kdelibs4 - en to ja translation catalogue (2219 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
ja: 
        プラグイン <resource>%2</resource> の依存を満たすために、プラグイン <resource>%1</resource> が自動的にチェックされました

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
ja: 
        プラグイン <resource>%1</resource> はプラグイン <resource>%2</resource> に依存するため、自動的にチェックが外されました

en: 
    %1 options:
ja: 
    %1 オプション:

en: 
    Arguments:
ja: 
    引数:

en: 
    Generic options:
ja: 
    一般的なオプション:

en: 
    Options:
ja: 
    オプション:

en: 
    Please correct.
ja: 
    修正してください。

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
ja:    <a href="%1">[プロパティ]</a>

en:  %1/s
ja:  %1/秒

en:  (In new window)
ja:  (新しいウィンドウで)

en:  (In other frame)
ja:  (他のフレームで)

en:  - Subject:
ja:  - 件名:

en:  Stalled
ja:  ストール

en: %1 &Handbook
ja: %1 ハンドブック(&H)

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
ja: %1 (%2 - %3x%4 ピクセル)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
ja: %1 (%2x%3 ピクセル)

en: %1 (Link)
ja: %1 (リンク)

en: %1 - %2x%3 Pixels
ja: %1 - %2x%3 ピクセル

en: %1 - unknown type
ja: %1 - 不明なタイプ

en: %1 - unknown type of userpath
ja: %1 - 未知のユーザパスタイプ

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
ja[0]: %1 / %2 画像を読み込みました。
ja[1]: %1 / %2 画像を読み込みました。

en: %1 file | %1 files
ja[0]: %1 ファイル
ja[1]: %1 ファイル

en: %1 folder | %1 folders
ja[0]: %1 フォルダ
ja[1]: %1 フォルダ

[ctx: %1 is 'the slot asked for foo arguments', %2 is 'but there are only bar available']
en: %1, %2.
ja: %1、%2

en: %1 is already assigned to %2
ja: %1 は既に <resource>%2</resource> に割り当てられています

en: %1 is not a function and cannot be called.
ja: <icode>%1</icode> は関数ではないため呼び出せません。

en: %1 is not an Object type
ja: <icode>%1</icode> はオブジェクトタイプではありません

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
ja[0]: ショートカット <shortcut>%2</shortcut> は以下のショートカットと競合します。
    このアクションに空のショートカットを割り当てますか？
    %3
ja[1]: ショートカット <shortcut>%2</shortcut> は以下のショートカットと競合します。
    これらのアクションに空のショートカットを割り当てますか？
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
ja[0]: ショートカット競合
ja[1]: ショートカット競合

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
ja[0]: ショートカット <shortcut>%2</shortcut> は以下のキーの組み合わせと競合します:
ja[1]: ショートカット <shortcut>%2</shortcut> は以下のキーの組み合わせと競合します:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ja[0]: X11 RGB 色指定文字列を読み込めません。以下のファイルの場所を調べました:
    %2
ja[1]: X11 RGB 色指定文字列を読み込めません。以下のファイルの場所を調べました:
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
ja[0]: 登録済みのグローバルショートカットと競合します
ja[1]: 登録済みのグローバルショートカットと競合します

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
ja[0]: プラグインの依存関係により %1 個のプラグインが自動的に追加されました
ja[1]: プラグインの依存関係により %1 個のプラグインが自動的に追加されました

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
ja[0]: プラグインの依存関係により %1 個のプラグインが自動的に削除されました
ja[1]: プラグインの依存関係により %1 個のプラグインが自動的に削除されました

en: %1% of %2
ja: %2 の %1%

en: %1/s (done)
ja: %1/秒 (完了)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
ja[0]: %2 (%1 バイト)
ja[1]: %2 (%1 バイト)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
ja[0]: %2 / %1 ファイル
ja[1]: %2 / %1 ファイル

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
ja[0]: %2 / %1 フォルダ
ja[1]: %2 / %1 フォルダ

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
ja[0]: %2 / %3 完了
ja[1]: %2 / %3 完了

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
ja[0]: %2% (1 ファイル中)
ja[1]: %2% (%1 ファイル中)

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
ja[0]: %2/秒 (残り %3)
ja[1]: %2/秒 (残り %3)

en: &About
ja: 情報(&A)

en: &About %1
ja: %1 について(&A)

en: &Actual Size
ja: 実際のサイズ(&A)

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(&A)

en: &Add to Custom Colors
ja: カスタム色に追加(&A)

en: &Allow storing passwords for this site
ja: このサイトのためのパスワードの保存を許可する(&A)

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Automatic spell checking enabled by default
ja: デフォルトで自動スペルチェックを有効にする(&A)

en: &Available:
ja: 利用可能(&A):

en: &Back
ja: 戻る(&B)

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Break at Next Statement
ja: 次のステートメントでブレーク(&B)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Close Document
ja: 文書を閉じる(&C)

en: &Close Wallet
ja: ウォレットを閉じる(&C)

en: &Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(&C)

en: &Configure %1...
ja: %1 を設定(&C)...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
ja: JavaScript の新しいウィンドウポリシーを設定(&C)...

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Copy Email Address
ja: メールアドレスをコピー(&C)

en: &Copy Full Text
ja: 完全なテキストをコピー(&C)

en: &Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー(&C)

en: &Copy Text
ja: テキストをコピー(&C)

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Defaults
ja: 標準設定(&D)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Disable Error Reporting
ja: エラーレポート出力を無効に(&D)

en: &Discard
ja: 破棄(&D)

en: &Do Not Save
ja: 保存しない(&D)

en: &Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない(&D)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit Bookmarks...
ja: ブックマークを編集(&E)...

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Find
ja: 検索(&F)

en: &Find in Frame...
ja: フレーム内を検索(&F)...

en: &Find...
ja: 検索(&F)...

en: &Finished
ja: 完了(&F)

en: &First Page
ja: 最初のページ(&F)

en: &Fit to Page
ja: ページに合わせる(&F)

en: &Forward
ja: 進む(&F)

en: &Game
ja: ゲーム(&G)

en: &Go
ja: 移動(&G)

en: &Go To...
ja: 移動(&G)...

en: &Go to Line...
ja: 行に移動(&G)...

en: &Go to Page...
ja: ページに移動(&G)...

en: &Grant All
ja: すべて許可(&G)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Hide Errors
ja: エラーを表示しない(&H)

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
ja: ツールバーがアイコンと一緒にテキストを表示するときにテキストを隠す(&H)

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Join KDE
ja: KDE に参加(&J)

en: &Keep password
ja: パスワードを保存する(&K)

en: &Keep this window open after transfer is complete
ja: 転送完了後もこのウィンドウを開いておく(&K)

en: &Language:
ja: 言語(&L):

en: &Last Page
ja: 最後のページ(&L)

en: &Launch Bug Report Wizard
ja: バグ報告ウィザードを表示(&L)

en: &License Agreement
ja: ライセンス(&L)

en: &Mail...
ja: メール(&M)...

en: &Minimize
ja: 最小化(&M)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: &Next Page
ja: 次のページ(&N)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Open...
ja: 開く(&O)...

en: &Order by:
ja: 順序(&O):

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: &Previous
ja: 前へ(&P)

en: &Previous Page
ja: 前のページ(&P)

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

en: &Prompt on replace
ja: 置換時に確認する(&P)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: &Redisplay
ja: 再表示(&R)

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: &Redo: %1
ja: やり直す(&R): %1

en: &Reject All
ja: すべて拒否(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Replace...
ja: 置換(&R)...

en: &Report Bug...
ja: バグを報告(&R)...

en: &Report Bugs or Wishes
ja: バグや要望を報告(&R)

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: &Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転(&R)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save Link As...
ja: 名前を付けてリンクを保存(&S)...

en: &Save Settings
ja: 設定を保存(&S)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Selected text
ja: 選択範囲のみ(&S)

en: &Selected:
ja: 選択済み(&S):

en: &Send
ja: 送信(&S)

en: &Send Email
ja: メールを送信(&S)

en: &Send File | &Send Files
ja[0]: ファイルを送信(&S)
ja[1]: ファイルを送信(&S)

en: &Send Unencrypted
ja: 暗号化せずに送信(&S)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
ja[0]: ブロックされたポップアップウィンドウを表示(&S)
ja[1]: %1 個のブロックされたポップアップウィンドウを表示(&S)

en: &Show tips on startup
ja: 起動時に今日の一言を表示する(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Source:
ja: ソース(&S):

en: &Spelling...
ja: スペルチェック(&S)...

en: &Stop Script
ja: スクリプトを停止(&S)

en: &Store
ja: 保存する(&S)

en: &Submit Anyway
ja: とにかく送信(&S)

en: &Support KDE
ja: KDE をサポートする(&S)

en: &Text to find:
ja: 検索するテキスト(&T):

en: &Toolbar:
ja: ツールバー(&T):

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Try
ja: 試す(&T)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Undo: %1
ja: 元に戻す(&U): %1

en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: &Verify:
ja: 再入力(&V):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Whole words only
ja: 単語単位(&W)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &Zoom...
ja: ズーム(&Z)...

en: '%1' is not a valid QLayout.
ja: “%1” は有効な <icode>QLayout</icode> ではありません。

en: '%1' is not a valid QWidget.
ja: <icode>%1</icode> は有効な <icode>QWidget</icode> ではありません。

en: 'ai_family' not supported
ja: サポートされていない <icode>ai_family</icode>

en: 'ai_socktype' not supported
ja: サポートされていない <icode>ai_socktype</icode>

en: (%1/s)
ja: (%1/秒)

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
ja: (C) 2005-2006 KJSEmbed の作者

en: (No logo available)
ja: (ロゴはありません)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
ja: (c) 1999-2002 KDE 開発チーム

en: --- separator ---
ja: --- セパレータ ---

en: -default-
ja: -デフォルト-

en: -unnamed-
ja: -名前なし-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
ja: ... スペル間違いの単語とその文脈 ...

en: 1 download | %1 downloads
ja[0]: 1 つのダウンロード
ja[1]: %1 つのダウンロード

en: 1 match found. | %1 matches found.
ja[0]: 1 個マッチしました。
ja[1]: %1 個マッチしました。

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
ja[0]: 1 個置換しました。
ja[1]: %1 個置換しました。

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ja: システムエラー: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ja: 未知のファミリ <numid>%1</numid>

en: << Add to Dictionary
ja: &lt;&lt; 辞書に追加

en: <Low Surrogate>
ja: <下位サロゲート>

en: <Merge %1>
ja: <マージ %1>

en: <Merge>
ja: <マージ>

en: <Non Private Use High Surrogate>
ja: <私用ではない上位サロゲート>

en: <Private Use High Surrogate>
ja: <私用の上位サロゲート>

en: <Private Use>
ja: <私用>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
ja: <a href="http://opendesktop.org">ホームページ</a>

en: <b>misspelled</b>
ja: スペル間違い

en: <br />Provider: %1
ja: <br/>プロバイダ: %1

en: <br />Version: %1
ja: <br/>バージョン: %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
ja: <h1>KJSEmbed ドキュメントビューア</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
ja: <h2>アクセラレータが追加されました</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
ja: <h2>アクセラレータが変更されました</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
ja: <h2>アクセラレータが削除されました</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
ja: <html><b>KDE</b> は<a href="%1">フリーソフトウェア</a> の開発に熱心な世界中のソフトウェア開発者、アーティスト、ライター、翻訳者、ファシリテーターのネットワークです。このコミュニティは KDE 開発プラットフォーム、KDE ソフトウエアの一部として数百のフリーソフトウェアアプリケーションを提供しています。<br /><br />KDE は特定のグループや企業、組織がコントロールしているのではありません。どなたでも自由に KDE の開発に参加していただけます。<br /><br />KDE コミュニティとソフトウェアの詳細については <a href="%2">%2</a> をご覧ください。</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
ja: <html><font size="5">%1</font><br/><b>バージョン %2</b><br/>KDE %3 を使用</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
ja: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>プラットフォームのバージョン %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
ja: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(まだ分かりません)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
ja: <html>KDE は無償で配布されていますが、開発には費用がかかります。<br /><br />KDE コミュニティはドイツの Tuebingen で法的に創設された KDE e.V. という非営利組織を形成しています。KDE e.V. は KDE プロジェクトの法的、経済的なことを扱っています。KDE e.V. については  <a href="%1">%1</a> の情報をご覧ください。<br /><br />KDE チームは経済的な援助も必要としています。お金のほとんどは、メンバーその他の人々が KDE に貢献するために支払った費用の払い戻しに充てられます。<a href="%2">%2</a> に説明されている方法で KDE を経済的に援助していただくこともできます。<br /><br />将来のあなたのサポートに感謝します。</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
ja: <html>ソフトウェアは常に進化しています。KDE チームも日々改良に努めていますが、それにはユーザであるあなたの協力が必要です。うまく動作しないところを発見したり、改善できる個所に気づかれたときは、ぜひ私たちに教えてください。<br /><br />KDE にはバグ追跡システムがあります。ウェブサイト <a href="%1">%1</a> または"ヘルプ"メニューの"バグを報告..."を使って不具合を報告してください。<br /><br />改良のためのいいアイデアをお持ちの場合も、バグ追跡システムを使ってあなたの要望をどしどしお寄せください。この場合、重要度には"要望"を指定してください。</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
ja: <html>KDE チームに加わるには、必ずしもソフトウェア開発者である必要はありません。プログラムのインターフェースを翻訳する各国語の翻訳チームに参加したり、グラフィック、テーマ、サウンドあるいはドキュメントの改善で貢献していただくこともできます。さあ、あとはあなた次第です!<br /><br /><a href="%1">%1</a> で参加できそうなプロジェクトを見つけてください。<br /><br />さらに詳しい情報やドキュメントが必要な場合は <a href="%2">%2</a> をご覧ください。</html>

en: <not assigned>
ja: <未定義>

en: <p>Downloads: %1</p>
ja: <p>ダウンロード数: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
ja: <p>ダウンロードなし</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ja: <p>重要度に「深刻」を選択しました。これは以下のようなバグを対象とします。</p><ul><li>システムの他のソフトウェア (あるいはシステム全体) をクラッシュさせてしまう。</li><li>深刻なデータの損失を招く。</li><li>影響を受けるパッケージがインストールされているシステムにセキュリティホールを設けてしまう。</li></ul>
    <p>報告しようとしているバグは上のいずれかに当てはまりますか？そうでなければ、これより低い重要度に変更してください。ご協力ありがとうございます。</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
ja: <p>重要度に「重大」を選択しました。これは以下のようなバグを対象とします。</p><ul><li>問題のパッケージは使用できない、あるいはほとんど使用できない。</li><li>データ損失を引き起こす。</li><li>影響を受けるパッケージを使用しているユーザのアカウントにセキュリティホールを設けてしまう。</li></ul>
    <p>報告しようとしているバグは上のいずれかに当てはまりますか？そうでなければ、これより低い重要度に変更してください。ご協力ありがとうございます。</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>文書中のこの単語をすべてそのままにしておく場合は、ここをクリックしてください。</p>
    <p>これは、固有名詞や略語または外国語の単語を辞書に登録せずに使う場合に役立ちます。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>この単語をそのままにしておく場合は、ここをクリックしてください。</p>
    <p>これは、固有名詞や略語または外国語の単語を辞書に登録せずに使う場合に役立ちます。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>文書中のこの単語をすべて編集ボックスのテキストに置き換えるには、ここをクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>現在の単語のみを編集ボックスのテキストに置き換えるには、ここをクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>ここで「未知の単語」をその文脈の中で確認することができます。引用が短すぎて正しい単語を判断できない場合は、スペルチェック中の文書をクリックしてテキストのより広い範囲を読んでからスペルチェックを続けてください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>未知の単語がスペル間違いの場合は、このリストの中に正しい単語がないか調べて、あればその単語をクリックしてください。正しい単語が見つからないときは、編集ボックスに正しい単語を入力してください。</p>
    <p>現在の単語だけを置き換えるには<interface>置換</interface>をクリックしてください。文書中のこの単語をすべて置き換えるには<interface>すべて置換</interface>をクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>未知の単語がスペル間違いの場合は、ここに正しい単語を入力するか、下のリストから正しい単語を選んでください。</p>
    <p>現在の単語のみを置き換えるには<interface>置換</interface>をクリックしてください。文書中のこの単語をすべて置き換えるには<interface>すべて置換</interface>をクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>スペルチェックを行う文書の言語を選択してください。</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ja: <qt>
    <p>この単語は辞書に該当するものがないため「未知の単語」と判定されました。<br/>
    この単語をスペル間違いと見なされないようにするには、ここをクリックして辞書に追加してください。辞書には追加せずにこの単語をそのままにしておく場合は、<interface>無視</interface>または<interface>すべて無視</interface>をクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
ja: <qt><b>エラー</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
ja: <qt><b>エラー</b>: ノード %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
ja: <qt><p><font size='+2'>ヘッダを印刷</font></p><p>このオプションを有効にすると、印刷する HTML 文書のすべてのページの上部にヘッダが挿入されます。ヘッダには現在の時刻、印刷したページの URL とページ番号が入ります。</p><p>有効にしなかった場合は、ヘッダは挿入されません。</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
ja: <qt><p><font size='+2'>画像を印刷</font></p><p>このオプションを有効にすると、HTML ページに含まれる画像が印刷されます。印刷には時間がかかり、インクやトナーの消費量が多くなります。</p><p>有効にしなかった場合は、HTML ページのテキストだけが印刷され、画像は印刷されません。印刷は早く済み、インクやトナーの消費量も少なくなります。</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
ja: <qt><p><font size='+2'>プリンタフレンドリーモード</font></p><p>このオプションを有効にすると、HTML 文書は白黒で印刷され、すべての背景色が白に変換されます。印刷は早く済み、インクやトナーの消費量も少なくなります。</p><p>有効にしなかった場合は、HTML 文書はアプリケーションで表示されているとおりの色で印刷されます。すなわち、すべてのページがカラーで印刷されます。ただし、プリンタが白黒にしか対応していない場合は、グレースケールになります。印刷には時間がかかり、トナーやインクの消費量が多くなります。</p> </qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
ja: <qt><p>モジュールが設定するハードウェア/ソフトウェアがないか、管理者によってモジュールが無効にされています。</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ja: <qt><para>考えられる原因:<list><item>前回 KDE をアップデートした際にエラーが発生して、不明なモジュールが残ってしまった。</item><item>サードパーティ製の古いモジュールがある。</item></list></para><para>これらの点を注意深く確かめ、エラーメッセージに挙げられているモジュールを削除してみてください。それでも解決しない場合は、ディストリビュータまたはパッケージ作成者に連絡してください。</para></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
ja: <qt><p>診断:<br />デスクトップファイル <filename>%1</filename> が見つかりませんでした。</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ja: <qt><p>この単語は現在使用中の辞書に該当するものがないため「未知の単語」と判定されました。これは外国語の単語かもしれません。</p>
    <p>この単語がスペル間違いでなければ、<interface>辞書に追加</interface>をクリックして辞書に登録してください。辞書には追加せずにこの単語をそのままにしておく場合は、<interface>無視</interface>または<interface>すべて無視</interface>をクリックしてください。</p>
    <p>この単語がスペル間違いの場合は、下のリストから正しい単語を選んでください。正しい単語が見つからないときは、下の編集ボックスに直接入力して<interface>置換</interface>または<interface>すべて置換</interface>をクリックしてください。</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
ja: <qt>信用できないページによる<br /><b>%1</b><br />へのアクセスを拒否しました。</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当に <b>%1</b> を終了しますか？</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><command>gpg</command> を起動してファイルの有効性をチェックすることができません。<command>gpg</command> がインストールされているか確認してください。インストールされていないと、ダウンロードしたリソースの検証はできません。</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><command>gpg</command> を起動して有効な鍵を読み出すことができません。<command>gpg</command> がインストールされているか確認してください。インストールされていないと、ダウンロードしたリソースの検証はできません。</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ja: <qt><command>gpg</command> を起動してファイルに署名できません。<command>gpg</command> がインストールされていることを確認してください。インストールされていないと、リソースに署名できません。</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>“%1” をインターネットで検索しますか？</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ja: <qt>フォントサイズを大きく<br /><br />このウィンドウのフォントを大きくします。クリックして保持すると、利用可能なフォントサイズの一覧メニューが開きます。</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ja: <qt>%2&lt;%3&gt; が所有する<br />鍵 <b>0x%1</b><br /> のパスフレーズを入力してください<br />:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
ja: <qt>次の “%1” を検索しますか？</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ja: <qt>次を検索<br/><br/><interface>検索</interface>機能で見つけたテキストの次の出現を探します。</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
ja: <qt>前を検索<br/><br/><interface>検索</interface>機能で見つけたテキストの前の出現を探します。</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
ja: <qt>検索<br /><br />表示されているページでテキストを検索するためのダイアログを表示します。</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
ja: <qt><p>有効にすると、<code><b>\N</b></code> (<code><b>N</b></code> は整数) は N 番目のキャプチャ (括弧でくくられたサブ文字列) に置き換えられます。</p><p>リテラル <code><b>\N</b></code> を置換文字列に含めるには、<code><b>\\N</b></code> のようにバックスラッシュをもう一つ追加します</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
ja: <qt><interface>検索</interface>ボタンを押すと、上に入力された文字列を文書内から検索します。</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
ja: <qt><interface>置換</interface>ボタンを押すと、上に入力されたテキストを文書内で検索し、該当する部分を置換テキストで置き換えます。</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ja: <qt>情報はありません。<br/>与えられた <icode>KAboutData</icode> オブジェクトが存在しません。</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
ja: <qt>“%1” にマッチするものは見つかりませんでした。</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
ja: <qt>フレームの印刷<br /><br />ページによっては複数のフレームが含まれています。そのうちの特定のフレームのみを印刷するときは、そのフレームをクリックしてから、この機能を使ってください。</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
ja: <qt>フォントサイズを小さく<br /><br />このウィンドウのフォントを小さくします。クリックして保持すると、利用可能なフォントサイズの一覧メニューが開きます。</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ja: <qt>Jovie が受け取ったイベントをどのように読み上げるかを指定します。<interface>指定したテキストを読み上げる</interface>を選択した場合は、下のボックスにテキストを入力します。テキストには以下の置換が使えます。<dl><dt>%e</dt><dd>イベント名</dd><dt>%a</dt><dd>イベントを送ったアプリケーション</dd><dt>%m</dt><dd>アプリケーションから送られたメッセージ</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
ja: <qt>キーの組み合わせ '%1' はアクション <b>%2</b> に割り当てられています。 <br>他の組み合わせを選択してください。</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
ja: <qt>診断:<br />%1<p>考えられる原因:</p><ul><li>前回 KDE をアップデートした際にエラーが発生して、不明なモジュールが残ってしまった。</li><li>サードパーティ製の古いモジュールがある。</li></ul><p>これらの点を注意深く確かめ、エラーメッセージに挙げられているモジュールを削除してみてください。それでも解決しない場合は、ディストリビュータまたはパッケージ作成者に連絡してください。</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
ja: <qt>診断:<br />デスクトップファイル <filename>%1</filename> はライブラリを指定していません。</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
ja: <qt>フォームはあなたのローカルファイルシステムの<br/><filename>%1</filename> へ送信されます。<br/>フォームを送信しますか？</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
ja: <qt>このサイトは JavaScript により新しいブラウザウィンドウで <p>%1</p> を開こうとしています。<br />これを許可しますか？</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
ja: <qt>このサイトは JavaScript を使用して新しいブラウザウィンドウに<p>%1</p>を開くフォームを送信しようとしています。<br />フォームの送信を許可しますか？</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
ja: <qt>この信用できないページは以下にリンクしています。<br /><b>%1</b><br />このリンクをたどりますか？</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
ja: <qt>バグレポートを送るには、下のボタンをクリックしてください。ウェブブラウザのウィンドウに <link>http://bugs.kde.org</link> が開き、報告用のフォームが表示されます。上の情報がサーバに送られます。</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
ja: フォント(&F)

[ctx: @action]
en: &Justify
ja: 両端揃え(&J)

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ja: 取り消し線(&S)

[ctx: @action]
en: About Application
ja: アプリケーションについて

[ctx: @action]
en: About KDE
ja: KDE について

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
ja: 次のタブをアクティブに

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
ja: 前のタブをアクティブに

[ctx: @action]
en: Actual Size
ja: 実際のサイズ

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ja: ブックマークに追加

[ctx: @action]
en: Align &Center
ja: 中央揃え(&C)

[ctx: @action]
en: Align &Left
ja: 左揃え(&L)

[ctx: @action]
en: Align &Right
ja: 右揃え(&R)

[ctx: @action]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: @action]
en: Backward Word
ja: 左側の単語の先頭に移動

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
ja: 行頭に移動

[ctx: @action]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: @action]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
ja: 通知を設定

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
ja: ツールバーを設定

[ctx: @action]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @action]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
ja: 字下げを減らす

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
ja: 左側の 1 単語を削除

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
ja: 右側の 1 単語を削除

[ctx: @action]
en: Deselect
ja: 選択解除

[ctx: @action]
en: Document Back
ja: 文書の閲覧履歴の前へ戻る

[ctx: @action]
en: Document Forward
ja: 文書の閲覧履歴の先へ進む

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークを編集

[ctx: @action]
en: End of Line
ja: 行末に移動

[ctx: @action]
en: Find
ja: 検索

[ctx: @action]
en: Find Next
ja: 次を検索

[ctx: @action]
en: Find Prev
ja: 前を検索

[ctx: @action]
en: Fit To Height
ja: 高さに合わせる

[ctx: @action]
en: Fit To Page
ja: ページに合わせる

[ctx: @action]
en: Fit To Width
ja: 幅に合わせる

[ctx: @action]
en: Font &Size
ja: フォントサイズ(&S)

[ctx: @action]
en: Format Painter
ja: 書式ブラシ

[ctx: @action]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: @action]
en: Forward Word
ja: 右側の単語の先頭に移動

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
ja: フルスクリーンモード|/|$[~setProps ~label 'フルスクリーン']

[ctx: @action]
en: Go to Line
ja: 行に移動

[ctx: @action]
en: Goto
ja: 移動

[ctx: @action]
en: Goto Page
ja: ページに移動

[ctx: @action]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: @action]
en: Increase Indent
ja: 字下げを増やす

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
ja: 横線を挿入

[ctx: @action]
en: Key Bindings
ja: キーの割り当て

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
ja: 左から右

[ctx: @action]
en: Link
ja: リンク

[ctx: @action]
en: Mail
ja: メール

[ctx: @action]
en: New
ja: 新規

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
ja: 次の補完マッチ

[ctx: @action]
en: Next Item in List
ja: リスト中の次のアイテム

[ctx: @action]
en: Open
ja: 開く

[ctx: @action]
en: Open Recent
ja: 最近のファイルを開く

[ctx: @action]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: @action]
en: Paste Selection
ja: 選択を貼り付け

[ctx: @action]
en: Preferences
ja: 設定

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
ja: 前の補完マッチ

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
ja: リスト中の前のアイテム

[ctx: @action]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: @action]
en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

[ctx: @action]
en: Prior
ja: 1 画面上へスクロール

[ctx: @action]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: @action]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: @action]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: @action]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @action]
en: Report Bug
ja: バグを報告

[ctx: @action]
en: Revert
ja: 戻す

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
ja: 右から左

[ctx: @action]
en: Save
ja: 保存

[ctx: @action]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

[ctx: @action]
en: Save Options
ja: オプションを保存

[ctx: @action]
en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
ja: メニューバーを表示

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
ja: ステータスバーを表示

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
ja: ツールバーを表示

[ctx: @action]
en: Spelling
ja: スペルチェック

[ctx: @action]
en: Subscript
ja: 下付き文字

[ctx: @action]
en: Substring Completion
ja: 文字列補完

[ctx: @action]
en: Superscript
ja: 上付き文字

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
ja: アプリケーションの言語を切り替え

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ja: テキスト色(&C)...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ja: 強調表示(&H)...

[ctx: @action]
en: Text Completion
ja: テキスト補完

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
ja: 今日の一言

[ctx: @action]
en: To Plain Text
ja: プレーンテキスト

[ctx: @action]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: @action]
en: Up
ja: 上へ

[ctx: @action]
en: What's This
ja: これは何

[ctx: @action]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: @action]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
ja: 文書の先頭に移動

[ctx: @action End of document]
en: End
ja: 文書の末尾に移動

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
ja: 1 画面下へスクロール

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ja: ボールド(&B)

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ja: イタリック(&I)

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ja: 下線(&U)

[ctx: @action:button]
en: &Finished
ja: 完了(&F)

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
ja: テキストをクリア

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
ja: すべて置換(&A)

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
ja: 再スタート

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: @action:button filter-cancel]
en: %1
ja: %1|/|$[get-answer cancel]

[ctx: @action:button filter-continue]
en: %1
ja: %1|/|$[get-answer continue]

[ctx: @action:button filter-no]
en: %1
ja: %1|/|$[get-answer no]

[ctx: @action:button filter-yes]
en: %1
ja: %1|/|$[get-answer yes]

[ctx: @action:button post-filter]
en: .
ja: .|/|$[reset-answers]

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
ja: <application>%1</application> で開く(&O)

[ctx: @emphasis-strong/plain]
en: **%1**
ja: %1

[ctx: @emphasis-strong/rich]
en: <b>%1</b>
ja: %1

[ctx: @emphasis/plain]
en: *%1*
ja: %1

[ctx: @emphasis/rich]
en: <i>%1</i>
ja: %1

[ctx: @filename/rich]
en: <tt>%1</tt>
ja: ‘%1’

[ctx: @icode/plain]
en: “%1”
ja: %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
ja: タグを削除

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
ja: <filename>%1</filename> を開きますか？

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
ja: すべてのファイルからタグ <resource>%1</resource> を削除しますか？

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
ja: 入力した日付が無効です

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
ja: 入力した時間が無効です

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ja: <icode>%1</icode> がありません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
ja: フォントファミリを変更しますか？

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
ja: フォントサイズを変更しますか？

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
ja: フォントスタイルを変更しますか？

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ja: フォントファミリの設定を変更するには、このボックスにチェックを入れてください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ja: フォントサイズの設定を変更するには、このボックスにチェックを入れてください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ja: フォントスタイルの設定を変更するには、このボックスにチェックを入れてください。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
ja: ここで使用するフォントファミリを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
ja: ここで使用するフォントスタイルを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
ja: ここで使用するフォントを選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
ja: これはサーバが提案するファイル名です

[ctx: @interface/plain]
en: |%1|
ja: 「%1」

[ctx: @interface/rich]
en: <i>%1</i>
ja: 「%1」

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
ja: その他のエンコーディング (%1)

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
ja: モノスペース

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
ja: サンセリフ

[ctx: @item Font name]
en: Serif
ja: セリフ

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
ja: <application>ASpell</application> 標準

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
ja: <application>Hunspell</application> 標準

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
ja: <application>ISpell</application> 標準

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
ja: ブラジルのポルトガル語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
ja: チェコ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
ja: デンマーク語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
ja: 英語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
ja: エスペラント語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
ja: フランス語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
ja: ドイツ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
ja: ドイツ語 (新スペル)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
ja: ポーランド語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
ja: ロシア語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
ja: スロバキア語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
ja: スロベニア語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
ja: スペイン語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
ja: スウェーデン語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
ja: スイスのドイツ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
ja: トルコ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
ja: 標準 - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
ja: 標準 - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
ja: アラビア語

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
ja: バルト諸語

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ諸語

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
ja: キリル文字

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
ja: ギリシャ語

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
ja: 日本語

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
ja: 韓国語・朝鮮語

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
ja: タイ語

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
ja: トルコ語

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
ja: ユニバーサル

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
ja: 西ヨーロッパ諸語

[ctx: @item font]
en: Bold
ja: ボールド

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
ja: ボールドイタリック

[ctx: @item font]
en: Italic
ja: イタリック

[ctx: @item font]
en: Oblique
ja: オブリック

[ctx: @item font size]
en: Relative
ja: 相対的

[ctx: @item license]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: @item license]
en: Not specified
ja: 指定なし

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
ja: インターナショナル <application>Ispell</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ja: 標準

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
ja: 自動

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
ja: 標準

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
ja: ドロップダウンリスト

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
ja: ドロップダウンリスト && 自動

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
ja: 手動

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
ja: 短自動

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
ja: 白丸

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
ja: 黒丸

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
ja: なし

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
ja: 四角

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ja[0]: %1 ミリ秒
ja[1]: %1 ミリ秒

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ja[0]: %1 日
ja[1]: %1 日

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間
ja[1]: %1 時間

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分
ja[1]: %1 分

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒
ja[1]: %1 秒

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ja: %1 日

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ja: %1 時間

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ja: %1 分

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ja: %1 秒

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ja: %1 %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
ja: タグを追加...

[ctx: @label]
en: Change...
ja: 変更...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
ja: 新しいタグを作成:

[ctx: @label]
en: Font:
ja: フォント:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
ja: すべてのタグを表示...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
ja: ファイル名: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
ja: タイプ: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
ja: 中央揃え

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ja: 両端揃え

[ctx: @label left justify]
en: Left
ja: 左揃え

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
ja: 左から右

[ctx: @label right justify]
en: Right
ja: 右揃え

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
ja: 右から左

[ctx: @label stroke color]
en: Color
ja: 色

[ctx: @label:button]
en: &Open
ja: 開く(&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with
ja: アプリケーションで開く(&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
ja: <application>%1</application> で開く(&O)

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
ja: アプリケーションで開く(&O)...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
ja: このタイプのファイルに対するアクションを覚えておく

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
ja: クライアント(&C):

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
ja: 辞書(&D):

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
ja: エンコーディング(&E):

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
ja: どのタグを適用するか設定

[ctx: @message/plain]
en: /%1/
ja: %1

[ctx: @message/rich]
en: <i>%1</i>
ja: %1

[ctx: @note-with-label/plain %1 is the note label, %2 is the text]
en: %1: %2
ja: 【%1】 %2

[ctx: @note-with-label/rich %1 is the note label, %2 is the text]
en: <i>%1</i>: %2
ja: 【%1】 %2

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
ja: 【注意】 %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
ja: 【注意】 %1

[ctx: @option last month]
en: Last Month
ja: 先月

[ctx: @option last week]
en: Last Week
ja: 先週

[ctx: @option last year]
en: Last Year
ja: 昨年

[ctx: @option next month]
en: Next Month
ja: 来月

[ctx: @option next week]
en: Next Week
ja: 来週

[ctx: @option next year]
en: Next Year
ja: 来年

[ctx: @option today]
en: Today
ja: 今日

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
ja: 明日

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
ja: 昨日

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
ja: 連結された語をスペル間違いと見なす(&W)

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
ja: 辞書にない語根/接辞の組合せを生成する(&R)

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
ja: 自動チェックを無効にする

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
ja: スペルチェックを実行する

[ctx: @option:check]
en: Font
ja: フォント

[ctx: @option:check]
en: Font style
ja: フォントスタイル

[ctx: @option:check]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
ja: 文書

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
ja: 画像

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
ja: オーディオ

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
ja: コンタクト

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
ja: メール

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
ja: タスク

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
ja: その他

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
ja: 最終更新

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
ja: 最重要

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
ja: 優先度なし

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
ja: 1 以上

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
ja: 2 以上

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
ja: 3 以上

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
ja: 4 以上

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
ja: 最高評価

[ctx: @placeholder/rich]
en: &lt;<i>%1</i>&gt;
ja: &lt;%1&gt;

[ctx: @shortcut/rich]
en: <b>%1</b>
ja: %1

[ctx: @title]
en: Delete tag
ja: タグを削除

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
ja: その他

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
ja: リソース

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
ja: リソースタイプ

[ctx: @title:group]
en: Find
ja: 検索

[ctx: @title:group Document information]
en: General
ja: 一般

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
ja: 一般

[ctx: @title:menu]
en: List Style
ja: リストのスタイル

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
ja: テキストを表示します

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
ja: テキスト補完

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
ja: ツールバーの設定

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
ja: 移動(&M)

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
ja: フレーム(&M)

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
ja: タグを追加

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
ja: タグを変更

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ja: スペルチェック

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
ja: Dr. Klash アクセラレータ診断

[ctx: @title:window]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: @warning-with-label/plain %1 is the warning label, %2 is the text]
en: %1: %2
ja: 【%1】 %2

[ctx: @warning-with-label/rich %1 is the warning label, %2 is the text]
en: <b>%1</b>: %2
ja: 【%1】 %2

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
ja: 【警告】 %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
ja: 【警告】 %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
ja: KUnitTest モジュールの起動のために使えるコマンドラインアプリケーション

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja: <filename>%1</filename> という名前のファイルは既に存在します。本当に上書きしますか？

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
ja: その他

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ja: 募金する

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ja: ホームページ

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
ja[0]: 知識データベース (0 項目)
ja[1]: 知識データベース (%1 項目)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
ja: ウェブサイトを訪問

en: A little program to output installation paths
ja: インストールパスを出力する小さなプログラム

en: A network error has occurred. The request has failed.
ja: ネットワーク障害が発生しました。要求は失敗しました。

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
ja: プロトコルエラーが発生しました。要求は失敗しました。

en: A scheme with this name already exists.
ja: この名前のスキームは既に存在します

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
ja: このページのスクリプトによって KHTML はフリーズしました。
    実行を続けると、他のアプリケーションの反応が悪くなります。
    スクリプトを停止しますか？

[ctx: A type of link.]
en: Blog
ja: ブログ

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
ja: ホームページ

en: A&uthor
ja: 作者(&U)

en: A&uthors
ja: 作者(&U)

en: A&vailable actions:
ja: 利用可能なアクション(&V):

en: About %1
ja: %1 について

en: About &KDE
ja: KDE について(&K)

en: About KDE
ja: KDE について

[ctx: About KDE]
en: &About
ja: KDE について(&A)

en: Accept
ja: 受け入れ

en: Access Keys activated
ja: アクセスキーが有効になりました

en: Action
ja: アクション

en: Action Name
ja: アクション名

en: Action takes 2 args.
ja: アクションは 2 つの引数を取ります。

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
ja: 貢献者にメールを送信

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
ja: 貢献者にメールを送信
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
ja: アクショングループは 2 つの引数を取ります。

en: ActionList: %1
ja: アクションリスト: %1

en: Actual Font
ja: 実際のフォント

en: Actually generate the code.
ja: 実際にコードを生成する。

en: Add
ja: 追加

en: Add Comment
ja: コメントを追加

en: Add Fallback Language
ja: フォールバック言語を追加

en: Add Rating
ja: 評価する

en: Add URL to Filter
ja: URL をフィルタに追加

en: Add a new script.
ja: 新しいスクリプトを追加します。

en: Add to Dictionary
ja: 辞書に追加

en: Add to Toolbar
ja: ツールバーに追加

en: Add to ignores...
ja: 無視リストに追加...

en: Add...
ja: 追加...

en: Additional Information: %1
ja: 追加情報: %1

en: Address is already in use
ja: アドレスは既に使用されています

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
ja: 他の言語に適切な翻訳がない場合に使用する言語をもう一つ追加します。

en: Administrator &Mode...
ja: 管理者モード(&M)...

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
ja: 午後

en: Again
ja: 再試行

en: Alert
ja: 注意

en: Alias names:
ja: 別名:

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: All Pages
ja: 全ページ

en: All Providers
ja: すべてのプロバイダ

en: All Visible Columns
ja: 表示されている全カラム

en: Allow
ja: 許可

en: Allow Tabulations
ja: タブを許可

en: Alpha:
ja: アルファ:

en: Already opened.
ja: 既に開いています。

en: Alternate
ja: 代替

en: Alternate:
ja: 代替:

en: Ambiguous shortcut detected
ja: あいまいなショートカットを検出

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
ja: このページのスクリプトを実行中にエラーが発生しました。
    
    %1 行 %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
ja: 注釈と相互参照

en: Any Character
ja: 任意の 1 文字

en: Applet "%1" started
ja: アプレット “%1” が起動しました

en: Applet "%1" stopped
ja: アプレット “%1” が停止しました

en: Applet Parameters
ja: アプレットのパラメータ

en: Application Language Changed
ja: アプリケーションの言語が変更されました

en: Application sounds
ja: アプリケーションサウンド

en: Application:
ja: アプリケーション:

en: Applications menu (.desktop files)
ja: アプリケーションメニュー (.desktop ファイル)

en: Apply Settings
ja: 設定を適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用します

en: Approximate equivalents:
ja: ほぼ等価:

en: Archives
ja: アーカイブ

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
ja: この設定モジュールは <application>%1</application> で既に開かれています。

en: As-you-type spell checking disabled.
ja: 逐次スペルチェックを無効にしました。

en: As-you-type spell checking enabled.
ja: 逐次スペルチェックを有効にしました。

en: Ask before replacing each match found.
ja: 置換する前に毎回確認を求めます。

en: Authentication error.
ja: 認証エラー。

en: Author
ja: 作者

en: Author:
ja: 作者:

en: Auto Spell Check
ja: 自動スペルチェック

en: Autocorrect
ja: 自動修正

en: Automatic Detection
ja: 自動検出

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
ja: プラグインの依存関係により自動的に変更が加えられました。詳細を見るには、ここをクリックしてください。

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
ja: プラグインの依存関係を満たすために自動的に変更が加えられました:

en: Autostart directories
ja: 自動起動ディレクトリ

en: Available KDE resource types
ja: 利用可能な KDE リソース型

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
ja: 利用可能なテスト: %1 (無視: %2)

en: Available Tests: 0
ja: 利用可能なテスト: 0

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
ja: 不正なイベントハンドラ: オブジェクト %1 識別子 %2 メソッド %3 タイプ: %4

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
ja: 不正なスロットハンドラ: オブジェクト %1 識別子 %2 メソッド %3 署名: %4

en: Banner Pages
ja: バナーページ

[ctx: Banner page]
en: Classified
ja: 機密

[ctx: Banner page]
en: Confidential
ja: 内密

[ctx: Banner page]
en: None
ja: なし

[ctx: Banner page]
en: Secret
ja: 秘密

[ctx: Banner page]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
ja: 極秘

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
ja: 非機密

[ctx: Banner page at end]
en: End
ja: 最後

[ctx: Banner page at start]
en: Start
ja: 最初

en: Base URL
ja: ベース URL

en: Basic Page Style
ja: 基本ページスタイル

en: Become a Fan
ja: ファンに登録する

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
ja: 午前

en: Beginning of document reached.
ja: 文書の先頭です。

en: Billing information:
ja: 経理情報:

en: Block IFrame...
ja: IFrame をブロック...

en: Block Image...
ja: 画像をブロック...

en: Block Images From %1
ja: %1 から画像をブロック

en: Block:
ja: ブロック:

en: Blue:
ja: 青:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
ja: and かつ と

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
ja: or または か

en: Bottom to Top, Left to Right
ja: 下から上へ、左から右へ

en: Bottom to Top, Right to Left
ja: 下から上へ、右から左へ

en: Break at Next
ja: 次でブレーク

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Bug report sent, thank you for your input.
ja: バグレポートを送信しました。情報を提供していただきありがとうございます。

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
ja: ini スタイルの記述ファイルから Qt ウィジェットプラグインをビルドする。

en: C octal escaped UTF-8:
ja: C 言語の八進コード (UTF-8):

en: C&ase sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&A)

en: C&lear
ja: クリア(&L)

en: C&ontinue
ja: 続行(&O)

en: CGIs to run from kdehelp
ja: kdehelp から起動される CGI

en: CJK Ideograph Information
ja: CJK 漢字の情報

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
ja: キャッシュされた情報 (ファビコンやウェブページなど)

en: Call
ja: コール

en: Call Stack
ja: コールスタック

en: Call to '%1' failed.
ja: <icode>%1</icode> へのコールが失敗しました。

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
ja: メソッド <icode>%1</icode> へのコールが失敗しました。引数 %2 を取得できませんでした: %3

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel?
ja: キャンセルしますか？

en: Cannot create memory segment for file %1
ja: ファイル <filename>%1</filename> 用のメモリセグメントを作成できません

en: Cannot find testregression executable.
ja: <command>testregression</command> 実行ファイルが見つかりません。

en: Cannot open %1 for reading
ja: <filename>%1</filename> を読み込みのために開けません

en: Cannot seek past eof
ja: ファイルの終端 (EOF) を越えてシークできません

en: Cantonese Pronunciation:
ja: 広東語の発音:

en: Captured Text (%1)
ja: キャプチャされたテキスト (%1)

en: Carriage Return
ja: キャリッジリターン

en: Category:
ja: カテゴリ:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ja: 8 ビットディスプレイでアプリケーションにプライベート
    カラーマップをインストールさせる

en: Certificate (validation: %1)
ja: 証明書 (検証: %1)

en: Change &Icon...
ja: アイコンを変更(&I)...

en: Change Icon
ja: アイコンを変更

en: Change Te&xt...
ja: テキストを変更(&X)...

en: Change Text
ja: テキストを変更

en: Changelog
ja: 更新履歴

en: Changelog:
ja: 更新履歴:

en: Changing annotations
ja: 注釈を変更

[ctx: Character]
en: In decimal:
ja: 十進コード:

en: Character used for indicating positive numbers
ja: 正の数値を表すために使用する文字

en: Character:
ja: 文字:

en: Check Spelling
ja: スペルチェック

en: Check Spelling...
ja: スペルチェック...

en: Check Sycoca database only once
ja: sycoca データベースを一回だけチェック

en: Check file timestamps
ja: ファイルのタイムスタンプをチェック

en: Check spelling in document
ja: 文書をスペルチェック

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
ja: これをチェックすると、スレッドアクティビティをログに記録します。コンソールでログを確認してください

en: Check whether config file itself requires updating
ja: 設定ファイルを更新する必要があるかをチェック

en: Checking login...
ja: ログインを確認中...

en: Choose...
ja: 選択...

[ctx: City, Country]
en: %1, %2
ja: %1、%2

en: Class
ja: クラス

en: Clear &History
ja: 履歴をクリア(&H)

en: Clear List
ja: リストをクリア

en: Clear input
ja: 入力フィールドをクリア

en: Clear the input in the edit field
ja: 編集フィールドの入力をクリアします

en: Click for a menu of available captures.
ja: クリックすると利用可能な後方参照 (キャプチャ) が表示されます。

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
ja: ここをクリックすると、グラフィカルなエディタを使用して正規表現を編集できます。

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
ja: ダイアログをたたんで詳細を隠すには、ここをクリックします

en: Click this to expand the dialog, to show details
ja: ダイアログを展開して詳細を表示するには、ここをクリックします

en: Click to select a font
ja: クリックしてフォントを選択

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Document
ja: 文書を閉じる

en: Close Message
ja: メッセージを閉じる

en: Close Script
ja: スクリプトを閉じる

en: Close and discard
    edited message?
ja: 閉じて、編集した
    メッセージを破棄しますか？

en: Close document
ja: 文書を閉じる

en: Close script...
ja: スクリプトを閉じる...

en: Close source
ja: ソースを閉じる

en: Close the current document.
ja: 現在の文書を閉じます

en: Close the current window or document
ja: 現在のウィンドウまたは文書を閉じます

en: Close the current window.
ja: 現在のウィンドウを閉じます

en: Close window?
ja: ウィンドウを閉じますか？

en: Collaborate
ja: 協力

en: Collaboration
ja: 協力

en: Color for links
ja: リンクの色

en: Color for visited links
ja: 訪問済みリンクの色

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ja: カラム番号 %1

en: Comment
ja: コメント

en: Comment on entry
ja: エントリのコメント

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comments
ja: コメント

en: Communication error
ja: 通信エラー

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
ja: KDE ライブラリ用の <icode>exec_prefix</icode> でコンパイル

en: Compiled in library path suffix
ja: ライブラリパスサフィックスでコンパイル

en: Compiled in prefix for KDE libraries
ja: KDE ライブラリ用の <icode>prefix</icode> でコンパイル

en: Compiled in version string for KDE libraries
ja: KDE ライブラリ用のバージョン文字列でコンパイル

en: Compiler:
ja: コンパイラ:

en: Complete Match
ja: 完全マッチ

en: Confi&gure...
ja: 設定(&G)...

en: Configuration description files
ja: 設定記述ファイル

en: Configuration file "%1" not writable.
ja: 設定ファイル <filename>%1</filename> は書き込み不可です。

en: Configuration file is invalid: "%1"
ja: 無効な設定ファイルです: "%1"

en: Configuration file not found: "%1"
ja: 設定ファイルが見つかりませんでした: %1

en: Configuration files
ja: 設定ファイル

en: Configure
ja: 設定

en: Configure &Notifications...
ja: 通知を設定(&N)...

en: Configure Email...
ja: メールを設定...

en: Configure Notifications
ja: 通知の設定

en: Configure S&hortcuts...
ja: ショートカットを設定(&H)...

en: Configure Shortcut...
ja: ショートカットを設定...

en: Configure Shortcuts
ja: ショートカットを設定

en: Configure Tool&bars...
ja: ツールバーを設定(&B)...

en: Configure Toolbars
ja: ツールバーを設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Quit From System Tray
ja: システムトレイからの終了の確認

en: Confirmation Required
ja: 確認が必要です

en: Confirmation: JavaScript Popup
ja: 確認: JavaScript ポップアップ

en: Conflict With Registered Global Shortcut
ja: 登録済みのグローバルショートカットと競合します

en: Conflict with Global Shortcut
ja: グローバルショートカットと競合します

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ja: 標準アプリケーションショートカットと競合します

en: Connection refused
ja: 接続が拒否されました

en: Connection timed out
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Console
ja: コンソール

en: Contact author
ja: 作者にコンタクト

en: Contact on Jabber
ja: Jabber でコンタクト

en: Continue
ja: 続行

en: Continue from the beginning?
ja: 先頭から続けますか？

en: Continue from the end?
ja: 末尾から続けますか？

en: Continue operation
ja: 操作を続けます

en: Copy Image
ja: 画像をコピー

en: Copy Image Location
ja: 画像の場所をコピー

en: Could not Launch Help Center
ja: ヘルプセンターを起動できません

en: Could not construct value
ja: 値をコンストラクトできませんでした

en: Could not create temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できませんでした。

en: Could not find '%1' executable.
ja: 実行ファイル <filename>%1</filename> が見つかりません。

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
ja: <filename>%1</filename> の中に <command>kdemain</command> が見つかりません。
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
ja[0]: MIME タイプが見つかりませんでした:
    <resource>%2</resource>
ja[1]: MIME タイプが見つかりませんでした:
    <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
ja: アプリケーション <application>%2</application> のためのプラグイン <resource>%1</resource> が見つかりませんでした

en: Could not find service '%1'.
ja: サービス <resource>%1</resource> が見つかりませんでした。

en: Could not install "%1": file not found.
ja: %1 をインストールできませんでした: ファイルが見つかりません。

en: Could not install %1
ja: %1 をインストールできませんでした

en: Could not launch Browser
ja: ブラウザを起動できませんでした

en: Could not launch Mail Client
ja: メールクライアントを起動できませんでした

en: Could not launch Terminal Client
ja: ターミナルクライアントを起動できませんでした

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
ja: KDE ヘルプセンターを起動できません:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
ja: ブラウザを起動できませんでした:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
ja: メールクライアントを起動できませんでした:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
ja: ターミナルクライアントを起動できませんでした:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
ja: ファイル <filename>%1</filename> からホットな新しいもののプロバイダを読み込めませんでした

en: Could not load print preview part
ja: 印刷プレビューコンポーネントをロードできませんでした

en: Could not open file '%1'
ja: ファイル <filename>%1</filename> を開けませんでした

en: Could not open file '%1': %2
ja: ファイル <filename>%1</filename> を開けませんでした: %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
ja: ライブラリ %1 を開けません。
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
ja: <filename>%1</filename> のデータを共有メモリに読み込めませんでした

en: Could not read file '%1'
ja: ファイル <filename>%1</filename> を読み込めませんでした

en: Could not set non-blocking mode
ja: ノンブロックモードを設定できませんでした

en: Could not verify login, please try again.
ja: ログインを確認できませんでした。やり直してください。

en: Create Web Shortcut
ja: ウェブショートカットを作成

en: Create content on server
ja: サーバにコンテンツを作成

en: Create global database
ja: 全体のデータベースを作成する

en: Create new document
ja: 新しい文書を作成

en: Critical
ja: 深刻

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Curr&ent actions:
ja: 現在のアクション(&E):

en: Current scheme:
ja: 現在のスキーム:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
ja: カスタム...

en: Custom:
ja: カスタム:

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
ja: D-Bus バックエンドのエラー: ヘルパーへの接続に失敗しました。%1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
ja: D-Bus バックエンドのエラー: ヘルパーと交信できませんでした。接続エラー: %1。メッセージエラー: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
ja: D-Bus バックエンドのエラー: ヘルパーから壊れたデータを受け取りました %1 %2

en: Dante SOCKS client
ja: Dante SOCKS クライアント

en: Date and Time: %1
ja: 日付と時間: %1

en: Day (06:00 to 17:59)
ja: 昼 (06:00 - 17:59)

en: Default Font Size (100%)
ja: 標準フォントサイズ (100%)

en: Default color
ja: デフォルト色

en: Default language:
ja: デフォルトの言語:

en: Default widget group name to display in designer
ja: designer で表示する標準ウィジェットグループ名

en: Default:
ja: 標準:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ja: エリア

en: Definition in English:
ja: 英語による定義:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete item(s)
ja: アイテムを削除します

en: Dependency Check
ja: 依存関係チェック

en: Description
ja: 説明

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Dese&lect
ja: 選択解除(&L)

en: Desktop %1
ja: デスクトップ %1

en: Desktop Exchange Service
ja: デスクトップエクスチェンジサービス

en: Detach
ja: 分離

en: Details
ja: 詳細

en: Details for %1
ja: %1 の詳細

en: Details of the Request:
ja: 要求の詳細:

en: Details view mode
ja: 詳細表示モード

en: Did you know...?
ja: 知っていますか？

en: Digit
ja: 数字

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
ja: テスト、ベースディレクトリ、出力ディレクトリを含むディレクトリ。

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
ja: テスト、ベースディレクトリ、出力ディレクトリを含むディレクトリ。<icode>-b</icode> が指定されていない場合にのみ有効。

en: Disable checking files (dangerous)
ja: ファイルのチェックを無効にする (危険)

en: Disable crash handler, to get core dumps
ja: クラッシュハンドラを無効にし、コアダンプを得る

en: Disable incremental update, re-read everything
ja: 差分更新を無効にし、すべてを再読み込みする

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
ja: デバッグキャプチャを無効にする。GUI を使う場合、このオプションを主に使用。

en: Disallow
ja: 許可しない

en: Discard changes
ja: 変更を破棄します

en: Display Images on Page
ja: ページの画像を表示

en: Displays Thread Activity
ja: スレッドアクティビティを表示

en: Distance between desktop icons
ja: デスクトップアイコンの間隔

en: Do &not store this time
ja: 今回は保存しない(&N)

en: Do Not Allow
ja: 許可しない

en: Do Not Download
ja: ダウンロードしない

en: Do Not Fill Out
ja: 埋めない

en: Do Not Suppress Debug Output
ja: デバッグ出力を抑止しない

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Do not run in the background.
ja: バックグラウンドで実行しない

en: Do not save data
ja: データを保存しません

en: Do not show the window while running tests
ja: テスト実行中にウィンドウを表示しない

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Do not signal applications to update
ja: アプリケーションに更新するように通知しない

en: Do not suppress debug output
ja: デバッグ出力を抑止しない

en: Do not use Xvfb
ja: Xvfb を使用しない

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
ja: 証明書付きの Java アプレットを許可:

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
ja: 本当にスキーム <resource>%1</resource> を削除しますか？
    システム全体用のショートカットスキームはこの操作によって削除されません。

en: Do you really want to execute '%1'?
ja: 本当に <filename>%1</filename> を実行しますか？

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
ja: 本当にこのアプリケーションのすべてのツールバーを標準設定にリセットしますか？変更は直ちに適用されます。

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
ja: タイトル “%2” である “%1” へのブックマークをコレクションに追加しますか？

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
ja: “%1” へのブックマークをコレクションに追加しますか？

en: Do you want to restart search at the beginning?
ja: 先頭から検索を続けますか？

en: Do you want to restart search from the end?
ja: 末尾から検索を続けますか？

en: Do you want to store this password for %1?
ja: このパスワードを %1 のために保存しますか？

en: Do you want to store this password?
ja: このパスワードを保存しますか？

[ctx: Dock this window]
en: Dock
ja: ドッキング

en: Document Information
ja: 文書情報

en: Document encoding:
ja: 文書のエンコーディング:

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Done.
ja: 完了。

en: Double Line
ja: 二重線

en: Double Thick Line
ja: 太い二重線

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download New Stuff...
ja: 新しいものをダウンロード...

en: Download of "%1" failed, error: %2
ja: 「%1」のダウンロードに失敗しました。エラー: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
ja: アイテムのダウンロードに失敗しました: 「%1」のダウンロード URL がありません。

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
ja: ダウンロードしたファイルは HTML ファイルでした。ブラウザで開きました。

en: Downloads:
ja: ダウンロード:

en: Edit
ja: 編集

en: Edit selected script.
ja: 選択したスクリプトを編集します。

en: Edit...
ja: 編集...

en: Editor Chooser
ja: エディタ選択

en: Email
ja: メール

en: Email address:
ja: メールアドレス:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
ja: 宛先:

[ctx: Email sender address]
en: From:
ja: 差出人:

en: Email to:
ja: メール宛先:

en: Embeddable HTML component
ja: 埋め込み可能な HTML コンポーネント

en: Embeddable component for multipart/mixed
ja: <icode>multipart/mixed</icode> 用の埋め込み可能なコンポーネント

en: Emoticons
ja: 感情アイコン

en: Enable &background spellchecking
ja: バックグラウンドスペルチェックを有効にする(&B)

en: Enable SOCKS support
ja: SOCKS サポートを有効にする

en: Enable component
ja: コンポーネントを有効にする

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ja: 自動検出

[ctx: Encodings menu]
en: Default
ja: デフォルト

en: End of Line
ja: 行末

en: End of document reached.
ja: 文書の末尾です。

en: End of options
ja: オプションの最後

en: Enlarge Font
ja: フォントサイズを大きく

en: Enter Administrator Mode
ja: 管理者モードに切り替えます

en: Enter Search Terms...
ja: 検索語を入力...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ja: 検索するパターンを入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
ja: 置換する文字列を入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

en: Enter a search term or character here
ja: ここに検索語または文字を入力します

en: Enter search phrase here
ja: ここに検索語を入力します

en: Enter the URL:
ja: URL を入力:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
ja: バグレポートとして送るテキストを (可能なら英語で) 入力してください。
    <interface>送信</interface>を押すと、メールメッセージがこのプログラムのメンテナに送信されます。

en: Entries failed to load
ja: エントリを読み込めませんでした

en: Equivalents:
ja: 等価:

en: Error
ja: エラー

en: Error during rename.
ja: 名前変更中にエラー。

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
ja: インクルード <filename>%1</filename> の %2 行目を処理中にエラー: %3

en: Error initializing provider.
ja: プロバイダの初期化に失敗。

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
ja: %1 の起動でエラーが発生しました。KLauncher が停止してしまったか、アプリケーションの起動に失敗しました。

en: Error opening PTY
ja: PTY のオープンエラー

en: Error reading from PTY
ja: PTY からの読み取りエラー

en: Error writing to PTY
ja: PTY への書き込みエラー

en: Error: %1 - %2
ja: エラー: %1 - %2

en: Error: java executable not found
ja: エラー: java 実行ファイル見つかりません

en: Escape
ja: エスケープ

en: Evaluation error
ja: 評価エラー

en: Evaluation threw an exception %1
ja: 評価が例外 %1 を投げました

en: Even Pages
ja: 偶数ページ

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
ja: %2:%3:%4 からの関数 <icode>%1</icode> の呼び出しで例外

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
ja: %2:%3:%4 からのスロット <icode>%1</icode> の呼び出しで例外

en: Executables in $prefix/bin
ja: <filename>$prefix/bin</filename> にある実行ファイル

en: Execute
ja: 実行

en: Execute File?
ja: ファイルを実行しますか？

en: Execute script without gui support
ja: GUI サポートなしでスクリプトを実行

en: Execute the selected script.
ja: 選択したスクリプトを実行します。

en: Export Scheme...
ja: スキームをエクスポート...

en: F&ind:
ja: 検索(&I):

en: F&ull Screen Mode
ja: フルスクリーンモード(&U)|/|$[~setProps ~label 'フルスクリーン']

en: Failed to create Action.
ja: アクションの作成に失敗しました。

en: Failed to create ActionGroup.
ja: アクショングループの作成に失敗しました。

en: Failed to create Layout.
ja: レイアウトの作成に失敗しました。

en: Failed to create Widget.
ja: ウィジェットの作成に失敗しました。

en: Failed to create script for interpreter "%1"
ja: インタプリタ <resource>%1</resource> のためのスクリプトを作成できませんでした

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
ja: スクリプトファイル <filename>%1</filename> のためのインタプリタを判断できませんでした

en: Failed to load file '%1'
ja: ファイル <filename>%1</filename> の読み込みに失敗しました

en: Failed to load interpreter "%1"
ja: インタプリタ <resource>%1</resource> を起動できませんでした

en: Failed to open scriptfile "%1"
ja: スクリプトファイル <filename>%1</filename> を開けませんでした

en: Fallback language:
ja: フォールバック言語:

en: Fetch content link from server
ja: サーバからコンテンツリンクを取得

en: Fetching content data from server finished.
ja: サーバからコンテンツデータの取得を完了しました。

en: Fetching content data from server...
ja: サーバからコンテンツデータを取得中...

en: Fetching license data from server...
ja: サーバからライセンスデータを取得中...

en: Fetching your previously updated content finished.
ja: 以前アップロードしたコンテンツの取得が完了しました。

en: Fetching your previously updated content...
ja: 以前にアップロードしたコンテンツを取得中...

en: File
ja: ファイル

en: File %1 does not exist
ja: ファイル <filename>%1</filename> は存在しません

en: File %1 not found.
ja: ファイル <filename>%1</filename> が見つかりません。

en: File not found: %1
ja: ファイルが見つかりません: %1

en: File to read update instructions from
ja: インストラクション更新のファイル

en: File to upload:
ja: アップロードするファイル:

en: File:
ja: ファイル:

en: Fill Out
ja: 埋める

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter error
ja: フィルタエラー

en: Find
ja: 検索

en: Find &Next
ja: 次を検索(&N)

en: Find &backwards
ja: 後ろ向きに検索する(&B)

en: Find &links only
ja: リンクのみを検索(&L)

en: Find Links as You Type
ja: 入力と同時にリンクを検索

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Pre&vious
ja: 前を検索(&V)

en: Find Text
ja: テキストを検索

en: Find Text as You Type
ja: 入力と同時にテキストを検索

en: Find filename inside the resource type given to --path
ja: <icode>--path</icode> に与えられたリソースタイプの中でファイル名を検索

en: Finish
ja: 完了

en: First argument must be a QObject.
ja: 最初の引数は <icode>QObject</icode> でなければなりません。

en: Fit to Page &Height
ja: ページの高さに合わせる(&H)

en: Fit to Page &Width
ja: ページの幅に合わせる(&W)

en: Fixed width font
ja: 固定幅フォント

en: Follow
ja: たどる

en: Font for menus
ja: メニューのフォント

en: Font for the taskbar
ja: タスクバーのフォント

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
ja: フォントサイズ<br />環境に対して「固定」か「相対的」か

en: Font style:
ja: フォントスタイル:

en: Fonts for toolbars
ja: ツールバーのフォント

en: Frame Information
ja: フレーム情報

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
ja: 位置を固定

en: From c&ursor
ja: カーソル位置から(&U)

en: Function must be called from the main thread.
ja: 関数はメインスレッドから呼び出されなければなりません。

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
ja: Weaver スレッドマネージャの GUI ベースのサンプル

en: GUI for the khtml regression tester
ja: khtml 回帰テスターの GUI

en: General Character Properties
ja: 文字の一般的なプロパティ

en: Get Hot New Stuff
ja: ホットな新しいものを取得

en: Get Hot New Stuff!
ja: ホットな新しいものを取得!

en: Get help...
ja: ヘルプ...

en: Global
ja: グローバル

en: Global Alternate
ja: グローバル代替

en: Global:
ja: グローバル:

en: Go back one step
ja: 1 ステップ戻ります

en: Go forward one step
ja: 1 ステップ進みます

en: Go to first page
ja: 最初のページへ

en: Go to last page
ja: 最後のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
ja: 履歴の次へ

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
ja: 履歴の前へ

en: Grave
ja: 重大

en: Green:
ja: 緑:

en: HTML Settings
ja: HTML 設定

en: HTML Toolbar
ja: HTML ツールバー

en: HTML documentation
ja: HTML ドキュメント

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
ja: ほぼ標準

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
ja: 互換

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
ja: 厳密

en: HTTP Headers
ja: HTTP ヘッダ

en: Here you can choose the font size to be used.
ja: ここで使用するフォントサイズを選択します。

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
ja: キーボードショートカットの一覧です。左の列がアクション (例: コピー)、右の列がそのアクションに割り当てられているキーまたはキーの組合せ (例: Ctrl+C) です。

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ja: 固定フォントサイズと、環境の変化 (ウィジェットの大きさ、紙のサイズなど) に応じて動的に計算・調整されるフォントサイズを切り替えることができます。

en: Hide %1
ja: %1 を隠す

en: Highest Rated
ja: 評価が高い

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
ja: マウスが上に来たときにツールバーボタンを強調表示するかどうか

en: Hold Indefinitely
ja: 無期限に保留

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Host
ja: ホスト

en: Hot New Stuff Providers
ja: ホットな新しいもののプロバイダ

en: Hue:
ja: 色相:

en: Huge (%1x%2)
ja: 特大 (%1x%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
ja: コンテンツが現行の著作権、法律、商標に違反しないことを保証します。また、自分の IP アドレスが記録されることに同意します。(著作権者の許可なくコンテンツを配布することは違法です。)

en: I&gnore All
ja: すべて無視(&G)

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon te&xt:
ja: アイコンのテキスト(&X):

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons Only
ja: アイコンのみ

en: Icons view mode
ja: アイコン表示モード

en: If enabled, search for a regular expression.
ja: 有効にすると、正規表現を検索します。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignored Words
ja: 無視する単語

en: Image - %1x%2 Pixels
ja: 画像 - %1x%2 ピクセル

en: Image Operations
ja: 画像の操作

en: In context '%1' for action '%2'
ja: コンテキスト<interface>%1</interface>でのアクション<interface>%2</interface>
    |/|コンテキスト<interface>%1</interface>でのアクション<interface>$[~stripAccel $[~getForm %2 ~full]]</interface>

en: In which language did you describe the above?
ja: 上で使用した言語は何ですか？

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Includes/Headers
ja: インクルード/ヘッダ

en: Incorrect number of arguments.
ja: 引数の数が間違っています。

en: Incremental Spellcheck
ja: 更新された部分のみスペルチェック

en: Information
ja: 情報

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Initializing Applet "%1"...
ja: アプレット “%1” を初期化中...

en: Input file
ja: 入力ファイル

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Place&holder
ja: 後方参照を挿入(&H)

en: Install
ja: インストール

en: Install Again
ja: 再インストールしてください

en: Installation prefix for Qt
ja: Qt のインストールプレフィックス

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installing
ja: インストール中

en: Insufficient permissions in target directory.
ja: 保存先のディレクトリで権限が不足しています。

en: Internet Search
ja: インターネット検索

en: Interpreter:
ja: インタプリタ:

en: Invalid item.
ja: 無効なアイテム。

en: Invalid regular expression.
ja: 無効な正規表現。

en: Invalid type in Database
ja: データベースに無効なタイプ

[ctx: Italic placeholder text in line edits: 0 no, 1 yes]
en: 1
ja: 0

en: JS Calculator
ja: JS 計算機

en: Japanese Kun Pronunciation:
ja: 日本語の訓読み:

en: Japanese On Pronunciation:
ja: 日本語の音読み:

en: JavaScript &Debugger
ja: JavaScript デバッガ(&D)

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
ja: JavaScript がブックマークを追加しようとしました

en: JavaScript Debugger
ja: JavaScript デバッガ

en: JavaScript Error
ja: JavaScript エラー

en: JavaScript Errors
ja: JavaScript エラー

en: Job
ja: ジョブ

en: Job Control
ja: ジョブコントロール

en: Job Options
ja: ジョブのオプション

en: Job priority:
ja: ジョブの優先度:

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
ja: アフリカの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
ja: 中央アジアの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
ja: 合成可能なダイアクリティカルマーク

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
ja: 東アジアの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
ja: ヨーロッパのアルファベット

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
ja: 数学記号

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
ja: 中東の文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
ja: その他

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
ja: その他の文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
ja: フィリピンの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
ja: 音声記号

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
ja: 南アジアの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
ja: 東南アジアの文字

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
ja: 記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
ja: アルファベット表示形

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
ja: アラビア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
ja: アラビア表示形 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
ja: アラビア表示形 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
ja: アラビア文字追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
ja: アルメニア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
ja: 矢印

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
ja: バリ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bamum
ja: バムン文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
ja: 基本ラテン文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
ja: ベンガル文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
ja: ブロック要素

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
ja: 注音符号 (ボポモフォ)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
ja: 注音符号 (ボポモフォ) 拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
ja: 罫線素片

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
ja: ブライユ点字図形

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
ja: ブギス文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
ja: ブヒッド文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
ja: CJK 互換文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
ja: CJK 互換形

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
ja: CJK 互換漢字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
ja: CJK 部首追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
ja: CJK 字画

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
ja: CJK 記号と句読点

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
ja: CJK 統合漢字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja: CJK 統合漢字拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
ja: チャム文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
ja: チェロキー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
ja: 合成可能なダイアクリティカルマーク

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja: 合成可能なダイアクリティカルマーク追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja: 合成可能な記号用ダイアクリティカルマーク

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
ja: 合成可能な半記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
ja: インド系共通数字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
ja: 制御文字用記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
ja: コプト文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
ja: 通貨記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
ja: キリル文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
ja: キリル文字拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
ja: キリル文字拡張 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
ja: キリル文字追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
ja: デーヴァナーガリー文字拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
ja: 装飾文字 (Dingbat)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
ja: 囲み英数字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
ja: CJK 囲み文字と月

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
ja: エチオピア文字拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
ja: エチオピア文字拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
ja: エチオピア文字追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
ja: 一般的な句読点

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
ja: 幾何学模様

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
ja: グルジア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
ja: グルジア文字追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
ja: ギリシャ文字拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
ja: ギリシャ文字とコプト文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja: 半角/全角文字形

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
ja: ハングル字母拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
ja: ハンクル字母拡張 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
ja: ハングル音節文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
ja: 私用の上位サロゲート

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
ja: 上位サロゲート

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
ja: ひらがな

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
ja: IPA 拡張 (国際音声記号)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
ja: 漢字構成記述文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
ja: ジャワ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
ja: 漢文用記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
ja: 康熙部首

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
ja: カンナダ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
ja: カタカナ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
ja: カタカナ表音拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
ja: カヤー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
ja: クメール文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
ja: クメール記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
ja: ラーオ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
ja: ラテン文字拡張追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
ja: ラテン文字拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
ja: ラテン文字拡張 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
ja: ラテン文字拡張 C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
ja: ラテン文字拡張 D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
ja: ラテン-1 追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
ja: レプチャ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
ja: 文字様記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
ja: リンブ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lisu
ja: フレイザー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
ja: 下位サロゲート

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
ja: 数学演算子

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
ja: マニプリ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja: その他の数学記号 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ja: その他の数学記号 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
ja: その他の記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ja: その他の記号と矢印

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
ja: その他の技術用記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
ja: 声調記号

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
ja: モンゴル文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
ja: ビルマ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
ja: ビルマ文字拡張 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: NKo
ja: ンコ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
ja: 新タイ・ルー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
ja: 数字に準じるもの

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
ja: オガム文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
ja: オル・チキ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
ja: 光学式文字認識

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
ja: オリヤー文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
ja: パスパ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
ja: 表音拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
ja: 表音拡張追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
ja: 私用領域

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
ja: ルジャン文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
ja: ルーン文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
ja: サマリア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
ja: サウラシュトラ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
ja: 小字形変種

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
ja: 前進を伴う修飾文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
ja: 特殊用途

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
ja: スンダ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
ja: 上付き文字と下付き文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
ja: 矢印追加 A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
ja: 矢印追加 B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
ja: 数学演算子追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
ja: 句読点追加

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
ja: シリア文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
ja: タガログ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
ja: タグバンワ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
ja: タイ・レ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
ja: ラーンナータム文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
ja: ベトナム・タイ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
ja: タミル文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
ja: テルグ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
ja: ターナ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
ja: タイ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
ja: チベット文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja: 統合カナダ先住民音節文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ja: 統合カナダ先住民音節文字拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
ja: ヴァイ文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
ja: 異体字セレクタ

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
ja: ヴェーダ拡張

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
ja: 縦書き用句読点

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
ja: イ文字部首

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
ja: イ音節文字

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
ja: 易経の六十四卦記号

en: KConf Update
ja: KConf 更新

en: KDE Application
ja: KDE アプリケーション

en: KDE Daemon
ja: KDE デーモン

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
ja: KDE デーモン - 必要なときに Sycoca データベースを更新させます

en: KDE Java Applet Plugin
ja: KDE Java アプレットプラグイン

en: KDE Test Program
ja: KDE テスト用プログラム

en: KDE Tool for updating user configuration files
ja: ユーザ設定ファイルを更新するための KDE ツール

en: KDE application to run Kross scripts.
ja: Kross スクリプトを実行するための KDE アプリケーション。

en: KDEInit could not launch '%1'
ja: <command>kdeinit</command> は <resource>%1</resource> を起動できませんでした。

en: KHTML Regression Testing Utility
ja: KHTML 回帰テストユーティリティ

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
ja: D-Bus を介して KLauncher に到達できませんでした。
    <icode>%1</icode> の呼び出しでエラー:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
ja: KLibLoader: 未知のエラー

en: KNewStuff contributions
ja: KNewStuff 貢献者

en: Keep output results from scripts
ja: スクリプトの出力結果を保持する

en: Key Conflict
ja: キー競合

en: Key Generator
ja: キージェネレータ

en: Key used for signing:
ja: 署名に使う鍵:

en: Korean Pronunciation:
ja: 韓国語・朝鮮語の発音:

en: Language Selection
ja: 言語の選択

en: Language:
ja: 言語:

en: Large (%1x%2)
ja: 大 (%1x%2)

en: Last modified:
ja: 最終更新:

en: Launching %1
ja: %1 を起動中

en: Leave a comment
ja: コメントを残す

en: Left for legacy support
ja: レガシーサポート

en: Left to Right, Bottom to Top
ja: 左から右へ、下から上へ

en: Left to Right, Top to Bottom
ja: 左から右へ、上から下へ

en: Legacy pixmaps
ja: レガシーピックスマップ

en: Letter, Lowercase
ja: 文字、小文字

en: Letter, Modifier
ja: 文字、修飾文字

en: Letter, Other
ja: 文字、その他

en: Letter, Titlecase
ja: 文字、タイトル文字

en: Letter, Uppercase
ja: 文字、大文字

en: Level of safety of the Ruby interpreter
ja: Ruby インタプリタの安全レベル

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Library "%1" not found
ja: ライブラリ %1 が見つかりません

en: License Agreement
ja: ライセンス

en: License:
ja: ライセンス:

en: License: %1
ja: ライセンス: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ja: アプリケーションが <icode>QApplication::ManyColor</icode> の色指定を使用
    している場合は、8 ビットディスプレイでカラーキューブに割り
    当てられた色数を制限する

en: Line
ja: 行

en: Link Text:
ja: リンクのテキスト:

en: Link URL:
ja: リンクの URL:

en: Loadable modules
ja: ローダブルモジュール

en: Loaded Scripts
ja: ロードされたスクリプト

en: Loading Applet
ja: アプレットをロード中

en: Loading Preview
ja: プレビューを読み込み中

en: Loading data
ja: データをロード中

en: Loading data from provider
ja: プロバイダからデータをロード中

en: Loading of providers from file: %1 failed
ja: ファイル <filename>%1</filename> からプロバイダを読み込めませんでした

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ja[0]: プレビューを 1 つ読み込み中
ja[1]: プレビューを %1 つ読み込み中

en: Loading provider information
ja: プロバイダ情報を読み込み中

en: Local Variables
ja: ローカル変数

en: Location of installed Qt binaries
ja: Qt バイナリがインストールされている場所

en: Location of installed Qt libraries
ja: Qt ライブラリがインストールされている場所

en: Location of installed Qt plugins
ja: Qt プラグインがインストールされている場所

en: Lock Toolbar Positions
ja: ツールバーの位置をロック

en: Log thread activity
ja: スレッドアクティビティをログに記録

en: Log to a file
ja: ファイルにログを取る(&G)

en: Low Password Strength
ja: パスワードが堅固ではありません

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Main:
ja: 主要:

en: MainWindow
ja: メインウィンドウ

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
ja: メジャークリーンアップ - メンテナの個人的なヒーロー

en: Manage Link
ja: リンクの管理

en: Mandarin Pronunciation:
ja: 中国語 (普通話) の発音:

en: Mark &taskbar entry
ja: タスクバーのエントリをマーク(&T)

en: Mark, Enclosing
ja: 符号、囲み

en: Mark, Non-Spacing
ja: 符号、前進を伴わない

en: Mark, Spacing Combining
ja: 符号、前進を伴う合成

en: Medium (%1x%2)
ja: 中 (%1x%2)

en: Mime types
ja: MIME タイプ

en: Minimize
ja: 最小化

en: Mirror Pages
ja: 鏡像印刷

en: Mirror pages along vertical axis
ja: ページを左右反転する

en: Missing Plugin
ja: プラグインがありません

en: More Actions
ja: 他のアクション

en: Most Downloads
ja: ダウンロード数が多い

en: Most countries have no character for this
ja: たいていの国にはこのための文字はありません

en: Most downloads
ja: 最もダウンロード数が多い

en: Mouse Button Gesture
ja: マウスボタンジェスチャー

en: Mouse Shape Gesture
ja: マウスシェイプジェスチャー

en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: Must supply a filename.
ja: ファイル名を指定してください。

en: Must supply a layout name.
ja: レイアウト名を指定してください。

en: Must supply a valid parent.
ja: 有効な親を指定してください。

en: Must supply a widget name.
ja: ウィジェット名を指定してください。

en: NEC SOCKS client
ja: NEC SOCKS クライアント

en: Name
ja: 名前

en: Name for New Scheme
ja: 新しいスキームの名前

en: Name for new scheme:
ja: 新しいスキームの名前:

en: Name of the file as it will appear on the website
ja: ウェブサイトでのファイル名

en: Name of the plugin class to generate
ja: 生成するプラグインクラス名

en: Name:
ja: 名前:

en: Name:
ja: 名前:

en: Named Colors
ja: 名前のある色

en: Ne&ver store for this site
ja: このサイトに対しては保存しない(&V)

en: Nepomuk Resource Class Generator
ja: Nepomuk リソースクラスジェネレータ

en: Network Transmission
ja: ネットワーク転送

en: Network error. (%1)
ja: ネットワークエラー。(%1)

en: New Scheme
ja: 新しいスキーム

en: New Upload
ja: 新しいアップロード

en: New Web Shortcut
ja: 新しいウェブショートカット

en: New search provider
ja: 新しい検索プロバイダ

en: New...
ja: 新規...

en: Newest
ja: 最新

en: Newline
ja: 改行

en: Next Character in History
ja: 履歴の次の文字

en: Next month
ja: 次の月

en: Next year
ja: 次の年

en: Night (18:00 to 05:59)
ja: 夜 (18:00 - 05:59)

en: No
ja: いいえ

en: No Entries
ja: エントリなし

en: No Preview
ja: プレビューはありません

[ctx: No border line]
en: None
ja: なし

en: No classname specified
ja: クラス名が指定されていません

en: No classname specified.
ja: クラス名が指定されていません。

en: No further items in the history.
ja: 履歴にはこれ以上項目はありません。

en: No handler found for %1.
ja: %1 のハンドラが見つかりません。

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
ja: 情報はありません。
    <icode>KAboutData</icode> オブジェクトが存在しません。

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ja: このプログラムのライセンスについては、
    ドキュメントまたはソースを確認してください。

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
ja: “%1” にマッチするものは見つかりませんでした。

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
ja: <html>MIME タイプがインストールされていません。<icode>shared-mime-info</icode> がインストールされていることと、<envar>XDG_DATA_DIRS</envar> が設定されていない、あるいは <filename>/usr/share</filename> を含んでいることを確認してください。</html>

en: No more matches for this search direction.
ja: この検索方向でマッチするものはもうありません。

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
ja: %1 のためのプラグインが見つかりません。
    %2 からダウンロードしますか？

en: No provider selected.
ja: プロバイダが選択されていません。

en: No service matching the requirements was found
ja: 要件にマッチするサービスが見つかりませんでした

en: No service matching the requirements was found.
ja: 要件にマッチするサービスが見つかりませんでした。

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ja: なし

en: No such file or directory
ja: そのようなファイルまたはディレクトリはありません

en: No such function "%1"
ja: <icode>%1</icode> という関数はありません

en: No such interpreter "%1"
ja: <resource>%1</resource> というインタプリタはありません

en: No such method '%1'.
ja: <icode>%1</icode> というメソッドはありません。

en: No suggestions for %1
ja: %1 の修正候補はありません

en: No target filename has been given.
ja: 保存するファイル名が指定されていません。

en: No text
ja: テキストなし

en: No text was replaced.
ja: 置換したテキストはありません。

en: Non-printable
ja: 制御文字

en: Not a directory
ja: ディレクトリではありません

en: Not enough arguments.
ja: 引数が足りません。

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
ja: 注) ウェブサイトにある自分のコンテンツを編集、更新、削除することができます。

en: Notes:
ja: 備考:

en: Nothing to spell check.
ja: スペルチェックするものがありません

en: Number, Decimal Digit
ja: 数、十進数字

en: Number, Letter
ja: 数、文字

en: Number, Other
ja: 数、その他

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
en: 1
ja: 1,27

en: Odd Pages
ja: 奇数ページ

en: Old upload information found, fill out fields?
ja: 古いアップロード情報が見つかりました。それに基づいてフィールドを埋めますか？

en: Only 'ReadOnly' allowed
ja: 「読み出しのみ」のみ可能です

en: Only Run HTML Tests
ja: HTML テストのみ実行

en: Only Run JS Tests
ja: JS テストのみ実行

en: Only local files are supported.
ja: ローカルファイルのみがサポートされています。

en: Only run .html tests
ja: .html テストのみ実行

en: Only run .js tests
ja: .js テストのみ実行

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
ja: 単一のテストのみ実行。オプションは複数指定可能。

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
ja: ファイル名が正規表現にマッチしたモジュールのみを起動。

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
ja: そのフォルダで見つかるモジュールのテストを起動するのみ。モジュールの選択に問い合わせオプションを使用。

en: Only search within the current selection.
ja: 現在の選択内でのみ検索します。

en: Open
ja: 開く

en: Open &Destination
ja: 転送先を開く(&D)

en: Open &File
ja: ファイルを開く(&F)

en: Open &Recent
ja: 最近のファイルを開く(&R)

en: Open '%1'
ja: “%1” を開く

en: Open Script
ja: スクリプトを開く

en: Open a script...
ja: スクリプトを開く...

en: Open file
ja: ファイルを開きます

en: Open in &New Tab
ja: 新しいタブで開く(&N)

en: Open in &This Window
ja: このウィンドウで開く(&T)

en: Open in New &Window
ja: 新しいウィンドウで開く(&W)

en: Opens the print dialog to print the current document
ja: 現在の文書を印刷するためのダイアログを開きます

en: Operation not supported
ja: 操作はサポートされていません

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
ja: 次へ(&N)

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: Opt&ions
ja: オプション(&I)

en: Option
ja: オプション

en: Optional
ja: 0 回または 1 回の出現

en: Options
ja: オプション

en: Order by:
ja: ソート基準:

en: Other Contributors:
ja: その他の貢献者:

en: Other, Control
ja: その他、制御機能用記号

en: Other, Format
ja: その他、フォーマット文字

en: Other, Not Assigned
ja: その他、未定義

en: Other, Private Use
ja: その他、私用

en: Other, Surrogate
ja: その他、サロゲート

en: Output file
ja: 出力ファイル

en: Output to File...
ja: ファイルに出力...

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: Overwrite existing file?
ja: 既存のファイルを上書きしますか？

en: PTY operation timed out
ja: PTY オペレーションがタイムアウト

en: Page Border
ja: ページの境界

en: Page Label
ja: ページラベル

en: Page Set
ja: ページセット

en: Page loaded.
ja: ページを読み込みました。

en: Pages
ja: ページ

en: Pages Per Sheet
ja: 用紙あたりのページ数

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Parse error at %1 line %2
ja: %2 行 %1 桁でスクリプト解析エラー

en: Password
ja: パスワード

en: Password Input
ja: パスワード入力

en: Password echo type
ja: パスワードエコーのタイプ

en: Password is empty
ja: パスワードが入力されていません

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
ja[0]: パスワードは 1 文字以上でなければなりません
ja[1]: パスワードは %1 文字以上でなければなりません

en: Password strength meter:
ja: パスワード強度計:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Passwords match
ja: パスワードが一致しました

en: Path cannot be used
ja: パスが使用できません

en: Path to custom SOCKS library
ja: カスタム SOCKS ライブラリへのパス

en: Path to the autostart directory
ja: 自動起動ディレクトリへのパス

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
ja: セッションのログイン時に実行される実行ファイルを含むディレクトリへのパス

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause/Continue regression testing process
ja: 回帰テストプロセスを一時停止/続行

en: Payload
ja: ペイロード

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ja: 大文字と小文字を区別して検索します。これを有効にすると、“Joe” は “joe” や “JOE” にはマッチしません。

en: Perform menu generation test run only
ja: メニュー生成テスト実行のみ

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Play
ja: 再生

en: Play a &sound
ja: サウンドを再生(&S)

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
ja: 有効な <filename>khtml/</filename> ビルドディレクトリを選択してください。

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
ja: 有効な <filename>khtmltests/regression/</filename> ディレクトリを選択してください。

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
ja: <qt>このアプリケーションで使用するデフォルトのテキスト編集コンポーネントを選択してください。<interface>システムのデフォルト</interface>を選択すると、アプリケーションは KDE システム設定の設定に従います。それ以外のものを選択した場合は、選択したものが優先されます。</qt>

en: Please choose the language which should be used for this application:
ja: このアプリケーションに使用する言語を選択してください:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
ja: 画像の上でクリック＆ドラッグして必要な領域を選択してください:

en: Please contact your system administrator.
ja: システム管理者に連絡してください。

en: Please describe your upload.
ja: アップロードするものについて入力してください。

en: Please fill out the information about your upload in English.
ja: このアップロードに関する情報を英語で入力してください。

en: Please give some information about yourself.
ja: あなた自身について入力してください。

en: Please put in a name.
ja: 名前を入力してください。

en: Please report bugs to %1.
ja: バグは %1 へ報告してください。

en: Please select one of the providers listed below:
ja: 下のリストからプロバイダを一つ選択してください:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
ja: <html>バグは <link>http://bugs.kde.org</link> へ報告してください。</html>

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ja: バグは <link>http://bugs.kde.org</link> へ報告してください。

en: Popup Window Blocked
ja: ポップアップウィンドウをブロックしました

en: Port
ja: ポート

en: Possible Causes:
ja: 考えられる原因:

en: Possible Solutions:
ja: 考えられる解決法:

en: Possibly bad download link
ja: ダウンロードリンクに問題があるかもしれません

en: Prefix in $HOME used to write files
ja: ファイル書き出しに用いられる <envar>HOME</envar> のプレフィックス

en: Prefix to install resource files to
ja: リソースファイルをインストールするプレフィックス

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
ja: このボタンを押すと、このダイアログで行った変更が破棄されます。

en: Preview Images
ja: プレビュー画像

en: Preview URL:
ja: プレビュー URL:

en: Preview of the "%1" font
ja: “%1” フォントのプレビュー

en: Preview of the selected font
ja: 選択されたフォントのプレビュー

en: Previous Character in History
ja: 履歴の前の文字

en: Previous month
ja: 前の月

en: Previous year
ja: 前の年

en: Price
ja: 価格

en: Price:
ja: 価格:

en: Primary language:
ja: 一次言語:

en: Print
ja: 印刷

en: Print DOM Tree to STDOUT
ja: DOM ツリーを標準出力に

en: Print Frame...
ja: フレームを印刷(&R)...

en: Print Immediately
ja: すぐに印刷

en: Print Previe&w
ja: 印刷プレビュー(&W)

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print Rendering Tree to STDOUT
ja: レンダリングツリーを標準出力に

en: Print document
ja: 文書を印刷

en: Print frame tree to STDOUT
ja: フレームツリーを標準出力に

en: Print header
ja: ヘッダを印刷

en: Print images
ja: 画像を印刷

en: Printer friendly mode (black text, no background)
ja: プリンタフレンドリーモード (テキスト黒色、背景なし)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ja: %1 のアドオンインストーラ

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
ja: %1 のアドオンアップローダー

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
ja: <html><font size="5">%1</font><br /><b>バージョン %2</b><br />KDE Development Platform %3 を使用</html>

en: Progress Dialog
ja: 進捗ダイアログ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property
ja: プロパティ

en: Protocol: %1
ja: プロトコル: %1

en: Provider information
ja: プロバイダ情報

en: Provider:
ja: プロバイダ:

en: Provider: %1
ja: プロバイダ: %1

en: Punctuation, Close
ja: 句読点、閉じる

en: Punctuation, Connector
ja: 句読点、コネクタ

en: Punctuation, Dash
ja: 句読点、ダッシュ

en: Punctuation, Final Quote
ja: 句読点、終了引用符

en: Punctuation, Initial Quote
ja: 句読点、開始引用符

en: Punctuation, Open
ja: 句読点、開く

en: Punctuation, Other
ja: 句読点、その他

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
ja: &lt;base_dir&gt;/output ではなく &lt;directory&gt; に出力する

en: Qt plugins
ja: Qt プラグイン

en: Question
ja: 質問

en: Quit
ja: 終了

en: Quit application
ja: アプリケーションを終了します

en: Quit application...
ja: アプリケーションを終了...

en: R&eplace All
ja: すべて置換(&E)

en: Range error
ja: 範囲エラー

en: Rate this entry
ja: このエントリを評価する

en: Rating
ja: 評価

en: Rating for entry
ja: エントリの評価

en: Rating:
ja: 評価:

en: Rating: %1
ja: 評価: %1

en: Rating: %1%
ja: 評価: %1%

en: Re&do
ja: やり直す(&D)

en: Re&vert
ja: 戻す(&V)

en: Re: %1
ja: %1 について

en: Read-only filesystem
ja: 読み取り専用のファイルシステム

en: Ready
ja: 準備完了

en: Reason for price:
ja: 価格の理由:

en: Reassign
ja: 割り当て直す

en: Rebuilds the system configuration cache.
ja: システム設定キャッシュを再構築します。

en: Red:
ja: 赤:

en: Redisplay document
ja: 文書を再表示

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo: %1
ja: やり直す: %1

en: Reference
ja: 参照

en: Reference error
ja: 参照エラー

en: Regenerate baseline (instead of checking)
ja: ベースラインを再生成する (チェックする代わりに)

en: Regression Testing Status
ja: 回帰テストの状態

en: Regression tester for khtml
ja: khtml のための回帰テスター

en: Regression testing output
ja: 回帰テストの出力

en: Regular e&xpression
ja: 正規表現(&X)

en: Reindent Sources
ja: ソースを再インデント

en: Reject
ja: 拒否

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
ja: 実行するテストケースまたは複数のテストケースを含むディレクトリへの相対パス (<icode>-t</icode> と同じ)。

en: Reload Frame
ja: フレームを再読み込み(&L)

en: Remaining number of jobs:
ja: 残りのジョブ数:

en: Remember password
ja: パスワードを保存する

en: Removal of entry
ja: エントリの削除

en: Remove
ja: 削除

en: Remove from ignores...
ja: 無視リストから削除...

en: Remove password for form %1
ja: フォーム %1 のためのパスワードを削除

en: Remove selected script.
ja: 選択したスクリプトを削除します。

en: Rendering mode:
ja: レンダーモード:

en: Repeats, One or More Times
ja: 1 回以上の繰り返し

en: Repeats, Zero or More Times
ja: 0 回以上の繰り返し

en: Replace
ja: 置換

en: Replace &with:
ja: 次と置換(&W):

en: Replace '%1' with '%2'?
ja: “%1” を “%2” に置換しますか？

en: Replace With
ja: 次と置換

en: Replace&ment text:
ja: 置換テキスト(&M):

en: Report Exceptions
ja: 例外を報告

en: Report bad entry
ja: 不正なエントリを報告

en: Requested Font
ja: 使用するフォント

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ja: 文字列の両端に単語境界がある場合にのみマッチします。

en: Reserved Shortcut
ja: 予約済みのショートカット

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Toolbars
ja: ツールバーをリセット

en: Reset all items to their default values
ja: すべての項目を標準設定の値に戻します

en: Reset configuration
ja: 設定をリセットします

en: Reset to Defaults
ja: 標準設定に戻す

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ja: 与えられた <icode>sessionId</icode> のアプリケーションを復元する

en: Right to Left, Bottom to Top
ja: 右から左へ、下から上へ

en: Right to Left, Top to Bottom
ja: 右から左へ、上から下へ

en: Rotate &Counterclockwise
ja: 反時計回りに回転(&C)

en: Run
ja: 実行

en: Run &command
ja: コマンドを実行(&C)

en: Run Kross scripts.
ja: Kross スクリプトを実行。

en: Run Single Test...
ja: 単一テストを実行...

en: Run Tests...
ja: テストを実行...

en: Run To...
ja: 対象まで実行...

en: Run script...
ja: スクリプトを実行...

en: Run test...
ja: テストを実行...

en: Run to breakpoint...
ja: ブレークポイントまで実行...

en: S&earch:
ja: 検索(&E):

en: S&kip run-together words
ja: 連結語をスキップする(&K)

en: S&ubject:
ja: 件名(&U):

en: S&uggest
ja: 候補(&U)

[ctx: SSL error]
en: No error
ja: エラーなし

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
ja: 認証局の証明書が無効です

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
ja: 認証局の証明書は、この証明書の目的を除外することを求めています

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
ja: 内部エラーのため、証明書を確認できませんでした

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
ja: 証明書チェーンが長すぎます

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
ja: 証明書はこのホストのものではありません

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
ja: 証明書は破棄されました

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
ja: 証明書が失効しました

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
ja: 証明書が無効です

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
ja: 証明書は信頼された認証局によって署名されていません

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
ja: 証明書はこの目的に適していません

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
ja: ピアが証明書を提示しませんでした

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
ja: ルート認証局の証明書は、この目的のためには信用されていません

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: Save &Background Image As...
ja: 名前を付けて背景画像を保存(&B)...

en: Save &Frame As...
ja: 名前を付けてフレームを保存(&F)...

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save Background Image As
ja: 名前を付けて背景画像を保存

en: Save Frame As
ja: 名前を付けてフレームを保存

en: Save Image As
ja: 名前を付けて画像を保存

en: Save Image As...
ja: 名前を付けて画像を保存...

en: Save Link As
ja: 名前を付けてリンクを保存

en: Save data
ja: データを保存します

en: Save document
ja: 文書を保存

en: Save file with another name
ja: 名前を付けてファイルを保存します

en: Scheduled printing:
ja: 印刷スケジュール:

en: Script to execute
ja: 実行するスクリプト

en: Scriptfile "%1" does not exist.
ja: スクリプトファイル <filename>%1</filename> は存在しません。

en: Se&verity
ja: 重要度(&V)

en: Search
ja: 検索

en: Search &provider name:
ja: 検索プロバイダの名前(&P):

en: Search Columns
ja: カラム検索

en: Search Plugins
ja: プラグインを検索

en: Search backwards.
ja: 後ろ向きに検索します。

en: Search for '%1' with
ja: “%1” を検索

en: Search for '%1' with %2
ja: %2 で “%1” を検索

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
ja: ここにショートカットの名前 (例: コピー) またはキーの組合せ (例: Ctrl+C) を入力してインタラクティブに検索することができます。

en: Search path for resource type
ja: リソース型用検索パス

en: Search:
ja: 検索:

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
ja: 第 2 シフト (16:00 - 23:59)

en: Security Alert
ja: セキュリティの注意

en: Security Warning
ja: セキュリティの警告

en: See also:
ja: 関連項目:

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Select Components
ja: コンポーネントを選択

en: Select Files...
ja: ファイルを選択...

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Select Preview...
ja: プレビューを選択...

en: Select Region of Image
ja: 画像の領域を選択

en: Select Signing Key
ja: 署名鍵を選択

en: Select a block to be displayed
ja: 表示するブロックを選択

en: Select a category
ja: カテゴリを選択

en: Select a month
ja: 月を選択

en: Select a week
ja: 週を選択

en: Select a year
ja: 年を選択

en: Select preview image
ja: プレビューイメージを選択

en: Select the command to run
ja: 実行するコマンドを選択

en: Select the current day
ja: 現在の日を選択

en: Select the sound to play
ja: 再生するサウンドを選択

en: Send Confirmation
ja: 送信の確認

en: Send Image...
ja: 画像を送る...

en: Send Mail
ja: メールを送る

en: Send bug report.
ja: バグレポートを送信します。

en: Send this bug report to %1.
ja: バグレポートを %1 に送信します。

en: Separator, Line
ja: セパレータ、行

en: Separator, Paragraph
ja: セパレータ、段落

en: Separator, Space
ja: セパレータ、スペース

en: Server: %1
ja: サーバ: %1

en: Service '%1' is malformatted.
ja: サービス <resource>%1</resource> は不正なフォーマットです。

en: Service '%1' must be executable to run.
ja: サービス '%1' は実行ファイルです。

en: Service types
ja: サービスタイプ

en: Services
ja: サービス

en: Set &Encoding
ja: エンコーディング(&E)

en: Set a price for this item
ja: このアイテムに価格を設定する

en: Set font
ja: フォントを設定

en: Set font size
ja: フォントサイズを設定

en: Set of Characters
ja: 文字リスト

en: Settings
ja: 設定

en: Share Hot New Stuff
ja: ホットな新しいものを共有

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut '%1' for action '%2'
ja: アクション '%2' のショートカット '%1'

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
ja: アプリケーション %2 のアクション%3のショートカット '%1'

en: Shortcut Schemes
ja: ショートカットスキーム

en: Shortcut conflict
ja: ショートカット競合

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
ja: 確認せずにコンピュータを停止するショートカット

en: Shortcut for taking screenshot
ja: スクリーンショットを撮るショートカット

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
ja: クリップボードのアクションを有効/無効にするショートカット

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show %1
ja: %1 を表示

en: Show %1 specific options
ja: %1 に特有なオプションを表示

en: Show &Menubar
ja: メニューバーを表示(&M)

en: Show &Toolbar
ja: ツールバーを表示(&T)

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
ja: ブロックされたウィンドウの受動的ポップアップ通知を表示(&N)

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
ja: メニューバーを表示<p>隠したメニューバーを再び表示します</p>

en: Show St&atusbar
ja: ステータスバーを表示(&A)

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
ja: ステータスバーを表示 <p>ステータスバーを表示します (ウィンドウの下方にあるバーで状態情報表示のために使用されています)。</p>

en: Show a message in a &popup
ja: ポップアップにメッセージを表示(&U)

en: Show all options
ja: すべてのオプションを表示

en: Show author information
ja: 著作者情報

en: Show directories first
ja: ディレクトリを最初に表示する

en: Show file preview in file dialog
ja: ファイル選択ダイアログにファイルのプレビューを表示する

en: Show help
ja: ヘルプを表示します

en: Show help about options
ja: オプションに関するヘルプを表示

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Show license information
ja: ライセンス情報を表示

en: Show or hide menubar
ja: メニューバーを表示・非表示

en: Show or hide statusbar
ja: ステータスバーを表示・非表示

en: Show or hide toolbar
ja: ツールバーを表示・非表示

en: Show speedbar
ja: スピードバーを表示する

en: Show text on toolbar icons
ja: ツールバーアイコンにテキストを表示する

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ja: 作者: %1

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示

en: Shrink Font
ja: フォントサイズを小さく

en: Signed by (validation: %1)
ja: 署名者 (検証: %1)

en: Single Line
ja: 単線

en: Single Thick Line
ja: 太い単線

en: Skip all &uppercase words
ja: すべて大文字の単語をスキップする(&U)

en: Small (%1x%2)
ja: 小 (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ja: アドレスは既に使用されています

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ja: ソケットは既にバインドされています

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ja: ソケットは既に作成されています

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ja: 接続は積極的に拒否されました

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ja: 接続タイムアウト

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ja: 操作は既に実行中です

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ja: 名前検索は失敗しました

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ja: ネットワーク障害が発生しました

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ja: エラーなし

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ja: ソケットはバインドされていません

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ja: ソケットは作成されていません

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ja: 操作はサポートされていません

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ja: リモートホストは接続を閉じました

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ja: 操作はタイムアウトしました

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ja: 未知の/予期しないエラーが発生しました

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ja: 操作がブロックされます

en: Sorry
ja: すみません

en: Sp&eech
ja: 読み上げ(&K)

en: Speak Custom Text
ja: 指定したテキストを読み上げる

en: Speak Event Message
ja: イベントのメッセージを読み上げる

en: Speak Event Name
ja: イベント名を読み上げる

en: Speak Text
ja: テキスト読み上げ

en: Specific Time
ja: 指定した時間

en: Specified socket path is invalid
ja: 指定されたソケットのパスは無効です

en: Specify Output Directory...
ja: 出力ディレクトリを指定...

en: Specify khtml Directory...
ja: khtml ディレクトリを指定...

en: Specify tests Directory...
ja: テストディレクトリを指定...

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Spell Checking
ja: スペルチェック

en: Spell Checking Configuration
ja: スペルチェックの設定

en: Spell check canceled.
ja: スペルチェックがキャンセルされました。

en: Spell check complete.
ja: スペルチェックが完了しました。

en: Spell check stopped.
ja: スペルチェックが停止されました。

en: Stalled
ja: ストールしました

en: Start
ja: 開始

en: Start Upload
ja: アップロード開始

en: Start of Line
ja: 行頭

en: Start replace
ja: 置換の開始

en: Start searching
ja: 検索を開始

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ja: 文書の先頭からではなく現在のカーソル位置から検索を開始します。

en: Starting Applet "%1"...
ja: アプレット “%1” を起動中...

[ctx: State of the notified event]
en: State
ja: 状態

en: Step
ja: ステップ

en: Step Into
ja: ステップイントゥ

en: Step Out
ja: ステップアウト

en: Step Over
ja: ステップオーバー

en: Step execution...
ja: ステップ実行...

en: Step to next line...
ja: 次行へステップ...

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Animated Images
ja: アニメーション画像を停止

en: Stop Animations
ja: アニメーションを停止(&S)

en: Stop execution of the selected script.
ja: 選択したスクリプトの実行を停止します。

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Bug Report
ja: バグレポートを送信

en: Submit Confirmation
ja: 送信の確認

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscription to entry
ja: エントリの購読

en: Success
ja: 成功

en: Suggested Words
ja: 置き換え候補

en: Suggestion List
ja: 置き換え候補のリスト

en: Summary:
ja: 要約:

en: Supply a username and password below.
ja: 下にユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Switch Application &Language...
ja: アプリケーションの言語を切り替え(&L)...

en: Switch Application Language
ja: アプリケーションの言語を切り替え

en: Switch version
ja: バージョンを切り替え

en: Symbol, Currency
ja: 記号、通貨

en: Symbol, Math
ja: 記号、数学

en: Symbol, Modifier
ja: 記号、修飾文字

en: Symbol, Other
ja: 記号、その他

en: Symbolic Link
ja: シンボリックリンク

en: Synchronization to disk failed
ja: ディスクへの同期に失敗しました

en: Syntax error
ja: 構文エラー

en: System Default (currently: %1)
ja: システムのデフォルト (現在: %1)

en: System wide font
ja: システム全体のフォント

en: T&ranslation
ja: 翻訳(&R)

en: Tang Pronunciation:
ja: 唐音の発音:

en: Task
ja: タスク

en: Technical Reason:
ja: 技術的理由:

en: Templates
ja: テンプレート

en: Templates to be used (deprecated).
ja: 使用するテンプレート (廃止予定)。

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
ja: 一時ファイル (現在のホストと現在のユーザの両方について指定)

en: Test
ja: テスト

en: Tests
ja: テスト

en: Text Alongside Icons
ja: アイコンの横に文字

en: Text Only
ja: 文字のみ

en: Text Position
ja: テキストの位置

en: Text Under Icons
ja: アイコンの下に文字

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
ja: 未知の単語とその文脈の一部を表示しています。

en: Text:
ja: テキスト:

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ja: キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> は <application>%3</application> のグローバルアクション<interface>%2</interface>に割り当て済みです。
    現在のアクションに割り当て直しますか？|/|キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> は <application>%3</application> のグローバルアクション<interface>$[~stripAccel $[~getForm %2 ~full]]</interface>に割り当て済みです。
    現在のアクションに割り当て直しますか？

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ja: キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> は、複数のアプリケーションが使用する標準アクション<interface>%2</interface>に割り当てられています。
    本当にこれをグローバルショートカットとしても使いますか？|/|キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> は、複数のアプリケーションが使用する標準アクション<interface>$[~stripAccel $[~getForm %2 ~full]]</interface>に割り当てられています。
    本当にこれをグローバルショートカットとしても使いますか？

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
ja: キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> はアプリケーション <application>%2</application> によってアクション<interface>%3</interface>のために登録されています:|/|キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> はアプリケーション <application>%2</application> によってアクション<interface>$[~stripAccel $[~getForm %3 ~full]]</interface>のために登録されています:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
ja: キーの組み合わせ <shortcut>%1</shortcut> はアプリケーション <application>%2</application> によって登録されています。
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ja: ロッカージェスチャー '%1' はアクション "%2" に割り当て済みです。
    現在のアクションに割り当て直しますか？

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ja: シェイプジェスチャー '%1' はアクション "%2" に割り当て済みです。
    現在のアクションに割り当て直しますか？

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
ja: ダウンロードマネージャ (%1) が <envar>PATH</envar> に見つかりませんでした。

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ja: F12 は Windows で予約済みになっているため、グローバルショートカットには使えません。
    他のキーを選択してください。

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ja: 漢字 ひらがな カタカナ Alphabet 123

en: The URLs recently visited
ja: 最近開いた URL

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
ja: バグレポートを送るアプリケーションです。違っている場合は、正しいアプリケーションのメニューから<interface>バグを報告</interface>を選択してください。

en: The comment could not be submitted.
ja: コメントを送信できませんでした。

en: The comment was submitted successfully.
ja: コメントを送信しました。

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
ja: 補完はあいまいです。
    マッチするものが二つ以上あります。

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
ja: 現在のショートカットスキームは変更されています。新しいスキームに切り替える前に保存しますか？

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
ja: 転送先:

en: The distance between icons specified in pixels.
ja: アイコン間の距離をピクセル単位で指定します。

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ja: 文書 <resource>%1</resource> は変更されています。
    変更を保存しますか？破棄しますか？

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
ja: ダウンロードされたファイルは HTML ファイルです。リンクは、ダウンロードのためのものではなく、ウェブサイトへのリンクのようです。このサイトをブラウザで開きますか？

en: The email address this bug report is sent to.
ja: このバグレポートの宛先となるメールアドレスです。

en: The factory does not support creating components of the specified type.
ja: ファクトリは指定されたタイプのコンポーネントの作成をサポートしていません。

en: The fake user-agent '%1' is in use.
ja: 偽のユーザエージェント %1 を使用中です。

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ja: このアプリケーションによって開かれたファイルと URL は、使用後に削除されます

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
ja: 以下のファイルは見つからなかったのでアップロードできません。
    それでも続けますか？

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
ja: キーシーケンス <shortcut>%1</shortcut> はあいまいです。
    <interface>設定</interface>から<interface>ショートカットの設定</interface>メニューを選び、解決してください。
    アクションは設定されません。

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ja: あなたが押したキーは Qt でサポートされていません。

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
ja: このアプリケーションの言語が変更されました。変更はアプリケーションの次回起動時に有効になります。

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
ja: ライブラリ %1 には KDE 4 互換のファクトリ機能はありません。

en: The library does not export a factory for creating components.
ja: ライブラリがコンポーネント作成のためのファクトリをエクスポートしません。

en: The module %1 could not be found.
ja: モジュール <resource>%1</resource> が見つかりませんでした。

en: The module %1 is disabled.
ja: モジュール <resource>%1</resource> は無効になっています。

en: The module %1 is not a valid configuration module.
ja: モジュール <resource>%1</resource> は有効な設定モジュールではありません。

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
ja: ウィジェットスタイルの名前です。例えば “keramik” や “plastik” (引用符なしで)。

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
ja: パスワード強度計は、あなたが入力したパスワードの堅固さを示します。パスワードを堅固にするコツ:
     - 長いパスワードにする
     - 大文字と小文字を混在させる
     - 文字だけではなく数字や # のような記号も使用する

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
ja: このパスワードは堅固ではありません。パスワードを堅固にするには:
     - 長いパスワードにする
     - 大文字と小文字を混在させる
     - 文字だけではなく数字や # のような記号も使用する
    
    それでもこのパスワードを使用しますか？

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ja: ピアの SSL 証明書チェーンが壊れているようです。

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
ja: プラグイン <resource>%1</resource> は互換性のない KDE ライブラリ (%2) を使用しています。

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
ja: このプログラムは100個のジョブを4本のスレッドを使って実行します。それぞれのジョブは、1ミリ秒から100ミリ秒までの間をランダムに待ちます。

en: The provided service is not valid
ja: 提供されたサービスは有効ではありません

en: The rating could not be submitted.
ja: 評価を送信できませんでした。

en: The rating was submitted successfully.
ja: 評価を送信しました。

en: The removal request failed.
ja: 削除要求が失敗しました。

en: The removal request was successfully registered.
ja: 削除要求は正常に登録されました。

en: The requested operation could not be completed
ja: 要求された操作は完了できませんでした

en: The selected category "%1" is invalid.
ja: 選択したカテゴリ「%1」は無効です。

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
ja[0]: サーバがアップロード先のカテゴリ %2 を認識しません。
ja[1]: サーバがアップロード先のカテゴリのどれ一つもを認識しません: %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
ja: サービス <resource>%1</resource> はキーワード “%3” のインターフェース “%2” を提供していません

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
ja: サービスはライブラリを提供していません。<filename>.desktop</filename> ファイルに <icode>Library</icode> キーがありません。

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ja: 現在のモジュールの設定が変更されています。
    変更を保存しますか？破棄しますか？

en: The size of the dialog
ja: ダイアログのサイズ

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
ja[0]: スロットは %1 個の引数を求めていますが
ja[1]: スロットは %1 個の引数を求めていますが

en: The socket operation is not supported
ja: ソケット操作はサポートされていません

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
ja: 転送元:

en: The style '%1' was not found
ja: スタイル <resource>%1</resource> が見つかりませんでした

en: The subscription request failed.
ja: 購読要求が失敗しました。

en: The subscription was successfully completed.
ja: 購読手続が完了しました。

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
ja: テンプレートは、アドレス帳に保存されているあなたに関する情報を必要とします。
    しかし、そのために必要なプラグインをロードできませんでした。
    
    KDEPIM/Kontact パッケージをインストールしてください。

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
ja: このアプリケーションのバージョンです。バグレポートを送る前に、新しいバージョンが入手可能でないか確認してください。

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
ja: ウォレット <resource>%1</resource> は開かれていて、フォームのデータとパスワードのために使用中です。

en: There is no matching item available.
ja: マッチするアイテムはありません。

en: There was a network error.
ja: ネットワーク障害がありました。

en: There was an error loading data providers.
ja: データプロバイダの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error loading the module.
ja: モジュールの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error reading the file '%1'
ja: ファイル <filename>%1</filename> の読み込みでエラーがありました

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
ja: 第 3 シフト (00:00 - 07:59)

en: This Month
ja: 今月

en: This Week
ja: 今週

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ja: このアプリケーションは匿名でありたい誰かによって書かれました。

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
ja: このダイアログはウェブページ上で発生したスクリプトエラーを通知し、その詳細を表示します。ほとんどの場合ウェブサイトの作者による誤りがエラーの原因ですが、Konqueror のプログラムの誤りが原因の場合もあります。前者だと思われる場合は、そのウェブサイトのウェブマスターに連絡してください。Konqueror の問題だと思われる場合は、<link>http://bugs.kde.org/</link> にバグを報告してください。問題を再現できるテストケースも添えていただけると助かります。

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
ja: この要素は、すべての埋め込みコンポーネントの要素で置き換えられます。

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
ja: 固定幅フォントが必要なときに使用されるフォントです。固定幅フォントは文字によって幅が変わりません。

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
ja: これはアクションの動的なリストです。アクションは移動できますが、削除すると再び追加することはできません。

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ja: これは “%1” フォントのプレビューです。<interface>選択...</interface>ボタンをクリックして変更できます。

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ja: これは選択されたフォントのプレビューです。<interface>選択...</interface>ボタンをクリックして変更できます。

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ja: これは検索インデックスです。検索するキーワードを入力してください:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ja: 明度:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
ja: 前のどの言語にも適切な翻訳がない場合に使用する言語です。

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
ja: 他のどの言語よりも優先してアプリケーションに使用する言語です。

en: This operation requires authentication.
ja: この操作には認証が必要です。

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
ja: このページはポップアップウィンドウを開こうとしましたがブロックしました。
    ステータスバーのアイコンをクリックすると、この挙動を制御したり、
    ブロックされたポップアップを開くことができます。

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
ja: このページが JavaScript を使用して新しいウィンドウ開くのを阻止しました。

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ja: このプログラムは %1 のもとで配布されています。

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ja: このサンプルテキストは現在の設定を示しています。テキストを編集して他の文字でテストすることもできます。

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
ja: ファイルの中身をはっきりと表すものにしてください。KVTML ファイルのタイトルと同じでもかまいません。

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
ja: このサイトはあなたのコンピュータのファイルをフォームの送信に添付しようとしました。あなたを保護するために添付ファイルを削除しました。

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
ja: このサイトはフォームデータをメールで送信しようとしています。
    続行しますか？

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
ja: <qt>このページは JavaScript を使用して新しいブラウザウィンドウを開こうとしています。<br/>これを許可しますか？</qt>

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
ja: <qt>このサイトは JavaScript を使用して新しいブラウザウィンドウを開くフォームを送信しようとしています。<br/>フォームの送信を許可しますか？</qt>

en: This web page contains coding errors.
ja: このウェブページにはコーディングエラーがあります。

en: ThreadWeaver Jobs Examples
ja: ThreadWeaver ジョブ例

[ctx: Time zone]
en: Region
ja: 地域

en: Timed out trying to connect to remote host
ja: リモートホストへの接続試行中にタイムアウトしました

en: Timeout. Check Internet connection.
ja: タイムアウト。インターネット接続を確認してください。

en: Tip of the &Day
ja: 今日の一言(&D)

en: Tip of the Day
ja: 今日の一言

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: Today
ja: 今日

en: Toggle Caret Mode
ja: キャレットモードの切り替え

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ja: スペル間違いが多すぎます。逐次スペルチェックを無効にしました。

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
ja: サーバへの要求が多すぎます。数分待ってから再び試してみてください。

en: Toolbars Shown
ja: ツールバーを表示

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ja: 新しいブラウザウィンドウで開く

en: Top to Bottom, Left to Right
ja: 上から下へ、左から右へ

en: Top to Bottom, Right to Left
ja: 上から下へ、右から左へ

en: Track menu id for debug purposes
ja: デバッグ用にメニュー ID を追跡

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translate this entry
ja: このエントリを翻訳

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation files for KLocale
ja: <icode>KLocale</icode> のための翻訳ファイル

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
ja: 再インストールしてみてください。
    
    Konqueror への統合は無効にします。

en: Type error
ja: 型エラー

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
ja: UNIX ソケット (現在のホストと現在のユーザの両方について指定)

en: UR&I shortcuts:
ja: URI ショートカット(&I):

en: URI error
ja: URI エラー

en: URL to open
ja: 開く URL

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
ja: 新しいプロセスを作成できません。
    システムが可能なプロセスの最大数に達したか、あなたに許可されているプロセス数がその上限に達した可能性があります。

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
ja: Kate エディタコンポーネントが見つかりませんでした。
    KDE のインストールを確認してください。

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
ja: バグレポートを送信できません。
    バグレポートを手動で送信してみてください。
    方法については <link>http://bugs.kde.org/</link> を参照してください。

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
ja: 新しいプロセスを起動できません。
    システムが可能なファイルの最大オープン数に達したか、あなたに許可されているファイルのオープン数がその上限に達した可能性があります。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo: %1
ja: 元に戻す: %1

en: Unexpected argument '%1'.
ja: 予期しない引数 “%1”

en: Unicode category:
ja: Unicode カテゴリ:

en: Unicode code point:
ja: Unicode コードポイント:

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Unknown
ja: 未知

en: Unknown Application
ja: 不明なアプリケーション

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
ja: 未知の Open Collaboration Service API エラーです (%1)

en: Unknown View
ja: 不明なビュー

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Unknown option '%1'.
ja: 未知のオプション <icode>%1</icode>。

en: Unknown protocol '%1'.
ja: 未知のプロトコル %1。

en: Unknown socket error
ja: 未知のソケットエラー

en: Unknown word
ja: 未知の単語

en: Unknown word:
ja: 未知の単語:

en: Unsupported Key
ja: サポートされていないキー

en: Untitled
ja: 名前なし

en: Update
ja: アップデート

en: Updating
ja: アップデート中

en: Upload Failed
ja: アップロード失敗

en: Upload content
ja: コンテンツをアップロード

en: Upload failed: %1
ja: アップロード失敗: %1

en: Upload first preview
ja: 最初のプレビューをアップロード

en: Upload second preview
ja: 二つ目のプレビューをアップロード

en: Upload third preview
ja: 三つ目のプレビューをアップロード

en: Uploading Failed
ja: アップロード失敗

en: Usage: %1 %2
ja: 使用法: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
ja: &lt;base_dir&gt;/baseline ではなく &lt;directory&gt;  を参照として使う

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ja: タイトルバーの名前に <icode>caption</icode> を使う

en: Use 'icon' as the application icon
ja: アプリケーションアイコンに <icode>icon</icode> を使う

en: Use --help to get a list of available command line options.
ja: 利用可能なコマンドラインオプションを表示するには <icode>--help</icode> を使ってください。

en: Use S&tylesheet
ja: スタイルシート(&T)

en: Use alternative configuration file
ja: 代替設定ファイルを使う

en: Use p&laceholders
ja: 後方参照を使う(&L)

en: Use the PC speaker
ja: PC スピーカーを使う

en: Use the QWS display 'displayname'
ja: QWS ディスプレイ <icode>displayname</icode> を使う

en: Use the X-server display 'displayname'
ja: X サーバディスプレイ <icode>displayname</icode> を使う

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
ja: ファイル選択ダイアログなどで自動補完のために使用します。

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
ja: %1 について

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
ja: 数値、金額、日付と時間などの表示方法を決定するために使用します

en: User comments
ja: ユーザのコメント

en: User path: desktop|autostart|document
ja: ユーザパス: desktop|autostart|document

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
ja: KJSEmbed スクリプトを実行するためのユーティリティ

en: Value
ja: 値

en: Various Useful Representations
ja: よく使われる表現

[ctx: Verb]
en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: Verbose output debugging mode.
ja: 冗長出力デバッキングモード

en: Version %1
ja: バージョン %1

en: Version:
ja: バージョン:

en: Version: %1
ja: バージョン: %1

en: View Comments
ja: コメントを表示

en: View Do&cument Source
ja: 文書のソースを表示(&C)

en: View Document Information
ja: 文書情報を表示(&D)

en: View Frame Information
ja: フレーム情報を表示

en: View Frame Source
ja: フレームのソースを表示(&C)

en: View HTML Output
ja: HTML 出力を表示

en: View Image (%1)
ja: 画像を表示 (%1)

en: Visit contributor's blog
    %1
ja: 貢献者のブログを訪問
    %1

en: Visit contributor's homepage
ja: 貢献者のホームページを訪問

en: Visit contributor's homepage
    %1
ja: 貢献者のホームページを訪問
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
ja: 貢献者のページを訪問
    %1

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ja: WM_NET 互換のウィンドウマネージャを待つ

en: Wallpapers
ja: 壁紙

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
ja: <warning>これは安全なフォームですがデータを暗号化せずに返信しようとしています。</warning>
    第三者が傍受し、この情報を見る可能性があります。
    本当に続行しますか？

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
ja: <warning>データを暗号化せずにネットワークに送ろうとしています。
    本当に続行しますか？</warning>

en: Week %1
ja: 第 %1 週

en: Weekend (Saturday to Sunday)
ja: 週末 (土曜日 - 日曜日)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
ja: まだクリックされていないリンクの色。

en: What country
ja: 国

en: What font to use for menus in applications.
ja: アプリケーションのメニューに使用するフォント。

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
ja: 実行中のアプリケーションが表示されるスクリーン下部のパネルに使用するフォントです。

en: What language to use to display text
ja: テキストを表示する言語

en: What terminal application to use
ja: 使用するターミナルアプリケーション

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ja: 入力

en: What time is it? Click to update.
ja: いま何時？クリックして更新します。

en: What's &This?
ja: これは何？(&T)

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
ja: <html><interface>管理者モード</interface>をクリックすると、root 権限が必要な変更を行うために管理者 (root) パスワードの入力を求められます。</html>

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
ja: <html><interface>適用</interface>をクリックすると、設定はプログラムに渡されますが、ダイアログは閉じません。
    他の設定も試すときは、これを利用してください。</html>

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
ja: ターミナルアプリケーションが呼ばれたときは常にこのターミナルエミュレータが使用されます。

en: Where applications store data
ja: アプリケーションのデータ保存場所

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
ja: KDE サブシステムで SOCKS バージョン 4 と 5 を有効にするかどうか

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
ja: ファイルの一覧を表示するときにディレクトリを上部に配置するかどうか

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
ja: ファイル名がドットで始まる隠しファイルを表示するかどうか

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
ja: ツールバーアイコンの上に文字も表示するかどうか

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
ja: KDE 独自の通知システムの代わりに普通の PC スピーカーを使うかどうか。

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
ja: ファイル選択ダイアログの左側にショートカットアイコンを表示するかどうか

en: White Space
ja: 空白文字

en: Widget style to use
ja: 使用するウィジェットスタイル

en: Wishlist
ja: 要望

en: Wrong object type.
ja: 不正なオブジェクトタイプです。

en: XDG Application menu (.desktop files)
ja: XDG アプリケーションメニュー (<filename>.desktop</filename> ファイル)

en: XDG Icons
ja: XDG アイコン

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
ja: XDG メニューの説明 (<filename>.directory</filename> ファイル)

en: XDG Menu layout (.menu files)
ja: XDG メニューのレイアウト (<filename>.menu</filename> ファイル)

en: XDG Mime Types
ja: XDG MIME タイプ

en: XDG autostart directory
ja: XDG 自動起動ディレクトリ

en: XML decimal entity:
ja: XML の文字参照 (十進コード):

en: XML parsing error
ja: XML 解析エラー

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
ja: 以下のファイルをローカルコンピュータからインターネットへ転送しようとしています。
    本当に続行しますか？

en: You are not allowed to save the configuration
ja: あなたは設定を保存することを許可されていません

en: You are now a fan.
ja: ファンに登録しました。

en: You entered two different passwords. Please try again.
ja: 二つの異なったパスワードを入力しました。やり直してください。

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
ja: 変更を反映するにはダイアログを再起動する必要があります。

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
ja: 回帰テストが開始する前にログの内容を保存するファイルを選択できます。

en: You must enter some text to search for.
ja: 検索するテキストを入力してください。

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
ja: 件名と説明の両方を入力しなければレポートを送信することはできません。

en: You reached the end of the list
    of matching items.
ja: アイテム検索のリストの終端に
    達しました。

en: You will be asked to authenticate before saving
ja: 保存する前に認証を求められます

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
ja: 口座の残高が不足しています。
    残高: %1
    価格: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
ja: あなたのメールアドレスです。違っている場合は<interface>メールを設定</interface>ボタンを使って変更してください。

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
ja: 置換文字列に “\%1” を超える後方参照が含まれていますが、

en: Zoom &In
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &Out
ja: 縮小(&O)

en: [%1-options]
ja: [%1-オプション]

en: [options]
ja: [オプション]

en: a basic web browser using the KHTML library
ja: KHTML ライブラリを用いた基本的なウェブブラウザ

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
ja: %1 を押しながら %2 を押す

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
ja: 無効なボタン

en: address family for nodename not supported
ja: ノード名のアドレスファミリはサポートされていません

en: am
ja: 午前

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ja: アプリケーションのウィジェットに Qt のスタイルシートを適用する

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
ja[0]: %1 個しかありません
ja[1]: %1 個しかありません

en: but your pattern defines no captures.
ja: パターンには参照するものが定義されていません。

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
ja[0]: パターンには参照するものが 1 個しか定義されていません。
ja[1]: パターンには参照するものが %1 個しか定義されていません。

en: defines the application font
ja: アプリケーションフォントを定義する

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
ja: 最新

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
ja: -ise サフィックス

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
ja: -ise サフィックス、アクセント記号あり

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
ja: -ise サフィックス、アクセント記号なし

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
ja: -ize サフィックス

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
ja: -ize サフィックス、アクセント記号あり

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
ja: -ize サフィックス、アクセント記号なし

[ctx: dictionary variant]
en: extended
ja: 拡張

[ctx: dictionary variant]
en: large
ja: 大

[ctx: dictionary variant]
en: medium
ja: 中

[ctx: dictionary variant]
en: small
ja: 小

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
ja: バリアント 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
ja: バリアント 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
ja: バリアント 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
ja: アクセント記号あり

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
ja: 「ye」付きで

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
ja: 「yeyo」付きで

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
ja: 「yo」付きで

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
ja: アクセント記号なし

[ctx: digit set]
en: Arabic
ja: アラビア数字

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ja: アラビア・インド数字

[ctx: digit set]
en: Bengali
ja: ベンガル文字

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ja: 東アラビア・インド数字

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

[ctx: digit set]
en: Kannada
ja: カンナダ文字

[ctx: digit set]
en: Khmer
ja: クメール文字

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

[ctx: digit set]
en: Oriya
ja: オリヤー文字

[ctx: digit set]
en: Tamil
ja: タミル文字

[ctx: digit set]
en: Telugu
ja: テルグ文字

[ctx: digit set]
en: Thai
ja: タイ文字

en: disable XIM
ja: XIM を無効にする

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
ja[0]: 1 人のファン
ja[1]: %1 人のファン

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
ja: 致命的な解析エラー: %1 行 %2, 列 %3

en: forces the application to run as QWS Server
ja: アプリケーションに QWS サーバとして実行されるように強制する

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ja: 8 ビットディスプレイで強制的にアプリケーションに
    TrueColor を使わせる

[ctx: go back]
en: &Back
ja: 戻る(&B)

[ctx: go forward]
en: &Forward
ja: 進む(&F)

[ctx: gui-path-delimiter/plain]
en: →
ja: 」→「

[ctx: gui-path-delimiter/rich]
en: →
ja: 」→「

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
ja: %1 のショートカット

[ctx: home page]
en: &Home
ja: ホーム(&H)

en: i18n() takes at least one argument
ja: i18n() は少なくとも一つの引数を必要とします

en: i18nc() takes at least two arguments
ja: i18nc() は少なくとも二つの引数を必要とします

en: i18ncp() takes at least three arguments
ja: i18ncp() は少なくとも三つの引数を必要とします

en: i18np() takes at least two arguments
ja: i18np() は少なくとも二つの引数を必要とします

en: include only takes 1 argument, not %1.
ja: インクルードの引数は 1 つだけです。%1 ではありません。

en: invalid flags
ja: 無効なフラグ

en: invalid value for 'ai_flags'
ja: <icode>ai_flags</icode> に無効な値

en: kde4-config
ja: <command>kde4-config</command>

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
ja: 下矢印

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
ja: 左矢印

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
ja: メニューキー

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
ja: 右矢印

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
ja: 上矢印

[ctx: keyboard-key-name]
en: Win
ja: Windows ロゴキー

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
ja: klauncher: このプログラムは手動で起動するものではありません。
    klauncher: これは <command>kdeinit4</command> によって自動的に起動されます。

[ctx: left mouse button]
en: left button
ja: 左ボタン

en: library only takes 1 argument, not %1.
ja: ライブラリの引数は 1 つだけです。%1 ではありません。

en: loading %1
ja: %1 をアップロード中

en: memory allocation failure
ja: メモリ割り当てに失敗

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
ja: 中ボタン

en: mirrors the whole layout of widgets
ja: ウィジェットのレイアウト全体を鏡像反転する

en: modified
ja: 変更されました

en: name or service not known
ja: 未知の名前またはサービス

en: no address associated with nodename
ja: ノード名に関連付けられているアドレスはありません

en: no error
ja: エラーなし

en: no version set (programmer error)
ja: バージョンが設定されていません (プログラマのミスです)

en: non-recoverable failure in name resolution
ja: 名前解決の修復不可能なエラー

[ctx: normal severity]
en: Normal
ja: 普通

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ja: * カスタム色 *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ja: * 最近の色 *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ja: 40 色

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ja: Oxygen 色

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ja: 虹色

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ja: 壮美な色

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ja: ウェブ色

en: pm
ja: 午後

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
ja: スペルチェック中です...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
ja: 先月

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
ja: 先週

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
ja: 昨年

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
ja: 今月

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
ja: 今週

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
ja: 今年

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
ja: 今日

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
ja: 昨日

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
ja: カスタム...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ja: <html><p>KDE は世界中の翻訳チームの手によってさまざまな言語に翻訳されています。</p><p>KDE の国際化対応の詳細については <link>http://l10n.kde.org</link> をご覧ください。</p></html>

en: request was canceled
ja: 要求はキャンセルされました

en: requested family not supported
ja: 要求されたファミリはサポートしていません

en: requested family not supported for this host name
ja: 要求されたファミリはこのホスト名でサポートしていません

en: requested service not supported for this socket type
ja: 要求されたサービスはこのソケットタイプをサポートしていません

en: requested socket type not supported
ja: 要求されたサービスはサポートしていません

[ctx: right mouse button]
en: right button
ja: 右ボタン

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ja: デバッガで実行すると暗示的に <icode>-nograb</icode> になります。
    これをオーバーライドするには <icode>-dograb</icode> を使用してください。

en: servname not supported for ai_socktype
ja: <icode>ai_socktype</icode> でサポートされていない <icode>servname</icode>

en: set XIM server
ja: XIM サーバを設定

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ja: XIM (X Input Method) 入力スタイルを設定。
    可能な値は <icode>onthespot</icode>, <icode>overthespot</icode>, <icode>offthespot</icode>, <icode>root</icode>。

en: sets the application GUI style
ja: アプリケーションの GUI スタイルを設定する

en: sets the application name
ja: アプリケーション名を設定する

en: sets the application title (caption)
ja: アプリケーションタイトル (キャプション) を設定する

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ja: メインウィジェットのクライアントジオメトリを設定 - 引数のフォーマットについては <icode>man X</icode> を参照してください (通常は WidthxHeight+XPos+YPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ja: 標準の背景色とアプリケーションパレットを
    設定する (光と影は計算されています)

en: sets the default button color
ja: 標準のボタン色を設定する

en: sets the default foreground color
ja: 標準の前景色を設定する

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ja: 漢字 ひらがな カタカナ Alphabet

[ctx: show help]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: speed in bytes per second]
en: %1/s
ja: %1/秒

en: start interactive kjs interpreter
ja: インタラクティブな kjs インタプリタを起動

en: start without KDE KApplication support.
ja: KDE <icode>KApplication</icode> のサポートなしで起動

en: switches to synchronous mode for debugging
ja: デバッグのために同期モードに切り替える

en: system error
ja: システムエラー

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ja: Qt にマウスやキーボードを処理させない

en: temporary failure in name resolution
ja: 名前解決の一時的な失敗

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ja: <application>%1</application> の作者:
    %2

en: the document is not in the correct file format
ja: 文書は正しいファイルフォーマットではありません。

en: the following permission
ja: 以下のパーミッション

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
ja: 下

[ctx: toolbar position string]
en: Left
ja: 左

[ctx: toolbar position string]
en: Right
ja: 右

[ctx: toolbar position string]
en: Top
ja: 上

en: unknown error
ja: 未知のエラー

[ctx: unknown program name]
en: unknown
ja: 不明

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ja: デフォルト以外のグラフィックシステムを使用する。オプションは raster か opengl (試験中)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
ja: 投票に成功しました。

en: without name
ja: 名前なし
