kmymoney - en to ru translation catalogue (3034 entries)

en: 
    
    Accept this or modify the loan information and recalculate.
ru: 
    
    Если нужно, вернитесь и измените ведённые вами данные.

en: 
    
    Press More for further information
ru: 
    
    Нажмите «Дополнительно» для получения дополнительной информации

en: 
                  <p>
                  This option is for investments reports only which
                  show prices instead of balances as all other reports do.
                  </p>
                  <p>
                  Select this option to include prices only if there is an actual price for the date.
                  If not, 0 will be shown. In the graph, the value will be skipped.
                  </p>
                  <p>
                  If this option is off the last existing price is shown for a period, if
                  it is on, in a table the value is '0' shown and in a chart a linear
                  interpolation for the missing values will be performed.
                  <br>Example:
                  <br>There are prices for January and March, but there is no price for
                  February.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: shows the price for February as the last price of
                  January
                  <li><b>ON</b>: in a table the value is '0', in a chart a linear
                  interpolation for the February-price will be performed
                  (so it makes a kind of average-value using the January- and the
                  March-price in the chart)
                  </ul>
                  </p>
ru: 
                  <p>
                  Этот параметр предназначен только для отчётов по инвестициям,
                  в которых вместо баланса показываются цены.
                  </p>
                  <p>
                  Выберите этот параметр, чтобы выводить только те цены, которые определены на заданную дату.
                  В противном случае в отчёте будет выводиться 0, а в графике это значение будет пропущено.
                  </p>
                  <p>
                  Если этот параметр включён, для заданного периода будет выведена предшествующая цена, а если
                  отключён, в таблице будет показано значение 0, а в графике будет произведена линейная
                  интерполяция отсутствующих значений.
                  <br>Например:
                  <br>Пусть определены цены на январь и март, а цена в феврале
                  отсутствует.
                  <ul>
                  <li><b>ВЫКЛ</b>: ценой в феврале будет считаться предыдущая
                  (январская)
                  <li><b>ВКЛ</b>: в таблице выводится значение 0, а в графике
                  выполняется линейная интерполяция февральской цены
                  (то есть в нём оказывается среднее значение между январской
                  и мартовской ценой)
                  </ul>
                  </p>

en: 
    2. Calculate Loan
ru: 
    2. Расчёт процентов

en: 
    2. Calculate Loan
    
    3. Payments
ru: 
    2. Расчёт процентов
    
    3. Выплаты

en: 
    3. Payments
ru: 
    3. Выплаты

en: 
    Do you borrow or lend money?
ru: 
    Вы берёте кредит или даёте в долг?

en: 
    Do you want to record all payments of this loan with KMyMoney?
ru: 
    Вы желаете занести все выплаты по этому кредиту?

en: 
    How do you want to call this loan? Examples for names are 'car loan', 'school loan', 'home owner loan'.
ru: 
    Как вы называете этот кредит? Например «Кредит на покупку машины», «Кредит на образование», «Кредит на покупку дома».

en: 
    How often will there be payments made to this loan?
ru: 
    Как часто будут производиться выплаты по кредиту?

en: 
    If your regular payment contains any additional fees, click on the button "Additional fees" to enter them.
ru: 
    Если ваши регулярные выплаты предусматривают также дополнительные сборы, нажмите кнопку «Дополнительные сборы» и введите их.

en: 
    In the first step, KMyMoney will ask you some general information about the loan account to be created.
ru: 
    Сначала будет предложено ввести общую информацию о кредите.

en: 
    In the following steps, KMyMoney supports you in setting up categories and schedules for your loan payments.
ru: 
    Далее вам будет предложено настроить статьи и график платежей по кредиту.

en: 
    Is the interest of this loan fixed over a period of time or is it adapted from time to time? If the interest rate changes during the amortization phase of the loan you should choose the option 'variable interest rate'.
ru: 
    Процентные выплаты фиксированы на весь период или изменяются? Если процентная ставка изменяется в процессе выплаты основной суммы кредита, выберите «Переменная процентная ставка».

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown below. If you want to accept these values use the "Finish" button to update your account, otherwise use the "Back" button to modify your settings.
ru: 
    Кредит рассчитан. Если вы согласны с указанными значениями, нажмите кнопку «Готово», иначе — кнопку «Назад» и измените параметры.

en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown in the overview below. You can accept these values by selecting "Next" or change them by choosing "Back" to return to the input field for the information you want to change.
ru: 
    Проценты по кредиту рассчитаны. Если все данные указаны верно, нажмите «Далее» для перехода к следующему шагу. Чтобы изменить введённые данные нажмите «Назад».

en: 
    KMyMoney, the Personal Finance Manager for KDE.
    
    Please consider contributing to this project with code and/or suggestions.
ru: 
    KMyMoney — Программа учёта финансов под KDE.
    
    Замечания и предложения приветствуются.

en: 
    Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Введите сумму последней выплаты или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: 
    Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Введите сумму выплаты или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: 
    Please enter the interest rate or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Введите процентную ставку или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: 
    Please enter the term of this loan or leave the field empty to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
ru: 
    Введите срок кредита любо оставьте это поле пустым для его расчёта. Срок - это период, в течение которого нужно полностью погасить кредит. Он может не совпадать с датой заключения кредитного договора.

en: 
    Please select the category you want to assign the interest payments to or create a new category.
ru: 
    Выберите статью для выплат или создайте новую.

en: 
    Please select, which data of the loan you want to modify.
ru: 
    Выберите, что вы хотите изменить.

en: 
    Select the date when the interest rate for this loan will be modified and the frequency of the future changes.
ru: 
    Определите дату, когда будет изменена процентная ставка по этому кредиту, и как часто это будет происходить в будущем.

en: 
    This page summarizes the data you entered. If you need to modify anything, please use the "Back" button to go to respective page. Otherwise use the "Finish" button to create the account.
ru: 
    Эта страница содержит сводку введённых вами данных. Если вы хотите что-нибудь изменить, нажмите кнопку «Назад», чтобы перейти к соответствующей странице. Если всё указано верно, нажмите кнопку «Готово».

en: 
    Welcome to the Edit Loan Account Wizard. Please use this wizard to modify information about your loan account.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
ru: 
    Добро пожаловать в мастер изменения кредита.
    
    Убедитесь, что вас есть все необходимые документы. Вам потребуется ввести данные из кредитного договора.

en: 
    Welcome to the New Loan Account Wizard which will guide you through the creation of a new loan e.g. for your home, your car or any other loan that you pay or gain interest for.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
ru: 
    Добро пожаловать в мастер оформления кредита. Он проведёт вас через все необходимые этапы оформления кредита, например на покупку дома, машины, или любого другого, который вы можете взять, а также который вы можете кому-то выдать.
    
    Убедитесь, что вас есть все необходимые документы. Обычно для ввода информации вам потребуется договор и последняя выписка.

en: 
    Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
ru: 
    Производились ли уже какие-либо выплаты по этому кредиту?

en: 
    When does the actual interest rate get calculated?
ru: 
    Когда подсчитываются проценты?

en: 
    You have successfully entered the general information about your loan. Next, KMyMoney needs some information about the calculation of the loan.
ru: 
    Вы указали общую информацию о кредите. Далее будет предложено ввести информацию по расчёту процентов.

en:     %1 duplicate |     %1 duplicates
ru[0]:     дубликатов: %1
ru[1]:     дубликатов: %1
ru[2]:     дубликатов: %1
ru[3]:     дубликатов: %1

en:     %1 matched |     %1 matched
ru[0]:     уже введённых: %1
ru[1]:     уже введённых: %1
ru[2]:     уже введённых: %1
ru[3]:     уже введённых: %1

en:     %1 processed |     %1 processed
ru[0]:     обработано: %1
ru[1]:     обработано: %1
ru[2]:     обработано: %1
ru[3]:     обработано: %1

en:     New parent account is the top level account '%1'.
ru:    Новый родительский счёт верхнего уровня — «%1».

en:     Please enter a price for the currency on or before the opening date.
ru:     Укажите курс валюты на дату открытия баланса или на более раннюю дату.

en:     Please enter a price for the investment on or before the opening date.
ru: Укажите курс на дату открытия баланса или на более раннюю дату.

en:     Please open it in the account editor (Account/Edit account) once and press OK.
ru:     Откройте диалог изменения счёта (Счёт/Изменить счёт) и нажмите ОК.

en:     Reparenting account '%2' to top level account '%1'.
ru:    Новый родительский счёт верхнего уровня для счёта «%2» — «%1».

en:     The account reference will be removed.
ru:     Ссылка на счёт будет удалена.

en:     The child account list will be reconstructed.
ru:     Список субсчетов будет восстановлен.

en:     The payee will be removed.
ru:   * Контрагент будет удалён.

en:     The post date was updated to '%1'.
ru:     Дата сохранения была изменена на «%1».

en:     This will store the password in the KDE wallet and remove the cleartext version.
ru:     Пароль будет сохранён в защищённом бумажнике KDE и удалён из файла параметров.

en:   * Child account with id %1 does not exist anymore.
ru:   * Дочерний элемент с номером %1 больше не существует.

en:   * Loop detected between this account and account '%1'.
ru:   * Обнаружен бесконечный цикл между этим счётом и счётом «%1».

en:   * Older versions of KMyMoney stored an OFX password for this account in cleartext.
ru:   * Прежние версии KMyMoney хранили пароль OFX для этого счёта в открытом виде.

en:   * Parent account '%1' belongs to a different group.
ru:   * Родительский счёт «%1» принадлежит другой группе.

en:   * Parent account '%1' does not contain '%2' as sub-account.
ru:   * Родительский счёт «%1» не содержит «%2» как субсчёт.

en:   * Payee %1 recreated with fixed id
ru:   * Контрагент %1 восстановлен с фиксированным идентификатором

en:   * Payee '%1' removed.
ru:   * Контрагент «%1» удалён.

en:   * Payee id updated in report '%1'.
ru:   * В отчёте «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Payee id updated in split of schedule '%1'.
ru:   * В графике «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Payee id updated in split of transaction '%1'.
ru:   * В разделённой операции «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Removed bankid from split in scheduled transaction '%1'.
ru:   * В разделённой операции графика «%1» удалён идентификатор банка.

en:   * Split %2 in schedule '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
ru:   * В разделённой операции «%2» графика «%1» обнаружена ссылка на неверный счёт %3. Укажите счёт вручную.

en:   * Split %2 in transaction '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
ru:   * Одна из разделённых операций %2 в «%1» ссылается на неверный счёт %3. Исправьте вручную.

en:   * The account '%1' in currency '%2' has no price set for the opening date '%3'.
ru:   * Счёт «%1» в валюте «%2» не имеет курса на дату открытия «%3».

en:   * The account with id %1 referenced by the budget does not exist anymore.
ru:   * Счёт с номером %1, задействованный в этом бюджете, больше не существует.

en:   * The investment '%1' has no price set for the opening date '%2'.
ru:   * Для инвестиции «%1» не указан курс на дату начала «%2».

en:   * The parent with id %1 does not exist anymore.
ru:   * Родительский элемент с номером %1 больше не существует.

en:   * The payee with id %1 referenced by the loan does not exist anymore.
ru:   * Контрагент (с кодом %1), связанный с этим кредитом, в данный момент не существует.

en:   * Transaction '%1' has an invalid post date.
ru:   * У операции «%1» ошибочная дата сохранения.

en:   * Unable to update account data for account %1 in engine
ru:   * Невозможно обновить данные о счёте %1

en:   * Unable to update account data in engine.
ru:   * Невозможно обновить данные о счёте.

en:   * action marked as interest in split of transaction '%1'.
ru:   * В разделённой операции «%1» одна из операций — снятие процентов.

en:   Payees
ru:   Контрагенты

en:   Statement balance is not contained in statement.
ru:   Выписка не содержит остатка.

en:   Statement balance on %1 is reported to be %2
ru:   Остаток по выписке на %1 — %2

en:   Transactions
ru:   Операции

en:  (%1 payment) |  (%1 payments)
ru[0]:  (%1 платёж)
ru[1]:  (%1 платежа)
ru[2]:  (%1 платежей)
ru[3]:  (%1 платёж)

en:  (Brokerage)
ru:  (комиссия)

en:  - Account Name: %1
ru:  - Название: %1

en:  - Account Number: %1
ru:  - Номер: %1

en:  - Account Type: %1
ru:  - Тип: %1

en: %1 (Brokerage)
ru: %1 (комиссия)

en: %1 (Customized)
ru: %1 (настроено)

en: %1 (Investment)
ru: %1 (инвестиции)

en: %1 Balance History
ru: Изменение остатка %1

en: %1 Day Forecast
ru: Прогноз на %1 дней

en: %1 YTD Account Transactions
ru: Операции по счёту «%1»

en: %1 cleared deposit | %1 cleared deposits in total
ru[0]: %1 проверенное зачисление
ru[1]: %1 проверенных зачисления
ru[2]: %1 проверенных зачислений
ru[3]: проверенное зачисление

en: %1 cleared payment | %1 cleared payments in total
ru[0]: %1 проверенная выплата
ru[1]: %1 проверенных выплаты
ru[2]: %1 проверенных выплат
ru[3]: проверенная выплата

en: %1 day overdue | %1 days overdue
ru[0]: %1 день просрочено
ru[1]: %1 дня просрочено
ru[2]: %1 дней просрочено
ru[3]: %1 день просрочено

en: %1 deposit (%2) | %1 deposits (%2)
ru[0]: %1 зачисление (%2)
ru[1]: %1 зачисления (%2)
ru[2]: %1 зачислений (%2)
ru[3]: зачисление (%2)

en: %1 deposit after %2 | %1 deposits after %2
ru[0]: %1 зачисление после %2
ru[1]: %1 зачисления после %2
ru[2]: %1 зачислений после %2
ru[3]: %1 зачисление после %2

en: %1 in file %2 line %3
ru: %1 в файле %2 (строка %3)

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 problems corrected; %2 is a string, e.g. 3 problems still present]
en: Finished: %1 %2
ru: Готово: %1 %2

en: %1 is not an Investment Account. Do you wish to make it one?
ru: %1 не является инвестиционным счётом. Сделать его таковым?

en: %1 of %2
ru: %1 из %2

en: %1 outstanding deposit | %1 outstanding deposits in total
ru[0]: %1 просроченное зачисление
ru[1]: %1 просроченных зачисления
ru[2]: %1 просроченных зачислений
ru[3]: просроченное зачисление

en: %1 outstanding payment | %1 outstanding payments in total
ru[0]: %1 просроченная выплата
ru[1]: %1 просроченных выплаты
ru[2]: %1 просроченных выплат
ru[3]: просроченная выплата

en: %1 payment (%2) | %1 payments (%2)
ru[0]: %1 списание (%2)
ru[1]: %1 списания (%2)
ru[2]: %1 списаний (%2)
ru[3]: списание (%2)

en: %1 payment after %2 | %1 payments after %2
ru[0]: %1 выплата после %2
ru[1]: %1 выплаты после %2
ru[2]: %1 выплат после %2
ru[3]: %1 выплата после %2

en: %1 problem corrected. | %1 problems corrected.
ru[0]: Исправлена %1 проблема.
ru[1]: Исправлено %1 проблемы.
ru[2]: Исправлено %1 проблем.
ru[3]: Исправлена 1 проблема.

en: %1 problem still present. | %1 problems still present.
ru[0]: Осталась %1 проблема.
ru[1]: Осталось %1 проблемы.
ru[2]: Осталось %1 проблем.
ru[3]: Осталась 1 проблема.

en: %1 thrown in %2:%3
ru: Исключение %1 вызвано в %2:%3

en: %1 units in %2
ru: %1 -> %2

en: %1|Import files
    %2|All files
ru: %1|Файлы для импорта
    %2|Все файлы

en: &Abort
ru: &Отменить

en: &Account
ru: С&чёт

en: &Additional fees...
ru: &Дополнительные сборы...

en: &Browse...
ru: О&бзор...

en: &Cancel
ru: О&тмена

en: &Category
ru: Ст&атьи

en: &Charge
ru: П&латёж

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Create...
ru: &Создать...

en: &Decrease
ru: &Уменьшение

en: &Delete
ru: У&далить

en: &Deposit
ru: &Зачисление

en: &Details
ru: &Подробности

en: &Distribute difference of %1 among all splits.
ru: &Распределить остаток %1 по всем разделам.

en: &Down
ru: &Ниже

en: &Edit
ru: &Изменить

en: &Enter
ru: &Принять

en: &Export
ru: &Экспорт

en: &Filter
ru: &Фильтр

en: &Help
ru: &Справка

en: &Import
ru: &Импорт

en: &Increase
ru: У&величение

en: &Institution
ru: &Учреждение

en: &Leave %1 unassigned.
ru: &Оставить остаток %1 не распределённым.

en: &Leave total amount of transaction at %1.
ru: &Оставить общую сумму операции как %1.

en: &Merge
ru: &Объединить

en: &New Schedule...
ru: &Новый график платежей...

en: &New report
ru: &Создать

en: &OK
ru: &ОК

en: &Payment
ru: П&латёж

en: &Replace
ru: &Заменить

en: &Schedule
ru: &Платежи

en: &Show tip of the day
ru: Показывать совет &дня

en: &Skip
ru: &Пропустить

en: &Transaction
ru: &Операции

en: &Transfer
ru: &Перевод

en: &Withdrawal
ru: &Списание

en: &lt;Not configured&gt;
ru: &lt;Не настроен&gt;

en: (%1 occurrence.) | (%1 occurrences.)
ru[0]: (%1 повторение)
ru[1]: (%1 повторения)
ru[2]: (%1 повторений)
ru[3]: (%1 повторение)

en: (Fees) %1
ru: (Комиссия) %1

en: (No Institution)
ru: (учреждение не указано)

en: * Potential problem with investments/currencies
ru: * Потенциальная проблема с инвестициями или валютами

en: * Problem with account '%1'
ru: * Проблема со счётом «%1»

en: * Problem with budget '%1'
ru: * Проблема с бюджетом «%1»

en: * Reconstructing the child lists for
ru: * Реконструкция списка субсчетов

en: *** UNASSIGNED ***
ru: *** НЕ НАЗНАЧЕНО ***

en: *.css|CSS files
    *|All files
ru: *.css|Файлы CSS
    *|Все файлы

en: *.csv *.PRN *.txt | CSV Files
     *|All files
ru: *.csv *.PRN *.txt | Файлы CSV
     *|Все файлы

en: *.csv *.PRN *.txt|CSV Files
    *|All files
ru: *.csv *.PRN *.txt|Файлы CSV
    *|Все файлы

en: *.kmt|KMyMoney template files
    *|All files
ru: *.kmt|Файлы шаблонов KMyMoney
    *.*|Все файлы

en: *.kmy *.xml|KMyMoney files
    *|All files
ru: *.kmy *.xml|Файлы KMyMoney
    *.*|Все файлы

en: *.xml|XML files
    *|All files
ru: *.xml|Файлы XML
     *.*|Все файлы

en: *|GnuCash files
    *|All files
ru: *|Файлы GnuCash
    *|Все файлы

en: 0.01
ru: 0,01

en: 0.10
ru: 0,10

en: 1 %1 equals %2
ru: 1 %1 = %2

en: 1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

en: 1. General Information
ru: 1. Общая информация

en: 2. Separators
ru: 2. Разделители

en: 3. Banking
ru: 3. Банковские операции

en: 4. Investing
ru: 4. Инвестиции

en: 5. Lines
ru: 5. Строки

en: 7-day Cash Flow Forecast
ru: Прогноз денежного потока на неделю

en: : Sorry. This importer cannot handle version %1 of element %2
ru: : К сожалению, импорт версии %1 элемента %2 не поддерживается.

en: <b>%1</b> is a default report, so it cannot be deleted.
ru: Отчёт <b>%1</b> является стандартным. Вы не можете удалить его.

en: <b>You have downloaded a statement for the following account:</b><br/><br/>
ru: <b>Вы загрузили выписку для следующего счёта:</b><br /><br />

en: <center>An invalid date has been detected during import.</center><center><b>'%1'</b></center>Please check that you have set the correct date format,
    <center>and start and end lines.</center>
ru: <center>В процессе импорта была обнаружена неверная дата.</center><center><b>«%1»</b></center>Убедитесь, что вы установили правильный формат даты,
    <center>начальную и конечную строку.</center>

en: <center>An invalid value has been detected in column %1 on row %2.</center>Please check that you have selected the correct columns.<center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
ru: <center>В столбце %1, строке %2 было обнаружено недопустимое значение. </center>Проверьте, правильно ли вы определили столбцы. <center>Вы можете принять все подобные записи, только текущую, или отменить импорт.</center>

en: <center>Do you want to add a new security</center>
    <center>%1 </center>
    <center>to the selection list?</center>
    <center>Click 'Continue' to add the name.</center>
    <center>Otherwise, click 'Cancel'.</center>
ru: <center>Вы действительно хотите добавить название ценной бумаги: </center>
    <center>%1 </center>
    <center>в список выбора?</center>
    <center>Нажмите «Продолжить», чтобы добавить имя, или</center>
    <center>«Отмена», если вы этого не хотите.</center>

en: <center>Field name not recognised.</center> <center>'<b>%1</b>'</center> Please re-enter your column selections.
ru: <center>Имя поля «<b>%1</b>» не распознано. </center>Пожалуйста, выберите столбцы заново.

en: <center>Field name not recognised.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Please re-enter your column selections.
ru: <center>Имя поля «<b>%1</b>» не распознано.</center> Пожалуйста, выберите столбцы заново.

en: <center>Please select the decimal symbol used in your file.
    </center>
ru: <center>Определите, какой десятичный разделитель используется в вашем файле.
    </center>

en: <center>Row number %1 does not have the expected number of columns.</center><center>This might not be a problem, but it may be a header line.</center><center>You may accept all similar items, or just this one, or cancel.</center>
ru: <center>В строке номер %1 оказалось недопустимое число столбцов.</center><center>Это может быть не критично, если это строка с заголовком.</center><center>Вы можете принять все подобные несоответствия или только это, либо отменить импорт.</center>

en: <center>The cell in column '%1' on row %2 is empty.</center><center>Please check your selections.</center><center>Continue or Cancel?</center>
ru: <center>Ячейка в столбце %1, строке %2 оказалась пустой. </center><center>Перепроверьте настройки импорта. </center><center>Продолжить или отменить импорт?</center>

en: <center>The columns selected are invalid.</center>There must an amount or debit and credit fields, plus date and payee fields.
ru: <center>Выбраны некорректные столбцы.</center> Должно быть указано: сумма, дебит, кредит, дата и контрагент.

en: <center>The selected decimal symbol was not present in column %1,</center><center>- but may now have been added.</center><center>If the <b>decimal</b> symbol displayed does not match your system setting</center><center>your data is unlikely to import correctly.</center><center>Please check your selection.</center>
ru: <center>Выбранный десятичный разделитель не найден в столбце %1, </center><center>но вы можете переопределить его сейчас. </center><center>Если отображаемый <b>десятичный разделитель</b> не соответствует установленному в настройках системы, </center><center>ваши данные скорее всего будут импортированы неправильно. </center><center>Перепроверьте настройки импорта.</center>

en: <center>The start line is greater than the end line.
    </center><center>Please correct your settings.</center>
ru: <center>Начальная строка больше конечной.
    </center><center>Исправьте параметры.</center>

en: <center>This investment account does not contain the "%1" security.</center><center>Transactions involving this security will be ignored.</center>
ru: <center>На инвестиционном счёте не учитывается ценная бумага «%1».</center> <center>Все операции по ней будут проигнорированы.</center>

en: <center>You have selected to remove from the selection list</center>
    <center>%1. </center>
    <center>Click 'Continue' to remove the name, or</center>
    <center>Click 'Cancel'' to leave 'as is'.</center>
ru: <center>Вы решили удалить из списка выбора имя: </center>
    <center>%1? </center>
    <center>Нажмите «Продолжить», чтобы удалить имя или </center>
    <center>«Отмена», чтобы оставить его как есть.</center>

en: <center>You possibly need to check the start and end line settings, or reset 'Skip setup'.</center>
ru: <center>Возможно, потребуется проверить начальную и конечную строку или снять отметку с пункта «Пропустить настройки».</center>

en: <center>buyList of transaction types was not found.</center><center>Check existence of correct resource file - 'csvimporterrc'.</center>
ru: <center>Список типов покупки для операций не найден.</center><center>Проверьте наличие и правильность файла ресурсов «csvimporterrc».</center>

en: <p>... that you can import your bank statements even without a network 
    connection? Just select the file (OFX or QIF) from the File->Import menu.</p>
    <p>Provided by Jose Jorge</p>
ru: <p>...что данные банковских выписок можно импортировать даже без подключения к сети?
    Выберите нужный файл (в формате OFX или QIF), открыв в меню «Файл &gt; Импорт».</p>
    <p>Совет дал Хосе Хорхе.</p>

en: <p>...that the KMyMoney development team wishes you a nice day?
ru: <p>...что команда разработчиков KMyMoney желает вам удачного дня?

en: <p>...that transactions with no category assigned or split
    transactions with unassigned values are marked with an exclamation mark 
    on a yellow triangle in the register?
ru: <p>...что операции без статьи и разделённые операции 
    с нераспределённым остатком отмечаются в реестре операций
    восклицательным знаком в жёлтом треугольнике?

en: <p>...that you can actively support the KMyMoney development team in
    cases that heavily depend on your data? You can save your data in an
    anonymized way for this support.<p>
    Just open your data file and immediately
    select <b>File/Save as...</b>. In the <b>Save As...</b> dialog
    select the filter <b>Anonymous Files</b> and make sure your file gets
    the extensions <b>.anon.xml</b>. <p>
    To verify, how the data looks like you are about to send away, you can open
    this file in KMyMoney and see how the developers see your data.
ru: <p>...что в случае возникновения ошибки вы можете отправить 
    команде разработчиков KMyMoney финансовые данные без информации
    о владельце.<p>
    Выберите <b>Файл/Сохранить как...</b> и укажите в поле фильтра
    <b>Анонимные файлы</b> (файлы с расширением <b>.anon.xml</b>). <p>
    Чтобы посмотреть, какие именно данные увидят разработчики, 
    откройте этот файл в KMyMoney.

en: <p>...that you can change the sort order of ledger entries by
    right-clicking the header of the ledger view?
ru: <p>...что порядок сортировки в списке операций можно изменить,
    щёлкнув правой кнопкой заголовок столбцов?

en: <p>...that you can create a scheduled transaction from an existing
    one by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or the "More..."-menu in the transaction form?
ru: <p>...что вы можете создать график платежей на основании операции 
    через контекстное меню списка операций или меню «Дополнительно» 
    формы ввода операции?

en: <p>...that you can customize the "Home-Page"
    via <i>Configure/Home</i>?
ru: <p>...что содержимое страницы сводки можно настроить по своему вкусу
    в разделе «Сводка» диалога настройки программы.

en: <p>...that you can easily move to the other side of a transfer transaction
    by opening the context menu with the right mouse button and selecting one of the
    'Goto' functions?
ru: <p>...что быстро перейти к другой стороне операции перевода можно,
    вызвав контекстное меню правой кнопкой и выбрав в нём пункт «Перейти к ...»?

en: <p>...that you can enter new transactions even while reconciling
    an account? You can also make the transaction form visible.
ru: <p>...что новые операции можно вводить даже в процессе сверки счетов?
    Вы также можете сделать видимой форму операции.

en: <p>...that you can show all details of the transactions in the register
    by typing &lt;Ctrl-T&gt; or selecting the 'View -> Show Transaction Detail'
    menu entry? You can turn this feature off the same way.
ru: <p>...что вы можете посмотреть подробности всех операций в списке, нажав 
    &lt;Ctrl+T&gt; или выбрав в меню пункт «Вид -&gt; Показывать данные операций»?

en: <p>...that you can show more details of the selected transaction in the
    register by selecting the 'ledger lens' feature in the settings dialog?
ru: <p>...что можно просматривать подробности операции в реестре, 
    включив флажок «Показывать подробности в выделенной строке таблицы»
    в диалоге настройки?

en: <p>...that you can start editing a transaction by double-clicking on the
    transaction in the register?
ru: <p>...что отредактировать операцию можно, дважды щёлкнув её в
    реестре?

en: <p>...that you can switch between a listing of all accounts or
    an icon view of all asset and liability accounts with the tabs
    in the accounts view?
ru: <p>...что вы можете переключиться между показом счетов в виде списка 
    и значками, открывая соответствующую вкладку в разделе «Счета»?

en: <p>...that you can switch to the payee of a transaction
    by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or in the transaction menu?
ru: <p>...что вы можете перейти к информации о контрагенте операции
    через контекстное меню списка операций или меню «Дополнительно» 
    формы ввода операции?

en: <p>...you can use your own external filter program to convert any
    import format to QIF on the fly? See the QIF profile editor for
    more details.
ru: <p>...что вы можете указать внешнюю программу
    для импорта данных в формате QIF? Изучите возможности
    редактора профилей QIF.

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to <b>%2</b>. Reason: %3</p>
ru: <p>Счёт <b>%1</b> не может быть перемещён в <b>%2</b>: %3</p>

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to institution <b>%2</b>. Reason: %3</p>
ru: <p>Счёт <b>%1</b> не может быть прикреплён к учреждению <b>%2</b>: %3</p>

en: <p><b>%1</b> is either an invalid filename or the file does not exist. You can open another file or create a new one.</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> имеет неверное имя или не существует. Выберите другой файл.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a KMyMoney file.</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> не является файлом KMyMoney.</p>

en: <p><b>%1</b> is not a template file.</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> не является планом счетов.</p>

en: <p><b>Checking</b>
    Use the checking account type to manage activities on your checking account e.g. payments, checks and cash card purchases.</p>
    
    <p><b>Savings</b>
    Use the savings account type to manage activities on your savings account.</p>
    
    <p><b>Credit Card</b>
    Use the credit card account type to manage activities on your credit card.</p>
    
    <p><b>Cash</b>
    
    Use the cash account type to manage activities in your wallet.</p>
    
    <p><b>Loan</b>
    Use the loan account type to manage amortization loans (e.g. mortgages, car loan, money you lend, private loans etc.).</p>
    
    <p><b>Investment</b>
    Use the investment account to manage your stock, mutual fund and other investments.</p>
    
    <p><b>Asset</b>
    Use the asset account type to manage assets (e.g. your house, car or art collection).</p>
    
    <p><b>Liability</b>
    Use the liability account type to manage any type of liability except amortization loans. Use it for taxes you owe or money you borrowed from friends. For amortization loans like mortgages you should create a loan account.</p>
ru: <p><b>Пластиковая карта</b>
    Тип «Пластиковая карта» предназначен для учёта средств на чековой книжке или пластиковой карте.</p>
    
    <p><b>Банковский вклад</b>
    Тип «Банковский вклад» предназначен для учёта сбережений на банковских депозитах.</p>
    
    <p><b>Кредитная карта</b>
    Тип «Кредитная карта» предназначен для учёта средств на вашей кредитной карте.</p>
    
    <p><b>Наличные</b>
    
    Тип «Наличные» предназначен для учёта наличных средств.</p>
    
    <p><b>Кредит</b>
    Тип «Кредит» предназначен для учёта средств в виде займов под проценты (например, кредит на покупку автомобиля, недвижимости и т.п.).</p>
    
    <p><b>Инвестиции</b>
    Тип «Инвестиции» предназначен для учёта средств в виде акций, паёв и прочих инвестиционных вложений.</p>
    
    <p><b>Активы</b>
    Тип «Активы» предназначен для учёта вашего имущества: дома, автомобиля или коллекции картин.</p>
    
    <p><b>Пассивы</b>
    Тип «Пассивы» предназначен для учёта ваших обязательств (кроме кредитов). Например, налоги или взятие в долг.</p>

en: <p>Account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменён счет.<br />&nbsp;&nbsp;&nbsp;Был: <b>%1</b>, стал: <b>%2</b></p>

en: <p>Amount changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменена сумма.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Был: <b>%1</b>, стал: <b>%2</b></p>

en: <p>Are you sure you want to delete the scheduled transaction <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить запланированную операцию <b>%1</b>?</p>

en: <p>Category changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменена статья.<br />&nbsp;&nbsp;&nbsp;Была: <b>%1</b>, стала: <b>%2</b></p>

en: <p>Check this box to include only those categories which have been marked to "Include on Tax Reports"</p>
ru: <p>Показывать только статьи, у которых указано «Включать в налоговые отчёты».</p>

en: <p>Choose a name for this report.</p>
ru: <p>Название отчёта.</p>

en: <p>Choose how large of a time period each column should encompass</p>
ru: <p>Выберите период для столбца</p>

en: <p>Choose how to group the transactions in this report</p>
ru: <p>Выберите группировку операций в отчёте</p>

en: <p>Choose what kind of accounts to display as the rows of this report.</p>
ru: <p>Тип счетов или статей, которые будут показаны в строках отчёта.</p>

en: <p>Choose what level of detail to show on the chart.</p>
ru: <p>Какой уровень детализации должен быть показан на диаграмме.</p>

en: <p>Choose which columns should be shown in the report.</p><p>The date and transaction amount are always shown.</p>
ru: <p>Выбор столбцов отчёта</p><p>Даты и суммы операций показываются всегда.</p>

en: <p>Details for %1:</p>
ru: <p>Сведения о %1:</p>

en: <p>Do you really want to delete account <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить счёт <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to delete the institution <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить учреждение <b>%1</b> ?</p>

en: <p>Do you really want to delete the investment <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить инвестицию <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to merge the selected payees?
ru: <p>Объединить выбранных контрагентов?</p>

en: <p>Do you really want to remove the %1 <b>%2</b> from the file?</p>
ru: <p>Удалить %1 <b>%2</b>?</p>

en: <p>Do you really want to remove the budget <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить бюджет <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to remove the currency <b>%1</b> from the file?</p><p><i>Note: adding currencies is not currently supported.</i></p>
ru: <p>Удалить валюту <b>%1</b>?</p><p><i>Примечание: можно удалить не всякую валюту.</i></p>

en: <p>Do you really want to remove the payee <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить контрагента <b>%1</b>?</p>

en: <p>Do you really want to remove the tag <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Удалить метку <b>%1</b>?</p>

en: <p>Enter a comment to help you remember the details of this report.</p>
ru: <p>Примечание с краткими сведениями об отчёте.</p>

en: <p>Error while reading template file <b>%1</b> in line %2, column %3</p>
ru: <p>Ошибка обработки плана счетов <b>%1</b> на строке %2, позиции %3</p>

en: <p>File <b>%1</b> is already opened in another instance of KMyMoney</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> открыт в другом экземпляре KMyMoney</p>

en: <p>From this dialog you are able to import transactions from a Quicken<b>&trade;</b> compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).</p>
    <p>Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button. Once you have the file's path press the Import button and KMyMoney will import all the transactions, categories and payees it finds.</p>
ru: <p> В этом диалоге вы можете импортировать транзакции из файлов Quicken<b>&trade;</b> (называемых по расширению файлами QIF).</p>
    
    <p>Введите путь к файлу QIF или выберите его, нажав кнопку «Обзор». Определив путь к файлу, нажмите кнопку «Импорт», и KMyMoney перенесёт из него все обнаруженные в нём операции, статьи и контрагентов.</p>

en: <p>Invalid flag type <b>%1</b> for account <b>%3</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Неверный тип <b>%1</b> счёта <b>%3</b> в файле плана счетов <b>%2</b>.</p>

en: <p>Invalid tag <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Неверный тег <b>%1</b> в файле плана счетов <b>%2</b></p>

en: <p>Invalid top-level account type <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Неверный тип счёта верхнего уровня <b>%1</b> в файле плана счетов <b>%2</b>.</p>

en: <p>KMyMoney can encrypt your datafile using GPG Encryption. GPG encryption is one of the most secure methods in the world for protecting data. All of your account numbers and other important financial information will be very secure.</p>
ru: <p>Ваши данные могут быть зашифрованы с помощью GPG. Шифрование GPG — один из наиболее безопасных методов защиты данных в мире. Все номера счетов и другая важная финансовая информация будут максимально защищены.</p>

en: <p>Memo changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменено примечание.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>, стало: <b>%2</b></p>

en: <p>On this tab, you configure how you'd like the rows and columns to be selected and organized.</p>
ru: <p>На этой вкладке вы можете выбрать какие данные будут расположены по строкам и столбцам.</p>

en: <p>On this tab, you configure the chart drawn for this report.</p>
ru: <p>На этой вкладке устанавливаются настраивается вывод отчёта в виде диаграммы.</p>

en: <p>On this tab, you set the basic properties of this report.</p>
ru: <p>На этой вкладке устанавливаются основные параметры отчёта.</p>

en: <p>Payee changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Контрагент изменён.<br />&nbsp;&nbsp;&nbsp;Был: <b>%1</b>, стал: <b>%2</b></p>

en: <p>Please check that all the details in the following dialog are correct and press OK.</p><p>Editable data can be changed and can either be applied to just this occurrence or for all subsequent occurrences for this schedule.  (You will be asked what you intend after pressing OK in the following dialog)</p>
ru: <p>Проверьте все введённые данные и нажмите ОК.</p><p>Изменения могут быть применены как к одному отдельному платежу, так и ко всем последующим платежам.</p>

en: <p>Please select what you want to do: discard the changes, save the changes or continue to edit the transaction.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
ru: <p>Определите, что вы хотите сделать: отменить изменения, сохранить их или продолжить редактирование операции.</p><p>Вы также можете установить режим автоматического сохранения операции, например при выборе другой операции.</p>

en: <p>Reconciliation flag changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменено состояние сверки.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>, стало: <b>%2</b></p>

en: <p>Select this option to cause the report to be shown as a chart when you first open the report.  Otherwise, it will come up as a text report.</p>
ru: <p>При включении этого параметра при показе отчёта он будет показан в виде диаграммы, а не таблицы.</p>

en: <p>Select this option to draw the numeric values for data points next to their plot location.</p>
ru: <p>Показывать числовые значения на узловых точках графика.</p>

en: <p>Select this option to notate this report as one of your favorites.</p><p>All your favorite reports are grouped in one place on the report list for easy access.</p>
ru: <p>Включите флажок для занесения отчёта в избранные.</p> <p>Все избранные отчёты показываются в отдельной группе.</p>

en: <p>Select this option to show horizontal and vertical grid lines on the chart.</p>
ru: <p>Показывать в диаграмме горизонтальные и вертикальные линии сетки.</p>

en: <p>Select this option to show the Account column</p>
ru: <p>Показывать счета</p>

en: <p>Select this option to show the Action column</p>
ru: <p>Показывать тип операции</p>

en: <p>Select this option to show the Category column</p>
ru: <p>Показывать статьи</p>

en: <p>Select this option to show the Memo column</p>
ru: <p>Показывать примечания</p>

en: <p>Select this option to show the Number column</p>
ru: <p>Показывать номер</p>

en: <p>Select this option to show the Payee column</p>
ru: <p>Показывать контрагентов</p>

en: <p>Select this option to show the Price column for investments</p>
ru: <p>Показывать цены ценных бумаг для инвестиционных операций</p>

en: <p>Select this option to show the Reconciled column</p>
ru: <p>Показывать информацию о сверке</p>

en: <p>Select this option to show the Running balance column</p>
ru: <p>Показывать столбец с текущим остатком</p>

en: <p>Select this option to show the Shares column for investments</p>
ru: <p>Показывать количество ценных бумаг для инвестиционных операций</p>

en: <p>Select this option to show the Tag column</p>
ru: <p>Показывать метки</p>

en: <p>Select what form you would like the chart to be drawn as.</p>
ru: <p>Выберите тип диаграммы, которая должна быть построена.</p>

en: <p>Select what width should be used to draw the line on the chart</p>
ru: <p>Толщина линий в диаграмме</p>

en: <p>Some sub-categories of category <b>%1</b> cannot be deleted, because they are still used. They will be made sub-categories of <b>%2</b>. Proceed?</p>
ru: <p>Некоторые вложенные статьи в <b>%1</b> не могут быть удалены, так как используются в операциях. Они будут перемещены в <b>%2</b>. Продолжить?</p>

en: <p>The account "%1" was previously created as loan account but some information is missing.</p><p>The new loan wizard will be started to collect all relevant information.</p><p>Please use KMyMoney version 0.8.7 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.</p>
ru: <p>Счёт «%1» был создан как кредитный счёт, но некоторая необходимая информация по нему отсутствует.</p><p>Будет запущен мастер кредита для сбора необходимой информации. Используйте версию программы 0.8.7 или старше, но не старше 0.9 для исправления проблемы.</p>

en: <p>The category <b>%1</b> currently does not exist. Do you want to create it?</p><p><i>The parent account will default to <b>%2</b> but can be changed in the following dialog</i>.</p>
ru: <p>Статья <b>%1</b> не существует. Создать её?</p><p><i>В качестве вышестоящей статьи будет использована <b>%2</b>, которую можно изменить в следующем диалоге.</i></p>

en: <p>The opening balance is the balance of the account when you start using it with KMyMoney. For new accounts this is usually 0 but for existing accounts this may well differ. Please consult the account statements to figure out this value. The opening balance is to be provided in the currency of the account as selected with the currency button.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
ru: <p>Остаток на начало означает остаток на счету в момент, когда вы начали учитывать его в программе. Для новых счетов это, как правило, 0. Для существующих счетов остаток может быть другим. Проверьте выписку по счёту для того, чтобы узнать остаток. Остаток должен быть указан в валюте счёта.</p>
    <p><i>Примечание</i>: если вы не знаете точной суммы, введите приблизительную. Остаток на начало можно изменить позднее перед первой сверкой счёта.</p>

en: <p>The opening date would be the date of the last statement. In case you want to keep track of transactions prior to this date, enter the ending balance and statement date of a prior statement and add all following transactions into KMyMoney. KMyMoney will not allow you to enter or modify transactions prior to this date.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
ru: <p>В качестве даты создания укажите дату последней операции на этом счёте. Если вы хотите следить за операциями до этого дня, введите конечный баланс предыдущей выписки и добавьте все последующие операции.</p>
    <p><i>Примечание</i>: если вы будете вести всю историю этого счёта с самого начала, введите 0. Если вы не знаете точной суммы первоначального баланса, введите оценочную. Вы можете изменить эту сумму позднее, перед сверкой счёта.</p>

en: <p>Transfer account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Изменён счет перевода.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Был: <b>%1</b>, стал: <b>%2</b></p>

en: <p>Unable to import <b>'%1'</b> using the OFX importer plugin.  The plugin returned the following error:</p><p>%2</p>
ru: <p>Невозможно импортировать «<b>%1</b>» через модуль OFX. Ошибка: </p><p>%2</p>

en: <p>Use the fields below to enter some information about yourself.</p>
    
    <p>All information is optional and only used to personalize your KMyMoney file.</p>
ru: <p>Введите здесь информацию о себе.</p>
    
    <p>Все поля необязательны и предназначены для персонализации этого файла KMyMoney.</p>

en: <p>You have configured to save your data in encrypted form using GPG. Make sure you understand that you might lose all your data if you encrypt it, but cannot decrypt it later on. If unsure, answer <b>No</b>.</p>
ru: <p>Вы настроили шифрование сохраняемых данных посредством GPG. Эта возможность появилась недавно и ещё не проверена должным образом. Поэтому предупреждаем вас о том, что данные могут быть повреждены. Если вы не уверены, выберите <b>Нет</b>.</p>

en: <p>You have selected to encrypt your data also with the KMyMoney recover key, but the key with id</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>has not been found in your keyring at this time. Please make sure to import this key into your keyring. You can find it on the <a href="http://kmymoney.org/">KMyMoney web-site</a>. This time your data will not be encrypted with the KMyMoney recover key.</p>
ru: <p>Ключ GPG с идентификатором </p><p><center><b>%1</b></center></p><p>для шифрования не найден в вашей системе. Импортируйте этот ключ, как это описано на <a href="http://kmymoney2.sourceforge.net/">сайте KMyMoney</a>. Данные не будут зашифрованы.</p>

en: <p>You have specified to encrypt your data for the user-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Unfortunately, a valid key for this user-id was not found in your keyring. Please make sure to import a valid key for this user-id. This time, encryption is disabled.</p>
ru: <p>При попытке шифрования данных под пользователем </p><p><center><b>%1</b></center></p><p> обнаружено, что для данного пользователя нет подходящего ключа. Данные не будут зашифрованы.</p>

en: <p>You have turned on the GPG encryption support. This means, that new files will be stored encrypted.</p><p>Existing files will not be encrypted automatically.  To achieve encryption of existing files, please use the <b>File/Save as...</b> feature and store the file under a different name.<br/>Once confident with the result, feel free to delete the old file and rename the encrypted one to the old name.</p>
ru: <p>Вы включили шифрование GPG. Это означает, что новые файлы будут сохраняться в зашифрованном виде.</p><p>Существующие файлы не шифруются автоматически. Для шифрования существующих файлов используйте пункт меню <b>Файл &gt; Сохранить как...</b> для сохранения файла под другим именем.<br/>После этого откройте этот файл. Если всё открывается, удалите старый файл и переименуйте новый файл.</p>

en: <qt>
    Please choose the <b>online</b> account you want the 
    <b>application</b> account to be mapped to from the list below.
    </qt>
ru: <qt>
    Выберите в списке <b>онлайновый</b> счёт, с
    которым вы хотите сопоставить счёт в <b>приложении</b>.
    </qt>

en: <qt><p>Please select the first date for which transactions are to be retrieved from <b>%1</b>.</p><p>If you specify no date then the bank will choose one.</p></qt>
ru: <qt><p>Выберите дату, с которой будут получены операции из <b>%1</b>.</p> <p>Если вы не укажите дату, банк выберет её автоматически.</p></qt>

en: <qt>Could not enqueue the job.
    </qt>
ru: <qt>Невозможно получить задание из очереди.
    </qt>

en: <qt>Select which transactions should be recorded.
    
    <b>All payments</b> allows you to enter all payments made for this loan.
    
    The option to <b>start from the beginning of the current year</b> is meant for loans that have already been active for a longer period of time, and for which you do not want to enter all past transactions.
    </qt>
ru: <qt>Выберите, какие платежи по кредиту вы будете вводить.
    
    Пункт <b>Все платежи</b> позволит ввести все платежи по кредиту.
    
    Пункт <b>Платежи с начала года</b> позволит ввести только платежи с начала года, если вы взяли кредит давно и не хотите вводить все прошлые платежи по этому кредиту.
    </qt>

en: <qt>The given application account <b>%1</b> has not been mapped to an online account.</qt>
ru: <qt>Счёт в KMyMoney <b>%1</b> не привязан к банковскому счёту.</qt>

en: <qt>The update job is not supported by the bank/account/backend.
    </qt>
ru: <qt>Задание на обновления не поддерживается банком, счётом или модулем банк-клиента.
    </qt>

en: = periodical payment:
ru: = периодические платежи:

en: = periodical payments
ru: = периодические платежи

[ctx: @action add new price]
en: New
ru: Создать

[ctx: @action create new export profile]
en: New...
ru: Создать...

[ctx: @action create new import profile]
en: New...
ru: Создать...

[ctx: @action create new profile]
en: New
ru: Создать

[ctx: @action create new report]
en: New
ru: Создать

[ctx: @action move item down]
en: Down
ru: Ниже

[ctx: @action move item up]
en: Up
ru: Выше

[ctx: @action number of days]
en: days
ru: дней

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Monthly
ru: ежемесячно

[ctx: @action timeframe of the budget]
en: Yearly
ru: ежегодно

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
en: Individual
ru: единоразово

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
en: Repeating:
ru: Повторение:

[ctx: @info:tooltip for find transaction apply button]
en: Search transactions
ru: Поиск операций

[ctx: @info:tooltip for report configuration apply button]
en: Apply the configuration changes to the report
ru: Применить параметры настройки к отчёту

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Default
ru: Стандартная

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Rainbow
ru: Радуга

[ctx: @item KDChart color palette]
en: Subdued
ru: Приглушённая

[ctx: @item Show all payees]
en: All
ru: Все

[ctx: @item Show all tags]
en: All
ru: Все

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
ru: Закрытые

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
ru: Открытые

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
ru: Незадействованные

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
ru: Незадействованные

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
ru: Задействованные

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
ru: Задействованные

[ctx: @item This comes after the hundred value digit]
en:  hundred
ru:  сотен

[ctx: @item all accounts]
en: All
ru: Все

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Days
ru: В днях

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Months
ru: Месяцы

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Weeks
ru: Недели

[ctx: @item frequency of interest calculation]
en: Years
ru: Годы

[ctx: @item no holiday region selected]
en: (None)
ru: (нет)

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
en: No
ru: Нет

[ctx: @item payments were entered for a loan]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @item reconciliation status]
en: All states
ru: Все состояния

[ctx: @item reconciliation status]
en: Cleared
ru: Проверено

[ctx: @item reconciliation status]
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: @item reconciliation status]
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
en: Bi-Monthly
ru: по два месяца

[ctx: @item the columns will display daily data]
en: Daily
ru: ежедневно

[ctx: @item the columns will display monthly data]
en: Monthly
ru: ежемесячно

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
en: Quarterly
ru: ежеквартально

[ctx: @item the columns will display weekly data]
en: Weekly
ru: еженедельно

[ctx: @item the columns will display yearly data]
en: Yearly
ru: ежегодно

[ctx: @item the month August]
en: August
ru: августа

[ctx: @item the number 0]
en: zero
ru: ноль

[ctx: @item the number 1]
en: one
ru: один

[ctx: @item the number 1,000,000]
en: million
ru: миллионов

[ctx: @item the number 1,000,000,000]
en: billion
ru: миллиардов

[ctx: @item the number 10]
en: ten
ru: десять

[ctx: @item the number 1000]
en: thousand
ru: тысяч

[ctx: @item the number 11]
en: eleven
ru: одиннадцать

[ctx: @item the number 12]
en: twelve
ru: двенадцать

[ctx: @item the number 13]
en: thirteen
ru: тринадцать

[ctx: @item the number 14]
en: fourteen
ru: четырнадцать

[ctx: @item the number 15]
en: fifteen
ru: пятнадцать

[ctx: @item the number 16]
en: sixteen
ru: шестнадцать

[ctx: @item the number 17]
en: seventeen
ru: семнадцать

[ctx: @item the number 18]
en: eighteen
ru: восемнадцать

[ctx: @item the number 19]
en: nineteen
ru: девятнадцать

[ctx: @item the number 2]
en: two
ru: два

[ctx: @item the number 20]
en: twenty
ru: двадцать

[ctx: @item the number 3]
en: three
ru: три

[ctx: @item the number 30]
en: thirty
ru: тридцать

[ctx: @item the number 4]
en: four
ru: четыре

[ctx: @item the number 40]
en: forty
ru: сорок

[ctx: @item the number 5]
en: five
ru: пять

[ctx: @item the number 50]
en: fifty
ru: пятьдесят

[ctx: @item the number 6]
en: six
ru: шесть

[ctx: @item the number 60]
en: sixty
ru: шестьдесят

[ctx: @item the number 7]
en: seven
ru: семь

[ctx: @item the number 70]
en: seventy
ru: семьдесят

[ctx: @item the number 8]
en: eight
ru: восемь

[ctx: @item the number 80]
en: eighty
ru: восемьдесят

[ctx: @item the number 9]
en: nine
ru: девять

[ctx: @item the number 90]
en: ninety
ru: девяносто

[ctx: @item type of interest]
en: Fixed
ru: Фиксированная

[ctx: @item type of interest]
en: Variable
ru: Плавающая

[ctx: @label]
en: KMyMoney supports multiple currencies, nevertheless one of them will be used as your base currency. The base currency is used as default for new accounts and reports. Please select the base currency from the following list.
ru: KMyMoney поддерживает учёт в нескольких валютах, одна из которых должна быть базовой. Базовая валюта используется по умолчанию для новых счетов и отчётов. Выберите базовую валюту из списка.

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
ru: %1 %2/%3

[ctx: @label account username]
en: Username
ru: Имя пользователя

[ctx: @label alternate color]
en: Alternate
ru: Альтернативный фон

[ctx: @label convert from stock to currency]
en: to
ru: в

[ctx: @label email address]
en: Email:
ru: E-mail:

[ctx: @label loan name]
en: Name
ru: Название

[ctx: @label name of the schedule]
en: Name:
ru: Название:

[ctx: @label normal color]
en: Normal
ru: Обычный фон

[ctx: @label reconciliation status]
en: State
ru: Состояние

[ctx: @label schedule name]
en: Name:
ru: Название:

[ctx: @title]
en: ISO Code
ru: Код ISO

[ctx: @title]
en: Symbol
ru: Код

[ctx: @title QIF profile general information]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
en: Display
ru: Показ

[ctx: @title background colors]
en: Background
ru: Фон

[ctx: @title global settings]
en: Global
ru: Основное

[ctx: @title header of the QIF field name column]
en: Field
ru: Поле

[ctx: @title header of the account name column]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title header of the budget name column]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title header of the currency name column]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title loan general information]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Automatic
ru: Автоматически

[ctx: @title type of online banking connection]
en: Manual
ru: Вручную

[ctx: @title user name of the database]
en: Username
ru: Имя пользователя

en: A budget with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple budgets with the same identification name. Are you sure you would like to rename the budget?
ru: Бюджет с названием «%1» уже существует. Не рекомендуется иметь несколько разных бюджетов с одним и тем же названием. Переименовать бюджет?

en: A category named <b>%1</b> already exists. You cannot create a second category with the same name.
ru: Статья с названием <b>%1</b> уже существует. Вы не можете создать две статьи с одинаковыми названиями.

en: A list containing the id's of already printed checks.
ru: Список идентификаторов уже распечатанных чеков.

en: A payee with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple payees with the same identification name. Are you sure you would like to rename the payee?
ru: Контрагент с именем «%1» уже существует. Создавать несколько разных контрагентов с одним и тем же именем не рекомендуется. Вы действительно хотите переименовать контрагента?

en: A tag with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple tags with the same identification name. Are you sure you would like to rename the tag?
ru: Метка с название «%1» уже существует. Не рекомендуется иметь несколько разных меток с одним и тем же названием. Переименовать метку?

en: A typical KMyMoney user maintains a checking account with some institution and uses it to receive money or pay bills. If this is not the case, please deselect the checkbox below and continue on the next page.
ru: Вы можете сразу указать данные вашего расчётного счёта, на который получаете деньги и с которого делаете платежи. Если не хотите у вас нет такого счёта или не хотите указывать данные счёта сейчас, снимите флажок «Указать данные расчётного счёта».

en: ACCOUNT:
ru: Счёт:

en: Abort
ru: Отменить

en: Abort the import operation and dismiss all changes
ru: Прервать операцию импорта и отменить все изменения

en: Absolute limit
ru: Абсолютное ограничение

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
ru: Принять

en: Accept All
ru: Принять все

en: Accept This
ru: Принять только это

en: Accepts the entered data and stores it
ru: Сохранить данные

en: Accepts the entered data and stores it as schedule
ru: Сохранить данные

en: Accepts the entered values and stores the budget
ru: Принять введённые значения и сохранить данные бюджета

en: Account
ru: Счёт

en: Account "%1" disappeared: %2
ru: Исчез счёт «%1»: %2

en: Account %1 contains an opening balance. Please use KMyMoney version 0.8 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.
ru: Счёт %1 содержит начальный баланс. Используйте для работы версию KMyMoney 0.8 или старше, но не старше версии 0.9 для решения проблемы.

en: Account Balances by Institution
ru: Остатки по счетам по учреждениям

en: Account Balances by Type
ru: Остатки по счетам по типам

en: Account Details
ru: Данные счёта

en: Account Information
ru: Список счетов

en: Account Mapping
ru: Сопоставление счетов

en: Account Not Mapped
ru: Счёт не привязан

en: Account Number
ru: Номер счёта

en: Account Template...
ru: План счетов...

en: Account Type:
ru: Тип счёта:

en: Account Types
ru: Типы счетов

en: Account closed
ru: Используется закрытый счет

en: Account delimiter
ru: Разделитель счетов

[ctx: Account general settings]
en: General
ru: Основное

en: Account information
ru: Сведения о счёте

en: Account information display
ru: Отображаемые сведения о счёте

en: Account name
ru: Название счёта

[ctx: Account name]
en: Name
ru: Название

[ctx: Account name]
en: Name: %1
ru: Название: %1

[ctx: Account name]
en: Name: %1 (Brokerage)
ru: Название: %1 (комиссия)

en: Account number
ru: Номер счёта

en: Account options
ru: Счёт

en: Account or Category %1, transaction date %2; split contains invalid value; please check
ru: Проверьте правильность значения в разделённой операции %2 по счёту или статье %1

en: Account problem
ru: Проблема со счётом

en: Account selection
ru: Выбор счёта

en: Account to export
ru: Счёт

en: Account to import to
ru: Импорт на счёт

en: Account type
ru: Тип счёта

en: Account%1
ru: Счёт%1

en: Account/Cat
ru: Счёт/категория

en: Account:
ru: Счёт:

en: Accounts
ru: Счета

en: Accounts / Categories
ru: Счета и статьи

en: Accounts managed by an institution are usually referenced by a unique number the so called account number. Enter that number here.
    
    KMyMoney currently uses this number only for some online banking functions.
ru: Если учреждение управляет счётом, то обычно оно присваивает ему уникальный номер, так называемый номер счёта. Введите здесь номер счёта в учреждении.
    
    Этот номер счёта будет использован только в некоторых операциях в режиме банк-клиент.

en: Accounts with no institution assigned
ru: (учреждение не указано)

en: Accounts/Categories
ru: Счета и статьи

en: Action
ru: Действие

en: Action/Type
ru: Действие/тип

en: Activity
ru: Операция

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
ru: Списание

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
ru: Зачисление

en: Actual
ru: Действительно

en: Add
ru: Добавить

en: Add New Profile
ru: Добавить новый профиль

en: Add Security Name
ru: Добавить название ценной бумаги

en: Add a new entry
ru: Добавить

en: Add scheduled transaction
ru: Добавить запланированную операцию

en: Adding New Institution
ru: Добавление учреждения

en: Adding transactions
ru: Добавление операций

en: Additional Fees
ru: Дополнительные сборы

en: Additional Fees:
ru: Дополнительные сборы:

en: Additional Fees: %1
ru: Дополнительные сборы: %1

en: Additional encryption keys to be used: %1
ru: Используются дополнительные ключи шифрования: %1

en: Additional keys
ru: Дополнительные ключи

en: Address book import
ru: Импорт адресной книги

en: Adjusting budgets...
ru: Загрузка бюджетов...

en: Adjusting scheduled transactions...
ru: Загрузка запланированных операций...

en: Adjusting transactions...
ru: Загрузка операций...

[ctx: Advanced forecast view]
en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Affected payments:
ru: Влияет на платежи:

en: Afghanistan Afghani
ru: Афганский афгани

en: After
ru: После

en: After entering the reconciliation data automatically detect the transactions that match that data (in some cases it might be not possible to do that).
ru: После указания данных для сверки, будут автоматически найдены операции, подпадающие под эту сверку.

en: Albanian Lek
ru: Албанский лек

en: Algerian Dinar
ru: Алжирский динар

[ctx: All accounts]
en: All
ru: Все

en: All currencies converted to %1
ru: Валюта: %1

en: All currencies converted to %1
ru: Валюта: %1

en: All dates
ru: Все даты

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
ru: Все файлы

en: All messages
ru: Все сообщения

en: All messages have been enabled.
ru: Будут показываться все сообщения.

en: All payments
ru: Все платежи

en: All types
ru: Все типы

en: All values shown in %1
ru: Все суммы указаны в валюте «%1»

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
ru: Все суммы указаны в валюте «%1», если не иное не указано явно

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
ru: Все суммы указаны в валюте «%1», если не иное не указано явно

en: Also encrypt against recover key
ru: Также шифровать ключом восстановления

en: Also encrypt with KMyMoney's recover key
ru: Также шифровать ключом восстановления KMyMoney

en: Always show a No. field
ru: Всегда показывать номер операции

en: Always show a No. field in transaction form
ru: Показывать поле с номером операции

en: Always use this selection for this price source.
ru: Всегда использовать этот источник по умолчанию.

en: Amortization
ru: Размер выплат

en: Amount
ru: Сумма

en: Amount entered
ru: Включение НДС в сумму

en: Amount is:
ru: Сумма:

en: Amount: %1
ru: Сумма: %1

en: Amounts
ru: Суммы

en: An Expense account must be a child of an Expense account
    Account %1 will be stored under the main Expense account
ru: Счёт расходов должен быть статьёй расходов.
    Счёт %1 преобразован в статью расходов

en: An Income account must be a child of an Income account
    Account %1 will be stored under the main Income account
ru: Счёт доходов должен быть статьёй доходов.
    Счёт %1 преобразован в статью доходов

en: An Investment account must be a child of an Asset account
    Account %1 will be stored under the main Asset account
ru: Инвестиционный счёт должен быть активным счётом.
    Счёт %1 перенесён в Активы

en: An interest change can only happen after the first payment
ru: Процентная ставка может быть изменена только после первого платежа

en: An invalid column was entered.
    Must be between 1 and %1.
ru: Введён неправильный номер столбца.
    Номер должен быть в диапазоне 1..%1.

en: An unrecoverable error occurred while reading the database
ru: Фатальная ошибка во время чтения базы данных

en: An unrecoverable error occurred while writing to the database.
    It may well be corrupt.
ru: Критическая ошибка при записи в базу данных.
    Данные могут быть повреждены.

en: Andorran Franc
ru: Андоррский франк

en: Andorran Peseta
ru: Андоррская песета

en: Angolan New Kwanza
ru: Ангольская новая кванза

en: Annualized Return
ru: Среднегодовой доход

en: Anonymize data
ru: Скрыть конфиденциальные сведения

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
ru: Анонимные файлы

en: Another instance of KMyMoney is already running. Do you want to quit?
ru: Запущен ещё один экземпляр программы. Выйти из этой программы?

en: Any status
ru: Все состояния

en: Any transaction
ru: Все операции

en: Apostrophe Handling
ru: Двузначный год

en: Application
ru: Внешнее приложение

en: Application Account
ru: Счёт в приложении

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
ru: Готово.

en: April
ru: апреля

en: AqBanking importer...
ru: Импорт через AqBanking...

en: Are you sure you want to delete report <b>%1</b>?  There is no way to recover it.
ru: Удалить отчёт <b>%1?</b>
    После этого его будет невозможно восстановить.

en: Are you sure you wish to merge these transactions?
ru: Объединить выбранные операции?

en: Are you sure you wish to stop this scheduled transaction from being entered into the register?
    
    KMyMoney will prompt you again next time it starts unless you manually enter it later.
ru: Вы действительно хотите прекратить добавление в реестр операций по этому графику?
    
    KMyMoney снова выдаст это предупреждение при следующем запуске, если вы не введёте её вручную позже.

en: Argentine Peso
ru: Аргентинское песо

en: Aruban Florin
ru: Арубанский флорин

en: As of today
ru: До сегодня

en: Ask for a new payee's default category
ru: Запрашивать статьи по умолчанию для нового контрагента

en: Ask user
ru: Спрашивать пользователя

en: Asset
ru: Активы

en: Asset Account
ru: Активный счёт

en: Asset Accounts
ru: Активные счета

en: Asset account
ru: Активный счёт

en: Asset accounts
ru: Активы

en: Assets
ru: Активы

en: Assets & Liabilities
ru: Активные и пассивные счета

en: Assets and Liabilities
ru: Активные и пассивные счета

en: Assets and Liabilities Summary
ru: Активные и пассивные счета

en: Assign
ru: Назначить

en: Assign deleted names to the above selected payee's matching list
ru: Добавить удаляемые имена в данный список соответствующих контрагентов

en: Assign next number
ru: Присвоить следующий номер

en: Assignments
ru: Назначения

en: At least one of the selected transactions has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transactions may result in rounding errors. Do you want to continue?
ru: Некоторые статьи при разделении суммы операции используют другую валюту (%1). Если вы продолжите изменение операции, это может привести к неверным результатам округления. Продолжить?

en: At least one split of the selected transaction references an account that has been closed. Editing the transactions is therefore prohibited.
ru: Как минимум одна из разделяемых операций использует уже закрытый счёт. Изменение операции запрещено.

en: At least one split of the selected transactions has been frozen. Editing the transactions is therefore prohibited.
ru: Как минимум одна из разделяемых операций была заблокирована. Изменение операции запрещено.

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to continue to edit the transactions anyway?
ru: Как минимум одна из разделяемых операций была сверена. Продолжить изменение операции?

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to delete the transactions anyway?
ru: Как минимум одна из статей в разделении операции была сверена. Удалить эту операцию?

en: At least one transaction/schedule still references the category <b>%1</b>.  However, at least one category with the same currency must exist so that the transactions/schedules can be reassigned.
ru: Существует как минимум одна операция или график платежей, в котором всё ещё используется статья <b>%1</b>. Однако должна существовать хотя бы одна статья с той же валютой, чтобы переназначить старую статью в операциях и графиках платежей.

en: At least one transaction/scheduled transaction is still referenced by a tag. Currently you have all tags selected. However, at least one tag must remain so that the transaction/scheduled transaction can be reassigned.
ru: Имеются операции с привязкой к меткам. Поэтому хотя бы одна метка должна остаться.

en: At least one transaction/scheduled transaction or loan account is still referenced by a payee. Currently you have all payees selected. However, at least one payee must remain so that the transaction/scheduled transaction or loan account can be reassigned.
ru: Контрагенты задействованы минимум в одной операции, графике платежей или кредитном договоре. Сейчас вы выбрали для удаления всех контрагентов, но для переназначения удаляемых контрагентов должен остаться хотя бы один.

en: Attempt to match similar transactions
ru: Автоматическое определение связанных операций

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Austrian Schilling
ru: Австрийский шиллинг

[ctx: Auto assignment (caption)]
en: Auto assignment
ru: Назначения

en: Auto fill with previous transaction data
ru: Заполнить форму ввода данными предыдущей операции

en: Auto increment check number
ru: Автоматическая генерация номеров чеков

en: Auto saving...
ru: Автоматическое сохранение...

en: Autofill
ru: Автозаполнение

en: Autogenerated by QIF importer
ru: Создано при импорте из QIF

en: Autogenerated by QIF importer from type Mutual account entry
ru: Создано при импорте из QIF (счёт взаимного фонда)

en: Automatic database creation for type %1 is not currently implemented.
    Please create database %2 manually
ru: Автоматическое создание базы данных типа %1 пока не реализовано.
    Создайте базу данных %2 вручную.

en: Automatic reconciliation
ru: Автоматическая сверка

en: Automatically find which transactions match the given reconciliation data
ru: Автоматически искать операции, участвующие в сверке

en: Autosave file periodically
ru: Автоматическое сохранение файла

en: Autosave file upon close
ru: Автосохранение файла при закрытии

en: Autosave interval in minutes
ru: Интервал автоматического сохранения

en: Autosave options
ru: Автоматическое сохранение

en: Autosave periodically
ru: Сохранять автоматически каждые

en: Autosave when file is modified upon close
ru: Автосохранение изменённых файлов при закрытии

en: Available categories:
ru: Доступные статьи:

en: Available payees:
ru: Доступные контрагенты:

en: Available tags:
ru: Доступные метки:

[ctx: Average balance]
en: Average
ru: Среднее

en: Average days
ru: Среднее количество дней

en: Azerbaijani Manat
ru: Азербайджанский манат

en: BANK/BROKER:
ru: Банк/брокер:

en: Backend
ru: Модуль

en: Background color for group marker
ru: Цвет фона групп

en: Background color for imported transactions
ru: Цвет фона импортированных операций

en: Background color for matched transactions
ru: Цвет фона связанных операций

en: Background color for required fields
ru: Цвет фона обязательных полей

en: Backup
ru: Резервное копирование

[ctx: Backup done]
en: Done
ru: Готово

en: Backup file for today exists on that device. Replace?
ru: На диске обнаружена сегодняшняя резервная копия файла. Заменить её?

en: Backup...
ru: Резервная копия...

en: Bahamian Dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Balance
ru: Остаток

en: Balance Early Warning
ru: Предупреждение по остатку

en: Balance Max Limit
ru: Лимит по остатку

en: Balance after
ru: Остаток после

en: Balance before start of recording
ru: Остаток до начала учёта

en: Balance of %1
ru: Остаток счета %1

en: Balance:
ru: Остаток:

en: Balance:
ru: Остаток:

en: Balance: %1
ru: Остаток: %1

en: Balance: %1%2
ru: Остаток: %1%2

en: Balloon payment
ru: Последняя выплата

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешская така

en: Bank
ru: Банк

en: Bank Code
ru: Код банка

en: Bank entry:
ru: Данные банка:

en: Bank statement
ru: Выписка

en: Bank transfer
ru: перевод

en: Banking
ru: Банковские операции

en: Barbados Dollar
ru: Барбадосский доллар

en: Base currency
ru: Основная валюта

en: Before
ru: До

en: Before KMyMoney can give you detailed information about your financial status, you need to create at least one account. Until then, KMyMoney shows the welcome page instead.
ru: Чтобы получить сводку о финансовом состоянии, вам необходимо создать хотя бы один счёт. Пока счетов нет, вместо неё будет показываться страница приветствия.

en: Belarusian Ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belgian Franc
ru: Бельгийский франк

en: Belize Dollar
ru: Белизский доллар

en: Bermudian Dollar
ru: Бермудский доллар

en: Better performance of the user interface
ru: Интерфейс пользователя стал быстрее

en: Bhutan Ngultrum
ru: Бутанский нгультрум

en: Bills
ru: Счета на оплату

en: Bolivian Boliviano
ru: Боливийское боливиано

en: Bond
ru: Облигации

en: Bosnian Convertible Mark
ru: Боснийская конвертируемая марка

en: Botswana Pula
ru: Ботсванская пула

en: Branch
ru: Отделение

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: British Pound
ru: Английский фунт

en: Broker
ru: Брокер

[ctx: Brokerage (suffix for account names)]
en: Brokerage
ru: (комиссия)

en: Brokerage Account
ru: Брокерский счёт

en: Brokerage Item
ru: Брокерская операция

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Brunei Dollar
ru: Брунейский доллар

en: Budget
ru: Бюджет

en: Budget <numid>%1</numid>
ru: Бюджет <numid>%1</numid>

en: Budget <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)
ru: Бюджет <numid>%1</numid> (<numid>%2</numid>)

en: Budget Forecast
ru: Прогноз исполнения бюджета

en: Budget Overruns
ru: Перерасход бюджета

en: Budget based on forecast
ru: Прогнозный бюджет

en: Budget options
ru: Бюджет

[ctx: Budget total]
en: Total
ru: Итого

en: Budget year
ru: Бюджетный год

en: Budgeted
ru: Бюджет

en: Budgeted vs. Actual This Year
ru: Запланированные и действительные суммы в этом году

en: Budgeted vs. Actual This Year (YTM)
ru: Запланированные и действительные суммы в этом году (с планируемыми поступлениями)

en: Budgeting
ru: Бюджетирование

en: Budgets
ru: Бюджеты

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Bulgarian Lev (new)
ru: Болгарский лев (новый)

en: Burundi Franc
ru: Бурундийский франк

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
ru: Связать

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
ru: Отменить привязку

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
ru: Готово

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
ru: Дополнительно

en: Buy
ru: Покупка

en: Buys
ru: покупка

en: C
ru: П

en: C&hoose...
ru: О&бзор...

en: CFA Franc BCEAO
ru: Западноафриканский франк КФА

en: CFA Franc BEAC
ru: Центральноафриканский франк КФА

en: CFP Franc Pacifique
ru: Франк КФП

[ctx: CSV (Filefilter)]
en: CSV files
ru: Файлы CSV

[ctx: CSV Exporter dialog title]
en: CSV Exporter
ru: Экспорт CSV

en: CSV Import Wizard
ru: Мастер импорта CSV

[ctx: CSV Importer dialog title]
en: CSV Importer
ru: Импорт CSV

en: CSV import
ru: Импорт CSV

en: Calculate
ru: Рассчитать

en: Calculate Loan
ru: Расчёт процентов

en: Calculated
ru: Вычислено

en: Calculation Overview
ru: Расчёт

en: Calculation error
ru: Ошибка расчёта

en: Calculation successful
ru: Расчёт завершён

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Calculator...
ru: Калькулятор...

en: Calendar View
ru: Календарь

en: Cambodia Riel
ru: Камбоджийский реал

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel processing of schedule entry.
ru: Отменить работу с графиком платежей.

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot add institution
ru: Невозможно добавить учреждение

en: Cannot add institution: %1
ru: Невозможно добавить учреждение: %1

en: Cannot add report, reason: "%1"
ru: Невозможно добавить отчёт: %1

en: Cannot create new currency. %1
ru: Невозможно добавить валюту: %1

en: Cannot create or edit any transactions in Account %1 as it is closed
ru: Невозможно создавать и редактировать операции с счетом %1, когда он закрыт

en: Cannot create transactions in a closed account.
ru: Создавать операции с закрытым счётом нельзя.

en: Cannot create transactions in the context of a category.
ru: Создавать операции в контексте статьи нельзя.

en: Cannot create transactions when no account is selected.
ru: Создавать операции без указания счёта нельзя.

en: Cannot delete currency %1. %2
ru: Невозможно удалить валюту «%1»: %2

en: Cannot edit investment transactions and non-investment transactions together.
ru: Изменять инвестиционные и обычные операции одновременно нельзя.

en: Cannot edit investment transactions in the context of this account.
ru: Изменять инвестиционные операции в контексте этого счёта нельзя.

en: Cannot edit multiple split transactions at once.
ru: Изменять несколько разделяемых операций одновременно нельзя.

en: Cannot edit transactions in the context of a category.
ru: Изменять операции в контексте статьи нельзя.

en: Cannot edit transactions with frozen splits.
ru: Изменять операции с заблокированными разделёнными операциями нельзя.

en: Cannot enter transaction with postdate prior to account's opening date.
ru: Дата следующего платежа ранее даты открытия счёта.

en: Cannot find template transaction for schedule %1
ru: Невозможно найти шаблон операции для графика платежей %1

en: Cannot load file <b>%1</b>. Reason: %2
ru: Невозможно загрузить файл <b>%1</b>. Причина: %2

en: Cannot open database %1
ru: Невозможно открыть базу данных %1

en: Cannot open file %1 for writing
ru: Невозможно записать в файл «%1»

en: Cannot open file as requested. Error was: %1
ru: Невозможно открыть файл. Сообщение об ошибке: %1

en: Cannot open or create database %1.
    Retry Save As Database and click Help for further info.
ru: Невозможно открыть или создать базу данных %1
    Повторите сохранение как базы данных и обратитесь к справке по программе

en: Cannot process transaction with focus if it is not selected.
ru: Обработать операцию, если она не выбрана, нельзя.

en: Cannot process transactions in account %1, which is closed.
ru: Невозможно обработать операцию с счётом %1, который закрыт.

en: Cannot read from file <b>%1</b>.
ru: Невозможно прочитать из файла <b>%1</b>.

en: Cannot remove transaction that references a closed account.
ru: Невозможно удалить операцию, которая использует закрытый счёт.

en: Cannot save to current database.
ru: Невозможно сохранить в базу данных.

en: Cannot save to current database: %1
ru: Невозможно сохранить в базу данных: %1

en: Cannot set %1 as base currency: %2
ru: Невозможно использовать «%1» как основную валюту: %2

en: Cannot update currency. %1
ru: Невозможно изменить валюту: %1

en: Cannot update security <b>%1</b>: %2
ru: Не удалось обновить информацию о ценной бумаге <b>%1</b>: %2

en: Cape Verde Escudo
ru: Эскудо Кабо-Верде

en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Cash
ru: Наличные

en: Cash Flow
ru: Денежный поток

en: Cash Flow Status
ru: Состояние денежного потока

en: Cash Flow Summary
ru: Дайджест денежного потока

en: Cash Flow Transactions This Month
ru: Операции с наличными в этом месяце

en: Cash Fraction
ru: Точность

en: CashFlow
ru: Денежный поток

en: Categories
ru: Статьи

en: Category
ru: Статья

en: Category Type
ru: Тип статьи

en: Category creation
ru: Создание статьи

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (long term)
ru: Доход от инвестиций (долгосрочный)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (mid term)
ru: Доход от инвестиций (среднесрочный)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (short term)
ru: Доход от инвестиций (краткосрочный)

[ctx: Category name]
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: Category name]
en: Interest
ru: Проценты

[ctx: Category name]
en: Investment fees
ru: Комиссия брокеру

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous expense
ru: Прочие расходы

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous income
ru: Прочие доходы

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend
ru: Реинвестирование дохода

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (long term)
ru: Реинвестирование дохода (долгосрочное)

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (short term)
ru: Реинвестирование дохода (краткосрочное)

[ctx: Category name]
en: Returned capital
ru: Возврат инвестиций

en: Category options
ru: Статья

en: Category selection
ru: Выбор статьи

en: Category/Account
ru: Статья/счёт

en: Cayman Islands Dollar
ru: Доллар Каймановых островов

en: Cell font
ru: Шрифт ячеек

en: Certificate of Deposit
ru: Банковский вклад

en: Change &total amount of transaction to %1.
ru: &Установить общую сумму операции в %1.

en: Change budget year
ru: Изменить год бюджета

en: Change the date to the next processing day
ru: перенести на следующий рабочий день

en: Change the date to the previous processing day
ru: перенести на предыдущий рабочий день

en: Change the details of selected price information.
ru: Изменить курс.

en: Change the security information of the selected entry.
ru: Изменить ценные бумаги

en: Change total amount of transaction to %1.
ru: &Установить общую сумму операции в %1.

en: Charges
ru: Списание

en: Chart
ru: Диаграмма

en: Chart Detail:
ru: Диаграмма:

en: Chart Tab
ru: Диаграмма

en: Chart Type
ru: Тип диаграммы

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
ru: Легенда

[ctx: Chart lines legend]
en: Legend
ru: Легенда

en: Charts
ru: Диаграммы

en: Charts line width
ru: Толщина линий графика

en: Charts palette
ru: Палитра графика

en: Check date
ru: Проверка даты

en: Check schedules on startup
ru: Проверять сроки по графикам платежей

en: Check schedules upon startup
ru: Проверять сроки по графикам платежей

en: Check template file
ru: Файл шаблона чека

en: Check this if you are refinancing a loan that already exists in KMyMoney
ru: Установите флажок если новый кредит является рефинансированием кредита, уже заведённого в KMyMoney

en: Checking
ru: Пластиковая карта

en: Checking for overdue scheduled transactions...
ru: Проверка просроченных платежей...

[ctx: Cheque Number]
en: No.
ru: Номер

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: Chinese Yuan Renminbi
ru: Китайский юань

en: Choose Export Type Dialog
ru: Тип экспорта

en: Choose Import Type Dialog
ru: Тип импорта

en: Choose Style
ru: Период

en: Choose export type:
ru: Тип экспорта:

en: Choose import type:
ru: Тип импорта:

en: Choose...
ru: Обзор...

en: City:
ru: Город:

en: Clear &All
ru: Удалить &все

en: Clear &Zero
ru: Очистить п&устые

en: Clear all splits
ru: Удалить все разделы

en: Clear selected column entries
ru: Очистить настройки столбцов

en: Cleared balance
ru: Проверенный остаток

[ctx: Cleared balance]
en: Cleared: %1
ru: Проверено: %1

en: Close
ru: Закрыть

en: Close account
ru: Заблокировать счёт

en: Close this window
ru: Закрыть окно

en: Closed
ru: Закрытый

en: Closing Balance
ru: Остаток на конец

en: Closing window...
ru: Закрытие окна...

en: Collapse all accounts in the list
ru: Свернуть все счета в списке

en: Collect all transactions for the given payee. Treat all transactions that refer to the same category and have an amount with +/- X % as identical. If more than one transaction is found, a list of them is presented to the user.
    
    Selecting 0% will list all transactions.
ru: Выбор всех операций с указанным контрагентом. Выбранные операции будут считаться одинаковыми, если они относятся к одной статье и их сумма различается не более чем на заданный процент. Если будет найдено больше одной операции, вам будет представлен их список.
    
    Установив разницу 0%, вы увидите все операции.

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Color settings
ru: Используемые цвета

en: Colors
ru: Цвета

en: Column
ru: Столбец

[ctx: Column heading for VAT category]
en: VAT
ru: НДС

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
ru: Налог

en: Columns
ru: Столбцы

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
ru: Объединить

en: Comment
ru: Примечание

en: Commission
ru: Комиссия

en: Commodity
ru: Финансовый инструмент

en: Comoros Franc
ru: Франк Коморских островов

en: Compiled with the following settings:
ru: Собрано со следующими ключами:

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure Aq&Banking...
ru: Настроить Aq&Banking...

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
ru: &Настроить

en: Configure preferences after finishing the wizard.
ru: Настроить программу после окончания работы мастера

en: Configure this report
ru: Настроить отчёт

[ctx: Confirm]
en: Yes
ru: Да

en: Confirm Manual Enter
ru: Подтверждение ввода вручную

en: Confirm end of reconciliation
ru: Закончить сверку счёта

en: Congratulations: you have successfully set up your bank for online banking via OFX.
ru: Поздравляем! Вы успешно настроили подключение банк-клиент по протоколу OFX для банковских операций через Интернет.

en: Connection Details
ru: Информация о подключении

en: Consistency Check
ru: Проверка целостности

en: Consistency check failed: %1
ru: Ошибка проверки целостности: %1

en: Consistency check result
ru: Результат проверки целостности

en: Contacting bank...
ru: Подключение к банку...

en: Contains
ru: Содержит

en: Contents to Export
ru: Экспортируемые данные

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue to edit splits
ru: &Вернуться к изменению разделов

en: Continue with next page
ru: Продолжить на следующем шаге

en: Conversion rate
ru: Курс

en: Conversion rate is not positive
ru: Указан неверный курс

en: Conversion rate: %1
ru: Курс: %1

en: Convert
ru: Конвертация

[ctx: Convert 'em!!]
en: <p>Select this option to convert all values in the report to your base currency.</p><p>Leave it unchecked if you would like to see values in their original currency.</p><p>If currencies are not converted, then subtotals will not be shown.</p>
ru: <p>Указывать все суммы в отчёте в основной валюте.</p><p>Выключите флажок чтобы показывать суммы в валюте учёта.</p><p>Если для валюты учёта нет курса, подитоги не показываются.</p>

en: Convert values to base currency
ru: Указывать суммы в основной валюте

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy budget
ru: Копировать бюджет

en: Copy of %1
ru: Копия %1

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
ru: Копия %1

en: Copy this report to the clipboard
ru: Скопировать отчёт в буфер обмена

en: Core engine, Release Manager, Project admin
ru: Разработка ядра, выпуск версий и администратор проекта

en: Correct splits
ru: Правильное разделение

en: Costa Rican Colon
ru: Костариканский колон

en: Could not find reportgroup "%1" for report "%2".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
ru: Не удаётся найти группу «%1» для отчёта «%2».
    Сообщите об ошибке разработчикам в список рассылки
    kmymoney-devel@kde.org

en: County/State:
ru: Область:

en: Create
ru: Создать

en: Create Tables
ru: Создать таблицы

en: Create a new Category
ru: Создать статью

en: Create a new account/category
ru: Создать счёт или статью

en: Create a new asset account
ru: Создать счёт активов

en: Create a new category
ru: Добавить новую статью

en: Create a new price entry.
ru: Добавить курс.

en: Create a new profile
ru: Создать новый профиль

en: Create a new report based on this one
ru: Создать новый отчёт на базе этого

en: Create a new schedule.
ru: Добавить график платежей.

en: Create a new transaction
ru: Создать операцию

en: Create brokerage account
ru: Счёт комиссии

en: Create category
ru: Неизвестная статья

en: Create reminders
ru: Создавать уведомления

en: Create scheduled transaction...
ru: Создать запланированную операцию...

en: Create security
ru: Добавить ценную бумагу

en: Created on
ru: Создано

en: Creates a new budget
ru: Создать бюджет

en: Creates a new payee
ru: Добавить нового контрагента

en: Creates a new tag
ru: Добавить новую метку

en: Creating new document...
ru: Создание нового документа...

en: Creating transactions can only be performed in the ledger view
ru: Операции можно создавать только в разделе операций

en: Creation failed executing statement
    Executed: %1
    Error No %2: %3
ru: Ошибка выполнения запроса
    Запрос: %1
    Ошибка %2: %3

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Credit Card %1 monthly payment
ru: Величина платежей на кредитную карту %1 в месяц

en: Credit Early Warning
ru: Предупреждение по кредиту

en: Credit Max Limit
ru: Лимит по кредиту

en: Credit card payment
ru: Платёж на кредитную карту

en: Criteria
ru: Критерии поиска

en: Critical Error
ru: Критическая ошибка

en: Croatian Kuna
ru: Хорватская куна

en: Csv Export
ru: Экспорт в формате CSV

en: Cuban Peso
ru: Кубинское песо

en: Currencies
ru: Валюты

en: Currencies...
ru: Валюты...

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency options
ru: Валюта

en: Currency:
ru: Валюта:

en: Currency: %1
ru: Валюта: %1

en: Current Balance
ru: Текущий остаток

en: Current Forecast Method:
ru: Метод:

en: Current Month Summary
ru: Текущий месяц

en: Current amount
ru: Текущая сумма

en: Current fiscal year
ru: Текущий финансовый год

en: Current importer does not recognize GnuCash account type %1
ru: Невозможно определить тип счёта %1 в файле GnuCash

en: Current month
ru: Текущий месяц

en: Current quarter
ru: Текущий квартал

en: Current rate
ru: Текущая ставка

en: Current selections: %1
ru: Текущий выбор: %1

en: Current year
ru: Текущий год

en: Custom Report
ru: Отчёт пользователя

en: Cyprus Pound
ru: Кипрский фунт

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Data Selector
ru: Отбор данных

en: Data entry
ru: Ввод данных

en: Database Details
ru: Сведения о базе данных

en: Database File (SQLite only)
ru: Файл базы данных (только для Sqlite)

en: Database Name (Others)
ru: Имя базы данных

en: Database Type
ru: Тип базы данных

en: Database apparently in use
    Opened by %1 on %2 at %3.
    Open anyway?
ru: Похоже, база данных используется другой программой.
    Открыта в %1 на %2 в %3.
    Открыть всё равно?

en: Database backend
ru: Модуль работы с базой данных

en: Database backend, maintainer stable branch
ru: Модуль работы с базой данных, сопровождение стабильной версии

en: Database contains data which must be removed before using Save As.
    Do you wish to continue?
ru: База данных содержит данные, которые должны быть удалены перед сохранением с новым именем. Продолжить?

en: Database malfunction
ru: База данных не работоспособна

en: Database type %1 has not been fully tested in a KMyMoney environment.
    Please make sure you have adequate backups of your data.
    Please report any problems to the developer mailing list at kmymoney-devel@kde.org
ru: Тип базы данных %1 недостаточно проверен в работе с KMyMoney.
    Не забудьте создавать резервные копии ваших данных.
    Сообщения о проблемах работы отправляйте в список рассылки разработчиков kmymoney-devel@kde.org

en: Date
ru: Дата

en: Date Format
ru: Формат дат

en: Date Range
ru: Период

en: Date entered
ru: Дата операции

en: Date format selection
ru: Выбор формата даты

en: Date of final transaction:
ru: Дата последней операции:

en: Date of first payment
ru: Дата первой выплаты

en: Date of next interest change
ru: Дата следующего изменения процентной ставки

en: Date of payment
ru: Дата зачисления

en: Date:
ru: Дата:

en: Day of Month to start Forecast:
ru: Начинать с дня месяца:

en: Day of month to start forecast
ru: Начинать с дня месяца

en: Days of Accounts Cycle:
ru: Дней в учётном периоде

en: Days of normal account cycle
ru: Количество дней в учётном периоде

en: Days to Forecast:
ru: Срок прогноза в днях:

en: Days to forecast
ru: Срок прогнозирования

en: Debit Note
ru: Примечание к списанию

en: Debug Options
ru: Отладка

en: Debug Timers
ru: Отладочные счётчики

en: Debug Traces
ru: Отладочная информация

en: December
ru: декабря

en: Decimal Symbol
ru: Десятичный разделитель

en: Decode using
ru: Кодировка

en: Decoding option
ru: Кодировка

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
ru: Уменьшение

en: Default Account
ru: Счёт по умолчанию

en: Default CSS file
ru: Файл со стилем CSS по умолчанию

en: Default Category for Payee
ru: Статья по умолчанию для контрагента

en: Default Report
ru: Стандартный отчёт

en: Default category:
ru: Статья по умолчанию:

en: Default reconciliation state
ru: Состояние по умолчанию для операций при сверке

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation
ru: Состояние по умолчанию для операций при сверке

en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation of an account
ru: Состояние по умолчанию для операций, введённых во время сверки счёта

en: Default start date for statement download
ru: Дата начала по умолчанию для загружаемой выписки

en: Define your search criteria
ru: Укажите критерий поиска

en: Del
ru: Удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Report?
ru: Удалить отчёт?

en: Delete account...
ru: Удалить счёт...

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Delete budget
ru: Удалить бюджет?

en: Delete category...
ru: Удалить статью...

en: Delete currency
ru: Удалить валюту

en: Delete institution...
ru: Удалить учреждение...

en: Delete investment
ru: Удаление инвестиции

en: Delete investment...
ru: Удалить инвестицию...

en: Delete payee
ru: Удалить контрагента

en: Delete price information
ru: Удалить курс

en: Delete price...
ru: Удалить курс...

en: Delete scheduled transaction
ru: Удалить запланированную операцию

en: Delete security
ru: Удалить ценные бумаги

en: Delete selected payee(s)
ru: Удалить выбранного контрагента

en: Delete tag
ru: Удалить метку

en: Delete the current selected budget
ru: Удалить выбранный бюджет

en: Delete the current selected tag
ru: Удалить новую метку

en: Delete this entry
ru: Удалить

en: Delete transaction
ru: Удаление операций

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
ru: Удалить

en: Delete...
ru: &Удалить...

en: Deleting transactions
ru: Удаление операций

en: Depending on the answer to <b>What do you want to record?</b> this field means the following:<p>
    
    <b>All payments</b><br>
    Enter the due date of the very first payment<p>
    
    <b>Start with this year's payments</b><br>
    Enter the due date of the first payment in the current year
ru: Значение этого поля зависит от выбранного типа.
    
    <b>Все платежи</b><br>
    Дата самого первого платежа.
    
    <b>Платежи с начала года</b><br>
    Дата первого платежа в этом году.
    </qt>

en: Deposit
ru: Зачисление

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
ru: Зачисление

en: Deposits
ru: Зачисления

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
ru: Зачисления

en: Description
ru: Описание

en: Detail
ru: Подробности

en: Detailed description
ru: Описание

en: Details
ru: Прочее

en: Developer
ru: Разработчик

en: Developer & Artist
ru: Разработчик и художник

en: Device options
ru: Параметры устройства

[ctx: Dialog caption for 'Enter or schedule' dialog]
en: Enter or schedule?
ru: Ввод платежа

en: Did you make/receive any payments yet?
ru: Вы уже производили выплаты?

en: Difference
ru: Разница

en: Difference: %1
ru: Разница: %1

en: Direct debit
ru: автоматическое списание

en: Direct deposit
ru: автоматическое зачисление

en: Discard the changes and enter the original transaction into the register.
ru: Отменить изменения и оставить в реестре первоначальную операцию.

en: Disguise your wealth
ru: Сокрытие финансового состояния

en: Display
ru: Выводить

en: Display XML data
ru: Показать данные XML

en: Distribute difference of %1 among all splits.
ru: &Распределить остаток %1 по всем разделам.

en: Dividend
ru: Выплата дивидендов

en: Dividends Paid Out
ru: выплаченные дивиденды

en: Dividends Reinvested
ru: реинвестированный доход

en: Djibouti Franc
ru: Франк Джибути

en: Do not auto-fill transaction data at all.
ru: Не заполнять автоматически форму ввода

en: Do not display the individual transactions that make up a split transaction
ru: Не показывать отдельные разделённые операции

en: Do not enter or skip payments for this schedule but continue with the next schedule.
ru: Игнорировать платежи по этому графику и перейти к другому графику.

en: Do not enter the transaction but advance the next due date of this schedule to the next payment date.
ru: Не вводить операцию и перейдите на следующую запланированную дату платежа.

en: Do not perform online quotes for this investment
ru: Не обновлять котировки этих акций через Интернет

en: Do not show closed accounts
ru: Не показывать закрытые счета

en: Do not show finished schedules
ru: Не показывать завершённые запланированные операции

en: Do not show reconciled transactions
ru: Не показывать сверенные операции

en: Do not show transactions prior to
ru: Не показывать операции до

en: Do not show unused categories
ru: Не показывать неиспользуемые статьи

en: Do you really want to delete category <b>%1</b>?
ru: Удалить статью <b>%1</b>?

en: Do you really want to delete profile '%1'?
ru: Удалить профиль «%1»?

en: Do you really want to delete the selected transaction? | Do you really want to delete all %1 selected transactions?
ru[0]: Удалить %1 выбранную операцию?
ru[1]: Удалить %1 выбранных операции?
ru[2]: Удалить %1 выбранных операций?
ru[3]: Удалить выбранную операцию?

en: Do you really want to remove all selected budgets?
ru: Удалить все выбранные бюджеты?

en: Do you really want to remove all selected payees?
ru: Удалить всех выбранных контрагентов?

en: Do you really want to remove all selected tags?
ru: Удалить все выбранные метки?

en: Do you really want to remove the mapping of account <b>%1</b> to an online account? Depending on the details of the online banking method used, this action cannot be reverted.
ru: Удалить привязку счёта <b>%1</b> к онлайновому счёту? Иногда, в зависимости от особенностей связи банк-клиент, эта операция не может быть отменена.

en: Do you really want to skip the <b>%1</b> transaction scheduled for <b>%2</b>?
ru: Вы действительно хотите пропустить платёж по графику <b>%1</b>, запланированный на <b>%2</b>?

en: Do you want to add "%1" as payee/receiver?
ru: Добавить «%1» в список контрагентов?

en: Do you want to add <b>%1</b> as payer/receiver?
ru: Добавить <b>%1</b> в качестве плательщика/получателя?

en: Do you want to add <b>%1</b> as tag?
ru: Добавить <b>%1</b> как метку?

en: Do you want to delete category <b>%1</b> with all its sub-categories or only the category itself? If you only delete the category itself, all its sub-categories will be made sub-categories of <b>%2</b>.
ru: Удалить статью <b>%1</b> со всеми вложенными статьями или только одну эту статью. Если вы удалите только одну статью, все вложенные статьи будут перемещены в <b>%2</b>.

en: Do you want to import transactions to this account?
ru: Импортировать операции по этому счёту?

en: Do you want to save the changes for <b>%1</b>?
ru: Сохранить изменения контрагента <b>%1</b>?

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Does not support online banking
ru: Не поддерживает работу через Интернет

en: Does this investment account have a brokerage account?<p>
    
    <b>Check</b> the mark if this investment account has an associated account for money that is not invested.<br>
    
    <b>Uncheck</b> it if you do not use this account for active stock brokerage. You should also uncheck it if the account is not maintained by a bank or broker.
ru: <b>Включите<b> флажок, если инвестиционный счёт должен иметь связанный счёт для учёта комиссионных.<br>
    
    <b>Выключите</b> флажок, если по инвестиционному счёту не совершается активных операций, требующих отчисления комиссионных брокеру. Также выключите, если инвестиционный счёт не находится в управлении банка или брокера.

en: Dominican Peso
ru: Доминиканское песо

en: Download
ru: Загрузить

en: Download transactions from institution
ru: Загружать операции из учреждения

en: Draw values on chart
ru: Показывать значения

en: Draws a larger header above each group of transactions. The grouping depends on the current sort order.
ru: При включении этого параметра показывать широкую полосу над каждой группой операций. Группировка зависит от выбранного порядка сортировки.

en: Drop suspect scheduled transactions
ru: Удалить подозрительные операции

en: Due date of first payment to be recorded
ru: Дата первой выплаты

en: Due date of next payment
ru: Дата следующей выплаты

en: Dump Memory
ru: Содержимое памяти...

en: Duplicate number
ru: Повтор номера

en: Duplicate open
ru: Файл заблокирован

en: Duplicate scheduled transaction
ru: Дублировать запланированную операцию

en: Duplicate tag
ru: Дублировать метку

en: Duplicate the current selected transactions
ru: Дублировать операцию

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicating transactions
ru: Дублирование операции

en: Duplicating transactions can only be performed in the ledger view
ru: Дублировать операции можно только в разделе операций

en: Duration
ru: Длительность

en: During import, ask for a new payee's default category
ru: При импорте запрашивать статью по умолчанию для контрагента

en: Dutch Guilder
ru: Голландский гульден

en: ERROR %1
ru: ОШИБКА %1

en: Each institution has a routing number. Enter it here. If uncertain, leave the field blank. You can modify it later.
ru: Каждое финансовое учреждение в США имеет 9-значный банковский код (RTN, ABA). Введите его в это поле. Если этот код вам неизвестен, не заполняйте это поле.

en: Each monetary value on your file will be multiplied by a random number between 0.01 and 1.99
    with a different value used for each transaction. In addition, to further disguise the true
    values, you may enter a number between %1 and %2 which will be applied to all values.
    These numbers will not be stored in the file.
ru: Каждая сумма в файле будет умножена на случайное число от 0,01 до 1,99.
    Кроме того, вы можете сами указать множитель от %1 до %2 для всех сумм.
    Эти числа не сохранятся в файле.

en: Early warning
ru: Раннее предупреждение

en: East Caribbean Dollar
ru: Восточно-карибский доллар

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Equity
ru: Курс

en: Edit Loan Account Wizard
ru: Мастер изменения кредита

en: Edit Personal Data
ru: Изменение данных владельца

en: Edit Scheduled transaction
ru: Изменить запланированную операцию

en: Edit account '%1'
ru: Свойства счёта «%1»

en: Edit account...
ru: Изменить счёт...

en: Edit category '%1'
ru: Свойства статьи «%1»

en: Edit category...
ru: Изменить статью...

en: Edit institution...
ru: Изменить учреждение...

en: Edit investment...
ru: Изменить инвестицию...

en: Edit loan wizard
ru: Мастер изменения кредита

en: Edit price...
ru: Изменить курс...

en: Edit schedule
ru: Изменить платёж

en: Edit scheduled transaction
ru: Изменить запланированную операцию

en: Edit selection
ru: Изменить выбранное

[ctx: Edit split button]
en: Edit splits
ru: Разделённая операция

en: Edit the current selected transactions
ru: Изменить выбранные операции

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
ru: Изменить

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Effective date
ru: Срок вступления в силу

en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

en: Either the currently selected file exists or the selected directory does not exist. Please make sure, that
    
    <ul>
    <li>the selected directory exists and</li>
    <li>the filename is not currently used in this directory.</li>
    </ul>
ru: Выбранный файл существует или папка расположения файла не существует. Проверьте:
    
    <ul>
    <li>папка размещения файла существует;</li>
    <li>файла с указанным именем нет в этой папке.</li>
    </ul>

en: El Salvador Colon
ru: Сальвадорский колон

[ctx: Email address]
en: Email:
ru: E-mail:

[ctx: Empty memo]
en: empty
ru: пусто

en: Enable all messages
ru: Показывать все сообщения

en: Enable auto VAT assignment
ru: Автоматически облагается НДС

en: Enabled & configured
ru: Включено и настроено

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Encryption key to be used
ru: Используется ключ шифрования

en: End line
ru: Конечная строка:

en: End on:
ru: Окончание:

en: End transaction edit
ru: Завершение редактирования операции

en: Ending Balance
ru: Остаток на конец

en: Ending Market Value
ru: Рыночная стоимость на конец периода

en: Ending balance of this statement:
ru: Остаток на конец периода выписки:

en: Ending balance on bank statement
ru: Конечный баланс по выписке

en: Enter
ru: Сохранить

en: Enter Account Name
ru: Введите название счёта

en: Enter ISO 4217 code for the new currency
ru: Введите код валюты по ISO 4217

en: Enter Login Details
ru: Введите имя и пароль для входа

en: Enter Schedule
ru: Новый график платежей

en: Enter a descriptive name that will be used by KMyMoney to identify your checking account.
ru: Введите название, под которым расчётный счёт будет учитываться в KMyMoney.

en: Enter a name under which this account is known within KMyMoney.
ru: Введите название счёта, которое будет использовано в KMyMoney.

en: Enter additional fees
ru: Введите дополнительные сборы

en: Enter column number of debit/credit code
ru: Введите номер столбца с кодом дебета/кредита

en: Enter debit flag column number
ru: Введите номер столбца с флагом дебета

en: Enter new profile name
ru: Имя нового профиля

en: Enter next transaction...
ru: Ввести следующую операцию...

en: Enter schedule
ru: Ввести платёж

en: Enter scheduled transaction
ru: Создать запланированную операцию

en: Enter split
ru: Разделённая операция

en: Enter the CUSIP/ISIN/WKN identification number here
ru: Введите идентификационный номер CUSIP/ISIN/WKN

en: Enter the International Bank Account Number into this field
ru: Введите здесь международный номер банковского счёта (IBAN)

en: Enter the amount of the loan in this field. If you want to calculate this field out of the other parameters, please leave it empty. If the field is marked as required (colored background) you have informed KMyMoney about the fact that there were already some payments towards the loan. In this case, please enter the ending balance of your last statement.
ru: Введите в это поле сумму кредита. Если вы хотите вычислить значение этого поля на основании других параметров, оставьте его пустым. Если это поле отмечено как обязательное (фон поля выделен цветом), по этому кредиту уже осуществлялись выплаты. В этом случае введите в это поле остаток по вашей последней выписке.

en: Enter the date from when on you plan to keep track of the transactions in that account. This is usually the date of the last statement. If uncertain, leave as is.
ru: Введите дату, с которой вы планируете учитывать операции на этом счёте. Обычно это дата последней выписки. Если вы её не знаете, оставьте это поле пустым.

en: Enter the details below and click <b>Next</b> to continue entering the online update details.
ru: Заполните поля и нажмите <b>Далее</b> для ввода информации об интернет-источнике данных.

en: Enter the ending balance found on the statement that is the last one before you want to start recording this loan in KMyMoney.
ru: Введите остаток на счёте на момент начала учёта операций по этому кредиту в KMyMoney.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id do not forget the leading 0x.
ru: Введите идентификатор дополнительного ключа, которым вы хотите дополнительно шифровать данные. Это может быть как адрес электронной почты, так и идентификатор в шестнадцатеричном виде, начинающийся с <i>0x</i>.

en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id, do not forget the leading 0x.
ru: Введите идентификатор дополнительного ключа, которым вы хотите дополнительно шифровать данные. Это может быть как адрес электронной почты, так и идентификатор в шестнадцатеричном виде, начинающийся с <i>0x</i>.

en: Enter the investment account name
ru: Введите название инвестиционного счёта

en: Enter the name of the account under which it is known within KMyMoney. Select the type for the new account. Use the <b>What's this?</b> feature to see more details about the various account types. Enter the date the account was opened and its currency.
ru: Введите название счёта, которое будет использовано в KMyMoney.
    Выберите тип счёта. Вы можете использовать подсказку <b>Что это?</b> на типе счёта, чтобы узнать что означает каждый тип.
    Также проверьте дату создания счёта и валюту учёта на нём.

en: Enter the name of the person or bank you owe money or who owes you money.
    
    If the name does not exist within KMyMoney's database, you are asked if you want to create it.
ru: Введите имя человека или название банка, которому должны вы или кто должен вам.
    
    Если указанного имени нет в базе данных KMyMoney, вам будет предложено создать новую запись.

en: Enter the opening balance of the account. This is usually the ending balance of the last statement. If uncertain, leave as is.
ru: Введите начальный баланс счёта. Обычно это конечный баланс из последней выписки по нему. Если не знаете, оставьте это поле пустым.

en: Enter the ticker symbol (e.g. RHAT).
ru: Введите код (тикер). Например: RHAT.

en: Enter the transaction and advance the next due date of this schedule to the next payment date.
ru: Ввести операцию и перейдите на следующую запланированную дату платежа.

en: Enter these new values this one time, for this occurrence only.
ru: Изменить только эту выплату.

en: Enter this schedule into the register automatically when it is due
ru: Автоматически создавать операцию в реестре, когда приходит её срок

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
ru: Сохранить

en: Enter transactions this number of days in advance
ru: Создавать операции, до начала которых осталось (в днях)

en: Enter...
ru: Ввести платёж...

en: Entry order
ru: Порядок

en: Equities
ru: Финансовый инструмент

en: Equity
ru: Финансовый инструмент

en: Equity Name:
ru: Название:

en: Equity accounts
ru: Инвестиционные счета

[ctx: Equity name]
en: Name
ru: Название

en: Eritrean Nakfa
ru: Эритрейская накфа

en: Erroneous
ru: Ошибочные

en: Erroneous transaction
ru: Операции с ошибкой

en: Error
ru: Ошибка

en: Error activating context menu
ru: Ошибка создания контекстного меню

en: Error connecting to bank: %1
ru: Ошибка подключения к банку: %1

en: Error copying file to device
ru: Ошибка копирования файла на диск

en: Error creating security record: %1
ru: Ошибка создания записи о ценной бумаге: %1

en: Error executing item
ru: Ошибка выполнения

en: Error importing %1: This file is not a valid KMM statement file.
ru: Ошибка импорта %1: содержимое файла не соответствует формату выписок KMM.

en: Error importing statement. Do you want to continue?
ru: Ошибка получения выписки. Продолжить?

en: Error in create database %1; do you have create permissions?
ru: Ошибка создании базы данных %1. Проверьте права доступа.

en: Error mounting device
ru: Ошибка монтирования диска

en: Error signing onto your bank
ru: Ошибка подключения к банку

en: Error unmounting device
ru: Ошибка отключения диска

en: Error while creating opening balance transaction
ru: Ошибка создания операции начального остатка

en: Error while loading file '%1'.
ru: Ошибка загрузки файла «%1».

en: Error while running the filter '%1'.
ru: В работе фильтра «%1» произошла ошибка.

en: Estimated monthly payment
ru: Ожидаемая величина выплат в месяц

en: Estonian Kroon
ru: Эстонская крона

en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: Exception while creating a %1 element: %2
ru: Ошибка создания элемента %1: %2

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Exchange Rate/Price Editor
ru: Редактор курсов

en: Exchange rate / Price
ru: По курсу

en: Expand all accounts in the list
ru: Развернуть все счета в списке

en: Expected Liquid Assets
ru: Ожидаемые ликвидные активы

en: Expected Liquid Liabilities
ru: Ожидаемые ликвидные пассивы

en: Expected Profit/Loss
ru: Ожидаемая прибыль/убыток

en: Expense
ru: Расходы

en: Expense categories
ru: Статьи расхода

en: Expenses
ru: Расходы

en: Export
ru: Экспорт

en: Export as
ru: Экспорт

en: Export completed.
ru: Экспорт завершён.

en: Export this report as an HTML or CSV file
ru: Экспорт отчёта в HTML или CSV

en: Exporting account templates.
ru: Экспорт плана счетов.

en: Exporting file...
ru: Экспорт в файл...

en: External programs
ru: Внешние программы

en: Extract payee from memo field using regular expressions
ru: Извлекать имя контрагента из поля комментария, используя регулярное выражение

en: Factor
ru: Коэффициент

en: Failed to configure report: %1
ru: Невозможно настроить отчёт: %1

en: Failed to edit security: %1
ru: Невозможно изменить информацию о ценных бумагах: %1

en: Failed to import all statements.
ru: Ошибка импорта всех выписок.

en: Failed to retrieve a quote for %1 from %2.  Press <b>No</b> to remove the online price source from this security permanently, <b>Yes</b> to continue updating this security during future price updates or <b>Cancel</b> to stop the current update operation.
ru: Ошибка получения курса %1 из %2. Нажмите <b>Нет</b> для удаления этого источника курсов навсегда из списка, <b>Да</b> для обновления из этого источника в будущем или <b>Отмена</b> для остановки текущего обновления.

en: Failed to retrieve an exchange rate for %1 from %2. It will be skipped this time.
ru: Ошибка получения курса %1 из %2. Курс не будет обновлён.

en: Failed to save: %1
ru: Ошибка сохранения: %1

en: Failure while writing to '%1'
ru: Ошибка записи в файл «%1»

en: Falkland Islands Pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Fatal error in determining data: %1
ru: Ошибка обработки данных: %1

en: Favorite Reports
ru: Избранные отчёты

en: Favorite reports
ru: Избранные отчёты

en: Favorites
ru: Предпочтительные счета

en: February
ru: февраля

en: Fee Amount
ru: Сумма комиссии

en: Fees
ru: Комиссия

en: Fiji Dollar
ru: Доллар Фиджи

en: File %1 does not exist
ru: Файл «%1» не существует

en: File '%1' not found.
ru: Файл «%1» не найден.

en: File (SQLite only)
ru: Файл (только SQLite)

en: File <b>%1</b> contains an unknown file format.
ru: Неизвестный формат файла <b>%1</b>.

en: File <b>%1</b> contains the old binary format used by KMyMoney. Please use an older version of KMyMoney (0.8.x) that still supports this format to convert it to the new XML based format.
ru: Файл <b>%1</b> содержит сохранён в устаревшем двоичном формате. Используйте старую версию KMyMoney (0.8.x) чтобы работать с этим файлом и сохранить этот файл в новом формате на базе XML.

en: File <b>%1</b> not found.
ru: Файл <b>%1</b> не найден.

en: File Information
ru: Информация о файле

en: File access error
ru: Ошибка открытия файла

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: File not found
ru: Файл не найден

en: File successfully backed up
ru: Резервное копирование завершено

en: File to export to:
ru: Экспортировать в файл:

en: File-Information...
ru: Информация о файле...

en: Filetype Error
ru: Ошибка формата

en: Filter
ru: Фильтры

en: Filter Accounts
ru: Показывать счета

en: Filter error
ru: Ошибка фильтра

en: Filter out accounts
ru: Показывать счета

en: Filter text
ru: Текст фильтра

en: Final Payment
ru: Последний платёж

en: Final Payment:
ru: Последняя выплата:

en: Final amortization payment
ru: Последняя выплата

en: Find transaction...
ru: Найти операцию...

en: Finish
ru: Готово

en: Finish entry and create account
ru: Создать счёт

en: Finish entry and create account and schedule
ru: Создать счёт и добавить новый график платежей.

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
ru: Готово

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
ru: &Готово

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
ru: Готово

en: Finish wizard
ru: &Готово

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
ru: Закончено

en: Finished: data is consistent.
ru: Проверка закончена. Структура данных правильная.

en: Finnish Markka
ru: Финляндская марка

en: First payment due on
ru: Первый платёж

en: First payment due on %1
ru: Первый платёж — %1

en: First payment due on:
ru: Первый платёж:

en: First payment:
ru: Первый платёж:

en: First possible
ru: Первая возможная

en: First possible date
ru: Первая возможная дата

en: First time switch to start new user wizard
ru: Запускать мастер заведения владельца при первом запуске

en: First transaction does not match requirement for matching
ru: Первая операция не соответствует требованиям по привязке

en: Fiscal Year
ru: Финансовый год

en: Fix transactions
ru: Восстановление испорченных операций

en: Fixed interest rate
ru: Фиксированная процентная ставка

en: Font settings
ru: Шрифты

en: Fonts
ru: Шрифты

en: For credit card accounts you can create a monthly schedule which will automatically remind you about the payment. Please fill in the details about this payment here.
ru: Для счета кредитной карты вы можете создать график платежей, который напомнит вам о платеже.

en: For foreign currencies an initial conversion rate needs to be provided. This should be the price of the foreign currency in the base currency on the opening date of the account.
ru: Для иностранных валют необходимо указать курс на дату создания счёта. Курсом является цена иностранной денежной единицы в базовой валюте на дату создания счёта.

en: Forecast
ru: Прогноз

en: Forecast (history)
ru: Прогноз (по прошлым данным)

en: Forecast (schedule)
ru: Прогноз (по графику платежей)

en: Forecast By Month
ru: Прогноз по месяцам

en: Forecast Method
ru: Метод прогнозирования

en: Forecast Next Quarter
ru: Прогноз на следующий квартал

en: Forecast Settings
ru: Параметры прогноза

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
ru[0]: через %1 день
ru[1]: через %1 дня
ru[2]: через %1 дней
ru[3]: через день

[ctx: Forecast settings]
en: Forecast
ru: Прогноз

en: Forecast, Reports
ru: Построение прогнозов и отчётов

en: Foreground
ru: Текст и сетка

en: Found %1 matching transaction | Found %1 matching transactions
ru[0]: Найдена %1 связанная операция
ru[1]: Найдено %1 связанных операции
ru[2]: Найдено %1 связанных операций
ru[3]: Найдена связанная операция

en: Found %1 matching transaction (D %2 / P %3 = %4) | Found %1 matching transactions (D %2 / P %3 = %4)
ru[0]: Найдена %1 связанная операция (Д %2 / К %3 = %4)
ru[1]: Найдено %1 связанных операции (Д %2 / К %3 = %4)
ru[2]: Найдено %1 связанных операций (Д %2 / К %3 = %4)
ru[3]: Найдена связанная операция (Д %2 / К %3 = %4)

en: Found:
ru: Найдено:

en: Fraction
ru: Точность

en: French Franc
ru: Французский франк

en: Frequency
ru: Периодичность

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
ru: не определено

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
ru: ежедневно

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
ru: раз в восемь недель

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
ru: раз в четыре месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
ru: раз в четыре недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
ru: каждую половину месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
ru: каждую вторую неделю

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
ru: каждый второй год

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
ru: каждые 30 дней

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
ru: раз в три месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
ru: раз в три недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
ru: раз в два месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Fortnightly
ru: раз в две недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
ru: ежемесячно

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
ru: один раз

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
ru: ежеквартально

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
ru: дважды в год

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
ru: еженедельно

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
ru: ежегодно

en: Frequency:
ru: Периодичность:

en: From
ru: Списание

en: From %1 into %2, Category %3, sum of %4
ru: С %1 на %2, статья: %3, сумма: %4

[ctx: From (Date)]
en: From
ru: с

en: From account %1, Pay to %2, Category %3, sum of %4
ru: Со счёта %1, платёж на %2, статья: %3, сумма: %4

en: From this dialog you are able to export transactions to a quicken compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).  Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, the account and the format of the QIF file (profile).  Choose Account to export all the transactions between the specified dates or just categories.  You can also limit the transactions that are exported by start and ending date.  Once you have pressed the Export button a message box will appear when the export has completed detailing how many transactions, categories and payees were exported.
ru: В этом диалоге вы можете экспортировать операции в формат, поддерживаемый программой Quicken (так называемый формат QIF). Введите путь к файлу QIF или выберите файл, нажав кнопку «Обзор».
    
    Кроме имени файла вам необходимо выбрать счёт и формат (профиль) файла QIF. Вы можете экспортировать в файл все операции в заданном интервале дат, отметив флажок «Счёт», или только статьи (отметив соответствующий флажок). По завершении процесса экспорта, запущенного кнопкой «Экспорт», должно появиться окно с информацией о количестве экспортированных операций, статей и контрагентов.

en: From whom do you expect payments?
ru: От кого будут поступать выплаты?

en: Full name
ru: Полное название

en: Future payments
ru: Ожидаемые платежи

en: Future transactions
ru: Будущие операции

en: GPG Key not found
ru: Ключ GPG не найден

en: GPG User ID
ru: Идентификатор пользователя GPG

en: GPG User ID (deprecated)
ru: Идентификатор пользователя GPG (устарело)

en: GPG does not seem to be installed on your system. Please make sure, that GPG can be found using the standard search path. This time, encryption is disabled.
ru: Похоже, система GPG не установлена на этом компьютере. Проверьте доступность GPG в вашей системе. Пока шифрование будет отключено.

en: GPG encryption
ru: Шифрование ключом GPG

en: GPG encryption activated
ru: Зашифровано GPG

en: GPG encryption settings
ru: Параметры шифрования GPG

en: GPG is not available for decryption of file <b>%1</b>
ru: Недоступна система GPG для расшифровки файла <b>%1</b>

en: GPG not found
ru: Не найдена система GPG

en: Gambian Dalasi
ru: Гамбийский даласи

en: General Information
ru: Общая информация

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: General debug data
ru: Общие отладочные данные

[ctx: General settings]
en: General
ru: Основное

en: Generate Database SQL
ru: Создать сценарий SQL

en: Generated Report
ru: Отчёт

en: Georgian Lari
ru: Грузинский лари

en: German Mark
ru: Немецкая марка

en: Get Balance
ru: Получить остаток

en: Get Transactions
ru: Получить операции

en: Get help from our community
ru: Посетить форум сообщества пользователей KMyMoney

en: Get started and setup accounts
ru: Создать новый файл финансовых данных

en: Getting list of banks from http://moneycentral.msn.com/
    This may take some time depending on the available bandwidth.
ru: Загружается список банков с адреса http://moneycentral.msn.com/
    Эта операция может занять некоторое время, в зависимости от
    скорости доступа к сети.

en: Ghanaian Cedi
ru: Ганский седи

en: Gibraltar Pound
ru: Гибралтарский фунт

en: GnuCash Import Options
ru: Импорт из GnuCash

en: Go to '%1'
ru: Перейти к «%1»

en: Go to My Financial Summary
ru: Перейти к сводке финансового состояния

en: Go to account
ru: Перейти к счёту

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
ru: &Далее

en: Go to payee
ru: Перейти к контрагенту

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
ru: &Назад

en: Gold
ru: Золото

en: Grand Total
ru: Всего

[ctx: Grand total balance]
en: Grand Total
ru: Всего

en: Greek Drachma
ru: Греческая драхма

en: Grid color
ru: Линии сетки

en: Gross amount
ru: Сумма с НДС

en: Groups
ru: По группам

en: Guatemalan Quetzal
ru: Гватемальский кетсаль

en: Guinea-Bissau Peso
ru: Песо Гвинеи-Бисау

en: Guyanan Dollar
ru: Гайанский доллар

[ctx: HTML (Filefilter)]
en: HTML files
ru: Файлы HTML

en: Haitian Gourde
ru: Гаитянский гурд

en: Header Version
ru: Версия

en: Header font
ru: Шрифт заголовков столбцов

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
ru: Название счёта

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
ru: Номер счёта

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
ru: Провайдер

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Id
ru: Ид

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Code
ru: Код учреждения

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Name
ru: Название учреждения

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
ru: Владелец

en: Help
ru: Справка

en: Hidden categories
ru: Скрытие статей

en: Hide Security Name
ru: Скрыть название

en: Hide Split Transaction Details
ru: Скрыть подробности разделённых операций

en: Hide closed accounts
ru: Не показывать закрытые счета

en: Hide finished schedules
ru: Не показывать завершённые графики платежей

en: Hide reconciled transactions
ru: Скрыть сверенные операции

en: Hide security
ru: Скрыть название

en: Hide unused budget categories
ru: Скрыть неиспользуемые статьи бюджета

en: Hide unused categories
ru: Скрыть неиспользуемые статьи

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Historic Cycles:
ru: Количество учётных периодов для анализа:

en: History Forecast Method
ru: Метод ретроспективного анализа

en: History-based
ru: Ретроспективный анализ

[ctx: History-based method]
en: History
ru: На базе предыдущих операций

en: History-based settings
ru: Параметры ретроспективного анализа

en: Home
ru: Сводка

en: Home Page
ru: Сводка

en: Homepage Settings
ru: Параметры сводки

en: Homepage/Summary page font scaling
ru: Размер шрифта в сводке

en: Honduran Lempira
ru: Гондурасская лемпира

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Host Name
ru: Имя узла

en: Hours
ru: Часов

en: How do you want to proceed?
ru: Что сделать?

en: How often:
ru: Частота:

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: I am borrowing money
ru: Я беру в долг

en: I am lending money
ru: Я даю в долг

en: I have a checking account that I want to manage with KMyMoney
ru: Указать данные расчётного счёта

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
ru: Файлы iCalendar

en: Icalendar export settings
ru: Параметры экспорта в Icalendar

en: Iceland Krona
ru: Исландская крона

en: Icons
ru: Значки

en: Icons & splash screen
ru: Автор значков и заставки

en: Identification
ru: Идентификатор

en: Identify as
ru: Имя

en: If a QIF file contains date entries with years represented with two digits then either an apostrophe or a slash may be used to delimit the year in the dates for certain centuries.  This enables 1905 to be distinguished from 2005.  Specify here which range of years will have year delimited by an apostrophe (eg. for Quicken this is usually 1900-1949).
ru: Если файл QIF содержит даты с годом, заданным двумя цифрами (с апострофом или косой чертой), то требуется определить, к какому веку относится этот год. Например, 05 может означать как 1905 год, так и 2005 год. Здесь вы можете выбрать период, на который приходятся года, заданные двумя знаками (для Quicken этот период обычно 1900-1949).

en: If necessary, enter information about interest or charges here. KMyMoney will create transactions and cleares them directly for you.
ru: Введите здесь данные о зачислении и списании. На основании их будут созданы и проведены необходимые операции.

en: If no additional fees are included in your periodical payment or you have entered all such fees, then click on "Next".
ru: Если периодические платежи не включают в себя дополнительные сборы или вы уже указали сумму этих сборов, нажмите кнопку «Далее».

en: If the asset account does not yet exist, press this button to create it.
ru: Если счёт активов не существует, нажмите эту кнопку, чтобы создать его.

en: If the reminders should repeat or not
ru: Повторение напоминания

en: If this account is managed by an institution please select the institution from the list. If the institution does not exist yet, please choose the <b>New Institution</b> button to create it. Otherwise, leave this field empty.
    Enter the account number used by the institution to identify the account.
ru: Если этот счёт управляется учреждением, выберите учреждение из списка. Если нужного учреждения нет в списке, нажмите на кнопку <b>Добавить учреждение</b> для добавления записи. В противном случае оставьте этот параметр пустым.
    В случае указания учреждения, введите номер счёта, используемый в этом учреждении.

en: If this loan is for an asset, such as a car or a house, you can create the asset account now. An asset account represents the total value of an asset. The money from this loan will be transferred into the asset account you create or select.
    If this loan is a 'consumer loan' (money to use however you want), you can use a checking account instead.
ru: Если кредит предназначен для приобретения актива (например, автомобиля или недвижимости), вы можете создать счёт для учёта этого актива прямо сейчас. Средства кредита будут зачислены на этот счёт.
    Если кредит является потребительским (средства на любые цели), вы можете использовать любой счёт для учёта полученных денежных средств.

en: If this schedule occurs on a non-processing day:
ru: Если дата приходится на выходные:

en: If you would like to review or change any preference settings for KMyMoney after finishing this wizard, you can do so by checking this box. If not just click <b>Next</b>.
ru: Если вы хотите более тонко настроить поведение программы, вы можете сделать это после работы мастера. Для этого установите флажок на этом параметре. Если не хотите, перейдите на следующий шаг, нажав на кнопку «<b>Далее</b>».

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore Case
ru: Без учёта регистра

en: Import
ru: Импорт

en: Import  CSV
ru: Импорт CSV

en: Import CSV
ru: Импорт CSV

en: Import Details
ru: Подробности импорта

en: Import File...
ru: Импорт файла...

en: Import complete
ru: Импорт завершён

en: Import failed:
    
    %1
ru: Ошибка импорта
    
    %1

en: Import options
ru: Параметры

en: Import transactions
ru: Импорт операций

en: Imported
ru: Импортированные

en: Imported History
ru: История курсов

en: Imported Transaction
ru: Операции

en: Imported transaction
ru: Импортированные операции

en: Importing QIF...
ru: Импорт QIF...

en: Importing a GnuCash file.
ru: Импорт данных GnuCash.

en: Importing a statement via Web Connect
ru: Импорт выписки через Web Connect

en: Importing account templates.
ru: Импорт плана счетов.

en: Importing an XML Statement.
ru: Импорт выписки в формате XML.

en: Importing error
ru: Ошибка импорта

en: Importing file...
ru: Импорт файла...

en: Importing process terminated unexpectedly.
ru: Аварийное завершение процесса импорта.

en: Importing statement for account %1
ru: Импорт выписки по счёту %1

en: Importing statement without transactions
ru: Импорт выписки без операций

en: In case of loan payments it is currently not possible to recreate the scheduled transaction.
ru: Невозможно изменить график платежей по кредиту.

en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split, press this button. The amount for identical categories will be added and stored in a single split for that category.
ru: Если обнаружено несколько разделённых операций с одинаковой статьёй, при нажатии на эту кнопку они будут объединены в одну операцию с общей суммой.

en: In general the institution that issued the account also issued a number for it. Enter it here. If uncertain, you can modify this entry later.
ru: Обычно при открытии счёта в финансовом учреждении ему присваивается номер. Введите его в это поле. Если номер счёта вам неизвестен, не заполняйте это поле, вы можете изменить его позднее.

en: In order to use a database, you need to install some additional software. Click Help for more information
ru: Для использования базы данных необходимо установить дополнительное программное обеспечение. Нажмите кнопку «Справка» для получения дополнительной информации.

en: Include Stylesheet
ru: Включить таблицу стилей

en: Include future transaction when using Schedule Forecast
ru: Включать будущие операции в прогноз платежей

en: Include on Tax Reports
ru: Включать в налоговые отчёты

en: Include only Investment accounts
ru: Показывать только инвестиционные счета

en: Include only Loan accounts
ru: Показывать только счета кредитов

en: Include only Tax categories
ru: Показывать только налоговые статьи

en: Include scheduled transactions
ru: Включить операции по графикам платежей

en: Include scheduled transactions when using Schedule Forecast
ru: Включать запланированные операции в прогноз платежей

en: Include subaccounts
ru: &Включая субсчета

en: Include transfers
ru: Включить переводы

en: Include unused accounts/categories
ru: Включить неиспользованные счета и статьи

en: Income
ru: Доходы

en: Income & Expenses
ru: Статьи дохода и расхода

en: Income and Expenses
ru: Доходы и расходы

en: Income and Expenses By Year
ru: Доходы и расходы по годам

en: Income and Expenses Forecast This Year
ru: Прогноз доходов и расходов в этом году

en: Income and Expenses Graph
ru: График доходов и расходов

en: Income and Expenses Pie Chart
ru: Круговая диаграмма доходов и расходов

en: Income and Expenses This Month
ru: Доходы и расходы в этом месяце

en: Income and Expenses This Year
ru: Доходы и расходы в этом году

en: Income and Expenses of Current Month
ru: Доходы и расходы в этом месяце

en: Income categories
ru: Статьи дохода

en: Incorrect format
ru: Неверный формат

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
ru: Увеличение

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Individual font settings
ru: Другие шрифты

en: Indonesian Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Information
ru: Сведения

en: Initial Market Value
ru: Рыночная стоимость на начало периода

en: Initial idea, much initial source code, Project admin
ru: Автор идеи, первоначальный разработчик и администратор проекта

en: Initial investment support
ru: Поддержка инвестиций

en: Input file cannot be parsed; may be corrupt
    %1
ru: Невозможно обработать указанный файл, возможно, он повреждён
    %1

en: Input filter file type
ru: Расширение файлов QIF

en: Input filter location
ru: Программа импорта

en: Insert transaction type into No. field for new transactions
ru: Показывать тип операции в поле номера для новых операций

en: Institute
ru: Учреждение

en: Institution
ru: Учреждение

en: Institution Details
ru: Данные об учреждении

en: Institution options
ru: Учреждение

en: Institution: %1
ru: Учреждение: %1

en: Institutions
ru: Учреждения

en: Interest
ru: Процент

en: Interest / Charges
ru: Зачисление и списание

en: Interest Compounding frequency
ru: Частота начисления процентов

en: Interest Income
ru: Доход от процентов

en: Interest Rate
ru: Процентная ставка

en: Interest calculation
ru: Расчёт процентов

en: Interest category
ru: Статья процентов

en: Interest category:
ru: Статья процентов:

en: Interest is due:
ru: Выплата процентов:

en: Interest rate
ru: Процентная ставка

en: Interest rate is %1
ru: Процентная ставка: %1

en: Interest rate:
ru: Процентная ставка:

en: Interest rate: %1 %
ru: Процентная ставка: %1 %

en: Internal error - invalid interval char in incrDate
ru: Внутренняя ошибка - неизвестный символ периода в incrDate

en: Internal error - no matching schedules
ru: Внутренняя ошибка: нет соответствующих графиков

en: Internal error - no matching splits
ru: Внутренняя ошибка: нет соответствующих разделов

en: Internal error - no matching transactions
ru: Внутренняя ошибка: нет соответствующих операций

en: Interval:
ru: Интервал:

en: Invalid Conversion
ru: Неверное преобразование

en: Invalid Statement
ru: Неверный формат выписки

en: Invalid Transaction Type
ru: Неверный тип операции

en: Invalid account
ru: Неверный счёт

en: Invalid date format
ru: Неверный формат даты

en: Invalid header for file. Should be 'gnc-v2'
ru: Неверный заголовок файла. Файл должен начинаться с «gnc-v2»

en: Invalid settings
ru: Ошибка в параметрах

en: Invalid transaction
ru: Ошибочная операция

en: Investment
ru: Инвестиции

en: Investment Handling
ru: Инвестиции

en: Investment Holdings Pie
ru: Круговая диаграмма инвестиций

en: Investment Holdings by Account
ru: Инвестиции по счетам

en: Investment Holdings by Type
ru: Инвестиции по типам

en: Investment Loan
ru: Инвестиции

en: Investment Moving Average
ru: Скользящая средняя стоимости инвестиций

en: Investment Moving Average Price Graph
ru: График скользящей средней стоимости инвестиций

en: Investment Moving Average vs Actual
ru: График скользящей средней и реальной стоимости инвестиций

en: Investment Performance by Account
ru: Результат инвестирования по счетам

en: Investment Performance by Type
ru: Результат инвестиций по типам

en: Investment Price Graph
ru: График стоимости инвестиций

en: Investment Summary
ru: Ценные бумаги

en: Investment Transactions
ru: Инвестиционные операции

en: Investment Type
ru: Тип инвестиции

en: Investment Type:
ru: Вид:

en: Investment Worth Graph
ru: График стоимости инвестиций

en: Investment detail wizard
ru: Мастер инвестиций

en: Investment details
ru: Сведения об инвестиции

en: Investment import
ru: Импорт инвестиционных данных

[ctx: Investment name]
en: Name
ru: Название

en: Investment options
ru: Инвестиции

[ctx: Investment price]
en: Price
ru: Цена

en: Investment transaction
ru: Инвестиционная операция

[ctx: Investment value]
en: Value
ru: Значение

en: Investment value: %1%2
ru: Стоимость инвестиции: %1%2

en: Investment: %1
ru: Акции: %1

en: Investments
ru: Инвестиции

en: Iranian Rial
ru: Иранский риал

en: Iraqi Dinar
ru: Иракский динар

en: Irish Pound
ru: Ирландский фунт

en: Is a sub account
ru: Принадлежит:

en: Is a sub account of %1
ru: Принадлежит: %1

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
ru: Да

en: Israeli New Shekel
ru: Израильский шекель

en: Italian Lira
ru: Итальянская лира

en: Jamaican Dollar
ru: Ямайский доллар

en: January
ru: января

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Job Id
ru: Номер

en: Job Type
ru: Тип

en: Job not Available
ru: Задание недоступно

en: Jordanian Dinar
ru: Иорданский динар

en: July
ru: июля

en: June
ru: июня

en: Just the category
ru: Только одну статью

en: KBanking module not correctly initialized
ru: Модуль KBanking неверно инициализирован.

en: KDE language settings...
ru: Языковые настройки KDE...

[ctx: KMyMoney (Filefilter)]
en: KMyMoney files
ru: Файлы KMyMoney

en: KMyMoney - Generate SQL
ru: Генерация сценария SQL

en: KMyMoney - Select Database
ru: Выбор базы данных

en: KMyMoney New Account Setup
ru: Создание нового счёта

en: KMyMoney New File Setup
ru: Новый файл KMyMoney

en: KMyMoney cannot determine which of your accounts to use.  You can create a new account by pressing the <b>Create</b> button or select another one manually from the selection box below.
ru: Невозможно найти счёт, соответствующий выписке. Вы можете создать новый счёт, нажав кнопку <b>Создать</b> или выбрать соответствующий счёт из списка.

en: KMyMoney creates a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made. Please select the account to/from which payments will be made and the category the interest will be assigned to.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
ru: Сейчас будет создан график платежей для уведомления вас о наступлении срока платежа по кредиту.<p>
    Если вы выбрали ввод всех платежей, это поле должно быть заполнено. Если вы выбрали ввод платежей только этого года, укажите в поле <b>Первый платёж</b> дату первого платежа в этом году.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the amount for principal and interest then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
ru: Будет вычислена новая процентная ставка или основная сумма долга с процентами. Если вам известна основная сумма долга с процентами, укажите её здесь.
    
    Если хотите, чтобы эта сумма была вычислена автоматически, оставьте поле пустым.

en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the interest rate then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
ru: Будет вычислена новая процентная ставка или основная сумма долга с процентами. Если вам известна новая процентная ставка, укажите её здесь.
    
    Если хотите, чтобы новая процентная ставка была вычислена автоматически, оставьте поле пустым.

en: KMyMoney has calculated a balloon payment of %1 for this loan.
ru: Последний платёж составляет %1.

en: KMyMoney has calculated a final payment of %1 for this loan.
ru: Последняя выплата составляет %1.

en: KMyMoney has calculated a periodic payment of %1 to cover principal and interest.
ru: Рассчитаны периодические выплаты по кредиту: %1.

en: KMyMoney has calculated the amount of the loan as %1.
ru: Рассчитана сумма кредита: %1.

en: KMyMoney has calculated the interest rate to %1%.
ru: Рассчитана процентная ставка по кредиту: %1%.

en: KMyMoney has calculated the term of your loan as %1.
ru: Рассчитан срок кредита: %1.

en: KMyMoney has detected some overdue scheduled transactions for this account. Do you want to enter those scheduled transactions now?
ru: Обнаружены просроченные платежи с этого счёта. Ввести эти платежи сейчас?

en: KMyMoney has detected transactions matching your reconciliation data.
    Would you like KMyMoney to clear these transactions for you?
ru: Обнаружены операции, соответствующие сверке. Отметить эти операции как проверенные?

en: KMyMoney has imported a second opening balance transaction into account <b>%1</b> which differs from the one found already on file. Please correct this manually once the import is done.
ru: Была импортирована вторая операция открытия баланса на счёт <b>%1</b>, который отличается от счёта, найденного в файле. Исправьте операцию вручную после окончания импорта.

en: KMyMoney has successfully verified your loan information.
ru: Информация по кредиту проверена.

en: KMyMoney supports multiple currencies. Your reports will be based on a default currency which you can select here. The default for new accounts is also the currency you select here.
ru: В программе поддерживаются учёт в нескольких валютах. Отчёты по умолчанию выводят данные в одной валюте, называемой базовой. Также базовая валюта используется по умолчанию для создаваемых счетов. Эту валюту вам нужно выбрать из списка.

en: KMyMoney will create a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
ru: Сейчас будет создан график платежей для уведомления вас о наступлении срока платежей по кредиту.<p>
    Если вы выбрали ввод всех платежей, это поле должно быть заполнено. Если вы выбрали ввод платежей только этого года, укажите в поле <b>Первый платёж</b> дату первого платежа в этом году.

en: KMyMoney will store your financial data in a file on the disk. A standard filename within your KDE user environment will be the default. This is just provided for convenience and you can choose any other location here.
ru: Ваши финансовые данные будут сохранены в файл на диске. Имя этого файла будет создано на базе имени пользователя, однако вы можете указать и другое имя и расположение файла на диске.

en: Kazakhstan Tenge
ru: Казахский тенге

en: Keep changes when selecting a different transaction/split
ru: Сохранить изменения при выборе другой операции

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Keys for all of the above user ids found
ru: Найдены ключи с указанным идентификатором

en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

en: Kyrgyzstan Som
ru: Киргизский сом

en: Laos Kip
ru: Лаосский кип

en: Last &update
ru: Последнее &обновление

en: Last 11 months
ru: Последние 11 месяцев

en: Last 12 months
ru: Последние 12 месяцев

en: Last 3 months
ru: Последние 3 месяца

en: Last 3 months to next 3 months
ru: Последние 3 месяца и следующие 3 месяца

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Last 6 months
ru: Последние 6 месяцев

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: Last check number:
ru: Последний номер чека:

en: Last download
ru: Последняя загрузка

en: Last fiscal year
ru: Прошлый финансовый год

en: Last modified on
ru: Дата последнего изменения

en: Last month
ru: Прошлый месяц

en: Last quarter
ru: Прошлый квартал

en: Last reconciled statement: %1
ru: Последняя сверенная операция: %1

en: Last reconciled: %1
ru: Последняя сверенная операция: %1

en: Last reconciliation
ru: Последняя сверка

en: Last week
ru: Прошлая неделя

en: Last year
ru: Прошлый год

en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

en: Learn how to use KMyMoney
ru: Открыть руководство пользователя KMyMoney

en: Leave %1 unassigned.
ru: &Оставить остаток %1 не распределённым.

en: Lebanese Pound
ru: Ливанский фунт

en: Ledger group separator
ru: Разделитель групп операций

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
ru: Операции

en: Ledgers
ru: Операции

en: Lending or borrowing money
ru: Определение стороны по кредиту

en: Lesotho Loti
ru: Лоти Лесото

[ctx: Less...]
en: Show fewer schedules on the list
ru: Меньше информации

en: Let us know what you think. We hope that you enjoy using the application.
ru: Мы надеемся, что вам понравится KMyMoney. Поделитесь с нами вашим мнением.

en: Liabilities
ru: Пассивы

en: Liability
ru: Пассивы

en: Liability Accounts
ru: Пассивные счета

en: Liability accounts
ru: Пассивы

en: Liberian Dollar
ru: Либерийский доллар

en: Libyan Dinar
ru: Ливийский динар

en: Limits
ru: Ограничения

en: Line width
ru: Толщина

en: Line width for diagrams, in pixels
ru: Толщина линии для графиков в пикселах

en: Linear Regression
ru: Регрессионный анализ

en: Liquid Assets
ru: Ликвидные активы

en: Liquid Assets and Liabilities
ru: Ликвидные активы и пассивы

en: Liquid Liabilities
ru: Ликвидные пассивы

en: List
ru: Список

en: List View
ru: Список

en: List background color
ru: Цвет фона списка

en: List background colors
ru: Цвета фона в списках

en: List color
ru: Цвет текста в списке

en: List color for erroneous transactions
ru: Цвет ошибочных операций

en: List color for missing conversion rate
ru: Цвет записей без курсов конвертации

en: List color for negative values
ru: Цвет отрицательных сумм

en: List grid color
ru: Цвет линий в списке

en: List of known Equities, and the date they were last updated on.
ru: Список финансовых инструментов и даты из последнего обновления.

en: List of matching names
ru: Список соответствующих имён

en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

en: Load from Addressbook
ru: Загрузить из адресной книги

en: Loading %1...
ru: Загрузка %1...

en: Loading accounts...
ru: Загрузка счетов...

en: Loading banklist
ru: Загрузка списка банков...

en: Loading commodities...
ru: Загрузка финансовых инструментов...

en: Loading currencies...
ru: Загрузка валют...

en: Loading file information...
ru: Загрузка данных из файла...

en: Loading file...
ru: Загрузка файла...

en: Loading prices...
ru: Загрузка курсов...

en: Loading reports...
ru: Загрузка отчётов...

en: Loading schedules...
ru: Загрузка графиков платежей...

en: Loading securities...
ru: Загрузка ценных бумаг...

en: Loading template %1
ru: Загрузка плана счетов %1

en: Loading templates...
ru: Загрузка планов счетов...

en: Loading transactions...
ru: Загрузка операций...

en: Loading user information...
ru: Загрузка данных о пользователе...

en: Loan
ru: Кредит

en: Loan Amount
ru: Сумма кредита

en: Loan Information
ru: Кредиты

en: Loan Transactions
ru: Операции по кредитам

en: Loan account
ru: Кредитный счёт

en: Loan amount
ru: Сумма кредита

en: Loan amount:
ru: Сумма кредита:

en: Loan calculation
ru: Расчёт кредита

en: Loan information
ru: Сведения о кредите

en: Loan payment
ru: Платёж по кредиту

en: Loan payment for %1
ru: Платёж по кредиту %1

en: Loan payout
ru: Зачисление суммы кредита

en: Loans
ru: Кредиты

en: Local files only
ru: Только локальные файлы

en: Loss:
ru: Убыток:

en: Lots
ru: Поддержка партий

en: Luxembourg Franc
ru: Люксембургский франк

en: Macau Pataca
ru: Патака Макао

en: Macedonian Denar
ru: Македонский динар

en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Make payment from/to:
ru: Оплатить с/на:

en: Malagasy Franc
ru: Малагасийский франк

en: Malawi Kwacha
ru: Малавийская квача

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldive Rufiyaa
ru: Мальдивская руфия

en: Malformed URL '%1'
ru: Неправильный адрес «%1»

en: Mali Republic Franc
ru: Франк Мали

en: Maltese Lira
ru: Мальтийская лира

en: Manage additional keys
ru: Дополнительные ключи

en: Manual deposit
ru: зачисление вручную

en: Manual price update...
ru: Указать курс вручную...

en: Map to online account...
ru: Связать с онлайновым счётом...

en: Mapping brokerage account
ru: Счёт комиссии

en: March
ru: марта

en: Mark as a favorite report
ru: Отметить как избранный отчёт

en: Mark this checkbox if the account should be maintained as preferred account
ru: Включите параметр чтобы занести счёт в список предпочтительных

en: Mark this option, if you always want to match names e.g. for payees from the start. If unset, any substring is matched.
ru: Отметьте этот параметр, если хотите, чтобы имена, например, контрагентов, сравнивались с начала строки. Иначе будут допускаться совпадения с любой подстрокой.

en: Mark transaction
ru: Отметить операцию

en: Mark transaction as...
ru: Отметить как...

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
ru: Проверено

[ctx: Mark transaction not reconciled]
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Mark transaction reconciled]
en: Reconciled
ru: Сверено

en: Market
ru: Биржевой рынок

en: Market Symbol:
ru: Биржевой код:

en: Match names from start
ru: Поиск вхождений с начала строки

en: Match on Payee name
ru: Связывать по контрагенту

en: Match on a name listed below
ru: Связывать по указанному имени

en: Match transactions within days
ru: Сопоставлять транзакции в пределах (дней)

en: Matched
ru: Связанные

en: Matched transaction
ru: Связанные операции

en: Matching
ru: Привязка

en: Mauritanian Ouguiya
ru: Мавританская угия

en: Mauritius Rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Max Bal %1
ru: Остаток %1 (макс.)

en: Max Date %1
ru: Дата %1 (макс.)

en: Maximum credit limit
ru: Максимальное ограничение кредита

en: Maximum number of legend items to display
ru: Максимальное количество рядов в легенде

en: Maximum quantity of legend items to display on charts
ru: Максимальное количество рядов в легенде

en: May
ru: мая

en: Memo
ru: Примечание

en: Merge
ru: Слияние

en: Merge Payees
ru: Объединение контрагентов

en: Merge Transactions
ru: Объединить операции

en: Merge multiple selected payees
ru: Объединение выбранных контрагентов

en: Merge payees
ru: Объединение контрагентов

en: Merges splits with the same category to one split
ru: Слить разделённые операции по одной статье в одну запись

en: Method to calculate forecast
ru: Метод вычисления прогноза

en: Method to calculate history-based forecast
ru: Метод ретроспективного анализа

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Michael Edwardes.
ru: Michael Edwardes

en: Min Bal %1
ru: Остаток %1 (мин.)

en: Min Date %1
ru: Дата %1 (мин.)

en: Minimum balance
ru: Минимальный остаток

en: Minutes
ru: Минут

en: Missing information
ru: Недостаточно информации

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify additional fees
ru: Изменить дополнительные сборы

en: Modify loan attributes
ru: Изменить параметры кредита

en: Modify other loan information
ru: Изменить другую информацию по кредиту

en: Modify the interest rate
ru: Изменить процентную ставку

en: Modify the selected entry
ru: Изменить

en: Modifying transactions can only be performed in the ledger view
ru: Операции можно изменять только в разделе операций

en: Moldavian Leu
ru: Молдавский лей

en: Money Market
ru: Валютный рынок

en: Mongolian Tugrik
ru: Монгольский тугрик

en: Month
ru: Месяц

en: Month of %1
ru: Месяц с %1

en: Month to date
ru: С начала месяца

en: Monthly Budget
ru: Бюджет помесячно

en: Monthly Budgeted vs. Actual
ru: Запланированные и действительные суммы по месяцам

en: Months
ru: Месяцы

[ctx: More...]
en: Show more schedules on the list
ru: Больше информации

en: Moroccan Dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Mount this directory before backing up.
ru: Подключить диск перед резервным копированием

en: Mounting %1
ru: Монтирование %1

[ctx: Move item up]
en: &Up
ru: &Выше

en: Move selected item down
ru: Переместить ниже по списку на одну позицию

en: Move selected item up
ru: Переместить выше по списку на одну позицию

en: Move transaction to...
ru: Переместить операцию на счёт...

en: Moving Average
ru: Скользящая средняя

en: Moving Average Price
ru: Скользящая средняя цена

en: Mozambique Metical
ru: Мозамбикский метикал

en: Mutual Fund
ru: Паи

en: My Investments
ru: Мои инвестиции

en: Myanmar Kyat
ru: Мьянмарский кьят

en: Name of default CSS file
ru: Имя файла со стилем CSS по умолчанию

en: Name of external calculator program
ru: Имя программы калькулятора

en: Name of region used for non-processing days
ru: Название региона при определении выходных

en: Name of schedule
ru: Название графика

en: Name of the account
ru: Название счёта

en: Name of the company, or mutual fund.
ru: Название эмитента.

en: Name of the institution
ru: Название учреждения

en: Name of the loan
ru: Название кредита

en: Namibian Dollar
ru: Намибийский доллар

en: Negative value
ru: Отрицательные суммы

en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

en: Net Value
ru: Сумма

en: Net Worth
ru: Остатки

en: Net Worth By Month
ru: Остатки по месяцам

en: Net Worth By Year
ru: Остатки по году

en: Net Worth Forecast
ru: Прогноз остатков

en: Net Worth Forecast Graph
ru: График прогноза остатков

en: Net Worth Graph
ru: График остатков

en: Net Worth Today
ru: Остатки на сегодня

en: Net Worth:
ru: Остаток:

en: Net worth forecast
ru: Прогноз остатков

en: Netherland Antillian Guilder
ru: Нидерландский антильский гульден

en: Never reconciled
ru: Не сверенные

en: New Account Dialog
ru: Новый счёт

en: New Budget
ru: Создать бюджет

en: New Equity
ru: Финансовый инструмент

en: New File Dialog
ru: Создание файла

en: New Institution
ru: Добавить учреждение

en: New Institution Dialog
ru: Добавление учреждения

en: New Investment wizard
ru: Мастер добавления инвестиций

en: New Loan Account Wizard
ru: Мастер добавления кредита

en: New Loan Wizard
ru: Мастер оформления кредита

en: New Payee
ru: Новый контрагент

en: New Scheduled transaction...
ru: Создать запланированную операцию...

en: New Tag
ru: Новая метка

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: New account...
ru: Новый счёт...

en: New budget
ru: Создать бюджет

[ctx: New budget]
en: New
ru: Создать

en: New category...
ru: Новая статья...

en: New currency
ru: Новая валюта

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
ru: Введение

en: New institution...
ru: Новое учреждение...

en: New investment...
ru: Добавить инвестицию...

en: New payee
ru: Создать контрагента

[ctx: New payee]
en: New
ru: Создать

en: New payee/receiver
ru: Новый контрагент

en: New price entry
ru: Новый курс

[ctx: New price entry]
en: &New
ru: &Добавить

en: New price...
ru: Добавить курс...

[ctx: New profile]
en: &New
ru: &Создать

[ctx: New profile]
en: &New...
ru: &Создать...

en: New scheduled transaction
ru: Создать запланированную операцию

en: New tag
ru: Новая метка

[ctx: New transaction button]
en: New
ru: Добавить

en: Next 12 months
ru: Следующие 12 месяцев

en: Next 18 months
ru: Следующие 18 месяцев

en: Next 3 months
ru: Следующие 3 месяца

en: Next 30 days
ru: Следующие 30 дней

en: Next 6 months
ru: Следующие 6 месяцев

en: Next 7 days
ru: Следующие 7 дней

en: Next Due Date
ru: Следующий платёж

en: Next Interest Change
ru: Следующее изменение процентной ставки

en: Next due date
ru: Следующая выплата

en: Next due date is prior to opening date
ru: Дата следующего платежа ранее даты открытия счёта

en: Next due date:
ru: Следующая выплата:

en: Next fiscal year
ru: Следующий финансовый год

en: Next interest change is due
ru: Следующее изменение процентной ставки

en: Next interest change on
ru: Следующее изменение процентной ставки

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Next quarter
ru: Следующий квартал

en: Next week
ru: Следующая неделя

en: Next year
ru: Следующий год

en: Nicaraguan Cordoba Oro
ru: Никарагуанская золотая кордоба

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская найра

en: No Autofill
ru: Без автозаполнения

en: No Budget Categories have been overrun
ru: Нет перерасхода бюджета

en: No Category
ru: Статья не указана

en: No Institution
ru: Учреждение не указано

en: No KMyMoneyFile open
ru: Нет открытого файла KMyMoney

en: No Qt SQL Drivers
ru: Нет драйверов Qt SQL

en: No Title specified
ru: Не указан заголовок

[ctx: No account]
en: None
ru: Ничего

en: No account information has been found in the selected statement file. Please select an account using the selection box in the dialog or create a new account by pressing the <b>Create</b> button.
ru: В выписке не содержится информация о счёте. Вы можете создать новый счёт, нажав кнопку <b>Создать</b> или выбрать соответствующий счёт из списка.

en: No account name supplied
ru: Не указано название счёта

en: No account selected
ru: Не указан счёт платежей

en: No accounts found.
ru: Счета не найдены.

en: No amount for payment selected
ru: Не указана сумма платежа

en: No auto-VAT-assignment
ru: Не облагается НДС

en: No date
ru: Дата не указана

en: No date (let the bank determine the start date)
ru: Дата не указана (определяется банком)

en: No encryption
ru: Без шифрования

en: No imported transaction selected for matching
ru: Для привязки не указана импортированная операция

en: No inconsistencies were detected
ru: Несоответствия не были обнаружены

[ctx: No institution]
en: None
ru: Не указано

en: No manually entered transaction selected for matching
ru: Для привязки не указана введённая вручную операция

en: No matching
ru: Не связывать операции

en: No name assigned for schedule
ru: Не задано название платежа

en: No opening balance supplied
ru: Не указан входящий остаток

en: No payee for payment selected
ru: Не указан получатель платежа

en: No payee supplied
ru: Не указан контрагент

[ctx: No selection]
en: (None)
ru: (нет)

en: No suitable accounts were found at this bank.
ru: Не было найдено подходящих счетов в данном банке.

en: No, no payments were made yet.
ru: Нет, выплаты ещё не совершались.

en: No, only record payments since the beginning of this year.
ru: Нет, занести только с начала этого года

en: None
ru: Ничего

en: Normal view
ru: Обычный вид

en: North Korean Won
ru: Вона КНДР

en: Norwegian Kroner
ru: Норвежская крона

en: Not all details supplied
ru: Указаны не все необходимые данные

en: Not marked
ru: Не отмеченные

en: Not reconciled
ru: Не сверено

en: Note: Consult the loan contract for details of the first due date. Keep in mind, that the first due date usually differs from the date the contract was signed
ru: Примечание: дату первой выплаты вы можете найти в кредитном договоре. Обратите внимание, что эта дата обычно отличается от даты подписания договора.

en: Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Dissagio) are not considered as payments in this context.
ru: Примечание: комиссия банка за выдачу кредита не рассматривается как выплаты.

en: Note: Unused categories are not shown as selected by settings.
ru: Примечание: неиспользованные статьи не показываются.

en: Note: You can easily figure out the date of the first payment if you consult the last statement of last year.
ru: Примечание: дату первой выплаты в этом году вы можете найти в последней выписке прошлого года.

en: Note: you will not be able to modify this account today, because the opening date "%1" is in the future. Please revisit this dialog when the time has come.
ru: Примечание: невозможно изменить параметры этого счёта сегодня, так как дата открытия счёта «%1» приходится на будущее. Откройте этот диалог когда эта дата наступит.

en: Notes
ru: Примечания

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Nothing to merge.
ru: Нечего объединять.

[ctx: Noun, the end.]
en: 6. Finish
ru: 6. Завершение

en: November
ru: ноября

en: Now adding the transactions to your ledger...
ru: Добавление операций в журнал...

en: Now enter the details for your loan. You can leave one of the fields empty and KMyMoney will calculate it when you press the <b>Calculate</b> button. Before you can continue with the next page you also need to press <b>Calculate</b> so that KMyMoney can check the logical correctness of the values you have supplied.
ru: Теперь укажите условия кредита. Вы можете не заполнять одно из полей и его значение будет вычислено при нажатии на кнопку <b>Рассчитать</b>. Перед тем, как перейти на следующий шаг, нажмите кнопку <b>Рассчитать</b> для проверки правильности введённых данных.

en: Now enter the information required for the periodic loan payments. If your regular payments contains any additional fees, click on the <b>Additional fees</b> button to enter them.
ru: Теперь введите данные о регулярных платежах. Если эти платежи предусматривают также дополнительные сборы, нажмите на кнопу <b>Дополнительные сборы</b> и введите их сумму.

en: Num
ru: Номер

en: Number
ru: Номер

en: Number of Cycles to use in Forecast:
ru: Количество прогнозируемых учётных периодов:

en: Number of Days of Account Cycle:
ru: Количество дней в учётном периоде:

en: Number of Days to Forecast:
ru: Срок прогнозирования:

en: Number of backup files to keep
ru: Число сохраняемых копий

en: Number of backups to keep (0=off)
ru: Число сохраняемых копий (0=без копий)

en: Number of days (plus/minus) to search for matching transactions
ru: Период в днях (до и после) для поиска связанных операций

en: Number of days to preview schedules in ledger
ru: Количество дней показа платежей в операциях

en: Number of historic cycles to use in forecast
ru: Количество прогнозируемых учётных периодов

en: Number of selected periods between entries
ru: Количество выбранных периодов между платежами

en: Number of the account
ru: Номер счёта

en: Number of transactions remaining:
ru: Осталось операций:

en: Number:
ru: Номер:

en: Number: %1
ru: Номер: %1

en: OFX Details
ru: Подробности OFX:

en: OFX Direct Connect
ru: Прямое подключение по OFX

en: OFX import file selection
ru: Выбор файла OFX для импорта

en: OFX setup error
ru: Ошибка настройки импорта из OFX

en: OK
ru: ОК

en: Occurrence
ru: Повторение

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
ru: Дни

en: Occurrence: %1
ru: Повторение: %1

en: Occurrence: Monthly
ru: Повторение: ежемесячно

en: October
ru: октября

en: Old Customized Reports
ru: Устаревшие настроенные отчёты

en: Oldest unmarked transaction: %1
ru: Самая старая неотмеченная операция: %1

en: Omani Rial
ru: Оманский риал

en: One investment account for all stocks
ru: Один счёт для всех инструментов

en: One investment account for each stock
ru: Отдельный счёт для каждого инструмента

en: One or more transactions contain a reference to an otherwise unknown account
    An asset account with the name %1 has been created to hold the data
ru: Одна или более операций используют неизвестный счёт.
    Для учёта этих операций создан активный счёт %1

en: One outstanding deposit of | Total of %1 outstanding deposits amounting to
ru[0]: Всего по %1 просроченному зачислению
ru[1]: Всего по %1 просроченным зачислениям
ru[2]: Всего по %1 просроченным зачислениям
ru[3]: Всего по просроченному зачислению

en: One outstanding payment of | Total of %1 outstanding payments amounting to
ru[0]: Всего по %1 просроченной выплате
ru[1]: Всего по %1 просроченным выплатам
ru[2]: Всего по %1 просроченным выплатам
ru[3]: Всего по просроченной выплате

en: Online Accounts
ru: Онлайновые счета

en: Online Banking Account Setup
ru: Настройка счета банк-клиент.

en: Online Price Update...
ru: Обновление курсов...

en: Online Quotes
ru: Котировки в Интернете

en: Online Quotes - Select price source
ru: Веб-источники — выберите источник котировок

en: Online Source
ru: Интернет-источник

en: Online Statement Balance: %1
ru: Остаток онлайновой выписки: %1

en: Online Update
ru: Обновление через Интернет

en: Online price quotes
ru: Источники котировок в Интернете

en: Online price update...
ru: Обновление курсов...

en: Online quote
ru: Источники курсов

[ctx: Online quote source]
en: Source
ru: Источник

en: Online settings
ru: Параметры связи банк-клиент

en: Only display a subset of the model in the chart:
ru: Показывать часть данных диаграммы:

en: Open a file.
ru: Открыть файл.

en: Open an existing data file
ru: Открыть существующий файл финансовых данных

en: Open database...
ru: Открыть базу данных...

en: Open ledger
ru: Перейти к операциям

en: Opening Balance
ru: Остаток на начало

en: Opening Balance text
ru: Открытие баланса

en: Opening Balances
ru: Остаток на начало

en: Opening Date
ru: С даты

en: Opening balance
ru: Остаток на начало

en: Opening balance problem
ru: Остатке на начало

en: Opening balance: %1
ru: Остаток на начало: %1

en: Opening date
ru: Дата создания

en: Opening date: %1
ru: Дата создания: %1

en: Opening information
ru: Открытие счёта

en: Options
ru: Параметры

en: Order of items on homepage
ru: Порядок элементов в сводке

en: Organize by:
ru: Группировка:

en: Orphan created from unknown GnuCash account
ru: Создан счёт на базе неизвестного счёта GnuCash.

en: Other Transfers
ru: Другие переводы

en: Other application
ru: Внешнее приложение

[ctx: Other payment method]
en: Other
ru: другой

en: Output filter location
ru: Программа экспорта

en: Outstanding deposits
ru: Просроченные зачисления

en: Outstanding payments
ru: Просроченные выплаты

en: Overdue payments
ru: Просроченные платежи

en: Overwrite opening balance
ru: Остаток на начало

en: PLEASE NOTE
ru: Внимание!

en: Paid from %1
ru: Оплатить с %1

en: Pakistan Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Palladium
ru: Палладий

en: Panamanian Balboa
ru: Панамские бальбоа

en: Papua New Guinea Kina
ru: Кина Папуа-Новой Гвинеи

en: Paraguay Guarani
ru: Парагвайские гуарани

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parent Account
ru: Вышестоящий счёт

en: Password
ru: Пароль

en: Patches
ru: Исправления кода

en: Patches and port to kde4
ru: Исправления и перенос на KDE4

en: Pay to
ru: Зачисление

en: Pay to %1
ru: Оплатить на %1

en: Payee
ru: Контрагент

en: Payee Information
ru: Информация о контрагенте

en: Payee creation
ru: Создание контрагента

en: Payee options
ru: Контрагент

en: Payee%1
ru: Контрагент%1

en: Payee's name is based on contents of the OFX tag
ru: Имя контрагента из содержимого тега OFX

en: Payee:
ru: Контрагент:

en: Payees
ru: Контрагенты

en: Payer/Receiver
ru: Отправитель/получатель

en: Payment
ru: Списание

en: Payment (principal and interest)
ru: Основная сумма долга с процентами

en: Payment Accounts
ru: Счета платежей

en: Payment Method
ru: Операция

en: Payment account
ru: Счёт платежей

en: Payment account: %1
ru: Счёт платежа: %1

en: Payment accounts
ru: Счета платежей

en: Payment date: %1
ru: Дата платежа: %1

en: Payment frequency
ru: Периодичность выплат

en: Payment frequency:
ru: Периодичность выплат:

en: Payment frequency: %1
ru: Периодичность платежей: %1

en: Payment from:
ru: Списание с:

en: Payment information
ru: Информация о платеже

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
ru: Списание

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
ru: Списание

en: Payment method
ru: Тип выплаты

en: Payment method: %1
ru: Тип выплаты: %1

en: Payment on %1 for %2 occurring %3.
ru: Платёж на дату %1 на сумму %2 повторяется %3.

en: Payment on %2 for %3 with %1 transaction remaining occurring %4. | Payment on %2 for %3 with %1 transactions remaining occurring %4.
ru[0]: Платёж на дату %2 на сумму %3 с %1 операцией повторяется %4.
ru[1]: Платёж на дату %2 на сумму %3 с %1 операциями повторяется %4.
ru[2]: Платёж на дату %2 на сумму %3 с %1 операциями повторяется %4.
ru[3]: Платёж на дату %2 на сумму %3 с %1 операцией повторяется %4.

en: Payment should be made
    from account
ru: Выплата должна быть
    списана со счёта

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
ru: Списание

en: Payments
ru: Платежи

en: Payments from
ru: Выплаты от

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
ru: Платежи

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
ru: Списания

en: Payments to
ru: Получатель выплат

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
ru: Платежи

en: Payments?
ru: Выплаты

en: Payout
ru: Платёж

en: Payout information
ru: Сведения о выплатах

en: Percentage of default font size used for home view HTML page
ru: Размер шрифта в процентах от базового размера

en: Percentage of default font size:
ru: Размер шрифта по сравнению с базовым (в процентах):

en: Performance-Test
ru: Тест на производительность

en: Period
ru: Периодичность

en: Periodic Payment
ru: Сумма платежа

en: Periodic Payment:
ru: Сумма платежа:

en: Permanently delete this report
ru: Удалить отчёт

en: Personal Data
ru: Данные владельца

en: Personal Data...
ru: Данные владельца...

en: Peruvian Nuevo Sol
ru: Перуанский соль

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Pi&ck date
ru: &Дата

en: Pick Start Date
ru: Дата начала

en: Pick date
ru: Дата

en: Pick the date format that suits your input file
ru: Укажите формат даты, используемый в файле

en: Platinum
ru: Платина

en: Please be aware that changes made in the following dialog affect all KDE applications not only KMyMoney.
ru: Внимание! Изменения, сделанные в следующем диалоге будут применяться для всех приложений KDE, а не только для KMyMoney.

en: Please choose a bank.
ru: Выберите банк.

en: Please choose an account
ru: Выберите счёт.

en: Please choose the type of export you wish to perform.  A simple explanation
    of the export type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an export type please press the OK button.
ru: Выберите тип экспорта. Описание каждого типа отображается внизу окна.
    
    Далее нажмите ОК.

en: Please choose the type of import you wish to perform.   A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
ru: Выберите тип импорта. Краткое описание каждого типа при его выборе показывается внизу.
    
    После этого нажмите ОК.

en: Please choose the type of import you wish to perform.  A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
ru: Выберите тип импорта. Описание каждого типа отображается внизу окна.
    
    Далее нажмите ОК.

en: Please choose what you wish to do with the above changes
ru: Что нужно сделать с изменениями

en: Please enter some information about yourself.<br><br>
    
    This information will be seen and used only by you. The information is used to personalize KMyMoney, to encrypt your file, etc.
ru: Введите здесь информацию о себе.<br><br>
    
    Все поля необязательны и предназначены для персонализации этого файла KMyMoney.

en: Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
ru: Введите сумму последней выплаты или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
ru: Введите основную сумму долга с процентами или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: Please enter the date from which on the following changes will be effective. The date entered must be later than the opening date of this account (%1), but must not be in the future. The default will be today.
ru: Введите дату вступления изменений в силу. Она должна быть после даты открытия счёта (%1), но не в будущем. По умолчанию - сегодня.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due this year.
ru: Введите дату первой выплаты в этом году.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due.
ru: Введите дату первой выплаты.

en: Please enter the following fields with the information as you find them on your statement. Make sure to enter all values in <b>%1</b>.
ru: Заполните поля в соответствии с вашей выпиской. Проверьте, что все введённые значения указаны в валюте «%1».

en: Please enter the interest rate (as a percentage) or leave the field empty to calculate it.
ru: Введите процентную ставку или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: Please enter the original loan amount in the field below or leave it empty to be calculated.
ru: Укажите сумму кредита или оставьте это поле пустым чтобы рассчитать сумму автоматически.

en: Please enter the remaining loan amount of last years final statement in the field below. You should not leave this field empty.
ru: Введите оставшуюся сумму выплат по кредиту из последней выписки прошлого года. Вы должны заполнить это поле.

en: Please enter the term of this loan or enter 0 to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
ru: Введите срок кредита или введите 0 для его расчёта. Срок — это период, в течение которого нужно полностью погасить кредит. Он может не совпадать с периодом, указанным в кредитном договоре.

en: Please enter the username and password you use to log into this bank for online banking.  Please note that many banks require a separate signup, and assign a separate PIN or password just for online banking from home.
ru: Введите имя и пароль для подключения к банку по системе банк-клиент. Некоторые банки предоставляют отдельный PIN или пароль для доступа из дома.

en: Please fill all fields with values.
ru: Заполните поля.

en: Please let us know about any abnormal behavior in the program by selecting <a href="/action?id=help_report_bug">"Report bug..."</a> from the help menu or by sending an e-mail to the developers mailing list.
ru: Если вы обнаружите ошибки в работе программы, воспользуйтесь пунктом «<a href="/action?id=help_report_bug">Сообщить об ошибке...</a>» в меню «Справка» или направьте письмо в список рассылки для разработчиков.

en: Please make sure to enter the correct conversion for the selected opening date. If you requested an online quote it might be provided for a different date.
ru: Убедитесь, что вы ввели курс на дату создания. Если вы будете обновлять курс из интернет-источников, там курс может быть указан на другую дату.

en: Please select a default category for payee '%1'
ru: Выберите статью по умолчанию для контрагента «%1»

en: Please select a parent account.
ru: Выберите родительский счёт.

en: Please select the account from your financial institution from the list below which matches this account.
ru: Выберите из списка ваш счёт в финансовом учреждении.

en: Please select the required options. Please use the <b>What's this?</b> feature to see more information about the items.
ru: Выберите правильный вариант. Используйте подсказку <b>Что это?</b> для просмотра информации о вариантах.

en: Please select your financial institution from the list below...
ru: Выберите ваш банк или финансовое учреждение из списка...

en: Please specify a budget name
ru: Укажите название бюджета

en: Plugins
ru: Модули

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Portuguese Escudo
ru: Португальский эскудо

en: Post date
ru: Дата

en: Postal Code:
ru: Почтовый индекс:

en: Postpone reconciliation
ru: Отложить сверку

en: Precision settings
ru: Точность

en: Preferred
ru: Предпочитаемый счёт

en: Preferred Account
ru: Предпочитаемый счёт

en: Preferred Accounts
ru: Предпочтительные счета

en: Preferred account
ru: Предпочтительный счёт

en: Preferred accounts
ru: Предпочтительные счета

en: Preload &all data
ru: &Заполнить базу данных

en: Press Calculate to verify the values
ru: Нажмите кнопку «Рассчитать» для проверки введённых данных

en: Press this button to calculate/verify your loan details.
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы проверить введённые данные или заполнить недостающее значение.

en: Press this to create a new asset account
ru: Создать новый счёт для учёта актива

en: Pressing this button calculates a possibly missing parameter for your loan or verifies that the values entered match. If something is not correct you will receive information about it.
ru: При нажатии на эту кнопку будут проверены введённые данные, а в случае отсутствия значение в каком-либо поле — оно будет заполнено. Если что-то введено неправильно, вы будете уведомлены об этом.

en: Previous fiscal year
ru: Предыдущий финансовый год

en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

en: Previous year
ru: Предыдущий год

en: Pri&nt
ru: Пе&чать

en: Price
ru: Цена

en: Price Editor
ru: Курсы

en: Price History
ru: Изменение курса

en: Price Precision
ru: Точность курса

en: Price Update Failed
ru: Ошибка обновления курса

en: Price entry
ru: Код курса

en: Price for %1 updated (id %2)
ru: Обновлён курс для %1 (идентификатор %2)

en: Price options
ru: Параметры курсов

en: Price precision
ru: Точность курсов:

[ctx: Price source]
en: Source
ru: Источник

en: Prices
ru: Курсы

en: Prices...
ru: Курсы...

en: Principal + Interest
ru: Платежи

en: Principal + Interest:
ru: Платёж:

en: Principal and interest
ru: Основная сумма долга с процентами

en: Principal and interest: %1
ru: Основная сумма долга с процентами: %1

en: Print check
ru: Печать чека

en: Prior transactions possibly filtered
ru: Операции (возможно отфильтрованные)

en: Problem adding or matching imported transaction with id '%1': %2
ru: Ошибка добавления или связи с импортируемой операцией «%1»: %2

en: Problems were encountered in converting schedule '%1'.
    Do you want to review or edit it now?
ru: Ошибка преобразования графика платежей «%1».
    Изменить график?

en: Processing Days
ru: Рабочие дни

en: Profit:
ru: Прибыль:

en: Project Admin
ru: Администратор проекта

en: Prompt for an investment account for each stock
ru: Спрашивать о счёте для каждого инструмента

en: QIF Export
ru: Экспорт QIF

en: QIF File to Import:
ru: Файл QIF:

en: QIF Files
ru: Файлы QIF

en: QIF Import
ru: Импорт QIF

en: QIF Profile
ru: Профиль QIF

en: QIF Profile Editor
ru: Профиль QIF

en: QIF Profile Editor...
ru: Профили QIF...

en: QIF Profile Selector
ru: Выбор профиля QIF

en: QIF files are created by the popular accounting program Quicken.
    Another dialog will appear, if you choose this type, asking for further
    information relevant to the Quicken format.
ru: Файлы QIF создаются в популярной программе учёта финансов Quicken.
    Если вы выберите этот тип, появиться диалог с дополнительными параметрами, 
    связанными с этим форматом.

en: QIF imported, no account name supplied
ru: Не указано название счёта при импорте из QIF

en: QIF-Record
ru: Запись QIF

en: Qatari Rial
ru: Катарский риал

en: Qt SQL driver %1 is no longer installed on your system
ru: Драйвер Qt SQL %1 больше не установлен в системе

en: Quantity
ru: Количество

en: Quote source: %1
ru: Источник котировок: %1

en: Range
ru: Период

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Ratio 1/
ru: Соотношение 1/

en: Reading QIF...
ru: Чтение QIF...

en: Reassign categories
ru: Переназначение статей

en: Reassign payees
ru: Переназначение контрагентов

en: Reassign tags
ru: Переназначение меток

en: Received a price for %1 (id %2), but this symbol is not on the list. Aborting entire update.
ru: Получен курс для %1 (код %2), но этого кода нет в списке. Обновление невозможно.

en: Received an invalid price for %1, unable to update.
ru: Получен неверный ответ для %1, обновление невозможно.

en: Reconcile state
ru: Состояние сверки

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
ru: Проверено

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
ru: Заблокировано

[ctx: Reconcile state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Reconcile state 'Reconciled']
en: Reconciled
ru: Сверено

en: Reconcile...
ru: Сверить...

en: Reconciled
ru: Сверено

en: Reconciliation Wizard
ru: Мастер сверки

[ctx: Reconciliation flag C]
en: C
ru: П

[ctx: Reconciliation flag R]
en: R
ru: С

en: Reconciliation report
ru: Отчёт по сверке

en: Reconciliation report of account %1
ru: Отчёт о сверке счёта %1

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
ru: Проверено

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
ru: Заблокировано

[ctx: Reconciliation state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: Reconciliation status 'Cleared']
en: cleared
ru: проведено

[ctx: Reconciliation status 'Frozen']
en: frozen
ru: заблокировано

[ctx: Reconciliation status 'Not Reconciled']
en: not reconciled
ru: не сверено

[ctx: Reconciliation status 'Reconciled']
en: reconciled
ru: сверено

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
ru: неизвестно

en: Reconciliation view
ru: Сверка

en: Reconciling your account ensures your records match those of your institution, and that there are no mistakes on either side. You should reconcile your account whenever you receive a statement from your institution.
    
    All relevant information necessary for this process is usually printed on your statement.
    
    On the next page you will verify that the ending balance matches that on your statement. If not, please modify it.
    
    The starting balance is the sum of your cleared and reconciled transactions.
ru: Сверка счетов позволяет убедиться в том, что ваши записи соответствуют выписками финансовых учреждений, и с обеих сторон нет никаких ошибок. Производить сверку счёта следует каждый раз, когда вы получаете выписку.
    
    Все сведения, необходимые для этой процедуры, обычно содержатся в выписке.
    
    На следующей странице вы сможете проверить, сходится ли ваш остаток на конец с указанным в выписке. В противном случае вам следует исправить его.
    
    Остатком на начало считается сумма всех проведённых и сверенных операций.

en: Record this transaction into the register
ru: Записать эту операцию в реестр

en: Recording payments?
ru: Занесение выплат

en: Recover Key available in keyring
ru: Доступно шифрование ключом восстановления KMyMoney

en: Redefine Transaction Type
ru: Переопределение типа операции

en: Refinance existing loan
ru: Рефинансирование кредита

en: Refinance: %1
ru: Рефинансирование: %1

en: Register balance as of %1
ru: Баланс по реестру на %1

en: Register ending balance
ru: Конечный баланс по реестру

en: Register settings
ru: Параметры реестра операций

en: Regular Expression for
ru: Регулярное выражение

en: Reinvest Dividend
ru: Реинвестирование дохода

en: Reinvest dividend
ru: Реинвестирование дохода

en: Remember (manually adjusted) font size in home view on program end.
ru: Запоминать размер шрифта при выходе из программы

en: Remember font size when leaving the program if manually changed with mouse-wheel
ru: Запоминать размер шрифта при выходе из программы, если он изменяется колесом мыши

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Budget
ru: Удаление бюджета

en: Remove Payee
ru: Удаление контрагента

en: Remove Tag
ru: Удаление метки

en: Remove mapping to online account
ru: Удаление привязки к онлайновому счёту

en: Remove this price item from the file
ru: Удалить курс

en: Remove this security item from the file
ru: Удалить ценные бумаги

en: Removes all splits that have a value of zero
ru: Удалить все разделённые операции с нулевой суммой

en: Ren
ru: Переименовать

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename budget
ru: Переименовать бюджет

en: Rename currency
ru: Переименовать валюту

en: Rename payee
ru: Переименовать контрагента

en: Rename tag
ru: Переименовать метку

en: Rename the current selected budget
ru: Переименовать выбранный бюджет

en: Rename the current selected payee
ru: Переименовать выбранного контрагента

en: Rename the current selected tag
ru: Переименовать выбранную метку

en: Reopen account
ru: Разблокировать счёт

en: Reorganizing accounts...
ru: Реорганизация счетов...

en: Report
ru: Отчёт

en: Report Configuration
ru: Настройка отчёта

en: Report Name
ru: Название

en: Report Settings
ru: Параметры отчёта

en: Report Tab
ru: Отчёт

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
ru: %1 — %2

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
ru: %1 — %2

[ctx: Report settings]
en: Reports
ru: Отчёты

en: Reporting logic, OFX Import
ru: Отчёты и импорт данных в формате OFX

en: Reports
ru: Отчёты

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Res
ru: Вернуть

en: Reset
ru: Очистить

en: Reset Last Payment Date
ru: Сбросить последний платёж

en: Restarting postponed reconciliation
ru: Запуск отложенной сверки

en: Result
ru: Результат

en: Results table
ru: Таблица результатов

en: Return On Investment
ru: Возврат инвестиций (ROI)

en: Return to the Welcome page
ru: Перейти на страницу приветствия

en: Revert budget to last saved state
ru: Вернуться к прежней версии бюджета

en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

en: Romanian Leu (new)
ru: Румынский лей (новый)

en: Routing Number:
ru: Внутренний номер:

en: Routing number
ru: Код RTN

en: Row number %1 may be a header line, as it has an incomplete set of entries.<center>It may be that the start line is incorrectly set.</center>
ru: Строка %1, вероятно, является строкой заголовков, так как она содержит не полный набор элементов.<center>Возможно также, что неправильно задана начальная строка.</center>

en: Rows
ru: Строки

en: Rows/Columns
ru: Структура

en: Rows/Columns Tab
ru: Структура

en: Run in expert (accountant) mode
ru: Режим эксперта (бухгалтерский)

en: Running automatic reconciliation
ru: Запущена автоматическая сверка

en: Running consistency check...
ru: Проверка целостности...

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Russian Ruble (old)
ru: Российский рубль (неденоминированный)

en: Rwanda Franc
ru: Франк Руанды

en: SQL for creation
ru: Создание сценария

en: SQLite file %1 does not exist
ru: Файл SQLite «%1» не существует

en: STATUS:
ru: Статус:

en: Same transaction if amount differs less than
ru: Операции одинаковы, если их суммы отличаются не более, чем на

[ctx: Same transaction if amount differs less than percent.]
en: percent.
ru: процент.

en: Samoan Tala
ru: Тала Самоа

en: Sao Tome and Principe Dobra
ru: Добра Сан-Томе и Принсипи

[ctx: Saturday]
en: Sat
ru: Сб

en: Saudi Riyal
ru: Саудовский риал

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save Category
ru: Сохранить статью

en: Save QIF
ru: Сохранить QIF

en: Save Report
ru: Сохранить отчёт

en: Save SQL
ru: Сохранить запрос SQL

en: Save as database...
ru: Сохранить как базу данных...

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save report as
ru: Сохранить отчёт в файл

en: Saving accounts...
ru: Сохранение счетов...

en: Saving budgets...
ru: Сохранение бюджетов...

en: Saving file to database...
ru: Сохранение в базу данных...

en: Saving file with a new filename...
ru: Сохранение с новым именем...

en: Saving file...
ru: Идёт сохранение...

en: Saving reports...
ru: Сохранение отчётов...

en: Saving transactions...
ru: Сохранение операций...

en: Savings
ru: Банковский вклад

en: Schedule
ru: График

en: Schedule %1 appears to contain a formula. GnuCash formulae are not convertible
ru: График платежей %1 содержит формулу. Формулы GnuCash не поддерживаются

en: Schedule %1 contains a deferred interval specification; please check for correct operation
ru: График платежей %1 содержит отложенное определение периода: проверьте правильность операции

en: Schedule %1 contains multiple actions; only one has been imported
ru: График платежей %1 содержит несколько операций. Будет импортирована только одна

en: Schedule %1 contains no valid splits
ru: График платежей %1 содержит неверную разделённую операцию

en: Schedule %1 contains unknown action (key = %2, type = %3)
ru: График платежей %1 содержит неизвестную операцию (ключ = %2, тип = %3)

en: Schedule %1 contains unknown interval specification; please check for correct operation
ru: График платежей %1 содержит неизвестное определение периода: проверьте правильность операции

en: Schedule %1 dropped at user request
ru: График платежей %1 удалён пользователем

en: Schedule %1 has interval of %2 which is not currently available
ru: График платежей %1 использует неизвестный интервал %2

en: Schedule Details
ru: Данные платежа

en: Schedule Information
ru: Графики платежей

en: Schedule Settings
ru: Параметры графиков платежей

en: Schedule Summary Information
ru: Сводка по графикам платежей

en: Schedule found
ru: График платежей

en: Schedule information
ru: Расписание

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
ru: Название: %1

en: Schedule name:
ru: Название платежа:

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
ru: Не определено

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
ru: день

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
ru: половина месяца

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
ru: месяц

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
ru: раз

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
ru: неделя

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
ru: год

en: Schedule%1
ru: График%1

en: Scheduled Expenses
ru: Планируемые расходы

en: Scheduled Income
ru: Планируемые доходы

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
ru: любой (ошибка)

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
ru: перевод

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
ru: автоматическое списание

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
ru: автоматическое зачисление

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Manual deposit
ru: зачисление вручную

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
ru: другое

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Standing order
ru: оплата счёта

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Write check
ru: чек

en: Scheduled Transactions
ru: Платежи

en: Scheduled and Future Transactions
ru: По графикам платежей

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
ru: На базе будущих платежей

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
ru: счёт на оплату

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
ru: зачисление

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
ru: платёж по кредиту

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
ru: перевод

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
ru: нет данных

en: Scheduled transactions
ru: Платежи

en: Scheduled transactions found
ru: Обнаружены просроченные платежи

en: Scheduled transactions options
ru: Параметры запланированных операций

en: Schedules
ru: Платежи

en: Search amount in the range
ru: Диапазон сумм

en: Search for matching transactions within the range of the posting date of the imported transaction +/- the number of given days.
ru: Период в днях (до и после) для поиска связанных операций.

en: Search number in range
ru: Искать номер в диапазоне

en: Search this amount
ru: Точная сумма

en: Search this number
ru: Искать номер

en: Search transactions
ru: Поиск операций

en: Search view
ru: Поиск

en: Securities
ru: Ценные бумаги

en: Security
ru: Ценные бумаги

en: Security Name
ru: Название ценной бумаги

en: Security detail wizard
ru: Мастер ценных бумаг

en: Security found
ru: Найдена ценная бумага

en: Security not found
ru: Ценная бумага не найдена

en: See what's new in this version
ru: Просмотреть изменения в этой версии

en: Select 'Amount' if only one value column, otherwise select 'Debit/credit'.
ru: Отметьте «Сумма», если в файле только одно соответствующее значение; в противном случае отметьте «Дебет/кредит».

en: Select 'Debit/credit' if both columns exist, otherwise select 'Amount'.
ru: Выберите «Дебет/кредит», если в файле есть оба столбца; в противном случае выберите «Сумма».

en: Select <b>Bank statement</b> turns on automatic category matching which is turned off in case of <b>Other application</b>. Use the latter if you import files from other Personal Finance Management software.
ru: При выборе <b>Банковская выписка</b> будет включён автоматический поиск связанных операций по статье. Поиск будет отключен при выборе <b>Внешнее приложение</b>, которое следует использовать при импорте данных из другой программы учёта личными финансами.

en: Select Account
ru: Выберите счёт

en: Select Account:
ru: Счёт:

en: Select Accounts
ru: Выбор плана счетов

en: Select Currency
ru: Выбор валюты

en: Select File
ru: Выбор файла

en: Select Financial Institution
ru: Выберите учреждение

en: Select Schedules
ru: Тип платежей

en: Select Style
ru: Период

en: Select Transaction
ru: Выбор операции

en: Select Transaction Type
ru: Выберите тип операции

en: Select a known KMyMoney source from the list below
ru: Выберите известный источник котировок в следующем списке

en: Select a month
ru: Месяц

en: Select a transaction and press the OK button or use Cancel to select none.
ru: Выберите операцию и нажмите кнопку «ОК», либо нажмите кнопку «Отмена», чтобы не выбирать операцию.

en: Select a week
ru: Неделя

en: Select a year
ru: Год

en: Select account
ru: Выбор счёта

en: Select additional keys
ru: Выбор дополнительных ключей

en: Select all
ru: Выбрать все

[ctx: Select all accounts]
en: All
ru: Все

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select an online source and click <b>Finish</b> to store the investment data. If you do not want to use online updates, just leave the data as is.
ru: Выберите источник обновлений курса и нажмите на кнопку <b>Готово</b> для сохранения введённых данных. Если вы не хотите использовать обновление через Интернет, то оставьте значения по умолчанию.

en: Select as base currency
ru: Использовать как основную валюту

en: Select autofill transaction
ru: Выберите автозаполняемую операцию

en: Select column containing amount field.
ru: Выберите столбец, содержащий сумму.

en: Select column containing category field.
ru: Выберите столбец, содержащий категорию.

en: Select column containing credit field.
ru: Выберите столбец, содержащий поле «Кредит»

en: Select column containing date field.
ru: Выберите столбец, содержащий дату.

en: Select column containing debit field.
ru: Выберите столбец, содержащий поле «Дебет».

en: Select column containing number field.
ru: Выберите столбец, содержащий номер.

en: Select column containing payee or description field.
ru: Выберите столбец, содержащий реквизиты контрагента или описание.

en: Select filename
ru: Выберите имя файла

en: Select groups of accounts that correspond to the ways that you will use KMyMoney. Each group you select will cause several accounts and categories to be created. Select the groups that are relevant to you. You can always create additional accounts manually later.
ru: Выберите профиль, который планируете использовать в KMyMoney. Каждый профиль содержит набор предопределённых счетов и категорий. Вы можете добавить другие счета и категории самостоятельно.

en: Select mount point
ru: Выбор точки монтирования

en: Select new investment type
ru: Выберите другой тип инвестиции

en: Select none
ru: Снять выделение

en: Select online banking plugin
ru: Выбор модуля подключения банк-клиент

en: Select output file
ru: Выберите имя файла

en: Select parent investment account or enter new name. Stock %1
ru: Укажите вышестоящий инвестиционный счёт или введите другое название. Ценные бумаги %1

en: Select the account from which you make your periodical payments or where you receive regular payments in case you lend the money. In most cases, this is a checking account.
ru: Выберите счёт, с которого будут осуществляться периодические платежи или на который вы будете получать проценты за ссуженные вами деньги.

en: Select the currency in which this account is denominated.
ru: Выберите валюту, в которой будут учитываться средства на этом счету

en: Select the frequency with which the interest is compounded. If uncertain, select the same as the payment frequency. Consult your loan contract for details.
ru: Укажите частоту начисления процентов. Если не уверены, укажите частоту платежей. Уточнить эту информацию можно в кредитном договоре.

en: Select the institution which manages this account or leave empty
ru: Выберите учреждение, которое управляет счётом, или оставьте параметр пустым.

en: Select transactions without payees
ru: Найти операции без контрагентов

en: Select transactions without tags
ru: Только транзакции без меток

en: Select year
ru: Выбор года

en: Selected entries are shown on the home page of the application.<p>
    Use the buttons and checkboxes to customize the layout of the home page.
ru: Выбранные элементы будут показаны в сводке.
    
    Используйте кнопки и флажки для настройки содержимого сводки.

en: Selecting "Yes" will create the payee, "No" will skip creation of a payee record and remove the payee information from this transaction. Selecting "Cancel" aborts the import operation.
    
    If you select "No" here and mark the "Do not ask again" checkbox, the payee information for all following transactions referencing "%1" will be removed.
ru: Нажмите «Да» для добавления получателя, «Нет» для пропуска добавления получателя и удаления получателя из операции. При нажатии «Отмена» импорт будет прерван.
    
    Если вы нажмёте на «Нет» и включите флажок «Не спрашивать снова» получатель «%1» будет удалён из всех следующих операций.

en: Selecting the <b>Preferred Account</b> checkbox will allow preferred access in some dialogs and views of KMyMoney.
ru: Включение параметра <b>Предпочтительный счёт</b> позволяет быстрее выбирать этот счёт в некоторых диалогах.

en: Selections Warning
ru: Предупреждение о выборе

en: Sell
ru: Продажа

en: Sells
ru: продажа

en: September
ru: сентября

en: Serbian Dinar
ru: Сербский динар

en: Server message: %1
ru: Сообщение сервера: %1

en: Set all further occurrences in this schedule to be these values.
ru: Изменить во всех будущих выплатах.

en: Set base currency
ru: Основная валюта

en: Set preferences
ru: Предпочтения

en: Setup number of backups to keep (local file only)
ru: Задаёт число сохраняемых резервных копий (только для локальных файлов)

en: Seychelles Rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Shares
ru: Количество

[ctx: Shares quantity]
en: Quantity
ru: Количество

en: Show Account Limit Information
ru: Показывать лимиты счетов

en: Show Columns
ru: Показывать столбцы

en: Show KMyMoney welcome page
ru: Страница приветствия

en: Show Transaction Detail
ru: Показывать данные операций

en: Show a grid in the register
ru: Показывать сетку в реестре

en: Show account limit information on the Homepage
ru: Показывать в сводке информацию о лимитах

en: Show accounts view expanded when loaded
ru: Показывать развёрнутый список при загрузке

en: Show all accounts
ru: Показать все счета

[ctx: Show all details]
en: All
ru: Все

en: Show all register entries in full detail
ru: Показывать все записи реестра в развёрнутом виде

en: Show all stored prices
ru: Показывать все курсы

en: Show as chart by default
ru: Показывать по умолчанию в виде диаграммы

en: Show balance chart...
ru: Показать диаграмму баланса...

en: Show categories in the accounts list view
ru: Показывать статьи в списке счетов

en: Show categories in the accounts view
ru: Показывать статьи в списке счетов

en: Show equity accounts
ru: Показывать активные счета

en: Show fancy group markers
ru: Показывать маркеры групп

en: Show fancy markers for previous and current fiscal year
ru: Показывать маркеры предыдущего и текущего финансового года

en: Show grid lines
ru: Показывать сетку

en: Show group header between transactions
ru: Показывать разделитель групп операций

en: Show header for the previous and current fiscal year
ru: Показывать маркеры предыдущего и текущего финансового года

en: Show national currencies
ru: Показывать национальные валюты

en: Show splash screen during startup
ru: Показывать окно заставки при запуске

en: Show the chart version of this report
ru: Показать отчёт в виде диаграммы

en: Show the report version of this chart
ru: Показать отчёт в виде таблицы

en: Show title bar on each page
ru: Показывать заголовок раздела

en: Show title bar on each view
ru: Показывать заголовок раздела

en: Show totals column
ru: Показывать итоговый столбец

en: Show transaction form
ru: Показывать форму ввода операции

en: Sierra Leone Leone
ru: Леоне Сьерра-Леоне

en: Silver
ru: Серебро

en: Simple Moving Average
ru: Простая скользящая средняя

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip next transaction...
ru: Пропустить следующую операцию...

en: Skip opening date when fetching transactions
ru: Игнорировать дату начала при получении операций

en: Skip schedule
ru: Пропустить платёж

en: Skip setup
ru: Пропустить настройку

en: Skip this transaction
ru: Пропустить операцию

en: Skip value if price is zero
ru: Пропускать значение при нулевой стоимости

en: Slovak Koruna
ru: Словацкая крона

en: Slovenian Tolar
ru: Словенский толар

en: Small Business Features (Customers, Invoices, etc.)
ru: Возможности для бизнеса (клиенты, накладные и т.п.)

en: Smallest fraction:
ru: Точность:

en: Solomon Islands Dollar
ru: Доллар Соломоновых островов

en: Somali Shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: Some description
ru: Описание

en: Sort options
ru: Доступные поля

en: Sort order
ru: Сортировка

en: Sort order of register in normal view
ru: Порядок сортировки операций реестра в обычном режиме

en: Sort order of register in search dialog
ru: Порядок сортировки операций реестра в диалоге поиска

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Source of QIF
ru: Источник QIF

en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Korean Won
ru: Вон Республики Корея

en: Spanish Peseta
ru: Испанская песета

en: Special background colors
ru: Специальные цвета фона

en: Split Options
ru: Разделение

en: Split transaction
ru: Разделённая операция

[ctx: Split transaction]
en: Split
ru: Разделить

[ctx: Split transaction (category replacement)]
en: Split transaction
ru: Разделённая операция

en: Split-Value
ru: Разделённое значение

en: Splits
ru: Разделить

en: Splits for %1 have conflicting values (%2,%3)
ru: Разделение по %1 содержит конфликтующие значения (%2,%3)

en: Sri Lanka Rupee
ru: Шри-Ланкийская рупия

en: St. Helena Pound
ru: Фунт острова Святой Елены

en: Standing order
ru: оплата счёта

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start date of import
ru: Импорт с даты

en: Start line
ru: Начальная строка:

en: Start on:
ru: Начало:

en: Start operation
ru: Запуск

en: Start with homepage
ru: Сводку или страницу приветствия

en: Start with last selected view
ru: Последний раздел

en: Start with last selected view or homepage
ru: Последний раздел или сводка

en: Start with one of the following activities...
ru: Выберите направление работы:

en: Start with this year's payments
ru: Платежи с начала года

en: Starting Balance
ru: Остаток на начало

en: Starting balance of this statement:
ru: Остаток на начало периода выписки:

en: Starting balance on bank statement
ru: Начальный баланс по выписке

en: Starting day of the fiscal year
ru: День начала финансового года

en: Starting month of the fiscal year
ru: Месяц начала финансового года

en: Startup options
ru: При запуске программы

en: Startup page options
ru: Открывать при запуске программы

en: Statement Deposit Details
ru: Зачисление

en: Statement Details
ru: Выписка

en: Statement Importer
ru: Импорт выписки

en: Statement Information
ru: Данные выписки

en: Statement Payment Details
ru: Списание

en: Statement date:
ru: Дата:

en: Statement file...
ru: Выписка банка...

en: Statement stats
ru: Обработка выписки

en: Statement: %1
ru: Выписка: %1

en: Status
ru: Состояние

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
ru: (неизвестно)

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
ru: в очереди

[ctx: Status of the job]
en: error
ru: ошибка

[ctx: Status of the job]
en: finished
ru: закончено

[ctx: Status of the job]
en: new
ru: новое

[ctx: Status of the job]
en: pending
ru: приостановленное

[ctx: Status of the job]
en: sent
ru: отправленное

[ctx: Status of the job]
en: updated
ru: обновлённое

en: Status:
ru: Состояние:

en: Step %1 of %2
ru: Шаг %1 из %2

en: Stock
ru: Акции

en: Stock Name
ru: Название акций

en: Stock%1
ru: Ценные бумаги%1

en: Store GPG encrypted
ru: Зашифровать GPG

en: Store password
ru: Сохранить пароль

en: Storing transactions
ru: Сохранение операций

[ctx: Street address]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: Street address]
en: Address:
ru: Адрес:

en: Street:
ru: Улица:

en: Subaccount
ru: Субсчёт

en: Subaccount of
ru: Субсчёт

en: Subaccount of %1
ru: Субсчёт %1

en: Sudanese Dinar
ru: Суданский динар

en: Suggest a category
ru: Назначить статью

en: Sum of splits
ru: Итого

en: Summar&y
ru: &Сводка

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary of the equities contained in this account, showing your holdings and their most recent price.
ru: Ценные бумаги, учитываемые на этом счёте, включая количество и последние цены.

[ctx: Sunday]
en: Sun
ru: Вс

en: Supports bill payment (but not supported by KMyMoney yet)<br/>
ru: Поддерживает оплату счетов (пока не поддерживается KMyMoney)<br />

en: Supports investments<br/>
ru: Поддерживает инвестиции<br />

en: Supports online statements<br/>
ru: Поддерживает получение выписки через Интернет<br />

en: Suriname Guilder
ru: Суринамский гульден

en: Swaziland Lilangeni
ru: Лилангени Свазиленда

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Symbol
ru: Код

[ctx: Symbol name]
en: Symbol
ru: Код

en: Synchronize account in ledger and investment view
ru: Использовать один и тот же счёт в режиме просмотра операций и инвестиций

en: Synchronize account selection of ledger and investment view
ru: Использовать один и тот же счёт в режиме просмотра операций и инвестиций

en: Syrian Pound
ru: Сирийский фунт

en: T&ools
ru: С&ервис

en: Tab order of edit widgets in register
ru: Порядок перехода между полями в реестре

en: Tab order of edit widgets in transaction form
ru: Порядок перехода между полями в форме ввода операции

en: Tabbed
ru: Вкладки

en: Tables successfully created
ru: Таблицы базы данных успешно созданы.

en: Tag
ru: Метка

en: Tag color:
ru: Цвета метки:

en: Tag configuration
ru: Настройка меток

en: Tag creation
ru: Создание метки

en: Tag options
ru: Параметры меток

en: Tags
ru: Метки

en: Taiwan Dollar
ru: Тайваньский доллар

en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Transactions by Category
ru: Налоговые платежи по статьям

en: Tax Transactions by Category Last Fiscal Year
ru: Налоговые платежи по статьям за прошлый финансовый год

en: Tax Transactions by Payee
ru: Налоговые платежи по получателям

en: Tax Transactions by Payee Last Fiscal Year
ru: Налоговые платежи по получателям за прошлый финансовый год

en: Taxes
ru: Налоги

en: Telephone/Fax:
ru: Телефон и факс:

en: Telephone:
ru: Телефон:

en: Tells whether the reminder should be triggered before or after the schedule start
ru: Создавать напоминания о наступлении запланированных операций

en: Template Error
ru: Ошибка плана счетов

en: Term
ru: Срок

en: Term:
ru: Срок:

en: Test Report
ru: Тестовый отчёт

en: Test new feature
ru: Проверка новой возможности

en: Text
ru: Текст

en: Text colors
ru: Цвета текста и сетки

en: Thai Baht
ru: Таиландский бат

en: The %1 <b>%2</b> currently does not exist. You can create a new %3 by pressing the <b>Create</b> button or select another %4 manually from the selection box.
ru: %1 <b>%2</b> не существует. Вы можете создать новый %3, нажав на кнопку <b>Создать</b> или выбрать другой %4 из списка.

en: The %1 <b>%2</b> currently exists. Do you want to import transactions to this account?
ru: %1 <b>%2</b> уже существует. Импортировать операции на этот счёт?

en: The %1 account currently has an opening balance of %2. This QIF file reports an opening balance of %3. Would you like to overwrite the current balance with the one from the QIF file?
ru: Остаток на начало по счёту %1 составляет %2. В файле QIF остаток на начало — %3. Использовать остаток из файла QIF?

en: The '<b>%1</b>' field already has this column selected. <center>Please reselect both entries as necessary.</center>
ru: Этот столбец уже выбран для поля «<b>%1</b>». <center>Выберите столбец и поле заново.</center>

[ctx: The 'type of object' 'x' does not exist]
en: The %1 '%2' does not exist. Do you want to create it?
ru: %1 «%2» не существует. Создать счёт или статью?

en: The CSV type uses a comma delimited text file that can be used by
    most popular spreadsheet programs available for Linux and other operating
    systems.
ru: Формат CSV использует запятые для разделения значений в текстовом виде.
    Этот формат широко используется в приложениях электронных таблиц под Linux
    и других операционных систем.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
ru: Ошибка

en: The HTTP request failed.
ru: Ошибка подключения.

en: The KMyMoney Development Team
ru: Команда разработчиков KMyMoney

en: The Security Name, and Date and Type columns are needed.<center>Also, the Price, Quantity and Amount columns.</center><center>Please try again.</center>
ru: Требуются столбцы: Название ценной бумаги, Дата и Тип. <center>Кроме того, вы должны определить столбцы Цена, Количество и Сумма. </center><center>Выберите эти столбцы и повторите попытку.</center>

en: The account %1 is decreasing %2 per cycle.
ru: Счёт %1 уменьшается на %2 каждый учётный период.

en: The amount is an estimate because it varies for each payment
ru: Сумма может меняться

en: The balance of %1 is above %2 today.
ru: Остаток на счету %1 будет больше %2 уже сегодня.

en: The balance of %1 is below %2 today.
ru: Остаток на счету %1 будет меньше %2 уже сегодня.

en: The balance of %1 is below the minimum balance %2 today.
ru: Остаток на счету %1 сегодня ниже минимального остатка %2.

en: The balance of %2 will drop below %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счету %2 будет меньше %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счету %2 будет меньше %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счету %2 будет меньше %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счету %2 будет меньше %3 через день.

en: The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счету %2 будет ниже минимального остатка %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счету %2 будет ниже минимального остатка %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счету %2 будет ниже минимального остатка %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счету %2 будет ниже минимального остатка %3 через день.

en: The balance of %2 will raise above %3 in %1 day. | The balance of %2 will raise above %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через день.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit limit of %2.
ru: Остаток на счету <b>%1</b> ниже ограничения на максимальный кредит %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit warning limit of %2.
ru: Остаток на счету <b>%1</b> ниже уровня предупреждения о максимальном кредите %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the minimum balance of %2.
ru: Остаток на счету <b>%1</b> ниже минимального остатка %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the warning balance of %2.
ru: Остаток на счету <b>%1</b> ниже порога предупреждения %2.

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
ru: Остаток:

en: The balloon payment has been modified to %1.
ru: Последний платёж установлен в %1.

en: The category the interest part of the payment will be assigned to. If you borrow money you usually have to pay interest, so this should be an expense category. If you lend the money, you receive the interest. In this case, select an income category here.
ru: Укажите статью, которая будет использоваться для учёта процентов, выплачиваемых по кредиту. Обычно, когда вы занимаете деньги, вы платите проценты за их использование и выплачиваемые деньги должны учитываться как статья расходов. Если вы одолжили деньги, то проценты должны учитываться как статья доходов.

en: The check template file which defines the way the printed check will look.
ru: Файл шаблона чека определяет внешний вид чека.

en: The consistency check has found no issues in your data. Details are presented below.
ru: Проверка целостности не обнаружила никаких проблем в данных. Подробности представлены ниже.

en: The consistency check has found some issues in your data. Details are presented below. Those issues that could not be corrected automatically need to be solved by the user.
ru: Проверка целостности обнаружила некоторые несоответствия ваших данных. Они не могут быть исправлены автоматически и требуют принятия решения пользователем.

en: The current budget already contains data. Continuing will replace all current values of this budget.
ru: Текущий бюджет уже содержит данные. Если продолжите, все данные бюджета будут заменены.

en: The current implementation of the backup functionality only supports local files as source files. Your current source file is '%1'.
ru: В текущей версии программы поддерживается резервное копирование только в локальные файлы. Резервная копия будет сохранена в файл «%1».

en: The data of the last transaction assigned to the category used most often for this payee is autofilled into the transaction editor.
ru: Редактор операций автоматически заполнит данные последней операции самой часто используемой статьи для этого контрагента.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date format setting of "%2."
    
    Pressing 'Continue' will assign today's date to the transaction. Pressing 'Cancel'' will abort the import operation. You can then restart the import and select a different date format.
ru: Дата «%1», считанная из файла, не соответствует выбранному формату «%2».
    
    Нажмите «Продолжить» для присвоения операции текущей даты. Если вы нажмёте «Отмена», импорт будет прерван. Затем вы сможете изменить настройки импорта и выбрать другой формат даты.

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date profile setting of "%2".
    
    Pressing "Continue" will assign todays date to the transaction. Pressing "Cancel" will abort the import operation. You can then restart the import and select a different QIF profile or create a new one.
ru: Дата «%1» из файла не может быть обработана через профиль «%2».
    
    Нажмите «Продолжить» для установки сегодняшней даты для этой операции или «Отмена» для прерывания операции импорта. Вы можете изменить профиль QIF и повторить импорт данных.

en: The default QIF profile
ru: Профиль QIF по умолчанию

en: The fields below allow you to enter some information about your checking account. Once this wizard finishes, the account will be created for you within KMyMoney.
ru: В этих полях указывается информация о расчётном счёте. Мастер создаст новый счёт в KMyMoney.

en: The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
ru: Файл с именем <b>%1</b> уже существует. Заменить его?

en: The file has been changed, save it?
ru: Файл был изменён. Сохранить его?

en: The file must be saved first before it can be backed up.  Do you want to continue?
ru: Файл должен быть сохранён перед его резервным копированием.  Продолжить?

en: The final payment has been modified to %1.
ru: Последняя выплата установлена в %1.

en: The first step in this process requires to select the type of investment. The following steps collect more details about the investment from you.
ru: Первым делом вам нужно выбрать тип инвестиции. В дальнейшем будет собрана информация об инвестиции.

en: The following changes have been made to the transaction data:
ru: В данных операции произошли следующие изменения:

en: The following error was encountered while decrypting file <b>%1</b>: %2
ru: Ошибка при расшифровке файла <b>%1</b>: %2

en: The following features found in your file are not currently supported:
ru: Обнаружены следующие данные, которые не поддерживаются в KMyMoney:

en: The format of the dates in the QIF file.
ru: Формат дат в файле QIF.

en: The free, easy to use, personal finance manager for KDE
ru: Свободная и удобная программа учёта личных финансов для KDE

en: The icalendar file in which to export the schedules.
ru: Файл icalendar, а который будут экспортированы запланированные операции

en: The institution name field is empty.  Please enter the name.
ru: Пропущено название учреждения. Заполните это поле.

en: The interest rate gets calculated
ru: Проценты подсчитываются

en: The last selected view
ru: Последний раздел

en: The loan wizard is unable to calculate two different values for your loan at the same time. Please enter a value for the %1 on this page or backup to the page where the current value to be calculated is defined and fill in a value.
ru: Введите значение параметров %1 на этом шаге.

en: The monetary decimal symbol is not correctly set in the KDE System Settings module Country/Region & Language. Please set it to a reasonable value and start KMyMoney again.
ru: Неверно указан разделитель дробной части или тысячных разрядов в разделе «Язык и стандарты» в параметрах системы KDE. Установите правильные значения и перезапустите KMyMoney.

en: The name of the institution that issued the account.
ru: Название учреждения, в котором находится этот счёт

en: The number of payments has been decremented and the balloon payment has been modified to %1.
ru: Количество платежей уменьшено и последний платёж установлен в %1.

en: The number of payments has been decremented and the final payment has been modified to %1.
ru: Количество выплат уменьшено и последняя выплата установлена в %1.

en: The number of reminders to be generated for the schedule
ru: Количество напоминаний для запланированной операции

en: The number of units of the interval before or after the schedule starts
ru: Количество единиц времени для интервала до или после запланированной операции

en: The number of units of the interval between reminders
ru: Количество единиц времени для интервала между повторениями

en: The palette used to render charts
ru: Палитра, используемая при построении графиков

en: The plugin usually downloads the account balance and transactions. In some circumstances, the download of transaction data is not supported for certain accounts. The following option allows to turn off the request for transaction data.
ru: Модуль обычно загружает остаток по счёту и операции. В некоторых случаях для определённых счетов загрузка сведений об операциях недоступна. Этот параметр управляет загрузкой операций.

en: The security <b>%1</b> currently does not exist as sub-account of <b>%2</b>. Do you want to create it?
ru: Ценные бумаги <b>%1</b> не являются субсчётом <b>%2</b>. Создать счёт для учёта этих ценных бумаг?

en: The selected symbol is already on file. Do you want to reuse the existing security?
ru: Выбранный код уже есть в файле. Использовать эту ценную бумагу?

en: The statement has been processed with the following results:
ru: Результат обработки выписки:

en: The statements have been processed with the following results:
ru: Результат обработки выписки:

en: The tag is already present.
ru: Метка уже присутствует.

en: The total amount of this transaction is %1 while the sum of the splits is %2. The remaining %3 are unassigned.
ru: Общая сумма операции - %1, однако сумма всех разделов - %2. Остаток %3 не распределён.

en: The transaction has a missing assignment of <b>%1</b>.
ru: Пропущена сумма <b>%1</b> в операции.

en: The transaction you are about to enter has a post date in the future.<br/><br/>Do you want to enter it in the ledger or add it to the schedules?
ru: Дата совершения новой операции приходится на дату в будущем.<br/><br/>Вы хотите добавить ее в таблицу или в график платежей?

en: The transactions associated with the selected payees need to be re-assigned to a different payee before the selected payees can be deleted. Please select a payee from the list below.
ru: Чтобы удалить выбранных контрагентов, в операциях, где они задействованы, их необходимо заменить другими. Выберите контрагента в следующем списке.

en: The transactions associated with the selected tags need to be re-assigned to a different tag before the selected tags can be deleted. Please select a tag from the list below.
ru: Имеются операции, которые связаны с удаляемой меткой. Требуется переназначить операции с другими метками из списка ниже.

en: The transactions, schedules and budgets associated with the selected category need to be re-assigned to a different category before the selected category can be deleted. Please select a category from the list below.
ru: Во всех операциях, графиках платежей и бюджетах, которые используют удаляемую статью, необходимо заменить её на другую статью. Выберите замещающую статью из списка.

en: The type of the KMyMoney view
ru: Тип раздела KMyMoney

en: The units of the interval before or after the schedule starts in seconds
ru: Интервал (в секундах) до или после запланированной операции

en: The units of the interval between reminders in seconds
ru: Интервал (в секундах) между повторениями

en: There are no entries in this account.
ru: Этот счет не содержит записей.

en: There is a problem with file %1 | There are problems with file %1
ru[0]: При открытии файла «%1» возникли проблемы
ru[1]: При открытии файла «%1» возникли проблемы
ru[2]: При открытии файла «%1» возникли проблемы
ru[3]: При открытии файла «%1» возникла проблема

en: There was an error creating your report: "%1".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
ru: Ошибка создания отчёта: %1.
    Сообщите об ошибке разработчикам в список рассылки
    kmymoney-devel@kde.org

[ctx: These are the suffix strings of the days in the calendar view; please make sure that you keep all the 30 separators (the '-' character) when translating]
en: st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-th-st-nd-rd-th-th-th-th-th-th-th-st
ru: ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое-ое

en: This account is a liability and if the opening balance represents money owed, then it should be negative.  Negate the amount?
    
    Please click Yes to change the opening balance to %1,
    Please click No to leave the amount as %2,
    Please click Cancel to abort the account creation.
ru: Это пассивный счёт и поэтому его начальный остаток должен быть отрицательным. Изменить знак суммы?
    
    Нажатие на кнопку «Да» установит начальный остаток как %1,
    Нажатие на кнопку «Нет» оставит начальный остаток как %2,
    Нажатие на кнопку «Отмена» отменит создание счёта.

en: This combo box lists all the secret keys you have in your keyring. Select the one you want to use for encryption when saving to a file.
ru: В этом списке показаны все закрытые ключи, которые есть у текущего пользователя. Выберите один из этих ключей для шифрования содержимого файла при его сохранении.

en: This dialog does not allow new categories to be created. Please pick a category from the list.
ru: В этом диалоге нельзя создавать новые статьи. Выберите существующую статью из списка.

en: This dialog does not allow new payees to be created. Please pick a payee from the list.
ru: В данном окне создать контрагента нельзя. Выберите контрагента из списка.

en: This dialog does not allow new tags to be created. Please pick a tag from the list.
ru: Данное окно не позволяет создавать новые метки. Выберите метку из списка.

en: This finishes the setup of your KMyMoney environment. You can now press the Finish button and start using KMyMoney to record your financial transactions.
ru: Все необходимые параметры KMyMoney были указаны. Нажмите на кнопку «Завершить» для начала ввода операций.

en: This imported statement contains investment transactions with no security.  These transactions will be ignored.
ru: В импортированной выписке в инвестиционном счёте не указана ценная бумага. Все операции по этому счёту будут проигнорированы.

en: This investment account does not contain the "%1" security.  Transactions involving this security will be ignored.
ru: На инвестиционном счёте не учитывается ценная бумага «%1». Все операции по ней будут проигнорированы.

[ctx: This is the mount point]
en: Mount Point:
ru: Точка монтирования:

en: This list contains the names that will match this payee if a transaction is imported from an external source. Keep in mind, that you can specify regular expressions here.
ru: Этот список содержит имена, которые могут соответствовать этому контрагенту в импортируемой выписке. Вы можете указать здесь и регулярное выражение.

en: This month
ru: Текущий месяц

en: This option hides all accounts that have been closed by the user in views and selection lists.
    
    You can use <b>View/Show all accounts</b> to temporarily show hidden accounts in the views.
ru: Этот флажок позволяет скрыть все счета, которые были закрыты пользователем в списках выбора.
    
    Чтобы временно отобразить закрытые счета, вы можете воспользоваться пунктом меню <b>Вид &gt; Показать все счета</b>.

en: This option hides all categories in the categories view that are not used in at least a single transaction. They are still shown in the category selection lists.
ru: Этот флажок позволяет скрыть в разделе «Статьи» те статьи, которые не использовались ни в одной операции. Однако в списке выбора статей будут показываться все статьи.

en: This option hides all finished schedules in the schedules view.
ru: Этот флажок скрывает все завершённые графики платежей в разделе «Платежи».

en: This option hides all reconciled transactions in the ledger view.
ru: Этот флажок скроет все сверенные операции в разделе «Операции».

en: This option will display the categories in the accounts view also.
ru: Этот флажок позволяет показывать статьи в списке счетов.

en: This page allows to setup certain limits. KMyMoney will warn you when the account balance reaches a limit.
ru: На данной странице можно настроить ограничения. KMyMoney будет выдавать предупреждение при достижении остатком на счету установленного ограничения.

en: This page allows you to select the parent account.
ru: Выберите вышестоящий счёт.

en: This page allows you to set the parameters for encrypted file storage of your <b>KMyMoney</b> data based on <b>GPG</b>.<p>
    Access to the settings is disabled if <b>GPG</b> could not be detected on your system. In this case, please make sure that <b>GPG</b> is working properly for the current user.<p>
    The <i>additional recovery encryption</i> is only accessible, if the necessary key for <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> with id 0x8AFDDC8E is found in your keyring.
ru: На этой вкладке вы можете настроить параметры шифрования содержимого файла <b>KMyMoney</b> посредством <b>GPG</b>.<p>
    Если <b>GPG</b> недоступна в вашей системе, параметры будут неактивны. В этом случае проверьте правильность работы <b>GPG</b> для текущего пользователя.<p>
    Возможность <i>дополнительного шифрования</i> доступна если для пользователя есть ключ <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> с id 0x8AFDDC8E.

en: This page summarizes the data you have entered. Press <b>Finish</b> to create the account, schedules, etc. or use <b>Back</b> to modify your entries.
ru: Здесь представлены данные, которые вы ввели. Нажмите кнопку <b>Готово</b>, чтобы создать счёт или кнопку <b>Назад</b> для возврата на предыдущие шаги для исправления значений.

en: This price source is not known to KMyMoney. Please select an option below.
ru: KMyMoney не знает об указанном источнике котировок. Выберите один из источников ниже.

en: This schedule will end at some time
ru: Этот график завершится в определённое время

en: This software is still in an experimental stage, and there are still some known response time problems. Please be patient; we are working on them.
    As always, please make sure you have adequate backups of your data.
ru: Это программное обеспечение находится в процессе тестирования, поэтому возможна потеря данных. Осуществляйте резервное копирование перед вводом операций.

en: This symbol denotes, if the KMyMoney recovery key has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
ru: Если ключ для восстановления найден, показывается ярко-зелёным. Если нет — тёмно-зелёным.

en: This symbol denotes, if the key for the given user id has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
ru: Если указанный ключ найден, индикатор показывается ярко-зелёным. Если нет — тёмно-зелёным.

en: This transaction has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transaction may result in rounding errors. Do you want to continue?
ru: Некоторые статьи при разделении суммы операции используют другую валюту (%1). Если вы продолжите изменение операции, это может привести к неверным результатам округления. Продолжить?

en: This version of the importer cannot handle multi-book files.
ru: Импорт из нескольких файлов пока не поддерживается.

en: This week
ru: Текущая неделя

en: This wizard allows you to create a new investment.
ru: Этот мастер позволит вам добавить информацию об инвестиции.

en: This wizard allows you to modify the selected investment.
ru: Этот мастер позволит вам изменить информацию об инвестиции.

en: This wizard allows you to modify the selected security.
ru: Этот мастер позволит вам изменить информацию о ценной бумаге.

en: This year
ru: Текущий год

en: Thousand Delimiter
ru: Тысячный разделитель

en: Thousands Separator
ru: Тысячный разделитель

en: Thousands Symbol
ru: Разделитель разрядов

en: Time
ru: Время

en: Time between interest changes
ru: Период пересмотра процентной ставки

[ctx: Time unit]
en: Days
ru: Дней

en: Time until next change
ru: Время до следующего изменения

en: Time(s)
ru: Количество раз

[ctx: To (Date)]
en: To
ru: по

en: To Minimum Balance / Maximum Credit
ru: Минимальный остаток

en: To amount
ru: Сумма

en: To be able to merge previous selected payees, please select a payee from the list below or create a new one.
ru: Чтобы объединить предыдущих выбранных получателей, отметьте получателя в списке ниже или добавьте нового.

en: To create an alarm for the exported schedules
ru: Создавать напоминания о запланированных операциях

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
ru: Дублировать

[ctx: To select account]
en: Select %1
ru: Выбор объекта типа «%1»

en: To whom do you make payments?
ru: Кому вы совершаете выплаты?

en: To&day minus
ru: С сегодня &минус

en: Today
ru: Сегодня

en: Today's due payments
ru: Сегодняшние платежи

[ctx: Today's forecast]
en: Current
ru: Сегодня

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
ru: Переключить

en: Tongan Pa'anga
ru: Тонганская паанга

en: Top Accounts
ru: Счета верхнего уровня

en: Top Categories
ru: Статьи верхнего уровня

en: Top Category
ru: Статья верхнего уровня

en: Top-Level
ru: Только верхний уровень

en: Total
ru: Итого

en: Total Assets
ru: Всего активов

en: Total Balance
ru: Общий баланс

en: Total Liabilities
ru: Всего пассивов

en: Total Profits:
ru: Общий доход:

en: Total Stock 1
ru: Всего по акциям

en: Total Value
ru: Итого

[ctx: Total balance]
en: Total
ru: Итого

[ctx: Total balance for checking account]
en: Total
ru: Итого

[ctx: Total balance for credit card]
en: Total
ru: Итого

en: Total payment:
ru: Сумма платежа:

[ctx: Total value]
en: Total
ru: Итого

en: Total variation
ru: Сумма изменений

en: Totals
ru: Итоги

en: Town:
ru: Город:

en: Trading Currency
ru: Валюта

en: Trading Symbol of the stock or mutual fund, not required.
ru: Необязательный биржевой код акции или другого финансового инструмента.

en: Trading market
ru: Рынок

en: Trading symbol
ru: Код (тикер)

en: Transaction %1 has no splits
ru: Операция %1 не разделена

en: Transaction Matching
ru: Связь операций

en: Transaction Notes option
ru: Примечание к операции

en: Transaction already frozen
ru: Операция заблокирована

en: Transaction already reconciled
ru: Операция уже сверена

en: Transaction amount
ru: Сумма операции

en: Transaction is missing a category assignment.
ru: В операции не указана статья.

en: Transaction options
ru: Операция

en: Transaction report
ru: Отчёт об операциях

en: Transactions
ru: Операции

en: Transactions by Account
ru: Операции по счетам

en: Transactions by Category
ru: Операции по статьям

en: Transactions by Month
ru: Операции по месяцам

en: Transactions by Payee
ru: Операции по контрагентам

en: Transactions by Reconciliation Status
ru: Операции по статусу сверки

en: Transactions by Tag
ru: Операции по меткам

en: Transactions by Week
ru: Операции по неделям

en: Transfer
ru: Перевод

en: Transfer amount from %1
ru: Перевести с %1

en: Transfer amount to %1
ru: Перевести на %1

en: Transfer from
ru: Списание

en: Transfer from %1
ru: Перевод с %1

en: Transfer from %1 to %2, Payee %3, amount %4
ru: Перевод с %1 на %2, получатель: %3, сумма: %4

en: Transfer to
ru: Счёт

en: Transfer to %1
ru: Перевод на %1

en: Transfers
ru: Переводы

en: Transfers to Liquid Liabilities
ru: Переводы на ликвидные пассивы

en: Treat text as regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Treat two transactions as identical, if amount differs by less than
ru: Считать две операции одинаковыми, если их суммы отличаются не более, чем на

en: Tree
ru: Иерархический список

en: Tried to access a file when it has not been opened
ru: Попытка доступа к данным без открытия файла

en: Trinidad and Tobago Dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan Manat
ru: Туркменский манат

en: Two transactions are usually treated identical for autofill, if they refer the same accounts. They are treated as different transactions though, when their amount varies by more than the percentage given here.
ru: Две операции обычно считаются одинаковыми при автозаполнении, если они используют один и тот же счёт. Если их суммы отличаются более, чем на указанное число процентов, операции считаются не одинаковыми.

en: Type
ru: Тип

en: Type field text
ru: Тип

en: Type of interest
ru: Тип ставки

en: Type of interest rate
ru: Тип ставки

en: Type of investment
ru: Тип инвестиции

en: Type of the KMyMoney view
ru: Тип раздела KMyMoney

en: Type/Name
ru: Тип/Имя

en: Type:
ru: Вид:

en: Type: %1
ru: Тип: %1

en: URL
ru: Адрес

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: Uganda Shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukraine Hryvnia
ru: Украинская гривна

en: Unable to accept transaction: %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно принять операцию: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to add account: %1
ru: Невозможно добавить счёт: %1

en: Unable to add budget: %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно добавить бюджет: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to add payee
ru: Невозможно добавить контрагента

en: Unable to add payee/receiver
ru: Невозможно добавить контрагента

en: Unable to add schedule: %1
ru: Невозможно добавить график платежей: %1

en: Unable to add scheduled transaction: %1
ru: Невозможно добавить запланированную операцию: %1

en: Unable to add tag
ru: Невозможно добавить метку

en: Unable to add transactions
ru: Невозможно добавить операции

en: Unable to create account: %1
ru: Невозможно создать счёт: %1

en: Unable to create all objects for the investment
ru: Невозможно создать все объекты для финансового инструмента

en: Unable to delete a sub-category of category <b>%1</b>. Reason: %2
ru: Невозможно удалить вложенную статью в <b>%1</b>: %2

en: Unable to delete account '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно удалить счёт «%1»: %2

en: Unable to delete category <b>%1</b>. Cause: %2
ru: Невозможно удалить статью <b>%1</b>: %2

en: Unable to delete institution: %1
ru: Невозможно удалить учреждение: %1

en: Unable to delete investment: %1
ru: Невозможно удалить инвестицию: %1

en: Unable to delete transaction(s): %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно удалить операцию: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to duplicate scheduled transaction: '%1'
ru: Создать копию запланированной операции не удалось: %1.

en: Unable to duplicate transaction(s): %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно дублировать операцию: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to edit institution: %1
ru: Невозможно изменить учреждение: %1

en: Unable to enter scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно ввести запланированную операцию «%1»

en: Unable to exchange category <b>%1</b> with category <b>%2</b>. Reason: %3
ru: Невозможно заменить статью <b>%1</b> на статью <b>%2</b>: %3

en: Unable to filter account
ru: Невозможно применить фильтр

en: Unable to find account: %1
ru: Невозможно найти счёт: %1

en: Unable to generate report
ru: Невозможно создать отчёт

en: Unable to import %1 using %2 plugin.  The plugin returned the following error: %3
ru: Невозможно импортировать %1 через модуль %2. Ошибка: %3

en: Unable to import %1 using the OFX importer plugin.  This file is not the correct format.
ru: Невозможно импортировать %1 через модуль OFX. Неверный формат файла.

en: Unable to import template(s): %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно импортировать шаблоны: %1 (ошибка в %2:%3)

en: Unable to load accounts:
ru: Невозможно загрузить счета:

en: Unable to load data, because no contact has been associated with the owner of the standard address book.
ru: Невозможно загрузить данные, поскольку в адресной книге ни один контакт не назначен как владелец.

en: Unable to load schedule details
ru: Невозможно получить данные для платежа

en: Unable to map account to online account: %1
ru: Невозможно осуществить привязку к онлайновому счёту: %1

en: Unable to match all splits (%1)
ru: Невозможно привязать все разделённые операции (%1)

en: Unable to match the selected transactions
ru: Невозможно связать выбранные операции

en: Unable to modify account '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно изменить счёт «%1»: %2

en: Unable to modify budget
ru: Невозможно изменить бюджет

en: Unable to modify budget: %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно изменить бюджет: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to modify payee
ru: Невозможно изменить данные контрагента

en: Unable to modify scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно изменить запланированную операцию «%1»

en: Unable to modify tag
ru: Невозможно изменить метку

en: Unable to modify transaction: %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно изменить операцию: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to open database.
    You must use an SQL CREATE DATABASE statement before creating the tables.
    Click Help for more information.
ru: Невозможно открыть базу данных.
    Вы должны сначала выполнить команду SQL «CREATE DATABASE имя_базы» перед созданием таблиц.
    Нажмите кнопку «Справка» для получения дополнительной информации.

en: Unable to open file '%1' for writing
ru: Невозможно записать в файл «%1»

en: Unable to open file '%1' for writing.
ru: Невозможно сохранить файл «%1».

en: Unable to parse file
ru: Невозможно обработать файл

en: Unable to reassign payee of transaction/split
ru: Невозможно переназначить контрагента операции

en: Unable to reassign tag of transaction/split
ru: Невозможно переназначить метку

en: Unable to remove budget: %1, thrown in %2:%3
ru: Невозможно удалить бюджет: %1, ошибка в %2:%3

en: Unable to remove payee(s)
ru: Невозможно удалить контрагента

en: Unable to remove scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно удалить график платежей «%1»

en: Unable to remove tag(s)
ru: Невозможно удалить метки

en: Unable to reset budget
ru: Невозможно вернуть прежнюю версию бюджета

en: Unable to setup online parameters for account '%1'
ru: Невозможно установить параметры онлайнового доступа для счёта «%1»

en: Unable to skip scheduled transaction <b>%1</b>.
ru: Пропустить платёж по графику <b>%1</b> нельзя.

en: Unable to store institution: %1
ru: Невозможно сохранить учреждение: %1

en: Unable to store user information: %1
ru: Невозможно сохранить данные владельца: %1

en: Unable to unmap account from online account: %1
ru: Невозможно отменить привязку к онлайновому счёту: %1

en: Unable to unmatch the selected transactions
ru: Невозможно отменить привязку выбранных операций

en: Unable to upload to '%1'
ru: Невозможно разместить «%1»

en: Unable to write changes to '%1'
ru: Невозможно сохранить изменения в «%1»

en: Unassigned
ru: Не назначено

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Uncaught error. Please report the details to the developers
ru: Неизвестная ошибка. Сообщите разработчикам о причине её появления.

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyCsvWriter::write()
ru: Ошибка «%1» в ​​%2 (строка %3) в функции MyMoneyCsvWriter::write()

en: Unexpected exception '%1' thrown in %2, line %3 caught in MyMoneyQifWriter::write()
ru: Ошибка «%1» в %2 (строка %3) при вызове функции MyMoneyQifWriter::write()

en: United Arab Emirates Dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: Unknown
ru: Нет данных

en: Unknown QIF type %1
ru: Неизвестный тип QIF %1

en: Unknown XML tag %1 found in line %2
ru: В строке %2 обнаружен неизвестный тег XML %1

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

[ctx: Unknown account provider]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

[ctx: Unknown account type]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
ru: Неизвестная

en: Unknown command '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
ru: Неизвестная команда «%1» в KReportsView::slotOpenUrl()

[ctx: Unknown creator of the job]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

en: Unknown fix level in input file
ru: Неизвестный номер подверсии формата файла

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
ru: Неизвестная операция

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

en: Unknown payee
ru: Неизвестный контрагент

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
ru: Нет данных

en: Unknown scheduled transaction '%1'
ru: Неизвестная запланированная операция «%1»

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
ru: Неизвестная

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
ru: Нет данных

en: Unknown view '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
ru: Неизвестный вид «%1» в KReportsView::slotOpenUrl()

en: Unmap account...
ru: Убрать связку счёта...

en: Unmounting %1
ru: Отключение %1

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Upd
ru: Обновить

en: Update All
ru: &Обновить все

en: Update Selected
ru: Обновить в&ыбранные

en: Update Stock and Currency Prices
ru: Обновить курсы

en: Update Stock and Currency Prices...
ru: Обновить курсы...

en: Update account...
ru: Обновить счёт...

en: Update all accounts...
ru: Обновить все счета...

en: Update currency
ru: Изменение валюты

[ctx: Update online accounts menu]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: Update payee]
en: Update
ru: Обновить

en: Update price history
ru: Обновить историю курсов

[ctx: Update tag]
en: Update
ru: Обновить

en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

en: Use 'Help' for more information on these options
ru: Используйте справку для получения информации о параметрах

en: Use Enter to move between fields
ru: Перемещение между полями клавишей Enter

en: Use Finance::Quote
ru: Использовать модуль Finance::Quote

en: Use Finance::Quote for share price quotes
ru: Использовать модуль Finance::Quote для получения котировок акций

en: Use GPG encryption
ru: Шифровать содержимое файла ключом GPG

en: Use GPG to encrypt data file
ru: Использовать шифрование GPG

en: Use default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use holiday calendar for region
ru: Использовать выходные дни и праздники региона

en: Use payee field as provided by institution
ru: Использовать поле контрагента, заданное учреждением

en: Use system colors
ru: Использовать стандартные шрифты

en: Use system font
ru: Использовать стандартный шрифт

en: Use system fonts
ru: Использовать стандартные шрифты

en: Use the <i>left</i> and <i>right</i> buttons to add and remove sort options. Use the <i>up</i> and <i>down</i> buttons to modify the sort order. Double-Click a selected entry to toggle the sort order between <i>ascending</i> and <i>descending</i>.
ru: Используйте кнопки со стрелками <i>влево</i> и <i>вправо</i> для добавления и удаления полей сортировки. Кнопки со стрелками <i>вверх</i>и <i>вниз</i> устанавливают приоритет сортировки. Двойной щелчок на поле в списке справа переключает режим сортировки <i>по возрастанию</i> и <i>по убыванию</i>.

en: Use the default category for
    new transactions with this payee
ru: Использовать категорию по умолчанию для
    новых операций с этим контрагентом.

en: Use the following name for the price source.
    (Click Help for further information.)
ru: Название для источника котировок.
    Нажмите кнопку «Справка» для дополнительной информации.

en: Use the ledger lens
ru: Показывать подробности в выделенной строке таблицы

en: Use this button to record this transaction
ru: Сохранить операцию в журнале

en: Use this button to skip this transaction
ru: Пропустить операцию

en: Use this dialog to backup your data. 
    
    Please make sure you have a disk inserted and that the drive is ready. Then choose the mount point from either the Choose button or by entering the path in the available box.
    
    Click OK to perform the backup. If your system does not use an automounter, make sure you mark the checkbox below to "mount this directory before backing up."
ru: В этом окне вы можете сделать резервное копирование ваших данных.
    
    Вставьте диск, укажите точку монтирования вручную или нажмите кнопку «Обзор» для выбора.
    
    После этого нажмите «ОК» для копирования. Если ваша система не поддерживает автоподключение устройств, включите параметр «Подключить диск перед резервным копированием».

en: Use this dialog to enter personal information about yourself.
    
    All information is optional and is provided to personalize
    your KMyMoney file.
ru: Введите здесь информацию о себе.
    
    Все поля необязательны и предназначены для персонализации этого файла KMyMoney.

en: Use this to abort the import. Your financial data will be in the state before you started the QIF import.
ru: Отменить импорт. Ваши данные будут восстановлены в состояние до начала импорта.

en: Use this to accept the modified data.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы принять изменения данных.

en: Use this to add a new account/category to the file
ru: Создать новый счёт или статью

en: Use this to add any additional fees other than principal and interest contained in your periodical payments.
ru: Выплаты, отличные от процентов и погашения основной части долга.

en: Use this to browse to the mount point.
ru: Нажмите эту кнопку для выбора точки монтирования.

en: Use this to clear all splits of this transaction
ru: Удалить все разделы операции

en: Use this to create a new QIF import/export profile
ru: Создать новый профиль импорта и экспорта в формате QIF

en: Use this to create a new account to which the initial payment should be made
ru: Создать новый счёт для зачисления суммы кредита

en: Use this to create a new empty budget.
ru: Создать новый пустой бюджет.

en: Use this to create a new payee.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы добавить нового контрагента.

en: Use this to create a new schedule.
ru: Добавить новый график платежей.

en: Use this to create a new tag.
ru: Добавление новой метки.

en: Use this to delete the selected budget.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы удалить выбранный бюджет.

en: Use this to delete the selected payee. You can also select multiple payees to be deleted.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы удалить выбранных контрагентов.

en: Use this to delete the selected tag.
ru: Удаление новой метки.

en: Use this to discard the modified data.
ru: Не сохранять изменённые данные бюджета.

en: Use this to enter the transaction into the ledger.
ru: Сохранить операцию в журнале

en: Use this to filter out accounts
ru: Показывать только выбранные счета

en: Use this to merge multiple selected payees.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы объединить выбранных контрагентов.

en: Use this to move the selected item down by one position in the list.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы переместить выбранный элемент в списке на одну позицию вниз.

en: Use this to move the selected item up by one position in the list.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы переместить выбранный элемент в списке на одну позицию вверх.

en: Use this to open the new account editor
ru: Добавить новую статью

en: Use this to open the profile editor
ru: Создать новый профиль

en: Use this to schedule the transaction for later entry into the ledger.
ru: Используйте для внесения операции в список операций по графику.

en: Use this to select a filename to export to
ru: Выберите имя файла, в который будут экспортированы данные

en: Use this to skip importing this transaction and proceed with the next one.
ru: Пропустить эту операцию при импорте и перейти к следующей.

en: Use this to start renaming the selected budget.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы переименовать выбранный бюджет.

en: Use this to start renaming the selected payee.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы переименовать выбранного контрагента.

en: Use this to start renaming the selected tag.
ru: Переименование выбранной метки.

en: Use this to start the export operation
ru: Запуск экспорта данных

en: Use this to start the import operation
ru: Начать импорт данных

en: Use this to store the modified data.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы сохранить изменённые данные.

en: Use transaction notes on non-split transactions
ru: Использовать примечания к неразделённым операциям

en: User
ru: Пользователь

en: User defined
ru: Определяется пользователем

en: User identification
ru: Ключ пользователя

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Using the Enter key moves between the fields
ru: Перемещение между полями клавишей Enter

en: Using the ledger lens shows the details for the transaction that has focus in the ledger. Usually, when using the transaction form, only a one line summary is displayed for each transaction as the details are shown in the form.
ru: Если этот параметр включён, при выделении операции в таблице в строке будут показаны дополнительные данные этой операции. Обычно при использовании формы операции для каждой операции показывается только одна строка сведений, а все подробности показываются в форме.

en: Uzbekistani Sum
ru: Узбекский сум

en: VAT account
ru: Счёт, облагаемый НДС

en: VAT category
ru: Статья списания НДС

en: VAT details
ru: Налог на добавленную стоимость

en: VAT percentage
ru: Процент НДС

en: Valid from:
ru: Действительно с:

en: Valid transaction
ru: Правильная операция

en: Validity
ru: Правильность

en: Value
ru: Значение

en: Value with missing conversion rate
ru: Суммы без курсов конвертации

en: Vanuatu Vatu
ru: Вату Вануату

en: Variable interest rate
ru: Переменная процентная ставка

en: Venezuelan Bolivar
ru: Венесуэльский боливар

en: Verify Import
ru: Проверка импорта

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

en: View back
ru: Назад

en: View forward
ru: Вперёд

en: Viewing personal data...
ru: Показ данных владельца...

en: Views
ru: Разделы

en: Visit our website
ru: Посетить сайт KMyMoney (на английском языке)

en: Void mark
ru: Метка VOID

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ %1

[ctx: Warning message box]
en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: Filtering by Category will exclude all transfers from the results.
ru: Внимание! При фильтрации по статье все переводы будут скрыты из операций.

en: We are pleased to announce a major step forward for what has been described as "the BEST personal finance manager for FREE users".
ru: Команда разработчиков KMyMoney рада сообщить о сделанном большом шаге к цели под названием «лучшая программа учёта личных финансов для свободных людей».

en: Week
ru: Неделя

en: Week %1
ru: Неделя %1

en: Week %1 for year %2.
ru: Неделя %1 %2 года.

en: Week XX
ru: Неделя XX

en: Week of %1
ru: Неделя с %1

en: Weeks
ru: Недели

en: Weighted Moving Average
ru: Взвешенная скользящая средняя

en: Welcome to KMyMoney
ru: Добро пожаловать в KMyMoney

en: Welcome to KMyMoney!
ru: Добро пожаловать в KMyMoney!

en: Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
    
    Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Disagio) are not considered as payments in this context.
ru: Вы уже вводили информацию о выплатах по этому кредиту в KMyMoney?
    
    Примечание: комиссия банка за выдачу кредита здесь выплатами не считается.

en: What is the type of the loan?
ru: Какой тип займа используется?

en: What's new in KMyMoney %1
ru: Новое в KMyMoney %1

en: What's new in this version
ru: Изменения в этой версии

en: What's new in this version:
ru: Новые возможности этой версии:

en: When should the changes become active?
ru: Когда ввести изменения в силу?

en: When the payment is due.
ru: По дате выплаты

en: When the payment is received.
ru: По получении выплаты

en: Whenever a new payee is detected during import of a statement, the user will be asked to assign a default category for this user when this option is selected.
ru: При обнаружении нового контрагента при импорте выписки появится диалог выбора статьи по умолчанию для него.

en: Whenever the current data is saved into a local file, KMyMoney keeps the selected number of previous states of the file.
    
    Set it to 0 to turn the feature off.
ru: При каждом сохранении данных в локальный файл KMyMoney оставляет заданное число предыдущих состояний этого файла.
    
    При значении, равном 0, эта функция отключается.

en: Which payments do you want to record?
ru: Какие выплаты вы хотите ввести?

en: Who is the payee/payer of the loan?
ru: Кто является заёмщиком или плательщиком по кредиту?

en: With previously most often used transaction for the payee
ru: Данными наиболее частых операций с этим контрагентом

en: Write check
ru: чек

en: Writing %1
ru: Запись в %1

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
ru: Файлы XML

en: Year
ru: Год

en: Year to date
ru: С начала года

en: Year to month
ru: С начала года до начала месяца

en: Yearly Budget
ru: Бюджет по годам

en: Yearly Budgeted vs Actual Graph
ru: График исполнения бюджета по годам

en: Yearly Budgeted vs. Actual
ru: Запланированные и действительные суммы по годам

en: Years
ru: Годы

en: Yes, payments were made.
ru: Да, выплаты совершались.

en: Yes, record all payments.
ru: Да

en: Yes, remind me when the payment is due
ru: Да. И напоминать мне о приближении срока платежа

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Yield
ru: Выплата купонного дохода

en: You are about to delete all splits of this transaction. Do you really want to continue?
ru: Удалить все разделы операции?

en: You are about to delete the selected split. Do you really want to continue?
ru: Удалить выделенные операции?

en: You are about to finish the reconciliation of this account with a difference between your bank statement and the transactions marked as cleared.
    Are you sure you want to finish the reconciliation?
ru: Будет закончена сверка операций по счёту и операции по выписке. Все отличающиеся операции будут отмечены как проверенные, а совпадающие — как сверенные. Закончить сверку операций?

en: You can change the configuration options at any time using the configuration dialog. Just select the <b>Configure KMyMoney...</b> option in the <b>Settings</b> menu.
ru: Вы можете настроить программу в любое время, вызвав диалог настройки в меню <b>Настройка</b> -> <b>Настроить KMyMoney ...</b>.

en: You can enter the IBAN (International Bank Account Number) into this field if you know it. Usually, people at your institution can tell you the number or it is printed on your statements.
    
    See also http://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number for more information.
    
    KMyMoney keeps this field only for documentation purposes and does not use it otherwise.
ru: Вы можете указать международный номер банковского счёта (IBAN) в этом поле если знаете его. Этот номер можно обычно найти в выписках или спросить в финансовом учреждении.
    
    Подробную информацию по этой теме вы можете найти на http://ru.wikipedia.org/wiki/IBAN.
    
    Этот номер будет сохранён только для сведений и не будет использоваться ни в каких операциях.

en: You cannot import GnuCash data into an existing file. Do you wish to save this file?
ru: Сохранить файл перед импортом данных из GnuCash?

en: You have closed this account. It remains in the system because you have transactions which still refer to it, but it is not shown in the views. You can make it visible again by going to the View menu and selecting <b>Show all accounts</b> or by deselecting the <b>Do not show closed accounts</b> setting.
ru: Вы закрыли счёт. Операции по нему остаются в базе данных, однако данные по нему не показываются в формах. Вы можете сделать видимыми закрытые счета, выбрав в меню «Вид» пункт <b>Показать все счета</b> или <b>Не показывать закрытые счета</b>.

en: You have entered a scheduled transaction date of <b>%1</b>.  Because the scheduled transaction was last paid on <b>%2</b>, KMyMoney will automatically adjust the scheduled transaction date to the next date unless the last payment date is reset.  Do you want to reset the last payment date?
ru: Вы указали дату платежа <b>%1</b>. Последний платёж по этому графику был <b>%2</b>. Дата платежа по графику будет автоматически скорректирована, если не будет сброшен последний платёж. Сбросить последний платёж?

en: You have entered budget values using a different base which would result in a monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
ru: Вы указали значения для бюджета, используя другую базу. В месячном бюджете это будет учтено как <b>%1</b>. Использовать это значение для заполнения месячного бюджета?

en: You have entered budget values using a different base which would result in a yearly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
ru: Вы указали значения для бюджета, используя другую базу. В годовом бюджете это будет учтено как <b>%1</b>. Использовать это значение для заполнения месячного бюджета?

en: You have entered budget values using a different base which would result in an individual monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budgets?
ru: Вы указали значения для бюджета, используя другую базу. В индивидуальном месячном бюджете это будет учтено как <b>%1</b>. Использовать это значение для заполнения месячного бюджета?

en: You have entered mis-matching information. Please backup to the appropriate page and update your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
ru: Вы ввели ошибочные данные: оставьте один параметр пустым

en: You have entered mis-matching information. Please modify your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
ru: Вы ввели ошибочные данные: измените числа или оставьте один параметр пустым для его автоматического расчёта

en: You have not specified a name.
    Please fill in this field.
ru: Вы не указали название.
    Заполните это поле.

en: You have previously postponed the reconciliation of this account. If you have entered charges or interests the last time you started reconciling this account you can modify these in the ledger later on.
    
    It is important, that you continue with the same statement you used when you postponed the reconciliation.
    
    All information you have entered into this wizard will be shown and all transactions that you already cleared are marked with a 'C'.
ru: Вы открыли окно сверки. Введённые здесь данные можно изменить позднее.
    
    Все проверенные операции будут отмечены в списке буквой «П».

en: You have selected to record only payments from the beginning of this year. Since prior transactions will not be recorded, you need to supply the balance of the loan on January 1st of this year.
ru: Вы выбрали ввод выплат только с начала этого года. Так как предыдущие выплаты не будут вводиться, вам необходимо указать остаток по кредитному счёту на 1 января этого года.

en: You have selected to suppress the display of unused categories in the KMyMoney configuration dialog. The category you just created will therefore only be shown if it is used. Otherwise, it will be hidden in the accounts/categories view.
ru: Вы отменили показ неиспользуемых статей в диалоге настройки KMyMoney. Созданная статья будет показана в списках только если она будет использована хотя бы в одной операции.

en: You have started KMyMoney for the first time on this computer. Before this program can help you to manage your finances, it needs to collect some data from you.<p>
    
    On the next few pages you will be guided through the steps necessary to setup the program. This will happen only once.
ru: На этом компьютере вы запускаете KMyMoney впервые. Чтобы вы могли использовать эту программу для управления своими финансами, ей необходимо получить от вас некоторые данные.<p>
    
    На следующих страницах вы пройдёте все этапы настройки, необходимые для запуска программы. Это потребуется сделать только один раз.

en: You must first select a KMyMoney file before you can import a statement.
ru: Вы должны выбрать файл KMyMoney для импорта выписки.

en: You must select an account, create a new one, or press the <b>Abort</b> button.
ru: Вы должны выбрать существующий счёт, создать новый или нажать кнопку <b>Отменить</b>.

en: You must select or create a category.
ru: Выберите или создайте статью.

en: You must select or create an account.
ru: Выберите или создайте счёт.

en: You need to assign a category to this split before it can be entered.
ru: Необходимо указать статью затрат в разделённой операции.

en: You selected to extract the payee from the memo field but did not supply a regular expression for payee and memo extraction. The option will not be activated.
ru: Вы указали, что имя контрагента будет извлечено из поля комментария, но не задали регулярное выражение для извлечения имени. Эта функция не будет работать.

en: You selected, that payments have already been made towards this loan. This requires you to enter the loan amount exactly as found on your last statement.
ru: По этому кредиту были выплаты. Вам необходимо ввести оставшуюся часть выплат по кредиту которая указана в последней выписке.

en: You try to map a brokerage account to an online account. This is usually not advisable. In general, the investment account should be mapped to the online account. Please cancel if you intended to map the investment account, continue otherwise
ru: Вы пытаетесь привязать счёт комиссии брокеру к онлайновому счёту. Это не рекомендуется делать. Обычно к онлайновому счёту привязывается инвестиционный счёт. Отмените, если намереваетесь привязать инвестиционный счёт, или продолжите.

en: Your Financial Summary
ru: Сводка финансового состояния

en: Your bank returned warnings when signing on
ru: Банк выдал предупреждения при подключении

en: Your budgets
ru: Бюджеты

en: Your entry:
ru: Введённая операция:

en: Your fiscal year starts on
ru: Финансовый год начинается

en: Your key
ru: Ключ

en: Your main currency seems to be %1 (%2); do you want to set this as your base currency?
ru: Основная валюта определена как %1 (%2). Установить эту валюту как основную в вашем файле?

en: Your name:
ru: Ваше имя:

en: Your payees
ru: Ваши контрагенты

en: Your previous selection was "%1". If you select another option, KMyMoney will dismiss the changes you have just entered. Do you wish to proceed?
ru: Ранее вы указывали «%1». Если выберите иное, сделанные изменения будут утеряны. Продолжить?

en: Your tags
ru: Метки

en: Zambian Kwacha
ru: Замбийская квача

en: Zimbabwe Dollar
ru: Доллар Зимбабве

en: Zip code
ru: Почтовый индекс

en: [Empty Payee]
ru: [Контрагент не указан]

en: [No Tag]
ru: [Без метки]

en: [Split Transaction]
ru: [Разделённая операция]

en: _Dividend
ru: _Дивиденды

en: _Fees
ru: _Комиссия

[ctx: abbreviation of 'day', 'month', 'year',]
en: d m y
ru: д м г

[ctx: abbreviation of 'month', 'day', 'year',]
en: m d y
ru: м д г

[ctx: abbreviation of 'year', 'month', 'day'.]
en: y m d
ru: г м д

en: account
ru: счёт

[ctx: account name]
en: Name:
ru: Название:

en: additional names for asset account
ru: дополнительные названия счёта активов

en: additional names for cash account
ru: дополнительные названия счёта учёта наличных

en: additional names for checking account
ru: дополнительные названия счёта пластиковой карты

en: additional names for credit card account
ru: дополнительные названия счёта кредитной карты

en: additional names for invoice accounts
ru: дополнительные названия счетов учёта счетов-фактур

en: additional names for opening balance payee
ru: дополнительные названия контрагента входящего остатка

en: apostrophe (')
ru: апостроф (')

en: borrowed
ru: одолжено

en: calculate
ru: расчёт

en: category
ru: статья

en: colon (:)
ru: двоеточие (:)

[ctx: column containing investment type/action field]
en: Type/Action
ru: Тип/действие

[ctx: column containing number field]
en: Number
ru: Номер

[ctx: column containing payee or description field]
en: Payee/Description
ru: Контрагент/описание

[ctx: column for monetary value]
en: Amount
ru: Сумма

en: columns starting at column
ru: столбцов, начиная со столбца

en: comma (,)
ru: запятая (,)

[ctx: create new institution]
en: New...
ru: Создать...

[ctx: date format to use]
en: Date format
ru: Формат даты

[ctx: default price mode]
en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: default style sheet
ru: таблица стилей по умолчанию

[ctx: description of investment activity]
en: Add Shares
ru: Увеличение числа акций

[ctx: description of investment activity]
en: Buy Shares
ru: Покупка акций

[ctx: description of investment activity]
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: description of investment activity]
en: Reinvest Dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

[ctx: description of investment activity]
en: Remove Shares
ru: Уменьшение числа акций

[ctx: description of investment activity]
en: Sell Shares
ru: Продажа акций

en: digits
ru: знаков после запятой

en: do not globally catch uncaught exceptions
ru: не перехватывать глобально необработанные исключения

en: do not open last used file
ru: не открывать последний файл

en: dot (.)
ru: точка (.)

en: dump the names of all defined KAction objects to stdout and quit
ru: вывести имена всех объектов KAction на стандартный поток вывода и завершить работу

en: enable performance timers
ru: разрешить таймеры производительности

en: file to open
ru: открыть файл

[ctx: from (amount)]
en: from
ru: от

[ctx: from (number)]
en: from
ru: от

[ctx: header of the budget name column]
en: Name
ru: Название

en: iCalendar file
ru: Файл iCalendar

en: in reverse order.
ru: в обратном порядке

[ctx: institution name column]
en: Name:
ru: Название:

en: interest rate
ru: процентная ставка

en: it is empty
ru: пуст

en: it is not a plain file
ru: не текстовый файл

en: it is not readable
ru: недоступен для чтения

[ctx: label for status combo]
en: Stat&us
ru: Состояние

en: language to be used
ru: использовать язык

en: lend
ru: отдано взаймы

[ctx: location of amount column]
en: Amount
ru: Сумма

en: maximum number of items in diagram legends
ru: максимальное количество рядов в легенде

en: method
ru: Метод:

en: minutes
ru: мин.

en: n of n
ru: n из n

[ctx: name of the security]
en: Name
ru: Название

en: not assigned
ru: не определено

en: on due date
ru: по дате

en: on reception
ru: по получению

en: one month | %1 months
ru[0]: %1 месяц
ru[1]: %1 месяца
ru[2]: %1 месяцев
ru[3]: месяц

en: one payment | %1 payments
ru[0]: %1 платёж
ru[1]: %1 платежа
ru[2]: %1 платежей
ru[3]: платёж

en: one year | %1 years
ru[0]: %1 год
ru[1]: %1 года
ru[2]: %1 лет
ru[3]: год

en: principal and interest
ru: основная сумма долга с процентами

en: quote (")
ru: кавычки (")

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
ru: (без имени)

en: rows starting at row
ru: строк, начиная со строки

[ctx: select if fee is a percentage (not value)]
en: Fee is  Percentage
ru: Комиссия — процент

en: semiColon (;)
ru: точка с запятой (;)

en: tab (\t)
ru: табуляция (\t)

en: term
ru: срок

en: text
ru: текст

[ctx: the number of the column containing error]
en: Type/action column
ru: столбец «Тип/действие»

[ctx: to (amount)]
en: to
ru: до

[ctx: to (number)]
en: to
ru: до

en: turn on program traces
ru: включить отладку программы

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
ru: Гистограмма

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
ru: График

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
ru: Круговая

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
ru: Кольцевая

[ctx: type of graphic chart]
en: Stacked Bar
ru: Линейчатая

[ctx: verb, Select column containing date field]
en: Select column containing date field
ru: Выберите столбец, содержащий дату

en: when the payment is due
ru: По дате выплаты

en: when the payment is received
ru: По получении выплаты

en: will be calculated
ru: будет рассчитано

[ctx: x transactions have been added]
en:     %1 added |     %1 added
ru[0]:     добавлено: %1
ru[1]:     добавлено: %1
ru[2]:     добавлено: %1
ru[3]:     добавлено: %1

[ctx: x transactions have been created]
en:     %1 created |     %1 created
ru[0]:     новых: %1
ru[1]:     новых: %1
ru[2]:     новых: %1
ru[3]:     новых: %1
