kdeqt - en to ja translation catalogue (740 entries)

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: %1 は既に存在します。
    上書きしますか？

en: %1 bytes
ja: %1 バイト

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
ja: %1 はフォルダです。
    他のファイル名を指定してください。

en: %1 is an invalid %2
ja: %1 は無効な %2 です

en: %1 is an invalid encoding name.
ja: %1 は有効なエンコーディング名ではありません。

en: %1 is an invalid namespace URI.
ja: %1 は無効な名前空間 URI です。

en: %1 is an invalid template mode name.
ja: %1 は無効なテンプレートモード名です。

en: %1 is an unknown schema type.
ja: %1 は未知のスキーマタイプです。

en: %1 is an unsupported encoding.
ja: %1 はサポートされていないエンコーディングです。

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
ja: %1 は XML 1.0 の有効な文字ではありません。

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
ja: %1 は処理の指示に有効な名前ではありません。

en: %1 is not a valid numeric literal.
ja: %1 は有効な数値リテラルではありません。

en: %1, %2 not defined
ja: %1, %2 が定義されていません

en: %1: already exists
ja: %1: 既に存在します

en: %1: create size is less then 0
ja: %1: 作成サイズが 0 未満です

en: %1: doesn't exists
ja: %1: 存在しません

en: %1: ftok failed
ja: %1: ftok が失敗しました

en: %1: invalid size
ja: %1: 無効なサイズです

en: %1: key is empty
ja: %1: キーが空です

en: %1: not attached
ja: %1: 添付されていません

en: %1: out of resources
ja: %1: リソース不足

en: %1: permission denied
ja: %1: アクセス許可がありません

en: %1: unable to lock
ja: %1: ロックできません

en: %1: unable to make key
ja: %1: キーを作成できません

en: %1: unable to set key on lock
ja: %1: ロックにキーをセットできません

en: %1: unable to unlock
ja: %1: ロックを解除できません

en: %1: unknown error %2
ja: %1: 未知のエラー %2

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Find in Script...
ja: スクリプト内を検索(&F)...

en: &Finish
ja: 完了(&F)

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: &Options <<
ja: オプション(&O) <<

en: &Options >>
ja: オプション(&O) >>

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Print
ja: 印刷(&P)

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

en: &Size
ja: サイズ(&S)

en: &Step up
ja: ステップアップ(&S)

en: &Underline
ja: 下線(&U)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Unshade
ja: シェード解除(&U)

en: (Untitled)
ja: (タイトルなし)

en: , but got '
ja: でも得たのは '

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
ja: <b>名前 “%1” は使用できません。</b><p>少ない文字数か句読点のない別名を試してください。

en: <empty>
ja: <空>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
ja: <html>優先順位の高い音声再生デバイス <b>%1</b><br/>が利用可能になったので、これに切り替えます。</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
ja: <html>音声再生デバイス <b>%1</b> が動作しません。<br/>代わりに <b>%2</b> を使用します。</html>

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
ja: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;検索を折り返し

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
ja: <qt>上書きしますか？</qt>

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
ja: 必要なコーデックがありません。このコンテンツを再生するには以下のコーデックをインストールする必要があります: %0

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
ja: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 インチ)

en: AM
ja: 午前

en: About Qt
ja: Qt について

en: Activate
ja: アクティブにする

en: Activates the program's main window
ja: プログラムのメインウィンドウをアクティブにする

en: Address type not supported
ja: サポートされていないアドレスのタイプです

en: Advanced
ja: 上級

en: Aliases: %1
ja: エイリアス: %1

[ctx: All other platforms]
en: Type
ja: タイプ

en: Ambiguous %1 not handled
ja: あいまいな %1 は扱えません

en: An attribute by name %1 has already been created.
ja: %1 という名前の属性は既に作成されています。

en: Apply
ja: 適用

en: Attribute redefined.
ja: 属性が再定義されました

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
ja: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 インチ)

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
ja: 戻る

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
ja: ボールド

en: Bottom
ja: 下

en: Breakpoint Condition:
ja: ブレークポイントの条件:

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot create %1 for output
ja: %1 を出力のために作成できません

en: Cannot load library %1: %2
ja: ライブラリ %1 をロードできません: %2

en: Cannot open %1 for input
ja: %1 を入力のために開けません

en: Cannot open %1: is a directory
ja: %1 を開けません: ディレクトリです

en: Cannot open for output
ja: 出力のために開けません

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
ja: 鍵 %1 なくして証明書を提供することはできません。

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
ja: %2 のシンボル “%1” を解決できません: %3

en: Cannot unload library %1: %2
ja: ライブラリ %1 をアンロードできません: %2

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Centimeters (cm)
ja: センチメートル (cm)

en: Check
ja: チェック

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
ja: 自動文法チェック

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
ja: スペルチェック

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
ja: 自動スペルチェック

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Console
ja: コンソールをクリア

en: Clear Debug Output
ja: デバッグ出力をクリア

en: Clear Error Log
ja: エラーログをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Closes the window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Collate
ja: ページ順

en: Color
ja: カラー

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Commit
ja: コミット

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
ja: 接続が SOCKSv5 サーバによって許可されていません

en: Connection refused
ja: 接続が拒否されました

en: Connection timed out
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Connection to proxy closed prematurely
ja: プロキシへの接続が途中で閉じられました

en: Connection to proxy refused
ja: プロキシへの接続が拒否されました

en: Connection to proxy timed out
ja: プロキシへの接続がタイムアウトしました

en: Console
ja: コンソール

en: Contains commands to manipulate the window
ja: ウィンドウを操作するコマンドを含む

en: Continue
ja: 続行

en: Copies
ja: 部数

en: Copies:
ja: 部数:

en: Copy &Link Location
ja: リンクの場所をコピー(&L)

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
ja: 画像をコピー

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
ja: リンクをコピー

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
ja: コピー

en: Could not begin transaction
ja: トランザクションを開始できませんでした

en: Could not commit transaction
ja: トランザクションをコミットできませんでした

en: Could not decode media source.
ja: メディアソースをデコードできませんでした。

en: Could not locate media source.
ja: メディアソースを見つけることができませんでした。

en: Could not open audio device. The device is already in use.
ja: 音声デバイスを開けませんでした。デバイスは使用中です。

en: Could not open input redirection for reading
ja: 入力リダイレクションを読み取りのために開けませんでした

en: Could not open media source.
ja: メディアソースを開けませんでした。

en: Could not open output redirection for writing
ja: 出力リダイレクションを書き込みのために開けませんでした

en: Could not rollback transaction
ja: トランザクションをロールバックできませんでした

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Custom
ja: カスタム

en: Customize...
ja: カスタマイズ...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
ja: 切り取り

en: Date Modified
ja: 変更日

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Output
ja: デバッグ出力

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
ja: デフォルト

en: Defaults
ja: 標準

en: Delete
ja: 削除

en: Delete to the end of the word
ja: 単語の末尾まで削除

en: Delete to the start of the word
ja: 単語の先頭まで削除

en: Destination file exists
ja: 行き先のファイルは存在します

en: Disable Breakpoint
ja: ブレークポイントを無効にする

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
ja: ウィンドウの名前と操作するコントロールを表示する

en: Dock
ja: ドック

en: Done
ja: 完了

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
ja: 画像を保存

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
ja: リンクを保存...

en: Duplex Printing
ja: 両面印刷

en: Effects
ja: 効果

en: Enable Breakpoint
ja: ブレークポイントを有効にする

en: Encoding %1 is unsupported
ja: エンコーディング %1 はサポートされていません

en: Encountered incorrectly encoded content.
ja: 不適切にエンコードされたコンテンツを発見しました。

en: Enter a value:
ja: 値を入力:

en: Error Log
ja: エラーログ

en: Error closing database
ja: データベースを閉じる際にエラー

en: Error creating SSL context (%1)
ja: SSL コンテキスト作成エラー (%1)

en: Error creating SSL session, %1
ja: SSL セッション作成エラー, %1

en: Error creating SSL session: %1
ja: SSL セッション作成エラー: %1

en: Error during SSL handshake: %1
ja: SSL ハンドシェイク中にエラー: %1

en: Error loading local certificate, %1
ja: ローカルの証明書 %1 を読み込むのに失敗しました。

en: Error loading private key, %1
ja: 秘密鍵 %1 の読み込みに失敗しました。

en: Error opening database
ja: データベースを開く際にエラー

en: Error reading from process
ja: プロセスからの読み取りエラー

en: Error while downloading %1: %2
ja: %1 のダウンロード中にエラー: %2

en: Error while reading: %1
ja: 読み込み中にエラー: %1

en: Error while uploading %1: %2
ja: %1 のアップロード中にエラー: %2

en: Error writing to process
ja: プロセスへの書き込みエラー

en: Execute
ja: 実行

en: Executive
ja: エグゼクティブ

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
ja: エグゼクティブ (7.5 x 10 インチ, 191 x 254 mm)

en: Exit
ja: 終了

en: Expected
ja: 期待したのは

en: Expected character data.
ja: 予期しない文字データです。

en: Extra content at end of document.
ja: 文書の最後に余分な情報があります。

en: False
ja: 偽

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
ja: ファイル %1 は書き込み不可です。
    他のファイル名を指定してください。

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: Find &Next
ja: 次を検索(&N)

en: Find &Previous
ja: 前を検索(&P)

en: Float
ja: フロート

en: Folio
ja: フォリオ

en: Folio (210 x 330 mm)
ja: フォリオ (210 x 330 mm)

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
ja: フォント

en: Font st&yle
ja: フォントスタイル(&Y)

en: Form
ja: フォーム

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
ja: 進む

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go to Line
ja: 行に移動

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide Details...
ja: 詳細を隠す...

en: Home
ja: ホーム

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
ja: 無視

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
ja: 無視

en: Illegal namespace declaration.
ja: 不正な名前空間宣言です。

en: Inches (in)
ja: インチ (in)

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Unicode control character
ja: Unicode 制御文字を挿入

en: Interrupt
ja: 割り込み

en: Invalid XML character.
ja: 無効な XML 文字です。

en: Invalid XML version string.
ja: 無効な XML バージョン文字列です。

en: Invalid attribute in XML declaration.
ja: XML 宣言に無効な属性です。

en: Invalid document.
ja: 無効なドキュメント

en: Invalid entity value.
ja: 無効なエンティティの値です。

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Invalid or empty cipher list (%1)
ja: 無効または空の暗号リスト (%1)

en: Invalid source type.
ja: ソースのタイプが無効です。

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
ja: イタリック

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
ja: 最近の検索はありません

en: Landscape
ja: 横長

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
ja: 辞書に追加

en: Ledger
ja: レッジャー

en: Ledger (432 x 279 mm)
ja: レッジャー (432 x 279 mm)

en: Left edge
ja: 左端

en: Legal
ja: リーガル

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
ja: リーガル (8.5 x 14 インチ, 216 x 356 mm)

en: Less
ja: 減らす

en: Letter
ja: レター

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
ja: レター (8.5 x 11 インチ, 216 x 279 mm)

en: Line up
ja: ラインナップ

en: Line:
ja: 行:

en: Loaded Scripts
ja: 読み込まれたスクリプト

en: Local file
ja: ローカルファイル

en: Locals
ja: ローカル

en: Location:
ja: 場所:

en: Logging in to %1 failed: authentication required
ja: %1 へのログインに失敗しました: 認証が必要です

en: Long side
ja: 長辺とじ

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
ja: 辞書で調べる

en: Ma&ximize
ja: 最大化(&X)

en: Mac OS X input method
ja: Mac OS X 入力メソッド

en: Makes the window full screen
ja: ウィンドウをフルスクリーンにする

en: Margins
ja: 余白

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
ja: 種類

en: Maximize
ja: 最大化

en: Menu
ja: メニュー

en: Mi&nimize
ja: 最小化(&N)

en: Millimeters (mm)
ja: ミリメートル (mm)

en: Minimize
ja: 最小化

en: More
ja: 増やす

en: More...
ja: 詳細...

en: Move the cursor to the end of the block
ja: カーソルをブロックの末尾に移動

en: Move the cursor to the end of the document
ja: カーソルを文書の末尾に移動

en: Move the cursor to the end of the line
ja: カーソルを行末に移動

en: Move the cursor to the next character
ja: カーソルを次の文字に移動

en: Move the cursor to the next line
ja: カーソルを次の行に移動

en: Move the cursor to the next word
ja: カーソルを次の単語に移動

en: Move the cursor to the previous character
ja: カーソルを前の文字に移動

en: Move the cursor to the previous line
ja: カーソルを前の行に移動

en: Move the cursor to the previous word
ja: カーソルを前の単語に移動

en: Move the cursor to the start of the block
ja: カーソルをブロックの先頭に移動

en: Move the cursor to the start of the document
ja: カーソルを文書の先頭に移動

en: Move the cursor to the start of the line
ja: カーソルを行頭に移動

en: Moves the window out of the way
ja: ウィンドウを邪魔にならない位置へ移動する

en: Multiple input method switcher
ja: 複数の IM スイッチャー

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
ja: テキストウィジェットのコンテキストメニューを使った複数の IM スイッチャー

en: Muted
ja: ミュート

en: Name
ja: 名前

en: Namespace prefix '%1' not declared
ja: 名前空間プレフィックス “%1” が宣言されていません

en: Network timeout.
ja: ネットワークがタイムアウトしました。

en: Network unreachable
ja: ネットワークに到達できません

en: New
ja: 新規

en: Next
ja: 次へ

en: No host name given
ja: ホスト名が与えられていません

en: No suitable proxy found
ja: 適切なプロキシが見つかりません

en: No template by name %1 exists.
ja: %1 という名前のテンプレートは存在しません。

en: None
ja: なし

en: Open
ja: 開く

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
ja: フレームを開く

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
ja: 画像を開く

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
ja: リンクを開く

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Operation canceled
ja: 操作がキャンセルされました

en: Operation on socket is not supported
ja: ソケットの操作はサポートされていません

en: Operation stopped by the user
ja: ユーザによって操作が中断されました

en: Options
ja: オプション

en: Orientation
ja: 向き

en: Output &file:
ja: 出力ファイル(&F):

en: Output Settings
ja: 出力設定

en: P&roperties
ja: プロパティ(&R)

en: PM
ja: 午後

en: Page
ja: ページ

en: Page down
ja: 次のページ

en: Page left
ja: 左のページ

en: Page right
ja: 右のページ

en: Page size:
ja: 用紙サイズ:

en: Page up
ja: 前のページ

en: Pages from
ja: 開始ページ

en: Paper
ja: 用紙

en: Paper source:
ja: 給紙元:

en: Parse error: %1
ja: 解析エラー: %1

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

[ctx: Phonon::]
en: Communication
ja: コミュニケーション

[ctx: Phonon::]
en: Games
ja: ゲーム

[ctx: Phonon::]
en: Music
ja: 音楽

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: Phonon::]
en: Video
ja: 動画

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
ja: '%1' のプラグイン検証データが一致しませんでした

en: Points (pt)
ja: ポイント (pt)

en: Portrait
ja: 縦長

en: Position
ja: 位置

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
ja: プレフィックス %1 はプロログで既に宣言されています。

en: Premature end of document.
ja: 文書が途中で途切れています。

en: Press
ja: 押す

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Print
ja: 印刷

en: Print To File ...
ja: ファイルへ出力...

en: Print all
ja: すべて印刷

en: Print range
ja: 印刷範囲

en: Print selection
ja: 選択を印刷

en: Print to File (PDF)
ja: ファイルへ出力 (PDF)

en: Print to File (Postscript)
ja: ファイルへ出力 (PostScript)

en: Printer
ja: プリンタ

en: Process crashed
ja: プロセスがクラッシュしました

en: Process operation timed out
ja: プロセスの操作がタイムアウトしました

en: Proxy authentication failed
ja: プロキシ認証に失敗しました

en: Proxy authentication failed: %1
ja: プロキシ認証に失敗しました: %1

en: Proxy host not found
ja: プロキシホストが見つかりません

en: Puts a maximized window back to normal
ja: 最大化されたウィンドウを元に戻す

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
ja: いいえ(&N)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
ja: はい(&Y)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
ja: 中止

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
ja: 適用

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
ja: 破棄

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
ja: 保存しない

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
ja: 無視

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
ja: すべてにいいえ(&O)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
ja: 開く

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
ja: 標準設定に戻す

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
ja: 再試行

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
ja: 保存

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
ja: すべて保存

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
ja: すべてにはい(&A)

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: QFileDialog]
en: File
ja: ファイル

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
ja: マイ コンピュータ

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
ja: すべて

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
ja: アラビア文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
ja: アルメニア文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
ja: ベンガル文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
ja: ブラック

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
ja: ボールド

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
ja: キリル文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
ja: デミ

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
ja: デミ・ボールド

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
ja: グルジア文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
ja: ギリシャ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
ja: グジャラート文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
ja: イタリック

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
ja: 日本語

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
ja: カンナダ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
ja: クメール文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
ja: 韓国語・朝鮮語

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
ja: ラーオ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
ja: ラテン文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
ja: ライト

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
ja: ビルマ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
ja: ノーマル

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
ja: オブリック

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
ja: オガム文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
ja: オリヤー文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
ja: ルーン文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
ja: 中国語簡体字

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
ja: シンハラ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
ja: 記号

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
ja: シリア文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
ja: タミル文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
ja: テルグ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
ja: ターナ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
ja: タイ文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
ja: チベット文字

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
ja: 中国語繁体字

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
ja: トランザクションを開始できませんでした

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
ja: データベースを開く際にエラー

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
ja: トランザクションをコミットできません

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
ja: トランザクションをロールバックできません

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
ja: ステートメントを割り当てられませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
ja: 入力ステートメントを説明できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
ja: ステートメントを説明できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
ja: 次のアイテムを取得できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
ja: 配列が見つかりませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
ja: 配列データを取得できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
ja: クエリ情報を取得できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
ja: ステートメント情報を取得できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
ja: ステートメントを準備できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
ja: トランザクションを開始できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
ja: ステートメントを閉じれませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
ja: トランザクションをコミットできませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
ja: BLOB を作成できません

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
ja: クエリを実行できませんでした

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
ja: BLOB を開けません

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
ja: BLOB を読めません

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
ja: BLOB を書けません

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
ja: デバイスに空きがありません

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
ja: そのようなファイルまたはディレクトリはありません

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
ja: アクセス許可がありません

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
ja: 開いているファイルが多すぎます

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
ja: 値をバインドできませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
ja: 次のクエリを実行できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
ja: クエリを実行できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
ja: ステートメントを実行できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
ja: データを取得できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
ja: ステートメントを準備できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
ja: ステートメントをリセットできませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
ja: 次の結果を保存できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
ja: 結果を保存できませんでした

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
ja: ステートメントの結果を保存できませんでした

[ctx: QMessageBox]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
ja: %1 のオープンエラー

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
ja: %1 を開けません: パスはディレクトリです

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
ja: %1 のオープンエラー: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
ja: %1 からの読み取りエラー: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
ja: %1 への書き込みエラー: %2

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
ja: “%1” は未知のプロトコルです

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
ja: QODBCResult::reset: SQL_CURSOR_STATIC にステートメント属性を設定できませんでした。ODBC ドライバ設定を確認してください。

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
ja: 変数をバインドできません

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
ja: ステートメントを実行できません

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
ja: 取得できませんでした

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
ja: 最初を取得できませんでした

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
ja: 最後を取得できませんでした

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
ja: 次を取得できませんでした

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
ja: 前を取得できませんでした

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
ja: ステートメントを準備できません

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
ja: 名前

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
ja: 値

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
ja: クエリを作成できません

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
ja: ステートメントを準備できません

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
ja: PDF にエクスポート

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
ja: PostScript にエクスポート

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
ja: 最初のページ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
ja: ページに合わせる

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
ja: 幅に合わせる

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
ja: 横長

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
ja: 最後のページ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
ja: 次のページ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
ja: ページの設定

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
ja: ページの設定

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
ja: 縦長

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
ja: 前のページ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
ja: 印刷

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
ja: 見開きページを表示

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
ja: 全ページを概観表示

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
ja: 単一ページを表示

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
ja: 拡大

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
ja: 縮小

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
ja: 不正な文字クラス構文

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
ja: 不正な先読み構文

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
ja: 不正な繰り返し構文

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
ja: 無効な機能を使用しました

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
ja: 無効な八進数

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
ja: 内部制限を超過しました

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
ja: 左区切り文字がありません

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
ja: エラーなし

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
ja: 予期しない終端

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
ja: ステートメントを実行できませんでした

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
ja: 結果を取得できませんでした

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
ja: パラメータ数が一致しません

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
ja: パラメータをバインドできませんでした

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
ja: ステートメントを実行できませんでした

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
ja: 列を取得できませんでした

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
ja: ステートメントをリセットできませんでした

[ctx: QShortcut]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
ja: バスブースト

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
ja: 低音域を下げる

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
ja: 低音域を上げる

[ctx: QShortcut]
en: Call
ja: 呼び出す

[ctx: QShortcut]
en: Context1
ja: 内容1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
ja: 内容2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
ja: 内容3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
ja: 内容4

[ctx: QShortcut]
en: Down
ja: 下矢印

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
ja: お気に入り

[ctx: QShortcut]
en: Flip
ja: 反転

[ctx: QShortcut]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
ja: ハングアップ

[ctx: QShortcut]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
ja: ホームページ

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
ja: 起動 (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
ja: 起動 (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
ja: 起動 (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
ja: 起動 (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
ja: 起動 (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
ja: 起動 (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
ja: 起動 (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
ja: 起動 (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
ja: 起動 (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
ja: 起動 (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
ja: 起動 (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
ja: 起動 (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
ja: 起動 (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
ja: 起動 (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
ja: 起動 (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
ja: 起動 (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
ja: メールを起動

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
ja: メディアを起動

[ctx: QShortcut]
en: Left
ja: 左矢印

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
ja: 次のメディア

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
ja: メディア再生

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
ja: 前のメディア

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
ja: メディア録音

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
ja: メディア停止

[ctx: QShortcut]
en: Menu
ja: メニュー

[ctx: QShortcut]
en: No
ja: いいえ

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
ja: URL を開く

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
ja: 更新

[ctx: QShortcut]
en: Right
ja: 右矢印

[ctx: QShortcut]
en: Search
ja: 検索

[ctx: QShortcut]
en: Select
ja: 選択

[ctx: QShortcut]
en: Standby
ja: スタンバイ

[ctx: QShortcut]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
ja: 高音域を下げる

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
ja: 高音域を上げる

[ctx: QShortcut]
en: Up
ja: 上矢印

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
ja: 音量を下げる

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
ja: 音量をミュート

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
ja: 音量を上げる

[ctx: QShortcut]
en: Yes
ja: はい

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
ja: ネットワーク操作はタイムアウトしました

[ctx: QSql]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
ja: 変更をキャンセルしますか？

[ctx: QSql]
en: Confirm
ja: 確認

[ctx: QSql]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
ja: このレコードを削除しますか？

[ctx: QSql]
en: Insert
ja: 挿入

[ctx: QSql]
en: No
ja: いいえ

[ctx: QSql]
en: Save edits?
ja: 変更を保存しますか？

[ctx: QSql]
en: Update
ja: 更新

[ctx: QSql]
en: Yes
ja: はい

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
ja: %1: 既に存在します

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
ja: %1: 存在しません

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
ja: %1: ftok が失敗しました

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
ja: %1: キーが空です

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
ja: %1: リソース不足

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
ja: %1: アクセス許可がありません

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
ja: %1: キーを作成できません

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
ja: %1: 未知のエラー %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
ja: LRE 左から右表記の埋め込み開始

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
ja: LRM 左から右へのマーク

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
ja: LRO 左から右表記の強制開始

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
ja: PDF 表記方向指定終了

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
ja: RLE 右から左表記の埋め込み開始

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
ja: RLM 右から左へのマーク

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
ja: RLO 右から左表記の強制開始

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
ja: ZWJ ゼロ幅結合子

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
ja: ZWNJ ゼロ幅非結合子

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
ja: ZWSP ゼロ幅スペース

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
ja: 下

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
ja: 左端

[ctx: QWebPage]
en: Page down
ja: 次のページ

[ctx: QWebPage]
en: Page left
ja: 左のページ

[ctx: QWebPage]
en: Page right
ja: 右のページ

[ctx: QWebPage]
en: Page up
ja: 前のページ

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
ja: 右端

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
ja: 下にスクロール

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
ja: ここにスクロール

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
ja: 左にスクロール

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
ja: 右にスクロール

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
ja: 上にスクロール

[ctx: QWebPage]
en: Top
ja: 上

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
ja: XML 宣言を読み込むにはエンコーディング宣言かスタンドアローン宣言が必要です

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
ja: 外部エンティティのテキスト宣言にエラーです

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
ja: コメントを解析中にエラーです

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
ja: コンテンツを解析中にエラーです

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
ja: ドキュメント型定義を解析中にエラーです

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
ja: 要素を解析中にエラーです

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
ja: 参照を解析中にエラーです

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
ja: 消費者によってエラーが誘発されました

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
ja: 解析された外部一般エンティティ参照は DTD で許されていません

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
ja: 解析された外部一般エンティティ参照は属性値で許されていません

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
ja: 内部一般エンティティ参照は DTD で許されていません

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
ja: 処理の指示に無効な名前です

[ctx: QXml]
en: letter is expected
ja: 文字が期待されます

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
ja: 二つ以上のドキュメント型定義です

[ctx: QXml]
en: no error occurred
ja: エラーなし

[ctx: QXml]
en: recursive entities
ja: 再帰エンティティ

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
ja: XML 宣言を読み込むにはスタンドアローン宣言が必要です

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
ja: タグのミスマッチです

[ctx: QXml]
en: unexpected character
ja: 予期しない文字です

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
ja: 予期しないファイルの終りです

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
ja: 不正な文脈で解析されないエンティティ参照です

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
ja: XML 宣言を読み込むにはバージョンが必要です

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
ja: スタンドアローン宣言に不正な値です

en: Qt Script Debugger
ja: Qt スクリプトデバッガ

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
ja: リモートホストが %1 で接続を途中で閉じました

en: Remove
ja: 削除

en: Resource error (fork failure): %1
ja: リソースのエラー (フォーク失敗): %1

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Down
ja: 下に復元

en: Restore down
ja: 下に復元

en: Restore up
ja: 上に復元

en: Reverse
ja: 逆順

en: Reverse landscape
ja: 横長 (逆向き)

en: Reverse portrait
ja: 縦長 (逆向き)

en: Revert back to device '%1'
ja: デバイス '%1' に戻します

en: Right edge
ja: 右端

en: SOCKS version 5 protocol error
ja: SOCKS バージョン 5 プロトコルのエラー

en: SOCKSv5 command not supported
ja: サポートされていない SOCKSv5 コマンドです

en: Sample
ja: サンプル

en: Scroll Left
ja: 左にスクロール

en: Scroll Right
ja: 右にスクロール

en: Scroll down
ja: 下にスクロール

en: Scroll here
ja: ここにスクロール

en: Scroll left
ja: 左にスクロール

en: Scroll right
ja: 右にスクロール

en: Scroll up
ja: 上にスクロール

en: Search
ja: 検索

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
ja: ウェブで検索

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Select IM
ja: IM を選択

en: Select to the end of the block
ja: ブロックの末尾まで選択

en: Select to the end of the document
ja: 文書の末尾まで選択

en: Select to the end of the line
ja: 行末まで選択

en: Select to the next character
ja: 次の文字まで選択

en: Select to the next line
ja: 次の行まで選択

en: Select to the next word
ja: 次の単語まで選択

en: Select to the previous character
ja: 前の文字まで選択

en: Select to the previous line
ja: 前の行まで選択

en: Select to the previous word
ja: 前の文字まで選択

en: Select to the start of the block
ja: ブロックの先頭まで選択

en: Select to the start of the document
ja: 文書の先頭まで選択

en: Select to the start of the line
ja: 行頭まで選択

en: Selection
ja: 選択

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
ja: 文字列 “]]>” はコンテンツの中にあってはいけません。

en: Sh&ade
ja: シェード(&A)

en: Shade
ja: シェード

en: Short side
ja: 短辺とじ

en: Show Details...
ja: 詳細を表示...

en: Size
ja: サイズ

en: Socket error on %1: %2
ja: %1 でソケットエラー: %2

en: Socket is not connected
ja: ソケットが接続されていません

en: Socket operation timed out
ja: ソケット操作がタイムアウトしました

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
ja: スペル

en: Stack
ja: スタック

en: Standalone accepts only yes or no.
ja: スタンドアローンは yes か no しか受け付けません。

en: Stay on &Top
ja: 上に居続ける(&T)

en: Step &down
ja: ステップダウン(&D)

en: Step Into
ja: ステップイントゥ

en: Step Out
ja: ステップアウト

en: Step Over
ja: ステップオーバー

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
ja: 停止

en: Stri&keout
ja: 取り消し線(&K)

en: System
ja: システム

en: TTL expired
ja: TTL が失効しました

en: Tabloid
ja: タブロイド

en: Tabloid (279 x 432 mm)
ja: タブロイド (279 x 432 mm)

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
ja: ファイル '%1' は有効な Qt プラグインではありません。

en: The module import feature is not supported
ja: モジュールのインポート機能はサポートされていません

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
ja: プラグイン “%1” は非互換な Qt ライブラリを使用しています。(%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
ja: プラグイン “%1” は非互換な Qt ライブラリを使用しています。(デバッグ用ライブラリとリリース用ライブラリを混用することはできません)

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
ja: プラグイン “%1” は非互換な Qt ライブラリを使用しています。ビルドキーとして “%2” を予期しましたが、返ってきたのは “%3” でした。

en: The plugin was not loaded.
ja: プラグインがロードされませんでした。

en: The shared library was not found.
ja: 共有ライブラリが見つかりませんでした。

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
ja: スタンドアローンの疑似属性はエンコードの後に現れなければなりません。

en: This platform does not support IPv6
ja: このプラットフォームは IPv6 をサポートしていません

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
ja: %1 (%2x%3 ピクセル)

en: Toggle
ja: 反転

en: Top
ja: 上

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
ja: LTR

en: True
ja: 真

en: Type:
ja: タイプ:

en: US Common #10 Envelope
ja: US Common #10 封筒

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
ja: US Common #10 封筒 (105 x 241 mm)

en: Unable to begin transaction
ja: トランザクションを開始できません

en: Unable to commit transaction
ja: トランザクションをコミットできません

en: Unable to connect
ja: 接続できません

en: Unable to disable autocommit
ja: 自動コミットを無効にできません

en: Unable to enable autocommit
ja: 自動コミットを有効にできません

en: Unable to open database '
ja: データベースを開けません '

en: Unable to rollback transaction
ja: トランザクションをロールバックできません

en: Unable to write data: %1
ja: データを書けません: %1

en: Uncheck
ja: チェックを外す

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
ja: 下線

en: Unexpected '
ja: 予期しない '

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
ja: 予期しない文字 “%1” がパブリック id リテラルにあります。

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
ja: SOCKSv5 プロキシの未知のエラーコード 0x%1

en: Unknown address type
ja: 不明なアドレスタイプ

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
ja: 不明

en: Unshade
ja: シェード解除

en: Unsupported XML version.
ja: サポートされていない XML バージョンです。

en: Update
ja: 更新

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
ja: バージョン %1 はサポートされていません。サポートされている XQuery バージョンは 1.0 です。

en: View
ja: 表示

en: Volume: %1%
ja: 音量: %1%

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
ja: 警告: GStreamer の基本的なプラグインがインストールされていないようです。
              音声と映像に関連するすべてのサポートを無効にしました。

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
ja: 警告: gstreamer0.10-plugins-good パッケージがインストールされていないようです。
              映像に関連する一部の機能を無効にしました。

en: What's This?
ja: これは何？

en: Whole words
ja: 単語単位

en: Width:
ja: 幅:

en: Windows input method
ja: Windows 入力メソッド

en: Wr&iting System
ja: 表記体系(&I)

en: Write %1 file
ja: %1 ファイルを書き込み

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
ja: 方向

en: XIM input method
ja: XIM 入力メソッド

en: am
ja: 午前

en: bottom margin
ja: 下余白

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
ja: 送信

en: empty
ja: 空

en: exactly one
ja: 正確に 1

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
ja: 最近の検索

en: left margin
ja: 左余白

en: locally connected
ja: ローカル接続

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
ja: 最近の検索をクリア

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
ja: スペルと文法を隠す

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
ja: スペルと文法を表示

en: one or more
ja: 1 以上

en: pm
ja: 午後

en: right margin
ja: 右余白

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
ja: ファイルが選択されていません

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: to
ja: 終了ページ

en: top margin
ja: 上余白

en: unknown
ja: 不明

en: zero or more
ja: 0 以上

en: zero or one
ja: 0 か 1
