kdevplatform - en to tr translation catalogue (849 entries)

en: built
tr: inşa et

en: compiling
tr: derleniyor

en: configuring
tr: yapılandırılıyor

en: creating
tr: oluşturuluyor

en: generating
tr: oluşturuluyor

en: installing
tr: kuruluyor

en:  Line: %1 Col: %2
tr:  Satır: %1 Sütun: %2

en:  files
tr:  dosya

en:  from
tr:  geldiği yer

en:  in
tr:  içinde

en:  threads
tr:  iş parçacığı

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
tr: #%1 - %2

[ctx: %1 = application name]
en: Configure %1
tr: %1 Uygulamasını Yapılandır

en: %1 As...
tr: %1 Olarak...

en: %1 Tool Bar
tr: %1 Araç Çubuğu

en: %1 has crashed
tr: %1 çöktü

en: %1 has failed to start
tr: %1 başlatılamadı

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
tr: '%1' için yapılandırma gerekmiyor

en: %1 of %2
tr: %1 / %2

en: %1 of %2 : %3
tr: %1/%2 : %3

en: %1 still needs an update!
tr: %1 hala güncellenmeli!

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
tr: %1 yükleniyor

[ctx: %1: date of the last snapshot]
en: The session crashed the last time it was used. The following modified files can be recovered from a backup from %1.
tr: Oturum son kullanıldığında çöktü. Aşağıdaki düzenlenmiş dosyalar %1 yedeğinden kurtarılabilir.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
tr: %1 dosyası üst limit olan %2 değerinden daha büyük.

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
tr: Dosya çok büyük olduğundan atlanıyor: '%1'

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
tr[0]: %2: 1 kullanım
tr[1]: %2: %1 kullanım

[ctx: %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
tr: %2 Geçmiş (%1)

[ctx: %1: source file]
en: In %1
tr: %1 Üzerinde

en: %1|All Project Files (%1)
tr: %1|Tüm Proje Dosyaları (%1)

en: &Abort
tr: &Durdur

en: &Add Tool View...
tr: &Araç Görünümü Ekle...

en: &Binary
tr: &İkili

en: &Cancel
tr: &İptal

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Continue
tr: &Devam Et

en: &Copy Value
tr: &Değeri Kopyala

en: &Decimal
tr: &Ondalık

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Delete Breakpoint
tr: Kesme Noktasını &Sil

en: &Disable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını &Devre Dışı Bırak

en: &Enable All
tr: Tümünü &Etkinleştir

en: &Enable Breakpoint
tr: Kesme Noktasını &Etkinleştir

en: &Format
tr: &Biçim

en: &Hexadecimal
tr: &Onaltılık

en: &Natural
tr: &Doğal

en: &New
tr: &Yeni

en: &New name:
tr: &Yeni isim:

en: &Next Split View
tr: &Sonraki Bölünmüş Görünüm

en: &Next Window
tr: Sonraki Pe&ncere

en: &Octal
tr: &Sekizlik

en: &Open...
tr: &Aç...

en: &Password or passphrase:
tr: &Parola veya anahtar açma ifadesi:

en: &Previous Split View
tr: &Önceki Bölünmüş Görünüm

en: &Previous Window
tr: Önceki &pencere

en: &Reformat Source
tr: Kaynağı &Yeniden Biçimlendir

en: &Remove All
tr: &Tümünü Kaldır

en: &Rename
tr: &Yeniden adlandır

en: &Restart
tr: &Yeniden Başlat

en: &Stop on Change
tr: D&eğişiklikte Dur

en: &Username:
tr: &Kullanıcı adı:

en: ( resolved forward-declaration:
tr: ( çözülmüş yönlendirme-ifadesi:

en: (no projects)
tr: (proje yok)

en: (unresolved forward-declaration)
tr: (çözülmemiş iletme-ifadesi)

en: *** Aborted ***
tr: *** İptal Edildi ***

en: *** Failure: %1 ***
tr: *** Başarısız: %1 ***

en: *** Finished ***
tr: *** Tamamlandı ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
tr: *** Uyarı: süreç öldürülemedi ***

en: *|Text File
tr: *|Metin Dosyası

en: 1 use found | %1 uses found
tr[0]: 1 kullanım bulundu
tr[1]: %1 kullanım bulundu

en: <%1> Unnamed job
tr: <%1> İsimsiz iş

en: <b>Active Working Set</b>
tr: <b>Etkin Çalışma Kümesi</b>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
tr: <b>Kesme noktası kirli</b><p>Kesme noktası hata ayıklayıcı tarafından henüz geçilmemiştir.</p>

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
tr: <b>Kesme noktası bekliyor</b><p>Bekleyen kesme noktaları GDB'ye geçilmiş ama GDB'nin kesme noktalarının işaret ettiği fonksiyon veya dosyayı bulamaması yüzünden hedefe henüz kurulmamış kesme noktalarıdır. En yaygın durum kesme noktasının bir paylaşımlı kitaplık olmasıdır: GDB bu kesme noktasını ancak kitaplık yüklendiğinde ekleyecektir.</p>

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
tr: <b>İfade girdisi</b>İzlenecek ifadeyi yazın.

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
tr: <b>Çerçeve yığını</b>Genellikle "çağrı yığını" olarak da kullanılır, hangi fonksiyonun etkin olduğunu ve programınızdaki bu noktaya gelmek için her fonksiyonu neyin çağırdığını gösterir. Bir ögeye tıklayarak önceki çağıran fonksiyonlardaki değerini görebilirsiniz.

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
tr: <b>Değişken ağacı</b>Değişken ağacı yerel değişkenlerin ve diğer ifadelerin değerlerini görmenize imkan verir.<br />Yerel değişkenler otomatik olarak görüntülenirler ve programınız ilerledikçe güncellenirler. Girdiğiniz her ifadeyi ya bir defa hesaplatabilir ya da "izle"yebilirsiniz (otomatik güncellenir). Otomatik güncellenmeyen ifadeler içerik menüsünden elle güncellenebilirler. İfadelerin isimleri onları daha iyi tanımlayacak şekilde isim alanına tıklanarak değiştirilebilir.<br />Bir değişken veya ifadenin değerini değiştirmek için değer alanına tıklayın.<br />

en: <b>Working Set</b>
tr: <b>Çalışma Dizisi</b>

en: <br /> lost declaration <br />
tr: <br /> eksik bildirim <br />

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
tr: <html><font size="4">Eklentiler <b>%1</b> için yüklendi</font></html>

en: <html><head/><body><p>"Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too"</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>"Not: Tüm aşırı yüklenmiş fonksiyonlar, aşırı yüklemeler, iletim ifadeleri yeniden adlandırılacaktır"</p></body></html>

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add New" button to add a new one.</i>
tr: <i>Düzenlemek için soldan bir yapılandırma seçin<br>veya "Yeni Ekle" düğmesine tıklayarak yeni bir tane oluşturun.</i>

en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
tr: <p>Alt sol köşenin soldaki veya alttaki sabit alan tarafından işgal edilip edilmediğini kontrol eder.</p>

en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
tr: <p>Alt sağ köşenin sağdaki veya alttaki sabit alan tarafından işgal edilip edilmediğini kontrol eder.</p>

en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
tr: <p>Arkaplan ayrıştırıcısını açar veya kapatır.<br>Emin değilseniz etkin bırakın. Arkaplan ayrıştırıcısını kapatmak KDevelop'un işlevselliğinin büyük bölümünü etkisiz hale getirecektir.</p>

en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
tr: <p>Mevcut olmayan veya erişilebilir olmayan bildirimler gibi anlamsal problemleri vurgula.</p>

en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
tr: <p>Kod tamamlama arayüzünün bir minimal bir de ayrıntılı kipi mevcuttur.<br>Hangi durumlarda tam kod tamamlamanın görüntüleneceğini seçin.</p>

en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
tr: <p>Bu ayar fonksiyon değerleri ve değişkenler gibi yerel değişkenlerin renk yoğunluğu hakkında karar verir.</p>

en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
tr: <p>Bu ayar genel erişilebilir ayarların, sınıfların, metotların, fonksiyonların yoğunluğunu değiştirmenize imkan verir.</p>

en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
tr: <p>Bir proje bu sayıdan daha fazla dosyaya sahip olduğunda, basitleştirilmiş
    kipe ayrıştırılacak ve daha az bilgi toplayarak verimlilik arttırılacaktır. Genel kod gezintisi ve hızlı açma yetenekleri kısıtlanacaktır.</p>

en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
tr: <p>Etkinleştirildiğinde hatalı satırlar ilave olarak vurgulanacak ve konumları kaydırma çubuğunda işaretlenecektir.</p>

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
tr: <qt>Gönderilecek dosyalar:
    <ul>%1</ul>
    Gönderim mesajı:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @action]
en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
tr: Proje(ler)yi Kapat

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
tr: Proje Eşleştir...

[ctx: @action]
en: Focus Editor
tr: Odak Düzenleyicisi

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
tr: Projeyi Aç / İçeri Aktar...

[ctx: @action:button]
en: Choose another session
tr: Başka bir oturum seçin

[ctx: @action:button]
en: Retry startup
tr: Başlatmayı yeniden dene

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
tr: Gönder

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
tr: Yeni Oturum Başlat

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
tr: <p>Kilitlenmiş bir oturum silinemez.

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
tr: <p>Lütfen, sorunlu uygulamayı kapatın veya başlatma için başka bir oturum seçin.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The session is locked by %1 on %2 (PID %3).
tr: <p>Oturum %1 tarafından %2 üzerinde kilitlendi (PID %3).

[ctx: @info]
en: Delete session
tr: Oturumu sil

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
tr: <em>%1</em> oturumu kilitlenemedi (kilit dosyası yok).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
tr: <em>%1</em> oturumu kilitlenemedi, zaten %3 üzerinde %2 tarafından kilitlenmiş (PID %4).

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
tr: Verilen uygulama DBUS çağrısına cevap vermiyor, çökmüş veya askıda kalmış olabilir.

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
tr: %1 oturumu halen başka bir süreç içinde etkin durumda.

[ctx: @info]
en: The session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
tr: Oturum ve içerdiği tüm ayarlar silinecek. Projeler bundan etkilenmeyecektir. Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

[ctx: @info:shell]
en: made running %1 instance (PID: %2) visible
tr: %1 aşamasını (PID: %2) görünür yap

[ctx: @info:shell]
en: running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
tr: %1 aşaması (PID: %2) çalıştırılırken asılı kalmış görünüyor

[ctx: @info:status]
en: build
tr: inşa et

[ctx: @info:status]
en: clean
tr: temizle

[ctx: @info:status]
en: configure
tr: yapılandır

[ctx: @info:status]
en: install
tr: kur

[ctx: @info:status]
en: prune
tr: kısalt

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
tr: Yeni bir başlangıç yapılandırması ekle.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
tr: Araç görünümü ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project.
tr: İptal et ve projeyi açma.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
tr: Temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
tr: Bu belgeyi açmak ve etkinleştirmek için tıklayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
tr: Geçerli seçili bütün projeleri kapatır

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
tr: Bildirimleri yapılandır

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration.
tr: Projeyi açmaya devam et ve sadece sağlanan proje yapılandırmasını kullan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration.
tr: Projeyi açmaya devam et ama mevcut proje yapılandırmasını kullan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
tr: Geçerli başlatma yapılandırması

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
tr: Mevcut başlatmanın hatalarını ayıkla

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
tr: Seçilen başlangıç yapılandırmasını sil.

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
tr: Kirli

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
tr: Geçerli başlangıcı çalıştır

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
tr: Proje al

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
tr: Tekil işleri durdurmaya izin veren menü

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
tr: Yeni dosya

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
tr: Sonraki bölünmüş görünüm

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
tr: Sonraki pencere

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
tr: Çalıştırma Yapılandırma Penceresini Aç

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
tr: Projeyi aç veya içeri aktar

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
tr: Bekleyen

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
tr: Önceki bölünmüş görünüm

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
tr: Önceki pencere

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
tr: Yeni araç görünümleri eklemek için sağ tıklayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Saves all selected files
tr: Tüm seçili dosyaları kaydeder

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
tr: Yatay olarak böl

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
tr: Dikey olarak böl

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
tr: Boş bir oturumla yeni bir KDevelop başlat

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
tr: Çalışan tüm işleri durdur

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
tr: Bu pencereye yeni bir araç görünümü ekler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure various aspects of this editor.
tr: Düzenleyicinin çeşitli görünümlerini yapılandırır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
tr: Boş bir dosya oluşturur.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
tr: Kesme noktalarının listesini mevcut durumlarıyla birlikte listeler. Bir kesme noktası ögesine tıklamak onu değiştirmenize izin verir ve kaynağını düzenleyici penceresinde açar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
tr: Hedefi veya geçerli etkin başlangıç yapılandırmasında belirtilen programı hata ayıklayıcı içinde çalıştırır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
tr: Hedefi veya geçerli etkin başlangıç yapılandırmasında belirtilen programı çalıştırır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop 4.
tr: Projenin alınması ve ardından KDevelop 4 içine aktarılmasında kullanıcıya yol gösterir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
tr: Tekil olarak durdurulabilen işlerin listesi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop 4 project or import an existing Project into KDevelop 4. This entry allows to select a KDevelop4 project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop4 project file, the file will be created.
tr: Mevcut bir KDevelop 4 projesini açın veya mevcut bir Projeyi KDevelop 4 içine aktarın. Bu girdi bir KDevelop4 proje dosyası seçmenize veya mevcut dizini KDevelop içinde açmanıza izin verir. KDevelop4 proje dosyası içermeyen bir dizini açarken bu dosya da oluşturulacaktır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
tr: Yeni bir başlatma yapılandırması oluşturabileceğiniz veya mevcut birini değiştirebileceğiniz bir pencere açar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
tr: En son açık projeyi açar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
tr: Çalışan tüm işlerin durdurulması istendi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
tr: Çalıştırma başlatıldığında hangi başlatma yapılandırmasının kullanılacağını seçin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
tr: Bildirimleri yapılandırmanıza izin veren bir iletişim penceresini görüntüler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about KDevelop Platform.
tr: KDevelop Platformu hakkında bilgi gösteren bir iletişim penceresi gösterir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
tr: Yüklü tüm eklentiler hakkında bilgi gösteren bir iletişim penceresi gösterir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
tr: Geçerli görünümü yatay olarak böler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
tr: Geçerli görünümü dikey olarak böler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
tr: Sonraki bölünmüş görünüme geçer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
tr: Sonraki pencereye geçer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
tr: Önceki bölünmüş görünüme geçer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
tr: Önceki pencereye geçer.

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
tr: %1 (mevcut değil)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
tr: Öntanımlı profili kullan (geçerli: %1)

[ctx: @title]
en: Cannot Delete Session
tr: Oturum Silinemiyor

[ctx: @title]
en: Delete Session
tr: Oturumu Sil

[ctx: @title]
en: Session crashed
tr: Oturum çöktü

[ctx: @title:column]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
tr: İsim

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
tr: Yol

[ctx: @title:group]
en: Core
tr: Çekirdek

[ctx: @title:group]
en: Debugging
tr: Hata Ayıklama

[ctx: @title:group]
en: Documentation
tr: Belgelendirme

[ctx: @title:group]
en: Language Support
tr: Dil Desteği

[ctx: @title:group]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: @title:group]
en: Project Management
tr: Proje Yönetimi

[ctx: @title:group]
en: Testing
tr: Deneme

[ctx: @title:group]
en: Utilities
tr: Araçlar

[ctx: @title:group]
en: Version Control
tr: Sürüm Denetimi

[ctx: @title:menu]
en: Edit
tr: Düzen

[ctx: @title:menu]
en: Run
tr: Çalıştır

[ctx: @title:menu]
en: Session
tr: Oturum

[ctx: @title:window]
en: Close Document
tr: Belgeyi Kapat

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
tr: Düzenleyici Bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
tr: Hata Ayıklayıcı Kesme Noktaları

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
tr: Belge Dışarıdan Değiştirildi

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
tr: %1 Oturumu Kilitlenemedi

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
tr: Bir KDE metin düzenleyici bileşeni bulunamadı.
    Lütfen KDE kurulumunuzu kontrol edin.

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Aborting...
tr: Sonlandırılıyor...

en: About KDevelop Platform
tr: KDevelop Platformu Hakkında

en: About to commit to repository
tr: Depoya gönderme hakkında

en: Access: %1
tr: Erişim: %1

en: Actions
tr: Eylemler

en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
tr: Etkin oturum.
    pid %1, uygulama %2, istemci %3

en: Active status
tr: Etkin durum

en: Add
tr: Ekle

en: Add All
tr: Tümünü Ekle

en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Add Kate Modeline
tr: Kate Biçimleme Satırı Ekle

en: Add Multiple Variables
tr: Çoklu Değişkenler Ekle

en: Add New...
tr: Yeni Ekle...

en: Add Tool View
tr: Araç Görünümü Ekle

en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
tr: Biçimlendirilmiş belgeler için biçimlendirme stiline göre bir Kate biçimleme satırı ekleyin.

en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set.
tr: Bu çalışma kümesinin birer parçası olan tüm belgeleri etkin çalışma kümesine ekle.

en: Add project to current session
tr: Projeyi mevcut oturuma ekle

en: Add this file to the current working set
tr: Bu dosyayı geçerli çalışma kümesine ekle

en: Added
tr: Eklendi

en: Additional information for current item:
tr: Mevcut öge için ilave bilgi:

en: Already on branch "%1"
tr: Zaten "%1" dalında

en: Already opening %1, not opening again
tr: %1 az önce açıldı, yeniden açılmıyor

en: Always
tr: Her zaman

en: Annotate
tr: Açıklama

en: Annotation...
tr: Bilgi notu...

en: Applying changes failed: %1
tr: Değişiklikler uygulanamadı: %1

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
tr: Mimari, Asil Arayüz, Ruby desteği

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
tr: Mimari, Sürüm Kontrol Sistemi Desteği, Proje Yönetimi Desteği, QMake Proje Yöneticisi

en: Are you sure you want to irreversibly remove the branch '%1'?
tr: '%1' dalını geri döndürülemez şekilde silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
tr: "%1" adını "%2" olarak değiştirmek istiyor musunuz?

en: Arrange related documents side by side
tr: İlgili belgeleri yan yana diz

en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
tr: '%1' Araç Görünümü İçin Kısayol Ata

en: Assign Shortcut...
tr: Kısayol Ata...

en: Authentication failed, operation aborted.
tr: Yetkilendirme başarısız oldu, işlem sonlandırıldı.

en: Author
tr: Yazar

en: Author: %1
    Date: %2
    Commit Message: %3
tr: Yazar: %1
    Tarih: %2
    Gönderim İletisi: %3

en: Auto
tr: Otomatik

en: Back
tr: Geri

en: Back to %1<br />
tr: %1 konumuna geri dön<br />

en: Back to code
tr: Koda dön

en: Background Parser
tr: Arkaplan Ayrıştırıcı

en: Bottom Button Bar
tr: Alt Düğme Çubuğu

en: Bottom Dock
tr: Alt

en: Bottom left corner occupied by:
tr: Sol alt köşeyi işgal eden:

en: Bottom right corner occupied by:
tr: Sağ alt köşeyi işgal eden:

en: Branch "%1" already exists.
tr: "%1" dalı zaten mevcut.

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
tr: "%1" dalı zaten mevcut.
    Lütfen başka bir ad seçin.

en: Branch Manager
tr: Dal Yöneticisi

en: Branches...
tr: Dallar...

en: Breakpoint
tr: Kesme noktası

en: Breakpoint has errors
tr: Kesme noktasında hatalar var

en: Breakpoint hit: %1
tr: Kesme noktasına gelindi: %1

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
tr: Kesme noktası <a href="dirty">kirli</a>

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
tr: Kesme noktası <a href="pending">bekliyor</a>

en: Breakpoint is active
tr: Kesme noktası etkin

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Build System:
tr: İnşa Sistemi:

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
tr: Derleme dizini '%1' ya yok ya da bir dizin değil

en: Build directory '%1' is not a local path
tr: Derleme dizini '%1' yerel bir yol değil

en: Cancel this operation.
tr: Bu işlemi iptal et.

en: Cannot connect to host, operation aborted.
tr: Makineye bağlanılamadı, işlem sonlandırıldı.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
tr: <i>%1</i> dosyası oluşturulamadı.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
tr: <i>%1</i> dizini oluşturulamadı.

en: Cannot create socket, operation aborted.
tr: Soket oluşturulamadı, işlem iptal edildi.

en: Cannot create temporary file to create <i>%1</i>.
tr: <i>%1</i> dosyasını oluşturmak için geçici dosya oluşturulamadı.

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
tr: Açıklamalar görüntülenemiyor, düzenleyici için eksik KTextEditor::AnnotationInterface arayüzü.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
tr: Belge bulunamadığından veya metin belgesi olmadığından açıklama eylemi çalıştırılamadı:
    %1

en: Cannot open ssh channel, operation aborted.
tr: Ssh kanalı açılamadı, işlem sonlandırıldı.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
tr: <i>%1</i> dosyası silinemedi.

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
tr: <i>%1</i> dizini silinemedi.

en: Cannot set non-blocking mode for stdin, operation aborted.
tr: stdin için bloklamayan mod ayarlanamıyor, işlem durduruldu.

en: Cannot start an ssh session, operation aborted.
tr: Bir ssh oturumu başlatılamadı, işlem iptal edildi.

en: Checkout to the selected branch
tr: Seçilen dalı getir

en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
tr: Seçili kod tamamlama ögesi hakkında ilave bilgi gösterilip gösterilmeyeceğini seçin.

en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
tr: Mevcut seçili kod tamamlama ögesi için ilave bilgi gösterilip gösterilmeyeceğini seçin.

en: Chooses the base directory where new projects are created.
tr: Yeni projelerin oluşturulacağı temel dizini seçer.

en: Class
tr: Sınıf

en: Clone
tr: Kopyala

en: Clos&e All
tr: Tümünü &Kapat

en: Close All Files
tr: Tüm Dosyaları Kapat

en: Close All Ot&hers
tr: Diğerlerinin &Tümünü Kapat

en: Close Document
tr: Belgeyi Kapat

en: Close File
tr: Dosyayı Kapat

en: Close Other Files
tr: Diğerler Dosyaları Kapat

en: Close all open documents
tr: Açık olan tüm belgeleri kapat

en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
tr: Açık tüm dosyaları kapat, gerektiğinde ilave bilgileri sor.

en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
tr: Geçerli dosya hariç tüm açık dosyaları kapat.

en: Close all other documents
tr: Diğer tüm dosyaları kapat

en: Close file
tr: Dosyayı kapat

en: Closes current file.
tr: Mevcut dosyayı kapat.

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
tr: Projeyi Sürdürenin Yardımcısı, CMake Desteği, Çalıştır Desteği, Kross Desteği

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
tr: Projeyi Yürütenin Yardımcısı, Genel yönetici, Web geliştirme Eklentileri, Kod Parçacıkları, Başarım

en: Code
tr: Kod

en: Code Completion
tr: Kod Tamamlama

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
tr: &Kod

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Command exited with value %1.
tr: Komuttan %1 değeri ile çıkıldı.

en: Command finished with error %1.
tr: Komut %1 hatası ile bitti.

en: Commit Current Project...
tr: Mevcut Projeyi Gönder...

en: Commit Files:
tr: Dosyaları Gönder:

en: Commit Message:
tr: Gönderim İletisi:

en: Commit unsuccessful
tr: Gönderim başarısız oldu

en: Commit...
tr: Gönder...

en: Condition
tr: Durum

en: Configure Editor...
tr: Düzenleyiciyi Yapılandır...

en: Configure Launches...
tr: Başlatmayı Yapılandır...

en: Configure Notifications...
tr: Bildirimleri Yapılandır...

en: Configure Project %1
tr: %1 Projesini Yapılandır

en: Configure Sessions
tr: Oturumları Yapılandır

en: Configure Sessions...
tr: Oturumları Yapılandır...

en: Configure environment variables
tr: Ortam değişkenlerini yapılandır

en: Container:
tr: Kapsayıcı:

en: Contents
tr: İçerik

en: Continue application execution
tr: Uygulama çalıştırmaya devam et

en: Continue execution from the current cursor position.
tr: Mevcut imleç konumundan çalıştırmaya devam et.

en: Continues execution until the cursor position is reached.
tr: İmleç konumuna ulaşana kadar çalıştırmaya devam eder.

en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
tr: Uygulamanızı hata ayıklayıcıda çalıştırmaya devam eder. Bu sadece uygulamanız hata ayıklayıcı tarafından durdurulduğunda etkili olur (yani, bir kesme noktası etkinleştirilmiştir veya kesme gelmiştir).

en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
tr: Yeni sekmenin açık olanın yanında mı açılacağını kontrol eder.

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copy Revision
tr: Sürümü Kopyala

en: Copy of %1
tr: %1 ögesinin kopyası

en: Copy revision number
tr: Sürüm numarasını kopyala

en: Copyright 2004-2014, The KDevelop developers
tr: Telif hakkı 2004-2014, KDevelop geliştiricileri

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
tr: Belgeye açıklama yazılamadı çünkü sürümü takip edilen projenin bir parçası değil.

en: Could not create a patch for the current version.
tr: Geçerli sürüm için bir yama dosyası oluşturulamadı.

en: Could not create the directory: %1
tr: Dizin oluşturulamadı: %1

en: Could not find KTextEditor::Factory, check your installation:
    Make sure that Kate is installed, KDEDIRS is set properly and that you ran kbuildsycoca4.
tr: KTextEditor::Factory bulunamadı, kurulumunuzu kontrol edin:
    Kate'in kurulu olduğundan, KDEDIRS değişkeninin doğru atandığından ve kbuildsycoca4'ü çalıştırdığınızdan emin olun.

en: Could not find an open document
tr: Bir açık belge bulunamadı

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
tr: %1 yüklenemedi, aynı isimli %2 projesi zaten açık.

en: Could not load project management plugin %1.
tr: %1 proje yönetimi eklentisi yüklenemedi.

en: Could not open file '%1'
tr: '%1' dosyası açılamadı

en: Could not open project
tr: Proje açılamadı

en: Could not recover %1, the recovery file is empty
tr: %1 geri döndürülemedi, yedek dosyası boş

en: Could not rename '%1' to '%2'
tr: '%1' ögesi '%2' olarak yeniden adlandırılamadı

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
tr: Geliştiriciye özel proje yapılandırması saklanamıyor.
    Dikkat: Değiştirdiğiniz proje ayarları kaybolacaktır.

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
tr: Tarafından içeriliyor

en: Crash Recovery
tr: Çökme Kurtarması

en: Create New Session
tr: Yeni Oturum Oluştur

en: Create/Delete/Activate Sessions
tr: Oturumları Oluştur/Sil/Etkinleştir

en: Creates new branch based on the selected branch
tr: Seçilen dala dayalı yeni bir dal oluşturur

en: Current Launch Configuration
tr: Geçerli Çalıştırma Yapılandırması

en: Current launch Configuration
tr: Geçerli başlatma yapılandırması

en: Currently at the branch "%1".
    To remove it, please change to another branch.
tr: "%1" dalında bulunuyorsunuz.
    Onu silmek için lütfen başka dala geçin.

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
tr: Veri &Erişimi

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
tr: Veri &Yaz

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
tr: Veri &Oku

en: Data write breakpoint
tr: Veri yazma kesme noktası

en: Date
tr: Tarih

en: Debug
tr: Hata Ayıkla

en: Debug Launch
tr: Başlatmanın Hatalarını Ayıkla

en: Debug current launch
tr: Mevcut başlatmanın hatalarını ayıkla

en: Debugger Toolbar
tr: Hata Ayıklayıcı Araç Çubuğu

en: Debugger Variables
tr: Hata Ayıklayıcı Değişkenleri

en: Debugger:
tr: Hata Ayıklayıcı:

en: Declaration
tr: Bildirim

en: Declaration Info
tr: Bildirim Bilgisi

en: Declaration is located in non-writeable file %1.
tr: Bildirim yazma izni olmayan %1 dosyasında konumlanıyor.

en: Declarations:
tr: Bildirimler:

en: Definition
tr: Tanımlama

en: Definition-Use Chain
tr: Tanım Kullanım Zinciri

en: Definition-Use Chain, C++ Support
tr: Tanımlama-Kullanım Zinciri, C++ Desteği

en: Delay:
tr: Gecikme:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Current Session...
tr: Mevcut Oturumu Sil...

en: Delete configuration
tr: Yapılandırmayı sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Depth
tr: Derinlik

en: Destination
tr: Hedef

en: Detailed completion:
tr: Ayrıntılı tamamlama:

en: Development Platform for IDE-like Applications
tr: IDE Benzeri Uygulamalar İçin Geliştirme Ortamı

en: Diff between revisions
tr: Sürümler arasındaki fark

en: Diff to previous revision
tr: Bir önceki sürüm ile farkını göster

en: Difference To Previous
tr: Önceki ile Farkı

en: Difference between Revisions
tr: Sürümler arasındaki fark

en: Difference between revision %1 and %2:
tr: %1 ile %2 sürümü arasındaki fark:

en: Difference between revisions
tr: Sürümler arasındaki fark

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Disable &All
tr: Tümünü &İptal Et

en: Discard all modifications
tr: Tüm değişiklikleri yoksay

en: Displays a KDE Password Dialog and establishes an ssh connection using libssh. After connecting it executes 'svnserve -t' to provide tunneling.
tr: Bir KDE Parola İletişim Penceresi görüntüler ve libssh kullanarak bir ssh bağlantısı kurar. Bağlandıktan sonra tünellemeyi sağlamak için 'svnserve -t' komutunu çalıştırır.

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
tr: Dağıtık VCS, Git, Mercurial

en: Dock Window Behavior
tr: Taşınabilir Pencere Davranışı

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Documentation Tool Bar
tr: Belgelendirme Araç Çubuğu

en: Documents:
tr: Belgeler:

en: Duchain builder application
tr: Duchain oluşturma uygulaması

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Editing %2: <b>%1</b>
tr: %2 düzenleniyor: <b>%1</b>

en: Enable Background Parser
tr: Arkaplan Ayrıştırıcısını Etkinleştir

en: Enable automatic invocation:
tr: Otomatik çağırmayı etkinleştir:

en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
tr: Düzenleyici penceresinin üstünde sekme çubuğunun görünmesini etkinleştirir veya kapatır.

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
tr: Verilen dosyalara karşılık gelen üst içeriklere bir güncelleme uygula

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
tr: Verilen dosyalara ve dahil edilen tüm dosyalara karşılık gelen üst içeriklere bir güncelleme uygula

en: Enter condition ...
tr: Durum girin ...

en: Enter the path to an item from the projects tree
tr: Proje ağacından bir ögenin yolunu girin

en: Enter variable ...
tr: Değişken girin ...

en: Environment Settings
tr: Ortam Ayarları

en: Environment group:
tr: Ortam grubu:

en: Error
tr: Hata

en: Error Gathering user information: %1
tr: Kullanıcı bilgisi alınırken hata: %1

en: Error checking conditions to generate code: %1
tr: Kod oluşturmak için durumların kontrolünde hata: %1

en: Error finding context for selection range
tr: Seçim aralığı için içerik bulunamadı

en: Error generating code: %1
tr: Kod oluşturulamadı: %1

en: Example 1
tr: Örnek 1

en: Example 2
tr: Örnek 2

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Execute Launch
tr: Başlangıcı Çalıştır

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a toolview configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
tr: Alanı değiştirmek için Eylemleri çalıştır.<br />Bir alan özel bir kullanım durumu için bir araç görünümü yapılandırmasıdır. Buradan öntanımlı kod alanına da geri dönebilirsiniz.

en: Execute current launch
tr: Geçerli başlangıcı çalıştır

en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
tr: Kodun tam olarak bir satırını çalıştırır. Eğer kod satırı bir fonksiyonu çağırıyorsa çalıştırma fonksiyon girildikten sonra durdurulur.

en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
tr: Mevcut kaynak dosyadan bir satır satırı çalıştırır. Eğer bu satır bir fonksiyonu çağırıyorsa tüm fonksiyon çalıştırılır ve uygulama fonksiyonu çalıştıran satırın ardından sonlanır.

en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
tr: Uygulamayı halen çalışan fonksiyon tamamlanana kadar çalıştırır. Daha sonra hata ayıklayıcı bu fonksiyonun asıl çağrısından sonraki satırı görüntüler. Eğer program dış çerçevedeyse (yani, main() içinde) bu işlemin etkisi olmaz.

en: Exit code %1
tr: Çıkış kodu %1

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Failed to apply changes: %1
tr: Değişiklikler uygulanamadı: %1

en: Failed to launch 'svnserve -t', operation aborted.
tr: 'svnserve -t' komutu çalıştırılamadı, işlem iptal edildi.

en: Failed to write recovery copies to %1. Please make sure that your home directory is writable and not full. This application requires available space in the home directory to run stable. You may experience application crashes until you free up some space.
tr: Kurtarılan kopyalar %1 konuma yazılamadı. Lütfen ev dizininizin yazılabilir ve dolu olmadığından emin olun. Bu uygulamanın kararlı çalışabilmesi için yeterli boş alana ihtiyacı vardır. Bu alanı boşaltmadığınız sürece uygulama çökmeleri yaşayabilirsiniz.

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
tr: %1 yazılamadı, disk dolu olabilir

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
tr: Derleme özellikleri. Seçenekler: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (öntanımlı), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST

en: File could not be opened.
tr: Dosya açılamadı.

en: File could not be read from disk due to permissions.
tr: Erişim hakları yüzünden dosya diskten okunamadı.

en: File could not be read from disk.
tr: Dosya diskten okunamadı.

en: Filename
tr: Dosya adı

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
tr: İçerir

en: Filter:
tr: Filtre:

en: Find
tr: Bul

en: Find:
tr: Bul:

en: Folder %1
tr: Dizin %1

en: For more detailed information please see the Version Control toolview
tr: Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Sürüm Kontrolü araç görünümüne bakın

en: Format Files
tr: Biçim Dosyaları

en: Format file(s) using the current theme
tr: Geçerli temayı kullanarak dosyaları biçimlendir

en: Formatter:
tr: Biçimlendirici:

en: Formatting Styles
tr: Biçimlendirme Şekli

en: Formatting functionality using <b>astyle</b> library.
tr: <b>astyle</b> kitaplığı kullanan biçimlendirme işlevi.

en: Forward
tr: İleri

en: Forward Declaration
tr: Yönlendirme İfadesi

en: Frame Stack
tr: Çerçeve Yığını

en: From File System
tr: Dosya Sisteminden

en: Function
tr: Fonksiyon

en: GDB integration
tr: GDB bütünleşmesi

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
tr: GDB bütünleşmesi, Web geliştirme Eklentileri

en: General
tr: Genel

en: Get
tr: Al

en: Get host by name failed, operation aborted.
tr: İstemcinin ismiyle getirilmesi başarısız oldu, işlem iptal edildi.

en: Global colorization intensity:
tr: Genel renklendirme yoğunluğu:

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide detailed progress window
tr: Ayrıntılı süreç penceresini gizle

en: Hide/Restore Docks
tr: Sabit Alanları Gizle/Yeniden Yükle

en: Hides a
tr: Sakladığı

en: Highlight problematic lines:
tr: Sorunlu satırları vurgula:

en: Highlight semantic problems:
tr: Anlamsal problemleri vurgula:

en: Hint
tr: İpucu

en: History...
tr: Geçmiş...

en: Hit %1 time | Hit %1 times
tr[0]: %1 kere isabet etti
tr[1]: %1 kere isabet etti

en: Home
tr: Başlangıç

en: Hostname to connect
tr: Bağlanılacak istemci adı

en: Identity
tr: Kimlik

en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
tr: Kapatılırsa kod tamamlama programcığı otomatik olarak aslan görünmeyecektir.

en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
tr: Bu seçenek ayarlanmışsa bir derleme başlatılmadan önce bütün açık belgeler otomatik olarak kaydedilecektir.

en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
tr: Eğer bu seçenek ayarlanmışsa, KDevelop mevcut derleme
            sisteminde bulunan bütün kodu uygun dil desteği parçalarına
            ayrıştırmak için programlar.  Bu daha karmaşık bir desteğidir ama daha yavaş
            olabilir.

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Import
tr: İçeriye Aktar

en: Inherited by
tr: Miras alan

en: Inheriters possible, show all
tr: Miras alanlar olabilir, hepsini göster

en: Interrupt
tr: Kesme

en: Interrupt application
tr: Uygulamayı kes

en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
tr: Hata ayıklanan süreci veya mevcut hata ayıklama komutunu keser.

en: Introduce the repository URL...
tr: Depo adresini aç...

en: Invalid Location: %1
tr: Geçersiz Konum: %1

en: Invalid build directory '%1'
tr: Geçersiz derleme dizini '%1'

en: Invalid working directory '%1'
tr: Geçersiz çalışma dizini: '%1'

en: Jump to cursor
tr: İmleç komnumuna atla

en: KDevelop Platform
tr: KDevelop Platformu

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
tr: KDevelop %2 türündeki '%1' dosyası için düzenleyici bulamadı.
    Düz metin dosyası olarak açmak ister misiniz?

en: Kind: %1
tr: Tür: %1

en: Kind: %1 %2
tr: Tür: %1 %2

en: Language Support Settings
tr: Dil Desteği Ayarları

en: Language:
tr: Dil:

en: Launch Configurations
tr: Çalıştırma Yapılandırmaları

en: Left Button Bar
tr: Sol Düğme Çubuğu

en: Left Dock
tr: Sol

en: Lets you customize %1.
tr: %1 ögesini özelleştirmenizi sağlar.

en: Lexer
tr: Kural

en: Line: 00000 Col: 000
tr: Satır: 00000 Sütun: 000

[ctx: Linking object files into a library or executable]
en: linking
tr: bağlanıyor

en: Load
tr: Yükle

en: Loaded Plugins
tr: Yüklenmiş Eklentiler

en: Loading Project %1
tr: %1 Projesi Yükleniyor

en: Local Path
tr: Yerel Yol

en: Local colorization intensity:
tr: Yerel renklendirme yoğunluğu:

en: Locals
tr: Yereller

en: Location
tr: Konum

en: Logview
tr: Günlük kaydı görünümü

en: Make Active
tr: Etkinleştir

en: Match case
tr: Büyük/Küçük eşleştir

en: Maximum number of threads:
tr: Azami iş parçacığı sayısı:

en: Message
tr: İleti

en: Minimum project size for simplified parsing:
tr: Basitleştirilmiş ayrıştırma için en az proje boyutu:

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Modifiers: %1
tr: Değiştiriciler: %1

en: More inheriters possible, show all
tr: Miras alan daha fazla yer olabilir, hepsini göster

en: More overriders possible, show all
tr: Daha fazla üzerine yazıcılar mümkün, tümünü göster

en: Name
tr: İsim

[ctx: Name of the Launch Configurations]
en: Name
tr: İsim

en: Name of the new branch:
tr: Yeni dalın adı:

en: Name:
tr: İsim:

en: Namespace
tr: İsimlendirme uzayı

en: Namespace alias
tr: İsim alanı takma adı

en: Namespace import
tr: İsim alanı içe aktarması

en: Never
tr: Asla

en: New
tr: Yeni

en: New %1
tr: Yeni %1

en: New %1 Launcher
tr: Yeni %1 Başlatıcısı

en: New Environment Variables
tr: Yeni Ortam Değişkenleri

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: New Session Name
tr: Yeni Oturum Adı

en: New Style
tr: Yeni Biçim

en: New branch
tr: Yeni dal

[ctx: New breakpoint]
en: &New
tr: &Yeni

en: New code breakpoint ...
tr: Yeni kod kesme noktası ...

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Tool View
tr: Sonraki Araç Görünümü

en: No Language selected
tr: Hiçbir Dil Seçilmedi

en: No Source Formatter available
tr: Kullanılabilir durumda bir Kaynak Biçimlendirici yok

en: No active document
tr: Etkin belge yok

en: No auth type supported by server
tr: Sunucu tarafından desteklenen bir yetkilendirme tipi yok

en: No build directory specified for a builder job.
tr: Bir derleme işi için derleme dizini belirtilmemiş.

en: No declaration under cursor
tr: İmlecin altında bildirim yok

en: No working directory specified for a process.
tr: Bir süreç için çalışma dizini belirtilmemiş.

en: Not hit yet
tr: Henüz isabet etmedi

en: Number of threads to use
tr: Kullanılacak iş parçacığı sayısı

en: Old Messages
tr: Eski İletiler

en: Open "%1" as project
tr: %1 ögesini proje olarak aç

en: Open Configuration...
tr: Yapılandırmayı Aç...

en: Open Existing File
tr: Var Olan Dosyayı Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open Launch Configuration Dialog
tr: Çalıştırma Yapılandırma Penceresini Aç

en: Open Project
tr: Proje Aç

en: Open Project for Current File
tr: Projeyi Geçerli Dosya İçin Aç

en: Open Recent Project
tr: Son Kullanılan Projeyi Aç

en: Open detailed progress dialog
tr: Ayrıntılı süreç penceresini göster

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Open new tab after current
tr: Şimdiki sekmeden sonra yeni sekme aç

en: Open session %1
tr: %1 oturumunu aç

en: Opens a file for editing.
tr: Düzenlemek için bir dosyayı açar.

en: Overridden in
tr: Üstüne yazılan yer

en: Override
tr: Üzerine Yaz

en: Override Kate Indentation Mode
tr: Kate Girinti Kipinin Üzerine Yaz

en: Override existing project configuration
tr: Var olan proje yapılandırmasının üzerine yaz

en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
tr: Kate biçimleme satırı bulunmayan belgeler için biçimlendirme stiline göre düzenleyicinin girintileme kipinin üzerine yaz.

en: Overriders possible, show all
tr: Üzerine yazıcılar mümkün, tümünü göster

en: Overrides a
tr: Şunu geçersiz kıl

en: P&rivate key:
tr: &Gizli anahtar:

en: Parse all files in a project after the project has been opened.
tr: Bir proje açıldıktan sonra projenin tüm dosyalarını ayrıştır.

en: Parser
tr: Ayrıştırıcı

en: Parser Background Settings
tr: Arkaplan Ayrıştırıcı Ayarları

en: Parsing: %1
tr: Ayrıştırılıyor: %1

en: Password auth
tr: Parola yetkilendirmesi

en: Pick a Session
tr: Bir oturum seç

en: Plugin '%1' could not be loaded correctly and was disabled.
    Reason: %2.
tr: '%1' eklentisi düzgün bir şekilde yüklenmedi ve pasifleştirildi.
    Sebep: %2.

en: Plugin Selection
tr: Eklenti Seçimi

en: Preprocessor
tr: Önişlemci

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Tool View
tr: Önceki Araç Görünümü

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
tr: Başarılı ayrıştırmada tüm Tanımlama Kullanım Zincirini yazdır

en: Print problems encountered during parsing
tr: Ayrıştırma sırasında karşılaşılan sorunları yazdır

en: Problem
tr: Sorun

en: Problem in <b>%1</b>:<br/>
tr: <b>%1</b>içerisinde sorun:<br/>

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
tr: '%1' süreci %2 durumuyla sonlandı
    %3

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
tr[0]: %2 dosyasında 1 süreç
tr[1]: %2 dosyasında %1 süreç

en: Process Error
tr: Süreç Hatası

en: Profile
tr: Profil

en: Project %1
tr: Proje %1

en: Project Already Open
tr: Proje Zaten Açık

en: Project Folder Deleted
tr: Proje Dizini Silindi

en: Project Import: %1
tr: Proje İçe Aktarımı: %1

en: Project Information
tr: Proje Bilgisi

en: Project Parsing
tr: Proje Ayrıştırma

en: Project already being opened
tr: Proje açılıyor

en: Project already open: %1
tr: Proje zaten açık: %1

en: Project import canceled.
tr: İçeriye proje aktarımı iptal edildi.

en: Projects Settings
tr: Proje Ayarları

en: Projects base directory:
tr: Proje temel dizini:

en: Provide a name for the project
tr: Proje için bir isim girin

en: Publi&c key:
tr: &Genel anahtar:

en: Public key auth
tr: Açık anahtar yetkilendirmesi

en: Pull
tr: Çek

en: Push
tr: Gönder

en: Quit
tr: Çık

en: Re-evaluate All
tr: Tümünü Yeniden Değerlendir

en: Read error
tr: Okuma hatası

en: Recent Expressions
tr: Son Kullanılan İfadeler

en: Recover
tr: Kurtar

en: Recovery
tr: Kurtarma

en: Recovery Error
tr: Kurtarma Hatası

en: Recursive
tr: Özyinelemeli

en: Reevaluate Expression
tr: İfadeyi Yeniden Değerlendir

en: Refactor
tr: Yeniden Düzenle

en: Refactoring
tr: Yeniden Düzenleniyor

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>
tr: Satır <b>%1</b>

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
tr: Daralt

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
tr: Genişlet

en: Reformat Line
tr: Satırı Yeniden Biçimlendir

en: Reformat current line using AStyle
tr: Şimdiki satırı AStyle kullanarak yeniden biçimlendir

en: Reformat source using AStyle
tr: Kaynağı AStyle kullanarak yeniden biçimlendir

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Reload All
tr: Tümünü Yeniden Yükle

en: Remember Value
tr: Değeri Anımsa

en: Remote Path
tr: Uzaktaki Yol

en: Remove All
tr: Tümünü Sil

en: Remove Expression
tr: İfadeyi Kaldır

en: Remove Group
tr: Grup Çıkar

en: Remove Selected
tr: Seçileni Sil

en: Remove Toolview
tr: Araç Görünümünü Kaldır

en: Remove Watch Variable
tr: İzleme Değişkenini Kaldır

en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set.
tr: Bu çalışma kümesinin birer parçası olan tüm belgeleri etkin çalışma kümesinden çıkart.

en: Remove this file from the current working set
tr: Bu dosyayı mevcut çalışma kümesinden kaldır

en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
tr: Bu çalışan kümeyi sil. İçerilen belgeler etkilenmeyecektir.

en: Remove variable
tr: Değişken çıkar

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Rename "%1" to "%2"
tr: "%1" ögesini "%2" olarak yeniden adlandır

en: Rename "%1"...
tr: "%1" Ögesini Yeniden Adlandır...

en: Rename Current Session...
tr: Geçerli Oturumu Yeniden İsimlendir...

en: Rename Session
tr: Oturumu Yeniden Adlandır

en: Rename configuration
tr: Yapılandırmayı yeniden adlandır

en: Rename file from "%1" to "%2".
tr: "%1" dosyasını "%2" olarak yeniden adlandır

en: Renaming "%1" to "%2"
tr: "%1", "%2"olarak yeniden adlandırılıyor

[ctx: Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
tr: "%1" Ögesini Yeniden Adlandır

en: Reopen the current project?
tr: Şimdiki proje yeniden açılsın mı?

en: Replaced
tr: Değiştirildi

en: Restart program
tr: Uygulamayı yeniden başlat

en: Restarts applications from the beginning.
tr: Uygulamaları baştan başlatır.

en: Returns:
tr: Dönüş:

en: Revert
tr: Eski Haline Döndür

en: Revert all open documents
tr: Tüm açık belgeleri tersine çevir

en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
tr: Tüm açık belgeleri bir önceki kaydedilmiş hallerine çevir.

en: Review
tr: Gözden Geçir

en: Revision
tr: Sürüm

en: Revision Graph...
tr: Sürüm Grafiği...

en: Right Button Bar
tr: Sağ Düğme Çubuğu

en: Right Dock
tr: Sağ

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run all tests in %1
tr: %1 üzerinde tüm testleri çalıştır

en: Run to &Cursor
tr: &İmlece Kadar Çalıştır

en: Run to cursor
tr: İmlece kadar çalıştır

en: Running
tr: Çalışıyor

en: SSH connection failed, operation aborted.
tr: SSH bağlantısı başarısız oldu, işlem sonlandırıldı.

en: Save &None
tr: &Hiçbirini Kaydetme

en: Save &Selected
tr: &Seçileni Kaydet

en: Save Al&l
tr: &Tümünü Kaydet

en: Save Modified Files?
tr: Değiştirilmiş Dosyalar Kaydedilsin mi?

en: Save all documents before building
tr: Derleme işlemine başlamadan önce açık olan tüm belgeleri kaydet

en: Save all modified documents when the "build" action is triggered.
tr: "build" eylemi tetiklendiğinde değişiklik yapılmış tüm dosyaları kaydet.

en: Save all open documents
tr: Açık olan tüm belgeleri kaydet

en: Save all open documents before building anything
tr: İnşa etme işlemine başlamadan önce açık olan tüm belgeleri kaydet

en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
tr: Açık tüm dosyaları kaydet, gerektiğinde ilave bilgileri sor.

en: Schedule all project files for parsing
tr: Tüm proje dosyalarını ayrıştırılmak üzere zamanla

en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
tr: Dil desteğine göre tüm proje dosyalarının ayrıştırılmasını arkaplanda zamanla

en: Scope: %1
tr: Kapsam: %1

en: Search
tr: Ara

en: Select Files to commit
tr: Gönderilecek dosyaları seç

en: Select Source
tr: Kaynak Seç

en: Select Tool View to Add
tr: Eklemek için Araç Görünümünü Seç

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
tr: Mevcut bir KDevelop projesinin inşa sistemi ayar dosyasını veya bir proje açmak için herhangi bir dizini seçin

en: Select an item...
tr: Bir öge seçin...

en: Select keys
tr: Anahtarları seç

en: Select the Management Plugin to use for this project
tr: Bu proje için Yönetim Eklentisi seçin

en: Select the base directory where new projects are to be created.
tr: Yeni projelerin oluşturulacağı temel dizinini seçin.

en: Select the directory to use...
tr: Kullanılacak dizini seçin...

en: Select the item you want to get the path from.
tr: Yolu almak istediğiniz ögeyi seçin.

en: Select...
tr: Seç...

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
tr: Seçili Çalıştırma Yapılandırması kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor. Değişiklikleri kaydetmek  istiyor musunuz?

en: Selected URL is invalid
tr: Seçilen adres geçersiz

en: Semantic Analysis
tr: Anlamsal Analiz

en: Semantic Code Highlighting
tr: Anlamsal Kod Vurgulama

en: Server does not support any authentication methods for the user, operation aborted.
tr: Sunucu kullanıcı için hiçbir kimlik doğrulama yöntemini desteklemediğinden işlem iptal edildi.

en: Set As Default Group
tr: Öntanımlı Grup olarak Ayarla

en: Set E&xecution Position to Cursor
tr: Çalıştırma &Konumunu İmlece ayarla

[ctx: Short text for 'Debug launch' used in the toolbar]
en: Debug
tr: Hata Ayıklama

[ctx: Short text for 'Execute launch' used in the toolbar]
en: Execute
tr: Çalşıtır

[ctx: Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
tr: Tümünü Durdur

[ctx: Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
tr: Yeni

en: Show Annotate on current document
tr: Mevcut belgede Açıklama göster

en: Show Bottom Dock
tr: Alt Sabit Alanı Göster

en: Show Diff (all files)...
tr: Farkları göster (tüm dosyalar için)...

en: Show Diff...
tr: Farkları Göster...

en: Show Differences...
tr: Farkları Göster...

en: Show Documentation
tr: Belgelendirmeyi Göster

en: Show Information about KDevelop Platform
tr: KDevelop Platformu hakkındaki bilgileri göster

en: Show Left Dock
tr: Sol Sabit Alanı Göster

en: Show Right Dock
tr: Sağ Sabit Alanı Göster

en: Show a list of all loaded plugins
tr: Yüklü tüm eklentilerin listesini göster

en: Show detailed progress window
tr: Ayrıntılı işlem penceresini göster

en: Show documentation for
tr: Bunun için belgelendirmeyi göster

en: Show sorted list of opened documents
tr: Açık belgelerin sıralı listesini göster

en: Show tabs
tr: Sekmeleri göster

en: Show uses
tr: Kullanımı göster

en: Show warnings
tr: Uyarıları göster

en: Show warnings and debug output
tr: Uyarıları göster ve çıktının hatalarını ayıkla

en: Shows a dialog to Create/Delete Sessions and set a new active session.
tr: Oturum Oluşturmak/Silmek için bir iletişim penceresi gösterir ve yeni bir etkin oturum başlatır.

en: Simple KDE ssh client provider
tr: Basit KDE ssh istemci sağlayıcısı

en: SnippetPart, debugger and usability patches
tr: Kod Parçacıkları Kısmı, hata ayıklayıcı ve kullanılabilirlik yamaları

en: Solve
tr: Çöz

en: Solve: %1
tr: Çöz: %1

en: Source
tr: Kaynak

en: Source Directory:
tr: Kaynak Dizin:

en: Source Location
tr: Kaynak Konumu

en: Source Revision
tr: Kaynak Sürümü

en: Source reformatting functionality using <b>astyle</b> library.
tr: <b>astyle</b> kitaplığını kullanan kaynak yeniden biçimlendirme işlevi.

en: Source reformatting of line under cursor using <b>astyle</b> library.
tr: İmleç altındaki satırın <b>astyle</b> kitaplığı kullanılarak yeniden biçimlendirilmesi.

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
tr: Bir Yapılacak ögesini temsil eden boşlukla ayrılmış kelimeler listesi

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
tr: TODO ögesi için bir yorum yapan, boşluk ile ayrılmış bir liste.

en: Split View &Left/Right
tr: Görünümü &Sol/Sağ Şeklinde Böl

en: Split View &Top/Bottom
tr: &Görünümü Üst/Alt Şeklinde Böl

en: Split View Left/Right
tr: Görünümü Sol/Sağ Şeklinde Böl

en: Split View Top/Bottom
tr: Görünümü Üst/Alt Şeklinde Böl

en: Stash
tr: Sakla

en: State
tr: Durum

en: Status
tr: Durum

en: Step &Into
tr: Bir &Adım İçeri

en: Step &Over
tr: Üstünden &Adımla

en: Step O&ut
tr: Bir Adım &Dışarı

en: Step into I&nstruction
tr: İfa&deye geç

en: Step into instruction
tr: İfadeye geç

en: Step into the next statement
tr: Bir sonraki ifadeye geç

en: Step out of the current function
tr: Mevcut fonksiyonda bir seviye yukarı çık

en: Step over Ins&truction
tr: Açı&klamayı geç

en: Step over instruction
tr: Açıklamayı geç

en: Step over the next line
tr: Sonraki satıra ilerle

en: Steps into the next assembly instruction.
tr: Sonraki assembly komutuna adımlar.

en: Steps over the next assembly instruction.
tr: Sonraki assembly komutunun üzerinden geçer.

en: Stop
tr: Dur

en: Stop All Jobs
tr: Tüm İşleri Durdur

en: Stop on Change
tr: Değişiklikte Dur

en: Style being deleted
tr: Biçem silindi

en: Style:
tr: Biçim:

en: Subversion command to call
tr: Çağrılacak subversion komutu

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
tr: Subversion eklentisi, Özel Make Yöneticisi, Tüm geliştirmeler

en: System Configuration Error
tr: Sistem Yapılandırma Hatası

en: TODO
tr: YAPILACAK

en: TODO marker words:
tr: Yapılacak işaretleyici kelimeler:

en: Tabbed Browsing
tr: Sekmeli Tarama

en: Text editor integration, definition-use chain
tr: Metin düzenleyici bütünleşmesi, tanımlama-kullanım zinciri

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
tr: Projenin ana klasörü <b>%1</b> silinmiş veya KDevelop dışına taşınmış.
    Proje kapatılacak.

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press OK if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Cancel if you are sure the crash has another origin.
tr: Çökme önbelleğe alınmış verilerin bozulmasına neden olabilir.
    
    KDevelop'un önbelleği temizlemesini istiyorsanız Tamam tuşuna basın, çökmenin başka bir  kaynağı olduğundan eminseniz İptal'e tıklayın.

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
tr: Mevcut başlatma yapılandırması '%1' kipini desteklemiyor.

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
tr: Geçerli oturum ve içerdiği tüm ayarlar silinecek. Projeler bundan etkilenmeyecektir. Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to override the external changes?
tr: "%1" belgesi kaydedilmemiş değişikliklere sahip ve harici bir süreç tarafından değiştirildi.
    Harici değişikliklerin üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
tr: "%1" belgesi kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor. Değişiklikleri kaydetmek  istiyor musunuz?

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
tr: %1 çalıştırılabilir dosyası bulunamadı. Lütfen kurulu ve çalıştırılabilir olduğundan emin olun. <br />Eklenti siz bu sorunu çözene kadar çalışmayacaktır.

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
tr: "%1" dosyası diskte değiştirildi.
    
    Üzerine yazmak istediğinizden emin misiniz? (Harici değişiklikler kaybolacaktır.)

en: The file <i>%1</i> already exists.
tr: <em>%1</em> isimli dosya zaten var.

en: The following files have been modified. Save them?
tr: Aşağıdaki belgeler değiştirilmiş. Kaydetmek ister misiniz?

en: The installed Kate version does not support the MovingInterface which is crucial for KDevelop starting from version 4.2.
    
    To use KDevelop with KDE SC prior to 4.6, where the SmartInterface is used instead of the MovingInterface, you need KDevelop 4.1 or lower.
tr: Kurulu Kate sürümü KDevelop'un 4.2 sürümünden beri kritik olan MovingInterface'i desteklemiyor.
    
    KDE ile KDevelop kullanmak için SC 4.6 sürümüne yükseltmelisiniz, MovingInterface yerine SmartInterface kullanılanmak için KDevelop 4.1 veya daha alt bir sürüme ihtiyacınız var.

en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
tr: Arkauç ayrıştırıcısının kullandığı en fazla paralel süreç sayısı. Emin değilseniz 1 veya 2 seçin.

en: The previous session crashed | Session crashed %1 times in a row
tr[0]: Önceki oturum çöktü
tr[1]: Oturum %1 defa art arda çöktü

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
tr: Açmaya çalıştığınız proje en az bir başka oturumda açık.<br>Ne yapmak istiyorsunuz?

en: The same as git branch -D
tr: git branch -D ile aynı

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
tr: %1 biçemi aşağıdaki diller tarafından da kullanılıyor:
    %2.
    Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
tr: Belgeyi yeniden düzenlediğinizde yeniden analiz edilmesi için beklenecek zaman.

[ctx: The type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
tr: Tip

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
tr: %1 konumunda mevcut bir proje yapılandırma dosyası var.
    Onun üzerine yazmak mı yoksa mevcut dosyayı açmak mı istersiniz?

en: There are no differences.
tr: Fark yok.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
tr: Bu en son açtığını dosyaları listeler ve bu dosyalara yeniden kolayca erişmenizi sağlar.

en: Threads:
tr: İş Parçacıkları:

en: Toggle '%1' tool view.
tr: '%1' araç görünümüne değiştir.

en: Toggle Breakpoint
tr: Kesme Noktasını Değiştir

en: Toggle breakpoint
tr: Kesme noktasını değiştir

en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
tr: Kesme noktasını düzenleyicide geçerli satıra değiştirir.

en: Tool Views
tr: Araç Görünümleri

en: Toolview Position
tr: Araç Görünümü Konumu

en: Type
tr: Tip

en: Type:
tr: Tip:

en: Unable to commit
tr: Gönderilemedi

en: Unable to create configuration file %1
tr: %1 yapılandırma dosyası oluşturulamadı

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
tr: Geliştirici dosyası için (%1) gizli dizini oluşturulamadı

en: Unable to get difference.
tr: Fark alınamadı.

en: Unable to get project file: %1
tr: Proje dosyası alınamadı: %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
tr: %1 proje dosyası yüklenemedi.<br>Proje oturumdan çıkartıldı.

en: Unable to read %1
tr: %1 okunamadı

en: Unable to write to %1
tr: %1 konumuna yazılamadı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikler

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
tr: Çeşitli ögeler

en: Unsupported authentication type, could possibly be a bug. Operation aborted.
tr: Desteklenmeyen kimlik doğrulama türü, muhtemelen bir hata. İşlem iptal edildi.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Update
tr: Güncelle

en: Use this client instead of standard ssh when using subversion to provide a KDE Password Dialog instead of a command-line ssh password prompt.
tr: Bir komut satırı ssh parola ekranının yerine, KDE Parola Penceresi sağlamak için subversion kullanıldığında, standart ssh yerine bu istemciyi kullan.

en: Use this shortcut to trigger visibility of the toolview.
tr: Bu kısayolu araç görünümünün görünürlüğünü değiştirmek için kullanın.

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: User Interface Settings
tr: Kullanıcı Arayüzü Ayarları

en: Uses
tr: Kullanım

en: Uses of
tr: Kullanımı

en: Uses of %1
tr: %1 kullanımı

en: VCS support
tr: Sürüm kontrol sistemi desteği

en: Value
tr: Değer

en: Variable
tr: Değişken

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Version Control
tr: Sürüm Kontrol

en: Waiting for the process has timed out
tr: Süreci beklerken zaman aşımı

en: Warning
tr: Uyarı

en: Watch Variable
tr: Değişkeni İzle

en: Watch this
tr: Bunu izle

en: Watchpoint hit: %1
tr: İzleme noktasına gelindi: %1

en: When Invoked Manually
tr: Elle Çalıştırıldığında

en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
tr: Etkin olduğunda, eklentiler ilgili dosyaları yan yana gruplayabilir.
    Örneğin, bir başlık dosyası uygulama dosyasının yanında açılacaktır.

en: Working Directory does not exist: %1
tr: Çalışma dizini yok: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
tr: Çalışma Dizini mutlak verilmemiş: %1

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
tr: Çalışma dizini '%1' yok ya da bir dizin değil

en: Working directory '%1' is not a local path
tr: Çalışma dizini '%1' yerel bir yol değil

en: Write error
tr: Yazma hatası

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
tr: Yeni bir dal oluşturmadan önce listeden bir ana dal seçmelisiniz.

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
tr: Bir projeyi kullanmak için geçerli bir isim veya olmayan bir dizin belirtmelisiniz

en: You need to specify a valid project location
tr: Geçerli bir proje konumu girmelisiniz

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
tr: '%1' ögesini '%2' olarak yeniden adlandırmayı denediniz ama ikincisi filtrelendiğinden gizli olacaktır.
    Devam etmek istiyor musunuz?

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
tr: sabit

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
tr: ileri

en: astyle and indent support
tr: astyle ve indent desteği

en: code to parse
tr: ayrıştırılacak kod

en: context-free forward-declaration %1
tr: içerik-bağımsız yönlendirme-ifadesi %1

en: directory
tr: dizin

en: enumeration %1
tr: numaralandırma %1

en: enumerator
tr: numaralandırıcı

[ctx: file is confilicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
tr: Çakışmalar Var

[ctx: file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
tr: Güncel

[ctx: file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
tr: Eklendi

[ctx: file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
tr: Silindi

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
tr: dosyadan veya STDIN'den okumak, bir şey verilmediğinde öntanımlı ikincidir

en: function
tr: fonksiyon

en: namespace %1
tr: %1 isim alanı

en: next hits
tr: sonraki isabet

en: no branch
tr: dal yok

en: not parsed yet
tr: henüz ayrıştırılmadı

en: possible resolution from
tr: şundan muhtemel çözüm

en: print generated AST tree
tr: oluşturulan AST ağacını yazdır

en: print generated token stream
tr: oluşturulan jeton akışını yazdır

en: project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
tr: proje içe aktarma eklentisi (%1) IProjectFileManager arayüzünü desteklemiyor.

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
tr: Satır <b>%1</b>:

en: ssh auth
tr: ssh yetkilendirmesi

en: svnserve option
tr: svnserve seçeneği

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
tr: tanımlama

[ctx: toolview position]
en: Bottom
tr: Alt

[ctx: toolview position]
en: Detached
tr: Ayrılmış

[ctx: toolview position]
en: Left
tr: Sol

[ctx: toolview position]
en: Right
tr: Sağ

en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: version controlled file was modified]
en: Modified
tr: Değiştirildi
