kdelibs4 - en to fr translation catalogue (2304 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
fr: 
        le module externe %1 a été automatiquement coché à cause des dépendances du module externe %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
fr: 
        le module externe %1 a été automatiquement décoché à cause de ses dépendances sur le module externe %2

en: 
    %1 options:
fr: 
    Options de %1 :

en: 
    Arguments:
fr: 
    Arguments :

en: 
    Generic options:
fr: 
    Options génériques :

en: 
    Options:
fr: 
    Options :

en: 
    Please correct.
fr: 
    Veuillez corriger.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
fr:    <a href="%1">[Propriétés]</a>

en:  (In new window)
fr:  (dans une nouvelle fenêtre)

en:  (In other frame)
fr:  (dans un autre cadre)

en:  - BCC:
fr:  - BCC :

en:  - CC:
fr:  - CC :

en:  - Subject:
fr:  - Sujet :

en:  Stalled
fr:  Arrêté

en: %1 &Handbook
fr: &Manuel utilisateur de %1

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
fr: %1 (%2 - %3x%4 pixels)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
fr: %1 (%2x%3 pixels)

en: %1 (Link)
fr: %1 (lien)

en: %1 - %2x%3 Pixels
fr: %1 - %2x%3 pixels

en: %1 - unknown type
fr: %1 - type inconnu

en: %1 - unknown type of userpath
fr: %1 - type inconnu d'emplacement de dossier utilisateur

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
fr[0]: %1 image sur %2 chargée.
fr[1]: %1 images sur %2 chargées.

en: %1 file | %1 files
fr[0]: %1 fichier
fr[1]: %1 fichiers

en: %1 folder | %1 folders
fr[0]: %1 dossier
fr[1]: %1 dossiers

en: %1 is already assigned to %2
fr: %1 est déjà affecté(e) à %2

en: %1 is not a function and cannot be called.
fr: %1 n'est pas une fonction et il est impossible de l'appeler.

en: %1 is not an Object type
fr: %1 n'est pas un type d'objet

[ctx: %1 is the label, we add a ':' to it]
en: %1:
fr: %1 :

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
fr[0]: Le raccourci « %2 » présente une ambiguïté avec le raccourci suivant.
    Voulez-vous affecter un raccourci vide à ces actions ?
    %3
fr[1]: Le raccourci « %2 » présente une ambiguïté avec les raccourcis suivants.
    Voulez-vous affecter un raccourci vide à ces actions ?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
fr[0]: Conflit de raccourci
fr[1]: Conflits de raccourcis

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
fr[0]: Le raccourci « %2 » est en conflit avec la combinaison de touches suivante :
fr[1]: Le raccourci « %2 » est en conflit avec les combinaisons de touches suivantes :

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
fr[0]: Il est impossible de lire la configuration des chaînes de couleurs RVB de X11. L'emplacement de fichier suivant a été examiné :
    %2
fr[1]: Il est impossible de lire la configuration des chaînes de couleurs RVB de X11. Les emplacements de fichiers suivants ont été examinés :
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
fr[0]: Conflit avec le raccourci global enregistré
fr[1]: Conflit avec les raccourci globaux enregistrés

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
fr[0]: Le module externe %1 a été automatiquement ajouté en raison des dépendances des modules externes
fr[1]: Les modules externes %1 ont été automatiquement ajoutés en raison des dépendances des modules externes

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
fr[0]: Le module externe %1 a été automatiquement supprimé en raison des dépendances des modules externes
fr[1]: Les modules externes %1 ont été automatiquement supprimés en raison des dépendances des modules externes

en: %1%
fr: %1 %

en: %1% of %2
fr: %1 % sur %2

en: %1/s (done)
fr: %1/s (effectués)

en: %2 (%1 K)
fr: %2 (%1 K)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
fr[0]: %2 (%1 octet)
fr[1]: %2 (%1 octets)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
fr[0]: %2 / %1 fichier
fr[1]: %2 / %1 fichiers

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
fr[0]: %2 / %1 dossier
fr[1]: %2 / %1 dossiers

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
fr[0]: %2 sur %3 effectué(s)
fr[1]: %2 sur %3 effectué(s)

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
fr[0]: %2 % de 1 fichier
fr[1]: %2 % de %1 fichiers

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
fr[0]: %2/s ( %3 restante(s))
fr[1]: %2/s ( %3 restante(s))

en: &About
fr: À &propos

en: &About %1
fr: À &propos de %1

en: &Actual Size
fr: Taille r&éelle

en: &Add
fr: A&jouter

en: &Add Bookmark
fr: &Ajouter un signet

en: &Add to Custom Colors
fr: A&jouter aux couleurs personnalisées

en: &Allow storing passwords for this site
fr: &Autoriser la mémorisation des mots de passe pour ce site

en: &Apply
fr: Appli&quer

en: &Automatic spell checking enabled by default
fr: Vérification orthographique &automatique activée par défaut

en: &Available:
fr: &Disponible :

en: &Back
fr: &Précédent

en: &Bookmarks
fr: &Signets

en: &Break at Next Statement
fr: &Interrompre à la prochaine instruction

en: &Cancel
fr: Annu&ler

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Close Document
fr: Fermer le &document

en: &Close Wallet
fr: &Fermer le portefeuille

en: &Close Window
fr: &Fermer la fenêtre

en: &Configure %1...
fr: &Configurer %1...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
fr: &Configurer les stratégies concernant les nouvelles fenêtres JavaScript...

en: &Copy
fr: Cop&ier

en: &Copy Email Address
fr: &Copier l'adresse électronique

en: &Copy Full Text
fr: &Copier le texte entier

en: &Copy Link Address
fr: Copier l'adresse du &lien

en: &Copy Text
fr: &Copier le texte

en: &Debug
fr: &Déboguer

en: &Defaults
fr: Réglages par &défaut

en: &Delete
fr: Suppri&mer

en: &Details
fr: &Détails

en: &Disable Error Reporting
fr: &Désactiver les rapports d'erreurs

en: &Discard
fr: A&bandonner

en: &Do Not Save
fr: &Ne pas enregistrer

en: &Do not show this message again
fr: &Ne plus afficher ce message

en: &Edit
fr: &Édition

en: &Edit Bookmarks...
fr: &Modifier les signets...

en: &Edit...
fr: &Édition...

en: &File
fr: &Fichier

en: &Find
fr: &Chercher

en: &Find in Frame...
fr: &Chercher dans le cadre...

en: &Find...
fr: &Chercher...

en: &Finished
fr: &Terminé

en: &First Page
fr: Pre&mière page

en: &Fit to Page
fr: Ajuster à la &page

en: &Forward
fr: &Suivant

en: &Game
fr: &Jeu

en: &Go
fr: A&ller

en: &Go To...
fr: &Aller à...

en: &Go to Line...
fr: &Aller à la ligne...

en: &Go to Page...
fr: &Aller à la page...

en: &Grant All
fr: &Tout accepter

en: &Help
fr: &Aide

en: &Hide Errors
fr: &Cacher les erreurs

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
fr: &Masquer le texte lorsque la barre d'outils affiche du texte en même temps que les icônes

en: &Ignore
fr: &Ignorer

en: &Join KDE
fr: Re&joindre KDE

en: &Keep password
fr: &Mémoriser le mot de passe

en: &Keep this window open after transfer is complete
fr: &Laisser cette fenêtre ouverte à la fin du transfert

en: &Language:
fr: &Langue :

en: &Last Page
fr: &Dernière page

en: &Launch Bug Report Wizard
fr: Lancer &l'assistant de rapport de bogues

en: &License Agreement
fr: &Accord de licence

en: &Mail...
fr: Envoyer par &courrier électronique...

en: &Minimize
fr: &Réduire

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Next
fr: &Suivant

en: &Next Page
fr: Page &suivante

en: &No
fr: &Non

en: &OK
fr: &Ok

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: &Order by:
fr: &Trier par :

en: &Overwrite
fr: &Écraser

en: &Password:
fr: Mot de &passe :

en: &Paste
fr: C&oller

en: &Previous
fr: &Précédent

en: &Previous Page
fr: Page &précédente

en: &Print...
fr: Im&primer...

en: &Prompt on replace
fr: &Demander confirmation à chaque remplacement

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &Redisplay
fr: Réaffic&her

en: &Redo
fr: R&efaire

en: &Redo: %1
fr: Re&faire : %1

en: &Reject All
fr: Tout &refuser

en: &Remove
fr: Su&pprimer

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: &Replace...
fr: &Remplacer...

en: &Report Bug...
fr: &Rapport de bogue...

en: &Report Bugs or Wishes
fr: Rapport de bogues ou &souhaits

en: &Reset
fr: &Réinitialiser

en: &Restore
fr: &Restaurer

en: &Resume
fr: &Reprendre

en: &Rotate Clockwise
fr: &Rotation horaire

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: &Save Link As...
fr: Enregistrer le lien &sous...

en: &Save Settings
fr: Enregistrer la confi&guration

en: &Search
fr: &Chercher

en: &Selected text
fr: T&exte sélectionné

en: &Selected:
fr: &Sélectionné :

en: &Send
fr: &Envoyer

en: &Send Email
fr: Envoyer le me&ssage

en: &Send File | &Send Files
fr[0]: Envo&yer le fichier
fr[1]: Envoyer le&s fichiers

en: &Send Unencrypted
fr: &Envoyer non chiffré

en: &Settings
fr: &Configuration

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
fr[0]: &Afficher la fenêtre intempestive bloquée
fr[1]: &Afficher %1 fenêtres intempestives bloquées

en: &Show tips on startup
fr: Affic&her les astuces au démarrage

en: &Skip
fr: &Ignorer

en: &Source:
fr: &Source :

en: &Spelling...
fr: Ortho&graphe...

en: &Stop Script
fr: &Arrêter le script

en: &Store
fr: &Mémoriser

en: &Submit Anyway
fr: &Soumettre malgré tout

en: &Support KDE
fr: &Soutenir KDE

en: &Text to find:
fr: &Texte à chercher :

en: &Thanks To
fr: &Remerciements à

en: &Toolbar:
fr: Barre d'ou&tils :

en: &Tools
fr: O&utils

en: &Try
fr: &Essayer

en: &Undo
fr: Annu&ler

en: &Undo: %1
fr: &Annuler : %1

en: &Up
fr: &Haut

en: &Verify:
fr: &Vérifier :

en: &View
fr: Afficha&ge

en: &Whole words only
fr: &Mots entiers seulement

en: &Yes
fr: &Oui

en: '%1' is not a valid QLayout.
fr: « %1 » n'est pas un QLayout valable.

en: '%1' is not a valid QWidget.
fr: « %1 » n'est pas un QWidget valable.

en: 'ai_family' not supported
fr: « ai_family » non pris en charge

en: 'ai_socktype' not supported
fr: « ai_socktype » non pris en charge

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
fr: (C) 2005-2006 Les auteurs de KJSEmbed

en: (No logo available)
fr: (Aucun logo disponible)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
fr: (c) 1999-2002 Les développeurs de KDE

en: --- separator ---
fr: --- séparateur ---

en: -default-
fr: - par défaut -

en: -unnamed-
fr: - sans nom -

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
fr: ... le mot <b>mal orthographié</b> affiché dans le contexte...

en: 1 download | %1 downloads
fr[0]: 1 téléchargement
fr[1]: %1 téléchargements

en: 1 match found. | %1 matches found.
fr[0]: 1 correspondance trouvée.
fr[1]: %1 correspondances trouvées.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
fr[0]: 1 remplacement effectué.
fr[1]: %1 remplacements effectués.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
fr: erreur système : %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
fr: Famille %1 inconnue

en: << Add to Dictionary
fr: << Ajouter au dictionnaire

en: <Low Surrogate>
fr: <Seizet d'indirection inférieur>

en: <Merge %1>
fr: <Fusion de %1>

en: <Merge>
fr: <Fusion>

en: <Non Private Use High Surrogate>
fr: <Seizet d'indirection supérieur réservé à l'usage non privé>

en: <Private Use High Surrogate>
fr: <Seizet d'indirection inférieur réservé à l'usage privé>

en: <Private Use>
fr: <Usage privé>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
fr: <a href="http://opendesktop.org">Page d'accueil</a>

en: <b>misspelled</b>
fr: <b>mal orthographié</b>

en: <br />Provider: %1
fr: <br />Fournisseur : %1

en: <br />Version: %1
fr: <br />Version : %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
fr: <h1>Afficheur de documentation KJSEmbed</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
fr: <h2>Accélérateurs ajoutés (juste pour votre information)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
fr: <h2>Accélérateurs modifiés</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
fr: <h2>Accélérateurs supprimés</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
fr: <html><b>KDE</b> est un réseau, à l'échelle mondiale, d'ingénieurs en logiciels, d'artistes, de traducteurs et d'animateurs se consacrant au développement de <a href="%1">logiciels libres</a>.<br /><br />Cette communauté a créé des centaines d'applications de logiciel libre dans le cadre de la « Plate-forme de Développement de KDE » et de la distribution de KDE.<br /><br />KDE est un mouvement coopératif dans lequel aucune entité unique ne contrôle les efforts ou les produits de KDE au détriment des autres. Chacun est invité à nous rejoindre et à contribuer à KDE, y compris vous.<br /><br />Visitez <a href="%2">%2</a> pour plus d'informations sur le projet KDE et les logiciels que nous créons.</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
fr: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Utilisation de KDE %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
fr: <html><font size="5">KDE - Soyez libre !</font><br /><b>Plate-forme version %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(on ne sait pas encore)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
fr: <html>Les logiciels KDE sont et seront toujours disponibles gratuitement, bien que leur création entraîne des coûts.<br /><br />Pour prendre en charge le développement, la communauté KDE a fondé « KDE e.V. », une organisation à but non lucratif officielle dont le siège se trouve en Allemagne. « KDE e.V. » représente la communauté KDE pour les aspects juridiques et financiers. Consultez <a href="%1">%1</a> pour plus d'informations sur « KDE e.V. ».<br /><br />KDE bénéficie de toutes sortes de contributeurs, notamment financiers. Nous utilisons les fonds pour rembourser les membres et d'autres intervenants des dépenses qu'ils contractent dans le cadre de leur contribution. D'autres fonds sont employés pour le soutien juridique, ainsi que l'organisation de conférences et de salons. <br /> <br />Nous aimerions vous encourager à soutenir nos efforts par le biais d'une donation financière, en utilisant l'une des possibilités décrites sur <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Nous vous remercions vivement à l'avance pour votre soutien.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
fr: <html>Les logiciels peuvent toujours être améliorés, et l'équipe KDE est prête à le faire. Cependant, vous - utilisateur - devez nous alerter lorsque quelque chose ne fonctionne pas comme prévu ou pourrait être perfectionné.<br /><br />KDE offre un système de suivi de bogues. Allez sur <a href="%1">%1</a> ou utilisez la boîte de dialogue « Rapport de bogue... » dans le menu « Aide » pour signaler des bogues.<br /><br />Si vous avez une suggestion d'amélioration, vous êtes invité à utiliser le système de suivi de bogues pour enregistrer votre souhait. Veillez à employer le niveau de sévérité appelé « Liste de souhaits ».</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
fr: <html>Il n'est pas nécessaire d'être développeur pour être membre de l'équipe KDE. Vous pouvez rejoindre les équipes nationales qui traduisent les interfaces des programmes, créer du graphisme, des thèmes, des sons et enrichir la documentation. C'est vous qui décidez !<br /><br />Visitez <a href="%1">%1</a> pour plus d'informations sur certains projets auxquels vous pouvez participer.<br /><br />S'il vous faut plus de renseignements ou de documentation, consulter <a href="%2">%2</a> devrait vous fournir ce dont vous avez besoin.</html>

en: <not assigned>
fr: <non affecté>

en: <p>Downloads: %1</p>
fr: <p>Téléchargements : %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
fr: <p>Pas de téléchargements</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
fr: <p>Vous avez choisi la sévérité <b>critique</b>. Veuillez noter que ce niveau de sévérité ne s'adresse qu'aux bogues qui</p><ul><li>affectent des logiciels externes sur le système (ou l'ensemble du système)</li><li>causent de graves pertes de données</li><li>introduisent un trou de sécurité sur le système sur lequel l'application concernée est installée</li></ul>
    <p>Le bogue que vous allez signaler provoque-t-il un des problèmes ci-dessus ? Si tel n'est pas le cas, veuillez choisir une sévérité moindre. Merci.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
fr: <p>Vous avez choisi la sévérité <b>élevée</b>. Veuillez noter que ce niveau de sévérité ne s'adresse qu'aux bogues qui</p><ul><li>rendent l'application en question inutilisable ou presque</li><li>causent des pertes de données</li><li>introduisent un trou de sécurité permettant l'accès aux comptes des utilisateurs employant l'application concernée</li></ul>
    <p>Le bogue que vous allez signaler provoque-t-il un des problèmes ci-dessus ? Si tel n'est pas le cas, veuillez choisir une sévérité moindre. Merci.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Cliquez ici pour laisser telles quelles toutes les occurrences du mot inconnu.</p>
    <p>Cette action est utile quand le mot est un nom, un acronyme, un mot étranger ou n'importe quel autre mot que vous voulez utiliser mais ne pas ajouter au dictionnaire.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Cliquez ici pour laisser telle quelle cette occurrence du mot inconnu.</p>
    <p>Cette action est utile quand le mot est un nom, un acronyme, un mot étranger ou n'importe quel autre mot inconnu que vous voulez utiliser mais ne pas ajouter au dictionnaire.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Cliquez ici pour remplacer toutes les occurrences du texte inconnu par le texte figurant dans la zone de texte au-dessus (à gauche).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Cliquez ici pour remplacer cette occurrence du texte inconnu par le texte figurant dans la zone de texte au-dessus (à gauche).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Vous pouvez voir ici un extrait du texte affichant le mot inconnu dans son contexte. Si cette information n'est pas suffisante pour choisir le meilleur remplacement pour le mot inconnu, vous pouvez cliquer sur le document que vous vérifiez, lire une plus grande partie du texte et ensuite retourner ici pour continuer la vérification.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Si le mot inconnu est mal orthographié, vous devrez vérifier si sa correction est disponible et, si tel est le cas, cliquez dessus. Si aucun des mots figurant dans la liste ne constitue un remplacement approprié, vous pouvez saisir le mot correct dans la zone de texte située au-dessus.</p>
    <p>Pour corriger ce mot, cliquez sur <b>Remplacer</b> si vous voulez ne corriger que cette occurrence ou sur <b>Tout remplacer</b> pour ne corriger toutes les occurrences.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Si le mot inconnu est mal orthographié, vous devrez en écrire la correction ici ou le sélectionner dans la liste dessous.</p>
    <p>Vous pouvez ensuite cliquer sur <b>Remplacer</b> si vous voulez ne corriger que cette occurrence du mot ou sur <b>Tout remplacer</b> pour corriger toutes les occurrences.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Sélectionnez ici la langue du document que vous vérifiez.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
fr: <qt>
    <p>Le mot inconnu a été détecté et considéré comme inconnu car il n'est pas inclus dans le dictionnaire.<br>
    Cliquez ici si vous considérez que le mot inconnu n'est pas mal orthographié et voulez éviter qu'il soit détecté comme erroné à nouveau à l'avenir. Si vous voulez le laisser tel quel, mais sans l'ajouter au dictionnaire, alors cliquez sur <b>Ignorer</b> ou <b>Tout ignorer</b> à la place.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
fr: <qt><b>Erreur</b> : %1 : %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
fr: <qt><b>Erreur</b> : nœud %1 : %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
fr: <qt><p><strong>Imprimer l'en-tête</strong></p><p>Si cette case est cochée, la sortie sur imprimante du document HTML contiendra une ligne d'en-tête en haut de chaque page. Cet en-tête comporte la date du jour, l'URL d'emplacement de la page imprimée et le numéro de la page.</p><p>Si cette case est décochée, la sortie sur imprimante du document HTML ne contiendra pas ce genre de ligne d'en-tête.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
fr: <qt><p><strong>Imprimer les images</strong></p><p>Si cette case est cochée, les images contenues dans la page HTML seront imprimées. Il se peut que l'impression prenne plus de temps et utilise plus d'encre ou de toner.</p><p>Si cette case est décochée, seul le texte de la page HTML sera imprimé sans les images qu'elle contient. L'impression sera plus rapide et utilisera moins d'encre ou de toner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
fr: <qt><p><strong>Mode compatible avec l'impression</strong></p><p>Si cette case est cochée, la sortie sur imprimante du document HTML sera en noir et blanc uniquement et tous les fonds colorés seront convertis en blanc. La sortie sur imprimante sera plus rapide et utilisera moins d'encre ou de toner.</p><p>Si cette case est décochée, la sortie sur imprimante du document HTML aura lieu selon les réglages de couleurs d'origine, comme vous le voyez dans votre application. Il peut en résulter des zones de couleur pleine page (ou en niveau de gris, si vous utilisez une imprimante noir et blanc). La sortie sur imprimante s'effectuera peut-être plus lentement temps et consommera probablement plus de toner ou d'encre.</p></qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
fr: <qt><p>Soit le matériel / logiciel que le module configure n'est pas disponible, soit le module a été désactivé par l'administrateur.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
fr: <qt><p>Raisons possibles :<ul><li>Une erreur est survenue pendant votre dernière mise à niveau de KDE, laissant un module de configuration orphelin.</li><li>Vous avez un ancien module de tierce partie quelque part.</li></ul></p><p>Vérifiez ces points avec soin et essayez de supprimer le module mentionné dans le message d'erreur. Si cette opération échoue, pensez à contacter votre distributeur ou votre conditionneur.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
fr: <qt><p>Le diagnostic est :<br />Il est impossible de trouver le fichier « desktop » %1.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
fr: <qt><p>Ce mot a été considéré comme étant un « mot inconnu » car il ne correspond à aucune entrée du dictionnaire actuellement utilisé. Ce peut aussi être un mot dans une langue étrangère.</p>
    <p>Si le mot n'est pas mal orthographié, vous pouvez l'ajouter au dictionnaire en cliquant sur <b>Ajouter au dictionnaire</b>. Si vous ne voulez pas ajouter le mot inconnu au dictionnaire mais le laisser inchangé, cliquez sur <b>Ignorer</b> ou <b>Tout ignorer</b>.</p>
    <p>Cependant, si le mot est mal orthographié, essayez de trouver le mot de remplacement correct dans la liste située au-dessous. Si elle ne contient pas de mot de remplacement, vous pouvez le saisir dans la zone de texte située au-dessous et cliquer sur <b>Remplacer</b> ou <b>Tout remplacer</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
fr: <qt>Accès par une page non sécurisée à <br /><b>%1</b><br />refusé.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment quitter <b>%1</b> ?</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour vérifier la validité de ce fichier. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la vérification des ressources téléchargées ne sera pas possible.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour recevoir la liste des clés disponibles. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la vérification des ressources téléchargées ne sera pas possible.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
fr: <qt>Il est impossible de démarrer <i>gpg</i> pour signer le fichier. Assurez-vous que le programme <i>gpg</i> est installé, sinon la signature des ressources ne sera pas possible.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous effectuer une recherche sur l'Internet pour <b>%1</b> ?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
fr: <qt>Augmenter la taille des polices<br /><br />Augmente la taille des polices dans cette fenêtre. Cliquez et maintenez enfoncé le bouton de la souris pour faire apparaître un menu présentant toutes les tailles de polices disponibles.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
fr: <qt>Saisissez la phrase secrète pour la clé <b>0x%1</b>, appartenant à <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br /> :</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
fr: <qt>Chercher la prochaine occurrence de « <b>%1</b> » ?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
fr: <qt>Poursuivre la recherche<br /><br />Chercher l'occurrence suivante du texte que vous avez trouvée à l'aide de la fonction <b>Chercher du texte</b>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
fr: <qt>Chercher en arrière<br /><br />Cherchez l'occurrence précédente du texte que vous avez trouvée à l'aide de la fonction <b>Chercher du texte</b>.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
fr: <qt>Chercher du texte<br /><br />Affiche une boîte de dialogue permettant de chercher du texte sur la page affichée.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
fr: <qt>Si cette option est cochée, toute occurrence de <code><b>\N</b></code>, où <code><b>N</b></code> est un nombre entier, sera remplacée par la capture correspondante (« sous-chaîne entre parenthèses ») à partir du motif.<p>Pour inclure un <code><b>\N</b></code> littéral dans votre chaîne de remplacement, placez une barre oblique inverse supplémentaire au début de celle-ci, comme <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
fr: <qt>Si vous cliquez sur le bouton <b>Chercher</b>, la recherche dans le document s'effectue sur le texte que vous avez saisi au-dessus.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
fr: <qt>Si vous cliquez sur le bouton <b>Remplacer</b>, la recherche dans le document s'effectue sur le texte que vous avez saisi au-dessus et toute occurrence en sera remplacée par le texte de remplacement.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
fr: <qt>Pas d'informations disponibles.<br />L'objet « KAboutData » fourni n'existe pas.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
fr: <qt>Aucune correspondance trouvée pour « <b>%1</b> ».</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
fr: <qt>Imprimer le cadre<br /><br />Certaines pages comportent plusieurs cadres. Pour n'imprimer qu'un seul cadre, cliquez dessus et utilisez ensuite cette fonction.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
fr: <qt>Diminuer la taille des polices<br /><br />Diminue la taille des polices dans cette fenêtre. Cliquez et maintenez enfoncé le bouton de la souris pour faire apparaître un menu présentant toutes les tailles de polices disponibles.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
fr: <qt>Spécifie comment Jovie énoncera l'évènement lors de sa réception. Si vous sélectionnez « Énoncer un texte personnalisé », saisissez le texte dans le champ de saisie. Vous pouvez également utiliser les chaînes de substitution suivantes dans le texte : <dl><dt>%e</dt><dd>Nom de l'évènement</dd><dt>%a</dt><dd>Application ayant envoyé l'évènement</dd><dt>%m</dt><dd>Le message envoyé par l'application</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
fr: <qt>La combinaison de touches « %1 » est déjà utilisée par l'action <b>%2</b>.<br>Veuillez en choisir une autre.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
fr: <qt>Le diagnostic est :<br />%1<p>Raisons possibles :</p><ul><li>Une erreur est survenue pendant votre dernière mise à niveau de KDE, laissant un module de configuration orphelin.</li><li>Vous avez d'anciens modules de tierce partie quelque part.</li></ul><p>Vérifiez ces points avec soin et essayez de supprimer le module mentionné dans le message d'erreur. Si cette opération échoue, pensez à contacter votre distributeur ou votre conditionneur.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
fr: <qt>Le diagnostic est :<br />Le fichier « desktop » %1 ne spécifie pas de bibliothèque.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
fr: <qt>Le formulaire sera envoyer à <br /><b>%1</b><br /> sur votre système de fichiers local.<br />Voulez-vous envoyer ce formulaire ?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
fr: <qt>Ce site essaie d'ouvrir <p>%1</p>dans une nouvelle fenêtre de navigation avec Javascript.<br />Voulez-vous l'autoriser ?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
fr: <qt>Ce site soumet un formulaire qui essaie d'ouvrir <p>%1</p> dans une nouvelle fenêtre de navigation avec Javascript.<br />Voulez-vous autoriser la soumission du formulaire ?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
fr: <qt>Cette page non sécurisée contient un lien vers <br /><b>%1</b>.<br />Voulez-vous suivre ce lien ?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
fr: <qt>Pour soumettre un rapport de bogue, cliquez sur le bouton ci-dessous. Une fenêtre de navigateur web s'ouvrira sur <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>, où vous trouverez un formulaire à remplir. Les informations affichées ci-dessus seront transférées vers ce serveur.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
fr: &Police

[ctx: @action]
en: &Justify
fr: &Justifier

[ctx: @action]
en: &Strike Out
fr: &Barré

[ctx: @action]
en: About Application
fr: À propos de l'application

[ctx: @action]
en: About KDE
fr: À propos de KDE

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
fr: Activer l'onglet suivant

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
fr: Activer l'onglet précédent

[ctx: @action]
en: Actual Size
fr: Taille réelle

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

[ctx: @action]
en: Align &Center
fr: Centr&é

[ctx: @action]
en: Align &Left
fr: Aligné à &gauche

[ctx: @action]
en: Align &Right
fr: Aligné &à droite

[ctx: @action]
en: Back
fr: Précédent

[ctx: @action]
en: Backward Word
fr: Reculer d'un mot

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
fr: Début de ligne

[ctx: @action]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: @action]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
fr: Configurer les notifications

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
fr: Configurer les barres d'outils

[ctx: @action]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: @action]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
fr: Diminuer l'indentation

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
fr: Effacer un mot en arrière

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
fr: Effacer un mot en avant

[ctx: @action]
en: Deselect
fr: Désélectionner

[ctx: @action]
en: Document Back
fr: Reculer dans le document

[ctx: @action]
en: Document Forward
fr: Avancer dans le document

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
fr: Modifier les signets

[ctx: @action]
en: End of Line
fr: Fin de ligne

[ctx: @action]
en: Find
fr: Chercher

[ctx: @action]
en: Find Next
fr: Poursuivre la recherche

[ctx: @action]
en: Find Prev
fr: Chercher en arrière

[ctx: @action]
en: Fit To Height
fr: Ajuster à la hauteur de la page

[ctx: @action]
en: Fit To Page
fr: Ajuster à la page

[ctx: @action]
en: Fit To Width
fr: Ajuster à la largeur de la page

[ctx: @action]
en: Font &Size
fr: Taille des i&cônes

[ctx: @action]
en: Format Painter
fr: Copier le format d'une ligne à l'autre

[ctx: @action]
en: Forward
fr: Suivant

[ctx: @action]
en: Forward Word
fr: Avancer d'un mot

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
fr: Mode plein écran

[ctx: @action]
en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

[ctx: @action]
en: Goto
fr: Aller

[ctx: @action]
en: Goto Page
fr: Aller à la page

[ctx: @action]
en: Help
fr: Aide

[ctx: @action]
en: Increase Indent
fr: Augmenter l'indentation

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
fr: Insérer une règle graduée

[ctx: @action]
en: Key Bindings
fr: Associations de touches

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
fr: Gauche-à-droite

[ctx: @action]
en: Link
fr: Lien

[ctx: @action]
en: Mail
fr: Messagerie

[ctx: @action]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
fr: Correspondance de complètement suivante

[ctx: @action]
en: Next Item in List
fr: Élément suivant dans la liste

[ctx: @action]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @action]
en: Open Recent
fr: Récemment ouvert(s)

[ctx: @action]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: @action]
en: Paste Selection
fr: Coller la sélection

[ctx: @action]
en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
fr: Correspondance de complètement précédente

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
fr: Élément précédent dans la liste

[ctx: @action]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: @action]
en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

[ctx: @action]
en: Prior
fr: Précédent

[ctx: @action]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: @action]
en: Redo
fr: Refaire

[ctx: @action]
en: Reload
fr: Recharger

[ctx: @action]
en: Replace
fr: Remplacer

[ctx: @action]
en: Report Bug
fr: Rapport de bogue

[ctx: @action]
en: Revert
fr: Annuler

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
fr: Droite-à-gauche

[ctx: @action]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: @action]
en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: @action]
en: Save Options
fr: Enregistrer les options

[ctx: @action]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
fr: Afficher la barre de menus

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
fr: Afficher la barre d'état

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

[ctx: @action]
en: Spelling
fr: Orthographe

[ctx: @action]
en: Subscript
fr: Indice

[ctx: @action]
en: Substring Completion
fr: Complètement d'une sous-chaîne

[ctx: @action]
en: Superscript
fr: Exposant

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
fr: Changer la langue de l'application

[ctx: @action]
en: Text &Color...
fr: &Couleur du texte...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
fr: Mise en sur&brillance du texte...

[ctx: @action]
en: Text Completion
fr: Complètement de texte

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
fr: Astuce du jour

[ctx: @action]
en: To Plain Text
fr: En texte en clair

[ctx: @action]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: @action]
en: Up
fr: Haut

[ctx: @action]
en: What's This
fr: Qu'est-ce que c'est ?

[ctx: @action]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

[ctx: @action]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
fr: Début

[ctx: @action End of document]
en: End
fr: Fin

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
fr: Début

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
fr: &Gras

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
fr: &Italique

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
fr: &Souligné

[ctx: @action:button]
en: &Finished
fr: &Terminé

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @action:button]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @action:button]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
fr: Effacer du texte

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
fr: &Tout

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
fr: Redémarrer

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
fr: Sortir d&u mode plein écran

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
fr: &Mode plein écran

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
fr: Ouvrir a&vec %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
fr: Plein écran

[ctx: @filename/plain]
en: ‘%1’
fr: « %1 »

[ctx: @icode/plain]
en: “%1”
fr: « %1 »

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
fr: Il est impossible que la date soit antérieure à %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
fr: Il est impossible que la date soit postérieure à %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
fr: Supprimer une étiquette

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
fr: Ouvrir « %1 » ?

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
fr: L'étiquette <resource>%1</resource> devra-t-elle vraiment être supprimée pour tous les fichiers ?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
fr: La date que vous avez saisie n'est pas valable

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
fr: La date et l'heure saisies sont postérieures à la date et à l'heure maximales autorisées.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
fr: La date et l'heure saisies sont antérieures à la date et à l'heure minimales autorisées.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
fr: L'heure que vous avez saisie n'est pas valable

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
fr: Il est impossible que l'heure soit antérieure à %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
fr: Il est impossible que l'heure soit postérieure à %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
fr: « %1 » manquant.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
fr: Qt : %1
    Plate-forme de développement de KDE : %2
    %3 : %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
fr: Changer la famille de polices ?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
fr: Changer la taille de police ?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
fr: Changer le style de police ?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
fr: Afficher la fenêtre en plein écran

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
fr: Sortir du mode plein écran

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
fr: Cochez cette case pour modifier les paramètres de la famille de polices.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
fr: Cochez cette case pour modifier la configuration de la taille de police.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
fr: Cochez cette case pour modifier les paramètres du style de police.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
fr: Vous pouvez choisir ici la famille de police à utiliser.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
fr: Vous pouvez choisir ici le style de police à utiliser.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
fr: Vous pouvez choisir ici la police à utiliser.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
fr: Il s'agit du nom de fichier suggéré par le serveur

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
fr: Autre encodage (%1)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
fr: <application>ASpell</application> par défaut

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
fr: <application>Hunspell</application> par défaut

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
fr: Réglages <application>ISpell</application> par défaut

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
fr: Biélorusse

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
fr: Brésilien portugais

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
fr: Tchèque

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
fr: Danois

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
fr: Anglais

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
fr: Espéranto

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
fr: Français

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
fr: Allemand

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
fr: Allemand (nouvelle orthographe)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
fr: Hongrois

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
fr: Lituanien

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
fr: Norvégien

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
fr: Polonais

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
fr: Portugais

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
fr: Russe

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
fr: Slovaque

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
fr: Slovène

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
fr: Espagnol

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
fr: Suédois

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
fr: Suisse allemand

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
fr: Turc

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
fr: Ukrainien

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
fr: Par défaut - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
fr: Par défaut - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
fr: Balte

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
fr: Européen central

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
fr: Cyrillique

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
fr: Grec

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
fr: Japonais

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
fr: Coréen

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
fr: Lapon du Nord

[ctx: @item Text character set]
en: Other
fr: Autre

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
fr: Europe du Sud-Est

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
fr: Thaïlandais

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
fr: Turc

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
fr: Universel

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
fr: Européen de l'ouest

[ctx: @item font]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
fr: Italique gras

[ctx: @item font]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: @item license]
en: Artistic License
fr: Licence Artistique

[ctx: @item license]
en: BSD License
fr: Licence BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
fr: Version 2 de la Licence Générale Publique GNU

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
fr: Version 3 de la Licence Générale Publique GNU

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
fr: Version 2 de la Licence Générale Publique Limitée GNU

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
fr: Version 3 de la Licence Générale Publique Limitée GNU

[ctx: @item license]
en: Not specified
fr: Non spécifié

[ctx: @item license]
en: Q Public License
fr: Licence Publique Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
fr: Licence Artistique

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
fr: Licence BSD

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
fr: <application>Ispell</application> international

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
fr: Liste déroulante

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
fr: Liste déroulante et automatique

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
fr: Manuel

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
fr: Automatique court

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
fr: Cercle

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
fr: Rond noir

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
fr: Carré

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
fr[0]: %1 milliseconde
fr[1]: %1 millisecondes

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
fr[0]: %1 jour
fr[1]: %1 jours

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
fr[0]: 1 heure
fr[1]: %1 heures

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
fr[0]: 1 minute
fr[1]: %1 minutes

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
fr[0]: 1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
fr: %1 jours

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
fr: %1 heures

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
fr: %1 minutes

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
fr: %1 secondes

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
fr: %1 et %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
fr: Ajouter les étiquettes...

[ctx: @label]
en: Change...
fr: Changer...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
fr: Créer une nouvelle étiquette :

[ctx: @label]
en: Font:
fr: Police :

[ctx: @label]
en: Show all tags...
fr: Afficher toutes les étiquettes...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
fr: Nom : %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
fr: Type : %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
fr: Centré

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
fr: Justifier

[ctx: @label left justify]
en: Left
fr: À gauche

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
fr: Gauche-à-droite

[ctx: @label right justify]
en: Right
fr: À droite

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
fr: Droite-à-gauche

[ctx: @label stroke color]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: @label:button]
en: &Open
fr: Ou&vrir

[ctx: @label:button]
en: &Open with
fr: &Ouvrir avec

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
fr: &Ouvrir avec %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
fr: &Ouvrir avec...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
fr: Mémoriser l'action pour les fichiers de ce type

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
fr: &Client :

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
fr: &Dictionnaire :

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
fr: &Encodage :

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
fr: Taille :

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
fr: Décidez quelles sont les étiquettes à appliquer.

[ctx: @note-with-label/plain %1 is the note label, %2 is the text]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

[ctx: @note-with-label/rich %1 is the note label, %2 is the text]
en: <i>%1</i>: %2
fr: <i>%1</i> : %2

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
fr: Remarque : %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
fr: <i>Note</i> : %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
fr: Pas de date

[ctx: @option last month]
en: Last Month
fr: Le mois dernier

[ctx: @option last week]
en: Last Week
fr: La semaine dernière

[ctx: @option last year]
en: Last Year
fr: L'année dernière

[ctx: @option next month]
en: Next Month
fr: Mois suivant

[ctx: @option next week]
en: Next Week
fr: Semaine suivante

[ctx: @option next year]
en: Next Year
fr: Année suivante

[ctx: @option today]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
fr: Demain

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
fr: Hier

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
fr: Consid&érer les mots accolés comme des erreurs d'orthographe

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
fr: Créer les combinaisons &Radical / Affixe absentes du dictionnaire

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
fr: Désactiver le contrôle automatique

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
fr: Effectuer la vérification orthographique

[ctx: @option:check]
en: Font
fr: Police

[ctx: @option:check]
en: Font style
fr: Style de police

[ctx: @option:check]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
fr: Courriels

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
fr: Tâches

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
fr: Plus...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
fr: Autre(s)

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
fr: Fichiers

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
fr: Dernière modification

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
fr: La plus importante

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
fr: Jamais ouverte(s)

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
fr: Aucune priorité

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
fr: 1 ou plus

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
fr: 2 ou plus

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
fr: 3 ou plus

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
fr: 4 ou plus

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
fr: N'importe quelle note

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
fr: Note max.

[ctx: @resource/plain]
en: “%1”
fr: « %1 »

[ctx: @resource/rich]
en: “%1”
fr: « %1 »

[ctx: @title]
en: Delete tag
fr: Supprimer l'étiquette

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
fr: Résultats de la recherche

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
fr: Résultats de la recherche depuis « %1 »

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
fr: Ressource

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
fr: Type de la ressource

[ctx: @title:group]
en: Find
fr: Chercher

[ctx: @title:group Document information]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:menu]
en: List Style
fr: Style des listes

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
fr: Afficher le texte

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
fr: Complètement de texte

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
fr: Paramètres des barres d'outils

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
fr: &Déplacer

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
fr: Cadre

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
fr: Ajouter des étiquettes

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
fr: Changer les étiquettes

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
fr: Vérification de l'orthographe

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
fr: Diagnostic de Dr. Klash pour les accélérateurs

[ctx: @title:window]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: @warning-with-label/plain %1 is the warning label, %2 is the text]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

[ctx: @warning-with-label/rich %1 is the warning label, %2 is the text]
en: <b>%1</b>: %2
fr: <b>%1</b> : %2

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
fr: AVERTISSEMENT : %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
fr: <b>Avertissement</b> : %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
fr: Une application en ligne de commande pouvant être utilisée pour lancer des modules KUnitTest.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous vraiment l'écraser ?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
fr: Autre

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
fr: Faire un don

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
fr: Page d'accueil

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
fr[0]: Base de connaissances (pas d'éléments)
fr[1]: Base de connaissances (%1 éléments)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
fr: Visitez le site web

en: A little program to output installation paths
fr: Un petit programme affichant les emplacements d'installation

en: A network error has occurred. The request has failed.
fr: Une erreur de réseau est survenue. La demande a échoué.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
fr: Une erreur de protocole est survenue. La requête a échoué.

en: A scheme with this name already exists.
fr: Un modèle du même nom existe déjà.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
fr: Un script sur cette page entraîne le gel de KHTML. S'il continue à s'exécuter, d'autres applications peuvent devenir moins réceptives.
    Voulez-vous interrompre le script ?

[ctx: A type of link.]
en: Blog
fr: Blogue

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: A&uthor
fr: A&uteur

en: A&uthors
fr: A&uteurs

en: A&vailable actions:
fr: &Actions disponibles :

en: About %1
fr: À propos de %1

en: About &KDE
fr: À propos de &KDE

en: About KDE
fr: À propos de KDE

[ctx: About KDE]
en: &About
fr: À &propos

en: Accept
fr: Accepter

en: Access Keys activated
fr: Touches d'accès activées

en: Action Name
fr: Nom de l'action

en: Action takes 2 args.
fr: L'action prend 2 arguments.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
fr: Envoyer un courriel à un contributeur

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
fr: Envoyer un courriel à un contributeur
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
fr: ActionGroup prend 2 arguments.

en: ActionList: %1
fr: Liste d'actions : %1

en: Actual Font
fr: Police réelle

en: Actually generate the code.
fr: Génère réellement le code.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add Fallback Language
fr: Ajouter une langue secondaire

en: Add Rating
fr: Ajouter une note

en: Add URL to Filter
fr: Ajouter l'URL au filtre

en: Add a new script.
fr: Ajouter un nouveau script.

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Add to Toolbar
fr: Ajouter à la barre d'outils

en: Add to ignores...
fr: Ajouter aux éléments ignorés...

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Additional Information: %1
fr: Informations supplémentaires : %1

en: Address is already in use
fr: Adresse déjà en cours d'utilisation

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
fr: Ajoute une langue de plus, qui sera utilisée si les autres traductions ne contiennent pas de traduction appropriée.

en: Administrator &Mode...
fr: &Mode administrateur...

en: After
fr: Après

en: Again
fr: Encore

en: Alert
fr: Alerter

en: Alias names:
fr: Noms d'alias :

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Pages
fr: Toutes les pages

en: All Providers
fr: Tous les fournisseurs

en: All Visible Columns
fr: Toutes les colonnes visibles

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow Tabulations
fr: Autoriser les tabulations

en: Alpha:
fr: Alpha :

en: Already opened.
fr: Déjà ouvert.

en: Alternate
fr: Auxiliaire

en: Alternate:
fr: Auxiliaire :

en: Ambiguous shortcut detected
fr: Un raccourci ambigu a été détecté

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
fr: Un problème est survenu en essayant de lancer un script sur cette page.
    
    %1 ligne %2 :
    %3

en: Annotations and Cross References
fr: Annotations et références croisées

en: Any Character
fr: N'importe quel caractère

en: Anytime
fr: N'importe quand

en: Applet "%1" started
fr: Applet « %1 » démarrée

en: Applet "%1" stopped
fr: Applet « %1 » arrêtée

en: Applet Parameters
fr: Paramètres de l'applet

en: Application Language Changed
fr: Langue de l'application changée

en: Application sounds
fr: Sons des applications

en: Application:
fr: Application :

en: Applications menu (.desktop files)
fr: Menu des applications (fichiers « .desktop »)

en: Apply Settings
fr: Appliquer les réglages

en: Apply changes
fr: Appliquer les modifications

en: Approximate equivalents:
fr: Équivalents approximatifs :

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
fr: Cette section de configuration est déjà ouverte dans %1

en: As-you-type spell checking disabled.
fr: Vérification orthographique au cours de la frappe désactivée.

en: As-you-type spell checking enabled.
fr: Vérification orthographique au cours de la frappe activée.

en: Ask before replacing each match found.
fr: Demander avant de remplacer chaque correspondance trouvée.

en: Authentication error.
fr: Erreur d'authentification.

en: Author
fr: Auteur

en: Author:
fr: Auteur :

en: Auto Spell Check
fr: Vérification orthographique automatique

en: Autocorrect
fr: Corriger automatiquement

en: Automatic Detection
fr: Détection automatique

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
fr: Des modifications automatiques ont été effectuées en raison des dépendances des modules externes. Cliquez ici pour plus d'informations

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
fr: Des modifications automatiques ont été effectuées afin de satisfaire les dépendances des modules externes :

en: Autostart directories
fr: Dossiers de démarrage automatique

en: Available KDE resource types
fr: Types de ressources KDE disponibles

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
fr: Test disponibles : %1 (ignoré : %2)

en: Available Tests: 0
fr: Tests disponibles : 0

en: Backspace
fr: Correction

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
fr: Gestionnaire d'évènements erroné : objet %1 identifiant %2 méthode %3 type : %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
fr: Gestionnaire d'emplacement erroné : objet %1 identifiant %2 méthode %3 signature : %4.

en: Banner Pages
fr: Pages intercalaires

[ctx: Banner page]
en: Classified
fr: Classifié

[ctx: Banner page]
en: Confidential
fr: Confidentiel

[ctx: Banner page]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
fr: Top secret

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
fr: Non classifié

[ctx: Banner page at end]
en: End
fr: Fin

[ctx: Banner page at start]
en: Start
fr: Début

en: Base URL
fr: URL de base

en: Basic Page Style
fr: Style de page de base

en: Become a Fan
fr: Devenir un fan

en: Before
fr: Avant

en: Beginning of document reached.
fr: Le début du document a été atteint.

en: Billing information:
fr: Informations de facturation :

en: Block IFrame...
fr: Bloquer les « IFrames »...

en: Block Image...
fr: Bloquer l'image...

en: Block Images From %1
fr: Bloquer les images provenant de %1

en: Block:
fr: Bloc :

en: Blue:
fr: Bleu :

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
fr: et

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
fr: ou

en: Bottom to Top, Left to Right
fr: De bas en haut, de gauche à droite

en: Bottom to Top, Right to Left
fr: De bas en haut, de droite à gauche

en: Break at Next
fr: Interrompre à la prochaine instruction

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Bug report sent, thank you for your input.
fr: Rapport de bogue envoyé, merci pour votre contribution.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
fr: Construit les modules externes des composants graphiques de Qt à partir d'un fichier de description de style « ini ».

en: C octal escaped UTF-8:
fr: UTF-8 en C octal échappé :

en: C&ase sensitive
fr: Respecte&r la casse

en: C&lear
fr: E&ffacer

en: C&ontinue
fr: &Continuer

en: CGIs to run from kdehelp
fr: CGI à exécuter depuis « kdehelp »

en: CJK Ideograph Information
fr: Informations sur les idéogrammes CJC

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
fr: Informations mises en cache (par ex. icônes signets, pages web)

en: Call
fr: Appel

en: Call Stack
fr: Pile d'appel

en: Call to '%1' failed.
fr: L'appel à « %1 » a échoué.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
fr: L'appel à la méthode « %1 » a échoué, impossible d'obtenir l'argument %2 : %3

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel?
fr: Annuler ?

en: Cannot create memory segment for file %1
fr: Il est impossible de créer le segment de mémoire pour le fichier %1

en: Cannot find testregression executable.
fr: Il est impossible de trouver l'exécutable « testregression ».

en: Cannot open %1 for reading
fr: Il est impossible d'ouvrir %1 en lecture

en: Cannot seek past eof
fr: Il est impossible de se déplacer après EOF

en: Cantonese Pronunciation:
fr: Prononciation cantonaise :

en: CapsLock
fr: Verr. maj

en: Captured Text (%1)
fr: Texte capturé (%1)

en: Carriage Return
fr: Touche Entrée

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
fr: Amène l'application à installer une palette de
    couleurs privée sur un affichage sur 8 bits

en: Certificate (validation: %1)
fr: Certificat (validation : %1)

en: Change &Icon...
fr: Changer l'&icône...

en: Change Icon
fr: Changer l'icône

en: Change Te&xt...
fr: Changer le te&xte...

en: Change Text
fr: Changer le texte

en: Changelog
fr: Journal des modifications

en: Changelog:
fr: Journal des modifications :

en: Changing annotations
fr: Changer les annotations

[ctx: Character]
en: In decimal:
fr: En décimal :

en: Character used for indicating positive numbers
fr: Caractère utilisé pour indiquer les nombres positifs

en: Character:
fr: Caractère :

en: Check Spelling
fr: Vérification de l'orthographe

en: Check Spelling...
fr: Vérifier l'orthographe...

en: Check Sycoca database only once
fr: Vérifier la base de données Sycoca une fois seulement

en: Check file timestamps
fr: Vérifier l'horodatage des fichiers

en: Check spelling in document
fr: Vérification de l'orthographe dans le document

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
fr: Vérifiez pour voir les informations de journalisation sur l'activité des fils d'exécution. Surveillez la sortie de la console pour voir les informations du journal.

en: Check whether config file itself requires updating
fr: Vérifier si le fichier de configuration lui-même nécessite une mise à jour

en: Checking login...
fr: Vérification de l'identifiant de connexion...

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Class
fr: Classe

en: Clear &History
fr: Effacer l'&historique

en: Clear List
fr: Effacer la liste

en: Clear input
fr: Effacer la saisie

en: Clear the input in the edit field
fr: Effacer la saisie dans le champ d'édition

en: Click for a menu of available captures.
fr: Cliquez pour faire apparaître un menu des captures disponibles.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
fr: Cliquez ici pour modifier votre expression rationnelle à l'aide d'un éditeur graphique.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
fr: Cliquez sur le bouton puis saisissez le raccourci comme vous le feriez dans le programme.
    Exemple pour Ctrl+a : maintenez enfoncée la touche Ctrl et appuyez sur la touche « a ».

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
fr: Cliquez ici pour réduire la boîte de dialogue, pour masquer les détails

en: Click this to expand the dialog, to show details
fr: Cliquez ici pour développer la boîte de dialogue, pour afficher les détails

en: Click to select a font
fr: Cliquez pour choisir une police

en: Close
fr: Fermer

en: Close Document
fr: Fermer le document

en: Close Message
fr: Fermer le message

en: Close Script
fr: Fermer le script

en: Close and discard
    edited message?
fr: Fermer et abandonner
    le message modifié ?

en: Close document
fr: Fermer un document

en: Close script...
fr: Fermer le script...

en: Close source
fr: Fermer le source

en: Close the current document.
fr: Ferme le document actuel.

en: Close the current window or document
fr: Fermer la fenêtre ou le document actuel

en: Close the current window.
fr: Ferme la fenêtre actuelle.

en: Close window?
fr: Fermer la fenêtre ?

en: Collaborate
fr: Collaborer

en: Color for links
fr: Couleur des liens

en: Color for visited links
fr: Couleur des liens consultés

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
fr: Colonne n°%1

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment on entry
fr: Commenter un élément

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Comments
fr: Commentaires

en: Communication error
fr: Erreur de communication

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
fr: Préfixe d'installation des exécutables de KDE

en: Compiled in library path suffix
fr: Suffixe d'installation des bibliothèques

en: Compiled in prefix for KDE libraries
fr: Préfixe d'installation des bibliothèques KDE

en: Compiled in version string for KDE libraries
fr: Version installée des bibliothèques KDE

en: Compiler:
fr: Compilateur :

en: Complete Match
fr: Correspondance complète

en: Confi&gure...
fr: Confi&gurer...

en: Configuration description files
fr: Fichiers de description de configuration

en: Configuration file "%1" not writable.
fr: Le fichier de configuration « %1 » n'est pas inscriptible.

en: Configuration file is invalid: "%1"
fr: Le fichier de configuration n'est pas valable : « %1 »

en: Configuration file not found: "%1"
fr: Fichier de configuration introuvable : %1

en: Configuration files
fr: Fichiers de configuration

en: Configure
fr: Configuration

en: Configure &Notifications...
fr: Configurer les notifica&tions...

en: Configure Email...
fr: Configurer l'adresse électronique...

en: Configure Notifications
fr: Configurer les notifications

en: Configure S&hortcuts...
fr: Configurer les raccourcis cla&vier...

en: Configure Shortcut...
fr: Configurer le raccourci clavier...

en: Configure Shortcuts
fr: Configurer les raccourcis

en: Configure Tool&bars...
fr: Configurer les &barres d'outils...

en: Configure Toolbars
fr: Configurer les barres d'outils

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Quit From System Tray
fr: Confirmer la fermeture depuis la boîte à miniatures

en: Confirmation Required
fr: Confirmation nécessaire

en: Confirmation: JavaScript Popup
fr: Confirmation : nouvelle fenêtre Javascript

en: Conflict With Registered Global Shortcut
fr: Conflit avec le raccourci global enregistré

en: Conflict with Global Shortcut
fr: Conflit avec les raccourcis globaux

en: Conflict with Standard Application Shortcut
fr: Conflit avec un raccourci d'application standard

en: Connection refused
fr: Connexion refusée

en: Connection timed out
fr: Délai de connexion expiré

en: Contact author
fr: Contacter l'auteur

en: Contact on Jabber
fr: Contacter sur Jabber

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue from the beginning?
fr: Continuer depuis le début ?

en: Continue from the end?
fr: Continuer depuis la fin ?

en: Continue operation
fr: Poursuivre l'opération

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Image
fr: Copier l'image

en: Copy Image Location
fr: Copier l'emplacement de l'image

en: Copy selection to clipboard
fr: Copie la sélection dans le presse-papiers

en: Could not Launch Help Center
fr: Il est impossible de démarrer le centre d'aide

en: Could not construct value
fr: Il est impossible de construire la valeur

en: Could not create temporary file.
fr: Il est impossible de créer le fichier temporaire.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
fr: Impossible d'exporter le schéma de raccourcis car l'emplacement n'est pas valable.

en: Could not find '%1' executable.
fr: Il est impossible de trouver l'exécutable « %1 ».

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
fr: Il est impossible de trouver « kdemain » dans « %1 ».
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
fr[0]: Il est impossible de trouver le type MIME <resource>%2</resource>
fr[1]: Il est impossible de trouver les types MIME :
    <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
fr: Il est impossible de trouver le module externe « %1 » pour l'application « %2 »

en: Could not find service '%1'.
fr: Il est impossible de trouver le service « %1 ».

en: Could not install "%1": file not found.
fr: Il est impossible d'installer « %1 » : fichier introuvable.

en: Could not install %1
fr: Il est impossible d'installer %1

en: Could not launch Browser
fr: Il est impossible de lancer le navigateur

en: Could not launch Mail Client
fr: Il est impossible de lancer le client de messagerie

en: Could not launch Terminal Client
fr: Il est impossible de lancer le client de terminal

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
fr: Il est impossible de démarrer le centre d'aide de KDE :
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
fr: Il est impossible de démarrer le navigateur :
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
fr: Il est impossible de démarrer le client de messagerie :
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
fr: Il est impossible de lancer le client de terminal :
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
fr: Il est impossible de charger les fournisseurs de nouveautés à partir d'un fichier : %1

en: Could not load print preview part
fr: Il est impossible de charger le composant « Aperçu avant impression »

en: Could not open file '%1'
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier « %1 »

en: Could not open file '%1': %2
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier « %1 » : %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
fr: Il est impossible d'ouvrir la bibliothèque « %1 ».
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
fr: Il est impossible de lire les données provenant de %1 dans shm

en: Could not read file '%1'
fr: Il est impossible de lire le fichier « %1 »

en: Could not set non-blocking mode
fr: Il est impossible de définir le mode non bloquant

en: Could not verify login, please try again.
fr: Il est impossible de vérifier l'identifiant de connexion. Veuillez essayer à nouveau.

en: Create Web Shortcut
fr: Créer un raccourci web

en: Create content on server
fr: Créer le contenu sur le serveur

en: Create global database
fr: Créer une base de données globale

en: Create new document
fr: Créer un nouveau document

en: Critical
fr: Critique

en: Cu&t
fr: Co&uper

en: Curr&ent actions:
fr: Actions en &cours :

en: Current scheme:
fr: Modèle actuel :

[ctx: Custom color]
en: Custom...
fr: Personnalisée...

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: Cut
fr: Couper

en: Cut selection to clipboard
fr: Coupe la sélection dans le presse-papiers

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
fr: Erreur du moteur D-Bus : la connexion à l'assistant a échoué. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
fr: Erreur du moteur D-Bus : impossible de contacter l'assistant. Erreur de connexion : %1. Erreur de message : %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
fr: Erreur du moteur D-Bus : des données corrompues ont été reçues de l'assistant %1 %2

en: Dante SOCKS client
fr: Client Dante SOCKS

en: Date and Time: %1
fr: Date et heure : %1

en: Day (06:00 to 17:59)
fr: Jour (06:00 à 17:59)

en: Default Font Size (100%)
fr: Taille de police par défaut (100 %)

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: Default language:
fr: Langue par défaut :

en: Default widget group name to display in designer
fr: Nom de groupe de composants graphiques par défaut à afficher dans le concepteur

en: Default:
fr: Par défaut :

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
fr: Zone

en: Definition in English:
fr: Définition en anglais :

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete item(s)
fr: Supprimer l'élément ou les éléments

en: Dependency Check
fr: Vérification des dépendances

en: Description:
fr: Description :

en: Dese&lect
fr: &Désélectionner

en: Desktop %1
fr: Bureau %1

en: Detach
fr: Détacher

en: Details
fr: Détails

en: Details for %1
fr: Détails sur %1

en: Details of the Request:
fr: Détails de la requête :

en: Details view mode
fr: Mode vue détaillée

en: Did you know...?
fr: Saviez-vous...

en: Digit
fr: Chiffre

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
fr: Dossier contenant des tests, le dossier de base et les dossiers de sortie.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
fr: Dossier contenant des tests, le dossier de base et les dossiers de sortie. Pris en considération uniquement si l'option « -b » n'est pas spécifiée.

en: Disable checking files (dangerous)
fr: Désactiver la vérification des fichiers (dangereux)

en: Disable crash handler, to get core dumps
fr: Désactiver le gestionnaire de pannes,
    pour obtenir des vidages mémoire (« core dumps »)

en: Disable incremental update, re-read everything
fr: Désactiver la mise à jour incrémentale, tout relire

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
fr: Désactive la capture de débogage. Vous choisirez généralement cette option lorsque vous utilisez l'interface graphique.

en: Disallow
fr: Désactiver

en: Discard changes
fr: Abandonner les modifications

en: Display Images on Page
fr: Afficher les images sur la page

en: Displays Thread Activity
fr: Affiche l'activité des fils d'exécution

en: Distance between desktop icons
fr: Distance entre les icônes du bureau

en: Do &not store this time
fr: Ne pas m&émoriser cette fois

en: Do Not Allow
fr: Ne pas autoriser

en: Do Not Download
fr: Ne pas télécharger

en: Do Not Fill Out
fr: Ne pas remplir

en: Do Not Suppress Debug Output
fr: Ne pas supprimer la sortie de débogage

en: Do not ask again
fr: Ne plus poser la question

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
fr: Il est impossible de savoir où évaluer l'expression. Veuillez mettre en pause un script ou ouvrir un fichier source.

en: Do not run in the background.
fr: Ne pas exécuter en arrière-plan.

en: Do not save data
fr: Ne pas enregistrer les données

en: Do not show the window while running tests
fr: Ne pas afficher la fenêtre lors de l'exécution des tests

en: Do not show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Do not signal applications to update
fr: Ne pas avertir des applications à mettre à jour

en: Do not suppress debug output
fr: Ne pas supprimer la sortie de débogage

en: Do not use Xvfb
fr: Ne pas utiliser Xvfb

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
fr: Acceptez-vous les applets Java avec le(s) certificat(s) :

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le modèle %1 ?
    Notez que cette action ne supprimera aucun modèle de raccourci à l'échelle du système.

en: Do you really want to execute '%1'?
fr: Voulez-vous vraiment exécuter « %1 » ?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser toutes les barres d'outils de cette application à leur contenu par défaut ? Les changements seront appliqués immédiatement.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
fr: Voulez-vous ajouter un signet pointant vers l'emplacement « %1 » et intitulé « %2 » à votre collection ?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
fr: Voulez-vous ajouter un signet pointant vers l'emplacement « %1 » à votre collection ?

en: Do you want to restart search at the beginning?
fr: Voulez-vous recommencer la recherche au début ?

en: Do you want to restart search from the end?
fr: Voulez-vous recommencer la recherche depuis la fin ?

en: Do you want to store this password for %1?
fr: Voulez-vous mémoriser le mot de passe pour %1 ?

en: Do you want to store this password?
fr: Voulez-vous mémoriser ce mot de passe ?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
fr: Intégrer

en: Document Information
fr: Informations sur le document

en: Document encoding:
fr: Encodage du document :

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Done.
fr: Terminé.

en: Double Line
fr: Ligne double

en: Double Thick Line
fr: Double ligne épaisse

en: Download
fr: Télécharger

en: Download File
fr: Télécharger le fichier

en: Download New Stuff...
fr: Télécharger les nouveautés...

en: Download of "%1" failed, error: %2
fr: Le téléchargement de « %1 » a échoué, erreur : %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
fr: Le téléchargement de l'élément a échoué : aucun URL de téléchargement pour « %1 ».

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
fr: Le fichier téléchargé est un fichier HTML. Ouvert dans un navigateur.

en: Downloads:
fr: Téléchargements :

en: Edit
fr: Édition

en: Edit selected script.
fr: Modifier le script sélectionné.

en: Edit...
fr: Modifier...

en: Editor Chooser
fr: Sélecteur d'éditeurs

en: Email
fr: Adresse électronique

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

[ctx: Email receiver address]
en: To:
fr: À :

[ctx: Email sender address]
en: From:
fr: De :

en: Email to:
fr: Envoyer un courrier électronique à :

en: Embeddable HTML component
fr: Composant HTML intégrable

en: Embeddable component for multipart/mixed
fr: Composant intégrable pour le type multipart / mixed

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Enable &background spellchecking
fr: Activer la vérification orthographique en a&rrière-plan

en: Enable SOCKS support
fr: Activer la prise en charge de SOCKS

en: Enable component
fr: Activer le composant

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
fr: Détecter automatiquement

[ctx: Encodings menu]
en: Default
fr: Par défaut

en: End of Line
fr: Fin de ligne

en: End of document reached.
fr: La fin du document a été atteinte.

en: End of options
fr: Fin des options

en: Enlarge Font
fr: Augmenter la taille des polices

en: Enter
fr: Entrée

en: Enter Administrator Mode
fr: Entrer en mode administrateur

en: Enter Search Terms...
fr: Saisissez les termes à chercher...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
fr: Saisissez un motif de recherche ou sélectionnez un motif précédent dans la liste.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
fr: Saisissez une chaîne de remplacement ou sélectionnez une chaîne précédente dans la liste.

en: Enter a search term or character here
fr: Saisissez ici un terme ou un caractère à chercher

en: Enter search phrase here
fr: Saisissez ici la phrase à chercher

en: Enter the URL:
fr: Saisissez l'URL :

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
fr: Saisissez le texte (en anglais si possible) de votre rapport de bogue.
    Si vous cliquez sur « Envoyer », un courriel sera envoyé au mainteneur de ce programme.

en: Entries failed to load
fr: Il est impossible de charger les éléments

en: Equivalents:
fr: Équivalents :

en: Error
fr: Erreur

en: Error during rename.
fr: Erreur lors du renommage.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
fr: Erreur survenue lors du traitement de l'inclusion « %1 », ligne %2 : %3

en: Error initializing provider.
fr: Problème lors de l'initialisation du fournisseur.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
fr: Erreur lors du lancement de %1. Soit KLauncher ne fonctionne plus, soit il ne peut pas démarrer l'application.

en: Error loading '%1'.
fr: Erreur lors du chargement de « %1 ».

en: Error opening PTY
fr: Erreur d'ouverture de PTY

en: Error reading from PTY
fr: Erreur de lecture depuis PTY

en: Error writing to PTY
fr: Erreur d'écriture de PTY

en: Error: %1 - %2
fr: Erreur : %1 - %2

en: Error: java executable not found
fr: Erreur : impossible de trouver l'exécutable java

en: Escape
fr: Echap

en: Evaluation error
fr: Erreur d'évaluation

en: Evaluation threw an exception %1
fr: L'évaluation a lancé une exception %1

en: Even Pages
fr: Pages paires

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
fr: Exception lors de l'appel « %1 » à la fonction depuis %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
fr: Exception lors de l'appel à l'emplacement « %1 » depuis %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
fr: Exécutables dans « $prefix/bin »

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute File?
fr: Exécuter le fichier ?

en: Execute script without gui support
fr: Exécuter le script sans prise en charge de l'interface graphique

en: Execute the selected script.
fr: Exécuter le script sélectionné.

en: Export Scheme...
fr: Exporter le modèle...

en: Export to Location
fr: Exporter vers l'emplacement

en: F&ind:
fr: Che&rcher :

en: F&ull Screen Mode
fr: &Mode plein écran

en: Failed to create Action.
fr: Il est impossible de créer l'action.

en: Failed to create ActionGroup.
fr: Il est impossible de créer ActionGroup.

en: Failed to create Layout.
fr: Il est impossible de créer Layout.

en: Failed to create Widget.
fr: Il est impossible de créer le composant graphique.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
fr: Il est impossible de créer le script pour l'interpréteur « %1 »

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
fr: Il est impossible de déterminer un interpréteur pour le fichier de script « %1 »

en: Failed to load file '%1'
fr: Il est impossible de charger le fichier « %1 »

en: Failed to load interpreter "%1"
fr: Il est impossible de charger l'interpréteur « %1 »

en: Failed to open scriptfile "%1"
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier de script « %1 »

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
fr: Il est impossible de transtyper en valeur %1 depuis le type %2 (%3)

en: Fallback language:
fr: Langue secondaire :

en: Fetch content link from server
fr: Extraire le lien du contenu à partir du serveur

en: Fetching content data from server finished.
fr: L'extraction des données de contenu depuis le serveur est terminée.

en: Fetching content data from server...
fr: Extraction des données de contenu depuis le serveur...

en: Fetching license data from server...
fr: Extraction des données relatives à la licence depuis le serveur...

en: Fetching your previously updated content finished.
fr: L'extraction de votre contenu précédemment envoyé est terminée.

en: Fetching your previously updated content...
fr: Extraction de votre contenu précédemment envoyé...

en: File
fr: Fichier

en: File %1 does not exist
fr: Le fichier %1 n'existe pas

en: File %1 not found.
fr: Il est impossible de trouver le fichier %1.

en: File not found: %1
fr: Il est impossible de trouver le fichier %1

en: File to read update instructions from
fr: Fichier à partir duquel lire les instructions de mise à jour

en: File to upload:
fr: Fichier à envoyer :

en: File:
fr: Fichier :

en: Fill Out
fr: Remplir

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter error
fr: Erreur de filtre

en: Find
fr: Chercher

en: Find &Next
fr: &Poursuivre la recherche

en: Find &backwards
fr: Chercher &en arrière

en: Find &links only
fr: Chercher des &liens uniquement

en: Find Links as You Type
fr: Chercher des liens au fur et à mesure de la frappe

en: Find Next
fr: Poursuivre la recherche

en: Find Pre&vious
fr: Chercher en arri&ère

en: Find Text
fr: Chercher du texte

en: Find Text as You Type
fr: Recherche de texte au cours de la frappe

en: Find filename inside the resource type given to --path
fr: Chercher le nom de fichier au sein du type de ressource indiqué à « --path »

en: Finish
fr: Terminer

en: First argument must be a QObject.
fr: Le premier argument doit être un QObject.

en: Fit to Page &Height
fr: Ajuster à la &hauteur de la page

en: Fit to Page &Width
fr: Ajuster à la &largeur de la page

en: Fixed width font
fr: Police à largeur fixe

en: Follow
fr: Suivre

en: Font for menus
fr: Police des menus

en: Font for the taskbar
fr: Police de la barre des tâches

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
fr: Taille de police <br /><i>fixe</i> ou <i>relative</i><br /> par rapport à l'environnement

en: Font style:
fr: Style de police :

en: Fonts for toolbars
fr: Polices des barres d'outils

en: Frame Information
fr: Informations sur les cadres

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
fr: Figer

en: From c&ursor
fr: À partir du &curseur

en: Front
fr: Avant

en: Function must be called from the main thread.
fr: La fonction doit être appelée à partir du fil d'exécution principal.

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
fr: Exemple reposant sur une interface graphique pour le gestionnaire WeaverThread

en: GUI for the khtml regression tester
fr: Interface graphique pour l'outil de test de régression khtml

en: General Character Properties
fr: Propriétés générales des caractères

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
fr: Générer des classes enveloppantes simples et rapides ne reposant pas sur Nepomuk::Resource, qui ne fournit aucun contrôle d'intégrité des données

en: Get Hot New Stuff
fr: Obtenir les nouveautés (« Hot New Stuff »)

en: Get Hot New Stuff!
fr: Obtenir des nouveautés !

en: Get help...
fr: Obtenir de l'aide...

en: Global Alternate
fr: Auxiliaire global

en: Global:
fr: Globaux :

en: Go back in document
fr: Reculer dans le document

en: Go back one step
fr: Reculer d'une étape

en: Go forward in document
fr: Avancer dans le document

en: Go forward one step
fr: Avancer d'une étape

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go up
fr: Monter

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
fr: Élément suivant dans l'historique

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
fr: Élément précédent dans l'historique

en: Grave
fr: Élevée

en: Green:
fr: Vert :

en: HTML Settings
fr: Configuration HTML

en: HTML Toolbar
fr: Barre d'outils HTML

en: HTML documentation
fr: Documentation HTML

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
fr: Presque standard

en: HTML:
fr: HTML :

en: HTTP Headers
fr: En-têtes HTTP

en: Here you can choose the font size to be used.
fr: Vous pouvez choisir ici la taille de police à utiliser.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
fr: Figure ici une liste de raccourcis clavier, c'est-à-dire les associations entre actions (ex. Copier) affichées dans la colonne de gauche ainsi que des touches ou des combinaisons de touches (ex. Ctrl+V) affichées dans la colonne de droite.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
fr: Vous pouvez basculer ici entre une taille de police fixe et une taille de police qui sera calculée dynamiquement et ajustée en fonction des modifications de l'environnement (ex. les dimensions des composants graphiques ou « widgets », le format du papier).

en: Hide %1
fr: Cacher : %1

en: Highest Rated
fr: Les mieux notés

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
fr: Mettre en surbrillance les boutons des barres d'outils dès que la souris les survole

en: Hold Indefinitely
fr: Remettre à une date indéfinie

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Host
fr: Hôte

en: Hot New Stuff Providers
fr: Fournisseurs de nouveautés

en: Hue:
fr: Teinte :

en: Huge (%1x%2)
fr: Énorme (%1x%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
fr: Je garantis que ce contenu ne viole aucun droit d'auteur, loi ou marque de commerce existant. Je suis d'accord pour que mon adresse IP soit journalisée (distribuer du contenu sans la permission du détenteur des droits d'auteur est illégal).

en: I&gnore All
fr: Tout i&gnorer

en: Icon Size
fr: Taille des icônes

en: Icon te&xt:
fr: Texte de l'ic&ône :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Icons
fr: Icônes

en: Icons Only
fr: Icônes seules

en: Icons view mode
fr: Mode vue en icônes

en: If enabled, search for a regular expression.
fr: Si cette option est cochée, recherche une expression rationnelle.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignored Words
fr: Mots ignorés

en: Image - %1x%2 Pixels
fr: Image - %1x%2 pixels

en: Image Operations
fr: Opérations d'image

en: In context '%1' for action '%2'
fr: Dans le contexte « %1 » pour l'action « %2 »

en: In which language did you describe the above?
fr: Dans quelle langue avez-vous fait la description ci-dessus ?

en: Include path prefix (deprecated)
fr: Préfixe d'emplacement des inclusions (déconseillé)

en: Includes/Headers
fr: Inclusions / En-têtes

en: Incorrect number of arguments.
fr: Nombre incorrect d'arguments.

en: Incremental Spellcheck
fr: Vérification d'orthographe incrémentale

en: Initializing
fr: Initialisation

en: Initializing Applet "%1"...
fr: Initialisation de l'applet « %1 »...

en: Input file
fr: Fichier d'entrée

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Place&holder
fr: Insérer un &paramètre substituable

en: Install
fr: Installer

en: Install Again
fr: Installer à nouveau

en: Installation prefix for Qt
fr: Préfixe d'installation pour Qt

en: Installed
fr: Installés

en: Installing
fr: Installation

en: Insufficient permissions in target directory.
fr: Permissions insuffisantes dans le dossier cible.

en: Internally added if launched from Finder
fr: Ajouté en interne si lancé depuis le programme de recherche (Finder)

en: Internet Search
fr: Recherche Internet

en: Interpreter:
fr: Interpréteur :

en: Invalid item.
fr: Élément non valable.

en: Invalid regular expression.
fr: Expression rationnelle non valable.

en: Invalid type in Database
fr: Type non valable dans la base de données

en: JS Calculator
fr: Calculateur en JS

en: Japanese Kun Pronunciation:
fr: Prononciation japonaise Kun :

en: Japanese On Pronunciation:
fr: Prononciation japonaise On :

en: JavaScript &Debugger
fr: &Débogueur Javascript

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
fr: Tentative d'insertion de signet JavaScript

en: JavaScript Debugger
fr: Débogueur Javascript

en: JavaScript Error
fr: Erreur JavaScript

en: JavaScript Errors
fr: Erreurs de Java Script

en: Job
fr: Tâche

en: Job Control
fr: Contrôle de la tâche

en: Job Options
fr: Options de la tâche

en: Job priority:
fr: Priorité de la tâche :

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
fr: Écritures africaines

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
fr: Écritures de l'Asie centrale

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
fr: Signes diacritiques jonctifs

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
fr: Écritures de l'Asie orientale

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
fr: Alphabets européens

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
fr: Symboles mathématiques

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
fr: Écritures moyen-orientales

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
fr: Autres

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
fr: Autres écritures

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
fr: Écritures philippines

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
fr: Symboles phonétiques

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
fr: Écritures de l'Asie du Sud

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
fr: Écritures de l'Asie du Sud-Est

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes A de présentation arabes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes B de présentation arabes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
fr: Supplément arabe

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
fr: Arménien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
fr: Flèches

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
fr: Balinais

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
fr: Latin de base

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
fr: Bengalî

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
fr: Pavés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
fr: Filets

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
fr: Motifs du Braille

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
fr: Bouguis

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
fr: Bouhide

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéogrammes compatibles CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
fr: Supplément de clés CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéogrammes unifiés CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Extension A aux idéogrammes unifiés CJC

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
fr: Chérokî

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
fr: Signes diacritiques jonctifs

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément de marques diacritiques jonctives

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Marques diacritiques jonctives pour les symboles

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes diacritiques jonctifs

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
fr: Formes numérales

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
fr: Pictogrammes de commandes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
fr: Copte

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
fr: Cyrillique

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
fr: Cyrillique étendu-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
fr: Cyrillique étendu-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
fr: Supplément cyrillique

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
fr: Dévanâgarî

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
fr: Devanâgarî étendu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
fr: Ornements typographiques (Dingbats)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
fr: Caractères alphanumériques entourés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC entourés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
fr: Éthiopien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
fr: Éthiopien étendu-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
fr: Supplément éthiopien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
fr: Géorgien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
fr: Supplément géorgien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
fr: Glagolitique

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
fr: Grec étendu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
fr: Grec et copte

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
fr: Goudjrati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fr: Formes de demi et pleine chasse

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Jamos de compatibilité hangûl

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
fr: Jamos hangûl

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
fr: Jamos hangûl étendu-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
fr: Jamos hangûl étendu-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
fr: Syllabes hangûles

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
fr: Hanounóo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
fr: Partie à usage privé de la demi-zone haute d'indirection

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
fr: Demi-zone haute d'indirection

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
fr: Extensions IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
fr: Symboles de description idéographiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
fr: Javanais

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
fr: Kanboun

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
fr: Clés kangxies

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
fr: Kannara

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Supplément phonétique katakana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
fr: Kayah li

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
fr: Symboles khmers

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
fr: Laotien

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
fr: Latin étendu-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
fr: Supplément Latin-1

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
fr: Symboles lettrés (Letterlike)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
fr: Limbou

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
fr: Demi-zone basse d'indirection

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Symboles mathématiques divers-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fr: Symboles mathématiques divers-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fr: Symboles et flèches divers

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
fr: Signes techniques divers

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
fr: Lettres de ton modificatives

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
fr: Mongol

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
fr: Birman

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
fr: Birman étendu-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
fr: N'ko

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
fr: Nouveau taï-lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
fr: Formes numérales

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
fr: Ogam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
fr: Ol tchiki

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
fr: Extensions phonétiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Supplément extensions phonétiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
fr: Redjang

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
fr: Runique

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
fr: Samaritain

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
fr: Singhalais

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
fr: Lettres modificatrices d'espacement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
fr: Caractères spéciaux

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
fr: Sundanais

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposants et indices

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
fr: Supplément de flèches-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
fr: Supplément de flèches-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
fr: Syriaque

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
fr: Tagal

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
fr: Tagbanoua

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
fr: Taï-le

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
fr: Taï tham

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
fr: Tái-việt

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
fr: Tamoul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
fr: Télougou

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
fr: Thâna

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
fr: Thaï

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
fr: Tibétain

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Syllabaires autochtones canadiens unifiés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fr: Syllabaires autochtones canadiens unifiés étendus

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
fr: Vaï

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
fr: Sélecteurs de variantes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
fr: Extensions védiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
fr: Formes verticales

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
fr: Radicaux yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
fr: Syllabes yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Hexagrammes du Yi-king

en: KConf Update
fr: Mise à jour de KConf

en: KDE Application
fr: Application KDE

en: KDE Daemon
fr: Démon de KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
fr: Démon de KDE - déclenche les mises à jour de la base Sycoca lorsque nécessaire

en: KDE Java Applet Plugin
fr: Module d'applet Java de KDE

en: KDE Test Program
fr: Programme de test pour KDE

en: KDE Tool for updating user configuration files
fr: Outil KDE pour mettre à jour les fichiers de configuration utilisateur

en: KDE application to run Kross scripts.
fr: Application KDE pour exécuter des scripts Kross.

en: KDE-tempfile
fr: Fichier temporaire KDE

en: KDEInit could not launch '%1'
fr: Il est impossible pour KDEInit de lancer « %1 »

en: KHTML Regression Testing Utility
fr: Utilitaire de test de régression KHTML

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
fr: Il est impossible d'atteindre KLauncher via D-Bus, erreur lors de l'appel de %1 :
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
fr: KLibLoader : erreur inconnue

en: KNewStuff contributions
fr: Contributions à KNewStuff

en: KUnitTest ModRunner
fr: Lanceur de modules KUnitTest

en: Keep output results from scripts
fr: Conserver les résultats des sorties des scripts

en: Key Conflict
fr: Conflit de raccourci clavier

en: Key Generator
fr: Générateur de clés

en: Key used for signing:
fr: Clé utilisée pour signer :

en: Korean Pronunciation:
fr: Prononciation coréenne :

en: Language Selection
fr: Choix de la langue

en: Language:
fr: Langue :

en: Large (%1x%2)
fr: Grande (%1x%2)

en: Last modified:
fr: Dernière modification :

en: Launching %1
fr: Lancement de %1

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Left for legacy support
fr: Maintenu pour la prise en charge de la compatibilité ascendante

en: Left to Right, Bottom to Top
fr: De gauche à droite, de bas en haut

en: Left to Right, Top to Bottom
fr: De gauche à droite, de haut en bas

en: Legacy pixmaps
fr: Pixmaps pour la compatibilité ascendante

en: Letter, Lowercase
fr: Lettre, minuscule

en: Letter, Modifier
fr: Lettre, modificateur

en: Letter, Other
fr: Lettre, autre

en: Letter, Titlecase
fr: Lettre, casse de titre

en: Letter, Uppercase
fr: Lettre, majuscule

en: Level of safety of the Ruby interpreter
fr: Niveau de sécurité de l'interpréteur Ruby

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Library "%1" not found
fr: Il est impossible de trouver la bibliothèque « %1 »

en: License Agreement
fr: Accord de licence

en: License:
fr: Licence :

en: License: %1
fr: Licence : %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
fr: Limite le nombre de couleurs allouées dans le
    cube de couleurs pour un affichage sur 8 bits, si
    l'application utilise les spécifications de couleurs
    QApplication::ManyColor

en: Line
fr: Ligne

en: Link Text:
fr: Texte du lien :

en: Link URL:
fr: URL du lien :

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
fr: Lister tous les fichiers d'en-tête qui seront générés à l'aide de la commande « --writeall ».

en: List all includes (deprecated).
fr: Lister toutes les inclusions (déconseillé).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
fr: Lister tous les fichiers source qui seront générés à l'aide de la commande « --writeall ».

en: Loadable modules
fr: Modules chargeables

en: Loaded Scripts
fr: Scripts chargés

en: Loading Applet
fr: Chargement de l'applet

en: Loading Preview
fr: Chargement de l'aperçu

en: Loading data
fr: Chargement des données

en: Loading data from provider
fr: Chargement des données à partir du fournisseur

en: Loading of providers from file: %1 failed
fr: Chargement des fournisseurs à partir du fichier : %1 a échoué

en: Loading one preview | Loading %1 previews
fr[0]: Chargement d'un seul aperçu
fr[1]: Chargement de %1 aperçus

en: Loading provider information
fr: Chargement des informations sur le fournisseur

en: Local Variables
fr: Variables locales

en: Location of installed Qt binaries
fr: Emplacement des binaires Qt installés

en: Location of installed Qt libraries
fr: Emplacement des bibliothèques Qt installées

en: Location of installed Qt plugins
fr: Emplacement des modules externes Qt installés

en: Lock Toolbar Positions
fr: Verrouiller les positions des barres d'outils

en: Log thread activity
fr: Journaliser l'activité des fils d'exécution

en: Log to a file
fr: Journaliser dans un fichier

en: Low Password Strength
fr: Résistance du mot de passe faible

en: Main Toolbar
fr: Barre principale

en: Main:
fr: Principale :

en: MainWindow
fr: FenêtrePrincipale

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
fr: Nettoyage en profondeur - Héros personnel du mainteneur

en: Manage Link
fr: Gérer le lien

en: Mandarin Pronunciation:
fr: Prononciation mandarine :

en: Mark &taskbar entry
fr: Marquer l'élément dans la barre des t&âches

en: Mark, Enclosing
fr: Marque, englobante

en: Mark, Non-Spacing
fr: Marque, à chasse nulle

en: Mark, Spacing Combining
fr: Marque, combinatoire avec chasse

en: Medium (%1x%2)
fr: Moyenne (%1x%2)

en: Mime types
fr: Types MIME

en: Minimize
fr: Réduire

en: Mirror Pages
fr: Pages miroirs

en: Mirror pages along vertical axis
fr: Pages miroirs le long de l'axe vertical

en: Missing Plugin
fr: Module externe manquant

en: More Actions
fr: Plus d'actions

en: Most Downloads
fr: Les plus téléchargés

en: Most countries have no character for this
fr: La majorité des pays n'ont aucun caractère pour cela

en: Most downloads
fr: Les plus téléchargés

en: Mouse Button Gesture
fr: Navigation par mouvement des boutons de la souris

en: Mouse Shape Gesture
fr: Navigation par mouvement de la souris permettant de dessiner des formes

en: Move &Down
fr: &Descendre

en: Move &Up
fr: &Monter

en: Must supply a filename.
fr: Doit fournir un nom de fichier.

en: Must supply a layout name.
fr: Doit fournir un nom de disposition.

en: Must supply a valid parent.
fr: Doit fournir un parent valable.

en: Must supply a widget name.
fr: Doit fournir un nom de composant graphique (widget).

en: NEC SOCKS client
fr: Client NEC SOCKS

en: Name
fr: Nom

en: Name for New Scheme
fr: Nom du nouveau modèle

en: Name for new scheme:
fr: Nom du nouveau modèle :

en: Name of the file as it will appear on the website
fr: Nom du fichier tel qu'il apparaît sur le site web

en: Name of the plugin class to generate
fr: Nom de la classe de modules externes à générer

en: Name:
fr: Nom :

en: Name:
fr: Nom :

en: Named Colors
fr: Couleurs nommées

en: Ne&ver store for this site
fr: Ne &jamais mémoriser pour ce site

en: Nepomuk Resource Class Generator
fr: Générateur de classes de ressources pour Nepomuk

en: Network Transmission
fr: Transmission réseau

en: Network error. (%1)
fr: Erreur de réseau. (%1)

en: New Scheme
fr: Nouveau modèle

en: New Upload
fr: Nouvel envoi

en: New Web Shortcut
fr: Nouveau raccourci web

en: New search provider
fr: Nouvelle recherche de fournisseur

en: New...
fr: Nouveau...

en: Newest
fr: Les plus récents

en: Newline
fr: Saut de ligne

en: Next Character in History
fr: Caractère suivant dans l'historique

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Next year
fr: Année suivante

en: Night (18:00 to 05:59)
fr: Nuit (18:00 à 05:59)

en: No
fr: Non

en: No Entries
fr: Aucun élément

en: No Preview
fr: Pas d'aperçu

[ctx: No border line]
en: None
fr: Aucune

en: No classname specified
fr: Aucun nom de classe spécifié

en: No classname specified.
fr: Aucun nom de classe spécifié.

en: No further items in the history.
fr: Pas d'autres éléments dans l'historique.

en: No handler found for %1.
fr: Aucun gestionnaire n'a été trouvé pour %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
fr: Aucune information disponible.
    L'objet KAboutData fourni n'existe pas.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
fr: Aucune licence n'a été spécifiée pour ce programme.
    Veuillez consulter la documentation ou le code source
    pour trouver les éventuels termes de la licence.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
fr: Aucune correspondance trouvée pour « <b>%1</b> ».

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
fr: Aucun type MIME installé. Vérifiez que le paquet « shared-mime-info » est installé et que « XDG_DATA_DIRS » n'est pas défini, ou qu'il inclut /usr/share.

en: No more matches for this search direction.
fr: Il n'y a plus de correspondances pour ce sens de recherche.

en: No password, use anonymous (or guest) login
fr: Aucun mot de passe, utilisation d'une connexion anonyme (ou invité)

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
fr: Aucun module externe trouvé pour « %1 ».
    Voulez-vous en télécharger un depuis %2 ?

en: No provider selected.
fr: Aucun fournisseur n'a été sélectionné.

en: No service matching the requirements was found
fr: Aucun service correspondant aux exigences n'a été trouvé

en: No service matching the requirements was found.
fr: Il est impossible de trouver un service correspondant aux exigences.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
fr: Aucun

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
fr: Flottant

en: No such file or directory
fr: Aucun fichier ou dossier d'un tel type

en: No such function "%1"
fr: Aucune fonction « %1 » d'un tel type

en: No such interpreter "%1"
fr: Aucun interpréteur  %1 » d'un tel type

en: No such method '%1'.
fr: Aucune méthode « %1 » d'un tel type.

en: No suggestions for %1
fr: Pas de suggestions pour %1

en: No target filename has been given.
fr: Aucun nom de fichier cible n'a été indiqué.

en: No text
fr: Pas de texte

en: No text was replaced.
fr: Aucun texte n'a été remplacé.

en: Non-printable
fr: Non affichable

en: Not a directory
fr: N'est pas un dossier

en: Not enough arguments.
fr: Pas assez d'arguments.

en: Not found
fr: Introuvable

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
fr: Remarque : vous pouvez modifier, mettre à jour et supprimer votre contenu sur le site web.

en: Notes:
fr: Remarques :

en: Nothing to spell check.
fr: Pas de vérification orthographique à effectuer.

en: NumLock
fr: Verr. num

en: Number, Decimal Digit
fr: Nombre, chiffre décimal

en: Number, Letter
fr: Nombre, lettre

en: Number, Other
fr: Nombre, autre

en: OS:
fr: Système d'exploitation :

en: Odd Pages
fr: Pages impaires

en: Old upload information found, fill out fields?
fr: Informations de dépôt anciennes trouvées, remplir les champs ?

en: Only 'ReadOnly' allowed
fr: « En lecture seule » est seul autorisé

en: Only Run HTML Tests
fr: Exécuter uniquement les tests HTML

en: Only Run JS Tests
fr: Exécuter uniquement les tests JS

en: Only local files are supported.
fr: Seuls les fichiers locaux sont pris en charge.

en: Only run .html tests
fr: Effectuer uniquement les tests .html

en: Only run .js tests
fr: Effectuer uniquement les tests .js

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
fr: N'effectuer qu'un seul test. Les options multiples sont autorisées.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
fr: Démarrer uniquement les modules dont le nom de fichier correspond à l'expression rationnelle.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
fr: Démarrer uniquement les modules de test trouvés dans le dossier. Utilisez l'option « query » pour sélectionner les modules.

en: Only search within the current selection.
fr: Effectuer la recherche uniquement dans la sélection actuelle.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Destination
fr: Ouvrir la &destination

en: Open &File
fr: Ouvrir le &fichier

en: Open &Recent
fr: &Récemment ouvert(s)

en: Open '%1'
fr: Ouvrir « %1 »

en: Open Script
fr: Ouvrir un script

en: Open a document which was recently opened
fr: Ouvre un document récemment ouvert

en: Open a script...
fr: Ouvrir un script...

en: Open an existing document
fr: Ouvrir un document existant

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open in &New Tab
fr: Ouvrir dans un &nouvel onglet

en: Open in &This Window
fr: Ouvrir dans ce&tte fenêtre

en: Open in New &Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle &fenêtre

en: Opens the print dialog to print the current document
fr: Ouvre la boîte de dialogue d'impression pour imprimer le document en cours

en: Operation not supported
fr: Opération non prise en charge

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
fr: &Suivant

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
fr: &Suivant

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
fr: Spécifiez de façon optionnelle les classes à générer. Utilisez l'option plusieurs fois (par défaut pour toutes les classes)

en: Order by:
fr: Trier par :

en: Other Contributors:
fr: Autres participants :

en: Other, Control
fr: Autre, commande

en: Other, Format
fr: Autre, format

en: Other, Not Assigned
fr: Autre, non affecté

en: Other, Private Use
fr: Autre, usage privé

en: Other, Surrogate
fr: Autre, seizet d'indirection

en: Output file
fr: Fichier de sortie

en: Output to File...
fr: Sortie dans un fichier...

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: Overwrite existing file?
fr: Écraser le fichier existant ?

en: PTY operation timed out
fr: Opération PTY expirée

en: Page Border
fr: Bordure de la page

en: Page Label
fr: Étiquette de la page

en: Page Set
fr: Ensemble de pages

en: Page loaded.
fr: Page chargée.

en: PageDown
fr: Page suiv

en: PageUp
fr: Page préc

en: Pages Per Sheet
fr: Pages par feuille

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Parse error at %1 line %2
fr: Erreur lors de l'analyse syntaxique dans %1 ligne %2

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Input
fr: Entrée du mot de passe

en: Password echo type
fr: Type d'écho du mot de passe

en: Password is empty
fr: Le mot de passe est vide

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
fr[0]: Le mot de passe doit avoir une longueur d'au moins %1 caractère
fr[1]: Le mot de passe doit avoir une longueur d'au moins %1 caractères

en: Password strength meter:
fr: Robustesse des mots de passe :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords match
fr: Les mots de passe correspondent

en: Paste
fr: Coller

en: Paste clipboard content
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Path cannot be used
fr: Il est impossible d'utiliser l'emplacement

en: Path to custom SOCKS library
fr: Emplacement de la bibliothèque SOCKS définie par l'utilisateur

en: Path to the autostart directory
fr: Emplacement du dossier de démarrage automatique

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
fr: Emplacement du dossier contenant les exécutables à lancer lors de l'ouverture de la session

en: Pause/Continue regression testing process
fr: Faire une pause / Poursuivre le processus de test de régression

en: Payload
fr: Données utiles

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
fr: Effectuer une recherche sensible à la casse : la saisie du motif « Joseph » ne trouvera ni « joseph » ni « JOSEPH », uniquement « Joseph ».

en: Perform menu generation test run only
fr: Effectuer seulement l'exécution de tests de génération de menu

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Play
fr: Lire

en: Play a &sound
fr: Lire un &son

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
fr: Veuillez choisir un dossier de construction « khtml/ ».

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
fr: Veuillez choisir un dossier « khtmltests / regression » valable.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
fr: Veuillez choisir le composant d'édition de texte par défaut que vous souhaitez utiliser dans cette application. Si vous optez pour <B>Configuration système par défaut</B>, l'application se conformera à vos modifications dans le Centre de configuration. Tous les autres choix annuleront ce réglage.

en: Please choose the language which should be used for this application:
fr: Veuillez choisir la langue qui devra être utilisée pour cette application :

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
fr: Veuillez cliquer et faire glisser votre curseur sur l'image pour sélectionner la région qui vous intéresse :

en: Please contact your system administrator.
fr: Veuillez contacter votre administrateur système.

en: Please describe your upload.
fr: Veuillez donner une description de votre envoi.

en: Please fill out the information about your upload in English.
fr: Veuillez compléter en anglais les informations sur votre envoi.

en: Please give some information about yourself.
fr: Veuillez indiquer quelques informations vous concernant.

en: Please put in a name.
fr: Veuillez saisir un nom.

en: Please report bugs to %1.
fr: Veuillez signaler les bogues à %1.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
fr: Veuillez signaler les bogues à <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
fr: Veuillez sélectionner un des fournisseurs listés ci-dessous :

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
fr: Veuillez utiliser <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> pour signaler des bogues.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
fr: Veuillez utiliser « http://bugs.kde.org » pour signaler des bogues.

en: Popup Window Blocked
fr: Fenêtre intempestive bloquée

en: Possible Causes:
fr: Causes possibles :

en: Possible Solutions:
fr: Solutions possibles :

en: Possibly bad download link
fr: Lien de téléchargement peut-être incorrect

en: Prefix in $HOME used to write files
fr: Préfixe de « $HOME » utilisé pour écrire les fichiers

en: Prefix to install resource files to
fr: Préfixe où installer les fichiers de ressources

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
fr: Cliquer sur ce bouton entraînera l'annulation de toutes les modifications récentes effectuées dans cette boîte de dialogue.

en: Preview Images
fr: Images d'aperçu

en: Preview URL:
fr: URL de l'aperçu :

en: Preview of the "%1" font
fr: Aperçu de la police « %1 »

en: Preview of the selected font
fr: Aperçu de la police sélectionnée

en: Previous Character in History
fr: Caractère précédent dans l'historique

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Price
fr: Prix

en: Price:
fr: Prix :

en: Primary language:
fr: Langue principale :

en: Print
fr: Imprimer

en: Print DOM Tree to STDOUT
fr: Afficher l'arborescence DOM dans la sortie standard

en: Print Frame...
fr: Imprimer le cadre...

en: Print Immediately
fr: Imprimer immédiatement

en: Print Previe&w
fr: Aperçu avant i&mpression

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print Rendering Tree to STDOUT
fr: Afficher l'arborescence de rendu dans la sortie standard

en: Print document
fr: Imprimer un document

en: Print frame tree to STDOUT
fr: Afficher l'arborescence de cadres dans la sortie standard

en: Print header
fr: Imprimer l'en-tête

en: Print images
fr: Imprimer les images

en: Printer friendly mode (black text, no background)
fr: Mode compatible avec l'impression (texte en noir, pas de fond)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
fr: %1 - Installateur d'extensions

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
fr: %1 - Télépartageur d'extensions

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
fr: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Utilisation de la plate-forme de développement de KDE %3</html>

en: Progress Dialog
fr: Boîte de dialogue de progression

en: Properties
fr: Propriétés

en: Property
fr: Propriété

en: Props
fr: Propriétés

en: Protocol: %1
fr: Protocole : %1

en: Provider information
fr: Informations sur le fournisseur

en: Provider:
fr: Fournisseur :

en: Provider: %1
fr: Fournisseur : %1

en: Punctuation, Close
fr: Ponctuation, fin

en: Punctuation, Connector
fr: Ponctuation, connecteur

en: Punctuation, Dash
fr: Ponctuation, tiret

en: Punctuation, Final Quote
fr: Ponctuation, guillemet final

en: Punctuation, Initial Quote
fr: Ponctuation, guillemet initial

en: Punctuation, Open
fr: Ponctuation, début

en: Punctuation, Other
fr: Ponctuation, autre

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
fr: Placer la sortie dans &lt;dossier&gt; au lieu de &lt;dossier_base&gt;/output

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
fr: Informations sur le débogueur JS en QML. L'application doit être
    compilée avec «  -DQT_DECLARATIVE_DEBUG » pour que le débogueur soit
    activé

en: Qt plugins
fr: Modules externes Qt

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit application
fr: Quitter l'application

en: Quit application...
fr: Quitter l'application...

en: R&eplace All
fr: &Tout remplacer

en: Range error
fr: Erreur de plage de valeurs

en: Rate this entry
fr: Mettre une appréciation pour cet élément

en: Rating
fr: Note

en: Rating for entry
fr: Note d'un élément

en: Rating:
fr: Note :

en: Rating: %1
fr: Note : %1

en: Rating: %1%
fr: Note : %1 %

en: Re&do
fr: Re&faire

en: Re&vert
fr: Ann&uler

en: Re: %1
fr: Re : %1

en: Read-only filesystem
fr: Système de fichiers en lecture seule

en: Ready
fr: Prêt

en: Reason for price:
fr: Motif du prix :

en: Reassign
fr: Réaffecter

en: Rebuilds the system configuration cache.
fr: Reconstruit le cache de configuration système.

en: Red:
fr: Rouge :

en: Redisplay document
fr: Réaffic&her un document

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo last undone action
fr: Ré-effectue la dernière action non réalisée

en: Redo: %1
fr: Refaire : %1

en: Reference
fr: Référence

en: Reference error
fr: Erreur de référence

en: Regenerate baseline (instead of checking)
fr: Régénérer la ligne de base (au lieu de vérifier)

en: Register a new account
fr: Enregistrer un nouveau compte

en: Regression Testing Status
fr: État du test de régression

en: Regression tester for khtml
fr: Outil de test de régression pour KHTML

en: Regression testing output
fr: Sortie du test de régression

en: Regular e&xpression
fr: E&xpression rationnelle

en: Reindent Sources
fr: Réindenter les sources

en: Reject
fr: Refuser

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
fr: Emplacement relatif du cas de test ou du dossier des cas de test à exécuter (équivalent à l'option « -t »).

en: Reload Frame
fr: Recharger le cadre

en: Remaining number of jobs:
fr: Nombre de tâches restant :

en: Remember password
fr: Mémoriser le mot de passe

en: Removal of entry
fr: Suppression de l'élément

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove from ignores...
fr: Supprimer des éléments ignorés...

en: Remove password for form %1
fr: Supprimer le mot de passe pour le formulaire %1

en: Remove selected script.
fr: Supprimer le script sélectionné.

en: Rendering mode:
fr: Mode de rendu :

en: Repeats, One or More Times
fr: Répéter, une ou plusieurs fois

en: Repeats, Zero or More Times
fr: Répéter, zéro ou plusieurs fois

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace &with:
fr: &Remplacer par :

en: Replace '%1' with '%2'?
fr: Remplacer « %1 » par « %2 » ?

en: Replace With
fr: Remplacer par

en: Replace&ment text:
fr: Texte &de remplacement :

en: Report Exceptions
fr: Signaler les exceptions

en: Report bad entry
fr: Signaler un élément incorrect

en: Requested Font
fr: Police demandée

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
fr: Nécessite des limites de mots aux deux extrémités d'une occurrence pour réussir.

en: Reserved Shortcut
fr: Raccourci réservé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Toolbars
fr: Réinitialiser les barres d'outils

en: Reset all items to their default values
fr: Réinitialiser tous les éléments à leurs valeurs par défaut

en: Reset configuration
fr: Réinitialiser la configuration

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Restore the application for the given 'sessionId'
fr: Restaurer l'application pour l'« id de session » indiqué

en: Revert unsaved changes made to document
fr: Annule les changements non enregistrés apportés au document

en: Right to Left, Bottom to Top
fr: De droite à gauche, de bas en haut

en: Right to Left, Top to Bottom
fr: De droite à gauche, de haut en bas

en: Rotate &Counterclockwise
fr: Rotation &antihoraire

en: Run
fr: Exécuter

en: Run &command
fr: Exécuter la &commande

en: Run Kross scripts.
fr: Exécuter les scripts Kross.

en: Run Single Test...
fr: Exécuter un seul test...

en: Run Tests...
fr: Exécuter les tests...

en: Run To...
fr: Exécuter jusqu'à...

en: Run script...
fr: Exécuter le script...

en: Run test...
fr: Exécuter le test...

en: Run to breakpoint...
fr: Exécuter jusqu'au point d'arrêt...

en: S&earch:
fr: Ch&ercher :

en: S&kip run-together words
fr: Ignorer les mots acco&lés

en: S&ubject:
fr: S&ujet :

en: S&uggest
fr: S&uggérer

[ctx: SSL error]
en: No error
fr: Pas d'erreur

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
fr: Le certificat d'autorité de certification n'est pas valable

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
fr: Le certificat d'autorité de certification est marqué pour rejeter l'objectif de ce certificat

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
fr: Il est impossible de vérifier le certificat pour des raisons internes

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
fr: La chaîne de certificat est trop longue

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
fr: Le certificat ne s'applique pas à l'hôte indiqué

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
fr: Le certificat a été révoqué

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
fr: Le certificat a expiré

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
fr: Le certificat n'est pas valable

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
fr: Le certificat n'est signé par aucune autorité de certification de confiance

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
fr: Le certificat est inapproprié à cette intention

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
fr: L'homologue n'a présenté aucun certificat

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
fr: Le certificat racine de l'autorité de certification n'est pas sécurisé pour cette intention

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Saturation:
fr: Saturation :

en: Save &As...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save &Background Image As...
fr: Enregistrer l'image de &fond sous...

en: Save &Frame As...
fr: Enregistrer le &cadre sous...

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save Background Image As
fr: Enregistrer l'image de fond sous

en: Save Frame As
fr: Enregistrer le cadre sous

en: Save Image As
fr: Enregistrer l'image sous

en: Save Image As...
fr: Enregistrer l'image sous...

en: Save Link As
fr: Enregistrer le lien sous

en: Save as Scheme Defaults
fr: Enregistrer comme schéma par défaut

en: Save data
fr: Enregistrer les données

en: Save document
fr: Enregistrer un document

en: Save document under a new name
fr: Enregistre le document sous un nouveau nom

en: Save file with another name
fr: Enregistrer le fichier sous un autre nom

en: Scheduled printing:
fr: Impression programmée :

en: Script to execute
fr: Script à exécuter

en: Scriptfile
fr: Fichier de script

en: Scriptfile "%1" does not exist.
fr: Le fichier de script « %1 » n'existe pas.

en: ScrollLock
fr: Arrêt défil

en: Se&verity
fr: Sé&vérité

en: Search
fr: Chercher

en: Search &provider name:
fr: Chercher un nom de fournisse&ur :

en: Search Columns
fr: Recherche dans les colonnes

en: Search Plugins
fr: Chercher des modules externes

en: Search backwards.
fr: Chercher en arrière.

en: Search for '%1' with
fr: Chercher « %1 » sur

en: Search for '%1' with %2
fr: Chercher « %1 » sur « %2 »

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
fr: Chercher d'une manière interactive des noms de raccourcis (ex. Copie) ou une combinaison de touches (ex. Ctrl+C) en les saisissant ici.

en: Search path for resource type
fr: Emplacement de recherche pour le type de ressource

en: Search:
fr: Chercher :

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
fr: Poste du soir (16:00 à 23:59)

en: Security Alert
fr: Alerte de sécurité

en: Security Warning
fr: Avertissement de sécurité

en: See also:
fr: Voir également :

en: Select &All
fr: Tout &sélectionner

en: Select Color
fr: Choisir une couleur

en: Select Components
fr: Choisir les composants

en: Select Files...
fr: Sélectionner les fichiers...

en: Select Font
fr: Choisir une police

en: Select Preview...
fr: Sélectionner un aperçu...

en: Select Region of Image
fr: Choisissez une région de l'image

en: Select Signing Key
fr: Choisissez la clé de signature

en: Select a block to be displayed
fr: Choisir un bloc à afficher

en: Select a category
fr: Choisir une catégorie

en: Select a month
fr: Choisissez un mois

en: Select a week
fr: Choisissez une semaine

en: Select a year
fr: Choisissez une année

en: Select preview image
fr: Choisir une image d'aperçu

en: Select the command to run
fr: Sélectionnez la commande à exécuter

en: Select the current day
fr: Choisissez le jour actuel

en: Select the sound to play
fr: Sélectionnez le son à lire

en: Select zoom level
fr: Sélectionner le niveau de zoom

en: Send Confirmation
fr: Envoyer une confirmation

en: Send Image...
fr: Envoyer l'image...

en: Send Mail
fr: Envoyer le message

en: Send bug report.
fr: Envoie un rapport de bogue.

en: Send document by mail
fr: Envoie un document par courriel

en: Send this bug report to %1.
fr: Envoie ce rapport de bogue à %1.

en: Separator, Line
fr: Séparateur, lignes

en: Separator, Paragraph
fr: Séparateur, paragraphes

en: Separator, Space
fr: Séparateur, espace

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
fr: Sérialisation utilisée dans les fichiers d'ontologie. Sera par défaut réglé pour la détection primitive d'extensions de fichiers.

en: Server: %1
fr: Serveur : %1

en: Service '%1' is malformatted.
fr: Le service « %1 » est mal formaté.

en: Service '%1' must be executable to run.
fr: Il faut que le service « %1 » soit exécutable pour être lancé.

en: Service types
fr: Types de services

en: Set &Encoding
fr: Définir l'&encodage

en: Set a price for this item
fr: Définir un prix pour cet élément

en: Set font
fr: Définir une police

en: Set font size
fr: Définir une taille de police

en: Set of Characters
fr: Jeu de caractères

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
fr: Définir la visibilité utilisée au cas où les classes doivent être employées dans une API publique. <visibility-name> servira à construire le nom de la macro d'exportation et l'en-tête d'exportation. Par défaut, les classes ne seront pas exportées.

en: Settings
fr: Configuration

en: Share Hot New Stuff
fr: Partager de nouveaux modules (« Hot New Stuff »)

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Shortcut '%1' for action '%2'
fr: Raccourci « %1 » pour l'action « %2 »

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
fr: Raccourci « %1 » dans l'application %2 pour l'action %3

en: Shortcut Schemes
fr: Modèles de raccourcis

en: Shortcut conflict
fr: Conflit de raccourci

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
fr: Raccourci pour éteindre l'ordinateur sans confirmation

en: Shortcut for taking screenshot
fr: Raccourci pour prendre une capture d'écran

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
fr: Raccourci pour (dés)activer les actions du presse-papiers

en: Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Show %1
fr: Afficher : %1

en: Show %1 specific options
fr: Afficher les options spécifiques à %1

en: Show &Menubar
fr: Afficher la barre de &menus

en: Show &Toolbar
fr: Affic&her la barre d'outils

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
fr: Afficher la &notification de blocage des fenêtres intempestives passives

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
fr: Afficher la barre de menus<p>Affiche la barre de menus à nouveau après qu'elle a été cachée</p>

en: Show St&atusbar
fr: Afficher la barre d'ét&at

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
fr: Afficher la barre d'état<p>Affiche la barre d'état, qui est la barre située au bas de la fenêtre utilisée pour les informations d'état.</p>

en: Show a message in a &popup
fr: Afficher un message dans une fen&être qui apparaît

en: Show a print preview of document
fr: Affiche un aperçu avant impression d'un document

en: Show all options
fr: Afficher toutes les options

en: Show author information
fr: Afficher les informations sur l'auteur

en: Show directories first
fr: Afficher les dossiers d'abord

en: Show file preview in file dialog
fr: Afficher l'aperçu du fichier dans la boîte de dialogue de fichiers

en: Show help
fr: Afficher l'aide

en: Show help about options
fr: Afficher l'aide sur les options

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show license information
fr: Afficher les informations sur la licence

en: Show or hide menubar
fr: Afficher ou cacher la barre de menus

en: Show or hide statusbar
fr: Afficher ou cacher la barre d'état

en: Show or hide toolbar
fr: Affiche ou cache la barre d'outils

en: Show speedbar
fr: Afficher la barre de vitesse

en: Show text on toolbar icons
fr: Afficher du texte sur les icônes des barres d'outils

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
fr: Par <i>%1</i>

en: Show version information
fr: Afficher les informations sur la version

en: Shrink Font
fr: Diminuer la taille des polices

en: Signed by (validation: %1)
fr: Signé par (validation : %1)

en: Single Line
fr: Une seule ligne

en: Single Thick Line
fr: Une seule ligne épaisse

en: Skip all &uppercase words
fr: Ignorer les mots en maj&uscules

en: Small (%1x%2)
fr: Petite (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
fr: adresse déjà en cours d'utilisation

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
fr: la socket est déjà associée

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
fr: la socket est déjà créée

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
fr: connexion activement refusée

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
fr: délai de connexion expiré

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
fr: l'opération est déjà en cours

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
fr: la recherche de nom a échoué

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
fr: une défaillance du réseau est survenue

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
fr: pas d'erreur

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
fr: la socket n'est pas associée

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
fr: la socket n'a pas été créée

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
fr: l'opération n'est pas prise en charge

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
fr: connexion fermée par l'hôte distant

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
fr: l'opération prévue a dépassé le temps imparti

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
fr: une erreur inconnue / inattendue est survenue

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
fr: l'opération créerait un blocage

en: Sorry
fr: Désolé

en: Sp&eech
fr: Par&ole

en: Speak Custom Text
fr: Énoncer un texte personnalisé

en: Speak Event Message
fr: Énoncer le message d'évènement

en: Speak Event Name
fr: Énoncer le nom de l'évènement

en: Speak Text
fr: Énoncer du texte

en: Specific Time
fr: Heure particulière

en: Specified socket path is invalid
fr: L'emplacement de la socket indiquée n'est pas valable

en: Specify Output Directory...
fr: Indiquer le dossier de sortie...

en: Specify khtml Directory...
fr: Indiquer le dossier KHTML...

en: Specify tests Directory...
fr: Indiquer le dossier des tests...

en: Specify the target folder to store generated files into.
fr: Spécifiez le dossier cible dans lequel stocker les fichiers générés.

en: Spell Checker
fr: Vérificateur orthographique

en: Spell Checking
fr: Vérificateur orthographique

en: Spell Checking Configuration
fr: Configuration de la vérification de l'orthographe

en: Spell check canceled.
fr: Vérification orthographique annulée.

en: Spell check complete.
fr: Vérification orthographique terminée.

en: Spell check stopped.
fr: Vérification orthographique arrêtée.

en: Stalled
fr: Arrêté

en: Start
fr: Démarrer

en: Start Upload
fr: Démarrer l'envoi

en: Start of Line
fr: Début de ligne

en: Start replace
fr: Démarrer le remplacement

en: Start searching
fr: Démarrer la recherche

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
fr: Démarrer la recherche à la position actuelle du curseur plutôt qu'au début.

en: Starting Applet "%1"...
fr: Démarrage de l'applet « %1 »...

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
fr: Impossible de démarrer le système de synthèse vocale Jovie

[ctx: State of the notified event]
en: State
fr: État

en: Step
fr: Avancer

en: Step Into
fr: Pas à pas en rentrant

en: Step Out
fr: Pas à pas en sortant

en: Step Over
fr: Avancer

en: Step execution...
fr: Exécution pas à pas...

en: Step to next line...
fr: Aller à la ligne suivante...

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Animated Images
fr: Arrêter les images animées

en: Stop Animations
fr: Arrêter les animations

en: Stop execution of the selected script.
fr: Arrêter l'exécution du script sélectionné.

en: Submit
fr: Soumettre

en: Submit Bug Report
fr: Soumettre un rapport de bogue

en: Submit Confirmation
fr: Confirmation d'envoi

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subscription to entry
fr: Abonnement pour un élément

en: Success
fr: Succès

en: Suggested Words
fr: Mots suggérés

en: Suggestion List
fr: Liste de suggestions

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Supply a username and password below.
fr: Saisissez ci-dessous un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Switch Application &Language...
fr: Changer la &langue de l'application...

en: Switch Application Language
fr: Changer la langue de l'application

en: Switch version
fr: Changer de version

en: Symbol, Currency
fr: Symbole, devise monétaire

en: Symbol, Math
fr: Symbole, mathématique

en: Symbol, Modifier
fr: Symbole, modificateur

en: Symbol, Other
fr: Symbole, autre

en: Symbolic Link
fr: Lien symbolique

en: Synchronization to disk failed
fr: La synchronisation avec le disque a échoué

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: System Default (currently: %1)
fr: Réglage système par défaut (actuellement : %1)

en: System wide font
fr: Police pour l'ensemble du système

en: T&ranslation
fr: &Traduction

en: Tang Pronunciation:
fr: Prononciation Tang :

en: Task
fr: Tâche

en: Technical Reason:
fr: Raison technique :

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates to be used (deprecated).
fr: Modèles à utiliser (déconseillé).

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
fr: Fichiers temporaires (spécifiques à la fois pour l'hôte et l'utilisateur actuels)

en: Text Alongside Icons
fr: Texte contre les icônes

en: Text Only
fr: Texte seul

en: Text Position
fr: Position du texte

en: Text Under Icons
fr: Texte sous les icônes

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
fr: Extrait du texte affichant le mot inconnu dans son contexte.

en: Text:
fr: Texte :

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fr: La combinaison de touches « %1 » a déjà été allouée à l'action globale « %2 » dans « %3 ».
    Voulez-vous réaffecter cette combinaison depuis cette action vers l'action actuelle ?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
fr: La combinaison de touches « %1 » est aussi employée pour l'action standard « %2 » que certaines applications utilisent.
    Voulez-vous vraiment l'employer comme raccourci global également ?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
fr: La combinaison de touches « %1 » est enregistrée par l'application %2 pour l'action %3 :

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
fr: La combinaison de touches « %1 » est enregistrée par l'application %2.
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fr: Le mouvement permettant le basculement « %1 » a déjà été alloué à l'action « %2 ».
    Voulez-vous réaffecter ce mouvement depuis cette action vers l'action en cours ?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
fr: Le mouvement permettant de dessiner des formes « %1 » a déjà été alloué à l'action « %2 ».
    Voulez-vous réaffecter ce mouvement depuis cette action vers l'action en cours ?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
fr: Il est impossible de trouver le gestionnaire de téléchargement (%1) dans votre variable $PATH

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
fr: La touche F12 étant réservée sous Windows, il n'est pas possible de l'utiliser pour un raccourci global.
    Veuillez en choisir une autre.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fr: Portez ce vieux whisky au juge blond qui fume

en: The URLs recently visited
fr: Les URL récemment consultés

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
fr: L'application pour laquelle vous souhaitez soumettre un rapport de bogue. En cas d'erreur, utilisez l'élément de menu « Rapport de bogue » de l'application correspondante

en: The comment could not be submitted.
fr: Il est impossible de soumettre le commentaire.

en: The comment was submitted successfully.
fr: Le commentaire a été envoyé avec succès.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
fr: Le complètement est ambigu, plus d'un
    élément est disponible.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
fr: Le modèle de raccourcis actuel est modifié. Enregistrer avant de passer au nouveau ?

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
fr: Destination :

en: The distance between icons specified in pixels.
fr: La distance entre les icônes indiquée en pixels.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
fr: Le document « %1 » a été modifié.
    Voulez-vous enregistrer vos changements ou les abandonner ?

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
fr: Le fichier téléchargé est un fichier HTML. Celui-ci indique un lien vers un site web au lieu du téléchargement proprement dit. Voulez-vous plutôt ouvrir le site avec un navigateur ?

en: The email address this bug report is sent to.
fr: L'adresse électronique à laquelle ce rapport de bogue sera envoyé.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
fr: La fabrique ne prend pas en charge la création de composants du type spécifié.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
fr: La fausse identité du navigateur « %1 » est en cours d'utilisation.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
fr: Les fichiers / URL ouverts par l'application seront supprimés après utilisation

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
fr: Il est impossible de trouver les fichiers suivants, ils ne pourront pas être envoyés.
    Voulez-vous continuer ?

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
fr: La séquence de touches « %1 » est ambiguë. Utilisez « Configurer les raccourcis »
    depuis le menu « Configuration » pour résoudre cette ambiguïté.
    Aucune action ne sera déclenchée.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
fr: La touche sur laquelle vous venez d'appuyer n'est pas prise en charge par Qt.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
fr: La langue pour cette application a été changée. La modification prendra effet au prochain démarrage de l'application.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
fr: La bibliothèque %1 n'offre pas de fabrique compatible avec KDE 4.

en: The library does not export a factory for creating components.
fr: La bibliothèque n'exporte pas de fabrique pour créer des composants.

en: The module %1 could not be found.
fr: Il est impossible de trouver le module « %1 ».

en: The module %1 is disabled.
fr: Le module « %1 » est désactivé.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
fr: Le module « %1 » n'est pas un module de configuration valable.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
fr: Le nom du style des composants graphiques, par exemple « Keramik » ou « Plastik ». Sans guillemets.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
fr: Les fichiers d'ontologie contenant les ontologies à générer, une liste séparée par un espace (déconseillé : utilisez des arguments à la place).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
fr: Les fichiers d'ontologie contenant les ontologies à générer.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
fr: La robustesse des mots de passe donne une indication sur la sécurité du mot de passe que vous avez saisi. Pour améliorer la résistance du mot de passe, essayez :
     - d'utiliser un mot de passe plus long ;
     - d'utiliser un mélange de lettres en minuscules et en majuscules ;
     - d'utiliser des nombres ou des symboles, tels que « # », aussi bien que des lettres.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
fr: Le mot de passe que vous avez saisi présente une faible résistance. Pour améliorer la résistance du mot de passe, essayez :
     - d'utiliser un mot de passe plus long ;
     - d'utiliser un mélange de lettres en minuscules et en majuscules ;
     - d'utiliser des nombres ou des symboles, tels que « # », aussi bien que des lettres.
    
    Voulez-vous utiliser ce mot de passe malgré tout ?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
fr: Il semble que la chaîne de certificat SSL de l'homologue est corrompue.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
fr: Le module externe « %1 » utilise une bibliothèque KDE incompatible (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
fr: Le programme exécute 100 tâches dans 4 fils d'exécution. Chaque tâche attend une durée aléatoire de millisecondes entre 1 et 1 000.

en: The provided service is not valid
fr: Le service fourni n'est pas valable

en: The rating could not be submitted.
fr: Il est impossible d'envoyer la note.

en: The rating was submitted successfully.
fr: La note a été envoyée avec succès.

en: The removal request failed.
fr: La requête de suppression a échoué.

en: The removal request was successfully registered.
fr: La requête de suppression a été enregistrée avec succès.

en: The requested operation could not be completed
fr: Il est impossible d'achever l'opération demandée

en: The selected category "%1" is invalid.
fr: La catégorie sélectionnée « %1 » n'est pas valable.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
fr[0]: Le serveur ne reconnaît pas la catégorie %2 vers laquelle vous tentez actuellement d'effectuer un envoi.
fr[1]: Le serveur ne reconnaît aucune des catégories vers lesquelles vous tentez actuellement d'effectuer un envoi : %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
fr: Le service « %1 » ne fournit pas d'interface « %2 » avec le mot clé « %3 »

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
fr: Le service « %1 » ne fournit aucune bibliothèque ou bien la clé « Library » est absente

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
fr: Le service ne fournit aucune bibliothèque, la clé « Library » est absente du fichier « .desktop ».

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
fr: Les paramètres du module actuel ont changé.
    Voulez-vous appliquer les changements ou les abandonner ?

en: The size of the dialog
fr: La taille de la boîte de dialogue

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
fr[0]: Le slot a demandé %1 argument
fr[1]: Le slot a demandé %1 arguments

en: The socket operation is not supported
fr: L'opération de la socket n'est pas prise en charge

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
fr: Source :

en: The style '%1' was not found
fr: Il est impossible de trouver le style « %1 »

en: The subscription request failed.
fr: La requête d'abonnement a échoué.

en: The subscription was successfully completed.
fr: L'abonnement a été réalisé avec succès.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
fr: Le modèle requiert des informations vous concernant, lesquelles sont enregistrées dans votre carnet d'adresses.
    Cependant, il a été impossible de charger le module externe nécessaire.
    
    Veuillez installer le paquet KDEPIM / Kontact sur votre système.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
fr: La version de cette application - veuillez vous assurer qu'il n'existe pas de version plus récente disponible avant d'envoyer un rapport de bogue

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
fr: Le portefeuille « %1 » est ouvert et en cours d'utilisation pour les données de formulaires et les mots de passe.

en: There is no matching item available.
fr: Il n'existe aucun élément correspondant disponible.

en: There was a network error.
fr: Une erreur réseau est survenue.

en: There was an error loading data providers.
fr: Une erreur s'est produite lors du chargement des fournisseurs de données.

en: There was an error loading the module.
fr: Une erreur s'est produite lors du chargement du module.

en: There was an error reading the file '%1'
fr: Une erreur s'est produite lors de la lecture du fichier « %1 »

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
fr: Poste de nuit (00:00 à 07:59)

en: This Month
fr: Ce mois-ci

en: This Week
fr: Cette semaine

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
fr: Cette application a été écrite par quelqu'un souhaitant rester anonyme.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
fr: Cette boîte de dialogue met à votre disposition les notifications et les détails des erreurs de scriptage survenant sur les pages web. Dans de nombreux cas, elles sont dues à une erreur dans le site web lorsqu'il a été conçu par son auteur. Dans d'autres cas, ce problème résulte d'une erreur de programmation dans Konqueror. Si vous suspectez le premier cas, veuillez contacter le webmestre du site en question. Inversement, si vous soupçonnez une erreur dans Konqueror, veuillez déposer un rapport de bogue à l'adresse « http://bugs.kde.org/ ». Un cas de test illustrant le problème sera apprécié.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
fr: Cet élément sera remplacé par tous les éléments d'un composant intégré.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
fr: Cette police est utilisée lorsqu'une police fixe est nécessaire. Une police fixe a une largeur constante.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
fr: Il s'agit d'une liste dynamique d'actions. Vous pouvez la déplacer, mais si vous la supprimez, vous ne pourrez pas l'ajouter à nouveau.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fr: Voici un aperçu de la police « %1 ». Vous pouvez la changer en cliquant sur le bouton « Choisir... ».

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
fr: Voici un aperçu de la police sélectionnée. Vous pouvez la changer en cliquant sur le bouton « Choisir... ».

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
fr: Il s'agit d'un index de recherche. Saisissez les mots clés de la recherche :

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
fr: Valeur :

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
fr: Il s'agit de la langue qui sera utilisée si l'une quelconque parmi les langues précédentes ne contient pas de traduction appropriée.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
fr: Il s'agit de la langue principale de l'application, qui sera utilisée avant toute autre langue.

en: This operation requires authentication.
fr: Cette opération nécessite une authentification.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
fr: Cette page a tenté d'ouvrir une fenêtre intempestive mais a été bloquée.
    Vous pouvez cliquer sur cette icône dans la barre d'état pour modifier
    ce comportement ou pour ouvrir la fenêtre qui apparaît.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
fr: Cette page n'a pas pu ouvrir de nouvelle fenêtre via JavaScript.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
fr: Ce programme est distribué selon les termes de la %1.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
fr: Cet échantillon de texte illustre la configuration actuelle. Vous pouvez le modifier pour tester les caractères spéciaux.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
fr: Ce raccourci affiche la barre de recherche et définit l'option « Chercher des liens uniquement ».

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
fr: Ce raccourci affiche la barre de recherche, pour chercher du texte dans la page affichée. Il annule l'effet de « Chercher des liens au fur et à mesure de la frappe », qui définit l'option « Chercher les liens uniquement ».

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
fr: Il devra décrire clairement le contenu du fichier. Le texte peut être identique à celui du titre du fichier KVHTML.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
fr: Ce site a tenté de joindre un fichier depuis votre ordinateur lors de l'envoi de formulaire. La pièce jointe a été supprimée pour votre protection.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
fr: Ce site tente d'envoyer des données de formulaires par courrier électronique.
    Voulez-vous continuer ?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
fr: Ce site essaie d'ouvrir une fenêtre du navigateur avec Javascript.
    Voulez-vous l'autoriser ?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
fr: Ce site soumet un formulaire qui ouvrira une nouvelle fenêtre de navigateur via JavaScript.
    Voulez-vous autoriser la soumission du formulaire ?

en: This web page contains coding errors.
fr: Cette page web contient des erreurs de codage.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
fr: Exemples de tâches ThreadWeaver

[ctx: Time zone]
en: Region
fr: Région

en: Timed out trying to connect to remote host
fr: Dépassement de temps lors de la tentative de connexion à l'hôte distant

en: Timeout. Check Internet connection.
fr: Délai d'attente dépassé. Vérifiez la connexion Internet.

en: Tip of the &Day
fr: Astuce du &jour

en: Tip of the Day
fr: Astuce du jour

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle Caret Mode
fr: (Dés)Activer le mode caret

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
fr: Trop de mots mal orthographiés. Vérification orthographique au cours de la frappe désactivée.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
fr: Trop de requêtes vers le serveur. Veuillez essayer à nouveau dans quelques minutes.

en: Toolbars Shown
fr: Barres d'outils affichées

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
fr: S'ouvre dans une fenêtre de navigateur

en: Top to Bottom, Left to Right
fr: De haut en bas, de gauche à droite

en: Top to Bottom, Right to Left
fr: De haut en bas, de droite à gauche

en: Track menu id for debug purposes
fr: Suivre l'identifiant de menu à des fins de débogage

en: Translate
fr: Traduire

en: Translate this entry
fr: Traduire cet élément

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation files for KLocale
fr: Fichiers de traduction pour KLocale

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
fr: Essayez de le réinstaller
    
    L'intégration à Konqueror sera désactivée.

en: Type error
fr: Erreur de type

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
fr: Sockets UNIX (spécifiques tant à l'hôte actuel qu'à l'utilisateur actuel)

en: UR&I shortcuts:
fr: Raccourcis d'&URI :

en: URI error
fr: Erreur d'URI

en: URL to open
fr: URL à ouvrir

en: URL:
fr: URL :

en: URL: %1
fr: URL : %1

en: UTF-16:
fr: UTF-16 :

en: UTF-8:
fr: UTF-8 :

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
fr: Il est impossible de créer un nouveau processus.
    Il se peut que le système ait atteint le nombre maximal de processus possibles ou que le nombre maximal de processus que vous êtes autorisé à employer ait été atteint.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
fr: Il est impossible de trouver le composant éditeur de Kate.
    Veuillez vérifier votre installation de KDE.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
fr: Il est impossible d'ouvrir le fichier temporaire. L'erreur était : %1.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
fr: Il est impossible d'envoyer le rapport de bogue.
    Veuillez le soumettre manuellement...
    Consultez « http://bugs.kde.org/ » pour connaître les instructions.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
fr: Il est impossible de démarrer un nouveau processus.
    Il se peut que le système ait atteint le nombre maximal de fichiers ouverts possibles ou que le nombre maximal de fichiers ouverts que vous êtes autorisé à employer ait été atteint.

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo last action
fr: Annuler la dernière action

en: Undo: %1
fr: Annuler : %1

en: Unexpected argument '%1'.
fr: Argument « %1 » inattendu.

en: Unicode category:
fr: Catégorie Unicode :

en: Unicode code point:
fr: Point de code Unicode :

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Unknown
fr: Inconnue

en: Unknown Application
fr: Application inconnue

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
fr: Erreur inconnue de l'API « Open Collaboration Service ». (%1)

en: Unknown View
fr: Vue inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown option '%1'.
fr: Option « %1 » inconnue.

en: Unknown protocol '%1'.
fr: Protocole « %1 » inconnu.

en: Unknown socket error
fr: Erreur de socket inconnue

en: Unknown word
fr: Mot inconnu

en: Unknown word:
fr: Mot inconnu :

en: Unsupported Key
fr: Touche non prise en charge

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Upload Failed
fr: L'envoi a échoué

en: Upload content
fr: Envoyer le contenu

en: Upload failed: %1
fr: L'envoi a échoué : %1

en: Upload first preview
fr: Envoyer d'abord un aperçu

en: Upload second preview
fr: Envoyer le deuxième aperçu

en: Upload third preview
fr: Envoyer le troisième aperçu

en: Uploading Failed
fr: L'envoi a échoué

en: Usage: %1 %2
fr: Usage : %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
fr: Utiliser &lt;dossier&gt; comme référence au lieu de &lt;dossier_base&gt;/baseline

en: Use 'caption' as name in the titlebar
fr: Utiliser « intitulé » comme nom dans la barre de titre

en: Use 'icon' as the application icon
fr: Utiliser « icône » comme icône de l'application

en: Use --help to get a list of available command line options.
fr: Utilisez « --help » pour obtenir la liste des options de ligne de commande disponibles.

en: Use S&tylesheet
fr: Utiliser une feuille de st&yle

en: Use alternative configuration file
fr: Utiliser un fichier de configuration auxiliaire

en: Use p&laceholders
fr: Utili&ser des paramètres substituables

en: Use the PC speaker
fr: Utiliser le haut-parleur de l'ordinateur

en: Use the QWS display 'displayname'
fr: Utiliser l'affichage QWS « displayname »

en: Use the X-server display 'displayname'
fr: Utiliser l'affichage du serveur X « displayname »

en: Use this password:
fr: Utiliser ce mot de passe :

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
fr: Utilisé pour le complètement automatique dans les boîtes de dialogue des fichiers par exemple

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
fr: À propos de %1

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
fr: Utilisé pour déterminer comment afficher les nombres, la monnaie, l'heure et la date par exemple

en: User comments
fr: Commentaires de l'utilisateur

en: User path: desktop|autostart|document
fr: Emplacement du dossier de l'utilisateur : desktop|autostart|document

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Utility for running KJSEmbed scripts
fr: Utilitaire permettant de lancer des scripts KJSEmbed

en: Value
fr: Valeur

en: Various Useful Representations
fr: Diverses représentations utiles

[ctx: Verb]
en: &Insert
fr: &Insérer

en: Verbose output debugging mode.
fr: Mode de débogage avec sortie verbeuse.

en: Version %1
fr: Version %1

en: Version:
fr: Version :

en: Version: %1
fr: Version : %1

en: View Comments
fr: Afficher les commentaires

en: View Do&cument Source
fr: Afficher le code source du do&cument

en: View Document Information
fr: Afficher les informations du document

en: View Frame Information
fr: Voir les informations sur les cadres d'affichage

en: View Frame Source
fr: Afficher le code source du cadre

en: View HTML Output
fr: Afficher la sortie HTML

en: View Image (%1)
fr: Afficher l'image (%1)

en: View document at its actual size
fr: Voir le document dans sa taille réelle

en: Visit contributor's blog
    %1
fr: Visiter le blogue du contributeur
    %1

en: Visit contributor's homepage
fr: Visiter la page d'accueil du contributeur

en: Visit contributor's homepage
    %1
fr: Visiter la page d'accueil du contributeur
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
fr: Visiter la page du contributeur
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
fr: Visiter le profil du contributeur sur %1
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
fr: Attend un gestionnaire de fenêtres compatible avec WM_NET

en: Wallpapers
fr: Papiers peints

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
fr: Avertissement : il s'agit d'un formulaire sécurisé mais il tente de renvoyer vos données sans les chiffrer.
    Une tierce partie est susceptible de pouvoir intercepter et afficher ces informations.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
fr: Avertissement : vos données vont être transmises au travers du réseau sans être chiffrées.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Week %1
fr: Semaine %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
fr: Week-end (samedi à dimanche)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
fr: La couleur que devront avoir les liens sur lesquels vous n'avez pas encore cliqué

en: What country
fr: Pays

en: What font to use for menus in applications.
fr: La police à employer pour les menus dans les applications.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
fr: La police à employer pour le panneau situé au bas de l'écran, où se trouvent les applications en cours d'exécution.

en: What language to use to display text
fr: Langue à utiliser pour afficher du texte

en: What terminal application to use
fr: L'application de terminal à utiliser

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
fr: Saisie

en: What time is it? Click to update.
fr: Quelle heure est-il ? Cliquez pour mettre à jour.

en: What's &This?
fr: &Qu'est-ce que c'est ?

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
fr: Lorsque vous cliquez sur <b>Mode administrateur</b>, une invite vous demande le mot de passe administrateur (root) afin d'effectuer les modifications nécessitant les privilèges de superutilisateur.

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
fr: Lorsque vous cliquez sur <b>Appliquer</b>, les paramètres sont transmis au programme mais la boîte de dialogue n'est pas fermée.
    À utiliser pour essayer différents paramètres.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
fr: Ce programme d'émulateur de terminal sera utilisé à chaque fois qu'une application de terminal est lancée.

en: Where applications store data
fr: L'endroit où les applications enregistrent les données

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
fr: Décide si les versions 4 et 5 de SOCKS doivent ou non être activées dans les sous-systèmes de KDE

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
fr: Décide si les dossiers doivent ou non être placés au début lors de l'affichage des fichiers

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
fr: Décide si les fichiers commençant par un point (convention pour les fichiers cachés) doivent ou non être affichés

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
fr: Décider s'il faut afficher du texte en plus des icônes sur les icônes des barres d'outils

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
fr: Décide si le haut-parleur ordinaire de l'ordinateur doit ou non être utilisé à la place du système de notifications propre de KDE.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
fr: Décidez si les icônes de raccourcis à gauche dans la boîte de dialogue de fichier doivent être affichées ou non

en: White Space
fr: Espace

en: Widget style to use
fr: Style des composants graphiques à utiliser

en: Wishlist
fr: Liste de souhaits

en: Wrong object type.
fr: Type d'objet incorrect.

en: XDG Application menu (.desktop files)
fr: Menu d'applications XDG (fichiers « .desktop »)

en: XDG Icons
fr: Icônes XDG

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
fr: Descriptions de menus XDG (fichiers « .directory »)

en: XDG Menu layout (.menu files)
fr: Disposition des menus XDG (fichiers « .menu »)

en: XDG Mime Types
fr: Types MIME XDG

en: XDG autostart directory
fr: Dossier de démarrage automatique XDG

en: XML decimal entity:
fr: Entité décimale XML :

en: XML parsing error
fr: Erreur lors de l'analyse syntaxique du XML

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de transférer les fichiers suivants depuis votre ordinateur local vers l'Internet.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: You are not allowed to save the configuration
fr: Vous n'êtes pas autorisé à enregistrer la configuration

en: You are now a fan.
fr: Vous êtes maintenant un fan.

en: You entered two different passwords. Please try again.
fr: Vous avez saisi deux mots de passe différents. Veuillez essayer à nouveau.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
fr: Vous devez redémarrer la boîte de dialogue pour que les changements prennent effet

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
fr: Avant de démarrer le test de régression, vous pouvez choisir un fichier dans lequel le contenu du journal sera enregistré.

en: You must enter some text to search for.
fr: Vous devez saisir du texte pour lequel effectuer une recherche.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
fr: Vous devez indiquer à la fois un sujet et une description du bogue avant de pouvoir envoyer le rapport.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
fr: Vous avez atteint la fin de la liste
    des éléments correspondants.

en: You will be asked to authenticate before saving
fr: Vous serez invité à vous authentifier avant d'enregistrer

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
fr: Votre solde de compte est trop bas :
    Votre solde : %1
    Prix : %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
fr: Votre adresse électronique. Si elle est incorrecte, utilisez le bouton « Configurer l'adresse électronique » pour la modifier

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
fr: Votre chaîne de remplacement référence une capture plus grande que « \%1 »,

en: Zoom &In
fr: Zoom ava&nt

en: Zoom &Out
fr: &Zoom arrière

en: Zoom to fit page height in window
fr: Zoomer pour adapter la hauteur de la page fans la fenêtre

en: Zoom to fit page in window
fr: Zoomer pour adapter la page dans la fenêtre

en: Zoom to fit page width in window
fr: Zoomer pour adapter la largeur de la page dans la fenêtre

en: [%1-options]
fr: [options-%1]

en: a basic web browser using the KHTML library
fr: un navigateur web de base utilisant la bibliothèque KHTML

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
fr: Maintenir %1, puis pousser %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
fr: bouton non valable

en: address family for nodename not supported
fr: famille d'adresses non autorisée pour le nom de nœud

en: am
fr: AM

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
fr: Applique la feuille de style Qt aux composants graphiques de l'application

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
fr[0]: mais il y a seulement %1 disponible
fr[1]: mais il y a seulement %1 disponibles

en: but your pattern defines no captures.
fr: mais votre motif ne définit aucune capture.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
fr[0]: mais votre motif définit uniquement 1 capture.
fr[1]: mais votre motif définit uniquement %1 captures.

en: defines the application font
fr: Définit la police de l'application

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
fr: Les derniers

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
fr: suffixes -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
fr: suffixes -ise et avec des accents

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
fr: suffixes -ise et sans accents

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
fr: suffixes -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
fr: suffixes -ize et avec des accents

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
fr: Suffixes -ize et sans accents

[ctx: dictionary variant]
en: extended
fr: étendu

[ctx: dictionary variant]
en: large
fr: grand

[ctx: dictionary variant]
en: medium
fr: moyen

[ctx: dictionary variant]
en: small
fr: petit

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
fr: variante 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
fr: variante 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
fr: variante 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
fr: avec des accents

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
fr: avec « ye »

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
fr: avec « yeyo »

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
fr: avec « yo »

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
fr: sans accents

[ctx: digit set]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
fr: Chiffre arabe

[ctx: digit set]
en: Bengali
fr: Bengalî

[ctx: digit set]
en: Devanagari
fr: Dévanâgarî

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
fr: Chiffre arabe oriental

[ctx: digit set]
en: Gujarati
fr: Goudjrati

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

[ctx: digit set]
en: Kannada
fr: Kannara

[ctx: digit set]
en: Tamil
fr: Tamoul

[ctx: digit set]
en: Telugu
fr: Télougou

[ctx: digit set]
en: Thai
fr: Thaïlandais

en: disable XIM
fr: Désactiver XIM

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
fr[0]: Un fan
fr[1]: %1 fans

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
fr: erreur fatale lors de l'analyse syntaxique : %1 dans la ligne %2, colonne %3

en: forces the application to run as QWS Server
fr: Force l'application à fonctionner en tant que serveur QWS

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
fr: Force l'application à utiliser un affichage en
    couleurs réelles sur un affichage sur 8 bits

[ctx: go back]
en: &Back
fr: &Précédent

[ctx: go forward]
en: &Forward
fr: &Suivant

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
fr: Raccourcis clavier de %1

[ctx: home page]
en: &Home
fr: &Début

en: i18n() takes at least one argument
fr: i18n() prend au moins un argument

en: i18nc() takes at least two arguments
fr: i18n() prend au moins deux arguments

en: i18ncp() takes at least three arguments
fr: i18ncp() prend au moins trois arguments

en: i18np() takes at least two arguments
fr: i18np() prend au moins deux arguments

en: include only takes 1 argument, not %1.
fr: L'inclusion ne prend que 1 argument, non %1.

en: invalid flags
fr: drapeaux non valables

en: invalid value for 'ai_flags'
fr: valeur non valable pour « ai_flags »

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
fr: Correction

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
fr: Verr. maj

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
fr: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
fr: Suppr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
fr: Page suivante

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
fr: Fin

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
fr: Entrée

[ctx: keyboard-key-name]
en: Esc
fr: Echap

[ctx: keyboard-key-name]
en: Escape
fr: Echap

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
fr: Début

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
fr: Inser

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
fr: À gauche

[ctx: keyboard-key-name]
en: Meta
fr: Méta

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
fr: Verr. num

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
fr: Page suivante

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
fr: Page précédente

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
fr: Touche Pause / Attn

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
fr: Page suiv

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
fr: Page préc

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
fr: Impr. écran

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
fr: Entrée

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
fr: À droite

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
fr: Arrêt défil

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
fr: Maj

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
fr: Espace

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
fr: Haut

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
fr: klauncher : ce programme n'est pas supposé être lancé à la main.
    klauncher : il est lancé automatiquement par kdeinit4.

[ctx: left mouse button]
en: left button
fr: bouton gauche

en: library only takes 1 argument, not %1.
fr: la bibliothèque ne prend que 1 argument, non %1.

en: load the testability framework
fr: charger l'infrastructure de testabilité

en: loading %1
fr: chargement de %1

en: memory allocation failure
fr: erreur d'allocation mémoire

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
fr: %1 Ko

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
fr: %1 Mio

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
fr: %1 Gio

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
fr: %1 Tio

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
fr: %1 Pio

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
fr: %1 Eio

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
fr: %1 Zio

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
fr: %1 Yio

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
fr: bouton central

en: mirrors the whole layout of widgets
fr: Reflète la disposition entière des composants graphiques (« widgets »)

en: modified
fr: modifié

en: name or service not known
fr: nom ou service inconnu

en: no address associated with nodename
fr: aucune adresse associée au nom de nœud

en: no error
fr: pas d'erreur

en: no version set (programmer error)
fr: pas de version définie (erreur du programmeur)

en: non-recoverable failure in name resolution
fr: erreur dans la résolution de nom

[ctx: normal severity]
en: Normal
fr: Normale

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
fr: * Couleurs personnalisées *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
fr: * Couleurs récentes *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
fr: Quarante couleurs

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
fr: Couleurs de Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
fr: Couleurs de l'arc-en-ciel

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
fr: Couleurs royales

[ctx: palette name]
en: Web Colors
fr: Couleurs web

en: pm
fr: PM

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
fr: Vérification orthographique en cours...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
fr: N'importe quand

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
fr: Le mois dernier

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
fr: La semaine dernière

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
fr: L'année dernière

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
fr: Ce mois-ci

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
fr: Cette semaine

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
fr: Cette année

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
fr: Hier

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
fr: Personnalisée...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
fr: <p>KDE est traduit dans de nombreuses langues grâce au travail des équipes d'internationalisation.</p><p>Pour plus d'informations sur l'internationalisation de KDE, consultez « http://l10n.kde.org ».</p><p>Le travail de l'équipe francophone est consultable sur « http://fr.l10n.kde.org ».</p>

en: request was canceled
fr: la requête a été annulée

en: requested family not supported
fr: la famille demandée n'est pas prise en charge

en: requested family not supported for this host name
fr: la famille demandée n'est pas prise en charge pour ce nom d'hôte

en: requested service not supported for this socket type
fr: le service demandé n'est pas pris en charge pour ce type de socket

en: requested socket type not supported
fr: le type de socket demandé n'est pas pris en charge

[ctx: right mouse button]
en: right button
fr: bouton droit

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
fr: L'exécution dans un débogueur peut provoquer un
    « -nograb » implicite, utilisez « dograb » pour l'annuler

en: servname not supported for ai_socktype
fr: nom de serveur non pris en charge pour « ai_socktype »

en: set XIM server
fr: Définir le serveur XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
fr: Définit le style d'entrée XIM (X Input Method).
    Les valeurs possibles sont « onthespot », « overthespot », « offthespot » et
    « root »

en: sets the application GUI style
fr: définit le style de l'interface graphique de l'application

en: sets the application name
fr: Définit le nom de l'application

en: sets the application title (caption)
fr: Définit le titre de l'application (légende)

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
fr: définit la géométrie de client du composant graphique (widget) principal - consultez la page de manuel de X pour en savoir plus sur le format des arguments (habituellement LargeurxHauteur+XPos+YPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
fr: Définit la couleur de fond par défaut et
    une palette pour l'application (les ombres
    claires et sombres sont calculées)

en: sets the default button color
fr: Définit la couleur par défaut des boutons

en: sets the default foreground color
fr: Définit la couleur de premier plan par défaut

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
fr: Portez ce vieux whisky au juge blond qui fume

[ctx: show help]
en: &Help
fr: &Aide

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
fr: %1 ko

[ctx: size in 1024 bytes]
en: %1 KiB
fr: %1 Kio

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
fr: %1 To

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
fr: %1 Po

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
fr: %1 Eo

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
fr: %1 Zo

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
fr: %1 Yo

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
fr: %1 Mo

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
fr: %1 Go

[ctx: size in 2^20 bytes]
en: %1 MiB
fr: %1 Mio

[ctx: size in 2^30 bytes]
en: %1 GiB
fr: %1 Gio

[ctx: size in 2^40 bytes]
en: %1 TiB
fr: %1 Tio

[ctx: size in 2^50 bytes]
en: %1 PiB
fr: %1 Pio

[ctx: size in 2^60 bytes]
en: %1 EiB
fr: %1 Eio

[ctx: size in 2^70 bytes]
en: %1 ZiB
fr: %1 Zio

[ctx: size in 2^80 bytes]
en: %1 YiB
fr: %1 Yio

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
fr: %1 o

en: start interactive kjs interpreter
fr: démarrer l'interpréteur kjs interactif

en: start without KDE KApplication support.
fr: démarrer sans prise en charge de KApplication pour KDE.

en: switches to synchronous mode for debugging
fr: Passe en mode synchrone en vue du débogage

en: system error
fr: erreur système

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
fr: Demande à Qt de ne jamais capturer la souris ou le clavier

en: temporary failure in name resolution
fr: échec temporaire dans la résolution de nom

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
fr: %1 a été écrit par
    %2

en: the document is not in the correct file format
fr: le document n'est pas au format de fichier correct

en: the following permission
fr: les droits d'accès suivants

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
fr: Cet élément coûte %1 %2.
    Voulez-vous l'acheter ?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
fr: En bas

[ctx: toolbar position string]
en: Left
fr: À gauche

[ctx: toolbar position string]
en: Right
fr: À droite

[ctx: toolbar position string]
en: Top
fr: En haut

en: unknown error
fr: erreur inconnue

[ctx: unknown program name]
en: unknown
fr: inconnu

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
fr: Utilise un système graphique différent au lieu du système par défaut, les options sont raster et opengl (expérimental)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
fr: Votre vote a été enregistré.

en: without name
fr: sans nom
