kdevgrepview - en to fi translation catalogue (67 entries)

[ctx: %1 is e.g. '4 matches', %2 is e.g. '1 file']
en: <h3>%1 in %2</h3>
fi: <h3>%1 %2</h3>

[ctx: %1 is the old text, %2 is the new text, %3 is the file path, %4 and %5 are its row and column]
en: Failed to replace <b>%1</b> by <b>%2</b> in %3:%4:%5
fi: <b>%1</b> korvaaminen merkkijonolla <b>%2</b> epäonnistui tiedostossa %3:%4:%5

en: %2, and %1 more item | %2, and %1 more items
fi[0]: %2 ja %1 muu sijainti
fi[1]: %2 ja %1 muuta sijaintia

en: &Expand All
fi: &Laajenna kaikki

en: &Find/Replace in Files
fi: &Etsi ja korvaa tiedostoista

en: &Next Item
fi: &Seuraava osuma

en: &Previous Item
fi: &Edellinen osuma

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enter the regular expression you want to search for here.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you do not check "Regular Expression" below, this is considered a raw string. That means, all meta characters are escaped.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Possible meta characters are:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> - Matches any character</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> - Matches the beginning of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> - Matches the end of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> - Matches a word boundary</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> - Matches any whitespace character</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The following repetition operators exist:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> - The preceding item is matched at most once</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> - The preceding item is matched zero or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> - The preceding item is matched one or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched exactly <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> - The preceding item is matched <span style=" font-style:italic;">n</span> or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at most <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at least <span style=" font-style:italic;">n</span>, but at most <span style=" font-style:italic;">m</span> times.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For further reference, look at <a href="http://www.pcre.org"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> or <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kirjoita säännöllinen lauseke, jota haluat etsiä.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tätä käsitellään pelkkänä merkkijonona, jos et valitse ”Säännöllinen lauseke” alla. Tarkoittaen, että kaikki metamerkit lainataan.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Mahdollisia metamerkkejä ovat:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> - Osuu mihin tahansa merkkiin</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> - Osuu rivin alkuun</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> - Osuu rivin loppuun</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> - Osuu sanarajaan</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> - Osuu tyhjämerkkiin</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seuraavat toistomerkit ovat olemassa:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> - Edeltävään alkioon osutaan korkeintaan kerran</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> - Edeltävään alkioon osutaan nolla tai useampia kertoja</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> - Edeltävään alkioon osutaan yhden tai useamman kerran</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - Edeltävään alkioon osutaan tasan <span style=" font-style:italic;">n</span> kertaa</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> - Edeltävään alkioon osutaan <span style=" font-style:italic;">n</span> tai useampaan kertaan</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - Edeltävään alkioon osutaan korkeintaan <span style=" font-style:italic;">n</span> kertaa</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - Edeltävään alkioon osutaan vähintään <span style=" font-style:italic;">n</span>, mutta korkeintaan <span style=" font-style:italic;">m</span> kertaa.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sulkeissa kirjoitettuihin osamerkkijonoihin voi lisäksi viitata merkinnällä \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lisätietoja osoitteessa <a href="http://www.pcre.org"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> tai <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>

en: <b>1</b> file | <b>%1</b> files
fi[0]: <b>1</b> tiedostossa
fi[1]: <b>%1</b> tiedostossa

en: <b>1</b> match | <b>%1</b> matches
fi[0]: <b>1</b> osuma
fi[1]: <b>%1</b> osumaa

en: <big>%2 <i>(one match)</i></big> | <big>%2 <i>(%1 matches)</i></big>
fi[0]: <big>%2 <i>(yksi osuma)</i></big>
fi[1]: <big>%2 <i>(%1 osumaa)</i></big>

[ctx: @title:menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace Output View
fi: Etsinnän ja korvauksen tulokset

en: All Open Files
fi: Kaikki avoimet tiedostot

en: All Open Projects
fi: Kaikki avoimet projektit

en: Allows fast searching of multiple files using patterns or regular expressions. And allow to replace it too.
fi: Mahdollistaa nopean useiden tiedostojen etsinnän käyttäen malleja tai säännöllisiä lausekkeita. Sallii myös korvauksen.

en: Apply replacement on selected items.
fi: Käytä korvausta valituissa osumissa

en: C&ollapse All
fi: &Pienennä kaikki

[ctx: Capture is the text which is "captured" with () in regular expressions see http://doc.trolltech.com/qregexp.html#capturedTexts]
en: Captures are not allowed in pattern string
fi: Mallissa ei sallita osamerkkijonoja

en: Case Sensitive:
fi: Huomioi kirjainkoko:

en: Case-sensitive searching.
fi: Kirjainkoon huomioiva haku

en: Clear Search History
fi: Tyhjennä hakuhistoria

en: Collecting files...
fi: Kerätään tiedostoja…

en: Depth:
fi: Syvyys:

en: Do you want to replace with an empty string?
fi: Haluatko korvata tyhjällä merkkijonolla?

en: Enable or disable regular expression.
fi: Käytetäänkö säännöllisiä lausekkeita

en: Enter the file name pattern of the files to exclude from the search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.<p>Every pattern is internally surrounded by asterisks, so that each pattern can match parts of the file paths.</p>
fi: Kirjoita tähän tiedostonimimalli niistä tiedostoista, joista ei etsitä. Voit antaa useita pilkuin tai välilyönnein eroteltuja malleja.<p>Jokainen malli ympäröidään sisäisesti tähdillä, jotta jokainen malli voi osua myös tiedostopolkujen osiin.</p>

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.
fi: Kirjoita tähän tiedostonimimalli tiedostoista, joista etsit. Voit antaa useita pilkuin tai välilyönnein eroteltuja malleja.

en: Enter the regular expression you want to search for here.
fi: Kirjoita tähän säännöllinen lauseke, jota haluat etsiä.

en: Enter the replacement pattern.
fi: Kirjoita korvausmalli

en: Enter the replacement template.
fi: Kirjoita korvausmalli.

en: Exclude:
fi: Jätä pois:

en: Failed: %1
fi: Epäonnistui: %1

en: Files filter.
fi: Tiedostosuodatin

en: Files pattern to exclude
fi: Poisjätettävien tiedostojen malli

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoissa

en: Find-Replace In Files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

en: Find/Replace in Fi&les...
fi: Etsi ja korvaa &tiedostoista…

en: Find/Replace in Files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

en: Find/Replace in This Folder
fi: Etsi ja korvaa tästä kansiosta

en: Full
fi: Täysi

en: Limit to project files:
fi: Rajoita projektitiedostoihin:

en: Line %1:
fi: Rivi %1:

en: Location(s):
fi: Sijainnit:

en: New &Search
fi: Uusi &haku

en: No files found matching the wildcard patterns
fi: Jokerimerkkejä vastaavia tiedostoja ei löytynyt

en: No results found
fi: Ei tuloksia

en: Opens the 'Find/Replace in files' dialog. There you can enter a regular expression which is then searched for within all files in the directories you specify. Matches will be displayed, you can switch to a match directly. You can also do replacement.
fi: Avaa Etsi ja korvaa tiedostoista -ikkunan. Siinä voit kirjoittaa säännöllisiä lausekkeita, joita sitten etsitään kaikista tiedostoista hakemistoista, jotka määrittelet. Osumat näytetään ja voit vaihtaa osumaan heti. Voit myös korvata.

en: Pattern:
fi: Malli:

en: Quick Select
fi: Pikavalinta

en: Quickly select location from a set of directories
fi: Valitse sijainti pikaisesti joukosta kansioita

en: Regular Expression:
fi: Säännöllinen lauseke:

en: Replacement &Text:
fi: Korvaus&teksti:

en: Replacement Template:
fi: Korvausmalli:

en: Search "%1" in %2 (at time %3)
fi: Etsi ”%1” kohteesta %2 (kello %3)

en: Search aborted
fi: Haku keskeytetty

en: Search for expressions over several files
fi: Etsi lausekkeita useista tiedostoista

en: Search...
fi: Etsi…

en: Searching for <b>%2</b> in one file | Searching for <b>%2</b> in %1 files
fi[0]: Etsitään <b>%2</b> yhdestä tiedostosta
fi[1]: Etsitään <b>%2</b> %1 tiedostosta

en: Select a directory to search in.
fi: Valitse kansio, josta etsiä

en: Select the location where you want to search. It can be a directory, a file, or a semicolon separated (without spaces) list of directories/files.
fi: Valitse sijainti, josta haluat etsiä. Se voi olla hakemisto, tiedosto tai puolipisteillä eroteltu luettelo hakemistoista/tiedostoista.

en: Start replacement
fi: Aloita korvaaminen

en: Template:
fi: Malli:

en: This is the regular expression template.
fi: Malli (säännöllinen lauseke)

en: This is the regular expression template. <i>%s</i> will be replaced by the pattern, while <i>%%</i> will be replaced by <i>%</i>.
fi: Malli (säännöllinen lauseke). <i>%s</i> korvataan mallilla, kun taas <i>%%</i> korvataan <i>%</i>-merkillä.
