.

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
fi: asettaa pääikkunan geometrian. - katso man X parametrien muodon selvittämiseksi (yleensä leveysxkorkeus+Xsij+Ysij).

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
fi: asettaa oletusarvoisen taustavärin ja paletin
    (vaaleat ja tummat sävyt lasketaan).

en: sets the default button color
fi: asettaa painikkeiden oletusvärin.

en: sets the default foreground color
fi: asettaa oletusedustavärin.

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fi: On sangen hauskaa, että polkupyörä on maanteiden jokapäiväinen ilmiö.

[ctx: show help]
en: &Help
fi: O&hje

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
fi: %1 kt

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
fi: %1 Tt

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
fi: %1 Pt

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
fi: %1 Et

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
fi: %1 Zt

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
fi: %1 Yt

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
fi: %1 Mt

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
fi: %1 Gt

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
fi: %1 t

en: start interactive kjs interpreter
fi: käynnistä interaktiivinen kjs-tulkki

en: start without KDE KApplication support.
fi: käynnistä ilman KDE:n KApplication-tukea.

en: switches to synchronous mode for debugging
fi: vaihtaa synkroniseen tilaan virheenpaikannusta varten.

en: system error
fi: Järjestelmävirhe

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
fi: Qt ei saa kaapata hiirtä tai näppäimistöä käyttöönsä.

en: temporary failure in name resolution
fi: väliaikainen virhe nimen selvittämisessä

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
fi: Ohjelman %1 ovat luoneet:
    %2|/|$[gen %1] ovat luoneet:
    %2

en: the document is not in the correct file format
fi: Tiedosto ei ole oikeassa tiedostomuodossa.

en: the following permission
fi: seuraavin käyttöoikeuksin

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
fi: Kohteen hinta on %1 %2.
    Haluatko ostaa sen?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
fi: Alhaalla

[ctx: toolbar position string]
en: Left
fi: Vasemmalla

[ctx: toolbar position string]
en: Right
fi: Oikealla

[ctx: toolbar position string]
en: Top
fi: Ylhäällä

en: unknown error
fi: Tuntematon virhe

[ctx: unknown program name]
en: unknown
fi: tuntematon

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
fi: käytä muuta grafiikkajärjestelmää kuin oletusta, vaihtoehdot ovat raster ja opengl (experimentaali)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
fi: Äänesi rekisteröitiin.

en: without name
fi: nimetön
