kdevplatform - en to fi translation catalogue (861 entries)

en: built
fi: käännetty

en: compiling
fi: käännetään

en: configuring
fi: tehdään asetuksia

en: creating
fi: luodaan

en: generating
fi: generoidaan

en: installing
fi: asennetaan

en:  Decl.:
fi:  Esitt.:

en:  Def.:
fi:  Määr.:

en:  Line: %1 Col: %2
fi:  Rivi: %1 Sar: %2

en:  files
fi:  tiedostoa

en:  from
fi:  kohteesta

en:  in
fi:  kohteessa

en:  threads
fi:  säiettä

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
fi: #%1 kohdassa %2

[ctx: %1 = application name]
en: Configure %1
fi: Asetukset: %1…|/|$[gen %1] asetukset…

en: %1 As...
fi: %1 nimellä…

en: %1 Tool Bar
fi: %1työkalurivi

en: %1 has crashed
fi: %1 on kaatunut

en: %1 has failed to start
fi: %1 ei onnistunut käynnistymään

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
fi: Käynnistimelle ”%1” ei ole asetuksia

en: %1 of %2
fi: %2-tyyppinen %1|/|$[yhdysmerkki %2 tyyppinen] %1

en: %1 of %2 : %3
fi: %2 : %3 -tyyppinen %1

en: %1 still needs an update!
fi: %1 tarvitsee vielä päivittää!

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
fi: Ladataan %1

[ctx: %1: date of the last snapshot]
en: The session crashed the last time it was used. The following modified files can be recovered from a backup from %1.
fi: Istunto kaatui viime käyttökerralla. Muutetut tiedostot voidaan palauttaa varmuuskopiosta ajalta %1.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
fi: Tiedoston koko on %1 ja ylittää %2 kokorajoituksen.

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
fi: Ohitettiin liian suuri tiedosto: %1

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
fi[0]: %2: 1 käyttö
fi[1]: %2: %1 käyttöä

[ctx: %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
fi: %2-historia (%1)

[ctx: %1: source file]
en: In %1
fi: Kohteessa %1

en: %1|All Project Files (%1)
fi: %1|Kaikki projektitiedostot (%1)

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: &Add Tool View...
fi: &Lisää työkalunäkymä…

en: &Binary
fi: &Binaari

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Continue
fi: &Jatka

en: &Copy Value
fi: &Kopioi arvo

en: &Decimal
fi: &Desimaali

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Delete Breakpoint
fi: &Poista keskeytyskohta

en: &Disable Breakpoint
fi: Poista &keskeytyskohta käytöstä

en: &Enable All
fi: &Ota kaikki käyttöön

en: &Enable Breakpoint
fi: &Ota keskeytyskohta käyttöön

en: &Format
fi: &Muoto

en: &Hexadecimal
fi: &Heksadesimaali

en: &Natural
fi: &Luonnollinen

en: &New
fi: &Uusi

en: &New name:
fi: &Uusi nimi:

en: &Next Split View
fi: &Seuraava osanäkymä

en: &Next Window
fi: &Seuraava ikkuna

en: &Octal
fi: &Oktaali

en: &Open...
fi: &Avaa…

en: &Password or passphrase:
fi: &Salasana:

en: &Previous Split View
fi: &Edellinen osanäkymä

en: &Previous Window
fi: &Edellinen ikkuna

en: &Reformat Source
fi: &Muotoile lähdekoodi

en: &Remove All
fi: &Poista kaikki

en: &Rename
fi: &Muuta nimi

en: &Restart
fi: &Käynnistä uudelleen

en: &Stop on Change
fi: &Pysähdy muuttuessa

en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

en: '%1' + '%2'
fi: ”%1” + ”%2”

en: ( resolved forward-declaration:
fi: ( selvitetty ennakkoesittely:

en: (c) 2007, Alexander Dymo
fi: © 2007, Alexander Dymo

en: (c) 2009
fi: © 2009

en: (c) 2009 David Nolden
fi: © 2009 David Nolden

en: (no projects)
fi: (ei projekteja)

en: (unresolved forward-declaration)
fi: (selvittämätön ennakkoesittely)

en: *** Aborted ***
fi: *** Keskeytettiin ***

en: *** Failure: %1 ***
fi: *** Virhe: %1 ***

en: *** Finished ***
fi: *** Päättyi ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
fi: *** Varoitus: prosessin tappaminen epäonnistui ***

en: *|Text File
fi: *|Tekstitiedosto

en: ...
fi: …

en: 1 use found | %1 uses found
fi[0]: Löytyi %1 käyttö
fi[1]: Löytyi %1 käyttöä

en: <%1> Unnamed job
fi: <%1> Nimetön työ

en: <b>Active Working Set</b>
fi: <b>Aktiivinen työjoukko</b>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
fi: <b>Keskeytyskohta on likainen</b><p>Keskeytyskohtaa ei ole vielä välitetty virheenpaikantimelle.</p>

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
fi: <b>Keskeytyskohta odottaa</b><p>Odottavat keskeytyskohdat on jo välitetty GDB:lle, mutta niitä ei ole vielä asennettu kohteeseen, koska GDB ei löydä keskeytyskohdan viittaamaa funktiota tai tiedostoa. Yleisimmässä tapauksessa keskeytyskohta on jaetussa kirjastossa: GDB lisää tällaisen keskeytyskohdan vasta kun kirjasto on ladattu.</p>

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
fi: <b>Lausekkeen kirjoitus</b>Kirjoita seurattava lauseke.

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
fi: <b>Kutsupino</b>Näyttää, mikä funktio on parhaillaan aktiivinen ja mikä ohjelmassa kutsui mitäkin funktiota nykyiseen kohtaan saakka. Napsauttamalla alkiota näkee minkä tahansa aiemmin kutsutun funktion arvot.

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
fi: <b>Muuttujapuu</b>Näyttää paikallisten muuttujien ja lausekkeiden arvoja.<br />Paikalliset muuttujat näytetään automaattisesti ja niiden arvot päivitetään ohjelman askeltaessa. Lausekkeen voi kirjoittaa joko siten, että sen arvo lasketaan kerran tai siten, että sitä ”seurataan” (eli arvo päivitetään automaattisesti). Lausekkeet, joita ei päivitetä automaattisesti, voidaan päivittää manuaalisesti kontekstivalikosta. Lausekkeille voi antaa kuvaavamman nimen napsauttamalla nimisaraketta.<br />Muuta muuttujan tai lausekkeen arvoa napsauttamalla sitä.<br />

en: <b>Working Set</b>
fi: <b>Työjoukko</b>

en: <br /> lost declaration <br />
fi: <br /> hukattu esittely <br />

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
fi: <html><font size="4">Ladatut liitännäiset: <b>%1</b></font></html>

en: <html><head/><body><p>"Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too"</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>”Huomaa: Myös kaikkien kuormitettujen funktioiden, kuormitusten, ennakkoesittelyjen jne. nimet muutetaan”</p></body></html>

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add New" button to add a new one.</i>
fi: <i>Valitse muokattava määritys vasemmalta<br>tai lisää uusi napsauta Lisää uusi -painiketta.

en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
fi: <p>Hallitsee sitä, viekö vasemman alakulman tilan vasemman laidan telakka vai alalaidan telakka.</p>

en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
fi: <p>Hallitsee sitä, viekö oikean alakulman tilan oikean laidan telakka vai alalaidan telakka.</p>

en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
fi: <p>Ottaa taustajäsentimen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.<br>Jos et ole varma, jätä käyttöön. Taustajäsentimen käytöstä poistaminen poistaa käytöstä suuren osan KDevelopin toiminnallisuudesta.</p>

en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
fi: <p>Korosta semanttisia ongelmia, kuten olemassa olemattomia tai saavuttamattomia esittelyitä</p>

en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
fi: <p>Koodin täydennyksellä on minimaalinen ja yksityiskohtainen käyttöliittymä.<br>Valitse, milloin täydellinen koodin täydennys näytetään.</p>

en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
fi: <p>Tämä määrää värien intensiteetin paikallisille muuttujille kuten esimerkiksi funktion argumenteille, muuttujille ja vastaaville</p>

en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
fi: <p>Tästä voit muuttaa intensiteettiä globaalin näkyvyysalueen tyyppeille kuten esimerkiksi luokille, metodeille, funktioille jne.</p>

en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
fi: <p>Kun projektissa on tätä enemmän tiedostoja, projekti jäsennetään yksinkertaistetussa tilassa, joka parantaa tehokkuutta keräämällä vähemmän tietoja. Globaalin koodissa siirtymisen ja pika-avauksen toiminnallisuus vähenee.</p>

en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
fi: <p>Kun käytössä, virheelliset rivit korostetaan ja niiden sijainnit merkitään vierityspalkkiin</p>

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
fi: <qt>Toteutetaan muutokset tiedostoihin:
    <ul>%1</ul>
    Viestillä:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @action]
en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
fi: Sulje projektit

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
fi: Nouda projekti…

[ctx: @action]
en: Focus Editor
fi: Kohdista muokkaimeen

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
fi: Avaa tai tuo projekti…

[ctx: @action:button]
en: Choose another session
fi: Valitse toinen istunto

[ctx: @action:button]
en: Retry startup
fi: Yritä käynnistämistä uudelleen

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
fi: Kommitoi

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
fi: Aloita uusi istunto

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
fi: <p>Lukittua istuntoa ei voi poistaa.

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
fi: <p>Sulje häiritsevä ohjelmainstanssi tai valitse toinen käynnistettävä istunto.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The session is locked by %1 on %2 (PID %3).
fi: <p>Istunnon on lukinnut %1 koneella %2 (PID %3).

[ctx: @info]
en: Delete session
fi: Poista istunto

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
fi: Istunnon <em>%1</em> lukitseminen epäonnistui (lukitustiedosto ei ole saatavilla).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
fi: Istunnon <em>%1</em> lukitseminen epäonnistui, koska %2 on jo lukinnut sen koneella %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
fi: Valittu ohjelma ei vastannut D-Bus-pyyntöön, joten se saattaa olla kaatunut tai jumissa.

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
fi: Istunto %1 on jo aktiivinen toisessa käynnissä olevassa ilmentymässä.

[ctx: @info]
en: The session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
fi: Istunto ja kaikki siihen kuuluvat asetukset poistetaan. Projektit säilyvät muuttumattomina. Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: @info:shell]
en: made running %1 instance (PID: %2) visible
fi: tehtiin käynnissä oleva %1-instanssi (PID: %2) näkyväksi

[ctx: @info:shell]
en: running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
fi: käynnissä oleva %1-instanssi (PID: %2) on nähtävästi jumissa

[ctx: @info:status]
en: build
fi: kääntäminen

[ctx: @info:status]
en: clean
fi: puhdistaminen

[ctx: @info:status]
en: configure
fi: asetuksien tekeminen

[ctx: @info:status]
en: install
fi: asentaminen

[ctx: @info:status]
en: prune
fi: tyhjentäminen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
fi: Lisää uusi käynnistysmääritys

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
fi: Lisää työkalunäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project.
fi: Peru äläkä avaa projektia

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
fi: Puhdas

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
fi: Avaa ja aktivoi tämä tiedosto napsauttamalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
fi: Sulje kaikki valitut projektit

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
fi: Ilmoitusten asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration.
fi: Jatka projektin avaamista ja käytä juuri annettuja projektiasetuksia

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration.
fi: Jatka projektin avaamista, mutta käytä nykyisiä projektiasetuksia

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
fi: Aktiivinen käynnistysmääritys

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
fi: Paikanna aktiivisen ohjelman virheitä

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
fi: Poista valittu käynnistysmääritys

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
fi: Likainen

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
fi: Suorita aktiivinen ohjelma

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
fi: Nouda projekti

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
fi: Valikko, joka mahdollistaa töiden pysäyttämisen yksittäin

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
fi: Uusi tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
fi: Seuraava osanäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
fi: Seuraava ikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
fi: Avaa käynnistysmääritysikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
fi: Avaa tai tuo projekti

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
fi: Odottaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
fi: Edellinen osanäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
fi: Edellinen ikkuna

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
fi: Lisää työkalunäkymiä hiiren oikealla painikkeella

[ctx: @info:tooltip]
en: Saves all selected files
fi: Tallenna kaikki valitut tiedostot

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
fi: Jaa vaakasuunnassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
fi: Jaa pystysuunnassa

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
fi: Aloita uusi KDevelop-ilmentymä tyhjällä istunnolla

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
fi: Pysäytä kaikki meneillään olevat työt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
fi: Lisää työkalunäkymän tähän ikkunaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure various aspects of this editor.
fi: Aseta muokkaimen erilaisia toimintoja

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
fi: Luo uuden tyhjän tiedoston.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
fi: Luettelee keskeytyskohdat ja niiden tilat. Keskeytyskohtia voi muokata napsauttamalla. Samalla tapaa voi myös siirtyä muokkaimessa niiden lähdekoodikohtiin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
fi: Suorittaa virheenpaikantimessa kohteen tai ohjelman, joka on määritetty parhaillaan aktiivisessa käynnistysmäärityksessä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
fi: Suorittaa kohteen tai ohjelman, joka on määritetty parhaillaan aktiivisessa käynnistysmäärityksessä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop 4.
fi: Opastaa käyttäjän noutamaan projektin ja tuomaan sen KDevelop 4:ään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
fi: Luettelo yksittäin pysäytettävissä olevista töistä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop 4 project or import an existing Project into KDevelop 4. This entry allows to select a KDevelop4 project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop4 project file, the file will be created.
fi: Avaa olemassa oleva KDevelop 4 -projekti tai tuo olemassa oleva projekti KDevelop 4:ään. Tästä voit valita KDevelop4-projektitiedoston tai olemassa olevan kansion, joka avataan KDevelopissa. Uusi KDevelop4-projektitiedosto luodaan, jos avatussa kansiossa ei sitä vielä ole.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
fi: Avaa ikkunan, jossa asettaa uusia käynnistysmäärityksiä tai muuttaa nykyisiä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
fi: Avaa viimeaikaisen projektin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
fi: Pyytää kaikkia meneillään olevia töitä pysähtymään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
fi: Valitse suoritettava käynnistysmääritys.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
fi: Näyttää ikkunan, josta voi muuttaa ilmoitusten asetuksia.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about KDevelop Platform.
fi: Näyttää ikkunan, jossa on tietoa KDevelop-alustasta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
fi: Näyttää ikkunan, jossa on tietoa kaikista ladatuista liitännäisistä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
fi: Jakaa nykyisen näkymän vaakasuunnassa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
fi: Jakaa nykyisen näkymän pystysuunnassa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
fi: Vaihtaa seuraavaan osanäkymään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
fi: Vaihtaa seuraavaan ikkunaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
fi: Vaihtaa edelliseen osanäkymään.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
fi: Vaihtaa edelliseen ikkunaan.

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
fi: %1 (ei ole olemassa)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
fi: Käytä oletusprofiilia (nykyisellään: %1)

[ctx: @title]
en: Cannot Delete Session
fi: Istuntoa ei voi poistaa

[ctx: @title]
en: Delete Session
fi: Poista istunto

[ctx: @title]
en: Session crashed
fi: Istunto kaatui

[ctx: @title:column]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
fi: Polku

[ctx: @title:group]
en: Core
fi: Ydin

[ctx: @title:group]
en: Debugging
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @title:group]
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

[ctx: @title:group]
en: Language Support
fi: Kielituki

[ctx: @title:group]
en: Other
fi: Muut

[ctx: @title:group]
en: Project Management
fi: Projektinhallinta

[ctx: @title:group]
en: Testing
fi: Testaaminen

[ctx: @title:group]
en: Utilities
fi: Työkalut

[ctx: @title:group]
en: Version Control
fi: Versionhallinta

[ctx: @title:menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @title:menu]
en: Run
fi: Suorita

[ctx: @title:menu]
en: Session
fi: Istunto

[ctx: @title:window]
en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
fi: Muokkainta ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
fi: Virheenpaikantimen keskeytyskohdat

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
fi: Tiedosto on muuttunut ulkoisesti

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
fi: Istunnon %1 lukitseminen epäonnistui

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
fi: Tekstimuokkainosaa ei löytynyt.
    Tarkasta KDE-asennuksesi.

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Aborting...
fi: Keskeytetään…

en: About KDevelop Platform
fi: Tietoa KDevelop-alustasta

en: About to commit to repository
fi: Suorittamassa commit-toimintoa versionhallintaan

en: Access: %1
fi: Näkyvyys: %1

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
fi: Aktivoi istunto.
    pid %1, sovellus %2, kone %3

en: Active status
fi: Onko aktiivinen

en: Add
fi: Lisää

en: Add All
fi: Lisää kaikki

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Add Kate Modeline
fi: Lisää Kate-tilarivi

en: Add Multiple Variables
fi: Lisää useita muuttujia

en: Add New...
fi: Lisää uusi…

en: Add Tool View
fi: Lisää työkalunäkymä

en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
fi: Lisää muotoilutyylin mukainen Kate-tilarivi muotoiltuihin tiedostoihin

en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set.
fi: Lisää kaikki tähän työjoukkoon kuuluvat tiedostot aktiiviseen työjoukkoon.

en: Add project to current session
fi: Lisää projekti nykyiseen istuntoon

en: Add this file to the current working set
fi: Lisää tämä tiedosto nykyiseen työjoukkoon

en: Added
fi: Lisätty

en: Additional information for current item:
fi: Lisätietoja nykyiselle alkiolle:

en: Already on branch "%1"
fi: Ollaan jo haarassa ”%1”

en: Already opening %1, not opening again
fi: Jo avaamassa projektia %1, ei avata uudelleen

en: Always
fi: Aina

en: Annotate
fi: Merkinnät

en: Annotation...
fi: Merkinnät…

en: Applying changes failed: %1
fi: Muutosten toteuttaminen epäonnistui: %1

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
fi: Arkkitehtuuri, Sublime-käyttöliittymä, Ruby-tuki

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
fi: Arkkitehtuuri, VCS-tuki, projektin hallintatuki, QMake-projektinhallinta

en: Are you sure you want to irreversibly remove the branch '%1'?
fi: Haluatko varmasti poistaa haaran %1 pysyvästi?

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
fi: Haluatko varmasti muuttaa ”%1” nimeksi ”%2”?

en: Arrange related documents side by side
fi: Järjestä yhteenkuuluvat tiedostot rinnakkain

en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
fi: Liitä pikanäppäin työkalunäkymälle ”%1”

en: Assign Shortcut...
fi: Liitä pikanäppäin…

en: Authentication failed, operation aborted.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Author
fi: Tekijä

en: Author: %1
    Date: %2
    Commit Message: %3
fi: Tekijä: %1
    Päiväys: %2
    Muutosviesti: %3

en: Auto
fi: Automaattiset muuttujat

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to %1<br />
fi: Takaisin: %1<br />

en: Back to code
fi: Takaisin koodiin

en: Background Parser
fi: Taustajäsennin

en: Bottom Button Bar
fi: Alapainikepalkki

en: Bottom Dock
fi: Alalaidan telakka

en: Bottom left corner occupied by:
fi: Alavasemman kulman käyttää:

en: Bottom right corner occupied by:
fi: Alaoikean kulman käyttää:

en: Branch "%1" already exists.
fi: Haara ”%1” on jo olemassa.

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
fi: Haara ”%1” on jo olemassa.
    Valitse toinen nimi.

en: Branch Manager
fi: Haarojen hallinta

en: Branches...
fi: Haarat…

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Breakpoint has errors
fi: Keskeytyskohta on virhetilassa

en: Breakpoint hit: %1
fi: Keskeytyskohtaosuma: %1

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
fi: Keskeytyskohta on <a href="dirty">likainen</a>

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
fi: Keskeytyskohta <a href="pending">odottaa</a>

en: Breakpoint is active
fi: Keskeytyskohta on aktiivinen

en: Breakpoints
fi: Keskeytyskohdat

en: Build System:
fi: Käännösjärjestelmä:

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
fi: Käännöshakemistoa ”%1” ei ole olemassa tai se ei ole hakemisto

en: Build directory '%1' is not a local path
fi: Käännöshakemisto ”%1” ei ole paikallinen polku

en: Cancel this operation.
fi: Keskeytä tämä toiminto.

en: Cannot connect to host, operation aborted.
fi: Yhdistäminen palvelimeen epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
fi: Tiedostoa <i>%1</i> ei voi luoda.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
fi: Kansiota <i>%1</i> ei voi luoda.

en: Cannot create socket, operation aborted.
fi: Pistokkeen luonti epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Cannot create temporary file to create <i>%1</i>.
fi: Ei voida luoda väliaikaistiedostoa tiedoston <i>%1</i> luomiseen.

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
fi: Merkintöjä ei voitu näyttää, koska KTextEditor::AnnotationInterface-rajapinta puuttuu muokkaimesta.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
fi: Merkintätoimintoa ei voitu suorittaa, koska joko tiedostoa ei löytynyt tai se ei ollut tekstitiedosto:
    %1

en: Cannot open ssh channel, operation aborted.
fi: ssh-kanavan avaus epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
fi: Tiedostoa <i>%1</i> ei voi poistaa.

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
fi: Kansiota <i>%1</i> ei voi poistaa.

en: Cannot set non-blocking mode for stdin, operation aborted.
fi: Ei voida asettaa pysäyttämätöntä tilaa stdinille, toiminto keskeytettiin.

en: Cannot start an ssh session, operation aborted.
fi: ssh-istunnon aloitus epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Checkout to the selected branch
fi: Checkout-toiminto valittuun haaraan

en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
fi: Valitse, näytetäänkö valitulle koodintäydennyskohteelle lisätietoja

en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
fi: Valitse, näytetäänkö valitulle koodintäydennyskohteelle lisätietoja

en: Chooses the base directory where new projects are created.
fi: Valitsee perushakemiston, jonne uudet projektit luodaan.

en: Class
fi: Luokka

en: Clone
fi: Kopioi

en: Clos&e All
fi: S&ulje kaikki

en: Close All Files
fi: Sulje kaikki tiedostot

en: Close All Ot&hers
fi: Sulje kaikki &muut

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: Close File
fi: Sulje tiedosto

en: Close Other Files
fi: Sulje muut tiedostot

en: Close all open documents
fi: Sulje kaikki avoimet tiedostot

en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
fi: Sulje kaikki tiedostot, kysyen tarvittaessa lisätietoja.

en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
fi: Sulje kaikki tiedostot paitsi parhaillaan aktiivinen tiedosto.

en: Close all other documents
fi: Sulje kaikki muut tiedostot

en: Close file
fi: Sulje tiedosto

en: Closes current file.
fi: Sulkee nykyisen tiedoston.

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
fi: Toinen ylläpitäjä, CMake-tuki, suoritusympäristötuki, Kross-tuki

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
fi: Toinen ylläpitäjä, yleinen projektinhallinta, web-kehitysliitännäiset, katkelmat, suorituskyky

en: Code
fi: Koodi

en: Code Completion
fi: Koodin täydennys

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
fi: &Koodi

en: Collapse all
fi: Sulje kaikki

en: Command exited with value %1.
fi: Komento päättyi paluuarvolla %1.

en: Command finished with error %1.
fi: Komentoi päättyi virheeseen %1.

en: Commit Current Project...
fi: Kommitoi nykyinen projekti…

en: Commit Files:
fi: Toteuta muutokset tiedostoihin:

en: Commit Message:
fi: Muutosviesti:

en: Commit unsuccessful
fi: Muutos epäonnistui

en: Commit...
fi: Kommitoi…

en: Condition
fi: Ehto

en: Configure Editor...
fi: Muokkaimen asetukset…

en: Configure Launches...
fi: Määritä käynnistykset…

en: Configure Notifications...
fi: Ilmoitusten asetukset…

en: Configure Project %1
fi: Projektin %1 asetukset

en: Configure Sessions
fi: Istuntojen hallinta

en: Configure Sessions...
fi: Istuntojen hallinta…

en: Configure environment variables
fi: Ympäristömuuttujien asetukset

en: Container:
fi: Säiliö:

en: Contents
fi: Sisältö

en: Continue application execution
fi: Jatka ohjelman suoritusta

en: Continue execution from the current cursor position.
fi: Jatka suoritusta kohdistimen nykyisen sijainnin kohdalta.

en: Continues execution until the cursor position is reached.
fi: Jatkaa suoritusta kohdistimen sijaintiin saakka.

en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
fi: Jatkaa ohjelman suoritusta virheenpaikantimessa. Tällä on vaikutusta vain kun virheenpaikannin on pysäyttänyt ohjelman (eli keskeytyskohta on aktivoitunut tai painettiin keskeyttämispainiketta).

en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
fi: Avataanko uudet välilehdet aktiivisen viereen

en: Copied
fi: Kopioitu

en: Copy Revision
fi: Kopioi versio

en: Copy of %1
fi: %1 – Kopio

en: Copy revision number
fi: Kopioi versionumero

en: Copyright 2004-2014, The KDevelop developers
fi: © 2004–2014 KDevelop-kehittäjät

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
fi: Tiedoston merkitseminen epäonnistui, koska se ei kuulu versionhallinnassa olevaan projektiin.

en: Could not create a patch for the current version.
fi: Nykyiselle versiolle ei voitu luoda korjausta.

en: Could not create the directory: %1
fi: Kansiota ei voitu luoda: %1

en: Could not find KTextEditor::Factory, check your installation:
    Make sure that Kate is installed, KDEDIRS is set properly and that you ran kbuildsycoca4.
fi: KTextEditor::Factory-ilmentymää ei löytynyt, tarkista asennuksesi:
    Varmista, että Kate on asennettu, KDEDIRS on asetettu oikein ja että ajoit kbuildsycoca4-ohjelman.

en: Could not find an open document
fi: Avointa tiedostoa ei löytynyt

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu ladata, koska projekti samalla nimellä ”%2” on jo avoinna.

en: Could not load project management plugin %1.
fi: Projektinhallintaliitännäistä %1 ei voitu ladata.

en: Could not open file '%1'
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui

en: Could not open project
fi: Projektia ei voitu avata

en: Could not recover %1, the recovery file is empty
fi: Tiedoston %1 palauttaminen epäonnistui: palautustiedosto on tyhjä

en: Could not rename '%1' to '%2'
fi: Nimen %1 muuttaminen nimeksi %2 epäonnistui

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
fi: Projektin kehittäjäkohtaisia asetuksia ei voitu tallentaa.
    Huomio: Muuttamasi projektiasetukset menetetään.

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
fi: Sisällytetty

en: Crash Recovery
fi: Kaatumisesta palautuminen

en: Create New Session
fi: Luo uusi istunto

en: Create/Delete/Activate Sessions
fi: Luo/poista/aktivoi istuntoja

en: Creates new branch based on the selected branch
fi: Luo uusi haara, joka perustuu valittuun haaraan

en: Current Launch Configuration
fi: Aktiivinen käynnistysmääritys

en: Current launch Configuration
fi: Aktiivinen käynnistysmääritys

en: Currently at the branch "%1".
    To remove it, please change to another branch.
fi: Ollaan parhaillaan haarassa ”%1”.
    Vaihda toisen haaraan, jotta voit poistaa sen.

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
fi: &Datan luku tai kirjoitus

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
fi: Datan &kirjoitus

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
fi: Datan &luku

en: Data write breakpoint
fi: Datan kirjoituksen keskeytyskohta

en: Date
fi: Päiväys

en: Debug
fi: Virheenpaikannus

en: Debug Launch
fi: Paikanna ohjelman virheitä

en: Debug current launch
fi: Paikanna aktiivisen ohjelman virheitä

en: Debugger Toolbar
fi: Virheenpaikannustyökalurivi

en: Debugger Variables
fi: Virheenpaikantimen muuttujat

en: Debugger:
fi: Virheenpaikannin:

en: Decl.:
fi: Esitt.:

en: Declaration
fi: Esittely

en: Declaration Info
fi: Esittelyn tiedot

en: Declaration is located in non-writeable file %1.
fi: Esittely sijaitsee tiedostossa %1, johon ei voi kirjoittaa.

en: Declarations:
fi: Esittelyt:

en: Def.:
fi: Määr.:

en: Definition
fi: Määrittely

en: Definition-Use Chain
fi: Määrittely-käyttöketju

en: Definition-Use Chain, C++ Support
fi: Määrittely-käyttöketju, C++-tuki

en: Delay:
fi: Viive:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Current Session...
fi: Poista nykyinen istunto…

en: Delete configuration
fi: Poista määritys

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Depth
fi: Syvyys

en: Destination
fi: Kohde

en: Detailed completion:
fi: Yksityiskohtainen täydennys:

en: Development Platform for IDE-like Applications
fi: Kehitysalusta IDE-tyyppisille sovelluksille

en: Diff between revisions
fi: Erot versioiden välillä

en: Diff to previous revision
fi: Erot edelliseen versioon

en: Difference To Previous
fi: Erot edelliseen

en: Difference between Revisions
fi: Erot versioiden välillä

en: Difference between revision %1 and %2:
fi: Versioiden %1 ja %2 erot:

en: Difference between revisions
fi: Muutokset versioiden välillä

en: Directory:
fi: Kansio:

en: Disable &All
fi: Poista &kaikki käytöstä

en: Discard all modifications
fi: Hylkää kaikki muutokset

en: Disk
fi: Levy

en: Displays a KDE Password Dialog and establishes an ssh connection using libssh. After connecting it executes 'svnserve -t' to provide tunneling.
fi: Näyttää KDE-salasanankyselyikkunan ja muodostaa ssh-yhteyden käyttäen libssh-kirjastoa. Sitten se tarjoaa tunneloinnin suorittamalla komennon ”svnserve -t”.

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
fi: Hajautettu VCS, Git, Mercurial

en: Dock Window Behavior
fi: Telakoiden toiminta

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Documentation Tool Bar
fi: Dokumentaatiotyökalurivi

en: Documents:
fi: Tiedostot:

en: Duchain builder application
fi: Duchainin koostamissovellus

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Editing %2: <b>%1</b>
fi: Muokataan käynnistintä %2: <b>%1</b>

en: Enable Background Parser
fi: Käytä taustajäsennintä

en: Enable automatic invocation:
fi: Käytä automaattista kutsumista:

en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
fi: Näyttää tai piilottaa välilehtipalkin muokkainnäkymän yllä

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
fi: Pakota päivitys ylimmän tason konteksteihin, jotka liittyvät annettuihin tiedostoihin

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
fi: Pakota päivitys ylimmän tason konteksteihin, jotka liittyvät annettuihin tiedostoihin ja kaikkiin niistä sisällytettyihin tiedostoihin

en: Enter condition ...
fi: Kirjoita ehto…

en: Enter the path to an item from the projects tree
fi: Kirjoita polku projektipuun alkioon

en: Enter variable ...
fi: Kirjoita muuttuja…

en: Enum:
fi: Luettelotyyppi:

en: Environment Settings
fi: Ympäristöasetukset

en: Environment group:
fi: Ympäristöryhmä:

en: Error
fi: Virhe

en: Error Gathering user information: %1
fi: Virhe kerättäessä käyttäjätietoja: %1

en: Error checking conditions to generate code: %1
fi: Virhe tarkistettaessa ehtoja koodin luonnille: %1

en: Error finding context for selection range
fi: Virhe etsittäessä kontekstia valinta-alueelle

en: Error generating code: %1
fi: Virhe luotaessa koodia: %1

en: Example 1
fi: Esimerkki 1

en: Example 2
fi: Esimerkki 2

en: Execute
fi: Suoritus

en: Execute Launch
fi: Suorita ohjelma

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a toolview configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
fi: Suorita toimintoja vaihtaaksesi aluetta.<br />Alue on tiettyyn käyttötapaukseen tarkoitettu työkalunäkymäkokoonpano. Tätä kautta voit myös palata koodialueelle.

en: Execute current launch
fi: Suorita aktiivinen ohjelma

en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
fi: Suorittaa tarkalleen yhden lähdekoodirivin. Jos rivi on kutsu funktioon, niin suoritus pysähtyy kun on siirrytty funktioon.

en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
fi: Suorittaa yhden rivin lähdekoodia nykyisessä tiedostossa. Jos rivi on kutsu funktioon, koko funktio suoritetaan ja ohjelma pysähtyy kutsua seuraavalle riville.

en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
fi: Suorittaa ohjelmaa kunnes nykyisen funktion suoritus päättyy. Virheenpaikannin näyttää sitten alkuperäisen funktiokutsun jälkeisen rivin. Jos ohjelman suoritus on ulkoisimmassa kehyksessä (eli main()-funktiossa), ei tällä toiminnolla ole vaikutusta.

en: Exit code %1
fi: Paluukoodi %1

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Failed to apply changes: %1
fi: Muutosten toteuttaminen epäonnistui: %1

en: Failed to launch 'svnserve -t', operation aborted.
fi: ”svnserve -t” -komennon käynnistäminen epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Failed to write recovery copies to %1. Please make sure that your home directory is writable and not full. This application requires available space in the home directory to run stable. You may experience application crashes until you free up some space.
fi: Palautuskopioiden tallentaminen kohteeseen %1 epäonnistui. Varmista, että kotikansioosi voi kirjoittaa ja että se ei ole täynnä. Tämä sovellus vaatii vapaata tilaa kotikansiossa toimiakseen vakaasti. Sovellus saattaa kaatuilla, kunnes vapautat tilaa.

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
fi: Tiedostoon %1 kirjoittaminen epäonnistui. Levy on todennäköisesti täynnä.

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
fi: Käännettävät ominaisuudet. Valinnat: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (oletus), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST

en: File could not be opened.
fi: Tiedoston avaus epäonnistui.

en: File could not be read from disk due to permissions.
fi: Tiedoston luku levyltä epäonnistui puuttuvien oikeuksien takia.

en: File could not be read from disk.
fi: Tiedoston luku levyltä epäonnistui.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
fi: Sisältää

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Find
fi: Etsi

en: Find:
fi: Etsi:

en: Folder %1
fi: Kansio %1

en: For more detailed information please see the Version Control toolview
fi: Katso lisätietoja versionhallinnan työkalunäkymästä

en: Format Files
fi: Muotoile tiedostot

en: Format file(s) using the current theme
fi: Muotoile tiedostot käyttäen nykyistä tyyliä

[ctx: Format of the progress bar text. progress and info]
en: %1 : %p%
fi: %1 : %p %

en: Formatter:
fi: Muotoilija:

en: Formatting Styles
fi: Muotoilutyylit

en: Formatting functionality using <b>astyle</b> library.
fi: <b>astyle</b>-kirjastoa käyttävä muotoilutoiminnallisuus.

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Forward Declaration
fi: Ennakkoesittely

en: Frame Stack
fi: Kutsupino

en: From File System
fi: Tiedostojärjestelmästä

en: Function
fi: Funktio

en: GDB integration
fi: GDB-integraatio

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
fi: GDB-integraatio, web-kehitysliitännäiset

en: General
fi: Yleistä

en: Get
fi: Nouda

en: Get host by name failed, operation aborted.
fi: Palvelimen nimen selvitys epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Global
fi: Globaali

en: Global colorization intensity:
fi: Globaalin värityksen intensiteetti:

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide detailed progress window
fi: Piilota yksityiskohtainen edistymisikkuna

en: Hide/Restore Docks
fi: Piilota/palauta telakat

en: Hides a
fi: Piilottaa

en: Highlight problematic lines:
fi: Korosta ongelmalliset rivit:

en: Highlight semantic problems:
fi: Korosta semanttisia ongelmia:

en: Hint
fi: Vinkki

en: History...
fi: Historia…

en: Hit %1 time | Hit %1 times
fi[0]: Osunut %1 kerran
fi[1]: Osunut %1 kertaa

en: Home
fi: Aloitussivu

en: Hostname to connect
fi: Palvelin, johon yhdistetään

en: Identity
fi: Identiteetti

en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
fi: Jos poissa käytöstä, koodintäydennyselementti ei tule näkyviin automaattisesti

en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki avoimet tiedostot tallennetaan ennen kuin mitään käännöstoimenpidettä aloitetaan.

en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
fi: Tämän ollessa käytössä KDevelop ajastaa kaiken nykyisen
     käännösjärjestelmän löytämän lähdekoodin kielenmukaisen
     kielitukiosan jäsennettäväksi. Tämä mahdollistaa täydellisemmän
     kielituen, mutta saattaa olla hitaampaa.

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Import
fi: Tuonti

en: Inherited by
fi: Aliluokat:

en: Inheriters possible, show all
fi: Mahdollisesti periyttäjiä, näytä kaikki

en: Interrupt
fi: Keskeytä

en: Interrupt application
fi: Keskeytä ohjelma

en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
fi: Keskeyttää prosessin tai virheenpaikantimen komennon.

en: Introduce the repository URL...
fi: Kirjoita versionhallinnan osoite…

en: Invalid Location: %1
fi: Virheellinen sijainti: %1

en: Invalid build directory '%1'
fi: Virheellinen käännöshakemisto ”%1”

en: Invalid working directory '%1'
fi: Virheellinen työhakemisto ”%1”

en: Jump to cursor
fi: Hyppää kohdistimeen

en: KDevelop Platform
fi: KDevelop-alusta

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
fi: KDevelop ei löytänyt muokkainta tyypin %2 tiedostolle ”%1”.
    Haluatko avata sen pelkkänä tekstinä?

en: Kind: %1
fi: Laji: %1

en: Kind: %1 %2
fi: Laji: %1 %2

en: Language Support Settings
fi: Kielituen asetukset

en: Language:
fi: Kieli:

en: Launch Configurations
fi: Käynnistysmääritykset

en: Left Button Bar
fi: Vasen painikepalkki

en: Left Dock
fi: Vasemman laidan telakka

en: Lets you customize %1.
fi: Antaa sinun mukauttaa ohjelmaa %1|/|Antaa sinun mukauttaa $[part %1].

en: Lexer
fi: Lekseri

en: Line: 00000 Col: 000
fi: Rivi: 00000 Sar: 000

[ctx: Linking object files into a library or executable]
en: linking
fi: linkitetään

en: Load
fi: Lataa

en: Loaded Plugins
fi: Ladatut liitännäiset

en: Loading Project %1
fi: Ladataan projektia %1

en: Local Path
fi: Paikallinen polku

en: Local colorization intensity:
fi: Paikallisen värityksen intensiteetti:

en: Locals
fi: Paikalliset muuttujat

en: Location
fi: Sijainti

en: Logview
fi: Lokinäyttö

en: Make Active
fi: Aktivoi

en: Match case
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Maximum number of threads:
fi: Säikeiden enimmäismäärä:

en: Message
fi: Viesti

en: Minimum project size for simplified parsing:
fi: Projektin vähimmäiskoko yksinkertaistettuun jäsentämiseen:

en: Modified
fi: Muutettu

en: Modifiers: %1
fi: Määreet: %1

en: More inheriters possible, show all
fi: Mahdollisesti lisää periyttäjiä, näytä kaikki

en: More overriders possible, show all
fi: Mahdollisesti lisää korvaajia, näytä kaikki

en: Name
fi: Nimi

[ctx: Name of the Launch Configurations]
en: Name
fi: Nimi

en: Name of the new branch:
fi: Uuden haaran nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Namespace
fi: Nimiavaruus

en: Namespace alias
fi: Nimiavaruusalias

en: Namespace import
fi: Nimiavaruuden tuonti

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New
fi: Uusi

en: New %1
fi: Uusi %1

en: New %1 Launcher
fi: Uusi käynnistin: %1
    |/|
    Uusi käynnistin: $[pieni_alkukirjain %1]

en: New Environment Variables
fi: Uudet ympäristömuuttujat

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: New Session Name
fi: Istunnon uusi nimi

en: New Style
fi: Uusi tyyli

en: New branch
fi: Uusi haara

[ctx: New breakpoint]
en: &New
fi: &Uusi

en: New code breakpoint ...
fi: Uusi keskeytyskohta…

en: Next
fi: Seuraava

en: Next Tool View
fi: Seuraava työkalunäkymä

en: No Language selected
fi: Kieltä ei valittu

en: No Source Formatter available
fi: Lähdekoodimuotoilija ei käytettävissä

en: No active document
fi: Ei aktiivista tiedostoa

en: No auth type supported by server
fi: Palvelin ei tue mitään tunnistautumistapaa

en: No build directory specified for a builder job.
fi: Käännöstyölle ei ole määritetty käännöshakemistoa.

en: No declaration under cursor
fi: Kohdistimen kohdalla ei ole esittelyä

en: No working directory specified for a process.
fi: Prosessille ei ole määritetty työhakemistoa.

en: Not hit yet
fi: Ei vielä osumia

en: Number of threads to use
fi: Käytettävien säikeiden määrä

en: Old Messages
fi: Vanhat viestit

en: Open "%1" as project
fi: Avaa ”%1” projektina

en: Open Configuration...
fi: Avaa asetukset…

en: Open Existing File
fi: Avaa nykyinen tiedosto

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open Launch Configuration Dialog
fi: Avaa käynnistysmääritysikkuna

en: Open Project
fi: Avaa projekti

en: Open Project for Current File
fi: Avaa nykyisen tiedoston projekti

en: Open Recent Project
fi: Avaa viimeaikainen projekti

en: Open detailed progress dialog
fi: Avaa yksityiskohtainen edistymisikkuna

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open new tab after current
fi: Avaa uusi välilehti nykyisen perään

en: Open session %1
fi: Avaa istunto %1

en: Opens a file for editing.
fi: Avaa tiedoston muokkausta varten.

en: Overridden in
fi: Kuormitettu kohteessa

en: Override
fi: Korvaa

en: Override Kate Indentation Mode
fi: Ohita Katen sisennystapa

en: Override existing project configuration
fi: Korvaa nykyiset projektiasetukset

en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
fi: Ohita muokkaimen sisennystapa muotoilutyylin mukaisesti tiedostoille ilman Kate-tilariviä

en: Overriders possible, show all
fi: Mahdollisesti korvaajia, näytä kaikki

en: Overrides a
fi: Korvaa

en: P&rivate key:
fi: &Yksityinen avain:

en: Parse all files in a project after the project has been opened.
fi: Jäsennä kaikki projektitiedostot projektin avaamisen jälkeen

en: Parser
fi: Jäsennin

en: Parser Background Settings
fi: Taustajäsentimen asetukset

en: Parsing: %1
fi: Jäsennetään: %1

en: Password auth
fi: Salasanatunnistautuminen

en: Pick a Session
fi: Valitse istunto

en: Plugin '%1' could not be loaded correctly and was disabled.
    Reason: %2.
fi: Liitännäisen ”%1” lataaminen epäonnistui ja se poistettiin käytöstä.
    Syy: %2.

en: Plugin Selection
fi: Liitännäisten valinta

en: Preprocessor
fi: Esikäsittelijä

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous Tool View
fi: Edellinen työkalunäkymä

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
fi: Tulosta täydellinen Definition-Use Chain onnistuneen jäsennyksen valmistuttua

en: Print problems encountered during parsing
fi: Tulosta jäsennettäessä kohdatut ongelmat

en: Problem
fi: Ongelma

en: Problem in <b>%1</b>:<br/>
fi: Ongelma kohteessa <b>%1</b>:<br/>

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
fi: Prosessi ”%1” päättyi paluuarvolla %2
    %3

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
fi[0]: Käsittele 1 tiedosto projektissa %2
fi[1]: Käsittele %1 tiedostoa projektissa %2

en: Process Error
fi: Prosessivirhe

en: Profile
fi: Profilointi

en: Project %1
fi: Projekti %1

en: Project Already Open
fi: Projekti on jo avoinna

en: Project Folder Deleted
fi: Projektikansio poistettiin

en: Project Import: %1
fi: Projektin tuonti: %1

en: Project Information
fi: Projektin tiedot

en: Project Parsing
fi: Projektien jäsentäminen

en: Project already being opened
fi: Projektia ollaan jo avaamassa

en: Project already open: %1
fi: Projekti on jo avoinna: %1

en: Project import canceled.
fi: Projektin tuonti peruttiin.

en: Projects Settings
fi: Projektiasetukset

en: Projects base directory:
fi: Projektien perushakemisto:

en: Provide a name for the project
fi: Anna projektille nimi

en: Publi&c key:
fi: &Julkinen avain:

en: Public key auth
fi: Tunnistautuminen julkisella avaimella

en: Pull
fi: Nouda muutokset (pull)

en: Push
fi: Lähetä muutokset (push)

en: Quit
fi: Lopeta

en: Re-evaluate All
fi: Laske kaikkien arvot uudelleen

en: Read error
fi: Lukuvirhe

en: Recent Expressions
fi: Viimeaikaiset lausekkeet

en: Recover
fi: Palauta

en: Recovery
fi: Palautus

en: Recovery Error
fi: Palautusvirhe

en: Recursive
fi: Rekursiivinen

en: Reevaluate Expression
fi: Laske lausekkeen arvo uudelleen

en: Refactor
fi: Refaktorointi

en: Refactoring
fi: Refaktorointi

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>
fi: Rivi <b>%1</b>

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
fi: Sulje

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
fi: Laajenna

en: Reformat Line
fi: Muotoile rivi

en: Reformat current line using AStyle
fi: Muotoile nykyinen rivi AStyleä käyttäen

en: Reformat source using AStyle
fi: Muotoile lähdekoodi AStyleä käyttäen

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload All
fi: Lataa kaikki uudelleen

en: Remember Value
fi: Muista arvo

en: Remote Path
fi: Etäpolku

en: Remove All
fi: Poista kaikki

en: Remove Expression
fi: Poista lauseke

en: Remove Group
fi: Poista ryhmä

en: Remove Selected
fi: Poista valitut

en: Remove Toolview
fi: Poista työkalunäkymä

en: Remove Watch Variable
fi: Poista tämä vahtimuuttuja

en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set.
fi: Poista kaikki tähän työjoukkoon kuuluvat tiedostot aktiivisesta työjoukosta.

en: Remove this file from the current working set
fi: Poista tämä tiedosto nykyisestä työjoukosta

en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
fi: Poista tämä työjoukko. Ei vaikuta siihen kuuluviin tiedostoihin.

en: Remove variable
fi: Poista muuttuja

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename "%1" to "%2"
fi: Muuta ”%1” nimeksi ”%2”

en: Rename "%1"...
fi: Muuta ”%1” nimeä…

en: Rename Current Session...
fi: Muuta nykyisen istunnon nimeä…

en: Rename Session
fi: Muuta istunnon nimeä

en: Rename configuration
fi: Muuta määrityksen nimeä

en: Rename file from "%1" to "%2".
fi: Muuta tiedoston ”%1” nimeksi ”%2”.

en: Renaming "%1" to "%2"
fi: Muutetaan ”%1” nimeksi ”%2”

[ctx: Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
fi: Muuta ”%1” nimeä

en: Reopen the current project?
fi: Avaa nykyinen projekti uudelleen?

en: Replaced
fi: Korvattu

en: Restart program
fi: Käynnistä ohjelma uudelleen

en: Restarts applications from the beginning.
fi: Käynnistää ohjelman uudelleen alusta.

en: Returns:
fi: Palauttaa:

en: Revert
fi: Palauta

en: Revert all open documents
fi: Palauta kaikki avoimet tiedostot

en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
fi: Palauta kaikki avoimet tiedostot niiden aiemmin tallennettuun tilaan.

en: Review
fi: Katselmointi

en: Revision
fi: Versio

en: Revision Graph...
fi: Muutoskaavio…

en: Right Button Bar
fi: Oikea painikepalkki

en: Right Dock
fi: Oikean laidan telakka

en: Run
fi: Suorita

en: Run all tests in %1
fi: Suorita kaikki projektin %1 testit

en: Run to &Cursor
fi: Suorita &kohdistimeen

en: Run to cursor
fi: Suorita kohdistimeen

en: Running
fi: Käynnissä

en: SSH connection failed, operation aborted.
fi: SSH-yhteys epäonnistui, toiminto keskeytettiin.

en: Save &None
fi: Älä tallenna &mitään

en: Save &Selected
fi: Tallenna &valitut

en: Save Al&l
fi: Tallenna &kaikki

en: Save Modified Files?
fi: Tallennetaanko muuttuneet tiedostot?

en: Save all documents before building
fi: Tallenna kaikki tiedostot ennen kääntämistä

en: Save all modified documents when the "build" action is triggered.
fi: Tallenna kaikki muutetut tiedostot, kun suoritetaan toiminto ”käännä”.

en: Save all open documents
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot

en: Save all open documents before building anything
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot ennen kääntämistä

en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
fi: Tallenna kaikki tiedostot, kysyen tarvittaessa lisätietoja.

en: Schedule all project files for parsing
fi: Ajasta kaikki projektitiedostot jäsennykseen

en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
fi: Ajasta kaikki projektin lähdekoodi kielituen taustalla jäsennettäväksi.

en: Scope: %1
fi: Näkyvyysalue: %1

en: Search
fi: Etsi

en: Select Files to commit
fi: Valitse tiedostot, joiden muutokset toteutetaan

en: Select Source
fi: Valitse lähde

en: Select Tool View to Add
fi: Valitse lisättävä työkalunäkymä

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
fi: Valitse käännösjärjestelmän kokoonpanotiedosto, olemassa oleva KDevelop-projekti tai kansio avattavaksi projektina

en: Select an item...
fi: Valitse alkio…

en: Select keys
fi: Valitse avaimet

en: Select the Management Plugin to use for this project
fi: Valitse projektissa käytettävä hallintaliitännäinen

en: Select the base directory where new projects are to be created.
fi: Valitse perushakemisto, jonne uudet projektit luodaan

en: Select the directory to use...
fi: Valitse käytettävä hakemisto…

en: Select the item you want to get the path from.
fi: Valitse alkio, johon haluat saada polun.

en: Select...
fi: Valitse…

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
fi: Valitussa käynnistysmäärityksessä on tallentamattomia muutoksia. Haluatko tallentaa sen?

en: Selected URL is invalid
fi: Valittu osoite on virheellinen

en: Semantic Analysis
fi: Semanttinen analyysi

en: Semantic Code Highlighting
fi: Koodin semanttinen korostus

en: Server does not support any authentication methods for the user, operation aborted.
fi: Palvelin ei tue yhtään käyttäjän tunnistamistapaa, toiminto keskeytettiin.

en: Set As Default Group
fi: Aseta oletusryhmäksi

en: Set E&xecution Position to Cursor
fi: Aseta &suorituksen sijainti kohdistimeen

[ctx: Short text for 'Debug launch' used in the toolbar]
en: Debug
fi: Paikanna virheitä

[ctx: Short text for 'Execute launch' used in the toolbar]
en: Execute
fi: Suorita

[ctx: Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
fi: Pysäytä kaikki

[ctx: Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
fi: Uusi

en: Show Annotate on current document
fi: Näytä nykyisen tiedoston merkinnät

en: Show Bottom Dock
fi: Näytä alalaidan telakka

en: Show Diff (all files)...
fi: Näytä erot (kaikki tiedostot)…

en: Show Diff...
fi: Näytä erot…

en: Show Differences...
fi: Näytä erot…

en: Show Documentation
fi: Näytä dokumentaatio

en: Show Information about KDevelop Platform
fi: Näytä tietoa KDevelop-alustasta

en: Show Left Dock
fi: Näytä vasemman laidan telakka

en: Show Right Dock
fi: Näytä oikean laidan telakka

en: Show a list of all loaded plugins
fi: Näytä luettelo ladatuista liitännäisistä

en: Show detailed progress window
fi: Näytä edistymisen yksityiskohtainen ikkuna

en: Show documentation for
fi: Näytä dokumentaatio tunnisteelle

en: Show sorted list of opened documents
fi: Näytä järjestetty luettelo avoimista tiedostoista

en: Show tabs
fi: Näytä välilehdet

en: Show uses
fi: Näytä käytöt

en: Show warnings
fi: Näytä varoitukset

en: Show warnings and debug output
fi: Näytä varoitukset ja virheenpaikannustuloste

en: Shows a dialog to Create/Delete Sessions and set a new active session.
fi: Näyttää ikkunan, jossa voi luoda ja poistaa istuntoja sekä asettaa uuden aktiivisen istunnon.

en: Simple KDE ssh client provider
fi: Yksinkertainen KDE-ssh-asiakastarjoaja

en: SnippetPart, debugger and usability patches
fi: SnippetPart, virheenpaikannin ja käytettävyyskorjauksia

en: Solve
fi: Ratkaise

en: Solve: %1
fi: Ratkaise: %1

en: Source
fi: Lähde

en: Source Directory:
fi: Lähdekoodihakemisto:

en: Source Location
fi: Lähteen sijainti

en: Source Revision
fi: Lähteen versio

en: Source reformatting functionality using <b>astyle</b> library.
fi: Lähdekoodin muotoilutoiminnallisuus <b>astyle</b>-kirjastoa käyttäen.

en: Source reformatting of line under cursor using <b>astyle</b> library.
fi: Kohdistimen kohdalla olevan rivin lähdekoodin uudelleenmuotoilu <b>astyle</b>-kirjastoa käyttäen.

en: Source:
fi: Lähde:

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
fi: Välilyönnein eroteltu luettelo sanoja, jotka saavat kommentin merkitsemään tehtävää (TODO).

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
fi: Välilyönnein eroteltu luettelo sanoja, jotka saavat kommentin merkitsemään tehtävää (TODO).

en: Split View &Left/Right
fi: Jaa näkymä &pystysuunnassa

en: Split View &Top/Bottom
fi: Jaa näkymä &vaakasuunnassa

en: Split View Left/Right
fi: Jaa näkymä pystysuunnassa

en: Split View Top/Bottom
fi: Jaa näkymä vaakasuunnassa

en: Stash
fi: Piilota

en: State
fi: Tila

en: Status
fi: Tila

en: Step &Into
fi: Askel &sisään

en: Step &Over
fi: Askel &yli

en: Step O&ut
fi: Askel &ulos

en: Step into I&nstruction
fi: Askel k&äskyn sisään

en: Step into instruction
fi: Askel käskyn sisään

en: Step into the next statement
fi: Askel seuraavan lauseen sisään

en: Step out of the current function
fi: Askeltaa ulos nykyisestä funktiosta

en: Step over Ins&truction
fi: Askel &käskyn yli

en: Step over instruction
fi: Askel käskyn yli

en: Step over the next line
fi: Askel seuraavan rivin yli

en: Steps into the next assembly instruction.
fi: Askeltaa seuraavan konekielikäskyn sisään.

en: Steps over the next assembly instruction.
fi: Askeltaa seuraavan konekielikäskyn yli.

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop All Jobs
fi: Pysäytä kaikki työt

en: Stop on Change
fi: Pysähdy muuttuessa

en: Style being deleted
fi: Tyyliä ollaan poistamassa

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Subversion command to call
fi: Kutsuttava subversion-komento

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
fi: Subversion-liitännäinen, räätätöity make-hallinta, kokonaisparannukset

en: System Configuration Error
fi: Järjestelmäkokoonpanovirhe

en: TODO marker words:
fi: Tehtävämerkintäsanat:

en: Tabbed Browsing
fi: Välilehtiselaus

en: Text editor integration, definition-use chain
fi: Tekstimuokkainintegraatio, määrittely-käyttöketju

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
fi: Projektin <b>%1</b> peruskansio poistettiin tai siirrettiin KDevelopin ulkopuolelle.
    Projekti täytyy sulkea.

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press OK if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Cancel if you are sure the crash has another origin.
fi: Kaatuminen saattoi johtua vioittuneesta välimuistidatasta.
    
    Paina OK, jos haluat, että KDevelop tyhjentää välimuistin. Paina Peru, jos olet varma, että kaatuminen johtui jostain muusta.

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
fi: Nykyinen käynnistysmääritys ei tue tilaa ”%1”.

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
fi: Nykyinen istunto ja kaikki siihen kuuluvat asetukset poistetaan.
    Projektit säilyvät muuttumattomina. Haluatko varmasti jatkaa?

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to override the external changes?
fi: Tiedostossa %1 on tallentamattomia muutoksia, ja sitä on muuttanut ulkoinen prosessi.
    Haluatko korvata ulkoiset muutokset?

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
fi: Tiedostossa ”%1” on tallentamattomia muutoksia. Haluatko tallentaa ne?

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
fi: Ohjelmaa %1 ei löydy. Varmista, että se on asennettu ja voidaan suorittaa.<br /> Liitännäinen ei toimi ennen kuin tämä ongelma korjataan.

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu levyllä.
    
    Haluatko varmasti korvata sen? (Ulkoiset muutokset menetetään.)

en: The file <i>%1</i> already exists.
fi: Tiedosto <i>%1</i> on jo olemassa.

en: The following files have been modified. Save them?
fi: Seuraavia tiedostoja on muutettu. Tallennetaanko ne?

en: The installed Kate version does not support the MovingInterface which is crucial for KDevelop starting from version 4.2.
    
    To use KDevelop with KDE SC prior to 4.6, where the SmartInterface is used instead of the MovingInterface, you need KDevelop 4.1 or lower.
fi: Asennettu Katen versio ei tue MovingInterface-rajapintaa, joka on välttämätön KDevelop-versiosta 4.2 lähtien.
    
    Käyttääksesi KDevelopia KDE SC -versiota 4.6 aiemman kanssa tarvitset KDevelop 4.1:n tai vanhemman. Niissä käytetään SmartInterface-rajapintaa MovingInterface-rajapinnan sijasta.

en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
fi: Taustajäsentimen käyttämien rinnakkaisinstanssien enimmäismäärä. Jos olet epävarma, valitse yksi tai kaksi.

en: The previous session crashed | Session crashed %1 times in a row
fi[0]: Edellinen istunto kaatui
fi[1]: Istunto kaatui %1 kertaa peräkkäin

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
fi: Olet avaamassa projektia, joka on jo avoinna vähintään yhdessä toisessa istunnossa.<br/>Mitä haluat tehdä?

en: The same as git branch -D
fi: Sama kuin git branch -D

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
fi: Tyyliä %1 käytetään myös seuraavissa kielissä:
    %2.
    Haluatko varmasti poistaa sen?

en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
fi: Aika, joka odotetaan ennen kuin tiedosto analysoidaan uudelleen muokkaamisen jälkeen

[ctx: The type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
fi: Tyyppi

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
fi: Kansiossa %1 on jo projektiasetustiedosto.
    Haluatko korvata sen vai avata nykyisen tiedoston?

en: There are no differences.
fi: Ei eroja.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
fi: Tässä luettelossa näet tiedostot, jotka olet viimeksi avannut. Voit avata tästä haluamasi tiedoston.

en: Threads:
fi: Säikeet:

en: Toggle '%1' tool view.
fi: Näytä/piilota työkalunäkymä ”%1”.

en: Toggle Breakpoint
fi: Aseta tai poista keskeytyskohta

en: Toggle breakpoint
fi: Aseta tai poista keskeytyskohta

en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
fi: Asettaa tai poistaa keskeytyskohdan muokkaimen nykyisellä rivillä.

en: Tool Views
fi: Työkalunäkymät

en: Toolview Position
fi: Työkalunäkymän sijainti

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Unable to commit
fi: Muutoksen toteuttaminen epäonnistui

en: Unable to create configuration file %1
fi: Asetustiedoston %1 luonti epäonnistui

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
fi: Kehittäjätiedostolle ei saatu luotua piilokansiota (%1)

en: Unable to get difference.
fi: Eroja ei saatu haettua.

en: Unable to get project file: %1
fi: Projektitiedostoa ei saatu noudettua: %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
fi: Projektitiedoston %1 lataaminen epäonnistui.<br>Projekti on poistettu istunnosta.

en: Unable to read %1
fi: Tiedostoa %1 ei saatu luettua

en: Unable to write to %1
fi: Tiedostoon %1 ei saatu kirjoitettua

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
fi: Useita kohteita

en: Unsupported authentication type, could possibly be a bug. Operation aborted.
fi: Tunnistautumistapa ei tuettu, saattaa johtua ohjelmavirheestä. Toiminto keskeytettiin.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Update
fi: Päivitä

en: Use this client instead of standard ssh when using subversion to provide a KDE Password Dialog instead of a command-line ssh password prompt.
fi: Käytä tätä asiakasohjelmaa vakio-ssh-komennon sijasta tarjotaksesi KDE-salasanankyselyikkunan komentorivin salasanankyselyn sijasta.

en: Use this shortcut to trigger visibility of the toolview.
fi: Näytä tai piilota työkalunäkymä painamalla tätä pikanäppäintä.

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: User Interface Settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Uses
fi: Käytöt

en: Uses of
fi: Käytöt:

en: Uses of %1
fi: Käytöt: %1

en: VCS support
fi: VCS-tuki

en: Value
fi: Arvo

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Version Control
fi: Versionhallinta

en: Waiting for the process has timed out
fi: Prosessin odottaminen aikakatkaistiin

en: Warning
fi: Varoitus

en: Watch Variable
fi: Seuraa muuttujaa

en: Watch this
fi: Seuraa tätä

en: Watchpoint hit: %1
fi: Seurantakohtaosuma: %1

en: When Invoked Manually
fi: Erikseen kutsuttaessa

en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
fi: Kun käytössä, liitännäiset voivat ryhmittää yhteenkuuluvia tiedostoja rinnakkain.
    Esimerkiksi otsikkotiedosto avataan toteutustiedoston viereen.

en: Working Directory does not exist: %1
fi: Työhakemistoa ei ole olemassa: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
fi: Työhakemisto ei ole absoluuttinen: %1

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
fi: Työhakemistoa %1 ei ole olemassa tai se ei ole hakemisto

en: Working directory '%1' is not a local path
fi: Työhakemisto ”%1” ei ole paikallinen polku

en: Write error
fi: Kirjoitusvirhe

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
fi: Sinun täytyy valita perushaara luettelosta ennen uuden haaran luomista.

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
fi: Sinun tulee antaa kelvollinen tai olemassaolematon kansio projektin noutamista varten

en: You need to specify a valid project location
fi: Sinun tulee antaa kelvollinen projektisijainti

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
fi: Yritit muuttaa ”%1” nimeksi ”%2”, mutta jälkimmäinen on suodatettu ja piilotetaan.
    Haluatko jatkaa?

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
fi: vakio

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
fi: ennakko

en: astyle and indent support
fi: astyle- ja indent-tuki

en: code to parse
fi: jäsennettävä koodi

en: context-free forward-declaration %1
fi: kontekstiton ennakkoesittely %1

en: directory
fi: hakemisto

en: enumeration %1
fi: luettelotyyppi %1

en: enumerator
fi: enumeraattori

[ctx: file is confilicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
fi: Ristiriitoja

[ctx: file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
fi: Ajan tasalla

[ctx: file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
fi: Lisätty

[ctx: file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
fi: Poistettu

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
fi: tiedostot tai - luettaessa vakiosyötteestä. Jälkimmäinen on oletus, jos mitään ei anneta

en: function
fi: funktion

en: namespace %1
fi: nimiavaruus %1

en: next hits
fi: seuraavaa osumaa

en: no branch
fi: ei haaraa

en: not parsed yet
fi: ei vielä jäsennetty

en: possible resolution from
fi: mahdollinen ratkaisu:

en: print generated AST tree
fi: tulosta luotu AST-puu

en: print generated token stream
fi: tulosta luotu merkkivirta

en: project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
fi: projektin tuontiliitännäinen (%1) ei tue IProjectFileManager-rajapintaa

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
fi: Rivi <b>%1</b>:

en: ssh auth
fi: ssh-tunnistautuminen

en: svnserve option
fi: svnserve-valinta

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
fi: määrittely

[ctx: toolview position]
en: Bottom
fi: Alhaalla

[ctx: toolview position]
en: Detached
fi: Irrotettu

[ctx: toolview position]
en: Left
fi: Vasemmalla

[ctx: toolview position]
en: Right
fi: Oikealla

en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: version controlled file was modified]
en: Modified
fi: Muutettu
