kdeqt - en to he translation catalogue (693 entries)

en: %1 KB
he: %1 ק"ב

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
he: %1 כבר קיים.
    התרצה לדרוס אותו?

en: %1 bytes
he: %1 בתים

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
he: %1 הוא תיקיה.
    בחר שם אחר לקובץ

en: %1 is an invalid encoding name.
he: ‏%1 אינו שם תקף לקידוד.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
he: %1 אינו תו XML 1.0 תקין.

en: %1 was called.
he: %1 נקרא.

en: %1, %2 not defined
he: %1, %2 לא הוגדר

en: %1: already exists
he: %1: כבר קיים

en: %1: doesn't exists
he: %1: אינו קיים

en: %1: invalid size
he: %1: גודל שגוי

en: %1: out of resources
he: %1: אין די משאבים

en: %1: permission denied
he: %1: ההרשאה נדחתה

en: %1: unknown error %2
he: %1: שגיאה לא מוכרת %2

en: &Cancel
he: &ביטול

en: &Close
he: &סגור

en: &Copy
he: הע&תק

en: &Find in Script...
he: מצא בסקריפט...

en: &Finish
he: &סיום

en: &Font
he: &גופן

en: &Help
he: ע&זרה

en: &Move
he: ה&זז

en: &Next
he: &הבא

en: &Next >
he: &הבא >

en: &Options <<
he: אפשרויות <<

en: &Options >>
he: אפשרויות >>

en: &Paste
he: ה&דבק

en: &Redo
he: בצע &שוב

en: &Restore
he: &שחזר

en: &Select All
he: בחר ה&כל

en: &Size
he: גו&דל

en: &Step up
he: צעד &למעלה

en: &Underline
he: קו &תחתון

en: &Undo
he: &בטל

en: &Unshade
he: &בטל גלילה

en: (Untitled)
he: (ללא שם)

en: , but got '
he: , אך קיבלתי

en: < &Back
he: < ה&קודם

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
he: <b>אין אפשרות להשתמש בשם "%1".</b><p>נסה להשתמש בשם אחר, עם פחות תווים או בלי סימני פיסוק.

en: <empty>
he: <ריק>

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
he: <qt>לדרוס את זה?</qt>

en: A comment cannot contain %1
he: הערה אינה יכולה להכיל %1

en: A comment cannot end with a %1.
he: הערה אינה יכולה להסתיים עם %1.

en: About Qt
he: אודות Qt

en: Actions
he: פעולות

en: Activate
he: הפעל

en: Activate the tab
he: הפעל את הטאב

en: Activates the program's main window
he: הפעלת החלון הראשי של התוכנית

en: Advanced
he: מתקדם

en: Align Left
he: התראת יישור

en: Align Right
he: יישר לימין

[ctx: All other platforms]
en: Folder
he: תיקיה

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
he: קיצור דרך

[ctx: All other platforms]
en: Type
he: סוג

en: Already exists
he: %1 כבר קיים

en: Ambiguous %1 not handled
he: %1 רב־משמעי לא מטופל

en: Apply
he: החל

en: Apply Changes to Document
he: החל שינויים למסמך

en: Apply Changes to QML Viewer
he: החל שינויים לצופה QML

en: Attribute %1 already defined.
he: המאפיין %1 כבר מוגדר

en: Attribute group %1 already defined.
he: קובצת המאפיינים %1 כבר מוגדרת

en: Attribute redefined.
he: המאפיין הוגדר מחדש.

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
he: חזור אחורה

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
he: מודגש

en: Bottom
he: למטה

en: Cancel
he: ביטול

en: Cannot open %1: is a directory
he: אין אפשרות לפתוח %1: זוהי תיקייה

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
he: אין אפשרות לספק תעודה ללא מפתח, %1

en: Cannot remove source file
he: לא יכול להסיר את קובץ המקור

en: Case Sensitive
he: רגיש רשיות

en: Center
he: מרכז

en: Centimeters (cm)
he: סנטימטרים (ס"מ)

en: Check
he: סמן

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
he: בדוק דקדוק ואיות

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
he: בדוק איות

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
he: בדוק איות בזמן ההקלדה

en: Clear
he: נקה

en: Clear Error Log
he: נקה יומן שגיאות

en: Close
he: סגור

en: Closes the window
he: סגירת החלון

en: Color Mode
he: ציבעוני

en: Color Picker
he: בוחר צבע

en: Commit
he: בצע

en: Connection to proxy refused
he: החיבור לפרוקסי נדחה

en: Contains commands to manipulate the window
he: מכיל פקודות לשינוי החלון

en: Continue
he: המשך

en: Copies
he: העתקים

en: Copies:
he: העתקים:

en: Copy &Link Location
he: העתק &כתובת הקישור

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
he: העתק שמע

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
he: העתק כתובת תמונה

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
he: העתק תמונה

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
he: העתק קישור

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
he: העתק

en: Could not begin transaction
he: אין אפשרות להתחיל את המעבר

en: Could not connect
he: לא יכול להתחבר

en: Could not locate media source.
he: אין אפשרות לאתר מקור מדיה.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
he: אין אפשרות לפתוח התקן שמע. ההתקן כבר בשימוש.

en: Could not open media source.
he: אין אפשרות לפתוח מקור מדיה.

en: Could not read footer
he: אין אפשרות לקרוא את התחתון

en: Could not read image data
he: אין אפשרות לקרוא נתוני תמונה

en: Could not reset to start position
he: לא יכול לאפש לנקודת ההתחלה

en: Cu&t
he: &גזור

en: Current Page
he: הדף הנוכחי

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Customize...
he: התאמה אישית...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
he: גזור

en: Date Modified
he: תאריך שינוי

en: Day %1 is invalid for month %2.
he: היום %1 אינו קיים בחודש %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
he: היום %1 הוא מחוץ לטווח %2...%3.

en: Debug
he: נפה שגיאות

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
he: ברירת מחדל

en: Defaults
he: ברירות מחדל

en: Delete
he: מחק

en: Destination file exists
he: קובץ היעד קיים

en: Disable Breakpoint
he: בטל נקודת עצירה

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
he: מציג את שם החלון ומכיל פקדים לשלוט בו

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
he: חילוק הערך של %1 ב־%2 (לא־מספר) אינו מותר.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
he: חילוק (%1) באפס (%2) אינו מוגדר.

en: Dock
he: עגן

en: Document is not a XML schema.
he: המסמך אינו בפורמט XML.

en: Done
he: סיום

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
he: שמור תמונה

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
he: שמור קישור...

en: Effects
he: אפקטים

en: Enable Breakpoint
he: אפשר נקודת עצירה

en: Enabled
he: מאופשר

en: Encoding %1 is unsupported
he: הקידוד %1 אינו נתמך

en: Encountered incorrectly encoded content.
he: נתקלתי בתוכן בקידוד שגוי.

en: Error Log
he: יומן תקלות

en: Error closing database
he: שגיאה בסגירת מסד הנתונים

en: Error creating SSL context (%1)
he: אירעה שגיאה בעת יצירת הקשר SSL‏ (%1)

en: Error creating SSL session, %1
he: שגיאה בעת יצירת הפעלת SSL,‏ %1

en: Error creating SSL session: %1
he: שגיאה בעת יצירת הפעלת SSL:‏ %1

en: Error during SSL handshake: %1
he: שגיאה במהלך לחיצת יד של SSL:‏ %1

en: Error loading local certificate, %1
he: אירעה שגיאה בעת טעינת תעודה מקומית, %1

en: Error loading private key, %1
he: אירעה שגיאה בעת טעינת המפתח הפרטי, %1

en: Error opening database
he: שגיאה בפתיחת מסד הנתונים

en: Error while downloading %1: %2
he: שגיאה במהלך הורדת %1: %2

en: Error while reading: %1
he: שגיאה במהלך קריאה: %1

en: Error while uploading %1: %2
he: שגיאה במהלך העלאת %1: %2

en: Execute
he: הרץ

en: Executive
he: הפעל

en: Exit
he: יציאה

en: Expected
he: ציפיתי ל־

en: Expected character data.
he: ציפיתי לנתוני תווים.

en: Extra content at end of document.
he: קיים תוכן עודף בסוף המסמך.

en: False
he: לא

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
he: הקובץ %1 לא ניתן לכתיבה.
    בחר שם אחר לקובץ.

en: File exists
he: הקובץ קיים

en: Find &Next
he: מ&צא את הבא

en: Find &Previous
he: מצא את הקודם

en: Float
he: הצף

en: Folio
he: פוליו

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
he: גופנים

en: Font st&yle
he: ס&גנון גופן

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
he: לך קדימה

en: Getting position failed
he: קבלת מיקום נכשלה

en: Go Back
he: חזור אחורה

en: Go to Line
he: לך לשורה

en: Grayscale
he: צבעי אפור

en: Height:
he: גובה:

en: Help
he: עזרה

en: Hide Details...
he: הסתר פרטים...

en: Home
he: בית

en: Host not found
he: שרת מארח לא נמצא

en: Host unreachable
he: אין אפשרות לגשת לשרת המארח

en: ID value '%1' is not unique.
he: ערך המזהה '%1' אינו יחודי.

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
he: התעלם

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
he: התעלם

en: In use
he: בשימוש

en: Inches (in)
he: אינטשים (א)

en: Indent
he: הזחה

en: Insert
he: הכנס

en: Insert Unicode control character
he: הוסף תו בקרה של יוניקוד

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
he: חילוק המספר (%1) באפס (%2) אינו מוגדר.

en: Interrupt
he: הפסק

en: Invalid XML character.
he: תו XML לא תקף.

en: Invalid XML version string.
he: מחרוזת גירסת XML לא תקפה.

en: Invalid attribute in XML declaration.
he: מאפיין לא תקף בהכרזת XML.

en: Invalid configuration.
he: הגדרה לא חוקית

en: Invalid document.
he: מסמך לא חוקי

en: Invalid entity value.
he: ערך יישות לא תקף.

en: Invalid filename
he: שם קובץ לא תקין

en: Invalid or empty cipher list (%1)
he: רשימת צופן ריקה או לא תקפה (%1)

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
he: נטוי

en: Items
he: פריטים

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
he: אין חיפושים אחרונים

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
he: תוסף חסר

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
he: הוסף למילון

en: Left edge
he: קצה שמאלי

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
he: שמאל לימין

en: Less
he: פחות

en: Letter
he: מכתב

en: Level (%)
he: רמה (%)

en: Line down
he: שורה למטה

en: Line up
he: סדר בשורה

en: Loaded Scripts
he: טען סקריפטים

en: Local file
he: קובץ מקומי

en: Locals
he: מקומיים

en: Long side
he: הצד הארוך

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
he: חפש במילון

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
he: הסתר %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
he: הסתר אחרים

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
he: העדפות...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
he: שירותים

en: Ma&ximize
he: &הגדל

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
he: כינוי

en: Mac OS X input method
he: שיטת קלט של Mac OS X

en: Makes the window full screen
he: הגדלת החלון כך שיתפרש על פני כל המסך

en: Margins
he: שולים

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
he: סוג

en: Maximize
he: הגדל

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
he: כפתור מסך מלא

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
he: כפתור השתקה

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
he: כפתור השהייה

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
he: כפתור ניגון

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
he: זמן נותר

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
he: חזור לתחית הסרט

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
he: כפתור ביטול השתקה

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
he: טוען...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
he: שידור ישיר

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
he: %1 ימים %2 שעות %3 דקות %4 שניות

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
he: %1 שעות %2 דקות %3 שניות

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
he: %1 דקות %2 שניות

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
he: %1 שניות

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
he: אין סוף זמן

en: Menu
he: תפריט

en: Mi&nimize
he: &מזער

en: Millimeters (mm)
he: מילימטרים (מ"מ)

en: Minimize
he: מזער

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
he: חילוק מודולו (%1) באפס (%2) אינו מוגדר.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
he: החודש %1 הוא מחוץ לטווח %2...%3.

en: More
he: יותר

en: More...
he: עוד...

en: Move the cursor to the end of the block
he: הזז את סמן העכבר לסוף הקטע

en: Move the cursor to the end of the document
he: הזז את סמן העכבר לסוף המסמך

en: Move the cursor to the end of the line
he: הזז את סמן העכבר לסוף השורה

en: Move the cursor to the next word
he: הזז את סמן העכבר למילה הבאה

en: Moves the window out of the way
he: הזזת החלון כך שלא יפריע

en: Multiple input method switcher
he: החלפת שיטת קלט

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
he: מחליף שיטות קלט שמשתמש בתפריט ההקשר של פריטי טקסט גרפיים

en: Muted
he: מושתק

en: Name
he: שם

en: Namespace prefix '%1' not declared
he: קידומת תחום השמות "%1" לא הוכרזה

en: Network timeout.
he: הזמן הקצוב של הרשת נגמר.

en: New
he: חדש

en: Next
he: הבא

en: No program defined
he: לא הוגדרה תוכנית

en: Not ready
he: לא מוכן

en: OK
he: אישור

en: Open
he: פתח

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
he: פתח תמונה

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
he: פתח קישור

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
he: פתח בחלון חדש

en: Opening clip failed
he: פתיחת הקליפ נכשלה

en: Operation canceled
he: הפעולה בוטלה

en: Operation stopped by the user
he: הפעולה הופסקה על ידי המשתמש

en: Orientation
he: כיוון

en: Output Settings
he: הגדרות פלט

en: P&roperties
he: מאפיינים

en: Page down
he: עמוד למטה

en: Page left
he: עמוד שמאלה

en: Page right
he: עמוד ימינה

en: Page size:
he: גודל דף:

en: Page up
he: עמוד למעלה

en: Paper
he: דף

en: Paper source:
he: מקור הדף:

en: Paste and Match Style
he: הדבק והתאם עיצוב

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
he: הדבק

[ctx: Pause]
en: Pause
he: השהה

en: Pause failed
he: ההפסקה נכשלה

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
he: נגישות

[ctx: Phonon::]
en: Communication
he: תקשורת

[ctx: Phonon::]
en: Games
he: משחקים

[ctx: Phonon::]
en: Music
he: מוזיקה

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
he: התראות

[ctx: Phonon::]
en: Video
he: וידאו

[ctx: Play]
en: Play
he: נגן

en: Play/Pause Animations
he: התחל או הפסק אנימציות

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
he: אי־התאמה בנתונים לגבי בדיקת תקינות התוסף ב־"%1"

en: Points (pt)
he: נקודות (נ)

en: Position
he: מיקום

en: Premature end of document.
he: המסמך מסתיים מוקדם מדיי.

en: Press
he: לחץ

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Previous
he: הקודם

en: Print To File ...
he: הדפס לקובץ...

en: Print all
he: הדפס הכל

en: Print current page
he: הדפס את הדף הנוכחי

en: Print range
he: טווח צילום

en: Print selection
he: הדפס בחירות

en: Printer
he: מדפסת

en: Process crashed
he: התהליך קרס

en: Process failed to start: %1
he: הפעלת התהליך נכשלה: %1

en: Proxy authentication failed
he: אימות הפרוקסי נכשל

en: Proxy authentication failed: %1
he: אימות הפרוקסי נכשל: %1

en: Puts a maximized window back to normal
he: החזרת חלון מוגדל לגודלו המקורי

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
he: אין אפשרות לאחזר את הראשון

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
he: אין אפשרות לאחזר את הבא

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
he: אין אפשרות לאחזר רישום %1

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
he: &לא

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
he: &אישור

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
he: &כן

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
he: ביטול

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
he: החל

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
he: סגור

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
he: סגור ללא שמירה

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
he: בטל שינויים

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
he: אל תשמור

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
he: עזרה

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
he: התעלם

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
he: ל&א לכל

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
he: פתח

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
he: אפס

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
he: שחזר ברירות מחדל

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
he: נסה שוב

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
he: שמור

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
he: שמור הכל

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
he: כ&ן לכל

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
he: כונן

[ctx: QFileDialog]
en: File
he: קובץ

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
he: המחשב שלי

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
he: הכול

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
he: ערבי

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
he: ארמני

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
he: בנגלי

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
he: שחור

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
he: מודגש

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
he: קירילי

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
he: /

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
he: חצי מודגש

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
he: גאורגי

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
he: יווני

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
he: עברי

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
he: נטוי

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
he: יפני

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
he: קוראני

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
he: לאי

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
he: לטיני

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
he: דק

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
he: רגיל

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
he: רוני

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
he: סיני מופשט

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
he: סמל

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
he: סורי

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
he: תאילנדי

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
he: טיבטי

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
he: סיני מסורתי

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
he: ויאטנמי

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
he: אין אפשרות להתחיל פעולה

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
he: שגיאה בפתיחת מסד הנתונים

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
he: אין אפשרות להקצות פעולה

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
he: אין אפשרות לתאר פעולה

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
he: לא יכול לאחזר את הפריט הבא

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
he: אין אפשרות למצוא מערך

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
he: אין אפשרות לאחזר נתוני מערך

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
he: אין אפשרות לאחזר נתוני שאילתה

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
he: אין אפשרות להכין פעולה

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
he: אין אפשרות להתחיל פעולה

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
he: אין אפשרות לסגור פעולה

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
he: אין אפשרות ליצור BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
he: אין אפשרות לבצע שאילתה

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
he: אין אפשרות לפתוח BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
he: אין אפשרות לקרוא BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
he: אין אפשרות לכתוב BLOB

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
he: לא נשאר מקום על ההתקן

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
he: אין קובץ או ספרייה בשם זה

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
he: ההרשאה נדחית

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
he: יותר מדיי קבצים פתוחים

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
he: אין אפשרות לקשור ערך

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
he: אין אפשרות לבצע שאילתה

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
he: אין אפשרות לאחזר נתונים

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
he: אין אפשרות לאחסן את התוצאה הבאה

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
he: אין אפשרות לאחסן תוצאה

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
he: סרגל צד

[ctx: QMessageBox]
en: Help
he: עזרה

[ctx: QMessageBox]
en: OK
he: אישור

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
he: אין אפשרות לפתוח את %1: הנתיב אינו תיקייה

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
he: שגיאה בפתיחת %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
he: שגיאת קריאה בעת קריאה מ־%1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
he: שגיאת כתיבה בעת כתיבה ל־%1: %2

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
he: הגישה לרשת אינה מאופשרת

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
he: הפרוטוקול "%1" אינו ידוע

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
he: אין אפשרות לעבור אל הבא

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
he: אין אפשרות לקשור משתנה

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
he: אין אפשרות ליצור שאילתה

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
he: סגור

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
he: העמוד הראשון

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
he: התאם עמוד

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
he: התאם לרוחב

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
he: נוף

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
he: העמוד האחרון

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
he: העמוד הבא

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
he: הגדרות עמוד

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
he: הגדרות עמוד

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
he: פורטרט

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
he: העמוד הקודם

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
he: הדפס

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
he: הראה דף אחד

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
he: התקרב

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
he: התרחק

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
he: תחביר שגוי למחלקת תווים

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
he: תחביר שגוי להסתכלות קדימה

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
he: תחביר שגוי לחזרה

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
he: נעשה שימוש בתכונה שבוטלה

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
he: ערך אוקטלי לא תקף

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
he: ההגבלה הפנימית הופרה

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
he: תוחם שמאלי חסר

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
he: לא אירעה שום שגיאה

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
he: סוף לא צפוי

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
he: אין אפשרות לאחזר תוצאות

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
he: אין אפשרות לקשור פרמטרים

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
he: אין אפשרות לאחזר שורה

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
he: רמה

[ctx: QShortcut]
en: Back
he: אחורה

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
he: הגברת באס

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
he: הנמך באס

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
he: הגבר באס

[ctx: QShortcut]
en: Browser
he: דפדפן

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
he: מחשבון

[ctx: QShortcut]
en: Call
he: התקשר

[ctx: QShortcut]
en: Community
he: קהילה

[ctx: QShortcut]
en: Context1
he: הקשר1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
he: הקשר2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
he: הקשר3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
he: הקשר4

[ctx: QShortcut]
en: Display
he: תצוגה

[ctx: QShortcut]
en: Documents
he: מסמך

[ctx: QShortcut]
en: Eject
he: הוצא

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
he: מועדפים

[ctx: QShortcut]
en: Finance
he: פיננסי

[ctx: QShortcut]
en: Flip
he: הפוך

[ctx: QShortcut]
en: Forward
he: קדימה

[ctx: QShortcut]
en: Go
he: לך

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
he: נתק

[ctx: QShortcut]
en: Help
he: עזרה

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
he: השהייה לדיסק קשיח

[ctx: QShortcut]
en: History
he: היסטוריה

[ctx: QShortcut]
en: Home
he: בית

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
he: דף הבית

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
he: הדלקה או כיבוי אור המקלדת

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
he: תפריט מקלדת

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
he: חיוג המספר האחרון

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
he: הפעלה (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
he: הפעלה (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
he: הפעלה (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
he: הפעלה (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
he: הפעלה (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
he: הפעלה (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
he: הפעלה (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
he: הפעלה (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
he: הפעלה (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
he: הפעלה (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
he: הפעלה (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
he: הפעלה (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
he: הפעלה (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
he: הפעלה (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
he: הפעלה (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
he: הפעלה (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
he: הפעלת דואר

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
he: הפעלת נגן המדיה

[ctx: QShortcut]
en: Left
he: שמאל

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
he: התנתקות

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
he: הבא (במדיה)

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
he: נגן מדיה

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
he: הקודם (במדיה)

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
he: הקלט מדיה

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
he: עצור מדיה

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
he: פגישה

[ctx: QShortcut]
en: Menu
he: תפריט

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
he: הודעות

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
he: הנמך בהירות מסך

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
he: הגבר בהירות מסך

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
he: האתרים שלי

[ctx: QShortcut]
en: News
he: חדשות

[ctx: QShortcut]
en: No
he: לא

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
he: פתיחת כתובת

[ctx: QShortcut]
en: Option
he: אפשרות

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
he: דף למטה

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
he: דף למעלה

[ctx: QShortcut]
en: Pause
he: השהה

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
he: כיבוי

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
he: המועמד הקודם

[ctx: QShortcut]
en: Print
he: הדפס

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
he: הדפס מסך

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
he: רענן

[ctx: QShortcut]
en: Return
he: חזור

[ctx: QShortcut]
en: Right
he: ימין

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
he: סיבוב חלונות

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
he: שומר מסך

[ctx: QShortcut]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: QShortcut]
en: Select
he: בחר

[ctx: QShortcut]
en: Send
he: שלל

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
he: שינה

[ctx: QShortcut]
en: Space
he: רווח

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
he: בדיקת איות

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
he: פצל מסך

[ctx: QShortcut]
en: Standby
he: המתנה

[ctx: QShortcut]
en: Stop
he: עצור

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
he: כתוביות

[ctx: QShortcut]
en: Support
he: תמיכה

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
he: השהייה לזיכרון

[ctx: QShortcut]
en: System Request
he: בקשת מערכת

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
he: לוח משימות

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
he: מסוף

[ctx: QShortcut]
en: Time
he: שעה

[ctx: QShortcut]
en: Tools
he: כלים

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
he: הנמך טרבל

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
he: הגבר טרבל

[ctx: QShortcut]
en: Up
he: למעלה

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
he: חיוג קולי

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
he: הפחת עוצמה

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
he: השתק

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
he: הגבר עוצמה

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
he: הער

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
he: מצלמת רשת

[ctx: QShortcut]
en: Yes
he: כן

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
he: תם הזמן המוקצב לפעולה ברשת

[ctx: QSql]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
he: האם לבטל שינויים?

[ctx: QSql]
en: Confirm
he: אשר

[ctx: QSql]
en: Delete
he: מחק

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
he: האם למחוק רשומה זו?

[ctx: QSql]
en: Insert
he: הכנס

[ctx: QSql]
en: No
he: לא

[ctx: QSql]
en: Save edits?
he: האם לשמור שינויים?

[ctx: QSql]
en: Update
he: עדכן

[ctx: QSql]
en: Yes
he: כן

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
he: %1: כבר קיים

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
he: %1: שגיאת שם

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
he: %1: אין די משאבים

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
he: %1: ההרשאה נדחתה

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
he: %1: שגיאה לא מוכרת %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
he: תחילת שיבוץ משמאל לימין (LRE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
he: סימון משמאל לימין (LRM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
he: תחילת עקיפה משמאל לימין (LRO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
he: החזרת כיווניות (PDF)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
he: תחילת שיבוץ מימין לשמאל (RLE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
he: סימון מימין לשמאל (RLM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
he: תחילת עקיפה מימין לשמאל (RLO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
he: מחבר ברוחב אפס (ZWJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
he: מבטל חיבור ברוחב אפס (ZWNJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
he: רווח ברוחב אפס (ZWSP)

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
he: ציפיתי להכרזה על קידוד או הכרזה עצמאית במהלך קריאת הכרזת ה־XML

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
he: שגיאה בהכרזת הטקסט של יישות חיצונית

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
he: אירעה שגיאה במהלך פירוק ההערה

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
he: אירעה שגיאה במהלך פירוק התוכן

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
he: אירעה שגיאה במהלך פירוק הגדרת סוג המסמך

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
he: אירעה שגיאה במהלך פירוק המרכיב

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
he: אירעה שגיאה במהלך פירוק ההתייחסות

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
he: נגרמה שגיאה על ידי הצרכן

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
he: התייחסות לישות כללית מפורקת חיצונית אסורה ב־DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
he: התייחסות לישות כללית מפורקת חיצונית אסורה בערך המאפיין

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
he: התייחסות לישות כללית פנימית אסורה ב־DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
he: שם לא תקף להוראת עיבוד

[ctx: QXml]
en: letter is expected
he: ציפיתי לאות

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
he: יש יותר מהגדרה אחת לסוג המסמך

[ctx: QXml]
en: no error occurred
he: לא אירעה שום שגיאה

[ctx: QXml]
en: recursive entities
he: יישויות רקורסיביות

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
he: ציפיתי להכרזה עצמאית במהלך קריאת הכרזת ה־XML

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
he: חוסר התאמה בין תגיות

[ctx: QXml]
en: unexpected character
he: תו בלתי צפוי

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
he: סוף קובץ בלתי צפוי

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
he: התייחסות ליישות לא מפורקת בהקשר שגוי

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
he: ציפיתי לגירסה במהלך קריאת הכרזת ה־XML

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
he: ערך שגוי עבור הגדרה עצמאית

en: Redo %1
he: בצע שוב %1

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
he: טען מחדש

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
he: השרת המארח המרוחק סגר את החיבור על %1

en: Remove
he: הסר

en: Restore
he: שחזר

en: Restore Down
he: שחזר למטה

en: Restore down
he: שחזר למטה

en: Restore up
he: שחזר למעלה

en: Reverse
he: הפוך

en: Right edge
he: קצה ימני

en: SOCKS version 5 protocol error
he: שגיאה בפרוטוקול  SOCKS גרסה 5

en: Sample
he: דוגמה

en: Script %1 unavailable
he: הסקריפט %1 לא זמים

en: Scroll Left
he: גלול שמאלה

en: Scroll Right
he: גלול ימינה

en: Scroll down
he: גלול למטה

en: Scroll here
he: גלול לכאן

en: Scroll left
he: גלול שמאלה

en: Scroll right
he: גלול ימינה

en: Scroll up
he: גלול למעלה

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
he: חפש ברשת

en: Select (Marquee)
he: בחר

en: Select All
he: בחר הכל

en: Select Font
he: בחר גופן

en: Select to the end of the document
he: בחר עד לסוף המסמך

en: Selection
he: בחירה

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
he: הצירוף ‏"<[[" אסור בתוכן.

en: Session aborted by user or system
he: ההפעלה בוטלה על ידי המשתמש או המערכת

en: Sh&ade
he: &גלול

en: Shade
he: צל

en: Short side
he: הצד הקצר

en: Show Details...
he: הצג פרטים

en: Size
he: גודל

en: SliderHandle
he: ידית מחוון

en: Socket is not connected
he: השקע לא מחובר

en: Socket operation timed out
he: תם הזמן המוקצב לפעולה על שקע

en: SpeedoMeter
he: מד מהירות

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
he: איות

en: Stack
he: ערום

en: Standalone accepts only yes or no.
he: ‏Standalone מקבל רק yes או no

en: Stay on &Top
he: &תמיד עליון

en: Step &down
he: צעד למ&טה

en: Step Over
he: דלג לשורה הבאה

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
he: עצור

en: Stri&keout
he: קו &חוצה

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
he: שלח

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
he: אפשר מסך מלא

en: System
he: מערכת

en: TTL expired
he: TTL פג

en: Tabloid
he: טבלואיד

en: The TLS/SSL connection has been closed
he: החיבור המאובטח נסגר

en: The address is invalid for this operation
he: הכתובת אינה חוקית לפעולה זו

en: The certificate has expired
he: תוקף התעודה פג

en: The certificate is not yet valid
he: תוקף התעודה עדיין לא התחיל

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
he: הקובץ "%1" אינו תוסף תקף של Qt.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
he: התוסף "%1" משתמש בספריית Qt לא תואמת (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
he: התוסף "%1" משתמש בספריית Qt לא תואמת (אין אפשרות לערבב בין ספריות ניפוי באגים לספריות רשמיות).

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
he: התוסף "%1" משתמש בספריית Qt לא תואמת. ציפיתי למפתח בנייה "%2", אך קיבלתי "%3"

en: The plugin was not loaded.
he: התוסף לא נטען.

en: The requested operation is not supported by the system.
he: הפעולה המבוקשת לא נתמכת ע"י המערכת.

en: The session was aborted by the user or system.
he: ההפעלה בוטלה על ידי המשתמש או המערכת.

en: The shared library was not found.
he: הספרייה המשותפת לא נמצאה.

en: The specified configuration cannot be used.
he: אין אפשרות להשתמש בהגדרה הנוכחית.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
he: הפסבדו־מאפיין העצמאי חייב להופיע לאחר הקידוד.

en: The variable %1 is unused
he: המשתנה %1 אינו בשימוש

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
he: השעה %1:%2:%3.%4 שגויה

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
he: השעה 24:%1:%2.%3 שגויה. השעה 24, אבל הדקות, השניות והמילישניות אינן 0.

en: Toggle
he: אפשר/בטל

en: Toggle Breakpoint
he: שנה מצב נקודת עצירה

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
he: אפשר/בטל לולאות

en: Tools
he: כלים

en: Top
he: למעלה

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
he: RTL

en: True
he: כן

en: Type %1 already defined.
he: סוג %1 כבר הוגדר.

en: Type %1 unavailable
he: הסוג %1 לא זמין

en: Unable to begin transaction
he: אין אפשרות להתחיל פעולה

en: Unable to connect
he: אין אפשרות להתחבר

en: Unable to logon
he: אין אפשרות להכנס

en: Unable to open connection
he: אין אפשרות לפתוח חיבור

en: Unable to open database '
he: אין אפשרות לפתוח את בסיס הנתונים '

en: Unable to write data: %1
he: אין אפשרות לכתוב נתונים: %1

en: Uncheck
he: בטל סימון

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
he: קו תחתון

en: Undo %1
he: בטל %1

en: Unexpected '
he: לא צופה '

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
he: תו לא צפוי "%1" בליטרל זיהוי ציבורי.

en: Unidentified Error
he: שגיאה לא מזוהה

en: Unknown address type
he: סוג כתובת לא מוכר

en: Unknown error
he: שגיאה לא מוכרת

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unshade
he: ללא צל

en: Unsupported XML version.
he: גירסת XML לא נתמכת.

en: Update
he: עדכן

en: Video display error
he: תצוגת הוידאו נכשלה

en: Volume: %1%
he: עוצמה: %1%

en: What's This?
he: מה זה?

en: Width:
he: רוחב:

en: Windows input method
he: שיטת קלט של Windows

en: Wr&iting System
he: &שיטת כתיבה

en: Write %1 file
he: כותב %1 קבצים

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
he: כיוון

en: XIM input method
he: שיטת קלט XIM

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
he: השנה %1 שגויה כיוון שהיא מתחילה עם %2.

en: Zoom to &100%
he: שנה גודל ל־100%

en: bottom margin
he: שול תחתון

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
he: אפס

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
he: שלח

en: empty
he: ריק

en: exactly one
he: בדיוק אחד

en: id is not unique
he: המזהה אינו יחודי

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
he: חיפושים אחרונים

en: left margin
he: שול שמאלי

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
he: נקה חיפושים אחרונים

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
he: החבא איות ודקדוק

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
he: הראה איות ודקדוק

en: one or more
he: אחד או יותר

en: right margin
he: שול ימני

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
he: שום קובץ נבחר

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
he: בחר קובץ

en: top margin
he: שול עליון

en: unknown
he: לא ידוע

en: zero or more
he: אפס או יותר

en: zero or one
he: אפס או אחד
