kdelibs4 - en to ja translation catalogue (1137 entries)

en:  (Default)
ja:  (デフォルト)

en:  (Points to %1)
ja:  (リンク先: %1)

en: "vold" is not running.
ja: <command>vold</command> が起動していません。

en: %1 Item | %1 Items
ja[0]: %1 アイテム
ja[1]: %1 アイテム

en: %1 contacted. Waiting for reply...
ja: %1 にコンタクトしました。応答を待っています...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
ja: <filename>%1</filename> はファイルです。ここにはフォルダを指定してください。

en: %1 is a folder, but a file was expected.
ja: <filename>%1</filename> はフォルダです。ここにはファイルを指定してください。

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
ja: %1: SSL ネゴシエーションに失敗しました

en: %1 is required by the server, but is not available.
ja: %1 がサーバから要求されましたが利用可能ではありません。

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ja: %1 から %2 まで

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ja: %2しようとしていたときに予期しないエラー (%1) が発生しました。

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
ja: %1しようとしていたときにアクセスが拒否されました。

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
ja: %1できません。相手のサーバがファイルまたはフォルダの受け取りを拒否しています。

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
ja: %1できません。リソースがロックされています。

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
ja: %1しようとしていたときにエラーが発生しました (%2)。原因の要約は以下のとおりです。

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ja: %2しようとしていたときに予期しないエラー (%1) が発生しました。

en: &Accept
ja: 受け入れ(&A)

en: &Application
ja: アプリケーション(&A)

en: &Browse...
ja: ブラウズ(&B)...

en: &Choose password:
ja: パスワードを選択(&C):

en: &Current Session only
ja: このセッションのみ(&C)

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Do not close when command exits
ja: コマンドの終了時に閉じない(&D)

en: &Edit Entry '%1'...
ja: エントリ “%1” を編集(&E)...

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Eject '%1'
ja: <resource>%1</resource> をイジェクト(&E)

en: &Filter:
ja: フィルタ(&F):

en: &Forever
ja: 永久(&F)

en: &Hide Entry '%1'
ja: エントリ “%1” を隠す(&H)

en: &Location:
ja: 場所(&L):

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Only show when using this application (%1)
ja: このアプリケーション (%1) にのみ表示する(&A)

en: &Only these cookies
ja: これらのクッキーのみ(&O)

en: &Only this cookie
ja: このクッキーのみ(&O)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Open with %1
ja: %1 で開く(&O)

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: &Paste Clipboard Contents
ja: クリップボードの内容を貼り付け(&P)

en: &Paste File | &Paste %1 Files
ja[0]: ファイルを貼り付け(&P)
ja[1]: %1 ファイルを貼り付け(&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
ja[0]: URL を貼り付け(&P)
ja[1]: %1 個の URL を貼り付け(&P)

en: &Permissions
ja: パーミッション(&P)

en: &Reject
ja: 拒否(&R)

en: &Release '%1'
ja: <resource>%1</resource> をアンマウント(&R)

en: &Remove Entry '%1'
ja: エントリ “%1” を削除(&R)

en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

en: &Repeat password:
ja: パスワードを再入力(&R):

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: &Safely Remove '%1'
ja: <resource>%1</resource> を安全に取り外す(&S)

en: &Search:
ja: 検索(&S):

en: &Share
ja: 共有(&S)

en: &Show All Entries
ja: すべてのエントリを表示(&S)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: &Skip File
ja: ファイルをスキップ(&S)

en: &Supported file types:
ja: サポートされているファイルタイプ(&S):

en: &Unmount '%1'
ja: <resource>%1</resource> をアンマウント(&U)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Work path:
ja: 作業パス(&W):

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: '%1' not found, please type a valid program name.
ja: <filename>%1</filename> が見つかりませんでした。有効なプログラム名を入力してください。

en: (%1, Link to %2)
ja: (%1, %2 へのリンク)

en: (Symbolic Link to %1)
ja: (%1 へのシンボリックリンク)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
ja: *.adr|Opera ブックマークファイル (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
ja: *.html|HTML ファイル (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
ja: *.png *.xpm *.svg *.svgz|アイコンファイル (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
ja: *|すべてのファイル

en: *|All Folders
ja: *|すべてのフォルダ

en: *|All files
ja: *|すべてのファイル

en: --- separator ---
ja: --- セパレータ ---

en: 1 File | %1 Files
ja[0]: 1 ファイル
ja[1]: %1 ファイル

en: 1 Folder | %1 Folders
ja[0]: 1 フォルダ
ja[1]: %1 フォルダ

en: 1 day %2 | %1 days %2
ja[0]: 1 日 %2
ja[1]: %1 日 %2

en: 1 file | %1 files
ja[0]: 1 ファイル
ja[1]: %1 ファイル

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
ja[0]: 1 サブフォルダ
ja[1]: %1 サブフォルダ

en: 1024 (Medium Grade)
ja: 1024 (中度)

en: 160 bit prime factor:
ja: 160 ビット素数因数:

en: 2048 (High Grade)
ja: 2048 (高度)

en: 512  (Low Grade)
ja: 512 (低度)

en: 768  (Low Grade)
ja: 768 (低度)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
ja: <!-- このファイルは Konqueror が作成しました -->

en: <Error>
ja: <エラー>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
ja: <b>%2</b> の <b>%1</b>

en: <b>Details of the request</b>:
ja: 要求の詳細:

en: <b>Other</b>
ja: <b>その他</b>

en: <b>Possible causes</b>:
ja: 考えられる原因:

en: <b>Possible solutions</b>:
ja: 考えられる解決法:

en: <b>Subject Information</b>
ja: 主体者情報

en: <b>Technical reason</b>:
ja: 技術的な理由:

en: <li>Additional information: %1</li>
ja: <li>追加情報: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
ja: <li>日付と時間: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
ja: <li>プロトコル: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
ja: <qt><p>このリストはアプリケーションが処理できるファイルの種類を表示します。このリストは「MIME タイプ」で構成されています。</p> 
    <p> MIME (Multipurpose Internet Mail Extension) は、ファイル名の拡張子と、対応する MIME タイプに基づいてデータのタイプを識別するための標準プロトコルです。例えば、<filename>flower.bmp</filename> のドット (.) の後にくる “bmp” の部分は、ファイルが image/x-bmp という種類の画像であることを表します。各タイプのファイルを適切なアプリケーションで開くためには、拡張子と MIME タイプを処理できるアプリケーションをシステムに知らせておく必要があります。</p>
    <p>このアプリケーションをこのリストにない MIME タイプと関連付けるには、下の<interface>追加</interface>ボタンをクリックします。このアプリケーションが処理できないファイルタイプがある場合は、<interface>削除</interface>ボタンをクリックしてリストから削除することができます。</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
ja: <qt>このボタンをクリックして親フォルダに移動します。<br /><br />例えば現在の場所が <filename>file:/home/%1</filename> なら、このボタンをクリックすると <filename>file:/home</filename> に移動します。</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
ja: <qt>ファイル <filename>%1</filename> の所有者を変更できませんでした。変更する権限がありません。</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
ja: <qt>プロパティを保存できませんでした。あなたには <filename>%1</filename> に書き込む権限がありません。</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
ja: <qt>本当に <filename>%1</filename> を削除しますか？</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
ja: <qt>本当に <filename>%1</filename> をごみ箱に移動しますか？</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt>プログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt>ファイルタイプ <b>%1</b> を開くプログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ja: <qt><filename>%1</filename> を開くプログラムを選択してください。プログラムがリストにない場合は、プログラム名を入力するか、ファイル選択ダイアログを開くボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
ja: <qt>このエントリを現在のアプリケーション (%1) にのみ表示させるには、このオプションを指定してください。<br /><br />指定がなければ、すべてのアプリケーションで利用可能になります。</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
ja: <qt><filename>%1</filename> は実行ファイルです。安全のため実行しません。</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>テンプレートファイル <filename>%1</filename> は存在しません。</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
ja: <qt>このボタンを使って特定の場所をブックマークに追加することができます。ボタンをクリックするとブックマークメニューが開き、ブックマークを追加、編集、選択することができます。<br /><br />これらのブックマークはファイル選択ダイアログでのみ使用できます。その点を除けば、KDE の他のアプリケーションのブックマークと同じように機能します。</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
ja: <qt><p>ファイルリストに適用するフィルタです。フィルタにマッチしなかったファイル名は表示されません。</p><p>ドロップダウンメニューからプリセットフィルタを選択するか、テキストエリアにカスタムフィルタを直接入力してください。</p><p>* や ? のワイルドカードが使用できます。</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
ja: <qt>場所パネルに表示するアイコンです。<br /><br />他のアイコンに変更するには、ボタンをクリックしてください。</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
ja: <qt>エントリに関連付けられた場所です。有効な URL なら何でも使用できます。例:<br/><br/>%1<br/><link>http://www.kde.org</link><br/><link>ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable</link><br/><br/>テキスト編集ボックスの横にあるボタンをクリックすると URL をブラウズすることができます。</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
ja: <qt>これはファイル選択ダイアログの設定メニューです。このメニューから以下のようなさまざまなオプションを選択することができます。<ul><li>ファイルのソート基準</li><li>ビューの表示モード</li><li>隠しファイルの表示</li><li>場所ナビゲーションパネルの表示</li><li>ファイルのプレビューの表示</li><li>フォルダとファイルの分離</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
ja: <qt>場所パネルに表示するテキストです。<br /><br />説明は 1-2 単語で、このエントリが参照しているものが分かるものにしてください。ラベルを入力しない場合は場所の URL から導出されます。</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
ja: <qt><filename>%1</filename> に入れません。
    この場所へのアクセス権限がありません。</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>指定されたコマンドは実行できません。ファイルまたはフォルダ <filename>%1</filename> は存在しません。</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
ja: <qt>テキストエリアに入力すると、マッチする候補が提示されるかもしれません。この挙動は、マウスの右ボタンをクリックして<interface>テキスト補完</interface>メニューから他のモードを選択することによって変更できます。</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
ja: <qt><filename>%1</filename> を実行する権限がありません。</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
ja: 新しいフォルダ(&N)...

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ja: 設定...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
ja: フォルダを作成

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
ja: 他の名前を入力

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

[ctx: @action:button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ja: より多く

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
ja: その他(&O)...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
ja: 本当にごみ箱を空にしますか？すべてのアイテムが削除されます。

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
ja: ごみ箱から永遠にすべてのアイテムを削除しますか？このアクションは元に戻せません。

[ctx: @info %1 error name, %2 description]
en: <qt><p><b>%1</b></p><p>%2</p></qt>
ja: <qt><p>%1</p><p>%2</p></qt>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
ja: (未知)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
ja: (不明)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
ja: その他

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ja: コメントを追加...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ja: 平均ビットレート

[ctx: @label]
en: Change...
ja: 変更...

[ctx: @label]
en: Channels
ja: チャネル

[ctx: @label]
en: Codec
ja: コーデック

[ctx: @label]
en: Color Depth
ja: 色数

[ctx: @label]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @label]
en: Content
ja: 内容

[ctx: @label]
en: Creator
ja: 作成

[ctx: @label]
en: Duration
ja: 期間

[ctx: @label]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: @label]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ja: インターレースモード

[ctx: @label]
en: Keyword
ja: キーワード

[ctx: @label]
en: MIME Type
ja: MIME タイプ

[ctx: @label]
en: Modified
ja: 更新

[ctx: @label]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @label]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: @label]
en: Programming Language
ja: プログラミング言語

[ctx: @label]
en: Rating
ja: レーティング

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ja: サンプリングレート

[ctx: @label]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @label]
en: Subject
ja: 主体者

[ctx: @label]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @label]
en: Total Size
ja: 合計サイズ

[ctx: @label]
en: Translation Date
ja: 翻訳日

[ctx: @label]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label]
en: Width
ja: 幅

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ja: 露光バイアス値

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ja: 露光時間

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ja: フラッシュ

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ja: 焦点距離

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ja: 焦点距離 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ja: ISO スピードレート

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ja: 製造

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ja: メーターリングモード

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ja: モデル

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ja: 向き

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ja: 口径

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ja: 最後の翻訳者

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ja: 翻訳済み

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ja: 未翻訳

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ja: ジェネレータ

[ctx: @label creation date]
en: Created
ja: 作成

[ctx: @label file URL]
en: Location
ja: 場所

[ctx: @label file content size]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ja: 依存

[ctx: @label file type]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ja: 更新

[ctx: @label music album]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: @label music title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @label music track number]
en: Track
ja: トラック

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ja: 文字数

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ja: 行数

[ctx: @label number of words]
en: Words
ja: 語数

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ja: 親フォルダ

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ja: どのデータを表示するかを選択:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
ja: コメント:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ja: 以下の場所に新しいフォルダを作成:
    <filename>%1</filename>

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
ja: 場所:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
ja: 新しいフォルダ:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ja: 隠しフォルダを表示

[ctx: @title job]
en: Copying
ja: コピー

[ctx: @title job]
en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成

[ctx: @title job]
en: Deleting
ja: 削除

[ctx: @title job]
en: Examining
ja: 検査

[ctx: @title job]
en: Mounting
ja: マウント

[ctx: @title job]
en: Moving
ja: 移動

[ctx: @title job]
en: Transferring
ja: 転送

[ctx: @title job]
en: Unmounting
ja: アンマウント

[ctx: @title:column]
en: Date
ja: 日付

[ctx: @title:column]
en: Group
ja: グループ

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: @title:column]
en: Permissions
ja: パーミッション

[ctx: @title:column]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: @title:column]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
ja: ターミナル

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
ja: ユーザ

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
ja: アクション(&A)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ja: アプリケーションで開く(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
ja: アプリケーションで開く(&O)...

[ctx: @title:tab]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
ja: 一般(&G)

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
ja: ブックマークを追加

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ja: コメントを追加

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
ja: ブックマークのプロパティ

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ja: コメントを変更

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ja: 表示データ設定

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
ja: %1 に新しいブックマークフォルダを作成

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

[ctx: @title:window]
en: Places
ja: 場所

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: A file named %1 already exists.
ja: <filename>%1</filename> という名前のファイルは既に存在します。

en: A file or folder named %1 already exists.
ja: %1 という名前のファイルまたはフォルダが既に存在します。

en: A folder named %1 already exists.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> は既に存在します。

en: A more recent item named '%1' already exists.
ja: <filename>%1</filename> という名前の、より新しいアイテムが既に存在します。

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
ja: あなたのネットワークまたはサーバのネットワークを保護するネットワークファイアウォール (インターネット接続を制限するデバイス) が介入して要求を妨げた可能性があります。

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
ja: プロトコルエラーが発生し、エラーに応じてサーバが接続を切断した可能性があります。

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
ja: プロトコルエラーか互換性エラーが発生した可能性があります。

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
ja: 一つ以上の中間コレクション (フォルダ) が作成されるまで、リソースはその場所に作成できません。

en: A similar file named '%1' already exists.
ja: <filename>%1</filename> という名前の、よく似たファイルが既に存在します。

en: A&dvanced Permissions
ja: 詳細なパーミッション(&D)

en: Above File Name
ja: ファイル名の上

en: Access Denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Access Permissions
ja: アクセス許可

en: Access denied to %1.
ja: <filename>%1</filename> へのアクセスは拒否されました。

en: Access denied.
    Could not write to %1.
ja: アクセスは拒否されました。
    <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。

en: Access to restricted port in POST denied.
ja: 制限されたポートでの POST アクセスが拒否されました

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
ja: 指定したリソース <resource>%1</resource> へのアクセスは拒否されました。

en: Accessed:
ja: アクセス:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
ja: ファイルへのアクセスは %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Acquire Image
ja: 画像を取り込み

en: Actions
ja: アクション

en: Ad&vanced Options
ja: 詳細オプション(&V)

en: Add Bookmark Here
ja: ここにブックマークを追加

en: Add Entry...
ja: エントリを追加...

en: Add File Type for %1
ja: %1 にファイルタイプを追加

en: Add Places Entry
ja: 場所エントリを追加

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
ja: 開いているすべてのタブをフォルダとしてブックマークに追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Advanced Options for %1
ja: %1 の詳細オプション

en: Advanced Permissions
ja: 詳細なパーミッション

en: All &cookies
ja: すべてのクッキー(&C)

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Pictures
ja: すべての画像

en: All Supported Files
ja: サポートされているすべてのファイル

en: All cookies from this do&main
ja: このドメインからのすべてのクッキー(&M)

en: Already Exists as Folder
ja: フォルダとして既に存在します

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
ja: <strong>%1</strong> との接続が確立されていたのにもかかわらず、接続が通信の予期しないポイントで閉じられました。

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
ja: <qt>サーバに接続はしましたが、指定された時間内 (以下のとおり) に要求に対する応答が返って来ませんでした。<ul><li>接続を確立する際のタイムアウト: %1 秒</li><li>応答を受信する際のタイムアウト: %2 秒</li><li>プロキシサーバに接続する際のタイムアウト: %3 秒</li></ul>これらの設定は KDE システム設定の<interface>ネットワークの設定|接続設定</interface>で変更できます。</qt>

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
ja: 可能性は低いですが、ハードウェアのエラーが発生した恐れもあります。

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
ja: あなたが入力した認証の詳細は正しかったかもしれませんが、サーバが使用している方法が %1 プロトコルを実装している KDE プログラムにサポートされていないため、認証に失敗しました。

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース <resource>%1</resource> のパーミッションを変更できませんでした。

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース <resource>%1</resource> の所有者を変更できませんでした。

en: An attempt to create the requested folder failed.
ja: 要求されたフォルダの作成に失敗しました。

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース <resource>%1</resource> を削除できませんでした。

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
ja: リソース <resource>%1</resource> のリソース名、タイプ、サイズなどの状態情報が得られませんでした。

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
ja: 要求された操作を行うためのログインに失敗しました。

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
ja: 指定されたフォルダ <filename>%1</filename> の削除に失敗しました。

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ja: 指定されたリソース <resource>%1</resource> の名前変更に失敗しました。

en: An error occurred while accessing '%1'
ja: <resource>%1</resource> へのアクセス中にエラーが発生しました

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ja: <resource>%1</resource> へのアクセス中にエラーが発生しました。システムからのメッセージ: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> の共有でエラーが発生しました。Perl スクリプトの <command>fileshareset</command> の suid を root に設定してください。

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> の共有解除でエラーが発生しました。Perl スクリプト <command>fileshareset</command> の suid を root に設定してください。

en: An older item named '%1' already exists.
ja: <filename>%1</filename> という名前の、より古いアイテムが既に存在します。

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
ja: 未知のホストエラーは、要求されたサーバ名 <strong>%1</strong> がインターネット上に見つからなかったことを示します。

en: Appl&y to All
ja: すべてに適用(&Y)

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Apply Choice To
ja: 適用対象

en: Apply changes to all subfolders and their contents
ja: 変更をすべてのサブフォルダとその内容に適用する

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
ja: 本当にブックマーク <resource>%1</resource> を削除しますか？

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
ja: 本当にブックマークフォルダ <resource>%1</resource> を削除しますか？

en: At least %1
ja: 少なくとも %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
ja: 少なくとも 1 つのフォルダと 1 つのファイルが選択されました。ファイルは無視して選択されたフォルダの内容を表示します

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
ja: 同じ結果を達成する他の方法を見つけてください。

en: Authentication Failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
ja: 認証に失敗しました: %1 認証はサポートされていません

en: Author
ja: 作者

en: Authorization Dialog
ja: 認証ダイアログ

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
ja: 権限付与に失敗しました、%1 認証はサポートされていません

en: Authorization failed.
ja: 権限付与に失敗しました。

en: AutoSkip
ja: 自動スキップ

en: Automatically select filename e&xtension
ja: ファイル名の拡張子を自動的に選択する(&X)

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
ja: ファイル名の拡張子を自動的に選択する(&X) (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
ja: %1 / %2 (%3% 使用済み)

en: Blocked request.
ja: 要求がブロックされました。

en: Bookmark Deletion
ja: ブックマークの削除

en: Bookmark Folder Deletion
ja: ブックマークフォルダの削除

en: Bookmark Tabs as Folder...
ja: タブをフォルダとしてブックマークに追加(&B)...

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: By Date
ja: 日付で

en: By Name
ja: 名前で

en: By Size
ja: サイズで

en: By Type
ja: タイプで

en: C&onnect
ja: 接続(&O)

en: C&ontinue
ja: 続行(&O)

en: C&ontinue Loading
ja: 読み込みを続ける(&O)

en: Calculate
ja: 計算

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
ja: 計算中... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Read
ja: 読み取り可能

en: Can Read & Write
ja: 読み取り、書き込みが可能

en: Can View & Modify Content
ja: 内容の変更、表示が可能

en: Can View Content
ja: 内容の表示が可能

en: Can View Content & Read
ja: 内容の表示、読み取りが可能

en: Can View/Read & Modify/Write
ja: 表示/読み取りおよび変更/書き込みが可能

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
ja: %1 プロトコルの io-slave が見つかりません。

en: Canada
ja: カナダ

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
ja: %1 プロトコルを初期化できません

en: Cannot Open Resource For Reading
ja: リソースを読み込みのために開けません

en: Cannot Open Resource For Writing
ja: リソースを書き込みのために開けません

en: Cannot Read From Resource
ja: リソースから読み取れません

en: Cannot Write to Resource
ja: リソースに書き込めません

en: Cannot add bookmark with empty URL.
ja: ブックマークには空の URL は追加できません。

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
ja: %1 から %2 にファイルをコピーできませんでした。(Errno: %3)

en: Cannot open file
ja: ファイルを開けません

en: Cannot talk to klauncher: %1
ja: klauncher と通信できません: %1

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Certificate
ja: 証明書

en: Certificate chain:
ja: 証明書チェーン:

en: Certificate password
ja: 証明書のパスワード

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ja: 証明書の署名機関 (Signing Authority) のルートファイルが見つからなかったため、証明書を検証できませんでした。

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルの属性変更は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルの所有者の変更は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
ja: デバイスにアクセスしているアプリケーションがないか確認して、やり直してください。

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
ja: デバイスの準備ができているか確認してください。リムーバブルドライブにメディアがセットされているか、ポータブルデバイスが接続されていて電源がオンになっているか確認して、やり直してください。

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
ja: 実行するアプリケーションがテキストモードのアプリケーションである場合や、ターミナルエミュレータのウィンドウが提供する情報が必要な場合、このオプションをチェックします。

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
ja: テキストモードのアプリケーションが終了時に重要な情報を提供する場合、このオプションをチェックします。ターミナルエミュレータを閉じずに開いておくと、この情報を取り出すことができます。

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
ja: このオプションを有効にすると、アプリケーションが起動したことが分かりやすくなります。起動フィードバックは、ビジー状態のカーソルとして、またはタスクバー内にビジュアルに表示されます。

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
ja: 別のユーザ ID でこのアプリケーションを実行する場合、このオプションをチェックします。各プロセスには異なるユーザ ID が関連付けられます。ファイルへのアクセスおよびその他の権限は、この ID コードによって決定されます。このオプションを使用するにはユーザのパスワードが必要です。

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
ja: 他のユーザまたはアプリケーションがファイルを使用していないか、ファイルにロックがかかっていないか確認してください。

en: Check your access permissions on this resource.
ja: リソースのアクセス許可を確認してください。

en: Check your network connection status.
ja: ネットワーク接続状況を確認してください。

en: Choose Application
ja: アプリケーションを選択

en: Choose Application for %1
ja: %1 を開くアプリケーションを選択

en: Choose a different filename for the destination file.
ja: 異なるファイル名を出力先ファイルに指定してください。

en: Choose an &icon:
ja: アイコンを選択(&I):

en: Choose an alternate filename for the new file.
ja: 新しいファイルに他の名前を付けてください。

en: Choose an alternate name for the new folder.
ja: 新しいフォルダに他の名前を付けてください。

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
ja: 選択したファイルを開くアプリケーション名を選択

en: City:
ja: 市:

en: Class
ja: クラス

en: Click for Location Navigation
ja: クリックしてナビゲーションモードに切り替え

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
ja: ファイル選択ダイアログを開いて必要な実行ファイルを探すには、ここをクリックします。

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
ja: このアプリケーションの起動方法、起動フィードバック、D-Bus オプションを変更する場合や、別のユーザで実行する場合は、ここをクリックします。

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
ja: アプリケーションが処理できるファイルタイプ (MIME タイプ) を追加するには、このボタンをクリックします。

en: Click this button to create a new folder.
ja: 新しいフォルダを作成するには、このボタンをクリックします。

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
ja: KDE MIME タイプエディタを表示するには、このボタンをクリックします。

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
ja: このボタンをクリックしてブラウズ履歴の一つ前に戻ります。

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
ja: このボタンをクリックしてブラウズ履歴の一つ先に進みます。

en: Click this button to reload the contents of the current location.
ja: 現在の場所の内容を再読み込みするには、このボタンをクリックします。

en: Click to Edit Location
ja: クリックして場所を編集

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
ja: 接続の切断は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Co&mmand:
ja: コマンド(&M):

en: Co&ntinue
ja: 続行(&N)

en: Comm&ent:
ja: コメント(&E):

en: Comment
ja: コメント

en: Common name:
ja: 一般名:

en: Configure File Sharing...
ja: ファイル共有の設定...

en: Connected to host %1
ja: ホスト %1 に接続しました

en: Connection timed out.
ja: 接続はタイムアウトしました。

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
ja: サーバへの接続が予期せず切断されました

en: Connection to Server Refused
ja: サーバへの接続が拒否されました

en: Connection to host %1 is broken.
ja: ホスト %1 への接続が切断されました。

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
ja: サーバのシステム管理者に連絡を取り助けを求めてください。

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
ja: サーバ管理者に問題を知らせるため連絡を取ってください。

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
ja: システム管理者、テクニカルサポートなど適切なコンピュータサポートシステムに問い合わせてください。

en: Contents:
ja: 内容:

en: Cookie Alert
ja: クッキーの警告

en: Cookie Details
ja: クッキーの詳細

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Copying files within %1 is not supported.
ja: %1 中でのファイルのコピーはサポートされていません。

en: Could Not Accept Network Connection
ja: ネットワーク接続を受け付けられませんでした

en: Could Not Alter Permissions of Resource
ja: リソースのパーミッションを変更できませんでした

en: Could Not Bind
ja: バインドできません

en: Could Not Cancel Listing
ja: リスティング (一覧表示) をキャンセルできませんでした

en: Could Not Change Ownership of Resource
ja: リソースの所有者を変更できませんでした

en: Could Not Create Folder
ja: フォルダを作成できませんでした

en: Could Not Create Link
ja: リンクを作成できませんでした

en: Could Not Create Network Connection
ja: ネットワーク接続を作成できませんでした

en: Could Not Create Socket
ja: ソケットを作成できませんでした

en: Could Not Create Symbolic Link
ja: シンボリックリンクを作成できませんでした

en: Could Not Delete Original File
ja: 元のファイルを削除できませんでした

en: Could Not Delete Resource
ja: リソースを削除できませんでした

en: Could Not Delete Temporary File
ja: 一時ファイルを削除できませんでした

en: Could Not Determine Resource Status
ja: リソースの状態を判断できません

en: Could Not Listen
ja: 待ち受けできませんでした

en: Could Not Listen for Network Connections
ja: ネットワーク接続を待ち受けできませんでした

en: Could Not Login: %1
ja: ログインできませんでした: %1

en: Could Not Mount Device
ja: デバイスをマウントできません

en: Could Not Remove Folder
ja: フォルダを削除できませんでした

en: Could Not Rename Original File
ja: 元のファイルの名前を変更できませんでした

en: Could Not Rename Resource
ja: リソースの名前を変更できませんでした

en: Could Not Rename Temporary File
ja: 一時ファイルの名前を変更できませんでした

en: Could Not Resume File Transfer
ja: ファイル転送を再開できませんでした

en: Could Not Stat Resource
ja: リソースの状態が分かりません

en: Could Not Unmount Device
ja: デバイスをアンマウントできません

en: Could not accept %1.
ja: %1 を受け入れられませんでした。

en: Could not access %1.
ja: %1 にアクセスできませんでした。

en: Could not bind %1.
ja: %1 をバインドできませんでした。

en: Could not change ownership for %1.
ja: <filename>%1</filename> の所有者を変更できませんでした。

en: Could not change permissions for
    %1
ja: <filename>%1</filename>
    のパーミッションを変更できませんでした

en: Could not change permissions for %1.
ja: <filename>%1</filename> のパーミッションを変更できませんでした。

en: Could not connect to host %1.
ja: ホスト %1 に接続できませんでした。

en: Could not create socket for accessing %1.
ja: <filename>%1</filename> にアクセスするソケットを作成できませんでした。

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
ja: シンボリックリンク <filename>%1</filename> を作成できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not delete file %1.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を削除できませんでした。

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
ja: 元のファイル <filename>%1</filename> を削除できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
ja: 部分ファイル <filename>%1</filename> を削除できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not download the proxy configuration script
ja: プロキシ設定スクリプトをダウンロードできませんでした

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトをダウンロードできませんでした:
    %1

en: Could not enter folder %1.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> に入れませんでした。

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
ja: <filename>%1</filename> から実行ファイルの名前を取り出せませんでした。有効なプログラム名を入力してください。

en: Could not find a usable proxy configuration script
ja: 使用可能なプロキシ設定スクリプトが見つかりませんでした。

en: Could not find program "mount"
ja: プログラム <command>mount</command> が見つかりませんでした

en: Could not find program "umount"
ja: プログラム <command>umount</command> が見つかりませんでした

en: Could not find the program '%1'
ja: プログラム <application>%1</application> が見つかりませんでした

en: Could not get group id for given group name %1
ja: グループ名 %1 のグループ ID を取得できませんでした

en: Could not get user id for given user name %1
ja: ユーザ名 %1 のユーザ ID を取得できませんでした

en: Could not listen %1.
ja: %1 を待ち受けできませんでした。

en: Could not login to %1.
ja: %1 にログインできませんでした。

en: Could not make folder %1.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> を作成できませんでした。

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
ja: デバイスをマウントできませんでした。
    エラー:
    %1

en: Could not read %1.
ja: <filename>%1</filename> を読み込めませんでした。

en: Could not read file %1.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を読めませんでした。

en: Could not remove folder %1.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> を削除できませんでした。

en: Could not rename file %1.
ja: ファイル <filename>%1</filename> の名前を変更できませんでした。

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
ja: 元のファイル <filename>%1</filename> の名前を変更できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
ja: 部分ファイル <filename>%1</filename> の名前を変更できませんでした。
    パーミッションを確認してください。

en: Could not resume file %1.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を再開できませんでした。

en: Could not start process %1.
ja: プロセス %1 を開始できませんでした。

en: Could not terminate listing %1.
ja: %1 のリスティング (一覧表示) を終了できませんでした。

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
ja: デバイスをアンマウントできませんでした。
    エラー:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
ja: ファイル <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。
    ディスクがいっぱいです。

en: Could not write to %1.
ja: <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。

en: Could not write to file %1.
ja: ファイル <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。

en: Country:
ja: 国:

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create New File Type
ja: 新しいファイルタイプを作成

en: Create Symlink
ja: シンボリックリンクを作成

en: Create a new bookmark folder in this menu
ja: このメニューに新しいブックマークフォルダを作成

en: Create hidden directory?
ja: 隠しフォルダを作成しますか？

en: Create link to URL
ja: URL へのリンクを作成

en: Create new folder in:
    %1
ja: 以下の場所に新しいフォルダを作成:
    <filename>%1</filename>

en: Created:
ja: 作成:

en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
ja: フォルダの作成は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
ja: シンボリックリンクの作成は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Current connection is not secured with SSL.
ja: 現在の接続は SSL で保護されていないため安全ではありません。

en: Current connection is secured with SSL.
ja: 現在の接続は SSL により安全です。

en: Current maintainer
ja: 現メンテナ

en: Custom Path
ja: カスタムパス

en: Cyclic Link Detected
ja: 循環リンクを検出しました

en: Cyclic Link Detected During Copy
ja: コピー中に循環リンクを検出しました

en: Data format:
ja: データフォーマット:

en: De&vice
ja: デバイス(&V)

en: Default
ja: デフォルト

en: Default for new files in this folder
ja: このフォルダの新しいファイル用のデフォルト

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Delete Entry
ja: エントリを削除

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Delete Files
ja: ファイルを削除

en: Delete Folder
ja: フォルダを削除

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
ja: 無限ループを断つようにループの一部を削除して、やり直してください。

en: Delete the current file and try again.
ja: 現在のファイルを削除して、やり直してください。

en: Delete the current folder and try again.
ja: 現在のフォルダを削除して、やり直してください。

en: Deleting
ja: 削除

en: Deleting files from %1 is not supported.
ja: %1 からのファイル削除はサポートされていません。

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Destination
ja: 転送先

en: Detailed Tree View
ja: 詳細なツリー表示

en: Detailed View
ja: 詳細表示

en: Details:
ja: 詳細:

en: Device
ja: デバイス

en: Device (/dev/fd0):
ja: デバイス (/dev/fd0):

en: Device name
ja: デバイス名

en: Device usage:
ja: デバイスの使用:

en: Device:
ja: デバイス:

en: Devices
ja: デバイス

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disk Full
ja: ディスクがいっぱいです

en: Display SSL &Information
ja: SSL 情報を表示(&I)

en: Display information about cache file
ja: キャッシュファイルに関するディスプレイ情報

en: Display...
ja: 表示...

en: Do Not Store
ja: 保存しない

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
ja: このファイルをコピーしたり移動したりせずに次のアイテムに進みます

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
ja: このフォルダをコピーしたり移動したりせずに次のアイテムに進みます

en: Do not send a certificate
ja: 証明書を送信しない

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
ja[0]: 本当にこのアイテムを削除しますか？
ja[1]: 本当にこれら %1 アイテムを削除しますか？

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
ja[0]: 本当にこのアイテムをごみ箱に移動しますか？
ja[1]: 本当にこれら %1 個のアイテムをごみ箱に移動しますか？

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
ja: ウォレットファイルにパスフレーズを保存しますか？

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
ja: 場所が正しく入力されていることをよく確認して、やり直してください。

en: Double-check your proxy settings and try again.
ja: プロキシ設定をもう一度確認して、やり直してください。

en: Drive: %1
ja: ドライブ: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ja: エラー: 未知のプロトコル %1

en: Edit
ja: 編集

en: Edit ACL Entry
ja: ACL エントリを編集

en: Edit Entry...
ja: エントリを編集...

en: Edit Places Entry
ja: 場所エントリを編集

en: Edit your bookmark collection in a separate window
ja: 別のウィンドウでブックマークコレクションを編集

en: Effective
ja: 実効

en: Eject
ja: イジェクト

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Emotes
ja: 感情アイコン

en: Empty the cache
ja: キャッシュを空にします

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable this flag to allow entering the folder.
ja: このフラグはフォルダへの移動を許可します。

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
ja: このフラグはファイルをプログラムとして実行することを許可します。

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
ja: このオプションを有効にすると、フォルダ内のファイルおよびサブフォルダを削除したり名前を変更したりできるのがフォルダの所有者のみになります。他のユーザができるのは新しいファイルの追加のみで、それには「内容の変更」許可が必要です。

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
ja: ファイルを実行可能にするには、このオプションを有効にします。これはプログラムとスクリプト以外では意味がありません。ファイルを実行するときに必要になります。

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Encryption:
ja: 暗号化:

en: End of Session
ja: セッションの最後

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
ja: フォルダが存在し、空であることを確認して、やり直してください。

en: Ensure that the resource exists, and try again.
ja: リソースがあることを確認して、やり直してください。

en: Enter descriptive label here
ja: ここにラベルの記述を入力

[ctx: Enter folder]
en: Enter
ja: 移動

en: Enter the certificate password:
ja: 証明書のパスワードを入力:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
ja: ここでアプリケーションを実行するユーザ名を入力します。

en: Enter the user name you want to run the application as.
ja: このアプリケーションを実行するユーザ名を入力します。

en: Entry Type
ja: エントリタイプ

en: Error connecting to server.
ja: サーバ接続中にエラー。

en: Error processing Exec field in %1
ja: %1 の実行フィールド処理中にエラー

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
ja: <command>filesharelist</command> の実行エラー。<envar>PATH</envar> か <filename>/usr/sbin</filename> にインストールされているか確認してください。

en: Error. Out of memory.
    %1
ja: エラー。メモリ不足です。
    %1

en: Exec
ja: 実行

en: Expires:
ja: 有効期限:

en: Exponent: 0x
ja: 指数: 0x

en: Exposure:
ja: 露出:

en: FIXME: Document this
ja: FIXME: これをドキュメント化してください

en: File
ja: ファイル

en: File '%1' is not readable
ja: ファイル <filename>%1</filename> は読み取り不可です

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

en: File Expected
ja: ファイルが期待されます

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File or Folder Does Not Exist
ja: ファイルまたはフォルダが存在しません

[ctx: File permission]
en: Sticky
ja: スティッキー

en: File sharing is disabled.
ja: ファイル共有は無効になっています。

en: File system:
ja: ファイルシステム:

en: Filename for clipboard content:
ja: クリップボードの内容のファイル名:

en: Files and folders selected
ja: ファイルとフォルダが選択されました

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
ja: ファイルとフォルダは存在するディレクトリ、存在するコンテンツにコピーされます。
    ディレクトリの存在するファイルと競合する場合は再び確認が行われます。

en: Folder Already Exists
ja: フォルダは既に存在します

en: Folder Expected
ja: フォルダが期待されます

en: Folder Listing Unavailable
ja: フォルダのリスティング (一覧表示) は利用できません

en: Folders First
ja: フォルダを最初に

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
ja: コマンドには以下のプレースホルダを追加できます。プレースホルダはプログラムが実行されるときに実際の値に置き換えられます:
    %f - 単一ファイル名
    %F - ファイルのリスト (一度に複数のローカルファイルを開くことのできるアプリケーションで使用)
    %u - 単一 URL
    %U - URL のリスト
    %d - 開くファイルを含むディレクトリ
    %D - ディレクトリのリスト
    %i - アイコン
    %m - ミニアイコン
    %c - コメント

en: Forbidden
ja: 禁止

en: Found a cyclic link in %1.
ja: <filename>%1</filename> に循環リンクが見つかりました。

en: Found a cyclic link while copying %1.
ja: <filename>%1</filename> をコピー中に循環リンクが見つかりました。

en: Fraud Department
ja: 不正対策部門

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
ja: 1) 不要な一時ファイルを削除、2) CD-R などのリムーバブルメディアストレージにファイルを保存する、3) 容量の大きいストレージを導入する、などしてディスク領域を確保してください。

en: Gro&up:
ja: グループ(&U):

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: Group:
ja: グループ:

en: HTTP Cookie Daemon
ja: HTTP クッキーデーモン

en: HTTP cookie daemon
ja: HTTP クッキーデーモン

en: Hide in toolbar
ja: ツールバーに表示しない

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: Icon Position
ja: アイコンの位置

en: Icon Source
ja: アイコンソース

en: Icon size: %1 pixels
ja: アイコンサイズ: %1 ピクセル

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
ja: アイコンサイズ: %1 ピクセル (標準サイズ)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
ja: フォルダにスティッキーフラグを設定すると、ファイルの削除や名前変更ができるのは所有者と root のみになります。それ以外の場合は、書き込み権限を持つすべてのユーザがファイルの削除や名前変更を行えます。

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
ja: 実行ファイルにこのフラグを設定すると、グループの権限で実行されます。

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
ja: 実行ファイルにこのフラグを設定すると、所有者の権限で実行されます。

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
ja: このフラグを設定すると、このフォルダのグループがすべての新しいファイルに対して設定されます。

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
ja: このフラグを設定すると、フォルダの所有者がフォルダに新しく追加されたファイルの所有者になります。

en: If you do not trust this program, click Cancel
ja: このプログラムを信頼しない場合は<interface>キャンセル</interface>をクリックしてください

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
ja: サーバソフトウェアの作者が分かる場合は、直接バグレポートを送ってください。

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
ja: アプリケーションが処理できないファイルタイプ (MIME タイプ) を削除する場合は、上のリストで MIME タイプを選択してこのボタンをクリックします。

en: Improperly Formatted URL
ja: 不適切なフォーマットの URL

en: Information
ja: 情報

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
ja: 内部エラー
    <link>http://bugs.kde.org</link> にバグレポートを送ってください
    %1

en: Internal Error in Server
ja: サーバの内部エラー

en: Internal error in server
    %1
ja: サーバの内部エラー
    %1

en: Invalid Filenames
ja: 無効なファイル名

en: Is &executable
ja: 実行可能(&E)

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
ja[0]: 1 アイテム
ja[1]: %1 アイテム

en: KDE Certificate Request
ja: KDE 証明書署名要求

en: KDE Certificate Request - Password
ja: KDE 証明書署名要求 - パスワード

en: KDE HTTP cache maintenance tool
ja: KDE HTTP キャッシュ管理ツール

en: KDE SSL Certificate Dialog
ja: KDE SSL 証明書ダイアログ

en: KDE SSL Information
ja: KDE SSL 情報

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ja: KDE はプロトコル内でプロトコルを通して通信することができます。この要求は、プロトコルをそのように使用することを指定していますが、このプロトコルはそのような動作はできません。これは珍しいことで、プログラミングの間違いを示している可能性があります。

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ja: KDE はプロトコル内でプロトコルを通して通信することができます。指定されたプロトコルはそのような状況でのみ使用されるものですが、これはそのような状況のいずれにも当てはまりません。これは珍しいことで、プログラミングの間違いを示している可能性があります。

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
ja: ルート

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
ja: ごみ箱

en: Key type: DSA (%1 bit)
ja: 鍵タイプ: DSA (%1 ビット)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ja: 鍵タイプ: RSA (%1 ビット)

en: Known Applications
ja: 既知のアプリケーション

en: L&abel:
ja: ラベル(&A):

en: Lakeridge Meadows
ja: レイクリッジメドゥ

en: Launching %1
ja: %1 を起動中

en: Link
ja: リンク

en: Link to %1 (%2)
ja: %1 へのリンク (%2)

en: Link to Device
ja: デバイスへのリンク

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
ja: フォルダのリスティング (一覧表示) は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Location:
ja: 場所:

en: Login OK
ja: ログイン OK

en: MD5 digest
ja: MD5 ダイジェスト

en: MD5 digest:
ja: MD5 ダイジェスト:

en: Mail service
ja: メールサービス

en: Malformed URL
    %1
ja: URL の形式が不正です
    %1

en: Malformed URL %1.
ja: 不正な形式の URL %1

en: Mask
ja: マスク

en: Menu
ja: メニュー

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
ja: メッセージ送信:
    ログインユーザ名= %1、パスワード= [表示しません]
    
    サーバの応答:
    %2

en: Mime Type
ja: MIME タイプ

en: Mimetype
ja: MIME タイプ

en: Mimetypes
ja: MIME タイプ

en: Modified:
ja: 更新:

en: Modulus:
ja: 係数:

en: More than one file provided
ja: 複数のファイルが選択されました

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
ja: このダイアログは複数のフォルダを扱えないため、選択されたフォルダのどのフォルダに移動すればよいのか判断できません。内容を表示するフォルダを 1 つだけ選択してください。

en: More than one folder provided
ja: 複数のフォルダが選択されました

en: Mount
ja: マウント

en: Mount point (/mnt/floppy):
ja: マウントポイント (/mnt/floppy):

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Mounted on:
ja: マウントポイント:

en: Mountpoint
ja: マウントポイント

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Moving
ja: 移動

en: Multiple Instances
ja: 複数インスタンス

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
ja: 複数ファイルの取得は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Named Group
ja: 名前付きグループ

en: Named User
ja: 名前付きユーザ

en: Named group
ja: 名前付きグループ

en: Named user
ja: 名前付きユーザ

en: Navigate
ja: ナビゲート

en: New Bookmark Folder...
ja: 新しいブックマークフォルダ(&N)...

en: New Folder...
ja: 新しいフォルダ...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
ja: 次(&N) >>

en: Next to File Name
ja: ファイル名の横

en: No Content
ja: 内容なし

en: No Media inserted or Media not recognized.
ja: メディアが挿入されていないか、メディアを認識できません。

en: No SSL support.
ja: SSL サポートがありません。

en: No host specified.
ja: ホストが指定されていません。

en: No hostname specified.
ja: ホスト名が指定されていません。

en: No media in device for %1
ja: %1 用のデバイスにメディアがありません

en: No metainfo for %1
ja: %1 のメタ情報がありません

en: No service implementing %1
ja: %1 を実装しているサービスはありません

en: None
ja: なし

en: Not connected.
ja: 接続していません。

en: Not shared
ja: 共有されていません

en: Not specified
ja: 指定なし

en: Nothing to Delete
ja: 削除するものがありません

en: Nothing to Trash
ja: ごみ箱に移動するものがありません

en: O&ther icons:
ja: その他のアイコン(&T):

en: O&thers:
ja: その他(&T):

en: O&wner:
ja: 所有者(&W):

en: OCR Image
ja: OCR 画像

en: Only executables on local file systems are supported.
ja: ローカルファイルシステム上の実行ファイルのみがサポートされています。

en: Only folders in your home folder can be shared.
ja: ホームフォルダ内にあるフォルダのみ共有できます。

en: Only own&er can rename and delete folder content
ja: フォルダの内容を削除したり名前を変更できるのは所有者のみ(&E)

en: Only the owner can change permissions.
ja: パーミッションを変更できるのは所有者のみです。

en: Open
ja: 開く

en: Open &with %1
ja: %1 で開く(&W)

en: Open File Manager
ja: ファイルマネージャを開く

en: Open Folder in Bookmark Editor
ja: ブックマークエディタでフォルダを開く

en: Open Folder in Tabs
ja: フォルダを複数のタブで開く

en: Open With
ja: アプリケーションで開く

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
ja: このフォルダのすべてのブックマークを新しいタブとして開く

en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開きます

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: OpenSSL could not be verified.
ja: OpenSSL を検証できませんでした。

en: Opening connection to host %1
ja: ホスト %1 への接続を開始しています

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
ja: 接続の確立は %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Opening files is not supported with protocol %1.
ja: ファイルを開くことは %1 プロトコルでサポートされていません。

en: Options
ja: オプション

en: Organization:
ja: 組織:

en: Organizational Unit
ja: 組織単位

en: Organizational unit:
ja: 組織単位:

en: Others
ja: その他

en: Otherwise, the request would have succeeded.
ja: そうでなければ要求は成功していたでしょう。

en: Out of Memory
ja: メモリ不足

en: Overwrite File?
ja: 上書きしますか？

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Ownership
ja: 所有者

en: Owning Group
ja: 所有グループ

en: P&review
ja: プレビュー(&R)

en: Parent Folder
ja: 親フォルダ

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
ja[0]: %1 ビット鍵
ja[1]: %1 ビット鍵

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
ja[0]: %1 ビット使用
ja[1]: %1 ビット使用

en: Path:
ja: パス:

en: Patterns
ja: パターン

en: Permissions:
ja: パーミッション:

en: Pick Certificates
ja: 証明書を選択

en: Places
ja: 場所

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
ja: <qt>サポートされていない認証方法を KDE チームに知らせるために <link>http://bugs.kde.org/</link> へバグを報告してください。</qt>

en: Please wait while the encryption keys are generated...
ja: 暗号化鍵を生成しています。お待ちください...

en: Points to:
ja: リンク先:

en: Prime:
ja: 素数:

en: Private key test failed.
ja: 秘密鍵のテストに失敗しました。

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties for %1
ja: %1 のプロパティ

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
ja[0]: アイテムのプロパティ
ja[1]: 選択された %1 アイテムのプロパティ

en: Protocol %1 does not support action %2.
ja: %1 プロトコルは %2 の動作をサポートしていません。

en: Protocol %1 is not a Filesystem
ja: %1 プロトコルはファイルシステムではありません

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルではありません

en: Protocol is a Filter Protocol
ja: プロトコルはフィルタプロトコルです

en: Proxy Authentication Failed.
ja: プロキシ認証に失敗しました。

en: Proxy:
ja: プロキシ:

en: Public key:
ja: 公開鍵:

en: Quebec
ja: ケベック

en: Read
ja: 読み取り

en: Read only
ja: 読み取り専用

en: Recipient
ja: 受取人

en: Refresh
ja: 更新

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Reload configuration file
ja: 設定ファイルの再読み込み

en: Remote Files Not Accepted
ja: リモートファイルは指定できません

en: Remote files not accepted
ja: リモートファイルは扱えません

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all cookies
ja: すべてのクッキーを削除

en: Remove cookies for domain
ja: ドメインのクッキーを削除

en: Rename:
ja: 名前変更:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
ja: %1 中でのファイルの名前変更、移動はサポートされていません。

en: Request Aborted
ja: 要求は中止されました

en: Request Aborted By User
ja: ユーザにより要求は中止されました

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ja: CRL (証明書失効リスト) の取得に失敗しました。つまり、CA (認証局) の CRL を見つけることができないということです。

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ja: 発行者証明書の取得に失敗しました。つまり、CA (認証局) の証明書を見つけることができないということです。

en: Retrieving %1 from %2...
ja: %2 から %1 を受信中...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
ja: %1 からのデータの取得はサポートされていません。

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
ja: %1 からの MIME タイプ情報の取得はサポートされていません。

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
ja: 再び要求を行い、認証情報が正しく入力されているか確認してください。

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
ja: 転送再開を試みずに要求を再試行してください。

en: Retry the request.
ja: 要求を再実行

en: Run Until Finished
ja: 完了するまで実行

en: Run in &terminal
ja: ターミナルで実行する(&T)

en: S&ystem icons:
ja: システムアイコン(&Y):

en: SHA1 digest
ja: SHA1 ダイジェスト

en: SHA1 digest:
ja: SHA1 ダイジェスト:

en: SSL Certificate Password
ja: SSL 証明書のパスワード

en: SSL Configuration Module
ja: SSL 設定モジュール

en: SSL Signers
ja: SSL 署名者

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
ja: 要求に従い SSL 証明書を拒否しました。これは KDE システム設定で無効にできます。

en: SSL support is not available in this build of KDE.
ja: このビルドの KDE では SSL サポートは利用できません。

en: SSL support was not found.
ja: SSL サポートが見つかりません。

en: SSL version:
ja: SSL バージョン:

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save selection for this host.
ja: このホストの選択を保存

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
ja: アイコン名 (例: フォルダ) を対話的に検索

en: Secure servers only
ja: セキュアサーバのみ

en: Secure servers, page scripts
ja: セキュアサーバ、ページスクリプト

en: Security Information
ja: セキュリティ情報

en: See or modify the cookie information
ja: クッキー情報を表示、編集

en: Select Icon
ja: アイコンの選択

en: Select one or more file types to add:
ja: 追加するファイルタイプを選択 (複数可):

en: Send certificate
ja: 証明書を送信

en: Sending data to %1
ja: %1 にデータを送信中

en: Sending login information
ja: ログイン情報を送信しています

en: Sends a bug report by email
ja: email でバグレポートを送信

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Serial number:
ja: シリアル番号:

en: Server Authentication
ja: サーバ認証

en: Server processing request, please wait...
ja: サーバは要求を処理しています、しばらくお待ちください...

en: Server said: "%1"
ja: サーバの応答: “%1”

en: Servers
ja: サーバ

en: Servers, page scripts
ja: サーバ、ページスクリプト

en: Sets the working directory for your application.
ja: あなたのアプリケーションの作業ディレクトリを設定

en: Setting ACL for %1
ja: %1 に ACL を設定

en: Shared
ja: 共有されています

en: Sharing folder '%1' failed.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> の共有に失敗しました。

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
ja: フォルダを共有すると Linux/Unix (NFS) と Windows (Samba) 両方で利用可能になります。

en: Short View
ja: 簡易表示

en: Show
    Entries
ja: 項目の
    表示

en: Show Aside Preview
ja: プレビューパネルを表示

en: Show Bookmarks
ja: ブックマークを表示

en: Show Full Path
ja: フルパスを表示

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show Hidden Folders
ja: 隠しフォルダを表示

en: Show Places Navigation Panel
ja: 場所ナビゲーションパネルを表示

en: Show Preview
ja: プレビューを表示

en: Show details of the next cookie
ja: 次のクッキーの詳細を表示

en: Show in toolbar
ja: ツールバーに表示する

en: Shut down cookie jar
ja: cookie jar をシャットダウン

en: Signature Algorithm:
ja: 署名のアルゴリズム:

en: Signature Contents:
ja: 署名の内容:

en: Single Instance
ja: 単一インスタンス

en: Site:
ja: サイト:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Skip
ja: スキップ

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
ja: この文書は部分的に SSL で暗号化されますが、主要部分はされません。

en: Sorry
ja: すみません

en: Sorting
ja: ソート

en: Source
ja: 転送元

en: Source and Destination Files Identical
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルです

en: Special
ja: 特殊

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ja: 特殊なフラグ。フラグの厳密な意味は右のカラムを参照してください。

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ja: 特殊なフラグ。フォルダ全体に有効、フラグの厳密な意味は右のカラムを参照してください。

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
ja: 所有者、グループのメンバーのいずれでもないユーザに許可するアクションを指定します。

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
ja: グループのメンバーに許可するアクションを指定します。

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
ja: 所有者に許可するアクションを指定します。

en: State:
ja: 連邦・州:

en: Status
ja: 状態

en: Stop
ja: 停止

en: Store
ja: 保存する

en: Subject line
ja: 件名

en: Suggest New &Name
ja: 新しい名前を提案(&N)

en: System certificates
ja: システム証明書

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は特定のリソースを参照していませんでした。

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は指定したリソース <strong>%1%2</strong> にアクセスする有効な機構を参照していませんでした。

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
ja: あなたが入力した URL (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocation) は正しくフォーマットされていませんでした。通常のフォーマットは以下のとおりです:<blockquote><strong>プロトコル://ユーザ名:パスワード@www.example.org:port/フォルダ/ファイル名.拡張子?query=値</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ja: CA (認証局) 証明書のキー ID と名前が、あなたが使用しようとしている証明書の <icode>Issuer</icode> セクションのキー ID と名前に一致していません。

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ja: CA (認証局) 証明書のキー ID が、あなたが使用しようとしている証明書の <icode>Issuer</icode> セクションのキー ID と一致していません。

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ja: CA (認証局) の証明書が見つかりません。おそらく信頼のチェーンが壊れています。

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ja: CRL (証明書失効リスト) はまだ有効ではありません。

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ja: CRL (証明書失効リスト) の署名が無効です。したがって、この CRL を検証することはできません。

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ja: OpenSSL プロセスがメモリ不足になりました。

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
ja: 読み取りフラグはファイルの内容表示を許可します。

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
ja: ファイルのスティッキーフラグは Linux 上では無視されますが、使用されるシステムもあります。

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
ja: 書き込みフラグはファイルの内容変更を許可します。

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
ja: 発行者

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ja: この証明書は信頼のチェーンの唯一の証明書で、自己署名でもないため、検証できません。証明書に自己署名する場合は、必ず信頼する証明書のリストにインポートしてください。

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ja: 証明書チェーンが指定された最大の深さより長くなっています。

en: The certificate has been revoked.
ja: この証明書は取り消されました。

en: The certificate has not been issued for this host.
ja: 証明書はこのホストに発行されていません。

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ja: この証明書は、あなたが使用しようとした用途のためには署名されていません。つまり、CA (認証局) はそのような用途での使用を許可していないということです。

en: The certificate is invalid.
ja: 証明書は有効ではありません。

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
ja: いいえ。エラーがありました:

en: The certificate is not valid, any more.
ja: 証明書はもう有効ではありません。

en: The certificate is not valid, yet.
ja: 証明書はまだ有効ではありません。

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ja: この証明書は自己署名で、信頼する証明書のリストにもありません。この証明書を受け入れる場合は、信頼する証明書のリストにインポートしてください。

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ja: この証明書は自己署名です。信頼のチェーンを確立することは可能ですが、ルート CA (認証局) の証明書を見つけることはできません。

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
ja: はい

en: The certificate is valid.
ja: 証明書は有効です。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ja: 証明書の CA (認証局) が、証明書に記載されている CA 名と一致していません。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ja: 証明書の CA (認証局) が無効です。

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ja: この証明書の CA (認証局) は、証明書に署名することを許可されていません。

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ja: 証明書の署名が無効です。したがって、この証明書を検証することはできません。

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
ja: 選択されたファイル名は
    有効ではないようです。

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
ja: 「貼り付け」を使ってからクリップボードが変更されたため、選択されたデータフォーマットは適用できなくなりました。貼り付けるものをもう一度コピーしてください。

en: The clipboard is empty
ja: クリップボードは空です

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ja: 発行者の公開鍵の解読に失敗しました。したがって、あなたが使用しようとした証明書を CA (認証局) の証明書を用いて検証することはできません。

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ja: CRL (証明書失効リスト) の署名の復号に失敗しました。これは、単に期待された結果にマッチしなかったということではなく、計算することさえできなかったということです。

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ja: 証明書の署名の復号に失敗しました。これは、単に期待された結果にマッチしなかったということではなく、計算することさえできなかったということです。

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル
    %1
    はタイプが FSDevice ですが、<icode>Dev=...</icode> という行がありません。

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル
    %1
    はタイプがリンクですが、<icode>URL=...</icode> という行がありません。

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
ja: デスクトップエントリファイル <filename>%1</filename> には <icode>Type=...</icode> という行がありません。

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
ja: タイプ
    %1
    というデスクトップエントリは不明です

en: The desktop is offline
ja: デスクトップはオフラインです

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
ja: 転送先

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
ja: ターゲットのリソースには、このメソッドを実行した後にリソースの状態を保存するのに十分なスペースがありません。

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
ja: デバイス <resource>%1</resource> はディスクではないのでイジェクトできません。

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
ja: デバイスが他のアプリケーションまたはユーザによって使用されている (ビジー) 可能性があります。ブラウザのウィンドウでその場所を開いているだけでもその場所は使用中になります。

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
ja: デバイスの準備ができていないようです。リムーバブルメディアデバイスにメディアが入っていない (例: CD ドライブに CD-ROM が入っていない)、あるいは周辺機器/ポータブルデバイスが正しく接続されていない、ということが考えられます。

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は既に存在します。上書きしますか？

en: The file "%1" could not be found
ja: ファイル <filename>%1</filename> が見つかりませんでした

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は <filename>%2</filename> からコピーされたものですが、その後 %3 に変更されているようです。
    コピー操作を元に戻すと、ファイルは削除され、すべての変更が失われます。
    本当に <filename>%4</filename> を削除してもよろしいですか？

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
ja: ファイルは他のユーザまたはアプリケーションが使用中です (ロックされています)。

en: The file or folder %1 does not exist.
ja: ファイルまたはフォルダ <filename>%1</filename> は存在しません。

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ja: 信頼のチェーンの長さが CA (認証局) の <icode>pathlength</icode> パラメータの長さを超えているため、その後のすべての署名が無効になります。

en: The location where the folder was to be created may not exist.
ja: フォルダが作成されるべき場所が存在しないようです。

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
ja: この文書の主要部分は SSL で暗号化されますが、いくつかの部分はされません。

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
ja: フォルダ名 <filename>%1</filename> はドット (.) で始まっているため、標準設定では表示されません。

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
ja: 入力された %1 は存在しないようです。おそらく入力ミスでしょう。

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
ja: ネットワーク接続が正しく設定されていないか、ネットワークインターフェースが有効になっていないのかもしれません。

en: The new file name is empty.
ja: 新しいファイル名が入力されていません。

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルのため操作を完了できませんでした。

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ja: ピアの SSL 証明書チェーンが壊れているようです。

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
ja: セッションのクライアント証明書設定の手続きに失敗しました。

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
ja: %1 プロトコルのプロセスが突然落ちました。

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するサーバ上のプログラムが内部エラーを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが実行に必要なメモリを確保できませんでした。

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが内部エラーを報告しました。

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが未知のタイプの割り込みを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが未知のエラーを報告しました: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルへのアクセスを提供するあなたのコンピュータ上のプログラムが突然終了しました。

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
ja: このプロトコルとの互換性を提供するプログラムが最近の KDE のアップデートで更新されなかったのかもしれません。そのためにプログラムが現在のバージョンと非互換となり、起動しなくなった可能性があります。

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
ja: %1 プロトコルはフォルダサービスを実装していません。

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルではありません。

en: The protocol %1 is not supported.
ja: %1 プロトコルはサポートされていません。

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
ja: %1 プロトコルはフィルタプロトコルです。

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
ja: <strong>%1</strong> プロトコルは現在インストールされている KDE ではサポートされていません。

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
ja: プロトコルかサーバが再開をサポートしていないかもしれません。

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトが無効です:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
ja: プロキシ設定スクリプトがエラーを返しました:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
ja: 主体者

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
ja: リモートホストが SSL 証明書を送信してきません。
    ホストの同定が発行されなかったため中止します。

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
ja: 要求されたのはファイルでしたが、代わりにフォルダ <filename>%1</filename> が見つかりました。

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
ja: 要求されたのはフォルダでしたが、代わりにファイル <filename>%1</filename> が見つかりました。

en: The request was not completed because it was aborted.
ja: 要求は中止されたので完了できませんでした。

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
ja: 要求されたアクションは <strong>%1</strong> プロトコルを実装している KDE プログラムではサポートされていません。

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ja: <html>要求されたデバイスを初期化 (マウント) できませんでした。報告されたエラーは以下のとおりです: %1</html>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ja: <html>要求されたデバイスを終了 (アンマウント) できませんでした。報告されたエラーは以下のとおりです: %1</html>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
ja: ディスク領域が足りないため、要求されたファイル <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
ja: 要求されたファイルは同じファイル名が既に存在するため作成できませんでした。

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
ja: 要求されたフォルダは同じフォルダ名が既に存在するため作成できませんでした。

en: The requested lock could not be granted. %1
ja: 要求されたロックは承諾されませんでした。%1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
ja: 要求された操作は一時ファイル <filename>%1</filename> の作成を必要としますが、作成できませんでした。

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ja: 要求された操作はダウンロード中の新しいファイルを保存するための一時ファイルの作成を必要としましたが、一時ファイル <filename>%1</filename> を削除できませんでした。

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ja: 要求された操作は元のファイルの削除を必要としますが (たいていはファイルの移動操作の最後で)、元のファイル <filename>%1</filename> を削除できませんでした。

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
ja: 要求された操作は元のファイル <filename>%1</filename> の名前変更を必要としますが、名前を変更できませんでした。

en: The requested protocol may not be supported.
ja: 要求されたプロトコルはサポートされていないかもしれません。

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
ja: 要求されたシンボリックリンク <filename>%1</filename> を作成できませんでした。

en: The resource cannot be deleted.
ja: このリソースは削除できません。

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ja: ルート CA (認証局) があなたがそれを使用する目的に対し拒否のマークをつけています。

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ja: ルート CA (認証局) は、あなたがこの証明書を使用しようとした用途では信頼されていません。

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
ja: サーバ <b>%1</b> は証明書を要求しています。<br /><br />下のリストから使用する証明書を選択してください:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
ja: サーバ <strong>%1</strong> はこのコンピュータからの接続を拒否しました。

en: The server does not support the WebDAV protocol.
ja: サーバは WebDAV プロトコルをサポートしていません。

en: The server does not support the request type of the body.
ja: サーバはこのタイプの body の要求をサポートしていません。

en: The server failed the authenticity check (%1).
ja: サーバは信頼性テストに合格しませんでした (%1)。

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
ja: サーバは他の要求に答えるのに忙しくて、応答できませんでした。

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
ja: サーバは現在インターネットに接続していますが、要求を受け付けるように設定されていない可能性があります。

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
ja: サーバは現在インターネットに接続していますが、要求されたサービス (%1) を実行していない可能性があります。

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ja: この証明書の署名テストに失敗しました。これはおそらく、この証明書の署名または信頼のパス (trust path) にある署名のうちの一つが無効または解読できなかった、あるいは CRL (証明書失効リスト) を検証できなかったことを意味します。このメッセージが表示された場合は、より具体的な新しいメッセージを使うようにソフトウェアの作者に連絡してください。

en: The source and destination are the same file.
    %1
ja: 元のファイルと出力先が同じファイルです。
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
ja: 転送元

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
ja: 指定されたファイルまたはフォルダ <filename>%1</filename> は存在しません。

en: The specified folder does not exist or was not readable.
ja: 指定されたフォルダは存在しないか読み込めませんでした。

en: The specified folder may not be empty.
ja: 指定したフォルダは空ではないようです。

en: The specified folder may not exist.
ja: 指定したフォルダは存在しないようです。

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
ja: 指定された要求はファイル <filename>%1</filename> のある地点からの転送の再開でしたが、可能ではありませんでした。

en: The specified resource may not exist.
ja: 指定したリソースは存在しないようです。

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
ja: 指定されたリソースは存在しないかアクセスできないようです。

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ja: CRL (証明書失効リスト) の <icode>lastUpdate</icode> フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ja: CRL (証明書失効リスト) の <icode>nextUpdate</icode> フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ja: 証明書の <icode>notAfter</icode> フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ja: 証明書の <icode>notBefore</icode> フィールドの時間のフォーマットが無効です。

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
ja: このコンピュータでサポートされている %1 プロトコルのバージョンはサーバのものと互換性がない可能性があります。

en: There are no special actions available for protocol %1.
ja: プロトコル %1 に特有な動作はありません

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
ja: サーバとこのコンピュータの接続のどこかの地点に問題が発生した可能性があります。

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ja: ネットワーク設定 (特にプロキシのホスト名) に問題があったのかもしれません。しかし、最近インターネットに問題なく接続できていたのであれば、その可能性は低いです。

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ja: ネットワークの設定に問題があったのかもしれません。しかし、最近正常にインターネットに接続できていたのなら、その可能性は低いです。

en: There may have been a problem with your network connection.
ja: ネットワーク接続に問題が発生した可能性があります。

en: These files use advanced permissions.
ja: これらのファイルは詳細なパーミッションを使用します。

en: This action was prevented by another error.
ja: このアクションは他のエラーによって妨害されました。

en: This action will overwrite the destination.
ja: この操作は転送先を上書きします。

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
ja: この操作は <filename>%1</filename> をそれ自体で上書きしてしまいます。
    新しいファイル名を入力してください:

en: This certificate is not relevant.
ja: 証明書は適切ではありません。

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ja: この証明書、信頼のパス (trust path) にある証明書のうちの一つ、または CA (認証局) の CRL (証明書失効リスト) が有効ではありません。おそらく、これらのいずれかがまだ有効になっていないか、既に失効しています。このメッセージが表示された場合は、より具体的な新しいメッセージを使うようにソフトウェアの作者に連絡してください。

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
ja: このエラーは KDE プログラムに強く依存します。追加情報が KDE の入力/出力アーキテクチャよりも詳細な情報を提供してくれます。

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
ja[0]: このファイルはリンクなのでパーミッションはありません。
ja[1]: これらのファイルはすべてリンクなのでパーミッションはありません。

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
ja[0]: このファイルは詳細なパーミッションを使用します。
ja[1]: これらのファイルは詳細なパーミッションを使用します。

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
ja: このフラグは、ファイルの追加、名前変更、削除を許可します。削除および名前変更はスティッキーフラグを使って制限することができます。

en: This flag allows viewing the content of the folder.
ja: このフラグはフォルダの内容表示を許可します。

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
ja[0]: このフォルダは詳細なパーミッションを使用します。
ja[1]: これらのフォルダは詳細なパーミッションを使用します。

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
ja: これは、必要なネットワーク通信デバイス (ソケット) が作成できなかった、という技術的エラーによるものです。

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
ja: これは、ネットワーク通信に必要なデバイス (ソケット) がネットワーク接続を待ち受けるように確立されなかった、という技術的エラーです。

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
ja: これは、ネットワーク接続を受け付ける際にエラーが発生した、という技術的エラーです。

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ja: これはおそらくプログラムのバグによるものです。以下の詳細なバグレポートを送信していただけると幸いです。

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ja: これはおそらくサーバプログラムのバグによるものです。以下の詳細なバグレポートを送信していただけると幸いです。

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
ja: 開くファイルのリストです。スペースで区切って複数のファイル名を指定することができます。

en: This is the name of the file to open.
ja: 開くファイルの名前です。

en: This is the name to save the file as.
ja: 保存するファイルに付ける名前です。

en: This may be an error on the server side.
ja: これはサーバ側のエラーかもしれません。

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
ja: これは、フォルダの内容の特定を必要とする要求が行われ、このプロトコルをサポートする KDE プログラムがその処理を行えなかったということです。

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
ja: これは、リソース <resource>%1</resource> は開けたもののリソースの内容の読み取り中にエラーが発生した、ということです。

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
ja: これは、リソース <resource>%1</resource> は開けたもののリソースへの書き込み中にエラーが発生した、ということです。

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
ja: これは要求したフォルダ <filename>%1</filename> への移動 (フォルダを開くこと) が拒否されたということです。

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
ja: これはファイル <filename>%1</filename> への書き込みが拒否されたということです。

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
ja: これは、読み込みアクセス許可が得られなかったので要求されたファイルまたはフォルダ <filename>%1</filename> の内容を取得できなかった、ということです。

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
ja: これは、書き込みアクセス許可が得られなかったので要求どおりにファイル <filename>%1</filename> に書き込めなかった、ということです。

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
ja: <qt>このオプションは拡張子を付けてファイルを保存するときに役立ちます。<ol><li>保存するファイルタイプを変更すると<interface>%1</interface>テキストエリアに指定された拡張子がすべて更新されます。</li><li><interface>保存</interface>をクリックしたときに<interface>%2</interface>テキストエリアに拡張子が指定されていなければ、%3 がファイル名の末尾に付きます (同じファイル名が存在しない場合)。この拡張子は選択した保存ファイルタイプによって決まります。<br /><br />ファイル名に自動的に拡張子が付かないようにするには、このオプションを無効にするか、ファイル名の末尾にピリオド (.) を付けてください (ピリオドは自動的に削除されます)。</li></ol>このオプションを利用するとファイルが管理しやすくなるので、よく分からなければ有効にしておきましょう。</qt>

en: Time out waiting for server interaction.
ja: サーバとの交信待ちでタイムアウト。

en: Timeout Error
ja: タイムアウトエラー

en: Timeout on server
    %1
ja: サーバのタイムアウト
    %1

en: Trash File
ja: ファイルをごみ箱に移動

en: Trash Files
ja: ファイルをごみ箱に移動

en: Tree View
ja: ツリー表示

en: Trusted:
ja: 信頼された:

en: Try again, either now or at a later time.
ja: 今か後でやり直してください。

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
ja: 先に現在のファイルを移動して、やり直してください。

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
ja: 先に現在のフォルダを移動して、やり直してください。

en: Type
ja: タイプ

en: Type any comment you think is useful here.
ja: ここには、役に立つと思われるコメントを入力します。

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
ja: このアプリケーションを起動するコマンドを入力してください。
    
    コマンドには以下のプレースホルダを追加できます。プレースホルダはプログラムが実行されるときに実際の値に置き換えられます:
    %f - 単一ファイル名
    %F - ファイルのリスト (一度に複数のローカルファイルを開くことのできるアプリケーションで使用)
    %u - 単一 URL
    %U - URL のリスト
    %d - 開くファイルを含むディレクトリ
    %D - ディレクトリのリスト
    %i - アイコン
    %m - ミニアイコン
    %c - キャプション

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
ja: ここには、用途に応じてこのアプリケーションの説明を入力します。例えば、ダイヤルアップ用アプリケーション (KPPP) なら「ダイヤルアップツール」というふうに。

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
ja: このアプリケーションに付ける名前を入力します。アプリケーションはこの名前でアプリケーションメニューおよびパネル内に表示されます。

en: Type:
ja: タイプ:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ja: 一般に、Unix 環境はファイルまたはフォルダを異なる名前/場所にリンクすることができます。要求されたコピーの処理中に、KDE は無限ループに陥るリンクまたはリンク列を検出しました。ファイルが (おそらくさまざまなところを巡って) それ自身にリンクしています。

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ja: 一般に、Unix 環境はファイルまたはフォルダを異なる名前/場所にリンクすることができます。KDE は無限ループに陥るリンクまたはリンク列を検出しました。ファイルが (おそらくさまざまなところを巡って) それ自身にリンクしています。

en: URL Does Not Refer to a Resource.
ja: URL がリソースを参照していません。

en: URL Resource Invalid
ja: URL リソースが無効です。

en: URL cannot be listed
    %1
ja: URL を一覧表示できません
    %1

en: Unable to Enter Folder
ja: フォルダに移動できません

en: Unable to Initialize Input/Output Device
ja: 入力/出力デバイスを初期化できません

en: Unable to Launch Process
ja: プロセスを開始できません

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
ja: 入力/出力デバイスを終了できませんでした

en: Unable to create io-slave: %1
ja: io-slave を作成できません: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
ja: サービス <resource>%1</resource> を実行可能にできません。実行を中止します。

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
ja: 証明書を開けません。新しいパスワードで試みますか？

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
ja: %1 にブックマークを保存できません。報告されたエラーは “%2” でした。このエラーメッセージの表示は一度のみです。エラーの要因を早急に修正する必要があります。ハードドライブがいっぱいの可能性があります。

en: Und&o
ja: 元に戻す(&O)

en: Und&o: Copy
ja: 元に戻す: コピー(&O)

en: Und&o: Create File
ja: 元に戻す: ファイルを作成(&O)

en: Und&o: Create Folder
ja: 元に戻す: フォルダを作成(&O)

en: Und&o: Link
ja: 元に戻す: リンク(&O)

en: Und&o: Move
ja: 元に戻す: 移動(&O)

en: Und&o: Rename
ja: 元に戻す: 名前変更(&O)

en: Und&o: Trash
ja: 元に戻す: ごみ箱に移動(&O)

en: Undo File Copy Confirmation
ja: 確認 - コピー操作を元に戻す

en: Undocumented Error
ja: ドキュメント化されていないエラー

en: Unexpected Program Termination
ja: 予期しないプログラムの終了

en: Unknown
ja: 未知

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ja: 未知の鍵アルゴリズム

en: Unknown Authorization method.
ja: 未知の認証方法です。

en: Unknown Error
ja: 未知のエラー

en: Unknown HTTP verb.
ja: 未知の HTTP メソッド

en: Unknown Host
ja: 未知のホスト

en: Unknown Interruption
ja: 未知の割り込み

en: Unknown Proxy Host
ja: 未知のプロキシホスト

en: Unknown error
    %1
ja: 未知のエラー
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
ja: 未知のエラーコード %1
    %2
    <link>http://bugs.kde.org</link> に詳細なバグレポートを送ってください。

en: Unknown host %1
ja: 未知のホスト %1

en: Unknown interrupt
    %1
ja: 未知の割り込み
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
ja: 未知のプロトコル %1

en: Unknown proxy host
    %1
ja: 未知のプロキシホスト
    %1

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Unsharing folder '%1' failed.
ja: フォルダ <filename>%1</filename> の共有解除に失敗しました。

en: Unsupported Action: %1
ja: サポートされていないアクション: %1

en: Unsupported Protocol %1
ja: サポートされていないプロトコル %1

en: Unsupported key size.
ja: サポートされていない鍵のサイズ

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
ja: ソフトウェアを最新版にアップデートしてください。あなたのディストリビューションがソフトウェアのアップデートツールを用意しているはずです。

en: Updating System Configuration
ja: システムの設定を更新中

en: Updating system configuration.
ja: システムの設定を更新しています。

en: User
ja: ユーザ

en: User canceled action
    %1
ja: ユーザがアクションをキャンセルしました
    %1

en: User-added certificates
ja: ユーザが追加した証明書

en: User:
ja: ユーザ:

en: User:
ja: ユーザ:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
ja: %1 でのサブ URL の使用はサポートされていません。

en: Validity period
ja: 有効期間

en: Validity period:
ja: 有効期間:

en: Value:
ja: 値:

en: Varying (No Change)
ja: 多種 (変更なし)

[ctx: Verb]
en: &Trash
ja: ごみ箱に移動(&T)

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: Web page address]
en: Address:
ja: アドレス:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
ja: <qt>他のすべてが失敗するようなら、バグレポートを送信することをご検討ください。送信されたレポートは、KDE チームまたはサードパーティソフトウェアのメンテナが品質改善を行う上で非常に重要となります。サードパーティ提供のソフトウェアの場合は、直接サードパーティへ問い合わせてください。これ以外は、まず <link url='http://bugs.kde.org/'>KDE のバグ報告ウェブサイト (英語)</link> で同じバグがないか確認してください。なければ、上記の詳細をメモに取り、この詳細をバグレポートに入れてください。また、役に立つと思われる詳細もできるだけバグレポートに含めてください。</qt>

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
ja: これをチェックすると、現在のジョブに関して、次に起こる競合に対しボタンが押されたことになります。

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
ja: これをチェックすると、現在のジョブに関して、次に起こるフォルダ競合に対しボタンが押されたことになります。
    スキップを押さない限りは、ディレクトリの存在するファイルと競合が起こった場合、確認が行われます。

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
ja: 指定したプロキシホスト <strong>%1</strong> から情報を得ようとしたところ、未知のホストエラーが出ました。未知のホストエラーは、要求された名前がインターネット上に見つからなかったことを意味します。

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
ja: この証明書を今後は確認なしで永久に受け入れますか？

en: Write
ja: 書き込み

en: Write
    Entries
ja: 項目の
    書き込み

en: Write Access Denied
ja: 書き込みアクセスは拒否されました

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
ja: 書き込み(&W)

en: Writing to %1 is not supported.
ja: %1 への書き込みはサポートされていません。

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
ja: セキュアモードに移行しようとしています。
    特に指定がない限り、すべての交信は暗号化して行われます。
    転送中のあなたのデータは、第三者からは読み取りにくくなります。

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
ja: セキュアモードを終了しようとしています。交信は暗号化されなくなります。
    転送中のあなたのデータは、第三者に見られる可能性があります。

en: You are not authorized to execute this file.
ja: このファイルを実行する権限がありません。

en: You are not authorized to execute this service.
ja: このサービスを実行する権限がありません。

en: You are not authorized to select an application to open this file.
ja: あなたにはこのファイルを開くアプリケーションを選択する権限がありません。

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
ja: ファイル共有の許可は再設定することができます。

en: You can only select local files
ja: ローカルファイルしか選択できません

en: You can only select local files.
ja: ローカルファイルのみ選択できます。

en: You can only select one file
ja: 1 つのファイルしか選択できません

en: You did not select a file to delete.
ja: 削除するファイルが選択されていません。

en: You did not select a file to trash.
ja: ごみ箱に移動するファイルが選択されていません。

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
ja: %1 プロトコルへのアクセス権限がありません。

en: You do not have permission to create that folder.
ja: あなたにはそのフォルダを作成する権限がありません。

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
ja: あなたはこの証明書を受け入れようとしましたが、証明書はそれを提示したサーバに対して発行されたものではありません。続行しますか？

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
ja: あなたは安全な証明書を得ようとするか購入しようとしました。このウィザードは、その手続きを手助けをするものです。手続きはいつでもキャンセルできます。キャンセルすると処理は中止されます。

en: You may have encountered a bug in the program.
ja: プログラムのバグに遭遇されたのかもしれません。

en: You may have incorrectly typed the location.
ja: 場所が正しく入力されていなかったのかもしれません。

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
ja: 間違った認証情報を提供したか、全く提供しなかったということが考えられます。

en: You may not have permissions to accept the connection.
ja: あなたには接続を受け付ける権限が与えられていないようです。

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
ja: あなたにはデバイスを初期化 (マウント) する権限がありません。通常 UNIX システムでは、デバイスを初期化するには管理者権限が必要です。

en: You may not have permissions to read from the resource.
ja: あなたにはこのリソースの読み取り権限がないようです。

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
ja: あなたにはファイルを読み込む、またはフォルダを開く権限がないようです。

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
ja: あなたにはデバイスを終了 (アンマウント) させる権限がありません。通常 UNIX システムでは、デバイスを終了処理させるには管理者権限が必要です。

en: You may not have permissions to write to the resource.
ja: あなたにはこのリソースへの書き込み権限がないようです。

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
ja: <qt>インターネットでこのプロトコルをサポートする KDE プログラム (kioslave または ioslave と呼ばれています) を検索することもできます。<link>http://apps.kde.com/</link> や <link>http://freshmeat.net/</link> で検索してください。</qt>

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
ja: 証明書要求のパスワードを入力してください。これは秘密鍵の暗号化に使用するので、安全なパスワードを選んでください。

en: You need to be authorized to share folders.
ja: フォルダを共有するためには許可が必要です。

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
ja: サイトにアクセスするためには、下のプロキシサーバに対するユーザ名とパスワードが必要です。

en: You need to supply a username and a password to access this site.
ja: このサイトにアクセスするためにはユーザ名とパスワードが必要です。

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
ja: あなたのアクセス権限はこのリソースで要求している操作を行うには不十分です。

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
ja: あなたのアカウントには指定したリソースへのアクセス権限が与えられていないようです。

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: [padlock]
ja: [パッドロック]

en: a suitable extension
ja: 適切な拡張子

[ctx: folder name]
en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: mounting is not supported by wince.
ja: wince はマウントをサポートしません。

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
ja: これは以下のプログラムを開始します:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダをコピー

[ctx: request type]
en: create the requested folder
ja: 要求されたフォルダを作成

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダを削除

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダをロック

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダを移動

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
ja: サーバの機能を問い合わせ

[ctx: request type]
en: retrieve property values
ja: プロパティの値を取得

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダの内容を取得

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
ja: 指定されたフォルダでレポートを実行

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
ja: 指定されたフォルダで検索

[ctx: request type]
en: set property values
ja: プロパティの値をセット

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
ja: 指定されたファイルまたはフォルダのロックを解除

[ctx: request type]
en: upload %1
ja: %1 をアップロード

en: telnet protocol handler
ja: telnet プロトコルハンドラ

en: telnet service
ja: telnet サービス

en: the extension <b>%1</b>
ja: 拡張子 <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
ja: ごみ箱に移動(&T)

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
ja[0]: 本当にこれら %1 アイテムをごみ箱に移動しますか？
ja[1]: 本当にこれら %1 アイテムをごみ箱に移動しますか？

en: unmounting is not supported by wince.
ja: wince はアンマウントをサポートしません。
