kdeqt - en to uk translation catalogue (1904 entries)

en: "%1" cannot operate on "%2"
uk: «%1» не може обробляти «%2»

en: "%1" duplicates a previous role name and will be disabled.
uk: «%1» дублює назву попередньої ролі, її буде вимкнено.

en: "%1": no such directory
uk: «%1»: немає такого каталогу

en: "%1.%2" is not available due to component versioning.
uk: «%1.%2» недоступний через розбіжність версій компонентів.

en: "%1.%2" is not available in %3 %4.%5.
uk: «%1.%2» недоступний у %3 %4.%5.

en: %1 GB
uk: %1 ГБ

en: %1 Hz
uk: %1 Гц

en: %1 KB
uk: %1 КБ

en: %1 MB
uk: %1 МБ

en: %1 TB
uk: %1 ТБ

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
uk: %1 вже існує.
    Бажаєте переписати його?

en: %1 and %2 match the start and end of a line.
uk: %1 і %2 відповідають початку і кінцю рядка.

en: %1 attribute in %2 must have %3 use like in base type %4.
uk: Атрибут %1 у %2 повинен містити використання %3, подібно до базового типу %4.

en: %1 attribute in derived complex type must be %2 like in base type.
uk: Атрибут %1 у похідному складеному типі має бути %2, подібно до базового типу.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3} is not a value of type %4.
uk: Атрибут %1 елемента %2 містить некоректні дані: {%3} не є значенням типу %4.

en: %1 attribute of %2 element contains invalid content: {%3}.
uk: Атрибут %1 елемента %2 містить некоректні дані: {%3}.

en: %1 attribute of %2 element has larger value than %3 attribute.
uk: Атрибут %1 елемента %2 повинен мати більше значення за атрибут %3.

en: %1 attribute of %2 element must be %3 or %4.
uk: Атрибут %1 елемента %2 повинен мати значення %3 або %4.

en: %1 attribute of %2 element must contain %3, %4 or a list of URIs.
uk: Атрибут %1 елемента %2 має містити %3, %4 або список адрес URI.

en: %1 attribute of %2 element must either contain %3 or the other values.
uk: Атрибут %1 елемента %2 має містити %3 або мати інші значення.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3 or %4.
uk: Атрибут %1 елемента %2 повинен мати значення з %3 або %4.

en: %1 attribute of %2 element must have a value of %3.
uk: Атрибут %1 елемента %2 повинен мати значення з %3.

en: %1 attribute of %2 element must have the value %3 because the %4 attribute is set.
uk: Атрибут %1 елемента %2 не повинен мати значення %3, оскільки встановлено атрибут %4.

en: %1 attribute of %2 element must not be %3.
uk: Атрибут %1 елемента %2 не повинен мати значення %3.

en: %1 byte(s)
uk: %1 байтів

en: %1 bytes
uk: %1 байтів

en: %1 cannot be retrieved
uk: %1 неможливо отримати

en: %1 cannot have complex base type that has a %2.
uk: %1 не може мати складеного базового типу, який має %2.

en: %1 contains %2 facet with invalid data: %3.
uk: %1 містить обмеження %2 з некоректними даними: %3.

en: %1 contains invalid data.
uk: %1 містить некоректні дані.

en: %1 contains octets which are disallowed in the requested encoding %2.
uk: %1 містить вісімкові значення, які заборонено бажаним кодуванням %2.

en: %1 element %2 is not a valid restriction of the %3 element it redefines: %4.
uk: Елемент %1 %2 не є коректним обмеженням елемента %3, він його перевизначає: %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3 or %4.
uk: Елемент %1 не може мати атрибута %2 зі значенням, відмінним від %3 або %4.

en: %1 element cannot have %2 attribute with value other than %3.
uk: Елемент %1 не може мати атрибута %2 зі значенням, відмінним від %3.

en: %1 element has neither %2 attribute nor %3 child element.
uk: Елемент %1 не має ні атрибута %2, ні дочірнього елемента %3.

en: %1 element is not allowed in this context.
uk: Елемент %1 не дозволено у цьому контексті.

en: %1 element is not allowed in this scope
uk: У цій області не можна використовувати елемент %1

en: %1 element is not allowed inside %2 element if %3 attribute is present.
uk: Елемент %1 не можна використовувати у елементі %2, якщо використано атрибут %3.

en: %1 element is not allowed to have the same %2 attribute value as the target namespace %3.
uk: Елемент %1 не може мати однакове значення атрибута %2 з простором назв призначення %3.

en: %1 element must have either %2 attribute or %3 or %4 as child element.
uk: Елемент %1 повинен мати атрибут %2 або дочірній елемент %3 або %4.

en: %1 element must have either %2 or %3 attribute.
uk: Елемент %1 повинен мати принаймні один з атрибутів %2 або %3.

en: %1 element must not have %2 and %3 attribute together.
uk: Елемент %1 не може одночасно мати атрибути %2 і %3.

en: %1 element requires either %2 or %3 attribute.
uk: Для елемента %1 потрібен атрибут %2 або %3.

en: %1 element with %2 child element must not have a %3 attribute.
uk: Елемент %1 з дочірнім елементом %2 не повинен мати атрибута %3.

en: %1 element without %2 attribute is not allowed inside schema without target namespace.
uk: Елемент %1 без атрибута %2 не можна використовувати всередині схеми без простору назв призначення.

en: %1 facet and %2 facet cannot appear together.
uk: Обмеження %1 і %2 не можна використовувати разом.

en: %1 facet cannot be %2 if %3 facet of base type is %4.
uk: Обмеженням %1 не може бути %2, якщо обмеженням %3 базового типу є %4.

en: %1 facet cannot be %2 or %3 if %4 facet of base type is %5.
uk: Обмеженням %1 не може бути %2 або %3, якщо обмеження %4 базового типу — це %5.

en: %1 facet collides with %2 facet.
uk: Обмеження %1 суперечить обмеженню %2.

en: %1 facet contains invalid regular expression
uk: Обмеження %1 містить некоректний формальний вираз

en: %1 facet contains invalid value %2: %3.
uk: Обмеження %1 містить некоректне значення %2: %3.

en: %1 facet must be equal or greater than %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 має бути рівним або більшим за обмеження %2 базового типу.

en: %1 facet must be greater than %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 має бути більшим за обмеження %2 базового типу.

en: %1 facet must be greater than or equal to %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 має бути більшим або рівним обмеженню %2 базового типу.

en: %1 facet must be less than %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 має бути меншим за обмеження %2 базового типу.

en: %1 facet must be less than %2 facet.
uk: Обмеження %1 має бути меншим за обмеження %2.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 має бути меншим або рівним обмеженню %2 базового типу.

en: %1 facet must be less than or equal to %2 facet.
uk: Обмеження %1 має бути меншим або рівним обмеженню %2.

en: %1 facet must have the same value as %2 facet of base type.
uk: Обмеження %1 повинне мати те саме значення, що і обмеження %2 базового типу.

en: %1 has a different number of fields from the identity constraint %2 that it references.
uk: %1 містить кількість полів, відмінну від обмеження профілю %2, на яке посилається.

en: %1 has attribute wildcard but its base type %2 has not.
uk: %1 містить шаблон атрибута, але базовий тип %2 не містить такого шаблону.

en: %1 has inheritance loop in its base type %2.
uk: %1 містить цикл успадкування у базовому типі %2.

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
uk: %1 є каталогом.
    Будь ласка, оберіть іншу назву файла.

en: %1 is an complex type. Casting to complex types is not possible. However, casting to atomic types such as %2 works.
uk: %1 є складеним типом. Приведення складених типів неможливе. Тим не менше, приведення атомарних типів, на зразок %2, працює.

en: %1 is an invalid %2
uk: %1 є некоректним %2

en: %1 is an invalid encoding name.
uk: %1 не є коректною назвою кодування.

en: %1 is an invalid flag for regular expressions. Valid flags are:
uk: %1 є некоректним прапорцем для формального виразу. Коректними прапорцями є:

en: %1 is an invalid namespace URI.
uk: %1 не коректний URI простір імен.

en: %1 is an invalid regular expression pattern: %2
uk: %1 є некоректним шаблоном формального виразу: %2

en: %1 is an invalid template mode name.
uk: %1 не є коректною назвою режиму шаблону.

en: %1 is an unknown schema type.
uk: %1 є невідомим типом схеми.

en: %1 is an unsupported encoding.
uk: %1 не є підтримуваною назвою кодування.

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
uk: %1 не є коректним символом XML 1.0.

en: %1 is not a valid name for a processing-instruction.
uk: %1 не є коректною назвою для команди обробки.

en: %1 is not a valid numeric literal.
uk: «%1» не є коректним числовим знаком.

en: %1 is not a whole number of minutes.
uk: %1 не є повним значенням хвилин.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by extension as the latter defines it as final.
uk: %1 не може бути похідним від %2 за розширенням, оскільки останній визначається як остаточний.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by list as the latter defines it as final.
uk: %1 не може бути похідним від %2 за списком, оскільки останній визначається як остаточний.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by restriction as the latter defines it as final.
uk: %1 не може бути похідним від %2 за обмеженням, оскільки останній визначається як остаточний.

en: %1 is not allowed to derive from %2 by union as the latter defines it as final.
uk: %1 не може походити від %2 за об’єднанням, оскільки останній визначається як остаточний.

en: %1 is not allowed to have a member type with the same name as itself.
uk: %1 не може містити тип члена, який за назвою збігається з членом.

en: %1 is not allowed to have any facets.
uk: %1 не можна обмежувати.

en: %1 is not an atomic type. Casting is only possible to atomic types.
uk: %1 не є атомарним типом. Приведення можливе лише для атомарних типів.

en: %1 is not in the in-scope attribute declarations. Note that the schema import feature is not supported.
uk: %1 не належить до видимих декларацій атрибутів. Зауважте, що можливість імпорту схем не підтримується.

en: %1 is not valid according to %2.
uk: %1 не є коректним відповідно до %2.

en: %1 is not valid as a value of type %2.
uk: %1 не є коректним значенням типу %2.

en: %1 matches newline characters
uk: %1 відповідає символам нового рядка

en: %1 must be followed by %2 or %3, not at the end of the replacement string.
uk: За %1 має йти %2 або %3, не у кінці рядка для заміни.

en: %1 of derived wildcard is not a valid restriction of %2 of base wildcard
uk: %1 похідного шаблону не є коректним обмеженням %2 базового шаблону

en: %1 or %2 attribute of reference %3 does not match with the attribute declaration %4.
uk: Атрибут %1 або %2 посилання %3 не відповідає оголошенню атрибута %4.

en: %1 references identity constraint %2 that is no %3 or %4 element.
uk: %1 посилається на обмеження профілю %2, у якому немає елемента %3 або %4.

en: %1 references unknown %2 or %3 element %4.
uk: %1 посилається на невідомий елемент %2 або %3 %4.

en: %1 was called.
uk: Було викликано %1.

en: %1, %2 not defined
uk: %1, %2 не визначено

en: %1, %2, %3, %4, %5 and %6 facets are not allowed when derived by list.
uk: Обмеження %1, %2, %3, %4, %5 і %6 не можна використовувати під час успадкування за списком.

en: %1: UNIX key file doesn't exist
uk: %1: файла ключа UNIX не існує

en: %1: already exists
uk: %1: вже існує

en: %1: bad name
uk: %1: помилкова назва

en: %1: create size is less then 0
uk: %1: розмір створення менший за 0

en: %1: doesn't exist
uk: %1: не існує

en: %1: doesn't exists
uk: %1: не існує

en: %1: ftok failed
uk: %1: помилка ftok

en: %1: invalid size
uk: %1: некоректний розмір

en: %1: key is empty
uk: %1: ключ порожній

en: %1: not attached
uk: %1: не додано

en: %1: out of resources
uk: %1: вичерпано ресурси

en: %1: permission denied
uk: %1: відмовлено у доступі

en: %1: size query failed
uk: %1: помилка запиту розміру

en: %1: system-imposed size restrictions
uk: %1: обмеження на розмір, що накладаються системою

en: %1: unable to lock
uk: %1: не вдалося замкнути

en: %1: unable to make key
uk: %1: неможливо створити ключ

en: %1: unable to set key on lock
uk: %1: не вдалося встановити ключ для замикання

en: %1: unable to unlock
uk: %1: не вдалося розімкнути

en: %1: unknown error %2
uk: %1: невідома помилка %2

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: &Close
uk: &Закрити

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Find in Script...
uk: &Знайти у скрипті...

en: &Finish
uk: &Завершити

en: &Font
uk: &Шрифт

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Move
uk: &Пересунути

en: &Name:
uk: &Назва:

en: &Next
uk: &Наступне

en: &Next >
uk: &Далі >>

en: &Options <<
uk: П&араметри <<

en: &Options >>
uk: П&араметри >>

en: &Paste
uk: &Вставити

en: &Print
uk: &Надрукувати

en: &Redo
uk: &Повторити

en: &Restore
uk: &Відновити

en: &Select All
uk: Вибрати &все

en: &Size
uk: &Розмір

en: &Step up
uk: &Крок вгору

en: &Underline
uk: П&ідкреслити

en: &Undo
uk: &Вернути

en: &Unshade
uk: &Розгорнути

en: '%1' attribute contains invalid QName content: %2.
uk: У атрибуті «%1» містяться некоректні дані QName: %2.

en: '%1' is an invalid ELF object (%2)
uk: «%1» є некоректним об’єктом ELF (%2)

en: '%1' is not an ELF object
uk: «%1» не є об’єктом ELF

en: '%1' is not an ELF object (%2)
uk: «%1» не є об’єктом ELF (%2)

en: (Untitled)
uk: (Без назви)

en: , but got '
uk: , а отримано "

en: - %1 is not a namespace
uk: - %1 не є простором назв

en: - nested namespaces not allowed
uk: - не можна використовувати вкладені простори назв

en: 0.125x
uk: 0,125x

en: 0.1x
uk: 0,1x

en: 0.25x
uk: 0,25x

en: 0.5x
uk: 0,5x

en: < &Back
uk: < &Назад

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
uk: <b>Не можна використовувати назву «%1».</b><p>Спробуйте іншу назву, яка містить меншу кількість символів або не містить знаків пунктуації.

en: <empty>
uk: <порожньо>

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
uk: <h3>Про Qt</h3><p>У цій програмі використано Qt версії %1.</p>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
uk: <html>Перемикання на пристрій відтворення <b>%1</b><br/>, який має вищий пріоритет або спеціально налаштований на відтворення цього потоку.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
uk: <html>Перемикання на відтворення звуку за допомогою пристрою <b>%1</b><br/>, що тільки-но став доступним і має вищий пріоритет.</html>

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
uk: <html>Пристрій для відтворення звуку <b>%1</b> не працює.<br/>Повертаємося до <b>%2</b>.</html>

en: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Search wrapped
uk: <img src=":/qt/scripttools/debugging/images/wrap.png">&nbsp;Пошук розбито

en: <p>Qt is a C++ toolkit for cross-platform application development.</p><p>Qt provides single-source portability across all major desktop operating systems. It is also available for embedded Linux and other embedded and mobile operating systems.</p><p>Qt is available under three different licensing options designed to accommodate the needs of our various users.</p><p>Qt licensed under our commercial license agreement is appropriate for development of proprietary/commercial software where you do not want to share any source code with third parties or otherwise cannot comply with the terms of the GNU LGPL version 3 or GNU LGPL version 2.1.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 3 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 3.</p><p>Qt licensed under the GNU LGPL version 2.1 is appropriate for the development of Qt&nbsp;applications provided you can comply with the terms and conditions of the GNU LGPL version 2.1.</p><p>Please see <a href="http://%2/">%2</a> for an overview of Qt licensing.</p><p>Copyright (C) %1 The Qt Company Ltd and other contributors.</p><p>Qt and the Qt logo are trademarks of The Qt Company Ltd.</p><p>Qt is The Qt Company Ltd product developed as an open source project. See <a href="http://%3/">%3</a> for more information.</p>
uk: <p>Qt — це набір інструментів для розробки програм мовою C++ для багатьох платформ.</p><p>У Qt передбачено можливість створення програмного коду, який працюватиме одночасно в усіх основних операційних системах для комп’ютерів. Крім того, Qt можна використовувати для створення програм для вбудованих систем Linux та інших вбудованих і мобільних операційних систем.</p><p>Бібліотека Qt має три різних варіанти ліцензування, створених для задоволення потреб різних груп користувачів.</p><p>Бібліотека Qt, випущена за умов дотримання нашої комерційної ліцензії доступна для розробки комерційного програмного забезпечення, яке не передбачає оприлюднення будь-яких початкових кодів для третіх сторін та не підпадає під дію умов GNU LGPL версії 2.1 або GNU GPL версії 3.0.</p><p>Бібліотека Qt, випущена за умов дотримання користувачами GNU LGPL версії 3, за допомогою цієї бібліотеки можна розробляти програмне забезпечення (комерційне чи з відкритим кодом), яке підпадає під умови GNU LGPL версії 3.</p><p>Бібліотека Qt, випущена за умов дотримання GNU LGPL 2.1, за допомогою цієї бібліотеки можна розробляти програми, якщо ви бажаєте використовувати створені програми разом з іншим програмним забезпеченням, щоб підпадає під умови GNU LGPL версії 2.1.</p><p>Будь ласка, ознайомтеся з <a href="http://%2/">%2</a>, де наведено огляд умов ліцензування Qt.</p><p>Авторські права на бібліотеку належать Qt Company Ltd., а також іншим учасникам розробки, %1.</p><p>Qt є продуктом, що належить Qt Company і розробляється як проект із відкритим кодом. Щоб дізнатися більше, див. <a href="http://%3/">%3</a>.</p>

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
uk: <qt>Бажаєте переписати його?</qt>

en: A comment cannot contain %1
uk: Коментар не може містити %1

en: A comment cannot end with a %1.
uk: Коментар не може закінчуватися на %1.

en: A construct was encountered which is disallowed in the current language(%1).
uk: Знайдено конструкцію, яку не можна використовувати у поточній мові (%1).

en: A default namespace declaration must occur before function, variable, and option declarations.
uk: Оголошення типового простору імен повинне знаходитися перед оголошенням функцій, змінних і параметрів.

en: A direct element constructor is not well-formed. %1 is ended with %2.
uk: Прямий конструктор елемента неправильно сформовано. %1 завершується на %2.

en: A function already exists with the signature %1.
uk: Функція з підписом %1 вже існує.

en: A library module cannot be evaluated directly. It must be imported from a main module.
uk: Бібліотечний модуль не може бути включений напряму. Його слід імпортувати з головного модуля.

en: A parameter in a function cannot be declared to be a tunnel.
uk: Параметр функції не може бути задекларовано як тунель.

en: A positional predicate must evaluate to a single numeric value.
uk: Позиційний предикат повинен мати одиничне числове значення.

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
uk: Немає потрібного кодека. Вам слід встановити такі кодеки, щоб мати змогу відтворювати ці дані: %0

en: A stylesheet function must have a prefixed name.
uk: Функція таблиці стилів має бути назвою з префіксом.

en: A template with name %1 has already been declared.
uk: Шаблон з назвою %1 вже було оголошено.

en: A value of type %1 cannot be a predicate. A predicate must have either a numeric type or an Effective Boolean Value type.
uk: Значення типу %1 не може бути предикатом. Предикат повинен мати або числовий тип або тип Ефективного булівського значення.

en: A value of type %1 cannot have an Effective Boolean Value.
uk: Значення типу %1 не може мати ефективного булівського значення.

en: A value of type %1 must contain an even number of digits. The value %2 does not.
uk: Значення типу %1 повинно містити парну кількість цифр. А значення %2 не відповідає цьому правилу.

en: A variable with name %1 has already been declared.
uk: Змінну з назвою %1 вже було оголошено.

en: A zone offset must be in the range %1..%2 inclusive. %3 is out of range.
uk: Зональний відступ має знаходитися у діапазоні %1...%2, включно. %3 не входить у ці межі.

en: A0 (841 x 1189 mm)
uk: A0 (841 x 1189 мм)

en: A1 (594 x 841 mm)
uk: A1 (594 x 841 мм)

en: A2 (420 x 594 mm)
uk: A2 (420 x 594 мм)

en: A3 (297 x 420 mm)
uk: A3 (297 x 420 мм)

en: A4 (210 x 297 mm, 8.26 x 11.7 inches)
uk: A4 (210 x 297 мм, 8,26 x 11,7 дюймів)

en: A5 (148 x 210 mm)
uk: A5 (148 x 210 мм)

en: A6 (105 x 148 mm)
uk: A6 (105 x 148 мм)

en: A7 (74 x 105 mm)
uk: A7 (74 x 105 мм)

en: A8 (52 x 74 mm)
uk: A8 (52 x 74 мм)

en: A9 (37 x 52 mm)
uk: A9 (37 x 52 мм)

en: AM
uk: Д.О.

en: About Qt
uk: Про Qt

en: Access denied
uk: Доступ заборонено

en: Actions
uk: Дії

en: Activate
uk: Активізувати

en: Activate the tab
uk: Активізувати вкладку

en: Activates the program's main window
uk: Активізує головне вікно програми

en: Address type not supported
uk: Тип адреси не підтримується

en: Advanced
uk: Додаткові

en: Alias property exceeds alias bounds
uk: Межі використання властивості псевдоніма перевищують межі використання самого псевдоніма

en: Aliases: %1
uk: Замінники: %1

en: Align Left
uk: Вирівнювати ліворуч

en: Align Right
uk: Вирівнювати праворуч

[ctx: All other platforms]
en: Folder
uk: Тека

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
uk: Скорочення

[ctx: All other platforms]
en: Type
uk: Тип

en: Already exists
uk: Вже існує

en: Ambiguous %1 not handled
uk: Неоднозначний %1 не оброблюється

en: Ambiguous rule match.
uk: Неоднозначна відповідність правил.

en: An %1-attribute must have a valid %2 as value, which %3 isn't.
uk: %1-атрибут повинен мати коректне %2 як значення, а %3 не є таким.

en: An %1-attribute with value %2 has already been declared.
uk: %1-атрибут зі значенням %2 вже було оголошено.

en: An argument with name %1 has already been declared. Every argument name must be unique.
uk: Аргумент з назвою %1 вже було оголошено. Кожна назва аргументу має бути унікальною.

en: An attribute by name %1 has already been created.
uk: Атрибут з назвою %1 вже було створено.

en: An attribute node cannot be a child of a document node. Therefore, the attribute %1 is out of place.
uk: Вузол атрибута не може бути нащадком вузла документа. З цієї причини атрибут %1 знаходиться не на своєму місці.

en: An attribute with name %1 has already appeared on this element.
uk: Атрибут з назвою %1 вже зустрічався у цьому елементі.

en: Animation is an abstract class
uk: Animation є абстрактним класом

en: Another socket is already listening on the same port
uk: Інший сокет вже очікує на дані на цьому порту

en: Application is an abstract class
uk: Application iє абстрактним класом

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply Changes to Document
uk: Застосувати зміни у документі

en: Apply Changes to QML Viewer
uk: Застосувати зміни до переглядача QML

en: At least one %1 element must appear as child of %2.
uk: Серед дочірніх елементів %2 має бути принаймні один елемент %1.

en: At least one %1-element must occur before %2.
uk: Перед %2 має бути принаймні один елемент %1.

en: At least one %1-element must occur inside %2.
uk: У %2 має бути принаймні один елемент %1.

en: At least one component must be present.
uk: Має бути присутнім хоча б один компонент.

en: At least one mode must be specified in the %1-attribute on element %2.
uk: У атрибуті %1 елемента %2 має бути вказано принаймні один режим.

en: At least one time component must appear after the %1-delimiter.
uk: Після роздільника %1 повинен з’явитися хоча б один компонент часу.

en: Attached properties cannot be used here
uk: Долучені властивості не можна використовувати тут

en: Attempt to use IPv6 socket on a platform with no IPv6 support
uk: Спроба використати сокет IPv6 на платформі без підтримки IPv6

en: Attribute %1 already defined.
uk: Атрибут %1 вже визначено.

en: Attribute %1 and %2 are mutually exclusive.
uk: Атрибути %1 і %2 є взаємно виключними.

en: Attribute %1 can't be serialized because it appears at the top level.
uk: Атрибут %1 не може бути перетворений у послідовну форму, оскільки він знаходиться на найвищому рівні.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, %4, and the standard attributes.
uk: Атрибут %1 не можна використовувати у елементі %2. Можна використовувати %3, %4 і стандартні атрибути.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Allowed is %3, and the standard attributes.
uk: Атрибут %1 не можна використовувати у елементі %2. Можна використовувати %3 і стандартні атрибути.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only %3 is allowed, and the standard attributes.
uk: Атрибут %1 не можна використовувати у елементі %2. Можна використовувати лише %3 і стандартні атрибути.

en: Attribute %1 cannot appear on the element %2. Only the standard attributes can appear.
uk: Атрибут %1 не можна використовувати у елементі %2. Можна використовувати лише стандартні атрибути.

en: Attribute %1 cannot have the value %2.
uk: Атрибут %1 не може мати значення %2.

en: Attribute %1 contains invalid content.
uk: Атрибут %1 містить некоректні дані.

en: Attribute %1 contains invalid data: %2
uk: Атрибут %1 містить некоректні дані: %2.

en: Attribute %1 does not match the attribute wildcard.
uk: Атрибут %1 не відповідає шаблону атрибута.

en: Attribute %1 from base type is missing in derived type.
uk: Атрибута %1 з базового типу немає у похідному типі.

en: Attribute %1 has value constraint but has type derived from %2.
uk: Атрибут %1 містить обмеження на значення, але має тип, похідний від %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint like in base type.
uk: Атрибут %1 у похідному складеному типі повинен містити обмеження на значення %2, подібно до базового типу.

en: Attribute %1 in derived complex type must have %2 value constraint.
uk: Атрибут %1 у похідному складеному типі повинен містити обмеження на значення %2.

en: Attribute %1 in derived complex type must have the same %2 value constraint like in base type.
uk: Атрибут %1 у похідному складеному типі повинен містити те саме обмеження на значення %2, подібно до базового типу.

en: Attribute group %1 already defined.
uk: Атрибут групи %1 вже визначено.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
uk: Група атрибутів %1 містить атрибут %2 з обмеженням на значення, але типом, що успадковано від %3.

en: Attribute group %1 contains attribute %2 twice.
uk: Група атрибутів %1 містить атрибут %2 двічі.

en: Attribute group %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
uk: Група атрибутів %1 містить два різних атрибути, кожен з яких містить типи, похідні від %2.

en: Attribute group %1 has circular reference.
uk: У групі атрибутів %1 міститься циклічне посилання.

en: Attribute redefined.
uk: Змінено визначення атрибута.

en: Attribute wildcard of %1 is not a valid restriction of attribute wildcard of base type %2.
uk: Шаблон атрибута %1 не є коректним обмеженням шаблону атрибутів базового типу %2.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid extension of the attributes of base type %2: %3.
uk: Атрибути складеного типу %1 не є коректним розширенням атрибутів базового типу %2: %3.

en: Attributes of complex type %1 are not a valid restriction from the attributes of base type %2: %3.
uk: Атрибути складеного типу %1 не є коректними обмеженням щодо атрибутів базового типу %2: %3.

en: Audio or video components could not be played
uk: Відтворення звукового або відеокомпонента неможливе

en: Audio output error
uk: Помилка виводу звуку

en: B0 (1000 x 1414 mm)
uk: B0 (1000 x 1414 мм)

en: B1 (707 x 1000 mm)
uk: B1 (707 x 1000 мм)

en: B10 (31 x 44 mm)
uk: B10 (31 x 44 мм)

en: B2 (500 x 707 mm)
uk: B2 (500 x 707 мм)

en: B3 (353 x 500 mm)
uk: B3 (353 x 500 мм)

en: B4 (250 x 353 mm)
uk: B4 (250 x 353 мм)

en: B5 (176 x 250 mm, 6.93 x 9.84 inches)
uk: B5 (176 x 250 мм, 6,93 x 9,84 дюймів)

en: B6 (125 x 176 mm)
uk: B6 (125 x 176 мм)

en: B7 (88 x 125 mm)
uk: B7 (88 x 125 мм)

en: B8 (62 x 88 mm)
uk: B8 (62 x 88 мм)

en: B9 (44 x 62 mm)
uk: B9 (44 x 62 мм)

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
uk: Назад

en: Base attribute %1 is required but derived attribute is not.
uk: Потрібен базовий атрибут %1, але не похідний атрибут.

en: Base attribute %1 is required but missing in derived definition.
uk: Потрібен базовий атрибут %1, але його немає у похідному визначенні.

en: Base definition contains an %1 element that is missing in the derived definition
uk: Базове визначення містить елемент %1, якого немає у похідному визначенні

en: Base type %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити базовий тип %1 елемента %2.

en: Base type %1 of complex type cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити базовий тип %1 складеного типу.

en: Base type %1 of simple type %2 is not allowed to have restriction in %3 attribute.
uk: Базовий тип %1 простого типу %2 не може обмежувати атрибут %3.

en: Base type %1 of simple type %2 must have variety of union.
uk: Базовий тип %1 простого типу %2 повинен містити множину об’єднання.

en: Base type of simple type %1 cannot be complex type %2.
uk: Базовий тип простого типу %1 не може бути складеним типом %2.

en: Base type of simple type %1 has defined derivation by restriction as final.
uk: Базовий тип простого типу %1 визначає похідну за обмеженням як остаточну.

en: Base type of simple type %1 must have variety of type list.
uk: Базовий тип простого типу %1 має містити множину типу списку.

en: Baseline anchor cannot be used in conjunction with top, bottom, or vcenter anchors.
uk: Якір лінії основи не можна використовувати у сполученні з якорями top, bottom і vcenter.

en: Binary content does not match the length facet.
uk: Вміст двійкового значення не відповідає обмеженням на довжину.

en: Binary content does not match the maxLength facet.
uk: Вміст двійкового значення не відповідає обмеженню maxLength.

en: Binary content does not match the minLength facet.
uk: Вміст двійкового значення не відповідає обмеженню minLength.

en: Binary content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту двійкового значення немає у списку обмеження нумерації.

en: Binding loop detected for property "%1"
uk: Для властивості «%1» виявлено циклічний зв’язок

en: Block constraints of derived element %1 must not be more weaker than in the base element.
uk: Обмеження блокування похідного елемента %1 не повинні бути слабшими за обмеження у базовому елементі.

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
uk: Жирний

en: Boolean content does not match pattern facet.
uk: Вміст булівського значення не відповідає обмеженню шаблону.

en: Bottom
uk: Низ

en: Breakpoint Condition:
uk: Умова зупинки:

en: Breakpoints
uk: Точки зупинок

en: C5E (163 x 229 mm)
uk: C5E (163 x 229 мм)

en: Can not process unknown element %1, expected elements are: %2.
uk: Не вдалося обробити невідомий елемент %1, слід використовувати елементи: %2.

en: Can only assign one binding to lists
uk: Можна використовувати лише одинарну пров’язку до списків

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cannot anchor a horizontal edge to a vertical edge.
uk: Не можна прив’язувати горизонтальний край до вертикального краю.

en: Cannot anchor a vertical edge to a horizontal edge.
uk: Не можна прив’язувати вертикальний край до горизонтального краю.

en: Cannot anchor item to self.
uk: Не можна прив’язувати елемент до самого себе.

en: Cannot anchor to a null item.
uk: Не можна прив’язуватися до елемента null.

en: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
uk: Не можна прив’язуватися до елемента, який не є parent або sibling.

en: Cannot animate non-existent property "%1"
uk: Не можна анімувати неіснуючу властивість «%1»

en: Cannot animate read-only property "%1"
uk: Не можна анімувати придатну лише для читання властивість «%1»

en: Cannot assign a value directly to a grouped property
uk: Не можна призначати значення згрупованій властивості безпосередньо

en: Cannot assign a value to a signal (expecting a script to be run)
uk: Не можна призначати значення до сигналу (очікування на запуск скрипту)

en: Cannot assign multiple values to a script property
uk: Не можна призначати декілька значень до властивості скрипту

en: Cannot assign multiple values to a singular property
uk: Не можна призначати декілька значень до єдиної властивості

en: Cannot assign object to list
uk: Не можна призначати об’єкт до списку

en: Cannot assign object to property
uk: Не можна призначати об’єкт для інтерфейсу

en: Cannot assign primitives to lists
uk: Не можна призначати елементарні об’єкти до списків

en: Cannot assign to non-existent default property
uk: Не можна призначати неіснуючу типову властивість

en: Cannot assign to non-existent property "%1"
uk: Не можна призначати неіснуючу властивість «%1»

en: Cannot assign to read-only property "%1"
uk: Не можна призначати придатну лише для читання властивість «%1»

en: Cannot change the animation assigned to a Behavior.
uk: Не вдалося змінити анімацію, призначену до Behavior.

en: Cannot create %1 for output
uk: Не вдалося створити %1 для виводу

en: Cannot create empty component specification
uk: Не можна створювати порожні специфікації компонентів

en: Cannot load library %1: %2
uk: Не вдалося завантажити бібліотеку %1: %2

en: Cannot open %1 for input
uk: Не вдалося відкрити %1 для отримання вхідних даних

en: Cannot open %1: is a directory
uk: Неможливо відкрити %1: вказано теку

en: Cannot open for output
uk: Не вдалося відкрити для виводу

en: Cannot open: %1
uk: Неможливо відкрити: %1

en: Cannot override FINAL property
uk: Не можна перевизначати властивість FINAL

en: Cannot provide a certificate with no key, %1
uk: Неможливо надати сертифікат без ключа, %1

en: Cannot remove source file
uk: Не вдалося вилучити файл джерела

en: Cannot resolve symbol "%1" in %2: %3
uk: Не вдалося визначити символ «%1» у %2: %3

en: Cannot set a duration of < 0
uk: Не можна встановлювати тривалість < 0

en: Cannot specify left, right, and hcenter anchors.
uk: Не можна вказувати якорі left, right і hcenter.

en: Cannot specify top, bottom, and vcenter anchors.
uk: Не можна вказувати якорі top, bottom і vcenter.

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
uk: Неможливо розпочати відтворення. 
    
    Перевірте встановлені компоненти GStreamer і переконайтеся, 
    що встановлено libgstreamer-plugins-base.amer-plugins-base.

en: Cannot unload library %1: %2
uk: Не вдалося вивантажити бібліотеку %1: %2

en: Case Sensitive
uk: З урахуванням регістру

en: Casting to %1 is not possible because it is an abstract type, and can therefore never be instantiated.
uk: Приведення до %1 неможливе, оскільки це абстрактний тип, і тому він не матиме реалізацій.

en: Center
uk: По центру

en: Centimeters (cm)
uk: Сантиметри (см)

en: Check
uk: Позначити

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
uk: Перевірити граматику і правопис

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
uk: Перевірити правопис

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
uk: Перевірка правопису під час набирання

en: Child element is missing in that scope, possible child elements are: %1.
uk: У області видимості немає дочірнього елемента, можливими дочірніми елементами є: %1.

en: Circular group reference for %1.
uk: Циклічне посилання у групі %1.

en: Circular inheritance of base type %1.
uk: Циклічне успадкування базового типу %1.

en: Circular inheritance of union %1.
uk: Циклічне успадкування об’єднання %1.

en: Circularity detected
uk: Виявлено циклічність

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Console
uk: Спорожнити консоль

en: Clear Debug Output
uk: Спорожнити вивід усування вад

en: Clear Error Log
uk: Спорожнити журнал помилок

en: Close
uk: Закрити

en: Close Tab
uk: Закрити вкладку

en: Close the tab
uk: Закрити вкладку

en: Closes the window
uk: Закриває вікно

en: Collate
uk: Сортувати копії

en: Color
uk: Колір

en: Color Mode
uk: Режим кольорів

en: Color Picker
uk: Піпетка

en: Commit
uk: Передати

en: Complex type %1 cannot be derived by extension from %2 as the latter contains %3 element in its content model.
uk: Складений тип %1 не може бути похідним за розширенням від %2, оскільки останній містить елемент %3 у своїй моделі вмісту.

en: Complex type %1 cannot be derived from base type %2%3.
uk: Складений тип %1 не може бути виведено з базового типу %2%3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 that has value constraint but type that inherits from %3.
uk: Складений тип %1 містить атрибут %2 з обмеженням на значення, але типом, що успадковано від %3.

en: Complex type %1 contains attribute %2 twice.
uk: Складений тип %1 містить атрибут %2 двічі.

en: Complex type %1 contains two different attributes that both have types derived from %2.
uk: Складений тип %1 містить два різних атрибути, кожен з яких містить типи, похідні від %2.

en: Complex type %1 has duplicated element %2 in its content model.
uk: Складений тип %1 містить дублікат елемента %2 у своїй моделі вмісту.

en: Complex type %1 has non-deterministic content.
uk: Складений тип %1 має недетермінований вміст.

en: Complex type %1 is not allowed to be abstract.
uk: Складений тип %1 не може бути абстрактним.

en: Complex type %1 must have simple content.
uk: Складений тип %1 має складатися з простого вмісту.

en: Complex type %1 must have the same simple type as its base class %2.
uk: Складений тип %1 повинен мати однаковий з базовим класом %2 простий тип.

en: Complex type %1 with simple content cannot be derived from complex base type %2.
uk: Складений тип %1 з простим вмістом не може бути похідним від складеного типу %2.

en: Complex type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
uk: Складений тип похідного елемента %1 не можна коректно вивести з базового елемента.

en: Component elements may not contain properties other than id
uk: Елементи компонента не можуть містити жодних властивостей крім ідентифікаторів

en: Component objects cannot declare new functions.
uk: Об’єкти компонента не можуть оголошувати нові функції.

en: Component objects cannot declare new properties.
uk: Об’єкти компонента не можуть оголошувати нові властивості.

en: Component objects cannot declare new signals.
uk: Об’єкти компонента не можуть оголошувати нові сигнали.

en: Component with ID %1 has been defined previously.
uk: Компонент з ідентифікатором %1 вже було визначено.

en: Connection not allowed by SOCKSv5 server
uk: Сервером SOCKSv5 з’єднання заборонено

en: Connection refused
uk: У з'єднанні відмовлено

en: Connection timed out
uk: Перевищено інтервал очікування з'єднання

en: Connection to proxy closed prematurely
uk: З’єднання з проксі-сервером було передчасно розірвано

en: Connection to proxy refused
uk: У з'єднанні з проксі відмовлено

en: Connection to proxy timed out
uk: Перевищено час очікування відповіді сервера

en: Connections: nested objects not allowed
uk: З’єднання: не можна вкладати об’єкти

en: Connections: script expected
uk: З’єднання: слід було використати скрипт

en: Connections: syntax error
uk: З’єднання: синтаксична помилка

en: Console
uk: Консоль

en: Contains commands to manipulate the window
uk: Містить команди для маніпуляції вікна

en: Content model of complex type %1 contains %2 element, so it cannot be derived by extension from a non-empty type.
uk: Модель вмісту складеного типу %1 містить елемент %2, отже тип не може бути похідним за розширенням від непорожнього типу.

en: Content model of complex type %1 is not a valid extension of content model of %2.
uk: Модель вмісту складеного типу %1 не є коректним розширенням моделі вмісту %2.

en: Content of %1 attribute of %2 element must not be from namespace %3.
uk: Вміст атрибута %1 елемента %2 не повинен належати до простору назв %3.

en: Content of attribute %1 does not match defined value constraint.
uk: Вміст атрибута %1  не відповідає визначеному обмеженню на значення.

en: Content of attribute %1 does not match its type definition: %2.
uk: Вміст атрибута %1 не відповідає визначенню його типу: %2.

en: Content of element %1 does not match defined value constraint.
uk: Вміст елемента %1 не відповідає визначеному обмеженню на значення.

en: Content of element %1 does not match its type definition: %2.
uk: Вміст елемента %1 не відповідає визначенню його типу: %2.

en: Continue
uk: Продовжити

en: Copies
uk: Кількість копій

en: Copies:
uk: Копій:

en: Copy &Link Location
uk: Скопіювати &адресу посилання

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
uk: Копіювати звукові дані

en: Copy Color
uk: Копіювати колір

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
uk: Копіювати адресу зображення

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
uk: Копіювати зображення

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
uk: Копіювати адресу посилання

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
uk: Копіювати відеодані

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
uk: Копіювати

en: Could not begin transaction
uk: Не вдалось почати транзакцію

en: Could not commit transaction
uk: Не вдалось завершити транзакцію

en: Could not connect
uk: Не вдалось з’єднатися

en: Could not decode media source.
uk: Неможливо декодувати джерело.

en: Could not instantiate cursor delegate
uk: Не вдалося створити екземпляр вказівника

en: Could not load cursor delegate
uk: Не вдалося завантажити екземпляр вказівника

en: Could not locate media source.
uk: Неможливо виявити джерело.

en: Could not open audio device. The device is already in use.
uk: Не вдалося відкрити звуковий пристрій. Пристрій вже використовується.

en: Could not open input redirection for reading
uk: Не вдалося відкрити вхідне переспрямування для читання

en: Could not open media source.
uk: Неможливо відкрити джерело.

en: Could not open output redirection for writing
uk: Не вдалося відкрити переспрямування виводу для запису

en: Could not read footer
uk: Не вдалося прочитати кінцеву частину блоку

en: Could not read image data
uk: Не вдалося прочитати дані зображення

en: Could not reset to start position
uk: Не вдалося скинути значення початкової позиції

en: Could not rollback transaction
uk: Не вдалося відкотити транзакцію

en: Could not seek to image read footer
uk: Не вдалося перейти до кінцевої частини блоку зображення

en: Cu&t
uk: Виріза&ти

en: Current Page
uk: Поточна сторінка

en: Custom
uk: Нетипова

en: Customize...
uk: Підлаштувати...

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
uk: Вирізати

en: DLE (110 x 220 mm)
uk: DLE (110 x 220 мм)

en: DRM error
uk: Помилка DRM

en: Data of type %1 are not allowed to be empty.
uk: Дані типу %1 не можуть бути порожніми.

en: Datagram was too large to send
uk: Датаграма завелика для надсилання

en: Date Modified
uk: Дата модифікації

en: Date time content does not match pattern facet.
uk: Вміст значення дати і часу не відповідає обмеженню шаблону.

en: Date time content does not match the maxExclusive facet.
uk: Вміст значення дати і часу не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Date time content does not match the maxInclusive facet.
uk: Вміст значення дати і часу не відповідає обмеженню maxInclusive.

en: Date time content does not match the minExclusive facet.
uk: Вміст значення дати і часу не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Date time content does not match the minInclusive facet.
uk: Вміст значення дати і часу не відповідає обмеженню minInclusive.

en: Date time content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту значення дати і часу немає у списку обмеження нумерації.

en: Day %1 is invalid for month %2.
uk: День %1 відсутній у місяці %2.

en: Day %1 is outside the range %2..%3.
uk: День %1 не знаходиться у діапазоні %2...%3.

en: Debug
uk: Налагоджування

en: Debug Output
uk: Вивід налагоджування

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: <undefined>
uk: <не визначено>

[ctx: Debugger::JSAgentWatchData]
en: [Array of length %1]
uk: [Масив довжини %1]

en: Decay HF ratio (%)
uk: Коефіцієнт послаблення ВЧ (у %)

en: Decay time (ms)
uk: Час послаблення (у мс)

en: Decimal content does not match in the fractionDigits facet.
uk: Вміст десяткової частини не відповідає обмеженню у fractionDigits.

en: Decimal content does not match in the totalDigits facet.
uk: Вміст десяткового значення не відповідає обмеженню у totalDigits.

en: Declaration for attribute %1 does not exist.
uk: Не виявлено оголошення атрибута %1.

en: Declaration for element %1 does not exist.
uk: Не виявлено оголошення елемента %1.

en: Decoder error
uk: Помилка декодування

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
uk: Вернути

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
uk: Типовий

en: Defaults
uk: Типові значення

en: Delegate component must be Item type.
uk: Уповноважений компонент має належати до типу Item.

en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete to the end of the word
uk: Вилучити до кінця слова

en: Delete to the start of the word
uk: Вилучити до початку слова

en: Density (%)
uk: Щільність (у %)

en: Derivation method of %1 must be extension because the base type %2 is a simple type.
uk: Методом успадкування %1 має бути розширення, оскільки базовим типом %2 є простий тип.

en: Derived attribute %1 does not exist in the base definition.
uk: Похідного атрибута %1 не існує у базовому визначенні.

en: Derived attribute %1 does not match the wildcard in the base definition.
uk: Похідний атрибут %1 не відповідає шаблону у базовому визначенні.

en: Derived definition contains an %1 element that does not exists in the base definition
uk: Похідне визначення містить елемент %1, якого не існує у базовому визначенні

en: Derived element %1 cannot be nillable as base element is not nillable.
uk: Похідний елемент %1 не може бути занулюваним, оскільки базовий елемент не є таким.

en: Derived element %1 has weaker value constraint than base particle.
uk: У похідному елементі %1 обмеження значення є слабшим за базову частку.

en: Derived element %1 is missing value constraint as defined in base particle.
uk: У похідному елементі %1 немає обмеження значення, визначеного у базовій частці.

en: Derived particle allows content that is not allowed in the base particle.
uk: Похідна частка дозволяє вміст, який заборонено базовою часткою.

en: Derived particle is missing element %1.
uk: У похідній частці немає елемента %1.

en: Derived wildcard is not a subset of the base wildcard.
uk: Похідний шаблон не є підмножиною базового шаблону.

en: Destination file exists
uk: Файл призначення вже існує

en: Diffusion (%)
uk: Розсіювання (у %)

en: Disable Breakpoint
uk: Вимкнути точку зупинки

en: Disconnected
uk: Роз'єднано

en: Displays the name of the window and contains controls to manipulate it
uk: Показує назву вікна і містить засоби для маніпуляції вікном

en: Dividing a value of type %1 by %2 (not-a-number) is not allowed.
uk: Ділення значення типу %1 на %2 (не-число) не дозволено.

en: Dividing a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus zero) is not allowed.
uk: Ділення значення типу %1 на %2 або %3 (плюс або мінус нуль) не дозволено.

en: Division (%1) by zero (%2) is undefined.
uk: Результат ділення (%1) на нуль (%2) не визначено.

en: Dock
uk: Пришвартувати

en: Document is not a XML schema.
uk: Документ не є схемою XML.

en: Done
uk: Завершено

en: Double content does not match pattern facet.
uk: Вміст дійсного значення з подвійною точністю не відповідає обмеженню шаблону.

en: Double content does not match the maxExclusive facet.
uk: Вміст дійсного значення з подвійною точністю не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Double content does not match the maxInclusive facet.
uk: Вміст дійсного значення з подвійною точністю не відповідає обмеженню maxInclusive.

en: Double content does not match the minExclusive facet.
uk: Вміст дійсного значення з подвійною точністю не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Double content does not match the minInclusive facet.
uk: Вміст дійсного значення з подвійною точністю не відповідає обмеженню minInclusive.

en: Double content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту дійсного значення з подвійною точністю немає у списку обмеження нумерації.

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
uk: Зберегти зображення

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
uk: Зберегти посилання...

en: Download error
uk: Помилка під час отримання

en: Duplex Printing
uk: Двосторонній друк

en: Duplicate default property
uk: Дублювання типової властивості

en: Duplicate method name
uk: Дублювання назви методу

en: Duplicate property name
uk: Дублювання назви властивості

en: Duplicate signal name
uk: Дублювання назви сигналу

en: Duplicated element names %1 in %2 element.
uk: Дублювання назв елементів %1 у елементі %2.

en: Duplicated facets in simple type %1.
uk: Дублікати обмежень у простому типі %1.

en: Duration content does not match pattern facet.
uk: Вміст значення тривалості не відповідає обмеженню шаблону.

en: Duration content does not match the maxExclusive facet.
uk: Вміст значення тривалості не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Duration content does not match the maxInclusive facet.
uk: Вміст значення тривалості не відповідає обмеженню maxInclusive.

en: Duration content does not match the minExclusive facet.
uk: Вміст значення тривалості не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Duration content does not match the minInclusive facet.
uk: Вміст значення тривалості не відповідає обмеженню minInclusive.

en: Duration content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту значення тривалості немає у списку обмеження нумерації.

en: Each name of a template parameter must be unique; %1 is duplicated.
uk: Кожна з назв параметрів шаблону має бути унікальною; %1 має дублікати.

en: Effective Boolean Value cannot be calculated for a sequence containing two or more atomic values.
uk: Ефективне булівське значення неможливо обчислити для послідовності, що складається з двох або більшої кількості окремих значень.

en: Effects
uk: Ефекти

en: Element %1 already defined.
uk: Елемент %1 вже визначено.

en: Element %1 can't be serialized because it appears outside the document element.
uk: Елемент %1 не може бути перетворено у послідовну форму, оскільки він з’являється поза елементом документа.

en: Element %1 cannot contain other elements, as it has fixed content.
uk: Елемент %1 не може містити інші елементи, оскільки має фіксований вміст.

en: Element %1 cannot have a sequence constructor.
uk: Елемент %1 не може мати послідовного конструктора.

en: Element %1 cannot have children.
uk: Елемент %1 не може мати дочірніх елементів.

en: Element %1 contains invalid content.
uk: Вміст елемента %1 не є коректним.

en: Element %1 contains not allowed attributes.
uk: Елемент %1 містить недозволені атрибути.

en: Element %1 contains not allowed child content.
uk: Елемент %1 містить недозволений дочірній вміст.

en: Element %1 contains not allowed child element.
uk: Елемент %1 містить недозволений дочірній елемент.

en: Element %1 contains not allowed text content.
uk: Елемент %1 містить недозволений текстовий вміст.

en: Element %1 contains two attributes of type %2.
uk: Елемент %1 містити два атрибути типу %2.

en: Element %1 contains unknown attribute %2.
uk: Елемент %1 містить невідомий атрибут %2.

en: Element %1 does not match namespace constraint of wildcard in base particle.
uk: Елемент %1 не відповідає обмеженню простору назв шаблону у базовій частці.

en: Element %1 exists twice with different types.
uk: Елемент %1 вказано двічі з різними типами.

en: Element %1 is declared as abstract.
uk: Елемент %1 оголошено як абстрактний.

en: Element %1 is missing child element.
uk: Елемент %1 не має дочірніх елементів.

en: Element %1 is missing in derived particle.
uk: У похідній частці немає елемента %1.

en: Element %1 is missing required attribute %2.
uk: У елементі %1 немає обов’язкового атрибута %2.

en: Element %1 is not allowed at this location.
uk: У цьому місці не можна використовувати елемент %1.

en: Element %1 is not allowed in this scope, possible elements are: %2.
uk: У цій області видимості не можна використовувати елемент %1. Ось можливі елементи: %2.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its base type is complex.
uk: Елемент %1 не може містити обмеження на значення, якщо його базовим типом є складений тип.

en: Element %1 is not allowed to have a value constraint if its type is derived from %2.
uk: Елемент %1 не може містити обмеження на значення, якщо його тип є похідним від %2.

en: Element %1 is not allowed to have substitution group affiliation as it is no global element.
uk: Елемент %1 не може приєднуватися до групи заміни, оскільки не є загальним елементом.

en: Element %1 is not defined in this scope.
uk: Елемент %1 не визначено у цій області визначення.

en: Element %1 is not nillable.
uk: Елемент %1 не можна занулювати.

en: Element %1 must come last.
uk: Елемент %1 слід вказувати останнім.

en: Element %1 must have at least one of the attributes %2 or %3.
uk: Елемент %1 повинен мати принаймні один з атрибутів %2 або %3.

en: Element %1 must have either a %2-attribute or a sequence constructor.
uk: Елемент %1 повинен мати або атрибут %2 або послідовний конструктор.

en: Element contains content although it is nillable.
uk: Елемент містить дані, хоча і є занулюваним.

en: Element group %1 already defined.
uk: Групу елементів %1 вже визначено.

en: Element is not creatable.
uk: Цей елемент не можна створювати.

en: Empty particle cannot be derived from non-empty particle.
uk: Порожня частка не може бути похідною від непорожньої частки.

en: Empty property assignment
uk: Порожнє призначення властивості

en: Empty signal assignment
uk: Порожнє призначення сигналу

en: Enable Breakpoint
uk: Увімкнути точку зупинки

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Encoding %1 is unsupported
uk: Кодування %1 - не підтримується

en: Encountered incorrectly encoded content.
uk: Неправильно закодований вміст.

en: Enter a value:
uk: Введіть значення:

en: Enumeration facet contains invalid content: {%1} is not a value of type %2.
uk: Вміст обмеження нумерації не є коректним: {%1} не є значенням типу %2.

en: Error %1 in %2, at line %3, column %4: %5
uk: Помилка %1 у %2, рядок %3, позиція %4: %5

en: Error %1 in %2: %3
uk: Помилка %1 у %2: %3

en: Error Log
uk: Журнал помилок

en: Error closing database
uk: Помилка закриття бази даних

en: Error creating SSL context (%1)
uk: Помилка створення контексту SSL (%1)

en: Error creating SSL session, %1
uk: Помилка створення сеансу SSL, %1

en: Error creating SSL session: %1
uk: Помилка створення сеансу SSL: %1

en: Error decoding: %1: %2
uk: Помилка декодування: %1: %2

en: Error during SSL handshake: %1
uk: Помилка під час початку зв'язку SSL: %1

en: Error loading local certificate, %1
uk: Помилка завантаження локального сертифіката, %1

en: Error loading private key, %1
uk: Помилка завантаження закритого ключа, %1

en: Error opening URL
uk: Помилка під час відкриття адреси URL

en: Error opening database
uk: Помилка відкриття бази даних

en: Error opening file
uk: Помилка під час відкриття файла

en: Error opening resource
uk: Помилка під час відкриття ресурсу

en: Error opening source: media type could not be determined
uk: Помилка відкриття даних: не вдалося визначити тип мультимедійних даних

en: Error opening source: resource is compressed
uk: Помилка відкриття джерела даних: ресурс стиснуто

en: Error opening source: resource not opened
uk: Помилка відкриття джерела даних: ресурс не відкрито

en: Error opening source: resource not valid
uk: Помилка відкриття джерела даних: некоректний ресурс

en: Error opening source: type not supported
uk: Помилка відкриття джерела даних: підтримки цього типу даних не передбачено

en: Error reading from process
uk: Помилка під час читання з процесу

en: Error while downloading %1: %2
uk: Помилка під час отримання %1: %2

en: Error while reading: %1
uk: Помилка читання: %1

en: Error while uploading %1: %2
uk: Помилка під час завантаження на сервер %1: %2

en: Error writing to process
uk: Помилка під час запису до процесу

en: Execute
uk: Виконати

en: Executive
uk: Екзек’ютів

en: Executive (7.5 x 10 inches, 191 x 254 mm)
uk: Executive (7,5 x 10 дюймів, 191 x 254 мм)

en: Exit
uk: Вийти

en: Expected
uk: Очікується

en: Expected character data.
uk: Очікувались символьні дані.

en: Extra content at end of document.
uk: Додатковий вміст наприкінці документа.

en: Failed to get image from provider: %1
uk: Не вдалося отримати зображення з джерела: %1

en: Failed to set requested IAP
uk: Не вдалося встановити потрібний програмний інтерфейс

en: Failure to write block
uk: Спроба записати блок завершилася помилкою

en: Failure when casting from %1 to %2: %3
uk: Помилка під час приведення з %1 у %2: %3

en: False
uk: Ні

en: Field %1 has no simple type.
uk: Поле %1 належить до типу, відмінного від простого.

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
uk: Файл %1 не придатний до запису.
    Будь ласка, оберіть іншу назву файла.

en: File exists
uk: Файл вже існує

en: File name case mismatch for "%1"
uk: Невідповідність регістру символів назви «%1»

en: Find &Next
uk: Знайти &далі

en: Find &Previous
uk: Знайти по&заду

en: Fixed value constraint not allowed if element is nillable.
uk: Не можна використовувати обмеження на значення, якщо елемент є занулюваним.

en: Fixed value constraint of element %1 differs from value constraint in base particle.
uk: Обмеження значення елемента %1 фіксуванням не збігається з обмеженням значення у базовій частці.

en: Float
uk: Плавуче

en: Folio
uk: Фоліо

en: Folio (210 x 330 mm)
uk: Фоліо (210 x 330 мм)

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
uk: Шрифти

en: Font st&yle
uk: &Стиль шрифту

en: Form
uk: Форма

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
uk: Вперед

en: General SOCKSv5 server failure
uk: Загальна помилка сервера SOCKSv5

en: GestureArea: nested objects not allowed
uk: GestureArea: не можна використовувати вкладені об’єкти

en: GestureArea: script expected
uk: GestureArea: слід було використати скрипт

en: GestureArea: syntax error
uk: GestureArea: синтаксична помилка

en: Getting position failed
uk: Спроба отримання позиції зазнала невдачі

en: Go Back
uk: Піти назад

en: Go to Line
uk: Перейти до рядка

en: Grayscale
uk: Сірі півтони

en: Height:
uk: Висота:

en: Help
uk: Довідка

en: Hide Details...
uk: Сховати подробиці...

en: Home
uk: Домівка

en: Host not found
uk: Вузол не знайдено

en: Host unreachable
uk: Вузол недоступний

en: ID illegally masks global JavaScript property
uk: Ідентифікатор помилково маскує загальну властивість JavaScript

en: ID value '%1' is not unique.
uk: Значення ІД «%1» не є унікальним.

en: IDs cannot start with an uppercase letter
uk: Назви ідентифікаторів не можуть починатися з літер верхнього регістру

en: IDs must contain only letters, numbers, and underscores
uk: Назва ідентифікатора має складатися лише з літер, цифр та символів підкреслювання

en: IDs must start with a letter or underscore
uk: Назви ідентифікаторів мають починатися з літери або символу підкреслення

en: Identity constraint %1 already defined.
uk: Обмеження профілю %1 вже визначено.

en: If both values have zone offsets, they must have the same zone offset. %1 and %2 are not the same.
uk: Обидва значення мають зональний відступ, він має бути однаковим. %1 і %2 мають неоднакові.

en: If element %1 has no attribute %2, it cannot have attribute %3 or %4.
uk: Якщо у елемента %1 не має атрибута %2, він не може мати і атрибутів %3 або %4.

en: If the first argument is the empty sequence or a zero-length string (no namespace), a prefix cannot be specified. Prefix %1 was specified.
uk: Якщо перший аргумент є порожнім або нульовим рядком (простір імен відсутній), префікс не може бути визначено. Було задано префікс %1.

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Illegal method name
uk: Недозволена назва метода

en: Illegal namespace declaration.
uk: Некоректне декларування простору імен.

en: Illegal property name
uk: Некоректна назва властивості

en: Illegal signal name
uk: Некоректна назва сигналу

en: Image depth not valid
uk: Значення глибини не є коректним

en: Image mHeader read failed
uk: Помилка читання mHeader зображення

en: Image type (non-TrueVision 2.0) not supported
uk: Підтримки типу зображення (не-TrueVision 2.0) не передбачено

en: Image type not supported
uk: Підтримки типу зображення не передбачено

en: In a namespace constructor, the value for a namespace cannot be an empty string.
uk: У конструкторі простору імен значення простору імен не може бути порожнім рядком.

en: In a simplified stylesheet module, attribute %1 must be present.
uk: У спрощеному модулі таблиць стилів, має бути присутнім атрибут %1.

en: In an XSL-T pattern, axis %1 cannot be used, only axis %2 or %3 can.
uk: У шаблоні XSL-T не можна використовувати вісі %1, можна використати лише %2 або %3.

en: In an XSL-T pattern, function %1 cannot have a third argument.
uk: У шаблоні XSL-T функція %1 не може мати третього аргументу.

en: In an XSL-T pattern, only function %1 and %2, not %3, can be used for matching.
uk: У шаблоні XSL-T для порівняння можна використовувати лише функції %1 і %2, але не %3.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a literal or a variable reference, when used for matching.
uk: За використання для порівняння у шаблоні XSL-T першим аргументом функції %1 має бути рядок символів або посилання на змінну.

en: In an XSL-T pattern, the first argument to function %1 must be a string literal, when used for matching.
uk: За використання для порівняння, у шаблоні XSL-T першим аргументом функції %1 має бути рядок символів.

en: In the replacement string, %1 can only be used to escape itself or %2, not %3
uk: У рядку для заміни %1 можна використовувати лише для уникнення його ж або %2, але не %3

en: In the replacement string, %1 must be followed by at least one digit when not escaped.
uk: У рядку для заміни за %1 має бути хоча б одне число, якщо цей вираз не слід уникати.

en: In use
uk: Використовується

en: Inches (in)
uk: Дюйми (д)

en: Incorrectly specified signal assignment
uk: Некоректно визначене призначення сигналу

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert Bulleted List
uk: Вставити список з позначками

en: Insert Numbered List
uk: Вставити нумерований список

en: Insert Unicode control character
uk: Вставити контрольний символ Юнікоду

en: Insert a new line
uk: Вставити новий рядок

en: Insert a new paragraph
uk: Вставити новий абзац

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
uk: Перевірити

en: Inspector Mode
uk: Режим ревізора

en: Insufficient bandwidth
uk: Недостатня пропускна здатність каналу

en: Integer division (%1) by zero (%2) is undefined.
uk: Результат цілочислового ділення (%1) на нуль (%2) не визначено.

en: Interrupt
uk: Перервати

en: Invalid QName content: %1.
uk: Некоректний вміст QName: %1.

en: Invalid URL
uk: Помилкова адреса URL

en: Invalid XML character.
uk: Некоректний символ XML.

en: Invalid XML version string.
uk: Некоректний рядок версії XML.

en: Invalid alias location
uk: Некоректна адреса псевдоніма

en: Invalid alias reference. An alias reference must be specified as <id>, <id>.<property> or <id>.<value property>.<property>
uk: Некоректне посилання на псевдонім. Посилання на псевдонім має бути вказано як <ідентифікатор>, <ідентифікатор>.<властивість> or <ідентифікатор>.<властивість значення>.<властивість>

en: Invalid alias reference. Unable to find id "%1"
uk: Некоректне посилання на псевдонім. Не вдалося знайти ідентифікатор «%1»

en: Invalid attached object assignment
uk: Некоректне призначення долученого об’єкта

en: Invalid attribute in XML declaration.
uk: Некоректний атрибут в оголошенні XML.

en: Invalid component body specification
uk: Некоректна специфікація вмісту компонента

en: Invalid component id specification
uk: Некоректна специфікація ідентифікатора компонента

en: Invalid configuration.
uk: Некоректне налаштування.

en: Invalid document.
uk: Некоректний документ.

en: Invalid empty ID
uk: Некоректний порожній ідентифікатор

en: Invalid empty URL
uk: Некоректна порожня адреса

en: Invalid entity value.
uk: Некоректне значення сутності.

en: Invalid filename
uk: Некоректна назва файла

en: Invalid grouped property access
uk: Некоректний доступ до згрупованої властивості

en: Invalid hostname
uk: Некоректна назва вузла

en: Invalid option:
uk: Некоректний параметр:

en: Invalid or empty cipher list (%1)
uk: Некоректний або порожній список шифру (%1)

en: Invalid property assignment: "%1" is a read-only property
uk: Некоректне призначення властивості: «%1» є властивістю лише для читання

en: Invalid property assignment: 3D vector expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати трикомпонентний вектор

en: Invalid property assignment: boolean expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати булівське значення

en: Invalid property assignment: color expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати колір

en: Invalid property assignment: date expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати дату

en: Invalid property assignment: datetime expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати значення datetime

en: Invalid property assignment: int expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати ціле число

en: Invalid property assignment: number expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати число

en: Invalid property assignment: point expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати значення point

en: Invalid property assignment: rect expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати значення rect

en: Invalid property assignment: script expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати скрипт

en: Invalid property assignment: size expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати значення size

en: Invalid property assignment: string expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати рядок

en: Invalid property assignment: time expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати час

en: Invalid property assignment: unknown enumeration
uk: Некоректне призначення властивості: невідома нумерація

en: Invalid property assignment: unsigned int expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати ціле число без знаку

en: Invalid property assignment: unsupported type "%1"
uk: Некоректне призначення властивості: непідтримуваний тип "%1"

en: Invalid property assignment: url expected
uk: Некоректне призначення властивості: слід було використати адресу

en: Invalid property nesting
uk: Некоректна вкладеність властивостей

en: Invalid property type
uk: Некоректний тип властивості

en: Invalid property use
uk: Некоректне використання властивості

en: Invalid protocol
uk: Некоректний протокол

en: Invalid socket descriptor
uk: Некоректний опис сокета

en: Invalid source type.
uk: Некоректний тип джерела.

en: Invalid use of id property
uk: Некоректне використання властивості ідентифікатора (id)

en: Invalid use of namespace
uk: Некоректне використання простору назв

en: It is not possible to bind to the prefix %1
uk: Неможливо прив’язати префікс %1

en: It is not possible to cast from %1 to %2.
uk: Неможливо привести з %1 у %2.

en: It is not possible to redeclare prefix %1.
uk: Неможливо повторно оголосити префікс %1.

en: It will not be possible to retrieve %1.
uk: Неможливо отримати %1.

en: It's not possible to add attributes after any other kind of node.
uk: Неможливо додати атрибути після будь-якого іншого типу вузла.

en: It's not possible to cast the value %1 of type %2 to %3
uk: Неможливо привести значення %1 типу %2 до %3

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
uk: Курсив

en: Item type %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити тип запису %1 елемента %2.

en: Item type of base type does not match item type of %1.
uk: Тип запису базового типу не відповідає типу запису %1.

en: Item type of simple type %1 cannot be a complex type.
uk: Тип елемента простого типу %1 не може бути складеним.

en: Items
uk: Об’єкти

en: JavaScript Alert - %1
uk: Сповіщення JavaScript — %1

en: JavaScript Confirm - %1
uk: Підтвердження JavaScript — %1

en: JavaScript Problem - %1
uk: Проблема JavaScript — %1

en: JavaScript Prompt - %1
uk: Запрошення JavaScript — %1

en: Justify
uk: За шириною

en: Key constraint %1 contains absent fields.
uk: У обмеженні ключа %1 відсутні деякі поля.

en: Key constraint %1 contains references nillable element %2.
uk: У обмеженні ключа %1 містяться посилання на занулюваний елемент %2.

en: KeyNavigation is only available via attached properties
uk: KeyNavigation доступний лише через долучені властивості

en: Keys is only available via attached properties
uk: Keys доступний лише через долучені властивості

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
uk: Немає нещодавніх пошуків

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
uk: Не виявлено додатка

en: Landscape
uk: Альбомна

en: LayoutDirection attached property only works with Items
uk: Долучена властивість LayoutDirection працює лише для елементів

en: LayoutMirroring is only available via attached properties
uk: Доступ до LayoutMirroring можливий лише за допомогою долучених властивостей

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
uk: Додати до словника

en: Ledger
uk: Гросбух

en: Ledger (432 x 279 mm)
uk: Ledger (432 x 279 мм)

en: Left edge
uk: Ліва межа

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
uk: Зліва праворуч

en: Legal
uk: Легал

en: Legal (8.5 x 14 inches, 216 x 356 mm)
uk: Legal (8,5 x 14 дюймів, 216 x 356 мм)

en: Less
uk: Менше

en: Letter
uk: Лист

en: Letter (8.5 x 11 inches, 216 x 279 mm)
uk: Letter (8,5 x 11 дюймів, 216 x 279 мм)

en: Level (%)
uk: Рівень (у %)

en: Line down
uk: Рядок вниз

en: Line up
uk: Вирівняти

en: Line:
uk: Рядок:

en: List content does not match length facet.
uk: Вміст списку не відповідає обмеженням на довжину.

en: List content does not match maxLength facet.
uk: Вміст списку не відповідає обмеженню maxLength.

en: List content does not match minLength facet.
uk: Вміст списку не відповідає обмеженню minLength.

en: List content does not match pattern facet.
uk: Вміст списку не відповідає обмеженню шаблону.

en: List content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту списку немає у списку обмеження нумерації.

en: ListElement: cannot contain nested elements
uk: ListElement: не може містити вкладених елементів

en: ListElement: cannot use reserved "id" property
uk: ListElement: не можна резервувати властивість «id»

en: ListElement: cannot use script for property value
uk: ListElement: не можна використовувати скрипт для значення властивості

en: ListModel: undefined property '%1'
uk: ListModel: невизначена властивість «%1»

en: Loaded Scripts
uk: Завантажені скрипти

en: Loaded schema file is invalid.
uk: Завантажений файл схеми є некоректним.

en: Loader does not support loading non-visual elements.
uk: Завантажувач не підтримує завантаження невізуальних елементів.

en: Loading clip failed
uk: Спроба завантаження кліпу зазнала невдачі

en: Local file
uk: Локальний файл

en: Locals
uk: Локальні

en: Location:
uk: Адреса:

en: Logging in to %1 failed: authentication required
uk: З’єднання з %1 не встановлено: потрібна автентифікація

en: Long side
uk: За довгою стороною

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
uk: Пошукати у словнику

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
uk: Про %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide %1
uk: Сховати %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Hide Others
uk: Сховати решту

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
uk: Вподобання...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
uk: Завершити роботу %1

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Services
uk: Служби

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
uk: Показати всі

en: Ma&ximize
uk: &Максимізувати

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
uk: Замінник

en: Mac OS X input method
uk: Метод вводу Mac OS X

en: Makes the window full screen
uk: Збільшує розмір вікна на повний екран

en: Margins
uk: Поля

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
uk: Вид

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
uk: Тека файла

en: Matches are case insensitive
uk: Збіги з врахуванням регістру

en: Maximize
uk: Максимізувати

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
uk: Аудіоелемент

[ctx: Media controller element]
en: Audio element playback controls and status display
uk: Елементи керування відтворенням та показом стану аудіо

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
uk: Почати відтворення

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
uk: Поточний стан відео

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
uk: Поточна тривалість відтворення відео

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
uk: Час, що пройшов

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
uk: Кнопка повноекранного режиму

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber
uk: Зміна часу відтворення відео

[ctx: Media controller element]
en: Movie time scrubber thumb
uk: Позначка пересування часом відтворення відео

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
uk: Кнопка вимикання звуку

[ctx: Media controller element]
en: Mute audio tracks
uk: Вимкнути звукові доріжки

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
uk: Кнопка «Пауза»

[ctx: Media controller element]
en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
uk: Кнопка відтворення

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
uk: Відтворити відео у повноекранному режимі

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
uk: Час, що залишився

[ctx: Media controller element]
en: Remaining movie time
uk: Залишкова тривалість відтворення відео

[ctx: Media controller element]
en: Return streaming movie to real-time
uk: Повернути відтворення потокового відео у режим реального часу

[ctx: Media controller element]
en: Return to Real-time Button
uk: Кнопка повернення у режим реального часу

[ctx: Media controller element]
en: Rewind Button
uk: Кнопка перемотування назад

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
uk: Перемотати відео назад

[ctx: Media controller element]
en: Seek Back Button
uk: Кнопка перемотування назад

[ctx: Media controller element]
en: Seek Forward Button
uk: Кнопка перемотування вперед

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly back
uk: Швидке перемотування назад

[ctx: Media controller element]
en: Seek quickly forward
uk: Швидке перемотування вперед

[ctx: Media controller element]
en: Slider
uk: Повзунок

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
uk: Позначка повзунка

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
uk: Показ стану

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
uk: Кнопка вмикання звуку

[ctx: Media controller element]
en: Unmute audio tracks
uk: Увімкнути звукові доріжки

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
uk: Відеоелемент

[ctx: Media controller element]
en: Video element playback controls and status display
uk: Елементи керування відтворенням та показом стану відео

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
uk: Завантаження...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
uk: Трансляція

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
uk: %1 днів %2 годин %3 хвилин %4 секунд

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
uk: %1 годин %2 хвилин %3 секунд

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
uk: %1 хвилин %2 секунд

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
uk: %1 секунд

[ctx: Media time description]
en: Indefinite time
uk: Час без обмежень

en: Member type %1 cannot be derived from member type %2 of %3's base type %4.
uk: Тип члена %1 не може бути похідним від типа члена %2 базового типу %3 %4.

en: Member type %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити тип члена %1 елемента %2.

en: Member type of simple type %1 cannot be a complex type.
uk: Тип члена простого типу %1 не може бути складеним.

en: Menu
uk: Меню

en: Meta
uk: Мета

en: Method names cannot begin with an upper case letter
uk: Назви методів не можна починати з літер верхнього регістру

en: Mi&nimize
uk: &Мінімізувати

en: Millimeters (mm)
uk: Міліметри (мм)

en: Minimize
uk: Мінімізувати

en: Missing codec helper script assistant.
uk: Не знайдено допоміжного скриптового рушія кодека

en: Missing default state in history state '%1'
uk: У записі стану з журналу «%1» немає типового стану

en: Missing initial state in compound state '%1'
uk: Не виявлено початкового стану складного стану «%1»

en: Module imports must occur before function, variable, and option declarations.
uk: Розділ імпорту модуля повинен знаходитися перед оголошенням функцій, змінних і параметрів.

en: Modulus division (%1) by zero (%2) is undefined.
uk: Залишок від ділення (%1) на нуль (%2) не визначено.

en: Month %1 is outside the range %2..%3.
uk: Місяць %1 не знаходиться у діапазоні %2...%3.

en: More
uk: Більше

en: More than one value found for field %1.
uk: У полі %1 знайдено декілька значень.

en: More...
uk: Більше...

en: Move the cursor to the end of the block
uk: Пересунути курсор у кінець блоку

en: Move the cursor to the end of the document
uk: Пересунути курсор у кінець документа

en: Move the cursor to the end of the line
uk: Пересунути курсор у кінець рядка

en: Move the cursor to the next character
uk: Пересунути курсор до наступного символу

en: Move the cursor to the next line
uk: Пересунути курсор до наступного рядка

en: Move the cursor to the next word
uk: Пересунути курсор до наступного слова

en: Move the cursor to the previous character
uk: Пересунути курсор до попереднього символу

en: Move the cursor to the previous line
uk: Пересунути курсор до попереднього рядка

en: Move the cursor to the previous word
uk: Пересунути курсор до попереднього слова

en: Move the cursor to the start of the block
uk: Пересунути курсор на початок блоку

en: Move the cursor to the start of the document
uk: Пересунути курсор на початок документа

en: Move the cursor to the start of the line
uk: Пересунути курсор на початок рядка

en: Moves the window out of the way
uk: Пересуває вікно набік

en: Multicast error
uk: Помилка трансляції

en: Multiple input method switcher
uk: Перемикач методів вводу

en: Multiple input method switcher that uses the context menu of the text widgets
uk: Перемикач методів вводу, який використовує контекстне меню текстових віджетів

en: Multiplication of a value of type %1 by %2 or %3 (plus or minus infinity) is not allowed.
uk: Множення значення типу %1 на %2 або %3 (плюс або мінус нескінченність) не дозволено.

[ctx: Mute]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Muted
uk: Заглушено

en: Name
uk: Назва

en: Namespace %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
uk: Простір імен %1 може бути прив’язано лише до %2 (і його, у будь-якому разі, попередньо оголошено).

en: Namespace %1 cannot be used as a type
uk: Простір назв %1 не можна використовувати як тип

en: Namespace declarations must occur before function, variable, and option declarations.
uk: Оголошення простору імен повинні знаходитися перед оголошенням функцій, змінних і параметрів.

en: Namespace prefix '%1' not declared
uk: Префікс простору імен «%1» не оголошено

en: Namespace prefix of qualified name %1 is not defined.
uk: Префікс простору назв чинної назви «%1» не визначено.

en: Network communication error
uk: Помилка обміну даними мережею

en: Network error
uk: Помилка мережі

en: Network operation timed out
uk: Мережеву дію прострочено

en: Network timeout.
uk: Прострочено мережеву дію.

en: Network unavailable
uk: Мережа недоступна

en: Network unreachable
uk: Мережа недоступна

en: New
uk: Створити

en: Next
uk: Наступне

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
uk: Не знайдено відповідників

en: No casting is possible with %1 as the target type.
uk: Приведення з цільовим типом %1 неможливе.

en: No certificates could be verified
uk: Не вдалося перевірити жоден з сертифікатів

en: No common ancestor for targets and source of transition from state '%1'
uk: Немає загального прототипу для цілей та джерела переходу зі стану «%1»

en: No comparisons can be done involving the type %1.
uk: Зі значеннями типу %1 не можна виконувати порівнянь.

en: No definition for element %1 available.
uk: Не вдалося виявити визначення елемента %1.

en: No error
uk: Немає помилок

en: No external functions are supported. All supported functions can be used directly, without first declaring them as external
uk: Зовнішні функції не підтримуються. Всі підтримувані функції можна використовувати напряму, без попереднього оголошення їх як зовнішніх

en: No file engine available or engine does not support UnMapExtension
uk: Рушій керування файлами недоступний або у цьому рушієві не передбачено підтримки UnMapExtension

en: No function with name %1 is available.
uk: Недоступна жодна функція з назвою %1.

en: No function with signature %1 is available
uk: Не доступна жодна функція з підписом %1

en: No host name given
uk: Не вказано назви вузла

en: No namespace binding exists for the prefix %1
uk: Не існує прив’язки простору імен для префікса %1

en: No operand in an integer division, %1, can be %2.
uk: Відсутній операнд для цілочислового ділення, %1, ним може бути %2.

en: No program defined
uk: Не визначено програми

en: No property alias location
uk: Не вказано адреси псевдоніма властивості

en: No referenced value found for key reference %1.
uk: Для посилання ключа %1 не знайдено вихідного значення.

en: No schema defined for validation.
uk: Не визначено схеми для перевірки.

en: No suitable proxy found
uk: Не знайдено відповідного проксі-сервера

en: No template by name %1 exists.
uk: Не існує жодного шаблону з назвою %1

en: No value is available for the external variable with name %1.
uk: Зовнішня змінна з назвою %1 не має доступного значення.

en: No variable with name %1 exists
uk: Не існує жодної змінної з назвою %1

en: Non-existent attached object
uk: Неіснуючий долучений об’єкт

en: Non-unique value found for constraint %1.
uk: Для обмеження %1 знайдено неунікальне значення.

en: None
uk: Немає

en: None of the pragma expressions are supported. Therefore, a fallback expression must be present
uk: Вказівки транслятору не підтримуються. Тому слід вказати вираз для відновлення

en: Not an attached property name
uk: Не є назвою долученої властивості

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Not ready
uk: Неготовий

en: Not ready to play
uk: Неготовий до відтворення

en: Not supported
uk: Не підтримується

en: Notation %1 already defined.
uk: Позначення %1 вже визначено.

en: Notation content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту позначення немає у списку обмеження нумерації.

en: OK
uk: Гаразд

en: One of the CA certificates is invalid
uk: Один з сертифікатів служб сертифікації є некоректним

en: Only %1 and %2 facets are allowed when derived by union.
uk: Під час успадкування за об’єднанням можна використовувати лише обмеження %1 і %2.

en: Only one %1 declaration can occur in the query prolog.
uk: У пролозі запиту може зустрічатися лише одне оголошення %1.

en: Only one %1-element can appear.
uk: Можна використовувати лише один елемент %1.

en: Only the prefix %1 can be bound to %2 and vice versa.
uk: Префікс %1 можна прив’язати лише до %2 і навпаки.

en: Open
uk: Відкрити

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
uk: Відкрити звукові дані

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
uk: Відкрити рамку

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
uk: Відкрити зображення

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
uk: Відкрити посилання

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
uk: Відкрити відеодані

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Opening clip failed
uk: Спроба відкриття кліпу зазнала невдачі

en: Operation canceled
uk: Дію скасовано

en: Operation on non-socket
uk: Дія на об'єкті, який не є сокетом є сокетом

en: Operation on socket is not supported
uk: Дія над сокетом не підтримується

en: Operation stopped by the user
uk: Дія зупинена користувачем

en: Operator %1 cannot be used on atomic values of type %2 and %3.
uk: Оператор %1 не можна використовувати для атомарних значень типів %2 і %3.

en: Operator %1 cannot be used on type %2.
uk: Оператор %1 не можна використовувати для типу %2.

en: Operator %1 is not available between atomic values of type %2 and %3.
uk: Дія %1 не може виконуватися над атомарними значеннями типів %2 і %3.

en: Options
uk: Параметри

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Out of memory
uk: Не вистачає пам'яті

en: Out of resources
uk: Вичерпано ресурси

en: Outdent
uk: Зменшити відступ

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
uk: Контур

en: Output &file:
uk: Файл &виводу:

en: Output Settings
uk: Параметри виводу

en: Overflow
uk: Переповнення

en: Overflow: Can't represent date %1.
uk: Переповнення: Неможливо відобразити дату %1.

en: Overflow: Date can't be represented.
uk: Переповнення: Дату неможливо відобразити.

en: P&roperties
uk: В&ластивості

en: PM
uk: П.О.

en: POLICY_DB_DEFAULT must be defined before any other POLICY definitions can be used
uk: POLICY_DB_DEFAULT має бути визначено до використання будь-яких інших визначень POLICY

en: Page
uk: Сторінка

en: Page down
uk: Сторінка вниз

en: Page left
uk: Сторінка ліворуч

en: Page right
uk: Сторінка праворуч

en: Page size:
uk: Розмір сторінки:

en: Page up
uk: Сторінка вгору

en: Pages from
uk: Сторінки з

en: Paper
uk: Папір

en: Paper source:
uk: Джерело паперу:

en: Parse error: %1
uk: Помилка під час обробки: %1

en: Particle contains non-deterministic wildcards.
uk: Частка містить недетерміновані шаблони.

en: Paste and Match Style
uk: Стиль встановлення відповідності і вставки

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
uk: Вставити

en: Path not found
uk: Шлях не знайдено

[ctx: Pause]
en: Pause
uk: Призупинити

en: Pause failed
uk: Спроба призупинки зазнала невдачі

en: Permission denied
uk: Відмовлено у доступі

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
uk: Доступність

[ctx: Phonon::]
en: Communication
uk: Зв’язок

[ctx: Phonon::]
en: Games
uk: Ігри

[ctx: Phonon::]
en: Music
uk: Музика

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: Phonon::]
en: Video
uk: Відео

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
uk: Аудіовивід

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
uk: Пристрій виведення звукових даних

[ctx: Play]
en: Play
uk: Відтворити

en: Play/Pause Animations
uk: Відтворити/Призупинити анімацію

en: PlayBook IMF
uk: IMF PlayBook

en: Playback complete
uk: Відтворення завершено

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
uk: Невдала спроба встановлення додатка кодека: %0

en: Plugin verification data mismatch in '%1'
uk: Не збігаються дані перевірки додатка «%1»

en: Points (pt)
uk: Точки (pt)

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Position
uk: Позиція

en: Possible anchor loop detected on centerIn.
uk: У centerIn виявлено можливий цикл якорів.

en: Possible anchor loop detected on fill.
uk: У fill виявлено можливий цикл якорів.

en: Possible anchor loop detected on horizontal anchor.
uk: У горизонтальному якорі виявлено можливий цикл якорів.

en: Possible anchor loop detected on vertical anchor.
uk: У вертикальному якорі виявлено можливий цикл якорів.

en: Prefix %1 can only be bound to %2 (and it is, in either case, pre-declared).
uk: Префікс %1 можна прив’язати лише до %2 (і його, у будь-якому разі, попередньо оголошено).

en: Prefix %1 is already declared in the prolog.
uk: Префікс %1 уже було оголошено у пролозі.

en: Prefix of qualified name %1 is not defined.
uk: Префікс чинної назви %1 не визначено.

en: Premature end of document.
uk: Передчасне закінчення документа.

en: Press
uk: Натиснути

en: Preview
uk: Перегляд

en: Previous
uk: Попереднє

en: Print
uk: Друк

en: Print To File ...
uk: Друкувати в файл...

en: Print all
uk: Друкувати всі

en: Print current page
uk: Надрукувати поточну сторінку

en: Print range
uk: Діапазон друку

en: Print selection
uk: Надрукувати позначене

en: Print to File (PDF)
uk: Друк у файл (PDF)

en: Print to File (Postscript)
uk: Друк у файл (PostScript)

en: Printer
uk: Принтер

en: Private key does not certify public key, %1
uk: Закритий ключ не може сертифікувати відкритий ключ, %1

en: Process crashed
uk: Аварійне завершення процесу

en: Process failed to start: %1
uk: Спроба запуску процесу зазнала невдачі: %1

en: Process operation timed out
uk: Перевищено час очікування завершення операції процесу

en: Promoting %1 to %2 may cause loss of precision.
uk: Переведення %1 у %2 може спричинити втрату точності.

en: Property assignment expected
uk: Мало бути використано призначення властивості

en: Property has already been assigned a value
uk: Властивості вже призначено значення

en: Property names cannot begin with an upper case letter
uk: Назви властивостей не можна починати з літер верхнього регістру

en: Property value set multiple times
uk: Значення властивості встановлено декілька разів

en: PropertyChanges does not support creating state-specific objects.
uk: У PropertyChanges не передбачено підтримки специфічних для стану об’єктів.

en: Protocol type not supported
uk: Тип протоколу, який не підтримується

en: Proxy authentication failed
uk: Спроба розпізнавання на проксі-сервері зазнала невдачі

en: Proxy authentication failed: %1
uk: Спроба розпізнавання на проксі-сервері зазнала невдачі: %1

en: Proxy host not found
uk: Вузол проксі не знайдено

en: Proxy server error
uk: Помилка проксі-сервера

en: Proxy server not supported
uk: Підтримки проксі-серверів не передбачено

en: PulseAudio Sound Server
uk: Звуковий сервер PulseAudio

en: Puts a maximized window back to normal
uk: Повертає мінімізоване вікно до нормального розміру

en: Puts a minimized window back to normal
uk: Повертає мінімізоване вікно до нормального розміру

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to bind variable
uk: Неможливо пов’язати змінну

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch first
uk: Неможливо викликати перший

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch next
uk: Неможливо викликати наступний

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to fetch record %1
uk: Неможливо викликати запис %1

[ctx: QDB2Result]
en: Unable to prepare statement
uk: Неможливо підготувати оператор

[ctx: QDeclarativeAnimatedImage]
en: Qt was built without support for QMovie
uk: Qt було зібрано без підтримки QMovie

[ctx: QDeclarativeCompiledBindings]
en: Binding loop detected for property "%1"
uk: Для властивості «%1» виявлено циклічний зв’язок

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected parameter type
uk: Слід вказати тип параметра

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected property type
uk: Очікуваний тип властивості

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected token `%1'
uk: Очікуваний елемент «%1»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Expected type name
uk: Слід було вказати назву типу

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Identifier cannot start with numeric literal
uk: Ідентифікатори не можуть починатися з цифр

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
uk: Некоректний символ

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal escape sequence
uk: Некоректна керівна послідовність

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal syntax for exponential number
uk: Некоректний синтаксис числа з плаваючою крапкою

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal unicode escape sequence
uk: Некоректна керівна послідовність Unicode

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid import qualifier ID
uk: Некоректний ідентифікатор специфікації імпортування

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid property type modifier
uk: Некоректний модифікатор типу властивості

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Invalid regular expression flag '%0'
uk: Некоректний прапорець формального виразу «%0»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: JavaScript declaration outside Script element
uk: Оголошення JavaScript поза межами елемента Script

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Library import requires a version
uk: Для імпортування бібліотеки слід вказати версію

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Property value set multiple times
uk: Значення властивості встановлено декілька разів

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Readonly not yet supported
uk: Підтримки Readonly ще не передбачено

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Reserved name "Qt" cannot be used as an qualifier
uk: Не можна використовувати специфікатор з зарезервованою назвою «Qt»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import qualifiers must be unique.
uk: Специфікатори імпортування скриптів не повинні повторюватися.

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Script import requires a qualifier
uk: Для імпортування скриптів слід вказати специфікатор

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
uk: Синтаксична помилка

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed comment at end of file
uk: Незавершений коментар наприкінці файла

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unclosed string at end of line
uk: Незавершене значення «string» наприкінці рядка

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected property type modifier
uk: Неочікуваний модифікатор типу властивості

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unexpected token `%1'
uk: Неочікуваний елемент «%1»

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression backslash sequence
uk: Незавершена послідовність зі зворотною рискою у формальному виразі

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression class
uk: Незавершений клас формального виразу

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Unterminated regular expression literal
uk: Незавершена лексема формального виразу

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign an object to signal property %1
uk: Не можна призначати об’єкт для властивості сигналу %1

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to interface property
uk: Не можна призначати об’єкт для властивості інтерфейсу

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object to list
uk: Не можна призначати об’єкт до списку

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign object type %1 with no default method
uk: Не можна призначати тип об’єкта %1 без типового методу

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot assign value %1 to property %2
uk: Не можна призначати значення %1 для властивості %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot connect mismatched signal/slot %1 %vs. %2
uk: Не вдалося з’єднати між собою невідповідні сигнал і слот %1 %vs. %2

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Cannot set properties on %1 as it is null
uk: Не вдалося встановити властивості у значення %1, оскільки це значення є нульовим

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create attached object
uk: Не вдалося створити долучений об’єкт

[ctx: QDeclarativeVME]
en: Unable to create object of type %1
uk: Не вдалося створити об’єкт типу %1

[ctx: QDeclarativeXmlListModel]
en: Qt was built without support for xmlpatterns
uk: Qt було зібрано без підтримки xmlpatterns

[ctx: QDeclarativeXmlRoleList]
en: An XmlListModel query must start with '/' or "//"
uk: Запит XmlListModel має починатися з «/» або «//»

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
uk: &Скасувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
uk: &Закрити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
uk: &Ні

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
uk: &Гаразд

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
uk: &Зберегти

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
uk: &Так

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
uk: Перервати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
uk: Закрити без збереження

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
uk: Відкинути

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
uk: Не зберігати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
uk: Н&і для всіх

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
uk: Гаразд

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
uk: Скинути

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
uk: Відновити типові параметри

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
uk: Спробувати ще раз

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
uk: Зберегти всі

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
uk: Так для всі&х

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
uk: Диск

[ctx: QFileDialog]
en: File
uk: Файл

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
uk: Мій комп’ютер

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
uk: Невідомий

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
uk: Будь-який

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
uk: Арабський

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
uk: Вірменський

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
uk: Бенгалі

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
uk: Чорний

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
uk: Жирний

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
uk: Половинний

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
uk: Напівжирний

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
uk: Деванагарі

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
uk: Грузинський

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
uk: Грецький

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
uk: Гуджараті

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
uk: Гурмухі

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
uk: Єврейський

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
uk: Японський

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
uk: Каннадський

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
uk: Кхмерський

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
uk: Корейський

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
uk: Лаоський

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
uk: Латинський

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
uk: Світлий

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
uk: Малайяламський

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
uk: Мьянмський

[ctx: QFontDatabase]
en: N'Ko
uk: Н’Ко

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
uk: Нахилений

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
uk: Огамічний

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
uk: Орія

[ctx: QFontDatabase]
en: Runic
uk: Рунічний

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
uk: Спрощений китайський

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
uk: Сингальський

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
uk: Позначення

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
uk: Сирійський

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
uk: Тамільський

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
uk: Телузький

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
uk: Таана

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
uk: Тайський

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
uk: Тибетський

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
uk: Традиційний китайський

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
uk: В'єтнамський

[ctx: QHostInfo]
en: No host name given
uk: Не вказано назви вузла

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
uk: Некоректна назва вузла

[ctx: QHostInfoAgent]
en: No host name given
uk: Не вказано назви вузла

[ctx: QIBaseDriver]
en: Could not start transaction
uk: Не вдалося почати транзакцію

[ctx: QIBaseDriver]
en: Error opening database
uk: Помилка відкривання бази даних

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to commit transaction
uk: Неможливо завершити транзакцію

[ctx: QIBaseDriver]
en: Unable to rollback transaction
uk: Неможливо відкотити транзакцію

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not allocate statement
uk: Не вдалося розмістити оператор

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe input statement
uk: Не вдалося описати вхідний оператор

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not describe statement
uk: Не вдалося описати оператор

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not fetch next item
uk: Неможливо дістати наступний елемент

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not find array
uk: Не вдалося знайти масив

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get array data
uk: Не вдалося отримати дані масиву

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get query info
uk: Не вдалося отримати дані запиту

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not get statement info
uk: Неможливо отримати дані оператора

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not prepare statement
uk: Не вдалося підготувати оператор

[ctx: QIBaseResult]
en: Could not start transaction
uk: Не вдалося почати транзакцію

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to close statement
uk: Неможливо закрити оператор

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to commit transaction
uk: Не вдалося завершити транзакцію

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to create BLOB
uk: Неможливо створити BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to execute query
uk: Неможливо виконати запит

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to open BLOB
uk: Неможливо відкрити BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to read BLOB
uk: Неможливо прочитати BLOB

[ctx: QIBaseResult]
en: Unable to write BLOB
uk: Неможливо записати BLOB

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
uk: Немає місця на пристрої

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
uk: Немає такого файла або каталогу

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
uk: Відмовлено у доступі

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
uk: Забагато відкритих файлів

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind outvalues
uk: Неможливо пов’язати вихідні значення

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to bind value
uk: Неможливо записати значення

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
uk: Неможливо виконати наступний запит

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
uk: Неможливо виконати запит

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
uk: Неможливо викликати дані

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
uk: Неможливо підготувати оператор

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
uk: Неможливо скинути оператор

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
uk: Неможливо зберегти наступний результат

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
uk: Неможливо зберегти результат

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store statement results
uk: Неможливо зберегти результати виконання оператора

[ctx: QMenuBar]
en: Corner Toolbar
uk: Кутова панель інструментів

[ctx: QMessageBox]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: QMessageBox]
en: OK
uk: Гаразд

en: QName content does not match pattern facet.
uk: Вміст QName не відповідає обмеженню шаблону.

en: QName content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту QName немає у списку обмеження нумерації.

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
uk: Помилка під час відкриття %1

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
uk: Некоректний URI: %1

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
uk: Помилка під час запису на %1: %2 %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
uk: Неможливо відкрити %1: Вказано теку замість файла

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
uk: Помилка під час відкриття %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
uk: Помилка під час читання з %1: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
uk: Запит на відкриття нелокального файла %1

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Write error writing to %1: %2
uk: Помилка під час запису на %1: %2

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
uk: Доступ до мережі вимкнено.

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
uk: Помилка сеансу мережі.

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
uk: Невідомий протокол «%1»

[ctx: QNetworkReply]
en: backend start error.
uk: помилка запуску модуля.

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to begin transaction
uk: Неможливо почати транзакцію

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to commit transaction
uk: Неможливо завершити транзакцію

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to initialize
uk: Неможливо ініціалізувати

[ctx: QOCIDriver]
en: Unable to rollback transaction
uk: Неможливо відкотити транзакцію

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to alloc statement
uk: Неможливо виділити пам’ять для оператора

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind column for batch execute
uk: Неможливо пов’язати стовпчик для пакетного виконання

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to bind value
uk: Неможливо пов’язати значення

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute batch statement
uk: Неможливо виконати пакетний оператор

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to get statement type
uk: Не вдалося визначити тип оператора

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to goto next
uk: Неможливо перейти до наступного

[ctx: QOCIResult]
en: Unable to prepare statement
uk: Неможливо підготувати оператор

[ctx: QODBCResult]
en: QODBCResult::reset: Unable to set 'SQL_CURSOR_STATIC' as statement attribute. Please check your ODBC driver configuration
uk: QODBCResult::reset: Неможливо встановити 'SQL_CURSOR_STATIC' як атрибут оператора. Будь ласка, перевірте налаштування вашого драйвера ODBC

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to bind variable
uk: Неможливо пов’язати змінну

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
uk: Неможливо викликати

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
uk: Неможливо викликати перше

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
uk: Неможливо викликати останнє

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
uk: Неможливо викликати наступний

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
uk: Неможливо викликати попереднє

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
uk: Неможливо підготувати оператор

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
uk: Назва

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
uk: Значення

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
uk: Неможливо створити запит

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
uk: Неможливо підготувати оператор

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
uk: Друк

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
uk: Експортувати до PDF

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
uk: Експортувати до PostScript

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
uk: Перша сторінка

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
uk: Підібрати за сторінкою

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
uk: Підібрати ширину

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
uk: Альбомна

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
uk: Остання сторінка

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
uk: Наступна сторінка

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
uk: Налаштування сторінки

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
uk: Налаштування сторінки

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
uk: Книжкова

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
uk: Попередня сторінка

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
uk: Друкувати

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
uk: Перегляд друку

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show facing pages
uk: Показати розворот

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
uk: Показати огляд всіх сторінок

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
uk: Показати одну сторінку

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
uk: Збільшити

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
uk: Зменшити

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
uk: помилка в синтаксисі класу - неправильний символ

[ctx: QRegExp]
en: bad lookahead syntax
uk: неправильний синтаксис перегляду вперед

[ctx: QRegExp]
en: bad repetition syntax
uk: неправильний синтаксис повторення

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
uk: вжито неактивовану функціональність

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
uk: некоректна категорія

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
uk: некоректний інтервал

[ctx: QRegExp]
en: invalid octal value
uk: некоректне вісімкове значення

[ctx: QRegExp]
en: lookbehinds not supported, see QTBUG-2371
uk: Підтримки зворотного пошуку не передбачено, див. QTBUG-2371

[ctx: QRegExp]
en: met internal limit
uk: досягнуто внутрішнє обмеження

[ctx: QRegExp]
en: missing left delim
uk: відсутній лівий розділювач

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
uk: не виявлено помилок

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
uk: несподіване закінчення

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
uk: Неможливо викликати результати

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
uk: Без запиту

[ctx: QSQLiteResult]
en: Parameter count mismatch
uk: Не збігається кількість параметрів

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to bind parameters
uk: Неможливо пов’язати параметри

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute multiple statements at a time
uk: Неможливо виконати одночасно декілька інструкцій

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
uk: Неможливо викликати рядок

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
uk: Неможливо скинути оператор

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
uk: Умова

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Hit-count
uk: Кількість збігів

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: ID
uk: ІД

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Ignore-count
uk: Лічильник ігнорування

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
uk: Адреса

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Single-shot
uk: Окремий слот

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
uk: Назва

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
uk: Значення

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
uk: Рівень

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
uk: Адреса

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
uk: Назва

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
uk: Додати до улюблених

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
uk: Налаштувати яскравість

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
uk: Програма ліворуч

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
uk: Програма праворуч

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
uk: Циклічне відтворення композиції

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
uk: Перемотування аудіо

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
uk: Випадкове відтворення аудіо

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
uk: Повторення аудіо

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
uk: Перемотування звуку до початку

[ctx: QShortcut]
en: Away
uk: Відсутній

[ctx: QShortcut]
en: Back
uk: Назад

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
uk: Назад Вперед

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
uk: Підсилити баси

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
uk: Низькі частоти тихіше

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
uk: Низькі частоти голосніше

[ctx: QShortcut]
en: Battery
uk: Акумулятор

[ctx: QShortcut]
en: Book
uk: Книга

[ctx: QShortcut]
en: Browser
uk: Переглядач

[ctx: QShortcut]
en: CD
uk: КД

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
uk: Калькулятор

[ctx: QShortcut]
en: Call
uk: Виклик

[ctx: QShortcut]
en: Camera Focus
uk: Фокусування фотоапарата

[ctx: QShortcut]
en: Camera Shutter
uk: Затвор фотоапарата

[ctx: QShortcut]
en: Clear
uk: Спорожнити

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
uk: Спорожнити захоплене

[ctx: QShortcut]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: QShortcut]
en: Code input
uk: Введення коду

[ctx: QShortcut]
en: Community
uk: Спільнота

[ctx: QShortcut]
en: Context1
uk: Контекст1

[ctx: QShortcut]
en: Context2
uk: Контекст2

[ctx: QShortcut]
en: Context3
uk: Контекст3

[ctx: QShortcut]
en: Context4
uk: Контекст4

[ctx: QShortcut]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: QShortcut]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: QShortcut]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: QShortcut]
en: Display
uk: Показ

[ctx: QShortcut]
en: Documents
uk: Документи

[ctx: QShortcut]
en: Down
uk: Вниз

[ctx: QShortcut]
en: Eisu Shift
uk: Ейсу-Shift

[ctx: QShortcut]
en: Eisu toggle
uk: Caps Lock

[ctx: QShortcut]
en: Eject
uk: Виштовхнути

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
uk: Улюблене

[ctx: QShortcut]
en: Finance
uk: Фінанси

[ctx: QShortcut]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: QShortcut]
en: Game
uk: Гра

[ctx: QShortcut]
en: Go
uk: Перехід

[ctx: QShortcut]
en: Hangul
uk: Хангиль

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Banja
uk: Хангиль-банчжа

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
uk: Завершення хангиля

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Hanja
uk: Хангиль-ханья

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jamo
uk: Хангиль-чжамо

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Jeonja
uk: Хангиль-чхеончжа

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PostHanja
uk: Хангиль-постханчжа

[ctx: QShortcut]
en: Hangul PreHanja
uk: Хангиль-преханчжа

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Romaja
uk: Хангиль-ромачжа

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Special
uk: Хангиль-спеціальні

[ctx: QShortcut]
en: Hangul Start
uk: Початок хангиля

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
uk: Покласти

[ctx: QShortcut]
en: Hankaku
uk: Напівширина

[ctx: QShortcut]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: QShortcut]
en: Henkan
uk: Перетворення

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
uk: Приспати

[ctx: QShortcut]
en: Hiragana
uk: Хірагана

[ctx: QShortcut]
en: Hiragana Katakana
uk: Хірагана і катакана

[ctx: QShortcut]
en: History
uk: Журнал

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
uk: Домашній офіс

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
uk: Домашня сторінка

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
uk: Гарячі посилання

[ctx: QShortcut]
en: Insert
uk: Вставити

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
uk: Кана-Lock

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
uk: Кана-Shift

[ctx: QShortcut]
en: Kanji
uk: Кандзі

[ctx: QShortcut]
en: Katakana
uk: Катакана

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
uk: Зменшення яскравості клавіатури

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
uk: Збільшення яскравості клавіатури

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
uk: Увімкнути/Вимкнути підсвічування клавіатури

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
uk: Меню клавіатури

[ctx: QShortcut]
en: Last Number Redial
uk: Повторний набір останнього номера

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
uk: Запустити (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
uk: Запустити (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
uk: Запустити (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
uk: Запустити (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
uk: Запустити (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
uk: Запустити (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
uk: Запустити (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
uk: Запустити (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
uk: Запустити (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
uk: Запустити (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
uk: Запустити (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
uk: Запустити (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
uk: Запустити (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
uk: Запустити (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
uk: Запустити (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
uk: Запустити (F)

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
uk: Запустити пошту

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
uk: Запустити медіа

[ctx: QShortcut]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
uk: Лампочка

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
uk: Вийти

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
uk: Переспрямування пошти

[ctx: QShortcut]
en: Market
uk: Ринок

[ctx: QShortcut]
en: Massyo
uk: Масьйо

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
uk: Наступна

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
uk: Пауза

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
uk: Пуск

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
uk: Попередня

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
uk: Запис

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
uk: Стоп

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
uk: Зустріч

[ctx: QShortcut]
en: Menu
uk: Меню

[ctx: QShortcut]
en: Menu PB
uk: Кнопка меню

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
uk: Кур'єр

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
uk: Зменшення яскравості монітора

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
uk: Збільшення яскравості монітора

[ctx: QShortcut]
en: Muhenkan
uk: Без перетворення

[ctx: QShortcut]
en: Multiple Candidate
uk: Декілька варіантів

[ctx: QShortcut]
en: Music
uk: Музика

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
uk: Мої сайти

[ctx: QShortcut]
en: News
uk: Новини

[ctx: QShortcut]
en: No
uk: Ні

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
uk: Відкрити URL

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
uk: Сторінка вниз

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
uk: Сторінка вгору

[ctx: QShortcut]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: QShortcut]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: QShortcut]
en: Phone
uk: Телефон

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
uk: Малюнки

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
uk: Вимкнути

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
uk: Попередній варіант

[ctx: QShortcut]
en: Print
uk: Друк

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
uk: Оновити

[ctx: QShortcut]
en: Reload
uk: Перезавантажити

[ctx: QShortcut]
en: Reply
uk: Відповідь

[ctx: QShortcut]
en: Return
uk: Enter

[ctx: QShortcut]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: QShortcut]
en: Romaji
uk: Ромадзі

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
uk: Обертати вікна

[ctx: QShortcut]
en: Rotation KB
uk: Обертання (клавіатура)

[ctx: QShortcut]
en: Rotation PB
uk: Кнопка обертання

[ctx: QShortcut]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
uk: Зберігач екрана

[ctx: QShortcut]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: QShortcut]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: QShortcut]
en: Send
uk: Надіслати

[ctx: QShortcut]
en: Shop
uk: Магазин

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
uk: Сон

[ctx: QShortcut]
en: Space
uk: Пробіл

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
uk: Перевірка правопису

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
uk: Розділити екран

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
uk: Електронна таблиця

[ctx: QShortcut]
en: Standby
uk: Режим чергування

[ctx: QShortcut]
en: Stop
uk: Стоп

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
uk: Субтитри

[ctx: QShortcut]
en: Support
uk: Підтримка

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
uk: Призупинити

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
uk: Панель задач

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
uk: Термінал

[ctx: QShortcut]
en: Time
uk: Час

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Call/Hangup
uk: Перемикання дзвінок/трубку покладено

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
uk: Перемикання стоп/пуск

[ctx: QShortcut]
en: Tools
uk: Інструменти

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
uk: Верхнє меню

[ctx: QShortcut]
en: Touroku
uk: Тоуроку

[ctx: QShortcut]
en: Travel
uk: Подорож

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
uk: Високі частоти тихіше

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
uk: Високі частоти голосніше

[ctx: QShortcut]
en: Ultra Wide Band
uk: Надширокий канал

[ctx: QShortcut]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: QShortcut]
en: Video
uk: Відео

[ctx: QShortcut]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: QShortcut]
en: Voice Dial
uk: Голосовий набір

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
uk: Тихіше

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
uk: Приглушити

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
uk: Гучніше

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
uk: Пробудити

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
uk: Вебкамера

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
uk: Бездротова

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
uk: Текстовий процесор

[ctx: QShortcut]
en: Yes
uk: Так

[ctx: QShortcut]
en: Zenkaku
uk: Повна ширина

[ctx: QShortcut]
en: Zenkaku Hankaku
uk: Повна/Напівширина

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
uk: Збільшення

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
uk: Зменшення

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
uk: Мережеву дію прострочено

[ctx: QSql]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
uk: Скасувати ваші зміни?

[ctx: QSql]
en: Confirm
uk: Підтвердити

[ctx: QSql]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
uk: Вилучити цей запис?

[ctx: QSql]
en: Insert
uk: Вставити

[ctx: QSql]
en: No
uk: Ні

[ctx: QSql]
en: Save edits?
uk: Зберегти зміни?

[ctx: QSql]
en: Update
uk: Оновити

[ctx: QSql]
en: Yes
uk: Так

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column count
uk: Помилка під час отримання кількості стовпчиків

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column name
uk: Помилка під час отримання назви стовпчика

[ctx: QSymSQLResult]
en: Error retrieving column type
uk: Помилка під час отримання типу стовпчика

[ctx: QSymSQLResult]
en: Parameter count mismatch
uk: Не збігається кількість параметрів

[ctx: QSymSQLResult]
en: Statement is not prepared
uk: Оператор не приготовано

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to bind parameters
uk: Неможливо пов’язати параметри

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to execute statement
uk: Неможливо виконати оператор

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to fetch row
uk: Неможливо викликати рядок

[ctx: QSymSQLResult]
en: Unable to reset statement
uk: Неможливо скинути оператор

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
uk: %1: вже існує

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
uk: %1: не існує

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: ftok failed
uk: %1: помилка ftok

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: key is empty
uk: %1: ключ порожній

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
uk: %1: помилка назви

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: out of resources
uk: %1: вичерпано ресурси

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
uk: %1: відмовлено у доступі

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
uk: %1: не вдалося створити ключ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
uk: %1: невідома помилка %2

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRE Start of left-to-right embedding
uk: LRE Початок вбудовування зліва направо

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
uk: LRM позначка зліва направо

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRO Start of left-to-right override
uk: LRO Початок заміщення зліва направо

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: PDF Pop directional formatting
uk: PDF Pop напрямне форматування

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLE Start of right-to-left embedding
uk: RLE початок вбудовування справа наліво

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLM Right-to-left mark
uk: RLM позначка справа наліво

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: RLO Start of right-to-left override
uk: RLO Початок заміщення справа наліво

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
uk: ZWJ З'єднувач нульової ширини

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
uk: ZWNJ Нез'єднувач нульової ширини

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
uk: ZWSP Пропуск нульової ширини

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
uk: Низ

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
uk: Ліва межа

[ctx: QWebPage]
en: Page down
uk: Сторінка вниз

[ctx: QWebPage]
en: Page left
uk: Сторінка ліворуч

[ctx: QWebPage]
en: Page right
uk: Сторінка праворуч

[ctx: QWebPage]
en: Page up
uk: Сторінка вгору

[ctx: QWebPage]
en: Redirection limit reached
uk: Перевищено обмеження переспрямування

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
uk: Права межа

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
uk: Прокрутити вниз

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
uk: Прокрутити сюди

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
uk: Прокрутити ліворуч

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
uk: Прокрутити праворуч

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
uk: Прокрутити вгору

[ctx: QWebPage]
en: Top
uk: Верх

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
uk: Вебревізор - %2

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
uk: очікувалось оголошення кодування або відокремлене оголошення при зчитуванні оголошення XML

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
uk: помилка в оголошенні тексту зовнішнього елемента

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
uk: помилка під час аналізу коментаря

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
uk: помилка під час аналізу вмісту

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
uk: помилка під час аналізу визначення типу документа

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
uk: помилка аналізу елемента

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
uk: помилка під час аналізу посилання

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
uk: помилка, викликана споживачем

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
uk: посилання на зовнішній розібраний загальний елемент не дозволено в DTD

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
uk: посилання на зовнішній розібраний загальний елемент не дозволено в значенні атрибута

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
uk: посилання на внутрішній загальний елемент не дозволено в DTD

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
uk: неправильна назва для команди обробки

[ctx: QXml]
en: letter is expected
uk: очікувалась літера

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
uk: більше одного визначення типу документа

[ctx: QXml]
en: no error occurred
uk: помилок не знайдено

[ctx: QXml]
en: recursive entities
uk: рекурсивні елементи

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
uk: очікувалось відокремлене оголошення при читанні оголошення XML

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
uk: мітки не збігаються

[ctx: QXml]
en: unexpected character
uk: несподіваний символ

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
uk: несподіваний кінець файла

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
uk: посилання на нерозібраний елемент у неправильному контексті

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
uk: під час читання оголошення XML очікувалась версія

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
uk: помилкове значення для відокремленого оголошення

en: Qt Script Debugger
uk: Налагоджувач скриптів Qt

en: Read-only Transaction
uk: Операція лише з читання

en: Redo %1
uk: Повторити %1

en: Reference %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити посилання %1 елемента %2.

en: Reflections delay (ms)
uk: Затримка відбиття (у мс)

en: Reflections level (mB)
uk: Рівень відбиття (у мБ)

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Remote host closed the connection prematurely on %1
uk: Віддалений сервер передчасно розірвав з’єднання з %1

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove formatting
uk: Вилучити форматування

en: Required cardinality is %1; got cardinality %2.
uk: Потрібна потужність %1; отримано потужність %2.

en: Required type is %1, but %2 was found.
uk: Потрібен був тип %1, але було знайдено тип %2.

en: Resource error (fork failure): %1
uk: Помилка ресурсу (невдале розгалуження): %1

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore Down
uk: Відновити вниз

en: Restore down
uk: Відновити вниз

en: Restore up
uk: Відновити вгору

en: Reverb delay (ms)
uk: Затримка повтору (у мс)

en: Reverb level (mB)
uk: Рівень повтору (у мБ)

en: Reverse
uk: У зворотному порядку

en: Reverse landscape
uk: Зворотна альбомна

en: Reverse portrait
uk: Зворотна книжкова

en: Revert back to device '%1'
uk: Повернутися до пристрою «%1»

en: Right edge
uk: Права межа

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
uk: Справа ліворуч

en: Roaming error
uk: Помилка роумінґу

en: Roaming was aborted or is not possible.
uk: Роумінґ було перервано або роумінґ неможливий.

en: Room HF level
uk: Рівень ВЧ заповнення

en: Room level (mB)
uk: Рівень заповнення (у мБ)

en: Run to Cursor
uk: Виконати до курсора

en: Run to New Script
uk: Запустити для нового скрипту

en: Running an XSL-T 1.0 stylesheet with a 2.0 processor.
uk: Запуск таблиці стилів XSL-T 1.0 з препроцесором 2.0.

en: S60 FEP input method
uk: Спосіб вводу FEP S60

en: SOCKS version 5 protocol error
uk: Помилка протоколу SOCKS версії 5

en: SOCKSv5 command not supported
uk: Команда SOCKSv5 не підтримується

en: SQL transaction failed
uk: Помилка під час виконання операції SQL

en: SQL: database version mismatch
uk: SQL: невідповідність версій баз даних

en: Sample
uk: Приклад

en: Script %1 unavailable
uk: Скрипт %1 недоступний

en: Scroll Left
uk: Прокрутити ліворуч

en: Scroll Right
uk: Прокрутити праворуч

en: Scroll down
uk: Прокрутити вниз

en: Scroll here
uk: Прокрутити сюди

en: Scroll left
uk: Прокрутити ліворуч

en: Scroll right
uk: Прокрутити праворуч

en: Scroll up
uk: Прокрутити вгору

en: Search
uk: Пошук

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
uk: Шукати у інтернеті

en: Seek failed
uk: Помилка позиціювання

en: Seek file/device for image read failed
uk: Позиціювання у файлі або на пристрої для читання зображення зазнало невдачі

en: Select
uk: Вибрати

en: Select (Marquee)
uk: Вибрати (позначити)

en: Select All
uk: Вибрати все

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select Font
uk: Виберіть шрифт

en: Select IM
uk: Виберіть метод вводу

en: Select to the end of the block
uk: Виділити до кінця блоку

en: Select to the end of the document
uk: Виділити до кінця документа

en: Select to the end of the line
uk: Виділити до кінця рядка

en: Select to the next character
uk: Позначити до наступного символу

en: Select to the next line
uk: Виділити до наступного рядка

en: Select to the next word
uk: Виділити до наступного слова

en: Select to the previous character
uk: Виділити до попереднього символу

en: Select to the previous line
uk: Виділити до попереднього рядка

en: Select to the previous word
uk: Виділити до попереднього слова

en: Select to the start of the block
uk: Виділити до початку блоку

en: Select to the start of the document
uk: Виділити до початку документа

en: Select to the start of the line
uk: Виділити до початку рядка

en: Selection
uk: Вибір

en: Sequence ']]>' not allowed in content.
uk: Недозволена послідовність «]]>» у вмісті.

en: Sequential device (eg socket) for image read not supported
uk: Підтримки пристрою послідовної обробки (наприклад сокета для читання зображень не передбачено

en: Server alert
uk: Попередження сервера

en: Session aborted by user or system
uk: Сеанс перервано користувачем або системою

en: Setting volume failed
uk: Спроба встановлення гучності зазнала невдачі

en: Sh&ade
uk: Згорн&ути

en: Shade
uk: Згорнути

en: Short side
uk: За короткою стороною

en: Show Details...
uk: Показати подробиці...

en: Signal names cannot begin with an upper case letter
uk: Назви сигналів не можна починати з літер верхнього регістру

en: Signed integer content does not match in the totalDigits facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню у totalDigits.

en: Signed integer content does not match pattern facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню шаблону.

en: Signed integer content does not match the maxExclusive facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Signed integer content does not match the maxInclusive facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню maxInclusive.

en: Signed integer content does not match the minExclusive facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Signed integer content does not match the minInclusive facet.
uk: Вміст цілого значення зі знаком не відповідає обмеженню minInclusive.

en: Signed integer content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту цілого значення зі знаком немає у списку обмеження нумерації.

en: Simple type %1 can only have simple atomic type as base type.
uk: Базовим типом простого типу %1 може бути лише простий елементарний тип.

en: Simple type %1 cannot derive from %2 as the latter defines restriction as final.
uk: Простий тип %1 не може бути похідним від %2, оскільки останній визначає обмеження як остаточне.

en: Simple type %1 cannot have direct base type %2.
uk: Простий тип %1 не може мати безпосереднього базового типу %2.

en: Simple type %1 contains not allowed facet type %2.
uk: Простий тип %1 містить недозволений тип обмеження %2.

en: Simple type %1 is not allowed to have base type %2.
uk: Простий тип %1 не може мати базового типу %2.

en: Simple type %1 is only allowed to have %2 facet.
uk: Простий тип %1 може містити лише обмеження %2.

en: Simple type contains not allowed facet %1.
uk: Простий тип містить недозволене обмеження %1.

en: Simple type of derived element %1 cannot be validly derived from base element.
uk: Простий тип похідного елемента %1 не можна коректно вивести з базового елемента.

en: Single property assignment expected
uk: Мало бути використано призначення окремої властивості

en: Size
uk: Розмір

en: SliderHandle
uk: Держак повзунка

en: Socket error on %1: %2
uk: Помилка гнізда у %1: %2

en: Socket is not connected
uk: Сокет не з'єднано

en: Socket operation timed out
uk: Тайм-аут дії сокета

en: Specified type %1 is not known to the schema.
uk: Вказаний тип (%1) не відомий схемі.

en: Specified type %1 is not validly substitutable with element type %2.
uk: Вказаний тип %1 не можна коректно замінити елементом типу %2.

en: Specifying use='prohibited' inside an attribute group has no effect.
uk: Визначення use='prohibited' всередині групи атрибутів ні на що не впливає.

en: SpeedoMeter
uk: Спідометр

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
uk: Правопис

en: Stack
uk: Стек

en: Standalone accepts only yes or no.
uk: Самостійні приймають тільки так або ні.

en: Stay on &Top
uk: Залишатись &поверх

en: Step &down
uk: Крок &вниз

en: Step Into
uk: Увійти

en: Step Out
uk: Вийти

en: Step Over
uk: Перейти до наступної

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
uk: Зупинити

en: Streaming not supported
uk: Підтримки потокових даних не передбачено

en: Stri&keout
uk: Пере&креслити

en: Strikethrough
uk: Перекреслення

en: String content does not match pattern facet.
uk: Вміст рядка не відповідає обмеженню шаблону.

en: String content does not match the length facet.
uk: Вміст рядка не відповідає обмеженням на довжину.

en: String content does not match the maxLength facet.
uk: Вміст рядка не відповідає обмеженню maxLength.

en: String content does not match the minLength facet.
uk: Вміст рядка не відповідає обмеженню minLength.

en: String content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту рядка немає у списку обмеження нумерації.

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
uk: Надіслати

en: Subscript
uk: Нижній індекс

en: Substitution group %1 has circular definition.
uk: Група заміни %1 містить циклічне визначення.

en: Substitution group %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити групу заміни %1 елемента %2.

en: Superscript
uk: Верхній індекс

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: System
uk: Система

en: TTL expired
uk: Завершився строк дії TTL

en: Tabloid
uk: Таблоїд

en: Tabloid (279 x 432 mm)
uk: Таблоїд (279 x 432 мм)

en: Target namespace %1 of imported schema is different from the target namespace %2 as defined by the importing schema.
uk: Простір назв призначення %1 імпортованої схеми не збігається з простором назв призначення %2, визначеним у імпортованій схемі.

en: Target namespace %1 of included schema is different from the target namespace %2 as defined by the including schema.
uk: Простір назв призначення %1 включеної схеми не збігається з простором назв призначення %2, визначеним у включеній схемі.

en: Temporary network failure.
uk: Тимчасова недоступність мережі.

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
uk: Напрям тексту

en: Text nodes are not allowed at this location.
uk: У цьому місті не можна використовувати текстові вузли.

en: Text or entity references not allowed inside %1 element
uk: В межах елемента %1 не можна використовувати посилання на текст або об’єкти

en: The %1-axis is unsupported in XQuery
uk: %1-вісь не підтримується у XQuery

en: The 'From' value cannot be greater than the 'To' value.
uk: Значення у полі «З» не може перевищувати значення у полі «До».

en: The Schema Import feature is not supported, and therefore %1 declarations cannot occur.
uk: Можливість імпорту схеми не підтримується, і тому декларацій на зразок %1 не повинно бути.

en: The Schema Validation Feature is not supported. Hence, %1-expressions may not be used.
uk: Можливість перевірки схеми не підтримується. Отже, %1-вирази не можна використовувати.

en: The TLS/SSL connection has been closed
uk: З’єднання TLS/SSL було розірвано

en: The URI cannot have a fragment
uk: URI не може мати фрагмента

en: The address is invalid for this operation
uk: Тип адреси не є коректним для цієї операції

en: The address is not available
uk: Адреса недоступна

en: The address is protected
uk: Адреса захищена

en: The attribute %1 can only appear on the first %2 element.
uk: Атрибут з назвою %1 може з’являтися лише як перший елемент %2.

en: The attribute %1 cannot appear on %2, when it is a child of %3.
uk: Атрибут %1 не можна використовувати для %2, якщо вого є дочірнім елементом %3.

en: The attribute %1 must appear on element %2.
uk: У елементі %2 має зустрічатися атрибут %1.

en: The basicConstraints path length parameter has been exceeded
uk: Перевищено значення параметра довжини шляху basicConstraints

en: The bound address is already in use
uk: Прив'язана адреса вже використовується

en: The certificate has expired
uk: Сертифікат застарів

en: The certificate is not yet valid
uk: Сертифікат ще не набув чинності

en: The certificate is self-signed, and untrusted
uk: Сертифікат є самопідписаним, отже ненадійним

en: The certificate signature could not be decrypted
uk: Не вдалося розшифрувати підпис сертифіката

en: The certificate's notAfter field contains an invalid time
uk: Поле сертифіката notAfter містить некоректні дані щодо часу

en: The certificate's notBefore field contains an invalid time
uk: Поле сертифіката notAfter містить некоректні дані щодо часу

en: The codepoint %1, occurring in %2 using encoding %3, is an invalid XML character.
uk: Точка у коді %1, у %2 з використанням кодування %3, є некоректним символом XML.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its issuer name and serial number was present and did not match the authority key identifier of the current certificate
uk: Поточний сертифікат можливого видавця було відкинуто, оскільки назва його видавця і серійний номер не відповідає ідентифікатору ключа видавця поточного сертифіката.

en: The current candidate issuer certificate was rejected because its subject name did not match the issuer name of the current certificate
uk: Поточний сертифікат можливого видавця було відкинуто, оскільки його призначення не відповідає назві видавця поточного сертифіката.

en: The data of a processing instruction cannot contain the string %1
uk: Дані інструкції, що обробляється, не можуть містити рядка %1

en: The default collection is undefined
uk: Типову збірку не визначено

en: The element with local name %1 does not exist in XSL-T.
uk: Елемента з локальною назвою %1 не існує у XSL-T.

en: The encoding %1 is invalid. It must contain Latin characters only, must not contain whitespace, and must match the regular expression %2.
uk: Кодування %1 не є коректним. У кодуванні повинні міститися лише латинські літери без пробілів, згідно з формальним виразом %2.

en: The file '%1' is not a valid Qt plugin.
uk: Файл «%1» не є чинним додатком Qt.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2.
uk: Першим аргументом %1 не може бути значення типу %2.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be a numeric type, xs:yearMonthDuration or xs:dayTimeDuration.
uk: Першим аргументом %1 не може бити значення типу %2. Ним має бути число, xs:yearMonthDuration або xs:dayTimeDuration.

en: The first argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
uk: Першим аргументом %1 не може бути значення типу %2. Ним має бути значення типу %3, %4 або %5.

en: The first operand in an integer division, %1, cannot be infinity (%2).
uk: Першим операндом у цілочисловому діленні, %1, не може бути нескінченність (%2).

en: The focus is undefined.
uk: Фокус не визначено.

en: The host name did not match any of the valid hosts for this certificate
uk: Назва вузла не відповідає жодному з чинних вузлів цього сертифіката

en: The initialization of variable %1 depends on itself
uk: Початкове значення змінної %1 залежить від неї ж

en: The issuer certificate could not be found
uk: Не вдалося знайти сертифікат видавця

en: The issuer certificate of a locally looked up certificate could not be found
uk: Сертифікат видавця знайденого локального сертифіката не знайдено

en: The item %1 did not match the required type %2.
uk: Елемент %1 не належить до потрібного типу %2.

en: The keyword %1 cannot occur with any other mode name.
uk: Ключове слово %1 не можна використовувати з назвами будь-яких інших режимів.

en: The last step in a path must contain either nodes or atomic values. It cannot be a mixture between the two.
uk: Останній елемент шляху повинен містити або вузол або елементарну величину. Він не може бути сумішшю обох.

en: The module import feature is not supported
uk: Можливість імпорту модулів не підтримується

en: The name %1 does not refer to any schema type.
uk: Назва %1 не посилається на жоден тип схеми.

en: The name for a computed attribute cannot have the namespace URI %1 with the local name %2.
uk: Назва обчислюваного атрибута не може мати URI простору імен %1 з локальною назвою %2.

en: The name of a variable bound in a for-expression must be different from the positional variable. Hence, the two variables named %1 collide.
uk: Назва змінної, яку прив’язано до лічильника циклу for, має відрізнятися від його обмежень. А дві змінні з назвами %1 збігаються.

en: The name of an extension expression must be in a namespace.
uk: Ім’я виразу суфікса має належати простору імен.

en: The name of an option must have a prefix. There is no default namespace for options.
uk: Назва параметра повинна мати префікс. Для параметрів не існує типового простору імен.

en: The namespace %1 is reserved; therefore user defined functions may not use it. Try the predefined prefix %2, which exists for these cases.
uk: Простір імен %1 зарезервовано; тому функції, визначені користувачем, не можуть його використовувати. Спробуйте використати попередньо визначений префікс %2, що існує для таких випадків.

en: The namespace URI cannot be the empty string when binding to a prefix, %1.
uk: URI простору імен не може бути порожнім рядком, якщо він прив’язується до префікса, %1.

en: The namespace URI in the name for a computed attribute cannot be %1.
uk: URI простору імен у назві для обчислюваного атрибута не може бути %1.

en: The namespace URI must be a constant and cannot use enclosed expressions.
uk: URI простору імен повинен бути сталою і не може містити внутрішніх виразів.

en: The namespace for a user defined function cannot be empty (try the predefined prefix %1, which exists for cases like this)
uk: Простір назв для функції, визначеної користувачем, не може бути порожнім (спробуйте використати префікс %1, що існує для таких випадків)

en: The namespace of a user defined function in a library module must be equivalent to the module namespace. In other words, it should be %1 instead of %2
uk: Простір імен функції, яка визначається користувачем, у модулі бібліотеки має збігатися з простором назв модуля. Іншими словами, він має бути %1, а не %2

en: The normalization form %1 is unsupported. The supported forms are %2, %3, %4, and %5, and none, i.e. the empty string (no normalization).
uk: Форма нормалізації %1 не підтримується. Підтримуваними формами є %2, %3, %4 і %5, і її відсутність, тобто порожній рядок (без нормалізації).

en: The parameter %1 is passed, but no corresponding %2 exists.
uk: Параметр %1 передано, але відповідного %2 не існує.

en: The parameter %1 is required, but no corresponding %2 is supplied.
uk: Потрібен параметр %1, але не надано відповідного %2.

en: The peer certificate is blacklisted
uk: Сертифікат вузла потрапив до «чорного» списку

en: The peer did not present any certificate
uk: Вузол не надав жодного сертифікатами.

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (%2.%3.%4) [%5]
uk: Додаток «%1» використовує несумісну бібліотеку Qt. (%2.%3.%4) [%5]

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. (Cannot mix debug and release libraries.)
uk: Додаток «%1» використовує несумісну бібліотеку Qt. (Не можна змішувати бібліотеки налагодження з випускними)

en: The plugin '%1' uses incompatible Qt library. Expected build key "%2", got "%3"
uk: Додаток «%1» використовує несумісну бібліотеку Qt. Очікувався ключ складання «%2», отримано «%3»

en: The plugin was not loaded.
uk: Додаток не було завантажено.

en: The prefix %1 cannot be bound.
uk: Не вдалося прив’язати префікс %1.

en: The prefix %1 cannot be bound. By default, it is already bound to the namespace %2.
uk: Префікс %1 не може бути прив’язано. Типово, його вже прив’язано до простору назв %2.

en: The prefix must be a valid %1, which %2 is not.
uk: Префікс має бути коректним %1, а %2 не є ним.

en: The proxy type is invalid for this operation
uk: Тип проксі не є коректним для цієї операції

en: The public key in the certificate could not be read
uk: Не вдалося прочитати відкритий ключ сертифіката

en: The remote host closed the connection
uk: Віддалений вузол закрив з'єднання

en: The requested operation is not supported by the system.
uk: Вказана дія не підтримується системою.

en: The root CA certificate is marked to reject the specified purpose
uk: У кореневому сертифікаті CA визначено неможливість використання сертифіката з вказаною метою

en: The root CA certificate is not trusted for this purpose
uk: Кореневий сертифікат служби сертифікації не є надійним для цього

en: The root certificate of the certificate chain is self-signed, and untrusted
uk: Кореневий сертифікат ланцюжка сертифікатів підписано самим цим сертифікатом, отже його не можна вважати надійним

en: The root node of the second argument to function %1 must be a document node. %2 is not a document node.
uk: Кореневим вузлом другого аргументу функції %1 повинен бути вузол документа. %2 не є вузлом документа.

en: The script on this page appears to have a problem. Do you want to stop the script?
uk: Здається виникли проблеми зі скриптом на цій сторінці. Бажаєте зупинити виконання скрипту?

en: The second argument to %1 cannot be of type %2. It must be of type %3, %4, or %5.
uk: Другим аргументом %1 не може бути значення типу %2. Ним має бути значення типу %3, %4 або %5.

en: The second operand in a division, %1, cannot be zero (%2).
uk: Другим операндом у діленні, %1, не може бути нуль (%2).

en: The session was aborted by the user or system.
uk: Сеанс було перервано користувачем або системою.

en: The shared library was not found.
uk: Не знайдено спільної бібліотеки.

en: The signature of the certificate is invalid
uk: Підпис сертифіката є некоректним

en: The specified configuration cannot be used.
uk: Вказані налаштування не можна використати.

en: The specified network session is not opened
uk: Вказаний сеанс роботи у мережі не відкрито

en: The standalone pseudo attribute must appear after the encoding.
uk: Самостійний псевдоатрибут має йти після кодування.

en: The supplied certificate is unsuitable for this purpose
uk: Наданий сертифікат не може бути використано з цією метою

en: The target namespace of a %1 cannot be empty.
uk: Простір імен цілі для %1 не може бути порожнім.

en: The value for attribute %1 on element %2 must either be %3 or %4, not %5.
uk: Значенням атрибута %1 на елементі %2 має бути %3 або %4, але не %5.

en: The value of attribute %1 must be of type %2, which %3 isn't.
uk: Значення атрибута %1 має належати до типу %2, а %3 не є таким.

en: The value of the XSL-T version attribute must be a value of type %1, which %2 isn't.
uk: Значення атрибута версії XSL-T має належати до типу %1, до якого не належить %2.

en: The variable %1 is unused
uk: Змінну %1 не використано

en: There is one IDREF value with no corresponding ID: %1.
uk: Знайдено одне значення IDREF без відповідного значення ID: %1.

en: This platform does not support IPv6
uk: Ця платформа не підтримує IPv6

en: This processor is not Schema-aware and therefore %1 cannot be used.
uk: Цей процесор не має підтримки Schema, тому %1 не можна використовувати.

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
uk: Час %1:%2:%3,%4 некоректний.

en: Time 24:%1:%2.%3 is invalid. Hour is 24, but minutes, seconds, and milliseconds are not all 0;
uk: Час у вигляді 24:%1:%2,%3 не є коректним. Значення годин 24, але хвилини, секунди і мілісекунди не всі рівні 0;

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
uk: %1 (%2x%3 пікселів)

en: Toggle
uk: Перемикнути

en: Toggle Breakpoint
uk: Встановити/зняти точку зупинки

[ctx: Toggle Media Controls]
en: Toggle Controls
uk: Показати або сховати керування

[ctx: Toggle Media Loop Playback]
en: Toggle Loop
uk: Перемкнути циклічне відтворення

en: Tools
uk: Інструменти

en: Top
uk: Верх

en: Top level stylesheet elements must be in a non-null namespace, which %1 isn't.
uk: Елементи верхнього рівня таблиці стилів повинні мати ненульовий простір назв, що не виконується для %1.

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
uk: LTR

en: True
uk: Так

en: Two namespace declaration attributes have the same name: %1.
uk: Два атрибути оголошення простору імен мають однакову назву: %1.

en: Type %1 already defined.
uk: Тип %1 вже визначено.

en: Type %1 of %2 element cannot be resolved.
uk: Не вдалося визначити тип %1 елемента %2.

en: Type %1 unavailable
uk: Тип %1 недоступний

en: Type error in cast, expected %1, received %2.
uk: Помилка приведення типів, очікувалося %1, отримано %2.

en: Type of %1 element must be a simple type, %2 is not.
uk: Елемент %1 має належати до простого типу, а тип %2 таким не є.

en: Type of derived attribute %1 cannot be validly derived from type of base attribute.
uk: Тип похідного атрибута %1 не можна коректно вивести з типу базового атрибута.

en: Type of derived attribute %1 differs from type of base attribute.
uk: Тип похідного атрибута %1 не збігається з типом базового атрибута.

en: Type of element %1 cannot be derived from type of substitution group affiliation.
uk: Тип елемента %1 не може бути похідним від типу приєднання до групи заміни.

en: Type:
uk: Тип:

en: US Common #10 Envelope
uk: Звичайний конверт US #10

en: US Common #10 Envelope (105 x 241 mm)
uk: Звичайний конверт №10 США (105 x 241 мм)

en: Unable to begin transaction
uk: Неможливо почати транзакцію

en: Unable to commit transaction
uk: Неможливо завершити транзакцію

en: Unable to connect
uk: Неможливо з'єднатись

en: Unable to connect - Driver doesn't support all functionality required
uk: Неможливо з'єднатися - драйвер не має підтримки усієї потрібної функціональності

en: Unable to decrypt data: %1
uk: Не вдалося розшифрувати дані: %1

en: Unable to disable autocommit
uk: Неможливо вимкнути автозавершення транзакцій

en: Unable to enable autocommit
uk: Неможливо ввімкнути автозавершення транзакцій

en: Unable to initialize broadcast socket
uk: Неможливо започаткувати сокет трансляції

en: Unable to initialize non-blocking socket
uk: Неможливо започаткувати сокет, який не блокується

en: Unable to logon
uk: Неможливо увійти

en: Unable to open connection
uk: Неможливо відкрити з’єднання

en: Unable to open database '
uk: Неможливо відкрити базу даних "

en: Unable to preserve appearance under complex transform
uk: Неможливо зберегти вигляд після складного перетворення

en: Unable to preserve appearance under non-uniform scale
uk: Неможливо зберегти вигляд за нерівномірного масштабування

en: Unable to preserve appearance under scale of 0
uk: Неможливо зберегти вигляд за використання масштабу 0

en: Unable to receive a message
uk: Неможливо отримати повідомлення

en: Unable to rollback transaction
uk: Неможливо відкотити транзакцію

en: Unable to send a message
uk: Неможливо надіслати повідомлення

en: Unable to set autocommit
uk: Неможливо встановити автозавершення транзакцій

en: Unable to subscribe
uk: Неможливо підписатись

en: Unable to unsubscribe
uk: Неможливо відписатись

en: Unable to use database
uk: Неможливо скористатися базою даних

en: Unable to write
uk: Неможливо записати

en: Unable to write data: %1
uk: Неможливо записати дані: %1

en: Uncheck
uk: Забрати позначку

en: Underflow
uk: Втрата значимості

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
uk: Підкреслити

en: Undo %1
uk: Вернути %1

en: Unexpected '
uk: Неочікуване "

en: Unexpected character '%1' in public id literal.
uk: Несподіваний символ «%1» в ідентифікаторі відкритого ключа.

en: Unexpected object assignment
uk: Неочікуване призначення об’єкта

en: Unidentified Error
uk: Невизначена помилка

en: Union content does not match pattern facet.
uk: Вміст об’єднання не відповідає обмеженню шаблону.

en: Union content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту об’єднання немає у списку обмеження нумерації.

en: Union of attribute wildcard of type %1 and attribute wildcard of its base type %2 is not expressible.
uk: Об’єднання шаблону атрибута типу %1 і шаблона атрибута його базового типу %2 непридатне для вираження.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error code 0x%1
uk: Невідома помилка проксі сервера SOCKSv5 з кодом 0x%1

en: Unknown XSL-T attribute %1.
uk: Невідомий атрибут XSL-T %1.

en: Unknown address type
uk: Невідомий тип адреси

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unknown error (%1)
uk: Невідома помилка (%1)

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unknown location
uk: Невідома адреса

en: Unknown notation %1 used in %2 facet.
uk: Невідоме позначення %1, використане у обмеженні %2.

en: Unknown session error.
uk: Невідома помилка сеансу.

en: Unshade
uk: Розгорнути

en: Unsigned integer content does not match in the totalDigits facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню у totalDigits.

en: Unsigned integer content does not match pattern facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню шаблону.

en: Unsigned integer content does not match the maxExclusive facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Unsigned integer content does not match the maxInclusive facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню maxInclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minExclusive facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню minExclusive.

en: Unsigned integer content does not match the minInclusive facet.
uk: Вміст цілого значення без знаку не відповідає обмеженню minInclusive.

en: Unsigned integer content is not listed in the enumeration facet.
uk: Вмісту цілого значення без знаку немає у списку обмеження нумерації.

en: Unsupported XML version.
uk: Версія XML, яка не підтримується.

en: Unsupported socket operation
uk: Дія сокета, яка не підтримується

en: Update
uk: Оновити

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%. The rightmost is %1%
uk: Використовуйте цей повзунок для налаштування гучності звуку. Найлівіша позиція — 0%, найправіша — %1%

en: Value constraint of attribute %1 is not of attributes type: %2.
uk: Обмеження значення атрибута %1 не належить до типу атрибута: %2.

en: Value constraint of derived attribute %1 does not match value constraint of base attribute.
uk: Обмеження на значення похідного атрибута %1 не відповідає обмеженню на значення базового атрибута.

en: Value constraint of element %1 is not of elements type: %2.
uk: Обмеження на значення елемента %1 не відповідає типу елемента: %2.

en: Variety of item type of %1 must be either atomic or union.
uk: Тип запису %1 має бути або елементарним або об’єднаним.

en: Variety of member types of %1 must be atomic.
uk: Типи членів %1 мають бути елементарними.

en: Version %1 is not supported. The supported XQuery version is 1.0.
uk: Версія %1 не підтримується. Підтримувана версія XQuery — 1.0.

en: Version mismatch: expected %1, found %2
uk: Невідповідність версій: мала бути версія %1, виявлено %2

en: Video display error
uk: Помилка показу відео

en: Video output error
uk: Помилка виводу відеоданих

en: View
uk: Перегляд

en: Volume: %1%
uk: Гучність: %1%

en: W3C XML Schema identity constraint field
uk: Поле обмеження профілю схеми XML W3C

en: W3C XML Schema identity constraint selector
uk: Вибір обмеження профілю схеми XML W3C

en: Warning in %1, at line %2, column %3: %4
uk: Попередження у %1, рядок %2, позиція %3: %4

en: Warning in %1: %2
uk: Попередження у %1: %2

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
uk: Попередження: Здається, ви не встановили базові додатки GStreamer.
              Підтримку звуку і відео повністю вимкнено

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
uk: Попередження: Здається пакунок gstreamer0.10-plugins-good не встановлено.
              Деякі можливості відео вимкнено.

en: What's This?
uk: Що це?

en: When a parameter is required, a default value cannot be supplied through a %1-attribute or a sequence constructor.
uk: Якщо потрібен параметр, типове значення не можна передавати через атрибут %1 або послідовний конструктор.

en: When attribute %1 is present on %2, a sequence constructor cannot be used.
uk: Якщо у %2 є атрибут %1, послідовність конструктора не можна використовувати.

en: When casting to %1 or types derived from it, the source value must be of the same type, or it must be a string literal. Type %2 is not allowed.
uk: Коли відбувається приведення %1 або типів, що є похідними від нього, значення джерела має бути того ж типу або має бути значенням рядкового типу. Тип %2 не є прийнятним.

en: When function %1 is used for matching inside a pattern, the argument must be a variable reference or a string literal.
uk: Якщо для порівняння у шаблоні використовується функція %1, аргументом має бути посилання на змінну або рядок символів.

en: Whitespace characters are removed, except when they appear in character classes
uk: Символи пробілів вилучаються, окрім випадків, коли вони зустрічаються у символьних класах

en: Whole words
uk: Цілі слова

en: Width:
uk: Ширина:

en: Wildcard in derived particle is not a valid subset of wildcard in base particle.
uk: Шаблон у похідній частці не є коректною підмножиною шаблону у базовій частці.

en: Will not rename sequential file using block copy
uk: Не буде перейменовувати наступний файл на основі блокової копії

en: Windows input method
uk: Метод вводу Windows

en: Wr&iting System
uk: Система запи&су

en: Write %1 file
uk: Записати файл %1

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
uk: Напрям

en: XIM input method
uk: Метод вводу XIM

en: XSL-T attributes on XSL-T elements must be in the null namespace, not in the XSL-T namespace which %1 is.
uk: Атрибути XSL-T у елементах XSL-T мають бути у нульовому просторі назв, а не у просторі назв XSL-T, яким є %1.

en: Year %1 is invalid because it begins with %2.
uk: Запис року %1 є некоректним, оскільки він починається з %2.

en: Zoom
uk: Масштабування

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Zoom to &100%
uk: Масштаб у &100%

en: am
uk: д.о.

en: append: value is not an object
uk: append: значення не є об’єктом

en: back is a write-once property
uk: запис до властивості back можна здійснювати лише один раз

en: bottom margin
uk: Нижнє поле

en: createObject: value is not an object
uk: Значенням createObject: не є об’єкт

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
uk: Скинути

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
uk: Надіслати

en: empty
uk: порожній

en: exactly one
uk: точно один

en: executeSql called outside transaction()
uk: executeSql було викликано поза межами transaction()

en: front is a write-once property
uk: запис до властивості front можна здійснювати лише один раз

en: id is not unique
uk: ідентифікатор не є унікальним

en: import "%1" has no qmldir and no namespace
uk: для імпортування «%1» не вказано qmldir або простору назв

en: insert: index %1 out of range
uk: insert: індекс %1 поза межами діапазону

en: insert: value is not an object
uk: insert: значення не є об’єктом

en: invalid query: "%1"
uk: некоректний запит: «%1»

en: is ambiguous. Found in %1 and in %2
uk: є неоднозначним. Виявлено у %1 і у %2

en: is ambiguous. Found in %1 in version %2.%3 and %4.%5
uk: є неоднозначним. Виявлено у %1 у версіях %2.%3 і %4.%5

en: is instantiated recursively
uk: створено рекурсивно

en: is not a type
uk: не є типом

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
uk: Нещодавні пошуки

en: left margin
uk: Ліве поле

en: local directory
uk: локальний каталог

en: locally connected
uk: локально з'єднано

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
uk: Очистити список пошуків

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
uk: Сховати перевірку правопису і граматики

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
uk: Показати перевірку правопису і граматики

en: module "%1" is not installed
uk: модуль «%1» не встановлено

en: module "%1" plugin "%2" not found
uk: модуль «%1», додаток «%2» не знайдено

en: module "%1" version %2.%3 is not installed
uk: модуль «%1» версії %2.%3 не встановлено

en: move: out of range
uk: move: поза межами діапазону

en: one or more
uk: один або більше

en: plugin cannot be loaded for module "%1": %2
uk: не вдалося завантажити додаток для модуля «%1»: %2

en: pm
uk: п.о.

en: processContent of base wildcard must be weaker than derived wildcard.
uk: processContent базового шаблону повинен мати слабші обмеження за похідний шаблон.

en: processContent of wildcard in derived particle is weaker than wildcard in base particle.
uk: processContent шаблона у похідній частці розширює визначення шаблону у базовій частці.

en: remove: index %1 out of range
uk: remove: індекс %1 поза межами діапазону

en: right margin
uk: Праве поле

en: set: index %1 out of range
uk: set: індекс %1 поза межами діапазону

en: set: value is not an object
uk: set: значення не є об’єктом

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
uk: Це покажчик з можливістю пошуку. Введіть ключові слова пошуку:

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
uk: Подробиці

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
uk: Не позначено файла

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
uk: Оберіть файл

en: to
uk: до

en: top margin
uk: Верхнє поле

en: transaction: missing callback
uk: операція: не виявлено зворотного виклику

en: unknown
uk: невідомий

en: xsi:noNamespaceSchemaLocation cannot appear after the first no-namespace element or attribute.
uk: Елемент xsi:noNamespaceSchemaLocation не можна використовувати після першого елемента або атрибута, що не належить до простору назв.

en: xsi:schemaLocation namespace %1 has already appeared earlier in the instance document.
uk: Простір назв xsi:schemaLocation %1 вже було раніше використано у документі екземплярів.

en: zero or more
uk: нуль або більше

en: zero or one
uk: нуль або один
