kdevplatform - en to bs translation catalogue (67 entries)

[ctx: %1 is e.g. '4 matches', %2 is e.g. '1 file']
en: <h3>%1 in %2</h3>
bs: <h3>%1 u %2</h3>

[ctx: %1 is the old text, %2 is the new text, %3 is the file path, %4 and %5 are its row and column]
en: Failed to replace <b>%1</b> by <b>%2</b> in %3:%4:%5
bs: Neuspjela zamjena <b>%1</b> sa <b>%2</b> u %3:%4:%5

en: %2, and %1 more item | %2, and %1 more items
bs[0]: %2, i još %1 stavka
bs[1]: %2, i još %1 stavke
bs[2]: %2, i još %1 stavki

en: &Expand All
bs: &Raširi sve

en: &Find/Replace in Files
bs: &Traži/zamijeni u datotekama

en: &Next Item
bs: &Naredni objekt

en: &Previous Item
bs: &Prethodni objekt

en: &Replace
bs: &Zamijeni

en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enter the regular expression you want to search for here.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you do not check "Regular Expression" below, this is considered a raw string. That means, all meta characters are escaped.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Possible meta characters are:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> - Matches any character</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> - Matches the beginning of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> - Matches the end of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> - Matches a word boundary</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> - Matches any whitespace character</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The following repetition operators exist:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> - The preceding item is matched at most once</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> - The preceding item is matched zero or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> - The preceding item is matched one or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched exactly <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> - The preceding item is matched <span style=" font-style:italic;">n</span> or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at most <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at least <span style=" font-style:italic;">n</span>, but at most <span style=" font-style:italic;">m</span> times.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For further reference, look at <a href="http://www.pcre.org"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> or <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Unesite regularni izraz koji ovdje želite pretražiti.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ako niste odabrali Regularni izraz, ovo se smatra običnim stringom. To znači da su svi metakarakteri pod Escape.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Possible meta characters are:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> - Usaglašava bilo koji znak</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> - Usaglašava početak linije</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> - Usaglašava kraj linije</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> - Usaglašava granicu riječiy</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> - Usaglašava prazan znak</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sljedeći operatori za ponavljanje postoje:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> - Prethodna stavka se usaglašava najviše jednom</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> - The preceding item is matched zero or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> - The preceding item is matched one or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - Prethodna stavka se usaglašava  tačno <span style=" font-style:italic;">n</span> puta</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> - Prethodna stavka se usaglašava  <span style=" font-style:italic;">n</span> ili više puta</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - Prethodna stavka se usaglašava najviše <span style=" font-style:italic;">n</span> puta</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}
    </span> - Prethodna stavka se usaglašava najmanje <span style=" font-style:italic;">n</span>, ali najviše <span style=" font-style:italic;">m</span> puta.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For further reference, look at <a href="http://www.pcre.org"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> or <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>

en: <b>1</b> file | <b>%1</b> files
bs[0]: <b>%1</b> datoteka
bs[1]: <b>%1</b> datoteke
bs[2]: <b>%1</b> datoteka

en: <b>1</b> match | <b>%1</b> matches
bs[0]: <b>%1</b> poklapanje
bs[1]: <b>%1</b> poklapanja
bs[2]: <b>%1</b> poklapanja

en: <big>%2 <i>(one match)</i></big> | <big>%2 <i>(%1 matches)</i></big>
bs[0]: <big>%2 <i>(%1 slaganje)</i></big>
bs[1]: <big>%2 <i>(%1 slaganja)</i></big>
bs[2]: <big>%2 <i>(%1 slaganja)</i></big>

[ctx: @title:menu]
en: Edit
bs: Izmijeni

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace Output View
bs: Izlazni pogled za traženje i zamjenu

en: All Open Files
bs: Sve otvorene datoteke

en: All Open Projects
bs: Svi otvoreni projekti

en: Allows fast searching of multiple files using patterns or regular expressions. And allow to replace it too.
bs: Dopušta brzu pretragu više datoteka koristeći uzorke ili regularne izraze, Dopušta njihovu zamjenu,

en: Apply replacement on selected items.
bs: Primijeni zamjenu nad izabranim objektima

en: C&ollapse All
bs: &Sažmi sve

[ctx: Capture is the text which is "captured" with () in regular expressions see http://doc.trolltech.com/qregexp.html#capturedTexts]
en: Captures are not allowed in pattern string
bs: Kapture nisu dopuštene u džoker-uzorku

en: Case Sensitive:
bs: Razlikovanje velikih i malih slova

en: Case-sensitive searching.
bs: Pretraga uz razlikovanje velikih i malih slova

en: Clear Search History
bs: Očisti historijat pretrage

en: Collecting files...
bs: Skupljam datoteke...

en: Depth:
bs: Dubina:

en: Do you want to replace with an empty string?
bs: Želite li zamijeniti praznim nizom?

en: Enable or disable regular expression.
bs: Omogući ili onemogući regularni izraz

en: Enter the file name pattern of the files to exclude from the search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.<p>Every pattern is internally surrounded by asterisks, so that each pattern can match parts of the file paths.</p>
bs: Unesite ovdje uzorak imena datoteke za isključivanje datoteka iz pretrage. Možete dati nekoliko uzoraka razdvojenih zarezima ili razmacima. <p> Svaki uzorak interno je okružen zvjezdicama, tako da svaki uzorak može odgovarati dijelovima staza datoteka. </p>

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.
bs: Unesite ovdje uzorak imena datoteka za pretraživanje datoteka. Možete dati nekoliko uzoraka razdvojenih zarezima ili razmacima.

en: Enter the regular expression you want to search for here.
bs: Unesite regularni izraz koji ovdje želite pretraživati

en: Enter the replacement pattern.
bs: Unesi zamjenski uzorak.

en: Enter the replacement template.
bs: Unesi predložak za zamjenu

en: Exclude:
bs: Isključi

en: Failed: %1
bs: Neuspjelo: %1

en: Files filter.
bs: Datotečni filter

en: Files pattern to exclude
bs: Uzorak datoteka za isključiti

en: Files:
bs: Datoteke:

en: Find in Files
bs: Pronađi u datotekama

en: Find-Replace In Files
bs: Nađi izamijeni u datotekama

en: Find/Replace in Fi&les...
bs: Nađi/Zamijeni u &datotekama...

en: Find/Replace in Files
bs: Nađi/zamijeni u datotekama

en: Find/Replace in This Folder
bs: Traži i zamijeni u ovom direktoriju

en: Full
bs: Puna

en: Limit to project files:
bs: Ograniči na projektne datoteke:

en: Line %1:
bs: Linija %1:

en: Location(s):
bs: Lokacije:

en: New &Search
bs: Novo &traženje

en: No files found matching the wildcard patterns
bs: Nisu nađene datoteke koje se slažu s džoker-uzorkom

en: No results found
bs: Bez rezultata

en: Opens the 'Find/Replace in files' dialog. There you can enter a regular expression which is then searched for within all files in the directories you specify. Matches will be displayed, you can switch to a match directly. You can also do replacement.
bs: Otvara traženje i zamjenu u datotekama. Tu možete da unesete regularni izraz koji je tada traži u svim datoteka u direktorijumu koji ste naveli. Slaganje će biti prikazano, a možete se prebaciti na slaganje direktno. Takođe možete uraditi zamjenu.

en: Pattern:
bs: Uzorak:

en: Quick Select
bs: Brzo izaberi

en: Quickly select location from a set of directories
bs: Brzo izaberi lokaciju iz skupa direktorija

en: Regular Expression:
bs: Regularni izraz:

en: Replacement &Text:
bs: Zamjenski &tekst:

en: Replacement Template:
bs: Šablon za zamjenu

en: Search "%1" in %2 (at time %3)
bs: Traži "%1" u %2 (za vrijeme %3)

en: Search aborted
bs: Traženje prekinuto

en: Search for expressions over several files
bs: Traži izraze u više datoteka

en: Search...
bs: Traži...

en: Searching for <b>%2</b> in one file | Searching for <b>%2</b> in %1 files
bs[0]: Tražim <b>%2</b> u %1 datoteci
bs[1]: Tražim <b>%2</b> u %1 datoteka
bs[2]: Tražim <b>%2</b> u %1 datoteka

en: Select a directory to search in.
bs: Odaberite direktorij za pretragu.

en: Select the location where you want to search. It can be a directory, a file, or a semicolon separated (without spaces) list of directories/files.
bs: Odaberite mjesto gdje želite pretraživati. To može biti direktorij, datoteka, ili tačkazarezima odvojen (bez razmaka) popis direktorija / datoteka.

en: Start replacement
bs: Počni zamjenu

en: Template:
bs: Šablon:

en: This is the regular expression template.
bs: Ovo je uzorak za regularne izraze

en: This is the regular expression template. <i>%s</i> will be replaced by the pattern, while <i>%%</i> will be replaced by <i>%</i>.
bs: Ovo je uzorak za regularne izraze. <i>%s</i> će biti zamijenjen uzorkom dok će <i>%%</i> biti zamijenjen sa <i>%</i>.
