kdevplatform - en to gl translation catalogue (849 entries)

en: built
gl: construído

en: compiling
gl: estase a compilar

en: configuring
gl: estase a configurar

en: creating
gl: estase a crear

en: generating
gl: estase a xerar

en: installing
gl: estase a instalar

en:  Line: %1 Col: %2
gl:  Liña: %1 Col: %2

en:  files
gl: ficheiros

en:  from
gl:  desde

en:  in
gl:  en

en:  threads
gl:  fíos

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
gl: n.º %1 en %2

[ctx: %1 = application name]
en: Configure %1
gl: Configurar %1

en: %1 As...
gl: %1 como...

en: %1 Tool Bar
gl: Barra de ferramentas %1

en: %1 has crashed
gl: %1 quebrou

en: %1 has failed to start
gl: %1 non puido iniciarse

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
gl: Non se precisa de configuración para «%1»

en: %1 of %2
gl: %1 de %2

en: %1 of %2 : %3
gl: %1 de %2 : %3

en: %1 still needs an update!
gl: %1 aínda precisa dunha actualización!

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
gl: Estase a cargar %1

[ctx: %1: date of the last snapshot]
en: The session crashed the last time it was used. The following modified files can be recovered from a backup from %1.
gl: A sesión quebrou a última vez que se empregou. Os ficheiros sen modificar seguintes pódense recuperar dunha copia de seguranza de %1.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
gl: Este ficheiro é %1 é excede o límite de %2.

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
gl: Omitiuse un ficheiro que é grande de máis: «%1»

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
gl[0]: %2: 1 uso
gl[1]: %2: %1 usos

[ctx: %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
gl: Historial de %2 (%1)

[ctx: %1: source file]
en: In %1
gl: En %1

en: %1|All Project Files (%1)
gl: %1|Todos os ficheiros de proxecto (%1)

en: &Abort
gl: C&ancelar

en: &Add Tool View...
gl: &Engadir unha vista de ferramentas...

en: &Binary
gl: &Binario

en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: &Close
gl: &Pechar

en: &Continue
gl: &Continuar

en: &Copy Value
gl: &Copiar o valor

en: &Delete
gl: Elimina&r

en: &Delete Breakpoint
gl: Elimina&r o punto de parada

en: &Disable Breakpoint
gl: &Desactivar o punto de parada

en: &Enable All
gl: Acti&valo todo

en: &Enable Breakpoint
gl: Acti&var o punto de parada

en: &Format
gl: &Formato

en: &New
gl: &Novo

en: &New name:
gl: &Novo nome:

en: &Next Split View
gl: &Seguinte vista dividida

en: &Next Window
gl: Xanela segui&nte

en: &Open...
gl: &Abrir...

en: &Password or passphrase:
gl: &Contrasinal:

en: &Previous Split View
gl: &Anterior vista dividida

en: &Previous Window
gl: Xanela &anterior

en: &Reformat Source
gl: &Reformatar a fonte

en: &Remove All
gl: &Eliminar todo

en: &Rename
gl: &Mudar o nome

en: &Restart
gl: &Reiniciar

en: &Stop on Change
gl: &Deter cando cambie

en: &Username:
gl: Nome de &usuario:

en: '%1' + '%2'
gl: «%1» + «%2»

en: ( resolved forward-declaration:
gl: ( declaración anticipada resolta:

en: (no projects)
gl: (ningún proxecto)

en: (unresolved forward-declaration)
gl: (declaración anticipada non resolta)

en: *** Aborted ***
gl: *** Interrompido ***

en: *** Failure: %1 ***
gl: *** Fallo: %1 ***

en: *** Finished ***
gl: *** Rematou ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
gl: *** Advertencia: non foi posíbel matar o proceso ***

en: *|Text File
gl: *|Ficheiro de texto

en: 1 use found | %1 uses found
gl[0]: atopouse un uso
gl[1]: atopáronse %1 usos

en: <%1> Unnamed job
gl: <%1> Tarefa sen nome

en: <b>Active Working Set</b>
gl: <b>Conxunto activo de traballo</b>

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
gl: <b>O punto de parada está suxo</b><p>O punto de parada aínda non se pasou ao depurador.</p>

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
gl: <b>O punto de parada está pendente</b><p>Os puntos de parada pendentes son os que se pasaron ao GDB, mais que aínda non se instalaron no destino porque GDB non pode atopar a función ou ficheiro a que se refire o punto de parada. O caso máis frecuente é un punto de parada nunha biblioteca compartida: GDB insire este punto de parada só cando se cargar a biblioteca.</p>

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
gl: <b>Entrada de expresión</b>Escriba unha expresión para vixiar.

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
gl: <b>Pila de chamadas</b>En inglés, «frame stack» ou «call stack», é unha lista que mostra a función que está activa e que chamou por cada función para chegar este punto do programa. Ao premer un elemento pódense ver os valores de calquera das funcións que chamaron anteriormente.

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
gl: <b>Árbore da variábeis</b>A árbore de variábeis permite ver os valores das variábeis locais e expresións arbitrarias.<br />As variábeis locais son mostradas automaticamente e son actualizadas mentres circula polo programa. Por cada expresión que introduza, pode ou avaliala unha vez, ou «vixiala» (facer que se actualice automaticamente). As expresións que non sexan actualizadas automaticamente poden ser actualizadas manualmente no menú de contexto. Pode mudar o nome das expresións para darlles nomes máis descritivos premendo a columna do nome.<br />Para mudar o valor dunha variábel ou expresión, prema o valor.<br />

en: <b>Working Set</b>
gl: <b>Conxunto de traballo</b>

en: <br /> lost declaration <br />
gl: <br /> declaración perdida <br />

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
gl: <html><font size="4">Engadidos cargados para <b>%1</b></font></html>

en: <html><head/><body><p>"Note: All overloaded functions, overloads, forward-declarations, etc. will be renamed too"</p></body></html>
gl: <html><head/><body> <p>Nota: todas as funcións sobrecargadas, sobrecargas, declaracións anticipadas, etc. tamén se renomearán.</p> </body></html>

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add New" button to add a new one.</i>
gl: <i>Escolla unha configuración para editar á esquerda,<br>ou prema o botón «Engadir nova» para engadir unha nova.</i>

en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
gl: <p>Controla se o recanto inferior esquerdo está ocupado pola doca á esquerda ou pola doca no fondo.</p>

en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
gl: <p>Controla se o recanto inferior dereito está ocupado pola doca á dereita ou pola doca no fondo.</p>

en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
gl: <p>Activa ou desactiva o analizador de fondo.<br>Se non ten certeza, déixeo activado. Desactivar o analizador de fondo desactiva partes grandes da funcionalidade do KDevelop.</p>

en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
gl: <p>Realzar os problemas semánticos, como declaracións non atopadas ou non accesíbeis.</p>

en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
gl: <p>A interface de completado do código ten un modo mínimo e outro detallado.<br>Escolla en que casos desexa que apareza o completado completo do código.</p>

en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
gl: <p>Esta opción decide a intensidade das cores das variábeis locais, por exemplo os argumentos das funcións, variábeis e semellantes.</p>

en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
gl: <p>Esta opción permite alterar a intensidade dos tipos accesíbeis globalmente, por exemplo clases, métodos, funcións etc.</p>

en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
gl: <p>Cando un proxecto contén máis ficheiros do que este número, o proxecto
    procésase no modo simplificado, o que aumenta a eficiencia ao reunir menos información. Redúcense a navegación global do código e as capacidades de quickopen.</p>

en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
gl: <p>Se escolle esta opción as liñas con erros reálzanse adicionalmente e as súas posicións márcanse na barra de desprazamento.</p>

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
gl: <qt>Ficheiros que se van remitir:
    <ul>%1</ul>
    Coa mensaxe:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @action]
en: Clear cache
gl: Limpar a caché

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
gl: Fechar o(s) proxecto(s)

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
gl: Obter un proxecto...

[ctx: @action]
en: Focus Editor
gl: Editor do foco

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
gl: Abrir ou Importar un proxecto…

[ctx: @action:button]
en: Choose another session
gl: Escoller outra sesión

[ctx: @action:button]
en: Retry startup
gl: Tentar iniciar de novo

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
gl: Remitir

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
gl: Comezar unha sesión nova

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
gl: <p>Non é posíbel eliminar unha sesión bloqueada.

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
gl: <p>Feche a instancia do aplicativo ofensor ou escolla outra sesión para iniciar.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The session is locked by %1 on %2 (PID %3).
gl: <p>A sesión está bloqueada por %1 en %2 (PID %3).

[ctx: @info]
en: Delete session
gl: Eliminar a sesión...

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
gl: Non foi posíbel bloquear a sesión <em>%1</em> (o ficheiro de bloqueo non está dispoñíbel).

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
gl: Non foi posíbel bloquear a sesión <em>%1</em>; xa está bloqueada por %2 en %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
gl: O aplicativo mencionado non respondeu a unha chamada de DBUS; pode que quebrase ou que estea «colgado».

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
gl: A sesión de %1 xa está activa noutra instancia en execución

[ctx: @info]
en: The session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
gl: Vanse eliminar esta sesión e todas as opcións que contén. Os proxectos non se han ver afectados. Desexa realmente continuar?

[ctx: @info:shell]
en: made running %1 instance (PID: %2) visible
gl: facer que a instancia en execución de %1 (PID: %2) sexa visíbel

[ctx: @info:shell]
en: running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
gl: aparentemente, a instancia en execución de %1 (PID: %2) esta «colgada»

[ctx: @info:status]
en: build
gl: xerar

[ctx: @info:status]
en: clean
gl: limpar

[ctx: @info:status]
en: configure
gl: configurar

[ctx: @info:status]
en: install
gl: instalar

[ctx: @info:status]
en: prune
gl: eliminar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
gl: Engadir unha configuración de inicio nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
gl: Engadir unha vista de ferramenta

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project.
gl: Cancelar e non abrir o proxecto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clean
gl: Limpar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
gl: Prema para abrir e activar este documento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
gl: Fecha todos os proxectos escollidos

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
gl: Configurar as notificacións

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration.
gl: Continuar a abrir o proxecto e empregar a configuración de proxecto que se acaba de indicar.

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration.
gl: Continuar a abrir o proxecto mais empregar a configuración de proxecto existente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
gl: Configuración de inicio actual.

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
gl: Depurar o inicio actual.

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
gl: Eliminar a configuración de inicio seleccionada.

[ctx: @info:tooltip]
en: Dirty
gl: Sucio

[ctx: @info:tooltip]
en: Error
gl: Erro

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
gl: Executar o inicio actual.

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
gl: Descargar un proxecto

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
gl: Menú que permite deter tarefas individuais

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
gl: Novo ficheiro

[ctx: @info:tooltip]
en: Next split view
gl: Seguinte vista dividida

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
gl: Xanela seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
gl: Abrir o diálogo de configuración dos inicios

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
gl: Abrir ou importar un proxecto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Pending
gl: Pendente

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous split view
gl: Anterior vista dividida

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
gl: Xanela anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
gl: Prema co botón dereito para engadir vistas de ferramentas novas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Saves all selected files
gl: Garda todos os ficheiros escollidos

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
gl: Dividir horizontalmente

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
gl: Dividir verticalmente

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
gl: Comezar unha instancia do KDevelop cunha sesión baleira

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
gl: Detén todas as tarefas que estean a executarse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
gl: Engade unha vista de ferramenta nesta xanela.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure various aspects of this editor.
gl: Configurar varios aspectos deste editor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
gl: Crea un ficheiro novo en branco.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
gl: Mostra unha lista dos puntos de parada co seu estado actual. Pode premer un punto para modificalo, e levarao á fonte na xanela de edición.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
gl: Executa nun depurador o destino ou o programa que se especificase na configuración de iniciar actualmente activa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
gl: Executa o obxectivo ou o programa que se especificase na configuración de iniciar actual.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop 4.
gl: Axuda ao usuario a descargar un proxecto e impórtao a KDevelop 4.

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
gl: Lista de tarefas que poden deterse de maneira individual.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop 4 project or import an existing Project into KDevelop 4. This entry allows to select a KDevelop4 project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop4 project file, the file will be created.
gl: Abrir un proxecto de KDevelop 4 existente ou importar un proxecto existente a KDevelop 4. Esta entrada permite seleccionar un ficheiro de KDevelop4 ou un directorio existentes para que se abra en KDevelop. Ao abrir un directorio existente que aínda non teña un ficheiro de proxecto de KDevelop4, o ficheiro créase.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
gl: Abre un diálogo para editar novas configuracións de iniciar ou para modificar as existentes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
gl: Abre un proxecto aberto recentemente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
gl: Pide que se deteñan todas as tarefas que estean en execución.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
gl: Escolla a configuración de iniciar para executar cando se invoque a execución.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
gl: Mostra un diálogo para configurar as notificacións.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about KDevelop Platform.
gl: Mostrar un diálogo con información acerca da plataforma KDevelop.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
gl: Mostra un diálogo con información acerca de todos os complementos cargados.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
gl: Divide a vista actual horizontalmente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
gl: Divide a vista actual verticalmente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next split view.
gl: Vai á seguinte vista dividida.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
gl: Vai á seguinte xanela.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous split view.
gl: Vai á vista dividida anterior.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
gl: Vai á xanela anterior.

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1 (does not exist)
gl: %1 (non existe)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Use default profile (currently: %1)
gl: Empregar o perfil predeterminado (actual: %1)

[ctx: @title]
en: Cannot Delete Session
gl: Non é posíbel eliminar esta sesión

[ctx: @title]
en: Delete Session
gl: Eliminar a sesión

[ctx: @title]
en: Session crashed
gl: A sesión pechouse inesperadamente

[ctx: @title:column]
en: Profile
gl: Perfil

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
gl: Nome

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
gl: Ruta

[ctx: @title:group]
en: Core
gl: Núcleo

[ctx: @title:group]
en: Debugging
gl: Depuración

[ctx: @title:group]
en: Documentation
gl: Documentación

[ctx: @title:group]
en: Language Support
gl: Soporte de linguas

[ctx: @title:group]
en: Other
gl: Outro

[ctx: @title:group]
en: Project Management
gl: Xestión do proxecto

[ctx: @title:group]
en: Testing
gl: Probas

[ctx: @title:group]
en: Utilities
gl: Utensilios

[ctx: @title:group]
en: Version Control
gl: Control de versións

[ctx: @title:menu]
en: Edit
gl: Editar

[ctx: @title:menu]
en: Run
gl: Executar

[ctx: @title:menu]
en: Session
gl: Sesión

[ctx: @title:window]
en: Close Document
gl: Pechar o documento

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
gl: Non foi posíbel atopar o editor

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
gl: Puntos de parada do depurador

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
gl: O documento foi modificado externamente

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
gl: Non foi posíbel bloquear a sesión %1

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
gl: Non foi posíbel achar unha compoñente de editor de textos de KDE.
    Verifique a instalación de KDE.

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
gl: Descoñecida

en: Aborting...
gl: Estase a cancelar...

en: About KDevelop Platform
gl: Acerca da plataforma KDevelop

en: About to commit to repository
gl: Estase a piques de entregar ao repositorio

en: Access: %1
gl: Acceso: %1

en: Actions
gl: Accións

en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
gl: Sesión activa.
    pid %1, app %2, máquina %3

en: Active status
gl: Estado activo

en: Add
gl: Engadir

en: Add All
gl: Engadir todo

en: Add Group
gl: Engadir un grupo

en: Add Kate Modeline
gl: Engadir o modo de liñas do Kate

en: Add Multiple Variables
gl: Engadir varias variábeis

en: Add New...
gl: Engadir un novo...

en: Add Tool View
gl: Engadir unha vista dunha ferramenta

en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
gl: Engadir un modo de liña do Kate segundo o estilo de formato aos documentos formatados.

en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set.
gl: Engadir todos os documentos que fan parte deste conxunto de traballo ao conxunto de traballo actual.

en: Add project to current session
gl: Engadir un proxecto á sesión actual

en: Add this file to the current working set
gl: Engadir este ficheiro ao conxunto de traballo actual

en: Added
gl: Engadido

en: Additional information for current item:
gl: Información adicional do elemento actual:

en: Already on branch "%1"
gl: Xa está na galla «%1»

en: Already opening %1, not opening again
gl: Xa se está a abrir %1, non se abre de novo

en: Always
gl: Sempre

en: Annotate
gl: Anotar

en: Annotation...
gl: Anotación...

en: Applying changes failed: %1
gl: Fallou a aplicación das modificacións: %1

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
gl: Arquitectura, interface sublime, soporte para Ruby

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
gl: Arquitectura, soporte VCS, soporte de xestión do proxecto, xestor do proxecto QMake

en: Are you sure you want to irreversibly remove the branch '%1'?
gl: Desexa realmente borrar irreversibelmente a galla «%1»?

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
gl: Desexa realmente mudar o nome de «%1» para «%2»?

en: Arrange related documents side by side
gl: Dispor os documentos relacionados un a par do outro

en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
gl: Asignar un atallo á vista de ferramentas «%1»

en: Assign Shortcut...
gl: Asignar un atallo...

en: Authentication failed, operation aborted.
gl: Fallou a autenticación; cancélase a operación.

en: Author
gl: Autor

en: Author: %1
    Date: %2
    Commit Message: %3
gl: Autor: %1
    Data: %2
    Mensaxe de entrega: %3

en: Auto
gl: Automático

en: Back
gl: Recuar

en: Back to %1<br />
gl: Recuar até %1<br />

en: Back to code
gl: Volver ao código

en: Background Parser
gl: Analizador en segundo plano

en: Bottom Button Bar
gl: Barra botón fondo

en: Bottom Dock
gl: Acoplar no fondo

en: Bottom left corner occupied by:
gl: Recanto inferior esquerdo ocupado por:

en: Bottom right corner occupied by:
gl: Recanto inferior dereito ocupado por:

en: Branch "%1" already exists.
gl: Xa existe unha galla chamada «%1».

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
gl: Xa existe unha galla chamada «%1».
    Escolla outro nome.

en: Branch Manager
gl: Xestor de gallas

en: Branches...
gl: Gallas...

en: Breakpoint
gl: Punto de parada

en: Breakpoint has errors
gl: O punto de parada ten erros

en: Breakpoint hit: %1
gl: Pasada de punto de parada: %1

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
gl: O punto de parada está <a href="dirty">suxo</a>

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
gl: O punto de parada está <a href="pending">pendente</a>

en: Breakpoint is active
gl: O punto de parada está activo

en: Breakpoints
gl: Puntos de parada

en: Build System:
gl: Sistema de construción:

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
gl: O directorio de construción «%1» non existe ou non é un directorio

en: Build directory '%1' is not a local path
gl: O directorio de construción «%1» non é unha ruta local

en: Cancel this operation.
gl: Cancelar esta operación.

en: Cannot connect to host, operation aborted.
gl: Non foi posíbel conectar co anfitrión; cancélase a operación.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
gl: Non foi posíbel crear o ficheiro <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
gl: Non foi posíbel crear o cartafol <i>%1</i>.

en: Cannot create socket, operation aborted.
gl: Non foi posíbel crear o socket; cancélase a operación.

en: Cannot create temporary file to create <i>%1</i>.
gl: Non foi posíbel crear o ficheiro temporal para crear <i>%1</i>.

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
gl: Non é posíbel mostrar as anotacións; falta a interface KTextEditor::AnnotationInterface do editor.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
gl: Non foi posíbel executar a acción de anotación porque ou non se achou o documento ou non era un documento de texto:
    %1

en: Cannot open ssh channel, operation aborted.
gl: Non foi posíbel abrir un canal ssh; cancélase a operación.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
gl: Non foi posíbel eliminar o ficheiro <i>%1</i>.

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
gl: Non é posíbel eliminar o cartafol <i>%1</i>.

en: Cannot set non-blocking mode for stdin, operation aborted.
gl: Non foi posíbel establecer un modo sen bloqueo para a entrada normal; cancélase a operación.

en: Cannot start an ssh session, operation aborted.
gl: Non foi posíbel iniciar unha sesión ssh; cancélase a operación.

en: Checkout
gl: Obter

en: Checkout to the selected branch
gl: Obter a galla escollida

en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
gl: Escolla se desexa mostrar información adicional para o elemento de completado do código que estea escollido

en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
gl: Escolla se desexa mostrar información adicional do elemento de completado de código escollido.

en: Chooses the base directory where new projects are created.
gl: Escolle o directorio base no que se crean os proxectos novos.

en: Class
gl: Clase

en: Clone
gl: Clonar

en: Clos&e All
gl: P&echar todos

en: Close All Files
gl: Fechar todos os ficheiros

en: Close All Ot&hers
gl: Pechar os &outros documentos

en: Close Document
gl: Pechar o documento

en: Close File
gl: Pechar o ficheiro

en: Close Other Files
gl: Fechar os outros ficheiros

en: Close all open documents
gl: Pechar todos os documentos abertos

en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
gl: Pecha todos os documentos abertos, pedindo información adicional cando for preciso.

en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
gl: Pecha todos os documentos abertos, excepto o que estea activo.

en: Close all other documents
gl: Pechar os outros documentos

en: Close file
gl: Pechar o ficheiro

en: Closes current file.
gl: Pechar o documento actual.

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
gl: Co-mantedor, soporte para CMake, Run e Kross

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
gl: Co-mantedor, xestor xenérico, engadidos de desenvolvemento web, fragmentos, desempeño

en: Code
gl: Código

en: Code Completion
gl: Completación de código

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
gl: &Código

en: Collapse all
gl: Contraer todo

en: Command exited with value %1.
gl: A orde saíu co valor %1.

en: Command finished with error %1.
gl: A orde rematou co erro %1.

en: Commit Current Project...
gl: Enviar este proxecto...

en: Commit Files:
gl: Ficheiros da entrega:

en: Commit Message:
gl: Descrición da entrega:

en: Commit unsuccessful
gl: Non foi posíbel efectuar a remisión.

en: Commit...
gl: Entregar...

en: Condition
gl: Condición

en: Configure Editor...
gl: Configurar o editor...

en: Configure Launches...
gl: Configuración dos inicios...

en: Configure Notifications...
gl: Configurar as notificacións...

en: Configure Project %1
gl: Configurar o proxecto %1

en: Configure Sessions
gl: Configuración das sesións

en: Configure Sessions...
gl: Configurar as sesións...

en: Configure environment variables
gl: Configurar as variábeis do ambiente

en: Container:
gl: Contedor:

en: Contents
gl: Contido

en: Continue application execution
gl: Continuar coa execución do aplicativo

en: Continue execution from the current cursor position.
gl: Continúa a execución desde a posición actual do cursor.

en: Continues execution until the cursor position is reached.
gl: Continúa a execución até acadar a posición do cursor.

en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
gl: Continúa coa execución do aplicativo no depurador. Isto só se realiza cando o aplicativo fose detido polo depurador (isto é, activouse un punto de parada ou premeuse o interruptor).

en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
gl: Controla se se abren lapelas novas a carón da que estea activa.

en: Copied
gl: Copiado

en: Copy Revision
gl: Copiar a revisión

en: Copy of %1
gl: Copia de %1

en: Copy revision number
gl: Copiar o número da revisión

en: Copyright 2004-2014, The KDevelop developers
gl: © 2004-2014 Os desenvolvedores de KDevelop

en: Could not annotate the document because it is not part of a version-controlled project.
gl: Non foi posíbel obter anotacións do documento porque o proxecto non usa un sistema de control de versións.

en: Could not create a patch for the current version.
gl: Non foi posíbel crear un parche para a versión actual.

en: Could not create the directory: %1
gl: Non foi posíbel crear o directorio: %1

en: Could not find KTextEditor::Factory, check your installation:
    Make sure that Kate is installed, KDEDIRS is set properly and that you ran kbuildsycoca4.
gl: Non foi posíbel atopar KTextEditor::Factory. Comprobe a instalación:
    Asegúrese de que o Kate está instalado, KDEDIRS está ben configurado e que se executou kbuildsycoca4.

en: Could not find an open document
gl: Non se puido atopar un documento aberto

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
gl: Non foi posíbel cargar %1, xa ten aberto outro proxecto chamado «%2».

en: Could not load project management plugin %1.
gl: Non foi posíbel cargar o engadido de xestión do proxecto %1.

en: Could not open file '%1'
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro «%1»

en: Could not open project
gl: Non foi posíbel abrir o proxecto

en: Could not recover %1, the recovery file is empty
gl: Non foi posíbel recuperar %1, o ficheiro de recuperación está baleiro

en: Could not rename '%1' to '%2'
gl: Non foi posíbel mudar o nome de «%1» como «%2»

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
gl: Non foi posíbel gardar a configuración do proxecto específica do desenvolvedores.
    Atención: perderanse as modificacións que fixese na configuración do proxecto.

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
gl: incluída por

en: Crash Recovery
gl: Recuperación de quebras

en: Create New Session
gl: Crear unha sesión nova

en: Create/Delete/Activate Sessions
gl: Crear/Eliminar/Activar sesións

en: Creates new branch based on the selected branch
gl: Crea unha galla nova baseada na escollida

en: Current Launch Configuration
gl: Configuración de iniciar actual

en: Current launch Configuration
gl: Configuración de iniciar actual

en: Currently at the branch "%1".
    To remove it, please change to another branch.
gl: Está na galla «%1».
    Para eliminala debe pasar a outra galla.

[ctx: Data access breakpoint]
en: Data &Access
gl: &Acceso a datos

[ctx: Data breakpoint]
en: Data &Write
gl: &Escrita de datos

[ctx: Data read breakpoint]
en: Data &Read
gl: Lectu&ra de datos

en: Data write breakpoint
gl: Punto de parada de escrita de datos

en: Date
gl: Data

en: Debug
gl: Depurar

en: Debug Launch
gl: Depurar o inicio

en: Debug current launch
gl: Depurar o inicio actual

en: Debugger Toolbar
gl: Barra de ferramentas do depurador

en: Debugger Variables
gl: Variábeis do depurador

en: Debugger:
gl: Depurador:

en: Declaration
gl: Declaración

en: Declaration Info
gl: Información da declaración

en: Declaration is located in non-writeable file %1.
gl: A declaración atópase no ficheiro «%1», no que non se pode escribir.

en: Declarations:
gl: Declaracións:

en: Definition
gl: Definición

en: Definition-Use Chain
gl: Cadea de definición de usos

en: Definition-Use Chain, C++ Support
gl: Cadea de definición de usos, soporte para C++

en: Delay:
gl: Atraso:

en: Delete
gl: Borrar

en: Delete Current Session...
gl: Eliminar a sesión...

en: Delete configuration
gl: Eliminar a configuración

en: Deleted
gl: Borrado

en: Depth
gl: Profundidade

en: Destination
gl: Destino

en: Detailed completion:
gl: Completado detallado:

en: Development Platform for IDE-like Applications
gl: Plataforma de desenvolvemento de aplicativos estilo IDE

en: Diff between revisions
gl: Diferenzas entre revisións

en: Diff to previous revision
gl: Diferenzas coa revisión anterior

en: Difference To Previous
gl: Diferenzas coa anterior

en: Difference between Revisions
gl: Diferenzas entre revisións

en: Difference between revision %1 and %2:
gl: Diferenzas entre as revisións %1 e %2:

en: Difference between revisions
gl: Diferenzas entre revisións

en: Directory:
gl: Directorio:

en: Disable &All
gl: Des&activar todo

en: Discard all modifications
gl: Esquecer todas as modificacións

en: Disk
gl: Disco

en: Displays a KDE Password Dialog and establishes an ssh connection using libssh. After connecting it executes 'svnserve -t' to provide tunneling.
gl: Mostra un diálogo de contrasinal do KDE e establece unha conexión ssh mediante libssh. Despois de ligar, executa «svnserve -t» para fornecer os túneles.

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
gl: VCS, Git e Mercurial distribuídos

en: Dock Window Behavior
gl: Comportamento das xanelas acopladas

en: Documentation
gl: Documentación

en: Documentation Tool Bar
gl: Barra de ferramentas de documentación

en: Documents:
gl: Documentos:

en: Duchain builder application
gl: Aplicativo construtor Duchain

en: Edit...
gl: Editar...

en: Editing %2: <b>%1</b>
gl: Estase a editar %2: <b>%1</b>

en: Enable Background Parser
gl: Activar o analizador sintáctico no fondo

en: Enable automatic invocation:
gl: Activar a invocación automática:

en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
gl: Activa ou desactiva que se mostre a barra de lapelas na parte superior da xanela do editor.

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
gl: Obrigar a actualizar os contextos superiores correspondentes aos ficheiros dados

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
gl: Obrigar a actualizar os contidos superiores correspondentes aos ficheiros dados e a todos os ficheiros incluídos

en: Enter condition ...
gl: Introduza unha condición…

en: Enter the path to an item from the projects tree
gl: Escriba a ruta a un elemento da árbore de proxectos

en: Enter variable ...
gl: Introduza unha variable…

en: Environment Settings
gl: Configuración do ambiente

en: Environment group:
gl: Grupo de ambiente:

en: Error
gl: Erro

en: Error Gathering user information: %1
gl: Produciuse un erro ao reunir a información do usuario: %1

en: Error checking conditions to generate code: %1
gl: Produciuse un erro ao verificar as condicións para xerar o código: %1

en: Error finding context for selection range
gl: Produciuse un erro ao atopar o contexto do intervalo da selección

en: Error generating code: %1
gl: Produciuse un erro ao xerar o código: %1

en: Example 1
gl: Exemplo 1

en: Example 2
gl: Exemplo 2

en: Execute
gl: Executar

en: Execute Launch
gl: Executar o inicio

en: Execute actions to change the area.<br />An area is a toolview configuration for a specific use case. From here you can also navigate back to the default code area.
gl: Executa accións para cambiar a área.<br />Unha área é unha configuración dunha ferramenta para un caso de uso específico. Desde aquí pode voltar á área de código predeterminada.

en: Execute current launch
gl: Executar o inicio actual

en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
gl: Executa exactamente unha liña de fontes. Se a liña é unha chamada a unha función entón a execución detense xusto tras entrar na función.

en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
gl: Executa unha liña do ficheiro de fontes actual. Se a liña de fonte é unha chamada a unha función execútase toda a función e o programa detense na liña que segue á chamada.

en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
gl: Executa o aplicativo até que se complete a función que se está a executar. Entón o depurador mostra a liña tras da chamada orixinal á función. Se a execución do programa estiver na pila máis externa (por exemplo, en «main()») entón esta operación non ten efecto ningún.

en: Exit code %1
gl: Código de saída: %1

en: Expand all
gl: Expandir todo

en: Failed to apply changes: %1
gl: Fallou a aplicación das modificacións: %1

en: Failed to launch 'svnserve -t', operation aborted.
gl: Fallou o inicio de «svnserve -t»; cancélase a operación.

en: Failed to write recovery copies to %1. Please make sure that your home directory is writable and not full. This application requires available space in the home directory to run stable. You may experience application crashes until you free up some space.
gl: Produciuse un erro ao escribir as copias de recuperación en %1. Asegúrese de que se pode escribir no seu directorio persoal e de que este non está cheo. Este aplicativo require espazo dispoñíbel no directorio persoal para ser estábel. Pode que o aplicativo se quebre até que se libere algo de espazo.

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
gl: Non foi posíbel escribir en %1; probabelmente o disco estea cheo

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
gl: Características que construír. Opcións: baleiro, simplified-visible-declarations, visible-declarations (por omisión), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST

en: File could not be opened.
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro.

en: File could not be read from disk due to permissions.
gl: Non foi posíbel ler o ficheiro do disco por causa dos permisos.

en: File could not be read from disk.
gl: Non foi posíbel ler o ficheiro do disco.

en: Filename
gl: Nome do ficheiro

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
gl: inclúe

en: Filter:
gl: Filtro:

en: Find
gl: Atopar

en: Find:
gl: Atopar:

en: Folder %1
gl: Cartafol %1

en: For more detailed information please see the Version Control toolview
gl: Para máis información, vexa a vista «Control de versións».

en: Format Files
gl: Formatar ficheiros

en: Format file(s) using the current theme
gl: Formatar o(s) ficheiro(s) co tema actual

en: Formatter:
gl: Formatador:

en: Formatting Styles
gl: Estilos de formato

en: Formatting functionality using <b>astyle</b> library.
gl: Funcionalidade de formatar que emprega a biblioteca <b>astyle</b>.

en: Forward
gl: Avanzar

en: Forward Declaration
gl: Declaración anticipada

en: Frame Stack
gl: Pila de chamadas

en: From File System
gl: Do sistema de ficheiros

en: Function
gl: Función

en: GDB integration
gl: Integración de GDB

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
gl: Integración de GDB, Engadidos de desenvolvemento web

en: General
gl: Xeral

en: Get
gl: Obter

en: Get host by name failed, operation aborted.
gl: Fallou a obtención do host polo nome; cancélase a operación.

en: Global colorization intensity:
gl: Intensidade do colorido global:

en: Hide
gl: Agochar

en: Hide detailed progress window
gl: Agochar a xanela de progreso detallada

en: Hide/Restore Docks
gl: Agochar/Restaurar os acoples

en: Hides a
gl: Agocha un

en: Highlight problematic lines:
gl: Realzar as liñas problemáticas:

en: Highlight semantic problems:
gl: Realzar os problemas semánticos:

en: Hint
gl: Consello

en: History...
gl: Historial...

en: Hit %1 time | Hit %1 times
gl[0]: Pasar %1 vez
gl[1]: Pasar %1 veces

en: Home
gl: Inicio

en: Hostname to connect
gl: Máquina á que conectar

en: Identity
gl: Identidade

en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
gl: Se desmarca esta opción, o widget de completado do código non se mostra nunca automaticamente

en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
gl: De se activar esta opción, todos os documentos abertos gárdanse automaticamente antes de comezar a construír.

en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
gl: De se activar esta opción, o KDevelop planifica que todo o código fonte
            que se atope no sistema de construción actual a analice
            a parte de soporte axeitada para a linguaxe. Isto permite un soporte máis completo das linguaxes,
            mais pode ser máis lento.

en: Ignore
gl: Ignorar

en: Import
gl: Importar

en: Inherited by
gl: Herdada por

en: Inheriters possible, show all
gl: Posíbeis herdeiros, mostralos todos

en: Interrupt
gl: Interromper

en: Interrupt application
gl: Interromper o aplicativo

en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
gl: Interrompe o proceso de depuración ou a orde actual de depuración.

en: Introduce the repository URL...
gl: Introduza o URL do repositorio...

en: Invalid Location: %1
gl: Lugar non válido: %1

en: Invalid build directory '%1'
gl: O cartafol de construción «%1» non é válido

en: Invalid working directory '%1'
gl: O directorio de traballo «%1» non é válido

en: Jump to cursor
gl: Saltar até o cursor

en: KDevelop Platform
gl: Plataforma KDevelop

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
gl: KDevelop non deu atopado o editor para o ficheiro «%1» do tipo %2.
    Desexa abrilo como texto simple?

en: Kind: %1
gl: Tipo: %1

en: Kind: %1 %2
gl: Tipo: %1 %2

en: Language Support Settings
gl: Configuración do soporte de lingua

en: Language:
gl: Lingua:

en: Launch Configurations
gl: Configuración de iniciar

en: Left Button Bar
gl: Barra botón esquerdo

en: Left Dock
gl: Acoplar á esquerda

en: Lets you customize %1.
gl: Permite personalizar %1.

en: Lexer
gl: Analizador léxico

en: Line: 00000 Col: 000
gl:  Liña: 00000 Col: 000

[ctx: Linking object files into a library or executable]
en: linking
gl: estase a ligar

en: Load
gl: Cargar

en: Loaded Plugins
gl: Engadidos cargados

en: Loading Project %1
gl: Estase a cargar o proxecto %1

en: Local Path
gl: Ruta local

en: Local colorization intensity:
gl: Intensidade do colorido local:

en: Locals
gl: Locais

en: Location
gl: Lugar

en: Logview
gl: Vista do rexistro

en: Make Active
gl: Tornar activo

en: Match case
gl: Distinguir as maiúsculas das minúsculas

en: Maximum number of threads:
gl: Número máximo de fíos:

en: Message
gl: Mensaxe

en: Minimum project size for simplified parsing:
gl: Tamaño mínimo do proxecto para o procesamento simplificado:

en: Modified
gl: Modificado

en: Modifiers: %1
gl: Modificadores: %1

en: More inheriters possible, show all
gl: Máis posíbeis herdeiros, mostralos todos

en: More overriders possible, show all
gl: Máis posíbeis anuladores; mostralos todos

en: Name
gl: Nome

[ctx: Name of the Launch Configurations]
en: Name
gl: Nome

en: Name of the new branch:
gl: Nome da galla nova:

en: Name:
gl: Nome:

en: Namespace
gl: Espazo de nomes

en: Namespace alias
gl: Alcume dun espazo de nomes

en: Namespace import
gl: Importación dun espazo de nomes

en: Never
gl: Nunca

en: New
gl: Novo

en: New %1
gl: Novo %1

en: New %1 Launcher
gl: Novo iniciador de %1

en: New Environment Variables
gl: Novas variábeis de ambiente

en: New File
gl: Novo ficheiro

en: New Session Name
gl: Novo nome da sesión

en: New Style
gl: Novo estilo

en: New branch
gl: Nova galla

[ctx: New breakpoint]
en: &New
gl: &Novo

en: New code breakpoint ...
gl: Novo punto de parada no código…

en: Next
gl: Seguinte

en: Next Tool View
gl: Vista de utilidade seguinte

en: No Language selected
gl: Non se escolleu ningunha linguaxe

en: No Source Formatter available
gl: Non se dispón de ningún formatador de fonte

en: No active document
gl: Non hai ningún documento activo

en: No auth type supported by server
gl: Non hai ningún tipo de autenticación recoñecido polo servidor

en: No build directory specified for a builder job.
gl: Non se indicou ningún directorio de construción para unha tarefa de construción.

en: No declaration under cursor
gl: Non hai ningunha declaración baixo o cursor

en: No working directory specified for a process.
gl: Non se indicou ningún directorio de traballo para un proceso.

en: Not hit yet
gl: Aínda non acadado

en: Number of threads to use
gl: Número de fíos que empregar

en: Old Messages
gl: Mensaxes vellas

en: Open "%1" as project
gl: Abrir «%1» como proxecto

en: Open Configuration...
gl: Abrir a configuración...

en: Open Existing File
gl: Abrir un ficheiro existente

en: Open File
gl: Abrir un ficheiro

en: Open Launch Configuration Dialog
gl: Abrir o diálogo de configuración dos inicios

en: Open Project
gl: Abrir un proxecto

en: Open Project for Current File
gl: Abrir un proxecto para o ficheiro actual

en: Open Recent Project
gl: Abrir un proxecto recente

en: Open detailed progress dialog
gl: Abrir o diálogo de progreso detallado

en: Open file
gl: Abrir un ficheiro

en: Open new tab after current
gl: Abrir as lapelas novas despois da actual

en: Open session %1
gl: Abrir a sesión %1

en: Opens a file for editing.
gl: Abre un ficheiro para editalo.

en: Overridden in
gl: Anulada en

en: Override
gl: Anular

en: Override Kate Indentation Mode
gl: Ignorar o modo de sangrado do Kate

en: Override existing project configuration
gl: Anular a configuración do proxecto existente

en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
gl: Ignorar o modo de sangrado do editor segundo o estilo de formato dos documentos sen o modo de liñas do Kate.

en: Overriders possible, show all
gl: Posíbeis anuladores; mostralos todos

en: Overrides a
gl: Anula un

en: P&rivate key:
gl: Chave p&rivada:

en: Parse all files in a project after the project has been opened.
gl: Procesar todos os ficheiros nun proxecto tras abrilo.

en: Parser
gl: Analizador

en: Parser Background Settings
gl: Configuración do analizador sintáctico no fondo

en: Parsing: %1
gl: Analizando: %1

en: Password auth
gl: Autenticación con contrasinal

en: Pick a Session
gl: Escoller unha sesión

en: Plugin '%1' could not be loaded correctly and was disabled.
    Reason: %2.
gl: Non foi posíbel cargar correctamente o engadido «%1» e este foi desactivado.
    Razón: %2.

en: Plugin Selection
gl: Escolla de engadidos

en: Preprocessor
gl: Preprocesador

en: Preview
gl: Vista previa

en: Preview:
gl: Vista previa:

en: Previous
gl: Anterior

en: Previous Tool View
gl: Vista de utilidade anterior

en: Print complete Definition-Use Chain on successful parse
gl: Mostrar a cadea de definición e uso completa tras unha análise sen problemas.

en: Print problems encountered during parsing
gl: Atopáronse problemas de impresión durante o procesamento

en: Problem
gl: Problema

en: Problem in <b>%1</b>:<br/>
gl: Problema en <b>%1</b>:<br/>

en: Process '%1' exited with status %2
    %3
gl: O proceso «%1» saíu co estado %2
    %3

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
gl[0]: Procesar 1 ficheiro en %2
gl[1]: Procesar %1 ficheiros en %2

en: Process Error
gl: Erro do proceso

en: Profile
gl: Perfil

en: Project %1
gl: Proxecto %1

en: Project Already Open
gl: Ese proxecto xa está aberto

en: Project Folder Deleted
gl: Eliminouse o cartafol do proxecto

en: Project Import: %1
gl: Importación de proxecto: %1

en: Project Information
gl: Información do proxecto

en: Project Parsing
gl: Análise do proxecto

en: Project already being opened
gl: Ese proxecto xa se está a abrir

en: Project already open: %1
gl: Ese proxecto xa está aberto: %1

en: Project import canceled.
gl: Cancelouse a importación do proxecto.

en: Projects Settings
gl: Configuración do proxecto

en: Projects base directory:
gl: Directorio base dos proxectos:

en: Provide a name for the project
gl: Indique un nome para o proxecto

en: Publi&c key:
gl: &Chave pública:

en: Public key auth
gl: Autenticación con chave pública

en: Pull
gl: Tirar

en: Push
gl: Puxar

en: Quit
gl: Saír

en: Re-evaluate All
gl: Avaliar todo de novo

en: Read error
gl: Produciuse un erro de lectura

en: Recent Expressions
gl: Expresións recentes

en: Recover
gl: Recuperar

en: Recovery
gl: Recuperación

en: Recovery Error
gl: Erro de recuperación

en: Recursive
gl: Recursivo

en: Reevaluate Expression
gl: Avaliar de novo a expresión

en: Refactor
gl: Refactorizar

en: Refactoring
gl: Reestruturación

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>
gl: Liña <b>%1</b>

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
gl: Contraer

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
gl: Expandir

en: Reformat Line
gl: Reformatar a liña

en: Reformat current line using AStyle
gl: Reformatar a liña empregando AStyle

en: Reformat source using AStyle
gl: Formata de novo a fonte empregando AStyle

en: Reload
gl: Cargar de novo

en: Reload All
gl: Cargar de novo todo

en: Remember Value
gl: Lembrar o valor

en: Remote Path
gl: Ruta remota

en: Remove All
gl: Eliminar todo

en: Remove Expression
gl: Eliminar a expresión

en: Remove Group
gl: Eliminar o grupo

en: Remove Selected
gl: Eliminar o escollido

en: Remove Toolview
gl: Eliminar a vista de ferramentas

en: Remove Watch Variable
gl: Eliminar o vixiante da variábel

en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set.
gl: Eliminar todos os documentos que fan parte deste conxunto de traballo do conxunto de traballo activo.

en: Remove this file from the current working set
gl: Eliminar este ficheiro do conxunto de traballo actual

en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
gl: Eliminar este conxunto de traballo. Os documentos contidos nel non se vén afectados.

en: Remove variable
gl: Eliminar a variábel

en: Rename
gl: Renomear

en: Rename "%1" to "%2"
gl: Renomear «%1» como «%2»

en: Rename "%1"...
gl: Renomear «%1»…

en: Rename Current Session...
gl: Mudar o nome da sesión...

en: Rename Session
gl: Mudar o nome da sesión

en: Rename configuration
gl: Renomear a configuración

en: Rename file from "%1" to "%2".
gl: Renomear o ficheiro «%1» como «%2».

en: Renaming "%1" to "%2"
gl: Renomeando «%1» como «%2»

[ctx: Renaming some declaration]
en: Rename "%1"
gl: Renomear «%1»

en: Reopen the current project?
gl: Desexa abrir de novo o proxecto actual?

en: Replaced
gl: Substituídas

en: Restart program
gl: Reiniciar o programa

en: Restarts applications from the beginning.
gl: Comeza o aplicativo de novo desde o principio.

en: Returns:
gl: Devolve:

en: Revert
gl: Reverter

en: Revert all open documents
gl: Reverter todos os documentos abertos

en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
gl: Reverte todos os documentos abertos, devolvéndoos ao último estado gardado.

en: Review
gl: Revisión

en: Revision
gl: Revisión

en: Revision Graph...
gl: Gráfica de revisións...

en: Right Button Bar
gl: Barra botón dereito

en: Right Dock
gl: Acoplar á dereita

en: Run
gl: Executar

en: Run all tests in %1
gl: Executar todas as probas en %1

en: Run to &Cursor
gl: Executar até o &cursor

en: Run to cursor
gl: Executar até o cursor

en: Running
gl: En execución

en: SSH connection failed, operation aborted.
gl: Fallou a conexión SSH; cancélase a operación.

en: Save &None
gl: &Non gardar ningún

en: Save &Selected
gl: &Gardar os escollidos

en: Save Al&l
gl: Gardar &todos

en: Save Modified Files?
gl: Desexa gardar os ficheiros modificados?

en: Save all documents before building
gl: Gardar todos os documentos antes de construír

en: Save all modified documents when the "build" action is triggered.
gl: Gardar todos os documentos modificados cando se active a acción «construír»

en: Save all open documents
gl: Garda todos os documentos que estean abertos

en: Save all open documents before building anything
gl: Gardar todos os documentos que estean abertos antes de construír nada

en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
gl: Garda todos os documentos que estean abertos e pide información adicional cando for preciso.

en: Schedule all project files for parsing
gl: Planificar a análise de todos os ficheiros do proxecto

en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
gl: Planificar que todo o código fonte do proxecto se analice con soporte para a linguaxe no fondo

en: Scope: %1
gl: Ámbito: %1

en: Search
gl: Buscar

en: Select Files to commit
gl: Escoller os ficheiros para entregar

en: Select Source
gl: Escoller a orixe

en: Select Tool View to Add
gl: Escolla a vista de utilidade para engadir

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
gl: Escolle un ficheiro de configuración do sistema de construción, un proxecto de KDevelop ou calquera cartafol para abrir como un proxecto.

en: Select an item...
gl: Escoller un elemento...

en: Select keys
gl: Seleccionar as chaves

en: Select the Management Plugin to use for this project
gl: Escolla o engadido de xestión que se vai empregar neste proxecto

en: Select the base directory where new projects are to be created.
gl: Escolla o directorio base onde se crean os novos proxectos.

en: Select the directory to use...
gl: Escolla o directorio para empregar...

en: Select the item you want to get the path from.
gl: Escolla o elemento do que desexa obter a ruta.

en: Select...
gl: Escoller...

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
gl: A configuración de inicio seleccionada ten modificacións sen gardar. Desexa gardalas?

en: Selected URL is invalid
gl: O URL escollido non é válido.

en: Semantic Analysis
gl: Análise semántica

en: Semantic Code Highlighting
gl: Realce semántico do código

en: Server does not support any authentication methods for the user, operation aborted.
gl: O servidor non admite ningún método de autenticación para este usuario; cancélase a operación.

en: Set As Default Group
gl: Estabelecer como grupo predeterminado

en: Set E&xecution Position to Cursor
gl: Pór o punto de e&xecución no cursor

[ctx: Short text for 'Debug launch' used in the toolbar]
en: Debug
gl: Depurar

[ctx: Short text for 'Execute launch' used in the toolbar]
en: Execute
gl: Executar

[ctx: Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
gl: Detelas todas

[ctx: Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
gl: Deter

[ctx: Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
gl: Novo

en: Show Annotate on current document
gl: Mostrar anotado no documento actual

en: Show Bottom Dock
gl: Mostrar o acople no fondo

en: Show Diff (all files)...
gl: Mostrar as diferenzas (todos os ficheiros)...

en: Show Diff...
gl: Mostrar as diferenzas...

en: Show Differences...
gl: Mostrar as diferenzas...

en: Show Documentation
gl: Mostrar a documentación

en: Show Information about KDevelop Platform
gl: Mostrar información acerca da plataforma KDevelop

en: Show Left Dock
gl: Mostrar o acople á esquerda

en: Show Right Dock
gl: Mostrar o acople á dereita

en: Show a list of all loaded plugins
gl: Mostrar unha lista con todos os engadidos gardados

en: Show detailed progress window
gl: Mostrar a xanela de progreso detallada

en: Show documentation for
gl: Mostrar a documentación sobre

en: Show sorted list of opened documents
gl: Mostrar unha lista ordenada dos documentos abertos

en: Show tabs
gl: Mostrar as lapelas

en: Show uses
gl: Mostrar os usos

en: Show warnings
gl: Mostrar os avisos

en: Show warnings and debug output
gl: Mostrar os avisos e a saída de depuración

en: Shows a dialog to Create/Delete Sessions and set a new active session.
gl: Mostra un diálogo para crear ou eliminar sesións e activar unha nova sesión.

en: Simple KDE ssh client provider
gl: Fornecedor simple de cliente ssh para KDE

en: SnippetPart, debugger and usability patches
gl: Parches para a SnippetPart, o depurador e usabilidade

en: Solve
gl: Resolver

en: Solve: %1
gl: Resolver: %1

en: Source
gl: Fonte

en: Source Directory:
gl: Directorio de orixe:

en: Source Location
gl: Lugar de orixe

en: Source Revision
gl: Revisión de orixe

en: Source reformatting functionality using <b>astyle</b> library.
gl: Funcionalidade de formato das fontes que emprega a biblioteca <b>astyle</b>.

en: Source reformatting of line under cursor using <b>astyle</b> library.
gl: Formato da fonte da liña na que está o cursor que emprega a biblioteca <b>astyle</b>.

en: Source:
gl: Orixe:

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
gl: Lista de palabras separada por espazos que fai que un comentario represente un elemento PENDENTE

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
gl: Lista de palabras separada por espazos que fai que un comentario represente un elemento PENDENTE.

en: Split View &Left/Right
gl: Dividir a vista na &vertical

en: Split View &Top/Bottom
gl: Dividir a vista na &horizontal

en: Split View Left/Right
gl: Dividir a vista entre esquerda e dereita

en: Split View Top/Bottom
gl: Dividir a vista entre arriba e abaixo

en: Stash
gl: Reserva

en: State
gl: Estado

en: Status
gl: Estado

en: Step &Into
gl: Entrar en

en: Step &Over
gl: Executar a &seguinte

en: Step O&ut
gl: Executar até &saír

en: Step into I&nstruction
gl: Executar unha i&nstrución

en: Step into instruction
gl: Executar unha instrución

en: Step into the next statement
gl: Executa a sentenza seguinte

en: Step out of the current function
gl: Saír da función actual

en: Step over Ins&truction
gl: Execu&tar a instrución seguinte

en: Step over instruction
gl: Executar a instrución seguinte

en: Step over the next line
gl: Saltar á liña seguinte

en: Steps into the next assembly instruction.
gl: Executa a seguinte instrución de ensamblador.

en: Steps over the next assembly instruction.
gl: Executa a seguinte instrución de ensamblador.

en: Stop
gl: Deter

en: Stop All Jobs
gl: Deter todas as tarefas

en: Stop on Change
gl: Deter cando cambie

en: Style being deleted
gl: Estase a eliminar o estilo

en: Style:
gl: Estilo:

en: Subversion command to call
gl: Orde de subversion que chamar

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
gl: Extensión para subversión, Xestor personalizado de make, melloras xerais

en: System Configuration Error
gl: Erro na configuración do sistema

en: TODO
gl: Por facer

en: TODO marker words:
gl: Palabras de marcador de PENDENTES:

en: Tabbed Browsing
gl: Navegación con lapelas

en: Text editor integration, definition-use chain
gl: Integración do editor de texto, cadea de definición de usos

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
gl: O cartafol base do proxecto <b>%1</b> foi eliminado ou movido para fóra do KDevelop.
    Hai que fechar o proxecto.

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press OK if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Cancel if you are sure the crash has another origin.
gl: A quebra puido deberse a unha corrupción nos datos da caché.
    
    Prema Aceptar se desexa que o KDevelop limpe a caché ou prema Cancelar se ten a certeza de que a quebra ten outra causa.

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
gl: Esta configuración de iniciar non admite o modo «%1».

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
gl: Vanse eliminar esta sesión e todas as opcións que contén. Os proxectos non se han ver afectados. Desexa realmente continuar?

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to override the external changes?
gl: O documento «%1» ten cambios sen gardar e foi modificado por un proceso externo.
    Desexa anular os cambios externos?

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
gl: O documento «%1» ten modificacións sen gardar. Desexa gardalas?

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
gl: Non foi posíbel achar o executábel %1. Verifique que estea instalado e que se poida executar.<br />A extensión non funcionará até que corrixa este problema.

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
gl: O ficheiro «%1» está modificado no disco.
    
    Desexa realmente substituílo? (Perderanse as modificacións externas).

en: The file <i>%1</i> already exists.
gl: Xa existe un ficheiro chamado <i>%1</i>.

en: The following files have been modified. Save them?
gl: Os ficheiros seguintes foron modificados; desexa gardalos?

en: The installed Kate version does not support the MovingInterface which is crucial for KDevelop starting from version 4.2.
    
    To use KDevelop with KDE SC prior to 4.6, where the SmartInterface is used instead of the MovingInterface, you need KDevelop 4.1 or lower.
gl: A versión do Kate instalada non admite MovingInterface, que é crucial para o KDevelop desde a versión 4.2.
    
    Para empregar o KDevelop con KDE SC anterior ao 4.6, no que se emprega SmartInterface no canto de MovingInterface, precisa do KDevelop 4.1 ou anterior.

en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
gl: O número máximo de instancias paralelas que emprega o analizador de fondo. Se non ten certeza, escolla 1 ou 2.

en: The previous session crashed | Session crashed %1 times in a row
gl[0]: A sesión anterior quebrou unha vez.
gl[1]: A sesión quebrou %1 veces seguidas.

en: The project you're trying to open is already open in at least one other session.<br>What do you want to do?
gl: O proxecto que está a tentar abrir xa está aberto en polo menos outra sesión.<br>Que desexa facer?

en: The same as git branch -D
gl: O mesmo que git branch -D

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
gl: O estilo %1 xa se emprega para as linguaxes seguintes:
    %2.
    Desexa realmente eliminalo?

en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
gl: O tempo de espera antes de que se analice un documento de novo cando se edite.

[ctx: The type of the Launch Configurations (i.e. Python Application, C++ Application)]
en: Type
gl: Tipo

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
gl: Xa existe un proxecto de configuración do proxecto en %1.
    Desexa substituílo ou abrir o ficheiro existente?

en: There are no differences.
gl: Non hai diferenzas.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
gl: Isto lista ficheiros que abrise recentemente e permite abrilos doadamente de novo.

en: Threads:
gl: Fíos:

en: Toggle '%1' tool view.
gl: Conmutar a vista de ferramentas «%1».

en: Toggle Breakpoint
gl: Conmutar o punto de parada

en: Toggle breakpoint
gl: Conmutar o punto de parada

en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
gl: Conmuta o punto de parada na liña actual do editor.

en: Tool Views
gl: Vistas de utilidades

en: Toolview Position
gl: Posición da vista de ferramentas

en: Type
gl: Tipo

en: Type:
gl: Tipo:

en: Typedef
gl: Definición de tipo

en: Unable to commit
gl: A remisión fallou

en: Unable to create configuration file %1
gl: Non foi posíbel crear o ficheiro de configuración %1

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
gl: Non foi posíbel crear o directorio oculto (%1) para o ficheiro do desenvolvedores

en: Unable to get difference.
gl: Non foi posíbel obter as diferenzas.

en: Unable to get project file: %1
gl: Non foi posíbel obter o ficheiro do proxecto: %1

en: Unable to load the project file %1.<br>The project has been removed from the session.
gl: Non foi posíbel cargar o ficheiro do proxecto %1.<br>O proxecto retirouse da sesión.

en: Unable to read %1
gl: Non foi posíbel ler %1

en: Unable to write to %1
gl: Non foi posíbel escribir en %1

en: Unknown
gl: Descoñecida

en: Unknown context
gl: Contexto descoñecido

en: Unsaved Changes
gl: Mudanzas sen gardar

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
gl: Varios elementos

en: Unsupported authentication type, could possibly be a bug. Operation aborted.
gl: Tipo de autenticación non recoñecida; pódese tratar dun erro. Cancélase a operación.

en: Untitled
gl: Sen título

en: Update
gl: Actualizar

en: Use this client instead of standard ssh when using subversion to provide a KDE Password Dialog instead of a command-line ssh password prompt.
gl: Empregue este cliente no canto do ssh normal cando empregue subversion para fornecer un diálogo de contrasinal de KDE no canto dunha petición de contrasinal ssh da liña de ordes.

en: Use this shortcut to trigger visibility of the toolview.
gl: Empregue este atallo para conmutar a visibilidade da vista de ferramentas.

en: User Interface
gl: Interface de usuario

en: User Interface Settings
gl: Configuración da interface de usuario

en: Uses
gl: Usa

en: Uses of
gl: Utilizacións de

en: Uses of %1
gl: Utilizacións de %1

en: VCS support
gl: Soporte de VCS

en: Value
gl: Valor

en: Variable
gl: Variábel

en: Variables
gl: Variábeis

en: Version Control
gl: Control de versións

en: Waiting for the process has timed out
gl: A espera polo proceso esgotou o tempo-límite

en: Warning
gl: Aviso

en: Watch Variable
gl: Vixiar a variábel

en: Watch this
gl: Vixiar isto

en: Watchpoint hit: %1
gl: Pasada de punto de vixilancia: %1

en: When Invoked Manually
gl: Cando se invoque manualmente

en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
gl: Se escolle esta opción, os engadidos poden agrupar os ficheiros relacionados un a par do outro.
    Por exemplo, un ficheiro de cabezallo ábrese ao pé do ficheiro de implementación.

en: Working Directory does not exist: %1
gl: Non existe ese directorio de traballo: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
gl: O directorio de traballo non é absoluto: %1

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
gl: Non existe o directorio de traballo «%1» ou este non é un directorio

en: Working directory '%1' is not a local path
gl: O directorio de traballo «%1» non é unha ruta local

en: Write error
gl: Produciuse un erro de escrita

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
gl: Hai que escoller unha galla de base da lista antes de crear unha galla nova.

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
gl: Hai que indicar un directorio válido ou non existente para descargar («check out») un proxecto.

en: You need to specify a valid project location
gl: Debe especificar un lugar válido para o proxecto

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
gl: Tentou mudarlle o nome a «%1» para «%2», mais este último está filtrado e ha estar agochado.
    Desexa continuar?

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
gl: constante

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
gl: reenviar

en: astyle and indent support
gl: soporte de astyle e indent

en: code to parse
gl: código que procesar

en: context-free forward-declaration %1
gl: declaración anticipada libre de contexto %1

en: directory
gl: directorio

en: enumeration %1
gl: enumeración %1

en: enumerator
gl: enumerador

[ctx: file is confilicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
gl: Ten conflitos

[ctx: file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
gl: Descoñecido

[ctx: file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
gl: Actualizado

[ctx: file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
gl: Engadido

[ctx: file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
gl: Eliminado

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
gl: ficheiros ou - para ler da entrada normal, isto último é o predeterminado se non se indica outra cousa

en: function
gl: función

en: namespace %1
gl: espazo de nomes %1

en: next hits
gl: seguintes pasadas

en: no branch
gl: sen galla

en: not parsed yet
gl: aínda non analizada

en: possible resolution from
gl: posíbel resolución desde

en: print generated AST tree
gl: imprimir a árbore AST xerada

en: print generated token stream
gl: imprimir o fluxo de token xerado

en: project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
gl: o engadido de importación de proxecto (%1) non admite a interface IProjectFileManager.

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
gl: Liña <b>%1</b>

en: ssh auth
gl: autenticación ssh

en: svnserve option
gl: Opción de svnserve

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
gl: definición

[ctx: toolview position]
en: Bottom
gl: Fondo

[ctx: toolview position]
en: Detached
gl: Separado

[ctx: toolview position]
en: Left
gl: Esquerda

[ctx: toolview position]
en: Right
gl: Dereita

en: unknown
gl: descoñecido

[ctx: version controlled file was modified]
en: Modified
gl: Modificado
