kdelibs4 - en to hi translation catalogue (2296 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
hi: 
        %2 प्लगइन डिपेंडेसी के कारण %1 प्लगइनों को पहले ही चेक कर लिया गया है

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
hi: 
        %2 प्लगइन डिपेंडेसी के कारण %1 प्लगइनों को पहले ही अनचेक कर लिया गया है

en: 
    %1 options:
hi: 
    %1 विकल्प:

en: 
    Arguments:
hi: 
    आर्गुमेंट:

en: 
    Generic options:
hi: 
    जेनेरिक विकल्प:

en: 
    Options:
hi: 
    विकल्प:

en: 
    Please correct.
hi: 
    कृपया ठीक करें

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
hi:    <a href="%1">[गुण]</a>

en:  (In new window)
hi:  (नए विंडो में)

en:  (In other frame)
hi:  (अन्य फ़रमा में)

en:  - BCC:
hi:  - बेनामी प्रतिलिपि:

en:  - CC:
hi:  - प्रतिलिपि:

en:  - Subject:
hi:  - विषय:

en:  Stalled
hi: रुका हुआ

en: %1 &Handbook
hi: %1 हैंडबुक (&H)

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
hi: %1 (%2 - %3x%4 पिक्सल्स)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
hi: %1 (%2x%3 पिक्सल्स)

en: %1 (Link)
hi: %1 (लिंक )

en: %1 - %2x%3 Pixels
hi: %1 - %2x%3 पिक्सल्स

en: %1 - unknown type
hi: %1 - अज्ञात किस्म

en: %1 - unknown type of userpath
hi: %1 - उपयोक्ता पथ का अज्ञात किस्म

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
hi[0]: %2 में से %1 छवि लोड हो गई.
hi[1]: %2 में से %1 छवियाँ लोड हो गईं.

en: %1 file | %1 files
hi[0]: %1 फ़ाइल
hi[1]: %1 फ़ाइलें

en: %1 folder | %1 folders
hi[0]: %1 फ़ोल्डर
hi[1]: %1 फ़ोल्डर्स

en: %1 is already assigned to %2
hi: %1 पहले से %2 को सौंपा है

en: %1 is not a function and cannot be called.
hi: %1 फंक्शन नहीं है और काल नहीं किया जा सकता.

en: %1 is not an Object type
hi: %1 ऑब्जेक्ट टाइप नहीं है

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
hi[0]: शॉर्टकट कॉन्फ्लिक्ट
hi[1]: शॉर्टकट कॉन्फ्लिक्ट

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
hi[0]: ग्लोबल शॉर्टकट के परस्पर विरोध में है
hi[1]: ग्लोबल शॉर्टकटस के परस्पर विरोध में है

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
hi[0]: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ के कारण %1 प्लगइन स्वचालित जोड़े गए हैं
hi[1]: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ के कारण %1 प्लगइनों को स्वचालित जोड़े गए हैं

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
hi[0]: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ के कारण %1 प्लगइन स्वचालित मिटाए गए हैं
hi[1]: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ के कारण %1 प्लगइनों को स्वचालित स्वचालित मिटा दिए गए हैं

en: %1% of %2
hi: %2 में से %1 %

en: %1/s (done)
hi: %1/s (सम्पन्न)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
hi[0]: %2 (%1 बाइट)
hi[1]: %2 (%1 बाइट्स)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
hi[0]: %2 / %1 फ़ाइल
hi[1]: %2 / %1 फ़ाइलें

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
hi[0]: %2 / %1 फ़ोल्डर
hi[1]: %2 / %1 फ़ोल्डर्स

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
hi[0]: %3 पूर्ण, इसमें सेः %2
hi[1]: %3 पूर्ण, इसमें सेः %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
hi[0]: %2 % में से 1 फ़ाइल
hi[1]: %2 % में से %1 फ़ाइलें

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
hi[0]: %2/s ( %3 बचा है )
hi[1]: %2/s ( %3 बचा है )

en: &About
hi: के बारे में (&A)

en: &About %1
hi: %1 के बारे में (&A)

en: &Actual Size
hi: वास्तविक आकार   (&A)

en: &Add
hi: जोड़ें (&A)

en: &Add Bookmark
hi:  पसंदीदा  जोड़ें (&C)

en: &Add to Custom Colors
hi: पसंद के रंगों में जोड़ें (&A)

en: &Allow storing passwords for this site
hi: इस साइट के लिए पासवर्ड सहेने की अनुमति दें

en: &Apply
hi: लागू करें (&A)

en: &Automatic spell checking enabled by default
hi: स्वतः वर्तनी जांच सक्षम (&A)

en: &Available:
hi: उपलब्ध: (&A)

en: &Back
hi: पीछे (&B)

en: &Bookmarks
hi:  पसंदीदा  (&B)

en: &Break at Next Statement
hi: अगले वक्तव्य पर ब्रेक करें (&B)

en: &Cancel
hi: रद्द करें (&C)

en: &Close
hi: बंद करें (&C)

en: &Close Document
hi: दस्तावेज़ बन्द करें (&C)

en: &Close Wallet
hi: वैलट बंद करें (&C)

en: &Close Window
hi: विंडो बंद (&C)

en: &Configure %1...
hi: %1 कॉन्फ़िगर करें...(&C)

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
hi: जावा स्क्रिप्ट नया विंडो पॉलिसी कॉन्फ़िगर करें... (&C)

en: &Copy
hi: नक़ल (&C)

en: &Copy Email Address
hi: ई-मेल पता नक़ल करें (&C)

en: &Copy Full Text
hi: पूरे पाठ की नक़ल बनाएं (&C)

en: &Copy Link Address
hi: कड़ी का पता नक़ल करें (&C)

en: &Copy Text
hi: पाठ की नक़ल बनाएं (&C)

en: &Debug
hi: डिबग (&D)

en: &Defaults
hi: डिफ़ॉल्ट्स (&D)

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: &Details
hi: विवरण (&D)

en: &Disable Error Reporting
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग अक्षम करें (&D)

en: &Discard
hi: फेंकें (&D)

en: &Do Not Save
hi: सहेजें नहीं (&D)

en: &Do not show this message again
hi: इस संदेश को दोबारा नहीं दिखाएँ (&D)

en: &Edit
hi: संपादन (&E)

en: &Edit Bookmarks...
hi:  पसंदीदा संपादित करें ...(&E)

en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

en: &Find
hi: ढूंढें (&F)

en: &Find in Frame...
hi: फ्रेम में ढूंढें...(&F)

en: &Find...
hi: ढूंढें...(&F)

en: &Finished
hi: पूर्ण (&F)

en: &First Page
hi: प्रथम पृष्ठ (&F)

en: &Fit to Page
hi: पृष्ठ के अनुरूप (&F)

en: &Forward
hi: आगे (&F)

en: &Game
hi: खेल (&G)

en: &Go
hi: जाएँ (&G)

en: &Go To...
hi: यहाँ जाएं... (&G)

en: &Go to Line...
hi: पंक्ति पर जाएँ... (&G)

en: &Go to Page...
hi: पृष्ठ पर जाएं... (&G)

en: &Grant All
hi: सभी को दें (&G)

en: &Help
hi: मदद (&H)

en: &Hide Errors
hi: त्रुटियाँ छुपाएँ (&H)

en: &Ignore
hi: नज़रअंदाज़ करें (&I)

en: &Join KDE
hi: केडीई में शामिल हों (&J)

en: &Keep password
hi: पासवर्ड याद रखें (&K)

en: &Keep this window open after transfer is complete
hi: हस्तांतरण पूरा होने के बाद इस विंडो को खुला रखें. (&K)

en: &Language:
hi: भाषा (&L):

en: &Last Page
hi: अंतिम पृष्ठ (&L)

en: &Launch Bug Report Wizard
hi: बग रपट विज़ार्ड चालू करें (&L)

en: &License Agreement
hi: लाइसेंस एग्रीमेंट (&L)

en: &Mail...
hi: डाक (&M)

en: &Minimize
hi: न्यूनतम (&M)

en: &New
hi: नया (&N)

en: &Next
hi: अगला (&N)

en: &Next Page
hi: अगला  पृष्ठ (&N)

en: &No
hi: नहीं (&N)

en: &OK
hi: ठीक (&O)

en: &Open...
hi: खोलें... (&O)

en: &Order by:
hi: ऐसे जमाएँ: (&O)

en: &Overwrite
hi: मिटाकर लिखें (&O)

en: &Password:
hi: पासवर्ड: (&P)

en: &Paste
hi: चिपकाएँ (&P)

en: &Pause
hi: ठहरें (&P)

en: &Previous
hi: पिछला (&P)

en: &Previous Page
hi: पिछला पृष्ठ (&P)

en: &Print...
hi: छापें...(&P)

en: &Prompt on replace
hi: बदलने पर पूछें (&P)

en: &Quit
hi: बाहर जाएँ (&Q)

en: &Redisplay
hi: फिर से  दिखाएँ (&R)

en: &Redo
hi: दोहराएँ (&R)

en: &Redo: %1
hi: दोहराएँ: %1 (&R)

en: &Reject All
hi: सभी नकारें (&R)

en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

en: &Replace
hi: बदलें (&R)

en: &Replace...
hi: बदलें...(&R)

en: &Report Bug...
hi: बग रिपोर्ट करें... (&R)

en: &Report Bugs or Wishes
hi: बग या शुभकामना रिपोर्ट भेजें (&R)

en: &Reset
hi: रीसेट (&R)

en: &Restore
hi: बहाल करें (&R)

en: &Resume
hi: पुनरारंभ (&R)

en: &Rotate Clockwise
hi: घड़ी की दिशा में घुमाएँ (&R)

en: &Save
hi: सहेजें (&S)

en: &Save Link As...
hi: लिंक ऐसे सहेजें (&S)

en: &Save Settings
hi: विन्यास सहेजें (&S)

en: &Search
hi: ढूंढें (&S)

en: &Selected text
hi: चुना गया पाठ (&S)

en: &Selected:
hi: चुना गया: (&S)

en: &Send
hi: भेजें (&S)

en: &Send Email
hi: ईमेल भेजें (&S)

en: &Send File | &Send Files
hi[0]: फ़ाइल भेजें (&S)
hi[1]: फ़ाइलें भेजें (&S)

en: &Send Unencrypted
hi: अनएनक्रिप्टेड भेजें (&S)

en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
hi[0]: रोके गए पॉपअप विंडो को दिखाएँ (&S)
hi[1]: रोके गए %1 पॉपअप विंडो को दिखाएँ (&S)

en: &Show tips on startup
hi: प्रारंभ में नुस्ख़ा दिखाएँ (&S)

en: &Skip
hi: छोड़ें (&S)

en: &Source:
hi: स्रोत: (&S)

en: &Spelling...
hi: वर्तनी...(&S)

en: &Stop Script
hi: स्क्रिप्ट रोकें

en: &Store
hi: भंडारित करें (&S)

en: &Submit Anyway
hi: जैसे भी हो जमा करें (&S)

en: &Support KDE
hi: केडीई को सहयोग दें (&S)

en: &Text to find:
hi: ढूंढने के लिए पाठ  (&T)

en: &Thanks To
hi: इन्हें धन्यवाद (&T)

en: &Toolbar:
hi: औज़ार पट्टी (&T):

en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

en: &Try
hi: कोशिश करें (&T)

en: &Undo
hi: पहले जैसा (&U)

en: &Undo: %1
hi: पहले जैसा: %1 (&U)

en: &Up
hi: ऊपर (&U)

en: &Verify:
hi: सत्यापित: (&V)

en: &View
hi: देखें (&V)

en: &Whole words only
hi: सिर्फ संपूर्ण अक्षर (&W)

en: &Yes
hi: हाँ (&Y)

en: &Zoom...
hi: ज़ूम... (&Z)

en: '%1' is not a valid QLayout.
hi: '%1' वैध क्यू-लेआउट नहीं है.

en: '%1' is not a valid QWidget.
hi: '%1' वैध क्यूविजेट नहीं है.

en: 'ai_family' not supported
hi: 'ai_family' समर्थित नहीं है

en: 'ai_socktype' not supported
hi: 'ai_socktype' समर्थित नहीं है

en: (C) 2000 Stephan Kulow
hi: (c) 2000 स्टीफन कुलोव

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
hi: (C) 2004-2005 इयान रेनहार्ट गीजर

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
hi: (C) 2005 जेरोन विजहाउट

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
hi: (c) 2005-2006 केजेएसएम्बेड के लेखकगण

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
hi: (c) 2006 सेबेस्तियन साए

en: (No logo available)
hi: (कोई लोगो उपलब्ध नहीं)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
hi: (c) 1998-2002 केडीई डेवलपर्स

en: (c) 2001, Waldo Bastian
hi: (C) 2001 वाल्दो बास्तियान

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
hi: (C) 2006-2009 सेबेस्तिएन तृग

en: --- separator ---
hi: --- सेपरेटर ---

en: -default-
hi: -डिफ़ॉल्ट-

en: -unnamed-
hi: -बेनाम-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
hi: ... <b>गलत लिखा शब्द</b> कॉन्टेक्स्ट में दिखाया गया है ...

en: 1 download | %1 downloads
hi[0]: १ डाउनलोड
hi[1]: %1 डाउनलोड

en: 1 match found. | %1 matches found.
hi[0]: 1 जोड़ा मिला
hi[1]: %1 जोड़ मिले.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
hi[0]: 1 बदलाव किया
hi[1]: %1 बदलाव किए

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
hi: तंत्र त्रुटि: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
hi: अज्ञात परिवार %1

en: << Add to Dictionary
hi: << शब्दकोष में जोड़ें

en: <Low Surrogate>
hi: <कम प्रतिनिधि>

en: <Merge %1>
hi: <मिलाएँ %1>

en: <Merge>
hi: <मिलाएँ>

en: <Non Private Use High Surrogate>
hi: <गैक निजी उपयोग उच्च प्रतिनिधि >

en: <Private Use High Surrogate>
hi: <निजी उपयोग उच्च प्रतिनिधि>

en: <Private Use>
hi: <निजी उपयोग>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
hi: <a href="http://opendesktop.org">मुखपृष्ठ</a>

en: <b>misspelled</b>
hi: <b>गलत वर्तनी</b>

en: <br />Provider: %1
hi: <br />प्रदाता: %1

en: <br />Version: %1
hi: <br />संस्करण: %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
hi: <h1>केजेएसएम्बेड दस्तावेज़ प्रदर्शक</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
hi: <h2>त्वरक जोड़ा (सिर्फ आपकी जानकारी के लिए)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
hi: <h2>त्वरक बदला</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
hi: <h2>उत्प्रेरक मिटाए गए</h2>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
hi: <html><font size="5">%1</font><br /><b>संस्करण %2</b><br />&nbsp;</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
hi: <html><font size="5">%1</font><br/><b>संस्करण %2</b><br/>केडीई %3 प्रयोग में है</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
hi: <html><font size="5">केडीई - मुक्त हों</font><br /><b>मंच संस्करण %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
hi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(अभी तक पता नहीं)</p></body></html>

en: <not assigned>
hi: <आबंटित नहीं>

en: <p>Downloads: %1</p>
hi: <p>डाउनलोड: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
hi: <p>कोई डाउनलोड नहीं</p>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
hi: <qt>
    <p>ऊपर(बाएं भाग में) संपादन बक्से में दिए शब्द से सभी अज्ञात शब्दों को बदलने के लिए यहाँ क्लिक करें.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
hi: <qt>
    <p>ऊपर(बाएं भाग में) संपादन बक्से में दिए शब्द से सभी अज्ञात शब्दों को बदलने के लिए यहाँ क्लिक करें.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
hi: <qt>
    <p>दस्तावेज़ की भाषा चुनें जिसका प्रूफ आप यहाँ देख रहे हैं.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
hi: <qt><b>त्रुटि</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
hi: <qt><b>त्रुटि</b>: नोड %1: %2</qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
hi: <qt><p>या तो हार्डवेयर / सॉफ़्टवेयर मॉड्यूल कॉन्फिगर उपलब्ध नहीं हैं या मॉड्यूल को प्रशासक द्वारा अक्षम किया गया है.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
hi: <qt><p>डायग्नोस्टिक्स है:<br /> डेस्कटॉप फ़ाइल %1  नहीं मिला.</p></qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
hi: <qt>भरोसा रहित पृष्ठ से <br /><b>%1</b><br /> पर पहुँच नकारा गया.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
hi: <qt>क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप <b>%1</b> से बाहर जाना चाहते हैं?</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
hi: <qt>क्या आप इंटरनेट की छानबीन <b>%1</b> के लिए करना चाहते हैं?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
hi: <qt>फ़ॉन्ट आकार बढ़ाएं<br /><br /> इस विंडो के फ़ॉन्ट को बड़ा करता है. सभी उपलब्ध फ़ॉन्ट आकारों को मेन्यू में देखने के लिए माउस बटन को क्लिक कर दबाए रखें.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
hi: <qt>कुंजी <b>0x%1</b> के लिए पासफ्रेस भरें, से सम्बद्ध<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
hi: <qt> '<b>%1</b>' की अगली उपस्थिति ढूंढें?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
hi: <qt>अगला ढूंढें<br /><br />उस पाठ की अगली उपस्थिति ढूंढता है, जिसे आपने <b>पाठ ढूंढें</b> क्रिया द्वारा ढूंढा है, </qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
hi: <qt>पिछला ढूंढें<br /><br />उस पाठ की अगली उपस्थिति ढूंढता है, जिसे आपने <b>पाठ ढूंढें</b> क्रिया द्वारा ढूंढा है, </qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
hi: <qt>पाठ ढूंढें<br /><br /> एक संवाद दिखाता है जो आपको प्रदर्शित पृष्ठ पर पाठ ढूंढने की अनुमति देता है.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
hi: <qt>यदि आप<b>बदलें</b>बटन दबाते हैं, तो जो पाठ आपने भरे हैं, उसके लिए दस्तावेज़ के भीतर ढूंढा जाएगा.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
hi: <qt>यदि आप<b>बदलें</b>बटन दबाते हैं, तो जो पाठ आपने भरे हैं, दस्तावेज़ के भीतर ढूंढा जाकर उनकी सभी उपस्थिति को बदलने वाले पाठ से बदल देगा.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
hi: <qt>कोई जानकारी उपलब्ध नहीं.<br /> प्रेषित किया गया के-अबाउट-डाटा ऑब्जेक्ट अस्तित्व में नहीं है.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
hi: <qt> '<b>%1</b>' के लिए कोई जोड़ नहीं मिला.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
hi: <qt>फ्रेम छपाई<br /><br />कुछ पृष्ठों पर बहुत सारे फ़रमा होते हैं. सिर्फ एक फ़रमा को मुद्रित करने के लिए इस पर क्लिक करें तथा इस क्रिया (फंक्शन) का इस्तेमाल करें.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
hi: <qt>फ़ॉन्ट आकार घटाएं<br /><br />इस विंडो के फ़ॉन्ट को छोटा करता है. सभी उपलब्ध फ़ॉन्ट आकारों को मेन्यू में देखने के लिए माउस बटन को क्लिक कर दबाए रखें.</qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
hi: <qt>कुंजी कॉम्बीनेशन '%1' पहले से ही क्रिया <b>%2</b> द्वारा इस्तेमाल में है.<br>कृपया कोई नया चुनें.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
hi: <qt>निदान है:<br />डेस्कटॉप फ़ाइल %1 किसी लाइब्रेरी को निर्दिष्ट नहीं करता.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
hi: <qt>फ़ॉर्म को आपके स्थानीय फ़ाइल सिस्टम पर <br /><b>%1</b><br />पर जमा किया जाएगा.<br />क्या आप फ़ॉर्म को जमा करना चाहते हैं?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
hi:  <qt>यह साइट जावास्क्रिप्ट के द्वारा<p>%1</p>नया ब्राउज़र विंडो खोलने का निवेदन कर रहा है.<br />क्या आप इसकी अनुमति देंगे?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
hi: <qt>यह अनस्ट्रक्चर्ड पृष्ठ<br /><b>%1</b> को लिंक करता है.<br />क्या आप लिंक को फॉलो करना चाहते हैं?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
hi: <qt>बग रिपोर्ट भेजने के लिए नीचे दिये बटन को क्लिक करें.
    यह एक ब्राउज़र विंडो <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> पर खोलेगा जहां आपको भरने के लिए एक फ़ॉर्म मिलेगा.
    जो जानकारी ऊपर दिखाई जा रही हे, वह उस सर्वर को स्थांतरित हो जाएगी.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
hi: फ़ॉन्ट (&F)

[ctx: @action]
en: &Justify
hi: समान रुप से दाएँ-बाएँ (&J)

[ctx: @action]
en: &Strike Out
hi: लिखकर काटें (&S)

[ctx: @action]
en: About Application
hi: अनुप्रयोग के बारे में

[ctx: @action]
en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
hi: अगला टैब सक्रिय करें

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
hi: पिछला टैब सक्रिय करें

[ctx: @action]
en: Actual Size
hi: वास्तविक आकार

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
hi:  पसंदीदा  जोड़ें

[ctx: @action]
en: Align &Center
hi: क्रमबद्ध बीच में (&C)

[ctx: @action]
en: Align &Left
hi: क्रमबद्ध बायाँ (&L)

[ctx: @action]
en: Align &Right
hi: क्रमबद्ध दायाँ (&R)

[ctx: @action]
en: Back
hi: पीछे

[ctx: @action]
en: Backward Word
hi: पीछे का शब्द

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
hi: पंक्ति की शुरूआत

[ctx: @action]
en: Clear
hi: साफ करें

[ctx: @action]
en: Close
hi: बंद करें

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
hi: सूचनाएँ कॉन्फ़िगर करें

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
hi: औज़ार पट्टियाँ कॉन्फ़िगर करें

[ctx: @action]
en: Copy
hi: नक़ल

[ctx: @action]
en: Cut
hi: काटें

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
hi: हाशिया घटाएँ

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
hi: शब्द पीछे से मिटाएँ

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
hi: शब्द सामने से मिटाएँ

[ctx: @action]
en: Deselect
hi: अचयनित

[ctx: @action]
en: Document Back
hi: दस्तावेज़ पिछे

[ctx: @action]
en: Document Forward
hi: दस्तावेज़ आगे

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
hi: पसंदीदा  का संपादन करें

[ctx: @action]
en: End of Line
hi: पंक्ति का अंत

[ctx: @action]
en: Find
hi: ढूंढें

[ctx: @action]
en: Find Next
hi: अगला ढूंढें

[ctx: @action]
en: Find Prev
hi: पिछला ढूंढें

[ctx: @action]
en: Fit To Height
hi: ऊँचाई के अनुरूप

[ctx: @action]
en: Fit To Page
hi: पृष्ठ के अनुरूप

[ctx: @action]
en: Fit To Width
hi: पृष्ट चोडाई के अनुरूप

[ctx: @action]
en: Font &Size
hi: फ़ॉन्ट आकार (&S)

[ctx: @action]
en: Format Painter
hi: फ़ॉर्मेट पेंटर

[ctx: @action]
en: Forward
hi: आगे

[ctx: @action]
en: Forward Word
hi: आगे का शब्द

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड

[ctx: @action]
en: Go to Line
hi: पंक्ति पर जाएँ

[ctx: @action]
en: Goto
hi: पर जाएँ

[ctx: @action]
en: Goto Page
hi: पृष्ठ पर जाएं

[ctx: @action]
en: Help
hi: मदद

[ctx: @action]
en: Increase Indent
hi: हाशिया बढ़ाएँ

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
hi: नियम लाइन प्रविष्ट करें

[ctx: @action]
en: Key Bindings
hi: कुंजी बंधन

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
hi: बाएँ से दाएँ

[ctx: @action]
en: Link
hi: कड़ी

[ctx: @action]
en: Mail
hi: डाक

[ctx: @action]
en: New
hi: नया

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
hi: अगली पूर्णता का जोड़ा

[ctx: @action]
en: Next Item in List
hi: सूची में अगली वस्तु

[ctx: @action]
en: Open
hi: खोलें

[ctx: @action]
en: Open Recent
hi: हालिया खोलें

[ctx: @action]
en: Paste
hi: चिपकाएँ

[ctx: @action]
en: Paste Selection
hi: चयन चिपकाएँ

[ctx: @action]
en: Preferences
hi: संदर्भ

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
hi: पिछली पूर्णता का जोड़ा

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
hi: सूची में पिछली वस्तु

[ctx: @action]
en: Print
hi: छापें

[ctx: @action]
en: Print Preview
hi: छपाई नमूना

[ctx: @action]
en: Prior
hi: पिछला

[ctx: @action]
en: Quit
hi: बाहर जाएँ

[ctx: @action]
en: Redo
hi: दोहराएँ

[ctx: @action]
en: Reload
hi: री-लोड

[ctx: @action]
en: Replace
hi: बदलें

[ctx: @action]
en: Report Bug
hi: बग रिपोर्ट करें

[ctx: @action]
en: Revert
hi: लौटें

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
hi: दाहिने से बांयें

[ctx: @action]
en: Save
hi: सहेजें

[ctx: @action]
en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

[ctx: @action]
en: Save Options
hi: विकल्प सहेजें

[ctx: @action]
en: Select All
hi: सभी का चयन करें

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
hi: मेन्यूपट्टी दिखाएँ

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
hi: औज़ार पट्टी दिखाएँ

[ctx: @action]
en: Spelling
hi: वर्तनी

[ctx: @action]
en: Subscript
hi: लघुपाठ

[ctx: @action]
en: Substring Completion
hi: सबस्ट्रिंग कम्पलीशन

[ctx: @action]
en: Superscript
hi: उपरीपाठ

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
hi: अनुप्रयोग भाषा स्विच करें

[ctx: @action]
en: Text &Color...
hi: पाठ रंग... (&C)

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
hi: पाठ उभारें... (&H)

[ctx: @action]
en: Text Completion
hi: पाठ पूर्णता

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
hi: आज का नुस्ख़ा

[ctx: @action]
en: To Plain Text
hi: सादा पाठ में

[ctx: @action]
en: Undo
hi: पहले जैसा

[ctx: @action]
en: Up
hi: ऊपर

[ctx: @action]
en: What's This
hi: यह क्या है

[ctx: @action]
en: Zoom
hi: ज़ूम इन

[ctx: @action]
en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

[ctx: @action]
en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
hi: आरंभ

[ctx: @action End of document]
en: End
hi: अंत

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
hi: मुख पृष्ठ

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
hi: अगला

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
hi: गाढ़ा (&B)

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
hi: तिरछा (&I)

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
hi: रेखांकित (&U)

[ctx: @action:button]
en: &Finished
hi: पूर्ण (&F)

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: @action:button]
en: Close
hi: बंद करें

[ctx: @action:button]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
hi: पाठ साफ करें

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
hi: सभी (&A)

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
hi: फिर से चालू करें

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
hi: रूकें

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड से बाहर हो

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड (&u)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
hi:  %1 के साथ खोलें (&w)

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड से बाहर हो

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
hi: पूरा स्क्रीन

[ctx: @command-with-section/plain %1 is the command name, %2 is its man section]
en: %1(%2)
hi: %1 (%2)

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
hi: तारीख %1 से पहले का नहीं हो सकता

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
hi: तारीख %1 से बाद का नहीं हो सकता

[ctx: @info]
en: Delete tag
hi: टैग मिटाएँ

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
hi: '%1' खोलें ?

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
hi: क्या टैग <resource>%1</resource> को सभी फ़ाइलों के लिए हटाना है?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
hi: जो तारीख़ आपने भरा है वह अवैध है

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
hi: जो समय आपने भरा है वह अवैध है

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
hi: समय %1 से पहले का नहीं हो सकता

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
hi: समय %1 से बाद का नहीं हो सकता

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
hi: '%1'  खो गया है.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
hi: Qt: %1
    KDE विकास मंच: %2
    %3: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
hi: फ़ॉन्ट परिवार बदलें?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
hi: फ़ॉन्ट आकार बदलें?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
hi: फ़ॉन्ट शैली बदलें?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
hi: विंडो को संपूर्ण स्क्रीन में दिखायें

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड से बाहर हो

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
hi: इस चेक बक्से को फ़ॉन्ट परिवार विन्यास में बदलाव के लिए सक्षम करें.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
hi: इस चेक बक्से को फ़ॉन्ट आकार विन्यास में बदलाव के लिए सक्षम करें.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
hi: इस चेक बक्से को फ़ॉन्ट शैली विन्यास में बदलाव के लिए सक्षम करें.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
hi: यहाँ आप उपयोग के लिए फ़ॉन्ट परिवार चुन सकते हैं.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
hi: यहाँ आप उपयोग के लिए फ़ॉन्ट शैली चुन सकते हैं.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
hi: यहाँ आप उपयोग में आने वाले फ़ॉन्ट को चुन सकते हैं.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
hi: सर्वर द्वारा सुझाया फ़ाइल नाम यह है

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
hi: अन्य एनकोडिंग (%1)

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
hi: मोनोस्पेस

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
hi: संस-सेरिफ

[ctx: @item Font name]
en: Serif
hi: सेरिफ

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
hi: <application>आस्पैल</application> डिफ़ॉल्ट

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
hi: <application>हनस्पैल</application> डिफ़ॉल्ट

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
hi: <application>आईस्पैल</application> डिफ़ॉल्ट

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
hi: बेलारूसी

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
hi: पुर्तगाली (ब्राजीलीयाइ)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
hi: चेक

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
hi: दानिश

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
hi: अंग्रेज़ी

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
hi: एस्परेन्तो

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
hi: फ्रांसीसी

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
hi: जर्मन

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
hi: जर्मन (नई वर्तनी)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
hi: हिब्रू

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
hi: नारवेजियाई

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
hi: पोलिश

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
hi: रूसी

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
hi: स्लोवाक

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
hi: स्लोवेनियाई

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
hi: स्पेनी

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
hi: स्वीडिश

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
hi: स्विस जर्मन

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
hi: तुर्की

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
hi: उक्रेनियाई

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
hi: डिफ़ॉल्ट - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
hi: डिफ़ॉल्ट - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
hi: अरबी

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
hi: बाल्टिक

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
hi: मध्य यूरोपीय

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
hi: चीनी (सरल)

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
hi: चीनी (परम्परिक)

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
hi: साइरिलिक

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
hi: अक्षम करें

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
hi: यूनानी

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
hi: हिब्रू

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
hi: जापानी

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
hi: कोरियाई

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
hi: उत्तरी सामी

[ctx: @item Text character set]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
hi: दक्षिण-पूर्वी यूरोप

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
hi: थाई

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
hi: तुर्की

[ctx: @item Text character set]
en: Unicode
hi: युनिकोड

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
hi: सर्वव्यापी

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
hi: पश्चिमी यूरोपीय

[ctx: @item font]
en: Bold
hi: गाढ़ा

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
hi: गाढ़ा तिरछा

[ctx: @item font]
en: Italic
hi: ईटैलिक

[ctx: @item font]
en: Oblique
hi: तिर्यक

[ctx: @item font size]
en: Relative
hi: सापेक्ष

[ctx: @item license]
en: Artistic License
hi: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: BSD License
hi: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license]
en: Custom
hi: मनपसंद

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण २

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण ३

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
hi: जीएनयू लेसर जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण २

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
hi: जीएनयू जनरल पब्लिक लाइसेंस संस्करण ३

[ctx: @item license]
en: Not specified
hi: उल्लेखित नहीं

[ctx: @item license]
en: Q Public License
hi: क्यू पब्लिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
hi: आर्टिस्टिक लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
hi: बीएसडी लाइसेंस

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
hi: जीपीएल सं.२

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
hi: जीपीएल सं.३

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
hi: एलजीपीएल सं.२

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
hi: एलजीपीएल सं.३

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
hi: क्यूपीएल सं.1.0

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: <application>Aspell</application>
hi: <application>ए-स्पेल</application>

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: <application>Hspell</application>
hi: <application>एच-स्पेल</application>

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: <application>Hunspell</application>
hi: <application>हनस्पेल</application>

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: <application>Zemberek</application>
hi: <application>जेम्बेरेक</application>

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
hi: अंतर्राष्ट्रीय <application>आईस्पैल</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
hi: स्वचलित

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
hi: ड्रापडाउन सूची

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
hi: ड्रापडाउन सूची स्वचलित (&&)

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
hi: हस्तचालित

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
hi: स्वचलित छांटें

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
hi: वृत्त

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
hi: डिस्क

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
hi: वर्ग

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
hi[0]: %1 मिली-सेकण्ड्स
hi[1]: %1 मिली-सेकण्ड्स

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
hi[0]: %1 दिन
hi[1]: %1 दिन

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
hi[0]: %1 घंटा
hi[1]: %1 घंटे

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
hi[0]: %1 मिनट
hi[1]: %1 मिनट

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
hi[0]: %1 सेकण्ड
hi[1]: %1 सेकण्ड

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
hi: %1 दिन

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
hi: %1 घंटे

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
hi: %1 मिनट

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
hi: %1 सेकण्ड

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
hi: %1 और %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
hi: टैग जोड़ें...

[ctx: @label]
en: Change...
hi: बदलें...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
hi: नया टैग बनाएं :

[ctx: @label]
en: Font:
hi: फ़ॉन्टः

[ctx: @label]
en: Show all tags...
hi: सभी टैग दिखाएँ...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
hi: नामः %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
hi: प्रकार: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
hi: बीचों बीच

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
hi: समान रुप से दाएँ-बाएँ

[ctx: @label left justify]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
hi: बाएँ से दाएँ

[ctx: @label right justify]
en: Right
hi: दायाँ

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
hi: दाहिने से बांयें

[ctx: @label stroke color]
en: Color
hi: रंग

[ctx: @label:button]
en: &Open
hi: खोलें (&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with
hi: के साथ खोलें...(&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
hi: %1 के साथ खोलें (&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
hi: के साथ खोलें...(&O)

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
hi: इस प्रकार की फ़ाइलों के लिए क्रिया याद रखें

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
hi: क्लाएंट: (&C)

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
hi: शब्दकोश: (&D)

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
hi: एनकोडिंग: (&E)

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
hi: आकारः

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
hi: निश्चित करें कोनसे टैग लगाने हैं

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
hi: टीप: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
hi: <i>टीप</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
hi: कोई तारीख़ नहीं

[ctx: @option last month]
en: Last Month
hi: पिछले माह

[ctx: @option last week]
en: Last Week
hi: पिछले सप्ताह

[ctx: @option last year]
en: Last Year
hi: पिछले वर्ष

[ctx: @option next month]
en: Next Month
hi: अगला माह

[ctx: @option next week]
en: Next Week
hi: अगले सप्ताह

[ctx: @option next year]
en: Next Year
hi: अगला वर्ष

[ctx: @option today]
en: Today
hi: आज

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
hi: कल

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
hi: कल

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
hi: एक साथ लिखे शब्दों को वर्तनी की गलतियों में लें (&w)

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
hi:  root/affix  संयोजन बनाएँ जो शब्दकोश में न हों

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
hi: स्वचलित जांच अक्षम करें

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
hi: वर्तनी की जांच करें

[ctx: @option:check]
en: Font
hi: फ़ॉन्ट

[ctx: @option:check]
en: Font style
hi: फ़ॉन्ट शैली

[ctx: @option:check]
en: Size
hi: आकार

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
hi: दस्तावेज़

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
hi: चित्र

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
hi: ऑडियो

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
hi: वीडियो

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
hi: सम्पर्क

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
hi: ईमेल

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
hi: टैग्स

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
hi: कार्य

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
hi: अधिक...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
hi: फ़ाइल

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
hi: पिछली मर्तबा परिवर्धित

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
hi: सबसे महत्वपूर्ण

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
hi: कभी नहीं खुला

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
hi: कोई प्राथमिकता नहीं:

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
hi: 1  या अधिक

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
hi: 2  या अधिक

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
hi: 3  या अधिक

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
hi: 4  या अधिक

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
hi: कोई भी रेटिंग

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
hi: अधिक्तम रेटिंग

[ctx: @title]
en: Delete tag
hi: टैग मिटाएँ

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
hi: विविध

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
hi: क्वेरी परिणाम

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
hi: '%1' से क्वेरी के परिणाम

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
hi: संसाधन

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
hi: संसाधन क़िस्म

[ctx: @title:group]
en: Find
hi: ढूंढें

[ctx: @title:group Document information]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: @title:menu]
en: List Style
hi: सूची शैली

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
hi: पाठ दिखाएँ

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
hi: पाठ पूर्णता

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
hi: औज़ार पट्टी सेटिंग

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
hi: खिसकाएँ (&M)

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
hi: ढांचा

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
hi: टैग जोडें

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
hi: टैग बदलें

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
hi: वर्तनी जांचें

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
hi: डा. क्लॉश का त्वरक निदान

[ctx: @title:window]
en: Print
hi: छापें

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
hi: चेतावनी: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
hi: <b>चेतावनी</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
hi: के-यूनिट-टेस्ट मॉड्यूल को चलाने के लिए प्रयोग में लिया जा सकने वाला कमांड लाइन अनुप्रयोग.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
hi: फ़ाइल नाम "%1"  पहले से ही अस्तित्व में है. क्या आप इसके ऊपर ही मिटाकर लिखना चाहेंगे?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
hi: एक दान करें

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
hi[0]: ज्ञानकोश (कोई प्रविष्टि नहीं)
hi[1]: ज्ञानकोश (%1 प्रविष्टियाँ)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
hi: वेबसाईट पर जाएँ

en: A little program to output installation paths
hi: संस्थापना पथ आउटपुट के लिए छोटा सा प्रोग्राम

en: A network error has occurred. The request has failed.
hi: नेटवर्क त्रुटि हुई. निवेदन असफल हुआ

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
hi: प्रोटोकाल अशुद्धि हुई. निवेदन असफल हुआ.

en: A scheme with this name already exists.
hi: इस नाम की योजना  पहले से ही मौज़ूद है.

[ctx: A type of link.]
en: Blog
hi: ब्लॉग

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: A&uthor
hi: लेखक (&u)

en: A&uthors
hi: लेखक गण (&u)

en: A&vailable actions:
hi: उपलब्ध क्रियाएँ: (&v)

en: About %1
hi: %1 के बारे में

en: About &KDE
hi: केडीई के बारे में (&K)

en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

[ctx: About KDE]
en: &About
hi: के बारे में (&A)

en: Accept
hi: स्वीकृत

en: Access Keys activated
hi: पहुँच कुंजी सक्रिय किया गया

en: Action
hi: क्रिया

en: Action Name
hi: क्रिया नाम

en: Action takes 2 args.
hi: क्रिया 2 आर्गुमेंट स्वीकारता है.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
hi: ईमेल सहयोगी

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
hi: ईमेल सहयोगी
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
hi: क्रिया-समूह 2 आर्गुमेंट स्वीकारता है.

en: ActionList: %1
hi: कार्य सूची: %1

en: Actual Font
hi: वास्तविक फ़ॉन्ट

en: Actually generate the code.
hi: अब स्रोत बनाएँ

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add Comment
hi: टिप्णी जोड़ें

en: Add Fallback Language
hi: फ़ालबैक भाषा जोड़ें

en: Add Rating
hi: दरजा जोड़ें

en: Add URL to Filter
hi: फ़िल्टर में यूआरएल जोड़ें

en: Add a new script.
hi: नया स्क्रिप्ट जोड़ें.

en: Add to Dictionary
hi: शब्दकोष में जोड़ें

en: Add to Toolbar
hi: औज़ार-पट्टी में जोड़ें

en: Add to ignores...
hi: इग्नोर्स में जोड़ें...

en: Add...
hi: जोड़ें...

en: Additional Information: %1
hi: अतिरिक्त जानकारीः %1

en: Address is already in use
hi: पता पहले से ही उपयोग में है

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
hi: एक या अधिक भाषाओं को जोड़ता है जिन्हें प्रयोग में लाया जाएगा यदि  अनुवादों में सही अनुवाद नही मिलता.

en: Administrator &Mode...
hi: प्रशासक मोड... (&M)

en: After
hi: पश्चात

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
hi: अपरान्ह

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
hi: अ

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
hi: अपराह्न

en: Again
hi: पुन:

en: Alert
hi: सतर्क

en: Alias names:
hi: अलियास नामः

en: All Categories
hi: सभी वर्ग

en: All Pages
hi: सभी पृष्ठ

en: All Providers
hi: सभी प्रदाता

en: All Visible Columns
hi: सभी द्ष्टिगोचर स्तम्भ

en: Allow
hi: स्वीकारें

en: Allow Tabulations
hi: सारणीकरण स्वीकारें

en: Alpha:
hi: अल्फ़ा:

en: Already opened.
hi: पहले से ही खुला है.

en: Alternate
hi: वैकल्पिक

en: Alternate:
hi: वैकल्पिक:

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
hi: इस पृष्ठ पर एक स्क्रिप्ट चलाने के दौरान त्रुटि हुई.
    
    %1 पंक्ति  %2:
    %3 पर

en: Annotations and Cross References
hi: एनोटेशन्स तथा क्रास रेफ़रेंसेज़

en: Antti Koivisto
hi: एन्टी कोईविस्तो

en: Any Character
hi: कोई भी अक्षर

en: Anytime
hi: कभी भी

en: Applet "%1" started
hi: ऐपलेट "%1"  चालू हो गया

en: Applet "%1" stopped
hi: ऐपलेट "%1" बंद हो गया

en: Applet Parameters
hi: ऐपलेट पैरामीटर्स

en: Application Language Changed
hi: अनुप्रयोग भाषा परिवर्तित

en: Application sounds
hi: अनुप्रयोग ध्वनियाँ

en: Application:
hi: अनुप्रयोग

en: Applications menu (.desktop files)
hi: अनुप्रयोग मेन्यू (.डेस्कटॉप फ़ाइलें)

en: Apply Settings
hi: विन्यास लगाएँ

en: Apply changes
hi: परिवर्तन लागू करें

en: Approximate equivalents:
hi: सन्निकट समतुल्यता:

en: Archives
hi: अभिलेखागार

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
hi: %1 में कॉन्फ़िगरेशन खण्ड पहले ही खोला गया है

en: As-you-type spell checking disabled.
hi: टाइप करने के दौरान वर्तनी जांच अक्षम रखें

en: As-you-type spell checking enabled.
hi: टाइप करने के दौरान वर्तनी जांच सक्षम रखें

en: Ask before replacing each match found.
hi: प्राप्त जोड़े में से प्रत्येक को बदलने से पहले पूछें

en: Authentication error.
hi: प्रमानीकरण त्रुटि

en: Author
hi: लेखक

en: Author:
hi: लेखकः

en: Auto Spell Check
hi: स्वचालित वर्तनी जांच

en: Autocorrect
hi: स्वचालित-सुधार

en: Automatic Detection
hi: अपने आप पता लगाएँ

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
hi: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ के कारण स्वचालित परिवर्तन किए गए हैं. अधिक जानकारी के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
hi: प्लगइन डिपेंडेंसीज़ संतुष्ट करने के लिए स्वचालित परिवर्तन किए गए हैं:

en: Autostart directories
hi: स्वतःप्रारंभ डिरेक्ट्री

en: Available KDE resource types
hi: उपलब्ध केडीई रिसोर्स क़िस्म

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
hi: उपलब्ध जांच: %1 (उपेक्षा किया: %2)

en: Available Tests: 0
hi: उपलब्ध जाँच: 0

en: BSD
hi: बीएसडी

en: Backspace
hi: बैक-स्पेस

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
hi: खराब इवेंट हैंडलर: ऑब्जैक्ट %1 आइडेंटिफ़ॉयर %2 विधि %3 क़िस्म: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
hi: खराब स्लॉट हैंडलर: ऑब्जैक्ट %1 आइडेंटिफ़ॉयर %2 विधि %3 हस्ताक्षर: %4.

en: Banner Pages
hi: बैनर पृष्ठ

[ctx: Banner page]
en: Classified
hi: वर्गीकृत

[ctx: Banner page]
en: Confidential
hi: गोपनीय

[ctx: Banner page]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: Banner page]
en: Secret
hi: गुप्त

[ctx: Banner page]
en: Standard
hi: मानक

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
hi: अत्यंत गुप्त

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
hi: अवर्गीकृत

[ctx: Banner page at end]
en: End
hi: अंत

[ctx: Banner page at start]
en: Start
hi: प्रारंभ

en: Base URL
hi: बेस यूआरएल

en: Basic Page Style
hi: मूल पृष्ठ शैली

en: Become a Fan
hi: चहेते बनें

en: Before
hi: पहले

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
hi: पुर्वान्ह

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
hi: पु

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
hi: पूर्वाह्न

en: Beginning of document reached.
hi: दस्तावेज़ का प्रारंभ आ पहुँचा.

en: Billing information:
hi: बिलिंग जानकारी

en: Block IFrame...
hi: आईफ्रेम रोकें...

en: Block Image...
hi: छवि रोकें...

en: Block Images From %1
hi: %1 से छवियाँ रोकें

en: Block:
hi: ब्लॉक:

en: Blue:
hi: नीलाः

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
hi: and और

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
hi: or या व

en: Bottom to Top, Left to Right
hi: नीचे से ऊपर, बाएं से दाएं

en: Bottom to Top, Right to Left
hi: नीचे से ऊपर, दाएं से बाएं

en: Break at Next
hi: अगली दफा ब्रेक करें

en: Breakpoint
hi: ब्रेकपाइंट

en: Bug report sent, thank you for your input.
hi: बग रिपोर्ट भेज दिया गया, आपके इनपुट के लिए आपको धन्यवाद.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
hi: एक ini शैली के वर्णन फ़ाइल से क्यूटी विजेट प्लगइन बनाता है.

en: C octal escaped UTF-8:
hi: सी ऑक्टल एस्केप्ड यूटीएफ-8:

en: C&ase sensitive
hi: केस सेंसिटिव (&a)

en: C&lear
hi: साफ करें (&l)

en: C&ontinue
hi: जारी रखें (&o)

en: CGIs to run from kdehelp
hi: केडीईहेल्प से चलाने हेतु सीजीआई

en: CJK Ideograph Information
hi: सीजेके आइडियोग्राफ जानकारी

en: CL
hi: सीएल

en: Call
hi: कॉल

en: Call Stack
hi: कॉल स्टेक

en: Call to '%1' failed.
hi: '%1' को काल असफल.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
hi: काल विधि '%1' असफल आर्गुमेंट %2 प्राप्त करने में असफल: %3

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Cancel?
hi: रद्द करें?

en: Cannot create memory segment for file %1
hi: फ़ाइल %1 के लिए मेमोरी सेगमेंट नहीं बना पाया

en: Cannot find testregression executable.
hi: टेस्टरीग्रेसन एक्जीक्यूटेबल ढूंढ नहीं सका.

en: Cannot open %1 for reading
hi: पढ़ने के लिए %1 खोल नहीं सकता

en: Cannot seek past eof
hi: पिछला eof देख नहीं सकता

en: Cantonese Pronunciation:
hi: कैंटोनी उच्चारण:

en: CapsLock
hi: केप्स-लॉक

en: Captured Text (%1)
hi: कैप्चर्ड पाठ (%1)

en: Carriage Return
hi: कैरिज वापस

en: Category:
hi: श्रेणी:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
hi: अनुप्रयोग को बाधित करता है कि वह मैप पर निजी रंग
    8-बिट डिस्प्ले पर संस्थापित करे.

en: Certificate (validation: %1)
hi: प्रमाणपत्र (वेलिडेशन: %1)

en: Change &Icon...
hi: प्रतीक बदलें... (&I)

en: Change Icon
hi: प्रतीक बदलें

en: Change Te&xt...
hi: पाठ बदलें... (&x)

en: Change Text
hi: पाठ बदलें

en: Changelog
hi: चेंजलॉग

en: Changelog:
hi: बदली खाता

en: Changing annotations
hi: एनोटेशन बदलना

[ctx: Character]
en: In decimal:
hi: दशमलव में

en: Character used for indicating positive numbers
hi: धनात्मक संख्या को दिखाने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला अक्षर

en: Character:
hi: अक्षर:

en: Check Spelling
hi: वर्तनी जांचें

en: Check Spelling...
hi: वर्तनी जांचें

en: Check Sycoca database only once
hi: सिकोका डाटाबेस एक बार ही जाँचें

en: Check file timestamps
hi: फ़ाइल टाइमस्टैम्प्स जाँचें

en: Check spelling in document
hi: दस्तावेज़ में वर्तनी जांचें

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
hi: थ्रेड सक्रियता के बारे में लॉगिंग जानकारी देखने हेतु चेक करें. लॉग जानकारी देखने के लिए कंसोल आउटपुट देखें.

en: Check whether config file itself requires updating
hi: जांचें कि कॉन्फ़िग फ़ाइल को स्वयं को अद्यतन होने की आवश्यकता तो नहीं है

en: Checking login...
hi: लॉगिन जांचें

en: Choose...
hi: चुनें...

en: Class
hi: वर्ग

en: Clear &History
hi: इतिहास साफ करें (&H)

en: Clear List
hi: सूची साफ करें

en: Clear input
hi: इनपुट साफ करें

en: Clear the input in the edit field
hi: एडिट फील्ड के इनपुट को साफ करें

en: Click for a menu of available captures.
hi: उपलब्ध कैप्चर्स के मेन्यू के लिए क्लिक करें.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
hi: चित्रमय संपादक का प्रयोग करते हुए अपने रेगुलर एक्सप्रेशन को संपादित करने हेतु यहाँ क्लिक करें.

en: Click to select a font
hi: फ़ॉन्ट चुनने के लिए क्लिक करें

en: Close
hi: बंद करें

en: Close Document
hi: दस्तावेज़ बन्द करें

en: Close Message
hi: संदेश बन्द करें

en: Close Script
hi: स्क्रिप्ट बंद करें

en: Close and discard
    edited message?
hi: बन्द कर रद्द करें
     संपादित संदेश?

en: Close document
hi: दस्तावेज़ बन्द करें

en: Close script...
hi: स्क्रिप्ट बंद करें...

en: Close source
hi: स्रोत बन्द करें

en: Close the current document.
hi: मौज़ूदा दस्तावेज़ बंद करें

en: Close the current window or document
hi: मौज़ूदा विंडो या दस्तावेज़ बंद करें

en: Close the current window.
hi: मौज़ूदा विंडो बंद करें

en: Close window?
hi: विंडो बंद करें?

en: Collaborate
hi: साझेदारी

en: Collaboration
hi: साझेदारी

en: Color for links
hi: कड़ियों के लिए रंग

en: Color for visited links
hi: भ्रमण की जा चुकी कड़ियों के लिए रंग

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
hi: स्तम्भ सं. %1

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment on entry
hi: प्रविष्टि पर टिप्पणी

en: Comment:
hi: टिप्पणीः

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Communication error
hi: संचारण त्रुटि

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
hi: केडीई लाइब्रेरी के लिए ईएक्सईसी_प्रीफ़िक्स में कम्पाइल किया गया

en: Compiled in library path suffix
hi: लाइब्रेरी पथ सफ़िक्स में कम्पाइल किया गया

en: Compiled in prefix for KDE libraries
hi: केडीई लाइब्रेरी के लिए प्रीफ़िक्स में कम्पाइल किया गया

en: Compiled in version string for KDE libraries
hi: केडीई लाइब्रेरी के लिए वर्सन स्ट्रिंग में कम्पाइल किया गया

en: Compiler:
hi: कम्पायलर:

en: Complete Match
hi: पूर्ण जोड़

en: Confi&gure...
hi: कॉन्फ़िगर... (&g)

en: Configuration description files
hi: वर्णन फ़ाइलों का कॉन्फ़िगरेशन

en: Configuration file "%1" not writable.
hi: कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल "%1" लिखने योग्य नहीं है.

en: Configuration file is invalid: "%1"
hi: कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल अवैध है: "%1"

en: Configuration file not found: "%1"
hi: कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल नहीं मिला: "%1"

en: Configuration files
hi: कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइलें

en: Configure
hi: कॉन्फ़िगर

en: Configure &Notifications...
hi: सूचनाएँ कॉन्फ़िगर करें.... (&N)

en: Configure Email...
hi: ईमेल कॉन्फ़िगर करें...

en: Configure Notifications
hi: सूचनाएँ कॉन्फ़िगर करें

en: Configure S&hortcuts...
hi: शॉर्ट कट कॉन्फ़िगर करें...(&h)

en: Configure Shortcut...
hi: शॉर्ट कट कॉन्फ़िगर करें...

en: Configure Shortcuts
hi: शॉर्ट कट कॉन्फ़िगर कीजिए

en: Configure Tool&bars...
hi: औज़ार पट्टी कॉन्फ़िगर करें... (&b)

en: Configure Toolbars
hi: औज़ार पट्टियाँ कॉन्फ़िगर करें

en: Confirm
hi: पुष्टि करें

en: Confirm Quit From System Tray
hi: तंत्र तश्तरी से बाहर जाने की पुष्टि करें

en: Confirmation Required
hi: पुष्टि आवश्यक

en: Confirmation: JavaScript Popup
hi: पुष्टिकरणः जावास्क्रिप्ट पॉपअप

en: Conflict With Registered Global Shortcut
hi: पंजीकृत ग्लोबल शॉर्टकट से विरोध है

en: Conflict with Global Shortcut
hi: ग्लोबल शॉर्टकट के परस्पर विरोध में है

en: Conflict with Standard Application Shortcut
hi: प्रामाणिक अनुप्रयोग शॉर्टकट के परस्पर विरोध में है

en: Connection refused
hi: कनेक्शन अस्वीकृत

en: Connection timed out
hi: कनेक्शन टाइम आउट

en: Console
hi: बंद करें

en: Contact author
hi: लेखक से सम्पर्क करें

en: Contact on Jabber
hi: जैबर पर सम्पर्क

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Continue from the beginning?
hi: प्रारंभ से जारी रखें?

en: Continue from the end?
hi: अंत से जारी रखें?

en: Continue operation
hi: ऑपरेशन जारी रखें

en: Copy
hi: नक़ल

en: Copy Image
hi: छवि नक़ल करें

en: Copy Image Location
hi: लिंक स्थान कापी करें

en: Copy selection to clipboard
hi: चयन को क्लिपबोर्ड में नक़ल करें

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
hi: कॉपीराइट 2001-2011, डेविड फॉउर <email>faure@kde.org</email>

en: Could not Launch Help Center
hi: मदद केंद्र चालू नहीं कर सका

en: Could not construct value
hi: मूल्य बना नहीं सका

en: Could not create temporary file.
hi: अस्थायी फ़ाइल बना नहीं पाया.

en: Could not find '%1' executable.
hi: एक्जीक्यूटेबल '%1' नहीं मिला.

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
hi:  'केडीई-मेन'  '%1' पर नहीं मिला.
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
hi[0]: माइम क़िस्म <resource>%2</resource> नहीं मिला
hi[1]: माइम क़िस्में <resource>%2</resource> नहीं मिलीं

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
hi: अनुप्रयोग '%2'  के लिए प्लगिन '%1' नहीं मिला

en: Could not find service '%1'.
hi: सर्विस '%1' नहीं मिला.

en: Could not install "%1": file not found.
hi: %1 को संस्थापित  नहीं किया जा सका: फ़ाइल नहीं मिला.

en: Could not install %1
hi: %1 को संस्थापित  नहीं किया जा सका

en: Could not launch Browser
hi: ब्राउज़र को चालू नहीं कर सके

en: Could not launch Mail Client
hi: मेल क्लाएंट को लोड नही कर सका

en: Could not launch Terminal Client
hi: टर्मिनल क्लाएंट को चालू नहीं कर सका

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
hi: केडीई मदद केंद्र चालू नहीं कर सका:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
hi: ब्राउज़र को लोड नही कर सका:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
hi: मेल क्लाएंट को लोड नही कर सका:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
hi: टर्मिनल क्लाएंट को लोड नही कर सका:
    
    %1

en: Could not load print preview part
hi: छपाई पूर्वावलोकन भाग लोड नहीं किया जा सका

en: Could not open file '%1'
hi: फ़ाइल '%1' खोल नहीं सकते

en: Could not open file '%1': %2
hi: फ़ाइल '%1' खोल नहीं सका: %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
hi: लाइब्रेरी '%1'. खोल नहीं सका
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
hi: %1 से shm में डाटा पढ़ नहीं पाया

en: Could not read file '%1'
hi: फ़ाइल '%1' को पढ़ नहीं सका

en: Could not verify login, please try again.
hi: आपका लॉगित जाँट नही पाए, फिर कोशिश करें.

en: Create Web Shortcut
hi: वेब शार्टकट बनाएँ

en: Create content on server
hi: सर्वर पर सामाग्री

en: Create global database
hi: वैश्विक डाटाबेस बनाएँ

en: Create new document
hi: नया दस्तावेज़ बनाएँ

en: Critical
hi: नाजुक

en: Ctrl+O
hi: कंट्रोल+O

en: Cu&t
hi: काटें (&t)

en: Curr&ent actions:
hi: मौज़ूदा कार्यः (&e)

en: Current scheme:
hi: मौज़ूदा योजना:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
hi: मनपसंद...

en: Custom:
hi: मनपसंदः

en: Cut
hi: काटें

en: Cut selection to clipboard
hi: चयन को काटें तथा क्लिपबोर्ड में रखें

en: Daniel Molkentin
hi: डेनियल मॉल्केनटिन

en: Dante SOCKS client
hi: दांते सॉक्स क्लाएंट

en: Date and Time: %1
hi: तारीख़ और समय: %1

en: David Faure
hi: डेविड फ़ॉउर

en: Day (06:00 to 17:59)
hi: दिन (06:00 से 17:59)

en: Default Font Size (100%)
hi: डिफ़ॉल्ट फ़ॉन्ट आकार (100%)

en: Default color
hi: डिफ़ॉल्ट रंग

en: Default language:
hi: डिफ़ॉल्ट भाषाः

en: Default widget group name to display in designer
hi: डिजाईनर में प्रदर्शित करे के लिए डिफ़ॉल्ट विजेट समूह का नाम

en: Default:
hi: डिफ़ॉल्ट:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
hi: क्षेत्र

en: Definition in English:
hi: अंग्रेजी में परिभाषा:

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Delete item(s)
hi: वस्तुएँ मिटाएँ

en: Dependency Check
hi: डिपेंडेंसी जाँच

en: Description
hi: वर्णन

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
hi: वर्णन

en: Description:
hi: वर्णनः

en: Dese&lect
hi: अचयनित (&l)

en: Desktop %1
hi: डेस्कटॉप %1

en: Desktop Exchange Service
hi: डेस्कटॉप एक्सचेंज सेवा

en: Detach
hi: अलग करें

en: Details
hi: विवरण

en: Details for %1
hi: %1 के लिए विवरण

en: Details of the Request:
hi: निवेदन का विवरणः

en: Details view mode
hi: विवरण दृश्य मोड

en: Did you know...?
hi: क्या आप जानते हैं...?

en: Digit
hi: डिजिट

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
hi: डिरेक्ट्री में जांच, बेसडिरेक्ट्रीज तथा आउटपुट डिरेक्ट्रीज हैं.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
hi: डिरेक्ट्री जिसमें जाँच, बेसडिरेक्ट्री व आउटपुट डिरेक्ट्रीज हैं. तभी विचार किया जाए जब -b निर्दिष्ट नहीं हो.

en: Dirk Mueller
hi: डिर्क मुलर

en: Disable checking files (dangerous)
hi: फ़ाइल जाँच अक्षम करें (खतरनाक)

en: Disable crash handler, to get core dumps
hi: कोर डम्प पाने के लिए क्रेश हैंडलर अक्षम करें.

en: Disable incremental update, re-read everything
hi: इंक्रीमेंटल अपडेट अक्षम करें, सभी फिर से  पढ़ें

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
hi: डिबग कैप्चरिंग को अक्षम करें. आप यह विकल्प तब प्रयोग करते हैं जब आप जीयूआई इस्तेमाल करते हैं.

en: Disallow
hi: अस्वीकार

en: Discard changes
hi: परिवर्तन फेंक दें

en: Display Images on Page
hi: पृष्ठ पर छवि दिखाएँ

en: Displays Thread Activity
hi: थ्रेड सक्रियता प्रदर्शित करता है

en: Distance between desktop icons
hi: डेस्कटॉप प्रतीक के बीच दूरी

en: Do &not store this time
hi: यह समय नही सहेजें

en: Do Not Allow
hi: अनुमति न दें

en: Do Not Download
hi: डाउनलोड नहीं करें

en: Do Not Fill Out
hi: नहीं भरें

en: Do Not Suppress Debug Output
hi: डिबग आउटपुट सप्रेस नहीं करें

en: Do not ask again
hi: दोबारा मत पूछें

en: Do not run in the background.
hi: पृष्ठ भूमि में नहीं चलाएँ.

en: Do not save data
hi: डाटा सहेजें नहीं

en: Do not show the window while running tests
hi: जब जांच चल रहा हो तो विंडो नहीं दिखाएँ

en: Do not show this message again
hi: यह संदेश फिर से  न दिखाएँ

en: Do not signal applications to update
hi: अनुप्रयोगों को अद्यतन के लिए संकेत न दें

en: Do not suppress debug output
hi: डिबग आउटपुट सप्रेस नहीं करें

en: Do not use Xvfb
hi: एक्सवीएफबी का इस्तेमाल नहीं करें

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
hi: क्या आप जावा ऐप्लेट को प्रमाणपत्र देना चाहेंगे:

en: Do you really want to execute '%1'?
hi: क्या आप '%1' को सचमुच चलाना चाहेंगे?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
hi: क्या आप सचमुच इस अनुप्रयोग के सभी औजारपट्टियों को उनके डीफ़ॉल्ट पर रीसेट करना चाहते हैं? परिवर्तनों को तत्काल लागू किया जाएगा.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
hi: पसंद को इंगित करते स्थान "%1"  शीर्षक "%2" को क्या आप अपने संग्रह में जोड़ना चाहते हैं?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
hi: पसंद को इंगित करते स्थान "%1"  को क्या आप अपने संग्रह में जोड़ना चाहते हैं?

en: Do you want to restart search at the beginning?
hi: क्या आप प्रारंभ से फिर से  खोज प्रारंभ करना चाहते हैं?

en: Do you want to restart search from the end?
hi: क्या आप अंत से फिर से  खोज प्रारंभ करना चाहते हैं?

en: Do you want to store this password for %1?
hi: क्या आप %1 का पासवर्ड सहेजना चाहते हैं

en: Do you want to store this password?
hi: क्या आप इस शब्दकूट को सहेजना चाहते हैं?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
hi: डॉक

en: Document Information
hi: दस्तावेज़ जानकारी

en: Document encoding:
hi: दस्तावेज़ एनकोडिंग:

en: Domain:
hi: डोमेनः

en: Done.
hi: सम्पन्न.

en: Double Line
hi: दोहरी लकीर

en: Double Thick Line
hi: दोहरी गाढ़ी लकीर

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Download New Stuff...
hi: ताज़ा सामग्री डाउनलोड करें

en: Download of "%1" failed, error: %2
hi: "%1" का डाउनलोड विफल, त्रुटि: %2

en: Downloads:
hi: डाउनलोड:

en: Edit
hi: संपादन

en: Edit selected script.
hi: चयनित स्क्रिप्ट संपादित करें.

en: Edit...
hi: संपादन...

en: Editor Chooser
hi: संपादक चयनकर्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Email address:
hi: ई-मेल पताः

[ctx: Email receiver address]
en: To:
hi: को:

[ctx: Email sender address]
en: From:
hi: सेः

en: Email to:
hi: को ईमेल करें:

en: Embeddable HTML component
hi: एम्बेडेड एचटीएमएल अवयव

en: Embeddable component for multipart/mixed
hi: मल्टीपार्ट/मिक्स्ड के लिए एम्बेडेबल कम्पोनेंट

en: Emoticons
hi: इमोटिकॉन्स

en: Enable &background spellchecking
hi: पृष्ठभूमि में वर्तनी जाँच सक्षम करें (&b)

en: Enable SOCKS support
hi: सॉक्स समर्थन सक्षम करें

en: Enable component
hi: अवयव सक्षम करें

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
hi: अपने आप पता लगाएँ

[ctx: Encodings menu]
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: End of Line
hi: पंक्ति का अंत

en: End of document reached.
hi: दस्तावेज़ का अंत आ पंहुचा.

en: End of options
hi: विकल्प ख़त्म

en: Enlarge Font
hi: फ़ॉन्ट बड़ा करें

en: Enter
hi: प्रविष्ट करें

en: Enter Administrator Mode
hi: प्रशासक मोड में प्रविष्ट

en: Enter Search Terms...
hi: ढूंढा जाने वाला पद यहां पर भरें

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
hi: ढूंढने के लिए कोई पैटर्न भरें या फिर सूची में से कोई पिछला पैटर्न चुनें

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
hi: बदलने के लिए स्ट्रिंग भरें या सूची में से पिछला चुनें.

en: Enter a search term or character here
hi: ढूंढे जाने वाले वाक्यांश यहां भरें

en: Enter search phrase here
hi: ढूंढा जाने वाला वाक्यांश यहां पर भरें

en: Enter the URL:
hi: यूआरएल भरें:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
hi: जो बग रिपोर्ट आप भेजना चाहते हैं, उसे यहाँ भरें (यदि संभव हो तो अंग्रेज़ी में) .
    यदि आप "भेजें" दबाएंगे, इस प्रोग्राम के मेंटेनर को एक ईमेल संदेश भेज दिया जाएगा.

en: Entries failed to load
hi: प्रविष्टियाँ लोड होने में असफल

en: Equivalents:
hi: समतुल्य:

en: Error
hi: त्रुटि

en: Error during rename.
hi: नाम बदलने के दौरान त्रुटि हुई.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
hi: इनक्लूड '%1' पंक्ति %2 को प्रोसेस करने के दौरान त्रुटि: %3

en: Error loading '%1'.
hi:  %1 को लोड करने में त्रुटि.

en: Error opening PTY
hi: पीटीवाई खोलने में त्रुटि

en: Error reading from PTY
hi: पीटीवाई से पढ़ने में त्रुटि

en: Error writing to PTY
hi: पीटीवाई पर लिखने में त्रुटि हुई

en: Error: %1 - %2
hi: त्रुटि: %1- %2

en: Error: java executable not found
hi: त्रुटिः जावा एक्जीक्यूटेबल नहीं मिला

en: Escape
hi: एस्केप

en: Evaluation error
hi: इवेल्यूएशन त्रुटि

en: Evaluation threw an exception %1
hi: इवेल्यूएशन ने एक एक्सेप्शन %1 दिया

en: Even Pages
hi: सम पृष्ठ

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
hi: एक्सेप्शन '%1' फंक्शन को यहां से काल कर रहा है %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
hi: एक्सेप्शन '%1' स्लॉट को यहां से काल कर रहा है %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
hi:  $prefix/bin में चलाने योग्य वस्तुएँ

en: Execute
hi: चलाएँ

en: Execute File?
hi: फ़ाइल चलाएँ?

en: Execute script without gui support
hi: जीयूआई समर्थन के बगैर स्क्रिप्ट चलाएँ

en: Execute the selected script.
hi: चयनित स्क्रिप्ट चलाएँ

en: Export Scheme...
hi: योजना निर्यात...

en: Export to Location
hi: स्थान पर निर्यात

en: F&ind:
hi: ढूंढें (&i)

en: F&ull Screen Mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड (&u)

en: Failed to create Action.
hi: क्रिया बनाने में असफल.

en: Failed to create ActionGroup.
hi: क्रिया-समूह बनाने में असफल.

en: Failed to create Layout.
hi: खाका बनाने में असफल.

en: Failed to create Widget.
hi: विजेट बनाने में असफल.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
hi: इंटरप्रेटर "%1" के लिए स्क्रिप्ट बनाने में असफल

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
hi: स्क्रिप्ट फ़ाइल "%1" के लिए इंटरप्रेटर का पता लगाने में असफल

en: Failed to load file '%1'
hi: फ़ाइल '%1' लोड करने में असफल

en: Failed to load interpreter "%1"
hi: इंटरप्रेटर "%1" को लोड करने में असफल

en: Failed to open scriptfile "%1"
hi: स्क्रिप्ट फ़ाइल "%1" खोलने में असफल

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
hi: %1 मूल्य  %2 में से कास्ट करने में असफल (%3)

en: Fallback language:
hi: फ़ालबैक भाषा

en: Fetch content link from server
hi: लिंक सामाग्री सर्वर से निकालें

en: Fetching content data from server finished.
hi: सर्वर से सामाग्री डॉटा पाना सफल

en: Fetching content data from server...
hi: सर्वर से सामाग्री डॉटा पा रहा है...

en: Fetching license data from server...
hi: सर्वर से लइसेंस डॉटा पा रहा है...

en: Fetching your previously updated content finished.
hi: पहले अद्यतित सामाग्री पाना सफल

en: File
hi: फ़ाइल

en: File %1 does not exist
hi: फ़ाइल %1 मौज़ूद नहीं है

en: File %1 not found.
hi: फ़ाइल "%1" नहीं मिला.

en: File not found: %1
hi: फ़ाइल नहीं मिला : %1

en: File to read update instructions from
hi: फ़ाइल जिसमें से अपडेट निर्देश पढ़ने हैं

en: File to upload:
hi: अपलोड के लिए फ़ाइल:

en: File:
hi: फ़ाइलः

en: Fill Out
hi: भरें

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Filter error
hi: फ़िल्टर त्रुटि

en: Find
hi: ढूंढें

en: Find &Next
hi: अगला ढूंढें (&N)

en: Find &backwards
hi: पीछे से ढूंढें (&b)

en: Find &links only
hi: केवल लिंक्स ढूंढें

en: Find Links as You Type
hi: जैसे आप टाइप करें कड़ी ढूंढें

en: Find Next
hi: अगला ढूंढें

en: Find Pre&vious
hi: पिछला ढूंढें (&v)

en: Find Text
hi: पाठ ढूंढें

en: Find Text as You Type
hi: जैसे आप टाइप करें पाठ ढूंढें

en: Find filename inside the resource type given to --path
hi: --path रिसोर्स टाइप में अंदर दिए गए फ़ाइलनाम को ढूंढें

en: Finish
hi: समाप्त

en: First argument must be a QObject.
hi: पहला आर्गुमेंट क्यूऑब्जैक्ट होना चाहिए.

en: Fit to Page &Height
hi: पृष्ठ ऊँचाई के अनुरूप (&H)

en: Fit to Page &Width
hi: पृष्ठ चौड़ाई के अनुरूप (&W)

en: Fixed width font
hi: स्थिर चौड़ाई फ़ॉन्ट

en: Follow
hi: अनुसरण करें

en: Font for menus
hi: मेन्यू के लिए फ़ॉन्ट

en: Font for the taskbar
hi: कार्यपट्टी के लिए फ़ॉन्ट

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
hi: फ़ॉन्ट आकार<br /><i>स्थिर</i> या <i>सापेक्षिक</i><br />वातावरण से

en: Font style:
hi: फ़ॉन्ट शैली

en: Fonts for toolbars
hi: औजारपट्टी के लिए फ़ॉन्ट

en: Frame Information
hi: फ्रेम जानकारी

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
hi: फ्रीज़

en: From c&ursor
hi: संकेतक से (&u)

en: Front
hi: अग्र भाग

en: Function must be called from the main thread.
hi: फंक्शन को मुख्य थ्रेड से काल किया जाना चाहिए.

en: GPL
hi: जीपीएल

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
hi: वीवर थ्रेड प्रबंधक हेतु जीयूआई आधारित उदाहरण

en: GUI for the khtml regression tester
hi: केएचटीएमएल रीग्रेसन जांच के लिए जीयूआई

en: General Character Properties
hi: सामान्य अक्षर गुण

en: Get Hot New Stuff
hi: नई ताज़ा चीज़ें प्राप्त करें

en: Get Hot New Stuff!
hi: नया ताजा माल प्राप्त करें!

en: Get help...
hi: मदद लें...

en: Global
hi: वैश्विक

en: Global Alternate
hi: वैश्विक विकल्प

en: Global:
hi: वैश्विक:

en: Go back in document
hi: दस्तावेज़ में पीछे जाएँ

en: Go back one step
hi: एक कदम पीछे जाएं

en: Go forward in document
hi: दस्तावेज़ में आगे जाएं

en: Go forward one step
hi: एक कदम आगे जाएं

en: Go to first page
hi: प्रथम पृष्ठ पर जाएँ

en: Go to last page
hi: अन्तिम पृष्ठ पर जाएं

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ पर जाएँ

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ पर जाएँ

en: Go up
hi: ऊपर जाएं

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
hi: सूची में अगला

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
hi: इतिहास में पिछला

en: Grave
hi: संगीन

en: Green:
hi: हराः

en: HTML Settings
hi: एचटीएमएल विन्यास

en: HTML Toolbar
hi: एचटीएमएल औज़ार-पट्टी

en: HTML documentation
hi: एचटीएमएल दस्तावेज़

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
hi: लगभग मानकों

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
hi: कठोर

en: HTML:
hi: एचटीएमएलः

en: HTTP Headers
hi: एचटीटीपी शीर्षक

en: Here you can choose the font size to be used.
hi: यहाँ आप उपयोग के लिए फ़ॉन्ट आकार चुन सकते हैं.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
hi: यहाँ आप की बाइंडिंग देख सकते हैं, यानी क्रियाओं के बीच संबद्धता (जैसे  'नक़ल') बाएँ स्तम्भ में दिखाया गया है तथा कुंजी या कुंजियों का संयोजन (जैसे कंट्रोल+V) दाएँ स्तम्भ में दिखाया गया है.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
hi: यहाँ आप स्थिर फ़ॉन्ट आकार तथा बदलते वातावरण (जैसे विजेट आकार, पृष्ठ आकार इत्यादि) के अनुसार गतिशीलता से गणन किए गए फ़ॉन्ट आकार में अदला-बदली कर सकते हैं.

en: Hide %1
hi: छुपाएँ %1

en: Highest Rated
hi: उच्चतम अंक

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
hi: माउस ओवर करने पर औजारपट्टी बटनों को उभारें

en: Hold Indefinitely
hi: अनंत काल के लिए पकड़े रखें

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Host
hi: होस्ट

en: Hot New Stuff Providers
hi: नई ताज़ा सामग्रियों के प्रदायक

en: Hue:
hi: वर्ण:

en: Huge (%1x%2)
hi: बड़ा (%1x%2)

en: I&gnore All
hi: सभी नज़रअंदाज़ करें (&g)

en: Ian Reinhart Geiser
hi: इयान रेनहार्ट गीसर

en: Icon Size
hi: प्रतीक आकार

en: Icon te&xt:
hi: प्रतीक पाठ (&x):

en: Icon:
hi: प्रतीकः

en: Icons
hi: प्रतीक

en: Icons Only
hi: सिर्फ प्रतीक

en: Icons view mode
hi: प्रतीक दृश्य मोड

en: If enabled, search for a regular expression.
hi: यदि सक्षम किया जाता है, रेगुलर एक्सप्रेशन के लिए ढूंढें.

en: Ignore
hi: नज़रअंदाज़ करें

en: Ignored Words
hi: नज़रअंदाज़ शब्द

en: Image - %1x%2 Pixels
hi: छवि - %1x%2 पिक्सल्स

en: Image Operations
hi: छवि ऑपरेशन्स

en: In which language did you describe the above?
hi: किस भाषा में आपने ऊपर दिया गया वर्णन किया है?

en: Inactive
hi: सापेक्ष

en: Includes/Headers
hi: इनक्लूड्स/हेडर्स

en: Incorrect number of arguments.
hi: आर्गुमेंट के लिए गलत संख्या.

en: Incremental Spellcheck
hi: इंक्रीमेंटल वर्तनी जांच

en: Information
hi: जानकारी

en: Initializing
hi: संस्थापित हो रहा

en: Initializing Applet "%1"...
hi: ऐपलेट "%1" इनीशियलाइज़ किया जा रहा है...

en: Input file
hi: इनपुट फ़ाइल

en: Insert
hi: प्रविष्ट

en: Insert Place&holder
hi: प्लेसहोल्डर्स शामिल करें (&h)

en: Install
hi: संस्थापित करें

en: Install Again
hi: फिर स्थापित करें

en: Installation prefix for Qt
hi: क्यूटी के लिए संस्थापना प्रीफ़िक्स

en: Installed
hi: स्थापित

en: Installing
hi: संस्थापित हो रहा

en: Insufficient permissions in target directory.
hi: लक्ष्य डिरेक्ट्री में अपर्याप्त अनुमतियाँ.

en: Internally added if launched from Finder
hi: यदि फ़ाइंडर के द्वारा चालू किया जाता है तो आंतरिक रूप से जोड़ा गया

en: Internet Search
hi: इंटरनेट में ढूंढें

en: Interpreter:
hi: इन्टरप्रेटर:

en: Invalid item.
hi: अवैध मद.

en: Invalid regular expression.
hi: अवैध रेगुलर एक्सप्रेशन.

en: Invalid type in Database
hi: डाटाबेस में अवैध किस्म

en: JS Calculator
hi: जेएस गणक

en: Japanese Kun Pronunciation:
hi: जापानी कुन उच्चारण:

en: Japanese On Pronunciation:
hi: जापानी ऑन उच्चारण:

en: JavaScript
hi: जावास्क्रिप्ट

en: JavaScript &Debugger
hi: जावास्क्रिप्ट डिबगर (&D)

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
hi: जावास्क्रिप्ट ने  पसंदीदा  शामिल करने की कोशिश की

en: JavaScript Debugger
hi: जावास्क्रिप्ट डिबगर

en: JavaScript Error
hi: जावास्क्रिप्ट त्रुटि

en: JavaScript Errors
hi: जावास्क्रिप्ट त्रुटियाँ

en: Job
hi: कार्य

en: Job Control
hi: कार्य नियंत्रण

en: Job Options
hi: कार्य विकल्प

en: Job priority:
hi: कार्य प्राथमिकता:

en: KBuildSycoca
hi: के-बिल्ड-सायकोका

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
hi: अफ्रीकी स्क्रिप्ट्स

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
hi: मध्य एशियाई स्क्रिप्ट

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
hi: डायाक्रिटिकल निशान जोड़ा जा रहा है

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
hi: पूर्व एशियाई स्क्रिप्ट

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
hi: यूरोपीय अक्षर

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
hi: गणितीय चिह्न

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
hi: मध्य पूर्वी स्क्रिप्ट

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
hi: अन्य स्क्रिप्ट्स

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
hi: फिलीपीन स्क्रिप्ट्स

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
hi: ध्वन्यात्मक चिह्न

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
hi: दक्षिण एशियाई स्क्रिप्ट

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
hi: दक्षिण-पूर्व एशियाई स्क्रिप्ट

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
hi: सिंबाल्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
hi: वर्णमाला प्रस्तुति फ़ॉर्म

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
hi: अरबी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
hi: अरबी प्रेज़ेन्टेशन फॉर्म्स-ए

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
hi: अरबी प्रेज़ेन्टेशन फॉर्म्स-बी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
hi: अरबी संपूरक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
hi: आर्मेनियाई

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
hi: तीर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
hi: बेलिनी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bamum
hi: बमुम

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
hi: मूल लातिन

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
hi: बंगाली

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
hi: ब्लॉक तत्व

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
hi: बोपोमोफो

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
hi: बोपोमोफो विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
hi: बॉक्स ड्राइंग

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
hi: ब्रेल पैटर्न्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
hi: बगिनी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
hi: बुहीद

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
hi: सीजेके संगतता

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
hi: सीजेके संगतता फॉर्म्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
hi: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
hi: सीजेके रेडिकल्स सप्लीमेंट

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
hi: सीजेके स्ट्रोक्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
hi: सीजेके चिह्न तथा विरामचिह्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
hi: सीजेके यूनिफ़ाइड आइडियोग्राफ्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
hi: सीजेके यूनिफ़ाइड आइडियोग्राफ़्स विस्तारक ए

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
hi: छाम

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
hi: शेरॉकी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
hi: डायाक्रिटिकल निशान जोड़ा जा रहा है

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
hi: डायाक्रिटिकल मार्क्स संपूरक जोड़ा जा रहा है

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
hi: चिह्नों हेतु डायाक्रिटिकल मार्क्स जोड़ा जा रहा है

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
hi: आधा चिन्हों को संयुक्त करना

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
hi: प्रचलित भारतीय संख्या रूप

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
hi: नियंत्रक छवियाँ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
hi: कोप्टिक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
hi: मुद्रा चिह्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
hi: साइरिलिक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
hi: साइरिलिक विस्तारित-अ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
hi: साइरिलिक विस्तारित-ब

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
hi: साइरिलिक परिशिष्ट

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
hi: देवनागरी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
hi: देवनागरी विस्तारित

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
hi: डिंगबेट्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
hi: संलग्न अल्फ़ान्यूमेरिक्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
hi: सीजेके अक्षर तथा माह संलग्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
hi: इथियोपी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
hi: इथियापिक विस्तारित

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
hi: इथियापिक विस्तारित-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
hi: इथियोपिक संपूरक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
hi: सामान्य विरामचिन्ह

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
hi: ज्यामितीय आकार

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
hi: ज्यॉर्जियाई

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
hi: ज्यार्जियाई परिशिष्ट

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
hi: ग्लेगोलितिक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
hi: युनानी विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
hi: युनानी एवं कोप्टिक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
hi: गुजराती

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
hi: गुरूमुखी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
hi: अर्ध-चौड़ाई तथा पूर्ण-चौड़ाई रूप

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
hi: हांगुल संगतता जामो

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
hi: हांगुल जामो

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
hi: हांगुल जोमो विस्तारित-अ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
hi: हांगुल जामो विस्तारित-ब

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
hi: हांगुल सिलेबल्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
hi: हनुनू

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
hi: हिब्रू

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
hi: उच्च निजी उपयोग प्रतिनिधि

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
hi: उच्च प्रतिनिधि

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
hi: हिरागाना

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
hi: आइपीए विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
hi: आइडियोग्राफिक वर्णन अक्षर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
hi: जावानी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
hi: कानबुन

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
hi: कांग्सी रेडिकल्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
hi: कन्नड

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
hi: काताकाना

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
hi: काताकाना फ़ोनेटिक विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
hi: ख्या ली

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
hi: ख्मेर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
hi: ख्मेर चिह्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
hi: लाओ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
hi: लातिन विस्तारित अतिरिक्त

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
hi: लातिन विस्तारित-अ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
hi: लातिन विस्तारित-ब

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
hi: लातिन विस्तारित-सी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
hi: लातिन विस्तारित-डी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
hi: लातिन-1 संपूरक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
hi: लेप्चा

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
hi: अक्षर जैसे चिह्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
hi: लिंबु

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lisu
hi: लिसू

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
hi: निम्न प्रतिनिधि

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
hi: मलयालम

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
hi: गणितीय ऑपरेटर्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
hi: मीतेइ मयेक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
hi: विविध गणितीय चिह्न-ए

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
hi: विविध गणितीय चिन्ह-बी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
hi: विविध चिह्न

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
hi: विविध चिह्न तथा तीर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
hi: विविध तकनीकी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
hi: परिवर्धक टोन कुंजियाँ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
hi: मंगोलियन

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
hi: म्यनमार

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
hi: म्यांमार विस्तारित-अ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
hi: एनकेओ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
hi: नया ताई ल्यू

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
hi: संख्या रूप

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
hi: ओघम

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
hi: ओल चिकी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
hi: ऑप्टिकल कैरेक्टर रिकग्नीशन

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
hi: उड़िया

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
hi: फाग्स-पा

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
hi: ध्वन्यात्मक विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
hi: फ़ोनेटिक विस्तारण संपूरक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
hi: निजी उपयोग का स्थान

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
hi: रेजाँग

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
hi: रूनिक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
hi: सेमारितन

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
hi: सोराष्ठ्र

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
hi: सिंहला

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
hi: छोटा फॉर्म वेरिएन्ट्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
hi: जगह परिवर्धक अक्षर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
hi: विशेष

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
hi: सूदानी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
hi: सुपरस्क्रिप्ट्स तथा सबस्क्रिप्ट्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
hi: संपूरक तीर-ए

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
hi: संपूरक तीर-बी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
hi: संपूरक गणितीय ऑपरेटर्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
hi: परिशिष्ट विरामचिन्ह

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
hi: सायलोती नागरी

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
hi: सीरियाक

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
hi: टागालोग

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
hi: तागबांवा

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
hi: ताइ ली

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
hi: ताई थाम

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
hi: ताइ वेत

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
hi: तमिल

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
hi: तेलुगु

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
hi: थाना

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
hi: थाई

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
hi: तिब्बती

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
hi: टिफिनाग

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hi: यूनिफ़ाइड कनाडाई अबार्जिनल सिलेबिक्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
hi: यूनिफ़ाइड कनाडाई अबार्जिनल सिलेबिक्स विस्तृत

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
hi: वाइ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
hi: वेरिएशन सलेक्टर्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
hi: वैदिक विस्तारण

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
hi: खड़ा फ़ॉर्म

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
hi: यी रेडिकल्स

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
hi: यी अक्षर

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
hi: यीजिंग हेक्साग्राम चिह्न

en: KConf Update
hi: के-कॉन्फ अद्यतन

en: KDE
hi: केडीई

en: KDE Application
hi: केडीई अनुप्रयोग

en: KDE Daemon
hi: केडीई ङेमन

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
hi: केडीई डेमन - जब आवश्यक हो, सिकोका डाटाबेस अद्यतन ट्रिगर करता है.

en: KDE Java Applet Plugin
hi: केडीई जावा ऐपलेट प्लगइन

en: KDE Test Program
hi: केडीई टेस्ट प्रोग्राम

en: KDE Tool for updating user configuration files
hi: उपयोक्ता कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइलों को अपडेट करने के लिए केडीई औज़ार

en: KDE application to run Kross scripts.
hi: क्रॉस स्क्रिप्ट को चलाने के लिए केडीई अनुप्रयोग.

en: KDE-tempfile
hi: केडीई-टेम्पफ़ाइल

en: KDEInit could not launch '%1'
hi: केडीई-इनिट '%1' को चालू नहीं कर सका.

en: KHTML
hi: के-एचटीएमएल

en: KHTML Regression Testing Utility
hi: केएचटीएमएल रीग्रेसन जांच यूटिलिटी

en: KJSCmd
hi: केजेएस-सीएमडी

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
hi: के लांचर डी_बस के जरिए पहुँच नहीं पाया. %1 को काल करने के दौरान त्रुटि:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
hi: केलिबलोडर: अज्ञात त्रुटि

en: KMultiPart
hi: केमल्टीपार्ट

en: KNewStuff contributions
hi: के-न्यू-स्टफ़ में सहयोग

en: KUnitTest ModRunner
hi: के-यूनिट-टेस्ट मॉड-रनर

en: Keep output results from scripts
hi: आउटपुट परिणामों को स्क्रिप्ट से दूर रखें

en: Key Conflict
hi: कुंजी कॉनफ्लिक्ट

en: Key Generator
hi: कुंजी निर्माता

en: Key used for signing:
hi: हस्ताक्षर करने के लिए उपयोग कुंजी:

en: Korean Pronunciation:
hi: कोरियाई उच्चारण:

en: Kross
hi: क्रास

en: LGPL
hi: एलजीपीएल

en: Language Selection
hi: भाषा चयन

en: Language:
hi: भाषा:

en: Large (%1x%2)
hi: बड़ा (%1x%2)

en: Lars Knoll
hi: लार्स क्नोल

en: Last modified:
hi: पिछली मर्तबा परिवर्धितः

en: Launching %1
hi: चालू किया जा रहा है %1

en: Leave a comment
hi: टिप्पणियाँ छोड़ें

en: Left for legacy support
hi: लीजेसी समर्थन के लिए छोड़ा गया

en: Left to Right, Bottom to Top
hi: बाएं से दाएं, नीचे से ऊपर

en: Left to Right, Top to Bottom
hi: बाएं से दाएं, ऊपर से नीचे

en: Legacy pixmaps
hi: लीजेसी पिक्समेप्स

en: Letter, Lowercase
hi: अक्षर, छोटा केस

en: Letter, Modifier
hi: अक्षर, परिवर्धक

en: Letter, Other
hi: अक्षर, अन्य

en: Letter, Titlecase
hi: अक्षर, शीर्षक केस

en: Letter, Uppercase
hi: अक्षर, बडा केस

en: Level of safety of the Ruby interpreter
hi: रूबी इंटरप्रेटर का सुरक्षा स्तर

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Library "%1" not found
hi: लाइब्रेरी  "%1".नहीं मिली

en: License Agreement
hi: लाइसेंस करार

en: License:
hi: लाइसेंस:

en: License: %1
hi: लाइसेंस: %1

en: Line
hi: पंक्ति

en: Link Text:
hi: कड़ी पाठ:

en: Link URL:
hi: कड़ी यूआरएल:

en: Loadable modules
hi: लोड किए जा सकने वाले मॉड्यूल्स

en: Loaded Scripts
hi: लोड किए स्क्रिप्ट

en: Loading Applet
hi: ऐपलेट लोड किया जा रहा है

en: Loading Preview
hi: पूर्वावलोकन लोड किया जा रहा है

en: Loading data
hi: डॉटा लोड किया जा रहा है

en: Loading data from provider
hi: प्रदाता से डॉटा लोड हो रहा है

en: Loading one preview | Loading %1 previews
hi[0]: पूर्वावलोकन लोड किया जा रहा है
hi[1]: %1 पूर्वावलोकन लोड किए जा रहे हैं

en: Loading provider information
hi: प्रदाता जानकारी लोड हो रहा है...

en: Local Variables
hi: स्थानीय वेरिएबल्स

en: Location of installed Qt binaries
hi: संस्थापित क्यूटी बाइनरीज़ के स्थान

en: Location of installed Qt libraries
hi: संस्थापित क्यूटी लाइब्रेरीज़ के स्थान

en: Location of installed Qt plugins
hi: संस्थापित क्यूटी प्लगइन्स के स्थान

en: Lock Toolbar Positions
hi: औज़ार-पट्टियाँ तालाबंद स्थितियां

en: Log thread activity
hi: थ्रेड सक्रियता लॉग करें

en: Log to a file
hi: एक फ़ाइल में लॉग करें

en: Low Password Strength
hi: पासवर्ड कम सामर्थ्य

en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Main:
hi: मुख्य:

en: MainWindow
hi: मुख्यविंडो:

en: Maintainer
hi: अनुरक्षक

en: Manage Link
hi: कड़ियों का प्रबंधन करें

en: Mandarin Pronunciation:
hi: केंटोनियाई उच्चारण:

en: Mark &taskbar entry
hi: कार्य पट्टी प्रविष्टि चिह्नित करें (&t)

en: Mark, Enclosing
hi: निशान, एनक्लोज़िंग

en: Mark, Non-Spacing
hi: निशान, नॉन-स्पेसिंग

en: Mark, Spacing Combining
hi: निशान, स्पेसिंग कम्बाइनिंग

en: Martin Jones
hi: मार्टिन जोन्स

en: Medium (%1x%2)
hi: मध्यम (%1x%2)

en: Mime types
hi: माइम क़िस्म

en: Minimize
hi: न्यूनतम

en: Mirror Pages
hi: मिरर पृष्ठ

en: Mirror pages along vertical axis
hi: खड़े अक्ष के साथ मिरर पृष्ठ

en: Missing Plugin
hi: प्लगइन नहीं मिला

en: More Actions
hi: और क्रियाएँ

en: Most Downloads
hi: अधिकतम डाउनलोड्स

en: Most countries have no character for this
hi: इसके लिए बहुत से देशों में कोई अक्षर नहीं है

en: Most downloads
hi: अधिकतम डाउनलोड्स

en: Mouse Button Gesture
hi: माउस बटन मुख-मुद्राएँ

en: Mouse Shape Gesture
hi: माउस आकार मुख-मुद्रा

en: Move &Down
hi: नीचे जाएं (&D)

en: Move &Up
hi: ऊपर जाएं (&U)

en: Must supply a filename.
hi: आपको एक फ़ाइलनाम देना होगा.

en: Must supply a layout name.
hi: आपको एक खाका नाम देना होगा.

en: Must supply a valid parent.
hi: वैध पेरेन्ट प्रदान करना आवश्यक है.

en: Must supply a widget name.
hi: एक विजेट नाम देना होगा.

en: NEC SOCKS client
hi: एनईसी सॉक्स क्लाएंट

en: Name
hi: नाम

en: Name for New Scheme
hi: नयी योजना के लिए नाम

en: Name for new scheme:
hi: नयी योजना के लिए नाम:

en: Name of the file as it will appear on the website
hi: फ़ाईल नाम जैसा वेबसाईट पर दिखेगा

en: Name of the plugin class to generate
hi: बनाने के लिए प्लगइन क्लास का नाम

en: Name:
hi: नाम:

en: Name:
hi: नामः

en: Named Colors
hi: नामांकित रंग

en: Ne&ver store for this site
hi: इस साइट के लिए कभी सहेजें नहीं (&v)

en: Network Transmission
hi: नेटवर्क ट्रांसमिशन

en: Network error. (%1)
hi: नेटवर्क त्रुटि. (%1)

en: New Scheme
hi: नयी योजना

en: New Upload
hi: नया अपलोड

en: New Web Shortcut
hi: नया वेब शॉर्टकट

en: New search provider
hi: नया खोज प्रदाता

en: New...
hi: नया...

en: Newest
hi: नवीनतम

en: Newline
hi: नई-पंक्ति

en: Next Character in History
hi: इतिहास में अगला अक्षर

en: Next month
hi: अगला माह

en: Next year
hi: अगला वर्ष

en: Night (18:00 to 05:59)
hi: रात (18:00 से 05:59)

en: No
hi: नहीं

en: No Entries
hi: कोई प्रविष्टि नहीं

en: No Preview
hi: पूर्वावलोकन नहीं

[ctx: No border line]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: No classname specified
hi: कोई क्लासनाम उल्लेखित नहीं है

en: No classname specified.
hi: कोई क्लासनाम उल्लेखित नहीं है.

en: No further items in the history.
hi: इतिहास में कोई अन्य वस्तु नहीं.

en: No handler found for %1.
hi:  %1 के लिए कोई हैंडलर नहीं मिला.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं.
     प्रेषित किया गया KAboutData ऑब्जेक्ट अस्तित्व में नहीं है.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
hi: इस प्रोग्राम के लिए कोई लाइसेंसिंग शर्तें उल्लेखित नहीं हैं.
    कृपया लाइसेंसिंग शर्तों के लिए
    दस्तावेज़ या स्रोत देखें.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
hi:  '<b>%1</b>' के लिए कोई जोड़ नहीं मिला.

en: No more matches for this search direction.
hi: इस खोज दिशा में और कोई मेल नहीं

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
hi:  '%1' के लिए कोई प्लगइन नहीं मिला.
    क्या आप इसे %2 से डाउनलोड करना चाहते हैं?

en: No provider selected.
hi: कोई प्रोवाइडर चयनित नहीं.

en: No service matching the requirements was found
hi: आवश्यकता से मेल खाती कोई सेवा नहीं मिली

en: No service matching the requirements was found.
hi: आवश्यकता से मेल खाती कोई सेवा नहीं मिली.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
hi: फ्लोटिंग

en: No such file or directory
hi: ऐसा कोई फ़ाइल या निर्देशिका नहीं है

en: No such function "%1"
hi: ऐसा कोई फंक्शन नहीं "%1"

en: No such interpreter "%1"
hi: ऐसा कोई इंटरप्रेटर नहीं "%1"

en: No such method '%1'.
hi: ऐसी कोई विधि '%1' नहीं है.

en: No suggestions for %1
hi: %1 के लिए कोई सुझाव नहीं

en: No target filename has been given.
hi: कोई लक्षित फ़ाइलनाम नहीं दिया गया

en: No text
hi: कोई पाठ नहीं

en: No text was replaced.
hi: कोई पाठ बदला नहीं गया.

en: Non-printable
hi: छपाई योग्य नहीं

en: Not a directory
hi: डिरेक्ट्री नहीं है

en: Not enough arguments.
hi: पर्याप्त आर्गुमेंट नहीं हैं.

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
hi: टीप: आप वेबसाईट की सामाग्री अद्यतित, संपादित या मिटा सकते हैं

en: Notes:
hi: टिप्पणियाँ:

en: Nothing to spell check.
hi: वर्तनी जाँच के लिए कुछ नहीं.

en: NumLock
hi: न्यूम-लॉक

en: Number, Decimal Digit
hi: संख्या, दशमलव अंक

en: Number, Letter
hi: संख्या, अक्षर

en: Number, Other
hi: संख्या, अन्य

en: OS:
hi: ओएस:

en: Odd Pages
hi: विषम पृष्ठ

en: Old upload information found, fill out fields?
hi: पुराना अपलोड जानकारी मिला, फ़ील्ड्स को भरें?

en: Only 'ReadOnly' allowed
hi: सिर्फ 'सिर्फ पढ़ने लायक' स्वीकार्य

en: Only Run HTML Tests
hi: सिर्फ एचटीएमएल जांच बनाएँ

en: Only Run JS Tests
hi: सिर्फ जेएस जांच चलाएँ

en: Only local files are supported.
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइलें ही समर्थित.

en: Only run .html tests
hi: सिर्फ .html जाँच चलाएँ

en: Only run .js tests
hi: सिर्फ .js जांच चलाएँ

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
hi: सिर्फ एकल जाँच चलाएँ. बहु विकल्प स्वीकार्य नहीं हैं.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
hi: सिर्फ वही मॉड्यूल चलाएं जिनके फ़ाइलनाम रेगएक्सपी से मेल खाते हैं.

en: Only search within the current selection.
hi: सिर्फ मौजूदा चयन के भीतर ढूंढें.

en: Open
hi: खोलें

en: Open &Destination
hi: गंतव्य खोलें (&D)

en: Open &File
hi: फ़ाइल खोलें (&F)

en: Open &Recent
hi: हाल ही का खोलें  (&R)

en: Open '%1'
hi:  '%1' खोलें

en: Open Script
hi: स्क्रिप्ट खोलें

en: Open a document which was recently opened
hi: हाल ही में उपयोग में आया दस्तावेज़ खोलें

en: Open a script...
hi: स्क्रिप्ट खोलें...

en: Open an existing document
hi: मौज़ूदा दस्तावेज़ खोलें

en: Open file
hi: फ़ाइल खोलें

en: Open in &New Tab
hi: नए टैब में खोलें (&N)

en: Open in &This Window
hi: इस विंडो में खोलें (&T)

en: Open in New &Window
hi: नए विंडो में खोलें (&W)

en: Opens the print dialog to print the current document
hi: मौज़ूदा दस्तावेज़ को मुद्रित करने के लिए छपाई संवाद खोलें

en: Operation not supported
hi: प्रक्रिया समर्थित नहीं है

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
hi: अगला (&N)

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
hi: अगला

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
hi: अगला (&N)

en: Opt&ions
hi: विकल्प (&i)

en: Option
hi: विकल्प

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Options
hi: विकल्प

en: Order by:
hi: ऐसे जमाएँ

en: Other Contributors:
hi: अन्य सहयोगीः

en: Other, Control
hi: अन्य, नियंत्रण

en: Other, Format
hi: अन्य, फ़ॉर्मेट

en: Other, Not Assigned
hi: अन्य, आवंटित नहीं

en: Other, Private Use
hi: अन्य, निज़ी उपयोग

en: Other, Surrogate
hi: अन्य, प्रतिनिधि

en: Output file
hi: आउटपुट फ़ाइल

en: Output to File...
hi: आउटपुट फ़ाइल पर...

en: Overwrite
hi: मिटाकर लिखें

en: Overwrite File?
hi: फ़ाइल को मिटाकर लिखें?

en: Overwrite existing file?
hi: मोजूदा फ़ाइल मिटाकर लिखें?

en: PTY operation timed out
hi: पीटीवाई ऑपरेशन टाइमआउट

en: Page Border
hi: पृष्ठ किनारा

en: Page Label
hi: पृष्ठ लेबल

en: Page Set
hi: पृष्ठ सेट

en: Page loaded.
hi: पृष्ठ लोड हो गया.

en: PageDown
hi: पेज-डाउन

en: PageUp
hi: पेज-अप

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Pages Per Sheet
hi: प्रति शीट पृष्ठों की संख्या

en: Parameter
hi: पैरामीटर

en: Parse error at %1 line %2
hi: पारसे त्रुटि %1 पंक्ति %2 पर

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Password Input
hi: पासवर्ड इनपुट

en: Password echo type
hi: पासवर्ड इको क़िस्म

en: Password is empty
hi: पासवर्ड रिक्त है

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
hi[0]: पासवर्ड को कम से कम एक अक्षर लंबा होना चाहिए
hi[1]: पासवर्ड को कम से कम %1 अक्षर लंबा होना चाहिए

en: Password strength meter:
hi: पासवर्ड सामर्थ्य मीटर:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Passwords do not match
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाता.

en: Passwords match
hi: पासवर्ड मेल खाता है

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Paste clipboard content
hi: क्लिपबोर्ड विषयवस्तु चिपकाएँ

en: Path cannot be used
hi: पथ का प्रयोग नहीं किया जा सकता

en: Path to custom SOCKS library
hi: मनपसंद सॉक्स लाइब्रेरी का पथ

en: Path to the autostart directory
hi: स्वतःप्रारंभ डिरेक्ट्री के लिए पथ

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
hi: सत्र लॉगिन करते समय चलाने योग्य फ़ाइलों की डिरेक्ट्री का पथ

en: Pause
hi: ठहरें

en: Pause/Continue regression testing process
hi: रीग्रेसन जांच प्रक्रिया रोकें/जारी रखें

en: Payload
hi: पेलोड

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
hi: केस सेंसिटिव ढूंढें: पैटर्न 'Joe' भरने पर 'joe' या 'JOE' को नहीं ढूंढेगा, सिर्फ 'Joe' को ढूंढेगा.

en: Perform menu generation test run only
hi: सिर्फ मेन्यू जनरेशन टेस्ट रन पूरा करें

en: Permission denied
hi: अनुमति रोकी

en: Peter Kelly
hi: पीटर केली

en: Play
hi: चलाएँ

en: Play a &sound
hi: ध्वनि बजाएँ

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
hi: कृपया एक वैध 'khtml/' बिल्ड डिरेक्ट्री चुनें.

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
hi: कृपया एक वैध 'khtmltests/regression/' डिरेक्ट्री चुनें.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
hi: इस अनुप्रयोग में उपयोग के लिए कृपया डिफ़ॉल्ट पाठ संपादन अवयव चुनें. यदि आप <B>सिस्टम डिफ़ॉल्ट</B> चुनते हैं, अनुप्रयोग आपके परिवर्तनों को नियंत्रण केंद्र में रखेगा. अन्य सभी विकल्प इस सेटिंग से हट जाएंगे.

en: Please choose the language which should be used for this application:
hi: कृपया इस अनुप्रयोग में इस्तेमाल की जाने वाली भाषा को चुनें:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
hi: पसंदीदा क्षेत्र को चुनने के लिए छवि पर क्लिक कर खींचें:

en: Please contact your system administrator.
hi: कृपया अपने तंत्र प्रशासक से संपर्क करें.

en: Please describe your upload.
hi: अपने अपलोड का वर्णन करें.

en: Please fill out the information about your upload in English.
hi: कृपया अपने बारे में उचित जानकारी दें.

en: Please give some information about yourself.
hi: कृपया अपने बारे में उचित जानकारी दें.

en: Please put in a name.
hi: कृपया नाम भरें

en: Please report bugs to %1.
hi: कृपया बग रपट %1 को भेजें.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
hi: कृपया बग रिपोर्ट यहाँ <a href="mailto:%1">%2</a> करें.

en: Please select one of the providers listed below:
hi: कृपया नीचे सूची में दिए प्रोवाइडर्स में से एक चुनें:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
hi: कृपया <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>  का उपयोग बग रिपोर्ट के लिए करें.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
hi: कृपया http://bugs.kde.org का उपयोग बग रिपोर्ट के लिए करें.

en: Popup Window Blocked
hi: पाप अप विंडो रोका गया

en: Port
hi: पोर्ट

en: Possible Causes:
hi: संभावित कारण:

en: Possible Solutions:
hi: संभावित समाधानः

en: Possibly bad download link
hi: शायद खराब डाउनलोड लिंक

en: Prefix in $HOME used to write files
hi: $HOME में प्रीफ़िक्स जो फ़ाइलें लिखने हेतु इस्तेमाल में लिया जाता है

en: Prefix to install resource files to
hi: रिसोर्स फ़ाइलें संस्थापित करने के लिए प्रीफ़िक्स

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
hi: इस बटन को दबाने पर इस संवाद में किए गए सभी हालिया परिवर्तन रद्द हो जाएंगे

en: Preview Images
hi: पूर्वावलोकन छवियाँ

en: Preview URL:
hi: पूर्वावलोकन यूआरएल:

en: Preview of the "%1" font
hi: फ़ॉन्ट "%1"  का पूर्वावलोकन

en: Preview of the selected font
hi: चुने गए फ़ॉन्ट का पूर्वावलोकन करें

en: Previous Character in History
hi: इतिहास में पिछला अक्षर

en: Previous month
hi: पिछला माह

en: Previous year
hi: पिछला वर्ष

en: Price
hi: मूल्य

en: Price:
hi: मूल्य:

en: Primary language:
hi: प्राथमिक भाषा:

en: Print
hi: छापें

en: Print DOM Tree to STDOUT
hi: डॉम ट्री को STDOUT में छापें

en: Print Frame...
hi: फ्रेम छापें....

en: Print Immediately
hi: तत्काल छापें

en: Print Previe&w
hi: छपाई नमूना (&w)

en: Print Preview
hi: छपाई नमूना

en: Print Rendering Tree to STDOUT
hi: STDOUT के लिए प्रिंट रेंडरिंग ट्री

en: Print document
hi: दस्तावेज़ छापें

en: Print header
hi: हेडर छापें....

en: Print images
hi: छवि छापें

en: Printer friendly mode (black text, no background)
hi: प्रिंटर मित्रवत विधि (काला पाठ, कोई पृष्ठ भूमि नहीं)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
hi: %1 एड-ऑन इंस्टालर

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
hi: %1 एड-ऑन अपलोडर

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
hi: <html><font size="5">%1</font><br /><b>संस्करण %2</b> <br/>केडीई विकास मंच %3 प्रयोग से</html>

en: Progress Dialog
hi: प्रगति संवाद

en: Properties
hi: गुण

en: Property
hi: गुण

en: Props
hi: प्रॉप्स

en: Protocol: %1
hi: प्रोटोकॉल: %1

en: Provider information
hi: प्रदाता जानकारी

en: Provider:
hi: प्रदाता:

en: Provider: %1
hi: प्रदाता: %1

en: Punctuation, Close
hi: विरामचिह्न, बन्द करें

en: Punctuation, Connector
hi: विरामचिह्न, कनेक्टर

en: Punctuation, Dash
hi: विरामचिह्न, टूटी-रेखा

en: Punctuation, Final Quote
hi: विरामचिह्न, अंतिम संदेश

en: Punctuation, Initial Quote
hi: विरामचिह्न, मूल संदेश

en: Punctuation, Open
hi: विरामचिह्न, खोलें

en: Punctuation, Other
hi: विरामचिह्न, अन्य

en: Qt
hi: क्यूटी

en: Qt plugins
hi: क्यूटी प्लगइन्स

en: Question
hi: प्रश्न

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Quit application
hi: अनुप्रयोग से बाहर आएं

en: Quit application...
hi: अनुप्रयोग से बाहर आएं...

en: R&eplace All
hi: सभी बदलें (&e)

en: Range error
hi: रेंज त्रुटि

en: Rate this entry
hi: इस प्रविष्टि को दरजा दें

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Rating for entry
hi: प्रविष्टि के लिए दरजा

en: Rating:
hi: रेटिंग:

en: Rating: %1
hi: रेटिंग: %1

en: Rating: %1%
hi: रेटिंग: %1%

en: Re&do
hi: दोहराएँ (&d)

en: Re&vert
hi: लौटें (&v)

en: Re: %1
hi: जवाब: %1

en: Read-only filesystem
hi: सिर्फ पढने योग्य फाइलसिस्टम

en: Ready
hi: तैयार

en: Reason for price:
hi: मूल्य का कारण

en: Reassign
hi: फिर से आबंटित करें

en: Rebuilds the system configuration cache.
hi: तंत्र कॉन्फ़िगरेशन कैश फिर निर्मित करें

en: Red:
hi: लाल:

en: Redisplay document
hi: दस्तावेज़ फिर से दिखाएँ

en: Redo
hi: दोहराएँ

en: Redo: %1
hi: दोहराएँ: %1

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Reference error
hi: संदर्भ त्रुटि

en: Regenerate baseline (instead of checking)
hi: बेसलाइन फिर से जेनरेट करें (जाँच के बजाए)

en: Regression Testing Status
hi: रीग्रेसन जाँच स्थिति

en: Regression tester for khtml
hi: केएचटीएमएल के लिए रीग्रेशन जांचक

en: Regression testing output
hi: रीग्रेसन जांच आउटपुट

en: Regular e&xpression
hi: रेगुलर एक्सप्रेशन (&x)

en: Reject
hi: अस्वीकृत

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
hi: टेस्टकेस के लिए रिलेटिव पथ, या चलाने के लिए टेस्टकेस की डिरेक्ट्री ( -t के समतुल्य).

en: Reload Frame
hi: फ्रेम रीलोड करें

en: Remaining number of jobs:
hi: बचे हुए कार्यों की संख्या:

en: Remember password
hi: पासवर्ड याद रखें

en: Removal of entry
hi: प्रविष्टि मिटाना

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove from ignores...
hi: इग्नोर्स से हटाएँ...

en: Remove password for form %1
hi: फॉर्म %1 का पासवर्ड हटाएँ

en: Remove selected script.
hi: चयनित स्क्रिप्ट हटायें

en: Rendering mode:
hi: रेंडरिग पद्धति:

en: Repeats, One or More Times
hi: दोहराएँ, एक या अधिक बार

en: Repeats, Zero or More Times
hi: दोहराएँ, शून्य या अधिक बार

en: Replace
hi: बदलें

en: Replace &with:
hi: से बदलें (&w):

en: Replace '%1' with '%2'?
hi:  '%1' को '%2' से बदलें?

en: Replace With
hi: के साथ बदलें

en: Replace&ment text:
hi: बदला गया पाठ (&m)

en: Report Exceptions
hi: अपवाद रपट करें

en: Report bad entry
hi: खराब प्रविष्टि की रपट दें

en: Requested Font
hi: निवेदित फ़ॉन्ट

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
hi: सफल होने के लिए मैच के दोनों सिरों पर शब्द सीमाएँ (बाउण्डरी) आवश्यक है.

en: Reserved Shortcut
hi: आरक्षित शॉर्टकट

en: Reset
hi: रीसेट

en: Reset Toolbars
hi: औजार-पट्टी रीसेट करें

en: Reset all items to their default values
hi: सभी आइटम को उसके डिफ़ॉल्ट मान में सेट करें

en: Reset configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन रीसेट करें

en: Reset to Defaults
hi: डिफ़ॉल्ट्स पर लाएँ

en: Restore the application for the given 'sessionId'
hi: अनुप्रयोग को दिए 'sessionId' गए से पुनर्स्थापित करें.

en: Right to Left, Bottom to Top
hi: दाएं से बाएं, नीचे से ऊपर

en: Right to Left, Top to Bottom
hi: दाएं से बाएं, ऊपर से नीचे

en: Rotate &Counterclockwise
hi: घड़ी की विपरीत दिशा में घुमाएँ (&C)

en: Run
hi: चलाएँ

en: Run &command
hi: कमांड चलाएँ(&R)

en: Run Kross scripts.
hi: क्रास स्क्रिप्ट चलाएँ.

en: Run Single Test...
hi: एकल जाँच चलाएँ...

en: Run Tests...
hi: जाँच चलाएँ...

en: Run To...
hi: पर चलाएँ...

en: Run script...
hi: स्क्रिप्ट चलाएँ...

en: Run test...
hi: जाँच चलाएँ...

en: Run to breakpoint...
hi: ब्रेकपाइंट तक चलाएँ...

en: S&earch:
hi: ढूंढें: (&e)

en: S&kip run-together words
hi: एक साथ लिखे शब्दों को छोड़ें (&k)

en: S&ubject:
hi: विषयः (&u)

en: S&uggest
hi: सुझाएँ (&u)

en: SSL
hi: एसएसएल

[ctx: SSL error]
en: No error
hi: कोई त्रुटि नहीं

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
hi: प्रमाणपत्र कडी बहुत लंबी है

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
hi: यह प्रमाणपत्र रद्द किया गया है

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
hi: यह प्रमाणपत्र समाप्त हो गया है

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
hi: यह प्रमाणपत्र अवैध है

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
hi: यह प्रमाणपत्र इस प्रयोजन के लिए अनुपयुक्त है

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Saturation:
hi: संतृप्ति:

en: Save &As...
hi: ऐसे सहेजें (&A)

en: Save &Background Image As...
hi: पृष्ठ भूमि छवि को ऐसे सहेजें... (&B)

en: Save &Frame As...
hi: फ्रेम ऐसे सहेजें...(&F)

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: Save Background Image As
hi: पृष्ठ भूमि छवि को ऐसे सहेजें...

en: Save Frame As
hi: फ्रेम ऐसे सहेजें

en: Save Image As
hi: छवि ऐसे सहेजें

en: Save Image As...
hi: छवि के रूप में संचित करें...

en: Save Link As
hi: लिंक ऐसे सहेजें

en: Save as Scheme Defaults
hi: योजना डिफ़ॉल्ट्स जैसा सहेजें (&D)

en: Save data
hi: डाटा सहेजें

en: Save document
hi: दस्तावेज़ सहेजें

en: Save document under a new name
hi: दस्तावेज़ को नए नाम से सहेजें

en: Save file with another name
hi: फ़ाइल अन्य नाम के साथ सहेजें

en: Scheduled printing:
hi: अनुसूचित छपाई:

en: Script to execute
hi: चलाने के लिए स्क्रिप्ट

en: Scriptfile
hi: स्क्रिप्ट-फ़ाइल

en: Scriptfile "%1" does not exist.
hi: स्क्रिप्ट फ़ाइल "%1" अस्तित्व में नहीं है.

en: ScrollLock
hi: स्क्रॉल-लॉक

en: Se&verity
hi: गंभीरता (&v)

en: Search
hi: ढूंढें

en: Search &provider name:
hi: प्रदाता नाम खोजें (&p):

en: Search Columns
hi: खोज स्तम्भ

en: Search Plugins
hi: खोज प्लगइन

en: Search backwards.
hi: पीछे से ढूंढें.

en: Search for '%1' with
hi: '%1' को ढूंढें इसके साथ

en: Search for '%1' with %2
hi: '%1' को ढूंढें इसके साथ %2

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
hi: यहां पर टाइप कर शॉर्टकट नामों (जैसे कि नक़ल) या कॉम्बीनेशन कुंजियों (जैसे कि. कंट्रोल+C) के लिए इंटरेक्टिवली ढूंढें

en: Search path for resource type
hi: रिसोर्स किस्म के लिए ढूंढने का पथ

en: Search:
hi: ढूंढें:

en: Sebastian Sauer
hi: सेबेस्टियन साए

en: Sebastian Trüg
hi: सेबेस्टियन तृग

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
hi: द्वितीय पारी (16:00 से 23:59)

en: Security Alert
hi: सुरक्षा चेतावनी

en: Security Warning
hi: सुरक्षा चेतावनी

en: See also:
hi: यह भी देखें:

en: Select &All
hi: सभी चुनें (&A)

en: Select Color
hi: रंग चुनें

en: Select Components
hi: घटक चुनें

en: Select Files...
hi: फ़ाइलें चुनें...

en: Select Font
hi: फ़ॉन्ट चुनें

en: Select Preview...
hi: पूर्वावलोकन चुनें...

en: Select Region of Image
hi: छवि का रीजन चुनें

en: Select Signing Key
hi: हस्ताक्षर कुंजी चुनें

en: Select a block to be displayed
hi: दिखाने के लिए ब्लॉक चुनें

en: Select a category
hi: एक वर्ग चुनें

en: Select a month
hi: माह चुनें

en: Select a week
hi: सप्ताह चुनें

en: Select a year
hi: वर्ष चुनें

en: Select preview image
hi: पूर्वालोकन की छवि चुनें

en: Select the command to run
hi: चलाने के लिए कमांड चुनें

en: Select the current day
hi: मौज़ूदा दिन चयन करें

en: Select the sound to play
hi: बजाने के लिए ध्वनि चुनें

en: Select zoom level
hi: जूम स्तर चुनें

en: Send Confirmation
hi: पुष्टिकरण भेजें

en: Send Image...
hi: छवि भेजें...

en: Send Mail
hi: डाक भेजें

en: Send bug report.
hi: बग रपट भेजें

en: Send document by mail
hi: दस्तावेज़ डाक से भेजें

en: Send this bug report to %1.
hi: इस बग रपट को %1को भेजें.

en: Separator, Line
hi: पृथक्कारक, पंक्ति

en: Separator, Paragraph
hi: पृथक्कारक, अनुच्छेद

en: Separator, Space
hi: पृथक्कारक, स्थान

en: Server: %1
hi: सर्वरः %1

en: Service '%1' is malformatted.
hi: सर्विस '%1' मालफॉर्मेटेड है.

en: Service types
hi: सेवा क़िस्म

en: Services
hi: सेवाएँ

en: Set &Encoding
hi: एनकोडिंग नियत करें (&E)

en: Set a price for this item
hi: इस मद के लिए मूल्य तय करें

en: Set font
hi: फ़ॉन्ट सेट करें

en: Set font size
hi: फ़ॉन्ट आकार सेट करें

en: Set of Characters
hi: अक्षरों के समूह

en: Settings
hi: विन्यास

en: Share Hot New Stuff
hi: नए ताज़ा सामग्रियों का साझा करें

en: Shortcut
hi: शॉर्टकट

en: Shortcut '%1' for action '%2'
hi: क्रिया '%2' के लिए शॉर्टकट्स '%1'

en: Shortcut Schemes
hi: शॉर्टकट योजनाएँ

en: Shortcut conflict
hi: शॉर्टकट कॉन्फ्लिक्ट

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
hi: बिना पुष्टि किए कम्प्यूटर को बन्द करने हेतु शॉर्टकट

en: Shortcut for taking screenshot
hi: स्क्रीनशॉट लेने के लिए शॉर्टकट

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
hi: क्लिपबोर्ड क्रिया को चालू बन्द करने के लिए टॉगल करने हेतु शॉर्ट कट

en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट्स

en: Show %1
hi: %1 दिखाएँ

en: Show %1 specific options
hi: विशेष %1 विकल्प दिखाएँ

en: Show &Menubar
hi: मेन्यू पट्टी दिखाएँ (&M)

en: Show &Toolbar
hi: औज़ार पट्टी दिखाएँ (&T)

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
hi: रोके गए विंडो पैसिव पॉपअप सूचना दिखाएँ (&N)

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
hi: मेन्यू पट्टी दिखाएँ<p>मेन्यू पट्टी को छुपाए जाने के बाद फिर से दिखाता है</p>

en: Show St&atusbar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ (&a)

en: Show a message in a &popup
hi: पाप अप विंडो में संदेश दिखाएँ (&p)

en: Show a print preview of document
hi: दस्तावेज़ का छपाई नमूना दिखायें

en: Show all options
hi: सभी विकल्प दिखाएँ

en: Show author information
hi: लेखक की जानकारी दिखाएँ

en: Show directories first
hi: पहले डिरेक्ट्री दिखाएँ

en: Show file preview in file dialog
hi: फ़ाइल संवाद में फ़ाइल पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Show help
hi: मदद दिखाएँ

en: Show help about options
hi: विकल्पों के बारे में मदद बताएँ

en: Show hidden files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

en: Show license information
hi: लाइसेंस की जानकारी दिखाएँ

en: Show or hide menubar
hi: मेन्यू पट्टी दिखाएँ या छुपाएँ

en: Show or hide statusbar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ या छुपाएँ

en: Show or hide toolbar
hi: औज़ार पट्टी दिखाएँ या छुपाएँ

en: Show speedbar
hi: स्पीडबार दिखायें

en: Show text on toolbar icons
hi: औजारपट्टी प्रतीकों में पाठ दिखाएँ

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
hi: <i>%1</i>से

en: Show version information
hi: वर्जन की जानकारी दिखाएँ

en: Shrink Font
hi: फ़ॉन्ट छोटा करें

en: Signed by (validation: %1)
hi: के द्वारा हस्ताक्षरित है (वेलिडेशन: %1)

en: Simon Hausmann
hi: साइमन हाउसमेन

en: Single Line
hi: एकल लकीर

en: Single Thick Line
hi: एकल मोटी लकीर

en: Skip all &uppercase words
hi: सभी अपरकेस शब्दों को छोड़ें (&u)

en: Small (%1x%2)
hi: छोटा (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
hi: पता पहले से ही उपयोग में है

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
hi: सॉकेट पहले से ही बाउण्ड है

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
hi: सॉकेट पहले से ही बनाया हुआ है

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
hi: कनेक्शन सक्रिय रूप से अस्वीकृत

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
hi: कनेक्शन टाइम आउट

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
hi: प्रक्रिया पहले से ही प्रगति में है

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
hi: नाम लुकअप असफल

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
hi: नेटवर्क असफल हो गया

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
hi: कोई त्रुटि नहीं

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
hi: सॉकेट बाउण्ड नहीं है

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
hi: सॉकेट बनाया नहीं जा सकता

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
hi: प्रक्रिया समर्थित नहीं है

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
hi: रिमोट होस्ट द्वारा कनेक्शन बन्द किया गया

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
hi: समयबद्ध प्रक्रिया टाइम आउट हो गया

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
hi: एक अज्ञात/अप्रत्याशित त्रुटि हुई

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
hi: कार्य रोक दिया जाएगा

en: Sorry
hi: खेद है

en: Sp&eech
hi: भाषण (&e)

en: Speak Custom Text
hi: मनपसंद पाठ बोलें

en: Speak Event Message
hi: घटना संदेश बोलें

en: Speak Event Name
hi: घटना नाम बोलें

en: Speak Text
hi: पाठ बोलें

en: Specific Time
hi: निश्चित समय

en: Specified socket path is invalid
hi: दिया गया सॉकेट पथ अवैध है

en: Specify Output Directory...
hi: आउटपुट डिरेक्ट्री निर्धारित करें...

en: Specify khtml Directory...
hi: केएचटीएमएल डिरेक्ट्री निर्धारित करें...

en: Specify tests Directory...
hi: जांच डिरेक्ट्री निर्धारित करें...

en: Spell Checker
hi: वर्तनी शोधक

en: Spell Checking
hi: वर्तनी की जांच

en: Spell Checking Configuration
hi: वर्तनी जांच कॉन्फ़िगरेशन

en: Spell check canceled.
hi: वर्तनी जाँच रद्द.

en: Spell check complete.
hi: वर्तनी जांच सम्पन्न.

en: Spell check stopped.
hi: वर्तनी जांच बन्द है.

en: Stalled
hi: रुका हुआ

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Start Upload
hi: अपलोड प्रारंभ करें

en: Start of Line
hi: पंक्ति का प्रारंभ

en: Start replace
hi: बदलना प्रारंभ करें

en: Start searching
hi: ढूंढना चालू करें

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
hi: शीर्ष के बजाए वर्तमान संकेतक स्थान से ढूंढना प्रारंभ करें.

en: Starting Applet "%1"...
hi: ऐपलेट "%1" चालू किया जा रहा है...

[ctx: State of the notified event]
en: State
hi: स्थिति

en: Step
hi: स्टेप

en: Step Into
hi: स्टेप इनटू

en: Step Out
hi: स्टेप आउट

en: Step Over
hi: स्टेप ओवर

en: Step execution...
hi: चरण एक्जीक्यूशन...

en: Step to next line...
hi: अगली पंक्ति जाएँ...

en: Stop
hi: रूकें

en: Stop Animated Images
hi: एनिमेटेड छवि रोकें

en: Stop Animations
hi: एनीमेशन बंद रखें

en: Stop execution of the selected script.
hi: चयनित स्क्रिप्ट का चलाना रोकें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Submit Bug Report
hi: बग रपट जमा करें

en: Submit Confirmation
hi: पुष्टिकरण जमा करें

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Subscription to entry
hi: प्रविष्टि का सब्सक्रिप्शन

en: Success
hi: सफलता

en: Suggested Words
hi: वैकल्पिक शब्द

en: Suggestion List
hi: सुझाई सूची

en: Summary:
hi: सारांशः

en: Supply a username and password below.
hi: उपयोक्ता नाम तथा पासवर्ड नीचे भरें.

en: Suspend
hi: निलम्बित

en: Switch Application &Language...
hi: अनुप्रयोग भाषा स्विच करें... (&L)

en: Switch Application Language
hi: अनुप्रयोग भाषा स्विच करें

en: Switch version
hi: संस्करण स्विच करें

en: Symbol, Currency
hi: निशान, मुद्रा

en: Symbol, Math
hi: निशान, गणित

en: Symbol, Modifier
hi: निशान, परिवर्धक

en: Symbol, Other
hi: निशान, अन्य

en: Symbolic Link
hi: सिंबॉलिक लिंक

en: Synchronization to disk failed
hi: डिस्क पर सिंक्रोनाइज़ेशन असफल

en: Syntax error
hi: सिंटेक्स त्रुटि

en: SysReq
hi: सिस-रेक्

en: System Default (currently: %1)
hi: तंत्र डिफ़ॉल्ट (वर्तमान में: %1)

en: System wide font
hi: तंत्र फ़ॉन्ट

en: T&ranslation
hi: अनुवाद (&r)

en: TAB
hi: टैब

en: TETest
hi: टीई-जांच

en: Tang Pronunciation:
hi: टैंग उच्चारण:

en: Task
hi: कार्य

en: Technical Reason:
hi: तकनीकी कारणः

en: Templates
hi: प्रारूप

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
hi: अस्थाई फ़ाइलें (वर्तमान होस्ट तथा वर्तमान उपयोक्ता दोनों के लिए विशिष्ट)

en: Test
hi: जांच

en: TestRegression
hi: टेस्ट-रीग्रेसन

en: TestRegressionGui
hi: टेस्ट-रीग्रेसन-जीयूआई

en: Testkhtml
hi: टेस्टकेएचटीएमएल

en: Tests
hi: परीक्षण

en: Text Alongside Icons
hi: प्रतीकों के बाज़ू में पाठ

en: Text Only
hi: सिर्फ पाठ

en: Text Position
hi: पाठ स्थिति

en: Text Under Icons
hi: प्रतीकों के नीचे पाठ

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
hi: अज्ञात शब्द का सारांश कॉन्टेक्स्ट में दिखाया गया है.

en: Text:
hi: पाठः

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
hi: कुंजी '%1' संयोजन पहले से ही "%2" वैश्विक क्रिया के लिए %3 में सम्बद्ध है.
    क्या आप इसे मौज़ूदा क्रिया से फिर से  सम्बद्ध करना चाहते हैं?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
hi: कुंजी '%1' संयोजन पहले से ही "%2" मानक क्रिया के लिए सम्बद्ध है जो कुछ अनुप्रयोगों में इस्तेमाल किया जाता है.
    क्या आप इसे वैश्विक शॉर्टकट के रूप में भी सम्बद्ध करना चाहते हैं?

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
hi: रॉकर मुख-मुद्रा संयोजन '%1'  पहले से ही "%2" मानक क्रिया के लिए सम्बद्ध है.
    क्या आप इसे मौज़ूदा क्रिया से फिर से  सम्बद्ध करना चाहते हैं?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
hi: आकार मुख-मुद्रा संयोजन '%1'  पहले से ही "%2" मानक क्रिया के लिए सम्बद्ध है.
    क्या आप इसे मौज़ूदा क्रिया से फिर से  सम्बद्ध करना चाहते हैं?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
hi: डाउनलोड प्रबंधक (%1) आपके पथ ($PATH ) पर ढूंढा नहीं जा सका

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
hi: सारे जहाँ से अच्छा हिंदोस्ताँ हमारा

en: The URLs recently visited
hi: वर्तमान में भ्रमण किए गए हालिया यूआरएल

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
hi: अनुप्रयोग जिसके लिए आप बग रिपोर्ट भेजना चाहते हैं - यदि गलत है,  तो कृपया उचित अनुप्रयोग का रिपोर्ट बग मेन्यू आइटम इस्तेमाल करें

en: The comment could not be submitted.
hi: टिप्पणी जमा नहीं किया जा सका.

en: The comment was submitted successfully.
hi: टिप्पणी सफलता पूर्वक जमा किया गया.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
hi: कम्पलीशन अस्पस्ट है, एक से अधिक
    जोड़ उपलब्ध हैं.

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
hi: गंतव्य:

en: The distance between icons specified in pixels.
hi: प्रतीकों के बीच की दूरी पिक्सेल में निर्धारित है.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
hi: दस्तावेज़ "%1" परिवर्तित किया गया है.
    क्या आप इसे सहेजना चाहेंगे या परिवर्तनों को फेंक दें?

en: The email address this bug report is sent to.
hi: इस बग रिपोर्ट को भेजने के लिए ईमेल पता.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
hi: निर्धारित किस्म के अवयव बनाने के लिए फैक्टरी समर्थन नहीं करता.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
hi: नक़ली उपयोक्ता-एजेंट '%1' इस्तेमाल में है.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
hi: जो फ़ाइलें/यूआरएल अनुप्रयोग द्वारा खोले गए हैं उन्हें इस्तेमाल के पश्चात मिटा दिया जाएगा

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
hi: निम्न फ़ाइलों को अपलोड नहीं किया जा सकता चूंकि वे नहीं मिलीं.
    क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
hi: जो कुँजी आपने दबाई वह Qt द्वारा समर्थित नहीं है

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
hi: इस अनुप्रयोग के लिए भाषा बदला गया है. परिवर्तनों को इस अनुप्रयोग के अगली बार चालू होने पर लागू किया जाएगा.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
hi: लाइब्रेरी %1 केडीई ४ योग्य फ़ैक्टरी प्रदान नहीं करता.

en: The library does not export a factory for creating components.
hi: अवयव बनाने के लिए लाइब्रेरी फैक्टरी निर्यात नहीं करता.

en: The module %1 could not be found.
hi: मॉड्यूल %1 नहीं मिला.

en: The module %1 is disabled.
hi: मॉड्यूल %1 अक्षम है.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
hi: मॉड्यूल %1 वैध कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल नहीं है.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
hi: विजेट शैली का नाम, उदाहरण के लिए, "keramik" or "plastik". उद्धरण चिह्नों के बगैर.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
hi: पीअर एसएसएल प्रमाणपत्र चैन खराब प्रतीत होता है.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
hi: प्लगइन '%1' इस्तेमाल करता है अयोग्य केडीई लाइब्रेरी. (%2)

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
hi: प्रोग्राम ४ थ्रेड में १०० जॉब चलाता है. प्रत्येक जॉब १ से १००० मिलीसेकण्ड के बीच बेतरतीब मात्रा में इंतजार करता है.

en: The provided service is not valid
hi: प्रदान की गई सेवा मान्य नहीं है

en: The rating could not be submitted.
hi: दरजा जमा नहीं किया जा सका.

en: The rating was submitted successfully.
hi: दरजा सफलतापूर्वक जमा किया गया.

en: The removal request failed.
hi: मिटाने का निवेदन असफल.

en: The removal request was successfully registered.
hi: मिटाने का निवेदन सफलता पूर्वक पंजीकृत किया गया.

en: The requested operation could not be completed
hi: वांछित आपरेशन पूरा नहीं हो सका

en: The selected category "%1" is invalid.
hi: चयनित वर्ग "%1" अवैध है.

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
hi: सेवा '%1' इंटरफ़ेस '%2' कुंजीशब्द '%3' के साथ प्रदाय नहीं करता है

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
hi: सेवा '%1' कोई लाइब्रेरी नहीं देता या लाइब्रेरी कुंजी मोजूद नहीं है

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
hi: सेवा में कोई लाइब्रेरी नहीं है, .desktop फ़ाइल में लाइब्रेरी कुंजी नहीं है

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
hi: वर्तमान मोड्यूल के सेटिंग परिवर्तित हो गए है.
    क्या आप इसे सहेजना चाहेंगे या परिवर्तनों को फेंक दें?

en: The size of the dialog
hi: संवाद का आकार

en: The socket operation is not supported
hi: सॉकेट प्रक्रिया समर्थित नहीं है

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
hi: स्रोत:

en: The style '%1' was not found
hi: शैली  '%1'  नहीं मिली

en: The subscription request failed.
hi: सब्सक्रिप्शन निवेदन असफल

en: The subscription was successfully completed.
hi: सब्सक्रिप्शन सफलता पूर्वक सम्पन्न

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
hi: टैम्प्लेट को आपके बारे में जानकारी चाहिए जो कि आपके पता पुस्तिका में भंडारित है.
    हालाकि वांछित प्लगइन लोड नहीं किया जा सका.
    
    कृपया अपने तंत्र के लिए केडीईपीआईएम/कॉन्टेक्ट पैकेज संस्थापित करें.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
hi: इस अनुप्रयोग का संस्करण. बग रिपोर्ट भेजने से पहले कृपया सुनिश्चित हों कि कोई नया वर्सन उपलब्ध तो नहीं है

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
hi: बटुआ '%1' खुला है तथा फ़ॉर्म डाटा एवं पासवर्ड के लिए उपयोग में आ रहा है.

en: There is no matching item available.
hi: वहाँ कोई मेल खाती वस्तुएँ उपलब्ध नहीं हैं.

en: There was a network error.
hi: नेटवर्क त्रुटि थी

en: There was an error loading data providers.
hi: डाटा प्रोवाइडरों को लोड करने में त्रुटि हुई.

en: There was an error loading the module.
hi: मॉड्यूल को लोड करने में त्रुटि हुई.

en: There was an error reading the file '%1'
hi: फ़ाइल '%1' को पढ़ने में त्रुटि हुई.

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
hi: तृतीय पारी (00:00 से 07:59)

en: This Month
hi: यह महिने

en: This Week
hi: इस हफते

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
hi: इस अनुप्रयोग को किसी ऐसे व्यक्ति द्वारा लिखा गया है जो बेनाम बने रहना चाहते हैं.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
hi: यह अवयव एक एम्बेडेड अवयव के सभी अवयव के साथ बदल जाएगा.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
hi: जब फ़िक्स फ़ॉन्ट आवश्यक होगा तो यह फ़ॉन्ट प्रयोग में लिया जाएगा. फ़िक्स फ़ॉन्ट में स्थिर चौड़ाई होती है .

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
hi: यह क्रियाओं की गतिशील सूची है. आप इसे खिसका सकते हैं, पर यदि आपने इसे मिटा दिया तो आप इसे फिर से जोड़ नहीं सकते.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
hi: यह फ़ॉन्ट "%1" का पूर्वावलोकन है. आप इसे  "चुनें..." बटन के द्वारा बदल सकते हैं.

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
hi: यह चुने गए फ़ॉन्ट का पूर्वावलोकन है. आप इसे  "चुनें..." बटन के द्वारा बदल सकते हैं.

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
hi: यह ढूंढी जा सकने योग्य तालिका है. ढूंढने के लिए कीवर्ड भरें:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
hi: मूल

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
hi: यदि किसी पिछली भाषा में सही अनुवाद नहीं मिलता है तो इस भाषा को प्रयोग में लिया जाएगा.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
hi: यह मुख्य अनुप्रयोग भाषा है जिसे कि किसी भी अन्य भाषा से पहले प्रयोग में लिया जाएगा

en: This operation requires authentication.
hi: इस प्रक्रिया को प्रमाणीकरण की आवश्यकता है.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
hi: जावास्क्रिप्ट के जरिए इस पृष्ठ पर नया विंडो खोलने से रोका गया

en: This program is distributed under the terms of the %1.
hi: यह प्रोग्राम %1 शर्तों के अधीन वितरित किया गया है.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
hi: यह पाठ नमूना आपके मौज़ूदा विन्यास (सेटिंग) को स्पस्ट करता है. विशिष्ट अक्षरों को परीक्षित करने के लिए इसे आप संपादित कर सकते हैं.

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
hi: यहाँ फ़ाईल समाग्री के बारें में सपष्ट बताएँ. यह पाठ kvtml शीर्षक जैसा भी हो सकता है.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
hi: यह साइट, ईमेल के द्वारा फ़ॉर्म डाटा पेश करने की कोशिश में है.
    क्या आप इसे जारी रखना चाहते हैं?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
hi: यह साइट जावास्क्रिप्ट के द्वारा नया ब्राउज़र विंडो खोलने का निवेदन कर रहा है.
     क्या आप इसकी अनुमति देंगे?

en: This web page contains coding errors.
hi: इस वेब पर कोडिंग त्रुटियाँ हैं.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
hi: थ्रेड वीवर जॉब उदाहरण

[ctx: Time zone]
en: Region
hi: समय क्षेत्र

en: Timed out trying to connect to remote host
hi: रिमोट होस्ट से कनेक्ट होने की कोशिश में टाइमआउट हो गया

en: Timeout. Check Internet connection.
hi: टाइमआउट. इंटरनेट कनेक्शन जांचें!

en: Tip of the &Day
hi: आज का नुस्ख़ा (&D)

en: Tip of the Day
hi: आज का नुस्ख़ा

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
hi: शीर्षक

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Tobias Anton
hi: टोबियास एन्टोन

en: Tobias Koenig
hi: टोबियास कोइनिग

en: Today
hi: आज

en: Toggle Caret Mode
hi: कैरट मोड टॉगल करें

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
hi: खूब सारे गलत वर्तनी के शब्द हैं. टाइप करने के दौरान वर्तनी जांच बंद रखा गया है

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
hi: सर्वर को बहुत अधिक अनुरोध. कुछ मिनटों में फिर कोशिश करें.

en: Toolbars Shown
hi: औज़ार पट्टियाँ दिखाई

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
hi: नए ब्राउसर विंडो में खोलें

en: Top to Bottom, Left to Right
hi: ऊपर से नीचे, बाएं से दाएं

en: Top to Bottom, Right to Left
hi: ऊपर से नीचे, दाएं से बाएं

en: Torben Weis
hi: टॉरबेन वेइस

en: Track menu id for debug purposes
hi: डिबग प्रक्रिया के लिए मेन्यू आईडी ट्रैक करें

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Translate this entry
hi: इस प्रविष्टि का अनुवाद करें

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation files for KLocale
hi: केलोकेल के लिए अनुवाद फ़ाइलें

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
hi: इसे फिर से  स्थापित करने की कोशिश करें 
    
     के-कॉन्करर के साथ एकीकरण अक्षम रहेगा.

en: Type error
hi: टाइप त्रुटि

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
hi: यूनिक्स सॉकेट (वर्तमान होस्ट तथा वर्तमान उपयोक्ता के लिए विशिष्ट)

en: UR&I shortcuts:
hi: URI शॉर्टकट्स (&I)

en: URI error
hi: यूआरआई त्रुटि

en: URL to open
hi: यूआरएल जिसे खोलना है

en: URL:
hi: यूआरएल:

en: URL: %1
hi: यूआरएल: %1

en: UTF-16:
hi: यूटीएफ़-16

en: UTF-8:
hi: यूटीएफ़-8:

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
hi: केएटीई संपादक अवयव नहीं मिला;
    कृपया अपना केडीई संस्थापना जाँचें.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
hi: बग रिपोर्ट भेजने में असफल.
     कृपया बग रिपोर्ट हस्तचालित भेजें...
     जानकारी के लिए देखें http://bugs.kde.org/ .

en: Undo
hi: पहले जैसा

en: Undo last action
hi: आखरी परिवर्तन रद्द करें

en: Undo: %1
hi: पहले जैसा: %1

en: Unexpected argument '%1'.
hi: अप्रत्याशित आर्गुमेंट %1'.

en: Unicode category:
hi: यूनिकोड वर्गः

en: Unicode code point:
hi: यूनिकोड कूटबिन्दु

en: Uninstall
hi: अनइंस्टाल

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown Application
hi: अज्ञात अनुप्रयोग

en: Unknown View
hi: अज्ञात दृश्य

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unknown option '%1'.
hi: अज्ञात विकल्प  '%1'.

en: Unknown protocol '%1'.
hi: अज्ञात प्रोटोकॉल '%1'.

en: Unknown socket error
hi: अज्ञात सॉकेट त्रुटि

en: Unknown word
hi: अज्ञात शब्द

en: Unknown word:
hi: अज्ञात शब्दः

en: Unsupported Key
hi: असमर्थित कुँजी

en: Untitled
hi: बिना शीर्षक

en: Update
hi: अद्यतन

en: Updating
hi: अद्यतन हो रहा

en: Upload Failed
hi: अपलोड विफल

en: Upload content
hi: सामाग्री अपलोड करें

en: Upload failed: %1
hi: अपलोड विफल: %1

en: Upload first preview
hi: पहला पूर्वावलोकन अपलोड करें

en: Upload second preview
hi: दूसरा पूर्वावलोकन अपलोड करें

en: Upload third preview
hi: तीसरा पूर्वावलोकन अपलोड करें

en: Uploading Failed
hi: अपलोड विफल

en: Usage: %1 %2
hi: उपयोगिता: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
hi: शीर्षक पट्टी में 'कैप्शन' नाम की तरह इस्तेमाल करें

en: Use 'icon' as the application icon
hi: प्रतीक को अनुप्रयोग 'प्रतीक' की तरह इस्तेमाल करें

en: Use --help to get a list of available command line options.
hi:  --help का उपयोग उपलब्ध कमांड लाइन विकल्पों की सूची पाने के लिए करें.

en: Use S&tylesheet
hi: स्टाइल शीट इस्तेमाल करें (&t)

en: Use alternative configuration file
hi: वैकल्पिक कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल इस्तेमाल करें

en: Use p&laceholders
hi: प्लेसहोल्डर्स इस्तेमाल करें (&l)

en: Use the PC speaker
hi: पीसी स्पीकर उपयोग करें

en: Use the QWS display 'displayname'
hi: क्यूडब्ल्यूएस डिस्पले 'displayname' इस्तेमाल करें.

en: Use the X-server display 'displayname'
hi: एक्स-सर्वर डिस्पले 'displayname' इस्तेमाल करें.

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
hi: उदाहरण के लिए, फ़ाइल संवाद में स्वतःपूर्णता के लिए इस्तेमाल किया जाता है.

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
hi: %1 के बारे में

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
hi: उदाहरण के लिए, संख्या, करेंसी, समय/तिथि इत्यादि कैसे दिखाएँ यह निर्धारित करने हेतु इस्तेमाल किया जाता है.

en: User comments
hi: उपयोक्ता टिप्पणियाँ

en: User path: desktop|autostart|document
hi: उपयोक्ता पथ: desktop|autostart|document

en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
hi: केजेएसएम्बेड स्क्रिप्ट चलाने के लिए स्क्रिप्ट

en: Value
hi: मान

en: Various Useful Representations
hi: विविध उपयोगी प्रतिनिधित्व

[ctx: Verb]
en: &Insert
hi: प्रविष्ट (&I)

en: Verbose output debugging mode.
hi: विस्तृत डिबग मोड आउटपुट

en: Version %1
hi: संस्करण %1

en: Version:
hi: संस्करणः

en: Version: %1
hi: संस्करण %1

en: View Comments
hi: टिप्पणियाँ देखें

en: View Do&cument Source
hi: दस्तावेज़ का स्रोत देखें (&c)

en: View Document Information
hi: दस्तावेज़ जानकारी देखें

en: View Frame Information
hi: फ्रेम जानकारी देखें

en: View Frame Source
hi: फ्रेम स्रोत देखें

en: View HTML Output
hi: एचटीएमएल आउटपुट देखें

en: View Image (%1)
hi: छवि ( %1) देखें

en: View document at its actual size
hi: दस्तावेज़ को मूल आकार में देखें

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
hi: एक WM_NET कम्पेटिबल विंडो-प्रबंधक के लिए प्रतीक्षा रत

en: Waldo Bastian
hi: वाल्दो बास्तियान

en: Wallpapers
hi: वालपेपर्स

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
hi: चेतावनी: यह एक सुरक्षित फ़ॉर्म है परंतु यह आपका डाटा अनएनक्रिप्टेड वापस भेजने की कोशिश में है.
    कोई तीसरी पार्टी बीच में से इस जानकारी को देख सकती है
    क्या आप वाक़ई जारी रखना चाहते हैं?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
hi: चेतावनी: आपका डाटा नेटवर्क के पार अनएनक्रिप्टेड भेजा जाने वाला है.
    क्या आप वाक़ई जारी रखना चाहते हैं?

en: Week %1
hi: सप्ताह %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
hi: सप्ताहांत (शनिवार से रविवार)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
hi: जिन कड़ियों में अभी क्लिक नहीं हुआ है उनके रंग क्या होंगे.

en: What country
hi: कौन सा देश

en: What font to use for menus in applications.
hi: अनुप्रयोगों के मेन्यू में कौन सा फ़ॉन्ट इस्तेमाल करें.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
hi: स्क्रीन के नीचे फलक पर जहाँ वर्तमान में चल रहे अनुप्रयोग हैं वहाँ कौन सा फ़ॉन्ट इस्तेमाल किया जाए.

en: What language to use to display text
hi: इसमें पाठ किस भाषा में प्रदर्शित करना है

en: What terminal application to use
hi: कौन सा टर्मिनल अनुप्रयोग उपयोग में लिया जाना है

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
hi: इनपुट

en: What time is it? Click to update.
hi: क्या समय हुआ है? अद्यतन करने के लिए क्लिक करें

en: What's &This?
hi: यह क्या है? (&T)

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
hi: जब <b>लागू करें</b> पर क्लिक करते हैं, विन्यास प्रोग्राम को हस्तांतरित हो जाता है, पर संवाद बन्द नहीं होगा.
    इसका उपयोग भिन्न विन्यास को आजमाने के लिए कर सकते हैं.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
hi: जब भी कोई टर्मिनल अनुप्रयोग चालू किया जाता है तो यह टर्मिनल एमुलेटर प्रोग्राम प्रयोग किया जाएगा.

en: Where applications store data
hi: अनुप्रयोग जहाँ डाटा भंडारित करते हैं

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
hi: क्या केडीई के सब_सिस्टम में सॉक्स संस्करण ४ तथा ५ सक्षम किया जाए

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
hi: जब फ़ाइलें प्रदर्शित की जा रही हों तो क्या डिरेक्ट्रियों को शीर्ष पर रखना है

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
hi: निर्धारित करता है कि फ़ाइलें जो डॉट एक्सटेंशन से प्रारंभ होती हैं (छुपी फ़ाइलों के लिए प्रचलित) दिखाई जाएँ

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
hi: क्या औजारपट्टी प्रतीकों में प्रतीक के अलावा पाठ भी दिखाया जाए

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
hi: क्या केडीई के स्वयं के सूचना तंत्र के बजाए साधारण पीसी स्पीकर का इस्तेमाल किया जाए.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
hi: फ़ाइल संवाद में क्या शॉर्टकट प्रतीक बाईं ओर दिखाई जाएँ

en: White Space
hi: श्वेत स्थान

en: Widget style to use
hi: विजेट शैली जो उपयोग में लिए जाने हैं

en: Wishlist
hi: इच्छा सूची

en: Wrong object type.
hi: गलत ऑब्जेक्ट क़िस्म.

en: XDG Application menu (.desktop files)
hi: एक्सडीजी अनुप्रयोग मेन्यू (.desktop फ़ाइलें)

en: XDG Icons
hi: एक्सडीजी प्रतीक

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
hi: एक्सडीजी मेन्यू वर्णन (.directory फ़ाइलें)

en: XDG Menu layout (.menu files)
hi: एक्सडीजी मेन्यू खाका (.menu फ़ाइलें)

en: XDG Mime Types
hi: एक्सडीजी माइम क़िस्में

en: XDG autostart directory
hi: XDG स्वतःप्रारंभ डिरेक्ट्री

en: XML decimal entity:
hi: एक्सएमएल दशमलव एंटिटी:

en: XML parsing error
hi: एक्सएमएल पारसिंग त्रुटि

en: Yes
hi: हाँ

en: Yesterday
hi: कल

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
hi: आप निम्न फ़ाइलें अपने स्थानीय कम्प्यूटर से इंटरनेट पर हस्तांरित करने वाले हैं.
    क्या आप सचमुच जारी रखना चाहते हैं?

en: You are not allowed to save the configuration
hi: आपको कॉन्फ़िगरेशन सहेजने की अनुमति नहीं है

en: You are now a fan.
hi: आप चहेते बन गए

en: You entered two different passwords. Please try again.
hi: आपने दो भिन्न पासवर्ड भरे हैं. कृपया फिर से  कोशिश करें.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
hi: आपको इस संवाद को फिर से  चालू करना होगा ताकि किए गए परिवर्तन लागू हो सकें

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
hi: जांच चालू होने से पहले आप कोई फ़ाइल चुन सकते हैं जहाँ लॉग सामग्री भंडारित है.

en: You must enter some text to search for.
hi: ढूंढने के लिए कोई पाठ भरें.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
hi: बग रिपोर्ट भेजा जा सके इसके लिए आपको पहले विषय तथा विवरण उल्लेखित करना होगा.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
hi: आप उस सूची के अंत में आ पहुँचे हैं
     जिसमें मैचिंग वस्तुएँ हैं.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
hi: खाते में बकाया बहुत कम है:
    बकाया : %1
    कीमत : %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
hi: आपका ईमेल पता. यदि गलत है, तो कॉन्फ़िगर ईमेल बटन का उपयोग इसे सही करने के लिए करें

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
hi: बदलने वाला आपका वाक्यांश '\%1' से बड़े कैप्चर को संदर्भित करता है,

en: Zoom &In
hi: बड़े आकार में दिखाएँ (&I)

en: Zoom &Out
hi: छोटे आकार में दिखाएँ (&O)

en: Zoom to fit page height in window
hi: पृष्ठ ऊँचाई के अनुरूप

en: Zoom to fit page in window
hi: पृष्ठ विंडो में फिट करें

en: Zoom to fit page width in window
hi: पृष्ठ चौड़ाई में फिट करें

en: [%1-options]
hi: [%1-विकल्प]

en: [options]
hi: [विकल्प]

en: a basic web browser using the KHTML library
hi: केएचटीएमएल लाइब्रेरी का प्रयोग करता हुआ एक मूल किस्म का वेब ब्राउज़र

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
hi: होल्ड %1, फिर पुश करें %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
hi: अवैध बटन

en: address family for nodename not supported
hi: नोड नाम के लिए एड्रेस फैमिली समर्थित नहीं है

en: am
hi: पूर्वाह्न

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
hi: अनुप्रयोग विजेटों में क्यूटी स्टाइलशीट लागू करता है

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
hi[0]: पर केवल %1 ही उपलब्ध है
hi[1]: पर केवल %1 उपलब्ध हैं

en: but your pattern defines no captures.
hi: परंतु आपका पैटर्न कोई कैप्चर पारिभाषित नहीं करता है.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
hi[0]: परंतु आपका पैटर्न सिर्फ १ कैप्चर को पारिभाषित करता है.
hi[1]: परंतु आपका पैटर्न %1 कैप्चर को पारिभाषित करता है.

en: defines the application font
hi: अनुप्रयोग फ़ॉन्ट पारिभाषित करता है

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
hi: नवीनतम

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
hi: -ise सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
hi: -ise एसेंट के साथ सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
hi: -ise एसेंट के बगैर सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
hi: -ize सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
hi: -ize एसेंट के साथ सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
hi: -ize एसेंट के बगैर सफ़िक्सेस

[ctx: dictionary variant]
en: extended
hi: विस्तारित

[ctx: dictionary variant]
en: large
hi: बड़ा

[ctx: dictionary variant]
en: medium
hi: मध्यम

[ctx: dictionary variant]
en: small
hi: छोटा

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
hi: वेरिएंट 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
hi: वेरिएंट 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
hi: वेरिएंट 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
hi: उच्चारणों के साथ

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
hi: ये के साथ

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
hi: येयो के साथ

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
hi: यो के साथ

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
hi: उच्चारणों के बगैर

[ctx: digit set]
en: Arabic
hi: अरबी

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
hi: अरबी-हिन्द

[ctx: digit set]
en: Bengali
hi: बंगाली

[ctx: digit set]
en: Devanagari
hi: देवनागरी

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
hi: पुर्वी अरबी-हिन्द

[ctx: digit set]
en: Gujarati
hi: गुजराती

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
hi: गुरूमुखी

[ctx: digit set]
en: Kannada
hi: कन्नड

[ctx: digit set]
en: Khmer
hi: ख्मेर

[ctx: digit set]
en: Malayalam
hi: मलयालम

[ctx: digit set]
en: Oriya
hi: उड़िया

[ctx: digit set]
en: Tamil
hi: तमिल

[ctx: digit set]
en: Telugu
hi: तेलुगु

[ctx: digit set]
en: Thai
hi: थाई

en: disable XIM
hi: एक्सआईएम अक्षम करें

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
hi[0]: १ पंखा
hi[1]: %1 पंखे

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
hi: गंभीर पारसिंग त्रुटि: %1 पंक्ति %2, स्तम्भ%3 पर

en: forces the application to run as QWS Server
hi: अनुप्रयोग को बाधित करता है कि वह क्यूडबल्यूएस सर्वर की तरह चले

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
hi: अनुप्रयोग को बाधित करता है कि वह ट्रू-कलर विजुअल
    8-बिट डिस्प्ले पर उपयोग करे.

[ctx: go back]
en: &Back
hi: पीछे (&B)

[ctx: go forward]
en: &Forward
hi: आगे (&F)

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
hi: %1 के लिए शॉर्टकट्स

[ctx: home page]
en: &Home
hi: घर (&H)

en: i18n() takes at least one argument
hi: i18n() कम से कम  तर्क लेता है

en: i18nc() takes at least two arguments
hi: i18nc() कम से कम दो तर्क लेता है

en: i18ncp() takes at least three arguments
hi: i18ncp() कम से कम तीन तर्क लेता है

en: i18np() takes at least two arguments
hi: i18np() कम से कम दो तर्क लेता है

en: include only takes 1 argument, not %1.
hi: इनक्लूड में सिर्फ 1 आर्गुमेंट होगा न कि %1.

en: invalid flags
hi: अवैध फ्लैग्स

en: invalid value for 'ai_flags'
hi:  'ai_flags' के लिए अवैध मान

en: kde4-config
hi: केडीई4-कॉन्फ़िग

[ctx: keyboard-key-name]
en: Alt
hi: ऑल्ट

[ctx: keyboard-key-name]
en: AltGr
hi: ऑल्टजीआर

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
hi: बैक-स्पेस

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
hi: केप्स-लॉक

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
hi: कंट्रोल

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ctrl
hi: कंट्रोल

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
hi: डिलीट

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
hi: नीचे

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
hi: अंत

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
hi: प्रविष्ट करें

[ctx: keyboard-key-name]
en: Esc
hi: एस्केप

[ctx: keyboard-key-name]
en: Escape
hi: एस्केप

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
hi: घर

[ctx: keyboard-key-name]
en: Hyper
hi: हाइपर

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
hi: प्रविष्ट

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
hi: प्रविष्ट

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
hi: मेन्यू

[ctx: keyboard-key-name]
en: Meta
hi: मेटा

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
hi: न्यूम-लॉक

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
hi: पेज-डाउन

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
hi: पेज-अप

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
hi: ठहरें

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
hi: पृष्ठनीचे

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
hi: पृष्ठऊपर

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
hi: प्रिंट-स्क्रीन

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
hi: प्रिंटस्क्रीन

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
hi: रिटर्न

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
hi: दायाँ

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
hi: स्क्रॉल-लॉक

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
hi: शिफ्ट

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
hi: खाली जगह

[ctx: keyboard-key-name]
en: Super
hi: सुपर

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
hi: सिस-रेक्

[ctx: keyboard-key-name]
en: Tab
hi: टैब

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
hi: ऊपर

[ctx: keyboard-key-name]
en: Win
hi: विन

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
hi: के-लाँचर: यह प्रोग्राम हस्तचालित प्रारंभ करने के लिए नही है.
    के-लाँचर: यह केडीई-इनिट4 द्वारा स्वचलित प्रारंभ होता है.

[ctx: left mouse button]
en: left button
hi: बायाँ बटनः

en: library only takes 1 argument, not %1.
hi: लाइब्रेरी में सिर्फ 1 आर्गुमेंट होगा न कि %1.

en: loading %1
hi: लोड हो रहा %1

en: makekdewidgets
hi: मेक-केडीई-विज़ेट्स

en: memory allocation failure
hi: मेमोरी एलोकेशन असफलता

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
hi: %1 य.बा.

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
hi: मध्य बटनः

en: mirrors the whole layout of widgets
hi: विजेट के संपूर्ण ख़ाका की नक़ल बनाए

en: modified
hi: परिवर्धित

en: name or service not known
hi: नाम या सेवा ज्ञात नहीं है

en: no address associated with nodename
hi: नोड नाम के साथ कोई पता संबद्ध नहीं है

en: no error
hi: कोई त्रुटि नहीं

en: no version set (programmer error)
hi: कोई संस्करण नियत नहीं (प्रोग्रामर त्रुटि)

en: non-recoverable failure in name resolution
hi: नाम रिसॉल्यूशन में रिकवरी अयोग्य असफलता

[ctx: normal severity]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
hi: * मनपसंद रंग *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
hi: * हाल ही के रंग *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
hi: चालीस रंग

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
hi: ऑक्सीजन रंग

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
hi: इंद्रधनुषी रंग

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
hi: राजसी रंग

[ctx: palette name]
en: Web Colors
hi: वेब रंग

en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
hi: वर्तनी जांच जारी है...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
hi: कभी भी

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
hi: पिछले माह

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
hi: पिछले सप्ताह

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
hi: पिछले वर्ष

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
hi: यह महिने

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
hi: इस हफते

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
hi: इस साल

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
hi: आज

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
hi: कल

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
hi: मनपसंद...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
hi: <p>केडीई बहुत सी भाषाओं में अनूदित है. इस के लिए विश्व भर के अनुवादकों की टोलियों को हार्दिक  धन्यवाद.</p><p>केडीई के अंतर्राष्ट्रीयकरण के बारे में और अधिक जानकारी के लिए यहाँ जाएँ: <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
hi: निवेदन रद्द किया गया

en: requested family not supported
hi: निवेदित परिवार समर्थित नहीं है

en: requested family not supported for this host name
hi: इस होस्ट नाम के लिए निवेदित परिवार समर्थित नहीं है

en: requested service not supported for this socket type
hi: इस सॉकेट क़िस्म के लिए निवेदित सेवा समर्थित नहीं है

en: requested socket type not supported
hi: निवेदित सॉकेट क़िस्म समर्थित नहीं है

[ctx: right mouse button]
en: right button
hi: दायाँ बटनः

en: servname not supported for ai_socktype
hi: ai_socktype के लिए सर्वनेम समर्थित नहीं है

en: set XIM server
hi: एक्सआईएम सर्वर सेट करें

en: sets the application GUI style
hi: अनुप्रयोग जीयूआई शैली सेट करता है

en: sets the application name
hi: अनुप्रयोग नाम सेट करता है

en: sets the application title (caption)
hi: अनुप्रयोग शीर्षक सेट करता है (कैप्शन)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
hi: डिफ़ॉल्ट पृष्ठभूमि रंग नियत करता है. तथा एक
    अनुप्रयोग पैलेट (हल्के और गहरे शेड्स का
    गणन किया जाता है)

en: sets the default button color
hi: डिफ़ॉल्ट बटन रंग सेट करता है

en: sets the default foreground color
hi: डिफ़ॉल्ट अग्रभूमि रंग सेट करता है

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
hi: इंडलिनक्स केडीई हिन्दी टोली

[ctx: show help]
en: &Help
hi: मदद (&H)

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: size in 1024 bytes]
en: %1 KiB
hi: %1 कि.बा.

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
hi: %1 य.बा.

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: size in 2^20 bytes]
en: %1 MiB
hi: %1 मे.बा.

[ctx: size in 2^30 bytes]
en: %1 GiB
hi: %1 गी.बा.

[ctx: size in 2^40 bytes]
en: %1 TiB
hi: %1 टे.बा.

[ctx: size in 2^50 bytes]
en: %1 PiB
hi: %1 पे.बा.

[ctx: size in 2^60 bytes]
en: %1 EiB
hi: %1 इ.बा.

[ctx: size in 2^70 bytes]
en: %1 ZiB
hi: %1 जी.बा.

[ctx: size in 2^80 bytes]
en: %1 YiB
hi: %1 य.बा.

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
hi: %1 बा.

en: start interactive kjs interpreter
hi: इंटरेक्टिव केजेएस इंटरप्रेटर प्रारंभ करें

en: start without KDE KApplication support.
hi: केडीई के-एप्लीकेशन समर्थन के बगैर प्रारंभ करें.

en: switches to synchronous mode for debugging
hi: डिबगिंग के लिए सिंक्रोनस मोड में बदलता है.

en: system error
hi: तंत्र त्रुटि

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
hi: क्यूटी को बताता है कि माउस या कीबोर्ड को कभी नहीं पकड़े.

en: temporary failure in name resolution
hi: नाम रिसॉल्यूशन में अस्थायी असफलता

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
hi: %1 को 
    %2 के द्वारा लिखा गया

en: the document is not in the correct file format
hi: दस्तावेज़ सही फ़ाइल फॉर्मेट में नहीं है

en: the following permission
hi: निम्न अनुमति

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
hi: वस्तु की कीमत %1 %2 है.
    क्या आप इसे खरीदेंगें?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
hi: नीचे

[ctx: toolbar position string]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: toolbar position string]
en: Right
hi: दायाँ

[ctx: toolbar position string]
en: Top
hi: ऊपर

en: unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

[ctx: unknown program name]
en: unknown
hi: अज्ञात

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
hi: आपका मतदान दर्ज किया गया

en: without name
hi: नाम के बगैर
