kdeqt - en to it translation catalogue (1865 entries)

en: "%1" cannot operate on "%2"
it: «%1» non può operare su «%2»

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
it: «%1» duplica un nome di ruolo precedente e sarà disabilitato.

en: "%1": no such directory
it: «%1»: cartella inesistente

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
it: «%1.%2» non è disponibile a causa delle versioni dei componenti.

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
it: «%1.%2» non è disponibile in %3 %4.%5.

en: %1 KB
it: %1 kB

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: %1 esiste già.
    Lo vuoi sovrascrivere?

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
it: %1 e %2 corrispondono all'inizio e alla fine di una riga.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
it: L'attributo %1 in %2 deve avere un uso %3 come nel tipo base %4.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
it: L'attributo %1 nel tipo complesso derivato deve essere %2 come nel tipo base.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 ha del contenuto non valido: {%3} non è un valore di tipo %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 ha del contenuto non valido: {%3}.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 ha un valore maggiore dell'attributo %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve essere %3 o %4.

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve contenere %3, %4 o un elenco di URI.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve contenere o %3 o gli altri valori.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve avere un valore di %3 o %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve avere un valore di %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 deve avere il valore %3 perché l'attributo %4 è impostato.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
it: L'attributo %1 dell'elemento %2 non deve essere %3.

en: %1 byte(s)
it: %1 byte

en: %1 bytes
it: %1 byte

en: %1 cannot be retrieved
it: %1 non può essere recuperato

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
it: %1 non può avere un tipo base complesso che abbia un %2.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
it: %1 contiene la sfaccettatura %2 con dati non validi: %3.

en: %1 contains invalid data.
it: %1 contiene dati non validi.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
it: %1 contiene ottetti non consentiti nella codifica richiesta %2.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
it: L'elemento %1 %2 non è una restrizione valida dell'elemento %3 che ridefinisce: %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
it: L'elemento %1 non può avere l'attributo %2 con valore diverso da %3 o %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
it: L'elemento %1 non può avere l'attributo %2 con valore diverso da %3.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
it: L'elemento %1 non ha né l'attributo %2 né l'elemento figlio %3.

en: %1 element is not allowed in this context.
it: L'elemento %1 non è consentito in questo contesto.

en: %1 element is not allowed in this scope
it: L'elemento %1 non è consentito in quest'ambito.

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
it: L'elemento %1 non è consentito dentro all'elemento %2 se l'attributo %3 è presente.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
it: L'elemento %1 non può avere lo stesso valore dell'attributo %2 dello spazio di nomi di destinazione %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
it: L'elemento %1 deve avere l'attributo %2, o %3 o %4 come elemento figlio.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
it: L'elemento %1 deve avere uno tra gli attributi %2 e %3.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
it: L'elemento %1 non deve avere gli attributi %2 e %3 insieme.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
it: L'elemento %1 richiede uno tra gli attributi %2 e %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
it: L'elemento %1 con elemento figlio %2 non deve avere un attributo %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
it: L'elemento %1 senza l'attributo %2 non è consentito dentro uno schema senza spazio di nomi di destinazione.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
it: Le sfaccettature %1 e %2 non possono comparire assieme.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
it: La sfaccettatura %1 non può essere %2 se la sfaccettatura %3 del tipo base è %4.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
it: La sfaccettatura %1 non può essere %2 o %3 se la sfaccettatura %4 del tipo base è %5.

en: %1 facet collides with %2 facet.
it: La sfaccettatura %1 è in conflitto con la sfaccettatura %2.

en: %1 facet contains invalid regular expression
it: La sfaccettatura %1 contiene un'espressione regolare non valida.

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
it: La sfaccettatura %1 contiene il valore non valido %2: %3.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve essere maggiore o uguale alla sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve essere maggiore della sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve essere maggiore o uguale alla sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve essere minore della sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
it: La sfaccettatura %1 deve essere minore della sfaccettatura %2.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve essere minore o uguale alla sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
it: La sfaccettatura %1 deve essere minore o uguale alla sfaccettatura %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
it: La sfaccettatura %1 deve avere lo stesso valore della sfaccettatura %2 del tipo base.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
it: %1 ha un numero diverso di campi dal vincolo identitario %2 a cui fa riferimento.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
it: %1 ha un'espressione jolly di attributo ma il suo tipo base %2 no.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
it: %1 ha un ciclo ereditario nel suo tipo base %2.

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
it: %1 è una cartella.
    Scegli un nome di file diverso.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
it: %1 è un tipo complesso. Non è possibile convertire in tipi complessi. Tuttavia, convertire in tipi atomici come %2 funziona.

en: %1 is an invalid %2
it: %1 è un %2 non valido

en: %1 is an invalid encoding name.
it: %1 non è un nome di codifica valido.

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
it: %1 è un contrassegno non valido per le espressioni regolari. Sono contrassegni validi:

en: %1 is an invalid namespace URI.
it: %1 non è un URI di spazio di nomi valido.

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
it: %1 è un modello di espressione regolare non valido: %2

en: %1 is an invalid template mode name.
it: %1 è un nome di modalità di modello non valida.

en: %1 is an unknown schema type.
it: %1 è un tipo di schema sconosciuto.

en: %1 is an unsupported encoding.
it: %1 non è una codifica supportata.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
it: %1 non è un carattere XML 1.0 valido.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
it: %1 non è un nome valido per un'istruzione di elaborazione.

en: %1 is not a valid numeric literal.
it: %1 non è un letterale numerico valido.

en: %1 is not a whole number of minutes.
it: %1 non è un numero di minuti intero.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
it: %1 non può derivare da %2 per estensione, perché quest'ultimo lo definisce come finale.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
it: %1 non può derivare da %2 per elenco perché quest'ultimo lo definisce come finale.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
it: %1 non può derivare da %2 per restrizione, perché quest'ultimo lo definisce come finale.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
it: %1 non può derivare da %2 per unione perché quest'ultimo lo definisce come finale.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
it: %1 non può avere un tipo di membro con il suo stesso nome.

en: %1 is not allowed to have any facets.
it: %1 non può avere nessuna sfaccettatura.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
it: %1 non è un tipo atomico. La conversione è possibile solo tra tipi atomici.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
it: %1 non è nelle dichiarazioni di attributi entro l'ambito. Nota che la funzionalità di importazione di schemi non è supportata.

en: %1 is not valid according to %2.
it: %1 non è valido secondo %2.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
it: %1 non è un valore valido di tipo %2.

en: %1 matches newline characters
it: %1 corrisponde a caratteri di ritorno a capo.

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
it: %1 deve essere seguito da %2 o %3, non alla fine della stringa di sostituzione.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
it: %1 dell'espressione jolly derivata non è una restrizione valida di %2 dell'espressione jolly di base.

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
it: Gli attributi %1 o %2 del riferimento %3 non corrispondono alla dichiarazione di attributo %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
it: %1 fa riferimento al vincolo identitario %2 che non è un elemento %3 o %4.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
it: %1 fa riferimento all'elemento %2 o %3 sconosciuto %4.

en: %1 was called.
it: È stato invocato %1.

en: %1, %2 not defined
it: %1, %2 non definiti

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
it: Le sfaccettature %1, %2, %3, %4, %5 e %6 non sono consentite quando si deriva per elenco.

en: %1: UNIX key file doesn't exist
it: %1: il file chiave UNIX non esiste

en: %1: already exists
it: %1: esiste già

en: %1: bad name
it: %1: nome errato

en: %1: create size is less then 0
it: %1: la dimensione creata è inferiore a 0

en: %1: doesn't exist
it: %1: non esiste

en: %1: doesn't exists
it: %1: non esiste

en: %1: ftok failed
it: %1: ftok non riuscito

en: %1: invalid size
it: %1: dimensione non valida

en: %1: key is empty
it: %1: la chiave è vuota

en: %1: not attached
it: %1: non allegato

en: %1: out of resources
it: %1: risorse insufficienti

en: %1: permission denied
it: %1: permesso negato

en: %1: size query failed
it: %1: interrogazione della dimensione non riuscita

en: %1: system-imposed size restrictions
it: %1: restrizioni di sistema sulla dimensione

en: %1: unable to lock
it: %1: impossibile bloccare

en: %1: unable to make key
it: %1: impossibile creare la chiave

en: %1: unable to set key on lock
it: %1: impossibile impostare la chiave sul blocco

en: %1: unable to unlock
it: %1: impossibile sbloccare

en: %1: unknown error %2
it: %1: errore sconosciuto %2

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Copy
it: &Copia

en: &Find in Script...
it: &Trova nello script...

en: &Finish
it: &Fine

en: &Font
it: &Caratteri

en: &Help
it: Ai&uto

en: &Move
it: &Sposta

en: &Name:
it: &Nome:

en: &Next
it: &Successivo

en: &Next >
it: &Successivo >

en: &Options <<
it: &Opzioni <<

en: &Options >>
it: &Opzioni >>

en: &Paste
it: &Incolla

en: &Print
it: &Stampa

en: &Redo
it: &Rifai

en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Select All
it: &Seleziona tutto

en: &Size
it: &Dimensione

en: &Step up
it: &Aumenta

en: &Underline
it: &Sottolineato

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Unshade
it: &Srotola

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
it: L'attributo «%1» contiene del contenuto QName non valido: %2.

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
it: «%1» è un oggetto ELF non valido (%2)

en: '%1' is not an ELF object
it: «%1» non è un oggetto ELF

en: '%1' is not an ELF object (%2)
it: «%1» non è un oggetto ELF (%2)

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: , but got '
it: , invece si è ottenuto '

en: - %1 is not a namespace
it: - %1 non è uno spazio di nomi

en: - nested namespaces not allowed
it: - spazi di nomi annidati non permessi

en: 0.125x
it: 0,125✕

en: 0.1x
it: 0,1✕

en: 0.25x
it: 0,25✕

en: 0.5x
it: 0,5✕

en: 1x
it: 1✕

en: < &Back
it: < &Precedente

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
it: <b>Il nome «%1» non si può usare.</b><p>Prova con un altro nome, con meno caratteri o senza simboli di punteggiatura.

en: <empty>
it: <vuoto>

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
it: <h3>Informazioni su Qt</h3><p>Questo programma usa Qt versione %1.</p>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
it: <html>Passo al dispositivo di lettura audio <b>%1</b>,<br/>che ha maggiore preferenza o è configurato specificamente per questo flusso.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
it: <html>Passo al dispositivo di lettura audio <b>%1</b>,<br/>che è appena diventato disponibile e ha una preferenza maggiore.</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
it: <html>Il dispositivo di lettura audio <b>%1</b> non funziona.<br/>Ripiego su <b>%2</b>.</html>

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
it: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Ricerca ripresa

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
it: <p>Qt è una serie di strumenti in C++ per lo sviluppo di applicazioni multipiattaforma.</p><p>Qt fornisce la portabilità con un solo codice sorgente su tutti i principali sistemi operativi desktop. Qt è disponibile anche per i sistemi integrati e per i sistemi operativi mobili.</p><p>Qt è disponibile sotto tre diverse opzioni di licenza, pensate per soddisfare le esigenze di tutti i nostri utenti.</p><p>Qt con licenza commerciale è appropriato per lo sviluppo di software proprietario/commerciale dove non si vuole condividere codice sorgente con terze parti o non è altrimenti possibile ottemperare ai termini della GNU LGPL versione 3 o della GNU LGPL versione 2.1.</p><p>Qt con licenza GNU LGPL versione 3 è appropriata per lo sviluppo di applicazioni Qt a patto che si rispettino i termini e le condizioni della GNU LGPL versione 3.</p><p>Qt con licenza GNU LGPL versione 2.1 è appropriata per lo sviluppo di applicazioni Qt a patto che si rispettino i termini e le condizioni della GNU LGPL versione 2.1.</p><p>Consulta <a href="http://%2/">%2</a> per una panoramica delle licenze di Qt.</p><p>Copyright © %1 Qt Company Ltd e altri collaboratori.</p><p>Qt il logo di Qt sono marchi registrati di Qt Company Ltd.</p><p>Qt è un prodotto di Qt Company Ltd sviluppato come un progetto open source. Vedi <a href="http://%3/">%3</a> per ulteriori informazioni.</p>

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
it: <qt>Vuoi sovrascriverlo?</qt>

en: A comment cannot contain %1
it: Un commento non può contenere %1

en: A comment cannot end with a %1.
it: Un commento non può finire con %1.

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
it: È stato rilevato un costrutto non ammesso nel linguaggio attuale (%1).

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
it: La dichiarazione di uno spazio di nomi predefinito deve avvenire prima delle dichiarazioni di funzioni, variabili e opzioni.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
it: Un costruttore di elemento diretto non è ben definito. %1 finisce per %2.

en: A function already exists with the signature %1.
it: Esiste già una funzione con firma %1.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
it: Un modulo di libreria non può essere valutato direttamente. Deve essere importato da un modulo principale.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
it: Un parametro in una funzione non può essere dichiarato essere un tunnel.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
it: Un predicato posizionale deve essere valutabile come un singolo valore numerico.

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
it: Manca un codec richiesto. Devi installare i codec seguenti per leggere questo contenuto: %0

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
it: Una funzione di foglio di stile deve avere un nome prefisso.

en: A template with name %1 has already been declared.
it: È già stato dichiarato un modello di nome %1.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
it: Un valore di tipo %1 non può essere un predicato. Un predicato deve avere o un tipo numerico o un tipo di valore booleano effettivo.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
it: Un valore di tipo %1 non può avere un valore booleano effettivo.

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
it: Un valore di tipo %1 deve contenere un numero pari di cifre. Ciò non vale per il valore %2.

en: A variable with name %1 has already been declared.
it: È già stata dichiarata una variabile di nome %1.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
it: Un fuso orario deve cadere nell'intervallo tra %1..%2 inclusi. %3 è fuori dall'intervallo.

en: A0 (841 x 1189 mm)
it: A0 (841 × 1189 mm)

en: A1 (594 x 841 mm)
it: A1 (594 × 841 mm)

en: A2 (420 x 594 mm)
it: A2 (420 × 594 mm)

en: A3 (297 x 420 mm)
it: A3 (297 × 420 mm)

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
it: A4 (210 × 297 mm, 8,26 × 11,7 pollici)

en: A5 (148 x 210 mm)
it: A5 (148 × 210 mm)

en: A6 (105 x 148 mm)
it: A6 (105 × 148 mm)

en: A7 (74 x 105 mm)
it: A7 (74 × 105 mm)

en: A8 (52 x 74 mm)
it: A8 (52 × 74 mm)

en: A9 (37 x 52 mm)
it: A9 (37 × 52 mm)

en: About Qt
it: Informazioni su Qt

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Actions
it: Azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Activate the tab
it: Attiva la scheda

en: Activates the program's main window
it: Attiva la finestra principale del programma

en: Address type not supported
it: Tipo di indirizzo non supportato

en: Advanced
it: Avanzate

en: Alias property exceeds alias bounds
it: La proprietà dell'alias ne oltrepassa i limiti

en: Aliases: %1
it: Alias: %1

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Align Right
it: Allinea a destra

[ctx: All other platforms]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
it: Scorciatoia

[ctx: All other platforms]
en: Type
it: Tipo

en: Already exists
it: Esiste già

en: Ambiguous %1 not handled
it: %1 ambiguo non gestito

en: Ambiguous rule match.
it: Corrispondenza di regola ambigua.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
it: Un attributo di tipo %1 deve avere come valore un %2 valido, cosa che %3 non è.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
it: È già stato dichiarato un attributo di tipo %1 con valore %2.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
it: È già stato dichiarato un argomento di nome %1. Tutti i nomi degli argomenti devono essere univoci.

en: An attribute by name %1 has already been created.
it: È già stato creato un attributo di nome %1.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
it: Un nodo attributo non può essere figlio di un nodo documento. Quindi, l'attributo %1 è fuori posto.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
it: Un attributo di nome %1 è già comparso in questo elemento.

en: Animation is an abstract class
it: L'animazione è una classe astratta

en: Another socket is already listening on the same port
it: Un altro socket è già in ascolto sulla stessa porta

en: Application is an abstract class
it: L'applicazione è una classe astratta

en: Apply
it: Applica

en: Apply Changes to Document
it: Applica modifiche al documento

en: Apply Changes to QML Viewer
it: Applica modifiche al visore QML

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
it: Deve comparire almeno un elemento %1 come figlio di %2.

en: At least one %1-element must occur before %2.
it: Deve comparire almeno un elemento %1 prima di %2.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
it: Deve comparire almeno un elemento %1 dentro a %2.

en: At least one component must be present.
it: Deve comparire almeno un componente.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
it: Va specificata almeno una modalità nell'attributo %1 dell'elemento %2.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
it: Deve comparire almeno un componente di tempo dopo il delimitatore %1.

en: Attached properties cannot be used here
it: Le proprietà allegate non possono essere usate qui

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
it: Tentativo di usare un socket IPv6 su una piattaforma senza supporto IPv6

en: Attribute %1 already defined.
it: Attributo %1 già definito.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
it: Gli attributi %1 e %2 si escludono a vicenda.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
it: L'attributo %1 non può essere serializzato perché compare al livello massimo.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
it: L'attributo %1 non può comparire nell'elemento %2. Sono consentiti solo %3, %4 e gli attributi standard.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
it: L'attributo %1 non può essere presente nell'elemento %2. Sono consentiti %3 e gli attributi standard.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
it: L'attributo %1 non può comparire nell'elemento %2. Sono consentiti solo %3 e gli attributi standard.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
it: L'attributo %1 non può comparire nell'elemento %2. Possono comparire solo attributi standard.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
it: L'attributo %1 non può avere il valore %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
it: L'attributo %1 ha del contenuto non valido.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
it: L'attributo %1 contiene dati non validi: %2

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
it: L'attributo %1 non corrisponde all'espressione jolly dell'attributo.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
it: L'attributo %1 dal tipo base manca nel tipo derivato.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
it: L'attributo %1 ha un vincolo di valore ma ha un tipo derivato da %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
it: L'attributo %1 nel tipo complesso derivato deve avere il vincolo di valore %2 come nel tipo base.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
it: L'attributo %1 nel tipo complesso derivato deve avere il vincolo di valore %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
it: L'attributo %1 nel tipo complesso derivato deve avere lo stesso vincolo di valore %2 come nel tipo base.

en: Attribute group %1 already defined.
it: Gruppo di attributi %1 già definito.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
it: Il gruppo di attributi %1 contiene l'attributo %2 che ha un vincolo di valore ma un tipo che eredita da %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
it: Il gruppo di attributi %1 contiene due volte l'attributo %2.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
it: Il gruppo di attributi %1 contiene due diversi attributi che hanno entrambi tipi derivati da %2.

en: Attribute group %1 has circular reference.
it: Il gruppo di attributi %1 ha un riferimento circolare.

en: Attribute redefined.
it: Attributo ridefinito.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
it: L'espressione jolly dell'attributo %1 non è una restrizione valida dell'espressione jolly dell'attributo del tipo base %2.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
it: Gli attributi del tipo complesso %1 non sono una valida estensione degli attributi del tipo base %2: %3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
it: Gli attributi del tipo complesso %1 non sono una valida restrizione dagli attributi del tipo base %2: %3.

en: Audio or video components could not be played
it: Impossibile leggere i componenti audio o video

en: Audio output error
it: Errore nell'uscita audio

en: B0 (1000 x 1414 mm)
it: B0 (1000 × 1414 mm)

en: B1 (707 x 1000 mm)
it: B1 (707 × 1000 mm)

en: B10 (31 x 44 mm)
it: B10 (31 × 44 mm)

en: B2 (500 x 707 mm)
it: B2 (500 × 707 mm)

en: B3 (353 x 500 mm)
it: B3 (353 × 500 mm)

en: B4 (250 x 353 mm)
it: B4 (250 × 353 mm)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
it: B5 (176 × 250 mm, 6,93 × 9,84 pollici)

en: B6 (125 x 176 mm)
it: B6 (125 × 176 mm)

en: B7 (88 x 125 mm)
it: B7 (88 × 125 mm)

en: B8 (62 x 88 mm)
it: B8 (62 × 88 mm)

en: B9 (44 x 62 mm)
it: B9 (44 × 62 mm)

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
it: Vai indietro

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
it: L'attributo base %1 è necessario ma l'attributo derivato no.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
it: L'attributo base %1 è necessario ma manca nella definizione derivata.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
it: La definizione di base contiene un elemento %1 che manca dalla definizione derivata.

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il tipo base %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
it: Il tipo base %1 del tipo complesso non può essere risolto.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
it: Il tipo base %1 del tipo semplice %2 non può avere restrizioni nell'attributo %3.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
it: Il tipo base %1 del tipo semplice %2 deve avere la varietà di un'unione.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
it: Il tipo base del tipo semplice %1 non può essere il tipo complesso %2.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
it: Il tipo base del tipo semplice %1 ha definito la derivazione per restrizione come finale.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
it: Il tipo base del tipo semplice %1 deve avere la varietà di un elenco di tipi.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
it: Ancora sulla linea base non utilizzabile assieme alle ancore in alto, in basso o al centro verticale.

en: Binary content does not match the length facet.
it: Il contenuto binario non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
it: Il contenuto binario non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza massima.

en: Binary content does not match the minLength facet.
it: Il contenuto binario non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza minima.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto binario non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Binding loop detected for property "%1"
it: Ciclo di collegamento rilevato per la proprietà «%1»

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
it: I vincoli di blocco dell'elemento derivato %1 non devono essere più deboli che nell'elemento base.

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
it: Grassetto

en: Boolean content does not match pattern facet.
it: Il contenuto booleano non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Bottom
it: Basso

en: Breakpoint Condition:
it: Condizione del breakpoint:

en: Breakpoints
it: Breakpoint

en: C5E (163 x 229 mm)
it: C5E (163 × 229 mm)

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
it: Impossibile elaborare l'elemento sconosciuto %1, gli elementi attesi sono: %2.

en: Can only assign one binding to lists
it: Si può assegnare solo un collegamento agli elenchi

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
it: Impossibile ancorare un bordo orizzontale a uno verticale.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
it: Impossibile ancorare un bordo verticale a uno orizzontale.

en: Cannot anchor item to self.
it: Impossibile ancorare un elemento a sé stesso.

en: Cannot anchor to a null item.
it: Impossibile ancorare a un elemento nullo.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
it: Impossibile ancorare a un elemento che non sia padre o fratello.

en: Cannot animate non-existent property "%1"
it: Impossibile animare la proprietà inesistente «%1»

en: Cannot animate read-only property "%1"
it: Impossibile animare la proprietà di sola lettura «%1»

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
it: Impossibile assegnare un valore direttamente a una proprietà raggruppata

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
it: Impossibile assegnare un valore a un segnale (era attesa l'esecuzione di uno script)

en: Cannot assign multiple values to a script property
it: Impossibile assegnare più valori a proprietà di script

en: Cannot assign multiple values to a singular property
it: Impossibile assegnare più valori a una proprietà singolare

en: Cannot assign object to list
it: Impossibile assegnare oggetto a elenco

en: Cannot assign object to property
it: Impossibile assegnare oggetto a proprietà

en: Cannot assign primitives to lists
it: Impossibile assegnare primitive a elenchi

en: Cannot assign to non-existent default property
it: Impossibile assegnare a proprietà predefinita inesistente

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
it: Impossibile assegnare a proprietà inesistente «%1»

en: Cannot assign to read-only property "%1"
it: Impossibile assegnare alla proprietà di sola lettura «%1»

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
it: Impossibile cambiare l'animazione assegnata a un comportamento.

en: Cannot create %1 for output
it: Impossibile creare %1 per l'uscita

en: Cannot create empty component specification
it: Impossibile creare una specifica di componente vuota

en: Cannot load library %1: %2
it: Impossibile caricare la libreria %1: %2

en: Cannot open %1 for input
it: Impossibile aprire %1 per l'ingresso

en: Cannot open %1: is a directory
it: Impossibile aprire %1: è una cartella

en: Cannot open for output
it: Impossibile aprire per l'uscita

en: Cannot open: %1
it: Impossibile aprire: %1

en: Cannot override FINAL property
it: Impossibile forzare la proprietà FINAL

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
it: Impossibile fornire un certificato senza chiave, %1

en: Cannot remove source file
it: Impossibile cancellare il file sorgente

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
it: Impossibile risolvere il simbolo «%1» in %2: %3

en: Cannot set a duration of < 0
it: Impossibile impostare una durata < 0

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
it: Impossibile specificare ancore a sinistra, destra e centro orizzontale.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
it: Impossibile specificare ancore in alto, in basso e al centro verticale.

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
it: Impossibile avviare la lettura.
    
    Controlla l'installazione di GStreamer e assicurati
    di aver installato libgstreamer-plugins-base.

en: Cannot unload library %1: %2
it: Impossibile scaricare la libreria %1: %2

en: Case Sensitive
it: Distingui le maiuscole

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
it: La conversione in %1 non è possibile perché è un tipo astratto, e perciò non può essere istanziato.

en: Center
it: Centra

en: Centimeters (cm)
it: Centimetri (cm)

en: Check
it: Spunta

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
it: Controlla grammatica con ortografia

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
it: Controllo ortografico

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
it: Controllo ortografico durante la digitazione

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
it: L'elemento figlio manca dall'ambito, gli elementi figli possibili sono: %1.

en: Circular group reference for %1.
it: Riferimento di gruppo circolare per %1.

en: Circular inheritance of base type %1.
it: Eredità ciclica del tipo base %1.

en: Circular inheritance of union %1.
it: Eredità ciclica dell'unione %1.

en: Circularity detected
it: Rilevata circolarità

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Console
it: Pulisci la console

en: Clear Debug Output
it: Pulisci l'uscita di debug

en: Clear Error Log
it: Pulisci il registro degli errori

en: Close
it: Chiudi

en: Close Tab
it: Chiudi scheda

en: Close the tab
it: Chiudi la scheda

en: Closes the window
it: Chiude la finestra

en: Collate
it: Fascicola

en: Color
it: Colore

en: Color Mode
it: Modalità del colore

en: Color Picker
it: Selettore del colore

en: Commit
it: Deposita

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
it: Il tipo complesso %1 non può essere derivato per estensione da %2, perché quest'ultimo contiene un elemento %3 nel suo modello di contenuto.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
it: Il tipo complesso %1 non può essere derivato dal tipo base %2%3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
it: Il tipo complesso %1 contiene l'attributo %2 che ha un vincolo di valore ma un tipo che eredita da %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
it: Il tipo complesso %1 contiene due volte l'attributo %2.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
it: Il tipo complesso %1 contiene due diversi attributi che hanno entrambi tipi derivati da %2.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
it: Il tipo complesso %1 ha l'elemento duplicato %2 nel suo modello di contenuto.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
it: Il tipo complesso %1 ha contenuto non deterministico.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
it: Il tipo complesso %1 non può essere astratto.

en: Complex type %1 must have simple content.
it: Il tipo complesso %1 deve avere contenuto semplice.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
it: Il tipo complesso %1 deve avere lo stesso tipo semplice della sua classe base %2.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
it: Il tipo complesso %1 con contenuto semplice non può essere derivato dal tipo complesso base %2.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
it: Il tipo complesso dell'elemento derivato %1 non può essere validamente derivato dall'elemento base.

en: Component elements may not contain properties other than id
it: Gli elementi dei componenti non possono contenere altre proprietà che id

en: Component objects cannot declare new functions.
it: Gli oggetti dei componenti non possono dichiarare nuove funzioni.

en: Component objects cannot declare new properties.
it: Gli oggetti dei componenti non possono dichiarare nuove proprietà.

en: Component objects cannot declare new signals.
it: Gli oggetti dei componenti non possono dichiarare nuovi segnali.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
it: Il componente con ID %1 è già stato definito in precedenza.

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
it: Connessione non consentita dal server SOCKSv5

en: Connection refused
it: Connessione rifiutata

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Connection to proxy closed prematurely
it: Connessione al proxy chiusa prematuramente

en: Connection to proxy refused
it: Connessione al proxy rifiutata

en: Connection to proxy timed out
it: Connessione al proxy scaduta

en: Connections: nested objects not allowed
it: Connections: oggetti annidati non permessi

en: Connections: script expected
it: Connections: era atteso uno script

en: Connections: syntax error
it: Connections: errore di sintassi

en: Contains commands to manipulate the window
it: Contiene i comandi per manipolare la finestra

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
it: Il modello di contenuto del tipo complesso %1 contiene un elemento %2, quindi non può essere derivato per estensione da un tipo non vuoto.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
it: Il modello di contenuto del tipo complesso %1 non è una valida estensione del modello di contenuto di %2.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
it: Il contenuto dell'attributo %1 dell'elemento %2 non deve essere dallo spazio di nomi %3.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
it: Il contenuto dell'attributo %1 non corrisponde al vincolo di valore definito.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
it: Il contenuto dell'attributo %1 non corrisponde alla definizione del suo tipo: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
it: Il contenuto dell'elemento %1 non corrisponde al vincolo di valore definito.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
it: Il contenuto dell'elemento %1 non corrisponde alla sua definizione di tipo: %2.

en: Continue
it: Continua

en: Copies
it: Copie

en: Copies:
it: Copie:

en: Copy &Link Location
it: Copia &indirizzo del collegamento

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
it: Copia audio

en: Copy Color
it: Copia colore

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
it: Copia indirizzo dell'immagine

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
it: Copia immagine

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
it: Copia collegamento

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
it: Copia video

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
it: Copia

en: Could not begin transaction
it: Impossibile iniziare la transazione

en: Could not commit transaction
it: Impossibile depositare la transazione

en: Could not connect
it: Impossibile connettersi

en: Could not decode media source.
it: Impossibile decodificare la fonte audio/video.

en: Could not instantiate cursor delegate
it: Impossibile istanziare il delegato del cursore

en: Could not load cursor delegate
it: Impossibile caricare il delegato del cursore

en: Could not locate media source.
it: Impossibile trovare la fonte audio/video.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
it: Impossibile aprire il dispositivo audio. Il dispositivo è già in uso.

en: Could not open input redirection for reading
it: Impossibile aprire in lettura la ridirezione dell'ingresso

en: Could not open media source.
it: Impossibile aprire la fonte audio/video.

en: Could not open output redirection for writing
it: Impossibile aprire in scrittura la ridirezione dell'uscita

en: Could not read footer
it: Impossibile leggere il piè di pagina

en: Could not read image data
it: Impossibile leggere i dati dell'immagine

en: Could not reset to start position
it: Impossibile tornare alla posizione iniziale

en: Could not rollback transaction
it: Impossibile annullare la transazione

en: Could not seek to image read footer
it: Impossibile spostarsi per leggere il piè di pagina dell'immagine

en: Cu&t
it: &Taglia

en: Current Page
it: Pagina attuale

en: Custom
it: Personalizzata

en: Customize...
it: Personalizza...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
it: Taglia

en: DLE (110 x 220 mm)
it: DLE (110 × 220 mm)

en: DRM error
it: Errore di DRM

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
it: I dati di tipo %1 non possono essere vuoti.

en: Datagram was too large to send
it: Datagramma troppo grande per essere inviato

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date time content does not match pattern facet.
it: Il contenuto di data e ora non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
it: Il contenuto di data e ora non corrisponde alla sfaccettatura di massimo esclusivo.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
it: Il contenuto di data e ora non corrisponde alla sfaccettatura di massimo inclusivo.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
it: Il contenuto di data e ora non corrisponde alla sfaccettatura di minimo esclusivo.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
it: Il contenuto di data e ora non corrisponde alla sfaccettatura di minimo inclusivo.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto di data e ora non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Day %1 is invalid for month %2.
it: Il giorno %1 non è valido per il mese %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
it: Il giorno %1 è fuori dall'intervallo %2..%3.

en: Debug Output
it: Uscita di debug

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
it: <non definito>

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
it: [Array di lunghezza %1]

en: Decay HF ratio (%)
it: Rapporto di decadimento delle alte frequenze (%)

en: Decay time (ms)
it: Tempo di decadimento (ms)

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
it: Il contenuto decimale non corrisponde alla sfaccettatura di cifre frazionarie.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
it: Il contenuto decimale non corrisponde alla sfaccettatura di cifre totali.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
it: La dichiarazione dell'attributo %1 non esiste.

en: Declaration for element %1 does not exist.
it: La dichiarazione per l'elemento %1 non esiste.

en: Decoder error
it: Errore di decodifica

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
it: Predefinita

en: Defaults
it: Valori predefiniti

en: Delegate component must be Item type.
it: Il componente delegato deve essere di tipo Item.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete to the end of the word
it: Elimina fino alla fine della parola

en: Delete to the start of the word
it: Elimina fino all'inizio della parola

en: Density (%)
it: Densità (%)

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
it: Il metodo di derivazione di %1 deve essere l'estensione perché il tipo base %2 è un tipo semplice.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
it: L'attributo derivato %1 non esiste nella definizione di base.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
it: L'attributo derivato %1 non corrisponde all'espressione jolly nella definizione di base.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
it: La definizione derivata contiene un elemento %1 che non esiste nella definizione di base.

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
it: L'elemento derivato %1 non può essere nullificabile perché l'elemento base non lo è.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
it: L'elemento derivato %1 ha un vincolo sul valore più debole della particella base.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
it: All'elemento derivato %1 manca un vincolo sul valore, così come definito nella particella base.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
it: La particella derivata permette del contenuto non consentito nella particella base.

en: Derived particle is missing element %1.
it: Alla particella derivata manca l'elemento %1.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
it: L'espressione jolly derivata non è un sottoinsieme dell'espressione jolly di base.

en: Destination file exists
it: Il file di destinazione esiste

en: Diffusion (%)
it: Diffusione (%)

en: Disable Breakpoint
it: Disabilita breakpoint

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
it: Mostra il nome della finestra e contiene i controlli per manipolarla

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
it: La divisione di un valore di tipo %1 per %2 (non numerico) non è consentita.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
it: La divisione di un valore di tipo %1 per %2 o %3 (più o meno zero) non è consentita.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
it: La divisione (%1) per zero (%2) non è definita.

en: Dock
it: Aggancia

en: Document is not a XML schema.
it: Il documento non è uno schema XML.

en: Done
it: Fatto

en: Double content does not match pattern facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non corrisponde alla sfaccettatura di massimo esclusivo.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non corrisponde alla sfaccettatura di massimo inclusivo.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non corrisponde alla sfaccettatura di minimo esclusivo.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non corrisponde alla sfaccettatura di minimo inclusivo.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto del numero a virgola mobile non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
it: Salva immagine

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
it: Salva collegamento...

en: Download error
it: Errore di scaricamento

en: Duplex Printing
it: Stampa fronte e retro

en: Duplicate default property
it: Proprietà predefinita duplicata

en: Duplicate method name
it: Nome di metodo duplicato

en: Duplicate property name
it: Nome di proprietà duplicato

en: Duplicate signal name
it: Nome di segnale duplicato

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
it: Nomi di elementi duplicati %1 nell'elemento %2.

en: Duplicated facets in simple type %1.
it: Sfaccettature duplicate nel tipo semplice %1.

en: Duration content does not match pattern facet.
it: Il contenuto di durata non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
it: Il contenuto di durata non corrisponde alla sfaccettatura di massimo esclusivo.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
it: Il contenuto di durata non corrisponde alla sfaccettatura di massimo inclusivo.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
it: Il contenuto di durata non corrisponde alla sfaccettatura di minimo esclusivo.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
it: Il contenuto di durata non corrisponde alla sfaccettatura di minimo inclusivo.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto di durata non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
it: Il nome di ogni parametro di modello deve essere univoco; %1 è duplicato.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
it: Il valore booleano effettivo non può essere calcolato per una sequenza contenente due o più valori atomici.

en: Effects
it: Effetti

en: Element %1 already defined.
it: Elemento %1 già definito.

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
it: L'elemento %1 non può essere serializzato perché compare al di fuori dell'elemento «document».

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
it: L'elemento %1 non può contenere altri elementi, perché ha contenuto fisso.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
it: L'elemento %1 non può avere un costruttore di sequenza.

en: Element %1 cannot have children.
it: L'elemento %1 non può avere figli.

en: Element %1 contains invalid content.
it: L'elemento %1 ha contenuto non valido.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
it: L'elemento %1 contiene attributi non consentiti.

en: Element %1 contains not allowed child content.
it: L'elemento %1 ha del contenuto figlio non consentito.

en: Element %1 contains not allowed child element.
it: L'elemento %1 contiene elementi figli non consentiti.

en: Element %1 contains not allowed text content.
it: L'elemento %1 ha del contenuto di testo non consentito.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
it: L'elemento %1 contiene due attributi di tipo %2.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
it: L'elemento %1 contiene un attributo sconosciuto %2.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
it: L'elemento %1 non corrisponde al vincolo di spazio di nomi dell'espressione jolly nella particella base.

en: Element %1 exists twice with different types.
it: L'elemento %1 esiste due volte con tipi diversi.

en: Element %1 is declared as abstract.
it: L'elemento %1 è dichiarato come astratto.

en: Element %1 is missing child element.
it: All'elemento %1 manca un elemento figlio.

en: Element %1 is missing in derived particle.
it: L'elemento %1 manca nella particella derivata.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
it: All'elemento %1 manca l'attributo richiesto %2.

en: Element %1 is not allowed at this location.
it: L'elemento %1 non è consentito in questa posizione.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
it: L'elemento %1 non è consentito in quest'ambito, gli elementi possibili sono: %2.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
it: L'elemento %1 non può avere un vincolo di valore se il suo tipo base è complesso.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
it: L'elemento %1 non può avere un vincolo di valore se il suo tipo è derivato da %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
it: L'elemento %1 non può avere affiliazione al gruppo di sostituzione perché non è un elemento globale.

en: Element %1 is not defined in this scope.
it: L'elemento %1 non è definito in quest'ambito.

en: Element %1 is not nillable.
it: L'elemento %1 non è nullificabile.

en: Element %1 must come last.
it: L'elemento %1 deve venire per ultimo.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
it: L'elemento %1 deve avere almeno uno tra gli attributi %2 e %3.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
it: L'elemento %1 deve avere un attributo %2 o un costruttore di sequenza.

en: Element contains content although it is nillable.
it: L'elemento ha contenuto sebbene sia nullificabile.

en: Element group %1 already defined.
it: Gruppo di elementi %1 già definito.

en: Element is not creatable.
it: L'elemento non è creabile.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
it: Una particella vuota non può essere derivata da una non vuota.

en: Empty property assignment
it: Assegnazione di proprietà vuota

en: Empty signal assignment
it: Assegnazione di segnale vuota

en: Enable Breakpoint
it: Abilita breakpoint

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encoding %1 is unsupported
it: La codifica %1 non è supportata

en: Encountered incorrectly encoded content.
it: Trovato contenuto con codifica non corretta.

en: Enter a value:
it: Inserisci un valore:

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
it: La sfaccettatura di enumerazione ha contenuto non valido: {%1} non è un valore di tipo %2.

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
it: Errore %1 in %2, alla riga %3, colonna %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
it: Errore %1 in %2: %3

en: Error Log
it: Registro degli errori

en: Error closing database
it: Errore nella chiusura della banca dati

en: Error creating SSL context (%1)
it: Errore nella creazione del contesto SSL (%1)

en: Error creating SSL session, %1
it: Errore nella creazione della sessione SSL, %1

en: Error creating SSL session: %1
it: Errore nella creazione della sessione SSL: %1

en: Error decoding: %1: %2
it: Errore nella decodifica: %1: %2

en: Error during SSL handshake: %1
it: Errore nell'inizializzazione SSL: %1

en: Error loading local certificate, %1
it: Errore nel caricamento del certificato locale, %1

en: Error loading private key, %1
it: Errore nel caricamento della chiave privata, %1

en: Error opening URL
it: Errore nell'apertura dell'URL

en: Error opening database
it: Errore nell'apertura della banca dati

en: Error opening file
it: Errore nell'apertura del file

en: Error opening resource
it: Errore nell'apertura della risorsa

en: Error opening source: media type could not be determined
it: Errore nell'apertura della fonte: impossibile determinare il tipo di audio o video

en: Error opening source: resource is compressed
it: Errore nell'apertura della fonte: risorsa compressa

en: Error opening source: resource not opened
it: Errore nell'apertura della fonte: risorsa non aperta

en: Error opening source: resource not valid
it: Errore nell'apertura della fonte: risorsa non valida

en: Error opening source: type not supported
it: Errore nell'apertura della fonte: tipo non supportato

en: Error reading from process
it: Errore in lettura dal processo

en: Error while downloading %1: %2
it: Errore nello scaricamento di %1: %2

en: Error while reading: %1
it: Errore nella lettura: %1

en: Error while uploading %1: %2
it: Errore nell'invio di %1: %2

en: Error writing to process
it: Errore in scrittura sul processo

en: Execute
it: Esegui

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
it: Executive (7,5 × 10 pollici, 191 × 254 mm)

en: Exit
it: Esci

en: Expected
it: Atteso

en: Expected character data.
it: Erano attesi dati di caratteri.

en: Extra content at end of document.
it: Contenuti eccedenti alla fine del documento.

en: Failed to get image from provider: %1
it: Recupero dell'immagine dal fornitore non riuscita: %1

en: Failed to set requested IAP
it: Impostazione dell'IAP richiesto non riuscita

en: Failure to write block
it: Scrittura del blocco non riuscita

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
it: Errore nella conversione da %1 a %2: %3

en: False
it: Falso

en: Field %1 has no simple type.
it: Il campo %1 non ha un tipo semplice.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
it: Il file %1 non è scrivibile.
    Scegli un nome di file diverso.

en: File exists
it: Il file esiste

en: File name case mismatch for "%1"
it: Le maiuscole del nome del file «%1» non corrispondono

en: Find &Next
it: Trova &successivo

en: Find &Previous
it: Trova &precedente

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
it: Vincolo a valore fisso non consentito se l'elemento è nullificabile.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
it: Il vincolo di valore fisso sull'elemento %1 è diverso dal vincolo sul valore nella particella base.

en: Float
it: Mobile

en: Folio
it: Foglio

en: Folio (210 x 330 mm)
it: Folio (210 × 330 mm)

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
it: Caratteri

en: Font st&yle
it: &Stile dei caratteri

en: Form
it: Modulo

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
it: Vai avanti

en: General SOCKSv5 server failure
it: Errore generale del server SOCKSv5

en: GestureArea: nested objects not allowed
it: GestureArea: oggetti annidati non permessi

en: GestureArea: script expected
it: GestureArea: era atteso uno script

en: GestureArea: syntax error
it: GestureArea: errore di sintassi

en: Getting position failed
it: Recupero della posizione non riuscito

en: Go Back
it: Vai al precedente

en: Go to Line
it: Vai alla riga

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hide Details...
it: Nascondi dettagli...

en: Host not found
it: Host non trovato

en: Host unreachable
it: Host irraggiungibile

en: ID illegally masks global JavaScript property
it: L'ID maschera contro le regole una proprietà globale di JavaScript

en: ID value '%1' is not unique.
it: Il valore ID «%1» non è univoco.

en: IDs cannot start with an uppercase letter
it: Gli identificativi non possono cominciare con una maiuscola

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
it: Gli identificativi possono contenere solo lettere, numeri e trattini bassi

en: IDs must start with a letter or underscore
it: Gli identificativi devono cominciare con una lettera o un trattino basso

en: Identity constraint %1 already defined.
it: Vincolo identitario %1 già definito.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
it: Se entrambi i valori hanno un fuso orario, deve essere lo stesso. %1 e %2 non li hanno uguali.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
it: Se l'elemento %1 non ha l'attributo %2, non può avere gli attributi %3 o %4.

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
it: Se il primo argomento è una sequenza vuota o una stringa di lunghezza zero (nessuno spazio di nomi), non si può specificare un prefisso. È stato specificato il prefisso %1.

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
it: Ignora

en: Illegal method name
it: Nome di metodo non consentito

en: Illegal namespace declaration.
it: Dichiarazione di spazio di nomi non consentita.

en: Illegal property name
it: Nome di proprietà non consentito

en: Illegal signal name
it: Nome di segnale non consentito

en: Image depth not valid
it: Profondità dell'immagine non valida

en: Image mHeader read failed
it: Lettura dell'intestazione dell'immagine non riuscita

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
it: Tipo di immagine (non TrueVision 2.0) non supportato

en: Image type not supported
it: Tipo dell'immagine non supportato

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
it: In un costruttore di spazi di nomi, il valore di uno spazio di nomi non può essere una stringa vuota.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
it: In un modulo di foglio di stile semplificato deve essere presente l'attributo %1.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
it: In uno schema XSL-T, non si può usare l'asse %1, solo %2 e %3.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
it: In uno schema XSL-T, la funzione %1 non può avere un terzo argomento.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
it: In uno schema XSL-T, solo le funzioni %1 e %2, non %3, si possono usare per la corrispondenza.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
it: In uno schema XSL-T, il primo argomento della funzione %1 deve essere un letterale o un riferimento a variabile, quando viene usata per la corrispondenza.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
it: In uno schema XSL-T, il primo argomento della funzione %1 deve essere una stringa letterale, quando viene usata per la corrispondenza.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
it: Nella stringa di sostituzione, %1 può essere usato solo per quotare se stesso o %2, non %3.

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
it: Nella stringa di sostituzione, %1 deve essere seguito da almeno una cifra quando non è quotato.

en: In use
it: In uso

en: Inches (in)
it: Pollici (in)

en: Incorrectly specified signal assignment
it: Assegnazione di segnale non correttamente specificata

en: Indent
it: Fai rientrare

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Bulleted List
it: Inserisci elenco puntato

en: Insert Numbered List
it: Inserisci elenco numerato

en: Insert Unicode control character
it: Inserisci carattere di controllo Unicode

en: Insert a new line
it: Inserisci una nuova riga

en: Insert a new paragraph
it: Inserisci un nuovo paragrafo

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
it: Analizza

en: Inspector Mode
it: Modalità d'ispezione

en: Insufficient bandwidth
it: Banda insufficiente

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
it: La divisione tra interi (%1) per zero (%2) non è definita.

en: Interrupt
it: Interrompi

en: Invalid QName content: %1.
it: Contenuto di QName non valido: %1.

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid XML character.
it: Carattere XML non valido.

en: Invalid XML version string.
it: Stringa di versione XML non valida.

en: Invalid alias location
it: Luogo di alias non valido

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
it: Riferimento ad alias non valido. Un riferimento di alias deve essere specificato come <id>, <id>.<property> o <id>.<value property>.<property>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
it: Riferimento di alias non valido. Impossibile trovare id «%1»

en: Invalid attached object assignment
it: Assegnazione di oggetto allegato non valida

en: Invalid attribute in XML declaration.
it: Attributo non valido nella dichiarazione XML.

en: Invalid component body specification
it: Specifica del corpo del componente non valida

en: Invalid component id specification
it: Specifica dell'identificativo del componente non valida

en: Invalid configuration.
it: Configurazione non valida.

en: Invalid document.
it: Documento non valido.

en: Invalid empty ID
it: ID vuoto non valido

en: Invalid empty URL
it: URL vuoto non valido

en: Invalid entity value.
it: Valore dell'entità non valido.

en: Invalid filename
it: Nome di file non valido

en: Invalid grouped property access
it: Accesso alla proprietà raggruppata non valido

en: Invalid hostname
it: Nome dell'host non valido

en: Invalid option:
it: Opzione non valida:

en: Invalid or empty cipher list (%1)
it: Elenco di cifrari non valido o vuoto (%1)

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
it: Assegnazione di proprietà non valida: «%1» è una proprietà di sola lettura

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un vettore tridimensionale

en: Invalid property assignment: boolean expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un booleano

en: Invalid property assignment: color expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un colore

en: Invalid property assignment: date expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era attesa una data

en: Invalid property assignment: datetime expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era attesa una data e ora

en: Invalid property assignment: int expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un intero

en: Invalid property assignment: number expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un numero

en: Invalid property assignment: point expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un punto

en: Invalid property assignment: rect expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un rettangolo

en: Invalid property assignment: script expected
it: Assegnazione della proprietà non valida: era atteso uno script

en: Invalid property assignment: size expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era attesa una dimensione

en: Invalid property assignment: string expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era attesa una stringa

en: Invalid property assignment: time expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era attesa un'ora

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
it: Assegnazione di proprietà non valida: enumerazione sconosciuta

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un intero senza segno

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
it: Assegnazione di proprietà non valida: tipo non supportato «%1»

en: Invalid property assignment: url expected
it: Assegnazione di proprietà non valida: era atteso un URL

en: Invalid property nesting
it: Annidamento di proprietà non valido

en: Invalid property type
it: Tipo di proprietà non valido

en: Invalid property use
it: Uso della proprietà non valido

en: Invalid protocol
it: Protocollo non valido

en: Invalid socket descriptor
it: Descrittore di socket non valido

en: Invalid source type.
it: Tipo di fonte non valido.

en: Invalid use of id property
it: Uso della proprietà id non valido

en: Invalid use of namespace
it: Uso dello spazio di nomi non valido

en: It is not possible to bind to the prefix %1
it: Impossibile collegare al prefisso %1.

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
it: Impossibile convertire da %1 in %2.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
it: Impossibile ridichiarare il prefisso %1.

en: It will not be possible to retrieve %1.
it: Non sarà possibile recuperare %1.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
it: Non è possibile aggiungere attributi dopo qualsiasi altro tipo di nodo.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
it: Impossibile convertire il valore %1 di tipo %2 nel tipo %3.

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
it: Corsivo

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il tipo di elemento %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
it: Il tipo di elemento del tipo base non corrisponde al tipo di elemento di %1.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
it: Il tipo di elemento di tipo semplice %1 non può essere un tipo complesso.

en: Items
it: Elementi

en: JavaScript Alert - %1
it: Avviso di JavaScript - %1

en: JavaScript Confirm - %1
it: Conferma di JavaScript - %1

en: JavaScript Problem - %1
it: Problema di JavaScript - %1

en: JavaScript Prompt - %1
it: Richiesta di JavaScript - %1

en: Justify
it: Giustifica

en: Key constraint %1 contains absent fields.
it: Il vincolo di chiave %1 contiene dei campi assenti.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
it: Il vincolo di chiave %1 contiene riferimenti all'elemento nullificabile %2.

en: KeyNavigation is only available via attached properties
it: KeyNavigation è disponibile solo attraverso proprietà allegate

en: Keys is only available via attached properties
it: Keys è disponibile solo attraverso proprietà allegate

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
it: Nessuna ricerca recente

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
it: Estensione mancante

en: Landscape
it: Orizzontale

en: LayoutDirection attached property only works with Items
it: La proprietà allegata LayoutDirection funziona solo con gli elementi.

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
it: LayoutMirroring è disponibile solo attraverso proprietà allegate

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Ledger (432 x 279 mm)
it: Ledger (432 × 279 mm)

en: Left edge
it: Bordo sinistro

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
it: Legal (8,5 × 14 pollici, 216 × 356 mm)

en: Less
it: Meno

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
it: Letter (8,5 × 11 pollici, 216 × 279 mm)

en: Level (%)
it: Livello (%)

en: Line down
it: Rompi le righe

en: Line up
it: Allinea

en: Line:
it: Riga:

en: List content does not match length facet.
it: Il contenuto dell'elenco non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza.

en: List content does not match maxLength facet.
it: Il contenuto dell'elenco non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza massima.

en: List content does not match minLength facet.
it: Il contenuto dell'elenco non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza minima.

en: List content does not match pattern facet.
it: Il contenuto dell'elenco non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto dell'elenco non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: ListElement: cannot contain nested elements
it: ListElement: non può contenere elementi annidati

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
it: ListElement: non può usare la proprietà riservata «id»

en: ListElement: cannot use script for property value
it: ListElement: non può usare uno script come valore di proprietà

en: ListModel: undefined property '%1'
it: ListModel: proprietà non definita «%1»

en: Loaded Scripts
it: Script caricati

en: Loaded schema file is invalid.
it: Il file di schema caricato non è valido.

en: Loader does not support loading non-visual elements.
it: Il caricatore non supporta il caricamento di elementi non visivi.

en: Loading clip failed
it: Caricamento dello spezzone non riuscito

en: Local file
it: File locale

en: Locals
it: Locali

en: Location:
it: Luogo:

en: Logging in to %1 failed: authentication required
it: Accesso a %1 non riuscito: autenticazione richiesta

en: Long side
it: Lato lungo

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
it: Cerca nel dizionario

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
it: Informazioni su %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
it: Nascondi %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
it: Nascondi gli altri

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
it: Preferenze...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
it: Esci da %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
it: Servizi

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
it: Mostra tutto

en: Ma&ximize
it: Ma&ssimizza

en: Mac OS X input method
it: Metodo di inserimento Mac OS X

en: Makes the window full screen
it: Mostra la finestra a schermo intero

en: Margins
it: Margini

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
it: Classe

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
it: Cartella di file

en: Matches are case insensitive
it: Le corrispondenze non distinguono le maiuscole.

en: Maximize
it: Massimizza

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
it: Elemento audio

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
it: Controlli di lettura degli elementi audio e di visualizzazione dello stato

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
it: Inizia la lettura

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
it: Stato del filmato attuale

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
it: Tempo attuale del filmato

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
it: Tempo trascorso

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
it: Pulsante a schermo intero

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
it: Cursore d'avanzamento

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
it: Levetta del cursore d'avanzamento

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
it: Pulsante del muto

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
it: Disattiva le tracce audio

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
it: Pulsante di pausa

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
it: Metti in pausa la lettura

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
it: Pulsante di lettura

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
it: Mostra il filmato a schermo intero

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
it: Tempo restante

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
it: Tempo rimanente del filmato

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
it: Riporta il filmato in streaming al tempo reale

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
it: Pulsante di ritorno in tempo reale

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
it: Pulsante di riavvolgimento

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
it: Riavvolgi filmato

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
it: Pulsante di ricerca all'indietro

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
it: Pulsante di ricerca in avanti

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
it: Ricerca rapida all'indietro

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
it: Ricerca rapida in avanti

[ctx: Media controller element]
en: Slider
it: Cursore

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
it: Levetta del cursore

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
it: Indicazione di stato

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
it: Pulsante del suono

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
it: Riattiva le tracce audio

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
it: Elemento video

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
it: Controlli di lettura degli elementi video e di visualizzazione dello stato

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
it: Caricamento...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
it: In diretta

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
it: %1 giorni %2 ore %3 minuti %4 secondi

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
it: %1 ore %2 minuti %3 secondi

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
it: %1 minuti %2 secondi

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
it: %1 secondi

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
it: Tempo indefinito

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
it: Il tipo di membro %1 non può essere derivato dal tipo di membro %2 del tipo base %4 di %3.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il tipo di membro %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
it: Il tipo di membro di tipo semplice %1 non può essere un tipo complesso.

en: Method names cannot begin with an upper case letter
it: I nomi di metodo non possono cominciare con una maiuscola

en: Mi&nimize
it: Mi&nimizza

en: Millimeters (mm)
it: Millimetri (mm)

en: Minimize
it: Minimizza

en: Missing codec helper script assistant.
it: Assistente dello script di supporto al codec mancante.

en: Missing default state in history state '%1'
it: Stato predefinito mancante nello stato cronologico «%1»

en: Missing initial state in compound state '%1'
it: Stato iniziale mancante nello stato composto «%1»

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
it: L'importazione di moduli deve avvenire prima delle dichiarazioni di funzioni, variabili e opzioni.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
it: La divisione modulare (%1) per zero (%2) non è definita.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
it: Il mese %1 è fuori dall'intervallo %2..%3.

en: More
it: Altro

en: More than one value found for field %1.
it: Più di un valore trovato per il campo %1.

en: More...
it: Altro...

en: Move the cursor to the end of the block
it: Sposta il cursore alla fine del blocco

en: Move the cursor to the end of the document
it: Sposta il cursore alla fine del documento

en: Move the cursor to the end of the line
it: Sposta il cursore alla fine della riga

en: Move the cursor to the next character
it: Sposta il cursore al carattere successivo

en: Move the cursor to the next line
it: Sposta il cursore alla riga successiva

en: Move the cursor to the next word
it: Sposta il cursore alla parola successiva

en: Move the cursor to the previous character
it: Sposta il cursore al carattere precedente

en: Move the cursor to the previous line
it: Sposta il cursore alla riga precedente

en: Move the cursor to the previous word
it: Sposta il cursore alla parola precedente

en: Move the cursor to the start of the block
it: Sposta il cursore all'inizio del blocco

en: Move the cursor to the start of the document
it: Sposta il cursore all'inizio del documento

en: Move the cursor to the start of the line
it: Sposta il cursore all'inizio della riga

en: Moves the window out of the way
it: Toglie di torno la finestra

en: Multicast error
it: Errore multicast

en: Multiple input method switcher
it: Cambio multiplo del metodo d'inserimento

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
it: Cambio multiplo del metodo d'inserimento che usa il menu contestuale degli campi di testo

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
it: La moltiplicazione di un valore di tipo %1 per %2 o %3 (più o meno infinito) non è consentita.

[ctx: Mute]
en: Mute
it: Muto

en: Muted
it: Muto

en: Name
it: Nome

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
it: Lo spazio di nomi %1 può essere vincolato solo a %2 (ed è comunque già dichiarato).

en: Namespace %1 cannot be used as a type
it: Lo spazio di nomi %1 non può essere usato come tipo

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
it: Le dichiarazioni di spazi di nomi devono avvenire prima delle dichiarazioni di funzioni, variabili e opzioni.

en: Namespace prefix '%1' not declared
it: Prefisso «%1» dello spazio di nomi non dichiarato

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
it: Il prefisso dello spazio di nomi del nome qualificato %1 non è definito.

en: Network communication error
it: Errore di comunicazione di rete

en: Network error
it: Errore di rete

en: Network operation timed out
it: Operazione di rete scaduta

en: Network timeout.
it: Tempo scaduto in rete.

en: Network unavailable
it: Rete non disponibile

en: Network unreachable
it: Rete irraggiungibile

en: New
it: Nuovo

en: Next
it: Successivo

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
it: Nessuna stima trovata

en: No casting is possible with %1 as the target type.
it: Impossibile convertire in %1.

en: No certificates could be verified
it: Non è stato possibile verificare nessun certificato

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
it: Nessun antenato comune per le destinazioni e l'origine della transizione dallo stato «%1»

en: No comparisons can be done involving the type %1.
it: Non si può fare un confronto che coinvolga il tipo %1.

en: No definition for element %1 available.
it: Nessuna definizione disponibile per l'elemento %1.

en: No error
it: Nessun errore

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
it: Non sono supportate le funzioni esterne. Tutte le funzioni supportate possono essere usate direttamente, senza prima dichiararle come esterne.

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
it: Nessun motore di file disponibile, o il motore non supporta UnMapExtension

en: No function with name %1 is available.
it: Non è disponibile nessuna funzione di nome %1.

en: No function with signature %1 is available
it: Non è disponibile nessuna funzione con firma %1

en: No host name given
it: Nessun nome di host specificato

en: No namespace binding exists for the prefix %1
it: Non esiste nessun collegamento a spazio di nomi per il prefisso %1.

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
it: Nessun operando in una divisione tra interi, %1, può essere %2.

en: No program defined
it: Nessun programma definito

en: No property alias location
it: Nessun luogo di alias di proprietà

en: No referenced value found for key reference %1.
it: Nessun valore referenziato trovato per il riferimento a chiave %1.

en: No schema defined for validation.
it: Nessuno schema definito per la validazione.

en: No suitable proxy found
it: Nessun proxy adatto trovato

en: No template by name %1 exists.
it: Non esiste nessun modello di nome %1.

en: No value is available for the external variable with name %1.
it: Nessun valore disponibile per la variabile esterna di nome %1.

en: No variable with name %1 exists
it: Non esiste nessuna variabile di nome %1

en: Non-existent attached object
it: Oggetto allegato inesistente

en: Non-unique value found for constraint %1.
it: Valore non univoco trovato per il vincolo %1.

en: None
it: Nessuna

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
it: Nessuna espressione di pragma è supportata. Quindi, dev'essere presente un'espressione di ripiego.

en: Not an attached property name
it: Non un nome di proprietà allegata

en: Not found
it: Non trovato

en: Not ready
it: Non pronto

en: Not ready to play
it: Non pronto alla lettura

en: Not supported
it: Non supportato

en: Notation %1 already defined.
it: Notazione %1 già definita.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto della notazione non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: One of the CA certificates is invalid
it: Uno dei certificati dell'autorità di certificazione non è valido

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
it: Solo le sfaccettature %1 e %2 sono ammesse quando si deriva per unione.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
it: Può esserci una sola dichiarazione di %1 nel prologo dell'interrogazione.

en: Only one %1-element can appear.
it: Può comparire solo un elemento %1.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
it: Solo il prefisso %1 può essere vincolato a %2 e viceversa.

en: Open
it: Apri

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
it: Apri audio

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
it: Apri riquadro

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
it: Apri immagine

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
it: Apri collegamento

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
it: Apri video

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
it: Apri in una nuova finestra

en: Opening clip failed
it: Apertura dello spezzone non riuscita

en: Operation canceled
it: Operazione annullata

en: Operation on non-socket
it: Operazione su un non-socket

en: Operation on socket is not supported
it: L'operazione sul socket non è supportata

en: Operation stopped by the user
it: Operazione interrotta dall'utente

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
it: L'operatore %1 non può essere usato su valori atomici di tipo %2 e %3.

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
it: L'operatore %1 non può essere usato sul tipo %2.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
it: L'operatore %1 non è disponile tra valori atomici di tipo %2 e %3.

en: Options
it: Opzioni

en: Orientation
it: Orientazione

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Out of resources
it: Risorse terminate

en: Outdent
it: Riduci rientro

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
it: Contorno

en: Output &file:
it: &File di output:

en: Output Settings
it: Impostazioni di uscita

en: Overflow: Can't represent date %1.
it: Overflow: impossibile rappresentare la data %1.

en: Overflow: Date can't be represented.
it: Overflow: la data non può essere rappresentata.

en: P&roperties
it: P&roprietà

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
it: POLICY_DB_DEFAULT va definita prima di poter usare qualsiasi altra definizione di POLICY

en: Page
it: Pagina

en: Page down
it: Pagina in giù

en: Page left
it: Pagina a sinistra

en: Page right
it: Pagina a destra

en: Page size:
it: Dimensione della pagina:

en: Page up
it: Pagina in su

en: Pages from
it: Pagine da

en: Paper
it: Carta

en: Paper source:
it: Alimentazione della carta:

en: Parse error: %1
it: Errore di analisi: %1

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
it: La particella contiene espressioni jolly non deterministiche.

en: Paste and Match Style
it: Incolla e adatta allo stile

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
it: Incolla

en: Path not found
it: Percorso non trovato

[ctx: Pause]
en: Pause
it: Pausa

en: Pause failed
it: Pausa non riuscita

en: Permission denied
it: Permesso negato

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
it: Accessibilità

[ctx: Phonon::]
en: Communication
it: Comunicazione

[ctx: Phonon::]
en: Games
it: Giochi

[ctx: Phonon::]
en: Music
it: Musica

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
it: Uscita audio

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
it: Il dispositivo di uscita dell'audio

[ctx: Play]
en: Play
it: Leggi

en: Play/Pause Animations
it: Attiva/ferma animazioni

en: PlayBook IMF
it: Metodo d'inserimento per PlayBook

en: Playback complete
it: Lettura completata

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
it: Installazione dell'estensione per codec non riuscita per il codec: %0

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
it: Dati di verifica dell'estensione non corrispondenti in «%1»

en: Points (pt)
it: Punti (pt)

en: Portrait
it: Verticale

en: Position
it: Posizione

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
it: Possibile ciclo ancorato rilevato al centramento.

en: Possible anchor loop detected on fill.
it: Possibile ciclo ancorato rilevato al riempimento.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
it: Possibile ciclo ancorato rilevato all'ancoramento orizzontale.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
it: Possibile ciclo ancorato rilevato all'ancoramento verticale.

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
it: Il prefisso %1 può essere vincolato solo a %2 (ed è comunque già dichiarato).

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
it: Il prefisso %1 è già dichiarato nel prologo.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
it: Il prefisso del nome qualificato %1 non è definito.

en: Premature end of document.
it: Chiusura anticipata del documento.

en: Press
it: Premi

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Print
it: Stampa

en: Print To File ...
it: Stampa su file...

en: Print all
it: Stampa tutto

en: Print current page
it: Stampa la pagina attuale

en: Print range
it: Intervallo di stampa

en: Print selection
it: Stampa selezione

en: Print to File (PDF)
it: Stampa su file (PDF)

en: Print to File (Postscript)
it: Stampa su file (PostScript)

en: Printer
it: Stampante

en: Private key does not certify public key, %1
it: La chiave privata non certifica quella pubblica, %1

en: Process crashed
it: Il processo è andato in crash

en: Process failed to start: %1
it: Avvio del processo non riuscito: %1

en: Process operation timed out
it: Tempo scaduto per l'operazione del processo

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
it: La promozione di %1 a %2 può causare una perdita di precisione.

en: Property assignment expected
it: Era attesa un'assegnazione di proprietà

en: Property has already been assigned a value
it: È già stato assegnato un valore alla proprietà

en: Property names cannot begin with an upper case letter
it: I nomi di proprietà non possono cominciare con una maiuscola

en: Property value set multiple times
it: Valore della proprietà impostato più volte

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
it: PropertyChanges non supporta la creazione di oggetti a stato specifico.

en: Protocol type not supported
it: Tipo di protocollo non supportato

en: Proxy authentication failed
it: Autenticazione al proxy non riuscita

en: Proxy authentication failed: %1
it: Autenticazione al proxy non riuscita: %1

en: Proxy host not found
it: Host proxy non trovato

en: Proxy server error
it: Errore nel server proxy

en: Proxy server not supported
it: Server proxy non supportato

en: PulseAudio Sound Server
it: Server sonoro PulseAudio

en: Puts a maximized window back to normal
it: Ripristina una finestra massimizzata

en: Puts a minimized window back to normal
it: Ripristina una finestra minimizzata

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
it: Impossibile collegare la variabile

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
it: Impossibile prelevare il primo

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
it: Impossibile prelevare il successivo

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
it: Impossibile prelevare il record %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
it: Qt è stato generato senza supporto per QMovie

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
it: Ciclo di collegamento rilevato per la proprietà «%1»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
it: Era atteso un tipo di parametro

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
it: Era atteso un tipo di proprietà

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
it: Elemento atteso «%1»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
it: Era atteso un nome di tipo

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
it: L'identificativo non può cominciare con un letterale numerico

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
it: Carattere non consentito

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
it: Sequenza di escape non consentita

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
it: Sintassi non consentita per numero esponenziale

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
it: Sequenza di escape Unicode non consentita

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
it: Identificativo del qualificatore d'importazione non valido

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
it: Modificatore del tipo di proprietà non valido

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
it: Contrassegno non valido per espressione regolare «%0»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
it: Dichiarazione JavaScript al di fuori di un elemento Script

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
it: L'importazione di librerie richiede una versione

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
it: Valore della proprietà impostato più volte

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
it: Sola lettura non ancora supportata

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
it: Il nome riservato «Qt» non può essere usato come qualificatore

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
it: I qualificatori di importazione degli script devono essere univoci.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
it: L'importazione di script richiede un qualificatore

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
it: Errore di sintassi

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
it: Commento non concluso alla fine del file

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
it: Stringa non conclusa alla fine della riga

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
it: Modificatore del tipo di proprietà inatteso

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
it: Elemento inatteso «%1»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
it: Sequenza con barra inversa di espressione regolare non conclusa

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
it: Classe di espressioni regolari non conclusa

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
it: Letterale a espressione regolare non concluso

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
it: Impossibile assegnare un oggetto alla proprietà di segnale %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
it: Impossibile assegnare oggetto a proprietà di interfaccia

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
it: Impossibile assegnare oggetto a elenco

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
it: Impossibile assegnare oggetto di tipo %1 senza metodo predefinito

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
it: Impossibile assegnare un valore %1 alla proprietà %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
it: Impossibile connettere segnale e ricettore non corrispondenti, %1 e %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
it: Impossibile impostare le proprietà di %1 perché è nullo

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
it: Impossibile creare oggetto allegato

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
it: Impossibile creare oggetto di tipo %1

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
it: Qt è stato generato senza supporto per gli schemi XML

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
it: Un'interrogazione XmlListModel deve iniziare per «/» o «//»

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
it: &Annulla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
it: &Chiudi

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
it: &Salva

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
it: &Sì

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
it: Interrompi

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
it: Applica

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
it: Chiudi senza salvare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
it: Non salvare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
it: N&o a tutto

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
it: Apri

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
it: Azzera

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
it: Ripristina valori predefiniti

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
it: Riprova

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
it: Salva

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
it: Salva tutto

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
it: Sì a &tutto

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
it: Unità

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
it: Risorse del computer

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
it: Qualsiasi

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
it: Arabo

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
it: Armeno

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
it: Bengalese

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
it: Nero

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
it: Cirillico

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
it: Semi

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
it: Neretto

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
it: Georgiano

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
it: Greco

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
it: Ebraico

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
it: Corsivo

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
it: Giapponese

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
it: Coreano

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
it: Laotiano

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
it: Latino

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
it: Birmano

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
it: Normale

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
it: Ogamico

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
it: Runico

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
it: Singalese

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
it: Simboli

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
it: Siriaco

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
it: Tailandese

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
it: Tibetano

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
it: Vietnamita

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
it: Nessun nome di host specificato

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
it: Nome dell'host non valido

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
it: Nessun nome di host specificato

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
it: Impossibile avviare la transazione

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
it: Errore nell'apertura della banca dati

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
it: Impossibile depositare la transazione

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
it: Impossibile annullare la transazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
it: Impossibile allocare la dichiarazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
it: Impossibile descrivere la dichiarazione di ingresso

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
it: Impossibile descrivere la dichiarazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
it: Impossibile prelevare il prossimo elemento

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
it: Impossibile trovare l'array

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
it: Impossibile prelevare i dati dell'array

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
it: Impossibile prelevare le informazioni dell'interrogazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
it: Impossibile ottenere informazioni sulla dichiarazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
it: Impossibile avviare la transazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
it: Impossibile chiudere la dichiarazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
it: Impossibile depositare la transazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
it: Impossibile creare il blob

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
it: Impossibile eseguire l'interrogazione

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
it: Impossibile aprire il blob

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
it: Impossibile leggere il blob

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
it: Impossibile scrivere il blob

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
it: Non c'è più spazio sul dispositivo

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
it: File o cartella inesistente

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
it: Permesso negato

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
it: Troppi file aperti

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
it: Impossibile collegare i valori in uscita

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
it: Impossibile collegare il valore

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
it: Impossibile eseguire l'interrogazione successiva

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
it: Impossibile eseguire l'interrogazione

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
it: Impossibile prelevare dati

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
it: Impossibile azzerare la dichiarazione

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
it: Impossibile memorizzare il prossimo risultato

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
it: Impossibile memorizzare il risultato

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
it: Impossibile memorizzare i risultati della dichiarazione

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
it: Barra angolare

[ctx: QMessageBox]
en: Help
it: Aiuto

en: QName content does not match pattern facet.
it: Il contenuto di QName non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto di QName non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
it: Errore nell'apertura di %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
it: URI non valido: %1

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
it: Errore nella scrittura su %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
it: Impossibile aprire %1: il percorso è una cartella

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
it: Errore nell'apertura di %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
it: Errore nella lettura da %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
it: Richiesta di apertura di file non locale %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
it: Errore nella scrittura su %1: %2

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
it: L'accesso alla rete è disabilitato.

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
it: Errore nella sessione di rete.

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
it: Il protocollo «%1» è sconosciuto

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
it: Errore di avvio del motore.

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
it: Impossibile avviare la transazione

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
it: Impossibile depositare la transazione

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
it: Impossibile inizializzare

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
it: Impossibile annullare la transazione

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
it: Impossibile allocare la dichiarazione

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
it: Impossibile collegare la colonna per l'esecuzione in serie

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
it: Impossibile collegare il valore

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione in serie

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
it: Impossibile recuperare il tipo di dichiarazione

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
it: Impossibile passare al successivo

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
it: QODBCResult::reset: Impossibile impostare «SQL_CURSOR_STATIC» come un attributo della dichiarazione. Controlla la configurazione del driver ODBC.

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
it: Impossibile collegare la variabile

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
it: Impossibile prelevare

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
it: Impossibile prelevare il primo

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
it: Impossibile prelevare l'ultimo

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
it: Impossibile prelevare il successivo

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
it: Impossibile prelevare il precedente

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
it: Nome

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
it: Valore

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
it: Impossibile creare l'interrogazione

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
it: Impossibile preparare la dichiarazione

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
it: Stampa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
it: Esporta a PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
it: Esporta a PostScript

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
it: Prima pagina

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
it: Adatta alla pagina

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
it: Adatta alla larghezza

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
it: Orizzontale

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
it: Ultima pagina

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
it: Pagina successiva

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
it: Impostazioni di pagina

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
it: Configurazione di pagina

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
it: Verticale

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
it: Pagina precedente

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
it: Stampa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
it: Mostra pagine affiancate

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
it: Mostra panoramica di tutte le pagine

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
it: Mostra pagina singola

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
it: Ingrandisci

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
it: sintassi errata di classe di caratteri

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
it: sintassi errata della ricerca in avanti

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
it: sintassi errata di ripetizione

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
it: è stata usata una funzione disabilitata

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
it: categoria non valida

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
it: intervallo non valido

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
it: valore ottale non valido

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
it: Ricerche all'indietro non supportate, vedi QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
it: raggiunto un limite interno

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
it: delimitatore sinistro mancante

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
it: non si è verificato nessun errore

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
it: fine inattesa

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
it: Impossibile prelevare i risultati

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
it: Nessuna interrogazione

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
it: Numero di parametri non corrispondente

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
it: Impossibile collegare i parametri

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
it: Impossibile eseguire dichiarazioni multiple contemporaneamente

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
it: Impossibile prelevare la riga

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
it: Impossibile azzerare la dichiarazione

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
it: Condizione

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
it: Conta le volte

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
it: Ignora conteggio

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
it: Posizione

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
it: Una volta sola

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
it: Nome

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
it: Valore

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
it: Livello

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
it: Posizione

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
it: Nome

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
it: Aggiungi preferito

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
it: Regola luminosità

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
it: Applicazione a sinistra

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
it: Applicazione a destra

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
it: Ripeti in ciclo le tracce audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
it: Avanti audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
it: Lettura casuale audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
it: Ripeti audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
it: Riavvolgi audio

[ctx: QShortcut]
en: Away
it: Assente

[ctx: QShortcut]
en: Back
it: Indietro

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
it: Avanti/indietro

[ctx: QShortcut]
en: Backtab
it: Tab indietro

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
it: Amplifica bassi

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
it: Bassi giù

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
it: Bassi su

[ctx: QShortcut]
en: Battery
it: Batteria

[ctx: QShortcut]
en: Book
it: Libro

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
it: Calcolatrice

[ctx: QShortcut]
en: Call
it: Chiama

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
it: Fuoco della macchina fotografica

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
it: Otturatore della macchina fotografica

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
it: Blocca maiuscole

[ctx: QShortcut]
en: CapsLock
it: Bloc Maiusc

[ctx: QShortcut]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
it: Pulisci cattura

[ctx: QShortcut]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QShortcut]
en: Code input
it: Inserisci codice

[ctx: QShortcut]
en: Community
it: Comunità

[ctx: QShortcut]
en: Context1
it: Contesto1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
it: Contesto2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
it: Contesto3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
it: Contesto4

[ctx: QShortcut]
en: Copy
it: Copia

[ctx: QShortcut]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: QShortcut]
en: Del
it: Canc

[ctx: QShortcut]
en: Delete
it: Cancella

[ctx: QShortcut]
en: Display
it: Schermo

[ctx: QShortcut]
en: Documents
it: Documenti

[ctx: QShortcut]
en: Down
it: Giù

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
it: Shift Eisu

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
it: Commuta Eisu

[ctx: QShortcut]
en: Eject
it: Espelli

[ctx: QShortcut]
en: End
it: Fine

[ctx: QShortcut]
en: Enter
it: Invio

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: QShortcut]
en: Finance
it: Finanza

[ctx: QShortcut]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: QShortcut]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: QShortcut]
en: Game
it: Giochi

[ctx: QShortcut]
en: Go
it: Vai

[ctx: QShortcut]
en: Hangul
it: Hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Banja
it: Banja hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
it: Fine hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Hanja
it: Hanja hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jamo
it: Jamo hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jeonja
it: Jeonia hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PostHanja
it: Posthanja hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PreHanja
it: Prehanja hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Romaja
it: Romaja hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
it: Speciale hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
it: Inizio hangŭl

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
it: Riattacca

[ctx: QShortcut]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
it: Iberna

[ctx: QShortcut]
en: Hiragana Katakana
it: Hiragana katakana

[ctx: QShortcut]
en: History
it: Cronologia

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
it: Ufficio a casa

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
it: Pagina iniziale

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
it: Collegamenti popolari

[ctx: QShortcut]
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
it: Blocca kana

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
it: Shift kana

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
it: Diminuisci luminosità della tastiera

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
it: Aumenta luminosità della tastiera

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
it: Accendi/spegni illuminazione della tastiera

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
it: Menu della tastiera

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
it: Richiama l'ultimo numero

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
it: Avvia (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
it: Avvia (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
it: Avvia (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
it: Avvia (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
it: Avvia (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
it: Avvia (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
it: Avvia (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
it: Avvia (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
it: Avvia (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
it: Avvia (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
it: Avvia (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
it: Avvia (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
it: Avvia (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
it: Avvia (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
it: Avvia (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
it: Avvia (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
it: Avvia posta

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
it: Avvia audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
it: Lampadina

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
it: Termina sessione

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
it: Inoltra posta

[ctx: QShortcut]
en: Market
it: Mercato

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
it: Audio/video successivo

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
it: Metti in pausa audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
it: Leggi audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
it: Audio/video precedente

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
it: Registra audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
it: Interrompi audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
it: Riunione

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
it: Messaggistica

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
it: Diminuisci luminosità dello schermo

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
it: Aumenta luminosità dello schermo

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
it: Candidati multipli

[ctx: QShortcut]
en: Music
it: Musica

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
it: I miei siti

[ctx: QShortcut]
en: News
it: Notizie

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
it: Bloc Num

[ctx: QShortcut]
en: NumLock
it: Bloc Num

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
it: Blocca numeri

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
it: Apri URL

[ctx: QShortcut]
en: Option
it: Opzione

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
it: Pagina giù

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
it: Pagina su

[ctx: QShortcut]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: QShortcut]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: QShortcut]
en: PgDown
it: Pg↓

[ctx: QShortcut]
en: PgUp
it: Pg↑

[ctx: QShortcut]
en: Phone
it: Telefono

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
it: Spegni

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
it: Candidato precedente

[ctx: QShortcut]
en: Print
it: Stampa

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
it: Stampa schermata

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
it: Ricarica

[ctx: QShortcut]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: QShortcut]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: QShortcut]
en: Return
it: Invio

[ctx: QShortcut]
en: Right
it: Destra

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
it: Ruota finestre

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
it: Rotazione KB

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
it: Rotazione PB

[ctx: QShortcut]
en: Save
it: Salva

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
it: Salvaschermo

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
it: Blocca scorrimento

[ctx: QShortcut]
en: ScrollLock
it: Bloc Scorr

[ctx: QShortcut]
en: Search
it: Cerca

[ctx: QShortcut]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: QShortcut]
en: Send
it: Invia

[ctx: QShortcut]
en: Shop
it: Acquisti

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
it: Sospendi

[ctx: QShortcut]
en: Space
it: Spazio

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
it: Controllo ortografico

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
it: Dividi schermo

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
it: Foglio elettronico

[ctx: QShortcut]
en: Standby
it: Attesa

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
it: Sottotitoli

[ctx: QShortcut]
en: Support
it: Supporto

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: QShortcut]
en: SysReq
it: R Sist

[ctx: QShortcut]
en: System Request
it: Richiesta di sistema

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
it: Pannello delle attività

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
it: Terminale

[ctx: QShortcut]
en: Time
it: Tempo

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
it: Commuta chiama/riattacca

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
it: Commuta lettura/pausa dell'audio/video

[ctx: QShortcut]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
it: Menu superiore

[ctx: QShortcut]
en: Touroku
it: Tōroku

[ctx: QShortcut]
en: Travel
it: Viaggio

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
it: Alti giù

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
it: Alti su

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
it: Banda ultra-larga

[ctx: QShortcut]
en: Up
it: Su

[ctx: QShortcut]
en: View
it: Vista

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
it: Chiama a voce

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
it: Abbassa volume

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
it: Muto

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
it: Alza volume

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
it: Sveglia

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
it: Webcam

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
it: Senza fili

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
it: Elaboratore di testi

[ctx: QShortcut]
en: Yes
it: Sì

[ctx: QShortcut]
en: Zenkaku Hankaku
it: Zenkaku hankaku

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
it: Operazione di rete scaduta

[ctx: QSql]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
it: Annullare le modifiche?

[ctx: QSql]
en: Confirm
it: Conferma

[ctx: QSql]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
it: Eliminare questo record?

[ctx: QSql]
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: QSql]
en: Save edits?
it: Salvare le modifiche?

[ctx: QSql]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: QSql]
en: Yes
it: Sì

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
it: Errore nel recupero del conteggio della colonna

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
it: Errore nel recupero del nome della colonna

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
it: Errore nel recupero del tipo della colonna

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
it: Numero di parametri non corrispondente

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
it: La dichiarazione non è preparata.

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
it: Impossibile collegare i parametri

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
it: Impossibile eseguire la dichiarazione

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
it: Impossibile prelevare la riga

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
it: Impossibile azzerare la dichiarazione

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
it: %1: esiste già

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
it: %1: non esiste

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
it: %1: ftok non riuscito

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
it: %1: la chiave è vuota

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
it: %1: errore nel nome

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
it: %1: risorse insufficienti

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
it: %1: permesso negato

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
it: %1: impossibile creare la chiave

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
it: %1: errore sconosciuto %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
it: LRE inizio incorporamento da sinistra a destra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
it: LRM indicatore di direzione da sinistra a destra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
it: LRO inizio forzatura da sinistra a destra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
it: PDF ripristina impostazioni di direzione del testo

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
it: RLE inizio incorporamento da destra a sinistra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
it: RLM indicatore di direzione da destra a sinistra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
it: RLO inizio forzatura da destra a sinistra

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
it: ZWJ carattere congiungente di ampiezza zero

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
it: ZWNJ carattere non congiungente di ampiezza zero

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
it: ZWJ spazio di ampiezza zero

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
it: Basso

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
it: Bordo sinistro

[ctx: QWebPage]
en: Page down
it: Pagina giù

[ctx: QWebPage]
en: Page left
it: Pagina sinistra

[ctx: QWebPage]
en: Page right
it: Pagina destra

[ctx: QWebPage]
en: Page up
it: Pagina su

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
it: Raggiunto il limite di ridirezioni

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
it: Bordo destro

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
it: Scorri in giù

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
it: Scorri qui

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
it: Scorri a destra

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
it: Scorri in su

[ctx: QWebPage]
en: Top
it: Alto

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
it: Analizzatore Web - %2

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
it: attesa una dichiarazione di codifica o una dichiarazione «standalone» nella lettura della dichiarazione XML

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
it: errore nella dichiarazione del testo di un'entità esterna

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
it: errore nell'analisi del commento

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
it: errore nell'analisi del contenuto

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
it: errore nell'analisi della DTD

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
it: errore nell'analisi dell'elemento

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
it: errore nell'analisi del riferimento

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
it: errore causato dal consumatore

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
it: riferimento a entità esterna generale analizzata non consentito nella DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
it: riferimento a entità esterna generale analizzata non consentito in un valore di attributo

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
it: riferimento a entità interna generale non consentito nella DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
it: nome non valido per l'istruzione di elaborazione

[ctx: QXml]
en: letter is expected
it: attesa una lettera

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
it: più di una DTD

[ctx: QXml]
en: no error occurred
it: nessun errore

[ctx: QXml]
en: recursive entities
it: entità ricorsive

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
it: attesa dichiarazione «standalone» nella lettura della dichiarazione XML

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
it: tag non corrispondenti

[ctx: QXml]
en: unexpected character
it: carattere inatteso

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
it: fine di file inattesa

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
it: riferimento a entità non analizzata in contesto errato

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
it: attesa versione nella lettura della dichiarazione XML

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
it: valore errato per la dichiarazione «standalone»

en: Qt Script Debugger
it: Debugger di script Qt

en: Read-only Transaction
it: Transazione di sola lettura

en: Redo %1
it: Rifai %1

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il riferimento %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Reflections delay (ms)
it: Ritardo delle riflessioni (ms)

en: Reflections level (mB)
it: Livello delle riflessioni (mB)

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
it: Aggiorna

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
it: L'host remoto ha chiuso la connessione prematuramente su %1

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove formatting
it: Rimuovi formattazione

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
it: La cardinalità richiesta è %1; ottenuta cardinalità %2.

en: Required type is %1, but %2 was found.
it: Il tipo richiesto è %1, ma è stato trovato %2.

en: Resource error (fork failure): %1
it: Errore di risorse (fork non riuscito): %1

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Down
it: Ripristina giù

en: Restore down
it: Ripristina in basso

en: Restore up
it: Ripristina in alto

en: Reverb delay (ms)
it: Ritardo del riverbero (ms)

en: Reverb level (mB)
it: Livello del riverbero (mB)

en: Reverse
it: Ordine inverso

en: Reverse landscape
it: Orizzontale inversa

en: Reverse portrait
it: Verticale inversa

en: Revert back to device '%1'
it: Ritorno al dispositivo «%1»

en: Right edge
it: Bordo destro

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Roaming error
it: Errore di roaming.

en: Roaming was aborted or is not possible.
it: Roaming interrotto o impossibile.

en: Room HF level
it: Livello della stanza in alta frequenza

en: Room level (mB)
it: Livello della stanza (mB)

en: Run to Cursor
it: Esegui fino al cursore

en: Run to New Script
it: Esegui a nuovo script

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
it: Esecuzione di un foglio di stile XSL-T 1.0 con un elaboratore per 2.0.

en: S60 FEP input method
it: Metodo di inserimento FEP per S60

en: SOCKS version 5 protocol error
it: Errore di protocollo SOCKS versione 5

en: SOCKSv5 command not supported
it: Comando SOCKSv5 non supportato

en: SQL transaction failed
it: Transazione SQL non riuscita

en: SQL: database version mismatch
it: SQL: versioni di banche dati non corrispondenti

en: Sample
it: Esempio

en: Script %1 unavailable
it: Script %1 non disponibile

en: Scroll Left
it: Scorri a sinistra

en: Scroll Right
it: Scorri a destra

en: Scroll down
it: Scorri in giù

en: Scroll here
it: Scorri qui

en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

en: Scroll right
it: Scorri a destra

en: Scroll up
it: Scorri in su

en: Search
it: Cerca

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
it: Cerca nel Web

en: Seek failed
it: Spostamento non riuscito

en: Seek file/device for image read failed
it: Ricerca su file o dispositivo per leggere l'immagine non riuscita

en: Select
it: Seleziona

en: Select (Marquee)
it: Seleziona (insegna)

en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Font
it: Seleziona i caratteri

en: Select IM
it: Seleziona metodo d'inserimento

en: Select to the end of the block
it: Seleziona fino alla fine del blocco

en: Select to the end of the document
it: Seleziona fino alla fine del documento

en: Select to the end of the line
it: Seleziona fino alla fine della riga

en: Select to the next character
it: Seleziona fino al carattere successivo

en: Select to the next line
it: Seleziona fino alla riga successiva

en: Select to the next word
it: Seleziona fino alla parola successiva

en: Select to the previous character
it: Seleziona fino al carattere precedente

en: Select to the previous line
it: Seleziona fino alla riga precedente

en: Select to the previous word
it: Seleziona fino alla parola precedente

en: Select to the start of the block
it: Seleziona fino all'inizio del blocco

en: Select to the start of the document
it: Seleziona fino all'inizio del documento

en: Select to the start of the line
it: Seleziona fino all'inizio della riga

en: Selection
it: Selezione

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
it: La sequenza «]]>» non è consentita nel contenuto.

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
it: Dispositivo sequenziale (es. socket) per la lettura delle immagini non supportato

en: Server alert
it: Avviso del server

en: Session aborted by user or system
it: Sessione interrotta dall'utente o dal sistema

en: Setting volume failed
it: Impostazione del volume non riuscita

en: Sh&ade
it: &Arrotola

en: Shade
it: Arrotola

en: Short side
it: Lato corto

en: Show Details...
it: Mostra dettagli...

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
it: I nomi di segnale non possono cominciare con una maiuscola

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di cifre totali.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di massimo esclusivo.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di massimo inclusivo.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di minimo esclusivo.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non corrisponde alla sfaccettatura di minimo inclusivo.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto dell'intero con segno non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
it: Il tipo semplice %1 può avere solo un tipo semplice atomico come tipo base.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
it: Il tipo semplice %1 non può derivare da %2, perché quest'ultimo definisce una restrizione finale.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
it: Il tipo semplice %1 non può avere il tipo base diretto %2.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
it: Il tipo semplice %1 contiene il tipo di sfaccettatura non consentito %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
it: Il tipo semplice %1 non può avere il tipo base %2.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
it: Il tipo semplice %1 può avere solo la sfaccettatura %2.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
it: Il tipo semplice contiene la sfaccettatura non consentita %1.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
it: Il tipo semplice dell'elemento derivato %1 non può essere validamente derivato dall'elemento base.

en: Single property assignment expected
it: Era attesa un'assegnazione di una singola proprietà

en: Size
it: Dimensione

en: SliderHandle
it: Levetta del cursore

en: Socket error on %1: %2
it: Errore di socket su %1: %2

en: Socket is not connected
it: Socket non connesso

en: Socket operation timed out
it: Operazione sul socket scaduta

en: Specified type %1 is not known to the schema.
it: Il tipo specificato %1 non è noto allo schema.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
it: Il tipo specificato %1 non è validamente sostituibile con il tipo di elemento %2.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
it: Specificare «use='prohibited'» in un gruppo di attributi non ha effetto.

en: SpeedoMeter
it: Tachimetro

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
it: Ortografia

en: Stack
it: Pila

en: Standalone accepts only yes or no.
it: «standalone» accetta solo «yes» o «no».

en: Stay on &Top
it: Sempre in &primo piano

en: Step &down
it: &Diminuisci

en: Step Into
it: Passa dentro

en: Step Out
it: Passa fuori

en: Step Over
it: Passa sopra

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
it: Ferma

en: Streaming not supported
it: Streaming non supportato

en: Stri&keout
it: &Barrato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: String content does not match pattern facet.
it: Il contenuto della stringa non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: String content does not match the length facet.
it: Il contenuto della stringa non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza.

en: String content does not match the maxLength facet.
it: Il contenuto della stringa non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza massima.

en: String content does not match the minLength facet.
it: Il contenuto della stringa non corrisponde alla sfaccettatura di lunghezza minima.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto della stringa non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
it: Invia

en: Subscript
it: Pedice

en: Substitution group %1 has circular definition.
it: Il gruppo di sostituzione %1 ha una definizione circolare.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il gruppo di sostituzione %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Superscript
it: Apice

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
it: Vai a schermo intero

en: System
it: Sistema

en: TTL expired
it: TTL scaduto

en: Tabloid (279 x 432 mm)
it: Tabloid (279 × 432 mm)

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
it: Lo spazio di nomi di destinazione %1 dello schema importato è diverso dallo spazio di nomi di destinazione %2 definito dallo schema che effettua l'importazione.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
it: Lo spazio di nomi di destinazione %1 dello schema incluso è diverso dallo spazio di nomi di destinazione %2 definito dallo schema che effettua l'inclusione.

en: Temporary network failure.
it: Errore di rete temporaneo.

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
it: Direzione del testo

en: Text nodes are not allowed at this location.
it: I nodi di testo non sono consentiti in questa posizione.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
it: Riferimento di testo o entità non sono consentiti dentro l'elemento %1.

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
it: L'asse %1 non è supportato in XQuery.

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
it: Il valore di «da» non può essere maggiore di «a».

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
it: La funzionalità di importazione da Schema non è supportata, quindi non possono comparire dichiarazioni di %1.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
it: La funzionalità di convalida di Schema non è supportata. Quindi, non si possono usare le espressioni %1.

en: The TLS/SSL connection has been closed
it: La connessione TLS/SSL è stata chiusa

en: The URI cannot have a fragment
it: L'URI non può avere un frammento

en: The address is invalid for this operation
it: L'indirizzo non è valido per questa operazione

en: The address is not available
it: L'indirizzo non è disponibile

en: The address is protected
it: L'indirizzo è protetto

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
it: L'attributo %1 può comparire solo sul primo elemento %2.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
it: L'attributo %1 non può comparire su %2 quando è figlio di %3.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
it: L'attributo %1 deve comparire nell'elemento %2.

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
it: Il parametro di lunghezza di percorso basicConstraints è stato superato

en: The bound address is already in use
it: L'indirizzo vincolato è già in uso

en: The certificate has expired
it: Il certificato è scaduto

en: The certificate is not yet valid
it: Il certificato non è ancora valido

en: The certificate is self-signed, and untrusted
it: Il certificato è firmato da sé e non affidabile

en: The certificate signature could not be decrypted
it: Impossibile decifrare la firma del certificato

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
it: Il campo notAfter del certificato contiene un'ora non valida

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
it: Il campo notBefore del certificato contiene un'ora non valida

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
it: Il punto di codifica %1, presente in %2 con la codifica %3, non è un carattere XML valido.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
it: Il certificato candidato attuale dell'emittente è stato rifiutato perché erano presenti il nome dell'emittente e il numero di serie, e non corrispondono all'identificativo della chiave di autorità del certificato attuale

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
it: Il certificato candidato attuale dell'emittente è stato rifiutato perché il nome del suo oggetto non corrisponde al nome dell'emittente del certificato attuale

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
it: I dati di un'istruzione di elaborazione non possono contenere la stringa %1.

en: The default collection is undefined
it: La raccolta predefinita non è definita

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
it: L'elemento con nome locale %1 non esiste in XSL-T.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
it: La codifica %1 non è valida. Deve contenere solo caratteri latini, non può contenere spazi, e deve corrispondere all'espressione regolare %2.

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
it: Il file «%1» non è un'estensione valida di Qt.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
it: Il primo argomento di %1 non può essere di tipo %2.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
it: Il primo argomento di %1 non può essere di tipo %2. Deve essere un tipo numerico, xs:yearMonthDuration oppure xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
it: Il primo argomento di %1 non può essere di tipo %2. Deve essere di tipo %3, %4 o %5.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
it: Il primo operando in una divisione tra interi, %1, non può essere infinito (%2).

en: The focus is undefined.
it: Il fuoco non è definito.

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
it: Il nome dell'host non coincide con nessuno degli host validi per questo certificato

en: The initialization of variable %1 depends on itself
it: L'inizializzazione della variabile %1 dipende da sé stessa

en: The issuer certificate could not be found
it: Impossibile trovare il certificato dell'emittente

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
it: Impossibile trovare il certificato dell'emittente di un certificato recuperato localmente

en: The item %1 did not match the required type %2.
it: L'elemento %1 non corrisponde al tipo richiesto %2.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
it: La parola chiave %1 non può comparire con nessun altro nome di modalità.

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
it: L'ultimo parte di un percorso deve contenere o un nodo o un valore atomico. Non può essere un misto dei due.

en: The module import feature is not supported
it: La funzionalità di importazione di moduli non è supportata.

en: The name %1 does not refer to any schema type.
it: Il nome %1 non fa riferimento a nessun tipo di schema.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
it: Il nome di un attributo calcolato non può avere l'URI di spazio di nomi %1 con il nome locale %2.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
it: Il nome di una variabile vincolata in un'espressione for deve essere diverso dalla variabile posizionale. Quindi, le due variabili di nome %1 sono in conflitto.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
it: Il nome di un'espressione di estensione deve essere in uno spazio di nomi.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
it: Il nome di un'opzione deve avere un prefisso. Non c'è nessuno spazio di nomi predefinito per le opzioni.

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
it: Lo spazio di nomi %1 è riservato, quindi le funzioni definite dall'utente non lo possono usare. Prova il prefisso predefinito %2, presente per questi casi.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
it: L'URI dello spazio di nomi non può essere una stringa vuota quando si collega a un prefisso, %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
it: L'URI dello spazio di nomi nel nome di un attributo calcolato non può essere %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
it: L'URI dello spazio di nomi deve essere costante e non può usare espressioni racchiuse.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
it: Lo spazio di nomi per una funzione definita dall'utente non può essere vuoto (prova il prefisso predefinito %1, presente per questi casi).

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
it: Lo spazio di nomi di una funzione definita dall'utente in un modulo di libreria deve essere equivalente allo spazio di nomi del modulo. Dovrebbe insomma essere %1 invece che %2.

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
it: La forma di normalizzazione %1 non è supportata. Le forme supportate sono %2, %3, %4 e %5, e nessuna, ovvero la stringa vuota (senza normalizzazione).

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
it: È stato passato il parametro %1, ma non esiste nessun %2 corrispondente.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
it: È richiesto il parametro %1, ma non è stato fornito nessun %2 corrispondente.

en: The peer certificate is blacklisted
it: Il certificato della controparte è nella lista nera

en: The peer did not present any certificate
it: La controparte non ha presentato nessun certificato

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
it: L'estensione «%1» usa una libreria Qt non compatibile. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
it: L'estensione «%1» usa una libreria Qt non compatibile (non si possono mischiare le versioni di debug con quelle di rilascio).

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
it: L'estensione «%1» usa una libreria Qt non compatibile. Versione richiesta «%2», versione fornita «%3».

en: The plugin was not loaded.
it: L'estensione non è stata caricata.

en: The prefix %1 cannot be bound.
it: Il prefisso %1 non può essere vincolato.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
it: Il prefisso %1 non può essere vincolato. Come impostazione predefinita, è già vincolato allo spazio di nomi %2.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
it: Il prefisso deve essere un valido %1, cosa che %2 non è.

en: The proxy type is invalid for this operation
it: Il tipo di proxy non è valido per questa operazione

en: The public key in the certificate could not be read
it: Impossibile leggere la chiave pubblica del certificato

en: The remote host closed the connection
it: L'host remoto ha chiuso la connessione

en: The requested operation is not supported by the system.
it: L'operazione richiesta non è supportata dal sistema.

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
it: Il certificato radice dell'autorità di certificazione è segnato per rifiutare lo scopo specifico

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
it: Il certificato radice dell'autorità di certificazione non è affidabile questo scopo

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
it: Il certificato radice della catena di certificati è firmato da sé e non affidabile

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
it: Il nodo radice del secondo argomento della funzione %1 deve essere un nodo documento. %2 non è un nodo documento.

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
it: Sembra che lo script su questa pagina abbia un problema. Lo vuoi fermare?

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
it: Il secondo argomento di %1 non può essere di tipo %2. Deve essere di tipo %3, %4 o %5.

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
it: Il secondo operando in una divisione, %1, non può essere zero (%2).

en: The session was aborted by the user or system.
it: La sessione è stata interrotta dall'utente o dal sistema.

en: The shared library was not found.
it: La libreria condivisa non è stata trovata.

en: The signature of the certificate is invalid
it: La firma del certificato non è valida

en: The specified configuration cannot be used.
it: La configurazione specificata non può essere usata.

en: The specified network session is not opened
it: La sessione di rete specificata non è aperta.

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
it: Lo pseudo-attributo «standalone» deve comparire dopo la codifica.

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
it: Il certificato fornito non è adatto per questo scopo

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
it: Lo spazio di nomi di destinazione %1 non può essere vuoto.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
it: Il valore dell'attributo %1 sull'elemento %2 deve essere %3 o %4, non %5.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
it: Il valore dell'attributo %1 deve essere di tipo %2, %3 non lo è.

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
it: Il valore dell'attributo di versione XSL-T deve essere un valore di tipo %1, cosa che %2 non è.

en: The variable %1 is unused
it: La variabile %1 è inutilizzata

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
it: C'è un valore IDREF senza ID corrispondente: %1.

en: This platform does not support IPv6
it: Questa piattaforma non supporta IPv6

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
it: Questo elaboratore non conosce Schema, quindi non si può usare %1.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
it: L'ora %1:%2:%3.%4 non è valida.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
it: L'ora 24:%1:%2.%3 non è valida. L'ora è 24, ma minuti, secondi, e millisecondi non sono tutti 0;

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
it: %1 (%2x%3 pixel)

en: Toggle
it: Commuta

en: Toggle Breakpoint
it: Commuta breakpoint

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
it: Commuta controlli

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
it: Commuta ciclo

en: Tools
it: Strumenti

en: Top
it: Alto

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
it: Gli elementi del foglio di stile di livello massimo devono essere in uno spazio di nomi non nullo, cosa che %1 non è.

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
it: LTR

en: True
it: Vero

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
it: Due attributi di dichiarazione di spazio di nomi hanno lo stesso nome: %1.

en: Type %1 already defined.
it: Tipo %1 già definito.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
it: Il tipo %1 dell'elemento %2 non può essere risolto.

en: Type %1 unavailable
it: Tipo %1 non disponibile

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
it: Errore di tipo nella conversione, atteso %1, ottenuto %2.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
it: Il tipo dell'elemento %1 deve essere un tipo semplice, %2 non lo è.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
it: Il tipo di attributo derivato %1 non può essere validamente derivato dal tipo dell'attributo base.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
it: Il tipo di attributo derivato %1 è diverso dal tipo dell'attributo base.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
it: Il tipo dell'elemento %1 non può essere derivato dal tipo di affiliazione al gruppo di sostituzione.

en: Type:
it: Tipo:

en: US Common #10 Envelope
it: Busta US Common #10

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
it: Busta US Common #10 (105 × 241 mm)

en: Unable to begin transaction
it: Impossibile avviare la transazione

en: Unable to commit transaction
it: Impossibile depositare la transazione

en: Unable to connect
it: Impossibile connettere

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
it: Impossibile connettersi: il driver non supporta tutte le funzionalità richieste

en: Unable to decrypt data: %1
it: Impossibile decifrare i dati: %1

en: Unable to disable autocommit
it: Impossibile disabilitare il deposito automatico

en: Unable to enable autocommit
it: Impossibile abilitare il deposito automatico

en: Unable to initialize broadcast socket
it: Impossibile inizializzare socket di broadcast

en: Unable to initialize non-blocking socket
it: Impossibile inizializzare socket non bloccante

en: Unable to logon
it: Impossibile accedere

en: Unable to open connection
it: Impossibile aprire la connessione

en: Unable to open database '
it: Impossibile aprire la banca dati '

en: Unable to preserve appearance under complex transform
it: Impossibile mantenere l'aspetto in trasformazione complessa

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
it: Impossibile mantenere l'aspetto in riscalamento non uniforme

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
it: Impossibile mantenere l'aspetto in scala di 0

en: Unable to receive a message
it: Impossibile ricevere un messaggio

en: Unable to rollback transaction
it: Impossibile annullare la transazione

en: Unable to send a message
it: Impossibile inviare un messaggio

en: Unable to set autocommit
it: Impossibile impostare il deposito automatico

en: Unable to subscribe
it: Impossibile iscriversi

en: Unable to unsubscribe
it: Impossibile deiscriversi

en: Unable to use database
it: Impossibile usare la banca dati

en: Unable to write
it: Impossibile scrivere

en: Unable to write data: %1
it: Impossibile scrivere i dati: %1

en: Uncheck
it: Togli spunta

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo %1
it: Annulla %1

en: Unexpected '
it: Inatteso '

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
it: Carattere inatteso «%1» in letterale identificativo pubblico.

en: Unexpected object assignment
it: Assegnazione di oggetto inattesa

en: Unidentified Error
it: Errore non identificato

en: Union content does not match pattern facet.
it: Il contenuto dell'unione non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto dell'unione non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
it: L'unione dell'espressione jolly di attributo di tipo %1 e l'espressione jolly di attributo del suo tipo base %2 non sono esprimibili.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
it: Codice di errore sconosciuto 0x%1 del proxy SOCKSv5

en: Unknown XSL-T attribute %1.
it: Attributo XSL-T %1 sconosciuto.

en: Unknown address type
it: Tipo di indirizzo sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error (%1)
it: Errore sconosciuto (%1)

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown location
it: Posizione sconosciuta

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
it: Notazione sconosciuta %1 usata nella sfaccettatura %2.

en: Unknown session error.
it: Errore di sessione sconosciuto.

en: Unshade
it: Srotola

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di cifre totali.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di schema.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di massimo esclusivo.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di massimo inclusivo.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di minimo esclusivo.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non corrisponde alla sfaccettatura di minimo inclusivo.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
it: Il contenuto dell'intero senza segno non è elencato nella sfaccettatura di enumerazione.

en: Unsupported XML version.
it: Versione di XML non supportata.

en: Unsupported socket operation
it: Operazione sul socket non supportata

en: Update
it: Aggiorna

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
it: Usa questo cursore per regolare il volume. La posizione all'estrema sinistra è 0%. All'estrema destra è %1%

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
it: Il vincolo di valore dell'attributo %1 non è del tipo dell'attributo: %2.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
it: Il vincolo di valore dell'attributo derivato %1 non corrisponde al vincolo di valore dell'attributo base.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
it: Il vincolo di valore dell'elemento %1 non è del tipo dell'elemento: %2.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
it: La varietà del tipo di elemento di %1 deve essere atomica o un'unione.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
it: La varietà dei tipi di membro di %1 deve essere atomica.

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
it: La versione %1 non è supportata. La versione supportata di XQuery è 1.0.

en: Version mismatch: expected %1, found %2
it: Versione non corrispondente: era attesa %1, trovata %2

en: Video display error
it: Errore nella visualizzazione del video

en: Video output error
it: Errore nell'uscita video

en: View
it: Visualizza

en: W3C XML Schema identity constraint field
it: Campo di vincolo identitario di XML Schema del W3C

en: W3C XML Schema identity constraint selector
it: Selettore di vincolo identitario di XML Schema del W3C

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
it: Avviso in %1, alla riga %2, colonna %3: %4

en: Warning in %1: %2
it: Avviso in %1: %2

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
it: Avviso: sembra che le estensioni fondamentali di GStreamer non siano installate.
              Il supporto audio e video è stato disabilitato

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
it: Avviso: sembra che il pacchetto gstreamer0.10-plugins-good non sia installato.
              Alcune funzioni video sono state disabilitate.

en: What's This?
it: Che cos'è?

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
it: Quando è richiesto un parametro, non si può dare un valore predefinito con un valore %1 o un costruttore di sequenza.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
it: Quando è presente l'attributo %1 su %2, non si può usare un costruttore di sequenza.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
it: Convertendo a %1 o a tipi da esso derivati, il valore sorgente deve essere dello stesso tipo, o una stringa. Il tipo %2 non è consentito.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
it: Quando la funzione %1 viene usata per far corrispondere uno schema, l'argomento deve essere un riferimento a una variabile o una stringa letterale.

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
it: Gli spazi sono rimossi, tranne quando appaiono in classi di caratteri.

en: Whole words
it: Parole intere

en: Width:
it: Larghezza:

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
it: L'espressione jolly nella particella base non è un sottoinsieme valido dell'espressione jolly nella particella base.

en: Will not rename sequential file using block copy
it: La copia a blocchi non permette di rinominare un file sequenziale

en: Windows input method
it: Metodo di inserimento Windows

en: Wr&iting System
it: Sistema di scr&ittura

en: Write %1 file
it: Scrive file %1

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
it: Direzione

en: XIM input method
it: Metodo di inserimento XIM

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
it: Gli attributi XSL-T degli elementi XSL-T devono essere nello spazio di nomi nullo, non nello spazio di nomi XSL-T che è %1.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
it: L'anno %1 non è valido perché inizia con %2.

en: Zoom
it: Ingrandisci

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom to &100%
it: Ingrandimento al &100%

en: append: value is not an object
it: append: il valore non è un oggetto

en: back is a write-once property
it: «back» (retro) è una proprietà scrivibile una volta sola

en: bottom margin
it: margine inferiore

en: createObject: value is not an object
it: createObject: il valore non è un oggetto

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
it: Azzera

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
it: Invia

en: empty
it: vuoto

en: exactly one
it: esattamente uno

en: executeSql called outside transaction()
it: executeSql chiamato al di fuori di transaction()

en: front is a write-once property
it: «front» (fronte) è una proprietà scrivibile una volta sola

en: id is not unique
it: identificativo non univoco

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
it: l'importazione «%1» non ha qmldir né spazio di nomi

en: insert: index %1 out of range
it: insert: l'indice %1 è fuori dai limiti

en: insert: value is not an object
it: insert: il valore non è un oggetto

en: invalid query: "%1"
it: interrogazione non valida: «%1»

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
it: ambiguo. Trovato in %1 e in %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
it: ambiguo. Trovato in %1 in versione %2.%3 e %4.%5

en: is instantiated recursively
it: è istanziato ricorsivamente

en: is not a type
it: non è un tipo

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
it: Ricerche recenti

en: left margin
it: margine sinistro

en: local directory
it: cartella locale

en: locally connected
it: localmente connesso

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
it: Cancella le ricerche recenti

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
it: Nascondi ortografia e grammatica

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
it: Mostra ortografia e grammatica

en: module "%1" is not installed
it: il modulo «%1» non è installato

en: module "%1" plugin "%2" not found
it: estensione «%2» per il modulo «%1» non trovata

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
it: il modulo «%1», versione %2.%3, non è installato

en: move: out of range
it: move: fuori dai limiti

en: one or more
it: uno o più

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
it: estensione non caricabile per il modulo «%1»: %2

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
it: L'elaborazione del contenuto dell'espressione jolly di base deve essere più debole dell'espressione jolly derivata.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
it: L'elaborazione del contenuto dell'espressione jolly nella particella derivata è più debole dell'espressione jolly nella particella base.

en: remove: index %1 out of range
it: remove: l'indice %1 è fuori dai limiti

en: right margin
it: margine destro

en: set: index %1 out of range
it: set: l'indice %1 è fuori dai limiti

en: set: value is not an object
it: set: il valore non è un oggetto

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
it: Questo è un indice consultabile. Inserisci le parole chiavi di ricerca:

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
it: Nessun file selezionato

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
it: Scegli file

en: to
it: a

en: top margin
it: margine superiore

en: transaction: missing callback
it: transaction: manca funzione chiamante

en: unknown
it: sconosciuto

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
it: xsi:noNamespaceSchemaLocation non può comparire dopo il primo elemento o attributo non dello spazio di nomi.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
it: Lo spazio di nomi xsi:schemaLocation %1 è già comparso precedentemente nel documento di istanza.

en: zero or more
it: zero o più

en: zero or one
it: zero o uno
