kdeqt - en to pt translation catalogue (1811 entries)

en: "%1" cannot operate on "%2"
pt: O "%1" não pode funcionar com "%2"

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
pt: O "%1" duplica um nome de papel anterior, pelo que ficará desactivada.

en: "%1": no such directory
pt: "%1": não existe essa pasta

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
pt: O "%1.%2" não está disponível devido à versão do componente.

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
pt: O "%1.%2" não está disponível em %3 %4.%5.

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt: O %1 já existe.
    Deseja substituí-lo?

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
pt: O %1 e o %2 correspondem ao início e ao fim de uma linha.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
pt: O atributo %1 em %2 deverá ter um uso %3 como no tipo de base %4.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
pt: O atributo %1 no tipo complexo derivado deverá ser %2, como no tipo de base.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
pt: O atributo %1 do elemento %2 contém dados inválidos: {%3} não é um valor do tipo %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
pt: O atributo %1 do elemento %2 contém dados inválidos: {%3}.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
pt: O atributo %1 do elemento %2 tem um valor maior que o atributo %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
pt: O atributo %1 do elemento %2 deverá ser %3 ou %4.

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
pt: O atributo %1 do elemento %2 deverá conter %3, %4 ou uma lista de URI's.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
pt: O valor do atributo %1 no elemento %2 deverá conter o %3 ou os outros valores.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
pt: O atributo %1 do elemento %2 deverá ter um valor %3 ou %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
pt: O atributo %1 do elemento %2 deverá ter o valor %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
pt: O atributo %1 do elemento %2 deverá ter o valor %3, porque está definido o atributo %4.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
pt: O atributo %1 do elemento %2 não deverá ser %3.

en: %1 byte(s)
pt: %1 bytes

en: %1 cannot be retrieved
pt: O %1 não poderá ser obtido

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
pt: O %1 não pode ter um tipo de base complexo que tem um %2.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
pt: O %1 contém a faceta %2 com dados inválidos: %3.

en: %1 contains invalid data.
pt: O %1 contém dados inválidos.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
pt: O %1 contém 'bytes' que não são permitidos na codificação %2 pedida.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
pt: O elemento %1 %2 não é uma restrição válida do elemento %3 que volta a definir: %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
pt: O elemento %1 não pode ter o atributo %2 com um valor que não seja %3 ou %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
pt: O elemento %1 não pode ter o atributo %2 com um valor diferente de %3.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
pt: O elemento %1 não tem um atributo %2 nem um elemento-filho %3.

en: %1 element is not allowed in this context.
pt: O elemento %1 não é permitido neste contexto.

en: %1 element is not allowed in this scope
pt: O elemento %1 não é permitido neste âmbito

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
pt: O elemento %1 não é permitido dentro do elemento %2, caso esteja presente o atributo %3.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
pt: O elemento %1 não pode ter o mesmo valor do atributo %2 que o espaço de nomes de destino %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
pt: O elemento %1 deverá ter ou um atributo %2 ou o %3 ou %4 como elementos-filhos.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
pt: O elemento %1 deverá ter o atributo %2 ou o %3.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
pt: O elemento %1 não deverá ter os atributos %2 e %3 em conjunto.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
pt: O elemento %1 necessita do atributo %2 ou do %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
pt: O elemento %1, com o elemento-filho %2, não pode ter um atributo %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
pt: O elemento %1, sem o atributo %2, não é permitido dentro do esquema, sem que tenha um espaço de nomes de destino.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
pt: As facetas %1 e %2 não podem aparecer em conjunto.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
pt: A faceta %1 não pode ser %2, caso a faceta %3 do tipo de base seja %4.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
pt: A faceta %1 não pode ser %2 ou %3, caso a faceta %4 do tipo de base seja %5.

en: %1 facet collides with %2 facet.
pt: A faceta %1 entra em conflito com a %2.

en: %1 facet contains invalid regular expression
pt: A faceta %1 contém uma expressão regular inválida

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
pt: A faceta %1 contém o valor inválido %2: %3.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ser igual ou superior à faceta %2, do mesmo tipo.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ser superior à faceta %2 do tipo de base.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ser igual ou superior à faceta %2 do tipo de base.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ser inferior à faceta %2 do tipo de base.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
pt: A faceta %1 deverá ser superior à faceta %2.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ser igual ou inferior à faceta %2 do tipo de base.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
pt: A faceta %1 deverá ser igual ou inferior à faceta %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
pt: A faceta %1 deverá ter o mesmo valor que a %2, do tipo de base.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
pt: O %1 tem um número diferente de campos da restrição de identidade %2, à qual faz referência.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
pt: O %1 tem uma sequência especial do atributo, mas o seu tipo de base %2 não.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
pt: O %1 tem um ciclo de heranças no seu tipo de base %2.

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
pt: O %1 é uma pasta.
    Escolha por favor um nome diferente.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
pt: O %1 é um tipo complexo. A conversão para tipos complexos não é possível. A conversão para tipos atómicos, como o %2, funciona.

en: %1 is an invalid %2
pt: O %1 é um %2 inválido.

en: %1 is an invalid encoding name.
pt: O %1 é um nome de codificação inválido.

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
pt: O %1 é uma opção inválida para as expressões regulares. As opções válidas são:

en: %1 is an invalid namespace URI.
pt: O %1 é um nome de espaço de nomes inválido.

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
pt: O %1 é um padrão de expressão regular inválido: %2

en: %1 is an invalid template mode name.
pt: O %1 é um nome de modo inválido para um modelo.

en: %1 is an unknown schema type.
pt: O %1 é um tipo de esquema desconhecido.

en: %1 is an unsupported encoding.
pt: A %1 é uma codificação não suportada.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
pt: O %1 não é um carácter de XML 1.0 válido.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
pt: O %1 não é um nome válido para uma instrução de processamento.

en: %1 is not a valid numeric literal.
pt: O %1 não é um valor literal numérico válido.

en: %1 is not a whole number of minutes.
pt: O %1 não é um número inteiro de minutos.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
pt: O %1 não pode derivar de %2 por extensão, dado que o último está definido como final.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
pt: O %1 não pode derivar de %2 por lista, dado que o último está definido como sendo final.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
pt: O %1 não pode derivar de %2 por restrição, dado que o último está definido como final.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
pt: O %1 não pode derivar de %2 por união, dado que o último está definido como sendo final.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
pt: O %1 não tem permissões para ter um tipo de membro com o mesmo nome que o próprio.

en: %1 is not allowed to have any facets.
pt: O elemento %1 não tem permissão para ter facetas.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
pt: O %1 não é um tipo atómico. A conversão só é possível para tipos atómicos.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
pt: O %1 não está nas declarações de atributos deste âmbito. Lembre-se que a funcionalidade de importação de esquemas não é suportada.

en: %1 is not valid according to %2.
pt: O %1 não é válido, de acordo com o %2.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
pt: O %1 não é válido como valor para o tipo %2.

en: %1 matches newline characters
pt: O %1 corresponde a caracteres de mudança de linha

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
pt: O %1 deverá ser seguido de %2 ou %3, não no fim do texto de substituição.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
pt: O %1 da sequência especial derivada não é uma restrição válida de %2 da sequência de base

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
pt: O atributo %1 ou %2 da referência %3 não corresponde à declaração do atributo %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
pt: O %1 faz referência à restrição de identidade %2, que não é nenhum elemento %3 ou %4.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
pt: O %1 faz referência ao elemento %2 ou %3 desconhecido '%4'.

en: %1 was called.
pt: Foi chamado o %1.

en: %1, %2 not defined
pt: %1, %2 não definido

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
pt: As facetas %1, %2, %3, %4, %5 e %6 não são permitidas, quando são derivadas por uma lista.

en: %1: UNIX key file doesn't exist
pt: %1: o ficheiro de chaves do UNIX não existe

en: %1: already exists
pt: %1: já existe

en: %1: bad name
pt: %1: nome inválido

en: %1: create size is less then 0
pt: %1: o tamanho de criação é menor que 0

en: %1: doesn't exist
pt: %1: não existe

en: %1: doesn't exists
pt: %1: não existe

en: %1: ftok failed
pt: %1: o 'ftok' falhou

en: %1: invalid size
pt: %1: o tamanho é inválido

en: %1: key is empty
pt: %1: a chave está em branco

en: %1: not attached
pt: %1: não está ligado

en: %1: out of resources
pt: %1: sem mais recursos

en: %1: permission denied
pt: %1: permissão negada

en: %1: size query failed
pt: %1: a pesquisa de tamanho falhou

en: %1: system-imposed size restrictions
pt: %1: restrições de tamanho impostas pelo sistema

en: %1: unable to lock
pt: %1: não é possível bloquear

en: %1: unable to make key
pt: %1: não é possível criar a chave

en: %1: unable to set key on lock
pt: %1: não é possível definir a chave do bloqueio

en: %1: unable to unlock
pt: %1: não é possível desbloquear

en: %1: unknown error %2
pt: %1: erro desconhecido %2

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Close
pt: Fe&char

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Find in Script...
pt: Pro&curar no Programa...

en: &Finish
pt: &Terminar

en: &Font
pt: Tipo de &Letra

en: &Help
pt: A&juda

en: &Move
pt: &Mover

en: &Name:
pt: &Nome:

en: &Next
pt: Segui&nte

en: &Next >
pt: Segui&nte >

en: &Options <<
pt: &Opções <<

en: &Options >>
pt: &Opções >>

en: &Paste
pt: Co&lar

en: &Print
pt: Im&primir

en: &Redo
pt: &Refazer

en: &Restore
pt: &Repor

en: &Select All
pt: &Seleccionar Tudo

en: &Size
pt: &Tamanho

en: &Step up
pt: S&ubir um passo

en: &Underline
pt: S&ublinhado

en: &Undo
pt: Desfa&zer

en: &Unshade
pt: &Desenrolar

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
pt: O atributo '%1' contém dados de QName inválidos: %2.

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
pt: O '%1' é um objecto ELF inválido (%2)

en: '%1' is not an ELF object
pt: O '%1' não é um objecto ELF

en: '%1' is not an ELF object (%2)
pt: O '%1' não é um objecto ELF (%2)

en: (Untitled)
pt: (Sem título)

en: , but got '
pt: , mas obteve-se '

en: - %1 is not a namespace
pt: - o %1 não é um nome de espaço de nomes

en: - nested namespaces not allowed
pt: - não são permitidos espaços de nomes encadeados

en: 0.125x
pt: 0,125x

en: 0.1x
pt: 0,1x

en: 0.25x
pt: 0,25x

en: 0.5x
pt: 0,5x

en: < &Back
pt: < A&nterior

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
pt: <b>O nome "%1" não pode ser usado.</b><p>Tente usar outro nome, com menos caracteres ou sem pontuação.

en: <empty>
pt: <vazio>

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
pt: <h3>Acerca do Qt</h3><p>Este programa usa o Qt na versão %1.</p>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
pt: <html>A mudar para o dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b><br/>que ficou disponível ou que está configurado especificamente para esta transmissão.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
pt: <html>A mudar para o dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b><br/>que ficou disponível e tem maior preferência.</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
pt: <html>O dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b> não funciona.<br/>A usar em último recurso o <b>%2</b>.</html>

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
pt: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;A pesquisa deu a volta

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
pt: <p>O Qt é uma plataforma em C++ para o desenvolvimento de aplicações multi-plataformas.</p><p>O Qt oferece a portabilidade com um código único em todos os sistemas operativos dos computadores pessoais. O Qt também está disponível para dispositivos embebidos ou móveis, Qt for Embedded Linux e Qt for Windows CE.</p><p>O Qt está disponível sob três opções de licenciamento diferentes, desenhadas para acomodar as necessidades dos nossos vários utilizadores.</p><p>O Qt, licenciado sob o nosso acordo de licença comercial, é apropriado para o desenvolvimento de 'software' comercial/proprietário, onde não quer partilhar qualquer código-fonte com terceiros ou, de outro modo, não consegue estar em conformidade com os termos das licenças LGPL versão 2.1 ou GPL versão 3 da GNU.</p><p>O Qt, licenciado segundo os termos da versão 2.1 da LGPL da GNU, é apropriado para o desenvolvimento de aplicações em&nbsp; Qt (proprietárias ou de código aberto), desde que consiga ficar em conformidade com os termos e condições da versão 2.1 da LGPL da GNU.</p><p>O Qt, licenciado segundo os termos da versão 3 da Licença Pública da GNU (GPL), é apropriado para o desenvolvimento de aplicações do Qt&nbsp; onde deseje usar essas aplicações em conjunto com outras sujeitas aos termos da versão 3 da GPL da GNU, ou onde esteja disposto a estar em conformidade com os termos dessa licença.</p><p>Veja por favor o endereço <a href="http://%2">%2</a> para ter uma ideia geral do licenciamento do Qt.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company e/ou os seus subsidiários.</p><p>O Qt e o seu logótipo são marcas registadas da The Qt Company Lda.</p><p>O Qt é um produto da The Qt Company Lda. e é desenvolvido como um produto de código aberto. Veja mais informações em <a href="http://%3">%3</a>.</p>

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
pt: <qt>Deseja substituí-lo?</qt>

en: A comment cannot contain %1
pt: Um comentário não pode conter %1

en: A comment cannot end with a %1.
pt: Um comentário não pode terminar em %1.

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
pt: Foi encontrada uma sequência que não é permitida na linguagem actual (%1).

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
pt: Uma declaração de espaços de nomes predefinidos deverá ocorrer antes das declarações das funções, variáveis e opções.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
pt: Um construtor de um elemento directo não tem um formato válido. O %1 termina com %2.

en: A function already exists with the signature %1.
pt: Já existe uma função com a assinatura %1.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
pt: Não é possível avaliar directamente um módulo de biblioteca. Deverá ser importado de um módulo principal.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
pt: Um parâmetro numa função não pode ser declarado como sendo um túnel.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
pt: Um predicado de posição deverá ser avaliado como um único valor numérico.

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
pt: Falta um codificador obrigatório. Terá de instalar os seguintes codificadores para reproduzir este conteúdo: %0

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
pt: Uma função de uma 'stylesheet' deverá ter um nome com prefixo.

en: A template with name %1 has already been declared.
pt: Já foi declarado um modelo com o nome %1.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
pt: Um valor do tipo %1 não pode ser um predicado. Um predicado deverá ter um tipo numérico ou um tipo de Valor Booleano Efectivo.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
pt: Um valor do tipo %1 não pode ter um Valor Booleano Efectivo.

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
pt: Um valor do tipo %1 deverá conter um número par de algarismos. O valor %2 não contém.

en: A variable with name %1 has already been declared.
pt: Já foi declarada uma variável com o nome %1.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
pt: Um deslocamento de zona deverá estar no intervalo %1..%2 inclusive. O %3 está fora do intervalo.

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
pt: A4 (210 x 297 mm, 8,26 x 11,7 polegadas)

en: About Qt
pt: Acerca do Qt

en: Access denied
pt: Acesso recusado

en: Actions
pt: Acções

en: Activate
pt: Activar

en: Activate the tab
pt: Activar a página

en: Activates the program's main window
pt: Activa a janela principal do programa

en: Address type not supported
pt: O tipo de endereço não é suportado

en: Advanced
pt: Avançado

en: Alias property exceeds alias bounds
pt: A propriedade 'Alias' ultrapassa os limites dos nomes

en: Aliases: %1
pt: Nomes alternativos: %1

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

[ctx: All other platforms]
en: Folder
pt: Pasta

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
pt: Atalho

[ctx: All other platforms]
en: Type
pt: Tipo

en: Already exists
pt: Já existe

en: Ambiguous %1 not handled
pt: O '%1' ambíguo não foi tratado

en: Ambiguous rule match.
pt: Ocorrência de regras ambíguas.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
pt: Um atributo %1 deverá ter um %2 válido como valor, o que não acontece com o %3.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
pt: Já foi declarado um atributo %1 com o valor %2.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
pt: Já foi declarado um argumento com o nome %1. Todos os nomes de argumentos deverão ser únicos.

en: An attribute by name %1 has already been created.
pt: Já foi criado um atributo com o nome %1.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
pt: Um nó de atributo não pode ser um filho de um nó de documento. Como tal, o atributo %1 está fora do sítio.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
pt: Já aparece um atributo com o nome %1 neste elemento.

en: Animation is an abstract class
pt: A animação é uma classe abstracta

en: Another socket is already listening on the same port
pt: Já está outro 'socket' à espera no mesmo porto

en: Application is an abstract class
pt: A aplicação é uma classe abstracta

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply Changes to Document
pt: Aplicar as Modificações ao Documento

en: Apply Changes to QML Viewer
pt: Aplicar as Modificações ao Visualizador QML

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
pt: Deverá aparecer pelo menos um elemento %1 como filho de %2.

en: At least one %1-element must occur before %2.
pt: Deverá existir pelo menos um elemento %1 antes de %2.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
pt: Deverá existir pelo menos um elemento %1 dentro do %2.

en: At least one component must be present.
pt: Deverá estar presente pelo menos um componente.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
pt: Deverá ser indicado pelo menos um modo no atributo '%1' do elemento %2.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
pt: Deverá aparecer pelo menos um componente de hora a seguir ao separador %1.

en: Attached properties cannot be used here
pt: As propriedades associadas não podem ser usadas aqui

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
pt: Tentou usar um 'socket' de IPv6 numa plataforma sem suporte para IPv6

en: Attribute %1 already defined.
pt: O atributo %1 já está definido.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
pt: Os atributos %1 e %2 são mutuamente exclusivos.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
pt: O atributo %1 não pode ser serializado porque aparece no nível de topo.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
pt: O atributo %1 não pode aparecer no elemento %2. Só poderão aparecer %3, %4 e os atributos-padrão.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
pt: O atributo %1 não pode aparecer no elemento %2. Só poderão aparecer %3 e os atributos-padrão.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
pt: O atributo %1 não pode aparecer no elemento %2. Só poderão aparecer %3 e os atributos-padrão.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
pt: O atributo %1 não pode aparecer no elemento %2. Só poderão aparecer os atributos-padrão.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
pt: O atributo %1 não poderá ter o valor %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
pt: O atributo %1 contém dados inválidos.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
pt: O atributo %1 contém dados inválidos: %2

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
pt: O atributo %1 não corresponde à sequência especial do atributo.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
pt: O atributo %1 do tipo de base está em falta no tipo derivado.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
pt: O atributo %1 tem uma restrição do valor, mas tem um tipo derivado de %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
pt: O atributo %1 no tipo complexo derivado deverá ter a restrição de valor %2, como no tipo de base.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
pt: O atributo %1 no tipo complexo derivado deverá ter a restrição de valor %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
pt: O atributo %1 no tipo complexo derivado deverá ter a mesma restrição de valor %2, como no tipo de base.

en: Attribute group %1 already defined.
pt: O grupo de atributos %1 já está definido.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
pt: O grupo de atributos %1 contém o atributo %2, que tem uma restrição de valor, mas também um tipo que herda de %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
pt: O grupo de atributos %1 contém o atributo %2 duas vezes.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
pt: O grupo de atributos %1 contém dois atributos diferentes, cujos tipos são ambos derivados de %2.

en: Attribute group %1 has circular reference.
pt: O grupo de atributos %1 tem uma referência circular.

en: Attribute redefined.
pt: O atributo foi definido de novo.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
pt: A sequência especial do atributo %1 não é uma restrição válida da sequência especial do atributo do tipo de base %2.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
pt: Os atributos do tipo complexo %1 não são uma extensão válida dos atributos do tipo de base %2: %3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
pt: Os atributos do tipo complexo %1 não são uma restrição válida dos atributos do tipo de base %2: %3.

en: Audio or video components could not be played
pt: Não foi possível reproduzir as componentes de áudio ou vídeo

en: Audio output error
pt: Erro de saída do áudio

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
pt: B5 (176 x 250 mm, 6,93 x 9,84 polegadas)

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
pt: Recuar

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
pt: O atributo de base %1 é obrigatório, mas o atributo derivado não.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
pt: O atributo de base %1 é obrigatório, mas está em falta na definição derivada.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
pt: A definição de base contém um elemento %1 que não existe na definição derivada

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o tipo de base %1 do elemento %2.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o tipo de base %1 do tipo complexo.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
pt: O tipo de base %1 do tipo simples %2 não pode ter uma restrição do atributo %3.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
pt: O tipo de base %1 do tipo simples %2 deverá ter uma variedade de união.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
pt: O tipo de base do tipo simples %1 não pode ser o tipo de complexo %2.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
pt: O tipo de base do tipo simples %1 tem uma derivação definida por restrição como sendo final.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
pt: O tipo de base do tipo simples %1 deverá ter uma variedade do tipo lista.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
pt: A âncora de 'baseline' não poderá ser usada em conjunto com as âncoras 'top', 'bottom' ou 'vcenter'.

en: Binary content does not match the length facet.
pt: O conteúdo binário não corresponde à faceta 'length'.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
pt: O conteúdo binário não corresponde à faceta 'maxLength'.

en: Binary content does not match the minLength facet.
pt: O conteúdo binário não corresponde à faceta 'minLength'.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo binário não consta na faceta 'enumeration'.

en: Binding loop detected for property "%1"
pt: Foi detectado um ciclo de associações para a propriedade "%1"

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
pt: As restrições de bloco do elemento derivado %1 não poderão ser mais fracas que no elemento de base.

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
pt: Negrito

en: Boolean content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo booleano não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Bottom
pt: Fundo

en: Breakpoint Condition:
pt: Condição do Ponto de Paragem:

en: Breakpoints
pt: Pontos de Paragem

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
pt: Não é possível processar o elemento desconhecido %1; os elementos esperados são: %2.

en: Can only assign one binding to lists
pt: Só é possível atribuir uma associação às listas

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
pt: Não é possível criar uma âncora para um extremo horizontal ou vertical.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
pt: Não é possível criar um âncora de um extremo vertical para um horizontal.

en: Cannot anchor item to self.
pt: Não é possível criar uma âncora de um item para ele próprio.

en: Cannot anchor to a null item.
pt: Não é possível criar uma âncora para um item nulo.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
pt: Não é possível criar uma âncora para um item que não seja pai ou ao mesmo nível.

en: Cannot animate non-existent property "%1"
pt: Não é possível animar a propriedade inexistente "%1"

en: Cannot animate read-only property "%1"
pt: Não é possível animar a propriedade apenas para leitura "%1"

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
pt: Não é possível atribuir um valor directamente a uma propriedade agrupada

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
pt: Não é possível atribuir um valor a um 'signal' (era esperado um programa a executar)

en: Cannot assign multiple values to a script property
pt: Não é possível atribuir vários valores a uma propriedade de programa

en: Cannot assign multiple values to a singular property
pt: Não é possível atribuir vários valores a uma propriedade singular

en: Cannot assign object to list
pt: Não é possível atribuir um objecto a uma lista

en: Cannot assign object to property
pt: Não é possível atribuir um objecto à propriedade

en: Cannot assign primitives to lists
pt: Não é possível atribuir as primitivas às listas

en: Cannot assign to non-existent default property
pt: Não é possível atribuir a uma propriedade predefinida inexistente

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
pt: Não é possível atribuir à propriedade inexistente "%1"

en: Cannot assign to read-only property "%1"
pt: Não é possível atribuir um valor à propriedade apenas para leitura "%1"

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
pt: Não é possível mudar a animação associada a um comportamento.

en: Cannot create %1 for output
pt: Não foi possível criar o ficheiro %1 para saída

en: Cannot create empty component specification
pt: Não é possível criar uma especificação de componentes em branco

en: Cannot load library %1: %2
pt: Não é possível carregar a biblioteca %1: %2

en: Cannot open %1 for input
pt: Não é possível aceder ao %1 para entrada

en: Cannot open %1: is a directory
pt: Não é possível aceder ao %1: é uma pasta

en: Cannot open for output
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro para saída

en: Cannot open: %1
pt: Não é possível abrir: %1

en: Cannot override FINAL property
pt: Não é possível substituir uma propriedade FINAL

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
pt: Não é possível fornecer um certificado sem chave, %1

en: Cannot remove source file
pt: Não é possível remover o ficheiro de origem

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
pt: Não é possível resolver o símbolo "%1" em %2: %3

en: Cannot set a duration of < 0
pt: Não é possível definir uma duração menor que 0

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
pt: Não é possível indicar as âncoras de 'left', 'right' e 'hcenter'.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
pt: Não é possível definir as âncoras de 'top', 'bottom' e 'vcenter'.

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
pt: Não é possível iniciar a reprodução.
    
    Verifique a sua instalação do Gstreamer e certifique-se
    que tem o pacote 'libgstreamer-plugins-base' instalado.

en: Cannot unload library %1: %2
pt: Não é possível desligar a biblioteca %1: %2

en: Case Sensitive
pt: Distinguir Capitalização

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
pt: A conversão para %1 não é possível por ser um tipo abstracto, não podendo assim ser instanciado.

en: Center
pt: Centro

en: Centimeters (cm)
pt: Centímetros (cm)

en: Check
pt: Marcar

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
pt: Verificar a Gramática com a Ortografia

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
pt: Verificar a Ortografia

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
pt: Verificar a Ortografia ao Escrever

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
pt: Falta o elemento-filho nesse âmbito; os elementos-filhos possíveis são: %1.

en: Circular group reference for %1.
pt: Existe uma referência circular do grupo de %1.

en: Circular inheritance of base type %1.
pt: Existe uma herança circular do tipo de base %1.

en: Circular inheritance of union %1.
pt: Existe uma herança circular da união %1.

en: Circularity detected
pt: Detectado um caminho circular

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Console
pt: Limpar a Consola

en: Clear Debug Output
pt: Limpar o Resultado de Depuração

en: Clear Error Log
pt: Limpar o Registo de Erros

en: Close
pt: Fechar

en: Close Tab
pt: Fechar a Página

en: Close the tab
pt: Fechar a página

en: Closes the window
pt: Fecha a janela

en: Collate
pt: Juntar

en: Color
pt: Cor

en: Color Mode
pt: Modo de Cor

en: Color Picker
pt: Obter uma Cor

en: Commit
pt: Enviar

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
pt: O tipo complexo %1 não pode ser derivado pela extensão de %2, dado que o último contém o elemento %3 no seu modelo.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
pt: O tipo complexo %1 não pode derivar do tipo de base %2%3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
pt: O tipo complexo %1 contém o atributo %2, que tem uma restrição de valor, mas também um tipo que herda de %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
pt: O tipo complexo %1 contém o atributo %2 duas vezes.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
pt: O tipo complexo %1 contém dois atributos diferentes, cujos tipos são ambos derivados de %2.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
pt: O tipo complexo %1 tem o elemento duplicado %2 no seu modelo.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
pt: O tipo complexo %1 tem um conteúdo não-determinista.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
pt: O tipo complexo %1 não é permitido ser abstracto.

en: Complex type %1 must have simple content.
pt: O tipo complexo %1 deverá ter um conteúdo simples.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
pt: O tipo complexo %1 deverá ter o mesmo tipo simples que a sua classe de base %2.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
pt: O tipo complexo %1, com um conteúdo simples, não pode derivar do tipo de base complexo %2.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
pt: O tipo complexo do elemento derivado %1 não pode ser derivado de forma válida do elemento de base.

en: Component elements may not contain properties other than id
pt: Os elementos do componente não poderão conter mais propriedades além do 'id'

en: Component objects cannot declare new functions.
pt: Os objectos de componentes não poderão declarar funções novas.

en: Component objects cannot declare new properties.
pt: Os objectos de componentes não poderão declarar propriedades novas.

en: Component objects cannot declare new signals.
pt: Os objectos de componentes não poderão declarar 'signals' novos.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
pt: O componente com ID %1 foi definido anteriormente.

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
pt: Não é permitida a ligação pelo servidor SOCKSv5

en: Connection refused
pt: Ligação recusada

en: Connection timed out
pt: A ligação expirou

en: Connection to proxy closed prematurely
pt: A ligação ao 'proxy' foi fechada de forma prematura.

en: Connection to proxy refused
pt: A ligação ao 'proxy' foi recusada

en: Connection to proxy timed out
pt: Terminou o tempo-limite da ligação ao 'proxy'

en: Connections: nested objects not allowed
pt: Ligações: não são permitidos objectos encadeados

en: Connections: script expected
pt: Ligações: era esperado um programa

en: Connections: syntax error
pt: Ligações: erro de sintaxe

en: Console
pt: Consola

en: Contains commands to manipulate the window
pt: Contém comandos para manipular a janela

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
pt: O modelo do conteúdo do tipo complexo %1 contém o elemento %2, pelo que não pode ser derivado pela extensão de um tipo não-vazio.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
pt: O modelo do tipo complexo %1 não é uma extensão válida do modelo do %2.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
pt: Os dados do atributo %1, do elemento %2, não poderão ser do espaço de nomes %3.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
pt: O conteúdo do atributo %1 não corresponde à restrição do valor definida.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
pt: O conteúdo do atributo %1 não corresponde à definição do seu tipo: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
pt: O conteúdo do elemento %1 não corresponde à restrição do valor definida.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
pt: O conteúdo do elemento %1 não corresponde à definição do seu tipo: %2.

en: Continue
pt: Continuar

en: Copies
pt: Cópias

en: Copies:
pt: Cópias:

en: Copy &Link Location
pt: Copiar o Endereço da &Ligação

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
pt: Copiar o Áudio

en: Copy Color
pt: Copiar a Cor

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
pt: Copiar o Endereço da Imagem

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
pt: Copiar a Imagem

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
pt: Copiar a Ligação

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
pt: Copiar o Vídeo

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
pt: Copiar

en: Could not begin transaction
pt: Não foi possível iniciar a transacção

en: Could not commit transaction
pt: Não foi possível confirmar a transacção

en: Could not connect
pt: Não foi possível ligar

en: Could not decode media source.
pt: Não foi possível descodificar a origem multimédia.

en: Could not instantiate cursor delegate
pt: Não foi possível instanciar a delegação do cursor

en: Could not load cursor delegate
pt: Não foi possível carregar a delegação do cursor

en: Could not locate media source.
pt: Não foi possível localizar a origem multimédia.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
pt: Não foi possível aceder ao dispositivo de áudio. Os dispositivos já estão em uso.

en: Could not open input redirection for reading
pt: Não foi possível aceder para leitura ao redireccionamento da entrada

en: Could not open media source.
pt: Não foi possível carregar a origem multimédia.

en: Could not open output redirection for writing
pt: Não foi possível aceder para escrita ao redireccionamento da saída

en: Could not read footer
pt: Não foi possível ler o rodapé

en: Could not read image data
pt: Não foi possível ler os dados da imagem

en: Could not reset to start position
pt: Não foi possível reiniciar para a posição inicial

en: Could not rollback transaction
pt: Não foi possível anular a transacção

en: Could not seek to image read footer
pt: Não foi possível mudar a posição para ler o rodapé da imagem

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: Current Page
pt: Página Actual

en: Custom
pt: Personalizado

en: Customize...
pt: Personalizar...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
pt: Cortar

en: DRM error
pt: Erro de DRM

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
pt: Os dados do tipo %1 não podem estar vazios.

en: Datagram was too large to send
pt: O datagrama era demasiado grande para enviar

en: Date Modified
pt: Modificado Em

en: Date time content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo da data/hora não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
pt: O conteúdo da data/hora não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
pt: O conteúdo da data/hora não corresponde à faceta 'maxInclusive'.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
pt: O conteúdo da data/hora não corresponde à faceta 'minExclusive'.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
pt: O conteúdo da data/hora não corresponde à faceta 'minInclusive'.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo da data/hora não consta na faceta 'enumeration'.

en: Day %1 is invalid for month %2.
pt: O dia %1 é inválido para o mês %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
pt: O dia %1 está fora do intervalo %2..%3.

en: Debug
pt: Depurar

en: Debug Output
pt: Resultado da Depuração

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
pt: <indefinido>

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
pt: [Lista de tamanho %1]

en: Decay HF ratio (%)
pt: Relação HF de decaimento (%)

en: Decay time (ms)
pt: Tempo de decaimento (ms)

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
pt: O conteúdo decimal não corresponde à faceta 'fractionDigits'.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
pt: O conteúdo decimal não corresponde à faceta 'totalDigits'.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
pt: A declaração do atributo %1 não existe.

en: Declaration for element %1 does not exist.
pt: A declaração do elemento %1 não existe.

en: Decoder error
pt: Erro de descodificação

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
pt: Predefinição

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Delegate component must be Item type.
pt: O componente de delegação deverá ser do tipo item.

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete to the end of the word
pt: Apagar até ao fim da palavra

en: Delete to the start of the word
pt: Apagar até ao início da palavra

en: Density (%)
pt: Densidade (%)

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
pt: O método de derivação do %1 deverá ser a extensão, porque o tipo de base %2 é um tipo simples.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
pt: O atributo derivado %1 não existe na definição de base.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
pt: O atributo %1 não corresponde à sequência especial na definição de base.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
pt: A definição derivada contém um elemento %1 que não existe na definição de base

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
pt: O elemento derivado %1 não pode ser nulo, dado que o elemento de base não o pode ser.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
pt: O valor do elemento derivado %1 tem uma restrição mais fraca que na partícula de base.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
pt: Falta uma restrição de valor ao elemento derivado %1, como definido na partícula de base.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
pt: A partícula derivada permite dados que não são permitidos na partícula de base.

en: Derived particle is missing element %1.
pt: Falta o elemento %1 à partícula derivada.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
pt: A sequência especial derivada não é um sub-conjunto da sequência de base.

en: Destination file exists
pt: O ficheiro de destino existe

en: Diffusion (%)
pt: Difusão (%)

en: Disable Breakpoint
pt: Desactivar o Ponto de Paragem

en: Disconnected
pt: Desligado

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
pt: Mostra o nome da janela e contém controlos para a manipular

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
pt: A divisão de um valor do tipo %1 por %2 (não-é-um-número) não é permitida.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
pt: A divisão de um valor do tipo %1 por %2 ou %3 (zero positivo ou negativo) não é permitida.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
pt: A divisão (%1) por zero (%2) é indefinida.

en: Dock
pt: Acoplar

en: Document is not a XML schema.
pt: O documento não é um esquema de XML válido.

en: Done
pt: Concluído

en: Double content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não corresponde à faceta 'maxInclusive'.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não corresponde à faceta 'minExclusive'.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não corresponde à faceta 'minInclusive'.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo do número de precisão-dupla não consta na faceta 'enumeration'.

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
pt: Gravar a Imagem

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
pt: Gravar a Ligação...

en: Download error
pt: Erro de transferência

en: Duplex Printing
pt: Impressão Duplex

en: Duplicate default property
pt: A propriedade 'default' está em duplicado

en: Duplicate method name
pt: Nome do 'signal' duplicado

en: Duplicate property name
pt: A propriedade 'name' está duplicada

en: Duplicate signal name
pt: Nome do 'signal' duplicado

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
pt: Existe o nome duplicado %1 no elemento %2.

en: Duplicated facets in simple type %1.
pt: Existem facetas duplicadas no tipo simples %1.

en: Duration content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo da duração não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
pt: O conteúdo da duração não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
pt: O conteúdo da duração não corresponde à faceta 'maxInclusive'.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
pt: O conteúdo da duração não corresponde à faceta 'minExclusive'.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
pt: O conteúdo da duração não corresponde à faceta 'minInclusive'.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo da duração não consta na faceta 'enumeration'.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
pt: O nome de cada parâmetro do modelo deverá ser único; o %1 está duplicado.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
pt: O Valor Booleano Efectivo não pode ser calculado para uma sequência que contenha dois ou mais valores atómicos.

en: Effects
pt: Efeitos

en: Element %1 already defined.
pt: O elemento %1 já está definido.

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
pt: O elemento %1 não pode ser serializado porque aparece fora do elemento do documento.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
pt: O elemento %1 não pode conter outros elementos, dado que contém dados fixos.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
pt: O elemento %1 não pode ter uma construção de sequência.

en: Element %1 cannot have children.
pt: O elemento %1 não pode ter filhos.

en: Element %1 contains invalid content.
pt: O elemento %1 tem um conteúdo inválido.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
pt: O elemento %1 contém atributos não permitidos.

en: Element %1 contains not allowed child content.
pt: O elemento %1 contém dados-filhos não permitidos.

en: Element %1 contains not allowed child element.
pt: O elemento %1 contém elementos-filhos não permitidos.

en: Element %1 contains not allowed text content.
pt: O elemento %1 contém dados de texto não permitidos.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
pt: O elemento %1 contém dois atributos do tipo %2.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
pt: O elemento %1 contém o atributo desconhecido %2.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
pt: O elemento %1 não corresponde à restrição do espaço de nomes da sequência especial da partícula de base.

en: Element %1 exists twice with different types.
pt: O elemento %1 existe duas vezes, com tipos diferentes.

en: Element %1 is declared as abstract.
pt: O elemento %1 está declarado como abstracto.

en: Element %1 is missing child element.
pt: Falta um elemento-filho ao elemento %1.

en: Element %1 is missing in derived particle.
pt: Falta o elemento %1 na partícula derivada.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
pt: Falta o atributo obrigatório %2 ao elemento %1.

en: Element %1 is not allowed at this location.
pt: O elemento %1 não é permitido neste local.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
pt: O elemento %1 não é permitido neste âmbito; os elementos possíveis são: %2.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
pt: O elemento %1 não pode ter uma restrição de valor, caso o seu tipo de base seja complexo.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
pt: O elemento %1 não pode ter uma restrição de valor, caso o seu tipo derive de %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
pt: O elemento %1 não pode ter uma afiliação do grupo de substituição, dado que não é um elemento global.

en: Element %1 is not defined in this scope.
pt: O elemento %1 não está definido neste âmbito.

en: Element %1 is not nillable.
pt: O elemento %1 não pode ser nulo.

en: Element %1 must come last.
pt: O elemento %1 deverá vir por último.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
pt: O elemento %1 deverá ter pelo menos um dos atributos %2 ou %3.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
pt: O elemento %1 deverá ter ou um atributo %2 ou a construção de uma sequência.

en: Element contains content although it is nillable.
pt: O elemento contém dados, ainda que possa ser nulo.

en: Element group %1 already defined.
pt: O grupo de elementos %1 já está definido.

en: Element is not creatable.
pt: O elemento não pode ser criado.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
pt: Uma partícula vazia não pode ser derivada de uma não-vazia.

en: Empty property assignment
pt: A atribuição da propriedade está em branco

en: Empty signal assignment
pt: A atribuição do 'signal' está em branco

en: Enable Breakpoint
pt: Activar o Ponto de Paragem

en: Enabled
pt: Activo

en: Encoding %1 is unsupported
pt: A codificação '%1' não é suportada

en: Encountered incorrectly encoded content.
pt: Foi encontrado um conteúdo codificado de forma incorrecta.

en: Enter a value:
pt: Indique um valor:

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
pt: A faceta 'enumeration' contém um valor inválido: {%1} não é um valor do tipo %2.

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
pt: Erro %1 em %2, na linha %3, coluna %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
pt: Erro %1 em %2: %3

en: Error Log
pt: Registo de Erros

en: Error closing database
pt: Erro ao fechar a base de dados

en: Error creating SSL context (%1)
pt: Ocorreu um erro ao criar o contexto de SSL (%1)

en: Error creating SSL session, %1
pt: Ocorreu um erro ao criar a sessão de SSL, %1

en: Error creating SSL session: %1
pt: Ocorreu um erro ao criar a sessão de SSL: %1

en: Error decoding: %1: %2
pt: Erro ao descodificar: %1: %2

en: Error during SSL handshake: %1
pt: Ocorreu um erro na negociação de SSL: %1

en: Error loading local certificate, %1
pt: Ocorreu um erro ao carregar o certificado local, %1

en: Error loading private key, %1
pt: Ocorreu um erro ao carregar a chave privada, %1

en: Error opening URL
pt: Erro ao aceder ao URL

en: Error opening database
pt: Erro ao aceder à base de dados

en: Error opening file
pt: Erro ao abrir o ficheiro

en: Error opening resource
pt: Erro ao abrir o recurso

en: Error opening source: media type could not be determined
pt: Erro ao aceder à fonte: não foi possível determinar o tipo multimédia

en: Error opening source: resource is compressed
pt: Erro ao aceder à fonte: o recurso está comprimido

en: Error opening source: resource not opened
pt: Erro ao aceder à fonte: o recurso não está aberto

en: Error opening source: resource not valid
pt: Erro ao aceder à fonte: o recurso não é válido

en: Error opening source: type not supported
pt: Erro ao aceder à fonte: o tipo não é suportado

en: Error reading from process
pt: Erro ao ler do processo

en: Error while downloading %1: %2
pt: Ocorreu um erro ao receber o %1: %2

en: Error while reading: %1
pt: Ocorreu um erro de leitura: %1

en: Error while uploading %1: %2
pt: Ocorreu um erro ao enviar o %1: %2

en: Error writing to process
pt: Erro ao escrever no processo

en: Execute
pt: Executar

en: Executive
pt: Executivo

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
pt: Executivo (7,5 x 10 polegadas, 191 x 254 mm)

en: Exit
pt: Sair

en: Expected
pt: Era esperado

en: Expected character data.
pt: Eram esperados dados de texto.

en: Extra content at end of document.
pt: Apareceu conteúdo extra no fim do documento.

en: Failed to get image from provider: %1
pt: Não foi possível obter a imagem do fornecedor: %1

en: Failed to set requested IAP
pt: Não foi possível definir o IAP pedido

en: Failure to write block
pt: Não é possível gravar o bloco

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
pt: Ocorreu um erro ao converter de %1 para %2: %3

en: False
pt: Falso

en: Field %1 has no simple type.
pt: O campo %1 não tem nenhum tipo simples.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
pt: O ficheiro %1 não está acessível para escrita.
    Escolha por favor um nome diferente.

en: File exists
pt: O ficheiro existe

en: File name case mismatch for "%1"
pt: Maiúsculas/minúsculas não correspondentes a "%1"

en: Find &Next
pt: Procurar o Segui&nte

en: Find &Previous
pt: Procurar o An&terior

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
pt: A restrição do valor fixo não é permitido se o elemento puder ser nulo.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
pt: A restrição do valor fixo do elemento %1 é diferente da restrição de valor da partícula de base.

en: Float
pt: Real

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Font st&yle
pt: Est&ilo do tipo de letra

en: Form
pt: Formulário

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
pt: Avançar

en: General SOCKSv5 server failure
pt: Ocorreu um erro geral no servidor de SOCKSv5

en: GestureArea: nested objects not allowed
pt: GestureArea: não são permitidos objectos encadeados

en: GestureArea: script expected
pt: GestureArea: era esperado um programa

en: GestureArea: syntax error
pt: GestureArea: erro de sintaxe

en: Getting position failed
pt: A obtenção da posição foi mal-sucedida

en: Go Back
pt: Recuar

en: Go to Line
pt: Ir para a Linha

en: Grayscale
pt: Tons de Cinzento

en: Height:
pt: Altura:

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide Details...
pt: Esconder os Detalhes...

en: Home
pt: Início

en: Host not found
pt: A máquina não foi encontrada

en: Host unreachable
pt: A máquina está inacessível

en: ID illegally masks global JavaScript property
pt: O ID mascara de forma inválida uma propriedade global do JavaScript

en: ID value '%1' is not unique.
pt: O valor do ID '%1' não é único.

en: IDs cannot start with an uppercase letter
pt: Os ID's não podem começar com letras maiúsculas

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
pt: Os ID's só podem conter letras, números e sublinhados

en: IDs must start with a letter or underscore
pt: Os ID's devem começar com uma letra ou sublinhado

en: Identity constraint %1 already defined.
pt: A restrição de identidade %1 já está definida.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
pt: Se ambos os valores tiverem deslocamentos de zonas, deverão ter o mesmo. O %1 e o %2 não são iguais.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
pt: Se o elemento %1 não tiver o atributo %2, não poderá ter os atributos %3 ou %4.

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
pt: Se o primeiro argumento for a sequência vazia ou um texto vazio (sem espaço de nomes), não poderá definir um prefixo. Foi indicado o prefixo %1.

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
pt: Ignorar

en: Illegal method name
pt: Nome de método ilegal

en: Illegal namespace declaration.
pt: A declaração do espaço de nomes é inválida.

en: Illegal property name
pt: Nome inválido da propriedade

en: Illegal signal name
pt: Nome do 'signal' inválido

en: Image depth not valid
pt: A profundidade da imagem não é válida

en: Image mHeader read failed
pt: A leitura do cabeçalho da imagem foi mal-sucedida

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
pt: O tipo da imagem (não-TrueVision 2.0) não é suportado

en: Image type not supported
pt: O tipo de imagem não é suportado

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
pt: No construtor de um espaço de nomes, o valor do espaço de nomes não pode ser um texto vazio.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
pt: Num módulo de 'stylesheet' simplificado, o atributo %1 deverá estar presente.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
pt: Num padrão de XSL-T, o eixo %1 não pode ser usado, apenas o %2 e %3.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
pt: Num padrão de XSL-T, a função %1 não pode receber um terceiro argumento.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
pt: Num padrão de XSL-T, só poderá usar a função %1 e %2, não a %3, na correspondência.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
pt: Num padrão de XSL-T, o primeiro argumento da função %1 deverá ser um texto literal ou a referência a uma variável, quando é usado na correspondência.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
pt: Num padrão de XSL-T, o primeiro argumento da função %1 deverá ser um texto literal, quando é usado na correspondência.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
pt: No texto de substituição, o %1 só poderá ser usado para se escapar a si próprio ou a %2, não a %3

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
pt: No texto de substituição, o %1 deverá ser seguido de pelo menos um número, quando não estiver escapado.

en: In use
pt: Em uso

en: Inches (in)
pt: Polegadas (pol)

en: Incorrectly specified signal assignment
pt: A atribuição do 'signal' foi definida incorrectamente

en: Indent
pt: Indentação

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert Bulleted List
pt: Inserir uma Lista com Pontos

en: Insert Numbered List
pt: Inserir uma Lista Numerada

en: Insert Unicode control character
pt: Inserir um carácter de controlo do Unicode

en: Insert a new line
pt: Inserir uma nova linha

en: Insert a new paragraph
pt: Inserir um novo parágrafo

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
pt: Inspeccionar

en: Inspector Mode
pt: Modo do Inspector

en: Insufficient bandwidth
pt: Largura de banda insuficiente

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
pt: A divisão inteira (%1) por zero (%2) é indefinida.

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Invalid QName content: %1.
pt: O conteúdo QName é inválido: %1.

en: Invalid URL
pt: URL inválido

en: Invalid XML character.
pt: O carácter de XML é inválido.

en: Invalid XML version string.
pt: O texto da versão do XML é inválido.

en: Invalid alias location
pt: Localização do nome alternativo inválida

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
pt: A referência do nome alternativo é inválida. A referência para um nome alternativa deverá ser indicada como <id>, <id>.<propriedade> ou <id>.<propriedade de valor>.<propriedade>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
pt: A referência para o nome alternativo é inválida. Não é possível encontrar o ID "%1"

en: Invalid attached object assignment
pt: A atribuição do objecto associado é inválida

en: Invalid attribute in XML declaration.
pt: O atributo é inválido na declaração do XML.

en: Invalid component body specification
pt: A especificação do conteúdo do componente é inválido

en: Invalid component id specification
pt: A especificação do ID do componente é inválida

en: Invalid configuration.
pt: A configuração é inválida.

en: Invalid document.
pt: O documento é inválido.

en: Invalid empty ID
pt: O ID em branco é inválido

en: Invalid empty URL
pt: O URL em branco é inválido

en: Invalid entity value.
pt: O valor da entidade é inválido.

en: Invalid filename
pt: O nome do ficheiro é inválido

en: Invalid grouped property access
pt: O acesso à propriedade agrupada é inválido

en: Invalid hostname
pt: O nome da máquina é inválido

en: Invalid option:
pt: A opção é inválida:

en: Invalid or empty cipher list (%1)
pt: A lista de cifras é inválida ou está vazia (%1)

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
pt: Atribuição de propriedades inválida: o "%1" é uma propriedade apenas para leitura

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um vector 3D

en: Invalid property assignment: boolean expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um valor booleano

en: Invalid property assignment: color expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperada uma cor

en: Invalid property assignment: date expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperada uma data

en: Invalid property assignment: datetime expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperada uma data/hora

en: Invalid property assignment: int expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um número inteiro

en: Invalid property assignment: number expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um número

en: Invalid property assignment: point expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um ponto

en: Invalid property assignment: rect expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um rectângulo

en: Invalid property assignment: script expected
pt: Atribuição à propriedade inválida: era esperado um programa

en: Invalid property assignment: size expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um tamanho

en: Invalid property assignment: string expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: é esperada uma cadeia de caracteres

en: Invalid property assignment: time expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperada uma hora

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
pt: Atribuição de propriedades inválida: a enumeração é desconhecida

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um número inteiro sem sinal

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
pt: Atribuição de propriedades inválida: o tipo "%1" não é suportado

en: Invalid property assignment: url expected
pt: Atribuição de propriedades inválida: era esperado um URL

en: Invalid property nesting
pt: O encadeamento da propriedade é inválido

en: Invalid property type
pt: O tipo da propriedade é inválido

en: Invalid property use
pt: A utilização da propriedade é inválida

en: Invalid protocol
pt: O protocolo é inválido

en: Invalid socket descriptor
pt: O descritor do 'socket' é inválido

en: Invalid source type.
pt: O tipo de origem é inválido.

en: Invalid use of id property
pt: A utilização da propriedade 'id' é inválida

en: Invalid use of namespace
pt: A utilização do espaço de nomes é inválida

en: It is not possible to bind to the prefix %1
pt: Não é possível associar ao prefixo %1

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
pt: Não é possível converter de %1 para %2.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
pt: Não é possível declarar de novo o prefixo %1.

en: It will not be possible to retrieve %1.
pt: Não será possível obter o %1.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
pt: Não é possível adicionar atributos depois de outro tipo de nó qualquer.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
pt: Não é possível converter o valor %1 do tipo %2 para %3

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
pt: Itálico

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o tipo de item %1 do elemento %2.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
pt: O tipo de item do tipo de base não corresponde ao tipo %1.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
pt: O tipo de item do tipo simples %1 não pode ser um tipo complexo.

en: Items
pt: Itens

en: JavaScript Alert - %1
pt: Alerta de JavaScript - %1

en: JavaScript Confirm - %1
pt: Confirmação de JavaScript - %1

en: JavaScript Problem - %1
pt: Problema de JavaScript - %1

en: JavaScript Prompt - %1
pt: Mensagem de JavaScript - %1

en: Justify
pt: Justificar

en: Key constraint %1 contains absent fields.
pt: A restrição da chave %1 contém campos em falta.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
pt: A restrição da chave %1 contém o elemento possivelmente nulo %2.

en: KeyNavigation is only available via attached properties
pt: O KeyNavigation só está disponível através das propriedades associadas

en: Keys is only available via attached properties
pt: O Keys só está disponível através das propriedades associadas

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
pt: Sem pesquisas recentes

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
pt: 'Plugin' em Falta

en: Landscape
pt: Paisagem

en: LayoutDirection attached property only works with Items
pt: A propriedade ligada 'LayoutDirection' só funciona com Items

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
pt: O LayoutMirroring só está disponível através das propriedades associadas

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
pt: Adicionar ao Dicionário

en: Ledger
pt: Folheto

en: Ledger (432 x 279 mm)
pt: Factura (432 x 279 mm)

en: Left edge
pt: Extremo esquerdo

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
pt: Esquerda para Direita

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
pt: Legal (8,5 x 14 polegadas, 216 x 356 mm)

en: Less
pt: Menos

en: Letter
pt: Carta

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
pt: Carta (8,5 x 11 polegadas, 216 x 279 mm)

en: Level (%)
pt: Nível (%)

en: Line down
pt: Linha para baixo

en: Line up
pt: Alinhar para cima

en: Line:
pt: Linha:

en: List content does not match length facet.
pt: O conteúdo da lista não corresponde à faceta 'length'.

en: List content does not match maxLength facet.
pt: O conteúdo da lista não corresponde à faceta 'maxLength'.

en: List content does not match minLength facet.
pt: O conteúdo da lista não corresponde à faceta 'minLength'.

en: List content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo da lista não corresponde à faceta 'pattern'.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo da lista não consta na faceta 'enumeration'.

en: ListElement: cannot contain nested elements
pt: ListElement: não é possível conter elementos encadeados

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
pt: ListElement: não é possível usar a propriedade reservada "id"

en: ListElement: cannot use script for property value
pt: ListElement: não é possível usar um programa para a propriedade do valor

en: ListModel: undefined property '%1'
pt: ListModel: a propriedade '%1' não está definida

en: Loaded Scripts
pt: Programas Carregados

en: Loaded schema file is invalid.
pt: O ficheiro do esquema carregado é inválido.

en: Loader does not support loading non-visual elements.
pt: O Loader não suporta o carregamento de elementos não-visuais.

en: Loading clip failed
pt: O carregamento do vídeo foi mal-sucedido

en: Local file
pt: Ficheiro local

en: Locals
pt: Locais

en: Location:
pt: Localização:

en: Logging in to %1 failed: authentication required
pt: A ligação a %1 falhou: é necessária autenticação

en: Long side
pt: Lado maior

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
pt: Procurar no Dicionário

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
pt: Acerca do %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
pt: Esconder o %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
pt: Esconder os Outros

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
pt: Preferências...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
pt: Sair do %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
pt: Serviços

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
pt: Mostrar Tudo

en: Ma&ximize
pt: Ma&ximizar

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
pt: Nome Alternativo

en: Mac OS X input method
pt: Método de caracteres do Mac OS X

en: Makes the window full screen
pt: Coloca a janela em todo o ecrã

en: Margins
pt: Margens

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
pt: Tipo

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
pt: Pasta de Ficheiros

en: Matches are case insensitive
pt: As correspondências não fazem distinção de capitalização

en: Maximize
pt: Maximizar

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
pt: Elemento de Áudio

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
pt: Controlos de reprodução e área de estado do elemento de áudio

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
pt: Iniciar a reprodução

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
pt: Estado do filme actual

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
pt: Tempo actual do filme

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
pt: Tempo Decorrido

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
pt: Botão de Ecrã Completo

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
pt: Limpeza do tempo do filme

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
pt: Pega de limpeza do tempo do filme

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
pt: Botão de Silêncio

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
pt: Silenciar as faixas de áudio

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
pt: Botão para Pausa

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
pt: Pausar a reprodução

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
pt: Botão para Reproduzir

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
pt: Reproduzir o filme no modo de ecrã completo

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
pt: Tempo Restante

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
pt: Tempo restante do filme

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
pt: Repor a transmissão do filme em tempo-real

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
pt: Botão para Voltar ao Tempo-Real

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
pt: Botão de Recuo

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
pt: Recuar o filme

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
pt: Botão para Recuar

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
pt: Botão para Avançar

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
pt: Recuar rapidamente

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
pt: Avançar rapidamente

[ctx: Media controller element]
en: Slider
pt: Barra Deslizante

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
pt: Pega da Barra

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
pt: Área de Estado

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
pt: Botão de Som

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
pt: Activar o som das faixas de áudio

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
pt: Elemento de Vídeo

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
pt: Controlos de reprodução e área de estado do elemento de vídeo

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
pt: A carregar...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
pt: Difusão em Directo

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
pt: %1 dias %2 horas %3 minutos %4 segundos

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
pt: %1 horas %2 minutos %3 segundos

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
pt: %1 minutos %2 segundos

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
pt: %1 segundos

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
pt: Tempo indefinido

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
pt: O tipo de membro %1 não pode derivar do tipo de membro %2 do tipo de base %4 do %3.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o tipo de membro %1 do elemento %2.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
pt: O tipo de membro do tipo simples %1 não pode ser um tipo complexo.

en: Method names cannot begin with an upper case letter
pt: Os nomes dos métodos não podem começar por letras maiúsculas

en: Mi&nimize
pt: Mi&nimizar

en: Millimeters (mm)
pt: Milímetros (mm)

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Missing codec helper script assistant.
pt: Falta o assistente do programa auxiliar do codificador.

en: Missing default state in history state '%1'
pt: Falta o estado predefinido no estado histórico '%1'

en: Missing initial state in compound state '%1'
pt: Falta o estado inicial no estado composto '%1'

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
pt: As importações de módulos deverão ocorrer antes das declarações de funções, variáveis e opções.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
pt: A divisão com módulo (%1) por zero (%2) é indefinida.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
pt: O mês %1 está fora do intervalo %2..%3.

en: More
pt: Mais

en: More than one value found for field %1.
pt: Foi encontrado mais que um valor para o campo %1.

en: More...
pt: Mais...

en: Move the cursor to the end of the block
pt: Tira a janela da frente

en: Move the cursor to the end of the document
pt: Mover o cursor para o fim do documento

en: Move the cursor to the end of the line
pt: Move o cursor para o fim da linha

en: Move the cursor to the next character
pt: Mover o cursor para o carácter seguinte

en: Move the cursor to the next line
pt: Mover o cursor para a linha seguinte

en: Move the cursor to the next word
pt: Mover o cursor para a palavra seguinte

en: Move the cursor to the previous character
pt: Mover o cursor para o carácter anterior

en: Move the cursor to the previous line
pt: Mover o cursor para a linha anterior

en: Move the cursor to the previous word
pt: Mover o cursor para a palavra anterior

en: Move the cursor to the start of the block
pt: Mover o cursor para o início do bloco

en: Move the cursor to the start of the document
pt: Mover o cursor para o início do documento

en: Move the cursor to the start of the line
pt: Mover o cursor para o início da linha

en: Moves the window out of the way
pt: Tira a janela da frente

en: Multicast error
pt: Erro de difusão

en: Multiple input method switcher
pt: Selector de métodos de introdução de caracteres

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
pt: Um selector de métodos de introdução de caracteres que usa o menu de contexto dos itens de texto

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
pt: A multiplicação de um valor do tipo %1 por %2 ou %3 (infinito positivo ou negativo) não é permitida.

[ctx: Mute]
en: Mute
pt: Mudo

en: Muted
pt: Mudo

en: Name
pt: Nome

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
pt: O espaço de nomes %1 só poderá ser associado a %2 (e está declarado previamente em qualquer um dos casos).

en: Namespace %1 cannot be used as a type
pt: O espaço de nomes %1 não pode ser usado como um tipo

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
pt: As declarações de espaços de nomes deverá ocorrer antes das declarações das funções, variáveis e opções.

en: Namespace prefix '%1' not declared
pt: O prefixo do espaço de nomes '%1' não está declarado

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
pt: O prefixo do espaço de nomes '%1' não está definido.

en: Network communication error
pt: Erro de comunicação na rede

en: Network error
pt: Erro de rede

en: Network operation timed out
pt: Passou o tempo-limite para a operação de rede

en: Network timeout.
pt: Passou o tempo-limite de rede.

en: Network unavailable
pt: A rede está indisponível

en: Network unreachable
pt: A rede está inacessível

en: New
pt: Novo

en: Next
pt: Seguinte

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
pt: Sem Sugestões Encontradas

en: No casting is possible with %1 as the target type.
pt: Não é possível converter para o tipo de destino %1.

en: No certificates could be verified
pt: Não foi possível verificar quaisquer certificados

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
pt: Não existe nenhum ascendente para os destinos e origem da transição do estado '%1'

en: No comparisons can be done involving the type %1.
pt: Não pode efectuar comparações que envolvam o tipo %1.

en: No definition for element %1 available.
pt: Não existe nenhuma definição disponível para o elemento %1.

en: No error
pt: Sem erros

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
pt: Não são suportadas funções externas. Todas as funções suportadas podem ser usadas directamente, sem ter de as declarar primeiro como externas

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
pt: Não está disponível um motor de ficheiros ou então este não suporta o 'UnMapExtension'

en: No function with name %1 is available.
pt: Não existe nenhuma função disponível com o nome %1.

en: No function with signature %1 is available
pt: Não está disponível nenhuma função com a assinatura %1

en: No host name given
pt: Não foi indicado o nome da máquina

en: No namespace binding exists for the prefix %1
pt: Não existe uma associação ao espaço de nomes com o prefixo %1

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
pt: Não existe nenhum operando numa divisão inteira, %1, pode ser %2.

en: No program defined
pt: Nenhum programa definido

en: No property alias location
pt: Não está definida a localização do nome alternativo da propriedade

en: No referenced value found for key reference %1.
pt: Não foi encontrado o valor da referência de chave %1.

en: No schema defined for validation.
pt: Não foi definido nenhum esquema de validação.

en: No suitable proxy found
pt: Não foi encontrado um 'proxy' adequado

en: No template by name %1 exists.
pt: Não existe nenhum modelo com o nome %1.

en: No value is available for the external variable with name %1.
pt: Não está disponível nenhum valor para a variável externa com o nome %1.

en: No variable with name %1 exists
pt: Não existe nenhuma variável com o nome %1

en: Non-existent attached object
pt: O objecto associado não existe

en: Non-unique value found for constraint %1.
pt: Foi encontrado um valor não único para a restrição %1.

en: None
pt: Nenhuma

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
pt: Nenhuma das expressões 'pragma' são suportadas. Como tal, deverá estar presente uma expressão de salvaguarda

en: Not an attached property name
pt: Não é o nome de uma propriedade associada

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Not ready
pt: Não disponível

en: Not ready to play
pt: Ainda não pronto para reproduzir

en: Not supported
pt: Não suportado

en: Notation %1 already defined.
pt: A notação %1 já está definida.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo da notação não consta na faceta 'enumeration'.

en: One of the CA certificates is invalid
pt: Um dos certificados da AC é inválido

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
pt: Só são permitidas as facetas %1 e %2 ao derivar por uma união.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
pt: Só poderá ocorrer uma declaração de %1 no prólogo da pesquisa.

en: Only one %1-element can appear.
pt: Só é permitido um elemento %1.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
pt: O prefixo %1 só poderá ser associado a %2 e vice-versa.

en: Open
pt: Abrir

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
pt: Abrir o Áudio

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
pt: Abrir a Moldura

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
pt: Abrir uma Imagem

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
pt: Abrir uma Ligação

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
pt: Abrir o Vídeo

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
pt: Abrir numa Janela Nova

en: Opening clip failed
pt: A abertura do conteúdo foi mal-sucedida

en: Operation canceled
pt: A operação foi cancelada

en: Operation on non-socket
pt: Operação sobre algo que não é um 'socket'

en: Operation on socket is not supported
pt: A operação sobre o 'socket' não é suportada

en: Operation stopped by the user
pt: Operação cancelada pelo utilizador

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
pt: O operador %1 não pode ser usado nos valores atómicos do tipo %2 e %3.

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
pt: O operador %1 não pode ser usado no tipo %2.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
pt: O operador %1 não está disponível entre os valores atómicos do tipo %2 e %3.

en: Options
pt: Opções

en: Orientation
pt: Orientação

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Out of resources
pt: Sem mais recursos

en: Outdent
pt: Remover a Indentação

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
pt: Contorno

en: Output &file:
pt: &Ficheiro de saída:

en: Output Settings
pt: Configuração do Resultado

en: Overflow
pt: Esgotamento

en: Overflow: Can't represent date %1.
pt: Esgotamento do Limite: Não é possível representar a data %1.

en: Overflow: Date can't be represented.
pt: Esgotamento do Limite: Não é possível representar a data.

en: P&roperties
pt: P&ropriedades

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
pt: O valor de POLICY_DB_DEFAULT deverá ser definido antes de poder usar qualquer outra definição de POLICY

en: Page
pt: Página

en: Page down
pt: Página abaixo

en: Page left
pt: Página à esquerda

en: Page right
pt: Página à direita

en: Page size:
pt: Tamanho da página:

en: Page up
pt: Página acima

en: Pages from
pt: Páginas da

en: Paper
pt: Papel

en: Paper source:
pt: Origem do papel:

en: Parse error: %1
pt: Erro de processamento: %1

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
pt: A partícula contém sequências especiais não-deterministas.

en: Paste and Match Style
pt: Colar e Corresponder ao Estilo

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
pt: Colar

en: Path not found
pt: A localização não foi encontrada

[ctx: Pause]
en: Pause
pt: Pausa

en: Pause failed
pt: A pausa foi mal-sucedida

en: Permission denied
pt: Não tem permissões suficientes

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
pt: Acessibilidade

[ctx: Phonon::]
en: Communication
pt: Comunicações

[ctx: Phonon::]
en: Games
pt: Jogos

[ctx: Phonon::]
en: Music
pt: Música

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
pt: Notificações

[ctx: Phonon::]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
pt: Saída de Áudio

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
pt: O dispositivos de saída do áudio

[ctx: Play]
en: Play
pt: Tocar

en: Play/Pause Animations
pt: Reproduzir/Pausar as Animações

en: PlayBook IMF
pt: IMF do PlayBook

en: Playback complete
pt: Reprodução completa

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
pt: A instalação do codificador do 'plugin' foi mal-sucedida para o codificador: %0

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
pt: Os dados de verificação do 'plugin' não correspondem em '%1'

en: Points (pt)
pt: Pontos (pt)

en: Portrait
pt: Retrato

en: Position
pt: Posição

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
pt: Foi detectado um ciclo de âncoras no método 'centerIn'.

en: Possible anchor loop detected on fill.
pt: Foi detectado um ciclo de âncoras no método 'fill'.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
pt: Foi detectado um possível ciclo de âncoras na âncora horizontal.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
pt: Foi detectado um possível ciclo de âncoras na âncora vertical.

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
pt: O prefixo %1 só poderá ser associado a %2 (e está, em qualquer dos casos, declarado previamente).

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
pt: O prefixo %1 já está definido no prólogo.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
pt: O prefixo do nome qualificado %1 não está definido.

en: Premature end of document.
pt: Atingiu-se prematuramente o fim do documento.

en: Press
pt: Carregar

en: Preview
pt: Antevisão

en: Previous
pt: Anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Print To File ...
pt: Imprimir para um Ficheiro ...

en: Print all
pt: Imprimir tudo

en: Print current page
pt: Imprimir a página actual

en: Print range
pt: Imprimir o intervalo

en: Print selection
pt: Imprimir a selecção

en: Print to File (PDF)
pt: Imprimir para um Ficheiro (PDF)

en: Print to File (Postscript)
pt: Imprimir para um Ficheiro (PostScript)

en: Printer
pt: Impressora

en: Private key does not certify public key, %1
pt: A chave privada não certifica a chave pública, %1

en: Process crashed
pt: O processo estoirou

en: Process failed to start: %1
pt: Não foi possível iniciar o processo: %1

en: Process operation timed out
pt: A operação do processo expirou o seu tempo-limite

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
pt: A promoção de %1 para %2 poderá original alguma perda de precisão.

en: Property assignment expected
pt: Era esperada uma atribuição à propriedade

en: Property has already been assigned a value
pt: A propriedade já tem um valor associado

en: Property names cannot begin with an upper case letter
pt: Os nomes das propriedades não podem começar por maiúsculas

en: Property value set multiple times
pt: O valor da propriedade foi definido várias vezes

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
pt: O PropertyChanges não suporta a criação de objectos específicos do estado.

en: Protocol type not supported
pt: O tipo de protocolo não é suportado

en: Proxy authentication failed
pt: A autenticação no 'proxy' foi mal-sucedida

en: Proxy authentication failed: %1
pt: A autenticação no 'proxy' foi mal-sucedida: %1

en: Proxy host not found
pt: A máquina do 'proxy' não foi encontrada

en: Proxy server error
pt: Erro do servidor 'proxy'

en: Proxy server not supported
pt: O servidor 'proxy' não é suportado

en: PulseAudio Sound Server
pt: Servidor de Som PulseAudio

en: Puts a maximized window back to normal
pt: Põe uma janela maximizada no estado normal

en: Puts a minimized window back to normal
pt: Põe uma janela minimizada no estado normal

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
pt: Não é possível associar a variável

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
pt: Não é possível executar a instrução

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
pt: Não foi possível obter o primeiro

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
pt: Não é possível obter o registo seguinte

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
pt: Não é possível obter o registo %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
pt: Não é possível preparar a instrução

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
pt: O Qt foi compilado sem suporte para o QMovie

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
pt: Foi detectado um ciclo de associações para a propriedade "%1"

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
pt: Era esperado o tipo do parâmetro

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
pt: Era esperado um tipo de propriedade

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
pt: Era esperado o item '%1'

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
pt: Era esperado o nome do tipo

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
pt: O identificador não pode começar com um literal numérico

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
pt: Carácter inválido

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
pt: Sequência de escape inválida

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
pt: Sintaxe inválida para o número exponencial

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
pt: A sequência de escape Unicode é inválida

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
pt: O ID de qualificação da importação é inválido

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
pt: O modificador de tipo da propriedade é inválido

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
pt: A opção da expressão regular '%0' é inválida

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
pt: Existe uma declaração de JavaScript fora do elemento Script

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
pt: A importação da biblioteca necessita da definição de uma versão

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
pt: O valor da propriedade está definido várias vezes

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
pt: O 'readonly' ainda não é suportado

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
pt: O nome reservado "Qt" não pode ser usado como item de qualificação

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
pt: Os itens de qualificação da importação do programa deverão ser únicos.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
pt: A importação do programa necessita de um item de qualificação

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
pt: Erro de sintaxe

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
pt: O comentário não foi fechado no fim do ficheiro

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
pt: Ocorreu um texto não fechado no fim da linha

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
pt: O modificador do tipo de propriedade é inesperado

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
pt: O item '%1' é inesperado

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
pt: A sequência de escape da expressão regular não está terminada

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
pt: A classe da expressão regular não está terminada

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
pt: O literal da expressão regular não está terminado

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
pt: Não é possível atribuir um objecto à propriedade do 'signal' %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
pt: Não é possível atribuir um objecto à propriedade 'interface'

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
pt: Não é possível atribuir um objecto à lista

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
pt: Não é possível atribuir o tipo de objecto %1 sem um método predefinido

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
pt: Não é possível atribuir o valor %1 à propriedade %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
pt: Não é possível ligar ao 'signal'/'slot' não correspondido %1 %vs. %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
pt: Não é possível definir as propriedades de %1, por esta ser nula

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
pt: Não é possível criar o objecto associado

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
pt: Não é possível criar o objecto do tipo %1

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
pt: O Qt foi compilado sem suporte para o 'xmlpatterns'

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
pt: Uma pesquisa XmlListModel deverá começar por '/' ou "//"

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
pt: Fec&har

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
pt: &Não

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
pt: &Sim

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
pt: Interromper

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
pt: Fechar sem Gravar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
pt: Esquecer

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
pt: Não Gravar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
pt: Nã&o a Tudo

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
pt: Reiniciar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
pt: Repor as Predefinições

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
pt: Repetir

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
pt: Gravar Tudo

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
pt: Sim &a Tudo

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
pt: Unidade

[ctx: QFileDialog]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
pt: O Meu Computador

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
pt: Qualquer

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
pt: Árabe

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
pt: Arménio

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
pt: Preto

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
pt: Cirílico

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
pt: Semi

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
pt: Semi-Negrito

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
pt: Geórgio

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
pt: Grego

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
pt: Hebreu

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
pt: Japonês

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
pt: Coreano

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
pt: Latino

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
pt: Leve

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
pt: Oblíquo

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
pt: Rúnico

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
pt: Símbolo

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
pt: Sírio

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
pt: Tailandês

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
pt: Tibetano

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
pt: Não foi indicado o nome da máquina

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
pt: O nome da máquina é inválido

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
pt: Não foi indicado o nome da máquina

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
pt: Não foi possível iniciar a transacção

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
pt: Erro ao aceder à base de dados

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
pt: Não foi possível confirmar a transacção

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
pt: Não foi possível anular a transacção

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
pt: Não foi possível reservar a instrução

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
pt: Não foi possível descrever a instrução de entrada

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
pt: Não foi possível descrever a instrução

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
pt: Não foi possível obter o item seguinte

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
pt: Não foi possível encontrar a lista

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
pt: Não foi possível obter os dados da lista

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
pt: Não foi possível obter os dados da pesquisa

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
pt: Não foi possível obter os dados da instrução

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
pt: Não foi possível preparar a instrução

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
pt: Não foi possível iniciar a transacção

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
pt: Não foi possível fechar a instrução

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
pt: Não foi possível confirmar a transacção

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
pt: Não é possível criar um BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
pt: Não foi possível executar a pesquisa

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
pt: Não é possível aceder ao BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
pt: Não é possível ler o BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
pt: Não é possível gravar o BLOB

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
pt: Não há espaço livre no dispositivo

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
pt: Não existe esse ficheiro ou pasta

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
pt: Permissão negada

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
pt: Estão demasiados ficheiros abertos

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
pt: Não foi possível associar os valores de saída

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
pt: Não foi possível associar o valor

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
pt: Não foi possível executar a pesquisa seguinte

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
pt: Não foi possível executar a pesquisa

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
pt: Não foi possível executar a instrução

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
pt: Não foi possível obter os dados

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
pt: Não foi possível preparar a instrução

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
pt: Não foi possível reiniciar a instrução

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
pt: Não foi possível guardar o resultado seguinte

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
pt: Não foi possível guardar o resultado

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
pt: Não foi possível guardar os resultados da instrução

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
pt: Barra do Canto

[ctx: QMessageBox]
en: Help
pt: Ajuda

en: QName content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo do QName não corresponde à faceta 'pattern'.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo do QName não consta na faceta 'enumeration'.

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
pt: Erro ao aceder a %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
pt: URI inválido: %1

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
pt: Erro de gravação em %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
pt: Não é possível aceder a %1: o local é uma pasta

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
pt: Erro ao aceder a %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
pt: Erro de leitura de %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
pt: Pedido para abrir um ficheiro não-local %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
pt: Erro de escrita em %1: %2

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
pt: O acesso à rede está desactivado.

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
pt: Erro na sessão de rede.

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
pt: O protocolo "%1" é desconhecido

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
pt: erro de início da infra-estrutura.

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
pt: Não foi possível iniciar a transacção

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
pt: Não é possível confirmar a transacção

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
pt: Não foi possível inicializar

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
pt: Não é possível anular a transacção

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
pt: Não é possível alocar a instrução

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
pt: Não foi possível associar as colunas para a execução em lote

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
pt: Não foi possível associar o valor

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
pt: Não é possível executar a instrução em lote

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
pt: Não é possível executar a instrução

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
pt: Não foi possível obter o tipo de instrução

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
pt: Não é possível ir para o registo seguinte

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
pt: Não é possível preparar a instrução

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
pt: QODBCResult::reset: não é possível definir o 'SQL_CURSOR_STATIC' como atributo da instrução. Verifique por favor a configuração do seu controlador de ODBC

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
pt: Não é possível associar a variável

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
pt: Não é possível executar a instrução

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
pt: Não foi possível obter

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
pt: Não foi possível obter o primeiro

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
pt: Não foi possível obter o último

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
pt: Não é possível obter o registo seguinte

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
pt: Não foi possível obter o anterior

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
pt: Não é possível preparar a instrução

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
pt: Nome

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
pt: Valor

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
pt: Não é possível criar a pesquisa

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
pt: Não é possível preparar a instrução

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
pt: Imprimir

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
pt: Exportar para PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
pt: Exportar para PostScript

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
pt: Primeira página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
pt: Ajustar à página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
pt: Ajustar à largura

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
pt: Paisagem

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
pt: Última página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
pt: Página seguinte

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
pt: Configuração da Página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
pt: Configuração da página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
pt: Retrato

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
pt: Página anterior

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
pt: Imprimir

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
pt: Antevisão da Impressão

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
pt: Mostrar as páginas em face

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
pt: Mostrar uma visão geral de todas as páginas

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
pt: Mostrar uma única página

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
pt: Ampliar

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
pt: Reduzir

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
pt: sintaxe inválida da classe de caracteres

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
pt: sintaxe de pesquisa antecipada inválida

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
pt: sintaxe de repetição inválida

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
pt: funcionalidade desactivada usada

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
pt: categoria inválida

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
pt: intervalo inválido

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
pt: valor em octal inválido

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
pt: referências anteriores não suportadas; ver o erro 2371 do Qt

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
pt: atingiu-se o limite interno

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
pt: falta o separador esquerdo

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
pt: não ocorreram erros

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
pt: atingiu-se o fim de forma inesperada

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
pt: Não foi possível executar a instrução

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
pt: Não foi possível obter os resultados

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
pt: Sem pesquisa

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
pt: O número de parâmetros não corresponde

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
pt: Não foi possível associar os parâmetros

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
pt: Não é possível executar várias instruções de uma vez

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
pt: Não foi possível executar a instrução

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
pt: Não foi possível obter a linha

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
pt: Não foi possível reiniciar a instrução

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
pt: Condição

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
pt: Número de acessos

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
pt: Número de itens ignorados

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
pt: Localização

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
pt: Execução única

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
pt: Nome

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
pt: Valor

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
pt: Nível

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
pt: Localização

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
pt: Nome

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
pt: Adicionar um Favorito

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
pt: Ajustar o Brilho

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
pt: Aplicação à Esquerda

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
pt: Aplicação à Direita

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
pt: Faixas de Áudio em Ciclo

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
pt: Avançar o Áudio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
pt: Reproduzir Aleatoriamente o Áudio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
pt: Repetir o Áudio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
pt: Recuar o Áudio

[ctx: QShortcut]
en: Away
pt: Ausente

[ctx: QShortcut]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
pt: Recuar/Avançar

[ctx: QShortcut]
en: Backtab
pt: Tab invertido

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
pt: Aumento dos Graves

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
pt: Descer os Graves

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
pt: Subir os Graves

[ctx: QShortcut]
en: Battery
pt: Bateria

[ctx: QShortcut]
en: Book
pt: Livro

[ctx: QShortcut]
en: Browser
pt: Navegador

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
pt: Calculadora

[ctx: QShortcut]
en: Call
pt: Chamar

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
pt: Foco da Máquina

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
pt: Disparo da Máquina

[ctx: QShortcut]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
pt: Limpar e Capturar

[ctx: QShortcut]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: QShortcut]
en: Code input
pt: Entrada de código

[ctx: QShortcut]
en: Community
pt: Comunidade

[ctx: QShortcut]
en: Context1
pt: Contexto1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
pt: Contexto2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
pt: Contexto3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
pt: Contexto4

[ctx: QShortcut]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: QShortcut]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: QShortcut]
en: Display
pt: Ecrã

[ctx: QShortcut]
en: Documents
pt: Documentos

[ctx: QShortcut]
en: Down
pt: Baixo

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
pt: Comutação do Eisu

[ctx: QShortcut]
en: Eject
pt: Ejectar

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
pt: Favoritos

[ctx: QShortcut]
en: Finance
pt: Finanças

[ctx: QShortcut]
en: Flip
pt: Inverter

[ctx: QShortcut]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: QShortcut]
en: Game
pt: Jogo

[ctx: QShortcut]
en: Go
pt: Ir

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
pt: Fim do Hangul

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
pt: Hangul Especial

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
pt: Início do Hangul

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
pt: Desligar

[ctx: QShortcut]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
pt: Hibernar

[ctx: QShortcut]
en: History
pt: Histórico

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
pt: Escritório Pessoal

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
pt: Página Pessoal

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
pt: Referências Importantes

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
pt: Diminuir o Brilho do Teclado

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
pt: Aumentar o Brilho do Teclado

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
pt: Luz do Teclado Ligada/Desligada

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
pt: Menu do Teclado

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
pt: Marcação do Último Número

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
pt: Lançar o (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
pt: Lançar o (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
pt: Lançar o (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
pt: Lançar o (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
pt: Lançar o (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
pt: Lançar o (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
pt: Lançar o (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
pt: Lançar o (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
pt: Lançar o (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
pt: Lançar o (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
pt: Lançar o (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
pt: Lançar o (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
pt: Lançar o (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
pt: Lançar o (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
pt: Lançar o (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
pt: Lançar o (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
pt: Lançar o E-Mail

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
pt: Lançar a Multimédia

[ctx: QShortcut]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
pt: Lâmpada

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
pt: Encerrar

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
pt: Encaminhar o Correio

[ctx: QShortcut]
en: Market
pt: Mercado

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
pt: Seguinte

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
pt: Pausa

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
pt: Tocar

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
pt: Anterior

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
pt: Gravar

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
pt: Parar

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
pt: Reunião

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
pt: Mensageiro

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
pt: Diminuir o Brilho do Monitor

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
pt: Aumentar o Brilho do Monitor

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
pt: Vários Candidatos

[ctx: QShortcut]
en: Music
pt: Música

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
pt: As Minhas Páginas

[ctx: QShortcut]
en: News
pt: Notícias

[ctx: QShortcut]
en: No
pt: Não

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
pt: Abrir um URL

[ctx: QShortcut]
en: Option
pt: Opção

[ctx: QShortcut]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: QShortcut]
en: Phone
pt: Telefone

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
pt: Imagens

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
pt: Desligar

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
pt: Candidato Anterior

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
pt: Actualizar

[ctx: QShortcut]
en: Reload
pt: Recarregar

[ctx: QShortcut]
en: Reply
pt: Responder

[ctx: QShortcut]
en: Right
pt: Direita

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
pt: Rodar as Janelas

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
pt: Rotação do Teclado

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
pt: Rotação PB

[ctx: QShortcut]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
pt: Protector de Ecrã

[ctx: QShortcut]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: QShortcut]
en: Send
pt: Enviar

[ctx: QShortcut]
en: Shop
pt: Loja

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
pt: Suspender

[ctx: QShortcut]
en: Space
pt: Espaço

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
pt: Ortografia

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
pt: Dividir o Ecrã

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo

[ctx: QShortcut]
en: Standby
pt: Suspender

[ctx: QShortcut]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
pt: Legenda

[ctx: QShortcut]
en: Support
pt: Suporte

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
pt: Painel das Tarefas

[ctx: QShortcut]
en: Time
pt: Hora

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
pt: Comutar a Chamada/Suspensão

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
pt: Comutar a Reprodução/Pausa

[ctx: QShortcut]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
pt: Menu de Topo

[ctx: QShortcut]
en: Travel
pt: Viagem

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
pt: Descer os Agudos

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
pt: Subir os Agudos

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
pt: Banda Ultra-Larga

[ctx: QShortcut]
en: Up
pt: Cima

[ctx: QShortcut]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: QShortcut]
en: View
pt: Ver

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
pt: Marcação por Voz

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
pt: Descer o Volume

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
pt: Silenciar

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
pt: Subir o Volume

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
pt: Acordar

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
pt: Rede Sem-Fios

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
pt: Processador de Texto

[ctx: QShortcut]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
pt: Passou o tempo-limite para a operação de rede

[ctx: QSql]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
pt: Deseja cancelar as suas alterações?

[ctx: QSql]
en: Confirm
pt: Confirmar

[ctx: QSql]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
pt: Deseja apagar este registo?

[ctx: QSql]
en: Insert
pt: Inserir

[ctx: QSql]
en: No
pt: Não

[ctx: QSql]
en: Save edits?
pt: Deseja guardar as alterações?

[ctx: QSql]
en: Update
pt: Actualizar

[ctx: QSql]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
pt: Erro ao obter o número de colunas

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
pt: Erro ao obter o nome da coluna

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
pt: Erro ao obter o tipo da coluna

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
pt: O número de parâmetros não corresponde

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
pt: A instrução não está preparada

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
pt: Não foi possível associar os parâmetros

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
pt: Não é possível executar a instrução

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
pt: Não foi possível obter a linha

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
pt: Não foi possível reiniciar a instrução

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
pt: %1: já existe

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
pt: %1: não existe

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
pt: %1: o 'ftok' falhou

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
pt: %1: a chave está em branco

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
pt: %1: erro do nome

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
pt: %1: sem mais recursos

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
pt: %1: permissão negada

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
pt: %1: não é possível criar a chave

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
pt: %1: erro desconhecido %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
pt: Início da incorporação da esquerda-para-direita (LRE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
pt: Marca de esquerda-para-direita (LRM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
pt: Início da sobreposição da esquerda-para-direita (LRO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
pt: Formatação direccional Pop PDF

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
pt: Início da incorporação da direita-para-esquerda (RLE)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
pt: Marca de direita-para-esquerda (RLM)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
pt: Início da sobreposição da direita-para-esquerda (RLO)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
pt: Junção de tamanho zero (ZWJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
pt: Não-junção de tamanho zero (ZWNJ)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
pt: Espaço de tamanho zero (ZWSP)

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
pt: Fundo

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
pt: Extremo esquerdo

[ctx: QWebPage]
en: Page down
pt: Página abaixo

[ctx: QWebPage]
en: Page left
pt: Página à esquerda

[ctx: QWebPage]
en: Page right
pt: Página à direita

[ctx: QWebPage]
en: Page up
pt: Página acima

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
pt: Limite de redirecções atingido

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
pt: Extremo direito

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
pt: Deslocar para baixo

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
pt: Desloque aqui

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
pt: Deslocar à esquerda

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
pt: Deslocar à direita

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
pt: Deslocar para cima

[ctx: QWebPage]
en: Top
pt: Topo

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
pt: Inspector Web - %2

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
pt: declaração da codificação ou autónoma esperada ao ler a declaração do XML

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
pt: erro na declaração de texto de uma entidade externa

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
pt: ocorreu um erro ao analisar o comentário

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
pt: ocorreu um erro ao analisar o conteúdo

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
pt: ocorreu um erro ao analisar a definição do tipo de documento

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
pt: ocorreu um erro ao analisar o elemento

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
pt: ocorreu um erro ao analisar a referência

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
pt: erro gerado pelo consumidor

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
pt: as referências a entidades gerais externas não são permitidas no DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
pt: as referências a entidades gerais externas não são permitidas no valor do atributo

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
pt: as referências gerais internas de entidades não são permitidas no DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
pt: nome inválido para a instrução de processamento

[ctx: QXml]
en: letter is expected
pt: esperada uma letra

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
pt: mais do que uma definição do tipo do documento

[ctx: QXml]
en: no error occurred
pt: não ocorreram erros

[ctx: QXml]
en: recursive entities
pt: entidades recursivas

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
pt: declaração autónoma esperada ao ler a declaração do XML

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
pt: falta de correspondência de 'tags'

[ctx: QXml]
en: unexpected character
pt: carácter inesperado

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
pt: fim do ficheiro inesperado

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
pt: referências a entidades não analisadas num contexto inválido

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
pt: esperada a versão ao ler a declaração de XML

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
pt: valor inválido para a declaração autónoma

en: Qt Script Debugger
pt: Depurador de QtScript

en: Read-only Transaction
pt: Transacção Apenas para Leitura

en: Redo %1
pt: Refazer: %1

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver a referência %1 do elemento %2.

en: Reflections delay (ms)
pt: Atraso nos reflexos (ms)

en: Reflections level (mB)
pt: Nível de reflexos (mB)

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
pt: Recarregar

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
pt: A máquina remota fechou de forma prematura a ligação em %1

en: Remove
pt: Remover

en: Remove formatting
pt: Remover a formatação

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
pt: A cardinalidade necessária é %1, mas obteve a cardinalidade %2.

en: Required type is %1, but %2 was found.
pt: O tipo necessário é o %1, mas foi obtido o %2.

en: Resource error (fork failure): %1
pt: Erro no recurso (problema no 'fork'): %1

en: Restore
pt: Repor

en: Restore Down
pt: Restaurar em Baixo

en: Restore down
pt: Repor em baixo

en: Restore up
pt: Repor em cima

en: Reverb delay (ms)
pt: Atraso de reverberação (ms)

en: Reverb level (mB)
pt: Nível de reverberação (mB)

en: Reverse
pt: Inversa

en: Reverse landscape
pt: Paisagem invertida

en: Reverse portrait
pt: Retrato invertido

en: Revert back to device '%1'
pt: Voltar para o dispositivo '%1'

en: Right edge
pt: Extremo direito

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
pt: Direita para Esquerda

en: Roaming error
pt: Erro de encaminhamento

en: Roaming was aborted or is not possible.
pt: O encaminhamento foi interrompido ou não é possível.

en: Room HF level
pt: Nível de HF do ambiente

en: Room level (mB)
pt: Nível do ambiente (mB)

en: Run to Cursor
pt: Executar Até Ao Cursor

en: Run to New Script
pt: Executar até um Programa Novo

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
pt: A executar uma 'stylesheet' de XSL-T 1.0 com um processador 2.0.

en: S60 FEP input method
pt: Método de caracteres FEP do S60

en: SOCKS version 5 protocol error
pt: Ocorreu um erro no protocolo SOCKS versão 5

en: SOCKSv5 command not supported
pt: O comando de SOCKSv5 não é suportado

en: SQL transaction failed
pt: A transacção de SQL foi mal-sucedida

en: SQL: database version mismatch
pt: SQL: incoerência na versão da base de dados

en: Sample
pt: Exemplo

en: Script %1 unavailable
pt: O programa %1 está indisponível

en: Scroll Left
pt: Deslocar para a Esquerda

en: Scroll Right
pt: Deslocar para a Direita

en: Scroll down
pt: Deslocar para baixo

en: Scroll here
pt: Desloque aqui

en: Scroll left
pt: Deslocar à esquerda

en: Scroll right
pt: Deslocar à direita

en: Scroll up
pt: Deslocar para cima

en: Search
pt: Procurar

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
pt: Procurar na Web

en: Seek failed
pt: O posicionamento foi mal-sucedido

en: Seek file/device for image read failed
pt: O posicionamento no ficheiro/dispositivo para a leitura da imagem foi mal-sucedido

en: Select (Marquee)
pt: Seleccionar (Marquee)

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Select Font
pt: Seleccione o Tipo de Letra

en: Select IM
pt: Seleccionar o Método de Caracteres

en: Select to the end of the block
pt: Seleccionar até ao fim do bloco

en: Select to the end of the document
pt: Seleccionar até ao fim do documento

en: Select to the end of the line
pt: Seleccionar até ao fim da linha

en: Select to the next character
pt: Seleccionar até ao carácter seguinte

en: Select to the next line
pt: Seleccionar até à linha seguinte

en: Select to the next word
pt: Seleccionar até à palavra seguinte

en: Select to the previous character
pt: Seleccionar até ao carácter anterior

en: Select to the previous line
pt: Seleccionar até à linha anterior

en: Select to the previous word
pt: Seleccionar até à palavra anterior

en: Select to the start of the block
pt: Seleccionar até ao início do bloco

en: Select to the start of the document
pt: Seleccionar até ao início do documento

en: Select to the start of the line
pt: Seleccionar até ao início da linha

en: Selection
pt: Selecção

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
pt: A sequência ']]>' não é permitida no conteúdo.

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
pt: Um dispositivo sequencial (p.ex., um 'socket') não é suportado para a leitura de imagens

en: Server alert
pt: Alerta do servidor

en: Session aborted by user or system
pt: Sessão interrompida pelo utilizador ou sistema

en: Setting volume failed
pt: A definição do volume foi mal-sucedida

en: Sh&ade
pt: Enrol&ar

en: Shade
pt: Enrolar

en: Short side
pt: Lado menor

en: Show Details...
pt: Mostrar os Detalhes...

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
pt: Os nomes dos 'signals' não podem começar por maiúsculas

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'totalDigits'.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'maxInclusive'.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'minExclusive'.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não corresponde à faceta 'minInclusive'.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo de número inteiro com sinal não consta na faceta 'enumeration'.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
pt: O tipo simples %1 só poderá ter um tipo atómico simples como tipo de base.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
pt: O tipo simples %1 não pode derivar de %2, dado que o último define uma restrição como sendo final.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
pt: O tipo simples %1 não pode ter um tipo de base directo %2.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
pt: O tipo simples %1 contém o tipo de faceta não permitido %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
pt: O tipo simples %1 não é permitido ter como tipo de base o %2.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
pt: O tipo simples %1 só pode ter a faceta %2.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
pt: O tipo simples contém a faceta não permitida %1.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
pt: O tipo simples do elemento derivado %1 não pode ser derivado de forma válida do elemento de base.

en: Single property assignment expected
pt: Era esperada a atribuição a uma propriedade simples

en: Size
pt: Tamanho

en: SliderHandle
pt: Pega Deslizante

en: Socket error on %1: %2
pt: Erro no 'socket' em %1: %2

en: Socket is not connected
pt: O 'socket' não está ligado

en: Socket operation timed out
pt: A operação do 'socket' expirou o seu tempo-limite

en: Specified type %1 is not known to the schema.
pt: O tipo indicado %1 não é conhecido pelo esquema.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
pt: O tipo indicado %1 não pode ser substituído de forma válida pelo tipo de elemento %2.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
pt: A definição de 'use='prohibited'' dentro de um grupo de atributos não faz efeito.

en: SpeedoMeter
pt: Velocímetro

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
pt: Ortografia

en: Stack
pt: Pilha

en: Standalone accepts only yes or no.
pt: O atributo de autonomia só aceita 'yes' ou 'no'.

en: Stay on &Top
pt: Sempre no &Topo

en: Step &down
pt: &Descer um passo

en: Step Into
pt: Avançar Para

en: Step Out
pt: Sair

en: Step Over
pt: Avançar Sobre

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
pt: Parar

en: Streaming not supported
pt: A transmissão não é suportada

en: Stri&keout
pt: Ris&cado

en: Strikethrough
pt: Traçado

en: String content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo de texto não corresponde à faceta 'pattern'.

en: String content does not match the length facet.
pt: O conteúdo de texto não corresponde à faceta 'length'.

en: String content does not match the maxLength facet.
pt: O conteúdo de texto não corresponde à faceta 'maxLength'.

en: String content does not match the minLength facet.
pt: O conteúdo de texto não corresponde à faceta 'minLength'.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo de texto não consta na faceta 'enumeration'.

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
pt: Enviar

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Substitution group %1 has circular definition.
pt: O grupo de substituição %1 tem uma definição circular.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o grupo de substituição %1 do elemento %2.

en: Superscript
pt: Sobrescrito

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
pt: Mudar para o Ecrã Completo

en: System
pt: Sistema

en: TTL expired
pt: O tempo de vida expirou

en: Tabloid
pt: Tablóide

en: Tabloid (279 x 432 mm)
pt: Tablóide (279 x 432 mm)

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
pt: O espaço de nomes de destino %1, do esquema importado, é diferente do espaço de nomes de destino %2, tal como definido no esquema importado.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
pt: O espaço de nomes de destino %1, do esquema incluído, é diferente do espaço de nomes de destino %2, tal como definido no esquema incluído.

en: Temporary network failure.
pt: Falha temporária na rede.

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
pt: Direcção do Texto

en: Text nodes are not allowed at this location.
pt: Os nós de texto não são permitidos neste local.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
pt: O texto ou as referências de entidades não são permitidas dentro do elemento %1

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
pt: O eixo %1 não é suportado no XQuery

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
pt: O valor 'De' não pode ser mais que o valor 'Até'.

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
pt: A funcionalidade de Importação do Esquema não é suportada; como tal, não poderão ocorrer as declarações de %1.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
pt: A funcionalidade de Validação do Esquema não é suportada. Como tal, as expressões %1 não poderão ser usadas.

en: The TLS/SSL connection has been closed
pt: A ligação por TLS/SSL foi encerrada

en: The URI cannot have a fragment
pt: O URI não pode ter um fragmento

en: The address is invalid for this operation
pt: O endereço é inválido para esta operação

en: The address is not available
pt: O endereço não está disponível

en: The address is protected
pt: O endereço está protegido

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
pt: O atributo %1 só poderá aparecer no primeiro elemento %2.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
pt: O atributo %1 não pode aparecer no %2, quando é um filho de %3.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
pt: O atributo %1 deverá aparecer no elemento %2.

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
pt: O parâmetro do tamanho da sequência 'basicConstraints' foi excedido

en: The bound address is already in use
pt: O endereço associado já está em uso

en: The certificate has expired
pt: O certificado expirou

en: The certificate is not yet valid
pt: O certificado ainda não é válido

en: The certificate is self-signed, and untrusted
pt: O certificado está auto-assinado, pelo que não é fidedigno

en: The certificate signature could not be decrypted
pt: Não foi possível descodificar a assinatura do certificado

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
pt: O campo 'não depois' do certificado contém uma hora inválida

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
pt: O campo 'não antes' do certificado contém uma hora inválida

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
pt: O ponto de código %1, a ocorrer em %2 com a codificação %3, é um carácter de XML inválido.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
pt: O certificado de emissor do candidato actual foi rejeitado, porque o nome e o número de série do seu emissor estavam presentes e não correspondiam ao identificador de chave da autoridade do certificado actual

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
pt: O certificado de emissor do candidato actual foi rejeitado, porque o nome do seu sujeito não correspondia ao nome do emissor do certificado actual

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
pt: Os dados de uma instrução de processamento não podem conter o texto %1

en: The default collection is undefined
pt: A colecção por omissão não está definida

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
pt: O elemento com o nome local %1 não existe na XSL-T.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
pt: A codificação %1 é inválida. Deverá conter caracteres Ocidentais apenas, não deverá conter espaços em branco e deverá corresponder à expressão regular %2.

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
pt: O ficheiro '%1' não é um 'plugin' válido do Qt.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
pt: O primeiro argumento de %1 não pode ser do tipo %2.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
pt: O primeiro argumento de %1 não poderá ser do tipo %2. Deverá ser um tipo numérico, xs:yearMonthDuration ou xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
pt: O primeiro argumento de %1 não pode ser do tipo %2. Deverá ser do tipo %3, %4 ou %5.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
pt: O primeiro operando numa divisão inteira, %1, não pode ser infinito (%2).

en: The focus is undefined.
pt: O foco não está definido.

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
pt: O nome da máquina não correspondeu a nenhuma das máquinas válidas para este certificado

en: The initialization of variable %1 depends on itself
pt: A inicialização da variável %1 depende de si própria

en: The issuer certificate could not be found
pt: Não foi possível encontrar o certificado do emissor

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
pt: Não foi possível encontrar o certificado do emissor de um certificado local

en: The item %1 did not match the required type %2.
pt: O item %1 não correspondia ao tipo obrigatório %2.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
pt: A palavra-chave %1 não pode ocorrer com mais nenhum outro nome de modo.

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
pt: O último passo de um caminho deverá conter nós ou valores atómicos. Não pode ser uma mistura dos dois.

en: The module import feature is not supported
pt: A funcionalidade de importação de módulos não é suportada

en: The name %1 does not refer to any schema type.
pt: O nome %1 não se refere a nenhum tipo de esquema.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
pt: O nome de um atributo calculado não pode ter o URI do espaço de nomes %1 com o nome local %2.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
pt: O nome de uma variável associada a uma expressão 'for' deverá ser diferente da variável de posição. Neste caso, as duas variáveis %1 entram em conflito.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
pt: O nome de uma expressão de extensão deverá estar num espaço de nomes.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
pt: O nome de uma opção deverá ter um prefixo. Não existem espaços de nomes predefinidos para as opções.

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
pt: O espaço de nomes %1 está reservado; como tal, as funções do utilizador não poderão usá-lo. Tente o prefixo predefinido %2, que existe para estes casos.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
pt: O URI do espaço de nomes não deverá ser o texto em branco se o associar a um prefixo %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
pt: O URI do espaço de nomes no nome de um atributo calculado não pode ser %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
pt: O URI do espaço de nomes deverá ser uma constante e não pode usar expressões envolventes.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
pt: O espaço de nomes para uma função do utilizador não poderá estar em branco (tente o prefixo predefinido %1, que existe para estes casos)

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
pt: O espaço de nomes de uma função do utilizador num módulo de biblioteca deverá ser equivalente ao espaço de nomes do módulo. Por outras palavras, deverá ser %1 em vez de %2

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
pt: A forma de normalização %1 não é suportada. As formas suportadas são %2, %3, %4, e %5, e nada, i.e. o texto vazio (sem normalização).

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
pt: O parâmetro %1 foi passado, mas não existe o %2 correspondente.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
pt: O parâmetro %1 é obrigatório, mas não foi indicado o %2 correspondente.

en: The peer certificate is blacklisted
pt: O certificado da outra máquina está bloqueado

en: The peer did not present any certificate
pt: A outra máquina não apresentou nenhum certificado

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
pt: O 'plugin' '%1' usa uma versão incompatível do Qt. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
pt: O 'plugin' '%1' usa uma versão incompatível do Qt. (Não é possível misturar bibliotecas de depuração com produção).

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
pt: O 'plugin' '%1' usa uma versão incompatível do Qt. Era esperada a chave "%2", mas obteve-se a "%3"

en: The plugin was not loaded.
pt: O 'plugin' não foi carregado.

en: The prefix %1 cannot be bound.
pt: O prefixo '%1' não está associado.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
pt: O prefixo %1 não pode ser associado. Por omissão, já se encontra associado ao espaço de nomes %2.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
pt: O prefixo deverá ser um %1 válido, o que o '%2' não é.

en: The proxy type is invalid for this operation
pt: O tipo de 'proxy' é inválido para esta operação

en: The public key in the certificate could not be read
pt: Não foi possível ler a chave pública no certificado

en: The remote host closed the connection
pt: A máquina remota fechou a ligação

en: The requested operation is not supported by the system.
pt: A operação pedida não é suportada pelo sistema.

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
pt: O certificado de raiz da AC está marcado para rejeitar o fim pretendido

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
pt: O certificado de raiz da AC não é fidedigno para este fim

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
pt: O certificado da raiz da cadeia é auto-assinado, pelo que não é fidedigno

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
pt: O nó de raiz do segundo argumento da função %1 deverá ser um nó de documento. O %2 não é um nó de documento.

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
pt: O programa desta página parece ter algum problema. Deseja pará-lo?

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
pt: O segundo argumento de %1 não pode ser do tipo %2. Deverá ser do tipo %3, %4 ou %5.

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
pt: O segundo operando numa divisão, %1, não pode ser igual a zero (%2).

en: The session was aborted by the user or system.
pt: A sessão foi interrompida pelo utilizador ou pelo sistema.

en: The shared library was not found.
pt: A biblioteca dinâmica não foi encontrada.

en: The signature of the certificate is invalid
pt: A assinatura do certificado é inválida

en: The specified configuration cannot be used.
pt: A configuração indicada não pode ser usada.

en: The specified network session is not opened
pt: A sessão de rede indicada não está aberta

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
pt: O pseudo-atributo autónomo deverá aparecer após a codificação.

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
pt: O certificado indicado é inadequado para este fim

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
pt: O espaço de nomes de destino de um %1 não poderá estar em branco.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
pt: O valor do atributo %1 no elemento %2 deverá ser %3 ou %4, não %5.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
pt: O valor do atributo %1 deverá ser do tipo %2, o que o %3 não é.

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
pt: O valor do atributo de versão da XSL-T deverá ser um valor do tipo %1, o que o '%2' não é.

en: The variable %1 is unused
pt: A variável %1 não é usada

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
pt: Existe um valor IDREF sem ID correspondente: %1.

en: This platform does not support IPv6
pt: Esta plataforma não suporta o IPv6

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
pt: Este processador não interpreta o Schema, pelo que não poderá usar o %1.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
pt: A hora %1:%2:%3.%4 é inválida.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
pt: A hora 24:%1:%2.%3 é inválida. A hora é 24, mas os minutos, segundos e milisegundos não são todos iguais a 0;

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
pt: %1 (%2x%3 pontos)

en: Toggle
pt: Comutar

en: Toggle Breakpoint
pt: Comutar o Ponto de Paragem

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
pt: Comutar os Controlos

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
pt: Comutar o Ciclo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top
pt: Topo

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
pt: Os elementos de topo da 'stylesheet' deverão estar num espaço de nomes não-nulo, o que não acontece com o %1.

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
pt: LTR

en: True
pt: Verdadeiro

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
pt: Existem dois atributos de declaração do espaço de nomes com o mesmo nome: %1.

en: Type %1 already defined.
pt: O tipo %1 já está definido.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
pt: Não é possível resolver o tipo %1 do elemento %2.

en: Type %1 unavailable
pt: O tipo %1 está indisponível

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
pt: Erro de tipos na conversão; era esperado %1 mas foi recebido %2.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
pt: O tipo do elemento %1 deverá ser simples, o que o %2 não é.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
pt: O tipo do atributo derivado %1 não pode ser derivado de forma válida do tipo do atributo de base.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
pt: O tipo do atributo derivado %1 é diferente do tipo do atributo de base.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
pt: O tipo do elemento %1 não pode ser derivado do grupo do tipo de afiliação do grupo de substituição.

en: Type:
pt: Tipo:

en: US Common #10 Envelope
pt: Envelope Comum #10 dos EUA

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
pt: Envelope Comum #10 dos EUA (105 x 241 mm)

en: Unable to begin transaction
pt: Não foi possível iniciar a transacção

en: Unable to commit transaction
pt: Não é possível confirmar a transacção

en: Unable to connect
pt: Não é possível estabelecer a ligação

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
pt: Não é possível estabelecer a ligação - O controlador não suporta todas as funcionalidades necessárias

en: Unable to decrypt data: %1
pt: Não é possível descodificar os dados: %1

en: Unable to disable autocommit
pt: Não é possível desactivar a confirmação automática

en: Unable to enable autocommit
pt: Não é possível activar a confirmação automática

en: Unable to initialize broadcast socket
pt: Não é possível inicializar um 'socket' de difusão

en: Unable to initialize non-blocking socket
pt: Não é possível inicializar um 'socket' não-bloqueante

en: Unable to logon
pt: Não é possível estabelecer a ligação

en: Unable to open connection
pt: Não é possível estabelecer a ligação

en: Unable to open database '
pt: Não foi possível aceder à base de dados '

en: Unable to preserve appearance under complex transform
pt: Não é possível preservar a aparência numa transformação complexa

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
pt: Não é possível preservar a aparência numa escala não-uniforme

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
pt: Não é possível preservar a aparência com uma escala a zero

en: Unable to receive a message
pt: Não é possível receber uma mensagem

en: Unable to rollback transaction
pt: Não é possível anular a transacção

en: Unable to send a message
pt: Não é possível enviar uma mensagem

en: Unable to set autocommit
pt: Não é possível activar a confirmação automática

en: Unable to subscribe
pt: Não é possível subscrever

en: Unable to unsubscribe
pt: Não é possível cancelar a subscrição

en: Unable to use database
pt: Não é possível usar a base de dados

en: Unable to write
pt: Não é possível gravar

en: Unable to write data: %1
pt: Não é possível gravar os dados: %1

en: Uncheck
pt: Desmarcar

en: Underflow
pt: Esvaziamento

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
pt: Sublinhado

en: Undo %1
pt: Desfazer: %1

en: Unexpected '
pt: Não era esperado o '

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
pt: Foi obtido um carácter inesperado '%1' no literal do ID público.

en: Unexpected object assignment
pt: A atribuição do objecto é inesperada

en: Unidentified Error
pt: Erro Não Identificado

en: Union content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo da união não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo da união não consta na faceta 'enumeration'.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
pt: A união da sequência especial do atributo do tipo %1 e a sequência especial do atributo do seu tipo de base %2 não pode ser expressa.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
pt: Ocorreu o código de erro desconhecido '0x%1' do 'proxy' SOCKSv5

en: Unknown XSL-T attribute %1.
pt: O atributo de XSL-T %1 é desconhecido.

en: Unknown address type
pt: O tipo de endereço é inválido

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown error (%1)
pt: Erro desconhecido (%1)

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown location
pt: Localização desconhecida

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
pt: A notação %1, usada na faceta %2, é desconhecida.

en: Unknown session error.
pt: Erro na sessão desconhecido.

en: Unshade
pt: Desenrolar

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'totalDigits'.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'pattern'.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'maxInclusive'.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'maxExclusive'.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não corresponde à faceta 'minInclusive'.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
pt: O conteúdo de número inteiro sem sinal não consta na faceta 'enumeration'.

en: Unsupported XML version.
pt: A versão do XML não é suportada.

en: Unsupported socket operation
pt: A operação do 'socket' não é suportada

en: Update
pt: Actualizar

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
pt: Use esta barra para ajustar o volume. A posição mais à esquerda é os 0%, enquanto a mais à direita corresponde a %1%

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
pt: A restrição do valor do atributo %1 não é do tipo de atributo: %2.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
pt: A restrição de valor do atributo derivado %1 não corresponde à restrição de valor do atributo de base.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
pt: A restrição de valor do elemento %1 não é do tipo de elemento: %2.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
pt: A variedade do tipo de item %1 deverá ser atómica ou união.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
pt: A variedade dos tipos-membros de %1 deverá ser atómica.

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
pt: A versão %1 não é suportada. A versão do XQuery suportada é a 1.0.

en: Version mismatch: expected %1, found %2
pt: Incoerência de versões: era esperada a %1, mas encontrou-se a %2

en: Video display error
pt: Erro de visualização do vídeo

en: Video output error
pt: Erro de saída do vídeo

en: View
pt: Ver

en: W3C XML Schema identity constraint field
pt: Campo de restrição de identidade do XML Schema da W3C

en: W3C XML Schema identity constraint selector
pt: Selector de restrições de identidade do XML Schema da W3C

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
pt: Aviso em %1, na linha %2, coluna %3: %4

en: Warning in %1: %2
pt: Aviso em %1: %2

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
pt: Atenção: Não parece ter os 'plugins' básicos do GStreamer instalados.
              Todas as funcionalidades de vídeo e áudio foram desactivadas

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
pt: Atenção: Não parece ter o pacote 'gstreamer0.10-plugins-good' instalado.
              Algumas funcionalidades de vídeo foram desactivadas.

en: What's This?
pt: O Que é Isto?

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
pt: Quando for obrigatório um parâmetro, não poderá indicar um valor por omissão através de um atributo %1 ou uma sequência.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
pt: Quando o atributo %1 está presente em %2, não pode usar um construtor de sequência.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
pt: Ao converter para %1 ou para tipos derivados deste, o valor de origem deverá ser do mesmo tipo ou então um texto literal. O tipo %2 não é permitido.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
pt: Quando a função %1 é usada na correspondência dentro de um padrão, o argumento deverá ser um referência de variável ou uma sequência de texto literal.

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
pt: Os caracteres em branco são removidos, excepto quando aparecem em classes de caracteres

en: Whole words
pt: Palavras inteiras

en: Width:
pt: Largura:

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
pt: A sequência especial na partícula derivada não é um sub-conjunto válido da sequência especial da partícula de base.

en: Will not rename sequential file using block copy
pt: Não irá mudar o nome do ficheiro sequencial com a cópia de blocos

en: Windows input method
pt: Método de caracteres do Windows

en: Wr&iting System
pt: A Gravar no S&istema

en: Write %1 file
pt: Gravar o ficheiro %1

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
pt: Direcção

en: XIM input method
pt: Método de caracteres XIM

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
pt: Os atributos de XSL-T nos elementos do XSL-T deverão estar no espaço de nomes nulo, não no espaço de nomes de XSL-T em que está o %1.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
pt: O ano %1 é inválido porque começa por %2.

en: Zoom
pt: Ampliação

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Zoom to &100%
pt: Ampliar a &100%

en: append: value is not an object
pt: append: o valor não é um objecto

en: back is a write-once property
pt: O 'back' é uma propriedade de modificação única

en: bottom margin
pt: margem inferior

en: createObject: value is not an object
pt: createObject: o valor não é um objecto

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
pt: Reiniciar

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
pt: Enviar

en: empty
pt: vazio

en: exactly one
pt: exactamente uma

en: executeSql called outside transaction()
pt: O 'executeSql' foi invocado fora de 'transaction()'

en: front is a write-once property
pt: O 'front' é uma propriedade de modificação única

en: id is not unique
pt: O ID não é único

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
pt: a importação de "%1" não tem um 'qmldir' nem um 'namespace'

en: insert: index %1 out of range
pt: insert: o índice %1 está fora dos limites

en: insert: value is not an object
pt: insert: o valor não é um objecto

en: invalid query: "%1"
pt: Pesquisa inválida: "%1"

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
pt: é ambíguo. Foi encontrado em %1 e em %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
pt: é ambíguo. Foi encontrado em %1 com a versão %2.%3 e a %4.%5

en: is instantiated recursively
pt: está instanciado de forma recursiva

en: is not a type
pt: não é um tipo

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
pt: Pesquisas recentes

en: left margin
pt: margem esquerda

en: local directory
pt: pasta local

en: locally connected
pt: ligado localmente

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
pt: Limpar as pesquisas recentes

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
pt: Esconder a Ortografia e Gramática

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
pt: Mostrar a Ortografia e Gramática

en: module "%1" is not installed
pt: O módulo "%1" não está instalado

en: module "%1" plugin "%2" not found
pt: o 'plugin' "%2" do módulo "%1" não foi encontrado

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
pt: a versão %2.%3 do módulo "%1" não está instalada

en: move: out of range
pt: move: fora dos limites

en: one or more
pt: uma ou mais

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
pt: não é possível carregar o 'plugin' do módulo "%1": %2

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
pt: O conteúdo da sequência especial de base deverá ser mais fraco que a sequência derivada.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
pt: Os dados da sequência especial da partícula derivada são mais fracos que a sequência da partícula de base.

en: remove: index %1 out of range
pt: remove: o índice %1 está fora dos limites

en: right margin
pt: margem direita

en: set: index %1 out of range
pt: set: o índice %1 está fora dos limites

en: set: value is not an object
pt: set: o valor não é um objecto

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
pt: Este é um índice de pesquisa. Indique as palavras-chave:

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
pt: Detalhes

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
pt: Sem ficheiros seleccionados

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
pt: Escolher o Ficheiro

en: to
pt: à

en: top margin
pt: margem superior

en: transaction: missing callback
pt: transaction: falta a rotina de resposta

en: unknown
pt: desconhecido

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
pt: O 'xsi:noNamespaceSchemaLocation' não pode aparecer a seguir ao primeiro elemento ou atributo sem espaço de nomes.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
pt: O espaço de nomes 'xsi:schemaLocation' %1 já apareceu anteriormente no documento da instância.

en: zero or more
pt: zero ou mais

en: zero or one
pt: zero ou uma
