kio4 - en to tr translation catalogue (1200 entries)

en:  (Default)
tr:  (Öntanımlı)

en:  (Points to %1)
tr:  (%1 konumuna işaret ediyor)

en: "vold" is not running.
tr: "vold" çalışmıyor.

en: %1 Item | %1 Items
tr[0]: %1 Öge
tr[1]: %1 öge

en: %1 contacted. Waiting for reply...
tr: %1 ile bağlantı kuruldu. Yanıt bekleniyor...

en: %1 is a file, but a folder was expected.
tr: %1 bir dosya ama bir dizin bekleniyordu.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
tr: %1 bir dizin ama bir dosya bekleniyordu.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
tr: %1: SSL görüşmesi başarısız oldu

en: %1 is required by the server, but is not available.
tr: %1 sunucu tarafından isteniyor, ancak bulunamadı.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
tr: %1'den %2'ye

en: %1.
    
    Reason: %2
tr: %1.
    
    Neden: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
tr: %2 uygulanırken beklenmedik bir hata oluştu (%1).

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
tr: %1 işlem yapılırken erişim engellendi.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
tr: %1 yapılamadı çünkü hedef sunucu dosya ya da dizin kabul etmeyi reddediyor.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
tr: %1 yapılamadı çünkü kaynak kilitli.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
tr: %1, %2 işlemi sırasında bir hata oluştu. Bu hata ile ilgili özet bilgi aşağıdadır.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
tr: %2 uygulanırken beklenmedik bir hata oluştu (%1).

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
tr[0]: <p><br/><b>%2%3</b> içinden %1 çerez aldınız<br/>Bu çerezleri kabul mü red mi etmek istersiniz?</p>
tr[1]: <p><br/><b>%2%3</b> içinden %1 çerez aldınız<br/>Bu çerezleri kabul mü red mi etmek istersiniz?</p>

en: &Accept
tr: &Kabul Et

en: &Application
tr: &Uygulama

en: &Browse...
tr: &Gözat...

en: &Choose password:
tr: Parolayı &seç:

en: &Current Session only
tr: &Sadece Şimdiki Oturum

en: &D-Bus registration:
tr: &D-Bus kaydı:

en: &Description:
tr: &Açıklama:

en: &Details
tr: &Ayrıntılar

en: &Do not close when command exits
tr: &Komuttan çıkıldığı zaman kapatma

en: &Edit Entry '%1'...
tr: '%1' Girdisini Düzenle...

en: &Edit...
tr: &Düzenle...

en: &Eject '%1'
tr: '%1' Ögesini Çı&kart

en: &Filter:
tr: &Filtrele:

en: &Forever
tr: &Her zaman

en: &Hide Entry '%1'
tr: '%1' Girdisini &Gizle

en: &Location:
tr: &Konum:

en: &Name:
tr: &İsim:

en: &No
tr: &Hayır

en: &Only show when using this application (%1)
tr: &Sadece bu uygulamayı kullanırken göster (%1)

en: &Only these cookies
tr: &Sadece bu çerezler

en: &Only this cookie
tr: &Sadece bu çerez

en: &Open
tr: &Aç

en: &Open with %1
tr: %1 &ile Aç

en: &Overwrite
tr: Üzerine &Yaz

en: &Paste Clipboard Contents
tr: &Pano İçeriğini Yapıştır

en: &Paste File | &Paste %1 Files
tr[0]: %1 &Dosya Yapıştır
tr[1]: %1 &Dosya Yapıştır

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
tr[0]: %1 A&dres Yapıştır
tr[1]: %1 A&dres Yapıştır

en: &Permissions
tr: İ&zinler

en: &Place in system tray
tr: &Panel çubuğuna yerleştir

en: &Reject
tr: &Reddet

en: &Release '%1'
tr: '%1' Ögesini &Ayır

en: &Remember application association for this type of file
tr: &Bu dosya türüyle uygulamayı ilişkilendir

en: &Remove Entry '%1'
tr: '%1' Girdisini &Kaldır

en: &Rename
tr: &Yeniden Adlandır

en: &Repeat password:
tr: Parolayı Te&krarla:

en: &Resume
tr: &Devam Et

en: &Run in terminal
tr: &Uçbirimde çalıştır

en: &Safely Remove '%1'
tr: '%1' Ögesini Güvenli Kaldı&r

en: &Search:
tr: &Ara:

en: &Share
tr: &Paylaştır

en: &Show All Entries
tr: &Tüm Girdileri Göster

en: &Skip
tr: &Atla

en: &Skip File
tr: &Dosyayı Atla

en: &Supported file types:
tr: &Desteklenen dosya türleri:

en: &Terminal options:
tr: &Uçbirim seçenekleri

en: &Unmount '%1'
tr: '%1' Ögesini &Ayır

en: &Username:
tr: &Kullanıcı adı:

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Work path:
tr: Ça&lışma yolu:

en: &Yes
tr: &Evet

en: '%1' not found, please type a valid program name.
tr: '%1' bulunamadı, lütfen geçerli bir uygulama adı yazın.

en: (%1, Link to %2)
tr: (%1, %2 Konumuna Bağlantı)

en: (Symbolic Link to %1)
tr: (%1 Konumuna Sembolik Bağlantı)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
tr: *.adr|Opera Yer İmleri Dosyaları (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
tr: *.html|HTML Dosyaları (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
tr: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Simge Dosyaları (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
tr: *|Tüm Dosyalar

en: *|All Folders
tr: *|Tüm Dizinler

en: *|All files
tr: *|Tüm dosyalar

en: --- separator ---
tr: --- ayraç ---

en: 1 File | %1 Files
tr[0]: %1 Dosya
tr[1]: %1 Dosya

en: 1 Folder | %1 Folders
tr[0]: %1 Dizin
tr[1]: %1 Dizin

en: 1 day %2 | %1 days %2
tr[0]: %1 gün %2
tr[1]: %1 gün %2

en: 1 file | %1 files
tr[0]: %1 dosya
tr[1]: %1 dosya

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
tr[0]: %1 alt dizin
tr[1]: %1 alt dizin

en: 1024 (Medium Grade)
tr: 1024 (Orta Seviye)

en: 160 bit prime factor:
tr: 160 bit birincil faktör:

en: 2048 (High Grade)
tr: 2048 (Yüksek Seviye)

en: 512  (Low Grade)
tr: 512 (Düşük Seviye)

en: 768  (Low Grade)
tr: 768 (Düşük Seviye)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
tr: <!-- Bu dosya Konqueror tarafından oluşturulmuştur -->

en: <Error>
tr: <Hata>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
tr: <b>%1</b>, <b>%2</b>

en: <b>Details of the request</b>:
tr: <b>İstek ayrıntıları</b>:

en: <b>Issuer Information</b>
tr: <b>Raporlayan Bilgisi</b>

en: <b>Other</b>
tr: <b>Diğer</b>

en: <b>Possible causes</b>:
tr: <b>Olası sebepler</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
tr: <b>Olası çözümler</b>:

en: <b>Subject Information</b>
tr: <b>Konu Bilgisi</b>

en: <b>Technical reason</b>:
tr: <b>Teknik neden</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
tr: <li>Ek bilgi: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
tr: <li>Tarih ve saat: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
tr: <li>Protokol: %1</li>

en: <li>URL: %1</li>
tr: <li>Adres: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
tr: <qt><p> Uygulamanızın işlem yapacağı bir veya daha fazla dosya türünü buradan seçebilirsiniz. Bu liste <u>MIME-tipleri</u> tarafından yönetilir.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, ( Çok Amaçlı İnternet e-Posta Uzantısı ) protokolü, dosya adı uzantıları ve  eşdeğer <u>mime-tipleri</u> temelinde, veri tiplerinin tanımlanması için oluşturulmuş yerleşik bir protokoldür.Örneğin: 'anadolu.bmp' dosya ismi içindeki, noktadan-sonra-gelen  "bmp" kısmı, bu dosyanın bir tür görüntü dosyası ( BitMap Image ) olduğunu belirtir. Bunun MIME anlatımı : <u>image/x-bmp</u> şeklinde olacaktır.Her bir dosya türü'nü hangi uygulamanın açıp-işleyeceğini bilmek için, sisteminiz, uygulamaların bu uzantıları ve mime-tip'lerini ele alma - işleme yetenekleri hakkında bilgilendirilmiş olmalıdır.</p> <p>Eğer uygulamayı bu listede bulunmayan bir veya daha fazla mime-türü ile ilişkilendirmek isterseniz  <b>Ekle</b>, ilişkiyi kaldırmak için <b>Kaldır</b>.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
tr: <qt>Üst dizine geçmek için bu düğmeyi tıklayın.<br /><br />Örneğin, eğer güncel konum file:/home/%1 ise bu düğmeye tıklanması halinde file:/home dizinine geçeceksiniz.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> dosyasının sahibi değiştirilemedi. Dosya üzerinde bu değişikliği yapmak için yeterli haklara sahip değilsiniz.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
tr: <qt>Özellikler kaydedilemedi. <b>%1</b>'ye yazabilmek için yeterli izniniz bulunmuyor. </qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
tr: <qt><b>'%1</b>'i gerçekten silmek istiyor musunuz?</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
tr: <qt>Gerçekten <b>'%1'</b> dosyasını 
    çöpe göndermek istiyor musunuz?</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
tr: <qt> Bir program seçin. Eğer program listede yoksa adını girin, ya da Gözat düğmesine tıklayın.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> dosya türünü açarken kullanılması gereken programı seçin. Program listede yer almıyorsa, adını girin ya da gözat düğmesine tıklayın.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
tr: <qt><b>%1</b>'i açarken kullanılması gereken programı seçin. Program listede bulunmuyorsa, adını girin ya da gözat düğmesine tıklayın.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
tr: <qt>Bu girdinin sadece bu uygulama (%1) kullanılırken görüntülenmesini istiyorsanız bu ayarı etkinleştirin.<br /><br />Eğer bu ayar seçilmezse, girdi tüm uygulamalar tarafından kullanılabilir olacaktır.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> dosyası çalıştırılabilir bir programdır. Güvenlik önlemi olarak bu program başlatılmayacaktır.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> şablon dosyası mevcut değil.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
tr: <qt>Bu düğme belirli konumları yer imlerine kaydetmeye yarar. Bir yer imi ile ilgili işlemleri, ekleme, düzenleme ve seçme, yapmak için bu düğmeye tıklayın.<br /><br />Bu yer imleri dosya iletişim kutularına özeldir ama KDE içerisindeki diğer yerler için de kullanılabilir.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
tr: <qt>Dosya listesine uygulanacak süzgeç. Süzgeç ile eşleşmeyen dosya isimleri görüntülenmeyecektir.<p> Açılır menüden var olan bir tanesini seçebilir veya doğrudan metin alanına süzgeç ifadenizi yazabilirsiniz.</p><p>* ve ? gibi genel arama karakterleri kullanabilirsiniz.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
tr: <qt> Bu konumlar panelinde görüntülenecek olan simgedir.<br /><br />Farklı bir simge seçmek için düğmenin üzerine tıklayın.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
tr: <qt>Girdi ile ilişkilendirilecek konumdur. Herhangi bir geçerli adres kullanılabilir. Örneğin:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />Sonraki düğmesine tıklayarak adrese uygun bir metin yazacağınız bir kutuya ulaşacaksınız.</qt>

en: <qt>This is the preferences menu for the file dialog. Various options can be accessed from this menu including: <ul><li>how files are sorted in the list</li><li>types of view, including icon and list</li><li>showing of hidden files</li><li>the Places navigation panel</li><li>file previews</li><li>separating folders from files</li></ul></qt>
tr: <qt>Dosya iletişim kutucukları için yapılandırma menüsü. Bu menüden, aşağıdaki çeşitli seçeneklere erişebilirsiniz: <ul><li>dosyaların listelerde sıralanma biçimi</li><li>görünüm türleri,-simge ve liste dahil</li><li>gizli dosyaların gösterilmesi</li><li>Konumlar gezinme paneli</li><li>dosya önizlemeleri</li><li>dizinlerin dosyalardan ayrılması</li></ul></qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
tr: <qt> Bu, Konumlar panelinde görüntülenecek olan metindir.<br /><br />Açıklamanız bu girdinin ne işe yaradığını anımsatmak amacıyla bir ya da iki sözcükten oluşmalıdır. Eğer bir etiket girmezseniz açıklama konumun adresinden alınacaktır.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
tr: <qt>%1'e girilemedi.
    Bu bölgeye giriş izniniz yok.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
tr: <qt>Belirtilen komut çalıştırılamıyor. <b>%1</b> dosyası ya da dizini yok.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
tr: <qt> Metin alanında yazı yazarken, size olası sözcük eşleşmeleri sunulacak. Bu özelliği, farenin sağ tuşuna basınca çıkan <b>Metin Tamamlama</b> menüsünden istediğiniz kipi seçerek kontrol edebilirsiniz.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> programını çalıştırmaya izniniz yok.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
tr: &Yeni Dizin...

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action:button]
en: Configure...
tr: Yapılandır...

[ctx: @action:button]
en: Create directory
tr: Dizin oluştur

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
tr: Farklı bir isim girin

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
tr: Yeni Dizin...

[ctx: @action:button]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

[ctx: @action:inmenu]
en: More
tr: Fazlası

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
tr: Yeni Dizin...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
tr: &Diğer...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
tr: Çöp Kutusunu boşaltmak istediğinizden emin misiniz? Tüm ögeler silinecek.

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
tr: Çöpteki tüm ögeleri kalıcı olarak silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
tr: <p>"%2" kullanıcı adı ile "%1" sayfasında oturum açmak üzeresiniz fakat web sayfası yetkilendirme gerektirmiyor. Bu bir kandırma girişimi olabilir. </p><p>"%1" sayfası gitmek istediğiniz bir sayfa mı?</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
tr: Aygıtlar

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
tr[0]: %1 öge
tr[1]: %1 öge

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
tr: [Çapraz Alan Adı]

[ctx: @label]
en: Add Comment...
tr: Yorum Ekle...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
tr: Ortalama Bit Hızı

[ctx: @label]
en: Change...
tr: Değiştir...

[ctx: @label]
en: Channels
tr: Kanallar

[ctx: @label]
en: Codec
tr: Kodlayıcı

[ctx: @label]
en: Color Depth
tr: Renk Derinliği

[ctx: @label]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: @label]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: @label]
en: Copied From
tr: Kopyalandığı Yer

[ctx: @label]
en: Creator
tr: Oluşturucu

[ctx: @label]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @label]
en: Duration
tr: Süre

[ctx: @label]
en: Filename
tr: Dosya Adı

[ctx: @label]
en: First Usage
tr: İlk Kullanıldığı Tarih

[ctx: @label]
en: Hash
tr: Özet

[ctx: @label]
en: Height
tr: Yükseklik

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
tr: Karıştırma Kipi

[ctx: @label]
en: Keyword
tr: Anahtar Sözcük

[ctx: @label]
en: Last Usage
tr: Son Kullanıldığı Tarih

[ctx: @label]
en: MIME Type
tr: MIME Türü

[ctx: @label]
en: Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
tr: Sayısal Beğeni

[ctx: @label]
en: Owner
tr: Sahip

[ctx: @label]
en: Performer
tr: Sanatçı

[ctx: @label]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: @label]
en: Programming Language
tr: Programlama Dili

[ctx: @label]
en: Rating
tr: Beğeni

[ctx: @label]
en: Related To
tr: Bununla İlişkili

[ctx: @label]
en: Release Date
tr: Yayınlanma Tarihi

[ctx: @label]
en: Sample Rate
tr: Örnekleme Oranı

[ctx: @label]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @label]
en: Sub Resource
tr: Alt Kaynak

[ctx: @label]
en: Subject
tr: Konu

[ctx: @label]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: @label]
en: Total Size
tr: Toplam Boyut

[ctx: @label]
en: Translation Date
tr: Çeviri Tarihi

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
tr: Çeviri Kaynağının Tarihi

[ctx: @label]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @label]
en: Unix File Group
tr: Unix Dosya Grubu

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
tr: Unix Dosya Kipi

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
tr: Unix Dosya Sahibi

[ctx: @label]
en: Usage Count
tr: Kullanım Sayısı

[ctx: @label]
en: Width
tr: Genişlik

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
tr: Pozlama Telafisi Değeri

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
tr: Pozlama Süresi:

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
tr: Flaş

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
tr: Odak Uzaklığı 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
tr: ISO Hız Değerleri

[ctx: @label EXIF]
en: Make
tr: Marka

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
tr: Ölçüm Kipi

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
tr: Yönelim

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
tr: Açıklık

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
tr: Son Çeviren

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
tr: Belirsiz Çeviriler

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
tr: Eskimiş Çeviriler

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
tr: Toplam Çeviri

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
tr: Oluşturucu

[ctx: @label creation date]
en: Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: @label file URL]
en: Location
tr: Konum

[ctx: @label file content size]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
tr: Bağımlı

[ctx: @label file type]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
tr: Değiştirme

[ctx: @label music album]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @label music genre]
en: Genre
tr: Tür

[ctx: @label music title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label music track number]
en: Track
tr: Parça

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
tr: Karakter Sayısı

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
tr: Satır Sayısı

[ctx: @label number of words]
en: Words
tr: Sözcük Sayısı

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
tr: Parçası

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
tr: Oluşturulma Tarihi

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
tr: Değiştirilme Tarihi

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
tr: Mantıksal Bölümü Var

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
tr: Bölümü Var

[ctx: @label video director]
en: Director
tr: Yönetmen

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
tr: Hangi verilerin gösterileceğini seçin:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
tr: Yorum:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
tr: Burada yeni dizin oluştur:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
tr: Konum:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
tr: Yeni dizin:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
tr: Gizli Dizinleri Göster

[ctx: @title job]
en: Copying
tr: Kopyalanıyor

[ctx: @title job]
en: Creating directory
tr: Dizin oluşturuluyor

[ctx: @title job]
en: Deleting
tr: Siliniyor

[ctx: @title job]
en: Examining
tr: Denetleniyor

[ctx: @title job]
en: Mounting
tr: Bağlanıyor

[ctx: @title job]
en: Moving
tr: Taşınıyor

[ctx: @title job]
en: Transferring
tr: Aktarılıyor

[ctx: @title job]
en: Unmounting
tr: Ayrılıyor

[ctx: @title:column]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title:column]
en: Group
tr: Grup

[ctx: @title:column]
en: Name
tr: İsim

[ctx: @title:column]
en: Owner
tr: Sahip

[ctx: @title:column]
en: Permissions
tr: İzinler

[ctx: @title:column]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @title:column]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
tr: Uçbirim

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
tr: Başlangıç

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
tr: &Eylemler

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
tr: &Birlikte Aç

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
tr: &Birlikte Aç...

[ctx: @title:tab]
en: Information
tr: Bilgiler

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
tr: &Genel

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
tr: Yorum Ekle

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
tr: Yer İmi Özellikleri

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
tr: Yorumu Değiştir

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
tr: Gösterilen Veriyi Yapılandır

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
tr: Websitesi Erişimini Onayla

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
tr: Yeni Yer İmi Dizini Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
tr: %1 İçinde Yeni Yer İmi Dizini Oluştur

[ctx: @title:window]
en: New Folder
tr: Yeni Dizin

[ctx: @title:window]
en: Places
tr: Konumlar

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
tr: Dizin Seç

en: A file named %1 already exists.
tr: %1 adlı bir dosya zaten var.

en: A file or folder named %1 already exists.
tr: %1 adlı bir dizin ya da dosya zaten var.

en: A folder named %1 already exists.
tr: %1 adlı bir dizin zaten var.

en: A more recent item named '%1' already exists.
tr: '%1' isminde daha yeni bir öge mevcut.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
tr: Bilgisayarınız ile İnternet arasında bulunan bir güvenlik duvarı bu isteği engellemiş olabilir.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
tr: Bir protokol hatası oluştu ve bu hata sonucunda sunucu bağlantıyı kesti.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
tr: Bir protokol hatası ya da uyumsuzluğu oluşmuş olabilir.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
tr: Bir veya daha fazla ara koleksiyon (dizin) oluşturulmadan, hedefte bu kaynak oluşturulamaz.

en: A similar file named '%1' already exists.
tr: '%1' adlı bir dosya zaten var.

en: A&dvanced Permissions
tr: &Gelişmiş İzinler

en: Above File Name
tr: Dosya Adının Üzerinde

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
tr: Çerez(ler)i güncen oturumun sonuna kadar kabul et

en: Accept for this &session
tr: &Bu oturum için kabul et

en: Access Denied
tr: Erişim Engellendi

en: Access Permissions
tr: Erişim İzinleri

en: Access denied to %1.
tr: %1 adresine erişim engellendi.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
tr: Erişim engellendi.
    %1 dosyasına yazılamıyor.

en: Access to restricted port in POST denied.
tr: POST içindeki kısıtlı port erişimi engellendi.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
tr: <strong>%1</strong> kaynağına erişim engellendi.

en: Accessed:
tr: Erişim:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
tr: Dosyalara erişim %1 protokolü ile yapılamaz.

en: Acquire Image
tr: Resmi Tara

en: Actions
tr: Eylemler

en: Ad&vanced Options
tr: &Gelişmiş Seçenekler

en: Add Bookmark Here
tr: Buraya Yer İmi Ekle

en: Add Entry...
tr: Girdi Ekle...

en: Add File Type for %1
tr: %1 İçin Dosya Türü Ekle

en: Add Places Entry
tr: Konum Girdisi Ekle

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
tr: Tüm açık sekmeler için yer imleri içerisine bir dizin ekle.

en: Add...
tr: Ekle...

en: Advanced Options for %1
tr: %1 İçin Gelişmiş Seçenekler

en: Advanced Permissions
tr: Gelişmiş İzinler

en: All &cookies
tr: Tüm ç&erezler

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Pictures
tr: Tüm Resimler

en: All Supported Files
tr: Desteklenen Tüm Dosyalar

en: All cookies from this do&main
tr: Bu &alan adından gelen tüm çerezler

en: Already Exists as Folder
tr: Bir Dizin Olarak Zaten Var

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
tr: <strong>%1</strong> adresine bir bağlantı yapılmasına rağmen, iletişim sırasında beklenmedik bir kopukluk yaşandı.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
tr: Sunucuyla iletişim kurulmuş olsa da, istek için ayrılan süre zarfında bir cevap alınamadı. Aşağıda belirtilen zaman ayarları, KDE Sistem Ayarları altındaki Ağ Ayarları -> Bağlantı Tercihleri modülünden değiştirebilirsiniz: <ul><li>Bağlantı kurma zaman aşımı: %1 saniye</li><li>Cevap alma zaman aşımı: %2 saniye</li><li>Vekil sunucu erişim zaman aşımı: %3 saniye</li></ul>

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
tr: Küçük bir olasılık da olsa, bir donanım hatası var olabilir.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
tr: Doğru yetki bilgileri sağlamış olmanıza rağmen, yetki denetimi başarısız oldu, çünkü sunucunun kullandığı yöntem, %1 protokolünü uygulayan KDE programı tarafından desteklenmiyor.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
tr: Belirtilen aygıtın (<strong>%1</strong>) izin haklarının değiştirilmesi isteği başarısız oldu.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
tr: Belirtilen kaynağın <strong>%1</strong> izinleri değiştirilemedi.

en: An attempt to create the requested folder failed.
tr: İstenilen dizin oluşturulamadı.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
tr: <strong>%1</strong> kaynağının silinmesi işleminde bir hata oluştu.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
tr: <strong>%1</strong> kaynağına erişim sırasında alınması gereken isim, tür ve boyut bilgilerine erişilemedi.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
tr: Yapılması istenen giriş başarılı olamadı.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
tr: Belirtilen <strong>%1</strong> dizini silinemedi.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
tr: Belirtilen aygıtın (<strong>%1</strong>) adının değiştirilmesi isteği başarısız oldu.

en: An error occurred while accessing '%1'
tr: '%1' konumuna erişilirken bir hata oluştu

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
tr: '%1' konumuna erişilirken bir hata oluştu, sistem şu hatayı bildirdi: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
tr: '%1' dizini paylaşılmaya çalışılırken bir hata oluştu. 'fileshareset' Perl betiğinin suid root olarak ayarlandığından emin olun.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
tr: '%1' dizini paylaşımdan kaldırılmaya çalışılırken bir hata oluştu. 'fileshareset' perl betiğinin suid root olarak ayarlandığından emin olun.

en: An older item named '%1' already exists.
tr: '%1' isimli daha eski bir öge zaten var.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
tr: "Bilinmeyen makine adı hatası", istenen <strong>%1</strong> isimli makinenin Internet üzerinden ulaşılamadığını gösterir.

en: Animations
tr: Canlandırmalar

en: Appl&y to All
tr: &Tümüne Uygula

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Apply Choice To
tr: Seçimi Buna Uygula

en: Apply changes to all subfolders and their contents
tr: Değişiklikleri tüm alt dizinlere ve içindekilere uygula

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
tr: Gerçekten bu yer imini silmek istiyor musunuz?
    "%1"

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
tr: Gerçekten bu yer imi dizinini silmek istiyor musunuz?
    "%1"

en: At least %1
tr: En az %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
tr: En azından bir dizin ve bir dosya seçilmelidir. Seçilen dosyalar yoksayılacak ve seçilen dizin listelenecektir

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
tr: Benzer bir sonuç alınabilecek başka bir yöntem bulunmaya çalışılıyor.

en: Authentication Failed.
tr: Kimlik Doğrulama İşlemi Başarısız Oldu.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
tr: Yetki Denetimi Başarısız: %1 Yöntemi Desteklenmiyor

en: Author
tr: Yazar

en: Authorization Dialog
tr: Kimlik Bilgisi Penceresi

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
tr: Yetki denetimi başarısız, %1 denetimi desteklenmiyor

en: Authorization failed.
tr: Kimlik doğrulama işlemi başarısız oldu.

en: AutoSkip
tr: Otomatik Atla

en: Automatically select filename e&xtension
tr: D&osya adı uzantısını otomatik seç

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
tr: Dosya adı uzantısını otomatik seç (%1)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
tr: %2 alanın %1 kadarı boş (kullanılan: %%3)

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
tr: Temel bağlantılar sadece yerel dosya ve dizinleri işaret edebilir.
    Uzak URL için "Konuma Bağlantı" seçeneğini kullanın.

en: Blocked request.
tr: Engellenmiş istek.

en: Bookmark Deletion
tr: Yer İmi Silinmesi

en: Bookmark Folder Deletion
tr: Yer İmi Dizininin Silinmesi

en: Bookmark Tabs as Folder...
tr: Sekmeleri Yer İmlerine Ekle...

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: By Date
tr: Tarihe Göre

en: By Name
tr: Ada göre

en: By Size
tr: Boyuta Göre

en: By Type
tr: Tipe Göre

en: C&onnect
tr: &Bağlan

en: C&ontinue
tr: &Devam Et

en: C&ontinue Loading
tr: &Yüklemeye devam et

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
tr: Hesaplanıyor... %1 (%2)
    %3, %4

en: Can Read
tr: Okuyabilir

en: Can Read & Write
tr: Okuyabilir ve Yazabilir

en: Can View & Modify Content
tr: İçeriği Görebilir ve Değiştirebilir

en: Can View Content
tr: İçeriğini Görebilir

en: Can View Content & Read
tr: İçeriği Görebilir ve Okuyabilir

en: Can View/Read & Modify/Write
tr: Görebilir/Okuyabilir ve Değiştirebilir/Yazabilir

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
tr: '%1' protokolü için ioslave bulunamadı.

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
tr: %1 protokolü başlatılamadı.

en: Cannot Open Resource For Reading
tr: Kaynak, Okuma İçin Açılamadı

en: Cannot Open Resource For Writing
tr: Kaynak, Yazma İçin Açılamadı

en: Cannot Read From Resource
tr: Kaynaktan Okunamadı

en: Cannot Write to Resource
tr: Kaynağa Yazılamadı

en: Cannot add bookmark with empty URL.
tr: Boş bir adres yer imlerine eklenemez.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
tr: Dosya %1 konumundan %2 konumuna kopyalanamadı. (Hata: %3)

en: Cannot open file
tr: Dosya açılamadı

en: Cannot talk to klauncher: %1
tr: Klauncher ile konuşulamadı: %1

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Certificate chain:
tr: Sertifika zinciri:

en: Certificate password
tr: Sertifika parolası

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
tr: Sertifikayı imzalayan dosyalar bulunamadı ve sertifika onaylanamadı.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü yardımıyla dosyaların özelliklerini değiştirmek mümkün değil.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü ile dosyaların sahibini değiştirme işlemi desteklenmiyor.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
tr: Hiçbir uygulamanın bu aygıta erişiyor olmadığını kontrol edip yeniden deneyin.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
tr: Aygıtın hazır olduğunu kontrol edin. Sökülebilir aygıtların içinde yedekleme ünitesi bulunma ve taşınabilir aygıtların elektrik bağlantıları tam olmalıdır.

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
tr: Eğer çalıştırmak istediğiniz uygulama, bir metin kipinde uygulama ise veya uçbirim öykünücü penceresinde sağlanacak bilgiyi istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
tr: Metin kipi uygulaması çıkışta yeterli bilgi sağlıyorsa bu seçeneği işaretleyin. Uçbirim öykünücüsünü açık bırakmak bu bilgiyi almanızı sağlar.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
tr: Uygulamanız için bir 'sistem çekmecesi yakalayıcısı sağlamak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
tr: Uygulamanızın başlatıldığını görünür hale getirmek için bu seçeneği işaretleyin. Bu görsel etkileşim, görev çubuğunda belirecek 'meşgul imleci' ile sağlanacaktır.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
tr: Eğer bu uygulamayı farklı bir kullanıcı kimliği ile çalıştırmak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Her süreç, onunla ilişkilendirilmiş farklı bir kullanıcı kimliğine sahip olacaktır. Bu kimlik kodu, dosya erişimlerini ve diğer izinlerini de belirleyecektir. Bu seçeneği kullanmak için kullanıcı parolası gerekir.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
tr: Bu dosyayı başka bir kişi tarafından kullanılmadığına ve kilitli olmadığına emin olun.

en: Check your access permissions on this resource.
tr: Bu kaynak üzerindeki erişim düzeyinizi kontrol edin.

en: Check your network connection status.
tr: Ağ bağlantı durumunu yeniden kontrol edin.

en: Choose Application
tr: Uygulamayı Seç

en: Choose Application for %1
tr: %1 İçin Uygulama Seç

en: Choose a different filename for the destination file.
tr: Hedef dosya için yeni bir dosya adı seçin.

en: Choose an &icon:
tr: B&ir simge seçin:

en: Choose an alternate filename for the new file.
tr: Yeni dosya için farklı bir dosya adı seçin.

en: Choose an alternate name for the new folder.
tr: Yeni dizin için farklı bir isim seçin.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
tr: Seçili dosyaları açmakta kullanılacak programın adını seçin.

en: City:
tr: Şehir:

en: Class
tr: Sınıf

en: Click for Location Navigation
tr: Konum Gezintisi için Tıkla

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
tr: İstenen programı bulmak için dosya sistemini aramak amacıyla buraya tıklayabilirsiniz.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
tr: Uygulamanın nasıl çalışacağını ayarlamak için tıklayın, başlatma geri bildirimi, D-Bus seçenekleri ya da farklı bir kullanıcı olarak çalıştırma gibi.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
tr: Uygulamanızın işleyebileceği bir dosya tğrğ (mime-türü) eklemek istiyorsanız bu düğmeye tıklayın.

en: Click this button to create a new folder.
tr: Yeni bir dizin oluşturmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
tr: Alışık olduğunuz KDE mime-türü düzenleyici için bu düğmeye tıklayın.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
tr: Tarama günlüğünde bir adım geri gitmek için bu düğmeyi tıklayın.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
tr: Tarama günlüğünde bir adım ileri gitmek için bu düğmeyi tıklayın.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
tr: Güncel konumdaki bilgileri yeniden yüklemek için bu düğmeye tıklayın.

en: Click to Edit Location
tr: Konumu Düzenlemek için Tıkla

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
tr: %1 protokolü ile bağlantı kapatmak mümkün değil.

en: Co&mmand:
tr: &Komut:

en: Co&ntinue
tr: &Devam et

en: Comm&ent:
tr: &Yorum:

en: Comment
tr: Yorum

en: Common name:
tr: Genel isim:

en: Configure File Sharing...
tr: Dosya Paylaşımını Yapılandır...

en: Connected to host %1
tr: %1 bilgisayarına bağlanıldı

en: Connection timed out.
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı.

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
tr: Sunucu ile olan bağlantı beklenmedik şekilde sonlandı

en: Connection to Server Refused
tr: Sunucuya Bağlantı Reddedildi

en: Connection to host %1 is broken.
tr: %1 bilgisayarına olan bağlantı koptu.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
tr: Yardım için sistem yöneticisine başvurun.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
tr: Bu problem ile ilgili olarak sistem yöneticisi ile bağlantı kurun.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
tr: Bilgisayarınızı kontrol eden yetkili sistem yöneticilerine başvurun.

en: Contents:
tr: İçerik:

en: Cookie Alert
tr: Çerez Uyarısı

en: Cookie Details
tr: Çerez Detayları

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini Kopyala

en: Copying files within %1 is not supported.
tr: %1 içinde dosya kopyalamak desteklenmiyor.

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
tr: Telif Hakları 2010 Andreas Hartmetz

en: Could Not Accept Network Connection
tr: Ağ Bağlantısı Kurulamıyor

en: Could Not Alter Permissions of Resource
tr: Kaynağın İzinleri Değiştirilemedi

en: Could Not Bind
tr: Bağlanılamıyor

en: Could Not Cancel Listing
tr: Listeleme İptal Edilemedi

en: Could Not Change Ownership of Resource
tr: Kaynağın İzinleri Değiştirilemedi

en: Could Not Create Folder
tr: Dizin Oluşturulamadı

en: Could Not Create Link
tr: Bağlantı Oluşturulamadı

en: Could Not Create Network Connection
tr: Ağ Bağlantısı Yapılamadı

en: Could Not Create Socket
tr: Soket Oluşturulamadı

en: Could Not Create Symbolic Link
tr: Sembolik Bağlantı Oluşturulamadı

en: Could Not Delete Original File
tr: Asıl Dosya Silinemiyor

en: Could Not Delete Resource
tr: Kaynak Silinemedi

en: Could Not Delete Temporary File
tr: Geçici Dosya Silinemiyor

en: Could Not Determine Resource Status
tr: Kaynağın Durumu Belirlenemedi

en: Could Not Listen
tr: Dinlenemiyor

en: Could Not Listen for Network Connections
tr: Ağ Bağlantıları Okunamıyor

en: Could Not Login: %1
tr: Giriş yapılamadı: %1

en: Could Not Mount Device
tr: Aygıt Bağlanamadı

en: Could Not Remove Folder
tr: Dizin Silinemedi

en: Could Not Rename Original File
tr: Asıl Dosyanın Adı Değiştirilemiyor

en: Could Not Rename Resource
tr: Kaynağın Adı Değiştirilemedi

en: Could Not Rename Temporary File
tr: Geçici Dosyanın Adı Değiştirilemedi

en: Could Not Resume File Transfer
tr: Dosya Aktarımına Devam Edilemiyor

en: Could Not Stat Resource
tr: Kaynağa Erişilemiyor

en: Could Not Unmount Device
tr: Aygıt Ayrılamadı

en: Could not accept %1.
tr: %1 kabul edilemedi.

en: Could not access %1.
tr: %1 konumuna erişilemedi.

en: Could not bind %1.
tr: %1 bağlanamadı.

en: Could not change ownership for %1.
tr: %1 ögesinin izinleri değiştirilemiyor.

en: Could not change permissions for
    %1
tr: %1 dosyası için
    izinler değiştirilemiyor

en: Could not change permissions for %1.
tr: %1 için izinler değiştirilemiyor.

en: Could not connect to host %1.
tr: Bilgisayara bağlantı kurulamadı: %1.

en: Could not create socket for accessing %1.
tr: %1 adresine erişmek için soket oluşturulamıyor.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
tr: %1 sembolik bağlantısı yapılamadı.
    Lütfen izinleri kontrol ediniz.

en: Could not delete file %1.
tr: %1 dosyası silinemiyor.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
tr: Orijinal dosya %1 silinemedi.
    Lütfen izinlerinizi kontrol ediniz.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
tr: Kısmi dosya %1 silinemedi.
    Lütfen izinlerinizi kontrol ediniz.

en: Could not download the proxy configuration script
tr: Vekil sunucu yapılandırma programı indirilemedi.

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
tr: Vekil yapılandırma dosyası alınamadı: 
    %1

en: Could not enter folder %1.
tr: %1 dizinine girilemedi.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
tr: '%1''den çalıştırılabilir isim çıkartılamıyor, lütfen geçerli bir uygulama adı giriniz.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
tr: 'FindProxyForURL' veya 'FindProxyForURLEx' bulunamadı

en: Could not find a usable proxy configuration script
tr: Kullanılabilir bir vekil sunucu yapılandırma dosyası bulunamadı

en: Could not find program "mount"
tr: "mount" uygulaması bulunamadı

en: Could not find program "umount"
tr: "umount" uygulaması bulunamadı

en: Could not find the program '%1'
tr: '%1' programı bulunamadı.

en: Could not get group id for given group name %1
tr: Verilen %1 grup adı için grup kimliği alınamadı

en: Could not get user id for given user name %1
tr: Verilen %1 kullanıcı adı için kullanıcı kimliği alınamadı

en: Could not listen %1.
tr: %1 dinlenemiyor.

en: Could not login to %1.
tr: %1 adresine girilemedi.

en: Could not make folder %1.
tr: %1 dizini oluşturulamadı.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
tr: Aygıt bağlanamadı.
    Oluşan hata:
    %1

en: Could not read %1.
tr: %1 okunamadı.

en: Could not read file %1.
tr: %1 dosyası okunamıyor.

en: Could not remove folder %1.
tr: %1 dizini silinemedi.

en: Could not rename file %1.
tr: %1'in adı değiştirilemedi.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
tr: Orijinal dosya %1 yeniden adlandırılamadı.
    Lütfen izinlerinizi kontrol ediniz.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
tr: Kısmi dosya %1 yeniden adlandırılamadı.
    Lütfen izinlerinizi kontrol ediniz.

en: Could not resume file %1.
tr: %1 dosyasına devam edilemiyor.

en: Could not start process %1.
tr: %1 süreci başlatılamıyor.

en: Could not terminate listing %1.
tr: %1 listelemesi sonlandırılamadı.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
tr: Aygıt ayrılamadı.
    Oluşan hata:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
tr: %1 dosyasına yazılamıyor.
    Disk dolu.

en: Could not write to %1.
tr: %1 konumuna yazılamıyor.

en: Could not write to file %1.
tr: %1 dosyasına yazılamıyor.

en: Country:
tr: Ülke:

en: Create New
tr: Yeni Oluştur

en: Create New File Type
tr: Yeni bir Dosya Türü Ekle

en: Create Symlink
tr: Sembolik Bağlantı Oluştur

en: Create a new bookmark folder in this menu
tr: Bu menü içinde yeni bir yer imi dizini oluştur

en: Create hidden directory?
tr: Gizli dizin oluşturulsun mu?

en: Create link to URL
tr: Adrese Bağlantı Oluştur

en: Create new folder in:
    %1
tr: Burada yeni dizin oluştur:
    %1

en: Created:
tr: Oluşturulma tarihi:

en: Creating directory
tr: Dizin oluşturuluyor

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü yardımıyla dizin oluşturmak mümkün değil.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü ile sembolik bağlantı oluşturulması mümkün değil.

en: Current connection is not secured with SSL.
tr: Mevcut bağlantı SSL ile güvenli hale getirilmemiştir.

en: Current connection is secured with SSL.
tr: Mevcut bağlantı SSL üzerinden güvenlidir.

en: Current maintainer
tr: Şu anki bakıcı

en: Custom Path
tr: Özel Yol

en: Cyclic Link Detected
tr: Çapraz Bağ Bulundu

en: Cyclic Link Detected During Copy
tr: Kopyalama Sırasında Karşılıklı Bağ Bulundu

en: Data format:
tr: Veri biçimi:

en: De&vice
tr: Ay&gıt

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default for new files in this folder
tr: Bu dizindeki yeni dosyalar için öntanımlı

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Bookmark
tr: Yer İmini Sil

en: Delete Entry
tr: Girdiyi Sil

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Delete Files
tr: Dosyaları Sil

en: Delete Folder
tr: Dizini Sil

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
tr: Bu çevrim içindeki bir bağlantıyı silin ve yeniden deneyin.

en: Delete the current file and try again.
tr: Dosyayı silin ve yeniden deneyin.

en: Delete the current folder and try again.
tr: Geçerli dizini silin ve yeniden deneyin.

en: Deleting
tr: Siliniyor

en: Deleting files from %1 is not supported.
tr: %1'den dosya silmek desteklenmiyor.

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Destination
tr: Hedef

en: Detailed Tree View
tr: Ayrıntılı Ağaç Görünümü

en: Detailed View
tr: Detaylı Görünüm

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Device
tr: Aygıt

en: Device (/dev/fd0):
tr: Aygıt (/dev/fd0):

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: Device usage:
tr: Aygıt kullanımı:

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Directory
tr: Dizin

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Disk Full
tr: Disk Dolu

en: Display SSL &Information
tr: &SSL Bilgisini Göster

en: Display information about cache file
tr: Önbellek dosyasının bilgilerini göster

en: Display...
tr: Göster...

en: Do Not Store
tr: Kaydetme

en: Do not &close when command exits
tr: &Komut çıktığı zaman kapatma

en: Do not ask again
tr: Tekrar sorma

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
tr: Bu dosyayı kopyalama ya da taşıma, sonraki ögeye geç

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
tr: Bu dizine kopyalama ya da taşıma, sonraki ögeye geç

en: Do not send a certificate
tr: Sertifika gönderme

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
tr[0]: Bu %1 ögeyi silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Bu %1 ögeyi silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
tr[0]: Bu %1 ögeyi gerçekten çöp kutusuna taşımak istiyor musunuz?
tr[1]: Bu %1 ögeyi gerçekten çöp kutusuna taşımak istiyor musunuz?

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
tr: Parola deyimi'ni Cüzdan dosyasında saklamak ister misiniz?

en: Domain:
tr: Alan:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
tr: Lütfen doğru konumu girdiğinizi kontrol ederek tekrar deneyin.

en: Double-check your proxy settings and try again.
tr: Vekil sunucu ayarlarınızı kontrol ederek tekrar deneyin.

en: Drive: %1
tr: Sürücü: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
tr: HATA: Bilinmeyen protokol '%1'

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit ACL Entry
tr: ACL Girdisini Düzenle

en: Edit Entry...
tr: Girdiyi Düzenle...

en: Edit Places Entry
tr: Konum Girdisini Düzenle

en: Edit your bookmark collection in a separate window
tr: Ayrı bir pencerede yer imlerini düzenle

en: Effective
tr: Etkin

en: Eject
tr: Çıkar

en: Emblems
tr: Amblemler

en: Emotes
tr: Duygu Simgeleri

en: Empty the cache
tr: Önbelleği boşalt

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable &launch feedback
tr: Ç&alıştırma geri bildirimini etkinleştir

en: Enable this flag to allow entering the folder.
tr: Dizine girebilmek için bu bayrağı etkinleştirin.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
tr: Dosya'nın bir program gibi çalıştırılabilmesine izin vermek için bu bayrağı etkinleştirin.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
tr: Bir dizinin ve içindeki dosyaların sadece dizinin sahibi tarafından silinebilmesini ya da isimlerinin değiştirilebilmesini sağlamak için bu seçeneği işaretleyin. Diğer kullanıcılar sadece 'İçeriği Değiştirme' izni gerektiren bir işlem olan yeni dosya eklemesi yapabilir.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
tr: Dosyaları çalıştırılabilir olarak işaretleyebilmek için bu seçeneği etkinleştirir. Bu sadece program ve betikleri ilgilendirir. Onları çalıştırmak istediğinizde gerekecektir.

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Encryption:
tr: Şifreleme:

en: End of Session
tr: Oturum Sonu

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
tr: Bu dizinin boş olduğunu kontrol ederek yeniden deneyin.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
tr: Kaynağın olduğuna emin olduktan sonra yeniden deneyin.

en: Enter descriptive label here
tr: Açıklayıcı etiketi buraya girin

[ctx: Enter folder]
en: Enter
tr: Gir

en: Enter the certificate password:
tr: Sertifika parolasını girin:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
tr: Bu uygulamayı çalıştıracağınız kullanıcının adını girin.

en: Enter the user name you want to run the application as.
tr: Bu uygulamayı çalıştıracağınız kullanıcının adını girin.

en: Entry Type
tr: Girdi Türü

en: Error connecting to server.
tr: Sunucuya bağlanılamadı.

en: Error processing Exec field in %1
tr: %1 içerisindeki Exec alanı çalıştırılırken hata oluştu

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
tr: 'filesharelist' çalıştırılamadı. $PATH içinde kurulu olup olmadığını denetleyin.

en: Error. Out of memory.
    %1
tr: Hata. Bellek yetersiz.
    %1

en: Exec
tr: Çalıştır

en: Expires:
tr: Sonlanma tarihi:

en: Exponent: 0x
tr: Üs: 0x

en: Exposure:
tr: Sergileme:

en: FIXME: Document this
tr: FIXME: Bunu belgelendir

en: File
tr: Dosya

en: File '%1' is not readable
tr: '%1' dosyası okunabilir değil

en: File Already Exists
tr: Dosya Zaten Var

en: File Expected
tr: Dosya Bekleniyordu

en: File Type Options
tr: Dosya Türü Seçenekleri

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: File or Folder Does Not Exist
tr: Dosya veya Dizin Yok

[ctx: File permission]
en: Sticky
tr: Yapışkan

en: File sharing is disabled.
tr: Dosya paylaşımı etkin değil.

en: File system:
tr: Dosya sistemi:

en: Filename for clipboard content:
tr: Pano içeriği için dosya adı:

en: Files and folders selected
tr: Dosyalar ve dizinler seçildi

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
tr: Dosyalar ve dizinler var olan bir dizine içindekilerle birlikte kopyalanacak.
    Dizinde var olan bir dosya çakışması olasılığına karşı size tekrar sorulacak.

en: Filesystems
tr: Dosya sistemleri

en: Folder Already Exists
tr: Dizin Zaten Var

en: Folder Expected
tr: Dizin Bekleniyordu

en: Folder Listing Unavailable
tr: Dizin Listelemesi Yapılamadı

en: Folders First
tr: Önce Dizinler

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
tr: Aşağıdaki komutlar ile, güncel program çalıştığında asıl değerleri ile değiştirilecek çeşitli yer-tutuculara sahip olabilirsiniz :
    %f - bir tek dosya adı
    %F - bir dosya listesi; bir kerede birçok dosya açabilen uygulamalar için
    %u - bir tek URL
    %U - bir URL listesi
    %d - açılacak dosyanın dizini
    %D - dizinler listesi
    %i - simge
    %m - mini-simge
    %c - yorum

en: Forbidden
tr: İzin yok

en: Found a cyclic link in %1.
tr: %1 üzerinde bir çembersel bağlantı bulundu.

en: Found a cyclic link while copying %1.
tr: %1 dosyasının kopyalanması sırasında bir çembersel bağlantı bulundu.

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
tr: 1) Gereksiz ve geçici dosyalarınızı silerek, 2) yazılabilir CD'lere mevcut arşivinizi aktararak, ya da 3) daha geniş bir disk temin ederek mevcut sisteminizde daha fazla yer açmanız gerekmektedir.

en: Got an invalid reply when calling %1
tr: %1 çağrılırken geçersiz cevap alındı

en: Gro&up:
tr: &Grubu:

en: Group
tr: Grup

en: Group:
tr: Grup:

en: Group:
tr: Grup:

en: HTTP Cookie Daemon
tr: HTTP Çerez Servisi

en: HTTP cookie daemon
tr: HTTP çerez servisi

en: Hide in toolbar
tr: Araç çubuğuna gizle

en: Home Folder
tr: Ev Dizini

en: IP address:
tr: IP adresi:

en: Icon Position
tr: Simge Konumu

en: Icon Source
tr: Simge Kaynağı

en: Icon size: %1 pixels
tr: Simge boyutu: %1 piksel

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
tr: Simge boyutu: %1 piksel (standart boyut)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
tr: Eğer bir dizine Yapışkan bayrak konulmuşsa, o dizini sadece sahibi ve root silip yeniden adlandırabilir. Aksi takdirde, yazma izni olan herkes bunu yapabilir.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
tr: Eğer bu dosya çalıştırılabilir bir dosya ise ve bayrak öyle ayarlanmışsa grubunun izinleri ile çalıştırılabilecektir.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
tr: Eğer bu bir çalıştırılabilir dosya ise ve bayrak ayarlı ise , bu program sahibinin haklarıyla çalıştırılır.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
tr: Eğer bu bayrak ayarlanmışsa, bu dizinin grubu tüm yeni dosyalar için de kullanılacaktır.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
tr: Eğer bu bayrak koyulmuşsa, bu dizinin sahibi, tüm yeni dosyaların da sahibi olacaktır.

en: If you do not trust this program, click Cancel
tr: Eğer bu uygulamaya güvenmiyorsanız İptal düğmesine tıklayın

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
tr: Sunucu yazılımını hazırlayanların e-posta adreslerini biliyorsanız, bu kişilerle bağlantıya geçip hata raporu gönderin.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
tr: Uygulamanızın işleyemeyeceği bir dosya türünü (mime-türü) silmek için yukarıdaki listeden bir mime-türü seçin ve bu düğmeye tıklayın.

en: Improperly Formatted URL
tr: Hatalı Biçimlendirilmiş URL

en: Information
tr: Bilgi

en: Internal Error
tr: İç Hata

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
tr: İç hata
    Lütfen http://bugs.kde.org'a bir hata bildirimi yollayın
    %1

en: Internal Error in Server
tr: Sunucuda İç Hata

en: Internal error in server
    %1
tr: Sunucuda iç hata
    %1

en: International
tr: Uluslararası

en: Invalid Filenames
tr: Geçersiz Dosya Adları

en: Is &executable
tr: Ça&lıştırılabilir

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
tr[0]: %1 öge
tr[1]: %1 öge

en: KDE Certificate Request
tr: KDE Sertifika İsteği

en: KDE Certificate Request - Password
tr: KDE Sertifika İsteği - Parola

en: KDE HTTP cache maintenance tool
tr: KDE HTTP önbellek destekleme aracı

en: KDE SSL Certificate Dialog
tr: KDE SSL Sertifika Penceresi

en: KDE SSL Information
tr: KDE SSL Bilgisi

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
tr: KDE bir protokol üzerinden başka bir protokol ile iletişim kurabilir. Bu istek bir protokolü bu şekilde kullanmak istiyor ancak bu protokol böyle bir eylemi gerçekleştiremez. Bu nadiren görülen bir olaydır ve bir programlama hatasına benziyor.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
tr: KDE, bir protokol içinden başka bir protokolün iletişimine izin verebilir. Bu durumda taşıyıcı protokol sadece iletişim amaçlı kullanılır. Ancak bu nadiren rastlanan bir durumdur ve genellikle programlama hatasına işaret eder.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
tr: Ev Dizini

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
tr: Kök Dizin

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
tr: Çöp

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
tr: KFileMetaDataReader, bir dosyadan meta verileri okumak için kullanılabilir.

en: Key type: DSA (%1 bit)
tr: Anahtar türü: DSA (%1 bit)

en: Key type: RSA (%1 bit)
tr: Anahtar türü: RSA (%1 bit)

en: Known Applications
tr: Bilinen Uygulamalar

en: L&abel:
tr: &Etiket:

en: Launching %1
tr: %1 Başlatılıyor

en: Link
tr: Bağ

en: Link to %1 (%2)
tr: %1'e bağlantı (%2)

en: Link to Device
tr: Aygıta Bağlantı

en: List of URLs where the meta-data should be read from
tr: meta verinin okunması gereken URL listesi

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
tr: %1 protokolü için dizin listeleme işlevi desteklenmiyor.

en: Location:
tr: Konum:

en: Login OK
tr: Giriş onaylandı

en: MD5 digest
tr: MD5 özeti

en: MD5 digest:
tr: MD5 özeti:

en: Mail service
tr: E-posta servisi

en: Malformed URL
    %1
tr: Bozuk URL
    %1

en: Malformed URL %1.
tr: Hatalı URL: %1.

en: Mask
tr: Maske

en: Menu
tr: Menü

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
tr: İleti gönderildi:
    Kullanıcı adı=%1 ve parola=[gizli] ile sisteme girildi
    
    Sunucudan gelen cevap:
    %2

en: Mime Type
tr: Mime Türü

en: Mimetype
tr: Mime türü

en: Mimetypes
tr: Mime türü

en: Modified:
tr: Değiştirilme tarihi:

en: Modulus:
tr: Modül:

en: More than one file provided
tr: Birden fazla dosya verildi

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
tr: Birden fazla dizin seçildi ancak bu pencere dizin kabul etmiyor, yani hangi seçime girileceğine karar verilemiyor. Lütfen sadece bir dizin seçin.

en: More than one folder provided
tr: Birden fazla dizin verildi

en: Mount
tr: Bağla

en: Mount point (/mnt/floppy):
tr: Bağlama noktası (/mnt/floppy):

en: Mount point:
tr: Bağlama noktası:

en: Mounted on:
tr: Bağlanma noktası:

en: Mountpoint
tr: Bağlama noktası

en: Move to Trash
tr: Dosyaları Çöpe Taşı

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Multiple Instances
tr: Çoklu Gerçekleme

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü yardımıyla çoklu alma işlemi desteklenmiyor.

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: Ad:

en: Named Group
tr: İsimlendirilmiş Grup

en: Named User
tr: İsimlendirilmiş Kullanıcı

en: Named group
tr: İsimlendirilmiş grup

en: Named user
tr: İsimlendirilmiş kullanıcı

en: Navigate
tr: Git

en: New Bookmark Folder...
tr: Yeni Yer İmi Dizini...

en: New Folder...
tr: Yeni Dizin...

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
tr: &İleri >>

en: Next to File Name
tr: Dosya Adından Sonra

en: No Content
tr: İçerik Yok

en: No Media inserted or Media not recognized.
tr: Hiç ortam takılmadı ya da ortam algılanamadı.

en: No SSL support.
tr: SSL desteği yok.

en: No host specified.
tr: Hiç makine adı belirtilmemiş.

en: No hostname specified.
tr: Hiç makine adı belirtilmedi.

en: No media in device for %1
tr: %1 için aygıtta medya bulunamadı

en: No metainfo for %1
tr: %1 için bilgi bulunamadı

en: No service implementing %1
tr: %1 kullanan servis yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not connected.
tr: Bağlantı yok.

en: Not shared
tr: Paylaştırılmamış

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Nothing to Delete
tr: Silinecek Öge Yok

en: Nothing to Trash
tr: Çöpe Gönderilecek Öge Yok

en: O&ther icons:
tr: &Diğer simgeler:

en: O&thers:
tr: &Diğerleri:

en: O&wner:
tr: &Sahibi:

en: OCR Image
tr: OCR Resim

en: Only executables on local file systems are supported.
tr: Sadece yerel dosya sistemindeki programlar çalıştırılabilir.

en: Only folders in your home folder can be shared.
tr: Sadece kendi ev dizininizde bulunan dizinler paylaştırılabilir.

en: Only own&er can rename and delete folder content
tr: &Sadece sahibi dizin içeriğini değiştirebilir ya da silebilir

en: Only the meta data that is part of the file is read
tr: Sadece dosyanın bir parçası olan meta veri okunur

en: Only the owner can change permissions.
tr: Sadece dosyanın sahibi izinleri değiştirebilir.

en: Open
tr: Aç

en: Open &with %1
tr: %1 &ile Aç

en: Open File Manager
tr: Dosya Yöneticisini Aç

en: Open Folder in Bookmark Editor
tr: Dizini Yer İmleri Düzenleyicisinde Aç

en: Open Folder in Tabs
tr: Dizini Sekmelerde Aç

en: Open With
tr: Birlikte Aç

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
tr: Bu dizindeki tüm yer imlerini yeni bir sekme olarak aç.

en: Open file dialog
tr: Dosya penceresini aç

en: Open in New Tab
tr: Yeni Sekmede Aç

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Open with:
tr: Birlikte aç:

en: OpenSSL could not be verified.
tr: OpenSSL doğrulanamadı.

en: Opening connection to host %1
tr: %1 makinesine bağlantı kuruluyor

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
tr: %1 protokolü ile bağlantı açmak mümkün değil.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
tr: %1 protokolü dosyaları açma işlemi desteklenmiyor.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Organization / Common Name
tr: Kurum / Genel İsim

en: Organization:
tr: Kurum:

en: Organizational Unit
tr: Kurum Birimi

en: Organizational unit:
tr: Departman:

en: Others
tr: Diğerleri

en: Otherwise, the request would have succeeded.
tr: Belirtilseydi, istek başarılı olacaktı.

en: Out of Memory
tr: Bellek Yetersiz

en: Overwrite File?
tr: Dosyanın Üzerine Yazılsın mı?

en: Owner
tr: Sahip

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: Ownership
tr: Sahiplik

en: Owning Group
tr: Sahip olan Grup

en: P&review
tr: Ö&nizleme

en: Parent Folder
tr: Üst Dizin

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
tr[0]: %1 bit anahtarın
tr[1]: %1 bit anahtarın

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
tr[0]: %1 bit kullanılıyor
tr[1]: %1 bit kullanılıyor

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Path:
tr: Yol:

en: Patterns
tr: Desenler

en: Permissions:
tr: İzinler:

en: Pick Certificates
tr: Sertifika Seç

en: Places
tr: Konumlar

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
tr: Lütfen<a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> adresine giderek KDE Takımını bu durumla ilgili olarak bilgilendirin.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
tr: Şifreleme anahtarları hazırlanıncaya kadar lütfen bekleyiniz...

en: Points to:
tr: İşaretçi:

en: Prime:
tr: Özel:

en: Private key test failed.
tr: Özel anahtar denemesi başarısız

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties for %1
tr: %1 için özellikler

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
tr[0]: Seçilen %1 Öge için Özellikler
tr[1]: Seçilen %1 Öge için Özellikler

en: Protocol %1 does not support action %2.
tr: %1 protokolü %2 eylemini desteklemiyor.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
tr: %1 protokolü bir dosya sistemi değil

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
tr: %1 protokolü bir süzgeç protokolü değil.

en: Protocol is a Filter Protocol
tr: Bu bir Süzgeç Protokolüdür

en: Proxy Authentication Failed.
tr: Vekil Sunucu Yetki Denetimi Başarısız.

en: Proxy:
tr: Vekil sunucu:

en: Public key:
tr: Genel anahtar:

en: Read
tr: Oku

en: Read only
tr: Salt-okunur

en: Receiving corrupt data.
tr: Bozulmuş veri alınıyor.

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Refresh
tr: Tazele

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Reload configuration file
tr: Yapılandırma dosyasını yeniden yükle

en: Remote Files Not Accepted
tr: Uzaktaki Dosyalar Kabul Edilmiyor

en: Remote files not accepted
tr: Uzak dosyalar kabul edilmiyor

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove all cookies
tr: Tüm çerezleri kaldır

en: Remove cookies for domain
tr: Bu alan için tüm çerezleri kaldır

en: Rename:
tr: Yeniden Adlandır:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
tr: %1 içinde dosya taşımak ya da isimlerini değiştirmek desteklenmiyor.

en: Request Aborted
tr: İstek Durduruldu

en: Request Aborted By User
tr: İstek Kullanıcı Tarafından İptal Edildi

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
tr: SİL (Sertifika İptal Listesi) alınamadı. Bu SM'nın (Sertifika Makamı) SİL'nin bulunamadığı anlamına gelir.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
tr: Sağlayıcı sertifikasının yeniden alınması işlemi başarısız oldu. Bu CA'nın (Certificate Authority) sertifikasının bulunamadığı anlamına geliyor.

en: Retrieving %1 from %2...
tr: %2 adresinden %1 alınıyor...

en: Retrieving data from %1 is not supported.
tr: %1 adresinden veri alma desteklenmiyor.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
tr: %1 adresinden MIME tür bilgisi alma desteklenmiyor.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
tr: İsteği yeniden deneyin ve yetki bilgilerinizin karşıya doğru aktarıldığına emin olun.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
tr: Dosya aktarımına kaldığı yerden devam etmeksizin isteği yinele.

en: Retry the request.
tr: İsteği yineleyin.

en: Ru&n as a different user
tr: &Farklı kullanıcıyla çalıştır

en: Run Until Finished
tr: Bitirinceye Kadar Çalıştır

en: Run in &terminal
tr: &Uçbirimde çalıştır

en: S&ystem icons:
tr: &Sistem simgeleri:

en: SHA1 digest
tr: SHA1 özeti

en: SHA1 digest:
tr: SHA1 özeti:

en: SSL Certificate Password
tr: SSL Sertifika Parolası

en: SSL Configuration Module
tr: SSL Yapılandırma Modülü

en: SSL Signers
tr: SSL İmzalayanlar

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
tr: SSL sertifikası istenildiği gibi geri çevrildi. Bu özelliği KDE Sistem Ayarları'ndan kapatabilirsiniz.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
tr: Bu KDE sürümünde SSL desteği bulunmamaktadır.

en: SSL support was not found.
tr: SSL desteği bulunamadı.

en: SSL version:
tr: SSL sürümü:

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save selection for this host.
tr: Bu makine için seçimleri kaydet.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
tr: Simge isimleri için (örn: dizin) etkileşimli arama.

en: Secure servers only
tr: Sadece güvenli sunucular

en: Secure servers, page scripts
tr: Güvenli sunucular, sayfa betikleri

en: Security Information
tr: Güvenlik Bilgisi

en: See or modify the cookie information
tr: Detaylı çerez bilgisini gör/değiştir

en: Select Icon
tr: Simge Seç

en: Select one or more file types to add:
tr: Eklenecek dosya türlerini seçin:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
tr: Bu adresten gelen tüm çerezleri kabul etmek veya reddetmek için bu seçeneği işaretleyin. Bu seçeneği işaretlemek, çerezin geldiği site için yeni bir politika belirlenmesini sağlar. Bu politika, siz Sistem Ayarları'ndan değiştirene kadar kalıcı niteliktedir.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
tr: Herhangi bir yerden tüm çerezleri kabul etmek veya reddetmek için bu  seçeneği işaretleyin. Bu seçeneği işaretlemek Ayarlardaki genel çerez politikasını değiştirir.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
tr: Sadece bu çerezi kabul etmek veya reddetmek için bu seçeneği tıklayın. Başka bir çerez alındığında ne yapılacağı size sorulacak.

en: Send certificate
tr: Sertifika gönder

en: Sending data to %1
tr: %1 adresine veri gönderiliyor

en: Sending login information
tr: Giriş bilgileri gönderiliyor

en: Sends a bug report by email
tr: E-posta ile bir hata raporu gönderir

en: Serial number
tr: Seri numarası

en: Serial number:
tr: Seri numarası:

en: Server Authentication
tr: Sunucu Yetki Denetimi

en: Server processing request, please wait...
tr: Sunucu isteği işliyor, lütfen bekleyiniz...

en: Server said: "%1"
tr: Sunucunun yanıtı: "%1"

en: Servers
tr: Sunucular

en: Servers, page scripts
tr: Sunucular, sayfa betikleri

en: Set GID
tr: GID Ayarla

en: Set UID
tr: UID Ayarla

en: Sets the working directory for your application.
tr: Uygulamanızın çalışma dizinini ayarlar.

en: Setting ACL for %1
tr: %1 için ACL ayarlanıyor

en: Shared
tr: Paylaştırılmış

en: Sharing folder '%1' failed.
tr: '%1' dizini paylaşılamadı.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
tr: Bu dizini paylaştırmakla onu Linux/UNIX (NFS) ve Windows (Samba) üzerinden kullanılabilir bir hale getiriyorsunuz.

en: Short View
tr: Kısa Görünüm

en: Show
    Entries
tr: Göster
    Girdiler

en: Show Aside Preview
tr: Yan Önizlemeyi Göster

en: Show Bookmarks
tr: Yer İmlerini Göster

en: Show Full Path
tr: Tam Yolu Göster

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Show Hidden Folders
tr: Gizli Dizinleri Göster

en: Show Places Navigation Panel
tr: Konumlar Gezgin Panelini Göster

en: Show Preview
tr: Önizlemeyi Göster

en: Show details of the next cookie
tr: Sonraki çerez bilgilerini göster

en: Show in toolbar
tr: Araç çubuğunda göster

en: Shut down cookie jar
tr: Çerezler için kullanılan jar uygulamasını kapat

en: Signature Algorithm:
tr: İmza Algoritması:

en: Signature Contents:
tr: İmza İçeriği:

en: Single Instance
tr: Tek Gerçekleme

en: Site:
tr: Adres:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Skip
tr: Atla

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
tr: Bu belgenin bazı kısımları SSL ile şifrelenmiş, ancak ana kısım şifrelenmemiş.

en: Sorry
tr: Üzgünüm

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Source
tr: Kaynak

en: Source and Destination Files Identical
tr: Dosya ve Hedef Dosyaları Aynı

en: Special
tr: Özel

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
tr: Özel bayrak. Bayrağın tam olarak anlattıkları sağ yandaki sütunda görülebilir.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
tr: Özel bayrak. Dizinin tümü için geçerlidir. Bayrağın tam olarak anlattıkları sağ yandaki sütunda görülebilir.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
tr: Ne sahip ne de grup üyesi olan, yani tüm kullanıcılara, yapabilmesi için izin verilecek eylemleri belirler.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
tr: Grup Üyelerine, yapabilmesi için izin verilecek eylemleri belirler.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
tr: Sahibine, yapabilmesi için izin verilecek eylemleri belirler.

en: State:
tr: Eyalet:

en: Status
tr: Durum

en: Stop
tr: Durdur

en: Store
tr: Kaydet

en: Subject line
tr: Konu satırı

en: Suggest New &Name
tr: &Yeni Bir İsim Öner

en: System certificates
tr: Sistem sertifikaları

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
tr: Girdiğiniz adres (URL) belirli bir kaynağı göstermiyor.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
tr: Girmiş olduğunuz <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) belirli bir kaynağa erişmek için geçerli bir yönteme başvurmuyor, <strong>%1%2</strong>.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
tr: Girilen adres (URL) düzgün bir biçime sahip değil. Bir adres genellikle aşağıdaki biçime sahiptir:<blockquote><strong>protokol://kullanıcı:parola@www.örnek.org.tr:/port/dizin/dosya.uzantı?değişken=değer</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının anahtar ID'si ve ismi, kullanmaya çalıştığınız sertifikanın 'Issuer' bölümündeki ID ve isim ile uyuşmuyor.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının anahtar ID'si, kullanmaya çalıştığınız sertifikanın 'Issuer' bölümündeki ID ile uyuşmuyor.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
tr: SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikası bulunamadı. Büyük ihtimalle güven, zinciriniz kırılmış.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
tr: CRL (Certificate Revocation List) henüz geçerli değil.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
tr: CRL (Certificate Revocation List) imzası geçersiz. Bu CRL'nin doğrulanmadığı anlamına gelir.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
tr: OpenSSL süreci kendisine ayrılan bellek miktarını aştı.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
tr: Okuma seçeneği, dosyanın içeriğinin görüntülenmesini sağlar.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
tr: Bu Yapışkan bayrak açık ise, Linux dosyayı görmez,ama diğer sistemler kullanabilir.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
tr: Yazma bayrağı, dosyanın içeriğinin değiştirilmesine izin verir.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
tr: Veren

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
tr: Sertifika doğrulanamıyor çünkü güven zincirindeki tek sertifika ve kendinden imzalı değil. Eğer sertifikayı kendisiyle imzalarsanız, güvenilir sertifikalar listesine aktardığınızdan emin olun.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
tr: Sertifika zinciri belirlenen en büyük değerden daha uzun.

en: The certificate has been revoked.
tr: Sertifika feshedilmiş.

en: The certificate has not been issued for this host.
tr: Sertifika bu bilgisayar için verilmemiş.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
tr: Sertifika, onu kullanmaya çalıştığınız amaç için imzalanmamış, yani SM (Sertifika Makamı) bu kullanıma izin vermiyor.

en: The certificate is invalid.
tr: Sertifika geçersiz.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
tr: HAYIR, hatalar oluştu:

en: The certificate is not valid, any more.
tr: Sertifika artık geçerli değil.

en: The certificate is not valid, yet.
tr: Sertifika henüz geçerli değil.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
tr: Sertifika kendinden imzalı ve güvenilir sertifikalar listesinde değil. Bu sertifikayı kabul etmek istiyorsanız, güvenilir sertifikalar listesine aktarın.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
tr: Sertifika kendinden imzalı. Güven zinciri oluşturulmuş olsa da, kök SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikası bulunamadı.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
tr: Evet

en: The certificate is valid.
tr: Sertifika geçerli.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
tr: Sertifikanın SM (Sertifika Makamı), sertifikanın SM ismiyle uyuşmuyor.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
tr: Sertifikanın Sertifika Makamı geçersiz.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
tr: Sertifikanın Sertifika Makamının (SM) sertifika imzalamak için yetkisi yok.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
tr: Sertifika imzası geçersiz. Bu sertifikanın doğrulanmadığı anlamına gelir.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
tr: Seçilen dosya adları 
    geçersiz görünüyor.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
tr: Son 'yapıştır' işleminizden bu yana pano içeriği değişti: seçilen veri biçimi artık uygulanabilir değil. Lütfen yapıştırmak istediğiniz şeyi yeniden kopyalayın.

en: The clipboard is empty
tr: Pano boş

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
tr: Sağlayıcının açık anahtarı çözülemedi. Bu, SM'nın (Sertifika Makamı) sertifikasının, kullanmak istediğiniz sertifikayı doğrulamak için kullanılamayacağı anlamına gelir.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
tr: SİL (Sertifika İptal Listesi) imzası çözülemedi. Bu, beklenen sonuçla elde edilen sonucun farklılığından ya da elde edilen sonucu sağlayacak hesapların yapılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
tr: Sertifika imzası çözülemedi. Bu, beklenen sonuçla elde edilen sonucun farklılığından ya da elde edilen sonucu sağlayacak hesapların yapılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
tr: %1
    masaüstü giriş dosyası
    FSDevice türünde ama Dev=... girişi yok.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
tr: %1
    masaüstü giriş dosyası
    Link türünden ama URL=... girişi yok.

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
tr: Masaüstü giriş dosyası %1 için Type=... girdisi yok.

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
tr: %1
    türünden masaüstü girişi
    bilinmiyor.

en: The desktop is offline
tr: Masaüstü çevrimdışı

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
tr: Hedef

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
tr: Hedef öz kaynak, öz kaynağın bu metodun çalıştırılmasından sonraki durumunu kaydedecek alana sahip değil.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
tr: '%1' aygıtı bir disk değil ve çıkarılamaz.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
tr: Aygıt şu anda meşgul olabilir. Bu aygıtı gösterecek şekilde bir ağ tarayıcı penceresinin açık olması bile bu aygıtın kullanımda kalmasını gerektirebilir.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
tr: Aygıt hazır olmayabilir. Örneğin, CD sürücüsü içinde bir CD olmaması, ya da bir dahili/harici aygıtla ilgili bağlantı problemleri bu hatanın alınmasına yol açabilir.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
tr: "%1" dosyası var. Üzerine yazmak ister misiniz?

en: The file "%1" could not be found
tr: "%1" dosyası bulunamadı

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
tr: %1 dosyası %2 dosyasından kopyalanmış ancak %3 tarihinde değiştirilmiş. Kopyalamayı geri almak dosyayı silecek ve tüm değişiklikler kaybedilecek.
    %4 dosyasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
tr: Bu dosya başka bir kullanıcı ya da uygulama tarafından kullanılıyor olabilir.

en: The file or folder %1 does not exist.
tr: %1 dosyası veya dizini yok.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
tr: Güven zincirinin uzunluğu, SM'nın (Sertifika Makamı) 'pathlength' parametrelerinden birini geçerek tüm imzaları geçersiz hale getirdi.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
tr: Dizinin oluşturulacağı konum olmayabilir.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
tr: Bu belgenin ana kısmı SSL ile şifrelenmiştir, ancak bazı kısımlar hâlâ şifrelenmemiştir.

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
tr: "%1" nokta ile başlıyor, dizin öntanımlı olarak gizli olacak.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
tr: Girilen isim (%1) mevcut olmayabilir: Hatalı yazılmış olabilir.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
tr: Ağ ayarları düzgün yapılandırılmamış, ya da ağ kartı sisteme tanıtılmamış olabilir.

en: The new file name is empty.
tr: Yeni dosya adı boş.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
tr: İşlem tamamlanamadı, çünkü hedef ve kaynak dosyaları aynı.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
tr: Eş SSL sertifika zinciri bozulmuş görünüyor.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
tr: Bu oturum için istemci sertifikası tanımlanma işlemi başarısız oldu.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
tr: %1 protokolü için olan işlem beklenmedik bir biçimde bitti.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
tr: Sunucunuzdaki, <strong>%1</strong> protokolüne erişim sağlayan program bir iç hata oluştuğunu bildirdi: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
tr: <strong>%1</strong> protokolüne erişim için kullanılan program çalıştırılamadı. Bu bir teknik hata olabilir.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
tr: <strong>%1</strong> protokolü için istenen bellek yetersiz.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
tr: Bilgisayarınızda <strong>%1</strong> protokolüne erişim sağlayan program bir iç hata raporladı.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
tr: Bilgisayarınızdaki, <strong>%1</strong> protokolüne erişim sağlayan program 'Bilinmeyen Kesinti' oluştuğunu bildirdi:%2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
tr: Bilgisayarınızdaki, <strong>%1</strong> protokolüne erişim sağlayan program bir bilinmeyen hata oluştuğunu bildirdi:%2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
tr: Bilgisayarınızdaki, <strong>%1</strong> protokolüne erişim sağlayan  program beklenmedik bir şekilde sonlandırılmış.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
tr: Son KDE güncellemenizden sonra bu protokol ile uyumluluk sağlaması gereken program çalışmıyor olabilir.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
tr: %1 protokolü bir dizin servisi tanımlamıyor.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
tr: %1 protokolü bir süzgeç protokolü değil.

en: The protocol %1 is not supported.
tr: %1 protokolü desteklenmiyor.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
tr: %1 protokolü sadece bir süzgeç protokolü.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
tr: <strong>%1</strong> protokolü bu bilgisayarda çalıştırılan KDE programları tarafından desteklenmiyor.

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
tr: Sunucu, dosya aktarımına devam edilmesini desteklemiyor.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
tr: Vekil sunucu yapılandırma dosyası geçersiz: %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
tr: Vekil sunucu yapılandırma dosyası bir hata verdi:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
tr: Konu

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
tr: Uzak makine herhangi bir SSL sertifikası göndermedi.
    Makinenin kimliğine erişilemediği için iptal ediliyor.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
tr: Bir dosya bekleniyordu, ancak <strong>%1</strong> dizini bulundu.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
tr: Bu istek bir dizin bekliyordu, ancak yerine <strong>%1</strong> dosyası bulundu.

en: The request was not completed because it was aborted.
tr: İstek iptal edildiğinden dolayı tamamlanamadı.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
tr: <strong>%1</strong> protokolünü kullanan eylem KDE programları tarafından desteklenmiyor.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
tr: İstenen aygıt bağlanamadı. Verilen hata mesajı: <strong>%1</strong>.

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
tr: İstenen işlem (aygıtın ayrılması) başarılı olamadı. Bildirilen hata: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
tr: <strong>%1</strong> dosyasına yazılamadı. Diskte yeterli alan yok.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
tr: İstenen dosya oluşturulamadı, çünkü bu isimde bir dosya zaten var.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
tr: İstenilen dizin oluşturulamadı, çünkü bu isimde bir dizin zaten var.

en: The requested lock could not be granted. %1
tr: İstenen kilit tamamlanamadı: %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
tr: İstenen işlem, <strong>%1</strong>  geçici dosyasının oluşturulmasını gerektiriyordu, ancak bu dosya oluşturulamadı.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
tr: İstenilen işlem indirilmekte olan  yeni bir dosya'yı kaydetmek için bir geçici dosya oluşturulmasını gerektiriyor. Bu geçici dosya <strong>%1</strong> silinemiyor.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
tr: Asıl dosyanın silinmesini gerektiren işlem isteği, çoğunlukla, bir dosya taşıma işleminin sonuna gelinmesine benzer. Asıl dosya <strong>%1</strong> silinemiyor.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
tr: İstenen işlem, <strong>%1</strong> dosyasının adını değiştirmeyi gerektiriyordu, ancak bu dosyanın adı değiştirilemedi.

en: The requested protocol may not be supported.
tr: İstenen protokol desteklenmeyebilir.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
tr: İstenen sembolik bağlantı (%1) oluşturulamadı.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
tr: İçerik boyutu bilgisi POST işlemi için belirtilmemiş.

en: The resource cannot be deleted.
tr: Kaynak silinemedi.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
tr: Kök SM (Sertifika Makamı), kullanmaya çalıştığınız amaç için reddedilmek üzere işaretlenmiş.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
tr: Kök SM (Sertifika Makamı), bu sertifikayı kullanmak istediğiniz amaç için güvenilir değil.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
tr: <b>%1</b> sunucusu bir sertifika istiyor.<br /><br />Kullanmak için aşağıdaki listeden bir sertifika seçin:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
tr: <strong>%1</strong> sunucusu bu bilgisayarın bağlantısını reddetti.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
tr: Sunucu WebDAV protokolünü desteklemiyor.

en: The server does not support the request type of the body.
tr: Bu istek talebini sunucu anlamadı.

en: The server failed the authenticity check (%1).
tr: Sunucu kimlik denetiminde başarısız oldu (%1).

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
tr: Sunucu çok meşgul olduğu için cevap veremedi.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
tr: Sunucu, propertybehavior XML elemanında listelenen özelliklerin senkronizasyonunu sağlayamadı veya dosyaların üzerine yazılmamasını isterken, siz bir dosyanın üzerine yazmaya çalıştınız. %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
tr: Sunucu, isteklere cevap verecek şekilde yapılandırılmamış olabilir.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
tr: İnternet'e bağlı olan bu sunucu istenen servisi (%1) çalıştırmayabilir.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
tr: Sertifika için imza testi başarısız. Bu, bu sertifikanın veya güven zincirindeki başka bir sertifikanın imzasının geçersiz olduğu, çözülemediği veya SİL'nin (Sertifika İptal Listesi) doğrulanamadığı anlamına gelebilir. Bu iletiyi görüyorsanız, şu an kullanmakta olduğunuz yazılımın geliştiricisine, yeni ve daha spesifik hata iletileri kullanmasını gerektiğini bildiriniz.

en: The source and destination are the same file.
    %1
tr: Kaynak ve hedef dosya aynı.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
tr: Kaynak

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
tr: Belirtilen <strong>%1</strong> dosyası ya da dizini yok.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
tr: Belirtilen dizin yok veya okunamıyor.

en: The specified folder may not be empty.
tr: Belirtilen dizin boş olmayabilir.

en: The specified folder may not exist.
tr: Belirtilen yerde böyle bir dizin olmayabilir.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
tr: Saptanan talep, <strong>%1</strong> dosyasının aktarımının, belirli bir noktasında duraklatabileceğini sorguladı. Bu olanaksız.

en: The specified resource may not exist.
tr: Belirtilen kaynak bulunmayabilir.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
tr: Belirtilen kaynak var olmayabilir ya da erişilebilir değildir.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
tr: CRL (Certificate Revocation List)'nin 'lastUpdate' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
tr: CRL (Certificate Revocation List)'nin 'nextUpdate' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
tr: Sertifikanın 'notAfter' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
tr: Sertifikanın 'notBefore' alanındaki tarih biçimi geçersiz.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
tr: %1 protokolünün bu bilgisayar ve uzaktaki sunucu tarafından desteklenen sürümleri uyumsuz olabilir.

en: There are no special actions available for protocol %1.
tr: %1 protokolü için özel işlemler mevcut değil.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
tr: Sunucu ve bu bilgisayar arasındaki ağ yolunun bir noktasında bir sorun olabilir.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
tr: Ağ yapılandırmanızda bir sorun olabilir, özellikle vekil sunucu adını yeniden kontrol etmenizi öneririz. Eğer son zamanlarda İnternet erişiminde herhangi bir sorun yaşamamışsanız bu gibi bir durumla karşılaşmanız bazı dahili sorunların varlığını gösterir.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
tr: Ağ ayarlarınızda bir sorun olabilir.

en: There may have been a problem with your network connection.
tr: Ağ bağlantılarınızla ilgili bir sorun olabilir.

en: These files use advanced permissions.
tr: Bu dosyalar gelişmiş izinleri kullanır.

en: This action was prevented by another error.
tr: Bu eylem başka bir hata nedeniyle engellendi.

en: This action will overwrite the destination.
tr: Bu eylem hedefin üzerine yazacak.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
tr: Bu eylem '%1'in üzerine kendisini yazacak.
    Lütfen yeni bir dosya adı girin:

en: This certificate is not relevant.
tr: Bu sertifika geçersiz.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
tr: Bu sertifika, güven zincirindeki herhangi bir sertifika veya SM'nın (Sertifika Makamı) SİL (Sertifika İptal Listesi) geçersiz. Bunlardan herhangi biri henüz geçerli olmayabilir ya da zaten geçerli değil. Bu iletiyi görüyorsanız, şu an kullanmakta olduğunuz yazılımın geliştiricisine, yeni ve daha spesifik hata iletileri kullanmasını gerektiğini bildiriniz.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
tr: Bu hata KDE programına bağlıdır.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
tr[0]: Buradaki tüm dosyalar bağlantıdır ve izinleri yoktur.
tr[1]: Buradaki tüm dosyalar bağlantıdır ve izinleri yoktur.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
tr[0]: Bu dosya gelişmiş izinleri kullanır.
tr[1]: Bu dosyalar gelişmiş izinleri kullanır.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
tr: Bu bayrak, dosyaları eklemeye, silmeye, yeniden isimlendirmeye izin verir. Silme ve isimlendirme Yapışkan bayrak kullanımıyla kısıtlanabilir

en: This flag allows viewing the content of the folder.
tr: Bu seçenek dizin içeriğinin görüntülenmesini sağlar.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
tr[0]: Bu dizinler gelişmiş izinleri kullanır.
tr[1]: Bu dizinler gelişmiş izinleri kullanır.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
tr: Bu durum, ağ erişiminin yapılamaması sonucu teknik bir hata doğurmuştur.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
tr: Bu hata, ağ iletişimi için gerekli bir cihaz'ın ( örneğin bir soket ), gelen ağ bağlantıları'nı dinlemek için konumlandırılamadığı ile ilgili hayli teknik bir hatadır.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
tr: Bu hata, gelen ağ bağlantıları'nın kabul edilmesi esnasında oluşan hayli teknik bir hatadır.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
tr: Bunun nedeni programdaki bir hata olabilir. Lütfen aşağıdaki ayrıntılara göre bir hata raporu gönderiniz.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
tr: Bu durum sunucudaki programın bir hatasından doğabilir. Lütfen aşağıdaki bilgilere uygun olacak şekilde bir hata raporu gönderin.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
tr: Burada açılacak dosyaların bir listesi vardır. Aralarında boşluk karakteri olacak şekilde birden fazla dosya adı belirtilebilir.

en: This is the name of the file to open.
tr: Bu açılacak dosyanın adıdır

en: This is the name to save the file as.
tr: Kaydedilecek dosyanın adı.

en: This may be an error on the server side.
tr: Sunucu tarafında bir hata olabilir.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
tr: Dizin içeriği okunmaya çalışıldı, ancak bu protokolü destekleyen KDE programı işlemi tamamlayamadı.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
tr: Bu, <strong>%1</strong> kaynağı her ne kadar açılabilmiş olsa da, içindekiler okunurken bir hata oluştuğu anlamına gelir.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
tr: <strong>%1</strong> kaynağı açılmış olmasına rağmen bu kaynağa yazdırılma sırasında bir hata alınmıştır.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
tr: <strong>%1</strong> dizinine girme isteği engellendi.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
tr: <strong>%1</strong> isimli dosyaya yazma işlemi engellendi.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
tr: İstenen dosya veya dizinin (<strong>%1</strong>) içeriği alınamadı, çünkü okuma izni alınamadı.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
tr: <strong>%1</strong> dosyasına yazılamadı. Bu dosyaya yazma erişim hakkı bulunmuyor.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
tr: Bu seçenek, dosyaları uzantılarıyla beraber kaydetmek için bazı uygun özellikleri etkinleştirir:<br /><ol><li>Kayıt anında dosya türünü değiştirdiğinizde, <b>%1</b> metin alanı içinde tanımladığınız her uzantı güncellenecektir. <br /><br /></li><li>Eğer <b>%2</b> metin alanında hiçbir uzantı tanımlamamışsanız, <b>Kaydet</b> dediğinizde, %3 dosyanın sonuna eklenecektir ( dosya adı zaten mevcut değilse). Bu uzantı, kaydedilen dosya türü temelinde olacaktır.<br /><br />Eğer KDE'nin dosya adları için bir uzantı sağlamasını istemiyorsanız; Bu seçeneği kapatabilir veya dosya adının sonuna bir nokta (.) ekleyerek baskılayabilirsiniz ( nokta'nızın otomatik olarak silinecektir! ). </li></ol> Emin değilseniz, bu seçeneği etkin halde tutmak, sizin için daha yararlıdır.

en: Time out waiting for server interaction.
tr: Sunucudan yanıt beklenirken zaman aşımı oluştu.

en: Timeout Error
tr: Zaman Aşımı Hatası

en: Timeout on server
    %1
tr: Sunucuda zaman aşımı
    %1

en: Trash File
tr: Dosyayı Çöpe Gönder

en: Trash Files
tr: Dosyaları Çöpe Gönder

en: Tree View
tr: Ağaç Görünümü

en: Trusted:
tr: Güvenilir:

en: Try again, either now or at a later time.
tr: Şimdi, ya da daha sonra yeniden deneyin.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
tr: Önce bu dosyayı taşıyın, daha sonra yeniden deneyin.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
tr: Önce bu dosyayı taşıyın, daha sonra yeniden deneyin.

en: Type
tr: Tür

en: Type any comment you think is useful here.
tr: İhtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir açıklamayı buraya yazın.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
tr: Bu uygulamayı başlatma komutunu buraya yazın:
    
    Aşağıdaki komutlar ile, güncel program çalıştığında asıl değerleri ile değiştirilecek çeşitli yer-tutuculara sahip olabilirsiniz :
    %f - bir tek dosya adı
    %F - bir dosya listesi; bir kerede birçok dosya açabilen uygulamalar için
    %u - bir tek URL
    %U - a URL listesi
    %d - açılacak dosyanın dizin'i
    %D - dizinler listesi
    %i - simge
    %m - mini-simge
    %c - başlık

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
tr: Bu uygulama hakkında,kullanımına uyar şekilde bir açıklama yazın. Örn: Çevirmeli Ağ Uygulaması (KPPP) için "Internet'e Bağlantım".

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
tr: Uygulamaya vermek istediğiniz adı yazın. Uygulamalar menüsünde ve panel'de , uygulamanız verdiğiniz bu isim ile görüntülenecektir.

en: Type:
tr: Tür:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
tr: Bir UNIX ortamında bir dosya ya da dizin farklı bir bölgeye bağlanabilir. KDE sınırsız sayıda bağlantıya neden olan bir durumla karşılaştı.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
tr: Bir UNIX ortamında bir dosya ya da dizin farklı bir bölgeye bağlanabilir. KDE sınırsız sayıda bağlantıya neden olan bir durumla karşılaştı.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
tr: Bu URL bir kaynağı işaret etmiyor.

en: URL Resource Invalid
tr: Geçersiz Adres

en: URL cannot be listed
    %1
tr: Adres listelenemez
    %1

en: Unable to Enter Folder
tr: Dizine Girilemedi

en: Unable to Initialize Input/Output Device
tr: Giriş/Çıkış Aygıtı Başlatılamadı

en: Unable to Launch Process
tr: 'Süreç Başlatılamadı!

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
tr: Giriş/Çıkış Aygıtı Başlatılamadı

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
tr: io-slave oluşturulamadı:
    klauncher iletisi: %1

en: Unable to create io-slave: %1
tr: io-slave oluşturulamadı: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
tr: %1 servisi çalıştırılabilir yapılamadı, çalıştırma iptal ediliyor

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
tr: Sertifika açılamadı. Yeni bir parola denemek istiyor musunuz?

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
tr: Yer imleri %1 konumuna kaydedilemedi. Raporlanan hata: %2. Bu hata iletisi sadece bir kez gösterilir. Büyük olasılıkla dolu bir sabit disk olan hatanın nedeninin olabildiğince çabuk düzeltilmesi gerekir.

en: Und&o
tr: Ger&i Al

en: Und&o: Copy
tr: Ger&i Al: Kopyala

en: Und&o: Create File
tr: Ger&i Al: Dosya Oluştur

en: Und&o: Create Folder
tr: Ger&i Al: Dizin Oluştur

en: Und&o: Link
tr: Ger&i Al: Bağ Koy

en: Und&o: Move
tr: Ger&i Al: Taşı

en: Und&o: Rename
tr: Ger&i Al: Yeniden Adlandır

en: Und&o: Trash
tr: Ger&i Al: Çöp Kutusuna Taşı

en: Undo File Copy Confirmation
tr: Geri Al Dosya Kopyalama Doğrulaması

en: Undocumented Error
tr: Belgelenmeyen Hata

en: Unexpected Program Termination
tr: Beklenmeyen Program Sonlanması

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
tr: Bilinmeyen anahtar algoritması

en: Unknown Authorization method.
tr: Bilinmeyen kimlik doğrulama yöntemi.

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Unknown HTTP verb.
tr: Bilinmeyen HTTP fiili.

en: Unknown Host
tr: Bilinmeyen Makine

en: Unknown Interruption
tr: Bilinmeyen Kesinti

en: Unknown Proxy Host
tr: Bilinmeyen Vekil Sunucu

en: Unknown error
    %1
tr: Bilinmeyen hata
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
tr: Bilinmeyen hata kodu %1
    %2
    Lütfen, http://bugs.kde.org adresine tam bir hata bildirimi yollayınız.

en: Unknown host %1
tr: Bilinmeyen makine %1

en: Unknown interrupt
    %1
tr: Bilinmeyen kesinti
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
tr: Bilinmeyen protokol '%1'.

en: Unknown proxy host
    %1
tr: Bilinmeyen vekil sunucu
    %1

en: Unmount
tr: Ayır

en: Unsharing folder '%1' failed.
tr: '%1' dizini paylaşımdan çıkarılamadı.

en: Unsupported Action: %1
tr: Desteklenmeyen Eylem: %1

en: Unsupported Protocol %1
tr: Desteklenmeyen Protokol %1

en: Unsupported key size.
tr: Desteklenmeyen anahtar uzunluğu.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
tr: Yazılımınızı son sürüme güncelleyin. Kullandığınız dağıtım içindeki güncelleme programları bu işlem için yardımcı olacaktır.

en: Updating System Configuration
tr: Sistem Yapılandırması Güncelleniyor

en: Updating system configuration.
tr: Sistem yapılandırması güncelleniyor.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User canceled action
    %1
tr: Kullanıcı işlemi durdurdu
    %1

en: User-added certificates
tr: Kullanıcı tarafından eklenen sertifikalar

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
tr: %1 protokolü ile URL kullanmak mümkün değildir.

en: Validity period
tr: Geçerlilik dönemi

en: Validity period:
tr: Geçerlilik dönemi:

en: Value:
tr: Değer:

en: Varying (No Change)
tr: Çeşitli (Değişiklik Yok)

[ctx: Verb]
en: &Trash
tr: Çö&pe Gönder

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning, the destination is more recent.
tr: Uyarı, hedef daha güncel.

[ctx: Web page address]
en: Address:
tr: Adres:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
tr: KDE grubuna bir hata raporu göndermenizi öneririz. Eğer bu yazılım bir üçüncü parti firma tarafından aktarılmış ise lütfen doğrudan bu kurum ile bağlantıya geçin. Göndereceğiniz hata raporunun daha önce başka bir kişi tarafından gönderilmediğini araştırmak için <a href="http://bugs.kde.org/">KDE hata raporlama web sitesi</a>'ne bağlantı kurmanız gerekebilir. Eğer aynı hata başka bir kişi tarafından raporlanmamış ise lütfen raporunuzda bu hatayı belirtin.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
tr: İşaretlendiğinde, basılan düğme mevcut görevin kalan tüm çakışmalarına uygulanacak.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
tr: İşaretlendiğinde, basılan düğme mevcut görevde, kalan tüm dizin çakışmalarına uygulanacak.
    Atla düğmesine basmadığınız sürece, dizinde varolan bir dosya ile çakışma olduğunda yapılacak eylem size sorulacaktır.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
tr: Tanımlanmış vekil sunucu hakkındaki bilgiye erişirken, <strong>%1</strong> , sorgulanan ismin Internet üzerinde bulunamadığını belirten 'Bilinmeyen Vekil Sunucu' hatası oluştu.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
tr: Daha ileride bu sertifikayı size sorulmaksızın kabul etmek istiyor musunuz?

en: Write
tr: Yaz

en: Write
    Entries
tr: Yaz
    Girdiler

en: Write Access Denied
tr: Yazma Erişimi Engellendi

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
tr: &Üzerine Yaz

en: Writing to %1 is not supported.
tr: %1'e yazmak henüz desteklenmiyor.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
tr: Güvenli kipe giriyorsunuz. Tüm iletişim şifrelenmiş bir şekilde sürdürülecektir.
    Bu nedenle sizden başkası aktarmak istediğiniz veriyi izleyemeyecektir.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
tr: Güvenli kipten çıkıyorsunuz. Tüm iletişim şifrelenmemiş bir şekilde sürdürülecektir.
    Bu nedenle sizden başkası aktarmak istediğiniz veriyi izleyebilir.

en: You are not authorized to execute this file.
tr: Bu dosyayı çalıştırmak için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

en: You are not authorized to execute this service.
tr: Bu servisi çalıştırmak için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
tr: Bu dosyayı açmak üzere bir uygulama seçmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
tr: Ayrıca dosya paylaşım yetkilendirmesini yeniden yapılandırabilirsiniz.

en: You can only select local files
tr: Sadece yerel dosyaları seçebilirsiniz

en: You can only select local files.
tr: Sadece yerel dosyaları seçebilirsiniz.

en: You can only select one file
tr: Sadece bir dosya seçebilirsiniz

en: You did not select a file to delete.
tr: Silmek için bir dosya seçmediniz.

en: You did not select a file to trash.
tr: Çöpe göndermek için bir dosya seçmediniz.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
tr: %1 protokolüne erişmek için yeterli izine sahip değilsiniz.

en: You do not have permission to create that folder.
tr: Bu dizini oluşturmaya izniniz yok.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
tr: Bu sertifikayı almak için gerekli ayarları yaptınız, ancak bu sertifika gönderen sunucuyla ilişkili değil. Yüklemeye devam etmek istiyor musunuz?

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
tr: Güvenli bir sertifika edinmek veya satın almak dileğinizi belirttiniz. Bu sihirbaz, tüm süreç boyunca size eşlik edecektir. Dilediğiniz herhangi bir aşamada iptal ederek aktarımı kesebileceksiniz.

en: You may have encountered a bug in the program.
tr: Program içindeki bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz.

en: You may have incorrectly typed the location.
tr: Adresi yanlış yazmış olabilirsiniz.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
tr: Hatalı ya da geçersiz yetki bilgileri aktarmış olabilirsiniz.

en: You may not have permissions to accept the connection.
tr: Bağlantıyı kabul etmek için yeterli izniniz olmayabilir.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
tr: Bu aygıtın bağlanması (mount) için geçerli haklarınız olmayabilir. UNIX türevi sistemlerde genellikle sadece sistem yöneticileri bir aygıtın sisteme bağlanmasına izin verebilir.

en: You may not have permissions to read from the resource.
tr: Bu kaynaktan okuma izniniz olmayabilir.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
tr: Dosya okumaya ya da dizini açmaya yetkiniz yok.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
tr: Bu aygıtın ayrılması (umount) için geçerli haklarınız olmayabilir. UNIX türevi sistemlerde genellikle sadece sistem yöneticileri bir aygıtın sistemden ayrılmasına izin verebilir.

en: You may not have permissions to write to the resource.
tr: Kaynağa yazma izniniz olmayabilir.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
tr: Bu protokolü destekleyen bir KDE programı için Internet üzerinde tarama yapabilirsiniz. Araştırma yapılabilecek yerler <a href="http://www.kde-apps.org/">http://www.kde-apps.org/</a> ve <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a> olabilir.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
tr: Sertifika talebi için bir parola girmeniz gerekiyor. Lütfen gizli anahtarınızı şifrelemek için çok güvenli bir parola seçin.

en: You need to be authorized to share folders.
tr: Dizinleri paylaşıma açmak için yetkili kullanıcı olmanız gereklidir.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
tr: Herhangi bir siteye girmeden önce aşağıda listelenen vekil sunucular için bir kullanıcı adı ve parola girmelisiniz.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
tr: Bu adrese girmek için bir kullanıcı adı ve parolası vermelisiniz.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
tr: Size verilen haklar, bu işlemi yapmanız için yeterli olmayabilir.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
tr: Hesabınızın bu kaynağa erişme izni bulunmayabilir.

en: Zoom in
tr: Büyüt

en: Zoom out
tr: Küçült

en: a suitable extension
tr: uygun bir uzantı

[ctx: folder name]
en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: mounting is not supported by wince.
tr: bağlama wince tarafından desteklenmiyor.

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
tr: Bu uygulamayı başlatır:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyayı kopyala

[ctx: request type]
en: create the requested folder
tr: istenilen dizini oluştur

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyayı sil

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyayı kilitle

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyayı taşı

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
tr: sunucunun özelliklerini sorgula

[ctx: request type]
en: retrieve property values
tr: özellik değerlerini al

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyanın içeriğini al

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
tr: belirtilen dizin içerisinde bir rapor çalıştır

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
tr: belirtilen dizin içerisinde ara

[ctx: request type]
en: set property values
tr: özellik değerlerini ayarla

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
tr: belirtilen dizin ya da dosyanın kilidini aç

[ctx: request type]
en: upload %1
tr: %1 yükle

en: telnet protocol handler
tr: telnet protokol kotarıcı

en: telnet service
tr: telnet servisi

en: the extension <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> uzantısı

[ctx: to trash]
en: &Trash
tr: Çö&pe gönder

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
tr[0]: Gerçekten bu %1 ögeyi çöpe göndermek istiyor musunuz?
tr[1]: Gerçekten bu %1 ögeyi çöpe göndermek istiyor musunuz?

en: unmounting is not supported by wince.
tr: ayırma wince tarafından desteklenmiyor.
