kdelibs4 - en to sv translation catalogue (2297 entries)

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
sv: 
        insticksprogrammet %1 har markerats automatiskt på grund av att insticksprogrammet %2 beror på det

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
sv: 
        insticksprogrammet %1 har avmarkerats automatiskt på grund av att det beror på insticksprogrammet %2

en: 
    %1 options:
sv: 
    %1-väljare:

en: 
    Arguments:
sv: 
    Parametrar:

en: 
    Generic options:
sv: 
    Generella väljare:

en: 
    Options:
sv: 
    Väljare:

en: 
    Please correct.
sv: 
    Korrigera det här.

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
sv:    <a href="%1">[Egenskaper]</a>

en:  (In new window)
sv:  (I nytt fönster)

en:  (In other frame)
sv:  (I annan ram)

en:  - BCC:
sv:  - Dold kopia:

en:  - CC:
sv:  - Kopia:

en:  - Subject:
sv:  - Ämne:

en:  Stalled
sv:  Avstannad

en: %1 &Handbook
sv: &Handbok %1

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
sv: %1 (%2 - %3x%4 bildpunkter)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
sv: %1 (%2x%3 bildpunkter)

en: %1 (Link)
sv: %1 (länk)

en: %1 - %2x%3 Pixels
sv: %1 - %2x%3 bildpunkter

en: %1 - unknown type
sv: %1 - okänd typ

en: %1 - unknown type of userpath
sv: %1 - okänd typ av användarsökväg

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
sv[0]: %1 bild av %2 laddad.
sv[1]: %1 bilder av %2 laddade.

en: %1 file | %1 files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

en: %1 folder | %1 folders
sv[0]: %1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

en: %1 is already assigned to %2
sv: %1 är redan tilldelad till %2

en: %1 is not a function and cannot be called.
sv: %1 är inte en funktion och kan inte anropas.

en: %1 is not an Object type
sv: %1 är inte en objekttyp

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
sv[0]: Genvägen "%2" är tvetydig för följande genväg.
    Vill du tilldela en tom genväg till åtgärden?
    %3
sv[1]: Genvägen "%2" är tvetydig för följande genvägar.
    Vill du tilldela en tom genväg till åtgärderna?
    %3

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
sv[0]: Konflikt mellan genvägar
sv[1]: Konflikt mellan genvägar

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
sv[0]: Genvägen '%2' ger konflikt med följande tangentkombination:
sv[1]: Genvägen '%2' ger konflikt med följande tangentkombinationer:

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
sv[0]: Kan inte läsa X11:s RGB-färgsträngar. Följande filsökväg genomsöktes:
    %2
sv[1]: Kan inte läsa X11:s RGB-färgsträngar. Följande filsökvägar genomsöktes:
    %2

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
sv[0]: Konflikt med registrerad global snabbtangent
sv[1]: Konflikt med registrerade globala snabbtangenter

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
sv[0]: %1 insticksprogram automatiskt tillagt på grund av beroenden mellan insticksprogram
sv[1]: %1 insticksprogram automatiskt tillagda på grund av beroenden mellan insticksprogram

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
sv[0]: %1 insticksprogram automatiskt borttaget på grund av beroenden mellan insticksprogram
sv[1]: %1 insticksprogram automatiskt borttagna på grund av beroenden mellan insticksprogram

en: %1%
sv: %1 %

en: %1% of %2
sv: %1 % av %2

en: %1/s (done)
sv: %1/s (klar)

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
sv[0]: %2 / %1 fil
sv[1]: %2 / %1 filer

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
sv[0]: %2 / %1 katalog
sv[1]: %2 / %1 kataloger

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
sv[0]: %2 av %3 klart
sv[1]: %2 av %3 klart

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
sv[0]: %2 % av 1 fil
sv[1]: %2 % av %1 filer

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
sv[0]: %2/s (%3 återstår)
sv[1]: %2/s (%3 återstår)

en: &About
sv: &Om

en: &About %1
sv: &Om %1

en: &Actual Size
sv: F&aktisk storlek

en: &Add
sv: L&ägg till

en: &Add Bookmark
sv: &Lägg till bokmärke

en: &Add to Custom Colors
sv: &Lägg till i egna färger

en: &Allow storing passwords for this site
sv: Tillåt att lösenord l&agras för den här platsen

en: &Apply
sv: V&erkställ

en: &Automatic spell checking enabled by default
sv: &Automatisk stavningskontroll normalt aktiverad

en: &Available:
sv: &Tillgängliga:

en: &Back
sv: Till&baka

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Break at Next Statement
sv: &Bryt vid nästa sats

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Close
sv: Stän&g

en: &Close Document
sv: Stän&g dokument

en: &Close Wallet
sv: Stän&g plånbok

en: &Close Window
sv: Stän&g fönster

en: &Configure %1...
sv: A&npassa %1...

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
sv: A&npassa Javaskript policy för nya fönster...

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Copy Email Address
sv: &Kopiera e-postadress

en: &Copy Full Text
sv: K&opiera hela texten

en: &Copy Link Address
sv: Kopiera &länkadress

en: &Copy Text
sv: K&opiera text

en: &Debug
sv: &Felsök

en: &Defaults
sv: &Förval

en: &Delete
sv: Ta &bort

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Disable Error Reporting
sv: Inaktivera felrapporterin&g

en: &Discard
sv: &Kasta

en: &Do Not Save
sv: Spara &inte

en: &Do not show this message again
sv: Visa inte &det här meddelandet igen

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit Bookmarks...
sv: R&edigera bokmärken...

en: &Edit...
sv: Re&digera...

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Find
sv: &Sök

en: &Find in Frame...
sv: &Sök i ram...

en: &Find...
sv: &Sök...

en: &Finished
sv: &Klar

en: &First Page
sv: Fö&rsta sidan

en: &Fit to Page
sv: F&yll sidan

en: &Forward
sv: &Framåt

en: &Game
sv: S&pel

en: &Go
sv: &Gå

en: &Go To...
sv: &Gå till...

en: &Go to Line...
sv: Gå till &rad...

en: &Go to Page...
sv: &Gå till sida...

en: &Grant All
sv: &Tillåt alla

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Hide Errors
sv: D&ölj fel

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
sv: &Dölj text när verktygsraden visar text bredvid ikoner

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: &Join KDE
sv: Gå &med i KDE

en: &Keep password
sv: &Behåll lösenord

en: &Keep this window open after transfer is complete
sv: &Behåll det här fönstret öppet när nedladdningen är slutförd

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Last Page
sv: &Sista sidan

en: &Launch Bug Report Wizard
sv: Starta &felrapportguiden

en: &License Agreement
sv: &Licensavtal

en: &Mail...
sv: S&kicka e-post...

en: &Minimize
sv: &Minimera

en: &New
sv: &Ny

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Next Page
sv: &Nästa sida

en: &No
sv: &Nej

en: &Open...
sv: Ö&ppna...

en: &Order by:
sv: &Ordna enligt:

en: &Overwrite
sv: &Skriv över

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Paste
sv: K&listra in

en: &Pause
sv: &Paus

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Previous Page
sv: F&öregående sida

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: &Prompt on replace
sv: Fråga &vid ersättning

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &Redisplay
sv: &Visa igen

en: &Redo
sv: Gö&r om

en: &Redo: %1
sv: &Gör om: %1

en: &Reject All
sv: &Avslå alla

en: &Remove
sv: Ta &bort

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Replace...
sv: &Ersätt...

en: &Report Bug...
sv: &Rapportera fel...

en: &Report Bugs or Wishes
sv: &Rapportera fel eller önskningar

en: &Reset
sv: Åte&rställ

en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: &Rotate Clockwise
sv: &Rotera medurs

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save Link As...
sv: &Spara länk som...

en: &Save Settings
sv: &Spara inställningar

en: &Search
sv: &Sök

en: &Selected text
sv: &Markerad text

en: &Selected:
sv: &Vald:

en: &Send
sv: &Skicka

en: &Send Email
sv: &Skicka e-post

en: &Send File | &Send Files
sv[0]: &Skicka fil
sv[1]: &Skicka filer

en: &Send Unencrypted
sv: &Skicka okrypterat

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
sv[0]: Vi&sa blockerat extrafönster
sv[1]: Vi&sa %1 blockerade extrafönster

en: &Show tips on startup
sv: Visa tips vid &start

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Source:
sv: &Källa:

en: &Spelling...
sv: Sta&vning...

en: &Stop Script
sv: &Stoppa skript

en: &Store
sv: &Lagra

en: &Submit Anyway
sv: &Skicka ändå

en: &Support KDE
sv: &Stöd KDE

en: &Text to find:
sv: &Text att söka:

en: &Thanks To
sv: &Tack till

en: &Toolbar:
sv: Verk&tygsrad:

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Try
sv: &Prova

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: &Undo: %1
sv: Å&ngra: %1

en: &Up
sv: &Upp

en: &Verify:
sv: &Verifiera:

en: &View
sv: &Visa

en: &Whole words only
sv: Endast &hela ord

en: &Yes
sv: &Ja

en: &Zoom...
sv: &Zooma...

en: '%1' is not a valid QLayout.
sv: '%1' är inte en giltig QLayout.

en: '%1' is not a valid QWidget.
sv: '%1' är inte en giltig QWidget.

en: 'ai_family' not supported
sv: "ai_familj" stöds inte

en: 'ai_socktype' not supported
sv: "ai_socktype" stöds inte

en: (C) 2000 Stephan Kulow
sv: © 2000 Stephan Kulow

en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
sv: © 2004-2005 Ian Reinhart Geiser

en: (C) 2005 Jeroen Wijnhout
sv: © 2005 Jeroen Wijnhout

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
sv: © 2005-2006 KJSEmbed-upphovsmännen

en: (C) 2006 Sebastian Sauer
sv: © 2006 Sebastian Sauer

en: (No logo available)
sv: (Ingen logo tillgänglig)

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
sv: © 1999-2002 KDE-utvecklarna

en: (c) 2001, Waldo Bastian
sv: © 2001, Waldo Bastian

en: (c) 2006-2009, Sebastian Trüg
sv: © 2005-2009, Sebastian Sauer

en: --- separator ---
sv: --- avskiljare ---

en: -default-
sv: -förvald-

en: -unnamed-
sv: -namnlös-

en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
sv: ...det <b>felstavade</b> ordet i sitt sammanhang...

en: 1 download | %1 downloads
sv[0]: 1 nerladdning
sv[1]: %1 nerladdningar

en: 1 match found. | %1 matches found.
sv[0]: 1 träff.
sv[1]: %1 träffar.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
sv[0]: 1 ersättning utförd.
sv[1]: %1 ersättningar utförda.

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
sv: systemfel: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
sv: Okänd familj %1

en: << Add to Dictionary
sv: << Lägg till i ordlista

en: <Low Surrogate>
sv: <Lågt surrogat>

en: <Merge %1>
sv: <Sammanfoga %1>

en: <Merge>
sv: <Sammanfoga>

en: <Non Private Use High Surrogate>
sv: <Högt surrogat som inte är för privat användning>

en: <Private Use High Surrogate>
sv: <Högt surrogat för privat användning>

en: <Private Use>
sv: <Privat användning>

en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
sv: <a href="http://opendesktop.org">Hemsida</a>

en: <b>misspelled</b>
sv: <b>felstavat</b>

en: <br />Provider: %1
sv: <br />Leverantör: %1

en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
sv: <h1>Kjsembedd dokumentvisning</h1>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
sv: <h2>Tillagda snabbtangenter (för information)</h2>

en: <h2>Accelerators changed</h2>
sv: <h2>Ändrade snabbtangenter</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
sv: <h2>Borttagna snabbtangenter</h2>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
sv: <html><b>KDE</b> är ett världsomspännande nätverk av programvaruingenjörer, grafiker, författare, översättare och ledare som är engagerade i utveckling av <a href="%1">fri programvara</a>. Denna gemenskap har skapat hundratals program med fri programvara som en del av KDE:s utvecklingsplattform och KDE:s programvarudistribution.<br /><br />KDE är en kooperativ rörelse, där ingen enskild person styr insatserna eller produkterna, så att andra utesluts. Alla är välkomna att gå med och bidra till KDE, inklusive du själv.<br /><br />Besök <a href="%2">%2</a> för ytterligare information om KDE-gemenskapen och programvaran vi skapar.</html>

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
sv: <html><font size="5">%1</font><br/><b>Version %2</b><br/>Använder KDE %3</html>

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
sv: <html><font size="5">KDE - Lev fri!</font><br /><b>Plattform version %1</b></html>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(vet inte ännu)</p></body></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
sv: <html>KDE är och kommer alltid att vara tillgängligt utan avgift, dock är det inte gratis att ta fram det.<br /><br />För att stödja utvecklingen upprättade KDE-gruppen KDE e.V., en ideell organisation som juridiskt grundats i Tyskland. KDE e.V. representerar KDE-gemenskapen i juridiska och ekonomiska angelägenheter. Se <a href="%1">%1</a> för information om KDE e.V.<br /><br />KDE gagnas av många olika typer av bidrag, inklusive ekonomiska. Medlen används för att ersätta medlemmar och andra för utgifter som de åsamkas när de bidrar till KDE. Ytterligare medel används för juridiskt stöd och för att organisera konferenser och möten.<br /><br />Vi vill gärna uppmuntra dig att stödja vårt arbete med en donation, på något av sätten som beskrivs på <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Tack på förhand för ditt stöd.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
sv: <html>Programvara kan alltid förbättras, och KDE-gruppen är beredd att göra det. Men du - användaren - måste berätta för oss om något inte fungerar som förväntat eller kunde ha gjorts bättre.<br /><br />KDE har ett felrapporteringssystem. Besök <a href="%1">%1</a> eller använd dialogrutan "Rapportera fel..." från menyn "Hjälp" för att rapportera fel.<br /><br /> Om du har ett förslag på en förbättring kan du använda felrapporteringssystemet för att registrera din önskan. Se då till att du använder allvarlighetsgraden "Önskan".</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
sv: <html>Du behöver inte vara en programutvecklare för att bli medlem i KDE-gruppen. Du kan gå med i de nationella grupperna som översätter programmens gränssnitt. Du kan bidra med grafik, teman, ljud och förbättrad dokumentation. Det är upp till dig!<br /><br />Besök <a href="%1">%1</a> för information om några projekt som du kan delta i.<br /><br />Om du behöver mer information eller dokumentation kommer ett besök på <a href="%2">%2</a> att ge dig det du behöver.</html>

en: <not assigned>
sv: <Inte tilldelad>

en: <p>Downloads: %1</p>
sv: <p>Nerladdningar: %1</p>

en: <p>No Downloads</p>
sv: <p>Inga nerladdningar</p>

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
sv: <p>Du har markerat felet som <b>kritiskt</b>. Observera att denna allvarlighetsgrad är avsedd endast för fel som</p><ul><li>gör att orelaterade program (eller hela systemet) slutar fungera</li><li>orsakar allvarlig dataförlust</li><li>introducerar en säkerhetsläcka i systemet där programpaketet installerats</li></ul>
    <p>Orsakar felet du vill rapportera någon av ovanstående skador? Om inte, välj en lägre allvarlighetsgrad. Tack!</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
sv: <p>Du har markerat felet som <b>allvarligt</b>. Observera att denna allvarlighetsgrad är avsedd endast för fel som</p><ul><li>gör programpaketet oanvändbart (eller näst intill)</li><li>orsakar dataförlust</li><li>introducerar en säkerhetsläcka som ger åtkomst till konton tillhörande personer som använder programpaketet</li></ul>
    <p>Orsakar felet du vill rapportera någon av ovanstående skador? Om inte, välj en lägre allvarlighetsgrad. Tack!</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att låta alla förekomster av det okända ordet förbli som de är.</p>
    <p>Åtgärden är användbar när ordet är ett namn, en förkortning, ett främmande ord eller något annat okänt ord som du vill använda men inte lägga till i ordlistan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att låta den här förekomsten av det okända ordet förbli som den är.</p>
    <p>Åtgärden är användbar när ordet är ett namn, en förkortning, ett främmande ord eller något annat okänt ord som du vill använda men inte lägga till i ordlistan.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att ersätta alla förekomster av den okända texten med texten i redigeringsrutan ovanför (till vänster).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Klicka här för att ersätta den här förekomsten av den okända texten med texten i redigeringsrutan ovanför (till vänster).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Här kan du se ett textutdrag som visar det okända ordet i sitt sammanhang. Om informationen inte räcker till för att välja den bästa ersättningen för det okända ordet, kan du klicka på dokumentet du granskar, läsa en större del av texten, och därefter komma tillbaka för att fortsätta granskningen.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Om det okända ordet är felstavat, bör du kontrollera om dess rätta ersättning är tillgänglig, och om den är det, klicka på den. Om inget av orden i listan är en bra ersättning, kan du skriva in det riktiga ordet i redigeringsrutan ovanför.</p>
    <p>För att rätta ordet, klicka på <b>Ersätt</b> om du bara vill rätta den här förekomsten, eller <b>Ersätt alla</b> om du vill rätta alla förekomster.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Om det okända ordet är felstavat, bör du skriva in den rätta ersättningen för ordet här, eller välja den i listan nedanför.</p>
    <p>Därefter kan du klicka på <b>Ersätt</b> om du bara vill rätta den här förekomsten av ordet, eller <b>Ersätt alla</b> om du vill rätta alla förekomster.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Välj språk för dokumentet som du granskar här.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>Det okända ordet identifierades och anses vara okänt därför att det inte finns i ordlistan.<br>
    Klicka här om du anser att det okända ordet inte är felstavat och du vill undvika att felaktigt identifiera det i fortsättningen. Om du vill låta det vara som det är, men inte lägga till det i ordlistan, klicka istället på <b>Ignorera</b> eller <b>Ignorera alla</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
sv: <qt><b>Fel</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
sv: <qt><b>Fel</b>: nod %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
sv: <qt><p><strong>"Skriv ut sidhuvud"</strong></p><p>Om den här kryssrutan är markerad, innehåller utskriften av HTML-dokumentet ett sidhuvud överst på varje sida. Sidhuvudet anger dagens datum, webbadressen för den utskrivna sidan och sidnumret.</p><p>Om kryssrutan inte är markerad, innehåller utskriften av HTML-dokumentet inte ett sådant sidhuvud.</p></qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
sv: <qt><p><strong>"Skriv ut bilder"</strong></p><p>Om den här kryssrutan är markerad, skrivs bilder som finns på HTML-sidan ut. Utskriften kan ta längre tid och använda mer bläck eller toner.</p><p>Om kryssrutan inte är markerad, skrivs bara texten på HTML-sidan ut. Utskriften blir snabbare och använder mindre bläck eller toner.</p></qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
sv: <qt><p><strong>'Skrivarvänligt läge'</strong></p><p>Om den här kryssrutan är markerad, blir utskriften av HTML-dokumentet bara svartvit, och all färgad bakgrund konverteras till vit. Utskriften blir snabbare och använder mindre bläck eller toner.</p><p>Om kryssrutan inte är markerad, sker utskriften av HTML-dokumentet med originalfärgerna som du ser i programmet. Det kan orsaka områden med färg över hela sidan (eller gråskala om du använder en svartvit skrivare). Utskriften kan ta längre tid och använder troligen mycket mer bläck eller toner.</p></qt>

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
sv: <qt><p>Antingen är programvaran eller hårdvaran som modulen ställer in inte tillgänglig, eller har modulen inaktiverats av systemadministratören.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
sv: <qt><p>Möjliga orsaker:<ul><li>Ett fel uppstod under den senaste KDE-uppdateringen som lämnade kvar en föräldralös inställningsmodul.</li><li>Du har gamla moduler från tredje part som ligger kvar.</li></ul></p><p>Kontrollera de här punkterna noga, och försök ta bort modulen som nämns i felmeddelandet. Om detta misslyckas, fundera på att kontakta leverantören eller paketeraren.</p></qt>

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
sv: <qt><p>Diagnosen är:<br />Skrivbordsfilen %1 kunde inte hittas.</p></qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
sv: <qt><p>Det här ordet anses vara ett "okänt ord", eftersom det inte passar in på någon post i ordlistan som för närvarande används. Det kan också vara ett ord på ett främmande språk.</p>
    <p>Om ordet inte är felstavat, kan du lägga till det i ordlistan genom att klicka på <b>Lägg till i ordlista</b>. Om du inte vill lägga till det okända ordet i ordlistan, men vill lämna det oförändrat, klicka på <b>Ignorera</b> eller <b>Ignorera alla</b>.</p>
    <p>Om ordet istället är felstavat, kan du försöka hitta rätt ersättning i listan nedanför. Om du inte hittar en ersättning där, kan du skriva in den i textrutan nedanför, och klicka på <b>Ersätt</b> eller <b>Ersätt alla</b>.</p>
    </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
sv: <qt>Åtkomst av opålitlig sida till <br /><b>%1</b><br /> nekades.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill avsluta <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att kontrollera filens giltighet. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte verifikation av nerladdade resurser möjlig.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att hämta tillgängliga nycklar. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte verifikation av nerladdade resurser möjlig.</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
sv: <qt>Kan inte starta <i>gpg</i> för att signera filen. Försäkra dig om att <i>gpg</i> är installerat, annars är inte signering av resurser möjlig.</qt>

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du söka på Internet efter <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
sv: <qt>Öka teckenstorlek<br /><br />Gör teckensnittet i fönstret större. Klicka och håll nere musknappen för att se en meny med alla tillgängliga teckenstorlekar.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
sv: <qt>Ange lösenordsfras för nyckeln <b>0x%1</b>, som tillhör <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i>:<br /></qt>

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
sv: <qt>Hitta nästa förekomst av "<b>%1</b>"?</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
sv: <qt>Sök igen<br /><br />Sök efter nästa förekomst av texten som du har hittat med funktionen <b>Sök text</b>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
sv: <qt>Sök föregående<br /><br />Sök efter föregående förekomst av texten som du har hittat med funktionen <b>Sök text</b>.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
sv: <qt>Sök text<br /><br />Visar en dialogruta som låter dig söka efter text på aktuell sida.</qt>

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
sv: <qt>Om aktiverad, ersätts alla förekomster av <code><b>\N</b></code>, där <code><b>N</b></code> är ett heltal, med motsvarande hittade ("delsträng inom parentes") i mönstret.<p>För att få med följden <code><b>\N</b></code> i ersättningstexten, placera ett extra bakstreck framför det, som <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
sv: <qt>Om du klickar på knappen <b>Sök</b>, söks dokumentet igenom efter texten som du skrivit in ovan.</qt>

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
sv: <qt>Om du klickar på knappen <b>Ersätt</b>, söks dokumentet igenom efter texten som ska hittas, och alla förekomster ersätts med ersättningstexten.</qt>

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
sv: <qt>Ingen information tillgänglig.<br />Det givna Kaboutdata-objektet existerar inte.</qt>

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
sv: <qt>Inga träffar hittades för "<b>%1</b>".</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
sv: <qt>Skriv ut ram<br /><br />Vissa sidor har flera ramar. För att bara skriva ut en enda ram, klicka på den och använd därefter den här funktionen.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
sv: <qt>Minska teckenstorlek<br /><br />Gör teckensnittet i fönstret mindre. Klicka och håll nere musknappen för att se en meny med alla tillgängliga teckenstorlekar.</qt>

en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
sv: <qt>Anger hur Jovie ska läsa upp händelsen när den tas emot. Om du väljer "Läs upp egen text", skriv då in texten i rutan. Du kan använda följande ersättningssträngar i texten:<dl><dt>%e</dt><dd>Händelsens namn</dd><dt>%a</dt><dd>Programmet som skickade händelsen</dd><dt>%m</dt><dd>Meddelandet som programmet skickade</dd></dl></qt>

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
sv: <qt>Tangentkombinationen '%1' används redan av åtgärden <b>%2</b>.<br>Välj en annan tangentkombination.</qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
sv: <qt>Diagnosen är:<br />%1<p>Möjliga orsaker:</p><ul><li>Ett fel uppstod under den senaste KDE-uppdateringen som lämnade kvar en föräldralös inställningsmodul.</li><li>Du har gamla moduler från tredje part som ligger kvar.</li></ul><p>Kontrollera de här punkterna noga, och försök ta bort modulen som nämns i felmeddelandet. Om detta misslyckas, fundera på att kontakta leverantören eller paketeraren.</p></qt>

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
sv: <qt>Diagnosen är:<br />Skrivbordsfilen %1 anger inte ett bibliotek.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
sv: <qt>Formuläret kommer att skickas till <br /><b>%1</b><br />på ditt lokala filsystem.<br />Vill du skicka formuläret?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
sv: <qt>Den här platsen försöker öppna<p>%1</p> i ett nytt webbläsningsfönster med hjälp av Javaskript.<br />Vill du tillåta det?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
sv: <qt>Den här platsen skickar ett formulär som kommer att öppna <p>%1</p> i ett nytt webbläsningsfönster med hjälp av Javaskript.<br />Vill du tillåta att formuläret skickas?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
sv: <qt>Den här opålitliga sidan innehåller en länk till<br /><b>%1</b>.<br />Vill du följa länken?</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
sv: <qt>Klicka på knappen nedan för att skicka in en felrapport. Det kommer att öppna ett webbläsarfönster på <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> där du hittar ett formulär att fylla i. Informationen som visas ovan kommer att överföras till servern.</qt>

[ctx: @action]
en: &Font
sv: &Teckensnitt

[ctx: @action]
en: &Justify
sv: &Anpassa

[ctx: @action]
en: &Strike Out
sv: Str&yk över

[ctx: @action]
en: About Application
sv: Om programmet

[ctx: @action]
en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
sv: Aktivera nästa flik

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
sv: Aktivera föregående flik

[ctx: @action]
en: Actual Size
sv: Faktisk storlek

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: @action]
en: Align &Center
sv: &Centrera

[ctx: @action]
en: Align &Left
sv: &Vänsterjustera

[ctx: @action]
en: Align &Right
sv: &Högerjustera

[ctx: @action]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: @action]
en: Backward Word
sv: Bakåt ett ord

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
sv: Början på raden

[ctx: @action]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
sv: Anpassa meddelanden

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

[ctx: @action]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
sv: Minska indentering

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
sv: Ta bort ord bakåt

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
sv: Ta bort ord framåt

[ctx: @action]
en: Deselect
sv: Avmarkera

[ctx: @action]
en: Document Back
sv: Dokument bakåt

[ctx: @action]
en: Document Forward
sv: Dokument framåt

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

[ctx: @action]
en: End of Line
sv: Slutet på raden

[ctx: @action]
en: Find
sv: Sök

[ctx: @action]
en: Find Next
sv: Sök nästa

[ctx: @action]
en: Find Prev
sv: Sök föregående

[ctx: @action]
en: Fit To Height
sv: Fyll sidans höjd

[ctx: @action]
en: Fit To Page
sv: Fyll sidan

[ctx: @action]
en: Fit To Width
sv: Fyll sidans bredd

[ctx: @action]
en: Font &Size
sv: Tecken&storlek

[ctx: @action]
en: Format Painter
sv: Formatpensel

[ctx: @action]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: @action]
en: Forward Word
sv: Framåt ett ord

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

[ctx: @action]
en: Go to Line
sv: Gå till rad

[ctx: @action]
en: Goto
sv: Gå

[ctx: @action]
en: Goto Page
sv: Gå till sida

[ctx: @action]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @action]
en: Increase Indent
sv: Öka indentering

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
sv: Infoga styrlinje

[ctx: @action]
en: Key Bindings
sv: Snabbtangenter

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
sv: Vänster till höger

[ctx: @action]
en: Link
sv: Länk

[ctx: @action]
en: Mail
sv: E-post

[ctx: @action]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
sv: Nästa kompletteringsträff

[ctx: @action]
en: Next Item in List
sv: Nästa post i listan

[ctx: @action]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @action]
en: Open Recent
sv: Öppna senaste

[ctx: @action]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action]
en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

[ctx: @action]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
sv: Föregående kompletteringsträff

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
sv: Föregående post i listan

[ctx: @action]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @action]
en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

[ctx: @action]
en: Prior
sv: Föregående

[ctx: @action]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: @action]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @action]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @action]
en: Report Bug
sv: Rapportera fel

[ctx: @action]
en: Revert
sv: Återställ

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
sv: Höger till vänster

[ctx: @action]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: @action]
en: Save Options
sv: Spara alternativ

[ctx: @action]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
sv: Visa menyrad

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
sv: Visa statusrad

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

[ctx: @action]
en: Spelling
sv: Stavning

[ctx: @action]
en: Subscript
sv: Upphöjt

[ctx: @action]
en: Substring Completion
sv: Delsträngskomplettering

[ctx: @action]
en: Superscript
sv: Nersänkt

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
sv: Ändra programmets språk

[ctx: @action]
en: Text &Color...
sv: Text&färg...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
sv: Text&markering...

[ctx: @action]
en: Text Completion
sv: Textkomplettering

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
sv: Dagens tips

[ctx: @action]
en: To Plain Text
sv: Till vanlig text

[ctx: @action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action]
en: Up
sv: Upp

[ctx: @action]
en: What's This
sv: Vad är det här

[ctx: @action]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: @action]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @action]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
sv: Början

[ctx: @action End of document]
en: End
sv: Slutet

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
sv: Hem

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
sv: &Fetstil

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
sv: &Kursiv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
sv: Stryk &under

[ctx: @action:button]
en: &Finished
sv: &Klar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
sv: Rensa text

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
sv: &Alla

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
sv: Avsluta f&ullskärmsläge

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
sv: F&ullskärmsläge

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
sv: Ö&ppna med %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
sv: Fullskärm

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
sv: Datum får inte vara tidigare än %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
sv: Datum får inte vara senare än %1

[ctx: @info]
en: Delete tag
sv: Ta bort etikett

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
sv: Öppna '%1'?

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
sv: Ska etiketten <resource>%1</resource> verkligen tas bort för alla filer?

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
sv: Datumet du angav är ogiltigt

[ctx: @info]
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
sv: Angivet datum och tid är senare än senaste tillåtna datum och tid.

[ctx: @info]
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
sv: Angivet datum och tid är tidigare än tidigaste tillåtna datum och tid.

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
sv: Tiden du angav är ogiltig

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
sv: Tid får inte vara tidigare än %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
sv: Tid får inte vara senare än %1

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
sv: '%1' saknas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
sv: Ändra teckensnittsfamilj?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
sv: Ändra teckenstorlek?

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
sv: Ändra teckenstil?

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
sv: Visa fönstret i fullskärmsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
sv: Avsluta fullskärmsläge

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckensnittsfamilj.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckensstorlek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckenstil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
sv: Här kan du välja teckensnittsfamiljen som ska användas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
sv: Här kan du välja teckenstilen som ska användas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
sv: Här kan du välja teckensnittet som ska användas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
sv: Det här är filnamnet som servern föreslår

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
sv: Annan kodning (%1)

[ctx: @item %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
sv: %1 (%2)

[ctx: @item Font name]
en: Sans Serif
sv: Sans serif

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
sv: <application>Aspell</application> förval

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
sv: <application>Hunspell</application> förval

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
sv: <application>Ispell</application> förval

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
sv: Vitrysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
sv: Tjeckisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
sv: Dansk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
sv: Engelsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
sv: Fransk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
sv: Tysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
sv: Tysk (ny stavning)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
sv: Hebreisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
sv: Ungersk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
sv: Litauisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
sv: Norsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
sv: Polsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
sv: Portugisisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
sv: Rysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
sv: Slovakisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
sv: Slovensk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
sv: Spansk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
sv: Svensk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
sv: Schweizisk tysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
sv: Turkisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
sv: Förvald - %1

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
sv: Förvald - %1 [%2]

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
sv: Arabisk

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
sv: Baltisk

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
sv: Centraleuropeisk

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
sv: inaktivera XIM

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
sv: Grekisk

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
sv: Hebreisk

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
sv: Japansk

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
sv: Koreansk

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
sv: Samisk

[ctx: @item Text character set]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
sv: Sydösteuropeisk

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
sv: Thailändsk

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
sv: Turkisk

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
sv: Universell

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
sv: Västeuropeisk

[ctx: @item Text encoding: %1 character set, %2 encoding]
en: %1 ( %2 )
sv: %1 (%2)

[ctx: @item font]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
sv: Fet kursiv

[ctx: @item font]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @item font]
en: Oblique
sv: Oblik

[ctx: @item font size]
en: Relative
sv: Relativ

[ctx: @item license]
en: Artistic License
sv: Artistisk licens

[ctx: @item license]
en: BSD License
sv: BSD-licens

[ctx: @item license]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @item license]
en: Not specified
sv: Inte angiven

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
sv: Artistisk licens

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
sv: BSD-licens

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
sv: Internationella <application>Ispell</application>

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
sv: Förvald

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
sv: Rullgardinslista

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
sv: Rullgardinslista och automatisk lista

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
sv: Kort automatisk

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
sv: Cirkelformad

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
sv: Skivformad

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
sv: Fyrkantig

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
sv[0]: %1 millisekund
sv[1]: %1 millisekunder

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
sv[0]: 1 timma
sv[1]: %1 timmar

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
sv: %1 dagar

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
sv: %1 timmar

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
sv: %1 minuter

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
sv: %1 sekunder

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sv: %1 %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sv: %1 %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
sv: %1 %2

[ctx: @label]
en: Add Tags...
sv: Lägg till etiketter...

[ctx: @label]
en: Change...
sv: Ändra...

[ctx: @label]
en: Create new tag:
sv: Skapa ny etikett:

[ctx: @label]
en: Font:
sv: Teckensnitt:

[ctx: @label]
en: Show all tags...
sv: Visa alla etiketter...

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
sv: Namn: %1

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
sv: Typ: %1

[ctx: @label center justify]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
sv: Anpassa

[ctx: @label left justify]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
sv: Vänster till höger

[ctx: @label right justify]
en: Right
sv: Höger

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
sv: Höger till vänster

[ctx: @label stroke color]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @label:button]
en: &Open
sv: Ö&ppna

[ctx: @label:button]
en: &Open with
sv: Ö&ppna med

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
sv: Ö&ppna med %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
sv: Ö&ppna med...

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
sv: Kom ihåg åtgärden för filer av den här typen

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
sv: Kl&ient:

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
sv: Ord&lista:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
sv: &Kodning:

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
sv: Anpassa vilka etiketter som ska tillämpas.

[ctx: @note/plain]
en: Note: %1
sv: Anmärkning: %1

[ctx: @note/rich]
en: <i>Note</i>: %1
sv: <i>Anmärkning</i>: %1

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
sv: Inget datum

[ctx: @option last month]
en: Last Month
sv: Förra månaden

[ctx: @option last week]
en: Last Week
sv: Förra veckan

[ctx: @option last year]
en: Last Year
sv: Förra året

[ctx: @option next month]
en: Next Month
sv: Nästa månad

[ctx: @option next week]
en: Next Week
sv: Nästa vecka

[ctx: @option next year]
en: Next Year
sv: Nästa år

[ctx: @option today]
en: Today
sv: Idag

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
sv: Imorgon

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
sv: Igår

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
sv: &Betrakta ihopskrivna ord som stavfel

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
sv: Skapa &stam-/ändelsekombinationer som inte finns i ordlistan

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
sv: Inaktivera automatisk kontroll

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
sv: Utför stavningskontroll

[ctx: @option:check]
en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @option:check]
en: Font style
sv: Teckenstil

[ctx: @option:check]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
sv: Bilder

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
sv: Kontakter

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
sv: E-post

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
sv: Uppgifter

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
sv: Mer...

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
sv: Övrigt

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
sv: Filer

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
sv: Senast ändrad

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
sv: De viktigaste

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
sv: Aldrig öppnade

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
sv: Utan prioritet

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
sv: 1 eller mer

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
sv: 2 eller mer

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
sv: 3 eller mer

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
sv: 4 eller mer

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
sv: Alla betyg

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
sv: Högsta betyg

[ctx: @title]
en: Delete tag
sv: Ta bort etikett

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
sv: Frågeresultat

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
sv: Frågeresultat från '%1'

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
sv: Resurs

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
sv: Resurstyp

[ctx: @title:group]
en: Find
sv: Sök

[ctx: @title:group Document information]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:menu]
en: List Style
sv: Liststil

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
sv: Visa text

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
sv: Textkomplettering

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
sv: Inställningar av verktygsrader

[ctx: @title:menu Game move]
en: &Move
sv: &Flytta

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
sv: Ram

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
sv: Lägg till etiketter

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
sv: Ändra etiketter

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
sv: Dr Konflikts diagnos av snabbtangenter

[ctx: @title:window]
en: Print
sv: Utskrift

[ctx: @warning/plain]
en: WARNING: %1
sv: VARNING: %1

[ctx: @warning/rich]
en: <b>Warning</b>: %1
sv: <b>Varning</b>: %1

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
sv: Ett kommandoradsprogram som kan användas för att köra Kunittest-moduler.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
sv: Annan

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
sv: Ge ett bidrag

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
sv: Hemsida

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
sv[0]: Kunskapsbas (inga poster)
sv[1]: Kunskapsbas (%1 poster)

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
sv: Besök webbplats

en: A little program to output installation paths
sv: Ett litet program för att skriva ut installationssökvägar

en: A network error has occurred. The request has failed.
sv: Ett nätverksfel har uppstått. Begäran har misslyckats.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
sv: Ett protokollfel har uppstått. Begäran har misslyckats.

en: A scheme with this name already exists.
sv: Ett system med det här namnet finns redan.

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
sv: Ett skript på den här sidan har gjort att KHTML har låst sig. Om det fortsätter köras kan andra program svara långsammare.
    Vill du stoppa skriptet?

[ctx: A type of link.]
en: Blog
sv: Blogg

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
sv: Hemsida

en: A&uthor
sv: &Upphovsman

en: A&uthors
sv: &Upphovsmän

en: A&vailable actions:
sv: Tillgängliga åt&gärder:

en: About %1
sv: Om %1

en: About &KDE
sv: Om &KDE

en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: About KDE]
en: &About
sv: &Om

en: Accept
sv: Acceptera

en: Access Keys activated
sv: Åtkomsttangenter aktiverade

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action Name
sv: Åtgärdsnamn

en: Action takes 2 args.
sv: Action har 2 argument.

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
sv: Skicka e-post till bidragsgivare

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
sv: Skicka e-post till bidragsgivare
    %1

en: ActionGroup takes 2 args.
sv: ActionGroup har 2 argument.

en: ActionList: %1
sv: Åtgärdslista: %1

en: Actual Font
sv: Faktiskt teckensnitt

en: Actually generate the code.
sv: Skapade själva koden.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add Fallback Language
sv: Lägg till reservspråk

en: Add Rating
sv: Lägg till betyg

en: Add URL to Filter
sv: Lägg till webbadress i filter

en: Add a new script.
sv: Lägg till ett nytt skript.

en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordlista

en: Add to Toolbar
sv: Lägg till i verktygsrad

en: Add to ignores...
sv: Lägg till i ignorerade...

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Additional Information: %1
sv: Ytterligare information: %1

en: Address is already in use
sv: Adressen används redan

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
sv: Lägger till ytterligare ett språk som används om andra översättningar inte innehåller en riktig översättning.

en: Administrator &Mode...
sv: Ad&ministratörsläge...

en: After
sv: Senare

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
sv: Eftermiddag

[ctx: After Noon KLocale::NarrowName]
en: P
sv: E

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
sv: EM

en: Alert
sv: Varning

en: Alias names:
sv: Aliasnamn:

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: All Pages
sv: Alla sidor

en: All Providers
sv: Alla leverantörer

en: All Visible Columns
sv: Alla synliga kolumner

en: Allow
sv: Tillåt

en: Allow Tabulations
sv: Tillåt tabulatorer

en: Alpha:
sv: Alfa:

en: Already opened.
sv: Redan öppen.

en: Alternate
sv: Alternativ

en: Alternate:
sv: Alternativ:

en: Ambiguous shortcut detected
sv: Flertydig genväg upptäckt

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
sv: Ett fel uppstod vid försök att köra ett skript på den här sidan.
    
    %1 rad %2:
    %3

en: Annotations and Cross References
sv: Anmärkningar och korsreferenser

en: Any Character
sv: Alla tecken

en: Anytime
sv: När som helst

en: Applet "%1" started
sv: Miniprogram "%1" startat

en: Applet "%1" stopped
sv: Miniprogram "%1" stoppat

en: Applet Parameters
sv: Miniprogramparametrar

en: Application Language Changed
sv: Språk för program ändrat

en: Application sounds
sv: Programljud

en: Application:
sv: Program:

en: Applications menu (.desktop files)
sv: Programmeny (.desktop-filer)

en: Apply Settings
sv: Verkställ inställningar

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

en: Approximate equivalents:
sv: Ungefärliga ekvivalenter:

en: Archives
sv: Arkiv

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
sv: Den här inställningsmodulen är redan öppen i %1

en: As-you-type spell checking disabled.
sv: Stavningskontroll medan du skriver inaktiverad.

en: As-you-type spell checking enabled.
sv: Stavningskontroll medan du skriver aktiverad.

en: Ask before replacing each match found.
sv: Fråga innan ersättning av varje träff som hittas.

en: Authentication error.
sv: Fel vid behörighetskontroll.

en: Author
sv: Upphovsman

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Auto Spell Check
sv: Automatisk stavningskontroll

en: Autocorrect
sv: Automatisk korrigering

en: Automatic Detection
sv: Automatisk identifiering

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
sv: Automatiska ändringar har utförts på grund av beroenden mellan insticksprogram. Klicka här för ytterligare information.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
sv: Automatiska ändringar har utförts på för att uppfylla beroenden mellan insticksprogram:

en: Autostart directories
sv: Autostartkataloger

en: Available KDE resource types
sv: Tillgängliga KDE-resurstyper

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
sv: Tillgängliga tester: %1 (ignorerade: %2)

en: Available Tests: 0
sv: Tillgängliga tester: 0

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
sv: Felaktig händelsehantering: Objekt %1 Identifierare %2 Metod %3 Typ: %4.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
sv: Felaktig slot-hantering: Objekt %1 Identifierare %2 Metod %3 Signatur: %4.

en: Banner Pages
sv: Försättsblad

[ctx: Banner page]
en: Classified
sv: Sekretessbelagd

[ctx: Banner page]
en: Confidential
sv: Konfidentiell

[ctx: Banner page]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Banner page]
en: Secret
sv: Hemlig

[ctx: Banner page]
en: Standard
sv: Normal

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
sv: Kvalificerat hemlig

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
sv: Öppen

[ctx: Banner page at end]
en: End
sv: Slutblad

[ctx: Banner page at start]
en: Start
sv: Startblad

en: Base URL
sv: Baswebbadress

en: Basic Page Style
sv: Enkel sidstil

en: Become a Fan
sv: Bli en beundrare

en: Before
sv: Tidigare

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
sv: Förmiddag

[ctx: Before Noon KLocale::NarrowName]
en: A
sv: F

[ctx: Before Noon KLocale::ShortName]
en: AM
sv: FM

en: Beginning of document reached.
sv: Början på dokumentet nådd.

en: Billing information:
sv: Faktureringsinformation:

en: Block IFrame...
sv: Blockera I-ram...

en: Block Image...
sv: Blockera bild...

en: Block Images From %1
sv: Blockera bild från %1

en: Blue:
sv: Blå:

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
sv: och

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
sv: eller

en: Bottom to Top, Left to Right
sv: Nerifrån och upp, vänster till höger

en: Bottom to Top, Right to Left
sv: Nerifrån och upp, höger till vänster

en: Break at Next
sv: Bryt vid nästa

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Bug report sent, thank you for your input.
sv: Felrapporten är skickad, tack för din medverkan.

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
sv: Bygger grafiska Qt-instickskomponenter från en beskrivningsfil med ini-stil.

en: C octal escaped UTF-8:
sv: Oktalt kodad UTF-8 för C:

en: C&ase sensitive
sv: S&kiftlägeskänslig

en: C&lear
sv: &Rensa

en: C&ontinue
sv: F&ortsätt

en: CGIs to run from kdehelp
sv: CGI:er att köra från kdehelp

en: CJK Ideograph Information
sv: CJK-ideograminformation

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
sv: Information lagrad i cache (t.ex. favoritikoner, webbsidor)

en: Call
sv: Anrop

en: Call Stack
sv: Anropsstack

en: Call to '%1' failed.
sv: Anrop till '%1' misslyckades.

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
sv: Anrop till metoden '%1' misslyckades. Kunde inte hämta argument %2: %3

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel?
sv: Avbryt?

en: Cannot create memory segment for file %1
sv: Kan inte skapa minnessegment för filen %1

en: Cannot find testregression executable.
sv: Kan inte hitta körbart program för regressionstester.

en: Cannot open %1 for reading
sv: Kan inte öppna %1 för läsning

en: Cannot seek past eof
sv: Kan inte söka förbi filslut

en: Cantonese Pronunciation:
sv: Kantonesiskt uttal:

en: CapsLock
sv: Caps Lock

en: Captured Text (%1)
sv: Hittad text (%1)

en: Carriage Return
sv: Returtecken

en: Category:
sv: Kategori:

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
sv: Gör att programmet installerar en privat färgpalett
    på 8-bitarsskärmar

en: Certificate (validation: %1)
sv: Certifikat (validering: %1)

en: Change &Icon...
sv: Ändra &ikon...

en: Change Icon
sv: Ändra ikon

en: Change Te&xt...
sv: Ändra te&xt...

en: Change Text
sv: Ändra text

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: Changelog:
sv: Ändringslogg:

en: Changing annotations
sv: Ändrar anmärkningar

[ctx: Character]
en: In decimal:
sv: I decimal:

en: Character used for indicating positive numbers
sv: Tecken som används för att ange positiva tal

en: Character:
sv: Tecken:

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check Spelling...
sv: Kontrollera stavning...

en: Check Sycoca database only once
sv: Kontrollera sycoca-databasen endast en gång

en: Check file timestamps
sv: Kontrollera filtidsstämplar

en: Check spelling in document
sv: Kontrollera dokumentets stavning

en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
sv: Markera för att se logginformation om trådaktivitet. Titta på terminalutmatningen för att se logginformationen.

en: Check whether config file itself requires updating
sv: Kontrollera om inställningsfilen själv kräver uppdatering

en: Checking login...
sv: Kontrollera inloggningsinformation...

en: Choose...
sv: Välj...

en: Class
sv: Klass

en: Clear &History
sv: Rensa &historik

en: Clear List
sv: Rensa lista

en: Clear input
sv: Rensa inmatning

en: Clear the input in the edit field
sv: Rensa inmatningen i redigeringsfältet

en: Click for a menu of available captures.
sv: Klicka för en meny med tillgängliga hittade texter.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
sv: Klicka här för att redigera det reguljära uttrycket med en grafisk editor.

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
sv: Klicka på knappen, och skriv därefter in genvägen som du skulle göra i programmet.
    Exempel för Ctrl+A: Håll nere Ctrl-tangenten och tryck på a.

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
sv: Klicka här för att dra ihop dialogrutan, för att dölja detaljinformation

en: Click this to expand the dialog, to show details
sv: Klicka här för att expandera dialogrutan, för att visa detaljinformation

en: Click to select a font
sv: Klicka för att välja ett teckensnitt

en: Close
sv: Stäng

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: Close Message
sv: Stäng meddelandet

en: Close Script
sv: Stäng skript

en: Close and discard
    edited message?
sv: Stänga och kasta det
    redigerade meddelandet?

en: Close document
sv: Stäng dokument

en: Close script...
sv: Stäng skript...

en: Close source
sv: Stäng källkod

en: Close the current document.
sv: Stäng det aktuella dokumentet.

en: Close the current window or document
sv: Stäng det aktuella fönstret eller dokumentet

en: Close the current window.
sv: Stäng det aktuella fönstret.

en: Close window?
sv: Stänga fönster?

en: Collaborate
sv: Samarbete

en: Collaboration
sv: Samarbete

en: Color for links
sv: Färg på länkar

en: Color for visited links
sv: Färg på besökta länkar

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
sv: Kolumn nummer %1

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment on entry
sv: Kommentar om post

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Communication error
sv: Kommunikationsfel

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
sv: Inkompilerat exec_prefix för KDE-bibliotek

en: Compiled in library path suffix
sv: Inkompilerat suffix för bibliotekssökvägar

en: Compiled in prefix for KDE libraries
sv: Inkompilerat prefix för KDE-bibliotek

en: Compiled in version string for KDE libraries
sv: Inkompilerad versionssträng för KDE-bibliotek

en: Compiler:
sv: Kompilator:

en: Complete Match
sv: Fullständig träff

en: Confi&gure...
sv: A&npassa...

en: Configuration description files
sv: Inställningsbeskrivningsfiler

en: Configuration file "%1" not writable.
sv: Inställningsfilen "%1" är inte skrivbar.

en: Configuration file is invalid: "%1"
sv: Inställningsfil är ogiltig: "%1"

en: Configuration file not found: "%1"
sv: Inställningsfil hittades inte: "%1"

en: Configuration files
sv: Inställningsfiler

en: Configure
sv: Anpassa

en: Configure &Notifications...
sv: Anpassa &meddelanden...

en: Configure Email...
sv: Ställ in e-post...

en: Configure Notifications
sv: Anpassa meddelanden

en: Configure S&hortcuts...
sv: Anpassa genv&ägar...

en: Configure Shortcut...
sv: Anpassa genväg...

en: Configure Shortcuts
sv: Anpassa genvägar

en: Configure Tool&bars...
sv: Anpassa verktygs&rader...

en: Configure Toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Quit From System Tray
sv: Bekräfta avslutning från systembrickan

en: Confirmation Required
sv: Bekräftelse krävs

en: Confirmation: JavaScript Popup
sv: Bekräftelse: Javaskript-popupp

en: Conflict With Registered Global Shortcut
sv: Konflikt med registrerad global snabbtangent

en: Conflict with Global Shortcut
sv: Konflikt med global snabbtangent

en: Conflict with Standard Application Shortcut
sv: Konflikt med standardsnabbtangenter för program

en: Connection refused
sv: Anslutning vägrades

en: Connection timed out
sv: Anslutningens tidsgräns gick ut

en: Console
sv: Terminal

en: Contact author
sv: Kontakta upphovsman

en: Contact on Jabber
sv: Kontakta via Jabber

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue from the beginning?
sv: Fortsätt från början?

en: Continue from the end?
sv: Fortsätt från slutet?

en: Continue operation
sv: Fortsätt operation

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Image
sv: Kopiera bild

en: Copy Image Location
sv: Kopiera bildplats

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till klippbordet

en: Could not Launch Help Center
sv: Kunde inte starta Hjälpcentralen

en: Could not construct value
sv: Kunde inte skapa värde

en: Could not create temporary file.
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil.

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
sv: Kunde inte exportera genvägssystem eftersom platsen är ogiltig.

en: Could not find '%1' executable.
sv: Kunde inte hitta körbar "%1".

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
sv: Hittade inte "kdemain" i "%1".
    %2

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
sv[0]: Kunde inte hitta Mime-typ <resource>%2</resource>
sv[1]: Kunde inte hitta Mime-typer:
    <resource>%2</resource>

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
sv: Kunde inte hitta insticksprogrammet '%1' för programmet '%2'

en: Could not find service '%1'.
sv: Kunde inte hitta tjänst "%1".

en: Could not install "%1": file not found.
sv: Kunde inte installera "%1": filen hittades inte.

en: Could not install %1
sv: Kunde inte installera %1

en: Could not launch Browser
sv: Kunde inte starta webbläsare

en: Could not launch Mail Client
sv: Kunde inte starta e-postklient

en: Could not launch Terminal Client
sv: Kunde inte starta terminalklient

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
sv: Kunde inte starta Hjälpcentralen:
    
    %1

en: Could not launch the browser:
    
    %1
sv: Kunde inte starta webbläsare:
    
    %1

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
sv: Kunde inte starta e-postklient:
    
    %1

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
sv: Kunde inte starta terminalklient:
    
    %1

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
sv: Kunde inte ladda ner leverantörer av heta nyheter från fil: %1

en: Could not load print preview part
sv: Kunde inte ladda förhandsgranskning av utskrift

en: Could not open file '%1'
sv: Kunde inte öppna filen '%1'

en: Could not open file '%1': %2
sv: Kunde inte öppna filen '%1': %2

en: Could not open library '%1'.
    %2
sv: Kunde inte öppna biblioteket "%1":
    %2

en: Could not read data from %1 into shm
sv: Kunde inte läsa data från %1 till delat minne

en: Could not read file '%1'
sv: Kunde inte läsa filen '%1'

en: Could not set non-blocking mode
sv: Kunde inte ställa in icke-blockerande läge

en: Could not verify login, please try again.
sv: Kunde inte verifiera inloggningsinformation, försök igen.

en: Create Web Shortcut
sv: Skapa webbgenväg

en: Create content on server
sv: Skapa innehåll på server

en: Create global database
sv: Skapa global databas

en: Create new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Critical
sv: Kritisk

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: Curr&ent actions:
sv: Akt&uella åtgärder:

en: Current scheme:
sv: Nuvarande system:

[ctx: Custom color]
en: Custom...
sv: Egen...

en: Custom:
sv: Egen:

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till klippbordet

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
sv: Fel i D-Bus gränssnitt: Anslutning till hjälpprogram misslyckades. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
sv: Fel i D-Bus gränssnitt: Kunde inte kontakta hjälpprogram. Anslutningsfel: %1. Meddeladefel: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
sv: Fel i D-Bus gränssnitt: Tog emot felaktig data från hjälpprogram %1 %2

en: Dante SOCKS client
sv: Dante SOCKS-klient

en: Date and Time: %1
sv: Datum och tid: %1

en: Day (06:00 to 17:59)
sv: Dag (06:00 till 17:59)

en: Default Font Size (100%)
sv: Standardteckenstorlek (100 %)

en: Default color
sv: Förvald färg

en: Default language:
sv: Förvalt språk:

en: Default widget group name to display in designer
sv: Förvalt grafiskt komponentgruppnamn att visa i Designer

en: Default:
sv: Förval:

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
sv: Plats

en: Definition in English:
sv: Definition på engelska:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete item(s)
sv: Ta bort objekt

en: Dependency Check
sv: Beroendekontroll

en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Dese&lect
sv: A&vmarkera

en: Desktop %1
sv: Skrivbord %1

en: Desktop Exchange Service
sv: Skrivbordsutbytestjänst

en: Detach
sv: Koppla ifrån

en: Details
sv: Detaljer

en: Details for %1
sv: Detaljinformation om %1

en: Details of the Request:
sv: Information om begäran:

en: Details view mode
sv: Detaljvisningsläge

en: Did you know...?
sv: Visste du...?

en: Digit
sv: Siffra

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
sv: Kataloger som innehåller tester, baskatalog och utmatningskataloger.

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
sv: Katalog som innehåller tester, baskatalog och utdatakataloger. Tas bara hänsyn till om inte -b anges.

en: Disable checking files (dangerous)
sv: Inaktivera kontroll av filer (farligt)

en: Disable crash handler, to get core dumps
sv: Inaktivera kraschhanteraren, för att få minnesdumpar

en: Disable incremental update, re-read everything
sv: Inaktivera deluppdatering, läs in allt igen

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
sv: Inaktiverar felsökningslagring. Du använder typiskt alternativet när du använder det grafiska gränssnittet.

en: Disallow
sv: Tillåt inte

en: Discard changes
sv: Bortse från ändringar

en: Display Images on Page
sv: Visa bilder på sida

en: Displays Thread Activity
sv: Visar trådaktivitet

en: Distance between desktop icons
sv: Avstånd mellan skrivbordsikoner

en: Do &not store this time
sv: Lagra i&nte den här gången

en: Do Not Allow
sv: Tillåt inte

en: Do Not Download
sv: Ladda inte ner

en: Do Not Fill Out
sv: Fyll inte i

en: Do Not Suppress Debug Output
sv: Dölj inte felsökningsutmatning

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
sv: Vet inte var uttrycket ska utvärderas. Gör paus i ett skript, eller öppna en källkodsfil.

en: Do not run in the background.
sv: Kör inte i bakgrunden.

en: Do not save data
sv: Spara inte data

en: Do not show the window while running tests
sv: Visa inte fönstret medan tester körs

en: Do not show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Do not signal applications to update
sv: Signalera inte program att uppdatera

en: Do not suppress debug output
sv: Dölj inte felsökningsutmatning

en: Do not use Xvfb
sv: Använd inte Xvfb

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
sv: Ger du Java-miniprogram med certifikat:

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
sv: Vill du verkligen ta bort systemet %1?
    Observera att det inte tar bort några allmänt tillgängliga genvägssystem.

en: Do you really want to execute '%1'?
sv: Vill du verkligen köra '%1'?

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
sv: Vill du verkligen återställa alla programmets verktygsrader till standardläge? Ändringarna utförs omedelbart.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
sv: Vill du att ett bokmärke som pekar på platsen "%1" med namn "%2" ska läggas till i din samling?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
sv: Vill du att ett bokmärke som pekar på platsen "%1" ska läggas till i din samling?

en: Do you want to restart search at the beginning?
sv: Vill du starta om sökningen från början?

en: Do you want to restart search from the end?
sv: Vill du starta om sökningen från slutet?

en: Do you want to store this password for %1?
sv: Vill du lagra lösenordet för %1?

en: Do you want to store this password?
sv: Vill du lagra lösenordet?

[ctx: Dock this window]
en: Dock
sv: Docka

en: Document Information
sv: Dokumentinformation

en: Document encoding:
sv: Dokumentkodning:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Done.
sv: Klar.

en: Double Line
sv: Dubbel linje

en: Double Thick Line
sv: Dubbel bred linje

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download File
sv: Ladda ner fil

en: Download New Stuff...
sv: Ladda ner nyheter...

en: Download of "%1" failed, error: %2
sv: Nerladdning av "%1" misslyckades, fel: %2

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
sv: Nerladdning av objekt misslyckades: Ingen webbadress för "%1".

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
sv: Nerladdade filen var en HTML-fil. Öppnade i webbläsare.

en: Downloads:
sv: Nerladdningar:

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit selected script.
sv: Redigera markerat skript.

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Editor Chooser
sv: Val av editor

en: Email
sv: E-post

en: Email address:
sv: E-postadress:

[ctx: Email receiver address]
en: To:
sv: Till:

[ctx: Email sender address]
en: From:
sv: Från:

en: Email to:
sv: E-post till:

en: Embeddable HTML component
sv: Inbäddningsbar HTML-komponent

en: Embeddable component for multipart/mixed
sv: Inbäddningsbar komponent för multipart/mixed

en: Emoticons
sv: Smilisar

en: Enable &background spellchecking
sv: Aktivera stavningskontroll i &bakgrunden

en: Enable SOCKS support
sv: Aktivera SOCKS-stöd

en: Enable component
sv: Aktivera komponent

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
sv: Detektera automatiskt

[ctx: Encodings menu]
en: Default
sv: Förval

en: End of Line
sv: Slutet på raden

en: End of document reached.
sv: Slutet på dokumentet nått.

en: End of options
sv: Slut på väljare

en: Enlarge Font
sv: Öka teckenstorlek

en: Enter Administrator Mode
sv: Starta administratörsläge

en: Enter Search Terms...
sv: Ange sökbegrepp...

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
sv: Skriv in ett mönster att söka efter, eller välj ett tidigare mönster i listan.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
sv: Skriv in en ersättningssträng, eller välj en tidigare i listan.

en: Enter a search term or character here
sv: Ange ett sökbegrepp eller tecken här

en: Enter search phrase here
sv: Ange sökbegrepp här

en: Enter the URL:
sv: Ange webbadressen:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
sv: Ange texten (på engelska om möjligt) som du vill skicka med i felrapporten.
    När du klickar på "Skicka" kommer ett e-postmeddelande att skickas till den som utvecklar programmet.

en: Entries failed to load
sv: Laddning av poster misslyckades

en: Equivalents:
sv: Ekvivalenter:

en: Error
sv: Fel

en: Error during rename.
sv: Fel vid namnbyte.

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
sv: Fel upptäckt vid behandling av include '%1', rad %2: %3

en: Error initializing provider.
sv: Fel vid initiering av leverantör.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
sv: Fel vid start av %1. Antingen kör inte Klauncher längre, eller misslyckades det starta programmet.

en: Error loading '%1'.
sv: Fel vid laddning av "%1".

en: Error opening PTY
sv: Fel när PTY skulle öppnas

en: Error reading from PTY
sv: Fel vid läsning från PTY

en: Error writing to PTY
sv: Fel vid skrivning till PTY

en: Error: %1 - %2
sv: Fel: %1 - %2

en: Error: java executable not found
sv: Fel: kunde inte hitta Javaprogrammet

en: Escape
sv: Esc

en: Evaluation error
sv: Beräkningsfel

en: Evaluation threw an exception %1
sv: Utvärdering orsakade ett undantag %1

en: Even Pages
sv: Jämna sidor

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
sv: Undantag vid anrop av funktion '%1' från %2:%3:%4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
sv: Undantag vid anrop av slot '%1' från %2:%3:%4

en: Executables in $prefix/bin
sv: Körbara filer i $prefix/bin

en: Execute
sv: Kör

en: Execute File?
sv: Kör fil?

en: Execute script without gui support
sv: Kör skript utan stöd för grafiskt gränssnitt

en: Execute the selected script.
sv: Kör markerat skript.

en: Export Scheme...
sv: Exportera system...

en: Export to Location
sv: Exportera till plats

en: F&ind:
sv: &Sök:

en: F&ull Screen Mode
sv: F&ullskärmsläge

en: Failed to create Action.
sv: Misslyckades skapa åtgärd.

en: Failed to create ActionGroup.
sv: Misslyckades skapa åtgärdsgrupp.

en: Failed to create Layout.
sv: Misslyckades skapa layout.

en: Failed to create Widget.
sv: Misslyckades skapa grafisk komponent.

en: Failed to create script for interpreter "%1"
sv: Misslyckades skapa skript för tolken "%1".

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
sv: Misslyckades bestämma tolk för skriptfilen "%1"

en: Failed to load file '%1'
sv: Misslyckades ladda filen '%1'

en: Failed to load interpreter "%1"
sv: Misslyckades ladda tolken "%1"

en: Failed to open scriptfile "%1"
sv: Misslyckades öppna skriptfilen "%1".

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
sv: Typkonvertering misslyckades för värdet %1 och typen %2 (%3)

en: Fallback language:
sv: Reservspråk:

en: Fetch content link from server
sv: Hämta länk till innehåll från server

en: Fetching content data from server finished.
sv: Klar med hämtning av innehållets data från servern.

en: Fetching content data from server...
sv: Hämtar innehållets data från servern...

en: Fetching license data from server...
sv: Hämtar licensinformation från servern...

en: Fetching your previously updated content finished.
sv: Klar med hämtning av ditt tidigare uppdaterade innehåll.

en: Fetching your previously updated content...
sv: Hämtar ditt tidigare uppdaterade innehåll...

en: File
sv: Arkiv

en: File %1 does not exist
sv: Filen %1 finns inte

en: File %1 not found.
sv: Filen %1 hittades inte.

en: File not found: %1
sv: Filen hittades inte: %1

en: File to read update instructions from
sv: Fil att läsa uppdateringsinstruktioner från

en: File to upload:
sv: Fil att ladda upp

en: File:
sv: Fil:

en: Fill Out
sv: Fyll i

en: Filter error
sv: Filtreringsfel

en: Find
sv: Sök

en: Find &Next
sv: Sök &igen

en: Find &backwards
sv: Sök &baklänges

en: Find &links only
sv: Sök bara &länkar

en: Find Links as You Type
sv: Sök länkar medan du skriver

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Pre&vious
sv: Sök &föregående

en: Find Text
sv: Sök text

en: Find Text as You Type
sv: Sök text medan du skriver

en: Find filename inside the resource type given to --path
sv: Hitta filnamn inne i resurstypen som är angiven med --path

en: Finish
sv: Slutför

en: First argument must be a QObject.
sv: Första argumentet måste vara ett QObject.

en: Fit to Page &Height
sv: Fyll sidans &höjd

en: Fit to Page &Width
sv: Fyll sidans &bredd

en: Fixed width font
sv: Teckensnitt med fast breddsteg

en: Follow
sv: Följ

en: Font for menus
sv: Teckensnitt för menyer

en: Font for the taskbar
sv: Teckensnitt för aktivitetsraden

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
sv: Teckensnittsstorlek<br /><i>fast</i> eller <i>relativ</i><br />till miljön

en: Font style:
sv: Teckenstil:

en: Fonts for toolbars
sv: Teckensnitt för verktygsrader

en: Frame Information
sv: Raminformation

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
sv: Frys

en: From c&ursor
sv: &Från markören

en: Function must be called from the main thread.
sv: Funktionen måste anropas från huvudtråden.

en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
sv: Exempel baserat på ett grafiskt gränssnitt för trådhanteraren Weaver

en: GUI for the khtml regression tester
sv: Grafiskt gränssnitt för KHTML-regressionstester

en: General Character Properties
sv: Allmänna teckenegenskaper

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
sv: Generera enkla och snabba omgivningsklasser som inte är baserade på Nepomuk::Resource, som inte tillhandahåller någon integritetskontroll av data

en: Get Hot New Stuff
sv: Hämta heta nyheter

en: Get Hot New Stuff!
sv: Hämta heta nyheter.

en: Get help...
sv: Få hjälp...

en: Global Alternate
sv: Global alternativ

en: Go back in document
sv: Gå bakåt i dokumentet

en: Go back one step
sv: Gå tillbaka ett steg

en: Go forward in document
sv: Gå framåt i dokumentet

en: Go forward one step
sv: Gå framåt ett steg

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go up
sv: Gå uppåt

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
sv: Nästa i historik

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
sv: Föregående i historik

en: Grave
sv: Allvarlig

en: Green:
sv: Grön:

en: HTML Settings
sv: HTML-inställningar

en: HTML Toolbar
sv: HTML-verktygsrad

en: HTML documentation
sv: HTML-dokumentation

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
sv: Nästan standarder

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
sv: Konstigheter

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
sv: Strikt

en: HTTP Headers
sv: HTTP-huvuden:

en: Here you can choose the font size to be used.
sv: Här kan du välja teckenstorleken som ska användas.

en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
sv: Här kan du se en lista på kortkommandon, dvs bindningar mellan åtgärder (t ex "Kopiera") som visas i den vänstra kolumnen och tangenter eller kombinationer av tangenter (t ex Ctrl+V) som visas i den högra kolumnen.

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
sv: Här kan du byta mellan fast teckenstorlek och en teckenstorlek som beräknas dynamiskt och justeras för ändringar i omgivningen (t ex storlek på grafiska komponenter, pappersstorlek).

en: Hide %1
sv: Dölj %1

en: Highest Rated
sv: Högst placerad

en: Highlight toolbar buttons on mouse over
sv: Markera verktygsradsknappar när musen passerar över dem

en: Hold Indefinitely
sv: Håll tillsvidare

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Host
sv: Värddator

en: Hot New Stuff Providers
sv: Leverantörer av heta nyheter

en: Hue:
sv: Färgton:

en: Huge (%1x%2)
sv: Enorm (%1x%2)

en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
sv: Jag försäkrar att innehållet inte bryter mot någon befintlig upphovsrätt, lag eller varumärke. Jag går med på att min IP-adress loggas. (Att distribuera innehåll utan upphovsrättsinnehavarens tillstånd är olagligt.)

en: I&gnore All
sv: I&gnorera alla

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Icon te&xt:
sv: Ikonte&xt:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icons Only
sv: Enbart ikoner

en: Icons view mode
sv: Ikonvisningsläge

en: If enabled, search for a regular expression.
sv: Om aktiverad, sök efter ett reguljärt uttryck.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignored Words
sv: Ignorerade ord

en: Image - %1x%2 Pixels
sv: Bild - %1x%2 bildpunkter

en: Image Operations
sv: Bildåtgärder

en: In context '%1' for action '%2'
sv: I sammanhang '%1' för åtgärd '%2'

en: In which language did you describe the above?
sv: Vilket språk använde du för ovanstående beskrivning?

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Include path prefix (deprecated)
sv: Sökvägsprefix för deklarationsfiler (användning avråds från)

en: Includes/Headers
sv: Inkluderade filer och deklarationsfiler

en: Incorrect number of arguments.
sv: Felaktigt antal argument.

en: Incremental Spellcheck
sv: Inkrementell stavningskontroll

en: Initializing
sv: Initierar

en: Initializing Applet "%1"...
sv: Initierar miniprogram "%1"...

en: Input file
sv: Inmatningsfil

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Place&holder
sv: Infoga a&lias

en: Install
sv: Installera

en: Install Again
sv: Installera igen

en: Installation prefix for Qt
sv: Installationsprefix för Qt

en: Installed
sv: Installerad

en: Installing
sv: Installerar

en: Insufficient permissions in target directory.
sv: Otillräckliga rättigheter i målkatalogen.

en: Internally added if launched from Finder
sv: Internt tillagd vid start från Finder

en: Internet Search
sv: Internetsökning

en: Interpreter:
sv: Tolk:

en: Invalid item.
sv: Ogiltigt objekt.

en: Invalid regular expression.
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck.

en: Invalid type in Database
sv: Ogiltig typ i databas

en: JS Calculator
sv: JS-räknare

en: Japanese Kun Pronunciation:
sv: Japanskt Kun-uttal:

en: Japanese On Pronunciation:
sv: Japanskt On-uttal:

en: JavaScript
sv: Javaskript

en: JavaScript &Debugger
sv: &Programfelsökare för Javaskript

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
sv: Javaskript försökte infoga bokmärke

en: JavaScript Debugger
sv: Programfelsökare för Javaskript

en: JavaScript Error
sv: Javaskript-fel

en: JavaScript Errors
sv: Javaskript-fel

en: Job
sv: Jobb

en: Job Control
sv: Jobbkontroll

en: Job Options
sv: Jobbalternativ

en: Job priority:
sv: Jobbprioritet:

en: KBuildSycoca
sv: Kbuildsycoca

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
sv: Afrikanska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
sv: Centralasiatiska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska tecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
sv: Östasiatiska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
sv: Europeiska alfabeten

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
sv: Matematiska symboler

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
sv: Mellanösterns skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
sv: Övriga

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
sv: Övriga skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
sv: Filippinska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
sv: Fonetiska symboler

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
sv: Sydasiatiska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
sv: Sydostasiatiska skrivtecken

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
sv: Arabiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
sv: Arabiska presentationsformer-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
sv: Arabiska presentationsformer-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
sv: Arabiska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
sv: Armeniska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
sv: Pilar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
sv: Balinesiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
sv: Grundläggande latinska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
sv: Blockelement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
sv: Utökad bopomofo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
sv: Lådritning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
sv: Braillemönster

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
sv: Buginesiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideogram

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
sv: CJK-ordstamstillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
sv: CJK-streck

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
sv: CJK-symboler och skiljetecken

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideografer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
sv: Enhetlig CJK-ideogramtillägg A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska tecken

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
sv: Kombinerande diakritiska tecken

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sv: Kombinerande diakritiska symbolmarkörer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
sv: Kombineringshalvmarkörer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
sv: Vanliga indiska talformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
sv: Kontrollbilder

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
sv: Koptiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
sv: Valutasymboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
sv: Utökad kyrilliska-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
sv: Utökad kyrilliska-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
sv: Kyrilliska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
sv: Utökad devanagari

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
sv: Inneslutna alfanumeriska tecken

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
sv: Inneslutna CJK-bokstäver och -månader

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
sv: Etiopiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
sv: Utökad etiopiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
sv: Utökad etiopiska-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
sv: Etiopiska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
sv: Allmänna skiljetecken

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
sv: Geometriska former

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
sv: Georgiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
sv: Georgiska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
sv: Utökade grekiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
sv: Halvbredds- och helbreddsformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibilitet Jamo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
sv: Utökad Hangul Jamo-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
sv: Utökad Hangul Jamo-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
sv: Hangul-stavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
sv: Hebreiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
sv: Höga surrogat för privat användning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
sv: Höga surrogat

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
sv: IPA-tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
sv: Tecken för ideografisk beskrivning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
sv: Javanesiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
sv: Kangxi-ordstammar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kannada
sv: Kanaresiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
sv: Fonetiska katakana-tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer
sv: Kambodjanska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
sv: Kambodjanska symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
sv: Laotiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
sv: Ytterligare utökade latinska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
sv: Utökat latin-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
sv: Utökat latin-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
sv: Utökat latin-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
sv: Utökat latin-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
sv: Latin-1-tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
sv: Låga surrogat

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mandaic
sv: Mandeiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatorer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Meetei Mayek
sv: Meitei mayek

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sv: Diverse matematiska symboler-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
sv: Diverse matematiska symboler-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
sv: Diverse symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
sv: Diverse symboler och pilar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
sv: Diverse tekniska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
sv: Modifieringsbokstäver för ton

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
sv: Mongoliska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
sv: Utökad Myanmar-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
sv: Ny Tai Lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
sv: Talformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ogham
sv: Oghamsk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ol Chiki
sv: Ol chiki

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
sv: Fonetiska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
sv: Ytterligare fonetiska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
sv: Område för privat användning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
sv: Runskrift

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
sv: Samaritiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sinhala
sv: Singalesiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
sv: Små formvarianter

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
sv: Modifieringsbokstäver för blanksteg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
sv: Speciellt

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
sv: Sundanesiska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
sv: Upphöjda och nersänkta

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
sv: Piltillägg-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
sv: Piltillägg-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
sv: Matematiska operatortillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
sv: Skiljeteckentillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
sv: Siriaciska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
sv: Lanna

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tamil
sv: Tamilska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
sv: Thailändska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
sv: Tibetanska

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tifinagh
sv: Tifinag

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
sv: Enhetliga utökade kanadensiska aboriginstavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
sv: Variationsväljare

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
sv: Vediska tillägg

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
sv: Vertikala former

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
sv: Yi-ordstammar

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
sv: Yi-stavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
sv: Yijing-hexagramsymboler

en: KConf Update
sv: Kkonf-uppdatera

en: KDE Application
sv: KDE-program

en: KDE Daemon
sv: KDE-demon

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
sv: KDE-demon - utlöser uppdatering av Sycoca-databas vid behov

en: KDE Java Applet Plugin
sv: KDE-insticksmodul för Javaminiprogram

en: KDE Test Program
sv: KDE-testprogram

en: KDE Tool for updating user configuration files
sv: KDE-verktyg för uppdatering av användarinställningsfiler

en: KDE application to run Kross scripts.
sv: KDE-program för att köra Kross-skript

en: KDE-tempfile
sv: Tillfällig KDE-fil

en: KDEInit could not launch '%1'
sv: KDEInit kunde inte starta '%1'.

en: KHTML Regression Testing Utility
sv: KHTML-regressionstestverktyg

en: KJSCmd
sv: Kjscmd

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
sv: KLauncher kunde inte nås via D-Bus. Fel vid anrop av %1:
    %2

en: KLibLoader: Unknown error
sv: Klibloader: Okänt fel

en: KMultiPart
sv: Kmultidel

en: KNewStuff contributions
sv: Knewstuff-bidrag

en: KUnitTest ModRunner
sv: Körning av Kunittest-moduler

en: Keep output results from scripts
sv: Behåll utmatade resultat från skript

en: Key Conflict
sv: Tangentkonflikt

en: Key Generator
sv: Skapa nyckel

en: Key used for signing:
sv: Nyckel använd för signering:

en: Korean Pronunciation:
sv: Koreanskt uttal:

en: Language Selection
sv: Språkval

en: Language:
sv: Språk:

en: Large (%1x%2)
sv: Stor (%1x%2)

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Launching %1
sv: Startar %1

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: Left for legacy support
sv: Kvar för stöd av föråldrade delar

en: Left to Right, Bottom to Top
sv: Vänster till höger, nerifrån och upp

en: Left to Right, Top to Bottom
sv: Vänster till höger, uppifrån och ner

en: Legacy pixmaps
sv: Föråldrade bildpunktsavbildningar

en: Letter, Lowercase
sv: Bokstav, gemen

en: Letter, Modifier
sv: Bokstav, modifierare

en: Letter, Other
sv: Bokstav, andra

en: Letter, Titlecase
sv: Bokstav, titeltyp

en: Letter, Uppercase
sv: Bokstav, versal

en: Level of safety of the Ruby interpreter
sv: Säkerhetsnivå för Ruby-tolk

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Library "%1" not found
sv: Biblioteket "%1" hittades inte

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: License:
sv: Licens:

en: License: %1
sv: Licens: %1

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
sv: Begränsar antalet färger som tilldelas i färgkuben
    på 8-bitarsskärmar om programmet använder
    färgspecifikationen QApplication::ManyColor

en: Line
sv: Rad

en: Link Text:
sv: Länktext:

en: Link URL:
sv: Länkwebbadress:

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
sv: Lista alla deklarationsfiler som kommer att skapas via kommandot --writeall.

en: List all includes (deprecated).
sv: Lista alla ingående deklarationsfiler (användning avråds från).

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
sv: Lista alla källkodsfiler som kommer att skapas via kommandot --writeall.

en: Loadable modules
sv: Laddningsbara moduler

en: Loaded Scripts
sv: Laddade skript

en: Loading Applet
sv: Laddar miniprogram

en: Loading Preview
sv: Laddar förhandsgranskning

en: Loading data
sv: Laddar data

en: Loading data from provider
sv: Läser in data från leverantör

en: Loading of providers from file: %1 failed
sv: Inläsning av leverantörer från filen %1 misslyckades

en: Loading one preview | Loading %1 previews
sv[0]: Laddar en förhandsgranskning
sv[1]: Laddar %1 förhandsgranskningar

en: Loading provider information
sv: Laddar leverantörsinformation

en: Local Variables
sv: Lokala variabler

en: Location of installed Qt binaries
sv: Plats för installerade Qt-binärfiler

en: Location of installed Qt libraries
sv: Plats för installerade Qt-bibliotek

en: Location of installed Qt plugins
sv: Plats för installerade Qt-insticksprogram

en: Lock Toolbar Positions
sv: Lås verktygsradernas positioner

en: Log thread activity
sv: Logga trådaktivitet

en: Log to a file
sv: Logga i en fil

en: Low Password Strength
sv: Dålig säkerhet hos lösenordet

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Main:
sv: Primär:

en: MainWindow
sv: Huvudfönster

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
sv: Större städning - underhållarens personliga hjälte

en: Manage Link
sv: Hantera länk

en: Mandarin Pronunciation:
sv: Madarin-uttal:

en: Mark &taskbar entry
sv: Markera &posten i aktivitetsfältet

en: Mark, Enclosing
sv: Märke, inneslutande

en: Mark, Non-Spacing
sv: Märke, icke-blanksteg

en: Mark, Spacing Combining
sv: Märke, blankstegskombinerande

en: Medium (%1x%2)
sv: Mellan (%1x%2)

en: Mime types
sv: MIME-typer

en: Minimize
sv: Minimera

en: Mirror Pages
sv: Spegla sidor

en: Mirror pages along vertical axis
sv: Spegla sidor längs den vertikala axeln

en: Missing Plugin
sv: Insticksprogram saknas

en: More Actions
sv: Fler åtgärder

en: Most Downloads
sv: Flest nerladdningar

en: Most countries have no character for this
sv: De flesta länder har inget tecken för det

en: Most downloads
sv: Flest nerladdningar

en: Mouse Button Gesture
sv: Musknappgest

en: Mouse Shape Gesture
sv: Musformgest

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Must supply a filename.
sv: Måste ange ett filnamn.

en: Must supply a layout name.
sv: Måste ange ett layoutnamn.

en: Must supply a valid parent.
sv: Måste ange ett giltig överliggande objekt.

en: Must supply a widget name.
sv: Måste ange namnet på en grafisk komponent.

en: NEC SOCKS client
sv: NEC SOCKS-klient

en: Name
sv: Namn

en: Name for New Scheme
sv: Namn på det nya systemet

en: Name for new scheme:
sv: Namn på det nya systemet:

en: Name of the file as it will appear on the website
sv: Namn på filen som det kommer att synas på webbplatsen

en: Name of the plugin class to generate
sv: Namn på insticksklassen att skapa

en: Name:
sv: Namn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Named Colors
sv: Namngivna färger

en: Ne&ver store for this site
sv: Lagra aldrig för &denna plats

en: Nepomuk Resource Class Generator
sv: Nepomuk resursklassgenerering

en: Network Transmission
sv: Nätverksöverföring

en: Network error. (%1)
sv: Nätverksfel. (%1)

en: New Scheme
sv: Nytt system

en: New Upload
sv: Ny uppladdning

en: New Web Shortcut
sv: Ny webbgenväg

en: New search provider
sv: Ny söktjänst

en: New...
sv: Nytt...

en: Newest
sv: Nyaste

en: Newline
sv: Nyrad

en: Next Character in History
sv: Nästa tecken i historik

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Next year
sv: Nästa år

en: Night (18:00 to 05:59)
sv: Natt (18:00 till 05:59)

en: No
sv: Nej

en: No Entries
sv: Inga värden

en: No Preview
sv: Ingen förhandsgranskning

[ctx: No border line]
en: None
sv: Ingen

en: No classname specified
sv: Inget klassnamn angivet.

en: No classname specified.
sv: Inget klassnamn angivet.

en: No further items in the history.
sv: Inga ytterligare poster i historiken.

en: No handler found for %1.
sv: Ingen hanterare hittades för %1.

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
sv: Ingen information tillgänglig.
    Det givna Kaboutdata-objektet existerar inte.

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
sv: Inga licensvillkor har angetts för det här programmet.
    Konsultera dokumentationen eller källkoden för
    eventuella licensvillkor.

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
sv: Inga träffar hittades för "<b>%1</b>".

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
sv: Inga Mime-typer installerade. Kontrollera att shared-mime-info är installerad, och att XDG_DATA_DIRS inte är definierad, eller innehåller /usr/share.

en: No more matches for this search direction.
sv: Inga fler träffar för den här sökriktningen.

en: No password, use anonymous (or guest) login
sv: Inget lösenord, använd anonym inloggning (eller gästinloggning)

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
sv: Inget insticksprogram hittades för "%1".
    Vill du ladda ner ett från %2?

en: No provider selected.
sv: Ingen leverantör vald.

en: No service matching the requirements was found
sv: Någon tjänst som passar in på kraven hittades inte.

en: No service matching the requirements was found.
sv: Någon tjänst som passar in på kraven hittades inte.

[ctx: No shortcut defined]
en: None
sv: Ingen

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
sv: Fria

en: No such file or directory
sv: Det finns inte någon sådan fil eller katalog

en: No such function "%1"
sv: Det finns inte någon sådan funktion "%1"

en: No such interpreter "%1"
sv: Det finns inte någon sådan tolk "%1"

en: No such method '%1'.
sv: Ingen sådan metod '%1'.

en: No suggestions for %1
sv: Inga förslag för %1

en: No target filename has been given.
sv: Något målfilnamn har inte angivits.

en: No text
sv: Ingen text

en: No text was replaced.
sv: Ingen text ersatt.

en: Non-printable
sv: Inte utskrivbart

en: Not a directory
sv: Inte en katalog

en: Not enough arguments.
sv: Inte tillräckligt med argument.

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
sv: Observera: Du kan redigera, uppdatera och ta bort ditt innehåll på webbplatsen.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Nothing to spell check.
sv: Ingenting att stavningskontrollera.

en: NumLock
sv: Num Lock

en: Number, Decimal Digit
sv: Tal, decimal siffra

en: Number, Letter
sv: Tal, bokstav

en: Number, Other
sv: Tal, andra

en: OS:
sv: Operativsystem:

en: Odd Pages
sv: Udda sidor

en: Old upload information found, fill out fields?
sv: Gammal uppladdningsinformation hittades. Fyll i fälten?

en: Only 'ReadOnly' allowed
sv: Bara 'Skrivskyddad' tillåtet

en: Only Run HTML Tests
sv: Kör bara HTML-tester

en: Only Run JS Tests
sv: Kör bara JS-tester

en: Only local files are supported.
sv: Endast lokala filer stöds.

en: Only run .html tests
sv: Kör bara HTML-tester

en: Only run .js tests
sv: Kör bara JS-tester

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
sv: Kör bara en enstaka test. Flera väljare tillåtna.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
sv: Kör bara moduler vars filnamn matchar det reguljära uttrycket.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
sv: Kör bara testmoduler som hittas i katalogen. Använd väljaren query för att välja moduler.

en: Only search within the current selection.
sv: Sök bara i aktuell markering.

en: Open
sv: Öppna

en: Open &Destination
sv: Öppna &mål

en: Open &File
sv: Öppna &fil

en: Open &Recent
sv: Öppna s&enaste

en: Open '%1'
sv: Öppna "%1"

en: Open Script
sv: Öppna skript

en: Open a document which was recently opened
sv: Öppna ett dokument som nyligen öppnats

en: Open a script...
sv: Öppna ett skript...

en: Open an existing document
sv: Öppna ett befintligt dokument

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open in &New Tab
sv: Öppna i &ny flik

en: Open in &This Window
sv: Öppna i &detta fönster

en: Open in New &Window
sv: Öppna i n&ytt fönster

en: Opens the print dialog to print the current document
sv: Öppnar utskriftsdialogrutan för att skriva ut det aktuella dokumentet

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
sv: &Nästa

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
sv: &Nästa

en: Opt&ions
sv: Alternat&iv

en: Option
sv: Alternativ

en: Optional
sv: Valfri

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
sv: Ange valfritt klasserna som ska genereras. Använd väljaren flera gånger (förval är alla klasser)

en: Options
sv: Alternativ

en: Order by:
sv: Ordna enligt:

en: Other Contributors:
sv: Andra bidragsgivare:

en: Other, Control
sv: Andra, kontroll

en: Other, Format
sv: Andra, format

en: Other, Not Assigned
sv: Andra, inte tilldelade

en: Other, Private Use
sv: Andra, privat användning

en: Other, Surrogate
sv: Andra, surrogat

en: Output file
sv: Utmatningsfil

en: Output to File...
sv: Utmatning till fil...

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Overwrite existing file?
sv: Skriv över befintlig fil?

en: PTY operation timed out
sv: Tidsgräns gick ut för PTY-åtgärd

en: Page Border
sv: Sidkant

en: Page Label
sv: Sidhuvud och sidfot

en: Page Set
sv: Siduppsättning

en: Page loaded.
sv: Sidan laddad.

en: PageDown
sv: Page Down

en: PageUp
sv: Page Up

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages Per Sheet
sv: Sidor per ark

en: Parameter
sv: Parametrar

en: Parse error at %1 line %2
sv: Tolkningsfel vid %1 på rad %2

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Input
sv: Lösenordsinmatning

en: Password echo type
sv: Typ av eko för lösenord

en: Password is empty
sv: Lösenordet är tomt

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
sv[0]: Lösenordet måste vara minst 1 tecken långt
sv[1]: Lösenordet måste vara minst %1 tecken långt

en: Password strength meter:
sv: Lösenordets säkerhet:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match
sv: Lösenord stämmer inte

en: Passwords match
sv: Lösenord stämmer

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard content
sv: Klistra in klippbordets innehåll

en: Path cannot be used
sv: Sökväg kan inte användas

en: Path to custom SOCKS library
sv: Sökväg till eget SOCKS-bibliotek

en: Path to the autostart directory
sv: Sökväg till autostartkatalog

en: Path to the directory containing executables to be run on session login
sv: Sökväg till katalog som innehåller körbara program som ska köras vid inloggning till sessionen

en: Pause
sv: Paus

en: Pause/Continue regression testing process
sv: Paus/Fortsätt regressionstestprocessen

en: Payload
sv: Nyttolast

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
sv: Utför en skiftlägeskänslig sökning: att skriva in mönstret "Anna" ger ingen träff för "anna" eller "ANNA", utan bara för "Anna".

en: Perform menu generation test run only
sv: Skapa bara menyer på prov

en: Permission denied
sv: Behörighet saknas

en: Play
sv: Spela

en: Play a &sound
sv: &Spela ett ljud

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
sv: Välj en giltig 'khtml/'-byggkatalog.

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
sv: Välj en giltig 'khtmltests/regression/'-katalog.

en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
sv: Välj standardkomponent för textredigering som du vill använda i det här programmet. Om du väljer <B>Systemstandard</B> kommer programmet styras av ändringar i systeminställningar. Alla andra val överskrider den inställningen.

en: Please choose the language which should be used for this application:
sv: Välj språk som ska användas för det här programmet:

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
sv: Klicka och dra i bilden för att välja det intressanta området:

en: Please contact your system administrator.
sv: Kontakta systemadministratören.

en: Please describe your upload.
sv: Beskriv uppladdningen.

en: Please fill out the information about your upload in English.
sv: Fyll i information om uppladdningen på engelska.

en: Please give some information about yourself.
sv: Ange lite information om dig själv.

en: Please put in a name.
sv: Ange ett namn.

en: Please report bugs to %1.
sv: Rapportera fel till %1.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
sv: Rapportera fel till <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: Please select one of the providers listed below:
sv: Välj en av leverantörerna som listas nedan:

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
sv: Använd <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> för att rapportera fel.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
sv: Använd http://bugs.kde.org för att rapportera fel.

en: Popup Window Blocked
sv: Extrafönster blockerat

en: Possible Causes:
sv: Möjliga orsaker:

en: Possible Solutions:
sv: Möjliga lösningar:

en: Possibly bad download link
sv: Möjlig felaktig nerladdningslänk

en: Prefix in $HOME used to write files
sv: Prefix i $HOME använt för att skriva filer

en: Prefix to install resource files to
sv: Prefix att installera resursfiler

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
sv: Om du klickar på den här knappen kastas alla senaste ändringar som du gjort i den här dialogrutan.

en: Preview Images
sv: Förhandsgranska bilder

en: Preview URL:
sv: Webbadress för förhandsgranskning:

en: Preview of the "%1" font
sv: Förhandsgranskning av teckensnittet "%1"

en: Preview of the selected font
sv: Förhandsgranskning av markerat teckensnitt

en: Previous Character in History
sv: Föregående tecken i historik

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Previous year
sv: Föregående år

en: Price
sv: Pris

en: Price:
sv: Pris:

en: Primary language:
sv: Primärt språk:

en: Print
sv: Utskrift

en: Print DOM Tree to STDOUT
sv: Skriv ut DOM-träd till standardutmatningen

en: Print Frame...
sv: Skriv ut ram...

en: Print Immediately
sv: Skriv ut omedelbart

en: Print Previe&w
sv: &Förhandsgranskning av utskrift

en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

en: Print Rendering Tree to STDOUT
sv: Skriv ut uppritningsträd till standardutmatningen

en: Print document
sv: Skriv ut dokument

en: Print frame tree to STDOUT
sv: Skriv ut ramträd till standardutmatningen

en: Print header
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Print images
sv: Skriv ut bilder

en: Printer friendly mode (black text, no background)
sv: Utskriftsvänligt läge (svart text, ingen bakgrund)

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
sv: %1 tilläggsinstallation

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
sv: %1 tilläggsuppladdning

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
sv: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Använder KDE Development Platform %3</html>

en: Progress Dialog
sv: Förloppsdialogruta

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Protocol: %1
sv: Protokoll: %1

en: Provider information
sv: Leverantörsinformation

en: Provider:
sv: Leverantör:

en: Provider: %1
sv: Leverantör: %1

en: Punctuation, Close
sv: Skiljetecken, stäng

en: Punctuation, Connector
sv: Skiljetecken, sammanfogare

en: Punctuation, Dash
sv: Skiljetecken, streck

en: Punctuation, Final Quote
sv: Skiljetecken, slutcitat

en: Punctuation, Initial Quote
sv: Skiljetecken, påbörjan av citat

en: Punctuation, Open
sv: Skiljetecken, öppna

en: Punctuation, Other
sv: Skiljetecken, andra

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
sv: Lägg resultat i &lt;katalog&gt; istället för i &lt;baskatalog&gt;/output

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
sv: QML JS avlusningsinformation. Programmet måste
    byggas med -DQT_DECLARATIVE_DEBUG för att
    avlusaren ska aktiveras.

en: Qt plugins
sv: Qt-insticksprogram

en: Question
sv: Fråga

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit application
sv: Avsluta program

en: Quit application...
sv: Avsluta program...

en: R&eplace All
sv: E&rsätt alla

en: Range error
sv: Talområdesfel

en: Rate this entry
sv: Betygsätt posten

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating for entry
sv: Betyg för post

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Rating: %1
sv: Betyg: %1

en: Rating: %1%
sv: Betyg: %1 %

en: Re&do
sv: &Gör om

en: Re&vert
sv: Å&terställ

en: Re: %1
sv: SV: %1

en: Read-only filesystem
sv: Skrivskyddat filsystem

en: Ready
sv: Klar

en: Reason for price:
sv: Orsak till priset:

en: Reassign
sv: Ändra tilldelning

en: Rebuilds the system configuration cache.
sv: Bygger om systemets inställningscache.

en: Red:
sv: Röd:

en: Redisplay document
sv: Visa dokumentet igen

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last undone action
sv: Gör om senast ångrade åtgärd

en: Redo: %1
sv: Gör om: %1

en: Reference
sv: Referens

en: Reference error
sv: Referensfel

en: Regenerate baseline (instead of checking)
sv: Återställ standardversion (istället för att kontrollera)

en: Register a new account
sv: Registrera ett nytt konto

en: Regression Testing Status
sv: Regressionsteststatus

en: Regression tester for khtml
sv: Regressionstestning för khtml

en: Regression testing output
sv: Utmatning från regressionstest

en: Regular e&xpression
sv: Reguljärt &uttryck

en: Reindent Sources
sv: Indentera om källkod

en: Reject
sv: Avslå

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
sv: Relativ sökväg till testfall, eller katalog med testfall att köra (motsvarar -t).

en: Reload Frame
sv: Uppdatera ram

en: Remaining number of jobs:
sv: Återstående antal jobb:

en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Removal of entry
sv: Borttagning av post

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove from ignores...
sv: Ta bort från ignorerade...

en: Remove password for form %1
sv: Ta bort lösenord för formuläret %1

en: Remove selected script.
sv: Ta bort markerat skript.

en: Rendering mode:
sv: Återgivningsläge:

en: Repeats, One or More Times
sv: Upprepas, en eller flera gånger

en: Repeats, Zero or More Times
sv: Upprepas, noll eller flera gånger

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace &with:
sv: Ersätt &med:

en: Replace '%1' with '%2'?
sv: Ersätt "%1" med "%2"?

en: Replace With
sv: Ersätt med

en: Replace&ment text:
sv: Ersätt&ningstext:

en: Report Exceptions
sv: Rapportera undantag

en: Report bad entry
sv: Rapportera felaktig post

en: Requested Font
sv: Begärt teckensnitt

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
sv: Kräv ordgränser i båda ändarna av en träff för att lyckas.

en: Reserved Shortcut
sv: Reserverad genväg

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Toolbars
sv: Återställ verktygsrader

en: Reset all items to their default values
sv: Återställ alla objekt till deras förvalda värden

en: Reset configuration
sv: Återställ inställning

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till förval

en: Restore the application for the given 'sessionId'
sv: Återställ programmet för givet "sessionsid"

en: Revert unsaved changes made to document
sv: Ångra osparade ändringar gjorda i dokumentet

en: Right to Left, Bottom to Top
sv: Höger till vänster, nerifrån och upp

en: Right to Left, Top to Bottom
sv: Höger till vänster, uppifrån och ner

en: Rotate &Counterclockwise
sv: Rotera &moturs

en: Run
sv: Kör

en: Run &command
sv: &Kör kommando

en: Run Kross scripts.
sv: Kör Kross-skript.

en: Run Single Test...
sv: Kör enstaka test...

en: Run Tests...
sv: Kör tester...

en: Run To...
sv: Kör till...

en: Run script...
sv: Kör skript...

en: Run test...
sv: Kör test...

en: Run to breakpoint...
sv: Kör till brytpunkt...

en: S&earch:
sv: &Sök:

en: S&kip run-together words
sv: &Hoppa över sammansatta ord

en: S&ubject:
sv: &Ämne:

en: S&uggest
sv: F&öreslå

[ctx: SSL error]
en: No error
sv: Inget fel

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
sv: Certifikatutfärdarens certifikat är ogiltigt

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
sv: Certifikatutfärdarens certifikat är markerat att avslå det här certifikatets ändamål

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
sv: Certifikatet kan inte verifieras av interna skäl

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
sv: Certifikatkedjan är för lång.

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
sv: Certifikatet gäller inte angiven värddator

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
sv: Certifikatet har återkallats

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
sv: Certifikatet är ogiltigt

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
sv: Certifikatet är inte signerat av någon pålitlig certifikatutfärdare

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
sv: Certifikatet är olämpligt för det här ändamålet

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
sv: Motparten uppvisade inte något certifikat

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
sv: Rotcertifikatetutfärdarens certifikat är inte pålitligt för det här ändamålet

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Saturation:
sv: Färgmättnad:

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: Save &Background Image As...
sv: Spara &bakgrundsbild som...

en: Save &Frame As...
sv: Spara &ram som...

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Background Image As
sv: Spara bakgrundsbild som

en: Save Frame As
sv: Spara ram som

en: Save Image As
sv: Spara bild som

en: Save Image As...
sv: Spara bild som...

en: Save Link As
sv: Spara länk som

en: Save as Scheme Defaults
sv: Spara som standardsystem

en: Save data
sv: Spara data

en: Save document
sv: Spara dokument

en: Save document under a new name
sv: Spara dokument med ett nytt namn

en: Save file with another name
sv: Spara filen med ett annat namn

en: Scheduled printing:
sv: Schemalagd utskrift:

en: Script to execute
sv: Skript att köra

en: Scriptfile
sv: Skriptfil

en: Scriptfile "%1" does not exist.
sv: Skriptfilen "%1" finns inte.

en: ScrollLock
sv: Scroll Lock

en: Se&verity
sv: All&varlighetsgrad

en: Search
sv: Sök

en: Search &provider name:
sv: Sök&tjänstens namn:

en: Search Columns
sv: Sök i kolumner

en: Search Plugins
sv: Sök insticksprogram

en: Search backwards.
sv: Sök baklänges.

en: Search for '%1' with
sv: Sök efter '%1' med

en: Search for '%1' with %2
sv: Sök efter '%1' med %2

en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
sv: Sök interaktivt för snabbtangentnamn (t.ex. Kopiera) eller tangentkombinationer (t.ex. Ctrl+C) genom att skriva in dem här.

en: Search path for resource type
sv: Sökväg för resurstyper

en: Search:
sv: Sök:

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
sv: Andra skiftet (16:00 till 23:59)

en: Security Alert
sv: Säkerhetsvarning

en: Security Warning
sv: Säkerhetsvarning

en: See also:
sv: Se även:

en: Select &All
sv: Markera &alla

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select Components
sv: Välj komponenter

en: Select Files...
sv: Välj filer...

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

en: Select Preview...
sv: Välj förhandsgranskning...

en: Select Region of Image
sv: Välj ett område i bilden

en: Select Signing Key
sv: Välj signeringsnyckel

en: Select a block to be displayed
sv: Välj ett block att visa

en: Select a category
sv: Välj en kategori

en: Select a month
sv: Välj en månad

en: Select a week
sv: Välj en vecka

en: Select a year
sv: Välj ett år

en: Select preview image
sv: Välj förhandsgranskningsbild

en: Select the command to run
sv: Välj kommando att köra

en: Select the current day
sv: Välj dagens datum

en: Select the sound to play
sv: Välj ljud att spela

en: Select zoom level
sv: Välj zoomnivå

en: Send Confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: Send Image...
sv: Skicka bild...

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

en: Send bug report.
sv: Skicka felrapport.

en: Send document by mail
sv: Skicka dokument med e-post

en: Send this bug report to %1.
sv: Skicka den här felrapporten till %1.

en: Separator, Line
sv: Avskiljare, rad

en: Separator, Paragraph
sv: Avskiljare, stycke

en: Separator, Space
sv: Avskiljare, blanksteg

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
sv: Serialisering använd i ontologifilerna. Förval är primitiv detektering av filändelse.

en: Service '%1' is malformatted.
sv: Tjänsten "%1" är felaktig.

en: Service '%1' must be executable to run.
sv: Tjänsten '%1' måste vara körbar för att köra.

en: Service types
sv: Tjänsttyper

en: Services
sv: Tjänster

en: Set &Encoding
sv: Ang&e kodning

en: Set a price for this item
sv: Ange ett pris för objektet

en: Set font
sv: Välj teckensnitt

en: Set font size
sv: Välj teckenstorlek

en: Set of Characters
sv: En uppsättning tecken

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
sv: Ställ in använd synlighet i fallet då klasserna ska användas i ett öppet programmeringsgränssnitt. <visibility-name> kommer att användas för att skapa exportmakrots namn och exportdeklarationen. Normalt exporteras inte klasser.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Share Hot New Stuff
sv: Dela heta nyheter

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut '%1' for action '%2'
sv: Genväg '%1' för åtgärd '%2'

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
sv: Genväg '%1' i programmet %2 för åtgärd %3

en: Shortcut Schemes
sv: Genvägssystem

en: Shortcut conflict
sv: Konflikt mellan genvägar

en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
sv: Snabbtangent för att stänga av datorn utan bekräftelse

en: Shortcut for taking screenshot
sv: Snabbtangent för att göra en skärmdump

en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
sv: Snabbtangent för att sätta på eller stänga av klippbordsåtgärder

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Show %1
sv: Visa %1

en: Show %1 specific options
sv: Visa väljare specifika för %1

en: Show &Menubar
sv: Visa &menyrad

en: Show &Toolbar
sv: Visa &verktygsrad

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
sv: &Visa underrättelse om blockering av extrafönster

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
sv: Visa menyrad<p>Visar menyraden igen efter den har dolts.</p>

en: Show St&atusbar
sv: Visa st&atusrad

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
sv: Visa statusrad<p>Visar statusraden, som är raden längst ner i fönstret som används för statusinformation.</p>

en: Show a message in a &popup
sv: Visa ett meddelande i ett &fönster

en: Show a print preview of document
sv: Visa en förhandsgranskning för utskrift av dokumentet

en: Show all options
sv: Visa alla väljare

en: Show author information
sv: Visa information om upphovsman

en: Show directories first
sv: Visa kataloger först

en: Show file preview in file dialog
sv: Visa förhandsgranskning av filer i fildialogrutan

en: Show help
sv: Visa hjälp

en: Show help about options
sv: Visa hjälp om väljare

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show license information
sv: Visa licensinformation

en: Show or hide menubar
sv: Visa eller dölj menyrad

en: Show or hide statusbar
sv: Visa eller dölj statusrad

en: Show or hide toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsrad

en: Show speedbar
sv: Visa snabbrad

en: Show text on toolbar icons
sv: Visa text på verktygsradernas knappar

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
sv: av <i>%1</i>

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: Shrink Font
sv: Minska teckenstorlek

en: Signed by (validation: %1)
sv: Signerad av (validering: %1)

en: Single Line
sv: Enkel linje

en: Single Thick Line
sv: Enkel bred linje

en: Skip all &uppercase words
sv: Hoppa över alla ord med &stora bokstäver

en: Small (%1x%2)
sv: Liten (%1x%2)

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
sv: adressen används redan

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
sv: uttaget är redan bundet

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
sv: uttaget är redan skapat

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
sv: anslutning vägrades aktivt

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
sv: anslutningens tidsgräns gick ut

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
sv: åtgärden pågår redan

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
sv: namnuppslagning har misslyckats

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
sv: nätverksfel uppstod

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
sv: inget fel

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
sv: uttaget är inte bundet

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
sv: uttaget har inte skapats

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
sv: åtgärden stöds inte

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
sv: fjärrvärddator stängde anslutningen

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
sv: tidsgräns gick ut för åtgärd med tidsgräns

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
sv: ett okänt eller oväntat fel har inträffat

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
sv: åtgärden skulle blockera

en: Sorry
sv: Tyvärr

en: Sp&eech
sv: &Uppläsning

en: Speak Custom Text
sv: Läs upp egen text

en: Speak Event Message
sv: Läs upp händelsemeddelande

en: Speak Event Name
sv: Läs upp händelsenamn

en: Speak Text
sv: Läs upp text

en: Specific Time
sv: Specifik tid

en: Specified socket path is invalid
sv: Angiven uttagssökväg är ogiltig

en: Specify Output Directory...
sv: Ange utmatningskatalog...

en: Specify khtml Directory...
sv: Ange KHTML-katalog...

en: Specify tests Directory...
sv: Ange testkatalog...

en: Specify the target folder to store generated files into.
sv: Ange målkatalog där genererade filer ska lagras.

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Spell Checking Configuration
sv: Inställning av stavningskontroll

en: Spell check canceled.
sv: Stavningskontroll avbruten.

en: Spell check complete.
sv: Stavningskontroll klar.

en: Spell check stopped.
sv: Stavningskontroll stoppad.

en: Stalled
sv: Avstannad

en: Start
sv: Starta

en: Start Upload
sv: Starta uppladdning

en: Start of Line
sv: Början på raden

en: Start replace
sv: Starta ersättning

en: Start searching
sv: Starta sökning

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
sv: Börja söka på markörens aktuella plats istället för längst upp.

en: Starting Applet "%1"...
sv: Startar miniprogram "%1"...

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
sv: Start av Jovie text-till-taltjänst misslyckades

[ctx: State of the notified event]
en: State
sv: Status

en: Step
sv: Stega

en: Step Into
sv: Stega in i

en: Step Out
sv: Stega ut ur

en: Step Over
sv: Stega förbi

en: Step execution...
sv: Stega körning...

en: Step to next line...
sv: Stega till nästa rad...

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop Animated Images
sv: Stoppa animerade bilder

en: Stop Animations
sv: Stoppa animationer

en: Stop execution of the selected script.
sv: Stoppa körning av markerat skript.

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit Bug Report
sv: Skicka en felrapport

en: Submit Confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscription to entry
sv: Prenumerera på post

en: Success
sv: Lyckades

en: Suggested Words
sv: Föreslagna ord

en: Suggestion List
sv: Lista över förslag

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Supply a username and password below.
sv: Ange ett användarnamn och lösenord nedan.

en: Suspend
sv: Viloläge

en: Switch Application &Language...
sv: Ändra programmets &språk...

en: Switch Application Language
sv: Ändra programmets språk

en: Switch version
sv: Byt version

en: Symbol, Currency
sv: Symbol, valuta

en: Symbol, Math
sv: Symbol, matematik

en: Symbol, Modifier
sv: Symbol, modifierare

en: Symbol, Other
sv: Symbol, andra

en: Symbolic Link
sv: Symbolisk länk

en: Synchronization to disk failed
sv: Synkronisering med disk misslyckades

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: SysReq
sv: SysRq

en: System Default (currently: %1)
sv: Systemstandard (för närvarande: %1)

en: System wide font
sv: Systemteckensnitt

en: T&ranslation
sv: Öve&rsättning

en: Tang Pronunciation:
sv: Tang-uttal:

en: Task
sv: Uppgift

en: Technical Reason:
sv: Teknisk orsak:

en: Templates
sv: Mallar

en: Templates to be used (deprecated).
sv: Mall att använda (användning avråds från)

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
sv: Tillfälliga filer (specifika både för aktuell värddator och användare)

en: TestRegression
sv: Regressionstest

en: TestRegressionGui
sv: Grafiskt regressionstestgränssnitt

en: Testkhtml
sv: Testa KHTML

en: Tests
sv: Tester

en: Text Alongside Icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text Only
sv: Enbart text

en: Text Position
sv: Textplacering

en: Text Under Icons
sv: Text under ikoner

en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
sv: Textutdrag som visar det okända ordet i sitt sammanhang.

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sv: Tangentkombinationen '%1' har redan tilldelats till den globala åtgärden "%2" i %3.
    Vill du ändra tilldelning från den åtgärden till den aktuella?

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
sv: Tangentkombinationen '%1' används också för standardåtgärden "%2" som vissa program använder.
    Vill du verkligen också använda den som global snabbtangent?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
sv: Tangentkombinationen '%1' är registrerad av programmet %2 för åtgärd %3:

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
sv: Tangentkombinationen '%1' är registrerad av programmet %2.
    %3

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sv: Knappgesten '%1' har redan tilldelats till åtgärden "%2".
    Vill du ändra tilldelning från den åtgärden till den aktuella?

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
sv: Formgesten '%1' har redan tilldelats till åtgärden "%2".
    Vill du ändra tilldelning från den åtgärden till den aktuella?

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
sv: Nedladdningshanteraren (%1) kunde inte hittas i din $PATH

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
sv: Tangenten F12 är reserverad på Windows, och kan inte användas som global snabbtangent.
    Välj en annan tangent.

en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sv: Östen äter müsli på ett café

en: The URLs recently visited
sv: Senast besökta webbadresser

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
sv: Programmet för vilket du vill rapportera ett fel - om det inte är rätt program så använd menyn "Rapportera fel..." i det korrekta programmet.

en: The comment could not be submitted.
sv: Kommentaren kunde inte skickas in.

en: The comment was submitted successfully.
sv: Kommentaren skickades in med lyckat resultat.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
sv: Kompletteringen är flertydig; det finns
    mer än en matchande post.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
sv: Det nuvarande genvägssystemet har ändrats. Spara innan byte till det nya?

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
sv: Mål:

en: The distance between icons specified in pixels.
sv: Avståndet mellan ikoner angivet i bildpunkter.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
sv: Dokumentet "%1" har ändrats.
    Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
sv: Den nerladdade filen är en HTML-fil. Det indikerar en länk till en webbplats istället för den verkliga nerladdningen. Vill du öppna platsen med en webbläsare istället?

en: The email address this bug report is sent to.
sv: E-postadressen som den här felrapporten skickas till.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
sv: Tillverkningsenheten stöder inte att skapa komponenter av angiven typ.

en: The fake user-agent '%1' is in use.
sv: Den förfalskade användaragenten "%1" används.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sv: Filerna eller webbadresserna som öppnats av programmet kommer att tas bort efter användning

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
sv: Följande filer kommer inte att laddas upp eftersom de inte kunde hittas.
    Vill du fortsätta?

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
sv: Tangentsekvensen '%1' är flertydig. Använd 'Anpassa genvägar'
    i menyn 'Inställningar' för att lösa flertydigheten.
    Någon åtgärd kommer inte att utföras.

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
sv: Tangenten du just tryckte ner stöds inte av Qt.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
sv: Språk för det här programmet har ändrats. Ändringen får effekt nästa gång programmet startas.

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
sv: Biblioteket %1 erbjuder inte tillverkning som fungerar med KDE 4.

en: The library does not export a factory for creating components.
sv: Biblioteket exporterar inte någon tillverkningsenhet för att skapa komponenter.

en: The module %1 could not be found.
sv: Modulen %1 kunde inte hittas.

en: The module %1 is disabled.
sv: Modulen %1 är inaktiverad.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
sv: Modulen %1 är inte en giltig inställningsmodul.

en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
sv: Namn på komponentstilen, till exempel "keramik" eller "plastik" utan citationstecken.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
sv: Ontologifilerna som innehåller ontologierna som ska genereras, en lista åtskild av mellanslag (användning avråds från: använd argument istället).

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
sv: Ontologifilerna som innehåller ontologierna som ska genereras.

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
sv: Måttet på lösenordets säkerhet ger en indikation om säkerheten hos lösenordet du har angivit. För att förbättra lösenordets säkerhet försök att:
     - använda ett längre lösenord,
     - använda en blandning av små och stora bokstäver,
     - använda siffror eller symboler som #, förutom bokstäver.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
sv: Lösenordet du har angivit har dålig säkerhet. För att förbättra lösenordets säkerhet försök att:
     - använda ett längre lösenord,
     - använda en blandning av små och stora bokstäver,
     - använda siffror eller symboler, förutom bokstäver.
    
    Vill du använda det här lösenordet ändå?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
sv: Motpartens SSL-certifikatkedja verkar vara förvanskad.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
sv: Insticksprogrammet '%1' använder ett felaktigt KDE-bibliotek (%2).

en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
sv: Programmet kör 100 jobb i fyra trådar. Varje jobb väntar ett slumpmässigt antal millisekunder mellan 1 och 1000.

en: The provided service is not valid
sv: Tjänsten som tillhandahålls är inte giltig

en: The rating could not be submitted.
sv: Betyget kunde inte skickas in.

en: The rating was submitted successfully.
sv: Betyget skickades in med lyckat resultat.

en: The removal request failed.
sv: Begäran om borttagning misslyckades.

en: The removal request was successfully registered.
sv: Begäran om borttagning registrerades med lyckat resultat.

en: The requested operation could not be completed
sv: Den begärda åtgärden kunde inte slutföras

en: The selected category "%1" is invalid.
sv: Den valda kategorin "%1" är ogiltig.

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
sv[0]: Servern känner inte till kategorin %2 du försöker ladda upp.
sv[1]: Servern känner inte till någon av kategorierna du försöker ladda upp: %2

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
sv: Tjänsten '%1' tillhandahåller inte något gränssnitt '%2' med nyckelord '%3'

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
sv: Tjänsten '%1' tillhandahåller inget bibliotek eller biblioteksnyckeln saknas

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
sv: Tjänsten tillhandahåller inget bibliotek. Biblioteksnyckeln saknas i .desktop-filen.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
sv: Inställningarna i nuvarande modul har ändrats.
    Vill du verkställa ändringarna eller kasta dem?

en: The size of the dialog
sv: Dialogrutans storlek

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
sv[0]: Denna slot begärde %1 argument
sv[1]: Denna slot begärde %1 argument

en: The socket operation is not supported
sv: Uttagsåtgärden stöds inte

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
sv: Källa:

en: The style '%1' was not found
sv: Stilen '%1' hittades inte

en: The subscription request failed.
sv: Begäran om prenumerering misslyckades.

en: The subscription was successfully completed.
sv: Prenumerationen genomfördes med lyckat resultat.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
sv: Mallen behöver information om dig, som är lagrad i din adressbok.
    Det nödvändiga insticksprogrammet kunde dock inte laddas.
    
    Installera KDEPIM/Kontact-paketet på systemet.

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
sv: Versionen på det här programmet - kontrollera att ingen nyare version finns tillgänglig innan du skickar iväg en felrapport.

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
sv: Plånboken "%1" är öppen, och används för formulärdata och lösenord.

en: There is no matching item available.
sv: Det finns ingen matchande post.

en: There was a network error.
sv: Ett nätverksfel uppstod.

en: There was an error loading data providers.
sv: Det uppstod ett fel vid laddning av dataförsörjare.

en: There was an error loading the module.
sv: Det uppstod ett fel när modulen laddades.

en: There was an error reading the file '%1'
sv: Det uppstod ett fel när filen '%1' skulle läsas

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
sv: Tredje skiftet (00:00 till 07:59)

en: This Month
sv: Denna månaden

en: This Week
sv: Denna veckan

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
sv: Programmet är skrivet av någon som vill förbli anonym.

en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
sv: Den här dialogrutan ger dig meddelande och information om skriptfel som uppstår på webbsidor. I många fall beror det på ett fel på webbsidan som den konstruerats av upphovsmannen. I andra fall beror det på ett programmeringsfel i Konqueror. Om du misstänker det förra, kontakta webbadministratören för platsen i fråga. Om du istället misstänker ett fel i Konqueror, skicka in en felrapport via http://bugs.kde.org/. Ett testfall som åskådliggör problemet uppskattas.

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
sv: Det här elementet kommer att ersättas med alla element av en inbäddad komponent.

en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
sv: Detta teckensnitt används när fast breddsteg krävs. Ett teckensnitt med fast breddsteg har konstant bredd.

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
sv: Det här är en dynamisk lista med åtgärder. Du kan flytta på den, men om du tar bort den kommer du inte att kunna lägga tillbaks den igen.

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
sv: Det här är en förhandsgranskning av teckensnittet "%1". Du kan ändra den genom att klicka på "Välj...".

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
sv: Det här är en förhandsgranskning av markerat teckensnitt. Du kan ändra den genom att klicka på "Välj...".

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
sv: Det här är ett sökbart index. Ange sökord:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
sv: Värde:

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
sv: Det här är språket som kommer att användas om alla tidigare språk inte innehåller en riktig översättning.

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
sv: De här är primärt språk för programmet som kommer att användas först, innan något annat språk.

en: This operation requires authentication.
sv: Åtgärden kräver behörighet.

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
sv: Sidan har försökt att öppna ett extrafönster men blockerades.
    Du kan klicka på ikonen i statusraden för att styra beteendet
    eller visa fönstret.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
sv: Sidan förhindrades att öppna ett extrafönster via Javaskript.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
sv: Det här programmet distribueras under villkoren i %1.

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
sv: Det här exemplet visar de aktuella inställningarna. Du kan redigera dem för att testa specialtecken.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
sv: Genvägen visar sökraden, och ställer in alternativet "Sök bara länkar".

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
sv: Genvägen visar sökraden för att hitta text på sidan som visas. Den avbryter effekten av "Sök länkar medan du skriver", som väljer alternativet "Sök bara länkar".

en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
sv: Det här bör tydligt beskriva filens innehåll. Det kan vara samma text som kvtml-filens titel.

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
sv: Den här platsen försöker lägga till en fil från datorn i formuläret som skickas. Bilagan togs bort för att skydda dig.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
sv: Den här platsen försöker skicka formulärdata via e-post.
    Vill du fortsätta?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
sv: Den här platsen försöker öppna ett nytt webbläsningsfönster med hjälp av Javaskript.
    Vill du tillåta det?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
sv: Den här platsen skickar ett formulär som kommer att öppna ett nytt webbläsningsfönster med hjälp av Javaskript.
    Vill du tillåta att formuläret skickas?

en: This web page contains coding errors.
sv: Den här webbsidan innehåller kodfel.

en: ThreadWeaver Jobs Examples
sv: Exempel på Threadweaver-jobb

[ctx: Time zone]
en: Region
sv: Område

en: Timed out trying to connect to remote host
sv: Tidsgräns överskriden vid försök att ansluta till fjärrvärddator

en: Timeout. Check Internet connection.
sv: Tidsgräns överskriden. Kontrollera Internet-anslutningen.

en: Tip of the &Day
sv: &Dagens tips

en: Tip of the Day
sv: Dagens tips

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: Today
sv: Idag

en: Toggle Caret Mode
sv: Växla infogningsmarkör

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
sv: För många felstavade ord. Automatisk stavningskontroll inaktiverad.

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
sv: För många begäran till servern. Försök igen om några minuter.

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
sv: Orientering

en: Toolbars Shown
sv: Visade verktygsrader

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
sv: Öppna i ett webbläsarfönster

en: Top to Bottom, Left to Right
sv: Uppifrån och ner, vänster till höger

en: Top to Bottom, Right to Left
sv: Uppifrån och ner, höger till vänster

en: Track menu id for debug purposes
sv: Spåra menyidentifikation i felsökningssyfte

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate this entry
sv: Översätt post

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation files for KLocale
sv: Översättningsfiler för Klocale

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
sv: Försök att installera om den.  
    
    Integrationen med Konqueror kommer att vara inaktiverad.

en: Type error
sv: Typfel

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
sv: Unix-uttag (specifika både för aktuell värddator och användare)

en: UR&I shortcuts:
sv: Webbadressgenvägar:

en: URI error
sv: Webbadressfel

en: URL to open
sv: Webbadress att öppna

en: URL:
sv: Webbadress:

en: URL: %1
sv: Webbadress: %1

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
sv: Kan inte starta en ny process.
    Systemet kan ha nått maximalt antal möjliga processer, eller har maximalt antal processer som du tillåts använda uppnåtts.

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
sv: Kunde inte hitta Kate-editorkomponenten.
    Kontrollera KDE-installationen.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
sv: Kan inte öppna tillfällig fil. Felet är: %1.

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
sv: Felrapporten kunde inte skickas.
    Skicka gärna en felrapport manuellt ...
    Se instruktioner på http://bugs.kde.org/.

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
sv: Kan inte starta en ny process.
    Systemet kan ha nått maximalt antal möjliga öppna filer, eller har maximalt antal öppna filer som du tillåts använda uppnåtts.

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Undo: %1
sv: Ångra: %1

en: Unexpected argument '%1'.
sv: Oväntad parameter "%1".

en: Unicode category:
sv: Unicode-kategori:

en: Unicode code point:
sv: Unicode-kodpunkt:

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Application
sv: Okänt program

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
sv: Okänt fel i programmeringsgränssnitt för öppen samarbetstjänst. (%1)

en: Unknown View
sv: Okänd vy

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown option '%1'.
sv: Okänd väljare "%1".

en: Unknown protocol '%1'.
sv: Okänt protokoll "%1".

en: Unknown socket error
sv: Okänt uttagsfel

en: Unknown word
sv: Okänt ord

en: Unknown word:
sv: Okänt ord:

en: Unsupported Key
sv: Tangent som inte stöds

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Update
sv: Uppdatera

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Upload Failed
sv: Uppladdning misslyckades

en: Upload content
sv: Ladda upp innehåll

en: Upload failed: %1
sv: Uppladdning misslyckades: %1

en: Upload first preview
sv: Ladda upp förhandsgranskning

en: Upload second preview
sv: Ladda upp andra förhandsgranskning

en: Upload third preview
sv: Ladda upp tredje förhandsgranskning

en: Uploading Failed
sv: Uppladdning misslyckades

en: Usage: %1 %2
sv: Användning: %1 %2

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
sv: Använd &lt;katalog&gt; som referens istället för &lt;baskatalog&gt;/baseline

en: Use 'caption' as name in the titlebar
sv: Använd "titel" som namn i namnlisten

en: Use 'icon' as the application icon
sv: Använd "ikon" som programmets ikon

en: Use --help to get a list of available command line options.
sv: Använd --help för att få en lista med de tillgängliga kommandoradsväljarna.

en: Use S&tylesheet
sv: Anv&änd stilmall

en: Use alternative configuration file
sv: Använd alternativ inställningsfil

en: Use p&laceholders
sv: Anv&änd alias

en: Use the PC speaker
sv: Använd PC-högtalaren

en: Use the QWS display 'displayname'
sv: Använd QWS-skärmens "skärmnamn"

en: Use the X-server display 'displayname'
sv: Använd skärmen "skärmnamn" på X-servern

en: Use this password:
sv: Använd det här lösenordet:

en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
sv: Används till exempel för automatisk komplettering i fildialogrutor

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
sv: Om %1

en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
sv: Används för att bestämma hur exempelvis tal, valuta, tid och datum ska visas

en: User comments
sv: Användarkommentarer

en: User path: desktop|autostart|document
sv: Användarsökväg: skrivbord|autostart|dokument

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Utility for running KJSEmbed scripts
sv: Verktyg för att köra Kjsembed-skript

en: Value
sv: Värde

en: Various Useful Representations
sv: Diverse användbara representationer

[ctx: Verb]
en: &Insert
sv: &Infoga

en: Verbose output debugging mode.
sv: Felsökningsläge med detaljerad utmatning.

en: View Comments
sv: Visa kommentarer

en: View Do&cument Source
sv: Visa dok&umentets källa

en: View Document Information
sv: Visa dokumentinformation

en: View Frame Information
sv: Visa raminformation

en: View Frame Source
sv: Visa ramens källa

en: View HTML Output
sv: Visa HTML-utmatning

en: View Image (%1)
sv: Visa bild (%1)

en: View document at its actual size
sv: Visa dokumentet med verklig storlek

en: Visit contributor's blog
    %1
sv: Besök bidragsgivarens blogg
    %1

en: Visit contributor's homepage
sv: Besök bidragsgivarens hemsida

en: Visit contributor's homepage
    %1
sv: Besök bidragsgivarens hemsida
    %1

en: Visit contributor's page
    %1
sv: Besök bidragsgivarens sida
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
sv: Besök bidragsgivarens profil på %1
    %2

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
sv: Väntar på en WM_NET-kompatibel fönsterhanterare

en: Wallpapers
sv: Skrivbordsunderlägg

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
sv: Varning: Det här är ett säkert formulär men det försöker skicka tillbaka din data okrypterad.
    En tredje part kan fånga upp och visa den här informationen.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
sv: Varning: dina data är på väg att överföras okrypterad över nätverket.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Week %1
sv: Vecka %1

en: Weekend (Saturday to Sunday)
sv: Helg (lördag till söndag)

en: What color links should be that have not yet been clicked on
sv: Vilken färg länkar som ännu inte klickats ska ha

en: What country
sv: Vilket land

en: What font to use for menus in applications.
sv: Vilket teckensnitt som används för menyer i program.

en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
sv: Vilket teckensnitt som ska användas för panelen längst ner på skärmen, där programmen som för närvarande kör finns.

en: What language to use to display text
sv: Vilket språk som text ska visas med

en: What terminal application to use
sv: Vilket terminalprogram som används

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
sv: Inmatning

en: What time is it? Click to update.
sv: Vad är klockan? Klicka för att uppdatera.

en: What's &This?
sv: Vad är de&t här?

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
sv: När du klickar på <b>Administratörsläge</b>, blir du tillfrågad om administratörslösenordet (root-lösenordet) för att kunna göra ändringar som kräver administratörsbehörighet.

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
sv: När du klickar på <b>Verkställ</b> kommer inställningarna att överlämnas till programmet, men dialogrutan kommer inte att stängas.
    Använd detta för att prova olika inställningar.

en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
sv: Närhelst ett terminalprogram startas, används detta terminalemuleringsprogram.

en: Where applications store data
sv: Där program lagrar data

en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
sv: Om SOCKS version 4 och 5 ska aktiveras i KDE:s delsystem

en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
sv: Om kataloger ska placeras överst när filer visas

en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
sv: Om filer som börjar med en punkt (konvention för dolda filer) ska visas

en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
sv: Om text ska visas förutom ikoner på verktygsradernas knappar

en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
sv: Om den vanliga PC-högtalaren ska användas istället för KDE:s eget underrättelsesystem.

en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
sv: Om genvägsikonerna till vänster i fildialorutan ska visas

en: White Space
sv: Blanksteg

en: Widget style to use
sv: Komponentstil som används

en: Wishlist
sv: Önskan

en: Wrong object type.
sv: Fel objekttyp.

en: XDG Application menu (.desktop files)
sv: XDG-programmeny (.desktop-filer)

en: XDG Icons
sv: XDG-ikoner

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
sv: XDG-menybeskrivningar (.directory-filer)

en: XDG Menu layout (.menu files)
sv: XDG-menylayout (.menu-filer)

en: XDG Mime Types
sv: XDG Mime-typer

en: XDG autostart directory
sv: XDG autostartkatalog

en: XML decimal entity:
sv: Decimal entitetsreferens för XML:

en: XML parsing error
sv: XML-tydningsfel

en: Yes
sv: Ja

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
sv: Du är på väg att överföra följande filer från din lokala dator till Internet.
    Vill du verkligen fortsätta?

en: You are not allowed to save the configuration
sv: Du har inte rättighet att spara inställningar

en: You are now a fan.
sv: Du är nu en beundrare.

en: You entered two different passwords. Please try again.
sv: Du angav två olika lösenord. Försök igen.

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
sv: Du måste starta om dialogrutan för att ändringarna ska få effekt

en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
sv: Du kan välja en fil där logginnehållet lagras innan regressionstesten startas.

en: You must enter some text to search for.
sv: Du måste ange någon text att söka efter.

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
sv: Du måste ange både en rubrik och en beskrivning innan du kan skicka rapporten.

en: You reached the end of the list
    of matching items.
sv: Du har nått slutet av listan
    med matchade poster.

en: You will be asked to authenticate before saving
sv: Du blir tillfrågat om behörighetskontroll innan något sparas

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
sv: Din kontobehållning är för liten:
    Din behållning: %1
    Pris: %2

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
sv: Din e-postadress. Om den är felaktig så använd knappen "Ställ in e-post" för att ändra den.

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
sv: Din ersättningssträng refererar till en hittad text större än "\%1",

en: Zoom &In
sv: Zooma &in

en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

en: Zoom to fit page height in window
sv: Zooma för att visa sidans höjd i fönstret

en: Zoom to fit page in window
sv: Zooma för att visa sidan i fönstret

en: Zoom to fit page width in window
sv: Zooma för att visa sidans bredd i fönstret

en: [%1-options]
sv: [%1-väljare]

en: [options]
sv: [väljare]

en: a basic web browser using the KHTML library
sv: En grundläggande webbläsare som använder KHTML-biblioteket

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
sv: Håll nere %1 och tryck därefter på %2

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
sv: ogiltig knapp

en: address family for nodename not supported
sv: adressfamiljen för nodnamnet stöds inte

en: am
sv: fm

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
sv: använder Qt stilmallen för programmets grafiska komponenter

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
sv[0]: men det finns bara %1 tillgängligt
sv[1]: men det finns bara %1 tillgängliga

en: but your pattern defines no captures.
sv: men ditt mönster definierar inte några hittade texter.

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
sv[0]: men ditt mönster definierar bara %1 text.
sv[1]: men ditt mönster definierar bara %1 texter.

en: defines the application font
sv: definierar programmets teckensnitt

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
en: Latest
sv: Senaste

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
sv: -ise suffix

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
sv: -ise suffix och med accenttecken

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
sv: -ise suffix och utan accenttecken

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
sv: -ize suffix

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
sv: -ize suffix och med accenttecken

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
sv: -ize suffix och utan accenttecken

[ctx: dictionary variant]
en: extended
sv: utökad

[ctx: dictionary variant]
en: large
sv: stor

[ctx: dictionary variant]
en: medium
sv: normal

[ctx: dictionary variant]
en: small
sv: liten

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
sv: alternativ 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
sv: alternativ 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
sv: alternativ 2

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
sv: med accenttecken

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
sv: med ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
sv: med yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
sv: med yo

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
sv: utan accenttecken

[ctx: digit set]
en: Arabic
sv: Arabisk

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
sv: Arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
sv: Östlig arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Kannada
sv: Kanaresisk

[ctx: digit set]
en: Khmer
sv: Kambodjansk

[ctx: digit set]
en: Tamil
sv: Tamilsk

[ctx: digit set]
en: Thai
sv: Thailändsk

en: disable XIM
sv: inaktivera XIM

[ctx: fan as in supporter]
en: 1 fan | %1 fans
sv[0]: 1 beundrare
sv[1]: %1 beundrare

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
sv: allvarligt tydningsfel: %1 i rad %2, kolumn %3

en: forces the application to run as QWS Server
sv: tvingar programmet att köra som QWS-server

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
sv: tvingar programmet att använda en TrueColour-visual
    på 8-bitarsskärmar

[ctx: go back]
en: &Back
sv: &Bakåt

[ctx: go forward]
en: &Forward
sv: &Framåt

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
sv: Genvägar för %1

[ctx: home page]
en: &Home
sv: &Hem

en: i18n() takes at least one argument
sv: i18n() kräver minst ett argument

en: i18nc() takes at least two arguments
sv: i18nc() kräver minst två argument

en: i18ncp() takes at least three arguments
sv: i18ncp() kräver minst tre argument

en: i18np() takes at least two arguments
sv: i18np() kräver minst två argument

en: include only takes 1 argument, not %1.
sv: include har bara 1 argument, inte %1.

en: invalid flags
sv: ogiltiga flaggor

en: invalid value for 'ai_flags'
sv: ogiltigt värde för "ai_flaggor"

[ctx: keyboard-key-name]
en: AltGr
sv: Alt Gr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
sv: Backsteg

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
sv: Caps Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
sv: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
sv: Delete

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
sv: Ner

[ctx: keyboard-key-name]
en: Escape
sv: Esc

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
sv: Insert

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
sv: Num Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
sv: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
sv: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
sv: Paus Break

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
sv: Page Down

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
sv: Page Up

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
sv: Prt Sc

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
sv: Prt Sc

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
sv: Retur

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
sv: Höger

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
sv: Scroll Lock

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
sv: Sys Rq

[ctx: keyboard-key-name]
en: Tab
sv: Tabulator

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
sv: Upp

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
sv: Klauncher: Det här programmet är inte avsett att startas manuellt.
    Klauncher: Det startas automatiskt av kdeinit4.

[ctx: left mouse button]
en: left button
sv: vänsterknapp

en: library only takes 1 argument, not %1.
sv: library har bara 1 argument, inte %1.

en: load the testability framework
sv: Läs in ramverket för testbarhet

en: loading %1
sv: laddar %1

en: makekdewidgets
sv: SkapaKDEkomponenter

en: memory allocation failure
sv: minnestilldelning misslyckades

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
sv: %1 Kibyte

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
sv: %1 Mibyte

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
sv: %1 Gibyte

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
sv: %1 Tibyte

[ctx: memory size in 2^50 bytes]
en: %1 PB
sv: %1 Pbyte

[ctx: memory size in 2^60 bytes]
en: %1 EB
sv: %1 Ebyte

[ctx: memory size in 2^70 bytes]
en: %1 ZB
sv: %1 Zbyte

[ctx: memory size in 2^80 bytes]
en: %1 YB
sv: %1 Ybyte

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
sv: mittenknapp

en: mirrors the whole layout of widgets
sv: speglar hela layouten på komponenter

en: modified
sv: ändrad

en: name or service not known
sv: namn eller tjänst okänd

en: no address associated with nodename
sv: ingen adress associerad med nodnamn

en: no error
sv: inget fel

en: no version set (programmer error)
sv: ingen version inställd (programmeringsfel)

en: non-recoverable failure in name resolution
sv: Oreparerbart fel i namnupplösning

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
sv: * Egna färger *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
sv: * Senaste färgerna *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
sv: Fyrtio färger

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
sv: Oxygenfärger

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
sv: Regnbågens färger

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
sv: Kungliga färger

[ctx: palette name]
en: Web Colors
sv: Webbfärger

en: pm
sv: em

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
sv: Stavningskontroll pågår...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
sv: När som helst

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
sv: Förra månaden

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
sv: Förra veckan

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
sv: Förra året

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
sv: Denna månaden

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
sv: Denna veckan

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
sv: Detta året

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
sv: Idag

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
sv: Igår

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
sv: Eget...

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
sv: <p>KDE översätts till många olika språk tack vare alla översättargrupper världen över.</p><p>Se <a href="http://i18n.kde.org/teams/sv/">http://i18n.kde.org/teams/sv/</a> för mer information om det svenska översättningsarbetet och hur du själv kan hjälpa till med översättningen. Se även den gemensamma internationella sidan <a href="http://l10n.kde.org">http://i18n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
sv: begäran avbröts

en: requested family not supported
sv: begärd familj stöds inte

en: requested family not supported for this host name
sv: begärd familj stöds inte för det här värddatornamnet.

en: requested service not supported for this socket type
sv: begärd tjänst stöds inte för den här uttagstypen

en: requested socket type not supported
sv: begärd uttagstyp stöds inte

[ctx: right mouse button]
en: right button
sv: högerknapp

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
sv: körning i en programfelsökare kan medföra att -nograb
    underförstås; använd -dograb för att kringgå detta

en: servname not supported for ai_socktype
sv: servname stöds inte för ai_socktype

en: set XIM server
sv: ange XIM-server

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
sv: ställer in typ av XIM (inmatningsmetod för X).
    Möjliga värden är onthespot, overthespot,
    offthespot och root

en: sets the application GUI style
sv: anger programmets grafiska gränssnitt

en: sets the application name
sv: anger programmets namn

en: sets the application title (caption)
sv: anger programmets titel (rubrik)

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
sv: anger geometri för programmets huvudfönster - se X manualsida för argumentens format (oftast BreddxHöjd+Xpos+Ypos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
sv: ställer in den förvalda bakgrundsfärgen och en
    programpalett (ljusa och mörka skuggningar
    beräknas)

en: sets the default button color
sv: anger den förvalda knappfärgen

en: sets the default foreground color
sv: anger den förvalda förgrundsfärgen

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sv: Östen äter müsli på ett café

[ctx: show help]
en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
sv: %1 kbyte

[ctx: size in 1024 bytes]
en: %1 KiB
sv: %1 Kibyte

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
sv: %1 Tbyte

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
sv: %1 Pbyte

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
sv: %1 Ebyte

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
sv: %1 Zbyte

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
sv: %1 Ybyte

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
sv: %1 Mbyte

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
sv: %1 Gbyte

[ctx: size in 2^20 bytes]
en: %1 MiB
sv: %1 Mibyte

[ctx: size in 2^30 bytes]
en: %1 GiB
sv: %1 Gibyte

[ctx: size in 2^40 bytes]
en: %1 TiB
sv: %1 Tibyte

[ctx: size in 2^50 bytes]
en: %1 PiB
sv: %1 Pibyte

[ctx: size in 2^60 bytes]
en: %1 EiB
sv: %1 Eibyte

[ctx: size in 2^70 bytes]
en: %1 ZiB
sv: %1 Zibyte

[ctx: size in 2^80 bytes]
en: %1 YiB
sv: %1 Yibyte

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
sv: %1 byte

en: start interactive kjs interpreter
sv: Starta interaktiv kjs-tolk

en: start without KDE KApplication support.
sv: Starta utan stöd från KDE:s KApplication.

en: switches to synchronous mode for debugging
sv: byter till synkront läge för felsökning

en: system error
sv: systemfel

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
sv: anger att Qt aldrig ska ta över musen eller tangentbordet

en: temporary failure in name resolution
sv: temporärt fel vid namnupplösning

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
sv: %1 är skriven av
    %2

en: the document is not in the correct file format
sv: dokumentet är inte i korrekt filformat

en: the following permission
sv: följande behörigheter

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
sv: Objektet kostar %1 %2.
    Vill du köpa det?

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
sv: Längst ner

[ctx: toolbar position string]
en: Left
sv: Till vänster

[ctx: toolbar position string]
en: Right
sv: Till höger

[ctx: toolbar position string]
en: Top
sv: Längst upp

en: unknown error
sv: okänt fel

[ctx: unknown program name]
en: unknown
sv: okänt

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
sv: Använd ett annat grafiksystem istället för det normala, alternativen är Raster och OpenGL (experimentellt)

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
sv: Din röst har registrerats.

en: without name
sv: utan namn
