kdelibs4support - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (2342 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
sr@ijekavianlatin: 
        Priključak <resource>%1</resource> je automatski uključen zbog zavisnosti priključka <resource>%2</resource> od njega

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
sr@ijekavianlatin: 
        Priključak <resource>%1</resource> je automatski isključen zbog svoje zavisnosti od priključka <resource>%2</resource>

en: 
    %1 options:
sr@ijekavianlatin: 
    Opcije za %1:
    |/|
    Opcije $[gen %1]:

en: 
    Arguments:
sr@ijekavianlatin: 
    Argumenti:

en: 
    Generic options:
sr@ijekavianlatin: 
    Generičke opcije:

en: 
    Options:
sr@ijekavianlatin: 
    Opcije:

en: 
    Please correct.
sr@ijekavianlatin: 
    Ispravite ovo.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
sr@ijekavianlatin:    <a href="%1">[svojstva]</a>

en:  (In new window)
sr@ijekavianlatin:  (u novom prozoru)

en:  (In other frame)
sr@ijekavianlatin:  (u drugom okviru)

en:  - Subject:
sr@ijekavianlatin:  - Tema:

en:  Stalled
sr@ijekavianlatin:  zastoj

en: %1 &Handbook
sr@ijekavianlatin: &Priručnik za %1|/|&Priručnik za $[aku %1]

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2 — %3×%4 piksela)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
sr@ijekavianlatin: %1 (%2×%3 piksela)

en: %1 (Link)
sr@ijekavianlatin: %1 (veza)

en: %1 - %2x%3 Pixels
sr@ijekavianlatin: %1 — %2×%3 piksela

en: %1 - unknown type
sr@ijekavianlatin: %1 - nepoznat tip

en: %1 - unknown type of userpath
sr@ijekavianlatin: %1 - nepoznat tip korisničke putanje

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
sr@ijekavianlatin[0]: Učitana %1 slika od %2.
sr@ijekavianlatin[1]: Učitane %1 slike od %2.
sr@ijekavianlatin[2]: Učitano %1 slika od %2.
sr@ijekavianlatin[3]: Učitana %1 slika od %2.

en: %1 file | %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: %1 fajl
sr@ijekavianlatin[1]: %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: jedan fajl

en: %1 folder | %1 folders
sr@ijekavianlatin[0]: %1 fascikla
sr@ijekavianlatin[1]: %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: jedna fascikla

en: %1 is already assigned to %2
sr@ijekavianlatin: %1 je već dodijeljeno za %2|/|%1 je već dodijeljeno $[dat %2]

en: %1 is not a function and cannot be called.
sr@ijekavianlatin: <icode>%1</icode> nije funkcija i ne može se pozvati.

en: %1 is not an Object type
sr@ijekavianlatin: <icode>%1</icode> nije objektnog tipa

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
sr@ijekavianlatin[0]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je sa sljedećim prečicama.
    Želite li da dodijelite praznu prečicu ovim radnjama?
    %3
sr@ijekavianlatin[1]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je sa sljedećim prečicama.
    Želite li da dodijelite praznu prečicu ovim radnjama?
    %3
sr@ijekavianlatin[2]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je sa sljedećim prečicama.
    Želite li da dodijelite praznu prečicu ovim radnjama?
    %3
sr@ijekavianlatin[3]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je sa sljedećom prečicom.
    Želite li da dodijelite praznu prečicu ovoj radnji?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
sr@ijekavianlatin[0]: Sukob prečica
sr@ijekavianlatin[1]: Sukob prečica
sr@ijekavianlatin[2]: Sukob prečica
sr@ijekavianlatin[3]: Sukob prečice

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
sr@ijekavianlatin[0]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je s narednim kombinacijama tastera:
sr@ijekavianlatin[1]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je s narednim kombinacijama tastera:
sr@ijekavianlatin[2]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je s narednim kombinacijama tastera:
sr@ijekavianlatin[3]: Prečica <shortcut>%2</shortcut> u sukobu je s narednom kombinacijom tastera:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
sr@ijekavianlatin[0]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sljedeće lokacije fajlova:
    %2
sr@ijekavianlatin[1]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sljedeće lokacije fajlova:
    %2
sr@ijekavianlatin[2]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitane su sljedeće lokacije fajlova:
    %2
sr@ijekavianlatin[3]: Ne mogu da pročitam niske X11 RGB boja. Ispitana je sljedeća lokacija fajlova:
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
sr@ijekavianlatin[0]: Sukob sa registrovanim globalnim prečicama
sr@ijekavianlatin[1]: Sukob sa registrovanim globalnim prečicama
sr@ijekavianlatin[2]: Sukob sa registrovanim globalnim prečicama
sr@ijekavianlatin[3]: Sukob sa registrovanom globalnom prečicom

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
sr@ijekavianlatin[0]: %1 priključak automatski dodat usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 priključka automatski dodata usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 priključaka automatski dodato usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[3]: Jedan priključak automatski dodat usljed zavisnosti priključaka

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
sr@ijekavianlatin[0]: %1 priključak automatski uklonjen usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 priključka automatski uklonjena usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 priključaka automatski uklonjeno usljed zavisnosti priključaka
sr@ijekavianlatin[3]: Jedan priključak automatski uklonjen usljed zavisnosti priključaka

en: %1% of %2
sr@ijekavianlatin: %1% od %2

en: %1/s (done)
sr@ijekavianlatin: %1/s (gotovo)

en: %2 (%1 K)
sr@ijekavianlatin: %2 (%1 kB)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
sr@ijekavianlatin[0]: %2 (%1 bajt)
sr@ijekavianlatin[1]: %2 (%1 bajta)
sr@ijekavianlatin[2]: %2 (%1 bajtova)
sr@ijekavianlatin[3]: %2 (%1 bajt)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: %2 / %1 fajla
sr@ijekavianlatin[1]: %2 / %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: %2 / %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: %2 / %1 fajla

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
sr@ijekavianlatin[0]: %2 / %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[1]: %2 / %1 fascikle
sr@ijekavianlatin[2]: %2 / %1 fascikli
sr@ijekavianlatin[3]: %2 / %1 fascikle

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
sr@ijekavianlatin[0]: %2 od %3 dovršeno
sr@ijekavianlatin[1]: %2 od %3 dovršeno
sr@ijekavianlatin[2]: %2 od %3 dovršeno
sr@ijekavianlatin[3]: %2 od %3 dovršeno

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: %2% od %1 fajla
sr@ijekavianlatin[1]: %2% od %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: %2% od %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: %2% od %1 fajla

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
sr@ijekavianlatin[0]: %2/s (još %3)
sr@ijekavianlatin[1]: %2/s (još %3)
sr@ijekavianlatin[2]: %2/s (još %3)
sr@ijekavianlatin[3]: %2/s (još %3)

en: &About
sr@ijekavianlatin: &O programu

en: &About %1
sr@ijekavianlatin: &O %1|/|&O $[dat %1]

en: &Actual Size
sr@ijekavianlatin: &Stvarna veličina

en: &Add
sr@ijekavianlatin: &Dodaj

en: &Add Bookmark
sr@ijekavianlatin: &Dodaj obilježivač

en: &Add to Custom Colors
sr@ijekavianlatin: &Dodaj u posebne boje

en: &Allow storing passwords for this site
sr@ijekavianlatin: &Dozvoli skladištenje lozinki za ovaj sajt

en: &Apply
sr@ijekavianlatin: &Primijeni

en: &Automatic spell checking enabled by default
sr@ijekavianlatin: &Automatska provjera pravopisa podrazumijevano uključena

en: &Available:
sr@ijekavianlatin: &Dostupno:

en: &Back
sr@ijekavianlatin: Na&zad

en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: &Break at Next Statement
sr@ijekavianlatin: &Prelom na sljedećem iskazu

en: &Cancel
sr@ijekavianlatin: &Odustani

en: &Close
sr@ijekavianlatin: &Zatvori

en: &Close Document
sr@ijekavianlatin: &Zatvori dokument

en: &Close Wallet
sr@ijekavianlatin: &Zatvori novčanik

en: &Close Window
sr@ijekavianlatin: &Zatvori prozor

en: &Configure %1...
sr@ijekavianlatin: &Podesi %1...|/|&Podesi $[aku %1]...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
sr@ijekavianlatin: Podesi politiku &otvaranja novih prozora JavaScriptom...

en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

en: &Copy Email Address
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj adresu e‑pošte

en: &Copy Full Text
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj cio tekst

en: &Copy Link Address
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj adresu veze

en: &Copy Text
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj tekst

en: &Debug
sr@ijekavianlatin: &Ispravljanje

en: &Defaults
sr@ijekavianlatin: &Podrazumijevano

en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

en: &Details
sr@ijekavianlatin: &Detalji

en: &Disable Error Reporting
sr@ijekavianlatin: &Isključi prijavljivanje grešaka

en: &Discard
sr@ijekavianlatin: &Odbaci

en: &Do Not Save
sr@ijekavianlatin: &Nemoj da sačuvaš

en: &Do not show this message again
sr@ijekavianlatin: &Ne prikazuj više ovu poruku

en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

en: &Edit Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: &Uredi obilježivače...

en: &Edit...
sr@ijekavianlatin: &Uredi...

en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

en: &Find
sr@ijekavianlatin: &Nađi

en: &Find in Frame...
sr@ijekavianlatin: &Nađi u okviru...

en: &Find...
sr@ijekavianlatin: &Nađi...

en: &Finished
sr@ijekavianlatin: &Gotovo

en: &First Page
sr@ijekavianlatin: &Prva stranica

en: &Fit to Page
sr@ijekavianlatin: &Uklopi u stranicu

en: &Forward
sr@ijekavianlatin: &Naprijed

en: &Game
sr@ijekavianlatin: &Igra

en: &Go
sr@ijekavianlatin: &Kretanje

en: &Go To...
sr@ijekavianlatin: &Idi na...

en: &Go to Line...
sr@ijekavianlatin: Idi na &red...

en: &Go to Page...
sr@ijekavianlatin: Idi na &stranicu...

en: &Grant All
sr@ijekavianlatin: &Daj sve

en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

en: &Hide Errors
sr@ijekavianlatin: &Sakrij greške

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
sr@ijekavianlatin: &Sakrij tekst kada na traci alatki stoji pored ikonica

en: &Ignore
sr@ijekavianlatin: &Ignoriši

en: &Join KDE
sr@ijekavianlatin: Pri&družite se KDE‑u

en: &Keep password
sr@ijekavianlatin: &Upamti lozinku

en: &Keep this window open after transfer is complete
sr@ijekavianlatin: &Zadrži ovaj prozor otvoren pošto se prenos okonča

en: &Language:
sr@ijekavianlatin: &Jezik:

en: &Last Page
sr@ijekavianlatin: Poslje&dnja stranica

en: &Launch Bug Report Wizard
sr@ijekavianlatin: &Pokreni čarobnjak za prijavu grešaka

en: &License Agreement
sr@ijekavianlatin: &Licenca

en: &Mail...
sr@ijekavianlatin: &Poštom...

en: &Minimize
sr@ijekavianlatin: &Minimizuj

en: &New
sr@ijekavianlatin: &Novo

en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

en: &Next Page
sr@ijekavianlatin: &Sljedeća stranica

en: &No
sr@ijekavianlatin: &Ne

en: &OK
sr@ijekavianlatin: &U redu

en: &Open...
sr@ijekavianlatin: &Otvori...

en: &Order by:
sr@ijekavianlatin: &Poređaj prema:

en: &Overwrite
sr@ijekavianlatin: &Prebriši

en: &Password:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

en: &Paste
sr@ijekavianlatin: &Nalijepi

en: &Pause
sr@ijekavianlatin: &Pauziraj

en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodno

en: &Previous Page
sr@ijekavianlatin: &Prethodna stranica

en: &Print...
sr@ijekavianlatin: &Štampaj...

en: &Prompt on replace
sr@ijekavianlatin: U&pit prilikom zamjene

en: &Quit
sr@ijekavianlatin: &Napusti

en: &Redisplay
sr@ijekavianlatin: Pri&kaži ponovo

en: &Redo
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

en: &Redo: %1
sr@ijekavianlatin: &Ponovi: %1|/|&Ponovi: $[nom %1]

en: &Reject All
sr@ijekavianlatin: &Odbaci sve

en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

en: &Replace
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni

en: &Replace...
sr@ijekavianlatin: &Zamijeni...

en: &Report Bug...
sr@ijekavianlatin: Prijavi &grešku...

en: &Report Bugs or Wishes
sr@ijekavianlatin: Prijavite &greške ili želje

en: &Reset
sr@ijekavianlatin: &Resetuj

en: &Restore
sr@ijekavianlatin: &Obnovi

en: &Resume
sr@ijekavianlatin: &Nastavi

en: &Rotate Clockwise
sr@ijekavianlatin: Okreni &u smjeru kazaljke na satu

en: &Save
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj

en: &Save Link As...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj vezu kao...

en: &Save Settings
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj postavke

en: &Search
sr@ijekavianlatin: &Traži

en: &Selected text
sr@ijekavianlatin: Označeni t&ekst

en: &Selected:
sr@ijekavianlatin: &Izabrano:

en: &Send
sr@ijekavianlatin: &Pošalji

en: &Send Email
sr@ijekavianlatin: Pošalji &e‑poštu

en: &Send File | &Send Files
sr@ijekavianlatin[0]: &Pošalji fajlove
sr@ijekavianlatin[1]: &Pošalji fajlove
sr@ijekavianlatin[2]: &Pošalji fajlove
sr@ijekavianlatin[3]: &Pošalji fajl

en: &Send Unencrypted
sr@ijekavianlatin: Pošalji &nešifrovano

en: &Settings
sr@ijekavianlatin: P&odešavanje

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
sr@ijekavianlatin[0]: Prikaži %1 blokirani iskačući prozor
sr@ijekavianlatin[1]: Prikaži %1 blokirana iskačuća prozora
sr@ijekavianlatin[2]: Prikaži %1 blokiranih iskačućih prozora
sr@ijekavianlatin[3]: Prikaži &blokirani iskačući prozor

en: &Show tips on startup
sr@ijekavianlatin: &Savjeti po prijavljivanju

en: &Skip
sr@ijekavianlatin: &Preskoči

en: &Source:
sr@ijekavianlatin: &Izvor:

en: &Spelling...
sr@ijekavianlatin: &Pravopis...

en: &Stop Script
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi skriptu

en: &Store
sr@ijekavianlatin: &Skladišti

en: &Submit Anyway
sr@ijekavianlatin: &Svejedno predaj

en: &Support KDE
sr@ijekavianlatin: &Podržite KDE

en: &Text to find:
sr@ijekavianlatin: Tekst za &traženje:

en: &Thanks To
sr@ijekavianlatin: &Zahvalnice

en: &Toolbar:
sr@ijekavianlatin: &Traka alatki:

en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke

en: &Try
sr@ijekavianlatin: &Isprobaj

en: &Undo
sr@ijekavianlatin: &Opozovi

en: &Undo: %1
sr@ijekavianlatin: &Opozovi: %1|/|&Opozovi: $[nom %1]

en: &Up
sr@ijekavianlatin: &Gore

en: &Verify:
sr@ijekavianlatin: Pro&vjeri:

en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

en: &Whole words only
sr@ijekavianlatin: Samo &cijele riječi

en: &Yes
sr@ijekavianlatin: &Da

en: &Zoom...
sr@ijekavianlatin: U&veličaj...

en: '%1' is not a valid QLayout.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije ispravan <icode>QLayout</icode>.

en: '%1' is not a valid QWidget.
sr@ijekavianlatin: <icode>%1</icode> nije ispravan <icode>QWidget</icode>.

en: 'ai_family' not supported
sr@ijekavianlatin: <icode>ai_family</icode> nije podržan

en: 'ai_socktype' not supported
sr@ijekavianlatin: <icode>ai_socktype</icode> nije podržano

en: (C) 2000 Stephan Kulow
sr@ijekavianlatin: © 2000, Štefan Kulov

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
sr@ijekavianlatin: © 2004-2005, Jan Rejnhart Gejzer

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
sr@ijekavianlatin: © 2005, Jerun Vajnhaut

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
sr@ijekavianlatin: © 2005-2006, autori KJSEmbeda

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
sr@ijekavianlatin: © 2006, Sebastijan Sauer

en: (No logo available)
sr@ijekavianlatin: (nema logotipa)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
sr@ijekavianlatin: © 1999–2002 programeri KDE‑a

en: (c) 2001, Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: © 2001, Valdo Bastijan

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
sr@ijekavianlatin: © 2006–2009, Sebastijan Trig

en: --- separator ---
sr@ijekavianlatin: --- razdvajač ---

en: -default-
sr@ijekavianlatin: -podrazumijevana-

en: -unnamed-
sr@ijekavianlatin: -neimenovana-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
sr@ijekavianlatin: ... <b>pogrešno napisana</b> riječ prikazana u kontekstu ...

en: 1 download | %1 downloads
sr@ijekavianlatin[0]: %1 preuzimanje
sr@ijekavianlatin[1]: %1 preuzimanja
sr@ijekavianlatin[2]: %1 preuzimanja
sr@ijekavianlatin[3]: 1 preuzimanje

en: 1 match found. | %1 matches found.
sr@ijekavianlatin[0]: Nađeno %1 poklapanje.
sr@ijekavianlatin[1]: Nađena %1 poklapanja.
sr@ijekavianlatin[2]: Nađeno %1 poklapanja.
sr@ijekavianlatin[3]: Nađeno jedno poklapanje.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
sr@ijekavianlatin[0]: Učinjena je %1 zamjena.
sr@ijekavianlatin[1]: Učinjene su %1 zamjene.
sr@ijekavianlatin[2]: Učinjeno je %1 zamjena.
sr@ijekavianlatin[3]: Učinjena je jedna zamjena.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
sr@ijekavianlatin: sistemska greška: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
sr@ijekavianlatin: Nepoznata porodica <numid>%1</numid>

en: << Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: &lt;&lt; Dodaj u rječnik

en: <Low Surrogate>
sr@ijekavianlatin: &lt;niski surogat&gt;

en: <Merge %1>
sr@ijekavianlatin: &lt;stapanje %1&gt;

en: <Merge>
sr@ijekavianlatin: &lt;stapanje&gt;

en: <Non Private Use High Surrogate>
sr@ijekavianlatin: &lt;visoki surogat za javnu upotrebu&gt;

en: <Private Use High Surrogate>
sr@ijekavianlatin: &lt;visoki surogat za privatnu upotrebu&gt;

en: <Private Use>
sr@ijekavianlatin: &lt;privatna upotreba&gt;

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
sr@ijekavianlatin: <a href="http://opendesktop.org">Domaća stranica</a>

en: <b>misspelled</b>
sr@ijekavianlatin: <b>pogrešno napisano</b>

en: <br />Provider: %1
sr@ijekavianlatin: <html><br />Dobavljač: %1</html>

en: <br />Version: %1
sr@ijekavianlatin: <html><br />Verzija: %1</html>

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
sr@ijekavianlatin: <h1>Prikazivač dokumentacije u KJSEmbedu</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Prečice su dodate (tek da znate)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Prečice su izmijenjene</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
sr@ijekavianlatin: <h2>Prečice su uklonjene</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p><b>KDE</b> je svjetska mreža softverskih inženjera, grafičara, pisaca, prevodilaca i organizatora koji su posvećeni razvoju <link url='%1'>slobodnog softvera</link>. Ova zajednica je stvorila stotine slobodnih programa kao dio Razvojne platforme KDE‑a i Softverske distribucije KDE‑a.</p><p>KDE je zajednički poduhvat u kojem ne postoji jedan entitet koji bi upravljao naporima i rezultatima tako da isključuje druge. Svi su dobrodošli da se priključe i doprinesu KDE‑u.</p><p>Posjetite <link url='%2'>%2</link> za detaljnije informacije o zajednici KDE‑a i softveru koji razvijamo.</p></html>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
sr@ijekavianlatin: <html><font size="5">%1</font><br/><b>izdanje %2</b><br/> </html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
sr@ijekavianlatin: <html><font size="5">%1</font><br/><b>izdanje %2</b><br/>pod KDE‑om %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
sr@ijekavianlatin: <html><font size="5">KDE — ka slobodi!</font><br /><b>izdanje platforme %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(još ne znam)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Softver KDE‑a je dostupan besplatno, i to će uvek biti tako, ali se u njegovo stvaranje ulažu sredstva.</p><p>Radi podrške razvoju, zajednica KDE‑a je oformila KDE e.V., neprofitnu organizaciju sa sjedištem u Njemačkoj. KDE e.V. predstavlja zajednicu KDE‑a u pravnim i finansijskim pitanjima. Pogledajte <link url='%1'>%1</link> za informacije o KDE‑u e.V..</p><p>KDE‑u znače raznovrsni vidovi podrške, uključujući i finansijsku. Novčanim sredstvima pokrivamo izdatke nastale tokom doprinošenja, članovima i drugima. Sredstva se takođe koriste za zakonsku zaštitu i organizovanje konferencija i susreta.</p><p>Želimo da vas podstaknemo da podržite KDE novčanom donacijom, na jedan od načina opisanih na <link url='%2'>%2</link>.</p><p>Unaprijed vam se zahvaljujemo na podršci.</p></html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Softver uvijek može biti poboljšan, i tim KDE‑a postojano radi na tome. Ipak, vi — korisnik — morate izvijestiti programere kada nešto ne radi kako je očekivano, ili može biti urađeno na bolji način.</p><p>KDE posjeduje sistem za praćenje grešaka. Posjetite <link url='%1'>%1</link> ili upotrijebite dijalog <interface>Prijavi grešku...</interface> iz menija <interface>Pomoć</interface>, kako biste prijavili uočene probleme.</p><p>Ukoliko imate prijedlog za poboljšanje, takođe možete iskoristiti sistem za praćenje grešaka da registrujete svoju želju. Ne zaboravite da tada ozbiljnost izvještaja postavite na <i>wishlist</i> (spisak želja).</p></html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ne morate biti programer da biste postali član tima. Možete se pridružiti jezičkim timovima koji prevode programska sučelja. Možete crtati grafiku, teme, snimati zvukove, ili pisati dokumentaciju. Na vama je da odlučite!</p><p>Posjetite <link url='%1'>%1</link> za detalje o nekim projektima u kojima možete učestvovati.</p><p>Ako vam je potrebno još informacija ili dokumentacije, posjetite <link url='%2'>%2</link> i pronaći ćete što vas zanima.</p></html>

en: <not assigned>
sr@ijekavianlatin: &lt;nije dodijeljeno&gt;

en: <p>Downloads: %1</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Preuzimanja: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Nema preuzimanja</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Izabrali ste <b>kritičnu</b> ozbiljnost. Imajte na umu da je ova ozbiljnost namijenjena samo za greške koje:</p><ul><li>ruše nasumične programe na sistemu (ili cio sistem)</li><li>izazivaju ozbiljan gubitak podataka</li><li>uvode bezbjednosne propuste u sistem gdje je ovaj program instaliran</li></ul>
    <p>Da li greška koju prijavljujete zaista povlači nešto od gore navedenog? Ako ne, izaberite neku manju ozbiljnost. Hvala.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Izabrali ste <b>visoku</b> ozbiljnost. Imajte na umu da je ova ozbiljnost namijenjena samo za greške koje:</p><ul> <li>čine program uglavnom ili potpuno neupotrebljivim</li><li>izazivaju gubitak podataka</li><li>uvode bezbjednosne propuste dozvoljavajući pristup nalozima korisnika koji koriste ovaj program</li></ul>
    <p>Da li greška koju prijavljujete zaista povlači nešto od gore navedenog? Ako ne, izaberite neku manju ozbiljnost. Hvala.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili sva pojavljivanja nepoznate riječi takvim kakva su.</p>
    <p>Ova radnja je korisna kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da koristite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili ovo pojavljivanje nepoznate riječi takvim kakvo je.</p>
    <p>Ovo je korisno kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da upotrijebite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili sva pojavljivanja nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili ovo pojavljivanje nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ovdje možete vidjeti isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u odgovarajućem kontekstu. Ako vam to ne bude dovoljno da izaberete najbolju zamjenu, možete kliknuti na dokument koji provjeravate, pročitati veći dio teksta i onda se vrati ovdje da nastavite s provjeravanjem.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, pogledajte da li je ponuđena dobra ispravka, i ako jeste, kliknite na nju. Ako nijedna riječ sa spiska ne odgovara kao zamjena, ispravnu riječ možete ručno unijeti u polju iznad.</p>
    <p>Da biste ispravili riječ, kliknite na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, možete je ovdje unijeti ispravno, ili je izabrati sa donjeg spiska.</p>
    <p>Zatim, možete kliknuti na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja iste riječi.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Izaberite jezik dokumenta koji provjeravate.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>
    <p>Otkrivena je nepoznata riječ, a takvom se smatra zato što nije pronađena u rječniku.<br/>
    Kliknite ovdje ako smatrate da nepoznata riječ nije pogrešno napisana i želite da ubuduće izbjegnete upozoravanje na nju. Ako želite da je ostavite takvom kakva je, ali bez dodavanja u rječnik, umjesto toga kliknite na <b>Ignoriši</b> ili <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><b>Greška</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><b>Greška</b>: čvor %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p><strong>„Štampaj zaglavlje“</strong></p><p>Ako je kućica popunjena, štampani HTML dokument će sadržati red zaglavlja na vrhu svake stranice. Ono sadrži tekući datum, URL odštampane stranice i broj stranice.</p><p>Ako je isključeno, štampani HTML dokument neće sadržati zaglavlja.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p><strong>„Štampaj slike“</strong></p><p>Ako kućica popunjena, slike na HTML stranici će se štampati. Štampanje će možda biti duže i koristiće više mastila ili tonera.</p><p>Ako je isključeno, štampaće se samo tekst HTML stranice bez uključenih slika. Štampanje će biti brže i koristiće manje mastila ili tonera.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p><strong>„Naklonjeno štampaču“</strong></p><p>Ako je kućica popunjena, HTML dokument će biti štampan crno‑bijelo, i sve obojene pozadine će biti pretvorene u bijelo. Štampanje će biti brže i koristiće manje mastila ili tonera.</p><p>Ako je isključeno, HTML dokument će biti štampan prema postavkama boja kakvim ih vidite u programu. Ovo može dati dijelove cijele stranice u boji (ili u tonovima sive, ako koristite crno‑bijeli štampač). Štampanje može biti sporije i vjerovatno će koristiti više mastila ili tonera.</p> </qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ili hardver/softver koji modul podešava nije dostupan, ili je administrator isključio modul.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Mogući razlozi:</p><ul><li>Greška prilikom posljednje nadogradnje KDE‑a koja je ostavila nepotreban kontrolni modul.</li><li>Upliću se neki stari kontrolni moduli sa strane.</li></ul><p>Provjerite ove tačke pažljivo i pokušajte da uklonite modul pomenut u tekstu greške. Ako ovo ne uspije, mogli biste da se obratite svom distributeru ili paketaru.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Dijagnoza:<br />Ne mogu da nađem .desktop fajl <filename>%1</filename>.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ova riječ se smatra za „nepoznatu riječ“ zato što se ne poklapa ni sa jednim unosom u rječniku koji se trenutno koristi. Takođe može biti riječ iz stranog jezika.</p>
    <p>Ako rječ nije pogrešno napisana, možete je dodati u rječnik klikom na <b>Dodaj u rječnik</b>. Ako ne želite da dodate nepoznatu riječ u rječnik, ali želite da ostane neizmijenjena, kliknite na <b>Ignoriši</b> ili na <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    <p>Međutim, ako riječ jeste pogrešno napisana, možete pokušati da nađete ispravnu zamjenu u donjem spisku. Ako ne možete da nađete zamjenu, možete unijeti ispravnu riječ u polje ispod, pa kliknuti na <b>Zamijeni</b> ili <b>Zamijeni sve</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Pristup nepouzdanoj stranici ka<br /><b>%1</b><br /> odbijen.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Želite li zaista da napustite <b>%1</b>?</qt>|/|<qt>Želite li zaista da napustite <b>$[aku %1]</b>?</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ne mogu da pokrenem <command>gpg</command> i provjerim ispravnost fajla. Uvjerite se da je <command>gpg</command> instalirana, u suprotnom ovjera preuzetih resursa neće biti moguća.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ne mogu da pokrenem <command>gpg</command> i dobavim dostupne ključeve. Provjerite da li je <command>gpg</command> instalirana, u suprotnom ovjera preuzetih resursa neće biti moguća.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ne mogu da pokrenem <command>gpg</command> i potpišem fajl. Uvjerite se da je <command>gpg</command> instalirana, u suprotnom potpisivanje resursa neće biti moguće.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Želite li da potražite <b>%1</b> na Internetu?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Povećaj font<br /><br />Uvećava font u ovom prozoru. Kliknite i držite pritisnuto dugme miša za meni sa svim dostupnim veličinama fonta.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Unesite lozinku za ključ <b>0x%1</b>, čiji je vlasnik <br/><i>%2&lt;%3&gt;</i>:</qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Potražiti sljedeće pojavljivanje „<b>%1</b>“?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nađi sljedeće<br /><br />Traži sljedeće pojavljivanje teksta koji ste našli pomoću <interface>Traženje teksta</interface>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nađi prethodno<br /><br />Traži prethodno pojavljivanje teksta koji ste našli pomoću <interface>Traženje teksta</interface>.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nađi tekst<br /><br />Prikazuje dijalog pomoću kojeg možete tražiti tekst na prikazanoj stranici.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ako je uključeno, svako pojavljivanje <code><b>\N</b></code>, gdje je <code><b>N</b></code> cio broj, biće zamijenjeno odgovarajućim hvatanjem („zagrađenom podniskom“) iz obrasca.</p><p>Da biste uključili doslovno <code><b>\N</b></code> u zamjenu, dodajte još jedno kontrakroz ispred, ovako: <code><b>\\N</b></code></p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Kada pritisnete dugme <interface>Nađi</interface>, tekst koji ste unijeli iznad biće potražen u dokumentu .</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Kada pritisnete dugme <interface>Zamijeni</interface>, tekst za traženje biće potražen u dokumentu i svako njegovo pojavljivanje biće zamijenjeno tekstom za zamjenu.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nema dostupnih informacija.<br />Navedeni objekat <icode>KAboutData</icode> ne postoji.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nema poklapanja za „<b>%1</b>“.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Štampaj okvir<br /><br />Neke stranice imaju po nekoliko okvira. Da biste štampali samo jedan od njih, kliknite na njega i upotrijebite ovu funkciju.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Smanji font<br /><br />Smanjuje font u ovom prozoru. Kliknite i držite pritisnuto dugme miša za meni sa svim dostupnim veličinama fonta.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Određuje kako Džovi treba da govori kada se događaj primi. Ako izaberete <interface>Izgovori poseban tekst</interface>, unesite taj tekst u polje. U njemu možete koristiti sljedeće smjenjive niske:<dl><dt>%e</dt><dd>naziv događaja</dd><dt>%a</dt><dd>program koji je poslao događaj</dd><dt>%m</dt><dd>poruka koju je poslao program</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Kombinaciju tastera <shortcut>%1</shortcut> već koristi radnja <b>%2</b>.<br/>Izaberite drugu kombinaciju.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Dijagnoza:<br />%1<p>Mogući razlozi:</p><ul><li>Greška prilikom posljednje nadogradnje KDE‑a koja je ostavila nepotreban kontrolni modul.</li><li>Upliću se neki stari kontrolni moduli sa strane.</li></ul><p>Provjerite ove tačke pažljivo i pokušajte da uklonite modul pomenut u tekstu greške. Ako ovo ne uspije, mogli biste da se obratite svom distributeru ili paketaru.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Dijagnoza:<br />.Desktop fajl <filename>%1</filename> ne navodi biblioteku.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Formular će biti predat u <br /><filename>%1</filename><br />na vašem lokalnom fajl sistemu.<br />Želite li da predate obrazac?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovaj sajt pokušava da otvori <p>%1</p>JavaScriptom u novom prozoru pregledača.
    Želite li to da dozvolite?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovaj sajt pokušava da preda formular koji će otvoriti <p>%1</p>JavaScriptom u novom prozoru pregledača.
    Želite li to da dozvolite?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ova nepouzdana stranica daje vezu ka<br /><b>%1</b>.<br />Želite li da ispratite vezu?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Kliknite na dugme ispod da predate izvještaj. Otvoriće se prozor veb pregledača na adresi <link>http://bugs.kde.org</link>, gdje ćete dobiti formular koji treba popuniti. Gorenavedeni podaci biće predati na taj server.</qt>

[ctx: @action]
en: &Justify
sr@ijekavianlatin: &Razvuci

[ctx: @action]
en: &Strike Out
sr@ijekavianlatin: Pre&crtaj

[ctx: @action]
en: About Application
sr@ijekavianlatin: O programu

[ctx: @action]
en: About KDE
sr@ijekavianlatin: O KDE‑u

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj sljedeći jezičak

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj prethodni jezičak

[ctx: @action]
en: Actual Size
sr@ijekavianlatin: Stvarna veličina

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
sr@ijekavianlatin: Dodaj obilježivač

[ctx: @action]
en: Align &Center
sr@ijekavianlatin: Ravnaj po &sredini

[ctx: @action]
en: Align &Left
sr@ijekavianlatin: Ravnaj &lijevo

[ctx: @action]
en: Align &Right
sr@ijekavianlatin: Ravnaj &desno

[ctx: @action]
en: Back
sr@ijekavianlatin: Nazad

[ctx: @action]
en: Backward Word
sr@ijekavianlatin: Riječ unazad

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
sr@ijekavianlatin: Početak reda

[ctx: @action]
en: Clear
sr@ijekavianlatin: Očisti

[ctx: @action]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
sr@ijekavianlatin: Podesi obavještenja

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
sr@ijekavianlatin: Podesi trake alatki

[ctx: @action]
en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

[ctx: @action]
en: Cut
sr@ijekavianlatin: Isijeci

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
sr@ijekavianlatin: Smanji uvlačenje

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
sr@ijekavianlatin: Obriši riječ unazad

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
sr@ijekavianlatin: Obriši riječ unaprijed

[ctx: @action]
en: Deselect
sr@ijekavianlatin: Poništi izbor

[ctx: @action]
en: Document Back
sr@ijekavianlatin: Dokument nazad

[ctx: @action]
en: Document Forward
sr@ijekavianlatin: Dokument naprijed

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Uredi obilježivače

[ctx: @action]
en: End of Line
sr@ijekavianlatin: Kraj reda

[ctx: @action]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Nađi

[ctx: @action]
en: Find Next
sr@ijekavianlatin: Nađi sljedeće

[ctx: @action]
en: Find Prev
sr@ijekavianlatin: Nađi prethodno

[ctx: @action]
en: Fit To Height
sr@ijekavianlatin: Uklopi u visinu

[ctx: @action]
en: Fit To Page
sr@ijekavianlatin: Uklopi u stranicu

[ctx: @action]
en: Fit To Width
sr@ijekavianlatin: Uklopi u širinu

[ctx: @action]
en: Font &Size
sr@ijekavianlatin: &Veličina fonta

[ctx: @action]
en: Format Painter
sr@ijekavianlatin: Preslikavač formata

[ctx: @action]
en: Forward
sr@ijekavianlatin: Naprijed

[ctx: @action]
en: Forward Word
sr@ijekavianlatin: Riječ unaprijed

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Preko cijelog ekrana

[ctx: @action]
en: Go to Line
sr@ijekavianlatin: Idi na red

[ctx: @action]
en: Goto
sr@ijekavianlatin: Idi na

[ctx: @action]
en: Goto Page
sr@ijekavianlatin: Idi na stranicu

[ctx: @action]
en: Help
sr@ijekavianlatin: Pomoć

[ctx: @action]
en: Increase Indent
sr@ijekavianlatin: Povećaj uvlačenje

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
sr@ijekavianlatin: Umetni liniju ravnanja

[ctx: @action]
en: Key Bindings
sr@ijekavianlatin: Sveze tastera

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
sr@ijekavianlatin: Slijeva udesno

[ctx: @action]
en: Link
sr@ijekavianlatin: Veza

[ctx: @action]
en: Mail
sr@ijekavianlatin: Pošta

[ctx: @action]
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
sr@ijekavianlatin: Sljedeće poklapanje za dopunu

[ctx: @action]
en: Next Item in List
sr@ijekavianlatin: Sljedeća stavka na spisku

[ctx: @action]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

[ctx: @action]
en: Open Recent
sr@ijekavianlatin: Otvori nedavni

[ctx: @action]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

[ctx: @action]
en: Paste Selection
sr@ijekavianlatin: Nalijepi izbor

[ctx: @action]
en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
sr@ijekavianlatin: Prethodno poklapanje za dopunu

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
sr@ijekavianlatin: Prethodna stavka na spisku

[ctx: @action]
en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampaj

[ctx: @action]
en: Print Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled pred štampanje

[ctx: @action]
en: Prior
sr@ijekavianlatin: Prethodno

[ctx: @action]
en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

[ctx: @action]
en: Redo
sr@ijekavianlatin: Ponovi

[ctx: @action]
en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

[ctx: @action]
en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

[ctx: @action]
en: Report Bug
sr@ijekavianlatin: Prijavi grešku

[ctx: @action]
en: Revert
sr@ijekavianlatin: Vrati

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
sr@ijekavianlatin: Zdesna ulijevo

[ctx: @action]
en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

[ctx: @action]
en: Save As
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao

[ctx: @action]
en: Save Options
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj opcije

[ctx: @action]
en: Select All
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku menija

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku stanja

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku alatki

[ctx: @action]
en: Spelling
sr@ijekavianlatin: Pravopis

[ctx: @action]
en: Subscript
sr@ijekavianlatin: Indeks

[ctx: @action]
en: Substring Completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna podniske

[ctx: @action]
en: Superscript
sr@ijekavianlatin: Izložilac

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
sr@ijekavianlatin: Promijeni jezik programa

[ctx: @action]
en: Text &Color...
sr@ijekavianlatin: &Boja teksta...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
sr@ijekavianlatin: &Isticanje teksta...

[ctx: @action]
en: Text Completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna teksta

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
sr@ijekavianlatin: Savjet dana

[ctx: @action]
en: To Plain Text
sr@ijekavianlatin: U obični tekst

[ctx: @action]
en: Undo
sr@ijekavianlatin: Opozovi

[ctx: @action]
en: Up
sr@ijekavianlatin: Gore

[ctx: @action]
en: What's This
sr@ijekavianlatin: Šta je ovo?

[ctx: @action]
en: Zoom
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

[ctx: @action]
en: Zoom In
sr@ijekavianlatin: Uveličaj

[ctx: @action]
en: Zoom Out
sr@ijekavianlatin: Umanji

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
sr@ijekavianlatin: Početak

[ctx: @action End of document]
en: End
sr@ijekavianlatin: kraj

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
sr@ijekavianlatin: Domaća

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
sr@ijekavianlatin: Pode&bljaj

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
sr@ijekavianlatin: &Kurziv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
sr@ijekavianlatin: Pod&vuci

[ctx: @action:button]
en: &Finished
sr@ijekavianlatin: &Gotovo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

[ctx: @action:button]
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

[ctx: @action:button]
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
sr@ijekavianlatin: Očisti tekst

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
sr@ijekavianlatin: &Sve

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
sr@ijekavianlatin: Ponovi

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Napusti &cio ekran

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Preko &cijelog ekrana

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
sr@ijekavianlatin: &Otvori pomoću <application>%1</application>|/|&Otvori <application>$[ins-p %1]</application>

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
sr@ijekavianlatin: Napusti cio ekran

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
sr@ijekavianlatin: Cio ekran

[ctx: @action:intoolbar Text label of toolbar button]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[Naredbeno %1]

[ctx: @icode/plain]
en: “%1”
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
sr@ijekavianlatin: Datum ne može biti raniji od %1|/|Datum ne može biti raniji od $[na-riječ %1 gen]

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
sr@ijekavianlatin: Datum ne može biti kasniji od %1|/|Datum ne može biti kasniji od $[na-riječ %1 gen]

[ctx: @info]
en: Delete tag
sr@ijekavianlatin: Obriši oznaku

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
sr@ijekavianlatin: Otvoriti „%1“

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
sr@ijekavianlatin: Zaista obrisati oznaku <resource>%1</resource> iz svih fajlova?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
sr@ijekavianlatin: Uneli ste loš datum

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
sr@ijekavianlatin: Uneseni datum i vreme posle su maksimalno dozvoljenih.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
sr@ijekavianlatin: Uneseni datum i vreme pre su minimalno dozvoljenih.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
sr@ijekavianlatin: Uneli ste loše vreme

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
sr@ijekavianlatin: Vreme ne može biti ranije od %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
sr@ijekavianlatin: Vreme ne može biti kasnije od %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nedostaje.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
sr@ijekavianlatin: Qt: %1
    Razvojna platforma KDE‑a: %2
    %3: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
sr@ijekavianlatin: Izmijeniti porodicu fontova?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
sr@ijekavianlatin: Izmijeniti veličinu fonta?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
sr@ijekavianlatin: Izmijeniti stil fonta?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
sr@ijekavianlatin: Razvuci prozor preko celog ekrana

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
sr@ijekavianlatin: Napusti cio ekran

[ctx: @info:tooltip Tooltip of toolbar button]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[Spiskovno %1]

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da izmijenite postavke porodice fontova.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da izmijenite postavke veličine fonta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu da izmijenite postavke stila fonta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
sr@ijekavianlatin: Izaberite porodicu fontova.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
sr@ijekavianlatin: Izaberite stil fonta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
sr@ijekavianlatin: Izaberite font.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
sr@ijekavianlatin: Ime fajla koje predlaže server.

[ctx: @interface/plain]
en: |%1|
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
sr@ijekavianlatin: drugo kodiranje (%1)

[ctx: @item %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
sr@ijekavianlatin: %1 (%2)

[ctx: @item Contributor name in about dialog.]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[nom %1] (<i>$[_izv %1]</i>)

[ctx: @item Font name]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[nom %1]

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
sr@ijekavianlatin: jednoširinski

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
sr@ijekavianlatin: beserifni

[ctx: @item Font name]
en: Serif
sr@ijekavianlatin: serifni

[ctx: @item Font name [foundry]]
en: %1 [%2]
sr@ijekavianlatin: %1 [%2]|/|$[nom %1] [$[nom %2]]

[ctx: @item Font style]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[stil-prema-fontu %1 nom]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani za <application>Aspell</application>

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani za <application>Hunspell</application>

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani za <application>Ispell</application>

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
sr@ijekavianlatin: bjeloruski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
sr@ijekavianlatin: brazilski portugalski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
sr@ijekavianlatin: češki

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
sr@ijekavianlatin: danski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
sr@ijekavianlatin: engleski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Esperanto
sr@ijekavianlatin: esperanto

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
sr@ijekavianlatin: francuski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
sr@ijekavianlatin: njemački

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
sr@ijekavianlatin: njemački (novi pravopis)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
sr@ijekavianlatin: hebrejski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
sr@ijekavianlatin: mađarski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
sr@ijekavianlatin: litvanski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
sr@ijekavianlatin: norveški

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
sr@ijekavianlatin: poljski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
sr@ijekavianlatin: portugalski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
sr@ijekavianlatin: ruski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
sr@ijekavianlatin: slovački

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
sr@ijekavianlatin: slovenački

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
sr@ijekavianlatin: španski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
sr@ijekavianlatin: švedski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
sr@ijekavianlatin: švajcarski njemački

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
sr@ijekavianlatin: turski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
sr@ijekavianlatin: ukrajinski

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: (nepoznat)

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani — %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani — %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
sr@ijekavianlatin: arapski

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
sr@ijekavianlatin: baltički

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
sr@ijekavianlatin: srednjeevropski

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
sr@ijekavianlatin: kineski pojednostavljeni

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
sr@ijekavianlatin: kineski tradicionalni

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
sr@ijekavianlatin: ćirilički

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
sr@ijekavianlatin: grčki

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
sr@ijekavianlatin: hebrejski

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
sr@ijekavianlatin: japanski

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
sr@ijekavianlatin: korejski

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
sr@ijekavianlatin: sjeverni sami

[ctx: @item Text character set]
en: Other
sr@ijekavianlatin: drugo

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
sr@ijekavianlatin: jugoistočnoevropski

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
sr@ijekavianlatin: tajlandski

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
sr@ijekavianlatin: turski

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
sr@ijekavianlatin: univerzalno

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
sr@ijekavianlatin: zapadnoevropski

[ctx: @item Text encoding: %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
sr@ijekavianlatin: %1 (%2)

[ctx: @item font]
en: Bold
sr@ijekavianlatin: podebljani

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
sr@ijekavianlatin: podebljani kurzivni

[ctx: @item font]
en: Italic
sr@ijekavianlatin: kurzivni

[ctx: @item font]
en: Oblique
sr@ijekavianlatin: iskošeni

[ctx: @item font size]
en: Relative
sr@ijekavianlatin: relativna

[ctx: @item license]
en: Artistic License
sr@ijekavianlatin: Umjetnička licenca|/|$[svojstva 
       gen     'Umjetničke licence'
       dat,lok 'Umjetničkoj licenci'
       aku     'Umjetničku licencu'
       ins     'Umjetničkom licencom'
    ]

[ctx: @item license]
en: BSD License
sr@ijekavianlatin: BSD licenca|/|$[svojstva 
       gen     'BSD licence'
       dat,lok 'BSD licenci'
       aku     'BSD licencu'
       ins     'BSD licencom'
    ]

[ctx: @item license]
en: Custom
sr@ijekavianlatin: (posebna)

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
sr@ijekavianlatin: GNU‑ova Opšta javna licenca, verzija 2|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Opšte javne licence, verzija 2'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Opštoj javnoj licenci, verzija 2'
       aku     'GNU‑ovu Opštu javnu licencu, verzija 2'
       ins     'GNU‑ovom Opštom javnom licencom, verzija 2'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
sr@ijekavianlatin: GNU‑ova Opšta javna licenca, verzija 3|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Opšte javne licence, verzija 3'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Opštoj javnoj licenci, verzija 3'
       aku     'GNU‑ovu Opštu javnu licencu, verzija 3'
       ins     'GNU‑ovom Opštom javnom licencom, verzija 3'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
sr@ijekavianlatin: GNU‑ova Manja opšta javna licenca, verzija 2|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Manje opšte javne licence, verzija 2'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Manjoj opštoj javnoj licenci, verzija 2'
       aku     'GNU‑ovu Manju opštu javnu licencu, verzija 2'
       ins     'GNU‑ovom Manjom opštom javnom licencom, verzija 2'
    ]

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
sr@ijekavianlatin: GNU‑ova Manja opšta javna licenca, verzija 3|/|$[svojstva 
       gen     'GNU‑ove Manje opšte javne licence, verzija 3'
       dat,lok 'GNU‑ovoj Manjoj opštoj javnoj licenci, verzija 3'
       aku     'GNU‑ovu Manju opštu javnu licencu, verzija 3'
       ins     'GNU‑ovom Manjom opštom javnom licencom, verzija 3'
    ]

[ctx: @item license]
en: Not specified
sr@ijekavianlatin: (nije navedena)

[ctx: @item license]
en: Q Public License
sr@ijekavianlatin: Q javna licenca|/|$[svojstva 
       gen     'Q javne licence'
       dat,lok 'Q javnoj licenci'
       aku     'Q javnu licencu'
       ins     'Q javnom licencom'
    ]

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
sr@ijekavianlatin: Umjetnička

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
sr@ijekavianlatin: BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v2
sr@ijekavianlatin: OJL v2

[ctx: @item license (short name)]
en: GPL v3
sr@ijekavianlatin: OJL 3

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v2
sr@ijekavianlatin: MOJL v2

[ctx: @item license (short name)]
en: LGPL v3
sr@ijekavianlatin: MOJL 3

[ctx: @item license (short name)]
en: QPL v1.0
sr@ijekavianlatin: QPL 1.0

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
sr@ijekavianlatin: Međunarodni <application>Ispell</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevane

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
sr@ijekavianlatin: automatski

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
sr@ijekavianlatin: padajući spisak

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
sr@ijekavianlatin: padajući spisak i automatski

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
sr@ijekavianlatin: ručno

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
sr@ijekavianlatin: (bez dopune)

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
sr@ijekavianlatin: kratko automatski

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
sr@ijekavianlatin: kružići

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
sr@ijekavianlatin: diskovi

[ctx: @item:inmenu lowercase abc lists]
en: abc
sr@ijekavianlatin: mala slova

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
sr@ijekavianlatin: (neoznačeno)

[ctx: @item:inmenu numbered lists]
en: 123
sr@ijekavianlatin: brojevi

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
sr@ijekavianlatin: kvadratići

[ctx: @item:inmenu uppercase abc lists]
en: ABC
sr@ijekavianlatin: velika slova

[ctx: @item:intable Action name in shortcuts configuration]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[Spiskovno %1]

[ctx: @item:intable Action name in toolbar editor]
en: %1
sr@ijekavianlatin: %1|/|$[Spiskovno %1]

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 milisekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %1 milisekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 milisekundi
sr@ijekavianlatin[3]: %1 milisekunda

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dan

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sat
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sata
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sati
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sat

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sekunda

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
sr@ijekavianlatin: %1 dana

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
sr@ijekavianlatin: %1 sati

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
sr@ijekavianlatin: %1 minuta

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
sr@ijekavianlatin: %1 sekundi

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@ijekavianlatin: %1 i %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@ijekavianlatin: %1 i %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sr@ijekavianlatin: %1 i %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
sr@ijekavianlatin: Dodaj oznaku...

[ctx: @label]
en: Change...
sr@ijekavianlatin: Izmijeni...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
sr@ijekavianlatin: Napravi novu oznaku:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve oznake...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
sr@ijekavianlatin: Ime: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
sr@ijekavianlatin: Tip: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
sr@ijekavianlatin: Sredina

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
sr@ijekavianlatin: Razvučeno

[ctx: @label left justify]
en: Left
sr@ijekavianlatin: Lijevo

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
sr@ijekavianlatin: Slijeva udesno

[ctx: @label right justify]
en: Right
sr@ijekavianlatin: Desno

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
sr@ijekavianlatin: Zdesna ulijevo

[ctx: @label stroke color]
en: Color
sr@ijekavianlatin: Boja

[ctx: @label:button]
en: &Open
sr@ijekavianlatin: &Otvori

[ctx: @label:button]
en: &Open with
sr@ijekavianlatin: &Otvori pomoću

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
sr@ijekavianlatin: &Otvori pomoću <application>%1</application>|/|&Otvori <application>$[ins-p %1]</application>

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
sr@ijekavianlatin: &Otvori pomoću...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
sr@ijekavianlatin: Zapamti radnju za fajlove ovog tipa

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
sr@ijekavianlatin: &Klijent:

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
sr@ijekavianlatin: &Rječnik:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
sr@ijekavianlatin: &Kodiranje:

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
sr@ijekavianlatin: Podesite koje oznake treba primijeniti.

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
sr@ijekavianlatin: Napomena: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
sr@ijekavianlatin: <i>Napomena</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
sr@ijekavianlatin: bez datuma

[ctx: @option last month]
en: Last Month
sr@ijekavianlatin: prošli mjesec

[ctx: @option last week]
en: Last Week
sr@ijekavianlatin: prošla sedmica

[ctx: @option last year]
en: Last Year
sr@ijekavianlatin: prošla godina

[ctx: @option next month]
en: Next Month
sr@ijekavianlatin: sljedeći mjesec

[ctx: @option next week]
en: Next Week
sr@ijekavianlatin: sljedeća sedmica

[ctx: @option next year]
en: Next Year
sr@ijekavianlatin: sljedeća godina

[ctx: @option today]
en: Today
sr@ijekavianlatin: danas

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
sr@ijekavianlatin: sutra

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
sr@ijekavianlatin: juče

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
sr@ijekavianlatin: Smatraj &spojene riječi pogrešnim

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
sr@ijekavianlatin: Sklapaj korijene i &afikse koji nisu u rječniku

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
sr@ijekavianlatin: Isključi automatsku provjeru

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
sr@ijekavianlatin: Provjeravaj pravopis

[ctx: @option:check]
en: Font style
sr@ijekavianlatin: Stil fonta

[ctx: @option:check]
en: Size
sr@ijekavianlatin: Veličina

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
sr@ijekavianlatin: dokumenti

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
sr@ijekavianlatin: slike

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
sr@ijekavianlatin: audio

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
sr@ijekavianlatin: video

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
sr@ijekavianlatin: kontakti

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
sr@ijekavianlatin: e‑pošta

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
sr@ijekavianlatin: oznake

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
sr@ijekavianlatin: zadaci

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
sr@ijekavianlatin: Još...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
sr@ijekavianlatin: drugo

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
sr@ijekavianlatin: fajlovi

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
sr@ijekavianlatin: posljednja izmjena

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
sr@ijekavianlatin: najvažnije

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
sr@ijekavianlatin: nijednom otvoreno

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
sr@ijekavianlatin: bez prioriteta

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
sr@ijekavianlatin: 1 ili veća

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
sr@ijekavianlatin: 2 ili veća

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
sr@ijekavianlatin: 3 ili veća

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
sr@ijekavianlatin: 4 ili veća

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
sr@ijekavianlatin: bilo koja ocjena

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
sr@ijekavianlatin: najveća ocjena

[ctx: @resource/plain]
en: “%1”
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: @resource/rich]
en: “%1”
sr@ijekavianlatin: „%1“

[ctx: @title]
en: Delete tag
sr@ijekavianlatin: Brisanje oznake

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
sr@ijekavianlatin: Rezultati upita

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
sr@ijekavianlatin: Rezultati upita za „%1“

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
sr@ijekavianlatin: resurs

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
sr@ijekavianlatin: tip resursa

[ctx: @title:group]
en: Find
sr@ijekavianlatin: Traženje

[ctx: @title:group Document information]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @title:menu]
en: List Style
sr@ijekavianlatin: Stil spiska

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
sr@ijekavianlatin: Prikaz teksta

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
sr@ijekavianlatin: Dopuna teksta

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke trake alatki

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
sr@ijekavianlatin: &Potez

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
sr@ijekavianlatin: Okvir

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
sr@ijekavianlatin: Dodavanje oznake

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
sr@ijekavianlatin: Izmjena oznake

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
sr@ijekavianlatin: Dijagnoza prečica Dr. Sudara

[ctx: @title:window]
en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampanje

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
sr@ijekavianlatin: UPOZORENJE: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
sr@ijekavianlatin: <b>Upozorenje</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
sr@ijekavianlatin: Program za komandnu liniju za izvršavanje modula KUnitTesta.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sr@ijekavianlatin: Fajl po imenu „%1“ već postoji. Želite li zaista da ga prebrišete?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
sr@ijekavianlatin: (nepoznato)|/|$[svojstva lok '(nepoznatom)']

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
sr@ijekavianlatin: Donirajte

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
sr@ijekavianlatin: Domaća stranica

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
sr@ijekavianlatin[0]: Baza znanja (%1 unos)
sr@ijekavianlatin[1]: Baza znanja (%1 unosa)
sr@ijekavianlatin[2]: Baza znanja (%1 unosa)
sr@ijekavianlatin[3]: Baza znanja (nema unosa)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
sr@ijekavianlatin: Posjetite veb sajt

en: A little program to output installation paths
sr@ijekavianlatin: Mali program za ispis instalacionih putanja

en: A network error has occurred. The request has failed.
sr@ijekavianlatin: Greška u mreži. Zahtjev nije prošao.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
sr@ijekavianlatin: Greška u protokolu. Zahtjev nije prošao.

en: A scheme with this name already exists.
sr@ijekavianlatin: Istoimena šema već postoji.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
sr@ijekavianlatin: Skripta na ovoj stranici izaziva zamrzavanje KHTML‑a. Ako nastavi sa izvršavanjem, može dovesti do sporijeg odziva drugih programa.
    Želite li da zaustavite skriptu?

[ctx: A type of link.]
en: Blog
sr@ijekavianlatin: blog|/|$[svojstva lok 'blogu']

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
sr@ijekavianlatin: domaća stranica|/|$[svojstva lok 'domaćoj stranici']

en: A&uthor
sr@ijekavianlatin: &Autor

en: A&uthors
sr@ijekavianlatin: A&utori

en: A&vailable actions:
sr@ijekavianlatin: &Dostupne radnje:

en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1|/|O $[dat %1]

en: About &KDE
sr@ijekavianlatin: O &KDE‑u

en: About KDE
sr@ijekavianlatin: O KDE‑u

[ctx: About KDE]
en: &About
sr@ijekavianlatin: &O projektu

en: Accept
sr@ijekavianlatin: Prihvati

en: Access Keys activated
sr@ijekavianlatin: Pristupni tasteri aktivirani

en: Action
sr@ijekavianlatin: radnja

en: Action Name
sr@ijekavianlatin: Naziv radnje

en: Action takes 2 args.
sr@ijekavianlatin: Radnja uzima dva argumenta.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
sr@ijekavianlatin: Pišite doprinosiocu e‑poštom

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
sr@ijekavianlatin: Pišite doprinosiocu e‑poštom
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
sr@ijekavianlatin: Grupa radnji uzima dva argumenta.

en: ActionList: %1
sr@ijekavianlatin: Spisak radnji: %1

en: Actual Font
sr@ijekavianlatin: Stvarni font

en: Actually generate the code.
sr@ijekavianlatin: Stvarno generiši kȏ̑d.

en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

en: Add Comment
sr@ijekavianlatin: Dodaj komentar

en: Add Fallback Language
sr@ijekavianlatin: Dodaj pozadinski jezik

en: Add Rating
sr@ijekavianlatin: Dodaj ocjenu

en: Add URL to Filter
sr@ijekavianlatin: Dodaj URL u filter

en: Add a new script.
sr@ijekavianlatin: Dodaj novu skriptu.

en: Add to Dictionary
sr@ijekavianlatin: Dodaj u rječnik

en: Add to Toolbar
sr@ijekavianlatin: Dodaj na traku alatki

en: Add to ignores...
sr@ijekavianlatin: Dodaj među ignorisane...

en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

en: Additional Information: %1
sr@ijekavianlatin: Dodatne informacije: %1

en: Address is already in use
sr@ijekavianlatin: Adresa je već u upotrebi

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
sr@ijekavianlatin: Dodaje jedan ili više jezika na koje se može spasti u slučaju da glavni jezik ne sadrži odgovarajući prevod.

en: Administrator &Mode...
sr@ijekavianlatin: Administratorski &režim...

en: After
sr@ijekavianlatin: poslije

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
sr@ijekavianlatin: poslijepodne

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
sr@ijekavianlatin: s

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
sr@ijekavianlatin: ps.

en: Again
sr@ijekavianlatin: ponovo

en: Alert
sr@ijekavianlatin: Pozor

en: Alias names:
sr@ijekavianlatin: Dopunska imena:

en: All Categories
sr@ijekavianlatin: sve kategorije

en: All Pages
sr@ijekavianlatin: sve stranice

en: All Providers
sr@ijekavianlatin: svi dobavljači

en: All Visible Columns
sr@ijekavianlatin: Sve vidljive kolone

en: Allow
sr@ijekavianlatin: Dozvoli

en: Allow Tabulations
sr@ijekavianlatin: Dozvoli tabulacije

en: Alpha:
sr@ijekavianlatin: Alfa:

en: Already opened.
sr@ijekavianlatin: Već otvoreno.

en: Alternate
sr@ijekavianlatin: alternativna

en: Alternate:
sr@ijekavianlatin: Alternativna:

en: Ambiguous shortcut detected
sr@ijekavianlatin: Otkrivena dvosmislena prečica

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokušaju pokretanja skripte na ovoj stranici.
    
    %1 red %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
sr@ijekavianlatin: Tumačenja i upućivanja

en: Antti Koivisto
sr@ijekavianlatin: Anti Koivisto

en: Any Character
sr@ijekavianlatin: Bilo koji znak

en: Anytime
sr@ijekavianlatin: bilo kada

en: Applet "%1" started
sr@ijekavianlatin: Aplet „%1“ pokrenut

en: Applet "%1" stopped
sr@ijekavianlatin: Aplet „%1“ zaustavljen

en: Applet Parameters
sr@ijekavianlatin: Parametri apleta

en: Application Language Changed
sr@ijekavianlatin: Promijenjen jezik programa

en: Application sounds
sr@ijekavianlatin: Zvukovi u programima

en: Application:
sr@ijekavianlatin: Program:

en: Applications menu (.desktop files)
sr@ijekavianlatin: Meni programâ (<filename>.desktop</filename> fajlovi)

en: Apply Settings
sr@ijekavianlatin: Primeni postavke

en: Apply changes
sr@ijekavianlatin: Primijeni izmjene

en: Approximate equivalents:
sr@ijekavianlatin: Približni ekvivalenti:

en: Archives
sr@ijekavianlatin: Arhive

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
sr@ijekavianlatin: Ovaj odjeljak za podešavanje već je otvoren u <application>%1</application>|/|Ovaj odjeljak za podešavanje već je otvoren u <application>$[dat %1]</application>

en: As-you-type spell checking disabled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

en: As-you-type spell checking enabled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa pri kucanju uključena.

en: Ask before replacing each match found.
sr@ijekavianlatin: Pitaj prije zamjene svakog pronađenog poklapanja.

en: Authentication error.
sr@ijekavianlatin: Greška u autentifikaciji.

en: Author
sr@ijekavianlatin: Autor

en: Author:
sr@ijekavianlatin: Autor:

en: Auto Spell Check
sr@ijekavianlatin: Automatska provjera pravopisa

en: Autocorrect
sr@ijekavianlatin: Samoispravljanje

en: Automatic Detection
sr@ijekavianlatin: Automatsko otkrivanje

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
sr@ijekavianlatin: Izvršene su automatske izmjene usljed zavisnosti priključaka. Kliknite ovdje za još informacija.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
sr@ijekavianlatin: Izvršene su automatske izmjene da bi se zadovoljile zavisnosti priključaka:

en: Autostart directories
sr@ijekavianlatin: Fascikle samopokretanja

en: Available KDE resource types
sr@ijekavianlatin: Dostupni tipovi KDE resursa

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
sr@ijekavianlatin: Dostupnih proba: %1 (ignorisano: %2)

en: Available Tests: 0
sr@ijekavianlatin: Dostupnih proba: 0

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
sr@ijekavianlatin: Loš rukovalac događajem: objekat %1 identifikator %2 metod %3 tip: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
sr@ijekavianlatin: Loš rukovalac slota: objekat %1 identifikator %2 metod %3 potpis: %4.

en: Banner Pages
sr@ijekavianlatin: Barjaci

[ctx: Banner page]
en: Classified
sr@ijekavianlatin: strogo povjerljivo

[ctx: Banner page]
en: Confidential
sr@ijekavianlatin: povjerljivo

[ctx: Banner page]
en: None
sr@ijekavianlatin: (nikakva)

[ctx: Banner page]
en: Secret
sr@ijekavianlatin: tajno

[ctx: Banner page]
en: Standard
sr@ijekavianlatin: standarna

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
sr@ijekavianlatin: vrhunski tajno

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
sr@ijekavianlatin: otvoreno

[ctx: Banner page at end]
en: End
sr@ijekavianlatin: Na kraju

[ctx: Banner page at start]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Na početku

en: Base URL
sr@ijekavianlatin: Osnovni URL

en: Basic Page Style
sr@ijekavianlatin: Osnovni stil stranice

en: Become a Fan
sr@ijekavianlatin: Ljubitelj sam ovoga

en: Before
sr@ijekavianlatin: prije

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
sr@ijekavianlatin: prijepodne

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
sr@ijekavianlatin: r

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
sr@ijekavianlatin: pr.

en: Beginning of document reached.
sr@ijekavianlatin: Došao sam do početka dokumenta.

en: Billing information:
sr@ijekavianlatin: Podaci o naplati:

en: Block IFrame...
sr@ijekavianlatin: Blokiraj i‑okvir...

en: Block Image...
sr@ijekavianlatin: Blokiraj sliku...

en: Block Images From %1
sr@ijekavianlatin: Blokiraj slike sa %1

en: Block:
sr@ijekavianlatin: Blok:

en: Blue:
sr@ijekavianlatin: Plava:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
sr@ijekavianlatin: and i i

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
sr@ijekavianlatin: or ili ili

en: Bottom to Top, Left to Right
sr@ijekavianlatin: od dna ka vrhu, sa lijeva na desno

en: Bottom to Top, Right to Left
sr@ijekavianlatin: od dna ka vrhu, sa desna na lijevo

en: Break at Next
sr@ijekavianlatin: Prelom na sljedećem

en: Breakpoint
sr@ijekavianlatin: Prelomna tačka

en: Bug report sent, thank you for your input.
sr@ijekavianlatin: Izvještaj je poslat, hvala vam na saradnji.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
sr@ijekavianlatin: Gradi priključke od Qt vidžeta prema fajlu ini‑stila.

en: C octal escaped UTF-8:
sr@ijekavianlatin: Oktalno izbjegnut UTF-8 po C‑u:

en: C&ase sensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj &veličinu slova

en: C&lear
sr@ijekavianlatin: &Očisti

en: C&ontinue
sr@ijekavianlatin: &Nastavi

en: CGIs to run from kdehelp
sr@ijekavianlatin: CGI‑ji za pokretanje iz KDE‑a pomoći

en: CJK Ideograph Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o CJK ideografu

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
sr@ijekavianlatin: Keširani podaci (npr. favikonice, veb stranice)

en: Call
sr@ijekavianlatin: poziv

en: Call Stack
sr@ijekavianlatin: Stek poziva

en: Call to '%1' failed.
sr@ijekavianlatin: Poziv <icode>%1</icode> nije uspio.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
sr@ijekavianlatin: Poziv metoda <icode>%1</icode> nije uspio, ne može se dobaviti argument %2: %3

en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Odustani

en: Cancel?
sr@ijekavianlatin: Odustati?

en: Cannot create memory segment for file %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim memorijski segment za fajl <filename>%1</filename>.

en: Cannot find testregression executable.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem izvršni <command>testregression</command>.

en: Cannot open %1 for reading
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam iz <filename>%1</filename>

en: Cannot seek past eof
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prijeđem preko kraja fajla

en: Cantonese Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Kantonski izgovor:

en: Captured Text (%1)
sr@ijekavianlatin: Uhvaćen tekst (%1)

en: Carriage Return
sr@ijekavianlatin: Povratak reda

en: Category:
sr@ijekavianlatin: Kategorija:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
sr@ijekavianlatin: Čini da program instalira privatnu mapu boja
    na osmobitnom ekranu

en: Certificate (validation: %1)
sr@ijekavianlatin: Sertifikat (ovjera: %1)

en: Change &Icon...
sr@ijekavianlatin: Promijeni &ikonicu...

en: Change Icon
sr@ijekavianlatin: Promjena ikonice

en: Change Te&xt...
sr@ijekavianlatin: Promijeni &tekst...

en: Change Text
sr@ijekavianlatin: Promjena teksta

en: Changelog
sr@ijekavianlatin: Dnevnik izmijena

en: Changelog:
sr@ijekavianlatin: Dnevnik izmijena:

en: Changing annotations
sr@ijekavianlatin: Mijenjam tumačenja

[ctx: Character]
en: In decimal:
sr@ijekavianlatin: Dekadno:

en: Character used for indicating positive numbers
sr@ijekavianlatin: Znak kojim se obilježavaju pozitivni brojevi

en: Character:
sr@ijekavianlatin: Znak:

en: Check Spelling
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

en: Check Spelling...
sr@ijekavianlatin: Provjeri pravopis...

en: Check Sycoca database only once
sr@ijekavianlatin: Provjeri bazu Sycoce samo jednom

en: Check file timestamps
sr@ijekavianlatin: Provjeri vremenske oznake fajlova

en: Check spelling in document
sr@ijekavianlatin: Provjeri pravopis u dokumentu

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
sr@ijekavianlatin: Uključite da biste vidjeli zabilješke o aktivnosti niti. Pratite izlaz u terminalu da biste vidjeli ove podatke.

en: Check whether config file itself requires updating
sr@ijekavianlatin: Provjeri da li sȃ̑m postavni fajl zahtijeva ažuriranje

en: Checking login...
sr@ijekavianlatin: Provjeri prijavljivanje...

en: Choose...
sr@ijekavianlatin: Izaberi...

en: Class
sr@ijekavianlatin: Klasa

en: Clear &History
sr@ijekavianlatin: Očisti &istorijat

en: Clear List
sr@ijekavianlatin: Očisti spisak

en: Clear input
sr@ijekavianlatin: Očisti unos

en: Clear the input in the edit field
sr@ijekavianlatin: Očisti sadržaj u polju za unos

en: Click for a menu of available captures.
sr@ijekavianlatin: Kliknite za meni dostupnih hvatanja.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje za grafičko uređivanje regularnog izraza.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
sr@ijekavianlatin: Kliknite na dugme, pa unesite prečicu kao što biste u programu.
    Primjer za Ctrl+A: držite taster Ctrl i pritisnite A.

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
sr@ijekavianlatin: Kliknite da sažmete dijalog i sklonite detalje.

en: Click this to expand the dialog, to show details
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da proširite dijalog na detalje.

en: Click to select a font
sr@ijekavianlatin: Kliknite za izbor fonta

en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

en: Close Document
sr@ijekavianlatin: Zatvori dokument

en: Close Message
sr@ijekavianlatin: Zatvori poruku

en: Close Script
sr@ijekavianlatin: Zatvori skriptu

en: Close and discard
    edited message?
sr@ijekavianlatin: Zatvoriti i odbaciti
    izmijenjenu poruku?

en: Close document
sr@ijekavianlatin: Zatvori dokument

en: Close script...
sr@ijekavianlatin: Zatvori skriptu...

en: Close source
sr@ijekavianlatin: Zatvori izvor

en: Close the current document.
sr@ijekavianlatin: Zatvori trenutni dokument

en: Close the current window or document
sr@ijekavianlatin: Zatvori trenutni prozor ili dokument

en: Close the current window.
sr@ijekavianlatin: Zatvori trenutni prozor

en: Close window?
sr@ijekavianlatin: Zatvoriti prozor?

en: Collaborate
sr@ijekavianlatin: Sarađuj

en: Collaboration
sr@ijekavianlatin: Saradnja

en: Color for links
sr@ijekavianlatin: Boja za veze

en: Color for visited links
sr@ijekavianlatin: Boja za posećene veze

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
sr@ijekavianlatin: Kolona br. %1

en: Comment
sr@ijekavianlatin: Komentar

en: Comment on entry
sr@ijekavianlatin: Komentar na stavku

en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

en: Comments
sr@ijekavianlatin: Komentari

en: Communication error
sr@ijekavianlatin: Greška u komunikaciji

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
sr@ijekavianlatin: Ugrađeni <icode>exec_prefix</icode> za KDE biblioteke

en: Compiled in library path suffix
sr@ijekavianlatin: Ugrađeni sufiks putanja biblioteka

en: Compiled in prefix for KDE libraries
sr@ijekavianlatin: Ugrađeni <icode>prefix</icode> za KDE biblioteke

en: Compiled in version string for KDE libraries
sr@ijekavianlatin: Ugrađena niska izdanja za KDE biblioteke

en: Compiler:
sr@ijekavianlatin: Kompilator:

en: Complete Match
sr@ijekavianlatin: Potpuno poklapanje

en: Confi&gure...
sr@ijekavianlatin: &Podesi...

en: Configuration description files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi sa opisom postave

en: Configuration file "%1" not writable.
sr@ijekavianlatin: Ne može se pisati u postavni fajl <filename>%1</filename>.

en: Configuration file is invalid: "%1"
sr@ijekavianlatin: Postavni fajl <filename>%1</filename> nije dobar.

en: Configuration file not found: "%1"
sr@ijekavianlatin: Postavni fajl <filename>%1</filename> nije nađen.

en: Configuration files
sr@ijekavianlatin: Postavni fajlovi

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

en: Configure &Notifications...
sr@ijekavianlatin: Podesi &obavještenja...

en: Configure Email...
sr@ijekavianlatin: Podesi e‑poštu...

en: Configure Notifications
sr@ijekavianlatin: Podesi obavještenja

en: Configure S&hortcuts...
sr@ijekavianlatin: Podesi p&rečice...

en: Configure Shortcut...
sr@ijekavianlatin: Podesi prečicu...

en: Configure Shortcuts
sr@ijekavianlatin: Podešavanje prečica

en: Configure Tool&bars...
sr@ijekavianlatin: Podesi &trake alatki...

en: Configure Toolbars
sr@ijekavianlatin: Podešavanje traka alatki

en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrda

en: Confirm Quit From System Tray
sr@ijekavianlatin: Potvrda napuštanja preko sistemske kasete

en: Confirmation Required
sr@ijekavianlatin: Potrebna je potvrda

en: Confirmation: JavaScript Popup
sr@ijekavianlatin: Potvrda: JavaScript iskakanje

en: Conflict With Registered Global Shortcut
sr@ijekavianlatin: Sukob sa registrovanom globalnom prečicom

en: Conflict with Global Shortcut
sr@ijekavianlatin: Sukob sa globalnom prečicom

en: Conflict with Standard Application Shortcut
sr@ijekavianlatin: Sukob sa standardnom programskom prečicom

en: Connection refused
sr@ijekavianlatin: Veza odbijena

en: Connection timed out
sr@ijekavianlatin: Isteklo je vrijeme za vezu

en: Console
sr@ijekavianlatin: Konzola

en: Contact author
sr@ijekavianlatin: Obratite se autoru

en: Contact on Jabber
sr@ijekavianlatin: Kontaktiraj Jabberom

en: Continue
sr@ijekavianlatin: Nastavi

en: Continue from the beginning?
sr@ijekavianlatin: Nastaviti od početka?

en: Continue from the end?
sr@ijekavianlatin: Nastaviti sa kraja?

en: Continue operation
sr@ijekavianlatin: Nastavi postupak

en: Copy
sr@ijekavianlatin: Kopiraj

en: Copy Image
sr@ijekavianlatin: Kopiraj sliku

en: Copy Image Location
sr@ijekavianlatin: Kopiraj lokaciju slike

en: Copy selection to clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj izbor u klipbord

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
sr@ijekavianlatin: © 2001–2011, David For <email>faure@kde.org</email>

en: Could not Launch Help Center
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem Centar pomoći

en: Could not construct value
sr@ijekavianlatin: Vrijednost se ne može konstruisati

en: Could not create temporary file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim privremeni fajl.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvezem šemu prečica jer lokacija nije ispravna.

en: Could not find '%1' executable.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem izvršni „%1“.

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem <command>kdemain</command> u <filename>%1</filename>.
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
sr@ijekavianlatin[0]: Ne mogu da nađem MIME tipove:
    <resource>%2</resource>
sr@ijekavianlatin[1]: Ne mogu da nađem MIME tipove:
    <resource>%2</resource>
sr@ijekavianlatin[2]: Ne mogu da nađem MIME tipove:
    <resource>%2</resource>
sr@ijekavianlatin[3]: Ne mogu da nađem MIME tip <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem priključak „%1“ za program „%2“.

en: Could not find service '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pronađem servis „%1“.

en: Could not install "%1": file not found.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram „%1“, fajl nije nađen.

en: Could not install %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram <resource>%1</resource>.

en: Could not launch Browser
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem pregledač

en: Could not launch Mail Client
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem poštanski klijent

en: Could not launch Terminal Client
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem terminalski klijent

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem KDE‑ov Centar pomoći:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem pregledač:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem poštanski klijent:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem terminalski klijent:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam dobavljače vrućih novotarija iz fajla <filename>%1</filename>.

en: Could not load print preview part
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam dio za pregled pred štampanje

en: Could not open file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl <filename>%1</filename>

en: Could not open file '%1': %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl <filename>%1</filename>: %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim biblioteku „%1“.
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam podatke iz <filename>%1</filename> u dijelj.mem.

en: Could not read file '%1'
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam fajl <filename>%1</filename>.

en: Could not set non-blocking mode
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim neblokirajući režim

en: Could not verify login, please try again.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da ovjerim prijavljivanje, pokušajte ponovo.

en: Create Web Shortcut
sr@ijekavianlatin: Napravi veb prečicu

en: Create content on server
sr@ijekavianlatin: Pravim sadržaj na serveru

en: Create global database
sr@ijekavianlatin: Napravi globalnu bazu

en: Create new document
sr@ijekavianlatin: Napravi novi dokument

en: Critical
sr@ijekavianlatin: kritična

en: Ctrl+O
sr@ijekavianlatin: <shortcut>Ctrl+O</shortcut>

en: Cu&t
sr@ijekavianlatin: &Isijeci

en: Curr&ent actions:
sr@ijekavianlatin: &Trenutne radnje:

en: Current scheme:
sr@ijekavianlatin: Tekuća šema:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
sr@ijekavianlatin: Posebna...

en: Custom:
sr@ijekavianlatin: Posebna:

en: Cut
sr@ijekavianlatin: Isijeci

en: Cut selection to clipboard
sr@ijekavianlatin: Isijeci izbor u klipbord

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
sr@ijekavianlatin: Greška D‑Bus pozadine: propala veza sa pomoćnikom. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
sr@ijekavianlatin: Greška D‑Bus pozadine: pomoćnik ne može da se kontaktira. Greška povezivanja: %1. Greška poruke: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
sr@ijekavianlatin: Greška D‑Bus pozadine: primljeni iskvareni podaci od pomoćnika %1 %2

en: Daniel Molkentin
sr@ijekavianlatin: Danijel Molkentin

en: Dante SOCKS client
sr@ijekavianlatin: Danteov SOCKS klijent

en: Date and Time: %1
sr@ijekavianlatin: Datum i vrijeme: %1

en: David Faure
sr@ijekavianlatin: David For

en: Day (06:00 to 17:59)
sr@ijekavianlatin: preko dana (6.00 do 17.59)

en: Default Font Size (100%)
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana veličina fonta (100%)

en: Default color
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana boja

en: Default language:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani jezik:

en: Default widget group name to display in designer
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano ime grupe vidžeta za prikaz u dizajneru

en: Default:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
sr@ijekavianlatin: Oblast

en: Definition in English:
sr@ijekavianlatin: Definicija na engleskom:

en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Delete item(s)
sr@ijekavianlatin: Obriši stavke

en: Dependency Check
sr@ijekavianlatin: Provjera zavisnosti

en: Description
sr@ijekavianlatin: Opis

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
sr@ijekavianlatin: Opis

en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

en: Dese&lect
sr@ijekavianlatin: Poništi &izbor

en: Desktop %1
sr@ijekavianlatin: Površ %1|/|$[svojstva nom,aku 'površ '%1 gen,dat,ins,lok 'površi '%1]

en: Desktop Exchange Service
sr@ijekavianlatin: Servis za razmjenu na površi (DXS)

en: Detach
sr@ijekavianlatin: Otkači

en: Details
sr@ijekavianlatin: Detalji

en: Details for %1
sr@ijekavianlatin: Detalji za %1|/|Detalji za $[aku %1]

en: Details of the Request:
sr@ijekavianlatin: Detalji zahtjeva:

en: Details view mode
sr@ijekavianlatin: Prikaz detalja

en: Did you know...?
sr@ijekavianlatin: Da li ste znali...?

en: Digit
sr@ijekavianlatin: Cifra

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
sr@ijekavianlatin: Fascikla sa probama, osnovnim i izlaznim fasciklama.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
sr@ijekavianlatin: Fascikla sa probama, osnovnim i izlaznim fasciklama. Uzima se u obzir samo ako nije zadato <icode>-b</icode>.

en: Dirk Mueller
sr@ijekavianlatin: Dirk Miler

en: Disable checking files (dangerous)
sr@ijekavianlatin: Isključi provjeru fajlova (opasno)

en: Disable crash handler, to get core dumps
sr@ijekavianlatin: Isključi rukovalac rušenja, za dobijanje popisa jezgra

en: Disable incremental update, re-read everything
sr@ijekavianlatin: Isključi postepeno ažuriranje, iščitaj sve ponovo

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
sr@ijekavianlatin: Isključuje hvatanje ispravljanja. Obično vam treba kada koristite GUI.

en: Disallow
sr@ijekavianlatin: Odbij

en: Discard changes
sr@ijekavianlatin: Odbaci izmjene

en: Display Images on Page
sr@ijekavianlatin: Prikaži slike na stranici

en: Displays Thread Activity
sr@ijekavianlatin: Prikazuje aktivnost niti

en: Distance between desktop icons
sr@ijekavianlatin: Rastojanje između ikonica na površi

en: Do &not store this time
sr@ijekavianlatin: Ne &ovaj put

en: Do Not Allow
sr@ijekavianlatin: Odbij

en: Do Not Download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

en: Do Not Fill Out
sr@ijekavianlatin: Ne popunjavaj

en: Do Not Suppress Debug Output
sr@ijekavianlatin: Ne suzbijaj ispravljački izlaz

en: Do not ask again
sr@ijekavianlatin: Ne pitaj više

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
sr@ijekavianlatin: Ne znam gdje da izračunam izraz. Pauzirajte skriptu ili otvorite izvorni fajl.

en: Do not run in the background.
sr@ijekavianlatin: Ne izvršavaj u pozadini.

en: Do not save data
sr@ijekavianlatin: Nemoj da sačuvaš podatke

en: Do not show the window while running tests
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj prozor tokom izvršavanja proba

en: Do not show this message again
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj više ovu poruku

en: Do not signal applications to update
sr@ijekavianlatin: Ne šalji programima signal za ažuriranje

en: Do not suppress debug output
sr@ijekavianlatin: Ne suzbijaj ispravljački izlaz

en: Do not use Xvfb
sr@ijekavianlatin: Ne koristi Xvfb

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
sr@ijekavianlatin: Dajete li javanskom apletu sertifikate:

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete šemu „%1“?
    Ovo neće ukloniti šeme prečica važeće širom sistema.

en: Do you really want to execute '%1'?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da izvršite <filename>%1</filename>?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da vratite sve trake alatki u ovom programu na podrazumijevano? Promjene će odmah biti primijenjene.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
sr@ijekavianlatin: Želite li da dodate u svoju zbirku obilježivač koji ukazuje na lokaciju „%1“, po imenu „%2“?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
sr@ijekavianlatin: Želite li da dodate u svoju zbirku obilježivač koji ukazuje na lokaciju „%1“?

en: Do you want to restart search at the beginning?
sr@ijekavianlatin: Želite li da ponovite traženje od početka?

en: Do you want to restart search from the end?
sr@ijekavianlatin: Želite li da ponovite traženje sa kraja?

en: Do you want to store this password for %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da skladištite ovu lozinku za %1?

en: Do you want to store this password?
sr@ijekavianlatin: Želite li da skladištite ovu lozinku?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
sr@ijekavianlatin: Usidri

en: Document Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o dokumentu

en: Document encoding:
sr@ijekavianlatin: Kodiranje dokumenta:

en: Domain:
sr@ijekavianlatin: Domen:

en: Done.
sr@ijekavianlatin: Gotovo.

en: Double Line
sr@ijekavianlatin: dvostruka linija

en: Double Thick Line
sr@ijekavianlatin: dvostruka deblja linija

en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi

en: Download File
sr@ijekavianlatin: Preuzmi fajl

en: Download New Stuff...
sr@ijekavianlatin: Preuzmi novotarije...

en: Download of "%1" failed, error: %2
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje „%1“ nije uspjelo, greška: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
sr@ijekavianlatin: Neuspelo preuzimanje stavke: nema URL‑a za preuzimanje za „%1“.

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
sr@ijekavianlatin: Preuzeti fajl je HTML fajl. Otvoren u pregledaču.

en: Downloads:
sr@ijekavianlatin: Preuzimanja:

en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uređivanje

en: Edit selected script.
sr@ijekavianlatin: Uredi izabranu skriptu.

en: Edit...
sr@ijekavianlatin: Uredi...

en: Editor Chooser
sr@ijekavianlatin: Birač uređivača

en: Email
sr@ijekavianlatin: E‑pošta

en: Email address:
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
sr@ijekavianlatin: Za:

[ctx: Email sender address]
en: From:
sr@ijekavianlatin: Od:

en: Email to:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta za:

en: Embeddable HTML component
sr@ijekavianlatin: Ugnjezdiva HTML komponenta

en: Embeddable component for multipart/mixed
sr@ijekavianlatin: Ugnjezdiva komponenta za MIME <icode>multipart/mixed</icode>

en: Emoticons
sr@ijekavianlatin: Emotikoni

en: Enable &background spellchecking
sr@ijekavianlatin: Uključi &provjeru pravopisa u pozadini

en: Enable SOCKS support
sr@ijekavianlatin: Uključi podršku za SOCKS

en: Enable component
sr@ijekavianlatin: Ugradiva komponenta

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
sr@ijekavianlatin: automatski

[ctx: Encodings menu]
en: Default
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano

en: End of Line
sr@ijekavianlatin: Kraj reda

en: End of document reached.
sr@ijekavianlatin: Došao sam do kraja dokumenta.

en: End of options
sr@ijekavianlatin: Kraj opcija

en: Enlarge Font
sr@ijekavianlatin: Povećaj font

en: Enter
sr@ijekavianlatin: Unesi

en: Enter Administrator Mode
sr@ijekavianlatin: Ulazak u administratorski režim

en: Enter Search Terms...
sr@ijekavianlatin: Unesite izraz za traženje...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
sr@ijekavianlatin: Unesite obrazac za traženje, ili odaberite neki od prethodnih sa spiska.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
sr@ijekavianlatin: Unesite nisku za zamjenu, ili odaberite jednu od prethodnih sa spiska.

en: Enter a search term or character here
sr@ijekavianlatin: Unesite izraz ili znak za traženje

en: Enter search phrase here
sr@ijekavianlatin: Unesite izraz za traženje

en: Enter the URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
sr@ijekavianlatin: Unesite tekst (na engleskom, ukoliko je moguće) koji želite da pošaljete kao izvještaj.
    Kada pritisnete <interface>Pošalji</interface>, poruka će biti poslata održavaocu ovog programa.

en: Entries failed to load
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo učitavanje stavki

en: Equivalents:
sr@ijekavianlatin: Ekvivalenti:

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Error during rename.
sr@ijekavianlatin: Greška pri preimenovanju.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
sr@ijekavianlatin: Greška pri obradi uključivanja <filename>%1</filename> red %2: %3

en: Error initializing provider.
sr@ijekavianlatin: Greška u pripremanju dobavljača.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokretanju %1. Ili KLauncher više nije u pogonu, ili ne uspijeva da pokrene program.

en: Error loading '%1'.
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju „%1“.

en: Error opening PTY
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju PTY‑ja.

en: Error reading from PTY
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju sa PTY‑ja

en: Error writing to PTY
sr@ijekavianlatin: Greška pri pisanju na PTY

en: Error: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: Greška: %1 — %2

en: Error: java executable not found
sr@ijekavianlatin: Greška: izvršni Jave nije pronađen

en: Escape
sr@ijekavianlatin: Izbjegavanje

en: Evaluation error
sr@ijekavianlatin: Greška izračunavanja

en: Evaluation threw an exception %1
sr@ijekavianlatin: Izračunavanje baci izuzetak %1

en: Even Pages
sr@ijekavianlatin: parne stranice

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
sr@ijekavianlatin: Izuzetak zove funkciju <icode>%1</icode> iz %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
sr@ijekavianlatin: Izuzetak zove slot <icode>%1</icode> iz %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajlovi u <filename>$prefix/bin</filename>

en: Execute
sr@ijekavianlatin: Izvrši

en: Execute File?
sr@ijekavianlatin: Izvršiti fajl?

en: Execute script without gui support
sr@ijekavianlatin: Izvršavanje skripti bez GUI podrške

en: Execute the selected script.
sr@ijekavianlatin: Izvrši izabranu skriptu.

en: Export Scheme...
sr@ijekavianlatin: Izvezi šemu...

en: Export to Location
sr@ijekavianlatin: Izvoz na lokaciju

en: F&ind:
sr@ijekavianlatin: &Nađi:

en: F&ull Screen Mode
sr@ijekavianlatin: Preko &cijelog ekrana

en: Failed to create Action.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja radnje.

en: Failed to create ActionGroup.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja grupe radnji.

en: Failed to create Layout.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja rasporeda.

en: Failed to create Widget.
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh stvaranja vidžeta.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim skriptu za interpretator <resource>%1</resource>.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da odredim interpretator za skriptu <filename>%1</filename>

en: Failed to load file '%1'
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh učitavanja fajla <filename>%1</filename>

en: Failed to load interpreter "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam interpretator <resource>%1</resource>

en: Failed to open scriptfile "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl skripte <filename>%1</filename>

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
sr@ijekavianlatin: Neuspjeh pretapanja tipa vrijednosti iz %2 u %1 (%3)

en: Fallback language:
sr@ijekavianlatin: Pozadinski jezik:

en: Fetch content link from server
sr@ijekavianlatin: Dobavi vezu ka sadržaju sa servera

en: Fetching content data from server finished.
sr@ijekavianlatin: Završeno dobavljanje sadržaja sa servera.

en: Fetching content data from server...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam sadržaj sa servera...

en: Fetching license data from server...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam licencu sa servera...

en: Fetching your previously updated content finished.
sr@ijekavianlatin: Završeno dobavljanje sadržaja koji ste ranije ažurirali.

en: Fetching your previously updated content...
sr@ijekavianlatin: Dobavljam sadržaj koji ste ranije ažurirali...

en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

en: File %1 does not exist
sr@ijekavianlatin: Fajl <filename>%1</filename> ne postoji.

en: File %1 not found.
sr@ijekavianlatin: Fajl <filename>%1</filename> nije nađen.

en: File not found: %1
sr@ijekavianlatin: Fajl <filename>%1</filename> nije nađen.

en: File to read update instructions from
sr@ijekavianlatin: Fajl iz kojeg se čitaju uputstva za ažuriranje

en: File to upload:
sr@ijekavianlatin: Fajl za otpremanje:

en: File:
sr@ijekavianlatin: Fajl:

en: Fill Out
sr@ijekavianlatin: Popuni

en: Filter error
sr@ijekavianlatin: Greška filtera

en: Find
sr@ijekavianlatin: nađi

en: Find &Next
sr@ijekavianlatin: Nađi &sljedeće

en: Find &backwards
sr@ijekavianlatin: Traži u&nazad

en: Find &links only
sr@ijekavianlatin: Traži samo &veze

en: Find Links as You Type
sr@ijekavianlatin: Traži veze dok kucam

en: Find Next
sr@ijekavianlatin: Nađi sljedeće

en: Find Pre&vious
sr@ijekavianlatin: Nađi &prethodno

en: Find Text
sr@ijekavianlatin: Traženje teksta

en: Find Text as You Type
sr@ijekavianlatin: Traži tekst dok kucam

en: Find filename inside the resource type given to --path
sr@ijekavianlatin: Pronađi ime fajla unutar tipa resursa datog uz --path

en: Finish
sr@ijekavianlatin: Završi

en: First argument must be a QObject.
sr@ijekavianlatin: Prvi argument mora biti <icode>QObject</icode>.

en: Fit to Page &Height
sr@ijekavianlatin: Uklopi u &visinu stranice

en: Fit to Page &Width
sr@ijekavianlatin: Uklopi u &širinu stranice

en: Fixed width font
sr@ijekavianlatin: Font fiksne širine

en: Follow
sr@ijekavianlatin: Isprati

en: Font for menus
sr@ijekavianlatin: Font za menije

en: Font for the taskbar
sr@ijekavianlatin: Font trake zadataka

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
sr@ijekavianlatin: Veličina fonta<br /><i>fiksna</i> ili <i>relativna</i><br />u odnosu na okruženje

en: Font style:
sr@ijekavianlatin: Stil:

en: Fonts for toolbars
sr@ijekavianlatin: Fontovi za trake alatki

en: Frame Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o okviru

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
sr@ijekavianlatin: Zamrzni

en: From c&ursor
sr@ijekavianlatin: &Od kursora

en: Front
sr@ijekavianlatin: naprijed

en: Function must be called from the main thread.
sr@ijekavianlatin: Funkcija mora biti pozvana iz glavne niti.

en: GPL
sr@ijekavianlatin: OJL

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
sr@ijekavianlatin: Primjer sa GUI‑jem za menadžer niti Weaver

en: GUI for the khtml regression tester
sr@ijekavianlatin: GUI za regresione probe KHTML‑a

en: General Character Properties
sr@ijekavianlatin: Opšta svojstva znaka

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
sr@ijekavianlatin: Generiši jednostavne i brze omotačke klase, nezasnovane na Nepomuk::Resource, koje ne provjeravaju cjelovitost podataka.

en: Get Hot New Stuff
sr@ijekavianlatin: Dobavi svježe novotarije

en: Get Hot New Stuff!
sr@ijekavianlatin: Dobavi svježe novotarije!

en: Get help...
sr@ijekavianlatin: Traži pomoć...

en: Global
sr@ijekavianlatin: globalna

en: Global Alternate
sr@ijekavianlatin: glob. alternativna

en: Global:
sr@ijekavianlatin: Globalna:

en: Go back in document
sr@ijekavianlatin: Idi nazad kroz dokument

en: Go back one step
sr@ijekavianlatin: Vrati se korak nazad

en: Go forward in document
sr@ijekavianlatin: Idi naprijed kroz dokument

en: Go forward one step
sr@ijekavianlatin: Idi korak naprijed

en: Go to first page
sr@ijekavianlatin: Pređi na prvu stranicu

en: Go to last page
sr@ijekavianlatin: Pređi na poslednju stranicu

en: Go to next page
sr@ijekavianlatin: Pređi na sledeću stranicu

en: Go to previous page
sr@ijekavianlatin: Preći na prethodnu stranicu

en: Go up
sr@ijekavianlatin: Pomeri se nagore

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
sr@ijekavianlatin: Sljedeći u istorijatu

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
sr@ijekavianlatin: Prethodni iz istorijata

en: Grave
sr@ijekavianlatin: visoka

en: Green:
sr@ijekavianlatin: Zelena:

en: HTML Settings
sr@ijekavianlatin: HTML postavke

en: HTML Toolbar
sr@ijekavianlatin: HTML traka

en: HTML documentation
sr@ijekavianlatin: HTML dokumentacija

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
sr@ijekavianlatin: skoro standardno

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
sr@ijekavianlatin: sa začkoljicama

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
sr@ijekavianlatin: strogo

en: HTTP Headers
sr@ijekavianlatin: HTTP zaglavlja

en: Here you can choose the font size to be used.
sr@ijekavianlatin: Izaberite veličinu fonta koja će se koristiti.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
sr@ijekavianlatin: Spisak prečica sa tastature, tj. veza između radnji (npr. „Kopiraj“) prikazanih u lijevoj koloni, i tastera ili kombinacija tastera (npr. <shortcut>Ctrl+V</shortcut>) prikazanih u desnoj koloni.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
sr@ijekavianlatin: Odaberite želite li nepromjenljivu veličinu fonta ili veličinu koja se računa dinamički i prilagođava promjenama okruženja (npr. dimenzijama vidžeta, veličini papira).

en: Hide %1
sr@ijekavianlatin: Sakrij %1|/|Sakrij $[aku %1]

en: Highest Rated
sr@ijekavianlatin: najviše ocijenjeni

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
sr@ijekavianlatin: Istakni dugmad alatki pri prelasku mišem

en: Hold Indefinitely
sr@ijekavianlatin: zadrži do daljeg

en: Homepage
sr@ijekavianlatin: Početna stranica

en: Host
sr@ijekavianlatin: domaćin

en: Hot New Stuff Providers
sr@ijekavianlatin: Dobavljači svježih novotarija

en: Hue:
sr@ijekavianlatin: Nijansa:

en: Huge (%1x%2)
sr@ijekavianlatin: ogromne (%1×%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
sr@ijekavianlatin: Potvrđujem da ovaj sadržaj ne krši bilo kakav autorska prava, zakon ili robnu marku. Slažem se da se moja IP adresa zabilježi. (Protivzakonito je raspodjeljivati sadržaj bez dozvole nosioca autorska prava.)

en: I&gnore All
sr@ijekavianlatin: I&gnoriši sve

en: Ian Reinhart Geiser
sr@ijekavianlatin: Jan Rejnhart Gejzer

en: Icon Size
sr@ijekavianlatin: Veličina ikonica

en: Icon te&xt:
sr@ijekavianlatin: &Tekst ikonice:

en: Icon:
sr@ijekavianlatin: Ikonica:

en: Icons
sr@ijekavianlatin: Ikonice

en: Icons Only
sr@ijekavianlatin: samo ikonice

en: Icons view mode
sr@ijekavianlatin: Prikaz ikonica

en: If enabled, search for a regular expression.
sr@ijekavianlatin: Ako je uključeno, traži prema regularnom izrazu.

en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

en: Ignored Words
sr@ijekavianlatin: Ignorisane riječi

en: Image - %1x%2 Pixels
sr@ijekavianlatin: Slika — %1×%2 piksela

en: Image Operations
sr@ijekavianlatin: Postupci nad slikom

en: In context '%1' for action '%2'
sr@ijekavianlatin: u kontekstu „%1“ za radnju „%2“

en: In which language did you describe the above?
sr@ijekavianlatin: Na kojem ste jeziku unijeli gornje podatke?

en: Inactive
sr@ijekavianlatin: Neaktivan

en: Include path prefix (deprecated)
sr@ijekavianlatin: Prefiks putanje uključivanja (prevaziđeno).

en: Includes/Headers
sr@ijekavianlatin: Uključenja/zaglavlja

en: Incorrect number of arguments.
sr@ijekavianlatin: Neispravan broj argumenata.

en: Incremental Spellcheck
sr@ijekavianlatin: Postepena provjera pravopisa

en: Information
sr@ijekavianlatin: Informacija

en: Initializing
sr@ijekavianlatin: Pripremam

en: Initializing Applet "%1"...
sr@ijekavianlatin: Pripremam aplet „%1“...

en: Input file
sr@ijekavianlatin: Ulazni fajl

en: Insert
sr@ijekavianlatin: Umetni

en: Insert Place&holder
sr@ijekavianlatin: &Umetni mjestodržač

en: Install
sr@ijekavianlatin: Instaliraj

en: Install Again
sr@ijekavianlatin: Instaliraj ponovo

en: Installation prefix for Qt
sr@ijekavianlatin: Prefiks instalacije Qt‑a

en: Installed
sr@ijekavianlatin: instaliranom

en: Installing
sr@ijekavianlatin: Instaliram

en: Insufficient permissions in target directory.
sr@ijekavianlatin: Nedovoljne dozvole u ciljnoj fascikli.

en: Internally added if launched from Finder
sr@ijekavianlatin: Dodaje se iznutra kada se pokrene iz Nalazača

en: Internet Search
sr@ijekavianlatin: Pretraga na Internetu

en: Interpreter:
sr@ijekavianlatin: Interpretator:

en: Invalid item.
sr@ijekavianlatin: Loša stavka.

en: Invalid regular expression.
sr@ijekavianlatin: Neispravan regularni izraz.

en: Invalid type in Database
sr@ijekavianlatin: Neispravan tip u bazi

en: JS Calculator
sr@ijekavianlatin: Kalkulator u JavaScriptu

en: Japanese Kun Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Japanski kun‑izgovor:

en: Japanese On Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Japanski on‑izgovor:

en: JavaScript &Debugger
sr@ijekavianlatin: &Ispravljač JavaScripta

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
sr@ijekavianlatin: Pokušano ubacivanje obilježivača JavaScriptom

en: JavaScript Debugger
sr@ijekavianlatin: Ispravljač JavaScripta

en: JavaScript Error
sr@ijekavianlatin: JavaScript greška

en: JavaScript Errors
sr@ijekavianlatin: Greške u JavaScriptu

en: Job
sr@ijekavianlatin: Posao

en: Job Control
sr@ijekavianlatin: Upravljanje poslom

en: Job Options
sr@ijekavianlatin: Opcije posla

en: Job priority:
sr@ijekavianlatin: Prioritet posla:

en: KBuildSycoca
sr@ijekavianlatin: K‑gradnja-Sycoce

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
sr@ijekavianlatin: afrička pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
sr@ijekavianlatin: srednjoazijska pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
sr@ijekavianlatin: kombinujući dijakritici

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
sr@ijekavianlatin: istočnoazijska pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
sr@ijekavianlatin: evropski alfabeti

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
sr@ijekavianlatin: matematički simboli

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
sr@ijekavianlatin: bliskoistočna pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
sr@ijekavianlatin: drugo

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
sr@ijekavianlatin: druga pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
sr@ijekavianlatin: filipinska pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
sr@ijekavianlatin: fonetski simboli

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
sr@ijekavianlatin: južnoazijska pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
sr@ijekavianlatin: jugoistočna azijska pisma

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
sr@ijekavianlatin: simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
sr@ijekavianlatin: alfabetski predstavni oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
sr@ijekavianlatin: arapski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
sr@ijekavianlatin: arapski predstavni oblici‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
sr@ijekavianlatin: arapski predstavni oblici‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
sr@ijekavianlatin: arapski dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
sr@ijekavianlatin: jermenski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
sr@ijekavianlatin: strelice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
sr@ijekavianlatin: balineski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bamum
sr@ijekavianlatin: bamum

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
sr@ijekavianlatin: osnovni latinički

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Batak
sr@ijekavianlatin: batak

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
sr@ijekavianlatin: bengalski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
sr@ijekavianlatin: blokovski elementi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo
sr@ijekavianlatin: bopomofo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
sr@ijekavianlatin: bopomofo prošireni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
sr@ijekavianlatin: kutijasti crteži

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
sr@ijekavianlatin: Brajevi obrasci

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
sr@ijekavianlatin: bugineski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buhid
sr@ijekavianlatin: buhid

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
sr@ijekavianlatin: CJK za saglasnost

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
sr@ijekavianlatin: CJK oblici za saglasnost

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
sr@ijekavianlatin: CJK ideografi za saglasnost

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
sr@ijekavianlatin: CJK radikali dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
sr@ijekavianlatin: CJK potezi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
sr@ijekavianlatin: CJK simboli i interpunkcija

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
sr@ijekavianlatin: CJK sjedinjeni ideografi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
sr@ijekavianlatin: CJK sjedinjeni ideografi proširenje A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cham
sr@ijekavianlatin: čam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cherokee
sr@ijekavianlatin: čiroki

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
sr@ijekavianlatin: kombinujući dijakritici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
sr@ijekavianlatin: kombinujući dijakritici dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sr@ijekavianlatin: kombinujući dijakritici za simbole

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
sr@ijekavianlatin: kombinujuće poluoznake

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
sr@ijekavianlatin: zajednički indijski brojevni oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
sr@ijekavianlatin: kontrolne slike

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
sr@ijekavianlatin: koptski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
sr@ijekavianlatin: simboli valuta

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
sr@ijekavianlatin: ćirilički

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
sr@ijekavianlatin: ćirilički prošireni‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
sr@ijekavianlatin: ćirilički prošireni‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
sr@ijekavianlatin: ćirilički dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari
sr@ijekavianlatin: devanagari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
sr@ijekavianlatin: devanagari prošireni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
sr@ijekavianlatin: dingbati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
sr@ijekavianlatin: zatvoreni alfanumerici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
sr@ijekavianlatin: zatvorena CJK slova i mjeseci

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
sr@ijekavianlatin: etiopski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
sr@ijekavianlatin: etiopski prošireni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
sr@ijekavianlatin: etiopski prošireni A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
sr@ijekavianlatin: etiopski dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
sr@ijekavianlatin: opšta interpunkcija

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
sr@ijekavianlatin: geometrijski oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
sr@ijekavianlatin: gruzijski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
sr@ijekavianlatin: gruzijski dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
sr@ijekavianlatin: glagoljički

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
sr@ijekavianlatin: grčki prošireni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
sr@ijekavianlatin: grčki i koptski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
sr@ijekavianlatin: gudžarati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gurmukhi
sr@ijekavianlatin: gurmuki

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
sr@ijekavianlatin: poluširoki i široki oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
sr@ijekavianlatin: hangul đamo za saglasnost

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo
sr@ijekavianlatin: hangul đamo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
sr@ijekavianlatin: hangul đamo prošireni‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
sr@ijekavianlatin: hangul đamo prošireni‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
sr@ijekavianlatin: hangul slogovi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hanunoo
sr@ijekavianlatin: hananu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
sr@ijekavianlatin: hebrejski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
sr@ijekavianlatin: visoki surogati privatni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
sr@ijekavianlatin: visoki surogati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hiragana
sr@ijekavianlatin: hiragana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
sr@ijekavianlatin: IPA proširenja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
sr@ijekavianlatin: ideografski opisni znakovi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
sr@ijekavianlatin: javanski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kanbun
sr@ijekavianlatin: kanbun

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
sr@ijekavianlatin: Kangsijevi radikali

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
sr@ijekavianlatin: kanada

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana
sr@ijekavianlatin: katakana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
sr@ijekavianlatin: katakana fonetska proširenja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kayah Li
sr@ijekavianlatin: kajah li

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
sr@ijekavianlatin: kmerski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
sr@ijekavianlatin: kmerski simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
sr@ijekavianlatin: laoćanski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
sr@ijekavianlatin: latinički prošireni dodatni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
sr@ijekavianlatin: latinički prošireni‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
sr@ijekavianlatin: latinički prošireni‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
sr@ijekavianlatin: latinički prošireni‑C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
sr@ijekavianlatin: latinički prošireni‑D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
sr@ijekavianlatin: latinički‑1 dopunski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lepcha
sr@ijekavianlatin: lepča

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
sr@ijekavianlatin: slovoliki simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Limbu
sr@ijekavianlatin: limbu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lisu
sr@ijekavianlatin: lisu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
sr@ijekavianlatin: niski surogati

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Malayalam
sr@ijekavianlatin: malajalam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
sr@ijekavianlatin: mandajski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
sr@ijekavianlatin: matematički operatori

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
sr@ijekavianlatin: mitej majek

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sr@ijekavianlatin: razni matematički simboli‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
sr@ijekavianlatin: razni matematički simboli‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
sr@ijekavianlatin: razni simboli

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
sr@ijekavianlatin: razni simboli i strelice

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
sr@ijekavianlatin: razni tehnički

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
sr@ijekavianlatin: slova tonske modifikacije

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
sr@ijekavianlatin: mongolski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar
sr@ijekavianlatin: mjanmarski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
sr@ijekavianlatin: mjanmarski prošireni‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
sr@ijekavianlatin: novi tajlandski lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
sr@ijekavianlatin: brojevni oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
sr@ijekavianlatin: ogam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
sr@ijekavianlatin: ol čiki

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
sr@ijekavianlatin: optičko prepoznavanje znakova

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Oriya
sr@ijekavianlatin: orijski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phags-pa
sr@ijekavianlatin: pags‑pa

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
sr@ijekavianlatin: fonetska proširenja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
sr@ijekavianlatin: fonetska proširenja dopunska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
sr@ijekavianlatin: oblast za privatnu upotrebu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Rejang
sr@ijekavianlatin: ređang

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
sr@ijekavianlatin: runski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
sr@ijekavianlatin: samarjanski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Saurashtra
sr@ijekavianlatin: sauraštra

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
sr@ijekavianlatin: sinhaleski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
sr@ijekavianlatin: male varijacije oblika

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
sr@ijekavianlatin: slova za izmjenu razmaka

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
sr@ijekavianlatin: posebni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
sr@ijekavianlatin: sundanski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
sr@ijekavianlatin: indeksi i izložioci

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
sr@ijekavianlatin: dopunske strelice‑A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
sr@ijekavianlatin: dopunske strelice‑B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
sr@ijekavianlatin: dopunski matematički operatori

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
sr@ijekavianlatin: dopunska interpunkcija

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syloti Nagri
sr@ijekavianlatin: siloti nagri

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
sr@ijekavianlatin: sirijski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagalog
sr@ijekavianlatin: tagalog

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tagbanwa
sr@ijekavianlatin: tagbanva

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Le
sr@ijekavianlatin: tajlandski le

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
sr@ijekavianlatin: tajlandski tam

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Viet
sr@ijekavianlatin: tajlandski vijet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
sr@ijekavianlatin: tamilski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Telugu
sr@ijekavianlatin: telugu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thaana
sr@ijekavianlatin: tana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
sr@ijekavianlatin: tajlandski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
sr@ijekavianlatin: tibetanski

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
sr@ijekavianlatin: tifinag

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sr@ijekavianlatin: sjedinjeni slogovni kanadskih starosjedilaca

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
sr@ijekavianlatin: sjedinjeni kanadski aboridžinski slogovni prošireni

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vai
sr@ijekavianlatin: vaj

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
sr@ijekavianlatin: birači varijacija

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
sr@ijekavianlatin: vedska proširenja

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
sr@ijekavianlatin: uspravni oblici

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
sr@ijekavianlatin: ji radikali

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
sr@ijekavianlatin: ji slogovi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
sr@ijekavianlatin: jiđing heksagram simboli

en: KConf Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriranje KConfa

en: KDE Application
sr@ijekavianlatin: KDE program

en: KDE Daemon
sr@ijekavianlatin: KDE demon

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
sr@ijekavianlatin: KDE demon — pokreće ažuriranje baze Sycoce kada je potrebno

en: KDE Java Applet Plugin
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov priključak za javanske aplete

en: KDE Test Program
sr@ijekavianlatin: Probni KDE program

en: KDE Tool for updating user configuration files
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova alatka za ažuriranje korisničkih postavnih fajlova

en: KDE application to run Kross scripts.
sr@ijekavianlatin: KDE program za izvršavanje Krossovih skripti

en: KDE-tempfile
sr@ijekavianlatin: Privremeni fajl KDE‑a

en: KDEInit could not launch '%1'
sr@ijekavianlatin: <command>kdeinit</command> ne može da pokrene „%1“

en: KHTML Regression Testing Utility
sr@ijekavianlatin: Alatka za regresionu probu KHTML‑a

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
sr@ijekavianlatin: KLauncher nije dostupan preko D‑Busa, greška pri pozivu %1:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
sr@ijekavianlatin: KLibLoader: nepoznata greška

en: KNewStuff contributions
sr@ijekavianlatin: Doprinosi K‑novotarijama

en: KUnitTest ModRunner
sr@ijekavianlatin: Pokretač modula KUnitTesta

en: Keep output results from scripts
sr@ijekavianlatin: Zadrži izlazne rezultate iz skripti

en: Key Conflict
sr@ijekavianlatin: Sukob prečica

en: Key Generator
sr@ijekavianlatin: Generator ključeva

en: Key used for signing:
sr@ijekavianlatin: Ključ za potpisivanje:

en: Korean Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Korejski izgovor:

en: LGPL
sr@ijekavianlatin: MOJL

en: Language Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor jezika

en: Language:
sr@ijekavianlatin: Jezik:

en: Large (%1x%2)
sr@ijekavianlatin: velike (%1×%2)

en: Lars Knoll
sr@ijekavianlatin: Lars Knol

en: Last modified:
sr@ijekavianlatin: Posljednja izmjena:

en: Launching %1
sr@ijekavianlatin: Pokrećem %1

en: Leave a comment
sr@ijekavianlatin: Ostavi komentar

en: Left for legacy support
sr@ijekavianlatin: Ostavljeno za podršku starijim sistemima

en: Left to Right, Bottom to Top
sr@ijekavianlatin: sa lijeva na desno, od dna ka vrhu

en: Left to Right, Top to Bottom
sr@ijekavianlatin: sa lijeva na desno, od vrha ka dnu

en: Legacy pixmaps
sr@ijekavianlatin: Zastarjele bitmape

en: Letter, Lowercase
sr@ijekavianlatin: slovo, malo

en: Letter, Modifier
sr@ijekavianlatin: slovo, modifikator

en: Letter, Other
sr@ijekavianlatin: slovo, drugo

en: Letter, Titlecase
sr@ijekavianlatin: slovo, verzal

en: Letter, Uppercase
sr@ijekavianlatin: slovo, veliko

en: Level of safety of the Ruby interpreter
sr@ijekavianlatin: Nivo bezbjednosti interpretatora Rubyja

en: Libraries
sr@ijekavianlatin: Biblioteke

en: Library "%1" not found
sr@ijekavianlatin: Biblioteka <resource>%1</resource> nije pronađena

en: License Agreement
sr@ijekavianlatin: &Ugovor o korišćenju

en: License:
sr@ijekavianlatin: Licenca:

en: License: %1
sr@ijekavianlatin: Licenca: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
sr@ijekavianlatin: Ograničava broj boja koje su pridružene kocki
    boja na osmobitnom ekranu, ako program koristi
    specifikaciju <icode>QApplication::ManyColor</icode>

en: Line
sr@ijekavianlatin: red

en: Link Text:
sr@ijekavianlatin: Tekst veze:

en: Link URL:
sr@ijekavianlatin: URL veze:

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve fajlove zaglavlja koje će generisati opcija --writeall.

en: List all includes (deprecated).
sr@ijekavianlatin: Nabroji sva uključivanja (prevaziđeno).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve izvorne fajlove koje će generisati opcija --writeall.

en: Loadable modules
sr@ijekavianlatin: Dinamički moduli

en: Loaded Scripts
sr@ijekavianlatin: Učitane skripte

en: Loading Applet
sr@ijekavianlatin: Učitavam aplet

en: Loading Preview
sr@ijekavianlatin: Učitavam pregled

en: Loading data
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke

en: Loading data from provider
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke od dobavljača

en: Loading of providers from file: %1 failed
sr@ijekavianlatin: Učitavanje dobavljačâ̂ iz fajla <filename>%1</filename> nije uspjelo.

en: Loading one preview | Loading %1 previews
sr@ijekavianlatin[0]: Učitavam %1 pregled
sr@ijekavianlatin[1]: Učitavam %1 pregleda
sr@ijekavianlatin[2]: Učitavam %1 pregleda
sr@ijekavianlatin[3]: Učitavam pregled

en: Loading provider information
sr@ijekavianlatin: Učitavam podatke o dobavljaču

en: Local Variables
sr@ijekavianlatin: Lokalne promjenljive

en: Location of installed Qt binaries
sr@ijekavianlatin: Lokacija instaliranih izvršnih Qt‑a

en: Location of installed Qt libraries
sr@ijekavianlatin: Lokacija instaliranih biblioteka Qt‑a

en: Location of installed Qt plugins
sr@ijekavianlatin: Lokacija instaliranih priključaka Qt‑a

en: Lock Toolbar Positions
sr@ijekavianlatin: Zaključaj položaje traka alatki

en: Log thread activity
sr@ijekavianlatin: Bilježi aktivnost niti

en: Log to a file
sr@ijekavianlatin: Zabilježi u fajl

en: Low Password Strength
sr@ijekavianlatin: Slaba lozinka

en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: Main:
sr@ijekavianlatin: Glavna:

en: MainWindow
sr@ijekavianlatin: GlavProz

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
sr@ijekavianlatin: Veliko čišćenje — lični heroj održavaoca

en: Manage Link
sr@ijekavianlatin: Upravljanje vezom

en: Mandarin Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Mandarinski izgovor:

en: Mark &taskbar entry
sr@ijekavianlatin: Označi stavku &trake zadataka

en: Mark, Enclosing
sr@ijekavianlatin: oznaka, obuhvatajuća

en: Mark, Non-Spacing
sr@ijekavianlatin: oznaka, nerazmičuća

en: Mark, Spacing Combining
sr@ijekavianlatin: oznaka, razmičuća kombinujuća

en: Martin Jones
sr@ijekavianlatin: Martin R. Džouns

en: Medium (%1x%2)
sr@ijekavianlatin: srednje (%1×%2)

en: Mime types
sr@ijekavianlatin: MIME tipovi

en: Minimize
sr@ijekavianlatin: Minimizuj

en: Mirror Pages
sr@ijekavianlatin: Stranice u ogledalu

en: Mirror pages along vertical axis
sr@ijekavianlatin: U ogledalu preko uspravne ose

en: Missing Plugin
sr@ijekavianlatin: Nedostaje priključak

en: More Actions
sr@ijekavianlatin: Još radnji

en: Most Downloads
sr@ijekavianlatin: najviše preuzimanja

en: Most countries have no character for this
sr@ijekavianlatin: Većina država ne koristi nikakav znak za ovo

en: Most downloads
sr@ijekavianlatin: najviše preuzimanja

en: Mouse Button Gesture
sr@ijekavianlatin: gest dugmadima miša

en: Mouse Shape Gesture
sr@ijekavianlatin: gest pokretom miša

en: Move &Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&dolje

en: Move &Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&gore

en: Must supply a filename.
sr@ijekavianlatin: Mora se zadati ime fajla.

en: Must supply a layout name.
sr@ijekavianlatin: Mora se navesti ime rasporeda.

en: Must supply a valid parent.
sr@ijekavianlatin: Mora se navesti ispravan roditelj.

en: Must supply a widget name.
sr@ijekavianlatin: Mora se zadati ime vidžeta.

en: NEC SOCKS client
sr@ijekavianlatin: NEC‑ov SOCKS klijent

en: Name
sr@ijekavianlatin: Ime

en: Name for New Scheme
sr@ijekavianlatin: Ime nove šeme

en: Name for new scheme:
sr@ijekavianlatin: Ime za novu šemu:

en: Name of the file as it will appear on the website
sr@ijekavianlatin: Ime fajla koje će se videti na veb sajtu.

en: Name of the plugin class to generate
sr@ijekavianlatin: Ime klase priključka koju treba generisati

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Named Colors
sr@ijekavianlatin: Imenovane boje

en: Ne&ver store for this site
sr@ijekavianlatin: &Nikada za ovaj sajt

en: Nepomuk Resource Class Generator
sr@ijekavianlatin: Generator Nepomukovih resursnih klasa

en: Network Transmission
sr@ijekavianlatin: Mrežni prenos

en: Network error. (%1)
sr@ijekavianlatin: Mrežna greška. (%1)

en: New Scheme
sr@ijekavianlatin: Nova šema

en: New Upload
sr@ijekavianlatin: Novo otpremanje

en: New Web Shortcut
sr@ijekavianlatin: Nova veb prečica

en: New search provider
sr@ijekavianlatin: Novi pretraživač

en: New...
sr@ijekavianlatin: Nova...

en: Newest
sr@ijekavianlatin: najnovijem

en: Newline
sr@ijekavianlatin: Novi red

en: Next Character in History
sr@ijekavianlatin: Sljedeći znak u istorijatu

en: Next month
sr@ijekavianlatin: Sljedeći mjesec

en: Next year
sr@ijekavianlatin: Sljedeća godina

en: Night (18:00 to 05:59)
sr@ijekavianlatin: u toku noći (18.00 do 5.59)

en: No
sr@ijekavianlatin: Ne

en: No Entries
sr@ijekavianlatin: Nema unosa

en: No Preview
sr@ijekavianlatin: Nema pregleda

[ctx: No border line]
en: None
sr@ijekavianlatin: (nikakva)

en: No classname specified
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno ime klase

en: No classname specified.
sr@ijekavianlatin: Nije navedeno ime klase.

en: No further items in the history.
sr@ijekavianlatin: Nema više stavki u istorijatu.

en: No handler found for %1.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen rukovalac za %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
sr@ijekavianlatin: Podaci nisu dostupni.
    Zadati objekat <icode>KAboutData</icode> ne postoji.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
sr@ijekavianlatin: Nisu navedeni uslovi licenciranja za ovaj program.
    Provjerite da li su uslovi licenciranja navedeni u
    dokumentaciji ili izvornom kodu.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
sr@ijekavianlatin: Nema poklapanja za „<b>%1</b>“.

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
sr@ijekavianlatin: <html>Nijedan MIME tip nije instaliran. Provjerite da li je instaliran paket <icode>shared-mime-info</icode>, i da promjenljiva <envar>XDG_DATA_DIRS</envar> nije postavljena ili uključuje <filename>/usr/share</filename>.</html>

en: No more matches for this search direction.
sr@ijekavianlatin: Nema više poklapanja u ovom smjeru traženja.

en: No password, use anonymous (or guest) login
sr@ijekavianlatin: Bez lozinke, anonimna (ili gostinska) prijava

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
sr@ijekavianlatin: Nije nađen priključak za „%1“,
    Želite li da ga preuzmete sa %2?

en: No provider selected.
sr@ijekavianlatin: Nije odabran nijedan dobavljač.

en: No service matching the requirements was found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen servis koji bi odgovarao zahtjevima

en: No service matching the requirements was found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen servis koji bi odgovarao zahtjevima.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedna

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
sr@ijekavianlatin: plivajuća

en: No such file or directory
sr@ijekavianlatin: Nema takvog fajla ili fascikle

en: No such function "%1"
sr@ijekavianlatin: Nema funkcije <resource>%1</resource>

en: No such interpreter "%1"
sr@ijekavianlatin: Nema interpretatora <resource>%1</resource>

en: No such method '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji metod <icode>%1</icode>.

en: No suggestions for %1
sr@ijekavianlatin: Nema prijedloga za ‘%1’

en: No target filename has been given.
sr@ijekavianlatin: Nije dato ime ciljnog fajla.

en: No text
sr@ijekavianlatin: Bez teksta

en: No text was replaced.
sr@ijekavianlatin: Ništa nije zamijenjeno.

en: Non-printable
sr@ijekavianlatin: neispisivi

en: Not a directory
sr@ijekavianlatin: Nije fascikla

en: Not enough arguments.
sr@ijekavianlatin: Nedovoljno argumenata.

en: Not found
sr@ijekavianlatin: Nije nađeno

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
sr@ijekavianlatin: Napomena. Možete uređivati, ažurirati i brisati svoj sadržaj na veb sajtu.

en: Notes:
sr@ijekavianlatin: Bilješke:

en: Nothing to spell check.
sr@ijekavianlatin: Nema ničeg za provjeru pravopisa.

en: Number, Decimal Digit
sr@ijekavianlatin: broj, dekadna cifra

en: Number, Letter
sr@ijekavianlatin: broj, slovo

en: Number, Other
sr@ijekavianlatin: broj, drugi

[ctx: Numeric IDs of scripts for font previews]
en: 1
sr@ijekavianlatin: 1,3

en: Odd Pages
sr@ijekavianlatin: neparne stranice

en: Old upload information found, fill out fields?
sr@ijekavianlatin: Nađeni su stariji podaci otpremanja, popuniti polja?

en: Only 'ReadOnly' allowed
sr@ijekavianlatin: Dozvoljeno samo ‘samo‑za‑čitanje’

en: Only Run HTML Tests
sr@ijekavianlatin: Izvrši samo HTML probe

en: Only Run JS Tests
sr@ijekavianlatin: Izvrši samo probe JavaScripta

en: Only local files are supported.
sr@ijekavianlatin: Podržani su samo lokalni fajlovi.

en: Only run .html tests
sr@ijekavianlatin: Samo probe HTML‑a

en: Only run .js tests
sr@ijekavianlatin: Samo probe JavaScripta

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
sr@ijekavianlatin: Pokreni samo jednu probu. Moguće je navesti više opcija.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
sr@ijekavianlatin: Pokreni samo module čije ime fajla poklapa regiz.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
sr@ijekavianlatin: Pokreni samo probne module koji su nađeni u fascikli. Koristite opciju upita za izbor modula.

en: Only search within the current selection.
sr@ijekavianlatin: Traži samo unutar tekućeg izbora.

en: Open
sr@ijekavianlatin: otvori

en: Open &Destination
sr@ijekavianlatin: Otvori &odredište

en: Open &File
sr@ijekavianlatin: Otvori &fajl

en: Open &Recent
sr@ijekavianlatin: Otvori &nedavni

en: Open '%1'
sr@ijekavianlatin: Otvori „%1“

en: Open Script
sr@ijekavianlatin: Otvori skriptu

en: Open a document which was recently opened
sr@ijekavianlatin: Otvori nedavno otvarani dokument

en: Open a script...
sr@ijekavianlatin: Otvori skriptu...

en: Open an existing document
sr@ijekavianlatin: Otvori postojeći dokument

en: Open file
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

en: Open in &New Tab
sr@ijekavianlatin: Otvori u &novom jezičku

en: Open in &This Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u &ovom prozoru

en: Open in New &Window
sr@ijekavianlatin: Otvori u &novom prozoru

en: Opens the print dialog to print the current document
sr@ijekavianlatin: Otvara dijalog za štampanje tekućeg dokumenta

en: Operation not supported
sr@ijekavianlatin: Postupak nije podržan

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
sr@ijekavianlatin: Na&prijed

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
sr@ijekavianlatin: Naprijed

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

en: Opt&ions
sr@ijekavianlatin: &Opcije

en: Option
sr@ijekavianlatin: opcija

en: Optional
sr@ijekavianlatin: Opciono

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
sr@ijekavianlatin: Opciono zadajte klase koje treba generisati. Opcija se može ponavljati (podrazumijevano: sve klase).

en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

en: Order by:
sr@ijekavianlatin: Poređaj prema:

en: Other Contributors:
sr@ijekavianlatin: Ostali doprinosioci:

en: Other, Control
sr@ijekavianlatin: drugi, kontrola

en: Other, Format
sr@ijekavianlatin: drugi, format

en: Other, Not Assigned
sr@ijekavianlatin: drugi, nije dodijeljeno

en: Other, Private Use
sr@ijekavianlatin: drugi, privatna upotreba

en: Other, Surrogate
sr@ijekavianlatin: drugi, surogat

en: Output file
sr@ijekavianlatin: Izlazni fajl

en: Output to File...
sr@ijekavianlatin: Izlaz u fajl...

en: Overwrite
sr@ijekavianlatin: Prebriši

en: Overwrite File?
sr@ijekavianlatin: Prebrisati fajl?

en: Overwrite existing file?
sr@ijekavianlatin: Prebrisati postojeći fajl?

en: PTY operation timed out
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme postupku na PTY‑ju

en: Page Border
sr@ijekavianlatin: Ivica stranice

en: Page Label
sr@ijekavianlatin: Etiketa stranice

en: Page Set
sr@ijekavianlatin: Skup stranica

en: Page loaded.
sr@ijekavianlatin: Stranica je učitana.

en: Pages
sr@ijekavianlatin: Stranice

en: Pages Per Sheet
sr@ijekavianlatin: Stranica po listu

en: Parameter
sr@ijekavianlatin: Parametar

en: Parse error at %1 line %2
sr@ijekavianlatin: Greška raščlanjivanja u %1 red %2

en: Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka

en: Password Input
sr@ijekavianlatin: Unos lozinke

en: Password echo type
sr@ijekavianlatin: Tip odjeka lozinke

en: Password is empty
sr@ijekavianlatin: Lozinka je prazna

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
sr@ijekavianlatin[0]: Lozinka mora imati bar %1 znak
sr@ijekavianlatin[1]: Lozinka mora imati bar %1 znaka
sr@ijekavianlatin[2]: Lozinka mora imati bar %1 znakova
sr@ijekavianlatin[3]: Lozinka mora imati bar jedan znak

en: Password strength meter:
sr@ijekavianlatin: Mjerač jačine lozinke:

en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

en: Passwords do not match
sr@ijekavianlatin: Lozinke se ne poklapaju

en: Passwords match
sr@ijekavianlatin: Lozinke se poklapaju

en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

en: Paste clipboard content
sr@ijekavianlatin: Nalijepi sadržaj klipborda

en: Path cannot be used
sr@ijekavianlatin: Putanja neupotrebljiva

en: Path to custom SOCKS library
sr@ijekavianlatin: Putanja do posebne biblioteke SOCKS‑a

en: Path to the autostart directory
sr@ijekavianlatin: Putanja fascikli za samopokretanje

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
sr@ijekavianlatin: Putanja do fascikle sa izvršnim fajlovima koje treba pokrenuti pri prijavi sesije

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Pause/Continue regression testing process
sr@ijekavianlatin: Pauziraj/nastavi regresionu probu

en: Payload
sr@ijekavianlatin: Sadržaj

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova: unošenje obrasca „Pera“ neće dovesti do poklapanja sa „pera“ ili „PERA“, već samo sa „Pera“.

en: Perform menu generation test run only
sr@ijekavianlatin: Izvrši samo probni postupak stvaranja menija

en: Permission denied
sr@ijekavianlatin: Dozvola uskraćena

en: Peter Kelly
sr@ijekavianlatin: Piter Keli

en: Play
sr@ijekavianlatin: Pusti

en: Play a &sound
sr@ijekavianlatin: Pusti &zvuk

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
sr@ijekavianlatin: Izaberite pravu fasciklu gradnje <filename>khtml/</filename>.

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
sr@ijekavianlatin: Izaberite pravu fasciklu <filename>khtmltests/regression/</filename>.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
sr@ijekavianlatin: <html>Izaberite podrazumijevanu komponentu za obradu teksta koju želite u ovom programu. Ako izaberete <interface>Sistemski podrazumijevano</interface>, program će poštovati zadato u Sistemskim postavkama. Ostali izbori će potisnuti tamošnju postavku.</html>

en: Please choose the language which should be used for this application:
sr@ijekavianlatin: Izaberite jezik koji želite da koristite za ovaj program:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
sr@ijekavianlatin: Kliknite i prevucite preko slike da izaberete dio koji vas zanima:

en: Please contact your system administrator.
sr@ijekavianlatin: Obratite se sistem-administratoru.

en: Please describe your upload.
sr@ijekavianlatin: Opišite to što otpremate.

en: Please fill out the information about your upload in English.
sr@ijekavianlatin: Napišite nešto informacija na engleskom o otpremku.

en: Please give some information about yourself.
sr@ijekavianlatin: Molimo, napišite nešto podataka o sebi.

en: Please put in a name.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime.

en: Please report bugs to %1.
sr@ijekavianlatin: Prijavite greške na %1.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
sr@ijekavianlatin: Prijavite greške na <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
sr@ijekavianlatin: Odaberite jednog od dobavljača iz donjeg spiska:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sr@ijekavianlatin: <html>Koristite <link>http://bugs.kde.org</link> za prijavljivanje grešaka.</html>

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
sr@ijekavianlatin: Koristite <link>http://bugs.kde.org</link> za prijavu grešaka.

en: Popup Window Blocked
sr@ijekavianlatin: Iskačući prozor blokiran

en: Port
sr@ijekavianlatin: port

en: Possible Causes:
sr@ijekavianlatin: Mogući uzroci:

en: Possible Solutions:
sr@ijekavianlatin: Moguća rješenja:

en: Possibly bad download link
sr@ijekavianlatin: Moguća loša veza za preuzimanje

en: Prefix in $HOME used to write files
sr@ijekavianlatin: Prefiks u <envar>HOME</envar> za zapis fajlova

en: Prefix to install resource files to
sr@ijekavianlatin: Prefiks u koji se instaliraju resursni fajlovi

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
sr@ijekavianlatin: Klikom ovdje poništićete sve izmjene načinjene u ovom dijalogu.

en: Preview Images
sr@ijekavianlatin: Slike pregleda

en: Preview URL:
sr@ijekavianlatin: URL s pregledom:

en: Preview of the "%1" font
sr@ijekavianlatin: Pregled fonta „%1“

en: Preview of the selected font
sr@ijekavianlatin: Pregled izabranog fonta

en: Previous Character in History
sr@ijekavianlatin: Prethodni znak iz istorijata

en: Previous month
sr@ijekavianlatin: Prethodni mjesec

en: Previous year
sr@ijekavianlatin: Prethodna godina

en: Price
sr@ijekavianlatin: Cijena

en: Price:
sr@ijekavianlatin: Cijena:

en: Primary language:
sr@ijekavianlatin: Glavni jezik:

en: Print
sr@ijekavianlatin: Štampaj

en: Print DOM Tree to STDOUT
sr@ijekavianlatin: Ispiši stablo DOM‑a na stdiz.

en: Print Frame...
sr@ijekavianlatin: Štampaj okvir...

en: Print Immediately
sr@ijekavianlatin: štampaj odmah

en: Print Previe&w
sr@ijekavianlatin: Pregled &pred štampanje

en: Print Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled pred štampanje

en: Print Rendering Tree to STDOUT
sr@ijekavianlatin: Ispiši stablo renderovanja na stdiz.

en: Print document
sr@ijekavianlatin: Štampaj dokument

en: Print frame tree to STDOUT
sr@ijekavianlatin: Štampaj stablo okvira na stdiz.

en: Print header
sr@ijekavianlatin: Štampaj zaglavlje

en: Print images
sr@ijekavianlatin: Štampaj slike

en: Printer friendly mode (black text, no background)
sr@ijekavianlatin: Naklonjeno štampaču (crn tekst, bez pozadine)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
sr@ijekavianlatin: Instalater dodataka za %1|/|Instalater dodataka za $[aku %1]

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
sr@ijekavianlatin: Otpremač dodataka za %1|/|Otpremač dodataka za $[aku %1]

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
sr@ijekavianlatin: <html><font size="5">%1</font><br /><b>izdanje %2</b><br />na Razvojnoj platformi KDE‑a %3</html>|/|<html><font size="5">$[nom %1] (<i>$[_izv %1]</i>)</font><br /><b>izdanje %2</b><br />na Razvojnoj platformi KDE‑a %3</html>

en: Progress Dialog
sr@ijekavianlatin: Dijalog napretka

en: Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva

en: Property
sr@ijekavianlatin: svojstvo

en: Props
sr@ijekavianlatin: svojstva

en: Protocol: %1
sr@ijekavianlatin: Protokol: %1

en: Provider information
sr@ijekavianlatin: Podaci o dobavljaču

en: Provider:
sr@ijekavianlatin: Dobavljač:

en: Provider: %1
sr@ijekavianlatin: Dobavljač: %1

en: Punctuation, Close
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, zatvarajuća

en: Punctuation, Connector
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, povezivač

en: Punctuation, Dash
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, crta

en: Punctuation, Final Quote
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, završni navodnik

en: Punctuation, Initial Quote
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, početni navodnik

en: Punctuation, Open
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, otvorena

en: Punctuation, Other
sr@ijekavianlatin: interpunkcija, druga

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
sr@ijekavianlatin: Smjesti izlaz u <placeholder>directory</placeholder> umjesto u <filename><placeholder>base_dir</placeholder>/output</filename>

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
sr@ijekavianlatin: Podaci o ispravljaču QML JavaScripta.
    Program mora da bude izgrađen sa -DQT_DECLARATIVE_DEBUG
    da bi ispravljač bio aktiviran.

en: Qt plugins
sr@ijekavianlatin: Qt priključci

en: Question
sr@ijekavianlatin: Pitanje

en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

en: Quit application
sr@ijekavianlatin: Napusti program

en: Quit application...
sr@ijekavianlatin: Napusti program...

en: R&eplace All
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sve

en: Range error
sr@ijekavianlatin: Greška opsega

en: Rate this entry
sr@ijekavianlatin: Ocijenite ovu stavku

en: Rating
sr@ijekavianlatin: ocjeni

en: Rating for entry
sr@ijekavianlatin: Ocjena stavke

en: Rating:
sr@ijekavianlatin: Ocjena:

en: Rating: %1
sr@ijekavianlatin: Ocjena: %1

en: Rating: %1%
sr@ijekavianlatin: Ocjena: %1

en: Re&do
sr@ijekavianlatin: &Ponovi

en: Re&vert
sr@ijekavianlatin: &Vrati

en: Re: %1
sr@ijekavianlatin: Odg: %1

en: Read-only filesystem
sr@ijekavianlatin: Fajl sistem samo za čitanje

en: Ready
sr@ijekavianlatin: Spreman

en: Reason for price:
sr@ijekavianlatin: Obrazloženje cene:

en: Reassign
sr@ijekavianlatin: Ponovo dodijeli

en: Rebuilds the system configuration cache.
sr@ijekavianlatin: Ponovo gradi keš postave sistema.

en: Red:
sr@ijekavianlatin: Crvena:

en: Redisplay document
sr@ijekavianlatin: Ponovo prikaži dokument

en: Redo
sr@ijekavianlatin: Ponovi

en: Redo last undone action
sr@ijekavianlatin: Ponovi poslednju opozvanu radnju

en: Redo: %1
sr@ijekavianlatin: Ponovi: %1|/|Ponovi: $[nom %1]

en: Reference
sr@ijekavianlatin: upućivač

en: Reference error
sr@ijekavianlatin: Greška upućivača

en: Regenerate baseline (instead of checking)
sr@ijekavianlatin: Ponovo generiši osnovu (umjesto provjeravanja)

en: Register a new account
sr@ijekavianlatin: Registruj novi nalog

en: Regression Testing Status
sr@ijekavianlatin: Status regresione probe

en: Regression tester for khtml
sr@ijekavianlatin: Regresione probe za KHTML

en: Regression testing output
sr@ijekavianlatin: Izlaz regresione probe

en: Regular e&xpression
sr@ijekavianlatin: &Regularni izraz

en: Reindent Sources
sr@ijekavianlatin: Ponovo uvuci izvore

en: Reject
sr@ijekavianlatin: Odbaci

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
sr@ijekavianlatin: Relativna putanja do probnog slučaja ili fascikle slučajeva koje treba provjeriti (istovjetno sa <icode>-t</icode>).

en: Reload Frame
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo okvir

en: Remaining number of jobs:
sr@ijekavianlatin: Broj preostalih poslova:

en: Remember password
sr@ijekavianlatin: Zapamti lozinku

en: Removal of entry
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje stavke

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Remove from ignores...
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz ignorisanih...

en: Remove password for form %1
sr@ijekavianlatin: Ukloni lozinku za formular %1

en: Remove selected script.
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabranu skriptu.

en: Rendering mode:
sr@ijekavianlatin: Režim renderovanja:

en: Repeats, One or More Times
sr@ijekavianlatin: Ponavljanje, jednom ili više puta

en: Repeats, Zero or More Times
sr@ijekavianlatin: Ponavljanje, nijednom ili više puta

en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zamijeni

en: Replace &with:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni &sa:

en: Replace '%1' with '%2'?
sr@ijekavianlatin: Zamijeniti „%1“ sa „%2“?

en: Replace With
sr@ijekavianlatin: Zamijeni sa

en: Replace&ment text:
sr@ijekavianlatin: Tekst &zamjene:

en: Report Exceptions
sr@ijekavianlatin: Prijavi izuzetke

en: Report bad entry
sr@ijekavianlatin: Izvijesti o lošoj stavci

en: Requested Font
sr@ijekavianlatin: Traženi font

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
sr@ijekavianlatin: Zahtijevaj granice riječi na oba kraja da bi poklapanje uspjelo.

en: Reserved Shortcut
sr@ijekavianlatin: Rezervisana prečica

en: Reset
sr@ijekavianlatin: Resetuj

en: Reset Toolbars
sr@ijekavianlatin: Resetovanje traka alatki

en: Reset all items to their default values
sr@ijekavianlatin: Vrati sve postavke na podrazumijevane vrijednosti

en: Reset configuration
sr@ijekavianlatin: Resetuj postavu

en: Reset to Defaults
sr@ijekavianlatin: Resetuj na podrazumijevano

en: Restore the application for the given 'sessionId'
sr@ijekavianlatin: Obnovi program za dato <icode>sessionId</icode>

en: Revert unsaved changes made to document
sr@ijekavianlatin: Odbaci nesačuvane izmene nad dokumentom

en: Right to Left, Bottom to Top
sr@ijekavianlatin: sa desna na lijevo, od dna ka vrhu

en: Right to Left, Top to Bottom
sr@ijekavianlatin: sa desna na lijevo, od vrha ka dnu

en: Rotate &Counterclockwise
sr@ijekavianlatin: Okreni &suprotno smjeru kazaljke na satu

en: Run
sr@ijekavianlatin: Izvrši

en: Run &command
sr@ijekavianlatin: Izvrši &naredbu

en: Run Kross scripts.
sr@ijekavianlatin: Izvršavajte Krossove skripte.

en: Run Single Test...
sr@ijekavianlatin: Izvrši određenu probu...

en: Run Tests...
sr@ijekavianlatin: Izvrši probe...

en: Run To...
sr@ijekavianlatin: Izvrši do...

en: Run script...
sr@ijekavianlatin: Izvrši skriptu...

en: Run test...
sr@ijekavianlatin: Izvrši probu...

en: Run to breakpoint...
sr@ijekavianlatin: Izvrši do prelomne tačke...

en: S&earch:
sr@ijekavianlatin: &Traži:

en: S&kip run-together words
sr@ijekavianlatin: Preskoči &spojeno napisane riječi

en: S&ubject:
sr@ijekavianlatin: &Naslov:

en: S&uggest
sr@ijekavianlatin: Pre&dloži

[ctx: SSL error]
en: No error
sr@ijekavianlatin: Bez greške

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
sr@ijekavianlatin: Sertifikat autoriteta za sertifikate nije valjan

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
sr@ijekavianlatin: Sertifikat autoriteta za sertifikate obilježen je da odbacuje namjenu ovog sertifikata

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
sr@ijekavianlatin: Sertifikat se ne može ovjeriti iz unutrašnjih razloga

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
sr@ijekavianlatin: Lanac sertifikata je predugačak

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
sr@ijekavianlatin: Sertifikat nije primjenljiv na dati domaćin

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
sr@ijekavianlatin: Sertifikat je opozvan

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
sr@ijekavianlatin: Sertifikat je istekao

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
sr@ijekavianlatin: Sertifikat nije valjan

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
sr@ijekavianlatin: Sertifikat nije potpisao nijedan pouzdani autoritet za sertifikate

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
sr@ijekavianlatin: Sertifikat nije pogodan za ovu namjenu

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
sr@ijekavianlatin: Parnjak nije podnio nikakav sertifikat

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
sr@ijekavianlatin: Sertifikat korjenog autoriteta za sertifikate nije pouzdan za ovu namjenu

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška

en: Saturation:
sr@ijekavianlatin: Zasićenje:

en: Save &As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &kao...

en: Save &Background Image As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &pozadinsku sliku kao...

en: Save &Frame As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &okvir kao...

en: Save As
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao

en: Save Background Image As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje pozadinske slike kao

en: Save Frame As
sr@ijekavianlatin: Upisivanje okvira kao

en: Save Image As
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku kao

en: Save Image As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj sliku kao...

en: Save Link As
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj vezu kao

en: Save as Scheme Defaults
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao podrazumijevano za šemu

en: Save data
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj podatke

en: Save document
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj dokument

en: Save document under a new name
sr@ijekavianlatin: Sačuva dokument pod novim imenom

en: Save file with another name
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj fajl pod drugim imenom

en: Scheduled printing:
sr@ijekavianlatin: Zakazano štampanje:

en: Script to execute
sr@ijekavianlatin: Skripta koju treba izvršiti

en: Scriptfile
sr@ijekavianlatin: Fajl skripte

en: Scriptfile "%1" does not exist.
sr@ijekavianlatin: Skriptni fajl <filename>%1</filename> ne postoji.

en: Se&verity
sr@ijekavianlatin: &Ozbiljnost

en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

en: Search &provider name:
sr@ijekavianlatin: Ime &pretraživača:

en: Search Columns
sr@ijekavianlatin: Kolone za pretragu

en: Search Plugins
sr@ijekavianlatin: Nađi priključak

en: Search backwards.
sr@ijekavianlatin: Traži unazad.

en: Search for '%1' with
sr@ijekavianlatin: Traži „%1“ pomoću

en: Search for '%1' with %2
sr@ijekavianlatin: Potraži „%1“ pomoću %2|/|Potraži „%1“ $[ins-p %2]

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
sr@ijekavianlatin: Interaktivno traženje po imenu prečice (npr. „Kopiraj“) ili kombinaciji tastera (npr. <shortcut>Ctrl+C</shortcut>).

en: Search path for resource type
sr@ijekavianlatin: Putanja pretrage za tip resursa

en: Search:
sr@ijekavianlatin: Pretraži:

en: Sebastian Sauer
sr@ijekavianlatin: Sebastijan Sauer

en: Sebastian Trüg
sr@ijekavianlatin: Sebastijan Trig

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
sr@ijekavianlatin: druga smjena (16.00 do 23.59)

en: Security Alert
sr@ijekavianlatin: Bezbjednosna uzbuna

en: Security Warning
sr@ijekavianlatin: Bezbjednosno upozorenje

en: See also:
sr@ijekavianlatin: Vidi i:

en: Select &All
sr@ijekavianlatin: Izaberi &sve

en: Select Color
sr@ijekavianlatin: Izbor boje

en: Select Components
sr@ijekavianlatin: Izbor komponente

en: Select Files...
sr@ijekavianlatin: Izaberi fajlove...

en: Select Font
sr@ijekavianlatin: Izbor fonta

en: Select Preview...
sr@ijekavianlatin: Izaberi pregled...

en: Select Region of Image
sr@ijekavianlatin: Izbor oblasti slike

en: Select Signing Key
sr@ijekavianlatin: Izaberite ključ za potpisivanje

en: Select a block to be displayed
sr@ijekavianlatin: Izaberite blok za prikazivanje

en: Select a category
sr@ijekavianlatin: Izaberite kategoriju

en: Select a month
sr@ijekavianlatin: Izaberite mjesec.

en: Select a week
sr@ijekavianlatin: Izaberite sedmicu.

en: Select a year
sr@ijekavianlatin: Izaberite godinu.

en: Select preview image
sr@ijekavianlatin: Izbor slike pregleda

en: Select the command to run
sr@ijekavianlatin: Izaberite naredbu za izvršavanje

en: Select the current day
sr@ijekavianlatin: Izaberite današnji dan.

en: Select the sound to play
sr@ijekavianlatin: Izaberi zvuk za puštanje

en: Select zoom level
sr@ijekavianlatin: Izaberi stepen uveličanja

en: Send Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda slanja

en: Send Image...
sr@ijekavianlatin: Pošalji sliku...

en: Send Mail
sr@ijekavianlatin: Pošalji poštu

en: Send bug report.
sr@ijekavianlatin: Pošalji izvještaj o grešci.

en: Send document by mail
sr@ijekavianlatin: Pošalji dokument poštom

en: Send this bug report to %1.
sr@ijekavianlatin: Pošalji ovaj izvještaj o grešci na %1.

en: Separator, Line
sr@ijekavianlatin: razdvajač, red

en: Separator, Paragraph
sr@ijekavianlatin: razdvajač, pasus

en: Separator, Space
sr@ijekavianlatin: razdvajač, razmak

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
sr@ijekavianlatin: Serijalizacija u ontološkim fajlovima. Podrazumijevano se bira prema nastavku fajla.

en: Service '%1' is malformatted.
sr@ijekavianlatin: Servis „%1“ je loše formatiran.

en: Service '%1' must be executable to run.
sr@ijekavianlatin: Servis „%1“ mora biti izvršni da bi se pokrenuo.

en: Service types
sr@ijekavianlatin: Tipovi servisa

en: Services
sr@ijekavianlatin: Servisi

en: Set &Encoding
sr@ijekavianlatin: Postavi &kodiranje

en: Set a price for this item
sr@ijekavianlatin: Postavi cijenu za ovu stavku

en: Set font
sr@ijekavianlatin: Postavi font

en: Set font size
sr@ijekavianlatin: Postavi veličinu fonta

en: Set of Characters
sr@ijekavianlatin: Skup znakova

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
sr@ijekavianlatin: Postavite vidljivost ako će se klase koristiti u javnom API‑ju. Dato ime upotrijebiće se za konstruisanje imena izvoznog makroa i izvoznog zaglavlja. Podrazumijevano se klase ne izvoze.

en: Settings
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

en: Share Hot New Stuff
sr@ijekavianlatin: Podijeli svježe novotarije

en: Shortcut
sr@ijekavianlatin: prečica

en: Shortcut '%1' for action '%2'
sr@ijekavianlatin: Prečice <shortcut>%1</shortcut> za radnju „%2“

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
sr@ijekavianlatin: Prečica <shortcut>%1</shortcut> u programu <application>%2</application> za radnju %3

en: Shortcut Schemes
sr@ijekavianlatin: Šeme prečica

en: Shortcut conflict
sr@ijekavianlatin: Sukob prečica

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
sr@ijekavianlatin: Prečica za gašenje računara bez potvrde

en: Shortcut for taking screenshot
sr@ijekavianlatin: Prečica za snimak ekrana

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
sr@ijekavianlatin: Prečica za paljenje i gašenje radnji klipborda

en: Shortcuts
sr@ijekavianlatin: Prečice

en: Show %1
sr@ijekavianlatin: Prikaži %1|/|Prikaži $[aku %1]

en: Show %1 specific options
sr@ijekavianlatin: Prikaži opcije posebne za %1.|/|Prikaži opcije posebne za $[aku %1].

en: Show &Menubar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku &menija

en: Show &Toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži &traku alatki

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
sr@ijekavianlatin: Prikaži obavještenje o blokiranju pasivnog &iskačućeg prozora

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku menija<p>Ponovo prikazuje meni pošto je prethodno sakriven.</p>

en: Show St&atusbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku &stanja

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
sr@ijekavianlatin: <html><p><interface>Prikaži traku stanja</interface></p><p>Prikazuje traku stanja, tj. traku na dnu prozora koja se koristi za prikaz informacija o stanju.</p></html>

en: Show a message in a &popup
sr@ijekavianlatin: Prikaži &iskačuću poruku

en: Show a print preview of document
sr@ijekavianlatin: Prikaži pregled pred štampanje dokumenta

en: Show all options
sr@ijekavianlatin: Prikaži sve opcije.

en: Show author information
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o autorima.

en: Show directories first
sr@ijekavianlatin: Prikaži fascikle prve

en: Show file preview in file dialog
sr@ijekavianlatin: Prikaži pregled fajla u dijalogu fajlova

en: Show help
sr@ijekavianlatin: Prikaži pomoć

en: Show help about options
sr@ijekavianlatin: Prikaži pomoć za opcije.

en: Show hidden files
sr@ijekavianlatin: Prikaži skrivene fajlove

en: Show license information
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o licenci.

en: Show or hide menubar
sr@ijekavianlatin: Prikaži ili sakrij traku menija

en: Show or hide statusbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži ili sakrij traku stanja

en: Show or hide toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži ili sakrij traku alatki

en: Show speedbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži brzotraku

en: Show text on toolbar icons
sr@ijekavianlatin: Prikaži tekst ispod ikonica alatki

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
sr@ijekavianlatin: <i>%1</i>

en: Show version information
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o izdanju.

en: Shrink Font
sr@ijekavianlatin: Smanji font

en: Signed by (validation: %1)
sr@ijekavianlatin: Potpisao (ovjera: %1)

en: Simon Hausmann
sr@ijekavianlatin: Simon Hausman

en: Single Line
sr@ijekavianlatin: linija

en: Single Thick Line
sr@ijekavianlatin: deblja linija

en: Skip all &uppercase words
sr@ijekavianlatin: Preskoči sve pisano &velikim slovima

en: Small (%1x%2)
sr@ijekavianlatin: male (%1×%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
sr@ijekavianlatin: adresa je već u upotrebi

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
sr@ijekavianlatin: soket je već vezan

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
sr@ijekavianlatin: soket je već stvoren

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
sr@ijekavianlatin: veza je aktivno odbijena

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
sr@ijekavianlatin: isteklo je vrijeme za vezu

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
sr@ijekavianlatin: postupak je već u toku

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
sr@ijekavianlatin: potraga imena nije uspjela

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
sr@ijekavianlatin: greška u mreži

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
sr@ijekavianlatin: nema greške

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
sr@ijekavianlatin: soket nije vezan

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
sr@ijekavianlatin: soket nije stvoren

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
sr@ijekavianlatin: postupak nije podržan

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
sr@ijekavianlatin: udaljeni domaćin je prekinuo vezu

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
sr@ijekavianlatin: isteklo je vrijeme za vremenski ograničeni postupak

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
sr@ijekavianlatin: nepoznata/neočekivana greška

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
sr@ijekavianlatin: postupak bi blokirala

en: Sorry
sr@ijekavianlatin: Izvinite

en: Sp&eech
sr@ijekavianlatin: &Govor

en: Speak Custom Text
sr@ijekavianlatin: Izgovori poseban tekst

en: Speak Event Message
sr@ijekavianlatin: Izgovori poruku događaja

en: Speak Event Name
sr@ijekavianlatin: Izgovori naziv događaja

en: Speak Text
sr@ijekavianlatin: Izgovori tekst

en: Specific Time
sr@ijekavianlatin: određeno vrijeme

en: Specified socket path is invalid
sr@ijekavianlatin: Zadata putanja soketa nije ispravna

en: Specify Output Directory...
sr@ijekavianlatin: Izlazna fascikla...

en: Specify khtml Directory...
sr@ijekavianlatin: Fascikla KHTML‑a...

en: Specify tests Directory...
sr@ijekavianlatin: Fascikla za probe...

en: Specify the target folder to store generated files into.
sr@ijekavianlatin: Zadajte ciljnu fasciklu za smiještanje generisanih fajlova.

en: Spell Checker
sr@ijekavianlatin: Pravopisar

en: Spell Checking
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa

en: Spell Checking Configuration
sr@ijekavianlatin: Postava provjere pravopisa

en: Spell check canceled.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa otkazana.

en: Spell check complete.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa dovršena.

en: Spell check stopped.
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa zaustavljena.

en: Stalled
sr@ijekavianlatin: zastoj

en: Start
sr@ijekavianlatin: Počni

en: Start Upload
sr@ijekavianlatin: Počni otpremanje

en: Start of Line
sr@ijekavianlatin: Početak reda

en: Start replace
sr@ijekavianlatin: Započni zamjenu

en: Start searching
sr@ijekavianlatin: Započni traženje

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
sr@ijekavianlatin: Počni traženje od tekuće pozicije kursora umjesto od vrha.

en: Starting Applet "%1"...
sr@ijekavianlatin: Pokrećem aplet „%1“...

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
sr@ijekavianlatin: Propalo pokretanje servisa za tekst‑u‑govor Džovi

[ctx: State of the notified event]
en: State
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Step
sr@ijekavianlatin: Korakni

en: Step Into
sr@ijekavianlatin: Ukorači

en: Step Out
sr@ijekavianlatin: Iskorači

en: Step Over
sr@ijekavianlatin: Prekorači

en: Step execution...
sr@ijekavianlatin: Zaustavi izvršavanje...

en: Step to next line...
sr@ijekavianlatin: Korakni na sljedeći red...

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Stop Animated Images
sr@ijekavianlatin: Zaustavi animirane slike

en: Stop Animations
sr@ijekavianlatin: Zaustavi animacije

en: Stop execution of the selected script.
sr@ijekavianlatin: Zaustavi izvršavanje izabrane skripte.

en: Submit
sr@ijekavianlatin: Predaj

en: Submit Bug Report
sr@ijekavianlatin: Pošalji izvještaj o grešci

en: Submit Confirmation
sr@ijekavianlatin: Potvrda predaje

en: Subscribe
sr@ijekavianlatin: Pretplati se

en: Subscription to entry
sr@ijekavianlatin: Pretplata na stavku

en: Success
sr@ijekavianlatin: Uspjeh

en: Suggested Words
sr@ijekavianlatin: Predložene riječi

en: Suggestion List
sr@ijekavianlatin: Spisak prijedloga

en: Summary:
sr@ijekavianlatin: Sažetak:

en: Supply a username and password below.
sr@ijekavianlatin: Navedite ispod korisničko ime i lozinku.

en: Suspend
sr@ijekavianlatin: Suspenduj

en: Switch Application &Language...
sr@ijekavianlatin: Promijeni &jezik programa...

en: Switch Application Language
sr@ijekavianlatin: Promijeni jezik programa

en: Switch version
sr@ijekavianlatin: Prebaci verziju

en: Symbol, Currency
sr@ijekavianlatin: simbol, valuta

en: Symbol, Math
sr@ijekavianlatin: simbol, matematika

en: Symbol, Modifier
sr@ijekavianlatin: simbol, modifikator

en: Symbol, Other
sr@ijekavianlatin: simbol, drugi

en: Symbolic Link
sr@ijekavianlatin: Simbolička veza

en: Synchronization to disk failed
sr@ijekavianlatin: Neuspjela sinhronizacija na disk.

en: Syntax error
sr@ijekavianlatin: Greška sintakse

en: System Default (currently: %1)
sr@ijekavianlatin: Sistemski podrazumijevan (trenutno: %1)

en: System wide font
sr@ijekavianlatin: Font širom sistema

en: T&ranslation
sr@ijekavianlatin: &Prevod

en: TAB
sr@ijekavianlatin: Tabulator

en: TETest
sr@ijekavianlatin: T‑proba

en: Tang Pronunciation:
sr@ijekavianlatin: Tang izgovor:

en: Task
sr@ijekavianlatin: Zadatak

en: Technical Reason:
sr@ijekavianlatin: Tehnički razlog:

en: Templates
sr@ijekavianlatin: Šabloni

en: Templates to be used (deprecated).
sr@ijekavianlatin: Šabloni koji se koriste (prevaziđeno).

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
sr@ijekavianlatin: Privremeni fajlovi (po trenutnom domaćinu i trenutnom korisniku)

en: Test
sr@ijekavianlatin: Proba

en: TestRegression
sr@ijekavianlatin: Regresiona proba

en: Testkhtml
sr@ijekavianlatin: Proba KHTML‑a

en: Tests
sr@ijekavianlatin: Probe

en: Text Alongside Icons
sr@ijekavianlatin: tekst pored ikonica

en: Text Only
sr@ijekavianlatin: samo tekst

en: Text Position
sr@ijekavianlatin: Položaj teksta

en: Text Under Icons
sr@ijekavianlatin: tekst ispod ikonica

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
sr@ijekavianlatin: Isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u kontekstu.

en: Text:
sr@ijekavianlatin: Tekst:

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sr@ijekavianlatin: Kombinacija tastera <shortcut>%1</shortcut> već je dodijeljena globalnoj radnji „%2“ u %3.
    Želite li ipak da dodijelite ovu kombinaciju tekućoj radnji?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
sr@ijekavianlatin: Kombinacija tastera <shortcut>%1</shortcut> već je dodijeljena standardnoj radnji „%2“, koju koriste neki programi.
    Želite li zaista da je koristite i kao globalnu prečicu?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
sr@ijekavianlatin: Kombinaciju tastera <shortcut>%1</shortcut> registruje program <application>%2</application> za radnju „%3“:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
sr@ijekavianlatin: Kombinaciju tastera <shortcut>%1</shortcut> registruje program <application>%2</application>:
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sr@ijekavianlatin: Gest klackanjem %1 već je dodijeljen radnji „%2“.
    Želite li ipak da ga umjesto toga dodijelite tekućoj radnji?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sr@ijekavianlatin: Gest pokretom %1 već je dodijeljen radnji „%2“.
    Želite li ipak da ga umjesto toga dodijelite tekućoj radnji?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
sr@ijekavianlatin: Menadžer preuzimanja (%1) nije pronađen u putanji (<envar>PATH</envar>)

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
sr@ijekavianlatin: Taster F12 je rezervisan na Windowsu, pa se ne može koristiti kao globalna prečica.
    Izaberite neku drugu.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sr@ijekavianlatin: Ljubazni fenjerdžija čađavog lica hoće da mi pokaže štos
    Љубазни фењерџија чађавог лица хоће да ми покаже штос

en: The URLs recently visited
sr@ijekavianlatin: Nedavno posjećeni URL‑ovi

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
sr@ijekavianlatin: <html>Program za koji želite da prijavite grešku — ako nije ovaj, upotrijebite stavku <interface>Prijavi grešku...</interface> u meniju pomoći tog programa.</html>

en: The comment could not be submitted.
sr@ijekavianlatin: Komentar nije mogao biti predat.

en: The comment was submitted successfully.
sr@ijekavianlatin: Komentar je uspješno predat.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
sr@ijekavianlatin: Dopuna je dvosmislena, postoji
    više od jednog poklapanja.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
sr@ijekavianlatin: Tekuća šema prečica je izmijenjena. Sačuvati je prije prebacivanja na novu?

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
sr@ijekavianlatin: Odredište:

en: The distance between icons specified in pixels.
sr@ijekavianlatin: Rastojanje između ikonica zadaje se u pikselima.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Dokument <resource>%1</resource> je izmijenjen.
    Želite li da sačuvate izmjene?

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
sr@ijekavianlatin: Preuzeti fajl je HTML fajl. Ovo ukazuje na vezu ka veb sajtu umesto stvarnog sadržaja. Želite li otvorite ovaj sajt u pregledaču?

en: The email address this bug report is sent to.
sr@ijekavianlatin: Adresa e‑pošte na koju se šalje izvještaj.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
sr@ijekavianlatin: Fabrika ne podržava stvaranje komponenata navedenog tipa.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
sr@ijekavianlatin: Koristi se lažni korisnički-agent „%1“.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sr@ijekavianlatin: Fajlovi/URL‑ovi koje je program otvorio biće obrisani nakon korišćenja

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Sljedeći fajlovi neće biti otpremljeni zato što ne mogu biti pronađeni.
    Želite li da nastavite?

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
sr@ijekavianlatin: <html><p>Dvosmislena kombinacija tastera <shortcut>%1</shortcut>.</p><p>Upotrijebite <interface>Podešavanje prečica</interface> iz menija <interface>Podešavanje</interface> da je razriješite, a dotle neće okidati nijednu radnju.</p></html>

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
sr@ijekavianlatin: Qt ne podržava taster koji ste upravo pritisnuli.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
sr@ijekavianlatin: Jezik ovog programa je izmijenjen. Promjena će se iskazati po sljedećem pokretanju programa.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
sr@ijekavianlatin: Biblioteka %1 ne nudi fabriku saglasnu sa KDE‑om 4.

en: The library does not export a factory for creating components.
sr@ijekavianlatin: Biblioteka ne izvozi fabriku za stvaranje komponenti.

en: The module %1 could not be found.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem modul <resource>%1</resource>.

en: The module %1 is disabled.
sr@ijekavianlatin: Modul %1 je isključen.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
sr@ijekavianlatin: Modul %1 nije ispravan modul za podešavanje.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
sr@ijekavianlatin: Ime stila vidžeta, na primjer <icode>keramik</icode> ili <icode>plastik</icode> (bez navodnika).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
sr@ijekavianlatin: Ontološki fajlovi koji će sadržati generisane ontologije, razmacima razdvojen spisak (prevaziđeno, bolje koristite argumente.)

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
sr@ijekavianlatin: Ontološki fajlovi koji će sadržati generisane ontologije.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
sr@ijekavianlatin: Mjerač jačine ukazuje na bezbjednost lozinke koju ste unijeli. Da biste pojačali lozinku, postupite ovako:
     - unesite dužu lozinku,
     - koristite mješavinu malih i velikih slova,
     - pored slova zadajte i neke brojeve ili simbole (#, %, itd.)

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
sr@ijekavianlatin: Lozinka koju ste unijeli nije jaka. Da biste pojačali lozinku, postupite ovako:
     - unesite dužu lozinku,
     - koristite mješavinu malih i velikih slova,
     - pored slova zadajte i neke brojeve ili simbole (#, %, itd.)
    Želite li ipak da nastavite sa već unijetom lozinkom?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
sr@ijekavianlatin: Lanac parnjaka za SSL sertifikate djeluje iskvareno.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
sr@ijekavianlatin: Priključak <resource>%1</resource> koristi nesaglasnu biblioteku KDE‑a (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
sr@ijekavianlatin: Program izvršava 100 poslova u 4 niti. Svaki posao čeka nasumičan broj milisekundi između 1 i 1000.

en: The provided service is not valid
sr@ijekavianlatin: Dati servis nije dobar.

en: The rating could not be submitted.
sr@ijekavianlatin: Ocjena nije mogla biti predata.

en: The rating was submitted successfully.
sr@ijekavianlatin: Ocjena je uspješno predata.

en: The removal request failed.
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za uklanjanje nije prošao.

en: The removal request was successfully registered.
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za uklanjanje uspješno je registrovan.

en: The requested operation could not be completed
sr@ijekavianlatin: Traženi postupak nije mogao da se dovrši

en: The selected category "%1" is invalid.
sr@ijekavianlatin: Izabrana kategorija „%1“ nije dobra.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
sr@ijekavianlatin[0]: Server ne prepoznaje nijednu od kategorija u koje pokušavate da otpremate: %2
sr@ijekavianlatin[1]: Server ne prepoznaje nijednu od kategorija u koje pokušavate da otpremate: %2
sr@ijekavianlatin[2]: Server ne prepoznaje nijednu od kategorija u koje pokušavate da otpremate: %2
sr@ijekavianlatin[3]: Server ne prepoznaje kategoriju %2, u koju pokušavate da otpremate.

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
sr@ijekavianlatin: Servis „%1“ ne pruža sučelje „%2“ s ključnom riječi „%3“

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
sr@ijekavianlatin: Servis „%1“ ne daje biblioteku ili nedostaje ključ <icode>Library</icode>.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
sr@ijekavianlatin: Servis ne daje biblioteku — nedostaje ključ <icode>Library</icode> u <filename>.desktop</filename> fajlu.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sr@ijekavianlatin: Postavke tekućeg modula su izmijenjene.
    Želite li da primijenite izmjene ili da ih odbacite?

en: The size of the dialog
sr@ijekavianlatin: Veličina dijaloga

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
sr@ijekavianlatin[0]: Slot je tražio %1 argument
sr@ijekavianlatin[1]: Slot je tražio %1 argumenta
sr@ijekavianlatin[2]: Slot je tražio %1 argumenata
sr@ijekavianlatin[3]: Slot je tražio %1 argument

en: The socket operation is not supported
sr@ijekavianlatin: Postupak sa soketom nije podržan

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

en: The style '%1' was not found
sr@ijekavianlatin: Stil „%1“ nije pronađen

en: The subscription request failed.
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za pretplatu nije prošao.

en: The subscription was successfully completed.
sr@ijekavianlatin: Pretplaćivanje je uspješno okončano.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
sr@ijekavianlatin: Šablonima su potrebni podaci o vama, koji se nalaze u adresaru.
    Međutim, neophodan priključak nije mogao biti učitan.
    
    Instalirajte paket Kontact (KDE‑PIM) za vaš sistem.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
sr@ijekavianlatin: Izdanje ovog programa — provjerite da li postoji novije prije nego što pošaljete izvještaj o grešci.

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
sr@ijekavianlatin: Novčanik „%1“ je otvoren i koristi se za podatke iz formulara i lozinke.

en: There is no matching item available.
sr@ijekavianlatin: Ne postoji stavka koja se poklapa.

en: There was a network error.
sr@ijekavianlatin: Greška u mreži.

en: There was an error loading data providers.
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju dobavljača podataka.

en: There was an error loading the module.
sr@ijekavianlatin: Greška pri učitavanju modula.

en: There was an error reading the file '%1'
sr@ijekavianlatin: Greška pri čitanju fajla <filename>%1</filename>

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
sr@ijekavianlatin: treća smjena (0.00 do 7.59)

en: This Month
sr@ijekavianlatin: ovaj mjesec

en: This Week
sr@ijekavianlatin: ova sedmica

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
sr@ijekavianlatin: Ovaj program je napisao neko ko želi da ostane anoniman.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
sr@ijekavianlatin: Ovaj dijalog pruža obavještenja i detalje o greškama u skriptama koje se javljaju na veb stranicama. U većini slučajeva, greška je do samog veb sajta, odnosno njegovih autora. Ponekad, međutim, greška može biti i u programiranju K‑osvajača. Ako sumnjate na sajt, razgovarajte sa njegovim vebmasterom. Ako sumnjate na grešku u K‑osvajaču, pošaljite izvještaj na <link>http://bugs.kde.org/</link>; vrlo poželjno ako tada možete tačno opisati postupak kojim se greška iskazuje.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
sr@ijekavianlatin: Ovaj element će biti zamijenjen svim elementima ugniježđene komponente.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
sr@ijekavianlatin: Ovaj font se koristi kada je potrebno da su svi znakovi jednake širine.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
sr@ijekavianlatin: Ovo je dinamički spisak radnji. Možete ga pomijerati, ali ako ga uklonite nećete moći ponovo da ga dodate.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
sr@ijekavianlatin: <html>Ovo je pregled fonta „%1“. Možete ga promijeniti kliknuvši na dugme <interface>Izaberi...</interface>.</html>

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
sr@ijekavianlatin: <html>Ovo je pregled izabranog fonta. Možete ga promijeniti klikom na dugme <interface>Izaberi...</interface>.</html>

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
sr@ijekavianlatin: Ovo je pretraživi indeks. Unesite ključne riječi za pretragu:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
sr@ijekavianlatin: Vrijednost:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
sr@ijekavianlatin: Ovaj će jezik biti upotrijebljen u slučaju da nijedan prethodni ne sadrži odgovarajući prevod.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
sr@ijekavianlatin: Ovo je glavni jezik programa, u kojem će se prvo tražiti svi prevodi.

en: This operation requires authentication.
sr@ijekavianlatin: Ovaj postupak zahtijeva autentifikaciju.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
sr@ijekavianlatin: Ova stranica je pokušala da otvori iskačući prozor, koji je blokiran.
    Klikom na ikonicu u traci stanja možete kontrolisati ovo ponašanje
    ili otvoriti iskakač.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
sr@ijekavianlatin: Ova stranica je spriječena da otvori novi prozor JavaScriptom.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
sr@ijekavianlatin: Ovaj program se distribuira u skladu sa uslovima %1.|/|Ovaj program se distribuira u skladu sa uslovima $[gen %1].

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
sr@ijekavianlatin: Ovaj isječak teksta ilustruje trenutne postavke. Možete ga izmijeniti kako biste isprobali znakove koji vas posebno zanimaju.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
sr@ijekavianlatin: Ova prečica prikazu traku za traženje i postavlja opciju <interface>Traži samo veze</interface>.

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
sr@ijekavianlatin: Ova prečica prikazuje traku za traženje teksta na prikazanoj stranici. Poništava efekat <interface>Traži veze dok kucam</interface>, koja postavlja opciju <interface>Traži samo veze</interface>.

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
sr@ijekavianlatin: Ovo treba jasno da opiše sadržaj fajla. Može biti isti tekst kao onaj iz naslova KVTML fajla.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
sr@ijekavianlatin: Ovaj sajt je pokušao da priloži fajl sa vašeg računara pri predaji formulara. Prilog uklonjen radi vaše zaštite.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
sr@ijekavianlatin: Ovaj sajt pokušava da pošalje podatke iz formulara putem e‑pošte.
    Želite li da nastavite?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
sr@ijekavianlatin: Ovaj sajt pokušava da otvori JavaScriptom novi prozor pregledača.
    Želite li to da dozvolite?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
sr@ijekavianlatin: Ovaj sajt predaje formular koji će JavaScriptom otvoriti novi prozor pregledača.
    Želite li to da dozvolite?

en: This web page contains coding errors.
sr@ijekavianlatin: Ova veb stranica sadrži greške u kodiranju.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
sr@ijekavianlatin: Primjeri poslova sa ThreadWeaverom

[ctx: Time zone]
en: Region
sr@ijekavianlatin: Regija

en: Timed out trying to connect to remote host
sr@ijekavianlatin: Isteklo je vrijeme za povezivanje na udaljeni domaćin

en: Timeout. Check Internet connection.
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme. Provjerite internet vezu.

en: Tip of the &Day
sr@ijekavianlatin: Savjet &dana

en: Tip of the Day
sr@ijekavianlatin: Savjet dana

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
sr@ijekavianlatin: Naslov

en: Title:
sr@ijekavianlatin: Naslov:

en: Tobias Anton
sr@ijekavianlatin: Tobijas Anton

en: Tobias Koenig
sr@ijekavianlatin: Tobijas Kenig

en: Today
sr@ijekavianlatin: danas

en: Toggle Caret Mode
sr@ijekavianlatin: Prebaci kursorski režim

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
sr@ijekavianlatin: Isuviše pogrešnih riječi. Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
sr@ijekavianlatin: Previše zahtijeva serveru. Pokušajte ponovo za nekoliko minuta.

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
sr@ijekavianlatin: Usmjerenje

en: Toolbars Shown
sr@ijekavianlatin: Prikazane trake alatki

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
sr@ijekavianlatin: Otvara se u prozoru pregledača.

en: Top to Bottom, Left to Right
sr@ijekavianlatin: od vrha ka dnu, sa lijeva na desno

en: Top to Bottom, Right to Left
sr@ijekavianlatin: od vrha ka dnu, sa desna na lijevo

en: Torben Weis
sr@ijekavianlatin: Torben Vajs

en: Track menu id for debug purposes
sr@ijekavianlatin: Prati id. menija radi ispravljanja

en: Translate
sr@ijekavianlatin: Prevedi

en: Translate this entry
sr@ijekavianlatin: Prevedi ovu stavku

en: Translation
sr@ijekavianlatin: prevod

en: Translation files for KLocale
sr@ijekavianlatin: Fajlovi prevoda za <icode>KLocale</icode>

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
sr@ijekavianlatin: Pokušajte da ga reinstalirate. 
    
    Integracija sa K‑osvajačem će biti isključena.

en: Type error
sr@ijekavianlatin: Greška tipa

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
sr@ijekavianlatin: Unix soketi (po trenutnom domaćinu i trenutnom korisniku)

en: UR&I shortcuts:
sr@ijekavianlatin: Prečice URI‑ja:

en: URI error
sr@ijekavianlatin: Greška URI‑ja

en: URL to open
sr@ijekavianlatin: URL za otvaranje

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim novi proces.
    Sistem je možda dostigao maksimalan moguć broj procesa ili maksimalan broj procesa vama dozvoljen da pokrenete.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da nađem komponentu uređivača Kate;
    provjerite instalaciju KDE‑a.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim privremeni fajl. Greška: %1.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem izvještaj o grešci.
    Pokušajte da ga predate ručno.
    Potražite uputstva na <link>http://bugs.kde.org/</link>.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem novi proces.
    Sistem je možda dostigao maksimalan moguć broj otvorenih fajlova ili maksimalan broj fajlova vama dozvoljen da otvorite.

en: Undo
sr@ijekavianlatin: Opozovi

en: Undo last action
sr@ijekavianlatin: Opozovi poslednju radnju

en: Undo: %1
sr@ijekavianlatin: Opozovi: %1|/|Opozovi: $[nom %1]

en: Unexpected argument '%1'.
sr@ijekavianlatin: Neočekivani argument „%1“.

en: Unicode category:
sr@ijekavianlatin: Unicode kategorija:

en: Unicode code point:
sr@ijekavianlatin: Unicode tačka:

en: Uninstall
sr@ijekavianlatin: Deinstaliraj

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: Unknown Application
sr@ijekavianlatin: nepoznat program

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška API‑ja servisa otvorene saradnje. (%1)

en: Unknown View
sr@ijekavianlatin: Nepoznat prikaz

en: Unknown error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška

en: Unknown option '%1'.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata opcija <icode>%1</icode>.

en: Unknown protocol '%1'.
sr@ijekavianlatin: Nepoznat protokol „%1“.

en: Unknown socket error
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška soketa

en: Unknown word
sr@ijekavianlatin: Nepoznata riječ

en: Unknown word:
sr@ijekavianlatin: Nepoznata riječ:

en: Unsupported Key
sr@ijekavianlatin: Nepodržani taster

en: Untitled
sr@ijekavianlatin: neimenovano

en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

en: Updating
sr@ijekavianlatin: Ažuriram

en: Upload Failed
sr@ijekavianlatin: Otpremanje nije uspjelo

en: Upload content
sr@ijekavianlatin: Otpremam sadržaj

en: Upload failed: %1
sr@ijekavianlatin: Otpremanje nije uspjelo: %1

en: Upload first preview
sr@ijekavianlatin: Otpremam prvi pregled

en: Upload second preview
sr@ijekavianlatin: Otpremam drugi pregled

en: Upload third preview
sr@ijekavianlatin: Otpremam treći pregled

en: Uploading Failed
sr@ijekavianlatin: Otpremanje nije uspjelo

en: Usage: %1 %2
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
sr@ijekavianlatin: Koristi <placeholder>directory</placeholder> kao osnovni umjesto <filename><placeholder>base_dir</placeholder>/baseline</filename>

en: Use 'caption' as name in the titlebar
sr@ijekavianlatin: Koristi <icode>caption</icode> za sadržaj naslovne trake

en: Use 'icon' as the application icon
sr@ijekavianlatin: Koristi <icode>icon</icode> za ikonicu programa

en: Use --help to get a list of available command line options.
sr@ijekavianlatin: Zadajte --help za spisak opcija na raspolaganju u komandnoj liniji.

en: Use S&tylesheet
sr@ijekavianlatin: Koristi opis &stila

en: Use alternative configuration file
sr@ijekavianlatin: Koristi alternativni postavni fajl

en: Use p&laceholders
sr@ijekavianlatin: Koristi &mjestodržače

en: Use the PC speaker
sr@ijekavianlatin: Koristi sistemski zvučnik

en: Use the QWS display 'displayname'
sr@ijekavianlatin: Koristi prikaz QWS‑a <icode>displayname</icode>

en: Use the X-server display 'displayname'
sr@ijekavianlatin: Koristi prikaz X-servera <icode>displayname</icode>

en: Use this password:
sr@ijekavianlatin: Ova lozinka:

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
sr@ijekavianlatin: Koristi se, na primjer, za samodopunu u dijalogu fajlova.

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
sr@ijekavianlatin: O %1|/|O $[dat %1]

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
sr@ijekavianlatin: Koristi se za prikaz brojeva, valute, i vremena i datuma

en: User comments
sr@ijekavianlatin: Korisnički komentari

en: User path: desktop|autostart|document
sr@ijekavianlatin: Korisnička putanja: desktop|autostart|trash|document

en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
sr@ijekavianlatin: Alatka za izvršavanje skripti KJSEmbeda

en: Value
sr@ijekavianlatin: vrijednost

en: Various Useful Representations
sr@ijekavianlatin: Razne korisne predstave

[ctx: Verb]
en: &Insert
sr@ijekavianlatin: &Umetni

en: Verbose output debugging mode.
sr@ijekavianlatin: Ispravljački režim sa opširnim izlazom.

en: Version %1
sr@ijekavianlatin: izdanje %1

en: Version:
sr@ijekavianlatin: Izdanje:

en: Version: %1
sr@ijekavianlatin: Izdanje: %1

en: View Comments
sr@ijekavianlatin: Prikaži komentare

en: View Do&cument Source
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvor &dokumenta

en: View Document Information
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o dokumentu

en: View Frame Information
sr@ijekavianlatin: Prikaži podatke o okviru

en: View Frame Source
sr@ijekavianlatin: Prikaži izvor okvira

en: View HTML Output
sr@ijekavianlatin: Prikaži HTML izlaz

en: View Image (%1)
sr@ijekavianlatin: Prikaži sliku (%1)

en: View document at its actual size
sr@ijekavianlatin: Prikaži dokument u stvarnoj veličini

en: Visit contributor's blog
    %1
sr@ijekavianlatin: Posjetite blog doprinosioca
    %1

en: Visit contributor's homepage
sr@ijekavianlatin: Posetite domaću stranicu doprinosioca

en: Visit contributor's homepage
    %1
sr@ijekavianlatin: Posjetite domaću stranicu doprinosioca
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
sr@ijekavianlatin: Posjetite stranicu doprinosioca
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
sr@ijekavianlatin: Posjetite profil doprinosioca na %1
    %2|/|Posetite profil doprinosioca na $[lok %1]
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
sr@ijekavianlatin: Čeka na menadžer prozora saglasan WM_NET‑u

en: Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: Valdo Bastijan

en: Wallpapers
sr@ijekavianlatin: Tapeti

en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: Ovo je bezbjedan formular, ali pokušava da vam pošalje vaše podatke natrag nešifrovane.
    Neko sa strane može biti u prilici da ih presretne i pročita.
    Želite li zaista da nastavite?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
sr@ijekavianlatin: Upozorenje: Vaši podaci će biti poslati nešifrovani preko mreže.
    Želite li zaista da nastavite?

en: Week %1
sr@ijekavianlatin: sedmica %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
sr@ijekavianlatin: za vikend (subota i nedjelja)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
sr@ijekavianlatin: Koje će boje biti veze na koje još uvijek nije kliknuto.

en: What country
sr@ijekavianlatin: Koja država

en: What font to use for menus in applications.
sr@ijekavianlatin: Koji se font koristi za menije u programima.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
sr@ijekavianlatin: Koji font koristiti na panelu pri dnu ekrana, gdje su smješteni programi koji se trenutno izvršavaju.

en: What language to use to display text
sr@ijekavianlatin: Na kom jeziku se prikazuje tekst

en: What terminal application to use
sr@ijekavianlatin: Koji terminalski program koristiti

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
sr@ijekavianlatin: unesite...

en: What time is it? Click to update.
sr@ijekavianlatin: Koliko je sati? Kliknite za ažuriranje.

en: What's &This?
sr@ijekavianlatin: Šta je &ovo?

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
sr@ijekavianlatin: <html>Klikom na <interface>Administratorski režim...</interface> bićete upitani za administratorsku (korjenu) lozinku, neophodnu za izmjene koje zahtijevaju korjena ovlašćenja.</html>

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
sr@ijekavianlatin: <html>Klikom na <interface>Primijeni</interface> postavke će biti predate programu, ali dijalog neće biti zatvoren.
    Koristite ovo kada isprobavate različite vrijednosti.</html>

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
sr@ijekavianlatin: Kad god se pokrene terminalski program, upotrijebiće se ovaj emulator terminala.

en: Where applications store data
sr@ijekavianlatin: Gdje programi skladište podatke

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
sr@ijekavianlatin: Da li uključiti podršku za SOCKS verzije 4 i 5 u KDE podsistemima

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
sr@ijekavianlatin: Treba li smjestiti fascikle pri vrhu u prikazu fajlova

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazivati fajlove koji počinju tačkom (koji se po dogovoru smatraju skrivenim)

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazati i tekst kao dodatak ikonicama na trakama alatki

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
sr@ijekavianlatin: Da li koristiti obični sistemski zvučnik umjesto KDE‑ovog sistema za obavještenja.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
sr@ijekavianlatin: Treba li prikazivati ikonice prečica na lijevoj strani dijaloga fajlova

en: White Space
sr@ijekavianlatin: Bijeli razmak

en: Widget style to use
sr@ijekavianlatin: Željeni stil vidžeta

en: Wishlist
sr@ijekavianlatin: spisak želja

en: Wrong object type.
sr@ijekavianlatin: Pogrešan tip objekta.

en: XDG Application menu (.desktop files)
sr@ijekavianlatin: XDG meni programa (<filename>.desktop</filename> fajlovi)

en: XDG Icons
sr@ijekavianlatin: XDG ikonice

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
sr@ijekavianlatin: XDG opisi menija (<filename>.directory</filename> fajlovi)

en: XDG Menu layout (.menu files)
sr@ijekavianlatin: XDG raspored menija (<filename>.menu</filename> fajlovi)

en: XDG Mime Types
sr@ijekavianlatin: XDG MIME tipovi

en: XDG autostart directory
sr@ijekavianlatin: XDG fascikla samopokretanja

en: XML decimal entity:
sr@ijekavianlatin: Dekadni XML entitet:

en: XML parsing error
sr@ijekavianlatin: greška raščlanjivanja XML‑a

en: Yes
sr@ijekavianlatin: Da

en: Yesterday
sr@ijekavianlatin: juče

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
sr@ijekavianlatin: Spremate se da prenesete sljedeće fajlove sa vašeg računara na Internet.
    Želite li zaista da nastavite?

en: You are not allowed to save the configuration
sr@ijekavianlatin: Nije vam dozvoljeno da sačuvate postavu.

en: You are now a fan.
sr@ijekavianlatin: Sada ste ljubitelj.

en: You entered two different passwords. Please try again.
sr@ijekavianlatin: Unijeli ste dvije različite lozinke. Pokušajte ponovo.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
sr@ijekavianlatin: Morate ponovo pokrenuti dijalog da bi promjene stupile na snagu

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
sr@ijekavianlatin: Prije nego što regresiona proba otpočne, možete izabrati fajl gdje će bilježiti napredak.

en: You must enter some text to search for.
sr@ijekavianlatin: Morate unijeti tekst za traženje.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
sr@ijekavianlatin: Morate navesti i naslov i opis prije nego što pošaljete izvještaj.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
sr@ijekavianlatin: Došli ste do kraja spiska
    stavki koje se poklapaju.

en: You will be asked to authenticate before saving
sr@ijekavianlatin: Moraćete da se autentifikujete prije upisivanja.

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
sr@ijekavianlatin: Stanje na računu vam je prenisko:
    stanje: %1
    cijena: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
sr@ijekavianlatin: <html>Vaša adresa e‑pošte. Ukoliko nije ispravna, upotrijebite dugme <interface>Podesi e‑poštu...</interface> da biste je promijenili.</html>

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
sr@ijekavianlatin: Niska za zamjenu upućuje na hvatanje veće od „\%1“,

en: Zoom &In
sr@ijekavianlatin: U&veličaj

en: Zoom &Out
sr@ijekavianlatin: U&manji

en: Zoom to fit page height in window
sr@ijekavianlatin: Uveličaj tako da se visina stranice uklopi u prozor

en: Zoom to fit page in window
sr@ijekavianlatin: Uveličaj tako da se stranica uklopi u prozor

en: Zoom to fit page width in window
sr@ijekavianlatin: Uveličaj tako da se širina stranice uklopi u prozor

en: [%1-options]
sr@ijekavianlatin: [%1‑opcije]

en: [options]
sr@ijekavianlatin: [opcije]

en: a basic web browser using the KHTML library
sr@ijekavianlatin: osnovni veb pregledač pomoću biblioteke KHTML

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
sr@ijekavianlatin: Držite %1, pa pritisnite %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
sr@ijekavianlatin: nevažeće dugme

en: address family for nodename not supported
sr@ijekavianlatin: porodica adresa za ime čvora nije podržana

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
sr@ijekavianlatin: primjenjuje Qt‑ov opis stila na programske vidžete

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
sr@ijekavianlatin[0]: a dostupan je samo %1
sr@ijekavianlatin[1]: a dostupna su samo %1
sr@ijekavianlatin[2]: a dostupno je samo %1
sr@ijekavianlatin[3]: a dostupan je samo %1

en: but your pattern defines no captures.
sr@ijekavianlatin: ali obrazac ne definiše nijedno.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
sr@ijekavianlatin[0]: dok obrazac definiše samo %1.
sr@ijekavianlatin[1]: dok obrazac definiše samo %1.
sr@ijekavianlatin[2]: dok obrazac definiše samo %1.
sr@ijekavianlatin[3]: dok obrazac definiše samo jedno.

en: defines the application font
sr@ijekavianlatin: definiše font programa

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
sr@ijekavianlatin: najnoviji

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi i sa akcentima

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
sr@ijekavianlatin: -ise sufiksi i bez akcenata

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi i sa akcentima

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
sr@ijekavianlatin: -ize sufiksi i bez akcenata

[ctx: dictionary variant]
en: extended
sr@ijekavianlatin: prošireni

[ctx: dictionary variant]
en: large
sr@ijekavianlatin: veliki

[ctx: dictionary variant]
en: medium
sr@ijekavianlatin: srednji

[ctx: dictionary variant]
en: small
sr@ijekavianlatin: mali

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
sr@ijekavianlatin: varijanta 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
sr@ijekavianlatin: varijanta 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
sr@ijekavianlatin: varijanta 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
sr@ijekavianlatin: sa akcentima

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
sr@ijekavianlatin: sa e

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
sr@ijekavianlatin: sa e i ё

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
sr@ijekavianlatin: sa ё

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
sr@ijekavianlatin: bez akcenata

[ctx: digit set]
en: Arabic
sr@ijekavianlatin: arapski

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
sr@ijekavianlatin: arapskoindijski

[ctx: digit set]
en: Bengali
sr@ijekavianlatin: bengalski

[ctx: digit set]
en: Devanagari
sr@ijekavianlatin: devanagari

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
sr@ijekavianlatin: istočni arapskoindijski

[ctx: digit set]
en: Gujarati
sr@ijekavianlatin: gudžarati

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
sr@ijekavianlatin: gurmuki

[ctx: digit set]
en: Kannada
sr@ijekavianlatin: kanada

[ctx: digit set]
en: Khmer
sr@ijekavianlatin: kmerski

[ctx: digit set]
en: Malayalam
sr@ijekavianlatin: malajalam

[ctx: digit set]
en: Oriya
sr@ijekavianlatin: orijski

[ctx: digit set]
en: Tamil
sr@ijekavianlatin: tamilski

[ctx: digit set]
en: Telugu
sr@ijekavianlatin: telugu

[ctx: digit set]
en: Thai
sr@ijekavianlatin: tajlandski

en: disable XIM
sr@ijekavianlatin: isključuje XIM

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
sr@ijekavianlatin[0]: %1 ljubitelj
sr@ijekavianlatin[1]: %1 ljubitelja
sr@ijekavianlatin[2]: %1 ljubitelja
sr@ijekavianlatin[3]: 1 ljubitelj

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
sr@ijekavianlatin: kobna greška u raščlanjivanju: %1 u redu %2, kolona %3

en: forces the application to run as QWS Server
sr@ijekavianlatin: primorava program da se izvršava kao QWS server

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
sr@ijekavianlatin: primorava program da koristi pun kolor na
    osmobitnom ekranu

[ctx: go back]
en: &Back
sr@ijekavianlatin: Na&zad

[ctx: go forward]
en: &Forward
sr@ijekavianlatin: Na&prijed

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
sr@ijekavianlatin: Prečice za %1|/|Prečice za $[aku %1]

[ctx: home page]
en: &Home
sr@ijekavianlatin: &Domaća

en: i18n() takes at least one argument
sr@ijekavianlatin: i18n() zahteva bar jedan argument

en: i18nc() takes at least two arguments
sr@ijekavianlatin: i18nc() zahteva bar dva argumenta

en: i18ncp() takes at least three arguments
sr@ijekavianlatin: i18ncp() zahteva bar tri argumenta

en: i18np() takes at least two arguments
sr@ijekavianlatin: i18np() zahteva bar dva argumenta

en: include only takes 1 argument, not %1.
sr@ijekavianlatin: uključivanje uzima samo jedan argument, ne %1.

en: invalid flags
sr@ijekavianlatin: neispravne zastavice

en: invalid value for 'ai_flags'
sr@ijekavianlatin: nepravilna vrijednost za <icode>ai_flags</icode>

en: kde4-config
sr@ijekavianlatin: <command>kde4-config</command>

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
sr@ijekavianlatin: Dole

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
sr@ijekavianlatin: Levo

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
sr@ijekavianlatin: Desno

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
sr@ijekavianlatin: Gore

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
sr@ijekavianlatin: klauncher: Ovaj program nije predviđen za ručno pokretanje.
    klauncher: Umjesto toga ga automatski pokreće <command>kdeinit</command>.

[ctx: left mouse button]
en: left button
sr@ijekavianlatin: lijevo dugme

en: library only takes 1 argument, not %1.
sr@ijekavianlatin: biblioteka uzima samo jedan argument, ne %1.

en: load the testability framework
sr@ijekavianlatin: učitava radni okvir za isprobavanje

en: loading %1
sr@ijekavianlatin: učitavam %1

en: memory allocation failure
sr@ijekavianlatin: rezervisanje memorije nije uspjelo

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
sr@ijekavianlatin: srednje dugme

en: mirrors the whole layout of widgets
sr@ijekavianlatin: izvrće u ogledalu čitav raspored vidžeta

en: modified
sr@ijekavianlatin: izmijenjen

en: name or service not known
sr@ijekavianlatin: nepoznato ime ili servis

en: no address associated with nodename
sr@ijekavianlatin: nijedna adresa nije pridružena imenu čvora

en: no error
sr@ijekavianlatin: nema greške

en: no version set (programmer error)
sr@ijekavianlatin: izdanje nije postavljeno (greška programera)

en: non-recoverable failure in name resolution
sr@ijekavianlatin: nepovratna greška pri određivanju imena

[ctx: normal severity]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalna

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
sr@ijekavianlatin: * Posebne boje *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
sr@ijekavianlatin: * Nedavne boje *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
sr@ijekavianlatin: Četrdeset boja

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
sr@ijekavianlatin: Boje Kiseonika

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
sr@ijekavianlatin: Boje duge

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
sr@ijekavianlatin: Kraljevske boje

[ctx: palette name]
en: Web Colors
sr@ijekavianlatin: Boje Weba

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
sr@ijekavianlatin: Provjera pravopisa u toku...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
sr@ijekavianlatin: bilo kada

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
sr@ijekavianlatin: prošlog mjeseca

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
sr@ijekavianlatin: prošle sedmice

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
sr@ijekavianlatin: prošle godine

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
sr@ijekavianlatin: ovog mjeseca

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
sr@ijekavianlatin: ove sedmice

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
sr@ijekavianlatin: ove godine

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
sr@ijekavianlatin: danas

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
sr@ijekavianlatin: juče

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
sr@ijekavianlatin: posebno...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
sr@ijekavianlatin: <html><p>O prevodu KDE‑a na srpski jezik možete čitati na stranicama <link url='http://sr.l10n.kde.org'>sr.l10n.kde.org</link>. Među njima se nalaze <link url='http://sr.l10n.kde.org/pojmovnik.php'>pojmovnik</link> i <link url='http://sr.l10n.kde.org/trapnakron/'>trapnakron</link>, koji vam mogu poslužiti da razjasnite pojmove i povežete prevedene s izvornim izrazima kada god vam to zatreba.</p><p>Za detaljnije informacije o lokalizaciji KDE‑a uopšte, posjetite <link url='http://l10n.kde.org'>l10n.kde.org</link>.</p></html>

en: request was canceled
sr@ijekavianlatin: zahtjev je otkazan

en: requested family not supported
sr@ijekavianlatin: zahtijevana porodica nije podržana

en: requested family not supported for this host name
sr@ijekavianlatin: zahtijevana porodica nije podržana za ovo ime domaćina

en: requested service not supported for this socket type
sr@ijekavianlatin: zahtijevani servis nije podržan za ovaj tip soketa

en: requested socket type not supported
sr@ijekavianlatin: zahtijevani tip soketa nije podržan

[ctx: right mouse button]
en: right button
sr@ijekavianlatin: desno dugme

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
sr@ijekavianlatin: pokretanje pod ispravljačem može izazvati implicitno
    <icode>-nograb</icode>, koristite <icode>-dograb</icode> kako biste to izbjegli

en: servname not supported for ai_socktype
sr@ijekavianlatin: <icode>servname</icode> nije podržano za <icode>ai_socktype</icode>

en: set XIM server
sr@ijekavianlatin: podešava XIM server

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
sr@ijekavianlatin: zadaje XIM stil (X metod unosa). Moguće
    vrijednosti su: <icode>onthespot</icode>, <icode>overthespot</icode>,
    <icode>offthespot</icode> i <icode>root</icode>

en: sets the application GUI style
sr@ijekavianlatin: postavlja GUI stil programa

en: sets the application name
sr@ijekavianlatin: postavlja ime programa

en: sets the application title (caption)
sr@ijekavianlatin: postavlja naslovnu liniju programa

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
sr@ijekavianlatin: postavlja geometriju klijenta glavnog vidžeta; pogledajte <icode>man X</icode> za format argumenata (obično širina×visina+x‑položaj+y‑položaj)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
sr@ijekavianlatin: postavlja podrazumijevanu boju pozadine i
    paletu programa (svijetle i tamne nijanse se
    proračunavaju)

en: sets the default button color
sr@ijekavianlatin: postavlja podrazumijevanu boju dugmadi

en: sets the default foreground color
sr@ijekavianlatin: postavlja podrazumijevanu boju ispisa

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sr@ijekavianlatin: Začuđeni jež ćuškajući њушком досађује џиновском љутићу

[ctx: show help]
en: &Help
sr@ijekavianlatin: &Pomoć

en: start interactive kjs interpreter
sr@ijekavianlatin: pokreni interaktivni interpretator KJS‑a

en: start without KDE KApplication support.
sr@ijekavianlatin: pokreni bez podrške za KDE‑ovu <icode>KApplication</icode>

en: switches to synchronous mode for debugging
sr@ijekavianlatin: prebacuje u sinhroni režim za ispravljanje

en: system error
sr@ijekavianlatin: sistemska greška

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
sr@ijekavianlatin: govori Qt‑u da nikada ne zahvata miš ili tastaturu

en: temporary failure in name resolution
sr@ijekavianlatin: privremeni neuspjeh određivanja imena

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
sr@ijekavianlatin: <application>%1</application> napisali:
    %2|/|<application>$[aku %1]</application> napisali:
    %2

en: the document is not in the correct file format
sr@ijekavianlatin: dokument nije u ispravnom formatu fajla

en: the following permission
sr@ijekavianlatin: sljedeće dozvole

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
sr@ijekavianlatin: Ova stavka košta %2 %1.
    Želite li da je kupite?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: dno

[ctx: toolbar position string]
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

[ctx: toolbar position string]
en: Right
sr@ijekavianlatin: desno

[ctx: toolbar position string]
en: Top
sr@ijekavianlatin: vrh

en: unknown error
sr@ijekavianlatin: nepoznata greška

[ctx: unknown program name]
en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
sr@ijekavianlatin: neki drugi umjesto podrazumijevanog grafičkog sistema, opcije su <icode>raster</icode> i <icode>opengl</icode> (eksperimentalno)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
sr@ijekavianlatin: Vaš glas je ubilježen.

en: without name
sr@ijekavianlatin: bez imena
