KDE 4 - en to nb translation catalogue (751 entries)

en:  Decl.:
nb:  Dekl.:

en:  Line: %1 Col: %2
nb:  Linje: %1 Kolonne: %2

en:  files
nb:  filer

en:  from
nb:  fra

en:  threads
nb:  tråder

[ctx: #thread-id at function-name or address]
en: #%1 at %2
nb: #%1 ved %2

[ctx: %1 = application name]
en: Configure %1
nb: Sett opp %1

en: %1 As...
nb: %1 som …

en: %1 Tool Bar
nb: Verktøylinje %1

en: %1 has crashed
nb: %1 har krasjet

en: %1 has failed to start
nb: %1 klarte ikke å starte

[ctx: %1 is a launcher name]
en: No configuration is needed for '%1'
nb: Det trengs ikke noe oppsett for «%1»

en: %1 still needs an update!
nb: %1 trenger fremdeles en oppdatering!

[ctx: %1: Project name]
en: Loading %1
nb: Laster %1

[ctx: %1: date of the last snapshot]
en: The session crashed the last time it was used. The following modified files can be recovered from a backup from %1.
nb: Økta krasjet forrige gang den ble brukt. Følgende filer med endringer kan gjenopprettes fra en sikkerhetskopi  fra %1.

[ctx: %1: file size, %2: limit file size]
en: The file is %1 and exceeds the limit of %2.
nb: Fila er %1 og går over grensa som er %2.

[ctx: %1: filename]
en: Skipped file that is too large: '%1'
nb: Hoppet over fil som er for stor: «%1»

[ctx: %1: number of uses, %2: filename with uses]
en: %2: 1 use | %2: %1 uses
nb[0]: %2: 1 bruk
nb[1]: %2: %1 bruk

[ctx: %1: path or URL, %2: name of a version control system]
en: %2 History (%1)
nb: Historie for %2 (%1)

[ctx: %1: source file]
en: In %1
nb: I %1

en: &Abort
nb: &Avbryt

en: &Add Tool View...
nb: &Legg til verktøyvisning …

en: &Binary
nb: &Binært

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: &Close
nb: &Lukk

en: &Continue
nb: F&ortsett

en: &Copy Value
nb: &Kopier verdi

en: &Decimal
nb: &Desimalt

en: &Delete
nb: Sl&ett

en: &Delete Breakpoint
nb: Slett bru&ddpunkt

en: &Disable Breakpoint
nb: Slå av bru&ddpunkt

en: &Enable Breakpoint
nb: Slå &på bruddpunkt

en: &Hexadecimal
nb: &Heksadesimalt

en: &Natural
nb: &Naturlig

en: &New
nb: &Ny

en: &Next Window
nb: &Neste vindu

en: &Octal
nb: &Oktalt

en: &Open...
nb: Å&pne …

en: &Password or passphrase:
nb: &Passord eller passfrase:

en: &Previous Window
nb: &Forrige vindu

en: &Reformat Source
nb: Omfo&rmatter kilde

en: &Rename
nb: Gi &nytt navn

en: &Restart
nb: &Omstart

en: &Username:
nb: Br&ukernavn:

en: '%1' + '%2'
nb: «%1» + «%2»

en: ( resolved forward-declaration:
nb: ( løst forover-deklarasjon:

en: (c) 2007, Alexander Dymo
nb: © 2007 Alexander Dymo

en: (c) 2009
nb: © 2009

en: (c) 2009 David Nolden
nb: © 2009 David Nolden

en: (no projects)
nb: (ingen prosjekter)

en: (unresolved forward-declaration)
nb: ( uløst forover-deklarasjon)

en: *** Aborted ***
nb: *** Avbrutt ***

en: *** Failure: %1 ***
nb: *** Mislykket: %1 ***

en: *** Finished ***
nb: *** Ferdig ***

en: *** Warning: could not kill the process ***
nb: *** Advarsel: klarte ikke å drepe prosessen ***

en: *|Text File
nb: *|Tekstfil

en: ...
nb: …

en: 1 use found | %1 uses found
nb[0]: Fant ett bruk
nb[1]: Fant %1 bruk

en: <%1> Unnamed job
nb: <%1> Navnløs jobb

en: <b>Breakpoint is dirty</b><p>The breakpoint has not yet been passed to the debugger.</p>
nb: <b>Bruddpunktet er urent</b> <p>Bruddpunktet er ikke sendt til feilsøkeren ennå.</p>

en: <b>Breakpoint is pending</b><p>Pending breakpoints are those that have been passed to GDB, but which are not yet installed in the target, because GDB cannot find the function or file to which the breakpoint refers. The most common case is a breakpoint in a shared library: GDB will insert this breakpoint only when the library is loaded.</p>
nb: <b>Ventende bruddpunkt</b> <p>Ventende bruddpunkt er de som er blitt sendt til GDB, men ikke ennå er installert i målet, fordi GDB ikke kan finne funksjonen eller fila som bruddpunktet refererer til. Det vanligste tilfellet er et brytpunkt i et delt bibliotek: GDB setter inn brytpunktet først når biblioteket er lastet inn.</p>

en: <b>Expression entry</b>Type in expression to watch.
nb: <b>Uttrykksoppføring</b> Skriv inn uttrykk som skal overvåkes.

en: <b>Frame stack</b>Often referred to as the "call stack", this is a list showing which function is currently active, and what called each function to get to this point in your program. By clicking on an item you can see the values in any of the previous calling functions.
nb: <b>Rammestabel</b> Denne kalles ofte «kallstabelen», og er en liste som viser hvilken funksjon som nå er aktiv, og hva som kalte hver funksjon for å komme til dette stedet i programmet. Trykker du på en oppføring kan du se verdiene i de foregående kallende funksjonene.

en: <b>Variable tree</b>The variable tree allows you to see the values of local variables and arbitrary expressions.<br />Local variables are displayed automatically and are updated as you step through your program. For each expression you enter, you can either evaluate it once, or "watch" it (make it auto-updated). Expressions that are not auto-updated can be updated manually from the context menu. Expressions can be renamed to more descriptive names by clicking on the name column.<br />To change the value of a variable or an expression, click on the value.<br />
nb: <b>Variabeltre</b> Variabeltreet viser verdiene for lokale variabler og vilkårlige uttrykk.<br />Lokale variabler vises automatisk og oppdateres når du kjører programmet stegvis. For hvert uttrykk som gis inn kan du enten regne det ut en gang, eller «overvåke» det (gjøre det auto-oppdatert). Uttrykk som ikke er auto-oppdatert kan oppdateres manuelt fra kontekstmenyen. Uttrykk kan gis nye, mer beskrivende navn ved å trykke på navnekolonnen.<br />Trykk på verdien for å endre verdi på en variabel eller et uttrykk.<br />

en: <b>Working Set</b>
nb: <b>Arbeidssett</b>

en: <br /> lost declaration <br />
nb: <br /> mistet deklarasjon <br />

en: <html><font size="4">Plugins loaded for <b>%1</b></font></html>
nb: <html><font size="4">Programtillegg lastet for <b>%1</b></font></html>

en: <i>Select a configuration to edit from the left,<br>or click the "Add New" button to add a new one.</i>
nb: <i>Velg fra venstre et oppsett som skal redigeres,<br> eller trykk «Legg til nytt»-knappen for å legge til et nytt.</i>

en: <p>Controls whether the bottom left corner is occupied by the dock at the left, or by the dock at the bottom.</p>
nb: <p>Bestemmer om dokken til venstre eller dokken nederst skal oppta det nedre venstre hjørnet.</p>

en: <p>Controls whether the bottom right corner is occupied by the dock at the right, or by the dock at the bottom.</p>
nb: <p>Bestemmer om dokken til høyre eller dokken nederst skal oppta det nedre høyre hjørnet.</p>

en: <p>Enables or disables the background parser.<br>If unsure, leave it enabled. Disabling the background parser will disable large parts of KDevelop's functionality.</p>
nb: <p>Slår av eller på bakgrunnstolkeren.<br> Er du usikker så la den være på.  Store deler av KDevelops funksjonalitet blir slått av hvis bakgrunnstolkeren er slått av.</p>

en: <p>Highlight semantic problems, such as non-existent or inaccessible declarations.</p>
nb: <p>Framhev semantiske problemer, slik som manglende eller ikke tilgjengelige deklarasjoner.</p>

en: <p>The code completion UI has a minimal mode and a detailed mode.<br>Choose in what cases full code completion will be displayed.</p>
nb: <p>Brukerflaten for kodefullføring har en minimal modus og en detaljert modus.<br> Velg i hvilke tilfeller fullstendig kodefullføring skal vises.</p>

en: <p>This setting decides about the intensity of colors for local variables, for example function arguments, variables and the like.</p>
nb: <p>Denne innstillingen bestemmer fargeintensitet for lokale variabler, for eksempel funksjonsargumenter, variabler og liknende.</p>

en: <p>This settings lets you change the intensity of globally accessible types, for example classes, methods, functions etc.</p>
nb: <p>Med denne innstillingen kan du endre fargeintensitet for globalt tilgjengelige typer, for eksempel klasser, metoder, funksjoner osv.</p>

en: <p>When a project contains more files than this number, the project will be
    parsed in simplified mode, increasing the efficiency by gathering less information. Global code navigation and quickopen capabilities will be reduced.</p>
nb: <p>Når et prosjekt inneholder mer enn så mange filer, så blir prosjektet
    tolket i forenklet modus, som øker effektiviteten ved å samle mindre informasjon. Global navigering og muligheter for kjapp åpning blir redusert.</p>

en: <p>When enabled, lines with errors will get additionally highlighted and their positions get marked in the scrollbar.</p>
nb: <p>Når dette er slått på blir linjer som inneholder feil framhevet mer, og plasseringen blir markert i rullefeltet.</p>

en: <qt>Files will be committed:
    <ul>%1</ul>
    With message:
     <pre>%2</pre></qt>
nb: <qt>Filer vil bli innlevert:
    <ul>%1</ul>
    Med melding:
     <pre>%2</pre></qt>

[ctx: @action]
en: Close Project(s)
nb: Lukk prosjekt(er)

[ctx: @action]
en: Fetch Project...
nb: Hent prosjekt …

[ctx: @action]
en: Focus Editor
nb: Fokuser på skriveprogram

[ctx: @action]
en: Open / Import Project...
nb: Åpne/importer prosjekt …

[ctx: @action:button]
en: Choose another session
nb: Velg en annen økt

[ctx: @action:button]
en: Retry startup
nb: Prøv oppstart på nytt

[ctx: @action:button To make a commit]
en: Commit
nb: Innlever

[ctx: @action:inmenu]
en: Start New Session
nb: Start ny økt

[ctx: @info]
en: <p>Cannot delete a locked session.
nb: <p>Kan ikke slette en låst økt.

[ctx: @info]
en: <p>Please, close the offending application instance or choose another session to launch.</p>
nb: <p>Lukk programinstansen som lager vansker eller velg en annen økt å starte.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The session is locked by %1 on %2 (PID %3).
nb: <p>Økta er låst av %1 på %2 (PID %3).

[ctx: @info]
en: Delete session
nb: Slett økt

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em> (lock-file unavailable).
nb: Klarte ikke å låse økta <em>%1</em> (låsefil er ikke tilgjengelig)s

[ctx: @info]
en: Failed to lock the session <em>%1</em>, already locked by %2 on %3 (PID %4).
nb: Klarte ikke å låse økta <em>%1</em>, den er fra før låst av %2 på %3 (PID %4).

[ctx: @info]
en: The given application did not respond to a DBUS call, it may have crashed or is hanging.
nb: Det oppgitte programmet svarte ikke på et DBUS-kall, det kan ha krasjet eller henger.

[ctx: @info]
en: The session %1 is already active in another running instance.
nb: Økta %1 er aktiv fra før i en annen kjørende instans.

[ctx: @info]
en: The session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
nb: Økta og alle innstillinger i den vil bli slettet. Prosjektene blir ikke påvirket. Er du sikker på at du vil fortsette?

[ctx: @info:shell]
en: made running %1 instance (PID: %2) visible
nb: gjorde den kjørende %1-instansen (PID: %2) synlig

[ctx: @info:shell]
en: running %1 instance (PID: %2) is apparently hung
nb: den kjørende %1-instansen (PID: %2) ser ut til å henge

[ctx: @info:status]
en: build
nb: bygget

[ctx: @info:status]
en: clean
nb: ren

[ctx: @info:status]
en: configure
nb: sett opp

[ctx: @info:status]
en: install
nb: installer

[ctx: @info:status]
en: prune
nb: skjær

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new launch configuration.
nb: Legg till et nytt startoppsett.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add tool view
nb: Legg til verktøyvisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel and do not open the project.
nb: Avbryt, og  ikke åpne prosjektet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to open and activate this document.
nb: Trykk for å åpne og aktivere dette dokumentet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Closes all currently selected projects
nb: Lukker alle valgte prosjekter

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure notifications
nb: Sett opp varslinger …

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project and use the just provided project configuration.
nb: Fortsett å åpne prosjektet og bruk det prosjektoppsettet som nylig er oppgitt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Continue to open the project but use the existing project configuration.
nb: Fortsett å åpne prosjektet men bruk det eksisterende prosjektoppsettet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Current launch configuration
nb: Gjeldende startoppsett

[ctx: @info:tooltip]
en: Debug current launch
nb: Feilsøk gjeldende oppstart

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete selected launch configuration.
nb: Slett det valgte startoppsettet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Execute current launch
nb: Kjør gjeldende oppstart

[ctx: @info:tooltip]
en: Fetch project
nb: Hent prosjekt

[ctx: @info:tooltip]
en: Menu allowing to stop individual jobs
nb: Meny der enkeltjobber kan stoppes

[ctx: @info:tooltip]
en: New file
nb: Ny fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Next window
nb: Neste vindu

[ctx: @info:tooltip]
en: Open Launch Configuration Dialog
nb: Åpner dialogvinduet for startoppsett

[ctx: @info:tooltip]
en: Open or import project
nb: Åpne eller importer prosjekt

[ctx: @info:tooltip]
en: Previous window
nb: Forrige vindu

[ctx: @info:tooltip]
en: Right click to add new tool views.
nb: Trykk høyre museknapp for å legge til nye verktøyvisninger.

[ctx: @info:tooltip]
en: Saves all selected files
nb: Lagrer alle valgte filer

[ctx: @info:tooltip]
en: Split horizontal
nb: Del vannrett

[ctx: @info:tooltip]
en: Split vertical
nb: Del loddrett

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new KDevelop instance with an empty session
nb: Start en ny instans av KDevelop med en tom økt

[ctx: @info:tooltip]
en: Stop all currently running jobs
nb: Stopp alle jobber som kjører nå

[ctx: @info:whatsthis]
en: Adds a new tool view to this window.
nb: Legger til en ny verktøyvisning til dette vinduet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Configure various aspects of this editor.
nb: Tilpass ymse deler av denne redigereren.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates an empty file.
nb: Lager en tom fil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Displays a list of breakpoints with their current status. Clicking on a breakpoint item allows you to change the breakpoint and will take you to the source in the editor window.
nb: Viser en liste over bruddpunkter med deres gjeldende status. Trykk på et bruddpunkt, så kan bruddpunktet endres, og kildekoden vises i redigeringsvinduet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration inside a Debugger.
nb: Kjører målet eller programmet oppgitt i det gjeldende aktive oppstartsoppsettet inne i en feilsøker.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Executes the target or the program specified in currently active launch configuration.
nb: Kjører målet eller programmet oppgitt i det gjeldende aktive oppstartsoppsettet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Guides the user through the project fetch and then imports it into KDevelop 4.
nb: Veileder brukeren gjennom prosjekthenting og importerer det så inn i KDevelop4.

[ctx: @info:whatsthis]
en: List of jobs that can be stopped individually.
nb: Liste over jobber som kan stoppes enkeltvis.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Open an existing KDevelop 4 project or import an existing Project into KDevelop 4. This entry allows to select a KDevelop4 project file or an existing directory to open it in KDevelop. When opening an existing directory that does not yet have a KDevelop4 project file, the file will be created.
nb: Åpne et eksisterende KDevelop 4-prosjekt eller importer et eksisterende prosjekt inn i KDevelop 4. Her kan du velge en KDevelop 4 prosjektfil, eller en eksisterende mappe, for å åpne i KDevelop. Når du åpner en mappe som ikke ennå har en prosjektfil for KDevelop 4, så blir fila opprettet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a dialog to setup new launch configurations, or to change the existing ones.
nb: Åpner et dialogvindu for å sette opp nye startoppsett eller endre de eksisterende.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens recently opened project.
nb: Åpne nylig åpnet prosjekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Requests that all running jobs are stopped.
nb: Ber om stopp av alle jobber som kjører nå.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select which launch configuration to run when run is invoked.
nb: Velg hvilket oppstartsoppsett som skal brukes når «kjør» utføres.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog that lets you configure notifications.
nb: Viser et dialogvindu der varslinger kan settes opp.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about KDevelop Platform.
nb: Viser et dialogvindu med  informasjon om KDevelop-plattformen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a dialog with information about all loaded plugins.
nb: Viser et dialogvindu med informasjon om alle programtillegg som er lastet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view horizontally.
nb: Deler ruta vannrett til to ruter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Splits the current view vertically.
nb: Deler ruta loddrett til to ruter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next window.
nb: Bytter til neste vindu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the previous window.
nb: Bytter til forrige vindu.

[ctx: @title]
en: Cannot Delete Session
nb: Kan ikke slette økt

[ctx: @title]
en: Delete Session
nb: Slett økt

[ctx: @title:column buildset item name]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @title:column buildset item path]
en: Path
nb: Sti

[ctx: @title:group]
en: Core
nb: Kjerne

[ctx: @title:group]
en: Debugging
nb: Feilsøking

[ctx: @title:group]
en: Documentation
nb: Dokumentasjon

[ctx: @title:group]
en: Language Support
nb: Språkstøtte

[ctx: @title:group]
en: Other
nb: Annet

[ctx: @title:group]
en: Project Management
nb: Prosjektstyring

[ctx: @title:group]
en: Utilities
nb: Verktøy

[ctx: @title:group]
en: Version Control
nb: Versjonskontroll

[ctx: @title:menu]
en: Edit
nb: Rediger

[ctx: @title:menu]
en: Run
nb: Kjør

[ctx: @title:menu]
en: Session
nb: Økt

[ctx: @title:window]
en: Close Document
nb: Lukk dokument

[ctx: @title:window]
en: Could Not Find Editor
nb: Klarte ikke finne redigerer

[ctx: @title:window]
en: Debugger Breakpoints
nb: Feilsøker-bruddpunkter

[ctx: @title:window]
en: Document Externally Modified
nb: Dokumentet er endret eksternt

[ctx: @title:window]
en: Failed to Lock Session %1
nb: Klarte ikke å låse økt %1

en: A KDE text-editor component could not be found.
    Please check your KDE installation.
nb: Fant ingen skriveprogramskomponent i KDE.
    Kontroller KDE-installasjonen.

[ctx: A declaration that is unknown]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Aborting...
nb: Avbryter …

en: About KDevelop Platform
nb: Om KDevelop-plattformen

en: About to commit to repository
nb: Skal til å innlevere til lageret

en: Access: %1
nb: Tilgang: %1

en: Actions
nb: Handlinger

en: Active session.
    pid %1, app %2, host %3
nb: Aktiv økt.
     pid %1, prog %2, vert %3

en: Active status
nb: Aktiv status

en: Add
nb: Legg til

en: Add All
nb: Legg til alle

en: Add Group
nb: Legg til gruppe

en: Add Kate Modeline
nb: Legg til Kate mode-linje

en: Add New...
nb: Legg til nytt …

en: Add Tool View
nb: Legg til verktøyvisning

en: Add a Kate modeline according to the formatting style to formatted documents.
nb: Legg til Kate mode-linje som samsvarer med formatteringsstilen i formatterte dokumenter.

en: Add all documents that are part of this working set to the currently active working set.
nb: Legg til alle dokumenter som er med i dette arbeidssettet til det gjeldende aktive arbeidssettet.

en: Add this file to the current working set
nb: Legg til denne fila til det gjeldende arbeidssettet

en: Added
nb: Lagt til

en: Already on branch "%1"
nb: Allerede på gren «%1»

en: Already opening %1, not opening again
nb: Åpner allerede %1, åpner ikke på nytt

en: Always
nb: Alltid

en: Annotate
nb: Merknad

en: Annotation...
nb: Merknad …

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
nb: Arkitektur, Sublime-briukerflate. Ruby-støtte

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
nb: Arkitektur, VCS-støtte, støtte for prosjektstyring, QMake Prosjektleder

en: Are you sure you want to irreversibly remove the branch '%1'?
nb: Er du sikker på at du vil ugjenkallelig fjerne grenen «%1»?

en: Are you sure you want to rename "%1" to "%2"?
nb: Er du sikker på at du vil endre navn på «%1» til «%2»?

en: Arrange related documents side by side
nb: Plasser relaterte dokumenter side ved side.

en: Assign Shortcut For '%1' Tool View
nb: Tilordne snarvei for verktøyvisningen «%1»

en: Assign Shortcut...
nb: Tilordne snarvei …

en: Authentication failed, operation aborted.
nb: Autentisering lyktes ikke, handlingen avbrutt.

en: Author
nb: Forfatter

en: Author: %1
    Date: %2
    Commit Message: %3
nb: Forfatter: %1
    Dato: %2
    Innleveringsmelding: %3

en: Back
nb: Tilbake

en: Back to %1<br />
nb: Tilbake til %1 <br />

en: Background Parser
nb: Bakgrunnstolker

en: Bottom Button Bar
nb: Nederste knapperad

en: Bottom Dock
nb: Nedre dokk

en: Bottom left corner occupied by:
nb: Nedre venstre hjørne opptatt av:

en: Bottom right corner occupied by:
nb: Nedre høyre hjørne opptatt av:

en: Branch "%1" already exists.
nb: Grenen «%1» finnes fra før.

en: Branch "%1" already exists.
    Please, choose another name.
nb: Grenen «%1» finnes fra før.
    Velg et annet navn.

en: Branch Manager
nb: Grenbehandler

en: Branches...
nb: Grener …

en: Breakpoint
nb: Bruddpunkt

en: Breakpoint has errors
nb: Bruddpunkt har feil

en: Breakpoint hit: %1
nb: Bruddpunkt nådd: %1

en: Breakpoint is <a href="dirty">dirty</a>
nb: Bruddpunkt er <a href="pending">urent</a>

en: Breakpoint is <a href="pending">pending</a>
nb: Bruddpunkt er <a href="pending">ventende</a>

en: Breakpoint is active
nb: Bruddpunkt er aktivt

en: Breakpoints
nb: Bruddpunkter

en: Build System:
nb: Byggesystem:

en: Build directory '%1' does not exist or is not a directory
nb: Byggemappa %1 finnes ikke eller er ikke en mappe

en: Build directory '%1' is not a local path
nb: Byggemappe «%1» er ikke en lokal sti

en: Cancel this operation.
nb: Avbryt denne handlinga.

en: Cannot connect to host, operation aborted.
nb: Kan ikke koble til verten, handlingen avbrutt.

en: Cannot create file <i>%1</i>.
nb: Kan ikke opprette fila <i>%1</i>.

en: Cannot create folder <i>%1</i>.
nb: Kan ikke opprette mappa <i>%1</i>.

en: Cannot create socket, operation aborted.
nb: Kan ikke opprette sokkel, handling avbrutt.

en: Cannot create temporary file to create <i>%1</i>.
nb: Klarte ikke opprette midlertidig fil for å lage <i>%1</i>.

en: Cannot display annotations, missing interface KTextEditor::AnnotationInterface for the editor.
nb: Kan ikke vise merknader, mangler grensesnittet KTextEditor::AnnotationInterface til redigeringen.

en: Cannot execute annotate action because the document was not found, or was not a text document:
    %1
nb: Kan ikke utføre merknadshandlingen fordi dokumentet ikke ble funnet eller ikke var et tekstdokument:
    %1

en: Cannot open ssh channel, operation aborted.
nb: Kan ikke åpne en ssh-kanal, handlingen avbrutt.

en: Cannot remove file <i>%1</i>.
nb: Kan ikke fjerne fila <i>%1</i>.

en: Cannot remove folder <i>%1</i>.
nb: Kan ikke fjerne mappa <i>%1</i>.

en: Cannot set non-blocking mode for stdin, operation aborted.
nb: Kan ikke sette stdin til ikke blokkering, handlingen avbrutt.

en: Cannot start an ssh session, operation aborted.
nb: Kan ikke starte en ssh-økt, handlingen avbrutt.

en: Checkout
nb: Sjekk ut

en: Checkout to the selected branch
nb: Sjekk ut til den valgte grenen

en: Choose whether to display additional information for the currently selected code completion item.
nb: Velg om det skal vises ekstra informasjon for den kodefullføringen som er valgt nå.

en: Choose whether to display additional information for the currently selected codecompletion item.
nb: Velg om det skal vises ekstra informasjon for den kodefullføringen som er valgt nå.

en: Chooses the base directory where new projects are created.
nb: Velger basismappa der nye prosjekter blir opprettet.

en: Class
nb: Klasse

en: Clone
nb: Klon

en: Clos&e All
nb: Lukk all&e

en: Close All Files
nb: Lukk alle filer

en: Close All Ot&hers
nb: Lukk alle &andre

en: Close Document
nb: Lukk dokument

en: Close File
nb: Lukk fila

en: Close Other Files
nb: Lukk andre filer

en: Close all open documents
nb: Lukk alle åpne dokumenter

en: Close all open documents, prompting for additional information when necessary.
nb: Lukk alle åpne dokumenter og spør etter ekstra informasjon når det trengs.

en: Close all open documents, with the exception of the currently active document.
nb: Lukk alle åpne dokumenter unntatt det som nå er aktivt.

en: Close all other documents
nb: Lukk alle andre dokumenter

en: Close file
nb: Lukk fila

en: Closes current file.
nb: Lukker den gjeldende fila.

en: Co-Maintainer, CMake Support, Run Support, Kross Support
nb: Med-vedlikeholder, CMake-støtte, Run-støtte, Kross-støtte

en: Co-Maintainer, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
nb: Med-vedlikeholder, allround sjef, programtillegg for  vevutvikling, kodebiter, ytelse

en: Code
nb: Kode

en: Code Completion
nb: Kodefullføring

[ctx: Code breakpoint]
en: &Code
nb: &Kode

en: Collapse all
nb: Fold sammen alle

en: Command exited with value %1.
nb: Kommando avsluttet med verdi %1.

en: Command finished with error %1.
nb: Kommando avsluttet med feil %1

en: Commit Current Project...
nb: Lever inn gjeldende prosjekt …

en: Commit Files:
nb: Lever inn filer:

en: Commit Message:
nb: Innleveringsmelding:

en: Commit...
nb: Innlever …

en: Condition
nb: Vilkår

en: Configure Editor...
nb: Sett opp redigerer …

en: Configure Launches...
nb: Sett opp startinger …

en: Configure Notifications...
nb: Sett opp varslinger …

en: Configure Project %1
nb: Sett opp prosjekt %1

en: Configure Sessions
nb: Sett opp økter

en: Configure Sessions...
nb: Sett opp økter …

en: Configure environment variables
nb: Sett opp miljøvariabler

en: Container:
nb: Beholder:

en: Contents
nb: Innhold

en: Continue application execution
nb: Fortsett programkjøringen

en: Continues execution until the cursor position is reached.
nb: Fortsetter programkjøringen til markørposisjonen er nådd.

en: Continues the execution of your application in the debugger. This only takes effect when the application has been halted by the debugger (i.e. a breakpoint has been activated or the interrupt was pressed).
nb: Fortsetter å kjøre programmet i feilsøkeren. Dette har bare virkning når programmet er stoppet av feilsøkeren (dvs. et bruddpunkt er aktivert eller avbryt-knappen er trykket).

en: Controls whether to open new tabs next to the active one.
nb: Bestemmer om nye faner skal åpnes ved siden av den aktive fanen.

en: Copied
nb: Kopiert

en: Copy Revision
nb: Kopier revisjon

en: Copy of %1
nb: Kopi av %1

en: Copy revision number
nb: Kopier revisjonsnummer

en: Could not create a patch for the current version.
nb: Klarte ikke å opprette en lapp for gjeldende versjon.

en: Could not create the directory: %1
nb: Klarte ikke å opprette mappa: %1

en: Could not find KTextEditor::Factory, check your installation:
    Make sure that Kate is installed, KDEDIRS is set properly and that you ran kbuildsycoca4.
nb: Klarte ikke å finne KTextEditor::Factory, kontroller installasjonen din:
    Se etter at Kate er installert, at KDEDIRS er satt riktig og at du har kjørt kbuildsycoca4.

en: Could not find an open document
nb: Klarte ikke å finne et åpent dokument

en: Could not load %1, a project with the same name '%2' is already open.
nb: Kunne ikke laste inn %1, det er allerede et åpent prosjekt «%2» med samme navn.

en: Could not load project management plugin %1.
nb: Klarte ikke laste inn tilleggsmodul %1 for prosjektstyring.

en: Could not open file '%1'
nb: Klarte ikke åpne fila «%1»

en: Could not open project
nb: Klarte ikke å åpne prosjektet

en: Could not recover %1, the recovery file is empty
nb: Klarte ikke gjenopprette %1, kopifila er tom

en: Could not rename '%1' to '%2'
nb: Klarte ikke endre navn på «%1» til «%2»

en: Could not store developer specific project configuration.
    Attention: The project settings you changed will be lost.
nb: Klarte ikke å lagre utvikler-spesifikt prosjektoppsett.
    Pass på: Prosjektinnstillingene du endret vil gå tapt.

[ctx: Count of files this file was included into]
en: Included by
nb: Inkludert av

en: Crash Recovery
nb: Gjenoppretting etter krasj

en: Create New Session
nb: Opprett ny økt

en: Create/Delete/Activate Sessions
nb: Opprett/slett/aktiver økter

en: Creates new branch based on the selected branch
nb: Lager en ny gren basert på den valgte grenen

en: Current Launch Configuration
nb: Gjeldende startoppsett

en: Current launch Configuration
nb: Gjeldende startoppsett

en: Currently at the branch "%1".
    To remove it, please change to another branch.
nb: Gjeldende gren er «%1».
    Gå til en annen gren for å fjerne denne.

en: Data write breakpoint
nb: Bruddpunkt ved dataskriving

en: Date
nb: Dato

en: Debug
nb: Feilsøk

en: Debug Launch
nb: Feilsøk oppstart

en: Debug current launch
nb: Feilsøk gjeldende oppstart

en: Debugger Toolbar
nb: Verktøylinje for feilsøker

en: Debugger Variables
nb: Feilsøkervariabler

en: Debugger:
nb: Feilsøker:

en: Decl.:
nb: Dekl.:

en: Declaration
nb: Deklarasjon

en: Declarations:
nb: Deklarasjoner:

en: Definition
nb: Definisjon

en: Definition-Use Chain
nb: Definisjon-bruk-kjede

en: Definition-Use Chain, C++ Support
nb: Definisjon-bruk-kjede, C++-støtte

en: Delete
nb: Slett

en: Delete Current Session...
nb: Slett gjeldende økt …

en: Delete configuration
nb: Slett oppsettet

en: Deleted
nb: Slettet

en: Depth
nb: Dybde

en: Destination
nb: Mål

en: Development Platform for IDE-like Applications
nb: Utviklingsplagttform for IDE-aktige programmer

en: Diff between revisions
nb: Diff mellom revisjoner

en: Diff to previous revision
nb: Diff til forrige revisjon

en: Difference To Previous
nb: Forskjell fra forrige

en: Difference between Revisions
nb: Forskjell mellom revisjoner

en: Difference between revision %1 and %2:
nb: Forskjell mellom revisjon %1 og %2:

en: Difference between revisions
nb: Forskjell mellom revisjoner

en: Directory:
nb: Mappe:

en: Discard all modifications
nb: Kast vekk alle endringer

en: Displays a KDE Password Dialog and establishes an ssh connection using libssh. After connecting it executes 'svnserve -t' to provide tunneling.
nb: Viser en KDE passord-dialog og etablerer en ssh-forbindelse ved bruk av libssh. Etter tilkobling bruker den «svnserve -t» for tunnelering.

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
nb: Distribuert VCS, Git, Mercurial

en: Dock Window Behavior
nb: Oppførsel for dokkvinduer

en: Documentation
nb: Dokumentasjon

en: Documentation Tool Bar
nb: Verktøylinje for dokumentasjon

en: Documents:
nb: Dokumenter:

en: Duchain builder application
nb: Duchain byggeprogram

en: Edit...
nb: Rediger …

en: Editing %2: <b>%1</b>
nb: Redigerer %2: <b>%1</b>

en: Enable Background Parser
nb: Slå på bakgrunnstolker

en: Enables or disables the display of the tab bar at the top of the editor window.
nb: Slår på eller av visning av fanelinja øverst i redigeringsvinduene.

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files
nb: Tving en oppdatering av topp-kontekstene som tilsvarer de gitte filene

en: Enforce an update of the top-contexts corresponding to the given files and all included files
nb: Tving en oppdatering av topp-kontekstene som tilsvarer de gitte filene og alle inkluderte filer

en: Enter the path to an item from the projects tree
nb: Sett inn her stien til et element fra prosjekt-treet

en: Environment Settings
nb: Miljøinnstillinger

en: Error
nb: Feil

en: Error Gathering user information: %1
nb: Feil ved innsamling av brukerinformasjon: %1

en: Error checking conditions to generate code: %1
nb: Feil ved kontroll av betingelser for kodegenerering: %1

en: Error finding context for selection range
nb: Feil ved søk etter kontekst for utvalgsområdet

en: Error generating code: %1
nb: Feil ved kodegenerering: %1

en: Example 1
nb: Eksempel 1

en: Example 2
nb: Eksempel 2

en: Execute
nb: Kjør

en: Execute Launch
nb: Kjør oppstart

en: Execute current launch
nb: Kjør gjeldende oppstart

en: Executes exactly one line of source. If the source line is a call to a function then execution will stop after the function has been entered.
nb: Kjører en og bare en linje kildekode. Hvis kildelinja er et funksjonskall, så stopper kjøringen når den har gått inn i funksjonen.

en: Executes one line of source in the current source file. If the source line is a call to a function the whole function is executed and the app will stop at the line following the function call.
nb: Kjører én linje kildekode i den gjeldende kildefila. Hvis kildelinja er et kall til en funksjon blir hele funksjonen kjørt og programmet stopper på linja etter funksjonskallet.

en: Executes the application until the currently executing function is completed. The debugger will then display the line after the original call to that function. If program execution is in the outermost frame (i.e. in main()) then this operation has no effect.
nb: Kjører programmet til den funksjonen som nå kjører er ferdig. Feilsøkeren viser deretter linja etter det opprinnelige kallet til den funksjonen. Hvis programkjøringen er i den ytre kallstabelen (dvs. i main() ) så har denne handlingen ingen virkning.

en: Exit code %1
nb: Avsluttingskode %1

en: Expand all
nb: Fold ut alle

en: Failed to launch 'svnserve -t', operation aborted.
nb: Klarte ikke å starte «svnserve -t», handlingen avbrutt.

en: Failed to write recovery copies to %1. Please make sure that your home directory is writable and not full. This application requires available space in the home directory to run stable. You may experience application crashes until you free up some space.
nb: Klarte ikke å skrive gjenopprettingskopier til %1. Se etter at hjemmemappa er skrivbar og ikke full. Dette programmet krever at det er plass tilgjengelig i hjemmemappa for å kunne kjøre stabilt. Du kan oppleve programkrasj inntil du frigjør litt plass.

en: Failed writing to %1, probably the disk is full
nb: Klarte ikke å skrive til %1, disken er antakelig full

en: Features to build. Options: empty, simplified-visible-declarations, visible-declarations (default), all-declarations, all-declarations-and-uses, all-declarations-and-uses-and-AST
nb: Egenskaper som skal bygges. Valg: tomt, forenklet-synlige-deklarasjoner, synlige-deklarasjoner (standard), alle-deklarasjoner, alle-deklarasjoner-og-bruk, alle-deklarasjoner-og-bruk-og-AST

en: File could not be opened.
nb: Fila kunne ikke åpnes.

en: File could not be read from disk due to permissions.
nb: Fila kunne ikke leses fra disk på grunn av tillatelser.

en: File could not be read from disk.
nb: Klarte ikke å lese fila fra disk.

en: Filename
nb: Filnavn

[ctx: Files included into this file]
en: Includes
nb: Inkluderinger

en: Find
nb: Finn

en: Find:
nb: Finn:

en: Folder %1
nb: Mappe %1

en: Format Files
nb: Formatter filer

en: Format file(s) using the current theme
nb: Formatter fil(er) med det gjeldende temaet

en: Formatter:
nb: Formatterer:

en: Formatting Styles
nb: Formatteringsstiler

en: Formatting functionality using <b>astyle</b> library.
nb: Funksjonalitet for formattering med <b>astyle</b>-biblioteket.

en: Forward
nb: Forover

en: Forward Declaration
nb: Forover-deklarasjon

en: Frame Stack
nb: Rammestabel

en: Function
nb: Funksjon

en: GDB integration
nb: GDB-integrasjon

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
nb: GDB-integrering, programtillegg for  vevutvikling

en: General
nb: Generelt

en: Get
nb: Hent

en: Get host by name failed, operation aborted.
nb: Lyktes ikke å finne vert ved navn, handlingen avbrutt.

en: Hide
nb: Skjul

en: Hide detailed progress window
nb: Skjul detaljert framdriftsvindu

en: Hide/Restore Docks
nb: Gjem/gjenopprett dokker

en: Hides a
nb: Skjuler en

en: History...
nb: Historie …

en: Hit %1 time | Hit %1 times
nb[0]: Truffet %1 gang
nb[1]: Truffet %1 ganger

en: Home
nb: Hjem

en: Hostname to connect
nb: Vert å knytte seg til

en: Identity
nb: Identitet

en: If disabled, the code completion widget will never show automatically.
nb: Hvis dette er slått av blir skjermelementet for kodefullføring aldri vist automatisk.

en: If this option is set all open documents will be automatically saved before any build is started.
nb: Hvis dette er valgt blir alle åpne dokumenter automatisk lagret før en bygging startes.

en: If this option is set, KDevelop will schedule all source code
            found by the current build system for parsing by the appropriate language
            support part.  This will enable more complete language support, but may
            be slower.
nb: Hvis dette er valgt vil KDevelop sette opp all kildekode funnet
          funnet med det gjeldende byggesystemet til å bli tolket med den språkdelen
          som passer. Dette gjør mer fullstendig språkstøtte mulig, men kan være 
          langsommere.

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Import
nb: Importer

en: Inherited by
nb: Arvet av

en: Inheriters possible, show all
nb: Arvere mulig, vis alle

en: Interrupt
nb: Avbryt

en: Interrupt application
nb: Avbryt programmet

en: Interrupts the debugged process or current debugger command.
nb: Avbryter programmet under feilsøking eller den gjeldende feilsøkerkommandoen.

en: Introduce the repository URL...
nb: Skriv inn URL til lageret  …

en: Invalid Location: %1
nb: Ugyldig sted: %1

en: Invalid build directory '%1'
nb: Ugyldig byggemappe «%1»

en: Invalid working directory '%1'
nb: Ugyldig arbeidsmappe «%1»

en: Jump to cursor
nb: Hopp til markør

en: KDevelop Platform
nb: KDevelop-plattform

en: KDevelop could not find the editor for file '%1' of type %2.
    Do you want to open it as plain text?
nb: KDevelop kunne ikke finne redigering for fila «%1» med type «%2».
    Vil du åpne den som ren tekst?

en: Kind: %1
nb: Type: %1

en: Kind: %1 %2
nb: Type: %1 %2

en: Language Support Settings
nb: Innstillinger for språkstøtte

en: Language:
nb: Språk:

en: Launch Configurations
nb: Startoppsett

en: Left Button Bar
nb: Venstre knapperad

en: Left Dock
nb: Venstre dokk

en: Lets you customize %1.
nb: Her kan du tilpasse %1.

en: Line: 00000 Col: 000
nb: Linje: 00000 Kol: 000

[ctx: Linking object files into a library or executable]
en: linking
nb: lenker

en: Load
nb: Last inn

en: Loaded Plugins
nb: Lastede programtillegg

en: Loading Project %1
nb: Laster inn prosjekt %1

en: Local Path
nb: Lokal sti

en: Locals
nb: Lokale

en: Location
nb: Plassering

en: Logview
nb: Loggvisning

en: Make Active
nb: Gjør aktiv

en: Match case
nb: Skill mellom store og små bokstaver

en: Message
nb: Melding

en: Modified
nb: Endret

en: Modifiers: %1
nb: Modifikatorer: %1

en: More inheriters possible, show all
nb: Flere arvere mulig, vis alle

en: More overriders possible, show all
nb: Flere overstyrere mulig, vis alle

en: Name
nb: Navn

[ctx: Name of the Launch Configurations]
en: Name
nb: Navn

en: Name of the new branch:
nb: Navn på den nye grenen:

en: Name:
nb: Navn:

en: Namespace
nb: Navnerom

en: Namespace alias
nb: Navnerom-alias

en: Namespace import
nb: Navnerom-import

en: Never
nb: Aldri

en: New
nb: Ny

en: New %1
nb: Ny %1

en: New %1 Launcher
nb: Ny %1-starter

en: New File
nb: Ny fil

en: New Session Name
nb: Nytt øktnavn

en: New Style
nb: Ny stil

en: New branch
nb: Ny gren

[ctx: New breakpoint]
en: &New
nb: &Nytt

en: Next
nb: Neste

en: Next Tool View
nb: Neste verktøyvisning

en: No Language selected
nb: Ikke valgt noe språk

en: No Source Formatter available
nb: Ingen kildeformatterer tilgjengelig

en: No active document
nb: Ikke noe aktivt dokument

en: No auth type supported by server
nb: Tjeneren støtter ingen autentiseringstype.

en: No build directory specified for a builder job.
nb: Det er ikke oppgitt en  byggemappe for en byggejobb.

en: No working directory specified for a process.
nb: Det er ikke oppgitt en arbeidsmappe for en prosess.

en: Not hit yet
nb: Ikke truffet ennå

en: Number of threads to use
nb: Antall tråder som skal brukes

en: Old Messages
nb: Gamle meldinger

en: Open Configuration...
nb: Åpne oppsett …

en: Open Existing File
nb: Åpne eksisterende fil

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Open Launch Configuration Dialog
nb: Åpner dialogvinduet for startoppsett

en: Open Project
nb: Åpne prosjekt

en: Open Project for Current File
nb: Åpne prosjekt for gjeldende fil

en: Open detailed progress dialog
nb: Åpne detaljert framdriftsdialog

en: Open file
nb: Åpne fil

en: Open new tab after current
nb: Åpne ny fane etter gjeldende fane

en: Opens a file for editing.
nb: Åpner en fil for redigering.

en: Overridden in
nb: Overstyrt i

en: Override
nb: Overstyr

en: Override Kate Indentation Mode
nb: Overstyr Kate innrykksmodus

en: Override existing project configuration
nb: Overstyr eksisterende prosjektoppsett

en: Override the editor indentation mode according to the formatting style for documents without Kate modeline.
nb: Overstyr redigeringens innryksmodus i følge formatteringsstilen for dokumenter uten Kate moduslinje.

en: Overriders possible, show all
nb: Overstyrere mulig, vis alle

en: Overrides a
nb: Overstyrer en

en: P&rivate key:
nb: P&rivat nøkkel:

en: Parse all files in a project after the project has been opened.
nb: Tolk alle filer i et prosjekt etter at prosjektet er blitt åpnet.

en: Parser
nb: Tolker

en: Parser Background Settings
nb: Innstillinger for bakgrunnstolker

en: Parsing: %1
nb: Tolker: %1

en: Password auth
nb: Passordautentisering

en: Plugin '%1' could not be loaded correctly and was disabled.
    Reason: %2.
nb: Programtillegget «%1» kunne ikke lastes inn riktig og ble slått av.
    Årsak: %2.

en: Plugin Selection
nb: Valg av programtillegg

en: Preprocessor
nb: Preprosessor

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Preview:
nb: Forhåndsvisning:

en: Previous
nb: Forrige

en: Previous Tool View
nb: Forrige verktøyvisning

en: Print problems encountered during parsing
nb: Skriv ut problemer som oppsto under tolking

en: Problem in <b>%1</b>:<br/>
nb: Problem i <b>%1</b>:<br/>

en: Process 1 file in %2 | Process %1 files in %2
nb[0]: Behandle 1 fil i %2
nb[1]: Behandle %1 filer i %2

en: Process Error
nb: Prosessfeil

en: Profile
nb: Profil

en: Project %1
nb: Prosjekt %1

en: Project Already Open
nb: Prosjektet er allerede åpnet

en: Project Folder Deleted
nb: Prosjektmappe slettet

en: Project Import: %1
nb: Prosjektimport: %1

en: Project Parsing
nb: Prosjekttolking

en: Project already being opened
nb: Prosjektet blir allerede åpnet

en: Project already open: %1
nb: Prosjektet er allerede åpnet: %1

en: Project import canceled.
nb: Prosjektimport avbrutt.

en: Projects Settings
nb: Innstillinger for prosjekter

en: Provide a name for the project
nb: Oppgi navn på prosjektet

en: Publi&c key:
nb: Offentlig nø&kkel:

en: Public key auth
nb: Autentisering med offentlig nøkkel

en: Pull
nb: Dra

en: Push
nb: Skyv

en: Quit
nb: Avslutt

en: Re-evaluate All
nb: Beregn alle på nytt

en: Read error
nb: Lesefeil

en: Recent Expressions
nb: Nylige uttrykk

en: Recover
nb: Gjenopprett

en: Recovery
nb: Gjenoppretting

en: Recovery Error
nb: Feil ved gjenoppretting

en: Recursive
nb: Rekursivt

en: Reevaluate Expression
nb: Evaluer uttrykk på nytt

en: Refactor
nb: Refaktor

[ctx: Refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>
nb: Linje <b>%1</b>

[ctx: Refers to closing a UI element]
en: Collapse
nb: Fold sammen

[ctx: Refers to opening a UI element]
en: Expand
nb: Utvid

en: Reformat Line
nb: Omformatter linje

en: Reformat current line using AStyle
nb: Omformatter gjeldende linje ved bruk av AStyle

en: Reformat source using AStyle
nb: Omformatter kilde ved bruk av AStyle

en: Reload
nb: Last på nytt

en: Reload All
nb: Last inn alt på nytt

en: Remember Value
nb: Husk verdi

en: Remote Path
nb: Nettverkssti

en: Remove All
nb: Fjern alle

en: Remove Expression
nb: Fjern uttrykk

en: Remove Group
nb: Fjern gruppe

en: Remove Selected
nb: Fjern markert

en: Remove Toolview
nb: Fjern verktøyvisning

en: Remove Watch Variable
nb: Fjern overvåket variabel

en: Remove all documents that are part of this working set from the currently active working set.
nb: Fjern alle dokumenter som er med i dette arbeidssettet fra det gjeldende aktive arbeidssettet.

en: Remove this file from the current working set
nb: Fjern denne fila fra det gjeldende arbeidssettet

en: Remove this working set. The contained documents are not affected.
nb: Fjern dette arbeidssettet. De inneholdte dokumentene blir ikke påvirket.

en: Rename
nb: Endre navn

en: Rename Current Session...
nb: Endre navn på gjeldende økt …

en: Rename Session
nb: Endre navn på økt

en: Rename configuration
nb: Gi oppsettet nytt navn

en: Reopen the current project?
nb: Åpne det gjeldende prosjektet på nytt?

en: Replaced
nb: Erstattet

en: Restart program
nb: Start programmet på nytt

en: Restarts applications from the beginning.
nb: Starter programmet igjen fra begynnelsen.

en: Returns:
nb: Returnerer:

en: Revert
nb: Tilbakestill

en: Revert all open documents
nb: Tilbakestill alle åpne dokumenter

en: Revert all open documents, returning to the previously saved state.
nb: Tilbakestill alle åpne dokumenter og gå tilbake til tidligere lagret tilstand.

en: Review
nb: Korrektur

en: Revision
nb: Revisjon

en: Revision Graph...
nb: Revisjonsgraf …

en: Right Button Bar
nb: Høyre knapperad

en: Right Dock
nb: Høyre dokk

en: Run
nb: Kjør

en: Run all tests in %1
nb: Kjør alle tester i %1

en: Run to &Cursor
nb: Kjør til &markør

en: Run to cursor
nb: Kjør til markør

en: Running
nb: Kjører

en: SSH connection failed, operation aborted.
nb: SSH-tilkobling mislyktes, handlingen avbrutt.

en: Save &None
nb: Lagre i&ngen

en: Save &Selected
nb: &Lagre valgte

en: Save Al&l
nb: Lagre a&lle

en: Save Modified Files?
nb: Lagre endrede filer?

en: Save all documents before building
nb: Lagre alle dokumenter før bygging

en: Save all modified documents when the "build" action is triggered.
nb: Lagre alle endrede dokumenter før noe bygges.

en: Save all open documents
nb: Lukk alle åpne dokumenter

en: Save all open documents before building anything
nb: Lagre alle åpne dokumenter før noe bygges.

en: Save all open documents, prompting for additional information when necessary.
nb: Lagre alle åpne dokumenter og spør etter ekstra informasjon når det trengs.

en: Schedule all project files for parsing
nb: Sett opp alle prosjektfiler for tolking

en: Schedule all project source code to be parsed by the language support in the background
nb: Sett opp all kildekode i prosjektet for tolking i bakgrunnen med språkstøtten

en: Scope: %1
nb: Virkeområde: %1

en: Search
nb: Søk

en: Select Files to commit
nb: Velg filer som skal innleveres

en: Select Source
nb: Velg kilde

en: Select Tool View to Add
nb: Velg verktøyvisning å legge til

en: Select a build system setup file, existing KDevelop project, or any folder to open as a project
nb: Velg en oppsettsfil for byggesystemet, et eksisterende KDevelop-prosjekt, eller en mappe som skal åpnes som et prosjekt.

en: Select an item...
nb: Velg et element …

en: Select keys
nb: Velg nøkler

en: Select the Management Plugin to use for this project
nb: Velg styringsmodulen som skal brukes for dette prosjektet

en: Select the base directory where new projects are to be created.
nb: Velg basismappa der nye prosjekter skal opprettes.

en: Select the directory to use...
nb: Velg mappa som skal brukes …

en: Select the item you want to get the path from.
nb: Velg elementet du vil hente stien fra.

en: Select...
nb: Velg …

en: Selected Launch Configuration has unsaved changes. Do you want to save it?
nb: Det valgte startoppsettet har ulagrede endringer. Vil du lagre det?

en: Semantic Analysis
nb: Semantisk analyse

en: Semantic Code Highlighting
nb: Semantisk kodeframheving

en: Server does not support any authentication methods for the user, operation aborted.
nb: Tjeneren støtter ikke noen autentiseringsmetode for brukeren, handlingen avbrutt.

en: Set As Default Group
nb: Velg som standardgruppe

en: Set E&xecution Position to Cursor
nb: Sett k&jøreposisjon til markør

[ctx: Short text for 'Debug launch' used in the toolbar]
en: Debug
nb: Feilsøk

[ctx: Short text for 'Execute launch' used in the toolbar]
en: Execute
nb: Kjør

[ctx: Short text for 'Stop All Jobs' used in the toolbar]
en: Stop All
nb: Stopp alle

[ctx: Short text for 'Stop' used in the toolbar]
en: Stop
nb: Stopp

[ctx: Shorter Text for 'New File' shown in the toolbar]
en: New
nb: Ny

en: Show Annotate on current document
nb: Vis merknad på gjeldende dokument

en: Show Bottom Dock
nb: Vis nedre dokk

en: Show Diff (all files)...
nb: Vis diff (alle filer) …

en: Show Diff...
nb: Vis diff …

en: Show Differences...
nb: Vis forskjeller …

en: Show Documentation
nb: Vis dokumentasjon

en: Show Information about KDevelop Platform
nb: Vis informasjon om KDevelop-plattformen

en: Show Left Dock
nb: Vis venstre dokk

en: Show Right Dock
nb: Vis høyre dokk

en: Show a list of all loaded plugins
nb: Vis en liste over alle programtillegg som er lastet

en: Show detailed progress window
nb: Vis detaljert framdriftsvindu

en: Show documentation for
nb: Vis dokumentasjon for

en: Show sorted list of opened documents
nb: Vis sortert liste over åpne dokumenter

en: Show tabs
nb: Vis faner

en: Show uses
nb: Vis bruk

en: Show warnings
nb: Vis advarsler

en: Show warnings and debug output
nb: Vis advarsler og feilsøkingsinfo

en: Shows a dialog to Create/Delete Sessions and set a new active session.
nb: Viser en dialog for å opprette/slette økter og angi en ny aktiv økt.

en: Simple KDE ssh client provider
nb: Enkel KDE ssh klientleverandør

en: SnippetPart, debugger and usability patches
nb: SnippetPart, feilsøker og lapper for brukervennlighet

en: Solve
nb: Løs

en: Solve: %1
nb: Løs: %1

en: Source
nb: Kilde

en: Source Directory:
nb: Kildemappe:

en: Source Location
nb: Kildeplassering

en: Source Revision
nb: Kilderevisjon

en: Source reformatting functionality using <b>astyle</b> library.
nb: Funksjonalitet for omformattering av kildekode med <b>astyle</b>-biblioteket.

en: Source reformatting of line under cursor using <b>astyle</b> library.
nb: Omformattering av kildekode-linja under markøren med <b>astyle</b>-biblioteket.

en: Source:
nb: Kilde:

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item
nb: Liste over ord, atskilt med mellomrom. som gjør at en kommentar står for et TODO-gjøremål («gjenstår»)

en: Space-separated list of words that make a comment represent a TODO item.
nb: Liste over ord, atskilt med mellomrom. som gjør at en kommentar står for et TODO-gjøremål («gjenstår»).

en: Split View &Left/Right
nb: Delt visning &venstre/høyre

en: Split View &Top/Bottom
nb: Delt visning &oppe/nede

en: Split View Left/Right
nb: Del visninga venstre/høyre

en: Split View Top/Bottom
nb: Del visninga oppe/nede

en: State
nb: Status

en: Step &Into
nb: Steg &inn i

en: Step &Over
nb: Gå &over

en: Step O&ut
nb: Steg &ut

en: Step into I&nstruction
nb: Steg i&nn i instruksjon

en: Step into instruction
nb: Steg inn i instruksjon

en: Step into the next statement
nb: Steg inn i neste setning

en: Step out of the current function
nb: Kjør ut av gjeldende funksjon

en: Step over Ins&truction
nb: Steg over &instruksjon

en: Step over instruction
nb: Steg over instruksjon

en: Step over the next line
nb: Steg over neste linje

en: Steps into the next assembly instruction.
nb: Kjør ett steg inn i neste assembler-instruksjon.

en: Steps over the next assembly instruction.
nb: Kjør ett steg over neste assembler-instruksjon.

en: Stop
nb: Stopp

en: Stop All Jobs
nb: Stopp alle jobber

en: Style being deleted
nb: Stilen blir slettet

en: Style:
nb: Stil:

en: Subversion command to call
nb: Subversion-kommando som skal brukes

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
nb: Programtillegg for Subversion, tilpasset Make-styring, generelle forbedringer

en: System Configuration Error
nb: Feil ved systemoppsettet

en: TODO
nb: GJENSTÅR

en: Tabbed Browsing
nb: Bruk faner

en: Text editor integration, definition-use chain
nb: Integrasjon med  tekstredigering, definisjon-bruk-kjede

en: The base folder of project <b>%1</b> got deleted or moved outside of KDevelop.
    The project has to be closed.
nb: Basismappa til prosjektet <b>%1</b> ble slettet eller flyttet utenfor KDevelop.
    Prosjektet må lukkes.

en: The crash may be caused by a corruption of cached data.
    
    Press OK if you want KDevelop to clear the cache, otherwise press Cancel if you are sure the crash has another origin.
nb: Det kan være at mellomlagrede data er ødelagt og forårsaket krasjet.
    
     Trykk OK hvis du vil at KDevelop skal tømme hurtiglageret, eller trykk Avbryt hvis du er sikker på at krasjet skyldes noe annet.

en: The current launch configuration does not support the '%1' mode.
nb: Gjeldende startoppsett støtter ikke kjøremåten «%1».

en: The current session and all contained settings will be deleted. The projects will stay unaffected. Do you really want to continue?
nb: Den gjeldende økta og alle innstillinger i den vil bli slettet. Prosjektene blir ikke påvirket. Er du sikker på at du vil fortsette?

en: The document "%1" has unsaved changes and was modified by an external process.
    Do you want to override the external changes?
nb: Dokumentet «%1» har endringer som ikke er lagret, og ble endret av en ekstern prosess.
    Vil du overstyre de eksterne endringene?

en: The document "%1" has unsaved changes. Would you like to save them?
nb: Det er endringer i dokumentet «%1» som ikke er lagret. Vil du lagre dem?

en: The executable %1 cannot be found. Please make sure it is installed and can be executed. <br />The plugin will not work until you fix this problem.
nb: Kan ikke finne programmet %1. Se etter at det er installert og kan kjøres.<br />Programtillegget kan ikke virke før du retter dette problemet.

en: The file "%1" is modified on disk.
    
    Are you sure you want to overwrite it? (External changes will be lost.)
nb: Fila «%1» er endret på disk.
    
    Er du sikker på at du vil overskrive den? (Eksterne endringer vil gå tapt.)

en: The following files have been modified. Save them?
nb: Følgende filer er endret. Skal de lagres?

en: The installed Kate version does not support the MovingInterface which is crucial for KDevelop starting from version 4.2.
    
    To use KDevelop with KDE SC prior to 4.6, where the SmartInterface is used instead of the MovingInterface, you need KDevelop 4.1 or lower.
nb: Den installerte Kate-versjonen støtter ikke MovingInterface som er helt nødvendig for KDevelop fra og med versjon 4.2.
    
    For å bruke KDevelop med KDE SC før versjon 4.6,  der SmartInterface brukes i stedet for MovingInterface, trenger du KDevelop versjon 4.1 eller tidligere.

en: The maximum number of parallel instances the background parser uses. If unsure, select 1 or 2.
nb: Største antall parallelle instanser bakgrunnstolkerern bruker. Er du usikker, velg 1 eller 2.

en: The same as git branch -D
nb: Samme som git branch -D

en: The style %1 is also used for the following languages:
    %2.
    Are you sure you want to delete it?
nb: Stilen %1 brukes også for følgende språk:
    %2.
    Er du sikker på at du vil slette den?

en: The time to wait before the document is re-analyzed when you edit it.
nb: Hvor lenge det skal ventes før dokumentet blir analysert på nytt når du redigerer det.

en: There already exists a project configuration file at %1.
    Do you want to override it or open the existing file?
nb: Det finnes fra før en prosjektoppsettsfil på %1.
    Vil du overstyre den, eller åpne den eksisterende fila?

en: There are no differences.
nb: Det er ingen forskjeller.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
nb: En liste over filer du nylig har åpnet, slik at du lett kan åpne dem igjen.

en: Threads:
nb: Tråder:

en: Toggle '%1' tool view.
nb: Slå verktøyvisning «%1» av/på.

en: Toggle Breakpoint
nb: Slå av/på bruddpunkt

en: Toggle breakpoint
nb: Slå av/på bruddpunkt

en: Toggles the breakpoint at the current line in editor.
nb: Slår av eller på bruddpunktet på gjeldende linje i redigeringen.

en: Tool Views
nb: Verktøyvisninger

en: Toolview Position
nb: Posisjon for verktøyvisning

en: Unable to create configuration file %1
nb: Kan ikke opprette oppsettsfil %1

en: Unable to create hidden dir (%1) for developer file
nb: Kan ikke opprette skjult mappe (%1) for utviklerfil

en: Unable to get difference.
nb: Klarer ikke hente forskjell.

en: Unable to get project file: %1
nb: Klarte ikke å hente prosjektfila: %1

en: Unable to read %1
nb: Klarer ikke lese %1

en: Unable to write to %1
nb: Klarer ikke å skrive til %1

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown context
nb: Ukjent kontekst

en: Unsaved Changes
nb: Ulagrede endringer

[ctx: Unspecified set of build items (e. g. projects, targets)]
en: Various items
nb: Diverse elementer

en: Unsupported authentication type, could possibly be a bug. Operation aborted.
nb: Ikke støttet autentiseringstype, kan skyldes en feil. Handlingen avbrutt.

en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Update
nb: Oppdater

en: Use this client instead of standard ssh when using subversion to provide a KDE Password Dialog instead of a command-line ssh password prompt.
nb: Når subversion brukes, så bruk denne klienten i stedet for standard ssh, for å få en KDE passord-dialog i stedet for å måtte oppgi passord på kommandolinja.

en: Use this shortcut to trigger visibility of the toolview.
nb: Bruk denne snarveien for å slå på synlighet for verktøyvisningen.

en: User Interface
nb: Brukerflate

en: User Interface Settings
nb: Innstillinger for brukerflate

en: Uses of
nb: Bruk av

en: Uses of %1
nb: Bruk av %1

en: VCS support
nb: VCS-støtte

en: Value
nb: Verdi

en: Variable
nb: Variabel

en: Variables
nb: Variabler

en: Version Control
nb: Versjonskontroll

en: Waiting for the process has timed out
nb: Venter på at prosessen får tidsavbrudd

en: Warning
nb: Advarsel

en: Watch Variable
nb: Overvåk variabel

en: Watchpoint hit: %1
nb: Treff på vaktpunkt: %1

en: When enabled, plugins can group related files side by side.
    For example, a header file will be opened next to the implementation file.
nb: Når dette er slått på kan programtillegg gruppere filer som er relatert
    side ved side. For eksempel vil en hodefil åpnes ved siden av implementeringsfila.

en: Working Directory does not exist: %1
nb: Arbeidsmappa finnes ikke: %1

en: Working Directory is not absolute: %1
nb: Arbeidsmappa har ikke en absolutt sti: %1

en: Working directory '%1' does not exist or is not a directory
nb: Arbeidsmappa «%1» finnes ikke eller er ikke en mappe.

en: Working directory '%1' is not a local path
nb: Arbeidsmappa «%1» er ikke en lokal sti

en: Write error
nb: Skrivefeil

en: You must select a base branch from the list before creating a new branch.
nb: Du må velge en basisgren fra lista før du oppretter en ny gren.

en: You need to specify a valid or nonexistent directory to check out a project
nb: Du må oppgi en gyldig, eller ikke-eksisterende, mappe for å sjekke ut et prosjekt

en: You need to specify a valid project location
nb: Du må oppgi en gyldig plassering for prosjektet

en: You tried to rename '%1' to '%2', but the latter is filtered and will be hidden.
    Do you want to continue?
nb: Du forsøkte å endre navn på «%1» til «%2», men den siste er filtrert og vil bli skjult.
    Vil du fortsette?

[ctx: a variable that won't change, const]
en: constant
nb: konstant

[ctx: as in c++ forward declaration]
en: forward
nb: forover

en: astyle and indent support
nb: støtte for astyle og innrykk

en: code to parse
nb: kode som skal tolkes

en: context-free forward-declaration %1
nb: kontekstfri forover-deklarasjon %1

en: directory
nb: mappe

en: duchainify
nb: duchainifiser

en: enumerator
nb: teller

[ctx: file is confilicting (versioncontrolsystem)]
en: Has Conflicts
nb: Har konflikter

[ctx: file is not known to versioncontrolsystem]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: file is up to date in versioncontrolsystem]
en: Up To Date
nb: Oppdatert

[ctx: file was added to versioncontrolsystem]
en: Added
nb: Lagt til

[ctx: file was deleted from versioncontrolsystem]
en: Deleted
nb: Slettet

en: files or - to read from STDIN, the latter is the default if nothing is provided
nb: filer eller «-» for å lese fra STDIN, det siste er standard hvis ingenting er oppgitt

en: function
nb: funksjon

en: next hits
nb: neste treff

en: no branch
nb: ingen gren

en: not parsed yet
nb: ikke tolket ennå

en: possible resolution from
nb: mulig løsning fra

en: print generated AST tree
nb: skriv ut generert AST-tre

en: print generated token stream
nb: skriv ut generert symbolstrøm

en: project importing plugin (%1) does not support the IProjectFileManager interface.
nb: Tilleggsmodulen for prosjektimport (%1) støtter ikke grensesnittet iProjectFileManager.

[ctx: refers to a line in source code]
en: Line <b>%1</b>:
nb: Linje <b>%1</b>:

en: svnserve option
nb: svnserve-valg

[ctx: tells if a declaration is defining the variable's value]
en: definition
nb: definisjon

[ctx: toolview position]
en: Bottom
nb: Nederst

[ctx: toolview position]
en: Left
nb: Venstre

[ctx: toolview position]
en: Right
nb: Høyre

en: unknown
nb: ukjent

[ctx: version controlled file was modified]
en: Modified
nb: Endret
