kdevplatform - en to el translation catalogue (568 entries)

en:  Decl.:
el:  Δηλ.:

en:  Def.:
el:  Ορισμ.:

en:  Line: %1 Col: %2
el:  Γραμμή: %1 Στήλη: %2

en:  files
el:  αρχεία

en:  from
el:  από

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
el: %1 στο %2

[ctx: %1 = application name]
en: Configure %1
el: Διαμόρφωση %1

en: %1 As...
el: %1 ως...

en: %1 Tool Bar
el: Γραμμή εργαλείου %1

en: %1 still needs an update!
el: %1 και τώρα χρειάζεται ενημέρωση!

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
el: Φόρτωση %1

[ctx: %1: date of the last snapshot]
en: The session crashed the last time it was used. The following modified files can be recovered from a backup from %1.
el: Η συνεδρία κατέρρευσε την τελευταία φορά που χρησιμοποιήθηκε. Τα ακόλουθα τροποποιημένα αρχεία μπορούν να ανακτηθούν από ένα υποστηρικτικό αντίγραφο από %1.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
el: Το αρχείο είναι %1 και υπερβαίνει το όριο που είναι %2.

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
el: Παράλειψη αρχείου που είναι πολύ μεγάλο: '%1'

en: &Add Tool View...
el: Π&ροσθήκη εργαλειοπροβολής...

en: &Binary
el: &Δυαδική

en: &Close
el: Κλεί&σιμο

en: &Continue
el: &Συνέχεια

en: &Copy Value
el: Αντιγρα&φή τιμής

en: &Decimal
el: Δε&καδική

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Delete Breakpoint
el: &Διαγραφή σημείου προσωρινής παύσης

en: &Disable Breakpoint
el: &Απενεργοποίηση σημείου προσωρινής παύσης

en: &Enable Breakpoint
el: &Ενεργοποίηση σημείου προσωρινής παύσης

en: &Format
el: Μορ&φή

en: &Hexadecimal
el: Δεκαε&ξαδική

en: &Natural
el: Φυ&σική

en: &New
el: &Νέο

en: &Next Window
el: Ε&πόμενο παράθυρο

en: &Octal
el: &Οκταδική

en: &Open...
el: Άν&οιγμα...

en: &Password or passphrase:
el: &Κωδικός ή συνθηματικό:

en: &Previous Window
el: Προη&γούμενο παράθυρο

en: &Reformat Source
el: Αναδιαμόρ&φωση πηγαίου κώδικα

en: &Restart
el: &Επανεκκίνηση

en: &Username:
el: Ό&νομα χρήστη:

en: ( resolved forward-declaration:
el: ( επιλυμένη προς τα εμπρός δήλωση:

en: (no projects)
el: (χωρίς έργα)

en: (unresolved forward-declaration)
el: (μη επιλύσιμη προς τα εμπρός δήλωση)

en: *|Text File
el: *|Αρχείο κειμένου

en: <%1> Unnamed job
el: <%1> Εργασία χωρίς όνομα

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
el: <b>Το σημείο προσωρινής παύσης είναι βρώμικο</b><p>Το σημείο προσωρινής παύσης δεν έχει ακόμη μεταφερθεί στον debugger.</p>

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
el: <b>Το σημείο προσωρινής παύσης εκκρεμεί</b><p>Σημεία προσωρινής παύσης σε εκκρεμότητα είναι όσα έχουν μεταφερθεί στο GDB, αλλά δεν έχουν ακόμη εγκατασταθεί στον προορισμό, επειδή το GDB δεν μπορεί να βρει τη συνάρτηση ή το αρχείο στο οποίο η παύση αναφέρεται. Η συνηθέστερη περίπτωση είναι ένα σημείο προσωρινής παύσης σε βιβλιοθήκη κοινής χρήσης: το GDB θα σημειώσει προσωρινή παύση μόνο όταν η βιβλιοθήκη έχει φορτωθεί.</p>

en: <b>Working Set</b>
el: <b>Σειρά εργασιών</b>

en: <br /> lost declaration <br />
el: <br /> χαμένη δήλωση <br />

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
el: <html><font size="4">Φορτώθηκαν πρόσθετα για <b>%1</b></font></html>

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
el: Κλείσιμο έργου (έργων)

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
el: Προσκόμιση έργου...

[ctx: @action]
en: Focus Editor
el: Επεξεργαστής εστίασης

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
el: Άνοιγμα / Εισαγωγή έργου...

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
el: Υποβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
el: Έναρξη νέας συνεδρίας

[ctx: @info]
en: Delete session
el: Διαγραφή συνεδρίας

[ctx: @info]
en: The session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
el: Η συνεδρία και όλες οι περιλαμβανόμενες ρυθμίσεις θα διαγραφούν. Τα έργα θα μείνουν ανέπαφα. Θέλετε πραγματικά να συνεχίσετε;

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
el: Προσθήκη νέας διαμόρφωσης για έναρξη.

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project.
el: Ακυρώστε και μην ανοίξετε το έργο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
el: Κάντε κλικ για άνοιγμα και ενεργοποίηση αυτού του εγγράφου.

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
el: Κλείσιμο όλων των τρεχόντων επιλεγμένων έργων

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration.
el: Συνέχιση ανοίγματος του έργου με χρήση της παρεχόμενης διαμόρφωσης.

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration.
el: Συνέχιση ανοίγματος του έργου αλλά με χρήση της υπάρχουσας διαμόρφωσης.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
el: Διαγραφή επιλεγμένης διαμόρφωσης για έναρξη.

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
el: Επόμενο παράθυρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
el: Άνοιγμα παραθύρου διαλόγου για διαμόρφωση έναρξης

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
el: Προηγούμενο παράθυρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
el: Δεξί κλικ για προσθήκη νέων εργαλειοπροβολών.

[ctx: @info:tooltip]
en: Saves all selected files
el: Αποθηκεύει όλα τα επιλεγμένα αρχεία

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
el: Εκκίνηση νέου KDevelop με κενή συνεδρία

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
el: Διακοπή όλων των εκτελούμενων εργασιών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure various aspects of this editor.
el: Διαμόρφωση διαφόρων πτυχών αυτού του κειμενογράφου.

[ctx: @title]
en: Delete Session
el: Διαγραφή συνεδρίας

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
el: Διαδρομή

[ctx: @title:menu]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @title:menu]
en: Run
el: Εκτέλεση

[ctx: @title:menu]
en: Session
el: Συνεδρία

[ctx: @title:window]
en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
el: Αδυναμία εύρεσης κειμενογράφου

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
el: Σημεία προσωρινής παύσης του debugger

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
el: Το αρχείο τροποποιήθηκε εξωτερικά

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
el: Δεν μπορεί να βρεθεί συστατικό επεξεργαστή κειμένου του KDE.
    Παρακαλώ έλεγξε την εγκατάσταση σας του KDE.

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Aborting...
el: Εγκατάλειψη...

en: About KDevelop Platform
el: Σχετικά με την πλατφόρμα KDevelop

en: About to commit to repository
el: Επίκειται υποβολή στο αποθετήριο

en: Access: %1
el: Πρόσβαση: %1

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
el: Ενεργή συνεδρία.
    pid %1, app %2, host %3

en: Active status
el: Ενεργή κατάσταση

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add All
el: Προσθήκη όλων

en: Add Kate Modeline
el: Προσθήκη Kate Modeline

en: Add Tool View
el: Προσθήκη εργαλειοπροβολής

en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
el: Προσθήκη kate modeline σύμφωνα με το στιλ διαμόρφωσης σε διαμορφωμένα έγγραφα.

en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set.
el: Προσθήκη όλων των εγγράφων που είναι τμήμα αυτής της σειράς εργασιών στην τρέχουσα ενεργή σειρά εργασιών.

en: Add this file to the current working set
el: Προσθήκη αυτού του αρχείου στην τρέχουσα σειρά εργασιών

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Already on branch "%1"
el: Ήδη στον κλάδο  "%1"

en: Already opening %1, not opening again
el: Ήδη ανοίγεται το %1, δεν γίνεται άνοιγμα ξανά

en: Annotation...
el: Επισήμανση...

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
el: Αρχιτεκτονική, Περιβάλλον εργασίας Sublime, υποστήριξη Ruby

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
el: Αρχιτεκτονική, υποστήριξη VCS, υποστήριξη διαχείρισης έργου, διαχείριση έργου QMake

en: Are you sure you want to irreversibly remove the branch '%1'?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε την αμετάκλητη διαγραφή του κλάδου '%1';

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε τη μετονομασία του "%1" σε "%2";

en: Arrange related documents side by side
el: Διευθέτηση συσχετισμένων εγγράφων σε παράθεση

en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
el: Ορισμός συντόμευσης για την '%1' εργαλειοπροβολή

en: Assign Shortcut...
el: Ορισμός συντόμευσης...

en: Authentication failed, operation aborted.
el: Αποτυχία ταυτοποίησης, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author: %1
    Date: %2
    Commit Message: %3
el: Συγγραφέας: %1
    Ημερομηνία: %2
    Υποβολή μηνύματος: %3

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Back
el: Πίσω

en: Back to %1<br />
el: Επιστροφή στο %1<br />

en: Background Parser
el: Συντακτικός αναλυτής παρασκηνίου

en: Bottom Button Bar
el: Γραμμή κουμπιού βάσης

en: Bottom Dock
el: Προσάρτηση βάσης

en: Branch "%1" already exists.
el: Ο κλάδος "%1" υπάρχει ήδη.

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
el: Ο κλάδος "%1" υπάρχει ήδη.
    Επιλέξτε άλλο όνομα.

en: Branch Manager
el: Διαχειριστής κλάδων

en: Branches...
el: Κλάδοι...

en: Breakpoint
el: Σημείο προσωρινής παύσης

en: Breakpoint has errors
el: Το σημείο προσωρινής παύσης έχει σφάλματα

en: Breakpoint hit: %1
el: Χτύπημα σημείου προσωρινής παύσης: %1

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
el: Το σημείο προσωρινής παύσης είναι <a href="dirty">βρώμικο</a>

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
el: Το σημείο προσωρινής παύσης <a href="pending">εκκρεμεί</a>

en: Breakpoint is active
el: Το σημείο προσωρινής παύσης είναι ενεργό

en: Breakpoints
el: Σημεία προσωρινής παύσης

en: Build System:
el: Σύστημα κατασκευής:

en: Cancel this operation.
el: Ακύρωση αυτής της λειτουργίας.

en: Cannot connect to host, operation aborted.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον υπολογιστή, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου <i>%1</i>.

en: Cannot create socket, operation aborted.
el: Αδυναμία δημιουργίας socket, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Cannot create temporary file to create <i>%1</i>.
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για τη δημιουργία του <i>%1</i>.

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
el: Αδυναμία εμφάνισης επισημάνσεων, λείπει το περιβάλλον KTextEditor::AnnotationInterface για τον κειμενογράφο.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
el: Αδυναμία εκτέλεσης της ενέργειας επισήμανσης επειδή το έγγραφο δεν βρέθηκε ή δεν ήταν έγγραφο κειμένου:
    %1

en: Cannot open ssh channel, operation aborted.
el: Αδυναμία ανοίγματος διαύλου ssh, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
el: Αδυναμία αφαίρεσης αρχείου <i>%1</i>.

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
el: Αδυναμία αφαίρεσης φακέλου <i>%1</i>.

en: Cannot set non-blocking mode for stdin, operation aborted.
el: Αδυναμία καθορισμού non-blocking μεθόδου για την είσοδο, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Cannot start an ssh session, operation aborted.
el: Αδυναμία έναρξης συνεδρίας ssh, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Checkout to the selected branch
el: Checkout στον επιλεγμένο κλάδο

en: Chooses the base directory where new projects are created.
el: Επιλέγει το βασικό κατάλογο όπου θα δημιουργηθούν τα νέα έργα.

en: Class
el: Κλάση

en: Clone
el: Κλώνος

en: Clos&e All
el: Κλ&είσιμο όλων

en: Close All Files
el: Κλείσιμο όλων των αρχείων

en: Close All Ot&hers
el: Κλείσιμο των υπολοίπ&ων

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close File
el: Κλείσιμο αρχείου

en: Close Other Files
el: Κλείσιμο άλλων αρχείων

en: Close all open documents
el: Κλείσιμο όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: Close all other documents
el: Κλείσιμο των άλλων ανοιγμένων εγγράφων

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
el: Συντήρηση, υποστήριξη CMake, υποστήριξη εκτέλεσης, υποστήριξη Kross

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
el: Συντήρηση, γενική διαχείριση, πρόσθετα Webdevelopment, αποσπάσματα κώδικα, μέτρηση επιδόσεων

en: Code
el: Κώδικας

en: Code Completion
el: Συμπλήρωση κώδικα

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
el: &Κώδικας

en: Command exited with value %1.
el: Η εντολή τερμάτισε με τιμή %1.

en: Command finished with error %1.
el: Η εντολή τερμάτισε με σφάλμα %1

en: Commit Current Project...
el: Υποβολή τρέχοντος έργου...

en: Commit Files:
el: Υποβολή αρχείων:

en: Commit Message:
el: Μήνυμα επικύρωσης:

en: Commit...
el: Υποβολή...

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Configure Editor...
el: Διαμόρφωση κειμενογράφου...

en: Configure Launches...
el: Διαμόρφωση ενάρξεων...

en: Configure Notifications...
el: Διαμόρφωση ειδοποιήσεων...

en: Configure Project %1
el: Διαμόρφωση έργου %1

en: Configure Sessions
el: Διαμόρφωση συνεδριών

en: Configure Sessions...
el: Διαμόρφωση συνεδριών...

en: Container:
el: Υποδοχέας:

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Copied
el: Αντιγράφτηκε

en: Copy Revision
el: Αντιγραφή αναθεώρησης

en: Copy of %1
el: Αντίγραφο του %1

en: Could not create a patch for the current version.
el: Αδυναμία δημιουργίας διόρθωσης για την τρέχουσα έκδοση.

en: Could not create the directory: %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του καταλόγου: %1

en: Could not find KTextEditor::Factory, check your installation:
    Make sure that Kate is installed, KDEDIRS is set properly and that you ran kbuildsycoca4.
el: Αδυναμία εύρεσης KTextEditor::Factory, ελέγξτε την εγκατάστασή σας:
    Βεβαιωθείτε ότι το Kate έχει εγκατασταθεί, το KDEDIRS έχει ρυθμιστεί κατάλληλα και ότι εκτελέσατε το kbuildsycoca4.

en: Could not find an open document
el: Αδυναμία εύρεσης ανοιχτών εγγράφων

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
el: Αδυναμία φόρτωσης %1, ένα έργο με το ίδιο όνομα '%2' είναι ήδη ανοικτό.

en: Could not load project management plugin %1.
el: Αδυναμία φόρτωσης πρόσθετου διαχείρισης έργου %1.

en: Could not open file '%1'
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1'

en: Could not open project
el: Αδυναμία ανοίγματος του έργου

en: Could not recover %1, the recovery file is empty
el: Αδυναμία ανάκαμψης %1, το αρχείο ανάκαμψης είναι κενό

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
el: Αδυναμία αποθήκευσης διαμόρφωσης έργου σχετικά με τους προγραμματιστές.
    Προσοχή: οι ρυθμίσεις που τροποποιήσατε θα χαθούν.

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
el: συμπεριλαμβάνεται σε

en: Crash Recovery
el: Ανάκαμψη από κατάρρευση

en: Create New Session
el: Δημιουργία νέας συνεδρίας

en: Create/Delete/Activate Sessions
el: Δημιουργία/διαγραφή/ενεργοποίηση συνεδριών

en: Creates new branch based on the selected branch
el: Δημιουργία νέου κλάδου με βάση τον επιλεγμένο κλάδο

en: Current Launch Configuration
el: Τρέχουσα διαμόρφωση έναρξης

en: Currently at the branch "%1".
    To remove it, please change to another branch.
el: Βρίσκεστε στον κλάδο "%1".
    Για την αφαίρεσή του, αλλάξτε σε άλλον κλάδο!

en: Data write breakpoint
el: Σημείο προσωρινής παύσης σε εγγραφή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Debug
el: Διόρθωση

en: Debug Launch
el: Διόρθωση έναρξης

en: Debugger Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων Debugger

en: Debugger Variables
el: Μεταβλητές για debugger

en: Decl.:
el: Δηλ.:

en: Declaration
el: Δήλωση

en: Declarations:
el: Δήλωση:

en: Def.:
el: Ορισμ.:

en: Definition
el: Ορισμός

en: Definition-Use Chain
el: Αλυσίδα χρήσεων ορισμού

en: Definition-Use Chain, C++ Support
el: Αλυσίδα χρήσεων ορισμού, υποστήριξη C++

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Depth
el: Βάθος

en: Destination
el: Προορισμός

en: Development Platform for IDE-like Applications
el: Πλατφόρμα ανάπτυξης για εφαρμογές μορφής IDE

en: Diff between revisions
el: Διαφορά μεταξύ αναθεωρήσεων

en: Diff to previous revision
el: Διαφορά με προηγούμενη αναθεώρηση

en: Difference To Previous
el: Διαφορά με προηγούμενη

en: Difference between Revisions
el: Διαφορά μεταξύ αναθεωρήσεων

en: Difference between revision %1 and %2:
el: Διαφορά ανάμεσα στις αναθεωρήσεις %1 και %2:

en: Difference between revisions
el: Διαφορά μεταξύ αναθεωρήσεων

en: Discard all modifications
el: Απόρριψη όλων των τροποποιήσεων

en: Disk
el: Δίσκος

en: Displays a KDE Password Dialog and establishes an ssh connection using libssh. After connecting it executes 'svnserve -t' to provide tunneling.
el: Εμφανίζει ένα παράθυρο διαλόγου για εισαγωγή KDE κωδικού και θέτει μια σύνδεση ssh με χρήση του libssh. Αφού γίνει η σύνδεση εκτελεί 'svnserve -t' για την παροχή χαρακτηριστικού σήραγγας (tunneling).

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
el: Κατανεμημένο VCS, Git, Mercurial

en: Dock Window Behavior
el: Συμπεριφορά παραθύρου προσάρτησης

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Documents:
el: Έγγραφα:

en: Duchain builder application
el: Εφαρμογή κατασκευής αλυσίδας Duchain

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Enable Background Parser
el: Ενεργοποίηση αναλυτή παρασκηνίου

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
el: Επιβολή ενημέρωσης για τα πλαίσια κορυφής που αντιστοιχούν στα δοσμένα αρχεία

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
el: Επιβολή ενημέρωσης για τα πλαίσια κορυφής που αντιστοιχούν στα δοσμένα αρχεία και σε όλα τα αρχεία συμπερίληψης

en: Enter the path to an item from the projects tree
el: Δώστε τη διαδρομή σε ένα αντικείμενο από το δένδρο των έργων

en: Enum:
el: Αριθμ:

en: Environment Settings
el: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Gathering user information: %1
el: Σφάλμα συλλογής πληροφοριών χρήστη: %1

en: Error checking conditions to generate code: %1
el: Σφάλμα κατά τον έλεγχο των συνθηκών παραγωγής κώδικα: %1

en: Error finding context for selection range
el: Σφάλμα εύρεσης κειμένου για το επιλεγμένο εύρος

en: Error generating code: %1
el: Σφάλμα παραγωγής κώδικα: %1

en: Example 1
el: Παράδειγμα 1

en: Example 2
el: Παράδειγμα 2

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute Launch
el: Εκτέλεση έναρξης

en: Failed to launch 'svnserve -t', operation aborted.
el: Αποτυχία εκκίνησης 'svnserve -t', εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Failed to write recovery copies to %1. Please make sure that your home directory is writable and not full. This application requires available space in the home directory to run stable. You may experience application crashes until you free up some space.
el: Αποτυχία εγγραφής αντιγράφων ανάκαμψης στο %1. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι ο αρχικός σας κατάλογος είναι εγγράψιμος και όχι πλήρης. Αυτή η εφαρμογή απαιτεί διαθέσιμο χώρο στον αρχικό κατάλογο για να εκτελεστεί με σταθερότητα. Ίσως να αντιμετωπίσετε καταρρεύσεις της εφαρμογής μέχρι να απελευθερώσετε κάποιο χώρο.

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
el: Χαρακτηριστικά κατασκευής, επιλογές: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (προκαθορισμένο), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST

en: File could not be opened.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου.

en: File could not be read from disk due to permissions.
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου από το δίσκο εξαιτίας δικαιωμάτων πρόσβασης.

en: File could not be read from disk.
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου από το δίσκο.

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Find
el: Εύρεση

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Folder %1
el: Φάκελος %1

en: Format Files
el: Διαμόρφωση αρχείων

en: Format file(s) using the current theme
el: Διαμόρφωση αρχείου(ων) με χρήση του τρέχοντος θέματος

en: Formatter:
el: Διαμορφωτής:

en: Formatting Styles
el: Στιλ διαμόρφωσης

en: Forward
el: Εμπρός

en: Forward Declaration
el: Προς τα εμπρός δήλωση

en: Function
el: Συνάρτηση

en: GDB integration
el: Ενσωμάτωση GDB

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
el: Ενσωμάτωση GDB, πρόσθετα για Webdevelopment

en: General
el: Γενικά

en: Get
el: Απόκτηση

en: Get host by name failed, operation aborted.
el: Αποτυχία ανάκτησης υπολογιστή με το όνομα, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Global
el: Καθολικό

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide detailed progress window
el: Απόκρυψη παραθύρου λεπτομερούς προόδου

en: Hide/Restore Docks
el: Απόκρυψη/επαναφορά προσαρτήσεων

en: Hides a
el: Απόκρυψη ενός/μίας

en: History...
el: Ιστορικό...

en: Hit %1 time | Hit %1 times
el[0]: Χτύπημα %1 φορά
el[1]: Χτύπημα %1 φορές

en: Home
el: Αρχική

en: Hostname to connect
el: Όνομα υπολογιστή για σύνδεση

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
el: Αν αυτή η επιλογή ενεργοποιηθεί όλα τα ανοιχτά έγγραφα θα αποθηκευτούν αυτόματα πριν από την έναρξη οποιασδήποτε κατασκευής.

en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
el: Αν αυτή η επιλογή τεθεί, το KDevelop θα προετοιμάσει όλον τον πηγαίο         κώδικα που βρήκε το τρέχον σύστημα κατασκευής για συντακτική ανάλυση από το τμήμα
            υποστήριξης της κατάλληλης γλώσσας. Αυτό θα συμβάλλει σε πληρέστερη γλωσσική
            αλλά πολύ πιο αργή γλωσσική υποστήριξη.

en: Ignore
el: Αγνόησε

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Inherited by
el: Κληρονομήθηκε από

en: Inheriters possible, show all
el: Πιθανοί κληρονόμοι, εμφάνιση όλων

en: Interrupt
el: Διακοπή

en: Interrupt application
el: Διακοπή εφαρμογής

en: Introduce the repository URL...
el: Εισαγωγή στο αποθετήριο URL...

en: Invalid Location: %1
el: Μη έγκυρη θέση: %1

en: Jump to cursor
el: Άλμα στο δρομέα

en: KDevelop Platform
el: Πλατφόρμα KDevelop

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
el: Το KDevelop δεν κατάφερε να εντοπίσει τον κειμενογράφο για το αρχείο '%1' τύπου %2.
    Να ανοιχθεί ως απλό κείμενο;

en: Kind: %1
el: Είδος: %1

en: Kind: %1 %2
el: Είδος: %1 %2

en: Language Support Settings
el: Ρυθμίσεις υποστήριξης γλώσσας

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Launch Configurations
el: Διαμορφώσεις έναρξης

en: Left Button Bar
el: Γραμμή αριστερού κουμπιού

en: Left Dock
el: Αριστερή προσάρτηση

en: Lets you customize %1.
el: Επιτρέπει την προσαρμογή του %1.

en: Lexer
el: Λεκτικός αναλυτής

en: Line: 00000 Col: 000
el:  Γραμμή: 00000 Στήλη: 000

en: Load
el: Φόρτωση

en: Loaded Plugins
el: Φορτωμένα πρόσθετα

en: Loading Project %1
el: Φόρτωση έργου %1

en: Local Path
el: Τοπική διαδρομή

en: Locals
el: Τοπικά

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Logview
el: Προβολή καταγραφής

en: Make Active
el: Ορισμός ως ενεργό

en: Match case
el: Ταίριασμα περίπτωσης

en: Message
el: Μήνυμα

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Modifiers: %1
el: Τροποποιητές: %1

en: More inheriters possible, show all
el: Περισσότεροι πιθανοί κληρονόμοι, εμφάνιση όλων

en: More overriders possible, show all
el: Περισσότερες πιθανές αντικαταστάσεις, εμφάνιση όλων

en: Name
el: Όνομα

[ctx: Name of the Launch Configurations]
en: Name
el: Όνομα

en: Name of the new branch:
el: Όνομα του νέου κλάδου:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Namespace
el: Πεδίο ορισμού

en: Namespace alias
el: Ψευδώνυμο πεδίου ορισμού

en: Namespace import
el: Εισαγωγή πεδίου ορισμού

en: New
el: Νέο

en: New %1
el: Νέο %1

en: New File
el: Νέο αρχείο

en: New Session Name
el: Νέο όνομα συνεδρίας

en: New Style
el: Νέο στιλ

en: New branch
el: Νέος κλάδος

[ctx: New breakpoint]
en: &New
el: &Νέο

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Tool View
el: Επόμενη εργαλειοπροβολή

en: No Language selected
el: Καμία επιλεγμένη γλώσσα

en: No Source Formatter available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος διαμορφωτής

en: No active document
el: Δεν υπάρχουν ανοικτά έγγραφα

en: No auth type supported by server
el: Καμία ταυτοποίηση δεν υποστηρίζεται από τον εξυπηρετητή

en: Not hit yet
el: δεν χτυπήθηκε ακόμη

en: Number of threads to use
el: Αριθμός νημάτων προς χρήση

en: Old Messages
el: Παλιά μηνύματα

en: Open Configuration...
el: Άνοιγμα διαμόρφωσης...

en: Open Existing File
el: Άνοιγμα υπάρχοντος αρχείου

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open Launch Configuration Dialog
el: Άνοιγμα παραθύρου διαλόγου για διαμόρφωση έναρξης

en: Open Project for Current File
el: Άνοιγμα έργου για το τρέχον αρχείο

en: Open detailed progress dialog
el: Άνοιγμα παραθύρου διαλόγου λεπτομερούς προόδου

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open new tab after current
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας μετά από την τρέχουσα

en: Overridden in
el: Αντικατάσταση σε

en: Override
el: Αντικατάσταση

en: Override Kate Indentation Mode
el: Παράκαμψη της λειτουργίας εσοχών του Kate

en: Override existing project configuration
el: Παράκαμψη της τρέχουσας διαμόρφωσης έργου

en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
el: Παράκαμψη της λειτουργίας εσοχών του επεξεργαστή σύμφωνα με το στιλ διαμόρφωσης για έγγραφα χωρίς Kate modeline.

en: Overriders possible, show all
el: Πιθανές αντικαταστάσεις, εμφάνιση όλων

en: Overrides a
el: Αντικαθιστά ένα/μία

en: P&rivate key:
el: Ιδιω&τικό κλειδί

en: Parse all files in a project after the project has been opened.
el: Ανάλυση όλων των αρχείων ενός έργου όταν το έργο ανοίξει.

en: Parser
el: Συντακτικός αναλυτής

en: Parser Background Settings
el: Ρυθμίσεις αναλυτή παρασκηνίου

en: Password auth
el: Ταυτοποίηση κωδικού

en: Plugin '%1' could not be loaded correctly and was disabled.
    Reason: %2.
el: Το πρόσθετο '%1' δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί σωστά και απενεργοποιήθηκε.
    Αιτία: %2.

en: Plugin Selection
el: Επιλογή πρόσθετου

en: Preprocessor
el: Προεπεξεργαστής

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous Tool View
el: Προηγούμενη εργαλειοπροβολή

en: Print problems encountered during parsing
el: Παρουσίαση προβλημάτων που εμφανίστηκαν κατά την ανάλυση

en: Problem
el: Πρόβλημα

en: Problem in <b>%1</b>:<br/>
el: Πρόβλημα στο <b>%1</b>:<br/>

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
el[0]: Επεξεργασία ενός αρχείου σε %2
el[1]: Επεξεργασία %1 αρχείων σε %2

en: Process Error
el: Σφάλμα διεργασίας

en: Profile
el: Προφίλ

en: Project %1
el: Έργο %1

en: Project Folder Deleted
el: Ο φάκελος του έργου διεγράφη

en: Project Import: %1
el: Εισαγωγή έργου: %1

en: Project Parsing
el: Συντακτική ανάλυση έργου

en: Project already being opened
el: Το έργο ήδη ανοίγεται

en: Project already open: %1
el: Το έργο είναι ήδη ανοιχτό: %1

en: Project import canceled.
el: Ακύρωση εισαγωγής έργου.

en: Projects Settings
el: Ρυθμίσεις έργων

en: Provide a name for the project
el: Δώστε ένα όνομα για το έργο

en: Publi&c key:
el: &Δημόσιο κλειδί:

en: Public key auth
el: Ταυτοποίηση δημόσιου κλειδιού

en: Pull
el: Έλξη

en: Push
el: Ώθηση

en: Quit
el: Εγκατάλειψη

en: Re-evaluate All
el: Επαναξιολόγηση όλων

en: Recent Expressions
el: Πρόσφατες εκφράσεις

en: Recover
el: Ανάκαμψη

en: Recovery
el: Ανάκαμψη

en: Recovery Error
el: Σφάλμα ανάκαμψης

en: Recursive
el: Αναδρομικά

en: Reevaluate Expression
el: Επαναξιολόγηση έκφρασης

en: Refactor
el: Αναδόμηση

en: Reformat Line
el: Αναδιαμόρφωση γραμμής

en: Reformat current line using AStyle
el: Αναδιαμόρφωση τρέχουσας γραμμής με τη χρήση του AStyle

en: Reformat source using AStyle
el: Αναδιαμόρφωση πηγαίου κώδικα με τη χρήση του AStyle

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Reload All
el: Επαναφόρτωση όλων

en: Remember Value
el: Διατήρηση τιμής στη μνήμη

en: Remote Path
el: Απομακρυσμένη διαδρομή

en: Remove All
el: Αφαίρεση όλων

en: Remove Expression
el: Αφαίρεση έκφρασης

en: Remove Toolview
el: Αφαίρεση εργαλειοπροβολής

en: Remove Watch Variable
el: Αφαίρεση της προς παρατήρηση μεταβλητής

en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set.
el: Αφαίρεση όλων των εγγράφων που είναι τμήμα αυτής της σειράς εργασιών από την τρέχουσα ενεργή σειρά εργασιών.

en: Remove this file from the current working set
el: Αφαίρεση αυτού του αρχείου από την τρέχουσα σειρά εργασιών

en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
el: Αφαιρέστε αυτή τη σειρά εργασιών. Τα έγγραφα που περιέχει δεν επηρεάζονται.

en: Rename Session
el: Μετονομασία συνεδρίας

en: Reopen the current project?
el: Άνοιγμα ξανά του τρέχοντος έργου;

en: Restart program
el: Επανεκκίνηση προγράμματος

en: Returns:
el: Επιστροφές:

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Revert all open documents
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: Review
el: Επιθεώρηση

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Right Button Bar
el: Γραμμή δεξιού κουμπιού

en: Right Dock
el: Δεξιά προσάρτηση

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Run to &Cursor
el: Εκτέλεση μέχρι το &δρομέα

en: Run to cursor
el: Εκτέλεση μέχρι το δρομέα

en: Running
el: Εκτελείται

en: SSH connection failed, operation aborted.
el: Αποτυχία SSH σύνδεσης, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Save &None
el: &Καμία αποθήκευση

en: Save &Selected
el: Αποθήκευ&ση επιλεγμένων

en: Save Al&l
el: Αποθήκευση ό&λων

en: Save Modified Files?
el: Αποθήκευση τροποποιημένων αρχείων;

en: Save all documents before building
el: Αποθήκευση όλων των εγγράφων πριν από την κατασκευή

en: Save all open documents
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: Save all open documents before building anything
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων πριν από κάθε κατασκευή

en: Schedule all project files for parsing
el: Προγραμματισμός ανάλυσης όλων των αρχείων έργου

en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
el: Προετοιμασία όλου του πηγαίου κώδικα του έργου για συντακτική ανάλυση από τη γλωσσική υποστήριξη στο παρασκήνιο

en: Scope: %1
el: Εμβέλεια: %1

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Select Files to commit
el: Επιλογή αρχείων για υποβολή

en: Select Tool View to Add
el: Επιλογή εργαλειοπροβολής για προσθήκη

en: Select an item...
el: Επιλογή αντικειμένου...

en: Select keys
el: Επιλογή κλειδιών

en: Select the Management Plugin to use for this project
el: Επιλέξτε το πρόσθετο διαχείρισης γι' αυτό το έργο

en: Select the base directory where new projects are to be created.
el: Επιλέξτε το βασικό κατάλογο όπου θα δημιουργηθούν τα νέα έργα.

en: Select the directory to use...
el: Επιλέξτε κατάλογο προς χρήση...

en: Select the item you want to get the path from.
el: Επιλέξτε το αντικείμενο τη διαδρομή του οποίου θέλετε να δείτε.

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
el: Η επιλεγμένη διαμόρφωση έναρξης έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές. Επιθυμείτε την αποθήκευσή της;

en: Semantic Analysis
el: Σημασιολογική ανάλυση

en: Semantic Code Highlighting
el: Σημασιολογικός τονισμός κώδικα

en: Server does not support any authentication methods for the user, operation aborted.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει καμία μέθοδο ταυτοποίησης για τον χρήστη, εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Set As Default Group
el: Ορισμός ως προκαθορισμένη ομάδα

en: Set E&xecution Position to Cursor
el: Ορισμός του δρομέα ως θέση ε&κτέλεσης

[ctx: Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
el: Νέο

en: Show Bottom Dock
el: Εμφάνιση κάτω προσάρτησης

en: Show Diff (all files)...
el: Εμφάνιση διαφορών (όλα τα αρχεία)...

en: Show Diff...
el: Εμφάνιση διαφορών...

en: Show Differences...
el: Εμφάνιση διαφορών...

en: Show Documentation
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης

en: Show Information about KDevelop Platform
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με την πλατφόρμα KDevelop

en: Show Left Dock
el: Εμφάνιση αριστερής προσάρτησης

en: Show Right Dock
el: Εμφάνιση δεξιάς προσάρτησης

en: Show a list of all loaded plugins
el: Εμφάνιση λίστας με όλα τα φορτωμένα πρόσθετα

en: Show detailed progress window
el: Εμφάνιση παραθύρου λεπτομερούς προόδου

en: Show documentation for
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης για

en: Show tabs
el: Εμφάνιση καρτελών

en: Show uses
el: Εμφάνιση χρήσεων

en: Show warnings
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων

en: Show warnings and debug output
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων και αποτελεσμάτων διόρθωσης

en: Simple KDE ssh client provider
el: Πάροχος απλού προγράμματος ssh για το KDE

en: SnippetPart, debugger and usability patches
el: SnippetPart, debugger και διορθώσεις χρηστικότητας

en: Source
el: Πηγαίος

en: Source Directory:
el: Κατάλογος πηγής:

en: Source Location
el: Τοποθεσία πηγαίου κώδικα

en: Source Revision
el: Αναθεώρηση πηγαίου κώδικα

en: Split View &Left/Right
el: Διαίρεση προβολής &αριστερά/δεξιά

en: Split View &Top/Bottom
el: Διαίρεση προβολής πάνω/κά&τω

en: Split View Left/Right
el: Διαίρεση προβολής αριστερά/δεξιά

en: Split View Top/Bottom
el: Διαίρεση προβολής κορυφή/βάση

en: State
el: Κατάσταση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step &Into
el: Προώ&θηση

en: Step &Over
el: Πρ&οσπέραση

en: Step O&ut
el: Απομάκρ&υνση

en: Step into I&nstruction
el: Προώθηση στην ε&ντολή

en: Step into instruction
el: Προώθηση στην εντολή

en: Step into the next statement
el: Προώθηση στην επόμενη δήλωση

en: Step over Ins&truction
el: Προσπέραση εν&τολής

en: Step over instruction
el: Προσπέραση εντολής

en: Step over the next line
el: Προσπέραση στην επόμενη γραμμή

en: Style being deleted
el: Το στιλ διαγράφεται

en: Style:
el: Στιλ:

en: Subversion command to call
el: Εντολή subversion για κλήση

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
el: Πρόσθετο Subversion, προσαρμοσμένος διαχειριστής Make, συνολικές βελτιώσεις

en: System Configuration Error
el: Σφάλμα διαμόρφωσης συστήματος

en: TODO
el: Υπόμνημα

en: Tabbed Browsing
el: Περιήγηση με καρτέλες

en: Text editor integration, definition-use chain
el: Ενσωμάτωση κειμενογράφου, αλυσίδα χρήσεων ορισμού

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
el: Ο βασικός φάκελος του έργου <b>%1</b> διαγράφηκε ή μετακινήθηκε εκτός KDevelop.
    Το έργο θα πρέπει να κλείσει.

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press OK if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Cancel if you are sure the crash has another origin.
el: Η κατάρρευση ίσως να οφείλεται σε αλλοίωση προσωρινών δεδομένων.
    
    Πατήστε Εντάξει αν θέλετε το KDevelop να καθαρίσει τη λανθάνουσα μνήμη, διαφορετικά πατήστε Ακύρωση αν είστε βέβαιος ότι η κατάρρευση οφείλεται σε άλλη αιτία.

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
el: Η τρέχουσα διαμόρφωση έναρξης δεν υποστηρίζει τη λειτουργία '%1'.

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
el: Η τρέχουσα συνεδρία και όλες οι περιλαμβανόμενες ρυθμίσεις θα διαγραφούν. Τα έργα θα μείνουν ανέπαφα. Θέλετε πραγματικά να συνεχίσετε;

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to override the external changes?
el: το έγγραφο "%1" έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές και τροποποιήθηκε από μια εξωτερική διεργασία.
    Θέλετε να αντικαταστήσετε τις εξωτερικές αλλαγές;

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
el: Το έγγραφο "%1" περιέχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις. Επιθυμείτε την αποθήκευσή του;

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
el: Το εκτελέσιμο %1 δεν μπορεί να βρεθεί. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι είναι εγκατεστημένο και ότι μπορεί να εκτελεστεί. <br />Το πρόσθετο δε θα λειτουργεί μέχρι να διορθώσετε αυτό το πρόβλημα.

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
el: Το αρχείο "%1" τροποποιήθηκε στο δίσκο.
    
    Είστε σίγουροι για την αντικατάστασή του; (Οι εξωτερικές αλλαγές θα χαθούν.)

en: The following files have been modified. Save them?
el: Τα παρακάτω αρχεία τροποποιήθηκαν. Να αποθηκευτούν;

en: The installed Kate version does not support the MovingInterface which is crucial for KDevelop starting from version 4.2.
    
    To use KDevelop with KDE SC prior to 4.6, where the SmartInterface is used instead of the MovingInterface, you need KDevelop 4.1 or lower.
el: Η εγκατεστημένη έκδοση Kate δεν υποστηρίζει το MovingInterface το οποίο είναι κρίσιμης σημασίας για το KDevelop από την έκδοση 4.2.
    
    Για να χρησιμοποιήσετε το KDevelop με το KDE SC πριν από την 4.6, όπου το SmartInterface χρησιμοποιείται αντί για το MovingInterface, απαιτείται το KDevelop 4.1 ή προγενέστερο.

en: The same as git branch -D
el: Ίδιο με το git-branch -D

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
el: Το στιλ %1 χρησιμοποιείται και για τις ακόλουθες γλώσσες:
    %2.
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το διαγράψετε;

[ctx: The type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
el: Τύπος

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο διαμόρφωσης έργου στο %1.
    Θέλετε να το παρακάμψετε ή να ανοίξετε το υπάρχον;

en: There are no differences.
el: Δεν υπάρχουν διαφορές.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
el: Αυτό εμφανίζει αρχεία που ανοίξατε πρόσφατα και σας επιτρέπει να τα ανοίξετε ξανά με ευκολία.

en: Threads:
el: Νήματα:

en: Toggle '%1' tool view.
el: Εναλλαγή '%1' εργαλειοπροβολής.

en: Toggle Breakpoint
el: Εναλλαγή σημείου προσωρινής παύσης

en: Toggle breakpoint
el: Εναλλαγή σημείου προσωρινής παύσης

en: Tool Views
el: Εργαλειοπροβολές

en: Toolview Position
el: Θέση εργαλειοπροβολής

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Typedef
el: Ορισμός τύπου

en: Unable to create configuration file %1
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου διαμόρφωσης του έργου %1

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
el: Αδυναμία δημιουργίας κρυφού καταλόγου (%1)0 για το αρχείο των προγραμματιστών

en: Unable to get difference.
el: Αδυναμία ανάκτησης διαφορών.

en: Unable to get project file: %1
el: Αδυναμία ανάκτησης αρχείου του έργου %1

en: Unable to read %1
el: Αδυναμία ανάγνωσης %1

en: Unable to write to %1
el: Αδυναμία εγγραφής στο %1

en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: Unknown VCS file status, probably a backend error]
en: ?
el: ;

en: Unknown context
el: Άγνωστο περιεχόμενο

en: Unsaved Changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Unsupported authentication type, could possibly be a bug. Operation aborted.
el: Τύπος ταυτοποίησης χωρίς υποστήριξη, ίσως να πρόκειται για σφάλμα. Εγκατάλειψη λειτουργίας.

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Use this client instead of standard ssh when using subversion to provide a KDE Password Dialog instead of a command-line ssh password prompt.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πρόγραμμα αντί για το συνηθισμένο ssh όταν χρησιμοποιείτε subversion για την παροχή παραθύρου διαλόγου εισαγωγής KDE κωδικού αντί για την προτροπή εισαγωγής κωδικού ssh από τη γραμμή εντολών.

en: Use this shortcut to trigger visibility of the toolview.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν τη συντόμευση για την εμφάνιση της εργαλειοπροβολής.

en: User Interface
el: Περιβάλλον χρήστη

en: User Interface Settings
el: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος χρήστη

en: Uses of
el: Χρήσεις του

en: Uses of %1
el: Χρήσεις του %1

en: VCS support
el: Υποστήριξη VCS

en: Value
el: Τιμή

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Version Control
el: Έλεγχος εκδόσεων

en: Watch Variable
el: Μεταβλητή προς παρατήρηση

en: Watchpoint hit: %1
el: Χτύπημα σημείου παύσης δεδομένων: %1

en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, τα πρόσθετα μπορούν να ομαδοποιούν σχετικά αρχεία σε παράθεση.
    Για παράδειγμα, ένα επαναχρησιμοποιήσιμο αρχείο (header file) θα ανοιχτεί δίπλα στο αρχείο υλοποίησης (implementation file).

en: Working Directory does not exist: %1
el: Ο κατάλογος εργασίας δεν υπάρχει: %1:

en: Working Directory is not absolute: %1
el: Ο κατάλογος εργασίας δεν έχει πλήρη διαδρομή: %1

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν κλάδο βάσης από τη λίστα πριν να δημιουργήσετε νέο κλάδο.

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
el: Απαιτείται να υποδείξετε ένα έγκυρο ή μη υφιστάμενο κατάλογο για το checkout ενός έργου

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
el: Προσπαθήσατε να μετονομάσετε το '%1' σε '%2', αλλά το δεύτερο είναι φιλτραρισμένο και δεν θα φαίνεται.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
el: σταθερά

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
el: εμπρός

en: astyle and indent support
el: υποστήριξη για astyle και εσοχές κειμένου

en: code to parse
el: κώδικας για συντακτική ανάλυση

en: context-free forward-declaration %1
el: προς τα εμπρός δήλωση ελεύθερη περιεχομένου %1

en: directory
el: κατάλογος

en: enumerator
el: αριθμητικό

[ctx: file is confilicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
el: Περιέχει συγκρούσεις

[ctx: file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
el: Ενημερωμένο

[ctx: file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
el: Προστέθηκε

[ctx: file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
el: αρχεία ή - ανάγνωση από την είσοδο (STDIN), το δεύτερο είναι το προκαθορισμένο αν τίποτα δεν δίνεται

en: function
el: συνάρτηση

en: next hits
el: επόμενα χτυπήματα

en: not parsed yet
el: δεν έχει αναλυθεί συντακτικά ακόμη

en: possible resolution from
el: πιθανή επίλυση από

en: print generated AST tree
el: προβολή παραγόμενου AST δένδρου

en: print generated token stream
el: προβολή παραγόμενης ροής αντικειμένων

en: project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
el: το πρόσθετο εισαγωγής έργου (%1) δεν υποστηρίζει το περιβάλλον εργασίας IProjectFileManager.

en: svnserve option
el: επιλογή svnserve

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
el: ορισμός

[ctx: version controlled file was modified]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε
