kio4 - en to ro translation catalogue (1190 entries)

en:  (Default)
ro:  (Implicit)

en:  (Points to %1)
ro: (Indică către %1)

en: "vold" is not running.
ro: „vold” nu rulează.

en: %1 Item | %1 Items
ro[0]: %1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

en: %1 contacted. Waiting for reply...
ro: Am contactat %1. Aștept răspunsul...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
ro: %1 este fișier, dar este necesar un dosar.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
ro: %1 este dosar, dar este necesar un fișier.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
ro: %1: Negociere SSL eșuată

en: %1 is required by the server, but is not available.
ro: %1 este cerut de server, dar nu este disponibil.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ro: Din %1 pînă în %2

en: %1.
    
    Reason: %2
ro: %1.
    
    Motiv: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ro: A apărut o eroare neașteptată (%1) la încercarea de a %2.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
ro: Acces refuzat la încercarea de a %1.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
ro: Nu pot %1 deoarece serverul-destinație refuză să accepte fișierul sau dosarul.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
ro: Nu s-a putut %1 deoarece resursa este blocată.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
ro: A apărut o eroare la %1, %2. Un sumar al motivelor posibile este dat mai jos.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ro: A apărut o eroare neașteptată (%1) la încercarea de a %2.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
ro[0]: <p>Ați recepționat un cookie de la <br/><b>%2%3</b><br/>Doriți să acceptați sau să respingeți acest cookie?</p>
ro[1]: <p>Ați recepționat %1 cookie-uri de la <br/><b>%2%3</b><br/>Doriți să acceptați sau să respingeți aceste cookie-uri?</p>
ro[2]: <p>Ați recepționat %1 de cookie-uri de la <br/><b>%2%3</b><br/>Doriți să acceptați sau să respingeți aceste cookie-uri?</p>

en: &Accept
ro: &Acceptă

en: &Application
ro: &Aplicație

en: &Browse...
ro: &Răsfoiește...

en: &Choose password:
ro: &Alegeți parola:

en: &Current Session only
ro: Numai sesiunea &curentă

en: &D-Bus registration:
ro: Înregistrare &D-BUS:

en: &Description:
ro: &Descriere:

en: &Details
ro: &Detalii

en: &Do not close when command exits
ro: &Nu închide cînd comanda se termină

en: &Edit Entry '%1'...
ro: &Editează înregistrarea „%1”...

en: &Edit...
ro: &Editează...

en: &Eject '%1'
ro: S&coate „%1”

en: &Filter:
ro: &Filtru:

en: &Forever
ro: &Permanent

en: &Hide Entry '%1'
ro: &Ascunde înregistrarea „%1”

en: &Location:
ro: &Locația:

en: &Name:
ro: De&numire:

en: &No
ro: &Nu

en: &Only show when using this application (%1)
ro: &Afișează numai la utilizarea acestei aplicații (%1)

en: &Only these cookies
ro: &Numai la aceste cookie-uri

en: &Only this cookie
ro: &Numai la acest cookie

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Open with %1
ro: &Deschide cu %1

en: &Overwrite
ro: S&uprascrie

en: &Paste Clipboard Contents
ro: &Lipește conținutul clipboard-ului

en: &Paste File | &Paste %1 Files
ro[0]: &Lipește fișierul
ro[1]: &Lipește %1 fișiere
ro[2]: &Lipește %1 de fișiere

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
ro[0]: &Lipește URL-ul
ro[1]: &Lipește %1 URL-uri
ro[2]: &Lipește %1 de URL-uri

en: &Permissions
ro: &Permisiuni

en: &Place in system tray
ro: &Plasează în tava de sistem

en: &Reject
ro: &Respinge

en: &Release '%1'
ro: Elibe&rează „%1”

en: &Remember application association for this type of file
ro: Ține &minte aplicația asociată cu acest tip de fișier

en: &Remove Entry '%1'
ro: &Elimină înregistrarea „%1”

en: &Rename
ro: &Redenumește

en: &Repeat password:
ro: &Repetați parola:

en: &Resume
ro: &Continuă

en: &Run in terminal
ro: E&xecută în terminal

en: &Safely Remove '%1'
ro: Scoate în &siguranță „%1”

en: &Search:
ro: C&aută:

en: &Share
ro: Par&tajare

en: &Show All Entries
ro: Afișează toate înregi&strările

en: &Skip
ro: &Sari

en: &Skip File
ro: &Sari fișierul

en: &Supported file types:
ro: Tipuri de fișier &suportate:

en: &Terminal options:
ro: Opțiuni &terminal:

en: &Unmount '%1'
ro: De&montează „%1”

en: &Username:
ro: &Nume utilizator:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &Work path:
ro: Cale de &lucru:

en: &Yes
ro: &Da

en: '%1' not found, please type a valid program name.
ro: „%1” nu a fost găsit, introduceți o denumire de program validă.

en: (%1, Link to %2)
ro: (%1, legătură către %2)

en: (Symbolic Link to %1)
ro: (Legătură simbolică la %1)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
ro: *.adr|Fișiere semne de carte Opera (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
ro: *.html|Fișiere HTML (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
ro: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Fișiere pictogramă (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
ro: *|Toate fișierele

en: *|All Folders
ro: *|Toate dosarele

en: *|All files
ro: *|Toate fișierele

en: 1 File | %1 Files
ro[0]: 1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: 1 Folder | %1 Folders
ro[0]: 1 dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

en: 1 day %2 | %1 days %2
ro[0]: 1 zi %2
ro[1]: %1 zile %2
ro[2]: %1 de zile %2

en: 1 file | %1 files
ro[0]: 1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
ro[0]: 1 subdosar
ro[1]: %1 subdosare
ro[2]: %1 de subdosare

en: 1024 (Medium Grade)
ro: 1024 (securitate medie)

en: 160 bit prime factor:
ro: Factor prim de 160 de biți:

en: 2048 (High Grade)
ro: 2048 (securitate înaltă)

en: 512  (Low Grade)
ro: 512  (securitate mică)

en: 768  (Low Grade)
ro: 768  (securitate mică)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
ro: <!-- Acest fișier a fost generat de Konqueror -->

en: <Error>
ro: <Eroare>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
ro: <b>%1</b> la <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
ro: <b>Detaliile cererii</b>:

en: <b>Issuer Information</b>
ro:  <b>Informații emitent</b>

en: <b>Other</b>
ro: <b>Altele</b>

en: <b>Possible causes</b>:
ro: <b>Cauze posibile</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
ro: <b>Soluții posibile</b>:

en: <b>Subject Information</b>
ro: <b>Informații subiect</b>

en: <b>Technical reason</b>:
ro: <b>Motiv tehnic</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
ro: <li>Informații adiționale: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
ro: <li>Data și ora: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
ro: <qt><p>Această listă ar trebui să arate tipurile de fișier pe care le poate utiliza aplicația dumneavoastră. Ea este organizată după <u>tipurile MIME</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, este un protocol standard pentru identificarea tipului de date bazat pe extensia de fișier și <u>tipul MIME</u> corespunzător. Exemplu: partea "bmp" care este după punctul din numele de fișier "floare.bmp" semnalează că este un tip specific de imagine, <u>image/x-bmp</u>. Pentru a ști ce aplicație trebuie să deschidă fiecare tip de fișier, sistemul trebuie să fie informat despre abilitățile fiecărei aplicații de a lucra cu acele extensii și tipuri MIME.</p><p>Dacă doriți să asociați această aplicație cu unul sau mai mai multe tipuri MIME care nu există în listă, dați clic pe butonul <b>Adaugă</b> de mai jos.Dacă există unul sau mai multe tipuri de fișier pe care aplicația nu le poate utiliza, ar trebui să le ștergeți din listă dînd clic pe butonul <b>Șterge</b> de mai jos.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
ro: <qt>Dați clic pe acest buton pentru a intra în dosarul părinte.<br /><br />De exemplu, dacă locația curentă este file:/home/%1, dînd clic pe acest buton veți fi dus în file:/home.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
ro: <qt>Nu s-a putut modifica proprietarul fișierului <b>%1</b>. Nu aveți drepturi suficiente pentru a efectua această modificare.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
ro: <qt>Nu s-au putut salva proprietățile. Probabil nu aveți permisiuni de scriere în <b>%1</b>.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să ștergeți
    <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur doriți să aruncați la gunoi 
    <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Selectați un program. Dacă programul nu este listat, introduceți numele lui sau dați clic pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Selectați programul ce trebuie utilizat la deschiderea tipului de fișier: <b>%1</b>. Dacă programul nu este listat, introduceți numele lui sau dați clic pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ro: <qt>Programul selectat ce trebuie utilizat la deschiderea <b>%1</b>. Dacă programul nu este listat, introduceți numele lui sau dați clic pe butonul de răsfoire.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
ro: <qt>Selectați această opțiune dacă doriți ca itemul să fie afișat numai cînd utilizați aplicația curentă (%1).<br /><br />Dacă această setare nu este selectată, atunci itemul este disponibil în toate aplicațiile.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
ro: <qt>Fișierul <b>%1</b> este un program executabil. Din motive de siguranță nu va fi pornit.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ro: <qt>Fișierul-șablon <b>%1</b> nu există.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
ro: <qt>Acest buton vă permite să marcați locații specifice. Dați clic pe el pentru a deschide meniul semnelor de carte unde puteți să adăugați, editați sau să selectați un semn de carte.<br /><br />Aceste semne de carte sînt specifice dialogului de fișiere, dar ele operează la fel ca și celelalte semne de carte întîlnite în alte părți ale KDE.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
ro: <qt>Acesta este filtrul de aplicat listei de fișiere. Numele de fișiere care nu se potrivesc cu filtrul nu vor fi afișate.<p>Puteți selecta unul din filtrele prezente în meniul derulant sau puteți introduce unul personalizat direct în cîmpul de editare.</p><p>Sînt permise caractere de globalizare precum * și ?.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
ro: <qt>Aceasta este pictograma care va apărea în panoul Locuri. <br /><br />Dați clic pe buton pentru a selecta o pictogramă diferită.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
ro: <qt>Aceasta este locația asociată cu itemul. Poate fi folosit orice URL valid. De exemplu:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Dacă dați clic pe butonul din stînga liniei de editare, puteți răsfoi după un URL corespunzător.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
ro: <qt>Acesta este meniul de configurare pentru dialogul de fișiere. În acest meniu pot fi accesate diferite opțiuni printre care:<ul><li>cum sînt sortate fișierele în listă</li><li>tipurile de vizualizări, incluzînd iconică și listă</li><li>afișarea fișierelor ascunse</li><li>panoul Locuri</li><li>previzualizarea fișierelor</li> <li>separarea fișierelor de dosare</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
ro: <qt>Acesta este textul care va apărea în panoul Locuri. <br /><br />Eticheta ar trebui să fie din unul sau două cuvinte care să vă ajute să țineți minte la ce se referă această înregistrare. Dacă nu introduceți o etichetă, aceasta va fi determinată din URL-ul locației.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
ro: <qt>Nu pot să intru în <b>%1</b>. 
    Nu aveți drepturi pentru această locație.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
ro: <qt>Nu pot executa comanda specificată. Fișierul sau dosarul <b>%1</b> nu există.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
ro: <qt>Cînd scrieți în zona de text, vă vor fi prezentate diferite potriviri dacă există. Această caracteristică poate fi controlată dînd clic dreapta și selectînd modul preferat din meniul <b>Completare text</b>.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
ro: <qt>Nu aveți permisiuni să executați <b>%1</b>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
ro: Dosar &nou...

[ctx: @action:button]
en: Add
ro: Adaugă

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ro: Configurare...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
ro: Creează dosar

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
ro: Introdu denumire diferită

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ro: Dosar nou...

[ctx: @action:button]
en: Update
ro: Actualizare

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ro: Mai mult

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ro: Mută la Gunoi

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ro: Dosar nou...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
ro: &Altele...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
ro: Sigur doriți să goliți gunoiul? Toate elementele vor fi șterse.

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
ro: Doriți să ștergeți permanent toate elementele dun Gunoi? Această acțiune nu poate fi anulată.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
ro: <p>Urmează să vă autentificați pe site-ul „%1” cu numele de utilizator „%2”, dar site-ul nu necesită autentificare. Această acțiune poate fi o tentativă de a vă induce în eroare.</p><p>Doriți într-adevăr să vizitați site-ul „%1”?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
ro: (necunoscut)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
ro: (necunoscut)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
ro: Dispozitive

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
ro: Altele

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ro[0]: %1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
ro:  [Între domenii]

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ro: Adaugă comentariu...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ro: Rată de biți medie

[ctx: @label]
en: Change...
ro: Modificare...

[ctx: @label]
en: Channels
ro: Canale

[ctx: @label]
en: Color Depth
ro: Profunzime culoare

[ctx: @label]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @label]
en: Content
ro: Conținut

[ctx: @label]
en: Copied From
ro: Copiat din

[ctx: @label]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: @label]
en: Duration
ro: Durată

[ctx: @label]
en: Filename
ro: Denumire fișier

[ctx: @label]
en: First Usage
ro: Prima utilizare

[ctx: @label]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ro: Regim de întrețesere

[ctx: @label]
en: Keyword
ro: Cuvînt-cheie

[ctx: @label]
en: Last Usage
ro: Ultima utilizare

[ctx: @label]
en: MIME Type
ro: Tip MIME

[ctx: @label]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: @label]
en: Performer
ro: Interpret

[ctx: @label]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: @label]
en: Programming Language
ro: Limbaj de programare

[ctx: @label]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label]
en: Related To
ro: Legat de

[ctx: @label]
en: Release Date
ro: Data lansării

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ro: Rată de eșantionare

[ctx: @label]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @label]
en: Sub Resource
ro: Sub-resursă

[ctx: @label]
en: Subject
ro: Subiect

[ctx: @label]
en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: @label]
en: Total Size
ro: Dimensiune totală

[ctx: @label]
en: Translation Date
ro: Data traducerii

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
ro: Data sursei traducerii

[ctx: @label]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @label]
en: Unix File Group
ro: Grup de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
ro: Mod de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
ro: Proprietar de fișier Unix

[ctx: @label]
en: Usage Count
ro: Numărul de utilizări

[ctx: @label]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ro: Valoarea coeficientului de expunere

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ro: Timp de expunere

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ro: Bliț

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ro: Distanță focală

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ro: Distanță focală 35mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ro: Viteze ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ro: Producător

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ro: Regim de măsurare

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ro: Balanță de alb

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ro: Diafragmă

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ro: Ultimul traducător

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
ro: Traduceri aproximative

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
ro: Traduceri scoase din uz

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
ro: Traduceri totale

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ro: Traduse

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ro: Netraduse

[ctx: @label creation date]
en: Created
ro: Creat

[ctx: @label file URL]
en: Location
ro: Amplasare

[ctx: @label file content size]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ro: Depinde de

[ctx: @label file type]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @label music title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @label music track number]
en: Track
ro: Pistă

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ro: Caractere

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ro: Linii

[ctx: @label number of words]
en: Words
ro: Cuvinte

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ro: Parte din

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ro: Resursă creată la

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
ro: Resursă modificată la

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
ro: Are componentă logică

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
ro: Are componentă

[ctx: @label video director]
en: Director
ro: Regizor

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ro: Configurează ce date trebuiesc afișate:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
ro: Comentariu:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ro: Creează un dosar nou în:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
ro: Amplasare:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
ro: Dosar nou:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ro: Afișează dosarele ascunse

[ctx: @title job]
en: Copying
ro: Copiere

[ctx: @title job]
en: Creating directory
ro: Creez directorul

[ctx: @title job]
en: Deleting
ro: Ștergere

[ctx: @title job]
en: Examining
ro: Examinare

[ctx: @title job]
en: Mounting
ro: Montare

[ctx: @title job]
en: Moving
ro: Mutare

[ctx: @title job]
en: Transferring
ro: Transferare

[ctx: @title job]
en: Unmounting
ro: Demontare

[ctx: @title:column]
en: Date
ro: Data

[ctx: @title:column]
en: Group
ro: Grup

[ctx: @title:column]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: @title:column]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: @title:column]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @title:column]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
ro: Pornire

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
ro: Utilizator

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
ro: &Acțiuni

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ro: &Deschide cu

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
ro: &Deschide cu...

[ctx: @title:tab]
en: Information
ro: Informații

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
ro: Adaugă semne de carte

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ro: Adaugă comentariu

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
ro: Proprietăți semn de carte

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ro: Schimbă comentariul

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ro: Configurează datele afișate

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
ro: Confirmați accesul la site-ul web

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ro: Creează un dosar pentru semne de carte nou

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
ro: Creează un dosar pentru semne de carte nou în %1

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ro: Dosar nou

[ctx: @title:window]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ro: Selectare dosar

en: A file named %1 already exists.
ro: Există deja un fișier cu numele %1.

en: A file or folder named %1 already exists.
ro: Există deja un fișier sau un dosar cu numele %1.

en: A folder named %1 already exists.
ro: Există deja un dosar cu numele %1.

en: A more recent item named '%1' already exists.
ro: Există deja un element mai nou cu denumirea „%1”.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
ro: Este posibil ca un zid de foc de rețea (dispozitiv care restricționează accesul la Internet), care protejează rețeaua dumnevoastră sau pe cea a serverului, să fi intervenit și sa fi blocat cererea.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
ro: A apărut o eroare de protocol, determinînd serverul să închidă conexiunea ca răspuns la eroare.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
ro: A apărut o eroare protocol sau de compatibilitate.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
ro: O resursă nu poate fi creată la destinație pînă cînd nu vor fi create una sau mai multe colecții (dosare) intermediare.

en: A similar file named '%1' already exists.
ro: Există deja un fișier cu numele „%1”.

en: A&dvanced Permissions
ro: Permisiuni a&vansate

en: Above File Name
ro: Deasupra denumirii fișierului

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
ro: Acceptă cookie-ul pînă la sfîrșitul sesiunii curente

en: Accept for this &session
ro: Acceptă pentru această &sesiune

en: Access Denied
ro: Acces refuzat

en: Access Permissions
ro: Permisiuni de acces

en: Access denied to %1.
ro: Acces refuzat la %1.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
ro: Acces refuzat.
    Nu s-a putut scrie în %1.

en: Access to restricted port in POST denied.
ro: Acces interzis la port restricționat în cererea POST.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
ro: Accesul la resursa <strong>%1</strong> vă este refuzat.

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă accesarea fișierelor.

en: Acquire Image
ro: Achiziționează imaginea

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Ad&vanced Options
ro: Opțiuni &avansate

en: Add Bookmark Here
ro: Adaugă semn de carte aici

en: Add Entry...
ro: Adaugă înregistrare...

en: Add File Type for %1
ro: Adaugă tip de fișier pentru %1

en: Add Places Entry
ro: Adaugă înregistrare Locuri

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
ro: Adaugă un dosar de semne de carte pentru toate filele deschise.

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Advanced Options for %1
ro: Opțiuni avansate pentru %1

en: Advanced Permissions
ro: Permisiuni avansate

en: All &cookies
ro: Pentru &toate cookie-urile

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Pictures
ro: Toate imaginile

en: All Supported Files
ro: Toate fișierele suportate

en: All cookies from this do&main
ro: Toate cookie-urile din acest &domeniu

en: Already Exists as Folder
ro: Deja există ca dosar

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
ro: Deși a fost stabilită o conexiune către <strong>%1</strong>, ea a fost întreruptă în mod neașteptat.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
ro: Deși am făcut contactul cu serverul, nu am primit un răspuns în timpul alocat cererii:<ul><li>Temporizare la stabilirea conexiunii: %1 secunde</li><li>Temporizare la primirea unui răspuns: %2 secunde</li><li>Temporizare la accesarea serverelor proxy: %3 secunde</li></ul> Trebuie să rețineți că aceste temporizări le puteți modifica din Configurările de sistem KDE selectînd Configurări de rețea -> Preferințe conexiune.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
ro: Totuși, deși puțin probabil, este posibil să fi apărut o eroare hardware.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
ro: Deși poate că ați furnizat corect detaliile de autentificare, autentificarea a eșuat deoarece metoda utilizată de server nu este suportată de programul KDE care implementează protocolul %1.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de modificare a permisiunilor resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de modificare a proprietarului resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to create the requested folder failed.
ro: Încercarea de a crea dosarul a eșuat.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de ștergere a resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
ro: Operația de determinare informațiilor despre resursa <strong>%1</strong>, precum numele, tipul, mărimea etc., a eșuat.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
ro: Tentativa de autentificare pentru a efectua operația cerută a eșuat.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
ro: Încercarea de șterge dosarul <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ro: Operația de redenumire a resursei <strong>%1</strong> a eșuat.

en: An error occurred while accessing '%1'
ro: A apărut o eroare la accesarea „%1”

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ro: A apărut o eroare la accesarea „%1”, sistemul a răspuns: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ro: A apărut o eroare la partajarea dosarului „%1”. Verificați că scriptul Perl „fileshareset” are setat bitul SUID și proprietarul lui este „root”.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ro: A apărut o eroare la oprirea partajării dosarului „%1”. Verificați că scriptul Perl 'fileshareset' are setat bitul SUID și proprietarul lui este "root".

en: An older item named '%1' already exists.
ro: Există deja un element vechi cu denumirea „%1”.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
ro: Eroarea de gazdă necunoscută indică faptul că serverul cu numele cerut, <strong>%1</strong>, nu poate fi localizat în Internet.

en: Animations
ro: Animații

en: Appl&y to All
ro: Aplică la &toate

en: Applications
ro: Aplicații

en: Apply Choice To
ro: Aplică opțiunea la

en: Apply changes to all subfolders and their contents
ro: Aplică modificările tuturor subdosarelor și conținutului lor

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
ro: Sigur doriți să ștergeți semnul de carte 
    „%1”?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
ro: Sigur doriți să ștergeți dosarul de semne de carte 
    „%1”?

en: At least %1
ro: Cel puțin %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
ro: Au fost selectate cel puțin un dosar și un fișier. Fișierele selectate vor fi ignorate iar conținutul dosarului selectat va fi listat.

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
ro: Încercați să găsiți o altă cale pentru a obține același rezultat.

en: Authentication Failed.
ro: Autentificare eșuată.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
ro: Autentificare eșuată. Metoda %1 nu este suportată.

en: Author
ro: Autor

en: Authorization Dialog
ro: Dialog autorizare

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
ro: Autorizare eșuată. Autentificarea %1 nu este suportată.

en: Authorization failed.
ro: Autorizare eșuată.

en: AutoSkip
ro: Sari automat

en: Automatically select filename e&xtension
ro: Selectează automat e&xtensia fișierului

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
ro: Selectează automat e&xtensia fișierului (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
ro: %1 liberi din %2 (%3% utilizat)

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
ro: Legăturile de bază pot să indice doar către fișiere sau dosare locale.
    Vă rugăm folosiți "Legătură la locație" pentru URL-uri la distanță.

en: Blocked request.
ro: Cerere blocată.

en: Bookmark Deletion
ro: Ștergere semn de carte

en: Bookmark Folder Deletion
ro: Ștergere dosar semne de carte

en: Bookmark Tabs as Folder...
ro: Înseamnă filele ca dosar...

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: By Date
ro: După dată

en: By Name
ro: După denumire

en: By Size
ro: După mărime

en: By Type
ro: După tip

en: C&onnect
ro: C&onectează

en: C&ontinue
ro: &Continuă

en: C&ontinue Loading
ro: C&ontinuă încărcarea

en: Calculate
ro: Calculează

en: Calculating...
ro: Calculez...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
ro: Calculez... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Read
ro: Poate citi

en: Can Read & Write
ro: Poate citi și scrie

en: Can View & Modify Content
ro: Poate vedea și schimba conținutul

en: Can View Content
ro: Poate vedea conținutul

en: Can View Content & Read
ro: Poate citi și vedea conținutul

en: Can View/Read & Modify/Write
ro: Poate vedea/citi și modifica/scrie

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
ro: Nu am găsit dispozitivul I/E pentru protocolul „%1”.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
ro: Nu pot iniția protocolul %1

en: Cannot Open Resource For Reading
ro: Nu pot deschide resursa pentru citire

en: Cannot Open Resource For Writing
ro: Nu pot deschide resursa pentru scriere

en: Cannot Read From Resource
ro: Nu pot citi din resursă

en: Cannot Write to Resource
ro: Nu pot scrise în resursă

en: Cannot add bookmark with empty URL.
ro: Nu s-a putut adăuga semn de carte cu URL gol.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
ro: Nu s-a putut copia fișierul %1 în %2. (Eroarea numărul: %3)

en: Cannot open file
ro: Nu pot deschide fișierul

en: Cannot talk to klauncher: %1
ro: Nu s-a putut comunica cu klauncher: %1

en: Categories
ro: Categorii

en: Certificate
ro: Certificat

en: Certificate chain:
ro: Lanț de certificate:

en: Certificate password
ro: Parolă certificat

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încît certificatul nu poate fi verificat.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată modificarea atributelor fișierelor cu protocolul „%1”.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată modificarea proprietarului fișierelor cu protocolul %1.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
ro: Verificați că nu există aplicații care să acceseze dispozitivul și încercați din nou.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
ro: Verificați că dispozitivul este pregătit pentru acces: dispozitivele cu medii temporare trebuie să conțină un mediu și dispozitivele portabile trebuie să fie conectate și pornite. După această operație încercați din nou.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
ro: Selectați această opțiune dacă aplicația pe care doriți să o executați lucrează în modul text sau dacă doriți informații care să fie afișate la o fereastră emulator de terminal.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
ro: Selectați această opțiune dacă aplicația în mod text oferă informații relevante la terminarea ei. Dacă permiteți ca fereastra terminal să rămînă deschisă, veți putea să obțineți acele informații.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
ro: Selectați această opțiune dacă doriți să aveți un indicator în tava de sistem pentru aplicația dumneavoastră.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
ro: Selectați această opțiune dacă doriți să determinați în mod clar că aplicația a fost pornită. Acest indicator vizual poate fi sub forma unui cursor "ocupat" sau în bara de procese.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
ro: Selectați această opțiune dacă doriți să executați aplicația sub cont diferit de utilizator. Fiecare proces are un identificator de utilizator asociat. Acest cod identificator determină accesul la fișiere și alte permisiuni. Este necesară parola acelui cont utilizator pentru folosi această opțiune.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
ro: Asigurați-vă că nici o altă aplicație sau utilizator nu utilizează fișierul sau că nu au blocat accesul la el.

en: Check your access permissions on this resource.
ro: Verificați permisiunile dumneavoastră de acces la această resursă.

en: Check your network connection status.
ro: Verificați starea conexiunii de rețea.

en: Choose Application
ro: Alegere aplicație

en: Choose Application for %1
ro: Alegere aplicație pentru %1

en: Choose a different filename for the destination file.
ro: Alegeți un nume diferit pentru fișierul destinație.

en: Choose an &icon:
ro: Alegeți o p&ictogramă:

en: Choose an alternate filename for the new file.
ro: Alegeți un alt nume pentru noul fișier.

en: Choose an alternate name for the new folder.
ro: Alegeți un alt nume pentru noul dosar.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
ro: Alegeți un nume de program cu care să deschideți fișierele selectate.

en: City:
ro: Oraș:

en: Class
ro: Clasa

en: Click for Location Navigation
ro: Faceți clic pentru navigare locație

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
ro: Dați clic aici pentru a răsfoi sistemul de fișiere astfel încît să găsiți programul executabil dorit.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
ro: Apăsați aici pentru a modifica modul în care va fi rulată aplicația, indicarea execuției ei, opțiuni D-BUS sau dacă să fie executată sub un alt cont de utilizator.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
ro: Dați clic pe acest buton dacă doriți să adăugați un tip de fișier (MIME) pe care aplicația îl poate utiliza.

en: Click this button to create a new folder.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a crea un dosar nou.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a afișa editorul KDE de tipuri MIME.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a merge un pas înapoi în istoricul răsfoirilor.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a merge un pas înainte în istoricul răsfoirilor.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a reîncărca conținutul locației curente.

en: Click to Edit Location
ro: Faceți clic pentru a edita locația

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă închiderea de conexiuni.

en: Co&mmand:
ro: Co&mandă:

en: Co&ntinue
ro: &Continuă

en: Comm&ent:
ro: Com&entariu:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Common name:
ro: Nume comun:

en: Configure File Sharing...
ro: Configurează partajarea de fișiere...

en: Connected to host %1
ro: Conectat la gazda %1

en: Connection timed out.
ro: Conexiune expirată.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
ro: Conexiunea către server a fost închisă

en: Connection to Server Refused
ro: Conexiune refuzată de către server

en: Connection to host %1 is broken.
ro: Conexiunea către gazda %1 este întreruptă.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
ro: Contactați administratorul serverului pentru mai multă asistență.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
ro: Contactați administratorul serverului pentru a-l informa de această problemă.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
ro: Pentru mai multă asistență contactați sistemul dumneavoastră de întreținere a calculatoarelor, adică administratorul de sistem sau grupul de suport tehnic.

en: Contents:
ro: Conținut:

en: Cookie Alert
ro: Alertă cookie

en: Cookie Details
ro: Detalii cookie

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Copying files within %1 is not supported.
ro: Nu este suportată copierea de fișiere în %1.

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
ro: Drepturi de autor 2010 Andreas Hartmetz

en: Could Not Accept Network Connection
ro: Nu pot accepta conexiunea de rețea

en: Could Not Alter Permissions of Resource
ro: Nu pot schimba permisiunile resursei

en: Could Not Bind
ro: Nu pot lega

en: Could Not Cancel Listing
ro: Nu pot anula listarea

en: Could Not Change Ownership of Resource
ro: Nu pot schimba proprietarul resursei

en: Could Not Create Folder
ro: Nu pot crea dosarul

en: Could Not Create Link
ro: Nu se poate crea legătura

en: Could Not Create Network Connection
ro: Nu pot crea conexiune de rețea

en: Could Not Create Socket
ro: Nu pot crea soclu

en: Could Not Create Symbolic Link
ro: Nu se poate crea legătura simbolică

en: Could Not Delete Original File
ro: Nu pot șterge fișierul original

en: Could Not Delete Resource
ro: Nu pot șterge resursa

en: Could Not Delete Temporary File
ro: Nu pot șterge fișierul temporar

en: Could Not Determine Resource Status
ro: Nu pot determina starea resursei

en: Could Not Listen
ro: Nu pot asculta

en: Could Not Listen for Network Connections
ro: Nu pot asculta pentru conexiuni de rețea

en: Could Not Login: %1
ro: Nu pot loga: %1

en: Could Not Mount Device
ro: Nu pot monta dispozitivul

en: Could Not Remove Folder
ro: Nu pot șterge dosarul

en: Could Not Rename Original File
ro: Nu pot redenumi fișierul original

en: Could Not Rename Resource
ro: Nu pot redenumi resursa

en: Could Not Rename Temporary File
ro: Nu pot redenumi fișierul temporar

en: Could Not Resume File Transfer
ro: Nu pot continua transferul fișierului

en: Could Not Stat Resource
ro: Nu pot afla starea resursei

en: Could Not Unmount Device
ro: Nu pot demonta dispozitivul

en: Could not accept %1.
ro: Nu s-a putut accepta %1.

en: Could not access %1.
ro: Nu s-a putut accesa %1.

en: Could not bind %1.
ro: Nu m-am putut lega la %1.

en: Could not change ownership for %1.
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul pentru %1.

en: Could not change permissions for
    %1
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru
    %1

en: Could not change permissions for %1.
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru %1.

en: Could not connect to host %1.
ro: Imposibil de conectat la gazda %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
ro: Nu s-a putut crea un soclu pentru a accesa %1.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot crea legătura simbolică %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not delete file %1.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul %1.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot șterge fișierul original %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot șterge fișierul parțial %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not download the proxy configuration script
ro: Nu pot transfera scriptul de configurare proxy

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
ro: Nu pot transfera scriptul de configurare proxy:
    %1

en: Could not enter folder %1.
ro: Nu s-a putut intra în dosarul %1.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
ro: Nu s-a putut extrage un nume executabil din '%1', vă rugăm introduceți o denumire de program validă.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
ro: Nu a putut fi găsit 'FindProxyForURL' sau 'FindProxyForURLEx'

en: Could not find a usable proxy configuration script
ro: Nu am găsit un script de configurare proxy corespunzător

en: Could not find program "mount"
ro: Programul „mount” nu a putut fi găsit

en: Could not find program "umount"
ro: Programul „umount” nu a putut fi găsit

en: Could not find the program '%1'
ro: Nu am găsit programul „%1”

en: Could not get group id for given group name %1
ro: Nu s-a putut obține id. grupului pentru denumirea de grup %1

en: Could not get user id for given user name %1
ro: Nu s-a putut obține id. utilizatorului pentru numele de utilizator %1

en: Could not listen %1.
ro: Nu s-a putut asculta %1.

en: Could not login to %1.
ro: Nu m-am putut loga la %1.

en: Could not make folder %1.
ro: Nu s-a putut crea dosarul %1.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
ro: Nu pot monta dispozitivul.
    Eroarea raportată a fost:
    %1

en: Could not read %1.
ro: Nu s-a putut citi %1.

en: Could not read file %1.
ro: Nu s-a putut citi fișierul %1.

en: Could not remove folder %1.
ro: Nu s-a putut șterge dosarul %1.

en: Could not rename file %1.
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul %1.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot redenumi fișierul original %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
ro: Nu pot redenumi fișierul parțial %1.
    Vă rog să verificați permisiunile.

en: Could not resume file %1.
ro: Nu s-a putut continua transferul fișierului %1.

en: Could not start process %1.
ro: Nu s-a putut porni procesul %1.

en: Could not terminate listing %1.
ro: Nu s-a putut termina listarea %1.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
ro: Nu pot demonta dispozitivul.
    Eroarea raportată a fost:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
ro: Nu pot scrie fișierul %1.
    Discul este plin.

en: Could not write to %1.
ro: Nu s-a putut scrie în %1.

en: Could not write to file %1.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %1.

en: Country:
ro: Țară:

en: Create New
ro: Creează nou

en: Create New File Type
ro: Creează tip nou de fișier

en: Create Symlink
ro: Creează legătură simbolică

en: Create a new bookmark folder in this menu
ro: Creează un nou dosar semn de carte în acest meniu

en: Create hidden directory?
ro: Creați dosar ascuns?

en: Create link to URL
ro: Creează legătură către URL

en: Create new folder in:
    %1
ro: Creează un dosar nou în:
    %1

en: Created:
ro: Creat:

en: Creating directory
ro: Creez dosarul

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată crearea de dosare cu protocolul „%1”.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată crearea de legături simbolice cu protocolul „%1”.

en: Current connection is not secured with SSL.
ro: Conexiunea curentă nu este securizată cu SSL.

en: Current connection is secured with SSL.
ro: Conexiunea curentă este securizată cu SSL.

en: Current maintainer
ro: Responsabil actual

en: Custom Path
ro: Cale personalizată

en: Cyclic Link Detected
ro: Legătură ciclică detectată

en: Cyclic Link Detected During Copy
ro: Legătură ciclică detectată la copiere

en: Data format:
ro: Format dată:

en: De&vice
ro: &Dispozitiv

en: Default
ro: Implicit

en: Default for new files in this folder
ro: Implicit pentru fișierele noi din acest dosar

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Bookmark
ro: Șterge semnul de carte

en: Delete Entry
ro: Șterge înregistrarea

en: Delete File
ro: Ștergere fișier

en: Delete Files
ro: Ștergere fișiere

en: Delete Folder
ro: Șterge dosarul

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
ro: Ștergeți o componentă a buclei pentru a elimina bucla infinită și încercați din nou.

en: Delete the current file and try again.
ro: Ștergeți fișierul curent și încercați din nou.

en: Delete the current folder and try again.
ro: Ștergeți dosarul curent și încercați din nou.

en: Deleting
ro: Șterg

en: Deleting files from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată ștergerea de fișiere în %1.

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description
ro: Descriere

en: Destination
ro: Destinație

en: Detailed Tree View
ro: Vizualizare arborescentă detaliată

en: Detailed View
ro: Vizualizare detaliată

en: Details:
ro: Detalii:

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device (/dev/fd0):
ro: Dispozitiv (/dev/fd0):

en: Device name
ro: Denumire dispozitiv

en: Device usage:
ro: Utilizare dispozitiv:

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Directory
ro: Director

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disk Full
ro: Disc plin

en: Display SSL &Information
ro: Afișează &informații SSL

en: Display information about cache file
ro: Afișează informații despre fișierul de prestocare

en: Display...
ro: Afișează...

en: Do Not Store
ro: Nu stoca

en: Do not &close when command exits
ro: Nu în&chide la terminarea comenzii

en: Do not ask again
ro: Nu întreba din nou

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
ro: Nu copia sau muta acest fișier, treci la următorul element în schimb

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
ro: Nu copia sau muta acest dosar, treci la următorul element în schimb

en: Do not send a certificate
ro: Nu trimite un certificat

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste %1 de elemente?

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
ro[0]: Sigur doriți să mutați acest element la gunoi?
ro[1]: Sigur doriți să mutați aceste %1 elemente la gunoi?
ro[2]: Sigur doriți să mutați aceste %1 de elemente la gunoi?

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
ro: Doriți să stocați fraza de acces în fișierul portofelului dumneavoastră?

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
ro: Verificați că ați introdus corect locația și încercați din nou.

en: Double-check your proxy settings and try again.
ro: Verificați din nou configurările proxy și încercați din nou.

en: Drive: %1
ro: Unitate: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ro: EROARE: Protocol necunoscut „%1”

en: Edit
ro: Editează

en: Edit ACL Entry
ro: Editare înregistrare ACL

en: Edit Entry...
ro: Editează înregistrarea...

en: Edit Places Entry
ro: Editează înregistrare Locuri

en: Edit your bookmark collection in a separate window
ro: Editează colecția de semne de carte într-o fereastră separată

en: Effective
ro: Efective

en: Eject
ro: Ejectează

en: Emblems
ro: Embleme

en: Emotes
ro: Emoticoni

en: Empty the cache
ro: Cache gol

en: Enable
ro: Activează

en: Enable &launch feedback
ro: Activează indicarea p&ornirii

en: Enable this flag to allow entering the folder.
ro: Activați această opțiune dacă doriți să permiteți intrarea în dosar.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
ro: Activați această opțiune pentru a permite executarea fișierului ca a unui program.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
ro: Activați această opțiune pentru a permite numai proprietarului dosarului să șteargă sau să redenumească fișierele și dosarele conținute. Alți utilizatori nu pot decît să adauge fișiere noi, care au nevoie de permisiunea "Schimbă conținutul".

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
ro: Activați această opțiune pentru a marca fișierul ca executabil. Acest lucru are sens numai pentru programe și scripturi. Este necesar numai cînd doriți să le executați.

en: Encoding:
ro: Codare:

en: Encryption:
ro: Criptare:

en: End of Session
ro: Sfîrșitul sesiunii

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
ro: După ce vă asigurați că dosarul specificat există și este gol, încercați din nou.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
ro: Asigurați-vă că resursa există și încercați din nou.

en: Enter descriptive label here
ro: Introduceți aici o etichetă descriptivă

[ctx: Enter folder]
en: Enter
ro: Intrare

en: Enter the certificate password:
ro: Introduceți parola certificatului:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
ro: Introduceți aici numele de utilizator sub care doriți să executați aplicația.

en: Enter the user name you want to run the application as.
ro: Introduceți numele de utilizator sub care doriți să executați aplicația.

en: Entry Type
ro: Tip înregistrare

en: Error connecting to server.
ro: Eroare de conectare la server.

en: Error processing Exec field in %1
ro: Eroare le procesarea cîmpului de execuție în %1

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
ro: Eroare la execuția „filesharelist”. Verificați dacă este instalat și dacă este accesibil prin variabila de mediu $PATH sau este în /usr/sbin.

en: Error. Out of memory.
    %1
ro: Eroare. Nu mai există memorie.
    %1

en: Exec
ro: Execuție

en: Expires:
ro: Expiră:

en: Exposure:
ro: Expunere:

en: FIXME: Document this
ro: Documentare!!!

en: File
ro: Fișier

en: File '%1' is not readable
ro: Fișierul „%1” nu poate fi citit

en: File Already Exists
ro: Fișierul există deja

en: File Expected
ro: Cerere de fișier

en: File Type Options
ro: Opțiuni tip de fișier

en: File name:
ro: Denumire fișier:

en: File or Folder Does Not Exist
ro: Fișierul sau dosarul nu există

[ctx: File permission]
en: Sticky
ro: Lipicios

en: File sharing is disabled.
ro: Partajarea de fișiere este dezactivată.

en: File system:
ro: Sistem de fișiere:

en: Filename for clipboard content:
ro: Numele fișierului pentru conținutul clipboard-ului:

en: Files and folders selected
ro: Fișiere și dosare selectate

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
ro: Fișierele și dosarele vor fi copiate în directorul existent, alături de conținutul existent.
    Veți fi întrebat din nou în cazul unui conflict cu un fișier existent în director.

en: Filesystems
ro: Sisteme de fișiere

en: Folder Already Exists
ro: Dosarul există deja

en: Folder Expected
ro: Cerere de dosar

en: Folder Listing Unavailable
ro: Nu se poate lista dosarul

en: Folders First
ro: Folderele primele

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
ro: În continuarea comenzii puteți avea mai multe variabile care vor fi înlocuite cu valorile actuale la execuția programului:
    %f - un singur nume de fișier
    %F - o listă de fișiere; utilizați-o cu aplicații care pot deschide mai multe fișiere de odată
    %u - un singur URL
    %U - o listă de URL-uri
    %d - un dosar sau un fișier de deschis
    %D - o listă de dosare
    %i - pictograma
    %m - mini-pictograma
    %c - comentariul

en: Forbidden
ro: Interzis

en: Found a cyclic link in %1.
ro: Am găsit o legătură recursivă în %1.

en: Found a cyclic link while copying %1.
ro: Am găsit o legătură recursivă la copierea %1.

en: Fraud Department
ro: Departamentul Fraude

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
ro: Eliberați suficient spațiu de disc: 1) ștergînd fișiere inutile și temporare; 2) arhivînd fișiere pe medii de stocare precum CDROM-urile inscriptibile; sau 3) faceți rost de mai mult spațiu de stocare.

en: Got an invalid reply when calling %1
ro: S-a primit un răspuns invalid la apelul %1

en: Gro&up:
ro: &Grup:

en: Group
ro: Grup

en: Group:
ro: Grup:

en: Group:
ro: Grup:

en: HTTP Cookie Daemon
ro: Demon cookie HTTP

en: HTTP cookie daemon
ro: Demon cookie HTTP

en: Hide in toolbar
ro: Ascunde în bara de unelte

en: Home Folder
ro: Dosar Acasă

en: IP address:
ro: Adresă IP:

en: Icon Position
ro: Poziția pictogramei

en: Icon Source
ro: Sursă pictogramă

en: Icon size: %1 pixels
ro: Dimensiune pictogramă: %1 pixeli

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
ro: Dimensiune pictogramă: %1 pixeli (dimensiune standard)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
ro: Dacă bitul „lipicios” este stabilit pentru un dosar, atunci numai proprietarul și utilizatorul „root” pot șterge sau redenumi fișiere. În caz contrar, oricine are permisiuni de scriere, poate face acele operații.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
ro: Dacă fișierul este un executabil și opțiunea este setată, va fi executat cu permisiunile grupului atribuit fișierului.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
ro: Dacă fișierul este un executabil și opțiunea este setată, va fi executat cu permisiunile proprietarului fișierului.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
ro: Dacă această opțiune este setată, grupul acestui dosar va fi setat pentru toate fișierele noi.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
ro: Dacă această opțiune este setată, proprietarul dosarului va fi proprietarul tuturor fișierelor noi.

en: If you do not trust this program, click Cancel
ro: Dacă nu aveți încredere în acest program, apăsați pe Renunță

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
ro: Dacă știți cine sînt autorii programului de pe server, atunci trimiteți-le direct un raport de eroare.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
ro: Dacă doriți să ștergeți un tip de fișier (MIME) pe care aplicația dumneavoastră nu îl poate utiliza, selectați tipul MIME din lista de mai sus și dați clic pe acest buton.

en: Improperly Formatted URL
ro: URL formatat incorect

en: Information
ro: Informație

en: Internal Error
ro: Eroare internă

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
ro: Eroare internă.
    Trimiteți un raport de eroare complet la http://bugs.kde.org
    %1

en: Internal Error in Server
ro: Eroare internă în server

en: Internal error in server
    %1
ro: Eroare internă în server
    %1

en: International
ro: Internațional

en: Invalid Filenames
ro: Nume eronate de fișiere

en: Is &executable
ro: Este &executabil

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
ro[0]: 1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

en: KDE Certificate Request
ro: Cerere certificat KDE

en: KDE Certificate Request - Password
ro: Cerere certificat KDE - Parolă

en: KDE HTTP cache maintenance tool
ro: Utilitar KDE de administrare a cache-ului HTTP

en: KDE SSL Certificate Dialog
ro: Dialog certificat SSL KDE

en: KDE SSL Information
ro: Informații SSL KDE

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ro: KDE este capabil să comunice printr-un protocol dintr-un alt protocol. Această cerere a specificat ca protocolul să fie utilizat în acest fel, dar acesta nu este capabil de o asemenea acțiune. Acesta este un eveniment rar și este posibil să indice o eroare de programare.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ro: KDE este capabil să comunice printr-un protocol dintr-un alt protocol. Protocolul pe care l-ați specificat poate fi utilizat numai în astfel de situații. Totuși, aceasta nu este una din aceste situații. Acesta este un eveniment rar și este posibil să indice o eroare de programare.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
ro: Rețea

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
ro: Rădăcină

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
ro: Gunoi

en: KFileMetaDataReader
ro: CititorMetaDateKFile

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
ro: CititorMetaDateKFile se poate folosi pentru a citi metadate dintr-un fișier

en: KMailService
ro: Serviciu KMail

en: Key type: DSA (%1 bit)
ro: Tip cheie: DSA (%1 biți)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ro: Tip cheie: RSA (%1 biți)

en: Known Applications
ro: Aplicații cunoscute

en: L&abel:
ro: &Etichetă:

en: Launching %1
ro: Pornesc %1

en: Link
ro: Legătură

en: Link to %1 (%2)
ro: Legătură către %1 (%2)

en: Link to Device
ro: Legătură la dispozitiv

en: List of URLs where the meta-data should be read from
ro: O listă de URL-uri de unde ar trebui citite metadatele.

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă listarea de dosare.

en: Location:
ro: Amplasare:

en: Login OK
ro: Autentificare reușită

en: MD5 digest
ro: Sumă MD5

en: MD5 digest:
ro: Sumă MD5:

en: Mail service
ro: Serviciu de e-mail

en: Malformed URL
    %1
ro: URL eronat
    %1

en: Malformed URL %1.
ro: URL eronat %1.

en: Mask
ro: Masca

en: Menu
ro: Meniu

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
ro: Mesaj trimis:
    Conectez utilizînd numele=%1 și parola=[ascunsă]
    
    Serverul a răspuns:
    %2

en: Mime Type
ro: Tip MIME

en: Mimetype
ro: Tip MIME

en: Mimetypes
ro: Tipuri MIME

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Modulus:
ro: Modulul:

en: More than one file provided
ro: Mai mult de un fișier oferit

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
ro: A fost selectat mai mult de un dosar iar acest dialog nu acceptă dosare, deci nu se poate decide în care dintre ele să se intre. Vă rugăm selectați doar un dosar pentru ai lista conținutul.

en: More than one folder provided
ro: Mai mult de un dosar oferit

en: Mount
ro: Montează

en: Mount point (/mnt/floppy):
ro: Punct de montare (/mnt/floppy):

en: Mount point:
ro: Punct de montare:

en: Mounted on:
ro: Montat în:

en: Mountpoint
ro: Punct de montare

en: Move to Trash
ro: Mută în coșul de gunoi

en: Moving
ro: Mut

en: Multiple Instances
ro: Instanțe multiple

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
ro: Nu sînt suportate transferuri multiple cu protocolul „%1”.

en: Name
ro: Denumire

en: Name:
ro: Nume:

en: Named Group
ro: Grup denumit

en: Named User
ro: Utilizator denumit

en: Named group
ro: Grup denumit

en: Named user
ro: Utilizator denumit

en: Navigate
ro: Navighează

en: New Bookmark Folder...
ro: Dosar pentru semne de carte nou...

en: New Folder...
ro: Dosar nou...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
ro: &Următor >>

en: Next to File Name
ro: Alături de denumirea fișierului

en: No Content
ro: Nu există conținut

en: No Media inserted or Media not recognized.
ro: Niciun mediu inserat sau mediul nu este recunoscut.

en: No SSL support.
ro: Nu există suport SSL.

en: No host specified.
ro: Nicio gazdă specificată.

en: No hostname specified.
ro: Nu este specificată o gazdă.

en: No media in device for %1
ro: Niciun mediu în dispozitiv pentru %1

en: No metainfo for %1
ro: Nu există metainformații pentru %1

en: No service implementing %1
ro: Nu există nici un serviciu care să implementeze %1

en: None
ro: Nimic

en: Not connected.
ro: Neconectat.

en: Not shared
ro: Nepartajat

en: Not specified
ro: Nespecificat

en: Nothing to Delete
ro: Nimic de șters

en: Nothing to Trash
ro: Nimic de aruncat la gunoi

en: O&ther icons:
ro: &Alte pictograme:

en: O&thers:
ro: &Alții:

en: O&wner:
ro: &Proprietar:

en: OCR Image
ro: Recunoaște optic caracterele din imagine

en: Only executables on local file systems are supported.
ro: Sînt suportate numai fișiere executabile de pe sistemele de fișiere locale.

en: Only folders in your home folder can be shared.
ro: Pot fi partajate numai dosare din dosarul dumneavoastră personal.

en: Only own&er can rename and delete folder content
ro: Numai pr&oprietarul poate redenumi și șterge conținutul dosarului

en: Only the meta data that is part of the file is read
ro: Se citește din fișier doar partea ce conține metadate.

en: Only the owner can change permissions.
ro: Numai proprietarul poate schimba permisiunile.

en: Open
ro: Deschide

en: Open &with %1
ro: Deschide c&u %1

en: Open File Manager
ro: Deschide gestionarul de fișiere

en: Open Folder in Bookmark Editor
ro: Deschide dosarul în editorul semnelor de carte

en: Open Folder in Tabs
ro: Deschide dosarul în file

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
ro: Deschide toate semnele de carte din acest dosar ca filă nouă.

en: Open file dialog
ro: Dialog deschidere fișiere

en: Open in New Tab
ro: Deschide în filă nouă

en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

en: Open with:
ro: Deschide cu:

en: OpenSSL could not be verified.
ro: OpenSSL nu a putut fi verificat.

en: Opening connection to host %1
ro: Deschid conexiune la gazda %1

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
ro: Protocolul „%1” nu suportă deschiderea de conexiuni.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
ro: Nu este suportată deschiderea fișierelor cu protocolul %1.

en: Options
ro: Opțiuni

en: Organization / Common Name
ro: Nume obișnuit/organizație

en: Organization:
ro: Organizația:

en: Organizational Unit
ro: Unitatea organizațională

en: Organizational unit:
ro: Unitatea organizațională:

en: Others
ro: Alții

en: Otherwise, the request would have succeeded.
ro: Altfel, cererea ar fi reușit.

en: Out of Memory
ro: Nu mai există memorie

en: Overwrite File?
ro: Suprascrieți fișierul?

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Ownership
ro: Proprietar

en: Owning Group
ro: Grup proprietar

en: P&review
ro: P&revizualizare

en: Parent Folder
ro: Dosar părinte

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
ro[0]: dintr-o cheie de %1 bit
ro[1]: dintr-o cheie de %1 biți
ro[2]: dintr-o cheie de %1 de biți

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
ro[0]: folosind %1 bit
ro[1]: folosind %1 biți
ro[2]: folosind %1 de biți

en: Paste
ro: Lipește

en: Path:
ro: Cale:

en: Patterns
ro: Modele

en: Permissions:
ro: Permisiuni:

en: Pick Certificates
ro: Alege certificate

en: Places
ro: Locuri

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
ro: Vă rog să trimiteți un raport de eroare la <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> pentru a informa echipa KDE despre această metodă de autentificare nesuportată încă.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
ro: Așteptați pînă sînt generate cheile de criptare...

en: Points to:
ro: Indică către:

en: Prime:
ro: Prim:

en: Private key test failed.
ro: Testul cheii private a eșuat.

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Properties for %1
ro: Proprietăți pentru %1

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
ro[0]: Proprietăți pentru 1 element
ro[1]: Proprietăți pentru %1 elemente
ro[2]: Proprietăți pentru %1 de elemente

en: Protocol %1 does not support action %2.
ro: Protocolul %1 nu suportă acțiunea %2.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de sistem de fișiere

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de filtrare

en: Protocol is a Filter Protocol
ro: Protocolul este un protocol de filtrare

en: Proxy Authentication Failed.
ro: Autentificare proxy eșuată.

en: Public key:
ro: Cheie publică:

en: Read
ro: Citire

en: Read only
ro: Numai-citire

en: Receiving corrupt data.
ro: Am recepționat date corupte.

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload configuration file
ro: Reîncarcă fișierul de configurare

en: Remote Files Not Accepted
ro: Fișierele distante nu sînt acceptate.

en: Remote files not accepted
ro: Fișierele distante nu sînt acceptate

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove all cookies
ro: Șterge toate cookie-urile

en: Remove cookies for domain
ro: Șterge toate cookie-urile din domeniu

en: Rename:
ro: Redenumește:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
ro: Nu este suportată redenumirea sau mutarea fișierelor în %1.

en: Request Aborted
ro: Cerere anulată

en: Request Aborted By User
ro: Cerere anulată de către utilizator

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ro: Obținerea LRC (Lista de Revocare a Certificatelor) a eșuat. Aceasta înseamnă că LRC a AC (Autorității de Certificare) nu a fost găsită.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ro: Obținerea certificatului emitentului a eșuat. Aceasta înseamnă că certificatul AC (Autorității de Certificare) nu a fost găsit.

en: Retrieving %1 from %2...
ro: Transfer %1 de la %2...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată citirea de date din %1.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
ro: Nu este suportată citirea de informații MIME din %1.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
ro: Încercați din nou cererea făcută și asigurați-vă că informațiile de autentificare sînt introduse corect.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
ro: Încercați din nou cererea fără să cereți continuarea transferului.

en: Retry the request.
ro: Încercați din nou cererea.

en: Ru&n as a different user
ro: Execută ca &utilizator diferit

en: Run Until Finished
ro: Execută pînă se termină

en: Run in &terminal
ro: Execută în &terminal

en: S&ystem icons:
ro: Pictograme de &sistem:

en: SHA1 digest
ro: Sumă SHA1

en: SHA1 digest:
ro: Sumă SHA1:

en: SSL Certificate Password
ro: Parolă certificat SSL

en: SSL Configuration Module
ro: Modul de configurare SSL

en: SSL Signers
ro: Autorități SSL

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
ro: Cererea de certificat SSL este respinsă, după cum ați cerut. Puteți dezactiva aceasta în Configurări de sistem KDE.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
ro: Suportul SSL nu este disponibil în această versiune KDE.

en: SSL support was not found.
ro: Nu am găsit suport SSL.

en: SSL version:
ro: Versiune SSL:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save selection for this host.
ro: Salvează selecția pentru această gazdă.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
ro: Caută interactiv nume de pictograme (de ex.: dosar).

en: Secure servers only
ro: Numai servere securizate

en: Secure servers, page scripts
ro: Servere sigure, scripturi web

en: Security Information
ro: Informații de securitate

en: See or modify the cookie information
ro: Afișează sau modifică informații cookie

en: Select Icon
ro: Selectare pictogramă

en: Select one or more file types to add:
ro: Selectați unul sau mai multe tipuri de fișier de adăugat:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
ro: Selectați această opțiune pentru a accepta/elimina toate cookie-urile acestui site. Dacă alegeți această opțiune, va fi adăugată o nouă politică pentru site-ul de unde a fost generat acest cookie. Această politică va fi permanentă pînă cînd o modificați manual din Configurările de sistem KDE.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
ro: Selectați această opțiune pentru a accepta sau elimina toate cookie-urile de oriunde. Alegînd această opțiune se va modifica politica globală pentru toate cookie-urile pînă cînd o veți schimba manual din Configurările de sistem KDE.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
ro: Selectați această opțiune pentru a accepta sau elimina numai acest cookie. Veți fi întrebat din nou cînd veți recepționa un alt cookie.

en: Send certificate
ro: Trimite certificatul

en: Sending data to %1
ro: Trimit date la %1

en: Sending login information
ro: Trimitere informații de autentificare

en: Sends a bug report by email
ro: Trimite un raport de eroare prin email

en: Serial number
ro: Număr de serie

en: Serial number:
ro: Număr de serie:

en: Server Authentication
ro: Autentificare server

en: Server processing request, please wait...
ro: Serverul procesează cererea. Vă rog să așteptați...

en: Server said: "%1"
ro: Serverul a spus: „%1”

en: Servers
ro: Servere

en: Servers, page scripts
ro: Servere, scripturi web

en: Set GID
ro: Setat GID

en: Set UID
ro: Setat UID

en: Sets the working directory for your application.
ro: Setează directorul de lucru pentru aplicația dumneavoastră.

en: Setting ACL for %1
ro: Stabilire ACL pentru %1

en: Shared
ro: Partajat

en: Sharing folder '%1' failed.
ro: Partajarea dosarului „%1” a eșuat.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
ro: Partajarea acestui director înseamnă că să fie accesibil în rețea prin NFS (Linux/UNIX) și Samba (Windows).

en: Short View
ro: Afișează pe scurt

en: Show
    Entries
ro: Afișare
    fișiere

en: Show Aside Preview
ro: Afișează alături de previzualizare

en: Show Bookmarks
ro: Afișează semnele de carte

en: Show Full Path
ro: Arată calea completă

en: Show Hidden Files
ro: Afișează fișiere ascunse

en: Show Hidden Folders
ro: Afișează dosarele ascunse

en: Show Places Navigation Panel
ro: Afișează panoul de navigare Locuri

en: Show Preview
ro: Arată previzualizare

en: Show details of the next cookie
ro: Afișează detalii despre următorul cookie

en: Show in toolbar
ro: Afișează în bara de unelte

en: Shut down cookie jar
ro: Oprește cookie jar

en: Signature Algorithm:
ro: Algoritm semnătură:

en: Signature Contents:
ro: Conținut semnătură:

en: Single Instance
ro: O singură instanță

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip
ro: Sari

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
ro: O parte a acestui document este securizată cu SSL, dar partea principală nu este.

en: Sorry
ro: Scuze

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source
ro: Sursă

en: Source and Destination Files Identical
ro: Sursa și destinația reprezintă fișiere identice

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ro: Opțiune specială. Sensul ei exact poate fi văzut în coloana din dreapta.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ro: Opțiune specială. Este validă pentru întreg dosarul, iar sensul ei exact poate fi văzut în coloana din dreapta.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise celorlalți utilizatori, în care nu sînt incluși nici proprietarul și nici membrii grupului.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise membrilor grupului.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
ro: Specifică acțiunile permise proprietarului.

en: State:
ro: Stat:

en: Status
ro: Stare

en: Stop
ro: Oprește

en: Store
ro: Stochează

en: Subject line
ro: Linie subiect

en: Suggest New &Name
ro: Sugerează un &nume nou

en: System certificates
ro: Certificate sistem

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu face referire la o resursă specifică.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu face referire la un mecanism valid de accesare a resursei specificate, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
ro: URL-ul (<strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator) pe care l-ați introdus nu este formatat corespunzător. În general formatul unui URL este astfel:<blockquote><strong>protocol://utilizator:parola@www.exemplu.org:port/director/fisier.extensie?cerere=valoare</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ro: Identificatorul cheii certificat și numele Autorității de Certificare nu corespunde cu identificatorul cheii și numele din secțiunea 'Emitent' al certificatului pe care încercați să-l folosiți.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ro: Identificatorul cheii certificat a Autorității de Certificare nu corespunde cu identificatorul cheii din secțiunea 'Emitent' al certificatului pe care încercați să-l folosiți.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ro: Certificatul Autorității de Certificare nu a putut fi găsită. Cel mai probabil lanțul încrederii este rupt.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ro: LRC (Lista de Revocare a Certificatelor) nu este validă, încă.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încît certificatul nu poate fi verificat.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ro: Procesul OpenSSL a depășit memoria.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
ro: Opțiunea "Citire" permite vizualizarea conținutului fișierului.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
ro: În Linux, bitul „lipicios” este ignorat pentru fișiere, dar poate fi utilizat pe alte sisteme UNIX.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
ro: Opțiunea "Scriere" permite modificarea conținutului fișierului.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
ro: Emitent

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ro: Certificatul nu poate fi verificat deoarece este singurul certificat din lanțul încrederii și nu este auto-semnat.  Dacă auto-semnați certificatul să vă asigurați că l-ați importat în lista certificatelor de încredere.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ro: Lanțul de certificate este mai lung decît adîncimea maximă permisă.

en: The certificate has been revoked.
ro: Certificatul a fost revocat.

en: The certificate has not been issued for this host.
ro: Certificatul nu a fost eliberat pentru această gazdă.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ro: Certificatul nu a fost semnat în scopul în care ați încercat să-l folosiți. Asta înseamnă că Autoritatea de Certificare nu permite această utilizare.

en: The certificate is invalid.
ro: Certificatul nu este valid.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
ro: NU, au avut loc erori:

en: The certificate is not valid, any more.
ro: Certificatul nu este valid, deja.

en: The certificate is not valid, yet.
ro: Certificatul nu este valid, deocamdată.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ro: Certificatul este autosemnat și nu este în lista certificatelor de încredere. Dacă doriți sptați acest certificat, importați-l în lista certificatelor de încredere.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ro: Certificatul este auto-semnat. Deși lanțul încrederii s-ar putea construi, certificatul Autorității de Certificare rădăcină nu a putut fi găsită.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
ro: Da

en: The certificate is valid.
ro: Certificatul este valid.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ro: Autoritatea de Certificare a certificatului nu corespunde cu numele Autorității de Certificare a certificatului.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ro: Autoritatea de Certificare a certificatului nu este validă.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ro: AC (Autoritatea de Certificare) a certificatului nu are dreptul de a semna certificate.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ro: Nu am găsit autoritatea care care semnează fișierele rădăcină ale certificatului, astfel încît certificatul nu poate fi verificat.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
ro: Numele de fișiere alese
    nu par să fie valide.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
ro: Conținutul clipboard-ului sa modificat de cînd ați "lipit" ultima dată: formatul de dată ales nu se mai aplică. Copiați din nou ceea ce doriți să lipiți.

en: The clipboard is empty
ro: Clipboard-ul este gol

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ro: Decodificarea cheii publice a emitentului a eșuat. Acesta înseamnă că certificatul autorității de certificare nu se poate folosi pentru a verifica certificatul pe care ați dorit să-l folosiți.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ro: Decriptarea semnăturii LRC (Listei de Revocare a Certificatelor) a eșuat. Aceasta înseamnă că nu a putut fi nici măcar calculată, deci nu se poate pune problema potrivirii cu rezultatul așteptat.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ro: Decriptarea semnăturii certificatului a eșuat. Aceasta înseamnă că nu a putut fi nici măcar calculată, deci nu se poate pune problema potrivirii cu rezultatul așteptat.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
ro: Fișierul de ecran
    %1
    este de tipul FSDevice dar
    nu are o intrare "Dev=...".

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
ro: Fișierul de ecran
    %1
    este de tipul Link dar
    nu are o intrare "URL=...".

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
ro: Fișierul de ecran %1 nu are înregistrarea "Type=...".

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
ro: Înregistrarea de ecran de tipul
    %1
    este necunoscută.

en: The desktop is offline
ro: Biroul este deconectat

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
ro: Destinație

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
ro: Resursa destinație nu are suficient spațiu pentru a înregistra starea resursei după execuția metodei.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
ro: Dispozitivul „%1” nu este un disc și nu poate fi scos.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
ro: Dispozitivul este ocupat, ceea ce înseamnă că este încă utilizat de o altă aplicație sau utilizator. Avînd deschisă o fereastră de navigare la o locație de pe acel dispozitiv poate determina ca dispozitivul să rămînă ocupat.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
ro: Dispozitivul nu este pregătit pentru acces, adică nu există nici un mediu în dispozitivul cu medii temporare (precum un CDROM în unitatea de CD) sau în cazul un dispozitiv periferic/portabil, este posibil ca acesta să nu fie conectat corect.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ro: Fișierul „%1” există deja. Doriți să îl suprascrieți?

en: The file "%1" could not be found
ro: Fișierul „%1” nu a fost găsit

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
ro: Fișierul %1 a fost copiat de la %2, dar de atunci pare să se fi modificat la %3.
    Desfacerea copierii va șterge fișierul, și toate modificările vor fi pierdute.
    Sigur ștergeți %4?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
ro: Se pare că fișierul este utilizat (și deci blocat) de un alt utilizator sau o altă aplicație.

en: The file or folder %1 does not exist.
ro: Fișierul sau dosarul %1 nu există.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ro: Lungimea lanțului de încredere depășește unul dintre parametrii 'pathlength' a Autorității de Certificare făcînd toate semnăturile ulterioare invalide.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
ro: Probabil locația unde a fost cerută crearea dosarului nu există.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
ro: Partea principală a acestui document este securizată cu SSL, dar alte părți nu sînt.

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
ro: Denumirea „%1” începe cu un punct, de aceea dosarul va fi ascuns implicit.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
ro: Numele „%1” pe care l-ați scris nu există. Probabil ați greșit la scrierea lui.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
ro: Conexiunea de rețeaeste incorect configurată sau interfața de rețea nu este activă.

en: The new file name is empty.
ro: Numele de fișier nou este gol.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
ro: Operația cerută nu poate fi efectuată deoarece fișierele sursă și destinație reprezintă același fișier.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ro: Lanțul de certificate SSL al corespondentului este corupt.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
ro: Procedura de setare a certificatului client pentru sesiune a eșuat.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
ro: Procesul pentru protocolul %1 s-a terminat în mod neașteptat.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
ro: Programul de pe server care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare internă: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
ro: Nu pot porni programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong>. În mod normal acest lucru se întîmplă din cauza unor probleme tehnice.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> nu mai poate obține memorie pentru a continua operația.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare internă.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
ro: Programul de pe calculatorul dumneavoastră care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o întrerupere de tip necunoscut: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
ro: Programul de pe calculatorul dumneavoastră care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> a raportat o eroare necunoscută: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
ro: Programul care asigură acces la protocolul <strong>%1</strong> s-a terminat într-un mod neașteptat.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
ro: Este posibil ca programul care asigură compatibilitate cu acest protocol să nu fi fost actualizat cu ultima actualizare de KDE. Acest lucru poate cauza incompatibilitate cu versiunea curentă de KDE și astfel să nu pornească.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
ro: Protocolul %1 nu implementează un serviciu de dosare.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
ro: Protocolul %1 nu este un protocol de filtrare.

en: The protocol %1 is not supported.
ro: Protocolul %1 nu este suportat.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
ro: Protocolul %1 este un protocol numai de filtrare.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
ro: Protocolul <strong>%1</strong> nu este suportat de programele KDE care sînt acum instalate pe acest calculator.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
ro: Probabil protocolul sau serverul nu suportă continuarea transferului de fișiere.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
ro: Scriptul de configurare proxy este eronat:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
ro: Scriptul de configurare proxy a generat o eroare:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
ro: Subiect

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
ro: Gazda distantă nu a trimis niciun certificat SSL.
    Se abandonează deoarece identitatea gazdei nu a putut fi stabilită.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
ro: Cererea aștepta un fișier, dar a fost primit dosarul <strong>%1</strong>.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
ro: Cererea așteaptă un dosar, dar a fost primit fișierul <strong>%1</strong>.

en: The request was not completed because it was aborted.
ro: Cererea nu a fost finalizată deoarece a fost anulată.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
ro: Acțiunea cerută nu este suportată de programul KDE caer implementează protocolul <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ro: Dispozitivul cerut nu poate fi inițializat ("montat"). Eroare raportată a fost: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ro: Dispozitivul cerut nu poate fi dezactivat ("demontat"). Eroarea raportată a fost: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
ro: Fișierul cerut <strong>%1</strong> nu poate fi scris pe disc deoarece nu există spațiu suficient.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
ro: Fișierul cerut nu poate fi creat deoarece există deja un fișier cu același nume.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
ro: Dosarul cerut nu poate fi creat deoarece există deja un fișier cu același nume.

en: The requested lock could not be granted. %1
ro: Blocarea cerută nu poate fi onorată. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
ro: Operația cerută încearcă crearea fișierului temporar<strong>%1</strong>, dar acesta nu poate fi făcut.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ro: Operația cerută încearcă crearea unui fișier temporar în care să salveze noul fișier de transferat. Acest fișier temporar <strong>%1</strong> nu poate fi șters.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ro: Operația cerută încearcă să șteargă fișierul original, cel mai probabil în urma unei operații de mutare de fișier. Fișierul original <strong>%1</strong> nu poate fi șters.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
ro: Operația cerută încearcă redenumirea  fișierului original <strong>%1</strong>, dar acesta nu poate fi redenumit.

en: The requested protocol may not be supported.
ro: Este posibil ca protocolul cerut să nu fie suportat.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
ro: Nu s-a putut crea legătura simbolică %1.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
ro: Mărimea conținului este necesară la o operație POST și nu a fost furnizată

en: The resource cannot be deleted.
ro: Resursa nu poate fi ștearsă.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ro: Autoritatea de Certificare rădăcină a fost marcat să fie rejectat pentru scopul pentru care ați încercat să-l folosiți.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ro: Autoritatea de Certificare rădăcină nu este de încredere pentru scopul pentru care ați încercat să folosiți acest certificat.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
ro: Serverul <b>%1</b> cere un certificat.<br /><br />Din lista de mai jos selectați un certificat care să fie utilizat:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
ro: Serverul <strong>%1</strong> a refuzat conexiunea încercată de acest calculator.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
ro: Serverul nu suportă protocolul WebDAV.

en: The server does not support the request type of the body.
ro: Serverul nu suportă tipul de cerere specificat în conținut.

en: The server failed the authenticity check (%1).
ro: Serverul nu a trecut testul de autenticitate (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
ro: Serverul a fost prea încărcat ca să răspundă la alte cereri.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
ro: Serverul nu a putut menține proprietăților listate în elementul XML "propertybehavior" în stare actualizată sau ați încercat să suprascrieți un fișier deși ați cerut ca fișierele să nu fie suprascrise. %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
ro: Este posibil ca serverul, deși conectat la Internet, să fie configurat să nu permită cereri.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
ro: Este posibil ca serverul, deși conectat la Internet, să nu ruleze serviciul cerut (%1).

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ro: Semnătura de test pentru acest certificat a eșuat. Acesta poate însemna că semnătura acestui certificat sau a oricărui certificat din lanțul încrederii este invalidă, nu s-a putut decodifica sau că LCR (lista certificatelor revocate) nu s-a putut verifica. Dacă a apărut acest mesaj vă rugăm anunțați autorul aplicației pe care îl folosiți să utilizeze mesajele de eroare mai noi și mai specifice.

en: The source and destination are the same file.
    %1
ro: Sursa și destinația reprezintă același fișier.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
ro: Sursă

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
ro: Fișierul sau dosarul <strong>%1</strong> nu există.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
ro: Dosarul specificat nu există sau nu este accesibil.

en: The specified folder may not be empty.
ro: Probabil dosarul specificat nu este gol.

en: The specified folder may not exist.
ro: Probabil dosarul specificat nu există.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
ro: Cererea a specificat continuarea transferului fișierului <strong>%1</strong> de la o anumită poziție. Acest lucru nu este posibil.

en: The specified resource may not exist.
ro: Este posibil ca resursa specificată să nu existe.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
ro: Resursa specificată nu există sau nu mai este accesibilă.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ro: Formatul timp al cîmpului 'lastUpdate' din lista de revocare de certificate este invalid.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ro: Formatul timp al cîmpului 'nextUpdate' din lista de revocare de certificate este invalid.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ro: Formatul orei din cîmpul „notAfter'” al certificatului nu este valid.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ro: Formatul orei din cîmpul „notBefore” al certificatului nu este valid.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
ro: Versiunile protocolului %1 suportate de acest calculator și de server sînt incompatibile.

en: There are no special actions available for protocol %1.
ro: Nu sînt disponibile acțiuni speciale pentru protocolul %1.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
ro: A apărut o problemă, la un anumit punct, pe calea de rețea între server și acest calculator.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ro: Probabil există o problemă cu configurația dumneavoastră de rețea, în mod special cu numele de proxy. Dacă ați accesat Internet-ul recent, fără probleme, atunci această eroare este puțin probabilă.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ro: Există probleme cu configurarea rețelei dumneavoastră. Dacă ați accesat Internetul recent, fără probleme, atunci acest lucru este puțin probabil.

en: There may have been a problem with your network connection.
ro: Există probleme cu conexiunea dumneavoastră la rețea.

en: These files use advanced permissions.
ro: Aceste fișiere utilizează permisiuni avansate.

en: This action was prevented by another error.
ro: Această acțiune a fost oprită de altă eroare.

en: This action will overwrite the destination.
ro: Această acțiune va suprascrie destinația.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
ro: Această acțiune va suprascrie „%1” cu el însuși.
    Introduceți un nume nou de fișier:

en: This certificate is not relevant.
ro: Certificatul nu este relevant.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ro: Acest certificat, oricare certificat din lanțul încrederii sau LCR (lista certificatelor revocate) a Autorității de Certificare nu este validă. Oricare dintre ele poate să nu fie încă valid sau să nu fie deja valid. Dacă a apărut acest mesaj vă rugăm anunțați autorul aplicației pe care îl folosiți să utilizeze mesajele de eroare mai noi și mai specifice.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
ro: Această eroare este dependentă de programul KDE. Informațiile adiționale ar trebui să vă ofere mai multe informații decît cele disponibile în arhitectura de intrare/ieșire a KDE.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
ro[0]: Acest fișier este o legătură și nu are permisiuni.
ro[1]: Toate fișierele sînt legături și nu au permisiuni.
ro[2]: Toate fișierele sînt legături și nu au permisiuni.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
ro[0]: Acest fișier utilizează permisiuni avansate.
ro[1]: Aceste fișiere utilizează permisiuni avansate.
ro[2]: Aceste fișiere utilizează permisiuni avansate.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
ro: Această opțiune permite adăugarea, redenumirea și ștergerea de fișiere. Țineți cont de faptul că ștergerea și redenumirea pot fi limitate dacă utilizați opțiunea "sticky".

en: This flag allows viewing the content of the folder.
ro: Această opțiune permite vizualizarea conținutului dosarului.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
ro[0]: Acest dosar utilizează permisiuni avansate.
ro[1]: Aceste dosare utilizează permisiuni avansate.
ro[2]: Aceste dosare utilizează permisiuni avansate.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
ro: Aceasta este o eroare tehnică în care nu a putut fi creat un dizpozitiv de rețea (un soclu).

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
ro: Aceasta este o eroare tehnică în care dispozitivul necesar pentru comunicația de rețea (un soclu) nu poate fi făcut să asculte pentru conexiuni de intrare.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
ro: Aceasta este o eroare tehnică la încercarea de a accepta o conexiune de rețea de intrare.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ro: Este foarte probabil să fie cauzată de o eroare din program. Dacă se poate, vă rog să trimiteți un raport de eroare complet așa cum este descris mai jos.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ro: Acest lucru este cel mai probabil cauzat de o eroare în programul server. Dacă puteți, trimiteți un raport de eroare așa cum este detaliat mai jos.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
ro: Aceasta este lista fișierelor de deschis. Poate fi specificat mai mult de un fișier, separîndu-le prin spații.

en: This is the name of the file to open.
ro: Acesta este numele fișierului de deschis.

en: This is the name to save the file as.
ro: Acesta este numele cu care va fi salvat fișierul.

en: This may be an error on the server side.
ro: Aceasta ar putea fi o eroare la server.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
ro: Acest lucru înseamnă că cererea pe care ați făcut-o încearcă să determine conținutul dosarului. Programul KDE care implementează acest protocol nu poate face acest lucru.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
ro: Acest lucru înseamnă că, deși s-a putut deschide cu succes resursa <strong>%1</strong>, a apărut o eroare la citirea conținutului resursei.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
ro: Acest lucru înseamnă că, deși s-a putut deschide cu succes resursa <strong>%1</strong>, a apărut o eroare la scrierea în resursă.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
ro: Acest lucru înseamnă că va fost refuzată încercarea de a intra (cu alte cuvinte, de a deschide) în dosarul <strong>%1</strong>.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
ro: Acest lucru înseamnă că va fost refuzată încercarea de a scrie în fișierul <strong>%1</strong>.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
ro: Aceasta înseamnă că deoarece conținutul fișierului sau directorului <strong>%1</strong> cerut nu poate fi transferat, deoarece nu pot obține acces pentru citire.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
ro: Aceasta înseamnă că fișierul, <strong>%1</strong>, nu poate fi scris așa cum s-a cerut, deoarece nu pot obține acces pentru scriere.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
ro: Această opțiune activează unele funcții conveniente pentru salvarea fișierelor cu extensie:<br /><ol><li>Orice extensie specificată în zona de text <b>%1</b> va fi actualizată dacă schimbați tipul de fișier pentru care executați salvarea.<br /><br /></li><li>Dacă nu este specificată o extensie în zona de text <b>%2</b>, cînd dați clic pe <b>Salvează</b>, va fi adăugat %3 la sfîrșitul numelui de fișier (dacă fișierul nu există deja). Această extensie este bazată pe tipul de fișier pe care l-ați ales pentru fișierul de salvat.<br /><br /> Dacă nu doriți să permiteți adăugarea automată a extensiei, fie dezactivați această funcționalitate, fie o blocați adăugînd un punct (.) la sfîrșitul numelui de fișier (punctul va fi eliminat automat).</li></ol> Dacă nu sînteți sigur, lăsați activată această opțiune deoarece face ca fișierele să fie mult mai ușor de administrat.

en: Time out waiting for server interaction.
ro: Intervalul de timp de interacțiune cu server-ul a expirat.

en: Timeout Error
ro: Eroare temporizare

en: Timeout on server
    %1
ro: Temporizare expirată la server
    %1

en: Trash File
ro: Aruncare fișier la gunoi

en: Trash Files
ro: Aruncare fișiere la gunoi

en: Tree View
ro: Vizualizare arborescentă

en: Trusted:
ro: De încredere:

en: Try again, either now or at a later time.
ro: Încercați din nou, acum sau puțin mai tîrziu.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
ro: Mutați mai întîi fișierul curent și apoi încercați din nou.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
ro: Mutați mai întîi dosarul curent și apoi încercați din nou.

en: Type
ro: Tip

en: Type any comment you think is useful here.
ro: Scrieți aici orice comentariu pe care îl considerați util.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
ro: Introduceți aici comanda cu care va fi pornită aplicația.
    
    În continuarea comenzii puteți avea mai multe variabile care vor fi înlocuite cu valorile actuale la execuția programului:
    %f - un singur nume de fișier
    %F - o listă de fișiere; utilizați-o cu aplicații care pot deschide mai multe fișiere de odată
    %u - un singur URL
    %U - o listă de URL-uri
    %d - un dosar sau un fișier de deschis
    %D - o listă de dosare
    %i - pictograma
    %m - mini-pictograma
    %c - titlul

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
ro: Introduceți aici descrierea pe care doriți să o dați aplicației, în funcție de scopul ei. Exemplu: pentru o aplicație de conectare la Internet prin telefon (KPPP) ar putea fi "Utilitar de conectare la Internet prin linia telefonică".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
ro: Introduceți aici numele pe care doriți să îl dați aplicației. Aplicația va apărea sub acest nume în meniul aplicațiilor și în panou.

en: Type:
ro: Tip:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ro: Mediile UNIX au posibilitatea să facă legături de la un fișier sau dosarul către un nume și/sau locație diferite. În tipul operației de copiere KDE a determinat o legătură sau o serie de legături care rezultă într-o buclă infinită (de exemplu un fișier face legătură către el însuși).

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ro: Mediile UNIX au posibilitatea să facă legături de la un fișier sau dosarul către un nume și/sau locație diferite. KDE a determinat o legătură sau o serie de legături care rezultă într-o buclă infinită (de exemplu un fișier face legătură către el însuși).

en: URL Does Not Refer to a Resource.
ro: URL-ul nu face referire la o resursă.

en: URL Resource Invalid
ro: Resursă URL eronată

en: URL cannot be listed
    %1
ro: URL-ul nu poate fi enumerat
    %1

en: Unable to Enter Folder
ro: Nu pot intra în dosar

en: Unable to Initialize Input/Output Device
ro: Nu pot inițializa dispozitivul de intrare/ieșire

en: Unable to Launch Process
ro: Nu pot porni procesul

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
ro: Nu pot dezactiva dispozitivul de intrare/ieșire

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
ro: Nu pot crea dispozitiv I/O:
    mesaj "klauncher": %1

en: Unable to create io-slave: %1
ro: Nu pot crea io-slave: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
ro: Serviciul %1 nu a putut fi făcut executabil, se abandonează execuția

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
ro: Nu pot deschide certificatul. Încercați o parolă nouă?

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
ro: Nu s-au putut salva semnele de carte în %1. Eroarea raportată a fost: %2. Acest mesaj de eroare va fi afișat numai o dată. Cauza erorii trebuie fixată cît mai rapid posibil, deoarece este posibil să fie determinată de un hard disk plin.

en: Und&o
ro: &Desfă

en: Und&o: Copy
ro: &Desfă: Copiere

en: Und&o: Create File
ro: &Desfă: Creare fișier

en: Und&o: Create Folder
ro: &Desfă: Creare dosar

en: Und&o: Link
ro: &Desfă: Legătură

en: Und&o: Move
ro: &Desfă: Mutare

en: Und&o: Rename
ro: &Desfă: Redenumire

en: Und&o: Trash
ro: &Desfă: Gunoi

en: Undo File Copy Confirmation
ro: Desfă confirmarea de copiere a fișierului

en: Undocumented Error
ro: Eroare nedocumentată

en: Unexpected Program Termination
ro: Terminare neașteptată a programului

en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ro: Algoritm cheie necunoscut

en: Unknown Authorization method.
ro: Metodă de autorizare necunoscută.

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown HTTP verb.
ro: Verb HTTP necunoscut

en: Unknown Host
ro: Gazdă necunoscută

en: Unknown Interruption
ro: Întrerupere necunoscută

en: Unknown Proxy Host
ro: Gazdă proxy necunoscută

en: Unknown error
    %1
ro: Eroare necunoscută
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
ro: Cod de eroare necunoscut %1
    %2
    Vă rog să trimiteți un raport complet de eroare la http://bugs.kde.org.

en: Unknown host %1
ro: Gazdă necunoscută %1

en: Unknown interrupt
    %1
ro: Întrerupere necunoscută
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
ro: Protocol necunoscut „%1”.

en: Unknown proxy host
    %1
ro: Gazdă proxy necunoscută
    %1

en: Unmount
ro: Demontează

en: Unsharing folder '%1' failed.
ro: Oprirea partajării dosarului „%1” a eșuat.

en: Unsupported Action: %1
ro: Acțiune nesuportată: %1

en: Unsupported Protocol %1
ro: Protocolul %1 nu este suportat

en: Unsupported key size.
ro: Cheie cu o mărime nesuportată.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
ro: Actualizați software-ul dumneavoastră la ultima versiune disponibilă. Distribuitorul dumneavoastră de programe ar trebui să vă fi pus la dispoziție utilitare de actualizare a software-ului.

en: Updating System Configuration
ro: Se actualizează configurația sistemului

en: Updating system configuration.
ro: Se actualizează configurația sistemului.

en: User
ro: Utilizator

en: User canceled action
    %1
ro: Acțiune anulată de utilizator
    %1

en: User-added certificates
ro: Certificate utilizator

en: User:
ro: Utilizator:

en: User:
ro: Utilizator:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
ro: Nu este suportată utilizarea sub-URL-urilor în %1.

en: Validity period
ro: Perioadă de valabilitate

en: Validity period:
ro: Perioadă de valabilitate:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Varying (No Change)
ro: Variază (nicio modificare)

[ctx: Verb]
en: &Trash
ro: &Gunoi

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
ro: Atenție

en: Warning, the destination is more recent.
ro: Atenție, destinația este mai nouă.

[ctx: Web page address]
en: Address:
ro: Adresă:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
ro: Cînd orice altceva eșuează, vă rog să vă gîndiți dacă ați putea ajuta Echipa KDE sau dezvoltatorul acestui software prin trimiterea unui raport de eroare foarte amănunțit. Dacă software-ul este de la o terță parte, contactați-o direct. În celălalt caz, uitați-vă dacă cineva a mai trimis deja un raport despre aceeași eroare, căutîndu-l la <a href="http://bugs.kde.org/">Sistemul de raportare a erorilor KDE</a>. Dacă nu există, atunci luați în considerare informațiile date mai sus și includeți-le în raportul dumneavoastră, împreună cu orice alte detalii care considerați că ar ajuta.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
ro: Cînd acesta este bifat butonul apăsat va fi aplicat tuturor conflictelor ulterioare găsite pe parcursul sarcinii curente.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
ro: Cînd acesta este bifat butonul apăsat va fi aplicat tuturor conflictelor de dosare ulterioare găsite pe parcursul sarcinii curente.
    Dacă nu apăsați Sari veți fi întrebat în continuare în cazul unui conflict cu un fișier existent în dosar.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
ro: La încercarea de a obține informații despre gazda proxy<strong>%1</strong>, s-a primit mesajul de eroare "Unknown Host" (gazdă necunoscută). Această eroare indică că numele cerut nu poate fi localizat în Internet.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
ro: Doriți să acceptați permanent acest certificat fără să mai fiți întrebat?

en: Write
ro: Scriere

en: Write
    Entries
ro: Scriere
    fișiere

en: Write Access Denied
ro: Acces de scriere refuzat

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
ro: &Scrie în

en: Writing to %1 is not supported.
ro: Nu este suportată scrierea în %1.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
ro: Din acest moment intrați în modul securizat. Toate transmisiile vor fi criptate dacă nu este precizat altfel.
    Aceasta înseamnă că nici o terță parte nu va putea să observe cu ușurință datele pe care le transferați.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
ro: Din acest moment părăsiți modul securizat. Transmisiile de date nu vor mai fi criptate.
    Aceasta înseamnă că o terță parte ar putea observa datele pe care le transferați.

en: You are not authorized to execute this file.
ro: Nu sînteți autorizat să executați acest fișier.

en: You are not authorized to execute this service.
ro: Nu sînteți autorizat să executați acest serviciu.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
ro: Nu sînteți autorizat să alegeți o aplicație pentru a deschide acest fișier.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
ro: Puteți să reconfigurați și permisiunile asupra fișierului partajat.

en: You can only select local files
ro: Puteți selecta numai fișiere locale

en: You can only select local files.
ro: Puteți selecta numai fișiere locale.

en: You can only select one file
ro: Puteți selecta numai un fișier

en: You did not select a file to delete.
ro: Nu ați selectat un fișier de șters.

en: You did not select a file to trash.
ro: Nu ați selectat un fișier de aruncat la coșul de gunoi.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
ro: Nu aveți permisiuni să accesați protocolul %1.

en: You do not have permission to create that folder.
ro: Nu aveți permisiuni pentru a crea acel dosar.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
ro: Ați indicat că doriți să acceptați acest certificat, dar acesta nu este furnizat de serverul care îl prezintă. Doriți să continui încărcarea?

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
ro: Ați indicat că doriți să obțineți sau să cumpărați un certificat securizat. Acest vrăjitor de configurare a fost făcut să vă ajute prin întreaga procedură de obținere a certificatului. Puteți renunța în orice moment și acest lucru va anula tranzacția.

en: You may have encountered a bug in the program.
ro: Este posibil să fi dat de o eroare de programare în aplicație.

en: You may have incorrectly typed the location.
ro: Este posibil să fi scris greșit locația.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
ro: Probabil informațiile de autentificare date nu sînt corecte sau nu ați furnizat nici un fel de astfel de informații.

en: You may not have permissions to accept the connection.
ro: Nu aveți permisiuni de a accepta conexiuni.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
ro: Nu aveți permisiuni să inițializați ("montați") dispozitivul. Pe sistemele UNIX, de cele mai multe ori, aveți nevoie de privilegii de administrator ca să inițializați dispozitivul.

en: You may not have permissions to read from the resource.
ro: Nu aveți permisiuni de citire din resursă.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
ro: Nu aveți permisiuni pentru a citi fișierul sau de a deschide directorul.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
ro: Nu aveți permisiuni de a dezactiva ("demonta") dispozitivul. Pe sistemele UNIX, de cele mai multe ori, aveți nevoie de privilegii de administrator ca să dezactivați dispozitivul.

en: You may not have permissions to write to the resource.
ro: Nu aveți drepturi de scriere în resursă.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
ro: Puteți căuta pe Internet pentru un program KDE (numit kioslave sau ioslave) care suportă acest protocol. Adrese unde puteți căuta: <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> și <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
ro: Trebuie să dați o parolă pentru cererea certificatului. Vă rog să alegeți o parolă foarte sigură deoarece ea va fi utilizată la criptarea cheii dumneavoastră private.

en: You need to be authorized to share folders.
ro: Trebuie să aveți permisiuni pentru a partaja dosare.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
ro: Înainte de a putea accesa site-uri web trebuie să dați un nume și o parolă pentru serverul proxy listat mai jos.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
ro: Trebuie să introduceți un nume și o parolă pentru a accesa acest site.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
ro: Pentru a executa operația cerută la această resursă, permisiunile dumneavoastră de acces s-ar putea să nu fie suficiente.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
ro: Contul dumneavoastră nu are permisiuni de acces la resursa specificată.

en: Zoom in
ro: Apropie

en: Zoom out
ro: Îndepărtează

en: [padlock]
ro: [lacăt]

en: a suitable extension
ro: o extensie corespunzătoare

[ctx: folder name]
en: New Folder
ro: Dosar nou

en: mounting is not supported by wince.
ro: Montarea nu este suportată de către wince.

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ro: Semne de carte

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
ro: Aceasta va porni programul:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
ro: copia fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: create the requested folder
ro: crea dosarul cerut

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
ro: șterge fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
ro: bloca fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
ro: muta fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
ro: determina capabilitățile serverului

[ctx: request type]
en: retrieve property values
ro: obține valorile proprietății

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
ro: obține conținutul fișierului sau dosarului specificat

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
ro: rulează un raport în dosarul specificat

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
ro: căuta în dosarul specificat

[ctx: request type]
en: set property values
ro: stabili valorile proprietății

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
ro: debloca fișierul sau dosarul specificat

[ctx: request type]
en: upload %1
ro: încarc %1

en: telnet protocol handler
ro: subsistem protocol telnet

en: telnet service
ro: serviciu telnet

en: the extension <b>%1</b>
ro: extensia <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
ro: &Gunoi

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
ro[0]: translators: not called for n == 1
ro[1]: Sigur doriți să aruncați la gunoi aceste %1 elemente?
ro[2]: Sigur doriți să aruncați la gunoi aceste %1 de elemente?

en: unmounting is not supported by wince.
ro: Demontarea nu este suportată de către wince.
