kdelibs4 - en to it translation catalogue (2259 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
it: 
        L'estensione %1 è stata selezionata automaticamente perché è una dipendenza dell'estensione %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
it: 
        L'estensione %1 è stato deselezionata automaticamente perché ha una dipendenza dall'estensione %2

en: 
    %1 options:
it: 
    opzioni di %1:

en: 
    Arguments:
it: 
    Argomenti:

en: 
    Generic options:
it: 
    Opzioni generiche:

en: 
    Options:
it: 
    Opzioni:

en: 
    Please correct.
it: 
    Correggi il problema.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
it:    <a href="%1">[Proprietà]</a>

en:  (In new window)
it:  (in una nuova finestra)

en:  (In other frame)
it:  (in un altro riquadro)

en:  - BCC:
it:  - CCN:

en:  - Subject:
it:  - Oggetto:

en:  Stalled
it:  In stallo

en: %1 &Handbook
it: &Manuale di %1

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
it: %1 (%2 - %3x%4 pixel)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
it: %1 (%2x%3 pixel)

en: %1 (Link)
it: %1 (Collegamento)

en: %1 - %2x%3 Pixels
it: %1 - %2x%3 pixel

en: %1 - unknown type
it: %1 - tipo sconosciuto

en: %1 - unknown type of userpath
it: %1 - tipo sconosciuto di percorso utente

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
it[0]: Caricata %1 immagine su %2.
it[1]: Caricate %1 immagini su %2.

en: %1 folder | %1 folders
it[0]: %1 cartella
it[1]: %1 cartelle

en: %1 is already assigned to %2
it: %1 è già assegnata a %2

en: %1 is not a function and cannot be called.
it: %1 non è una funzione e non può essere chiamato.

en: %1 is not an Object type
it: %1 non è di tipo Object

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
it[0]: La scorciatoia «%2» è ambigua con la scorciatoia seguente.
    Vuoi assegnare una scorciatoia vuota a questa azione?
    %3
it[1]: La scorciatoia «%2» è ambigua con le scorciatoie seguenti.
    Vuoi assegnare una scorciatoia vuota a queste azioni?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
it[0]: Conflitto tra scorciatoie
it[1]: Conflitti tra scorciatoie

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
it[0]: La scorciatoia «%2» è in conflitto con la seguente combinazione di tasti:
it[1]: La scorciatoia «%2» è in conflitto con le seguenti combinazioni di tasti:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
it[0]: Impossibile leggere le stringhe dei colori RGB di X11. È stata esaminata la seguente posizione:
    %2
it[1]: Impossibile leggere le stringhe dei colori RGB di X11. Sono state esaminate le seguenti posizioni:
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
it[0]: Conflitto con scorciatoia globale registrata
it[1]: Conflitto con scorciatoie globali registrate

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
it[0]: %1 estensione aggiunta automaticamente a causa di dipendenze tra estensioni
it[1]: %1 estensioni aggiunte automaticamente a causa di dipendenze tra estensioni

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
it[0]: %1 estensione rimossa automaticamente a causa di dipendenze tra estensioni
it[1]: %1 estensioni rimosse automaticamente a causa di dipendenze tra estensioni

en: %1% of %2
it: %1% di %2

en: %1/s (done)
it: %1/s (fatto)

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
it[0]: %2 / %1 cartella
it[1]: %2 / %1 cartelle

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
it[0]: %2 di %3 completato
it[1]: %2 di %3 completati

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
it[0]: %2% di un file
it[1]: %2% di %1 file

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
it[0]: %2/s (manca %3)
it[1]: %2/s (mancano %3)

en: &About
it: Informazioni &su

en: &About %1
it: Informazioni &su %1

en: &Actual Size
it: Dimensione re&ale

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Add Bookmark
it: &Aggiungi un segnalibro

en: &Add to Custom Colors
it: &Aggiungi ai colori personalizzati

en: &Allow storing passwords for this site
it: &Permetti di memorizzare le password per questo sito

en: &Apply
it: A&pplica

en: &Automatic spell checking enabled by default
it: Controllo ortografico &automatico abilitato come impostazione predefinita.

en: &Available:
it: &Disponibili:

en: &Back
it: &Indietro

en: &Bookmarks
it: &Segnalibri

en: &Break at Next Statement
it: &Fermati alla prossima istruzione

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Close Document
it: &Chiudi il documento

en: &Close Wallet
it: &Chiudi portafogli

en: &Close Window
it: &Chiudi la finestra

en: &Configure %1...
it: &Configura %1...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
it: &Configura politica nuove finestre JavaScript...

en: &Copy
it: &Copia

en: &Copy Email Address
it: &Copia indirizzo di posta elettronica

en: &Copy Full Text
it: &Copia tutto il testo

en: &Copy Link Address
it: &Copia indirizzo collegamento

en: &Copy Text
it: &Copia il testo

en: &Debug
it: Fai il &debug

en: &Defaults
it: &Valori predefiniti

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Details
it: &Dettagli

en: &Disable Error Reporting
it: &Disabilita la segnalazione degli errori

en: &Discard
it: &Scarta

en: &Do Not Save
it: &Non salvare

en: &Do not show this message again
it: &Non mostrare più questo messaggio

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Edit Bookmarks...
it: &Modifica segnalibri...

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: &Find
it: Tro&va

en: &Find in Frame...
it: &Trova nel riquadro...

en: &Find...
it: Tro&va...

en: &Finished
it: &Finito

en: &First Page
it: &Prima pagina

en: &Fit to Page
it: &Adatta alla pagina

en: &Forward
it: &Avanti

en: &Game
it: &Partita

en: &Go
it: &Vai

en: &Go To...
it: &Vai a...

en: &Go to Line...
it: Vai alla &riga...

en: &Go to Page...
it: Vai alla &pagina...

en: &Grant All
it: &Permetti tutto

en: &Help
it: Ai&uto

en: &Hide Errors
it: &Nascondi gli errori

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
it: &Nascondi il testo quando la barra mostra il testo accanto alle icone

en: &Ignore
it: &Ignora

en: &Join KDE
it: &Unisciti a KDE

en: &Keep password
it: &Ricorda la password

en: &Keep this window open after transfer is complete
it: &Tieni aperta questa finestra dopo la conclusione del trasferimento

en: &Language:
it: &Lingua:

en: &Last Page
it: &Ultima pagina

en: &Launch Bug Report Wizard
it: &Avvia la procedura guidata di segnalazione degli errori

en: &License Agreement
it: Accordo di &licenza

en: &Mail...
it: S&pedisci...

en: &Minimize
it: &Minimizza

en: &New
it: &Nuovo

en: &Next
it: &Successivo

en: &Next Page
it: Pagina &successiva

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Order by:
it: &Ordina per:

en: &Overwrite
it: &Sovrascrivi

en: &Paste
it: &Incolla

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Previous
it: &Precedente

en: &Previous Page
it: Pagina &precedente

en: &Print...
it: Stam&pa...

en: &Prompt on replace
it: &Chiedi prima di sostituire

en: &Quit
it: &Esci

en: &Redisplay
it: &Ridisegna

en: &Redo
it: &Rifai

en: &Redo: %1
it: &Rifai: %1

en: &Reject All
it: &Rifiuta tutto

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: &Replace...
it: S&ostituisci...

en: &Report Bug...
it: Segnala un e&rrore...

en: &Report Bugs or Wishes
it: &Segnala errori o proposte

en: &Reset
it: &Azzera

en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Resume
it: &Riprendi

en: &Rotate Clockwise
it: &Ruota in senso orario

en: &Save
it: &Salva

en: &Save Link As...
it: Salva il &collegamento come...

en: &Save Settings
it: Salva imp&ostazioni

en: &Search
it: &Cerca

en: &Selected text
it: Testo &selezionato

en: &Selected:
it: &Selezionati:

en: &Send
it: &Spedisci

en: &Send Email
it: &Invio messaggio di posta elettronica

en: &Send File | &Send Files
it[0]: &Invia il file
it[1]: &Invia i file

en: &Send Unencrypted
it: &Invio non cifrato

en: &Settings
it: Imp&ostazioni

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
it[0]: Mo&stra la finestra a comparsa bloccata
it[1]: Mostra le %1 finestre a comparsa bloccate

en: &Show tips on startup
it: &Mostra i suggerimenti all'avvio

en: &Skip
it: &Salta

en: &Source:
it: &Sorgente:

en: &Spelling...
it: &Ortografia...

en: &Stop Script
it: &Ferma script

en: &Store
it: &Memorizza

en: &Submit Anyway
it: Invia comun&que

en: &Support KDE
it: &Sostieni KDE

en: &Text to find:
it: &Testo da trovare:

en: &Thanks To
it: &Ringraziamenti

en: &Toolbar:
it: Barra degli s&trumenti:

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Try
it: &Prova

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Undo: %1
it: &Annulla: %1

en: &Up
it: &Su

en: &Verify:
it: &Verifica:

en: &View
it: Visuali&zza

en: &Whole words only
it: Solo parole &intere

en: &Yes
it: &Sì

en: &Zoom...
it: In&grandimento...

en: '%1' is not a valid QLayout.
it: «%1» non è un QLayout valido.

en: '%1' is not a valid QWidget.
it: «%1» non è un QWidget valido.

en: 'ai_family' not supported
it: «ai_family» non supportato

en: 'ai_socktype' not supported
it: «ai_socktype» non supportato

en: (C) 2000 Stephan Kulow
it: © 2000 Stephan Kulow

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
it: © 2004-2005 Ian Reinhart Geiser

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
it: © 2005 Jeroen Wijnhout

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
it: © 2005-2006 Gli autori di KJSEmbed

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
it: © 2006 Sebastian Sauer

en: (No logo available)
it: (nessun logo disponibile)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
it: © 1999-2002 Gli sviluppatori di KDE

en: (c) 2001, Waldo Bastian
it: © 2001, Waldo Bastian

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
it: © 2006-2009 di Sebastian Trüg

en: --- separator ---
it: --- separatore ---

en: -default-
it: -predefinito-

en: -unnamed-
it: -senza nome-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
it: ... la parola <b>sbagliata</b> mostrata nel suo contesto...

en: 1 download | %1 downloads
it[0]: 1 scaricamento
it[1]: %1 scaricamenti

en: 1 match found. | %1 matches found.
it[0]: 1 corrispondenza trovata.
it[1]: %1 corrispondenze trovate.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
it[0]: 1 sostituzione effettuata.
it[1]: %1 sostituzioni effettuate.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
it: errore di sistema: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
it: Famiglia «%1» sconosciuta

en: << Add to Dictionary
it: << Aggiungi al dizionario

en: <Low Surrogate>
it: <Surrogati bassi>

en: <Merge %1>
it: <Unisci %1>

en: <Merge>
it: <Unisci>

en: <Non Private Use High Surrogate>
it: <Surrogati alti ad uso non privato>

en: <Private Use High Surrogate>
it: <Surrogati alti ad uso privato>

en: <Private Use>
it: <Uso privato>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
it: <a href="http://opendesktop.org">Pagina Web</a>

en: <b>misspelled</b>
it: <b>sbagliata</b>

en: <br />Provider: %1
it: <br />Fornitore: %1

en: <br />Version: %1
it: <br />Versione: %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
it: <h1>Visore per la documentazione di KJSEmbed</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
it: <h2>Acceleratori aggiunti (solo a titolo d'informazione)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
it: <h2>Acceleratori cambiati</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
it: <h2>Acceleratori rimossi</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
it: <html><b>KDE</b> è una rete mondiale di programmatori, artisti, scrittori, traduttori e assistenti che si dedicano allo sviluppo di <a href="%1">software libero</a>. Questa comunità ha creato centinaia di applicazioni libere nell'ambito della piattaforma di sviluppo e della distribuzione di software di KDE.<br/><br/>KDE è un'impresa cooperativa in cui nessuna singola entità controlla il lavoro o i prodotti di KDE a discapito altrui. Tutti sono i benvenuti a unirsi e contribuire a KDE, tu incluso.<br/><br/>Visita <a href="%2">%2</a> per maggiori informazioni sulla comunità di KDE e il software che facciamo.</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
it: <html><font size="5">%1</font><br/><b>Versione %2</b><br />&nbsp;</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
it: <html><font size="5">%1</font><br/><b>versione %2</b><br/>Con KDE %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
it: <html><font size="5">KDE - Vivi libero!</font><br /><b>Versione della piattaforma %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(non lo so ancora)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
it: <html>Il software di KDE è e sarà sempre gratuitamente disponibile, ma scriverlo costa.<br/><br/>Per supportarne lo sviluppo, la comunità di KDE ha formato la KDE e.V., un'organizzazione senza fini di lucro con sede legale in Germania. La KDE e.V. rappresenta la comunità di KDE nelle questioni legali ed economiche. Consulta <a href="%1">%1</a> per maggiori informazioni al riguardo.<br/><br/>KDE ha diverse fonti di contributi, anche economiche. Usiamo i fondi per rimborsare i membri e altri delle spese sostenute per il loro contributo. Altri fondi sono usati per il supporto legale e per organizzare conferenze e incontri.<br/><br/>Vorremmo chiederti di sostenere il nostro lavoro con una donazione, in uno dei modi descritti nella pagina <a href="%2">%2</a><br/><br/>Grazie in anticipo per il tuo aiuto.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
it: <html>Il software può sempre essere migliorato, e la squadra di KDE è pronta a farlo. Tuttavia tu, l'utente, devi dirci quando qualcosa non funziona come ti aspetti o come si potrebbe migliorare.<br /><br/>KDE ha un sistema di segnalazione degli errori. Visita <a href="%1">%1</a> o usa la finestra «Segnala un errore...» del menu «Aiuto» per segnalare gli errori.<br/><br/> Se hai un suggerimento per migliorare KDE, sei invitato a usare il sistema di segnalazione degli errori per registrare la tua proposta. Assicurati di impostare la gravità dell'errore al valore «Wishlist» (desiderio).</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
it: <html>Non c'è bisogno di essere uno sviluppatore di software per far parte della squadra di KDE. Puoi unirti ai gruppi nazionali che traducono le interfacce dei programmi. Puoi creare grafica, temi e suoni o migliorare la documentazione. Decidi tu!<br /><br/>Visita <a href="%1">%1</a> per informazioni sui progetti a cui puoi partecipare.<br /><br />Se hai bisogno di ulteriori informazioni o di documentazione, una visita a <a href="%2">%2</a> ti darà tutto ciò di cui hai bisogno.</html>

en: <not assigned>
it: <non assegnato>

en: <p>Downloads: %1</p>
it: <p>Scaricamenti: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
it: <p>Senza scaricamenti</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
it: <p>Hai scelto la gravità <b>Critico</b>. Questo livello di gravità è riservato solo agli errori che:</p><ul><li>interrompono altro software nel sistema (o tutto il sistema)</li><li>causano serie perdite di dati</li><li> introducono una falla di sicurezza nel sistema in cui il pacchetto affetto è installato</li></ul>
    <p>L'errore che stai segnalando causa uno di questi danni? Se no, seleziona una gravità minore. Grazie.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
it: <p>Hai scelto la gravità <b>Grave</b>. Nota che questo livello di gravità è riservato solo agli errori che:</p><ul><li>rendono il pacchetto in questione inutilizzabile o quasi</li> <li>causano perdita di dati</li><li>introducono una falla di sicurezza che permette l'accesso agli account degli utenti che usano il pacchetto affetto</li></ul>
    <p>L'errore che stai segnalando causa uno di questi danni? Se no, seleziona una gravità minore. Grazie.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Fai clic qui se vuoi che tutte le occorrenze della parola sconosciuta non vengano modificate.</p>
    <p>Ciò è utile quando la parola è un nome proprio, un acronimo, una parola straniera o qualsiasi altra parola sconosciuta che vuoi usare ma non desideri aggiungere al dizionario.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Fai clic qui se vuoi che questa occorrenza della parola sconosciuta non venga modificata.</p>
    <p>Ciò è utile quando la parola è un nome proprio, un acronimo, una parola straniera o qualsiasi altra parola sconosciuta che vuoi usare ma non desideri aggiungere al dizionario.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Fai clic qui per sostituire tutte le occorrenze del testo sconosciuto con il testo nella casella di immissione sopra a sinistra.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Fai clic qui per sostituire questa occorrenza del testo sconosciuto con il testo nella casella di immissione sopra a sinistra.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Qui puoi vedere una porzione di testo che mostra la parola sconosciuta nel suo contesto. Se il contesto mostrato non ti è sufficiente per decidere in che modo correggere la parola sconosciuta, puoi fare clic sul documento che stai controllando, leggere una porzione di testo più ampia e poi tornare qui per continuare il controllo.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Se la parola sconosciuta è scritta in maniera errata, devi controllare se in questo elenco è presente la parola corretta, e in tal caso farci clic. Se nessuna delle parole presenti è adatta, puoi scrivere la parola corretta nella casella di immissione qui sopra.</p>
    <p>Per correggere questa parola fai clic su <b>Sostituisci</b> se vuoi correggere solo questa occorrenza oppure su <b>Sostituisci tutto</b> se vuoi correggere tutte le occorrenze.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Se la parola sconosciuta è scritta in maniera errata, devi scrivere qui la correzione oppure puoi selezionarla nell'elenco più sotto.</p>
    <p>Puoi fare clic su <b>Sostituisci</b> se vuoi correggere solo questa occorrenza della parola oppure su <b>Sostituisci tutto</b> se vuoi correggere tutte le occorrenze.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>Seleziona la lingua del documento che stai controllando.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
it: <qt>
    <p>La parola sconosciuta è stata individuata e considerata sconosciuta perché non è presente nel dizionario.<br>
    Fai clic qui se secondo te la parola sconosciuta è scritta correttamente e vuoi che in futuro non venga più considerata sconosciuta. Se vuoi che non venga cambiata ma non desideri aggiungerla al dizionario, fai clic su <b>Ignora</b> o su <b>Ignora sempre</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
it: <qt><b>Errore</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
it: <qt><b>Errore</b>: nodo %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
it: <qt><p><strong>&quot;Intestazione stampa&quot;</strong></p><p> Se questa casella è marcata la stampa di un documento HTML avrà un'intestazione nella parte alta di ogni pagina. Questa intestazione contiene la data odierna, l'indirizzo URL della pagina stampata ed il numero di pagina.</p><p> Se la casella non è marcata la stampa del documento HTML non avrà alcuna intestazione.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
it: <qt><p><strong>&quot;Stampa immagini&quot;</strong></p><p> Se questa casella è marcata le immagini contenute nella pagina HTML saranno stampate. La stampa potrebbe richiedere più tempo e consumare più inchiostro e toner.</p><p>Se la casella non è marcata, solo il testo della pagina HTML sarà stampato, senza le immagini. La stampa sarà più rapida e utilizzerà meno inchiostro o toner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
it: <qt><p><strong>«Modalità per la stampante»</strong></p><p>Se questa casella è marcata la stampa del documento HTML sarà solo in bianco e nero e tutti gli sfondi colorati saranno convertiti in bianco. La stampa sarà più veloce e consumerà meno inchiostro o toner.</p><p> Se la casella non è marcata la stampa del documento HTML sarà fatta rispettando i colori originali come li vedi nella tua applicazione. Questo può dare come risultato delle aree della pagina o l'intera pagina colorate (o grigie se utilizzi una stampante in bianco e nero). La stampa potrebbe essere più lenta e probabilmente utilizzerebbe più inchiostro o toner.</p> </qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
it: <qt><p>O l'hardware o il software che il modulo configura non è presente o il modulo è stato disabilitato dall'amministratore.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
it: <qt><p>Cause possibili:<ul><li>Si è verificato un errore quando hai aggiornato KDE ed è rimasto un vecchio modulo di controllo</li><li>Ci sono ancora dei vecchi moduli sviluppati da terze parti.</li></ul></p><p>Controlla questi punti con cura e prova a rimuovere il modulo indicato nel messaggio di errore. Se ciò non dovesse riuscire, prova a contattare la tua distribuzione o il creatore del pacchetto.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
it: <qt><p>La diagnosi è:<br/>Non è stato trovato il file desktop %1.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
it: <qt><p>Questa parola è considerata una «parola sconosciuta» perché non corrisponde ad alcuna parola presente nel dizionario attualmente in uso. Potrebbe anche trattarsi di una parola straniera.</p>
    <p>Se la parola è scritta correttamente, puoi aggiungerla al dizionario facendo clic su <b>Aggiungi al dizionario</b>. Se non vuoi aggiungere la parola sconosciuta al dizionario, e non vuoi neppure cambiarla, fai clic su <b>Ignora</b> o su <b>Ignora sempre</b>.</p>
    <p>Se invece la parola è scritta in maniera sbagliata, puoi cercare la parola corretta nell'elenco qui sotto. Se la parola corretta non è presente, puoi scriverla nella casella di testo e fare clic su <b>Sostituisci</b> o su <b>Sostituisci tutto</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
it: <qt>L'accesso da una pagina non affidabile a<br /><b>%1</b><br /> è stato negato.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Sei sicuro di voler uscire da <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e controllare la validità del file. Assicurati che <i>gpg</i> sia installato altrimenti non sarà possibile la verifica delle risorse scaricate.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e ottenere l'elenco delle chiavi disponibili. Assicurati che <i>gpg</i> sia installato, altrimenti la verifica delle risorse scaricate non sarà possibile.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
it: <qt>Impossibile avviare <i>gpg</i> e firmare il file. Assicurati che <i>gpg</i>sia installato altrimenti non sarà possibile firmare le risorse.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
it: <qt>Vuoi cercare <b>%1</b> su Internet?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
it: <qt>Ingrandisci i caratteri<br /><br />Ingrandisce i caratteri in questa finestra. Fai clic e tieni premuto il tasto del mouse per vedere un menu con tutte le dimensioni disponibili.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
it: <qt>Immetti la frase segreta per la chiave <b>0x%1</b>, che appartiene a <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
it: <qt>Trovare la prossima occorrenza di &quot;<b>%1</b>&quot;?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
it: <qt>Trova successivo<br /><br />Trova l'occorrenza successiva del testo che hai trovato usando la funzione <b>Trova testo</b>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
it: <qt>Trova precedente<br /><br />Trova l'occorrenza precedente del testo che hai trovato usando la funzione <b>Trova testo</b>.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
it: <qt>Trova testo<br /><br />Mostra una finestra che permette di cercare un testo all'interno della pagina mostrata.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
it: <qt>Quando abilitato, ogni <code><b>\N</b></code>, dove <code><b>N</b></code> è un numero intero, sarà sostituito con la stringa catturata (la sottostringa tra parentesi nello schema) corrispondente.<p>Per includere letteralmente stringa <code><b>\N</b></code> nella tua sostituzione metti una barra extra davanti, cioè <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
it: <qt>Se premi il pulsante <b>Trova</b>, il testo che hai inserito sopra sarà cercato all'interno del documento.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
it: <qt>Se premi il tasto <b>Sostituisci</b>, il testo che hai inserito sopra verrà cercato all'interno del documento e ogni sua occorrenza sarà sostituita con il testo con cui sostituire.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
it: <qt>Nessuna informazione disponibile.<br />L'oggetto KAboutData fornito non esiste.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
it: <qt>Nessuna corrispondenza trovata per &quot;<b>%1</b>&quot;.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
it: <qt>Stampa riquadro<br /><br />Alcune pagine contengono più di un riquadro. Per stampare un singolo riquadro, fai clic su di esso e usa questa funzione.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
it: <qt>Rimpicciolisci i caratteri<br /><br />Rimpicciolisce i caratteri in questa finestra. Fai clic e tieni premuto il tasto del mouse per vedere un menu con tutte le dimensioni disponibili.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
it: <qt>Specifica come Jovie debba pronunciare l'evento ricevuto. Se selezioni «Pronuncia testo personalizzato», inserisci il testo nella casella. Puoi usare le seguenti stringhe di sostituzione nel testo:<dl><dt>%e</dt><dd>Nome dell'evento</dd><dt>%a</dt><dd>Applicazione che ha generato l'evento</dd><dt>%m</dt><dd>Il messaggio inviato dall'applicazione</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
it: <qt>La combinazione di tasti «%1» è già usata dall'azione <b>%2</b>.<br>Scegline una diversa.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
it: <qt>La diagnosi è:<br/>%1<p>Cause possibili:</p><ul><li>Si è verificato un errore quando hai aggiornato KDE ed è rimasto un vecchio modulo di controllo</li><li>Ci sono dei vecchi moduli sviluppati da terze parti.</li></ul><p>Controlla questi punti con cura e prova a rimuovere il modulo indicato nel messaggio di errore. Se ciò non dovesse riuscire, prova a contattare la tua distribuzione o il creatore del pacchetto.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
it: <qt>La diagnosi è:<br/>il file desktop %1 non specifica la libreria.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
it: <qt>Il modulo sarà inviato a <br/><b>%1</b><br/>sul tuo filesystem locale.<br/> Vuoi inviare il modulo?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
it: <qt>Questo sito sta cercando di aprire <p>%1</p>in una nuova finestra del browser usando JavaScript.<br />Vuoi permetterlo?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
it: <qt>Questo sito sta inviando un modulo che aprirà <p>%1</p> in una nuova finestra del browser usando JavaScript.<br />Vuoi permettere che il modulo venga inviato?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
it: <qt>Questa pagina non affidabile contiene un collegamento a<br /><b>%1</b>.<br />Vuoi seguire il collegamento?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
it: <qt>Per inviare una segnalazione di errori, fai clic sul pulsante qui sotto.
    Si aprirà un browser all'indirizzo <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a>, dove troverai un modulo da compilare.
    Le informazioni mostrate qui sopra verranno inviate a quel server.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
it: &Carattere

[ctx: @action]
en: &Justify
it: &Giustificato

[ctx: @action]
en: &Strike Out
it: &Barrato

[ctx: @action]
en: About Application
it: Informazioni sull'applicazione

[ctx: @action]
en: About KDE
it: Informazioni su KDE

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
it: Attiva la scheda successiva

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
it: Attiva la scheda precedente

[ctx: @action]
en: Actual Size
it: Dimensione reale

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

[ctx: @action]
en: Align &Center
it: Allineato al c&entro

[ctx: @action]
en: Align &Left
it: Allineato a s&inistra

[ctx: @action]
en: Align &Right
it: Allineato a &destra

[ctx: @action]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @action]
en: Backward Word
it: Parola precedente

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
it: Inizio riga

[ctx: @action]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @action]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
it: Configura le notifiche

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
it: Configura le barre degli strumenti

[ctx: @action]
en: Copy
it: Copia

[ctx: @action]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
it: Riduci rientro

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
it: Cancella parola all'indietro

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
it: Cancella parola in avanti

[ctx: @action]
en: Deselect
it: Deseleziona

[ctx: @action]
en: Document Back
it: Indietro di un documento

[ctx: @action]
en: Document Forward
it: Avanti di un documento

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

[ctx: @action]
en: End of Line
it: Fine riga

[ctx: @action]
en: Find
it: Trova

[ctx: @action]
en: Find Next
it: Trova succ.

[ctx: @action]
en: Find Prev
it: Trova prec.

[ctx: @action]
en: Fit To Height
it: Adatta all'altezza

[ctx: @action]
en: Fit To Page
it: Adatta alla pagina

[ctx: @action]
en: Fit To Width
it: Adatta alla larghezza

[ctx: @action]
en: Font &Size
it: &Dimensione dei caratteri

[ctx: @action]
en: Format Painter
it: Disegnatore di formato

[ctx: @action]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: @action]
en: Forward Word
it: Parola successiva

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
it: Modalità a tutto schermo

[ctx: @action]
en: Go to Line
it: Vai alla riga

[ctx: @action]
en: Goto
it: Vai a

[ctx: @action]
en: Goto Page
it: Vai alla pagina

[ctx: @action]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: @action]
en: Increase Indent
it: Aumenta rientro

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
it: Inserisci riga divisoria

[ctx: @action]
en: Key Bindings
it: Associazioni di tasti

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
it: Da sinistra a destra

[ctx: @action]
en: Link
it: Collega

[ctx: @action]
en: Mail
it: Invia per posta

[ctx: @action]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
it: Corrispondenza completamento successiva

[ctx: @action]
en: Next Item in List
it: Elemento successivo nell'elenco

[ctx: @action]
en: Open
it: Apri

[ctx: @action]
en: Open Recent
it: Apri recenti

[ctx: @action]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: @action]
en: Paste Selection
it: Incolla selezione

[ctx: @action]
en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
it: Corrispondenza completamento precedente

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
it: Elemento precedente nell'elenco

[ctx: @action]
en: Print
it: Stampa

[ctx: @action]
en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

[ctx: @action]
en: Prior
it: Precedente

[ctx: @action]
en: Quit
it: Esci

[ctx: @action]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: @action]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: @action]
en: Replace
it: Sostituisci

[ctx: @action]
en: Report Bug
it: Segnala un errore

[ctx: @action]
en: Revert
it: Ripristina

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
it: Da destra a sinistra

[ctx: @action]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action]
en: Save As
it: Salva come

[ctx: @action]
en: Save Options
it: Salva le opzioni

[ctx: @action]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
it: Mostra la barra dei menu

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
it: Mostra la barra di stato

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti

[ctx: @action]
en: Spelling
it: Ortografia

[ctx: @action]
en: Subscript
it: Pedice

[ctx: @action]
en: Substring Completion
it: Completamento sottostringa

[ctx: @action]
en: Superscript
it: Apice

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
it: Cambia la lingua dell'applicazione

[ctx: @action]
en: Text &Color...
it: &Colore del testo...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
it: Eviden&ziazione del testo...

[ctx: @action]
en: Text Completion
it: Completamento testo

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
it: Suggerimento del giorno

[ctx: @action]
en: To Plain Text
it: A testo semplice

[ctx: @action]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @action]
en: Up
it: Su

[ctx: @action]
en: What's This
it: Che cos'è

[ctx: @action]
en: Zoom
it: Ingrandimento

[ctx: @action]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: @action]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
it: Inizio

[ctx: @action End of document]
en: End
it: Fine

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
it: &Grassetto

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
it: C&orsivo

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
it: &Sottolineato

[ctx: @action:button]
en: &Finished
it: &Finito

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action:button]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @action:button]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
it: Pulisci il testo

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
it: &Tutto

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
it: Ricomincia

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
it: Interrompi

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
it: Esci dalla modalità a t&utto schermo

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
it: Modalità a t&utto schermo

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
it: Apri &con %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
it: Esci da tutto schermo

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
it: A tutto schermo

[ctx: @filename/plain]
en: ‘%1’
it: «%1»

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
it: La data non può essere prima di %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
it: La data non può essere dopo %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
it: Elimina etichetta

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
it: Aprire con «%1»?

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
it: Vuoi davvero eliminare l'etichetta <resource>%1</resource> da tutti i file?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
it: La data inserita non è valida

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
it: La data e l'ora inserite sono dopo della data e dell'ora massime permesse.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
it: La data e l'ora inserite sono prima della data e dell'ora minime permesse.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
it: L'ora inserita non è valida

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
it: L'ora non può essere prima di %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
it: L'ora non può essere dopo %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
it: «%1» mancante.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
it: Qt: %1
    Piattaforma di sviluppo KDE: %2
    %3: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
it: Cambio la famiglia di caratteri?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
it: Cambio la dimensione dei caratteri?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
it: Cambio lo stile dei caratteri?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
it: Mostra la finestra a tutto schermo

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
it: Esci dalla modalità a tutto schermo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
it: Marca questa casella per cambiare le impostazioni della famiglia dei caratteri.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
it: Marca questa casella per cambiare le impostazioni della dimensione dei caratteri.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
it: Marca questa casella per cambiare le impostazioni dello stile dei caratteri.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
it: Qui è possibile scegliere la famiglia di caratteri da usare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
it: Qui è possibile scegliere lo stile dei caratteri da usare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
it: Qui puoi scegliere il carattere da usare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
it: Questo è il nome del file suggerito dal server

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
it: Altra codifica (%1)

[ctx: @item %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
it: %1 (%2)

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
it: Non proporzionale

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
it: Senza grazie

[ctx: @item Font name]
en: Serif
it: Con grazie

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
it: <application>Aspell</application> predefinito

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
it: <application>Hunspell</application> predefinito

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
it: <application>ISpell</application> predefinito

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
it: Bielorusso

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
it: Portoghese brasiliano

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
it: Ceco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
it: Danese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
it: Inglese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
it: Francese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
it: Tedesco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
it: Tedesco (nuova ortografia)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
it: Ungherese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
it: Lituano

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
it: Norvegese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
it: Polacco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
it: Portoghese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
it: Russo

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
it: Slovacco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
it: Sloveno

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
it: Spagnolo

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
it: Svedese

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
it: Svizzero tedesco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
it: Turco

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
it: Ucraino

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
it: Predefinito - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
it: Predefinito - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
it: Baltico

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
it: Europeo centrale

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
it: Cirillico

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
it: Greco

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
it: Coreano

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
it: Saami settentrionale

[ctx: @item Text character set]
en: Other
it: Altro

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
it: Europeo sud-orientale

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
it: Turco

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
it: Universale

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
it: Europeo occidentale

[ctx: @item Text encoding: %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
it: %1 (%2)

[ctx: @item font]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
it: Grassetto corsivo

[ctx: @item font]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: @item font]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: @item font size]
en: Relative
it: Relativa

[ctx: @item license]
en: Artistic License
it: Licenza Artistica

[ctx: @item license]
en: BSD License
it: Licenza BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
it: Licenza Pubblica Generica GNU, versione 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
it: Licenza Pubblica Generica GNU, versione 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
it: Licenza Pubblica Generica Attenuata GNU, versione 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
it: Licenza Pubblica Generica Attenuata GNU, versione 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
it: Non specificata

[ctx: @item license]
en: Q Public License
it: Licenza Pubblica Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
it: Licenza Artistica

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
it: Licenza BSD

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
it: <application>Ispell</application> internazionale

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
it: Predefinite

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
it: Elenco a comparsa

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
it: Elenco a comparsa e automatico

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
it: Automatico breve

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
it: Cerchio

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
it: Disco

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
it: Quadrato

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
it[0]: Un millisecondo
it[1]: %1 millisecondi

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
it[0]: Un giorno
it[1]: %1 giorni

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
it[0]: Un'ora
it[1]: %1 ore

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
it[0]: Un minuto
it[1]: %1 minuti

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
it[0]: Un secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
it: %1 giorni

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
it: %1 ore

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
it: %1 minuti

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
it: %1 secondi

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
it: %1 e %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
it: Aggiungi etichette...

[ctx: @label]
en: Change...
it: Cambia...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
it: Crea nuova etichetta:

[ctx: @label]
en: Font:
it: Carattere:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
it: Mostra tutte le etichette...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
it: Nome: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
it: Tipo: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
it: Centro

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
it: Giustificato

[ctx: @label left justify]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
it: Da sinistra a destra

[ctx: @label right justify]
en: Right
it: Destra

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
it: Da destra a sinistra

[ctx: @label stroke color]
en: Color
it: Colore

[ctx: @label:button]
en: &Open
it: &Apri

[ctx: @label:button]
en: &Open with
it: &Apri con

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
it: &Apri con %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
it: &Apri con...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
it: Ricorda l'azione per file di questo tipo

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
it: &Dizionario:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
it: &Codifica:

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
it: Configura quali etichette applicare.

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
it: Nota: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
it: <i>Nota</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
it: Senza data

[ctx: @option last month]
en: Last Month
it: Mese scorso

[ctx: @option last week]
en: Last Week
it: Settimana scorsa

[ctx: @option last year]
en: Last Year
it: Anno scorso

[ctx: @option next month]
en: Next Month
it: Mese prossimo

[ctx: @option next week]
en: Next Week
it: Settimana prossima

[ctx: @option next year]
en: Next Year
it: Anno prossimo

[ctx: @option today]
en: Today
it: Oggi

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
it: Domani

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
it: Ieri

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
it: Considera le &parole attaccate come errori di ortografia

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
it: Crea combinazioni &radici/affissi non nel dizionario

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
it: Disabilita il controllo automatico

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
it: Esegui controllo ortografico

[ctx: @option:check]
en: Font
it: Carattere

[ctx: @option:check]
en: Font style
it: Stile dei caratteri

[ctx: @option:check]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
it: Documenti

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
it: Immagini

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
it: Contatti

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
it: Posta

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
it: Etichette

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
it: Attività

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
it: Altro...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
it: Altro

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
it: File

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
it: Ultima modifica

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
it: Più importante

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
it: Mai aperto

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
it: Nessuna priorità

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
it: 1 o superiore

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
it: 2 o superiore

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
it: 3 o superiore

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
it: 4 o superiore

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
it: Qualsiasi valutazione

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
it: Valutazione massima

[ctx: @title]
en: Delete tag
it: Elimina etichetta

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
it: Risultati dell'interrogazione

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
it: Risultati dell'interrogazione da «%1»

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
it: Risorsa

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
it: Tipo di risorsa

[ctx: @title:group]
en: Find
it: Trova

[ctx: @title:group Document information]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
it: Generale

[ctx: @title:menu]
en: List Style
it: Stile dell'elenco

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
it: Mostra testo

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
it: Completamento del testo

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
it: Impostazioni della barra

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
it: &Mossa

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
it: Riquadro

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
it: Aggiungi etichette

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
it: Cambia etichette

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
it: Controlla l'ortografia

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
it: Diagnosi acceleratori del Dott. Klash

[ctx: @title:window]
en: Print
it: Stampa

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
it: AVVISO: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
it: <b>Avviso</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
it: Un'applicazione da riga di comando che può essere usata per eseguire moduli KUnitTest.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Esiste già un file chiamato «%1». Sei sicuro di volerlo sovrascrivere?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
it: Altro

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
it: Fai una donazione

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
it: Pagina Web

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
it[0]: Deposito delle esperienze (nessuna voce)
it[1]: Deposito delle esperienze (%1 voci)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
it: Visita sito Web

en: A little program to output installation paths
it: Un programmino per mostrare i percorsi di installazione

en: A network error has occurred. The request has failed.
it: È capitato un errore di rete. La richiesta non è stata completata.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
it: È capitato un guasto nel protocollo. La richiesta non è stata completata.

en: A scheme with this name already exists.
it: Esiste già uno schema con questo nome.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
it: Uno script su questa pagina sta causando il blocco di KHTML. Se lo script rimane in esecuzione, altri programmi potrebbero rallentare.
    Vuoi fermare lo script?

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
it: Pagina Web

en: A&uthor
it: A&utore

en: A&uthors
it: A&utori

en: A&vailable actions:
it: &Azioni disponibili:

en: About %1
it: Informazioni su %1

en: About &KDE
it: Informazioni su &KDE

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

[ctx: About KDE]
en: &About
it: &Informazioni

en: Accept
it: Accetta

en: Access Keys activated
it: Tasti di accesso attivati

en: Action
it: Azione

en: Action Name
it: Nome dell'azione

en: Action takes 2 args.
it: Action richiede 2 argomenti.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
it: Invia messaggio al collaboratore

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
it: Invia messaggio al collaboratore
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
it: ActionGroup richiede 2 argomenti.

en: ActionList: %1
it: ListaAzioni: %1

en: Actual Font
it: Carattere attuale

en: Actually generate the code.
it: Genera il codice vero e proprio.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Comment
it: Aggiungi un commento

en: Add Fallback Language
it: Aggiungi una lingua di ripiego

en: Add Rating
it: Aggiungi una valutazione

en: Add URL to Filter
it: Aggiungi URL al filtro

en: Add a new script.
it: Aggiungi un nuovo script.

en: Add to Dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Add to Toolbar
it: Aggiungi alla barra degli strumenti

en: Add to ignores...
it: Aggiungi all'elenco da ignorare...

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Additional Information: %1
it: Informazioni aggiuntive: %1

en: Address is already in use
it: L'indirizzo è già in uso

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
it: Aggiunge una lingua in più da usare se mancano delle traduzioni nella lingua preferita.

en: Administrator &Mode...
it: &Modalità amministrativa...

en: After
it: Dopo

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
it: Pomeridiane

en: Again
it: Ancora

en: Alert
it: Avviso

en: Alias names:
it: Nomi alternativi:

en: All Categories
it: Tutte le categorie

en: All Pages
it: Tutte le pagine

en: All Providers
it: Tutti i fornitori

en: All Visible Columns
it: Tutte le colonne visibili

en: Allow
it: Permetti

en: Allow Tabulations
it: Permetti tabulazioni

en: Alpha:
it: Alfa:

en: Already opened.
it: Già aperto.

en: Alternate
it: Alternativa

en: Alternate:
it: Alternativa:

en: Ambiguous shortcut detected
it: Scorciatoia ambigua rilevata

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
it: Si è verificato un errore nell'esecuzione di uno script su questa pagina.
    
    %1 riga %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
it: Annotazioni e riferimenti incrociati

en: Any Character
it: Qualsiasi carattere

en: Anytime
it: In qualsiasi momento

en: Applet "%1" started
it: Applet «%1» avviata

en: Applet "%1" stopped
it: Applet «%1» fermata

en: Applet Parameters
it: Parametri applet

en: Application Language Changed
it: La lingua dell'applicazione è cambiata

en: Application sounds
it: Suoni applicazione

en: Application:
it: Applicazione:

en: Applications menu (.desktop files)
it: Menu delle applicazioni (file .desktop)

en: Apply Settings
it: Applica le impostazioni

en: Apply changes
it: Applica le modifiche

en: Approximate equivalents:
it: Equivalenti approssimativi:

en: Archives
it: Archivi

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
it: Questa sezione della configurazione è già aperta in %1

en: As-you-type spell checking disabled.
it: Controllo ortografico in tempo reale disabilitato.

en: As-you-type spell checking enabled.
it: Controllo ortografico in tempo reale abilitato.

en: Ask before replacing each match found.
it: Chiedi prima di sostituire ad ogni corrispondenza trovata.

en: Authentication error.
it: Errore di autenticazione.

en: Author
it: Autore

en: Author:
it: Autore:

en: Auto Spell Check
it: Controllo ortografico automatico

en: Autocorrect
it: Correzione automatica

en: Automatic Detection
it: Rilevamento automatico

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
it: Sono stati fatte automaticamente delle modifiche a causa delle dipendenze delle estensioni. Fai clic qui per maggiori informazioni

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
it: Sono state eseguite delle modifiche automatiche per soddisfare le dipendenze dell'estensione:

en: Autostart directories
it: Cartelle di avvio automatico

en: Available KDE resource types
it: Tipi di risorse KDE disponibili

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
it: Test disponibili: %1 (ignorati: %2)

en: Available Tests: 0
it: Test disponibili: 0

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
it: Cattivo gestore di evento: Object %1 Identificatore %2 Metodo %3 Tipo: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
it: Cattivo gestore di slot: Object %1 Identificatore %2 Metodo %3 Tipo: %4.

en: Banner Pages
it: Pagine di separazione

[ctx: Banner page]
en: Classified
it: Riservato

[ctx: Banner page]
en: Confidential
it: Riservatissimo

[ctx: Banner page]
en: None
it: Nessuna

[ctx: Banner page]
en: Secret
it: Segreto

[ctx: Banner page]
en: Standard
it: Normale

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
it: Segretissimo

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
it: Non classificato

[ctx: Banner page at end]
en: End
it: Fine

[ctx: Banner page at start]
en: Start
it: Inizio

en: Base URL
it: URL di base

en: Basic Page Style
it: Stile pagina di base

en: Become a Fan
it: Diventa fan

en: Before
it: Prima

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
it: Antimeridiane

en: Beginning of document reached.
it: Ho raggiunto l'inizio del documento.

en: Billing information:
it: Informazioni di fatturazione:

en: Block IFrame...
it: Blocca IFrame...

en: Block Image...
it: Blocca immagine...

en: Block Images From %1
it: Blocca immagini da %1

en: Block:
it: Blocco:

en: Blue:
it: Blu:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
it: and e

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
it: or o

en: Bottom to Top, Left to Right
it: Dal basso in alto, da sinistra a destra

en: Bottom to Top, Right to Left
it: Dal basso in alto, da destra a sinistra

en: Break at Next
it: Fermati alla prossima istruzione

en: Breakpoint
it: Punto di interruzione

en: Bug report sent, thank you for your input.
it: Segnalazione di errori inviata, grazie per i tuoi commenti.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
it: Crea un'estensione di elemento grafico Qt da un file .ini di descrizione dello stile.

en: C octal escaped UTF-8:
it: UTF-* in ottale con sequenza di escape del C

en: C&ase sensitive
it: Distingui m&aiuscole

en: C&lear
it: Pu&lisci

en: C&ontinue
it: C&ontinua

en: CGIs to run from kdehelp
it: CGI da eseguire da kdehelp

en: CJK Ideograph Information
it: Informazioni sugli ideogrammi CJK

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
it: Informazioni in cache (per esempio icone dei siti Web, pagine Web)

en: Call
it: Chiamata

en: Call Stack
it: Pila di chiamate

en: Call to '%1' failed.
it: Chiamata a «%1» non riuscita.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
it: La chiamata al metodo «%1» non è riuscita, impossibile ottenere l'argomento %2: %3

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel?
it: Annullare?

en: Cannot create memory segment for file %1
it: Impossibile creare segmento di memoria per il file %1

en: Cannot find testregression executable.
it: Impossibile trovare l'eseguibile testregression.

en: Cannot open %1 for reading
it: Impossibile aprire %1 in lettura

en: Cannot seek past eof
it: Impossibile andare oltre la fine del file

en: Cantonese Pronunciation:
it: Pronuncia in cantonese:

en: CapsLock
it: Bloc Maiusc

en: Captured Text (%1)
it: Testo catturato (%1)

en: Carriage Return
it: Ritorno carrello

en: Category:
it: Categoria:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
it: Impone all'applicazione di installare una mappa
    di colori privata su uno schermo a 8 bit

en: Certificate (validation: %1)
it: Certificato (validazione: %1)

en: Change &Icon...
it: Cambia &icona...

en: Change Icon
it: Cambia icona

en: Change Te&xt...
it: Cambia te&sto...

en: Change Text
it: Cambia testo

en: Changing annotations
it: Cambiamento delle annotazioni

[ctx: Character]
en: In decimal:
it: In decimale:

en: Character used for indicating positive numbers
it: Carattere usato per indicare i numeri positivi

en: Character:
it: Carattere:

en: Check Spelling
it: Controlla l'ortografia

en: Check Spelling...
it: Controlla l'ortografia...

en: Check Sycoca database only once
it: Controlla la banca dati di Sycoca solo una volta

en: Check file timestamps
it: Controlla data e ora dei file

en: Check spelling in document
it: Controlla l'ortografia nel documento

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
it: Marca questa casella per vedere informazioni registrate sull'attività dei thread. Controlla l'output della console per vedere il registro delle informazioni.

en: Check whether config file itself requires updating
it: Controlla se il file di configurazione stesso richieda un aggiornamento

en: Checking login...
it: Controllo dell'accesso...

en: Choose...
it: Scegli...

en: Class
it: Classe

en: Clear &History
it: Pulisci la c&ronologia

en: Clear List
it: Pulisci elenco

en: Clear input
it: Pulisci il campo di immissione

en: Clear the input in the edit field
it: Elimina quanto immesso nel campo di immissione

en: Click for a menu of available captures.
it: Fai clic per un menu con le stringhe catturate disponibili.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
it: Fai clic qui per modificare l'espressione regolare attraverso un editor grafico.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
it: Fai clic sul pulsante, quindi inserisci la scorciatoia come la vorresti nel programma.
    Esempio per Ctrl+A: tieni premuto il tasto Ctrl e premi A.

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
it: Fai clic qui per richiudere la finestra e nasconderne i dettagli

en: Click this to expand the dialog, to show details
it: Fai clic qui per espandere la finestra e mostrarne i dettagli

en: Click to select a font
it: Fai clic per selezionare un carattere

en: Close
it: Chiudi

en: Close Document
it: Chiudi documento

en: Close Message
it: Chiudi il messaggio

en: Close Script
it: Chiudi script

en: Close and discard
    edited message?
it: Chiudere e scartare
    il messaggio modificato?

en: Close document
it: Chiudi documento

en: Close script...
it: Chiudi script...

en: Close source
it: Chiudi sorgente

en: Close the current document.
it: Chiudi il documento attuale.

en: Close the current window or document
it: Chiude la finestra o il documento attivo

en: Close the current window.
it: Chiudi la finestra attuale.

en: Close window?
it: Chiudere la finestra?

en: Collaborate
it: Collabora

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Color for links
it: Colore dei collegamenti

en: Color for visited links
it: Colore per i collegamenti visitati

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
it: Colonna numero: %1

en: Comment
it: Commento

en: Comment on entry
it: Commento sulla voce

en: Comment:
it: Commento:

en: Comments
it: Commenti

en: Communication error
it: Errore di comunicazione

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
it: Prefisso exec indicato in fase di compilazione per le librerie KDE

en: Compiled in library path suffix
it: Suffisso del percorso delle librerie indicato in fase di compilazione

en: Compiled in prefix for KDE libraries
it: Prefisso indicato in fase di compilazione per le librerie KDE

en: Compiled in version string for KDE libraries
it: Stringa di versione indicata in fase di compilazione per le librerie KDE

en: Compiler:
it: Compilatore:

en: Complete Match
it: Corrispondenza completa

en: Confi&gure...
it: Confi&gura...

en: Configuration description files
it: File di descrizione della configurazione

en: Configuration file "%1" not writable.
it: Il file di configurazione «%1» non è scrivibile.

en: Configuration file is invalid: "%1"
it: File di configurazione non valido: «%1»

en: Configuration file not found: "%1"
it: File di configurazione non trovato: «%1»

en: Configuration files
it: File di configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure &Notifications...
it: Configura le &notifiche...

en: Configure Email...
it: Configura la posta elettronica...

en: Configure Notifications
it: Configura le notifiche

en: Configure S&hortcuts...
it: Configura le scorcia&toie...

en: Configure Shortcut...
it: Configura scorciatoia...

en: Configure Shortcuts
it: Configura scorciatoie

en: Configure Tool&bars...
it: Configura le &barre degli strumenti...

en: Configure Toolbars
it: Configura le barre degli strumenti

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Quit From System Tray
it: Conferma uscita dal vassoio di sistema

en: Confirmation Required
it: È richiesta una conferma

en: Confirmation: JavaScript Popup
it: Conferma: apertura finestra JavaScript

en: Conflict With Registered Global Shortcut
it: Conflitto con una scorciatoia globale registrata

en: Conflict with Global Shortcut
it: Conflitto con una scorciatoia globale

en: Conflict with Standard Application Shortcut
it: Conflitto con una scorciatoia standard delle applicazioni

en: Connection refused
it: Connessione rifiutata

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Contact author
it: Contatta l'autore

en: Contact on Jabber
it: Contatta con Jabber

en: Continue
it: Continua

en: Continue from the beginning?
it: Continuo dall'inizio?

en: Continue from the end?
it: Continuo dalla fine?

en: Continue operation
it: Continua operazione

en: Copy
it: Copia

en: Copy Image
it: Copia immagine

en: Copy Image Location
it: Copia l'indirizzo dell'immagine

en: Copy selection to clipboard
it: Copia la selezione negli appunti

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
it: Copyright 2001-2011 di David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: Could not Launch Help Center
it: Impossibile avviare la Guida di KDE

en: Could not construct value
it: Impossibile costruire un valore

en: Could not create temporary file.
it: Impossibile creare il file temporaneo.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
it: Impossibile esportare lo schema delle scorciatoie poiché la posizione non è valida.

en: Could not find '%1' executable.
it: Impossibile trovare l'eseguibile «%1».

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
it: Impossibile trovare «kdemain» in «%1».
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
it[0]: Impossibile trovare il tipo MIME <resource>%2</resource>
it[1]: Impossibile trovare i tipi MIME:
    <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
it: Impossibile trovare estensione «%1» per l'applicazione «%2»

en: Could not find service '%1'.
it: Impossibile trovare il servizio «%1».

en: Could not install "%1": file not found.
it: Impossibile installare «%1»: file non trovato.

en: Could not install %1
it: Impossibile installare %1

en: Could not launch Browser
it: Impossibile avviare il browser

en: Could not launch Mail Client
it: Impossibile avviare il programma di posta

en: Could not launch Terminal Client
it: Impossibile avviare il programma di terminale

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
it: Impossibile avviare la Guida di KDE:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
it: Impossibile avviare il browser:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
it: Impossibile avviare il programma di posta:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
it: Impossibile avviare il programma di terminale:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
it: Impossibile caricare i fornitori delle Novità dal file: %1

en: Could not load print preview part
it: Non è stato possibile caricare la parte per l'anteprima di stampa

en: Could not open file '%1'
it: Impossibile aprire il file «%1»

en: Could not open file '%1': %2
it: Impossibile aprire il file «%1»: %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
it: Impossibile aprire la libreria «%1».
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
it: Impossibile leggere dati da %1 in shm

en: Could not read file '%1'
it: Lettura del file «%1» non riuscita

en: Could not set non-blocking mode
it: Impossibile impostare a modalità non bloccante

en: Could not verify login, please try again.
it: Impossibile verificare l'accesso, riprova.

en: Create Web Shortcut
it: Crea scorciatoia Web

en: Create content on server
it: Crea contenuti sul server

en: Create global database
it: Crea banca dati globale

en: Create new document
it: Crea nuovo documento

en: Critical
it: Critico

en: Cu&t
it: &Taglia

en: Curr&ent actions:
it: Azioni att&uali:

en: Current scheme:
it: Schema attuale:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
it: Personalizzato...

en: Custom:
it: Personalizzata:

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
it: Errore del motore DBus: connessione all'assistente non riuscita. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
it: Errore del motore DBus: impossibile contattare l'assistente. Errore di connessione: %1. Messaggio d'errore: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
it: Errore del motore DBus: ricevuti dati danneggiati dall'assistente %1 %2

en: Dante SOCKS client
it: Client Dante SOCKS

en: Date and Time: %1
it: Data e ora: %1

en: Day (06:00 to 17:59)
it: Giorno (dalle 06:00 alle 17:59)

en: Default Font Size (100%)
it: Dimensione caratteri predefinita (100%)

en: Default color
it: Colore predefinito

en: Default language:
it: Lingua predefinita:

en: Default widget group name to display in designer
it: Nome predefinito del gruppo di elementi grafici che verrà mostrato nel designer

en: Default:
it: Predefinita:

en: Definition in English:
it: Definizione in inglese:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete item(s)
it: Elimina oggetto(i)

en: Dependency Check
it: Controllo delle dipendenze

en: Description
it: Descrizione

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Dese&lect
it: Dese&leziona

en: Desktop Exchange Service
it: Servizio di scambio del desktop

en: Detach
it: Stacca

en: Details
it: Dettagli

en: Details for %1
it: Dettagli di %1

en: Details of the Request:
it: Dettagli della richiesta:

en: Details view mode
it: Modalità dettagliata

en: Did you know...?
it: Sapevi che...?

en: Digit
it: Cifra

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
it: Cartella contenente i test, la directory base e le directory di output.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
it: Cartella contenente le cartelle di test, la cartella base e quella di output. È usata solo se -b non è specificato.

en: Disable checking files (dangerous)
it: Disabilita il controllo dei file (pericoloso)

en: Disable crash handler, to get core dumps
it: Disabilita la gestione dei crash, per ottenere i core dump

en: Disable incremental update, re-read everything
it: Disabilita l'aggiornamento incrementale, rileggi tutto

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
it: Disabilita la cattura di debug. Normalmente usi questa opzione quando usi l'interfaccia grafica.

en: Disallow
it: Vieta

en: Discard changes
it: Scarta le modifiche

en: Display Images on Page
it: Mostra le immagini sulla pagina

en: Displays Thread Activity
it: Mostra le attività dei thread

en: Distance between desktop icons
it: Distanza tra le icone del desktop

en: Do &not store this time
it: Non memorizzare &ora

en: Do Not Allow
it: Non permettere

en: Do Not Download
it: Non scaricare

en: Do Not Fill Out
it: Non riempire

en: Do Not Suppress Debug Output
it: Non inibire l'output di debug

en: Do not ask again
it: Non chiedermelo più

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
it: Non so dove valutare l'espressione. Metti in pausa uno script o apri un file sorgente.

en: Do not run in the background.
it: Non eseguire in sottofondo.

en: Do not save data
it: Non salvare i dati

en: Do not show the window while running tests
it: Non mostrare la finestra durante l'esecuzione dei test

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Do not signal applications to update
it: Non segnalare alle applicazioni di aggiornarsi

en: Do not suppress debug output
it: Non inibire l'output di debug

en: Do not use Xvfb
it: Non usare Xvfb

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
it: Dai alle applicazioni Java con certificato/i:

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
it: Vuoi veramente eliminare lo schema %1?
    Nota che ciò non eliminerà nessuno schema di scorciatoie di sistema.

en: Do you really want to execute '%1'?
it: Vuoi veramente eseguire «%1»?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
it: Sei sicuro di voler riportare tutte le barre degli strumenti di questa applicazione ai loro valori predefiniti? I cambiamenti verranno applicati immediatamente.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
it: Vuoi che venga aggiunto un segnalibro che punta all'indirizzo «%1» e intitolato «%2»?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
it: Vuoi che venga aggiunto un segnalibro che punta all'indirizzo «%1»?

en: Do you want to restart search at the beginning?
it: Vuoi ricominciare la ricerca dall'inizio?

en: Do you want to restart search from the end?
it: Vuoi ricominciare la ricerca dalla fine?

en: Do you want to store this password for %1?
it: Vuoi memorizzare questa password per %1?

en: Do you want to store this password?
it: Vuoi memorizzare questa password?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
it: Aggancia

en: Document Information
it: Informazioni sul documento

en: Document encoding:
it: Codifica documento:

en: Domain:
it: Dominio:

en: Done.
it: Fatto.

en: Double Line
it: Linea doppia

en: Double Thick Line
it: Linea doppia spessa

en: Download
it: Scarica

en: Download File
it: Scarica file

en: Download New Stuff...
it: Scarica le Novità...

en: Download of "%1" failed, error: %2
it: Scaricamento di «%1» non riuscito, errore: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
it: Scaricamento di elemento non riuscito: nessun URL da scaricare per «%1».

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
it: Il file scaricato era un file HTML. Aperto in un browser.

en: Downloads:
it: Scaricamenti:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit selected script.
it: Modifica lo script selezionato.

en: Edit...
it: Modifica...

en: Editor Chooser
it: Scelta dell'editor

en: Email
it: Posta elettronica

en: Email address:
it: Indirizzo di posta elettronica:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
it: A:

[ctx: Email sender address]
en: From:
it: Da:

en: Email to:
it: Scrivi a:

en: Embeddable HTML component
it: Componente HTML integrabile

en: Embeddable component for multipart/mixed
it: Componente integrabile per multipart/mixed

en: Emoticons
it: Faccine

en: Enable &background spellchecking
it: Abilita il controllo ortografico in tempo &reale

en: Enable SOCKS support
it: Abilita il supporto SOCKS

en: Enable component
it: Abilita componente

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
it: Riconoscimento automatico

[ctx: Encodings menu]
en: Default
it: Predefinita

en: End of Line
it: Fine riga

en: End of document reached.
it: Ho raggiunto la fine del documento.

en: End of options
it: Fine delle opzioni

en: Enlarge Font
it: Ingrandisci i caratteri

en: Enter
it: Entra

en: Enter Administrator Mode
it: Entra nella modalità amministrativa

en: Enter Search Terms...
it: Inserisci i termini da cercare...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
it: Immetti uno schema di ricerca o selezionane uno precedente dall'elenco.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
it: Immetti una stringa di sostituzione o selezionane una precedente dall'elenco.

en: Enter a search term or character here
it: Inserisci il termine o carattere da cercare

en: Enter search phrase here
it: Inserisci l'espressione da cercare

en: Enter the URL:
it: Inserisci l'URL:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
it: Inserisci il testo (se possibile in inglese) che vuoi inviare per la segnalazione di errori.
    Se premi «Spedisci», verrà spedito un messaggio al responsabile di questo programma.

en: Entries failed to load
it: Caricamento delle voci non riuscito

en: Equivalents:
it: Equivalenti:

en: Error
it: Errore

en: Error during rename.
it: Errore durante la rinomina.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
it: Rilevato errore nell'elaborazione dell'inclusione «%1» alla riga %2: %3

en: Error initializing provider.
it: Errore nell'inizializzazione del fornitore.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
it: Errore nell'avvio di %1. O KLauncher non è più in esecuzione, o non è riuscito ad avviare l'applicazione.

en: Error loading '%1'.
it: Errore durante il caricamento di «%1».

en: Error opening PTY
it: Errore nell'apertura del PTY

en: Error reading from PTY
it: Errore nella lettura da PTY

en: Error writing to PTY
it: Errore nella scrittura su PTY

en: Error: %1 - %2
it: Errore: %1 - %2

en: Error: java executable not found
it: Errore: eseguibile java non trovato

en: Evaluation error
it: Errore di valutazione

en: Evaluation threw an exception %1
it: La valutazione ha generato un'eccezione %1

en: Even Pages
it: Pagine pari

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
it: Eccezione nella chiamata alla funzione «%1» da %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
it: Eccezione nella chiamata allo slot «%1» da %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
it: Eseguibili in $prefix/bin

en: Execute
it: Esegui

en: Execute File?
it: Eseguire il file?

en: Execute script without gui support
it: Esegui script senza supporto per la GUI

en: Execute the selected script.
it: Esegui lo script selezionato.

en: Export Scheme...
it: Esporta schema...

en: Export to Location
it: Esporta su posizione

en: F&ind:
it: &Trova:

en: F&ull Screen Mode
it: Modalità a t&utto schermo

en: Failed to create Action.
it: Creazione Action non riuscita.

en: Failed to create ActionGroup.
it: Creazione ActionGroup non riuscita.

en: Failed to create Layout.
it: Creazione Layout non riuscita.

en: Failed to create Widget.
it: Impossibile creare l'elemento.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
it: Impossibile creare uno script per l'interprete «%1»

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
it: Impossibile determinare l'interprete per il file di script «%1»

en: Failed to load file '%1'
it: Impossibile caricare il file «%1»

en: Failed to load interpreter "%1"
it: Impossibile caricare l'interprete «%1»

en: Failed to open scriptfile "%1"
it: Impossibile aprire il file di script «%1»

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
it: Il cast ad un valore %1 dal tipo %2 (%3) non è riuscito

en: Fallback language:
it: Lingua di ripiego:

en: Fetch content link from server
it: Recupera collegamento ai contenuti dal server

en: Fetching content data from server finished.
it: Recupero dei dati dei contenuti dal server concluso.

en: Fetching content data from server...
it: Recupero dei dati dei contenuti dal server...

en: Fetching license data from server...
it: Recupero dei dati della licenza dal server...

en: Fetching your previously updated content finished.
it: Recupero dei contenuti precedentemente caricati completato.

en: Fetching your previously updated content...
it: Recupero dei contenuti precedentemente caricati...

en: File %1 does not exist
it: Il file %1 non esiste

en: File %1 not found.
it: File %1 non trovato.

en: File not found: %1
it: File non trovato: %1

en: File to read update instructions from
it: File da cui leggere le istruzioni per l'aggiornamento

en: File to upload:
it: File da caricare:

en: Fill Out
it: Riempi

en: Filter
it: Filtro

en: Filter error
it: Errore filtro

en: Find
it: Trova

en: Find &Next
it: Trova &successivo

en: Find &backwards
it: Trova all'&indietro

en: Find &links only
it: Trova solo co&llegamenti

en: Find Links as You Type
it: Trova collegamenti mentre scrivi

en: Find Next
it: Trova successivo

en: Find Pre&vious
it: Trova &precedente

en: Find Text
it: Trova testo

en: Find Text as You Type
it: Trova testo mentre scrivi

en: Find filename inside the resource type given to --path
it: Trova un nome di file all'interno del tipo di risorsa dato a --path

en: Finish
it: Completa

en: First argument must be a QObject.
it: Il primo argomento dev'essere un QObject.

en: Fit to Page &Height
it: Adatta all'&altezza della pagina

en: Fit to Page &Width
it: Adatta alla &larghezza della pagina

en: Fixed width font
it: Caratteri a larghezza fissa

en: Follow
it: Segui

en: Font for menus
it: Carattere per i menu

en: Font for the taskbar
it: Carattere per la barra delle applicazioni

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
it: La dimensione dei caratteri è<br /><i>fissa</i> o <i>relativa</i><br /> all'ambiente

en: Font style:
it: Stile dei caratteri:

en: Fonts for toolbars
it: Caratteri per le barre degli strumenti

en: Frame Information
it: Informazioni sul riquadro

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
it: Congela

en: From c&ursor
it: Dal c&ursore

en: Front
it: Davanti

en: Function must be called from the main thread.
it: Questa funzione deve essere chiamata dal thread principale.

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
it: Esempi basati su GUI per il gestore dei thread Weaver

en: GUI for the khtml regression tester
it: GUI per i test di regresso di khtml

en: General Character Properties
it: Proprietà generali dei caratteri

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
it: Genera classi d'adattamento semplici e veloci non basate su Nepomuk::Resource che non forniscono nessun controllo dell'integrità dei dati

en: Get Hot New Stuff
it: Scarica le Novità

en: Get Hot New Stuff!
it: Scarica le Novità!

en: Get help...
it: Chiama la guida...

en: Global
it: Globale

en: Global Alternate
it: Alternativa globale

en: Global:
it: Globale:

en: Go back in document
it: Indietro nel documento

en: Go back one step
it: Indietro di un passo

en: Go forward in document
it: Avanti nel documento

en: Go forward one step
it: Avanti di un passo

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go up
it: Vai in su

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
it: Successivo nella cronologia

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
it: Precedente nella cronologia

en: Green:
it: Verde:

en: HTML Settings
it: Impostazioni HTML

en: HTML Toolbar
it: Barra degli strumenti HTML

en: HTML documentation
it: Documentazione HTML

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
it: Semi-standard

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
it: Stranezze

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
it: Rigoroso

en: HTTP Headers
it: Intestazioni HTTP

en: Here you can choose the font size to be used.
it: Qui è possibile scegliere la dimensione dei caratteri da usare.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
it: Questo è un elenco delle associazioni di tasti, cioè associazioni tra le azioni (ad es.«Copia») mostrate nella colonna di sinistra e i tasti o le combinazioni di tasti (ad es. Ctrl+V) mostrati nella colonna di destra.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
it: Qui è possibile scegliere se usare dimensioni dei caratteri fisse oppure se farle calcolare dinamicamente e adattarle all'ambiente (ad esempio a seconda delle dimensioni dell'elemento grafico o della dimensione della carta).

en: Hide %1
it: Nascondi %1

en: Highest Rated
it: Voti più alti

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
it: Evidenzia i pulsanti delle barre di strumenti al passaggio del mouse

en: Hold Indefinitely
it: Trattieni indefinitamente

en: Hot New Stuff Providers
it: Fornitore delle Novità

en: Hue:
it: Tinta:

en: Huge (%1x%2)
it: Enormi (%1x%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
it: Garantisco che questi contenuti non violano alcun diritto d'autore, legge o marchio registrato esistenti. Autorizzo la registrazione del mio indirizzo IP. Distribuire contenuto senza il permesso del detentore del diritto d'autore è illegale.

en: I&gnore All
it: I&gnora sempre

en: Icon Size
it: Dimensioni delle icone

en: Icon te&xt:
it: Te&sto dell'icona:

en: Icon:
it: Icona:

en: Icons
it: Icone

en: Icons Only
it: Solo icone

en: Icons view mode
it: Modalità a icone

en: If enabled, search for a regular expression.
it: Se attivo, cerca un'espressione regolare.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignored Words
it: Parole ignorate

en: Image - %1x%2 Pixels
it: Immagine - %1x%2 pixel

en: Image Operations
it: Operazioni sulle immagini

en: In context '%1' for action '%2'
it: Nel contesto «%1» per l'azione «%2»

en: In which language did you describe the above?
it: In che lingua hai scritto la descrizione qui sopra?

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include path prefix (deprecated)
it: Prefisso del percorso di inclusione (deprecato)

en: Includes/Headers
it: Include/Header

en: Incorrect number of arguments.
it: Numero di argomenti sbagliato.

en: Incremental Spellcheck
it: Controllo ortografico incrementale

en: Information
it: Informazioni

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Initializing Applet "%1"...
it: Inizializzazione applet «%1»...

en: Input file
it: File di input

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Place&holder
it: Inserisci segna&posto

en: Install
it: Installa

en: Install Again
it: Reinstalla

en: Installation prefix for Qt
it: Prefisso di installazione per Qt

en: Installed
it: Installato

en: Installing
it: Installazione

en: Insufficient permissions in target directory.
it: Permessi non sufficienti per la cartella di destinazione.

en: Internally added if launched from Finder
it: Aggiunto internamente se avviato da Finder

en: Internet Search
it: Ricerca Internet

en: Interpreter:
it: Interprete:

en: Invalid item.
it: Elemento non valido.

en: Invalid regular expression.
it: Espressione regolare non valida.

en: Invalid type in Database
it: Tipo non valido nel database

en: JS Calculator
it: Calcolatrice JS

en: Japanese Kun Pronunciation:
it: Pronuncia kun giapponese:

en: Japanese On Pronunciation:
it: Pronuncia on giapponese:

en: JavaScript &Debugger
it: &Debugger JavaScript

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
it: Tentato inserimento di segnalibro tramite JavaScript

en: JavaScript Debugger
it: Debugger JavaScript

en: JavaScript Error
it: Errore JavaScript

en: JavaScript Errors
it: Errori JavaScript

en: Job
it: Processo

en: Job Control
it: Controllo del processo

en: Job Options
it: Opzioni del processo

en: Job priority:
it: Priorità del processo:

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
it: Caratteri africani

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
it: Caratteri dell'Asia centrale

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
it: Segni diacritici combinanti

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
it: Caratteri dell'Asia orientale

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
it: Alfabeti europei

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
it: Simboli matematici

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
it: Caratteri mediorientali

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
it: Altro

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
it: Altri caratteri

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
it: Caratteri filippini

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
it: Simboli fonetici

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
it: Caratteri dell'Asia meridionale

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
it: Caratteri del sud-est asiatico

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
it: Forme di presentazione alfabetiche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
it: Forme di presentazione dell'arabo-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
it: Forme di presentazione dell'arabo-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
it: Supplemento arabo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
it: Frecce

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
it: Latino base

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
it: Elementi a blocchi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
it: Bopomofo esteso

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
it: Disegno di riquadri

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
it: Schemi Braille

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
it: Compatibilità CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
it: forme di compatibilità CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
it: Ideogrammi per la compatibilità CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
it: Supplemento dei radicali CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
it: Tratti CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
it: Simboli e punteggiatura CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
it: Ideogrammi CJK unificati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
it: Estensione degli ideogrammi CJK unificati A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
it: Segni diacritici combinanti

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
it: Supplemento di segni diacritici combinanti

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
it: Segni diacritici combinanti per i simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
it: Mezzi segni combinanti

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
it: Forme numeriche indiane comuni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
it: Immagini di controllo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
it: Copto

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
it: Simboli valute

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
it: Cirillico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
it: Cirillico esteso-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
it: Cirillico esteso-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
it: Supplemento cirillico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
it: Devanagari esteso

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
it: Dingbat

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
it: Alfanumerici racchiusi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
it: Lettere e mesi racchiusi CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
it: Etiopico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
it: Etiopico esteso

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
it: Etiopico esteso-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
it: Supplemento etiopico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
it: Punteggiatura generale

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
it: Forme geometriche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
it: Supplemento georgiano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
it: Glagolitico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
it: Greco esteso

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
it: Greco e copto

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
it: Forme a mezza e piena larghezza

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
it: Jamo hangul per la compatibilità

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
it: Jamo hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
it: Jamo hangul esteso-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
it: Jamo hangul esteso-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
it: Sillabe hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
it: Surrogati ad uso privato alti

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
it: Surrogati alti

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
it: Estensioni IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
it: Caratteri per la descrizione degli ideogrammi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
it: Giavanese

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
it: Radicali kangxi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
it: Estensioni fonetiche katakana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
it: Simboli khmer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
it: Latino esteso aggiuntivo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
it: Latino esteso-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
it: Latino esteso-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
it: Latino esteso-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
it: Latino esteso-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
it: Supplemento latino-1

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
it: Simboli simili a lettere

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
it: Surrogati bassi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
it: Mandaico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
it: Operatori matematici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
it: Vari simboli matematici-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
it: Vari simboli matematici-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
it: Simboli vari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
it: Simboli vari e frecce

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
it: Simboli tecnici vari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
it: Lettere modificanti il tono

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
it: Mongolo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
it: Birmano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
it: Birmano esteso-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
it: N'Ko

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
it: Nuovo Tai Lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
it: Forme numeriche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
it: Ogamico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
it: Caratteri per il riconoscimento ottico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
it: Phagspa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
it: Estensioni fonetiche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
it: Supplemento delle estensioni fonetiche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
it: Area ad uso privato

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
it: Runico

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
it: Samaritano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
it: Singalese

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
it: Varianti in forma piccola

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
it: Lettere modificanti la spaziatura

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
it: Speciali

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
it: Apici e pedici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
it: Frecce supplementari-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
it: Frecce supplementari-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
it: Operatori matematici supplementari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
it: Punteggiatura supplementare

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
it: Siriano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
it: Tibetano

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
it: Sillabico aborigeno canadese unificato

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
it: Sillabico aborigeno canadese unificato esteso

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
it: Selettori di variazione

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
it: Estensioni vediche

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
it: Forme verticali

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
it: Radicali Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
it: Sillabe Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
it: Simboli esagrammi Yijing

en: KConf Update
it: Aggiornamento di KConf

en: KDE Application
it: Applicazione di KDE

en: KDE Daemon
it: Demone KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
it: Demone KDE - aggiorna la banca dati di Sycoca quando necessario

en: KDE Java Applet Plugin
it: Estensione KDE per le applet Java

en: KDE Test Program
it: Programma di prova di KDE

en: KDE Tool for updating user configuration files
it: Strumento di KDE per aggiornare i file di configurazione dell'utente

en: KDE application to run Kross scripts.
it: Applicazione di KDE per eseguire script di Kross.

en: KDE-tempfile
it: tempfile di KDE

en: KDEInit could not launch '%1'
it: KDEInit non è riuscito ad avviare «%1»

en: KHTML Regression Testing Utility
it: Accessorio per il test di regresso di KHTML

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
it: KLauncher non può essere raggiunto tramite D-Bus. Errore nella chiamata a %1:
    %2.

en: KLibLoader: Unknown error
it: KLibLoader: Errore sconosciuto

en: KNewStuff contributions
it: Contributi a KNewStuff

en: Keep output results from scripts
it: Tieni i risultati di uscita degli script

en: Key Conflict
it: Conflitto tra i tasti

en: Key Generator
it: Generatore di chiavi

en: Key used for signing:
it: Chiave utilizzata per firmare:

en: Korean Pronunciation:
it: Pronuncia in coreano:

en: Language Selection
it: Scelta della lingua

en: Language:
it: Lingua:

en: Large (%1x%2)
it: Grandi (%1x%2)

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Launching %1
it: Avvio di %1 in corso

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left for legacy support
it: Rimasto per il supporto a programmi ereditati

en: Left to Right, Bottom to Top
it: Da sinistra a destra, dal basso in alto

en: Left to Right, Top to Bottom
it: Da sinistra a destra, dall'alto in basso

en: Legacy pixmaps
it: Pixmap originali

en: Letter, Lowercase
it: Lettera, minuscola

en: Letter, Modifier
it: Lettera, modificatore

en: Letter, Other
it: Lettera, altro

en: Letter, Titlecase
it: Lettera, titolo

en: Letter, Uppercase
it: Lettera, maiuscola

en: Level of safety of the Ruby interpreter
it: Livello di sicurezza dell'interprete Ruby

en: Libraries
it: Librerie

en: Library "%1" not found
it: Libreria «%1» non trovata

en: License Agreement
it: Accordo di licenza

en: License:
it: Licenza:

en: License: %1
it: Licenza: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
it: Limita il numero di colori allocati nel cubo di
    colori su uno schermo a 8 bit, se l'applicazione
    usa la specifica colore QApplication::ManyColor

en: Line
it: Riga

en: Link Text:
it: Testo del collegamento:

en: Link URL:
it: URL del collegamento:

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
it: Elenca tutti i file di intestazione che saranno generati con il comando --writeall.

en: List all includes (deprecated).
it: Elenca tutte le inclusioni (deprecato).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
it: Elenca tutti i file sorgente che saranno generati con il comando --writeall.

en: Loadable modules
it: Moduli caricabili

en: Loaded Scripts
it: Script caricati

en: Loading Applet
it: Caricamento applet in corso

en: Loading Preview
it: Caricamento dell'anteprima

en: Loading data
it: Caricamento dei dati

en: Loading data from provider
it: Caricamento dei dati dal fornitore

en: Loading of providers from file: %1 failed
it: Caricamento dei fornitori dal file: %1 non riuscito

en: Loading one preview | Loading %1 previews
it[0]: Caricamento di un'anteprima
it[1]: Caricamento di %1 anteprime

en: Loading provider information
it: Caricamento delle informazioni sul fornitore

en: Local Variables
it: Variabili locali

en: Location of installed Qt binaries
it: Posizione dei binari Qt installati

en: Location of installed Qt libraries
it: Posizione delle librerie Qt installate

en: Location of installed Qt plugins
it: Posizione delle estensioni di Qt installate

en: Lock Toolbar Positions
it: Blocca le posizioni delle barre

en: Log thread activity
it: Registra le attività dei thread

en: Log to a file
it: Registra su file

en: Low Password Strength
it: Password con scarsa robustezza

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Main:
it: Principale:

en: MainWindow
it: Finestra principale

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
it: Repulisti del codice - Idolo del responsabile

en: Manage Link
it: Gestisci collegamento

en: Mandarin Pronunciation:
it: Pronuncia in mandarino:

en: Mark &taskbar entry
it: Segna la &voce nella barra delle applicazioni

en: Mark, Enclosing
it: Segno, includente

en: Mark, Non-Spacing
it: Segno, non spaziatura

en: Mark, Spacing Combining
it: Segno, spaziatura combinante

en: Medium (%1x%2)
it: Medie (%1x%2)

en: Mime types
it: Tipi MIME

en: Minimize
it: Minimizza

en: Mirror Pages
it: Rispecchia le pagine

en: Mirror pages along vertical axis
it: Rispecchia le pagine lungo l'asse verticale

en: Missing Plugin
it: Estensione mancante

en: More Actions
it: Altre azioni

en: Most Downloads
it: Più scaricati

en: Most countries have no character for this
it: La maggior parte dei paesi non ha un carattere per questo

en: Most downloads
it: Più scaricati

en: Mouse Button Gesture
it: Gesto coi tasti del mouse

en: Mouse Shape Gesture
it: Gesto di movimento del mouse

en: Move &Down
it: Sposta in &basso

en: Move &Up
it: Sposta in &alto

en: Must supply a filename.
it: Devi fornire un nome per il file.

en: Must supply a layout name.
it: Devi fornire il nome del layout.

en: Must supply a valid parent.
it: Devi fornire un genitore valido.

en: Must supply a widget name.
it: Devi fornire il nome di un elemento.

en: NEC SOCKS client
it: Client NEC SOCKS

en: Name
it: Nome

en: Name for New Scheme
it: Nome del nuovo schema

en: Name for new scheme:
it: Nome del nuovo schema:

en: Name of the file as it will appear on the website
it: Nome del file così come apparirà sul sito Web

en: Name of the plugin class to generate
it: Nome della classe delle estensioni da generare

en: Name:
it: Nome:

en: Name:
it: Nome:

en: Named Colors
it: Colori con nome

en: Ne&ver store for this site
it: Non memori&zzare mai per questo sito

en: Nepomuk Resource Class Generator
it: Generatore delle classi di risorse di Nepomuk

en: Network Transmission
it: Trasmissione di rete

en: Network error. (%1)
it: Errore di rete. (%1)

en: New Scheme
it: Nuovo schema

en: New Upload
it: Nuovo caricamento

en: New Web Shortcut
it: Nuova scorciatoia Web

en: New search provider
it: Nuovo fornitore di ricerca

en: New...
it: Nuovo...

en: Newest
it: Più recenti

en: Newline
it: Riga nuova

en: Next Character in History
it: Carattere successivo nella cronologia

en: Next month
it: Mese successivo

en: Next year
it: Anno successivo

en: Night (18:00 to 05:59)
it: Notte (dalle 18:00 alle 05:59)

en: No Entries
it: Nessuna voce

en: No Preview
it: Senza anteprima

[ctx: No border line]
en: None
it: Nessuno

en: No classname specified
it: Nessun none di classe specificato

en: No classname specified.
it: Nessun nome di classe specificato.

en: No further items in the history.
it: Non ci sono altri oggetti nella cronologia.

en: No handler found for %1.
it: Nessun gestore trovato per %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
it: Nessuna informazione disponibile.
    L'oggetto KAboutData fornito non esiste.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
it: Nessun tipo di licenza è stato specificato per questo programma.
    Controlla la documentazione o il codice sorgente per i termini della
    licenza.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
it: Nessuna corrispondenza trovata per &quot;<b>%1</b>&quot;.

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
it: Non è installato nessun tipo MIME. Controlla che sia installato il pacchetto shared-mime-info e che la variabile d'ambiente XDG_DATA_DIRS non sia impostata, o che includa /usr/share.

en: No more matches for this search direction.
it: Non ci sono più corrispondenze in questa direzione di ricerca.

en: No password, use anonymous (or guest) login
it: Senza password, usa accesso anonimo (o per ospiti)

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
it: Non è stato trovata nessuna estensione per «%1».
    Vuoi scaricarne una da %2?

en: No provider selected.
it: Nessun fornitore selezionato.

en: No service matching the requirements was found
it: Nessun servizio corrispondente ai requisiti è stato trovato

en: No service matching the requirements was found.
it: Non è stato trovato nessun servizio corrispondente ai requisiti.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
it: Nessuna

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
it: Senza fuso

en: No such file or directory
it: Il file o la cartella non esiste

en: No such function "%1"
it: Nessuna funzione dal nome «%1»

en: No such interpreter "%1"
it: Nessun interprete «%1» è stato trovato

en: No such method '%1'.
it: Non c'è un metodo «%1».

en: No suggestions for %1
it: Nessun suggerimento per %1

en: No target filename has been given.
it: Non è stato dato nessun nome per il file destinazione.

en: No text
it: Nessun testo

en: No text was replaced.
it: Nessuna sostituzione effettuata.

en: Non-printable
it: Non-stampabile

en: Not a directory
it: Non è una cartella

en: Not enough arguments.
it: Non ci sono abbastanza argomenti.

en: Not found
it: Non trovato

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
it: Nota: puoi modificare, aggiornare ed eliminare i tuoi contenuti sul sito Web.

en: Notes:
it: Note:

en: Nothing to spell check.
it: Niente di cui fare il controllo ortografico.

en: NumLock
it: Bloc Num

en: Number, Decimal Digit
it: Numero, cifra decimale

en: Number, Letter
it: Numero, lettera

en: Number, Other
it: Numero, altro

en: OS:
it: Sistema operativo:

en: Odd Pages
it: Pagine dispari

en: Old upload information found, fill out fields?
it: Sono state trovate informazioni su vecchi invii, riempire i campi?

en: Only 'ReadOnly' allowed
it: È permesso solo l'accesso in lettura

en: Only Run HTML Tests
it: Esegui solo i test per HTML

en: Only Run JS Tests
it: Esegui solo i test per JS

en: Only local files are supported.
it: Sono supportati solo i file locali.

en: Only run .html tests
it: Esegui solo i test .html

en: Only run .js tests
it: Esegui solo i test .js

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
it: Esegui un singolo test. Opzioni multiple sono permesse.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
it: Avvia solo moduli che hanno nomi file che corrispondono all'espressione regolare.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
it: Avvia solo moduli di prova che sono stati trovati nella cartella. Usa l'opzione di interrogazione per selezionare i moduli.

en: Only search within the current selection.
it: Cerca solo nella selezione corrente.

en: Open
it: Apri

en: Open &Destination
it: Apri &destinazione

en: Open &File
it: Apri &file

en: Open &Recent
it: Apri &recente

en: Open '%1'
it: Apri «%1»

en: Open Script
it: Apri script

en: Open a document which was recently opened
it: Apri un documento recentemente aperto

en: Open a script...
it: Apri script...

en: Open an existing document
it: Apri un documento esistente

en: Open file
it: Apri file

en: Open in &New Tab
it: Apri in una &nuova linguetta

en: Open in &This Window
it: Apri in questa &finestra

en: Open in New &Window
it: Apri in una nuova &finestra

en: Opens the print dialog to print the current document
it: Apre la finestra di stampa per stampare il documento attuale

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
it: &Avanti

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
it: Successivo

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
it: &Successivo

en: Opt&ions
it: Opz&ioni

en: Option
it: Opzione

en: Optional
it: Facoltativo

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
it: A scelta, specifica le classi da generare. Usa l'opzione più volte (l'impostazione predefinita sono tutte le classi)

en: Options
it: Opzioni

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Other Contributors:
it: Altri contributi da:

en: Other, Control
it: Altro, controllo

en: Other, Format
it: Altro, formato

en: Other, Not Assigned
it: Altro, non assegnato

en: Other, Private Use
it: Altro, uso privato

en: Other, Surrogate
it: Altro, surrogato

en: Output file
it: File di output

en: Output to File...
it: Output sul file...

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: Overwrite existing file?
it: Sovrascrivere il file esistente?

en: PTY operation timed out
it: Tempo scaduto per operazione su PTY

en: Page Border
it: Bordo delle pagine

en: Page Label
it: Etichetta delle pagine

en: Page Set
it: Insieme di pagine

en: Page loaded.
it: Pagina caricata.

en: PageDown
it: Pag Giù

en: PageUp
it: Pag Su

en: Pages
it: Pagine

en: Pages Per Sheet
it: Pagine per foglio

en: Parameter
it: Parametro

en: Parse error at %1 line %2
it: Errore sintattico su %1 riga %2

en: Password Input
it: Inserimento password

en: Password echo type
it: Tipo di eco per le password

en: Password is empty
it: La password è vuota

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
it[0]: La password deve essere lunga almeno 1 carattere
it[1]: La password deve essere lunga almeno %1 caratteri

en: Password strength meter:
it: Misuratore robustezza password:

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Passwords match
it: Le password corrispondono

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard content
it: Incolla il contenuto degli appunti

en: Path cannot be used
it: Il percorso non può essere usato

en: Path to custom SOCKS library
it: Percorso ad una versione personale della libreria SOCKS

en: Path to the autostart directory
it: Percorso della cartella di avvio automatico

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
it: Percorso della cartella contenente gli eseguibili da eseguire all'accesso della sessione

en: Pause
it: Pausa

en: Pause/Continue regression testing process
it: Metti in pausa/Continua il processo di test di regresso

en: Payload
it: Carico utile

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
it: Fa una ricerca che distingue tra maiuscole e minuscole: mettendo come schema di ricerca «Pippo» non saranno trovati «pippo» o «PIPPO» ma solo «Pippo».

en: Perform menu generation test run only
it: Effettua soltanto la prova di generazione del menu

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Play
it: Riproduci

en: Play a &sound
it: Riproduci un &suono

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
it: Scegli una cartella valida per la cartella di generazione «khtml/».

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
it: Scegli una cartella valida per «khtmltests/regression/».

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
it: Scegli il componente editor di testi da usare in questo programma. Se scegli <b>Predefinito di sistema</b>, l'applicazione seguirà le modifiche delle impostazioni di sistema. Tutte le altre scelte avranno precedenza su tali impostazioni.

en: Please choose the language which should be used for this application:
it: Scegli la lingua da usare per questa applicazione:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
it: Fai clic e trascina il mouse sopra l'immagine per selezionare la regione che ti interessa:

en: Please contact your system administrator.
it: Contatta l'amministratore di sistema.

en: Please describe your upload.
it: Descrivi ciò che stai inviando.

en: Please fill out the information about your upload in English.
it: Per piacere, inserisci le informazioni sull'invio in inglese.

en: Please give some information about yourself.
it: Fornisci qualche informazione su di te.

en: Please put in a name.
it: Immetti un nome.

en: Please report bugs to %1.
it: Spedisci questa segnalazione di errori a %1.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
it: Segnala gli errori a <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
it: Seleziona uno dei fornitori elencati qui sotto:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
it: Usa <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> per segnalare gli errori.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
it: Usa http://bugs.kde.org per segnalare gli errori.

en: Popup Window Blocked
it: Finestra a comparsa (popup) bloccata

en: Port
it: Porta

en: Possible Causes:
it: Cause possibili:

en: Possible Solutions:
it: Soluzioni possibili:

en: Possibly bad download link
it: Collegamento di scaricamento può essere difettoso

en: Prefix in $HOME used to write files
it: Prefisso in $HOME usato per scrivere i file

en: Prefix to install resource files to
it: Prefisso nel quale installare i file risorsa

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
it: Premere questo pulsante scarterà tutte le modifiche fatte recentemente in questa finestra.

en: Preview Images
it: Anteprime

en: Preview URL:
it: Anteprima URL:

en: Preview of the "%1" font
it: Anteprima del carattere «%1»

en: Preview of the selected font
it: Anteprima del carattere selezionato

en: Previous Character in History
it: Carattere precedente nella cronologia

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Previous year
it: Anno precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price:
it: Prezzo:

en: Primary language:
it: Lingua principale:

en: Print
it: Stampa

en: Print DOM Tree to STDOUT
it: Stampa albero DOM su STDOUT

en: Print Frame...
it: Stampa il riquadro...

en: Print Immediately
it: Stampa immediatamente

en: Print Previe&w
it: Ante&prima di stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Print Rendering Tree to STDOUT
it: Stampa l'albero di resa su STDOUT

en: Print document
it: Stampa documento

en: Print frame tree to STDOUT
it: Stampa albero dei riquadri su STDOUT

en: Print header
it: Stampa intestazione

en: Print images
it: Stampa immagini

en: Printer friendly mode (black text, no background)
it: Modalità per la stampante (testo nero, senza sfondo)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
it: Installatore di estensioni per %1

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
it: Caricatore di estensioni per %1

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
it: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versione %2</b><br />Con piattaforma di sviluppo KDE %3</html>

en: Progress Dialog
it: Finestra di avanzamento

en: Properties
it: Proprietà

en: Property
it: Proprietà

en: Props
it: Proprietà

en: Protocol: %1
it: Protocollo: %1

en: Provider information
it: Informazioni sul fornitore

en: Provider:
it: Fornitore:

en: Provider: %1
it: Fornitore: %1

en: Punctuation, Close
it: Punteggiatura, chiusura

en: Punctuation, Connector
it: Punteggiatura, connettore

en: Punctuation, Dash
it: Punteggiatura, tratto

en: Punctuation, Final Quote
it: Punteggiatura, virgoletta finale

en: Punctuation, Initial Quote
it: Punteggiatura, virgoletta iniziale

en: Punctuation, Open
it: Punteggiatura, apertura

en: Punctuation, Other
it: Punteggiatura, altro

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
it: Scrivi l'output in &lt;cartella&gt; invece di &lt;cartella_base&gt;/output

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
it: Informazioni per il debugger QML JS. L'applicazione deve essere
    stata generata con -DQT_DECLARATIVE_DEBUG per poter abilitare il
    debugger

en: Qt plugins
it: Estensioni di Qt

en: Question
it: Domanda

en: Quit
it: Esci

en: Quit application
it: Esci dall'applicazione

en: Quit application...
it: Esci dall'applicazione...

en: R&eplace All
it: Sostituisci &tutto

en: Range error
it: Errore di intervallo

en: Rate this entry
it: Valuta questo elemento

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating for entry
it: Valutazione per l'elemento

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Rating: %1
it: Valutazione: %1

en: Rating: %1%
it: Valutazione: %1%

en: Re&do
it: Ri&fai

en: Re&vert
it: Ann&ulla

en: Read-only filesystem
it: Filesystem di sola lettura

en: Ready
it: Pronto

en: Reason for price:
it: Ragione del prezzo:

en: Reassign
it: Riassegna

en: Rebuilds the system configuration cache.
it: Ricostruisce la cache della configurazione di sistema.

en: Red:
it: Rosso:

en: Redisplay document
it: Ridisegna il documento

en: Redo
it: Rifai

en: Redo last undone action
it: Rifai l'ultima azione annullata

en: Redo: %1
it: Rifai: %1

en: Reference
it: Riferimento

en: Reference error
it: Errore di riferimento

en: Regenerate baseline (instead of checking)
it: Rigenera baseline (invece di controllare)

en: Register a new account
it: Registra un nuovo account

en: Regression Testing Status
it: Stato del test di regresso

en: Regression tester for khtml
it: Programma per i test id regresso di khtml

en: Regression testing output
it: Output del test di regresso

en: Regular e&xpression
it: Espressione &regolare

en: Reindent Sources
it: Riallinea le fonti

en: Reject
it: Rifiuta

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
it: Percorso relativo ai testcase, o cartelle di testcase da eseguire (equivale a -t).

en: Reload Frame
it: Ricarica il riquadro

en: Remaining number of jobs:
it: Numero di processi rimanenti:

en: Remember password
it: Ricorda la password

en: Removal of entry
it: Rimozione di un elemento

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove from ignores...
it: Rimuovi dall'elenco da ignorare...

en: Remove password for form %1
it: Rimuovi password per il modulo %1

en: Remove selected script.
it: Rimuovi lo script selezionato.

en: Rendering mode:
it: Modalità di resa:

en: Repeats, One or More Times
it: Si ripete, una o più volte

en: Repeats, Zero or More Times
it: Si ripete, zero o più volte

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace &with:
it: Sostituisci &con:

en: Replace '%1' with '%2'?
it: Sostituire «%1» con «%2»?

en: Replace With
it: Sostituisci con

en: Replace&ment text:
it: Testo con cui &sostituire:

en: Report Exceptions
it: Segnala le eccezioni

en: Report bad entry
it: Riferisci su un elemento sbagliato

en: Requested Font
it: Carattere richiesto

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
it: Richiede i delimitatori di parola in entrambe le estremità per trovare una corrispondenza.

en: Reserved Shortcut
it: Scorciatoia riservata

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Toolbars
it: Ripristina le barre degli strumenti

en: Reset all items to their default values
it: Ripristina i valori predefiniti di tutti gli elementi

en: Reset configuration
it: Azzera la configurazione

en: Reset to Defaults
it: Ripristina ai valori predefiniti

en: Restore the application for the given 'sessionId'
it: Ripristina l'applicazione per la sessione «sessionId»

en: Revert unsaved changes made to document
it: Annulla le modifiche non salvate fatte al documento

en: Right to Left, Bottom to Top
it: Da destra a sinistra, dal basso in alto

en: Right to Left, Top to Bottom
it: Da destra a sinistra, dall'alto in basso

en: Rotate &Counterclockwise
it: Ruota in senso &antiorario

en: Run
it: Esegui

en: Run &command
it: Esegui un &comando

en: Run Kross scripts.
it: Esegui script di Kross.

en: Run Single Test...
it: Esegui un singolo test...

en: Run Tests...
it: Esegui test...

en: Run To...
it: Esegui fino...

en: Run script...
it: Esegui script...

en: Run test...
it: Esegui test...

en: Run to breakpoint...
it: Esegui fino al punto di interruzione...

en: S&earch:
it: C&erca:

en: S&kip run-together words
it: Salta le parole &consecutive

en: S&ubject:
it: &Oggetto:

en: S&uggest
it: S&uggerisci

[ctx: SSL error]
en: No error
it: Nessun errore

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
it: Il certificato dell'autorità di certificazione non è valido

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
it: Il certificato dell'autorità di certificazione è segnato in modo da rifiutare questo scopo del certificato

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
it: Il certificato non può essere verificato per motivi interni

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
it: La catena di certificati è troppo lunga

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
it: Il certificato non è applicabile all'host dato

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
it: Il certificato è stato revocato

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
it: Il certificato è scaduto

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
it: Il certificato non è valido

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
it: Il certificato non è firmato da nessuna autorità di certificazione fidata

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
it: Il certificato non è appropriato per questo scopo

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
it: La controparte non ha presentato nessun certificato

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
it: Il certificato dell'autorità di certificazione principale non è fidato per questo scopo

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Saturation:
it: Saturazione:

en: Save &As...
it: Salva co&me...

en: Save &Background Image As...
it: Salva l'&immagine di sfondo come...

en: Save &Frame As...
it: Salva il &riquadro come...

en: Save As
it: Salva come

en: Save Background Image As
it: Salva l'immagine di sfondo come

en: Save Frame As
it: Salva il riquadro come

en: Save Image As
it: Salva l'immagine come

en: Save Image As...
it: Salva l'immagine come...

en: Save Link As
it: Salva il collegamento come

en: Save as Scheme Defaults
it: Salva come valori predefiniti dello schema

en: Save data
it: Salva dati

en: Save document
it: Salva documento

en: Save document under a new name
it: Salva documento con un nuovo nome

en: Save file with another name
it: Salva file con un altro nome

en: Scheduled printing:
it: Stampa pianificata:

en: Script to execute
it: Script da eseguire

en: Scriptfile
it: File di script

en: Scriptfile "%1" does not exist.
it: Il file di script «%1» non esiste.

en: ScrollLock
it: Bloc Scorr

en: Se&verity
it: &Gravità

en: Search
it: Cerca

en: Search &provider name:
it: Nome del &fornitore di ricerca:

en: Search Columns
it: Colonna in cui cercare

en: Search Plugins
it: Cerca estensione

en: Search backwards.
it: Trova all'indietro.

en: Search for '%1' with
it: Cerca «%1» con

en: Search for '%1' with %2
it: Cerca «%1» con %2

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
it: Cerca interattivamente i nomi delle scorciatoie (ad es. Copia) o le combinazioni dei tasti (ad es. Ctrl+C) digitandoli qui.

en: Search path for resource type
it: Percorso di ricerca per tipo di risorsa

en: Search:
it: Cerca:

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
it: Secondo turno (dalle 16:00 alle 23:59)

en: Security Alert
it: Avviso di sicurezza

en: Security Warning
it: Avvertimento di sicurezza

en: See also:
it: Vedi anche:

en: Select &All
it: Seleziona t&utto

en: Select Color
it: Scegli il colore

en: Select Components
it: Seleziona i componenti

en: Select Files...
it: Seleziona i file...

en: Select Font
it: Seleziona il carattere

en: Select Preview...
it: Seleziona anteprima...

en: Select Region of Image
it: Seleziona regione dell'immagine

en: Select Signing Key
it: Seleziona la chiave per firmare

en: Select a block to be displayed
it: Seleziona il blocco da mostrare

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: Select a month
it: Seleziona un mese

en: Select a week
it: Seleziona una settimana

en: Select a year
it: Seleziona un anno

en: Select preview image
it: Seleziona immagine d'anteprima

en: Select the command to run
it: Seleziona il comando da eseguire

en: Select the current day
it: Seleziona il giorno corrente

en: Select the sound to play
it: Seleziona il suono da riprodurre

en: Select zoom level
it: Seleziona il livello di ingrandimento

en: Send Confirmation
it: Conferma invio

en: Send Image...
it: Spedisci immagine...

en: Send Mail
it: Invia messaggio di posta elettronica

en: Send bug report.
it: Spedisci la segnalazione di errori.

en: Send document by mail
it: Invia documento per posta

en: Send this bug report to %1.
it: Spedisci questa segnalazione di errori a %1.

en: Separator, Line
it: Separatore, riga

en: Separator, Paragraph
it: Separatore, paragrafo

en: Separator, Space
it: Separatore, spazio

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
it: Serializzazione usata nelle classi ontologiche. La predefinita è un rilevamento delle estensioni dei file primitivi.

en: Service '%1' is malformatted.
it: Il servizio «%1» è maldefinito.

en: Service '%1' must be executable to run.
it: Il servizio «%1» deve essere eseguibile per poter essere avviato.

en: Service types
it: Tipi servizio

en: Services
it: Servizi

en: Set &Encoding
it: Imposta la &codifica

en: Set a price for this item
it: Imposta un prezzo per questo elemento

en: Set font
it: Seleziona i caratteri

en: Set font size
it: Imposta la dimensione dei caratteri

en: Set of Characters
it: Insieme di caratteri

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
it: Imposta la visibilità dell'utente nel caso che le classi siano usate in un'API pubblica. &lt;nome_visibilità&gt; sarà usato per costruire il nome della macro e l'intestazione di esportazione. Le classi predefinite non verranno esportate.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share Hot New Stuff
it: Condividi le Novità

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortcut '%1' for action '%2'
it: Scorciatoie «%1» per l'azione «%2»

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
it: Scorciatoia «%1» nell'applicazione %2 per l'azione %3

en: Shortcut Schemes
it: Schemi di scorciatoie

en: Shortcut conflict
it: Conflitto tra scorciatoie

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
it: Scorciatoia per spegnere il computer senza conferma

en: Shortcut for taking screenshot
it: Scorciatoia per catturare le istantanee

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
it: Scorciatoia per attivare e disattivare le azioni degli appunti

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Show %1
it: Mostra %1

en: Show %1 specific options
it: Mostra le opzioni specifiche per %1

en: Show &Menubar
it: Mostra la barra dei &menu

en: Show &Toolbar
it: Mostra la barra degli &strumenti

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
it: Mostra &notifica finestre a comparsa passive bloccate

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
it: Mostra la barra dei menu<p>Mostra di nuovo la barra dei menu dopo che è stata nascosta</p>

en: Show St&atusbar
it: Mostra la barra di st&ato

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
it: Mostra la barra di stato<p>Mostra la barra di stato, cioè quella in fondo alla finestra che indica lo stato dell'applicazione.</p>

en: Show a message in a &popup
it: Mostra un messaggio in una finestra tem&poranea

en: Show a print preview of document
it: Mostra un'anteprima di stampa del documento

en: Show all options
it: Mostra tutte le opzioni

en: Show author information
it: Mostra le informazioni sull'autore

en: Show directories first
it: Mostra le cartelle per prime

en: Show file preview in file dialog
it: Mostra l'anteprima nella finestra di dialogo dei file

en: Show help
it: Mostra aiuto

en: Show help about options
it: Mostra la guida sulle opzioni

en: Show hidden files
it: Mostra i file nascosti

en: Show license information
it: Mostra le informazioni sulla licenza

en: Show or hide menubar
it: Mostra o nascondi la barra dei menu

en: Show or hide statusbar
it: Mostra o nascondi la barra di stato

en: Show or hide toolbar
it: Mostra o nascondi la barra degli strumenti

en: Show speedbar
it: Mostra la barra di accesso rapido

en: Show text on toolbar icons
it: Mostra il testo con le icone delle barre di strumenti

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
it: Di <i>%1</i>

en: Show version information
it: Mostra le informazioni sulla versione

en: Shrink Font
it: Rimpicciolisci i caratteri

en: Signed by (validation: %1)
it: Firmato da (validazione: %1)

en: Single Line
it: Linea singola

en: Single Thick Line
it: Linea singola spessa

en: Skip all &uppercase words
it: Salta le parole tutte m&aiuscole

en: Small (%1x%2)
it: Piccole (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
it: indirizzo già in uso

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
it: socket già agganciato

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
it: socket già creato

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
it: connessione rifiutata

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
it: tempo di connessione scaduto

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
it: operazione già in corso

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
it: la ricerca del nome non è riuscita

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
it: si è verificato un guasto di rete

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
it: nessun errore

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
it: socket non agganciato

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
it: il socket non è stato creato

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
it: operazione non supportata

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
it: connessione chiusa dall'host remoto

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
it: tempo operazione scaduto

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
it: si è verificato un errore sconosciuto o non atteso

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
it: l'operazione sarà bloccante

en: Sorry
it: Spiacente

en: Sp&eech
it: Pr&onuncia

en: Speak Custom Text
it: Pronuncia testo personalizzato

en: Speak Event Message
it: Pronuncia il messaggio dell'evento

en: Speak Event Name
it: Pronuncia il nome dell'evento

en: Speak Text
it: Pronuncia testo

en: Specific Time
it: Ora specifica

en: Specified socket path is invalid
it: Il percorso del socket specificato non è valido

en: Specify Output Directory...
it: Specifica la cartella di output...

en: Specify khtml Directory...
it: Specifica la cartella di khtml...

en: Specify tests Directory...
it: Specifica la cartella dei test...

en: Specify the target folder to store generated files into.
it: Specifica la cartella di destinazione in cui mettere i file generati.

en: Spell Checker
it: Controllo ortografico

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Spell Checking Configuration
it: Configurazione del controllo ortografico

en: Spell check canceled.
it: Controllo ortografico annullato.

en: Spell check complete.
it: Controllo ortografico completato.

en: Spell check stopped.
it: Controllo ortografico interrotto.

en: Stalled
it: In stallo

en: Start
it: Avvia

en: Start Upload
it: Inizia il caricamento

en: Start of Line
it: Inizio riga

en: Start replace
it: Inizia la sostituzione

en: Start searching
it: Inizia la ricerca

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
it: Inizia la ricerca alla posizione attuale del cursore invece che dall'inizio.

en: Starting Applet "%1"...
it: Avvio applet «%1»...

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
it: L'avvio del servizio di pronuncia Jovie non è riuscito

[ctx: State of the notified event]
en: State
it: Stato

en: Step
it: Passo

en: Step Into
it: Passo dentro

en: Step Out
it: Passo fuori

en: Step Over
it: Passo sopra

en: Step execution...
it: Esecuzione passo-passo...

en: Step to next line...
it: Passa alla prossima riga...

en: Stop
it: Interrompi

en: Stop Animated Images
it: Ferma le immagini animate

en: Stop Animations
it: Ferma le animazioni

en: Stop execution of the selected script.
it: Interrompi l'esecuzione dello script selezionato.

en: Submit
it: Invia

en: Submit Bug Report
it: Invia una segnalazione di errori

en: Submit Confirmation
it: Conferma invio

en: Subscribe
it: Iscrivimi

en: Subscription to entry
it: Iscrizione alla voce

en: Success
it: Successo

en: Suggested Words
it: Suggerimenti

en: Suggestion List
it: Elenco di suggerimenti

en: Summary:
it: Riassunto:

en: Supply a username and password below.
it: Inserisci un nome utente e password qui sotto.

en: Suspend
it: Sospendi

en: Switch Application &Language...
it: Cambia la &lingua dell'applicazione...

en: Switch Application Language
it: Cambia la lingua dell'applicazione

en: Switch version
it: Cambia versione

en: Symbol, Currency
it: Simbolo, valuta

en: Symbol, Math
it: Simbolo, matematica

en: Symbol, Modifier
it: Simbolo, modificatore

en: Symbol, Other
it: Simbolo, altro

en: Symbolic Link
it: Collegamento simbolico

en: Synchronization to disk failed
it: Sincronizzazione con il disco non riuscita

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: SysReq
it: R Sist

en: System Default (currently: %1)
it: Predefinito di sistema (attualmente è: %1)

en: System wide font
it: Carattere di sistema

en: T&ranslation
it: T&raduzione

en: TAB
it: Tab

en: Tang Pronunciation:
it: Pronuncia Tang:

en: Task
it: Attività

en: Technical Reason:
it: Motivi tecnici:

en: Templates
it: Modelli

en: Templates to be used (deprecated).
it: Modelli da usare (deprecato).

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
it: File temporanei (specifico per l'host e l'utente corrente)

en: Test
it: Prova

en: Tests
it: Prove

en: Text Alongside Icons
it: Testo accanto alle icone

en: Text Only
it: Solo testo

en: Text Position
it: Posizione del testo

en: Text Under Icons
it: Testo sotto le icone

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
it: Porzione di testo che mostra la parola sconosciuta nel suo contesto.

en: Text:
it: Testo:

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
it: La combinazione di tasti «%1» è già stata assegnata all'azione globale «%2» in %3.
    Vuoi riassegnarla da quell'azione all'azione corrente?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
it: La combinazione di tasti «%1» è anche usata per l'azione standard «%2» che alcune applicazioni usano.
    Vuoi veramente usarla anche come scorciatoia globale?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
it: La combinazione di tasti «%1» è registrata dall'applicazione %2 per l'azione %3:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
it: La combinazione di tasti «%1» è registrata dall'applicazione %2.
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
it: Il gesto della slitta «%1» è già stata assegnata all'azione «%2».
    Vuoi riassegnarla da quell'azione all'azione corrente?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
it: La sequenza di gesti «%1» è già stata assegnata all'azione «%2».
    Vuoi riassegnarla da quell'azione all'azione corrente?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
it: Impossibile trovare il gestore degli scaricamenti (%1) nel tuo $PATH

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
it: Il tasto F12 è riservato sotto Windows, quindi non può essere usato per una scorciatoia globale.
    Scegline un altro.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
it: Ma La Volpe Col Suo Balzo Ha Raggiunto Il Quieto Fido

en: The URLs recently visited
it: Gli URL visitati di recente

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
it: L'applicazione per la quale vuoi mandare una segnalazione di errori; se non è quella giusta, usa la voce del menu Segnala un errore dell'applicazione giusta.

en: The comment could not be submitted.
it: Non è stato possibile inviare il commento.

en: The comment was submitted successfully.
it: Il commento è stato inviato correttamente.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
it: Il completamento non è univoco:
    è disponibile più di una corrispondenza.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
it: Lo schema di scorciatoie attuale è modificato. Salvare prima di passare al nuovo?

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
it: Destinazione:

en: The distance between icons specified in pixels.
it: La distanza fra le icone specificata in pixel.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
it: Il documento «%1» è stato modificato.
    Vuoi salvare o scartare le modifiche?

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
it: Il file scaricato è un file HTML. Ciò indica un collegamento a un sito Web invece di uno scaricamento vero e proprio. Invece di scaricarlo, vuoi aprire il sito con un browser?

en: The email address this bug report is sent to.
it: L'indirizzo di posta elettronica a cui inviare questa segnalazione di errori.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
it: La fabbrica non permette la creazione di componenti del tipo specificato.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
it: È in uso l'user-agent finto «%1».

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
it: I file/URL aperti dall'applicazione verranno eliminati dopo l'uso

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
it: I seguenti file non verranno inviati perché non sono stati trovati.
    Vuoi continuare?

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
it: La sequenza di tasti «%1» è ambigua. Usa «Configura le scorciatoie»
    dal menu «Impostazioni» per risolvere l'ambiguità.
    Non verrà attivata alcuna azione.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
it: Il tasto che hai appena premuto non è supportato da Qt.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
it: La lingua per quest'applicazione è stata cambiata. La modifica avrà effetto la prossima volta che l'applicazione sarà avviata.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
it: La libreria %1 non offre una fabbrica compatibile con KDE 4.

en: The library does not export a factory for creating components.
it: La libreria non esporta una fabbrica per creare componenti.

en: The module %1 could not be found.
it: Impossibile trovare il modulo %1.

en: The module %1 is disabled.
it: Il modulo %1 è disabilitato.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
it: Il modulo %1 non è un modulo di configurazione valido.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
it: Il nome dello stile per gli elementi, ad esempio «ceramica» o «plastica».

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
it: I file ontologici contenenti le ontologie da generare, un elenco separato da spazi (deprecato: usa gli argomenti piuttosto).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
it: I file ontologici contenenti le ontologie da generare.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
it: Il misuratore di robustezza password fornisce un'indicazione sulla sicurezza della password che hai inserito. Per migliorare la robustezza della password, prova:
     - a usare una password più lunga;
     - a usare una combinazione di lettere maiuscole e minuscole;
     - a usare numeri o simboli, come #, oltre alle lettere.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
it: La password che hai inserito ha una scarsa robustezza. Per migliorare la robustezza della password, prova:
     - a usare una password più lunga;
     - a usare una combinazione di lettere maiuscole e minuscole;
     - a usare numeri o simboli, come #, assieme alle lettere.
    
    Vuoi usare questa password ugualmente?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
it: La catena di certificati SSL della controparte sembra danneggiata.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
it: L'estensione «%1» usa una libreria di KDE non compatibile (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
it: Il programma esegue 100 processi in 4 thread. Ciascun processo aspetta un numero casuale di millisecondi compreso tra 1 e 1000.

en: The provided service is not valid
it: Il servizio fornito non è valido

en: The rating could not be submitted.
it: Non è stato possibile inviare la valutazione.

en: The rating was submitted successfully.
it: La valutazione è stata inviata correttamente.

en: The removal request failed.
it: La richiesta di rimozione non ha avuto successo.

en: The removal request was successfully registered.
it: La richiesta di rimozione è stata registrata con successo.

en: The requested operation could not be completed
it: Non è stato possibile completare l'operazione richiesta

en: The selected category "%1" is invalid.
it: La categoria selezionata «%1» non è valida.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
it[0]: Il server non riconosce la categoria %2 in cui stai cercando di caricare.
it[1]: Il server non riconosce nessuna delle categorie in cui stai cercando di caricare: %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
it: Il servizio «%1» non fornisce un'interfaccia «%2» con parola chiave «%3»

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
it: Il servizio «%1» non fornisce librerie o manca la chiave Library

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
it: Il servizio non fornisce librerie, la chiave Library manca nel file .desktop.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
it: Le impostazioni del modulo attuale sono state cambiate.
    Vuoi applicare o scartare le modifiche?

en: The size of the dialog
it: La dimensione delle finestre di dialogo

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
it[0]: Lo slot ha richiesto %1 argomento
it[1]: Lo slot ha richiesto %1 argomenti

en: The socket operation is not supported
it: L'operazione del socket non è supportata

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
it: Fonte:

en: The style '%1' was not found
it: Lo stile «%1» non è stato trovato

en: The subscription request failed.
it: L'iscrizione non è riuscita.

en: The subscription was successfully completed.
it: L'iscrizione è stata completata correttamente.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
it: Il modello richiede delle informazioni su di te, che sono memorizzate nella rubrica degli indirizzi.
    Tuttavia, non è stato possibile caricare l'estensione richiesta.
    
    Installa il pacchetto KDEPIM/Kontact sul sistema.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
it: La versione di questa applicazione; prima di inviare la segnalazione di errori, assicurati che non ne sia disponibile una più recente.

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
it: Il portafogli «%1» è aperto ed è usato per i dati dei moduli e le password.

en: There is no matching item available.
it: Nessun elemento corrispondente.

en: There was a network error.
it: C'è stato un errore di rete.

en: There was an error loading data providers.
it: Si è verificato un errore nel caricamento dei fornitori di dati.

en: There was an error loading the module.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del modulo.

en: There was an error reading the file '%1'
it: Si è verificato un errore nella lettura del file «%1»

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
it: Terzo turno (dalle 00:00 alle 07:59)

en: This Month
it: Questo mese

en: This Week
it: Questa settimana

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
it: Questa applicazione è stata scritta da qualcuno che vuole rimanere anonimo.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
it: Questa finestra fornisce informazioni e dettagli sugli errori di script che si verificano nelle pagine Web. In molti casi, tali errori sono dovuti ad un errore dell'autore del sito Web. In altri casi, si tratta invece di un errore di programmazione di Konqueror. Se sospetti che si tratti del primo caso, dovresti contattare il gestore del sito Web in questione; viceversa, se sospetti che si tratti del secondo caso, dovresti inviare una segnalazione di errori a http://bugs.kde.org/. È gradito un semplice esempio che illustri il problema.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
it: Questo elemento viene sostituito con tutti gli elementi di un componente inserito.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
it: Questo carattere è usato quando servono caratteri a spaziatura fissa. Un carattere a spaziatura fissa ha una larghezza costante.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
it: Questa è un elenco dinamico di azioni. Puoi spostarlo, ma se lo rimuovi non potrai più aggiungerlo.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
it: Questa è un'anteprima del carattere «%1». Puoi cambiarlo facendo clic sul pulsante «Scegli...».

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
it: Questa è un'anteprima del carattere selezionato. Puoi cambiarlo facendo clic sul pulsante «Scegli...».

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
it: Questo è un indice in cui cercare. Immetti le parole chiave da cercare:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
it: Valore:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
it: Questa è la lingua che verrà usata se tutte le lingue precedenti non contengono traduzioni complete.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
it: Questa è la lingua principale dell'applicazione che verrà usata prima di ogni altra.

en: This operation requires authentication.
it: Quest'operazione richiede l'autenticazione.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
it: Questa pagina ha cercato di aprire una finestra a comparsa (popup) ma è stata bloccata.
    Puoi fare clic su questa icona nella barra di stato per controllare questo comportamento
    oppure per aprire la finestra a comparsa.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
it: A questa pagina è stato impedito di aprire una nuova finestra usando JavaScript.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
it: Questo programma è distribuito sotto i termini della licenza %1.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
it: Questo testo di esempio illustra le impostazioni attuali. Puoi modificare il testo per provare i caratteri speciali.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
it: Questa scorciatoia mostra la barra di ricerca, e imposta l'opzione «Trova solo collegamenti».

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
it: Questa scorciatoia mostra la barra di ricerca, per trovare del testo nella pagina visualizzata. Annulla l'effetto di «Trova collegamenti mentre scrivi», che imposta l'opzione «Trova solo collegamenti».

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
it: Questo dovrebbe descrivere chiaramente i contenuti del file. Può essere lo stesso testo del titolo del file kvtml.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
it: Questo sito ha tentato di allegare un file del tuo computer all'invio del modulo. L'allegato è stato rimosso per motivi di sicurezza.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
it: Questo sito sta cercando di inviare i dati del modulo tramite posta elettronica.
    Vuoi continuare?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
it: Questo sito ha richiesto di aprire una nuova finestra del browser usando JavaScript.
    Vuoi permetterlo?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
it: Questo sito sta inviando un modulo che aprirà una nuova finestra del browser usando JavaScript.
    Vuoi permettere che il modulo venga inviato?

en: This web page contains coding errors.
it: Questa pagina Web contiene degli errori di programmazione.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
it: Esempi di processi di ThreadWeaver

[ctx: Time zone]
en: Region
it: Regione

en: Timed out trying to connect to remote host
it: Tempo scaduto nel tentativo di connessione all'host remoto

en: Timeout. Check Internet connection.
it: Tempo scaduto. Controlla la connessione a Internet.

en: Tip of the &Day
it: &Suggerimento del giorno

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Today
it: Oggi

en: Toggle Caret Mode
it: Abilita/disabilita modalità cursore

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
it: Troppe parole errate. Controllo ortografico in tempo reale disabilitato.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
it: Troppe richieste al server. Riprova tra qualche minuto.

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
it: Orientamento

en: Toolbars Shown
it: Barre mostrate

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
it: Apre in un browser

en: Top to Bottom, Left to Right
it: Dall'alto in basso, da sinistra a destra

en: Top to Bottom, Right to Left
it: Dall'alto in basso, da destra a sinistra

en: Track menu id for debug purposes
it: Traccia l'id del menu a scopo di debug

en: Translate
it: Traduci

en: Translate this entry
it: Traduci questa voce

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation files for KLocale
it: File di traduzione per KLocale

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
it: Prova a reinstallarlo.
    
    L'integrazione con Konqueror sarà disabilitata.

en: Type error
it: Errore di tipo

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
it: Socket UNIX (specifico per l'host e l'utente corrente)

en: UR&I shortcuts:
it: Scorciatoie UR&I:

en: URI error
it: Errore di URI

en: URL to open
it: URL da aprire

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
it: Impossibile creare il nuovo processo.
    Il sistema può aver raggiunto il numero massimo possibile di processi oppure il numero massimo di processi che sei autorizzato ad usare.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
it: Impossibile trovare il componente dell'editor Kate;
    controlla la corretta installazione di KDE.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
it: Impossibile aprire il file temporaneo. L'errore è: %1.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
it: Impossibile inviare la segnalazione di errori.
    Per piacere, inviane una manualmente.
    Consulta http://bugs.kde.org/ per le istruzioni.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
it: Impossibile avviare il nuovo processo.
    Il sistema può aver raggiunto il numero massimo possibile di file aperti oppure il numero massimo di file aperti che sei autorizzato ad usare.

en: Undo
it: Annulla

en: Undo last action
it: Annulla l'ultima azione

en: Undo: %1
it: Annulla: %1

en: Unexpected argument '%1'.
it: Argomento «%1» inaspettato.

en: Unicode category:
it: Categoria Unicode:

en: Unicode code point:
it: Punto nel codice Unicode:

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Application
it: Applicazione sconosciuta

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
it: Errore sconosciuto dell'API del servizio di collaborazione aperta. (%1)

en: Unknown View
it: Vista sconosciuta

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown option '%1'.
it: Opzione «%1» sconosciuta.

en: Unknown protocol '%1'.
it: Protocollo «%1» sconosciuto.

en: Unknown socket error
it: Errore sconosciuto del socket

en: Unknown word
it: Parola sconosciuta

en: Unknown word:
it: Parola sconosciuta:

en: Unsupported Key
it: Tasto non supportato

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Update
it: Aggiorna

en: Updating
it: Aggiornamento

en: Upload Failed
it: Caricamento non riuscito

en: Upload content
it: Carica contenuti

en: Upload failed: %1
it: Caricamento non riuscito: %1

en: Upload first preview
it: Carica prima anteprima

en: Upload second preview
it: Carica seconda anteprima

en: Upload third preview
it: Carica terza anteprima

en: Uploading Failed
it: Invio non riuscito

en: Usage: %1 %2
it: Uso: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
it: Usa &lt;cartella&gt; come riferimento invece di &lt;cartella_base&gt;/baseline

en: Use 'caption' as name in the titlebar
it: Usa «caption» come nome nella barra del titolo

en: Use 'icon' as the application icon
it: Usa «icon» come icona dell'applicazione

en: Use --help to get a list of available command line options.
it: Usa --help per ottenere un elenco di opzioni da riga di comando disponibili.

en: Use S&tylesheet
it: Usa foglio di &stile

en: Use alternative configuration file
it: Usa un file di configurazione alternativo

en: Use p&laceholders
it: Usa &segnaposti

en: Use the PC speaker
it: Usa l'altoparlante del PC

en: Use the QWS display 'displayname'
it: Usa il display «displayname» di QWS

en: Use the X-server display 'displayname'
it: Usa il display «displayname» del server X

en: Use this password:
it: Usa questa password:

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
it: Usato per il completamento automatico nella finestra di dialogo dei file, ad esempio

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
it: Informazioni su %1

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
it: Si usa per decidere come scrivere numeri, valuta, data e ora, ad esempio

en: User comments
it: Commenti degli utenti

en: User path: desktop|autostart|document
it: Percorso utente: desktop|autostart|document

en: Username:
it: Nome utente:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
it: Accessorio per eseguire script di KJSEmbed

en: Value
it: Valore

en: Various Useful Representations
it: Varie rappresentazioni utili

[ctx: Verb]
en: &Insert
it: &Inserisci

en: Verbose output debugging mode.
it: Modalità verbosa di debug dell'output.

en: Version %1
it: Versione %1

en: Version:
it: Versione:

en: Version: %1
it: Versione: %1

en: View Comments
it: Visualizza i commenti

en: View Do&cument Source
it: Mostra il sorgente del do&cumento

en: View Document Information
it: Mostra informazioni sul documento

en: View Frame Information
it: Mostra le informazioni sul riquadro

en: View Frame Source
it: Mostra il sorgente del riquadro

en: View HTML Output
it: Mostra l'output HTML

en: View Image (%1)
it: Mostra immagine (%1)

en: View document at its actual size
it: Mostra il documento nelle sue dimensioni effettive

en: Visit contributor's blog
    %1
it: Visita il blog del collaboratore
    %1

en: Visit contributor's homepage
it: Visita la pagina Web del collaboratore

en: Visit contributor's homepage
    %1
it: Visita la pagina Web del collaboratore
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
it: Visita la pagina del collaboratore
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
it: Visita il profilo del collaboratore su %1
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
it: Aspetta un window manager compatibile WM_NET

en: Wallpapers
it: Sfondi

en: Warning
it: Avvertimento

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
it: Attenzione: questo è un modulo sicuro ma sta tentando di spedire dati non cifrati.
    Qualcuno potrebbe intercettare e vedere queste informazioni.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
it: Attenzione: i tuoi dati stanno per essere trasmessi in rete senza che siano stati cifrati.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Week %1
it: Settimana %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
it: Fine settimana (da sabato a domenica)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
it: Di che colore devono essere i collegamenti su cui non è ancora stato fatto clic

en: What country
it: Quale paese

en: What font to use for menus in applications.
it: Quale carattere usare per i menu delle applicazioni.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
it: Che carattere usare per il pannello nella parte inferiore dello schermo, dove sono mostrate le applicazioni attualmente in esecuzione.

en: What language to use to display text
it: Quale lingua usare per mostrare il testo

en: What terminal application to use
it: Applicazione di terminale da usare

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
it: Immissione

en: What time is it? Click to update.
it: Che ora è? Fai clic per aggiornare.

en: What's &This?
it: Che &cos'è?

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
it: Quando fai clic su <b>Modalità amministrativa</b> sarà chiesta la password dell'amministratore (root) per poter fare quelle modifiche che ne richiedono i privilegi.

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
it: Quando premi <b>Applica</b>, le impostazioni saranno inviate al programma, ma la finestra di dialogo non verrà chiusa.
    Usalo per provare differenti impostazioni.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
it: All'avvio di un'applicazione di terminale si userà questo emulatore di terminale.

en: Where applications store data
it: Dove le applicazioni memorizzano i dati

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
it: Se SOCKS versione 4 e 5 debbano essere abilitati nei sottosistemi di KDE

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
it: Se le cartelle debbano essere elencate per prime quando si mostrano i file

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
it: Se i file con un nome che inizia per punto (convenzione per i file nascosti) debbano essere mostrati

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
it: Indica se mostrare il testo oltre all'icona nei pulsanti delle barre di strumenti

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
it: Indica se deve essere usato l'altoparlante interno del PC invece del sistema di notifiche di KDE.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
it: Se le icone delle scorciatoie sulla sinistra della finestra di dialogo dei file debbano essere mostrate

en: White Space
it: Spazio bianco

en: Widget style to use
it: Stile degli elementi da usare

en: Wishlist
it: Desiderio

en: Wrong object type.
it: Tipo di oggetto sbagliato.

en: XDG Application menu (.desktop files)
it: Menu applicazione XDG (file .desktop)

en: XDG Icons
it: Icone XDG

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
it: Descrizioni menu XDG (file .directory)

en: XDG Menu layout (.menu files)
it: Schema menu XDG (file .menu)

en: XDG Mime Types
it: Tipi MIME XDG

en: XDG autostart directory
it: Cartella di avvio automatico di XDG

en: XML decimal entity:
it: Entità decimale XML:

en: XML parsing error
it: Errore sintattico XML

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: Ieri

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
it: Stai per trasferire i seguenti file dal tuo computer a Internet.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: You are not allowed to save the configuration
it: Non hai il permesso di salvare la configurazione

en: You are now a fan.
it: Adesso sei un fan.

en: You entered two different passwords. Please try again.
it: Hai inserito due password diverse. Riprova.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
it: Devi riavviare la finestra affinché le modifiche abbiano effetto

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
it: Devi selezionare un file su cui registrare le annotazioni, prima che il test di regresso inizi.

en: You must enter some text to search for.
it: Devi inserire il testo da cercare.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
it: Devi specificare sia l'oggetto, sia la descrizione prima di poter spedire la segnalazione.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
it: Hai raggiunto la fine dell'elenco
    degli elementi corrispondenti.

en: You will be asked to authenticate before saving
it: Ti sarà richiesto di autenticarti prima di salvare

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
it: Il saldo del tuo conto è troppo basso:
    Bilancio: %1
    Prezzo: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
it: Il tuo indirizzo di posta elettronica. Se non è corretto, usa il pulsante Configura la posta elettronica per cambiarlo.

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
it: La tua stringa di sostituzione fa riferimento ad una stringa da sostituire maggiore di «\%1»,

en: Zoom &In
it: &Ingrandisci

en: Zoom &Out
it: &Rimpicciolisci

en: Zoom to fit page height in window
it: Adatta l'altezza della pagina alla finestra

en: Zoom to fit page in window
it: Adatta le dimensioni della pagina alla finestra

en: Zoom to fit page width in window
it: Adatta la larghezza della pagina alla finestra

en: [%1-options]
it: [opzioni %1]

en: [options]
it: [opzioni]

en: a basic web browser using the KHTML library
it: Un browser base che usa la libreria KHTML

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
it: Trattieni %1, poi premi %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
it: tasto non valido

en: address family for nodename not supported
it: famiglia di indirizzi per nodename non supportata

en: am
it: AM

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
it: applica il foglio di stile Qt agli elementi dell'applicazione

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
it[0]: ma ce n'è uno solo disponibile
it[1]: ma ce ne sono solo %1 disponibili

en: but your pattern defines no captures.
it: ma il tuo schema non ne specifica nessuna.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
it[0]: ma il tuo schema specifica una sola cattura.
it[1]: ma il tuo schema specifica solo %1 catture.

en: defines the application font
it: definisce il carattere dell'applicazione

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
it: Più recenti

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
it: suffissi in -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
it: suffissi in -ise e con gli accenti

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
it: suffissi in -ise e senza gli accenti

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
it: suffissi in -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
it: suffissi in -ize e con gli accenti

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
it: suffissi in -ize e senza gli accenti

[ctx: dictionary variant]
en: extended
it: esteso

[ctx: dictionary variant]
en: large
it: grande

[ctx: dictionary variant]
en: medium
it: medio

[ctx: dictionary variant]
en: small
it: piccolo

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
it: variante 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
it: variante 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
it: variante 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
it: con gli accenti

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
it: con ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
it: con yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
it: con yo

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
it: senza accenti

[ctx: digit set]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
it: Arabo-indiano

[ctx: digit set]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
it: Arabo-indiano orientale

[ctx: digit set]
en: Thai
it: Tailandese

en: disable XIM
it: disabilita XIM

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
it[0]: 1 fan
it[1]: %1 fan

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
it: errore sintattico fatale: %1 alla riga %2, colonna %3

en: forces the application to run as QWS Server
it: impone all'applicazione di funzionare come server QWS

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
it: impone all'applicazione di usare una visuale TrueColor
    su un display a 8 bit

[ctx: go back]
en: &Back
it: &Indietro

[ctx: go forward]
en: &Forward
it: &Avanti

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
it: Scorciatoie per %1

en: i18n() takes at least one argument
it: i18n() richiede almeno un argomento

en: i18nc() takes at least two arguments
it: i18nc() richiede almeno due argomenti

en: i18ncp() takes at least three arguments
it: i18ncp() richiede almeno tre argomenti

en: i18np() takes at least two arguments
it: i18np() richiede almeno due argomenti

en: include only takes 1 argument, not %1.
it: include richiede un solo argomento non %1.

en: invalid flags
it: flag non valide

en: invalid value for 'ai_flags'
it: valore non valido per «ai_flags»

[ctx: keyboard-key-name]
en: AltGr
it: Alt Gr

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
it: Bloc Maiusc

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
it: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
it: Canc

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
it: Canc

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
it: Giù

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
it: Fine

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
it: Invio

[ctx: keyboard-key-name]
en: Hyper
it: Iper

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
it: Ins

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
it: Bloc Num

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
it: Pag Giù

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
it: Pag Su

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
it: Pausa Interr

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
it: Pag Giù

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
it: Pag Su

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
it: Stamp

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
it: Stamp

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
it: Invio

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
it: A destra

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
it: Bloc Scorr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
it: Spazio

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
it: R Sist

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
it: Su

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
it: klauncher: questo programma non deve essere avviato manualmente.
    klauncher: viene avviato automaticamente da kdeinit4.

[ctx: left mouse button]
en: left button
it: tasto sinistro

en: library only takes 1 argument, not %1.
it: library richiede un solo argomento, non %1.

en: load the testability framework
it: carica l'infrastruttura di collaudo

en: loading %1
it: caricamento di %1

en: memory allocation failure
it: guasto nell'allocazione della memoria

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
it: %1 KiB

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
it: %1 MiB

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
it: %1 GiB

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
it: %1 TiB

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
it: %1 PiB

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
it: %1 EiB

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
it: %1 ZiB

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
it: %1 YiB

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
it: tasto centrale

en: mirrors the whole layout of widgets
it: rispecchia l'intera disposizione degli elementi grafici

en: modified
it: modificato

en: name or service not known
it: nome o servizio sconosciuto

en: no address associated with nodename
it: nessun indirizzo associato a nodename

en: no error
it: nessun errore

en: no version set (programmer error)
it: nessuna versione impostata (errore del programmatore)

en: non-recoverable failure in name resolution
it: guasto non recuperabile nella risoluzione dei nomi

[ctx: normal severity]
en: Normal
it: Normale

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
it: * Colori personalizzati *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
it: * Colori recenti *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
it: Quaranta colori

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
it: Colori Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
it: Colori arcobaleno

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
it: Colori intensi

[ctx: palette name]
en: Web Colors
it: Colori web

en: pm
it: PM

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
it: Controllo ortografico in corso...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
it: In qualsiasi momento

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
it: Mese scorso

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
it: Settimana scorsa

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
it: Anno scorso

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
it: Questo mese

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
it: Questa settimana

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
it: Quest'anno

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
it: Oggi

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
it: Ieri

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
it: Configurabile...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
it: <p>KDE è tradotto in molte lingue grazie al lavoro dei vari gruppi di traduzione situati in tutto il mondo.</p><p>Per contattare il gruppo italiano, scrivi alla mailing list <a href="mailto:kde-i18n-it@kde.org">kde-i18n-it@kde.org</a> oppure visita il sito <a href="http://kdeit.softwarelibero.it">http://kdeit.software libero.it</a></p><p>Per informazioni sulla internazionalizzazione di KDE, visita il sito <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
it: richiesta annullata

en: requested family not supported
it: famiglia richiesta non supportata

en: requested family not supported for this host name
it: la famiglia richiesta non è supportata da questo host

en: requested service not supported for this socket type
it: servizio richiesto non supportato per questo tipo di socket

en: requested socket type not supported
it: tipo di socket richiesto non supportato

[ctx: right mouse button]
en: right button
it: tasto destro

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
it: l'esecuzione sotto un debugger può causare un implicito
    -nograb, usa -dograb per aggirare il problema

en: servname not supported for ai_socktype
it: servname non supportato per ai_socktype

en: set XIM server
it: imposta il server XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
it: imposta lo stile di input XIM (X Input Method).
    I valori possibili sono onthespot, overthespot,
    offthespot e root

en: sets the application GUI style
it: imposta lo stile dell'interfaccia grafica dell'applicazione

en: sets the application name
it: imposta il nome dell'applicazione

en: sets the application title (caption)
it: imposta il titolo (caption) dell'applicazione

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
it: imposta la geometria della finestra principale - vedi il manuale di X per il formato degli argomenti (di solito Altezza×Larghezza+PosX+PosY)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
it: imposta il colore di sfondo predefinito e una
    tavolozza per l'applicazione (le sfumature chiare
    e scure vengono calcolate)

en: sets the default button color
it: imposta il colore dei pulsanti predefinito

en: sets the default foreground color
it: imposta il colore di primo piano predefinito

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
it: Ma La Volpe Col Suo Balzo Ha Raggiunto Il Quieto Fido

[ctx: show help]
en: &Help
it: &Aiuto

en: start interactive kjs interpreter
it: avvia l'interprete interattivo kjs

en: start without KDE KApplication support.
it: avvia senza il supporto a KApplication di KDE.

en: switches to synchronous mode for debugging
it: passa in modalità sincrona per il debug

en: system error
it: errore di sistema

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
it: dice alle Qt di non catturare mai il mouse o la tastiera

en: temporary failure in name resolution
it: guasto temporaneo nella risoluzione dei nomi

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
it: %1 è stato scritto da
    %2

en: the document is not in the correct file format
it: il documento non è nel formato file corretto

en: the following permission
it: i seguenti permessi

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
it: Questo elemento costa %2 %1.
    Vuoi comprarlo?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
it: In basso

[ctx: toolbar position string]
en: Left
it: A sinistra

[ctx: toolbar position string]
en: Right
it: A destra

[ctx: toolbar position string]
en: Top
it: In alto

en: unknown error
it: errore sconosciuto

[ctx: unknown program name]
en: unknown
it: sconosciuto

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
it: usa un sistema grafico diverso invece di quello predefinito, le opzioni sono «raster» e «opengl» (sperimentale)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
it: Il tuo voto è stato registrato.

en: without name
it: senza nome
