kio4 - en to ug translation catalogue (1207 entries)

en:  (Default)
ug:  (كۆڭۈلدىكى)

en:  (Points to %1)
ug:  (%1 كۆرسىتىدۇ)

en: "vold" is not running.
ug: "vold" ئىجرا قىلىنمايۋاتىدۇ.

en: %1 Item | %1 Items
ug[0]: %1 تۈر

en: %1 contacted. Waiting for reply...
ug: %1 غا باغلاندى. ئىنكاسنى كۈتۈۋاتىدۇ…

en: %1 is a file, but a folder was expected.
ug: %1 بىر ھۆججەت ئەمما ھازىر بىر قىسقۇچ لازىم.

en: %1 is a folder, but a file was expected.
ug: %1 بىر مۇندەرىجە ئەمما ھازىر بىر ھۆججەت لازىم.

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
ug: %1: SSL كېڭىشى مەغلۇپ بولدى

en: %1 is required by the server, but is not available.
ug: مۇلازىمېتىر %1 غا ئېھتىياجلىق ئەمما ئۇنى ئىشلەتكىلى بولمايدۇ.

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ug: %1 دىن %2

[ctx: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: %1, %2 %3
ug: %1، %2 %3

en: %1.
    
    Reason: %2
ug: %1.
    
    سەۋەب: %2

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ug: %2 نى قىلىۋاتقاندا كۈتۈلمىگەن (%1) خاتالىق يۈز بەردى.

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
ug: %1 نى ئېلىپ بېرىۋاتقاندا زىيارەت رەت قىلىندى.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
ug: %1 قىلغىلى بولمايدۇ چۈنكى نىشان مۇلازىمېتىر بۇ ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى قوبۇللاشنى رەت قىلدى.

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
ug: %1 قىلغىلى بولمايدۇ چۈنكى مەنبە قۇلۇپلانغان.

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
ug: %1, %2 نى ئېلىپ بېرىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى. سەۋەبىنىڭ ئۈزۈمدىسى تۆۋەندىكىدەك.

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
ug: %2 نى قىلىۋاتقاندا كۈتۈلمىگەن (%1) خاتالىق يۈز بەردى.

[ctx: %2 hostname, %3 optional cross domain suffix (translated below)]
en: <p>You received a cookie from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject this cookie?</p> | <p>You received %1 cookies from<br/><b>%2%3</b><br/>Do you want to accept or reject these cookies?</p>
ug[0]: <p>سىز %1 cookie نى<br/><b> دىن قوبۇل قىلدىڭىز%2%3</b><br/>بۇ cookie غا قوشۇلامسىز ياكى رەت قىلامسىز؟</p>

en: &Accept
ug: قوبۇل قىل(&A)

en: &Application
ug: پروگرامما(&A)

en: &Browse...
ug: كۆز يۈگۈرت(&B)…

en: &Choose password:
ug: ئىم تاللاڭ(&C):

en: &Current Session only
ug: نۆۋەتتىكى ئەڭگىمەلا(&C)

en: &D-Bus registration:
ug: &D-Bus خەتلەش:

en: &Description:
ug: چۈشەندۈرۈش(&D):

en: &Details
ug: تەپسىلاتلار(&D)

en: &Do not close when command exits
ug: بۇيرۇقتىن چېكىنگەندە ياپما(&D)

en: &Edit Entry '%1'...
ug: '%1' تۈر تەھرىر(&E)…

en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: &Eject '%1'
ug: '%1' نى قاڭقىت(&E)

en: &Filter:
ug: سۈزگۈچ(&F):

en: &Forever
ug: مەڭگۈ(&F)

en: &Hide Entry '%1'
ug: '%1' تۈر  يوشۇر(&H)

en: &Location:
ug: ئورنى(&L):

en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

en: &No
ug: ياق(&N)

en: &Only show when using this application (%1)
ug: پەقەت مۇشۇ پروگرامما(%1)نى ئىشلەتكەندىلا ئاندىن كۆرۈنىدۇ (&O)

en: &Only these cookies
ug: پەقەت مۇشۇ cookie لا(&O)

en: &Only this cookie
ug: پەقەت مۇشۇ cookie لا(&O)

en: &Open
ug: ئاچ(&O)

en: &Open with %1
ug: %1 دا ئاچ(&O)

en: &Overwrite
ug: قاپلا(&O)

en: &Paste Clipboard Contents
ug: چاپلاش تاختىسىدىكى مەزمۇنلارنى چاپلا(&P)

en: &Paste File | &Paste %1 Files
ug[0]: %1 ھۆججەت چاپلا(&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
ug[0]: %1 URL چاپلا(&P)

en: &Permissions
ug: ھوقۇق چېكى(&P):

en: &Place in system tray
ug: سىستېما قوندىقىغا قوي(&P)

en: &Reject
ug: رەت قىل(&R)

en: &Release '%1'
ug: تارقاتقۇچى '%1' (&R)

en: &Remember application association for this type of file
ug: بۇ خىل ھۆججەتنى ئاچىدىغان پروگرامما باغلىنىشىنى ئەستە تۇت(&R)

en: &Remove Entry '%1'
ug: '%1' تۈرنى چىقىرىۋەت(&R)

en: &Rename
ug: ئات ئۆزگەرت(&R)

en: &Repeat password:
ug: ئىمنى تەكرارلا(&R):

en: &Resume
ug: داۋاملاشتۇر(&R)

en: &Run in terminal
ug: تېرمىنال ئىجرا قىل(&R)

en: &Safely Remove '%1'
ug: '%1' نى بىخەتەر چىقىرىۋەت(&S)

en: &Search:
ug: ئىزدە(&S):

en: &Share
ug: ھەمبەھىرلە(&S)

en: &Show All Entries
ug: ھەممە تۈرلەرنى كۆرسەت(&S)

en: &Skip
ug: ئاتلا(&S)

en: &Skip File
ug: ھۆججەتتىن ئاتلا(&S)

en: &Supported file types:
ug: قوللايدىغان ھۆججەت تىپلىرى(&S):

en: &Terminal options:
ug: تېرمىنال تاللانمىسى(&T):

en: &Unmount '%1'
ug: '%1' نى ئېگەرسىزلە(&U)

en: &Username:
ug: ئىشلەتكۈچى نامى(&U):

en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

en: &Work path:
ug: خىزمەت يولى(&W):

en: &Yes
ug: ھەئە(&Y)

en: '%1' not found, please type a valid program name.
ug: '%1' نى تاپالمىدى، ئىناۋەتلىك پروگرامما ئاتىدىن بىرنى كىرگۈزۈڭ.

en: (%1, Link to %2)
ug: (%1، %2 غا ئۇلىنىدۇ)

en: (Symbolic Link to %1)
ug: (%1 غا ئۇلىنىدىغان بەلگە ئۇلانما)

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
ug: *.adr|Opera خەتكۈش ھۆججىتى (*.adr)

en: *.html|HTML Files (*.html)
ug: *.html|HTML ھۆججەتلىرى (*.html)

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
ug: *.png *.xpm *.svg *.svgz|سىنبەلگە ھۆججەتلەر (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: *|All Files
ug: *|بارلىق ھۆججەتلەر

en: *|All Folders
ug: *|بارلىق قىسقۇچلار

en: *|All files
ug: *|بارلىق ھۆججەتلەر

en: --- separator ---
ug: --- ئايرىغۇچ---

en: 1 File | %1 Files
ug[0]: %1 ھۆججەت

en: 1 Folder | %1 Folders
ug[0]: %1 قىسقۇچ

en: 1 day %2 | %1 days %2
ug[0]: %1 كۈن %2

en: 1 file | %1 files
ug[0]: %1 ھۆججەت

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
ug[0]: %1 تارماق قىسقۇچ

en: 1024 (Medium Grade)
ug: 1024 (ئوتتۇرا دەرىجە)

en: 160 bit prime factor:
ug: 160بايتلىق تۈپ سان ئېلېمېنتى:

en: 2048 (High Grade)
ug: 2048 (ئالىي دەرىجە)

en: 512  (Low Grade)
ug: 512 (تۆۋەن دەرىجە)

en: 768  (Low Grade)
ug: 768 (تۆۋەن دەرىجە)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
ug: <!-- بۇ ھۆججەتنى Konqueror قۇرغان -->

en: <Error>
ug: <خاتالىق>

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
ug: <b>%2</b> دىكى <b>%1</b>

en: <b>Details of the request</b>:
ug: <b>ئىلتىماس تەپسىلاتى</b>:

en: <b>Issuer Information</b>
ug: <b>تارقاتقۇچى ئۇچۇرى</b>

en: <b>Other</b>
ug: <b>باشقا</b>

en: <b>Possible causes</b>:
ug: <b>مۇمكىن بولغان سەۋەب</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
ug: <b>مۇمكىن بولغان ھەل قىلىش ئۇسۇلى</b>:

en: <b>Subject Information</b>
ug: <b>ماۋزۇ ئۇچۇرى</b>

en: <b>Technical reason</b>:
ug: <b>تېخنىكىلىق سەۋەب</b>:

en: <li>Additional information: %1</li>
ug: <li>قوشۇمچە ئۇچۇر: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
ug: <li>چېسىلا ۋە ۋاقىت: %1</li>

en: <li>Protocol: %1</li>
ug: <li>كېلىشىم: %1</li>

en: <qt><p>This list should show the types of file that your application can handle. This list is organized by <u>mimetypes</u>.</p>
    <p>MIME, Multipurpose Internet (e)Mail Extension, is a standard protocol for identifying the type of data based on filename extensions and correspondent <u>mimetypes</u>. Example: the "bmp" part that comes after the dot in flower.bmp indicates that it is a specific kind of image, <u>image/x-bmp</u>. To know which application should open each type of file, the system should be informed about the abilities of each application to handle these extensions and mimetypes.</p>
    <p>If you want to associate this application with one or more mimetypes that are not in this list, click on the button <b>Add</b> below. If there are one or more filetypes that this application cannot handle, you may want to remove them from the list clicking on the button <b>Remove</b> below.</p></qt>
ug: <qt><p>بۇ جايدا قوللىنىشچان پىروگراممىڭىز بىر تەرەپ قىلالايدىغان بىر ياكى بىر قانچە ھۆججەت تىپىنى تاللاڭ. بۇ تىزىم <u>mime تىپى</u>بويىچە تەشكىللىنىدۇ.</p>
    <p>MIME — كۆپ خىل ئىشلىتىلىدىغان ئىنتېرنېت خەت كېڭەيتىلمىسى بىر خىل كېڭەيتىلگە ئات ۋە مۇناسىپ <u>mime تىپى </u>غا ئاساسەن سانلىق-مەلۇمات تىپىنىڭ ئۆلچەملىك كېلىشىمىنى ئىپادىلەيدۇ. مەسىلەن:  flower.bmp  دىكى چېكىتنىڭ كەينىدىكى "bmp" بۆلىكى بۇنىڭ بىر خىل سۈرەت <u>image/x-bmp</u> ئىكەنلىكىنى ئىپادىلەيدۇ. قايسى قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ قايسى خىل ھۆججەتنى ئېچىشتا سىستېمىڭىز ھەر بىر قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ قايسى خىل كېڭەيتىلگەن ئات ۋە  mime تىپىنى بىر تەرەپ قىلىدىغانلىقىنى ئۇقتۇتۇرىدۇ.</p>
    <p> ئەگەر بۇ قوللىنىشچان پروگراممىنى بىر ياكى بىر قانچە  تىزىمدا يوق mime تىپى بىلەن باغلاشتا تۆۋەندىكى <b>قوش</b> توپچىنى چېكىڭ. ئەگەر بۇ قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ بىر ياكى بىر قانچە ھۆججەت تىپى بولسا سىز تۆۋەندىكى <b>چىقىرىۋەت</b> توپچىسىنى چېكىپ تىزىمدىن چىقىرىۋەتسىڭىز بولىدۇ.</p></qt>

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
ug: <qt>بۇ توپچىنى چېكىپ ئاتا قىسقۇچقا كىرىدۇ.<br /><br />مەسىلەن، نۆۋەتتىكى ئورۇن: file:/home/%1 بولسا بۇ توپچا چېكىلسە سىزنى file:/home غا ئاپىرىدۇ.</qt>

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
ug: <qt>ھۆججەت <b>%1</b>نىڭ ئىگىدارىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ. سىزنىڭ ئۆزگەرتىشكە يېتەرلىك ھوقۇقىڭىز يوق.</qt>

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
ug: <qt>خاسلىقنى ساقلىيالمايدۇ. سىزنىڭ <b>%1</b> غا يېزىشقا يېتەرلىك ھوقۇقىڭىز يوق.</qt>

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
ug: <qt>راستلا ئۆچۈرەمسىز
     <b>'%1'</b>؟</qt>

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
ug: <qt>راستلا ئەخلەت ساندۇقىغا تاشلامسىز
     <b>'%1'</b>؟</qt>

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ug: <qt>پروگراممىدىن بىرنى تاللاڭ. ئەگەر پروگرامما تىزىملىكتە بولمىسا پروگرامما ئاتىنى كىرگۈزۈڭ ياكى كۆز يۈگۈرت توپچىنى چېكىڭ.</qt>

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ug: <qt>ھۆججەت تىپى: <b>%1</b> بولغان ھۆججەتنى ئاچىدىغان پروگراممىنى تاللاڭ. ئەگەر پروگرامما تىزىملىكتە بولمىسا پروگرامما ئاتىنى كىرگۈزۈڭ ياكى كۆز يۈگۈرت توپچىنى چېكىڭ.</qt>

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
ug: <qt><b>%1</b> نى ئاچىدىغان پروگراممىنى تاللاڭ. ئەگەر پروگرامما تىزىمدا يوق بولسا پروگرامما ئاتىنى كىرگۈزۈڭ ياكى كۆز يۈگۈرت توپچىنى چېكىڭ.</qt>

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
ug: <qt>ئەگەر بۇ تۈرنى نۆۋەتتىكى قوللىنىشچان پروگرامما(%1)نى ئىشلەتكەندە كۆرسىتىشنى ئويلىسىڭىز بۇ ئورۇننى تاللاڭ.<br /><br />ئەگەر بۇ تاللانما تاللانمىسا بۇ تۈر ھەممە قوللىنىشچان پروگراممىدا كۆرۈنىدۇ.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
ug: <qt>بۇ <b>%1</b> ھۆججەت ئىجراچان پروگرامما. بىخەتەرلىكنى كۆزدە تۇتۇپ ئۇنى قوزغاتمايدۇ.</qt>

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ug: <qt>قېلىپ ھۆججەت<b>%1</b> مەۋجۇت ئەمەس.</qt>

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
ug: <qt>بۇ توپچا بەلگىلەنگەن ئورۇننى خەتكۈشكە قوشۇشىڭىزغا يول قويىدۇ. بۇ توپچا چېكىلسە خەتكۈش تىزىملىكى ئېچىلىدۇ، ئۇنىڭغا خەتكۈش قوشۇپ، تەھرىرلەپ ياكى تاللىغىلى بولىدۇ.<br /><br />بۇ خەتكۈشلەر تېكىست سۆزلەشكۈگە مەخسۇس ئىشلىتىلىدۇ ئەمما KDE نىڭ باشقا ئورۇنلىرىدىكى خەتكۈشلەرگە ئوخشاش مەشغۇلات قىلىنىدۇ.</qt>

en: <qt>This is the filter to apply to the file list. File names that do not match the filter will not be shown.<p>You may select from one of the preset filters in the drop down menu, or you may enter a custom filter directly into the text area.</p><p>Wildcards such as * and ? are allowed.</p></qt>
ug: <qt>بۇ ھۆججەت تىزىمىغا قوللىنىدىغان سۈزگۈچ. بۇ سۈزگۈچكە ماس كەلمىگەن ھۆججەت ئاتى كۆرۈنمەيدۇ.<p>سىز تارتما تىزىملىكتىن ئالدىن بەلگىلەنگەن سۈزگۈچنى تاللىيالايسىز ياكى تېكىست رايونىدا ئۆزلەشتۈرگەن سۈزگۈچنى بىۋاسىتە كىرگۈزەلەيسىز.</p><p> * ۋە ? ئوخشاش ئورتاق بەلگە ئىشلىتىشكە يول قويىدۇ.</p></qt>

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
ug: <qt>بۇ تېز زىيارەت تاختىدا كۆرۈنىدىغان سىنبەلگە.<br /><br />توپچا چېكىلسە پەرقلىق سىنبەلگەلەرنى تاللىغىلى بولىدۇ.</qt>

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
ug: <qt>بۇ مەزكۇر تۈر بىلەن باغلانغان ئورۇن، ھەر قانداق قانۇنلۇق URL نى ئىشلىتىشكە بولىدۇ. مەسىلەن:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />تېكىست تەھرىر قۇتىسى گىرۋىكىنىڭ يېنىدىكى توپچا چېكىلسە مۇناسىپ URL نى زىيارەت قىلغىلى بولىدۇ.</qt>

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
ug: <qt>بۇ ئورۇن تاختىدا كۆرۈنىدىغان تېكىست.<br /><br />چۈشەندۈرۈش بىر ياكى ئىككى سۆزدىن تەشكىل تېپىپ، بۇ تۈرنىڭ مەنىسىنى ئەستە تۇتۇشقا ياردەملىشىدۇ. ئەگەر كىرگۈزمىسە ئۇنداقتا بۇ ئادرېسنىڭ URL غا ئاساسەن مەزمۇنغا ئۆزلۈكىدىن ئېرىشىدۇ.</qt>

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
ug: <qt><b>%1</b>غا كىرەلمىدى.
    بۇ ئورۇننى زىيارەت قىلىش ھوقۇقىڭىز يوق.</qt>

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
ug: <qt>بەلگىلەنگەن بۇيرۇقنى ئىجرا قىلالمايدۇ بۇ <b>%1</b> ھۆججەت ياكى قىسقۇچ مەۋجۇت ئەمەس.</qt>

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
ug: <qt>تېكىست رايونىغا كىرگۈزگەندە ماس كەلگەن ئەسكەرتىشنى كۆرسىتىدۇ. بۇ ئىقتىدارنى تىزگىنلەشتە چاشقىنەك ئوڭ توپچىسىنى چېكىپ ئاندىن  <b>تېكىست تاماملا</b> تىزىملىكىدىن ئارزۇ قىلغان ھالەتنى تاللاڭ.</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
ug: <qt>سىزنىڭ  <b>%1</b>نى ئىجرا قىلىش ھوقۇقىڭىز يوق.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
ug: يېڭى قىسقۇچ(&N)…

[ctx: @action:button]
en: Add
ug: قوش

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ug: سەپلە…

[ctx: @action:button]
en: Create directory
ug: مۇندەرىجە قۇر

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ug: ئەخلەتخانىنى تازىلاش

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
ug: باشقا ئات كىرگۈزۈڭ

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ug: يېڭى قىسقۇچ…

[ctx: @action:button]
en: Update
ug: يېڭىلا

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ug: ئەخلەتخانىنى تازىلاش

[ctx: @action:inmenu]
en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ug: يېڭى قىسقۇچ…

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ug: خاسلىق

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
ug: باشقا(&O)...

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
ug: راستلا ئەخلەتخانىنى بوشىتامسىز؟ ھەممە تۈرلەر ئۆچۈرۈلىدۇ.

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
ug: ئەخلەتخانىدىكى تۈرلەرنى مەڭگۈلۈك ئۆچۈرەمسىز؟ بۇ مەشغۇلاتتىن يېنىۋالغىلى بولمايدۇ.

[ctx: @info Security check on url being accessed]
en: <p>You are about to log in to the site "%1" with the username "%2", but the website does not require authentication. This may be an attempt to trick you.</p><p>Is "%1" the site you want to visit?</p>
ug: <p>سىز "%2$S" دېگەن ئات بىلەن "%1$S" غا تىزىمغا كىرمەكچى، ئەمما بۇ بېكەت ئىلتىماسنى دەلىللىمەيدىكەن. بەلكىم ئۇچۇرلىرىڭىز ئوغرىلىنىشى مۇمكىن.</p><p>"%1" سىز زىيارەت قىلماقچى بولغان بېكەتمۇ؟</p>

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

[ctx: @info url]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
ug: ئۈسكۈنىلەر

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
ug: باشقا

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ug[0]: %1 تۈر

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
ug:  [دائىرە ھالقىپ]

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ug: ئىزاھات قوش…

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ug: ئوتتۇرىچە بىت تېزلىكى

[ctx: @label]
en: Change...
ug: ئۆزگەرت…

[ctx: @label]
en: Channels
ug: قانال

[ctx: @label]
en: Codec
ug: كود يەشكۈچ

[ctx: @label]
en: Color Depth
ug: رەڭ چوڭقۇرلۇقى

[ctx: @label]
en: Comment
ug: ئىزاھات

[ctx: @label]
en: Content
ug: مەزمۇن

[ctx: @label]
en: Copied From
ug: كۆچۈرۈلگەن ئورۇن

[ctx: @label]
en: Creator
ug: تۈزگۈچى

[ctx: @label]
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

[ctx: @label]
en: Duration
ug: ۋاقتى

[ctx: @label]
en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

[ctx: @label]
en: First Usage
ug: تۇنجى ئىشلىتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @label]
en: Hash
ug: ئالاھىدىلىك كودى

[ctx: @label]
en: Height
ug: ئېگىزلىك

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ug: ئارىلاشما ھالەت

[ctx: @label]
en: Keyword
ug: ھالقىلىق سۆز

[ctx: @label]
en: Last Usage
ug: ئەڭ ئاخىرقى قېتىم ئىشلىتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @label]
en: MIME Type
ug: MIME تىپى

[ctx: @label]
en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
ug: رەقەملىك باھا

[ctx: @label]
en: Owner
ug: ئىگىسى

[ctx: @label]
en: Performer
ug: سەنئەتچى

[ctx: @label]
en: Permissions
ug: ئىمتىيازلار

[ctx: @label]
en: Programming Language
ug: پروگرامما تىلى

[ctx: @label]
en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: @label]
en: Related To
ug: بۇنىڭغا باغلىنىشلىق

[ctx: @label]
en: Release Date
ug: تارقاتقان چېسلا

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ug: ئەۋرىشكە نىسبىتى

[ctx: @label]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @label]
en: Sub Resource
ug: تارماق مەنبە

[ctx: @label]
en: Subject
ug: تېما

[ctx: @label]
en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: @label]
en: Total Size
ug: ئومۇمىي سىغىمى

[ctx: @label]
en: Translation Date
ug: تەرجىمە چېسلاسى

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
ug: مەنبە سانلىق-مەلۇمات تەرجىمە

[ctx: @label]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: @label]
en: Unix File Group
ug: UNIX ھۆججەت گۇرۇپپىسى

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
ug: UNIX ھۆججەت ھالىتى

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
ug: UNIX ھۆججەت ئىگىسى

[ctx: @label]
en: Usage Count
ug: ئىشلىتىش قېتىم سانى

[ctx: @label]
en: Width
ug: كەڭلىك

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ug: يورۇتۇش تولۇقلاش قىممىتى

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ug: نۇر ئۆتۈش ۋاقتى

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ug: چاقماق لامپا

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ug: فوكۇس ئارىلىقى

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ug: فوكۇس ئارىلىقى 35 مىللىمېتىر

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ug: ISO سۈرئەت نىسبىتى

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ug: ياسا

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ug: مۆلچەر شەكلى

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ug: ئەندىزە

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ug: يۆنىلىش

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ug: ئاق تەڭپۇڭلۇق

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ug: نۇر گەردىشى

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ug: ئەڭ ئاخىرقى تەرجىمان

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
ug: مۈجمەل تەرجىمەلەر

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
ug: تاشلىۋېتىلگەن تەرجىمەلەر

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
ug: جەمئىي تەرجىمە

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ug: تەرجىمە قىلىنغان

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ug: تەرجىمە قىلىنمىغان

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ug: ھاسىللىغۇ

[ctx: @label creation date]
en: Created
ug: قۇرغان ۋاقتى

[ctx: @label file URL]
en: Location
ug: ئورنى

[ctx: @label file content size]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ug: بېقىنىش

[ctx: @label file type]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @label music album]
en: Album
ug: ئالبوم

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ug: ئېقىم

[ctx: @label music title]
en: Title
ug: ماۋزۇ

[ctx: @label music track number]
en: Track
ug: نەغمە

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ug: ھەرپلەر

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ug: سىزىقلار

[ctx: @label number of words]
en: Words
ug: سۆزلەر

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ug: پارچىسى

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ug: مەنبەنىڭ قۇرۇلغان ۋاقتى

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
ug: مەنبەنىڭ ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
ug: لوگىكىلىق بۆلىكى بار

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
ug: بۆلىكى بار

[ctx: @label video director]
en: Director
ug: رېژىسسور

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ug: كۆرسىتىدىغان سانلىق-مەلۇماتنى تاللاڭ:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ug: تۆۋەندىكى يەرگە يېڭى قىسقۇچ قۇرىدۇ:
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
ug: ئورنى:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ug: ئاتى:

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
ug: يېڭى قىسقۇچ:

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ug: يوشۇرۇن قىسقۇچلارنى كۆرسىتىش

[ctx: @title job]
en: Copying
ug: كۆچۈرۈۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Creating directory
ug: مۇندەرىجە قۇرۇۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Deleting
ug: ئۆچۈرۈۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Examining
ug: تەكشۈرۈۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Mounting
ug: ئېگەرلەۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Moving
ug: يۆتكەۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Transferring
ug: يوللاۋاتىدۇ

[ctx: @title job]
en: Unmounting
ug: ئېگەرسىزلەۋاتىدۇ

[ctx: @title:column]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: @title:column]
en: Group
ug: گۇرۇپپا

[ctx: @title:column]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @title:column]
en: Owner
ug: ئىگىسى

[ctx: @title:column]
en: Permissions
ug: ئىمتىيازلار

[ctx: @title:column]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @title:column]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
en: Terminal
ug: تېرمىنال

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
en: Startup
ug: قوزغىلىش

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
ug: مەشغۇلاتلار(&A)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
ug: بۇنىڭدا ئاچ(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
ug: بۇنىڭدا ئاچ(&O)…

[ctx: @title:tab]
en: Information
ug: ئۇچۇر

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
ug: ئادەتتىكى(&G)

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
ug: خەتكۈش قوش

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
ug: خەتكۈچلەرنى قوش

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ug: ئىزاھات قوش

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
ug: خەتكۈش خاسلىقى

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ug: ئىزاھات ئۆزگەرت

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ug: كۆرۈنگەن سانلىق-مەلۇمات سەپلىمىسى

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
ug: تور بېكەت زىيارىتىنى جەزملە

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ug: يېڭى خەتكۈش قىسقۇچى قۇرۇش

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
ug: %1 دا يېڭى خەتكۈش قىسقۇچى قۇر

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

[ctx: @title:window]
en: Places
ug: ئورۇنلار

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ug: قىسقۇچ تاللا

en: A file named %1 already exists.
ug: %1 ئاتلىق بىر ھۆججەت مەۋجۇت.

en: A file or folder named %1 already exists.
ug: %1 ئاتلىق بىر ھۆججەت ياكى قىسقۇچ مەۋجۇت.

en: A folder named %1 already exists.
ug: %1 ئاتلىق بىر قىسقۇچ مەۋجۇت.

en: A more recent item named '%1' already exists.
ug: '%1' ئاتلىق تېخىمۇ يېڭى ھۆججەتتىن بىرى مەۋجۇت.

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
ug: تور مۇداپىئە تېمى (ئىنتېرنېت ئىلتىماس قىلغان ئۈسكۈنىنى چەكلەيدۇ) تورىڭىز ياكى مۇلازىمېتىر تور ئۈسكۈنىلىرىنى قوغدايدۇ، بەلكىم بۇ ئىلتىماسنى توسقان بولۇشى مۇمكىن.

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
ug: كېلىشىم خاتالىقى كۆرۈلۈپ مۇلازىمېتىر تاقالغان بولۇشى مۇمكىن. باغلىنىش خاتالىقنىڭ ئىنكاسى.

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
ug: كېلىشىم ياكى ماسلاشماسلىق خاتالىقى كۆرۈلگەن بولۇشى مۇمكىن.

en: A resource cannot be created at the destination until one or more intermediate collections (folders) have been created.
ug: بىر ياكى بىر قانچە ۋاسىتىچى توپلام (قىسقۇچ) قۇرۇلغاندىن كېيىن ئاندىن نىشان ئورۇندا مەنبەنى قۇرالايدۇ.

en: A similar file named '%1' already exists.
ug: ئاتى '%1' غا ئوخشايدىغان بىر ھۆججەت مەۋجۇت.

en: A&dvanced Permissions
ug: ئالىي ھوقۇقلار(&D)

en: Above File Name
ug: ھۆججەت ئاتىنىڭ ئۈستىدە

en: Accept cookie(s) until the end of the current session
ug: نۆۋەتتىكى جەريان ئاخىرلاشقۇچە cookie غا يول قوي

en: Accept for this &session
ug: بۇ جەريانغا يول قوي (&S)

en: Access Denied
ug: زىيارەت رەت قىلىندى

en: Access Permissions
ug: زىيارەت ئىمتىيازلىرى

en: Access denied to %1.
ug: %1 نى زىيارەت قىلىش رەت قىلىندى.

en: Access denied.
    Could not write to %1.
ug: زىيارەت رەت قىلىندى.
    %1 غا يازالمايدۇ.

en: Access to restricted port in POST denied.
ug: POST دا چەكلەنگەن ئېغىز زىيارىتى رەت قىلىندى.

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە <strong>%1</strong> نى زىيارەت قىلىش رەت قىلىندى.

en: Accessed:
ug: زىيارەت:

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم ھۆججەت زىيارىتىنى قوللىمايدۇ.

en: Acme Sundry Products Company
ug: Acme تۈرلۈك ماللار شىركىتى

en: Acquire Image
ug: سۈرەتكە ئېرىش

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: Ad&vanced Options
ug: ئالىي تاللانما(&V)

en: Add Bookmark Here
ug: بۇ جايغا خەتكۈش قوش

en: Add Entry...
ug: كىرگۈ قوش…

en: Add File Type for %1
ug: %1 نىڭ ئۈچۈن ھۆججەت تىپى قوش

en: Add Places Entry
ug: ئورۇن تۈرىنى قوش

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
ug: ئېچىلغان ھەممە بەتكۈچلەرگە خەتكۈش قىسقۇچى قوشىدۇ.

en: Add...
ug: قوش…

en: Advanced Options for %1
ug: %1 نىڭ ئالىي تاللانمىسى

en: Advanced Permissions
ug: ئالاھىدە ھوقۇقلار

en: All &cookies
ug: ھەممە cookie (&C)

en: All Files
ug: بارلىق ھۆججەتلەر

en: All Pictures
ug: ھەممە سۈرەتلەر

en: All Supported Files
ug: قوللايدىغان ھەممە ھۆججەتلەر

en: All cookies from this do&main
ug: بۇ دائىرىدىن كەلگەن بارلىق (&M) cookie

en: Already Exists as Folder
ug: ئوخشاش ئاتلىق قىسقۇچ مەۋجۇت

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
ug: گەرچە <strong>%1</strong> بىلەن باغلىنىش قۇرۇلغان بولسىمۇ بۇ باغلىنىش ئالاقىنىڭ ئالدىن مۆلچەرلەنمىگەن نۇقتىسىدا تاقالدى.

en: Although contact was made with the server, a response was not received within the amount of time allocated for the request as follows:<ul><li>Timeout for establishing a connection: %1 seconds</li><li>Timeout for receiving a response: %2 seconds</li><li>Timeout for accessing proxy servers: %3 seconds</li></ul>Please note that you can alter these timeout settings in the KDE System Settings, by selecting Network Settings -> Connection Preferences.
ug: گەرچە مۇلازىمېتىر بىلەن ئالاقىلەشكەن بولسىمۇ ئەمما بۇ ئىلتىماس بەلگىلىگەن ۋاقىت ئىچىدە جاۋابنى قوبۇل قىلمىدى: <ul><li>ئۇلىنىشنى قۇرۇش ۋاقتى ھالقىپ كەتكەن:%1سېكۇنت</li><li>جاۋابنى قو بۇل قىلىش ئۈاقتى ھالقىپ كەتكەن  %2سېكۇنت </li><li>ۋاكالەت مۇلازىمېتىرنى زىيارەت قىلىش ئۈاقتى ھالقىپ كەتكەن:%3 سېكۇنت</li></ul> سىز KDE سىستېما تەڭشىكىدە تور-> باغلىنىش مايىللىقىنى تاللاش ئارقىلىق بۇ ۋاقىت ھالقىش تەڭشەكلىرىنى ئۆزگەرتەلەيسىز.

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
ug: ئېھتىماللىقى تۆۋەن بولسىمۇ قاتتىق دېتال خاتالىقى كۆرۈلگەن بولۇشى مۇمكىن.

en: Although you may have supplied the correct authentication details, the authentication failed because the method that the server is using is not supported by the KDE program implementing the protocol %1.
ug: گەرچە سىز توغرا بولغان دەلىللەش ئۇچۇرى بىلەن تەمىنلىگەن بولسىڭىزمۇ يەنىلا دەلىللىيەلمىدى. سەۋەبى بۇ مۇلازىمېتىر ئىشلەتكەن ئۇسۇل كېلىشىم %1 نى يولغا قويىدىغان KDE پىروگراممسى قوللىمايدۇ.

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە <strong>%1</strong> نىڭ ھوقۇقىنى ئۆزگەرتەلمىدى.

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ug: بەلگىلەن مەنبە <strong>%1</strong> نىڭ ئىگىدارلىقىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ.

en: An attempt to create the requested folder failed.
ug: ئىلتىماس قىلغان قىسقۇچنى قۇرالمىدى.

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە <strong>%1</strong> نى ئۆچۈرەلمىدى.

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
ug: مەنبە <strong>%1</strong> نىڭ مەنبە ئاتى، تىپى، چوڭلۇقى قاتارلىق مۇناسىۋەتلىك ئۇچۇرلىرىنىڭ مەشغۇلاتىنى جەزملەش مۇۋەپپەقىيەتلىك بولمىدى.

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
ug: تىزىمغا كىرىپ ئىلتىماس قىلغان مەشغۇلاتنى مۇۋەپپەقىيەتلىك ئىجرا قىلالمىدى.

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچ <strong>%1</strong> نى چىقىرىۋېتەلمىدى.

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە <strong>%1</strong> نىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمىدى.

en: An error occurred while accessing '%1'
ug: '%1' نى زىيارەت قىلىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
ug: '%1' ئېلىپ بېرىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى، سىستېما ئىنكاسى: %2

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ug: قىسقۇچ '%1' نى ھەمبەھىرلەشنى سىناۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى. Perl قوليازما 'fileshareset' نىڭ suid root كە تەڭشەلگەنلىكىنى جەزملەڭ.

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
ug: قىسقۇچ '%1' نى ھەمبەھىرسىزلەشنى سىناۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى.  Perl قوليازما 'fileshareset' نىڭ suid root كە تەڭشەلگەنلىكىنى جەزملەڭ.

en: An older item named '%1' already exists.
ug: '%1' ئاتلىق كونا تۈردىن بىرى مەۋجۇت.

en: An unknown host error indicates that the server with the requested name, <strong>%1</strong>, could not be located on the Internet.
ug: يوچۇن خاتالىق ئىنتېرنېتتا ئىلتىماس قىلغان <strong>%1</strong> ئاتلىق مۇلازىمېتىرنى تاپالمىغانلىقىنى بىلدۈردى.

en: Animations
ug: جانلاندۇرۇملار

en: Appl&y to All
ug: ھەممىگە قوللان(&Y)

en: Applications
ug: پروگراممىلار

en: Apply Choice To
ug: تاللاشنى قوللىنىدۇ

en: Apply changes to all subfolders and their contents
ug: ئۆزگەرتىشنى ھەممە تارماق قىسقۇچ ۋە ئۇنىڭ مەزمۇنلىرىغا قوللان

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
ug: تۆۋەندىكى خەتكۈشنى ئۆچۈرگۈڭىز بارمۇ
    «%1»؟

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
ug: تۆۋەندىكى خەتكۈش قىسقۇچىنى ئۆچۈرگۈڭىز بارمۇ
    «%1»؟

en: At least %1
ug: ئاز دېگەندە %1

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
ug: ئەڭ ئاز دېگەندە بىر ھۆججەت ۋە بىر قىسقۇچ تاللىنىدۇ. تاللانغان ھۆججەتكە پەرۋا قىلمايدۇ، پەقەت سىز تاللىغان قىسقۇچنىلا كۆرسىتىدۇ

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
ug: ئوخشاش نەتىجىگە ئېرىشىدىغان باشقا ئۇسۇلنى ئىزدىمەكچى.

en: Authentication Failed.
ug: دەلىللىيەلمىدى.

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
ug: دەلىللىيەلمىدى: %1 دەلىللەش ئۇسۇلىنى قوللىمايدۇ

en: Author
ug: ئاپتور

en: Authorization Dialog
ug: كىملىك دەلىللەش سۆزلەشكۈسى

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
ug: كىملىك دەلىللىيەلمىدى، %1 دەلىللەشنى قوللىمايدۇ

en: Authorization failed.
ug: دەلىللىيەلمىدى.

en: AutoSkip
ug: ئاپتوماتىك ئۆتكۈزۈۋەت

en: Automatically select filename e&xtension
ug: ھۆججەتنىڭ كېڭەيتىلگەن ئاتىنى ئۆزلۈكىدىن تاللا(&X)

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
ug: ھۆججەتنىڭ كېڭەيتىلگەن ئاتىنى ئۆزلۈكىدىن تاللا(%1)(&X)

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
ug: %1 بىكار(جەمئىي %2، %3% ئىشلىتىلگەن)

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
ug: ئاساسىي ئۇلانما يەرلىك ھۆججەت ياكى مۇندەرىجىگىلا ئۇلىنىدۇ.
    ئەگەر يىراقتىكى URL بولسا «ئورۇنغا ئۇلا»نى ئىشلىتىڭ

en: Blocked request.
ug: توسۇلغان ئىلتىماس.

en: Bookmark Deletion
ug: خەتكۈش ئۆچۈرۈش

en: Bookmark Folder Deletion
ug: خەتكۈش بالدىقىنى ئۆچۈرۈش

en: Bookmark Tabs as Folder...
ug: بەتكۈچلەرنى خەتكۈش قىسقۇچقا قوش…

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: By Date
ug: چېسلا بويىچە

en: By Name
ug: ئاتى بويىچە

en: By Size
ug: چوڭلۇقى بويىچە

en: By Type
ug: تىپى بويىچە

en: C&onnect
ug: ئۇلا(&O)

en: C&ontinue
ug: داۋاملاشتۇر(&O)

en: C&ontinue Loading
ug: يۈكلەشنى داۋاملاشتۇر(&O)

en: Calculate
ug: ھېسابلا

en: Calculating...
ug: ھېسابلاۋاتىدۇ…

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
ug: ھېسابلاۋاتىدۇ… %1 (%2)
    %4، %3

en: Can Read
ug: ئوقۇيالايدۇ

en: Can Read & Write
ug: ئوقۇپ يازالايدۇ

en: Can View & Modify Content
ug: مەزمۇننى كۆرۈپ ئۆزگەرتەلەيدۇ

en: Can View Content
ug: مەزمۇن كۆرەلەيدۇ

en: Can View Content & Read
ug: مەزمۇننى كۆرۈپ ئوقۇيالايدۇ

en: Can View/Read & Modify/Write
ug: مەزمۇننى كۆرۈپ، ئوقۇپ ھەم ئۆزگەرتىپ يازالايدۇ

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
ug: '%1'  كېلىشىم ئىشلىتىدىغان كىرگۈزۈش چىقىرىش ئارقا ئۇچىنى تاپالمىدى.

en: Canada
ug: كانادا

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
ug: %1 كېلىشىمىنى دەسلەسلەپلەشتۈرەلمىدى

en: Cannot Open Resource For Reading
ug: مەنبەنى ئېچىپ ئوقۇيالمىدى

en: Cannot Open Resource For Writing
ug: مەنبەنى ئېچىپ يازالمىدى

en: Cannot Read From Resource
ug: مەنبەنى ئوقۇيالمىدى

en: Cannot Write to Resource
ug: مەنبەگە يازالمىدى

en: Cannot add bookmark with empty URL.
ug: بوش URL نى خەتكۈشكە قوشالمايدۇ.

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
ug: ھۆججەتنى %1 دىن %2 غا كۆچۈرەلمىدى. (خاتالىق نومۇرى: %3)

en: Cannot open file
ug: ھۆججەت ئاچالمىدى

en: Cannot talk to klauncher: %1
ug: klauncher بىلەن ئالاقە قىلالمىدى: %1

en: Categories
ug: كاتېگورىيە

en: Certificate
ug: گۇۋاھنامە

en: Certificate chain:
ug: گۇۋاھنامە ئۇلانمىسى:

en: Certificate password
ug: گۇۋاھنامە ئىمى

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ug: گۇۋاھنامە ئىمزالىق دەلىللەشنىڭ غول ھۆججىتىنى تاپالمىدى شۇڭا گۇۋاھنامە دەلىللەنمىدى.

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم ھۆججەت خاسلىقىنى ئۆزگەرتىشنى قوللىمايدۇ.

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم ھۆججەت ئىگىدارلىق ھوقۇقىنى ئۆزگەرتىشنى قوللىمايدۇ.

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
ug: بۇ ئۈسكۈنىنى ئىشلىتىۋاتقان قوللىنىشچان پروگرامما يوقلۇقىنى جەزملەپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
ug: بۇ ئۈسكۈنىنىڭ تەييارلىنىش ھالىتىنى تەكشۈرۈڭ ؛ يۈتكىلىشچان قوزغاتقۇچ ئىچىدە  چوقۇم ۋاسىتە بولۇش كېرەك. شۇنداقلا ئېلىپ يۈرۈشكە ئەپلىك  ئۈسكۈنىلەر چوقۇم توغرا ئۇلانغان ھەم توك مەنبەسى ئېچىلغان بولۇشى كېرەك. ئاندىن قايتا سىناڭ .

en: Check this option if the application you want to run is a text mode application or if you want the information that is provided by the terminal emulator window.
ug: ئەگەر سىز ئىجرا قىلماقچى بولغان پروگرامما تېكىست ھالەتتىكى پروگرامما بولسا ياكى سىز ئېھتىياجلىق ئۇچۇرنى تېرمىنال تەقلىد كۆزنىكى تەمىنلىسە بۇ تاللانمىنى تاللاڭ.

en: Check this option if the text mode application offers relevant information on exit. Keeping the terminal emulator open allows you to retrieve this information.
ug: ئەگەر تېكىست شەكلىدىكى پروگرامما چېكىنگەندە مۇناسىۋەتلىك ئۇچۇرنى تەمىنلىسە بۇ تاللانمىنى تاللاڭ. تېرمىنال تەقلىدلىگۈچ ئوچۇق ھالەتتە تۇرغۇزۇلسا بۇ ئۇچۇرغا ئېرىشىشىڭىزگە يول قويىدۇ.

en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
ug: ئەگەر قوللىنىشچان پروگراممىڭىزغا سىستېما قوندىقىغا قوندۇرما تەمىنلىمەكچى بولسىڭىز بۇ تاللانمىنى تاللاڭ.

en: Check this option if you want to make clear that your application has started. This visual feedback may appear as a busy cursor or in the taskbar.
ug: ئەگەر قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ قوزغىلىش جەريانىنى تېخىمۇ ئېنىق چۈشەنمەكچى بولسىڭىز بۇ تاللانمىنى تاللاڭ. بۇ كۆرۈنۈشچان ئىنكاس ئالدىراش سىنبەلگىدەك كۆرۈنۈشى مۇمكىن، ۋەزىپە بالداقتا ئىپادىلىنىشىمۇ مۇمكىن.

en: Check this option if you want to run this application with a different user id. Every process has a different user id associated with it. This id code determines file access and other permissions. The password of the user is required to use this option.
ug: ئەگەر پروگراممىنى ئوخشىمىغان ئىشلەتكۈچى كىملىكى(id)دە ئىجرا قىلماقچى بولسىڭىز، بۇ تاللانمىنى تاللاڭ. ھەر بىر جەرياننىڭ ماس ھالدىكى ئىشلەتكۈچى كىملىكى بار، بۇ كىملىك مۇناسىپ جەرياننىڭ ھۆججەت زىيارەت ھوقۇقى ۋە باشقا ھوقۇقلىرىنى بەلگىلەيدۇ. سىز بۇنىڭ ئۈچۈن شۇ ئىشلەتكۈچىنىڭ ئىمىنى تەمىنلىسىڭىز ئاندىن بۇ تاللانمىنى ئىشلىتەلەيسىز.

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
ug: باشقا پروگرامما ياكى ئىشلەتكۈچى بۇ ھۆججەتنى ئىشلەتمىگەن ياكى قۇلۇپلانمىغانلىقىنى  تەكشۈرۈپ جەزملەڭ.

en: Check your access permissions on this resource.
ug: بۇ مەنبەنى زىيارەت قىلىش ھوقۇقىڭىزنى تەكشۈرۈڭ.

en: Check your network connection status.
ug: تورنىڭ ئۇلىنىش ھالىتىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Choose Application
ug: پروگرامما تاللا

en: Choose Application for %1
ug: %1 ئۈچۈن پروگرامما تاللاڭ

en: Choose a different filename for the destination file.
ug: نىشان ھۆججەت ئۈچۈن باشقا بىر ھۆججەت ئاتىنى تاللاڭ.

en: Choose an &icon:
ug: سىنبەلگە تاللاڭ(&I):

en: Choose an alternate filename for the new file.
ug: يېڭى قۇرغان ھۆججەتكە باشقا ئات تاللاڭ.

en: Choose an alternate name for the new folder.
ug: يېڭى قۇرغان قىسقۇچكە باشقا ئات تاللاڭ.

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
ug: تاللانغان ھۆججەتنى ئاچىدىغان پروگرامما ئاتىنى تاللاڭ.

en: City:
ug: شەھەر :

en: Class
ug: تىپ

en: Click for Location Navigation
ug: چېكىلسە ئورۇننى يېتەكلەيدۇ

en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
ug: بۇ جاينى چەكسىڭىز ھۆججەت سىستېمىڭىزدا كۆز يۈگۈرتۈپ، ئىجرا قىلماقچى بولغان ھۆججەتنى تاپىدۇ.

en: Click here to modify the way this application will run, launch feedback, D-Bus options or to run it as a different user.
ug: بۇ جاي چېكىلسە قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ ئىجرا قىلىش ئۇسۇلى، ئىجرا قايتما ئىنكاسى، D-Bus تاللانما ياكى پەرقلىق ئىشلەتكۈچى سۈپىتىدە ئىجرا قىلىشنى ئۆزگەرتىدۇ.

en: Click on this button if you want to add a type of file (mimetype) that your application can handle.
ug: ئەگەر قوللىنىشچان پىروگراممىڭىز بىر تەرەپ قىلالايدىغان ھۆججەت تىپى (mime تىپى) قوشماقچى بولسىڭىز بۇ توپچىنى چېكىڭ.

en: Click this button to create a new folder.
ug: بۇ توپچا چېكىلسە يېڭى بىر قىسقۇچ قۇرىدۇ.

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
ug: بۇ توپچا چېكىلسە تونۇش بولغان KDE mime تىپلىق تەھرىرلىگۈچنى كۆرسىتىدۇ.

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
ug: بۇ توپچا چېكىلسە زىيارەت تارىخى ئارقىغا بىر قەدەم چېكىنىدۇ.

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
ug: بۇ توپچا چېكىلسە زىيارەت تارىخى ئالدىغا بىر قەدەم چېكىنىدۇ.

en: Click this button to reload the contents of the current location.
ug: بۇ توپچىنى چېكىپ نۆۋەتتىكى ئورۇننىڭ مەزمۇنىنى يېڭىلايدۇ.

en: Click to Edit Location
ug: چېكىلسە ئورۇننى تەھرىرلەيدۇ

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم باغلانما تاقاشنى قوللىمايدۇ.

en: Co&mmand:
ug: بۇيرۇق(&M):

en: Co&ntinue
ug: داۋاملاشتۇر(&N)

en: Comm&ent:
ug: ئىزاھات(&E):

en: Comment
ug: ئىزاھات

en: Common name:
ug: ئورتاق ئات:

en: Configure File Sharing...
ug: ھۆججەت ھەمبەھىرلەشنى سەپلە…

en: Connected to host %1
ug: ماشىنا %1 غا باغلاندى

en: Connection timed out.
ug: باغلىنىشنىڭ مۆھلىتى ئېشىپ كەتتى

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
ug: مۇلازىمېتىر بىلەن باغلىنىش تاسادىپىي تاقالدى

en: Connection to Server Refused
ug: مۇلازىمېتىرغا باغلىنىش رەت قىلىندى

en: Connection to host %1 is broken.
ug: %1 ماشىنىغا باغلىنىش ئۈزۈلدى.

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ باشقۇرغۇچىسى بىلەن ئالاقىلىشىپ تېخىمۇ كۆپ ياردەمگە ئېرىشىڭ.

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
ug: باشقۇرغۇچىڭىز بىلەن ئالاقىلىشىپ بۇ مەسىلىنى ئۇلارغا ئېيتىڭ.

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
ug: مۇۋاپىق بولغان كومپيۇتېر قوللايدىغان سىستېما بىلەن ئالاقە قىلىپ تېخىمۇ كۆپ ياردەمگە ئېرىشىڭ، مەسىلەن، سىستېما باشقۇرغۇچى ياكى تېخنىكا قوللاش گۇرۇپپىسى.

en: Contents:
ug: مەزمۇنلىرى:

en: Cookie Alert
ug: Cookie ئاگاھلاندۇرۇشى

en: Cookie Details
ug: cookie تەپسىلاتى

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېسىنى كۆچۈر

en: Copying files within %1 is not supported.
ug: %1 دا ھۆججەت كۆچۈرۈشنى قوللىمايدۇ.

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
ug: نەشر ھوقۇقىغا ئىگە 2010 Andreas Hartmetz

en: Could Not Accept Network Connection
ug: تور باغلىنىشىنى قوبۇل قىلمىدى

en: Could Not Alter Permissions of Resource
ug: مەنبەنىڭ ھوقۇقىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ

en: Could Not Bind
ug: باغلىيالمىدى

en: Could Not Cancel Listing
ug: تىزىمنى كۆرسىتىشتىن ۋاز كېچەلمىدى

en: Could Not Change Ownership of Resource
ug: مەنبەنىڭ ئىگىدارلىقىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ

en: Could Not Create Folder
ug: قىسقۇچ قۇرالمىدى

en: Could Not Create Link
ug: ئۇلانما قۇرالمايدۇ

en: Could Not Create Network Connection
ug: تور باغلىنىشىنى قۇرالمىدى

en: Could Not Create Socket
ug: socket نى قۇرغىلى بولمىدى

en: Could Not Create Symbolic Link
ug: بەلگە ئۇلانما قۇرالمايدۇ

en: Could Not Delete Original File
ug: ئەسلى ھۆججەتنى ئۆچۈرەلمەيدۇ

en: Could Not Delete Resource
ug: مەنبەنى ئۆچۈرەلمەيدۇ

en: Could Not Delete Temporary File
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەتنى ئۆچۈرەلمەيدۇ

en: Could Not Determine Resource Status
ug: مەنبە ھالىتىنى جەزملىيەلمىدى

en: Could Not Listen
ug: تىڭشىيالمىدى

en: Could Not Listen for Network Connections
ug: تور باغلىنىشىنى تىڭشىيالمىدى

en: Could Not Login: %1
ug: تىزىمغا كىرەلمىدى: %1

en: Could Not Mount Device
ug: ئۈسكۈنىنى ئېگەرلىيەلمىدى

en: Could Not Remove Folder
ug: قىسقۇچنى چىقىرىۋېتەلمىدى

en: Could Not Rename Original File
ug: ئەسلى ھۆججەتنىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ

en: Could Not Rename Resource
ug: مەنبە ئاتىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ

en: Could Not Rename Temporary File
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەت ئاتىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ

en: Could Not Resume File Transfer
ug: ھۆججەت يوللاشنى داۋاملاشتۇرالمىدى

en: Could Not Stat Resource
ug: مەنبەگە ئېرىشەلمىدى

en: Could Not Unmount Device
ug: ئۈسكۈنىنى ئېگەرسىزلىيەلمىدى

en: Could not accept %1.
ug: %1 غا قوشۇلالمىدى.

en: Could not access %1.
ug: %1 نى زىيارەت قىلالمىدى.

en: Could not bind %1.
ug: %1 نى باغلىيالمىدى.

en: Could not change ownership for %1.
ug: %1 نىڭ ئىگىدارلىق ھوقۇقىنى ئۆزگەرتەلمىدى.

en: Could not change permissions for
    %1
ug: تۆۋەندىكىنىڭ ھوقۇقىنى ئۆزگەرتكىلى بولمىدى
    %1

en: Could not change permissions for %1.
ug: %1 نىڭ ھوقۇقىنى ئۆزگەرتەلمىدى.

en: Could not connect to host %1.
ug: %1 ماشىنىغا باغلىنالمىدى.

en: Could not create socket for accessing %1.
ug: %1 نى زىيارەت قىلىش ئۈچۈن ئوقۇر قۇرالمىدى.

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
ug: بەلگە ئۇلانما %1 نى قۇرالمىدى.
    ھوقۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Could not delete file %1.
ug: %1 ھۆججەتنى ئۆچۈرەلمىدى.

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
ug: ئەسلى ھۆججەت %1 نى ئۆچۈرەلمىدى.
    ھوقۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
ug: قىسمەن ھۆججەت %1 نى ئۆچۈرەلمىدى.
    ھوقۇقنى تەكشۈرۈڭ.

en: Could not download the proxy configuration script
ug: ۋاكالەتچى سەپلىمە قوليازمىسىنى چۈشۈرەلمىدى

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
ug: ۋاكالەتچى سەپلىمە قوليازمىسىنى چۈشۈرەلمىدى:
    %1

en: Could not enter folder %1.
ug: %1 قىسقۇچقا كىرەلمەيدۇ.

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
ug: '%1' دىن ئىجراچان ھۆججەت ئاتىنى يايالمىدى، ئىناۋەتلىك پروگرامما ئاتىدىن بىرنى كىرگۈزۈڭ.

en: Could not find 'FindProxyForURL' or 'FindProxyForURLEx'
ug: 'FindProxyForURL' ياكى 'FindProxyForURLEx' نى تاپالمىدى

en: Could not find a usable proxy configuration script
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان ۋاكالەتچى سەپلىمە قوليازمىسىنى تاپالمىدى

en: Could not find program "mount"
ug: "mount" پروگراممىنى تاپالمىدى

en: Could not find program "umount"
ug: "umount" پروگراممىنى تاپالمىدى

en: Could not find the program '%1'
ug: پروگرامما '%1' نى تاپالمىدى.

en: Could not get group id for given group name %1
ug: بېرىلگەن گۇرۇپپا ئاتى %1 نىڭ گۇرۇپپا كىملىكىگە ئېرىشەلمىدى

en: Could not get user id for given user name %1
ug: بېرىلگەن ئىشلەتكۈچى ئاتى %1 نىڭ ئىشلەتكۈچى كىملىكىگە ئېرىشەلمىدى

en: Could not listen %1.
ug: %1 نى تىڭشىيالمىدى.

en: Could not login to %1.
ug: %1 غا كىرەلمىدى.

en: Could not make folder %1.
ug: %1 قىسقۇچنى قۇرالمىدى.

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
ug: ئۈسكۈنىنى ئېگەرلىيەلمىدى.
    مەلۇم قىلغان خاتالىق:
    %1

en: Could not read %1.
ug: %1 نى ئوقۇيالمىدى.

en: Could not read file %1.
ug: ھۆججەت ‹%1› ئوقۇيالمىدى

en: Could not remove folder %1.
ug: %1 قىسقۇچنى چىقىرىۋېتەلمىدى.

en: Could not rename file %1.
ug: ھۆججەت %1 نىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمىدى.

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
ug: ئەسلى ھۆججەت %1 نىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمىدى.
    ھوقۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
ug: قىسمەن ھۆججەت %1 نىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمىدى.
    ھوقۇقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Could not resume file %1.
ug: ھۆججەت %1 نى داۋاملاشتۇرالمىدى.

en: Could not start process %1.
ug: %1 جەرياننى قوزغىتالمىدى.

en: Could not terminate listing %1.
ug: %1 تىزىمىنى كۆرسىتىشنى توختىتالمىدى.

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
ug: ئۈسكۈنىنى ئېگەرسىزلىيەلمىدى.
    مەلۇم قىلغان خاتالىق:
    %1

en: Could not write file %1.
    Disk full.
ug: ھۆججەت %1 كە يازالمىدى.
    دىسكا توشتى.

en: Could not write to %1.
ug: %1 نى يازالمىدى.

en: Could not write to file %1.
ug: ھۆججەت %1 غا يازالمىدى.

en: Country:
ug: دۆلەت:

en: Create New
ug: يېڭىدىن قۇر

en: Create New File Type
ug: يېڭى ھۆججەت تىپى قۇر

en: Create Symlink
ug: بەلگە ئۇلانما قۇر

en: Create a new bookmark folder in this menu
ug: بۇ تىزىملىكتە يېڭى بىر خەتكۈش قىسقۇچى قۇر

en: Create hidden directory?
ug: يوشۇرۇن مۇندەرىجە قۇرامدۇ؟

en: Create link to URL
ug: URL غا ئۇلانما قۇر

en: Create new folder in:
    %1
ug: تۆۋەندىكى يەرگە يېڭى قىسقۇچ قۇرىدۇ:
    %1

en: Created:
ug: قۇرۇلغان:

en: Creating directory
ug: مۇندەرىجە قۇرۇۋاتىدۇ

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم قىسقۇچ قۇرۇشنى قوللىمايدۇ.

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم بەلگە ئۇلانمىسىنى قوللىمايدۇ.

en: Current connection is not secured with SSL.
ug: نۆۋەتتىكى باغلىنىش بىخەتەر SSL نى ئىشلەتمىگەن.

en: Current connection is secured with SSL.
ug: نۆۋەتتىكى باغلىنىش بىخەتەر SSL نى ئىشلىتىدۇ.

en: Current maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

en: Custom Path
ug: ئۆزلەشتۈرگەن يول

en: Cyclic Link Detected
ug: دەۋرىي ئۇلانما بايقالدى

en: Cyclic Link Detected During Copy
ug: كۆچۈرۈۋاتقاندا دەۋرىي ئۇلانما بايقالدى

en: Data format:
ug: سانلىق-مەلۇمات پىچىمى:

en: De&vice
ug: ئۈسكۈنە(&V)

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Default for new files in this folder
ug: بۇ قىسقۇچتىكى يېڭى ھۆججەتنىڭ كۆڭۈلدىكى قىممىتى

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Delete Bookmark
ug: خەتكۈش ئۆچۈر

en: Delete Entry
ug: تۈر ئۆچۈر

en: Delete File
ug: ھۆججەت ئۆچۈر

en: Delete Files
ug: ھۆججەت ئۆچۈر

en: Delete Folder
ug: قىسقۇچ ئۆچۈر

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
ug: دەۋرىيلىكنىڭ بىر قىسمىنى ئۆچۈرۈپ، چەكسىز دەۋرىيلىنىش ھاسىل قىلمىغاندىن كېيىن ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Delete the current file and try again.
ug: نۆۋەتتىكى ھۆججەتنى ئۆچۈرۈپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Delete the current folder and try again.
ug: نۆۋەتتىكى قىسقۇچنى ئۆچۈرۈپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Deleting
ug: ئۆچۈرۈۋاتىدۇ

en: Deleting files from %1 is not supported.
ug: %1 دىن ھۆججەت ئۆچۈرۈشنى قوللىمايدۇ.

en: Descending
ug: كېمەيگۈچى

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Destination
ug: نىشان

en: Detailed Tree View
ug: تەپسىلىي دەرەخسىمان كۆرۈنۈش

en: Detailed View
ug: تەپسىلات كۆرۈنۈش

en: Details:
ug: تەپسىلاتى:

en: Device
ug: ئۈسكۈنە

en: Device (/dev/fd0):
ug: ئۈسكۈنە(/dev/fd0):

en: Device name
ug: ئۈسكۈنە ئاتى

en: Device usage:
ug: ئۈسكۈنە ئىشلىتىلىشى:

en: Device:
ug: ئۈسكۈنە:

en: Devices
ug: ئۈسكۈنىلەر

en: Directory
ug: مۇندەرىجە

en: Disable
ug: چەكلە

en: Disk Full
ug: دىسكا توشتى

en: Display SSL &Information
ug: SSL ئۇچۇرىنى كۆرسەت(&I)

en: Display information about cache file
ug: غەملەك ھۆججەتنىڭ ئۇچۇرىنى كۆرسەت

en: Display...
ug: كۆرسىتىش...

en: Do Not Store
ug: ساقلىما

en: Do not &close when command exits
ug: بۇيرۇقتىن چېكىنگەندە ياپما(&C)

en: Do not ask again
ug: قايتا سورىما

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
ug: بۇ ھۆججەتنى كۆچۈرۈپ ياكى يۆتكىمەڭ، كېيىنكى تۈرگە ئاتلاڭ

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
ug: بۇ قىسقۇچنى كۆچۈرۈپ ياكى يۆتكىمەڭ، كېيىنكى تۈرگە ئاتلاڭ

en: Do not send a certificate
ug: گۇۋاھنامە يوللىما

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
ug[0]: بۇ %1 تۈرنى ئۆچۈرەمسىز؟

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
ug[0]: سىز راستلا %1 تۈرنى ئەخلەتخانىغا يۆتكەمسىز؟

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
ug: ئىم جۈملىسىنى پۇلدان ھۆججىتىگە ساقلامسىز؟

en: Domain:
ug: دائىرە:

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
ug: كىرگۈزگەن ئورۇننىڭ توغرىلىقىنى قايتا جەزملىگەندىن كېيىن ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Double-check your proxy settings and try again.
ug: ۋاكالەتچى تەڭشىڭىزنى قايتا-قايتا تەكشۈرۈپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Drive: %1
ug: قوزغاتقۇچ: %1

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ug: خاتا: يوچۇن كېلىشىم '%1'

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Edit ACL Entry
ug: ACL تۈرى تەھرىر

en: Edit Entry...
ug: تۈرنى تەھرىر…

en: Edit Places Entry
ug: ئورۇن تۈرى تەھرىر

en: Edit your bookmark collection in a separate window
ug: باشقا بىر كۆزنەكتە خەتكۈش توپلىمىڭىزنى تەھرىرلەڭ

en: Effective
ug: ئۈنۈمى

en: Eject
ug: چىقار

en: Emblems
ug: كاكارلار

en: Emotes
ug: تۇيغۇلار

en: Empty the cache
ug: غەملەك تازىلا

en: Enable
ug: قوزغات

en: Enable &launch feedback
ug: ئىجرا قايتما ئىنكاسنى قوزغات(&L)

en: Enable this flag to allow entering the folder.
ug: بۇ بايراق قوزغىتىلسا قىسقۇچقا كىرىشكە يول قويىدۇ.

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
ug: بۇ بايراق قوزغىتىلسا ھۆججەتنى پىروگراممىدەك ئىجرا قىلىشقا يول قويىدۇ.

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
ug: بۇ تاللانما قوزغىتىلسا قىسقۇچ ئىگىدارى ھۆججەت ۋە قىسقۇچ ئاتىنى ئۆزگەرتىشكە يول قويىدۇ. باشقا ئىشلەتكۈچىلەر «مەزمۇن ئۆزگەرت»ئىش ھوقۇقىنى تەڭشىگەن ئەھۋالدا يېڭى ھۆججەت قوشالايدۇ.

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
ug: بۇ تاللانما قوزغىتىلسا بۇ ھۆججەتكە ئىجراچان بەلگىسى قويۇلىدۇ. بۇ پەقەت پروگرامما ۋە قوليازمىغىلا بولىدۇ. ئەگەر بۇ ھۆججەتنى ئىجرا قىلماقچى بولسىڭىز ئۇنداقتا بۇ تاللانمىنى تاللاڭ.

en: Encoding:
ug: كودلاش:

en: Encryption:
ug: شىفىرلاش:

en: End of Session
ug: ئەڭگىمە تامام

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
ug: قىسقۇچنىڭ مەۋجۇت ۋە بوش ئىكەنلىكىنى جەزملەپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Ensure that the resource exists, and try again.
ug: مەنبەنىڭ مەۋجۇتلۇقىغا جەزم قىلغاندىن كېيىن قايتا سىناڭ.

en: Enter descriptive label here
ug: بۇ جايغا چۈشەندۈرۈش ئەننى كىرگۈزۈڭ

en: Enter the certificate password:
ug: گۇۋاھنامە ئىمنى كىرگۈزۈڭ:

en: Enter the user name you want to run the application as here.
ug: پروگراممىنى ئىجرا قىلماقچى بولغان ئىشلەتكۈچىنىڭ ئاتىنى بۇ جايغا كىرگۈزۈڭ.

en: Enter the user name you want to run the application as.
ug: پروگراممىنى ئىجرا قىلماقچى بولغان ئىشلەتكۈچىنىڭ ئاتىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Entry Type
ug: كىرگۈ تىپى

en: Error connecting to server.
ug: مۇلازىمېتىرغا باغلىنىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى.

en: Error processing Exec field in %1
ug: %1 دا Exec سۆز بۆلىكىنى بىر تەرەپ قىلغاندا خاتالىق كۆرۈلدى

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
ug: 'filesharelist' نى ئىجرا قىلىۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى. ئۇنىڭ $PATH ياكى /usr/sbin غا ئورنىتىلغانلىقىنى تەكشۈرۈڭ.

en: Error. Out of memory.
    %1
ug: خاتالىق. ئەسلەك يېتىشمىدى.
    %1

en: Exec
ug: ئىجرا قىل

en: Expires:
ug: ئىناۋەتلىك ۋاقتى:

en: Exponent: 0x
ug: دەرىجە: 0x

en: Exposure:
ug: نۇر ئۆتۈش:

en: FIXME: Document this
ug: FIXME: بۇنى پۈتۈكلە

en: File
ug: ھۆججەت

en: File '%1' is not readable
ug: '%1' ھۆججەتنى ئوقۇغۇلى بولمايدۇ

en: File Already Exists
ug: ھۆججەت مەۋجۇت

en: File Expected
ug: ھۆججەت كېرەك

en: File Type Options
ug: ھۆججەت تىپى تاللانمىسى

en: File name:
ug: ھۆججەت ئىسمى:

en: File or Folder Does Not Exist
ug: ھۆججەت ياكى قىسقۇچ مەۋجۇت ئەمەس

[ctx: File permission]
en: Sticky
ug: يېپىشقاق

en: File sharing is disabled.
ug: ھۆججەت ھەمبەھىرلەش چەكلەنگەن.

en: File system:
ug: ھۆججەت سىستېمىسى:

en: Filename for clipboard content:
ug: چاپلاش تاختا مەزمۇنىنىڭ ھۆججەت ئاتى:

en: Files and folders selected
ug: تاللانغان ھۆججەت ۋە قىسقۇچلار

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
ug: ھۆججەت ۋە قىسقۇچ مەۋجۇت مۇندەرىجىگە كۆچۈرۈلىدۇ، مۇندەرىجىدە بىر قىسىم مەزمۇن بار. 
    ئەگەر بىر مۇندەرىجىدە ئوخشاش ئاتلىق ھۆججەت توقۇنۇشى كۆرۈلسە، مۇناسىۋەتلىك ئۇچۇرنى قايتا كۆرىسىز.

en: Filesystems
ug: ھۆججەت سىستېمىسى

en: Folder Already Exists
ug: مۇندەرىجە مەۋجۇت

en: Folder Expected
ug: قىسقۇچ كېرەك

en: Folder Listing Unavailable
ug: قىسقۇچ تىزىمىنى كۆرسىتەلمەيدۇ

en: Folders First
ug: قىسقۇچ ئالدىدا

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
ug: سىز بۇيرۇقنىڭ كەينىگە بىر قانچە ئورۇن بەلگىسىنى ئەگەشتۈرەلەيسىز، پروگرامما ئىجرا قىلىنغاندا بۇ ئورۇن بەلگىلىرى ئەمەلىي قىممەتكە ئالماشتۇرۇلىدۇ:
    %f - يەككە ھۆججەت ئاتى
    %F - ھۆججەت تىزىمى؛ بىرلا ۋاقىتتا بىر قانچە يەرلىك ھۆججەتنى ئاچقىلى بولىدىغان قوللىنىشچان پروگرامما
    %u - يەككە URL
    %U - URL تىزىمى
    %d - ئاچىدىغان ھۆججەت تۇرۇشلۇق مۇندەرىجە
    %D - قىسقۇچ تىزىمى
    %i - سىنبەلگە
    %m - كىچىك سىنبەلگە
    %c - ئىزاھات

en: Forbidden
ug: چەكلەنگەن

en: Found a cyclic link in %1.
ug: %1 دا دەۋرىي ئۇلانما بايقالدى.

en: Found a cyclic link while copying %1.
ug: %1 نى كۆچۈرۈۋاتقاندا بىر دەۋرىي ئۇلانما بايقالدى.

en: Fraud Department
ug: Fraud تارماق

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
ug: يېتەرلىك دىسكا بوشلۇقى بوشىتىشنىڭ ئۇسۇلى: 1) ئىشلەتمەيدىغان ۋە ۋاقىتلىق ھۆججەتنى ئۆچۈرۈش؛ 2) ھۆججەتنى CD-R قاتارلىق  يۆتكىلىشچان ۋاسىتىلەرگە ئارخىپ قىلىپ ساقلاش؛ ياكى 3)تېخىمۇ كۆپ ساقلاش سىغىمىغا ئېرىشىش.

en: Got an invalid reply when calling %1
ug: %1 نى چاقىرىۋاتقاندا ئىناۋەتسىز ئىنكاسقا ئېرىشتى

en: Gro&up:
ug: گۇرۇپپا(&U):

en: Group
ug: گۇرۇپپا

en: Group:
ug: گۇرۇپپا:

en: Group:
ug: گۇرۇپپا:

en: HTTP Cookie Daemon
ug: HTTP Cookie مۇئەككىلى

en: HTTP cookie daemon
ug: HTTP Cookie مۇئەككىلى

en: Hide in toolbar
ug: قورال بالداقتا يوشۇر

en: Home Folder
ug: ماكان مۇندەرىجە

en: IP address:
ug: IP ئادرېس:

en: Icon Position
ug: سىنبەلگە ئورنى

en: Icon Source
ug: سىنبەلگە مەنبەسى

en: Icon size: %1 pixels
ug: سىنبەلگە چوڭلۇقى: %1 پىكسېل

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
ug: سىنبەلگە چوڭلۇقى: %1 پىكسېل(ئۆلچەملىك چوڭلۇقى)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
ug: ئەگەر قىسقۇچقا يېپىشقاق بەلگە تەڭشەلسە، پەقەت ئىگىدار ۋە root لا ھۆججەتنى ئۆچۈرۈپ ياكى ئاتىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ. ئۇنداق بولمىسا يېزىش ھوقۇقىغا ئىگە ھەممە كىشى ھۆججەتنى ئۆچۈرۈپ ياكى ئاتىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
ug: ئەگەر بۇ ھۆججەت ئىجراچان بولۇپ بۇ بايراق تەڭشەلسە، بۇ ھۆججەت گۇرۇپپا ھوقۇقىدا ئىجرا قىلىنىدۇ.

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
ug: ئەگەر بۇ ھۆججەت ئىجراچان قىلىپ تەڭشىلىپ بۇ بايراق تەڭشەلگەن بولسا بۇ ھۆججەت ئىگىدارنىڭ ھوقۇقىدا ئىجرا قىلىنىدۇ.

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
ug: ئەگەر بۇ بايراق تەڭشەلسە، بۇ قىسقۇچنىڭ گۇرۇپپىسى ھەممە يېڭى ھۆججەت ئۈچۈن تەڭشىلىدۇ.

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
ug: ئەگەر بۇ بايراق تەڭشەلگەن بولسا بۇ قىسقۇچنىڭ ئىگىدارى ھەممە يېڭى ھۆججەتنىڭمۇ ئىگىدارىدۇر.

en: If you do not trust this program, click Cancel
ug: ئەگەر بۇ پروگراممىغا ئىشەنمىسىڭىز ۋاز كەچنى چېكىڭ

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
ug: ئەگەر سىز مۇلازىمېتىر يۇمشاق دېتالىنىڭ يازغۇچىسىنىڭ كىم ئىكەنلىكىنى بىلسىڭىز، بىۋاسىتە ئۇلارغا كەمتۈكلۈك دوكلاتى يوللاڭ.

en: If you want to remove a type of file (mimetype) that your application cannot handle, select the mimetype in the list above and click on this button.
ug: ئەگەر مەلۇم قوللىنىشچان پروگرامما بىر تەرەپ قىلالمايدىغان ھۆججەت تىپى (mime تىپى) نى ئۆچۈرمەكچى بولسىڭىز، يۇقىرىدىكى تىزىمدىن شۇ mime تىپىنى تاللاپ ئاندىن بۇ توپچىنى چېكىڭ.

en: Improperly Formatted URL
ug: ناتوغرا پىچىمدىكى URL

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Internal Error
ug: ئىچكى خاتالىق

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
ug: ئىچكى خاتالىق
    http://bugs.kde.org غا تولۇق كەمتۈكلۈك مەلۇماتىدىن بىرنى يوللاڭ
    %1

en: Internal Error in Server
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ئىچكى خاتالىقى

en: Internal error in server
    %1
ug: مۇلازىمېتىر ئىچكى خاتالىقى
    %1

en: International
ug: خەلقئارا

en: Invalid Filenames
ug: ئىناۋەتسىز ھۆججەت ئاتى

en: Is &executable
ug: ئىجراچان(&E)

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
ug[0]: %1 تۈر

en: KDE
ug: ك د ئې(KDE)

en: KDE Certificate Request
ug: KDE گۇۋاھنامە تەلىپى

en: KDE Certificate Request - Password
ug: KDE گۇۋاھنامە تەلىپى - ئىم

en: KDE HTTP cache maintenance tool
ug: KDE HTTP غەملەك ئاسراش قورالى

en: KDE SSL Certificate Dialog
ug: KDE SSL گۇۋاھنامە سۆزلەشكۈ

en: KDE SSL Information
ug: KDE SSL ئۇچۇرى

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol. This request specified a protocol be used as such, however this protocol is not capable of such an action. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ug: KDE كېلىشىمنىڭ ئىچىدىكى كېلىشىم ئارقىلىق ئالاقە قىلالايدۇ؛ بەلگىلەنگەن كېلىشىم ئالاھىدە ئەھۋالدىلا ئىشلىتىلىدۇ ئەمما ھازىر ئۇ ئەھۋاللارنىڭ بىرى ئەمەس. بۇ خىل ئەھۋال ناھايىتى ئاز ئۇچرايدۇ، بەلكىم پروگرامما تۈزۈش خاتالىقى كۆرۈلگەن بولۇشى مۇمكىن.

en: KDE is able to communicate through a protocol within a protocol; the protocol specified is only for use in such situations, however this is not one of these situations. This is a rare event, and is likely to indicate a programming error.
ug: KDE كېلىشىمنىڭ ئىچىدىكى كېلىشىم ئارقىلىق ئالاقە قىلالايدۇ؛ بەلگىلەنگەن كېلىشىم پەقەت ئالاھىدە ئەھۋالدىلا ئىشلىتىلىدۇ ئەمما ھازىر ئۇ ئەھۋاللارنىڭ بىرى ئەمەس. بۇ خىل ئەھۋال ناھايىتى ئاز ئۇچرايدۇ، بەلكىم پروگرامما تۈزۈش خاتالىقى كۆرۈلگەن بولۇشى مۇمكىن.

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
ug: ماكان

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
ug: تور

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
ug: غول مۇندەرىجە

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
ug: ئەخلەتخانا

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
ug: KFileMetaDataReader ھۆججەتتىن مېتا سانلىق-مەلۇماتنى ئوقۇشقا ئىشلىتىلىدۇ

en: Key type: DSA (%1 bit)
ug: ئاچقۇچ تىپى: DSA (%1 بىت)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ug: ئاچقۇچ تىپى: RSA (%1 بىت)

en: Known Applications
ug: مەلۇملۇق پروگراممىلار

en: L&abel:
ug: ئەن(&A):

en: Lakeridge Meadows
ug: Lakeridge چارۋىچىلىق مەيدانى

en: Launching %1
ug: %1 ئىجرا قىلىۋاتىدۇ

en: Link
ug: ئۇلانما

en: Link to %1 (%2)
ug: %1 (%2) غا ئۇلىنىدۇ

en: Link to Device
ug: ئۈسكۈنىگە ئۇلا

en: List of URLs where the meta-data should be read from
ug: مېتا سانلىق-مەلۇماتنى ئوقۇشقا ئىشلىتىدىغان مەنبە URL تىزىمى

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
ug: تىزىمدا كۆرسىتىلگەن قىسقۇچلار %1 كېلىشىمنى قوللىمايدۇ.

en: Location:
ug: ئورنى:

en: Login OK
ug: تىزىمغا كىردى

en: MD5 digest
ug: MD5 ئۈزۈندىسى

en: MD5 digest:
ug: MD5 ئۈزۈندىسى:

en: Mail service
ug: خەت مۇلازىمىتى

en: Malformed URL
    %1
ug: بۇزۇق URL
    %1

en: Malformed URL %1.
ug: خاتا URL %1.

en: Mask
ug: ماسكا

en: Menu
ug: تىزىملىك

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
ug: يوللىغان ئۇچۇر:
    تىزىمغا كىرىشتە ئىشلەتكەن ئات=%1، ئىم=[يوشۇرۇن]
    
    مۇلازىمېتىرنىڭ ئىنكاسى:
    %2

en: Mime Type
ug: MIME تىپى

en: Mimetype
ug: Mime تىپى

en: Mimetypes
ug: Mime تىپلىرى

en: Modified:
ug: ئۆزگەرتكەن:

en: Modulus:
ug: قېلىپ:

en: More than one file provided
ug: بېرىلگەن ھۆججەت بىردىن كۆپ

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
ug: بۇ سۆزلەشكۈ سىز تاللىغان كۆپ قىسقۇچنى قوبۇل قىلمايدۇ، چۈنكى قايسىسىنى كىرگۈزىدىغانلىقىنى جەزملىيەلمىدى. تىزىمدىن بىر قىسقۇچنىلا تاللاڭ.

en: More than one folder provided
ug: بېرىلگەن قىسقۇچ بىردىن كۆپ

en: Mount
ug: ئېگەرلەش

en: Mount point (/mnt/floppy):
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى(/mnt/floppy):

en: Mount point:
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى:

en: Mounted on:
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى:

en: Mountpoint
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

en: Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە

en: Moving
ug: يۆتكەۋاتىدۇ

en: Multiple Instances
ug: كۆپ مىسال

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم كۆپ قېتىم ئېرىشىشنى قوللىمايدۇ.

en: Name
ug: ئاتى

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Named Group
ug: ئاتالغان گۇرۇپپا

en: Named User
ug: ئاتالغان ئىشلەتكۈچى

en: Named group
ug: ئاتالغان گۇرۇپپا

en: Named user
ug: ئاتالغان ئىشلەتكۈچى

en: Navigate
ug: يول باشلا

en: New Bookmark Folder...
ug: يېڭى خەتكۈش قىسقۇچى…

en: New Folder...
ug: يېڭى قىسقۇچ…

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
ug: كېيىنكى(&N) >>

en: Next to File Name
ug: ھۆججەت ئاتىدىن كېيىن

en: No Content
ug: مەزمۇن يوق

en: No Media inserted or Media not recognized.
ug: ۋاسىتە قىستۇرۇلمىغان ياكى ۋاسىتىنى تونۇيالمىدى.

en: No SSL support.
ug: SSL نى قوللىمايدۇ.

en: No host specified.
ug: ماشىنا بەلگىلەنمىگەن.

en: No hostname specified.
ug: كومپيۇتېر ئاتى بەلگىلەنمىگەن

en: No media in device for %1
ug: %1 نىڭ ئۈسكۈنىسىدە ۋاسىتە يوق

en: No metainfo for %1
ug: %1 نىڭ ئېلېمېنت ئۇچۇرى يوق

en: No service implementing %1
ug: %1 مۇلازىمىتىنى ئىشقا ئاشۇرالمىدى

en: None
ug: يوق

en: Not connected.
ug: باغلانمىغان.

en: Not shared
ug: ھەمبەھىرلەنمىگەن

en: Not specified
ug: بەلگىلەنمىگەن

en: Nothing to Delete
ug: ئۆچۈرىدىغان نەرسە يوق

en: Nothing to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكەيدىغىنى يوق

en: O&ther icons:
ug: باشقا سىنبەلگىلەر(&T):

en: O&thers:
ug: باشقالار(&T):

en: O&wner:
ug: ئىگىدار(&W):

en: OCR Image
ug: OCR سۈرەت

en: Only executables on local file systems are supported.
ug: پەقەت يەرلىك ھۆججەت سىستېمىسىدىكى ئىجراچان ھۆججەتنىلا قوللايدۇ.

en: Only folders in your home folder can be shared.
ug: ماكان قىسقۇچىڭىزدىكى قىسقۇچنىلا ھەمبەھىرلىيەلەيسىز.

en: Only own&er can rename and delete folder content
ug: پەقەت ئىگىدارلا قىسقۇچ مەزمۇنىنى ئۆچۈرۈپ ۋە ئاتىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ

en: Only the meta data that is part of the file is read
ug: پەقەت ھۆججەتنىڭ ئاز بىر پارچىسىدىكى مېتا سانلىق-مەلۇماتلا ئوقۇلىدۇ

en: Only the owner can change permissions.
ug: ئىگىدارلا ھوقۇقنى ئۆزگەرتەلەيدۇ.

en: Open
ug: ئاچ

en: Open &with %1
ug: %1 دا ئاچ(&O)

en: Open File Manager
ug: ھۆججەت باشقۇرغۇچنى ئاچ

en: Open Folder in Bookmark Editor
ug: قىسقۇچنى خەتكۈش تەھرىرلىگۈچتە ئاچ

en: Open Folder in Tabs
ug: قىسقۇچلارنى بەتكۈچلەردە ئاچ

en: Open With
ug: بۇنىڭدا ئېچىش

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
ug: بۇ قىسقۇچتىكى ھەممە خەتكۈشلەرنى يېڭى بىر بەتكۈچتە ئاچىدۇ.

en: Open file dialog
ug: ھۆججەت سۆزلەشكۈسىنى ئاچ

en: Open in New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچتە ئاچ

en: Open in New Window
ug: يېڭى كۆزنەكتە ئاچ

en: Open with:
ug: ئاچىدىغان پروگرامما:

en: OpenSSL could not be verified.
ug: OpenSSL نى دەلىللىيەلمىدى.

en: Opening connection to host %1
ug: ماشىنا %1 نىڭ باغلىنىشىنى ئېچىۋاتىدۇ

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم باغلانما ئېچىشنى قوللىمايدۇ.

en: Opening files is not supported with protocol %1.
ug: %1 كېلىشىم ھۆججەت ئېچىشنى قوللىمايدۇ.

en: Options
ug: تاللانما

en: Organization / Common Name
ug: تەشكىل/ئادەتتىكى ئات

en: Organization:
ug: تەشكىل:

en: Organizational Unit
ug: ئىدارىسى

en: Organizational unit:
ug: تەشكىلىي ئورۇن:

en: Others
ug: باشقىلار

en: Otherwise, the request would have succeeded.
ug: بولمىسا، بۇ تەلەپ مۇۋەپپەقىيەتلىك ئورۇنلانغان.

en: Out of Memory
ug: ئەسلەك يېتىشمىدى

en: Overwrite File?
ug: ھۆججەت قاپلامسىز؟

en: Owner
ug: ئىگىسى

en: Owner:
ug: ئىگىدار:

en: Ownership
ug: ئىگىدارلىق

en: Owning Group
ug: تەۋە گۇرۇپپا

en: P&review
ug: ئالدىن كۆزەت(&R)

en: Parent Folder
ug: ئاتا قىسقۇچ

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: of a %1 bit key | of a %1 bit key
ug[0]: %1 بىتلىق ئاچقۇچ

[ctx: Part of: %1, using %2 bits of a %3 bit key]
en: using %1 bit | using %1 bits
ug[0]: %1 بىت ئىشلەت

en: Paste
ug: چاپلا

en: Path:
ug: يول:

en: Patterns
ug: ئەندىزىلەر

en: Permissions:
ug: ھوقۇقى:

en: Pick Certificates
ug: گۇۋاھنامە تاللا

en: Places
ug: ئورۇنلار

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
ug: <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> غا كەمتۈكلۈك دوكلاتى يوللاپ، KDE قوشۇنىغا قوللىمايدىغان دەلىللەش ئۇسۇلىنى ئۇقتۇرۇڭ.

en: Please wait while the encryption keys are generated...
ug: سەل كۈتۈڭ، شىفىرلىق ئاچقۇچ ياسىلىۋاتىدۇ…

en: Points to:
ug: كۆرسىتىش:

en: Prime:
ug: تۈپ سان:

en: Private key test failed.
ug: شەخسىي ئاچقۇچنى سىنىيالمىدى.

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Properties for %1
ug: ‹%1› نىڭ خاسلىقى

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
ug[0]: تاللانغان %1 تۈرنىڭ نىڭ خاسلىقى

en: Protocol %1 does not support action %2.
ug: %1 كېلىشىم %2 مەشغۇلاتنى قوللىمايدۇ.

en: Protocol %1 is not a Filesystem
ug: كېلىشىم %1 ھۆججەت سىستېمىسى ئەمەس

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
ug: %1 كېلىشىم بىر سۈزگۈچ كېلىشىم ئەمەس

en: Protocol is a Filter Protocol
ug: كېلىشىم — بىر سۈزگۈچ كېلىشىم

en: Proxy Authentication Failed.
ug: ۋاكالەتچىنى دەلىللىيەلمىدى.

en: Proxy:
ug: ۋاكالەتچى:

en: Public key:
ug: ئاممىۋى ئاچقۇچ:

en: Quebec
ug: كىۋېبېك

en: Read
ug: ئوقۇ

en: Read only
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان

en: Receiving corrupt data.
ug: بۇزۇلغان سانلىق-مەلۇماتنى قوبۇللاۋاتىدۇ.

en: Recipient
ug: قوبۇللىغۇچى

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

en: Reload configuration file
ug: سەپلىمە ھۆججەتنى قايتا يۈكلە

en: Remote Files Not Accepted
ug: يىراقتىكى ھۆججەتنى قوبۇل قىلمايدۇ

en: Remote files not accepted
ug: يىراقتىكى ھۆججەتنى قوبۇل قىلمايدۇ

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Remove all cookies
ug: ھەممە cookie نى چىقىرىۋەت

en: Remove cookies for domain
ug: دائىرىدىكى cookie نى چىقىرىۋەت

en: Rename:
ug: ئات ئۆزگەرت:

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
ug: %1 دا ھۆججەت ئاتىنى ئۆزگەرتىش ياكى يۆتكەشنى قوللىمايدۇ.

en: Request Aborted
ug: ئىلتىماس توختىتىلدى

en: Request Aborted By User
ug: ئىلتىماسنى ئىشلەتكۈچى توختاتتى

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى)نى ئىزدىيەلمىدى. بۇ CA(گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) نىڭ CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى)نى تاپالمىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ug: گۇۋاھنامە ئىزدەش ئۇسۇلى مەغلۇپ بولدى. بۇ CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامىسىنى تاپالمىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: Retrieving %1 from %2...
ug: %2 دىن %1 غا ئېرىشىۋاتىدۇ…

en: Retrieving data from %1 is not supported.
ug: %1 دىن سانلىق-مەلۇمات قوبۇللاشنى قوللىمايدۇ.

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
ug: %1 دىن mime تىپى ئۇچۇرىنى قوبۇللاشنى قوللىمايدۇ.

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
ug: ئىلتىماسنى قايتا سىناڭ ھەمدە كىرگۈزگەن دەلىللەش تەپسىلاتىنىڭ توغرىلىقىغا كاپالەتلىك قىلىڭ.

en: Retry the request without attempting to resume transfer.
ug: داۋاملاشتۇرۇپ يوللىماي بەلكى ئىلتىماسنى قايتا سىنايدۇ.

en: Retry the request.
ug: قايتا ئىلتىماسنى سىنايدۇ.

en: Ru&n as a different user
ug: پەرقلىق ئىشلەتكۈچى سۈپىتىدە ئىجرا قىل(&N)

en: Run Until Finished
ug: تاماملانغۇچە ئىجرا قىل

en: Run in &terminal
ug: تېرمىنالدا ئىجرا قىل(&T)

en: S&ystem icons:
ug: سىستېما سىنبەلگىلىرى(&Y):

en: SHA1 digest
ug: SHA1 ئۈزۈندىسى

en: SHA1 digest:
ug: SHA1 ئۈزۈندىسى:

en: SSL Certificate Password
ug: SSL گۇۋاھنامە ئىم

en: SSL Configuration Module
ug: SSL سەپلىمە بۆلىكى

en: SSL Signers
ug: SSL ئىمزا قۇيغۇچى

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
ug: SSL گۇۋاھنامە تەلەپ بويىچە رەت قىلىندى. سىز KDE سىستېما تەڭشىكىدە بۇ تاللانمىنى چەكلىسىڭىز بولىدۇ.

en: SSL support is not available in this build of KDE.
ug: بۇ KDE نەشرى SSL قوللاشنى ئۆز ئىچىگە ئالمايدۇ.

en: SSL support was not found.
ug: SSL قوللاش تېپىلمىدى.

en: SSL version:
ug: SSL نەشرى:

en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: Save selection for this host.
ug: بۇ ماشىنا ئۈچۈن تاللاشنى ساقلايدۇ.

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
ug: ئۆز ئارا تەسىرلىشىشچان سىنبەلگە ئاتىنى ئىزدە(مەسىلەن قىسقۇچ)

en: Secure servers only
ug: بىخەتەر مۇلازىمېتىر ئۈچۈنلا

en: Secure servers, page scripts
ug: بىخەتەر مۇلازىمېتىر، بەت قوليازمالار

en: Security Information
ug: بىخەتەرلىك ئۇچۇرى

en: See or modify the cookie information
ug: cookie ئۇچۇرىنى كۆرسەت ياكى ئۆزگەرت

en: Select Icon
ug: سىنبەلگە تاللا

en: Select one or more file types to add:
ug: قوشىدىغان بىر ياكى كۆپ خىل ھۆججەت تىپىنى تاللاڭ:

en: Select this option to accept or reject all cookies from this site. Choosing this option will add a new policy for the site this cookie originated from. This policy will be permanent until you manually change it from the System Settings.
ug: بۇ تاللانما تاللانسا بۇ بېكەتتىن كەلگەن بارلىق cookie نى قوبۇل قىلىدۇ/رەت قىلىدۇ. بۇ تاللانما تاللانسا بۇ cookie نىڭ مەنبە بېكىتىگە بىر تەدبىر قوشىدۇ. بۇ تەدبىر سىستېما تەڭشەكلەردىن قولدا ئۆچۈرۈۋەتكەنگە قەدەر ئىزچىل ساقلىنىدۇ.

en: Select this option to accept/reject all cookies from anywhere. Choosing this option will change the global cookie policy for all cookies until you manually change it from the System Settings.
ug: بۇ تاللانما تاللانسا خالىغان جايدىن كەلگەن cookie نى قوبۇل قىلىدۇ/رەت قىلىدۇ. بۇ تاللانما تاللانسا تىزگىن مەركىزى تەڭشىكىدىكى cookie ئومۇمىيەت تەدبىرىنى ئۆزگەرتىدۇ تاكى سىز قولدا سىستېما تەڭشەكلىرىدە ئۆزگەرتمىگۈچە.

en: Select this option to only accept or reject this cookie. You will be prompted again if you receive another cookie.
ug: بۇ تاللانما تاللانسا مەزكۇر cookie نى قوبۇل قىلىدۇ/رەت قىلىدۇ. يەنە بىر cookie نى قوبۇل قىلغاندا سىزگە قايتا ئەسكەرتىدۇ.

en: Send certificate
ug: گۇۋاھنامە يوللا

en: Sending data to %1
ug: سانلىق-مەلۇماتنى %1 غا يوللاۋاتىدۇ

en: Sending login information
ug: تىزىمغا كىرىش ئۇچۇرىنى يوللاۋاتىدۇ

en: Sends a bug report by email
ug: ئېلخەت ئارقىلىق كەمتۈكلۈك دوكلاتىدىن بىرنى يوللايدۇ

en: Serial number
ug: تەرتىپ نومۇرى

en: Serial number:
ug: تەرتىپ نومۇرى:

en: Server Authentication
ug: مۇلازىمېتىر ئىسپاتنامىسى

en: Server processing request, please wait...
ug: مۇلازىمېتىر ئىلتىماسنى بىر تەرەپ قىلىۋاتىدۇ، سەل كۈتۈڭ…

en: Server said: "%1"
ug: مۇلازىمېتىر ئۇچۇرى: "%1"

en: Servers
ug: مۇلازىمېتىر

en: Servers, page scripts
ug: مۇلازىمېتىرلار، بەت قوليازمالار

en: Set GID
ug: GID تەڭشەك

en: Set UID
ug: UID تەڭشەك

en: Sets the working directory for your application.
ug: قوللىنىشچان پروگراممىڭىزنىڭ خىزمەت مۇندەرىجىسىنى تەڭشەيدۇ.

en: Setting ACL for %1
ug: %1 نىڭ ACL تەڭشىكى

en: Shared
ug: ھەمبەھىرلەنگەن

en: Sharing folder '%1' failed.
ug: قىسقۇچ '%1' نى ھەمبەھىرلىيەلمىدى.

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
ug: بۇ قىسقۇچنى ھەمبەھىرلەپ ئۇنى Linux/UNIX (NFS) ۋە Windows(Samba) دا زىيارەت قىلغىلى بولىدۇ.

en: Short View
ug: قىسقا كۆرۈنۈش

en: Show
    Entries
ug: تۈر كۆرسەت

en: Show Aside Preview
ug: ياندا ئالدىن كۆزىتىشنى كۆرسەت

en: Show Bookmarks
ug: خەتكۈچلەرنى كۆرسىتىش

en: Show Full Path
ug: تولۇق يولنى كۆرسەت

en: Show Hidden Files
ug: يوشۇرۇن ھۆججەتلەرنى كۆرسەت

en: Show Hidden Folders
ug: يوشۇرۇن قىسقۇچلارنى كۆرسىتىش

en: Show Places Navigation Panel
ug: ئورۇن يېتەكچى تاختىنى كۆرسىتىدۇ

en: Show Preview
ug: ئالدىن كۆزىتىشنى كۆرسەت

en: Show details of the next cookie
ug: كېيىنكى cookie نىڭ تەپسىلاتىنى كۆرسەت

en: Show in toolbar
ug: قورال بالداقتا كۆرسەت

en: Shut down cookie jar
ug: cookie jar تاقا

en: Signature Algorithm:
ug: ئىمزا ھېسابلاش ئۇسۇلى:

en: Signature Contents:
ug: ئىمزا مەزمۇنلىرى:

en: Single Instance
ug: يەككە مىسال

en: Site:
ug: تور بېكەت:

en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

en: Skip
ug: ئۆتكۈزۈۋەت

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
ug: بۇ پۈتۈكنىڭ بەزى بۆلەكلىرى بىخەتەر SSL نى ئىشلەتكەن ئەمما ئاساسىي بۆلىكى ئىشلەتمىگەن.

en: Sorry
ug: كەچۈر

en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

en: Source
ug: مەنبە

en: Source and Destination Files Identical
ug: ئەسلى ۋە نىشان ھۆججەت ئوخشاش بىر ھۆججەت

en: Special
ug: ئالاھىدە

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ug: ئالاھىدە بايراق. ئوڭ قول تەرەپتىكى ئىستوندىن ھەر بىر بايراقنىڭ مەنىسىنى كۆرەلەيسىز.

en: Special flag. Valid for the whole folder, the exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
ug: ئالاھىدە بايراق. پۈتكۈل قىسقۇچقىلا كۈچكە ئىگە، ئوڭ قول تەرەپتىكى ئىستوندىن ھەر بىر بايراقنىڭ مەنىسىنى كۆرەلەيسىز.

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
ug: ئىگىدار بولمىغان ۋە گۇرۇپپا ئەزالىرى بولمىغانلارنىڭ ئىجرا قىلالايدىغان مەشغۇلاتىنى بېكىتىدۇ.

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
ug: گۇرۇپپا ئەزالىرىنىڭ ئىجرا قىلالايدىغان مەشغۇلاتىنى بېكىتىدۇ.

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
ug: ئىگىدار ئىجرا قىلالايدىغان مەشغۇلاتىنى بېكىتىدۇ.

en: State:
ug: ھالەت:

en: Status
ug: ھالىتى

en: Stop
ug: توختا

en: Store
ug: ساقلا

en: Subject line
ug: تېما قۇرى

en: Suggest New &Name
ug: يېڭى ئات تەۋسىيە(&N)

en: System certificates
ug: سىستېما گۇۋاھنامىلەر

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a specific resource.
ug: سىز كىرگۈزگەن ئورتاق مەنبە بېكىتىش بەلگىسى(<strong>URL</strong>) بەلگىلەنگەن مەنبە ئەمەس.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered did not refer to a valid mechanism of accessing the specific resource, <strong>%1%2</strong>.
ug: سىز كىرگۈزگەن ئورتاق مەنبە بېكىتىش بەلگىسى(<strong>URL</strong>)نىڭ پىچىمى بەلگىلەنگەن مەنبە <strong>%1%2</strong> نى زىيارەت قىلىشنىڭ ئۈنۈملۈك مېخانىزمى ئەمەس.

en: The <strong>U</strong>niform <strong>R</strong>esource <strong>L</strong>ocator (URL) that you entered was not properly formatted. The format of a URL is generally as follows:<blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>
ug: سىز كىرگۈزگەن ئورتاق مەنبە بېكىتىش بەلگىسى(<strong>URL</strong>) نىڭ پىچىمى ناتوغرا. URL نىڭ پىچىمى:  <blockquote><strong>protocol://user:password@www.example.org:port/folder/filename.extension?query=value</strong></blockquote>

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ug: CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامە شىفىرلىق ئاچقۇچ ID سى ۋە ئاتى بىلەن سىز ئىشلىتىشنى سىنايدىغان گۇۋاھنامەدىكى 'Issuer' بۆلىكىدىكى شىفىرلىق ئاچقۇچ ID سى ۋە ئاتى ماس كەلمەيدۇ.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ug: CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامە شىفىرلىق ئاچقۇچ ID سى بىلەن سىز ئىشلىتىشنى سىنايدىغان گۇۋاھنامەدىكى 'Issuer' بۆلىكىدىكى شىفىرلىق ئاچقۇچ ID سى ماس كەلمەيدۇ.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ug: CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامىسىنى تاپالمىدى. مۇمكىنلىكى يۇقىرى سەۋەب ئىشەنچلىك ئۇلانمىڭىز بۇزۇلغان.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى) ئىناۋەتسىز.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى)نىڭ ئىمزاسى ئىناۋەتسىز. بۇ CRL نى دەلىللىگىلى بولمايدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ug: OpenSSL جەرياننى ئىجرا قىلىشقا يېتەرلىك ئەسلەك يوق.

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
ug: ئوقۇ بايراقى ھۆججەت مەزمۇنىنى كۆرۈشكە يول قويىدۇ.

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
ug: ھۆججەتتىكى يېپىشقاق بەلگە Linux تا ئېتىبارغا ئېلىنمايدۇ ئەمما باشقا سىستېمىدا ئىشلىتىلىشى مۇمكىن.

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
ug: يېزىش بايرىقى ھۆججەت مەزمۇنىنى ئۆزگەرتىشكە يول قويىدۇ.

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
ug: تارقاتقۇچى

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ug: بۇ گۇۋاھنامىنى دەلىللىيەلمىدى چۈنكى ئۇ ئىشەنچلىك ئۇلانمىسىدىكى بىردىنبىر گۇۋاھنامە ھەمدە ئۆزى ئىمزا قويمىغان. ئەگەر سىز ئۆزىڭىز بۇ گۇۋاھنامىگە ئىمزا قويغان بولسىڭىز ئۇنى ئىشەنچلىك گۇۋاھنامە تىزىمىغا ئەكىرىشكە كاپالەتلىك قىلىڭ.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ug: گۇۋاھنامە ئۇلانمىسى يول قويىدىغان دائىرىنىڭ ئەڭ چوڭقۇرلۇقىدىن ئېشىپ كەتتى.

en: The certificate has been revoked.
ug: بۇ گۇۋاھنامە بىكار قىلىنغان.

en: The certificate has not been issued for this host.
ug: گۇۋاھنامە بۇ ماشىنىغا تارقىتىلمىغان.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ug: مۇئەييەن مەقسەت ئۈچۈن ئىشلىتىدىغان گۇۋاھنامە قوشۇمچە ئىمزاسىنى ئىشلەتمىدى. بۇ CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) بۇ خىل ئىشلىتىشكە يول قويمايدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The certificate is invalid.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز.

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
ug: ياق، خاتالىق ئۇچۇرلىرى:

en: The certificate is not valid, any more.
ug: گۇۋاھنامە كۈچتىن قالغان.

en: The certificate is not valid, yet.
ug: گۇۋاھنامە تېخى كۈچكە ئىگە ئەمەس.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئۆزى ئىمزا قويغانىكەن، ئۇنىڭ ئۈستىگە ئىشەنچلىك گۇۋاھنامە تىزىملىكىدە ئەمەسكەن. ئەگەر بۇ گۇۋاھنامىنى قوبۇل قىلسىڭىز ئۇنى ئىشەنچلىك گۇۋاھنامە تىزىمىغا ئەكىرىڭ.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئۆزى ئىمزا قويغانىكەن. ئۇنىڭ ئىشەنچلىك ئۇلانمىسىنى قۇرالمىدى، غول CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامىسىنى تاپالمىدى.

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
ug: ھەئە

en: The certificate is valid.
ug: گۇۋاھنامە ئۈنۈملۈك.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ug: غول CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) نىڭ ئاتى بىلەن گۇۋاھنامىنى ئاتىغان CA ئاتى ماس كەلمىدى.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ug: گۇۋاھنامەنىڭ CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)سى ئىناۋەتسىز.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ug: CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) غا گۇۋاھنامە تارقىتىش ھوقۇقى بېرىلمىگەن.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ug: گۇۋاھنامە ئىمزاسى ئىناۋەتسىز، بۇ گۇۋاھنامىنى دەلىللىيەلمەيدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
ug: تاللانغان ھۆججەت ئىناۋەتسىزدەك تۇرىدۇ.

en: The clipboard has changed since you used 'paste': the chosen data format is no longer applicable. Please copy again what you wanted to paste.
ug: چاپلاش تاختىسى سىز «چاپلا»نى ئىشلەتكەندىن كېيىن ئۆزگەردى: تاللىغان سانلىق-مەلۇماتنىڭ پىچىمىنى قوبۇل قىلالمايدۇ. چاپلىماقچى بولغان مەزمۇننى قايتا كۆچۈرۈڭ.

en: The clipboard is empty
ug: چاپلاش تاختىسى بوش

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ug: تارقاتقۇچىنىڭ ئاممىۋى شىفىرلىق ئاچقۇچىنى يېشەلمىدى. بۇ CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ گۇۋاھنامىسىنى گۇۋاھنامە دەلىللەشكە ئىشلەتكىلى بولمايدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى)نىڭ شىفىرىنى يېشەلمىدى. بۇ ئالدىن مۆلچەرلىگەندەك قارشىسىغا ھېسابلاش نەتىجىسىگە ئېرىشكىلى بولمايدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ug: گۇۋاھنامە ئىمزاسىنىڭ شىفىرىنى يېشەلمىدى. بۇ ئالدىن مۆلچەرلىگەندەك قارشىسىغا ھېسابلاش نەتىجىسىگە ئېرىشكىلى بولمايدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
ug: ئۈستەلئۈستى تۈرى ھۆججىتى
    %1
    ھۆججەت سىستېما ئۈسكۈنە تىپلىق ئەمما Dev نى ئۆز ئىچىگە ئالمىغان=…تۈر

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
ug: ئۈستەلئۈستى تۈرى ھۆججىتى
    %1
    ئۇلانما تىپلىق ئەمما URL نى ئۆز ئىچىگە ئالمىغان=…تۈر

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
ug: ئۈستەلئۈستى تۈرى ھۆججىتى %1 نىڭ تىپى يوق=…تۈر

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
ug: ئۈستەلئۈستى تۈرى تىپى
    %1
    يوچۇن.

en: The desktop is offline
ug: ئۈستەلئۈستى تورسىز

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
ug: نىشان

en: The destination resource does not have sufficient space to record the state of the resource after the execution of this method.
ug: نىشان مەنبەسى بۇ ئۇسۇل ئىجرا قىلىنغاندىن كېيىن مەنبەنىڭ ھالىتىنى خاتىرىلەشكە يېتەرلىك بوشلۇق يوق.

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
ug: ئۈسكۈنە '%1' دىسكا ئەمەس، قاڭقىتالمايدۇ.

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
ug: بۇ ئۈسكۈنە ئالدىراش بولۇشى مۇمكىن، باشقا پروگرامما ياكى ئىشلەتكۈچى ئىشلىتىۋاتىدۇ. ھەتتا بۇ ئۈسكۈنىدە توركۆرگۈ كۆزنىكىدىن بىرنى ئېچىشمۇ ئۇنىڭ ئىشلىتىش ھالىتىدە ئىكەنلىكىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن.

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
ug: ئۈسكۈنە تەييارلانمىغان بولۇشى مۇمكىن،  كۆچمە قوزغاتقۇچتا ۋاسىتە(مەسىلەن، ئوپتىك دىسكا قوزغاتقۇچ (CD-ROM)دا نۇر دىسكا (CD) يوق) يوق ياكى ئەپلىك ئۈسكۈنە توغرا باغلانمىغان بولۇشى مۇمكىن.

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ug: ھۆججەت «%1» مەۋجۇت. قاپلامسىز؟

en: The file "%1" could not be found
ug: "%1" ھۆججەت  تېپىلمىدى

en: The file %1 was copied from %2, but since then it has apparently been modified at %3.
    Undoing the copy will delete the file, and all modifications will be lost.
    Are you sure you want to delete %4?
ug: %1 ھۆججەت %2 دىن كۆچۈرۈلدى، ئەمما ئۇ %3 دا ئۆزگەرتىلگەندەك تۇرىدۇ.
    كۆچۈرۈش مەشغۇلاتىدىن يېنىۋېلىنسا ئۇ ھۆججەت ئۆچۈرۈلىدۇ، ھەممە ئۆزگەرتىش يوقىلىدۇ.
    سىز %4 نى راستلا ئۆچۈرەمسىز؟

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
ug: ھۆججەت باشقا ئىشلەتكۈچى ياكى پروگرامما تەرىپىدىن ئىشلىتىلىۋاتقان(شۇڭا قۇلۇپلانغان) بولۇشى مۇمكىن.

en: The file or folder %1 does not exist.
ug: ھۆججەت ياكى قىسقۇچ %1 مەۋجۇت ئەمەس.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ug: گۇۋاھنامە ئۇلانمىسىنىڭ ئۇزۇنلۇقى CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) بەلگىلىگەن 'pathlength' پارامېتىرىدىن ئېشىپ كەتتى، بۇنداق بولغاندا كېيىنكى ئىمزالارنىڭ ھەممىسى كۈچتىن قېلىشنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ.

en: The location where the folder was to be created may not exist.
ug: قىسقۇچ قۇرماقچى بولغان ئورۇن مەۋجۇت بولماسلىقى مۇمكىن.

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
ug: بۇ پۈتۈكنىڭ ئاساسىي بۆلىكى بىخەتەر SSL نى ئىشلەتكەن ئەمما بەزى بۆلەكلىرى ئىشلەتمىگەن.

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
ug: "%1" ئات چېكىت بىلەن باشلانغان بۇ مۇندەرىجە كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا يوشۇرۇلىدۇ.

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
ug: سىز كىرگۈزگەن ئات %1 مەۋجۇت بولماسلىقى مۇمكىن؛ بەلكىم خاتا كىرگۈزگەن بولۇشىڭىز مۇمكىن.

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
ug: تور باغلىنىشىنى توغرا سەپلەنمىگەن ياكى تور ئېغىزى قوزغىتىلمىغان.

en: The new file name is empty.
ug: يېڭى ھۆججەت ئاتى بوش.

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
ug: مەشغۇلاتنى تاماملىيالمىدى چۈنكى ئەسلى ۋە نىشان ھۆججەت ئوخشاش بىر ھۆججەت.

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ug: قارشى ئۇچتىكى SSL گۇۋاھنامىسى بۇزۇلغاندەك قىلىدۇ.

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
ug: ئەڭگىمە ئۈچۈن خېرىدار گۇۋاھنامىسىنى تەڭشەش جەريانى مەغلۇپ بولدى.

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
ug: %1 ئۈچۈن ئىجرا قىلىنىدىغان كېلىشىم تاسادىپىي چېكىندى.

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
ug: مۇلازىمېتىردا <strong>%1</strong> تەمىنلىگەن كېلىشىم زىيارەت قىلىدىغان پروگرامما بىر ئىچكى خاتالىقنى مەلۇم قىلدى: %2

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدىكى <strong>%1</strong> كېلىشىمنى تەمىنلەيدىغان پروگرامما قوزغىلالمىدى. بۇ ئادەتتە تېخنىكىلىق سەۋەبتىن بولىدۇ.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not obtain the memory required to continue.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدىكى <strong>%1</strong> تەمىنلىگەن كېلىشىمنى زىيارەت قىلىدىغان پروگرامما ئىجرا قىلىشنى داۋاملاشتۇرىدىغان ئەسلەككە ئېرىشەلمىدى.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدا <strong>%1</strong> كېلىشىم بىلەن تەمىنلەيدىغان پروگرامما ئىچكى خاتالىقتىن بىرنى مەلۇم قىلدى.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدا <strong>%1</strong> غا تەمىنلىگەن كېلىشىم زىيارەت قىلىدىغان پروگرامما مەلۇم قىلغان يوچۇن تىپ: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدا <strong>%1</strong> غا تەمىنلىگەن كېلىشىم زىيارەت قىلىدىغان پروگرامما يوچۇن خاتالىقتىن بىرنى مەلۇم قىلدى: %2.

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has unexpectedly terminated.
ug: كومپيۇتېرىڭىزدىكى <strong>%1</strong> غا تەمىنلەنگەن كېلىشىم زىيارەت قىلىدىغان پروگرامما ئويلىشىلمىغان ھالدا ئاخىرلاشتى.

en: The program which provides compatibility with this protocol may not have been updated with your last update of KDE. This can cause the program to be incompatible with the current version and thus not start.
ug: بۇ كېلىشىم بىلەن ماسلىشىشچانلىقنى تەمىنلەيدىغان پروگرامما ئەڭ يېڭى KDE بىلەن بىللە يېڭىلانمىغان بولۇشى مۇمكىن. بۇ پروگراممىنىڭ نۆۋەتتىكى نەشرى بىلەن ماسلاشماسلىقنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ شۇڭا قوزغاتقىلى بولمايدۇ.

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
ug: %1 كېلىشىمى مۇندەرىجە مۇلازىمىتىنى ئەمەلگە ئاشۇرمىدى.

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
ug: %1 كېلىشىم سۈزگۈچ كېلىشىم ئەمەس.

en: The protocol %1 is not supported.
ug: %1 كېلىشىمىنى قوللىمايدۇ.

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
ug: %1 كېلىشىم پەقەت بىر سۈزگۈچ كېلىشىم.

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
ug: نۆۋەتتە بۇ كومپيۇتېرغا ئورنىتىلغان KDE پروگراممىسى كېلىشىم <strong>%1</strong> نى قوللىمايدۇ .

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
ug: بۇ كېلىشىم ياكى مۇلازىمېتىر ھۆججەتنى داۋاملاشتۇرۇپ يوللاشنى قوللىمايدۇ.

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
ug: ۋاكالەتچى سەپلىمە قوليازمىسى ئىناۋەتسىز:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
ug: ۋاكالەتچى سەپلىمە قوليازمىسى خاتالىق قايتۇردى:
    %1

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
ug: تېما

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
ug: يىراقتىكى ماشىنا ھېچقانداق SSL گۇۋاھنامە يوللىمىدى.
    شۇڭلاشقا ماشىنا بىلەن دەلىللەنگەن باغلىنىش قۇرالمايدۇ، مەشغۇلات بىكار قىلىندى.

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
ug: بىر ھۆججەتنى ئىلتىماس قىلدى ئەمما <strong>%1</strong> بىر قىسقۇچ.

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
ug: بىر قىسقۇچنى ئىلتىماس قىلدى ئەمما <strong>%1</strong> بىر ھۆججەت.

en: The request was not completed because it was aborted.
ug: ئىلتىماس تاماملانمىدى چۈنكى ئۇ توختىتىلغان.

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
ug: <strong>%1</strong> كېلىشىمنى ئىشقا ئاشۇرىدىغان KDE پروگراممىسى ئىلتىماس قىلغان مەشغۇلاتنى قوللىمايدۇ.

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ug: ئىلتىماس قىلغان ئۈسكۈنە ("ئېگەرلەنگەن") قىلىپ دەسلەپلەشتۈرەلمىدى. مەلۇم قىلغان خاتالىق: <strong>%1</strong>

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
ug: ئىلتىماس قىلغان ئۈسكۈنىنى ئېگەرسىزلىيەلمىدى. مەلۇم قىلغان خاتالىق: <strong>%1</strong>

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
ug: تەلەپ قىلغان ھۆججەت <strong>%1</strong> كە يازالمايدۇ سەۋەبى يېتەرلىك دىسكا بوشلۇقى يوق.

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
ug: ئىلتىماس قىلىنغان ھۆججەتنى قۇرالمىدى چۈنكى ئوخشاش ئاتلىق ھۆججەت مەۋجۇت.

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
ug: ئىلتىماس قىلغان قىسقۇچنى قۇرالمىدى چۈنكى ئوخشاش ئاتلىق قىسقۇچ مەۋجۇت.

en: The requested lock could not be granted. %1
ug: تەلەپ قىلغان قۇلۇپلاشنى تاماملىيالمىدى. %1

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
ug: تەلەپ قىلغان مەشغۇلات ۋاقىتلىق ھۆججەت <strong>%1</strong> قۇرۇشقا ئېھتىياجلىق ئەمما ئۇ ھۆججەتنى قۇرالمايدۇ.

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ug: تەلەپ قىلغان مەشغۇلات ۋاقىتلىق ھۆججەتتىن بىرنى قۇرۇپ چۈشۈرۈۋاتقان يېڭى ھۆججەتنى ساقلايدۇ. ۋاقىتلىق ھۆججەت <strong>%1</strong>نى ئۆچۈرەلمەيدۇ.

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
ug: تەلەپ قىلغان مەشغۇلات ئەسلى ھۆججەتنى ئۆچۈرۈشكە ئېھتىياجلىق، ھۆججەت يۆتكەش مەشغۇلاتىنىڭ ئەڭ ئاخىرقى باسقۇچى بولۇشى مۇمكىن. ئەسلى ھۆججەت <strong>%1</strong> نى ئۆچۈرەلمەيدۇ.

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
ug: تەلەپ قىلغان مەشغۇلات ئەسلى ھۆججەت ئاتى <strong>%1</strong>نى ئۆزگەرتىشكە ئېھتىياجلىق ئەمما ئۇنىڭ ئاتىنى ئۆزگەرتەلمەيدۇ.

en: The requested protocol may not be supported.
ug: ئىلتىماس قىلغان كېلىشىمنى قوللىماسلىقى مۇمكىن.

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
ug: تەلەپ قىلغان بەلگە ئۇلانما %1 نى قۇردى.

en: The required content size information was not provided for a POST operation.
ug: POST مەشغۇلاتى ئېھتىياجلىق مەزمۇن چوڭلۇق ئۇچۇرىنى تەمىنلىمىدى.

en: The resource cannot be deleted.
ug: مەنبەنى ئۆچۈرگىلى بولمايدۇ.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ug: غول CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى) سىز  سىنىماقچى بولغان بۇ گۇۋاھنامىنى ئىشلىتىش مەقسىتىگە رەت قىلىش بەلگىسى قويغان.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ug: غول CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)  بۇ گۇۋاھنامىنى ئىشلىتىش مەقسىتىگە ئىشەنمەيدۇ.

en: The server <b>%1</b> requests a certificate.<br /><br />Select a certificate to use from the list below:
ug: بۇ مۇلازىمېتىر <b>%1</b> گۇۋاھنامە تەلەپ قىلدى.<br /><br />تۆۋەندىكى تىزىمدىن ئىشلىتىدىغان گۇۋاھنامىنى تاللاڭ:

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
ug: مۇلازىمېتىر <strong>%1</strong> بۇ كومپيۇتېر بىلەن باغلىنىشنى رەت قىلدى.

en: The server does not support the WebDAV protocol.
ug: مۇلازىمېتىر WebDAV كېلىشىمىنى قوللىمايدۇ.

en: The server does not support the request type of the body.
ug: مۇلازىمېتىر مەزمۇندىكى تەلەپ تىپىنى قوللىمايدۇ.

en: The server failed the authenticity check (%1).
ug: مۇلازىمېتىر دەلىللەش تەكشۈرۈشى(%1)دىن ئۆتمىدى

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
ug: مۇلازىمېتىر باشقا تەلەپلەرگە  ئىنكاس قايتۇرۇش بىلەن ئالدىراش شۇڭا بۇ تەلەپكە ئىنكاس قايتۇرالمايدۇ.

en: The server was unable to maintain the liveness of the properties listed in the propertybehavior XML element or you attempted to overwrite a file while requesting that files are not overwritten. %1
ug: مۇلازىمېتىر «خاسلىق مەشغۇلاتى» XML ئېلېمېنتىدا مىسال كەلتۈرۈلگەن خاسلىقنىڭ ئاكتىپچانلىقى ياكى مەلۇم بىر ھۆججەتنى قاپلاشنى سىناشنى ساقلاپ قالالمىدى، شۇنىڭ بىلەن بىرگە ئۇ ھۆججەتلەرنى قاپلىماسلىقنى تەلەپ قىلدى.  %1

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
ug: نۆۋەتتە ئىنتېرنېتقا باغلانغان بولسىمۇ ئەمما بۇ مۇلازىمېتىر ئىلتىماسنى قوبۇل قىلىدىغان قىلىپ سەپلەنمىگەن.

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
ug: نۆۋەتتە ئىنتېرنېتقا باغلانغان بولسىمۇ بۇ مۇلازىمېتىر ئىلتىماس قىلغان مۇلازىمەت(%1)نى قوزغاتمىغان بولۇشى مۇمكىن.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ug: بۇ گۇۋاھنامەنىڭ ئىمزاسىنى سىنىيالمىدى. بۇ مەزكۇر گۇۋاھنامە  ئىمزاسى ياكى ئۇنىڭ ئىشەنچلىك يولىنىڭ ئىناۋەتسىز، گۇۋاھنامىنى يېشەلمەسلىك ياكى CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى)نى دەلىللىيەلمەيدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ. ئەگەر بۇ ئۇچۇرنى كۆرسىڭىز، نۆۋەتتە ئىشلىتىۋاتقان يۇمشاق دېتالنىڭ يازغۇچىسىغا تېخىمۇ ئۆلچەملىك يېڭىلىنىدىغان خاتالىق ئۇچۇرى ئىشلىتىشنى ئۇقتۇرۇڭ.

en: The source and destination are the same file.
    %1
ug: مەنبە بىلەن نىشان ئوخشاش ھۆججەت.
    %1

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
ug: مەنبە

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچ <strong>%1</strong> مەۋجۇت ئەمەس.

en: The specified folder does not exist or was not readable.
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچ مەۋجۇت ئەمەس ياكى ئوقۇغىلى بولمايدۇ

en: The specified folder may not be empty.
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچ بوش بولماسلىقى مۇمكىن.

en: The specified folder may not exist.
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچ مەۋجۇت بولماسلىقى مۇمكىن.

en: The specified request asked that the transfer of file <strong>%1</strong> be resumed at a certain point of the transfer. This was not possible.
ug: بەلگىلەنگەن ئىلتىماس يوللىغان ھۆججەت <strong>%1</strong>نى كەلگەن جايدىن داۋاملاشتۇرۇشنى تەلەپ قىلدى. بۇ مۇمكىن ئەمەس.

en: The specified resource may not exist.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە بەلكىم مەۋجۇت ئەمەس.

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
ug: بەلگىلەنگەن مەنبە مەۋجۇت ئەمەس ياكى زىيارەت قىلغىلى بولمايدۇ.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى) دىكى 'lastUpdate' سۆز بۆلىكىدىكى ۋاقىت پىچىمى ئىناۋەتسىز.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ug: CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى) دىكى 'nextUpdate' سۆز بۆلىكىدىكى ۋاقىت پىچىمى ئىناۋەتسىز.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ug: گۇۋاھنامە 'notAfter' سۆز بۆلىكىدىكى ۋاقىت پىچىمى ئىناۋەتسىز.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ug: گۇۋاھنامە 'notBefore' سۆز بۆلىكىدىكى ۋاقىت پىچىمى ئىناۋەتسىز.

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
ug: بۇ كومپيۇتېر قوللايدىغان %1 كېلىشىمنىڭ نەشرى مۇلازىمېتىردىكى نەشرى بىلەن ماسلاشماسلىقى مۇمكىن.

en: There are no special actions available for protocol %1.
ug: %1 كېلىشىمنىڭ ئىشلەتكىلى بولىدىغان ئالاھىدە مەشغۇلاتى يوق.

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
ug: توردا بۇ كومپيۇتېر بىلەن مۇلازىمېتىر ئوتتۇرىسىدىكى يولدا خاتالىق بولۇشى مۇمكىن.

en: There may have been a problem with your network configuration, specifically your proxy's hostname. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ug: تور سەپلىمىڭىزدە مەسىلە بولۇشى مۇمكىن، بولۇپمۇ ۋاكالەتچى ماشىنا ئاتىدا. ئەگەر سىز يېقىندا ئىنتېرنېتنى زىيارەت قىلغاندا مەسىلە كۆرۈلمىگەن بولسا بۇنداق بولۇشى مۇمكىن ئەمەس.

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
ug: تور سەپلىمىڭىزدە خاتالىق بولۇشى مۇمكىن. ئەگەر يېقىندا تور زىيارەت قىلغاندا مەسىلە بولمىسا، بۇ ئانچە مۇمكىن ئەمەس.

en: There may have been a problem with your network connection.
ug: سىزنىڭ تور باغلىنىشىڭىزدا خاتالىق بولۇشى مۇمكىن.

en: These files use advanced permissions.
ug: بۇ ھۆججەتلەر ئالىي ھوقۇقنى ئىشلىتىدۇ.

en: This action was prevented by another error.
ug: بۇ ھەرىكەت باشقا بىر خاتالىق تەرىپىدىن توسۇلدى.

en: This action will overwrite the destination.
ug: بۇ مەشغۇلات نىشاننى قاپلىۋېتىدۇ.

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
ug: بۇ مەشغۇلات '%1' نى ئۆزى بىلەن قاپلىۋېتىدۇ.
    يېڭى بىر ھۆججەت ئاتى كىرگۈزۈڭ:

en: This certificate is not relevant.
ug: بۇ گۇۋاھنامە مۇناسىۋەتسىز.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ug: گۇۋاھنامەنىڭ ئىشەنچلىك يولىدا مەلۇم بىر بۆلەك ياكى ئۇنىڭ CA (گۇۋاھنامە تارقاتقۇچى)نىڭ CRL(گۇۋاھنامە ئەمەلدىن قالدۇرۇش تىزىمى) ئىناۋەتسىز ياكى كۈچتىن قالغان. ئەگەر بۇ ئۇچۇرنى كۆرسىڭىز نۆۋەتتە ئىشلىتىۋاتقان يۇمشاق دېتالنىڭ يازغۇچىسىغا تېخىمۇ ئۆلچەملىك يېڭىلىنىدىغان خاتالىق ئۇچۇرى ئىشلىتىشنى ئۇقتۇرۇڭ.

en: This error is very much dependent on the KDE program. The additional information should give you more information than is available to the KDE input/output architecture.
ug: بۇ خاتالىق KDE پروگراممىسىغا تايىنىدۇ. نورمىدىن ئارتۇق ئۇچۇر سىزگە KDE نىڭ كىرگۈزۈش چىقىرىش سىستېمىسىدىنمۇ كۆپ ئۇچۇرنى تەمىنلەيدۇ.

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
ug[0]: ھەممە ھۆججەت ئۇلانما، ھوقۇق يوق.

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
ug[0]: بۇ ھۆججەتلەر ئالىي ھوقۇقنى ئىشلىتىدۇ.

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
ug: بۇ بايراق ھۆججەت قوشۇش، ئاتىنى ئۆزگەرتىش ۋە ئۆچۈرۈشكە يول قويىدۇ. دىققەت، ئۆچۈرۈش ۋە ئاتىنى ئۆزگەرتىشنى يېپىشقاق بەلگە ئارقىلىق چەكلىگىلى بولىدۇ.

en: This flag allows viewing the content of the folder.
ug: بۇ بايراق قىسقۇچ مەزمۇنىنى كۆرسىتىشكە يول قويىدۇ.

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
ug[0]: بۇ قىسقۇچلار ئالىي ھوقۇقنى ئىشلىتىدۇ.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
ug: بۇ بىر تېخنىكىلىق خاتالىق، تور ئالاقە (socket) ئىلتىماس قىلغان ئۈسكۈنىنى قۇرالمىدى.

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be established to listen for incoming network connections.
ug: بۇ بىر تېخنىكىلىق خاتالىق، تور ئالاقە (socket) ئىلتىماس قىلغان ئۈسكۈنىنى قۇرۇپ باغلىنىپ كىرگەن تور باغلىنىشىنى تىڭشىيالمىدى.

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
ug: بۇ بىر تېخنىكىلىق خاتالىق، كىرگۈزۈلگەن تور ئۇلىنىشىنى قوبۇل قىلغاندا خاتالىق كۆرۈلدى.

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ug: مۇمكىنلىكى يۇقىرى سەۋەب پىروگراممىدىكى ئىۋەن كەلتۈرۈپ چىقارغان بولۇشى مۇمكىن. تەپسىلىي خاتالىق دوكلاتى يوللاشنى ئويلىشىڭ.

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
ug: مۇمكىنلىكى يۇقىرى سەۋەب مۇلازىمېتىر پروگرامما خاتالىقى بولۇشى مۇمكىن. تولۇق كەمتۈكلۈك دوكلاتىدىن بىرنى يوللاشنى ئويلىشىڭ، قەدەم باسقۇچلىرى تۆۋەندىكىدەك.

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
ug: بۇ ئاچماقچى بولغان ھۆججەت تىزىمى. كۆپ ھۆججەت بەلگىلەشتە بوشلۇق بىلەن ئايرىشقا بولىدۇ.

en: This is the name of the file to open.
ug: بۇ ئاچماقچى بولغان ھۆججەت ئاتى.

en: This is the name to save the file as.
ug: بۇ ھۆججەتنى ساقلايدىغان ئات.

en: This may be an error on the server side.
ug: بۇ مۇلازىمېتىر تەرەپنىڭ خاتالىقى بولۇشى مۇمكىن.

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
ug: بۇ قىسقۇچ مەزمۇنىنى جەزملەش زۆرۈر بولغان ئىلتىماستىن بىرى شەكىللەنگەنلىكىنى كۆرسىتىدۇ، بۇ كېلىشىمنى قوللايدىغان KDE پروگراممىسى بۇ ئىقتىدارنى تاماملىيالمايدۇ.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
ug: بۇ <strong>%1</strong>مەنبەنى ئاچقىلى بولسىمۇ ئەمما مەنبەنىڭ مەزمۇنىنى ئوقۇغاندا خاتالىق كۆرۈلگەنلىكىنى بىلدۈرىدۇ.

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
ug: بۇ <strong>%1</strong> مەنبەنى ئاچقىلى بولسىمۇ ئەمما مەنبەنى يازغاندا خاتالىق كۆرۈلگەنلىكىنى بىلدۈرىدۇ.

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
ug: بۇ ئىلتىماس قىلغان قىسقۇچ  <strong>%1</strong> قا كىرىش (باشقىچە ئېيتقاندا ئېچىش) رەت قىلىنغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
ug: بۇ ھۆججەت <strong>%1</strong> كە يېزىش رەت قىلىنغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
ug: ئوقۇش ھوقۇقىغا ئېرىشەلمىگەنلىكتىن ئىلتىماس قىلغان ھۆججەت ياكى قىسقۇچ<strong>%1</strong> نىڭ مەزمۇنىغا ئېرىشەلمىدى.

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
ug: ھۆججەت <strong>%1</strong>نى  يېزىش ھوقۇقىغا ئېرىشكىلى بولمىغانلىقتىن تەلەپ بويىچە يازالمىدى.

en: This option enables some convenient features for saving files with extensions:<br /><ol><li>Any extension specified in the <b>%1</b> text area will be updated if you change the file type to save in.<br /><br /></li><li>If no extension is specified in the <b>%2</b> text area when you click <b>Save</b>, %3 will be added to the end of the filename (if the filename does not already exist). This extension is based on the file type that you have chosen to save in.<br /><br />If you do not want KDE to supply an extension for the filename, you can either turn this option off or you can suppress it by adding a period (.) to the end of the filename (the period will be automatically removed).</li></ol>If unsure, keep this option enabled as it makes your files more manageable.
ug: بۇ تاللانما كېڭەيتىلگەن ئاتى بار ھۆججەتنى ساقلىغاندا بەزى قۇلاي ئالاھىدىلىكلىرىنى قوزغىتىدۇ:<br /><ol><li>ئەگەر ساقلىغان ھۆججەت تىپىنى ئۆزگەرتكەن بولسىڭىز، <b>%1</b> تېكىست رايونىدا بەلگىلىگەن كېڭەيتىلگەن ئاتنىمۇ يېڭىلايدۇ.<br /><br /></li><li> <b>ساقلا</b> نى چەككەندە ئەگەر سىز  <b>%2</b> تېكىست رايونىدا كېڭەيتىلگەن ئات بەلگىلەنمىگەن بولسا ھۆججەت ئاتىنىڭ ئاخىرىغا %3 (ئەگەر ھۆججەت ئاتى مەۋجۇت بولمىسا)نى قوشىدۇ. كېڭەيتىلگەن ئات سىز تاللىغان ساقلاش تىپىنى ئاساس قىلىدۇ. <br /><br />ئەگەر سىز  KDE نىڭ ھۆججەت ئاتىغا كېڭەيتىلگەن ئات تەمىنلەشنى خالىمىسىڭىز، بۇ تاللانمىنى تاقىسىڭىز بولىدۇ ياكى ھۆججەت ئاتىنىڭ ئاخىرىغا چېكىت (.) (چېكىت ئۆزلۈكىدىن چىقىرىۋېتىلىدۇ).</li></ol>ئەگەر جەزملىيەلمىسىڭىز بۇ تاللانمىنىڭ ئىناۋەتلىكلىكىنى ساقلاپ قېلىڭ، بۇنداق بولغاندا ھۆججەتلىرىڭىزنى تېخىمۇ ئاسان باشقۇرالايسىز.

en: Time out waiting for server interaction.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ئىنكاسىنى ساقلاش ۋاقتى ھالقىپ كەتتى.

en: Timeout Error
ug: ۋاقىت ھالقىش خاتالىقى

en: Timeout on server
    %1
ug: مۇلازىمېتىر ۋاقىت ھالقىدى
    %1

en: Trash File
ug: ھۆججەتنى ئەخلەتخانىغا يۆتكە

en: Trash Files
ug: ھۆججەتلەرنى ئەخلەتخانىغا يۆتكە

en: Tree View
ug: دەرەخسىمان كۆرۈنۈش

en: Trusted:
ug: ئىشەنچلىك:

en: Try again, either now or at a later time.
ug: ھازىرلا ياكى سەل تۇرۇپ قايتا سىناپ بېقىڭ.

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
ug: ئالدى بىلەن نۆۋەتتىكى ھۆججەتنى باشقا جايغا يۆتكەپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
ug: ئالدى بىلەن نۆۋەتتىكى قىسقۇچنى باشقا جايغا يۆتكەپ ئاندىن قايتا سىناڭ.

en: Type
ug: تىپى

en: Type any comment you think is useful here.
ug: بۇ جايغا سىز زۆرۈر دەپ قارىغان ئىزاھاتنى كىرگۈزۈڭ.

en: Type the command to start this application here.
    
    Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
ug: بۇ جايغا مەزكۇر قوللىنىشچان پروگراممىنى قوزغىتىدىغان بۇيرۇقنى كىرگۈزۈڭ.
    
    سىز بۇيرۇقنىڭ كەينىگە بىر قانچە ئورۇن بەلگىسىنى ئەگەشتۈرەلەيسىز، پروگرامما ئىجرا قىلىنغاندا بۇ ئورۇن بەلگىلىرى ئەمەلىي قىممەتكە ئالماشتۇرۇلىدۇ:
    %f - يەككە ھۆججەت ئاتى
    %F - ھۆججەت تىزىمى؛ بىرلا ۋاقىتتا بىر قانچە يەرلىك ھۆججەتنى ئاچقىلى بولىدىغان قوللىنىشچان پروگرامما
    %u - يەككە URL
    %U - URL تىزىمى
    %d - ئاچىدىغان ھۆججەت تۇرۇشلۇق مۇندەرىجە
    %D - قىسقۇچ تىزىمى
    %i - سىنبەلگە
    %m - كىچىك سىنبەلگە
    %c - ئىزاھات

en: Type the description of this application, based on its use, here. Examples: a dial up application (KPPP) would be "Dial up tool".
ug: بۇ جايغا ئىشلىتىش ئورنىغا ئاساسەن قوللىنىشچان پروگراممىنىڭ چۈشەندۈرۈشىنى كىرگۈزۈڭ. مەسىلەن:  نومۇر بۇراش پروگراممىسى (KPPP) بەلكىم نومۇر بۇراش قورالى بولۇشى مۇمكىن.

en: Type the name you want to give to this application here. This application will appear under this name in the applications menu and in the panel.
ug: بۇ قوللىنىشچان پروگراممىغا قويماقچى بولغان ئاتنى بۇ جايغا كىرگۈزۈڭ. بۇ قوللىنىشچان پروگرامما مۇشۇ ئاتتا قوللىنىشچان پروگرامما تىزىملىك ۋە تاختىدا كۆرۈنىدۇ.

en: Type:
ug: تىپى:

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. During the requested copy operation, KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ug: UNIX مۇھىتى ئادەتتە ھۆججەت ۋە قىسقۇچنى باشقا ئات ۋە ياكى ئورۇنغا ئۇلاشقا يول قويىدۇ. ئىلتىماس قىلغان كۆچۈرۈش جەريانىدا KDE ئۇلانمىنىڭ چەكسىز دەۋرىيلىك ئىكەنلىكىنى بايقىدى. يەنى، ھۆججەت (بەلكىم ۋاسىتىلىك بولۇشى مۇمكىن) ئۆزىگە ئۇلانغان.

en: UNIX environments are commonly able to link a file or folder to a separate name and/or location. KDE detected a link or series of links that results in an infinite loop - i.e. the file was (perhaps in a roundabout way) linked to itself.
ug: UNIX مۇھىتى ئادەتتە ھۆججەت ۋە قىسقۇچنى باشقا ئات ۋە ياكى ئورۇنغا ئۇلاشقا يول قويىدۇ. KDE ئۇلانمىنىڭ چەكسىز دەۋرىيلىك ئىكەنلىكىنى بايقىدى. يەنى، ھۆججەت (بەلكىم ۋاسىتىلىك بولۇشى مۇمكىن) ئۆزىگە ئۇلانغان.

en: URL Does Not Refer to a Resource.
ug: URL بىر مەنبە ئەمەس.

en: URL Resource Invalid
ug: URL مەنبە ئىناۋەتسىز

en: URL cannot be listed
    %1
ug: URL تىزىمىنى كۆرسىتەلمەيدۇ
    %1

en: Unable to Enter Folder
ug: قىسقۇچقا كىرەلمىدى

en: Unable to Initialize Input/Output Device
ug: كىرگۈزۈش چىقىرىش ئۈسكۈنىلىرىنى دەسلەپلەشتۈرەلمىدى

en: Unable to Launch Process
ug: جەرياننى قوزغىتالمىدى

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
ug: كىرگۈزۈش/چىقىرىش ئۈسكۈنىسىنى دەسلەپلەشتۈرۈشنى بىكار قىلالمىدى

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
ug: كىرگۈزۈش چىقىرىش ئارقا ئۇچىنى قۇرالمىدى:
    klauncher ئۇچۇرى: %1

en: Unable to create io-slave: %1
ug: io-slave نى تۇرغۇزالمىدى: %1

en: Unable to make the service %1 executable, aborting execution
ug: %1 مۇلازىمەتنى ئىجرا قىلالمايدۇ، ئىجرا قىلىشنى توختىتىۋاتىدۇ

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
ug: گۇۋاھنامىنى ئاچالمىدى. يېڭى ئىم سىنامدۇ؟

en: Unable to save bookmarks in %1. Reported error was: %2. This error message will only be shown once. The cause of the error needs to be fixed as quickly as possible, which is most likely a full hard drive.
ug: %1 دا خەتكۈشلەرنى ساقلىيالمايدۇ. مەلۇم قىلغان خاتالىق: %2. خاتالىق ئۇچۇرى بىرلا قېتىم كۆرۈنىدۇ. خاتالىق كېلىپ چىقىشنىڭ سەۋەبىنى تېزلىكتە ئوڭلاش زۆرۈر چۈنكى قاتتىق دىسكا توشۇپ كەتكەندەك تۇرىدۇ.

en: Und&o
ug: يېنىۋال(&O)

en: Und&o: Copy
ug: يېنىۋال: كۆچۈر(&O)

en: Und&o: Create File
ug: يېنىۋال: ھۆججەت قۇر(&O)

en: Und&o: Create Folder
ug: يېنىۋال: قىسقۇچ قۇر(&O)

en: Und&o: Link
ug: يېنىۋال: ئۇلانما(&O)

en: Und&o: Move
ug: يېنىۋال: يۆتكە(&O)

en: Und&o: Rename
ug: يېنىۋال: ئات ئۆزگەرت(&O)

en: Und&o: Trash
ug: يېنىۋال: ئەخلەتخانىغا يۆتكە(&O)

en: Undo File Copy Confirmation
ug: ھۆججەت كۆچۈرۈشتىن يېنىۋېلىشنى جەزملە

en: Undocumented Error
ug: پۈتۈكلەنمىگەن خاتالىق

en: Unexpected Program Termination
ug: ئويلىشىلمىغان پروگرامما ئاخىرىلىشىشى

en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ug: يوچۇن شىفىرلىق ئاچقۇچ ھېسابلاش ئۇسۇلى

en: Unknown Authorization method.
ug: يوچۇن دەلىللەش ئۇسۇلى.

en: Unknown Error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Unknown HTTP verb.
ug: يوچۇن HTTP پېئىلى.

en: Unknown Host
ug: يوچۇن ماشىنا

en: Unknown Interruption
ug: يوچۇن ئۈزۈلۈش

en: Unknown Proxy Host
ug: يوچۇن ۋاكالەتچى ماشىنا

en: Unknown error
    %1
ug: يوچۇن خاتالىق
    %1

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
ug: يوچۇن خاتا كود %1
    %2
    http://bugs.kde.org غا تولۇق بولغان خاتالىق دوكىلاتنى يوللاڭ.

en: Unknown host %1
ug: نامەلۇم ماشىنا %1

en: Unknown interrupt
    %1
ug: يوچۇن ئۈزۈلۈش
    %1

en: Unknown protocol '%1'.
ug: نامەلۇم كېلىشىم '%1'.

en: Unknown proxy host
    %1
ug: يوچۇن ۋاكالەتچى ماشىنا
    %1

en: Unmount
ug: ئېگەرسىزلەش

en: Unsharing folder '%1' failed.
ug: قىسقۇچ '%1' نى ھەمبەھىرسىزلىيەلمىدى.

en: Unsupported Action: %1
ug: قوللىمايدىغان مەشغۇلات: %1

en: Unsupported Protocol %1
ug: قوللىمايدىغان كېلىشىم %1

en: Unsupported key size.
ug: قوللىمايدىغان شىفىرلىق ئاچقۇچ چوڭلۇقى.

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
ug: يۇمشاق دېتالىڭىزنى ئەڭ يېڭى نەشرىگە يېڭىلاڭ. سىز ئىشلىتىۋاتقان تارقىتىلغان نەشرى يېڭىلاش قورالى بىلەن تەمىنلىگەن.

en: Updating System Configuration
ug: سىستېما سەپلىمىسىنى يېڭىلاۋاتىدۇ

en: Updating system configuration.
ug: سىستېما سەپلىمىسىنى يېڭىلاۋاتىدۇ.

en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

en: User canceled action
    %1
ug: ئىشلەتكۈچى مەشغۇلاتنى بىكار قىلدى
    %1

en: User-added certificates
ug: ئىشلەتكۈچى قوشقان گۇۋاھنامىلەر

en: User:
ug: ئىشلەتكۈچى:

en: User:
ug: ئىشلەتكۈچى:

en: Using sub-URLs with %1 is not supported.
ug: %1 دا تارماق URL ئىشلىتىشنى قوللىمايدۇ.

en: Validity period
ug: ئۈنۈملۈك مۇددىتى

en: Validity period:
ug: ئۈنۈملۈك مۇددىتى:

en: Value:
ug: قىممىتى:

en: Varying (No Change)
ug: ئۆزگىرىش(ئۆزگىرىش يوق)

[ctx: Verb]
en: &Trash
ug: ئەخلەت(&T)

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Warning, the destination is more recent.
ug: ئاگاھلاندۇرۇش، نىشان تېخىمۇ يېڭىكەن.

[ctx: Web page address]
en: Address:
ug: ئادرېس:

en: When all else fails, please consider helping the KDE team or the third party maintainer of this software by submitting a high quality bug report. If the software is provided by a third party, please contact them directly. Otherwise, first look to see if the same bug has been submitted by someone else by searching at the <a href="http://bugs.kde.org/">KDE bug reporting website</a>. If not, take note of the details given above, and include them in your bug report, along with as many other details as you think might help.
ug: باشقا ھەممە ئۇسۇللار كارغا كەلمىگەندە يۇقىرى سۈپەتلىك خاتالىق دوكلاتى يوللاپ خاتالىقنى مەلۇم قىلىپ KDE قوشۇنى ياكى بۇ يۇمشاق دېتالنىڭ ئۈچىنچى تەرەپ ئاسرىغۇچىسىغا ياردەم بېرىڭ. ئەگەر بۇ يۇمشاق دېتالنى ئۈچىنچى تەرەپ تەمىنلىگەن بولسا بىۋاسىتە ئۇلار بىلەن ئالاقە قىلىڭ. ئۇنداق بولمىسا ئالدى بىلەن ئوخشاش خاتالىقنى باشقىلار يوللىغان يوللىمىغانلىقىنى كۆرۈپ بېقىڭ. سىز <a href="http://bugs.kde.org/">KDE كەمتۈكلۈك دوكلاتى تور بېكىتى</a>دىن ئىزدەڭ. ئەگەر ئوخشاش خاتالىق بولمىسا يۇقىرىدا كۆرسىتىلگەن ئۇچۇرغا دىققەت قىلىپ، خاتالىق دوكلاتىدا ئاشۇ ئۇچۇرلارنى  ھەمدە ياردىمى تېگىدىغان باشقا تەپسىلاتلارنىمۇ قوشۇڭ.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent conflicts for the remainder of the current job.
ug: ئەگەر بۇ توپچا چېكىلسە بۇ تاللانما نۆۋەتتىكى ۋەزىپىدىكى ئېشىپ قالغان توقۇنۇشى بار ھەممە قىسقۇچقا قوللىنىلىدۇ.

en: When this is checked the button pressed will be applied to all subsequent folder conflicts for the remainder of the current job.
    Unless you press Skip you will still be prompted in case of a conflict with an existing file in the directory.
ug: ئەگەر بۇ توپچا چېكىلسە بۇ تاللانما نۆۋەتتىكى ۋەزىپىدىكى ئېشىپ قالغان توقۇنۇش بار قىسقۇچنىڭ ھەممىسىگە قوللىنىلىدۇ. سىز «ئاتلا»نى چەكمىسىڭىزلا مۇناسىۋەتلىك توقۇنۇش ئەسكەرتىشىنى قايتا كۆرىسىز.

en: While retrieving information about the specified proxy host, <strong>%1</strong>, an Unknown Host error was encountered. An unknown host error indicates that the requested name could not be located on the Internet.
ug: بەلگىلەنگەن ۋاكالەتچى ماشىنا <strong>%1</strong>نىڭ ئۇچۇرىغا ئېرىشىۋاتقاندا يوچۇن ماشىنا خاتالىقى كۆرۈلدى. يوچۇن ماشىنا خاتالىقى ئىنتېرنېتتىن ئىلتىماس قىلغان ئاتنى تاپالمىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
ug: بۇ ئىسپاتنامىنى بۇنىڭدىن كېيىن دەخلىسىز مەڭگۈ قوبۇل قىلامسىز؟

en: Write
ug: يازغاندا

en: Write
    Entries
ug: تۈر ياز

en: Write Access Denied
ug: يېزىش رەت قىلىندى

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
ug: ياز(&W)

en: Writing to %1 is not supported.
ug: %1 غا يېزىشنى قوللىمايدۇ.

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
ug: سىز بىخەتەر ھالەتكە كىرىسىز. ئايرىم ئىزاھات بەرمىسىڭىزلا يوللانغاننىڭ ھەممىسى شىفىرلىنىدۇ.
    بۇ ئۈچىنچى تەرەپنىڭ سىز يوللىغان سانلىق-مەلۇماتنى ئاسانلا كۆرەلمەيدىغانلىقىنى بىلدۈرىدۇ.

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
ug: سىز بىخەتەر ھالەتتىن ئايرىلماقچى، سانلىق-مەلۇماتلار ئەمدى شېفىرلانمايدۇ.
    بۇ ئۈچىنچى تەرەپنىڭ سىز يوللىغان سانلىق-مەلۇماتنى كۆرەلەيدىغانلىقىنى بىلدۈرۈشى مۇمكىن.

en: You are not authorized to execute this file.
ug: سىزگە بۇ ھۆججەتنى ئىجرا قىلىش ھوقۇقى بېرىلمىگەن.

en: You are not authorized to execute this service.
ug: سىزگە بۇ مۇلازىمەتنى ئىجرا قىلىش ھوقۇقى بېرىلمىگەن.

en: You are not authorized to select an application to open this file.
ug: سىزگە قوللىنىشچان پروگراممىنى تاللاپ بۇ ھۆججەتنى ئېچىش ھوقۇقى بېرىلمىگەن.

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
ug: ھۆججەت ھەمبەھىرلەش ھوقۇقىنى قايتا سەپلىيەلەيسىز.

en: You can only select local files
ug: يەرلىك ھۆججەتنىلا تاللىيالايسىز

en: You can only select local files.
ug: يەرلىك ھۆججەتنىلا تاللىيالايسىز.

en: You can only select one file
ug: بىرلا ھۆججەت تاللىيالايسىز

en: You did not select a file to delete.
ug: ئۆچۈرىدىغان ھۆججەتنى تاللىمىدىڭىز.

en: You did not select a file to trash.
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكەيدىغان ھۆججەتنى تاللىمىدىڭىز.

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
ug: سىزنىڭ %1 كېلىشىمنى زىيارەت قىلىش ھوقۇقىڭىز يوق.

en: You do not have permission to create that folder.
ug: بۇ قىسقۇچنى قۇرۇش ھوقۇقىڭىز يوق.

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
ug: بۇ گۇۋاھنامىنى قوبۇل قىلىدىغانلىقىڭىزنى ئىپادىلىدىڭىز ئەمما ئۇ مۇلازىمېتىرغا چىقارغان گۇۋاھنامە ئەمەس. يۈكلەشنى داۋاملاشتۇرامسىز؟

en: You have indicated that you wish to obtain or purchase a secure certificate. This wizard is intended to guide you through the procedure. You may cancel at any time, and this will abort the transaction.
ug: سىز بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسىگە ئېرىشىش ياكى سېتىۋېلىشنى  ئويلاشقانلىقىڭىزنى ئىپادىلىدىڭىز. بۇ يېتەكچى بۇ جەرياننى تاماملىشىڭىزغا يېتەكچىلىك قىلىدۇ. سىز خالىغان ۋاقىتتا ئۇنىڭدىن ۋاز كېچىپ شۇ ئىشنى توختىتالايسىز.

en: You may have encountered a bug in the program.
ug: پىروگراممىدىكى ئىۋەنگە يولۇققان بولۇشىڭىز مۇمكىن.

en: You may have incorrectly typed the location.
ug: سىز خاتا ئورۇننى كىرگۈزۈپ قويغان بولۇشىڭىز مۇمكىن.

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
ug: سىز ناتوغرا دەلىللەش تەپسىلاتىنى تەمىنلىدىڭىز ياكى ھېچنېمە تەمىنلىمىدىڭىز.

en: You may not have permissions to accept the connection.
ug: تور باغلىنىشىنى قوبۇل قىلىش ھوقۇقىڭىز يوق بولۇشى مۇمكىن.

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
ug: سىزنىڭ بۇ ئۈسكۈنىنى («ئېگەرلە»)شنى دەسلەپلەشتۈرۈش ھوقۇقىڭىز بولماسلىقى مۇمكىن. UNIX سىستېمىسىدا ئۈسكۈنىنى دەسلەپلەشتۈرۈشتە باشقۇرغۇچى ھوقۇقى بولۇشى لازىم.

en: You may not have permissions to read from the resource.
ug: سىزنىڭ بۇ مەنبەنى ئوقۇش ھوقۇقىڭىز يوق.

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
ug: ھۆججەت ئوقۇش ياكى قىسقۇچ ئېچىش ھوقۇقىڭىز بولماسلىقى مۇمكىن.

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
ug: سىزنىڭ بۇ ئۈسكۈنىنى ئېگەرسىزلەش ھوقۇقىڭىز يوق. UNIX سىستېمىسىدا ئۈسكۈنىنى ئېگەرسىزلەشكە باشقۇرغۇچى ھوقۇقى بولۇشى كېرەك.

en: You may not have permissions to write to the resource.
ug: سىزنىڭ بۇ مەنبەگە يېزىش ھوقۇقىڭىز يوق.

en: You may perform a search on the Internet for a KDE program (called a kioslave or ioslave) which supports this protocol. Places to search include <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> and <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.
ug: سىز ئىنتېرنېتتىن بۇ كېلىشىمنى قوللايدىغان KDE پروگرامما (kioslave ياكى ioslave دەپ ئاتىلىدۇ) نى ئىزدەپ بېقىڭ. تەۋسىيە قىلىدىغان ئىزدەش ئادرېسى <a href="http://kde-apps.org/">http://kde-apps.org/</a> ۋە <a href="http://freshmeat.net/">http://freshmeat.net/</a>.

en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
ug: سىز ھازىرلا گۇۋاھنامە ئۈچۈن ئىمدىن بىرنى ئىلتىماس قىلىشىڭىز زۆرۈر. ئىنتايىن بىخەتەر ئىمدىن بىرنى تاللاڭ چۈنكى ئۇ ئىم سىزنىڭ شەخسىي شىفىرلىق ئاچقۇچىڭىزنى شىفىرلاشقا ئىشلىتىلىدۇ.

en: You need to be authorized to share folders.
ug: ھۆججەت ھەمبەھىرلەش ھوقۇقىڭىز بولۇشى زۆرۈر.

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
ug: سىز تۆۋەندە كۆرسىتىلگەن ۋاكالىتەن مۇلازىمېتىرنى ئىشلەتكۈچى ئاتى ۋە ئىم بىلەن تەمىنلىسىڭىز ئاندىن تور بېكەتنى زىيارەت قىلالايسىز.

en: You need to supply a username and a password to access this site.
ug: سىز ئىشلەتكۈچى ئاتى ۋە ئىم تەمىنلەپ ئاندىن بۇ بېكەتنى زىيارەت قىلالايسىز.

en: Your access permissions may be inadequate to perform the requested operation on this resource.
ug: ئىلتىماس قىلىنغان بۇ مەنبەنىڭ مەشغۇلاتىنى ئىجرا قىلىشقا يېتەرلىك ھوقۇقىڭىز بولماسلىقى مۇمكىن.

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
ug: ھېساباتىڭىزنىڭ بەلگىلەنگەن مەنبەنى زىيارەت قىلىش ھوقۇقى يوق.

en: Zoom in
ug: چوڭايت

en: Zoom out
ug: كىچىكلەت

en: a suitable extension
ug: مۇناسىپ كېڭەيتىلگە ئات

[ctx: folder name]
en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

[ctx: folders, files]
en: %1, %2
ug: %1، %2

[ctx: folders, files (size)]
en: %1, %2 (%3)
ug: %1، %2 (%3)

en: mounting is not supported by wince.
ug: wince ئېگەرلەشنى قوللىمايدۇ.

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
ug: بۇ پروگراممىنى قوزغىتىدۇ:

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى كۆچۈر

[ctx: request type]
en: create the requested folder
ug: تەلەپ قىلغان قىسقۇچنى قۇر

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى ئۆچۈر

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى قۇلۇپلا

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى يۈتكە

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
ug: مۇلازىمېتىر ئىقتىدارىنى سۈرۈشتۈر

[ctx: request type]
en: retrieve property values
ug: خاسلىق قىممىتىگە ئېرىش

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچ مەزمۇنىغا ئېرىشىدۇ

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچتا دوكلات ئىجرا قىلىدۇ

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
ug: بەلگىلەنگەن قىسقۇچتىن ئىزدە

[ctx: request type]
en: set property values
ug: خاسلىق قىممەت تەڭشىكى

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
ug: بەلگىلەنگەن ھۆججەت ياكى قىسقۇچنى قۇلۇپسىزلا

[ctx: request type]
en: upload %1
ug: %1 نى يۈكلە

en: telnet protocol handler
ug: telnet كېلىشىم بىر تەرەپ قىلغۇچ

en: telnet service
ug: Telnet مۇلازىمىتى

en: the extension <b>%1</b>
ug: كېڭەيتىلمە <b>%1</b>

[ctx: to trash]
en: &Trash
ug: ئەخلەت(&T)

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
ug[0]: بۇ %1 تۈرنى راستلا ئۆچۈرەمسىز؟

en: unmounting is not supported by wince.
ug: wince ئېگەرسىزلەشنى قوللىمايدۇ.
